Stupcat - Qysh rrihet gruja!

[kml_flashembed movie="http://www.youtube.com/v/HpbdWaYgV_8" width="395" height="315" wmode="transparent" /]

Ky skeç i grupit te humoristave kosovare qe njihen me emrin “Stupcat” në 5 minuta komedi trazon fort një plage te vjetër në mentalitet, atë te vënies dorë mbi gruan. “Stupcat” karakterizohen në humorin e tyre nga një ndergjegje e qartë qytetare dhe ky skeç është një shembull i mirë i kësaj. Në këtë faqe do gjeni disa nga materialet e tyre me te fundit; Stupcat në 2007.

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

90 Komente

 1. Bela thotë:

  8 July 2007 @ 3:36 pm

  Sa e pashe ne sekuencat e para mu rikujtua nevereia (se i kam harruar keto skena kohe me pare kur isha ne Shqiperi tek shifja raste te tilla) per keto lloj kafshesh,dhe ashtu sic mbaroi skeci ne fund qe ne fillim e pata idene dhe fola ne heshtje me vete (mbase do qeshni);

  Gruja rrihet sic mund te rrihet dhe motra juaj!

 2. sapere aude thotë:

  8 July 2007 @ 4:21 pm

  Nuk mundesh me bo koment.
  Megjithse nuk eshte humor kushedi, e kane dhan disi idene ne fund.

  Sot po lexoja nje lajm per rrahjen qe i kishte bere njeri gruas se tij (arsyeja: vajtja tek babai pa leje) dhe kur pashe foton me iku petlla! Te ishte motra ime, nuk do t’ia dija sa vjet burg do beja!!!

 3. Eri. B. thotë:

  8 July 2007 @ 4:35 pm

  Per bese, kur degjova ato te qeshurat ne fund po thoja pse s’vune kujen me mire…se eshte tamam per oiiiii… Aty me e madhe se dhimbja fizike (edhe ajo ishte alamet dhimbjeje, sidomos per nonen e shkrete) eshte ajo shpirterore.

  Te mendosh se sa te shumte jane te tille “skeçe” ne numer eshte per te vene duart ne koke. Dihet qe kur niveli i arsmimit eshte i ulet, numri i ketyre rasteve eshte me i larte, por ama kur kam marre vesh qe edhe nje “alamet” dekani e kopaniste te shoqen…Zoti na ruajte thuaj! :(

 4. morgu thotë:

  8 July 2007 @ 4:48 pm

  Turp…

 5. gjergji thotë:

  8 July 2007 @ 5:16 pm

  Dhuna ndaj femres ne familje eshte po aq prevalent tek te edukuarit sa edhe tek ata pa shkolle.

 6. adriatik thotë:

  8 July 2007 @ 6:03 pm

  Humor i pergjakshem, edhe Marquis de Sade (sadizmi) do ta kishte zili.
  As an author, de Sade is to some an incarnation of absolute evil who advocates the unleashing of instincts even to the point of crime(“damned writers”)..

 7. Bela thotë:

  8 July 2007 @ 6:07 pm

  Perderisa te shfaroset agresiviteti i te shprehurit te “dashurise”" ne menyra nivelesh te uleta edhe nga klasat e uleta dhe atyre te larta , qeniet humane te shoqerise si gruaja nena apo femija do te trajtohen ne menyra te tilla qesharako-shtazarake,ashpersia qe i karakterizon disa nga meshkujt shqiptare duhet zevendesuar urgjentisht me nje llogjike te shendoshe individi te pergjegjshem dhe koshient ,individ ky mbase jo inteligjent por realist i vitit 2007-te !!
  Me teper me shqeteson fakti i trajtimit te femijeve,gjendja eshte per tu deshiruar.

 8. absolom thotë:

  8 July 2007 @ 6:28 pm

  E the drejt adriatik, Marquis de Sade, do ishte lemeritur nga ky realiteti shqiptar. Konceptet sadizem apo mazokizem, ketu tejkalohen pa fund nga realiteti i dhimbshem e mbi te gjitha i turpshem shqiptar, ku perversioni, dhuna, mashtrimi, shtypja, poshterimi, na paraqiten si vlera, moral, informim, drejtesi, shtet, shoqeri civile, tradite, etj…

 9. Idris thotë:

  8 July 2007 @ 6:36 pm

  Ne kanunin e martesave shqiptare kendohet;
  Ne paje dhe nje terkuze(litar)
  keshtu e kish len i pari
  Nusja e mire per burre
  do ngarkohej(rrihej) si gomari….

 10. enka thotë:

  8 July 2007 @ 9:11 pm

  me bezdis dhe ideja qe e kane perdorur ne humor kete:(

 11. Lawman thotë:

  8 July 2007 @ 10:44 pm

  -Cfare duhet ti thuash nje gruaje me dy sy te nxire?
  -Asgje, I ke thene dy here, tashme!

 12. Shqipe Kryezi thotë:

  9 July 2007 @ 12:38 am

  Humrori shume i hidhet, por pergezoje regjisorin i cili ka zgjedhur temen “dhuna ndaj gruas” ne gojen e disa burrave. Mendoje se duhet te flitet me shume per dhunen ne familje. Problem qe ekzistone dhe se ne shume raste mundohemi ta fshehim. Kam patur shancin e keq, te njoh familje ku dhuna ndaj gruas ishte e legjitimuar dhe nga burri shikohej si nje “mos kontrollim situate” apo “ate nate kisha pire shume dhe mos ma ve re”. Lind pyetja peshke te dashur: A eshte shkak apo pasoje?
  Cfare mendoni?

 13. detijon thotë:

  9 July 2007 @ 3:31 am

  Asnje te qeshur kur e pashe kete videon (sidomos kur futeshin ato grate ne dhome), kjo tema eshte shume e dhimshme, nuk e di ne mund ta besh teme humori.

 14. suelita thotë:

  9 July 2007 @ 4:56 am

  Humori eshte i tille qe nuk te ben te vesh ne pune muskujt e barkut dhe te gojes nga e qeshura, por te ben te vesh ne pune mendjen. Kam pershtypjen qe ky eshte dhe qellimi i autoreve.

  Realiteti eshte i hidhur, por n.q.s nuk nxirret ne pah nga vete shoqeria atehere do mbetet i tille.

 15. Darien thotë:

  9 July 2007 @ 8:02 am

  Ndodhi te tilla jane fatkeqe ne shoqerine tone. Keto akte jane pjese e nje tradite te gjate ne mes te shqiptareve. C’fare me shqeteson me teper eshte edhe fakti qe shume femra jane lene si detyre te drejtperdrejte meshkujve te sotem per te zhdukur keto dukuri. Ky eshte nje keqkuptim i madh. Femra shqiptare dhe mashkulli shqiptar jane aktoret kryesore te ketij filmi. Te dy sebashku duhet ti luftojne kundra ketyre traditave prapanike.
  Humori ishte i kendshem deri ne nje fare pike.

 16. Laura thotë:

  9 July 2007 @ 9:29 am

  Burreria shqiptare fatkeqesisht shpesh shprehet apo ‘vertetohet’ me dhune ndaj femrave apo femijeve… ‘Kush eshte burre rreh gruan e vet’ … a nuk eshte kjo shprehje e sterdegjuar…

  Mendoj shqiptaret nuk duhet vetem te rrudhin buzet e te mjaftohen me nje indinjate te rastit … Po cfare te bejne shqiptaret?

  Nuk e kane gjithe fajin meshkujt, ata jane te shiringosur gjithashtu nga maskilizmi gjoja burreror apo shtazeror nga familja, mentaliteti shekullor… They have to prove they are men after all…

  Tek humori me siper, ne mes qendron babai, dhe dy djemte duan te ‘vertetojne’ se jane burra; me duket shume e goditur kjo. Elisabeth Badinter (ashtu si shume shkrimtare te tjere) ka shkruar per identitetin mashkullor (nje nga librat e saj quhet L’identite masculine)… dhe argumenti i saj kryesor eshte se qe kur lindin meshkujt ato trajnohen se si te behen burra , se si te prodhohen ne seri… Ku proces kuptohet eshte cperfytyrues (alienativ)…

  Prandaj dhe ‘meshkujt-burra’ kane komplekse me homosexualet…
  Sa nga ju e keni degjuar argumentin : ” une dy vajza lesbike s’i kam problem por dy meshkuj pede po “…

  Shoqeria jone, ka shume probleme per shume aresye qe tashme dihen… E rendesishme eshte qe sejcili nga ne ta shpejtoje ndryshimin per mire dhe te edukoje veten … dhe ata perreth.

