12,000,000.00 €uro gjobë për Top Channel

top.jpgStacioni televiziv privat më i madh në vend thotë se rrezikon tashmë seriozisht mbylljen për arsye të falimentimit financiar pas lëshimit nga tatimorët të një gjobe prej 12 miljonë eurosh në drejtim të Top Channel. Shumë nga profesionistët e mediave që punojnë për këtë televizion dhe kolegë të tyre ne media të tjera e kanë patur të vështirë ta besojnë shumën e gjobës. Shigjeta të menjëherëshme janë lëshuar nga mediat në drejtim të qeverisë Berisha, duke e akuzuar atë për luftë kundër lirisë së fjalës.

Shoqata e Gazetarëve, se bashku me botues dhe pronare mediash te tjera jane mbledhur sot per te biseduar ne lidhje me ate qe e konsiderojne rrezik qe i kanoset mediave nga qeveria. Midis ores 22:30 dhe 23:00 disa kanale do te nderpresin transmetimin ne shenje proteste. Pas mbledhjes, gazetaret dhe botuesit kane dale me nje deklarate te perbashket.

Ne kete deklarate thuhet:

Ne, gazetare, analiste, botues dhe perfaqesues te shoqatave te gazetareve ne Shqiperi, te shqetesuar fort per situaten e fundit ne te cilen ndodhet liria e medias ne Shqiperi, pas pershkallezimit te presionit ekonomik te qeverise mbi mediat, duam te rrisim ndjeshmerine e opinionit publik vendas dhe nderkombetar, rreth pas nje akti te paprecedent dhe jashte cdo logjike te organeve tatimore: nje gjobe me vlere 12 milione euro per kanalin televiziv TOP CHANNEL.

Ne solidarizohemi me koleget tane te TOP CHANNEL, per te kundershtuar fuqimisht nje akt te tille, duke e interpretuar ate qartazi jo vetem si nje akt absurd te administrates tatimore, por duke konstatuar me keqardhjes se ky veprim apo kjo menyre te vepruari, pas nje serie veprimesh te tjera kunder ketij kanali, eshte nje rrezik dhe goditje per te gjithe median shqiptare ne teresi.

Eshte nje kercenim per ata qe ndermarrim inverstime ne media, eshte nje kercenim i lirise se shprehjes per te gjithe komunitetin e gazetareve, analisteve, krijuesve te mediave shqiptare, te cilet jane direkt te ekspozuar ndaj presionit ekonomik te qeverise, ne castin qe mediat ku ato punojne jane te rrezikuara ekonomikisht nga veprimi arbitrar i qeverise dhe administrates se saj.

Ne, besojme se nje menyre te tille te sjelluri e qeverise permes organeve tatimore ndaj medias, te tilla shifra gjobash, te cilat jane te pakonceptueshme per cdo gjykim rracional rreth situates se cfaredolloj binzesi ne Shqiperi, aq me teper kur behet fjale per nje sipermarrje tejet te veshtire dhe specifike sic eshte ajo e medias, jane nje kercenim direkt ndaj lirise se shprehjes ne Shqiperi.

Nga ana tjeter duke vleresuar gjithaq rendesine e jashtezakonshme te lirise se medias ne nje shoqeri demokratike ne themi se i njejti kercenim i kanoset lirive demokratike ne kete vend. Ne, shume te interesuar per vendosjen e ligjit dhe rregullit ne kete vend, mendojme po ashtu, se nen pektun e te ketyre fushatave, jane duke u ndermarre akte te tilla, si rasti i fundit i gjobes 12 milione euro mbi nje prej kanaleve me te medha televiziv ne vend, kemi te bejme me nje instumentalizim nga ana e qeverise te organeve tatimore, kunder sipermarrjes se medias se lire ne kete vend.

Fakti qe ky akt i fundit, drejtohet kunder nje sipermarrjeje mediatike, e cila ka qene kritike apo oponente ndaj qeverise, ne ushtrim te lirise se shtypit dhe informimit, na ben te besojme qe jo vendosja e ligjit, por goditja e mediave kritike apo nenshtrimi i tyre jane ne baze te ketyre akteve sa absurde sa dhe rrezikshme. Ne gjykojme se presioni ekonomik dhe goditja e mediave ne pjesen e tyre ekonomike, eshte sot, pas 17 vjetesh demokraci dhe pasi jane bere te paefektshme format e tjera te presionit mbi shtypin e lire, forma kryesore se si nje qeveri mund te beje presion mbi median, sesi mund te godase ne thelb lirine e medias.

Ne kerkojme anullimin e menjehershem te kesaj gjobe, ashtu si dhe nderprerjen e te tilla akteve arbitrare fund e krye dhe shtrimin e nje fryme dialogu dhe bashkepunimi mes qeverise dhe medias per te forcuar lirine e shtypit, per te garantuar me tej te gjithe kuadrin formal ligjor te ekzistences dhe veprimit te mediave shqiptare. Ne ftojme te solidarizohen me ne ne kete peticiont te gjitha ata qe ndjajne me ne shqetesimin tone rreth situates se krijuar.

Mbështetës dhe punonjës të Top-Medias kanë deklaruar se do të protestojnë përpara Kryeministrisë deri në tërheqjen e gjobës dhe kanë kërkuar publikisht mbështetjen e mediave të tjera momentalisht të pacënuara.

BSalaj
peshkupauje.com

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

535 Komente

 1. gjergji thotë:

  13 July 2007 @ 7:58 pm

  holy shit!

 2. Kotherja thotë:

  13 July 2007 @ 8:02 pm

  Pse eshte vendos gjoba ? Eshte evazion fiskal?

  Pse sot ? Pikerisht sot ?

  A do kete protesta popullore ? Kush do i udheheqi ?

  Prokuroria do hape ceshtje penale per kete pune ?

  Dikush me ko.qe te forta do beje ndermjetesin per te heq gjoben ne kembim te cfare gjeje, ne kembim te ndonje karrigeje ?

  Loja u hap por u hap ne momentin me te keq te mundshem.

  Gjusma e atyre qe ishin ne kete takim , po lusin dhe po kontribuojne per ta shfaros TCH. Hipokrizi.

 3. Dajoshi thotë:

  13 July 2007 @ 8:06 pm

  Ehe, vazhdon maskarada. :( Prandaj them qe eshte moment kataklizmoje. Nese nuk ndodh asgje, atehere jemi te mbaruar, po per fare ama. Lus zotin qe te mos gjendet konsensus per presidentin dhe te behen zgjedhje. Aty te ndahet shapi nga sheqeri, a do vazhdojme rrugen e theqafjes apo to perpiqemi ta ndalim karrocen pa frena.
  Si qofte mo mir u boft.

 4. elton thotë:

  13 July 2007 @ 8:08 pm

  top channel ka disa vjet qe vjedh sinjalin atehere pse te jete i privilegjuar, kur gjdo njeri qe vjedh futet ne burg ata nuk jane bire nenash, dhe top shanal nuk po e fusin ne burg si te gjithe hajdutet por i kane vene gjobe, si ne te gjitha vendet e botes kush shkel ligjin ta paguajn

 5. krasta krau thotë:

  13 July 2007 @ 8:12 pm

  Ja dhe Chavezi, qe po kerkonim aq shume… Prite kur te filloje deklaratat mbi imperializmin….
  ne te vertete TCH, por jo vetem, i kane borxhe te medha shtetit ose te pakten (per kete kam pare dokumentet ) TVSH-s, por qe te jene 12 milion nuk e dija, si shume e ka lishu doren sala.
  Plus nese gjobitet tch, pse nuk gjobitet klani dhe gjithe tv rrumpalla qe vijne verdalle dhe deri dje trasmetonin filma te vjedhur…
  Pse quhej shkelje e demokracise, sipas berishes, kur tv shijaku, mbyllej pasi vidhte ndeshjet dhe nuk u quanka shkelje kjo……… bo… Eshte skandaloze

 6. Leon thotë:

  13 July 2007 @ 8:13 pm

  Nuk eshte problemi se eshte gjobit se theu ligjin…
  Kjo eshte cmenduri,do krijoj konflikte dhe tensione midis dy pushteteve….Kujt i sherben kjo??
  Keta qe jane ne qeveri, as nuk dine te mashtrojne!!
  Nuk ka njeri me mende ne koke qe justifikon nje gjobe prej 12 milion eurosh!!
  Po BBC qe ka buxhet prej miliardash paund ne vit, 50.000 paund gjobe hengri per mashtrime me telefonatat….
  Nuk ka justifikim,eshte marezi ta mendosh…….Si duket hiq vemendjen nga dritat dhe kriza ekonomike,merru me pazarlleqe te pista..

 7. Julius thotë:

  13 July 2007 @ 8:14 pm

  Kerkoka financim per zgjedhjet…
  u heq mundesine te japin ndonje info per ndonje shkelje.
  Ose eshte ne mes karrigia sic thote kotherja.

 8. lola thotë:

  13 July 2007 @ 8:15 pm

  Pronaret e mediave po organizojne nje proteste te henen ne oren 10. Pronari ku une punoj nuk ndodhet fare keto kohe ne shqiperi, por prej tij na ka ardhur nje urdher te dalim te gjithe te henen. Urdheri eshte urdher eeee
  Kam pershtypjen se Tan Hoxha u ka kerkuar ndihme pronareve te tjere te mediave per tu perfaqesuar ne nje proteste te madhe. Po bej gati ndonje pankarte nderkohe une…

 9. lola thotë:

  13 July 2007 @ 8:17 pm

  Krasta, u tha njeri ju andej per te dale te henen ne proteste?
  Ne ketej, nese nuk dalim, marrim gjoba…

 10. Dajoshi thotë:

  13 July 2007 @ 8:19 pm

  lola, sukese. Ishalla nuk po hani naj dru si ai qi honga un ne 97 para ambasades amerikane. Ata malsoret me derrasa neper dur athere, nuk i shifte syni hic, bjer plakave e pleqve. I kishte ushqy mir Sala me tagji.
  12 000 000 euro = $16 000 000. As Microsoft ne histori nuk ka marre kaq shume gjoba sikur ti mbledhesh te gjitha bashke.

 11. tnerual thotë:

  13 July 2007 @ 8:21 pm

  Lola kush jua ve gjobat??Doktorri??

 12. lola thotë:

  13 July 2007 @ 8:26 pm

  Po jo doktori mo joooo
  Thashe se me sa duket ky pronari I top chanelit u ka kerkuar “forca” dhe mediave te tjera. Bejne sikur hahen keta, por ne “kriza” te tilla e nxjerrin njeri-tjetrin nga balta

 13. Leon thotë:

  13 July 2007 @ 8:28 pm

  lola,
  Ti si e mendon nuk duhet dale per protesta paqesore??
  Te pyes se je gazetare dhe besoj e bene ate pune me pasion e deshire….Lere arsyhen financiare menjane, se nuk besoj se punon vecse per nje rroge….
  Vertet do te duhej nje urdher qe te protestoje ne mbrotje te kolegeve te tu?
  Kjo pyetje vlen edhe per Krasten…

 14. tnerual thotë:

  13 July 2007 @ 8:31 pm

  Sa ishte gjoba qe i vuri Komuniteti Europian per konkurencen Microsoftit per punen e WindowsMediaPlayer?

 15. lola thotë:

  13 July 2007 @ 8:36 pm

  Jo jo, nuk e thashe ne kuptimin se nuk do dal ne proteste. Une kam punuar ne ate kompani, dhe e ndiej pak edhe si detyrim moral per te dale. Thjesht nuk me pelqeu urdheri I eprorit tim I cili pasi kishte rene ne ujdi me bisede telefonike me pronarin e top chanel, na jep urdher te dalim, perndryshe do gjobitemi. Kjo nuk me duket normale. Pa gazetaret shquhen per ndjenjen solidarizuese…

 16. tomi korca thotë:

  13 July 2007 @ 8:36 pm

  Nuk jam kunder Kotheres por sepse keto portestat me kujtuan

  http://www.peshkupauje.com/arrestohen-fallsifikatoret-temaurdher-politik/2007/02/25/

  ose me mire

  http://www.peshkupauje.com/sollaku-po-dhunon-shtypin-e-lire/2007/02/27/

  ;)

 17. krasta krau thotë:

  13 July 2007 @ 8:40 pm

  Karrigia e kujt, kothere??? 12 milion gjoba, pagun 2 topi, ne dore argites.. Argita merr persiper mbrojtjen dhe kur te deklaroi pasurine thote se e ka bo prape ke unmiku, me qe ky i fundit po rrika n’kosove edhe ca dite…
  Ca eshte kjo lola, proteste me dhune… Nese do ma thoshin keshtu nuk do shkoja… po po me doli gjumi do vete, takoj edhe noj mik andej se kam kohe pa i pare ca…
  Megjithese e kam ndare mendjen te shkoj vetem ne nje proteste qe do ta organizonin gazetaret, per te drejtat e tyre… Po ta gjobisnin topin dhe te gjithe pronaret e tjere per te drejtat e gazetareve do te organizoja feste dhe do ftoja gjithe peshkun… Por ja qe kjo nuk ndodh dhe Sala, vazhdon te thote qe eshte mik i medias… Po pse kot e kishte Berishen ne listen e zeze “gazetare pa kufi me 1996″…………

 18. krasta krau thotë:

  13 July 2007 @ 8:43 pm

  O lola po te solidarizoheshim ne, do ishim te lire sot, po ne vetem kur na vene gjoba solidarizohemi, vetem kur thone pronaret ne afera ne te cilat pak kush e kupton kush ka te drejte, pasi deri tani ne punojme ne sistem skllavopronar, ku ne jemi sklleverit……..

 19. lola thotë:

  13 July 2007 @ 8:48 pm

  Krasta, takohemi atje. Edhe une ate po mendoja, te takoj ca rob qe kam kohe pa i pare, qe tia kepusim ne ndonje kafe pas protestes

 20. lola thotë:

  13 July 2007 @ 8:53 pm

  Krasta, ne nuk organizohemi. Nese do ishte vetem nje gazetar qe te merrte inisiative, atehere nuk mund ta mohosh se gazetaret nuk solidarizohen. Ti e di shume mire se si punojme ne, ne cfare kushtesh dhe sa mire e kuptojme njeri-tjetrin per gjithcka qe nuk shkon brenda medias. ti e di se media eshte ne krize, pa perjashtim.

 21. krasta krau thotë:

  13 July 2007 @ 8:56 pm

  Tomi te kuptoj ne te dy rastet ka shkelje ligji nga media, po ai djali qe une e kam takuar e shkeli ligji jo si gazetar por si perfaqesues partie, normlisht me urdher te pronarit te tij. falsifikimi eshte i denueshem…
  Nese berisha paraqet prova te mjaftueshme se top i ka bere kaq dem shtetit shqiptare, apo ka vjedh kaq milion dhe ka fsheh aq milion, absolutisht duhet ti paguaj, po kam frike se berisha nuk ka prova te tilla.. Plus ka diferencim te temerrshem, ka tv qe nuk paguajne fare ashtu sic ka firma qe nuk paguajne fare…
  Zgjidhjen e mundshme e thashe me lart. Top puneson argiten si avokate, argita merr 2, topit i hiqet gjoba dhe te gjithe jetojne te lumtur ne vendin tone te korruptuar me femije lypsa qe vdesin ne rruge, mu aty ku kalon cdo dite kryeministri i shqipnise chavezi i ballkanit, lenini i ri, luftetari i pamboshtu sal berisha

 22. Dedectiv thotë:

  13 July 2007 @ 8:56 pm

  More….12 milione euro? Ca e dine Top Kanalin keta qeveritaret, fabrike parash? pastaj cka bere Top Kanali qe te denohet me 12 milione euro? Krime kunder njerezimit? Sa shume jane 12 milione euro??? Cdo beje Berisha me keto para, do ndertoje hidrocenrale, termocentrale, do nderoje ndonje rruge apo shkolle, apo edhe keto para, do te zhduken si te tjerat dhe ne do te vazhdojme te mbetemi ne prapambetje, erresire per energji dhe per informim…..seriozisht nuk e kuptoj….sa shume jane 12 milione euro… jane shume vertet. Tmerr!

 23. Dedectiv thotë:

  13 July 2007 @ 8:59 pm

  Po, duhet qe te gjithe te dalin atje, para Kryeministrise. Po dhe po, sepse kjo nuk eshte beteje e nje mediaje me Qeverine, por e medias ne teresi me ekzekutivin. Pra qeverite duhet te marrin nje mesim, qe me median nuk munden kurre jo vetem te abuzojne por edhe as te bejne lufte shtrigash te pandershme. Kjo per mendimin tim vlen jo vetem per Top Kanalin por per gjithe mediat….me vjen mire qe ka bashkerendim ne qendrimin mes gazetareve dhe shoqatave te shumta te gazetareve qe nuk jane gazetare por botues, biznesmena e ku di une cfare….

 24. baba thotë:

  13 July 2007 @ 9:21 pm

  doktor kriza goditi edhe njehere….fantastike…..vetem kriza hap doktori….mua me duket sikur doktori ka rrjedh nga trute e kokes si enveri vitet e tij te fundit…..you are the best doctor….fuck the system doctor….anarki dhe vetem anarki……yeaaaaahhhh

 25. tnerual thotë:

  13 July 2007 @ 9:40 pm

  i paska rene ne koke gjoba ketyre te TOP-CHANNEL ,do fikim sinjalet ne shenje proteste per 30 min nga 22:45 deri me 23:00 thone :D

 26. gene thotë:

  13 July 2007 @ 9:44 pm

  kush e mban mend diskutimin e gjate mbi ligin e ri per procedurat tatimore dhe parapagimin

  nese gjoba eshte dy here sa detyrimi i llogaritur i bie qe perpara apelimit tch te paguaje 6 milion detyrime te hamendesuara nga tatimoret plus 15% te gjobes (1.8).

  pas disa vitesh tch edhe mund te fitoje gjyqin po sa pare ben nese nderkohe tatimoret i kane sekuestruar e shitur gjithcka?????!!!!!!

  Me duket se po i afrohemi amnistise fiskale nese behen zgjedhje te reja

 27. Seri thotë:

  13 July 2007 @ 9:45 pm

  PO. Sala po na thote haptas te gjithve qe une jam perbindesh qepri shi gjithcka te mire tuj fillu te konsensusi per presidentin e deri te mbyllja e top-chenellit e ne hala i themi jo sale ti je mesia jone e vazhdo keshtu se mire e ke na varfero me shume e na bene te vuajm se keshtu ndjehemi mire me ty. o pika ne qe sna bie qe se terheqim zvarr e ta cojm te enveri e te rrije bashke me te.

 28. Andisi thotë:

  13 July 2007 @ 9:53 pm

  Ata te TCH s’ja kishte mbajtur as goja te thoshin ne Lajme sesa e kishin “ngrene” nga Tatimet, por vetem thane se gjoba ishte me “shume zero” ! Tani tek Peshku po marr vesh se qenka 12.000.000 € !!! Une mendova se do ishte 1 milion EURO, qameti 2, por 12.000.000 s’ma priste mendia kurre !!!

  Tani, duhen te shofim dhe shkaqet e kesaj gjobe, ç’fare shkelje kishte nga TCH … por sidoqofte gjoba eshte teper e madhe. Por ku i dihet, mbase ata te TCH e perballojne, mbase i jep ndonje dore LEK Edi Rama si aksioner i TCH, sepse per te e di gjithe Tirana (te pakten Noteret e Tiranes), se prek milionat per ç’do pallat te ndertuar ne Tirane.

  Po te marresh kete ane, edhe TCH nuk eshte se i ka te gjitha fitimet me “nder” - kujtoni aksionerin VAJDIN LAME se ku perfundoi … pra parate e droges le t’i marri shteti, te ndertoje ndonje “hidrocentral” me mire :)

  Ca gallate !!!

  Keshtu eshte dembo, kur luan me zjarrin ! Edhe TCH e zgjati gojen shume keto kohera, por dihet se ne vende si Shqiperia duhet te rrespektosh disa limite, sepse pastaj e peson … populli thote mire: “Gjella me kripe, por kripa me karak” - keshtu edhe TCH t’i kishte kritikat “me karar”, nuk do t’a persekutonte njeri ne kete lloj forme, kam pershtypjen.

 29. blete thotë:

  13 July 2007 @ 9:58 pm

  nuk zgjidhet borxhi i qeverise shqiptare me 12 milion euro? ndoshta shkon e tere shuma sagllam ne sunduket e qeverise.
  te mjeret ne thuaj qe na u ngrit cmimi i satelitit. ngelem prape me “Albanian Culture” te dielave ne kanalin 69.

 30. Andisi thotë:

  13 July 2007 @ 10:00 pm

  Ne ketej ne Europe, kemi gratis vetem Alsat dhe Vizion Plus, se edhe TVSH falimentoi …

 31. Dajoshi thotë:

  13 July 2007 @ 10:10 pm

  Andis, medemek mire ja bene TCH se shume e zgjati!!!! Zoti te ndjefte.

 32. Egi thotë:

  13 July 2007 @ 10:27 pm

  U te shkretet neve do ngelemi pa lajme fare se me kete Topin te pakten shikonim nje cike lajme nga Shqiperia jone e dashur. Ky Sala do nje dru pas koke se ndryshe me llafollogji na i hedh te tereve. Po ky Topi qeka kompania me e madhe e botes qe paska kete fee kaq te madhe per te paguar. Ky Saliu po behet tamam si Chavez, s’e zdryp dot njeri nga kali
  kete malokun, vetem ndonje si puna vet mund tia dali mbane….

 33. Julius thotë:

  13 July 2007 @ 10:29 pm

  Keshtu eshte dembo, kur luan me zjarrin ! Edhe TCH e zgjati gojen shume keto kohera, por dihet se ne vende si Shqiperia duhet te rrespektosh disa limite, sepse pastaj e peson … populli thote mire: “Gjella me kripe, por kripa me karak” - keshtu edhe TCH t’i kishte kritikat “me karar”, nuk do t’a persekutonte njeri ne kete lloj forme, kam pershtypjen.

  —————–
  Ca gallate vertet!! Shifni sa bukur flet nje “demokrat”
  nuk duhet te fliste kaq shume vertet…shume e hapin gojen ata. Ca arsyetimesh. Ca demokracie leshi!!! Turp per Zotin turp, turp turp…

  Ca limitesh jane mbajtur ne Shqiperi? Fillo nga Tema e Mero Bazes e shko te Shqipi…jane vjell akuza, neveri, falllcitet, pompozitet. Shtypi vleren kryesore e ka ta kesh me vete ne WC.

  Po problemi me Salen or ti mik nuk ishte se keta flisnin shume, problemi ishte se degjoheshin shume, shikoheshin shume apo akoma me mire, ne shume gjera kishin te drejte!!!!
  Kohet nuk kane ndryshuar, Berisha nuk ka ndryshuar. 10 vjet me pare i vinte flaken gazetes Koha Jone, e sot po i jep gjobe 12 milione. Turp per Zotin turp!!!
  Se ne cfare realiteti jetojne gazetaret, po e shprehin shume bukur disa prej tyre ketu, e disa miq qe kam andej. nuk flasin shume thone vertet..se ua pret koken Sala.
  E tani a duhet ti japim dhe presidentin ketij kafshe, duhet t’i japim edhe prokurorin sepse po e pengojme. KY realitet te ben te vjellesh…

  Edhe o Tom se me ngeli mendja: nuk krahasohet o burre i dheut ndjekja penale e nje gazetari me mbylljen, falimentimin e nje kanali televiziv!!! Nuk ka vend krahasimi fareeeeee!!! Nuk qendron gjekundi kjo.

 34. brezare thotë:

  13 July 2007 @ 10:30 pm

  Wow - “Edhe TCH e zgjati gojen shume keto kohera, por dihet se ne vende si Shqiperia duhet te rrespektosh disa limite, sepse pastaj e peson …” - dmth nenshtroju diktatures se doktorit, se perndryshe ka Cecua bicak??? E kuptoj realizmin shqiptar per te cilin po flisni, por te pakten kur dikush apo nje institucion ben dicka te clirohet nga keto botekuptime e “limite”, nuk duhet ndeshkuar te pakten nga opinioni publik (si ne peshqit), le me nga qeveria….

 35. Cen thotë:

  13 July 2007 @ 10:43 pm

  Gjoba qe do ishte e madhe pritej. Po me e bukura eshte diku tjeter.

  Parlamenti ka 6 muaj qe merret vetem me pergatitjen e terrenit per kete gjoben e Topit. Per kete e kane marre rrogen.

  E mban mend njeri ligjin e bizneseve qe ne raste gjobash duhet ta paguanin njehere e pastaj te ankoheshin (apelonin)

  Doli para 1 muaji.

  Ekzkluzivisht per Top Channel ishte.

 36. Blerta thotë:

  13 July 2007 @ 11:32 pm

  E mor Cen, i kish bere llogarite lubija me kohe me pare. Se qe thua ti jo vetem e nxorri ligjin per tatimet, po para nje muaji e ktheu prembys gjthe drejtorine e pergjithshme te tatimeve me demek arsye reforme edhe te gjthe ate qe i hoqi(shumica profesioniste te trajnuar nga eksperete te huaj) i ka zevendesuar me injorantet e vet qe kane diploma ne veterinari a histori e nuk dine nga lidhet gomari ne finance….se do bageti qe te ndjekin urdhrat e vet aty ai e kupton ti?..me vjen per te vjelle…
  Po pse thua ti e ka zene marrazi per prokurorin e pergj. bac salen? I ka bere llogarite edhe atje zotnia..ja ta shofesh qe diten e pare qe do fut manarin e tij ne prokurori sa top channela te tjera do perfundojne pas hekurave…edhe thoshin ca qe ka ndryshuar sala..aman te shkretet ne sa budallenj qe jemi..na tani na ngeli dopjo gjashta ne dore…ti hame mender m. se ai nuk zbret nga kali pa nje shkundje te forte…

 37. gene thotë:

  13 July 2007 @ 11:45 pm

  zbret zbret

 38. lexuesi thotë:

  13 July 2007 @ 11:46 pm

  Jam dhe une shume kurioz ne lidhje me motivacionin e gjobes.Shuma e vene eshte marramendese per permasat e ekonomise shqiptare per te mos thene qe eshte nje nga shumat me te medha te vendosura nga shteti kundrejt nje shoqerie private.Ditet ne vijim kane per te qene te nxehta…..

 39. Lumja thotë:

  13 July 2007 @ 11:47 pm

  Blerta,
  Ti ke konflikt interesi me biseden, dhe ma merr mendja e ke te veshtire te jesh objektive se duhet te jesh shume e inatosur.
  E di vete pse ti dhe me thene te drejten ste ve shume faj.
  Te keqen xhaxhi kush ti pagun ty studime ne amerike ? E ke pyt neihere veten nga dalin leket?
  Po se ca ka bere gjer me sot prokuroria ?
  Po sa tatime ka pas pagu TCH ne kohen kur ti ske qene e inatosme me pushtetin ?

 40. Lumja thotë:

  13 July 2007 @ 11:52 pm

  Gjoba eshte turpi i fundit i pazareve.
  Perfundimisht ky shteti yne eshte i zene rob nga te gjitha krahet.
  Horrat, gangsterat po na marrin ne qafe.
  Horrat e qeverise, opozites, te TCH dhe te gjithe horrat e mbetur, e terheqin, e perplasin, e grisin, e arnojne shqiperine, lene bosh barkun e shqiptareve, lene shtepijat tona ne erresire, po na lene te qelbemi pa uje, po shkaterrojne te ardhmen e kalamajve tane.
  Zoti i vrafte !

 41. Brigadieri thotë:

  13 July 2007 @ 11:59 pm

  Vendosja e gjobes ndaj Top-Channel ne kete moment me forcon bindjen se Berisha eshte i sigurt se nese behen zgjedhje te parakoheshme e djathta fiton thelle .
  Dhe kjo me gezon , me gezon per faktin se do hapet rruga e luftes ndaj korupsionit , gje qe do conte perpara drejtesise shume Kriminele dhe Hajdute .
  Nje gje e tille do gezonte dhe pjesen dermuse te popullit , pervec krimineleve dhe hajduteve .
  :D :D

 42. Luiza thotë:

  13 July 2007 @ 11:59 pm

  Skandaloze dhe ju kerkonit Chavezin.Nuk ka justifikim.Ne se ndokush thote qe e ka hapur shume gojen Top CH,ka kod penal dhe te procedures penale.ne se ata shpifin.Le te ndiqen penalisht.Por me vet inisiativen e Berishes u kerkua qe media te perjashtohej nga pergjegjesia per shpifje.”Metodat e sofistikuara per ligjin e gjobave’,perpjekjet per ta kaluar ate ne parlament pa ndyshime e nxorren koken.Qellimi eshte prerje kokash duke filluar nga ato mediatike.Pa tjeter qe duhet reagimi qytetar dhe i botes se medias.Kambanat bien per te gjithe.Eshte hakmarrje primitive teper e padenje per milleniumin e trete.Shifra eshte teper absurde.Duhet argumentuar publikisht.Kane zgjedhur nje moment teper te ngarkuar me problematike,me qellim qe te kaloj pa zhurme.

 43. zeus thotë:

  14 July 2007 @ 12:04 am

  o brigadier, seriozisht e ke ti apo po tallesh?

 44. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 12:06 am

  o brigadier,
  Ato 12 milion nuk jane asnje therrime krahasu me ate qe kane vjedh ne 8 vjet nga arka e shtetit socialistet dhe me ate qe skane pagu bizneset e privilgjuara.
  Por Sala e ka gabim, gabim te madh. Sepse nuk vendoset drejtesia dhe nuk luftohet korrupsioni me hajdute te tjere, me horra te rinj, me shkelje ligji, me inkompetence, kokefortesi idiote , injorance dhe nuk behet pazar karrigesh me leket e popullit.
  Jane leket tone ato o brigadier dhe ai ska asnje te drejte te luaje me to.
  Ska asnje te drejte.

 45. LlTako thotë:

  14 July 2007 @ 12:06 am

  Gjynah, qeveria ve nje gjobe qe e di mjaft mire qe eshte mbi kufijt e pervojes se deritanishme dhe le vend per tre mundesi:

  1) Gjoba s’paguhet, gjykata urdheron sekuestrimin, DigitAlb mbyllet. Ne kete rast a) qeveria (nenkupto Shqiperia) akuzohet nga te huajt se po sulmon nje nga shtyllat baze te demokracise, lirine e mediave, b) cdo pronar tjeter i nje gazete/rtv behet te mendoje mire para se te kritikoje qeverine (dakort Topi eshte rast ekstrem por se cfare eshte “ekstrem” i mbetet qeverise per ta vendosur) dhe c) disa mijera Shqiptare qe kane blere kartat e DigitAlb shajne qeverine qe u humbi parate.

  2) Gjoba paguhet pjeserisht. Qeveria prapeseprape do te akuzohet se po kufizon lirine e shtypit/rtv, pronaret e tjere do te mendohen dy here para se te kritikojne qeverine.

  3) Gjoba s’paguhet fare. Qeveria prapeseprape do te akuzohet se po kufizon lirine por pervec kesaj do te shfaqet edhe si e pazonja te zbatoje urdherat e vet. Dakort, mund ta haje ndonje zyrtar si ne rastin e drejtorit te DPAC por prapeseprape qeveria do te duket e pazonja.

  Asnje nga keto tre mundesi nuk eshte e nevojshme, apo e domosdoshme ne kete kohe te keqe keshtu qe hajde e merre vesh perse u veprua keshtu. Mos valle per ti bere presion te majtes; bjer dakort per presidentin se ndryshe do besh fushate pa nje mjet te forte?

 46. Andisi thotë:

  14 July 2007 @ 12:09 am

  Ore, pse beheni Kandide (naive) ? Demokraci puro nuk ka ne asnje vend te botes, jo me ne Shqiperi …

  Ne Shqiperi, te heqin qafe per pune konkurrence edhe per gjerat me te vogla, si prsh shitesit e tregut fshatar me njeri tjetrin, jo me kur konkurenca luan ne fushen politike, hajde, hajde … A nuk ju kane mesuar, se s’duhet luajtur me “zjarrin” ?! Besoj se po !

  Epo, TCH ka luajtur shume me zjarrin, dhe tani po e peson.

  Harruat juve se ne kohen e socialisteve, i hoqen liçensen Shijakut (mendoni, TV Shijaku qe 1 % audiece kishte) ?! Keshtu ka qene gjithnje : tani, keta gjeten shkak se TCH ka bere evazion fiskal dhe me kete rast i RRASEN gjoben me te madhe te mundeshme qe lejon legjislacioni Shqiptar.

  Kuptohet, se po ta kishin afer TCH s’do t’i vinin gjobe fare po meqe e kane rival, ja “ngopin” sa te mundin.

  Mbase mund te habiteni, por keshtu eshte Shqiperia, behuni realist

 47. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 12:10 am

  Nuk luftohet korrupsioni me komunistat e kelyshet e komunisteve.
  Nuk luftohet me nanon,fevziun, bushatin, imamin, rusmajlin, boden, rulin, sojin e sorrollopin e tyre.
  Ti se kupton o brigadier se e vemtja gje qe sna kane bere eshte qe keta komuniste te na vijne ke dera e shpise e te na vrasin.
  Shtetin e kane zene rob prej 60 vjetesh dhe ska asnje shenje qe ta leshojne.
  Rri aty ne kontinetin tjeter e shtro kurrizin se ketu ste pret asgje e mire

 48. Brigadieri thotë:

  14 July 2007 @ 12:13 am

  Lume , me sqaro pak se mesa kuptova , leket tona ty te duket sikur i kemi te sigurta ne llogarine e Top-Channelit sesa ne arken e shtetit .

 49. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 12:21 am

  Brigadier,
  Gangsterzimi nuk luftohet me gangsterizem se pastaj sdalim me kurre nga ky rreth vicioz.
  Profesionalizmi i pales “shtet” ne ceshtjen me TCH ka qene temrresisht i ulet dhe qesharak.
  Momenti kur vihet gjoba indikon direkt pazare te mundshme apo presion.
  Kjo sme pelqen te behet me parate e tona.
  Nese keto para do perdundojne ne arken e shtetit kete do ta shofim.
  Por edhe nese perfundojme, halet qe berisha ka perqark do kujdesen qe parate te ciklohen neper ca xhepa te tjere mbase. Eh, dyshoj shume qe parate do vijne neihere tek ne

 50. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 12:21 am

  Brigadier…
  Mua sme gezon fare gjoba ndaj Tch, separi sepse eshte fiktive dhe tch ka per te shpetuar shume me mire, biles reklame i behet, (kshu humbim treg ne te tjeret kot fare) dhe shume shpejt mund te jete nje Koha Jone e dyte, do zoti jo ne ato permasa, plus faktit qe besoj se e vetmja pasoje do jene ca gazetare pa pune… Po Berisha (qe perseris ka qene ne 10 e armiqve te medhej te shtypit), nuk e ka lexuar cfare i thoshte dikur botuesi i nje gazeta amerikane, gazetarit te tij “Ju me sillni fotot, luften e bej une”, dhe sigurisht nuk e ka idene qe me shtypin dhe median kane humbur burra edhe me te mire se ai.
  Me cmora vesh nje pjese e gjobes ishte per mos deklarim pagash…me sa di une dhe e di mire Tema e Meros dhe 55 e atij tjetrit, skane asnje gazetare te deklaruar, as edhe nje kokerr siguracioni nuk paguajne, pse nuk gjobiten…????????????? Apo????????? “Disa derra jane me te barabarte se te tjeret”
  Pse nuk jane gjobitur deri me sot xhanem 99 perqind e mediave shqiptare, ne te cilat gazetaret punojne nga 16 ore ne dite, deri dhe pa nje dite pushimi ne jave, me rroga qesharake, pa kontrata, me media qe punojne me dy bordero (tema nuk ka fare bordero) dhe qe te flaken ne rruge sa here u teket… ” Prape pune derrash duhet te jete”…
  TCH nuk eshte ndonje shembull mediatik per tu marre ne kosiderate, por padyshim eshte nje nga tv me te mira ne Ballkan…
  Une thashe nuk besoj qe do te paguhet gjobe dhe gjithashtu nuk besoj qe motivi eshte evazioni fiskal, pasi ketu gjithçka eshte evazive ose te pakten 75 perqind e ekonomise dhe madje vete zoti Berisha qe dikur ulej kembekryq ne studiot e fiksit dhe i shpallte si luftetare te paepur te korrupsionit eshte krejtesish evaziv (qeveri dushku hesapi)….
  Por nga ana tjeter besoj se sa me shume ta shtyje kete pune sala, aq me shume i afrohet atij fundi…
  E vetmja frike Bisha e plagosur behet me e eger. I vetmi peng, si e harruan shqiptaret fushaten e berishes me suden, xhaferrin, alimucen, si besun qe ai njeri mund te jete i ndershem… Njeriu qe pasi e kishte nxire kundershtarin e tij me te eger, thoshte “Ju dija gazetare me te pjekur, ajo ishte fushate elektorale”…………
  Nje mik me tha: Nje njeri qe perdor Padyshim ne te gjitha fjalite e tij, s’mund te jete veçse diktator…Berisha qofte diktatori i fundit mbi kete vend

 51. Brigadieri thotë:

  14 July 2007 @ 12:32 am

  krasta krau thotë:
  14 Korrik 2007 @ 12:21 am
  Me cmora vesh nje pjese e gjobes ishte per mos deklarim pagash…me sa di une dhe e di mire Tema e Meros dhe 55 e atij tjetrit, skane asnje gazetare te deklaruar, as edhe nje kokerr siguracioni nuk paguajne, pse nuk gjobiten…????????????? Apo????????? “Disa derra jane me te barabarte se te tjeret”
  ———————————————————————————
  krasta krahu , ligji denon ata qe kapen , nuk mund te justifikohesh se : dhe te tjere po bejne krime dhe nuk po denohen , pse te denohem une ?!
  Po kur mer ndojne gjobe per tejkalim shpejtesie (nese nget makine ) si ben e paguan apo jo ?! ( se ne fakt shumica ecin me shpejt se shpejtesia e lejuar )

 52. Brigadieri thotë:

  14 July 2007 @ 12:34 am

  Lumja thotë:
  14 Korrik 2007 @ 12:21 am
  Brigadier,
  Gangsterzimi nuk luftohet me gangsterizem se pastaj sdalim me kurre nga ky rreth vicioz.
  Profesionalizmi i pales “shtet” ne ceshtjen me TCH ka qene temrresisht i ulet dhe qesharak.
  Momenti kur vihet gjoba indikon direkt pazare te mundshme apo presion.
  Kjo sme pelqen te behet me parate e tona.
  Nese keto para do perdundojne ne arken e shtetit kete do ta shofim.
  Por edhe nese perfundojme, halet qe berisha ka perqark do kujdesen qe parate te ciklohen neper ca xhepa te tjere mbase. Eh, dyshoj shume qe parate do vijne neihere tek ne
  ————————————————————————————-
  :D dhe korupsioni luftohet me prokurore si shoku Sollak :D

 53. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 12:42 am

  eh mer brigadier sa do doja te kisha besimin qe ke ti dhe qe ti te kishe te drejte.
  por tash 2 vjet cdo flet per te kunderten dhe mua zemra cope me behet.
  tash po shkoj me ja fut gjumit se shume me kane merzit keto muhabete.

 54. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 12:43 am

  cdo gje

 55. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 1:02 am

  Brigadier thote: krasta krahu , (Krasta Krau) ligji denon ata qe kapen , nuk mund te justifikohesh se : dhe te tjere po bejne krime dhe nuk po denohen , pse te denohem une ?!
  Po kur mer ndojne gjobe per tejkalim shpejtesie (nese nget makine ) si ben e paguan apo jo ?! ( se ne fakt shumica ecin me shpejt se shpejtesia e lejuar )

  Ligji denon ata qe kapen, kur keta fshihen, por kur e bejne hapur 75 perqind e bizneseve ne shqiperi, shtoi ketu edhe Temen…
  Ligjin denon te gjithe ata qe kapen, por ligji kontrollon te gjithe ata qe jane… Mos me thuaj qe eshte bere kontroll te tema dhe skane gjet shkelje…
  Ligji denon ata qe kapen, a ka mundesi berisha ta dije sa pagun Mero Baze, kur te pakten takohen 1 here ne dite dhe flasin ne tel dy here ne dite minimalisht….
  Brigadier une mendoj se berisha mendon qe: Padyshim “Ca derra jane me te barabarte”….
  Sepse berisha nuk mund te jete vecse nje diktator komunist, qe prej zyres leshon vetem urdha persekutimi politik dhe organizon luften e klasave qe pastron administraten deri te mesuesit e fshatit…
  Sepse Berish eshte mashtrues: Nr shkurt te ketij viti tha qe sivjet do te eksportojme energji, mua dritat me fiken kater ore ne dite

 56. tani thotë:

  14 July 2007 @ 1:57 am

  ec atyyyyyyyyyyyyyy,,,,, me 12.000.000€ edhe CNN do ja kete zili topit.
  Rrofsh o baca Sali se na nxorre ne drite.

 57. zotrules thotë:

  14 July 2007 @ 5:03 am

  Fene t’ja luaje! Ta derrmoje fare. Jo evazion fiskal, por nje qindarke t’i jete mbrapa shtetit me taksa, t’i thyeje shpinen fare!
  Top Channel eshte ndertuar me pare droge, dhe nuk i takon te hape goje fare.
  Nese ka ndonje gje kunder gjobes, te shkoje ta shqyrtoje ne gjykate dhe ta ndjeke ligjerisht.
  Perndryshe te mos e hapin gojen fare e te mos pipetijne.
  Une nuk e di se nga doli shifra 12 miljon, sepse Topi vete nuk e ka deklaruar, thjeshte ka thene “nje shifer me shume zero”, ku “shume” si koncept eshte cdo numer me i madh apo = me 2.
  ja keshtuuu.
  Bandat duhet te fillohet te cmontohen, perndryshe shume pushtet ne dore te dy-tre spurdhjakeve eshte “prerequisite” i pare per kaos.

 58. B thotë:

  14 July 2007 @ 5:22 am

  zotrules eshte fantastik: I thote Topit ta gjeje ne gjykate punen e gjobes, ndersa qeverise nuk i thote ta ndjeke ne gjykate punen e droges. DMTH njera pale (TOPI) ti drejtohet gjykates, ndersa qeveria i drejtohet akuzave pa fakte. Hajde rradake hajde, lum ne per qeverine tone.

 59. Dajoshi thotë:

  14 July 2007 @ 5:57 am

  krasta krau, bravo vella se flet me mend ne koke.

 60. GODSMACK thotë:

  14 July 2007 @ 8:22 am

  Me kete berishken primitive Shqiperia po humbet kohe kot.
  Duhet hequr se s’ben ai dhe ato mbeturinat qe ka verdalle.
  Dhe ju me thoni qe nuk do populli zgjedhje te parakohshme!
  Me te vertete.
  A ka popull ne Shqiperi?

 61. Jetoni thotë:

  14 July 2007 @ 8:41 am

  Edhe pse TCH është ngritur me para droge dhe kontrabande;

  edhe pse TCH përdor edhe kanalin e fëmijëve për të bërë politikë (mbaj mend një mesazh para ca muajsh në kanalin e fëmijëve Bang Bang: “Qeveria dëshiron t’ju mbyll fëmijë të dashur edhe këtë dritare të vogël për ju…”);

  edhe pse pronari i TCH është deklaruar hapur në vitin 2005 se është pro-PS-së (pra Fatosit);

  edhe pse ka bërë kontrabandë të kafesë sa ka mundur;

  edhe pse TCH përdoret për nevoja mafioze dhe politike;

  edhe pse pronari kryesor aktual dyshohet për vrasjen e Vajdin Lames;

  edhe pse nga radhët e këtij kanali televiziv “të pavarur” kandidoi një person për PS-n;

  edhe pse TCH ka predispozicion të jetë bërë shkelës i rregullave të konkurrencës duke krijuar formë monopoli në treg;

  edhe pse TCH përdor forma të shpërlarjes së trurit me tendenca të caktuara politike;

  FORMA E PËRDORUR ËSHTË E RREZIKSHME DHE NUK BESOJ SE DO TË FUNKSIONOJË.

  E di që është shumë e vështirë të vëndoset e drejta dhe ligji në Shqipëri në kushtet aktuale të sasisë së parave të pista të drogës dhe mafies, por kjo është e pamundur të funksionojë.

  Nuk e vë në dyshim se TCH ka miliona euro borxhe. Mbaj mend një punonjës i tatimeve që në kohën e Tosit më thoshte: “TCH i ka të deklaruar vetëm 10 punonjës. Të tjerët i ka në provë. Të tjerët ishin mbi 100″.

  Ç’të bësh! Kjo është Shqipëria e bukur e Naimit.

 62. tnerual thotë:

  14 July 2007 @ 8:56 am

  i bie qe 12 milion euro te jene me pak se 1 vit abonim shqiptaresh ne Dixhitalb.

 63. zotrules thotë:

  14 July 2007 @ 9:04 am

  O Berishe, qeveria nuk ka nevoje per gjykate per te ndjekur punet e droges. Fundja, gjykatat vendimet i marrin sipas ligjeve qe nxjerr qeveria dhe qe qeverise nga ana tjeter ia miraton parlamenti. Kuptove? Topi, do s’do, me qeverine nuk hahet dot edhe sikur te pelcase nga inati. Qeveria nuk ka nevoje te ngreje akuza, por te ve gjoben direkt dhe te mbyll ndermarrjen e te ve celesin. Shteti eshte diktature, dhe kush mendon ndryshe vetem sa genjen veten.
  Duhet te bejme ca durim qe ta marrim vesh tamam se si filloi kjo pune dhe ç’ne-në e gjobes.
  Sikurse duhet ta kesh lexuar lart e poshte, Top Channel as nuk denjon te jape nje shpjegim, por gjithe perpjekjet i perqendron ne sharje dhe akuza kunder Berishes.(tjetrit, atij te famshmit)
  Te presim ç’do thote qeveria tani. Se gjobe kot, pa i gjetur asnje shkelje nuk i vinte dot njeri, sado kurrve e zarbe te jete Topi.

 64. Julius thotë:

  14 July 2007 @ 9:10 am

  Nga Zeri i Amerikes vjen lajmi se eshte bere per evazion fiskal. Mospagim i taksave te shtetit nga reklamat prej te cilat ka perfituar Top Channel. Vlera e taksave te mospaguara llogaritet ne 7 milion Euro.

 65. adrian thotë:

  14 July 2007 @ 9:14 am

  ohh 12 milion euro gjobe…iku edhe Top channel..
  ku do shikoni “porno movies” o ju te mjere??
  . me vjen keq per ju qe jetoni atje!!!

 66. LlTako thotë:

  14 July 2007 @ 9:16 am

  Nuk e di se per c’arsye kanalet e DigitAlb ne Satelit nuk po transmetonin asgje sot ne mengjes. Kanalet e tjera (VizionPlus, Klan etj) mund te shikoheshin. Tani ose ka ndodhur ndonje problem teknik, ose DigitAlb ka nderprere transmetimin per te bere presion.

 67. zotrules thotë:

  14 July 2007 @ 9:18 am

  E kujt do i beje presion? Qeverise Berisha? E ha mortja dhe DigitAlb-in pastaj…

 68. sapere aude thotë:

  14 July 2007 @ 9:46 am

  Me shume nga kjo gjobe do te demtohet Edi Rama.

 69. gene thotë:

  14 July 2007 @ 10:09 am

  Qeveria i kërkon “Top Channel” 14 mln $

  Julian Llupo
  14-07-2007

  Pas më shumë se një viti kontrollesh të vazhdueshme tatimore, kanali televiziv “Top Channel” është gjobitur rreth 14 milionë USD ( 1.3 miliardë lekë) për fshehje të të ardhurave nga reklamat dhe mosdeklarim të pagave. Masa e marrë nga ana e tatimorëve i është bërë e ditur kompanisë “Top Channel” ditëm e enjte, pasdite. Në këtë gjobë të marrë ndaj kësaj kompanie, që është në vlerat më të mëdha që kanë vendosur tatimet në vend, rreth 7 milionë USD llogaritet detyrimi tatimor i nxjerrë nga ana e tatimeve dhe në pjesën tjetër përfshihen gjobat dhe interesat. Kontrollet tatimore kanë përfshirë vitet 2004, 2005 dhe 2006. Sipas dokumenteve të paraqitura pranë kompanisë “Top Channel” gjoba prej rreth 1.3 miliardë lekësh ( 14 milionë USD) është e ndarë në dy pjesë kryesore detyrimesh dhe penalizimesh. Pjesa kryesore e gjobës dhe detyrimit përkatës që shkon në 1.2 miliardë lekë, sipas raportit të tatimorëve, është bazuar në një raport të Këshillit Kombëtar të Radios dhe Televizionit. Bazuar në këtë raport monitorimi të medias gjatë vitit 2005, është marrë për bazë një muaj i këtij viti, ku janë matur edhe spotet e ndryshme të dhëna në kanalin “Top Channel”. Pasi është matur minutazhi i spoteve të dhëna gjatë këtij muaji të vitit 2005, ai është llogaritur në bazë të ofertave promocionale që “Top Channel” ka përdorur për klientët e ndryshëm. Sipas drejtuesve të këtij kanali, kjo mënyrë llogaritjeje është tejet abuzive, pasi ajo nuk është e bazuar në çmimet reale të spoteve, të cilat janë të bazuar në faktorë të ndryshëm dhe nuk mund që të nxirren apriori vetëm nga ofertat që ka bërë publike kompania. Pasi është llogaritur totali i minutazhit për muajin “përfaqësues” të tatimeve, janë gjetur edhe çmimet për çdo spot të dhënë në këtë televizion sipas orareve dhe kohës, ai muaj është përdorur për të përcaktuar të ardhurat totale të kompanisë për 3 vjet (vitet 2004, 2005, 2006 ). Sipas llogaritjeve (të ardhurat e muajit “përfaqësues” * 36 muajt e tre viteve ) janë nxjerrë të ardhurat e televizionit për 3 vjet, që shkojnë në total 20 milionë euro. Sipas drejtorit të televizionit, Enkelejd Joti, bëhet e ditur se “20 milionë euro vlerësohet gjithë tregu i reklamave në mediat elektronike, të shkruara, etj., gjatë këtyre tre viteve. Ndërsa sipas raportit vlerësues të tatimorëve, vetëm “Top Channel” gjatë tre viteve në fjalë ka realizuar 20 milionë euro, me burim vetëm spotet reklamuese, e ardhur kjo që është e pamundur që të jetë realizuar sipas gjithë llogaritjeve”. Njëkohësisht, sipas drejtorit Joti, në këtë vlerësim të tatimorëve, me anë të mesatarizimit të një muaji për gjithë periudhën, nuk janë marrë parasysh spotet që vetë kanali televiziv bën për emisionet e veta. “Marrja e një muaji që ka volumin më të madh të spoteve reklamuese dhe përdorimi i tij për llogaritjen e të ardhurave të kompanisë për një periudhë 3-vjeçare, pa marrë parasysh muajt e pushimeve ku prurjet janë shumë më të pakta, koniunkturën e tregut, apo spotet e vetë kompanisë për emisionet e saj, kanë bërë që rezultati të shtrembërohet në mënyrë të qëllimshme”. Veç detyrimit dhe gjobës të vendosur mbi bazën e fshehjes së të ardhurave nga spotet reklamuese, në drejtim të kanalit “Top Channel” rezulton edhe një penalizim tjetër, për pagat e vlerësuara në një shumë prej 124 milionë lekësh (1 milionë euro). Sipas drejtorit Joti ky detyrim, bashkë me gjobat, ka ardhur pasi tatimorët kanë marrë të gjithë emrat e nxjerrë në titra pas emisioneve të ndryshme dhe edicioneve, dhe i kanë vlerësuar ata si punonjës të përhershëm. Njëkohësisht, një vlerësim i tillë është bërë edhe për emisionet. “Në këtë vlerësim të pagave të punonjësve tejet abuziv, nuk është marrë parasysh sezonaliteti i emisioneve dhe punonjësve që punojnë në ta. Njëkohësisht vlerësimi është tejet i pabazuar, në një kohë që këta punonjës janë në punë pranë këtij televizioni vetëm për periudhën sezonale që emisionet transmetohen”,- sqaron Joti. Sipas tij, të ardhurat e realizuar dhe të deklaruara nga “Top Channel” në 5 vite janë 1.1 miliardë lekë, ndërsa vetëm gjoba dhe detyrimet e nxjerra nga tatimet për 3 vite, shkojnë në 1.3 miliardë lekë.
  Gjoba, 8 milionë USD para ankimimit

  Detyrimi tatimor shkon në 7 milionë USD, ndërsa do të parapaguhet 1 mln USD gjobë

  Në këtë detyrim financiar që kjo kompani mediatike duhet të paguajë, gjysma është detyrim ndaj tatimeve dhe pjesa tjetër gjoba dhe interesa. Kështu, duke iu hreferuar edhe ligjit të miratuar tashmë nga Parlamenti, para se të shkojë në ankimimin gjyqësor, kompania “Top Channel” do të detyrohet që të paguajnë pranë tatimeve rreth 8 milionë USD, ku përfshihen detyrimi tatimor dhe 15% e gjobës. Pjesa tjetër e mbetur e shumës prej 6 milionë USD, do të paguhet nëse gjykata vendos që kjo kompani vërtetë ka shkelur ligjin, duke fshehur të ardhurat nga reklamat gjatë periudhës kohore 2004-2006.

  Detyrimi

  Gjysma e shumës së gjobës së vendosur prej 14 milionë USD, ndaj kanalit televiziv “Top Channel”, 7 milionë USD është detyrimi tatimor. Në bazë të ligjit për procedurat tatimore, kjo pjesë e gjobës duhet të paguhet para se kompania të ankimojë vendimin në gjykatë.

  15% e gjobës parapagim

  Pjesa tjetër që kanali televiziv duhet të paguajë para se të shkojë në gjykatë për ankimim të kësaj mase, është 15 e gjobës. Të llogaritura mbi bazën e “Ligjit për procedurat tatimore”, gjobat dhe interesat për këtë detyrim tatimor shkojnë në 7 milionë USD. Nga kjo shumë, rreth 1 milionë lekë USD (15% e gjobës) do të paguhen para se të shkohet për ankimim në gjykatë ndërsa pjesa tjetër, prej 6 milionë USD, mbetet për t’ paguar nëse gjykata vendos që Tatimet kanë të drejtë.

  Presidenti i “Top Channel”, Dritan Hoxha ka bërë të ditur se, “gjoba e vënë ndaj këtij kanali, është më e madhe edhe se vetë të ardhurat e realizuara gjatë periudhës 2002-2006″. Ndërsa drejtori i këtij kanali, Enkelejd Joti u shpreh se me gjobën e vënë dje ndaj këtij kanali, u vërtetua ajo që ishte thënë prej kohësh dhe u vulosën aktet e fundit të qeverisë gjatë gjithë këtyre muajve. Kundër gjobës së vendosur ndaj këtij kanali, që sipas analistëve të ndryshëm rrezikon të mbyllet, janë shprehur një pjesë e mirë e njerëzve të medias.

  www.shekulli.com.al
  ——————————–

 70. Dedectiv thotë:

  14 July 2007 @ 10:13 am

  Ka te drejte jo vetem TCH por edhe kompanite qe bejne pjese ne kompleksin mediatik, te protestojne. Vetem se ka nje ndryshim te madh, qe rreth 100 mije shqiptare qe kane paguar kartat e Digit ALB nuk kane pse te qendrojne ne erresire informative po themi, per shkak te konfliktit Berisha-TCH. Ndaj uroj te mos jete ajo qe thote Llukani. Gjithsesi une cdo subjekti ia mirekuptoj format e protestes atehere kur mendon se po sulmohet ne menyre te padrejte. Kjo gjoba
  12 a 12 milione euro, eshte nje nga skandalet me te medha ne Shqiperi vitet e fundit…..eshte tmerr ore…llaftar……ai qe ka dhene kete ide, ai qe e ka firmos, meriton medaljen e gafave ne epoken shqiptare te “Berisha II”….

 71. tnerual thotë:

  14 July 2007 @ 10:13 am

  c’ne tani Shekulli qe i del zot Berishes,si i erdhi….??!!

 72. gene thotë:

  14 July 2007 @ 10:14 am

  Gjynah, qeveria ve nje gjobe qe e di mjaft mire qe eshte mbi kufijt e pervojes se deritanishme dhe le vend per tre mundesi:

  1) Gjoba s’paguhet, gjykata urdheron sekuestrimin, DigitAlb mbyllet.
  ——————————————————————

  Vetem parapagimi eshte 8 mln dollare dhe per keto nuk ka nevoje per asnje gjykate.
  Personeli i sapopunesuar ka te drejte te konfiskoje, sekuestroje, shese cfare ti mbushet mendja duke filluar me llogarite bankare, tituj kredie, pasuri te luajtshme e te paluajtshme. PA I DHENE LLOGARI ASKUJT DHE PA I KERKUAR LEJE ASKUJT
  Pasi te kete sekuestruar llogarite bankare mund te filloje psh me antenat trasmetuese ;)

 73. tnerual thotë:

  14 July 2007 @ 10:16 am

  pse ankohen keta te TOP-it vetem em dixhitalb e pagujne gjoben
  100.000 karta ne vit per 100 euro secila =10.000.000 euro…..

