Amnisti e mundshme për emigrantët pa dokumenta në ShBA

shba.jpgSenati amerikan hapi dje debatin për projektligjin e reformës së debatueshme të imigracionit. Senatorë me influencë për këtë çështje dhe Shtëpia e Bardhë po përpiqen me këmbëngulje për të realizuar miratimin e ligjit dypartiak në Senat para fundit të këtij muaji. Por afati kohor është i papërcaktuar dhe kritikët në Senat thonë se projektligji ka të meta të mëdha.Kritikët në Senat thonë se legjislacioni do të jetë një program tjetër amnistie për imigrantët. Ata duan të modifikojnë projektligjin dhe të ndryshojnë një dispozitë që u jep shpejt status ligjor miliona imigrantëve të paligjshëm që janë tashmë në Shtetet e Bashkuara. Por përkrahësit e ligjit thonë se imigrantët e paligjshëm nuk do ta kenë të lehtë të legalizohen. Ligji do të forcojë sigurinë në kufi dhe do të krijojë regulla strikte të punësimit për imigrantët e paligjshëm. Ligji përfshin gjithashtu një program punësimi të përkohshëm që do të lejojë imigrantë të rinj të punojnë në Shtetet e Bashkuara për dy vjet.

Senatori Ben Nelson u tha gazetarëve se ka në plan të votojë kundër propozimit pasi ai duhet të përqëndrohet fillimisht në sigurinë e kufijëve. “Imigrantët do të vazhdojnë të shtohen pasi sa më shumë të flitet për amnestinë tani, aq më shumë ka të ngjarë që të kemi një shtim prej 30 përqind të atyre që hynë ilegalisht në Shtetet e Bashkuara. Mendoj se procesi është konceptuar sëprapthi, pasi objektivi kryesor i këtij ligji duhet të jetë siguria e kufijëve”, tha zoti Nelson.

Senatori republikan Jeff Sessions mbajti një fjalim të gjatë në Senat ku theksoi të metat e projektligjit. Ai tha se është e pallogjikshme që Senati të përpiqet të miratojë ligjin këtë javë. “Nuk ka mundësi që projektiligji të votohet dhe të ndryshohet këtë javë”, tha senatori.

Udhëheqësi i shumicës në senat, Harry Reid tha se megjithë rezervat që kishte rreth marrëveshjes, e quan ligjin një pikë fillimi për të ndryshuar politikën amerikane të imigracionit. “Projektligji që po debatojmë dhe që eventualisht do të miratohet, do të na japë mundësi për të forcuar sigurinë e kufijëve, për të vendosur një sistem të efektshëm të verifikimit të punësimit, për hartimin e një programi të ri punësimi dhe për t’u dhënë 12 milionë imigrantëve pa dokumenta mundësinë për të mos qendruar më të fshehur në Amerikë”.

Reid tha se Senati do t’i referohet propozimit të Partisë Demokrate për të zvogëluar programin e përkohshëm të punësimit që lejon të paktën 400 mijë punëtorë çdo vit. Të tjerë thonë se nisma është e padrejtë dhe jo praktike për këta imigrantë pasi do t’i lejojë ata të qendrojnë përkohësisht në Shtetet e Bashkuara pa u garantuar një shans për t’u bërë të ligjshëm.

Përkrahësit e ligjit thonë se kjo nuk është një rrugë e lehtë për imigrantët pa dokumenta. Ata thonë se edhe ata që do të lejohen të qëndrojnë në Shtetet e Bashkuara do të duhet të paguajnë 5 mijë dollarë gjobë dhe do të marrin dokument për qëndrim të përhershëm. Imigracioni do të bazohet gjithashtu në një sistem të ri pikësh që do të marrë parasysh aftësitë dhe edukimin më shumë sesa në lidhjet familiare.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi është kritike që projektligji u jep më shumë rëndësi aftësive individëve se sa lidhjeve familjare. “Kam kundërshtime serioze rreth sistemit të pikëve që parashikon projektligji. Parimi i bashkimit familjar që ka qënë themelori për imigracionin është anashkaluar”, tha zonja Pelosi.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha se presidenti Bush i ka dhënë një përparësi të lartë miratimit të projektligjit në muajt e ardhshëm. //rd//

Zeri i Amerikes
22-05-2007

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

78 Komente

 1. Bela thotë:

  23 May 2007 @ 2:26 pm

  Hajde nje lajm te mire me ne fund.

 2. Ina thotë:

  23 May 2007 @ 4:46 pm

  Ne fillim ata qe jane ilegale ketu duhet te paguajn 5,000 dollar per viza pune, te quajtura Viza Z. Keto viza jane 4 vjecare dhe me te drejte te rinovohen nje here, pra 8 vjet gjithsej…qe ilegalet kane mundesi te punojne, te dalin dhe hyjn prap ne Amerike.
  Gjate ketyre viteve kane mundesi ti applikojne per citizenship, dhe do jene ne radhe me ata qe kane hyre legal ose permanent residence status. Sipas projektligjit vendimi do behet me pike, i bazuar mbi background checks (te mos kene rekord kriminal) shkollen, aftesite, dhe nevoja per pune ne nje sektor te specifikuar.

  Kujdes per ata qe gezohen shume nga ky lajm. Vizat jane 4 vjecare…dhe rinovimi nuk garantohet. Qe te behesh citizen duhet te kethehesh nje here ne shtet me patjeter, pastaj te applikosh per green card…5 vjet do per nje njeri qe hyn me dokumenta te behet qytetar…viza ju le te punoni 4 vjet..mbas atyre do duhet te ketheheni dhe nuk eshte e sigurt se do vini prap…kjo nuk eshte amnesti…kete e shikoj tamam nje ligj per te mbrojtur kufijte, dhe te rregullojn illegal immigration.

  Une jam pro-ligjit. E mbeshtes plotesisht…Po me vjen keq dhe per ata qe sakrifikojne jeten per nje pune qe qelbur ketu ne Amerike, prandaj dhe shkrova ato me lart

 3. Pjer Thomas thotë:

  23 May 2007 @ 7:00 pm

  Frika qe kane vendet perendimore nga legalizimi apo rregullarizimi i emigranteve eshte ca i drejte, sepse ata mendojne (zerat ne parlamente) se perseri do vijne te tjere me shpresen e nje rregullarizimi a amnistimi te ri, prandaj vitet e fundit jane vendosur rregulla/ligje strikte apo qe e frenojne sadopake emigrimin. Prap ne krahasim me Gjermanine qe i fut ne burg emigrantet ilegale, vendet e tjera jane mire.

 4. k. thotë:

  23 May 2007 @ 8:03 pm

  John Stewart, kishte nje koment shume te bukur mbi ligjin.

  Pasi e lexoi shpejt e shpejt…thote:
  ” dhe normal, ju qe jeni aliene ketu, e kuptoni fjale per fjale, duke marre parasysh, qe ju nuk flisni anglisht”

  Ligji duket shume me klecka…

 5. Agjent Operativ thotë:

  23 May 2007 @ 8:30 pm

  Ameriqise po i rrjedh truni nga veshet. Po ja u them une qe kapitalizmi i tepruar kerkon jo force te lire pune po force pothuaj falas. Te mos ishin bizniset nuk vinin muchachot.

  Po sfidohet rende rraca e bardhe andej prandaj po bohet gjithe kjo rrumpalle.

 6. AL thotë:

  23 May 2007 @ 10:28 pm

  lajmi i mire per ke? po te pyesesh nje puntor amerikan—ky eshte lajm i keq. Emigrantet ulin rrogat dhe standartet e punes. 10 ose 15 vjet me pare, amerikanet punonin ne fabrika, sot punojne emigrantet ilegale me 4 ose 5 dollare ora. kjo eshte gje e mire per alienet dhe bizneset e medhaja–sa per lower class te pakten–ky eshte lajm i keq.
  Pastaj, cdo 10 vjet kemi amenesti–nje incentive shume i keq per te shkelur ligjin. ska budalla ne bote te mos e kete marre vesh se Amerika cdo 10 vjet ofron amnesti. I bie qe lloj e soj pacavuresh, qe kane hyre ne menyre te paligjshme te shperblehen dhe jo te ndeshkohen. ku ndryshon emigranti legal nga ai legal? pothuajse asnje ndryshim.
  Demokratet–jane bythe-lepires–kujtojne se do marrin voten e latineve per kete ligj? Dikush duhet tu thote gomerve blu se residentet s’votojne dot.
  per me shume—–emigrantet nuk duhet te behen shumica pa u asimiluar—imagjinoni shqiptaret fresh-off the boat ne congresin american–ruajna zot–te na e bejne ameriken njelloj si Shqiperia pastaj.

 7. INA thotë:

  23 May 2007 @ 10:59 pm

  AL e the bukur: “Demokratet–jane bythe-lepires–kujtojne se do marrin voten e latineve per kete ligj? Dikush duhet tu thote gomerve blu se residentet s’votojne dot.”

  Sa me teper kalon koha aq me teper s’i duroj keta majtistet e ketushem, me duket ndonjehere sikur s’u punon fare logjika.

 8. Blendi thotë:

  24 May 2007 @ 12:02 am

  Sa konservative qeke ti!!!

  Demokratet do aqrgumentonin se kjo nuk eshte amnisti por nje proces integrimi. Ketu jam me ty se praktikisht eshte amnisti. Megjithate nuk mendoj se eshte gje e keqe. Une po e shoh ligjin duke mbajtur ne mendje shqiptaret pa dokumenta dhe flas ne interes te ketij grupi.

  12 miljone emigrante ilegale nuk do largohen dot me deportim AL. Dhe ShBA e din fort mire se krahu i punes qe ofrojne keta eshte i nevojshem ketu. Nuk me duket se do kete impakt negativ per klasen e mesme pasi nuk ka asnje njeri sot ne amerike qe pretenton te zere punen e meksikanit qe mbledh domate ne fushat kur ngrihet dielli dhe ben 130 grade F.

  Dikur ne Massachusetts prodhoheshin kepuce. Industria me e madhe. Me pas i shperngulen ne jug fabrikat e kepuceve - u hodhen Republikanet ne tavan “Mbetem keq”. Aspak nuk mbetem keq, Massachusetts u be qender teknologjie si asnje tjeter vec Silicon Valley. Dua te them qe tregu i punes evoluon, dhe ti duhet ta dish shume mire se vendet e punes i ha Kina dhe India, jo emigrantet pa dokumenta.

  Qimen tra e bejne Republikanet se kane fobi nga Pedrod dhe Miguel-at, por nuk mendojne njehere se 12 miljone te dokumentuar eshte me mire se 12 miljone te panjohur qe fshihen. Ata nuk dine se kush jane keta 12 miljone, as me se merren, as cfare qellimesh kane. Ky ligj do i nxirrte keta njerez nga erresira, do i dokumentonte dhe identifikonte…e kjo me duket se eshte me e mire, me “safe” per vendin.

 9. inamalaj thotë:

  24 May 2007 @ 12:13 am

  Blendo, sa shume qenke cuditur qe AL eshte konservative? Kushedi sa liberal je ti.
  Kjo qe ata (demokratet) po bejne eshte tamam ashtu sic thote AL. I genjen mendja e “vockel”. Nuk me duket se jane republikanet me alergji (Jeb Bush eshte martuar me hispanike), demokratet jane ata qe behen me alergji kur humbasin pushtetin dhe cfare nuk bejne ta marrin prape.

