‘Malokët’ po Ri-Ndërtojnë Tiranën…!!!

“Shqiperia kishte ndryshuar aq shume brenda nje viti Sa ndertime! Shume bukur!”, keshtu u shprehen ca miqte e mi Franceze qe sapo u kthyen nga Shqiperia. Sa mire, dikush arrin te shoh ndryshimin per mire…se… ‘maloket’ po ri-ndertojne Tiranen!!!

“Shumë ‘malokë’ kanë ardhur në Tiranë dhe po shkaterrojne Tiranën”, flitej pese vjet me pare kur une isha atje, dhe kur une isha pjese e morise se malokeve qe vershuan drejt kryeqytetit. Po cfare do te thote te jesh ‘malok’ ne shqip. Varet nga konteksti do thoni me te drejte ju. Pas komunizmit te jesh ‘malok’ do te thote te jesh i trashe, sepse vjen nga fshatra apo male apo qytete te vockla malore ku nuk ka mberritur civilizimi akoma ose nuk ka mberritur aq sa ka mberritur ne Tirane(sepse dhe te vish nga nje qytet i Shqiperise prap mund te quhesh malok). Gjate komunzmit ishte pjese e ideologjise koministe qe fshati te ishte i barabarte me qytetin, domethene nuk mund te thuhej, te pakten pa ndonje pasoje diskriminimi politik, se te jetosh ne fshat mund te ishte e papelqyeshme per disa, pasi Shqiperia ishte nje kopesht i madh me lule te shumellojshme ku cdo lule kishte te njeten vlere… (vendet e tjera komuniste ndoqen nje politike tjeter, ate te zgjerimit te jashtezakonshem te qytetit, ndryshe nga sistemi komunist shqiptar-lexo DEMISE OF COMMUNISM IN EASTERN EUROPE nga OKEY). Atehere, si ka mundesi qe te gjithe keta ‘te ardhur’ shqiptare me te njejtin aresim, kulture, ideologji, standart jetese per 45 vjet behen krejt papritur ‘maloke’ sepse vijne ne Tirane. Mos valle ‘maloke’ ka te bej me shume me ata qe erdhen nga VERIU. Pse cfare ka Veriu me shume apo me pak se Jugu? Apo cfare e ndan nje qytet nga nje tjeter? Eshte per tu alarmuar kur degjon kudo edhe shprehje te tilla “ ai maloku… ai labi…he mo se vlonjat eshte…me thuaj nga je te te them kush je…. eh korcaret si honeps dot…etj., etj.,. Ne fakt dhe Noli beri nje gafe te madhe duke shkruar kete poemen qe vetem mund te ndaje ne vend qe te bashkoje (bashkangjitur ne fund). Aq shume ka rendesi origjina ne Shqiperi tani saqe njerezit e kane aq te lehte ta marrin vesh menjehere kush je sapo ti thuash nga vjen, le me po te kapi formula ‘maloke, maloke’.

‘Maloket’ erdhen ne Tirane per nje jete me te mire kuptohet. Te jene barbare apo te civilizuar ato kane kultura te ndryshme dhe i sollen me vete sigurisht. Pjese e kultures se ‘malokeve’ eshte dhe shprehja popullore : « FJALET E SHUMTA JANE FUKARALLEK » qe mund te perkthehet ndryshe : PUNO DHE NDERTO. Dhe keshtu bene. Lagjja ku dhjete vjet me pare, une dhe vellai im ndermorem nismen (ndonese ishim studente dhe s’kishim aspak pervoje ndertimi) te hapnim themelet e para te shtepise tone (se u lodhem nga rruga e stergjate per te shkuar ne shpi dhe malli i tepert), tani eshte mbushur me vila aq te bukura nga cepi ne cep. Te gjithe te ardhur nga vende jashte Tiranes, shumica nga fshatra, kane ndertuar pothuajse vete shtepite e tyre. Ky fakt te mahnit, sepse te kesh nje shtepi kater-kateshe eshte nje lluks dhe per amerikanet (shumica ne Amerike jetojne ne borxhe me vite me radhe per te pasur nje shtepi te tille). Duke pasur shembullin e familjes sime dhe lagjes sime dhe gjithe atyre qe njoh krenohem vertete me keta njerez kaq punetore. Keta njerez nuk jane matrapaze as politikane as hajdute. Ata zgjohen heret ne mengjes dhe punojne…ndertojne. Shpesh te huajt me thone qe kur vizitojne Greqine marrin nje pershtypje negative per Grekerit se keta te fundit jane shpesh dembele qe lene Shqiptaret te punojne per ta (duke i shfrytezuar kuptohet) dhe pastaj kane dhe injorancen per te qene aq haptazi raciste te pafrikshem dhe te paturpshem….
‘Maloket’ po ndertojne Tiranen me djersen e tyre, as Greqine as Ameriken. Kjo shihet ne radhe te pare me flamuret qe valeviten mbi shtepite e tyre ne ndertim e siper. Ne taracat e zeza mbuluar me tulla sheh vajza e djem qe punojne me pasjon… A s’eshte kjo nje ane pozitive? A s’eshte kjo shpresa jone? Mbase shume nga Tirana iken neper bote imigrante ndersa shume nga fshatrat apo qytetet e largeta te Shqiperise erdhen ne Tirane. Eshte i njeti proces i kapercimit te distancave, i zhytjes ne nje realitet krejt tjeter, por mbi te gjitha eshte nje proces mesimi dhe ndryshimi dhe ndertimi (duke filluar qe me veten). Kush eshte nje Kuksian ne Tirane? Kush eshte nje Shkodran ne Amerike? Kush eshte nje Vlonjat ne Sarande?

- Jane te gjithe Shqiptare qe po ndertojne… qe ecin perpara…qe punojne aq shume… qe kane respekt per veten…

Dhe une krenohem , dhe ju duhet te krenoheni, dhe ne duhet te kemi me shume shprese per te ardhmen duke njohur anet tona te forta (dhe ato te dobta)… Noli mbase duhet te kishte thene :
A te duhen punetore ?
I ke ne Shqiperi
I ke ne Kosove
I ke ne Maqedoni
I ke kudo neper bote

Jane te gjithe ata

Qe mbajne emrin ‘SHQIPTAR’

Qe duan aq shume njeri-tjetrin….

mbase me vone do shkruajme dhe strofa te tjera, te gjithe se bashku… Kjo ishte nje ane pozitive qe une desha ta ndaj me ju dhe ju mund te shtoni te tjera …

Le te shpresojme qe sa me shpejt do mburremi me politikane/ politikane (f) te afte , me intelektuale te afte, me gazetare te afte…etj,. qe do ta bejne se shpejti Shqiperine nje nga vendet europiane me josheset per tu jetuar dhe vizituar…

hajt besa bese!!!

… Laura …

*********************************************************

Zgjidh e merr vetë

F.S. Noli

A te duhen luftetare
Dhe arratine armiku te marre
A do botes ti vesh zjarre
Merr nja dhjete Kosovare

A do urte njeresit te rrine
Ne komande ta kesh ushtrine
Ne bidat ta vesh njerezine
Merr te gjithe Laberine

A do trima dhe sejmene
Kapardisur kudo vene
Gjumi pa i zene nuk flene
Per tre Mirditor bej bene.

Do per pune nje korcar
I ke bujqer ustallare
me gra bashke te hapin varre
Krahe e kembe su kane te share

A te duhen genjeshtare
Matrapaze e kokethare
Reren ta shesin per farë
Merr Krutan e je i lare

Po qeflinj a te duhen?
Qe me zonjat dine te kruhen
Zonjat qe pjellin cdo vit
Vec Elbasani i rrit

Me dy kembe do hajvane?
Budallenj me din pa ane
Ku ti fusisht te vene
Dil shetit gjithe Myzeqene

A do te ruash florine
Katandine e shtepine
Me dy qofte mbushin sininë
Ec e merr Gjirokastrinë

Do te kesh e te besh qef
Sofren shtruar si per mbret
Pastertore e per yzmet
Te tilla gjen ne Permet

A do ministra Kolonjare
Se mbahen burra me mend
Duan kudo te jene te pare
Ne meshilis e ne kuvend..
(1.Nuk e kopjova une, meqenese se kam librin, prandaj te me falni per ndonje gabim sepse e mora ne internet te albasoul. 2. Per ata qe do me versulen: fakti qe une kritikoj kete poeme nuk nenkupton qe une injoroj vlerat e Nolit!)

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

215 Komente

 1. Dajoshi thotë:

  9 October 2006 @ 3:53 am

  Laura, me rrenqethe mishin moj cupe, bukur e ke qendisur, por nuk permend kurrkund se ne cilen toke e ke ndertuar vilen, a e ke me leje, kujt i ke zene token, sa peme ke prere, a paguan korentin…megjithate urime, ty dhe gjithe atyre qe po jetojne “endrren amerikane”. ;)

 2. Laura thotë:

  9 October 2006 @ 4:02 am

  s’kishte peme, dhe token ja paguam pronarit…cudi si ‘maloke’ qe ishim mbase mos duhet te kishim vepruar ndryshe, mbase duhej shpjeguar me shume….

 3. UJKU thotë:

  9 October 2006 @ 4:09 am

  i lezetshëm si artikull!

 4. edrus thotë:

  9 October 2006 @ 4:10 am

  kam frike qe te filloj e te shkruaj :),sepse s’di nese duhet te pyes autoren se :a kishin leje ndertimi,dhe se a kishin pyetur per mundesine e lidhjes ne rrjetin elektrik(hidraulik dhe te ujerave te zeza) ,kur filluan te ndertonin shtepine e tyre???
  eshte vertete per tu admiruar deshira dhe vullneti i “malokeve” per te punuar dhe ndertuar…por,e njejta gje me sjell ndermend ,dhe punen e qeverise “maloke” qe filluan pune me shume vullnet e deshire per te ndryshuar shqiperine,por pa patur nje plan ne koke.

  per gjitheartikullin dhe autoren:LAURA “ti amo”, gjithnje e me shume po me ben te gjej ane me te bukura te shpirtit dhe mendimit tend.
  God bless albania,dhe zoti bekofte dhe Mountaniers :D
  edi

 5. eizo thotë:

  9 October 2006 @ 8:13 am

  ato ndertimet e “bukura” nga maloket te jugut ose te veriut te kryesuar nga edi rama po e shkatarrojne tiranen po neve do tja degjojme musiken me vone athere kur te jete shume vone

 6. gatwick thotë:

  9 October 2006 @ 8:38 am

  o miko ,ja ke fut kot une isha ne Tirane dhe te gjithe thonin:”bravo i qofte Edit, e ka pastruar Tiranen nga kjoskat e Sales qe vinin era urine,(vizioni kapitalist i saliut ) dhe ka shtruar rruget ”
  po c`te bej i ziu vetem kur ka perballe kafshe dhe jo njerez qe te miren vesh me njeri tjetrin ..

 7. big brother thotë:

  9 October 2006 @ 9:27 am

  ku ke qene per here te fundit ne tirane ti gatwick, se qenke akoma me muhabetet e para 3 vjeteve

 8. big brother thotë:

  9 October 2006 @ 9:39 am

  Katastrofa urbanistike e tiranes nuk ka ndodh per faj te “malokeve”
  Ata njerez zbriten ne tirane nga halli, per nje klime me ngrohte, per nje cape buke per te mos vdekur urie atje nga ishin.
  Nuk mund te fajesosh ato qyqare te neperkembur nga komunizmi qe i la pa buke, pa shkolle, pa infrastrukture pa asgje.Eshte normale qe ata ne kushte lirie nuk do rronin neper male por do zbrisnin neper zonat e buta dhe te urbanizuara.
  Normal qe smund te prisje as edukate as respektim rregullash nga ata.
  Faji eshte i gjithe qeverive sepse nuk deshen te vendosin rregulla, qe nuk e cane koken se cfare po bejne keta njerez, ku po rrojne, c’toka po zejne, a kane uje a kane drita a kane shkolla a kane hale aty ku po rrine.
  E normal qe ne mungese totale te shtetit keto njerez do benin me te miren e mundur.
  Dhe qe keto njerez jane krahu punetor i tiranes dhe qe jane ata qe ndertojne pallatet, hapin rruget, hapin kanalet, pastrojne halet, bejne hamallin ne tirane.
  Tirana eshte e madhe dhe kjo katergori ploteson nevojat per krah pune.
  Nuk mund te pengohen njerezit te levizin per nje jete me mire. E di qe “tiranasve” u vjen keq, sepse u pelqente te ishin vetem ata ne tirane. Se baballaret e tyre oficere i zbriti enveri nga skrapari, vlora, tepelena e vetem nga i desh qejfi atij dhe ata u bene tiranas. Dhe kjo e drjete smund tu takoje te tjereve. Shqiptaret po mesyjne ne qytetet e medha te evropes e botes dhe ne na duket normale. Kurse kur mesyjne ne tirane na duken “maloke”.
  Nejse, ceshtja e pronave qe ata kane zaptuar eshte e rende , shume e rende.
  Por fajin se ka mileti. Miletin po e le te lire ashtu do beje.
  Dhe sa per flamuret e Laura, me qafsh, nuk ka ngel shqiptarizmi e as patriotizmi ke flamuri siper catise. Mua me duket nje shenje injorance.

 9. eizo thotë:

  9 October 2006 @ 9:41 am

  o gatwick ai idhulli jot edvin rama …..i ka fut shqelmin tiranes me kohe e me vakt ……..ai jeton akoma me teorine e bllokut dmth se cfare ndodh ne periferi nuk do me ja dit gjalle ne bote ..lexo pak se ckam shkruar ne tema te ndryshme ..ne ndetimet e reja ne tirane ndodhin perdite emergjenca dhe asnjeri nuk e ndjen veten pergjegjes per kete …tirana eshte nga ana ligjore dhe administrative i zbuluar fare sepse edvin rama nuk e pranon qe se ka idene nga keto gjera ………..ai eshte dulla nr 2 i tiranes dhe shpresoj qe ngel vetem ne tirane dhe jo ne gjithe shqiperine

  ai eshte thjesht nje preson qe nuk e ka idene e ligjit dhe fuqise demokratike …….sa thote fjalen e pare e ke te qarte se me cilin ke te besh

 10. eizo thotë:

  9 October 2006 @ 9:46 am

  big jame plotesisht dakort me ty kur thua qe ata zbriten per nje jete me te mire..une e kam thene ne jetojme ne nje demokraci ky cdo qytetar i republikes shqipetare ka te drejte qe ta ndertoje jeten ne ate vend qe do.

  fakt eshte se dhe politika( komunizmi, demokracia, te majtet, te djathtet) i ka shfrytezuar ate shume dhe pastaj i ka hedhur si ai limoni i shtrydhur ne rruge

  fakt eshte se dhe shumica e tyre nuk kane durimi tani ne demokraci qe te ndertojne jeten e tyre ne baze te ligjeve. e kam fjalen per nje pjese te tiranes dhe per nje pjese te rajoneve veriore ku shume mire mund te ndertohet nje jete shume e bukur.

  bathorja eshte plaga e hapur e politikes shqipetare ketu ka dhe gisht edvin rama dhe paraardhsit e tij ………

 11. gene thotë:

  9 October 2006 @ 10:34 am

  edhe mua nje dite ketu ne padova mu ngref mendja dhe bashke me disa shoke studente donim te ndertonim vete nje vile me kater kate se helbete ne jemi “albanesi” por CUDITERISHT nuk ishte dhe aq e thjeshte.
  Biles edhe ne tirane ma dha mendja te ndertoja nje vile me kater kate po c’ti besh se fatkeqesisht nuk kam lindur ne nje fshat te thelle te shqiperise ne menyre qe edhe une te quhesha “malok” dhe te mund ta ndertoja pa e vrare mendjen fare se sa ligje po shkel me kembe (jo denglat por ligjet jane qyteterimi). Fatkeqesisht, pikerisht per kete arsye, familja ime (dhe shume te tjere - disa edhe fshatare e malesore por jo maloke) detyrohet te jetoje ne nje pallat ku apartamenti paguhet per cdo cm 3-4 here me shume se kosto po ta ndertonim vete pasi respektimi i ligjit kushton.
  Nga plaku i vitit te ri tashme e tutje do te kerkoj pak injorance (te mos e di psh qe duhet leje ndertimi) ne menyre qe edhe une te mund te mburrem me shtepine qe do te ndertoj.

  Mire do te ishte qe te gjitheve ti jepej mundesia te ndertonin nga nje vile me 4 kate ashtu “me forcat e veta”, kush me plan e kush pa plan, kush me cimento e kush me balte, kush me hale e kush me grope, kush me rruge e kush pa rruge dhe mundesisht ne ndonje kenete apo edhe ne ndonje shtrat lumi dhe biles te na demshperblejne te gjitheve kur … larg qofte!

  Gjithsesi, kush me shume e kush me pak, te gjithe behemi “maloke” cdo here qe shkelim ligjet apo nuk mendojme (apo nuk na behet vone) efektet e veprimeve tona tek te tjeret.
  Te pakten te mos mburremi me kete.

 12. gene thotë:

  9 October 2006 @ 10:41 am

  Nuk e kuptoj pse ne kete teme nuk jane permendur ata “maloket” qe rrine presin te ushtari i panjohur qe ndonje “qytetar” te shkoje ti punesoje
  ME MEDITJE- TE NENPAGUAR - PA KUSHTE SIGURIE - PA SIGURIME SOCIALE - PA KONTRIBUT PER PENSIONET (ku do mbyten kur te plaken kete njerez) - … - E NE FUND FARE EDHE TE PERCMUAR.

 13. gene thotë:

  9 October 2006 @ 10:43 am

  Duket sikur ne shqipetareve na ka denuar zote te admirojme veprime te gabuara (shkeljen e ligjeve qe mund te bejme bashke) dhe te percmojme vlera te pavdekshme (punen)

 14. Gerda thotë:

  9 October 2006 @ 11:13 am

  Gene, jam plotesisht dakord me ty. Prape nxjerrim mllefe me njeri-tjetrin (te pakten ketu vetem me llafe, se te shkosh ne zonen e lulezuar te Bathores te nxjerrin kallashin pa nje pa dy nese i thua se je pronar i ligjshem i tokes). Po une nuk dua te merrem me personin tek per tek mer vlla-prandaj paguaj taksat: qe te kete nje shtet qe te merret me ceshtjet e mia dhe te tjetrit. Me besoni, jam plotesisht dakord per levizjen e lire te qytetareve, brenda apo jashte Shqiperise, dhe mendoj se levizja eshte menyra me e mire e civilizimit. Duke qene se puna me con shpesh ne zonat verilindore por edhe ne zonat e thella te jugut, i kuptoj dhe i mbeshtes te gjithe ata qe perpiqen me te gjitha forcat per te krijuar nje jete me te mire per veten dhe per familjen e tyre. Por nga ana tjeter dua te besoj ne ligje qe nuk thyhen me nje vendim politik.

 15. Ilira thotë:

  9 October 2006 @ 11:26 am

  Problem shqetesues ne shoqerine shqiptare eshte pikerisht ndarja krahinore, shprehje si lab, çam, malok, laluc apo kosovar etj, per te kaluar ne demokrat apo socialist e me se fundmi mysliman, ortodoks apo katolik.
  Eshte per tu habitur me deshiren e madhe qe kane shqiptaret per tu pozicionuar.

  Gjate komunizmit Malesia shqiptare ka vuajtur shume, perkrah izolimit dimeror ka bashkeudhetuar dhe izolimi komunist, po aq ka vuajtur dhe fshati (me 30 leke diten e punes kur nje buke kushtonte 50 leke dhe ne vend te bukes se grurit , qe e prashisnin gjithe vitin, kane ngrene buke te misert).

  I vleresoj shume si njerez Malesoret tane sepse mbartin ne vetevete ende dicka nga Eposi i Kreshnikeve.
  Por aq shume sa u pershtatet shprehja “Fjalet e shumta jane fukarallek” po kaq shume duhet te ecin me shprehjen “Sipas vendit le te behet kuvendi”.
  Vertet kane ardhur ne Tirane per nje jete me te mire (e kush nuk ka ardhur) por vazhdojne ende te jetojne me rregullat e maleve, me mendesine e kanunit (nuk dua te zgjatem per te dhene shembuj konkrete).

  Pa kaluar tek lagja juaj ( dhe e Tirane) znj. Laura qe ne duart e politikaneve eshte ende nje molle sherri ose sebep per te fituar zgjedhjet dhe nga ana ligjore ende e pazgjidhur.

  Po e mbyll me shprehjen qe “Prona duhet te shkoj tek i Zoti” qe malsoret tane aq bukur e kane zbatuar ne malet e tyre por qe ne Tirane u duket e pavend.

 16. Paulo thotë:

  9 October 2006 @ 2:32 pm

  Laura te pershendes per shkrimin!

  Dua ti pyes bashkebiseduesit:

  1-Gjithe keto prona qe kane Tiranesit, apo Fisniket e ardhur te periudhes se Zogut, keto prona i kane te blera, apo te perfituara si ofice nga Turqit dhe me vone nga Zogu?

  2- I kane shfrytezuar keto pasuri (per te patur prodhime bujqesore, blegtorale etj) Tiranesit apo jane vetekenaqur me “faqoren e rakise, qoften, gjizen dhe nje qepe te ndare ne kater pjese, nen shoqerine e Çingijes ne preher,qe se harronin as kur hipnin mbi pajtona”, duke mburre me pasurite pafund te tokave qe i lenin djerre?

  3-E kane ngritur zerin keta pronar, kur sistemi komunist ndertoj mbi pronat e tyre,dhe nese ateher nuk mundeshi, pse jo tani per gjithe keto pallate qe jane ndertuar ne ate kohe?

  4- A kane te drejte keta “maloke” te ndihen qytetar te ligjshem te ketij vendi, kur ne po aspirojme te jemi qytetar te Europes,kur “Dajoshi, Endrus,Gene etj……., -Sa i kane enderruar ato te shkreta dokumenta nese i kane akoma!?

  Do i shtoj vetem dicka komentit te Laures.

  Te ardhurit i quajne “Maloke” si epitet fyes, sepse e dine se po ti quajne “Malsor”u kane veshur petkun e vyrtytit,dhe arsyeja tjeter, nuk mund te quhet malsor nje Lezhjan, Shkodran, qe patjeter duhen fyer dhe keta, dhe qe epiteti “Malok” duhet ti perfshije dhe keta.

  Fjala “malok” sipas Eqerem Çabej, Do te thote: Mal me oke =Mal me Vlersim, pasi “oka” ishte njesi matese, si derhemi, karat etj.

  Nje nate isha per darke tek nje miku im malsor ne Bathore, dhe jo vetem qe s’me priti me “Kallash”por me bujari, me buke e zemer sic e ka pas tradite shqiptari ne shekuj.
  Ne mengjes qe pa gedhire te gjithe pjestaret e familjes u shperndane ne punera te ndryshme.
  Rruget gumezhinin nga punetor ndertimi qe i priste puna ne pallatet e reja ne ndertim te qytetit te Tiranes, nga gra dhe vajza qe vraponin per ne fabrika kepucesh,rrobaqepesi, studente dhe student qe i priste mesimi ne Universitete shqiptare, nga pamundesia ekonomike per te studiuar jashte vendit.
  Lashe mbrapa kete panorame lufte per jeten, per tu takuar ne nje tjeter panorame thashethemesh ne lokalet e bllokut, tashme jo me qofte e raki, se ishte mengjes, por me kafe makiado, shale te bukura si per festa mondane, dhe fatkeqesisht per kete vend, me nje rini parazitare ne kurriz te prindeve kusar te ketij shteti te brishte.

 17. vlonjati thotë:

  9 October 2006 @ 3:02 pm

  Ky paulo po me duket si Shaban Memia mua, se vetem shaba vete per dark ne bathorre dhe ne mengjes pi ndonje kapucino “or tej” ke blloku.
  Simbas Eqerem Cabejt ti paulo si thone malok=vleresim me oke, por i thone malok=veshtiresi ose trashellek me oke.
  Por sdo te thote qe maloke ka vetem ne veri, jo apsolutisht jo.
  Fjala malok eshte dhe perdoret per nje njeri te trash qe me te spara mirre dot vesh ose mirre vesh me veshtiresi.
  Qe maloklleku eshte me i theksuar ne veri per kete apo ate arsye eshte pune tjeter ajo, “apo jo or tej”….???
  Sa per rindertimin e Tiranes do thoja se krahu eshte i budallait thote popolli, mendja e te mencurit.

