Të kthehesh…

albania.gifShtypit e ndonjë OJF-je në Shqipëri i pëlqen herëpashere të flasi për kthimin e studentëve, emigrantëve apo kapitaleve të tyre (njezore apo ekonomike) në Shqipëri. Flitet për të mirën që do të sillnin Shqiptarët nga jashtë në vend, flitet për paratë që mund të investojnë, flitet për gjithshka. Çuditërisht ajo që s’diskutohet kurrë është sa rezultat kanë pasur gjthë këto llafe, sa Shqiptarë janë kthyer për të ndenjur, nuk flitet për dështimin e gjithë diskutimeve të mërparshme.

E bashkë me heshtjen për dështimin nuk flitet as për arsyet e tij dhe nuk flitet për faktin e thjeshtë që s’kanë si të kthehen Shqiptarët nga jashtë (shumica e jo raste të veçanta) kur Shqiptarët brenda duan të ikin jashtë (shumica).

Shqiptarët jashtë vendit mund të klasifikohen në përgjithsi ose në “emigrantë ekonomike” ose në studentë. Shumica e emigrantëve ekonomikë Shqiptarëve që kam takuar në ShBA s’më kanë shprehur kurrë ndonjë dëshirë për tu kthyer përfundimisht apo përkohësisht në Shqipëri. Biles kur i kam shprehur një mendim të këtillë më kanë parë sikur të kishin përballë ndonjë jashtëtoksor, me sy e gojë të shqyera që pyesnin se ç’kërkon ky person në Shqipëri? Parë nga këndvështrimi i Shqiptarit të thjeshtë që është emigrant në ShBA kjo pyetje është mëse e pranueshme dhe e llogjikshme. Sepse atij njeriu që s’do ja kish varur njeri në Shqipëri sepse ishte tepër i varfër për të ndikuar, apo sepse shoqëria në përgjithsi s’është në gjendje të shfaqë njëfarë mirsjelljeje dhe respekti qoftë edhe sipërfasor (megjithëse gjërat kanë filluar të ndryshojnë në këtë drejtim), atij Shqiptari në ShBA në dyqan i drejtohen me “zotëri”, atij Shqiptari në ShBA ja vlerësojnë punën (qoftë edhe kur është punë në turnin e tretë në fabrikë), atij Shqiptarit në ShBA i japin hua të blejë shtëpinë e tij (edhe sikur të jetë pak e vjetër) me pak bahçe me ca lule si dhe hua që të blejë edhe 3 makina (një për veten, një për gruan e një për fëmijën). Ky Shqiptar i cili ka shumë mundësi të ketë ardhur nga një zonë e varfër diku në fshat (sepse shumica e popullsisë tonë jeton në fshat) s’mund të mendojë lehtë të kthehet në Shqipëri sepse aty këto përfitime materiale ky njeri as që mund ti ëndërrojë ndonjëherë. Sepse fëmija e tij në ShBA ka mundësi të vejë në shkollë e s’ka nevojë të paguajë e sepse kur të dali nga shkolla ka shumë më tepër mundësi që të gjejë një punë. E jo vetëm kaq por ky Shqiptar dëgjon vazhdimisht për broçkullat e politikanëve tanë, dëgjon për paaftësinë e shtetit e ndonjëherë lexon edhe gazetat tona që lajmet e vrasjeve, të bujshme apo të pabujshme, i nxjerrin me shumë qejf në faqet e para dhe këtij Shqiptari i zverdhet fare ajo dëshira për tu kthyer. Shumica dërrmuese e këtyre emigrantëve s’ka për tu kthyer më kurrë mbrapsht sepse ata janë larguar për një jetë më të mirë ekonomike për veten e për familjet e tyre (bashkshorte, fëmijë) kështu që pa pasur përmirsim ekonomik e politik në Shqipëri ata s’kanë se ç’kërkojnë më mbrapa.

Mundësia për tu kthyer është pak më e madhe për studentët krahasuar me emigrantët ekonomikë sepse këta 1) duke mos pasur detyrime familjare janë më në gjendje të “rrezikojnë” disa vite kthim në Shqipëri, 2) mund të kenë familje që i tërheq drejt vendit dhe 3) janë më të gatshëm të sakrifikojnë pak rehati për atë tërheqjen e bllokut dhe të jetës më të shpenguar në Shqipëri. Megjithatë ky grup po aq lehtë sa ç’kthehet (e për tu kthyer shpesh i duhet të luftojë me mendësinë e përhapur gjerësisht që i këshillon fort të mos e mendojë këtë gjë) mund edhe të largohet sepse 1) ka më shumë njohuri e 2) arsimimi jashtë vendit i jep pak përparësi në krahasim me emigrantët e tjerë. Përvoja ime personale e këtyre pak javëve të fundit në Shqipëri ka qënë që gjysma e studentëve të kthyer nga jashtë dëshirojnë të largohen përsëri nga vendi.

Ç’mund të bëhet për të thithur kapitalet njerzore e ekonomike të Shqiptarëve jashtë vendit? Së pari duhet të jemi të ndërgjegjshëm ashtu si edhe Olimbia që “jeta është llogari” e që shumica e emigrantëve ekonomikë s’kanë për tu kthyer më mbrapsht sepse Shqipëria s’është në gjendje tu japë familjeve të tyre atë që mund tu japin vendet më të zhvilluara. Me ta duhet punuar që të mos harrojnë që janë Shqiptarë e që të ndjehen sadopak të përfshirë në jetën e vendit në mënyrë që të paktën të vijnë njëherë në vit të harxhojnë ca para, të vazhdojnë të mbështesin familjet e tyre këtu, të mbështesin shtetin Shqiptar kur munden. Sa për kapitalet e tyre ekonomike ato mund të thitheshin mjaft mirë nëse në Shqipëri do të kishte një treg kapitalesh qoftë edhe pak të zhvilluar ose firma të afta për të investuar paratë e përbashkëta por herën e fundit që Shqiptarët e provuan diçka të këtillë përfunduan ose në humbjen e vleftës tek Fondi Anglo Adriatik i Ndërmarrjeve ose më keq akoma tek firmat piramidale dhe ’97-a. Kështu që na ngelet të shpresojmë që thjesht do të vazhdojnë tu dërgojnë para familjeve të tyre në vend.

Po studentët? Çdo përpjekje për tërheqjen e tyre në grup do të ndeshej jo vetëm në vështirsitë praktike të pamundësisë së shtetit për të ndikuar tregun e punës si dhe për të krijuar vende pune tërheqëse për të gjithë ata që do të dëshironin të ktheheshin por edhe në vështirsi ideologjike. Së pari, ti përkushtohesh thithjes së studentëve të diplomuar jashtë kur papunësia mesatare në vend është mbi 15% dhe tek brezi i ri akoma më e lartë është të pranosh publikisht që të shkolluarit në vend meritojnë më pak vëmendje sesa ata jashtë. Së dyti, a nuk jetojmë në një sistem kapitalist e tregu të lirë e a nuk është ndihma ndaj një grupi të caktuar një shtrembërim i tregut (të punës në këtë rast)?

E gjithë kjo ideja e kthimit është parë gjithnjë nga këndvështrimi i gabuar i “ndihmimit” të Shqiptarëve jashtë vendit që të kthehen prapa. Çfarë ndihme, ç’kuptim ka kjo, përse flitet për “grupe”? Mos vallë shteti do fillojë tu gjejë punë studentëve të kthyer kur s’ka punë për ata që janë diplomuar në vend? Mos vallë do tu ulen tatimet të gjithë emigrantëve që investojnë në vend. “Ndihma” më e mirë për këdo është informacioni, sa më shumë informacion. A doni të ndihmoni studentët të kthehen? Atëherë jepini një faqe interneti ku të mund të kërkojnë për vende pune pa u kthyer akoma në Shqipëri në mënyrë që të mos rrinë kot 6 muaj pasi shkelin në Rinas. Kështu do të mund të konkurrojnë në mënyrë të barabartë me studentët që diplomohen në vend dhe që s’i kanë shkëputur lidhjet nga vendi. Doni të ndihmoni investitorët? Jepini një vend ku të mund të gjejnë të dhëna pa i hipur akoma avionit e pa ardhur akoma në Shqipëri. Gjëja më e rëndësishme në një sistem të konkurrencës e të sipërmarrjes së lirë është barazia e informimit, pjesën tjetër lërjani tregut derisa 17 vite më parë vendosëm ti besonim.

Llukan Tako
19 maj 2007

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

269 Komente

 1. edrus thotë:

  19 May 2007 @ 5:04 pm

  Me ke e kishe Llukan?
  (e kam fjalen per paragrafin e fundit :) )

  Persa i perket atyre qe ti i quan:’emigrante ekonomike’, mund te ta siguroj me 100% (si perfaqesues i denje i asaj kategorie), qe ne vend qe te punoj 10-12 ore ne dite ketu dhe ne fund te muajit te mos me ngelet asgje, do te preferoja te beja sikur punoja 8 ore ne Shqiperi dhe te isha ‘felice e contento’ me njerezit e mij… fundja, s’ka vdekur njeri per buke ne Shqiperi.
  Por, pra me duhet te perseris me te medha dhe nje here: POR, eshte pasiguria per te ardhmen e femijeve te mij qe me le akoma qe te vazhdoj te bej ato sakrifica qe bej.

 2. LlTako thotë:

  19 May 2007 @ 5:12 pm

  Edi, prandaj thashe: …Shumica dërrmuese e këtyre emigrantëve s’ka për tu kthyer më kurrë mbrapsht sepse ata janë larguar për një jetë më të mirë ekonomike për veten e për familjet e tyre (bashkshorte, fëmijë) kështu që pa pasur përmirsim ekonomik e politik në Shqipëri ata s’kanë se ç’kërkojnë më mbrapa….

  Ti mund te deshirosh te kthehesh por ti je i ndergjegjshem qe femijet e tu jane, fatkeqsisht, me mire materialisht ne Itali apo jo?

 3. akull-naja thotë:

  19 May 2007 @ 5:28 pm

  “Ndihma” më e mirë për këdo është informacioni, sa më shumë informacion.

  Llukan, pikes i ke rene. Artikull i bukur!

 4. Kotherja thotë:

  19 May 2007 @ 5:28 pm

  Shkruj kondra qivirise dhe per te fillu ke pune.

 5. edrus thotë:

  19 May 2007 @ 5:29 pm

  Llukan, kushtet qe kane femijet e mij ketu, i kane dhe (ndoshta me mire) femijet e motres time qe eshte atje, por duke u rritur ne kete ambjent ketu, per to do te ishte ‘traumatike’ qe te vinin dhe te rifillonin studimet ne Shqiperi, dhe pa dashur te ul vlerat e shkolles ne Shqiperi, sepse edhe ketu s’eshte se ka ndonje nivel kushedi se cfare, do te preferoja qe te ’sistemoheshin’ nje here femijet, dhe atehere, pasi t’a kem kryer detyren si prind, do te kemi kohe pasditeve qe te pijme ndonje kafe te klubi i pensionistave :)

 6. LlTako thotë:

  19 May 2007 @ 5:32 pm

  Kothere, he se s’peson gje qeveria nga fjalet tona :)
  Edi, e paca une gabim e tu plotesofte deshira, sinqerisht :)

 7. swed thotë:

  19 May 2007 @ 5:32 pm

  Ooooopa, u shtua dhe nje qe eshte bere pishman qe e ka blere bileten one way :D :P

 8. edrus thotë:

  19 May 2007 @ 5:33 pm

  @Kothere, ai po i shkrun keto artikuj, qe kur te fitojne socialistet, te paraqitet si i ‘persekutum’ dhe i ‘diskriminuar’ nga qeveria e tanishme :) , dhe ndoshta i krijojne ndonje bashki ose komune apostafat per te andej nga Bathorja :P

 9. swed thotë:

  19 May 2007 @ 5:34 pm

  Llukan, SAS ka oferta per ne USA keto kohe. Te shof njehere une ca mund te kap? :D

 10. edrus thotë:

  19 May 2007 @ 5:39 pm

  Llukan, i le shakate menjane tani:
  Vjet mbaroi universitetin nje cun nga Elbasani ketu ne Padova (psikologji), para disa kohesh u ndeshem ne msn dhe po me thoshte se :”’si mund te çante’ per ne Angli”
  Me erdhi shume keq, sepse per te perfunduar ato studime, s’la retorant e pizzeri pa lare pjata e pa punuar si kamerier, dhe se fundi…. rrugezgjidhja e vetme per te , ishte te merrte rruget e ‘emigrimit ekonomik’
  Me gjithmend per te vene duart ne koke.

 11. Blendi thotë:

  19 May 2007 @ 5:39 pm

  Llukan pergezime per shkrimin, kam shume deshire qe kjo teme te rrihet sa me gjeresisht. Une per vete jam mu ne mes te kesaj stuhie dhe sinqerisht kam shume per te thene dhe per te degjuar ne lidhje me kete ceshtje.

  Se pari le te them kete. njerezit nuk ikin apo kthehen per tu bere te pasur. Te gjithe jemi koshiente qe emigrimi nuk eshte si shkopi magjik. Njerezit nuk emigrojne te ndjelle nga pasurimi i shpejte por nga PERSPEKTIVA. Dhe besoj se je dakord pasi pak a shume ke shkruar te njejten gje.

  Kjo eshte fjala kyce per mua ne gjithe kete; PERSPEKTIVA.

  Une jam subjekti tipik i ketij diskutimi. Jam 28 vjec, i edukuar ketej por me deshiren per te jetuar ne Shqiperi, prej pak kohesh single, nuk kam ndonje lidhje romantike qe te me veshtiresoje largimin prej ketej. Amerika me eshte atdhe i dyte pasi kam mbi 10 vjete qe jetoj ketu, andaj nuk me duket me si vend i huaj, e megjithate dicka qe e kam te veshtire ta percaktoj me ndjell tek Tirana (ime). Mendoj se kategoria ime, me teper se studente tani duhet konsideruar si “profesionista te rinj”, pasi shume prej nesh kemi nisur karrieren.

  Kjo eshte ceshtje filozofike ku i duhet dhene “secilit e vetja”. Shume nga njerezit te cilet i kam perfshire ne kete diskutim me kane pare edhe mua si UFO, dmth “Pse do te iki ky? Eshte i rroitur?”, dhe deri diku kane te drejte.

  Se pari kam nje pune te mire dhe prespektiva shume te mira me kompanine ku punoj. Si une jane shume, profesionista te rinj, qe kane prespektiva te mira per te ardhmen. Kaq para sa c’fitoj ketu nuk do i fitoja dot ne Shqiperi edhe sikur te kisha nje nga pozicionet me te paguara. Pra dilema financiare qendron. E megjithate, koshient qe do fitoj goxha me pak, jam i gatshem per sakrificen e kthimit.

  Sepse ata persona qe Shqiperia deshiron ti kthehen (”thithja e trurit”) jane te kerkuar edhe ne vendet ku kane studjuar. Ti e ke dipllomen dhe e din fort mire se ajo diplloma jote ketu ka me shume vlere (monetare) se atje. E megjithate ti je atje dhe jo ketu, ku ajo cka ti ke nxene, realisht duhet te vleresohet me shume pasi nese ketu ka shume si ti dhe une, atje ka me pak dhe logjikisht je me “scarce” pra me i kerkuar/i nevojitur.

  Kjo eshte ideja ime. Te vij ne Shqiperi per te dhene nje kontribut real, intelektual, pa tangerlliqe dhe ambicje per te dale mbi te tjeret, por me patriotizem pa fije. Per te dhene ne vend ate bagazh, eksperience, edukate qe kemi mesuar ketejpari.

  Cfare me pengon? Mungea e Perspektives. Klientelizmi, rotacioni i frikshem politik qe cdo kater vjet permbys punen dhe arritjet e shume njerezve. E thene troc, druaj nga pafytyresia e politikes shqiptare. Eshte hakmarrja politke ajo qe me tremb, pasi une nuk deshiroj te behem as manari, as lajkatari i askujt, dhe duket sikur ne Shqiperi gjerat funksionojne ndryshe.

  Per te bere perpara ne Shqiperi nuk mjafton vetem talenti por duhet edhe mbeshtetja dhe besnikeria politike, gje qe mua ma heq krejt entuziazmin per tu kthyer pasi ndershmerisht nuk me vjen ndrmend te behem vegla ne duart e kurkujt, dhe kjo atje keqkuptohet per arrogance. Nisur nga ky mentalitet, qe cdo rotacion politik paralizon jeten shoqerore, krijohet nje ambient jo-ndjelles per njerez qe kane alternativa te qendrojne jashte shtetit. Jo vetem ne administrate shteterore por edhe ne biznes privat je i rrezikuar nga hakmarrja politike pasi presionet mbi biznesin jane evidente.

  E keqja qendron se ne Tirane nuk vleresohet “Cfare di” aq shume sa “Ke njeh”!

  A do kthehem? Ndoshta. Ndoshta jo.

 12. Bela thotë:

  19 May 2007 @ 5:40 pm

  E pamundur per ata qe kane femije,duke nisur qe nga vetja,femija te detyron te besh gjithcka per te biles te merr dashurine e mallin e prinderve dhe te jep force te ecesh perpara tu vish ne ndihme ne cdo hap dhe tu krijosh prespektiven.
  Kush na garanton neve perspektive ne Shqiperi per femijet?

  Bera shaka,kjo ishte pyetje retorike.

 13. LlTako thotë:

  19 May 2007 @ 5:41 pm

  Swed, me morrsh te keqen :p se s’po flas per pervojen time personale, ose me sakte e kam kalu ate pjesen e mbledhjes te te dhenave (ty duhet te te kujtohet se ishe gjithashtu pjese e saj). Tani per tani po flet me nje person te punesuar :) Sa per SAS-in, ty mos te te shkoje ne mendje pa ardhur kendej njehere!!!

  Edi, lene ate punen e persekutimit se s’pi me uje :)

 14. swed thotë:

  19 May 2007 @ 5:43 pm

  Jo jo, une te kam thene shume shpejt jam atje, te pakten per ca kohe, po per ty e kisha. Sidoqofte, kur te jem atje me thuaj se njof ca agjensi qe na bejne ulje. :D :P

 15. akull-naja thotë:

  19 May 2007 @ 5:44 pm

  Blend, u nisa te te lexoja gjithe qejf, po nga mesi i paragrafit te 4-t, ma hoqe mendjen nga shkrimi. jo kshu mer djale! :D :P

 16. edrus thotë:

  19 May 2007 @ 5:45 pm

  Blendi, te betohem qe ‘to bee or not to bee’ mu duk loje kalamajsh pas leximit te komentit tend (te betohem qe me preke).
  Une sinqerisht, si vellait tim, do te te thoja shiko perspektiven tende, je i ri dhe do te kesh kohe qe te mendosh dhe te besh perseri per Shqiperine (edhe kjo qe beni me peshkun, eshte me shume se qindra vepra)

 17. LlTako thotë:

  19 May 2007 @ 5:45 pm

  Seriozisht, duhet te sqaroj dicka para se te keqkuptohet; ky shkrimi s’eshte “pikellim” per kthim, eshte me teper shprehje lodhjeje ndaj diskutimeve boshe per “kthim te trurit” sikur truri te jete dicka qe s’ka lidhje me barkun, kuleten dhe me zemren. Jemi ne nje treg boteror pune dhe flasim brockulla per thithjen e atyre qe kane nje edukim qe gjykohet si me cilesor.

  P.S. E meqe po flas per lidhjen e “trurit me zemren, kuleten dhe barkun”, po shkoj te shijoj pak nje nga ato perfitimet qe Tirana ti ofron me bollek, nje kafe te mire. Po jua them qe te mos ankoheni per mungese informacioni :)

 18. edrus thotë:

  19 May 2007 @ 5:51 pm

  LlTako thotë:19 Maj 2007 @ 5:45 pm

  Seriozisht, duhet te sqaroj dicka para se te keqkuptohet;

  Llukan, qe ne komentin e pare te bera nje pyetje:”me ke e kishe”
  Dhe qe aty, per te te thene qe veshet shurdhe te politikes shqiptare, jo vetem qe ndoshta s’kane mundesi, por edhe po te kishin mundesi per te krijuar kushtet per rikthimin e ‘trurit’ s’do t’a benin kurre……..
  Per te vetmen aresye se gjenden mire si veshka mes dhjamit te ’simpatizanteve’ injorante…. dhe mos me bej te shkruaj me gjate.

 19. Blendi thotë:

  19 May 2007 @ 5:51 pm

  Akull-naja faleminderit! :) :P
  Edrus je ne thelb te problemit.
  http://www.peshkupauje.com/nenpulesit-civile-dhe-te-ndoturat-e-gazetes-tema/2007/03/23/

 20. LlTako thotë:

  19 May 2007 @ 5:54 pm

  Blendi,

  Nje ndreqje te vogel, une kam takuar mjaft emigrante ekonomike ne ShBA qe kishin ardhur me synimin per tu bere te pasur (psh i kishin vene vetes synim qe te fitonin X mije dollare ne vit).

  Te gjitha ato qe thua ne paragrafin e fundit qendrojne por fundja po s’rrezikove tani kur do ta besh? Jo kur te jesh 40 dhe me familje apo jo? Nje deshtim tani te le kohe ta marresh veten, me vone s’e ke me ate luks.

 21. swed thotë:

  19 May 2007 @ 5:56 pm

  Ok Llukan se po beja shaka, ti e di qe mua me pelqen Shqiperia edhe per vete. Por ajo qe ndodh atje me kujton nje kenge labe ne mos gaboj “te tjera ben, te tjera thua” Ku e ke trurin ne Shqiperi? Ose me sakte trurin e thithur? Ne te shumten e rasteve te privati, ata qe jane ne shtet kane qene anetar te KOP-it te famshem. Sa te vlen CV nese do te fillosh pune ne shtet atje? Eshte besoj i vetmi vend ne planet ku ne ligj shkruhet e zeza mbi te bardhe qe per tu punesuar ne administraten publike behet konkurs dhe titullari (ose sekretari i pergjithshem) zgjedh nje nga tre te paret. Cdo me thene nje nga tre te paret, a ma sqaron dot njeri? I pari 99 pike, i dyti 60, i treti 44.

 22. Kotherja thotë:

  19 May 2007 @ 5:58 pm

  “Sa te vlen CV nese do te fillosh pune ne shtet atje?”

  Si nuk vlen thu?

 23. Blendi thotë:

  19 May 2007 @ 6:02 pm

  Nje kthim ne kete vend ku klasa politike eshte hem injorante hem agresive mua me duket si aventure.

  Une nuk pres qe Shqiperia te behet ShBA por duhet se paku te kete nje lloj stabiliteti minimal. Akoma pa strukture, pa institucione te forta, Shqiperia eshte ende Wild West ne syte e shume veteve.

  Nuk jam mesuar te jetoj ne nje vend ku Kryeministri e therret Presidentin Mafioz. Me çorodit koncepti.

 24. edrus thotë:

  19 May 2007 @ 6:03 pm

  edrus thotë:

  25 Mars 2007 @ 12:18 pm

  Perse politika shqipetare,ashtu sic eshte e zellshme te votoje per privilegje per statusin e deputeteve dhe nepunesve,te mos krijoje nje istitucion ‘teknik’ te paparti dhe jashte militantizmit,qe te jete i vetmi istitucion qe te kete mundesi qe te vleresoje me ane te konkurseve ,vleren e vertete te kuadrove te rinj…
  ku c’donjeri te vleresohet per ate qe eshte dhe jo per sa militanti devotshem eshte i njeres apo tjetres parti.

  Dikasteret(drejtuesit) dhe orientimi politik i tyre mund dhe duhet te jene POLITIKE,por ,aktiviteti dhe puna e bere duhet te jene zhvilluar nga persona kompetente dhe qe jane ne gjendje te bejne dhe te justifikojne zgjidhjet e tyre…….vetem ne kete rast,do te kishte mundesi dhe ‘Dori’ qe te rikthehej ne Shqiperi(megjithese kam njohur djem dhe vajza te laureuar ketu ne Padova,qe preferojne te vazhdojne te punojne si infermiere dhe kameriere se sa te rikthehen dhe te punojne ne Shqiperi :(

 25. laurent thotë:

  19 May 2007 @ 6:05 pm

  Nuk eshte vetem se po u rregullua ekonomikisht Shqiperia do kthehen njerezit,se eshte vetem faktori i barkut kuletes e zemres, mendoj se ka edhe shume faktore te tjere qe kushtezojne ”kthimin” apo jo te shqiptareve ne Shqiperi…

 26. swed thotë:

  19 May 2007 @ 6:07 pm

  Kothe, per sa m’shkrujshe ne leter, e mursha vesh ku ma hudhshe llafin. :D

 27. citizen thotë:

  19 May 2007 @ 6:13 pm

  identifikohem plotesisht me dilemen e blendit. jam ne te njejten pozite, por ndoshta dhe me ngaterruar. e perjetova te njejten histori para 4 vjetesh, vendosa te kthehem, ndenja 3 vjet ne tirane, pata nje jete te bukur ne nje sens te caktuar por jo permbushese. kshq ika nga tirana me ndjenjen e ngopjes dhe duke menduar qe ato 3 vjet qe kisha kaluar aty me kishin ngushtuar horizontin e mendjes dhe zvogeluar mentalitetin pavaresisht perpjekjeve te mia per rezistence. por, tani po e mendoj prape, duke qene pak a shume ne nje udhekryq tjeter ne jete. e kam diskutuar me shume njerez idene e kthimit apo te mos kthimit dhe besoj se varet nga aspiratat e atij qe mendon te kthehet. nese do te kthehesh per te bere nje ndryshim pozitiv ne nje fushe te caktuar (qe besoj se te gjithe per kete kthehemi), po pasur nje kembe, ose dy, ne politike nuk ben dot gje. shume kompromise duhen bere. ama nga ana tjeter, per shkak te informalitetit shqiperia eshte nje vend ku shume shpejt mund te arrish ne nje pozite nga ku mund te kesh ne dore te ndyshosh ca gjera per mire. ka excitement dhe adrenaline.
  them qe dy gjera mund te ndihmojne ne marrjen e nje vendimi. 1. nese sheh qe ka njerez like-minded qe po mundohen te depolitizojne profesionet, egzistenca e nje grupi te tille te ndihmon te gjesh forcen qe te kthehesh. 2. nese bie ne dashuri me dike aty qe mund te ndash te njejtat eksperienca dhe qe mund te plotesoje vakuumin qe te krijon ajo shoqeri.
  blendi, kete te dyten e kisha per ty :)

 28. edrus thotë:

  19 May 2007 @ 6:15 pm

  Blendi, eshte pikerisht diletantizmi dhe harbutlliku i trasheguar i politikaneve shqipetare qe s’le hapsire per tu rikthyer.
  Sepse nese do te kishte stabilitet politik ne Shqiperi dhe nje shtet te vertete ligjor, ajo banka qe i jepte atij katunarit kredi atje ne Amerike, do te ma jepte edhe mua, nese do te paraqisja nje projekt (te denje per ate emer) per nje aktivitet ku vete banka shikon perspektiven e zhvillimit te atij projekti
  Supozojme se une s’dua te bej ‘trurin’ por thjesht nje bujk/blegtor:
  kam mundesine qe ketu te marr nje kredi ne banke per te blere makinerite(nje traktor, nje plug, nje makine mbjellese etj etj), kam mundesine qe te gjej edhe toke te lene djerre ne Shqiperi dhe ta bej ashtu sic dua.
  Problemi eshte se une ne aktivitetin tim, duke rritur 20 lope(marr shembullin e nje fshatari qe banon ketu prane meje), do te prodhoja qumesht shume me teper se nevojat e mija, dhe do te kisha nevoje per nje treg ku te mund te shisja produktin tim, por ne rradhe te pare, te kisha nje treg te mbrojtur dhe nga ‘agresiviteti’ i tregjeve te huaja(qe ndoshta per momentin s’eshte dhe aq problem ne Shqiperi).
  Dua qe nese per nje arsye ose nje tjeter, nese per nje moment ‘afari’ te mos me ece, te mos jete i pari shteti qe te me vere shqelmin ne fyt.
  KJO ESHTE PASIGURIA

 29. Kotherja thotë:

  19 May 2007 @ 6:17 pm

  swed,

  kuptova marrje. :)

  Po shof Milan vs Udine 2-2 njelloj si Bësa vs Teuta 3-2. :)

 30. Leon thotë:

  19 May 2007 @ 7:15 pm

  Flas personalisht!!!
  Per sa kohe une nuk e shohe te mundshme te beje bisnez ne shqiperi,nuk kam per tu kthyer.Megjithese nuk kam per ta ngrene pensionin ne kete vende,por ne shqiperi!
  Eshte ekonomia qe nuk i lejon shqiptaret te kthehen.Ata qe mendojne se duke u kthyer ne shqiperi, po “sakrifikojne” c’kane arritur jashte, per te ndihmuar shqiperine, jane thjesht naiva!
  Asnje shqiptare nuk ka per t’ju lavderuar apo pergezuar!
  Cdo njeri emigron jashte shqiperise per nevojat personale ekonomike dhe do kthehet ne shqiperi per te njejtat nevoja qe ka ikur!

 31. Paul Tedeschini thotë:

  19 May 2007 @ 8:12 pm

  Me çka kam ndigjue nga eksperiencat e te tjerve dhe tue i vue ne balance te gjitha, une tham “JO”!

 32. toni thotë:

  19 May 2007 @ 8:48 pm

  shqiperia eshte e mbipopulluar me kaq jo me te vin edhe nga jasht, ku do rrin ata njerez ku do levizin gjithato makina. nga do vij uji dritat. ne kemi nje problem me rritjen e popullsis sot per sot shqiperia nuk i ka mundsit te mbaj 2 milion njerez jo me tre e kater milion. po sigurisht qe nuk do kthehen se nuk sakrifikuan kot gjithato vite.

 33. tomi korca thotë:

  19 May 2007 @ 8:56 pm

  Une them JO ne keto momente
  Bela ka te drejte. Pasi i ke ritur femijet me mentalitetin e ketushem, valle ke fuqi shiprterore ti cosh atje? Nuk e di por sado patriot qe te jem sado mall te kem per atdheun tim une prap te pakten per femije te mi them JO
  Sa per vete. Kete nuk e di. Gjithmon kam patur nje synim qe ne qofte se do te kthehem nje dite duhet te jem bere aq i fuqishem ( jo vetem ekonomikisht por edhe nga ana sociale e shpirterore) qe ambjeti i atjeshem te mos me transformoj ne nje sic isha me pare. Te mos ndotem per nje $500 , te mos i lutem e te smos shes parimet e mia per nje karige apo cope pune. Te mos shes veten dhe nderin dhe besimin tim per te mbijetuar apo bere kariere.
  Nese Llukanit i kujtohet i kam thene kur u largua “Perpiqu te mos ndotesh vete. pasi per tu ndotur do te ndotesh ndryshe nuk jetohet atje.” Une nuk e di cfare pune ka filluar Llukani por kam bindjen se cfare do pune te kesh , perplasja me e thejshte me Institucionin gjigant Shtet ( thejsht te shkosh tek mjeku ne spitalin shteteror, thjesht te kerkosh nje certifikate) do te kerkoj te ndotesh, ne kuptimin te japesh bakshish te koruptosh apo koruptohesh.
  Une kthehem vetem atehere kur kjo ndotje te mos me ndodhe mua.