  Tung AL

 10. john thotë:

  24 May 2007 @ 4:08 am

  O Al po ti a je shqiptar?Cfare te keqe i ke bere Amerikes ti?Perse duhet dhe kush mendon se je ti qe te poshterosh 12 milion njerez? Shqiptaret fresh off the boat.Duhet te vij turp te flasesh keshtu.Me vjen peshtire te mendoj qe dikush qe eshte imigrant per vete te shprehet kaq ulshem per te tjeret.Je tipik tipi american-wanna be qe kurre s’ke per tu pranuar nga shoqeria ketu.

  Sa per faktet e tua.Amnistia e fundit qe Amerika ka bere per emigracionin ka qene rreth 20 vjet me pare.Prej 20 vjetesh ndryshe nga vendet Europiane nuk ka pasur ne Shba lligj per te ndihmuar imigrantet.Shume shqiptare ketu kane nga 9-10 vjet pa letra.Ligji ne fjale eshte nje komardare shpetimi per ata qe duan te ndihen me ne fund si njerez qe egzistojne e jo si rob tyrifiu. Merr vize martohu me dike dhe shnet pastaj.Skane cte bejne.
  Republikanet nuk e kane hallin se kush hyn e sa hyjne,problemi eshte se keta qe sot punojne me 4-5$ ora neser do jene te ligjshem dhe do kerkojne 7$minimumi,siguracionet shendetsore,shoqerore, qe feudalet e jugut nuk duan ti paguajne. Ajo puna e imigranteve qe vjedhin punen e amerikaneve eshte balte per pulikun,se keta 12milion qe jane tani ketu ku punojne pa letra, nuk punojne ne Amerike? Po ta kishte aq problem Amerika per vende pune nuk largoheshin firmat ne meksike,Kine,indi,kamboxhia etj. Shume mire Amerika do globalizim,do amerikane te marrin projekte ne evrope e a. e jugut e azi, e te paguhen 20fishin e punetoreve vendas,por kur vjen puna per te huajt ne Amerike 101 probleme.Cdo e mire e ka nje te keqe qe duhet pranuar. Po te ishte ky ligj per imigrantet nuk kishte gjobe $5000, po ky eshte njejustifikim per te krijuar buxhetin qe do ndertoj murin e turpit i cili ka vetem nje funksion.Krijimin e vendeve te reja te punes per keta robet qe skane ku te shkojne me pas shkrirjes se bazave ushtarake.Imagjinon dot cdo te thote 12 milion 2ways bileta avioni te shitura ne nje vit? Amerika shkon ndihmon 101 vende rreth e qark botes por nuk ndihmoka dot Meksiken.Pse?Sepse i intereson te kete ne jaron nje vend me probleme. Sa per spanjollet.Askush nuk e ka friken se marrin ata vende pune, sepse kudo kam punuar punedhenesit jane haptazi rracist.Sa jepnin aplikimin thoshin,i portorikan,i spanjoll, nuk i dum.Per jo anglisht folesit serisht eshte balte,se po te ishte problem,nuk vendosnin telemundo ne valet publike e cable,apo billboard ne spanjisht. Amerika ka nevoje per vende pune,ne spitale eshte fakt i ditur qe kerkohen infermiere,doktorre,ne shkolla kerkojne mesues,ka qytete qe po boshatisen nga largimi i njerezve.Ketu ne zonen ku une jetoj eshte nje firme qe prodhon programe kompjuteri e cila i merr punonjsit nga India.po mre Al nga India i merr, e jo nga Amerika.Pse kshu?
  Per mendimin tim atyre nen 5vjet duhej ti jepnin viza pune rinovuese cdo vjet,por me detyrim qe te jetojne ne qytete te caktuara ku popullesia ka renie per nje minimum 1-2 vjecar e pastaj te aplikojne per green card duke permbushur kushtet e caktuara.Per mbi 5 vjet duhet te fillojne karten jeshile me permbushjen e kushteve te caktuara.

 11. AL thotë:

  24 May 2007 @ 5:05 am

  I dashur John,
  Argumentet e tua mund dhe te titullohen “aman gjynah per ne ilegalet”. Ti je emocional, une i ve emocionet ne ane. ty ndoshta mund edhe te iki truri, po te te them qe im vella eshte ne nje situate jo shume te mire per sa i perket letrave. Megjithate, duke vene menjane interesat personale dhe analizuar problemin sipas prespectives se nje amerikani dhe jo alieni–cdo komb, Shqiperia, amerika, etc ka te drejten sublime te “determine its own destiny” kjo kuota e fundit eshte marre nga nje rast ligjor i supreme court, rreth 1800tes: “Chinese exclusion case”. eshte valid law still. kushtetuetshmerisht, dhe llogjikisht shteti federal amerikan ka te drejte te mos pranoje, apo te nxjerre jashte USA cdo alien, me nje perjashtim–nuk mund te diskriminoje ne baze te rraces, gjinise etc. Kjo ty mund te duket shume e ashper–dhe nuk te pelqen ta pranosh, por kete thone ligjet e emigracionet—keshtu mendojne dhe shume amerikane. ndoshta mund ta dish qe alienet nuk kane te drejta kushtetuese persa i perket te drejtes te hyjne apo te qendrojne ne USA. kjo ty mund te te duket llahtari por eshte e vertete.
  Sa per ate qe emigrantet ndihmojne ekonomine–sa miliona mund te mbaje amerika nese cdo 10 vjet jep aministi? emigrantet sapo behen legale, rrisin standartet, dhe nuk bejne me pune te rendomta—i bie qe miliona te tjere te vijne ilegalce. kur do mari fund?
  Pse duhet te me vije gjynah mua per nje qe hyn ose rri ilegalisht? Emigrantet e dine shume mire qe nese shkelin ligjin ka pasoja. Deportimi eshte nje nga keto pasoja. Megjithate ata qe kalojne kufirin naten e kane marre parasysh, peshojne te mirat dhe te keqijat dhe prape vijne. Pse duhet vene dora ne zemer ne kete rast kur vendimi per te ardhur ilegalisht eshte menduar e peshuar nga emigranti vete?
  cfare incentive i jep congresi amerikan atyre qe duan te zbatojne ligjin, dhe rregullat nese ilegalet shperblehen me aministi? A nuk i behet padrejtesi njerit qe ka ndjekur rregullat dhe ligjin? po principi i shtetit te se drejtes ku shkoi?
  Nuk behet fjala per emigrantet shqiptare—ketu eshte ne pikepyetje e ardhmja e Amerikes. Une jam mosbesuese ndaj emigranteve te sapo ardhur. SHume jane te paedukuar, me kulture krejt ndryshe nga ajo amerikane. troc, nuk kam shume besim se emigrantet e sapo ardhur mund te drejtojne ameriken. Kam parasysh shqiptaret ketu.
  ti do thuash, po puna e madhe qe kane kulture tjeter?! puna eshte se ndryshimi i kultures vjen me nje cmim nga pas. Shtrohet pyetja? Amerikanet duhet ti pershtatet kultures se te ardhurve apo te ardhurit ti pershtaten kultures amerikane? natyrisht ke dy kampe. Une dhe ti i perkasim kampeve te kunderta.
  nje ilustrim sa e shtrejte eshte nje kulture joamerikane ne amerikane: nje pjese e mire e latineve nuk flasin anglisht. CA po shkon ne bankruptcy sepse, ne spitale, shkolla, gjykata duhet te provide translators. Kush paguan per kete? Amerikanet. ti do thuash emigrantet–jo se ata spagujne taksa dhe nese paguajne, jane pak per shkak te pagave te ulta.
  C’taksirat kam une te paguaj per injorancen e njerit qe kaloi kufirin ne mes te nates?
  Per me teper, amerika duhet te sjelle emigrantet me te mire–tezgjuarit,productivet etc. Nese njeri kalon kufirin ne dy te nates–cfare shansi ka amerika te vendosi te sjelle ketu ate qe mendon se eshte me i mire? a ka shans te barabarte nje shqiptar me nje meksikan per te emigruar ne usa? Jo sepse shqiperia nuk eshte ne kufi.
  Ti the qe nuk ka pasur amnisti per 20 vjet. Aspak e vertete. Amnistia e fundit ishte ne 2001. INA 245(i) (nen ne immigration and naturalization act-INA) u dha amnisti milionave. Ky nen u quajt ndryshe life-act. (If you filed on or before april 30 of 2001 for a family member–the beneficiary has 245(i) protection and can stay here until I-130 is approved). Nejse.
  Sa per ate qe une jam wanna-be american–ishte nje sulm personal–i dobet fare–sepse ti s’me njeh mua. Si kunder-pergjigje: Une gjithmone do jem Shqiptaro-amerikane, persa i perket kultures. Amerika me dha dhe me jep shanset qe vendi meme nuk mi dha kurre. Prandaj me plot gojen dhe me krenari them “i am proud to be an american”, dhe do jepja jeten per vendin tim-Ameriken. Kjo eshte e bukura e Amerikes–behet vendi yt megjithese nuk ke lindur ketu.

 12. Ina thotë:

  24 May 2007 @ 3:11 pm

  Hey AL,
  Amnestia e fundit ka qene ne November 6, 1986 kur Ronald Reagan ishte president. U quajt Immigration Reform and Control Act. Shkak u be mendimi qe illegal immigrants demtojne ekonomine. Ligji u dha nje vit amnesty illegal immigrants qe kishin punuar dhe jetuar ne Amerike qe ne vitin 1982. Ata mund te applikonin per rregullimin e statusit dhe me pas per citizenship.

  INA 245 (i)…Flet per ata njeres qe kane hyre ne Amerike te inspektuar, me visa temporare, ose kane dale nga statusi legal resident..Si per shembull te vish me vize studenti dhe ta mbi kalosh kohen, ose duke qene i varur nga partneri…ngaqe ai nuk e mer statusin nuk e mer as ti. Per me shume lexo ketu. http://www.nilc.org/immlawpolicy/obtainlpr/oblpr051.htm

  Sa per te tjerat qe ke folur, te mbeshtet mendimin se duhet te kete lligje te forta kunder emigrimit ilegal. Duke hyre ata, hyjne dhe human trafficiking, drug trafick, dhe shume lloj krimesh te tjera. Nuk jane te regjistruar ne sistem pra eshte me e veshtire te kapen nga forcat ekzekutive. Jane nje mbi ngarkese mbi sistemin e welfare dhe kete e pranoj.

  Por dije se Amerika ka luajtuar rolin nje vesh shurdh nje sy qorr. Me shtet me intelligjencen me te madhe dhe me te zhvilluar ne bote ka qene patjeter me dijeni se me arizona dhe ne texas po ilegals hynin me tufa. Ato pune qe bejn ata nuk i ben asnje amerikan ketu. Tokat punojn. Nuk eshte e vertete qe ulin rrogat…kjo pergjegjesi bie mbi pronaret qe mashtrojn taksat. Ligji i ri synon te frenoje kete aktivitet, po dhe ashtu te perforcoje kufijte qe mos hyjne me shume ilegale.