 18. Dajoshi thotë:

  9 October 2006 @ 3:05 pm

  “Paulo - thote:

  A kane te drejte keta “maloke” te ndihen qytetar te ligjshem te ketij vendi, kur ne po aspirojme te jemi qytetar te Europes,kur “Dajoshi, Endrus,Gene etj……., -Sa i kane enderruar ato te shkreta dokumenta nese i kane akoma!?”

  A mund te jesh me specifik per pyetjen me siper ne lidhje me dokumentat (mqs me je drejtuar mua) ?

 19. eizo thotë:

  9 October 2006 @ 3:08 pm

  sa per dijenine e Paulos ishin “maloket” qe na detyruan ne te marrim rruget e botes ……..

 20. ardi2 thotë:

  9 October 2006 @ 3:10 pm

  Po pse Enver Hoxha malok ishte qe te perzuri me varferi nga Shqiperia. Nga 1997-2005 ne psuhtet nuk ishin maloket dhe e katandisen Shqiperin me keq sesa maloku.

 21. eT thotë:

  9 October 2006 @ 3:13 pm

  por kujdes me skraparlline
  mund te hash edhe dru,
  dy ministra le te rrine
  edhe po te jen pa tru.
  …………………………
  artikull optimist.te lumte Laura!
  vlonjati thotë:

  vlonjati thote:9 Tetor 2006 @ 3:02 pm “Sa per rindertimin e Tiranes do thoja se krahu eshte i budallait thote popolli, mendja e te mencurit.”
  shume e drejte!problemi eshte se te kujt jane parate.
  kam degjuar se ndertimi eshte nje lavatriçe e madhe per larjen e parave.

 22. Dajoshi thotë:

  9 October 2006 @ 3:14 pm

  ardi - nga 1997-2005 u be me teper pune se para 97 dhe pas 2005 te marra se bashku, kjo kuptohet duke e pare me syrin asnjanes dhe pa mbajtur as majtas as djathtas. U bene dhe plot te keqija por rezultantja ishte me e mire.

 23. tomi korca thotë:

  9 October 2006 @ 3:26 pm

  ……Ky fakt te mahnit, sepse te kesh nje shtepi kater-kateshe eshte nje lluks dhe per amerikanet (shumica ne Amerike jetojne ne borxhe me vite me radhe per te pasur nje shtepi te tille)……
  Pra sipas teje ne ja kemi kaluar Amerikes. Bukur. Tani nje pyetje qe ka lidhje me shume pyetje qe te jane bere diku me pare. Si ka mundesi kjo? Mos do te pergjigjesh se amerikanet jane dembele, besoj so nuk mund ta thuash po ta njohesh kete. Atehere une mendoj se ketu ka dicka jashte llogjikes ekonomike. Pasi te ndertosh nje shtepi nuk eshte e lehte. Dhe per te zgjidhur kete enigme ekonomike fillojne pyetjet. Ku u gjenden parate qe te blihet toka cash ne dore tek pronari? Ne te gjithe e dine se te varfer ishim ne shqiptaret te post komunizmint. Me mund e djerse nuk mund te sigurohen menjehere ne nje kohe aq t shkurter nje shume e tille. Vetem firmat piramidale e premtuan kete.
  Sa keni paguar per lejen e ndertimit, lejen e ambjentit ( uje drita plehera etj)
  Pyetja e dyte. Sa paguani per ujin, driten etj. Ketu perfshi dhe sa eshte paguar per lidhjen me uje dhe drite te shtepise tuaj kur u ndertua.
  Pyetja e trete sa taksa paguani per shtepine dhe token tuaj.
  Nga tere keto pytje Laura dua te them se ate shtepi ju dhe familja tuaj e ka ngritur me djersen dhe punen tone ebrezave tane qe do te vine.
  Pasi nga sherbimet qe ju keni perfituar une dhe te tere ne kemi paguar taksa, ne mos i kemi paguar sot do ti paguajne femijet tane neser kur borxhi i jashtem te filloj te shlyhet. Prandaj mos cuce te mos genjej mendja se je punetore dhe e zonja.
  Nuk them se bete keq qe iket nga malet dhe erdhet ne fushe, kete do te kisha bere edhe une, Nuk them se edhe une nuk do te kisha bere te njejten gje po te isha ne vendint tuaj, dhe ne nje shtet rumpalle si ai shqiprise por pakten mos u mbur, por ul koken dhe thua shyqyer qe jemi mire, dhe hesht.

 24. eizo thotë:

  9 October 2006 @ 3:34 pm

  ketu ne austri ben nje shtepi duke filluar 180.000€ e siper ……
  nga kjo shume vetem 50 - 60.000€ jane per lidhjet e ujrave te pishem, te zeza kanalizimet dhe lidhjen e korrentit qe vjen dhe ti ben bashkia
  deri tek shtepia

 25. Berti thotë:

  9 October 2006 @ 3:37 pm

  Eshte e vertete qe te gjithe ata qe zbriten nga mali ne Tirane kane ardhur per nje jete me te mire,pasi e dime te gjithe se cfare u la komunizmi.Por ne Tirane nuk erdhen vetem njerez nga “mali” ,erdhen edhe nga “fusha”.Dua te them qe edhe pse shteti tregoi te njejtin interes si per maloket ashtu edhe per fushoret keta te fundit nuk i zaptuan token shtetit apo individit.Ketu nuk behet fjale per agresion apo denigrim te verioreve nga jugoret dhe eshte antikombetare ta kanalizosh si te tille.Ketu ndodh krejt e kunderta.Veriu identifikon cdo jugor qe i bindet shtetit(flasim per popullin) si komunist apo njeri pa gjak.Ne te tjeret qe nuk kemi zaptuar njdonje cope toke me sinqeritet po na duket vetja budallenjte me te medhenj qe mban kjo toka jone shqiptare.Ketu mo miq te dashur duhet te vjedhesh ndonje cope toke naten.Mundesisht token t’ja marresh shtetit,por edhe po qe ndonje pronar ska problem.Do besh ca gjyqe dhe ne fund toka nuk do ti jepet asnjerit.Do te dale nje i cmendur dhe ta legalizon me ligj.Ne kete pike nuk shoh ndonje ndryshim persa i perket pikepamjes per token qe ka pas Enver Hoxha dhe Sali Berisha.I pari ja kaloi shtetit ndersa i dyti hajduteve.Fatos Nano fal me ligj gjithe ata qe nuk kane paguar energjine elektrike.Eeeejjjjjj miq ketu eshte vendi i te çmendurve.”Malok” si ofeze qe perdoret rendom ne Tirane nuk ka lindur sot.Ajo ka shekuj qe eshte hedhur ne qarkullim.Nuk e kuptoj se si ne emer te asaj qe mua shteti me ka bere une te rrembej token e tjetrit,c’lidhje ka kjo me ate qe “Cdo njeri duhet te jete i lire te jetoje,punoje,te arsimohet ne nje shtet demokratik e te shendoshe”.Keta njerez do te damkosen thjesht me shprehjet “Çeçen”,”Malok”,”Koketrash”,”Derr”,etj.

  Sa per Nolin une personalisht nga ajo se cfare ka bere per shqiperine e konsideroj thjesht nje kokerrize rere ne det.Mendimet qe ai ka per krahina te ndryshme te Shqiperise jane futja por…es.

 26. ardi thotë:

  9 October 2006 @ 3:45 pm

  e vertete eshte qe pjese e madhe e tiransve emigruan dhe pjese e malokve “zaptuan” tiranen disa me hir e disa me pahir….e vertet eshte se kjo ndodhi edhe me “maloket” e jugut pas clirimit por me disa rregulla dhe jo kuturu si keta votuesit e Sales…ku ti doje qefi….
  njerez qe vijne nga shqiperia- tirana ne usa, thone qe - degjohet vetem tropojance ne tirane, e ata jane cubat qe bejne ligjin, qe te mbarojne pune, qe ndertojne pallate e restorante……..por marrin edhe PHD… :)
  …edhe ne TIRONSIT erdhem nga “katuni: - shqiperi” ne Usa por nuk bejme si cuba, por punojme e rrime urte….po cfare them une: edhe ata qe bejne si cuba e qe kane nxjerre nam te keq shqiperise kudo ne bote jane maloket tane ….
  …te pakten kane ardhur kohet sot qe edhe maloket te kene rast ta tregojne veten nese jane maloke, apo tironsa te vertete… :(
  Noli eshte absolut me i modhi, dhe kurre gabim.

 27. eT thotë:

  9 October 2006 @ 3:48 pm

  ardi thotë:

  9 Tetor 2006 @ 3:45 pm edhe ne TIRONSIT erdhem nga “katuni: - shqiperi” ne Usa por nuk bejme si cuba.
  NO COMENT. :-)

 28. Paulo thotë:

  9 October 2006 @ 3:53 pm

  Dajosh,

  Pyetja ishte:
  A kane te dreje keta “malok” te ndihen qytetar te ligjshem te ketij vendi!

  (Qytetari ne kompeksitetin e saj, ne integrimin me shoqerine ku kane migruar, ne te drejten per te votuar, ne te drejten per t’mos u ndjere te paragjykuar per shkak te origjines dhe prejardhjes shoqerore etj,dhe ne te drejten per tu pajisur me certefikatat e pronesise per ndertimet qe kane bere kuptohet kundrejt shperblimit per token.
  Te kene keto te drejta te shkruara ne dokument , apo te pashkruara, qe mos te ndihen Refugjat ne vendin e tyre)
  Per te bere =me Ju,ju keni nje leje qendrimi, nje shtepi me qira apo ne pronesi, shpresoj,dhe uroj te mos paragjykoheni nga komuniteti qe e keni gjetur aty,etj etj,te drejta dhe liri njerzore.

 29. AL thotë:

  9 October 2006 @ 3:59 pm

  Endrus dhe Dajoshi,
  Kur ndertoni nje hale -me falni se po prish gojen—mos valle duhet pritur per te marre nje leje nga nje qeveri qe nuk ekziston akoma, qe ka 15 vjet qe eshte corap–qe nuk di nga ka koken dhe kembet?
  Kur vjen fjala per mbijetese—marrja e lejes–eshte thjesht formalizem dhe ne kategorine fundit te piramides se prioriteteve.
  Te marresh leje prej kujt? Prej atyre qe kane nje kadaster per faqen e zeze. Qe e shesin nje leje per 5 mije leke? Faji i kujt eshte se ska plan zhvillimi Tirana? I njerezve apo qeverise? Une do thosha i Tiranes vete. Ne qofte se Tiranasit e donin Tiranen aq shume, duhet me emergjence te kishin vene nje plan ne zbatim qe kushdo qe do vinte te vinte sipas rregullave. Jeni vete fajtore per passivitetin qe treguat.
  Kam vene re dicka—kur thuhet “u ndertua pa leje”–nenkuptohet nuk u pagua per truallin–Aspak e vertete. Te ardhurit paguan nje pronar ne fillim dhe aq. PO pse sa duhet te paguajne? Tiranas sa do paguanit ju? Do paguanit 2 pronare, dy here ,tre here? Nuk eshte e arsyeshme. Kush e ka fajin se tokes i dalin 3 ose 4 pronare? Kadastra e felliqur e Tiranes dhe gjykatat e paafte dhe te korruptuara qe nuk ua mban dhe sdine kujt tia japin titullin prones. Tirane rregullo kadastren, terhiqu veshin gjykatave te tua dhe zhvillo nje plan sistemimi–dhe mos fajso ata qe duan nje jete me te mire dhe jane me puntore dhe te zote se sa ju. Ankesat tuaja–”spaguajne drita uje etc”—jane ankesa te mjera–qe burojne nga xhelozia. Po pse mos valle prisni se “maloket” do thajne gryken per ju? secili per vete qeveria te mendoje per te gjithe.
  Edhe njehere—TIrane–mblidh taksat—rregullo sistemin e ujit dhe te dritave njekohesisht menyren e mbledhjes se tarafive dhe mos fajso njerezit se duan te pine uje.
  P.S. mospagimi i faturave eshte fenomen mbarekombtar dhe te mos guxoje te me thote njeri se vetem “maloket” nuk paguajne.
  Keta maloket dhe te gjithe te ardhurit nga te gjitha anet e Shqiperise kane rritur 3 ose 4fish fuqine e blerjes—si rrjedhim ndihmojne ekonomine kryeqytetase.
  Megjithate, sic e dime te gjithe ne—problemi nuk eshte as te trualli as tek dritat etc–keto jane thjesht mjegulla per te mbuluar burimin e vertete te percmimit. Maloket urrehen, percmohen shihen si te trashe, violent etc etc. Shkurt muhabeti jane te frikshem ne te gjitha anet duke perfshire ketu edhe vullnetin per sukses. Eshte nje stereotip qe ka kohe qe egziston ne psikologjine e shqiptarve. Dhe si gjithe stereotipet–Stereotipi i “Malokut” nuk ehste gje tjeter thjesht nje pergjithsim naiv; nje fabul dashakeqese shqiptare.
  Laura te pershendes per artikullin sepse vete “maloket” ndjehen fajtore qe kane lindur “maloke”–a thua valle te ishte nje gen biologjik. Sa turp per ne Shqiptaret.
  P.S. mbaj mend nje mesuesin tim te Historise ne Korcen e “kultures” te thote—”nxenese e mire–por c’e do se eshte maloke”.
  O nene o nene!!!

 30. Berti thotë:

  9 October 2006 @ 4:01 pm

  Sa per Tironcit , nuk eshte se kane ndonje merite per qenien kryeqytetas pasi per Tiranen nuk eshte se kane vendosur ata te behet kryeqytet.Opinioni im per Tironcit eshte negativ.Jane njerez dembele dhe te paafte per shumicen e puneve.Tironci me i mire eshte ai te cilit i ka lene baba ndonje cope toke dhe nje shtepi prej qerpici te cilen ai e ka lene me qira 300 euro ne muaj apo token e babes ja ka dhene nje ndertuesi dhe ka mare ca apartamente.Tironen nuk e kane bere tironcit ,ata jane thjesht spektatore.

 31. Laura thotë:

  9 October 2006 @ 4:02 pm

  Ore, po me duket se ky artkulli u ka zgjuar ose ca zili te vjetra ora ca injoranca te vjetra…

  Kush tha qe ne tere lagjen nuk ka te ardhur nga e tere Shqiperia : Korca, Gramshi, Dibra, etj…

  Kush tha qe keta e vjedhen token . Nje pronar ehste i gjalle akoma dhe ua shiti te gjitheve njelloj… pronar Tiranas dhe akoma raki pi te kasolle e vet….

  Kush tha qe te gjithe se bashku nuk bene rruget dhe dritat dhe te gjitha te tjerat se kuptohej po te prisnin per shtetin…

  Kush tha ku i moren leket? I ndertuan vete pra se diten shkonin ne ndertimin e pallateve dhe sa vinin ne shtepi vazhdonin ndertimin e shtepise se tyre…

  Kush tha qe ‘malok’ do te thote te ‘vish nga malet’…

  Kush tha qe shume shpejt kur nje ‘i qyteteruar’ te thote “ik more malok, fshatar, malesor’ ky tjetri te ja pres “ik ore qytetar i shterruar!” (se ku jane qytetaret? cfare jane qytetaret? Ku ehste truri i qytetareve?

  Kush tha qe ne krenohemi vetem me historine e atyre ‘malesoreve’ apo ‘malokeve’ te shekujve me radhe… Cfare prodhuan qytetet e Enverit,, qe te krenohemi?

  Kush tha qe dhe ne male s’ka te pabese …

  Kush tha qe Tirana s’i ’shkundi nga trute’ malesoret?

  Kush tha qe tere ata ’shitesit e cigareve qe nga 5 vjec’ nuk jane biznesmenet e ardhshem te Kryeqytetit te ngjashem me ata te New Yorkut…sa vjet me pare…

  Kush tha qe une s’jam ‘maloke’ qe dhe mund te ju fus friken…

  :)

 32. eizo thotë:

  9 October 2006 @ 4:04 pm

  berti me thuaj nje teme tani qe nuk gric ne shqiperi ???????

 33. tomi korca thotë:

  9 October 2006 @ 4:11 pm

  Al, Berti dhe Laura, Cfare thoni mendoj se jane te drejat, por kjo Laura nuk te jep te drejen te krenohesh. Nuk eshte nder te vjedhesh sepse ka nje shtet qe nuk ka polici apo rregull, ne cdo situate vjedhaj eshte vjedhje. Nuk eshte nder te ndertosh me djersen dhe mundin e te tjereve, apo brezave te tjere, vetem e vetem se nuk ka shtet qe ti rregulloje keto gjera, se edhe kjo vjedhje eshte. Pra e perseris ne keto kushte gjithskush do te te kishte bere ate qe bete ju Laura, dhe kjo nuk ka ndarje teritorjale apo krahinore, por kjo nuk eshte e ndershme, dhe per tu krenuar

 34. AL thotë:

  9 October 2006 @ 4:19 pm

  Tomi Korca, biases po te mjegullojne arsyen. Pse jo krenare kur ngrihesh nga fundi i kazanit te m… dhe nderton nje shtepi per familjen tate dhe u jep te ardhme femijve te tu?!! A nuk po bejne te njejten gje ne ketu ne USA. shembull/llogjike paralel: emigrantet ilegale ketu ne USA, refugjatet shqiptare ne Itali e greqi etc.
  Mbi mundin dhe kurrizin e te tjereve? Per cfare e ke fjalen? Ajo toke eshte paguar–nje pronari=—Mos valle “maloket” duhet tu paguajne gjithe tiranasve nje tarife thjesht se po marrin fryme ne Tirane? Jane parete e emigranteve “maloke” qe ndertuan ato shtepi.

 35. tomi korca thotë:

  9 October 2006 @ 4:27 pm

  Al,
  Sa per emeigrantet ketu ne Amerike apo dhe gjetke, nuk kam pare ndonjet te dal dhe me mburje te thote se jam ilegal ( mbase kjo sepse shteti ketu ka ligje)
  Sa per djersen e te tjereve, e kam fjalen per tokat e zaptuara pa leje, per ndertimet e nderuara pa leje, per ujin dhe energjine elektirke qe nuk paguhet, per taksat qe nuk paguhen, te tera keto jane subjekte shoqerore pra qe nuk i takjone vetem atij qe i perdor, por te gjitheve, dhe ne qofte se nuk paguan do te thote se ke perdorur nga ata qe paguajne, dhe ne qofte se asnje nuk paguan do te thote se kemi mare nga brezat e ardheshme, pas ato dikur do te paguhen.
  Sa per ngritjen nga fundi i kazanit me m… kete bene edhe Nano dhe Berisha dhe Edi u ngirten nga fundi i kazanit me m…. moral dhe pasuror dhe u bene miljoneret e sotem ne shqiperi, mos valle edhe duhen te krenohen. Edhe ata u dhane te ardhem femijeve te tyre bile shume me te mire. Krenaria vjen kur shikon se si i ke realizuar aritjet , dhe jo se cfare ke aritur.

 36. Paulo thotë:

  9 October 2006 @ 4:27 pm

  Kam respekt per Krahinen e Laberise.

  Krahine me vyrtyte (burreri, trimeri,bese,perkushtim per punen ne bujqesid he blegtori) por dhe vese (kanuni i laberise ka institucion vjedhjen, kusarine).

  Por Laberia e burrave te beses dhe e trimerise, ka dhe fudulle e kaposhe prandaj nuk dua ti mbush mendjen Vlonjatit te “zgjuar” ne peshk.

 37. Laura thotë:

  9 October 2006 @ 4:30 pm

  Pse eshte vjedhje? Akoma se kam kuptuar nga keto komentet?

  Se babi im si dhe ata te tjeret nuk blene vetem token ne 90-en por dhe firmosen dokumentat ne shtet dhe pastaj dhe paguan drita e te gjitha…
  Se per cudi ky babi im ‘nuk nxori kallashin te zaptonte token”… :)

  Pse erdhem ne Tirane? Kujt duhet ti japim pergjigje?

  Ne fakt disa komente jane vertete per tu alarmuar “maloke me phd, te kesh turp!!!!” ….

  Ne fakt artikulli e kishte brenda argumentin, por qe disa se kapen:

  “cfare ndryshimi kishte per 45 vjet komunizem midis nje fshatari dhe nje te qyteteruari?

  Nga doli tere kjo urrejtje per ata qe vijne nga ‘MALI”

  Ore, po te pakten kemi nje shprese qe atje thelle ne male mund te mos jete perzier gjak i shqiptarit me ate te TURKUT per 500 vjet…

  eh, mbase ka ardh kohe e SHQIPTARIT ….

 38. tomi korca thotë:

  9 October 2006 @ 4:32 pm

  Thuhet se kanunet dhe ligjet kanunore jane krijuar per te forcuar zbatimin e vyrtyteve qe nuk gjejne zbatim vullentar ne komunitet. Ne te kundert perse nevojitet kanuni.? Por mbase jam gabim, sepse “to be politically correct” ne Shqiptaret jemi njerez te beses dhe burrerise dhe trimerise .

 39. Gjergji C thotë:

  9 October 2006 @ 4:35 pm

  Paulo pyet:
  2- I kane shfrytezuar keto pasuri (per te patur prodhime bujqesore, blegtorale etj) Tiranesit apo jane vetekenaqur me “faqoren e rakise, qoften, gjizen dhe nje qepe te ndare ne kater pjese, nen shoqerine e Çingijes ne preher,qe se harronin as kur hipnin mbi pajtona”, duke mburre me pasurite pafund te tokave qe i lenin djerre?

  3-E kane ngritur zerin keta pronar, kur sistemi komunist ndertoj mbi pronat e tyre,dhe nese ateher nuk mundeshi, pse jo tani per gjithe keto pallate qe jane ndertuar ne ate kohe?

  ———

  O Paulo, ku don te dalish ti me kyt? Leri mor vlla keto retorika boshe se nuk ti pi njeri. PRONA ESHTE E SHJENJTE OR NJERI ME MENDESI TE VYSHKUR KOMUNISTE. Ti tingellon sikur do beke reforme agrare nga fillimi.

  Une nuk i kam mundesite ta punoj token time tani se jam varfanjak fare. Po kjo te dhenka ty te drejte te ma VJEDHESH diten me diell pse i ke krahet e ngrohta?

  Eshte e imja or njeri, dhe nuk kam tjeter.

 40. AL thotë:

  9 October 2006 @ 4:36 pm

  Tomi Korca,
  A je ne vete?! Ato shtepi jane ndertuar me djerse dhe gjak—nuk jane te falura–te paturit apo mos paturit e nje leje ndertimi, tarifat etc etc—jane incidentary. Nuk ishin lejet e ndertimit ato qe ndertuan shtepite—por njerezit qe punuan si skllever. Emigrantet kur nisen per ne greqi, itali etc, nuk pyesin: Cthote ligji i Greqise, i Italise—por nisen sepse instintkti i mbijetes eshte me i forte se moralismi: te respektojme nje ligj procedurial. E vertete : amerika ka ligje—dhe ligji eshte i qarte. Nuk ndryshohet cdo 24 ore si ne Shqiperi. Mos valle po thua qe “maloket” duhet te prisnin deri sa qeveria shqiptare te rregulloje ligjet? I bie qe akoma duhet te prisnin–se nuk i kane rregulluar akoma. Krenare qe cke me te—In the face of such discrimination , a dirty peasant arises to “spit” on the face of those who discriminate. Ironike !!! diskriminimi te jep force.

 41. tomi korca thotë:

  9 October 2006 @ 4:37 pm

  …Pse eshte vjedhje? Akoma se kam kuptuar nga keto komentet?

  Se babi im si dhe ata te tjeret nuk blene vetem token ne 90-en por dhe firmosen dokumentat ne shtet dhe pastaj dhe paguan drita e te gjitha…

  Laura, mos u fyej, mendimet jane per ne pergjithesi dhe jone vecanti per familjen tuaj. Ne qofte se babaj tuaj per le te themi 5 apo 6 vjet punoj ne nje pune te ndershem qe vertet te jep te ardhura te tilla qe te blesh nje shtepi cash ne dore, bravo ju qofte, ne qofte se paguani drita uje e taksa dy here bravo ju qpfte, por mendoj se si ju jane shume pak, pasi shumica beri ate qe thoni ju, me kalacnikov ne dore zaptuan token, ose me pune te ndyra qe te jep fitim 200% blene shtepite dhe pasurite qe kane sot

 42. AL thotë:

  9 October 2006 @ 4:39 pm

  Ah edhe nje gje tjeter–mos pagimi i tarifave eshte problem mbarekombtar dhe jo i vetem i malokeve. mosbindja ndaj ligjeve,mosperfillja e ligjeve eshte problem mbarekombtar—prandaj dhe shqiperia eshte ne kete gjendje qe eshte sot per sot. Mos valle po fajeson “maloket” per gjendjen e Shqiperise?!!!