 74. Leon thotë:

  14 July 2007 @ 10:16 am

  Ne gjykojmë se presioni ekonomik dhe goditja e mediave në pjesën e tyre ekonomike, është sot, pas 17 vjetësh demokraci dhe pasi janë bërë të paefektshme format e tjera të presionit mbi shtypin e lirë, forma kryesore se si një qeveri mund të bëjë presion mbi median, se si mund të godasë në thelb lirinë e medias.

  Ne kërkojmë anulimin e menjëhershëm të kësaj gjobe, ashtu si dhe ndërprerjen e të tilla akteve arbitrare fund e krye dhe shtrimin e një fryme dialogu dhe bashkëpunimi mes qeverisë dhe medias për të forcuar lirinë e shtypit, për të garantuar më tej të gjithë kuadrin formal ligjor të ekzistencës dhe veprimit të mediave shqiptare.

  Ne ftojmë të solidarizohen me ne në këtë peticion, të gjithë ata që ndajnë me ne shqetësimin tonë rreth situatës së krijuar.

  SHOQATA E MEDIAVE ELEKTRONIKE

  Kryetar ALEKSANDER FRANGAJ

  SHOQATA E GAZETAREVE PROFESIONISTE

  Kryetar Armand Shkullaku

  LIDHJA E GAZETAREVE

  Kryetar Ylli RAKIPI

  SINDIKATA E GAZETAREVE

  Aleksandër Çipa

  Gazetarë dhe analistë të shtypit shqiptar
  —————————————————————————
  zotrule,
  nuk eshte per ty ky debat…me sinqeritet nuk ka pare komente me kot!
  brigadier,
  Edhe keta me larte me droge jan mare?Apo jane kriminela,mafioza,serial killers apo njerezit e Sallakut?
  sapere,
  Urime qe na e zgjidhe enigmen! Ka vetem nje emer Rama…

 75. sapere aude thotë:

  14 July 2007 @ 10:22 am

  Leon, ç’pate?

  Leri ironirat dhe pranoje realitetin. S’i ha palla njeriu per Top Median po per faktin se nuk do kete me reklama te Ed Rames ne te. Ti qenke merzite shume, me vjen keq per ty. I paske marre me rralle te gjitha nicket qe i ke piketu si kundershtar dhe i citon. Mos e vrit menjen, se kur te vije ne pushtet Edi do e shperbleje Top Median. Edhe ata e dine kete. Qetesohu djale se gjerat vene ne vend heret a vone…Nuk eshte nevoja per panik dhe dalje me parulla.

 76. Leon thotë:

  14 July 2007 @ 10:22 am

  tnerual,
  I beke mire llogarit e tjetrit…
  Bliji ti 100.000 karta dhe keshtu shpeton TCH…Ose jo, blij gjysmen!!
  Aman, mos e degjeneroni fare debatin…C’jane keto??

 77. tnerual thotë:

  14 July 2007 @ 10:29 am

  Leon shkrimi fillon me
  ”Stacioni televiziv privat më i madh në vend thotë se rrezikon tashmë seriozisht mbylljen për arsye të falimentimit financiar pas lëshimit nga tatimorët të një gjobe prej 12 miljonë eurosh në drejtim të Top Channel”

  Nuk falimenton top-i jo mos kini frige,se di ti beje llogarite ne xhepat e shqiptareve…
  Te njejtat llogari qe i kemi bere Nanos,Xhoit,Arben Malaj apo Argites as me shume as me pak.

 78. Leon thotë:

  14 July 2007 @ 10:38 am

  sapere,
  Miremengjes…
  Si duket je akoma pergjumesh,keshtu qe te falet..
  A nuk eshte realitet ajo pjese e deklarates qe solla me larte??
  Nuk i solla une ato qe ti i quhan “parrulla” apo “panik”…As nuk i kam bere une..
  N.q.s. s’te ha palla eshte tjeter gje,e pranoj qe ka njerez qe nuk ju ha palla….Por,jo te gjithe ama!!

 79. Leon thotë:

  14 July 2007 @ 10:39 am

  tnerural,,
  Si te te pergjigjem un ty????
  ???

 80. tnerual thotë:

  14 July 2007 @ 10:41 am

  si te dush,sta marr per te keq,po i qajme hallet TOP-it ….

 81. reali thotë:

  14 July 2007 @ 10:56 am

  Para nje viti, top-media se bashku me Aleksander Frangajn u vodhen abonenteve me qindra e mijera euro nepermjet SUPERSPORT. Nese ju kujtohet, na u desh te paguanim dy here per ndeshjet e njejta sportive vitin e kaluar kur u formua SUPERSPORT… dhe kjo u be krejt ne kurrizin tone dhe per kete fitoi para te shumta top-ch dhe Frangaj.
  Eshte keq qe shume shpejte e kemi harruar se si top-channel-digitalb na vodhen ne mes te dites te gjitheve dhe per kete nuk dhane kurfar arsye.
  Ne gjithe diten po kerkojme ligj dhe drejtesi, tani kur qeveria po sjell ligjin dhe drejtesine, juve po ju duket shume… Aman ore aman, po cfare kerkoni ju? ligj dhe drejtesi apo vazhdimesi te krimit???? Te gjithe e dijme se si u formua top-channel dhe digitalb… droga, droga droga, dhe propaganda e paskurpullt.
  Paramendoni sa puntori ka punuar ne top-ch dhe ne fund eshte hedhur si levozhge e zbrazur bananeje pa patur kurfar sigurimi nga top-ch. Aty njerezit jane perdorur ne menyren me te pamenduar.

 82. Jetoni thotë:

  14 July 2007 @ 10:57 am

  Mirëmëngjesi djema dhe çupa!

  si erdhi kjo kohë ë? Dikur Koço sa nuk i kishte përjashtuar disa gazetarë nga puna se nuk po mblidhnin të dhëna për kontrabandën e kafesë së TCH-së. E tani? Prapë Edi në mes?

  Mos u shqetësoni shumë. Them se TCH ka para për të paguar gjobën- edhe i teprojnë biles (ishte operatori i dytë në Evropë që fuste teknologjinë digjitale tokësore!!! Nga erdhën këto lekë vallë?!!!), por i erdhi rasti i mirë të sulmojë qeverinë vendçe.

 83. sapere aude thotë:

  14 July 2007 @ 11:04 am

  Leon, ketu eshte dreke dhe, per me teper, une zgjohem heret. Nuk jam pergjumesh fare. :)
  Nuk e thashe per mua qe s’me ha palla (mua as qe me behet vone per Topet e Medias, kjo as qe diskutohet) po e kisha fjalen per te tjere, qe bejen sikur Shqiperine e mori lumi.

 84. gene thotë:

  14 July 2007 @ 11:07 am

  ligji dhe drejtesia???????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  per cfare po flitet?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ketu kemi nje aspirant diktator qe po kerkon te pushtoje gje qe nuk varet prej tij ne shqiperi. Per cilen lesh drejtesie po flisni o te mjere??????????!!!!!!!!!!!

  Nuk e kuptoni qe kur ngrihet niveli i m.tit ku ju ka zhytur kokat komandanti, duhet te pakten te mbani gojen te mbyllur????????????!!!!!!!!!!!!! (sigurisht qe kjo nuk vlen per m.todipendentet e zakonshem)

 85. lexuesi thotë:

  14 July 2007 @ 11:13 am

  Gjoba konfirmohet dhe nga Top-channel ne shifren e 14.000.000 Euro!!

 86. adriatik thotë:

  14 July 2007 @ 11:30 am

  rrumpjelet e hanxhar-sqepar-saloq-kopanit kudo ne glob jane te gezuar dhe po ngrohin duart ne zjarrin virtual qe imagjinon mendja e tyre neron-barbarike. Qesh dhe gezohu pagliaccio!

 87. gene thotë:

  14 July 2007 @ 11:32 am

  vijme tek vleresimi i i gjobes

  menyra e llogaritjes se shkeljes tatimore me duket nje absurditet i plote.

  Per mua inkongruenca midis te ardhruave te deklaruara nga reklamat dhe vleresimit te bere nepermjet studimit te krt * listen e cmimeve te tch MAXIMUMI mund te justifikonte pranine e policise tatimore ne biznes.

  Tch nuk ben pjese ne ato kategori qe kane cmime minimale ligjore dhe tatohet TE PAKTEN per ato per cdo aktivitet te kryer. (psh ne itali per noteret apo avokatet apo ca te tjere)
  Tch mund te vendose cmimet si ti doje qefi dhe nuk i jep llogari askujt (as tatimoreve).

  Kane bere kontroll te kryqezuar me bilancet e bizneseve qe kane reklamuar ne tch?
  Kane gjetur ndryshime midis faturave te tch qe kane keta dhe ato cka deklaron tch ne bilanc?
  Kanje gjetur ndonje rast kur tch ka marre parate pa bere fature?
  Kane gjetur ndonje fature false per te fryre shpenzimet?

  Me sa duket (sipas shekullit) nuk kane gjetur asgje nga keto. mbase edhe nuk i kane kerkuar fare!
  kane numeruar minutat e reklamave, kane hamendesuar cmimet, kane bere nje shumezim aritmetik dhe ja ku dolen 7 mln doll tatime te papaguara.

  dy muaj me pare problemi do te ish shume me i vogel pasi nuk do te mund te goditej aktiviteti deri ne vendimin e gjykates ndersa sot tatimoret e berishes kane mundesi te …

 88. gene thotë:

  14 July 2007 @ 12:03 pm

  www.tatime.gov.al

  kot per kuriozitet

  keshtu e kane patur gjithmone simbolin keta po e kane ndryshuar se fundmi?

 89. reali thotë:

  14 July 2007 @ 12:17 pm

  Juve kerkoni ligj dhe drejtesi apo? dhe ne momentin kur qeveria vendos ligj dhe drejtesi, ju kerceni lart sikur te djegur ne zjarr. Eshte cudi me juve majtistet. Keni kerkuar ligj dhe drejtesi dhe ja ku i keni.
  Kur digitalb me Alekander Frangajn vitin e kaluar u vodhen abonenteve me mijera e mijera euro me krijesen SUPERSPORT nuk flisnit fare… Apo e keni harruar kete krim kur ne gjysme te dites digitalb dhe Aleksander Frangaj i detyruan abonentet qe te paguanin nga dy here per ndeshjet e njejta sportive ne SUPERSPORT….

  Po kerkoni ligj, ja ku e keni. Po kerkoni drejtesi, ja ku e keni. Tani nuk ju mbetet gje tjeter vetem paguane borxhin qe i keni shtetit shqiptar.

  Qeveria Berisha eshte e vendosur qe ta vendos ligjin ne cdo cep te Shqiperise.
  Shuma nuk eshte aspak e madhe, sepse digitaqlb ka rreth 100mije abonent ( keshtu lavderohen informatort zyrtar te digitalb). 100mije abonent nga 150 Euro ne vit del ne 15 milion euro perfitim ne vit vetem nga abonentet ne Evrope. Dhe gjithe keto kane qene pa taska… Digitalb nuk ka paguar aspak taksa per gjithe keto shuma marramandese qe i ka perfituar.
  Ju klickat e digitalbit ketu, na e vertetoni qe digitalb i ka paguar taksat shtetit dhe ne do ju besojme… perndryshe me propaganda te thata se kinse qeveria po e sulmon fjalen e lire nuk do te shkoni aq gjate. Ju nuk jeni fjale e lire por fjale e ndyre sepse vetem ndyni realitetin dhe drejtesine.
  Tani perballuni me DREJTESINE DHE REALITETIN.

 90. Skenderbeu thotë:

  14 July 2007 @ 1:17 pm

  Te drejten me ju thene u gezova …

  Shpresoj se zoti Dritan Hoxha, do ta paguaj shumen nga parate e droges dhe do arrestohet nje dite si “media mogul-i” Conrad Black qe u denua dje!

 91. Lala thotë:

  14 July 2007 @ 1:40 pm

  12 milionw euro kushton sa shtwpia e Brad Pitt dhe Jennifer Aniston…emo se sqeka shume, fundja njw vile e rendomte Malibuje

 92. Cheney thotë:

  14 July 2007 @ 1:43 pm

  ”Qeveria Berisha eshte e vendosur qe ta vendos ligjin ne cdo cep te Shqiperise.”

  :D

 93. Leon thotë:

  14 July 2007 @ 2:04 pm

  o reali,
  Nuk po vendoset gjoba ndaj TCH-it per ato qe shkruan ti…
  Nuk po vendoset gjoba sepse mashtoi abonentet!!
  E kupton apo jo? Eshte shume e thjeshte…Lexoje mire shkrimin dhe shkruaj….Nuk permendet fare Aleksander Frangaj apo abonentet!!
  Tjeter,mos i bej llogarit e tjetrit ne koken tende….Edhe kur i ben mos u bej qesharak!!
  Sa jane shpenzimet per teknollogjine???Po ato programet televizive falas behen??
  Vertetimi per shkelje te ligjit behet nga pala akuzuse(ne kete rast tatimoret)….As kete nuk e kupton?
  Te pakten n.q.s. ke kaq shume deshire te komentosh,perdore ndopak llogjiken…

 94. adriatik thotë:

  14 July 2007 @ 2:04 pm

  Ne shqiptaret kemi akoma shume per te mesuar nga bota. Ndofta kemi mesuar shume, por presim te tjeret te na qethe leshin e palare “Malok”. Me rastin e 14 Korrikut, diten e fillimit te rrevoluciionit demokratik borgjez ne Paris po sjell nje “paste” nga Enciklopedia britanike: 1789: Bastille stormed by Paris mob. On this day in 1789, a mob advanced on the Bastille in Paris, demanding the arms and munitions stored there, but, when the guards resisted, the crowd captured the prison, an act that symbolized the end of the ancien régime.

 95. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 2:06 pm

  Po pra Lala,
  Tani le te shesi vilen e italise apo makinen e luksit edhe i lan borxhet.
  Eh kshu duket llahtarisese ajo shifra e gjobes.
  E di sa xhiro ka deklaru digitalbi keto vite te arta ? Ti real thua 15 milion euro ? Mos e dhente zoti, dicka as gjys milion euro ka deklaru.
  PAstaj cer jane 1 milion euro ne shqiperi?
  Nje drejtor tatimesh po te jete i cike cun i shkathet e ta kete mire me te parin e vendit kshu si me lezet per nja 1-2 vjet i kap aq.
  Po kur kap aq drejtori, dyfishin nuk do ta kapi ministri? Po kur kap ministri aq, i pari i fshatit nuk do kapi nja 5 fishin. Opa dolem ke 10 milion eurot.
  Po tani cer jane keto 10 milion? Aaaa jane rryshfeti qe japin bizneset qe mos pagujne taksa. Kshu si rregulli pashkrum, qe mos pagush taksat duhet ti japesh nja 10-30% rryshfet apo jo?
  Pra 10 milion euro them une eshte 10% e asaj qe duhej te ishte pagu por s’eshte pagu. Cka dmth me kete llogaritjen time gjys analfabete qe nja 100 milion euro skane hy ke arka shtetit ne 1-2 vjet.
  Tani ke kjo 100 milion euro, nei cope e ka dhe top-media. Poooooooo e ka si nuk e ka. Spo them qe ka 12 milion, por behet aq po ti shtosh edhe inatet edhe perplasjet politike edhe ca kamat vonesa edhe ………………..
  Ups ja ku dolen lekat !!!!!!!! :-)

 96. Andisi thotë:

  14 July 2007 @ 2:08 pm

  Edhe pse TCH është ngritur me para droge dhe kontrabande;

  edhe pse TCH përdor edhe kanalin e fëmijëve për të bërë politikë (mbaj mend një mesazh para ca muajsh në kanalin e fëmijëve Bang Bang: “Qeveria dëshiron t’ju mbyll fëmijë të dashur edhe këtë dritare të vogël për ju…”);

  edhe pse pronari i TCH është deklaruar hapur në vitin 2005 se është pro-PS-së (pra Fatosit);

  edhe pse ka bërë kontrabandë të kafesë sa ka mundur;

  edhe pse TCH përdoret për nevoja mafioze dhe politike;

  edhe pse pronari kryesor aktual dyshohet për vrasjen e Vajdin Lames;

  edhe pse nga radhët e këtij kanali televiziv “të pavarur” kandidoi një person për PS-n;

  edhe pse TCH ka predispozicion të jetë bërë shkelës i rregullave të konkurrencës duke krijuar formë monopoli në treg;

  edhe pse TCH përdor forma të shpërlarjes së trurit me tendenca të caktuara politike;

  FORMA E PËRDORUR ËSHTË E RREZIKSHME DHE NUK BESOJ SE DO TË FUNKSIONOJË.

  E di që është shumë e vështirë të vëndoset e drejta dhe ligji në Shqipëri në kushtet aktuale të sasisë së parave të pista të drogës dhe mafies, por kjo është e pamundur të funksionojë.

  Nuk e vë në dyshim se TCH ka miliona euro borxhe. Mbaj mend një punonjës i tatimeve që në kohën e Tosit më thoshte: “TCH i ka të deklaruar vetëm 10 punonjës. Të tjerët i ka në provë. Të tjerët ishin mbi 100″.

  ____________________________________________________________________________

  Une i pranoj te gjitah keto qe the lart per TCH dhe Pronarin e saj, por mendoj se metoda te tilla mund t’a vene ne vije ate Monopol te rrezikshem, i cili “i shpelan trurin njerezve”. Ne fund te fundit, ç’te keqe ka qe parate e DROGES t’i marri shteti (i gjithe Shqiptareve) dhe i perdorte sa me mire per qytetaret ?!

 97. Andisi thotë:

  14 July 2007 @ 2:12 pm

  Juve kerkoni ligj dhe drejtesi apo? dhe ne momentin kur qeveria vendos ligj dhe drejtesi, ju kerceni lart sikur te djegur ne zjarr. Eshte cudi me juve majtistet. Keni kerkuar ligj dhe drejtesi dhe ja ku i keni.
  Kur digitalb me Alekander Frangajn vitin e kaluar u vodhen abonenteve me mijera e mijera euro me krijesen SUPERSPORT nuk flisnit fare… Apo e keni harruar kete krim kur ne gjysme te dites digitalb dhe Aleksander Frangaj i detyruan abonentet qe te paguanin nga dy here per ndeshjet e njejta sportive ne SUPERSPORT….

  Po kerkoni ligj, ja ku e keni. Po kerkoni drejtesi, ja ku e keni. Tani nuk ju mbetet gje tjeter vetem paguane borxhin qe i keni shtetit shqiptar.

  Qeveria Berisha eshte e vendosur qe ta vendos ligjin ne cdo cep te Shqiperise.
  Shuma nuk eshte aspak e madhe, sepse digitaqlb ka rreth 100mije abonent ( keshtu lavderohen informatort zyrtar te digitalb). 100mije abonent nga 150 Euro ne vit del ne 15 milion euro perfitim ne vit vetem nga abonentet ne Evrope. Dhe gjithe keto kane qene pa taska… Digitalb nuk ka paguar aspak taksa per gjithe keto shuma marramandese qe i ka perfituar.
  Ju klickat e digitalbit ketu, na e vertetoni qe digitalb i ka paguar taksat shtetit dhe ne do ju besojme… perndryshe me propaganda te thata se kinse qeveria po e sulmon fjalen e lire nuk do te shkoni aq gjate. Ju nuk jeni fjale e lire por fjale e ndyre sepse vetem ndyni realitetin dhe drejtesine.
  Tani perballuni me DREJTESINE DHE REALITETIN.

  ____________________________________________________________________________________

  Plotesisht dakort me ty !

  Edhe une si shume qytetare Shqiptare e kame “ngrene” nga TCH dhe Dixhitalb-leshi per punen e ndeshjeve sportive vjet, dhe tani jo vetem qe nuk me behet vone fare se TCH HENGRI nje gjobe kaq te kripur, por me behet dhe qejfi.

  Me behet qejfi se me ne fund u vu nje lloj DREJTESIE ! PERSE ? Sepse ajo qe ndodhi vjet me qindra mijera abonte, po te kishte ndodhur ne nje vend perendimor, ajo kompani do ishte likuiduar totalisht nga proçeset gjyqesore, ose per publicitet te rreme ose per mos rrespektim kontrate (thyerje e njeaneshme), lerini demshperblimet pastaj.

  Keshtu, jo vetem TCH, por edhe SAT PLUSI, i cili “goditi” me mijera abonte ne Shqiperi kryesisht, duhet gjobitur per kete pune.

  Pleherat !

 98. Jetoni thotë:

  14 July 2007 @ 2:15 pm

  Andis,

  nuk ta merrë mendja sa do të kisha qejf që TCH, dhe shumë biznese të ngritura me mafiozllëk të sekuestroheshin dhe këto para të shkonin për investime në rrugë, arsim, shëndetësi, pensione dhe në shumë fusha të tjera. Thjesht kam frikë që presioni ndaj këtij vendimi në emër të “lirisë së medias” mund ta bëjë atë të vështirë për t’u arritur.

  Le që, më e keqja, nuk është vetëm TCH i ngritur në këtë mënyrë dhe që nuk paguan taksa. I bie që gati të gjitha mediet në Shqipëri të mbylleshin. E si të bëhet kjo???

  UROJ QË TË FUNKSIONOJË!

  Gjynah se i kam ca miq të TCH, do më ngelen pa punë :)

 99. Andisi thotë:

  14 July 2007 @ 2:22 pm

  Skeç : PROBLEMET MEDIATIKE (marre nga “TemA”)
  __________________________________________

  MEDIAT JANE NDER BIZNESET ME DELIKATE NE SHQIPERI. ATO DO TE JENE, PAS BIZNESIT TE DROGES, VIKTIMAT E PARA TE VENDOSJES SE SHTETIT LIGJOR FISKAL.

  NDOSHTA JO TE GJITHE E NJOHIN GJENDJEN E MJERUAR TE MEDIAVE, POR KA EMISIONE TELEVIZIVE QE NUK I KANE MBAJTUR NE KEMBE AS PROBLEMET SOCIALE QE TRAJTOJNE, AS HUMORI BANAL NE MAJAT ME TE LARTA TE KESAJ GJINIE, AS SHALET E 18-VJECAREVE QE PUNOJNE PER BUKEN E GOJES, AS TENTATIVAT PER T’U BERE AKSIONERE NE POLITIKE DHE PER TE MBIJETUAR JU ESHTE DASHUR TE APLIKOJNE SISTEMIN E GJOBAVE ME ANE TE KAMERAVE TE FSHEHTA.

  PER T’JU ARDHUR NE NDIHME, DUHET TE NGRIHEMI NE PROTESTE, TE KERKOJME “LEGALIZIMIN E SHANTAZHIT” !

  ______________________________________________________________________________________

  Besoj se e kuptuat te gjithe se kjo kishte ne shenjester TCH dhe Fiks-Fare, ku edhe akuzat per droge, ilegalitet, apo shantazhet qe beka fiksi ne kembim te mos-transmetetimit te kamerave te fshehta kompromentuese, evokohen bukur ne keto rreshta, pa permendur absolutisht fare emrin e TCH …

 100. Andisi thotë:

  14 July 2007 @ 2:55 pm

  “DREJTESIA DUHET LENE TE SHKOJE NE RRJEDHEN E SAJ”

  E shikoni se ç’fare po behet zoterinj ?!

  Gjoben e kane vete Tatimoret (ata kane hedhur firmen mbi proçes verbal, dhe rrjedhimisht jane ata pergjegjes per kete akt, jo Berisha). Tani, sipas rregullave dhe ligjeve ne Shqiperi, TCH duhet ne menyre imediate te paguaje 15 % te vleftes se gjobet, perpara se te ankimoje ne gjykaten e apilit gjoben : eshte VETEM GJYKATA ajo qe vendos nese gjoba eshte e drejte apo jo, nese gjoba eshte eksesive apo jo , dhe nese gjoba duhet mbajtur apo ANULLUAR.

  POR C’FARE PO NDODH ?!

  Sot filluan politikanet tane te nderuar te ngrene zerit e te dalin ne mbrojtje te “TV me te dashur te Shqiptareve” ! Ky eshte s’kandal me vete … DAKORT : kane te drejte te therrasin per padrejtesi, per gjobe abuzive, per veprim politik : por kurrsesi NUK MUND TE PRETETENDOJNE se gjoba(t) ne Shqiperi u ANULLOKAN me vullnet politik. D.M.TH, te pretedojne se nga lobbing-u i tyre mund te anullohet gjoba me firme te qeverise apo vete Sales …

  Rama ben thirrje qe gjoba te anullohet, Meta ben thirrje qe gjoba te anullohet, Lesi ben thirrje qe gjoba te anullohet … shume bukur, por kujt i bejne thirrje per kete ?! Qeverise !!! Atehere qe gjoben LIGJERISHT E KANE VENE TATIMET dhe se ANULLIMIN e saj e prononcon vetem GJYKATA E APELIT.

  C’fare jane keta politikane xhanem, qe nuk njohin as ligjet elementare te shtetit ?!

  Ashtu eshte ne fakt, kur njeri eshte Piktor, tjetri eshte gazetar, tjetri shtangist i cili s’ka firmosur kurre ne bordero pune perveç atyre politike ?! C’mund te presesh me teper nga keta njerez te cilet votojne ligjet, dhe nuk dine se si procedohet ne rastet me elementare (flas per gjobat, jane infraksione banale, dhe jo krime).

 101. Andisi thotë:

  14 July 2007 @ 3:00 pm

  “DREJTESIA DUHET LENE TE SHKOJE NE RRJEDHEN E SAJ”

  _______________________________________________________________________________

  Per mos te patur keqkuptime, kjo shprehje perdoret per te thene se per ate gje qe i takon drejtesise te vendose, duhet qe te vendose vetem drejtesia sipas rregullave dhe ligjeve, pa ASNJE INTERFERIM.

  Thirrjet qe politika dhe segmente te saja ben ne menyre te HAPUR per anullimin e gjobes, nuk eshte gje tjeter, veçse shkelje e NDARJES SE PUSHTETEVE, per te cilen Opozita ne veçanti, ka luftuar shume (kujtojme Sollaku, ku PS-ja deklaronte se Mazhoranca nderhynte ne “pushtetet e pavarura”)

  Tani jane pikerisht keta politikane qe nderhyjne ne “pushtetin e pavarur”, pushtetin e trete, gjyqesorin. Meselaja e “priftit” vazhdon mesa duket edhe me “politiken e re” te Rames, qe nuk eshte gje tjeter vetem riciklim i politikes se vjeter …

 102. Brigadieri thotë:

  14 July 2007 @ 3:11 pm

  Po cjane 12 milion euro per Top -Channel , vetem nga lajmi i ores se vjedhur te Bushit Top-Channel nxori me shume duke ja shitur lajmin te gjitha mediave te botes :D :D

 103. Brigadieri thotë:

  14 July 2007 @ 3:22 pm

  Andisi , po si te mos nderhyne keta tani , si te mos dalin hapur kunder ligjeve dhe rregullave ?!
  Keta jane ata qe e kane mbeshtetur dhe shtyre Top-Channel ne kete rruge .
  Dalin hapur se skane nga ja mbajne .
  Eh si vijne kohet more popull :
  Keta qe na kercenuan se do e conin vendin ne zgjedhje te parakoheshme ketu e nje vit me pare , nuk kane asnje shprese per te fituar ndonje gje nga keto zgjedhje , perkundrazi .
  Me vjen keq per Leon qe eshte merzitur pak por ske ci ben vella se keto pune keshtu jane .
  Eshte si rrote kjo bote , duhet dikur te paguajne per padrejtesite qe kane bere .
  Mu mbush zemra me gezim . :D :D

 104. grizhda zabar thotë:

  14 July 2007 @ 3:41 pm

  ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!

  ps. dhe nje serial killer qe te vrase politikanet 50 vjec e siper ;) ishalla se ka kush babin politikan ketu :D

 105. Leon thotë:

  14 July 2007 @ 3:49 pm

  grizhda :P

 106. visi thotë:

  14 July 2007 @ 3:57 pm

  Nuk arrij ta kuptoj si nuk e fut aresyen ne pune asnje nga parafolesit. Duke mos dashur qe ti hyj detajeve teknike po ju them vetem konkluzionin. Top Media e gjitha ka bere nje evazion fiskal te papare. Ne tatime kane deklaruar qe kane vetem 180 mije abonente nderkohe qe sipas nje burimi te sigurte (une njoh persona tek tatimet) kam marur vesh qe kane shkuar tek Amc dhe Vodafone dhe kane marur te dhenat e abonenteve te cilet fusin numrin per te aktivizuar kartat rimbushese. Dhe ka dalur qe Digitalb ka me shume se 350 mije abonente. Pra ato leket qe paguajme ne per kartat rimbushese (pra TVSH-ja) nuk shkon ne xhepat e shtetit por kalon ne xhepat e Tan Hoxhes. Tani llogarite bejini vete. Gjoba prej 12 milion dollaresh nuk eshte vene vetem per digitalb por edhe per Lori Cafe. Nje shembull i fundit i evazionit qe ben Lori Cafe eshte nje miku im i cili eshte shperndares i fuqishem i kafese. Para disa kohesh i kane ardhur tatimoret dhe i kane kerkuar te paguaje TVSH per nje sasi te madhe kafeje qe faktikisht ai se ka blere nderkohe qe Lori Cafe ka deklaruar qe ja ka shitur atij. Ai tani do i hedhi ne gjyq. Te njejten gje ka bere edhe me shume te tjere Lori pa llogaritur drogen e te tjera. Pra ta keni te sigurte se ajo gjobe perballohet normalisht nga hajduti me i madh i shqiptareve (mbas shtetit) qe eshte DIGITALB.

 107. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 3:58 pm

  Grizhda eshte i filem me nje skuader te zeze, qe mori persiper te hiqte qafe kriminelet e paprekshem si berisha, a ke noj menja se cuna qe dine me perdor kallashin ka plot :)

  Serioz
  Berisha dhe lufta kunder korrupsionit 1
  Berisha: Nano eshte aksioner ne albtelekom. nano e ka shit albtelekom 3 here me lire, ne nje firme qe nuk ekziston. Nano po vjedh parate e shqiptareve, por kur te vijm ne, se ne, padyshim ne, ne do ta shesim albteleko… (200 milion Euro ishte cmimi fillestar i Albtelekom - dy vjet pritje (3 perqind inflacion per cdo vit) - te paket 5 milion euro investime, - vleren e rritur per shkak te numrave te rinj dhe linjave te reja te internetit) sa us hit albtelekom.
  Berisha dhe lufta kunder korrupsionit 2…
  Berisha: Se une ju them ju qe keta, klani i zemunit, kane kane vjedhur shqiptaret… Keta… “Po shiko ju jeni gazetar i zgjuar (Sokol Balles se TCH), kjo ishte per fushate, ishim ne fushate atehere”…
  Berisha dhe premtimet 1
  Berisha; Qeveria jone do ta luftoje krimin. Se keta jane te kapur….Per nje vit shqiperia do te kete drita pa nderpreje. Per nje vit, shiko une ju prmtoj ju, qe ne do te eksportojme energji elektrike… Pasi keta keta e vjedhin, pais bejen tendera te drejte perdrejte. Sot shqiperia eshte 4 ore pa drita. 2 vjet pasi ka ardhur ne pushtet, pasi ka bllukuar te gjitha projektet berisha vazhdon te fajesoje Zotin qe nuk leshon shi…

  Tani Brigadier, Andis, Jeton and co… a mund te na provoni qe ky zoteria nuk po genjen serish… Qe TCH eshte krejt ne rregull dhe qe berisha, thjeshte po siguron nje kliente te ri per argiten……..Nje ish drejtor tatimoresh, e kapi reforma, blllokoi pak kohe me pare 2 firma kliente te Argites. A mund te me thoni ku punon tani ky drejtori????

  Kush eshte ai burre nene qe na bind

 108. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 4:05 pm

  Berisha dhe lufta per te vjedh sa me shume….
  Shqiptaret paguaen vitin qe shkoi miliona eruro, per te blere energji 2 here me te shtrejte se ajo qe blinte andis harsani (qe beri miliona ne kesh duhet thene)
  A keni degjuar per ATN1, shume prej adhuruesve te Berishes, duhet ta dine mire qe ishte nej tv per toke, a pra ky TV qe trasmetonte kenget e BBF duke i vjedh nga BBF, tashme ka studoi moderne ne Ish Kinostudia Shqiperia Sot dhe do te kete seshpejti trasmetimet e tij dicxhitale…
  Vazhdon………………..

 109. visi thotë:

  14 July 2007 @ 4:09 pm

  Krasta Krau edhe ti vete nuk je i bindur per ato qe thua. ATN1 eshte nje vrime ne uje ne krahasim me vjedhjen qe ben Digitalb me gjithe Lori Cafe. Top Media eshte bere shtet brenda shtetit dhe Tan Hoxha duhet te paguaje deri ne 1 te gjithe evazion fiskal qe ka bere. Per me teper lexoni shkrimin tim me siper…

 110. Leon thotë:

  14 July 2007 @ 4:16 pm

  c’do lexojm budalleqet qe shkruan ti?
  Kam nje shoke thote una!!
  Po pse argument eshte ky?Si mund te behet debat i tille?
  I gjithe shkrimi jot mbeshtet tek shoket e tu dhe bemat e tyre!!
  Me vjen keqe, je shume i dobet ne arsyetimin tend……
  Te te rroje kosherja, se bletet te kane ik…
  P.s. Debati ka rene shume sapo u futen “Mero Baze wanna be” tek peshku…Tipike!

 111. tomi korca thotë:

  14 July 2007 @ 4:18 pm

  Te lumete goja dhe dora Krasta.

  Nuk e shikoni se ky eshte probelmi jone. Politikanet tane ( TE GJITHE) jane aq te komsumuar sa ata nuk bejne do te asnje te mire. Edhe kur respektojne ligjin( per te shmangur debatet po e supozoj pra thjesht SUPOZIM qe vendimi i gjobes ishe i drejte). Ky eshte probelmi yne Neser do te vij nje tjeter kryeminister me te njejten zgjyre ne reputacionin e tij SI thoni a do te mundet valle ai/ajo te zbatoj ligjin. JO sepse pala tjeter tjeter do te ngrihet e thote te njetat gjer qe po thone Brigadier, Andis, Jeton Leon .

  Krasta kam respekt per ju vella i ke rene tamam atje ku dhemb.

  Nuk zbatohet ligji me politikane me reputacion te keq ( thjesht reputacion, jo fakte se per to asnjeri nga ne nuk i ka)

  Cfare ndodh. Polikanet tane me qellim i prishin reputacionin njeri tjetrit qe edhe nje i mire ( sic mund te jete ai qe Andi Brigadieri Leon etj besojne) te mos kete mundesi te bej pune.

  Por e keqaj eshte se kete nuk e bejne vetem politkanet e bejme edhe ne inteligjentet, intelektualet apo ku e di une si do ti quaja peshkataret vertet te zgjuar me tru. Edhe ne bejme llogje kavaje per vjedhje kaq e aq milion nga x po Y. Pra edhe ne ndotim me apo pa te drejte por pa asnje fakt real ( fakt qe ti qendroj gjykates).
  Ndersa sa per shtypin ai eshte shume me keq se ne. Ai eshte ndotesi kryesor.

  Prandaj nese doni te ndryshoj Shqiperia duhet se pari ne ketu te ndryshojme menyren e te debatuarit. Jepi ligjit ate qe eshte e ligjit, akuzo me fakte qe i qendrojne ligjit.

  Se dyti duhet nje force e re, e paperlyerne keto akuza boshe, dhe me deshiren e mire per te bere dicka per populln dhe kombin.
  Vetem keshtu ndryshon shqiperia. Me njerez te perbaltuar me te drejte apo pa te drejte nuk behet dot.

  Mendoj se ky duhet jete vizioni yne per drejtuesit politikane. Mendoj se cdo vizion tjeter nuk i sherben kombit dhe popullit shqiptar

 112. visi thotë:

  14 July 2007 @ 4:21 pm

  Leon shembullin e mikut tim e dhashe per ta bere me te besueshme sepse nuk po flas me fjale qe qarkullojne perqark por per nje mik timin i cili eshte marur direkt me kete pune. Ti je jashte more djale i mbare dhe gjykimet e tua i duken shume qesharake personave qe jane ne shqiperi keshtuqe me mire vazhdo laj pjatat atje sesa te meresh me kosheren time. Shpresoj mos jesh ofenduar ashtu sic nuk u ofendova dhe une nga ty.
  Ciao.

 113. deni thotë:

  14 July 2007 @ 4:45 pm

  Jam per zgjedhje te parakohshme dhe shoresoj te nderrohet pllaka se na erdhi ne maje te hundes.

 114. Idris thotë:

  14 July 2007 @ 4:49 pm

  Leon .Bashkohem plotesisht qe me se fundi i re ne te “stanit” merist.Jane shume interesant dhe nese do te merresh me ta eshte sipas nje kenge Italiane(Film po s’me kujtohet titulli) qe pak a shume thote ( po paralelizoj):
  jane keta e ata /jane fshataret/,jane te varferit /,jane te paditurit dhe te fundit ,te fundit fare jemi ne (te Meros). Ne jerarkine e shtypit si “urith shekullor qe jam per te” Gazeta me te peshtira (deri tani) se 55 dhe Tema nuk me kane zene syte.Dhe nuk eshte aspak cudi qe te dy botuesit e tyre kane qene nga me te perspektives e shtypit te PPSH. Po shiko pjellat shpirterore te tyre …..Take it easy. Mos bjer ne gracken e tyre qe per gjithshka e kthejne ne provokim ja psh fundi i prurjes eshte brilant ne metodologjine e tyre:- Spresoj…..pra e hedh gurin me fjalen OFEZE…..Rujna zot te biesh ne llogjiken e tyre.
  Nje gazete thote 12 miljon,koha Jone 13 miljon, Shekulli 14 miljone…Duket sikur miljonat e TCH jane si gjethe plepi.

 115. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 5:02 pm

  Tomi flm, gjithashtu mendoj qe se ke te drejte ne pjesen me te madhe te asaj qe thua. Une besoj qe TCH ashtu si te gjithe mediat ne shqiperi, perfshi ate ku punoj dhe ato ku kam punuar, e meritojne dhe e kane hak nje gjobe te majme, pasi nuk respektojne te drejtat e gazetareve dhe sigurisht kane njemilion probleme te tjera… Gjithashtu per te kenaqur brigadier si njohes 5 vjeçar i medias ne Shqiperi une i konfirmoj qe eshte cope cope dhe kjo per faj te pronareve te medias dhe lidhjes se tyre klanore me politikane.
  Por ajo qe une e besoj dhe shume i sigurte, eshte qe ne kete rast asnje nga keto motive nuk ekziston.. Une besoj qe ky eshte nje sulm i verber politike, pasi sic thashe me lart sali berisha, ka deklaruar vete qe eshte kokrra e mashtruesit dhe une jam i detyruar ta besoj (telekom plus gjera te tjera)

  Viso me fal qe nuk te besoj vlla, por une e di shume mire si eshte situata ne media ku minimalisht vonohen nga tre kater dite rrogat. Di gjithashtu qe nuk ka media qe fiton aq shume nga reklamat, tregu i reklamave ne shqiperi eshte nga me te dobetit, ky eshte fakti qe pjesa me e madhe e mediave jane gjithmone me humbje dhe qe ti te jesh i qete, gjoba eshte vene per evazion fiskal mbi reklamat dhe jo per dixhital, qe eshte kompani me vete dhe as per lori kafe ecetera… (nGa e di kete sepse sot tatimet kane njoftuar qe ka gjoba me vete, afersisht 5 ose 6 gjoba, per te gjitha keto kompani… nuk mund te flas per vlerat po duhet te jene te peraferta)……
  Plus, abuzimi duket qe ne momentin qe per te llogarit tre vjet fitime perdoret 1 muaj kampion… E si mund te llogariten fitimet gjate kampionatit boteror, barabar me ato te veres se 2005… Si mund te llogaritet reklama e nje sezoni me nje emision te ndjekur nga 100 mije njerez, barabar me reklamen ne nje sezon kur kete e ndjekin 10 njerez….

  Une jam dakort qe nese i provohen abuzimet tch te paguaj gjoben per aq sa i ka, nese jane kaq le ti paguaj per kaq, por per te besuar qe kjo eshte sulm kunder korr, duhet qe kontrolle te ngjashme te ishin bere ne te gjitha mediat….
  Ne temen tjeter brigadier thua qe media eshte e korruptuar (mendon se berish nuk e dinte kete per topin, kur shkoi e u ul kembekryq ne studiot e fiksit dhe u tha ju lumte qe luftoni korrupsionin apo nuk e keni pare) … por une po bie dakort me ty ( edhe pse jam gazetar dhe nuk kam marre qofte edhe nej qindarke shtese, vec asaj qe marr nga puna ime, e cila mendoj se eshte e keq paguar dhe me siguri te plote ne te njejten situatejane edhe koleget e mi te tch apo te tema e kudo). Por kush e ka fajin per kete…
  Parlamenti dhe qeveria dhe pronaret e mediave jane pergjegjese. pse qeveria, cpuna ka ajo me median. Sepse nje qeveri demokratike, ka per detyre te siguroje lirine e medias dhe lirine e informacionit ( me kushtetute).
  A behet kjo duke gjobit nje tv shkeles ( Tch nese ka borxhe ti paguaj), por gjoba kunder tij dukshem nuk ka fare lidhje me kete situate ne media… Berisha qe na i do aq shume gazetaret, duhet prej kohesh te kishte derguar inspektoret e sigurimeve shoqerore, fillimisht te Tema, qe te tregonte se nuk kishte qellime politike dhe te kishte kontrolluar Borderot. Atehere une sot do ta kisha duartrokit, por kur ai i le te gjitha dhe i sulet tch, a nuk duhet te besoj qe eshte politike… dhe nje mashtrim ne vazhden e mashtrimeve…

  Berisha i korruptuem
  Sa pagoi (gjobe) pronari i tajvanit qe ishte mik i edit (sipas berishes), per te belere gazeten e Meros, ku ishte leqendis ajo puna e kazinos qe berisha ashtu si per tecin e vlores tha se do tu vinte shkelmin, po pastaj nuk ua vuri?????????????????????? Pse nuk del berisha te flas per gjobat qe vene lart e poshte njerezit e tij????????????????????????

 116. detijon thotë:

  14 July 2007 @ 5:13 pm

  Ky sistemi i saliut quhet diktature moderne, po e mbyll kanalin televiziv me shume lezet…

 117. zotrules thotë:

  14 July 2007 @ 5:14 pm

  une prape them t’ja shtypin koken se filluan te ankohen.
  Sa per gjoben dhe evazionin fiskal…
  Nese qeveria do ja kish futur kot me gjoben, nese do kishin bere ate gabimin qe mundohet te shpjegoje ai analfabeti i Topit, nuk do thoshin 14 miljone naplona ameriqene… Ja te kishin thene 1 miljon naplona, dhe te mbyllej aty…
  Qe ka bere shkelje Topi, ka bere, dhe mendoj se kontrolli nuk ja ka gjetur te gjitha.
  Top channel te paguaje gjoben, ose ta mbyllin fare.
  Sekuestrohet televizioni, studiot dhe aparaturat;
  ngrihet nje komision manaxhimi i vecante per mediat publike,
  dhe i jepet ne dore manaxhimi i perkohshem i Top Channel.
  Nderkohe gjithe struktura(biznesi) hidhet ne ankand per shitje, ofertes me te mire(ndonje greku psh).
  Leket e dala nga ankandi paguajne gjoben dhe i mbyllin gojen.
  Kaq, edhe historia me topçenëll. Gjume te embel.
  Keshtu behen punet me te mire.

 118. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 5:21 pm

  detijon ku ka lezet ketu mo vlla… Une do shkoj qe neser te zyra e argites, se kam fol lart e poshte keq per berishen e po me del emri ke lista e zeze. Do thoni ju, po ti a ditezi me qira jeton, cte te gjeje, skane cte te marrin… ore kot sthote populli, shteti e ze lepurin me qerre… Une edhe dje e thashe qe topit ti rruajen se as nje qindarke nuk ka per te paguar, po ne te shkreteve na rrjepin, per evazion fiskal.. Ske biznes e ke pas ndermend thote berisha, e ke pa ne enderr, ke shpenzu shume, ke fitu shume.. ja dhe evazioni deng ma ha gjoben…

  Ketu keshilloj, Grizhdan.. Idris, leon, Cheney.. Tomi… Blendi etj te behemi bashke ” Kompania e endrave te djegura”, qe ta pjesetojme ndermjet pagesen per avokaten se kush e di sa shkon :)

 119. tomi korca thotë:

  14 July 2007 @ 5:26 pm

  zotrules
  Dakort me ju Por kete nuk e ben dot Berisha ( edhe sikur te kete te drejte) dhe kur e ben demton ligjin me shume se e ndihmon ate, sepse Berisha eshte me nam per diktator dhe kunder shtypit te lire. Mos haro se ato qe thuhen nga ata qe jane kunder mendimit tuaj kane te drejte te mendojne keshtu. Mos haro vitet 93-97. Pra ai nuk e ben dot kete dhe per kete ai duhet te largohet T’ja lere vendin nje njeriu qe e ben kete dhe nuk do te kete rezistencen qe ka ai.(SB)
  E njeta gje ndihd me te ne tere fushat e veprmtarise se tij. SHiko poliken e jashtem. Ka frike te hape gojen per te “mbrojtur” nje te drejte te shqiptareve se akuzohet per “kundershtar “dhe jo mbrojtes i te drejtes se kombit te tij. DHe nuk kane faj pak beri ne vitet 92-97. Shiko ne qeveri ka frike te “heqe” nje minister se do te akuzohet per bajraktar. Dhe me te drejte pak berin e vitet 96-097? Por ai eshte kryeminister dhe ka te drejte te te “mbroj” te drejten e qytetareve ne tij ne bote, ka te drejte te “luftoj” korupsionin, ka te drejte te “heqe apo te vere” ministra.
  Jo me kot ne bote politikanet japin edhe doreheqjen dhe ne rastet kur kjo nuk fshihet pas termit “Per asrye familjare” thuhet qe ” Skandali apo thashethemi me pengon te kryej detyren dhe largohem”
  Mirpo si ka thene ai ish kryetari i partise se gjelber dikur ………

 120. Leon thotë:

  14 July 2007 @ 5:51 pm

  Idris,
  Menyra e llogjikes dhe te berit debat eshte shume deshperues…
  Tipike e ketyre njerezve….
  Mua me duket se ka te beje edhe menyra se si jan rritur…Po,po, e kam seriozisht!!
  Disa akoma mbajn mende zenkat ne shkollen e mesme dhe kane akoma ne gjak inatet e femijerise!!Jane shpitra te trazuara dhe mendje te erreta!!
  Mrgjithese na duhen t’ju tregojme femijeve tane sec eshte injoranca dhe si injorohet ajo…

 121. Idris thotë:

  14 July 2007 @ 5:55 pm

  Kjo lloj llogjike e gjobes te paralelizon me taksat qe duhet te paguajne kapitalistet e xha Saliut….Qoftexhijte…A ju kujtohet:-Po more zoteri po ,ajo kjoska dhe tezga e qofteve e linden pronarin kapitalist…
  Ne se nje ekip progresist do te ishte ne krye se pari dhe mbite gjitha : -do shmangte bujen. Perse ? Sepse dihet shume mire se ne c’rruge ka ecur zhvillimi yne ne keto vite Perkrahja e ketyre lindjeve (Zhvillimeve) do te qe pjese e programit te ketij ekipi ,me kulture rreptesi dhe tolernce ne bashkebisedime.Por gjithsesi hap pas hapi. Pervoja boterore ka trasheguar nje thenie:-Per milionin e pare mos me pyet per tetjerat me kerko llogari edhe qindarken”
  Difekti i kesaj pune qendron ,mendoj ,tek taktikat politike qe po mbajne te burgosur e me dosje cdo zhvillim qe su pelqen.Ju kujtohen xherahet e Blerim Celes.Thjesht hanxhare politik.Ajo po trashegohet,pa qe duhet te djeresije e te lehtesohet TCH “si cecua” ashtu si edhe simotrat e tij.Jo njera e nenes tjetra e njerkes.
  Por lepuri fle ne nje fere tjeter,sepse kundershtari politik eshte “armik” dhe si i tille se pari i duhen rrezuar ose KAZMUAR themelet ekonomike.
  Vini re me vemendje.
  Jane nje prerje me Policine Ndertimore.Nuk te ndalon pa filluar pune ,nuk te gjobit,padit,a cfare ka kopetence por pasi hedh katin e 13 dhe njerezit kane hyre brenda ;ben studimin dhe konkludon qe” ketu ka shkelje” Vendim:-brenda pese diteve ju lajmerojme te beni prishje vullnetare, pas kesaj do nderhyjme ” dhe pas kesaj kthen koken nga llozha ( (si A.Baleta qemoti) per te pare se c’pamje kane marre shefat..
  Perse kjo tragjikomedi?jane te paafte ?JO.
  Saliu dhe Fatosi duan dosje per shantazh. Ketu flika lepuri,tek ferra e menyres se drejtimit.Ndigjoni intervisten e Tosit ;
  …Caci ..Tosi..Caci..Tosi
  Ti Ngjela je i ngrire…. ti ke cimke….Mumuthe…Arap i zi……

 122. adriatik thotë:

  14 July 2007 @ 6:05 pm

  Po mire more Scourge-t e Satanait shqiptar, kur qenka kaq hajdut ky TCH e Dugitalbi, si eshte e mundur qe nuk vjdhin vota? Apo nuk jane aq te zote per votat se ato dreqka e veshin me imunitet Djallin.

 123. Ervin BAKU thotë:

  14 July 2007 @ 6:10 pm

  Elton/Zotrules/Sapere aude/Skenderbeu/Grizhda zabar/ Te mjeret ju qe nuk keni kuptuar asgje… Kemi te bejme me nje veprim te paster komunist, diktatorial. Bajraktari qe mendonim se ka ndryshuar po del hapur,pa frike…por harron qe po shkon drejt e ne vetevrasje. E krahasuam me Chavez-in, por Venezuelani eshte lule para ketij. Do ti thueje hundet ky qen bir qeni. Fjala e lire nuk e mbyllet dot me gjoba dhe me djegije….Poshte komunizmi.

 124. Salvatori thotë:

  14 July 2007 @ 6:20 pm

  Me aq sa lexova ne shtypin e shkruar shoh nje xhobe qe deri diku edhe legjitimohet nese flasim per detyrime ndaj shtetit.Nje kanal televiziv qe leshon reklama çdo 30 minuta dhe qe shumat e lekeve nuk i deklaron (gjithmone sipas artikullit te gazetes Shekulli),eshte e drejte nje mase e tille.Por kjo na jep te mendojme se akoma sistemi i taksave ne Shqiperi nuk eshte i rendesishem,gje qe ne vendet e Europes perendimore ka kohe qe eshte rregulluar dhe trafiku i madhe i reklamave nepr televizione.Biles nje pjese e ketyre te ardhurave televizionet jane te detyruar t’i jain ne forme ndihmashe per kinemane (rasti i Frances).
  Te thuash qe e ka fajin qeveria per kete xhobe me duket pak e ngutur dhe e pavend,shteti duhet te beje punen e vet dhe te marri taksen nga perfituesit qe mbushin minutat me reklama,por qe nuk deklarojne dhe aq seriozisht.Ne France,nje minute reklame nga ora 20-21.00 çmimi i reklames ne nje televizion publik mund te shkoje deri ne 145 mije euros,ne nje periudhe me publik te shumte.Kjo s’mund te ndodhi ne Shqiperi,por dhe aq lire nuk mendoj te jete minuti i reklames per nje televizor te famshem dhe shume trendy siç eshte top channel.

 125. Brigadieri thotë:

  14 July 2007 @ 6:32 pm

  Ne keto debate duket fare qarte pse fati yne ka rjedhur ne drejtim kaq te keq .
  Me te njejtat ” argumenta ” prinderit tuaj mbeshteten komunizmin , me te njejtat ” argumenta ” ata vrane , prene , persekuduan , internuan mijera e mijera njerez te ndershem dhe intelektuale , Me te njejtat ” argumenta ” ju pasardhesit e tyre mbroni kriminelet , hajdutet , llumin e shqiptareve .
  Pra shkaku kryhesor eshte se ne si popull nuk kemi aftesine ti perceptojme gjerat ashtu sic jane por ndryshe .
  Me sa kam kuptuar , nje pjese e mire e pjesemaresve ketu tek peshku jane pro korupsionit , pro vjeshjes , pro krimit , pro trfiqeve , etj , etj ,

 126. Kotherja thotë:

  14 July 2007 @ 6:41 pm

  “Me sa kam kuptuar , nje pjese e mire e pjesemaresve ketu tek peshku jane pro korupsionit , pro vjeshjes , pro krimit , pro trfiqeve , etj , etj ,”

  Brigadier !

  Aferim te qofte ! Por ka ca te tjere qe jane edhe kunder traplliqeve ! ;)

 127. Kotherja thotë:

  14 July 2007 @ 6:51 pm

  Jepi ketu nja 3-4 minuta dhe hiq merzine.

  Kur te shash no nji tani e tutje gjeje motivin ketu. :)

  http://www.youtube.com/watch?v=9todTywaZRw

 128. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 6:52 pm

  Brigadier,
  Mos u nxef. Une nuk them qe ato jane pro korrupsionit por i shofim gjerat nje cike kshu me nje fare urrjetje per PD, Sale trapin, etc etc.
  Ai argumenti i prinderve vlen mbase nje cike.
  Une e gjej peshkun qe anon majtas. Dhe e shpjegoj si me poshte :
  Peshku = njerez te shkolluar (me kete ske si te mos jesh dakort)
  Athere dalim tek njerezit e shkolluar. Kush shkollohet ?
  1. Ai qe ka brume per ate pune (kjo eshte pjesa qe me pelqen ke peshku)
  2. Ai qe i ka prindet te shkollum (Ti e di se kush kishte me shume shanse me u shkollu ne brezin e prinderve tane apo te atyre qe u shkolluan para demkoracise)
  3. Ai qe ka para per tu shkollu (Athere ti e di prape se kush gdhiu me me shume para ne fillim te viteve ‘90 apo se kush pati me shume shanse te vere leke pas viteve ‘90)

  Keshtu qe i dashur brigadier, pa qene keshtu ekstremiste si ti, eshte afer mendjen qe pellumbat qe kane mundesi te blogojne tek peshku, i perkasin me shume asaj shtrese qe … sesa asaj shtrese qe …………
  Por deshiren e mire per ta pare shqiperine ne dite te mira besoj se e kane te gjithe.
  Zoti i rujte.