  Sa per ate qe ti po e quan amnesti. Ky ligj nuk eshte amnesti..Ne siperfaqe mund te duket ashtu se Amerika shtet emigrantesh dhe nuk do te prishe kete imazh ne sy te botes, pavaresisht se e kane kete te drejte. They have the cake they want to eat it to.

  Te sqaroj pak….Ne baze te ketij ligji, ilegalet do mund te aplikojne per Viza Z 4 vjecare.. do paguajn 5,000 qe te marin kete. Dhe vete fakti qe duhet te paguash shkon kundra principle te amnesti. Mbas 4 vjetesh ke mundesi te rinovosh vizen, dhe per kete duhet te aplikosh prap (Si thua ti sa nga ata qe applikojne do tju rinovohet vertet) Ta zeme se do tju rinovohet, pra ju shtohen dhe 4 vjet. Mbas 8 viteve gjithsej jane te detyruar te kethehen ne shtetin e tyre. Do marin njoftim deportimi. Gjate ketyre 8 viteve ata kane mundesi te aplikojne per citizenship bashke me ata ne radhe qe kane hyre me ligj. Tani kur nje njeriu qe hyn ligjerisht i duhet te pakten 5 vjet te mare citizenship…Si mendon ti do veje puna e ketyre ilegaleve??? Ata qe do tja dalin mbane do jene me shkolle te larte dhe do pranohen ne baze te nevojes per pune ne ate sektor. Kete po e thone te gjithe. Nuk eshte vertet amnesti..por po e lyejn me flori nga jashte. Ligji do pakesoje ilegalet gradualisht. Do punoje si filter. Do mbaje ata me te zgjuarit, ata qe kane skills …dhe ata qe nuk kane as shkolle te mesme (se dijet ketu po flasim per meksikanet me shume ) do dergohet prap ne shtet. Nuk e kuptoj si e quan ti amnesti kete.

  Sa per ate qe ke thene per shqiptaret fresh of the boat…mos harro se dhe ti ke qene nje nga ata. Nuk eshte nevoja te ulesh poshte ata njeres qe sakrifikojne jeten per te erdhur ketu. Dhe ne nje ceshtje qe eshte kaq prekese nuk eshte e lehte ti vesh emocionet me njane…ashtu mbetesh vecse kal karroce. Ligji eshte bipartisan keshtu dhe as demokratet ske pse i shan.

  P.s Me falni per gabime shkrimi

 13. blete thotë:

  24 May 2007 @ 3:20 pm

  nje lutje: behet teper i veshtire leximi i argumentave te zgjatura e te sterzgjatura “alla shqiptarce”. nese do t’ju pikoje zemra gjak per amerikanet e shkrete qe po ua marrin buken nga goja emigrantet e paskrupullt, atehere bejini edhe komentat me te perqendruara e me te kuptueshme.
  *hap teper i rendesishem per t’u pranuar ne shoqerine amerikane, menjehere pas lavazhit te trurit.

 14. Capri thotë:

  24 May 2007 @ 3:28 pm

  Une jam emigrant dhe nuk pelqen te jem kunder emigranteve, por ceshtja eshte me e komplikuar nga ajo qe duket ne siperfaqe. “pro apo kundra ligjit te emigracionit”

  1. Fakti eshte se emigrantet e paligjshem kane nje kosto tper te larte ne sistemin shendetesor, po ashtu edhe ne ate edukativ.

  2. Per shkak te ketij emigracioni te paligjshem klasa e mesme eshte ajo qe rendohet me shume dhe sa po vete e po varferohet. Eshte pikerisht kjo klase qe vritet me shume nga pagesat e sherbimit mjekesor dhe edukimit shkollor te femijve te tyre.

  3. Kriminalistika eshte nje nga pikat e tjera kryesore qe e ka burimin ne emigrimin ilegal.

  Por nga ana tjeter edhe per te gjithe emigrantet ilegale qe punojne dhe deklarojne te ardhurat me vjen keq.

 15. Blendi thotë:

  24 May 2007 @ 3:34 pm

  Sa qef kane te perdorin fjalen “illegal” disa. Ka nje kanotacion prej “bastardi” kur e quan nje grup “illegal”.
  Ca me keq ne togfjaleshin “illegal alien”, ketu jo vetem qe je ilegal por je dhe i huaj, gati jashtetokesor…

  “Crimaliens” eshte nje tjeter “fjale” e bukur konservative.
  Kjo ne fillim spjegon se konservatoret me “illegal” nenkuptojne “Criminal”, prandaj:
  Illegal alien = Criminal alien = Crimalien

 16. Ina thotë:

  24 May 2007 @ 3:46 pm

  Blete,
  nuk i pikon zemra gjak asnjerit per amerikanet…kjo teme eshte shume e komplikuar per ta permbledhur ne 4 a 5 fjali.
  Eshte po nuk eshte amnesti, ketu qendron problemi. dhe ti japesh pergjigje kesajt duhet dhe, te hysh thelle ne pasojat e emigracionit ilegal.

 17. Blendi thotë:

  24 May 2007 @ 3:54 pm

  O Capri argumentin nuk e bere vetem rreshtove tre pika. Atehere me ler mua te argumentoj kundra tyre:

  1. Fakti eshte se emigrantet e paligjshem kane nje kosto tper te larte ne sistemin shendetesor, po ashtu edhe ne ate edukativ.

  Sistemi shendetsor vetem do perfitoje kur 12 miljone emigrante pa dokumenta te behen 12 miljone taksapagues. Kur te kene dokumenta keta do beljne siguracion shendetesor dhe s’kane per te renduar sistemin. Cfare zgjidhje tjeter propozon? Ata nuk e rendojne sistemin me dashje por nuk kane tjeter ku perplasen. Sistemi edukativ eshte renduar nga pagesat e ulta ne sektorin e arsimit qe kane ulur interesin e njerezve per tu bere mesues. Femijet e emigranteve ilegale sado te shumte ne numer nuk perbejne vetem se nje perqindje shume te vogel te totalit te studenteve ne amerike. Kur te jene qytetare normale, keto familje do kontribuojne financiarisht per shkollat amerikane.

  2. Per shkak te ketij emigracioni te paligjshem klasa e mesme eshte ajo qe rendohet me shume dhe sa po vete e po varferohet. Eshte pikerisht kjo klase qe vritet me shume nga pagesat e sherbimit mjekesor dhe edukimit shkollor te femijve te tyre.

  Ne rast se barra fiskale e klases se mesme eshte renduar nga paligjshmeria e emigranteve klandsesitine, atehere ligjerimi i ketyre emigranteve duket si zgjidhja me llogjike.

  3. Kriminalistika eshte nje nga pikat e tjera kryesore qe e ka burimin ne emigrimin ilegal.

  Ti po don te thuash se emigrantet pa dokumenta bejne krime por ne realitet emigrantet edhe pse jane perqindje me e madhe ne total jane pergjegjes per vetem rreth 11% te krimeve dekaden e fundit. Shume nga emigrantet pa dokumenta figurojne si shkeles te ligjit por shkelja e tyre ne gjysmen e rasteve i referohet shkeljes se vizes.

  keta 12 miljone jane tashme ketu dhe nuk do shkojne asgjekundi me deshiren e tyre. Ceshtja eshte, do t’i integrojme keta njerez ne shoqeri apo do i leme ne hije, si qytetare te klasit te dyte, qe te kemi ke te fajsojme e ke te tallim? Pse te mos behemi pragmatike, ti kthejme keta njerez ne taksapagues dhe ne qytetare qe respektojne ligjin? Ju duket se ligjet po fuinksionojne keshtu si jane? Situata me emigrantet ka vite qe vetem perkeqsohet prandaj ju duhet spelluar.

  I M M I G R A T I O N - R E F O R M

 18. Vlore1920 thotë:

  24 May 2007 @ 4:02 pm

  Shteti ka per te perfituar nga legalizimi i emigranteve dhe s’ka asgje te keqe qe ti pajisi me dokumenta.
  Po eshte e cuditeshme qe disa prej jush flasin me tone te ashpra kundra duke qene dhe vete emigrante.
  Asnje nuk e le shtepine nga qejfi per te punuar per 5$ brenda ne nje fabrike. Praktikisht jane njerez qe i ka zene halli.
  i thoshin qemoti: Evgjiti kur u be mbret vrau babane!

 19. Ina thotë:

  24 May 2007 @ 4:19 pm

  Blendi,
  Dhe une pajtohem plotesisht me mendimin tend. Po ashtu jam dakort dhe me reformen e re. Por dua ta di si e gjykon ti kete ligj? thua eshte amnesti apo vetem nje reforme e re? A te duket se po mundohen ti asimilojne ilegalet, apo po mundohen ti nxjerin nga shteti pa zhurme? Mua me duket nje menyre perfekte per te perforcuar kufijte, per te ndaluar pronaret qe punesojn ilegale that pay cash and no takses, and to create this system that works like a filter…keep the low skilled workers out and bring in the brains. Te pakten keshtu e gjykova kur lexova se ata qe do marin citizenship do zgjidhen ne baze te shkolles dhe cfare mund te kontribojne ne nje fushe te caktuar.

 20. Pjer Thomas thotë:

  24 May 2007 @ 7:21 pm

  Amerika, nuk ka hallin e meksikaneve, se ate vend ajo e ndihmon me ndihma falas, me investime, me borxhe, me pranimin e meksikaneve, por ka hallin e milionave qe hyjne nga vendet poshte Meksikes. Me Meksiken ata kane kontrata e pakte si te hapura ashtu dhe te fshehta. Eshte nje histori e gjate marrdhenia e Amerikes me Meksikes, nje pjese e se ciles e kemi pare neper filma e dokumentare. Vendet perendimore, nuk e kishin menduar kurre nje fluks kaq te madh , mbas viteve 1991-92, vite kur emigracioni u rrit ne menyre galopante. Ata ishin mesuar me emigracionin e rregullt te viteve 1950-60-70-80.

 21. AL thotë:

  24 May 2007 @ 9:19 pm

  Ina, faleminderit per infon per aministine, por 245(i) amendment ishte aministi. Qe te mos e quanin aministi (se terheq publicitet negativ) e quajten life act. sa per ate qe the beneficiaries duhet te kishin hyre ne menyre legale–kjo eshte dhe nuk eshte e vertete. Deri dy vjet me pare, te pakten ky ishte qendrimi i DHS(department of homeland security). Federal courts, sidomos 9th cir. (in CA) dhe 10th cir (in Colorado) e ndryshuan interpretimin e life act. 245i protection means protection–dhe 10 year big bar is waived (nese hyn ilegalisht –10 vjet bar from entry). Etc etc etc.—fatkeqsisht ligji i emigracionit eshte shume i komplikuar per shkak se congresi e ndryshon INA shume shpesh, shumicen e rasteve per te kenaqur publikun american por edhe emigrantet–prandaj dhe INA eshte mbushur me clausola nga me te cuditshmet.
  Sa per ate –brainwaished etc–mos me ofendo se prekem–Ti sdi asgje per mua. Fakti qe une kosideroj USA vendit tim nuk supozon se une jam tradhtare, jo shqiptare, sdua shqiperine, apo shqiptaret etc. Perkundrazi, Madison (sjam e sigurt) tha kush nuk do vendin e lidjes nuk ka se si te doje ameriken. Cdo emigrant qe nuk eshte loyal ndaj ketij vendi, nuk e meriton te behet shtetas amerikan. amerika nuk ka nevoje per dual loyalty, dhe trojan horses–Otherwise —pack up your shit and leave.