 43. tomi korca thotë:

  9 October 2006 @ 4:40 pm

  ….tarifat etc etc—jane incidentary….
  Po sepse mendojme se tarifat jane incidentary sot gjusma e Tiranes nuk ka drita, dhe keshtu pa drita jane jo vetem ata qe nuk paguajne kete incidentary, por edhe ata gjynafqaret qe paguajn. ukur besa te paguash tarifa eshte incidentary.
  OK tani e kuptova drejt. Me falni qe po mar pjese ne kete debat

 44. Njoni thotë:

  9 October 2006 @ 4:44 pm

  Nga ata ‘maloket’ bravo u qofte se si me leke si pa leke, jane bere me vila dhe me prona qe s’i ka pat njeri. Me kujtohet nje komshi qe po thoshte se kish blere nje toke me letra te rregullta ne nje koder ne Tirane por me ardhjen e (me falni) ‘malokeve’, njeri syresh i zuri token dhe kur ky vajti ta sqaronte, pergjigja qe mori ish “Mu zhduk se ta futa plumbin”. Kshuqe komshiu i shkret mir prishi leket, por tani shef shendetin se te futet ne te tilla afare vec te te qerojne e te te hedhin ne ndonje kanal. Shteti ne kesi rastesh as qe ben ndonje hap per ti zgjidhur keto.

 45. AL thotë:

  9 October 2006 @ 4:51 pm

  Bravo, Bravo–Thuaj ate qe mendon, ska nevoje te jesh politically correct—”Maloket” lane tiranen pa drita? the assumption atehere–Maloket kane drita dhe Tirana jo—-Ne fakt eshte e kunderta—Qendra e Tiranes duhet te ndricohet dhe 3/4 e Shqiperise ne erresire–se ruajna zot–ata te qendres jane me te mire se gjithe te tjeret. Eshte oferta that cannot keep up with the demand—amortizimi i sistemit, vjedhjet e tarifave nga vete elektricistet,–mungesa e nje plani per te investuar dhe ndertuar. Numri i shqiptareve eshte i njejte ndoshta me i vogel ne krahasim per kohen “e dritave”–eshte zhvillimi i shqiperise-tiranes–numri i bizneseve etc etc–qe kane shtuar kerkeses pertej ofertes.
  Mu kujtua dhe nje tjeter—A nuk jane ato hidrocentrale ne Veri? Pse skane te drejte “maloket” te gezojne dhe ata frytet e investimeve ndertuar ne truallet e tyre? Po te kujtoj se prona e prona te tera u permbytet–pa demshperblim qe te ndertoheshin ato hidrocentrale qe te ndriconin gjithe Shqiperi–me kaq po e mbyll—–ste bind dot se “maloket” jane njelloj si gjithe shqiptaret e tjere, me vese dhe te mira si gjithe te tjeret. Nothing special associated with them

 46. Laura thotë:

  9 October 2006 @ 4:53 pm

  Tomi,

  nje gje nuk kuptoj,

  “Babi jot paska pas lek qe ndertoi shtepi, apo babi jot kushedi ku i paska marr tere ato lek qe ti ben phd” !!!

  se si duket ehste me mire keshtu sesa te mendosh qe ka njerez ne Shqiperi qe e kane ndertu cdo gje me djersen e ballit. Shtepine e ndertoi gjithe familja per 10 vjet se s’u ndertu per nje dite. Nje vit kishim nje dhome pasta 2 pastaj…Une shkoja ne shkolle me vellain kur ktheheshim punonim bashke.

  Ashtu dhe per Phd , ma dhane vizen se Ambasada u bind qe po vija si ‘njeri’ dhe qe shkolla ku po vija kish nevoje… Nuk i tregova kallashin Ambasades, as nuk hypa ne gomone, as nuk ika naten si ata femijet e komunisteve qe takoj ketu dhe akoma duan te mburren e te tregojne ndryshimin ” po mire me origjine nga Tirana je? Sa vjet ke ne Tirane?” ouuuuuuuuuuu dmth s’je Tiranse po je maloke! Babi im ishte minister me makine ne bythe! e te tjera…

  Po si te ju pelqeje, maloke jam, dhe prinderit e mi nuk erdhen ketu te lajne pjatat nga frika e krimeve qe bene 50 vjet, se mos harroni qe shumica e atyre qe dhe ishin ne fshat vuanin nga diktatura, se ehste diktature te pengosh tjetrin te jetoje ku te doje ne vendin e tij…

  Fakti eshte fakt..

  Dhe ata qe u tallen me siper me dialektin e veriut tregojne vetem injorancen e tyre. Sepse dialektet jane pasuri e nje kombi dhe asnjeri ska me shume peshe se tjetri…

  Cfare budallenjsh ka qe mbajne emrin ‘qytetar” :)

 47. ardi thotë:

  9 October 2006 @ 4:56 pm

  …..Ne fakt disa komente jane vertete per tu alarmuar “maloke me phd, te kesh turp!!!!” …..

  …dhe me e keqja eshte kur ndonje nga keta “maloke” (sigurisht jo te gjithe jane vertet maloke) i ke doktore dhe me phd , fodulle e bosh , te te “udheheqin” duke te syrgjynosur nga vendi yt, duke shkaterruar me kokefortesine , genjeshtrat e pafytyresine, …

 48. eT thotë:

  9 October 2006 @ 4:57 pm

  http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/4356138.stm

 49. Blendi thotë:

  9 October 2006 @ 5:02 pm

  Laura, ty dhe familjes tende bravo ju qofte per djersen qe keni derdhur dhe me vjen mire qe shijoni sot frutat e nje pune te veshtire.

  Por nuk mendoj se nje problem kaq i mprehte kombetar nuk mund te diskutohet ne plan personal. Deshira per prosperitet dhe e drejta per te kerkuar lumturnie (pursuit of happiness) u perket te gjitheve njesoj dhe nuk mund te kuptohet duke zaptuar tek tjetri.

 50. Laura thotë:

  9 October 2006 @ 5:07 pm

  Po Blendi ke te drejte,

  dhash shembullin tim, qe njerezit ta kuptojne qe pergjithesimi eshte shenje injorance, qe ka maloke sa te duash qe jane ‘njerez te kulturuar’ me plot kuptimin e fjales. Nuk mund te thuhet gjithe ‘maloket’ jane njesoj, gjithe’verioret njesoj’ gjithe ‘vlonjatet’ njesoj… ashtu sic e thone ca komente me lart…

  Eshte racizem i hapur qe jashte denohet me ligj…

 51. ardi thotë:

  9 October 2006 @ 5:09 pm

  …une vet jo e jo , por nuk njoh njeri qe kane me dhjetra vjet ne usa te
  kene ndertuar shtepi ne Tirane (rrethi dhe niveli im = jo phd)…
  mundet njerz te tille si ata qe eT sjell tek peshku por nuk arrij ti njoh… :(

  ….Ashtu dhe per Phd , ma dhane vizen se Ambasada u bind qe po vija si ‘njeri’ dhe qe shkolla ku po vija kish nevoje…
  ….pfff please,

 52. Etrusk thotë:

  9 October 2006 @ 5:15 pm

  Komplimente per artikullin Laura! Edhe per debatin qe ke ndezur :)

  Pashe goxha reagime, me shume kundershti mes tyre. Une mendoj se ajo perplasje e madhe shoqerore nqs mund ta quajme keshtu, ndodh pasi te “ardhurit” ne Tirane kane sisteme vlerash te ndryshme nga ato te vendasve. Keta sisteme sipas vendasve jane anadollake dhe te vjeteruara, per pasoje ju lene shume pak hapesire integrimi te ardhureve. Dhe si efekt zinxhir keta detyrohen te formojne komunitetin e tyre brenda komunitetit, me vlera,traditat dhe zakonet e tyre.
  Persa i perket paragjikimeve se ky eshte lab apo ky eshte malsor, apo ky laluc ne jemi te paret qe i shpikim vete.
  Nje pyetje per ju qe jetoni dhe punoni jashte: Vazhdoni te punoni akoma ne pune fizike ???
  Mendja e te mencurit dhe krahu i budallait tha dikushi, po ju cfare i bie ne kete mes?
  Ata qe rropaten ne ndertim jane njerez qe regjimi nuk ju dha kurre nje mundesi per tu bere dikushi pervecse shofer ose zoteknik. Ndryshe ndodhi ne qytet, dhe pakkushi mund ta mohoje kete.

  Kalofshi mire,

 53. eT thotë:

  9 October 2006 @ 5:21 pm

  http://www.peshkupauje.com/veriu-i-shqiperise-inisiativa-kunder-fenomenit-te-trafikimit/2006/03/28/

 54. ardi thotë:

  9 October 2006 @ 5:35 pm

  1-….Keta sisteme sipas vendasve jane anadollake dhe te vjeteruara, per pasoje ju lene shume pak hapesire integrimi te ardhureve….
  ….kam nje te aferm ne tirane qe ka nje shok te ardhur nga dibra. kur dalim - me thote - ne rruge une mund ti flasse nje te njohuri ai i flet 5 ….plus qe per cdo hall qe ka, shoku dibran ja zgjidh me menyrat e tij… :)
  2-….Nje pyetje per ju qe jetoni dhe punoni jashte: Vazhdoni te punoni akoma ne pune fizike …..
  …., tani eshte mengjes akoma , te pakten ketu ne usa, dhe shumica shkruajne nga zyra mendoj, nga komentet qe bejne mund ti kuptosh qe edhe nese nuk kane phd disa prej tyre e meritojne phd…
  eT = absolut……
  ….

 55. tomi korca thotë:

  9 October 2006 @ 5:36 pm

  Etrusk thotë:
  9 Tetor 2006 @ 5:15 pm

  …Ata qe rropaten ne ndertim jane njerez qe regjimi nuk ju dha kurre nje mundesi per tu bere dikushi pervecse shofer ose zoteknik. ….
  Domethen fajin e ka rregjimi, por nga ky rregjim kemi 15 vjet qe kemi kaluar, cfare kane bere keta keto 15 vjet. Ne qofte se sot je 45 vjec kur rregjimi eshte nderuar keta kane qene 30 vjec, pra ne nje moshe ku mund te benin nje shkolle ( si shume te tjere). Po keshtu me kete mentalitet do te thote se po te mos ishte rregjimi te tere do te ishim doktore, ekonomiste dhe nuk do te kishe asnje qe do te ishte punetor krahu apo zooteknik.
  Si ne cdo vent te botes ka punetore krahu e zooteknike ashtu sic ka edhe doktore apo profesre. Sa per fshatin te lutem kujto se ne qytetaret ne rregjim e kaluar ishim quajtur borgjese dhe burokrate, dhe tere vemendja ishe perqendruar ne fshat. Bile na mernin ne nga qyteti dhe na conin ne fshat per te punuar kur fshati nuk kishte mundesi te krijonte kuadro per vete. pra si ne kohen erregjimit ashtu dhe pas tij fshati e vecanerisht malsia ka qene gjithmon perferuar. Kuptohet arsyeja qe kjo zone ka qene e farfer eshte se atje nuk duhet te kishte jete, kushtet natyrore, dimri i eger etj. Sa per njerezit, ata jane njesoj si ato te jugut apo qendres se shqiperis

 56. shqipo thotë:

  9 October 2006 @ 5:41 pm

  Po shtoj edhe une ca xixa ktu se s’po me rrihet duke lexu kto gjonat.

  @Laura: interesante logjika. Bravo ju dhe familjes tende qe keni punu vete e keni ndertu shtepine, keshtu qe s’ju jane dashur pare. Po ato tullat, derrasat, cimenton, tjegullat, tubat, pllakat, dyert, dritaret…etj. vete i prodhuat?

  Kush jane kto shkolla qe mezi priskan rob t’i shkojne per PhD (falas apo jo?) qe te shkojme edhe ne se, mesa di une, kta sikur kane ca kritere qe i kane vu qe jo te gjithe te shkojne.

  @AL: na cudite fare me ket “incidentary” sidomos meqe rrike ne Sh.B.A. dhe, ndoshta, ke fillu me i kap i cik rregullat ktu. Kshu i thu qytetit ti kur s’te le as me pre nje peme pa leje, apo te zotit te apartamentint kur s’i pagu qerane, etj. (you get my point, se dike edhe anglisht) qe “e me mos e rruj edhe ti, mospagesa ime eshte incidentary. bo burri per $800?” Nese me verte i ke thene dhe s’ke pas pasoja ligjore, bravo te qofte edhe me thuj ku bano qe te vij te banoj edhe une aty!

  Ate qe te tha Tomi per punen e korentit duket qe s’e ke thith shume se ideja ishte qe KESH-i s’ka si te rregulloje ate rrjetin per te cilin ti thu eshte i amortizum (e vertete) nese robt qe e perdorin rrjetin s’pagujne faturat. Apo i pret me gershere paret KESH-i meqe eshte “i qeverise”?!

  Te dy juve: dua te blej ca lendina ne vendlindjen per shtepi verore, mund te m’a shisni apo a mund thjesht te shkoj e te ndertoj atje?

 57. tomi korca thotë:

  9 October 2006 @ 5:51 pm

  Laura thotë:
  9 Tetor 2006 @ 4:53 pm

  Tomi,

  nje gje nuk kuptoj,

  “Babi jot paska pas lek qe ndertoi shtepi, apo babi jot kushedi ku i paska marr tere ato lek qe ti ben phd” !!!
  Laura, personalisht nuk kam azgjene Shqiperi. Prinedrit e mi me te cilaet jetoja deri sa ika nga shqipeira kishin dhe kane nje apartament 2 e je guzhine qe e privatizuan, si gjithe te tjeret. dhe vetem kaq. Por kjo nuk azgje perse te te fyej ty. Une PHD nuk kam bere por shkollen ketu ne amerike e kam bere duke lare pjata diten dhe naten dhe duke mare kredi. Dhe te gjitha keto sepse jam demebel nuk kam punuar si ty dhe familja jote naten dhe diten, per te nderuar shepi apo blere turl etj etj. Laura mjaft te lutem, pasi te gjithe e dime si jane gjerat ne Shqiperi dhe mjaft e krahasove me vendet e tjera etj etj. Te keshilloj boll me kaq, mos i hapim me petet lakrorit

 58. AL thotë:

  9 October 2006 @ 5:52 pm

  Shqipo:
  1. you are assuming se jam nga veriu–nuk jam—Te zhgenjeva–Jam nga mesi.

  2. Po mi nxjerr fjalet nga konteksti. Kur fillon e nderton nje shtepi—Ne fillim hedh themelet dhe nuk mendon cfare llampash do vesh ne shtepi.

  3. llampat jane dytesore—themelet, nje cati mbi koke eshte prioritare.

 59. Laura thotë:

  9 October 2006 @ 5:57 pm

  Shqipo,

  jo te gjithe i futen paret te piramida… se babi im ekonomist tha “po sikur s’me dalin llogarite” keshtu qe ato qe kishim i investuam ne shtepine tone. Punonim pervec shkolles , plus nuk jetonim ne hene atje ku levizem, kishim shtepi kuptohet…
  Pastaj shume nga ata qe ndertuan per shume vjet ose shtepite e tyre ose pallatet e te tjereve, kane profesion tjeter tani, menaxhojne firma ndertimi…

  Po pse me duhet mua te te jap keto shpjegime…
  eh, racizmi shqiptar ka shije te vecante…

  le ta fillojme nga e para atehere:

  Kush eshte ‘malok’ per ju? Nga ana gjeografike, kulturore, si ta doni ju?

  Cfare ndjeni ndaj ‘malokeve’ ? Shprehini ketu te gjitha , se mbase ju del mllefi imagjinar ndaj nje komuniteti po imagjinar…dhe mbase dhe une dhe te tjeret ‘maloke’ apo ata qe denojne racizmin ndaj ‘malokeve’ kuptojne me mire…

 60. Blendi thotë:

  9 October 2006 @ 5:58 pm

  “incidentary”, une kete fjale nuk e kisha perdorur asnjehere me pare. Ka kuptimin si “collateral”? C’ke dashur te thuash me kete AL?

 61. Blendi thotë:

  9 October 2006 @ 6:03 pm

  @ Laura

  Me duket se po i nenvlefteson vizitoret e Peshkut. Racizmi eshte se pari injorance, eshte reagimi mbrojtes ndaj dickaje qe eshte ndryshe nga vetja. Nuk me duket se shumica ketu jane te nivleit qe perbuz tjetrin prej perkatesise gjeografike.

  “Malok” sic e ke perdorur ti eshte derrogative. Por “malok” ka dhe nje kuptim tjeter shume fisnik, sic ti e din, dhe une gjitashtu.

  PS. Mos harro se shume shqiptare jane me baba nga Vlora dhe nene nga Kuksi apo e anasjellta…

 62. gatwick thotë:

  9 October 2006 @ 6:46 pm

  Sipas, teorise se shpikur:
  “erdhen per nje cop buke dhe u vendosen ne rethinat e tiranes” te gjithe emigrantet shqiptare qe vershuan ne itali dhe pertej italise, (dihet se te gjithe iken per nje cop buke,,)duhet te zaptonin toka shtepi dyqane .!!? pse nuk zune toka shqiptaret ne perendim kur emigruan per nje jete me te mire per nje cop buke sepse atje ka zot.ka ligje ka rregulla .!
  Toka qe zune “per nje cop buke ” nuk kishte zot???
  apo ishte pa zot ???
  u bo deti kos dhe hajt te nzjerrim lugen e te ham ….
  “albanez me lug ne brez ” ????
  kjo eshte zgjidhja e problemit, ???
  pa zbatuar ligje dhe respektuar pronen e tjetrit ????

 63. gatwick thotë:

  9 October 2006 @ 7:00 pm

  SHqiperi duke qene nje vend me 75 % fshatar ketu perfshi,te gjitha zonat malore dhe fushore,i bie qe ne cdo 4 vete, 1 te jete qytetar, dhe 3 te jene fshatare fushe ose mali.. duke qene nje raport i tille mund te thuhet se ne pergjithsi se ne shqiperi dominon zona e fshatit fushor ose malor, keshtu i bie qe ne pergjithsi nje fshatar ti bej moral tjetrit,kur ai sapo le fshatin,se eshte qytetar,po c`rendesi ka kjo njeriu dallohet nga kultura ose mendja,mund te rrosh ne qytet dhe te jesh dru,halabak,mund te jesh ne fshat por je i kulturuar i mencur rendesi ka sesi mund te manaxhosh jeten,

 64. kore veriut thotë:

  9 October 2006 @ 7:08 pm

  gatwick jam shuem dakort!
  75% e shqiptareve vijne nga malet. vetem ne shek. e 20 u rrit popullsia neper qytete ne fusha kaq shume. dmth qe te gjithe jemi maloke.

  ndertimet e reja ne Tirane e shkaterrojne qytetin, sepse nuk jane me paln urbanistik! Vend e pa vend! ne mes te parqeve midis pallateve me te vjetra!

  Pastaj pse i besoni francezeve? ata jane pro-serb, jane njerez siperfaqesore. komplimentet e tyre kane kumptimin e kundert. Francezet duan te shkaterrojne sheshin skenderbej, dhe tiranen! Mendo po t’ia zvogeloje atyre bulevardet dhe sheshset ne paris, do na conin ne gijotine!

  Tirana esht ebere lemsh, si ndertimet ne lindjen e mesme. cdo park, cdo peme u shkaterrua nga injorantet! Pse pelqehet me shume blloku? Sepse ka peme me te larta! Ka nje cope hijeje qe i jep bukuri!

  Te korruptuarit qe jane injorante sjellin vetem mjerim:
  http://www.sq.4mg.com/corrupt.htm

 65. tomi korca thotë:

  9 October 2006 @ 7:17 pm

  Plotesisht Dakort Kore e Veriut ( Jo Vendit te quajtur Kore e Veriut, por autorit me kete emer) Vetem nje korigjim mendoj une ….pse i besoni francezeve? ….. Ne vend te thuhet francezeve mendoj se duhet thene Firmes Franceze te punesuar per regullimin e Tiranes.
  E them kete pasi ka dhe fimra te tjera franceze qe kane ide te ndryshme mbi regullimin e Tiranes qe mbase ty ose dhe mua mund te na pelqeje. Te asaj Tirane, qe ne populli Shqiptar te jugut apo veriut, Lindjes apo Perendimint e kemi bere lemsh e li, dhe mendoj se jo Franceze por nuk ka burre nene ta rregulloje.

 66. kore veriut thotë:

  9 October 2006 @ 7:28 pm

  ok, jam dakort me korigjimin, ashtu mendoj dhe une…
  problemi eshte se ata qe kane shije te keqe, atyre qe u pelqen nje tirane libaneze, ata qe kane ne projekt te vene palma mu ne mes te sheshit skenderbej qe ta bejne arabi saudite, ata qe u mbulojne pamjen muzeut historik dhe bankes, ata arrijne me korrupsion te bejne c’te duan.
  te ai linku i mesiperm, rradhiten 127 vende te botes sipas nivelit te korrupsionit, te ardhurave per koke, dhe nivelit te inteligjences IQ.Studimi do te thote se vendet me te varfera jane ato me korrupsion me te madh dhe me inteligjence me te vogel.
  Shqiperia rradhitet nga fundi me vendet me te degjeneruara ne bote. Vetem shkaterrim dhe mjerim arrihet kur ia le ne dore cave me IQ te ulet pushtetin. I dilet zot lemshit tani?

 67. Pjer Thomas thotë:

  9 October 2006 @ 7:46 pm

  Ah moj Laura, nga njera ane bere mire qe e hape nje muhabet te tille, sepse shohim njeri-tjetrin, konceptet tona, ka diçka interesante tek cilido, ndoshta dhe kalitim karakterin tone keshtu, duke marre me te miren nga njeri-tjetri, dhe uroj te jete keshtu, por nga ana tjeter vrigohem (po perdor dialektin e veriut) se yshtemi drejt urrejtjes e nje racizmi sa te fshehur aq dhe naiv ne disa raste. Ne fakt fajin na e kane politikanet, ata qe bejne politikat ekonomike te vendit, sepse po ta kapnin problemin me kohe, pra te investonin ne zonat veri-lindore, ndoshta nuk do te kishin ardhur kaq shume ne Tirane, Durres e Kavaje, dhe nuk do te kishim nje perplasje ndermjet vendasve e te ardhurve, te cilet u lane ne meshire te fatit keto 15-vitet e fundit. Une e kuptoj sikletin e te ardhurve aty, sepse e ndjej ketu ne emigracion se si na paragjykojne perendimoret, por me maloket qe s’paguajne token qofte dhe me keste, kjo fjale eshte e paket. Persa i perket atyre qe perpiqen ti pershtaten ligjeve, qyteterimit, ambientit, (dhe ka plot keshtu) , une do ti quaja vertet malsore dhe do ta kisha per nder te rrija e te bizedoja me njerez te tille. Une i admiroj njerzit e punes, njerzit e hapur, si familja e Laures (ndonse nuk i njoh personalisht), por shoh se jo te gjithe jane ashtu. Ndersa tironsve te mij do t’u thoja se duhen te jene me tolerante me te ardhurit, sepse ata e kane stresin me te madh se ju, e kete gje une e shoh te mardheniet kendej ne perendim ku ne shum raste azelandi (i ardhuri) nxehet me vendalin apo rri e vret mendjen deri ne vdekje per fjalet apo sjelljen e vendaliut , sepse i duket sikur ai po e poshteron, e kjo vjen ngaqe i ardhuri e sheh jo paster qendrimin e vendaliut. Pra lindin nganjehere keqkuptime (padashur) te panevojshme. Pjero.

 68. emigrant thotë:

  9 October 2006 @ 8:00 pm

  Eh moj Laura, gjec belane :-) , si na e bere keshtu prape: “ja postimet vene e vine/ nga Londoni ne Athine…” e keshtu po harrojme dhe titullin e temes. Hajt ta rikujtojme: “Malokët” po Ri-Ndërtojnë Tiranën…!!!