 34. i… thotë:

  19 May 2007 @ 9:02 pm

  Sikur ta shekejme si :levizja eshte gjithshka, qetsia e ujit quhet batak.Pak vjet ka qe filluam nje eksperience te re.Kush tha qe nuk ndjehemi albanian?
  Le te levizim akoma ,pa deklarata,vetem te levizim.Diku do mbrijme

 35. Paul Tedeschini thotë:

  19 May 2007 @ 9:05 pm

  Lukan:JO! Se do pendohesh.

 36. candy thotë:

  19 May 2007 @ 9:08 pm

  Llukan, se pari dua te them qe te kam zili per guximin qe ke marre te kthehesh ne Shqiperi dhe te fillosh jeten aty. Artikulli eshte shume interesant dhe na prek shume nga ne qe jetojme larg dhe kemi ato dyshimet (mese normale) se ku duam te jetojme. Qenka e veshtire te zgjedhesh midis dy botesh qe te ofrojne komoditete te ndryshme.

  Amerika. ne rastin tim, me ofron lirine dhe perspektiven per te ardhmen, ndersa Tirana me ofron kafen ke blloku dhe njerezit e dashur..ama kur i peshoj te dyja gjithmone fiton e para. Ndoshta do ndryshoj mendje me vone, por per momentin nuk besoj se mund te heq dot dore nga rehatia qe kam ketu, megjithese rehatia ime do te thote pune, shkolle dhe jete me ritem te nxituar. Ato kafet ke blloku jane terheqese per pak kohe, por me vone behen te bezdisshme nga muhabetet e shume pertypura dhe nga mentaliteti i lodhur. Keshtuqe me mjaftojne pushimet 2-3 javore ne Shqiperi per momentin.

  Deshira per te bere ndryshime ne atdhe eshte e madhe, por besoj se qe nga larg do ndikoja me shume se nga afer. Me duket se me ka ik pak mosha e idealizmave dhe aftesia per ti pare realisht gjerat me thote se eshte e veshtire jeta ne Shqiperi per arsye qe tashme i dime te gjithe.

 37. Ina thotë:

  19 May 2007 @ 9:40 pm

  Une jam studente, akoma vazhdoj shkollen e larte… Mezi po pres te mbaroj te kethehem ne Shqiperi!!!

 38. tomi korca thotë:

  19 May 2007 @ 9:44 pm

  Ina nje pytje per kuriozitet Te kane afruar ndonje pune ketu dhe e ke refuzuar sepse do te shkosh ne Shqiperi?

 39. Ina thotë:

  19 May 2007 @ 9:49 pm

  Jo aspak Tomi,
  Ketu kam aritur dhe me shume nga cprisja..tani punoj at Secretary of States office, MA…aq sa nuk mund ta besoja kur me pranuan…do vazhdoj masters, dhe jam e sigurt qe do kem plot offerta pune ketu. Dua te kethehem ne Shqiperi, ndoshta gjej nje pune atje…e uroj me gjith zemer qe mund te bej nje kariere atje..Po nuk e shikoj pse duhet te jete kaq e veshtire..te gjith fillojne nga e para, ashtu dhe une mendoj te filloj nga e para atje. besoj se do arij dicka…ndryshe do kethehem prap ketu..ruget i kam te hapura

 40. tomi korca thotë:

  19 May 2007 @ 9:56 pm

  Faleminderit Ina , Isha kurioz dhe zoti ta befte mbare kudo ketu apo ne Shqiperi.

 41. Ed thotë:

  19 May 2007 @ 10:09 pm

  Isha i dobet kur e lashe vendin tim, e natyrisht do jem i dobet ne kthim …. I vura cmim familjes, miqve dhe tokes ku peshoja i rende duke e bekur/ mallkuar veten me nje prespektive materiale.

  Nese do kthehem apo jo ..??? Nuk dua ta pyes veten tani sepse zemren e kam te hidhur e kerkon te kthehet nderkohe qe xhepin e prespektives ketu besoj se e kam plot …

  Per momentin po le veten te thith cka mundem nga vendi i bekuar per ata qe linden ketu, e me pas, nese do vazhdoj ta kem zemren e hidhur, do te mbledh plackat e do kthehem ne rruget me pluhur e plot jete nga ku erdha e nga ku dua ta le kete jete ……

  Sa per femijet e mi, qe nuk kane pare driten akoma, jam i bindur se do jene me te lumtur nese une do jem me i lumtur ….. Une jam rritur si te gjithe i varfer ne Shqiperine komuniste & post-komuniste por nese do te me pyesesh per lumturine ate e kam prekur e perjetuar vetem atje ….

 42. AL thotë:

  19 May 2007 @ 10:53 pm

  Edhe une te njejten dileme qe ka Blendi kam, vecse jam me optimiste. Plus qe kthimi ne Shqiperi do me jepte mundesi te crush some skulls, that made my life more difficult. Ska si hakmarrja–uuuuu, revenge sweet revenge.

 43. LlTako thotë:

  19 May 2007 @ 11:12 pm

  Swed, natyrisht qe tek privati eshte shume me e lehte ta gjesh veten. Po c’te keqe ka kjo? Asnje s’duhet te niset per te shnderruar naten ne dite, gjerat e mira behen ngadale e kush mendon se do te vije ketu te beje hatane do te gjeje (me te drejte) vetem deshtim. Pastaj, me vone, nqs ka vend mund te punesohesh edhe ne shtet nqs eshte e dobishme per te gjithe :)
  Edi, s’mund te kete nje institut qe te vleresoje ata qe kthehen nga jashte sepse “vlera” eshte dicka qe eshte shume e veshtire per tu percaktuar. Edhe sikur te kishte nje organ te ketille sic thua ti, ai do te ishte i pavlere duke marre parasysh qe i “vleresuari” neser do te duhej te punonte ne mes te te pavleresuarve.

  Laurent, do i thuash faktoret e tjere a si e ke hallin? :)
  Kothere, do e lesh futbollin ti apo jo? :)
  Leon, njeriu s’i ben gjerat per tu vleresuar nga te tjeret.

  Paul, kurre mos thuaj jo..

  Toni, nuk e di ti qe ka dhene urdher partia qe te shtohet popullsia????

  Tomi, ti je pjese e atij grupit qe i ka duart e zena aty ku eshte, s’leviz dot.

  Candy, sic thashe me lart, eshte shume gabim te nisesh me mendimin per te bere ndryshime. Nuk mund te behen ndryshimet nga jashte, ato duhet te vijne nga brenda.

 44. Laura thotë:

  19 May 2007 @ 11:35 pm

  Nje gje nuk kuptoj,

  Te sakrifikosh lumturine tende, per femijet!!! shpesh keto femije nuk kane lindur akoma!…

  Nuk me pelqen aspak ideja e sakrifices, dhe shpesh eshte thjesht pretekst per ta bere veten te vuash me shume…

  Nga nje ane, ata prinder qe kane sakrifikuar per ne, i kemi lene vetem (i keni pare ato dokumentaret psh ne Korce, ku plakat e shkreta rrine vetem fare….) mirepo ne vend qe te sakrifikokemi ne per to, JO do sakrifikojme per kalamajte!!!

  Rrezik, kur te behen femijte tane, Shqiperia do jete lule dhe Amerika do jete si Amerika…

  Une per vete, lumturine e jetes sime, nuk e kembej me nje imazh futurisk te asgjese.. Nese s’jam e lumtur tani s’so jem as per femijte e mi…

  Keshtu qe peshq te dashur, nuk eshte mekat te kerkosh lumturine vetjake, lerini sakrificat kthehuni apo jetoni aty ku jua do zemra….

  Hajt besa bese

 45. swed thotë:

  19 May 2007 @ 11:47 pm

  Llukan, s’kam asgje kunder punes ne kompani private sepse (ketu futet parrulla per te qene korrekt :) ) duke u zhvilluar privati zhvillohet dhe shteti. Por kompanite private ku ja vlen te punosh ne Shqiperi jane shume pak krahasuar me numrin e njerezve qe trajnohen/shkollohen jashte. Ne pergjithesi firmat, edhe ato te medha, funsionojne si ne epoken e gurit ku ndarja pronar-menaxher-specialist s’nenkupton asgje. Dhe ne te tilla ndermarrje edhe idete qe sjell ti andej nga vjen jane absolutisht te paimplementueshme, se ne fund te fundit je shkolluar per menaxher ose inxhinier, dhe jo per te kthyer kafshen ne njeri (meqe mu kujtua mbase ne kuader te thithjes se trurit do na bente mire te merrnim dhe Darvinin atje se mos na bente pune me pronaret)
  Laura, do nisesh ti e para apo te nisem une? :D Nuk zgjidhet me besa-bese kjo pune se i binte qe te gjithe ne qe jemi nga veriu te ishim kthy me kohe :)

 46. Laura thotë:

  19 May 2007 @ 11:52 pm

  Harrova Llukan, te te them dhe ty qe ja kefut kot plako per studentet…

  domethene ne studentet qenkemi injorante e duam te kthehemi atje per jeten e bllokut… hajde hajde… Nga i nxirrni keto brilante se marr vesh..

  Une njoh studente shqiptare qe jane kthyer dhe bejne nje jete fantastike por jo duke u verdallosur te blloku per nje jete me te shpenguar….

  Me duket qe dhe shkrimi me lart futet te ai reagim i pergjithshem i disa Shqiptareve qe per te treguar sa kane ecur ne Amerike (dhe per te fshehur ato ecejakjet e shumta te sakrificave) jane te gatshem ta bejne Shqiperine sketerre … se mbase sakrificat e tyre ekshtu kane me shume kuptim…

  Njoh shume studente qe jane ktheyr dhe bejne nje jete fantastike….

  Motra ime, qe ka nje pune fantastike ne Amerike, pasi jetoi ketu 3 vjet, bashke me burrin e saj Amerikan do kthehen ne Tirane per te vazhduar punet e meparshme qe kishin atje…, dhe a di cfare, nuk po sakrifikojne fare per femijen qe kane … I shoqi, Amerikan, jetoi dy vjet ne Tirane, dhe nuk ven gje tjeter para Shqiperise…

  Keshtu qe, jo per te pergjithesuar, por per te treguar se njerezit e zgjedhin jeten sic t’ju pelqeje…

  Per te shtuar:

  Ne Tirane kete here te gjithe pasi tregonin se sa mure po ja kalonin ne Shqiperi (te ktheyr nga jashte) shanin te tjeret… I bera llogarite dhe me doli qe me te gjithe ata qe fola jeta ne Shqiperi qenka jo vetem fitimprurese por zgjedhja me e mire nga ana e lumturise se pergjitheshme, po atehere pse ankohen aq shume epr te tjeret…. Aha, se ne jemi popull ambicioz dhe s’kenaqemi shume kollaj, duam qe dhe te tjeret te ecin ashtu si ne…

 47. LlTako thotë:

  20 May 2007 @ 12:07 am

  ….Me duket qe dhe shkrimi me lart futet te ai reagim i pergjithshem i disa Shqiptareve qe per te treguar sa kane ecur ne Amerike (dhe per te fshehur ato ecejakjet e shumta te sakrificave) jane te gatshem ta bejne Shqiperine sketerre….

  Laura, shkrimi s’flet pothuajse fare per Shqiperine………. :)
  Swed, epo s’eshte bere Shqiperia akoma Suedi (apo ShBA).

 48. Laura thotë:

  20 May 2007 @ 12:09 am

  :) Swed, Shkolla me pare… Me kete profesion qe kam zgjedhur, kudo qe te jem ‘jam ne Shqiperi’ … Do mbaroj per fare kete vit dhe..
  Sic tha dhe Ina, rruget e hapura jane, mund te shkosh ku te duash… ku te te perthith energjia…

  (Pastaj motra ime, i bie qe eshte nga veriu dhe ajo, dhe ja atje eshte tani duke lidhur kontraten e punes…)

 49. Blendi thotë:

  20 May 2007 @ 12:10 am

  Shiko, fare kot nuk ia ka futur. ate pergjithesimin e “jetes se bllokut” e vura re dhe une, ajo eshte mendjelehtesi dhe nuk mendoj se po flitet per persona aq te papjekur sa te genjehen nga ky fenomeni i kafeneve. Nje fenomen tipik qe shpresoj se shpejti te dale nga moda dhe atje. “Po rri ne kafe s’e ke per gjo” - ky duhet te jete mentaliteti.
  :P
  E kuptoj qe eshte puritanizëm i gjalle qe shoqeria te gjykoje individin per te stimuluar suksesin, sidomos kur realisht kafexhinjte jane te papune dhe s’kane c’bejne tjeter.

  Por ka te drejte Laura, ajo duhet saktesuar, nuk po flasim per adoleshente qe kthehen per te dale xhiro. Si ekonomist qe je :D mendoj se duhet matur ajo humbja ne “oportunity cost”. Humbja pra e asaj rroge qe X e le pa marre ne perendim, kur kthehet ne Tirane. mendoj se duke e mbajtur ne konsiderate kete humbje mund te shihet me qarte vendosmeria dhe perkushtimi i atij qe kthehet ne Shqiperi.

  Ka nje stimul me teper “boheme”, nje bekim shpirteror ne te qenit ” ne shtepi”. Eshte ajo thenia, “Me mire i pari i fshatit sesa i fundit i qytetit” sipas filozofise se Francis Fukuyamës. http://www.peshkupauje.com/sa-te-vjetruar-qe-jane-rishtaret-rioshe-te-politikes/2007/05/15/ Kjo e perziere me ndjenjen e te perkiturit dhe me rrethin e gjere familjar (kusherinte - qe shume nga ne nuk i kane afer si para nje brezi) duke e ndjere ne kete menyre me mire gravitetin e vetes.

 50. Laura thotë:

  20 May 2007 @ 12:11 am

  LlTako, je i sigurte/ Lexoje prae c’ke shkruar! :) Nuk e dija se je kthyer ne Shqiperi, sic thone disa komente me siper… na thuaj pse u ktheve?

 51. Blendi thotë:

  20 May 2007 @ 12:26 am

  Laura Llukanit: “LlTako, je i sigurte/ Lexoje prae c’ke shkruar! ”

  Elsa Fredit: “O Fredi po a e njeh mire ate babin tend ti?…”
  :D

 52. Laura thotë:

  20 May 2007 @ 12:34 am

  Blendi, dhe ‘kafet’ s’mund t’i zhdukim, eshte pjese e kultures tone. Nuk do te thote qe ai qe po pi nje kafe me miqte e vet po prish kohen kot, eshte investim dhe ajo nga ana shpirterore (kudo pihet kafja, dhe ne Amerike, dhe shyqyr qe kemi me ke ta pime se !!!!)… Kur isha studente atje apo pas Universitetit kur punoja pe 2 vjet me organizata, kafen e pinim qe e pinim (le t’i bente shefi gjerman syte sa nje filxhan!!!) por ama nuk verdalloseshim kot, punonim e c’te punuar, bile mund te them per veten time atje punoja shume me shume se ketu (sepse ndihmoja familjen dhe nje pune nuk me dilte, apo me duhej te mesoja hic me se pakti 2 gjuhe ne te njeten kohe per t’i shkruar sic duhej etj, plus profesionin e ri….etj, ashtu benin dhe shoqeria ime;)

  Dhe kete here, kafja pihej, por sinqerisht e kam, te gjithe ato qe takova jane zot te punes dhe jo dembelizmit…

  Kur je i papune mbase. Por dhe ne France ka 25 % papunesi…

  Ne Shqiperi po ecet me shume se e mendojme ne emigrantet, sepse kemi dhe ambicje dhe duam te ecim shume shpejt (perjashto qeverine)…

 53. chitown thotë:

  20 May 2007 @ 12:47 am

  qe thoni ju une tashi kom fillu me i lexu kto te peshku dhe me duken shume interesante kto qe shkruani ju, dhe doja te thosha dicka dhe nga experiencat e mia personale:

  une kom ardh ktu kur kom qene 16 vjec, mu desh te futesha ne nje shkolle qe ishte shume me e rregullt se ajo qe isha ne shqiperi, Petroja e famshme, ishte e lehte nga mesimet sepse ishin te gjitha perseritje per mua, mesuesit ishin te gjithe te mire, asnje nuk thoshte gje per gjera qe nuk i kuptoja ngaqe ishin te ndryshme dhe me ndhimuan shume te ambientohesha, megjithse nuk bera dot shume shoqeri po kjo ishte faji im. fillova pune 40, 50, 60, 70, deri 80 ore ne jave, dhe megjithse nuk kisha punuar ndonjehere me perpara, mu embelsua fakti qe kisha 5 leke ne xhep per qefin tim dhe munda te blej makine dhe te ikja ku te doja e te bleja ca te doja pa mu deshur ti kerkoj prinderve para. pas shkolles se mesme munda te shkoj ne nje nga universitetet me te mira te amerikes, ne chicago, dhe aty njoha shume njerez, si amerikane dhe te huaj, dhe me beri te njoh shume personalitete dhe menyra ne te cilat njerezit veprojne dhe mendojne, dhe arrita ne perfundimin se qe te gjith shohin interesin e vet, sic i thone asaj, mirmengjes interes nat’n e mire zari im, gjate vit me eshte dashur te punoj dhe te shkoj ne shkolle, po te pakten arrita te bej nje jete shume te mire, nuk me ka munguar gje deri tani, dhe gjate veres kam punuar cdo vere me shume se 60 ore cdo jave, dhe prape kam bere cfare kam dashe mbas atyre 60 oreve, sepse vet vendi ti jep te gjitha mundesite.
  kur isha atje kisha te gjith shoket e familjen e budalliqet e tjera, por nuk beja gje ter diten psh gjate veres rrinim ter diten hamin fara, dhe lunim letra. dhe jo vetem une qe isha 14 vjec po dhe shoket e mi qe ishin nga 20, kur une tani ne moshen 20 vjecare jam ne gjendje te pagoj per shkollen time per bileten per ne shqiperi, ne vere sezon te larte, dhe te marr pare me vete ne shqiperi, dhe mos kujtoni se punoj, noi pune te mire, pune neper restorante dhe neper kto qe merren me pastrim ambinti, po pra ta jep mundesine.
  pastaj nje gje tjeter qe me ka ndryshuar mendjen me shume qe nuk dua te kthehem ne shqiperi pervec se me pushime eshte fakti qe kur u ktheva ne shqiperi para nja tre vjetesj nje nga ish shoket e mi qe e kam njohur qe kur kemi qene te vegjel me doli me thike ne dore dhe me tha troc me jep ca pare, se ju qe vini nga amerika keni pare, dhe me e keqja eshte se nuk mund te gjesh nje polic ne rruge qe ti kerkosh ndihme ose po te kerkosh ndihme nuk ta varin fare, se dhe policat e shkrete dun me qit buken e vet.
  kshu qe daku une e kuptoj pse u ktheve ne shqiperi ti, dhe nuk te ve faj per asgje perkundrasi me vjen shume mire qe je rregulluar dhe mezi pres te vi atje, ne korrik, po puna oshte qe varet se sa integrohesh ne shoqerine amerikane dhe experincat qe ke qe ta ndryshojne mendjen, dhe mua do me behej shume qefi, po them shume, qe ty te mos te mbushej mendja te rrije gjithmon atje, po nejse mo.
  sa per trurin e shqiptareve jasht shtetit, si puna ime vet, si nje student qe me doli shpirti duke punuar dhe mesuar, me nje mesatare te mire, nuk do me pelqente qe te vleresohesha njesoj si nje idiot qe dhe tetevjecaren e ka mbaruar me mik ne shiqperi dhe une te varesha nga ai/ajo vetem se babai kishte dhone ca pare te fushata e sales apo fatosit apo edit. pastaj nga ca shof une ne internet dhe top-channel stacioni me i madh ne vend, nuk flet komplet shqip, po e bastardon shqipen me anglishten, italishten tironsen, vlonjatshen, tropojanshen, et.
  kshu qe shqiperi eshte vendi jon dhe asnjehere nuk ka per te mu hequr nga mendja, shpirti, ose zemra, po qe te sakrifikoj kaq shume dhe te kthehem prape ne nje gjenje inferiore, asnjehere, nqs mund te kthehem dhe te punoj si i huaj, ose nqs ve pasuri te mjaftueshme ku te mos me dhembi koka per asgje, po do kthehem dhe do perpiqem te bej gjithcka qe 16vjecaret e tjere qe do vin, tju mos i duhet te ikin nga vendi i tyre dhe te perballen me jeten e pergjegjesit e jetes ne ate moshe po te mund te jetojn ne vendin e tyre pa i dhembur koka.

 54. zog thotë:

  20 May 2007 @ 1:05 am

  kthimi do te vije si çkryhet ne fakt jeta, prej interesit. ai qe iken sheh interesin vetjak tek ikja, kur te kthehet do ta shohe ate tek kthimi.

  ata qe ne njefare menyre deshtojne jashte, mendoj se do te kthehen nje dite, qofte kjo kur te dalin ne pension. kthimi do te varet nga profesionet gjithashtu. nje inxhinjer nuk ka çfare te beje ne shqiperi, sepse nuk ka uzina. nje arqitekt po, sepse shqiperia eshte kantier ndertimi, ngjyra ngjyra e per te gjitha shijet. do ta kete me lehte ne kete bordel te shprehe stilin e tij.

  ata qe si puna Blendit do te jene me dy mendje, do te vuajne dhe me shume nga te tjeret, dmth prej atij grupit qe sakrifikojne per kalamajte.

  me te lumturit do te jene ata qe do te kene qender ne shqiperi (nje filial te firmes se tyre) e qender ne bote. pra do te jetojne gjithkund.

  ps: kur shqiperia te mos kete nevoje per vize, shumica do te kthehen. treçereku nuk kthehet sepse po ti nderrohet mendia ka frike se ngel atje. per te dale shumica kane investuar shume, mos them çfare kane pasur.

 55. Aiglon thotë:

  20 May 2007 @ 1:53 am

  IDEALISEM! Ore po si nuk doli njeri te permende kete fjale.

  Do te ishe gabim qe te ktheheshin te gjithe. Kur flisni per studente, mos u nxitoni gjithashtu. Ja u kthye njeri qe u diplomua shkelqyeshem ne NY shkoj e na u be tani “gramafoni” i doktorit e kryetar mini-kusie . Nevoja eshte qe disa elemente idealiste te kthehen per sjelle risi ne POLITIKE. E ja u kthye Blendi. Cfare do te sjelle??? Nese sjell kapital, ai do te shkoje ne rrushfet. Nese sjelle dije, ajo do te injorohet. Pra, ajo qe kemi me shume nevoje se gjithcka eshte risia e klases politike dhe pak te rinj qe kane IDEALIZEM e jo si Gert Bogdani.

  Djema, mbajeni peshkun fort se nuk ka sherbim me te madh qe mund ti beni atdheut.

 56. Laura thotë:

  20 May 2007 @ 2:23 am

  e pse do te injorohet dija? Nuk jam dakort. Ne Shqiperi te gjithe jane te interesuar per dijen. Apo e kam gabim?

  Politiken e ben sejcili, ka ikur koha kur politiken e ben vetem ‘kryetari i shtetit’, duhet te mesohemi ndryshe…

  Politiken mund ta bej dhe nje ‘poezi’, letersia e zgjoi ndergjegjen kombetare ne Shqiperi…

  Ndersa sot, sejcili nga ne, jep kontributin e vet ne politiken shqiptare…

 57. Dori thotë:

  20 May 2007 @ 2:28 am

  Problemi është fare i qartë për mua:
  - Shteti është thellësisht i korruptuar.
  - Që të zhduket korrupsioni duhet një grup me një vullnet të fortë dhe me shumë para që t’u kundërvihet tërë grupeve politike të tanishme. Populli është gati për alternativë, ama alternativa s’është gjëkundi.
  - Ose do të presim sa ndonjë patriot të fitojë ndonjë llotari të majme dhe të krijojë alternativën e sipërpërmendur, ose do të presim edhe nja dy gjenerata deri sa dalëngadalë t’i afrohemi një shteti Europrian.
  - Mundet që një grup (ndoshta me mbështetje nga emigrantët) të formojnë alternativën duke u vënë në dispozicion veten dhe shumën e nevojshme, duke anashkaluar pritjen për “llotarinë” por s’ma ha mendja se ka për të ndodhur një gjë e tillë.

 58. tomi korca thotë:

  20 May 2007 @ 2:43 am

  Laura thotë:
  19 Maj 2007 @ 11:52 pm

  …Une njoh studente shqiptare qe jane kthyer dhe bejne nje jete fantastike por jo duke u verdallosur te blloku per nje jete me te shpenguar….
  ——–
  Jete fantastike???? Te shpenguar?????
  Por Shqiperia qenka bere parajse more miq dhe ne nuk e dime O burra te tere ne shqiperi
  Nuk e di si ja bejne me te lare keta miqte e tu Laura Ka uje? apo me orar?
  Si ja bejne me dritat apo me orar?
  Po kur kthehen nga ato mbremjet (party) te shpenguara me ato dekoltet dhe fustanet e ballove apo fraket e zinj si ja bejne me pluhurin dhe balten e rrugreve?
  Jete fantastike ???? jete e shpenguar ????
  Bukur besa ata do te jene nga te bathores pa tjeter pasi atje ka plasur fantastiku dhe shpengesa ;).

 59. tomi korca thotë:

  20 May 2007 @ 2:54 am

  Dori
  Urime per mendimin tim ke aritur ne konkluzione te qarta dhe te verteta
  Vec nje grupim i ri politik e ben ate vend te ndryshoj dhe qe jeta te behet fantastike. Por kjo Dori fillon me ne Ne rast se duam te kthehemi me pare duhet ta ndryshojme ate vend. Dhe ndryshimi fillon duke hequr dore nga perkrahjet tifozlleke per forcat qe jane sot apo kishin dje ne pushtet ne ate vend. Mjaft v( I shkon OJQ MJAFT per shtat kjo thirje ) me PS dhe PD apo lakejte e tyre. Bojkotni zgjedhjet per sa kohe nuk ka nje grupim tjeter qe do ti ndryshoj faqen atij vendi dhe forca e ndryshimit lind e ritet pas kesaj. Popullit i ka aritur thika ne kocke kerkon ndryshim por ne nuk e leme me tifozllekun tone Jo po prit se Berisha ka ndryshuar stilin e flokeve dhe bashke me te dhe PD ka ndryshuar , jo po prit se Nano iku dhe PS ka veshur nje kostum te ri.
  Nuk behet me forcat e se kaluares duhen te reja, boll e genjyem popullin dhe veten. Se pastaj jemi po ne qe qahemi “Atje nuk jetohet” “Atje ka korupsion” “Atje nuk te njihen vlerat” Atje keshtu e atje ashtu Beni dicka qe te mos jete ATJE sic eshte sot. me e thjeshta boll genjyet veten dhe popullin se partite dinasure te se shkuares do e ndryshojne ate vend.

 60. Laura thotë:

  20 May 2007 @ 2:58 am

  Tomi, se ke lexu mire…mos merr kot …

 61. zog thotë:

  20 May 2007 @ 3:29 am

  spektri politik ne shqiperi eshte i tej mbush, ti kerkon forca politike te reja !!! une them duhet nje DIKTATOR i ri. atehere do te behet diçka. kur them diçka nenkuptoj vetem stabilitetin, asgje tjeter.

  ne boten nuk e kapim kurre. dhe nuk ka pse, sepse duhet te ndryshojme natyre, te mos jemi me si jemi, te mos jemi me shqiptare.

  shih psh kosovaret, jetonin me mire ne kohe te jugosllavise, me drita e uje. duan pavaresine si ne, pa drita e pa uje.
  si thoni ju, beheshin me shpejt europiane duke qene e jetuar ne jugosllavi apo duke qene e jetuar me vete apo me ne ?

  apo nuk e keni pa ndonjehere nga ky skaj boten ?

  ju doni si bota te beheni dhe njekohesisht te ktheheni, ngaqe nuk jeni bere akoma te huaj ndjeheni akoma shqiptare. kur thoni qe kerkoni te beni shqiperine si bota me beni vertet te qesh. po beni veten more te uruar nje here. :D

  a e kuptoni rrethin ne te cilin ndodheni, apo jo. pra mendoj se vetem dy rruge ka, ose i huaj e te mos mendosh me per shqiperine, ose shqiptar e te mos mendosh me per boten.

 62. i….. thotë:

  20 May 2007 @ 3:49 am

  Memedheu eshte me teper se nje kthim,eshte me teper se nje shekull, eshte me teper se nje brez.Ai nuk leviz,ai eshte atje dhe lind e rilind.Mbi te ka rene nje shi i rrembyer qe ka turbulluar ujrat,ka perzier detet,ka rremuar ne themele te moralit per ta rrezuar.Po Ajo Shqiperia jone e shtrenjte eshte atje dhe nuk ka per te rene kurre.Shume mire qe levizem,le t’ja lartesojme emrin atje ku jemi,le te mos e leshojme frymen tek femijet dhe niprit e mbesat tane,ta mbame lart vetedijen kombetare.Cdo dite ne mund te bejme dicka ne emer te saj e per te ,kudo qe jemi.Dhe ajo,mema jone na pret deri ne ameshim.Krenohuni kudo e kurdo ne cdo rrethane ndaj kujtedo qe jeni shqiptare ne se ndjeheni te tille.Skollohuni dhe zhvilloni karieren sa me te suksesshme aty ku jeni.Nena jone nuk na mba meri,ajo krenohet me sukseset tona dhe lartesohet kur shfaqemi te suksesshem ashtu si hidherohet e brengoset per prapesite e deshtimet tona.Kush te ndiehet i obliguar le te kthehet dhe te luftoje atje me mjetet qe mendon e zoteron dhe ne na ka prane .Cfare gezimi e madheshtije sikur te jete nga rradhet e “Peshkut…

 63. edrus thotë:

  20 May 2007 @ 5:56 am

  Laura thotë:20 Maj 2007 @ 2:23 am

  e pse do te injorohet dija? Nuk jam dakort. Ne Shqiperi te gjithe jane te interesuar per dijen. Apo e kam gabim?

  edrus thote: 19 Maj 2007 @ 5:39 pm
  ….veshet shurdhe te politikes shqiptare, jo vetem qe ndoshta s’kane mundesi, por edhe po te kishin mundesi per te krijuar kushtet per rikthimin e ‘trurit’ s’do t’a benin kurre……..
  Per te vetmen aresye se gjenden mire si veshka mes dhjamit te ’simpatizanteve’ injorante….