 22. Ina thotë:

  24 May 2007 @ 9:41 pm

  Tomi ndoshta kjo eshte dhe nje prove per ne.. nese e perdorim kete sistemin e ri duke ulur piket.
  Gjithsesi provokime te tilla jane te panevojshme ketu. E vetmja arsye qe frekuentoj peshkun eshte niveli i larte i diskutimeve, dhe respekti ndaj te tjereve. Penari duhet ta perforcoje filtrin si duket.

 23. Ina thotë:

  24 May 2007 @ 10:00 pm

  AL,
  Me fal nuk kam dashur te te ofendoj. Nuk te njoh, dhe i mar mbrapsht fjalet qe te kane ofenduar. E kuptoj prekjen.
  Flm dhe ti per informacionin. Une mesa lexova kuptova ato, por ndoshta ti dhe me shume se mua.
  Eshte shume e drejte kjo qe ligji eshte i komplikuar. Gjithsesi shpresoj te kaloje me sukses.

 24. Ina thotë:

  24 May 2007 @ 10:01 pm

  ndoshta ti di dhe me shume se mua****

  correction for AL

 25. Leon thotë:

  24 May 2007 @ 10:29 pm

  Troc muhabeti, Amerikanet jane te gjithe kriminela dhe po te kishte drejtesi kjo bote, duheshin futur te gjithe brenda!
  Ata amerikane qe shesin pordhe sot ndaj emigranteve te rinj duhet ta ngulitin mire ne tru, qe jane te ardhur ne ate vende.
  Amerika nuk ju perket atyre,por popullsise indogjene,qe gati-gati e shfarosen ne menyren me barbare!
  Apo kane harruar se c’bene stergjyshit e tyre, kur shkelen ne ate vende per here te pare?
  Spastrim Etnik bene, ne menyren me cnjerezore,me keqe se Hitleri ebrenjve!
  Te pakten keta qe vine sot, nuk shfarosin nje town te tere me gra dhe femij dhe e shpallin toke te tyre!
  Keshtu qe ato “moralet” qe bejne Republikanet, ti marrin dhe ti fusin ‘where the sun don’t shine’-i thone ketej nga rri une!

 26. john thotë:

  25 May 2007 @ 3:56 am

  Al.
  Normale qe nuk mund ti ler ndjenjat menjane kur flitet per jeten e 12 milion njerezve dhe kur dikush ofendon prejardhjen time.une nuk te gjykova ty ndaj there is no need to give me the You dont know me -bs,
  une ju pergjigja komentit tend, ne te cilin ti perdore nje shprehje qe perdorej per sklleverit dhe emigrantet qindra vjet me pare.Amerika eshte krijuar nga emigrantet te pelqen apo jo ty.Amerikan nuk eshte indetitet eshte turli.Pyeti per origjinen dhe shumica kane origjine katerkombeshe. Pikerisht ajo deshira per te ecur perpara qe ka cdo emigrant e ka bere nje vend kaq praktik dhe kaq te perparuar.Ne lidhje me ate ligjin e 2001, ju jeni e vetmja te degjoj qe kane fituar miliona te paligjshem letrat nga ai ligj.Shpresoj te jete ashtu.Une nuk kam probleme me letrat jam ne rregull,por njoh shume njerez te cilet kane investuar jeten e tyre dhe te femijeve ketu,paguajne taksa siguracione,shkojne ne pune,ne shkolle kane biznese paguajne mijra dollare per avokate dhe ende skane letra.Kjo eshte padrejtesi. Nese ti kerkon te flasesh per imazhin e imigrantit mos me fol per imazhin qe i behet ne media. Nuk flasin anglisht,pse ti kur erdhe fole anglisht direkt? pse amerikanet qe punojne ne shqiperi flasin shqip? A e ke provuar ndonjehere sherbimin mjeksor falas ketu? Shko provoje.Ne spitale nuk te sjell njeri perkthyes,ose te lidhin me linje telefonike ose te thone sill te aferm,kur spitali nuk ka person qe te flas gjuhen e pacientit.Per me teper kur ske sigurime as nuk do me ja dit kush.Mos na shkruaj si per lifetime tani. Ne vende ku ka spanjolle punesohen infermiere bilingual nuk pagun askush shtese.poshkoka bankrupt CA prej perkthyesve.behet qesharake robi.Dhe kujt te ja fusin per leke amerikaneve! Dhe ajo perralla e ndihmes sociale nuk eshte e vertete.Ste jep lek kush ketu e ushqime nese nuk ke letra, dhe kur ke letra eshte ndihme e perkohshme.Marin ndihma femijet e lindur ne amerike dhe jane vetem ushqime femije dhe ndihme shendetesore.Kanadaja dhe shume vende te tjera e kane falas ndihmen shendetsore per te gjithe.Nuk i shikoj te shkojne bankrupt
  Klasa e mesme ne US. po vuan jo prej imigranteve por prej degjenerimit moral.Une kam miq te cilet jan 18-19 vjec dhe prindrit ose i kane kerkuar te dalin nga shtepia ose i japin ME QIRA nje dhome.Njoh adoleshente qe pijne si dreqi ne te marte e ne te merkure e shkojne ne pune te dehur.Udhetojne nga shteti ne shtet e prindrit nuk i pyesin ku jane.Familje me nena me dashnor,babai me dashnore femijet kuturu. Ju a tha Papa dhe u tall NY TIMES. Nese lehtesoni abortin dhe divorcin, do shkaterroni familjen amerikane e keshtu ndodhi.Keto gjera sjellin dhe shkaterrimin ekonomik.Sepse ne vend qe te shkojne studiojne shume te rinj bejne pune te mesme dhe nuk dalin me dot nga ai sistem,e kur kerkojne eshte shume vone.Po normale duhet gjetur nje fajtor per gjithcka dhe rrasja imigranteve.Nuk po them qe eshte mire qe hyjne liegalisht.Po ti duhet te dish qe ata qe kapen dhe urdherohen per tu larguar,po te kthehen serisht rrasen ne burg me muaj te tere deri ne pese vjhet. Ju marrin shenja gishtash,shenja te retines,i fusin neper kapanone se bashku me kriminele.Trajtohen si qene prej gjykatesve,sikur nuk jane ne salle fare.Shumica e imigranteve nuk jane ketu per rremuje por per hall,dhe punojne.Nuk ju interesojne te bejne krime sepse po te kapen nga policia futen direkt ne burg dhe nuk deportohen por qendrojne ne burg per tere procesin gjyqesor i cili zagjat mese nje vit, e pastaj shkojne ne gjyqin e imigracionit dhe disa muaj te tjere e pastaj deportohen.Keto i di prej njerezve qe i kane perjetuar jo nga librat e kongresit amerikan.Sot ka miliona spanjolle dje kishte miliona polake,miliona italiane,gjermane irlandez qe jane urryer porsi spanjollet sot.Me e bukura eshte se zoti president ka fol kaq shume per ruajtjen e kufirit nga terrorizmi,mbas 11 shtatorit,ndersa tani po na del se nga 2000 e sot kane hyre me shume imgrante se ever ne US -9,7milion.Bombastike apo jo.I ke vene re lajmet se fundmi.Ai i virgjnias imigrant,ata te xhersit imigrant,ai ne mall (boshnjaku) imigrant.Kam 8 vjet ketu,sme ka ndodh qe brenda 6 muajsh te degjoj lajme kaq te cmendura me autore imigrante.Per mos u zgjat me teper, Amerika The Land of Freedom,qe shkon dhe con lirine ne Irak,Kuvajt,Kosove,Bosnje,Somali etj, nuk e justifikon dot skllaverine e 12 milion njerezve.Nuk eshte faji i askujt qe politika e vendeve perendimore eshte te shkaterroje shtetet e “vogla” per te siguruar mireqenien e tyre dhe pastaj nuk ju pelqejne pasojat.

  Fakt interesant;Wikipedia tregon se jane mbi 17 milion shqiptare te shperndare ne mbare boten

 27. INA thotë:

  25 May 2007 @ 4:35 am

  Leon,

  Me vjen keq te te zhgenjej. Personalisht jam shume e terhequr pas fakteve shkencore dhe i ndjek. N.q.se flet per indogjene, duhet te kesh parasysh se ne kontinentin amerikan edhe vete ata qe sot quhen indogjene jane te ardhur. Jane zbuluar skelete kokash mijera vjecare flitet dhe u eshte bere ADN, pas te ciles u arrit ne perfundimin se nuk kane asnje lidhje me indogjenet e sotem, pra pak a shume shfarrosja e “indogjeneve” nuk ka filluar kur erdhen europianet, kishte filluar kohe perpara se te vinin ata. Ameriken e zbuloi Colombi? Jo, e kane zbuluar aziatiket shume me perpara.
  John,
  po me ardhka keq qe ata shoket e tu i perzene nga shtepia (sa vjec je ti qe ke shoke 18-19 vjec), por dhe si ca qe jetojne ne kurriz te prinderve tere jeten e rriten qullace nuk ke c’i do. Me sa duket ti je djale i ri dhe ne kolegj, dhe me sa shoh une je bere pre e ideve liberale te universitetit. Sa per degjenerim moral te lutem mos iu fut gjerave te cilat nuk i njeh mire, po behet kerdia ketej? Dhe sa per dijeni ata qe kane femije me teper jashte martese jane pikerisht minoritet (hispanike dhe afro-amerikane), dhe per me teper atehere duhet te ishte bere kerdia ne vendet nordike e Hollande (degjenerim me te madh s’ka).

  Une jam konservative vete dhe shumica ketu jane liberale. E kuptoj qe do te me kundershtoni, por kini parasysh qe vetem llafet nuk pijne uje.