  Maloket eshte ne thonjeza; dmth ata qe i quajne keshtu, por qe s’jane te tille, apo jo?

  Se qe thua ti edhe ajo fjala Tirane sikur ka nevoje per nja dy thonjeza; se “Tirana” eshte me teper se nje grumbull ndertesash dhe rrugesh; ajo eshte pararoja e zhvillimit dhe e mendimit qyetar ne Shqiperi. Prandaj maloket pa thonjeza nuk mund te ndertojne Tiranën me thonjeza; nje malok sipas definicionit qe iu dha ketu eshte i afte shume-shume te beje nje ngrehine - tulla dhe llac; per Ri-Ndertim nuk behet fjale se Tirana lavdi Zotit nuk u shkaterrua ndonjehere.

  Nga ana tjeter, “Tirana” mund te rindertoje maloket ne vecanti dhe katundaret me ne pergjithesi (si koncept dhe stereotip malok eshte nen-bashkesi e katundareve). Cfare? Na vjen hidhur qe prape po perdoren stereotipet malok dhe katundar? Po keto stereotiope egzistojne ne mendesite tona gjithe diten! Nuk eshte e drejte? Po kush tha qe bota eshte e drejte dhe qe ne jemi te perkryer? Kush tha pastaj qe une jam dakord me keto stereotipe? Per te njeqindten here: nuk po flasim me duhet, por me c’eshte! Kjo puna e stereotipeve nuk eshte fenomen as tironc, as shqiptar. Redneck-et e jugut te US, apo “bauer”-et gjermanfoles jane vertetimi me i mire per kete. Nuk eshte racizem; maloket jane te te njejtes rrace si qytetaret. Eshte nje stereotip i keq dhe aq. Nejse, e kisha fjalen qe “Tirana” mund te rindertoje konstruktin shpirteror te malokut ne vecanti dhe katundarit me ne pergjithesi. Kjo eshte provuar tashme. Nje dyndje ne dukje e ngjashme por ne e kontekst historik krejt ndryshe ka ndodhur ne Tirane pas luftes jo aq prej malokeve, sa nga katundaret e Jugut sic tha dikush me pare (qe te zhduk cdo keqkuptim, edhe familjet e prinderve te mij vijne nga kjo shtrese dhe nga kjo dyndje). Shume prej te zhvendosurve s’kishin zanate, kishin qene barinj me dhi ose kacake. Por “Tirana” i gdhendi goxha; femijet e tyre s’dinin me gje per dhite apo komitlleqet; ata degjonin fshehurazi bitellsat ose kendonin Celentanon e Morandin nga liqeni. Kjo zhvendosje demografike nuk kaloi fare pa ferkime dhe ne menyre ideale, sic mund te duket sot; nje shoku im tirans den-baba-den thoshte qe “lebt na mesun me gatu ne hale” – ishte fjala per ato apartamentet e puneve vullnetare 1 dhome e guzhine ku gjella behej me furnela vajguri me fitila, vertet ne banjo, se s’kish ku tjeter … hej, sa shpejt qe i harruam ne ato furnelat legjendare :-) … Nje fare bejtexhiu popullor i atehershem me emrin Sefer Daja ngriti edhe nje vjershe per kete fenomen:

  “Nga katuni ke ardh/
  N’Tiron ke zon ven/
  Me kaptinen si dardhe/
  Do me na dhon dhe men”

  Kaptina si dardhe i referohej qylafit karakteristik te leberve, me nje bisht ne maje. Nejse, ajo dardha e pati vertet bishtin prapa, se “leberit” u asimiluan me kohe ne ambjentin e ri – merite kryesisht e tyre kjo - dhe edhe moren nga Tirana, edhe i dhane Tiranes. Kjo eshte nje simbioze e shendetshme qe si duket po perseritet, kete rradhe ne permasa absolute me te medha por me nje process asimilimi qe besoj do te zgjase me teper ne kohe. Ky eshte thelbi, per mendimin tim. “Malokeve” dhe “katundareve” (me thonjeza tani dhe me Nderimin qe e kane hak) u ra shorti ta cojne Tiranen ne dimensionet demografike te nje metropoli; besoj qe Tirana po i afrohet milionshit. Pa ata kjo nuk realizohej. Sidoqofte, nuk eshte kjo me kryesorja – une me teper se vilave tre kateshe, i gezohem gdhendjes dhe reformimit te te ardhurve qe do ta hedhin poshte si nje rrobe te vjeter gjithcka qe koncentrohet ne konceptin stereotip “malok”. Si thote gjeniu: “Nuk ka si te ndodhe ndryshe/ te ndodhe ndrydhe s’ka se si/ U desh te zhdukeshin perbindshat/ qe tek kjo bote te vije ti”. Nje million banore me te qyteteruar - ne mos sot, medoemos neser; me mos prinderit, patjeter femijet – ku ka ogur me te mire per Shqiperine se ky!

 69. tomi korca thotë:

  9 October 2006 @ 8:12 pm

  Te faleminderit Emigrant. Nje shpjegim shume i mire sidomos kur thua ….Nje dyndje ne dukje e ngjashme por ne e kontekst historik krejt ndryshe ka ndodhur ne Tirane pas luftes jo aq prej malokeve, sa nga katundaret e Jugut sic tha dikush me pare (qe te zhduk cdo keqkuptim, edhe familjet e prinderve te mij vijne nga kjo shtrese dhe nga kjo dyndje). Shume prej te zhvendosurve s’kishin zanate, kishin qene barinj me dhi ose kacake. Por “Tirana” i gdhendi goxha; femijet e tyre s’dinin me gje per dhite apo komitlleqet; ata degjonin fshehurazi bitellsat ose kendonin Celentanon e Morandin nga liqeni……
  Kjo se personalisht jam nga keta te ardhhurit nga jugu ne Tirane, dhe ne krahasim me shoket e mi te provinces nga erdha mesova per Bidellsat etj. I vetmi ndryshim sot eshte se ata qe do te gdhendin keta te ardhur nuk jane me ose jane shume pak ne krahasim me kete dyndje te madhe te ardhurve sa mendoj se se gdhendja eshte e pamundur, ne fakt po ndodh e kunderta, ata po mbizoterojne dhe sot po gdhendin Tiransit ose po i detyrojne te largohen. Kjo eshte tragjedia qe shikoj une sot

 70. gatwick thotë:

  9 October 2006 @ 8:21 pm

  Ne Europ ,kudo thuhet, se shkaku i rritjeve te krimit ,droges ,papunesise prostitucionit eshte ardhja e emigranteve, vihet re se ne Tirane ritja e krimit eshte pasoje e ardhjes dhe e dyndjeve pa kriter dhe rregull te nje popullate masive nga te kater anet e vendit,fenomen i pa kontrolluar nga vet qeveria dhe shteti shqiptar,…..puna ka arritu deri atje sa shteti te mos jete ne gjendje te kete te dokumetuar ose certifikuar pronat e veta shteterore, mendoni pastaj te kete nje rezultate pozitive ne drejtimin e vendit,SHqiperia kam mendimin (ose te krijohet pershtypja) se udhehiqet nga klane tipike mafiosesh ku parimi kryesor eshte :”bej ham ham ham,atje ku te te japin , (kocke)” po nuk bere,shkelmin bythve .!!

 71. kore veriut thotë:

  9 October 2006 @ 8:26 pm

  emigrant,
  nuk e di ku e sheh ti si po ndryshojne ata?!
  ” i gezohem gdhendjes dhe reformimit te te ardhurve qe do ta hedhin poshte si nje rrobe te vjeter gjithcka qe koncentrohet ne konceptin stereotip “malok”. ”
  Nga eksperienca personale, kam pasur ne shkolle me vite te tera nje djale nga veriu. Ne ate kohe nuk mendoja ne kete menyre, po kur rritesh i sheh nga nje tjeter kend gjerat. Gjithmone me bezdiste ai njeri! Kerkonte gjithnje te ishte ne qender te vemendjes, ishte agresiv fizikisht me djemte e tjere, nxiste konflikte dhe i shijonte ato, i vidhte para te banjat e shkolles djemve me te vegjel nga vitet e tjera, i rrifte me te vegjelit, etj, etj…Me e keqja ishte fjalori i ulet dhe ajo qe me shqeteson mua ishte trajtimi i femrave. Mendo kur ne ishim vec femije! Siduket ate lloj sjelljeje dhe edukate kishte marre dhe ne familje!
  Nuk jam dakort fare qe ata do emancipohen..sidmos kur lideri i tyre, nxitesi i urrejtjes number 1, Saliu i mbeshtet duke i ligjeruar tokat e vjedhura. Me fal, po te shpresosh per mire nga ata do te thote te enderrosh me sy hapur!
  Shenim: Tiranasit nuk qene ne gjendje intelektuale dh eekonomike me te mire se Leberit ne ate kohe kur pas luftes shume u vendos ne Tirane.

 72. tomi korca thotë:

  9 October 2006 @ 8:29 pm

  Ne vazhdim te kesaj rremuje A e dini se ne qofte se do te shesesh nje prone duhet perpara se te maresh tapine ne kadaster te sjellesh nje leter te firmosur nga komshinjte qe verteton se je pronar i kesaj prone, dhe kjo tapi eshte e vlefshme vetem per dy jave. Kjo sepse shteti nuk ka me besim tek dokumentat ne kadaster. Tani mendo se po te duash te shesesh nje prone dhe je emigrant, vjen ne Shqiperi per 2 -3 jave kerkon komshinjte dhe atje nuk ka njeri se ata vete jane emgrante etj etj. Kjo eshte nje cmenduri. Nje shtet qe nuk mund te te garantoj pronen cfare pret me tej pra gatwick ka te drejte kur thote …SHqiperia kam mendimin (ose te krijohet pershtypja) se udhehiqet nga klane tipike mafiosesh ku parimi kryesor eshte :”bej ham ham ham,atje ku te te japin , (kocke)” po nuk bere,shkelmin bythve .!! …
  Keta mafioze pasi vodhen e moren pronat qe ju pelqenin bene kete rremuje qe kurre te mos meret vesh se cfare ka ndodhur. Dhe miqte e Sales te ardhur nga Malsia, Te Nanos te ardhur nga Skrapari perfituan nga kjo remuje dhe natyrisht do te votojne per egzistencen e kesaj remuje, se ndryshe nuk jetojne dot

 73. emigrant thotë:

  9 October 2006 @ 8:38 pm

  Kore Veriut, a ke pare ndonje episod nga seriali “X-files”? Ne dhomen e punes se Mulder-it eshte nje poster me UFO “I want to believe”. Keshtu dhe puna ime…nuk e di qe po ndryshojne, se qe nga viti ‘96 deri tani vetem 10 dite kam qenen ne Shqiperi (te lidh puna - e ke parasysh…), por une besoj. S’besoj ne Zot, por besoj qe te ardhurit do zhvillohen per mire dhe jo per keq; vec jepu kohe. Pune e ngaterruar kjo e besimit, s’ta shpjegoj dot me qarte….

  (PS Sa per punen e atij djalit nga veriut ne klase te besoj komplet; zere se kam qene atje vete. Nje rast tipik i krijimit te stereotipit, qe ne fakt “s’eshte fare pa gje”, por qe me se pari u bie me qafe 10 verioreve te tjere te ngjashem, por jo brutal si ai miku qe thua ti.)

 74. ardit33 thotë:

  9 October 2006 @ 8:39 pm

  Keta maloke qe ju po thoni e kane emrin “Cecene”. Me te drejte. Erdhen nga maja e malit, zaptuan tokat e Tiranasve, sollen the lopet e dhite me vete, dhe shkaterruan gjithcka tjeter ne 97.

  Te eger sa s’ka, dhe te paedukuar. Sidomos ato nga Kukesi, ca Tropojs, veriu i shkodres, or maloket nga Mallakastra dhe malet e Tepelenes.

  Keta na shemtuan qytetin, nuk e endertuan.

 75. blete thotë:

  9 October 2006 @ 9:00 pm

  tere ky diskutim me kujton nje pyetje teper te famshme, dhe turbullimin tim personal sa here me pyesin: “Nga je me origjine?”
  Kjo sepse nuk di kurre te pergjigjem shkurt, por sqaroj historine e familjes sone qe ne kohen e pese brezave me tutje e deri tek une, pasardhesja e fundit, disa njerezve qe nuk e kane idene se nga bien vete dhe qe origjina eshte nder, ngado ta kesh. Me ka rene rasti te flas me njerez te te gjitha trevave shqiptare, ketej e pertej oqeanit, dhe kam vene re qe me te plotesuarit jane ata njerez qe e kane per nder origjinen e tyre, dhe qe nuk kane nevoje ta mbrojne ose ta justifikojne ate. Po ashtu kam njohur njerez qe kishin frike te pohonin nga ishin, ose benin sikur ishin nga tirana dhe te tere e kishin shtepine nga “zogu i zi” ose “alliasi”. Nejse.
  Nuk me duket e drejte menyra e shtrimit te ketij artikulli se me ngjan si justifikim i vonuar i veprimeve te shemtuara qe kane ndodhur ne Tirane. Ashtu sic ka pasur komuniste te ndershem, labe modeste, gjirokastrite zemergjere, tropojane te beses, korcare te thjeshte, tiranas intelektuale, myzeqare trima, kosovare gjakftohte etj. po ashtu ka pasur edhe nga ato llojet e tjera. Etiketat nuk i sherbejne njeriu pavaresisht se cili argument i perdor.
  Ky artikull me duket pak si dora e majte qe godet doren e majte se e ka gerricur kemben e djathte dhe i ka nxjerre gjak.

 76. kore veriut thotë:

  9 October 2006 @ 9:10 pm

  emigrant,
  si gjithnje ceshtja e besimit eshte personale

  PPS: “…Nje rast tipik i krijimit te stereotipit, qe ne fakt “s’eshte fare pa gje”, por qe me se pari u bie me qafe 10 verioreve te tjere te ngjashem, por jo brutal si ai miku qe thua ti.)” Tani me kujtohet qe kam pasur ne klase dhe nje shko nga Puka. Por, e shikon ai mu kujtua sapo lexova pergjigjen tende. Nuk mu kujtua per te keq sepse ishte femije shembullor, i qeshur, i edukuar, mbase malesor i vertete. Kurse ai skandalozi te le nje shije te hidhur sepse e di qe e ke shperdoruar femijerine ne nje mabjent te tille stresi. Ky ishte aq i talentuar per budallalleqe sa dhe djem te tjere te klases, niper shkrimtaresh i ktheu ne vagabonde anadollake!

 77. zhironi thotë:

  9 October 2006 @ 9:35 pm

  Tirana jo me dje (1992) por edhe sot(2006) u duket si Parisi,Londra.Roma , nje hap pozitiv ky per ata shqiptare qe kane jetuar ne provoncat e horizontit shqiptar pasi jeta aty eshte pak me e gjalle me liberale,me e civilizuar se vendi i origjines pa kompleksesh thashethemesh dhe keshtu marrin kot, bile thuhet se moda aty eshte me e zhvilluar nga te ardhurit,nga rrethet se sa nga vet banoret e vjeter te tiranes,zhvillimi demografik tip “rumpalle” ka te keqijat dhe te mirat e veta do vije nje dite gjerat do te precipitojne do te kullohen historite ,por nje fakt duhet shprehur se tani eshte koha e “rumpalles” shperfyturimi i zhvillimit,i qyteterimit kur je i etur te pish pa durim por ce do qe eshte e turbullt nga rera dhe qe te duhet ta pish pas nje kohe te gjate kur uji te kullohet ..

 78. Tironci thotë:

  9 October 2006 @ 9:43 pm

  Nuk i kam lexuar te gjithat keto replikat por doja te thoja qe nuk eshte ndonje gabim qe erdhi veriu dhe jugu ne Tirane…thjesht pse kur i kan bere ato vilat me ballkone te pa mbaruara dhe te pa lyera num menduan qe te shtronin dhe rrugen dhe te benei nje lagje qe te kishe qef te shkoje..por as rruge nuk kan plera gjithandej dhe era shur e mut mbajen lagjet e tyre…nuk eshte ne kulturen e tyre besoje qe te lahen njeher ne muaj…o apo harrova une se kur i bet ato vilat 4 kateshe nuk i lidhet me tubat e ujt…dhe tubat e banjos thjesht i keni futur ne nje grop…prit kur tju plasi muti siper…
  megjithate ka dhe “maloke” te regullt te civilizuar dhe me kultur mbase dhe me shume se nje nga qyteti apo dhe KRYEQYTETI….KOT NUK QUHEMI KRYEQYTET!…NA FALNI PER GABIMET DREJTSHKRIMORE POR JAM “MALOKE” ME 5 KLAS SHKOLLE

 79. kore veriut thotë:

  9 October 2006 @ 9:54 pm

  ku vajten paret e firmave piramidale qe i reklamonte sala ne tv si “100% te sigurta”?
  Dihet qe ato para u shperdoruan te beheshin ca pseudo vila te shemtuara ne toka te vjedhura ne mes te kryeqytetit.
  Sa burri i mire Sala, ne vend qe te kujdesej per veriun, per vendin e vet, e la ne varferi qe behet me e thelle cdo vit. Premtimet per nej jet eme te mire qe ia kishte bere kusherinjve te vet, ia plotesoi shume kollajshem. Jo qe nuk u permiresua standarti i jeteses ne veri, por u tejkaluan te gjitha veshtiresite shume kollaj! Brenda vitit! Tak fak, vidh nje toke, vidh ca para dhe gjithe premtimet e mitingjeve iu plotesuan. I beri kryeqytetas!
  Oh Sali te rrosh sa malet, o burre i mire!

 80. e.T thotë:

  10 October 2006 @ 8:44 am

  Grupi i turisteve franceze ndaloi per nje vizite ne kooperativen e tipit te larte te….(diku ne laberi) Megjithese ishin anetare te partise komuniste(m-l)te Frances shoqeroheshin nga nje shpure djemsh shtatlarte qe s’e hiqnin xhaketen as ne korrik.
  Atyre u beri shume pershtypje deti i paster,bregu i detit,terracat me agrume etj,etj.
  Pas ç’do gjeje qe shihnin shprehnin admirim,dikush te sinqerte dikush tjeter ndoshta jo.
  Me pas vajten te shihnin stallat e kooperatives.Aty sekretari i organizates baze te partise filloi t’ju shpjegonte objektivat e vitit ne vazhdim.
  Synimi ishte qe ate vit te merrnin katermije e shteqind e pesedhjete litra qumesht per lope ne vit.Kjo do te thonte te merrnin dyqintepesedhjete litra ma shume se vitin e kaluar por mbi te gjitha pesedhjete litra me shume se sa lopet e kooperatives te tipit te larte te Donofroses me te cilen ishin ne gare.
  Turistet po komentonin me njeri tjetrin,kesaj here pak me gjate.
  ç’thon keta?-pyet sekretari perkthyesen.
  po ja -shoku sekretar-jane shume te entuziasmuar,stallat iu pelqyen shume
  Ngaha jane keta me bije?-pyet sekretari i partise.
  Nga Parisi-shoku sekretar.pergjigjet perkthyesja.
  nje Ehhh te gjate-leshon sekretari i partise.me doren e djathte ka kapur anen e zhaqetes-si lenini-me doren e majte ul kasketen mbi syte gjysem te mbyllur qe shikonin tej ne horizont atje ku deti puthej me qiellin gjoksin ka nxjerre perpjete(jo e veshtire per nje lab)
  Degjo ketu-i thote perkthyeses se ciles i ka hedhur tashme doren mbi sup-
  thuaju ketyre djemave se edhe keta po te kene gjithmone parasysh mesimet e parise tone te lavdishme dhe te shokut Enver nje dite do te arrijne ta bejne Parizin si kooperativen tone!
  Epilog
  “Maloket”e bene Tiranen si Parizi!

 81. Gerda thotë:

  10 October 2006 @ 9:00 am

  Prape po i rreshkas temes me koshience, pasi ne nje grup te privilegjuarish si peshqit (dime te lexojme, kemi computer dhe internet!) nuk shihet ceshtja kyc-prona eshte e shenjte dhe i takon te zotit apo trashegimtareve qe te bejne c’te duan me te dhe jo te detyrohen ta shesin. Kaq! Sa per komentet per karakteristikat e zonave te ndryshme, eshte e kote te lodhemi: e para shqiptaret ne pergjithesi jane te perzier (veri me jug, mes me jug, etc), e dyta kemi aq shume paragjykime te pasakta, sa vetem lendojme njeri-tjetrin.

 82. eizo thotë:

  10 October 2006 @ 10:03 am

  prona ne tirane i takon Edvin Rames dhe ai qe nuk eshte gati ta akceptoje kete eshte ne listen e zeze dhe merren ne shqyrtim nga killerat e edvin-nano-malaj-rucaj-cacat-dadod-ballse-celse-gjonse-jevgje

 83. eizo thotë:

  10 October 2006 @ 10:03 am

  sorry prona

 84. Ilira thotë:

  10 October 2006 @ 10:27 am

  z.Eizo, jo akceptoje por pranoje ( eshte shume e bukur shqip apo jo ?).

 85. eizo thotë:

  10 October 2006 @ 12:14 pm

  zonjusha Iliria,

  1.une nuk kam studjuar per gjuhe letersi pra e pranoj qe shqipja ime e shkruar nuk eshte ajo e nivelit te persosur :-(
  2. ngaqe shume shkrime i bej gjate punes ( pushimit ) nuk kam dhe shume kohe ne dispozicion per tu menduar dhe te shkruaj fjali te persosura si disa ketu qe bejne master ne usa, itali ose gjetke ;-)

  por sa per kete fjalen akceptim ka per mendimin tim nje ndryshim shume te madh me fjalen pranim sepse pranim eshte kur nje njeri pranon dicka pa e detyruar nje i trete pra ai eshte vete me dicka dakord kurse akceptim do te thote te pranosh dicka kur nuk ke rruge tjeter pra ty te imponohet dicka prandaj e kam shkruajtur dhe une se cubat dhe te fortet e ramve-dadeve-rucajve-metajve vine me automatik ne dore po nuk i dhe token per pallat

 86. eizo thotë:

  10 October 2006 @ 12:15 pm

  sorry zonjusha Ilira ;-)

 87. Cheney thotë:

  10 October 2006 @ 1:51 pm

  ku tirret ky lloj leshi..