 64. citizen thotë:

  20 May 2007 @ 6:20 am

  jam dakort me lauren ne parim, por mendoj se ekzagjeron pak. une isha atje, bera ate jeten “fantastike dhe te shpenguar”. problemi eshte se te duhet te perballesh dite per dite me nje mentalitet te prapambetur dhe te perplasesh koken te muri dhe te pranosh qe gjerat nuk mund te ndryshojne kaq shpejt. aq me keq kur ke ndonje pune qe te ve ne kontakt me pushtetare te niveleve nga me te ndryshme qe te vjen per te qare kur i sheh dhe degjon fjalet e pakuptimta dhe qesharake qe thone. nga ana tjeter kjo eshte shtyse per te qendruar atje, per tu kthyer. si mund ti lesh vendimet e rendesishme qe ndikojne jeten e qytetareve ne duar te atyre njerezve?? kshq te vjen te kthehesh…dhe dilema vazhdon…. sa per kafenete dhe kohen e harxhuar kot, sic ka ne cdo vend te botes njerez ordinere ka dhe ne shqiperi.ne na lezeton pak me shume ajo e shkrete kafe, po keni degjuar njeri te shaje spanjollet qe bejne siesta 2-3 ore ne mes te dites dhe dalin gjithe naten neper klube? kjo eshte nje menyre e caktuar jetese. sbesoj se kafet jane ato qe po ulin produktivitetin e te rinjve shqiptare.

 65. edrus thotë:

  20 May 2007 @ 6:46 am

  citizen: Laura s’bije dakord me ‘peshqit’ ketu…….. llogarit se sa do te gjendej mire atje :) Apo prandaj do te gjendej mire atje, se s’kupton nganjehere edhe peshqit ketu :P

 66. Paul Tedeschini thotë:

  20 May 2007 @ 7:16 am

  PARIMI I ENVE KOMUNIKUESE!

  Me thonte nji i moshuar:

  “Po e çove nji fukara ne nji fshat zotnishe, ai do te bahet zotni! Po e çove nji zotni ne nji fshat horash (fukarejsh) ai do te bahet hor (fukara)!”
  Mos loni mor miq me fatin e jetes suej. Rasti nji here vjen.

  Persa i perket fatit te femijve, femijte nuk jane nji pjese e shkeputun e njeriut, por jane ajo pjese e njeriut qe vazhdon jeten (mbas jush). Nuk llogariten hallet e njeriut ne jete, por kur shef femijne tand qe ka halle ti vuen edhe ma shume.

 67. laurent thotë:

  20 May 2007 @ 7:30 am

  Llukan nje shembull.
  Ja te japin 2000 euro si kryetar bashkie ne FushKruje psh…..
  ekonomikisht nuk eshte keq,kuleta eshte mire…..po ti kthehesh???

 68. e.T thotë:

  20 May 2007 @ 7:55 am

  shum e sakte analiza Llukan.por dhe komentet bukur e plotesojne.

 69. LlTako thotë:

  20 May 2007 @ 8:49 am

  Laurent po qe se ndonje ka roitur mjaftueshem sa te mendoje qe une jam zgjidhja me e mire per Fushe Krujen dhe te me jape 2,000 Euro/muaj atehere kur filloj :)

 70. butrinti thotë:

  20 May 2007 @ 9:09 am

  Punesimi i trurit eshte veshtire te realizohet ne Itali e jo me en Shqiperi. 60% e Italianeve qe keto vitet e fundit mbarojn universitetet (sidomos ata qe kane mbaruar per letersi,sociologji,filozofi,gjuhe te huaja etj) punojn kamariera.

 71. GESMS thotë:

  20 May 2007 @ 10:01 am

  për të gjithë: oobooboboo çfar thoni , unë që po ju shkruaj jam 42 vjeç kam ikur nga shkodra për në drejti të gjermanisë në 2002 kam punuar tregëti me shumicë kam pas dyqanin tim në shqip. 11 vjet, i kam kalu të gjitha trazirat në shqipëri ,në këto vite shpesh më mka kalu jeta nepër fije të penit duke qenë në çdo çastë në rezik në çdo vend dhe për çdo gjë, ooo njerz jeta është e shkurtër e nuk kemi kohë më që të bejmë eksperimente me jetën tonë,këtu nuk është fjala vetëm për vete por edhe për femijët e mijë,nuk e di si është jeta në itali apo diku tjetër por këtu ku jam unë në gjermani afer dysseldorfit jeta eshtë e pranushme për të thenë që në shqipëri nuk bej më eksperimente të kthehem edhe sikur të kemë të gjitha mundësit me hap përsëri biznesi tim përsëri nuk kthehem ,për këte jam plotësishtë i bindur se jamë marrë shumë me tregëti dhe provoja ime më ka bër të kuptoj më mirë se shumë kush se sa e veshtirë është të punosh ndershmerishtë në shqipëri ,ku në shumë raste shitsi të vjell ,ku më e tmerrshmja është kurë TI LEN ROJEN ME TË RUAJT DYQANIN DHE TA VJELLË VETË ROJA ,OSE PAGUAN POLICIN QË KA SHERIMIN ATY AFER NE TA RUAJT DYQANIN DHE PËRSERI POLICI TA VJELLË ATË, O JNERZIT E MIJË KY ËSHTË KULMI I HAJNISË,
  kurse grabizsit nuk po dhogarisë fare se atyre ndoshta mund ti shmangesh duke mos levizur në orare të përshtatshme për ato,por nga eksperjenca ime më të rrezikshëm janë shitsi apo roja juaj se sa grabitsit.Në shqipëri sistemi i kaluar nga fukaralleku i ijnektoj njerzve hajninë duke vjellur gjitkush për mbijetesë në ndermarrjet e tyre ,por pa e kuptuar se po e trashigonin edhe tek femijët e tyre ,dhe sot mundë të themi me plot bindje se këta femijë po e vazhdojnë rrugen e prindrve të tyre por në mënyra më të sofistkuara duke e bërë shqipërinë kampion i së keqes .prandaj ju thashë në fillim se jeta është e shkurter e nuk emi kohë të bejmë eksperimente me jeten tonë duke rrezikuar deri sa të pastrohet shqip.në shqipëri jetohet me shanc “ishalla nuk e kam risk,,
  por shancet e probalitetin i ke me të ndodhë diçka e keqe rrethë 70% .këtu vertet jemi largë shqipërisë ku madhi na merr edhe për guret por jo për njerzit, por emigracioni i sotem nuk është më i veshtirë për komunikim ,ai mundë të quhet emrigasion modern ku nuk ndihet shumë mungesa e atdheut ku mund të shkosh sa herë të duash.
  unë tani për tani jam vetëm turistë kur të hy në shqipëri do levizi me shumë kujdes për tu kthyer shendosh e mirë,vetëm ky është problemi im me shqipërin.”ich interesirt nicht meha,,
  ju lutem shumë të jeni të senqertë e të thoni të verteten në bashkëbisedimet tona ,se po të ishit ju aqë patriot nuk do të kishim ikur fare por do të pranonim sakrificat dhe të qendronim aty për të ndertuar vendin ton.

 72. Bex thotë:

  20 May 2007 @ 10:07 am

  Une kam 13 vj ne Londer e mund te them se me eshte bere “home”… Miq/shoke kam nga te kater anet e botes (bile edhe serbe e greke!) dhe mund te them qe jeta ne nje vend kaq kosmopolitan me ka mundesuar te mesoj shume dhe te perparoj ne materialisht, profesionalisht, etj… Por shpirterisht ma merr mendja se gjithnje do te kem nje grope sepse dita dites po i largohem trungut nga i cili dola.

  Jeten ketu e kam shume te mire por shpresoj qe nje dite te kem femije te cilet dua te flasin “tironce” (edhe pse jam nga Kosova) :) Keshtu qe do te jetoja ne Shqiperi me gjith qejf… Ju merr mendja se Tironsit do ta pranojne nje Pejan? hehe

 73. edrus thotë:

  20 May 2007 @ 10:19 am

  GESMS, nese do te ishte nje vend ku s’do te kishe frike nga ‘hajnat’ dhe ku do te mund te ushtroje aktivitetin tend i qete, a munesh me m’thane, do preferoje qe te rrije n’Dyseldorf apo te punoje n’Shkoder???

 74. Kotherja thotë:

  20 May 2007 @ 10:22 am

  Ne fakt ka disa tipe te kthyerash ne Shqiperi.

  Te kthehesh per nje angazhim ne politike per nje projekt te lene ne mes.
  Puna eshte mos ikesh prap, se “iu jep shkak atyre qe ta lene gjithmone projektin ne mes se ti je nje ikanak “. Keta i ke ne cdo kohe perballe atje ku je.

  Te kthehesh qe te kontribuosh me gjithe te mirat qe te jep perendimi ne administrim qe nga shkollimi cilesor e deri tek mentaliteti ndryshe. Rreziku eshte qe mund te jesh si ai Beli i KESH-it e te behesh gazi i botes, por mund te jesh dhe ndryshe. Me rastin Beli kuotat ulen edhe realisht , por edhe subjektivisht ( aty jane skalionet e dordoleceve qe dalin dhe ne media e i bejne te gjithe ardhanaket fajtore )

  Te kthehesh privatisht , per te bere cer te te doje palla.

  Te kthehesh privatisht sepse me gjithe se ke shku per te gjet nje te mire per femijet e tu, ata kur u rriten te braktisen e te lene ne pike te hallit dhe vjen ketu tek te tute, se i joti mishin ta ha po kocken ta ruan. ( po doni ndonje shembull uau jap por jane raste tragjike psh Nene qe vdes ne vetmi dhe kelyshi nuk i as dhe vjen ne varrim sepse nuk ka ba akoma dokumentat )

  Te kthehesh se ke pjerdh nga trute e kokes, pra gjykon gabim mbi realitetet.

  Te kthehesh si investitor se ke gjet nje mundesi per bashkepunim dhe zgjedh Shqiperine se je shqiptar, jo ne kuptimin patriotik, por se je trap si gjithe shqiparet e tjere . ( perfshire dhe mua brenda )

  Te kthehesh se te perzene nga aty je.

  Te kthehesh se duhet te behs hafijen .

  Nje mije arsye ka qe mund te kthehesh, por kryesorja eshte qe vendimi eshte personal dhe ne rast deshtimi nuk duhet te besh asnje person pergjegjes.

  Ke peshkun ! Futu e shaj me rob shpie Majlinda Bregun dhe Kotheren, Zanfinen dhe Nanon, merr nje kallash dhe guaji qiellit me shpresen se mund ta kape ndonje plumb zotin qe te ka denu pa te drejte, ndero fe se mund te marresh ndonje privilegj a ndonje luge supe falas, bej hafijen o mitingashin, bej murgeshen dhe prostituten, bej kalin dhe gomarin, numuro ditet qe te ikin, mos e ki mendjen ke stresi qe te shkataron, luaj kazino dhe humb edhe kursimet …….

  Po, po ke cer te besh nese deshton. Pa fund !

 75. akull-naja thotë:

  20 May 2007 @ 11:22 am

  Harrove nje Kothere: te kthehesh se ke gjithe familjen ne Shqiperi.
  Pasdite me diell!

 76. swed thotë:

  20 May 2007 @ 11:33 am

  GESMS, po ti or burr gjithe njerezit me probleme stomaku paske gjet me t’rujt dyqanin? :D :D

 77. Bela thotë:

  20 May 2007 @ 11:35 am

  Kur u ktheva ne 2003-shin ne Shqiperi pas 5 vjetesh emigracion ne Ny ndjeva nje ngrohtesi natyre qe sikur me perpiu shpirtin dhe zemren sapo zbrita nga avioni, mu zbuten emocionet dhe me kapi nje mpirje trupi,ishte ankthi i perballjes me njerezit e familjes qe me prisnin nga dera tjeter e aeroportit.

  Sa mire -thash me vete- erdha me ne fund!

  Emocionet ishin bashkuar me ankthin dhe spo kuptoja asgje me se cdo te ndodhte,marr valixhet dhe pa dale tek dera shof nje polic i cili mezi mbante nene time e cila shtyhej dhe donte te hynte me zor ne sallen ku kontrolloheshin pashaportat dhe merreshin valixhet,turrem vrap drejt saj dhe ajo leshohet mbi mua,o zot ci kisha bere nenes time qe i thoshte policit aq e deshperuar

  Me ler ore te hyj a ke femije vete ti apo ske?

  Me zuri prap emocioni por kesaj rradhe i cliruar origjinal dhe e pushtova mamin ne krahet e mia,u harruan valixhet pashaporta dhe gjithcka.
  E gjej veten time jashte aeroportit ne krahet e familjareve pa e ditur se kisha ecur,ata kishin bere gjithcka biles dhe canten dhe syzet qe kishin rene ne toke si kisha pare fare.

  Vecse gjithe ai gezim lotesh me brengoste kur shifja rrugeve te udhetimit shkaterrim,cdo gje e prishur,asgje ne vije te drejte,mu duk sikur kishte ren nje bombe atomike dhe cdo gje me dukej e thare gjer ne rrenze.

  Me zuri paniku ……………….

  Shpirtin e kam atje serish vecse kushtet sociale -ekonomike me bejn te ndjehem selfish dhe frikacake per nderrim sistemi,e pamundur te gjej force ,,,,,,,,,,TE KTHEHESH!!!!!!!!!!!!!!

 78. GESMS thotë:

  20 May 2007 @ 12:17 pm

  sweden:në fillim i kam gjetë rë gjithë pa dhimbje barku por më vonë lekët nepr duar i bjnë njerzit në shqipri me rreaksion ku çdo ditë shtohet edhe më shumë ,atje po nukë i bere vetë të gjitha si shofer kamj. blerës nepër rrethe ,shitës dhe mundesisht roje ,mundesishtë të mos shkosh në shtëpi kurr ,mundesh me dal me fitm.por ti more zotri nrase nuk ke njerz të tu me dhim barku në shqipëri ktheju një herë provoje e investo në shqip.nrase don me i ba edhe njerzit tu me dhim barku dhe me diarre,vetëm të kesh parasyshë se a ke mundësi ma me u kthy më aty ku jeu se era e barkut ka me u ba e padorushme e ka për të qelbur hahahahahahahahahahahahahaha.
  vetë e zgjiedhe këte temë më falni për fjalorin.
  kam qenë në swed. malmoe ,veksh. fresek ,por jo më shum se dy javë nuk kam mujtë me me ndej më shum nuk më ka pelqy.
  faleminderit për shkimin dhe pytjen tuaj gjinokologjike.

 79. zog thotë:

  20 May 2007 @ 12:25 pm

  kotherja, kthim quhet vetem ajo levizje qe e ben me vetedije (per nje jete me te mire), pra siç ishte IKJA. jo kur te sjellin me pranga, nuk ke me letra (te perzene), nuk ke me pune, shtepi e te ardhura, etj.

  neqofte se artikullshkruesi ka perdorur ironine (tek titulli se artikullin nuk e lexova), kjo eshte tjeter pune.

  tani, sa te kemi internetin (pash ketu shume pergezime qe iu bene “peshkut”, sidhe rolit madhor kombetar qe luan :D) dhe turizmin, 15 ose nje muajt e veres ne plazh atje (duke degjuar sesa treguar treguar sesa mire jetojme ketej e duke degjuar se sa mije jetojne ata atje deri sa na mbushet koka plot e perplot e malli zbythet), zbesoj se detyrohet njeri te kthehet me vetedije. perveçse ndonjerit qe i propozojne nje kariere politike atje ose nje funksion drejtues (siç beri edi rama, megjithese ai ishte emigrant pa letra). si thote shprehja : me mire t’jesh, i pari fshatit se i dyti qytetit.

 80. Kotherja thotë:

  20 May 2007 @ 12:26 pm

  Akëll,

  ai tip kthimi eshte kthim ne shtepi. Dmth ke dale nje xhiro e vete ora per t`u kthu se vlo druja.

  Llukani e ka fjalen per jo keta me duket.

 81. Leon thotë:

  20 May 2007 @ 12:40 pm

  Cdo njeri do kthehet ne shqiperi (n.q.s. do ), per interesat e tije personale.
  Une do kthehem kur rakia te jete pa hile ne lokal!! :P

 82. GESMS thotë:

  20 May 2007 @ 12:41 pm

  EDRUS po të ishte ashtu si deshiron ti dhe unë ,unë nuk do të isha nisur me ardhë fare ,të thash se kamë ardhë vonë në prendim se gjithmonë kam shpresuar .pa ardhë në gjermani i kam ba të gjitha benz ,kamjon dhe shtëpi vilë por durimi më humbi erdha në një sitoatë ku unë o me vra keqëbërsit dhe mu ba kriminel ,ose mua me më ndodh diçka e keqe,unë zgjolla këtë rrugë për të jetuar në në qetsi të plot ,dhe me shkollu femijët e mijë në paqë pa ato komplekset që ka shkodra dhe gjithë shqipëria,kurse tani që kam ardhë nukë ma merr mendja se do kishe bër më eksperimente me jeten time dhe të femijve se jeta eshtë e shkurtër dhe ndoshta ske kohë me korigju më gabimet.
  më vjen keq për prinderit, po njeri brez duhet me sakrifiku për të mos përsëritur gabimet e prinderve tanë ,ku babaj im ka qen në55 jashtë është kthyer se e kishte marrë madhi ,por kur erdhi u burgos 10 vjitë dhe u persekuta gjithë jetën edhe nga njerzit e tijë,.unë gjithmonë e kam kritikuar për gabimin e tijë,e për këte gabim nk du me më kritikuu fëmijët e mijë në të ardhmen.
  faleminderit për pyetjen.

 83. akull-naja thotë:

  20 May 2007 @ 12:43 pm

  Kothere, for you http://en.wikipedia.org/wiki/Maslow’s_hierarchy_of_needs

  The basic concept is that the higher needs in this hierarchy only come into focus once all the needs that are lower down in the pyramid are mainly or entirely satisfied. Once an individual has moved past a level, those needs will no longer be prioritized. However, if a lower set of needs is continually unmet for an extended period of time, the individual will temporarily re-prioritize those needs - dropping down to that level until those lower needs are reasonably satisfied again.

 84. Blendi thotë:

  20 May 2007 @ 1:41 pm

  Nje kenge kurbeti nga “Santana”. Me fjale te thjeshta, quhet “Hoy es Adios”
  ‘Sot lamtumire, ndoshta neser vjen”

  “Hoy Es Adios”
  (feat. Alejandro Lerner)

  [X1]
  Él se fue con el invierno,
  Él se ha ido a trabajar,
  No me ha escrito en mucho tiempo,
  Él dijo que volverá.

  Pero el tiempo pasó
  No preguntes porque,
  Él ya no regresó a nuestro hogar
  La frontera marcó
  Su destino final.
  Y a mis brazos jamás volvió

  [Ref]
  Hoy es adios,
  Mañana quizás,
  Sé que tu vas a volver
  Hoy es adios
  Mañana quizás
  No hay fronteras en nuestro querer

  [X2]
  Ya ha pasado un nuevo invierno,
  Es de que te ví marchar,
  No hay un mundo mejor que el nuestro,
  Sé que undía volverás,

  Pero el tiempo pasó
  No preguntes porque,
  Él ya no regresó a nuestro hogar
  La frontera marcó
  Su destino final,
  Y a mis brazos jamás volvió

  [Ref]
  Hoy es adios,
  Mañana quizás,
  Sé que tu vas a volver
  Hoy es adios
  Mañana quizás
  No hay fronteras en nuestro querer

 85. swed thotë:

  20 May 2007 @ 1:51 pm

  GESMS, degjo lalin ketu, Malmö eshte kot me kot ne krahasim me Duesseldorf, qofte si qytet qofte per pozicionin gjeografik. E vetmja gje e mire qe ka Mamlö eshte qe ka Copenhagen afer. Tani shijo Gjermanine ate pune boj se edhe une po te kisha mundesi atje do isha, nja 300 km me ne jug se ty. :D

 86. swed thotë:

  20 May 2007 @ 1:55 pm

  Blendo, shife vetem ki parasysh shumezoje me 14, une e shumezova me 4 per vete :D
  http://www.youtube.com/watch?v=xr7hGT5ndCY

 87. Blendi thotë:

  20 May 2007 @ 2:30 pm

  eh, ca i kam une 500 milje, i haj per mjes! :P

 88. Blendi thotë:

  20 May 2007 @ 2:34 pm

  http://www.youtube.com/watch?v=pXTOCA9NCxg&mode=related&search=

 89. Arber Cepani thotë:

  20 May 2007 @ 2:38 pm

  Sot një numër shumë i madh studentësh shqiptarë studiojnë në universitete të ndryshme të botës, që do të thotë një gjeneratë e tërë të rinjsh të kualifikuar dhe profesionistë, që mund të kontribuojnë në zhvillimin e shpejtë dhe cilësor të shoqërisë në fusha të ndryshme të vendit. Por problemi shtrohet: “A do të kthehen këta studentë pas studimeve jashtë shtetit”? Një pyetje kjo që e bëjnë shpeshherë dhe vetë të interesuarit: “Përse të lëmë qetësinë, komoditetin dhe punën e mirë, për t’u kthyer në atdhe, ku gjithçka u përmend më sipër lë shumë për të dëshiruar?” Dhe është pikërisht këtu që shteti duhet të luajë një rol protektiv, duke krijuar politika të favorshme për thithjen e këtyre studentëve, duke iu ofruar punë në administratën shtetërore dhe më pas të mund t’i orientojë edhe në sektorin privat apo edhe vetëm duke hapur një zyrë për t’i informuar apo ndihmuar këta studentë. Në qoftë se strukturat përkatëse administrative nuk veprojnë në kohë dhe me efikasitet rreth këtij problemi, do të humbasim rastin t’i bashkojmë shoqërisë sonë një brez me të rinj të kualifikuar dhe me ide inovative, të cilët do të jenë një shtysë për të ecur përpara me mentalitet bashkëkohor. Shtetet perëndimore investojnë miliona për të thithur trurin nga e gjithë bota dhe nga të gjitha racat, në të paktën të thithim trurin e bashkatdhetarëve tanë dhe të mos lejojmë që atë ta shfrytëzojnë të tjerët. Unë personalisht, si një nga këta studentë, mendoj, madje jam i bindur se do të kthehem përsëri në Shqipëri.

  Eshte e vertete, ne Shqiperi kushtet materiale shpesh here lene per te deshiruar. Veshtiresite jane te shumta, nuk na pret njeri krahe hapur, nuk mund te pretendojme te kemi nje pune me rroge te larte qe ne momentet e para, por ama, do te jemi te vetedijshem qe po punojme per vendin tone, ne atdheun tone. Do te jemi te vetedijshem dhe
  krenare qe ne, po zhvillohemi bashke me vendin dhe ate eksperience qe kemi perfituar jashte shtetit po e veme ne pune me sukses ne vendin tone.
  Ne perendim, atje ku ne shpresojme te anetaresohemi, respektohen ligjet dhe nuk ka korrupsion, sepse populli ka luftuar per shekuj me rradhe duke kryer reforma dhe revolucione te tera.
  Ne studentet qe jetojme jashte nuk mund dhe nuk duhet te pretendojme te na plotesohen te gjitha kushtet kur vete jetojme ne Paris, Londer e Rome.
  “Mos pyet cfare mund te beje Shqiperia per ty, por cfare mund te besh ti per Shqiperine”, nje shprehje kjo e perdorur nga J.Kennedy referuar
  Amerikes, qe i pershtatet me se miri kesaj teme. Kushtet plotesohen nga shteti, shteti eshte populli dhe ne bejme pjese ne te.
  Nje kontribut personal mund te sjelle nje ndryshim te vogel, nese ky
  kontribut do te jepej nga gjithesecili nga ne, ai ndryshim i vogel do
  te merrte permasa me te medha.
  Une dua te jap kontributin tim modest, ja pse do te kthehem ne
  Shqiperi.

  Por ky eshte nje veprim qe do te beja une. Per shume te tjere, fjalet e
  mesiperme mund te interpretohen si nje atdhetarizem i tepruar, si nje
  vetevrasje karriere apo edhe si nje kthim i verber pa konsideruar mire pasojat.

  Shteti duhet te veproje konkretisht dhe ne menyre efikase sa me shpejt te jete e mundur, per tu dhene mundesine dhe sigurine edhe ketyre studenteve skeptike per te hedhur syte nga vendi i tyre i lindjes.

  Para disa muajsh u morren ne pyetje mbi 50 studente shqipetare qe
  kishin mbaruar me rezultate te larta studimet ne disa nga universitet me me emer ne Evrope. Pyetja ishte shume e thjeshte: A do te ktheheni pas studimeve, ne vendin tuaj?
  Nga me shume se 70% u mor nje pergjigje e prere dhe qe
  duhet te na vere te reflektojme te gjitheve. Pergjija ishte sa drastike aq dhe tragjike: JO!!

  Te pyetur perseri se perse nuk do te kthehen ne vendlindje ata u
  pergjigjen:
  1. Sepse sheti nuk na ngaranton mbeshtetje. 2. Sepse ne administraten
  publike por edhe sektorin privat, puna nuk sigurohet me ane te shkolles dhe kualifikimit por me ane te mikut. 3. Dhe vetem e fundit konsideroht nje motiv per tu mos u kthyer paga me ulet ne krahasim me shtetet ku ata studjone.

  Eshte pra me shume neglizhenca, mungesa totale e mbeshtetjes,
  indiferentizmi dhe mugnesa e reformave te shtetit dhe te shoqerise sesa kushtet finaciare per larguar gjithmone e me shume nje intelektual te ri, nje profesionist te ri me mentalitet bashkekohor nga vendlindja e tij.

  Vendi yne tashme gjendet ne nje moment historik, ka mundesine ti
  bashkohet vendeve te perparuara perendimore per te qene i barabarte me to. Sfida per te rikthyer, per te shfryzuar kapacitetin e cmuar intelektual dhe eksperiencen perendimore te ketyre studenteve eshte nje sfide qe na perket te gjitheve.

  Neqoftese do te humbim kete sfide do te humbim nje pjese te mire te
  ardhmes se Shqiperise, do te humbim mundesine per te patur perkrah nesh njerez me ide perparimtare, progresist dhe reformator qe i duhen vendit tone per te nderrmare rrugen e veshtire por jo te pamundur te permbushjes se standarteve dhe te reformimit shoqeror qe do te na afrojne cdo dite e me teper me familjne tashme te madhe evropiane.

  Arber Cepani - AS@N ( Rrjeti i Studenteve Shqipetare ne Bote )

 90. swed thotë:

  20 May 2007 @ 2:49 pm

  Blendo, ja ca na duhet http://www.youtube.com/watch?v=H-EdbEQjXbY :D

 91. swed thotë:

  20 May 2007 @ 2:57 pm

  Arber, paragrafin e pare e ke shkrujt tamam si kryetar OJQ-je (Mjaft-i do e kishte zili). Po prisja te lexoja me poshte, nepermjet ketij projekti synojme …. :)

 92. Cheney thotë:

  20 May 2007 @ 3:03 pm

  Sdu te flas te kjo teme e per kete teme… pssssss :D

  Llukan ke kohe qe sme ben update.. :)

 93. Banago thotë:

  20 May 2007 @ 3:13 pm

  Llukan!

  Te paska zhgenjyer Tirana me duket. Shkrimi eshte shume i mire, tema delikate dhe e miretrajtuar, por me e paritura ishte perfundimi; ketu te pergezoj dy here. Nuk prisja nje perfundim te tille. Ne fakt rrjedha e shkrimit me çoi tek mendimi qe ti kishe blere bilete per te ikur prap jashte, por jo, ishte nje ide e hedhur per kedo qe do te beje diçka te mire ber veten dhe te tjeret.

  Do ta kem parasysh.

 94. Kotherja thotë:

  20 May 2007 @ 3:13 pm

  Opa dhe nje aqo tjeter !

  Inter 1-1

 95. Arber Cepani thotë:

  20 May 2007 @ 3:19 pm

  Swed mos na fut ne konflikte interesi me Mjaftin tani ;) Gjithsesi falenderoj Lltakon per hapjen e kesaj teme te mprehte qe na perket te gjithe neve (duke konsideruar qe shumica e antareve ketu jetojne jashte).
  Lart bera nje pershkrim te kendveshtrimit tim mbi kete ceshtje, megjithese ashtu sic thekson dhe Lltako ky kendveshtrim ndryshon ngjyrat dhe nuancat sipas grupeve te ndryshme shoqerore.

 96. citizen thotë:

  20 May 2007 @ 3:19 pm

  blendi na depresionove me keto kenget. sidomos me kete te diele te zymte…per ne qe jemi te rinj…cna duhen rrogat e medha ne shqiperi? une them te jetoj sa te mundem ne fije te perit se vetem tani e kam kete shans lirie qe nuk kam pergjegjesi mbi jeten e nje femije. me vone do kete kohe per te bere leke sa te duash. po kjo eshte zhgjedhje personale, ska lidhje me shqiperine, une keshtu do bej ne shqiperi ose jo.
  prandaj eshte e veshtire te diskutohet kjo ne grup, secili kerkon gjera te ndryshme nga jeta.

 97. edrus thotë:

  20 May 2007 @ 3:21 pm

  Arber, dikur thuhej qe : Do te shkojme te punojme dhe jetojme atje ku te kete nevoje Atdheu.
  Dhe mbas diplomimit e kishe te sigurte qe si ti qe mund te beje veterinar ne Kukes, si nje tjeter qe ishte doktor ne mes te Tiranes, do te kishe te njejten rroge…….. A thua te gjesh te njejtin trajtim?(apo me kethim ne Shqiperi nenkupton vetem zenie vend ne ndonje dikaster te hapur apostafat per ‘trurin’ e rikthyer ??? :)

 98. Cheney thotë:

  20 May 2007 @ 3:23 pm

  Kothere,

  Me ke e kishe?

  Gjithashtu, mos me fol me per futboll se dje i kam djeg sterlinat kot te ai stadiumi i ri… per 10-15 milion sterlina sa paguhen ata edhe une mund te luaj ne ate nivel..

 99. Kotherja thotë:

  20 May 2007 @ 3:27 pm

  Ky Mjafti i ri eshte aqo.