  Me kujtohet nje grua me tre kalamaj ne rruge. Ajo ja futi nje dacke vajzes se madhe (mund te ishte 10 vjec) ; vajza ja futi nje grusht te vellait te vogel dhe ai menjhere ju kthye me te voglit….
  E gjitha kjo, ne nje sekond, zingjir… Mbase gruaja e kishte marre ndonje grusht gjate nates… Kush eshte ajo nene qe godet femijet ashtu… ne pike te djellit , ne publik, pa fare turp dhe frike drejtesie, dhe ti kur i drejtohesh eshte gati te shqyeje me dhembe “shiko punen tende”… Ve re qe e ka nje sy te nxire… Pastaj…hedh hapat tutje… psheretin, dhe e ndan kete histori me familjen apo miqte…

  Harrojme shume shpejt qe jetojme ne shoqeri, femijet qe jane rritur me dashuri ne familje do shkojne ne shkolle dhe do ulet ne nje banke me ndonje nga ata femijet me siper; nje dite apo dite pas dite ai do haje grushta…

 17. Aura thotë:

  9 July 2007 @ 11:58 am

  Problemet me maskilizmin apo patriarkalizmin nuk eshte se na takojne vetem ne si shoqeri ne zbulim te identitetit te vertete te gruas. Kjo bote ne teresi eshte maskuliste, predominon seksi i dobet- mashkull, per hir te nje trashegimie te tere te percuar brez pas brezi me baze paragjykimin ndaj seksit femer.

  Nje grua ne shoqerine shqiptare nuk eshte e dhunuar vetem fizikisht. Pak rendesi ka shkalla e arsimit. Edhe dhjete mastera a doktoratura te kesh mbaruar ti, ne rrethin ku jeton do jete gjithmone nje mashkull qe do te ta kujtoje se ti meqe je femer duhet te ndihesh inferiore dhe nese nuk pranon ta besh kete, une si mashkull jam ketu per te ta kujtuar. Ky njeri-mashkull mund te jete bashkeshorti, babai,vellai, kunati, vjerri etj etj. Edhe ata, me mastera a me tete klase shkolle, do t’i binden modelit tashme te adhuruar nga vete ata dhe te respektuar nga vete “ato”, qe jemi ne femrat.

  Tipizimin e ketij modeli nuk eshte nevoja ta portretizojme ketu, ose kush te doje le ta beje. Une jam lodhur nga klishete dhe kurorat qe i vihen gabimisht vetem “mashkullit” . Qe ne fillim natyra nuk na ka bere te njejte. Jemi te ndryshem por jo te varur.

 18. Leon thotë:

  9 July 2007 @ 12:10 pm

  Aurora,
  Po,po e drejte…
  Megjithese nganjehere mendoj se eshte edhe ceshtje mentaliteti tek vete femra shqiptare te cilat e kane shume te veshtire te shprehin opinionet e tyre ne menyre te pavarur,kur bisedojne me nje mashkull..
  Ne shume raste vihet re nje lloj servilizimi i tepruar me qellimin e vetem “te bie ne sy” per me mire..
  Mendoj se ka shume shkaqe dhe eshte nje teme shume komplekse..

 19. Bela thotë:

  9 July 2007 @ 1:29 pm

  Kam pare une akoma me keq nana 55 vjec e rrifte te bijen 30 vjec si gomari ne duhan ne mes te Ny dhe goca me shkolle te larte biles studente,e jema injorante vermoshi qe ishte rritur mes dajakut dhe zgjidhja e saj per cdo deshtim ne jete ishte HUNI ,deshtimi i saj ishte nisur si duket qe tek vajza e saj e cila gjoja i kishte prishur jeten dhe nuk ishte martuar me,dhe cdo kusur deshtimi duhet ti hiqte e bija.

  Te me kishte mua goce ajo se ia tregoja Ameriken me syun magjik tek dera burgut .

  Ps.Desha te them s enga meshkujt ashpersia dhe agresiviteti ka kaluar dhe ne femrat shqiptare duke i kthyer ne “burrnesha” idiote.

 20. Lawman thotë:

  9 July 2007 @ 1:58 pm

  O Bela,

  Po ku ne mes te New Yorkut mi zemra? Times Square, apo Union Square?

  Ne qofte se te paska ardh kaq keq per cucen e Vermoshit pse nuk e bere nje denoncim anonim, dhe ta shpetojshe…

  /me duket, dhe qofsha i gabuar, qe ja ke fut icik si kot…

 21. Bela thotë:

  9 July 2007 @ 2:14 pm

  shit happens Lawman !!

  eshte me keq se ajo kot qe ia kam fut une !

  Ajo sishte kalama ,,te shpetonte veten duhej te crrenjoste rrenjet e kalbura familjare dhe kete e kishte te veshtire.

  Kudo qofte i uroj te kete vene ne vend perstigjin e saj te tjerat sme interesojn,ajo kot qe thua ti me ka shqetesuar ateher.

 22. Kotherja thotë:

  9 July 2007 @ 2:23 pm

  Bele,

  si ke qene nje here ti andej nga kurbeti ? Kallaballuku mire ?

  Ate gocen lere ne fatin e saj se ate ka kerku ate ka gjet.
  O zgjidh mentalitetin e ri ku je o bej tradicionalen pa u anku eshte kjo pune.

  Kalamaqet rritini me tjeter fryme.

  Cyn burrnesha ne nje familje tradicionale ? Ja ka ba mire qe i ka fut nje dacke surratit po e ka mbush kupen ( sipas saj ).

 23. Shqipe Kryezi thotë:

  9 July 2007 @ 3:02 pm

  Kur jemi ne forume te tilla e gjeje shume te ulet qe duke u munduar te japim shembuj mbi raste, etiketojme shqiptare qe vijne prej zonave te ndryshme lindore, perendimore, veriore apo jugore. Mendoje se “dhuna ne familje” eshte nje problem ne shume shoqeri perendimore ku te drejtat e njeriut kane shume instanca dhe sherbime ne ndihme te kesaje popullsie.
  Mendoje se problemi eshte me komplekese se sa ne mundohemi ta banalizojme. Shume dimensione mund te jene te nderthurura, si ai shoqeror, kulturore, ekonomike, politke, morale apo psikologjike. Por mendoje se duhet ti japim rendesi faktit se mbase lufterave boterore, gruaja filoji te ishte me shume presente ne shoqeri, ajo filloi te votonte, te punonte. Aktualisht ne 2007, kemi statistika te larta te numrit te divorceve dhe te familjeve “monoparantale”, “vetem nje prind”. Pra “dhuna ndaj gruas” gjate kesaj perjudhe ka patur nje ulje ne shoqerite perindimore sepse shteti ka ndjekur politika per ta ndihmuar gruan te shkoje te punoje dhe te kete mundesi ta mbaje femijen e vete duke ju dhene ndihma ekonomike e duke krijuar çerdhe, kopshe, “qendra argetuse”, per femijet gjate perjudhes se veres. Duke mundesuar prindin-femer apo mashkull, te punoje dhe te jete bosht i familjes se tije.
  Pra per ta mbyllur thonjezen lind pyetja çfare politikash ofrone shteti jone social per ti ndihmuar keto gra, qe te bejne hapin e pare per te tejkaluare kete faze kalimtare qe eshte shume e dhimshme dhe nderrmerre shume sakrifica per to.

 24. Shqipe Kryezi thotë:

  9 July 2007 @ 3:11 pm

  Gruja qe eshte Gru sipas “lawman” i thençin, duhet te
  jete e “bukun”,
  te beje femije
  dhe te te rrije ne shtepi. :))))))))))) ç’me bene per te qeshur. Por ne filozofine tende po vije dhe po ulem shtruare.

 25. Bela thotë:

  9 July 2007 @ 3:20 pm

  Kalamaja llafet e shumta fukarallik,hiqni dore na agresiviteti familjar lenini llafet bahuni te mire qe ne kalamajt tju dalin afysa jo dyrdyla!!

 26. adriatik thotë:

  9 July 2007 @ 4:31 pm

  Une shkrova dicka nga fillimi i ketij titulli por me thene te drejten nuk me duket e arsyeshme qe ti meshohet temes si kur kjo te ishte vetem nje fenomen shqiptar.

  Une vete mund te tregoj raste qe mi kane treguar vete meshkuj ose femra ku burri e var gruan kokeposhte dhe i can pulpat e kembeve me brisk per t’ja mbushur me kripe ose ankese e nje femre qe kur ishte nuse e re., i shoqi, per te treguar se ishte burrre i hypte me thundren e kepuces mbi koke dhe mbi turinj. Cdo njeri nga ne mund te ket raste te para apo te treguara per vendin tone.

  Une mendoj se ky fenomen eshte shume i perhapur edhe neper Evrope ose per egzaktesi ketu ne kete kryeqytet europian. Nuk dua te them qe le te mos merzitemi se ka edhe bota, por dua qe ta shikojme fenomenin jo si thjeshte shqiptar sepse ne kete menyre ne i ngarkojme vehtes gjera qe nuk i meritojme.