 88. enzo thotë:

  10 October 2006 @ 1:55 pm

  Mu duk si shkrimi me kote me kete titull, po nuk mu ndejte pa e lexuar ,vetem per kuriozitet, se ka nxjere ne pah shpirtin racist krahinor te shqipetarit ,ku Pjero akuzon politikanet per nje zhvillim apo investim te nje anshem te zhvillimit te krahinave.Duke e lexuar me beri pershtypje apo me shtyu ta lexoja me tej,shprehja,”une dhe vellai im morem inisiativen” e po thashe shyqyr doli nje shqipetar qe po mer inisiative[ose nisme]si dikur ne kohen e dulles[per te ndertuar koop ose per te prishur gardhet e shume shume nisma qe merte populli qe udhehiqej nga partia me mesimet largpamese te dulles]per te ndihmuar te varferit,mirpo na doli inisiative per ndertimin e nje shtepie per vete [4 kateshe] ne nje zone te pa shkelur[ndoshta edhe pa zot toka] dhe pas ketyre vershuan ose e perqafuan nismen edhe nismetare te tjere.Hajde inisiative hajde , si nuk u ndodha ne Shqiperi.Dhe kjo la me goje te hapur francezet ,si tek ajo qe thoshte dikush ,qe nje grup francezesh po vizitonin lopet shqipetare dhe u habiten me qumeshtin qe po jepnin.Dhe francezet shkojne me tej [cuditerisht]arrijne ne konkluzionin se greket jane dembela ,dhe shkojne shqipetaret punojne dhe i pasurojne me punen e tyre, dhe mu kujtua nje thenie e shokut tim qe e perserit kudo”amerikanet ,amerikanet jane dembela e kane mendjen vetem tek party”dhe une ja kthej “nuk thua shyqyr qe jane dembela dhe budallenj se keshtu do gjejme me lehte pune ne shqipetaret dhe do dukemi si raca me e zgjuar e botes”

 89. enzo thotë:

  10 October 2006 @ 2:06 pm

  Ah harrova te thosha qe edhe une e AKCEPTOJ kete shkrim .xhevahire shqipetare.Dhe hajde thuaj qe nuk jemi komb superior, e ka mire Laura qe F.Noli duhet te kishte then; do skllever por te zgjuar, shko ne Shqiperi.Dhe nje gabim kane ber keta dreq amerikanesh ,ne kohen qe i duheshin skllever per te punuar,ne vend qe te shkonin ne Afrike te prangosnin arikano zezaket duhet te kishin ardhur ne Shqiperi ,ti hipnin te gjithe neper vapora dhe ti sillnin ne Amerike,se do kishin shume avantazhe te dyja palet .Amerikanet do te kishin avantazhin se do kishin mare puntore te zgjuar dhe te bardhe dhe ne sot do ishim te pasur dhe do mernin nisma per te ndertuar 4 kateshe ne Shqiperi dhe nuk do quheshim maloke apo cecene

 90. eizo thotë:

  10 October 2006 @ 2:20 pm

  o enzo nuk ke pse nxjerr vere me zor ..kjo eshte e verteta e hidhur shqipetare …….
  ta them kete sepse disa kushurinj te mijte kane toka dhe u detyruan te marrin rrugen qe te mos u benen preh e zagareve te ndertimit

 91. edrus thotë:

  10 October 2006 @ 6:47 pm

  Al…s’po rri te replikoj se koti “frymezimeve”te tua te momentit,por me duhet te te spiegoj ate c’ka s’kishe kuptuar tek komenti im:Jam dakort me levizjen e lire,te njerezve te lire,ne nje vend te lire(po shtoj dhe demokratik,nese preferon edhe kete),problemi qe ngrija une,eshte se :megjithese nisen me deshiren dhe vullnetin e mire per te realizuar dicka te mire(nje vile 4 katshe),nese s’do te kene mundesi qe te lidhen ne rrjetin hidraulik dhe te ujerave te zeza…..per mendimin tim..ju ka vajtur mundi kot,per me gjate,po te bashkangjis komentin e Tironcit

  9 Tetor 2006 @ 9:43 pm

  Nuk i kam lexuar te gjithat keto replikat por doja te thoja qe nuk eshte ndonje gabim qe erdhi veriu dhe jugu ne Tirane…thjesht pse kur i kan bere ato vilat me ballkone te pa mbaruara dhe te pa lyera nuk menduan qe te shtronin dhe rrugen dhe te benei nje lagje qe te kishe qef te shkoje..por as rruge nuk kan ,plera gjithandej dhe era shur e mut mbajen lagjet e tyre…nuk eshte ne kulturen e tyre besoje qe te lahen njeher ne muaj…o apo harrova une se kur i bet ato vilat 4 kateshe nuk i lidhet me tubat e ujt…dhe tubat e banjos thjesht i keni futur ne nje grop…prit kur tju plasi muti siper…

 92. Laura thotë:

  11 October 2006 @ 12:47 am

  Po pse mo atyre pallateve te Enverit nuk u bllokohet banjoja per dite….

  Te pakten shtepite private e kane zgjidhur ate problem sepse kane bere kanalizime te reja.

 93. Laura thotë:

  11 October 2006 @ 3:50 am

  Konkluzioni?

  1. Meqenese fjalet marrin kuptime te reja sipas kontekstit ato dhe duhet te studjohen vetem ne kontekstet perkatese. Domethene kur dikush thote “malok” mund te kuptojme:

  - malesor = para komunizmit ai qe quhej ‘malesor i vertete’/ malesore e vertete’ mbarte kuptimin me pozitiv te fjales, dhe krenohej me te drejte…
  - fshatar, katunar = njeri qe jeton ne fshat . 45 vjet gjate komunzmit, njerezit rane dakord ta perdornin keshtu kete fjale ne menyre asnjanese, te pakten sipas ideologjise enveriste pasi qytetari dhe fshatari kishin te njejtat te drejta dhe te njejtin standart jetese (prandaj dhe qytetaret dergoheshin dhe pa deshiren e tyre kuptohet ne fshatrat me te thella te Shqiperise.
  - Pas kominizmit: term racist qe do te thote mbase ‘budalla, i trashe’ dhe me kuptim negativ ose ‘ i forte, …’ : jam malok , mati mire fjalet! Kush quhet ‘malok’ sot ne Shqiperi? Te gjithe. Te gjithe ata qe duan te shajne dike me termin ‘i trashe’ apo ‘i forte’. Pra ky term nuk i drejtohet vetem njerezve qe vijne nga fshati po dhe atyre nga qyteti apo kryeqyteti.

  2. Te gjithe rame dakort qe te quash dike ‘malok’ (= i trashe) vetem se ka ardh nga fshati apo nga disa vende te caktuara te Shqiperise, eshte nje akt racist i cili denohet me ligj. Ligji aktual ne Shqiperi eshte 5 vjet burgim ne shpellat e zeza nenujore ose pune e detyruar per lulezimin e fshatrave te veriut 

  3. Pse erdhen malesoret ne Tirane? Se s’kish me diktature. A e kane fajin ato pse qeveria s’mori masat e duhura? –JO! Pse iken qytetaret me gomone. A e kishin fajin ata qe hypen ne anije si te babezitur? Qe kapercyen kufijte duke vene ne rrezik jeten e tyre dhe te femijeve?

  4. Disa shqiptare KRIMINELE jo vetem ne Tirane por dhe ne Sarande, Dhermi, etj. zaptuan token pa e paguar ose ngaqe s’kish pronar ose ngaqe paguan nje here dhe pastaj kur erdhi pronari i vertete keta i treguan kallashin ( vetem me te degjuar nga ju se personalisht s’di ndonje rast te tille). Kjo ka mllefosur disa nga ju me te drejte qe inati personal mund te bej qe te bini ne pergjithesime shume te gabuara dhe fare pa interes per qeshtjen tone kombetare.

  5. Prona eshte e shenjte. Tirana eshte zmadhuar me lagje te reja, plot vila te bukura shumica te ndertuara me djerse.

  6. Ata qe iken jashte pas 90s dhe lane Tiranen kur kthehen mund te pellcasin nga inati nese fshatari nga Kukesi apo nga Gramshi, Lushnja, etj. ka ndertuar vilen pese-kateshe. Pyetja lind: ku i mori leket? Ku u be ky? Nga erdhi? Se normal per dhjete vjet keta te ardhurit kane punuar shume…nderkohe qe emigranti rropatej ne vendin e huaj….dhe vazhdojne te punojne duke pare hallet e tyre dhe pa e prishur terezine se dikush po plas nga inati nga brenda se nga jashta s’eshte pare gje (ndonje miting ?).

  7. Kryeqyteti dallohet ne radhe te pare nga thesaret e shumta kulturore (ne New York gjen cdo race cdo komb te botes). Shyqyr qe me ne fund ne Tirane jane bashkuar me ne fund kultura te ndryshme nga 4 cepat e Shqiperise dhe ato cepat e tjere nga jashte (Kosovaret qe vijne per pushime, Maqedonasit, emigrantet, te huajt). Ata mesojne nga njeri-tjetri. Psh. Dibranet qenkan shume ambicjoze. Se per qudi , vetem ne Shqiperi merret per sharje fakti i te qenurit ambicjoz. Keshtu Dibrani erdhi ne 90-en hapi nje byrektore dhe e beri shtepine dykateshe. Komshinjte e tjere nga inati filluan dhe ata…. plasi konkurrenca…mbine vilat si kerpudha….

  8. Ne Tirane ka vetem maloke se degjohet vetem Tropojance tha dikush. Kjo eshte vetem panik i nje personi apo dy, qe o burra paskan akoma frike se e mori Tiranen veriu. Po c’te keqe ka? Le ta marre kush te doje te gjithe sipas te drejtave themelore te njeriut. Nese atyre jugoreve qe kane ik ju djeg ky fakt le te kthehen dhe te futen dhe ata ne vallen e konkurences…

  9. Nese Sala erdhi ne pushtet, kush votoi? Populli. I befte mire. Se Nano – Sala… kaq eshte politika shqiptare, asgje me shume… A e solli Sala veriun ne Tirane? Ke veri? Shkodranet? Kuksianet? Tropojanet? Pukianet? Mirditoret? Etj. Te gjithe flasin shqip…te gjithe kuptohen… Ka jugore qe e adhurojne Salen ka dhe veriore qe s’e honepsin dot…kjo s’na ndihmon neve aspak qe kur heres tjeter te shkojme per te votu te themi “e di mire per ke do votoj’, jo prap do llomotisim : “Salen? Apo Nanon? Kush e shajti me shume njeri-tjetrin?

  10. Dikush tha qe kultura veriore eshte me e ashper dhe me cnjerezore (ato shembujt e atij djalit verior qe u fuste friken te tjereve…” ehhhh. Racizma racisma racisma. Pak shoqe jugore kam taku ketu qe tregojne qe rrifeshin mgjes drek dark nga prinderit e tyre Pa aresye fare. dhe … s’po them me shume… S’te ben Veriu as Jugu ‘njeri’!!! Ka kafshe kudo, lexo historine!

  11. Shume shprehen pa te drejte se “gjate komunizmit Shqiperia ishte lule, tani kane ardhur maloket dhe prishen Tiranen’. Kush i ndertoi kjoskat te blloku? Po ato lokalet te liqeni? Se kane fajin te ardhurit por gjithe ndryshimi i sistemit. Me pare jetohej ne diktature tani jetohet ne nje shtet pa shtet. Eshte ndryshim kolosal… Ku shkoi qyterimi i 50 vjeteve? Ku shkoi dhe frika e 50 vjeteve?

  12. Te shkruash nje liber ne gjuhen e djalekteve veriore eshte pasurim i jashtezakonshem i letersise shqipe. Kam nje mik qe do botoj se shpejti nje roman ne gjuhen kuksiane dhe te gjithe maloket do thone ‘sa i shejsht kona” 

  13. Vellai im ra ne dashuri me nje vajze nga jugu, po nga jugu ama…. Mami i saj thirri dy djemte nga Italia: “ Hajdeni se vajza na esht lidh me nje malok. Si do veje kjo pune!!!!” Erdhen ata , takuan vellain, pine kafe, pastaj pane ndeshje, pastaj hengren darke, pastaj erdhen ne shpi , pastaj muhabet , politik, meze….pastaj harrun fare pse kishin ardh a s’i ta hapnin ate punen e malokllekut …u shkoi aq shume muhabeti. … dhe mbesa 2 vjec tani i thote mamit: “gjit do bre?”.

  14. Turp ata ‘maloke’ qe studjokan doktorature! Pse? Nona me ka thene vjet : “aman me merr nje here atje ne Amerike se du me pa ate shpine e bardhe te Bushit” . E nona ime eshte 83 vjec… e i ka ngel merak se une po shetis boten e ajo akoma s’e ka vizitu as Ameriken. E si ti them nones une: “oj non, hajde shkojm atje ne Veri se keta Jugoret thone qe s’po e zbukuron sa duhet Tiranen”. Kam frike per zotin se nona bohet me nerva pastaj se vjen nga kulle e barutit e s’ta perton hic me te dhan men…

  15. Ma e rendesishmja: shqiptaret i karakterizon bujaria , toleranca , mikepritja…e dini vete. Ajo cfare na duhet me u shqetesu eshte SHTETI. Te kemi shtetin si duhet, s’kemi fare probleme… Kur ke ligje dhe dikush qe zbaton ligjet dhe problemi i pronave zgjidhet dhe njerezit nuk prodhojne inate te kota ndaj ‘vetvetes’…
  Edhe te gjithe ne gezohemi kur ‘Shqiperia’ ndertohet (se u shkaterru pra, harrut ju epoken e shkaterrimit)?

  Hajt besa bese…

  Laura

 94. emigrant thotë:

  11 October 2006 @ 4:12 am

  Laura, “malok” i kane pas thene edhe ne komunizem; nuk i ka ndryshuar kuptimi fare edhe pas ‘91-shit. Po keshtu termi “katundar”; bile hakshe-hakshe, termi fyes eshte pa ate “d”-ënë, domethene “katunar” dhe shkurt, “nar”. Eshte koncept i vjeter; meqe ti solle Fan Nolin, une po ta kthej me Fishte:
  “Katunar, o ftyr parrur/
  sikur t’ndrrosh dhe shtat lekur/
  Qytetar nuk bahesh kurr”

  PS Aty ke Faqn Noli ke harruar nje strofe kryesore - ate te skraparllinjve, pu pu pu “sakën” se e ben here tjeter kete gabim; ka pasoja sepse:
  “Hall i madh me skraparlline/
  ka rrezik te hash dru/
  dy ministra le te rrine/
  se na duhen dhe pa tru” :-)

 95. Laura thotë:

  11 October 2006 @ 4:24 am

  Ok edhe Fishta shume rracist me kete strofen…

 96. Laura thotë:

  11 October 2006 @ 4:29 am

  Po me ata qytetaret Parisiane qe po i kthehen fshatit cfare te themi?

  ata intelektualet neper bote qe i kthehen nje kasolleje te harruar se hekurishtat e qytetit i cmenden fare dhe u ndaluan procesin e aresyes…

  Po lexoja historine e Polonise ne 5 shekujt e fundit… ehhhh, qytetare qytetare…po per Zotin sec merr fryme thelle dhe thua ‘ky njerezimi’ te kall daten…

 97. ovid thotë:

  11 October 2006 @ 4:29 am

  “shqiptaret i karakterizon bujaria , toleranca , mikepritja…e dini vete.”

  Po, toleranca duket sidomos pikerisht ne kete diskutim mbi “maloket” - me tolerante se kaq do thyheshim ne mes.

 98. emigrant thotë:

  11 October 2006 @ 4:38 am

  Fishta racist????? OK, sa rrojme do mesojme.

 99. enzo thotë:

  11 October 2006 @ 4:46 am

  Me te vertete qe shqipetaret jane tolerante me ish spiunat qe i degdisen neper burgje dhe te hapnin kanale.Dhe jane aq bujare dhe tolerante sa krenohen se kane pire kafe me ish hetusin e tyre,aq tolerante sa i lane te behen te pasur duke vjedhur tokat e ish pronareve dhe te shtetit.Ilane te behen deputete dhe ministra,te behen tregetare dhe te kene firma te medha dhe ne bejme bla bla per maloket,krenohemi me getot e bathores dhe ndonje pallat qe eshte bere pa asnje sistem urban ,pa asnje sistem ngrohje apo parking .C’rendesi ka termi malok apo katundar.Shqipetaret te gjithe e kane prejardhjen nga fshati dhe nuk eshte faji i jone qe ndryshimet e fshatit dhe qytetit ishin aq te medhaja.Megjithese deklaronim se do ta bejme fshatin si qyteti ,por ai thellohej me shume , levizja nga fshati ishte nje tabu per te gjithe fshataret.Mundet te jetosh ne qytet apo ne Paris dhe mund te jesh mbrapa ne mentalitet,qenia ne qytet nuk te bene gjithmone qytetar.Mundet te jetosh ne fshat dhe mund te jesh me i kulturuar dhe i sjellshem se sa nje qytetar mendjemadhe dhe shpirt ngushte.Mundet te jeshe Parizian dhe mund te jeshe injorant dhe te habitesh me ndertimet dhe sukseset qe ka arritur Shqiperia.Mundet te jetosh ne Nju jork dhe te hapesh tema me maloke si Laura

 100. Laura thotë:

  11 October 2006 @ 4:48 am

  normal duhet pare ne kontekst, se s’mund te shkepusesh nje strofe ashtu kot…une komentova strofen…

 101. Laura thotë:

  11 October 2006 @ 4:50 am

  bukur Enzo, pika e 16 kjo!

 102. LAURENT thotë:

  11 October 2006 @ 7:16 am

  Keto fenomne dhe epitete jane te njohur ne gjithe boten kudo ku ka emigrmin te brendshmem masiv.
  Tirana kane ”problemin” e ‘’malokeve’’ apo dhe te ‘’ceceneve’’ (tjeter epitet) por besoj qe cdo qytet i madh i Shqiperise e ka kete problem me te ardhurit si e ka Shkodra Korca Elbasani apo Vlora.
  Pse epitete te tilla? Problemi eshte i qytetareve te ketyre qyeteteve te medha.Ata ndihen te presuar nga ardhje te tilla masive te panjohurish qe flasin ne dialekt, e nje menyre per ti dominuar keta te rinjte eshte te krijohet sensi i fajit tek ata.Ata jane te ndyte ata ndertojne kioska ata nuk dine te sillen ata nuk marrin leje per ndertime ata shkaterruan Tiranen Shkodren Beratin apo Vloren.
  Eshte shume e lehte te hillet faji tek te tjeret,por faji eshte i te gjitheve se sikur ata te kishin gjetur nje shoqeri qytetare te shendoshe e solide nje shtet qe do funksionte e do i pergjigjej si duhej kerkesave baze te tyre,ata do te ishin te detyruar te sillen ‘’qytetarshe’’ sic preferojme ne ‘’qytetaret’’.
  Dhe ne fakt Laura ka te drejte per shume gjera. Ata te ardhurit po gjallerojne e mbajne gialle ekonomine e shume qyteteve. Ata kane shitur tokat apo ato cfare kishin ne fshat e ne mal, punojne si te shume jashte shteti dhe parate e tyre i derdhin ne qytete e jo ne fshat (mqs atje skane me asgje) erdhen ne qytete ku ka mundesi per nje jete me te mire ndertuan shtepi,punojne privatisht apo ne shtet bejne femije e femijet shkojne ne shkolla dhe ngadale ngadale edhe ata do ndryshojne e asimilohen nga kultura e qytetit e do te behen Tiranasit Shkodranet Korcaret apo Vlonjatet e rinj.
  E dini shume mire sa jane zbrase qytetet e medha nga emigrimi dhe gjithe ai boshllek eshte zene me te ardhurit dicka shume naturale kjo per nje shoqerei si e jone ne evolucion demografik.
  Po te mos ekzistonte gjithe ai emigrim qe per mua eshte pozitiv,kush do i mbante gjalle qytetet tona,pleqte qe nuk munden te emigronin apo prinderit e atyre qe nuk munden te bejne bashkim familiar??!!Dhe akoma jemi ne fillime pse nje shoqeri perendimore si pretendojme te behemi ne raportet qytet fshat duhet te jene 90% me 10 % dhe jo e kunderta si tek ne.Do shtohet edhe me shume popullsia e qyeteve kufitare si Shkodra Korca e Gjirokastra Tirana do lidhet me Durresin ne nje qytet te vetem dhe gjithe pjesa veri lindore e jug-lindore e Shqiperise do zbraset duke iu afruar bregdetit.
  Ai term tashme ka mbetur nuk iken me dhe eshte shprehje e iniorances dhe intolerances sone ”qytetare”.

 103. e.T thotë:

  11 October 2006 @ 8:57 am

  “por nje gje bere pa mendje
  edhe prishe punen tende”
  poeti.
  e dashur Laura.!
  Ne epoken e web-it te gjithe kemi mundesi te lexojme lajme nga gjithe bota.
  Problemi eshte se ato me pas duhen komentuar.Ne atedhe vellezerit e mi e te tu i komentojne ne kafene.Une dhe ndoshta jo i vetmi,hy neper forume(jo vetem peshku)Blog- forumet per mua nuk jane vecse kafene virtuale te stermedha ne distance e kohe.
  Rendesia e komenteve,analiza,debati,konfrontimi i ideve eshte e madhe.
  Ti analizoj te tera duhet teper kohe.
  Po marr disa rastesisht.
  Ekzistenca-pasi dikush mu pergjigj kuptoj qe ekzistoj.
  Inteligjencia-duke kritikuar kedo,anetaret e forumit,politikanet e ç’do ngjyre,madje dhe shkrimtarin e madh kandidat per çmim nobel me duket vetja jo shume i trashe.(Tek e fundit nuk duhet guxim i madh te kritikosh ose shash mbuluar me llagap)
  Ateher ç’pret ti te bej une me artkullin tend?
  Ne postin e pare te kam shkruar:”artikull optimist.te lumte Laura!”
  Ajo qe pelqej ne shkrimet e tua eshte pozitivizmi.
  Duke qene se askush me nje artikull nuk mund te rrok gjithe aspektet e nje fenomeni e mbylla me kaq pasi shtova dhe pikpamjen time per kete fenomen
  “kam degjuar se ndertimi eshte nje lavatriçe e madhe per larjen e parave.”
  Laura-ti di shume mire se e verteta s’i perket askujt.ç’dokush ka te verteten e tije.Disa e quajne si monedha,dy ane (faqe) une e krahasoj me diamantin,me shume faqe.
  Gabimi i yt-sipas mendimit tim-eshte se ti e personalizove artikullin tend.
  Duke qene se nuk kam teper kohe lejome te bej nje krahasim
  Blog-forumi=kopesht zoologjik.
  Autoret=kujdestaret(ata qe ushqejne anetaret)me mish(artikuj)

  Forumistat=anetaret(qe ushqehen me mish-artikuj.)
  Ti si autore na hodhe mishin(artikullin)dhe me vrap zbrite tek ne,na hyre ne konkurrence.Po ne pse jemi?Une jam ketu per kete pune per tu “grricur”ne kupimin e keq te fjales por dhe per te dhene mendimin tim kur te me vije o po te kem.
  Ajo qe duhet te besh ti here tjeter-sipas meje-eshte:Hidhe mishin(artikullin)dhe vezhgo.
  Vezhgo-ç’fare pjese i pelqen -X-dhe ç’fare pjese .Y-Vezhgo mire qe kur te hedhesh artikullin tjeter (mishin)te kete konsensus sa me te gjere.
  P:S:une jam i sigurte qe ti dhe familja jote pallatin e keni ndertuar me djerse e mund.duke vleresuar pozitivizmin tend kuptoj qe famlja jote eshte e ndershme(femija pasqyre e prindit)nga ana tjeter s’po mujt me randu ma vedin prse qi nshkoll t’mesme s’po mujtshja me rrok asi her tabeln e qitjes as ene kur ishte katerdhet metra afer :-(

 104. zhironi thotë:

  11 October 2006 @ 9:42 am

  Levizja e lire e njerzeve sjell ndryshime te medha mpas nje shkatrimi vjen ndertimi,pas luftes gjithmon vjen paqja, ky eshte nje cikel qe nuk varet ne doren tone,ashtu sic ndodh ne te vertete edhe ne kozmos pas shkatrimit vjen krijimi …

 105. Ilira thotë:

  11 October 2006 @ 10:55 am

  Z.Eizo,
  1.As une nuk kam studiuar gjuhe-letersi, por nuk eshte justifikim per te mos shkruar sa me paster gjuhen shqipe ( me duket se kur ju vete i korrigjoni te tjeret nuk i merrni keto parasysh ).
  2. Per shkrime shqiperisht te sakta mjafton dhe pushimi i punes.

  Pra te mundohemi te flasim dhe te shkruajme sa me sakte shqip te pakten ne qe mendojme se po qajme hallet e kombit me duket me e pakta qe mund te bejme ( kur them ne kam parasysh ne qe shkruajme te peshku).

  Te me falin lexuesit qe kam dale kaq shume nga tema.

 106. e.T thotë:

  11 October 2006 @ 11:10 am

  korigjim gabimi.
  rrjeshti i tridhjete i shenimit tim 11 Tetor 2006 @ 8:57 am
  eshte:”Une jam ketu per kete pune per tu “grricur”ne kupimin e keq te fjales”
  te lexohet:Une jam ketu per kete pune per tu “grricur”ne kupimin jo te keq te fjales”

 107. anonim thotë:

  11 October 2006 @ 11:18 am

  Laura zemer, nese nena jote eshte 83 vjece, sa vjece je ti? Me llogarite e mia i bie qe ti te jesh midis 40 dhe 60 vjece. Per nje moshe te tille ke energjine e nje njezetvjecareje. komplimenta.