 28. AL thotë:

  25 May 2007 @ 4:42 am

  JOhn, shume nga ato qe thua ti jane te verteta, por nuk do te thote se jane te drejta. Nuk gelltitet dot fakti qe ato 12 milione qe pershkruan ti KANE THYER LIGJIN

 29. AL thotë:

  25 May 2007 @ 4:55 am

  Thyerja e ligjin ka pasoja–perndryshe perse i kemi ligjet? Nese do qe te kemi ligje ne Amerike por sdo ti zbatosh atehere –hajde ta bejme ameriken shqiperi—mos ndodhte kurre. nese kjo fjalia e fundit te ofendon ty—ky eshte problemi jot-sdo te pranosh realitetin.
  Sa kohe congresi fal thyerjen e ligjit, miliona te tjere do vijne shume shpejt—no deterrence at all. me thuaj sa qindra miliona mund te mbaje amerika?
  Kur shteti grek donte ty jepte shtetsine ortodoksve shqiptare–shumica ketu, nuk e di per ty u rebeluan–pse sepse asnje nuk do greek invasion. Keshtu edhe per Ameriken—Nje vend sovran is entitledto determine its own destiny. Ky eshte parimi themelor i emigracionit.
  edhe nje here–ata qe hyjne ilegalisht —e kane bere hesap mire. nese jo—shume keq per ta.
  Emigracioni 100 vjet me pare ishte ndryshe—kishte toke dhe hapesire boll.–plus emigrantet vinin nga kultura te ngjashme. Emigrantet e sotem ndryshojne shume nga ana e kultures, ekonomikisht, predispozicionin per tu asimiluar etc.
  Sa per ate, “te jesh amerikan nuk eshte identitet por turli–i beg to differ big time–vetem nje emigrant e thote kete—pyet nje emigrant te gjenerates se dyte–te thote–I am american first then blah blah second.
  Sa per ate –morali po varferon amerikanet—aty me gajase fare. Pike se pari morali eshte dicka personale. se dyti edhe nese shoqeria ka nje standard uniform morali–ti je minoriteti–dhe morali jot– nuk eshte morali i amerikes. Tani shtrohet pyetja: ti adoptosh moralin e Amerikes apo Amerika do adoptoje moralin tend-te pakices? Prandaj ta leme moralin ne nivelin personal.
  Ti ndoshta je nga ata emigrantet qe ska dale kurre nga NY—qofsha e gabuar—te afermit e mi ne NY flasin keshu si flet ti–vecse harrojne se lene shtepi e kantandi per te ardhur ne kete vend “imoral”. LoL, po e le me kaq–une dhe ti vijme nga dy bote shume te ndryshme prandaj dhe kemi opinione kaq te kunderta—Megjithate respektet e mia per opinionet e tua.

 30. john thotë:

  25 May 2007 @ 6:31 am

  Al
  une shkruajta qe nuk po them se eshte mire qe hyjne ilegalisht.Ndaj edhe do paguajne 5000$ 1000$ aplikimi.Po hyrja ilegale nxitet nga qeveria ketu e cila ka nevoje per punen e lire te emigranteve.problemi eshte se papritmaz u gjendet 12 milion 15 milion nderkohe qe keta vazhdojne per cdo vit fusin 500.000 me karten jeshile. Sistemi i emigracionit eshte me burokratiku dhe me i dobeti ne U.S ndaj dhe e kaluan me H.Security po prame nje lemsh.une kam jetuar ne 4 shtete te Sh.B.A dhe kam pare zona qe jane bosh.I kane qendrat e qyteteve bosh.Mos shiko NY e Boston rrethina te zbrazura ka sa te duash, ndaj them ti detyrojne t ejetojne atje per nje vit apo dy. Ndryshimi ne Amerike eshte se Amerika esht ekrijuar dhe e prezanton veten si vend i krijuar nga imigrantet. Ndaj ky problem behet irritues e nuk mund te krahasohet me ate te vendeve te tjera.Eshte e vertet qe nje vend sovran e ka ne dore fatin e tij,por dreqi ta haj jane 12 milion veta,12 milion.Ne nuk po diskutojme ta bejne apo jo, se nuk do na pyesin ne apoata qe bejne protesta.Shihi si tallen si PR si PD kane nje vit qe e shtyjne e shtyjne terkuz.
  I am American! I beg to differ also. E ke parasysh ate Tironsin e vorrit te Bomit.Keshtu jane dhe ketu te gjithe amerikonsa.puhlease lol.Shut up I know u laughin’

 31. Shqiptaria thotë:

  25 May 2007 @ 7:04 am

  Le te biem nje aspekt nga jeta reale tek ky diskutim.
  Kemi ketu disa shqiptare qe jane kunder dokumentimit te te paligjshmeve dhe cuditerisht ne se ndonjeri prej tyre rastis te jete paisur me nenshtetesine vendase le te na sjelli dhe ndaje mes nesh disa momente te perjetuara perpara oficerit te emigracionit kur i eshte dashur te shkruaj dhe flase gjuhen dhe historine e vendit.

 32. Shqiptaria thotë:

  25 May 2007 @ 7:13 am

  Ju shqitare qe mendoni se keni ardhur ketu me letra te rregullta dhe sot cuditerisht habiteni! me ata qe kane hyre klandestine ose shkelje vize apo cfaredolloji jo te ligjshem mos haroni! se ju keni shkelur ligjin po aq sa ata dhe ndoshta edhe me teper, pasi ju keni firmosur dhe betuar per gjera qe nuk jane te verteta.
  Ne se ata kane shkelur ligjin nje here juve e keni mashtruar ate.

 33. Leon thotë:

  25 May 2007 @ 8:58 am

  Ina,
  Indianet kush i zhduki,ne menyre masive?
  Keta pra,qe sot jane republikane dhe shesin mende ndaj emigranteve te rinj!
  Ndryshimi qendron se Holliwoodi i keputi nja ca filma me John Wain dhe ju mbushi mendje robeve, se po benin “loje” luftash!

 34. Blendi thotë:

  25 May 2007 @ 11:34 am

  Nje korigjim per john
  50,000 njerez ne vit fitojne llotarine amerikane, jo 500,000.
  50,000 eshte numri i sakte.

 35. INA thotë:

  25 May 2007 @ 7:32 pm

  Leo, Leo, Leo,

  Ti mund te jesh djale shume i mire dhe i zgjuar, megjithate mua me jep pershtypjen se je nga ata qe mbeshtetesh ne historine e bazuar ne ideologji dhe jo ne fakte dhe te verteta.
  Republikanet jane ata qe shfarrosen American indians? Po me ben te mendoj se ti u referohesh shume sloganeve qe degjon lart e poshte. Mos do te thuash dhe qe republikanet na shpiken skllaverine?
  Leo, fatkeqesisht nuk ka ne bote (pse e kerkon vetem ne amerike) ndonje shoqeri qe te jete e lire nga “urrejtjet” etnike, dhe sado imperfecte te jete U.S ne kete aspekt, shume kombe do t’i nderronin ne sekonde problemet e tyre me ato te U.S. Asnje vend ne bote nuk i ka dhene njerezimit aq sa Amerika, ne shume aspekte dhe pse kerkoka sot qe te zbatohet ligji na qenkerka gje e keqe? Kushdo qe vjen ketu (legalisht apo ilegalisht) duhet te mesoje anglisht, edhe ne qofte se s’di duhet te perpiqet. disa nga keta kane me vite ketu dhe mezi te flasin nje fjale (se i “perkedhelin”).
  Dhe mos kujto se une shoh filma me John Wayne, qe rrezik jane bere para se te lindja une.

 36. AL thotë:

  25 May 2007 @ 8:01 pm

  Shqiptaria,
  eksperienca ime—i meant every word with my whole heart ne ate aplikacion–faithful to this country, laws, constitution. etc. dhe kur ngrita doren per betim–me rrodhen lotet pike pike–and i meant that too. Pse? sepse vij nga Shqiperia—nga ai vend qe me detyroi te le shpi e kantandi.
  u zgjata shume me kete teme.

 37. tomi korca thotë:

  25 May 2007 @ 8:37 pm

  Per ata qe jane pro amnistise, ( se quajeni si te doni por amnisit eshte)
  Mos haroni se keta njerez kane ardhur ketu ilegalisht, ka shume vjet qe nga taksat e mia e tuajat keta njerez ( te pakten ketu ne Massachussett) po mjekohen keta , po ushqehen dhe studiohen. Te mos thote njeri sic thone politkanet amerikane se keta paguajne taksa. Cfare taksash paguajne kur jaen ilegale?
  E di dini se ka ketu shkolla publike qe te mer lemeria ti cosh femijet sepse gjysma e femijeve qe jane aty nuk dine te flasin anglisht. Perse paguaj taksa une qe ta shpie femijen ne shkolle private? Legalizimi i tyre do te coj ne shtimin e numenrit te te papuneve dhe jo ne pakesmin e ketij numeri
  Se pari ata dote behen eligable ( te ligjshem) per ndihme sociale. Meksikanet dhe amerikano latinet kete duan te rine ne shtepi e te bejne femije
  Se dyti Shume nga ata do te paguhen me paga normale qe do te thote per mua e ju ritje te cmimeve
  Se treti.SHume nga ata do te marin pune nga amerikanet dhe ne per me pak pagese. Pasi tani jane te ligjshem te punojne, ndersa punet qe quhen se amerikanet nuk i bejne dot prap ilegalet do ti bejne. Ata prap do te kalojne telin me gjemba ne Jug te Amerikes
  Per mua ky ligj eshte nje kompromisi midis liberave dhe konservatoreve, midis interesave te kompanive te medha dhe ceshjtes se sigurimit te amerikes nga teroristet.
  Megjithate prit se akoma nuk eshte vendosur si do te shkoj. Vec kompromise jane bere deri tani.
  Oh edhe dicka humoristike. Lexoni Gazeten Shqiptare sot. TiItulli “Amerika mbyll dyert per emigrantet” Lexo pastaj artikullin flet per pergjysmimin e numurit ne fillim te propozuar nga Kongresi.per viza pune Gallate lexoni lexoni shtypin shqiptar te edukoheni :)

 38. Ina thotë:

  25 May 2007 @ 8:47 pm

  Shqiptaria,
  Nuk eshte nevojshme te perdoresh fjale te tilla ketu. Te gjith respektojm opinionin e njeri tjetrit.

  Tomi,
  Ne fillim ke thene qe eshte amnesti. Me thuaj pse e mendon kete te lutem. E pyeta dhe Blendin po skam mare pergjigje. Vetem per kuriozitet dua ta di si e gjykove ti. Per te tjerat qe ke thene te mbeshtes ploteshit sidomos per baren e shkollave publike….dhe eshte akoma me keq ne arizona, texas, and california…nuk eshte vene re nje fluks i madh emigrantesh.

 39. Shqiptaria thotë:

  25 May 2007 @ 8:47 pm

  Nami i keq ju ka dale atyre qe e meritojne se njeriu prezanton vehtveten kudo qe eshte ne jete pune shoqeri.

  Jeni shume i lire te shkoni ne vendlindjen tuaj ne se keni moskenaqesi presa i perket taksave me te cilat po mbulohen gjysherit she gjyshet “e tuja” kur i keni kalu nga bashkim familiar ne kerkese per ndihme shteterore.

 40. Ina thotë:

  25 May 2007 @ 8:51 pm

  Tomin,
  eshte vene re nje fluks i madh emigrantesh… korigjim fjalise se fundit…me fal

 41. blete thotë:

  25 May 2007 @ 8:52 pm

  ju keshilloj te shihni filmin “one day without a mexican” (nje dite pa meksikan). mua me shpjegoi shume gjera per vete.

