Papa Benedikt pranon faktet qe mbeshtesin evolucionin

Nga Philip Pullella ne Loranzago di Cadore, Itali
Botuar ne te perditshmen australiane Herald Sun.
26 Korrik 2007 07:49

http://www.news.com.au/heraldsun/story/0,21985,22136550-5002700,00.html

Papa tha se ka prova thelbesore shkencore te teorise se evolucionit.

Duke folur ne permbyllje te pushimeve te tij ne Italine e Veriut, Papa tha gjithashtu qe raca njerezore duhet te degjoje “zerin e Tokes”, ose ndryshe do te rrezikoje ekzistencen e vet.
Ne nje bisede me 400 prifterinj, Papa foli per debatin midis kreacionizmit dhe evolucionit qe po vlon ne disa vende, veçanerisht ne SHBA dhe Gjermanine e origjines se tij.

“Ato (kreacionizmi dhe evolucioni) paraqiten si alternativa qe perjashtojne njera-tjetren”, tha Papa. “Kjo perplasje eshte nje absurditet sepse ka mjaft fakte qe mbeshtesin evolucionin, i cili duket nje e vertete qe ne duhet ta shohim dhe qe pasuron kuptimin tone mbi jeten dhe ekzistencen tone si te tille”.

Por ai tha se evolucioni nuk i pergjigjet te gjitha pyetjeve dhe nuk mund te perjashtoje rolin e Zotit.

“Mbi te gjitha nuk i pergjigjet pyetjes madhore foliozofike nga e ka origjinen gjithçka“.

Komentet e tij shfaqen si mbeshtetje e doktrines se planit te arsyes hyjnore (intelligent design).

Ndryshimi i klimes
“Ne te gjithe po shohim sot se njeriu mund te shkaterroje bazen e ekzistences se vet”, tha Papa. “Ne nuk mund te bejme ç’te duam me planetin tone…. Ne duhet te respektojme ligjet e brendshme te krijimit, te ketij planeti, ti mesojme keto ligje dhe tu bindemi atyre nese duam te mbijetojme.”
“Ky nenshtrim ndaj zerit te Tokes ka me teper rendesi per lumturine tone te ardhme se sa deshirat e çastit. Toka, planeti yne po na flet dhe ne duhet ta degjojme dhe zbethejme kumtin e saj nese duam te mbijetojme.”

Pergatiti “emigrant”

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

166 Komente

 1. edrus thotë:

  4 August 2007 @ 11:58 pm

  Ka të paktën dy javë që diskutohet ky argument në botën me drita…
  Gjithsesi është një rrugë më e ndershme kjo se sa kërkimi i ‘demonizimit’ të të tjerëve (e kam fjalën për katrahurën që krijuan fjalët e tij në Ratisbona) dhe kërkimit të ‘rrënjëve kristiane’ të europës…. një papë i tillë, gati gati më bën edhe mua ‘partizan’ të tij :)

 2. LlTako thotë:

  5 August 2007 @ 12:07 am

  Ideja e “intelligent design” eshte mjaft terheqese, nje rruge e mesme plot tundime ne nje bote qe po mesohet gjithnje e me teper ti besoje shkences per gjithshka.

 3. krasta krau thotë:

  5 August 2007 @ 12:14 am

  Paqtimi i evulucionit me revulucionin, ka vite qe ka nisur mes katolikeve, me duket françeskanet kane qene mjaft te dhene pas kesaj… Po ka pasur edhe shume shkencetare qe e kane tentuar… Ajnshtajni apo Njutoni etj… Ideja e tyre eshte qe te besosh ne zot dhe njekohesisht ta shpjegosh me natyre… Sidoqofte hera e pare qe pranohet nga nje pape…interesante

 4. mali thotë:

  5 August 2007 @ 12:31 am

  Arsyeja e vertete eshte Adnan Oktar i njohur ndryshe me Harun Jahja, i cili ka hedhur ne qarkullim disa dhjetra libra. Ne nje prej te cileve hidhte dyshime mbi periudhat neper te cilat ka ecur njerezimi, te servirura keto prej arkeologeve dhe antropologeve.

  Me i suksesshmi i tij ne kete beteje te tij eshte “Atlas Of Creation” http://www.amazon.com/Atlas-Creation-1-Harun-Yahya/dp/B000ST2C7W
  http://www.harunyahya.com/books/darwinism/atlas_creation/atlas_creation_01.php

  Gjithesesi eshte dicka interesante por aspak per tu mahnitur. Debate te tilla kane qene gjithmone prezent edhe pse ne nivel akademik.

 5. Grupi thotë:

  5 August 2007 @ 2:44 am

  Mundime te kota per te ruajtur besimtaret qe po i largohen fese…Feja katolike po terhiqet shume e me shume per te ruajtur besimtaret…ndersa ca fe te tjera behen akoma me ekstremiste kur ballafaqohen me shkencen. Kte te pakten e ka te mire katolicizmi…Besoj se ne te ardhmen katolicizmi do shnderrohet ne nje version te Unitarismit…pra nje fe pa fe. Sido qe te jet…shkenca nuk perputhet do me fene ne asnje menyre…sido qe te justifikohet…eshte feja ajo qe mundohet te mbaj qendrim kundrejt shkences…duke munduar ti adoptohet shkences duke thene “apo ashtu tham dhe ne!”.

 6. adriatik thotë:

  5 August 2007 @ 3:15 am

  krast, besoj e kishe fjalen pe evolucionin dhe kreacionin

 7. john thotë:

  5 August 2007 @ 6:34 am

  scary

 8. zotrules thotë:

  5 August 2007 @ 9:04 am

  Maledikt i XVI: “sepse ka mjaft fakte qe mbeshtesin evolucionin”
  Cilat fakte?

 9. Grupi thotë:

  5 August 2007 @ 10:39 am

  Cilat fakte?

  ————–
  Me verte e ke ti…apo??

 10. zotrules thotë:

  5 August 2007 @ 10:58 am

  @ Grupi; CILAT FAKTE?
  Hidhu ti qe je me i ditur.

 11. gene thotë:

  5 August 2007 @ 3:01 pm

  Do e bejne gjenezen alegori keta me duket. Pastaj efekti domino do coje per lesh gjithe biblen e bashke me te edhe tre fete qe e kane per baze te jetes.

 12. hellrazor thotë:

  5 August 2007 @ 3:11 pm

  me behet qejfi te diskutohet nje teme e tille nga akademike* shqiptare…
  nqs feja i jep nje “zgjidhje” krijimit te races njerezore(intelligent design)
  shkenca nuk ka arritur dhe nuk do arrije kurre t’i japi zgjidhje
  dhe kur them shkenca…’ darwin’s black box’ anyone??

 13. A.Bekteshi thotë:

  5 August 2007 @ 3:12 pm

  Me duket se ‘rendi i ri boteror’ po jep efektet edhe te kisha…

 14. emigrant thotë:

  5 August 2007 @ 3:47 pm

  Po e patet me nge, hidhini nje sy edhe kesaj (lidhur me environmentalism and our Prez.)

  http://www.netscape.com/viewstory/2007/08/04/-president-says-global-warming-is-good-for-economy/?url=http://www.humorgazette.com/bush_env_war.htm&frame=true

 15. Idris thotë:

  5 August 2007 @ 7:28 pm

  Kur flet Papa si Institucion do te thote se eshte nje perfundim nga Qendra e perpunimit te Informacionit Boteror.Dhe jo nga qendra per informim te pjeshem si CIA etj.Dicka po ndodh me kete te shkrete truall.Dicka qe ….Emigranti nuk po i jep dot DUM…

 16. Grupi thotë:

  5 August 2007 @ 8:07 pm

  nqs feja i jep nje “zgjidhje” krijimit te races njerezore(intelligent design)
  shkenca nuk ka arritur dhe nuk do arrije kurre t’i japi zgjidhje

  —————–
  Ehhh?? Mo po ju keni bere bjologji ne klase te 5…apo keni studiuar ne ndonje medrese??

  Zotrules…une e di qe jam me i ditur…po e kan then te tjere para meje me mire:
  http://www.amazon.com/God-Not-Great-Religion-Everything/dp/0446579807/ref=pd_bbs_3/102-6233924-0338535?ie=UTF8&s=books&qid=1186336513&sr=8-3

  Feja nuk ka per te zgjudhur kurre asgje…sepse feja vet eshte nje shpikje e njeriut. Qe te kuptohet se c’do zgjidhi feja…duhet te kuptohet nga ka ardhur kjo fe…cilat jane origjinat e saj…dhe pastaj kur kuptohet qe kjo fe vriste njerez se thoshin se toka eshte e sheshte…dhe i thoshte njerzve se po vdesin se kan ber mekate…dhe vazhdon ti thot njerzve ne Afrike mos perdorni prezervative (me mire vdis nga sida)…atehere do kuptohet se cfar do zgjidhi feja.

  Feja i adoptohet shkences…asthu ka qen gjithnje. Feja jep shpjegime per ngjarjet natyrore…shpjegime per kalamaj…dhe kur shkenca zbulon te verteten…feja ndryshon rruge dhe gjithnje thote “ashtu thoshim dhe ne!”

  Feja e ka dhen shpjegimin e vet se si eshte krijuar njeriu…Adami dhe Eva. S’ka si ta ndryshoj kte perrale te bukur…se Adam dhe Eva nuk ishin orangotang…i kam pare ne fotografi…ishin bjonde e sy-blu (ashtu…si Shqiptaret e lashte ). Prandaj nuk perputhet dot feja me shekencen…sado qe te mundohet te bej je gje te tille per te shpetuar veten nga e pashmangshmja…

  Po nejse…me duket se po flas me njerez fetar…dhe ju i dini te gjitha.

 17. hellrazor thotë:

  5 August 2007 @ 8:25 pm

  kur them ‘feja’ nuk them ktatoliket apo myslimanet…feja ka ekzistuar qe kur njeriu ekzistoi*….dhe shpjegimi qe i jep feja(jo ajo e shkruajtur ne bibel) eshte krijim nga nje zot( force hyjnore)
  nderkohe qe ajo qe ne kemi mesuar ne klase te ‘5-te’ apo dhe ne ’shkolla te larta’ eshte nga majmuni(well…cte them mbase ne shqiptaret e kemi nga majmuni se dime si te ndjekim….dhe mimikojme)

 18. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 8:38 pm

  Hellrazor… po ato gjëra janë mësuar në të gjitha shkollat e botës (të paktën në një pjesë të madhe, pa dashur të shtoj se ku dhe se pse… )

 19. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 8:39 pm

  harrova që të shtoja një kokërr :)

 20. Grupi thotë:

  5 August 2007 @ 8:47 pm

  kur them ‘feja’ nuk them ktatoliket apo myslimanet…feja ka ekzistuar qe kur njeriu ekzistoi*….dhe shpjegimi qe i jep feja(jo ajo e shkruajtur ne bibel) eshte krijim nga nje zot( force hyjnore)
  nderkohe qe ajo qe ne kemi mesuar ne klase te ‘5-te’ apo dhe ne ’shkolla te larta’ eshte nga majmuni(well…cte them mbase ne shqiptaret e kemi nga majmuni se dime si te ndjekim….dhe mimikojme)

  ———-

  Po mire…edhe?? Cdo te thuash me kte ti?? Do te thuash qe ty s’te pelqen ky fakt?? Mos ki merak se te tregon zotrules nje perralle me te bukur…

 21. hellrazor thotë:

  5 August 2007 @ 8:54 pm

  ‘Po mire…edhe?? Cdo te thuash me kte ti?? ‘

  mbase ajo perralla qe do tregoje ai ’shoku’ jot mund te te japi ate pergjigjen per pyetjen tende….po pres dhe pak…
  endrus…natyrisht qe mesohen ne cdo vend te botes…sepse ne cdo vend te botes i duan njerezit ti kene si majmuna*(kontroll) ajo nuk eshte ceshtja…ajo qe desha te them eshte qe ajo ’shkence’ e Darwinit u hodh poshte qe ne momentin qe doli….por qe kishte mbeshtetje per shume arsye ’shkencore’ dhe eshte ajo qe meson ‘ i gjithe’ populli…

 22. emigrant thotë:

  5 August 2007 @ 8:58 pm

  feja ka ekzistuar qe kur njeriu ekzistoi….

  Ne kuptimin perkufizues te fese si koleksion i besimeve qe kane te bejne me origjinen e njeriut dhe te gjithesise them qe kjo eshte e drejte; por eshte po aq e drejte sa per cdo opinion tjeter qe nje mendje njerezore eshte e afte te prodhoje.

  Vetem se kjo nuk e ben automatikisht versionin / shpjegimin e fese te drejte / vertete. Eshte ceshtje perkufizimesh ne rradhe te pare. Cfare po quajme Zot, krijues, demiurg?
  Duhet te jemi te sigurte qe po flasim per te njejten gje si fillim. Pastaj mund te debatojme ne menyre te arsyeshme (dhe te civlizuar). Puna e NJERIUT per mua eshte nje nenbashkesi e universit - le te mos merremi me majmune per momentin.

 23. hellrazor thotë:

  5 August 2007 @ 9:09 pm

  Pyeta me lart nese ndokush ka degjuar apo lexuar per Darwin’s black box…qe teoria e tij e evolucionit u hodh poshte qe ne momentet e para te publikimit nga kimiste dhe biologe…ka shume mangesira(te me falni per fjalorin e vaket por nuk jam shkencetar) ne shpjegimet dhe jane me shume teori…te pabazuara ne fakte( dhe kur them fakte…akoma dhe kesaj dite nuk jane gjetur skeletone te ‘ndermjeshem’ ose (mutant)qe mund te shpjegojne kalimin e nje gjinije ne nje tjeter) dhe qe Darwin me te madhe thoshte se do te gjenden me vone

 24. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 9:12 pm

  Pajtohem me Emigrantin për të diskutuar sa më qetë dhe të civilizuar një temë të tillë.
  @Hellrazor, pa shkuar shumë më larg se nga përgjigjja jote (ti thua:natyrisht qe mesohen ne cdo vend te botes…sepse ne cdo vend te botes i duan njerezit ti kene si majmuna)- nuk vlen i njëjti arsyetim dhe për klerin/ fenë në përgjithësi?
  Dhe më pas vazhdon:ajo ’shkence’ e Darwinit u hodh poshte qe ne momentin qe doli… , - cila nga fetë e studiuara nuk është kundërshtuar fillimisht nga ‘paganët’ (dmth nga adhuruesit e idhujve:diell, zjarr o ku di unë)
  Një gjë është e sigurtë nëse është e vërtetë ajo që thua, që, njerëzit ju përshtatën ‘fesë’ së darvinit, pa u ‘forcuar’ nga shpata e kryqatave ….

 25. hellrazor thotë:

  5 August 2007 @ 9:15 pm

  ‘Me duket se ‘rendi i ri boteror’ po jep efektet edhe te kisha’

  shume e drejte …kane ve re qe kohet e fundit me skandalet e shumta shume njerez po distancohen ..ka rene ‘buxheti’ dhe natyrisht nje ‘lajm sensacional’ mund te kete nje efekt …

 26. hellrazor thotë:

  5 August 2007 @ 9:21 pm

  Pajtohem me Emigrantin për të diskutuar sa më qetë dhe të civilizuar një temë të tillë.
  @Hellrazor, pa shkuar shumë më larg se nga përgjigjja jote (ti thua:natyrisht qe mesohen ne cdo vend te botes…sepse ne cdo vend te botes i duan njerezit ti kene si majmuna)- nuk vlen i njëjti arsyetim dhe për klerin/ fenë në përgjithësi?

  natyrisht qe po…por po dalim prape nga ceshtja….dhe ceshtja eshte qe ata kane nje pergjigje te thjeshte dhe qe shpjegon shume gjera…nderkohe qe kjo e Darwinit…nuk e shpjegon ;thjesht eshte adoptuar nga shkenca dhe politikanet

 27. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 9:24 pm

  @Emigrant, shikoje një çikë këtë:http://www.haisentito.it/articolo/ho-sniffato-le-ceneri-di-mio-padre-la-confessione-di-keith-richards/5827/

 28. A.Bekteshi thotë:

  5 August 2007 @ 9:30 pm

  E vertete qe eshte i vetmi istitucion qe ka 2000 vjet qe jeton, po ky i treti(mijevjecari) nuk ka fillu shume mbare per te, kshu qe duhet me qene fleksibel me mbijetu, me ju pershtat “xhungles”… :D

 29. Une thotë:

  5 August 2007 @ 9:33 pm

  “Kam punuar ne kete staf prej 20 vjetesh dhe nuk ai asnje gje per kete ceshtje. Eshte e cuditshme qe dikush nga keq-drejton per nje kohe kaq te gjate.. Pyetja eshte: A mund te me thoni dicka qe ju dini qe eshte e vertete mbi evolucioin? E bera kete pyetje me stafin e gjeologjise ne Muzeun e Historise Natyrale dhe si pergjigjie mora vetem heshtjen” ~ Dr. Colin Paterson, krye-panteologjist tek Muzeu i Historise Natyrale, Angli; lekture e dhene ne Muzeun e Historise Natyrale, New York SHBA me 5 Nentor 1981.

 30. krasta krau thotë:

  5 August 2007 @ 9:34 pm

  ke kjo tema paskam lene name.. aq me eshte fiksu fjala revulucion sa qe srri dot pa e perdor, madje i jam rikthyer nolit…

 31. Une thotë:

  5 August 2007 @ 9:36 pm

  “Kane kaluar rreth 120 vjet qe nga Darvini dhe njohuria jone mbi fosilet eshte shtuar mjaft. Tani kemi nje cerek milion specie dhe situata nuk ka ndryshuar aspak. Faktet mbi evolucionin jane akoma luajlale dhe ironikisht kemi me pak shembuj per tranzicionin evolucionar se sa ne kohen e Darvinit” ~ Dr. David . Raup, doktorata e Gjeologjise, Muzeu i Historise Natyrale, Chicago.

 32. Une thotë:

  5 August 2007 @ 9:38 pm

  “Rrallesia ekstreme e specieve tranzicionale in rekordet e fosileve eshte nje nga sekret me te mirembajtuara te paleontollogjisteve” ~ Dr. Stephen Jay Gould, Universiteti i Harvardit, profesor i Biologjise.

 33. deni thotë:

  5 August 2007 @ 9:40 pm

  Kam lexuar se vete Darwini thoshte - “…megjithate, eshte e papranueshme te thuhet se syri, me gjithe kompleksitetin dhe perfeksionin e tij si organ, te jete pjelle e nje evolucioni gjenetik”
  Pra, vetem nga kjo fjali mund te konkludohet shume.
  Ajo qe mendoj une se eshte gabim mbi Darwinin qe une per vete nuk e njoh shume shume mire, eshte besimi se ai kishte shpjegimin per origjinen e specieve. Kjo eshte dhe nje veper e tija me te njejten emer (”Origin of species”). Por une jam dakort vetem me pjesen e evolucionit. Duhet me shume per origjinen.

 34. Une thotë:

  5 August 2007 @ 9:42 pm

  “Asnje nga aksiomat bazore te evolucionit nga Darvini (qe cdo qelize ka si paraardhes nje qelize te thjeshte para-historike dhe se jeta u shfaq ne saje te shancit te verber) jane vertetuar me anen e zbulimeve dhe eksperimenteve empirike (me prova absolute) qe nga viti 1859.”~ Dr. Majkel Denton, Evolucioni: Nje Teori ne Krize, (Bethesda, Maryland: Adler & Adler, 1986) fq. 345

 35. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 9:45 pm

  @ Unë: kam jetuar shumë kohë në zonën fushore nën Krujë…… asnjëherë s’më ka qëlluar që të gjej ndonjë shpat ose shigjetë të Skënderbeut.
  Simbas teje duhet të mendoj automatikisht se Skënderbeu s’ka egzistuar??

  Në të njëjtat përjestime kohore të egzistencës time me atë të shigjetave të skënderbeut, të 1ooo fishuar në kohë do të na duhej që të gjenim ‘fosilet’ që dihet që as që mund të gjenden.

 36. Une thotë:

  5 August 2007 @ 9:47 pm

  “Aresyeja pse ne shkencetaret i hipem anijes se Darvinit, ishte sepse ideja e Zotit nderhynte me deshirat tona seksuale” ~ Sir Julius Huxkley (i njohur si bulldogu i Darvinit)

 37. hellrazor thotë:

  5 August 2007 @ 9:48 pm

  Une* pershendetje dhe flm…:)

 38. emigrant thotë:

  5 August 2007 @ 9:50 pm

  Ed, e pashe… :D

  kape edhe kete po deshe - eshte tamam per temen:

  http://www.youtube.com/watch?v=3mb-aDH0Og0

 39. Une thotë:

  5 August 2007 @ 9:51 pm

  “Shanci matematokor qe njeriu ka evoluar eshte 1 x 10^2,000,000,000. Ky eshte nje numer kaq i madh sa mund te shkruhej ne 20.000 broshura… sipas ligjit te Borelit, ky nuk eshte aspak shanc.” ~ Carl Sagan, astronomist dhe astrobiologjist amerikan, shpiku emisionin Kosmozi: nje udhetim personal.