  :) . Tv me mire

 100. Cheney thotë:

  20 May 2007 @ 3:31 pm

  Nejse,
  duhet balancu peshorja..duhen aqot..

  Ta dija se do ishte loje e atij niveli do ti kisha shit ne ebay, venin 20 here me shume sec i bleme..

 101. Blendi thotë:

  20 May 2007 @ 3:40 pm

  citizen jam plotesisht dakord me ty, ato kenget e Bobby Bare jane faji i Swed, une vetem per Santanen pranoj se kam gabuar, ;)
  Me verte e zymte kjo e djele edhe ketu ne MA. Sot kam per te fotografuar nje grup hip-hopi per nje CD dhe me duhet te shkoj ne Fitchburg ku do bejme ca fotografi ne ghetto (alla hip-hop). Po aty ka gang violence sa t’dush kshu qe me uroni fat. :D

 102. Capri thotë:

  20 May 2007 @ 3:41 pm

  No way, as nuk e mendoj kthimin, ndofta mbas ndonja 30 vjetesh ashtu per kuriozitet ose per ndonje hall, biles as pushimet nuk i mendoj t’i kaloj andej, si te harxhosh parate kot, njerez me kane mbetur shume pak andej, vetem te larget dhe asgje me shtyn te kthehem. As investime nuk me shkon mendja, mund te besh investime shume mire ketu ku je, shtepi, mutual fund, shtepi behari, dyqane t’i japesh me qira dhe of corz fiton me shume, barkun plot, shkolla plot, doktore plot.

  Nje gje urrej ketu une mishin qe eshte i mbushur me helme dhe antibiotike dhe me ka kthyer ne vegetarian, por prape ka plot gjera te tjera me te cilat mund ta mbushesh barkun, pa e vrare mendjen fare. Pasta works good for me dhe salads, me pak vere cdo mbremje ne rregull jam.

  Tani sa per mallin, po kam mall, dhe po kam edhe dhimbje se nuk mund te shkoj ne vendin tim e te kenaqem, kjo eshte me se e verete, por nuk eshte faji im qe sa here qe vete mezi pres te kthehem ne shtepine time Ameriken.

  dhe dua te punoj sa here jam ne kontakt me te huaj te permiresoj reputacionin per vendin tone dhe shqiptaret ne pergjithesi se me thene te drejten me vret qe duhet te vuaj ndonjehere emrin e keq shqiptar.

  Ketu ne Amerike nuk na vret edhe aq shume te themi te drejten qe jemi shqiptar se per shkak te fondeve te larta qe ka Amerika persa i perket emigracionit i ka bere shqiptaret te kene emer te mire dhe jo te vuajne duke fshehur origjinen e tyre.

 103. Arber Cepani thotë:

  20 May 2007 @ 3:45 pm

  Edrus, te punesohesh ne ndonje dikaster te hapur apostafat per ‘trurin’ e rikthyer, besoj se do te ishte shume egoiste dhe e padrejte ne drejtim te gjithe atyre studenteve qe jane diplomuar dhe po diplomohen ne universitet shqiptare.
  Nuk duhet gjykuar a priori se ata qe studiojne jashte jane automatikisht me te pergatitur dhe per kete motiv te hedhim ne rruge te gjithe ata qe studiojne ne Shqiperi.

  Ne Shqiperi duhet krijuar nje sistem meritokrat, ku studenti qe eshte diplomuar jashte te kete mundesi te konkuroje me studentin e diplomuar ne Shqiperi dhe anasjelltas.
  Mendoj pra se gjeja me e rendesishme ne kete ceshtje eshte qe shteti dhe shoqeria ti japi mundesine studenteve qe jane diplomuar jashte te konkurojne me mundesi te barabarta si gjithe te tjeret per te krijuar te ardhen ne vendin e tij.
  Nqs ( gjithmone flasim per nje shtet meritokrat) i diplomuari jashte del me i dobet ne nje konkurs publik me nje te diplomuar ne Shqiperi, atehere ajo eshte ceshtje e tij personale, por ama shteti e ka bere detyren e tij duke i dhene te drejten te konkuroje ne menyre te barabarte me bashkeqytetaret ne Shqiperi.

 104. Cheney thotë:

  20 May 2007 @ 3:46 pm

  Capri,

  e vrafte zoti ate qe te gjyko e kundershto ty!!

 105. Blendi thotë:

  20 May 2007 @ 3:51 pm

  :D @ Cheney. Ej po jena msu qe ne tirane me keto…grushti mesohet ne tetvjecare, aty del dhe frika.

  citizen qekemi komshinj, per ne i shtohet edhe moti ekuacionit…e kuptoj se vuajme qofte edhe per diell ndonjehere ketu, ose se paku te mos kete akull ne rruge :p

 106. Cheney thotë:

  20 May 2007 @ 3:52 pm

  Me lodhet me kete punen e shtetit!!!

  dita dites lexoni artikuj sesi shteti eshte kthyer thjesht ne nje fatorino.. Nese keni shpresa te ktheheni ne Shqiperi qe te punesoheni ne shtet me vjen keq per ju dhe po ju them rrini aty ku jeni sepse do fusni veten dhe ata qe doni e qe ju duan ne nje qorrsokak..

 107. citizen thotë:

  20 May 2007 @ 3:55 pm

  po me te vertete, nuk e kisha kuptuar me pare, por kam gati nje vit qe kam levizur ketu dhe tani nje nga gjerat pozitive qe i shtoj argumentit te kthimit ne shqiperi eshte se ka diell. ca mund te tallen, por une them qe eshte shume e rendesishme. ne jemi te bekuar ne shqiperi ma aq dite dielli ne vit qe kemi.

 108. Cheney thotë:

  20 May 2007 @ 3:57 pm

  Blendo,

  e drejte, gjithsesi baggy jeans dhe rripi te vrima funit; nje pytje jashte teme, albanezi jane keta rrepistat?

 109. Peshku Fluturues thotë:

  20 May 2007 @ 4:04 pm

  Hem … ky muhabeti I kthimit ne atdhe eshte nje teme qe eshte diskutuar gjithe kohen , por mr shume se sa pa rezultat me me duket si nje diskutim pa sens. E para: Kur thuhet kthim I emigranteve a, nenkuptohet kthimi I emigranteve menjehere tufa-tufa si zogjte shtegtare ne vere, apo dalengadale ne nje periudhe te zgjatur kohe? Sa per variantin e pare kjo mund te ndodhe vetem nese zbulohen moniera ari si ne North America ose fillon te shpertheje nafta nga toka si ne Kuwait a ndonje mrekulli tjeter di une se cfare. Pra varianti I pare eshte “Forget about it!”. Sa per te dytin do te ishte e domosdoshme qe Shqiperia te fillonte te jepte ekonomikisht por edhe nga ana shoqerore e politike shenjat e nje rimekembjeje.
  Per mendimin tim, (megjithese e pranoj se nuk jam specialist ekonomia) Ekonomia shqiptare eshte ne fazen e kapitalizmit kaotik. Nuk ka rregulla loje, nuk ka konkurrence te lire, nuk ka transparence dhe askush nuk e di se si bizneset I bejne leket dhe se sa bejne. Vet fakti qe asnje nga kompanite shqiptare nuk mund te kuotohet ne burse dhe kur qeveria nuk mund te mbledhi taksat (pervec atyre qe vjel ne dogane, qe shte pak a shume si gjobat e cubave qe zene rrugen dhe s’ka te beje pothuajse fare me ngritjen e nje sistemi taksash) tregon se sa larg besimit dhe shpreses eshte kjo ekonomi. Nga ana tjeter edhe gjerat qe pak a shume duhet te jene ne perkujdesjen e shtetit si sistemi shendetesor, rrjeti infrastructures ,ku nuk futen vetem rruget qe qeverite kene qejf ti bejne se eshte good face-lift dhe reklame, por edhe kanalizimet e ujrave te zeza e te bardha, energjitika (no comment) e telekomunikacioni.
  Nga ana sociale nuk dua ta zgjas me veshtiresite e kalimit te nje shoqerie te mbyllur diktatoriale ne nje shoqeri te hapur liberale, as ne zhvillimin e traditen culturale tonen krahasuar me kontoinention te cilit I perkasim gjeografikisht, por desha vetem te shtroj nje pyetje e cila ishte nje nga aresyet kryesore qe mua me beri te largohem nga ky vend.
  Cfare po ndodh me teenagers sot ne Shqiperi dhe cfare prisni te ndodhe neser me gjithe bathoristat e vegjel ( nuk e perdor kete term si sharje por si nje perkufizim) 10-15 vjecare sot, te cilet per aresye nga me te ndryshme nuk kane mundesi te shkollohen sot dhe nuk do te kene mundesi te hyjne ne tregun e punes neser. A nuk do te jene ato kontigjenti me I pershtatshem per krimin, ose Panco Villa-t e neserm apo “Fshati rrethon qytetin”

  Ndersa sa per klasen politike me mire te mos flasim

  Hajt udhe e mbare

 110. citizen thotë:

  20 May 2007 @ 4:11 pm

  ne vend te perqendrohem per te mesuar per keto provime qe spo kane kurre fund, po mendoja se cfare variables do kishte my utility function per te vendosur jo vetem per kthimin ne shqiperi, por dhe se ku do vendos te jetoj ne pergjithesi dhe se si. me duket ushtrim interesant, ndoshta duhet ta provoni. per ata qe nuk jane te fushes, cdo individ maksimizon his utility function ne varesi te constraints qe mund te kete, buxhetore ose jo.
  keshtu qe ja, ky do ishte my utility function ne vija te pergjithshme:
  u (familja te jete afer, shoqeria te te mbeshtese dhe te te kuptoje, koha me diell, puna qe te pelqeje aq sa te shkosh ne mengjes me qef te pakten 70% te diteve, jeta kulturore stimuluese qe ta gjesh beauty kur e ke harruar, rroga mjaftueshem per nje jete jo luksoze por me ndonje udhetim eksplorues ne vende egzotike te pakten nje here ne 6 muaj, plazh i bukur qe te jete afer, mundesia per te takuar njerez te rinj qe te sfidojne ne mendime dhe te inspirojne, ndjenja e perkatesise/belonging)

  me duket se jam trashur pak shume me keto lendet ekonomike :)

 111. abi thotë:

  20 May 2007 @ 4:37 pm

  UAU…. nuk prisja kaq shume shkrime ne nje teme te tille sidomos qe eshte rrahur dhe me perpara…Personalisht mendoj se kthimi ne shqiperi eshte dicka shume personale dhe nuk mendoj se ka nje formule qe mund te zbatohet nga kushdo. Shqiperia si c do vend po haset me emigracionin dhe pasojat e saj… Mendoj se nje njeri qe kthehet ne Shqiperi ka arsyet e veta.. qe jane permendur me siper (nuk dua te perseritem) por ajo qe me intereson mua eshte qe pasi kthehen te bejne dicka me jeten e tyre… Permiresimi i jetes se tyre do te sjelli dhe permiresimin e jetes per njerez te tjere dhe keshtu dhe shqiperia do te permiresohet dhe do te vazhdoje drejt zhvillimit….Jam e mendimit qe as edhe nje njeri s duhet te kthehet ne shqiperi pa qene shume i sigurt, sepse ketu shume gjera jane ndryshe nga vendet perindimore apo usa…por edhe qe te jetosh gjithe jeten nate dhe dite dhe te mos shijosh as edhe nje gje.. nuk mendoj se ia vlen shume… vendimet jane shume personale… Ajo c ka eshte me e rendesishme eshte fakti se c fare ndodh me keto individe qe kane marre gjithe keto njohuri, eksperienca kur kthehen…Qe te gjithe e dime qe jeta s eshte e lehte as ne shqiperi dhe as ne emigrim…

  Abi

 112. edrus thotë:

  20 May 2007 @ 4:40 pm

  @GESMS, pikerisht tek kjo pasiguri qe s’gjen robi atje ta kisha fjalen, sepse jo vetem qe kishe patur biznesin tend, por edhe po te punoje thjesht punetor, edhe ti si une besoj se ke pas per t’qene ma i lumtun n’Shkoder se sa t’punojshe jashte

 113. edrus thotë:

  20 May 2007 @ 4:42 pm

  @ Arber: eshte hera e trete qe po bej copia&incolla ketij postimit tim(thjesht per te te bere te ditur se jemi ne te njejten ‘gjatesi vale’ :) Shiko komentin tim tek:
  edrus thotë:19 Maj 2007 @ 6:03 pm

 114. Pjer Thomas thotë:

  20 May 2007 @ 4:59 pm

  Shkrimi ishte interesant, sikunder dhe komentet, veç une do te shtoja se sikur ta pasqyronim ne nje tabele (ashtu siç ben INSTAT) kerkesen e firmave (private dhe shteterore) per punera qe i perkasin trurit (jo krahut) dhe daljes/mbarimit te shkolles se larte te studenteve, do te shihnim se kurba e studentave , do te ishte me e larte se kerkesa nga tregu i punes. E njejta gjendje eshte dhe per tregun e krahut te punes dhe studentat me shkolle te mesme , nga ku dalin me mijra studente. Kjo tregon se tregu i punes apo ekonomia aty, po ecin shum ngadale perpara. Shqetesimi i Llukanit per nje informatizim a zyre pune per kete kontigjent qe mbarojne shkollat e larta (jashte e brenda), eshte i drejte, veç se une do te shtoja se kete pune me mire se mund ta beje dhoma e tregtise se çdo rrethi, duke u lidhur me tere firmat , nuk mund ta beje zyre tjeter (kam pershtypjen se ajo eshte e lidhur me tere firmat private dhe shteterore te medhaja, si dhe me institucionet e ndryshme) . Kete rol, pra informimin e kerkeses se tregut te punes per forca truri, mund ta lozi dhe ministria e Integrimit, apo zyra private te punes , si kendej ne perendim, zyra qe kane lidhjet e vazhdueshme te tyre me firma e institucione, per furnizimin e ketyre me forca pune (te krahut ose te trurit). Llukani , mund te hapi dhe vete nje zyre pune private aty, duke qene se e njeh mire kompiutrin dhe programet e saj, e duke qene se ka dhe nje fare eksperience ne perendim, ka pare se si fuksionojne gjerat kendej. Nje zyre pune private , une pashe tek rruga e dibres , afer hotelit te Shametajve, dhe afer nje filiali te nje banke (Tregtare, ne mos gaboj), sa kalon spitalin, zyre e cila ishte e lidhur me spitalet dhe i furnizonte ato me infermiere, sanitare, etj. kerkesa nga spitalet.

 115. capri thotë:

  20 May 2007 @ 5:04 pm

  Tipave si puna e Laures qe e shohin jeten me kaq optimizem dhe jane kaq kurajoze per te filluar nje jete te re ne vendin e tyre, i admiroj dhe ju uroj fat te mbare.

  Laura cdo fillim eshte i veshtire, mbaje mend kete, si ne vendin tend ashtu edhe jashte shtetit, por qenja ne vendin tend i ben gjerat me te thjeshta.

  Neve brezi jone, patem fatin e keq, qe kete fillim ta provonim para 17 vjetesh ne dhe te huaj ne valen e diskriminimit me te madh qe mund te ekzistonte ne ate kohe dhe me femije ne krahe ne te njejten kohe. Duhet ta imagjinosh sa e veshtire ishte per neve ne ate kohe. Prandaj per brezin tone eshte nje absurditet te imagjinohet nje fillim i dyte i kthimit. Jemi shume te lodhur, qofte emocionalisht, qofte shpirterisht, qofte fizikisht, ne fund te fundit nje jete kemi dhe eshte shume e shkurter ta jetosh. Per brezin tone ka ardhur koha te mendojme per te jetuar nga pak me ato mundesi qe kemi krijuar gjate ketyre 17 vjeteve dhe jo te ndreqim korrupsionin dhe banditet qe ekzistojne ne Shqiperine e pandreqshme. Keq me vjen ta them kete, se ndofta po te kisha forca dhe vite me shume te mbetura do te mendoja sado pak edhe per Shqiperine dhe patriotizmin, por edhe ata pak qe menduan u thane e u shuajten pa u vene re.

  Une ty te uroj fat dhe kurajo. Do te ecesh,te jesh e sigurt, makari te ishin te gjithe te rinjte si puna e jote, perfshij ketu edhe te mijte.

 116. citizen thotë:

  20 May 2007 @ 5:10 pm

  http://www.unepunoj.com/

 117. edrus thotë:

  20 May 2007 @ 5:12 pm

  Llukan, Piero do me te fut ne pune hahahahaaa
  Pjero, Llukani ka shku me pushime mer daje, s’ka nder mend te punoje :P

 118. Cheney thotë:

  20 May 2007 @ 5:17 pm

  Citizen,

  Thanx per sitin.. kjo me terhoqi me shume vemendjen:

  Nr. Categoria Titulli Kompania Data e publikimit
  1 ASISTENTE Asistente e drejtorit .. 12/01/2007

 119. citizen thotë:

  20 May 2007 @ 5:32 pm

  them qe ka nevoje per shume permiresime ajo faqe, por si ide eshte e mire, dhe kerkon te permbushe po ate vakuum informacioni qe egziston.

 120. alb thotë:

  20 May 2007 @ 5:32 pm

  O Llukan… he plako tu mlodh ndopak ne fyt shqypnia?

  Sa zgjati… nje muaj?

  Mos e vrit mendjen… ky eshte vetem fillimi.

  Une jam per ne Zanzibar per vehte… single ticket…

  Do te vizitoj Peshkun here pas here prej andej.

 121. citizen thotë:

  20 May 2007 @ 5:34 pm

  aaa, ne zanzibar do jem dhe une mbas ca javesh. alb, na thuaj ndonje tip kur te shkosh.

 122. alb thotë:

  20 May 2007 @ 5:45 pm

  Udhe te mbare… me siguro nje harte edhe mua si fillim.

  Jemi te lodhur nga tipat… rekordin e ka mbajt Idrisi… apo jo?

 123. LlTako thotë:

  20 May 2007 @ 5:49 pm

  Akull, une e perdor shpesh ne arsyetim ate “hierarkine e ndjenjave”, shume e thjeshte, shume e qarte, shume e perdorshme ne rastin e Shqiperise dhe Shqiptareve.

  Cheney, ty dhe nje peshku tjeter i kam borxh nje raport te atille, se shpejti :)
  Banago, Alb, ky shkrim s’ka te beje me mua personalisht se une jam ne Shqiperi, ka te beje me ata jashte….

 124. Pjer Thomas thotë:

  20 May 2007 @ 6:01 pm

  Alb, po ç’do ne Zanzibar more djale.

 125. GESMS thotë:

  20 May 2007 @ 6:47 pm

  O VLLEZER MË NDIGJONI:Për tu kthyer në atdhe me investu duhet të merrish parasysh më parë rrezikun e kokës ,rrezikun e konkorecës të pa nderndershme ,duhet me pasë fitesë mbi 100% me llogarit me këte përqindje humjet nga vjedhjet dhe humbje e llojeve nga më të ndry ndyshme ,pastaj çfarë të treprojë,nrase nuk e ke këtë fites je i destinuar të falimintosh nga humbjet e shumë llojshme,ju them këtë sepse e njoh mirë realitetin e biznesit në shqip.këte e them se nuk dua që asnjëri prej jush të bëj hapa të gabuar se me shumë sakrifica i kemi fituar këto mundësi.
  Për të investuar në shqipëri duhet të keshë një shpirtë rrebel dhe pak mafjoz për tju pershtatur realitetit ,sa të shkosh në shqi. për biznes e kam fjalen të duhet të sigurosh koken tende me një mënyrë pak mafioze ose duke paguar djem trima me emër……………pasi të bësh këte ti duhet të fillosh të mendosh për biznesin ku përsëri duhet të jesh pak rrebel që ti kryesh punët burrokratike që janë të pa fundë.pra me pak fjal duhet të jeshë i tilë për tju përshtatur realitetit që karakterizohet më shumë veprime ordinere dhe mafioze .
  unë kam pasë fatin të njoh një firmë të madhe këpucësh që donte me zhvendosë biznesin nga gjermania në vendet e lindjes ,unë shfrytzova rastin dhe i propuzova shqipërin duke bër unë vetë një plan biznes, duke dhogaritë realitetin shqi,se para viteve 90 kam pun në f. këpucve në shkoder dhe i njoh atë profesion në detaje , ati bosit i pelqej ,dhe më tha do ta studjoj problematiken dhe ligjistasionin shqi. dhe do të kthej pergjigje ,ai më kthej pergjigje dhe fjalen e parë më tha “NEIN,,të gjitha i ke bër llogari mirë më tha por gjënë më të rendësishme KOKEN se si duhet ta ruaj se ke bër llogari,jam interresu në internet dhe më tha “kur koka nuk është e sigurtë as biznesi nuk ka si me qen i sigurtë,,.pas këti muhabetit çdo gjë deshtoj .
  Shteti jonë kurr nuk e kuptn se ku është themra e AKILIT ,vetm në këtë drejtimin e rendit duhet shteti të hargjojë gjitha energjitë .sikur as një punë tjetër shteti mos me bër ,atëherë shteti ka bër shumë, se të tjerat i bën më mirë privati dhe zhvillimi është më i shpejtë,atëherë ska nevoj me ju lutë kush emigrantve që të kthehen ,ata e din vet se çfar duhet bër.
  ju faleminderit të gjithve.

 126. Leon thotë:

  20 May 2007 @ 7:02 pm

  GESMS,
  Duhet te jeshe fis i madh te hapesh nje lokal dhe poshte tavolines ku gatuan, te mbash edhe ndonje “arme” per vetembrotje!
  Lere aman mos me thuaj,se e kam bere prove.
  Une shpirt rebeli kam,por jo shpirt krimineli! Kjo eshte e keqja(te pakten ne qytetin ku jetoja une),duhet ti beje llogarit mire.
  Me ne fund, ata njerez pa mbrotje detyrimisht do falimentojne.
  Shume dakord,rendi dhe qetesia eshte thelbesore.
  Ne shqiperi duhet te zhduket ideja, se meqe nuk ka njerez ne rruge me kallash ne dore,atehere qenka qetesi.
  Shqiperia nuk ka patur rende publik qe ne 1989!!!!!

 127. lola thotë:

  20 May 2007 @ 8:18 pm

  Ata qe mendojne ne te vertete se pas nje studimi apo pervoje stazhi ekonomik jashte vendit, do te kthehen ne Shqiperi, them se eshte nje sinjal i mire. Por mendoj se me shume se nje ide e motivuar me nota te mira nacionaliste, nuk permban brenda saj ate fjalen qe eshte permendur shume me siper “perspektive”. Nuk e di se ku mendojne keta studentet qe kane studiuar jashte se do te punesohen. Edhe une personalisht vleresoj gjithnje meritokracine, cka do te thote se favoret ne nje konkurs pune duhet te jene te barabarta per nje student qe mbaron jashte, me ate qe ka studiuar ne Shqiperi. E verteta eshte se ketu tregu i punes nuk i pergjigjet kerkeses. E them me bindje, se shume prej jush qe do te ktheheni, me mendjen e mire per te bere karriere ne shqiperi, pas nje muaji do te riktheheni atje ku keni qene. Jo se dua “tiu pres krahet”, pasi edhe ketu behet karriere, por personalisht mendoj se askush nuk duhet te lakmoje he per he nje vend i cili ze majat e korrupsionit ne gjithe boten. Ku per te gjetur nje vend pune te mire duhet te jesh militant i nje partie. Ku fjala “reforme”, politikanet tane nuk dine ta konvertojne me gje tjeter veçse “shkarkim nga puna”. Ku arsimi dhe shendetesia jane ne kufinjte e nje standarti minimal. A e dini ju studente se ministria e arsimit nuk ka per vete nje statistike te sakte per numrin e studenteve qe studiojne jahste vendit? (flas per ata qe studiojne privatisht). sepse jane te paafte te mbledhin keto te dhena, dhe te kene nje bilanc shifrash. Nga ana tjeter, duke folur me thjesht, them se shumica prej jush jeni mesuar me te tjera standarte jetese. Pra nuk do te duroni dot mungesen e ujit apo te dritave, dimrin e pafund, ku nuk shkon dot ne shtepi se eshte terr, e dridhesh se ftohti, dhe je e detyruar te dalesh lokaleve per te shijuar vetem ate te shkrete “drite”, apo burokracite e tjera nga do qe ta hedhesh hapin. Ndjenjat tuaja nacionaliste duhen vleresuar, por jo deri ne kete pike. Ka shume arsye qe shqiperia ende nuk eshte gati te prese nje “eksod” te shtetasve te saj.

 128. Jeronin thotë:

  20 May 2007 @ 9:03 pm

  Nuk besoj ne nje “karier” ne Shqiperine e sotme sepse,atje nuk respektohet vlera, dhe njeriu.
  Atje ligji ekziston ne nivelet me te larta te formalitetit,ligji atje nuk eshte i barabarte per te gjithe njesoj,perkundrazi,atje te vene prift dhe te rruajne mjekren .

 129. laurent thotë:

  20 May 2007 @ 9:42 pm

  nqs do te kthehesha ne kete moment une do kthehesha vetem per te ‘’sfiduar” me veten time…..

 130. Iris thotë:

  20 May 2007 @ 10:24 pm

  Pupupu sa shkruani brenda nje dite:). Disa i lexova perciptas se po me benin syte tek a çift ne kaq shume shkrime.
  Jam shume dakort me Lauren ne te gjitha ato qe thote perveç kur permend femijet. Ne kete pike e mendoj disi ndryshe. Per mua arsyet per te cilat s’ka pse thuhet :” Nuk shkoj ne Shqiperi sepse mendoj femijet!” jane te tjere; nuk mendoj qe femijet rriten me mire ne Amerike sesa ne Shqiperi. Aktualisht mendoj qe vetem nje materializem i theksuar te ben te mendosh qe femijet rriten me mire ne Amerike apo Itali.Te kthehesh ne Shqiperi nese gjen nje pune, edhe pse ke femijet dhe duhet te pershtaten s’ka asgje kaq te jashtezakonshme. A s’e bene kete gje me mijera prinder qe nga komunizmi u katapultuan ne kapitalizmin amerikan ne moshe mbi 40 vjeç e me te medhenj akoma?? Per me teper mendoj qe nese ke pune edhe ne Shqiperi sot per sot femijeve mund te krijosh mundesi qe te mos u mungoje gje.Ne shume aspekte per mua eshte me mire madje.Perspektiva e femijeve ehuuuuuu, deri ath do kene mundesi te shkollohen ku te duan, kjo ka rendesi, mjafton te jene te afte se edhe ne Shqiperi gjithnje e me shume po krijohen mundesite per ata qe jane te afte.Mbi te gjitha do flasin shqip, do mund tu tregoje perralla gjyshi me gjyshen sa here te duan:) ( ok mos qeshni, per mua keto jane gjera qe kane shume rendesi) dhe s’do thone gec mec vetem fjale ne telefon.
  Cuditerisht po te mendohem mire femijet do ishin shtysa me e madhe per tu kthyer ne Shqiperi. Fola kaq gjate per kete gje, se megjithese s’kam femije, ndonjehere habitem sesi pikerisht njerez qe e kane inat jeten ne Amerike psh, ritmin,oraret etj etj, vazhdojne te pretendojne qe me e mira per femijet e tyre eshte atje.Me ka ndodhur shpesh qe te bej debat per dicka te tille, por ndoshta me te vertete s’kane mundesi ne Shqiperi qe te jetojne sadopak rehatshem.
  Persa i perket realitetit ( ta them si Laura tani, te kthehem te ajo qe kam), s’kam frike mos nuk gjej pune ne Shqiperi, apo mos nuk jetoj rehatshem, sepse sidoqe te jete, perspektivat per pune ne profesionin tim jane me pak ketu ( sepse jemi shtuar ca kohet e fundit)sesa ne Shqiperi; ajo qe me tremb eshte qe pas kaq vjetesh ndihem “e huaj”.Menyra sesi funksionojne gjerat atje, apatia e njerezve, fakti qe me ngrene nervat kur me thone: “Ehuuu, erdhe ti tani te na tregosh, se s’i dime ne, shiko punen tende, mos u merr me keto!” etj etj etj nga keto vogelsira qe ne rastin kur s’ke familje dhe kalamaj per tu mare, normale qe do te bien ne sy ( ose mbase me bien ne sy dhe me ngrejne nervat vetem mua) jane pak kunder deshires time per tu kthyer.Kur te mbaroj shkollen do kaloj nje periudhe reflektimi te shoh çfare do jete pro dhe kunder ath:)

 131. Iris thotë:

  20 May 2007 @ 10:34 pm

  Kete shkrimin e Loles tani e lexova dhe kisha nje pyetje: Sipas teje eshte me mire te presim qe ta rregulloje Fryma e Shenjte dhe pastaj te kthehemi??? . S’e kuptova kete: Shqiperia s’eshte gati te prese … Ata qe jane ne politike ne Shqiperi s’do jene asnjehere gati e dashur ,kete e di dhe ti, ndaj me mire tu tregojme ne qe s’presim te na shtrojne rrugen me tapet te kuq.Pse kot eshte MJAFT-i??:p

 132. Dori thotë:

  20 May 2007 @ 11:02 pm

  Iris, shume dakort me ty. Edhe une debatoj me disa kur thone: ” Erdhem per femijet”. Gjepura, jo or koke jo, erdhe njehere per veten tende, ta kishte qejfi dhe erdhe.
  Lola, une jam shume dakort per meritokracine, por kur punedhenesi kerkon fotografine si pjese te resumese, le shume per te dyshuar se vleresohet meritokracia apo ndonje gje tjeter :-{)

 133. iliriani thotë:

  20 May 2007 @ 11:08 pm

  Pakkush eshte gati te kthehet ne qytetin qe ka braktisur dikur… se aty ku ti ke ikur, gara vazhdon… qyteti ndryshon… nga Shqiperia ne Amerike- integrim nga e para… por edhe inversi eshte njelloj… nga Amerika ne Shqiperi eshte integrim nga e para… ju nuk po ktheheni nga Greqia, jo me nga Italia, Zvicra, Gjermania…

  Secili ne te veten… ju beni qejf andej se ne po vuajme ketu ne Shqiperi… vazhdoni shani Shqiperine… se ne rregull jeni…

 134. valbi thotë:

  21 May 2007 @ 2:06 am

  Llukan,

  Shkrimi jot me duket shume interesant dhe nje problem akut bashkohor i shoqerise shqiptare. Nje pjesmarrje e madhe ne kete dialog tregon se ka ardhur koha qe ky problem te analizohet mire dhe jo te anashkalohet sic eshte bere deri tani.