 129. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 6:53 pm

  eshte afer mendjes

 130. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 6:55 pm

  shofin

 131. tomi korca thotë:

  14 July 2007 @ 6:57 pm

  :) Ha ha rrofsh Kothere Duhet te shikoj me shume televizor shqiptar. Po humbas tabanin popullror me duket :)

 132. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 7:00 pm

  Per “O” qe ti se ve fjala Tom behet Tym
  Tymin e merr era.
  Ska tym pa zjarr ama :-)

 133. tomi korca thotë:

  14 July 2007 @ 7:04 pm

  :) :) :)

 134. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 7:15 pm

  Brigadier: Ore argument per te mbeshtetur kriminelet, eshte fakti qe berisha ka genjyer dhe vazhdon te genjeje… (telekom, kazino, tec, drita, pensione, korrupsion)
  E kam thene besoj qe pjesa me e madhe ketu jane dakort, nese tch ka kaq detyrime ndaj shtetit duhet ti paguaj dhe nuk e ve fare ne diskutim kete…
  Dhe ajo qe diskutojme ketu, nuk eshte a duhet denuar krimi, trafiku, diktatori, (pasi une i pari jam kunder berishes, vetem per arsyen se besoj qe eshte hajdut i korruptuar dhe diktator… telekomi eshte prova e pare, kes e dyta) ajo qe diskutojme eshte menyra si eshte vepruar.
  Separi ndjekja e parimit komunist “ca derra jane me te barabarte se te tjeret”…
  Sedyti ndjekja e parimit komunist “ti je kunder meje, prandaj je kulak”
  Setreti “Fakti qe pjesa me e madhe e njerezve nuk besojne as Berishen as administraten e tij militante, duke mos besuar keshtu as faktin qe tch mund t’i kete borxh shtetit kaq apo aq milion evazion. Dhe per kete fajtore eshte Berisha, sepse ka genjyer”…
  Sefundmi… Mungesa e kredibilitetit te berishes dhe menyra si eshte vepruan na bejne te gjitheve kundershtarve te gjobes, te besojme se qellimi i saj eshte kryekeput politik mbyllja e nje kanali te pavarur televiziv. Ju qe flisni me kaq zjarr pro berishes, harroni qe tch, ka mbajtur te njetin qendrim diskretitues edhe kunder nanos edhe kunder qeverive te tjera…
  Sidoqofte… Te pjesa e pasardhesve te komunisteve… nuk di ndonje te afermin tim te kete pas post komunist, (sidoqofte jo me te larte se ai i Berishes dhe ca demokrateve te flakte), plus brigadier, andej nga faqja tjeter me akuzove per biografine, ketu e kalove luften e kllasave deri te nipat…

 135. Ervin BAKU thotë:

  14 July 2007 @ 7:23 pm

  Sot Shqipëria qeveriset nga një komunist 24 karat. Ai mendon, vepron dhe punon vetëm me metoda komuniste. Dhe dikush këtu lart, merr guximin dhe përgojon prindrit tanë të mrekullueshëm… Zoti na ruajtë. “Nga padia zotni hetus”…

 136. etrusk07 thotë:

  14 July 2007 @ 7:27 pm

  Lejini me se ai pronari i top channelit eshte nej drogaxhi i njohur…dhe filtron parate nepermjet Top Channel…Me cfare i mbaka 1000 punonjes ai? Si ta ha mendja? Me fitimet kolosale te TOP CHANNEL?

 137. Andisi thotë:

  14 July 2007 @ 7:40 pm

  Po VAJDIN LAME, ku prefundoi ?!

  Qe aty ka filluar tere meseleja mafioze e TCH te dale sheshit

 138. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 8:10 pm

  Andisi thotë:
  14 Korrik 2007 @ 7:40 pm
  Po VAJDIN LAME, ku prefundoi ?!
  Ju te Pd jeni te gjithe si berisha, mbani pergjegjesi per ate qe thoni apo jo…si e akuzoni njeriun per vrasje vetem se kshu ka thene doktori.. per me shume nje doktorr mashtrues…

 139. etno thotë:

  14 July 2007 @ 8:33 pm

  Krasta, boll bere krra-krra kot, se le kokrren e namit.
  Vajdinin dhe Tanin i njeh nje dynja per vrasjet e trafiqet, po ti dil ne shesh e bej krra- krra te henen per nje dore krimineli, nje eskobar i Shqiperise, bashke me te tjeret.

 140. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 8:40 pm

  Vajdinin dhe Tanin i njeh nje dynja per vrasjet e trafiqet, po ti dil ne shesh e bej krra- krra te henen per nje dore krimineli, nje eskobar i Shqiperise, bashke me te tjeret.
  Kush te tha ty qe do dal ne shesh???
  Une dola kur protestonin “nano ik” (seriozisht kam dale), edhe per ate me thane eshte kriminel, eskobar, zemun e kaluar zemunit. Pastaj nje dite te bukur ndersa haja kos e pilaf te lokali i lagjes doli ai zoteria qe me kishte qit ne shesh ne dielle e te nxehte dhe me tha… Jo bre krasta kot ke ba krra krra krra, ato ishin per fushate, nanon e kena mik, e kena shok stabiliteti etj etj etj etj etj…
  Une nuk po mbroj askend, po dua qe ne kete vend te zbatohet ligji dhe tu jepet fund dokrrave. Seriozisht as ma ndjen nese e fusin ne burg Tanin apo kedo qofte, por kur te vendose gjykata, ke te drejte me thene kshu apoo ashtu. nese je deshmitare okular dhe i di me mire se une shko dhe denonco……..

 141. tomi korca thotë:

  14 July 2007 @ 8:49 pm

  O Krasta c’meresh me militantet o burre. Sic dukesh militantizmi eshte pjese e jetes sone Nuk ju ndryshon dot mendjen militanteve O Krasta. Ne bote keta jane njerezit qe pyeten me pak dhe pranohen me pak ne diskutime pasi atyre ju dihet mendimi. Nuk ke cfare te mesosh prej tyre dhe per ti bindur nuk i bind dot Keshtu qe mendoj leri te qete.
  Me keq dhe une intasem me ca qe behen neutrale dhe tak fap ne momete te caktuara dalin me lekuren e vertete te militantit, dhe kjo sepse bisedon te duken se jane njerez qe mund te bisedosh dhe papritur arin ne konkluzoni se te kane genjeyr se ne fakt nen lekuren e dukshme mbajne lekuren e nje partie.
  Lere shiko Berishen se ka dale ne konference shtypi Gallate gallate gallate

 142. gene thotë:

  14 July 2007 @ 9:05 pm

  tatimoret sqaruan pak a shume se:

  -gjoba eshte per te gjithe grupin top media
  - ata nuk na lejuan te bejme kontroll
  - ne perdorem menyren alternative te vleresimit
  - xhiro u llogarit sipas minutave te reklamave
  - nr i punetoreve u llogarit ne koerence me sektorin mediatik

 143. gene thotë:

  14 July 2007 @ 9:07 pm

  sqarimin me te madh sapo e dha berisha

  - akti i gjobes akoma nuk eshte definitiv
  - top media ka akoma kohe per te paraqitur dokumentacionin e kerkuar per te kundershtuar vleresimin
  - perndryshe mund te dalin ne protesta po te duan (hahahahahahaha - qesh berisha dhe jo une)

  Ka ndonjeri mundsi te verifikoje nese akti i gjobes eshte perfundimtar?

 144. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 9:12 pm

  Une di qe vec kesaj gjobe jane dhe 6 te tjera gjithesej 7.. qe shkojne diku te 30 meleone E…. sipas tatimoreve gjithmone… E para 12 melon euro eshte vetem per top median, ndersa te tjerat per lorin e ku di une cfare ka te lidhura me te…

  “Nuk eshte definitiv” U thashe qe dje po te pajtohen te argita keta e mbyllin kollaj kete pune…
  Pastaj se mos ishte difinitiv nano hajdut. (hahahahhaha qesh une)

  Gene, mblidhi dhe te tjeret se ne kena fol shume ti bej balle sulmit se do na denoncoje nonji ketu… hahahaha

 145. Kotherja thotë:

  14 July 2007 @ 9:14 pm

  Nuk duhet lufte,

  por te shpetohet sa eshte mundur. Rruga u hap. Ky ishte mesazhi.

 146. tomi korca thotë:

  14 July 2007 @ 9:14 pm

  Gene
  Kete e degjova edhe une. Berisha tha se ata te Taxave ju kishin shkuar per kontroll dhe ata te TCH ju kishin mbyllur deren dhe nuk i kishin dhene asnje dokument.
  Krasta, Kothere, Lola Llukan e vertetoni dot kete

 147. gene thotë:

  14 July 2007 @ 9:17 pm

  ca lesh sulmi o krasta
  se mos kemi peshe ne
  Shyqyr them une se po te kishim peshe do ishim pak me te pergjegjshem e nuk do demoralizonim shqiptaret.

 148. Ervin BAKU thotë:

  14 July 2007 @ 9:18 pm

  Të gjitha dokumentacionet e kërkuarar janë dhënë, Të gjitha.

 149. Ervin BAKU thotë:

  14 July 2007 @ 9:21 pm

  Krasta krau shkruan : Une dola kur protestonin “nano ik” (seriozisht kam dale), edhe per ate me thane eshte kriminel, eskobar, zemun e kaluar zemunit. Pastaj nje dite te bukur ndersa haja kos e pilaf te lokali i lagjes doli ai zoteria qe me kishte qit ne shesh ne dielle e te nxehte dhe me tha… Jo bre krasta kot ke ba krra krra krra, ato ishin per fushate, nanon e kena mik, e kena shok stabiliteti etj etj etj etj etj…

  Brilante.

  Krasta, “Nano ik” e kemi bërë dhe në Strasburg. E kam organizuar me ambasadorin aktual në Gjenevë.

 150. Kotherja thotë:

  14 July 2007 @ 9:24 pm

  Baku,

  nuk behet me protesta mbrotja financiare e nje biznesi. Ka forma te tjera.
  TCH nuk eshte i rrezikuar nga Berisha, por nga ata qe dun me i ba gropen per arsye te tjera e qe jane ne krah te Berishes.

  Mos e permend me ate punen e dokumentacionit. Po e mira eshte qe te filloje kontrolli nga e para. Pra te dorezohet dokumentacioni i pretenduar qe nuk eshte marre.

  Mos harro qe i mbyturi te mbyt.

  Ka filluar numurimi mbrapsh.

  Do jene shume shpejt vetem nese do ndiqet rruga e forte.

 151. tomi korca thotë:

  14 July 2007 @ 9:28 pm

  Faleminderti Kothere e mora pergjigjen per pyetjen time.
  I promise I will keep my mouth shut.

 152. Ervin BAKU thotë:

  14 July 2007 @ 9:34 pm

  E përsëris prap Kothere : Të gjitha dokumentacionet e kërkuara janë dhënë, Të gjitha pa përjashtim. Dhe nuk ja fus kurrë kot (mbaje në vesh këtë, krejt miqësisht).
  Sa për atë që ti thua se nuk behet me protesta mbrotja financiare e nje biznesi… Kjo është formë. Të gjitha të tjerat janë aktivizuar. Dhe për më tepër nuk kemi të bëjmë thjesht me një biznes (dhe këtë e dimë të gjithë). Siç thoshte i nderuari Arbën Xhaferri, kemi të bëjmë me “Institucionin e kulturës kombëtare”.

 153. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 9:34 pm

  Baku: Krasta, “Nano ik” e kemi bërë dhe në Strasburg. E kam organizuar me ambasadorin aktual në Gjenevë.
  Te gjite e hengrem ate corbe… Une seriozisht kos e pilaf po haja kur doli berisha me nanon buzeqesh, i rrahen shpatullat njeri tjetrit dhe mua me ngeci kosi ne gryke….
  Tomi: Une te filmuar i kam pare keta te tatimeve brenda ne tch jo nje here po 100 here… tani nese keta sqenkan te zot te marrin ca dokumente sic thone dhe per kete ja kercasin gjobave me hamenje, si leshin do i marin leket e gjobes…

  Gene: ca lesh sulmi o krasta se mos kemi peshe ne…Edhe vilson blloshmi poezi shkroi, por xhaxhit kush e di cfare i raportoi se kishte bere nje deputete parlamentit tone dhe vilsoni e hengri… Me degjo mua marrin shperblim per cdo genjeshter keta, sa me e madhe te jete aq me shume paguhen
  Pyet kotheren po nuk me besove, me mire shkojme qe tani te zyra e avokatise qe te thashe :P hahaha

 154. Kotherja thotë:

  14 July 2007 @ 9:34 pm

  Tom,

  nuk ka nevoje. :)

  Po ndonjehere na duket sikur nderhyjme per mire kur japim ndonje detaj dhe me nder e katranosim fare.

  Peshku eshte vend qe lexohet. Akoma nuk e di nga kush personalisht, po nga ushtria e shtypit po. :)

 155. Ervin BAKU thotë:

  14 July 2007 @ 9:37 pm

  Krasta krau/ Unë nuk jam bërë absolutisht fare pishman që e kam bërë atë lëvizje në Strasburg. Se nuk e bëra as për Berishën dhe për asnjeri tjetër. Bëra atë që mendova dhe e bëra publikisht.

 156. tomi korca thotë:

  14 July 2007 @ 9:38 pm

  :)

 157. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 9:45 pm

  As une nuk jam bere pishman, vetem se hoqem nje bishe, per te mbajtur ne shpine nje tjeter dhe kjo dhemb ca……….

 158. Kotherja thotë:

  14 July 2007 @ 9:46 pm

  Baku,

  ate gjoben ia kan vene Tan Hoxhes, ato parate do i paguaje ai, jo liria e medias, as dhe Arber Xhaferi. Une di te them qe Berisha di te terhiqet ( nga frika apo nga deshira as qe me plas fare )

  Po risistemimi i dokumentacionit eshte favor. :)

  Nuk eshte loje ngriva shkriva them une. Jane para qe mezi vihen. Berisha do jete nen presion nga aleatet mediatike qe ta demtoje TCH. Jane dhe qindra persona te lidhur me ato para.

  Ne Itali ka pas nje debat te forte kur po behej sekuestrimi i bizneseve te disa mafiozeve ne Jug .

  Problemi ishte jo sekuestrimi , por ato qinda mijra vetet e punesuar ne keto biznese.

  Kjo po ndodh dhe duhet menazhuar me kujdes nga T.H.

  Nejse une une nje mendim shpreha. Nuk desha aspak te imponohem.

 159. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 9:46 pm

  Kothere ne jena njerez te perenis… une jam kam friken noj 7 mijshi koperativist :P

 160. Ervin BAKU thotë:

  14 July 2007 @ 9:57 pm

  Kothere/ Ti e di që unë i vlerësoj gjithmonë mendimet e tua dhe nuk zemërohem kurrë (vetëm njëherë dhe e mbyllëm)…

 161. tomi korca thotë:

  14 July 2007 @ 10:01 pm

  Tek BBF po degjoj nje analist o Zot cfare gallate.

 162. Leon thotë:

  14 July 2007 @ 10:05 pm

  Me nje fjale keta s’kane pare asnje lloj dokumenti(nisur nga c’thote taks/tatimet)…Thjesht e kane imagjinuar nje gje te tille…D.m.th. nuk ka asnje prove apo dokument i shkruar qe TCH ka bere ivazion fiskal…Gjobat eshte vendosur duke patur si baze, fantazine e shfrenuar te tipit Mero muruni!!
  Po tani e kuptova…Shikoni edhe disa komente qe kane lene “merro wana be” dhe shihet qarte…njeri bile u betua se kishte nje shok qe kishte thene!!!
  Tjeter,ajo akuza qe Tatim/taksat nuk marrin dote disa dokumenta me duket e pabesueshme…Me sa di une eshte me ligj,je i detyruar te paraqesesh dokumentacionin,nuk eshte me deshire…N.q.s. refuzon eshte shume thjeshte, finacierit apo llogaritarit i vihen prangat ne moment!!
  Perse nuk eshte vepruar ne kete menyre??
  Une deri tani kam diskutuar shifren e larte te gjobes(qe mendoj se eshte e pajustifikuar),por qenka me keqe…Gjoba qenka vene ne menyre arbitrare…si duket baca po mendon per pensionin!!

 163. gene thotë:

  14 July 2007 @ 10:05 pm

  ok krasta

  dakort jam

  une votoj pro

 164. tomi korca thotë:

  14 July 2007 @ 10:16 pm

  Leon
  Premtova te mos flisja por me duhet te sqaroj ketu,pasi profesioni qe kam ketu ne Aamerike eshte i afersisht i njete me ate te atyre qe po flaism
  Ne rast se une shkoj per nje kontroll dhe me mbyllet dera ( nuk ndodh kurre keshtu ne Amerike, keto jana gallata vetem te Shqiperise) Me ligj eshte qe denohesh sikur per te mos kesh asnje dokument.
  Psh ne rast se ke deklaruar $1,000,000 te ardhura dhe 900,000 shpenzime dhe do te tatosh per ate $100,000 (1,000,000 minnus 900,000) Ne rastin e mbylljes se deres tatohesh per $1,000,000 pasi nuk ke paraqitur asnje dokument te shpenzimeve. Nejse keto qe them jane ne Amerike dhe jo ne Tirane.
  Tani te kthehemi tek ajo qe mund te me hapesh deren me vone dhe te me paraqetesh dokumentat Ketu ne Amerike kjo nuk lejohet. Ne fakt nuk te vijne taksakontroll tek ty por te theresin ata te shkosh atje.ne rast se nuk shkon brenda afatit te caktuar vihet gjoba dhe kjo eshte e formes se prere. Sic thote nje profesor dhe kolegu im “Ne rast se para gjykates je i pafajshem deri sa te shpallesh fajtor me IRS ( zyra e taksave ne Amerike ) Je fajtor deri sa te shpallesh i pafajshem.”
  Kjo e tere jo per debat por thjesht per sqarim. Meqenese duam e shkojme drejt Prendimit apo jo. Keto qe shikoj ne Shqiperi ndodhin vetem ne Afganistatin dhe Irakun e sotem

 165. lexuesi thotë:

  14 July 2007 @ 10:16 pm

  Une po pres te bie me raportin zyrtar te gjobes ne fjale.Nderkohe nqs gjoba ne fjale eshte leshuar pa patur per baze datat reale dhe nqs tatimoret dalin bllof ne lidhje me dokumentacionin(ne nje perballje juridike) atehere ekzekutivi duhet te dije qe filloi nje “lufte” publike nga e cila eshte me shume se e sigurte qe del i humbur.

  Nqs te dhenat qe na dha “Gene” atehere del qarte dhe kuptimi i levizjeve te fundit ne institucionin perkates.Mazhoranca me fitoren ne zonen 86 duket se ka marre fryme….por kriza politike ajo energjitike,ekonomike apo dhe mosbajtja e premtimeve madhore jane pikerisht ato faktore qe kane per ta cuar ate ne nje disfate totale ne rastin e zgjedhjeve te parakohshme.Kujdes doktoro se i ke ditet e numeruara

 166. Annisel thotë:

  14 July 2007 @ 10:19 pm

  Po numerohen votat tani.

 167. Annisel thotë:

  14 July 2007 @ 10:29 pm

  Bamir Topi 5o
  Nano 3
  Neritan Ceka 32

  Raundi 4: Bamir Topi dhe Neritan Ceka

 168. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 10:32 pm

  Urra Nano u dogj, tash duhet me djeg berishen dhe ishalla po behet ky vend… u burra dhe nje mund te fundit…
  Ceka nje arkeolog i zoti, a mund te jete president i zoti????????????????

 169. lexuesi thotë:

  14 July 2007 @ 10:34 pm

  Kategorikisht JO !!!

 170. Kotherja thotë:

  14 July 2007 @ 10:37 pm

  Absolutisht JO !!!

 171. tnerual thotë:

  14 July 2007 @ 10:38 pm

  Shqiperia eshte nje republike parlametare,nuk eshte presidenciale.
  Nano Ceka apo Topi tre dite mban cudia ne Shqiperi pastaj harrohet kaq vlen presidenti ne Shqiperi.

 172. tnerual thotë:

  14 July 2007 @ 10:40 pm

  kothere na e futen,pse kishim besim tek Nanoja,kushedi sa birra duket me u dhane ketyre peshkatareve :D :D

 173. tomi korca thotë:

  14 July 2007 @ 10:44 pm

  Krasta,

  Ceka ….Per mua eshte jo kombetar, (nuk dua te them tradhetar) , ……eshte mik me Nanon (ka ngrene ne nje canak)…..Topi me mire se Ceka

  Humba bastin per Nanon

  Ju kam borxh nje kafe

 174. tnerual thotë:

  14 July 2007 @ 10:45 pm

  cudia 3 dite zgjat :D mos u merzit :D
  hajt shendet e pare ;-)

 175. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 10:49 pm

  Ate thashe edhe une…. ai eshte i mire me germimet humbet kot :P

 176. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 10:50 pm

  Zogu,
  Mos e dhente zoti me u be president CEka.
  Tradhetar eshte Tom dhe mos te te dridhet goja fare. Edhe spiun qe cke me te.
  Dhe qe ti zogu vogel te heqesh merakun nuk eshte nei arkeolog i papame.
  E ka trashegu ate zanat nga baba i vet, burre zotni, i shkollum jashte qe ka qene arkeologu i pare shqiptar. Po mos ishte ashtu nje mut me lule do ishte bere Neritani. Por kaihere sdo te thojne gje genet. Del edhe delja e zeza edhe te flliq

 177. lexuesi thotë:

  14 July 2007 @ 10:50 pm

  As Ceka as Topi nuk kane 84 votat.Duhet (dhe ka per tja arritur qellimit opozita) ta uli perseri ne tavoline doktorin dhe ti vejne gishtit nje te treti.Ceka ishte eshte dhe ka per qene nje politikan pa shtylle kurrizore dhe si i tille nuk meriton te votohet nga opozita.Pa llogaritur ketu faktin qe sot u perdor (akoma dhe nje here) si “karrem” per loje te dy/shumefishte…

 178. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 10:52 pm

  Tomi, cke ti mo vlla, ti ke sebeb iku Nano… ti jo birra te paguash, po lume te derdhesh shampanje…

 179. tnerual thotë:

  14 July 2007 @ 10:52 pm

  Sa per kujtese arkeologu i pare shqiptar ka kene At Shtjefen Gjecovi!

 180. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 10:55 pm

  e mire trenual, se nuk jam eksperte e fushes.
  Ne mos qofte i pari fare fare, eshte nder te paret me te rendesishem qe ka themelu arkeologjine shqiptare.
  Po varja se kjo ska lidhje me temen.

 181. Vlonjati thotë:

  14 July 2007 @ 10:56 pm

  Po me pelqen shume reagimi i nervozuar per eleminimin e beniaminit te janos nga ju peshq qe postoni nga (N) gre-qia!!!

 182. lexuesi thotë:

  14 July 2007 @ 10:56 pm

  At Shtjefen Gjecovi ishte historian.Ka punuar mbi Kanunin e Lek Dukagjinit deri ne 1930 me duket….

 183. tnerual thotë:

  14 July 2007 @ 10:58 pm

  hallin se kam me ty po me Ceken e soj sorollopin e tij :D

 184. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 11:00 pm

  Me sojin gjenetik apo sojin politik ?

 185. baba thotë:

  14 July 2007 @ 11:06 pm

  mbaroi plehra e pare Nano…tani i ka ardh rradha kryeplehres Berishes……..i lumte dora Rames dhe atij skrapalliut Meta….lajmi me i mire i pas vizites se Bushit per shqiptaret…Nano ne pension…..Topi njeriu qe ska punuar asnjehere ne jete do te pirdhet shume shpejt..ceshtje ditesh…me qe ra fjala cfare profesioni ka ky pervec kulltugofag? hajd ta gezojme presidentin e ri Neritan Ceka……

 186. krasta krau thotë:

  14 July 2007 @ 11:08 pm

  O Lume, ma hoqe petllen me kete Zogu… hajt ta marr vesh une qe jam une pastaj hahaha….
  Ne arkeologji ka bere nja di libra ai mos e shani kot, spo them me i miri, po i mire eshte….
  Ne qofte tradhetar edhe ai me te tjeret…

 187. tnerual thotë:

  14 July 2007 @ 11:10 pm

  specialiteti i peshkut eshte politika :D

 188. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 11:11 pm

  Mire o mire,
  Po ja fal arkeologjine. Le ta gezoje.
  Por ti mbaje duart larg fateve te ketij populli.

 189. Vlonjati thotë:

  14 July 2007 @ 11:13 pm

  Topi eshte Agranom me profesion.
  Ka qene pedagog ne Kamez te bujqesori deri para vitit 96 kur u be per here te pare Minister Bujqesie mbas zgjedhjeve te 26 Majit.

 190. tnerual thotë:

  14 July 2007 @ 11:14 pm

  Pranohen baste per Topin Ceken apo zgjedhje te parakohshme :D

 191. baba thotë:

  14 July 2007 @ 11:14 pm

  tradhetor? e pse? se ka studiur dhe ben kerkime arkeologjike? qe ka shkruar liber mbi iliret? jeni ju tradhetor qe nuk shkoni te punoni ne Shqiperi me ato leke qe keni grumbulluar…tradhetor jeni ju qe nuk vleresoni kurre figurat e shquara te vendit…t’ju vij turp….dhe ju marte lumi…

 192. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 11:24 pm

  O babe,
  ik dridh nei tespije se nuk je per ketu.
  Dil andej nga balkanweb se po te presin shoket.
  Te ka zene skleroza e ke ngatarru blog

 193. Brigadieri thotë:

  14 July 2007 @ 11:25 pm

  Leon thotë:
  14 Korrik 2007 @ 10:05 pm
  Me nje fjale keta s’kane pare asnje lloj dokumenti(nisur nga c’thote taks/tatimet)…Thjesht e kane imagjinuar nje gje te tille…D.m.th. nuk ka asnje prove apo dokument i shkruar qe TCH ka bere ivazion fiskal…Gjobat eshte vendosur duke patur si baze, fantazine e shfrenuar te tipit Mero muruni!!
  Po tani e kuptova…Shikoni edhe disa komente qe kane lene “merro wana be” dhe shihet qarte…njeri bile u betua se kishte nje shok qe kishte thene!!!
  Tjeter,ajo akuza qe Tatim/taksat nuk marrin dote disa dokumenta me duket e pabesueshme…Me sa di une eshte me ligj,je i detyruar te paraqesesh dokumentacionin,nuk eshte me deshire…N.q.s. refuzon eshte shume thjeshte, finacierit apo llogaritarit i vihen prangat ne moment!!
  Perse nuk eshte vepruar ne kete menyre??
  Une deri tani kam diskutuar shifren e larte te gjobes(qe mendoj se eshte e pajustifikuar),por qenka me keqe…Gjoba qenka vene ne menyre arbitrare…si duket baca po mendon per pensionin!!
  ——————————————————————————–
  Leon nese ti me lejon , une do deshiroja qe ta sjell kete postim tendin ketu qe te tjeret te marin shembull se si te shkruajne me ARGUMENTA KESHTU SI TI dhe mos ja fusin kot .

 194. baba thotë:

  14 July 2007 @ 11:41 pm

  hahaha lume te qenka mbushur koka me uje me duket… paske eksperienza te bukura andej nga balkanweb….
  pse qenke prekur kaq shume apo se te kerkova te besh nje gjest patriotik?
  si guxon ti mor te ofendosh pa pike lidhje nje historian dhe nje arkeolog? jo e ka nga baba jo e ka nga nana….po ti i kujton te gjithe si vetja…e cfaj ka Ceka se e ka pasur baben arkeolog…..? mua me ka zene skleroza? po edhe mundet qe mua te me zere skleroza….kurse tek ty nuk ka mundesi fare se s’ke gje per te mbajtur mend….ke vetem uje, lume…..

 195. tomi korca thotë:

  14 July 2007 @ 11:48 pm

  Para dy muajsh me kapi polica e autostrates (trooper) Po shkoja me
  90 milje /ore, ne krahun e majte te autostrates. ne fakt po ecja me te njeten shpejtesi si disa makina para meje. Hapa krahun dhe ndalova. Arsyeja e pare qe me erdhi ndermend ishte ti thoja policit “Why me? Others were doing the same thing” ( Pse mua te tjeret po benin te njejten gje.) mirpo mendova Jam i bardhe dhe qytetar amerikan. Cila do te ishte jusitfikimi per diskriminim. Po te isha i Zi ose mbase Latin ne pamje mbase do te thoja diskriminim racial, mirpo kjo nuk pinte uje se sic thashe jam i bardhe. Heshta mora gjoben prej $100 ( pak kjo po te krahasosh se duhet te isha gjobitur ne baze te ligjit 10$ per cdo milje/ore mbi limitin 65 milje ne ore. Nejse e hengra por mbase duke lexuar disa ketu duhet te protestoja Une nuk po ecja me shpejt se ato dy makinat qe ishin perpra meje. Se di nese veprova drejt.

 196. Lumja thotë:

  14 July 2007 @ 11:51 pm

  Babush,
  E para, une shkruj nga shqiperia. Dhe mos me derrdellit per patriotizma se me del b.. vendit ketu mua dite per dite duke luftu, punu e jetu si qeni.
  E dyta, Ceka ska asnje faj qe e ka pas baben arkeolog. E ka pas fat.
  E treta, nuk e ofendoj kur i them tradhetar, sepse smund te jesh ndryshe kur mbron bllokmenet sic beri ai ne ‘91 apo kur bandat e lidhura me te ne ‘97 vrane njerez te pafajshem, apo kur vazhdon te jete i lidhur me horra ne qytetin e origjines.
  Pikerisht sepse mbaj mend mire flas. Se ket tradhetarin qe ti po mbron e njof me mire se ti, kur kam qene femije me sillte karamele nga apollonia dhe e doja fort. Por kjo se shfajeson ate dhe asnje tradhetar tjeter nga pergjegjesia qe kane per ndryshimin e rrjedhes se historise se ketij vendi e as ja lan gjakun nga duart.

 197. labi thotë:

  14 July 2007 @ 11:58 pm

  Tre vota ka marre ai djali i Thanasit…nga ti kete marre valle? Kush t’ia kete dhene nga deputetet? :-)
  Nejse nga greku sikur po imunizohemi pak dhe e mira do ishte qe me te njejten strategji te imunizoheshim edhe nga rreziku serb….

  Ky Ceka sikur nuk me bind shume…do te preferoja Xhufin nga opozita…shume me i qarte ne qendrime me i qarte ne disa çeshtje qe na interesojne direkt ne keto kohe :-)

 198. Leon thotë:

  14 July 2007 @ 11:59 pm

  D.m.th. ti lume e paske personale me te!!
  Ok kuptova…”Tashti un per burre te ndershem e njoh veten”-thoshte njeri… :P
  Edhe kjo puna e Cekes (Neritani jo Cekja i beratit) keshtu eshte..
  Shume njerez e njohin si intelektual te zoti nga ekrani i tv…Pastaj ato gjerat e tjera personale shume pak i njohin si puna jote!
  Nuk me intereson fare se c’eshte ne jeten private apo publike…Ketu po diskutohet posti i presidentit dhe ky lloj robi nuk eshte per kete pune!
  Duhet nje njeri qe te jete jashte dallavereve te ketij parlamenti!!
  Ka shume te kaluar qe do ta pengoje te behet president i te gjithe shqiptareve!!

 199. ftjkt thotë:

  15 July 2007 @ 12:03 am

  O Lume mos u merzit e u lodh se te shohim nese ky “tradhetori” do te arrije deri tek pallati i brigadave, po te ishte kaq e lehte nuk e kishin lene kete (si puna e asaj barcalets “po te ishte qejf puna nuk do na e kishin lene neve…”…

  Per Nanon mis u gezoni kaq shpejt se sa te jete vellai siamez ne loje do jete dhe ai… une do te prisja derisa te dy te hanin koken pa te gezohesha…, per momentin me shume do merakosesha per levizjen e rradhes nga Nano .. (eshte ujk plak ai nuk vritet kollaj or trima jo….)

  Sa i perket Cekes, nese do te arrije deri ne Presidence do jete me keq se te kishte arritur Nano… arsyet!?? … per kete mund te pyesni Kotheren ;)

 200. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 12:06 am

  Babe,

  Se pari me kane thene tek klubi tek selvia disa njerez te panjohur qe po pinin bire Tirane se eshte me dosje Nuk e them kete me siguri se mund te me kerkoj ne gjyq neser presidenti i ardheshem spiun dhe une nuk dua te nxjer nga e di apo pare kete dosje. Por me keshtu me kane thene

  Se dyti eshte nga ata udheheqesit qe kur kishte filluar te pelciste ne Kosove shkon dhe takon Miloshevicin. Jo e paket kjo per nje “kombetar” besoj

  Se treti. me kane thene tek klubi tek selvia disa njerez te panjohur qe po pinin bire Tirane se eshte nga ata qe ka ngrene buken e ASFALI-as greke( sherbimi sekret grek) si para 97 dhe pas 97. Edhe kete nuk e them se di me siguri apo e kam pare vete pasi do te me kerkoj ne gjyq neser presidenti se nga i di keto por po them se me kane thene

  Nuk e di nese do me Belulin P.sh. Ate momentin kur u gjunjezua para R Alise dhe tha se nuk jam me anetar i PD sikur PD te ishte e R Alise dhe ai ti kishte dhene tesren ( jo se kjo nuk eshte e vertete por nuk dua te me coj ne gjyq neser presidenti i shqiperise per shpifje)

  Apo ato krimet e kryera ne Vlore gjate 97 Dikush solli nje fotografi ketu

  http://www.shkoder.net/images/fjala/ceka97.gif

  Kjo thuhet une edhe kete nuk e di te vertete se eshte bere menjehere pas djegjes se gjalle te atyre SHIK-asve dhe Gardisteve te coptuar me sopate.

  Nuk e di do me per belulin ti babe Kam akoma me thuaj

 201. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 12:08 am

  Jo Leon, fale skam asgje personale me te. Dhe ato qe di une sjane fare te jetes private (sa per jeten private thone qe e rref gruja por une sdi gje :-)). Ska nei mekat te madh ne jeten private. Por me keq akoma , i ka ne jeten publike. Dhe ato qe di une, jane absolutisht gjera qe i dine te gjithe.
  Asnje gje nuk di une privatisht, eshte lajm i hapur se me ke ka qene i ngaterruar zoti Ceka. Jane me emra e mbiemra ato kriminele. Nuk jane shpikur. Dhe sa per ate te vitit ‘91 e ka dhene dhe televizori.
  Mos filloj tani me gjera te tjera kur ka qene minister i brendshem a dicka e tille,

 202. Blendi thotë:

  15 July 2007 @ 12:15 am

  Ej, e bukur andis. Ja dhe ca dite dhe e veme. :)

 203. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 12:18 am

  He he po u tregova i urte besoj o zeus shkoja north I-95. I kerkova te falur i thashe se jam gabim dhe me fal. Por mbase edhe $100 do ta kisha hequr po te ndiqja keshillen e ndonjerit ketu e kisha portesutar per diskriminim. Nesje te shkuar ate haruara
  Kete te shkolles nuk e di nuk ishte ne ticket. Tani me bere merak duhet bere kjo me detyrim apo ta thone ata? Eshte kjo per siguracion apo record ne polici.?

 204. baba thotë:

  15 July 2007 @ 12:25 am

  tome
  e para te klubi te selvia ka birre te forte me sa duket…..
  dosje ai mban shume me vete me sa di une se eshte shkrimtar….po kush i mban keto dosje te fshehta apo ato te klubi te selvia….
  se dyti une nuk e di se pse e ka takuar nqs eshte e vertete por po te kujtoj se kur kishte plasur ne Kosove edhe Rugova takoi Milloshevicin( pyet njehere ato te selvia se cfare mendojne)
  se treti vendosni andej nga klubi te selvia dreqi ta haje se cfare agjenti ishte, greku apo serbi…..ofroi edhe ti ndonje birre Tirane se kush e di ta thone…
  pse sa ka vrare ne vlore? apo nuk numerohen viktimat…e cunat e klubit te selvise…kujtojne njerezit se rrijne kot ato…te tera i dine….
  e c’na ka gjetur belaja me keto nga selvia….do ja mbyllim lokalin se e ekzagjeruan fare….
  te fala belulit….

 205. baba thotë:

  15 July 2007 @ 1:06 am

  tome kur pine birre shume sh….kon ne shpi….hahahaha
  po kot tani per muhabet….me thuaj ti nje politikan qe nuk i ka bere pak si shume keq ketij populli….flas gjithmone per ato te vjetrit se keta te rinjte duhet ti veme nje here ne prove pastaj ti gjykojme….po ato te vjetrit me thuaj nje…po e gjete….e veme president te selvija…..hahaha

 206. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 1:13 am

  Ska babe asnje por mua asnje
  Une do desha Godon ose Xhufin. Po te ishin keto dy kandidatura do te beja tifozllik partiak per Godon. Por jo per bese nga keta ska asnje keshtu megjithe se jam i djathte kandidatura e Topit me duket e mire nga e keqaj dhe jo se jam i djathte.

  Me pelqen mor burre te bej tifollzik te pakten njehere persembari si cben tere bota thjesht per pikpamjet politke ( sic bejne edhe disa ketu) dhe jo nga e keqja .

  Njese ika une naten dhe mos pi shume birre :) .

 207. krasta krau thotë:

  15 July 2007 @ 1:26 am

  .e veme president te selvija…… Po me pelqen kjo e fundit.. president ke Selvija…
  Po ju nuk e dini qe nuk ka me selvi as njeri as tjetri hahahaha
  Selvine e mori lumi a derebardhe e kane mbyt pallatet. Ka ngel vetem nje cung, qe k pese dege ne maje dhe ato jo me gjethe po me te la te keshit, ne lidhjet treshe dyshe katershe.. une kam nje foto po eshte e 2 vjeteve me pare, se tani zor se ka met gje….
  Po prap ideja eshte interesante… Lume, Tom mos beni kshu, futni ne listen e fotove me banditet dhe kriminelet edhe shefin e kabinetit te berishes Ben Imamin, se bashke me ceken ka qene, ai biles e ka kap vete kallashin me dore, kjo vetem per balancim…
  Sa per dijeni, as une nuk e du ceken (pervecse si arkeolog ku vertet eshte i zoti dhe kam prova) , me mjafton fakti qe e ka firmos Nard Ndoka dhe nja dy ministra te berishes, per ti vene vizen… se nuk besoj keta e firmos kshu kot, pa urdhen prej nalt, pse ku jena ketu…

 208. krasta krau thotë:

  15 July 2007 @ 1:34 am

  Ore me u kthy ke tema… Patrioti i Berishes Mustafaj, pse doli kunder gjobes…
  Mos di noj gjo ky qe se dime ne… Mos valle e di ky qe ja kane mbyt kot keta paramilitaret e tatimeve.
  Djathtiste, linie at muhabet se a i shit, duhet te jete deri sa kundershton deshiren e “mbretit, sulltanit, kaiserit, carit, perandorit” berishes……………

 209. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 2:11 am

  KONSIDEROENI KETE SI QENDRIMIN ZYRTAR TE PD-se

  Evazioni dhe media

  Tatimet publikuan dje të dhëna skandaloze mbi evazionin fiskal që një sërë biznesesh kanë kryer për vite me radhë. Loja me fatura dhe kompani fantazma, deklarimet e rreme, fshehja e të ardhurave dhe mospagimi sistematik i detyrimeve në arkën e shtetit, janë disa prej mekanizmave që këto biznese kanë përdorur për të përvetësuar padrejtësisht disa miliona euro, që për pesë vite duhej të derdheshin në llogaritë publike. Tatimet thanë se kanë filluar procedurat ligjore që detyrojnë këto kompani të shlyejnë detyrimet ndaj shtetit. “Valtelina” (Lori Kafe), “Aris”, “Mërkuri” (Illy Kafe), “Digitalb”, “Super Sport”, “Top Albania Radio”, “Top Record”, “Video Grafik Agjenci”, “Shqip”, “Top Channel” janë disa prej kompanive që duhet të kthejnë në arkën e shtetit miliona euro detyrime tatimore.

  Pronarët e tyre nuk kanë provuar që të kundërshtojë raportin e administratës tatimore, ku janë detajuar fshehja në shuma të mëdha e të ardhurave të krijuara nga shitja e kafesë, nga përfitimi prej reklamave, shitja e kartave televizive, lokalet dhe bizneset e shumta që ai ka ngritur në Tiranë dhe në qytete të tjera të vendit. Pronarët e këtyre kompanive debitore nuk kanë prezantuar asnjë dokument që të provojë të kundërtën e vendimeve që ka marrë administrata tatimore. Pronarët e tyre nuk kanë treguar se evazioni në disa miliona euro ka ardhur si shkak i gabimeve apo paaftësisë së administratës që mbajnë, apo qoftë edhe nga pakujdesia e tyre. Pronarët e tyre nuk kanë dhënë asnjë shpjegim as për dhjetra e dhjetra punonjës apo edhe gazetarë që nuk i kanë përfshirë në bordero dhe në skemën e sigurimeve. Ata nuk kanë dhënë asnjë shpjegim as për pagat qesharake që kanë deklaruar për gazetarët, të cilët askush nuk mund ta besojë që marrin 50 për qind të pagës së gazetarëve të TVSH, të cilët dihet se janë gazetarët më pak të paguar në Shqipëri.

  Pronarët kanë zgjedhur që të mos justifikojë asnjë nga shkeljet që kanë sjellë vendimin e organeve tatimore. Ata kanë zgjedhur që të ecin me të njëjtën logjikë, që i mbyllën dyert muaj më parë ekspertëve tatimorë dhe nuk i lejuan që të shohin llogaritë e “Digitalb”, një prej kompanive që zë vendin e parë në evazion. Përmes mënyrave alternative të investigimit, tatimorët kanë evidentuar se, “Digitalb” nuk ka deklaruar të shitura 330 000 karta, që janë aktivizuar me SMS, ndërsa për 440 mijë prej tyre nuk ka kurrfarë specifikimi në origjinën e blerjes së mallit dhe në deklaratën tatimore. Kompanitë e “Lori” dhe “Illy Kafe”, ndërsa kanë abuzuar me çmimin rezulton se kanë shitur 3000 ton kafe me fatura falso dhe për kompani fantazma. Edhe kompania mediatike “Top Channel”, sipas ish-kryetarit socialist të KKRT, Halil Lalaj, rezulton se ka fshehur rreth 77 për qind të të ardhurave që ka krijuar nga reklamat televizive.

  Pronarët debitorë ndaj shtetit kanë zgjedhur që të mos kundërshtojnë vendimet e tatimorëve, pasi kanë vendosur të luajnë rolin “e viktimës politike”. Meqenëse kanë “TCH” pjesë të kësaj makine mashtruese dhe të pandershme në raport me shtetin dhe qytetarët, ata po e paraqesin një aktivitet rutinë të administratës tatimore, si një përpjekje të qeverisë kundër medias apo fjalës së lirë. Në të vërtetë, qeveria nuk ka asnjë problem me televizionin “TCH”, pavarësisht se ajo është shumë kritike ndaj saj. Ajo nuk është privuar aspak nga transparenca dhe komunikimi që qeveria ka zgjedhur të ketë me median. Gazetarët e saj nuk janë të privuar dhe nuk kanë kurrfarë kufizimi në kryerjen e aktivitetit të tyre. As censura, as proceset gjyqësore politike, as dhuna, as shtrëngimet, as tenderat, as reklamat qeveritare, as shpërblimet e fshehta nuk interferojnë më në punën e tyre të përditshme, që vetëm dy vjet më parë ishin bazamenti i marrëdhënieve të qeverive socialiste me median. Qeveria e ka vlerësuar “TCH”-në, si edhe të gjitha mediat e tjera që veprojnë në vend, si një pushtet real që ka hapësirat e veta dhe askush nuk mund t’ia cënojë.

  Nga ana tjetër, “TCH”, apo bizneset e tjera të ngjitura rreth saj, ndërsa nuk janë të persekutura nga qeveria, nuk mund të vetëshpallen të tilla për arsyen e vetme se kanë humbur qeverinë që mbante lidhje preferenciale me ta, që i favorizonte në dëm të interesave të qytetarëve dhe i lejoi për rreth pesë vjet që t’u shmangeshin pagimit të detyrimeve. Nëse ka biznese, individë, apo edhe media, që dëmtohen nga veprimi i shtetit ligjor, ato nuk janë marrëdhënie që kanë të bëjnë me një qeveri të caktuar, por me qytetarët që kanë zgjedhur dhe përqafuar sistemin. Bizneset, individët, apo edhe vetë mediat duhet të korrektojnë një orë e më parë raportet e pandershme që kanë krijuar me shtetin ligjor.

  “TCH” mund të përdorë hapësirat e saj për të edukuar jo vetëm bizneset rreth vetes, por edhe të tjerët, që nuk kanë besuar deri dje, se shteti ligjor do të instalohej me shpejtësi në këtë vend.

 210. gene thotë:

  15 July 2007 @ 2:12 am

  tomi

  1- po ta kishe fotografuar ate policin duke marre ndonje rryshfet, ta kishe publikuar dhe ai te te kish akuzuar disa here si kriminel mafioz … besoj se do kishe ndonje dyshim mbi arsyen pse ti dhe jo ata te tjeret!
  Edhe une veshtire se do te besoja vertetesine e “perceptimit” (se per perceptim po flasim ne rastin tone) te tij mbi shpejtesine tende ;)

  2- me sa kam kuptuar une deri tani, nuk behet fjale per fryrje te pajustifikuar (me doc) te shpenzimeve por per rivleresim alternativ (me perceptim pra) te te ardhurave (minuta reklame x cmim). Gjithsesi kam pershtypjen se duhet te presim procesverbalet kur te publikohen (ne mos nga tatimet do dalin kur ti kerkoje prokuroria se i ka hyre asaj pune prej kohesh)

 211. gene thotë:

  15 July 2007 @ 2:14 am

  harrova fare. edhe ne shqiperi ashtu si ne amerike duket se eshte (nese berisha ka te drejte ne ate qe tha). Te japin kohe deri ne nje date por nderkohe te lajmerojne se sa eshte gjoba po nuk i solle.

 212. visi thotë:

  15 July 2007 @ 2:58 am

  Andis gjithcka ke shkruajtur eshte totalisht ekzakte. Leon po te kujtoj qe nese lexon shkrimin e Andis vertetohen ato qe shkruajta mbasdite. Pra sic po e sheh nuk ishin fjale rrugesh ato qe thashe por burime te sakta. Top Channel te paguaje detyrimet deri me nje. Une nuk punoj qe ti paguaj tvsh Tan Hoxhes dhe ai ta mbaje ne xhepin e vet. Me vjen mire qe shteti ka filluar te tregoje qe eshte shtet. Sa per Top Channel nuk besoj te falimentoje te pakten organikisht jo sepse si televizion ka filluar te mos ndiqet me sepse eshte bere me keq se Zeri Popullit.
  Hajt naten e mire.

 213. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 3:18 am

  ZERI I POPULLIT
  Qeveria Gjobe Medias Gazetaret ne Rrezik Liria

  Tiranë- Qeveria dje ka finalizuar sulmin e saj ndaj Top Channel me një gjobë prej 12 milionë euro të dërguar përmes tatimorëve, pas kontrolleve të shpeshta pa asnjë lloj arsyeje zyrtare. Vetë kompania mediatike e ka cilësuar këtë thjesht dhe vetëm si sulm politik, ndërkohë që me Top Media janë solidarizuar edhe gazetarë, analistë, botues dhe përfaqësues të shoqatave të gazetarëve në Shqipëri. Top Media është shprehur se shuma e vendosur si gjobë është më e madhe se sasia e parave që ka qarkulluar Top Channel në më shumë se pesë vjet që nga krijimi i tij. Gazetarët e kanë vleresuar si një rrezik për të gjithë sulmin e paprecedent të qeverisë ndaj një prej televizioneve më të ndjekur në vend. Ndërkohë, në formën e protestës televizionet kanë fikur dje sinjalin e tyre për 30 minuta duke i lënë të bardhë. Pavarsisht reagimit edhe të ndërkombëtarëve për këtë sulm të hapur ndaj medias, qeveria nuk e ka ndalur represionin e saj deri në gjobitjen me një shumë marramendëse. Kjo ka ardhur pas disa kontrolleve dhe më pas edhe largimet e gjithë tatimorëve nga puna. Këta të fundit kanë pranuar se nuk kishin asnjë objektiv në kontrollet e tyre, ndërkohë që kompania mediatike ka vënë në dispozicion gjithë dokumentat. Por asnjë prej këtyre ballafaqimeve nuk e ka ndalur qeverinë në qëllimin e saj për të mbyllur gojën e së vërtetës, siç është shndërruar televizioni Top Channel për shqiptarët brenda dhe jashtë kufijve. Në deklaratën e gazetarëve dhe analistëve, botuesve dhe përfaqësuesve të shoqatave të gazetarëve thuhet se ky shërben si paralajmërim dhe sinjal për rrezikun serioz që i kanoset lirisë së medias në Shqipëri dhe që vjen pas përshkallëzimit të presionit ekonomik të qeverisë mbi mediat. “Ne solidarizohemi me kolegët tanë të TOP CHANNEL, për të kundërshtuar fuqimisht një akt të tillë, duke e interpretuar atë qartazi jo vetëm si një akt absurd të administrates tatimore, por duke konstatuar me keqardhje se ky veprim apo kjo mënyrë të vepruari, pas një serie veprimesh të tjera kundër këtij kanali, është një rrezik dhe goditje për të gjithë median shqiptare në tërësi. Eshtë një kërcënim për ata që ndërmarrin investime në media, është një kërcënim i lirisë së shprehjes për të gjithë komunitetin e gazetarëve, analistëve, krijuesve të mediave shqiptare, të cilët janë direkt të ekspozuar ndaj presionit ekonomik të qeverisë, në çastin që mediat ku ato punojnë janë të rrezikuara ekonomikisht nga veprimi arbitrar i qeverisë dhe administratës së saj”. Kurse në fund të kësaj deklarate thuhet: “Ne kërkojmë anullimin e menjëhershëm të kësaj gjobe, ashtu si dhe ndërprerjen e të tilla akteve arbitrare fund e krye dhe shtrimin e një fryme dialogu dhe bashkëpunimi mes qeverise dhe medias për të forcuar lirinë e shtypit, për të garantuar më tej të gjithe kuadrin formal ligjor të ekzistencës dhe veprimit të mediave shqiptare. Ne ftojmë të solidarizohen me ne në këtë peticion të gjithë ata që ndajnë me ne shqetësimin tonë rreth situatës së krijuar”.

  .

 214. visi thotë:

  15 July 2007 @ 3:22 am

  Zeri Popullit mos u lodhni shume duke mbrojtur Topin se eshte Topi qe ju mbron juve. Se shpejti Top-Channel do quhet Top-Rama (meqe ra fjala ky i fundit ka 50% te aksioneve ne kete televizion)

 215. Brigadieri thotë:

  15 July 2007 @ 3:29 am

  Jam i gezuar , kam nje shprese se do vendoset rregull dhe ligj ne atdheun tim qe e dua fort :P :P

 216. Brigadieri thotë:

  15 July 2007 @ 3:33 am

  Eh si jane keto pune more miq , thone qe politika eshte kurv.e , te ngre , te ngre shume shpejt , por pastaj te perplas perdhe .

 217. zeus thotë:

  15 July 2007 @ 3:58 am

  tomi,

  puna e shkolles aplikohet ne keto shtete:
  Arizona
  Florida
  Idaho
  New York
  Oregon
  Texas
  Washington
  California

  Shyqyr zotit qe une studioj ne Texas dhe punen gjate veres e bej ne California sepse ne traffic school jam bere si i shtepise, e marr cdo vit :)
  Nejse ti shume mire bere qe nuk protestove, edhe nese ke nder mend ta protestosh gjoben, mos kundershto asnjehere policin po beje ne gjykate me vone. Polici nuk u tregua shume i bute me mua sepse me pa qe isha me radar detector :) Faktikisht ai me shpetoi sepse une isha te pakten me 110 milje ne ore kur detectori filloi te me lajmeronte dhe megjithese frenova si i cmendur, prape kur hyra ne zonen e lokalizimit nga radari isha 80 milje ne ore :) Po te me kishte kapur me 110 do ishte felony sepse do isha 60 milje mbi limit dhe kjo ne California 1 qe eshte me keq se Llogaraja :)

 218. klaus thotë:

  15 July 2007 @ 5:20 am

  Ervib Baku/ Mund ti pergjigjesh ketyre dy pyetjeve

  1. Top Channel eshte ne sherbim te popullit apo te individit Edi Rames?

  2. Loja qe beri Tan Hoxha me Sander Frangajn per Supersportin te kishte ndohur ne nje shtet europian a mund te ma thuash se cfare pasojash do kishin keta 2 pronare mediash????besoj nje gjobe prej 12 milione euro do ishte pak…

 219. Leon thotë:

  15 July 2007 @ 12:12 pm

  Andisi dhe visi,
  Top Channel”
  Nga kontrolli i ushtruar në këto kompani, tha drejtoresha Picari, rezulton se, “Top Channel” është një kompani, të cilës asnjëherë nuk i është ushtruar kontroll nga organet tatimore që nga krijimi dhe fillimi i veprimtarisë së saj. Në kuadrin e ushtrimit të detyrave funksionale dhe lajmërimit për ushtrim kontrolli në këtë kompani, organet tatimore nuk kanë gjetur mirëkuptim dhe bashkëpunim me këtë kompani. Përkundrazi, inspektorët nuk janë lejuar të futen as në ambientet e shoqërisë, nuk u janë vënë në dispozicion dokumentacionet e nevojshme dhe u është ushtruar presion psikologjik dhe mediatik. Këto pengesa, theksoi ajo, janë dokumentuar edhe në procesverbalet e datës 02.04.2007; 05.04.2007; 06.04.2007; 10.04.2007. Pas kësaj, në zbatim të nenit 53 të ligjit 8560, datë 22.12.1999 “Për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë” i ndryshuar, me vendimin numër 1588/5 datë 3.4.2007, kjo shoqëri është penalizuar nga dega e Tatimpaguesve të Mëdhenj, për moslejimin e ushtrimit të kontrollit.

  Sipas kuadrit ligjor, më konkretisht nenit 36 të ligjit numër 8560, datë 22.12.1999 “Për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë” i ndryshuar, organet tatimore kanë të drejtë të vlerësojnë me metoda alternative detyrimet tatimore të shoqërive që rrjedhin nga veprimtaria e tyre.

  ————————————————————————————————————————————————————

  Vlen të përkujtohet fakti se kontrollet dhe penalizimet janë shtrirë vetëm në ato shoqëri që janë në të njëjtën pronësi me “Top Channel”, apo që kanë aktivitet të drejtpërdrejtë me këto shoqëri. Gjithashtu, një rast i paprecedent në krejt historikun e tatimeve shqiptare lidhet me kohëzgjatjen 7-mujore të kontrolleve, në kundërshtim të hapur me ligjin.

  Gjoba u vendos brenda ditës

  Një tjetër shkelje e përmasave skandaloze lidhet me faktin se gjoba e vendosur nga Tatimet nuk u firmos nga inspektorët që kryen kontrollet, sepse këta të fundit refuzuan ta nënshkruajnë atë, duke qenë se ishte në shkelje të hapur me ligjin shqiptar. Edhe pas presioneve të shumta, ata refuzuan të firmosin dhe u përballën me shkarkimin nga puna, duke zgjedhur këtë alternativë në vend të një procedimi penal për shkelje të rënda në detyrë, për shpërfillje dhe abuzim me ligjin në rast firmosjeje. Menjëherë pas shkarkimit, inspektorët u zëvendësuan me 4 kolegë të tyre, “besnikë të kauzës” së Kryeministrit të vendit, për të luftuar çdo media që nuk e përkrah. Almir Duli, Baftjar Koldashi, Ramazan Sulejmani dhe Ramiz Sula, nënshkruan të njëjtën ditë që u vendosën për të zëvendësuar kolegët e tyre të shkarkuar, pa pasur mundësi fizike e kohore për të shqyrtuar materialin. Kjo përbën një veprim të paprecedent në historinë e tatimeve shqiptare, që një gjobë e kësaj mase të vendoset nga persona që nuk e njohin situacionin e firmës, por mjaftohen me një urdhër eprori, pa konsultuar më parë dokumentacionin e vënë në dispozicion nga subjekti dhe vlerësimet e paraardhësve të tyre, të cilët kanë kryer kontrollet në terren, duke nxjerrë rezultatet dhe vlerësimet përkatëse. Ky është një tjetër fakt se ky vendim është marrë në arbitraritet të plotë, ku persona që nuk kanë lidhje me kontrollet e ushtruara shërbejnë si kamikazë politikë
  —————————————————————————–
  Hapini syte dhe lexoni…Mos flisni kodra pas bregut!!
  Nenvizoj se gjoba eshte quajtur e nxituar nga vete shume ministra te qeverise!!!

 220. Roberto thotë:

  15 July 2007 @ 12:14 pm

  Gerta Picari thote: “Top Channel”, për 5 vjet, 1.3 miliardë lekë evazion fiskal

  Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Gerta Picari, gjatë një deklarate për shtyp ditën e djeshme, tha se, nga kontrollet e ushtruara nga njësitë e tatimpaguesve rezulton se, shoqëritë “Valtelina” (Lori Cafe), “Aris”, “Mërkuri” (Ylli Cafe), “DigitAlb”, “Super Sport”, “Top Albania Radio”, “Top Record” , “Video Grafik Agjenci”, “Shqip”, “Top Channel” kanë një kohë të gjatë pa u kontrolluar, disa prej tyre 5 vjet, ndërsa një pjesë, që nga fillimi i ushtrimit të aktivitetit të tyre. Nga analiza e riskut ka rezultuar se pagesat e kryera pranë organeve tatimore kanë qenë minimale dhe në pjesën dërrmuese të rasteve kanë deklaruar aktivitetin (bilancin) e tyre me humbje, ndërkohë që kanë lidhje biznesin dhe transaksione në shuma të konsiderueshme me njëra-tjetrën.