  Ashtu si ka pare Bela rrafje ne NY ashtu kam pare edhe une ketu ne Dublin. Kur autobusi priste sinjalin jeshil, disa metra ne anen e rruges ndodhi nje rrafje aspak artistike si ajo e “Stupcave”. Une (ishte fillimi i emigr.) prita qe te shihja policine qe t’ja rregullonte qejfin atij kriminelit, por hic.

  Vone ne vite mesova se ne Lagjen Rathmines jane mbi 2000 femra te ndara nga burrat per ceshtje dhune dhe qe kane frike te qendrojne jashte mbrojtjes se shtetit. Natyrisht fenomeni i divorceve per aq sa kam mesura nga bisedat, eshte shume i perhapur sidomos keto vitet e fundit (me pare nuk lejohej divorci vetem pas vitit 2001) etj etj etj.

  Pra si fenonen, dhuna ne familje dhe sidomos mbi femren, nuk eshte shqiptar.

  Cfare e dallon Shqiperine nga vendet e Evropes ne kete drejtim, eshte ajo qe shteti shqiptar eshte stimulues i eger i dhunes ne familje e ne shoqeri. Me pretekstin e luftes kunder komunizmit, u luftuan edhe te gjitha arritjet pozitive ne fushen e emancipimit te gruas dhe forcimit te familjes.

  Nuk eshte vendi per te analizuar kete plage qe vazhdon te thellohet, por nga ana tjeter, ne se burrat perparimtare dhe grate e shtypura nuk organizohen per te luftuar per te drejtat e nenave, grave, motrave dhe femijeve, askush nuk ka per ti ndihmuar.

 27. Agjent Operativ thotë:

  9 July 2007 @ 5:27 pm

  Cfare e dallon Shqiperine nga vendet e Evropes ne kete drejtim, eshte ajo qe shteti shqiptar eshte stimulues i eger i dhunes ne familje e ne shoqeri. Me pretekstin e luftes kunder komunizmit, u luftuan edhe te gjitha arritjet pozitive ne fushen e emancipimit te gruas dhe forcimit te familjes.
  ———————————————————————-

  Me se dakord me Adriatikun. Nuk jam aspak feminist (ne kuptimin Perendimor te fjales), por mendoj qe dhuna ndaj femres duhet kthyer ne denim kapital pasi nje femer e dhunuar shfytyrohet e kthehet ne nje monster qe pjell bisha te egra.

 28. deni thotë:

  9 July 2007 @ 5:52 pm

  Komentet e ketij shkrimi jane interesant

  Ai:
  _________________________________

  Ajo:
  _________________________________
  _________________________________
  _________________________________
  _________________________________
  _________________________________
  _________________________________
  _________________________________
  _________________________________

 29. Blendi thotë:

  9 July 2007 @ 6:09 pm

  adriatik thote: Pra si fenonen, dhuna ne familje dhe sidomos mbi femren, nuk eshte shqiptar.

  Eshte fenomen shqiptar qe c’ke me te. Ndoshta ke dashur te thuash qe nuk eshte fenomen VETEM shqiptar.

 30. Julius thotë:

  9 July 2007 @ 6:31 pm

  Mua me duket interesante lidhja midis te drejtave te femres dhe me homoseksualitetin. (si koment per postimin e Laures).

  Me nje fjale i bie qe meshkujt duhet te zgjedhim ose t’i rrafim grate, ose te jemi pro homoseksualeve. mahhh pune e ngaterruar.

 31. lola thotë:

  9 July 2007 @ 6:39 pm

  Deni, interesant ky pasqyrimi i realitetit me kete si tip tabele (sipas teje). Ose mbase perceptimi im ka marre formen e gabuar…

 32. Bela thotë:

  9 July 2007 @ 6:39 pm

  Ca lidhje ka hosmoseksuali ktu se spo e kuptoj une?

  Mos e ke fjalen per “dobesine” e mashkullit qe sdi te rrahe gruan dhe quhet homo?

  Nqs eshte keshtu kur sdi te “rrahesh” veten i bie te jesh langaraq qe kusuret e gomarit ti haje samari.

  Shkurt muhabeti ashtu sic tha dhe blendi faktori dhune -alla shpiposh eshte aq ne mase sa me shqeteson ideja e durimit te atyre grave te mjera.

 33. Bela thotë:

  9 July 2007 @ 6:42 pm

  Me duket se terroristet tregojne “burrerrine” e tyre duke vrare e prere gra dhe femije,neve me dajak “jemi nje hap me mbrapa”.

  Stop dhunes,behuni shembull i nje familje me baza te shendosha!!!!

 34. lola thotë:

  9 July 2007 @ 6:48 pm

  Bela, grate shqiptare jane socializuar qe ne vogeli per ti duruar burrat. Kur martohen me femra te huaja , jo vetem behen dele, por lajne dhe enet keta burat tane. me fal qe e hoqa nje “r”, por e verteta keshtu eshte, ndersa kur vijne ne Shqiperi, apo edhe kete qe jane ketu, iu parapelqen tu shqiptohet prania me dy “R”, dmth BURRA e jo BURA.
  Turp i zotit. E verteta eshte e hidhur, por duhet ta pranojme se grate shqiptare jane te dhunuara, ne mos te gjitha fizikisht, psikologjikisht po. Arsyet qe grate nuk i braktisin burrat jane kryesisht ekonomike, dhe mentaliteti, qe ne ditet e sotme gjithesesi po zbehet

 35. Julius thotë:

  9 July 2007 @ 7:14 pm

  E verteta Bela eshte se ne te kaluaren te gjitha shoqerite qe favorizonin femren, kishin tendenca homoseksualiteti. Ja shif Sparten ne Greqine e lashte.

  Ndoshta rrahja perfshihet ne ekskluzivitetin e lidhjes mashkull-femer. Kush te rreh pra te do…
  Nga ana tjeter une personalisht kurre nuk do vija dore mbi nje femer. Po as enet sdo i laja.

 36. Blendi thotë:

  9 July 2007 @ 7:33 pm

  Po per te ngrene perdor enë ti?
  :)

 37. lola thotë:

  9 July 2007 @ 7:37 pm

  Julios, e pse nuk lan ene zotrote?

 38. Agjent Operativ thotë:

  9 July 2007 @ 7:52 pm

  Julius
  E verteta Bela eshte se ne te kaluaren te gjitha shoqerite qe favorizonin femren, kishin tendenca homoseksualiteti. Ja shif Sparten ne Greqine e lashte.
  ———————————————————————-

  Ne qytet shtetet Greke statusi i femres ishte po aq i larte sa eshte ne Kanunin e Maleve (grueja asht nji gja qe perdoret per me shtu shpine).
  Pse kujton ti se homoseksualiteti favorizohej ne Greqine e lashte duke mos qene te lindur te tille?;)

 39. sapere aude thotë:

  9 July 2007 @ 7:56 pm

  Keta qe bertasin “nuk laj enet!”, marrin edhe pluhrat. :)

 40. Julius thotë:

  9 July 2007 @ 8:05 pm

  Nje humorist anglez njehere kishte thene: Gruaja ime shkon ne pune dhe per te bere punet e shtepise paguan nje tjeter grua.

  AO Sokrati deklaronte se gruaja e vet e rrifte ne mes te sheshit te Athines. Me kopace e ndiqte se nuk punonte po filozofonte gjithe diten.

  Pastaj ti do te kalosh ne tjeter problem qe mua nuk me intereson.

 41. ardi thotë:

  9 July 2007 @ 8:15 pm

  ….femna do coka qe t’marri vesh,…… deri sa te behet nene….
  …..e kane thone burra me te mire se une ket gjo….
  ….vedi i jap te drejte, dhe ju kalamoja do e kuptoni kur t’rriti..

 42. Agjent Operativ thotë:

  9 July 2007 @ 8:20 pm

  AO Sokrati deklaronte se gruaja e vet e rrifte ne mes te sheshit te Athines. Me kopace e ndiqte se nuk punonte po filozofonte gjithe diten.
  ———————————————————————-

  Epo s’do mend qe do e rrifte kur nuk i sillte para ne shtepi. Edhe une te isha, po te me rrihte gruaja peder do behesha.

 43. Idris thotë:

  9 July 2007 @ 8:42 pm

  Thone qe deri ne vitin 1954 bisedat midis amerikaneve te mesem cdo dite hapeshin me biseden;-Sa dhembe i theve gruas sot.
  Enka s’je bere akoma grua ,dmth me burre pas muajit te mjaltit.

 44. Agjent Operativ thotë:

  9 July 2007 @ 8:49 pm

  Thone qe deri ne vitin 1954 bisedat midis amerikaneve te mesem cdo dite hapeshin me biseden;-Sa dhembe i theve gruas sot.
  ———————————————————————-

  Kjo s’eshte gje. Po te gjesh kuptimin e vertete te shprehjes ne anglisht “rule of thumb” do te te iki petlla.