 40. Une thotë:

  5 August 2007 @ 9:56 pm

  Edrus, ti beso c’te duash. Por le te jemi te qarte, ti beson ne evolucion sepse nuk ka ASNJE eksperiment shekncor qe vertetton teorine e evolucionit. Meqe jam student i biokimise, jam tjeter i interesuar ne kete ceshtje. Une nuk them te fillojme e t’iu mesojme Zanafillen studenteve, sepse mendoj se shkenca ka si detyre te eksploroje dhe jo to thote thjeshte “E beri Zoti.” Megjithate ate, menyra se si po predikohet Evolucioni, si fakt kur nuk eshte i tille, eshte nje lloj feje.

  E bejme kete bisede dhe ne fushen e mikrobiologjise, vec me thuaj ne je gati per lekturen.

 41. Une thotë:

  5 August 2007 @ 10:02 pm

  Darvini ne librin, Prejardhja e Njeriut 1871: Ne te ardhmen, jo shume te larget, e matur me shekuj, racat e civilizuara te njeriut padyshim do te zhdukin dhe do te zvendesojne rracat e pacivilizuara neper bote. Hapesira e nje race midis nje race tjeter si pasoje te jete me e madhe, sepse nuk duhet te nderhyje me njeriun ne racat me te larta, si eshte rasti me njeriun e bardhe dhe majmunin dhe jo si jane Australianet me Negrot dhe gorillat.” Dmth sipas Darvinit, Australianet dhe Negrot jane raca te uleta me gorrillat qe te bardhet duhet te kishin zhdukur dhe zevendesuar.

 42. emigrant thotë:

  5 August 2007 @ 10:03 pm

  Nga e gjeti Sagani ate numer? Mos harro ti fusesh nje minus perpara 2-shit, sidoqofte.

  Shiko, cdo probabilitet qe nuk eshte zero, tregon nje mundesi. Fakti qe une po te kthej xhuvap ty ketu psh, kishte nje probabilitet 10^-1000000000000 para nja nje ore … ;) , por ja qe ndodhi: atje tek pishina kishte nje zijafet te vogel, qe me ktheu medjen te mos shkoja…. thjesht nje shembull ky. Si puna e atij zogut qe ben nje glase dhe nga gjithe ai qiell i madh shkon e te bie mu te supi i xhaketes, qe pershkruan diku D. Agolli… :)

 43. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 10:03 pm

  Unë@, unë s’po të kërkoj që të më tregosh se ku e ke parë Zotin :)

 44. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 10:05 pm

  Ose të paktën të më thuash se sa është probabiliteti që ndonjë nga ne të mund ta shikojë ndonjë ditë (a do të mjaftoni 2000 mega broshura për ta shkruar numrin ??!! :)

 45. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 10:06 pm

  Është një diskutim që nuk mund të bëhet ky.
  Besimi është diçka që lind nga brënda, s’ta fut dot në kokë as feja dhe s’ta heq dot nga koka darwinizmi

 46. Une thotë:

  5 August 2007 @ 10:09 pm

  “Mundesia qe organizmat e larta te kene evoluar nga disa elemente kimike te sjelluar bashke nga shanci, eshte njesoj me mundesine e nje tornadoje qe fryn ne nje grope me materiale, dhe rezultati te jete nje avion Boeing 747.” ~ Sir Fred Hoyle, astronomist Anglez, autor i librave: Nicolaus Copernicus, Astronomy and Cosmology: A Modern Course, Ice, the Ultimate Human Catastrophe, Evolution from Space: A Theory of Cosmic Creationism etj etj.

 47. System32dll thotë:

  5 August 2007 @ 10:09 pm

  Kam vene re dicka te cuditshme. Pikerisht ATEISTET te cilen hiqen si njerez realiste NUK I MARIN PARASYSH FAKTET SHKENCORE.Sa here qe del ndonje fakt qe verteton ekzistencen e Zotit,ateistet kur nuk kane fuqi argumentimi fillojne ironizojne.

 48. Une thotë:

  5 August 2007 @ 10:15 pm

  Edrus, ku e kuptove ti qe une jam besimtar? Jam agnost. Ketu po flasim per evolucionin, dhe mungesen e fakteve shkencore mbi kete teori. Nje besimtar edhe mund te te pyetse ty, Edrus, me thuaj qe eksperiment shkencor qe ka provuar jo ekzistencen e Zotit?

  Pra, se e shikon eshte pune besimi, besimtaret besojne tek librat e tyre fetare, pseudo-intelektualet-shkencetaret tek Darvini. Une nuk e di njohurine e pjesemarrseve te debat ketu, te filloj dhe ti futem ne themel ceshtjes, qe nga historia e Kishes Katolike dhe deri me sot, tek propaganda e elites shkencore mbi evolucionin.

  Ju besoni c’te doni, nuk kisha si synim t’iu ndryshoja mendjen.

 49. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 10:20 pm

  Përse i konsideron fakte ato që po citon??!! :(

 50. emigrant thotë:

  5 August 2007 @ 10:25 pm

  O jo, ne asnje menyre ironizim. Ironia eshte rrugedalje per te dobetin. Thjesht argument - kunderargument. Pa pasion te semure. “Me dyshim agnostiku” edhe e pranoj.

  Une marr ne konsiderate psh (thjesht per muhabet blogu, pa ndonje strukture, te kuptohemi):

  http://www.its.caltech.edu/~nmcenter/sci-cp/sci85071.html

  apo idealizmin monist:

  apo http://www.wie.org/j11/goswami.asp

  etj etj etj…

  Por keto jane njera ane e medaljes. Jemi ne fushe probabilitare, dhe me thene te drejten as per ekzistencen as per mosekzistencen e Zotit, probabiliteti qe ofron teoria si e tille nuk eshte 1.

  Por une i jam qepur si Skenderbeu turqve pyetjes qe ne duhet te jemi “on the same boat” mbi pyetjen se cfare parakuptojme me nocionin Zot nje here. Nqse me Zot nenkuptohet zona e mosdijes dhe nje pergjigje e tipit short-cut per te justifikuar injorancen, une jam menjehere jashte ketij debati.

 51. zotrules thotë:

  5 August 2007 @ 10:26 pm

  @ grupi: “Zotrules…une e di qe jam me i ditur…po e kan then te tjere para meje me mire:”
  kete e thua ti, jo une. Te pretendosh qe je me i ditur, per ne te tjeret eshte nje “flush” ne hale. Pa ofeze, sinqenrisht. Por me pelqen “modestia” jote prej arroganti injorant.
  Mos iu shmang temes. Lerre fene ne hale te s’emes. Merru me evolucionin, se per kete po diskutohet.
  Po te vije per t’i hedhur njeri tjetrit libra per te lexuar, sa per argument, ne nuk duhet te flasim fare, as komente nuk duhet te bejme.
  Ti more i zgjuar, kishe ndonje argument per evolucionin? E kam fjalen: Di ti ndonje argument te evolucionit?
  Pa per barcaleta dime te gjithe, dhe nuk ka nevoje te jemi te zgjuar per ate gje.
  NUK KA ABSOLUTISHT ASNJE FAKT QE TE MBESHTESE EVOLUCIONIN.
  Evolucioni mbetet nje perpjekje interesante e njeriut per te shpjeguar natyren qe e rrethon, por deri ketu, nuk arrin dhe nuk ka mundesi te shpjegoje asnje gje tjeter. PIKE.
  Po e perseris, ASNJE FAKT.
  Ketu nuk kemi te bejme me politike dhe bindje politike; injorancen qe do te besh publike duhet ta faktosh me pare. Mos hidh gjepura si lopa bajgen.
  Me shume te mira evolutive.

 52. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 10:27 pm

  Unë@ . eksperimente shkencorë që provojnë egzistencën e Zotit?!
  Do të më dukej e kotë që të bëheshin eksperimente shkencore dhe që do të provonin mosegzistencën (sepse personalisht, më mjafton dëshmija juaj që s’mund ta kini parë që ta quaj si provë të mjaftueshme për besimin tim.)

 53. krasta krau thotë:

  5 August 2007 @ 10:27 pm

  Darvinizmi u perdor nga hitleri per te vertetuar superioritetin e racave…mendoni sa shekncore eshte…
  Me ka pelqyer gjithmone ajo “E pur si muove”, po mbreme lexova dicka nga at zef plumbi, qe thoshte… “bota (jo si glob) nuk leviz, ajo eshte po ajo dhe njerezit jane po ata barbare te qindra shekujve me pare” ) e perifrazuar kjo…
  Loja me probabiolitetin do te zgjaste shume… dmth mundesia e nje tornadoje qe nge hekurishter ne ajer dhe na le nje boing… eshte njelloj si shperthimi yjor qe krijon nje univers, te cilit ne ende nuk e dime ne ka fund apo jo… Per me keq akoma ne themi u be kshu, kur ende nuk njohim sistemin tone mikroskopik planetare, per krijimin e te cilit jane hedhur te tjera zara probabiliteti, e me tej toka jone eshte po aq e panjohur sa qe kush e di sa zara jane lujt…dhe ne fund njeriu… nuk sot nuk kemi arritur te njohim veten, bej hesap perdorium vetem 2 perqind te trurit…
  Njutonit i ra te takonte nje shekncetare ateist dhe ai i lumtur qe takonte mendjen e madhe ne nje tavoline ku ndodhej sistemi diellor i krijuar me nje fushe magnetike, filloi ti fliste per mosekzistencen e zotin dhe e pyeti a ka Zot… ateher njutoni i hoqi shkopin qe e mbante sistemin dhe ai u shemb???
  Ka dhe nej tjeter shprehje te bukur
  “Niçe thoshte Zoti vdiq, Zoti thote Niçe ka vdekur…”

 54. deni thotë:

  5 August 2007 @ 10:29 pm

  System32, ne mendjen e nje agnostiku ku hyj dhe vete, ajo qe thua ti eshte absurde, sepse une besoj se nuk mund te kete asnje fakt qe te vertetoje ekzistencen e zotit. Pra deri diku u jap te drejte ateisteve te cilet e mohojne kategorikisht ate. Ceshtja ne fakt eshte shume filozofike, dhe behet e tille ne momentin qe thua “ekziston”. Po mendimet ekzistojne? Une them se po, jane ne trajte sinjalesh elektrike qe me vone mund te konvertohen ne vibrime ajri. Megjithate nuk me duket ky rast ndonje shkas aq me teper fakt per te provuar ekzistencen e zotit.

 55. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 10:36 pm

  “NUK KA ABSOLUTISHT ASNJE FAKT QE TE MBESHTESE EVOLUCIONIN.”

  Vetë fakti që papa po e trajton argumentin, si rrjedhojë do të thotë që edhe feja vazhdon të ndjekë të gjitha rrugët e mundëshme të pashpiegueshme dhe misterioze???

 56. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 10:39 pm

  http://www.iltempo.it/approfondimenti/index.aspx?id=1248886
  Për ata që kuptojnë italisht.

 57. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 10:41 pm

  Papa tha se ka prova thelbesore shkencore te teorise se evolucionit.

 58. deni thotë:

  5 August 2007 @ 10:42 pm

  edrus, cilat jane “të gjitha rrugët e mundëshme të pashpiegueshme dhe misterioze” ?

 59. edrus thotë:

  5 August 2007 @ 10:50 pm

  Deni, përveç arsyetimeve rreth besimit , që vetëm nëse beson mund ta pranosh egzistencën e Zotit, vetë Papa thotë se: Papa tha se ka prova thelbesore shkencore te teorise se evolucionit. gjë që sipas ‘provave’ të pamohueshme të “Unë” , më bërën që të besoj se dhe evolucioni nuk egziston(ose ka probabilitet shumë shumë të vogël)…….. nuk të duket edhe ty si një rrugë e pashpjegueshme :P

 60. Amerikani thotë:

  5 August 2007 @ 11:10 pm

  Ne rralle te pare duhet te dime se cfare kuptojme edhe me fjalen evolucion. A kuptojme evolucionin brenda specieve apo evolucionin jashta specieve, si p. sh, majmuni u be njeri. Une pranoi se ka patur me te vertete se mund te ket patur evolucion por brenda specieve. Ndersa per ata qe mohojne ekzistencen e Zotit do te deshtojne gjithmone derisa te provojne shkakun fillestar. Njerez si Ajnshtajni i cili per mendimin tim ka patur IQ me te madhe se kushdo qe merr pjese ne kete debat qiliminjsh e kane pranuar se ka Zot. Sepse ne shkence nuk njihet fjala asgje. Si evuloi asgjeja tek gjeja. A ndonje shkencetare ketu te ma provojne kete? Apo a ka shkencetare ne shkalle boterore ta provoje kete?

  mirembetci
  suksese debatit

 61. deni thotë:

  5 August 2007 @ 11:21 pm

  Me duket se debati po i afrohet shume ceshtjes se zotit dhe pa qene nevoja. Mos harroni nje gje, naivitetin tone si qenie. Para 200 vjetesh ose dhe me prapa, njerezit i atribuonin ZOTIT gjera qe pak vite me vone i zbuluan, eksploruan, i kuptuan ne detaje me llogjiken e tyre iluministe dhe e HARRUAN zotin, sepse nuk u duhej me, sepse tashme e kishin nje shpjegim, u bene zoter te njohurive dhe te botes qe i rrethonte. Pra ky eshte zoti per mua, si dicka qe vazhdimisht na largohet dhe ne i afrohemi, tip limiti. Po marr nje shembull banal se si e konceptoj une. Tamam si nje femije i cili nuk kupton pse nuk lagen yjet kur bie shi, dhe kur rritet e meson ca me shume, e kupton se aty nuk ka asnje mrekulli, asnje absurd, asnje kontradikte. Fakti qe njerezit nuk ndihen naive per kete gje, eshte se zhgenjimi ka ardhur shume gradualisht, dhe jo brenda nje brezi.

 62. adriatik thotë:

  5 August 2007 @ 11:40 pm

  Teme me te vertete interesante kjo e evolucionit dhe e kreacionit. Une dp te deshiroja te paraqisja dy pyetje:
  1-A eshte e mundur qe pjeset e nje maqine te thjeshte mishgrirese ti leme te cmontuara diku ne nje shkretetire apo ne Hene dhe pas nje kohe (po ja fus kot 20 milieard vjet) ti gjejme ato te montuara gati per te funksionuar?
  2- Si eshte e mundur qe nje fare aq e vogel e nje sekuoje gjigante te permbaje brenda vehtes sekuone, pemen me te madhe te botes?

  Natyrisht qe me pelqen te diskutoj dhe do ta bej, por me pare kam deshire qe dikush te sjelle argumenta mbi keto dy pyetje?

 63. Grupi thotë:

  6 August 2007 @ 12:09 am

  @ grupi: “Zotrules…une e di qe jam me i ditur…po e kan then te tjere para meje me mire:”
  kete e thua ti, jo une. Te pretendosh qe je me i ditur, per ne te tjeret eshte nje “flush” ne hale. Pa ofeze, sinqenrisht. Por me pelqen “modestia” jote prej arroganti injorant.

  ————–

  Po jo mo…ti me the qe jam me i ditur…dhe une vetem e pohova faktin. S’kaim si ta mohoj ;) Falemdnerit

  —————-
  Mos iu shmang temes. Lerre fene ne hale te s’emes. Merru me evolucionin, se per kete po diskutohet.
  ——————-

  Jo tema eshte per fene…dhe si feja mundohet ti “adoptohet” shkences…

  ——————
  Ti more i zgjuar, kishe ndonje argument per evolucionin? E kam fjalen: Di ti ndonje argument te evolucionit?
  Pa per barcaleta dime te gjithe, dhe nuk ka nevoje te jemi te zgjuar per ate gje.
  NUK KA ABSOLUTISHT ASNJE FAKT QE TE MBESHTESE EVOLUCIONIN.
  ——————

  Ti me kerkon te te mesoj biologjine e klases se 4et…S’kam kohe per aq. Ti beso c’te duash…

  —————————–

  Evolucioni mbetet nje perpjekje interesante e njeriut per te shpjeguar natyren qe e rrethon, por deri ketu, nuk arrin dhe nuk ka mundesi te shpjegoje asnje gje tjeter. PIKE.
  ——————

  E ke fjalen per fene zotri…feja eshte krijuar per te shpjeguar natyren…dhe feja eshte nje mebturine e kohrave kur njerzit nuk kishin kuptim shkencor. Prandaj feja mundohet te shpjegoj natyren…dhe secila fe ka krijuar teorite e saj per krijimin e botes, per njerzimin, per kafshet etj etj. Shpjegimi i krishterizmit…qe vjen nga shpjegimi i Hebrenjve…eshte se Zoti e krijoj ne 7 dite, dhe njeriu u krijua nga balta dhe Eva doli nga brinjte e Adamit. Shume bukur…si perralle…po ne do me kerkosh mua fakte per evolucionin…une do te thoshe…po fakte per Zotin…a ka?? ;) Mos merr mundimin ti pergjigjesh se eshte pyetje retorike…

  Eshte qesharake qe nje fetar…te kerkoj “fakte”…mbi dicka. Feja vet eshte nje besim qe jo vetem s’kerkon fakte…por e kunderta…kerkon te mos ket fakte por vetem “besim”
  ——————–
  Po e perseris, ASNJE FAKT.
  —————
  Po ti perserite sa te duash dhe beje bold e kapital letters e me ngjyre te kuqe po te duash…kjo s’e ben te vertet. ;)
  ——————-
  Ketu nuk kemi te bejme me politike dhe bindje politike; injorancen qe do te besh publike duhet ta faktosh me pare. Mos hidh gjepura si lopa bajgen.
  ——————–
  Feja politike eshte zotri…Papa i shkret po shikon qe po i largohen besimtaret…dhe mundohet te shpetoj veten edhe kryqet e arta qe ve ne qafe…

  Kte pune kishte feja edhe kur thoshte se bota eshte e sheshte…dhe kur thoshte se bota eshte qendra e universit…kur thoshte se njerzit i vriste zoti per mekatet qe benin etj etj…dhe kur shkenca vertetoj te kunderten…c’i mbeti fese vecse ti adoptoheshe shkences dhe te pranonte gabimet?? Edhe Papa tani…po fillon te pranoj gabimet edhe ne kte fushe.

 64. Grupi thotë:

  6 August 2007 @ 12:22 am

  Kam lexuar se vete Darwini thoshte - “…megjithate, eshte e papranueshme te thuhet se syri, me gjithe kompleksitetin dhe perfeksionin e tij si organ, te jete pjelle e nje evolucioni gjenetik”
  Pra, vetem nga kjo fjali mund te konkludohet shume.

  ————-

  Kur shkruante Darwini…shume gjera nuk diheshin akoma…si pershembull genet etj. Njohurite e stome shpjegojne edhe si eshte formuar syri…

  ….dhe meqe me kerkonte fakte zotrules per evolucionin…syri eshte nje shembull i mire per kte. Slamandarat qe jetojne ne shpella te errta…qe nuk dalin asnjehere nga kto shpella dhe qe kan miljona vite qe jetojne atje…jan zhvilluar ndryshe nga salamandrat qe jetojne ne qell te hapur…dhe ndryshimi kryesor eshte fakti se syte e tyre nuk funksionojne me…dhe nuk kan me pigment ngjyre ne lekure…gjera qe evolucioni i ka hequr nga perdorimi. A ka shembull me te mire??

  Dhe kte shembull e gjen jo vetem tek salamandrat…por edhe vet tek njeriu. Apandesiti…eshte nje organ qe ne te kaluaren i nevojiteshe njeriut…ashtu sic i nevojitet gorrilles sot per shembull. Po me ndryshimin e djetes te njeriut…eshte nje orgaan qe sot s’ka me funksion…dhe ka mbetur si nje organ shtese qe nganjehere nxjerr komplikime. Po te mos kishte doktor…njerzit ku dilte ky komplikim do vdisnin…dhe nepermjet ktij mekanizmi…evolucioni do ta zhdukte apandesiti komplet nga perberja e njeriut.

  Te thuash qe s’ka asnje fakt per evolucionin…eshte njesoj si te thuash se toka eshte e sheshte…eshte absurditeti fetar i rradhes.

 65. TR-AL thotë:

  6 August 2007 @ 4:06 am

  Konflikti kryesore midis te dyjave sot nuk eshte gjykimi mbi faktet me teper se imponimi i vlerave te caktuara. Zhvillimi dramatik i njerezimit gjate shekullit te fundit ne raport me te shkuaren, beri qe pjesa e rraces ne mireqenie te vendoset ne nje nivel shume te larte te plotesimit te nevojave jetike si ushqimi, mjekesia, infrastruktura etj. Ne kete situate eshte normale qe pritshmeria nga “e mbinatyrshmja” te venitet. Shpesh here njeriu i eshte referuar te mbinatyrshmes ne pamundesi per te kuruar veten apo gjetur ushqim ….. Dekadave te fundit besoj se vetem dentistet kane kursyer shume nga keto lutje .. :)
  Keshtu ne kete situate komode perkrahja ose jo e fese nuk ka te beje me shume me faktet shkencore sesa me parimet dhe kerkesat baze qe ajo imponon.