 108. eizo thotë:

  11 October 2006 @ 11:41 am

  zonjushe Ilira,

  ju thoni: mos shkruar sa me paster gjuhen shqipe
  pyetja ime eshte se kush eshte shqipe e paster natyrisht pa dale shume nga tema
  dialekti verior apo jugor apo i shqiperise se mesme ????????

  ja ku dolem prap tek tema e malokeve ;-)

 109. Cheney thotë:

  11 October 2006 @ 11:53 am

  prap me kete lloj leshi ju? nuk tirret kollja o njerez..
  1) tani po na “hapin” dosjet..
  2) Pas 16 vjetesh te tjera do na ndalojne ehde ndertimet pa leje, atere kur shqiperia te jete me 2 nivele si “verazano”…
  “Maloket”, ishte nisma e sales per te thelluar akoma me shume diferencat midis njerzve ne shqiperi..eshte dora e ramiz alise dhe serbit per te krijuar turbullima te pafundme per kete popull.. “Maloket” nuk ishin ata qe zune nje cope toke te genjyer nga nje njeri qe te vjen te vjellesh tia permendesh emrin njehere, por “cecenet” ishin ata qe nen kete vorbull zaptuan toka te pafundme ne cdo cep te shqiperise, zaptuan prona te ish komunizmit, pra prona te te gjith neve, zaptuan vende pune pa asnje kualifim..e gjitha kjo ne emer te antikomunizmit..pra “cecenet” nuk ishin ata qe te detyruar nga varferia e skamje ne ruralin e pafund shqiptare iu dynden urbanit, por ishin ata qe e orkestruan, ata ish spiunet, ish kriminelet e liruar nga burgjet( JO ISH T PERNDJEKURIT POLITIK)..
  Pra ky lesh veshtir te tirret kollaj..

 110. Ilira thotë:

  11 October 2006 @ 11:53 am

  z.Eizo per mua dialektet nuk perbejne asnje lloj problemi madje me tingellojne shume bukur jane shqipe e kulluar .
  Por fjalet e huazuara dhe te shqiperuara barbarisht si p.sh akceptoj me ngrene nervat dhe pse do te thoni ju sepse dhe vete nganjehere bie e pre e ndonje fjale te huazuar pa vend.

  Keshilla ishte miqesore.

 111. eizo thotë:

  11 October 2006 @ 12:46 pm

  zonjusha Ilira mos ma merr per te keq dhe une shkruaj ketu ne meüre shume shoqerore ….!!!

  kur isha ne tirane here ne fundit ( ne vere ) mu desh te flisja me nje verior dhe te them te drejten kuptova vetem 30% te atyre qe tha
  nejse me ne fund u morem vesh me bene pershtypje fjalet e fudt qe tha qe ne verioret do ti mesojme dhe shqipen shqipetareve ….??????????????

 112. enzo thotë:

  11 October 2006 @ 2:06 pm

  Cheney ,per te ardhurit ne qytete ose te perdorim termin Laura per maloket ,qytetet ishin la terra promessa,ashtu sic ishte per qytetaret emigrimi ne nje vend tjeter per nje jete me te mire.Por nuk e dime kush doli i fituar ne qe ikem dhe dolem si rruar qethur pa gje nga Shqiperia ,apo ata qe na zevendesuan ne ,ne qytetete dhe u bene me dy shtepija dhe me dy prona .Njeren ja dhe Berisha ne fshat dhe tjetren e rrembyen [pushtuan] ne qytet nga ligjet e Berishes kur doli teoria e levizjes se lire ose e rrokullisies nga malet[jo e renies se lire]dhe ligjit te me te fortit dhe me te shkathtit,kush mund te rrembej dhe te vjedhi se nuk te bejne gje, se nuk ka ligje ,se eshte prone e perbashket dhe ka per te gjithe.Dhe shumica e ketyre te shperngulereve me dy prona jane kontigjent i marjes se ushqimeve me lista ,qe Berisha po kerkon qe te gjej menyren per ti ushqyer falas[pamvaresisht se tokat e tyre atje ne malesi lihen djerre]Pra gabimi i djeshem i mbipopullimit me geto te tipit bathore pa uje ,rruge ,kanalizim ose pa nje urbanistik duhet te paguhet sote jo thjeshte per humanizem ,por edhe per elektorat.

 113. Laura thotë:

  11 October 2006 @ 4:45 pm

  Anonim, nene i them gjyshes…

 114. Laura thotë:

  11 October 2006 @ 5:16 pm

  e. T,

  faleminderit per sugjerimin. I ngjan sugjerime te shokeve te mi shqiptare ketu ne Amerike:

  “O laura po c’te duhet? Pse debaton kot. Ai ate mendim fshatar ka, lere!”

  Po ja qe paskam kaq shume energji…

  Ja qe paskam kuptuar qe ndryshimi dhe perparimi i shpejte i nje populli nuk vjen nga menefregizmi individual apo nga kolektivizmi i injorances..

  Duhet dikush te mllefoset, te rrudh ballin e te thote : “mjaft, se je cmendur! mjaft se jeni cmendur! mjaft se ka kohe qe i keni djegur librat e jetoni me thashetheme!”

  Pse e personalizova, ah “sepse fillo nga vetja thote nje fjale e urte’. Dhe ne fakt ata Tiransit… shoqeri ime e vjeter neser pasneser me njohin shume mire, se ne nje banke jemi ulur, dhe kur te kthehem do i shoh nje here mire ne sy: “cfare kane arritur ata e cfare kam arritur une, duke ja fillu nga zero me bisht, vetem me dashurine e familjes dhe shpresen e nje te ardhme me te mire per te gjithe dhe respektin per NJERIUN. Dhe ,
  ata shume mire mund te thone : “u be kjo malokja me phd’, “u be kjo malokja kryeministre’ ‘u be ky maloki president’… se kjo do te thote qe ata kane mbetur shume mbrapa qyteterimit nese thone gjera te tilla.

  Se mjaft mo! Cecene! A e di qe kjo fjale shfaros nje popull nje cyteterim. Domethene ju qytetare qe shani maloket se jane cecene, po shfarosni nje qytetrim. E kush e di nga ju historine e Cecenise? He mo! Po ky eshte racizem e shkuar racizmit dhe prandaj m’u sos durimi mu, se kjo shoqeria ime me shkolle te larte e punera te blloku me ankohet ‘I kane mbytur Cecenet’! Dhe kur ankohesh aq shume do te thote qe je i paafte, dhe kur ankohesh me racizma te tilla ne shekullin e 21 do te thote qe je dhe analfabet.

  Pozitivizmin e kam si parulle ndonjehere. Sepse te kthehesh dhe te analizosh identitete te vecanta te nje populli dhe pastaj t’i lekundesh ne nje djep sa tu merret fryma ben qe te ecim vetem mbrapa (ashtu si Kadare dhe Qosja). Pse Polonia eci aq shume pas 91-it (Ukraine, Lituania) sepse ata zgjodhen shtetin ne vend te grindjeve te vjetra (se kishin aq histori grindjesh me 93% shfarosje te popullsise se njeri-tjetrit). Prandaj ne vend qe te quanin njeri -tjetrin ‘malok’ apo te hapnin plage te vjetra te fese ata nxoren fushaten e zhvillimit sa me te shpejte dhe bombastik te vendit te tyre.

  Prandaj ja fut kot Qosja kur thote qe te njejten gje po ben cdo vend ish-komunist. Po Po. Prandaj dhe ky debati midis tyre nuk eshte aspak intelektual. Duhet ta kuptojne aq gje. Kadare do te behet politikan , dhe zgjedh evropen por ka gjetur menyre te gabuar debati (ne nje vend ai permend fjalen orientalizem ne menyre raciste gje qe po ta lexojne keta te huajt ate artikull do i versuleshin te gjithe dhe do e kritikonin aq shume saqe do venin ne dyshim nese Kadare eshte mire me mend e kokes”. Qosja ka frike se nene Tereza merret si katolike Shqiptare. Kjo nenkupton qe Qosja se ka idene e politikes.
  Te dy kapin nje fenomen ‘FENE’ dhe duan ta bejne molle sherri kur ne se kemi ngrene asnjehere ate molle, se kemi te tjera qe na duken me te shijshme…

  Prandaj pra, problemi qe ngrita une , ‘maloklleku’ dhe ‘cecenizmi’ bazoheshin ne ‘ethics’. Po flisja per te drejtat themelore te njeriut sic eshte e drejte e jetes, e fjales, e barazise…etj. Se ne themi qe jemi tolerante po ama kur te vdes ta harroj ate diten kur po perktheja per nje delegacion Frankofonesh nga Afrika dhe po ecnim ne kembe nga Gjykata te Rogneri. te gjithe makinat ndaleshin dhe i shanin, “o bythe kusi, sa qenkan nxi kta mooo) dhe ne hotel te gjithe pyesnin ‘ku shkune ata zezaket? cfare thane zazaket? ku dine keta zazaket me bo politike, u bene dhe keta… dhe pastaj shoferi qe donte dhe te me kerkonte llogari ” pse ua zgjat kaq shume ketyre zezakeve me shpjegime!.

  zezake, cecene, maloke…

  kush tha dikush me nje koment me siper qe eshte normale per nje popull. kane ndodhur po me shekuj, por ne shek e XXI … te flasesh keshtu kur i ke dhene vets emrin intelektual edhe pedagog edhe njeri… eshte per te ardh keq…s’po them me shume.

 115. e.T thotë:

  11 October 2006 @ 5:25 pm

  Laura thotë:

  11 Tetor 2006 @ 5:16 pm

  e. T,Po ja qe paskam kaq shume energji…
  Te keqen e energjive Laura.Po buken me mitroloz e ha moj moter? :-)

 116. e.T thotë:

  11 October 2006 @ 5:32 pm

  Laura thotë:

  11 Tetor 2006 @ 5:16 pm

  e. T,

  faleminderit per sugjerimin. I ngjan sugjerime te shokeve te mi shqiptare ketu ne Amerike:

  “O laura po c’te duhet? Pse debaton kot. Ai ate mendim fshatar ka, lere!”

  Laura lexoje dhe nje here shenimin tim te lutem.me duket s’qenkemi kuptuar

 117. ardi thotë:

  11 October 2006 @ 5:45 pm

  …..“u be kjo malokja kryeministre’ ‘u be ky maloki president’…
  …..mos e dhente zoti perseri….kaq keq paska ngel Shqiperia shkrete….

 118. enzo thotë:

  11 October 2006 @ 9:02 pm

  Ne amandementet e saj Laura thote ;”Doni njerez punetor ,shkoni ne Shqiperi”.Cajupi thote;”Burrat nen hije ,lozin kuvendojne,pika qe su bije,se nga grate rrojn”ndoshta edhe Cajupi ishte racist si Noli dhe Fishta.Laura ne nje vend thote kur te shkoj ne Shqiperi do ti shikoj ata ne sy[shoket e bankes]dhe do shikojm se ku jane ata dhe cfare ka arritur ajo.Nuk eshte e thene qe te gjithe shoket e klases te ecin te gjithe njelloj dikush ecen perpara dhe dikush ngelet mbrapa dhe kjo varet nga rrethanat ,nga kushtet ,nga vullneti dhe disa here edhe nga fati ose rastesite.Neser ti mund te fitosh nje llotari disa milioneshe dhe ja hodhe jetes dhe shokeve.Ty ta dha rasti qe erdhe ne nje vend te zhvilluar nje tjetri ju dha rasti ta dergojne ne fshat dhe u dha me shume pas jetes rutine.

 119. emigrant thotë:

  12 October 2006 @ 2:02 am

  Laura, se mos i ben konluzionet e disertacionit si ato qe bere ketu me siper (per 15 pikat e kisha llafin, plus edhe c’vjen me pas), se mund qe ta kthejne mbrapsht tezen….

 120. edrus thotë:

  12 October 2006 @ 5:05 am

  laura,te flasim sinqerisht:me po ate deshire dhe vullnet qe i perkushtove ndertimit te asaj shtepije,do rikthehesh(mbas eksperiences ne amerike)dhe do banosh?? mund te jene ndertuar nderkohe rreth shtepise tende ,shtepi dhe villa dhe me te bukura se e jotja,ashtu si mund te kesh ngjitur me shtepine nje stan me dele…por,edhe po te perjashtojme “ambjentin”rrethues,dhe te vesh re vetem mungesen e lidhjeve ne rrjetin urbanistik(uje i rrjedhshem,ujerat e zeza te pakten)s’do skandalizoheshe per standartin e jetes??
  jam i sigurte,se nese nje dite do te kthehesh ne shqiperi,do besh te pamunduren per te gjetur “nje vrime” (qofte dhe minilokal) brenda unazes se tiranes…..thjesht per te garantuar kushtet elementare te higjenes personale(kuptohet ;ne standartin e ri te arritur nga eksperienca jashte shqiperise)
  perfitoj nga rasti t’ju uroj gjithe te mirat dhe pune te mbare.edi

 121. malesori thotë:

  12 October 2006 @ 7:21 am

  “Po ja qe paskam kaq shume energji…”
  ne hotel te gjithe pyesnin ‘ku shkune ata zezaket?” cfare thane zazaket? ku dine keta zazaket me bo…….”
  Tash boll e shite veten per malsore.Femra si puna jote kan gjithe krahinat.
  Mllefin se sistemi i hogjes nuk la nanan jote me shfrytzue energjite si ti e motrat e tua maje per vete.
  Ti dhe motrat jote keni bo ma shum se nji pallat me djersn e (…..)veqse na keni ul kryt me thon shqiptar ngjith europen.

 122. Laura thotë:

  12 October 2006 @ 8:28 am

  malesor apo malok apo katnar apo nar apo kati…

  apo

  Aoti qytetar,

  Koken s’ta ulin te tjeret po ndergjegjet e shtypura…imagjinata e semure…

  dhe frika nga hijet….

  Frikacake te tille i urrej se zihen me mullinjte e eres dhe rracistat i urrej se hedhin parullat e Hitlerit. Te dy na zene frymen…
  mbase duhen shfarosur me mire heret se vone…

  hajt besa besa

  te shfarosen rracistat!!!

  vdekje rracistave !!!!

 123. eizo thotë:

  12 October 2006 @ 8:31 am

  po me parullat e hitlerit cpate tani …….
  me mire meru me parullat e atyre niko-qireve albanezi qe kane 15 vjet ne trnzision dhe vetem per xhepat e vet mendojne, per qefet e veta dhe si te bejne sa me shume deme te tjereve ..pra me parullat e psikopateve dhe kurvareve meru dhe leje praullat e hitlerit te qeta ;-)

 124. Gerda thotë:

  12 October 2006 @ 9:06 am

  T’ju them nje barsalete per ish-jugosllavine, se kjo teme nuk na prek direkt, me shpresen qe do na ndihmoje te reflektojme per veten:
  Nje i huaj takon nje boshnjak dhe i thote: “Ah, po, ju jeni ata dembelet.” Boshnjaku i pergjigjet: “Jo, malazezet jane dembele, ne jemi te trashet.”

  Morali: nese lejon qe t’i vesh vetes etiketa, do perfundosh qe ti do jesh etiketa. Une njoh shume gjirokastrite bujare, shume shkodrane qe nuk i pelqen ahengu, si dhe tiranas intelektuale me taban, me shkolla te larta te bera ne perendim (nga ato qe po mundohemi te bejme ne tani) qe nga stergjyshi… Prandaj nuk ia vlen te vazhdojme te atakojme njeri-tjetrin per tipare qe nuk na perfaqesojne…
  Ja keshtu

 125. Ilira thotë:

  12 October 2006 @ 9:11 am

  Nisi debati me token dhe po perfundon tek semaforet e Evropes te mbushur me femra shqiptare qe sipas z.Malesor na kane ul kryet a thua se tutoret e tyre nuk jane shqiptar dhe se ata nuk e turperojne emrin e shqiptarit.
  Dolem tek parullat e Hitlerit ( znj.Laura urrejtja qofte edhe ndaj parrullave te Hitlerit nuk flet per tolerance qe ju aq shume e kerkoni nder shqiptar).
  U shame sa mundem, ne qe duam Shqiperine e madhe por qe nder vedi nuk po u merkemi vesh.
  Per te dale ne fund tek z.eizo, nqs ju ne vere keni folur me dialekt austriak dhe bashkebiseduesi juaj ka folur me dialekt verior shqiptar llogjika te con qe skishit per tu marre vesh dhe 30% jeni marre vesh shume.
  Ai veriori qe keni takuar ju nuk perfaqeson gjithe veriun ashtu sikurse ju megjithese perdorin fjale te shqiperuara keq nuk perfaqesoni gjithe shqiptaret qe jane jashte atdheut.
  Problemet qe trajtohen te peshku nuk kane sepse te personalizohen jane probleme qe i perkasin gjithe shoqerise shqiptare.

 126. Alban thotë:

  12 October 2006 @ 9:12 am

  o Zot sa MLLEF!!!-u be kjo malokja me phd’,- “u be kjo malokja kryeministre’-urrej ,-vdekje ,-shfarosur,-shtypura-‘maloklleku,…imagjinata e semure…,-katnar -.zene frymen…,-o bythe kusi,-parullat e Hitlerit.-i urrej- , Te dy na zene frymen…-,mbytur Cecenet’!- ,urrej -,Cfare budallenjsh ,-i paafte,- ku shkune ata zezaket-‘Maloket’ erdhen ne Tirane,-Te jene barbare,-shqiptare KRIMINELE,-vetem panik,-maloklleku,-vdekje ,-zezake, cecene, -maloke,-vdekje,-plage te vjetra,-po shfarosni nje qytetrim.-kur te vdes,-i urrej- dikush te mllefoset,-kur te kthehem do i shoh nje here mire ne sy,-u be kjo malokja me phd,-u be kjo malokja kryeministre’

 127. eizo thotë:

  12 October 2006 @ 9:18 am

  te gjitha keto vijne nga shvillimet sociale ekonomike dhe politike ne shqiperi
  pra keto fenomene nuk jane me sot dhe neser por me vite te tera vetem se tani nuk ka me parti e punes qe ti mbuloje te tera tani jemi vete qe duhet ti zgjidhim keto probleme fakti eshte se si ata maloket ejugut per 60 vjet rresht dhe keta te veriut tani nuk po e grizin shume per njerzit e thjeshte por po shohin xhepat e tyre ..perndryshe nuk mund ta shpjegoj dot kete shqillim social abnormal qe po jeton shqiperia kohet e fundit
  ku disa grupime njerzish bejne cfare duan dhe asnjeri nuk eshte ne gjendje ti ndaloje …SKANDAL

 128. Shkodrani thotë:

  12 October 2006 @ 9:30 am

  Po ti zotni ku hyn te maloket e jugut apo te veriut, apo te maxhypet e Tirones?

 129. eizo thotë:

  12 October 2006 @ 9:43 am

  o shkodran o trim e qefli mos u merr me mua personalisht por me problemin qe kemi shtruar ketu

  mire e tha njeri ketu qe nuk kemi pse te behemi personale kur diskutojme keto probleme

  @znj Iliria une nuk kam arsye pse te flas me dialekt austriak ;-)

 130. eizo thotë:

  12 October 2006 @ 9:46 am

  @Gerda te lutem po deshe dhe po pate qef te na tregosh disa barcaleta per shqipetaret se boll u morem me te huajt

  shume flm
  eizo

 131. Shkodrani thotë:

  12 October 2006 @ 9:48 am

  o Eizo pietja isht ndrishe

 132. Ilira thotë:

  12 October 2006 @ 9:48 am

  z.eizo,
  jo Iliria por Ilira (se po behem e besdisshme)

 133. eizo thotë:

  12 October 2006 @ 9:50 am

  sorry znj Ilira

 134. eizo thotë:

  12 October 2006 @ 9:55 am

  o shkodran ja ku u bere vete pernjehere racist dhe me ke me njerzit e tua …………

 135. Gerda thotë:

  12 October 2006 @ 10:28 am

  @ Eizo… Epo mire, meqe dashke:…
  Dy miq te ngushte: njeri shkodran tjetri gjirokastrit. Shkodrani kishte nevoje per gjak dhe grupin e gjakut shume te rralle e kishte shkodrani. Pasi beri transfusionin, shkodrani donte ta paguante 1,000,000 leke. Gjirokastriti nuk pranoi. Kete procedure duhet ta benin cdo vit. Vitin e dyte i ofroi 500,000 leke.. po e njejta histori. Vitin e trete i ofroi 100,000 leke.. Gjirokastriti e pyet:
  - Une nuk e bere per leke, por do doja te dija pse cdo vit me ke ofruar me pak
  - Epo,-i pergjigjet shkodrani- me eshte perzier gjaku, me sa duket.

  Vetem qeshni, ju lutem, mos komentoni mbi kete, se nuk ia vlen

 136. e.T thotë:

  12 October 2006 @ 10:41 am

  :-) :-) :-)

 137. LAURENT thotë:

  12 October 2006 @ 10:44 am

  :D

 138. eizo thotë:

  12 October 2006 @ 10:54 am

  flm :-) shume domethense

 139. Nala Jada thotë:

  12 October 2006 @ 1:22 pm

  Laura:”qente le te lehin,karvani te ece perpara”
  Une me “phd”time,rindertova Golemin dhe Durresin dhe asnji nuk thote faleminderit.Kane te drejte shoket e tu shqiptare ne Amerike qe te sugjerojne:“O laura po c’te duhet? Pse debaton kot. Ai ate mendim fshatar ka, lere!”

 140. volti thotë:

  12 October 2006 @ 1:25 pm

  Te lumshin duart moj vajze…Nje nder Shkrimet me te bukura qe kam lexuar gjer me sot… edhe ta dish se un lexoj shum gazeta, mos them te gjitha. Por shkrimi jot ma rrenqethi mishin, ishte nje thirrje vellazerore.. brvo bravo te heq kapelen.

 141. Danieli thotë:

  12 October 2006 @ 2:34 pm

  Do ti referohesha thenies se Fan Nolit qe e keni paraqitur ne shkrimin me lart…..Po do ti vesh flaken botes shko e merr 10 kosovare….
  Me shume se kaq nuk mund te them se e thote vete poezia….
  Imagjino se cfare zhvillimi mund te sjellin maloket ne Tirane…..Edhe nje ndertim qe ben bashkia me fondet qe mbledh nga taksat e popullit, vete nje malok dhe e hedh ne ere, vetem e vetem pse e ben bashkia dhe jo qeveria e drejtuar nga nje malok ish-komunist qe trumbeton te ndertoje demokracine me metoda komuniste.
  Duhen nja 100 vjet qe ata te mesojne cfare eshte kultura dhe ndertimi e zhvillimi qe pastaj ta vene ne zbatim……Tiranen e bejne njerezit e ndershem dhe punetore qe nuk ndikohen nga asnje krah i politikes shterpe qe prodhon vetem konflikte dhe mban peng nje popull te tere……

 142. xxx thotë:

  12 October 2006 @ 3:02 pm

  pak buke,pak vaj ,pak drite per kete ka vujt shqiptari,malsori dhe fushari ,..

 143. gene thotë:

  12 October 2006 @ 4:27 pm

  Pengohet operacioni i policisë për prishjen e 200 ndërtimeve pa leje në Ksamil

  Ksamil, banorët hedhin gurë mbi policinë ndërtimore

  Th.Nika

  Ksamil- Policia ndërtimore është vënë përballë banorëve të revoltuar të Ksamilit dje në ditën e parë të operacionit për prishjen e objektet shumëkatëshe të ndërtuara pa leje në breg të detit. Ecuria e qetë dhe normale e prishjeve të nisura me një objekt trekatësh në pjesën hyrëse për në Ksamil, u duk se do të ishte e tillë deri në përfundim të objektivit të vënë. Por me kalimin e orëve, grumbullimi i banorëve në zonat e prishjes nga policia ndërtimore është shtuar deri sa janë bërë shqetësuese e shpërthyese. Fillimisht kanë kontestuar vëllezërit Abeshi, që argumentonin para autoriteteve të policisë ndërtimore se objekti i tyre, që sapo i ishte dhënë goditja nga fadroma e policisë, ishte tërësisht i ligjshëm. Argumentat e tyre janë përballur me kundërargumentin se “nuk mund të jetë e ligjshme ajo që është dhënë nga organe që nuk i ngarkon ligji”. Dhe prishja ka avancuar. Ndërkohë, grumbullimet e njerëzve janë shtuar duke u mbledhur në zonën e nxehtë, ku vepronin fadromat dhe ishin kordonet e policisë. Rreth orës 14:00, një grup djemsh të rinj kanë shpërthyer zemëratën dhe kanë lëshuar gurë në drejtim të njërës prej fadromave të ardhura enkas për operacionin nga Tirana. Përreth lëviznin të shqetësuar dhe me ndjenjën e kundërshtimit për çfarë po ndodhte edhe fëmijë, gra e pleq. Nga goditja me gurë u thyen xhamat e gabinës së mjetit të rëndë dhe copëza të xhamave të saj kanë shkaktuar lëndim të drejtuesit të fadromës, i cili ka ndalur punën. Ndërkohë, uniformat blu janë vënë në lëvizje për të marrë në kontroll situatën dhe tre persona, të evidentuar si autorë të goditjes mbi fadromën, janë futur në makinën e policisë dhe janë shoqëruar në komisariatin e Sarandës.
  Fadroma e dytë ka rinisur prishjet, por në çastin kur ajo iu drejtua objektit të destinuar për banesë të Alim Pashajt, prind i tetë fëmijëve, sërish u tensionua situata dhe një masë njerëzish me britma u vunë në mbështetje të tyre. “Tani erdhi koha të marrë tërë fëmijët e të jetojmë në stan”, u shpreh i dëshpëruar Pashaj. Banorët thonin se “prishja e kësaj radhe po bëhej pa bërë asnjë lloj njoftimi”. Banorët e zonës kanë shprehur pakënaqësi edhe ndaj kryetarit të komunës. “Pra, lekë nga të gjitha anët i ka hedhur xhepit, e tani fshihet e nuk u del për zot firmave që ka hedhur”, thotë Fatos Orhani. Novruz Lame, një banor i hershëm i Ksamilit, tha se prishjet bëhen me një egërsi të paparë ndonjëherë, por edhe këtë radhë duke ecur si gjithnjë, me kapërcime. “Prishja e paanshme duhet të niste nga diskoteka e ngritur buzë rrugës, por prishjet po bëhen selektive e jo në bazë të ligjeve”,- thotë Asim Ahmeti. Më tej, një grua e veshur me të zeza, u sugjeron burrave më të moshuar të mbledhur grusht, që “të mbledhim lekë fshatçe e të përballojnë shpenzimet e një telegrami ku t’ia shpjegojnë tërë gjendjen që i ka alarmuar, kryeministrit Berisha”. Për orë të tëra, puna e fadromave u paralizua dhe nuk ishte e mundur të vazhdonte prishja, për shkak të kontestimeve të banorëve. Në këtë “temperaturë” ka nisur dhe është ngrysur dita e parë e prishjeve, duke mos prishur dot më shumë se pesë objekte të konsideruara të paligjshëm, nga 200 të tilla, që ka në fokus ky operacion.