 45. Blendi thotë:

  9 July 2007 @ 9:05 pm

  AO thote:
  Kjo s’eshte gje. Po te gjesh kuptimin e vertete te shprehjes ne anglisht “rule of thumb” do te te iki petlla.
  —————————————————————–

  Sot “Rule of thumb” perdoret per te dhene nje zgjidhje te thjeshtezuar te nje problemi bazuar ne eksperiencat e kaluara.

  Tashethemi qe qarkullon eshte se “Rule of thumb” vjen nga anglia dhe thoshte se burri ka te drejte te rrahe gruan me nje shkop jo me te trashe se gishti i pare i dores (thumb).

  Megjithate te gjitha kerkimet qe jane bere mbi kete ne “English Common Law” nuk kane dhene asnje rezultat. Eshte thjesht nje mit, nje sajese dmth. Ne te vertete “Rule of thumb” perdorej si njesi matese nga anglezet dhe nenkuptonte qe distanca nga maja e thojit deri tek nyja e pare e gishtit eshte 1 inç.

 46. Idris thotë:

  9 July 2007 @ 9:05 pm

  Falem per respektin Emigrant por kete do ja tregoj Edit po e pelqeu se eshte per BURRA te vertete edhe kur dalin ne pension.
  Gruaja:-Tani qe dole ne pension ke kohe te bollshme.Ja ku jane leket ,ja trasta dhe na ben pazarin.
  Burri:-Kush te bej pazarin.Une?
  Gruaja:- Po ti more bure .Ke kohe ke dale ne pension.
  Burri:_ Jo moj xhan eshte pune grash ajo.Ti e di qe jam burre me dy rr.
  Gruaja:- Ashtu ?! E po mire hajde pra -dhe i dha nje levizje nga poshte lart fustanit.
  buri– hi hi as te besh shaka nuk te lene..LERE moj trasten aty!!!!!!!!!!!!!!

 47. Agjent Operativ thotë:

  9 July 2007 @ 9:17 pm

  Blendi, fatkeqsisht nuk eshte sajese/mit

  The 1917 Law review article, “Right of Husband to Chastise Wife,” 3 Virginia Law Register 239 (1917), states:

  the rule of thumb as the common law rule and cites as examples two NC cases: State v. Oliver, 70 N.C.60 & State v. Rhodes, 61 N.C. 453.

 48. Blendi thotë:

  9 July 2007 @ 9:31 pm

  Boh!!! Ndoshta ka qene ashtu, megjithese kam ca referenca te tjera qe thone se Amerikanet e kane keqinterpretuar ligjin anglez…

  Sidoqofte, behet fjale per praktika te shekullit XVII.

 49. Bela thotë:

  9 July 2007 @ 9:48 pm

  Ardi ato cokat qe thua ti drejt baseball bags te cojne!

  Kush nuk mendon si ty i jep drejtim e i thua good night,good bye,and good luck ! (ska nevoje per coka).

 50. Bela thotë:

  9 July 2007 @ 9:59 pm

  Idris ca kam qesh me ate burin me dy rr.

 51. ardi thotë:

  9 July 2007 @ 10:03 pm

  …bela, ti mendon se tjetra ne rradhe eshte ndryshe?

  jooooo…ato jane te gjitha njesoj…jane te gjitha - BJONDE - deri sa behen nena…ku fillojne kuptojne/llogjikojne….
  /….ka vecanti = bad luck qe mund te ngelet BJONDE - GJITHE JETEN…
  ….une vet jam lucky - so far… :) :)

 52. ardi thotë:

  9 July 2007 @ 10:12 pm

  …blendo/llukano/penaro…kushdo qofte….
  ….nuk po them se sme vjen keq qe i hiqni,shkurtoni etj komentet, (sigurisht jo vetem te miat)….por me vjen dyfish keq, per kohen aq me teper kur komentin e quan te kalueshem ose jo, nje nje dikush qe e ben vetem se e ka ne dore ta beje kete, jo se eshte me i qut…
  …..me kete dua te them qe ju duhet te rriteni pak, dhe te jeni me me edukate….
  ….ja u them se me pelqen peshku se ju as ju njof fare dhe mund te jeni cuna te mire…..

 53. Laura thotë:

  9 July 2007 @ 11:00 pm

  Mekanizmi i ndertimit te ‘rrapit mashkullor’ ka funksionuar dhe funksionon ne te gjtha kulturat tona njerezore bashke me efektet e tij anesore shume negative per seksin e ashtuquajtur ‘te dobet’. Ne kulturat e lashta deri tek civilizimi romak femra ka pesuar nje status inferior, pasiv dhe jo te barabarte me ate te mashkullit. Per shembull edhe pse Platoni detyrohet te pranoje, ne saje te aresyes se femrat kane te njejten natyre me ate te mashkullit dhe qe ato kane te drejta te barabarta per te qene lidera te shtetit:

  The women and the men, then, have the same nature in respect to the guardianship of the state, save in so far as the one is weaker, the other stronger.
  Apparently
  Women, of this kind, then, must be selected to cohabit with men of this kind and to serve with them as guardians since they are capable of it and akin by nature. (…) For the production of a female guardian, then, our education will not be one thing for men and another for women, especially since the nature which we hand over to it is the same (Plato. The collected Dialogues of Plato. Princeton University Press, New Jersey, December 2002.
  (Republic V, 456 d))

  prapeseprape, ai ashtu si Aristoteli jane pergjithesisht te pavorshem kur flasin per poziten e femres ne shoqeri (ne fund te fundit, Sokrati eshte gjithmone i rrethuar nga burra, dhe jane gjithmone burrat ata qe do vendosin se cfare u perket grave dhe propozon ne fund udheheqjen e shtetit nga filozofi domethene nga nje mashkull, kuptohet…).

  Ky lloj filozofizmi u pelqeu jashte mase filozofeve qe erdhen me vone deri ne shekullin e 18te. Per shembull Ruso (Rousseau) shkruan ne Leter per Zotin D’Alembert:

  With us, on the contrary, the most esteemed woman is the one who has the greatest renown, about whom the most is said, who is the most often seen in society, at whose home one dines the most, who most imperiously sets the tone, who judges, resolves, decides, pronounces, assigns talents, merit, and virtues their degrees and places, and whose favor is most ignominiously begged for, by humble learned men. On the stage it is even worse. Actually, in society, they do not know anything, although they judge everything; but in the theater, learned in the learning of men and philosophers, thanks to the authors, they crush our sex with its own talents, and the imbecile audiences go right ahead and learn from women what they took efforts to dictate them. (…) Look through most contemporary plays; it is always a woman who knows everything, who teaches everything to men.

  Ose ne librin Emile, Ruso , si nje mjeshter i madh i njerezimit e rrjedhimisht i seksit femer thote se femrat kane vetem nje rol ne shoqeri : “To please men” domethene te kenaqin burrat…
  E keshtu me radhe filozof pas filozofi…. Ne shekullin 19, nje femer qe shkruante ne France apo Angli duhej patjeter te fshihej, te shkruante anonimisht apo te cmendej duke duruar nofkat dhe sharjet nga me te quditshmet. Dijetaret femra digjeshin si shtriga. Feja, ashtu sic e shpjegon Foucault , pati nje ndikim paresor ne ndrydhjen e femrave pasi fese i duheshin me shume fryme ne radhe, sidomos me luftrat e shumta ne shekullin 17 dhe prandaj e krijoi seksualitetin si shkence me vete (njerezit po rrefenin, seksi duhet te ishte vetem pjelle e femijeve dhe do ishte mekat po te ndodhte ndryshe…. literatura iu bashkangjit dhe seksualiteti bashke me tabute moren dhene)…
  Kjo nuk do te thote qe femrat nuk e kane ngritur zerin dhe luftuar per te drejtat e tyre. (Filozofet romake ekzistonin, Olympe de Gouges u djeg ne turren e druve ne shek e 17-te sepse shkruajti versionin tjeter te “les droits de l’homme” – “Te drejtat e burrit”, duke dhene shtojcen e “Te drejtat e burrit dhe gruas”….