  Sa per faktet, per sa kohe njeri i referohet TEORISE se evolucionit e tjetri krijimit te botes ne shtate dite jam i bindur se argumentat dhe kunder argumentat do jene pa fund ……

  Ajo c’ka une besoj eshte qe Zoti i krijoi njerezit e lire per te besuar ate cka duan dhe bere ate cka mendoj se eshte e drejte ….
  Cdo imponim fetar kundra vullnetit te lire eshte mekat ashtu sikurse cdo absolutizem ne TEORINE e evolucionit e ben njeriun e vockel, te vendosur ne nje hapesire pa fund, as me shume e as me pak se qesharak …

  Sot referimi i konceptit te fese apo Zotit si vijim i kryqezatave apo djegieve ne turren e druve eshte fare demode. Nese nje njeri eshte mendje-hapur te degjoje teorine e evolucionit duhet te jete aq i hapur te besoje se ajo periudhe sikurse cdo situate tjeter ekstreme fetare eshte me shume politike sesa perfaqesuase e thelbit te fese apo egzistences se Zotit.

  Me pak fjale per njeriun modern sfida midis Zotit dhe evolucionit nuk jane faktet, as zhvillimi i shkences por thjeshte ceshtja: Kush jane vlerat qe zgjedh ……

 66. Admirim thotë:

  6 August 2007 @ 4:15 am

  denit, Quran’s Answer to the God of the Gaps Argument: http://www.quran-miracle.info/quran-miracle.htm

  Evolucioni i ka hequr nga perdorimi? Si? Per kete te preferoj http://admirim2.blogspot.com/2007/07/pr-ta-mbeshtur-teorin-e-tij-pr-formimin.html

 67. Admirim thotë:

  6 August 2007 @ 4:15 am

  Linku i dyte i referohet Grupi-t

 68. Grupi thotë:

  6 August 2007 @ 7:43 am

  Linku i dyte i referohet Grupi-t

  ————–

  Ah falemnderit shume…mesova dhe une nje gje…

  Ajo qe me bie me shume ne sy…eshte qe njerez qe s’marrin vesh FARE nga biologjia etj (jo ti…ai qe ka shkruar blogun)…mundohen te shkruajn “artikuj” prej 3 paragrafesh per te hedhur poshte nje “teori” shkencore (e ve teori ne thonjza se ashtu keni qef ju…po nese evolucioni eshte vecse nje teori (qe shkenca cdo gje e quan teori…fundja edhe graviteti eshte teori ;) )…atehere feja eshte nje perralle me plakun e vitit te ri). Sic tha TR-AL nuk ja vlen te behet “diskutim ” me fakte ne evolucioni eshte i vertete apo nese feja ka te drejte…do ishte shume i njeanshem te themi te drejten se feja s’ka fakte per tu mbeshtetur…por edhe sepse s’do kishte kurre fund se nuk i mubshet mendja ndonje fetari me “fakte”.

  Por eshte qesharake qe “dikush” (nuk e di kush e ka ate blogun…po s’ka rendesi) qe s’merr vesh fare nga ajo pune…te hiqet sikur eshte ndonje doktor-professor si puna e Sali Berishes…qe eshte profesor-doktor sagllam.

  Po te dali ndonje genetist apo ndonje biolog…qe te sjelli argumente shkencore…hajde de…po jo te dale une e ti (se dhe une s’jam biolog dhe s’marr vesh shume…po te pakten icik me shume)

  Ishte shume “argetues” ai leximi…se nje student i vitit te pare (jo te universitetit…po te shkolles se mesme) mund ta refutoj. Pra ajo qe thot ai eshte se selecionimi natyror nuk krijon specie te reja…se derrat mbeten derra…dhe se mutacionet jane te keqia. Me sa duket ai qe e ka shkruar artikullin nuk i ka pare filamt X-Men…mutacionet jane te mira nganjehere ;)

  Kur flitet per mutacione nga biologjistet…nuk flitet per njerez me 4 duar e me 2 koka (megjithse do ishte interesante se si feja do shpjegonte mutacione te tilla…Zoti po tallet me ne kshu??). Flitet per mutacione qe ne 99.9% e rasteve…nuk dallohen kurre ne jeten e nje individi. Te gjithe kemi mutacione…po jane te vogla e te padallushme. Seleksioni natyral zgjedh ato mutacione qe jane te dobishme…por kjo ndodh zakonisht ne menyra qe nje individ nuk i dallon dot kurre ne jeten e tij…as ne 1000 apo 10000 vjet (megjithse sipas fese bota s’ka ekzistuar 10.000 vjet…na iku dhe ajo teoria e Pellazgve per lesh atehere). Ai shembulli i salamandres qe solla une…eshte nje shembull i mire. Seleksionimi natyror ne ato raste kerkonte qe salamandara…ne mungesen e drites…te mos harxhonte energji per syte apo per pigmente ne lekure…s’e s’kan rendesi ne ato kushte. Dhe si pasoje…

  Nje tjeter shembull eshte mola e bardhe dhe ajo e zeze…nje shembull qe besoj do ta keni mesuar ne klase te 6 apo 7.

  Shembujt me te mire vine nga bakteret dhe viruset…se ata shumfishohen shume me shpejte dhe mutacionet behen te dallueshme shume shpejte. Nuk ka bilogjist ne bote qe merret me baktere apo viruse…qe nuk mund te kuptoj dhe shpjegoj kollaj se si funksionon evolucioni…pikerisht sepse dallohet shume qart tek ato qenje te thjeshta (sa me komplekse eshte qenja…aq me i gjate eshte procesi i evolucionit). Si e shpjegon feja evolucionin e baktereve qe i mbijetojne antibiotikve?? ;) Me frymen e Zotit? Pse kan kaq shume frike njerzit sot nga ky “Bird Flu”…prek vetem zogjte apo jo??

  Dhe kto jane vetem shembujt me te rendomte qe kushdo i di…po ka shembuj te tjere qe autori i ati blogut mbase nuk i di shume mire…si pershembull fakti qe shkenctaret kan krijuar me kohe DNA ne laburator…DNA artificiale e cila riprodhohet po ashtu si ajo e “qenjeve te gjalla”. Pra…kan krijuar JETE…nga hici…ajo gje qe artikulli thote eshte “e pa mundur”.
  http://www.spacedaily.com/news/life-04t.html

  Atehere c’mbeti me teper per te thene…kur edhe DNA-ja mund te krijohet artificialisht…pra jeta mund te krijohet nga hici?? A nuk eshte DNA-ja forma me primitive e jetes??…pra DNA-ja…eshte Zoti…po ja qe e krijaum edhe ne ne laburator. Atehere ku mbetet per kte “misterin e jetes” qe te fshihet??

  TR-Al me siper tha qe evolucioni e nxjerr njeriun “qesharak”…sepse eshte nje gje e vogel perpara universit. Kjo eshte njesoj te thuash se eshte me mire ti genjesh vetes se te pranosh te verteten…dhe ajo eshte feja…genjeshtra e vetes. Une nuk ndihem me inferior, me i pakenaqur, me i paplotesuar…se une pranoj faktin qe toka eshte nje cope pluhuri ne univers dhe njerzimi eshte nje eveniment pa pik rendesie per universin. Pse do me plasi mua per kte gje?? Dikush me siper tha qe evolucioni e nxjerr njeriun nje majmun…dhe ky koncept duket i papranushem vetem per faktin se njeriu DUHET te jet mbi kafshet…dhe jo pjese e kafshve. Pse kshu?? A nuk je kafshe dhe ti?? A nuk ha, pi, riprodhon, shkon ne halen qe permend zotrulsi kaq shume…semuresh…vdes?? Po ashtu si cdo gje tjeter ne kte bote??

  E dini c’eshte feja?? Kur ishim te vegjel…mamaja na thoshte qe te beheshim te mire…se eshte nje burre…Plaku i Vitit te Ri…qe do na sjelli nje dhurate ne fund te vitit po te ishim te mire..ose do na sjelli qymyr po te ishim te keqinj. Dhe ky Plaku i Vitit te Ri…na shikonte kudo dhe dinte cdo gje qe kishim bere. Dhe ne…e besonim. Ku qendron ndryshimi midis Plakut te Vitit te Ri…dhe Zotit?? Zoti eshte nje “burre” qe na shikon kudo dhe di cdo gje qe bejme…dhe po te jemi te mire…do shperblehemi ne fund (te vitit) me nje dhurate…parajsen…dhe po te jemi te keqinj…do perfundojm ne qymyr. Dhe kte…e besojme. Pse njera na duket qesharake sot (shpresoj se ju duket qesharake!)…ndersa per tjetren jemi te gatshem te vrasim dynjane??

  Nuk mund te them qe eshte qesharake…se ne te vertet eshte shume e trishtueshme…

 69. Grupi thotë:

  6 August 2007 @ 7:56 am

  Edhe argumenti i preferuar ne kte teme…

  “Njerez si Ajnshtajni i cili per mendimin tim ka patur IQ me te madhe se kushdo qe merr pjese ne kete debat qiliminjsh e kane pranuar se ka Zot.”

  Po…Anjshtanji ishte gjithashtu komunist, zionist dhe nuk ndyrshonte rrobat ndonjehere. Do te thote kjo…se tha Anjshtanji ashtu…dhe ashtu te bejme edhe ne?? Faktikisht ky mentalitet verteton evolucionin…Anjshtanji si njeri “me i zhvilluar”…pra me virtu me te kerkuara…ndiqet nga njerzit. Seleksioni natyral…ne funksionim!

  Hajd te behemi komunista te gjithe dhe te mos lahemi ndonjehere…si Anjshtanji!!

 70. emigrant thotë:

  6 August 2007 @ 8:02 am

  Grupo, mire une se ashtu e kisha nje pune, po ti c’ben ne 2 te nates zgjuar… apo shkruan nga West Coast?

  Me dy komentet e fundit je tregu si e ke nick-un: grup fare… :D

  Naten!….

 71. Grupi thotë:

  6 August 2007 @ 8:24 am

  S’me ze gjumi vallaj…u zgjova ne 5 te mbasdites sot se piva ca si shume te shtunen…hajd se ja keput gjumit ne zyre neser :) …me pushim veror jemi…

 72. zotrules thotë:

  6 August 2007 @ 9:15 am

  Grupi, boll u puthe e u preke ne pasqyre. Nuk na solle absolutisht asnje fakt deri tani.
  Salamandra qe the zotrote, nuk ka te beje fare me evolucionin. Ajo thjesht ka pesuar verberim. Syte nuk i jane zhdukur. Nervat e syve i ka po aty, zgavrat tek koka po ashtu, qendrat nervore ne tru po ashtu. Thjesht syte nuk i punojne. Dhe mbetet ketu.
  Evolucion, si term dmth: zhvillim, nje kercim perpara.
  merriam-webster e perkufizon fjalen “evolucion” si: “a process of continuous change from a lower, simpler, or worse to a higher, more complex, or better state”=”nje proces ndryshimi te vazhdueshem nga nje gjendje me e ulet, e thjeshte ose me e keqe ne nje me te larte, me te nderlikuar ose me te mire.”
  Ajo qe i ka ndodhur salamandres, eshte prishje. Aty, evolucioni yt i dashur ka shkuar mbrapsht.
  Ne biologji, mutacioni konsiderohet si “ndryshim per keq”, “perkeqesim” i materialit gjenetik; megjithese shpesh here behet fjale vetem per “kercimin” e ndonje gjeni te vetem, asgje me teper.
  ………….
  Apendisiti tek njeriu nuk ka asnje funksion. Njeriu eshte aq i ndryshem nga gorilla, saqe te kete ruajtur vetem apendisitin per te treguar se e ka gjysh, eshte idjotesi ta thuash. Apendisiti mendohet te kete qene perdorur ne rast te nje diete te paster vegjetariane. Sot ke vegjetariane sa te duash, apendisitin kot e kane. Apendisti perseri, mendohet te kete sherbyer ne rast kur njeriu, perdorte nje diete mishi te pagatuar, te fresket; si qeni apo ujku.
  (te ta bej shqip); vendoseni, cila ka qene, dhe t’i leme budallalleqet. Perseri, mosperdorimi i apendisititi tek njeriu, nuk eshte evolucion, por mutacion, dhe per shume keq bile. Miljona njerez kane vdekur nga nje organ qe vetem njeriut nuk i duhet, por qe njeriu e ka ne trup. Kjo eshte teze antievolucion, prandaj mos ja fut kot.
  Sa per ate linkun qe solle; lexoje deri ne fund te pakten, qe ta kuptosh njehere per ca behet fjale.
  “Considering how hard we had to work to get Earth polymerases to accept our artificial DNA, we doubt that our artificial DNA would survive for an instant outside of the laboratory on this planet. But a six-letter DNA might support life on other planets, where life started with six letters and is familiar with them”, Ohhh na falni, por ne e duam qe te mbijetoj ketu ne toke, dhe jo ne kushtet e sotme, por ne kushtet e para 4 miljard vjeteve, kur toka ishte oqean sulfuri, amoniaku dhe lloj soj helmesh te tjera antijete; aty e duam te mbijetoje kjo “ADN”. Aaaaahhhhh, ne planete te tjeeeeraaaaa. Marsi eshte i vetmi planet ne te cilin njeriu mund te shpresoje ndonjehere te ule kembe, apo sonde e te vazhdoje te jetoje per t’i gezuar mbijetesen. Dmth eshte deklarimi me idjot qe mund te besh ndonjehere. Demek, nuk paskan faj keta qe nuk ka planete te tjera te aferta, e mepastaj, qe nuk ka planete qe nuk mund te strehjne jete, e me pas, qe nuk kane kushte qe ADN-ja e ketyre te mbijetoje. Llapashtrapa. VRKR
  Nga ana tjeter, kjo lloj ADN-je, grupo, ku krijua nga qenie inteligjente(nese ata biologet i quan inteligjente, qe nuk dyshoj qe je i atij mendimi); Dhe nuk u krijua rastesisht ne laborator, e keta vetem sa e diktuan. Pra, ngdo qe ta marresh, edhe me perrallat qe sjell ti ketu, ADNja eshte thjesht produkt inteligjence.
  ………………….
  Dhe po te jap nje sfide ty, qe je dhe njeri, inteligjent, por edhe me fantazi.
  Nese te verbohen syte, dhe une te jap mundesine qe ti t’i krijosh vetes nje shqise te vetme, per te zevendesuar syte, apo per t’iu pershtatur ambjentit, por me kusht qe te mos jene sy. Si do ia beje? Me gjithe fantazine dhe inteligjencen qe mund te kesh, nuk mund te krijosh dot shqisa nga hiçi; te pakten kurre pa ia ditur funksionin me pare.
  Prandaj, qe evolucioni te arrije te shpjegoje qofte edhe njeren nga shqisat tona, eshte arritje titanike, qe nuk ka ndodhur dhe nuk ka per te ndodhur kurre.
  Por, edhe sepse, mijera specie rreth e rrotull nesh, kane shqisa qe i liliputojne keto tonat vetem ne ide, e jo me larg(tek krahasimi).
  Kush eshte ai njeri qe nuk do te donte te shihte edhe ne erresirre, si macja apo qeni? Kush eshte ai njeri qe nuk do donte te shihte spektrin ultraviolete, si bleta? Kush eshte ai njeri qe nuk do donte te kishte shikimin e shqiponjes apo te pellumbit? Ne njerezit, praktikisht jemi te verber dhe te shurdher po te krahasohemi me mijera specie te tjera.
  Evolucioni thote qe nga peshqit u krijuan amfibet, zvarraniket, shpendet dhe gjitaret.
  Ka peshq, si puna e peshkaqenit, qe mendohet te kene egzistuar edhe 350 miljone vjet me pare, po ashtu edhe nje mori peshqish te tjere, por, megjithe kohen e gjate qe kane egzistuar mbi planet, perseri nuk kemi asnje rast te ndermjetem te ndonje peshku qe po kthehet ne amfib. Bota e sotme duhet te gelonte nga specie te ndermjetme nese teoria e evolucionit do te ishte te pakten 1% e vertete. Dhe megjithe miljonat e specieve qe vazhdojne te egzistojne prej miljona, dhjetramiljona, dhe qindramiljona vjetesh, perseri nuk kemi as edhe nje nderspecie te vetme.
  Sa per komentet e tjera, qe ne fakt, te gjithe komentet i ke ne formen e thashethemeve, po te injoroj krejtesisht. Me mire po shkoj e degjoj ndonje referat shkencor nga ndonje polic trafiku ne Tirane.

 73. zotrules thotë:

  6 August 2007 @ 9:21 am

  merriam-webster

 74. Admirim thotë:

  6 August 2007 @ 12:05 pm

  Grupit,
  Me trego a jane shkencetare apo jo keta qe dyshojne ne aftesine e Darwinizmit per te shpjeguar kompleksitetin e jetes? http://www.discovery.org/scripts/viewDB/filesDB-download.php?command=download&id=660

  graviteti eksperimentohet dhe perceptohet. Kurse ti a mund te shkosh me miliona e miliarda vite prapa dhe te eksperimentosh se si lindi jeta ne toke?!

  a beson ti se kane ndodhur apo mund te ndodhin ndonjehere gjera si te filmat X-men? Ato jane fiksion dhe cuditem si i perdor per te argumentuar mendimet e tua… Me gjej 1 (nje) mutacion te dobishem te njeriu, nese mundesh.

  Nuk ekziston dicka si seleksioni natyral. Kjo eshte vetem nje loje fjalesh dhe boshllek konceptual i Darwinisteve. Natyra nuk mund te vete-krijohet, sepse nevojitet Inteligjenca per te shpjeguar kompleksitetin e jetes.

  Mos i pergjitheso dhe paragjyko fete (edhepse ti je shume me dogmatik ne Darwinizmin tend sic po duket dhe rrjedhimisht edhe ti je fetar). Cila fe, ne cilin liber dhe ne cilin varg thote se bota nuk qenka me e vjeter se 10.000 vjet? Mjaft me paraqitjes si “dijetare” te personave literatura e konsultuar e te cileve eshte disa artikuj aty-ketu ne Wikipedia!

  Per baketeret lexo http://www.harunyahya.com/articles/20questions05.php ne nentitullin 19 WHY IS IT THAT BACTERIAL RESISTANCE TO ANTIBIOTICS IS NOT AN EXAMPLE OF EVOLUTION?

  Per te kuptuar konceptin e hicit duhet te shkosh para Big Bang-ut… Ja cka shkruante te linku qe dergove: Specifically, the team showed that an artificially created DNA-like molecule containing six gene-building nucleotides - instead of the four found in natural DNA - could support the molecular “photocopying” operation known as polymerase chain reaction. Kesaj i thone modifikim e jo krijim nga hici.

  A nuk je kafshe dhe ti?? A nuk ha, pi, riprodhon, shkon ne halen qe permend zotrulsi kaq shume…semuresh…vdes?? Po ashtu si cdo gje tjeter ne kte bote??
  ————-
  Hmm, une jo, faleminderit. I kam nja dy komponente qe jane arsyeja dhe shpirti qe me bejne te dallohem nga krijesat tjera.

  E dini c’eshte feja?? Kur ishim te vegjel…mamaja
  ———–
  Sa prita nje definicion shkencor erdhe me analogjite tua personale e fatkeqesisht katastrofale.

  Ku qendron ndryshimi midis Plakut te Vitit te Ri…dhe Zotit??
  ——–
  Ja dallimi:
  … Ai eshte Zoti, i Pari dhe i Vetmi;
  Zoti, i Perjetshmi, Absoluti;
  As nuk ka lindur aske, as nuk eshte i lindur;
  Dhe askush nuk eshte i barabarte me Ate. (Kur’an, 112:1-4)

  A mundesh qe nje nga keto cilesi t’ia atribuosh plakut te vitit te ri?!
  Admirimi
  http://admirim.blogspot.com

 75. adriatik thotë:

  6 August 2007 @ 1:09 pm

  Jam dakort me te gjithe stafin drejtus filozofik te ndodhive te universit. Jam dakort qe ka evolucion, kreacion, revolucion, degjenerim, shkaterrim, lufte, jete, vdekje, big-bang, expansion e universit, vrima te zeza dhe nje numur i pafund fenomenesh te njohur e te panjohur.

  Askush nuk mund ti veje vulen perfundimtare ceshtjeve keshtu apo ashtu? Te dyja anet e teorive te egsistences se zotit apo kreacionit nga njera ane dhe te evolucionit dhe zhvillimit nga ana tjeter, nuk mund te egzistojne pa njera tjetren. Une vete shpesh here kam menduar pyetjen e zotrules-it me lart:

  Perse eshte nderprere evolucioni i jetes se gjalle qysh prej kohes qe njerzit dualen ne toke dhe filluan te arsyetojne? Edhe sikur te pranonim qe evolucionin nuk mund ta shikojme, atehere pse nuk masin shkencat e caktuara te pakten nje grimce shume shume te vogel evolucioni per keto mijra vjet thjeshte sepse fenomeni i evolucionit sa do i ngadalte te jete, ai do ta cfaqi vehten ne nje forme a ne tjetren.