  “Top Channel”

  Nga kontrolli i ushtruar në këto kompani, tha drejtoresha Picari, rezulton se, “Top Channel” është një kompani, të cilës asnjëherë nuk i është ushtruar kontroll nga organet tatimore që nga krijimi dhe fillimi i veprimtarisë së saj. Në kuadrin e ushtrimit të detyrave funksionale dhe lajmërimit për ushtrim kontrolli në këtë kompani, organet tatimore nuk kanë gjetur mirëkuptim dhe bashkëpunim me këtë kompani. Përkundrazi, inspektorët nuk janë lejuar të futen as në ambientet e shoqërisë, nuk u janë vënë në dispozicion dokumentacionet e nevojshme dhe u është ushtruar presion psikologjik dhe mediatik. Këto pengesa, theksoi ajo, janë dokumentuar edhe në procesverbalet e datës 02.04.2007; 05.04.2007; 06.04.2007; 10.04.2007. Pas kësaj, në zbatim të nenit 53 të ligjit 8560, datë 22.12.1999 “Për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë” i ndryshuar, me vendimin numër 1588/5 datë 3.4.2007, kjo shoqëri është penalizuar nga dega e Tatimpaguesve të Mëdhenj, për moslejimin e ushtrimit të kontrollit.

  Sipas kuadrit ligjor, më konkretisht nenit 36 të ligjit numër 8560, datë 22.12.1999 “Për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë” i ndryshuar, organet tatimore kanë të drejtë të vlerësojnë me metoda alternative detyrimet tatimore të shoqërive që rrjedhin nga veprimtaria e tyre. Sipas Picarit, “monitorimi i kryer nga KKRT-ja, i cili është i vetmi institucion ligjor i specializuar për monitorimin e mediave, zbardh faktin se, në periudhën prill-maj 2005 rezulton se, “Top Channel” ka deklaruar vetëm 23 % të të ardhurave reale të realizuara nga shitja e reklamave. Pra, evazioni është në masën 77 %. Ky konkluzion është nxjerrë nga vetë KKRT-ja e asaj kohe e drejtuar nga Halil Lalaj, në raportin për monitorimin e hollësishëm të periudhës 2002–2005.” Nga ana tjetër, theksoi ajo, organi tatimor, duke përdorur metodat alternative që shpjeguam më sipër konkludon se, për periudhën 2002-2007 “Top Channel” në vitin 2002 ka deklaruar 57 punonjës, ndërkohë që në shkurt të vitit 2007 janë deklaruar 216 punonjës. Ky numër punonjësish, nuk i përgjigjet realitetit mediatik shqiptar dhe flet qartë për abuzimet dhe fshehjet e sigurimeve shoqërore. Gjithashtu, niveli i pagave të deklaruara nga “Top Channel” është në kufijtë minimalë, duke deklaruar paga të njëjta me sektorin e industrisë me fason, ku siç dihet punojnë njerëz të pakualifikuar. Gjithashtu, krahasuar me nivelin e pagave të Televizionit Publik Shqiptar (TVSH), ato janë rreth 50 % më të ulëta.

  “DigitAlb”

  Ndërsa, për shoqërinë “DigitAlb”, Picari tha se rezulton që, për periudhën 2005-2007 ka importuar gjithsej 2.044.000 karta rimbushëse, nga të cilat 1.110.000 janë karta të kompanisë “Super Sport” dhe 934 000 ose 47 % janë karta “DigitAlb”.

  Nga 934 000 karta “DigitAlb”, rezulton se, 440 000 karta janë të paspecifikuara në origjinën e blerjes së mallit dhe në deklaratën doganore sipas afatit të përdorimit. Ky mosdeklarim i afatit të përdorimit është bërë me synim shmangien e detyrimeve tatimore, duke deklaruar në shitje kartat me afat përdorimi 1-vjeçar në karta me afat përdorimi 1-mujor. Sipas informacionit të marrë deri tani nga kompanitë “Vodafone” dhe “AMC’, me të cilat shoqëria “DigitAlb” ka kontratë shërbimi për aktivizimin e kartave “DigitAlb” rezulton se, 330 000 karta të aktivizuara me SMS janë të padeklaruara në shitje nga ana e kësaj shoqërie. “Pra, kjo shoqëri nuk ka paguar TVSH-në dhe detyrimet e tjera, duke shmangur detyrimet që rrjedhin nga aktiviteti i saj. Përballë këtij realiteti shifrash, shoqëria “DigitAlb” ka nxjerrë një bilanc me humbje”, - tha Picari.

  “Lori Cafe”

  Sipas saj, për shoqërinë “Valtelina” (Lori Cafe) ka rreth 2 javë që organet tatimore kanë përfunduar kontrollin e kësaj shoqërie dhe është evidentuar se ky subjekt për 5 vjet ka tregtuar 1 300 tonë kafe, nga e cila vetëm për vitin 2006 ka tregtuar 700 tonë ose 54 % të të gjithë sasisë. Ndërsa, për vitet e tjera kjo shoqëri ka tregtuar mesatarisht 125 tonë ose 12 %, çka flet për evazionin fiskal në përmasa tejet të mëdha që ka pasur kjo firmë për vitet e mëparshme. Sipas Picarit, shitjet e padeklaruara që vijnë si rezultat i manipulimit të procesit të përpunimit, duke rritur në mënyrë fiktive firot nga ky proces, gjë e cila çon në mosdeklarimin e një sasie prej 64.5 tonë kafeje. Ky fakt vërtetohet nga diferenca e konsiderueshme e ambalazhit, e cila është 50 % më shumë sesa shitjet e deklaruara nga kjo shoqëri (Kristaf alumini, që përdoret për ambalazhim). Pra, ka një mosdeklarim të çmimit real të shitjes së kafes. Shoqëria ka deklaruar çmimin mesatar të shitjes me 540 l/kg. Nga investigimet e kryera në treg, rezulton se çmimi real i shitjes varion nga 700 l/kg deri në 3 000 l/kg, kurse çmimi masiv është 1 100 l/kg. Rivlerësimi tatimor është bërë me 700 l/kg, pra me çmimin minimal të investiguar në treg dhe jo me çmimin mesatar apo maksimal.

  “Kjo shoqëri ka deklaruar me humbje për vite me radhë dy lokale (bar-kafe), të cilat ndodhen përkatësisht te hotel “Sheraton” dhe ETC. Shoqëria “Valtelina”, nuk ka deklaruar numrin real të punonjësve dhe sipas rezultateve të kontrollit, për punonjësit e regjistruar është bërë deklarimi i pagës minimale për të shmangur detyrimet e sigurimeve shoqërore”, - tha Picari.

  “Aris” sh.p.k

  Për shoqërinë “ARIS” shpk. (Gjirokastër), furnitor i vetëm i “Valtelinas” (Lori Cafe), tha Picari, rezulton se për të gjithë periudhën 2002-2007 kjo firmë ka importuar 8 200 tonë kafe. Nga kontrolli konstatohet se, mbi 3 000 tonë kafe janë deklaruar shitje me fatura false. Për këto shitje, shoqëria ka prerë mbi 2 500 fatura shitjeje fiktive, nga të cilat 1 300 fatura shitjeje ose 1 600 tonë kafe për llogari të subjekteve që nuk ekzistojnë të regjistruara në organet tatimore dhe mbi 1 200 fatura shitjeje ose 1 400 tonë kafe për llogari të subjekteve që deklarojnë se nuk janë furnizuar nga kjo shoqëri.

  “Gjithashtu, çmimi mesatar i shitjes që ka aplikuar shoqëria për vitet 2002-2007 varion nga 190 deri në 210 lekë/kg, ndërkohë që nga investigimet e kryera, këto çmime janë dukshëm nën nivelin real të çmimeve të tregut. Kjo ka bërë që shoqëria “ARIS” shpk, për të gjithë këtë periudhë, të rezultojë me tepricë të lartë kreditore dhe të mos paguajë asnjë qindarkë TVSH për llogari të tatimeve”, - tha ajo. “Gjatë kontrolleve të kryera në shoqërinë “Mërkuri” (Ylli Cafe) vërehen të njëjtat fenomene dhe probleme si në shoqërinë “Valtelina”, - tha Picari.

  Drejtoresha e Tatimeve, Picari, theksoi se, “ndërkohë, është duke vazhduar investigimi i shitjeve të kryera në treg nga organet tatimore dhe administrata tatimore siguron të gjithë tatimpaguesit se do të vijojë kontrollet në të gjitha kompanitë që nuk i janë nënshtruar kontrolleve sipas ligjeve në fuqi, duke garantuar se qëllimi i këtyre kontrolleve është vetëm zbatimi i ligjit dhe garantimi i rregullave të njëjta për të gjithë kompanitë që operojnë në treg.”

 221. sapere aude thotë:

  15 July 2007 @ 12:18 pm

  Opo t’ja luje fene, t’i shkaterroje fare! :)
  Bravo Berisha!

  Sot lexova nje shkrim te Andrea Stefanit ne Shqip. Titulli: “Trap” :) Une them se Shqiperia eshte me e bukur pa Top Channel, pa Shqip etj.

  Jepi Berisha, jemi me ty! :)

 222. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 12:20 pm

  KLAUS ! Ke shume te drejte !

  Besoj se Ervin Baku qe eshte ne France si une, duhet ta dije shume mire sesa u denuan te tre kompanite celulare ne France, sepse kishin rene ne ujdi per tregun, dhe rrjedhimisht ç’mimet i konkordonin me njeri-tjetrin : shkurt buhabeti, kishin fallcifikuar konkurrencen ne dem te qytetareve qe paguanin ç’mime teper te larta sesa BE-ja.

  E pra, kompania gjigante boterore e Telefonise, ORANGE - filiali i FRANCE TELECOM bashke me “motrat” e saja - konkurente, BOUYGUES TELECOM DHE SFR jane denuar para 2 vjetesh me shume astronomike prej 534 MILION EUROSH GJOBE
  ___________________________________________________________________________

  “La Cour d’appel de Paris a finalement confirmé la décision du Conseil de la concurrence contre Orange, Bouygues, et SFR dans l’affaire dite du “cartel des mobiles”. Le 30 novembre 2005, les trois opérateurs étaient condamnés à plus de 534 millions d’euros pour entente sur le marché de la téléphonie mobile, entre 2000 et 2002.”
  ___________________________________________________________________________

  Siper e keni dhe frengjisht vendimin e gjykates se Apelit, e cila konfirmon gjoben astronomike.

  Pra, praktika te tilla egzistojne gjithandej, kur kompanike shkelin ligjin, dhe nuk tha njeri se po preket nga Shteti Francez liria e fjales apo e KOMUNIKIMIT (me celular), apo e berjes Bizness …

  Pra, keshtu duhej ta HANTE dhe Dixhitalb dhe SAT qe vjet, kur ja ngopen tere abonteve ne mes te kontrates, per t’i detyruar te blinin edhe SuperSportin gjate kampionatit Boteror … turp !

 223. sfidanti thotë:

  15 July 2007 @ 12:26 pm

  Dikush nga bashkefolesit tha :

  Tani, duhen te shofim dhe shkaqet e kesaj gjobe, ç’fare shkelje kishte nga TCH … por sidoqofte gjoba eshte teper e madhe. Por ku i dihet, mbase ata te TCH e perballojne, mbase i jep ndonje dore LEK Edi Rama si aksioner i TCH, sepse per te e di gjithe Tirana (te pakten Noteret e Tiranes), se prek milionat per ç’do pallat te ndertuar ne Tirane.

  Po te marresh kete ane, edhe TCH nuk eshte se i ka te gjitha fitimet me “nder” - kujtoni aksionerin VAJDIN LAME se ku perfundoi … pra parate e droges le t’i marri shteti, te ndertoje ndonje “hidrocentral” me mire.

  Vajdinin dhe Tanin i njeh nje dynja per vrasjet e trafiqet, po ti dil ne shesh e bej krra- krra te henen per nje dore krimineli, nje eskobar i Shqiperise, bashke me te tjeret.

 224. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 12:27 pm

  Leon, gjoba mund te jete e egzagjeruar, mund te jete disi e padrejte, por jo se TCH nuk e meriton, biles une them se dhe Sat Plusi (i Klanit) e meriton nje gjobe te mire, sepse ja kane bere borxh qytetareve Shqiptar … Nuk mund te themis e TCH i ka te gjitha gjerat OK. Veta ata e kane pohuar se, “pasi kontrollet zgjaten 2 muaj, nuk i lejuam me tatimoret” - pra edhe ata benin si GARIPA kundrejt funksionareve te shtetit, here duke u mbrojtur pas deputeteve e here duke kercenuar me kamera te fshehta tatimoret, siç ishte rasti i A. Rrenges apo te tjere.

  Ca te thuash, jane mesuar te SHIJNE keto vite ata, tani qe po i shtrengohet rripi, behen si bisha.

 225. sapere aude thotë:

  15 July 2007 @ 12:30 pm

  sfidant, nuk eshte problemi nga kane ardhur leket. Problemi eshte shume i thjeshte: kane shkelur ligjin apo jo?

  Nese po, Berisha nuk eshte burre po s’i shkoi kesaj pune deri ne fund. Keta qe mbrojne Top Ramen, e bejen thjeshte pse anojne nga e majta, anojne nga PS-ja. Nuk i behet vone njeriu per liri fjale. Jo se ajo s’ka rendesi, por se ajo nuk eshte ne rrezik fare. Mjafton te lexosh Mustafa Nanon, Andrea Stefanin dhe ndonje analist tjeter te Shqipit per te pare se sa ne rrezik eshte liria e fjales.

  Ne rrezik eshte liria per te vjedhur, liria per t’ia futur shtetit, liria per t’ia futur popullit. Keto jane ne rrezik, ndaj jane mobilizuar me kuç e me maç njerezia per te mbrojtur “lirine”! :)

 226. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 12:31 pm

  Vajdinin dhe Tanin i njeh nje dynja per vrasjet e trafiqet, po ti dil ne shesh e bej krra- krra te henen per nje dore krimineli, nje eskobar i Shqiperise, bashke me te tjeret
  _____________________________________________________________________________

  Vella, ca te bej se vetem ne daten 20 ne darke mberrij ne Shqiperi, dhe s’mund te jem te Tirane ne henen ( e kam prepre bilet qe para 1 muaji), por po te isha, edhe mund te dilja …. nuk eshte se e kam per here te pare mitingjet apo protestat, kam marre pjese ne dhjetra te tilla, dhe siç e tha Saliu : ‘une nuk kam asnje gje kunder mitingjeve, ato jan pasioni im” - kjo vlen tamam dhe per mua :) ;)

 227. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 12:38 pm

  Nuk i behet vone njeriu per liri fjale. Jo se ajo s’ka rendesi, por se ajo nuk eshte ne rrezik fare. Mjafton te lexosh Mustafa Nanon, Andrea Stefanin dhe ndonje analist tjeter te Shqipit per te pare se sa ne rrezik eshte liria e fjales.

  Ne rrezik eshte liria per te vjedhur, liria per t’ia futur shtetit, liria per t’ia futur popullit. Keto jane ne rrezik, ndaj jane mobilizuar me kuç e me maç njerezia per te mbrojtur “lirine”!

  ===================================================================

  Ke te drejte ! Po te ishte Shqiperia si Kolumbia apo si Venezuela, njerez si Andre Stefani apo Mustafa Nano do te qelbeshin neper burgje prej vitesh tashme, ne mos do te ishin pushkatuar … fakti se ata dhe shume te tjere si ata shkruajne ç’fare t’ju doje qejfi neper gazeta e thone ç’fare t’ju doje b*tha neper TV e Radio, tregon se liria e fjales egziston. Fakti tjeter, eshte se praktikisht asnje gazetar nuk eshte arrestuar e burgosur, asnje gazetar nuk eshte proceduar penalisht nga administrata shtetore, ne menyre qe t’i mbyllnin gojen, perveç … gazetarit te “TemA”, CELO HOXHA, te cilin e burgosi per 2 muaj SOLLAKU

  Sa per anekdote, atehere jo vetem qe nuk ngriti zerin as TCH, as Vizion Plus, as Zeri i Popullit dhe as Gazeta Shqiptare, por te gjithe thoshin se u “kap fallcifikatori”. Po po, “fallcifikatori” u arrestua, qe kritikonte dite per dite Ramen dhe Sollakun neper artikujt e tij. :(

 228. sfidanti thotë:

  15 July 2007 @ 12:39 pm

  Vajdinin dhe Tanin i njeh nje dynja per vrasjet e trafiqet, atehere perse duhet dale ne PROTESTE PER TE MBROJTUR BIZNESET E KRIMIT TE KETYRE PERSONAVE.

  GJITHSESI GODITJA QE I BEN QEVERIA NE KETE RAST SKA ASNJE DYSHIM QE ESHTE SELEKTIVE.

  QEVERIA BERISHA NE QOFTE SE DO TE LUFTOJE KRIMIN DUHET TJA FILLOJE EDHE ME NJE PJESE TE MIRE TE BIZNESEVE BLU QE GJENDEN RRETH TIJ PO AQ LAVATRICE SI TCH, SE NE TE KUNDERT GODITJA NUK KA SI MOS TE QUHET SELEKTIVE.

 229. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 12:43 pm

  QEVERIA BERISHA NE QOFTE SE DO TE LUFTOJE KRIMIN DUHET TJA FILLOJE EDHE ME NJE PJESE TE MIRE TE BIZNESEVE BLU QE GJENDEN RRETH TIJ PO AQ LAVATRICE SI TCH, SE NE TE KUNDERT GODITJA NUK KA SI MOS TE QUHET SELEKTIVE.

  =================================================================

  Ke te drejte ne kete pike !

  Macchiaveli thote se politika eshte aparenca. (Rama kete e ka mesuar mire; Berisha nuk e cilesoi kot pardje : “njeriu i fasadave”)

  Ndaj, per t’e qene kredibel tatimoret duhet te kontrollojne e mundesisht te denojne edhe ata qe shkelin ligjin, por qe jane benjaminet e krahut ne pushtet : keshtu jepet tamam aparenca se ligji funksionon per te gjithe, pak a shume njelloj

 230. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 12:56 pm

  Nesër, protestë te Kryeministria

  KOSOVARËT DREJT TIRANËS : EDHE NE NË PROTESTA TE BERISHA

  Të hënën, në orën 10:00, përpara Kryeministrisë për të protestuar kundër agresionit të lirisë së fjalës në vend do të marrin pjesë edhe shqiptarët e Kosovës, të cilët ndodhen në bregdetin e vendit amë për pushimet verore. Në një letër drejtuar Kryeministrit Berisha, një grup qytetarësh kosovarë, pjesëtarë të organizatës “Smart”, bëjnë me dije se ka nisur një sensibilizim i madh për të shpëtuar vendin nga një e keqe e madhe që i kanoset, rrënimi i imazhit, rritja e konfliktualitetit, të cilat çojnë pashmangshmërisht kah dëmtimi i çështjes së Kosovës. Në letrën e hapur, drejtuar Kryeministrit Berisha, organizata “Smart” nga qyteti i Vushtrisë, thekson se “gjoba e vënë ditë më parë për ‘Top Channel‘, në shumën prej 13 milionë eurosh, është 13 milionë pështyma në fytyrat e shqiptarëve anembanë botës dhe të ardhurave të tyre. Ne, si qytetarë të Kosovës, ndihemi shumë krenarë që jemi me nacionalitet të njëjtë me DigitAlb-in dhe ‘Top Channel‘, sepse fundja SHQIPËRIA jote me ‘tolerancë zero‘ ndaj krimit identifikohet që prej 3 vjetësh me ‘DigitAlb‘ dhe ‘Top Channel‘”.

  Organizata joqeveritare “Smart” ka filluar të sensibilizojë qytetarët e Kosovës që janë në Shqipëri për pushime dhe ata që do të vijnë atje deri të hënën në mëngjes për protestën, e cila do të jetë para qeverisë të hënën në ora 10:00, si shenjë pakënaqësie për kanalin që t‘i fundja do të duhej të krenoheshe me të. “Kosova dhe shqiptarët e Kosovës kurrë nuk do t‘ua falin këtë gjest, që është ndër më të këqijtë që ju keni aplikuar deri në këto ditë, e ti e di mirë se sa simpati ka pasur qytetari i Kosovës për ty. Tash e tutje, pa doreza po të them që kemi filluar të të krahasojmë me ndonjë të Rusisë, të cilët me çdo kusht po mundohen që ta lënë Kosovën nën Serbi, ashtu edhe ti je duke vepruar me ‘Top Channel‘, vetëm se ti po e bën këtë për dy pika:

  1. Që ‘Top Channel‘ të ndjekë politikat e tua. 2. ‘Top Channel‘ të mos ekzistojë më. Z. Doktor, unë e di që ti ke qeshur me 15 minutat e errësirës, por besomëni që shumë fëmijë të Shqipërisë, Kosovës dhe trevave mbarë shqiptare kanë qarë për vetëm një arsye, sepse për 15 minuta nuk kanë mundur t‘i përcjellin programet e tyre në ‘Bang Bang‘ dhe ‘Çufo‘, por jo vetëm kaq, sepse të njëjtën gjë e kanë bërë të gjithë ata që kanë ndjenja pas fjalës ‘NATEN E MIRE‘ të Ilir Paços në ora 22:45. Stafit të ‘Top Channel‘ dhe ‘DigitAlb‘ i urojmë suksese të mëdha e pa probleme dhe i sigurojmë ata, që sikurse për luftën në Kosovë, do të rreshtohemi edhe para ndërtesës së ‘Top Channel‘ përballë policisë për të mos e mbyllur këtë media”.

  ===============================================================

  ” Në letrën e hapur, drejtuar Kryeministrit Berisha, organizata “Smart” nga qyteti i Vushtrisë, thekson se “gjoba e vënë ditë më parë për ‘Top Channel‘, në shumën prej 13 milionë eurosh, është 13 milionë pështyma në fytyrat e shqiptarëve anembanë botës dhe të ardhurave të tyre ”

  ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

  C’fare thone keta more ?!!!!! Vertet qenka gjoba “13 milion peshtypa per te gjithe Shqiptaret” ?!!!!!!!

  PO LAJMI I RREME PER VJEDHJEN E ORES SE BUSH, SA MLILIARDE PESHTYPA DHE SA E DEMTOI KY LAJMI I RREME I TRASMETUAR NE GJITHE BOTEN NGA TCH, IMAZHIN E SHQIPERISE DHE SIDOMOS IMAZHIN PER KOSOVEN ( CF VIZITEN E BUSH ) ?!

  Apo keto nuk i llogarit njeri ?! Ai lajm i rreme ishte goditja me e madhe e imazhit te Shqiperise, sepse videot e atyre momenteve te shperndara neper Internet qerkullojne edhe sot e kesaj dite neper forumet SERBE e GREKE, pa llogaritur ketu TALLJET qe bene gazetat e gjithe botes me Shqiperine.

  Jam gjetur shume ngushte, kur nje gazete ne France, 20 Minutes, ne websitin e saj shkruante me ironin therese se : “JA PERSE SHIQPTARET E DUAN KAM BUSHe” - me demek, meqe i VODHEN OREN !!! :( :( :(

  Ky ishte rrenim per imazhin tone, qe u ngrit shpejt gjate vizites se BUSH, dhe u shkaterrua po aq shpejt nga lajmi i rremi i TCH dhe Carlo Bollinos !

  =================================================================

  Duket ne kete pasazh se kjo organizate qenka e “paguar” nga TCH per t’i sherbyer si avokate, sepse nuk hezitoka te thote edhe marrezira :

  “Tash e tutje, pa doreza po të them që kemi filluar të të krahasojmë me ndonjë të Rusisë, të cilët me çdo kusht po mundohen që ta lënë Kosovën nën Serbi”

  Medemek, fakti se TCH hengri gjobe, do t’a leje Kosoven me Serbine ? Apo ngaqe imazhi i shqiperise u prish, Kosova e “hengri” ?

  Ca lidhje e shkurter mor Zot !!!

  Budallenjte qenkan me thase neper anet tona …

 231. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 1:00 pm

  Artikulli Qeshakar lart, eshte i “SHQIP”, qe mos te kemi ekuivoke

 232. gene thotë:

  15 July 2007 @ 1:10 pm

  lidhja nuk eshte aq e shkurter sa thua ti

  nese shqipetaret nuk arrijne te tregojne se duan ta mbrojne lirine e shtypit (se per ate behet fjale e jo per denglat qe duan te shesin) edhe nga qeveritaret e tipit berisha atehere nuk meritojne te konsiderohen te qyteteruar dhe barabaret nuk meritojne te kene shtetin e tyre.

  Deri sot insitucionet shqipetare i kane rezistuar lloj lloj sulmesh nga i forti i rradhes dhe kjo eshte merite e shoqerise qe i mbeshtet.

  Kjo e sotmja eshte vetem nje tjeter tentative e berishes per te shtrire tentakulat dhe nje tjeter mundesi per shoqerine shqiptare per te treguar se jemi njerez te cileve i pelqen liria e shtypit, jane te gatshem ta mbrojne dhe dine si ta bejne nje gje te tille. Mund edhe te tregojme se nuk e pranojme perdorimin e organeve tatimore si mjet per te goditur kundershtaret qofte edhe thjesht nepermjet denimeve selektive.

 233. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 1:15 pm

  “Trap”

  Andrea Stefani - 15/07/2007 - Gazeta “Shqip”

  CITATE NGA KY ARTIKULL, PER TE VERTETUAR “MUNGESEN E LISIRE SE FJALES” NE SHQIPERI :

  “Berishës i duhet Kryeprokurori që ta përdorë sikundër përdorte dje diktatori Hoxha Sigurimin e Shtetit, i duhet që t‘i fusë tmerrin mbarë shoqërisë, ta bëjë atë të heshtë jo vetëm kundër Berishës, por edhe kundër korrupsionit të qeverisë Berisha. Dhe të nënshtrohet e të pranojë despotizmin e tij duke braktisur liritë e veta, lirinë e fjalës dhe demokracinë”
  ___________________________________________________________________________

  “Çfarë po ndodh? Mos pas kurrizit të demokracisë shqiptare janë bërë pakte të fshehta? Mos vallë autoritarizmi ka mundur të lobojë më me sukses në qarqet perëndimore, duke e futur demokracinë në një kurth që në anglisht, në gjuhën që përdor edhe diplomacia, i thonë edhe “trap”? Apo mos ndoshta Berisha ua ka bërë mendjen aq dhallë perëndimorëve, duke u shtirë si kalorës i ligjit, sa në emër të luftës kundër korrupsionit dhe “stabilitetit”, autoritaristit Berisha i është dhënë “licencë” për të shkatërruar gjithçka, deri edhe lirinë dhe demokracinë?”

  ___________________________________________________________________________

  “Parashikimi ishte i saktë. Berisha, dje ndërkombëtarisht i shpallur armik i medias së lirë dhe sot kasap i saj, e ka ngritur hanxharin kundër “Top Channel”, kundër kritikës së këtij stacioni që e lë pa gjumë, kundër fjalës së lirë që, sikundër të gjithë despotët, ai e urren për vdekje. Ironia është se ky agresion mafioz kundër lirisë së fjalës bëhet nën flamurin e luftës kundër evazionit. Ironia është edhe se ca diplomatë dhe vëzhgues perëndimorë të përgjumur, ose të korruptuar në Tiranë, nuk duan të shohin se satrapi i pandreqshëm e ka ngulur këtë herë thikën në kockën e të gjitha lirive, te liria e medias.”

  ___________________________________________________________________________

  “Kënaqen që Berisha pret me servilizëm dhe hipokrizi Presidentin amerikan Bush dhe bëjnë sikundër nuk kuptojnë që vota e fshehtë e simpatisë së fshehtë të Berishës shkon për Putin-in, për këtë autokrat rus që e ka shndërruar demokracinë në një demokraturë. Kënaqen me aleatin e Perëndimit, ndaj mbyllin sytë para armikut të demokracisë.”

  ___________________________________________________________________________

  “Ndërkaq, brenda vendit Berisha shfaq një fytyrë tjetër, të zymtë dhe të egërsuar. Politika e tij e brendshme ka kohë që është ajo e shkatërrimit të të gjitha lirive dhe arritjeve të demokracisë, të institucioneve të pavarura, të medias së pavarur, të votës së lirë.”

  ___________________________________________________________________________

  “Disfata në zgjedhjet lokale i tregoi edhe njëherë Berishës se informacioni i mediave të pavarura, si “Top Channel”, është armiku kryesor i planeve të tij, se drita që këto media hedhin mbi ngjarjet nuk lejon grumbullimin e mjegullës dhe errësimin e shikimit të opinionit publik. Dhe ujku do mjegull që të grabisë. Prandaj “Top Channel” goditet me epsh, tërbim dhe urgjencë pikërisht tani, kur zgjedhjet e parakohshme janë në prag. Sepse Berisha dëshiron që në fushatë të gjëmojnë vetëm “topat” e propagandës së tij mashtruese, po ashtu sikundër lakmon që në Presidencë apo në krye të Prokurorisë të vendosë po një nga “topat” e tij.”

  ___________________________________________________________________________

  “Ka ardhur koha që ata ta mbrojnë demokracinë, lirinë e medias pikërisht nga ai person, që i shtyrë nga struktura të errëta të një sistemi që po jepte shpirt, u shfaq befas në krye të proceseve demokratike, për t‘i manipuluar rrezikshëm ato kundër demokracisë për 18 vjet rresht. Dhe nuk është hera e parë që ndodh kështu. Nuk është e para herë (as për shqiptarët) që një populli i duhet të mbrojë lirinë e vet kundër “çlirimtarit”. Sepse Berisha është tashmë një “çlirimtar” që lakmon t‘i bëjë zogjtë e lirë të medias të cicërijnë vetëm për të, duke i futur në kafazin e tij. Gjë që fëmijët e quajnë, TRAP! ”

  __________________________________________________________________________

  NE SHQIPERI PASKA VERTET NJE CENSURE TE “PA-PARE”, SAQE NUK TE LEJOKA NJERI TE KRITIKOSH … C’FARE THASH ? TE SHASH E OFENDOSH TOPA ME TOMA KE TE DUASH, KRYEMISTRIN NE RRADHE TE PARE. AQ E FORTE QENKA CENSURA E CILA PENGON LIREN E SHPREHJES, SE FJALES DHE MEDIAS SE LIRE, SAQE ANAL-ISTET TANE NUK I SHPREHIN DOT SHQETESIMET E TYRE DREJT E DREJT E ME FJALE TE SHKOQURA, POR I BIEN LARG E LARG, ME FABULA, TAMAM SI LAFONTENI PER T’I SHPETUAR CENSURES “MBRETERORE-DESPOTIKE” !

  Qenkemi vertet ne dite te pikes nga pikepamja e lirise se shprehjes dhe fjales, me keq se Kina dhe Koreja e Veriut, lereni Kuben, Venezuelen apo Rusine …

  :)

 234. LIRI thotë:

  15 July 2007 @ 1:20 pm

  NE KETE SHTET BLIEN DEPUTETET O ANDISI, DHE JO PASTAJ TCH TE MOS BLEJE 5 KOSOVARE APO TE TJERE……..

  PERSE I DUHEN ATO LEKE …………. TANIT ME SHOKE, PER KETO DITE I DUHEN PERSE TJETER.

  ANDISI THOTE :
  PO LAJMI I RREME PER VJEDHJEN E ORES SE BUSH, SA MLILIARDE PESHTYPA DHE SA E DEMTOI KY LAJMI I RREME I TRASMETUAR NE GJITHE BOTEN NGA TCH, IMAZHIN E SHQIPERISE DHE SIDOMOS IMAZHIN PER KOSOVEN ( CF VIZITEN E BUSH ) ?!

  E SI TE MOS QESHIN DHE TALLEN GJITHE EUROPA DHE BOTA ME NE O ANDISI, KUR NEVE U VEME EMRAT E TRAFIKANTEVE DHE KRIMINELEVE SHKOLLAVE NE SHQIPERI.

  ME THONI NJE VEND TJETER NE BOTE PERVEC SOMALISE NE TE CILIN KANE NDODHUR GJERA TE TILLA.

  TE GJITHA MUND TE NDRYSHOJNE POR MENTALITETI YNE ESHTE SH. VESHTIRE TE NDRYSHOJE.

  ME SA DUKET BUDALLENJTE QENKAN ME THASE NEPER ANET TONA.

 235. Julius thotë:

  15 July 2007 @ 1:20 pm

  Oj nane ketu qenka bo infermieri….

 236. sapere aude thotë:

  15 July 2007 @ 1:20 pm

  Opo t’i thuash trap kryeministrit te vendit diten e diele e te dalesh te henen te lehesh per lirine e fjales vetem ne Shqiperi mund te ndodhe. :)

 237. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 1:31 pm

  Ne Tirane eshte Shkolla “Vajdin Lame”, Liri ?

  Kush merret me keto emertimet e shkollave xhanem ? Ministria, apo Bashkia ? Me siguri qe do te kete qene njeri i nderuar e i respektuar i ndjeri, Rilindas i Vertete (i llumit shoqeror).

  :)

 238. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 1:33 pm

  Opo t’i thuash trap kryeministrit te vendit diten e diele e te dalesh te henen te lehesh per lirine e fjales vetem ne Shqiperi mund te ndodhe. :)

  _______________________________________________________________________

  Fajin nuk e ka Stefani, as TCH, fajin e kane “ata” te CENSURES qe siduket kane qene pushim sot (dite e djele) dhe e kane lene pa kotrolluar e situr shtypin e dites. Prite neser kur ta arrestojne Stafanin & co

  :)

 239. Kotherja thotë:

  15 July 2007 @ 1:34 pm

  Andisi,

  shkolla eshte ne Domje dhe emrin ja ka vene Kryeplaku

 240. Brigadieri thotë:

  15 July 2007 @ 1:40 pm

  Qente le te lehin , karvani te ece perpara . kjo eshte nje thenje e vjeter por qe vlen per gjithe koherat dhe sidomos tani ne kete situate .
  Bravo berisha , mos u terhiq nga rruga jote e vendosjes se ligjit .
  Kjo eshte rruga me e veshtire , por e sigutre te sjelle pasojat pozitive per shqiperine dhe shqiptaret .
  Eshte e veshtire se sic po e shikojme ka shume ” qen ” qe lehin kunder ” karvanit tend ” .

 241. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 1:48 pm

  Po mo brigadier po,
  Po kush eshte ke karvani pa.
  Karvani me Imamin, Ceken, Rusmajlin, Boden, Pangon, Bregun, Rulin edhe shoqet e Argites qe sillen si nexhmije hoxha?
  Ky karvan e eci perpara ?
  M u t shoferi , kake makina o brigadier

 242. Brigadieri thotë:

  15 July 2007 @ 1:52 pm

  Lume , dhe karvani i mbushur me qen eshte :D por rendesi ka qellimi , pra destinasioni i karvanit .

 243. Leon thotë:

  15 July 2007 @ 1:57 pm

  Brigadieri,
  Keto lloj thirrjesh i kam degjuar edhe ne 97-en dhe te gjithe jemi deshimtare se c’ndodhi me karvanin!!
  Mire qe theu hundet vete, po mori ne qafe nje vende te tere!!
  Mbase ngushllohesh me fakrin se nuk je i vetmi me keto thirrje!!
  Andisi,
  Ke sjelle gjithe keto komente ketu dhe shume pak argumenta…
  Te citosh fjale nga shkrimet e analisteve te “Shqip” nuk quhet argument…Mos harro se “shqip” eshte ne konflikt dhe i duhet te reagoje!!

 244. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 1:59 pm

  Po po,
  Sa pashe Salen ne TV, ne interviste pas votimit te mbremshem. Po ta shofesh pas shpatullave te Sales, gjen nje cun te bukur yll pas sales i ngref me kemishe roze e kollare blu si engjell. Zedhenesi. Fytyra e kryeministrit para mediave.
  I vellai , rahmet paste , ju vra i ri ne lufte bandash horrash.
  I ati, ka fut njerez ne burg ne kohe te dulles.
  E pra syri shef e veshi nigjon o brigadier.
  Qen apo zagare ka karvani i Sales.

 245. Cheney thotë:

  15 July 2007 @ 2:01 pm

  brigadier,

  Ke te drejte, karvani duhet te hece perpara!

  Lume,

  Ke ngaterru karvanin me qente.. :D

  Kjo ja vle per te lexu:

  “Dhe historia vazhdon si më parë…”

  Ing, Hill Mehilli
  15-07-2007

  Të shkruash për politikanët e sotëm është me të vërtetë një detyrë tepër e vështirë, në mos po e pamundur. Së pari, ata flasin përditë kaq shumë për njëri-tjetrin, sa të duket se ti do të përsëritësh ata. Vështirësia e parë është se si do t’i quash grupimin e tyre që rritet, ndryshon e përflitet çdo ditë e më shumë. Ta quash klasë, kastë, klan apo kompani. Se po t’i quash klasë, siç vetëquhen ata, do të thotë se po vazhdon lufta e klasave, po t’i quash kastë, ndoshta do ishe më afër realitetit, pasi kjo është më fluide dhe i vjen për shtat dhe faktit që ata vetë shpeshherë ia veshin gabimet kastës së politikaneve, duke nënkuptuar gjithmonë se ata janë jashtë, ndërkohë që janë më brenda se të gjithë ne, dhe pështyma që hedhin sipër u bie mbi kokë…
  Ata mblidhen shpesh në disa takime dyshe, treshe, gjashtëshe dhe kohët e fundit dhe në dymbëdhjetëshe dhe atje diskutojnë se si të anashkalojnë një rregull, një ligj, një të drejtë kushtetuese, duke e zëvendësuar atë me një fjalë apo dokument që duan të hartojnë e s’e qullosin dot. Flasin e pretendojnë se më në fund do të dali tymi i bardhë. Po në fakt ata dinë të nxjerrin vetëm tym të zi. Tym i zi, si ai i plehrave të Sharrës, që kanë filluar sërish të digjen; tym i zi, si ai i TEC-it të Vlorës, që ata mendojnë ta ndërtojnë, tym i zi, si ai që del nga makinat e që na përplaset çdo ditë në fytyrë, mëngjes, drekë, darkë.

  Por, në fakt e keqja nuk qëndron vetëm këtu, e keqja më e madhe qëndron në atë që ata e pranojnë vetë, që në politikë nuk ka moral dhe etikë, dhe ne e besojmë dhe e provojmë për ditë, e megjithatë i ndjekim përditë në ekrane e gazeta, sikur të ishin njerëzit më të mençur e më të virtytshëm të vendit. Dhjetëra mikrofona e gazetarë presin me orë të tëra në zheg e në shi, për të marrë një fjalë apo batutë nga ata njerëz, që dhe vetë s’i besojnë asaj që thonë. Kjo ndotje e madhe dhe e paparë e moralit dhe etikës, ka ndodhur sepse i bëhet hosana hapur, ditën e natën, gënjeshtrës, mashtrimit, sharjes e përqeshjes, si të ishin virtyte e jo vese. Ndotja është shpërndarë gjithandej, tek të vjetrit e tek të rinjtë, si tek ata që u kanë rënë leshtë apo u është zbardhur koka dhe mjekra, dhe megjithëse mundohen ta bojatisin ato prapë dalin sipër. E po kështu edhe ata të rinj që sapo kanë çelur dhe sapo iu ofrohet karrigia, rrumbullakosen, ju trashet qafa e u del barku tipik oriental dhe buzëqeshja në dukje e bukur iu bëhet ironike. Maten me hijen e mëngjesit. Flasin e nuk dëgjojnë, u japin këshilla këshilltarëve, duke ushqyer kështu një krenari e krekosje boshe. Megjithëse të ardhur nga shkolla perëndimore, harrojnë ç’kanë mësuar. Shikojnë lart me servilizëm dhe poshtë me brutalizëm. Humbasin çdo ndjeshmëri, ndërrojnë çdo muaj telefonat, i hapin vetëm për thirrjet “nga lart”. Historia vazhdon si dhe më parë, i marri premton e budallai beson, shpreson… Dhe voton!

 246. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 2:08 pm

  “TOP-MEDIA GJOBITET ME 1.3 MILIARDE LEKE PER MOSPAGIM TAKSASH

  Nga Fitim Zekthi - “Gazeta TemA” - 14/07/2007

  Administrata e tatimeve ka gjobitur kompaninë “Top Media”, me një vlerë prej rreth një presje tre miliardë lekësh për shmangie fiskale, sipas të dhënave të zyrës qendrore të taksave. Kompania “Top Media” i është nënshtruar një kontrolli tatimor, së bashku me një numër të madh biznesesh nga inspektorët e administratës, me qëllim mpakjen e informalitetit. Të dhëna nga administrata e tatimeve bëjnë me dije se, kontrollit të inspektorëve gjatë këtij viti do t’i nënshtrohen rreth njëzet mijë biznese në të gjithë vendin dhe kryesisht në këtë grup përfshihen bizneset e mëdha. Zyrtarë të administrës thonë se ky proces është në vazhdim. Ndërkohë, më anë tjetër, drejtues të kompanisë “Top Media” e kanë cilësuar të qëllimshëm kontrollin e imtësishëm të kryer në këtë kompani prej disa muajsh dhe kanë folur për një prapavijë politike të kësaj gjobe. Realisht, në bazë të ligjit të procedurave tatimore të vendit, administrata e tatimeve është e detyruar që brenda një harku kohor prej tre vjetësh të ushtrojë së paku një kontroll të imtësishëm tatimor mbi çdo subjekt të biznesit. Në përditshmërinë e saj, administrata dhe inspektorët tatimorë, fillimisht bëjnë kontrolle formale dhe vetëm një herë në tre vjet çdo biznes i nënshtrohet kontrollit të detajuar.

  Është kjo arsyeja pse këtë vit janë planifikuar të kontrollohen 20 mijë biznese, pasi që të gjitha këto biznese nuk janë kontrolluar brenda këtyre viteve asnjëherë imtësisht, madje shumica e tyre nuk janë kontrolluar asnjëherë imtësisht siç e kërkon ligji. Gjoba e vendosur ndaj kompanisë “Top Media”, në bazë të ligjit aktual mbi procedurat tatimore mund të ankimohet në komisionin e apelimit dhe në gjykatat e vendit. Janë këto organe që japin vendimin përfundimtar. Ndërkohë, gjatë pritjes së vendimit nga organet e apelit, kompania është e detyruar të paguajë në bazë të ligjit 15 % të vlerës së gjobës, domethënë kompania “Top Media” do të paguajë rreth një presje shtatë milionë dollarë pa pritur vendimin e apelit. Kjo shumë do t’i kthehet kompanisë nëse gjoba rrëzohet.

  Sipas të dhënave nga administrata e tatimeve, kompania “Top Media” është gjetur me shkelje në pagimin e disa taksave dhe detyrimi tatimor që nuk është paguar është i tillë në vlerë që e lejon administratën në bazë të ligjit të vendosë një gjobë të tillë, të cilësuar të lartë. Administrata gjobit në bazë të ligjit çdo biznes për shmangie të pagimit të taksave, me një vlerë të pëcaktuar qartë në ligjin për procedurat tatimore. Deri më tani, për këtë vit, numri i gjobave të vëna nga administrata është mbi 2 mijë dhe “Top Media” është vetëm rasti i fundit.

  ================================================================

  “Është kjo arsyeja pse këtë vit janë planifikuar të kontrollohen 20 mijë biznese, pasi që të gjitha këto biznese nuk janë kontrolluar brenda këtyre viteve asnjëherë imtësisht, madje shumica e tyre nuk janë kontrolluar asnjëherë imtësisht siç e kërkon ligji.”

  Nese realisht jane kontrolluar 20.000 biznese (apo jane duke u kontrolluar imtesisht), kjo e justifikon disi akuzen se kontrolli kishte pikesynim VETEM “TCH”.

  ================================================================

  “Deri më tani, për këtë vit, numri i gjobave të vëna nga administrata është mbi 2 mijë dhe “Top Media” është vetëm rasti i fundit.”

  Edhe ky argument nese eshte real, duket bindes, pra ne rast se vetem per 2007 jane vete mbi 2.000 gjoba biznseve per shkelje (sidomos evazion fiskal) - dhe nese jane duke u kotrolluar mbi 20.000 biznese ne pergjithesi, nuk mund te themi me goje plote se “sulmi” i tatimoreve kontrolloi dhe gjobiti vetem “TCH” - edhe pse gjoba e tyre mund te jete me e larta.

 247. timi thotë:

  15 July 2007 @ 2:19 pm

  kothere je i madh. kur te vi ne tirane do te qeras

 248. Brigadieri thotë:

  15 July 2007 @ 2:21 pm

  Leon , eshte e pa mundur nje 97-te tjeter . :P :D

 249. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 2:44 pm

  TATIMET : EVAZION NE “DIGITALB” DHE KOMPANITE E KAFESE

  Julian Llupo - 15-07-2007- “Gazeta SHEKULLI”

  Pas detyrimit të nxjerrë nga ana e Tatimeve ndaj “Top Channel”, që bashkë me gjobën dhe interesat shkojnë në 14 milionë dollarë, drejtoresha e përgjithshme e Tatimeve, Gerta Picari ka publikuar gjatë ditës së djeshme edhe listën e kontrolleve të realizuara në 10 biznese që janë në pronësi të grupit financiar, ku bën pjesë edhe “Top Channel”. Picari ka bërë të ditur se, “nga kontrollet e ushtruara nga njësitë e tatimpaguesve, rezulton se shoqëritë “Valtelina” (Lori Kafe), “Aris”, “Mërkuri” (Illy Kafe), “Digitalb”, “Super Sport”, “Top Albania Radio”, “Top Record”, “Video Grafik Agency”, “Shqip”, “Top Channel”, kanë një kohë të gjatë pa u kontrolluar, disa prej tyre 5 vjet, ndërsa një pjesë, që nga fillimi i ushtrimit të aktivitetit të tyre dhe nga analiza e riskut, ka rezultuar se pagesat e kryera pranë organeve tatimore kanë qenë minimale dhe në pjesën dërrmuese të rasteve kanë deklaruar aktivitetin (bilancin) e tyre me humbje, ndërkohë që kanë lidhje biznesi dhe transaksione në shuma të konsiderueshme me njëra-tjetrën”.

  Top Channel

  Duke raportuar përfundimet e kontrolleve, Picari ka deklaruar se “Top Channel” është një kompani që nuk i është ushtruar asnjëherë kontrollit nga organet tatimore, që nga krijimi dhe fillimi i veprimtarisë së tij. Drejtoresha e Tatimeve, ka deklaruar se tatimorët nuk kanë gjetur bashkëpunim nga kjo kompani gjatë kontrollit. “Në kuadrin e ushtrimit të detyrave funksionale dhe lajmërimit për ushtrim kontrolli në këtë kompani, organet tatimore nuk kanë gjetur mirëkuptim dhe bashkëpunim me këtë kompani. Përkundrazi, inspektorët nuk janë lejuar të futen as në ambientet e shoqërisë, nuk u janë vënë në dispozicion dokumentacionet e nevojshme dhe u është ushtruar presion psikologjik dhe mediatik”,- tha Picari.

  Sipas kuadrit ligjor, më konkretisht nenit 36, të Ligjit Nr.8560, datë 22.12.1999 “Për Procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë”, i ndryshuar, Picari ka bërë të ditur se organet tatimore kanë të drejtë të vlerësojnë me metoda alternative, detyrimet tatimore të shoqërive, që rrjedhin nga veprimtaria e tyre. Kështu, sipas monitorimit të kryer nga KKRT-ja, i cili është i vetmi institucion ligjor i specializuar për monitorimin e mediave, zbardhet fakti se në periudhën prill-maj 2005, “Top Channel” ka deklaruar vetëm 23% të të ardhurave reale të realizuara nga shitja e reklamave.

  Pra, evazioni është në masën 77%. Ky konkluzion, sipas raportit të deklaruar nga Picari, është nxjerrë nga vetë KKRT-ja e asaj kohe, e drejtuar nga Halil Lalaj, në raportin për monitorimin e hollësishëm të periudhës 2002-2005. Nga ana tjetër, në këtë kontroll të Tatimeve, duke u përdorur metodat alternative që përmenden më sipër, Picari ka bërë të ditur se, tatimorët kanë konkluduar se për periudhën 2002-2007, kjo shoqëri ka këto parregullsi ligjore dhe shkelje: “Në vitin 2002, “Top Channel” ka deklaruar 57 punonjës, ndërkohë që në shkurt të vitit 2007 janë deklaruar 216 punonjës. Ky numër punonjësish, nuk i përgjigjet realitetit mediatik shqiptar dhe flet qartë për abuzimet dhe fshehjet e sigurimeve shoqërore. Nga ana tjetër, niveli i pagave të deklaruar nga “Top Channel” është në kufijtë minimalë, duke deklaruar paga të njëjta me sektorin e industrisë me fason, ku siç dihet punojnë njerëz të pakualifikuar. Gjithashtu, krahasuar me nivelin e pagave të Televizionit Publik Shqiptar (TVSH), janë rreth 50% më të ulëta”,- ka përfunduar Picari, në sqarimin e saj për kontrollin e realizuar në “Top Channel”.

  Digitalb

  Duke vazhduar me Shoqërinë “Digitalb”, drejtoresha Picari ka bërë të ditur se, “për periudhën 2005-2007 kjo shoqëri ka importuar gjithsej 2.044.000 karta rimbushëse, nga të cilat 1.110.000 janë karta të kompanisë Super Sport dhe 934 000 ose 47%, janë karta “Digitalb”.
  Nga 934 000 karta “Digitalb”, rezulton se 440 000 karta janë të paspecifikuara në origjinën e blerjes së mallit dhe në deklaratën doganore, sipas afatit të përdorimit. Ky mosdeklarim i afatit të përdorimit, është bërë me synim shmangien e detyrimeve tatimore, duke deklaruar në shitje kartat me afat përdorimi 1-vjeçar, në karta me afat përdorimi 1-mujor. Sipas informacionit të marrë deri tani nga kompanitë “Vodafone” dhe “AMC”, me të cilat shoqëria “Digitalb” ka kontratë shërbimi për aktivizimin e kartave “Digitalb”, rezulton se 330 000 karta të aktivizuara me SMS, janë të padeklaruara në shitje nga ana e kësaj shoqërie. Pra, kjo shoqëri nuk ka paguar TVSH-në dhe detyrimet e tjera, duke shmangur detyrimet që rrjedhin nga aktiviteti i saj. Përballë këtij realiteti shifrash, shoqëria “Digitalb” ka nxjerrë një bilanc me humbje”.

  Shoqëria “Valtelina” (Lori Kafe)

  Sipas raportit të tatimorëve, të bërë publik dje nga vetë kreu i tatimeve, Picari, sqarohet se ka rreth 2 javë që organet tatimore kanë përfunduar kontrollin e kësaj shoqërie dhe janë evidentuar këto probleme. Ky subjekt, sipas Picarit, për 5 vjet ka tregtuar 1 300 ton kafe, nga të cilat, vetëm për vitin 2006 ka tregtuar 700 ton, ose 54% të të gjithë sasisë. Ndërsa për vitet e tjera, kjo shoqëri ka tregtuar mesatarisht 125 ton, ose 12%, ç’ka flet për evazionin fiskal në përmasa tejet të mëdha që ka pasur kjo firmë për vitet e mëparshme. “Shitje të padeklaruara, që vijnë si rezultat i manipulimit të procesit të përpunimit, duke rritur në mënyrë fiktive firot nga ky proces, gjë e cila çon në mosdeklarimin e një sasie prej 64.5 ton kafe. Ky fakt vërtetohet nga diferenca e konsiderueshme e ambalazhit, e cila është 50% më shumë sesa shitjet e deklaruara nga kjo shoqëri (kristaf alumini, që përdoret për ambalazhim)”,- tha Picari.

  Gjithashtu, drejtoresha e Tatimeve bëri të ditur se, sipas raportit, ka një mosdeklarim të çmimit real të shitjes së kafes. Shoqëria, sipas raportit, ka deklaruar çmimin mesatar të shitjes me 540 l/kg. Picari, hreferuar raportit, ka sqaruar se “nga investigimet e kryera në treg, rezulton se çmimi real i shitjes varion nga 700 l/kg deri në 3 000 l/kg, kurse çmimi masiv është 1 100 l/kg. Rivlerësimi tatimor është bërë me 700 l/kg, pra me çmimin minimal të investiguar në treg dhe jo me çmimin mesatar apo maksimal. Kjo shoqëri ka deklaruar me humbje për vite me radhë dy lokale (Bar Kafe), të cilat ndodhen përkatësisht te Hotel Sheraton dhe ETC. Shoqëria “Valtelina”, nuk ka deklaruar numrin real të punonjësve dhe sipas rezultateve të kontrollit, për punonjësit e regjistruar është bërë deklarimi i pagës minimale, për të shmangur detyrimet e sigurimeve shoqërore”.

  Shoqëria “ARIS” sh.p.k (Gjirokastër)

  Për të gjithë periudhën 2002-2007 kjo firmë ka importuar 8 200 ton kafe. Nga kontrolli rezulton se, mbi 3 000 ton kafe janë deklaruar shitje me fatura false. Për këto shitje, shoqëria ka prerë mbi 2 500 fatura shitjeje fiktive, nga të cilat 1 300 fatura shitjeje, ose 1 600 ton kafe, për llogari të subjekteve që nuk ekzistojnë të regjistruara në organet tatimore dhe mbi 1 200 fatura shitjeje, ose 1 400 ton kafe, për llogari të subjekteve që deklarojnë se nuk janë furnizuar nga kjo shoqëri. Ky ka qenë edhe raporti i Tatimeve për këtë shoqëri, që është deklaruar gjatë ditës së djeshme nga ana e drejtoreshës së Tatimeve, Gerta Picari. Gjithashtu, sipas Picarit, çmimi mesatar i shitjes që ka aplikuar shoqëria, për vitet 2002-2007 varion nga 190 deri në 210 lekë/kg, ndërkohë që nga investigimet e kryera, këto çmime janë dukshëm nën nivelin real të çmimeve të tregut. Kjo ka bërë, sipas raportit të Tatimeve, që shoqëria “ARIS” sh.p.k, për të gjithë këtë periudhë, të rezultojë me tepricë të lartë kreditore dhe të mos pagojë asnjë qindarkë TVSH për llogari të tatimeve.

  Shoqëria “Mërkuri” (Illy Kafe)

  Në përfundim, raporti i Tatimeve i prezantuar nga Picari, ka konkluduar se “gjatë kontrolleve të kryera vërehen të njëjtat fenomene dhe probleme si në shoqërinë “Valtelina”, ndërkohë, është duke vazhduar investigimi i shitjeve të kryera në treg nga organet tatimore. Administrata tatimore siguron të gjithë tatimpaguesit se, do të vijojë kontrollet në të gjitha kompanitë që nuk i janë nënshtruar kontrolleve, sipas ligjeve në fuqi, duke garantuar se qëllimi i këtyre kontrolleve, është vetëm zbatimi i ligjit dhe garantimi i rregullave të njëjta për të gjithë kompanitë që operojnë në treg”.

  KOMPANITË E KONTROLLUARA NGA TATIMORËT :

  - Valtelina (Lori Kafe)

  - Aris

  - Mërkuri (Illy Kafe)

  - Digitalb

  - Super Sport

  - Top Albania Radio

  - Top Record

  - Video Grafik Agency

  - Shqip

  - Top Channel

  ===================================================================

  - Pjeset Interesante te ketij Raporti, qe nese jane te Verteta, edhe mund t’a justifikojne gjoben :

  “Drejtoresha e përgjithshme e Tatimeve, Gerta Picari ka publikuar gjatë ditës së djeshme edhe listën e kontrolleve të realizuara në 10 biznese që janë në pronësi të grupit financiar, ku bën pjesë edhe “Top Channel”.

  - Pike se pari, nuk behet fjale per kontroll vetem ne TCH si kanal TV por kontrollet jane ushtruar ne 10 kompani qe kane lidhje me grupin Top-Media, ndaj gjoba bashke me interesat eshte e perbashket per aktivitatin e 10 kompanive, dhe jo vetem per Televizionin Top-Channel.

  ____________________________________________________________________________

  “Picari ka bërë të ditur se, “nga kontrollet e ushtruara nga njësitë e tatimpaguesve, rezulton se shoqëritë “Valtelina” (Lori Kafe), “Aris”, “Mërkuri” (Illy Kafe), “Digitalb”, “Super Sport”, “Top Albania Radio”, “Top Record”, “Video Grafik Agency”, “Shqip”, “Top Channel”, kanë një kohë të gjatë pa u kontrolluar, disa prej tyre 5 vjet”

  - Kontrolli justifikohet me faktin se pjesa derrmuese e ketyre kompanive, kishin vite pa u kotrolluar, dhe disa kishin 5 vjet pa kontrolle tatimore (ligji parashikon kontroll ç’do 3 vjet, minimumi).