  Edhe une kam nje situate situate pak a shume si shume studente ketu, gati 13 vjet ne Amerike, se shpejti marr Ph.D nga nje universitet i njohur ne Amerike. Vjet u ktheva ne Shqiperi mbas 12 vjetesh. Arsyeja ishte viza..histori e gjate. Rendesi per kete temen ketu ka qe ika ne Shqiperi, ne Tiranen time, per te pare mundesine per t’u kthyer mbasi te kem mbaruar doktoraturen. Kisha me vete nje cante plot me idera, me optimizem, me ideale etc etc. Por kur u ndesha me realitetin, me vjen shume keq por me iku deshira per t’u ktheyr me vone. Keshtu qe fatkqesisht, te pakten tani per tani, nuk besoj te kthehem.

  Ps: Llukan te pergezoj per kthimin tend. Jam shume kureshtare te di se si do te shkoje “journey” jot ne Tirane. Keep us posted!!!

 135. Laura thotë:

  21 May 2007 @ 3:05 am

  Dua t’i shtoj dicka debatit.

  Nuk duhet harruar fakti qe dhe emigrante te tjere nga Evropa, nuk duan te kthehen me nga Amerika. Per shembull koleget e mi Franceze, shumica Pariziene, sapo vijne ketu si studente te perkohshem mundohen me te gjitha menyrat te mos kthehen me atje, ne vendin e tyre. Apo disa miq Italiane qe u derrmuan se kerkuari bareve ‘dike’ qe te martohet me ta dhe te kene nje pashaporte Amerikane. (peshqit qe jetojne ne Amerike e njohin mire kete fakt, por edhe te tjeret ne Evrope)

  Kjo do te thote qe Amerika heperhe, mund te krijoje kushte me te mira se ne Evrope, ose te pakten ashtu mendohet…

  Ata emigrante qe jane ambjentuar jashte, shume mire, shume bukur… me behet qejfi… Problemi eshte qe s’e kuptoj perse , kur disa emigrante pranojne te kthehen atje, do shihen si deshtake apo sikur u ka ikur truri… apo sikur ju falet se jane becare dhe duan te reklamohen ne rruget e bllokut… Me duket shume qendrim ‘armiqesor’ dhe ‘inatcar’…

  Ka nje paradoks, ndersa pranoni me kenaqesi qe jashte mund te ingranohesh vetem duke bere ’sakrifica’ duke ecur avash avash… atehere c’te keqe ka te vendosesh t’i besh sakrificat e tua dhe ne vendin tend… Une i perkas atij brezi qe kane ardhur ne Tirane pas 90s duke filluar cdo gje nga 0 me sakrifica… Prandaj kur erdha ne Amerike, s’mu duk ndonje eksperience ndryshe…

  Shtepi, po te punosh aq sa punon jashte, e ke tenden per 10 vjet ne Shqiperi, ndersa jashte e ke me kredi dhe kushedi kur mund ta lash tamam…
  Por kjo nuk eshte e rendesishme, varet cfare kerkon njeriu, sa shume e ka etjen per para e sa e ka etjen per gjera te tjera…

  Imigrantet qe jane jashte, ne pergjithesi ndihmojne ata qe jane ne Shqiperi. Keshtu qe eshte pozitive qe nga nje ane kemi ikur, po te shtojme ketu dhe faktin qe po te kthehemi ka me pak mundesi pune per te tjeret…

  Por, mos ta refuzojme faktin qe disa jane kthyer dhe jane te lumtur atje perderisa jane kthyer edhe duke pasur pasaporte amerikane (Mos me thoni qe jam e vetmja qe njoh raste te tilla!)

  Cfaredo zgjidhje qe te beni, qofshi te lumtur… kjo ka rendesi, dhe sa me pak sakrifica..

  (Me tha nje Shqiptare per beben e saj 5 muaj: “Ja, tere keto sakrifica qe po bej une per te, dhe kur te rritet s’do ma dije fare, kushedi behet si keta Amerikane e s’pyet fare per mua” - boooooo thashe me vete, 5 muaj dhe qe tani ja pergatisin barren e sakrificave…

 136. edrus thotë:

  21 May 2007 @ 3:54 am

  Laura, jane keto shkrime qe ben keshtu nganjehere, qe me bejne te jem i dashuruar pas teje :) .

 137. Blendi thotë:

  21 May 2007 @ 5:54 am

  lexova keto shkrimet e fundit, ka shume histori intreresante nga shume prej jush. Gjej ne secilin prej tyre pjese te vetes time, duke me ri-provuar kshtu se kemi te perbashketa pertej atyre qe duken.

  Postimi i citizen me utility factor,
  akullnaja me piramiden e nevojave
  te vertetat kokforte te loles, ilirianit, Dorit
  shpresa e Laures…

 138. citizen thotë:

  21 May 2007 @ 6:11 am

  dakort me lauren plotesisht ne kete postimin e fundit. blendi, shyqyr qe u ktheve shendoshe nga “danger zone”. shiu pushoi, koha u hap…vetem shpresa qe nuk na mungon :)

 139. Laura thotë:

  21 May 2007 @ 7:02 am

  He pra, se me akuzuat se kam shpirtin e kundershtimit… Thjesht jam nje cike me optimiste mbase… dhe sidomos, kur ka raste pozitive sado pak te peshojne ne temen e debatit, nuk dua te humbasin apo te injorohen…
  Edrus, nje here me kundervihesh pastaj menjehere sqaron se e ke nga ‘dashuria’… Paskam efekt ‘te lezecem’ tek ti… :)

  Respekte.. respekte…

 140. dea thotë:

  21 May 2007 @ 7:03 am

  Nuk kthehem. Po ika une vdiq Austria :lol: :D lol.
  Kush kthehet ka respektim tim. Po te kthehesh edhe si ca qe njofim vetem per te bere cik korrupsion…..

 141. Zana thotë:

  21 May 2007 @ 7:35 am

  Une mendoj se nuk ka receta ,pergjithesime,e askush nuk mund te flase ne emer te nje katergorie..Cilido rast eshte rast i veçante.Njeriu leviz kur mendon qe atje ku shkon gjen kushte per veten e vet e ç’ka me te mira.Se kush eshte e mira veç kjo eshte shume personale e relative…Une kam shume respektper vitet qe kam investuar ketu ku jam..Do te ishte te emigroja edhe nje here…Disa eksperienca te jetes mjaftojne vetem nje here te vetme…E pastaj perse?
  Edhe ne Shqiperi mendoj se kane mbaruar koherat qe behej sikur punohej….Edhe atje duhet pune ,madje shume siç na thote LLukani…

 142. Laura thotë:

  21 May 2007 @ 7:42 am

  Blendi, harrova te them qe me pelqeu dhe komenti jot mesiper por sikur e ke egzagjeruar rendesine e politikes! Varet cfare profesioni ke! Jo cdo profesion eshte i lidhur me politiken, shyqyr Zotit…

  Dicka tjeter, kur iken per pushime eshte krejt ndryshe sesa kur iken pasi ke bere nje plan te vendosur dhe te paramenduar mire. Kur shkon per pushime, e ke mendjen vec per qejf dhe normal qe do e ndjesh me shume cdo ane negative (si uje, drita) por kur iken per te punuar, domethene krijuar, perqendrohesh me shume te ajo qe do ofrosh ti ne ndryshim sesa ne ate qe te ofron Shqiperia…
  Plus, disa nga ne, jane dhe shpirt i aventurave, duan ta provojne vete sic thane disa me lart, Shqiperine e tanishme, dhe jo te ecin me ‘te thena’…, nuk duan te kene keqardhje…
  Une per vete, kam ecur dhe kur isha atje, jo se nuk i ndjeja anet negative por me sa kisha mundesi mundohesha ta beja jeten sic doja…

  Kur ika, ika per tu shkolluar se Shqiperia s’me ofronte ate dege qe preferoja. Nese kthehem, cfare do sakrifikoj? Ndryshe nga ata qe u mburren se kane bere pare kendej, une i kam investuar ato pare te motra e vogel qe po mbaron dhe ajo shkollen kendej, dhe si perfundim, pa asnje kacidhe si gjithmone, mund t’i kthehem Shqiperise qejfoqejf …xhepat bosh, koken plot… mes miqsh te vertete…
  Dhe po te rri kendej, njelloj ajo pune, nuk enderroj per tre makina, sic tha dikush me lart, as per lavdi , dua te jetoj ashtu sic ma ndjen shpirti, me njerez ‘te mire’ , nga ato qe shohin larg hundes se tyre…

  Per te gjithe ata qe kane vendosur te rrine larg, me mall, nje kenge do ta degjoni prapseprape edhe:

  Nje këngë mjafton

  Dëgjoje shqiptar një këngë!
  Nje këngë t’vjetër ma dëgjo
  Nga ato që dalin prej dheut

  Dëgjoje shqiptar një këngë!
  Se do të kujtohet dhe djepi
  E duart e lokes te kërthiza

  Dëgjoje shqiptar një këngë!
  Se do te ngushëllojne zanat
  Per ndarjen e gjatë në zënkë

  Dëgjoje shqiptar një këngë!
  Dhe harroje se te vjen prapë
  Kur ti ta kesh harruar, rëndë

 143. Cheney thotë:

  21 May 2007 @ 7:43 am

  valbi,

  nga cv qe vure te peshku mu duke si nje valbi qe e njoh, nje valbi linguiste… Urime per titullin e ardhshem.. Shqiperia aty eshte, kur te te behet per mbare e te te ndryshojne kushtet dhe realiteti qe perjeton jam i sigurte se si ti, si shumica e te tjereve ketu heret a vone do ta perqafojme Shqiperine..

 144. marsida thotë:

  21 May 2007 @ 11:03 am

  Une per vete kam nje deshire te çmendur te kthehem ne Shqiperi por duhet pranuar se nuk eshte e lehte fare.
  Le te themi qe ka 10 vjet qe jetoj ne Belgjike, me nje interval dy-vjeçar ne Shqiperi, dmth per vit te trete dhe te katert te shkolles se mesme.
  Nuk eshte se jam ketu per te treguar jeten time por eshte e nevojshme ta specifikoj per ate qe do them me poshte.

  Te jesh individ i vetem dhe te mundohesh te futesh ne jeten ekonomiko-politike te atij vendi eshte si te besh petulla ne uje. Sado bindje te drejta, antikorrupsioniste te kesh ti si individ i rritur jashte atij realiteti, me disa vlera te caktuara morale dhe etike vie nje moment ne te cilin je i detyruar te ndjekesh rrjedhen, te perfshihesh madje ne te, ne fillim me nje leshim te vogel, duke mbyllur gjysem syri e pastaj ecen me dy syte e mbyllur, i verber, i drejtuar nga ai lemsh.

  Nje shembull te thjeshte : mamaja ime, mesuese gjuhesh te huaja, me 10-15 vjet vjetersi pune, shkon dhe interesohet per vend pune ne seksionin e arsimit ne Shkoder.
  Nga shoqerite e vjetra, kishte informacion qe ne disa shkolla, vendi per profesor te gjuhes frenge dhe angleze ishte vakant. Cfare i thone ata te seksionit???
  Kemi shume kerkesa, jane disa kandidate, dhe ne nje fare menyre nqse do vendin e punes, me jep zarfin nen tavoline….me nje shume parash te caktuar qe sinqerisht nuk ishte pak, megjithese problemi kryesor ketu nuk eshte sasia e parave te kerkuara por principi qe qendron prapa.
  Sigurisht, mami nuk pranoi dhe perfundoi mesuese provizore ne nje shkolle ne fshat, atehere kur ne shkollen e mesme 28 Nentori mu ne qender te Shkodres, nje shkolle me emer qe mbahet si shkolla me e mire e qytetit kishim nje “idiote” 24-25 vjeçare, me falni per termin, qe nuk dinte te rendiste dy fjale ne gjuhe te huaj…por ama qe ishte pistonuar aty nga ndonje i njohur me emrin “filani”.

  Une akoma nuk e kam provuar, sepse nuk jam akoma e kualifikuar per pune, por jam e sigurte qe keshtu do ndodhte edhe me mua.

  Si perfundim, cila eshte zgjidhja??? Per mua vetem nje rrezim i pernjehershem i qeverive, theksoj se perdor termin ne shumes, dmth si opozites ashtu edhe pozites, per te filluar edhe njehere nga e para me baza te shendosha rindertimin e vendit ne te gjitha aspektet.

  Jam e bindur se mund te duket nje zgjidhje utopike, fundja, bijte e atij populli jemi edhe ne, dhe si çdo njeri kemi bindje politike, te majta apo te djathta, pak rendesi ka, ama kemi kulture tjeter, jemi rritur me vlera tjera, i konceptojme ndrysh gjerat.

 145. A.Bekteshi thotë:

  21 May 2007 @ 11:29 am

  Ore secili ka menjen e vet,
  e aq me teper kur behet fjale per nje projekt jete(te ardhmeje),
  fundja kerkojme maksimumin e arritshem(ne sens material e moral)
  nga jeta.

  Pyetje, kthimi duhet te behet(kush zgjedh per ket opcion)
  - per motive egoiste personale ,
  - per nje sentiment detyrimi ndaj komunitetit qe investoi me na rrit(me buke e kripe, aq sa kishte…),
  - apo te dyja bashke

  Po te pyesim veten ne qetesi,
  motivi kryesor di ishte ai i pari(aq me mire qe perputhet me te dyten), dhe duhet te jete ky, sepse nje rob qe nuk ka equiliber brenda vetes, nuk ka c’me i dhene edhe shoqerise ku jeton.

  Qe ti bie muhabetit me shkurt,
  duhet me kuptuar edhe si po rrokulliset dynjalliku,
  sot e ne te ardhmen(globalizim, kapitalizem pa frena, forca SHTET ne dobesim e spostim vertikal(UE)),
  prona private, dominon ne terma absolute,
  dhe po gllaberon e po e dikton shtetin,
  triumf i “filozofise” - jepi drejtim vetes-,
  sepse modeli i shoqerise qe dominon boten sot,
  e ve njeriun ne sfiden e seleksionimit natyror.

  Per ne qe jemi arsimuar knej nga perendimi, nqs kthehemi,
  me duket me racionale me lujt letrat ne sektorit privat,
  aty mund te shprehim e ndertojme ate qe ne do te deshironim,
  sepse forca SHTET, shkon drej dobesimit e ofron pak mundesi me u realizuar si person.

  Sdq, kudo qofshi, ne rradhe te pare, bejuni DIKUSHI per veten,
  sepse edhe shoqeria(Shqiperia),per te tille ka nevoje,
  bota po shnderrohet si nje shtet i perbashket,
  mjafton te kapesh tregjet financiare,
  funksionojne sikur te ishin ne nje qytet te vetem,
  perkundrazi, perballe apo brenda kompiuterit tuaj.

 146. lulekuqe thotë:

  21 May 2007 @ 12:27 pm

  ba ba ba !
  Pa kthehuni nje here ne shqiperi pa te shohim se sa patriote e atdhetare jeni.
  Nje njeri nga shqiperia nuk degjova une te thoe :po hajdeni or se ketu esht fushe me lule dhe ne po presim investimet e tuja se qenkeni dhe parallij te medhej.Po te ishte ashtu nuk vijshin nga mali ne greqi qindra vete,dhe kur them qindra e them pa egzagjirim.Ata qenkan kaq pa mend qe lejn kockat mallit per nje cope buke?Pastaj ca kujtoni,lejne ujqit te hane delet se nuk keni faj e kuptoj shume mire se edhe une keshtu e pesoj.Rri nganje vit pa vajtur ne shqiperi dhe them po po do iki dhe svi me !sa per ata qe thone ae per femijet rrine jashet kane plotesisht te drejte se nuk esht kollaj nje femije qe esht lindur dhe rritur jashte shqiperise nuk esht fare e lehte te ambientohen ne shqiperi.Kujtohuni nje cike sa lehte u ambientuat ju kur shkuat ne nje vend te huaj dhe kini parasysh se kudo qe shkuat kishit dhe ndihmen dhe mbeshtetjen e duhur.Prandaj rrijini bythes prsiper dhe mos e luani he per he se nuk pini uje ne shqiperi po nuk i patet llogarite plot.

 147. dea thotë:

  21 May 2007 @ 12:30 pm

  te ka faj lulka :D ;)

 148. Blendi thotë:

  21 May 2007 @ 12:52 pm

  Lule, nuk po don kush me u kthy me mbledh lule. Andaj “fusha me lule” nuk po na hyn fort ne pune. Per hir te se vertetes une as per ameriken nuk i them dot kujt, “Eja se eshte fushe me lule”. Te tilla vende nuk ka. Jane te gjitha malore, me shkembinj, balte dhe asfalt. Pyetja ngrihet, ku te ka me shume vlere jeta. Dhe kjo eshte teper subjektive per tu peshuar, secili e ka sistemin e vlerave individual.

  Por sa per veshtiresite e jetes po tregoj ket anekdode emigrantesh.

  Emigranti: Erdha ne amerike se me kishin thene qe rruget ketu jane te shtruara me ar. Ishte genjeshter!
  Rruget nuk ishin te shtruara me ar, medja kishte rruge te pashtruara fare. Keto u desh t’i shtroja une.

 149. Zana thotë:

  21 May 2007 @ 12:55 pm

  Lulekuqja…As me llogari e as pa llogari…..Shqiperia akoma nuk na ofron as minimalisht ça na ofron Perndimi Dakort me ty..Pastaj ketu po shikohen vetem anet ekonomike te zgjedhjes….Po ato sociale,psikologjike…Kush prej jush qe ka mbi 5 vjet ne Europe e Amerike eshte gjetur mire me bashkekombesit e tij shqiptare??Agresiviteti,mungesa e edukates,e kultures,e kur them edukate nuk kuptoj vetem rregullat e miresjelljes!!!

 150. Loni thotë:

  21 May 2007 @ 1:06 pm

  ca nuk kthehen se kane akoma vjerren gjalle….etj….etj…

 151. citizen thotë:

  21 May 2007 @ 1:07 pm

  eh, po cjane tani keto gjeneralizime!!! sic ka shqiptare pa kulture, ka dhe amerikane dhe europiane pa kulture. ska ndonje ndryshim te madh. vetem se ne i shohim gjerat me sy pak me kritik ne shqiperi po njerezit njesoj jane gjithandej. po te kerkosh i gjen njerezit qe te pershtaten.

 152. Bela thotë:

  21 May 2007 @ 1:13 pm

  Cuditem se kur kam jetuar ne Amerike per 7 vjet me rradhe sdegjova njeri te kthehej ,kurse ne Kanada shof cdo muaj njerez qe kthehen sa marrin pashaporten kanadeze.

 153. Zana thotë:

  21 May 2007 @ 1:15 pm

  Dakort Citizen…problemi eshte sa…Perqindja sa eshte me e larte….Blendi thote atje ku ka me vler jeta…E ç’kupton me kete Blend??Varet se çquaj une vlere e mbase nuk mund te jete e njejte me tenden.Prandaj mbes se jane zgjidhe shume personale…

 154. citizen thotë:

  21 May 2007 @ 1:19 pm

  po prandaj thashe me siper: utility function :) secili ka te vetin.

 155. dhelpra thotë:

  21 May 2007 @ 1:46 pm

  Teme te veshtire ke hapur Llukan. Dilema jote po te le pa gjume. Keshtu na le te tereve, te ikim a te rrime. Keq ketej e keq andej. Njerez te dyzuar ne shqiptaret. Kur sgjen rehat ne vendin tend, ca mut rehati do gjesh ne fund te botes. Zemra ne shqiperi dhe mireqenia jashte shqiperise. Mireqenia nuk i referohet vetem sasise se lekeve qe ke ne xhep, por te qenit mire.
  Anyway, eshte vendim teresisht personal. Varet si i ka hallet gjithesecili. Varet cfare le ne shqiperi e ca gjen andej. Per mua ska formule. Shqiperia eshte ajo qe eshte, me te mirat e te keqijat e veta. Kush do me u kthy ben mire me u kthy sa me pare, sepse sa me heret ti kapesh gjerat aq me mire, mundesite qe lindin sot, neser nuk i gjen me. Gjerat ne Shqiperi detyrimisht ecin shpejt.
  Kush nuk do me ardhe ne shqiperi, ben mire te rrije atje ku eshte e ti shkrije energjite per ta bere sa me te mire jeten jashte shqiperise.
  Sa per studentet Llukan, jane nje mase shume heterogjene, dhe nuk jane te shumte ne numer ato qe vertet kane shkuar te bejne nje shkollim te hajrit e pastaj jane kthyer ne Shqiperi. Ke parasysh mijera studente qe shkojne ne Itali e ku nje % e vogel bejne ndonje gje te hajrit, e sa te tjere neper shkolla mediokre. Keta jane dhe kategoria qe gjemojne Bllokun.
  Une nuk shof personalisht shume shprese tek studentet. Sepse ata sjellin thjesht formimin akademik me vete. Le te themi se do ishin me te vlefshem po ta provonin bythen ne pune per ca vjet andej nga jane.
  Gjithesesi Llukan, nuk ka informacion ne bote qe te ta shpjegoje se si funskionojne gjerat ne shqiperi. Nuk mjafton nje portal me njoftime per pune. Ka shume gjera prapa skene qe duhet ti dish. Dhe qe te jemi te qarte, nuk eshte vetem puna objekt vleresimi per shqiperine. Le te themi qe puna eshte nder gjerat me te mira qe mund te gjesh. Ehu sa bishta ka jeta nga mbrapa qe ta bejne diten aq te veshtire ne Tirane. Studenti apo emigranti, po nuk erdhi ta provoje vete shijen e shqiperise nuk gjykon dot pavaresisht se sa info merr paraprakisht.
  Dhe sa per Fushe Krujen, Llukan, atje ka nje kompani te madhe cimentoje qe s’eshte cudi te te paguaje 2000Euro ne muaj per nje njeri te kualifikuar si ti. Kane zyrat qendrore ne Tirane

 156. Grupi thotë:

  21 May 2007 @ 1:50 pm

  Nuk i lexova te gjitha shkrimet ne kte teme…por po ju sjell dhe ato 2 qindarkat e mia.

  Te gjitha varen nga rrethanat…ca njerez e kan me mire te kthehen…e ca jo. Ju mundoni ti fusni te gjith emigrantet ne nje kategori…pa marr parasysh se cilat jan rrethanat e atyre emigrantve ne Shqiperi.

  Marr veten si shembull. Un jam ktu si student…ne Shqiperi i kam kushtet ekonomike…le te themi…me teper se te mira. Per konditat e mia…do ishte me mire te kthehesha se te rrija ktu. Do kem dipllome Amerikane…por edhe sikur te mos e perdor…kam mundesi te tjera qe me ofrojne nje jete po aq te mire se ktu. Dhe nga ana tjeter…ne Amerik nuk behet jet per mua…se perfundon ne ndonje suburb…dhe ajo jet nuk eshte e pranushme per mua. Nuk eshte vetem terheqja e “Bllokut”…eshte e gjith jeta…dhe nuk eshte dicka e perkohshme…por perkundrasi. Une nuk e shof veten te jetoj ne nje suburb, i martuar me nje Amerikane, duke punuar 60 ore ne jave…per hirr te “rroges se mire” qe kurr s’ka per tu gezuar. Pa uje e pa drita…dhe prap jeta ne Shqiperi do ishte me mire…PER MENDIMIN TIM.

  Ju do thoni…ky eshte nje rast. Nuk eshte nje rast…se shumica e atyre qe kan vajtur jasht per studime…jan ekonomikisht “te pasur”…dhe per ata do ishte me mire kthimi ne Shqiperi. Dhe mos mendoni se jan pak ata nga kjo kategori qe kthehen e duan te kthehen.

  Per mendimin tim kthimi do ishte me mire per te gjithe…por sic thot artikulli shume nga emigrantet ne Amerik nuk mendojne ashtu. Dhe kjo varret nga personi dhe nga ka ardhur nga Shqiperia.

  Po te kesh qen fshatar ose pastrues rrugesh ne Shqiperi…Amerika te duket si ender dhe nje pune si pastrues ne Amerik (gje qe preferohet nga Shqiptaret e NYC per shembull) eshte me se e pranushme per ty. Shume mire te bejne dhe ta gezojne…por Shqiperia ka nevoj te mbaj TRURIN…dhe jo fshataret e pastrusit. Nuk eshte e thene qe te gjith te kthehen…te kthehen vetem ata qe kan dicka per ti shtuar ati vendi…pra studentet dhe intelektualet.

  Prandaj mos beni diskutime nese mund ose duhen te kthehen “refugjatet”. Nuk ka kategori ku mund ti mbledh te gjith “refugjatet”…se kthimi varet nga konditat qe ke len pas ne Shqiperi. Nuk kan qen vetem fshatar e te varfer qe iken si emigrant…po kan qen edhe intelektual e njerez me te ardhura te mira…se kujtonin se do ishte me mire diku tjeter…dhe ne shume raste nuk i doli ashtu.

  Por gjithashtu nuk ka rendesi nese kthehen “emigrantet” apo jo…rendesi ka qe te kthehen studentet dhe intelektualet…jo ai fshatari qe i gezohet punes se pastrusit ne NY.

  Dhe kthimi i studentave…pervec konditave ekonomike te tyre ne Shqiperi…varet dhe nga tregu…dhe tegu nuk varret nga qeveria. Ne harruat…jemi ne kapitalizem sot.

 157. lulekuqe thotë:

  21 May 2007 @ 1:54 pm

  Per ke thua ti o?Per ata qe sa moren pashaporetn iken nje xhiro nga shqiperia se i kishte marre malli qyqaret se kush e di sa vite jetonin ne ilegalitet dhe duan te shohin nje here njerzit?Te jesh e sigurt se heren e dyte ndonje udhetin nga Long Iland do ti gjesh per te ber serf se plazh vari teneqen!
  Qafsha anglishten time se nuk e di mire po mos ma vini re!

 158. dhelpra thotë:

  21 May 2007 @ 1:56 pm

  Grupo,
  Shkruhet “varet” more shpirt dhe jo “varret”
  se na tmerrove , dhe na flliqe se je dhe diplome Amerikane :-) :-)

 159. GESMS thotë:

  21 May 2007 @ 1:58 pm

  o,Blend,nuk po te pyet kush ty a me ardhe a mos me ardhe ne amerike se me duket qenke jashte loje,ne qofte se je penduar ketheu sa me pare ne shqiperi se perveç shume te keqjave qe tani nuk po ti numeroj,po po te theme vetem njeren “”kur te kethehesh ne shqiperi do te thithesh ne organizmin tend 75 kg.pluhur ne nje vite ,,kjo eshte statistika qe ka dal ptani kohet e fundit nga instituti qe merret me matjen ndotjes ne shqiperi.Po quditem qi ti akoma nuk i paske gjetur florijt gjithe amerika eshte flori po ti duhet te gjejsh rrugen e mire per te shkuar te florijt ,ta theme kete se ti me duket ecen ne rruge te pa shtruara .

 160. Cheney thotë:

  21 May 2007 @ 2:09 pm

  sa per muhabet,

  meqenese po flisni edhe per masat; ne qytetin ne te cilin jetoj ne amerike klasa puntore shqiptare eshte e perqendruar ne disa ‘fabrika’. Ata paguhen nga 8-13 dollar ora ne varsi te viteve qe kane investuar ne ato fabrika. Shumica derrmuese e ketyre njerzve vine nga fshatra te shqiperise ose nga qytete te varfra..Pra keta njerez vertet qe vine per nje jete me te mire per vete dhe per nje te ardhme me te mire per femijet..

  Gjykojini keta po deshet..

 161. GESMS thotë:

  21 May 2007 @ 2:15 pm

  o zana: Jam dakort pjesërishtë me ato si thua ti ,por një gjë duhet të keshë parasysh se nuk ka pyll pa derra ,në qoftëse ju jeni e mirë duhet të rrini me të mirin ,e kështu nuk ke mundësi me e njoftë të keqin kur ti nuk i jep mundësi me nndej me te,jo të gjithë bashkomësit janë ashtu si thua TI,të këqitë janë një perqindje e vogel por namin e nxjerrin të madh,e mira nuk është lajm dhe pak trasmetohet,kurse e keqja mbartet dhe trasmetohet EDHE disa ditë mbasi ajo ka ndoll.
  unë nuk jam nga ato bashkomas që ti paske njohur.
  faleminderit për kohen që më kushtuat.

 162. Blendi thotë:

  21 May 2007 @ 2:16 pm

  GESMS - nuk e ke kuptuar thelbin e asaj anekdodes. E ke marre ne trajte shume personale, ate thenie nuk e kam krijuar une por eshte folklorike, e dale eksperienca e perbashket e emigranteve. Une nuk i dhash askujt mend me ardh apo me ik. Nuk di ku dhe si i lexon ato qe nuk jane shkruar.

  Nuk me pelqen te hyj ne debate per ShBA (shiko kete shkrim dhe komente per ate debat; Laura - Kur mi grric Amerika nervat)

  Por me lart kam thene se e kam atdhe te dyte (nxirri vete perfundimet se cfare dmth kjo shprehje), e ti kthehesh me tregon rruget se si i ka e nga duhet te shkoj - kjo eshte tipike shqiptare. Do isha me verte i befasuar sikur te jete se ti me te vertete e njeh ShBA me mire se une. Megjithate ne fund ke te drejte - me teper rastesisht - se Amerika vertete eshte vend i mundesive te medha. Kete nuk e mohoj kurre. Por eshte nje gje ta thuash, dhe nje gje tjeter ta jetosh. Une kurrkund nuk jam ankuar per zgjedhjet qe kam bere vete, por ama te drejten per te “patur mall” nuk ma merr dot askush. As mentaliteti prepotent qe mendon se di.

 163. Capri thotë:

  21 May 2007 @ 2:16 pm

  Tani dikush ketu tha se per femijet Amerika nuk eshte apo ndonje shtet tjeter i huaj. Nuk pajtohem plotesisht. Eshte e vertete qe ne Shqiperi apo Greqi apo Italy femijet jane me te socializuar neper lagjet ku jetojne. Por ne qofte se seicili prind investon per femijet ti dergoje neper kampe behari, neper sporte apo neper clube femijesh Amerika eshte e persosur. Prandaj mesohuni te adoptoheni me jeten e vendalinjve, qofshin keta Greke, Italiane apo Amerikane, jo vetem te kurseni dhe te beni para dhe te behen femijet si qypa kanapeje perpara kompjutrave, game boy dhe tv. Pikerisht prandaj erdhem ketu, jo vetem per para por edhe per zhvillimin mendor, sportiv, shoqeror te femijve tane dhe jo vetem per ate edukativ me scholarshipe falas.