  Ngaqe nuk deshiroj tu caj artifaktet me gjatesine e arsyetimeve, kaloj me nje here tek pyetja tjeter qe presupozon te kunderten e evolucionit, kreacionin apo egzistencen e zotit.

  Pyetja eshte: Nese zoti krijoi boten, pse me krijoi mua, une kurre nuk ja kerkova kete gje, mos valle ka dicka tjeter pas atij zoti qe e perdor zotin si vegel per te sunduar boten, mos eshte Satanai i pari, apo ka ndonje tjeter Zot pas Satanait dhe keshtu me rradhe?????

  Te tilla pyetje mund te behen nga te gjitha palet jo vetem nga dy palet kryesore “evolucion apo kreacion” por edhe nga mijrat e ndermjetme bile dhe ato qe i pranojne sebashku “evolucion dhe kreacion”.

  Kjo lufte me duket mua se eshte pa fillim dhe pafund por ka vlera te mrekullueshme se ne kete lufte dalin edhe gjera shume te mira qe e kane lehtesuar jeten e Njeriut, kjo krijese e cuditshme e Universit e barabarte me Universin.

 76. zotrules thotë:

  6 August 2007 @ 1:31 pm

  Adriatik… je shume i shperndare ne mendime.
  Kur futesh tek “feja” ti po i hyn teologjise, dhe qellimit, aresyes, kuptimit te jetes. Nuk po diskuton ne ka krijim apo evolucion.
  Nga ana tjeter, ajo matematike;
  besimi ne krijim, nuk kerkon ndonje lodhje te madhe mendore,
  por, besimi ne evolucion, ne nje profke pa asnje lloj, e perseris, absolutisht pa asnje lloj prove, kerkon nje besim krejtesisht te patundur, jo llogjik, te verber, dhe duhet te jesh krejtesisht i paafte per mendim te pavarur.
  Eshte shuuuuume me e thjeshte te vertetosh egzistencen e Zotit, edhe pse nuk mund ta shfaqesh kur te duash si ne kinema, sesa te vertetosh dokrrat e evolucionit.
  Por, “debati” nuk eshte krijim-evolucion…
  Po diskutojme vetem evolucionin. Kur ta bejme fertele fare kete, atehere le t’i hidhemi krijimit, dhe ta perthjeshtojme edhe per tru dhe mendje te turbulluara nga besimi i verber i “evolucionit”.

 77. INA thotë:

  6 August 2007 @ 3:14 pm

  E dha veten dhe Papa, per “Nje dollar me shume”.
  Une e kam pare Zotin vetem se nuk ngjante me ndonje nga ju ketu.
  Personalisht me vijne te dridhura te mendoj se e kemi prejardhjen nga majmuni dhe raca njerezore eshte thjesht “gabim i natyres”, jo per gje po kam shume respekt per vehten.
  Shendet e suksese ne te ardhmen (”evolucioni” do t’u beje me te zgjuar)

 78. System32dll thotë:

  6 August 2007 @ 3:38 pm

  Doni faktin qe ekziston Zoti? Eshte vete jeta jone,vete ekzistenca jone qe e verteton ekzistencen e kesaj qenie superiore. Si mund te besoni tek evolucioni kur njeriu ka nje trru,mendime dhe fantazi kaq komplekse dhe njekohesisht te pafundme sa do te ishte idiotsi sa te pretendonim se keto kane ardhur si pasoje e evoluimit. Ideja qe ne jetojme marim fryme ndjejme shijojme ne na duket shume normale dhe e logjikshme nderkohe qe ekzistenca e Zotit na duket si dicka absurde. Perse nuk na duket absurd universi qe nuk ka fund? Jo me shume se para 100 vjetesh po ti thoje njerezve qe ne te ardhmen do jete nje hekur i madh qe do peshoje qindra ton dhe brenda do mbaje qindra njerez dhe do fluturoje ne ajer te gjithe njerezit do qeshnin nderkohe qe sot jane avionet dhe cdo gje ne na duket normale. Sa me shume te zhvillohet menderisht njeriu aq me shume e kupton qe eshte i vogel ne raport me universin dhe aq me shume drejtohet drejt Zotit. Nuk ka lufte midis fese dhe shkences (flas per islamin). Cdo zbulim verteton ekzistencen e Zotit dhe besimtaret jane te inkurajuar qe te studiojne sa me shume dhe jo te mbyllin trrurin me fanatizem. Kalofshi mire. Ciao.

 79. Amerikani thotë:

  6 August 2007 @ 4:01 pm

  Askush nuk me kthej pergjigje per ato pyetjet. A kemi te bejme me evolucion brenda species apo me evolucion jashta species? Perseri po e perseris per mohuesit e Zotit. Cdo gje qe te eksiztoje ka nevoje per shkak, kush e filloi evolucionin? A ka shkencetare qe te ma vertetoje se cfare eshte asgjeja dhe a mund te kemi nga asgjeja gjene? Behuni mendje hapur, ju ka bere lavazh trush sistemi komunist. Askush nuk ka asnje fakt kunder ekzistences se Zotit, po kush jane te zotet e mendjes, ata qe bejne shkence per te provuar teorite e tyre ateiste apo per te gjetur te verteten.

 80. Grupi thotë:

  6 August 2007 @ 5:24 pm

  Grupi, boll u puthe e u preke ne pasqyre.
  ————-

  Epo cti bej une qe jam kaq i bukur…ashtu me ka ber Zoti…

  —————

  jo per gje po kam shume respekt per vehten.

  ————-

  Shume mire…po te duket me e respektueshme qe ti je krijuar nga briu i majte i Adamit…per ti servisur ati?? (Adami mesiguri ka qen ndonje cifut hundmadh)

  Ina une kam me teper respekt per ty…

  ————–

  Zoti zotrules…slamandra e shpellave NUK ka sy…syte i jan zhdukur dhe ka mbetur vetem nje pjese e vogel te tyre e cila eshte e mbuluar me lekure…ngjyra e lekures i eshte zhdukur…dhe ka formuar “gills” (harrova si thuhet shqip) qe te marri fryme nen-uje dhe s’ka me mushkri.
  http://www.tpwd.state.tx.us/huntwild/wild/images/amphibians/txblsala.jpg

  Ti zotrote do qe te krijohet nje specie e vecante brenda dites (ose nates ne kte rast)…po evolucioni s’punon ne kte menyre. Ndyrshimet ndodhin nje nga nje dhe ne nje kohe shume te gjate…dhe mbas disa miljona vitesh…perfundon me nje specie komplet ndryshe nga c’filloj. Salamandra e shpellave eshte ne procesin e krijimit te nje specie te re…bile eshte specie e re sepse nuk mund te riprodhohet me rraca te tjera salamandre.

  Ky tip salamandre eshte nje shembull tipik i evolucionit ne aksion…ndryshe nuk ka shpjegim pse salamandra e shepllave eshte formuar ne kte menyre.

  Ti mund te vazhdosh te thuash qe nuk ka fakte etj etj…thuaje me Bold dhe kapital letters sa te duash…kjo nuk e ben te vertet.

  ———————
  Apendisiti tek njeriu nuk ka asnje funksion. Njeriu eshte aq i ndryshem nga gorilla, saqe te kete ruajtur vetem apendisitin per te treguar se e ka gjysh, eshte idjotesi ta thuash. Apendisiti mendohet te kete qene perdorur ne rast te nje diete te paster vegjetariane. Sot ke vegjetariane sa te duash, apendisitin kot e kane. Apendisti perseri, mendohet te kete sherbyer ne rast kur njeriu, perdorte nje diete mishi te pagatuar, te fresket; si qeni apo ujku.
  (te ta bej shqip); vendoseni, cila ka qene, dhe t’i leme budallalleqet. Perseri, mosperdorimi i apendisititi tek njeriu, nuk eshte evolucion, por mutacion, dhe per shume keq bile. Miljona njerez kane vdekur nga nje organ qe vetem njeriut nuk i duhet, por qe njeriu e ka ne trup. Kjo eshte teze antievolucion, prandaj mos ja fut kot.

  ———–
  :) Apandesiti perdoreshe per te pastruar trupin nga kemikate toksike qe gjenden ne bime te egra…kur njeriu ishte kafshe e eger…apandesiti i nevojiteshe shume. Prandaj gorrillat e kane shume te zhvilluar apandesitin…ndersa njeriu kur ndryshoj djeten…humbi nevojen per kte organ. Dhe natyra…duke mos patur me nevoje per kte organ…dhe per te mos harxhuar energji kot per kte organ…e ka hequr nga perdorimi. Njerzit te cilet kan probleme me apandesitin…vdesin…ata qe s’kan…mbijetojne. Eshte tjeter pune qe mjeksia i mban te gjalle edhe ata qe kan probleme…Kshu punon evolucioni. Ty mund te duket “gje e keqe” se kan vdekur shume njerez nga ajo…po natyra ate pune ka…

  Evolucioni e shpjegon ate njelloj si syte e salamandres te shpellave…syte e te ciles jane vetem dy organe pa funksion dhe kan mbetur vetem si organe shtese.

  Kuptohet qe apandesiti nuk eshte i vetmi fakt qe lidh njeriun me gorillen…faktikisht CDO organ dhe pjese e njeriut…e lidh me gorillen. Ne jemi pa lesh, me tru me te madh dhe shtylla kurrizore eshte drejtuar…99.8% te geneve (nuk e di saktesisht…po nje numer te tille) i kemi njelloj…Apandesiti eshte vetem nje shembull i vogel se si ndodh evolucioni edhe brenda species (brenda apo jasht species…nuk ka rendesi…se arrihet nje pike kur ka patur kaq shume evolucion brenda species…sa qe s’eshte me ajo specie por dicka tjeter…si puna e njeriut me gorrillen)

  Do ishte me interesante shpjegimi i FESE per apandesitin…se nje Zot qe na ka krijuar…nuk do ishte kaq i keq me njeriun sa te krijonte nje organ shtese dhe pa funksion…vetem qe te na vriste nje dite. Apo ashtu ka qef ta bej Zoti…per te vrare ata me mekate?? ;)

  Pra ju fetaret e pranoni mutacionin…pranoni dhe seleksionimin natyror…pranoni dhe evolucionin brenda ne specie (qe eshte e njejta gje). Pra i pranoni shumicen e fakteve. Epo ky eshte evolucion…edhe nja 2-3 gjenerata…dhe pastaj do pranoni qe edhe Krishti ka qen gorille. :)
  ———————-
  Sa per ate linkun qe solle; lexoje deri ne fund te pakten, qe ta kuptosh njehere per ca behet fjale.
  “Considering how hard we had to work to get Earth polymerases to accept our artificial DNA, we doubt that our artificial DNA would survive for an instant outside of the laboratory on this planet.

  ———

  Edhe cfar? Tjeter pune ajo…po mbase nuk e kupton. Eshte krijuar per nevojat e laburatorit…se nuk mbijeton dot diku tjeter s’do te thote qe s’eshte gje e gjalle njelloj si DNA-ja jote. Per ate pune ti s’jeton dot ne fund te detit…po i gjalle je apo jo? ;)

  ———————
  Nga ana tjeter, kjo lloj ADN-je, grupo, ku krijua nga qenie inteligjente(nese ata biologet i quan inteligjente, qe nuk dyshoj qe je i atij mendimi); Dhe nuk u krijua rastesisht ne laborator, e keta vetem sa e diktuan. Pra, ngdo qe ta marresh, edhe me perrallat qe sjell ti ketu, ADNja eshte thjesht produkt inteligjence.

  ———

  Pra…Zoti eshte nje biologjist me kemishe te bardhe ne nje laburator…qe krijoji DNA-ne…dhe pastaj per qef na futi dhe nje apandesit koti ne trup. Qenka shakaxhi i madh ky Zoti…

  Me sa duket ti nuk i kupton faktet me elementare rreth DNA-se etj. DNA-ja eshte vetem nje grupim molekulash…molekula qe gjenden kudo…nje grupim ne nje rregull te caktuar…qe ka dhen kte prodhim (pra qe replikohet). S’ka asnje gje te cuditshme per kte…Eshte teper komplekse dhe ne si njerez nuk i kemi zbuluar AKOMA te gjitha gjerat per te…po kjo s’do te thotse se eshte krijuar nga nje ‘Zot” sepse nuk i kuptojme ne AKOMA ;) Sot s’i kuptojme…neser do ti kuptojme…

  Por fakti qendron…se DNA-ja…eshte vetem nje grupim molekulash…dhe asgje me teper. Ky Zoti kaq i fuqishem…pse morri mundimin te krijoj qenje kaq komplekse…e te prodhuara nga i njeti material si cdo gje tjeter ne univers?? Pse s’na beri dhe ne si Supermeni…pse s’na beri ashtu sic mendonim qe ishim…pra…komplet ndryshe nga cdo gje tjeter?? Dhe pastaj…si per shaka…vajti e na futi ne nje cop pluhuri koxmik sic eshte toka…ne fund te nje galaksie…qe nje dite te shkaterrohemi te gjithe kur te zmadhohet djelli. Le qe na vret e na pret nga cdo ane…sado qe ti lutemi ne.

  Edhe sikur te ishte i vertet ky lloj Zoti…do ishte me mire te mos e pelqenim kaq shume…se s’na ka ber ndonje gje te mire deri tani. Po te na jepte dhe ne fuqi si te X-menve…atehere po…po jo kshu qe te vdesim nga nje cope apandesit :)
  ——————————————

  Dhe po te jap nje sfide ty, qe je dhe njeri, inteligjent, por edhe me fantazi.
  Nese te verbohen syte, dhe une te jap mundesine qe ti t’i krijosh vetes nje shqise te vetme, per te zevendesuar syte, apo per t’iu pershtatur ambjentit, por me kusht qe te mos jene sy. Si do ia beje? Me gjithe fantazine dhe inteligjencen qe mund te kesh, nuk mund te krijosh dot shqisa nga hiçi; te pakten kurre pa ia ditur funksionin me pare.
  Prandaj, qe evolucioni te arrije te shpjegoje qofte edhe njeren nga shqisat tona, eshte arritje titanike, qe nuk ka ndodhur dhe nuk ka per te ndodhur kurre.
  ———

  Evolucioni e shpjegon shume mire faktikisht…dhe kjo dallohet nga fosilet e specieve te me pare. Syte per shembull ne formen me primitive…ishin grupim te qelizave fotosensitive…qeliza fotosensitive ekzistojne ne shume lloj formash ne shume pjese te njeritu dhe te qenjeve te tjera. Ky grupim qelizash fotosensitive…lejonte qenjet qe i kishin…qe te kishin nje vizion shume primitiv…qe i lejonte te dallonin levizje perreth qe te mbroheshin nga predatoret. E mbas dhjetra e qindra miljonve vite…perfondon ashut sic eshte.

  Nuk ka asgje te cuditshme ne kte mes…eshte tjeter pune se ju perosnalisht nuk keni njohuri te nevojshme nga biologjia qe ti pranoni kto fakte (dhe nuk po them se une kam…po te pakten mbaj mend ndonje gje nga shkolla). Eshte tjeter pune se mbase shkenca nuk i di te gjitha datajat AKOMA…se fjala kryesore ketu eshte…AKOMA…ashtu sic dje nuk dinim asgje…dhe sot dim dicka…neser do ti dim te gjitha. Por eshte genjeshter e vetvetes…qe te krijosh nje fe per te shpjeguar ato gjera qe nuk i di AKOMA.

  Dhe ata qe sjellin argumente fetare…nuk e kuptojne dot cila eshte origjina e fese…cila eshte berthama…se dhe feja…si cdo gje tjeter…eshte nje evolucion i dickaje. Ne formen me primitive feja ishte nje “besim” ke djelli per shembull…ose ke faktoret natyror…se njeriu nuk merrte vesh asgje nga bota perreth…dhe kur arriti nje nivel inteligjence qe te kishte njecik botkuptim…mundonte ti shpjegonte ngjarjet rreth ti. Dhe kuptonte…se shifte me mire kur kishte djell…pra djelli i sillte jete…dhe djelli u shnderrua ne “zot”. Hena i ndriconte naten…dhe hena u be “zot”. Me kalimin e kohes…shume gjera te tjera morren zotet e tyre…dhe ngadal ngadal linden mitologjite mbi kta “zoter”. Ky zot eshte djali i ati zoti…ky eshte me i fuqishem…ky zot ka kto fuqi etj etj. Dhe nje dite…na ishte nje grup beduinesh nga Arabia…te quajtur cifut…qe kishin per zot nje Jehova. Ky Jehova s’ishte i vetmi zot per ta…por gradualisht u be i vetmi…Ky grup beduinesh qe vdisnin nga uria ne shkretetire…shikonte qe ne veri kishte toka pjellore dhe me pasuri…dhe vendosen qe ti pushtonin me force. Dhe kutpohet…Zoti i tyre ishte me ata…Dhe u vendosen ne ate cope toke…e mbas disa mijvjecare…na lindi nje Jezus. Kti Jezusi i hipi ne koke qe te thoshte se ishte i derguari i zotit…si puna e ati ne Wacko Texas…apo si puna e 570 te tjerve ne kohen e tij…mblodhi me vete 12 parazita qe rrinin gjith diten tempujve (mbase tu gjujt)…dhe si 570 te tjere ne kohen e tij…filloj te mblidhte besimtare rreth vetes. I vajti ne maj te hundve Romakve…dhe fyp! Kta 12 parazitat e tij…s’kishin cte benin…do benin dhe ata pare…dhe filluan mergimin e tyre ne Siri dhe Turqi…ku kishte me qindra zoter dhe ku s’ishte problem te sillje ndonje zot tjeter. Tregonin perralla fantastike per kte Jezus…hence mbi uje…ringjallte njerzit…sheronte te semuret…te jepte ushqim sa te doje…kujt nuk i pelqen nje zot si ky!! Dhe filluan te konvertoheshin njerzit me rradhe…deri nje dite…kur nje perandor Romak me origjine Shqiptare…per aresye politike dhe ekonomike (se per ato aresye bejme cod gje ne Shqiptaret…nuk na rruhet shume per fe)…duke pare se kta krishteret po beheshin me pushtet dhe me fuqi…vendosi ti bente aleat te vetes duke u ber dhe vet i Krishter…Ishte shqipo i zgjuar Konstandini. Dhe kshu morri rruge dhe feja e krishtere…Dhe nje dite te bukur tjeter…po ashtu ne shkretetiren Arabe…na doli nje Muhamed…qe i dhimbte koka shume nga djelli dhe futeshe ne ndonje shepelle per te pire ca hashish. Atje ne shpelle…gjeti ca kerpudha…:)…etj etj…

  …neser do tju tregoj se si lindi Budizmi dhe Hinduizmi…

  Pra…c’dua te them? Dua te them…qe ne do besoj ne ndonje fe…PSE te besoj ne krishterizem apo ne Islam?? Pse te mos besoj ne ndonje fe Afrikane…ti lutem djellit apo ndonje peme?? Pse te mos jem Budist?? Pse te mos jem Hindu?? Pse te mos besoj ne fete Kineze apo Japoneze?? Pse te mos besoj te Zeusi dhe Aferdita dhe Redoni dhe Sabazi?? PSE??

  …se ashtu jemi rritur (faktikisht jeni rritur te besoni tek Xhaxhi Enver). Pra cfar i mbete fese per te qene…pervec nje tipar kulturor…dhe asgje me teper??

 81. Grupi thotë:

  6 August 2007 @ 5:38 pm

  Askush nuk me kthej pergjigje per ato pyetjet. A kemi te bejme me evolucion brenda species apo me evolucion jashta species? Perseri po e perseris per mohuesit e Zotit. Cdo gje qe te eksiztoje ka nevoje per shkak, kush e filloi evolucionin? A ka shkencetare qe te ma vertetoje se cfare eshte asgjeja dhe a mund te kemi nga asgjeja gjene? Behuni mendje hapur, ju ka bere lavazh trush sistemi komunist. Askush nuk ka asnje fakt kunder ekzistences se Zotit, po kush jane te zotet e mendjes, ata qe bejne shkence per te provuar teorite e tyre ateiste apo per te gjetur te verteten.

  ——————

  Se pari…nuk ka evolucion “jashte” species. Evolucioni ke mua nuk ndodh permjet nje maceje apo nje qeni. Evolucioni eshte gjithnje brenda species…pra ne epranon nje fakt kaq te qarte…atehere pranon evolucionin. Evolucioni brenda species prodhon specie te reja…NUk e di si ta shpjegoj me qarte…

  Se dyti…kush e filloj evolucionin?? Dhe une te pergjigjem…kush e filloj gravitetin…Newtoni…ja kush!! :) E ndezi nje dite me cels…dhe harroj ta fikte.