  ___________________________________________________________________________

  (…) në pjesën dërrmuese të rasteve kanë deklaruar aktivitetin (bilancin) e tyre me humbje (…)

  - Edhe kjo nuk eshte ndonje gje e re per Tatimoret, sepse ne Shqiperi nje pjese jo e vogel e bizneseve fhsehin detyrimet duke u justifikuar se jane me HUMBJE, pra se bilancet e tyre jane ne defiçit …

  ___________________________________________________________________________

  (…) inspektorët nuk janë lejuar të futen as në ambientet e shoqërisë (…) sipas monitorimit të kryer nga KKRT-ja, i cili është i vetmi institucion ligjor i specializuar për monitorimin e mediave, zbardhet fakti se në periudhën prill-maj 2005, “Top Channel” ka deklaruar vetëm 23% të të ardhurave reale të realizuara nga shitja e reklamave. Pra, evazioni është në masën 77%. Ky konkluzion, sipas raportit të deklaruar nga Picari, është nxjerrë nga vetë KKRT-ja e asaj kohe, e drejtuar nga Halil Lalaj, në raportin për monitorimin e hollësishëm të periudhës 2002-2005.

  - Pra, edhe KKRT-ja e kohes se Socialisteve (jo ajo e Ledio Biakut), nga kontrolli i ushtruar prej tyre, vertetonte ne 2005-en se Top-Channel kishte nje evazion fiskal prej 77 % per te ardhurat nga reklamat.

  ___________________________________________________________________________

  “Në vitin 2002, “Top Channel” ka deklaruar 57 punonjës, ndërkohë që në shkurt të vitit 2007 janë deklaruar 216 punonjës. Ky numër punonjësish, nuk i përgjigjet realitetit mediatik shqiptar dhe flet qartë për abuzimet dhe fshehjet e sigurimeve shoqërore. Nga ana tjetër, niveli i pagave të deklaruar nga “Top Channel” është në kufijtë minimalë, duke deklaruar paga të njëjta me sektorin e industrisë me fason, ku siç dihet punojnë njerëz të pakualifikuar. Gjithashtu, krahasuar me nivelin e pagave të Televizionit Publik Shqiptar (TVSH), janë rreth 50% më të ulëta”

  - Dhe keto jane akuza te renda, sidomos fakti qe shumica e gazetareve, por jo vetem, aktoreve, balerinave, prezantuesve, animatoreve, punonjesit e Portokallise etj, rrezik shumica e tyre nuk jane ne rregjistruar me libreze pune …. sepse te deklarosh ne 2007-en vetem 200 punonjes, ateher qe realisht mund te kesh marredhenie pune me 2-3 fishin e tyre, eshte skandaloze per nje kompanie qe nuk i mungojne fitimet kolosale. S’po pyet njeri pastaj per rrogat e deklaruara : Saimiri i cili merr mbi 1.000 $ rroge, rrezik e kane deklaruar se me 20.000 Leke te reja …

  =================================================================

  NO KOMENT PER SHKELJET E KOMPANIVE TE TJERA :

  - Nga 934 000 karta “Digitalb”, rezulton se 440 000 karta janë të paspecifikuara në origjinën e blerjes së mallit dhe në deklaratën doganore, sipas afatit të përdorimit.

  - “Sipas informacionit të marrë deri tani nga kompanitë “Vodafone” dhe “AMC”, me të cilat shoqëria “Digitalb” ka kontratë shërbimi për aktivizimin e kartave “Digitalb”, rezulton se 330 000 karta të aktivizuara me SMS, janë të padeklaruara në shitje nga ana e kësaj shoqërie. Pra, kjo shoqëri nuk ka paguar TVSH-në dhe detyrimet e tjera, duke shmangur detyrimet që rrjedhin nga aktiviteti i saj.”

  LORI KAFE :

  - “Ky subjekt, sipas Picarit, për 5 vjet ka tregtuar 1 300 ton kafe, nga të cilat, vetëm për vitin 2006 ka tregtuar 700 ton, ose 54% të të gjithë sasisë. Ndërsa për vitet e tjera, kjo shoqëri ka tregtuar mesatarisht 125 ton, ose 12%, ç’ka flet për evazionin fiskal në përmasa tejet të mëdha që ka pasur kjo firmë për vitet e mëparshme.”

  - “Shoqëria, sipas raportit, ka deklaruar çmimin mesatar të shitjes me 540 l/kg. Picari, hreferuar raportit, ka sqaruar se “nga investigimet e kryera në treg, rezulton se çmimi real i shitjes varion nga 700 l/kg deri në 3 000 l/kg, kurse çmimi masiv është 1 100 l/kg.”

  - “Kjo shoqëri ka deklaruar me humbje për vite me radhë dy lokale (Bar Kafe), të cilat ndodhen përkatësisht te Hotel Sheraton dhe ETC. Shoqëria “Valtelina”, nuk ka deklaruar numrin real të punonjësve dhe sipas rezultateve të kontrollit, për punonjësit e regjistruar është bërë deklarimi i pagës minimale, për të shmangur detyrimet e sigurimeve shoqërore”.

  SHOQERIA ARIS :

  - “Për të gjithë periudhën 2002-2007 kjo firmë ka importuar 8 200 ton kafe. Nga kontrolli rezulton se, mbi 3 000 ton kafe janë deklaruar shitje me fatura false. Për këto shitje, shoqëria ka prerë mbi 2 500 fatura shitjeje fiktive, nga të cilat 1 300 fatura shitjeje, ose 1 600 ton kafe, për llogari të subjekteve që nuk ekzistojnë të regjistruara në organet tatimore dhe mbi 1 200 fatura shitjeje, ose 1 400 ton kafe, për llogari të subjekteve që deklarojnë se nuk janë furnizuar nga kjo shoqëri”

  - “Gjithashtu, sipas Picarit, çmimi mesatar i shitjes që ka aplikuar shoqëria, për vitet 2002-2007 varion nga 190 deri në 210 lekë/kg, ndërkohë që nga investigimet e kryera, këto çmime janë dukshëm nën nivelin real të çmimeve të tregut.”

 250. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 2:58 pm

  KETO JANE TE DHENAT NGA “SHEKULLI” PER SA I PERKET GJOBES SE KOMPANISE TOP-MEDIA :

  - “Pas detyrimit të nxjerrë nga ana e Tatimeve ndaj “Top Channel”, që bashkë me gjobën dhe interesat shkojnë në 14 MILIONË DOLLARË “.

  ___________________________________________________________________________

  Pra, nese i referohemi kesaj shifre (14 milion DOLLARË) dhe nese marrim per baze kursin e kembimit te EUROS me DOLLARIN (nga te dhenat e “Biznesi ONLINE” - i Koço Kokedhimes), rezulton se :

  1 EURO = 1.378 US DOLLAR

  C’ka do te thote se 14.000.000 US $ jane te barabarte me rreth 10.160.000 €URO, dhe JO 12 apo 13 Milion €, sç eshte deklaruar me perpara.

  Gjithsesi, per shifren e sakte, ka mungese transparence.

 251. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 3:01 pm

  Andis,
  Merre i cike me avash, kjo nexhmija upss me fal Gerta smerr vesh fare nga tatimet. Po hic fare. Ka ardhe aty se eshte zotu ta mprefi kosen mire dhe te zbatoje ca urdhera.
  Ca kokrra njerezisht qe u perfshine ne kontrolle dhe qe ishin te hajrit i qeroi nga puna.
  Ca te tjere qe prape jane sh pak por kishin aftesite teknike te intepretonin ligjin dhe te zgjidhinin situaten prape si futi ne hesap. Ministri deshi me i detyru me firmos gjera qe ata nuk ishin dakort.
  Po ska gje se dhe po nuk firmosen ekspertet, firmos Gerta dhe Ridvani.
  Tani une spo them se TOPI ska bere evazion. Ka bere ore Andis sa eshte shqyer sa e ka pak ate 12 milionshin.
  Problemi eshte do ta denojme sipas ligjeve dhe procedurave apo do ta denojme me kose te mprefur ne dore.
  Kshu qe eshte e kote sic te thashe me i hy shifrave dhe argumentave qe i ka mesu pemendsh Gerta. Sepse kjo nuk eshte gjobe fiskale Andis, eshte gjobe me kuader shume te gjere, gjobe politike, gjobe pazaresh, pislleqesh, inatesh, trafiku interesash etj etj.
  Prandaj nuk ja vlen hic me e diskutu teknikisht. Teknikisht ta zgjidhi komisioni i apelit dhe gjykata. Ta zgjidhin avokatucet e llojit te S.Nakos.
  Ajo cka gjoba perfaqeson tejkalon tatimet, gerten eshte kafen e importuar

 252. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 3:02 pm

  Nga sa lexova mesiper mos vale Brigadieri ka te drejte kur thote:

  Brigadieri thotë:
  14 Korrik 2007 @ 6:32 pm
  Ne keto debate duket fare qarte pse fati yne ka rjedhur ne drejtim kaq te keq .
  Me te njejtat ” argumenta ” prinderit tuaj mbeshteten komunizmin , me te njejtat ” argumenta ” ata vrane , prene , persekuduan , internuan mijera e mijera njerez te ndershem dhe intelektuale , Me te njejtat ” argumenta ” ju pasardhesit e tyre mbroni kriminelet , hajdutet , llumin e shqiptareve .
  Pra shkaku kryhesor eshte se ne si popull nuk kemi aftesine ti perceptojme gjerat ashtu sic jane por ndryshe .
  Me sa kam kuptuar , nje pjese e mire e pjesemaresve ketu tek peshku jane pro korupsionit , pro vjeshjes , pro krimit , pro trfiqeve , etj , etj ,

  ———————-
  Mos valle?

 253. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 3:04 pm

  Mirpo me corienton ajo qe thote Baku

  Ervin BAKU thotë:
  14 Korrik 2007 @ 9:34 pm
  E përsëris prap Kothere : Të gjitha dokumentacionet e kërkuara janë dhënë, Të gjitha pa përjashtim. Dhe nuk ja fus kurrë kot (mbaje në vesh këtë, krejt miqësisht).
  Sa për atë që ti thua se nuk behet me protesta mbrotja financiare e nje biznesi… Kjo është formë. Të gjitha të tjerat janë aktivizuar. Dhe për më tepër nuk kemi të bëjmë thjesht me një biznes (dhe këtë e dimë të gjithë). Siç thoshte i nderuari Arbën Xhaferri, kemi të bëjmë me “Institucionin e kulturës kombëtare”.

  ——————-
  Mos valle Baku ka te drejte?

 254. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 3:08 pm

  Po Tomi po,
  Pranej na mbyti kultura ne, nga te gjitha anet !

 255. Leon thotë:

  15 July 2007 @ 3:20 pm

  Andisi,
  Me ne fund citove nje fakt(intervisten e drejtoreshes)….
  Tani per ato qe thote ajo, ka nje pergjigje dhe nje shpjegim..
  “Vlen të përkujtohet fakti se kontrollet dhe penalizimet janë shtrirë vetëm në ato shoqëri që janë në të njëjtën pronësi me “Top Channel”, apo që kanë aktivitet të drejtpërdrejtë me këto shoqëri. Gjithashtu, një rast i paprecedent në krejt historikun e tatimeve shqiptare lidhet me kohëzgjatjen 7-mujore të kontrolleve, në kundërshtim të hapur me ligjin.

  Gjoba u vendos brenda ditës

  Një tjetër shkelje e përmasave skandaloze lidhet me faktin se gjoba e vendosur nga Tatimet nuk u firmos nga inspektorët që kryen kontrollet, sepse këta të fundit refuzuan ta nënshkruajnë atë, duke qenë se ishte në shkelje të hapur me ligjin shqiptar. “”"
  Ka edhe nje reagim tjeter sot qe shpjegon se sipas ligjit per dy muaj ju eshte dhene gjithe dokumentacioni i kerkuar tatim/taksave dhe eshte firmosur per to……Drejtoresha nuk e shjegon kete!
  Edhe njehere ti sjell citon shumicen e intervistes,por jo pjesen ku thuhet se jane gjetur metoda te tjera per te vene gjoben!!
  Pra, pa shqyrtuar asnje prove konkrete….Kjo gje duket normale??
  Gjithe ceshtja eshte rruga me te cilen ndiqet per te sulmuar ata qe shkelin ligjin!Ligji sigurisht duhet zbatuar, por jo ne forme rrugacerie dhe shkelje te disa ligjeve te tjera!!
  Nuk kam degjuar asnje te komentoje ne mbrotje te Kafese!!!
  Por, ka shume ankesa per TCH-lin…

 256. gene thotë:

  15 July 2007 @ 3:22 pm

  une jam dakort me brigadierin tomi

  me te njetat argumenta qe perdorte kur ish sekretar i ppsh: po vret, po pret, po ndeshkon kundershtaret politike, po perpiqet ti mbylle gojen atyre qe e kritiojne, po perpiqet te marre nen kontrollin e vet personal gjithe insitucionet, po hedh te njejtat helme mbi opozitet e aleatet qe guxojne te mos i binden, po pasurohet vete e po varferon te tjeret …
  Ka ndyshuar vetem fjalen komunist apo i korruptuar me fjalen kapitalist dhe asgje me teper.

  Doni me?

 257. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 3:29 pm

  Lume e keqaj eshte se nuk kemi kulture azgjekundi As ne kontroll e as ne vjedhje.
  Une kam patur fatin ta njoh kete “kulturen” kunder organeve te kontrollit. Sepse kam pare drejtues disaksteresh qe ja kane futur me grusht kontrolloreve te Blerim Celes Mirpo e verteta doli qe keta drejtues ishin te koruptuar, ashtu sic kam njohur nje drejtues viti 1995. Ku ai nuk paranoj te koruptohej, dhe kuptohet per kete nuk degjonte as direktivat e partise. Mirpo edhe ketij ju vu Blerimi Cela. Ky u shkreti pranoj cdo loj kontrolli diskriminues qe i bene, i la te kontrolloret te kornin e shinin ne dikasterin e tij Ne fund nuk gjeten dot azgje dhe SAJUAN nje “krim” Krimi u cua ne prokurori Tre here prokuroria e ndroj akuzen. Nga “Mitmarje”, ne “dem karshi shtetit” dhe se fundi ne “pakujdesi ne detyre” dhe ne fund e mbylli ceshtjen sepse nuk kishte prova.

  Kjo eshte kultura jone. I Koruptuari me kontrollorin e koruptuar shkembejne grushte, I ndershimi zbaton ligjin. dhe ne fund i ndershmi fiton, por ndryshimi eshte se Ai i ndershmi sot di qe ja ka mbathur diku neper bote,lan pjata ndonje cep te botes, ndersa ata qe shkembyem grushta sot jane pasunaret e shqiperise dhe te politikes shqiptare.
  Kush fitojne kete rast?
  Kultura jone e grushteve dhe dhe e korupsionit. AJo qe disa nga ne ketu e mbrojne me aq zjarr. Ashut sic fitoj edhe grushti i Blerimit, pasi e kantandisi kontrollin tone ne nje shaklle pabesushmerie te tille ( si orgain partik) sa sot midis atyre qe mbrojne krimin e korupsionin ka edhe njerez te mire qe e bejne kete vetem nga frika e metodes Cela. Pra kushte me te favorshme qe shqiperia te jete vater infeksioni e korupsionit te bote nuk gjen . Kemi organizata te tipit TCH te molepsura me korupsion dhe nje organ anitkorpsion qe nuk e beson njeri, sepse ( nuk e di sot ) por dje ka qene vegel e partise ne pushtet.
  Mjere net

 258. gene thotë:

  15 July 2007 @ 3:30 pm

  per temen

  perseris cka thashe me lart

  Ne kushte normale, gjithe shoqeria shqiptare do te gajasej me kete akrobaci politike te organeve tatimore te cirkut te berishes (do te gajasej nese gjyqesori nuk do te ish akoma ne dore te berishes).

  Problemi eshte ai ndryshimi “i vogel” i ligjit per procedurat tatimore qe berisha beri “ad hoc” para pak kohesh. Kjo i dha atij mjetin qe i nevojitej per te lufuar kundershtaret.
  Dhe ja ku po ndodh ajo qe pritej.

  Berisha kercenon tch
  Tatimoret ushtare te bindur fillojne kontrollet
  Pasi kalon koha ligjore e kontrollit pa gjetur gje i mbyllet dera (se nuk i lejon njeri te shthohen kembekryq ne shtepi te tjetrit pertej kohes ligjore)
  I fusin nje te vleresuar “alternative” xhiros se tch dhe na nxjerrin ca shifra evazioni …

 259. gene thotë:

  15 July 2007 @ 3:37 pm

  problemet per te cilat te gjithe duhet te shqetesohen jane te shumta

  Kryeministri perdor metoda puniste per te mbajtur pushtetin.
  Kushdo mund te goditet ne te njeten menyre pas heqjes se mundesise se apelimit para pagimit te gjobes.
  Zevendesimi i administrates me militante beri qe te mos arrihej qe te gjendeshin shkelje reale.
  Ata qe nuk pranojne te firmosnin denimet politike pushohen dhe zevendesohen me militante me te zellte e te bindur.
  Biznesi qe u godit kete here eshte nje nga mediat me te medha ne shqiperi dhe kjo amplifikon shqetesimin (aq me teper kur mendon raportin historik te berishes me fjalen e lire).

 260. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 3:44 pm

  Gene Dakort ploteshit dakor me ju Nuk dua ti heq asnje presje asaj qe thoni ju. Berisha nuk ka ndryshuar si ne 95 dhe ne 2007.
  Por nje pyetje
  Eshte apo jo TCH vater e kontrabandes, fshejes se tatimit, bile disa thone edhe e dorges, prostitucionit apo ku e di une cfare sic thuhet me lart, nga disa te tjere apo eshte thjesht nje e pafajshe engjellore qe djalli Berisha ( e besoj kete katerciperisht me ndergjegje pasi e kam provuar ne kuriz kete djall) kerkon ta vrase?

 261. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 4:06 pm

  JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Tomi Korça. ABSOLUTISHT JO. Mos i beso këto SHPIFJE të ndyra të tipit bajraktaro-komunist. Po të ishte TCH një vatër e tillë, unë i pari (që besoj në disa vlera) do të isha larguar me vrap.
  Gene shkruan një analizë brilante më sipër : “me te njetat argumenta qe perdorte kur ish sekretar i ppsh: po vret, po pret, po ndeshkon kundershtaret politike, po perpiqet ti mbylle gojen atyre qe e kritiojne, po perpiqet te marre nen kontrollin e vet personal gjithe insitucionet, po hedh te njejtat helme mbi opozitet e aleatet qe guxojne te mos i binden, po pasurohet vete e po varferon te tjeret …”
  Bravo. Nuk i hiqet dot as dhe një presje.

 262. zotrules thotë:

  15 July 2007 @ 4:16 pm

  O Lume…
  Po perfundimet nuk i nxjerr Gerta, me shpirti. Gerta mund te jete drejtoreshe e taksave, mund te jete e paafte te beje dy llogari, por cfare thuhet me siper nuk ka nevoje fare per koment.
  Top Channel it & co u duhet thyer kerbishtja fare.
  Dhe per kete gje nuk ka dore Berisha. Ne paste, bravo i qofte.
  Nuk ka rendesi nese gjoba e vene topit i eshte bere per inate personale apo politike, Topi u gjet ne shkelje, dhe per kete duhet ndershkuar ne menyren maksimale. Ne menyren maksimale, sepse edhe nje ndermarrje qe ka mundesi te mbroje veten, te coje zerin kunder kujtdo dhe cfardo. Keto shifra dhe shkeljet e gjetura, qofshin edhe te imagjinuara nga Picari apo Berisha, Topi duhet t’i kishte publikuar i pari. Kete gjer nuk e ka bere.
  Per mua, ta vdesin fare.
  Po te doje te shpalle falimentim, le ta shpalle.
  Berisha eshte politikani me i keq dhe me i demshem i Shqiperise,
  por nese ka dore ne kete ceshtje, ketu ka te drejte; nese nuk ka dore por eshte vendim spontan dhe i rregullt i shtetit, atehere mos ia jepni meriten kot Berishes.

 263. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 4:23 pm

  Pikërisht këtu është kulmi i inatit të shfrenuar tê bajraktaro-komunistit : TCH nuk ju gjet asnjë shkelje, absolutisht asnjë. Dhe u gjobit me këtë shifër marramendëse…

 264. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 4:36 pm

  Ore ma bete koken dhalle :)
  Baku dhe zotrules Mos me keqkuptoni. Nuk ju nenvlersoj asnjerin e as tjetrin nuk them se ju genjeni. Me kuptoni drejt Por te dyve ju njoh vetem nepermjet ketij blogu. Keshtu qe nuk mund te them se Baku ka te drejte dhe zotrules jo apo anasjelltas. Jam i bindur se te dy jeni n jerez te ndershem. Por si tja bej une tani. Ke te besoj? Pasi po te besoj njerin do te them se tjetri ose ka njohuri shume te pakta ose genjen. Dhe une kam respekt per te dy juve.
  Prandaj ne keto raste une mar ne analize eksperinecen time dhe njohurit e mia personale.
  Uen e kuptoj deshiren tone per e hequr qafe me cdo mjet Berishen. Berisha eshte vertet e keqja jone. Kjo me kujton 1991. Kur komunizmi duhej hequr qafe me cdo mjet. Per kete ne i vume dinamitin kulles se komunizmit dhe hodhem ne ere me gjithshka qe ishte brenda saj ( te keqiat me oke, por edhe disa te mira) Dhe keshtu ne emer te luftes kunder komunizmit me dashje apo dashje filluam te mbrojme edhe ndonje pisllek mjafton qe ai te mos e kishte emrin komunizem. Mirpo ky pislleku u rit aq shume sa sot na ka zene frymen. Ky pisllek ka hyre kudo ne jeten tone.
  ( jashte teme ne emer te luftes kunder komunizmit ne shakteruan ndjenjat patriotike, shkateruam ekonomine etj etj)
  Me duket se sot po bejem te njejtin gabim. Ne emer te luftes kunder Berishes pranojme cdo gje, te mire apo te keqe mjafton te jete arme kunder Berishes.
  Une me sinqeritet nuk e di kush eshte ne te vertete TCH, por nje gje e besoj perseri nga eksperienca time Qe ata ja kane mbyllur deren tatimoreve, Kjo me ben te dyshoj ( vetme te dyshoj pasi nuk e di sakte) se ata kishin dicka per te fshehur, ne te kundert perse duhet ta benin kete? Edhe sikur Berisha ta kishte me qellim kete kontroll ( qe edhe kete e besoj shume shume mire) ata te TCH duhet ta dini kete dhe ne qofte se TEMA vjedh apo genjen ata duhet te ishin me “fanatike se papa” ne lidhje me ndershmerine qe te ishin ne rregull me ligjin dhe ti thonin Berishes. Bujrum ‘Bring Them On,’ ne nuk kemi azgje per te fshehur. Ju kujtohet ai rasti qe tregova me lart mer vitin 95, lexo komentin tim ora 3.29.
  Pra une i mbetem faktit qe TCH nuk eshte aq e paster por dhe Berisha ka nje qellim jo te ndershem
  E keqaj eshte qe duke mbrojtur TCH ne lufte kunder Berishes se keqes sone kombetare ne mbrojme korupsionn keshtu qe kur Berisha te ike ( ai do ike nje dite se i pavdekshem nuk eshte) ne do te kemi nje gagrene me te keqe e Berisha ate te korupsionit. Qe edhe sot na ka pushtuar tere gjymtyret e kombit tone dhe vetem zemra na ka mbetur. ( zemra eshte deshira e mire per te patur nje shqiperi te mire). Ky eshte me mendimi im duke respektuar mendimin tuaj.

 265. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 4:43 pm

  Nuk i është mbyllur asnjë derë tatimorëve dhe i është dhënë i gjithë dokumentacioni i plotë. Bla bla bla-të e tjera janë fukarallëk…

 266. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 4:47 pm

  Ore nje gje nuk arrij te kuptoj ketu : Ata qe mbrojne TCH, ne lidhje me gjoben qe rendon mbi kompanine Top-Media (10 kompanite bashke), a e pranojne se ajo ka shkelur ligjet keto vite, per kontrabande kafeje, evazion fiskal apo shmangje te detyrimeve fiskale ? Po apo jo ?

  Problemi i shumes se gjobes pastaj, mund te diskutohet nese ishte e durejte, apo e egzagjeruar …

 267. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 4:48 pm

  Ervin BAKU thotë:
  15 Korrik 2007 @ 4:43 pm
  Nuk i është mbyllur asnjë derë tatimorëve dhe i është dhënë i gjithë dokumentacioni i plotë. Bla bla bla-të e tjera janë fukarallëk
  —————–
  Baku une e respektova mendimin tuja Te falenderoj per repektin qe ke per mendimin tim si nje “bla bla bla fukarallek”.. Mos kerkon te me besh te mendoj ( si rezultat i ketij respekti qe ke per mendimin tim ) se nuk ke te drejte?.
  Njese perseri une i qendroj mendimit tim Respektoj tuajin njesoj si dhe te atyre qe jane kunder jush njesoj.
  Pace :)

 268. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 4:48 pm

  Eh, mer leon.
  Eshte e komplikume ceshtja.
  E para, sigurisht qe duan ti bien topit, sigurisht qe Berisha. Bode eshte me i zellshmi qe del ne skene. Qe i bie, mire ben. Ti bjeri.
  E dyta, Baku punon gazetar dhe jo kontabel i miratuar i topit. Edhe kompania ime ben be qe i pagun taksat nje me nje, por une se ve doren ne zjarr per kete sic e ve Baku. Se ku e di kaq mire Baku se di. Megjithese, holle, holle baku nuk thote qe ato skane bere evazion, por qe “si kane gjet gje”.
  Pra ke kjo e gjetmja eshte puna.
  Tatimet nuk jane urdheru te gjejne, por ti bien. Pra eshte ceshtja si e orienton kontrollin. Topi e ka dit qe do ti bien, edhe naten ne erresire eshte bere gati, se sic mund ta dish shume njerez kane interesa tek grupi i kompanive te Topit qe kane angazhu resurse te papame njerezore dhe materiale qe te dalin pa lag nga situata.
  Leon, une e di muhabetin shume perpara se te dilte ne media. Ne media doli kur pazari nuk u nda ne rregull midis qeveris edhe topit.
  Topi, kur erdhi PD-ja u nxef keq se nuk ish mesu fare te jepte llogari ne shtet, ju duk cudi qe te kontrollohej, e jo me te gjobitej.
  Ketu qendron ceshtja etike. Jo fiskale, ta perseris.
  Se ca i kane gjet une se di, se nuk kam shku une per kontroll por di me siguri nje gje qe e kam thene perhere :
  TOP MEDIA i ka borxhe shtetit. Nese jane te zotet te mcefin kete i lumte. Por fakti dhe e verteta nuk ndryshon kurre.
  TOP MEDIA ne kohen e socialisteve ka qene e paprekshme dhe ka lulezu informaliteti, per arsye zarfesh dhe trafiku influencash.
  Tom, nese eshte vater droge, kontrabande apo prostitucioni une kete me siguri se di. Keshtu thone njerezit dhe ketu te cojne shume argumenta.
  Por une e di me siguri nje gje tjeter qe e shof me sy ne TV :
  TOP MEDIA nuk percon asnje fije kulture, edukim, pozitivitet, shqiptarizem, thjeshtesi, vlera, dinjitet tek publiku i madh qe e ndjek.
  TOP MEDIA ka nje detyrim te madh ndaj publikut shqiptar qe i lind natyshem sepse eshte nje TV qe shikohet shume. Kur une i bej muhabetet ne kafe, pune e madhe, i degjon tavolina ime. Por kur i bej ne TV para miliona njerezve ah, ndalu pak, sepse kthen permbys trurin e keyre njerezve, i manipulon, i drejton rrjedhen e mendimeve, i prek ndjenjat dhe emocionet, i hap horizonte te reja.
  Prandaj une e peshtyj ne fytyre TOPIN dhe gjithe stafin e tyre, per nivelin e ulet te : gjuhes shqipe, kultures, edukates, informimit, moralit, thjeshtesise dhe kujdesit per publikun qe e ndjek.

 269. timi thotë:

  15 July 2007 @ 4:49 pm

  o vino pse lodhesh me ca qe sdun qe te kuptojne o vlla. pse nuk bejne krahasimin sa punetore ka gazeta shqip e sa ka gazeta rilindja? pse nuk krahasojne sa gazetare ka klani dhe sa ka topi? pse nuk thone qe nga 100 organe shtypi ne shqiperi 99 organe i kontrrollon vec nje punetor tatimesh, kurse nje qe eshte topi e kontrrollojne 1000!

 270. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 4:51 pm

  - Po fakti se TCH ka deklaruar vetem 216 te punesuar ne 2007 dhe pagat e tyre jane sa 50 % e atyre te TVSH-se, ju duket normale ?

  A nuk perben kjo shmangje te detyrimeve, (sigurimet shoqerore etj) ?

  Apo per disa, s’ka rendesi sesa shenohet rroga ne bordero, rendesi ka qe eshte ne pune ? Po mire, gjitha ajo kompani nga ku qarkollojne miliona euro, nuk u ngopka me LEK sa edhe punetoret, gazetaret apo ku ta di une, i le pa rroge te plote, pa sigurime shoqerore dhe pensione te sakta ?!

 271. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 4:55 pm

  Soory jo Leon, por Zotrules

 272. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 4:56 pm

  Tomi Korça / Unë respektoj mendimin tënd dhe çdo mendim civil këtu. Bla bla bla-në nuk e kisha për ty. Unë thjesht ju përgjigja pyetjes tënde… Unë shkruaj vetëm kur di diçka me siguri, kur di abstenoj.

 273. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 4:56 pm

  C’lidhje ka Rilindja ketu more ? Ajo gazete 4-5 gazetare ka … pse krahasohet me “Perandorine TCH” e cila mund te punosoje deri 1.000 veta, llogarit ketu Portokalline, Fiksin, Top Storin, Top Shown, apo Topet e tjera, llogarit ketu dyqanet Lori kafe e Illy Kafe …. rradha behet e gjate t’i shtosh edhe punonjesit e digitalbit etj etj … ata jane bere perandori, loku !

  Dhe kjo pasi jane monopol !

  Ca doni juve, te krahasoheni edhe me RD-ne ? Leqe, aq posht sa ka rene niveli i Gazetes “Shqip”, edhe RD-ja ja kalon 10 fish

  :)

 274. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 4:59 pm

  Shikoni njeçie se ç’fare thoshte ALEKSANDER FRANGAJ para 1 muaji, qe sot FIRMOS ne mbeshtetje te TCH : jo per ndonje gje, por t’i japin sejcilit ate qe meriton, dhe te mos behemi driteshkurter si disa :

  ==================================================================

  PERSE GENGJEN TOP CHANNEL

  Aleksander Frangaj

  E Diele, 03 Qershor 2007 - Gazeta “Koha - Jone”

  Me ka ardhur vertet turp dje, kur lexova nje supershpifje te kolegeve te Top Channel ne gazeten e tyre “Shqip”. Me erdhi mua turp, per paturpesine e tyre. Isha mesuar qe shpifje te tilla t’i shihja perdite ne gazeten “Zeri i Popullit”, por qe asnjehere nuk i kam konsideruar apo vleresuar te denja per te harxhuar kohe t’u pergjigjesha. Por, çuditerisht edhe koleget e Top-it kane rene tashme viktime e modelit ZP: Shpif, shpif, se diçka do te mbetet.

  Gazeta “Shqip”, nen titullin kryesor qe hapte gazeten, “Zoti Kryeminister, cili eshte evazori?”, botonte disa te dhena te rreme, te cilat i referoheshin, sipas tyre, Deges se Tatimeve. Veç kesaj, ky titull i madh “bombastik” shoqerohej edhe me editorial nga Top Channel. Zbulimi i madh rezultonte se televizioni i persekutuar TCH kishte siguruar te ardhura 217 milione leke dhe televizioni “Klan” 30 milione e RTSH 38 milione. Dhe kjo vihej ne kontekstin se Top-i ka deklaruar te ardhurat reale dhe Klan e RTSH kane mashtruar me deklarimet. E turpshme per disa arsye:

  E para, kurre ne historine e medias 17-vjeçare, koleget mes tyre, nuk e kane shkelur etiken deri ne kete pike, sa te hyjne ne llogarite private te njeri-tjetrit. Jemi share e sulmuar per qendrime te drejta e te padrejta, per komuniste e demokrate, per pirateri programesh e antena te paligjshme, por ne xhepat e njeri-tjetrit nuk kemi futur duart. Por, edhe kjo ndodhi. Asnjehere “Klan” dhe koleget serioze ne pergjithesi nuk jane marre as me grate e njeri-tjetrit, as sa fiton dhe as si i mban mediat njeri apo tjetri. Por, kohet e fundit, fillimisht nga italiani i Shqiptares, Bolino, e me pas nga aleati tjeter TCH, filluan te merren edhe me grate, edhe me xhepat, e nuk eshte çudi qe pas pak, ne kuader te mbrojtjes se lirise se fjales, te na nxjerrin ne gazete apo TV edhe pse mund te kalojme semaforin me drite te kuqe apo pime duhan ne nje lokal ku nuk lejohet. Dhe kjo, sepse ne kemi mbeshtetur te djathten ne pushtet dhe, sipas tyre, Berisha po na shperblen duke mos na gjobitur ne semafor. Qesharake.

  E dyta, nuk do te ishte skandal “denoncimi” i kolegeve, nese shifrat e botuara dje te ishin te verteta. Kur i lexova ato, per kuriozitet, i kerkova finances te me nxjerrin faturimet e katermujorit per TV “Klan” dhe “Media 66”, ku, sipas gazetes “Shqip”, kishin faturuar ne 4 muaj 30 milione leke. Dhe e verteta ishte tmerresisht larg asaj te gazetes, rreth 5 here me shume sa shkruanin koleget. Mbi 140 milione leke ishin faturuar e deklaruar me fatura tatimore, nga data 1 janar deri me 30 prill. Pra, diferenca qe shpifnin koleget e TOP CHANNEL ishte plot 110 milione leke. E turpshme. Une nuk jam nga ata qe trembem nga shpifjet e tyre, as me bejne merak. Pres sulme edhe te tjera, por arsyeja qe me beri te shkruaj, eshte respekti per lexuesit dhe shikuesit e mi. Thjesht per t’i sqaruar se gjithe kjo histori e turpshme, behet me qellim per te balancuar ne publik shkeljet ligjore te atyre qe sulmojne dhe shpifin. Nuk mund te justifikohen shkeljet duke u perpjekur te besh shkeles edhe koleget, apo duke mbjelle ne opinion helmin se te gjitha mediat jane informale, por qeveria po kontrollon vetem mediat e opozites. Une i respektoj mediat e opozites, ato duhet ta kritikojne pushtetin nga mengjesi deri ne darke, bile edhe me fort se kaq. Por, pse duhet me patjeter te inkriminosh koleget duke shpifur? “Klan” vertet mund te mos kete te ardhura sa TCH, apo bizneset e tjera te tij, ashtu sikurse pronari i “Klan” nuk eshte aq i pasur sa ai i TCH, por ky nuk eshte krim. “Klan” jeton me te ardhurat e tij. Por, pse duhet te dije qytetari, dhe çfare i intereson atij, se sa para ka pronari i “Top Channel”, apo sa pak ka Tv “Klan”?

  Furnizimi i opinionit publik me informacione te tilla private eshte nje veprim, sa i shemtuar, aq edhe kriminal. Te dhena te tilla, me ligj nuk mund t’i publikoje as Drejtoria e Tatimeve. Te dhenat e kompanive private, kontrollohen vetem nga institucioni i autorizuar me ligj, dhe jane kategorikisht te papublikueshme. Perjashtohen rastet kur subjekti shkel ligjin.

  Personalisht nuk do te shqetesohesha nga publikimet e sakta, por eshte amoralitet te perpiqesh te inkriminosh kolegun duke shpifur. Botimi i deklarimit te “Klan” nga 140 milione leke ne 30 milione leke, dhe tentativa per t’u mbrojtur duke akuzuar koleget, eshte forma me primitive per te bindur opinionin se je i paster dhe se pushteti po te sulmon padrejtesisht.

 275. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 4:59 pm

  Faleminderit që më pështyve në fytyrë Lume… “Falja Zotni hetus, nga padija”.

 276. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 5:06 pm

  Ja, se ky i KLANIT qe akuzohet si afer te djathtes, i jep shume bukur pergjigje arsyetimeve te disave ketu, se tatimet ishin selektive; mbase nuk do ta besoni FRAGAJN, por ai ben pjese tek firmetaret ne ndihme te TCH, kete s’e mohon dot njeri (per rastin e gjobes) :

  =================================================================

  ” (…) Thjesht per t’i sqaruar se gjithe kjo histori e turpshme, behet me qellim per te balancuar ne publik shkeljet ligjore te atyre qe sulmojne dhe shpifin. Nuk mund te justifikohen shkeljet duke u perpjekur te besh shkeles edhe koleget, apo duke mbjelle ne opinion helmin se te gjitha mediat jane informale, por qeveria po kontrollon vetem mediat e opozites. Une i respektoj mediat e opozites, ato duhet ta kritikojne pushtetin nga mengjesi deri ne darke, bile edhe me fort se kaq. Por, pse duhet me patjeter te inkriminosh koleget duke shpifur?

  “Klan” vertet mund te mos kete te ardhura sa TCH, apo bizneset e tjera te tij, ashtu sikurse pronari i “Klan” nuk eshte aq i pasur sa ai i TCH, por ky nuk eshte krim. “Klan” jeton me te ardhurat e tij. (…) Botimi i deklarimit te “Klan” nga 140 milione leke ne 30 milione leke, dhe tentativa per t’u mbrojtur duke akuzuar koleget, eshte forma me primitive per te bindur opinionin se je i paster dhe se pushteti po te sulmon padrejtesisht.

 277. timi thotë:

  15 July 2007 @ 5:07 pm

  andis - me vjen mire qe i referohesh sander frangajt - njeriut me te interesuar qe ajo qe ti e quan perandori - top channel - te rrezohet
  bela - qenke vajza e mikut te babait tim. por me ke share shume. nuk e kuptoj gjithe kete. ndoshta takohemi ne californi shpejt
  ervin - mik na morri malli

 278. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 5:08 pm

  Baku ti merr rrogen per ate pune.
  Dhe punen do ta besh se ke nevoje per leke.
  Por ndoshta pa e kuptuar dhe vete, ne shume kronika tuat sidomos nga brukseli, ke vjellur vrer. Ke manipuluar intervista kur gjithe konkluzioni kane qene llafe te keqija per shqiperine.
  Po po keshtu ka qene

 279. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 5:16 pm

  Je totalisht gabim Lume. Në 10 vjet e kusur punë, ti dhe askush tjetër nuk më kapni dot një presje gabim… Unë nuk di të manipuloj, nuk kam nevojë t’a bëj një gjë të tillë. Po t’a kisha bërë, Brukseli dhe Strasburgu nuk të falin… Por kur gjërat janë të zeza, janë të zeza. kur ato janë gri, janë gri…dhe kështu me radhë. Unë jam me mish e me shpirt pjesëtar i Top Medias dhe jam shumë krenar për këtë. Për punën time përgjigjem vetë, se kam emër dhe mbiemër. Nuk kam frikë nga askush, ndaj këtu jam me emrin tim të vërtetë.

 280. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 5:17 pm

  Timi / Jemi miq ? Kush je ti daje ,

 281. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 5:17 pm

  Ore, edhe Gjinushi e tha se gjoba ishte 10.000.000 €, pse nuk e ndryshoni titullin, nga 12 ne 10, qe te jemi sa me te sakte ?

  ;)

 282. Brigadieri thotë:

  15 July 2007 @ 5:18 pm

  Lume , jam dakort plotesisht me keto shkrimet e fundit te tuat .

 283. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 5:19 pm

  Andis,
  Cer konflikti mer.
  Ne muhabet po bejme.
  Baku e di mire kete.
  Ai ka qejf te mendoje 100% pozitivisht per ate qe i jep rrogen.
  Une jam perhere kritike dhe me ate qe me jep rrogen.
  Edhe ki parasysh se mund te jete i njejti qe na jep rrogen.
  po po

 284. timi thotë:

  15 July 2007 @ 5:22 pm

  daje jam vino
  lume - ke nje diference me ervinin. ai flet me emer. ti jo. eshte kollaj nga anonimati - qe te thuash une jam keshtu e ashtu. pak a shume si te flasesh para pasqyresh. thuaj kush je dhe do jete ne dore te atyre qe te njohin qe te thone se si je
  brigadier mjeshtri - sme ktheve pergjigje per energjine

 285. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 5:24 pm

  Ervin, e kam pare edhe ne forumin e TCH se njerezit qe punojne tek Top-Media jane shume te lidhur pas kesaj kompanie. Nuk e di sesi ju trajtojne, financiarisht apo moralisht, por jeni vertet te kenaqur si staff nga kompania, besoj. S’kam degjuar njeri te Top-Channel qe te ankohet per topin, dhe kjo eshte per t’u vleresuar.

  Jo per gje, se ketu ne France shumica e punonjesve, sidomos privatisht, nuk lene gje pa i thene e pa share firmen apo nderrmarrjen ku punojne.

  Vertet ç’do gje shkon vaj ne TCH ? Nuk ka aty asnje abuzim, asnje dallaver ? Apo ju si gazetare nuk jeni ne korent te gjithçkaje ?

 286. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 5:27 pm

  Ky Brigadieri, që e pështykërka dhe ky në surrat TCH, tani po shikon pikërisht programet e tij…

 287. timi thotë:

  15 July 2007 @ 5:28 pm

  beshty brigadier beshty.
  o andis - po aty ku punon ti shkon cdo gje vaj????
  sigurisht qe jo. e kur nuk shkon ne france si mund te presim te shkoje ne shqiperi

 288. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 5:28 pm

  Timi / Vërtet njihemi ?

 289. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 5:28 pm

  Timi,
  Ne ketu spo diskutojme as mua si person , as Andisin.
  Une emrin se them dot se nuk punoj ne bruksel por ne tirane, kam nje pune me te cilen jetoj, kam njerez qe me besojne ca informacione. Kam nane, babe, moter, vella. Kshu qe se kam kollaj ti them ca gjera ne emer.
  Por sidoqofte ne po diskutojme ne nje blog dhe skemi dale ne gjygj.
  Anonimati eshte nje e drejte qe duhet te ma respektosh

 290. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 5:29 pm

  As Ervinin se prape e ngatarrova e thashe Andisin

 291. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 5:34 pm

  TIMI

  Une s’jam ne parajse, qe gjithç’ka te shkoj mire … perderisa jetojme te gjithe ne Toke, probleme ka gjithandej.

  por pyetja ime nuk ishte me te keq; e kam verejtur vertet se njerezit e TCH jane te lidhur fort pas tij.

 292. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 5:35 pm

  Andis / Jam në korent të gjithshkaje (Unë po). Trajtohem shkëlqyeshëm dhe e përsëris : jam shumë krenar që jam pjesëtar i Top Medias.

 293. Leon thotë:

  15 July 2007 @ 5:38 pm

  Prandaj une e peshtyj ne fytyre TOPIN dhe gjithe stafin e tyre, per nivelin e ulet te : gjuhes shqipe, kultures, edukates, informimit, moralit, thjeshtesise dhe kujdesit per publikun qe e ndjek.
  —————————————————————————–
  Po,po, shume e drejte…E kemi thene qe niveli i medias shqiptare le shume per tu deshiruar!!
  Ketu jo vetem TCH-ni, por e gjithe media…Megjithese hapa ne drejtimin e duhur po hidhen,por teper ngadale!
  Ata shqiptare qe jetojn jashte,e shikojne kete gje shume qarte..
  Shiko lumja,
  Eshte politika e qelbur qe nuk te le perparosh….Nuk mund te ecet me mende e vjetra..Nuk mundesh kurresesi te zbatosh nje ligj,duke shkelur nje tjeter para…Per sa kohe TCH-nit nuk i vertetohet me fakte te pakundershtueshme abuzimet e tyre ligjore,atehere ata jane te pafajshem….Fantazite dhe imagjinata e njerezve(sidomos po qene shqiptare qe rrine kafeneve me kafe dhe uje te gazuar) do fluturoje….
  Kjo eshte normale…E di se c’thone “conspiracy” per ate cifutin e SKY-it dhe te FOX-it ???
  Po shko dhe akuzoje pa patur prova,apo vendosi gjobe?
  Keto standarte i duhen shqiperise…Respekt ndaj individit,kulture ndaj vlerave njerezore dhe mbi te gjitha pak edukate se fundja gjeografisht jemi ne mes te Evropes!!

 294. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 5:44 pm

  Leon thotë

  …Per sa kohe TCH-nit nuk i vertetohet me fakte te pakundershtueshme abuzimet e tyre ligjore,atehere ata jane te pafajshem…….
  ——————
  Leon
  Ai profesori im i Taxation thoshte:

  “Ne rast se para gjykates je i pafajshem deri sa te provohesh fajtor Perpara IRS ( zyra e taksave ne Amerike) je fajtor deri sa te provosh se je i pafajshem .

  Kjo ketu ne Amerike ne vendin qe perpiqet te perhape demokracine ne bote sipas XH.W.Bush :)

 295. Bush thotë:

  15 July 2007 @ 5:49 pm

  tomi,

  mos i fut hundet aty ku sduhet..

  si tha lumja? punojme.. jetojme..

 296. Leon thotë:

  15 July 2007 @ 5:52 pm

  o tom,
  Se ti behesh vete i veshtire…
  IRS kur te vendos nje gjobe,jane shume rralle qe e kundershtojne,apo e cojne qeshtjen ne gjykate!!
  E di pse-ne?
  Se gjoba eshte “arma” e fundit qe perdore…Para se te veje aty ceshtja, i ka kaluar shume procedura me perpara…Procedurat i di vete!!
  Solla dhe nje rast me perpara, ku BBC para 1 jave u gjobit me 50.000 paund per mashtrim me telefonatat televizive…
  Ky eshte nje kanal televiziv qe buxhetin e ka me miliarda paund ne vit!
  S’mund te behen krahasime te tilla..

 297. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 6:10 pm

  Leon me statistika
  40% e gjobave te IRS shkojne ne gjykate. Nga kjo shume me shume se gjysma zgjidhet midis paleve pa aritur ne vendim gjykate. IRS leshon pak pe i denuari leshon pak pe dhe dilet me nje konkluzion.Ketu meren parasysh se shpenzimet e gjykates jane katastrofike.( avukate etj etj) te tjerat shojne ne gjyakate dhe cdo vendimi gjykates ne fakt behet ligj per gjygjet e ardheshme. Rasti x vs Y thuhet ne gjyqin e ardheshem nga padidesi IRS apo i padituri .
  Nejse ketu ka nje ndryshim nga ajo qe thashe me lart Ne gjykate je i pafajshem deri sa shpallesh fajtor. Ne IRS je fajtor deri sa te provosh pafajsine. Qe do te thote se po te akuzoj IRS duhet ti provosh qe ata e kane gabim. Po nuk i provove apo ju mbushemendjen se e kane gabim ata te gjobojne. Per kete shkon ne gjykate dhe mere vendim i formes se prere
  Njese sikur dolem jashte teme Pasi po flitet per shqiperine ku sikur neser te kete nje marveshje midis Taksave the TCH do te thuhet se u be nje allishverish marveshje politike etj etj kur ne amerike keto ndodhin cdo dite si normale. Kjo jo se amerikanet jane me te mire se ne por se ne amerike ka besim tek organet tek ne kemi humbur besimi. tek organet Jo se amerikanet nuk kane frike korupsionin por se ne amerike besohet kur thuhet qe per te evituar shpenzimet e gjyqit rame dakort tepaguajme x apo y shume. Ndersa ne ankohemi dalim ne portesta ne greva deri dhe dorheqje qeverie apo akuza poltike. Perse sepse e tille eshte qeveria dhe kuptohet qe me nje qeveri te tille do te bej qef TCH & Co
  Tere keto tregojne se une jam jashte teme :(

 298. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 6:10 pm

  Po ate shembullin tim qe dhashe ne dreke, lidhur me 3 kompanite celulare franceze, te denuara me 530 milion € gjobe (ne 2005-en kjo pune), a nuk eshte pak a shume e njejta gje si ajo qe beri Digitalb dhe Sat Plusi vjet gjate Kampionatit Boteror, me lançimin e SuperSport ?

  Nese doni me teper info per kete, Ervin Bakun aty e keni, t’ju sqaroroje me gjate lidhur me skandalin Orange - Bouygues - SFR

 299. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 6:14 pm

  Nejse, sa per TCH te shofim neser protesten e tyre sesi do te zhvillohet. Prania e Opozites eshte e pamenjanueshme, por pritet edhe mbeshtetja e levizjes Mjaft dhe Aksion Civil. Siç i thone kesaj pune : “ne rast rreziku dhe nevoje …”

  Nese do te kete ca kengetarë e ca kengetare, them se do te kete po aq njerez sa pati edhe ne “koncertin-miting” te organizuar pak kohe me perpara, edhe pse eshte vape dreqi tani ne Tiranë.

 300. Idris thotë:

  15 July 2007 @ 6:20 pm

  Ka pak qe bisedova me nje te njohurin tim ne Prokurorine e Pergjitheshme.
  I rekomandova te lexonte me kujdes “Peshkun….”sepse gjinden deshmitare shume interesante per :
  -zbulimin e vrasesesve te V.Lames dhe motiveve te saj.
  -Veprimtarine e jashteligjeshme te T.Hoxhes te lidhur me krimin nderkombetar per trafik droge.
  =per funksionin e fshehte te Top Media qe rezulton te njihet shume mire nga disa diskutante,si kanali kryesor i pastrimit te parave te pista ne Shqiperi
  keto qene probleme kyce te cilat personi besoj do te nxitet te hyje ne faqen e “Peshkut…
  Shoqerisht dhe me shume perzemersi ftoj femijet e Saliut dhe Meros,Visra,brigadjere,timi-tendi,andiser,zotrules etj te shkojne vullnetarisht ne prokurori per te denoncuar me faktet burimet e sigurta qe ua kane thene cunat sepse me kete akt clirojne nga nje e keqe e madhe qeverisjen shume te suksesshme te dok,prrrf,Sali B.
  Pjesa e fundit ishte shtese imja jashte bisedes serioze, pra skec nga nje teater kukullash me personazhe Meriste.
  Mide te madhe paske o Leon vllai.

 301. klajdevour thotë:

  15 July 2007 @ 6:30 pm

  Press Declaration

  We, reporters, analysts, publicists and representatives of the Associations of Journalists in Albania, are very concerned about the recent situation of the media freedom in Albania, following the escalation of the government economic pressure towards the media.
  We would like to raise the awareness of the local and international public opinion regarding an unprecedented act that goes beyond any common sense of tax authority: A penalty of 12 million EURO imposed on the Top Channel TV Station.

  We are supportive of our colleagues who work at Top Channel and strongly contest such an act by clearly interpreting it not only as an absurd measure of the taxation administration. It is unfortunate to find out that this action and mindset, following a number of other measures against Top Channel, is a danger and a hit for all the Albanian media in general. This is a threat to the undertakers in the media field, a threat to the freedom of speech for all the community of journalists, analysts, founders of the Albanian media who are directly exposed to the governmental economic pressure, as long as their media companies are economically jeopardized by the arbitrary actions of the government and its administration.

  We believe that the way in which the government imposes itself through the taxation authorities - which have applied such a huge penalty, are inconceivable for any common sense approach to any kind of business in Albania, particularly when it is the case of an extremely difficult and specific undertaking as that in the media field – are a direct threat to the freedom of expression in Albania.

  On the other hand, evaluating the extreme importance that media has in a democratic society we believe that the same threat to the democratic freedoms in the country is looming large.

  We are highly interested in the achievement of the rule of law and order in this country and believe that under the disguise of these campaigns and such acts (as the 12 million euro fine on one of the biggest TV channels in the country), the government is using the taxation authorities as an instrument of its pleasing against the media free undertaking. The very fact that this latest act comes against a media which has criticized and opposed the government as it is entitled to exercise the right to inform, makes us believe that it is not the execution of law on the bases of these absurd and dangerous acts, but the hit of critic media or its intimidation.

  We think that the economic pressure towards the media is now, especially after 17 years of democracy and as it follows other failed pressure attempts on the free press, the main means through which a government can put pressure to the media and hit at the heart of its freedom.

  We demand the immediate invalidation of this fine as well as the termination of such totally arbitrary actions. We appeal for the creation of a cooperation spirit between the media and government in order to strengthen the freedom of mass media and to ensure a legal framework for the existence of mass media in Albania.

  Should you feel the same concern on this situation, please show your solidarity by means of this petition.

  Association of Electronic Media
  President Mr. Aleksander Frangaj

  Association of Professional Journalists
  President Mr. Armand Shkullaku

  League of Albanian Journalists
  President Mr. Ylli RAKIPI

  Journalists Union
  Mr. Aleksander Cipa

  Correspondents and Reporters,
  Journalists and Analysts

 302. Brigadieri thotë:

  15 July 2007 @ 6:35 pm

  Ervin BAKU thotë:
  15 Korrik 2007 @ 5:27 pm
  Ky Brigadieri, që e pështykërka dhe ky në surrat TCH, tani po shikon pikërisht programet e tij…
  —————————————————————————————–
  E shikoj ore Ervin BAKU , jo gjithmone por e shikoj , por eshte e lodhshme sepse qe te kuptoj realitetin me duhet ti heq ngjyrat e teperta lajmeve , ose ngadonjehere te nenkuptoj krejt te kunderten .
  Te streson jashtezakonisht shikimi i Top-Channel-it ose i Vizion Plus .

 303. Leon thotë:

  15 July 2007 @ 6:38 pm

  Idris,
  Koha eshte mavri…Ka dy muaj qe nuk pushon shiu kendej!! :(
  Po shiut ja gjejme anen,po ca ketu tek peshku jane me keqe se ky shiu!
  Nuk pushojne….U mbytem me balte… Edhe eshte korrik ee!
  Se fillon dimri dhe prape avazin e vjeter…. ;)

 304. Cheney thotë:

  15 July 2007 @ 6:39 pm

  Kush e ka perkthyer kete peticionin? :D

 305. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 6:43 pm

  Si ekonomist qe jam e kalova me nje shikim te shpejt te kesaj deklarate me shprese se do te shikoja diku ndonje shifer apo argument ekonomik me shifra qe te vertetoj se kjo gjobe ishte e padrejte ( jo se them se eshte e drejte) vec shifres “12 million EURO” ne fillim dhe diku andej nga mesi i shkrimit, dhe nje shifer “17 vjet” diku ne mes, te tjerat qe pashe ishin vetem fjale me germa Nuk pashe ndonjer numur ( eh jam njeri i numrave une). Por me zuri syri shume here fjalet “media freedom” , “democratic society” dhe “economic pressure ” Shume fjale e bukura por sepse nuk me bindin . Kam pare keto fjale edhe ne disa deklarata te tjera
  psh tek
  http://www.peshkupauje.com/arrestohen-fallsifikatoret-temaurdher-politik/2007/02/25/

  Me falni por mendimi im eshte qe nuk mund ta besoj ato qe thuhet atje vec faktit qe vertet ne shqiper nuk ka liri shtypi dhe se shtypi i lire ne shqiperi eshte vertet i persekutuar ( nese ka mbetur gjalle vertet pas ketyre 17 vjeteve).

 306. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 6:47 pm

  Gjinushi ne lajme.
  E kercenoi publikisht popullin shqiptar ta heqi qafe berishen, se perndryshe do te beje nje ‘97 te re.
  Shume shume interesante

 307. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 6:51 pm

  Idris,
  E kam shume mire parasysh se kush punon ne prokurori.
  po po shume mire.
  Madje kam qene dhe vete ne prokurori. Po po.
  Te keqen e kohes se enver hoxhes po po po po

 308. Cheney thotë:

  15 July 2007 @ 6:57 pm

  Lume, po flet per nje nga personazhet e mi te preferuar. Ku? Kur?

  leon,

  Mos u qaj, jam ne koordinatat 51N dhe 143E..

  Me ka marr malli per ate motin e Londres..

 309. Idris thotë:

  15 July 2007 @ 7:00 pm

  Si s mbyteni nga balta.
  Megjithse thone njeriu eshte mosmirenjohes, nga balta del,balten perdor per buke e shtepi dhe balten shkel e peshtyn.
  Ruju Lume se bejne pune te mbyllur ata.

 310. Brigadieri thotë:

  15 July 2007 @ 7:01 pm

  Le te beje gam gam gjinushi Lume , nuk ka ci ben me shqiperise dhe shqiptareve .
  Po venitet dale ngadale koha e tyre .

 311. Brigadieri thotë:

  15 July 2007 @ 7:03 pm

  Une personalisht do desha te beheshin zgjedhje dhe jam i bindur se populli do ti shporte keto plage te tij .