 42. Leon thotë:

  25 May 2007 @ 8:58 pm

  Ja bej hallall nje amerikani kokekuq, te beje steriotipin!!
  Por, Shqiptaro-ameriqianet nuk durohen fare!
  Mos ka te beje gje me ate “fill good factor” ??
  Ne shqipet shquhemi per kete! :(

 43. tomi korca thotë:

  25 May 2007 @ 9:04 pm

  Ina
  Une e quaj te njete me amnistine pasi varianti qe kam pare une ( ka shume variante nuk e di cili eshte perfundimtari, por ai qe kam pare une )eshte qe keta ilegale do te qendrojne ketu nese kane familje dhe kryefamiljari ose ne rast se jane vetem personi qe eshte ne amerike ilegalisht do te kthehet ne vendlindjen e tij dhe do te mare dokumentaconin e nevojshem qe si gjithmon eshte evaziv se cfare kuptohet me kete fjale ( vize? grean Card? nuk besoj nenshtetesi) dhe do te pagajne $5000 ne mos gaboj. Qe nga ky monent keta jane te ligjshem.
  Me ligjin e sotem ( pavarsisht sa zbatohet ky) po u kape kalon ne gjyq dhe nese gjykata nuk te jepe te drejte kalon ne ekstradim. Pra nga ekstradim si i paligjshem ne dhenie te drejte te qendosh
  Une kete e shikoj si amnisit.

 44. vlonjati thotë:

  25 May 2007 @ 9:10 pm

  Eh,
  sa zemerngushte jane disa, thua valle jane ajka e njerezve qe jetojne ne USA!!!
  Imagjinoni sikur te kishin dicka ne dore, c’do bente mendja e tyre e semure valle.
  Po pse merakoseni o peshq per hallin e USA qe eshte 300 milion (kur dhe sikur 10 milion te legalizohen perseri 3.3% e popullsise do ishte), shikoni veten dhe shtepite tuaja se lat nam.

 45. tomi korca thotë:

  25 May 2007 @ 9:14 pm

  Leon ti sic duket nuk ke femije per ti shpene ne shkolle se atehere do ta provosh si ndikon amnisita. :)
  Sic duket taksat atje ne Angli nuk jane si ketu pasi po te kishe keto kushte do ta kuptje se si ke nje hall dhe mer 911 dhe te thone se halli yt eshte me pak i rendesishem se ai ku nje ilegal meksikan e kane vrare apo vjedhur. Kur ky meksikani nuk paguan taksa per ate policin qe te me ndihmoj ndersua une paguaj
  Sic duket atje nuk ka spitale apo mjekime qe mbulohen nga shteti, si ketu qe sepse ka kaq shume ilegale kur gruaja ime lindi duhet te ishte ne nje dhome me nje grua ilegale ( une paguaj taksa jo nuk paguan) ku tere farefisi amerkano latin ishte ne dhome dhe hanin torija me fasule qe te qelbte dhomen, ndersa guaja ime qe sapo kishte lidur duhej te villte nga era.
  Sic duket atje ne angli nuk ka pensione nga shteti (Soc Sec) qe ne te tere paguajme, por nga qe keta ilegalet punojne dhe nuk pagujane ne kur te plakemi duhet rime barkthate se keta si edhe ne do te marin Soc Sec te njeten shume ( pak a shume).
  Mbase Anglia ndryshon shume shume nga Amerika i dashur mbase prandaj
  Ose mbase zotrotee shikon veten te perkohshem atje ne Angli dhe shtyji nja dy vjet se neser iken dhe nuk ke me nevojeper Angline por une e shikoj veten time ketu te perhershem dhe dua qe une dhe femijet e mi te marin ate qe na takon

 46. tomi korca thotë:

  25 May 2007 @ 9:18 pm

  Se shikoj shtepine time prandaj merakosem se sa per amerkano latinet as qe me behet vone Ata kane pune e tyre une kam time

 47. vlonjati thotë:

  25 May 2007 @ 9:25 pm

  Tomi, pa te keq po te them se parimi;

  “Jeto, dhe leri dhe te tjeret te jetojne”,
  duhet te behet dhe parimi jot.
  shendet plako.

 48. ardi thotë:

  25 May 2007 @ 9:33 pm

  ….nuk eshte mire te flasesh keq dhe te gjykosh njerez ku shumica emigrojne ne usa per me shume arsye ekonomike, dhe aq me teper ne nje vend qe quhet - vend i emigranteve….
  …nga pervoja ime 11 vjecare (nga pa letra ne letra) cdo hap qe kam bere kam pare se ky eshte shteti me i forte ne bote, me i zgjuar …..thashe - shteti….cdo gje eshte rregulluar ne favor te tij….kane bere ligje te pashkelshme dhe te shkelshme….
  …shumica e komentuesve qe jetojne e punojne ne shtresa e nivele te larta ketu ne usa nuk e kuptojne mire emigracionin dhe jeten e shumices ne krahasim me ata/une qe kam kaluar nga me te ultat…..nqs ju mendoni se usa si mbron dot kufijte e saj…eshte gabim….ilegalet i interesojne , ashtu si dhe legalet, ashtu si dhe ata ne proces….
  …ka pune ligjore qe nuk mund te behen nga legalet, por vetem nga ilegalet… :)… dhe shtei i di te gjitha, i lejon vet, dhe kur nuk i inttereson i kap, ca i deporton, ca ben sikur nuk i gjen dot, ca i le ne proces etj etj, ne menyre qe ne restorantet, e fushat etj te kete kush te punoje, avokatet te kene pune, gjykatesit, policet, etj etj

  …dhe ligjin do e bej shteti si ti interesoj shtetit, jo emigrantit…sepse emigranti sapo te behet citizen do ndryshoje mendim per emigrantet dhe do harroj qe ka qene vet i tille….eshte njerezore….po jo gjithe njerezit jane njesoj…

 49. Leon thotë:

  25 May 2007 @ 9:41 pm

  E mire tomke, merr ciften e dile andej nga kufiri me meksiken dhe gjuaj “ilegalet”!
  Futu dhe ti me vullnetaret qe mbrojne kufirin!
  “Fill good factor again”.

 50. tomi korca thotë:

  25 May 2007 @ 9:47 pm

  Te gjitheve do tju pyesja
  Si do tju vinte sikur ju te paguani per je sherbim dhe sherbimi te mos ju kryhet? dhe per kete ai qe te premtoj te kryente sherbimin tju thote
  Me fal vella/moter me jep edhe ca parate te tjera se une me parate e tua bera nje sherbim te disa te tjere qe nuk kishin paguar.
  Jam i bindur qe do tju hidheshit ne gryke dhe thonit
  Cfare thua more, une te pagova me sherbe. Do ta quanit hajdut, maskara mashtues etj etj
  Keshtu e shikoj edhe une ceshtjen e taksave. Une paguaj taksa qe shteti te me kryej sherbime mua taksapaguesit, Shteti nuk arin te me kryej sherbimet e mia se me parate e mia ka kryer sherbime tek te tjere qe nuk kam paguar. Kjo mbase nuk ndjehet direk prandaj dhe shume flasin ne kete menyre. Por shikoheni te thjeshtezuar dhe do ta kuptoni se
  tek ai ceku qe merni cdo fund jave apo dyjavesh jane kaq % dhe % taksa, para qe i keni dhene per sherbime ( per te jetuar) dhe sherbimi nuk te kryhet.
  Cti besh ne kete rast kur nuk te lene te jetosh?????
  Une thjesht dua te jetoj dhe te tjeret le te jetojne , por jo ne kurizin time se keshtu nuk me lene mua te jetoj.

 51. Ina thotë:

  25 May 2007 @ 10:01 pm

  Tomi,
  Ne baze te ketij ligji, ilegalet do mund te aplikojne per Viza Z 4 vjecare.. do paguajn 5,000 qe te marin kete. Mbas 4 vjetesh ke mundesi te rinovosh vizen, dhe per kete duhet te aplikosh prap (Si thua ti sa nga ata qe applikojne do tju rinovohet vertet) Ta zeme se do tju rinovohet, pra ju shtohen dhe 4 vjet. Mbas 8 viteve gjithsej jane te detyruar te kethehen ne shtetin e tyre. Do marin njoftim deportimi. Gjate ketyre 8 viteve ata kane mundesi te aplikojne per citizenship bashke me ata ne radhe qe kane hyre me ligj. New York Times ka bere te ditur se per te fituar citizenship keta jane ne radhe per me shume se 13 vjet. Si mendon ti do veje puna e ketyre ilegaleve??? Ata qe do tja dalin mbane pra do fitojne citizenship, do jene me shkolle te larte dhe do pranohen ne baze te nevojes per pune ne ate sektor. Ligji do pakesoje ilegalet gradualisht. Do punoje si filter. Do mbaje ata me te zgjuarit, ata qe kane skills …dhe ata qe nuk kane as shkolle te mesme (se dijet ketu po flasim per meksikanet me shume ) do dergohet prap ne shtet. Ka shume informacion mbi kete ne NY Times.

 52. ardi thotë:

  25 May 2007 @ 10:01 pm

  ….tomi, ti kujton se tek ato % te taksave te marrin $ vetem per ata qe spaguajne?….
  …tomi ti dhe une e kemi mren ashtu si dhe cdo njeri tjeter ketu…por ashtu si edhe ne ja fusim te tjereve po na u dha rasti…..ti tani qe shkruan je ne orar te punes…..ashtu si dhe une…
  ….asnje nuk eshte jesus ketu….
  …..une vet , kam paguar taksa edhe kur skam qene legal per disa vjet dhe asgje skam marre mbrapsht….dhe tani njoh emigrant te ligjshm qe genjejne dhe marrin mbrapsht dhe ato te miat e te tuat….ti i di me mire se une keto….right?

 53. tomi korca thotë:

  25 May 2007 @ 10:15 pm

  Ardi jo jam me leje (vacation ) :)
  Po mu dha rasti ? Patjeter si jo. Por po tu dha ty rasti une nuk te le ne qofte se kjo e futura eshte ne kurizin tim. Po te jete ne kurriz te ndonje tjetri pune per ty dhe per ate tjetrin por po te jem une JO nuk te le.
  Mendoj se kjo puna e taksave eshte se ne nuk e shikojme si parane tone, prandaj nuk na dhimbset. Shikoheni si pare tende dhe do ta kuptosh.
  Kjo ka me shume vlere per ata en Shqiperi qe paguajne taksa tek shteti dhe nuk cajne koken se cfare behet me keto taksa se edhe ata keshtu si ne ketu nuk e shikojne si parane e tyre qe e kane paguar per nje sherbim qe shteti duhet tu bej atyre.
  A shperdorohen parate tona dhe kjo puna e emigracionit nuk eshte e vetme PO edhe ketu ke te drejte. Por ne kete po diskutojme ketu.