  Lum ai qe rriti femijet ne nje shtet europian p.sh. Shqiperi, Greqi apo Italy dhe i solli ne Amerike ne nje moshe kur kalon nga feminija ne adoleshence.

  Eshte e vertete qe jeta feminore ne Europe eshte me qualitative.

  Laura tu te pergezoj per kurajon, me pelqejne njerezit kurajoze, pothuajse me lart nje shkrim te tere ta kushtova ty, por me sa duket nuk e ke lexuar ose te ka shpetuar.

  Good luck in Albania. Give it a shot, just try. If you do not try you can not judge.

 164. lulekuqe thotë:

  21 May 2007 @ 2:33 pm

  hajde merreni dhe nga une nje kenge labi

  cme dhembi zemra cme dhembi
  kur u nisa ate dite
  cmu be lemsh e sme ze gjumi
  dhe nje lot smu nda nga syt

  ne te dale putha dhe porten
  putha guret e avllis
  si kembej me gjithe boten
  o vendi ku piva sise

  RROFTE LABERIA,RROFTE SHQIPERIA
  u nisa udhe e pa udhe
  aty ngreu e aty bjere
  mos u hengert buka kurre
  kur me kemb te shtyjn te tjere

  bje te fle gjumi sme ze
  hedhe syte e shikoj henen
  me kujtoheshin femijte
  me piqte malli per nenen

  mezi u ktheva i gjalle
  me nje traste hedhur ne shkop
  tu befsha moj buka thate
  shkuar mjaltit neper bote

 165. Capri thotë:

  21 May 2007 @ 2:37 pm

  Tani edhe Noli shkrojti e kendoi bukur shume, por se fundi ne Ameriken e bekuar vdiq mes shqiptareve.

 166. Grupi thotë:

  21 May 2007 @ 2:39 pm

  Dhelpra na fal se me shkoj dora…

 167. Girl thotë:

  21 May 2007 @ 2:41 pm

  “Kurbeti shoke kurbeti,
  kush vate e nuke mbeti…”
  Ndryshojne kohet, prespektivat etj. etj. po “hallet” jane po njesoj. Nje sy rri gjithmone nga atdheu, dhe mendja deri sa te jemi gjalle atje do rri “te kthehem, te mos kthehem?” ose “po sikur te isha kthyer, si ai filani qe eshte rregulluar persembari ne Shqiperi!”. C’est la vie!

 168. lulekuqe thotë:

  21 May 2007 @ 2:41 pm

  he ore se populli e ka kenduar dhe ne mbajm shpirtin me gajret.

 169. dea thotë:

  21 May 2007 @ 2:46 pm

  Si perfundim kush do kthehet? Asnjeri ;)

 170. dhelpra thotë:

  21 May 2007 @ 2:51 pm

  Po sikur ta shtronim keshtu :
  Mire qe spo kthehet njeri, por te pakten te mos ikin me ata qe jane ketu !

 171. Capri thotë:

  21 May 2007 @ 2:51 pm

  Per nate te shoh ne endra,
  Shtepiza ime e vogel,
  Dhe kur me del gjumi,
  Pyes veten,
  C’bera, perse u ktheva.

  Koleget, kolokiumet
  Me dalin ngaterruar
  Punetoret e fabrikes
  10 perqindshi i uruar

  Uff isha rehat,
  S’i mi mori mendte era
  Dhe jam prape ketu,
  Ne mes te llacit e baltes

  Lashe punen me kompjuter
  Lashe shtepine e bukur
  Lashe rruget e qendisura
  Te jetoj memedhene pluhur

  Lashe pushimet e qeta
  Ku patertia triumfon
  Dhe ja plerat rreth deti
  Kisha kohe qe i kerkoja

  Per nate te shoh ne endra,
  Shtepiza ime e vogel,
  Dhe kur me del gjumi,
  Pyes veten,
  C’bera, perse u ktheva.

  CAPRI

  Keto endrra ju them te drejten dhe keto mendime nuk me ndahen mbasi me del gjumi nga nje ender e tille qe e shoh pothuajse nje here ne gjashte muaj. Ju betohem………..

 172. Cheney thotë:

  21 May 2007 @ 2:56 pm

  Dea,

  te gjithe ketu do kthehen, kthimi eshte derivativ.. hallin e kam te ata qe punojne ne fabrika dhe jane ibret kendej e ibrejt andej..

 173. jeronin thotë:

  21 May 2007 @ 2:56 pm

  kam shume vite ne emigracion po thuaj se 10-t,Eh,them me goje se”" jam mire ” por ne te vertet zemra me pikon atje, ne Shqiperi ikem kur i kishim kaluar shume vite atje,ne gjithmon do te na rije koka mbrapa,se atje kemi shume kujtime dhe endra qe do te vdesin vetem kur te vdesim vet,e sa per femijet qe urriten ketej,ndoshta Shqiperia do te jete nje ender qe nuk do ta kene qef ta jetojne,C`fatkeqsi !`

 174. dhelpra thotë:

  21 May 2007 @ 2:59 pm

  Qyqja, Capri
  Po ti mos u kthe mor rob zoti. Kur ndjehesh kaq keq, lere ate muhabet. Ndaje mendjen e largoi endrrat e keqija.
  Ti je vetja jote ne radhe te pare, dhe mundesh te behesh njeriu qe deshiron kudo qe te jetosh. Vlerat e tua i bart kudo qe vete.
  Nuk eshte ndonje gje e madhe memedheu. Rendesi ka jeta jote, familja, shtepija jote, puna jote. Pak e shume keto e perbejne jeten tende.
  Shqiperine tende mund ta mbash fare mire edhe ne zemer, edhe brenda shtepise tende. Ti vete je nga shqiperia, automatikisht shqiperia jeton tek ti.
  He xhan , mos e vrit kaq shume mendjen.
  Take Care

 175. e.T thotë:

  21 May 2007 @ 2:59 pm

  Shume mire te bejne dhe ta gezojne…por Shqiperia ka nevoj te mbaj TRURIN…dhe jo fshataret e pastrusit. Nuk eshte e thene qe te gjith te kthehen…te kthehen vetem ata qe kan dicka per ti shtuar ati vendi…pra studentet dhe intelektualet.
  ———-
  Lexova pak me larte.
  ky eshte nji justifikim jo vetem i klases politike shqiptare por dhe shume vendeve te tjera evropiane , Italise,p.sh. per te justifikuar pasojat e Globalizmit.
  Shqiperia ka nevoje per Pare.
  Pare ne kuptim te investimeve.Po pati investime nuk iken krahu i punes. (gjaku i nje kombi)
  Ai qe investon natyrisht do sjelle dhe trurin
  Per mendimin tim Shqiperia tru ka boll, me teprice por kur s’ka investime…

  Te njejten muzike degjojme dhe ne Itali, U bu bu na iku truri ne amerike..
  nderkoh vetem nga pjesa verilindore e saj (triveneto) jane hapur mbi 20 mije ndermarrje te vogla e te mesme ne Rumani .e lehte te imagjinohet per tere evropen lindore, Kinen Indine, etj…etj…

  Ne se klasa politike Shqiptare do te mund te thith investime truri kthehet vetvetiu,po su kthye siç shkrova pak me lart, truri qe eshte del e tepron

 176. Capri thotë:

  21 May 2007 @ 3:02 pm

  “DO TE” kthehemi

  Parashtesa “DO TE” u mboll kudo, por kure nuk u korr. (thenje popullore, me duket se eshte popull i huaj, jo shqiptar)

  Kete themi te gjithe “DO TE” por nuk pashe ndonje qe te kthehet ne Shqiperi dhe te jetoje jete me te mire se aty ku ishte me pare.

  Une me jete nuk nenkuptoj vetem parate apo bisnesin, jeta tek une perfshin gjithshka, ne rradhe te pare qetesine dhe sigurine e perditshme persa i perket pronave personale, pastertine qytetare, systemin aresimor dhe mjekesor, mentalitetin e njerezve mbi jeten ne pergjithesi, urbanistika, kalimi i kohes se lire etj, etj……….

 177. dhelpra thotë:

  21 May 2007 @ 3:09 pm

  Aty me rri Capri, ke sistemi mjekesor.
  Ketu te iken koka per lesh ore vella.
  Te rrofshin leket, truri, investimet apo karriera.
  Po te ra llotaria te perfundosh ke spitalet tona , ke marr fund.

 178. lola thotë:

  21 May 2007 @ 3:14 pm

  Iris, tani e pashe “repliken” tende. Po ti marresh nje nga nje keto mesazhet qe jane shkruajtur ketu, gjithesecili ka te drejte me menyren e vet. Megjithate, nuk eshte se duhet te presim frymen e shenjte ashtu sikurse thua ti, por perderisa shteti nuk po operon me politika te mjaftueshme per ti kthyer shtetasit e saj qe jane jashte vendit, kryesisht studentet, atehere eshte me se e dukshme se po ky shtet po u apelon pikerisht juve: rrini aty ku jeni, se jeni mire. Pra per momentin ata nuk kane ndonje perspektive ketu. Ne po jetojme ketu, dhe e shohim se sa e veshtire eshte te gjesh nje vend pune.
  besoj se gjithesecili nga ju nuk do te deshironte te jetonte ne nje vend, ku i meshohet çdo dite e me shume sa per sy e faqe, qe te bejme nje shtet ligjor. Po si mund te behet nje shtet ligjor, e cila mbahet ende ne kembet e nje ekonomie teresisht informale? Si mund te behet nje shtet ku krimi ka sfiduar te gjitha hallkat e drejtesise, e kur kjo e fundit eshte politizuar me shume se kurre. Ke degjuar lajmet nga Shqiperia keto kohet e fundit? Marrim edhe shembuj krejtesisht banale ne dukje, por qe ne thelm, shperndajne alarm. Sa lajme ke degjuar “te bujshme” se po kapet droge e se policia po sfidon trafikun? Plot. keto te gjitha jane trajtuar ne kuadrin e nje “suksesi” te qeverise por edhe te policise. Por per habi, pas pak ditesh, keta trafikantet ose lirohen, ose akuza lehtesohet, sepse “malli” na del ose se paska qene paracetamol, ose miell, ose kerp, kur eshte fjala per hashash.
  Sa zyrtare te korruptuar ke degjuar ti se kane perfunduar ne gjykate? Ta them une: asnje. Vetem vitin e kaluar kane qene rreth 900 zyrtare te administrates me dosje ne prokurori, por me pas keto dosje kane avulluar. E pra, une jetoj ne shqiperi, por me vjen keq qe jetoj ne nje vend ku shteti eshte inekzistent perpara ketyre fenomeneve te mesiperme (ka dhe plot te tjere) te cilat jane kushti kryesor qe na kane vene organizmat nderkombetar per tiu bashkuar asaj te madhes BE.

 179. valbi thotë:

  21 May 2007 @ 3:29 pm

  Me duket se te gjithe jemi te mendimit se cdo hap individi e ben ne baze te eksperiences se tij. Keshtu dhe me kete dilemen e se kthyerit..Per disa eshte me e lehte, per disa dhe jo..Rendesi ka qe aty ku vendosim te jetojme te jemi te lumtur…Jeta eshte shume e shkurter dhe nuk ja vlen qe jemi tere kohen te stresuar.

  Per mua kush kthehet ka pergezimet e mia, por dhe kush vendos te rri gjithashtu. Secili ka jeten e vet dhe e jeton ate sic deshiron.

  Cheney: me bere kurioze..je ne Angli apo ne Amerike? Me jep ndonje “clue” kush je ose me dergo ndonje e-mail..te pakten t’e jem koshiente per prezencen tende..lol

 180. dea thotë:

  21 May 2007 @ 3:32 pm

  Cheney, te gjithe thone do kthehemi kur ju merzitet vendi ku jane ose i merr malli per shqiperin, por asnje s’kthehet. Zana e tha shume bukur qe keto jane vendime vetjake. Secili e di vete ku i pikon catia. Pastaj se kuptova ate hallin tat. Ata qe skthehen sipas teje jane te gjithe te pa shkolluar? Shume kthehen ne shqiperi se ju merzit emigrimi, u pasuruan, ose duan te pasurohen atje. Shume pak kthehen per shqiperine dhe idealet. Ky eshte halli im, se ata qe punojne ne fabrike dhe fitojne lekun me djersen e ballit jane njerzit qe respektoj me shume si andej dhe ketej.

  Te gjitheve na mungon familja dhe shqiperia por jeta perbehet nga vendime dhe secili vednos ate qe i duket me e mira per te.

 181. Cheney thotë:

  21 May 2007 @ 3:53 pm

  Dea te thash qe puna e kthimit eshte derivativ. shpejtesia dhe sasia e te kthyerit varet ashtu sic the dhe ti nga shume faktore, e qe te gjithe jane individuale.

  Ju flisni pacavure, shume kthehen ne shqiperi se ju merzit emigrimi etj, une nuk njoh njeri qe ta ket emigrimin me qef, te pakten jo ne mase njehere.. Ne qe shkruajme ketu, besoj, ne mase e kemi mundesine qe te pakten ta shtrojme ate pyetjen hamletjane ne mendjet tona.. Ata te fabrikave JO!! Pra kometni im i ishte drejtuar atyre njerzve si brenda edhe jashte shqiperise qe nuk shohin dot pertej hundes se tyre per te kuptuar se ka shqiptare qe me verte i kane kembet e lidhura ne emigrim..pra respekti menjane..

 182. Cheney thotë:

  21 May 2007 @ 3:56 pm

  Valbi,

  jaam.. ne shqiperi :D .. thurje shoqerore, mos e vrit shume mendjen

 183. Capri thotë:

  21 May 2007 @ 4:12 pm

  Na cau barkun ky patriotizmi i madh mor jahuuuuuu…………….

 184. valbi thotë:

  21 May 2007 @ 4:17 pm

  cheney..
  prape jam kurioze..me pelqeu si u shprehe “thurje shoqerore”..still, s’me le kureshtja..jemi ne te njejten moshe? jemi takuar ne shqiperi apo ne amerike bashke? mos me le keshtu pa informacion…please!!! :(

 185. Grupi thotë:

  21 May 2007 @ 4:17 pm

  Lola…ai problem qe ke ngritur ti ekziston kudo ne evropen lindore…te mos themi ne shumicen e botes. Tani ne nuk pretendojme te jemi vend i zhvilluar…por vend ne zhvillim…dhe zakonisht ne vende te tilla ka me shume “opportunity” per te ber pare.

  Ne e eksagjerojme disi situaten dhe e bejme shume tragjike…atje ku nuk duhet ber kaq tragjike. Une e shof Shqiperine si nje vend qe ne 10 vjet do arrij nje nivel jetese te krahasueshem me fqinjte tane. Problem i madh se paska ca trafikant droge. As une as ti s’merremi me droge apo trafik…atehere c’pune na prish?? Ne e bejme edhe qime tra…se vend me 3.5 miljon jemi dhe kur kapet nje me droge eshte lajmi i dites…kurse ne vende te tjera as qe i bie rradha te permenden gjera te tilla. Gazetat Shqiptare jan si gazetat tabloid…nuk i vihet shume veshi.

  Dhe me teper…mja i vut fajin ose pergjegjesine qeverise…sic thash me pare ne jemi ne kapitalizem…dhe pergjegjesia per investime dhe zhvillim bie tek ne…jo tek qeveria. Investime duhen ber me teper nga ne Shqiptaret…dhe jo nga te huajt. Dhe me sa shof une Shqiperia ndjek te njetin zhvillim si vendet e tjera qe kan kaluar fazat tona. Deri tani investimet beheshin ne sektorin e ndertimit…tani qe ai sektor po ngadalsohet…investime po behen ne punishte, ne ndermarje, biznese te ndryshem e fabrika. Kto jan fazat qe ndjek nje ekonomi ne zhvillim.

  Sa me shume te zhvillohet dhe diversifikohet ekonomia…aq me pak njerez do ikin dhe aq me shume do kthehen. Dhe nuk po flas per “krahun e punes”…se krah pune kemi sa te duash…po flas per klasen intelektuale dhe studentet.

  Me sa shof une…kjo gje po ndodh. Mund ta kem gabim…po une marr si shembull veten time dhe shume te tjer qe njof.

  ———–

  Ajo qe na pengon ne Shqiptaret eshte me teper mentaliteti qe ne anen tjeter…bari eshte me i gjelber. Nuk bejm asnje perpjekje per te permirsuar situaten tone…se instinkti i pare eshte “te ikim se ktu nuk behet gje”. Nuk e di po shume nga ata qe kan ndejtur kan ber nganje gje…dhe nuk po jetojne dhe aq keq.

  Ne problemi juaj eshte me teper se doni te jetoni ne nje shoqeri me “pasterti qytetare” e me “urbanistike”…atehere rrini atje ku jeni. Problemi per mua qendron se po mbaroj 5 vjet universitet…qe te perfundoj ne ndonje suburb ku mund te gezoj “pastertine qytetare” duke punuar 60-70 ore ne jave (se me rrofte diplloma qe me detyron te ponoj si rrobot) ne ndonje katund te humbur te Amerikes. Falemnderit shume…po ajo jet nuk eshte per mua…se nuk u plaka akoma…sado mangut te jet “urbanistika” dhe “pastertia qytetare” ne Shqiperi.

  Se pastertia, urabinstika, e gjith te tjerat…vine me kohe dhe me rritje te ekonomise…dhe sic thash per mendimin tim ne 10 vjet Shqiperia nuk do jet dhe aq keq sa e mendoni ju.

  Kthimi nuk eshte per te gjithe dhe te gjithe nuk duhet te kthehen…te kthehen vetem ata qe duan te kthehen, qe kan mundesi te kthehen, dhe qe mund ti shtojne dicka zhvillimit te ati vendi.

  ——–

  Mos u beni kaq pesimista…megjithse ajo eshte gjeja me e perefruar per ne Shqiptaret.

  PS: Nje gje qe duhet me teper per te terhequr studentet ne vendet e huaja…me teper se cdo gje tjeter…eshte nje sistem praktikash. Vetem aq do duheshe per mua qe te kthehem ne Shqiperi…ne kte cast bile! Ka kompani sa e duash qe marrin ne pune…po i duan te gjithe te perhershem e me eksperience. Duhet nje sistem ku te marrin student ne pune si “intern” per praktike…dhe do shihni sa do kthehen ne Shqiperi.

 186. Blendi thotë:

  21 May 2007 @ 4:20 pm

  Jam kurjoz te di, pervec demagogjise se lodhur, cfare perpjekjesh konkrete ben shteti shqiptar per te terhequr intelektuale qe kane se paku predispozite te kthehen?

  Me duket se kjo ka vlere per tu diskutuar. Se jemi mesuar te ngopemi me luget e zbrazta te fushatave elektorale. Ka ca vjet qe flitet per kete “thithjen e trurit” por me duket se eshte e gjitha “tym dhe pasqyra”… Jam dakord qe fundi i fundit nuk eshte detyre e shtetit te ndihmoje ndokend te kthehet, por ne rast se gjerat jane keshtu, per cfare djall i japin gojes politikanet ne fushata elektorale?

  Ky “prioritet” i qeverive te tashme e te kaluara nga cila ministri mbulohet? Jam i sigurt se vec fjaleve ne ere nuk ka ngritur askush as nje gisht per tu marre me mire me kete ceshtje, dhe kthimi mbetet nje iniciative krejtesisht individuale.

  Supozoj se vendit i duhen te rinjte e kualifikuar, dhe parimisht duhet te kete nje fare infrastrukture - qofte edhe vetem informative (ketu i meshoj asaj qe Llukani shkruan ne artikull) - por realisht nuk behet absolutisht asgje nga ana e shtetit per te terhequr kete kategori qe potencialisht do i ndihmonin progresit.

  Shteti prodhon vetem dogma shterpë, eshte i varfer ne ide, i plakur ne mentalitet dhe alienues nga natyra. Emigrantet jane realisht jo te mirpritur, vetem te hollat e tyre vidhen paturpesisht.

 187. Grupi thotë:

  21 May 2007 @ 4:20 pm

  Rendesi ka qe aty ku vendosim te jetojme te jemi te lumtur…Jeta eshte shume e shkurter dhe nuk ja vlen qe jemi tere kohen te stresuar.

  ———–

  Me kaq mbylleshe bukur ky muhabet…jeto atje ku e shikon jeten me te lumtur. Arsyet pse…i di vetem ti.

 188. Capri thotë:

  21 May 2007 @ 4:23 pm

  Pikerisht aty tek mentaliteti eshte fjala, se si te pelqen te jetosh. Ne qofte se ke problem, mund te jetosh mire kudo edhe Kenia edhe ne Guine.

 189. Grupi thotë:

  21 May 2007 @ 4:25 pm

  Ky “prioritet” i qeverive te tashme e te kaluara nga cila ministri mbulohet? Jam i sigurt se vec fjaleve ne ere nuk ka ngritur askush as nje gisht per tu marre me mire me kete ceshtje, dhe kthimi mbetet nje iniciative krejtesisht individuale.

  ————-

  Para dy vitesh kishte nje program Praktika 06…qe terhoqi disa qindra student. Nje vajz qe njof une ne Harvard ishte njera prej tyre qe u kthye dhe beri nje “internship” ne vere…

  Ishte program i mire dhe i suksesshem per mendimin tim…por tani qe erdhi i ndrituri Sali Ram Berisha…me mushkat e KOP-it…programi nuk eshte vazhduar.

  Vetem nje hap i vogel si ai do mjaftonte per te terhequr me qindra student ne vit…

 190. Capri thotë:

  21 May 2007 @ 4:31 pm

  C’me flisni per studentet mor jahu…

  Studenti kudo qe te shkoje nuk mund te beje kurre prokopi, po nuk eshte present brezi i vjeter dhe me eksperince akoma ne fuqi. I shohim edhe “intern” ketu cdo behar, as ja shkrepin fare, as nje fax nuk dine te dergojne, le pastaj te bejne projekte.

  Please give me a brake.

  kemi qene edhe ne dikur studente dhe kur dolem ne pune nuk dinim te formulonim edhe nje leter te thjeshte reklmimi ndermarjes kundershtare.

  Kujtoni se studentet e ardhur do te bejne vezen e kuqe.

  Vezen e kuqe e ben vetem KAPITALI I MADH.

 191. Bela thotë:

  21 May 2007 @ 4:34 pm

  Ashtu eshte Grupi duhet tia bejm vendin vetes ketu ku jemi se perndryshe po jetuam te strehuar te humbur jemi gjithsesi.

  Une besoj se duhet te jemi te lumtur per nje gje ,qe ate qe hoqem neve sdo ta heqin femijet tane,vecse kam nje frike nuk e di sa na premton e ardhmja e punes tone karshi edukimit te femijes me te dyja kulturat,do te jete nje pune shume e madhe nga neve si prinder,megjithse une jam nene e re thjesht e kam vajzen 14 muajshe dhe mundohem ti flas vetem shqip por ajo ma ben me dore kur dal te dera:

  Bye bye mama!

  Kjo me ben te lekundem ndonjeher dhe me merzit kjo ide por gjithsesi te shpresoj se nje dite do tia kem arritur qellimit ta formoj dhe edukoj ashtu sic kam qef edhe shqiptare edhe kanadeze ,sepse sipas vendit, kuvednit.

 192. Grupi thotë:

  21 May 2007 @ 4:41 pm

  Capri me duket se s’morre vesh arsyen pse po diskutojme per studentet…Eshte puna te kthehen…jo nese din te bejne nje fax apo jo.

  Qellimi i nje programi per praktike eshte qe ti japi nje mundesi studentve qe te fusin kemben ne dere…se pengesa numer nje eshte fakti qe duke qen jasht vendit nuk kan mundesi te kerkojne pune atje…edhe sikur te duan. Dhe gjithasthu nuk i merr njeri ne pune sepse nuk marrin “intern” ne Shqiperi.

  Dhe ti te lutem flit per veten tende…une student jam akoma por kam gati 2 vjet eksperience pune nga “internshipet” qe kam bere…dhe di te bej dhe fax dhe “projekte”.

  Eshte per tregun e punes per te vendosur se kush do bej vezen e kuqe…

 193. Cheney thotë:

  21 May 2007 @ 4:50 pm

  me te vertete teme e gjere..

  Po flisni per emigrantet ketu apo per studentet shqiptare me rezidence ne Shqiperi qe shkojne e bejne shkollen jashte? Nje oqean i tere midis ketyre dy kategorive..

 194. lola thotë:

  21 May 2007 @ 4:55 pm

  Grupi, te uroj qe te kthehesh e te akomodohesh ne nje pozicion qe do doje. Sa per ato problematikat, ne nuk duhet te pajtohemi me faktin se keto fenomene jane dhe ne lindje dhe kaq, ne po pretendojme te jemi si perendimi, pa qe jemi ne lindje, e dime mire te gjithe kete gje. te uroj dhe diçka tjeter, qe pasi te zesh nje vend pune te mire, flas ne administrate, ti kesh thurur aq mire telat, sa kur pas kater vitesh pasi te ndryshojne pushtetet te mos vije ai militanti i paafte dhe te te thote ty qe ke studiuar jashte se “karrigen” tende tani do e marr une. Une absolutisht jam pro kthimit, sidomos te studenteve, pasi emigrantet ekonomike ka shume arsye qe nuk mund te kthehen.
  Uroj edhe te mos semuresh ndonjehere… se do marresh malet…
  Une personalisht para dy vitesh kisha nje problem shume te vockel shendetesor. Nuk lashe klinike e spital pa shkuar. Shpenzova edhe shume para. Cfare me thoshte nje mjek, nuk ma thoshte nje tjeter, aq sa me kaloi ne stres kjo gje. E di kur u sherova? Ika ne Angli, dhe seriozisht, nese nuk me beson, u sherova nga nje medikament shume i thjeshte qe me rekomandoi nje mjek atje, te cilin e gjeta shume lehtesisht ne nje farmaci, jo shume larg klinikes, dhe medikamenti ishte shume i lire. (me duket 10 paund). Por ama u sherova pa kaluar as edhe nje jave pasi mora kete medikament. O zot ku paskesh qene me pare po mendoja me vete.
  Qe jemi vend drejt zhvillimit, edhe kjo nuk duhet diskutuar, normale qe edhe ne do te zhvillohemi, por jam shume skeptike per menyren dhe rruget e saj. Me vjen mire qe shume prej jush mendojne te kthehen per te miren e ketij kombi.

 195. Grupi thotë:

  21 May 2007 @ 5:00 pm

  te uroj dhe diçka tjeter, qe pasi te zesh nje vend pune te mire, flas ne administrate, ti kesh thurur aq mire telat, sa kur pas kater vitesh pasi te ndryshojne pushtetet te mos vije ai militanti i paafte dhe te te thote ty qe ke studiuar jashte se “karrigen” tende tani do e marr une.

  ——–

  Se kisha fjalen per administrate lola jo…

 196. Capri thotë:

  21 May 2007 @ 5:00 pm

  OK ORE GRUPI

  Ti qofsh me eksperience, por mos pandeh se si puna jote jane gjithe studentet.

  Nuk me pelqen zakonisht te ul kurajon e te rinjve, por absurditeti eshte krejt ndryshe nga realiteti, dhe iluzionet e krijuara nga ky absurditet ndonjehere vrasin me shume se edhe vete realiteti te rinjte e sapodale nga shkollat.

 197. Grupi thotë:

  21 May 2007 @ 5:18 pm

  Jo o Capri ke te drejte…po te gjithe duhet te fillojne diku. Ky eshte qelimi i praktikes. Per te terhequr studentet jasht vendit…duhet nje program i tille…se ndryshe s’kan si te kerkojne ose zene vende pune duke qen jasht vendit.

 198. lola thotë:

  21 May 2007 @ 5:25 pm

  Grupi, ate qe po thua ti tani, thashe edhe une me lart pra. Duhen bere politika te tilla qe te terhiqen studentet qe studiojne jashte, qe te kthehen. Shume pak prej tyre vijne ne Shqiperi pasi mbarojne studimet. Megjithate, une personalisht mendoj se shumica prej tyre per momentin, kane te drejte qe nuk kthehen, (arsyet, nuk po kthehem ne riperseritje). Kjo eshte e gjitha.

 199. Ina thotë:

  21 May 2007 @ 5:55 pm

  Dhe une studente jam,
  dhe per Caprin qe na uli shume poshte qe na krahasoi me ate qe nuk dine te bejn as nje fax….kjo eshte stereotype per interns Capri…Jemi shume te zotit te bejm jo vetem nje fax po dhe projektet qe beni ju te lartit…Po ne sna jep njeri pune me rendesi se fundja studente jemi..dhe punojn at the bottom..po do tja arrijm lart..Ske pse i fut te gjithe ne nje qese…

  Lola,
  Ke thene fjale me vend..per stabilizimin e politikes. Une akooma vazhdoj shkollen, por kur te mbaroj do kethehem atje. Kete e kam vendosur edhe para se te hyja ne shkolle te larte, dhe pse te gjith qe me rrethojne me thone se jam cmendur. Shtypi dhe mediat, po e bejn Shqiperine gogol..(te pakten keshtu mendoj une)…Mua nuk me duket kaq keq sa lexojm ne lajme…Po uroj qe te kete dhe nje vend per mua…Jam gati te filloj prap nga fundi i administrates…dhe pse ketu po arij me shume nga c’enderroja. Aty shikoj shoqerine time, familjen time..per mua keto vlejn me shume sesa te shtoj accountin e bankes.

 200. Leon thotë:

  21 May 2007 @ 6:00 pm

  lola,
  Se mos le dhe ti shqiperine!! :)

 201. Capri thotë:

  21 May 2007 @ 6:12 pm

  Moj Ina po une e kisha fjalen per keta internat amerikane moj cupe dhe jo per internat e vendit :) :) :P

  Malli i vendit eshte gjithmone me i mire se ai i jashtmi. Iku ajo koha kur te jashtmet ishin me te mira.

  Eej ketu flasim ne pergjithesi, asnje gje personale.

  Dhe seicili simbas speifiakve personale qe ka vendos vete ku eshte me mire dhe ku ndihet me i lumtur.

  Te gjitha posionet jane te mundura, asgje nuk eshte e pamundur. Neve ne kohen e babes kemi jetuar edhe me keq, pa makina, pa lavatrice, pa pjatalarese, neve na eshte rregjur lekura mira, prandaj dhe ja dalim mbane ngado qe vemi.

 202. lola thotë:

  21 May 2007 @ 6:20 pm

  Leon. ku i dihet… Ne fakt nuk kam shume deshire te largohem nga shqiperia. E di pse? Sepse jam e sigurte se po te iki, nuk kam per tu kthyer me mbrapsht.