  Se treti…evolucioni do shkak. Patjeter…shkaqet jane te shumta…shkaqet jane kudo. Ta dhash nje shkak me pare. Ke nje popullsi bakteresh qe riprodhohen cdo 20 minuta. Nje prej tyre ka nje mutacion qe prodhon nje lloje proteine te tepert…gje qe zakonisht nuk do kishte rendesi per ate bakter. Por une i hedh pak antibiotik…dhe te gjith baktetret vdesin…por per fat…ai bakter me ate mutacion…mund te mbijetonte! Shkaku ishte antibiotiku…mutacioni ishte ajo geneja qe prodhonte nje tip proteine te tepert…dhe evolucioni ishte tipi i ri i bakteres qe u krijua e cila mund ti mbijetoj antibiotikut. Voila!! Po ti si e shopjegon?? ;)
  Se katerti…asnjeri nuk ka fakt kundra ekzistences se Zotit…sepse nuk mund te kesh fakte kundra ekzistences te asaj qe s’ka ekzistuar nodnjehere…A ke fakte ti kundra ekzistences te X-menve dhe te Supermenit?? Atehere…duhen te jen te vertet…perderisa ti nuk ke fakte kundra tyre. Ke fakte ti kundra ekzisteces se Ganeshit?? http://www.mythencyclopedia.com/images/mlw_0001_0002_0_img0079.jpg

  …atehere…Ekziston!!

  Se pesti…ne do te gjesh te verteten…na sill dhe ti ca fakte qe vertetojne ekzistencen e Zotit ;)

 82. INA thotë:

  6 August 2007 @ 5:49 pm

  @Grupi
  Me mire nga brinja e majte (ana e zemres) e Adamit (hundemadh) se sa nga majmuni (hundevogel).
  Krijimi i gruas nga brinja eshte metaforik, po me sa duket je i pamartuar per ta kuptuar kete.
  Sa per ilustrim:
  “Burre e grua mish e thua” thote populli. I bie atehere qe une te ofendohem se jam thoi?

 83. Kuqo thotë:

  6 August 2007 @ 8:24 pm

  Argumentim alternativ duke respektuar llogjiken e System32 dll:

  System32dll thotë:
  6 Gusht 2007 @ 3:38 pm

  Doni faktin qe ekziston Evolucioni? Eshte vete jeta jone,vete ekzistenca jone qe e verteton ekzistencen e ketij fenomeni. Si mund te besoni tek Zoti kur njeriu ka nje trru,mendime dhe fantazi kaq komplekse dhe njekohesisht te pafundme sa do te ishte idiotsi sa te pretendonim se keto kane ardhur si pasoje e Zotit. Ideja qe ne jetojme marim fryme ndjejme shijojme ne na duket shume normale dhe e logjikshme nderkohe qe ekzistenca e Evolucionit na duket si dicka absurde. Perse nuk na duket absurd universi qe nuk ka fund? Jo me shume se para 100 vjetesh po ti thoje njerezve qe ne te ardhmen do jete nje hekur i madh qe do peshoje qindra ton dhe brenda do mbaje qindra njerez dhe do fluturoje ne ajer te gjithe njerezit do qeshnin nderkohe qe sot jane avionet dhe cdo gje ne na duket normale. Sa me shume te zhvillohet menderisht njeriu aq me shume e kupton qe eshte i vogel ne raport me universin dhe aq me shume drejtohet drejt Shkences. Ka lufte midis fese dhe shkences (flas per islamin dhe per te gjitha fete e tjera). Cdo zbulim verteton ekzistencen e Evolucionit dhe njerezit jane te inkurajuar qe te studiojne sa me shume dhe jo te mbyllin trrurin me fanatizem. Kalofshi mire. Ciao.

  Ciao e cfare ciao!!!!!!

  INA thotë:
  6 Gusht 2007 @ 5:49 pm
  @Grupi
  Me mire nga brinja e majte (ana e zemres) e Adamit (hundemadh) se sa nga majmuni (hundevogel).
  Krijimi i gruas nga brinja eshte metaforik, po me sa duket je i pamartuar per ta kuptuar kete.
  Sa per ilustrim:
  “Burre e grua mish e thua” thote populli. I bie atehere qe une te ofendohem se jam thoi?

  Veza apo pula? kush ka ekzistuar me pare? sipas shkencetareve angleze ka ekzistuar veza. materiali gjenetik nuk person ndryshime gjate jetes se organizmit. keto mutacione/ndryshime ndodhin gjate fazes embrionale.

  Burri dhe gruaja jane te lidhur si mish dhe thua dhe jo njeri mish dhe tjetri thua.

 84. edrus thotë:

  6 August 2007 @ 8:40 pm

  Amerikani thotë:

  6 Gusht 2007 @ 4:01 pm

  Askush nuk me kthej pergjigje per ato pyetjet. A kemi te bejme me evolucion brenda species apo me evolucion jashta species? Perseri po e perseris per mohuesit e Zotit.

  Megjithëse të duket ty sikur po të themi që s’ka zot (sepse dhe të paktën për respekt ndaj atyre që besojnë, s’kemi pse ta diskutojmë dhe s’e ka përmëndur njeri deri tani atë muhabet) nejse, ti kthehemi përgjigjeve që kërkoje:
  Sipas fesë: Zoti e krijoi njeriun të përsosur dhe sipas shëmbëlltyrës së tij.
  S’besoj se mund të më thuash JO edhe për këtë (megjithse kam filluar të krijj bindjen se flet vetëm që të flasësh kundra :) )

  Tani një pyetje nga unë: Që kur ke filluar ti njohësh njerëzit e parë(dmth që kur ke të dhëna për egzistencën e njerëzve)
  S’dua të të ngatërroj me njerëzit e shpellave, sepse jam i sigurtë që ndihesh më i zhvilluar edhe se shqiptarët e para 20 vjetve…….. Pra ndihesh më i ZHVILLUAR (që praktikisht është fjala evoluar e përkthyer në shqip)

  Dhe evolimin tënd, në masën më të madhe ja dedikon demokracisë që të dha mundësinë të dilje jashtë dhe të studioje :P .
  Pra sipas këtij krahasimi…. DEMOKRACIA në Shqipëri është më e përsosur se Zoti… që bëri vetëm gjuetarë dhe barinj :)

 85. INA thotë:

  6 August 2007 @ 8:43 pm

  Kuqo,
  It was for the sake of the argument.
  Mund te te them edhe nje tjeter;
  Burri dhe gruaja, jane si gersheret, te pandashem, shpeshhere levizin ne drejtime te kunderta, megjithate gjithmone te gatshem te “denojne” ate qe nderhyn midis tyre.

 86. Asterion thotë:

  6 August 2007 @ 9:41 pm

  Ore te uruar, nuk ka kuptim t’u llogaritet probabiliteti ngjarjeve qe kane ndodhur. Ngjarja qe ka ndodhur e ka probabilitetin 1.

 87. zzzz thotë:

  6 August 2007 @ 10:05 pm

  Grupi thotë:Dhe filluan te konvertoheshin njerzit me rradhe…deri nje dite…kur nje perandor Romak me origjine Shqiptare…per aresye politike dhe ekonomike (se per ato aresye bejme cod gje ne Shqiptaret…nuk na rruhet shume per fe)…duke pare se kta krishteret po beheshin me pushtet dhe me fuqi…vendosi ti bente aleat te vetes duke u ber dhe vet i Krishter…Ishte shqipo i zgjuar Konstandini.
  ————————–
  Grupi mirë, mirë po këtu ia ke futur kot, plako! Nga na e nxorre Konstantinin shqiptar, ti? Vetëm se ka lindur në Nish? Po Nishi në atë kohë nuk ka qenë një qytet ilir, ka qenë një qytet kozmopolit ku kanë dominuar romakët (latinfolësit). Plus faktit që në kohën kur ka lindur/jetuar Konstantini ka pasur dyndje të popujve barbarë, sidomos gotëve & co, në Nish e rrethinë. Që Konstantini mund të ketë qenë me origjinë ilire (parashqiptare) është një supozim që është hedhur në qarkullim nga disa historianë. Këtë supozim apo hamendje të historianëve shumë shqiptarë sot e kanë marrur për një fakt të mirëqenë. Por, në mungesë të evidencës apo fakteve bindëse mbetet vetëm një hamendje, asgjë më shumë.

 88. zzzz thotë:

  6 August 2007 @ 10:06 pm

  INA thotë:Me mire nga brinja e majte (ana e zemres) e Adamit (hundemadh) se sa nga majmuni (hundevogel).
  ————————
  Ina nuk është vetëm ajo se Eva/Ava është krijuar nga brinja e Adamit, por sipas biblës/kuranit edhe vetë njeriu (Adami/Ademi) është krijuar nga balta. Cila të duket ty më e besueshme që njeriu të krijohet nga balta apo nga majmuni?

 89. lule thotë:

  6 August 2007 @ 10:52 pm

  Bravo grupo, dukesh qe ke qene i mire me mesime. Keto gjera i kupton mjafton te lexosh dhe ta vesh trurin ne perdorim. Me kenaqe me argumentet shume me llogjike dhe qe jane ne fund te fundit te verteta.
  Me pelqejne shume njerezit me llogjike te forte :-)
  Vazhdo si e ke nisur se do behesh ndonje gje ti, e ndiej une….

 90. Grupi thotë:

  6 August 2007 @ 10:58 pm

  Ore te uruar, nuk ka kuptim t’u llogaritet probabiliteti ngjarjeve qe kane ndodhur. Ngjarja qe ka ndodhur e ka probabilitetin 1.

  ———–

  Mos ju fut probabilitetit…se na fap telashe me zotrulsin…do dali pastaj e te thote qe s’ka fakte per probabilitetin…

  ————-

  Zonja Ina…ne po mundohemi tju ngreme me larte se c’ju ngre feja…per fene femrat jane vetem objekte riprodhimi dhe per servisin e burrave. Ajo shprehja qe the ti me gersheren…te ve ne te njejtin rapor me burrin…te barabarte…Po leri shprehjet e popullit Shqiptar…populli Shqiptar ka qen gjithnje me i hapur ne kte drejtim…kishim Shote Galicen me pantallona e me pushke neper male…ne nje kohe kur edhe ne Evrope femrat s’kishin asnje te drejte. Kishim Teuten mbreteresh ne nje kohe kur ne boten antike femrat s’figuronin fare. Populli Shqiptar u be si ne 14 vjec dhender…kur ju fut feja ne palce…feja e beri ashtu.

  Do me falesh Edrus…po mbase une e tejkalova “pak” dhe e thash “disi” fapur…qe s’ka Zot. Gabimi im ;)

 91. edrus thotë:

  6 August 2007 @ 11:13 pm

  Grupi, për shumë nga ata që kanë jetuar si unë, është e pamundur që pasi të kesh jetuar në mes myslymanësh e katolikësh, në mes komunistësh e të persekutuarve, në socializëm dhe kapitalizëm… në diktaturë(ën e proletariatit) dhe demokracitë perëndimore, që të mos kesh fituar imunitet ndaj atyre që pretendojnë se janë më lart se tjetri.
  Për mua kusht i nevojshëm dhe i domosdoshëm për të jetuar në demokraci dhe vëllazëri me të gjithë, është respekti ndaj tjetrit, respekti ndaj besimit të tij(qoftë fetar politik ose pse jo dhe sportiv).
  Nganjëherë më thonë komunist, vetëm sepse unë mendoj se panorama politike s’mund të jetë e kompletuar pa u përfaqësuar nga të gjitha forcat politike… më quajnë të pafe… sepse përpiqem që t’ju them se argumentet e tyre kundër shkencës s’janë ato që të tjerët ju kanë thënë që të thonë… nejse, vijmë këtu për të shkëmbyer dy llafe ndër shokë dhe miq.
  Natën e mirë të gjithëve.

 92. INA thotë:

  6 August 2007 @ 11:19 pm

  Grupi!
  E para, ajo e gersheres nuk eshte nga populli shqiptar; e dyta, une nuk jam besimtare ta thashe dhe me pare, thjesht lexoj, dhe interpretimet i bej si dua une, jo sic i interpretojne fetaret fanatike.
  Gruaja eshte krijuar nga brinja e burrit qe t’i sherbeje atij? Jo, per mua eshte krijuar nga brinja e burrit qe ai ta doje e ta respektoje si te barabarte (po tani t’i leme keto, se dolem nga tema dhe do na nxehen administratoret).

 93. zotrules thotë:

  6 August 2007 @ 11:21 pm

  @ grupi: “Mos ju fut probabilitetit…se na fap telashe me zotrulsin…do dali pastaj e te thote qe s’ka fakte per probabilitetin…”
  ore djale… pike se pari: zotrules;
  pike se dyti, ti nuk me njeh aq sa duhet, se zotrulesi mendon qe per 99,99% te rasteve ne univers probabiliteti eshte thjesht 50%.
  Puna eshte se une nuk kam durim ta filloj nga zeroja me ty.
  Hyrje ne biologji,
  hyrje ne biokimi,
  hyrje ne gjenetike,
  hyrje ne termodinamike;
  hyrje ne fizike kuantike; etj etj etj …
  Nuk kam durim.
  Ti ke deshire te hahesh kot, po ika une do hahesh me leckat e tua, ose me ata harunjahjate e kur’anit.
  Puna eshte se ti nuk do te zbulosh gje, pavaresisht se di aq sa di; megjithate je i gatshem te injorosh gjithshka. Pra, nuk ka kuptim.
  Nga evolucioni na kalon tek feja, nuk te rri zarzalina rehatl kujton se evolucionin do ta mbrosh dot me kunderteza te injorances fetare-mesjetare.
  Kur diskutimi te behet serioz, atehere do marr pjese; deri ne ate kohe,
  Stupidikti i gjadhtembedhjete le te jape shpjegimet e veta per fjalet qe ka thene… hodhi budallai nje gur ne uje dhe u mblodhem ne 100 te mençurit per ta nxjerre!…

 94. Grupi thotë:

  6 August 2007 @ 11:46 pm

  hodhi budallai nje gur ne uje dhe u mblodhem ne 100 te mençurit per ta nxjerre!…

  ————-

  Budallai qe ta marr vesh une…je ti…apo Papa?? Ne asnjerin rast nuk do ta pranoja…

  Ke te drejte Edurs…po te thuash mendimin tend qe s’ka zot nuk do te thote te mos jesh tolerant dhe te respektosh ata qe besojne tek zoti. Ashtu sic me thone ata qe ka zot…dhe une do ti them qe s’ka. S’eshte mungese respekti apo tolerance…

 95. Admirim thotë:

  7 August 2007 @ 4:15 am

  zzzz tha:
  Ina nuk është vetëm ajo se Eva/Ava është krijuar nga brinja e Adamit, por sipas biblës/kuranit edhe vetë njeriu (Adami/Ademi) është krijuar nga balta. Cila të duket ty më e besueshme që njeriu të krijohet nga balta apo nga majmuni?

  Rastesia nuk mund te shpjegoje kompleksitetin e jetes. Te dhenat fosile mohojne ekzistencen e formave tranzitore te qenieve dhe kjo e ben te pamundshem krijimin/evoluimin e njeriut nga majmuni. Poashtu, shumica e elementeve qe gjendet ne dhe(balte) gjenden edhe ne trupin e njeriut: 95 % karbon, oksigjen, hidrogjen, azot, fosfor, sulfur, te preferoj te lexosh ketu: http://www.harunyahya.com/miracles_of_the_quran_p1_08.php ne nentitullin Creation from Clay.

 96. Amerikani thotë:

  7 August 2007 @ 4:22 am

  Endrus!

  Ha pyke ti apo mos je nga lufi i Pukes e nuk merr vesh. Une flas per tjeter gje dhe ti flet per tjeter gje. Ke bere ndonje klase mbi mendimin kritik ti apo grin sallate kot. Une besoj se Zoti eshte unik dhe askush dhe asgje nuk eshte si Ai. Kush ka thene qe Zoti e ka krijuar njeriun perfekt, sikur te ishte ashtu atehere nuk do te kishim kushtin per nevojen ndaj Tij.
  Shiko kush nuk beson tek Zoti per mendimin tim nuk eshte njeri sepse Zoti e ka krijuar njeri, ndersa njeriu e konsideron veten kafshe te evoluar. Megjithate, une mendoj se ateizmi eshte krijuar vete per shkak qe elita politike te mos kete pergjegjesi morale por te genjeje dhe te beje cfare te mundet. Lexoje nje shkrim te Aleksander Solzhenicit, nobelistit, pastaj flasim. Megjithate, ti kur ke lindur ke lindur besimtare por prinderit e tu dhe rrethi familjar te kane bere ateist. Ende s’me eshte pergjigjur kush pyetjes a ka ndonje formule qe na tregon se asgjeja evuloi tek gjeja? Perderisa universi zgjerohet do ta kete patur nje fillim kush ishte shkaku? Nese ju do te gjindeshit para nje pallati te madh dhe te ndertuar bukur. cfare do te thonit Me siguri qe e ka bere dikush sepse nese thua se evuloi nga je cope gruri e u be cope muri dhe pastaj u be e be, sepse do te te qujne budalla. Tani kush e krijoi kete univers kaq madheshtore? Kush ishte shkaku? Vrite mendjen burre se ata ne Luf te Pukes ashtu jane te pagllendur qe nga sistemi komunist, kur i beri gjilperen e budallallekut.

  Tung e fund

 97. Grupi thotë:

  7 August 2007 @ 4:59 am

  Rastesia nuk mund te shpjegoje kompleksitetin e jetes.

  ——-
  Pse?

  ———————
  Te dhenat fosile mohojne ekzistencen e formave tranzitore te qenieve dhe kjo e ben te pamundshem krijimin/evoluimin e njeriut nga majmuni.

  —–
  Po ja se une te dhash nje rast konkret…s’ke as pse te shkosh tek fosilet. Salamandren e shepllave…BATKTERET (sepse atje dallohet me shpejte). Hajd tani leri budalleqet dhe na shpjego evulucionin e baktereve…

  ———————–
  Poashtu, shumica e elementeve qe gjendet ne dhe(balte) gjenden edhe ne trupin e njeriut: 95 % karbon, oksigjen, hidrogjen, azot, fosfor, sulfur,
  ——–

  Po…dhe si na krijoj zoti nga balta? Na poqi ne furre??

  ————————-
  Kush ka thene qe Zoti e ka krijuar njeriun perfekt,
  ——–

  Une thash…pse s’na krijoj perfekt? pse s’na beri te gjithe Supermen?? Atehere s’ka ber nedonje pune te mire qe na beri kshu si na beri…

  ——————————
  Shiko kush nuk beson tek Zoti per mendimin tim nuk eshte njeri
  —–

  He mo Edurs..ti thua “ki toleranc dhe respekt”…kta te tjeret te thone qe s’je as njeri. Problemi i tolerances nuk eshte per ateistet…eshte feja qe ne thelbin e saj…eshte pa tolerance.

  ———————————-
  Megjithate, une mendoj se ateizmi eshte krijuar vete per shkak qe elita politike te mos kete pergjegjesi morale por te genjeje dhe te beje cfare te mundet. Lexoje nje shkrim te Aleksander Solzhenicit, nobelistit, pastaj flasim.
  ———-

  I zgjuar ai Stalini…edhe ateizmin e paska shpikur.

  ————————————
  Megjithate, ti kur ke lindur ke lindur besimtare por prinderit e tu dhe rrethi familjar te kane bere ateist.
  ——-

  LOL…po ku e di ti qe je lindur besimtar? Mban mend ti se c’mendoje kur ishe 3 muajsh??
  ——————————–
  Ende s’me eshte pergjigjur kush pyetjes a ka ndonje formule qe na tregon se asgjeja evuloi tek gjeja?
  ——–

  Po nuk te eshte pergjigjur njeri se puetjen e ka si te cuditshme…Do nje “formule”?? Te thash me siper…shkencetaret kan krijuar DNA ne laburator…DNA qe riprodhohet…pra kan krijuar jeten…nga hici

  ———————————
  Nese ju do te gjindeshit para nje pallati te madh dhe te ndertuar bukur. cfare do te thonit Me siguri qe e ka bere dikush sepse nese thua se evuloi nga je cope gruri e u be cope muri dhe pastaj u be e be, sepse do te te qujne budalla.
  ——–

  :)…

  ———————————-
  Tani kush e krijoi kete univers kaq madheshtore?