 312. Kotherja thotë:

  15 July 2007 @ 7:10 pm

  Brigadieri,

  zgjedhjet c`te duhen ?

  Mazhorance jeni, presidentin e keni, parlamentin e keni, policine e keni, prokurorine do e keni se shpejti.

  Do nxirrni noi parti jashte ligjit apo ka ndonje variant tjeter ?

 313. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 7:12 pm

  Sa birre le ti Kothere ?

 314. Brigadieri thotë:

  15 July 2007 @ 7:12 pm

  Prokurorine Kothere prokurorine , ate mezi po pret populli . :P

 315. Kotherja thotë:

  15 July 2007 @ 7:17 pm

  Baku,

  asnje birre.

  Lexo diten kur eshte postuar ajo tema e Nanos ne Maqedoni, kush e ka postuar dhe cer ka dash te thote 2 dite para votimit te fundit.

  Merrem me pune une daje jo me llafe. Ai TV ku merr ti rrogen dhe ata analistet e asaj temes tjeter, kishin frike me e hap ate teme.

  Edhe ti nuk u duke keto ditet e fundit se kishe pune. ;)

  Dhe mos harro qe eshte teme qe vazhdon ajo. : )

 316. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 7:18 pm

  Cheney :-) lol

 317. Kotherja thotë:

  15 July 2007 @ 7:22 pm

  Brigadier,

  po mbasi te merrni dhe prokurorine do i ktheje paret qe ka marre M.B. per ti mbyll ceshtjen Dhimiter Raftit, atij drejtorit te Alb-Telekomit ?

  Le mo na hap zorret e barkut tani se nuk dalim mire ?

  Te kujtohet nje deklarate e simbiozes me krimin ? Shife kush e ka bere dhe shife se vetem nje vere ne uje eshte bere.

 318. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 7:23 pm

  Kothere / Unë e di që ti ke qenë për Nanon President, na ke folur dhe për ndikimet amerikane etj etj për Ilir Kullën etj etj… Apo i ke harruar. Mua nuk më intereson se çfarë the ti ditën e fundit, se atë që ndodhi dje e dinim të gjithë që para disa ditësh…

 319. gene thotë:

  15 July 2007 @ 7:27 pm

  mesazhi

  e pate cfare i bera topit?
  sus!!!!!!!!!!!!!!!!

 320. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 7:35 pm

  pak kujtese nga 1997

  http://www.shkoder.net/images/fjala/komitet97.jpg
  http://barbariakomuniste.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/vlore8.jpg
  http://www.pbs.org/newshour/images/europe/jan-june97/alban16.gif
  http://barbariakomuniste.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/vlore2.jpg
  http://www.tepelena.com/img/97-2.jpg
  http://www.tiranaobserver.com.al/20051201/fotodite/elham-elezi-6.jpg
  http://bjoerna.net/billeder/Nano-4212.jpg
  http://www.shkoder.net/images/fjala/ceka97.gif
  http://news.bbc.co.uk/olmedia/1935000/images/_1935630_tankvt300.jpg
  http://www.worldpress.org/images/albaniaprotest.jpg
  http://www.bbc.co.uk/worldservice/programmes/global_crime_report/crime/images/arms3.jpg
  http://www.reportage.org/PrintEdition2/Albania/PagesAlbania/AlbaniaLadefogedStrip.html
  http://www.nato.int/pictures/review/9801/b0900003.jpg
  http://artofwar.ru/img/w/waleckij_o_w/istokiitechenieserbsko-albanskojborxbyzakosowoimetohijuchastxperwaja/albania1997.fabiomuzzi.jpg
  http://www.journalofaphotographer.com/interview_files/joachim_ladefoged/joachim_ladefoged_gallery/photos/Albanians4.jpg
  http://profesoldato.militaryplanet.org/DSCN0997.JPG
  http://www.defenselink.mil/dodcmsshare/newsphoto1997-03970315-N-0000S-001.jpg
  http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/40876000/jpg/_40876548_ap_nrest203.jpg
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/65/Operation_Silver_Wake.JPG/300px-Operation_Silver_Wake.JPG
  http://www.redcross.int/EN/mag/magazine1997_3/1997_3_en.jpg
  http://www.polbox.com/n/natasha/albania.JPG
  http://www.photoreportage-news.com/pages/imagesmaf/maf1.jpg
  http://bi.gazeta.pl/im/9/592/z592189X.jpg
  http://www.fabiomuzzi.it/CRISIS AREAS/slides/ALBANIA6.jpg

 321. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 7:37 pm

  Pak kujtese nga 97

  1997
  http://www.shkoder.net/images/fjala/komitet97.jpg
  http://barbariakomuniste.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/vlore8.jpg
  http://www.pbs.org/newshour/images/europe/jan-june97/alban16.gif
  http://barbariakomuniste.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/vlore2.jpg
  http://www.tepelena.com/img/97-2.jpg
  http://www.tiranaobserver.com.al/20051201/fotodite/elham-elezi-6.jpg
  http://bjoerna.net/billeder/Nano-4212.jpg
  http://www.shkoder.net/images/fjala/ceka97.gif
  http://news.bbc.co.uk/olmedia/1935000/images/_1935630_tankvt300.jpg
  http://www.worldpress.org/images/albaniaprotest.jpg
  http://www.bbc.co.uk/worldservice/programmes/global_crime_report/crime/images/arms3.jpg
  http://www.reportage.org/PrintEdition2/Albania/PagesAlbania/AlbaniaLadefogedStrip.html
  http://www.nato.int/pictures/review/9801/b0900003.jpg
  http://artofwar.ru/img/w/waleckij_o_w/istokiitechenieserbsko-albanskojborxbyzakosowoimetohijuchastxperwaja/albania1997.fabiomuzzi.jpg
  http://www.journalofaphotographer.com/interview_files/joachim_ladefoged/joachim_ladefoged_gallery/photos/Albanians4.jpg
  http://profesoldato.militaryplanet.org/DSCN0997.JPG
  http://www.defenselink.mil/dodcmsshare/newsphoto1997-03970315-N-0000S-001.jpg
  http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/40876000/jpg/_40876548_ap_nrest203.jpg
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/65/Operation_Silver_Wake.JPG/300px-Operation_Silver_Wake.JPG
  http://www.redcross.int/EN/mag/magazine1997_3/1997_3_en.jpg
  http://www.polbox.com/n/natasha/albania.JPG
  http://www.photoreportage-news.com/pages/imagesmaf/maf1.jpg
  http://bi.gazeta.pl/im/9/592/z592189X.jpg
  http://www.fabiomuzzi.it/CRISIS AREAS/slides/ALBANIA6.jpg

 322. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 7:38 pm

  1997
  http://www.shkoder.net/images/fjala/komitet97.jpg
  http://barbariakomuniste.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/vlore8.jpg
  http://www.pbs.org/newshour/images/europe/jan-june97/alban16.gif
  http://barbariakomuniste.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/vlore2.jpg
  http://www.tepelena.com/img/97-2.jpg
  http://www.tiranaobserver.com.al/20051201/fotodite/elham-elezi-6.jpg
  http://bjoerna.net/billeder/Nano-4212.jpg
  http://www.shkoder.net/images/fjala/ceka97.gif
  http://news.bbc.co.uk/olmedia/1935000/images/_1935630_tankvt300.jpg
  http://www.worldpress.org/images/albaniaprotest.jpg
  http://www.bbc.co.uk/worldservice/programmes/global_crime_report/crime/images/arms3.jpg

 323. Kotherja thotë:

  15 July 2007 @ 7:38 pm

  Baku,

  keshtu eshte kur futesh vetem kur ka ndonje problem TCH ke peshku.

  Kemi diskutuar per Nanon si faktor qe nuk mund te perjashtohet. Kjo ka qene kryetema dhe as te injorohet. Keshtu ndodhi deri ne sekonden e fundit. Ai njeriu i PS ne sekretaritin e zgjedhjes u terhoq ne minuten e fundit. ( Apo e terhoqi Rama ate ?? )

  Ajo qe ndodhi dje , ajo qe pashe e degjova une jo ajo qe dha TCH ishte nje skeme e mocme.

  Une e di qe mbas flasim te gjithe. Edhe ti qe e dije te gjitha qe para ca ditesh por qe sot t`u dha koha per te fol. Po lere tani se nuk shof Bang Bangun une.

  Une nuk kam thene do zgjedhet Nano president, ( si puna e atij konfirmimit qe kishe ti nga burime konfidenciale , per ate ish-ambasadorin po qe nuk kishe mundesi te na e theshe se ashtu ishte puna ), por kam thene qe do isha :

  per Ramen Kryebashkiak minus ca gjera, per Nanon president minus ca gjera ose per Moisiun minus ca vite me pak. Dhe i rri kesaj une jo tani por per shume kohe.

  Lidhur me : ” Mua nuk më intereson se çfarë the ti ditën e fundit, se atë që ndodhi dje e dinim të gjithë që para disa ditësh…”

  E shof ty te intereson qe une ja kam futur kot. Ja kam fut kot. NP.

  Po se cer me interesonte mua kjo a ke noi mendim ?

 324. timi thotë:

  15 July 2007 @ 7:45 pm

  cne gjithe ky inat kothere vllai?

 325. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 7:45 pm

  Kothere/ Unë nuk e shikoj Topin dhe Bang Bangun se nuk më lejohet të vej parabolë aty ku banoj. Ti ishe për Nanon dhe nuk doli. Ku është e keqja këtu ? Ti nuk e ke kuptuar akoma që Berisha është shumë më kopil se Qorri ? E nxori nga pensioni kur ju desh dhe i la gjithë kohën të kuptonte se do t’a bënte President. Dje i futi gishtin, dhe me dhimje të madhe (pa ndonjë krem apo gel). Sa për ish-ambasadorin, ai ka qenë realisht në kulisa…

 326. Leon thotë:

  15 July 2007 @ 7:54 pm

  o Baku,
  Per te ditur dinim nje lesh ne!! :)
  Se emri i ketij Cekes doli krejt pa pritur edhe per gazetaret…
  Edhe dal se nuk ka mbaruar akoma kjo pune…

 327. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 7:56 pm

  Leon/ Secili të flasë për veten e tij…

 328. Kotherja thotë:

  15 July 2007 @ 7:56 pm

  Baku,

  je gazetar tipik shqiptar. Bile je ca me shume je me nder gazetar i TCH.

  Nga ata “qe te lene kopilin ne dere” do shkruante Lumja si gojeshthurur qe eshte.

  SHif se une jam me nick jo me emer dhe nuk rrezikoj fare.

  “Ti ishe për Nanon dhe nuk doli.” Ok.

  Gjeje ku e kam shkruar kete. ( Pervec nje posti per pune basti me nje qe me ka ca birra borxh te Thjeshtesi ne alpe)

  Ato sqarimet e tjera me gisht e xhel e me ambasadore kulisash beja kalamajve, jo mu.

 329. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 7:59 pm

  Faleminderit Kothere. Si gjithmonë e vlerësoj mendimin tënd.

 330. Kotherja thotë:

  15 July 2007 @ 8:07 pm

  E kuptova dhe i kerkoj ndjese vetes qe kam devijuar mendimin tim.

 331. Brigadieri thotë:

  15 July 2007 @ 8:10 pm

  Kothere une nuk di shume gjera , por besoj se po qe se berisha do kishte dore te lire veprimi , disa faktore te sotem do ishin ne burg .

 332. timi thotë:

  15 July 2007 @ 8:14 pm

  ka te drejte brigadieri. do ishin ne burg. si psh z. ruli. apo z. tritan shehu. prokuror i pergjithshem do ishte gjeneral agim shehu ndersa ne klsh zonja argita bojaxhiu. o brigadier vazhdon te ngelesh ne rrenjet e peshkopise dhe te takimeve me ish - kryetarin e deges se peshkopise. nuk te nderroi as kanadaja mik

 333. Leon thotë:

  15 July 2007 @ 8:15 pm

  Ervin BAKU thotë:
  15 Korrik 2007 @ 7:56 pm
  Leon/ Secili të flasë për veten e tij…
  ————————————————————–
  po tek ajo “ne” edhe une perfshihem…
  Meqe asnje nuk komentoi (as ne shtypin e shkruar dhe viziv) per Ceken kanditat per president,detyrimisht qe dinim nje lesh…
  Heren tjeter ata qe dine ta na thone ndonje fjale, se su be qameti.. :)

 334. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 8:17 pm

  Patjetër Brigadier. Edhe mua. Për manipulime intervistash nga Brukseli (Siç tha Lumja).

 335. Kotherja thotë:

  15 July 2007 @ 8:17 pm

  Brigadieri,

  nuk i fut dot se jane atje ku je ti dhe ne USA.

 336. tnerual thotë:

  15 July 2007 @ 8:19 pm

  Kothere asht prishe bota,ste lene me pi as edhe nje birre, harroji birrat nga une se keto te bejne me barre edhe tu kene mashkull :D

 337. Ervin BAKU thotë:

  15 July 2007 @ 8:22 pm

  Leon/ Po dhe po te themi noi gjë ne, mos na e merr për seriozisht, se gazetar tipik shqiptar jemi, madje me keq se kaq… Me nder gazetarë të TCH jemi. Kështu që dhe kur themi noj gjë nuk guxojmë, e mbajmë për vete. Pastaj ti ke goxha kompetente këtu tek Peshku, kështu që nuk ke pse qahesh…

 338. Lumja thotë:

  15 July 2007 @ 8:22 pm

  Leon,
  Nuk je vetem vellacko.
  Edhe une, edhe ata qe njof une, edhe ate qe njofin ata qe njof une, nje lesh dinim. :-) Thuaj mire qe se dinim se sdo na kish nejt goja qe na eshte bere corap edhe do ta kishte marre vesh F.Nano edhe do ta kishte mbajt gishin e vet ne … qe mos ja fusnin Sala me shoke :-)

 339. Leon thotë:

  15 July 2007 @ 8:30 pm

  Lumja,
  Sapo lexova ato qe kish thene Gjinushi…
  Shume i ashper dhe me Ceken…”Ceka eshte fitili i Topit dhe fitili digjet”
  “Nanua e hengri karroten e vet”… :P
  Eshte i hidhur dreqi,por di te sjelle argumenta te forte!!

 340. Kotherja thotë:

  15 July 2007 @ 8:33 pm

  tnerual,

  e pata fajin vete.

  Po te ngatarohet mejhanja e Peshkut ” Thjeshtesi ne Alpe” me Parlamentin Europian e cuditeshme eshte ! Ke pare ti ? :)

 341. lola thotë:

  15 July 2007 @ 8:40 pm

  Po shoh se ketu qenkan bere debatet aq personale, sa ndonjeren eshte gjynash te harxhosh kohe e ta lexosh. Shume miqesisht per te gjithe: fakti qe nuk u pelqen top chaneli (jam e sigurte se te gjithe e shikoni si te vetmin stacion shqiptar te preferuar), nuk do te thote te sulmoni gazetarin qe punon per te. Eshte normale qe Ervin Baku do ta mbroje Top kanalin, pasi ai eshte shume me fisnik se ne qe jemi anonime ketu. Ndonjehere une kam share median ku punoj. Por nuk do ta beja kurresesi nese do te kisha vene nick emrin tim te vertete. Shkaqt dihen, dhe nuk kam pse i citoj tani, jo per gje por i urrej komentet e gjata, duke qene se ndonjehere e kam kohen shume te kufizuar. Pra, (me falni per keshillen se ndonjeri mund te shkruaje ketu (kush dreqin je ti qe na jepke sugjerime), mundohuni ti permbaheni temes pa debate personale. Nese dikush ka nje mendim negativ, nuk ka pse i kundervihet pasardhesit i cili ka mendim te kundert me te…

 342. Kotherja thotë:

  15 July 2007 @ 9:21 pm

  lole,

  mire e ke ti mire. Po mund te postohet dhe me “zog” psh e ti shash te gjithe nga nena e motra.

  Neser do jesh ke kjo protesta ti ? Per “Lorin” apo per TCH ?

  U kthye efendikoi nga jashte ?

  timi,

  nuk po me lene me t`u pergjigj keta “pastruesit”.

 343. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 9:53 pm

  Po shikoj se po zireni per mustaqet e xhelos te gjithe ketu
  Lume meqe na kujtove 97 Une kisha disa fotografi shume te mire per tju kujtuar ato vite, por sic duket rjeti nuk i mban dot se jane shume linke web side. Por ja prej tyre

  http://bjoerna.net/billeder/Nano-4212.jpg

  Shiko kete fotogradi Nga te tere atje vetem ai ne fund nga e djathta e fotografise ( majta tende) ka mbetur qe ka ndonje shprese te mar ndonje poste qe do te justifikoj tere te tjeret ne ate fotografi qe ne fakt pas ketij presidentit do te humbasin cdo gje ekonomike qe kane. Larg qofte ai ne fund te reshtit te pare te humbase dhe patjter qe kemi 97.
  Ketu e kishte Gjinushi Na jepni dicka se ja futem si ne 97
  Ja dhe nje fotogradi tjeter qe me pelqen KJo ishte 97

  http://www.journalofaphotographer.com/interview_files/joachim_ladefoged/joachim_ladefoged_gallery/photos/Albanians4.jpg

 344. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 9:58 pm

  Ore, se keni dere diten non-stop sot me TCh dhe protestne :

  Atehere, kush do te jete prezent neser ne miting, nga keta qe jane ne forum ?

  Kush del “vullnetar” per te protestuar per lirine e medias (nga ata qe jane ne Shqiperi kuptohet) ?

 345. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 10:00 pm

  Admin
  Shikoni mundesine te lejohet te dalin ca nga ato liket qe perpiqem te nxjer ketu. Ose po te doni mund te krojoni nje teme per 97 me ato fotografi Mendoj se kane shume vlere per te mos haruar, se si ishte ne realitet jo ne prapa skena 97. Te mos harojme dhimbjet qe na shkaktoj ajo. Pasi me sa shikoj ka njerez qe i ka mare malli per ato vite.

 346. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 10:03 pm

  Ore, ate punen e “karrotes” qe hengri NANO dhe ate “fitilin e Topit” e degjova sot, por s’me kapi veshi “97″ per te cilen te kete kercenuar Skendoja !

  Megjithate, perderisa e thone me kompetentet ketu, ashtu duhet te jete. E c’fare nuk pritet prej Gjinos more, ai eshte i gatshem te therras Zanin perseri e tja ri-filloi nga Vlora, Selenica e Orikumi, si ne 97

  ;)

 347. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 10:04 pm

  Andis pak e veshite per mua Fati e sjell qe nuk jam ne shqiperi. Por dalja ne miting do te me vinte ne dileme Do dal per lirine e fjales qe vertet nuk egziston ne Shqiperi apo per lirine e krimit qe eshte me bollek ne Shqiperi.
  Nuk e di dhe thuaj zot shyqyr qe nuk jam atje pasi do ta ndaja veten ne dy pjese Njera do te shkonte per lirine e fjales dhe tjetra do te rinte ne shtepi per te protestuar kunder krimit te organizuar dhe atij te pa organizuar.

 348. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 10:08 pm

  Ja dhe dy te tjera

  http://www.defenselink.mil/dodcmsshare/newsphoto1997-03970315-N-0000S-001.jpg

  http://www.reportage.org/PrintEdition2/Albania/PagesAlbania/AlbaniaLadefogedStrip.html

 349. Andisi thotë:

  15 July 2007 @ 10:08 pm

  Une personalisht, po te isha, do mbidhja ca mitingash tek selia e PD-se : por perpara kesaj, do kerkonim ndonje fond, tip financimi nga partia e nga ndonje OJQ-nenen, ne menyre qe te organizonim nje kunder-proteste perpara Top-Channel-it ! keshtu, do t’i deshmonim te gjitheve se ne Shqiperi ka liri fjale dhe mendimi; edhe ne kemi te drejten tone per te kundershtuar e kritikuar, pse, vetem TCH te kritikoje Qeverine nate-e-dite ?!

  :)

 350. labi thotë:

  15 July 2007 @ 10:16 pm

  Tomi ajo foto e pare tek postimi jot i fundit nuk hapet..shih mos ke ndonje link tjeter

 351. labi thotë:

  15 July 2007 @ 10:19 pm

  Ndersa per ndarjen ne dysh qe permende …me erdhi ne mend Italo Calvino dhe nje liber i famshem i tij “Il visconte dimezzato”.

 352. labi thotë:

  15 July 2007 @ 10:21 pm

  Kur me del ky flamuri amerikan me duket sikur CIA “kalon ne shoshe” postimet e mia nga Italia.

  Per ju atje ne Amerike ore kush e drejton Cia-n tani…me sa me kujtohet ka ikur Negroponte…ka ndonje homogjen andej qe e drejton ne kete moment apo eshte pastruar dhe e kane marre ne dore anglo saksonet :-)

 353. Brigadieri thotë:

  15 July 2007 @ 10:30 pm

  Andisi , vertet pse nuk organizojne ndonje ndonje proteste kunder rezistences se krimit te organizuar dhe korupsionit ?!

 354. Dedectiv thotë:

  15 July 2007 @ 10:37 pm

  Nuk me vjen mire qe disa komentues me lart, kane ngarerruar vendin dhe temen dhe kane filluar te flasin per Presidentin. Nuk besoj te kete lidhje. Ketu ka nevoje te flitet per kete shifren e madhe me shume zero nga pas. Cdreqin eshte kjo ore, se nuk po e kuptojme. Nga mbiu kjo gje e ketille. Te gjithe e dite se Top Kanali ka disa reklama dhe ka nje strukture menaxhimi qe seshte keq. Atehere nese Top Kanali ka bere evazion 8 mln euro sic thuhet, sepse 4 eshte gjoba, prape sic thuhet, une kam te drejte te pyes, more? Po keto mediat tjera qe funskionojne ne Shqiperi? Per mua kur kalon 1 milion dollareshin evazion, ska dallim mes subjekteve, jam i sigurt qe ka dallim per Qeverine dhe tatimoret qe vetem profesioniste nuk jane…

 355. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 10:51 pm

  He he Dedectiv Por kane lidhje sic duket prandaj. Sic duket meqense spati zgjedhje te parakohshem (ose duket sikur nuk do te kete) atehere do te kete portesta. Bile disa mendojne se do te kete edhe 97.
  Mos harojme se edhe kjo nuk eshte cudi. Sebebi per 97 u gjenden firmat pramidale ne fakt arsyeja e vertete eshte pak a shume si kjo e TCH.
  Nje pale thone se Berisha ju kishte hequr te drejten e fjales e kishte mbushur shqiperine e jugut me maloke, pala tjeter thote se berisha nepermjet SHIK e Kontrollit te shtetit donte te godiste krimin e organizuar. Hajde gjeje te verteten por e realiteti eshte se u be ashtu sic e dime Katrahure

  http://www.worldpress.org/images/albaniaprotest.jpg

  http://www.nato.int/pictures/review/9801/b0900003.jpg

  http://www.bbc.co.uk/worldservice/programmes/global_crime_report/crime/images/arms3.jpg

 356. baba thotë:

  15 July 2007 @ 10:56 pm

  8 million euro ka bere evazion? atehere e paska me hak gjoben…..por per korrektesi te behen kontrolle te imtesishme edhe ne mediat e tjera si klani a ku e di une….top channel eshte televizioni me i mire dhe me i ndjekuri ne shqiperi dhe jashte por duhet edhe te paguash taksat dreqi ta haje….

 357. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 11:02 pm

  Babe te lumte goja

  …..8 million euro ka bere evazion? atehere e paska me hak gjoben…..por per korrektesi te behen kontrolle te imtesishme edhe ne mediat e tjera si klani a ku e di une….

  Ketu duhet te jete portesta neser Te behen kotnrolle edhe ne mediat e tjera. Se ka me keq ose dhe kaq keq sa TCH . Ne qofte se ka trima kjo duhet ti kerkohet Bershes. Te tjera jane mere me leng se mishi u mbaruar

 358. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 11:04 pm

  Harova mbase kjo fotografi i shkon kesaj qe sapo postova

  http://www.bbc.co.uk/worldservice/programmes/global_crime_report/crime/images/arms3.jpg

 359. Leon thotë:

  15 July 2007 @ 11:14 pm

  Dedectiv,
  “Gjoba ndaj TCH-it nuk eshte perfundimtare…Eshte thjesht nje llogaritje e Tatim/taksave qe mund te jete me gabime ne shifra…I bej thirrje TCH qe te bisedoje me Tatimoret qe cdo pa qartesi te shpjegohet….TCH-li ka te drejten te ankohet edhe me metingje”
  Keto jane fjalet e Sales(pak a shume)!!!
  Pra,te gjithe keta qe kane komentuar kodra pas bregut si p.sh.”mire ja bejne”,”jane kriminela” ,”evazion fiskal” apo c’ju pjell mendja tjeter,jane thjeshte komente boshe……
  Megjithese dyshoj te ndrojne mendim!!Nuk eshte hera e pare qe jua fut Sala,por si duket ju pelqejne kjo gje…Nuk mund te shpjegohet ndryshe….
  si duket qenka si puna e 96-es kur Sala ju dha urdher te vidhnin votat dhe si per ti treguar baces sa te shkathet ishin, i vodhen te gjitha…. :P
  Edhe keta te Tatimeve jane treguar shume te zellshem…Dikush ka kerkuar te ngrihet ne detyre!!

 360. baba thotë:

  15 July 2007 @ 11:25 pm

  97? perse na e kujton mor tomke…une nuk dua te hyj ne fantazi te pafundme por nje gje eshte e sigurt me ‘97…eshte largimi perfundimtar i Shqiptareve nga diktatura……eshte mbyllja e nje kapitulli i Shqiptareve me diktatoret…… ai i pari rrojti dhe vdiq me nderime….ky i dyti po jeton ne krye te qeverise …per shkak te vitit ‘97 humben jeten 1500 veta…….diktatoret ne Shqiperi rrojne dhe vdesin ne menyre natyrale, madje ndonjehere edhe rikthehen…….une adhuroj Avni Rustemin…..ah sikur te ringjallej vetem per nja 2 ore……

 361. Leon thotë:

  15 July 2007 @ 11:26 pm

  O administrator,
  Hiqi keto linket qe ka sjelle ky tomi…O Tomi you need help!!
  C’jane keto?
  Qenke i fiksuar keqe me 97-en….

 362. tomi korca thotë:

  15 July 2007 @ 11:28 pm

  :(

 363. krasta krau thotë:

  15 July 2007 @ 11:41 pm

  Ca eshte bo ketu…Peshtyj kendej shaj andej.. Mendova se ketu diskutohej, hajt mo dhe noj shaka.. Por i jeni vene te gjithe Bakut, sikur e ka fajin ai qe Berisha doli dificit me telekomin dhe tani do te kompesoi buxhetin duke vjel gjoba…
  Lexova shume gjera sot mbi kete gjoben dhe mendoj se eshte tipike mafioze dhe jo vetem diktatoriale, por me shume se kaq… Gjoba 12 milion euro eshte vetem per reklamat dhe punonjesit Andis, per kompanite e tjera nuk jane bere ende publike vendimet do te merren ne ditet ne vazhdim dhe te gjithe ketu harrojne qe xhiroja vjetore e reklamave ne shqiperi nuk i kap te 7 milion euro, perfshi reklamat ne rruge… Nuk po flasim tani per Posterin e Olldashit ke zogu i zi, qe e ka paguar Meroja me mik 45 mije evro…

 364. krasta krau thotë:

  15 July 2007 @ 11:57 pm

  “Pezzo grossi” e “pezzo novanta”

  Shqiperia ka shpallur ndryshimin e sistemit. Duke qene se demokracia nuk po funksionoka “Don Berisha”, ka vendosur ta ndryshoje sistemin me ate mafioz…
  Parimet kryesore te sistemit te ri Berishjan..
  Pasi eksperimetoi Piramidat ne 96, per ti ngjare Keopsit, Berisha qe sefundmi ka pasur ne dore librat e Mario Puzzos, ka vendosur te eksperimentoje sistemin mafioz. Ligjet kryesore te miratuara nga ky sistem, 75 perqind e te cilave te shpallura me vendim gjykate si antikushtetuese, kane per symin te sanksionojne:Te gjitha ata qe nuk pranojne te paguajne gjobe jane te klanit kundershtare dhe duhen ekzekutuar. Kjo per te ndjekur edhe keshillen e zonjes Topalli, “nje plumb ballit”. Po meqe biznesi nuk mund te vritet dhe pushkatimet ne mase kane dale modes qe nga piramida e kafkave ne kamboxhia, berisha perdor sistemin e gjobave, njelloj si ai mafioz. Do ti vella te punosh, paguaj se te mbrojme ne….
  Provat per sistemin e ri:
  Shitja rreth 50 milion euro me lire se Nano e Albtelekom…
  Shitja 4 here me lire sa sa kishte premtuar e Albtelekom…
  Blerja 2 here me shtrejt e energjise se Nano
  Berja e me shume tenderave te drejteperdrejte se te gjitha qeverite socialiste per energjine elektrike…
  Bllokimi 2 vjeçare i te gjitha puneve ne hidrocentrale dhe rikthimi i tyre ne stadin zero, per te vjelur gjoba te majme nga njerezit qe duan te ndertojne…
  Miratimi per here te pare ne historine e nje shteti te buxhetit te trete, vetem njemuaj para se te mbyllej viti buxhetor, me shifra astronomike, te cilat u vodhen per te festuar krishtlindjet…
  Rritja dy here gjate mandatit 2 vjeçare qeverises e rroges se tij dhe asaj te ministrave (rritja e fundit sa u miratua)
  Pasi kishte vjelle vrere per te gjitha projektet Nanoiste, berisha i miratoi qe te gjitha me pak muaj ose vite vonese dhe me kushte me mizerable, duke i shkaktuar vendit humbje milionashe……..

 365. timi thotë:

  16 July 2007 @ 12:05 am

  krasta - bravo.
  vec nje fjali do shtoja tek kjo qe the - nese me lejon - kushdo nga kundershtaret qe behet pishman ka te drejte te shkoje te marre vajzen e doktorit juriste dhe ne kembim te pagesave minimale (fillojne me 2 mln euro) mund te kthehet ne rrugen e zotit

 366. krasta krau thotë:

  16 July 2007 @ 12:06 am

  Perse nuk duhet besuar qe Top ka vjedhur…
  Per Andisin and co…………………

  Njeriu qe akuzon Top se ka vjedhur eshte mashtrues ordiner…
  A mund ti besohet sali berishes pas buzeqeshjes ne pallatin e brigadave me Nanon… dhe deklarimit pompoz “ato ishin per fushate”. Po thoni ju?

  A mund ti besohet nje njeriu qe tha se sivjet do te eskportonim energji..
  Ndersa tani ne jemi pa drita, per here te pare ne vere pas 5 vjetesh ka kufizime kaq te medha 4 ore ne Tirane, fshatrat e provincat i llogaritni vete…Po thoni ju

  Berisha premtoi uje pa ndalim ne plazhe, per veren e vitit qe shkoi… Ne plazhet shqiptare sa as uje as drita… Vazhdoni te besoni ju….

  Berisha tha qe do te ndertonte banesat sociale per te pastrehet… Asnje tulle nuk eshte vene…

  Berisha tha se do te shtronte aq e kaq rruge…. Edhe atje ku preu shirita me pompozitet nuk eshte hequr as nje grame dhe….

  Berisha u tha shqiptareve qe do te luftonte korrupsionin.. te gjitha raportet deshmojne se situata eshte po aq e dhjera sa me pare…

  Berisha u premtoi shqiptare me shume liri…Shqiperia per here te pare ne 5 vitet e fundit zbret ne liste sa i perket lirise……

 367. krasta krau thotë:

  16 July 2007 @ 12:08 am

  Pyetje per andisin and co???????????
  Nese Berisha lufton krimin…
  A do te ishte falur me amnisti Shemsie Kadria dhe i shoqi?
  Nese Berisha lufton korrupsionin….
  A do te kishin te gjithe ministrat e tij dhe noj drejtor Tuarek?
  Nese Berisha eshte per kushtututen…
  A do ishin miratuar 8 ligje antikushtetuese?

 368. timi thotë:

  16 July 2007 @ 12:10 am

  o leon miku - po te flas hapur vella. une jetoj ne shqiperi. po te them se vetem e vetem sepse nuk donin qe ti conin ate gjobe topit u hoq drejtori i pergjithshem i tatimeve, dhe u zevendesua me gerta picarin - e cila ka qene ne nje zyre me argita berishen dhe lul bashen ne kosove. po keshtu kane dhene doreheqjen rreth 10 vete ne tatime. me fal po eshte kulmi i naivitetit te mendohet qe berisha nuk e dinte gjoben. e dinte dhe mire, por tani i duhet pak konsensus dhe ndaj kerkon qe te ulen te takohen topi me tatimet. ne kete rast i bie qe ridvan bode raporton te kush? se te kryeministri nuk raportoka. dhe baca berishe na del si ata pajtusit e gjaqeve. ore po mire, se po mar nje qendrim ndryshe. nese gjoba eshte e drejte pse nuk kerkon ai qe tatimet te respektojne ligjin dhe topi te paguaje? apo me mire te ulen ne tavoline se dro presin dhe ndonje pazar e bien dakort qe topi te behet si klani.
  po qe dhe klani ka marre gjobe nga tatimet e di? ka marre 50,000 leke

 369. tomi korca thotë:

  16 July 2007 @ 12:10 am

  Babe Ky shkrimi yt i fundit bie pak ere “thirje per 97″ Nuku?
  Tuia se 97 ishte fundi i diktatures por pastaj thua se diktatori eshte akoma ne pushtet, biule kerkon edhe nje Avni Rustem.
  Kjo ishte arsyeja qe solla ato fotografi qe ndonjeri qe kerkon 97 te kujtohet sa e dhimbeshme ishte ajo Dhe po ti lexosh shkrimet ketu tek kjo teme ka disa qe kerkojne 97 Qe nga ata qe fillojne numerimin 96, ….
  (Femijet e mi qe sapo kane filluar te numerojne deri ne 100 e dine qe pas 96 vjen 97,) e deri tek gjinushet qe bejne thirje per 97 sipas Loles apo Lumes nuk me kujtohet.
  Tani nese ndonjeri ne ato fotografi ka pare suratin e tij apo te te dashurit te tij dhe nuk i vjen mire Te me fale por fotografite jane publike dhe ska pse zemerohet me mua qe i solla ketu.

 370. timi thotë:

  16 July 2007 @ 12:11 am

  krasta ne kohe te socialisteve eshte blere me 32 euro energjia. dhe tre vitet e fundit ska pasur asnje tender te drejteperdrejte energjie. sot blihet me 95 euro. dhe me tender

 371. tomi korca thotë:

  16 July 2007 @ 12:15 am

  Baba ka then nje llaf me mend ( si gjithmon) Kerkesa duhet te jete qe Tatimet ( dhe Berisha bashke me te ) te denoj po kaq ashper edhe mediat e tjera se TCH nuk eshte e vetme ne kete gurgule. Ndersa mendoj se TCH duhet ta coj ceshtjen ne gjyq dhe te kerkoj te drejten e saj nese ka te drejte. Mendoj se portesta per liri fjale etj etj nuk ka baze ketu. Ne fund te fundit eshte zbatuar nje ligj Eshte zabtuar me te dreje apo pa te drejte kete e vendos gjykata. Ndersa fakti qe njera denohet dhe tjetra mbahet me hater ka vend per proteste,

 372. timi thotë:

  16 July 2007 @ 12:18 am

  tomo - po te tregoj nje fakt. juristin e top channel e kam shok. e di cme ka treguar njehere? ishte ne nje gjyq per topin per nje urdherese qe i kishte derguar ish drejtori i tatimeve. ai ishte skandalizuar sepse gjykatesi i kishte thene - ke te drejte - por kam frike te vendos keshtu qe po e shtyj gjyqin.

 373. baba thotë:

  16 July 2007 @ 12:21 am

  vetem nje femije i vogel dhe i padjallezuar do te besonte qe kjo nuk eshte nje gjobe me te cilen i behet presion nje prej kritikeve me te fuqishem te sistemit korruptiv Berisha……
  por e perseris qe nqs Top Media ka bere evazion ate shifren qe po qarkullon sic jane 8 million euro atehere une jam shume dakort qe t’ja veje gjoben…se kush ka dhe fiton para ka dhe detyrime te paguaj taksat dhe te jete ne rregul me shtetin dhe me shoqerine……
  une jam per kontrolle te te gjithave firmave te medha te cilat paguajne shuma qesharake taksash…..

 374. timi thotë:

  16 July 2007 @ 12:22 am

  tomi - nje pyetje pak profesionale: ishte nje artikull ketu qe thoshte se bode kishte zbuluar mashtrimin e drejtorit te doganave. a mban pergjegjesi ky?

 375. timi thotë:

  16 July 2007 @ 12:24 am

  babe - po klanin kur do e kontrrollojne?

 376. baba thotë:

  16 July 2007 @ 12:28 am

  edhe kontrolli i duhet klanit ta falimentojne fare…..po te klani eshte akoma Reis Cico?

 377. krasta krau thotë:

  16 July 2007 @ 12:28 am

  Tomi thote Kerkesa duhet te jete qe Tatimet ( dhe Berisha bashke me te ) te denoj po kaq ashper edhe mediat e tjera se TCH nuk eshte e vetme ne kete gurgule. Ndersa mendoj se TCH duhet ta coj ceshtjen ne gjyq dhe te kerkoj te drejten e saj nese ka te drejte. Mendoj se portesta per liri fjale etj etj nuk ka baze ketu. Ne fund te fundit eshte zbatuar nje ligj Eshte zabtuar me te dreje apo pa te drejte kete e vendos gjykata. Ndersa fakti qe njera denohet dhe tjetra mbahet me hater ka vend per proteste…
  Ka dy probleme tomo.
  Nuk ka per tu bere ajo qe thua kontrolli i ndershem ne mediat e tjera… Sepse e para qe mbyllet eshte Tema dhe menjehere pas saj Shijak TV… (pse protestonte berisha, kur do mbylnin shijakun se vidhte ndeshjet qe kishin ble te tjeret boo pune ndershmeri me duket dhe kjo)… Dhe berisha nuk eshte revulucionre nuk i ha bijte e tij, deri sa ti dalin kunder…
  Tch, do te shkoje ne gjykate, problemi eshte qe me ligjine ri te miratuar na parlament, para te cilit te gjitha thane qe po behej per tch, ai duhet te paguaj efektivisht nje shume prej 8 ose 9 milione eurosh menjehere dhe pastaj te prese deri sa gjykata ti jape te drejte…. e shef ca qefi

 378. timi thotë:

  16 July 2007 @ 12:31 am

  po babe
  dhe reis ceco dhe daniela konstatini

 379. tomi korca thotë:

  16 July 2007 @ 12:32 am

  Timi atehere TCH qe eshte dhe e njohur per keto emisjone ta bej kete publike, perse hesht, thejsht edhe per kete rast apo dhe raste te tjera.
  Jam dakort qe ne shqiperi te gjitha kane mare fund Por mos haorjme se ketu thuhet se ka shkelje tek TCH dalja ne porteste do te thote te mbrosh keto shkelje. Kjo eshte arsyeja ime qe nuk me pelqen dalja ne prorteste, nen kete parulle. Perse TCH nuk e verteton se the themi TEMA, apo KLAN apo KOHA JONE ka shkelje dhe kotnrolli ka vajtur dhe ju ka vene nje gjobe 50 mije leke? Me kupto drejt nuk them dhe e besoj ( po te lexosh shkrime e mia mepiser) se Berisha nuk po ben presion ndaj TCH kJo dihet ne mos tjeter duke ditur qe eshte Berisha por sic e ka thene
  se pari te TCH duhet ta dinte kete dhe te ishte me fanatike se papa ne qenien ne rregull
  Se dyti te tregoj presionin qe i behet jo nepermejt akuzes se po gjobitet pa te drejte por qe eshte e vemja qe po gjobitet keshtu kur te jteret bejne me shume se kaq apo aq sa thuhet.
  Dhe me kupto drejt une personalisht si qytetar nuk e vras shume mendjen per TCH se nuk e shikoj. Ne fakt vec internetit ndonje TV te rastit dhe peshkut lidhjet e tjera me median ne shqiperi nuk kam dhe nuk dua te kem se e d qe te gjitha per mendimin tim genjejne dhe jaen disinformuese. Por hallin e kam se keshut nuk luftohet por mborhet krimi ne shqiperi dhe TC nese eshte vertet e interesuar te luftoj krimin ne shqiperi sic ka bere dhe ben me amisjonet e saj me kamera te fahehura kjo do te ishte sherbimi me i mire qe ajo mund ti bente ceshtjes

 380. krasta krau thotë:

  16 July 2007 @ 12:37 am

  E ka bere Tom… fiksi eshte marre me muaj me kete pune, po me shume cte beje. E di pse them qe i kane pas ne dore dokumentat ata te tatimeve se i kam pare te filmuar brenda ne tch duke pare dokumentet…………………………………..

 381. krasta krau thotë:

  16 July 2007 @ 12:40 am

  Per ta mbyll une vazhdoj te mendoj se nese tch i ka bere keto shkelje duhet te paguaj, por persepari duhet te vertetohet qe eshte bere nje proces trasparent kontrolli dhe jo kontroll i bazuar ne monitorime…..

 382. baba thotë:

  16 July 2007 @ 12:43 am

  tomke
  une jam nga ato njerez qe nuk e harroj dot ‘97 per shume arsye qe nuk po i shpjegoj…besoj te gjithe ne, jo vetem une……
  une desha te them me ate qe ne Shqipeve cfare do lloj gjeje te na bejne nuk i biem kurre gomarit por samarit….kurse Avniu i binte gomarit…..politikanet tane e dine tani qe cfare do lloj gjeje te bejne ata i lejohen per tradite dhe e dine shume edhe tani qe ketij populli beji cte duash vetem mos i merr paret ashiqarshe fare si puna piramidave…se po i more taksat, po i vrave, po i shtype me dhume, po nuk i lejove te flasin, po ja dhjeve traditen qe e kishim aq te bukur dhe te shenjte etj nuk te ben asgje….prandaj e dua per nja 2 ore Avni Rustemin…….

 383. baba thotë:

  16 July 2007 @ 12:47 am

  krasta
  po ligji i ri a nuk thote te paguash 15% te gjobes menjehere? nqs po 15% i 13milione ben 1.95 milion qe nuk jane pak por te thuash 8 apo 9 ka ndryshim te madh….
  pastaj ky eshte nje ligj i miratuar nga parlamentinti legjitim Shqiptar dhe te duhet ta respektosh…i gabuar apo jo eshte pune tjeter….

 384. visi thotë:

  16 July 2007 @ 12:54 am

  Besoj se konkluzioni i te gjithe bisedes eshte ky:

  Top Channel nese ka te drejte ose jo kete e vendos gjykata

  Nuk mund te dilet ne protesta per nje vendim te tatimoreve

  Nuk mund te besohet qe nuk ka evazion fiskal ne nje biznes te nje prej mafiozeve me te fuqishem te shqiperise. Cdo njeri qe beson te kunderten eshte infantil.

  Naten dhe mbylleni kete teme.

 385. ragipi thotë:

  16 July 2007 @ 1:12 am

  keta te top chanalit po ia fusin kot pasi me mustafa nanon dhe andrea stefanin iu ka dal boja me shkrimet dhe vajtimet e tyre thua se vatem ata jane ne mjete te infprmimit dhe nuk ka tjeter jane bere bajat sa sdi edhe ata qe i kan dashamir po mundin te i degjojne vajtimet e njeanshme te tyre pa i ndegjue edhe anen tjeter. top chanel po mirret me zhedhjen dhe financimet e palara te deputeteve qe ti mbrojne edhe ne organe me te larta shteterore qe me siguri keto para nuk dihet nga jane duke i marre dhe kush po financon dhe tani qe jane hargjuar shuma te medha parash eh ku jena tani nuk eshte me ashtu. media deshiron te bej mafi me para te popullit cdo televizion ka gazeta te tyre dhe deshirojne vetem nji ane te degjohet pa pasur asnjiher anen tjeter te mendimit dhe te debatit siq duhet te jete media e pavarur kurse keta ia fusin se jemi te pavarur por qe pertej jane te nne anshem dhe nuk dihen se kujt i sherbejne por qdo here do te vij rradha dhe koha ti paguajsh ato qe ia ke marre shtetit dhe populli.PRANDAJ KTHE BORGJIN DHE MOS FINANCO NJEREZ DHE GRUPE TE DESHIMTA.

 386. timi thotë:

  16 July 2007 @ 1:28 am

  RAGIP - nuk po hy fare ne logjiken tende. Vec po te jap nje keshille miqesore. Perpara se te japesh mendime per zhvillimet ne Shqiperi do te sygjeroja te merrje nje kurs drejtshkrimi me pare.

 387. baba thotë:

  16 July 2007 @ 1:29 am

  protesta dilet per uje, drite, rruge e per shtet ligjor dhe jo per te mbrojtur interesa te vecanta…..ate dite kur ne te gjithe te dalin per te kerkuar keto nevoja jetike, qe mbas shume vitesh vuajtjesh dhe durime, i meritojme edhe ne Shqipetaret atehere do te jete nje hap i madh historik…..te protestosh ne menyre paqesore per te kerkuar dhe mbrojtur te drejtat e tua eshte kulture dhe e drejte e cdo kujt……

 388. timi thotë:

  16 July 2007 @ 1:59 am

  bravo babe

 389. olti thotë:

  16 July 2007 @ 2:11 am

  Top-it filloi t’i vije ere qekur u be me fanatik ne mbrojtje te PS se sa Zeri i Popullit.
  Pronareve te Topit i duhesh medoemos te dilnin ne krah te opozites se vetem ne kete menyre do te mbronin “punet” e tyre, duke u paraqitur si viktima te luftes politike shqiptare.
  Per ata qe kerkojne shpjegime rreth gjobes mund te gjenden plot ketu: http://shekulli.com.al/news/47/ARTICLE/12989/2007-07-15.html

 390. timi thotë:

  16 July 2007 @ 2:21 am

  olti nga viena flet? kur e takove ridvanin per here te fundit? po sander frangajn? a mo bir mo bir….kujton qe nuk i di populli qe ata miqte e tu i morren token ne mes te tiranes njerezve dhe ndertuan pallat per vete e lul bashen

 391. tomi korca thotë:

  16 July 2007 @ 3:18 am

  He he cfare gallate
  Militantet e dy kraheve shajne e nxjerin ne shesh ta palarat sejciles pale
  Nje shembulli shkelqyer se nga kush drejtohet shqiperia Elita politike mediatike, industrialiste, tregetare, ndertuese, edukuese, policore, gjyqsore, prokurore, shtetrore dhe …..ore …..ore …..ore te tjera
  Ja pra keta jemi ne dhe keta jane militantet qe mbrojne krimin vjedhjen korupsionin.
  Shiko nje ceshtje kaq e vogel sa ky $12 milion-shi dhe shiko cfare nxori ne shesh
  TCH e lidhur me PS komplet e koruptuar sipas militanteve te PD. PD me ridvan boden e lul bashen e mpleksur nekorupsion me Kokedhimen
  Tatimoret qe bejne ligjin sic i urdheron partia. Toka te vjedhura e pallate te ndetuara e vjedhje, hidorcentrale ne leter, dhe pas tere ketyre ska uje drita e buke.
  WELCOME TO ALBANIA

 392. zotrules thotë:

  16 July 2007 @ 6:30 am

  Lume, nese TOPi eshte shume i shikuar ne Shqiperi, kjo ia heq pergjegjesine, nuk ia shton. Faktikisht llogjikohet me e drejte ajo qe sapo thate ju, por nese nuk e mendon mire.E llogjikshme eshte se: Nese TOPi ndiqet shume, atehere kjo dmth qe ai i ka ne xhep biletat per te hyre ne televizionet e shtepive te shqiptareve.
  Sa per kulturen, ke plotesisht te drejte.
  Top channel edhe nga ana kulturore eshte evaziv dhe abuziv.
  Kurse per gazetari apo profesionalizem, nuk kam ç’u them, se gazetari ne Shqiperi eshte njesia me e vogel e kultures dhe aseti me i fuqishem i antishqiptarise dhe injorances.
  ………………………………………………
  Idrizo, pse ja fut kot mer daj?
  Pse nuk kthehesh ti ne Shqiperi e te hapesh nje biznes te tipit OKTAPOD sic eshte Top Media? Me cfare paresh mund te ngrihet nje biznes i tille? Si dhe nga daline keto leke!?! Une per vete nuk e kuptoj dot. Nuk po perdor ironi e as sarkazem, cuditerisht po flas me sinqeritet.
  Sa per prokurorine qe permende, ata nuk zene dot nje teshtime te qelbur ne mes te nje epidemie boterore gripi.
  ………………………………………………
  Tomi Korca…
  Tani nuk ke pse te na besosh neve more djale, se ne nuk eshte se po themi ndonje version ngjarjesh. Ne po komentojme ato qe kane ndodhur. Ti te mendosh vete, dhe te qartesohesh se cili version ka kuptim. Nuk me duket dhe aq e koklavitur fabula financiare e TOPit.
  Une e ndoqa topin ato dite kur Tatimoret do t’i shkonin per here te pare. Pa shkuar akoma tatimoret dhe TOPi filloi te cirrej si kurrve se Berisha po kurdiste hakmarrje dhe nje akt tjeter diktatorial kunder fjales se lire(leshte!). Dhe kete gje, fatmiresisht nuk e kam pare vetem une, po te gjithe ata shqipfoles qe qelluan, rastesisht, te ndiqnin TOPin ato dite.

 393. Kotherja thotë:

  16 July 2007 @ 10:10 am

  Filloi ajo protesta.

  TCH nuk merr plane nga lart. Jane 500-600 vete ne shesh.

  Ajo gazetarja ne terre eshte ne siklet te madh.

 394. Kotherja thotë:

  16 July 2007 @ 10:30 am

  Mbaroi ajo protesta.

  Te gjithe shkuan ne pune perseri.
  Lesi interesant ne fjalen e tij. Asgje e vecante.

  Balla i informacionit tha nuk eshte proteste politike, por gjoba eshte politike.

 395. Syribukur thotë:

  16 July 2007 @ 11:03 am

  Edhe nga ata 500-600 vete, gjysma jane punonjes te “padeklaruar” te Top-it. Te tjeret i ka gjetur Paloma ne Good Morning Albania, e iu ka “premtuar” nga nje Digit-Alb :) ;)
  Ne fakt Top-i besoj e priste kete gjobe prej kohesh. Vete fakti qe filloi sulmin personal ndaj nje punonjesi te Tatimeve para disa muajsh, e vertetonte kete. Drejtuesit e Top-it kane qene te vetedijshem per kete. Ishte sharlatanizem te lincoje nje punonjes administrate ne ate menyre. edhe sikur ai te kishte gabuar e Top-i te kishte te drejte, s’mund te lincohet askush ne ate fare feje, duke abuzuar me fuqine qe te jep perdorimi i medias me shikues te shumte. S’e harroj gaazetaren e “Fiks”-it kur i drejtohej Tatimorit: “Ku i gjen parate qe paguan qerane e shtepise?”. E ate e shisnin per gazetari te ndershme…
  Pastaj ketu s’behet fjale vetem per Top Channel. Besoj se duhet t’i ndajme gjerat. Nga tere grupi i kompanive, vetem Top Channel, Top News dhe Top Albania Radio jane media te mirefillta informacioni. Digitalb e Supersport, s’besoj se kane te bejne aq me “fjalen e lire”. Lori Caffe’ ca me pak. Une s’dua te paragjykoj, por nuk besoj eshte e hijeshme te behet thjesht propagande e te paraqiten vetem “fakte” (me teper opinione te drejtuesve te Top-it), pa u paraqitur versioni i pales tjeter.
  Me sa kuptova nga lajmet e botuara ne gazeta te tjera, behet fjale per Vleresimin nga Akt- Kontrolli, qe sidoqofte ende s’ka marre forme te prere.
  Per shume kohe Top-i na bombardoi me parrullen se Digit Alb eshte i te gjithe shqiptareve e kesisoji te gjithe abonentet ishin aksionere. Qellimi mbetet i qarte. Te nderseje abonentet ndaj Qeverise. (s’kam ndonje mendim pozitiv per performancen qeverisese). Por nese drejtuesit e Top-it jane te sinqerte, atehere, sipas ligjit i takon qe aksioneret (ne kete rast abonentet) te kene informacionin e plote per veprimtarine e kompanise. Kete te drejte ua jep ligji, si aksionere qe jane. (Ne fakt nuk jane aksionere, ky term eshte perdorur me qellim). Madje do thosha me shume se kaq. U takon te marrin pjesen e fitimit per investimin qe kane bere ne kompani, si aksionere qe jane.
  Une s’dua te nxjerr perfundime paraprake. Top-i nese eshte vertet serioz, duhet te beje publike Akt-Kontrollin e Zyres se Tatimeve, te beje publike dokumentacionin e veprimtarise se kompanise (ose me sakte grupit te kompanive) dhe te heqe dore nga manipulimet e mendjeve.
  ne te gjitha kundershtite qe Top-i ka transmetuar, nuk ka asgje reale, fakte, shifra. Ka vetem fraza te pergjithshme dhe shume propagande.
  E kam thene edhe nje here tjeter. Kur iu fiken antenat (qe ne fakt kishin shkelur ligjin duke transmetuar jashte zones se licensimit, e dihet qe detyrimi financiar eshte me i madh per license kombetare sesa rajonale sic eshte Top-i), beri zhurme se po mbyllnin fjalen e lire. Nuk tha asgje se kishte shkelur ligjin. S’la gje pa thene kunder KKRT-se. Kur KKRT shpalli garen per licensat kombetare, e dihet qe kjo license do t’i jepet Top-it, s’beri me asnje kritike. Ishte ne fakt Vizion qe vazhdoi kritikat, sepse s’do marre license kombetare.
  Une e kuptoj se secili mbron interesat e veta. Por eshte i denueshem (te pakten moralisht) te perpunosh mendjen e njerezve me qellim, duke qene i ndergjegjeshem qe kjo behet ne menyre abuzive.
  C’eshte me e keqja, duke ndjekur lajmet e Top-it, duan te fusin ne valle edhe shqiptaret nga Kosova. Ne Top News, thuhej se shqiptare nga Kosova do vijne ne Tirane te protestojne per te mbrojtur fjalen e lire (lexo Top-in).
  Une s’e di nese gjoba e vene eshte shume apo pak, eshte tendencioze apo jo. Pa patur ne duar gjithe dokumentacionin e nevojshem, s’mund te arrihet ne nje perfundim apriori. Aq me teper s’mund te behen krahasime me kompani te huaja qe veprojne ne vende qe jane vite drite larg Sqhiperise ne te gjitha drejtimet.
  C’interes do te kishte nje qeveri (cilado qofte ajo) te hynte ne konflikt me mediat, e sidomos me median me teleshikues me te shumte? A s’do te ishte vetevrasje per ate qeveri?

 396. Kotherja thotë:

  16 July 2007 @ 11:11 am

  Ke shume te drejte, syribukur.

 397. Cheney thotë:

  16 July 2007 @ 11:24 am

  Syribukur & Kothere.

  Besoj qe TOP-i e meriton nje operacion kirurgjikal ne financa, por kjo nuk do te thote qe Sali Berisha nuk e shikon dhe e perdor TOP-in per arsye te tjera, dytsore.

  Do te me pelqente qe te ishte bere nej pune e paster me TOP-in. Ta kishin bere parameter per pune te ardhshme te mira. Por, fatkeqsisht, Berisha nuk del dot natyres se tij.

 398. lexuesi thotë:

  16 July 2007 @ 11:32 am

  Nga shkrimi i “Syribukur” del vetem ajo cka po presim ketu e 2-3 dite.Behet fjale pikerisht motivacioni zyrtar i gjobes perkatese.Nqs nuk do publikohet….do kete vend per spekullime/aludime nga te dyja anet e “barrikades”.