  « La pluspart de ceux qui prennent la cause, des femmes, contre cette orgueilleuse preferance que les hommes s’attribuent, leur rendent le change entier: renvoyans la preferance vers elles. Moy qui fuys toutes extremitez , je me contente de les esgaler aux hommes : la nature s’opposant pour ce regard autant à la superiorité qu’à l’inferiorité. (…)Platon à qui nul n’a debattu le tiltre de divin, et consequemment Socrates son interprete et Protecole en ses Escripts; (s’il n’est là mesme celuy de Socrates, son plus divin Precepteur ) leur assignent mesmes droicts, facultez et functions, en leurs Republiques et par tout ailleurs. Les maintiennent, en outre , avoir surpassé maintefois tous les hommes de leur Patrie : comme en effect elles ont inventé des plus beaux arts, ont excellé, voire enseigné cathedralement et souverainement sur tous les hommes en toutes sortes de perfections et vertus dans les plus fameuses villes antiques entre autres Alexandrie, premiere de l’Empire apres Rome. (…)Au surplus l’animal humain n’est homme ny femme, à le bien prendre, les sexes estants faicts non simplement, mais secundum quid, comme parle l’Eschole: c’est à dire pour la seule propagation. L’unique forme et difference de cet animal, ne consiste qu’en l’ame humaine. (…)L’homme et la femme sont tellement uns, que si l’homme est plus que la femme, la femme est plus que l’homme. L’homme fut creé masle et femelle, dit l’Escriture, ne comptant ces deux que pour un. Dont Jesus-Christ est appellé fils de l’homme, bien qu’il ne le soit que de la femme ». (”Egalité des hommes et des femmes,” by Marie de Gournay, annotated by Soumia Boutkhil: http://wings.buffalo.edu/litgloss/gournay/text.shtml , 17th century)

  “ (I) n this matter I will put to use the authority given to me by the blood of all the kings from which you say I descend: I will maintain with confidence that I think that everyone should defer to my conviction, that my opinion should prevail. Lastly, as my fathers used to say, such is my pleasure and too bad for those who do not find it to be theirs. (…) Perhaps you will argue that it is easier not to remarry that never to marry at all, and I will agree that that may be, but nothing will persuade me that anyone can desire to be married once they have been cured of that ambition. Thus, in our wilderness everyone would renounce ambition completely, along with all self interest. In that case only love could inspire this whim, and that is why I think that I have not been wrong to banish it from among us. You want it to remain or rather you fear that we must allow it, but must I consent? Consider that from friendship, one often falls into love Marriage is that which has given men the upper hand, that this dependence to which custom subjects us, often against our will and because of family obligations of which we have been the victims, is what has caused us to be named the weaker sex. Let us at last deliver ourselves from this slavery; there let be a corner of the world in which it can be said that women are their own mistresses and do not have all the faults that are attributed to them; and let us celebrate ourselves for the centuries to come through a way of life that will immortalize us”. (Montpensier- Mtteville, 45- 49)

  Ja sot me ne fund kemi arritur nje shtet, Amerika ku femra po kandidon per presidente. Sidoqofte, nje nga profesoret e mi po argumentonte se Amerika eshte me e gatshme te votoje per nje president me ngjyre sesa per nje femer…
  Shekulli 21 duket shume optimist per femrat. Per shume aresye. Shkenca ka perparuar, femrat shkollohen , ligji i mbron , ekonomia u lejon pavaresi, lufta ka kushte te tjera (psh numri i femrave ne ushtrine amerikane eshte shume i madh…. – ky eshte nje element me vlere pasi nje nga argumentat kryesore qe eshte perdorur me shekuj eshte posaqerisht fakti qe femrat duhet te prodhonin femije per lufte dhe meshkujt te shkonin te perballonin luften ne beteje, mirepo sot kemi arritur me teknologjine sa femijet t’i prodhojme ne laboratore… …)
  Une si femer ne Amerike, kater vjet tashme, nuk me ka ndodhur nje rast discriminimi nga ligji (pasi injorante ka kudo, meshkuj qe ankohen per femrat feministe , qe qurraviten, apo fetare qe duan te te kujtojne se femra do shkoje ne ferr pasi nuk po ben vetem kalamaj por eshte shthurur ne mjediset publike, etj etj).

  Tani ti kthehemi Shqiperise. Te them te drejten jemi lodhur nje cike me duket me kete argumentin: “Epo ky problem egziston dhe ne bote, jo vetem ne Shqiperi”. Nuk perparojme shume me kete argument…

  Ne Shqiperi, historia ka ndikuar shume ne statusin e femres:
  Iliret ishin kalorese e kishin status te barabarte me meshkujt, thone historianet
  Me vershimin e luftrave, kuptohet ka me shume vdekje dhe duhen me shume kalores per te mbrojtur vatanin. Atehere barra i bie gruas e cila duhet te lind e te mbush djepet…
  E njejta gje ndodh gjate pushtimit Osman (e njejta ideologji funksionoi me kolonizimin francez, anglez ne vendet e Afrikes veriore ne shekullin e 19te dhe gjysmen e pare te shekullit 20-te). Ideologjia e cdo pushtimi ka qene qe t’i ndrydh femrat sidomos duke nenvizuar ‘nderin’ apo ‘cnderosjen’ e seksit te tyre. Si ndodh kjo. Femrat perdhunoheshin me qellim qe te perdhunosej nderi i shqiptareve… Prandaj dhe Epika Shqiptare ka shume kenge vajtimi me kete teme… Per te rezistuar, femrat u mbyllen neper kulla apo hidheshin nga dritaret e kullave per te mos rene ne dore (edhe meshkujt cnderoheshin me prerjen e seksit apo te tjera por si cnderimi i femres nuk kishte pasi me cnderimin e femres cnderohej gjithe familja apo fisi)…
  Si rrjedhoje na doli dhe kanuni. Po te lexosh versionet e kanunit shqiptar, nje femer shqiptare i ve duart kokes. Ja si fillon Kanuni i Leke Dugagjinit, varianti i Pukes:

  Neni 6: Anetaret e fisit

  “Anetare te fisit jane gjithe burrnimi i fisit “ne 7 e 70”… Domethene, nje djalosh 7 vjec ka vendin e vet ne ode e ka me burrni se nje burrneshe me kobure n’brez. … Te oda e burrave ulen burrat shqiptare, ndersa grate perkundin djepat edhe zbatojne urdhrat, ky eshte kanuni… Kur femrat kane te drejta ato te drejta kerkohen gjithmone nga anetaret e fisit. Lexojeni, do kuptoni shume gjera per mentalitetin tone…

  Komunizmi, u mundua te barazonte statusin bazuar ne idete marksiste por nga ana tjeter ne menyre absurde njerezit denoheshin per shfaqje feministe (per shembull, Kadareja ne Dosjen e Kadarese, akuzohej nga letra te shumta se karakteret femerore i kishte paraqitur me rryme feministe… Apo shkrimtarja Besa Hysi tregon se perjashtohej nga shkolla sepse nuk kishte denjuar te bente sic duhet punet e shtepise, prandaj po shfaqte tipare moderniste…blabla”.

  Tranzicioni, pas 91-ishit pati shume efekte negative. Rrembime, prostitucione, dhune… sepse ligji u zhduk, e hengri macja sic i thone.
  E dyta, ne nje projekt qe perfshinte 100 fshatra te Shqiperise, dhe ku behej takim me komunitetin e fshatit kryesisht femra, ne vitin 2001, mesova qe femrat ishin te papuna dhe kalonin kohen ne shtepi: Pastrim, edukim i femijeve, pune shtepiake perfshire aren dhe bagetite… Burrat ne emigrim. Kjo do te thote qe femrat jane bere ‘I zoti i shtepise’. Mirepo problemi eshte se nese i zoti i shtepise ne mergim kthehet dhe vendos te keqtrajtoje gruan apo kalamajte, apo djali i rritur… nuk ka ndonje zgjidhje ligjore tanipertani. Ka shume pak mundesi qe gruaja shqiptare te bej nje telefonate ne polici dhe shteti te zbatoje ligjin dhe drejtesine sic ndodh ne vendet perndimore ose ne vendet ku zbatohet ligji…

  Nese neser, une kthehem ne Shqiperi, nuk jam dakort me Auren, le te ma kujtoje kushdo qe te jete se une qenkam femer e paskam me pak te drejta. Nuk ju pijne uje. Une nuk do pranoja kurre te bie pre e padrejtesive shekullore…
  Ka meshkuj shqiptare sot sa te duash, qe jane edukuar dhe qe kane kuptuar se te jesh i lumtur ne familje nuk do te thote te behesh diktator. Ka sa te duash qe kane kuptuar se boll me me kete imazh ‘burri’. Nuk eshte shekulli 17, kur burrat vishnin nje kallep te posaqem per te zmadhuar seksin e tyre poshte pantallonave… Cfare e ben nje burre burre…? Argumenti me siper sugjeron, refuzimi i larjes se eneve… Ndonje pergjigje tjeter?