  —–

  UNE!! Hajd me verteto ti mua…qe s’e krijova une. Une bashk me Ganeshin… http://www.ganeshexhibit.eu/GaneshD1.JPG

  Thuaj qe jo po te duash…

 98. edrus thotë:

  7 August 2007 @ 5:12 am

  Amerikani thotë:

  7 Gusht 2007 @ 4:22 am

  Ha pyke ti apo mos je nga lufi i Pukes e nuk merr vesh. Kush ka thene qe Zoti e ka krijuar njeriun perfekt.
  ________
  ———-
  Dhe vetëm fillimi i komentit tënd, më sjell ndërmënd një fjalë që thotë:Kur s’di se si të përgjigjet… fillon nga fyerjet (dhe jo se jam ndjerë i fyer nga një amerikan… Zoti të faltë, sepse s’e di se ç’bën e thua)

  AMERIKAN, këtej nga Lufi, kur flasim e dimë se ku e kemi lexuar(ndoshta ti, më shumë se të lexosh Darvinin, të duhet të lexosh Biblën

  355 « Dio creò l’uomo a sua immagine; a immagine di Dio lo creò; maschio e femmina li creò » (Gn 1,27). L’uomo, nella creazione, occupa un posto unico: egli è « a immagine di Dio »

  God created man in the image of himself, in the image of God he created him, male and female he created them”. (Gn 1,26-27)
  _________
  ————
  Pastaj Ti vazhdon:Ende s’me eshte pergjigjur kush pyetjes a ka ndonje formule qe na tregon se asgjeja evuloi tek gjeja? Perderisa universi zgjerohet do ta kete patur nje fillim kush ishte shkaku?
  __________
  I dashur, më parë se të shkosh dhe të lexosh Solzhenicin, tek ai kuadrati që ke në kompiuter(atje afër ku është shkruajtur fjala ‘Search’), provo të shkruash: BIG BANG…. jam i sigurtë se përveç orës së Londrës, do të gjesh edhe citime të tjera

 99. Grupi thotë:

  7 August 2007 @ 5:57 am

  Pak komedi…ta lehtesojme temen:

  http://yoism.reality-movement.org/images/PeriodicTableIsJustATheory.JPG

  http://yoism.reality-movement.org/media/FamilyGuyBigBang-340.wmv

  http://yoism.reality-movement.org/media/SimpsonEvolution-Small.wmv

  Dhe me qesharakja nga te gjitha…The Church of the Flying Spaghetti Monster
  http://www.venganza.org/

 100. Admirim thotë:

  7 August 2007 @ 9:17 am

  Rastesia nuk mund te shpjegoje kompleksitetin e jetes.

  ——-
  Pse?

  Sepse dizajni, qellimi, projektimi kurre nuk mund te jete produkt i rastesise.


  Hajd tani leri budalleqet dhe na shpjego evulucionin e baktereve…

  Kur nuk po te konvenon, kur po mbetesh krejt pa tekst e pa fjale, atehere po me akuzon per budallalleqe. Te kujtohet ky komenti im:
  http://www.peshkupauje.com/papa-benedikt-pranon-faktet-qe-mbeshtesin-evolucionin/2007/08/04/#comment-131978
  asnje pergjigje e vetme nuk erdhi nga ti…

  mire, te kalojme tek mitet e gjora te Darwinizmit rreth baketerieve. Nje njeri apo nje qenie e caktuar mund te jete gjenetikisht me shume apo me pak rezistente ndaj antibiotikeve. Nje e.coli qe eshte me rezistente mbetet e.coli dhe kurre nuk eshte shnderruar dhe nuk shnderrohet ne nje organizem tjeter!
  Psh ke nje popullacioneve prej 100 baktereve, prej tyre vetem 3 u rezistojne antibiotikeve (sepse jane te krijuara ne ate strukture organike), keto 3 baktere pastaj shumohen dhe te gjitha bakteret ne ate popullacion trashegojne cilesine e rezistimit. Cka u be, a u shnderruan ne majmune, derra, njerez?! Jo , vetem trasheguan cilesite e paraardhesve te tyre.

 101. Amerikani thotë:

  7 August 2007 @ 9:20 am

  Kush te tha se jam i krishtere? Pse amerikanet vetem te krishtere jane? Lidhi nje sy statistikave dhe shiko se cila fe eshte me ne rritje ne Amerike dhe aty do me gjejsh. Nuk desha te thyeja por vetem te te sillja ne vete se ende nuk je i vetdijsuar. Solzecin e kam perkthyer une ne shqip dhe jo nga Google or lum miku. Pastaj mire qe e permende Big Bengun, kush ishte shkaku? Do me pergjigjesh fjaleve qe te shkruaj apo do lozim cic mic.

 102. Amerikani thotë:

  7 August 2007 @ 9:29 am

  O Grupi!

  Une s’te thashe se nuk je njeri, ti thua se nuk je njeri, Darvini dhe klasa e docenteve evolucionist thone ashtu, ata e pohojne se njeriun eshte nje majmun i civilizuar. Pse te vjen keq ty? Ju ateistet jeni te edukuar e tolerant, ej sikur te ishte ashtu nuk do ta kishit bere Shqiperine ashtu nje terital, vendin me ateist dhe me jo tolerant ne bote. Lexo pak Sam Harris apo Richard Dawkinsin pastaj na permend tolerance. Ato qe ke shkruar ti jane thjeshte kunder fjale, me mire lozim ping pong se aty ndoshta mund te fitoni. Prape nuk je pergjigjur fjaleve te mia. Do pergjigjeni ju apo do te llapni kot.

  Bye, dhe nuk po ju shaj

 103. Amerikani thotë:

  7 August 2007 @ 9:38 am

  Edhe dicka se harrova grupi. Me trego ku e ke lexuar kete sepse qe ne do behem ateist. Por je ende ne etapat e para te biologjise. Shko meso fotosintezen pastaj hajde bej debat mbi ADN.

  pra kan krijuar jeten…nga hici

  Po shkenca nuk di as kush eshte hici, nejse se e kam thene edhe me siper ky debat eshte debat qiliminjsh. Nuk ja vlen me te hyne ne debat dhe une po e mbyll ketu se eshte e kot.

 104. deni thotë:

  7 August 2007 @ 11:53 am

  o grupo ketu ja ke fut kot vlla, “jeten nga hici??????”
  Me duket se debati merr kot nga vete fakti se nuk dihet sakte ose shumicen e rasteve nuk KUPTOHET sakte definicioni i evoluimit, dhe pastaj fillojne argumentimet calamane.

 105. adriatik thotë:

  7 August 2007 @ 12:55 pm

  Ajo puna e probabilitetit 50% me 50% qe permend zotrulesi me duket se u jep nje pergjigje pak a shume te arsyeshme shume pyetjeve qe behen ne blog per kete teme. zotrules, e lexova postimin tuaj lidhur me kembnguljen per te qendruar vetem tek diskutimi i konceptit evolucion, por ne te vertet ne ndajme qendrime krejt te ndryshme per besueshmerine e ketij koncepti. Duke besuar se metri yne dhe i shumices se peshkatareve per konceptin “EVOLUCION” eshte i njejte, une kam mendimin qe rrjedh prej observimit te shume fakteve ne jeten organike dhe ineorganike qe Evolucionin ta besoj. Natyrisht qe fakte mund te sjell por kam frike se aty ngaterrohet metri i secilit per fjalen “Evolucion” qe per mendimin tim nuk mund te diskutohet i vecuar nga koncepti “KREACION”.

 106. System32dll thotë:

  7 August 2007 @ 3:46 pm

  Akoma me kete teme ju? Sa nuk ju mbushet mendja more njerez…

 107. mali thotë:

  7 August 2007 @ 4:15 pm

  Fakti (aspak i vetmi) mbi egzistencen e Zotit eshte vet debati rreth ceshtjes.

  Nuk ka ateist te sinqerte apo te vertete qe te pyesi rreth egzistences se Zotit, sepse nuk e njeh si koncept, mendim, ide cfaredo qofte.

  Sic nuk ka besimtar te sinqerte apo te vertete te pyesi rreth egzistences se Tij sepse eshte shume i bindur ne te.

  Pergjigjet e pyetjeve rreth Zotit nuk nisen nga te vertetat e padiskutueshme fetare. Ato jane per besimtaret, te cilet nuk kane dyshime ne to.
  Pergjigjet per ata te cilet nuk besojne nisen nga dilemat e tyre apo cfaredo pyetje rreth ceshtjeve konkrete dhe jo konkrete, te dukshme apo jo, shpirterore apo te prekshme prej shqisave.

  Debati nuk duhet te kanalizohet ne ironi apo zhvleresim.

  ” emigrant thotë:

  5 Gusht 2007 @ 8:58 pm

  feja ka ekzistuar qe kur njeriu ekzistoi….

  Ne kuptimin perkufizues te fese si koleksion i besimeve qe kane te bejne me origjinen e njeriut dhe te gjithesise them qe kjo eshte e drejte; por eshte po aq e drejte sa per cdo opinion tjeter qe nje mendje njerezore eshte e afte te prodhoje.

  Vetem se kjo nuk e ben automatikisht versionin / shpjegimin e fese te drejte / vertete. Eshte ceshtje perkufizimesh ne rradhe te pare. Cfare po quajme Zot, krijues, demiurg?

  Pikerisht, egzistojne perkufizime shume te qarta dhe te pandryshueshme rreth Zotit, egzistences se Tij, atributeve, por nuk mund te kenaqin pyetjet fillestare rreth Tij. Pergjigja e tyre mbetet teresisht ne dore te arsyes.
  Pra thene ndryshe, pranimi i fese eshte ne dore te arsyes, llogjikes, mendjes ne pergjithesi.

  Ata te cilet besojne kane nje avantazh te madh karshi atyre te cilet nuk besojne, per te vetmin fakt se per ta mosbesimi apo ateizmi eshte rruge e njohur.

  Pergjigja pyetjeve rreth egzistences se Zotit eshte disi e terthote, ne kuptimin qe, “nuk mund te thuash cili eshte perkufizimi” dhe me vone te vleresosh eshte i pranueshem apo jo. Sekreti i besimit qendron pikerisht ne kete pike, ne besimin e te pa-prekshmes, te fshehtes.

  Bindja ime personale eshte se besimi eshte i lindur me njeriun dhe mund te manifestohet ne shume forma dhe menyra, por ama i lindur. C’ka eshte me e rendesishme eshte se njeriu eshte i krijuar prej Zotit i cili i ka zgjedhur besimin po te njejtes krijese. Te dyja origjinojne prej Zotit dhe nuk jane te huaja per njera tjetren. Ato inkorporohen dhe nderlidhen ne menyre te natyrshme dhe te pa-shqueshme me njera-tjetren.

 108. System32dll thotë:

  7 August 2007 @ 4:29 pm

  Mali shkrim shume i bukur. E kuptoj nga menyra sesi shkruan qe je mysliman sepse vetem ne myslimanet flasim ne kete lloj menyre. Selam Alejkum.

 109. emigrant thotë:

  7 August 2007 @ 4:52 pm

  Ngjarjet dikotomike (me vetem 2 rezulate te mundshme: PO / JO) trajtohen si ndryshore me shperndarje Bernoulli. Eshte shume interesant fakti se per nga perkufizimi i probabilitetit, te marra ne vecanti, ato plotesdojne kushtin 50% me 50%. Por shuma e tyre perkon me nje variabel binomial (qe zgjidhet me regresionin logjistik). Dhe pritshmeria e binomialeve shkon nga 0 ne 1.

  Sidoqofte, probabiliteti eshte nje fiksion, nje “state of mind” apo nje shkalle besimi nga 0 - e pamundur, ne 1 - e sigurte. Nuk ka ne kete rast nje rezultat, te themi 0.7. Pra per c’diskutohet, eshte vetem besimi jone, jo realiteti, te cilin ne mbase s’kemi per ta kapur ndonjehere - tek e fundit aftesite e mendjes sone jane te kufizuara dhe vete truri yne ka nje numer finit neuronesh….

 110. Admirim thotë:

  7 August 2007 @ 6:05 pm

  I ftoj te gjithe ata qe e dhane kontributin e tyre ne kete debat per te demistifikuar genjeshtrat e Darwinizmit te me kontaktojne per menyrat e bashkepunimit te metutjeshem. E-mail adresen time mund ta shihni duke klikuar ketu:

  http://bp1.blogger.com/_qMDjbFNQNTA/RbB8hHAzd5I/AAAAAAAAAAM/vOJ91FyWmqg/s320/mail.png

  Paqe,

 111. Admirim thotë:

  7 August 2007 @ 6:06 pm

  Ose te vizitojne blogun tim http://admirim.blogspot.com

 112. Grupi thotë:

  7 August 2007 @ 6:51 pm

  Pastaj mire qe e permende Big Bengun, kush ishte shkaku?
  —–

  Po te shikosh at videosn qe solla…tregon aresyen e Big Bangut…e leshoj nje prodhe te forte Zoti…dhe puff…doli universi.

  ————————-
  Une s’te thashe se nuk je njeri, ti thua se nuk je njeri, Darvini dhe klasa e docenteve evolucionist thone ashtu, ata e pohojne se njeriun eshte nje majmun i civilizuar. Pse te vjen keq ty?

  —–
  Jo aspak s’me vjen keq. Majmuna jemi te gjithe…prandaj s’ka pse te me vije keq mua qe jam majmun. Eshte vetem niveli i civilizimit qe ndryshon…per ca eshte me teper…per ca me pak.

  ————————-
  Lexo pak Sam Harris apo Richard Dawkinsin pastaj na permend tolerance.
  ——–

  E kam lexuar Dawkins. Po ti e ke lexuar…apo hiqesh sikur e ke lexuar? Lexoje mire…Me mire lexo Darwinin njehere dhe pastaj fol…

  Edhe Biblen e kam lexuar…prandaj i kam lexuar te gjitha argumentet nga te gjitha palet. Bible ishte shume argetuese…si liber per kalamaj…por jo me teper.
  —————————-
  Prape nuk je pergjigjur fjaleve te mia. Do pergjigjeni ju apo do te llapni kot.
  ——-

  Cilat ishin pyetjet e tua dhe nje here…se u ngaterruam ca si shume. Mi shkruaj dhe nje here nje nga nje…mos ki merak se do tju pergjigjem.
  —————————–

  Edhe dicka se harrova grupi. Me trego ku e ke lexuar kete sepse qe ne do behem ateist. Por je ende ne etapat e para te biologjise. Shko meso fotosintezen pastaj hajde bej debat mbi ADN.

  pra kan krijuar jeten…nga hici
  ———

  Po ta thash ku e lexova…te solla dhe linkun e artikullit (faktikisht e kam mesuar qe para 5 vitesh ne klas te biologjise)

  Nuk e di une c’far quan “jete” ti dhe c’far do nga jeta…por kur merr disa molekula…i vendos ne ate rregull si ADN-ja ekzistuse…dhe arrin nje perfundim te ngjashem…nje grupim molekulash “organike” qe riprodhohet vet…atehere ke krijuar jet…ajo eshte berthama themelore e jetes…apo jo? Riprodhimi.

  Argumenti qe sjell feja…se perderisa nje pallat ndertohet nga njeriu…atehere po ashtu edhe universi dhe jeta krijohet nga “dikush”…eshte pak i cuditshem…se une nuk di per ndonje lloj pallati qe riprodhohet vet. ;) Vetem ne Shqiperi mbase i dalin ca shtesa pallateve…po edhe atje nuk riprodhohen.

  Feja duket qarte se eshte ne mbrojtje…ose me mire ne terheqje. Vet fakti se kur diskutojne flasin per nje “krijues”…dhe s’guzojne as te permendin emrin se kush mund te jet ky “krijuesi”…tregon sa shume eshte terhqur feja para shkences. Ne 2-3 gjenerata…sic thash…ne boten e avancuar s’do mbete me fe pervec atyre kishave te bukura qe do behen muze.

  Po mire…ja te pranojme se ka nje “krijues”…nje murator…qe ka ndertuar universin dhe jeten ashtu si dhe pallatin. KUSH tha qe ky eshte Jeohva e Krishterve/Cifutve/Myslymanve?? Pse nuk eshte Plaku i Vitit te Ri? Pse nuk eshte Ganeshi i Indise? Pse nuk eshte Flying Spaghetti Monster (qe ta solla nje link per ate)?? …ose me mire…pse s’jam UNE ai “krijuesi”?? Ke vertetim ti qe s’jam une??…ose qe s’je TI?

  Vetem ky fakt tregon terheqjen e thelle te fese…Po te ishin fetar te vertet…te bindur…do dilnin hapur e do thoshin “Jehova e ka krijuar sic thot ne Bible/Kuran…e pik puna!”…dhe jo me kte menyre qe “ka nje krijues, qe ne e quajm zot, te tjeret e quajn dicka tjeter, dhe ky krijuesi e krijoj universin dhe jeten ne nje menyre qe ne nuk e kuptojme dot…dhe pershkrimi i Bibles dhe Kuranit eshte vetem nje metafor per ate krijim”. Krahaso kte qendrim te fese sot…me qendrimin e fese para 100 apo 200 viteve. Ka ren shume mbrapa…njecik nga njecik do behet si kisha unitariane ne Amerik…pra..pa asnje fe. Dhe ky eshte hapi i pare i kishes katolike ne ate drejtim…se s’ka nga te shkoj ndryshe. Te behet me ekstremiste…i hikin njerzit. Te mbaj ate qendrim qe ka mbajtur deri tani…i hikin njerzit. Vetem duke u liberalizuar ne masa ekstreme…mund te shpresoj te mbaj ndonje besimtar me vete.

  ———————————–
  Bindja ime personale eshte se besimi eshte i lindur me njeriun dhe mund te manifestohet ne shume forma dhe menyra, por ama i lindur.
  ——

  Ashtu? Po ja te bejm nje eksperiment. Te marrim nje foshnje te sapolindur…dhe ta hedhim ne kafazin e ujqerve. Mbase per fat…uqjit nuk do ta hane…por do ta rrisin foshnjen si te tyren. Nuk do ket asnje kontakt me njerez te tjere. Kur mbush 18 vjec femija…ta nxjerim nga kafazi…e ti nxjerim perpara nje bibel, apo nje kuran, apo nje foto te Krishtit me Muhamedin. C’do ndodhi?? ;)
  http://en.wikipedia.org/wiki/Feral_child
  http://en.wikipedia.org/wiki/Amala_and_Kamala

 113. Idris thotë:

  7 August 2007 @ 7:12 pm

  Do lexoje veprat e mao Ce dunit.

 114. Idris thotë:

  7 August 2007 @ 7:13 pm

  Ka mundesi edhe “Raport Akademise”…

 115. DORIANI thotë:

  7 August 2007 @ 7:51 pm

  ME BERI PERSHTYPJE QE PER TEMA KAQ MADHORE KA NJEREZ QE FLASIN ME KAQ SHUME PAPERGJEGJESI DHE BINDJE SIC ESHTE “GRUPI”

 116. Grupi thotë:

  7 August 2007 @ 8:09 pm

  Pra pergjegjsia per ty eshte…pranimi i fese…ndersa jopranimi eshte “papergjegjsi”??

 117. Beli thotë:

  7 August 2007 @ 8:21 pm

  I lexova krejt shkrimet dhe mu duk here-here se jam ne forum te priftave dhe te hoxhallareve …se disa jane me fetar se disa njerez qe kane si menyre jetese (dhe jetojne/nxjerrin jetesen mire) te mirren ne nje menyre apo tjeter me fene.
  Ka shume fakte qe u thane me siper shume te shtremberuara, me dije apo pa dije. Nje duhet kthyer pergjigje: se ne toke jane rreth 4.5 deri 5 milion specie, dhe njerezimi nuk ka munde ti emeroje as 2 milion prej ketyre te diturave. Pse nuk na thote ndonje fetar i zjarrte se sa milion specie jane te pa zbuluara???? jeta ne toke ka filluar rreth 500000 vjet me pare, dhe toka eshte rreth 4.5 milion vjecare. Nga 34-36 bibla qe kane qene asnje as qe nuk ia kane afruar ketyre shifrave!!! se e bejne token te vjeter rreth 6000-1000 vjet …mas kohes qe zezaku ka filluar te perdore shtizen. gati te njejten kohe me piramidat.
  Nqs doni te zgjeroheni ne tema te tjera me fene Channel Four ketu ne angli ka transmetuar ‘ROOT OF ALL EVIL?’ ose lexoni Richard Dawkins’ THE GOD DELUSION
  Dhe papa me prifterinjte e dine se nuk eshte me shekulli i trete, po 21′te.
  Dhe per evolution of species ka me mijera essays dhe libra qe e pranojne, ne keta ka dhe shume prifterinje
  Kur ska cti beje shkenca nje atomi ..cdo ti beje feja? Dhe per gjerat fizike qe u krijuan fillimisht pritet te behet nje eksperiment nentoke ne zvicer qe do i jape pergjigje se shpejti
  Po te dilte nje shkencetar i vitit 2200 ne shekullin e trete dhe te bente njerez dhe kafshe nga nje sasi e vogel of DNA do e benin hero, prift apo zot ate????