  Ina, pershendetje

 203. INA thotë:

  21 May 2007 @ 6:29 pm

  O Berti si ben dhe ti sikur s’ke bere ndonjehere gabime. Lere Inen rehat se paskemi dhe te njejtin emer. :P

  Dhe une studente jam, mbase ne fushen time (Psikologji) po shtohen shume dhe atje ne Shqiperi dhe po vendosa te kthehem, them me pare te bej ndonje doktorature ne Psikometri. Te pakten s’eshte aq e populluar sa psikologjia e pergjithshme apo psikoterapia (te them te drejten nuk e kam idene se cfare behet ne kete aspekt atje tani, mbase ja fus dhe kot).

 204. Ina thotë:

  21 May 2007 @ 6:31 pm

  Lola,
  Si moj do te ikesh??? Une prap nuk e kuptoj pse njeresit duan te largohen, ja vlen te sakrifikosh familjen dhe shoqerine per nje vend me politike te stabilizuar??

  Hej, ke te drejte per ate Capri, cdo njeri zgjedh rrugen e vet ne jete sido qe te jete i lumtur. Gjithsesi me vjen keq qe Shqiptaret duan te largohen, dhe me shume keq kur ata jane profesioniste si Lola.

 205. lola thotë:

  21 May 2007 @ 6:38 pm

  Ina, jo nuk besoj te iki nga Shqiperia. Une thashe se nese do iki, ajo qe di me siguri eshte fakti se nuk do kthehem me ketu.

 206. Capri thotë:

  21 May 2007 @ 6:43 pm

  E di si ka thene i madhi.

  gjithe problemi eshte sa te mesohesh me ate qe te vjen ose ate qe ke. Po u mesove pastaj e mori ferra uraten, nuk ka vinc te luaje.

  Dhe ai i madhi eshte populli.

  The whole problem is to deal with it. (Gjithe problemi eshte te kesh paqe ne shpirtin tend), no matter you are.

 207. Ina thotë:

  21 May 2007 @ 6:44 pm

  He mi Lola se dhe emigrimi eshte nje zhgenjim i pa-harrueshem

 208. Pjer Thomas thotë:

  21 May 2007 @ 6:54 pm

  GESMS i Gjermanise, me vjen keq qe ti je ne Gjermani dhe qe je nga radhet tona , pra i persekutuar. Them keshtu se me fatkeqesine personale qe ke pesuar ti ne biznes nga njerzit e tu, po identifikon nje komb me nje person, historine e nje personi me historine e tere shoqerise. Jo per mburrje , kam qene ndosha nje nga njerzit qe me kane gjurmuar, survejuar, torturuar me ton (nese shprehem figurativisht), nje nga njerzit qe e urreja ate vend, shtetin tim, politiken shqiptare, metodat e poshtra te ministrise se Brendeshme, nje nga njerzit qe kam kryer aktivitet pa nderprerje kundra regjimit me aq sa mundesha, por kur erdha ne perendim (1992-94 ne Gjermani), pesova zhgenjimin e pare, megjithse ai vend fuksiononte per mrekulli, por jo per shqiptaret, sepse gjermanet i kthyen te tere , duke filluar me 1993, vit kur i thiren per interviste te tere. Qendruan vetem disa, me martesa me gjermanet/nkat, dhe ndonje me menyrat e tij. Une habitem se si po te mbajne ty gjermanet , kur ata kane kohe qe e kane mbyllur azilin per shqiptaret dhe shume raca. Por kjo eshte çeshtja jote, nuk ka shume rendesi. Rendesi ka fryma jote qe fatkeqesine tende e perhap si semundje te pergjitheshme, nderkoh qe shumica e shqiptarve jetojne ne menyre te ndershme. Dhe ketu ne Belgjike, kur fillova pune tek nje magazine peshku, e pyeta nje dite shefin (ndjes paste , ka vdekur para 3 vjetesh) se pse nuk e zgjeronte aktivitetin e tij, pse gjith kjo magazine me 1 puntor dhe disa arkeza me peshk. “Degjo Thomas, -me tha- me perpara ketu, punonin rreth 15 veta, ky kamiona, çdo dite furnizime restorantesh dhe dyqanesh me peshk, nje volum i madh pune , mirpo çdo vit , une kapja puntore qe me vidhnin peshk, jo 1 cop, se keshtu e fillonin te gjithe, por me kile, çdo vit, çdo muaj ndonjehere, hiqja puntore , merrja ndonje te besuar por dhe ai kapej me vone, gjersa i hoqa te gjithe dhe tani rashe rehat, vertet me ka rene puna, por jetoj , punoj dhe shes, nuk me vjedh njeri, s’ke ç’ti besh kur te bie per pjese”. Hajdute , ka dhe kendej, e ndoshta me shume se ne Shqiperi, qe ne fund te fundit atje jetojne te varfer. Rasti jot nuk mund te pergjithesoje tere Shqiperine. Si duket atje ku jeton je ne ndonje qytet te vogel , qe eshte lumturi e madhe, por mendoj se do kesh kohe ta njohesh me mire jeten dhe peripecite e azilit atje.

 209. ardi thotë:

  21 May 2007 @ 6:58 pm

  …ore LLukan,
  …. ti duhet te japesh “llogari” - experiencen tende….pse, si, kush, kur, je kthyer pergjithmone!!!???.
  ….kur ika nga shqiperia, merrja dyfishin e rroges qe merrte sala president, plus kisha mundesi per ca $ extra (korrupsion te vogel)…ika se thashe mos me e prish zemren, shpirtin e gjumin…..por kur erdha ketu…pashe burra shteti qe dilnin me breke neper kembe per pislliqe….hey he burre u bona pishman qe e lashe rastin te me ikte….
  ….muhabeti eshte ku bohen $…..patriotizmi ka mor fun….
  ..mesa shikoj ne tv (top channel) tirana eshte duke kalu vitet “60 te usa…
  …ca ti bej qe i kam kalamojt amerikan se vet ja kisha kercit ne shqiperi…

 210. Capri thotë:

  21 May 2007 @ 7:30 pm

  Shekspiri tha: “Te rrosh a te mos rrosh”

  Neve ku e lame: “te kthehemi apo te mos kthehemi :P :P

  Eeej sa per hajduta, te shohesh ketu ne fshatin tone c’behet, pu pu me kile vjedhin vete managerat, pronaret e dyqaneve, kompanive te ndertimit dhe te restoranteve. Lere pastaj si vjedhin edhe fuqine punetore te pronarit te kompanise, shkru oret tek libri i pronarit dhe puno tek shtepia e managerit.

  Paj zotin c’do me thane kjo, qe vetem shqiptaret vjedhin, gjithmone kush eshte me i zgjuti vjedh me shume, d.m.th. teorema e euklidit SHQIPTARI ESHTE ME I ZGJUTI. :P :P

 211. tomi korca thotë:

  21 May 2007 @ 8:42 pm

  Bera nje pyetjet per ata qe mendojne te kthehen por sic duket nuk mundi te kalon Filtrin e Penarit. Nuk e di perse pasi nuk ishte asnje fyerje apo sharje. Mbase sepse pyetja u eshte dukur provokuese, mengthese ishte e bere shume me sinqeritet. Keshtu qe po e shtroj ne form komenti kete rradhe
  Nuk dua te dekurajoj asnje dhe me gjithe zemer ju uroj te gjitheve sukses, por duhet te kini kujdes mendoj se kur te shkoni ne Shqiperi tregu i punes per ata qe kthehen do te jete ose Qeveria me bos Sali Berishen, ose pushteti lokal me bos te themi per Tiranen Edi Ramen ose sektori privat le te mendojme per nje moment Koco Kokedhimen, nuk po permend ketu pushtetin gjyqsor pasi pavarssht nga ndarja e pushtetve perseri Bosi i bosit do te jete ose Edi Ramam ose Berisha.
  Sa per punen nen bosat e politikes kam bindjen dhe kjo edhe nga eksperinenca personale, se do tju kerkohet se pari te beheni militante ( qe edhe me pak uje edhe shtyhet) por njekoehsisht si militante do tu duhet qe per intereat politike apo personale te bosit te veproni kunder atyre ideve apo rregullave qe e keni mesuar ne shkollat apo jeten ne Perendim. Dhe kjo do tju vere ne pozite te tille qe ose do te pranoni dhe beheni njesoj si ata qe nuk kane pasur fatin te edukohen jashte, ose do te kundershtoni qe do te thote me e pakta largim nga puna me e shumta kercenim jete ( varet nga kerkesa qe do tju behet) me e mesmja akuzim per korupsion dhe burg.
  Per ata qe do te pranojne te punojne ne sektorin privat do tu kerkohet qe ne kundershtim nga ato qe keni mesuar ne perendim te genjeni shtetin ( taksa, paga e punojsve, dogana etj etj) Ketu me me pak rezik se ne rastin e pare do tju duhet ose te implikoheni me keto kerkesa ose te kundershtoni dhe mbeteni pa pune.
  Pra une nuk e shikoj si te mundur realizim e endres se disa qe duan te kthehen e mbase duan te bejne ndryshime ne shqiperi. Kjo per faktin e thejshte se bosat nuk do te jeni ju por te tjeret, Do te jene ata qe kane shqiperine nen kthetra sot.
  Peshku qelbet nga koka thuhet. Prandaj po nuk u qerua koka era peshk do te bejere tere shqiperia, pavarsasisht se sa nga ju do te kthehen ne shqiperi. Kthimin ne SHqiperi une e jusitfikoj vetem per ata qe kaqne vendosur te behen koka dhe jo bishti i peshkut. Ne rast se mendoni te ktheheni duke u bere bishti qe pastaj me kohe ( dalngadale) te beheni koka me vjen keq ta them por me duhet tju them se deri sa te arini tek koka do te keni mare ere te keqe dhe nuk do te jeni me te mire se kokat qe jane sot.

  E perseris ju uroj te gjithve suksese dhe qofsha i gabuar, por ne rast se ktheheni mendoni keto variante dhe mbani deren hapur per tu kthyerperseri atje ne perendim. Se mendoj se e ndihmojme me shume Shqperine duke qendruar larg dhe duke mos u ndotur apo mare ere te keqe se sa duke shkua atje dhe transformuar njesoj si ata qe e kane qelbur ate vend.

 212. Etrusk thotë:

  21 May 2007 @ 9:43 pm

  Pershendetje peshq,

  Shume teme interesante Llukan, bravo si gjithmone e paske godit! Personalisht mendoj se eshte nje dileme e madhe, po shume e madhe ama! Gati sa mali Korabit, apo sa Blloku i maleve te Jezerces.

  Nqs do te isha une jashte, do preferoja ta pranoja nje oferte nqs do me jepte te pakten gjysmen e asaj kenaqsie materiale qe kam jashte. Nuk e di se sa e vertete eshte ose sa pergjithesuese eshte por kam degjuar se jashte njerezit ne pergjithesi jane shume “bosh” shpirterisht. Keto i ke ne Shqiperi me bollik, llafe muhabet, njerez te mire, fare e fis sa te dush!

  Pra eshte nje far kompromisi me veten!

  Po pershtatja ?? Nje shoku im qe rri ne USA thote qe e ka shume te veshtire te pershtatet sepse ketu rendi i jetes eshte komplet tjeter, se di sa e ka pare kete Llukani por mendoj se eshte e mundshme edhe kjo.

  Ju uroj sinqerisht shume shume fat kudo qe jeni edhe mos e harroni Shqiperine, vendin e shqiponjave te merguara…

 213. citizen thotë:

  21 May 2007 @ 9:54 pm

  Degjova qe neser (dmth te Marten), te Vizioni, Sonila Mece ben emisionin LOGOS me temen “Kthimi i Trurit” ne ora 9pm me oren shqiptare. Kush eshte ne Tirane dhe ka kohe ta shohe, te na thote po u tha ndonje gje interesante qe mund t’i kontribuoje debatit :)

 214. INA thotë:

  21 May 2007 @ 10:01 pm

  @citizen

  Ti mund ta shohesh dhe vete tek www.vitrinat.com (te prish pak syte po eshte me mire se hic)

 215. ardi thotë:

  21 May 2007 @ 10:01 pm

  o etrusk, ketu jane bosh nga brenda amerkanet jo ne emigrantet…edhe ata qe kane e arrine te kene $ sa te duan ndjehen bosh me ne fund….ata qe jane plot jane te vetmit qe rrine me shishe birre para tv ne bar, duke pi cigare, ….pffff
  …ai qe te ka thene - hi - te ka sha nga motra …ai qe te thote - thank u - te ka thene fuck u….
  ….a materialisht….ka plot, pune ka, vetem ak ke b..th…per pushime ka plot vende, vetem a ke $….por edhe pas kesaj je bosh prap….pse?….je ne ajer…nuk cakit ne toke fare…..sepse stako ne vendin tend….por po te kthehesh ne Shqiperi te bo cuni lanet…se nuk i takojne atij komet ne toke…si tja bosh….mendoj….une vet jam 1/2 loser, po te pakten cuni im nuk do jete….
  ….dhe shpesh kendoj nje refren nga Born on the Bayo te John Fogerty:
  …My papa said: dont let the man get you
  do what they’ ve done to me….

 216. citizen thotë:

  21 May 2007 @ 10:03 pm

  faleminderit ina, nuk e dija. ja nje menyre me shume per te prokrastinuar :)

 217. INA thotë:

  21 May 2007 @ 10:11 pm

  Te lutem.
  Sa per te prokrastinuar, lere mos me fol :D
  Se tani u kujtova; kam ca gjera per te mbaruar.

 218. GESMS thotë:

  21 May 2007 @ 11:09 pm

  PJER THOMAS : Nuk mundesh me mö ba ti mua moral sepse ke shumë vite që je larguar nga shqipëria,në atë kohë kur ti ke ikë këto brobleme kan qen në një masë prej 70% më pak se sot .o pjer nuk e njeh mirë realitetin,realiteti është ajo që ti mir e the me atë shefin e magazinës së peshkut ,çdo gjë duhet me ba vetë mundësisht edhe me fjetë në dyqan me e rujtë,por ajo tregëtia që kam bër vetë nuk kisha munësi me i ba të gjitha vetë ,kam provu me njerz nga më të ndryshem të të gjitha kategorive por hajnia më e bukur që më është bër ,më eshtë bër nga njerzit që kan qenë më me shumë të shkolluar ,do më thënë hajni me shollë.Persa i perket qytetit jam qytetar i shodres dhe e kam pas dy dyqane njerin tek shtëpia dhe tjetrin në mes të tregut.për sa i perket azilit unë jam shumë i këndaqur nga gjer. por kam një ndryshim të madh me shumicen e atyre që i ka kthyer gjermania ,e para kam ditë mirë se çfarë do të thot azil dhe çfar duhet me fol në intervju që mus me pas mundësi që ato me të kthy,e dyta dhe më kryesorja nuk di me vjedhë dhe eurrej një profesin të tillë se e kam vujtë në kurriz , e treta jam artist piktor ,kam punu shumë me këte zenat para se të vinte demokracia ,në atë kohë ra interresi për pikturen dhe ihyrya tregtisë për 11 vjet deri në 2002 kjo kohë më ka mjaftu mua me i njoftë më mirë se ti shqiptarët ,se në atë kohë kur ke ikë ti ska pas shumë as vend me vjedhë.e treta kam punu shumë me piktura duke bër shumë miq që më kan ndimuar në çdo aspek të jetës këtu,këto ishin pikat e ndryshimit ,unë jetoj afer DÜSSELDORFIT DHE KÖLNITvetöm 70km. larg belgjikös.A snjë shqiptar të shqip nuk kam gjetë këtu shumë i kishin kthyer,por më e keqja ishte se ato kishin lën një shije të keqe për të gjithë ,ti këte duhet ta dish mirë ,atëherë kur erdha të gjithë më qyrnin me dyshim nuk më ndimonte askush edhe kosovarët mu largonin ,mu deshtë të luftoj kundra opinjonjit të shqiptarve me të kunderten e opinjonit duke mos bër as gjë nga ato që kishin bër ato ,duke u sjedhë korrekt me të gjithë dhe me mirësellje,kështu ngadal ngadal ndrova imazhin për vetveten ,ku disa njerz më thonin “si ka mundësi ti me qenë nga shqipëria ,,kjo për mua ishte shumë ofenduse,këte dhurat më kishin lën ato që ishin kthyer,pjer për shumë të këqia që ndollin në këte jetë duhet me e kthy koken mbrapa me pa se ku kemi gabuar se vetem ashtu mundë ta korigjojmë gabimet ,me KURAN dhe me UNJILLË është e ndaluar hajnia dhe pabesia,të dy këto libra të shejtë thojnë “ATË GJË QË NUK KE QEF ME TA BA KUSH MOS JA BAN KUJTË,,.
  përshembull,ake qef me të vjedh ty ndoj kush ,me sigori jo,atëherë mos vjedh kend etjer etjer……….këtë nuk e them për ty po e dhash si shembull të përgjithshem.
  Ato që mua më kan vjedhë unë i kam dhen denimin që e kan meritu,po kjo nuk është gjë e mirë e dij por sot për sot është e veshtirë më gjetë njerz të ndershem dhe ato si jan nuk të pranojnë me punu se kanë frigë se kuriten,se dikush tjetër mundet me vjedhë dhe kan frigë se i metë faji atyre dhe kuritetn,i miri nuk merr pergjetsi kollaj sidomos me lek .PJER ndoshta nuk më beson por më mirë është që ti me provu ,duke hap ndoj një biznes të vogel dhe do shikosh se deri ku kan dekradu njerzit tan të afert apo të largërt.
  të falenderoj që më shkruve .

 219. lulekuqe thotë:

  21 May 2007 @ 11:09 pm

  folni pak shqip ju lutem se nuk ju kuptoj a ju mbyllte!
  Ka njerez ketu qe nuk ju kuptojn kur flisni me llafe te medha!
  E po cna gjeti,hajt te kthehesh ne shqiperi pastj se une kur ika shume fjale nga keto qe perdorni nuk i lashe tani kane ardhur si duket jane kthyer nga mergimi.

 220. INA thotë:

  22 May 2007 @ 12:11 am

  lulekuqe,
  Dhe ti qe po flet vetem me llafe te “vogla” mezi kuptohesh a t’u mbyllte!

  Pastaj, vetem kthehu ti pa ne mos heren e pare, heren e dyte do t’i kuptosh. Dhe une kur vajta heren e fundit degjova nga mbrapa meje: “Filanka qenka bishe fare” (s’e kishin per mua jo, e kishin per motren time). E po ju ktheva, e mora per ofendim per koken time (ta zesh holle-holle ashtu eshte, dhe u habita me time moter qe s’reagoi fare), ku ta dija une qe “bishe” ata u thoshin atyre qe duken mire?!

 221. minator thotë:

  22 May 2007 @ 12:24 am

  dhelpra: rrofsh per mesazhin qe ke lene pak me lart. ketu or vella (apo moter) duhet nganjehere nje “reality check” nga memedheu se shumica prej nesh qe kemi ikur prej vitesh jemi disi te turbullt, po na duket se e kemi boten ne pellembe te dores.

  nejse. shqiperia ka nje llogjike qe as nje master nje vjecar as nje grusht dollaresh te bera ne amerike nuk ta mesojne dot. as ASANi dhe as Mjafti nuk jane jashte kesaj llogjike, edhe pse bejne leke duke na shitur nje imazh te mesuar permendsh ne kurse burokratesh ne perendim.

  eshte darvinizem i nje lloji qe duket si perendimor por eshte thellesisht lindor. do b*the, me fjale te tjera, dhe shume & shume durim dhe nje doze te forte budallalliku nga ai qe ndonjehere te sjell sukses por se shumti zhgenjim.

 222. trantino thotë:

  22 May 2007 @ 3:18 am

  Kjo puna e te kthyerit une mendoj qe eshte individuale. Mos harrojme se sot bota po behet me shume globale. Dikujt i vjen me mire te jetoje ne nje fshat te Frances e dikujt i vjen mire te rrije neper kafet e Tiranes. Shume thone kthehu ne Shqiperi se i duhesh vendit. I duhesh ti vendit mor mik, por zhgenjehesh kur vendi nuk te do ty. Aq i institucionalizon ai vend njrezit saqe dhe te huajt qe punojne atje behen si shqiptaret, ne menyre qe te mbijetojne. Dhe koha e sakrilegjeve per atdheun ka kaluar, kur atdheu nuk te jep ate qe don! Shume breza e kane dashur ate atdhe
  me shpirt, me gjak por si perfundim kane ikur me lot ne sy te “zhhgenjyer”
  nga te “fortet” e te “ndyret”. Ina do shkoje nja nje vit por kur ta merzisin
  burokracia, spitalet, rruget, pluhuri dhe mbrapambetje e njerezve do shkoje ke ambasada amerikan te marri vizen! Fatkeqesisht Konica i shkrete pasi e provoi shqipperine e shiptaret kudo qe ishin tha te famshmen : “Armiku me i madh i shqiptareve jane vete shqiptaret!”.
  Nuk dua te fyej askend me keto komente sepse vendimi i ndenjes apo i ktjimit eshte individual. Ke plot italiane, greke qe kane emigruar prej vitesh ne Amerike, Kanada, Evrope por nuk kthehen. Kjo nuk i ben ata me pak atdhetare! Ka qene vendimi i tyre te rrine ne keto vende!

 223. Laura thotë:

  22 May 2007 @ 5:35 am

  Aman, sa inat i kam keto parulla “armiku me i madh i shqiptareve qenkan vete shqiptaret”… Po c’thoni ore njerez? Kur thote ndonje Bujrum ne shtepine time, nuk i nxjerrim tyten e pushkes, por e presim me t’gjitha te mirat, sic e ka vetem tradita jone… I thashe vellait, po si te kthehem? Hajde me tha, ta bej vellai shtepine une, vetem hajde , pa merak…
  Apo disa shqiptare qe njoh une, sa here qe shkojne blejne nga 3 kompjutera; - Po sa fis paskeni pase, u thashe kete heren e fundit…- Jo me thane kete here i kemi per komshijte , se kane femije studente dhe mund tu hyje shume ne pune kompjuteri…

  Po c’thoni ore te uruar, nuk eshte e thene te duash gjithe njerezit, (se nuk eshte e mundur) por qe qenkemi armiq per njeri-tjetrin kete s’e ha dot…

  Edhe mos t’i japim vetes shume rendesi, se qenkemi truri i Shqiperise jashte, truri i Shqiperise eshte brenda se brenda, se s’eshte boshatisur Shqiperia per fare nga mendja e kokes…

 224. lisi thotë:

  22 May 2007 @ 2:11 pm

  shkrimi me pelqeu shume. ishte me te vertete i permbledhur duke patur parasysh gjeresine e ceshtjej qe trjaton, sic deshmojne komentet.
  ej po me verte i keni lexu gjithe komentet e?

 225. Ina thotë:

  22 May 2007 @ 3:08 pm

  I dashur Lisi,
  Besoj se komentet jane lexuar te gjitha…dhe une mendoj qe eshte teme shum e bukur. Ti si thua a kethehesh ne Shqiperi?

  Trantino,
  Ke te drejte per gjendjen ne Shqiperi, ke te drejte qe kjo ceshtje eshte individuale…Nese nuk do ndihesha mire atje e pranoj qe do largohesha, por jo nga spitalet, as pluhuri….Eshte ajo qe the ti, ajo qe tha dhe TomiKorca, Lola….Puna, burokracia, dhe padrejtesia. E dua une atdheun por nuk me do ai mua. Kjo me lendon me shume…gjithsesi keshtu e ka jeta…nuk eshte e drejte. Mar kurajo nga Llukani qe ka shkuar te jetoje atje, dhe mendoj nese e ka bere ai, ndoshta ja arrij ta bej dhe une…dhe pse kete deshire per kethim e kam patur gjithmone.

 226. Beli thotë:

  22 May 2007 @ 3:21 pm

  Me kthimin e njerezve te shkolluar ne Universitetet e huaja …dhe te atyre qe kane bere noj thes me Lek, vetem perfitime ka Shqiperia.
  Mund te marrim shembullin e Swedesve qe ngriten ne kembe Swedine, nga refugjatet e kthyer, dhe atyre te pa-kthyer por qe ndihmuan dhe mbajne lidhje te ndryshme me swedine.
  Keshtu qe ata qe nuk kthehen ne shqiperi duhet te kontribojne me shume per qeshtjen shqiptare (ekonomike/politike) nga jashte. Po te jemi me shumice ne ndonje shtet (bisnese apo poste shteterore/shoqerore) mund te influencojme politiken e atij shteti ne lidhje me Shqiperine

 227. elbasani thotë:

  22 May 2007 @ 3:35 pm

  atehere me kthimin e njerezve te shkolluar ne universitete te huaja duke u kthyer sigurisht qe do kete me shume perfitime per vendin sepse nje vend po nuk pati risurse njerezore nuk mund te zhvillohet se nuk mjafton qe ti te kesh risorse naturale por duhet edhe njeriu i afte qe te administroje keto risorse dhe te arrije rezultate sa me te medha…..do rritet kompeticioni dhe kjo do sjelle medoemos zhvillim te vendit…….keshtu qe sa me shume te kthehen aq me mire eshte…..peshqit duhet te jene te paret qe duhet me u kthye apo jo se shume llafe e kafe bejne ketu apo jo?

 228. lisi thotë:

  22 May 2007 @ 5:14 pm

  tema me shume se e bukur me duket shume aktuale dhe e goditur. ne fakt s’di kur do vije momenti qe te dale jashtemode. kete muhabetin e kthimit e bejme seriozisht te pakten nja dy here ne vit, dhe gjithe arsyetimet qe behen permblidhen nga shkrimi i mesiperm,ndaj dhe eshte i mire si shkrim. sa per kthimin mund te them, sic thote nje shoqja ime, qejfin dhe enderren e kemi te madhe por zor se duam/mundemi t’i realizojme. hajde me te mira! :)

 229. trantino thotë:

  22 May 2007 @ 5:19 pm

  Laura,

  Konica ka qene njeri i mencur dhe intelektual i shquar, dhe ate qe ka then e ka ne eksperiencat personale. Perderisa ne e kemi lene ate vend ne ate gjendje, do te thote qe nuk ja kemi dashur te miren njeri tjetrin, pavaresisht nga faktoret e jashtem etj. Akoma nuk ja duam! Ky eshte realitet, na pelqen apo jo. Kombet e pazhvilluara e te copetuar nga historia, nuk kane unitet kombetar dhe qe aty fillon mungesa e deshires per zhvillim! Jane pune te thella keto! Duhen bere revolucione ideore, shpirterore, materialiste, sexuale etj qe te arrish koshiencen qe ka arriture bota ne raportet per zhvillim. Nuk zgjidhen problemet e nje kombi
  me nje te kthyer nga amerika me nje master ne xhep! K

 230. t_red thotë:

  22 May 2007 @ 6:59 pm

  Ja nje koment i bere ne emisionin “Logos” per kete teme:

  Të kthehem apo të mos kthehem? Kjo dilemë e mundimshme kushtëzon një pjesë të mirë të vendimeve luhatëse të shqiptarëve që studiojnë jashtë. Ambientet rigoroze dhe tërësisht edukative, sjellin shesh pikëpyetje dhe transformime rrënjësorë në identitetin e këtyre studentëve. Kthimi në Shqipëri për ta shndërrohet në një mit të çartur, ushqyer nga një përzierje hipnotizuese malli, nostalgjie dhe idealizimi të rremë për Shqipërinë që i pret. Por, këto vegime rrëzohen që në përplasjen parë të kthimit në atdhe. Numrit të pakët të atyre që e marrin guximin ta provojnë edhe një herë Shqipërinë, i bashkohet edhe një karvan i tërë pseudo-studentësh të brumosur në perëndim. Këta pretendues ndjekësish të së njëjtës rrugë, shpesh vijnë nga trajnime sporadike, afat-shkurtër në impakt, por goxha jetëgjatë në iluzionet dhe krenaritë pa bazë. Dallimi mes tyre është i dukshëm më sy të lirë. Por, zhurma e bërë nga pretenduesit është shumë më e madhe dhe boshe sesa ajo e bartësve të edukimit të vërtetë. Duke qenë më boshe, kjo zhurmë është rrjedhimisht edhe më kumbuese.
  Pas zhgënjimeve të njëpasnjëshme, grupi i individëve me principe të fituara ndjen edhe përplasje dyersh, skepticizma, ambiente manipuluese, burokracira të sofistikuara, dhe mungesë totale të hapësirës për të ri-gjetur veten. Pas këtij kalvari të gjatë surprizash, duke u ndjerë të huaj në shtëpi më shumë sesa jashtë saj, kjo kategori studentësh “detyrohen” t’ia lënë drejtimin e vendimmarrjes trurit dhe jo më ndjenjave idealiste ndaj Shqipërisë.
  Lehtësia më e madhe e përshtatjes vjen për ata që edukimin, diplomat, ndryshimin, apo ofertën e re e mbajnë vetëm në fasada kualifikimesh të paqarta, të lustruara, apo në rastin më të keq, edhe të fabrikuara. Kjo kategori e pa-përtëritshme bari i thatë, djeg në masë edhe rëndësinë, vërtetësinë dhe potencialin real që mund të sjellin studentët e tjerë.
  Me përjashtime sporadike, individët e strukturuar jashtë e dëgjojnë me dhimbje zërin e ndërgjegjes dhe i binden atij duke u rikthyer atje ku e gjejnë veten më shumë; jashtë Shqipërisë. Brenda saj ngelen kështu vetëm ata që hedhin hapa kryq e tërthor duke ngritur zërin dhe duke përcjellë çakordim pa harmoni, pa muzikë, pa dirigjent, dhe pa pentagram, ku secili sjell imagjinatën dhe hiperbolizimin e tij.
  Prandaj rrëmuja është kaq efektive. Kur të lodhen amatorët, mbase do të ngelë pak hapësirë edhe për ata që e meritojnë këtë pistë të zaptuar. Por, për momentin, guximi nuk ka gjasa të shpërblehet.