 54. tomi korca thotë:

  25 May 2007 @ 10:21 pm

  Ina
  Une edhe kete variant e kam pare.Dhe mbase me sa shikoj ky eshte varianti qe do te fitoj me shume ( ka me shume perkrahje nga te dy krahet) Por ajo qe do te paksoj emigrantet nuk me besohet. ( mbase ku dihet) Por po te mendosh se pas 4 apo 8 vjetesh keta do te kene familje, femije te lindur ne amerike ( pra shtetas amerikane) keta do te rine ilegale dhe nuk kthehen. Kjo do te varet nga administrata qe do te jete ne fuqi pas ketyre 4 apo 8 vjeteve si dhe kushtet ekonomike e politike. Se po te thuash per ligje ligjet e sotme jane shume te repta per ilegalet por asnje prej tyre nuk eshte zbatuar, Shume arsye politke, ekonomke sociale etj etj. Kam frike se edhe pas 4 apo 8 vjetesh do te jene po keto arsye qe do ti mbaj keta ketu ne amerike dhe jo ti dergoj mbrapsht nga kane ardhur. nejse koha do ta tregoj

 55. ardi thotë:

  25 May 2007 @ 10:36 pm

  ….mendimi im per shume komente ne pergjithesi ketu tek peshku eshte se behen ne parim, jo realist dhe objektiv, perjashto disa komentues qe une vertet kam qef ti lexoj komentet e tyre, si - john, anonymous, blendi, dajoshi, etj…..
  …. se cfare duhet te thuash dhe si duhet te flasesh e sillesh e kemi mesuar ne shkolle, por me me qene realist seshte e lehte…..
  …prandaj ne lidhje me temen, vete une gjithmone kam per te qene ne krah te emigranteve pa letra te behen me letra….sepse kushdo ne usa ka prejardhje emigranti….
  ….sa $ te merr shteti ty tomi e ti ndoshta dhe nuk e di, nuk krahasohet me ate qe ti paguan per te palighshmin emigrant…..
  …… - ekonomikisht une i ligjshem dhe i paligjshem nuk kisha ndonje ndryshim te madh…..dhe tani qe kam arritur deri ketu sme pyeti njeri ne jam i ligjshem apo jo…..
  …te paligjshem gjithmone do te kete usa…..se i do bytha, prandaj…

 56. Blendi thotë:

  25 May 2007 @ 11:55 pm

  Ina, une mendoj se sa me i ngjeshur dhe i komplikuar me rregulla te jete ligji, aq me i veshtire do te behet aplikimi i tij. Nuk jam tifoz i ketyre vizave 4 vjecare sepse e di dhe vete se si eshte te rrish te merresh me dokumentat neper zyra cdo kater vjet…kam frike se duke i komplikuar gjerat, emigrantet do mundohen te shmangin keto rinovimet apo do “prokrastinojne”, te shohim.

 57. Ina thotë:

  26 May 2007 @ 12:12 am

  Tomi shume e drejte ajo qe ke thene. Lidhjet familjare! Eshte pikerisht kjo qe po debatohet midis dy paleve. Kane propozuar qe citizenship te fitohet ne baze te shkollimit dhe work skills, ne menyre qe mos te bazohet me shume me lidhjet familjare. Per kete dhe kerkohet qe kyrefamiljari te kethehet ne shtet qe te kete mundesine te applikoje per resident status, dhe kjo do ndodhe mbas ketyre 8 viteve.
  Sa per ata qe do lindin femije ketu, nuk e di se cfare ligje jane ne vend per ta. Sa per tju shmangur ligjit jam e bindur se problemi do vazhdoje prap me ilegalet… I mbyllen kufijte ne south, dhe cdo pronar eshte i detyruar te jape informacionet e punonjsve qe mos falsifikojne taksat. Ndoshta do kete me shume rregull me kete reforme…

  Blendi ke te drejte. Ketu nuk eshte e lehte per ata qe hyjn me dokumenta te rregulta, dhe jo me per ata qe hyjn ilegale. Shume faleminderit per komentin. Une kam nje vit qe po e ndjek kete teme, pasi po shkruaja dhe per ne shkolle. Ju pyes juve, se ju vleresoj mendimin. so thank you!

 58. swed thotë:

  26 May 2007 @ 1:20 am

  Pa lidhje me temen se s’me intereson fare a miratohet ligji apo jo dhe a eshte i mire apo jo. Por ketu lexon perla, peshku mendoj qe duhet te pershtasi emrin dhe ta beje fjala vjen “bota nenujore”. A nuk eshte nje fjali e madhe kjo me poshte per nje tokesor te vdekshem qe meriton te citohet dhe ricitohet?
  …po e le me kaq–une dhe ti vijme nga dy bote shume te ndryshme prandaj dhe kemi opinione kaq te kunderta…
  Dikujit i mungon titulli Sir ketu dhe piktura e katragjyshit ne mur.

 59. Shqiptaria thotë:

  26 May 2007 @ 2:37 am

  do zoti jua japin se jane njerez dhe kerkojne shpetim

 60. john thotë:

  26 May 2007 @ 4:36 am

  I liked what Ardi wrote. Blendi- sorry for the 0.screw’d up keyboard

  Personalisht i kam letrat,por jo pashaporten.Skam ndermend ta marr sepse nuk dua te me dalin lote si Al_es dhe nenshtetesia shqiptare me pershtatet shume mire kurre nuk i kam lejuar vetes te me krijoje probleme.Njeriu eshte ai qe eshte ndac shqiptar ndac amerikan.Te gjithe duan tja vejne fajin dikujt tjeter po jo vetes. u shkelyen ca ketu se po paguajne taksa dhe i merrkan spanjollet qe lindin e rrijne ne shtepi.Ne cilet statistika i keni marre keto informacione? Po na beni sikur amerika po vdes me i majt robt e varfer me buke,se nuk i shfarosi ne New orleans pa pik turpi e problemi. Nejse varja se problemi ne forume eshte qe nuk jua njohim nivelin shkollor,punen dhe personalitetin ndaj dhe diskutojme si te barabarte.po nese ju diskutoni me faktet e komshinjve atehere te fala.
  Al.Ajo per punen e moralit vertet eshte personale.por kur nje sjellje behet common atehere dhe morali behet common. Hajde me thuaj tani qe dashuria familjare ketu eshte si ne Shqiperi.I mean, ti qe je e amerikanizuar je kundra ligjit ndersa vellane e ke pa letra.so…imagjino amerikanet.I love this country,me te metat e te mirat,por temina mos i hidhni gjerave siper kot me si koti si ata te Fox news.

  Ajo cka me acaron eshte fakti qe ju shqiptaret e paster e te kulluar qe gjithcka e keni bere ne “vije te drejte” ne SHBA, skeni turp e genjeni.Ska shqiptar ketu,perfshire dhe mua, qe nuk e ka shkelur ne menyre direkte apo indirekte ligjin. te gjithe e dine veten te paster,po tek ai formulari i taksave kur i shtojne e i heqin ca nga ca per te marre me shume leke mbrapa nuk ju duket e jashtligjshme.Hajde ma boll na bete te ndershmin, se kena pa te ndershem perdite.Do ju merrkan meksikanet punet juve.Se e shef vdiqen robt me la pjata e me vjel perime.Do ja marrin punet aq sa shqiptaret ja kane marre grekeve ne Greqi.

 61. INA thotë:

  26 May 2007 @ 6:03 am

  John,

  Machiaveli ka thene, ” One who deceives will always find those who allow themselves to be deceived.”
  Personalisht jam marre me shendetin e grave ne anen psikologjike dhe sociale ne lenden “Psikologjia e shendetit te grave” dhe pikerisht aty ka informacion per raportet e lindjeve midis grave te racave te ndryshme, gjithashtu ka informacion se sa nga keta femije jane jashte martese.
  Une vete nuk kam arritur akoma ta kuptoj se si mund te genjejne shqiptaret me dokumenta kur bejne taksat dhe ata qe na qenkerkan ketu ilegalisht i paguajne taksat shtetit, (sic thoshte dikush me siper), nuk ka kuptim. Pastaj genjeshtra te bardha kemi thene te gjithe nganjehere, asnje s’po hiqet i kulluar, por ti mos bej sikur jeton ne hene.
  Mos na zere ne goje Katrinen, i pashe ata qe kishin ngelur dhe pse kishin ngelur, as diskutohet pergjigja e shtetit qendror qe e dobet, po shteti lokal qe per turp fare.
  Ti u mohoke dhe dashurine familjare? Nje Profesoresha ime ka 6 femije, nje nga ata e ka pak si te vonuar nga mendja, por asnjehere nuk e ka lene pas dore e ka shpene dhe ne kolegj per kuzhinier (ate ka qejf ai), ne Shqiperi kane turp te kene nje femije te tille, me thuaj sa shoke ke pasur ne klase me mental retardation?
  Hajt naten e mire dhe tregoheni se sa “open minded” jini.

 62. Tomi Korca thotë:

  26 May 2007 @ 2:42 pm

  John te tehem un enje shembull se si mund te genjehen me dokumenta
  Ka disa Soc Sec numbra qe shkruajne “Not Valid for work” Cuditerishe me ato mund te punohet dhe paguash taksa pa asnje porblem.Kjo per faktin se “Internal Revenue” nuk ka asnje komunikim me zyren e emogracionit. Une kam pare vete me syte mi raste te tilla. Por keta jane nje pakice pasi dhe ky lloj Soc Sec nuk eshte me ne qarkullim qe ne 1999.
  Sa per ndershemerine tone e kam thene JO nuk jemi te ndershem, Por ketu diskutohet per interesa personale. Parate e mia qe une paguaj Nuk dua te shkojne tek ata qe nuk pagujne.

 63. Tomi Korca thotë:

  26 May 2007 @ 2:45 pm

  Ina pavarsish se ne komentet e mia une jam perqendruar ne problemin individual duhet te kesh parasysh mendoj une se probelmi i emigracionit eshte problem ku nderthuren mbi te gjitha porblemi politik ( votat e komunitet emigrant) ekonomik. ( kompaninte qe perfitojne nga ilegalet) shoqeror ( familja, kriminaliteti etj etj)
  Pra mendoj une eshte nje porblem kompleks. Ne hisotirne e amerikes varet cila force behet me e ndjeshme ajo ndikon me shume ne krijimin eligjeve ( prandaj ligji eshte kaq komplelk) apo dhe zbatimin e tij

 64. tomi korca thotë:

  26 May 2007 @ 2:50 pm

  NE qofte se komenti i Sir Tomi Korces u hoq per jashte teme mendoj se duhet te hiqen edhe komentet e tyre qe propozijne kete titull “Sir si jashte teme Apo Jo.

 65. LlTako thotë:

  26 May 2007 @ 3:19 pm

  Tomi nuk te kuptova

 66. swed thotë:

  26 May 2007 @ 4:21 pm

  Tomi, edhe ti Sir je Sir? Nga ata qe shqetesoheni me shume per mireqenien e njerkes sesa per fatin e 12 milione fatkeqve qe nuk do e kishin lene shtepine e tyre nese do kishin te pakten te siguruar buken per neser? Nuk i kam lexu me kujdes komentet ketu, po nese edhe ti je nga ata qe mendoni se po ju prishet amerika juaj nese marrin te drejten te jetojne si njerez disa njerez qe kane sakrifikuar gjithcka per te pasur nje te neserme me te mire, te keshilloj te zgjohesh nga gjumi dhe te kujtosh ne mos nje, dy breza perpara te paret e tu para se te flasesh si e jema e zeqos ne maje te plepit.