 399. Leon thotë:

  16 July 2007 @ 11:32 am

  syribukur,
  “C’interes do te kishte nje qeveri (cilado qofte ajo) te hynte ne konflikt me mediat, e sidomos me median me teleshikues me te shumte? A s’do te ishte vetevrasje per ate qeveri?”
  Po, sigurisht qe eshte vetevrasje dhe ka kohe qe ka filluar!!!
  Problemi nuk qendron me TCH-in,por me pa aftesine e qeverise te komunikoj me mediat vizive dhe te shkruara…
  Media nuk luftohet,por manipulohet!!!
  Mos te harrojme se ky qe eshte sot kryeminister,ishte aleate i ngushte i TCH-lit para se te vinte ne pushtet…Ne mos gaboj TCH-li kishte probleme me ligjin edhe ne ate kohe..
  Pra, hipokrizia nuk ka vende ketu.Gjithmone ketu po flasim per median jo per Kafen…Kafeja hyn me gjerat e tjera,si kontrabanda e duhanit,pijeve alkolike apo edhe te makinave te vjedhura …
  Fakti qendron se shume tatimore jane pushuar nga puna sepse kane refuzuar te firmosin per gjoben!!A ka pergjigje per kete?
  Fakti eshte se nuk ka asgje konkrete,asnje dokument ku te bazohet shkelja financiare,por thjesht supozohet qe jane bere shkelje…A ka pergjigje per kete?
  Fakti eshte qe te gjitha dokumentat jane paraqitur brenda afatit kohor qe eshte 2 muaj…Ka filluar prokuroria nje ndjekje penale per shkelje te ligjit te tatim/taksave…A ka pergjigje dhe per kete?
  D.m.th. jane shume pyetje qe duhen gjetur pergjigjet, para se te gjykohet TCH-li..
  Nje biznes i kercenuar do reagoje…Nganjehere edhe ne menyra qe nuk quhen te ndershme…Sepse ne fund te fundit eshte biznes dhe ky biznes ja paguan rrogat tatim/taksave dhe vete Sales…
  Rruga qe po ndjek kjo qeveri nuk eshte rruga e duhur.

 400. Odysseus thotë:

  16 July 2007 @ 11:35 am

  :) :) kjo eshte lufte mes klanesh, TCH eshte kthyer ne megafonin e dyte te Rames, pas Zerit te Poples:) :)
  Kryesisht kur zihen e vriten mes njeri-tjetrit dy te forte ajo qe fiton eshte lagja. Na e ka vertetuar ‘97 kete gje.
  Per mua lerini gjelat te zihen. Nqs jane kunder t’i drejtohen per arbitrim gjykates e prokurorise, Sollakun e kane nga ana e tyre.

 401. Cheney thotë:

  16 July 2007 @ 11:36 am

  Perseri pankarta krahasuese me Venezuelen..
  Dru me pre..

 402. Cheney thotë:

  16 July 2007 @ 11:40 am

  odise,

  Sollaku eshte bere si puna e lagjes, ca me tej eshte me te gjithe dhe kundra asnjerit.

 403. Odysseus thotë:

  16 July 2007 @ 11:50 am

  Nga ajo shume 1/2 eshte vetem gjobe. Keshtu e ka ligji tatimor. Edhe ketu ku punoj une kane ardhur gjoba per mospagim detyrimesh (megjithese me thene te drejten ketu mundohen per gjithcka te jene ne rregull me ligjin sepse ka aksionere te huaj qe ta terheqin fort veshin) por gjithcka axhustohet ne fund me apelime, fakte dhe me gjykate. Tatimoret gjithmone te gjejne dicka u te kapen, dhe ne fund kemi paguar maksimumi vetem 1/10 e gjobes fillestare.

  S’ka pse kerkojne turmat te dalin te sheshi per fajin e atij qe ka deklaruar vetem 1/4 e te ardhurave ne dem te shtetit. Mos harroni qe evazioni fiskal eshte krim i rende dhe ne vende te tjera ne bote denohet vec gjobes edhe me burg.

 404. TaniBorizani thotë:

  16 July 2007 @ 12:04 pm

  Çuna e goca, ju qe jeni ne Shqiperi a keni mundesi me vene dore ne kete dosje (dokumentacion i Tatimeve dhe pretendimet e TCH) ? Duhet me lexu nje dokumentacion perpara se me kriju nje opnion. Nuk ka gjë më të keqe kur shteti përdor forcën e tij për te dhunuar fjalën e lirë, por është dyfish më e tmershme kur media abuzon me ligjin në emër të fjalës së lirë.

 405. gene thotë:

  16 July 2007 @ 12:10 pm

  ketu te proporcioni eshte gjithe problemi o tani

  eshte me e rende qe qeveria te abuzoje me ligjin apo nje biznes?
  eshte me e rende qe qeveritaret te abuzojne politikisht me ligjin per te goditur kundershtaret (fshati qe duket nuk do kallauz) apo nje media qe bertet se eshte gjobitur pa te drejte (dhe nga sa po shohim eshte pikerisht keshtu)

 406. gene thotë:

  16 July 2007 @ 12:14 pm

  Ajo qe po shqeteson ne keto momente eshte perseri paaftesia totale e ketyre idioteve per te drejtuar nje shtet.

  Nese tch e hedh lumin kesaj rradhe behet “e paprekshme”. Kjo ndodh per faj te berishes dhe ne do paguajme faturen per shume vite (mund te kemi kontroll te tregut perfshi ate politik)

  Gjithesi me apo pa gjobe berisha arriti qellimin te pozicionoje qarte tch KUNDER BERISHES dhe beri ate qe ben prej 15 vitesh me gjithe shqipetaret (o me mua o me ATA).

 407. Kotherja thotë:

  16 July 2007 @ 12:15 pm

  Odysseus,

  shiko meqenese shumuca e gazetareve nuk e kuptojne fare se cdo me thene evazion fiskal, shpesh here kujtojne se kjo eshte ndonje manover ligjore qe qeveria e shpik per te godit fjalen e lire. ;)

  E kam fjalen qe duke qene e detyruar te nxjerre faktet qeveria ( ata emrat qe dun me i ba gropen nje biznesi ) justifikohen moralisht se : na detyrun s`kemi cer u bajme ma .

  Shif se ka nderhy me shume kopilluk timi, diku atje siper kur thote qe pse Sala nuk zbaton ligjin.

  Edhe une mendoj sikurse ti ke shkruar : te hapen letra perseri se mund te kete pas noi keqkuptim midis administrates dhe TCH.

  Po te jete per TCH Berisha rri ne pushtet edhe 8 vjet te tjera , pa breke fare bile e s`ka ci ben njeri.

  Jane te tjera gjera qe e rrezikojne ate, jo gjoba e TCH.

  Protesta nuk eshte politike tha Balla, atehere kur nuk eshte politike cer m.utin keni qe protestoni e nuk shkoni ne gjykate.

  E kemi thene nuk behet stan me lepuj !

 408. Odysseus thotë:

  16 July 2007 @ 12:22 pm

  Cheney, Sollaku shkoi deri ne PG per Sajmirin :)

 409. Odysseus thotë:

  16 July 2007 @ 12:30 pm

  Kothere, Balla eshte cun i zgjut :)
  Po mire e kane se shfrytezojne injorancen e popllit, qe si perhera tregon qe eshte dele. Ja veshen gjithe gjoben TCH, harrojne qe TMedia ka nje hale me biznese qe kane vite qe shtrojne dhjam.

 410. Paulo thotë:

  16 July 2007 @ 12:32 pm

  Mbaroi protesta…..!

  Kesaj i thone te vjedhesh, dhe pastaj te ftosh opinjonin publik per te mbeshtetur!

  Njerzit nuk po dalin nu rruge per uje e drita, dhe ko te mbrojne gjobevenesin me te medh te kesaj shoqerie (TCH me programete e tij)

  Ervin keq me vjen per ty, por je aqi afte sa te nxjerresh nje rroge tek nje kompani e ndershme dhe jo hajdute.
  tung1

 411. Kotherja thotë:

  16 July 2007 @ 12:38 pm

  Po,

  ndaj nuk duhej lene te shkote puna keshtu se thuhet “iu hapen petet laknorit.”

  Cuna trapa !

  Neser ato mediat rivale do shkrujne apo komentojne pafuqine e qeverise per te zbatu ligjin. ;)

  Sikur nuk ma zuri syri Bejtjen gjekuni aty te protestote per lirine e fjales. E pe gje ti ?

 412. Odysseus thotë:

  16 July 2007 @ 12:46 pm

  Kothere,
  Jo, s’e ndoqa dot protesten e fjales se lire se te salla ku ka TV kishte njerez. Vec atyre rrogetareve kishte shume te tjere? Mu kujtuan ato antimitingjet ne fillim te ‘90 kur drejtoret nxirrnin kalamajt e shkollave ne mitingje me bustet e Enver Hoxhes ne krahe.

 413. TaniBorizani thotë:

  16 July 2007 @ 12:54 pm

  Gene
  *eshte me e rende qe qeveria te abuzoje me ligjin apo nje biznes?*
  ——————————————————————-
  si njëra si tjetra janë të dëmshme vetëm për dikë: popullin. Nuk ka përgjigje të mesme në këtë pikë.
  Meqenëse para se të largohesha nga Shqipëria, kam punuar për nja 2 nga kompanitë më të mëdha në vend, i di mirë të gjitha manovrat që bëhen për të manipuluar detyrimet ndaj shtetit. Ky është sport i zakonshëm i bizneseve në Shqipëri. Të paguash gjithë detyrimet konform ligjit atje konsiderohet injorancë. Nqse në gjithë botën firmat mundohen me ul nivelin e detyrimeve ndaj shtetit duke përdor boshllëqet ligjore, në Shqipëri ligji shkelet haptazi me të 2 këmbë .

  *eshte me e rende qe qeveritaret te abuzojne politikisht me ligjin per te goditur kundershtaret (fshati qe duket nuk do kallauz) apo nje media qe bertet se eshte gjobitur pa te drejte (dhe nga sa po shohim eshte pikerisht keshtu)*
  ———————————————-
  nga sa po sheh ti ndoshta. Për sa kohë nuk kemi në dorë dosjen në fjale s’mund të krijosh opinion të pavarur. Dihet që secila palë do përdorë në mënyre abuzive faktet dhe sigurisht ai që ka mundësinë me ulërit më fort (në këtë rast media) do të dëgjohet më shumë dhe rrjedhimisht konsiderohet më “i ndershmi”.

  Gjithë komplikimi në këtë mes është që njëra palë (qeveria) ka në krye robin më të dyshueshëm. I dimë bëmat e bacës kundër medias së lirë kështu që ai nuk gëzon aspak “the benefit of the doubt”. Të kuptoj fare mirë pse në mënyre instiktive opinioni i parë të shkon në favor të TCH.

 414. sapere aude thotë:

  16 July 2007 @ 12:56 pm

  ketu te proporcioni eshte gjithe problemi o tani

  eshte me e rende qe qeveria te abuzoje me ligjin apo nje biznes?
  eshte me e rende qe qeveritaret te abuzojne politikisht me ligjin per te goditur kundershtaret (fshati qe duket nuk do kallauz) apo nje media qe bertet se eshte gjobitur pa te drejte (dhe nga sa po shohim eshte pikerisht keshtu)
  ———————-

  Kush po e sheh?
  Pse flisni ne shumes se i me qene ne mbledhje te partise?

  Goditja e padrejte i duket vetem atyre qe kane vene syzet roze…Hiqi syzet dhe do shohesh gjera interesante. :)

 415. gene thotë:

  16 July 2007 @ 12:57 pm

  Kush e mban mend si perfundoi “rrobat e mbretit”?

  Dini gje c’i ndodhit atij kalamonit te keq?

  A dergoi mbreti ndonje tatimor te shtepia e tij?

  A u be e qarte per te gjithe se ai ishte kriminel, hajdut, evazor, pisanjos?

  A shkuan ta pyesnin cfare uji i kish dhene gomarit?

  A perdoren ndonje “menyre alternative vleresimi”?

  A do guxoje ndonje tjeter femije te bertase ” MBRETI ESHTE LAKURIQ”

 416. sapere aude thotë:

  16 July 2007 @ 12:58 pm

  Ajo qe po shqeteson ne keto momente eshte perseri paaftesia totale e ketyre idioteve per te drejtuar nje shtet.
  ——————

  Qe nuk kemi ndonje qeverisje per t’u mburrur as qe diskutoheet. Qe jemi qeveris keq keto dy vjet as qe diskutohet. Po per kete rast po ia fusni si kau peles. Ky eshte nga ato raste qe duhet pergezuar.

  Bravo Berisha! :)

 417. TaniBorizani thotë:

  16 July 2007 @ 1:23 pm

  lol@Gene
  Leji metaforat ‘er dreq se situata nuk eshte aq e komplikume sa ç’duket

 418. gene thotë:

  16 July 2007 @ 1:28 pm

  tani

  te bera pytjen e pare pasi the qe eshte dyfish me e rende per median dhe nuk isha dakort me kete vleresim.

  une gaboj dhe diskutoj gjithmone me pretendimin qe kur hyn ne diskutim ka lexuar gjithcka eshte thene me lart. Ne kete rast kuptoj qe eshte e pamundur dhe te sqaroj pse deri tani DUKET (nga sa po shohim pra -me informacionet qe kemi ne dispozicion) qe gjoba eshte e padrejte.

  1. kontrolli vjen menjehere pas kercenimeve te kryeministrit dhe vete kontrolli selektiv eshte i padrejte
  2. kontrolli eshte lejuar te beje punen per dy muaj dhe vetem dy dosje i duheshin, ajo e faturave te blerjeve dhe ajo e faturave te shitjeve qe te mund te bente nje verifikim te kryqezuar tek klientet apo furnitoret (e leme menjane ate te punonjesve se eshte pjese minimale fare e gjobes ). Meqenese nuk kane ndonje pretendim tek shpenzimet, mbetet vetem per tu verifikuar dosja e fatuarave te shitjes (jane te detyruara per tu leshuar dhe kane numer rendor) dhe per te bere nje kontroll te kryqezuar me faturat qe disponojne klientet (kontroll me kampion statistik).

  Mendon se dy muaj nuk jane te mjaftueshem per te marre ne dorezim nje dosje me … (sa fatura mund te kete leshuar tch per 8 vite)??????!!!!!!!!!

  Meqenese reklamat kane qene nje shpenzim i zbritshem per biznesin ne nje vlere minimale fare e rrjedhimisht keto nuk kane patur ndonje nevoje te madhe per faturat e tch dhe nuk kam pike dyshimi qe nuk kane gjetur asnje parregullsi ne fatura (se nuk jane dhene fare e nuk mund te gjendet parregullsi ne kontrollin e kryqezuar) po bindja ime nuk do te thote asgje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nuk do te thote asgje as bindja e tatimoreve.

  E vetmja menyre per ti kapur do te ishte ajo ne flagrance duke marre para pa fature. Problemi eshte se komandanti kish dhene urdher te qarte dhe ata te tatimeve nuk kane patur kohe. E ia kane futur kodra pas bregut duke bere nje “vleresim alternativ” (vleresim qe ne vetvete mund te jete statistikisht i drejte por i pamjaftueshem per te vene gjoba te dimensioneve te tilla, per me teper kur ke patur mundesine te besh dy muaj kontroll)

  Une them qe ne kete kontekst gjoba eshte e padrejte.

 419. gene thotë:

  16 July 2007 @ 1:32 pm

  Mbetet ceshtja e vleresimit te pagesave ndermjet kompanive te lidhura (tch dixhitalb lorikafe etj)

  Ligji thote se tatimoret kane te drejte te vleresojne ciminin sipas tregut dhe te aplikojne tatimin sipas ketij vleresimi. Mbetet per tu sqaruar nese mund te gjobitet nje biznes pse tatimoret nuk kane bere rivleresimin 8 apo 7 apo 2 vite me pare. (llogjika te con te thuash JO perderisa kjo eshte nje e drejte e tatimoreve dhe jo nje detyrim i biznesit i cili deklaron sipas faturave te leshuara).

 420. Roberto thotë:

  16 July 2007 @ 1:37 pm

  Nese do te mund ta ndanim Top-megafonin e PS-se ne disa pjese psh ta veconim nga Digitalb;

  Ose me mire sikur ti hiqnim Top-medias emisonet skandaloze te lajmeve etj apo emisone tip Top-Story apo ora e humbur e Georg Bushit ne fushe kruje apo emisioni Shqip-futja kot bejme gallate ne emision!

  Ose me mire sikur ta hiqnim Top-channelin nga varesia politike e Edvin devil (v=b) Rames atehere nuk do te ishim duke debatuar per faturen eTop-medias.

  Por kjo eshte njesoj si ajo shprehja sikur te kishte halla…. do ishte xhaje
  Me nje fjale top-media eshte kjo qe eshte. Sigurisht kur nje media konkurron si nje parti politike atehere do kete edhe aksione politike

  Nuk ka per ta besuar njeri qe ajo gjobe eshte vetem per evazion fiskal 100%, ka edhe doza te tjera brenda.

  Po me habisin me kete punen e Top-channelit ne Kosove, pyetja qe u behet eshte shume e ulet a do te mbyllet Top-channel?

  A ka njeri qe te thote ta mbyllim?!?!

  E per me teper kete e pyetje e ben Top-channel qe ne te gjithe Kosoven ia vjedhin te drejten e autorit transmetimet kabllore, ose si i thone kosovaret kablloviket! Kjo fatua qe na kishte shkruar ketu , paska dashur te na jape ketu ne forum, mendimin e kosovareve, me siguri do jete ndonje nga forumistet qe ka hap nje nick tjeter per ta bere sa me te gjere ceshtjen :-p
  Dhe per me teper kur behet lidhja me absurde ne bote Top-channeli dhe statusi i kosoves

  Sa ia paska rritur mendjen vetes stafi i top-channel ( politika redaksionale kuptohet)?! E barazon veten me ceshtjen e Kosoves ose ne rastin me te mire kujton se gjoba ndaj tij ndikon ne Kosove!

  Cfare gomarlliku psikopatik!

  Por sigurisht, edhe kjo eshte e kuptueshme po te lexosh me poshte:
  Sic duket drejtori informativ ka filluar te vuaje nga semundja e idhullit te tij , deliri i madheshtise!

  Por mos te kete merak se shume shpejt do te vijne me kembe ne toke ( jane ne ajer akoma) si i thone nje fjale te vjeter: me zotin, zjarrin dhe shtetin mos u merr!

  Nuk e di nese e ka permendur njeri tjeter ketu, por eshte edhe dikush tjeter qe i ka paguar taksat dhe nuk ka bere gjysem zeri ( 2k). dhe nuk pagoi pak por diku tek 2 milion euro

  Top media meqenese qenka shume e shikuar, duhet te kete favore. Perderisa si media i hyre politikes atehere mos fol kur te vjen fatura sepse keshtu e ka kjo loje. Edhe mjaft me kete ne mbrojtje te fjales se lire, ne kuptimin e vertete te fjales se lire ,sepse nuk ju beson njeri, me mire thoni ne lini te themi ate qe duam sepse po abuzoni me fjalen e lire! Liria e Top-it mbaron atje ku fillon liria e dikujt tjeter! me ate qe propagandoni ju keni hyre ne lirine e gjysmes se shqiptareve qe jane te djathte ose me sakte apo troc fare, atyre qe jane dhe votojne per Berishen! Kush ua jep juve te drejten per tua marr lirine atyre? Apo kush ja jep Top-it te drejten per te abuzuar me fjalen e lire ne kembim te interesave te Edvinit?

  Keshtu qe ceshtja nuk eshte ne mbrojtje te fjales se lire apo gjobes ndaj topit!

  Shteti ta gjen anen dhe nuk ke cfare ti besh e as cfare ti thuash. Tek e fundit po ben detyren e tij, po lufton informalitetin, dhe shteti, mund te beje edhe gabime. Dhe mos te kujtoje njeri se shetit e ka me top-median qe po flet te verteten, por me top-median qe po e shtremberon te verteten.

  Diversioni i Top-Medias eshte i qarte,ben lojen politike te dikujt tjeter.
  me mire te regjistroheni si parti politike sesa te fshiheni nen petkun e medias qe mbron fjalen e saj dhe jo fjalen e lire!

 421. zotrules thotë:

  16 July 2007 @ 1:37 pm

  Thoi topqenellit qe te shpalle nje greve urie kombetare pa afat.
  (me thon te drejten, populli i uritur qe i uritur eshte, te pakten t’i jape nje motiv ose kuptim urise)
  Ca ikone explorer thu mer ti? Apo e kishe fjalen per ate foton qe te kishin bere te “dreka ne Dhermi”?
  Thoi topit qe dhe ktu te peshku na e mohojne lirine e fjales dhe na fshijne komentet nganjehere, e nuk u be nami, po Berishen fajesojme edhe ne kur na fshihet komenti.

 422. gene thotë:

  16 July 2007 @ 2:11 pm

  Jemi dakort qe tch ka patur edhe mundesine edhe arsyen per te bere krimin por nuk kami prova.

  Vijme tek ata qe u kenaqen per gjoben pasi “ne fund te fundit kemi perceptimin se kane bere vertet evazion” (kuptohet qe nuk merrem me militantet e adhamudhit)

  Fakti eshte qe ato para KANE HYRE NE ARKEN E SHTETIT
  Ju sqaroj pse.

  Shpenzimet per reklama nuk njihen ligjerisht si shpenzim i zhritshem pertej nje mase minimale.
  Kjo dmth qe

  nje pjese e shumes eshte paguar nga biznesi te cilit nuk i eshte quajtur si shpenzim reklama (ato para i jane quajtur fitim pra dhe jane tatuar) dhe nje pjese eshte paguar nga tch (apo dhe mediat e tjera) ne ato te ardhura qe kane deklaruar.

  Sic e shihni, ne meyre jo ligjore dhe te padrejte, nuk eshte bere ndonje padrejtesi dhe “i eshte dhene cezarit cka eshte e cezarit”.

  Sigurisht qe ky nuk eshte arsyetim i pranueshem por eshte po aq i pranueshem sa i atyre qe thone se “mire ben shteti se ne fund te fundit ne e perceptojme qe ata kane bere evazion”

 423. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 2:16 pm

  Organi i akuzës dyshon se Adem Rrenga ka abuzuar me afatet kohore gjatë kontrollit në “Top Channel”

  Prokuroria, hetim tatimorëve për gjobën ndaj “Top Medias”

  Penalizimi 13 milionë euro është bërë objekt verifikimi në “dosjen R”

  ==================================================================

  Kothere,

  Ky eshte titulli “bombastik” me te cilin Gazeta Shqip hapi faqen e pare sot. Ajo qe me ben pershtypje, dhe besoj se do tju bej edhe juve, eshte fakti se Sollaku tani (me demek kur i do b*tha) i levizi tere guret dhe brenda 48 oresh e nisi HETIMIN per te vene nen akueze TATIMORET qe mund te kene vene gjoben.

  Problemi nuk eshte se Prokuroria nisi nje procedure te tille, edhe pse do te dale dhe aty pastaj; problemi eshte perpara se te nisi prokuroria nje hetim te tille, per shkelje ligjore nga ana e tatimeve, me LLOGJIKE, duhet njehere te zhvivllohet nje gjyq ku te shihet nese gjobva ishte e merituar apo jo, nese gjoba ishte e drejte apo abuzive (e parashikon kodi tatimor nje gjobe te tille apo jo), ka tejkalim kompetencash apo jo etj etj.

  Ketu ku jemi, pra me nisjen e hetimeve nga Sollaku dhe Sollaket e Prokurorise se Tiranes, i bie mire e bukur sikur gjyqi (dmth ankimimi i TCH) te jete kryer, gjykata e apelit t’a kete anulluar gjoben si tejet ABUZIVE, dhe tashme Hetuesia vazhdon punen per te denuar “tatimoret” e padrejte e dore rende !!!!

  Kjo eshte Shqiperia : Tani del se per shkarkimin e Sollakut do te jete perveç opozites, edhe nje pengese tjeter e madhe : vegla qorre e saj, TOP CHANNEL e cila mesa shifet (CF Proçesin e Adem Rrenges) i paska gjerat ne ujdi me Prokurorine, sepse sa “hap” gojen, prokuroria “zbaton” urdherin.

  Normalja do te ishte sikur prokuroria te “urdherohej” nga ministri, apo zyrtare te larte, por kur vete puna qe te mari urdhera te tille edhe nga boset e medias, vej me det kjo pune !!!

  Nje arsye me teper per te shporrur Sollakun !

 424. gene thotë:

  16 July 2007 @ 2:25 pm

  mos lexo vetem titullin andis

  hetimi eshte hapur jo per te hetuar mbi vleresimin e gjobes por sipas padise se tch mbi shkeljet proceduriale (ligjore) te tatimoreve per menyren si mor vendimi per te kontrolluar dhe mbi sjelljen (proceduriale) te tatimoreve gjate kontrollit (psh tejkalimi i pretenduar nga tch i afateve te kontrollit).
  Nuk ka te beje me rezultatin e kontrollit pra (per te cilin do te apeloje tch ne gjykate) por me procedurat e tij (per te cilat tch ka bere nje denoncim ne prokurori)

 425. gene thotë:

  16 July 2007 @ 2:26 pm

  tani

  te bera pytjen e pare pasi the qe eshte dyfish me e rende per median dhe nuk isha dakort me kete vleresim.

  une gaboj dhe diskutoj gjithmone me pretendimin qe kur hyn ne diskutim ka lexuar gjithcka eshte thene me lart. Ne kete rast kuptoj qe eshte e pamundur dhe te sqaroj pse deri tani DUKET (nga sa po shohim pra -me informacionet qe kemi ne dispozicion) qe gjoba eshte e padrejte.

  1. kontrolli vjen menjehere pas kercenimeve te kryeministrit dhe vete kontrolli selektiv eshte i padrejte
  2. kontrolli eshte lejuar te beje punen per dy muaj dhe vetem dy dosje i duheshin, ajo e faturave te blerjeve dhe ajo e faturave te shitjeve qe te mund te bente nje verifikim te kryqezuar tek klientet apo furnitoret (e leme menjane ate te punonjesve se eshte pjese minimale fare e gjobes ). Meqenese nuk kane ndonje pretendim tek shpenzimet, mbetet vetem per tu verifikuar dosja e fatuarave te shitjes (jane te detyruara per tu leshuar dhe kane numer rendor) dhe per te bere nje kontroll te kryqezuar me faturat qe disponojne klientet (kontroll me kampion statistik).

  Mendon se dy muaj nuk jane te mjaftueshem per te marre ne dorezim nje dosje me … (sa fatura mund te kete leshuar tch per 8 vite)??????!!!!!!!!!

  Meqenese reklamat kane qene nje shpenzim i zbritshem per biznesin ne nje vlere minimale fare e rrjedhimisht keto nuk kane patur ndonje nevoje te madhe per faturat e tch dhe nuk kam pike dyshimi qe nuk kane gjetur asnje parregullsi ne fatura (se nuk jane dhene fare e nuk mund te gjendet parregullsi ne kontrollin e kryqezuar) po bindja ime nuk do te thote asgje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nuk do te thote asgje as bindja e tatimoreve.

  E vetmja menyre per ti kapur do te ishte ajo ne flagrance duke marre para pa fature. Problemi eshte se komandanti kish dhene urdher te qarte dhe ata te tatimeve nuk kane patur kohe. E ia kane futur kodra pas bregut duke bere nje “vleresim alternativ” (vleresim qe ne vetvete mund te jete statistikisht i drejte por i pamjaftueshem per te vene gjoba te dimensioneve te tilla, per me teper kur ke patur mundesine te besh dy muaj kontroll)

  Une them qe ne kete kontekst gjoba eshte e padrejte.

  Mbetet ceshtja e vleresimit te pagesave ndermjet kompanive te lidhura (tch dixhitalb lorikafe etj)

  Ligji thote se tatimoret kane te drejte te vleresojne ciminin sipas tregut dhe te aplikojne tatimin sipas ketij vleresimi. Mbetet per tu sqaruar nese mund te gjobitet nje biznes pse tatimoret nuk kane bere rivleresimin 8 apo 7 apo 2 vite me pare. (llogjika te con te thuash JO perderisa kjo eshte nje e drejte e tatimoreve dhe jo nje detyrim i biznesit i cili deklaron sipas faturave te leshuara).

  Jemi dakort qe tch ka patur edhe mundesine edhe arsyen per te bere krimin por nuk kami prova.

  Vijme tek ata qe u kenaqen per gjoben pasi “ne fund te fundit kemi perceptimin se kane bere vertet evazion” (kuptohet qe nuk merrem me militantet e adhamudhit)

  Fakti eshte qe ato para KANE HYRE NE ARKEN E SHTETIT
  Ju sqaroj pse.

  Shpenzimet per reklama nuk njihen ligjerisht si shpenzim i zhritshem pertej nje mase minimale.
  Kjo dmth qe

  nje pjese e shumes eshte paguar nga biznesi te cilit nuk i eshte quajtur si shpenzim reklama (ato para i jane quajtur fitim pra dhe jane tatuar) dhe nje pjese eshte paguar nga tch (apo dhe mediat e tjera) ne ato te ardhura qe kane deklaruar.

  Sic e shihni, ne meyre jo ligjore dhe te padrejte, nuk eshte bere ndonje padrejtesi dhe “i eshte dhene cezarit cka eshte e cezarit”.

  Sigurisht qe ky nuk eshte arsyetim i pranueshem por eshte po aq i pranueshem sa i atyre qe thone se “mire ben shteti se ne fund te fundit ne e perceptojme qe ata kane bere evazion”

 426. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 2:31 pm

  Ore miq,

  e degjuat Lesin si foli ?!

  (Berishes) - ” Ne kemi ardhur ne pushtet te luftojme korrupsionin ne qeverisje, jo te presim lirine e fjales ! ”

  =================================================================

  Pra, siç i bie arsyetimit te Lesit, si njeri i medias qe ka qene dhe vazhdon te jete, qeveria me mire te merret me korrupsionin e qeveritareve (dakort deri ketu, besoj se nuk ka kundershti : problemi i vogel eshte se nuk kemi hequr Sollakun, per te “rrasur” pas hekurave shume prej “qeveritarve” socialiste qe u shkrine me pare per 8 vjet, por nejse);

  Problemi i dyte qe del nga argumentacioni i Lesit, eshte se nga fjalet e tij kuptohet lehte se “MEDIA do lene e lire, me kuptimin, qe te bej ç’te doje, te thyej ç’do ligj etj etj, dhe qeveria mos te merret me ATO, sepse qeveria duhet te merret vetem me korrupsionin e qeveritarve” !!!

  Sikur mediat ne Shqiperi nuk prodhojne korrupsion, sikur ato nuk kane qene dhe vazhdojne te jene “LAVATRICE” e parave te pista (të te gjitha llojeve), sikur mediat nuk bekan kurre evazion fiskal, sikur ato nuk i shmangen kurre detyrimeve tatimore, sigurimeve shoqerore etj etj …

  A, po te ishte keshtu atehere ndryshon puna !

  Por perderisa ekonomia Shqiptare eshte mbi 50 % informale, s’ka sesi edhe Media t’i shmanget kesaj dukurie : aq me teper se Gjoba ndaj Top-Medias, nuk eshte gjobe ndaj TCH, por ndaj Lori Kafese, Ndaj illy Kafese, ndaj kompanise Dixhitalb dhe vetem nje pjese e vogel e shkeljeve prekin TCH si Televizion - per mos deklarim te punetoreve, dhe rrogat e ulta te deklaruar … shkeljet e kondrabandes, evazionin i kishte Lori dhe Illy.

  Por nejse, Lesi eshte vete nga deputetet me te “ndershem” qe ka Shqiperia, e ka treguar plot here kur kthen gunen andej nga fryen era, kur kerkonte bashke me Nard Ndoken “COPE” - postet ministrore dhe poste prefektesh apo drejtoresh drejtorie etj etj , Lesi e tregoi vete sesa i ndershem ishte, kur pasi volli qindra faqe vreher tek libri i tij : “Si kam njohur Nanon dhe Berishen”, vajti para 1 muaji u “pajtua” me Nanon …

 427. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 2:38 pm

  O GENE, mbase ke te drejte per ate qe avancon, ne lidhje me proceduren, por ama duhet te pranosh se ky Sollaku qenka shume i disponueshme per ç’do gje apo ankese qe ngre TCH;

  Ka pasur plot raste te tjera qe e vertetojne kete : persh, rasti i Akile Rames, pas denoncimit te PS-se, 24 ore me vone, u prene 3 fleta arresti, kurse kur ka pasur ndonje denoncim nga ana e qeverise apo edhe gazetave te tjera : jo kujtoj rastin flagrant te Gjermenit, apo raportet e pergjimeve te Italianeve ku dilnin ne skene lidhjet e Aldo Bares me shoferin e Nanos, per çeshtjen e autostrades Lushnje-Fier ku ishte i implikuar edhe Erion Braçe, apo pergjimet flagrante ku zihej ne goje emri i Tan Gjermenit - “Do t’a rregollojme me Tan Gjermenin” - besoj te kujtohen ?!

  E pra, ateher Sollaku as qe e luajti “sedilen” nga vendi, sikur per te hapur nje hetim, lere pastaj nese “gjenin prova apo jo”

  Ketu e kisha me teper fjalen. Sollaku nuk eshte me prokurori qe duhet te mbroje interesin e shoqerise (madje s’ka mbroktur asnje here interesin e shoqerise), por ai bron vetem interesa personale per mos te thene interesa partike)

  Nuk e di nese je dakort per kete pike ?

 428. gene thotë:

  16 July 2007 @ 2:38 pm

  ritheksoj 3 gjera

  1- asnje kokerr leku nga keto reklama nuk ka mbetur pa hyre ne arken e shtetit

  2- sulmi ishte politik

  3- berisha tregoi perseri se eshte i paafte edhe kur ka gjithe shtetin ne dore

 429. gene thotë:

  16 July 2007 @ 2:39 pm

  edhe dicka tjeter

  mbase edhe lesit i jane kujtuar netet kur berisha i digjte gazeten

 430. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 2:44 pm

  O Gene, gjoba nuk eshte kryesisht per reklamat :

  Sepse gjoba i este faturuar TOP-MEDIAS, dmth Dritan Hoxhes si pronar i 10 kompanive bashke : dhe gjoba kryesisht kap kontrabanden e kafese se Lorit dhe Illy_t, plus abuzimet e tjera : sipas Tatimoreve, qe jane “kompetentet” per kete pune, kompania Top-Media i ka shkaktuar shtetit nje dem prej 1.3 Miliard Lekesh te reja, keto 5 vitet e fundit.

  Mire Berishen qe keni qejf ta sulmoni per ç’do gje qe ndodh ne Shqiperi, por besoj se e pranoni se Socialistet nuk i preknin Mediat, sepse i linin te benin ç’te donin, te fusnin mallra pa dogane, te sinin frekueca pa limit, kurse tani, keto “media” kerkojne legalizim !

  Pika qe nuk u bie, vetem tani qe i ja prekin, hidhen ne sulm dhe akuzojne per zenie te lirise se fjales, kur ne te vertete ne kohen e socialisve kane bere ç’i ka dashur qejfi …

  E kuptoj se eshte e veshtire te besh reforma ne Shqiperi, aq me e veshtire t’i ndryshosh njerezve zakonet e keqija, duke vene ne zbatueshmeri ligjin.

 431. gene thotë:

  16 July 2007 @ 2:45 pm

  megjithese po dalim nga tema, vijme tek sollaku

  1- ti nuk e di fare se cben sollaku ne zyre po je njohur vetem me ato qe tch te ka thene dhe sigurisht qe tch i djeg me shume b… e vet dhe gjuha shkon aty ku dhemb dhembi

  2- hetimi nuk u hap pse tch publikoi dicka por se shkoi ne zyren e prokurorit dhe beri nje denoncim te rregullt me aq fakte sa dispononte (ndryshe nga adhamudhi qe cirret e bertet per dosje po denoncime te verteta nuk ben)

  3- punen e gjermenit e kemi diskutuar njehere ketu dhe opinionin tim e gjen aty te plote (po qe se te intereson kuptohet)

 432. gene thotë:

  16 July 2007 @ 2:46 pm

  Pikerisht: ne kohe te socialisteve kane qene te lire (kete po thoje?)

 433. Idris thotë:

  16 July 2007 @ 2:47 pm

  Zotit te rregullave .Lexo pak Gene per te mesuar si te argumentosh.Ne lekture ose thurje artistuke te mendimit ndoshta mund ta sugjestionosh Paolon dhe sot edhe ca …hi hi… Por mos harro qe te tilla shprehje jane per te habitur klasat fillore me “sa mire e tha profesori “ose Gjinin:” “sa mire flet o i marsha te ligat”.
  Shembulli me tipik i megallomanise del zbuluar me qarte se kudo ne kete teme.Ata qe s’kuptojne asgje bertasin me shume nga te gjithe,me teshtima ,peshtyma,burgje,Franca,Amerika e kushedi edhe per ligjet e ndonje planeti kut te zbulohet.Mbajeni kalin.
  Falem Gene.Nje hap drejt dijes me te kualifikuar ishte prurja jote e qete dhe serioze.

 434. TaniBorizani thotë:

  16 July 2007 @ 2:47 pm

  Gene
  Të kërkoj ndjesë nqs më paska shpëtuar ndonjë informacion i detajuar që është dhëne në komentet e mësipërme. Çështje kohe dhe së dyti kam gjithmonë maninë qe informacionet/konkluzionet t’i kem nga burime zyrtare.
  Siç e thashë në princip kushdo që abuzon me ligjin (qeveria apo biznesi) viktima është vetëm një populli. Personalisht për nje demokraci si ajo e jona , kur media abuzon me ligjin mendoj që eshtë dyfish më e dëmshme (ne planin ekonomik (taksa te papaguara) dhe politik (shndërrimi në vegël politike për njërin krah)

  Që të bëj avokatin e djallit.
  1. Qeveria/qeveritë e ka/kanë zgjat shumë pa bërë kontrolle për një periudhë disavjeçare mbi TCH dhe gjithë kompanitë e tjera motra. Normalisht në një vend demokratik dhe të civilizuar ku ligjet funksionojnë, kontrollet financiare mbi mediat kanë një frekuencë të llahtarshme (minimumi 2 herë në vit më tha një miku im gazetar francez). Pse? Jo me synimin për të kap gafil të kontrolluarin, por për të pas në kontroll situatën financiare të kompanive dhe për të njoh kapacitetet financiare që ato kanë në raste blerjesh të kompanive të tjera mediatike. E gjitha kjo për të evituar nje trust te fuqishëm të fjalës së lire në duart e një kompanie të vetme gjë që konsiderohet e rrezikshme për nje demokraci.
  2. Pse menjëhere pas deklarimit të kontrollit mbi TCH, kontrolluesit nuk u lejuan të futen në ambientet e administratës dhe të kenë akses të lirshëm në dokumentacion. Një kompani që nuk ka kurrgjë për të fshehur nuk i trembet asnjëlloj kontrolli, qoftë ky edhe me tendenca politike. Çdo organ shtetëror është i mbështetur nga ligji të kontrollojë dokumentacionin e një shoqërie në çfarëdolloj momenti i vjen përsëmbari. Presioni mediatik që vijoi mbi organet e tatimeve nuk i dha pikë plus TCH.
  3. Metodat e kontrollit mbi nje entitet janë të rregulluara me ligj. Kjo është akoma pikë e errët pasi Tatimet deklarojnë që kanë ndjek proçedurat normale ndërsa TCH deklaron që janë proçedura të paligjshme. Pa pas informacion mbi bazën ligjore s’mund të kem opinion të saktë. Këto të dhëna duhet të japë TCH. Gjithsesi në çfarëdolloj kontrollli ne demokracitë perëndimore pala e kontrolluar bën oponencë konstruktive (nëpermjet juristëve/avokatëve të saj dhe nëpërmjet kompanive që bëjnë auditimin vjetor e që kanë përgjegjësi ligjore).
  Sipas këtij artikullit këtu http://shekulli.com.al/news/47/ARTICLE/12989/2007-07-15.html
  -Tatimet kanë kontrolluar pikërisht faturat e shitjeve dhe blerjeve dhe kanë rezultuar diferenca me kartat e abonimeve
  “Nga 934 000 karta “Digitalb”, rezulton se 440 000 karta janë të paspecifikuara në origjinën e blerjes së mallit dhe në deklaratën doganore, sipas afatit të përdorimit.” Çfare përgjigje i ka dhëne Digitalb këtij pretendimi?
  -”Lori Café për 5 vjet ka tregtuar 1 300 ton kafe, nga të cilat, vetëm për vitin 2006 ka tregtuar 700 ton, ose 54% të të gjithë sasisë. Ndërsa për vitet e tjera, kjo shoqëri ka tregtuar mesatarisht 125 ton, ose 12%.” Personalisht s’kam pa rritje pesëfish brenda vitit të një aktiviteti ne Shqiperi. Prinderit e mi konsumojnë relativisht po të njëjtën sasi kafe qysh prej nuk e di sa dhjetra vitesh.
  -”Aris shpk Për të gjithë periudhën 2002-2007 kjo firmë ka importuar 8 200 ton kafe. Nga kontrolli rezulton se, mbi 3 000 ton kafe janë deklaruar shitje me fatura false. Për këto shitje, shoqëria ka prerë mbi 2 500 fatura shitjeje fiktive, nga të cilat 1 300 fatura shitjeje, ose 1 600 ton kafe, për llogari të subjekteve që nuk ekzistojnë të regjistruara në organet tatimore dhe mbi 1 200 fatura shitjeje, ose 1 400 ton kafe, për llogari të subjekteve që deklarojnë se nuk janë furnizuar nga kjo shoqëri.”

  - Reklamat jane pika më evazive në këtë proçes kontrolli sepse siç thua edhe ti “vlerësimi është alternativ”. Gjithsesi nuk ka shpenzime të zbritshme siç thua ti. Të vetmet “reklama” që perjashtohen nga vleresimi jane njoftimet (s’duhen quajtur reklama) të emisioneve të kanalit vetë (psh njoftim i programit portokalli per te dielën në filan orë). Çdo reklamë për kompanitë motra (digitalb, loricafé, shqip etj etj) faturohet pasi ato jane entitete të pavarura, keshtu që janë të detyryeshme të llogariten në “vleresimin alternativ”. Nqse Topi ka kontestime duhet të furnizojë të gjitha detajet dhe minutazhin (pasi mundësite teknike i ka) dhe ky të ballafaqohet me monitorimin e kryer nga KKRT-ja për të arrit konkluzione të pastra. Kjo arrihet duke u ul në tavolin e jo duke pëllit nëpër ekrane.
  - Rrogat dhe detyrimet shoqërore. Eshtë e vërtetë që Topi punëson staff sezonal dhe është gabim i tatimeve që i vlerëson si punonjës të përhershëm. Por të thuash që punonjësit e Top-it apo Digitalb-it paguhen më pak sesa ata të TVSH-se kjo mban era vjedhje 100 km larg. Të gjithë kemi miq e shokë që punojnë tek Top-i dhe i njohim rragat që marrin. Dihet që personeli i Top-it Digitalb-it VGA-së etj kanë pagat më të larta se të gjithë mediat e tjera. Kush nuhat 2 bordero ;)?

  Të gjitha kontrollet financiare që i bëhen një kompanie rishikohen dhe shumat zbresin sepse gabime gjatë proçesit bëhen nga të dyja palët.
  Personalisht sikur vetëm njëra nga këto akuzat të dalin të verteta një çokë e fuqishme kokës i duhet ra Top-it. Nuk ka shaka me abuzimin e ligjit me ata që sillen sikur janë modeli i respektimit të tij. Ne Shqipëri duhen bërë ca shembuj që ato dreq taksash të paguhen, se pa taksa shteti nuk ekziston dot dhe prindët e çdokujt prej nesh nuk mund të ecin gjithë jetën në rrugë të pashtruara e te jetojë pa uje, drita e të ngordhin spitaleve.
  Në fund të fundit si interpretohet shkelja (paaftesi apo evazion fiskal i qëllimshëm atë e vendos drejtësia dhe jo Top-i apo Tatimet)
  Unë thjesht kam dëshire të njoh (me dokumentacion) pretendimet e secilës palë.

 435. gene thotë:

  16 July 2007 @ 2:49 pm

  po sikur ajo gjoba prej 12 me aq 0 sa te dhemb koka ti numerosh te kete qene per tch do biesh dakort me mua?!

  po sikur per tch te jete vetem 1/10 e asaj gjobe mendon se eshte i tolerueshem perdorimi i tatimoreve si arme politike?!

 436. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 2:52 pm

  dakort, dakort … normalisht prokurori ben edhe hetime “vete”, pa e kapur njeri prej menge, t’i thote …

  Kur ka gjera farante pershembull, aksidente rrugore, vrasje etj, mos duhet gje qe i “vrari”, viktima, te beje padi, pastaj prokuroria te hetoje ?!

  JA pra, ketu e kam fjalen, sepse eshte ligji, pro eshte edhe maliqi !

  Kur i intereson Sollakut, nuk le gure pa levizur, kur si ben pershtypje, ketej i hyjne e andej i dalin …

  Sa per Gjermenin, denoncime u bene nja 2-3 cope per te, nje e beri Aldo Bumçi, nja 2 i beri ky i riu, Rusmali : hiç !

  Po mire o GENE, po per dosjen e Stadiumit Dinamo, ç’fare tha Sollaku ?

  2 here e çoi dosjen Olldashi ne Porkurori, ku ishte i implikuar koke e kembo Angjeli e Toska _ Sollaku i nxorri te palare …

  Po Luiza Hoxha, o GENE, Prokuroria kerkoi vetem 2 vjet burg per te (as 10 muaj nuk beri), per nje abuzim-vjedhje tek postat Shqiptare, me rreth 2 Milion $ ….

  Po, per skandalin e tenderit te ish-ministrit socialist te drejtesise, deputeti i Pogradecit, Xhafaj _ denoncim i bere nga Aldo Bumçi - Asnje gje nuk u be -rrine flene dosjet gjume, atyre qe vodhen 8 vjet nuk u hyri gjmeb ne kembe !

 437. TaniBorizani thotë:

  16 July 2007 @ 2:55 pm

  Nuk është në lojë shuma por principi.
  Edhe sikur abuzimi të jetë 1 mijë dollarë TCH të dënohet sipas ligjit.
  Kush del i dhjërë në fund të llogarive, këtë e vendos vetë opinioni publik.

 438. Paulo thotë:

  16 July 2007 @ 2:59 pm

  Ka ndonjeri te me thote nga kane humbur keta te Mjaftit?
  A ishin ne proteste perpara Kryeministrise sot apo jo?!

  (Apo si duket nuk e kane mbyllur pazarin akoma, normal…TCH eshte ne pike te hallit per vete….!)

  Nje pyetje per Kotheren?
  Si tu duk qendrimi i Besnik Mustafajit, kundrejt magazinierit,?
  Vertet i dhimbset TCH Mustafajit, apo don te zhvendos vemendjen nga Berisha tek Bode, apo…..?

 439. gene thotë:

  16 July 2007 @ 3:00 pm

  citoj nga gazeta shekulli (e keni ketu me lart)
  ——————————————————
  …Sipas dokumenteve të paraqitura pranë kompanisë “Top Channel” gjoba prej rreth 1.3 miliardë lekësh ( 14 milionë USD) është e ndarë në dy pjesë kryesore detyrimesh dhe penalizimesh. Pjesa kryesore e gjobës dhe detyrimit përkatës që shkon në 1.2 miliardë lekë, sipas raportit të tatimorëve, është bazuar në një raport të Këshillit Kombëtar të Radios dhe Televizionit. Bazuar në këtë raport monitorimi të medias gjatë vitit 2005, është marrë për bazë një muaj i këtij viti, ku janë matur edhe spotet e ndryshme të dhëna në kanalin “Top Channel”. Pasi është matur minutazhi i spoteve të dhëna gjatë këtij muaji të vitit 2005, ai është llogaritur në bazë të ofertave promocionale që “Top Channel” ka përdorur për klientët e ndryshëm. Sipas drejtuesve të këtij kanali, kjo mënyrë llogaritjeje është tejet abuzive, pasi ajo nuk është e bazuar në çmimet reale të spoteve, të cilat janë të bazuar në faktorë të ndryshëm dhe nuk mund që të nxirren apriori vetëm nga ofertat që ka bërë publike kompania. Pasi është llogaritur totali i minutazhit për muajin “përfaqësues” të tatimeve, janë gjetur edhe çmimet për çdo spot të dhënë në këtë televizion sipas orareve dhe kohës, ai muaj është përdorur për të përcaktuar të ardhurat totale të kompanisë për 3 vjet (vitet 2004, 2005, 2006 ). Sipas llogaritjeve (të ardhurat e muajit “përfaqësues” * 36 muajt e tre viteve ) janë nxjerrë të ardhurat e televizionit për 3 vjet, që shkojnë në total 20 milionë euro….

  Veç detyrimit dhe gjobës të vendosur mbi bazën e fshehjes së të ardhurave nga spotet reklamuese, në drejtim të kanalit “Top Channel” rezulton edhe një penalizim tjetër, për pagat e vlerësuara në një shumë prej 124 milionë lekësh (1 milionë euro). Sipas drejtorit Joti ky detyrim, bashkë me gjobat, ka ardhur pasi tatimorët kanë marrë të gjithë emrat e nxjerrë në titra pas emisioneve të ndryshme dhe edicioneve, dhe i kanë vlerësuar ata si punonjës të përhershëm. Njëkohësisht, një vlerësim i tillë është bërë edhe për emisionet. “Në këtë vlerësim të pagave të punonjësve tejet abuziv, nuk është marrë parasysh sezonaliteti i emisioneve dhe punonjësve që punojnë në ta. Njëkohësisht vlerësimi është tejet i pabazuar, në një kohë që këta punonjës janë në punë pranë këtij televizioni vetëm për periudhën sezonale që emisionet transmetohen”,- sqaron Joti. Sipas tij, të ardhurat e realizuar dhe të deklaruara nga “Top Channel” në 5 vite janë 1.1 miliardë lekë, ndërsa vetëm gjoba dhe detyrimet e nxjerra nga tatimet për 3 vite, shkojnë në 1.3 miliardë lekë.
  ———————————————-

  lexoni perpara se te diskutoni se harxhojme kohen kot pasta

  mo e beni diskutimin pershesh me lesh e na fusni ketu lori apo morri!

 440. Kikthi thotë:

  16 July 2007 @ 3:01 pm

  Dini gje nese doli topi te jap arsyet se perse jan vendos gjobat dhe perse jan tembeshtetura ne ligj???

 441. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 3:04 pm

  TaniBorizani,

  meqe qenkemi edhe ne France te dy, jam dakort per pjesen me te madhe te atyre qe thua me siper.

  Keta te bekuarit, te gjitha gjerat qe thone organiet Tatimore - “kompetentet” siç thote Saimiri i Fiksit, i marrin per gjepura, kurse ç’do gje qe thote TCH e marrin si fjale te perendise.

  Une e kam thene qe ne fillim se gjoba 12.000.000 € me habiti, nga shuma e larta, e pa prere ndonje here, por nuk me çuditi fakti se TCH do te kishte shkelje ligjore _ pa asnje cen, nuk t’a rras njeri kot.

  Edhe nese e marrim te mireqene prapavijen politike, TaniBorizani e tha bukur : “edhe nese je i vetedijshem se kontrollet jane tendencioze, hapi deren, trego tere dokumentat, dhe provoje qe je OK” - njeriu kur eshte i paster vete, hecen me koken lart, s’ka frike nga asnje.

  Nuk e di nese e keni provuar kete ndjesi kur ju kontrollon polici rrugor, dhe qe i keni te gjitha OK - normalisht, s’keni “frike” _ por kur e di se “ke mizen nen kesule”, atehere po.

  Ndaj, edhe psikologjikisht, qendrimi i TCH per t’u mbyllur deren tatimoreve eshte i pakuptueshem : sikur 1 vit kontrolle te benin ata, nese TCH s’kishte asnje gje kompromentuese, atehere ne teori, Tatimoret s’do te gjenin asnje gje - por ja qe kishte pasur mjaft materiale ne seline e Top-Media, prandaj donin ata te TCH qe tatimoret te largoheshin nje ore e perpara.

 442. gene thotë:

  16 July 2007 @ 3:07 pm

  TaniBorizani thotë:
  16 Korrik 2007 @ 2:55 pm
  Nuk është në lojë shuma por principi.
  Edhe sikur abuzimi të jetë 1 mijë dollarë TCH të dënohet sipas ligjit.
  Kush del i dhjërë në fund të llogarive, këtë e vendos vetë opinioni publik.
  ———————-

  Ketu nuk behet fjale per nje gjobe tani.
  Ketu duan te cojne ne falimentim dike(fale parapagimit te nje gjobe qe ka mundesi te mos pranohet nga gjykata gjate apelimit)

 443. gene thotë:

  16 July 2007 @ 3:09 pm

  psikologjikisht mbyllja e deres tatimoreve eshte mese e kuptueshme.

  Nese ligji me lejon mua te vij ne shtepine tende e te bej rremuje per nje dite, do te me lejosh ti mua te bej rremuje diten e dyte????????!!!!!!!!!!

 444. TaniBorizani thotë:

  16 July 2007 @ 3:09 pm

  Gene se nuk po të kuptoj daje:
  Ti nuk je dakort me principin e kontrollit që u ushtrua mbi TCH, Digitalb, Lori Morri etj, apo nuk je dakort me shumën e gjobës ?

 445. TaniBorizani thotë:

  16 July 2007 @ 3:10 pm

  Andis:
  Po pra djeg shumë ajo dreq mize nën kësulë :D

 446. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 3:15 pm

  Sa per punetoret sezonal, qe shipas Shekullit qenkan vete ne liosten e punetoreve te perhershem “ABUZIVISHT” -nese nje gje e tille ndodhi, perse TCH nuk u nxorri perpara Tatimoreve, dokumentacionin ku te tregonte se ata persona qe shin sezonal, kishin kontratat rrespektive, dhe se ata qe ishin me full - time, kishin kontrata te tjera.

  ma do mendja se nje gje e tille nuk eshte bere, dhe se Tatimoret ne mungese te dokumenteve qe provonin vertet nese punonjesit ishin sezonal apo te rrugull, i kane vene te gjithe si te rregullt.

  ne fakt, ne bote, nje praktike e tille perdoret, kur mungojen justiikimet :

  ne France, ne Drejtesi, kjo quhet - “la commune renomée”, e do te thote, “ate se ç’fare thone te tjeret” _ perdoret ne rate te veçanta dem shperblimi - kur s’ke kontrata apo dokumenta qe vertetojne diçka, atehere pyeten njerezit, dhe thone sesa “sipas tyre” ishte shume prsh apo vlera e orendive te shtepise etj etj.

  Pra, kur s’ka dokumenta justifikimi, ne mungese te tyre, mund te vendoset ne menyre arbitrare, per gjera te tilla.

  Besoj se dhe ne aty, keshtu duhet te jete.

  Ne rast te kundert, nese TCH disponon dokumenta qe vertetojne sezonalitetin e punetoreve te saj, le t’i paraqese perpara Gjykates se Apelit !

  Kotherja tha nje fjale me mend qepare : “Balla tha se nuk ishte proteste politike, por gjoba ishte politike. Atehere nese nuk ishte politike protesta, perse nuk shkojne drejte e ne gjykate ?!”

  Meqenese Gjyakatat dhe prokurorine nuk i ka ne dore as Qeveria, as Sala, as Rrenga, as Bode - e kunderta duket me reale.

 447. gene thotë:

  16 July 2007 @ 3:15 pm

  ta thote daja ty meihere

  une nuk jam dakort qe shteti te perdoret per interesa personale. e rrjedhimisht nuk jam dakort qe berisha te perdore tatimet (dhe ligjin e ri per procedurat tatimore- parlamentin pra) per qefet e veta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Aq me teper kur nuk eshte i afte ti perdore apo (me keq) kur nuk rr.het fare te gjeje arsye te pranueshme per sulmet e tij.

  u sqarove daje?

  po per gjoben u sqarove e kujt ishte dhe pse?

 448. gene thotë:

  16 July 2007 @ 3:21 pm

  Andisi thotë:
  16 Korrik 2007 @ 3:15 pm

  Ne rast te kundert, nese TCH disponon dokumenta qe vertetojne sezonalitetin e punetoreve te saj, le t’i paraqese perpara Gjykates se Apelit !

  ———————

  ti ke ndonje dyshim se nuk do i paraqese??????????!!!!!!!!!!!!!!!
  Apo ke ndonje dyshim se nuk i ka???????????!!!!!!!!!!!!!!!

  Te thashe LEXO perpara se te postosh ne tym

  7 milione euro eshte parapagimi qe te mund te fillosh apelimin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Te kam thene edhe qe shoqeria shqiptare mund te gajasej (apo thjesht te ishte indiferente) me kete veprim te tatimoreve (per sa kohe berisha nuk ka pushtuar gjyqesorin) nese nuk do ishte ndryshuar ligji per parapagimin e gjobes perpara apelimit. (ca thoje ti atehere mbi ligjin qe ta dime?)

  e kupton tani pse nuk duhet lene gjyqesori ne dore te berishes?

 449. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 3:22 pm

  Ketu nuk behet fjale per nje gjobe tani.
  Ketu duan te cojne ne falimentim dike (fale parapagimit te nje gjobe qe ka mundesi te mos pranohet nga gjykata gjate apelimit)

  =================================================================

  O Gene,

  po behesh qesharak !

  Qysh more do falimentoka TCH “fale parapagimit te nje gjobe qe ka mundesi te mos pranohet nga gjykata” ?!