 231. lisi thotë:

  22 May 2007 @ 8:01 pm

  e lezetshme kjo fjalia e fundit tek komentti i parafundit! :)

 232. zog thotë:

  22 May 2007 @ 9:21 pm

  keto artikujt (i referohem ketij te fundit, te “logos”) i mbeshtesni ne realitet ju apo i beni si hartimet e fillores, sa me shkrujt ? si mund te dale prej shqiperise nje student i kthyer pas shkolles atje ? kush do e pranoje perseri ne bote ? apo harroni se me sa veshtiresi e merr vizen per studime jashte.

  kthimi behet i VESHTIRE, vetem nga kjo pike, mosdalja ME prej grackes qe quhet shqiperi. te ishim ne europe (te mos kishim nevoje per viza udhetimi, bile europen futjen ne te, prandaj e duam), e para do ta kishim shume ME TE VOGEL numrin e studenteve jashte, ngaqe keta SHUMICA shkollen e perdorin veç (ose me shpresen) per te ngel diku ne bote, e shohin pra si rruge te vetme me DAL prej shqiperise. ndersa e dyta TE GJITHE ata pa mundesi pune (dmth shumica e studenteve qe dipllomohen jashte)pas studimit do te ishin kthy sepse s’ka çfare i pengon, kur t’u teket dalin perseri.

  ps: per vit te ri, i gjeta strehe per nje nate, nje te diplomuares prej vlore e cila pishman nga kthimi ne atdhe, provoi (me nje pashaporte portugeze) te rifutej edhe nje here ne angli, tek “i fejumi” atje, duke mos arritur dot.

  ps2: kam njohur plot studente shqiptare ketu ku jetoj, shkollat qe bejne nuk i gjejne pune nje vendaliut, aq koti jane. njeri qe u be pilot avioni eshte kthyer ka kohe, punon mesadi atje.

 233. lisi thotë:

  23 May 2007 @ 8:21 am

  eh po, po te mos shihej si gracke kthimi ne atdhe do ta provonin me shume persona. nder ta edhe une!

 234. Adriana thotë:

  23 May 2007 @ 4:47 pm

  nuk i lexova te gjitha komentat por po jap nje mendim timin.. dega ime eshte International Trade Marketing.. Punoj ke marubeni www.marubeni.com rreth 3 viteve… deshira ime eshte te punoj per shtetin dhe popullin tim por mundesit sjan sepse ske fitim.e para $60.000 me ka kushtuar shkolla qe me duhet ti kthej mbrapa, e dyta ne shqiperi eshte nje pagese shume e vogel qe ste del per te jetuar ti vet e jo te paguash borxhe apo te kesh nje living qe e ke ne USA…para ca muajash aplikova online tek top channel per Media Marketing dhe rroga mujore ishte aq e vogel qe ktu ku jam i bej per 2 dit..ne qe kemi mbaruar shkollat jashte dhe kemi nje tjeter taste of life eshte shume e veshtire te ambjentohemi me jeten andej.. ka plot studente ne shqiperi qe jan te afte..

 235. zog thotë:

  23 May 2007 @ 5:10 pm

  me 60 000 $ kishe ble nje apartament ne shqiperi kishe gjet dhe nje burre dhe ja kishe hudh jetes. e forta eshte se as kaq, mundet t’i arrish ne amerike. pastaj ku jeton ti ne amerike ? ne miçigan ?

  veç jeta neper kryeqytete, ose metropole (nju jorku vetem per ameriken), ja vlen them. emigantet ne bote megjithese dhjetra vjet jetese atje, kane ngel katunare (per nga mentaliteti, kultura, qyteterimi, paraqitja e jashteme, etj), ne krahasim me nje pjese te madhe te atyre qe jetojne ne tirane.

  po ta kesh shtepine ne lushnje, eshte me mire ose njesoj jeta ne miçigan.

 236. newyorkezi thotë:

  23 May 2007 @ 9:08 pm

  zog, e ke nigju ti lale “payless shoe source” ? I ka zgjidh hallet gjith katunaris shqiptare me kpuce kartoni. Kto jon ata katnaret qi ankohen per pluhnin e tr, zhurmen, harbuterine etj. dhe kur i semuren prinderit ne shqiperi thone se nuk shkojne dot se kane per te paguar mortgage.

 237. ardi thotë:

  23 May 2007 @ 9:20 pm

  ….zogu…e ke gjet vllajo/motre…te gjithe fryen kot qe jetojne ne usa….po nuk jeton downtown metropol - NY, LA, CHicago e disa te tjere…eshte ashtu si thua ti….une vet jetoj ne nje suburb qe mbahet si e nivelit te larte…por ketu shef vetem katunar 100 deri 200 kilsh, fytyra te shemtuta qe po plasin nga shneti,,,per veshjen spo flas se as ne kashar skam pa….nuk krahasohen me tironen/tironsat qe kam lon une para 10 vjetesh se tani jo e jo….kulture..lene…shofin vetem ca filma serial 1/2 oresh dhe diskutojne vetem per lajmet deri rreth zones vet dhe irak….sdine gjo tjeter…..pune-ha-birre-gjume…edhe nai baseball….

 238. Capri thotë:

  23 May 2007 @ 9:26 pm

  Tani kjo puna e katunarillekut eshte e vertete, persa i perket Amerikes, se une kur shkoja ne pune ne Shqiperi shkoja pispillosun dhe me rroba mode e kepuce me porosi, ndersa ketu nuk i jam ndare pantallonit te dokut dhe atleteve, me keq se kinezet e viteve 70 ne Shqiperi, kur punonin per Hidrocentralin e Komanit dhe te Fierzes. Lere ne dimer qe vesh ca cizme qe dukem sikur do shkoj per llac ne pallt me pune vullnetare.

  Pantalloni dok mund te vishet, se xhinsi konsiderohet jo veshje profesioniste :D

 239. zog thotë:

  23 May 2007 @ 10:29 pm

  ne fakt nuk e kisha llafin per katunaret e botes, sepse kuptohet qe duke qene pjese e popullsise dhe duke qene ne numer shume me te madh nga toni, kjo pjese e popullsise eshte shume me e madhe se tek ne edhe atje. gjithashtu gjerat te cilat i pelqejme botes, qiellgervisheset, lluksi, pastertia, komoditeti, spitalet, etj, nuk vijne prej zotit por punes tyre pa hesap nate e dite. as dhe qe ne kullat e qelta qe shohim ne TV nuk do te punesohen te gjithe, çfaredo shkolle te mbarojne.

  por tek ajo qe : shqiperine e leme qe te mos mbesim katunar, per pak kulture me shume e kete kam vene re do e fitojne me shume e shpejt katunaret apo maloket e bathores sesa te ngjajshmit e tyre qe migrojne per ta arrit me shpejt.

  televizionet shqiptare sa kopjojne emisione si “kafazi”, duhet reportazhe te tille te bejne. psh te ndjekin dy vajza shoqe te ngushta, njera prej te cilave shkon e jeton jashte ndersa tjetra ne shqiperi. keto te filmohen pas 10 vjetesh perseri qe njerezit te shohin sesa njera apo tjetra i kane arritur objektivat ose enderrat e tyre te vajzerise.

  nje emision te tille e kam pare me nje rusa-çifut qe e la mosken bashke me familjen ne vitet e 80-ta. ne vitin 90, pra dhjet vjet me pas ekipi qe filmoi largimin e tij nga rusia, per ne usa, filmoi kthimin e tij per vizite ne qytetin e lindjes, moske. takimin me shoket e tij, etj.

  e vetmja gje qe ja kalonte atyre te rusise, ishin kartat e kreditin qe kishte nja tre cope (ne ate kohe ne rusi nuk kishte te tilla). ndersa ai vete punonte ne fabrike, shoket e tij ishin si dikur profesore liceu ose universiteti. diksutonin opera, kinema, literature, etj, shetisnin mbas diteve ne park me grate ose ndermjet tyre, etj. nuk ja paten zili amerikanit kartat e kreditit. qe nje emision shume i bukur ne fakt, ku mesohej shume.

  ai qe ka lind per pune, iken jashte sepse andej punohet edhe me shume. ndersa kush do te jetoje si intelektual nuk e len shqiperine, ngaqe atje me fare pak lodhje behesh kollaj i tille. ne bote u be prift, fan noli, poliglot e kok e madhe, per te mos ngordhur per buke, imagjino te tjeret.

 240. cangonjari thotë:

  24 May 2007 @ 5:07 am

  Me sa duket kjo teme paska paska pasur vertet interes per shqiptaret
  jashte Shqiperise .
  Une mendoj se gjerat nuk jane bardhe e zi , jane gri . Asnjeri nga ne
  ne emigracion nuk mund te beje zgjedhjen perfekte . Duhet te sakrifikosh disa gjera ne qofte se vendos te kthehesh ose duhet te sakrifikosh disa te tjera nqs vendos te qendrosh pergjithmone ne emigracion .
  Une njoh shume shqiptare ketu ne US qe sapo shkelen ketu te zhgenjyer nga jeta ne amerike thoshin se do kthehehin sapo te benin parate qe kishin shpenzuar per te ardhur .
  Me vone thoshin sa te marim pashaporten , te nesermen do ikim .
  Megjithate asnjeri s’ka ikur . Nuk e di , i ka zene dollari ? I eshte mpire truri dhe i duket se jane me mire ketu se ne Shqiperi vetem se ketu kane nga nje makine per njeri ? Harojne se do punojne si dreqi gjithe jeten per shlyer nje shtepi prej drase dhe kaq .
  Te gjithe e kemi provuar kur kthehemi nga vizita ne Shqiperi , se njerzit atje jane me te lumtur , me te shkujdesur dhe kur nuk kane shume para .

 241. Brigadieri thotë:

  24 May 2007 @ 1:37 pm

  Une kam njohur shume italiane te moshuar qe kane emigruar ne Kanada kur ishin 25 -30 vjec , ata e quajne gabim qendrimin ketu . Per vitet e fillimit ishte nje zgjidhje e drejte , sepse ne ate kohe ekonomia ne itali ishte e dobet dhe nuk kishte pune , shumica shprehen se erdhen per nje periudhe te caktuar kohore , dhe duke mos realizuar qellimet e tyregjate kesaj periudhe duke shpresuar se ndoshta duke qendruar pak me gjate do te mund te benindicka , natyrshem jeta i lidhi ata me kete “vend burg” duke mos iu dhene me mundesine e kthimit ne vendin e tyre qe sot njerzit jetojne me mire se ne kanada .
  Tani ne nuk jemi askushi ketu ne kanada , dhe askushi ne itali . Shprehen te deshperuar . ( Natyrisht qe flas per nje shumice njerezish te cilet nuk kenaqen vetem me faktin se kane buke te hane )
  Une personalisht do perpiqem qe para se te jete vone te kthehem ne Shqiperi .
  Natyrisht nuk mund te paragjykoj ata qe nuk kane nderment te kthehen .

 242. dea thotë:

  24 May 2007 @ 1:43 pm

  Ti Zog bon mire mos me u kthy ne shqiperi se sher me gjithe shqiprine ke me pas :D

  cangonjari, ke te drejte kur thot se njerzit jane me te lumtur ne shqiperi dhe eshte per tu habitur se kane aq shume problem sa ske nge ti degjosh. Ketu nuk na le stressi te jemi te lumtur, shikojme qe ka te tjere qe jetojne me mire se ne ( sigurisht ske mundesi ne me 10 vjete te behemi si vendalinjte) dhe pavarsisht nga sukseset qe arrijme duam dhe me shume.Kurse ne shqiperi te tere ne nje thes. Qeshim se sqajme dot e ke parasysh ti.. :)

 243. Lawman thotë:

  24 May 2007 @ 2:16 pm

  zog thotë:
  23 Maj 2007 @ 5:10 pm

  me 60 000 $ kishe ble nje apartament ne shqiperi kishe gjet dhe nje burre dhe ja kishe hudh jetes. e forta eshte se as kaq, mundet t’i arrish ne amerike. pastaj ku jeton ti ne amerike ? ne miçigan ?

  veç jeta neper kryeqytete, ose metropole (nju jorku vetem per ameriken), ja vlen them. emigantet ne bote megjithese dhjetra vjet jetese atje, kane ngel katunare (per nga mentaliteti, kultura, qyteterimi, paraqitja e jashteme, etj), ne krahasim me nje pjese te madhe te atyre qe jetojne ne tirane.

  po ta kesh shtepine ne lushnje, eshte me mire ose njesoj jeta ne miçigan.
  =======================

  Zog me kete llogjike duket qe nuk qene kurre ne Amerike. Une kam jetuar me vite ne qytete rurale rreth 50 mije banore si dhe ne New York, e nje “metropol” tjeter.

  E verteta eshte se metropolet jane anomalia e Amerikes. New York nuk perfaqeson jeten e vertete.

  Jeta e vertete behet ne qytetet e vogla me shtepi nje ose dy kateshe, me oborre te medha qe te duhet 4 ore te korresh barin te shtunave, me rruge te gjera dhe autostrada gjigande qe i lidhin keto qytete. Me makina amerikane 8 pistonshe dhe jo me makina me 2 pistona e gjysem qe jane ne evrope. Ne keto qytete me hapesira te bollshme, ku se vret kurre mendjen per parking, me parqe pa fund, bbq buze pishinave e liqeneve, me shkolla e universitete te mira, ku femijet rriten duke thithur ajer te paster.

  Ku njerezit e thjeshte trajtohen me rrespekt nga administratat shteterore, dhe te gjithe jane te barabarte perpara ligjit. Ku njerezit dine te mbajne rradhe dhe kane edukate dhe rrespekt per njeri-tjetrin.

  Sigurisht qe keto nuk pelqehen nga te gjithe, prandaj nuk mund ti imponohem askujt.

  Me thuaj ti si realizohen gjithe keto me siper ne lushnje, ku mjeti kryesor i transportit ne rruget me gropa eshte akoma karroca me gomar qe ta leshon bajgen para pallatit me suva te rene te ndertuar ne 79 me pune vullnetare… Ku duke filluar nga punonjesi me i fundit i administrates shteterore, ke polici e deputeti e kane mendjem vetem per te vjedhur e per te bere korrupsion. Ku qelben plehrat anes rrugeve dhe qente rrugace levizin me kope… Ku s’ka ngelur nje park, e zhuli e tymi ta marrin shpirtin…. Ku me vite te tera kane dominuar banda te armatosura kriminale. Te gjitha keto nuk jane faji i banoreve te lushnjes por jane fatkeqesi dhe realitet.

  Zoti ma ka dhene mundesine te jetoj ne shume vende te botes, po zemren e kam ne nje qyetet rural ne shtetin e Kentucky-t qe ti mund ta percmosh me shume se Michigan (qe me siguri nuk ke qene kurre)… Dhe nje dite do te kthehem perseri atje per te jetuar kur te me mbushet kupa nga “metropolet e lodhura plaka”…

  Gabimi i madh qe ben eshte qe gjykon vende pa qene kurre….

 244. Hokie thotë:

  24 May 2007 @ 3:35 pm

  zog: Nuk e la njeri shqiperine per te mos mbetur katundar. Njerzia e la per te bere nje jete me te mire, me te mire se c’ofronte ne ate kohe ai vend. Me sa kam pare une njerzit ne kafenet e rruget e Tiranes ( po edhe Lushnjes) si degjoja te flisnin ndonjehere per opera ose per literature, me thashetheme merrishin tere diten dhe flisnin per problemet e veta, per streset qe kishin, per rrogen qe si dilte, etj.. Pastaj, pse qenka me e lehte te jesh “intelektual” ne Shqiperi? Ktu ja ke fut kot lale. Ne qofte se ke byth, ule edhe meso, be kerkime shkencore (ne cfardo fushe qe te pelqej ty, edhe ate te zogjve), shko ne konferenca, prezanto kerkimet e tua, shkruaj artikuj…..s’te ndalon njeri ( dhe njoh plot shqiptare qe e kane bere, dhe vazhdojne ta bejne kete). Bile une do thoja qe eshte me e veshtire te jesh “intelektual” ne Shqiper, ah, me fal ne qoftese ti “intelektual” i thua atyre qe ulen edhe bejn gam gam kot neper kafene. Ke te drejte, ja une po i bej valixhet gati dhe e preva bileten.

  Mos me keqkuptoni une do doja te beja dicka per ate vend se me vjen keq qe eshte katandisur ashtu, bile edhe e kam menduar te kthehem dhe ta provoj. Po tani per tani nuk e mendoj se jam gati qofte personalisht qofte profesionalisht, nuk kam aq experience pune edhe nje siguri financiare ca per te lene te gjitha e dhe te bej prova me te ardhmen time. E kam iniat kur njerzit thone “ishalla behet me mire mbas kaq ose kaq vjetesh edhe po iki une”, ose, “duhen edhe ca gjenerata te tjera sa te rregullohet ai vend”. Keshtu ka thene gjithmone Shqiptari, ja ka lene amanet gjenerates tjeter per ta rregulluar Shqiperine, por jemi ne qe duhet te mendojme per veten tone. Une I respktoj te gjithe ata qe kane marre guximin dhe kthehen te bejne dicka konkrete ne ate vend (dhe jo te prishin leket e mamit dhe babit), por nga ana tjeter i kuptoj edhe nuk i gjykoj ata qe nuk kane mundesine, ose xhanem thjesht nuk duan (te rrezikojne) qe te kthehen.

 245. Ina thotë:

  24 May 2007 @ 6:33 pm

  Ne fund te fundit, ne qe jemi larg Shqiperise e shikojme me sy ideale, optimiste, se po ta kishim mundesine per nje jete te mire do ktheheshim dhe ne. Cili eshte ai njeri qe do te rije larg familjes dhe atdheut?

  Te gjithe jemi ne dijeni si jane kushtet ne Shqiperi dhe per familjaret ose emigrantet ekonomike sic i ka quajtuar Llukani dhe mbase nuk ja vlen qe ata te kethehen. Po per studentat qe kane mundesi te marin kete risk uroj te kene guximin ta bejne. Cdo gje eshte e veshtire ne fillim kudo ne bote te jesh.

  Ju vafte mbare atyre qe do kthehen ne Shqiperi dhe ty Llukan….Dalci faqebardhe ne punet tuaja…You will be my inspiration!

  P.s.. Lukan po dil dhe ti thuaj nje fjal te kjo teme.

 246. capri thotë:

  24 May 2007 @ 6:35 pm

  E di si eshte kjo pune ne te ikurit te vazhdojme avazin tone fatkeqesisht, qe nisem jashte atdheut dhe ju te mbeturit atje, qe jeni me fat dhe qe me ne fund keni nje atdhe atje, ku mund te beni dicka, vazhdoni punen tuaj. Mendimi im eshte se, qe te dy palet nuk dalin me humbje, por ama mos na perqeshni neve kendej qe u katandisem fshesaxhinj se nuk ishte faji jone. Neve lajme kusuret e te tjereve ne pleqeri….

 247. alb thotë:

  24 May 2007 @ 6:40 pm

  Pjer Thomas thotë:
  20 Maj 2007 @ 6:01 pm

  Alb, po ç’do ne Zanzibar more djale.
  _____

  Jam tradicionalist dhe me ka marre malli per pak natyralitet.
  Zanzibar apo cfaredo qofte prej llojit te vet…

 248. alb thotë:

  24 May 2007 @ 6:43 pm

  iliriani thotë:
  20 Maj 2007 @ 11:08 pm

  ju nuk po ktheheni nga Greqia, jo me nga Italia, Zvicra, Gjermania…
  _______

  O Ilirian… o plako mire???

  Nuk kthehen se jane rehat duke jetu me pleqt…

 249. capri thotë:

  24 May 2007 @ 6:54 pm

  E kuptoni tani pse emigrantet duan t’ju shesin mend juve vendalinjve, se juve jeni te paret qe i percmoni ata, juve vete patriotet. Dolen fjalet e mija qe kisha shkruar me lart.

 250. akull-naja thotë:

  24 May 2007 @ 8:57 pm

  http://youtube.com/watch?v=8_B1BcDFdQY&mode=related&search=

 251. LlTako thotë:

  25 May 2007 @ 12:16 am

  Dhelpra, jam dakort ne shume pika me ate qe the (kthim sa me shpejt, vendim personal, informacioni i hollesishem) pervecse tek studentet. Ti s’mban shprese tek ta por une mendoj qe jane i vetmi grup nga i cili mund te pritet qe te kthehen nje pjese e madhe se s’ma merr mendja qe do kthehen ata qe kane 10 vjet ose me teper jashte, qe kane karriere, shtepi, familje.

  e.T., shiko se mos futesh ne nje rreth vicioz: truri kthehet po qene investimet, dhe invetimet vijne po qe truri :)

  Blendi, shteti Shqiptar ka nje program te quajtur “Brain gain” ne bashkepunim me PNUD-in. Dikush po me thoshte para ca ditesh qe ky programi ka pasur nje fond prej 4 milione dollaresh e qe prej ketij 4 milionshi s’ka dale akoma nje faqe interneti gjate nje viti jete. Drejtuesi i ketij programi ishte ne tv para ca ditesh dhe tha nje …. HIC se asgje praktike s’u tha aty :(

  Grupi, “Praktika” s’eshte nisme e qeverise por ne bashkepunim me qeverine. Me sa di une, vazhdon akoma.

  Ardi, cdo rast eshte individual :)

  Citizen, fatkeqsisht ne Logos kete here “shkaqet” e largimit te njerzve nga vendi (pozite, opozite) mbajten ligjerate per kthimin e atyre qe kane larguar ndersa studentet qe i kishin ftuar ne studio e te cileve duhet tu kish takuar pjesa e luanit folen nje 10 minutsh ne fund.

  Per te gjithe: Kerkoj falje per mospjesmarrjen por ja qe jeta ne Shqiperi ndonjehere dilka me e zene se ne ShBA :)

 252. Shqiptaria thotë:

  25 May 2007 @ 7:20 am

  te kthehesh ore te kthehesh

  se e ke hallall

 253. Llokumi_NY thotë:

  26 May 2007 @ 6:14 am

  Me lejoni te them dy fjale.
  Po te mendohemi te bejme nje krahasim USA - ALB nga ana ekonomike atehere jemi te humbur pasi dihet se ku qendron Amerika, kjo ne pergjithesi ne shume drejtime .
  Por po te shohim jeten edhe shpirt atehere SHPIRTI sakrifikon edhe kundrejt MATERIES.
  Po te ulen pertendimet ekomonike, materiale atehere nje kthim ne ALB. eshte i mundshem si dhe plot kenaqesi.
  Por nese pretendojme qe te kthehemi edhe njekohesisht te kemi jeten ekonomike (amerikane) atehere genjejme vehten.Ajo nuk gjendet pasi jo vetem qe jemi te larguar ne hapsire por kemi levizur edhe ne kohe.

 254. laurent thotë:

  26 May 2007 @ 6:31 am

  Perse u ktheve Llukan?
  C’te shtyu te kthehesh edhe perkohesisht ne Shqiperi,nqs jane gjera private mos na i trego.Ndaje me ne eksperiencen tende atje.

 255. laurent thotë:

  26 May 2007 @ 7:10 am

  ””Shtypit e ndonjë OJF-je në Shqipëri i pëlqen herëpashere të flasi për kthimin e studentëve, emigrantëve apo kapitaleve të tyre (njezore apo ekonomike) në Shqipëri. Flitet për të mirën që do të sillnin Shqiptarët nga jashtë në vend, flitet për paratë që mund të investojnë, flitet për gjithshka.”””

  Shqiperia do kishte shume te mira,vetem te mira nga ky kthim kapitali njerezor e ekonomik,po mire cfare te mire do kishin gjithe keta njerez nqs do te ktheheshin ne Shqiperi.Ku eshte interesi i pales tjeter,cfare perfitimesh ka nje qe kthehet?
  Aristoteli thote: ”Primum vivere, deinde philosophari”

 256. e.T thotë:

  26 May 2007 @ 7:49 am

  e.T., shiko se mos futesh ne nje rreth vicioz: truri kthehet po qene investimet, dhe investimet vijne po qe truri :)
  ……………………
  Llukan, prej natyre truri eshte i mençur. :-) Ai shkon atje ku eshte parja. besome se per kete arsye jam ketu :D Theksoj se ne se klasa politike, pavaresisht nga bojrat do te thithe investime truri kthehet por dhe ne se s’kthehet truri qe eshte ne atdhe mendoj se mjafton, ( me vjen keq qe e perseris)

 257. Paul Tedeschini thotë:

  26 May 2007 @ 8:02 am

  E kam vrà shume menden ne se Llukani me te vertete asht i vendosun te kethehet ne Shqipri apo jo. E vrava menden dhe e gjeta. Tue e imagjinue se Llukani asht djale me mend dhe ka edhe shume cilesi personale pozitive, ai ka kethye perkohesisht ne Shqipni per nji aresye dhe vetem per Nji. Dhe ka ba shume mire:

  Ai don te fejohet me nji vajze nga Shqiperia e mandej te kethehet prep nga erdhi. Shume mire ban ti Llukan.

  Mos u kethè pa arrite objektivin!

  Do te bajme nji dasem te bukur ketu tek peshku dhe do te hame peshk te ferguem. Apo ne Tave?! Na kjofte per hejr. Te na rroje Dhendri me nusen dhe u trashigofshin!

 258. laurent thotë:

  26 May 2007 @ 8:08 am

  Pal mos del nga tema :D
  teknologjia ka arrite kulmin e ato shkesa bahen edhe pa kene prezent :D
  s’asht ma si dukur te:

  Bello, onesto, emigrato Australia sposerebbe compaesana illibata

  http://www.soundtrackcollector.com/images/cd/large/Bello_onesto_7024.jpg

  Llukan pergenjeshtro thashethemet :D

 259. LlTako thotë:

  26 May 2007 @ 1:03 pm

  Laurent,

  Tek emisioni Logos kete te marten e shkuar kishin nje lidhje te drejtperdrejte me nje profesor Shqiptar qe jepte mesim ne London School of Economics. Ky profesori nder te tjera tha se: persa kohe qe ka disnivel pagash midis Shqiperise e botes s’mund te kete kthim mbrapa…….. E pra une u ktheva sepse ndryshe nga ky profesori besoj se qe disniveli i pagave eshte vetem nje nga gjerat qe duhet marre parasysh por s’duhet te jete kurrsesi e vetmja. U ktheva se u lodha duke folur per Shqiperine ne internet. U ktheva edhe se jam akoma ne gjendje te “rrezikoj” (se futem tek ai grupi i studenteve jo atyre me shtepi e katandi ne vend te huaj) :)
  Sa per pervojen time ketu keto jave, une do them vetem qe s’jam penduar per kthimin.

  e.T., do vijne edhe investimet, ngadale, ngadale, ngadale…..

  Paul, akoma s’kemi ngel keq per te gjet nuse, s’do kapercejme oqeanin vetem per ate muhabet :)

 260. Brigadieri thotë:

  26 May 2007 @ 1:12 pm

  Personalisht pergezoj LlTako-n per inisiativen qe ka , besoj se ke bere zgjidhjen me te mire afat gjate te jetes .
  Ndoshta do te kesh momente zhgenjimi por keto do kalojne dhe ne pergjithesi besoj se do kesh sukses ne jete .
  Urime dhe pac kemben e mbare , te maresh me vete dhe shume te tjere.
  Gjithashtu dua te pergezoj dhe emigrante te tjere qe jane kthyer .

 261. laurent thotë:

  26 May 2007 @ 1:39 pm

  Llukan shtepia katandia nuk jane pengese, :D se ja i shet njeriu dhe vjen ne shqiperi me nje dore pare,plus edhe kursimet e vjen njeriu ne Shqiperi me 250.000 euro.Ja Shqiperia u be 250.000 euro me e pasur,po perfitimi im psh cili eshte ne kete rast???

 262. LlTako thotë:

  26 May 2007 @ 1:52 pm

  Perfitimet pastaj jane personale, te ndryshme ne cdo rast :) Ca mund te jene te paret ne nje fushe qe sapo po zhvillohet ne Shqiperi, cave mund t’ju pelqeje jetesa prane rrethit familjar, cave mund t’ju pelqeje te shkojne te hane mish te pjekur ne nje lokal fshati perballe nje mali te thepisur, cave mund t’ju zgjerohet rrethi shoqeror e edhe koha qe kane per te harxhuar me ta. Ka larmishmeri te plote ne kete ceshtje :)

 263. laurent thotë:

  26 May 2007 @ 2:23 pm

  Llukan postimi i mesiperm i yti ishte per tek ”Thjeshtesi ne Alpe” :D

 264. LlTako thotë:

  26 May 2007 @ 3:18 pm

  :)

 265. LAURENT thotë:

  26 May 2007 @ 3:43 pm

  Llukan a do me ti nise do foto alpesh ;-)

 266. trimi thotë:

  26 May 2007 @ 6:05 pm

  megjithese une punoj ne Shqiperi, gati gjysmen e kohes e kaloj jashte shtetit. E shikoj shume mire se cfare te mirash e te metash ka Shqiperia ne krahasim me perendimin. Por nuk mendoj te le kete vend. Maksimumi qe mund te beja do ishte perseri nje pune e lidhur me Shqiperine, ku perseri gjysmen e kkohes ta kaloja ketu brenda.
  Por per disa nga ju une do ti keshilloja qe mund te benin me shume per kete vend duke qendruar jashte shtetit. Ndonjeri, psh rasi i vajzes ne administraten amerikane, nese do te vazhdonte karrieren, mund te arrinte ne nje pike qe te mund te ndikonte ne te ardhmen e Shqiperise shume me shume se sa te punonte 200 vjet ketu. Cdo gje eshte personale. Por frika nuk ben pune. Duhet bere llogari e sakte me pare se te merren disa vendime te rendesishme.
  Ndersa per pengesat qe kemi ketu, ju siguroj se me shume se rotacionet politike apo nderhyrjet politike, demin me te madh e sjellin drejtuesit e vegjel, te cilet jane bere te panginjur dhe te terbuar pas parase pa mund e djerse. Shume here jane keto qe shkaterrojne te ardhmen e ketij vendi me keq se sa ata dinosauret atje lart.

 267. Llokumi_NY thotë:

  27 May 2007 @ 6:37 pm

  Llukan nje pyetje plz.

  Kthimi yt nga USA per ne ALB mos ka qene ne MOS paisjen me green card apo pasaporte, pra ceshtje leje qendrimi?
  Cfare i ke marr ti Amerikes psh…

  Flm

 268. LlTako thotë:

  27 May 2007 @ 8:01 pm

  Llokumi, besoj se po te kishe lexuar ca pergjigje me siper do te kishe marre pergjigjen ndaj asaj qe me ke pyetur. Megjithate, sa per respekt te kohes qe duhet te kesh harxhuar duke lexuar shkrimin dhe te pakten nje pjese te pergjigjeve po them qe leja ime e qendrimit ne ShBA eshte akoma e vlefshme dhe po te kisha deshire mund ta kisha zgjatur edhe nja 7-8 vjet te tjera.

 269. Kotherja thotë:

  8 June 2007 @ 7:38 pm

  Blendi e Llukan,

  Paskemi nje peshk te mire ne gjirin tone!

  Puna eshte ta gjejme kush eshte ?

  http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/sq/features/setimes/blogreview/2007/05/25/blog-03

  O qe me paska ikur njeri ! :)

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com