 67. tomi korca thotë:

  26 May 2007 @ 6:33 pm

  Llukan
  Qe nje koment timi ku une i kerkoja Swet te ishte me i percaktuar se portretin e kujt katergjyshi kerkonte ate nga nena apo nga babaj.apo te dyja. Pasi nga nena duhet ta kerkoj nga greket Ai ishte nga krahinat shqiptare ne greqi, dhe kjo ka veshtiresi se dihet qe greket ne vazhdim te politkes se tyre te c’popullimit nga shqiptaret te ketyre zonave kane zhdukur cdo gje. Ndersa po te jete se kerkon ate nga babaj me duhet te kerkoj ne shqiperi qe edhe kjo ka veshtires pasi ketu ishin jo greket por vete ne shqiptaret qe shkateruam keto. Nejse une e ndava mendjen do te perpiqem ti gjej te dua. :)
  Po keshtu falenderoja Swet per titullin qe me dha “SIR”, megjithese pak i zhgenjyer ketu qe shenimet e mia nuk i ka lexuar me shume vemendje. Ska gje Swet une tuajat i lexoj me shume vemendje. ;)
  Nuk mund ti pergjigjet Swet per komentin e tij te funidt se e shikoj fare mire qe ai as qe i ka lexuar komentet e mia as edhe me pa vemendje.
  Nejse Ky koment u zhduk nga peshku ose si i thone ne ditet e sotme nuk e kaloj dot filtrin e Penarit :)
  Ky qe problemi Llukan
  Tomi Sir Korca

 68. Swed thotë:

  26 May 2007 @ 6:37 pm

  Tomi, nese do i lexoje me kujdes kryesisht komentet e tua, e theksoj te tuat jo te miat, do vije re qe une s’te kam cituar ty. Ka nje citim atje nga AL dhe une asaj i referohem per ate qe shkruaj te ai komenti qe te ka nervozuar ty. Komenti i fundit eshte i qarte, them “NESE mendon … ” etj etj. Nese jo, ok, s’kam ndonje sugjerim.

 69. AL thotë:

  26 May 2007 @ 8:52 pm

  i dashur John,
  Nje keshille te vogel nga ana ime—Mos kryej absolutisht asnje lloj krimi, qofte ky edhe thjesht arrest—even dismissed charges can sometimes zene bishtin nen rrote–Nen INA 237–mund te deportohesh menjehere sidomos per krime droge—–my point—Ti je resident por pa pike mbrojte kushtetuese.
  Te qenet krenar per nenshtetsine amerikane eshte dicka personale, qe une sduhet ta kisha ndare me persona te panjohur ketu te peshku–megjithate i shtoi ca vlera debatit. Pjese e krenarise sime vjen nga rruga plot sakrifica, nga shqiperia ketu–dhe vazhdon akoma—megjithate une jam a big believer of personal responsibility—i dont believe in hand outs —dhe amnistia eshte nje gje e tille. Nje keshille te vogel nga nje e panjohur—mesohu te respektosh mendimin e te tjereve, nje nder arsyet–sta ka njeri borxh—ndaj mos me ofendo.

 70. Hashiku thotë:

  27 May 2007 @ 12:14 am

  tomi mendoj qe je shqiptar besoj nga korca, dhe ke ardhur ketu ne rruge llotari ose bashkim familjar . si una e shume imigrante te tjere duan te kene letra ti ke ardhur free ketu , ti ke paguar taksa une po paguaj taksa po te keqen une kam paguar 20 mije dollare per te ardhur ketu . ti besoj ke ardhur free .prandaj usa eshte e madhe nuk eshte vetem per ty e per mua, i dont think qe ti te kesh paguar avokate per dokumenta e ke lene leshte prandaj leri njerzit ne hall te vet se besoj kane paguat me shume se ty e mua bashke per taksa .

 71. tomi korca thotë:

  27 May 2007 @ 1:04 am

  Hashik
  Meqense ti ke lene leshte une duhet te te ndihmoj me parate e mia ( taksat e mia)?
  Une te ndihmoj direk si mik, si bashkkombas etj etj po te kem mundesi. Por parate qe une jap nepermejt taksave i jap jo per ty por per vete. Me fal por ndahen gjerat. Me vjen keq qe ke lene leshte deri sa ke ardhur ne amerike, por kjo nuk ka te bej me mua.
  Amerika eshte e madhe e vertete por dhe Amerika eshte qe sejcili te mare ate qe i takon. SInqerisht nuk e kuptoj kete mendesi. Paguaj ti qe te roj une.( kushdo qofte ky “uni”) dhe me keq paguaj ti qe une te roj me mire se ty me parate e tua. Me fal por nuk jam per kete

 72. Hashiku thotë:

  27 May 2007 @ 1:23 am

  tomke ti me dukesh zotrote qe ske cben . ike o ike shqiptar me pashaporte amerikane. po kjo eshte qe kur vine ca shqiptare ne amerike ju duket vetja sikur kane kapur qiellin me dore.ti me 5 vjet ketu e ti kujton taksat qe ke paguar e bere si legjende kete gje e kam pare ne ata qe kane ardhur me llotari ose bashkim familjar ju ritet hunda ca si shume . kur u bene e ca ufo qe erdhen me llotari ne amerike dhe ju duket sikur kane ndertuar ameriken. lere kot me sa merem me ca tipa se nuk ja vlen bara qirane.

 73. AL thotë:

  27 May 2007 @ 1:29 am

  hashiku,
  po te pergjigjem une ne vend te Tomit—-ti ke ardhur ne amerike, por mendja te ka mbetur ne shqiperi. shkudi bagazhet e Shqiperise. Njerezit ketu e marrin seriozisht punen e taksave—jo si ne shqiperi ku parate publike jane pare per top. Mos te te vije cudi qe ka shqiptare qe mendojne ashtu si Tomi, perfshire mua—Ti akoma se sheh USA si vendin tend–me kalimin e kohes do behesh dhe ti patriot nese ke what it takes.

 74. john thotë:

  27 May 2007 @ 4:54 am

  AL- Se pari nuk te kam ofenduar aspak se nuk shkruj ketu per te acaruar njerzit por thjesht me debatu.Nese je ofenduar kerkoj falje, por hidhi nje sy komenteve te tua. Nese nuk respektoja mendimin tend atehere nuk do vazhdoja kete debat me ty,nuk po mendon?Une nuk kam kry asnje lloj krimi,as nuk kam ndermend ndaj dhe sme intereson nenshtetesia.Bej nje pune te respektueshme dhe kjo me qeteson. Deportim merr kur vjedh me shume se $17.000 worth of valuables,kur kapesh me sasi droge te konsiderueshme dhe hatred or violent crime.Ndoshta diku ne komente e tejkaloj kufirin,por sepse kam ndihmuar ne ceshtje disa persona dhe kam pare si jane trajtuar ne zyrat e imigrimit.Gjyqtari hante cumcakiz ndersa robi dridhej se kishte hall mos shkonte ne Shqiperi.E tjetri gjysem i dehur shkoi mori azilin per pese minuta e se meritonte aspak.My point-Ketu nuk eshte vepruar me drejtesi qe te kerkohet drejtesia kaq rreptesisht.Nuk gjykoj njeri dhe nuk pres te gjykohem,sepse te shtyre nga situata te ndryshme te gjithe e shkelim ngapak,por me shpresen qe nuk do lendojme dike.

  Ina-Se komentove Makian e veliut qe rahmet paste, doesnt mean u get extra point on my list.Actually s’ka ngel getoist pa e komentu pfff.perpara gjykatsit te gjitha genjeshtrat kane nje ngjyre dhe avokati i akuzes apo gjyqtari vete mund ta beje te bardhen me sterr nga ce pret.So dont even go there.te paligjshmit mund te marrin numer takse mjafton te aplikosh sepse rrusho ti e di shume mire qe ne US of A “?In benjamin’s we trust”. Dukesh qe ske info ne lidhje me temen,sepse nje nga kerkesat per ata qe te marrin letrat m eket ligj eshte te kene prova qe kane pagu taksat apo fatura etj.
  Sa per profesoreshen tende me 6 femije.Mesuesit jane prinderit e dyte ne jeten e nje femije,jane edukatoret.Normale qe ajo pritet te kujdeset per femijen e saj.Sikur edhe per parking place.u are missing my point darling and i want go further to expalin’ it.I just hope i dont happen to eat where he is cookin’. Retardation! Filmat me te shitur te vitit te shkuar ne US talleshin me personat me te meta mendore kjo me tregon mu per kujdesjen e ketyre.Une e kam patur nje ne pune dhe just so u know,jam zene me 3 punetore te tjere qe ishin duke u talle me te dhe e ben te qaj e menaxherja as nuk e tundi.Is that worth it? Ketu ne shkolle te mesme ja nxijne robve normal jo me ketyre me probleme.Pizza face anyone?
  A nuk shkruajte ti pak me siper:
  …e the bukur: “Demokratet–jane bythe-lepires–kujtojne se do marrin voten e latineve per kete ligj? Dikush duhet tu thote gomerve blu se residentet s’votojne dot.”

  I mean,si nuk doli nje demokrate qe ta kuptoje kete.Dhe trupat nga iraku ndaj dun me i heq qe te votojme ne residentet.Nuk shikoj nje te ankohet qe taksat e tyre po harxhohen ne irak, por ankohen per imigrantet.
  tani qe ta mbyll dhe une me nje citim:
  “Shut the f#^k up!” IKE TURNER (to Tina Tuner) 1968

  I hope you have a sense of humor.

 75. INA thotë:

  28 May 2007 @ 8:40 pm

  Hablas espanol?

  I, no english, johny ;)

  Po pse i bie nga Kina djalosh, thuaje direkt: “Mbylle gojen o INA!”.

  Nje urim kam per ty: ” Renc ne krahet e nje gruaje dhe asnjehere ne doren e saj!”

  Hajt shendet

 76. swed thotë:

  28 May 2007 @ 9:15 pm

  Te nderuar qytetare amerikane, me duket qe eshte rasti te komentojme edhe kete artikullin me poshte, sepse vajten keta shqiptaret dhe e prishen Greqine, qe s’paguajne taksa po se po, por as nuk flasin greqisht mire, shumica jane hajdute dhe te trashe, qelben rruget e Greqise era shqiptar, dhe ata debilet e PASOK-ut duan dhe ti legalizojne se kujtojne se do marrin votat e tyre.

  Greece has become a popular haven for Albanian emigrants in the last decade, many of whom cross the border illegally. This exodus has strained relations between the two countries, tensions that are further exacerbated by a lack of concrete immigration policies in either country, proper institutions and dialogue between the two states.

  Greek-Albanian relations have been revived since the latter’s Communist regime fell in 1991 and the country emerged from self-imposed isolation. An important element in these relations is the presence of a considerable Albanian immigrant population in Greece.

  The rising wave of crime in Greece in recent years has been often attributed to Albanian immigrants and has been used as a pretext for retaliatory policies towards them. Negative stereotypes are constructed and regularly revived in the Greek media and by certain political personalities. The consequent xenophobic feelings fermented amongst the Greek population have then been used to justify government actions.

 77. shefi kuadrit thotë:

  29 May 2007 @ 5:46 am

  Shume shqiptare e komentojne ligjin me emocionalizem nga perspektiva e tyre. Pa perpiquni pak ta veshtroni nga kendveshtrimi i amerikanit? He pra? Si do ndiheshit juve sikur Shqiperia te mbushej me kineze ilegale? Do i legalizonit? Kjo amnistia e re me duket gjithsesi e gjetur. Por ne te ardhmen amerika ka nevoje per tru e jo per ilegale te pashkolluar.

 78. eT thotë:

  3 November 2007 @ 10:15 am

  Shkrim nga IHT

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com