  Ajo lista e presidenteve te mundshem shqiptare nuk perfshinte asnje femer… Me terbon ky fakt. Por nuk do te jete gjithmone keshtu. Tere ato shqiptare (f) qe po edukohen dhe qe po e jetojne jeten sic ua don shpirti me forcat e tyre dhe nen komandat e askujt, do kthehen nje dite atje e do i kerkojne pergjegjesi atij shteti fantazem… Mbase ndonjera do vishet si Ilire e do dale ne rruge, e do protestoje bashke me gjithe seksin femer dhe femijet e tyre per dore, e mbase edhe do ulet nje dite ne fron e do flase me zerin e saj… Do urdheroje : ‘Boll me! Dua te drejten time! Dua pak lumturi ne kete vend, se jam prere me gershere qe te rilind jeten… e ju po ma perplasni jeten ne surrat. Nuk dua dhune pasi dhuna me transformon ne dhune e nuk ndjej pastaj dashuri as per pjellen time….”

  Gjyshja ime, ngeli e ve 15 vjec me babin tim 9 muajsh ne krahe. Gjithe familja u shua nga Tifa. U kthye te kulla vuri revolet ne brez edhe u tha trimave te fshatit qe donin ti merrnin token dhe kullen, (pse nje kalama e mundnin buRRat e fshatit) “me dilni perpara te jua shoh burrerine!” . Kur babi im u rrit e ndonjehere ne nerva e siper kujtonte : “Kush eshte i zoti i shpise ketu?” Gjyshja ja kthente: “Nuk e di per keta te tjeret, por une s’njoh ndonje zot”…

  As une nuk njoh ndonje zot… Sejcili ka nje jete dhe ka te drejte absolute per jeten e tij. Nuk behet kompromis… as per femijet. Me mire t’i lesh femijet ne rruge sesa t’i rritesh nen dhune…
  Me shembullin qe prura me siper doja te thoja se nuk mund te tregohemi indiferente pasi jetojme ne shoqeri dhe jeta jone varet nga njeri-tjetri. Dikush i rrit femijet me dashuri dhe harmoni ne familje por kur dalin ne rruge perballen me syte e egersuar… kush garanton se profesori ne klase nuk do ulerase, se femija tjeter ne banke nuk do shfaq dhunen qe ka pare ne familje, se teta qe kalon ne rruge dhe ja fut shpullat kalamanit pa teklif ne syte e te gjitheve vazhdon rrugen e qete duke pertypur sharjet dhe mallkimet… etj. etj….
  Hajde pra, ta ndryshojme pak kete jeten tone te perbashket e ta veme nderin e emrit Shqiptar apo Ilir ne vend… Hajde pra te jetojme pak me te gezuar, te tregojme se ka shqiptare akoma qe ‘merakosen’ , qe e prishin terezine e tyre, qe thone “I do care!!!”…

  Por dikush mund te thote, e pse? Pse te identifikohem me te tjeret? Turmat lindin ne dhimbje e vdesin ne dhimbje, vazhdon ligji i me te fortit… vazhdojne mentalitet kryenece qe cperfytyrojne njerezimin por kjo s’do te thote qe lindjet po pakesohen…
  Ky dikushi, duhet degjuar me shume kujdes. Duhet zgjedhur sa neps kemi per dhimbjen … e sa talent kemi per ti rene pazarit kryq e terthor pa humbur ate cope shpirti qe na ka mbetur…

  Hajt tung…

 54. Laura thotë:

  9 July 2007 @ 11:02 pm

  kerkoj ndjese, qe s’kisha kohe te perktheja ato copat e cituara me siper..

 55. adriatik thotë:

  10 July 2007 @ 1:17 am

  Pa pretenduar origjinen apo edhe etimologjine e togfjaleshit “rule of thumb” mendoj se ky rregull nuk ka te beje fare me temen ne fjale. Po perpiqem te sjell kete spjegim te Britannica-s:

  RULE OF THUMB
  (1692) 1: a method of procedure based on experience and common sense 2: a general principle regarded as roughly carrect but not intended to be scientifically accurate.

 56. Laura thotë:

  10 July 2007 @ 1:52 am

  Nuk e kuptoj se cfare kenaqesie mund te ndjesh, te shash ne ate menyre kengetaret shqiptare (sic eshte me lart videoja)… Kengetaret jane artistet qe na prezantojne ne bote e disa po i prezantojne si prostituta…

  Por mesa duket kemi lirine e fjales e sot mund te thuhet e pathena per tu dukur , per te rene ne sy… apo ku di une cfare…
  Nuk e di nese jam e vetmja por desha ta them qe indinjohem jashte mase kur personalitet shqiptare femra trajtohen ne ate menyre nga vete shqiptaret…

  edhe nje here, nuk e kuptoj cfare kenaqesie mund te ndjehet, mbase kenaqesine e tejshkurter te mos ndjerit plotesisht deshtak per aq kohe sa shan dhe poshteron pa asnje aresye tjetrin…

  :(

 57. Darien thotë:

  10 July 2007 @ 3:01 am

  Gjyshi im thote:

  Gruan e keqe e ben burri i lig!

  Packa traditave tona qe mesa duket qenkan me te poshtrat ne bote kur vjen puna per trajtimin e femrave, burri dhe gruaja edhe tek ne shqiptaret kane ndikuar njeri-tjetrin sikurse c’do cift ne c’do kulture te sotme. Sic ka burra injorante ka edhe te matur ashtu edhe per femrat. Nje femer e zgjuar di si ta menjanoje edhe dhunen.

  Persa i perket anes historike qe ne te shumten e kohes mashkullit i eshte prioritet, kjo eshte e vertete dhe aspak e gabuar. Kete prioritet mashkullit ja kultivon vete nena. Nena e sheh djalin e vet qysh femije me tjeter sy nga vajza. Dmth. ne kundershtim me videoklipin e mesiperm une mendoj se nena eshte ajo qe ja rrit vleren mashkullore djalit. Ne fund te fundit mos harroni se deri nga mesi i shekullit te kaluar ekzistenca e ketyre femrave tona (qe i duam kaq shume) eshte varur drejtperdrejt nga luftrat qe kane bere vellezerit, burrat e baballaret e tyre ;)

 58. laura thotë:

  10 July 2007 @ 4:08 am

  po burrat kush i polli zotrote…

 59. Idris thotë:

  10 July 2007 @ 4:42 am

  Nje pyetje ne te kundert.po grate kush i mbarsi ?
  Me qe vjen rasti a ka ndonje grua kompozitore te muzikes klasike? Dhe ne se jo pse?
  Rrahja eshte kafsheri dhe nuk ka te beje me mardheniet vetem burre- grua.Une psh jam anetar i klubit te burave qe “keqtrajtohen(rihen)” nga grate.
  E kam mik te ngushte shefin e klubit se kemi te njejtat vuajtje.Ka ndonje kandidature per anetaresim?

 60. emigrant thotë:

  10 July 2007 @ 5:04 am

  :D :P alright!….

 61. emigrant thotë:

  10 July 2007 @ 5:10 am

  idris, mu pergjigj sinqerisht: sa here gjithsej e ke lexu Shvejkun?

 62. Bela thotë:

  10 July 2007 @ 5:25 am

  adriatik te ishin te gjtha njelloj sic tha napoloni atehere dhe nena ime dhe e jotja jane njelloj si ato Bjondet qe thua ti,por une besoj te kunderten.

  Te kunderten qe besoj dhe e mbroj e kam te bazuar ne ndryshimin e karaktereve tek njerzit si dhunti dhe trashegimi ne rastin tone te femrave.

  Qeni zi apo i bardhe mbetet qen thua ti? Sbesoj se ju vjen mire qe te gjithe te futeni tek qeni!!

  Sa per temen eshte njelloj sikur te rrihet motra juaj apo nena juaj kur ngre doren mbi seksin femer qe se ke asgje ne rastin e humorit “grua” dmth skllavi pjellorik-brezash te ardhshem ose mumje egjypti pa goje.

  nqs sju pelqen nje mall perse e blini dhe ne te kundert perse e mbani,nje jete nje kalimshe e keni ska me kthim mbrapa,gjeni homologun tuaj dhe lerini dramat.E thjeshte fare me duket,hiperbolat shqiptare skane te sosur.

 63. Bela thotë:

  10 July 2007 @ 5:26 am

  me duket se troci vlen me shume se gjithcka ne keto probleme

  Qeni i lidhur te kafshon.