  Je ne vete ! :)

  Po parapagimi eshte vetem 15 % o Gene, so 80 % sa eshte ne FRANCE !!! As 50 % apo 25 %, sa donte ta vinte Sala ne fillim …

  Po pse, realisht, 1.5 milion € qe do para-paguaj TCH, do e vrasi financiarisht ?! Vertet ?

  E lexova artikullin e djeshem te SHEKULLI o GENE ?! Sa karta ishin shitur per 1 vit, nga ato te Dixhitalbit ? Mbi 940.000 cope !!! Beje vete llogarine …

  Kompania Top_Media ato 12.000.000 € nuk i ka as sa 5 % e aktivitetit te saj, o GENE, as qe behet fjale qe ajo te falimentoi as nga gjoba 12.000.000 €, e aq me pak nga “para-pagimi”, qe eshte 15 % i kesaj shume …

 450. TaniBorizani thotë:

  16 July 2007 @ 3:26 pm

  Nuk ka psikologjikisht Gene, ka vetëm ligjërisht. TCH nuk është mbi ligjin. Pastaj ça dreq rrumpalle?! Pak histori: siç e thashë më lart kam kur kam qenë në Shqipëri kam punu për nja dy kompani të mëdha, ne njërën prej tyre u krye dikur një kontroll tatimor që kishte qartazi motive politike (pronari mbështeste opozitën) dhe sigurisht kontrolli keqinterpretohej. Kur tatimorët zbarkuan para derës ju refuzua hyrja për nja 3-4 orë sa u pastruan një pjesë e dosjeve. Kur më në fund u pranuan brenda gjithë çfarë ata kërkuan ishte një tavoline pune në drejtorinë e financave, dhe një person në dispozicion për ti bërë fotokopje të çfarëdolloj dokumenti që ata kërkonin.
  Nuk pati rrumapalle, firma nuk pushoi së funksionuari ata bënë punën e tyre për 3-4 ditë morën dokumentat që deshën dhe u larguan.
  Kur tatimorët u shfaqën në derën e TCH ju refuzua hyrja plako gje qe eshte e kunderligjshme. Une habitem sesi ata kanë arrit me pas aq dokumentacion sa ç’kanë.

 451. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 3:28 pm

  7 milione euro eshte parapagimi qe te mund te fillosh apelimin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ===================================================================

  O Gene, qetesohu vella !

  Perse u dashkan 7 milion Euro parapagim qe te filoj TCH apelin, kur shuma e parapagimit eshte sa 15 % e totalit te gjobes ?!

  Nese gjoba eshte 12.000.00 €, atehere i bie qe parapagimi te jete (15 x 12.000.000) / 100 = 1.800.000 €uro, dhe jo 7 milion !!!

  - Mund te me sqarosh edhe njehere, per kete 7 milioneshin, sepse nuk e kuptova mire ne fakt se ç’fare doje te thoshe

  - Sa per ato te tjerat, realisht them se TCH nuk i ka kontratat, por gjithsesi, nese i ka, mire ben t’i paraqesi 1 dite e me perpara. (per te miren e saj eshte).

 452. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 3:33 pm

  Kur tatimorët u shfaqën në derën e TCH ju refuzua hyrja plako gje qe eshte e kunderligjshme. Une habitem sesi ata kanë arrit me pas aq dokumentacion sa ç’kanë.

  ===============================================================

  Une i pash ato imazhe ne lajmet e asaj kohe : kur tatimoret erdhen, ne TCH i prisnin Tan Hoxha me nja 6-7 deputete (Diana Culi, Pellumb Xhufi, Ngjela e ca te tjere te opozites), tek dera ishte Saimiri me syze dielli, rrinte si roje tek dera e bente si “Garip” - ai imazh nuk me pelqeu, sepse dukej sikur ata “s’pyesnin” as per kontrollet e shtetit, as per tatimoret, as per njeri tjeter _ shpatullat i kishin te ngrohta nga politika !

  Ky eshte nje veprim i pa-pranueshem, qe nuk mund te justifikohet me gjoja goditjet selektive te Tatimoreve …

 453. gene thotë:

  16 July 2007 @ 3:35 pm

  po une paskam diskutu kot me ty

  gjysma e 12 eshte gjoba dhe gjysma tjeter shuma qe konsiderohet e papaguar e mbi te cilen eshte vene gjoba

  6 (detyrimi qe kane quajtur te papaguar) paguhen qe momentin e pare perpara apelimit administrativ

  1 (15% pra) paguhet ne shkallen tjeter (apelimit gjyqesor)

  6 edhe 1 baraz 7 me thosh mesuese Karmeni ne klase te pare ;)

  Mos je gje TEMAtIK-as ti andisi

  (TEMAtTIK do te thote … ta them here tjeter se akoma nuk jam i sigurte qe je i tille)

 454. gene thotë:

  16 July 2007 @ 3:37 pm

  Trapat E Meros Anetare Te Ideve Komuniste

  pa copyright fare

 455. Idris thotë:

  16 July 2007 @ 3:43 pm

  Gene je sqarues hap pas hapi.I shendoshe pa paragjykim.Me.. “ma ka thene baba mue” dhe me “nje here ne Canak-kala”,ka kush merret.U mbeti goja ne france e Amerike sikur te kene bere legjislacionin e atyre vendeve.Po edhe sikur te jene bashkepunetore qe “s’ma ha menja ta bejen ate veze ” le te dine e kuptojne njehere e mire se ne Shqiperi ka ligje plot po Maliqi eshte Zot.Dhe jo vetem zot por edhe shkop.Dhe sot per sot Ligj dhe Maliq ne Shqipri eshte kryehipokriti Sali.
  Ja dhe une me lloogjiken e stanit merist.Sikur Tatimoret ti kishte ne varesi TCH Saliu me aparatin e tij te kryeministrise tani do ishte ne greve urie,dhe jashte objektit duke qare me …oi oi ….do ishin andisi
  zotrulja e komp.

 456. gene thotë:

  16 July 2007 @ 3:50 pm

  rrofsh idriz!

  po e hudh dhe une kandidaturen per president sa pa u mbyll tenderi :)
  (thuhet se edhe mund ta kthejne proceduren nga fillimi se nanos nuk i pelqeu karrota)

 457. TaniBorizani thotë:

  16 July 2007 @ 3:56 pm

  opaaa degjeneroi debati në sulme dhe epitete personale!! Hajt’ natën e mirë

 458. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 3:58 pm

  Gene, nuk e dija se duhej paguar 6 milioshi njehere, pastaj 15 % mbi te : faleminderit per sqarimin

  por sa per ate tematikun, nuk e pranoj, mbaje vete po deshe (apo e do te te them “Toptatik”

  :)

 459. tomi korca thotë:

  16 July 2007 @ 4:00 pm

  O SHQIPETARE!!!!! (Nese jene vertet te tille)
  456 komente per vjedhjet e TCH dhe gjoben politke te PD. Pse mor vellezer nuk hidhni syte diku gjetke dhe lereni TCH te caj barkun me qeverine. SHikoni edhe se ka tema te tjeraa ketu vertet shume me shqetesuese se vjedhjet e TCH dhe politken abuzive te Berishes.
  KOSOVA. Lexoni se jane dy tema per te sot Admin me te drejte ja u kane vene perpara syve te bejne muuuuu!!!!, Por ju jeni qeruar dhe shurdhuar duke degjuar perdite TCH dhe fjalmet leniniste te Berishes.
  Shikoni mor se Bollano ne jug me Janullatosn po copetojne tokat tona si ato hijenat qe sapo kane zene nje gjah te mire sic eshte Jugu i shqiperise, Shikoni por se po flitet per presidentin jo te PD apo PS por per presidentin e tere Shqipetareve brenda e jashte kufijeve tane ireale. Po flitet per Kosoven fati i te ciles dhe atyre qindra mijeve te vrave ne keto 100 vjet eshte ne peshore. Po flitet se ne shqiperi nuk ka uje drita e buke.
  Mjaft u bete artoparlante te qeverise politike dhe krimit te organizuar .
  Ktheni syte nga memedheu. MEMDHEU ESHTE NE RREZIK

 460. gene thotë:

  16 July 2007 @ 4:07 pm

  me fal andis

  sapo e mendova tematikun dhe nuk po me rrihej pa e perdor :)

  O tomi

  Nuk e ke kuptuar temen me duket
  Nuk po na rr.het shume per tch
  Problemi eshte tek mesazhi KUR IA MBLODHA TCH, MENDONI JU TE TJERET apo tek mesazhi qe do te jape tch nese e hesh lumin KUR NUK NA HENGRI DOT BERISHA JU TE TJERET AS NUK NA ENDERRONI DOT

  Une kam me teper frike nga nje shtet arrogant se sa nga nje biznes arrogant. Dhe kjo frike amplifikohet me berishen ne pushtet.

 461. Lumja thotë:

  16 July 2007 @ 4:08 pm

  Pale po tek ajo lista e peticionit kish firmos dhe nje me mbiemer bollano :-)

 462. berti thotë:

  16 July 2007 @ 4:25 pm

  Qe i duhej liruar pak “Tapa e presionit” TOP-it kjo dihet, por Saliu aha ja hoqi tapen fare.

 463. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 4:28 pm

  Berit,

  Tani qe Salen e pershendeti personalisht BUSH (me leter me shkrim dore) per reformat, jo vetem qe s’do terhqihet nga pikepamjet e tija (fut ketu edhe gjoben), por do ta mprehi shpaten akoma me shume !

  :)

  =================================================================

  “I dashur Sali!

  Ju falenderoj për mikpritjen tuaj të ngrohtë. Udhëtimi ishte një sukses i madh.

  Faleminderit gjithashtu për bisedën tonë konstruktive.
  Vazhdo të punosh shumë për reformat e nevojshme për anëtarësimin në NATO.

  Me urimet më të mira dhe falenderimet e sinqerta.

  Xhorxh W. Bush”

 464. gene thotë:

  16 July 2007 @ 4:36 pm

  Ju gazetaret ketu te peshku

  keni ndonje mendje te zini nje cope vend nga ai qe do lirohet ne sektor prej tch?????????????????

 465. berti thotë:

  16 July 2007 @ 4:36 pm

  Ore kjo pune eshte edhe pak: “Ne ato maja rripa-rripa, njehere ma hipe e nje here ta hipa”. Nano s’eshte me kryetar opozite dhe ky tjetri kur te kete radhen per te hipur do t’ua shaloje mire se i ka dhe kembet e gjata hahahahahaha….Nuk i dihet se ku del tymi pastaj.

 466. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 4:40 pm

  Shikoni sa i di b*tha Sales : Ndersa ata puonjesit e TCH protestonin per mungesen e lirese se medias, Kryeministri bente takim tête-à-tête me nje perfaqesues Italian, ku i shpjegonte hapat e rendesishem ne favor te lirise se mediave ne Shqiperi !

  Me konkretisht, nga Keshilliministrave :

  ================================================================

  Kryeministri Berisha pret z. Franko Sidi, President i Federatës Kombëtare të Shtypit Italian

  16/7/2007

  Sot paradite, Kryeministri Berisha priti në një takim z. Franko Sidi, Presidenti Federatës Kombëtare të Shtypit Italian dhe një mik i vendit tonë. Z. Sidi e falënderoi Kryeministrin për mikpritjen. Ai e njohu Kryeministrin me funksionimin e organizatës së përfaqësuar prej tij, rolin, misionin dhe ndihmën që ajo jep për pavarësinë e gazetarisë italiane.

  Nga ana e tij, Kryeministri Berisha i njohu bashkëbiseduesit me reformat e qeverisë shqiptare në drejtim të lirisë së medias dhe shtypit. Kryeministri përmendi me këtë rast nismat e rëndësishme të qeverisë, si Urdhri i Kryeministrit, që në krijimin e qeverisë, për mosdenoncimin nga ana e zyrtarëve të shtetit të gazetarëve për artikuj të ndryshëm, por vetëm përgënjeshtrimi i tyre, pasi kjo i shërben motos: asnjë gazetar në gjyq. Gjithashtu z. Berisha i njohu miqtë me përpjekjet e qeverisë për zhdukjen e fenomenit të informalitetit në vend. Ai bëri një ekspoze të ndryshime më të fundit ligjore për demikriminalizimin e shpifjes si vepër penale, një hap shumë i rëndësishëm për zgjerimin e hapësirave të lirisë së medias.

  Z. Sidi i shprehu Kryeministrit Berisha respektin e tij për punën e madhe të qeverisë në drejtim të reformave, si dhe shprehu besimin e tij për suksesin e tyre. Bashkëbiseduesit ndanë pikëpamje të njëjta lidhur me zhvillimin e medias dhe gazetarisë shqiptare, si dhe për nevojën e saj për pavarësi dhe profesionalizëm.

  Në fund të takimit, në shenjë respekti dhe mirënjohjeje, z. Sidi, në emër të Federatës Kombëtare të Shtypit Italian i bëri kryeministrit Berisha një dhuratë simbolike.

 467. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 4:57 pm

  Meqe tani doli protesta ne plan te pare, se gjoba i kaloi 3 ditet (dhe siç thuhet ne Shqiperi, çudia me e madhe, tre dite zgjat), po e mbyll ketu tek kjo teme me nje fragment nga debati qe paska pasur Dritan Hoxha me Drejtoreshen e Tatimeve

  Marre nga “Korrieri” :

  _________________________________________________________________________

  Me pas, pronari i “Top Medias” dhe kompanive te tjera i ka kerkuar drejtoreshes se Tatimeve t’i pergjigjet pyetjes nese eshte ushtruar kontroll dhe mbi media te tjera, apo ky kontroll vjen si rezultat i sulmeve politike?

  Picari e prere ne pergjigjen e saj, ka deklaruar se: “Ne nuk kontrollojme mediat, por bizneset. Kompanite tuaja, te cilesuara si biznese te medha, kane 5 vjet pa u kontrolluar ! Eshte ky shkaku i kontrollit pas situacionit te analizes se riskut qe bejme ne tatimoret”, eshte shprehur Picari.

  Por kjo pergjigje nuk e ka kenaqur pronarin e “Top Medias”, i cili ka kerkuar shpjegime te metejshme mbi shifrat e paraqitura.

 468. gene thotë:

  16 July 2007 @ 5:01 pm

  po atij taljonit sot i ra rruga ketej nga shqiperia?

 469. gene thotë:

  16 July 2007 @ 5:03 pm

  si perfundim kishin kontrolluar apo jo media te tjera?

 470. krasta krau thotë:

  16 July 2007 @ 5:17 pm

  A mund tju përgjigjeni ketyre pyetjeve

  Pyetje per andisin and co???????????
  Nese Berisha lufton krimin…
  A do te ishte falur me amnisti Shemsie Kadria dhe i shoqi?
  Nese Berisha lufton korrupsionin….
  A do te kishin te gjithe ministrat e tij dhe noj drejtor Tuarek?
  Nese Berisha eshte per kushtututen…
  A do ishin miratuar 8 ligje antikushtetuese?

 471. Cheney thotë:

  16 July 2007 @ 6:01 pm

  Krasta,

  Je bere edhe ti si puna e genes, prap do te gjejne pa kapele..

 472. krasta krau thotë:

  16 July 2007 @ 7:37 pm

  Etno ckena koleg… Ketu gaboheni ju te temes… Nuk e di a te njoh (njoh shume te tema) por te uroj te vazhdosh aq gjate ne gazetari sa te ndrrosh nja tre media (nese nuk i ke nderruar) dhe pastaj flasim… Sulmet ndaj vendit te punes nuk jane sulme personale, plus kesaj nuk ka njeri ne shqiperi qe nuk e di se mediat jae cope perfshi edhe temen… Nese TCH eshte megafon i Rames, ju jeni fone te vegjel te Berishes e kshu me rradhe… ndaj merre shtruar, jemi ne ekonomi tregu ke berbere gjithandej….

 473. krasta krau thotë:

  16 July 2007 @ 7:38 pm

  Leon… sme ke kty pergjigje vlla do ta bejme pajtimin te argita :P

  Se me dhe pa kapele, cigare pa filter zor se gjej une kshu qe skam cte bej

 474. mand thotë:

  16 July 2007 @ 8:48 pm

  O kraste, ti qenke nje hajdar qe se paske shokun. Na tregoke profesionalizmin ti. e di qe gazetaret ketu kane qene ne gazetat me te medha te vendit, dhe shume prej shkrimeve tona jane botuar dhe ne gazeta te huaja. ti mer kusht na qenke se paske dhe nje krau mbrapa. Sdesha me i hy ketij debati, po kush ta ka borxh ty mer mole te na pergojoke neper forume. Je nga keta zogjt e rinj

 475. tomi korca thotë:

  16 July 2007 @ 8:53 pm

  Admin
  Mendoj se tek kjo teme u thane cfare ishte per te then A ka mundesi te mbyllet kjo teme?.
  Pak si shkelje e te drejtave te fjales se lire duket ky propozimi im.Por ne se jeni dakort mos kini frike nuk do te shikoni ndonje porteste te madhe. :)

 476. Leon thotë:

  16 July 2007 @ 9:11 pm

  krasta,
  Ishe mire, c’pate ti qe i hyre kesaj valle?
  E shikon si te zbulojne!! Deri neser te eshte bere gjyqi dhe je shpall fajtor…..
  Aq te shkathet jane, sa gjejne grupe armiqesore neper forume..
  Kane ndryshuar kohet….Keta peshqit e vjeter te sqarojne me mire!
  Pse si kujton ti “i madhi” Mero ka “blere” tokat tek buze liqeni??
  Pse kot jepet leja nga KRTSH-ja me kryetar bacen e madh??
  Edhe makinen e ka 50.000$…Edhe nafta duhet nxjerre eee!!
  mand,
  mirembrema dhe naten e mire!

 477. krasta krau thotë:

  16 July 2007 @ 9:26 pm

  Ckemi mand, kur te pime kafe ndonje here bashke folim…. besoj do merremi vesh…
  Profesionalizmi: Nuk shava temen, se nuk e lexoj. Dhe nuk bej analiza profesionale te asnjerit pervec vetes…Po ti ashtu si koleget e tu, te temes te cilet i kam miq dhe i respektoj, duhet te keni parasysh qe nuk zgjidhet gje me “te rruar”. Skam pergjuar njeri dhe skam ofenduar njeri personalisht….iu pergjigja thjesht etnos qe ben ftesa per berberhane
  Po qe shtypi ne shqiperi eshte megafon dhe fon i paleve kete as e ve ne diskutim… por ketu nuk perfshi gazetaret qofshin ose jo profesionale…
  Duke qene se kam punuar edhe majtas edhe djathtas e di shume mire si funksionojne gjerat. dhe kur them tema, kam parasysh linjen editoriale te temes as mandin as shokun ti kryeredaktor te ju, as zevendesin e tij ish shef dhe mikun tim, te cilet i di mire se kush jane…
  Pak Hajdare jena te gjithe… niku im ska te bej me zogjte as molat as cimkat… tung

 478. krasta krau thotë:

  16 July 2007 @ 11:52 pm

  Leon prandaj thashe te punesojme si avokate argiten…….

 479. Andisi thotë:

  16 July 2007 @ 11:52 pm

  ej, shikoni njeçike se ç’fare ka thene deputeti Ylli Xhaferri sot ne Parlament, ne lidhje me çeshtjen ne fjale : duket sikur ka marre shume nga argumentet tane :

  =================================================================

  Xhaferri: “Koha do të dëshmojë nëse flitet për median e lirë apo drogën e shtrenjtë”

  - Gjatë diskutimeve në parlament deputeti i shumicës Ferdinand Xhaferri, tha se koha do të vërtetojë nëse “Top-Channel” ka bërë evazion fiskal apo jo, dhe kjo luftë bëhet në emër të fjalës së lirë apo drogës së shtrenjtë. “Nëse ka bërë apo nuk ka bërë evazion fiskal “Top-Channel” mbetet për t`u parë. Koha do ta provojë nëse është një luftë që bëhet për media të lirë apo diçka që bëhet për drogë të shtrenjtë”

  - “Për të qenë të ndershëm, në radhë të parë me qytetarët shqiptarë të gjithë jemi dëshmitarë se si një nga ortakët e kësaj media është vrarë në një aksion të tipit mafioz me bombë në ashensor. Këtë e përmenda vetëm si fakt, që të jemi të kujdesshëm në deklaratat tona”

  - “I ndoqa me vëmendje diskutimet e kolegëve opozitarë dhe këtu po krijohet percepsioni i gabuar sikur opozita është në mbrojtje të lirive të medias dhe mazhoranca kundër tyre. Do doja t`iu kujtoja kolegëve të opozitës, se në vjeshtën e vitit që shkoi një grup i gjerë i deputetëve shqiptarë që përfaqësojnë Shqipërinë në Parlamentin Europian ishin dëshmitarë se në rezolutën e miratuar në Bruksel një nga pikat e kësaj rezolute i kërkonte qeverisë shqiptare të verifikonte edhe burimet financiare të medias”

  - “Kuptohet se në këtë rast nuk bëhet fjalë për një kompani të mirëfilltë mediatike, por bëhet fjalë për një kompani shumë komplekse, e cila shet edhe kafe, e cila shet edhe programe televizive me pagesë. Ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm. Është e drejta juaj të thoni se me këtë veprim duam të fshehim krizën qeveritare dhe apo ndonjë propagandë tjetër, por një fakt i pakontestueshëm është se kjo qeveri ka nisur një luftë frontale kundër informalitetit”.

 480. labi thotë:

  17 July 2007 @ 12:15 am

  Mire se erdhe ne kudhren e politikaneve tane andis….por te shpresojme se peshku do jete edhe varremihesi i kohes se tyre …

 481. zotrules thotë:

  17 July 2007 @ 1:54 am

  Boody damndiddly hell; 480 messages!

 482. toni thotë:

  17 July 2007 @ 2:31 am

  jam shum dakort me gjiben, mendoj se eres se top channel dhe kanaleve qe luajn me evazion fiskal u ka ardhur fundi. megjithate ky duhet te jet vetem nje fillim per profesionistet e medias per te filluar ti bejn gjerat ashtu sic duhet sipas ligjit

 483. Kotherja thotë:

  17 July 2007 @ 10:06 am

  Andisi,

  te kam ndjek me vemendje. Sharre je.

  Po te lutem mos iu refero cer thote Xhaferi se ai eshte “idiot partiak”.

  Pse e vura ne thonjza? Po shkurt qe te mos quhet sharje dhe se e kam shume te veshtire te rendis ketu arsyet qe pse une e cilesoj te tille.

  Ky njeri eshte me personalitet zero , eshte nje si biçim “prroi psiqik” i Bajkos.

 484. Lumja thotë:

  17 July 2007 @ 10:37 am

  Paksa jashte temes, por jo krejt jashte temes :
  Lexova diku (ne nje site qe qelbur shqiptar dhe mund dhe mos jete e vertete) qe ai pedagogu qe e pat fut ne kurth Fiksi me nje studente k u r v e, paksa vrare veten para ca kohesh.
  Asnje media se ka dhene lajmin per cudi. Profesori “qejfli” se paska duruar dot faqen e zeze para falimjes e shoqerise dhe ja paska fut vetes.

 485. Kotherja thotë:

  17 July 2007 @ 10:41 am

  opa kjo !

  Ku eshte liknku ta lexoj ene une.

 486. Paulo thotë:

  17 July 2007 @ 10:45 am

  Mire se Xhaferi eshte nje “çakalle” e shtrember qe rrahe ne nje gure mulliri te “pa latuar”,por qe citon te verteten qe e dine te gjithe edhe ne parlament, kjo eshte realitet.

  Jam apsolutisht kundra nje gjobe kaq te larte…,
  … por eshte si ajo fabula e lepurit me papagallin, qe po ulletonin ne avijon dhe stjuardese ishte Ariu.
  Papagalil e therriste ariun duke e share per ti sherbyer shpejt(pak a shume si ne lokalet tona), dhe ariu i sherbente
  Lepuri i ndier ne harrese tenton te beje si papagalli….por
  Ariu duke menduar se nuk durohen me, i nxorri te dy nga avioni.

  Papagallli -Lepurit: Po ti kur nuk din te fluturosh, pse ben si zog kurve?!

  Ariu=Berisha, Papagalli=Rama dhe Lepuri=Tan Hoxha

 487. Lumja thotë:

  17 July 2007 @ 10:47 am

  Ja linku, por mos kullot shume syte neper anesoret e faqes se ka gjana te pista tobestafkurllah :-)
  http://www.zoneelire.com/index.php?option=com_content&task=view&id=426&Itemid=56

 488. Cheney thotë:

  17 July 2007 @ 11:08 am

  hallall!
  me te honger koken krv..

 489. Lumja thotë:

  17 July 2007 @ 11:16 am

  Atij sja hongri koken krv, ja hongri fiksi ne fakt.
  Se ai nqs ka vra veten nuk e ka bere sepse ka shku me nei studente apo se ka tradhetu grune, por sepse ka dale ne TV ndersa i kapte bythet asaj femres. Sigurisht qe eshte e rende sa ska ku te shkoje.
  Megjithate sic do te thonte nje me gojeshthurur se une : p.. te ha koken

 490. sapere aude thotë:

  17 July 2007 @ 11:22 am

  Gjynaf.

  Ata kurvat e fiksit bejne policin e moralit dhe i shkaterrojne jeten tjetrit.

 491. Leon thotë:

  17 July 2007 @ 11:31 am

  Gjynaf??
  Pse gjynaf moj? E di sithone ketej “You live by the gun you die by the gun”.Ta perkthej shqip per kete rast” Ben jete me kurva do vdesesh nga kurva” :P
  P.s. Po dale njehere te verifikohet si lajm…
  Mos i zini bese Lumes qe merr lajme nga sitet e “qelbura” qe me mengjes!Ka takt lumja!!

 492. Kotherja thotë:

  17 July 2007 @ 11:36 am

  Ai gojeshthururi ne fakt te njejtin mendim ka.

  Ca gjera nuk mesohen ne moshe te madhe ose diten e marteses.

 493. Odysseus thotë:

  17 July 2007 @ 11:36 am

  Keta qe kerkojne me ngulm moralin te profesori qe i kishte ik mendja per nje kafshate petull:
  Nuk ka 50 vjecar qe mos i ngrifet po ti dale perpara nje studente 30 vjet me e re se ai, si ajo rruspia fierake. Nejse, kaloi tema diku tjeter fare.
  Nqs ky ka vrare veten behet viktima e dyte qe ka vrare emisioni i Fiksit. Mos harroni ate adoleshenten nga Vlora qe futi ne burg policet, qe me vone e vrane.

 494. Lumja thotë:

  17 July 2007 @ 11:43 am

  Po cer thu mer Leon,
  Po ca jete me kurva pash zotin. E ke pa videon ti apo jo ?
  Te gjithe qe njof une para se ta shikonin videon, kishin nje percmim te madh per profesorin, kur e pane ne TV percmimi ishte per fiksin.
  Une spo mbroj ate profesorin, por avash i here, se ne fund te fundit as vrau njeri, as perdhunoi njeri, as kercenoi njeri, as i beri shantazh njeriu. Ju qep nje k u r v e dhe ky pranoi te bente pazar me te.
  Tani, ajo k u r v a sido qe te jete ne teori nuk ishte ndonje studente qe i binte bretku dhe spo i merrte dot provimet. Ne teori, se ne realitet se dime fare ne ka qene a jo studente. Kshu qe profesori beri gabim, ok, e filmuan, ok, le ta conin videon ne dekanat e ta hiqnin nga puna. Por jo ne TV qe e shef gjtihe shqiperia, ne ora 8 te darkes , plus ritransmetmin.
  Prit o Leon, se ai rob ka gru, ka kalamaj, ka shoqeri, ka vella, ka moter. Prit o Leon, se ta japesh ne TV nuk demton vetem ate diteziun por gjithe njerezit e tij.
  Edhe sikur lajmi i vetvrasjes mos jete i vertete, atij njeriu ju ka shkaterru jeta pa dyshim. Kush ben peson thone. Por ama peson per aq sa ben e jo si ne rastin konkret.
  Dhe patjeter qe TCH jo vetem qe ska etike, por jane dhunues te jeteve private deri ne nje pike ku smban me pilafi. Mos kujto se mileti i harron keto, jo. I vjen dita cdo gjeje.

 495. labi thotë:

  17 July 2007 @ 11:49 am

  kjo tema me sa duket e ka syrin per 500 komente. Nuk thone kot : paç fatin e k u r v e s ! :-)

 496. gene thotë:

  17 July 2007 @ 11:52 am

  o tematikas i vogel

  po si more, ai shkon me kurva (biles me stutendet te veta-qe eshte dicka me e rende) pastaj vret veten nga turpi dhe fajin e paska fiksi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 497. gene thotë:

  17 July 2007 @ 11:56 am

  Po ishalla o zot i vjen turp edhe berishes per gjithe mashtrimet paraelektorale, elektorale, paselektorale dhe per sa here e ka bere faqen b.the dhe ia keput vetes.

  Forca fiksi pra!!!!!!!!!!!!!!!!!

  PS. fatkeqesisht berisha eshte komunist dhe partia ia ka ndaluar vetevrasjen ;)

 498. EH thotë:

  17 July 2007 @ 12:10 pm

  eeee…tani ai perversi degjenerum na doli dhe viktime…

  aman te keqen, pse si ngreme nje lapidar “fiksi e vrau” …

  ju sjeni ne vete, ai degjenerata ishte perfaqsues i institucjonit shteteror…ishte profesor, vjen aty per te dhene mesim, jo te hapi zinxhirin e pantallonave se naj vogelushe ja ng…. dhe se gruja sja le.

  ku ka aty meshir mo lla, m fal ai neser pasneser do i jepte mesim femijes tim…kur ai eshte i pa moralshem edhe ka problem te kontrolloj hormonet, ça lesh mesimi do i japi femijes tim.

  Me vjen keq, por institucjonet shteterore duhet te jene aq te pastra dhe korrekte saqe duhet te ndjellin rrespektin, nderkoh qe ma ai derri me beri per te vjell…i provokuar apo jo nga ajo goca, ska lidhje, ai ishte fajtor.

 499. Lumja thotë:

  17 July 2007 @ 12:14 pm

  Po me Gene po.
  Po pse sjapin edhe videon e Palomes qe e vrau nje njeri me makine dhe per pune ditesh u rikthye e lire, pa i hy gjemb ne kembe, mundesisht duke ja pa surratin cdo mengjes ne TV.
  Po me gene po, hajde pra te vendosim kamera ne cdo cep te shqiperise edhe te nxjerrin ne TV se cer ben ti kur je ne shkolle, ne krevat, ne hale. Se kush tradheton grune, se kush shkon me kolegun, me profesorin. Se kush shurron poshte ures dhe kush e ben ne nje banjo publike.
  Po ti jeton ne nje vend demokratik atje dhe duhet ta dish te drejten per privacy. Se po ti qisnim te gjitha ne shesh, jeta jone do ishte shume ndryshe, dhe probleme te reja do dilnin.
  TI e di qe depozitimi i te dhenave biometrike te qytetareve ka zgjuar nje debat te madh ne perendim. Pikerisht sepse eshte jo etike qe gjurmet qe njeriu le ngado , te posedohen nga dikush i cili me vone mund ti beje publike.
  Eh, jo gene jo. Nuk behet me kamera te fshehta ndreqja e moralit te shoqerise tone

 500. Odysseus thotë:

  17 July 2007 @ 12:16 pm

  gene,
  me ate epitetin e krijuar (oh sa dore te lire te jep shqipja) ke ngaterru adrese vella (apo moter se s’ka gjini ky emri yt). Edhe ti me fisheke manovre po ben qitje si ai luani tjeter, sepse s’e ke kuptuar qe s’me shejvet fare as per Berishen e as per Pediramen tend. Ti vetem mos mbro Topqenëllin e ZP-së per cdo gabim qe duket ashiqare se e nxjerr veten qe je militant/e nga ata/ato me paripeta anash syve. S’je aspak me i/e mire se ndonje nga ata qe ke qejf t’i quash tematikas. Megjithese tani si eshte katandisur lajmi te Topi eshte shume here me mire te jesh Tematikas sesa Topist.

 501. Kotherja thotë:

  17 July 2007 @ 12:25 pm

  Ne fakt kjo eshte ceshtje delikate dhe perceptimesh gjithashtu.

  Une nuk e di se mund te mbrohet te drejtat e femijeve te ketij profesorit nga linçimi shoqeror nga fakti banal se babai i tyre ka problem te kontrolloje hormonet.

  Sopozoj se do me duhet te ndertoj nje skenar per te diskretituar nje person per t`i vene noi gjobe ( ne para ) ose mund te jete noi nje skenar hakmarje :

  Paguaj nje njeri apo disa dedektive private qe te ndjeke privatisht jeten e gruas se gazetarit Elan Bisteku. Te gjitha fotot paperjashtim, ku hyn ku del, me kete takohet, me ke pallohet ( sepse kam te sigurte qe pallohet nga nje i dyte ) etj.

  E megjithe se keto nuk kane interes publik, une i perdor ato qe ajo te ndikoje here pas here ne shkrimet e burrit te saj. Deri sa skenari funksion ne rregull OK, nese devijohet ate une bej publike fotot neper blogje alla zone e lire pa problem fare.

  Si kam vepruar une mire apo keq ? Kush eshte fajtor une apo interesi publik per qereles ?

  Lume si te duket ?

 502. Lumja thotë:

  17 July 2007 @ 12:32 pm

  Per ta sqaru edhe nje gje tjeter.
  Sidomos per ty gene qe me sa di studion jashte.
  Perceptimi yt per nje “studente” ta garantoj se ndryshon shume nga studentet e shqiperise. Pa dash te ofendoj asnje prej tyre, se pak vite me pare kam qene vete, nuk me rrihet pa thene qe nje pjese e tyre ku teorikisht ben pjese dhe ajo vajza nuk kane asgje te perbashket me nje “studente”.
  Jo se e kane gjithe fajin vete, por fukaralleku ne radhe te pare dhe vlerat e bjerrura te shoqerise shqiptare, mos pasja e nje te ardhmje ne zonat jo urbane nga shpesh vijne, i bejne te mesojne shume shpejt te shesin veten.
  Ku ka oferte do kete edhe kerkese. Keto lloj femrash vetem shkolle qe nuk bejne Gene, kshu qe mos mi quaj studente. Keto femra shpesh e shesin per shume me lire se nje provim, e shesin per nje 5 mije leksh per te shty javen.
  Dhe pastaj avash avash pazari rritet, nga 5 mije lekshi tek provimi i fakultetit, pastaj tek ndonje celuluar i ri, pastaj tek ndonje qafelesh me fouristrade, pastaj tek diploma dhe ne fund ndonje vend pune qe e zene me p.. ne vend qe ta zije ti merite dhe qe une psh detyrohem ti kem kolege e nganjhere tu bej dhe punen.
  Pra nuk jane aq bardhe e zi gjerat. Spo mbroj profesorin. Ai ka bere gabim, absolutisht. Por e dine mire te gjithe qe berja publike ishte nje kurth, dhe ishte GABIM shume GABIM

 503. Lumja thotë:

  17 July 2007 @ 12:41 pm

  Kothere,
  Faji eshte jetim , kjo dihet. :-) Por ti, dhe forumi zone e lire nuk jane TCH.
  Ketu ta kam une.
  Zone e lire e shof une psh si e degjenerume qe jam.
  TCH e shef plaka ime dhe mbesa ime. Kjo sme pelqen.
  Shantazhe, spiunlliqe ka pas e do kete perhere.
  Edhe une e kam nji xhaje kurvar, edhe ti mund te kesh nje daje kurvar, dikush tjeter baben, dikush burrin , dikush vellain. Epo hec tani ti shofim te gjithe me zinxhir zberthyer ne TV, vetem sepse dikush se ka vjel gjoben ne kohe.
  “tempulli i fjales se lire” sic e mban veten TCH me shantazhe e gjoba duhet te merret? une them jo, ti si thua ?

 504. Kotherja thotë:

  17 July 2007 @ 12:47 pm

  Lumja,

  une desha kompliment per skenarin , jo pyetje per moralin. :)

  E kape nje m..t. :)

 505. Lumja thotë:

  17 July 2007 @ 12:52 pm

  Po ti mund te besh skenare shume here me te mire kothere. :-) E mo mire se kapa.
  E para sot mezi me ka dale gjumi ne 9.30 dhe e kam koken plumb.
  E dyte kaihere nuk te kap dot, me vjen keq, sjam shume e holle.
  Pune e madhe aty je ti,te kap me vone :-)

 506. Leon thotë:

  17 July 2007 @ 12:53 pm

  Ky lajmi i lumes duhet fut teme me vete!!
  Se nuk ja vlen me ketu!
  Pse ju shkon gjithmone mendja tek kurthet dhe gjobat??
  Nuk di ti jete vene ndonje gjobe ketij profesori….
  Tani raste ka plot e pranoj qe abuzohet…Edhe qe fiksi duhet te beje me teper per profesionizmin kjo eshte e qarte…Por, qe te thush qe e ka fajin fiksin pse vrau veten ai burre, me duket paksa e ekzagjeruar.
  Mos te harrojme qe ajo videoja ishte fakt,e vertet, jo mashtrim…
  Ai profesor vertet mund te kete qene burre i ndershem gjithe jeten edhe beri nje gabim ne jete dhe e pagoi shtrenjte…
  Nuk eshte rasti i pare dhe i fundit…Pastaj se ky burre nuk di te pranoj fajin dhe te vazhdoje jeten, duke lene pas te kaluaren eshte tjeter gje…
  Per hire te familjes duhet ta gjente fuqine shpirterore jo te zgjidhte vetevrasjen.
  Cdo vetrasje eshte tragjedi dhe eshte shume e lehte te besh akuza…
  Shiko lumja,
  Ne shqiperi ka nje problem te madh me menyren se si trajtohet femra…qofte ajo studente apo jo!
  Kemi rastin e fundit ku per presidentit u permenden me qindra emra e u bene me qindra lista…Pe ndonje emer femre aty?
  Mos te filloj pastaj me punen ku sic the dhe vete shihen nga shalat…E pra keto femra kane burra,vellezer,nen e babe!!!
  Cdo gje qe vret ndergjegjen e “burrave” ne shqiperi ja vlen te tentohet..
  Pasoja negative dhe tragjike do kete e pranoj,edhe gabime…
  Por jemi shume larg lume botes se qytetruar,shume larg!

 507. Lumja thotë:

  17 July 2007 @ 1:00 pm

  Gjobe qe cke me te eshte cdo gje qe del ne Fiks leon.
  Ne mos gjobe, ndonje interes tjeter.
  Por absolutisht ndonje interes i moralshem. Absolutisht.

 508. Kotherja thotë:

  17 July 2007 @ 1:02 pm

  aha,

  i paske lujt fene dje me duket. ;)

 509. gene thotë:

  17 July 2007 @ 1:04 pm

  Per ata qe nuk e kane kuptuar:

  Ka ndryshim te madh midis gruas se kryeministrit qe pallohet me kopeshtarin e parlamentit dhe nje profesori te universitetit qe pallon nje studente!

  Apo gabohem?!

 510. Lumja thotë:

  17 July 2007 @ 1:14 pm

  Ce pyet Kothere,
  Lesh hamami.
  Po pra gene, kjo eshte puna, se gruja e kryeministrit (jo Liria eee) pallohet me ke te doje por sja mban bytha njeriu ta qisi ne TV pa breke.
  Kurse te gjobiturit e vegjel (se tani i gjobituri me i madh eshte vete TCH) ska kush ti mbroje dhe ja nxjerrin te palamet ne ora 8 ne TV kombetar e me gjere.
  Cer do me thene ti, se raporti profesor-student eshte i shenjte. Mire mire, po per mitmarrje me ligj denohen te dy palet Gene. Edhe ai qe jep, edhe ai qe merr. Se shkembim me konsensus ishte ai , nuk ja lypi me zor profesori. Ajo ja ngriti shalen gjer ke hunda dhe ai ra viktime.
  Hec pra tani, se kena qene vete studente, e sna e ka kerku njeri , po te mesosh mesimin e merr provimin te keqen. Ashtu sic po i merr ti.

 511. ftjkt thotë:

  17 July 2007 @ 1:26 pm

  O Lume po c’te duhet ty mi qe bazohesh tek “qelbesinlliqet” e Zone e Lire :D !

  Kam pershtypjen qe edhe ti ose ke rene viktime e Zones se Canit ose te vjen per mbare ai lloj lajmi. Cani ka interesa te tjera per ti rene Top-it keshtu qe lene te kenaqet me veten e tij, mos e inkurajo me shume….

  Qe Top-i ben shantazhe politike dhe ekonomike kjo nuk eshte gje e re. Se c’a kan kerku nga ky profesor zinxhir zberthyer hajde ti e na shpjego se une nuk arrij ta kuptoj se pse i paskan ngrit nje alamet kurthi (pervec skupit mediatik, por ky eshte komplet diskutim tjeter per respektimin e privacy…). Per tu kthyer tek shantazhet me thuaj nje gazete apo media ne Shqiperi qe nuk i ben… imagjino kur i bente shantazh Tema kryeprokurorit me foton e gruas dy muaj rresht si kryetitull, i merr me mend vete te tjeret …

  Ky i/e dashur quhet fenomen (dhe biles i perhapur gjeresisht) dhe nuk eshte thjesht i Top-it. A duhet sulmuar qofte dhe te Top-i. Po dhe po!! Por kjo historia qe sapo ka filluar nuk ka te beje me kete… jo dhe jo. Kjo ka te beje me nje shantazh/gjobe tjeter qe eshte e njejte me ate te paren.

  Dhe se fundi nje pyetje per ty: Nese qeveria do ta falimentonte Top-in dhe pronari i tij do vriste veten, ku do ndryshonte ky lajm me ate qe na solle nga Zona e Canit ?

  P.S. Sa per sqarim as i pari dhe as i dyti nuk besoj se jane te vertete pasi lexova ne nje gazete dy dite me pare qe ky profesori i kishte kerkuar gjykates kthimin ne pune… ;)

 512. Lumja thotë:

  17 July 2007 @ 1:32 pm

  Pse u hoq komenti im mo?
  APo ngaqe kish llafin l e sh hamami ?
  ftjkt,
  Une qe kur e dhashe lajmin thashe qe mund te mos jete i vertete dhe qe eshte site qelbesire.
  Dakort me ty, por gjithesesi gruja e prokurorit nuk kish dale pa breke ke tema apo jo ?

 513. ftjkt thotë:

  17 July 2007 @ 1:38 pm

  Lume ishte element shantazhi dhe si i tille kishte dicka nga mbrapa (foto, deshmi apo ku ta di une) ;) E di vete ti si funksionojne keto pune….

 514. Cheney thotë:

  17 July 2007 @ 2:29 pm

  Lume,
  Ti the fiks-i, une thash Krv-ja? Ku o ndryshimi? Per mu fiksi mbrojti dipllomen ne Krvri kur i boni shantazh ati pushtetarit te lart socialist per biftekun qe po e hante te paskuq fare, po roze roze fare. Ngrefi miletin e ne fund vlersoi se ca gjera nuk duhen dhene.

  Te me falesh qe stu pergjigja pernjeheresh. Ste lene turqit e Enkes dhe Bets. Burra me namuz si keta te tanet, mustaqet si te Kapedanit.

 515. krasta krau thotë:

  17 July 2007 @ 4:38 pm

  Zyrtarisht policia e tiranes, mohon cdo thashethem virtual, per vetevrasjen e profesorit te turqishtes…
  Po ne kete pjese te diskutimit dy gjera me bejne te habitem… E pra lume i referohesh nje site, qe ka publikuar te qena e te paqena me video porno qe nuk egzistojne e 1 milion marrina, qe e bejn krejt te pabesueshe.
  Sidofote ti ke plotesisht te drejte qe denon publikimin me emer mbiemer dhe pamje nga fiksi te atij personi. Cka jo vetem qe nuk eshte gazetareske po eshte nje ndryresi nje shkelje e hapur ligji dhe te gjitha me rradhe…
  Por nuk jam fare dakort me menyren si flet per studenten konkrete (mund te kete shume si ato qe thua ti ne shkolla) po ne vajzen nuk e njohim dhe nuk kemi pse e gjykojme…
  Ama nga ana tjeter fiksi nuk ka fare te drejte te beje publikime te tilla, te isha ne vend te atij profesorit do i kisha hedh ne gjyq dhe do u kisha marre 12 milionshin pa berishen.

 516. Lumja thotë:

  17 July 2007 @ 4:45 pm

  Ok, then
  Me falni per thashethemnajen qe perhapa pa dashje
  Krasta, dakort me ty pervecse ne nje vend :
  “po ne vajzen nuk e njohim dhe nuk kemi pse e gjykojme…”
  Seriozisht e ke apo tallesh ?
  Cer do ti njofesh me asaj ti ?

 517. krasta krau thotë:

  17 July 2007 @ 4:57 pm

  Ajo mund te jete kr… nuk e ve ne dikutim, por nuk mund ta fajesosh se deshi te degjeneronte profesorin…

 518. gene thotë:

  17 July 2007 @ 9:06 pm

  a ka ndonje admin te vullnetshem ketu ti beje nje permbledhje temes ashtu si e ka pare vete?

 519. lule thotë:

  17 July 2007 @ 9:14 pm

  Ore fiksi ja beri kaq mire atij palo profesori qe te pakten edhe ata profesoret apo doktoret e ndershem qe ua ka nje cike qefi te mendojne me trurin dhe jo me trapin…

 520. gene thotë:

  17 July 2007 @ 9:21 pm

  nderkohe une vazhdoj me daljen nga tema

  ————————–

  Lumja thotë:
  17 Korrik 2007 @ 12:14 pm
  Po me Gene po.
  Po pse sjapin edhe videon e Palomes qe e vrau nje njeri me makine dhe per pune ditesh u rikthye e lire, pa i hy gjemb ne kembe, mundesisht duke ja pa surratin cdo mengjes ne TV.
  Po me gene po, hajde pra te vendosim kamera ne cdo cep te shqiperise edhe te nxjerrin ne TV se cer ben ti kur je ne shkolle, ne krevat, ne hale. Se kush tradheton grune, se kush shkon me kolegun, me profesorin. Se kush shurron poshte ures dhe kush e ben ne nje banjo publike.
  Po ti jeton ne nje vend demokratik atje dhe duhet ta dish te drejten per privacy. Se po ti qisnim te gjitha ne shesh, jeta jone do ishte shume ndryshe, dhe probleme te reja do dilnin.
  TI e di qe depozitimi i te dhenave biometrike te qytetareve ka zgjuar nje debat te madh ne perendim. Pikerisht sepse eshte jo etike qe gjurmet qe njeriu le ngado , te posedohen nga dikush i cili me vone mund ti beje publike.
  Eh, jo gene jo. Nuk behet me kamera te fshehta ndreqja e moralit te shoqerise tone

  ————————————————

  1- Do te thaush qe tch (pronari) perdor fixin ne menyre selektive per interesat e veta?! Asaj nuk kam c’ti bej pervecse te nderroj kanalin. (per kete i eshte vene gjoba apo per gje tjeter se nuk po e marr vesh une?!)

  Une them se berisha po perdor shtetin ne menyre selektive per interesat e veta. A TA NDERROJME QEVERINE?
  Ne vend qe te marrim telekomanden na bie te mundohemi pak me teper.

  2- Une jam 100% i bindur se te pakten ti lume e ben dallimin midis informacionit “gene sh.rron tek ura pasi ka tradhetuar dashnoren me nje krv te rastit” dhe informacionit “nje profesor i universitetit pallon nje studente te rastit”!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I pari eshte informacion dhe i dyti eshte lajm.
  Lajmi eshte ne interes te te pakten atyre prinderve qe nuk e kuptojne pse vajza e tyre qe ishte e shkelqyer ne gjimnaz ka te njejtat nota me nje karakurve qe mezi kalonte klasen.

  3- nuk dua qe tch te merret vullnetarisht me moralizimin e masave. Ate ia kemi lene ne dore shkolles dhe qeverise.
  Jam dakort qe tu imponohet mediave te cilat kane frekuenca ne koncesion qe ti dedikojne x kohe programeve me x standarte morali apo kulture apo apo apo… (kam besim se po te kerkojme do gjejme ndonje shembull ne bote - edhe po nuk e gjetem ska gje une dakort mbetem)

 521. Dedectiv thotë:

  17 July 2007 @ 9:39 pm

  Ore ka gabuar dhe ka abuzuar edhe Fiksi mjaft, por ama edhe ka qelluar ne shenje dhe mire shume madje. E mbani mend ate Gazmend Dibren??? E cmendim keni??? Ishte turp ai o njerez, pazare te tilla nga njerez me poste te tilla ne vitin 2006, ishte turp. Ndaj si tere mediat qe kane te mirat dhe te keqijat e tyre, edhe Fiksi qe transmeton Top Kanali duhet vleresuar dhe seshte argument per kritika mendoj…

 522. krasta krau thotë:

  17 July 2007 @ 9:46 pm

  Lule: Se ka vendin ketu kjo perktheje dhe hudhe diku tjeter….
  Sidoqofte e madhe ai djai vertet qe ka pas tope :P

 523. gene thotë:

  17 July 2007 @ 9:46 pm

  bravo dedektiv

  Pikerisht ALBATROS

  Nuk eshte tch i pari qe sulmohet nga berisha.

  Per ata qe nuk e dine: ALBATROS AIRWAYS u falimentua nga berisha per ti bere presion presidentit per ceshtjen e sollakut. (jo vetem hamendje por egzistojne rregjistrimet per kete)

 524. krasta krau thotë:

  17 July 2007 @ 9:49 pm

  Detectiv, fiksi eshte skandaloz, ai nuk ploteson asnje standard minimal gazetaresk dhe shpesh eshte perdor per shantazh…
  Sidoqofte duhet pranuar se ne menyren e tij ka nxjerre disa skandale te papara ne faqe te drites ketu nuk perfshihet kategorikisht rasti i Gaz Dibres qe edhe pse skandaloz eshte skandaloz ne te dyja krahet………

 525. lule thotë:

  17 July 2007 @ 9:59 pm

  Krasta e postova ketu qe sikur te qeshnit nje cike se sikur iu be mendja corap letu te peshku me politike…
  Ne nuk i zhgjidhim dot keto problemet edhe sikur te duam po ama nje TV ben pune me shume se 1 vit llafe :-)

 526. zotrules thotë:

  18 July 2007 @ 2:20 am

  edhe ganja falas te kish shperndare Topqenelli, nuk do ma kish marre mendja se do kishte kaq pergjigje!

 527. OSKEOLA thotë:

  18 July 2007 @ 5:45 pm

  XHAXHI SALIU PO TE MOS ISHTE NE POZITAT E TIJ SI KRYEMINISTER DO E KISHTE DREJTE KUR THOSHTE SE MEDIAT JANE HANXHARE TE MAFIAS. JANE E KANE QENE GJITHMONE HANXHARE TE MAFIAS POR FJALET NUK DUHEJ TE DILNIN NGA GOJET E TIJ. QE TCH NUK KA TRANSPARENCE KJO BEN MUUUUU, I SHMANGET TAKSAVE HAPTAZI. PAGUAN PUNONJESIN E SA ME RROGE MBI 600 MIJE LEK DHE NE SHTET DEKLARON PAGA QESHARAKE PREJ 150 MIJE LEKESH. KESHTU NUK SHKON. TOP CHANEL DIHET NGA TE GJITHE QE ESHTE KTHYER NE PERANDORI TE MBUSHUR ME MLIARDA. SHUMEKUSH E DI PER APARATET E DIXHITALIT QE HYNE KONTRABANDE NGA BULLGARIA ETJ. QE DUHET BERE DETYRA ME KETA HANXHARE TE MAFIAS DUHET PO JO KAQ RENDE, 13 MILION EURO JANE SHUME DHE ESHTE GJOBE TENDENCIOZE. XHAXHI SALIU DUHET TE GJEJE MENYRA ME “SOFT” PER TI RREGULLUAR MARREDHENIET ME MEDIAT.

 528. Dajoshi thotë:

  18 July 2007 @ 5:58 pm

  Nje pyetje sa ci jashte teme, dhe ca si shume brenda teme. A na thote ndonjeri me flamur kombetar sa ore drita ka TR sot dhe sa minuta uje? Gjoba e TCH nuk eshte vecse nje bombe tymuese per te mos pare erresiren. Eshte kopil i madh arusha, e gjen nga nje sebep sa here qe i del era per pazotesine totale per pune. Dhe peshqit si gjithmone e kafshojne karremin (e kam per peshqit ne terren).

 529. Ervin BAKU thotë:

  18 July 2007 @ 6:04 pm

  Po ja fut shumë kot Oskeola. Shumë nga ju këtu përdorin atë, të vjetrën, “shpif, shpif, se diçka do të mbetet”… Aparatet e DigitAlb-it nuk kanë hyrë kurrë kontrabandë dhe këtë e di me siguri. Pse shpif pra ti ? Mos u merr me bla bla bla-ra se ato janë fukarallëk… Top Channel është shumë transparent dhe i ka dorëzuar të gjithë dokumentacionin e plotë tatimorëve. Kjo është e vërteta. Top Channel dhe DigitAlb-i janë të vetmet gjëra që n’a afrojnë sot me Europën ku duam të futemi nesër. Por për t’i shijuar siç duhet këto, duhet të kesh drita…

 530. adriatik thotë:

  18 July 2007 @ 6:06 pm

  po nuk e ka hallin berisha tek tch, ai do qe ti ulen sa me shume pike shqiperise ne arenen nderkombetare.

 531. babanace-misri thotë:

  18 July 2007 @ 10:45 pm

  SALI RAME BERISHA kerkone ta kthej median edhe shtyin e lire ne nje prone te tijen si TVSH ne 1996-1997qe kur shqiperia po digjej nga korupsioni, kontrabanda e naftes,skafet,thirjet histerike te saliut firmat piramidale edhe kaosi ndersa VJOLLCA VOKSHI edhe ROBERT PAPA na lodhnin koken me macu-picu ne peru edhe te drejtat popullit te tibetit ne kine

  Ky gogoli i vucidolit nuk meret me hallet e popullit dritat ,ujin,korupsionin,dinjitetin kombetar qe po na i shkel greku me kembe por merret me nje televizion ultra modern qe na e ka zili edhe berluskoni apo edhe me teper greket e enderojne ta kene ,ky gogol na ve gjobe 12 000 000 euro gjobe ,kur nerkohe ka ne pushtet 2 vjet edhe nuk ka investuar akoma 12 000 000 euro

  turp more lugat ,lapurak ,lamash,telendare ,langaraq, e harrove argiten vajzen tende nikoqire qe duke kursyer nga vaji ,qepa ,kripa,majoneza, kurseu nga rroga e saj ne kosove 1 milion e 100 mije euro per dy vjet
  na mbushe mendjen more torollak

 532. Roberto thotë:

  18 July 2007 @ 11:53 pm

  Shikoni kete foto ku shihet pa-anshmeria e Top-it gjat lajmeve ne Web.

  http://img234.imageshack.us/img234/6052/topchannells1.jpg

 533. Jetoni thotë:

  19 July 2007 @ 1:22 pm

  Po ja fut shumë kot Oskeola. Shumë nga ju këtu përdorin atë, të vjetrën, “shpif, shpif, se diçka do të mbetet”… Aparatet e DigitAlb-it nuk kanë hyrë kurrë kontrabandë dhe këtë e di me siguri. Pse shpif pra ti ? Mos u merr me bla bla bla-ra se ato janë fukarallëk… Top Channel është shumë transparent dhe i ka dorëzuar të gjithë dokumentacionin e plotë tatimorëve. Kjo është e vërteta. Top Channel dhe DigitAlb-i janë të vetmet gjëra që n’a afrojnë sot me Europën ku duam të futemi nesër. Por për t’i shijuar siç duhet këto, duhet të kesh drita…
  ___________
  Ervin, seriozisht e ke me këto që thua? Sa e kisht rrogën zyrtare Filip Çakuli (alias fakiri)?

  Unë them të mblidhemi të “Peshku” t’i çojmë ca lekë se nuk ka lezet.

  Ervin, nëse do të mbrosh TCH, të lutem ndrysho kurs se këto nuk t’i merr seriozisht njeri këto thënie emocionale. As më naivi.

 534. tabaki thotë:

  5 August 2007 @ 6:46 pm

  oh popell shiptar nukshkon vec metvedhmeh poh duhet mepunuh sitavedhsh shtetin tan pevedh shpin taneh oh njerih shiptar top canellit mir jakabah shtetih seh vec pervetih kadesht tket tejuh neshipnih duhet prap mekthih enver oxhah seh njer sih kafsh.

 535. albert thotë:

  6 September 2007 @ 8:25 pm

  alberti

  qe edhe une po tham se mos hin gjithsakushi neper net se u bo palidhje

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com