 118. Arbeni thotë:

  7 August 2007 @ 8:51 pm

  Problemi i egzistences se Zotit eshte nje problem i komplikuar te cilit nuk mund t’i jepet nje pergjigje e thjeshte “po” apo “jo”. Po ashtu edhe perfundimet shkencore, te cilat i nenshtrohen gjetjeve te reja dhe revizionim te perfundimeve te vjetra. Ne anen e filozofike se fese, argumenti eshte me kompleks dhe me bindes se retorika e prifterinjve dhe hoxhallareve ordinere.
  Nuk eshte vetem filozofia e fese qe has veshtiresi dhe nuk mund t’i pergjigjet sakte dhe ne menyre te argumentuar, premises “first cause” (shkaku i filliimit te fillimit). Filozofia e shkences has veshtiresi gjithashtu perfshire ketu edhe filozofine e evolucionit apo te astro-fizikes. Cfare ndodhi me perpara Big-Bangut? Perse Universi po zmadhohet? Universi po zmadhohet, por a nuk thame se ai eshte i pafund? Universi po zmadhohet, po ku? N.q.s tani po zmadhohet a nuk do te thote qe pati nje fillim e do te kete nje fund?
  Te mberthyer nga keto pyetje shkencetaret qe nuk jane besimtare te devotshem te Zotit, jane me se shumti agnosticiste se sa ateiste. Qe nga Aristoteli, Galileo, Darvini, Njutoni, Anjshtanji, shkencetaret e shquar jane me se shumti theiste me nuanca agnostike. E kush nga shkencetaret nuk eshte agnosticist “dyshues”.
  Prandaj fillimi i pranimit te fillimit te diskutimit mbe faktet e evolucionit nuk do te thote aspak se besimi tek Zoti eshte lekundur. Papa Benedikti, ashtu si Papa Gjon Pali II, eshte studente i devotshem i filozofise dhe vazhdues te denje vecanerisht Shen Thomasit te Akuinit, i cili megjithese kishte pikpamje i ndryshme me filozofet arabo-islamike te kohes mbajti per nje kohe te gjate nje debat shume te vlefshem filozofike me ta.
  Nen kete drite duhen pare, shkrimet filozofike te Papa Gjon Palit II, si edhe vizitat e Tij ne vende ku ishin ne pushtet njerez qe mendonin dhe vepronin ne kundershtim cfare Kisha besonte e propagandonte.
  Ne kete drite duhen pare edhe dialogu filozofik qe Papa Benedikt kerkon te vendose me besime, filozofi, dhe rajone te cilat jane pertej domeneve tradicionale te Kishes Katolike.
  Filozofia e fese ka shume pyetje per te shpjeguar. Po ashtu si edhe shkenca. Logjizmit pozitivist shkencor i ka kaluar koha. Po ashtu edhe besimit hermetik qe besonte se te gjitha pergjigjet ishin ne Bibel apo ne Kuran. Duke pare te gjitha keto deshira e Papa Benediktit per te hapur nje debat filozofik dhe pranimi i fakteve te ardhura nga disiplina te tjera extra religjioze eshte nje reformim ne drejtimin e duhur, te Kishes Katolike dhe besimit fetar.

 119. Grupi thotë:

  7 August 2007 @ 9:37 pm

  jeta ne toke ka filluar rreth 500000 vjet me pare, dhe toka eshte rreth 4.5 milion vjecare.

  ————

  Nje korigjim te vogel…bota eshte 4.5 miljard vjecare…dhe jeta mendohet te ket filluar gati 2.7 miljard vjet perpara.

 120. Qafir Arnaut thotë:

  7 August 2007 @ 9:58 pm

  Pse amerikanet vetem te krishtere jane? Lidhi nje sy statistikave dhe shiko se cila fe eshte me ne rritje ne Amerike dhe aty do me gjejsh

  Amerikanet jane Arabia Saudite e Perendimit. E ti qenke Arabi Saudit i Arabise Saudite. Qenke ne katror fare ti plako. FYI ajo ‘feja ne rritje’ qe permend ti arrin shifra stratosferike neper burgjet e Uncle Sam-it.

  Sa per Benediktin: perpjekja per te mbetur relevant ne boten moderne tashme ka deshtuar. Keshilli i Dyte i Vatikanit e beri kete perpjekje ne vitet 50 me disa reforma interesante, me qellim te mire, por qe nuk dhane asnje rezultat. Kishat Europiane jane bosh, Kishat e kolonive jane plot me zgjebsa.

  Ky Pape eshte i mendimit qe nuk vihet karroca para kalit. Dhe keshtu do te jete deri sa ai te vdese. Amin.

 121. Grupi thotë:

  7 August 2007 @ 9:59 pm

  Cfare ndodhi me perpara Big-Bangut? Perse Universi po zmadhohet? Universi po zmadhohet, por a nuk thame se ai eshte i pafund? Universi po zmadhohet, po ku? N.q.s tani po zmadhohet a nuk do te thote qe pati nje fillim e do te kete nje fund?

  ——————-

  Eshte gabimi i fese (dhe i “filozofise”) qe mundohet ti japi pergjigje ekzakte cdo gjeje. Duhet patjeter te dihet…ku filluam, kur filluam, pse filluam, e ku do shkojme. Kto jane pyetje qe duan pergjigje…Ajo qe shkenca thote…eshte vetem ajo qe dihet DERI TANI…dhe s’ka pse te mudnohemi ti japim pergjigje absolute gjerave qe nuk mund ti kuptojme AKOMA. Kur bejm nje gje te tille…perfundojme ne teorite e 1000 viteve me pare qe thoshin se toka eshte e sheshte dhe qendra e universit.

  Feja mundohet te jap pergjigje…shkenca mundohet vetem te zbuloj pergjigje…Feja i jep pergjigjet duke u bazuar ne fantazine e njeriut…shkenca zbulon pergjigje duke u bazuar ne fakte.

  Ajo qe shkenca thote…eshte qe kto jan faktet…dhe kaq dihet DERI TANI. Mund te dalin shume teorira mbi kto fakte…po faktet nuk ndryshojne…dhe ne te ardhme do zbulojme akoma me teper fakte qe do zbardhin akoma me shume gjera per jeten dhe per universin.

  Dhe ka gjera…qe nuk kan pergjigje. Nuk ka pergjigje per “cfar ishte para big bangut”…se s’kemi shpikur ndonje metode deri tani per te zbuluar nje gje te tille. Dhe nje pergjigje per ate…s’eshte as e nevojitshme.

  Eshte feja ajo qe mundohet te japi pergjigje ekzakte per gjera qe nuk i di…sepse ajo eshte puna e fese. Shkenca nuk krahasohet me fene…shkenca nuk eshte pur tju kunderpegjigjur fese…sepse shkenca nuk e njeh fene.

  Ti mud te thuash…se perderisa shkenca eshte vetem interpretimi i fakteve…atehere cdo interpretim eshte i pranueshem. Po…eshte…po problemi qendron se ka interpetime…po ka dhe interpretime! Po te pyesesh nje kalama 5 vjec…pse eshte qelli blu…ai do te japi interpretimin e vet. Pastaj pyt nje shkencetar…pse eshte qelli blu…dhe ai te jep “interpretimin” e ti. Kush te duket ty me i vlefshem??

  Dhe feja…eshte interpretimi i nje “5 vjecari” mbi jeten dhe mbi universin. Feja eshte krijim i mendjes se njeritu mijvejcar…qe s’kuptonte dot boten…dhe shpiku nje tregim ne mendjen e tij qe te kuptonte dicka. Feja nuk bazohet ne fakte dhe ne shkence…sado qe besimtaret…ktu e kudo tjeter…mundohen ta heqin veten si “njerez te shkences”. Feja bazohet ne besim…bile feja kerkon mosbesimin e fakteve.

 122. edrus thotë:

  7 August 2007 @ 10:04 pm

  Amerikan, pse Zoti i besimeve të tjera e ka krijuar ndryshe njeriun nga si ta citoja unë?(sepse thua që s’je i krishterë), sepse ndoshta jam injorant unë, por Zoti është një për të gjithë (apo këtu do të thoje se ç’do fe ka Zotin e saj dhe se vetëm Zoti i yt ka krijuar njerëz… ata zotërat e tjerë kanë bërë… majmuna :P )

 123. INA thotë:

  7 August 2007 @ 10:39 pm

  Arben,
  Ne qofte se te kuptova mire, do te thuash qe ata qe perdorin shkencen (logjiken) edhe ata qe besojne ne Zot, arrijne ne te njejtin perfundim, megjithese ne menyra te ndryshme? Thjesht per sqarim.
  Ne qofte se po a mund te me ftillosh cili eshte perfundimi i perbashket!

  Zoti apo evolucioni? Per mua, n.q.se asnje nga keto te dyja nuk me jep nje pergjigje te plote (100%), atehere personalisht besoj ne asnje.

  Sa per besimin tek Zoti, pse drejtohen nga qielli apo ne pergjithesi lart? Ka te beje kjo me UFO-t apo dicka tjeter (se lutja drejt qiellit/lart nuk filloi me Krishtin, Mohamedin etj…)?

 124. Grupi thotë:

  7 August 2007 @ 10:49 pm

  Sa per besimin tek Zoti, pse drejtohen nga qielli apo ne pergjithesi lart? Ka te beje kjo me UFO-t apo dicka tjeter (se lutja drejt qiellit/lart nuk filloi me Krishtin, Mohamedin etj…)?

  —————-

  Po…filloj me djellin zonje!

  —————
  Per mua, n.q.se asnje nga keto te dyja nuk me jep nje pergjigje te plote (100%)

  —————

  Po 99%…e pranon?? S’ka asgje 100% ne kte bote…

 125. Arbeni thotë:

  7 August 2007 @ 10:53 pm

  Grupi thotë:

  7 Gusht 2007 @ 9:59 pm

  “Dhe feja…eshte interpretimi i nje “5 vjecari” mbi jeten dhe mbi universin. Feja eshte krijim i mendjes se njeritu mijvejcar…qe s’kuptonte dot boten…dhe shpiku nje tregim ne mendjen e tij qe te kuptonte dicka.”

  Ne rregull por mendimet dhe besimi i Aristotel, Thomas Akuinas, Dekart, Kopernik, Kepler, Paskal, Njuton, Anjshtanj, te cilet edhe ne momentet me te medha te dyshimit nuk e mohuan Zotin si “first cause,” “shkakun e fillimit te fillimit,” nuk jane produkt i nje mendje prej pese-vjecari.
  Arritja ne konkluzione universale behet vetem nga pergjigjia e pyetjeve te veshtira. Pasi bera disa pyetje pa pergjigje per Shkencen, kam disa pyetje per ata qe Besojne ne cilesite e plotfuqishme te Zotit eshte “A mund te krijoje Zoti nje gur aq te stermadh qe nuk do te mund ta ngreje?” dhe n.q.s do ta krijoje ate, duke qene i plotfuqishem,”Pse nuk mund ta ngreje?” Pyetje te tilla te veshtira dhe pothuajse te pamundura per pergjigje ka ne te dyja krahet, Besim dhe Shkence. N.q.s duam te mbeshtetim diskutimet ka evidence per cfaredolloj pergjigje ne te dyja krahet. Prandaj eshte mire qe argumenti te clirohet nga emocionet dhe te kalojme parimin se “Feja dhe besimi jane atribute te individit.” Duke pasur parasysh kete parim do te zhvillojme nje debat me cilesor ne drejtim te shpjegimit te problemit ne fjale, dhe jo te ofendimit/konvertimit te tjetrit ne Besimtar, apo Ateist.

 126. INA thotë:

  7 August 2007 @ 11:03 pm

  Grupi,
  N.q.se do te pergjigjesh, dakort. Por te lutem jo me sarkazma.
  Une shpreh mendimin tim si shpreh dhe ti tendin.
  Ideja e UFO-ve eshte nje ide tjeter, pervec asaj te diellit qe e dine te gjithe.
  Sa per 100%, mendohu mire!

 127. Grupi thotë:

  7 August 2007 @ 11:45 pm

  N.q.se do te pergjigjesh, dakort. Por te lutem jo me sarkazma.
  ———

  S’kishte asnje pike sarkazem…Drejtimi drejt qellit ka ardhur nga djelli…djelli ishte “zoti” i pare i njeriut…te tjeret jane “posers”. Edhe per 100%-shin…pa sarkazem e kisha…pse 100%% dhe nuk pranon 99%??

  ————————–
  Ne rregull por mendimet dhe besimi i Aristotel, Thomas Akuinas, Dekart, Kopernik, Kepler, Paskal, Njuton, Anjshtanj, te cilet edhe ne momentet me te medha te dyshimit nuk e mohuan Zotin si “first cause,” “shkakun e fillimit te fillimit,” nuk jane produkt i nje mendje prej pese-vjecari.

  ——-

  Prap i njerjti argument qe preka me pare…po mbase nuk e lexove postimin e mepare.

  Anjshtanji sic thash ishte edhe komunist edhe zionist dhe nuk nderronte ndonjehere rrobat. Pra…se beri Anjshtanji ashtu…te bejme dhe ne ashtu??

  Epo ja qe ne jemi me te avancuar se Aristoteli me shoke etj…dhe dime me shume se ata…dhe mund te themi me teper se ata (dhe mbaj mend qe ne ato kohera po te thuaje qe “s’ka zot” perfundoje me koke te prere…prandaj zakonisht shtonin edhe nganje fjali…”megjithate zoti e ka bere!”)

  ———————————

  Arritja ne konkluzione universale behet vetem nga pergjigjia e pyetjeve te veshtira. Pasi bera disa pyetje pa pergjigje per Shkencen, kam disa pyetje per ata qe Besojne ne cilesite e plotfuqishme te Zotit eshte “A mund te krijoje Zoti nje gur aq te stermadh qe nuk do te mund ta ngreje?” dhe n.q.s do ta krijoje ate, duke qene i plotfuqishem,”Pse nuk mund ta ngreje?”

  ———-

  Pyetje e klases se 4-et…Pse ben pyetje koti?? Kush do ti pergjigjet?? Kush ktu e ka pare ndonjehere “zotin”, i ka dhen doren dhe ka pire nje kafe me zotin?? Asnjeri…atehere pse pyet njerzit qe s’din asgje…per ate qe s’ekziston?? Per sport?

  ————————————
  Pyetje te tilla te veshtira dhe pothuajse te pamundura per pergjigje ka ne te dyja krahet, Besim dhe Shkence.

  ——–

  Jo mor jo…ka vetem neqofse dikush eshte injorant nga shkenca. Shkenca ka vetem pyetje konkrete…per te cilat ka pergjigje. E do pergjigjen e shkences per ate pyetjen e mesiperme?? JO…sepse s’ka zot. Kjo eshte pergjigja e shkences…Ja qe s’jan dhe aq te veshtira pyetjet per shkencen.

  ———————————-

  N.q.s duam te mbeshtetim diskutimet ka evidence per cfaredolloj pergjigje ne te dyja krahet.
  ——

  Por deri tani asnjeri s’me eshte pergjigjur per evidencat qe kam sjelle une qe universi u krijua nga Ganeshi, Flying Sphaghetti Monster, dhe une…Edhe une kam evidence per kte…evidence me te mira se te Bibles bile. Pse s’doni ta besoni??

  Ka “evidenca”…dhe ka evidenca…
  ————————–

  Prandaj eshte mire qe argumenti te clirohet nga emocionet dhe te kalojme parimin se “Feja dhe besimi jane atribute te individit.” Duke pasur parasysh kete parim do te zhvillojme nje debat me cilesor ne drejtim te shpjegimit te problemit ne fjale, dhe jo te ofendimit/konvertimit te tjetrit ne Besimtar, apo Ateist.

  ———

  Se pari s’besoj se besimtaret ndjehen te ofenduar po i quajte besimtar…po ashtu sic ne nuk ndjehemi te ofenduar po na quajte ateist.

  Se dyti…po te thuash qe feja eshte atribute e personit dhe pike…atehere s’ka muhabet…Feja o eshte e veretete o s’eshte…s’ka asgje ne mes.

 128. mali thotë:

  7 August 2007 @ 11:51 pm

  Ne kete menyre nuk mund te komentohet.
  Guximi i disa pjesemarresve ne debat me kujton guximin e shqipetareve gjate periudhes se diktatures, qe mbriten deri ne piken e mohimit dhe shtypjes se cdo manifestimi religjoz.
  Kjo nuk do te thote aspak guxim, krejt tjeter. Eshte njefare mjerimi.

  @ Sistem, alejkum selam. Me sa po shoh njerezit ne kete dhome nuk kane shume qejf te jene te bezdisur prej terminologjie fetare. Une me gjithe qejf do ti kurseja prej ketij perdorimi.

 129. Qafir Arnaut thotë:

  7 August 2007 @ 11:51 pm

  Ne rregull por mendimet dhe besimi i Aristotel, Thomas Akuinas, Dekart, Kopernik, Kepler, Paskal, Njuton, Anjshtanj, te cilet edhe ne momentet me te medha te dyshimit nuk e mohuan Zotin si “first cause,” “shkakun e fillimit te fillimit,” nuk jane produkt i nje mendje prej pese-vjecari.

  Sipas fese time keta te gjithe jane apostate(me perjashtim te atyre qe jane hebrej). Keto mendimet e tyre arrihen neperjmet arsyetimit racional njerezor, pra jane Helenike jo Hebraike.

 130. TR-AL thotë:

  8 August 2007 @ 3:24 am

  Sot teoria e evolucionit ka avantazh mbi doktrine e fese apo egzistences se Zotit jo si rezultat i supozimeve te te shkuares miliarda vjecare me teper se sa i personave qe e percjellin ate teori.

  Fakti qe perfaqesuesit e nje shkence te suksesshme, bazuar ne arritje te tanishme, mbeshtesin plotesisht kete teori, rrjedhimisht qe e bejne ate me te besueshme krahasuar me sugjerimet fetare.
  Kjo jo vetem per sistemimin logjik qe ata i bejne teorise por dhe per faktin se arritjet e tyre jane “garanti objektiv” i asaj cka ata sugjerojne.

  Me fjale te tjera situata i ngjan pak a shume magjistareve te te shkuares qe arrinin te iluziononin njerezit me truket e tyre, e ti benin te besonin ne fuqi te mbinatyrshme …….

  Une mendoj se berja njesh e supozimeve evolucioniste me arritjet e shkences manipulon plotesisht vertetesine e evolucionit. Cka njerezimi ka arritur te realizoje, qofte edhe krijimin e nje forme jete ne laborator, nuk lidhet fare me te shkuaren e tij …..

  Nese dikush do te gjykoje se nga vjen le te jete mendje-hapur e te gjykoje opsionet qe i parashtrohen .. ne kete rast evolucion apo krijim

  Jam i bindur se nese nuk je i njeanshem qe ne fillim te te gjykuarit minimalisht do te respektosh mendimin ndryshe ….

  E perseris veten nga me lart : ” Cdo IMPONIM FETAR kundra vullnetit te lire eshte mekat ashtu sikurse cdo ABSOLUTIZEM NE TEORINE e evolucionit e ben njeriun e vockel, te vendosur ne nje hapesire pa fund, as me shume e as me pak se qesharak …

  P.S. Grupi te pershendes per komentet sepse sjell argumenta por sidoqofte referencat e tua ndaj Zotit, te dikujt jo tendit, duhet te jene me etike. Aspak se ti duhet ta respektosh ate, Zotin, ne te cilin ti nuk beson, thjeshte duhet te respektosh ata te cilet e besojne ate ….

 131. INA thotë:

  8 August 2007 @ 4:03 am

  “Feja o eshte e veretete o s’eshte…s’ka asgje ne mes.”

  Vertet, ku vajti 99%?

  Me fal, po deri tani s’e kam marre vesh se ku qendron.
  Dhe n.q.se dua te degjoj (lexoj) njeri se si llapatit, po vete e po degjoj Larry King.

  Naten e mire!

 132. Admirim thotë:

  8 August 2007 @ 4:21 am

  Grupit,
  http://www.peshkupauje.com/papa-benedikt-pranon-faktet-qe-mbeshtesin-evolucionin/2007/08/04/#comment-131978
  http://www.peshkupauje.com/papa-benedikt-pranon-faktet-qe-mbeshtesin-evolucionin/2007/08/04/#comment-132142

 133. Admirim thotë:

  8 August 2007 @ 4:25 am

  http://youtube.com/watch?v=QERyh9YYEis Dawkins delusion
  http://youtube.com/watch?v=0ssKZavFZJE Collapse of atheism
  http://youtube.com/watch?v=kEVCLm-kPLE Miracle in a cell

 134. Grupi thotë:

  8 August 2007 @ 4:27 am

  Me fjale te tjera situata i ngjan pak a shume magjistareve te te shkuares qe arrinin te iluziononin njerezit me truket e tyre, e ti benin te besonin ne fuqi te mbinatyrshme …….

  —–

  Shkencetaret jane magjistar?? ;) Ku paska vajtur muhabeit….

  ————————
  Nese dikush do te gjykoje se nga vjen le te jete mendje-hapur e te gjykoje opsionet qe i parashtrohen .. ne kete rast evolucion apo krijim

  ———

  Shiko…puna nuk qendron aspak midis dy opcioneve…evolucioni apo krijimi. Nuk kame te bejme me nje vendim midis dy opcioneve…nuk eshte se kemi do porta perpara…dhe duhet te vendosim ke te hapim…dhe ka 50-50 mundesi te zgjedhim ke te duam.

  Me fal po argumenti ne kte menyre degjenerohet dhe kthehet ne nje muhabet koti dhe pa kuptim.

  Ate qe kemi te bejme…eshte nje “teori” e cila vertetohet me nje mal evidence…e cila perputhet me te gjitha zbulimet e shkences deri me sot…e cila shpjegon shume qarte dhe ne menyre shkencore ato qe shohim perreth….dhe nga ana tjeter kemi te bejme me nje shpjegim 3 mije vjecar i cili nuk bazohet ne ASNJE fakt, ne ASNJE vertetim (ta themi dhe ne ala-zotrules), dhe qe eshte komplet i konsumur.

  Kto te dyja nuk jane aspak te barabarta…dhe ne asnje menyre nuk duhen konsideruar si te barabarta ose si opcione kundrejt njera tjetres.