 64. Quietman thotë:

  10 July 2007 @ 6:22 am

  Humori ne videon e mesiperme eshte shqetesues dhe aspak humor. Une nuk i di me saktesi permasat e dhunes ne familje ne Shqiperi, por personalisht, deri sa jetova atje, dhe kur kam shkuar me pas, nuk kam pare te kete permasat e permendura nga disa persona ketu. Kuptohet qe une nuk kam bredhur cdo cep te Shqiperise per te pare permasat e ketij problemi, por kam frike se po fryhet me teper se c’duhet. Gjithmone duke folur per qytetet e medhaja ne Shqiperi, dhe kryesisht Tiranen, une nuk kam pare ndonje ndryshim ne trajtimin e femrave ne karhasim me pjesen e Amerikes ku jetoj, Bostonin, qe mbahet si ne nga qytetet me te moderuara persa i perket te drejtave te femrave dhe te njeriut ne pergjithesi. Natyrisht, ne fshatra gjendja nuk eshte e njejte, por edhe ne Amerike egziston nje diference e madhe ndermjet qyteteteve te medhaja dhe zonave me pak te zhvillura. Por media shqiptare mundohet te na e paraqese sikur grate ne Shqiperi rrihen dhe keqtrajtohen ne mes te rruges, dhe jo vetem kete, lexoni gazetat shqiptare, direkt pas mbrockullave te politikaneve, do lexosh se si nje fshatar ne nje fshat te humbur vrau gruan, ose dashnorja e njerit vrau nipin e tij ng inati, ose…mos valle ne vendet e tjera qe futen ne grupin e me te qyteteruarve nuk ka keqtrajtim te femrave, vrasje, gra qe vrasin femijet e tyre? Lexoni statistikat per rrogat ne Amerike…grate paguhen me pak se burrat per te njeten pune, mos valle ky eshte emancipim i femres?

  Ne krahun tjeter, do doja te pyesja, keni degjuar ndonjehere shprehjen “abusim verbal” ? Neqoftese se keni degjuar, kjo eshte nje nga “armet” qe perdore nga disa gra kunder burrave te tyre, dhe disa burra pergjigjen me dhune. Me kete dua te them se pas cdo dhune fizike ndaj grave, te cilen une denoj natyrisht, eshte nje abusim verbal i gruas ndaj burrit, sepse nuk mendoj qe keta burra perdorin dhune fizike, ne vend qe te thone miremengjes i fusin nje shpulle gruas. Por abusimi verbal nuk le shenja si rrahja, keshtu qe eshte gjithmone burri fajtor duke pas parasysh edhe faktin qe femra eshte seks “delikat”…

  Google “verbal abuse” dhe do shikoni qe problemi nuk eshte aq i thjeshte sa c’duket. Sic thote edhe http://abuse.suite101.com/article.cfm/husband_abuse

  In thousands of homes across Canada and the United States the family can be a crucible for seething violence. Women are beaten daily and innocent children are victims of brutal assaults. There is another form of violence that exists, has been largely ignored and even laughed at. Men are also victims of domestic violence.

  Statistics show that men are sometimes the victim of physical and emotional abuse at the hands of their partners or spouses. Martin Fiebert, Ph.D. investigated physical aggression by women on their male partner. 285 women from 978 women polled, stated they were physically aggressive toward their male partner. He also found that women in their twenties were significantly more likely to be aggressive than women in their thirties and above.

  Dhe cfare thashe me siper e verteton dhe shkrimi me poshte i marre nga i njejti website:

  Many of today’s women know of an uncle, father, brother or cousin who has been the victim of domestic violence. Women have in fact sought services for their loved ones as they can not believe what women can get away with in today’s society. They have found in their search is the attitude that if men are abused, it’s only in self-defense. In the late 1990’s there was a public debate in Toronto, “When She Hurts Him”. During this debate, Judy Rebick (former president of the National Action Committee on the Status of Women of Canada) said that if a man hits his wife it is in self-defense.

  Keshtu sic e shikoni problemi eshte me kompleks se c’duket, dhe jo aq i thjeshte sa paraqitet nga mediat, te cilat botojne lajme te shemtuara per sensacion qe natyrisht fut me teper para ne xhepat e botuesve, dhe ky eshte qellimi i tyre, packa se imazhi i shqiptareve ne bote nxihet dhe bota e quan keqtrajtimin e femres problem shqiptar (qe ne te vertete eshte njerezor), ashtu sic quan mafian, drogen, trafikun e femrave, te cilet shqiptaret nuk dinin se cfare ishin para vitit ‘90. Mund te jete e vetmja media ne Bote qe diskretiton vendin e saj, thjesht per te fituar para, dhe jo per te rregulluar gjendjen. Mendo se c’mund te mendojne femijet tane te rritur jashte Shqiperise kur lexojne lame te tilla per vendin nga erdhen…nuk besoj se do jene krenar per te…

 65. LlTako thotë:

  10 July 2007 @ 8:19 am

  Ardi,

  Nuk te kuptova.

 66. Jetoni thotë:

  10 July 2007 @ 9:37 am

  Duke replikuar me ata që thjesht më lart e shan këtë skeç, do të doja të theksoja mendimin tim se ky humor ka për qëllim që të ndikojë në uljen e dhunës ndaj femrës. Ky skeç besoj se është realizuar për të bërë të ndjehen të turpëruar me veprimet e tyre, ata që përdorin dhunën ndaj femrës.

  Por, duke qenë se shumë shqiptarë akoma vuajnë nga komplekse dhe paragjykime, nga një herë edhe krahinore, dalin edhe kritika të tilla jo konstruktive, si më lartë.

  Edhe unë jam shumë dakord se do të ishte shumë e ulët të bëhej thjesht humor me dhunën ndaj femrës. Por jam i bindur se ky skeç nuk është nga ata, dhe këta humoristë nuk janë të atij niveli, pa marrë parasysh përdorimit të dialektit në humor.

  Unë e vlerësoj lart punën e “Stupcave” në përgjithësi, përveç pjesës së përdorimit të zhargonit dhe fjalëve të huaja në disa raste, pa nevojë.

 67. adriatik thotë:

  10 July 2007 @ 12:11 pm

  bela-s, mos je ti ajo qe kemi dale tek ajo fotografija? Hajde tani me thuaj me fal, se te kapa ne gabim. Gjithe ato akuza kunder natyres sime, edhe pse jam anonim, me te vertete ndihem i fyer.

  Po, por ky eshte nje cast, pasi kur kujtoj qe kemi dale aq bukur ne fotografi me bie inati. bela, nga sa kam lexuar postimet e tua, me eshte krijuar ideja se je studente.

  Komunikimin balle per balle midis nesh do ta deshiroja njelloj si me cdo mendje intelektuale duke pretenduar ne kete pike askushin per vehte dhe gjithekushin per bashkbiseduesin. Sa e veshtire eshte kjo, te gjithe pretendojne thjeshtesine dhe papritur kthehen ne luane te kultures dhe te inteligjences.

  Keshtu i ndodh shpesh te dashuruarve. Thone se martesa eshte si nje qyp i madh qe ka dy gisht mjalet ne fillim dhe pastaj pjesa tjeter eshte m….. Opinioni im eshte se sa me shume kulture dhe edukate te kene njerzit, aq me e trashe eshte shtresa e mjaltit…. nuk po vazhdoj me te fillozofoj rreth kesaj llogjike por di nje gje egzakte se dhunuesit e femrave dhe te femijeve kurre nuk kane mbetur pa u ndeshkuar nga vete filozofia e dhunes se tyre.

  Kjo eshte nje teme shume e gjere, do doja te flisja gjate por tani kaq. (e di qe i je pergjigjur anonimit ardi por gabimisht e ke marre per adriatik). Une vete kam mendime krejt te tjera, dhe ka dashur fati a zoti apo edhe kultura familjare qe te ndihem shume ngrohte ne familjen time sidomos me gruan. Te njejten gje thote edhe ajo. Keshtu te uroj edhe ty.

 68. ardi thotë:

  10 July 2007 @ 1:54 pm

  Llukan,…
  …ju i beni vet rregullat e peshkut, por une doja te thoja qe edhe juve admn po tu hiqej/deformohej/shkurtohej nje koment do tju vinte keq…(mua personalisht me teper per kohen qe me merr, se sa per vleftesine e fjaleve qe them)…nuk mundet asnjeri te imponoje/ndaloj tjetrit nje mendim/shkrim etj se do tregonte veten GDHE…(perjashto banalitetet)
  …mund edhe te mos kisha humbur kohe akoma, por meqe me pelqen peshku, dhe kam respekt edhe per ju, them qe kjo eshte nje e mete e peshkut (mendimi im)…ju e dini vet me mire…

 69. buqe thotë:

  10 July 2007 @ 2:31 pm

  hi stupca jeni me te miret ska me juve veq pe teproni pak me luajtjen e fese tungi

 70. Idris thotë:

  10 July 2007 @ 2:48 pm

  ..Ne pronarin e rrahem aq shume sa qe ai nuk mbante mend as emrin e tij.Atehere si e kini emrin zoteri?
  Besoj tek ky pasazh te ka vajtur mendja.
  E perafert dhe shume humor i holle ky i “Stupcave” por pak sa oh sa pak i huazuar nga nje vidio polake.Lexo shtypin e djeshem rastin e kuksianit qe kishte perdhunuar te shoqen.Dhe me e “bukura” gruaja nuk kerkonte ndihme kur po e perdhunonte i shoqi por kur i shoqi i leshoi qenin………
  Kjo tragjikomedi eshte e denje per popuj parahistorik.Eshte rast ideal,i virgjer, i papare ,i padegjuar qe provon “identitetin” tone pra ADN tone te patjetersueshme shekullore, qe i mundoi aq shume korifejte e letrave shqiptare per ca kohe qe ta argumentonin.