  Flet drejtori i përgjithshëm i policisë ndërtimore, Elez Ahmetaj

  Ahmetaj: Do të shkatërrohen të gjithë objektet e paligjshme

  Cili është objekti i operacionit që po drejtoni në Ksamil?
  Ne po bëjmë zhbunkerizimin e zonës dhe të turizmit të saj, duke krijuar terren për zhvillimet turistike në parametra europianë.
  Me çfarë kriteri keni punuar për të përcaktuar paligjshmërinë e objekteve?
  Për mua të gjitha janë të paligjshme në një kontekst se ligjet e përcaktojnë Ksamilin zonë turistike, ku nuk mund të ndërtosh ku të mundësh.
  Si i bëhet që disa pronarë pretendojnë se janë të ligjshëm, pasi disponojnë dokumente nga komuna?
  Duke qenë me statusin e një zone turistike, e drejta për të dhënë troje dhe leje ndërtimi është ekskluzivitet i KRRTRSH-së së Republikës.
  Mendoni se është në kohën e duhur ndërhyrja juaj?
  Operacioni ishte planifikuar të niste qysh në muajin qershor e korrik, por është shtyrë ai për pas sezonit, në respekt të turistëve që frekuentuan Ksamilin dhe Sarandën dhe për të krijuar mundësi shfrytëzimi edhe një verë më shumë, duke dashur t’i vijmë në ndihmë komunitetit.
  Sa do të zgjasë operacioni këtu?
  Motoja jonë është “prish për të rregulluar”. Koha e qëndrimit në Ksamil do të jetë derisa të prishet dhe objekti i fundit në zonën turistike.
  Mund të flitet për afate kohorë?
  Operacioni i prishjeve është programuar të kryhet në një kohë rekord, për të mundësuar rehabilitimin e zonës brenda një kohe të shkurtër e për të vijuar me fazën e dytë të pastrimit të zonës nga mbetjet ndërtimore.
  Po paligjshmëria ndërtimore në qytetin e Sarandës do të marrë goditje këtë radhë?
  Unë kryesoj një strukturë që ka marrë përsipër ekzekutimin e gjithë masakrimit urban që është bërë në të gjithë vendin.

  12/10/2006
  KATEGORIA: Kronike nga rrethet

  www.shekulli.com.al

 144. e.T thotë:

  12 October 2006 @ 5:00 pm

  gene-tu bofsha,mos na kopjo e ngjit tash gjith gazeten per me shune kur s’ka lidhje me temen.
  P.S:linku ndoshta mjaftonte.,:-)

 145. Laura thotë:

  13 October 2006 @ 7:29 am

  http://www.federalism.ch/files/FileDownload/764/Pogace_Albania.pdf

  ja vlen ta lexoni, ata qe dine anglisht,

  ja vlen dhe te perkthehet nese s’eshte perkthyer akoma…

  ndonje vullnetar?

  Gege…. Toske… shume te verteta te padegjuara me pare per shume shqiptare ….

 146. Laura thotë:

  13 October 2006 @ 7:30 am

  sorry,

  e kisha me shume fjalen per kete web. ketu:

  http://www.ceupress.com/books/html/IdeologiesandNationalIdentities.html

  Kapitulli 9

 147. Laura thotë:

  13 October 2006 @ 7:38 am

  cfare thote Robert Austin, per futjen e Shqiperise ne Evrope:
  http://www.carleton.ca/cfsee/September15Conference2006.html

 148. eizo thotë:

  13 October 2006 @ 7:52 am

  nuk diksutohet ku e kishim fjalen dhe ku dolem ……..
  ne po flisnim per ata “maloke” te zellshem qe vine dhe ndertojne ne kryeqytetin e shqiperise me mentalitetin e komitetit te maleve pra me nje arkitekture qe ngjason me bunkerat shpellat dhe llageme qe te jene gati per lufte dhe jo per per nje jetese civile dhe qytetare me njeri tjetrin.

  per mendimin tim pallate pa piken e konceptit urbanistik dhe social
  nje arkitektur qe nuk permbush normat e jeteses se civilizuar europiane
  arkitektur ku me te thrrit qameti …….me nje fjale te dhembin syte kur i sheh …FALEMINDERIT EDVIN RAMAous

 149. Laura thotë:

  13 October 2006 @ 8:07 am

  Eizo,

  linkun e pare e vura gabim, e kisha me shume fjalen per te dyten.
  behet fjale per:

  ‘Perse Shqiptaret nuk arriten te ishin kurre bashke …

  nuk kam kohe tani, por me vone po i bej nje permbledhje artikullit, megjithese ja vlen ta perkthesh ne shqip te terin…

  edhe nje here kerkoj ndjese per ate linkun e pare…

  ciao

 150. eizo thotë:

  13 October 2006 @ 8:13 am

  hi laura nuk pse kerkon ndjese tek une per linkun …….
  ky perkthimi do te ishte me verte shume interesant ……
  une per mendimin tim do te thoja se brezi yne e di pak a shume pse nuk kemi arritur te bashkohemi dhe pse shqiperia eshte ndare
  ne 5 pjese ……kam pershtypjen se dhe athere nuk ka qene me ndryshe se sot e kam fjalen per politken dhe politikanet sebashku me korrupsionin dhe paaftesien mentale dhe morale per te vendosur nje paqe sociale per te gjithe

 151. Laura thotë:

  13 October 2006 @ 8:42 am

  mbase ke te drejte…

  po nuk e di me duket interesante kur keta studjuesit e huaj japin analiza ekspertesh… ehhh, ne fakt me la nje shije te hidhur konkluzioni… shume te hidhur….po e perkthej qe te ndajme hidherimin.

 152. eizo thotë:

  13 October 2006 @ 8:46 am

  nejse po pate ndonje version ne anglisht ne pdf na e dergo se disa fjale anglisht dhe i kuptojme.

 153. Laura thotë:

  13 October 2006 @ 9:41 am

  Ok, bera nje permbledhje , se e kam detyre per kete klasen,
  kur te kem kohe do e perkthej patjeter artikullin…

  Ideologies and National Identities…

  Austin, Robert C. Greater Albania:The Albanian State and the Question of kosovo, 1912-2001,

  In this article Robert Austin asks the question: “Why has official Albanian policy been based on Realpolitik vis-à-vis Kosovo rather than openly pursuing a policy of Greater or Ethnic Albania?” (235). He considers this immediately as an anomaly especially because of the ‘unnatural’ borders of 1913 that left “just as many Albanians outside the state as inside it” (235). The main reason for this anomaly according to Austin is the fact that Albania had to strive for its survival, so the state was weak in its efforts to pursue a Bigger Albania. To understand this it seems that we need to see Albanian state in relation with its neighbors, not more Kosovo than Yugoslavia. Yugoslavia helped first Ahmet Zogu against Fan Noli and second Enver Hoxha against Balli Kombetar. Fan Noli: “who was briefly prime minister between June and December 1924 attempted to make Kosovo an International issue. He did this not as a revisionist but because he owed his power partially to support from Kosovars, the Albanian majority in Serbian-controlled Kosovo, and he actually believed that the League of Nations promised a new order and that minority rights treaties were there to be upheld” (241). According to this example it seems that Noli was indeed looking for the ‘Big Albania’ and not leave the Kosovo minority outside the superficial borders. Yugoslavia helped Zogu with an army to break those attempts.All what Zogu did later is to say that he was the King of Albanians and not only of Albania. The second example of the second intervention of Yugoslavia, to help the communist Albanian Party to take the power, proves that we can’t analyze the ‘Albanian anomaly’ without considering the triangular relations: Albania-Kosovo-Yugoslavia. Yougosllavia had indeed interest in helping the Tosk communist Albanians, according to Austin, rather than the Gege of Balli Kombetar who were demanding the union with their brothers of Kosovo.
  After the communism it seems that although some Albanian politicians tried to bring ideas about the ‘big Albania’, nevertheless Sali Berisha in 1993 or the other politicians later on made statements to calm down the international fear that Albanian state could take any measures to change the borders. The reasons are not a few: politicians choose their political power; they had to deal with a lot of problems in the country (like pyramids), they had to deal with a lot of pressure from the west, and many other reasons that Austin doesn’t mention like: Albanian politicians understood that to take an suicidal attempt to break the boarders at a time when European Union was breaking the borders, would have been stupid. Second, Albanian voters were really tired with politics in general so they wouldn’t have been very eager to ‘open a war’ against Serbia.
  The conclusion is problematic especially the final sentence: “Tim Judah noted that many Kosovar Albanians “were shocked by the poberty and corruption of Albania and, as many were also robbed there, they were more than happy after the war to leave”. In any case for Albania, even more so than in the past, Tirana is largely unable to influence events outside the country”( 248). I say problematic because to finish this article with this sentence is a blasphemy against all Albanian and Kosovar friendship that strongly connected these same people for the fist time when the Albanians opened their doors and shared the horrors of war with their brothers and sisters. I say this convincingly as been present and working in the camps in Kukes during the time of war. I was working for Judges of the Tribunal of Hague and all the interviewees with no exceptions expressed their gratitude and happiness to be in Albania and feel like home. International journalists and NGOs commented on this unusual generosity of Albanians who shared their homes for months. The fact that the Albanians of Kosovo choose to spend their vocations in Albanian and also make big investments or have saved the connections with the families where they stayed during the war shows clearly that the relationship was more positive than what the conclusion suggests.. Incidents might have happened but they were very few. Austin surprisingly mentions only the negative part. Why? Furthermore, why is Albania unable to influence events outside the country? Isn’t the Realpolitic attitude still a big influence to the other countries and isn’t the ‘positive anomaly’ a huge step that shows that Albania is a democratic country and is eager to enter in European Union.

 154. Laura thotë:

  13 October 2006 @ 9:41 am

  Ideologies and National Identities…

  Austin, Robert C. Greater Albania:The Albanian State and the Question of kosovo, 1912-2001,

  In this article Robert Austin asks the question: “Why has official Albanian policy been based on Realpolitik vis-à-vis Kosovo rather than openly pursuing a policy of Greater or Ethnic Albania?” (235). He considers this immediately as an anomaly especially because of the ‘unnatural’ borders of 1913 that left “just as many Albanians outside the state as inside it” (235). The main reason for this anomaly according to Austin is the fact that Albania had to strive for its survival, so the state was weak in its efforts to pursue a Bigger Albania. To understand this it seems that we need to see Albanian state in relation with its neighbors, not more Kosovo than Yugoslavia. Yugoslavia helped first Ahmet Zogu against Fan Noli and second Enver Hoxha against Balli Kombetar. Fan Noli: “who was briefly prime minister between June and December 1924 attempted to make Kosovo an International issue. He did this not as a revisionist but because he owed his power partially to support from Kosovars, the Albanian majority in Serbian-controlled Kosovo, and he actually believed that the League of Nations promised a new order and that minority rights treaties were there to be upheld” (241). According to this example it seems that Noli was indeed looking for the ‘Big Albania’ and not leave the Kosovo minority outside the superficial borders. Yugoslavia helped Zogu with an army to break those attempts.All what Zogu did later is to say that he was the King of Albanians and not only of Albania. The second example of the second intervention of Yugoslavia, to help the communist Albanian Party to take the power, proves that we can’t analyze the ‘Albanian anomaly’ without considering the triangular relations: Albania-Kosovo-Yugoslavia. Yougosllavia had indeed interest in helping the Tosk communist Albanians, according to Austin, rather than the Gege of Balli Kombetar who were demanding the union with their brothers of Kosovo.

  After the communism it seems that although some Albanian politicians tried to bring ideas about the ‘big Albania’, nevertheless Sali Berisha in 1993 or the other politicians later on made statements to calm down the international fear that Albanian state could take any measures to change the borders. The reasons are not a few: politicians choose their political power; they had to deal with a lot of problems in the country (like pyramids), they had to deal with a lot of pressure from the west, and many other reasons that Austin doesn’t mention like: Albanian politicians understood that to take an suicidal attempt to break the boarders at a time when European Union was breaking the borders, would have been stupid. Second, Albanian voters were really tired with politics in general so they wouldn’t have been very eager to ‘open a war’ against Serbia.

  The conclusion is problematic especially the final sentence: “Tim Judah noted that many Kosovar Albanians “were shocked by the poberty and corruption of Albania and, as many were also robbed there, they were more than happy after the war to leave”. In any case for Albania, even more so than in the past, Tirana is largely unable to influence events outside the country”( 248). I say problematic because to finish this article with this sentence is a blasphemy against all Albanian and Kosovar friendship that strongly connected these same people for the fist time when the Albanians opened their doors and shared the horrors of war with their brothers and sisters. I say this convincingly as been present and working in the camps in Kukes during the time of war. I was working for Judges of the Tribunal of Hague and all the interviewees with no exceptions expressed their gratitude and happiness to be in Albania and feel like home. International journalists and NGOs commented on this unusual generosity of Albanians who shared their homes for months. The fact that the Albanians of Kosovo choose to spend their vocations in Albanian and also make big investments or have saved the connections with the families where they stayed during the war shows clearly that the relationship was more positive than what the conclusion suggests.. Incidents might have happened but they were very few. Austin surprisingly mentions only the negative part. Why? Furthermore, why is Albania unable to influence events outside the country? Isn’t the Realpolitic attitude still a big influence to the other countries and isn’t the ‘positive anomaly’ a huge step that shows that Albania is a democratic country and is eager to enter in European Union.

 155. e.T. thotë:

  13 October 2006 @ 9:46 am

  Kush e ndertoi Bathoren?

 156. e.T thotë:

  13 October 2006 @ 9:55 am

  Na e bete vertete tabele ku ngjiten Dacibaot kete blog.
  kopjo e ngjit artikuj madje jashte teme.
  Jepini! o burra kush kopjon me shume!!! :-(

 157. zhironi thotë:

  13 October 2006 @ 9:58 am

  E duam ,Bathoren si New Yorku,si New Yorku,..!!!

 158. Laura thotë:

  13 October 2006 @ 10:30 am

  e.T
  s’eshte kopjim, por permbledhje e artikullit dhe reagimi im ndaj konkluzionit.
  Shqiperimi do vij me vone se eshte 2.30 e nates tani dhe me duhet te flej… E vura me kerkese te Eizos.
  ti mund ta injorosh….

 159. e.T thotë:

  13 October 2006 @ 10:38 am

  me fal?Laura.kujtova se blogu eshte publik :-)

 160. J thotë:

  13 October 2006 @ 10:50 am

  Bravo Laura !

  Mendje e kthjellet dhe e paster tamam shqiptare origjinale .

 161. pjerin thotë:

  13 October 2006 @ 8:46 pm

  Laura moj vajze, me perkthe te lutem ate artikullin qe permende pak me siper; pse shqiptaret nuk u bashkuan kurre, sepse dua te di opinionin e te huajve mbi fatin tone. Pjero

 162. Laura thotë:

  15 October 2006 @ 10:26 am

  Mire Pjerin! Vecse eshte dhjete faqe dhe me duhet kohe…

 163. alban thotë:

  15 October 2006 @ 11:21 am

  Nala Jada thotë:

  12 Tetor 2006 @ 1:22 pm

  Laura:”qente le te lehin,karvani te ece perpara”
  Une me “phd”time,rindertova Golemin dhe Durresin dhe asnji nuk thote faleminderit.Kane te drejte shoket e tu shqiptare ne Amerike qe te sugjerojne:“O laura po c’te duhet? Pse debaton kot. Ai ate mendim fshatar ka, lere!”
  LOL!

 164. Aura thotë:

  27 October 2006 @ 10:37 am

  A ka ndonje shqiptar “qytetar?
  Laura e dashur,
  mos e caj fare koken se te gjithe maloke jemi. Nje komb qe hap universitet ne gjysmen e dyte te shek 20 nuk mund te jete vecse fshatar.

 165. YLBERI thotë:

  1 June 2008 @ 7:38 pm

  Kam vu re nje gje qe ndodh vetem ne shqiperin tone te dashur.
  vetem ne shqiperi ka ndarje si katundar dhe qytetar ; malok dhe i zgjuar
  a nuk jemi te gjithe njesoj (te gjithe malok perderisa shqiperia eshte vend malor)ose qytetar dhe nuk duhet ti perdorim keto epitete.
  Dua te citoj dhe dicka tjeter
  e shof se ate cka shume te huaj qe na pushtuan nuk ja arriten tani po e bejme vet me deshire; eshte gjuha shqipe.
  shikoj lajmet ne tv shqiptare dhe ka shume fjale te huaja shikoj ne sitet shqiptare dhe ne sh komente jane gjuhe te huaj. Pse duhet te jete keshtu?

 166. Zana thotë:

  1 June 2008 @ 7:49 pm

  A eshte mundur qe ndokush te me jape definicionin e fjales malok e pastaj te shohim se si ndahen punet…………

 167. Tironsi thotë:

  1 June 2008 @ 7:54 pm

  Malok dmth ata qe zaptun toka ene bon ndertime pa leje ne rrethinat e qyteteve. Meqe shumica ishin nga malet e veriut u qujten malok Zane. Po aty mrena tani futet katnaria tokezenese pavaresisht prejardhjes.

 168. artian thotë:

  1 June 2008 @ 7:57 pm

  Laura,

  Maloket’ erdhen ne Tirane per nje jete me te mire kuptohet

  Ka nje ndryshim shume te madh se si erdhen dhe JO,pse erdhen.
  1-Per hire te votave te nevojshme per te mare nje “cop” pushteti per interesa personale,”Maloket” erdhen turme.pa marre ne konsiderat ligjet dhe rregullat e nje shteti te shkatruar qellimisht!
  2-Ne vend qe te zgjidheshin problemet,e prones apo te infrastruktures ato u shtuan me shume,-qellimi-interesat personale te pushtetit te individeve dhe jo zgjidhje te problemeve reale te” Malokeve”-
  3-”Per nje jete me te mire ” nuk do te thote qe per te kesaj te shkatrosh jeten e tjetrit.
  4-Politika diletante dhe korruptive e politikaneve tane i kane shtuar me shume hallet atij vendi,medoni Kryeqyteti i nje vendi Europian eshte pa standartet minimale ,uji, dritat rruget,strehimi .!

 169. Zana thotë:

  1 June 2008 @ 8:03 pm

  Me duket e pjesshme si pergjigje Tirons.Maloke kishte edhe atehere kur njerezit nuk spostoheshin dot as 2km nga nje fshat ne tjetrin e lere me ne qytet.Kur Jugu pushtoi Tiranen me kapterre e oficere,atehere edhe ata na qenkeshin me plot gojen maloke,(por me biografi te mire se ata i solli Partia).Tashti gjendja ne Shqiperi ishte prehistorike.Toka ishte si mall pa zot e te uriturit iu leshuan siç ndodhi.Nuk kishte e nuk ka ende te pakten ne kushte aplikimi serioz asnje ligj e vullnet per te kthyer ne vend civil.Eshte e kote qe i ndersehemi njerezve duke i quajtur maloke.Te gjithe mundohen ne menyren e vet te permiresojne ekzistencen.Po te mos kishte ligje nuk e di se çdo benim edhe ne ketej pari.

 170. Tironsi thotë:

  1 June 2008 @ 8:15 pm

  Zane mos e fut ne terma krahinorizmi. Maloklleku dmth te gjesh te toka jote tabelen TOKE E ZENE ose TOKE E XANUN ne varesi te origjines. Ata qe vijne ne menyre te organizume nuk jon maloke lal. Ka te ardh plot nga veriu e nga jugu qe kon ble shpi e jane ne hesap te vet. Nuk i qun njeri malok.
  PO te me vish ti te me ngulesh pa leje, te me cash tuacionet e ujit, kepusesh telat e korrentit dhe te me pshurresh te hyrja e pallatit… me fal po malok eshte e pakta qe mund te them.
  Dhe te gjitha keto u bene duke perdor llogjiken tende me siper qe na pushtun kapterrat 50 vjet Tiranen e pse mos ta pushtojme dhe ne.
  Nqs do ilustrim me te thjesht po ta krahasoj me Shkodren. Per mendimin tim, ne kohen e xhaxhit Shkodra ishte qyteti me i hajrit ne Shqiperi. Kishte mundesi te ishte sot i krahasueshem me Tiranen. Por maloket qe erdhen aty e shnderruan ne Kandahar.

 171. TROPOJA thotë:

  1 June 2008 @ 8:29 pm

  O tirans , mos krahaso kohen e xhaxhit tend me kohen e sotme.
  kush ta bani tranen ty, apo duhet te paraqisim pashaportat si ne kohen e diktatorit me ferroç te ballkanit (xhaxhit tend).

 172. Tironsi thotë:

  1 June 2008 @ 8:35 pm

  Tropojano, kush te kerkoi pasaporte ty mer tu bofsha? Ajo qe te kerkoj eshte qe kur te vish te mos me biesh m’qafe mua. Ti qeke ne amerike tu bofte vllai. Provo aty te njulesh hurin diku e ti thush qe kom ardh nga diktaura me ferroçe (ku e gjete ket llaf mer?) e ballkanit pranej s’kom nevoje per letra

 173. Zana thotë:

  1 June 2008 @ 8:51 pm

  Tirons!Po e marr si lapsus tendin kur thua qe Shkodra ishte qytet ma i hajrit nen diktature!!!Apo kemi perkufizime te ndryshme per fjalen hajr me sa kuptoj.!!!

 174. TROPOJA thotë:

  1 June 2008 @ 8:53 pm

  O tirans, po ku e kishe token ti para se te vinin “maloket” dhe ta merrnin.