 71. Bela thotë:

  10 July 2007 @ 5:22 pm

  adriatik te kerkoj falje sepse ne vend te shkruaj (ardi) kam perdor padashje emrin tend (adriatik) ti e ke kuptuar dhe nuk e di pse me sulesh keshtu ,,me more frymen ore cun thash me vete ca paskam bere?

  Spo flas per veten shume se e kam zakon te mos flas shume per veten ne tipare dhe dhunti me duket mendjemadhesi por te siguroj adriatik se urimi yt me ka zene me kohe,thanks.

 72. LlTako thotë:

  10 July 2007 @ 11:15 pm

  Ardi,

  Thashe qe s’te kuptova sepse s’di te kete pasur ndonje pergjigje tenden te ndryshuar apo te fshire keto dite apo tek ky diskutim. Nese ka ndodhur atehere besoj se do kete qene ndonje gabim.

  Ll.

 73. Blendi thotë:

  11 July 2007 @ 12:00 am

  Nuk ka pasur fshirje Llukan. Kishte ca shenja te cuditshme pikesimi qe e kishin bere te dukej si spam. ia aprovova por duket nuk e ka pare.

  tung.

 74. emigrant thotë:

  11 July 2007 @ 2:59 am

  idris, mberrita me shume vonese ketu…. autobuzet si gjithnje…. ;)

  shiko, mua ne fakt mu kujtua ai problemi ku pershkruhet nje shtepi me kaq dritare, kaq dyer, me katin e dyte keshtu, ne te tretin ashtu, eshte lyer para dy vjetesh, nga jashte me te verdhe, nga brenda me jeshile…. po ka edhe dy baxho, nje kthese ne pullaz, kurse te hatulla majtas poshte tjegulles se trete… etj etj….

  A mund te me thoni atehere, zoterinj, ne c’vit ka vdekur gjyshja e portierit te shtepise? :D

  se kur ne shkonim ne marshim,
  qanin zuskat gjithe terbim…. :P :P

  Eh, vella, ka ca gjera qe nuk vdesin, nuk ndryshken, nuk rregjohen, nuk firohen, kurre s’te zhgenjejne, dhe me e bukura, sa me teper i lexon, aq me shume te pelqejne ….. po nje gje prape s’e marr vesh: si shkon e bie gjithe ajo gjeni ne koken e nje ceku, nuk e marr vesh…

  pra ne bugjejovice ne do vemi,
  kush s’beson, borxh nuk jau kemi!

 75. Blendi thotë:

  11 July 2007 @ 5:31 am

  Po te Markezit ku jane? Se ai e ben Ursulen heroine qe e lidh burrin te trungu i pemes ne avlli. Ajo edhe e verber u soll verdalle nja 20 vjet pa e pikasur njeri qe nuk shikonte. Ai po qe eshte i klubit “Na rref gruja”.

 76. Agjent Operativ thotë:

  11 July 2007 @ 7:54 am

  Si more e late kete teze te Quietman pa diskutuar ne kete teme pikante?

  ———————————————————————-
  Ne krahun tjeter, do doja te pyesja, keni degjuar ndonjehere shprehjen “abusim verbal” ? Neqoftese se keni degjuar, kjo eshte nje nga “armet” qe perdore nga disa gra kunder burrave te tyre, dhe disa burra pergjigjen me dhune. Me kete dua te them se pas cdo dhune fizike ndaj grave, te cilen une denoj natyrisht, eshte nje abusim verbal i gruas ndaj burrit,
  ———————————————————————-

  Per zotin, ka pas raste kur kam preferu me ja heq vetes se sa te degjoja nje fjale me teper nga goja nje harpije. Mendoj se abuzimi verbal dhemb po aq sa ai fizik.

  Sidoqofte, le te mesoje mashkulli te jete po aq adept sa femra ne llafollogji. Nuk eshte nevoja te ulim veten aq poshte sa te na marrin mendt marrinat qe thone grate

 77. Blendi thotë:

  12 July 2007 @ 12:14 am

  He mo se ka goca t’mira plot. I bete te gjitha telendare ju tashi?
  Dhuna verbale eshte kercenimi per jeten, fyerja e rende, jo ankimi. S’me duket se kemi te njejtin perceptim te asaj cka eshte “Dhune verbale”.

  Stop Whinning! :D

 78. Quietman thotë:

  12 July 2007 @ 1:11 am

  Domosdo qe ka goca te mira ashtu sic ka edhe cuna te mire, por une doja t’i vija ne dukje qe te dy sekset jane te armatosur me armet e tyre kur vjen puna qe te luftojne, dhe asnje nuk eshte engjell ne lufte…dy duar per nje koke jane thote populli :)

 79. Blendi thotë:

  12 July 2007 @ 3:07 am

 80. Idris thotë:

  12 July 2007 @ 4:55 am

  Permetare:
  Kush e ka gruan e mire
  eshte i ngrene e eshte i pire…
  Kur kujton nje hungarez …permend nje derr thoshte “xhenjeri” Vogjicka
  Me duket se kemi harruar dhe nje shprehje mjaft te goditur per mardheniet burre -grua,per te mos thene esencialen:
  Dashuria e burrit per gruan kalon nepermjet stomakut…Engels.
  Edhe thenia popullore ..bure e grua si mishi me thua …nuku keq.

 81. Agjent Operativ thotë:

  12 July 2007 @ 4:07 pm

  por une doja t’i vija ne dukje qe te dy sekset jane te armatosur me armet e tyre kur vjen puna qe te luftojne, dhe asnje nuk eshte engjell ne lufte…dy duar per nje koke jane thote populli
  ———————————————————————-

  Blendo s’ti shau njeri qikat por ki Quietman i ka rene kokes me kete gje qe tha. Eshte me se e vertete.

 82. klodi thotë:

  13 July 2007 @ 1:52 pm

  jane dhe aktor te humorit. ne vend qe te bejne per te qeshur, neve grave na bejne per te qare. eshte turp i madh per ne grate shqiptare te kemi keto burra shqiptar duket se si na trajtojne. turp o burra…………..

 83. koki thotë:

  13 July 2007 @ 6:19 pm

  HEJ JU SHIPNIS MOS E KOMENTONI KIT SKEQ SE JU SDIN ME VLERSU STUPCAT JON LEGEND VEQ PERPARA

 84. niki thotë:

  30 July 2007 @ 2:42 am

  bela te pershendes vec se paske kuptuar storien mire

 85. Danieli thotë:

  30 August 2007 @ 4:37 pm

  Nuk e di qe edhe rrahja mund te te beje per te qeshur……
  Vetem humor qe nuk mund ti thuash ketij!
  Mblidhni mendjen o njerez dhe respektoni femren si nje krijese qe jep jete dhe jo si hysmeqare shtepie.

 86. nikita thotë:

  12 October 2007 @ 8:20 pm

  shqiptareve shume shpejt ju prishen dhe grate dhe makinat ..
  dhe a e dine psee???
  pse i hipin pa i ngrof :))))

 87. anonymys thotë:

  12 October 2007 @ 8:30 pm

  Hahahahaha!!
  Nikita, me knoqe!!!
  Eshte dhe nje barcalete tjeter per kete pune e te “ngrofmit”, por nuk ja vlen me e shkrujte se e hum te gjithe lezetin, dhe rrezik nuk bo sens. Po kjo e jotja qeka shume e nolte.
  Rrofsh se m’bone me e nis weekendin me t’qeshme!!

 88. Rrahim Preteni thotë:

  30 December 2007 @ 11:27 pm

  Ju adhuroj shumë jeni më të mirët,vetëm vazhdoni,e sidomos e adhuroi Vedatin.Ju uroj vitin e Ri 2008,pun të mbar dhe suksese në punë.

 89. XHEVRIJA thotë:

  17 February 2008 @ 4:21 pm

  o nuk duhet me u rre gruja se asht gjyna hhahah
  hej shum mir jeni ka e boni humprin ju bre stupsa
  veq vashdoni se shum mir asht
  bile edhe ma shum punoni
  e un ty vedat te them se je ma i miri aktore ne
  “PRISHTIN”
  “URIME PAVARSIN TE GJITHVE”

 90. Amazona thotë:

  16 June 2008 @ 12:14 pm

  Sokrati deklaronte se gruaja e vet e rrifte ne mes te sheshit te Athines. Me kopace e ndiqte se nuk punonte po filozofonte gjithe diten.

  I gjori Sokrat!

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com