 175. alidea thotë:

  1 June 2008 @ 9:12 pm

  oupps… hyra padashje

  no comment

  P.S Un jam nga Kukesi :)

 176. Tironsi thotë:

  1 June 2008 @ 9:21 pm

  Per Zotin Zane, me qytetari se cdo vend tjeter ka pas Shkodra ne kohen e xhaxhit? Tani ky osht vleresim subjektiv, po mua keshtu me eshte dukur

 177. emigrant thotë:

  1 June 2008 @ 9:30 pm

  “malok” eshte koncept; nuk ka lidhje me krahinat apo prejardhjen. Eshte antonim i “te civilizuarit/es”. Perkufizimi i “civilized” eshte shume lehte i gjetshem edhe online.
  “malok” eshte shume afer me “katnar” ose edhe “i/e pagdhendur”. Eshte keqperdorur vazhdimisht duke e identifikuar me te ardhurit nga zonat rurale te Shqiperise ne qytete.
  Ashtu si edhe me te ardhurit nga Europa ne Amerike, shpesh “maloket” kane nje perqindje e te larte se e zakonshmja me njerez aventuroze, te hedhur, qe e nxjerrin “qimen nga qulli” - kjo nga nje proces vetzgjedhje ne levizjen migruese: ata te “javashmit” nuk para marrin rruget e nuk para “cajne ferren”.
  Zotesia per biznes, per te “care ne jete”, per karriere etj, nuk para lidhet shume me karakteristikat qe percaktohen ne termin “i/e qyteteruar”. Kjo behet burim konfuzioni ne ate c’ka sjellin per shoqerine ata/ato qe klasifikohen si “maloke” apo “katnar”.
  Kam bindjen qe “katunarizmi” si menyre te menduari dhe vepruari ka qene nje nder armiqte me te medhenj qe ka patur Shqiperia, per aq sa e njoh une. Sepse kaqene gjithnje ne sulm dhe ka patur fuqi ekzekutive; pra edhe gurin, edhe arren ne dore.
  Sqaroj qe nje nder njerezit me te qyteteruar qe kam njohur ka lindur ne fshatin Selce te Mokres se Siperme (malesi e thelle e Pogradecit). “Katnar” te lindur ne Tirane ka patur, natyrisht, sa te duash.

 178. Moza thotë:

  1 June 2008 @ 9:32 pm

  Kam bindjen qe “katunarizmi” si menyre te menduari dhe vepruari ka qene nje nder armiqte me te medhenj qe ka patur Shqiperia

  Shprehje dite please, o admin i ri.
  Kjo e mbyll temen dhe i ve vulen dhe shume diskutimeve te tjera duke fillu qe nga G99, RD, apo Ferrari :-)

 179. Julius thotë:

  1 June 2008 @ 9:35 pm

  respekt per Kukesin. Ka goca te bukura.

 180. akvll-naja thotë:

  1 June 2008 @ 9:56 pm

  Ave Julius! :D

 181. Moza thotë:

  1 June 2008 @ 9:57 pm

  respekt per Kukesin. Ka goca te bukura.

  Eeeee no way !
  Kam njoft mjaftueshe.
  Jo se jane te shemtuta, kshu zoti i ka bere ok, por si meshkuj sillen, shume te vrazhda dhe moraliste jane, dhe pse me zemer te madhe.
  Nejse, muhabete koti

 182. Moza thotë:

  1 June 2008 @ 9:57 pm

  mjaftueshem

 183. ThoughtPolice thotë:

  1 June 2008 @ 10:03 pm

  Maloklleku, nuk duhet kuptuar me gjeografine e vendit te lindjes dhe banimit te nje personi. Maloklleku, eshte i shtrire nga cepi me cep ne Shqiperi, nga veriu ne jug.
  Katundaria, ne kuptimin pezhorativ te kesaj fjale, mund te gjendet edhe tek nje individ ne mes te qytetit.

  Maloku mbahet disi si i vrazhde, i ashper (dikush me siper permendi edhe fjalen “i pagdhendur”), dhe keto apo te tjera cilesi te imponuara ndoshta, nga nje sere faktoresh, nuk jane ekskluzive apo gjenden vetem tek nje pjese e vendit apo krahine.

  E keqja eshte se gjate periudhes komuniste, ndodhi ne menyre brutale stigmatizimi vetem i veriut te vendit, dhe nje segregacion pothuajse “zyrtar”. Megjithate ky fenomen vihet re edhe tek vende te tjera dhe me zhvillimin ekonomik dhe te gjerave te tjera, do te ulet ndjeshem.

 184. akvll-naja thotë:

  1 June 2008 @ 10:04 pm

  Moza dashka sherr m’duket… :?

 185. Moza thotë:

  1 June 2008 @ 10:18 pm

  Sherr ee :P Kur te dush mi, ti e di qi e kam gojen corap :P Une nuk ngatarroj personat me pergjithsimet.
  Nqs ti ke gjakun prej andej, e pranoj qe mund te jesh shume e bukur, por dhe femerore. Ama femrat e rritura atje, fitojne ca tipare qe une si kam sh qejf.
  Besome, kam njoft shume. Dhe po flas nga te gjitha llojet, ku nje pjese e mire jane te shkollumet e te qyteterumet pi kuksi. Jane mashkullore po te them, dhe moraliste. Kampioni ka qene sh. i madh. Kshu qi me statistikat e cimit, une kam automatikisht te drejte.
  Se luan topi. Shif psh Lauren si hudhet perpjete neper komenete. Imagjino, ajo eshte poete dhe kur vje puna te can me dysh :-)

 186. ThoughtPolice thotë:

  1 June 2008 @ 10:20 pm

  Akullnaje, nga Kukesi je ti?

 187. edrus thotë:

  1 June 2008 @ 10:21 pm

  Laura është si ajo puna e asaj historisë së atij që para se ta varrosnin kërkoi që të linte një copë litar që ti dilte nga varri…

 188. akvll-naja thotë:

  1 June 2008 @ 10:40 pm

  Ed, më shkrive…:) Kur e pashë temën thashë si qenkan bo 170 e kusur komente dhe unë as e paskam pa që bohej llaf për malokët e mi, kur shoh, Laura. Kuptova gjithçka.

  Moza, unë kam 50% të gjakut dhe arsimin e detyrushëm dhe ca grimca të tjera nga Kukësi. Dhe gjyshja ime është içikë e ashpër, po halla jo dhe aq. Dhe ca kushurira si të fandaksura janë, por nga ç’kam parë poshtë e lart nëpër Tiranë, ka plot më keq se kto të miat. Njerëz të sertë pak, po më shumë nga toni se nga karakteri. Pastaj me ata çuna mali që kemi, normal që do e trashim zërin se ndryshe na e hipin në mënyrë të pazbritshme, në kuptimin figurativ të fjalës kuptohet.

  Po sherr bojm kur t’dush, po në privat, po s’e pate problem, se kam hall se na boton RD-ja dhe ata të shpisë time e blejnë për të mbrojtur shkallët dhe ballkonin nga pluhuri i pallatit që u ndërtohet dy metra larg. (Nuk përjashtohet mundësia që e lexojnë.)

 189. Moza thotë:

  1 June 2008 @ 10:42 pm

  Rrespekte Akull,
  Sherrin e du fort.
  I afron njerezit :P

 190. Tironsi thotë:

  1 June 2008 @ 10:42 pm

  Jon te integrume, mire e ka Moza. Po ti ke harru ajken mi Moze :D

 191. edrus thotë:

  1 June 2008 @ 10:45 pm

  Tironso, meqë jemi tek tema e malokllikut: Më malokët, kudo që të shkosh JANË VËNDALINJTË! (kjo dhe për të justifikuar një çikë laçjanët :P

 192. akvll-naja thotë:

  1 June 2008 @ 10:47 pm

  Në privat të thom, ose ndërrojmë niqet, unë bohem woman o’ the mountain, ti… rri ashtu si je.:)

 193. Moza thotë:

  1 June 2008 @ 10:48 pm

  Mire mire Ed, tashti boll me nostlagjira province :P
  Tirons, jo mer yahoo cer po thu.
  Laci o gjo tjeter. Hiq kishen e shenanoit, pjesa tjeter ska asgje paqesore. Femrat jam e sigurt jua do puna ta mesojne mire kallashin :P qe ne vogeli.
  Realisht, I feel sorry per femrat qe jetojne atje.

 194. Julius thotë:

  1 June 2008 @ 10:49 pm

  jo se jane te shemtuta, kshu zoti i ka bere ok, por si meshkuj sillen, shume te vrazhda dhe moraliste jane, dhe pse me zemer te madhe.

  I repeat: respekt për Kukësin.
  Ti ske njof ato që kam njof ue.

  Më ka bo linja telef sot. As mroma si kum thon RD-së.

 195. INA thotë:

  1 June 2008 @ 11:08 pm

  Nji pershnetje kom un per edin e per te gjithe Kuksianet (pse e zute me Kuksin vetem mer, veriu osht goxha).

  http://uk.youtube.com/watch?v=q_eNg0SQpx4&feature=related

  Moza, ene ato nga KO dhe PG e kane te folmen pak te vrazhde, sikur me shanin me dukej mua, kuksiane s’kam nigju.

 196. Moza thotë:

  1 June 2008 @ 11:10 pm

  Inushe,
  Ehuuu folmja muhabet tjeter. Se per ate le te themi qe skane faj.
  Vrazhdesine e kam verejt tjeterkund una.
  Po varja mo, une ashtu mendoj vertet.
  Por qe e thashe me teper per te grric i cike dhe per te pa se kujt po i djeg :P

 197. Peshku fluturues thotë:

  1 June 2008 @ 11:23 pm

  Mbase s’ka shume lidhje me malokllikun, por eshte shume shqiptare.

  E dini se jeni SHQIPTAR vetem kur:

  5. Ne martesen tende kenga e pare eshte gjithmone, “Dy dele”.
  6. Ke bere nje xhiro me shkollen ne Kruje.
  8. Do lesh bakshish dhe ne supermarket.
  9. Ke tre pale kepuce te zeza.
  10. Ke me shume alkol ne dollapin e shtepise sesa ka bari i lagjes.
  11. Je 30 vjeç dhe ta rregullon krevatin mamaja.
  13. Sa here qe del ne televizor kryetari i partise opozitare me bindjet e tij, plaku jot fillon ta shaje nga ‘robt e shpise’.
  16. Kur je jashte nuk do te kesh te besh me shqiptaret.
  18. Xhaja jot ben nje vere qe eshte me e forte se rakia.
  20. Plaku jot mendon se e ka telefonin nen pergjim.
  21. Nqs je vajze dhe nuk je martuar pas 20vjec je nje beqare e stazhionuar.
  24. Rakia kuron cdo semundje dhe perdoret dhe per masazh.
  25. Ke unaza me te medha se ato te mamase/gruas/motres.
  26. Miqte e tet eti te japin raki qe gjashtemebedhjete vec.
  32. Gjyshja jote thote qe te pjerdhurit ben mire per shendetin.
  34. Degjon prindrit qe flasin kur je akoma 100 m nga shtepia.
  35. Mamaja jote nuk hedh asnjehere ne plehra ate qe mbetet nga dreka, por e ha ne darke e ne mengjesin e dites tjeter.

  37. Te afremit e tu ju qelbet fryma ere hudher dhe kembengulin qe
  hudhra vret mikrobet.
  39. Ke patjeter nje xhup lekure.
  41. Dhe nqs je e shendoshe vesh rroba qe te rrine puthitur.
  43. Prindrit e tu me zor nuk i rezistojne tundimit per te mbyllur cdo ballkon te shtepise me verande.
  44. Ke gjithmone modelin e fundit te celularit, qe del ne treg, nganjehere dhe ate qe akoma nuk ka dale.
  47. Prindrit te tu kur flasin ne telefone me te afermit jashte shtetit bertasin qe te degjohen.
  48. Je I bindur qe te gjithe personazhet e famshem te historise e ne bote jane me origjine shqiptare.
  49. Je I papune por ke nje benz per te levizur.
  54. Nuk e ben kurre sot nje pune qe mund te behet neser.
  55. I konsideron taksat si nje shtypje te tmerrshme te shtetit ndaj qytetarit.
  59. Mamaja jote te flet nqs nuk vesh kanatjeren.

  70. Ke me respekt per te fortin e lagjes sesa per presidentin e republikes.

  71. Kembengul qe celulari yt eshte me i miri ne bote.

 198. edrus thotë:

  1 June 2008 @ 11:40 pm

  PeshkF:

  47. Prindrit te tu kur flasin ne telefone me te afermit jashte shtetit bertasin qe te degjohen.
  48. Je I bindur qe te gjithe personazhet e famshem te historise e ne bote jane me origjine shqiptare.
  49. Je I papune por ke nje benz per te levizur.

  Këto duhet ti vije të parat ;)

 199. akvll-naja thotë:

  1 June 2008 @ 11:44 pm

  O INA, do i turremi të dyja ene t’ia bojm 16 me 2? :)
  Seriozisht, o Mozë, me ty nuk rrifem dot, jo se më mungojnë qillot, po s’di… nuk je e mushme me veten sa duhet …:)

  Përmi kto llafe t’bukra edhe paqësore po ju thom natën e mirë e ju shkoftë java si në rrota, kudo si të ndodheni.:)

 200. akvll-naja thotë:

  1 June 2008 @ 11:45 pm

  p.s. O bash prej Kuksi jam oj cacë (cucë) :D

 201. censura thotë:

  1 June 2008 @ 11:45 pm

  48. Je I bindur qe te gjithe personazhet e famshem te historise e ne bote jane me origjine shqiptare.

  Sandra Bullock. SHQIPTAREEEE!!

 202. Fjala thotë:

  2 June 2008 @ 12:51 am

  Gene, si tironce e vjeter den baba den te pergezoj ate shkrim se ne e dim se ckemi heq nga ca individe qe na u mbyllen neper podrumet tona (padrejtsisht) ne ato periudha ku na bonin dhe pordha pale se ishin ne kryeqytet.
  Po tani hapen bythesh keta me ‘vilat kater katshe’ e me tokat e marra me dhun; se tironci i vertet nuk di te bertasi e te cirret e sot te thrrasi daj e neser tet fusi thiken mas shpine. Ka aq civilizim sa ‘budallait ti hapi rruge’.
  Po i ka ardh dita dhe ktyne pra.. i ka ardh dhe si ne demokraci do rrim ti degjojm dhe keto te na japin ‘men’ po harrojn se mbeten po ato ‘malok’ si me shpia 4 katshe e si me 2-3 benxa per ket ta flejn menjen.

  P.S. Lutem moderatorve mos ta heqin kete shkrim se Liri e Fjales dhe kjo po ashtu si ky shkrim. Sinqerisht kjo tem me prek thellsisht se e kam perjetuar vete.

 203. gre_wireless thotë:

  2 June 2008 @ 1:36 am

  Moze, ta qaj hallin per ujin…

  me kujtohet ne Shqiperi, vinte uji me orar dhe nxitonin njerezit te mbushnin te pakten enet se nuk kishte presion per bolierin. Kishim nje pompe te perbashken si pallat po me shume nuk punonte se sa punonte. Nje nga komshijte (i themi gjiton andej nga anet tona), tip interesanti, kishte pompe personale dhe e hapte sapo vinte uji (qe ishte nga 10-12 te darkes) dhe nuk mbushte uje dot asnje ne pallat. Mbaj mend qe ata te shtepise cmendeshin dhe babia thoshte: ” Ja lubia… kucedra me shtate koke qe ka zene ujin…”

  ::))

 204. gre_wireless thotë:

  2 June 2008 @ 1:43 am

  babai ::))

 205. gre_wireless thotë:

  2 June 2008 @ 1:49 am

  ne lidhje me temen…

  eshte e rendesishme qe te gjendet nje zgjidhje e pranueshme dhe per pronaret dhe per keta qe kane zaptuar tokat dhe keta te fundit te jene pjesetare te shoqerise si gjithe te tjeret duke paguar taksa, etj…

  ky fenomen ndodh ne shume vende, nuk eshte vecori e verioreve ne Tirane. Psh, shume korcare kane shkuar ne Vlore, shume kosovare do te kerkojne te shkojne ne Korce. Keta te fundit thone: Korca ka toka pjellore, ne kemi femra pjellore… pse te mos i bashkojme te dyja bashke ::))

 206. Laura thotë:

  2 June 2008 @ 5:12 am

  :)
  ma paskeni bombardu posten elekronike,

  po une kisha shkrujt per Batallin thashe, c’ne …. (si duket po me jepni frymezim, ta maroj se e kam lene pergjysem ;)
  si perfundim, qenkan bo shume Laura ketu, s’mbaj pergjegjesi une,
  Kjo qe po flet tani eshte Laura nga Amerika, me origjine nga fshati i Kukesit, (se me zune syte nje nga Franca, nje nga Italia…)

  Apo me mua e keni, prapeseprape?

  Nese po,

  po hap porten e poezise,
  vetem aty me gjeni,

  me sofren plot per te gjithe,

  sa shume me doni….bre… edhe sa shume ju dua…
  ;)

 207. olsib thotë:

  2 June 2008 @ 7:28 am

  Zana thotë:
  1 Qershor 2008 @ 7:49 pm
  A eshte mundur qe ndokush te me jape definicionin e fjales malok e pastaj te shohim se si ndahen punet…………

  - MAL?!

  - OK!

  Shkurt… “MALOK”!

 208. olsib thotë:

  2 June 2008 @ 7:31 am

  YLBERI thotë:
  1 Qershor 2008 @ 7:38 pm
  Kam vu re nje gje qe ndodh vetem ne shqiperin tone te dashur.
  vetem ne shqiperi ka ndarje si katundar dhe qytetar ; malok dhe i zgjuar
  a nuk jemi te gjithe njesoj (te gjithe malok perderisa shqiperia eshte vend malor)ose qytetar dhe nuk duhet ti perdorim keto epitete.
  Dua te citoj dhe dicka tjeter
  e shof se ate cka shume te huaj qe na pushtuan nuk ja arriten tani po e bejme vet me deshire; eshte gjuha shqipe.
  shikoj lajmet ne tv shqiptare dhe ka shume fjale te huaja shikoj ne sitet shqiptare dhe ne sh komente jane gjuhe te huaj. Pse duhet te jete keshtu?

  E paske nxjerr nga varri kete teme per 1 Qershor!

  … dhe shoh se postimi yt e meriton festen!

  Absolutisht! Vetem ne Shqiperi ka ndarje midis “fshatareve” dhe “qytetareve”!!!

 209. olsib thotë:

  2 June 2008 @ 7:32 am

  olsib thotë:
  2 Qershor 2008 @ 7:31 am
  YLBERI thotë:
  1 Qershor 2008 @ 7:38 pm
  Kam vu re nje gje qe ndodh vetem ne shqiperin tone te dashur.
  vetem ne shqiperi ka ndarje si katundar dhe qytetar ; malok dhe i zgjuar
  a nuk jemi te gjithe njesoj (te gjithe malok perderisa shqiperia eshte vend malor)ose qytetar dhe nuk duhet ti perdorim keto epitete.
  Dua te citoj dhe dicka tjeter
  e shof se ate cka shume te huaj qe na pushtuan nuk ja arriten tani po e bejme vet me deshire; eshte gjuha shqipe.
  shikoj lajmet ne tv shqiptare dhe ka shume fjale te huaja shikoj ne sitet shqiptare dhe ne sh komente jane gjuhe te huaj. Pse duhet te jete keshtu?

  E paske nxjerr nga varri kete teme per 1 Qershor!

  … dhe shoh se postimi yt e meriton festen!

  Absolutisht! Vetem ne Shqiperi ka ndarje midis “fshatareve” dhe “qytetareve”!!!

 210. rual thotë:

  2 June 2008 @ 7:40 am

  se c’na merziten neve ketej qe nga vitet 60′ me fjalen terrun

 211. trimi thotë:

  2 June 2008 @ 8:14 am

  Shemull shum t’mir integrimi, qysh prej 1919 deri sot, me pronen ne mes per bela, shifni i cik ma posht, po patet nerva me lexu. (I cik i gjat mo ky artiklli, po i fut i t’permledhme me lezet, nji asaj qi kjo tem ka dy vjet ene s’po i jep dot dum.)

  http://revistamapo.com/index.php?faqe=detail&kat=Kulture&id=1158

  Laura, dhe bashkevuajtesit e Laures, ta lejne ka i testament me hallet qe do i gjejne, nga puna ene djersa qe kon derdh tu u integru.

 212. Artian thotë:

  2 June 2008 @ 9:06 am

  A eshte mundur qe ndokush te me jape definicionin e fjales malok e pastaj te shohim se si ndahen punet…………

  (Malok= cowboy)
  Jane quajtur dikur ne kohen e Zogut te pare,dhe para tij:
  1-kur shumica rronin si mos me keq..
  2-nuk i kishin kushtet me elementare..
  3-perdornin si mjet transporti,kuaj,mushka..
  4- hanin ,pinin dhe flinin me bagetine,me kuaj,mushka dhe gomere ..
  5-mbanin gjithmon pushke me vete..
  6-kishin mustaqe,dhe brekushe leshi,fanell ,qeleshe leshi..
  7-nuk dinin argumenta por nji fjale, dhe te dyten te kepusnin plumbin..ne shumicen e rasteve dilnin kacak,kishin shume hasmeri..

  Menje fjale benin nje jete mizerje…

  Ne kohen e diktatures,jeta e tyre ndryshoi komplet per mire..ndryshuan menyren e jeteses,hyri qyteterimi,dritat,telefoni,rruget,femijet e tyre shukuan ne shkolla universitete…..

  Por me ardhjen e demokracise disa mbeten cowboy=malok,nga menyra e te menduarit,e kam fjalen i mohuan te gjitha ndryshimet dhe kohen qe kishte kaluar ,sime thene pine kupen-dhe permbysen kupen!
  Deti per ta u be kos,dhe rrembyen lugen pirunin dhe c`te gjenin…pushtetin,pronen dhe e ben lesh arapi!!!!!

  Sipas tyre cow boyve,te drejtosh shtetin nuk eshte hic e veshtire,mjafton te hypesh ne karrike,te blesh nje diplome,te behesh deputet -demek i pari i vendit,dhe jeten tate ta kesh te sigurte ..per te tjeret,per ata te thjeshtit popllin…le te behet qameti!

  Cowboy=maloku,po veshi atlete te bardha i thote mendjes,kom zbrit ne qytet dhe jom qytetar!
  Ky ishte opinioni im per Malokun/cowboy!

 213. odin m thotë:

  2 June 2008 @ 9:54 am

  Tiranen dhe gjithe Shqiperine e shkaterroi qeverisja malokshe gjate ketyre 18 vjetve, qe nisi me reformen e dyte agrare dhe nuk e ktheu token te i zoti qe do i jepte mundesi bujqesise te zhvillohej ne baze te fermave moderne, do ruante bregdetin e virgjer deri ne ate kohe per nje vazhdim te vijes turistike Kroaci - Greqi, nuk do krijonte bllokim kapitali per shkak te mijerave objekteve te palegalizuara ose me probleme te pazgjidhura pronesie.

  Psh para ca kohesh me propozoi nje shok te blinim nje hotel ne Vlore. Me leje ndertimi por duhet paguar vetem pronari i tokes. Imagjinoni t`ja besh kete propozim nje te huaji cdo te thote. Eshte ndertuar para se te blihet toka. Ketij rreziku i hyn vetem nje shqiptar. Kjo frenon cdo investim serioz te huaj.

 214. Amazona thotë:

  2 June 2008 @ 11:11 am

  Urime Laura!

  Me polite djema!

 215. dyrrah thotë:

  2 June 2008 @ 11:58 am

  eshte hera e pare qe lexoj “peshku pa uje”, ndaj ju pershendes te gjitheve.
  une jam rritur ne durres, 10 min. larg plazhit te currilave.
  nje nga kujtimet me te bukura te femijerise eshte rruga e kodres, e mbushur me ullinj shume vjecare. nuk shikohej asgje vetem gjelberim e lule te egra. sot, atje eshte nje lagje e tere me qindra shtepi pa leje, pa plan dhe pa te ardhme. kodrat e currilave jane argjilore dhe rrenjet e ullinjve ishin te vetmet qe mbanin token nga rreshqitja. tani qe s’ka mbetur nje peme mbi te, reshjet shpelajne argjilen ne qytet dhe s’ka zot e kanal qe te arrije te perballoje permbytjen per shkak te kanaleve te bllokuara. ata qe vuajne keto ndertime pa leje jane banore te durresit, si im ate. e kur une shoh babain tim 65 vjecar me thase rere, gati per te bllokuar deren, sa here fillon shiu, harroj ndjenjen PATRIOTIKE qe te gjithe kane te drejte te jetojne ku te duan. JO MOR JO, jo per sa kohe keta te ardhur (qofshin maloke apo jugore), nuk mesojne te jene njerez e te zbatojne ligjin si ne te tjeret. Nne durresaku i duhet 6 muaj per te marre leje ndertimi per zgjerim aneksi, ne token e vet.ky eshte ligji.po per te ardhurit, leje jo qe jo, por i zene tokat vendalinjve dhe hajde e ankohu npo deshe. e dua e kam mall per durresin tim dhe me dhimset kur e shoh te shnderruar ne nje kantjer ndertimi. pa leje, pa gjelberim, pis dhe pa plan. ndaj me falni nese lendoj ndonjerin, por eksperjenca e familjes time me te ardhurit me ben goxha te irrituar.

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com