  Une deri tani e kam mare njecik me tallje kte teme…dhe se kisha per te ofenduar asnjeri…por nje gje duhet then troc…ata qe vazhdojne te besojne kreacionin…jane njerez qe jo vetem mohojne shkencen, por duhen te jene patjeter injorant per shkencen.

  Ju dac mereni si ofendim…dac mos e merni…Ju vendoset vet cilen te besonit.

  Pra…nuk jane aspak te barabarta…sepse deri tani kam sjell te pakten disa fakte konkrete per evolucionin…fakte shume te vogla se fakte per evolucionin mund ti shikosh kudo qe hedh syte…por deri tani fetaret s’kan sjell ASGJE…pervec argumentit “hape mendjen dhe do shikosh qe ka mundesi te tjera”. Ky s’eshte argument…por eshte Plaku i Vitit te Ri.

  Njerzimi eshte rritur tashme qe te kuptoj se s’ka Plak te Vitit te Ri…

  —————————-
  Vertet, ku vajti 99%?
  ——-
  Feja eshte o 0% o 100%…feja jep shpjegime absolute…Une e kisha fjalen per shkencen. Jane dy koncepte qe nuk perputhen me njera tjetren…njera eshte realitet…tjetra eshte “state of mind”

  ——————————

 135. Grupi thotë:

  8 August 2007 @ 4:37 am

  Admirim…ju jeni me qesharak se ata budallenjte qe mundohen te mohojne faktet e Global Warming duke na dhen lista te “shkenctarve” qe s’pranojne “teorine” e sotme…

  Shume argument bindes…apo jo?? Tamam me menyre fetare…jepet nje fjali…dhe nje liste me emra. Sikur e ka ber Xhaxhi Stalini ate liste…

  Do te pelqente te te sillja nje liste me shkencetare dhe doktor qe “besojne” Darwinizmin?? Nuk besoj se do te pelqente shume…dhe do ishte nje humbje kohe…se argumentet nuk behen ala-Stalin…apo ala-fe. Argumentet jane shkencore…

 136. Admirim thotë:

  8 August 2007 @ 8:16 am

  Prape ti me avazin e vjeter…

  Jo, perseri nuk u pergjigje ne ceshtjet qe kam shtruar une dhe me cdo koment qe po e ben po ia ngushton vetes hapesiren e manovrimit ne suazat e logjikes… Ku jane replikat e tua rreth kafshes, hicit, baketereve, definicionit e atributeve te Zotit? Heshtje absolute! Eshte lehte te merresh me Ad Hominem http://en.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem (kete e ke bere ne tere kete bisede qe po me vie turp ta quaj debat per shkak te mos-seriozitetit te treguar nga ti), te me akuzosh mua per budallallek e te perdoresh cdo lloj fjalori, por ketu flet gjuha e argumenteve.

  Te kujtohet cka the ne komentin tend http://www.peshkupauje.com/papa-benedikt-pranon-faktet-qe-mbeshtesin-evolucionin/2007/08/04/#comment-131950?! Ja ta perkujtoj une:
  Po te dali ndonje genetist apo ndonje biolog…qe te sjelli argumente shkencore…hajde de…po jo te dale une e ti (se dhe une s’jam biolog dhe s’marr vesh shume…po te pakten icik me shume)
  Cka jane keta?! A jane shkencetare apo jo? A jane biologe dhe genetiste apo jo? Kliko edhe njehere po deshe:
  http://www.discovery.org/scripts/viewDB/filesDB-download.php?command=download&id=660
  Vertetesia e nje teorie nuk vleresohet per nga numri i kokave, por per nga numri dhe cilesia e argumenteve. Dhe, jane pikerisht shkencetaret listen e te cileve mund ta gjeni duke klikuar ne linkun e referuar me larte qe kane nenshkruar “apostazine” nga Darwinizmi dhe qe po demaskojne fytyren e vertete dogmatike te ketij botekuptimi.

  Admirim…ju jeni me qesharak se ata budallenjte…
  Arthur Schopenhauer ka thene: “çdo e vertete kalon neper tri faza. Se pari perqeshet, pastaj kundershtohet me dhune dhe me ne fund pranohet si aksiome”.

  Sikur e ka ber Xhaxhi Stalini ate liste…
  Stalini perdorte Darwinizmin per te indoktrinuar rinine e Rusise, mohonte ligjet gjenetike te Mendelit dhe konsideronte Darwinizmin baze te filozofise se tij. Hitleri, Lenini, Stalini dhe Mao jane ne kampin tend. Ata e zbatuan luften e perplasjen e pameshirshme te projektuar nga Darwini per te masakruar e terrorizuar, per te shkaktuar gjakderdhjet me te medha qe ka pare njerezimi ndonjehere. Sepse ti dhe keta diktatore kane besuar se njerezit jane kafshe.

 137. Amerikani thotë:

  8 August 2007 @ 8:55 am

  Po kush eshte Dawkins mor aman, e njeh dawkins dhe kredencialet e tij. London review pasi i ben nje analize libri te tij i thote se ai eshte vetem nje etnologjist qe ka studjuar per zogjte e Anglise.

  E kam lexuar Dawkins. Po ti e ke lexuar…apo hiqesh sikur e ke lexuar? Lexoje mire…Me mire lexo Darwinin njehere dhe pastaj fol…

  Pastaj Dawkins ben disa marrina ne teologji keshtu qe librat e ketij lloji vetem sa te humbin kohen se nuk nxjerr gje ne drite.

 138. Qafir Arnaut thotë:

  8 August 2007 @ 9:12 am

  kush eshte Dawkins mor aman, e njeh dawkins dhe kredencialet e tij. London review pasi i ben nje analize libri te tij i thote se ai eshte vetem nje etnologjist qe ka studjuar per zogjte e Anglise.

  Edhe Darwin ka studiu zogjte e Galapagos.

 139. Amerikani thotë:

  8 August 2007 @ 9:19 am

  Grupi po te pergjigjem ty sepse Edrusi eshte ende me biberon akoma:)

  Kjo ose eshte nje gafe e jotja ose eshte nje gafe e atyre qe e kane shkruar ate artikullin. Une nuk merrem me lexime artikujsh qe t’i hedh aty ketu. Ta thashe edhe nje here nese ti me verteton se dikush eshte ne gjendje te me sjellje dicka nga hici athere behem ateist. Ta them me plot bindje. Po une jo vetem kaq por po te them se me gjej diken se e di se c’ka do te thote asgje dhe sesi konceptohet kjo asgjeja. Shiko se nuk kam shume kohe t’i perkushtohem ketij debati. Sa per informacion, une jam musliman. Besoj se Zoti eshte unik dhe nuk eshte i krjijuar dhe nuk ka lindur prej kujt. Pra eshte Krijues dhe jo krijese. Stephen Hawkins ben nje pershkrim te bukur te galaksive ne formen e nje balloni qe vazhdon e te fryhet. Me kete dua te them qe Zoti nuk eshte i lidhur me krijesat. Per me teper duhet te lexoni sepse kjo teme nuk mund te diskutohet ne nje debat dhe me nje kohe te shkurter sic eshte kjo e jona.

  Me kujtohet ketu ne Amerike ndodhi nje debat midis nje organizate te krishtere dhe nje ateiste. Kjo organizata e krishtere kishte vene nje tabel perjashta duke thene “Mos mendo por beso”. Ndersa tani kjo oraganizata tjeter ateiste del me nje tabel tjeter “Mos beso por mendo”, tani une nuk jam me asnjeren prej ketyre motove. Nese une do te vija nje tabele do te thoja “Mendo dhe Beso”, sepse vetem duke menduar vjen besimi, nese nuk mendon s’ke sesi te besosh. Por dicka duhet ta kete njeriu. Duhet te jete me zemer te hapur sepse shume here e verteta del e “hidhur” sepse nuk e presin te atille.

  Kush eshte asgjeja? Cili eshte shkaku i krijimit te universit? Evolucioni nuk e mohon shkakun, ne malet e Shqiperise digjen pyjet dikush ja ka dhene zjarrin, atehere ketij universi a nuk ja ka vene diksuh shkrepsen per t filluar. Nuk eshte shume e veshtire per te gjetur argumentet e besimit, mjafton te hapesh syte. Ja pse Thote Zoti ne kur’an se nje besimtari edhe nje shembull si ai i mizes i duket se eshte mrekulli prej Zotit.

  mire mbetci

  Po ta thash ku e lexova…te solla dhe linkun e artikullit (faktikisht e kam mesuar qe para 5 vitesh ne klas te biologjise)

  Nuk e di une c’far quan “jete” ti dhe c’far do nga jeta…por kur merr disa molekula…i vendos ne ate rregull si ADN-ja ekzistuse…dhe arrin nje perfundim te ngjashem…nje grupim molekulash “organike” qe riprodhohet vet…atehere ke krijuar jet…ajo eshte berthama themelore e jetes…apo jo? Riprodhimi.

 140. Admirim thotë:

  8 August 2007 @ 2:28 pm

  Admirim…ju jeni me qesharak se ata budallenjte
  E tere ana juaj e polemikes karakterizohet nga perqeshja, nencmimi dhe sulmi ndaj kundershtarit e jo ndaj argumenteve te tij (Ad Hominem http://en.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem)
  Ju mund te me etiketoni sa te doni me epitete tallese e degraduese, por kjo vetem deshmon varferine tuaj intelektuale dhe ngushtimin e hapesires se manovrimit tuaj ne kuader te nje debati te arsyeshem. Heshtja juaj dhe pamundesia per te replikuar ndaj pergjigjeve te mia (ne rastin e origjines se jetes, seleksionit natyror, baktereve, komenteve te pabaza dhe paragjykimeve fetare, koncepteve te natyres se njeriut e te krijimit nga hici dhe analogjive tuaja irracionale rreth atributeve te Zotit) nuk do te ishte aq shokuese, por retorika qe perdorni edhe njehere shfaq dogmatizmin e erret te botekuptimit te cilin e perfaqesoni.

  Sikur e ka ber Xhaxhi Stalini ate liste…
  Stalini, Lenini, Hitleri, Mao e te gjithe ata qe shkaktuan gjakderdhjet me te medha ne historine e njerezimit i takuan kampit tend. Vet Stalini e konsideronte Darwinizmin baze te filozofise se tij dhe ndalonte mesimin e koncepteve te Mendelit mbi gjenetiken. Keta diktatore, duke u bazuar ne perrallat Darwiniste per mos-ekzistencen se qellimit ne jete e konsideronin njeriun vetem nje makine ushtarake qe qellim “fisnik” te saj kishte vrasjen e te tjereve ne lufte te pameshirshme.]

  Do te pelqente te te sillja nje liste me shkencetare dhe doktor qe “besojne” Darwinizmin?? Nuk besoj se do te pelqente shume…dhe do ishte nje humbje kohe…se argumentet nuk behen ala-Stalin…apo ala-fe. Argumentet jane shkencore…
  E verteta nuk percaktohet nga numri i kokave. Por nga cilesia e argumenteve. A nuk ishe ti qe thoje: “Po te dali ndonje genetist apo ndonje biolog…qe te sjelli argumente shkencore…hajde de…po jo te dale une e ti…” Ja ta solla linkun dhe tash injorimi i saj nga ti vetem sa e tregon bindshmerine tende ne injorance. http://www.discovery.org/scripts/viewDB/filesDB-download.php?command=download&id=660 (Keta jane genetiste dhe biologe apo jo?! Deshira juaj eshte plotesuar, fatkeqesisht per ju. Shkencetaret qe e kane nenshkruar “apostazine” nga Darwinizmi kane shprehur vendosmerine e tyre qe nje perralle te mos quhet e vertete vetem pse fshihet pas emrit te shkences.)

 141. Grupi thotë:

  8 August 2007 @ 5:54 pm

  Admirim…ma solle njehere pergjigjen…dhe une te falnederoj per mundimin…po s’ka pse ta shkruash te njejten gje dy here.

  Edhe une ta solla pergjigjen time rreth asaj “listes” qe me dhe…por po e perseris dhe njehere se ashtu kerkon ti. Une thash me sill…ARGUMENTE…jo nje list me emra. Prandaj thash qe e ke ber ala-Xhaxhi Stalin (ose me mire…ala-Feja) Une nuk e di cfar jane argumentet e ktyre “shkenctarve” nga Rusia, India, Hungaria dhe Nigeria qe jane ne ate list…Mund te ken argumente te mira…pos s’kam si ta di…se lista jote s’thot asgje.

  Ate qe thash une eshte se nese do behet nje debat rreth mertave te evolucionit (qe ti mund ta quash Darwinism por evolucioni eshte shume me teper se teorite e Darwinit…qe tashme jane 150 vjecare dhe Darwini eshte vetem BAZA e kuptimit te evolucionit…se fatkeqsisht ne te botes se shkences nuk kemi fatin te kemi shpjegime absolute qe nuk ndryshojne…si puna juaj)…atehere ky debat duhet te bhete midis individve qe KUPTOJNE se per cfar po flasin…pra…njerez me njohuri per biologjine dhe fusha te tjera te lidhura me te. Ju midis meje (qe kam vetem nje njohuri “baze”…dhe ti…qe mbase s’ke njohuri fare). Ti me solle nje list me emra…po e di ti cilat jane argumentet e tyre? E di ti PSE ata individ atje e kan firmosur ate liste? E di ti ne te vertet ata kan njohuri per fushen e biologjise (se 2/3 e emrave qe pash atje jane nga fusha pa lidhje me biologjine)??

  Ok…atehere kur te behet ai DEBAT…mund te dali dicka. Po nje list me emra s’eshte debat. Faktikisht debati eshte bere me kohe…dhe evolucioni jo vetem mbetet me i forte se gjithmon…po faktikisht as 0.001% e “shkenctarve” ne bote mund ta mohojne (ajo lista jote s’eshte as aq e madhe)

  Prandaj te krahasova me ata budallenjte qe mohojne Global Warming…sepse sejllin ca emra te individve dhe thone “ja shikon! kta thone qe nuk eshte e vertet”…po ashtu edhe kompanite e cigareve sillnin lista me emra doktoresh qe thoshin “kta doktor thone se cigaret te bejne mire!”.

  Ky s’eshte as argument dhe asgje. Une te pakten ne kte diskutim kam mare mundimin te sjell…sic thash me pare…disa shembuj te rendomte per evolucionin…Faktikisht evolucioni mund te shihet kudo qe shikon…po une solla vetem nja 2-3 raste. Ti me thua “pse sje pergjigjur per kafshet dhe batkeret”. Me fal…po isha une ai qe solli shembujt e bakterve ose te disa kafshve…duke kerkuar nje pergjigje prej jush…te cilen deri tani NUK e kam pare. Pra…te lutem me trego dhe njehere se ku ke folur ti per evolucionin e baktereve…si nje shembull qe solla une…dhe pastaj me gjith qef te jap pergjigjen!!

  ———————————–
  Une nuk merrem me lexime artikujsh qe t’i hedh aty ketu.
  —-

  Vet e ke ne dore…s’te detyron njeri…

  ————————————

  Ta thashe edhe nje here nese ti me verteton se dikush eshte ne gjendje te me sjellje dicka nga hici athere behem ateist. Ta them me plot bindje. Po une jo vetem kaq por po te them se me gjej diken se e di se c’ka do te thote asgje dhe sesi konceptohet kjo asgjeja.
  ——-

  Edhe une ate kam bere…pikerisht ate! Po ti nuk e pranon…as ti dhe askush tjeter…sepse s’doni ta pranoni.

  Atehere le ta fillojme nga fillimi. Cfar eshte “hici”?? Cfar eshte “hici” per ty?? Per mua eshte nje gje…inorganike…nje gje per te cilen te gjithe (pervec ndonje besimtar te feve Afrikane) mund ta pranojme qe eshte “pa jete”. Ajo qe ka rendesi eshte qe eshte nje mase inorganike…nje gje pa jet. Argumenti i fese eshte se jeta nuk mund te dali nga nje mase inorganike…nga “rastesia”…por ka nevoje per nderhyrjen e nje “krijusi” i cili do ta “ndertoj” kete jete.

  Shume bukur…

  Edhe une te solla shembullin…qe shkencetaret kan krijuar nga nje mase inorganike…pra nga nje grup molekulash…nje strukture si DNA-ja…e cila RIPRODHOHET. DNA-ja eshte baza me themelore e jetes…para se te ekzistonin batreret dhe viruset dhe jeta me primitive…ekzistonte DNA-ja. Ajo ishte qe filloj jeten…nga hici. Dhe cfar mund te konsiderohet si “e gjalle”?? Ajo qe RIPRODHOHET vet. A e ben nje gje te tille kjo DNA-ja artificiale? A u krijua nga nje mase inorganike…pra “hici”?? A kishte nderhyrje te Zotit ne kte mes??

  Atehere ajo eshte jete…Ti mund te thuashs e u krijua nga “dikush”…pra nga shkencetaret. Ata vetem perdoren menyra qe ekzistojne ne natyre…Njeriu e beri brenda disa viteve…por natyres ju desh 1 miljard vjet ta bente…mbase me shume.

  http://atheism.about.com/b/a/075868.htm
  Lexoje kte siper…se shpjegon se si pjeset e nje DNA-je formohen vet ne natyre…bile edhe ne planete te tjera. DNA-ja eshte vetem nje evolucion…nje bashkangjitje e ktyre pjesve inorganike
  ———————————

  Besoj se Zoti eshte unik dhe nuk eshte i krjijuar dhe nuk ka lindur prej kujt. Pra eshte Krijues dhe jo krijese. Stephen Hawkins ben nje pershkrim te bukur te galaksive ne formen e nje balloni qe vazhdon e te fryhet. Me kete dua te them qe Zoti nuk eshte i lidhur me krijesat. Per me teper duhet te lexoni sepse kjo teme nuk mund te diskutohet ne nje debat dhe me nje kohe te shkurter sic eshte kjo e jona.

  ——-

  Dhe une kam nje pyetje per kte…TI NGA E DI?? KUSH TE THA?? Feja ka shume tregime te bukura…po asnje cope fakti ose evidence per ato qe thote. Ajo quhet “science fiction”

  ———————————–
  Por dicka duhet ta kete njeriu. Duhet te jete me zemer te hapur sepse shume here e verteta del e “hidhur” sepse nuk e presin te atille.
  ——

  Nuk mendon me zemer zotni…mendon me tru.

  ————————————

  Kush eshte asgjeja? Cili eshte shkaku i krijimit te universit? Evolucioni nuk e mohon shkakun, ne malet e Shqiperise digjen pyjet dikush ja ka dhene zjarrin, atehere ketij universi a nuk ja ka vene diksuh shkrepsen per t filluar.

  ——-

  :)…zjarret fillojne edhe vet…

  ———————————–

  Nuk eshte shume e veshtire per te gjetur argumentet e besimit, mjafton te hapesh syte.
  ——–

  Mua s’me interesojne argumentet e besimit…me intereson EVIDENCA. Shkenca sjell evidence…feja sjell agje.

 142. Admirim thotë:

  8 August 2007 @ 6:22 pm

  E shkrova 2 here sepse komenti im i pare befasisht u largua nga lista e komenteve…

  Darwini eshte vetem BAZA e kuptimit te evolucionit.
  Modifikimi i nje teorie qe ne baze eshte e gabuar nuk sjell asgje pos gabimit, sado te “sofistikuara” e shkencore qe te paraqiten metodat e hulumtimit te tij. Studimi shkencor i nje genjeshtre dhe pershtatja e saj ndaj rrethanave te reja nuk e bejne te vertete.

  se fatkeqsisht ne te botes se shkences nuk kemi fatin te kemi shpjegime absolute qe nuk ndryshojne…si puna juaj.
  Hmm, fatmiresisht ju te “botes se shkences” (meqe ra fjala ne cfare dimensioni galaktik gjendet kjo bote) e keni Manualin i cili ju jep shpjegime absolute per disa ceshtje fundamentale dhe ju te lire te eksperimentoni universin per te deshmuar saktesine e tij. Sa e shfrytezoni “ju” eshte ceshtja e juaj- duke mos harruar se per kete do te jepni pergjegjesi.

  qe mbase s’ke njohuri fare.
  A je ti qe e mohon ekzistencen e Zotit? Pse semantika juaj tash perdor terma probabiliteti “mbase”? Edhe po te largoje mbase-ne kjo nuk do te ndryshonte asgje, sepse une nuk kam nevoje per vleresime nga pseudo-kriteret tuaja per t’u klasifikuar si i ditur.

  E di ti ne te vertet ata kan njohuri per fushen e biologjise
  Darwinizmi i fut hundet ne teologji, sociologji e ekonomi, etj. Kurse kur vie puna te tjeret, “jo ju duhet te jeni biologe.” Te pakten ata qe e kane nenshkruar e njohin ADN-ne dhe strukturen e qelizes me shume se babai juaj shpirteror, Darwini (biologu amator).

  po faktikisht as 0.001% e “shkenctarve” ne bote mund ta mohojne.
  A nuk je ti qe thua lista me emra nuk eshte me rendesi? Pra, c’ka tash rendesi qe nuk po guxokan ta mohojne 0.001% (cila ishte mostra qe perdore me kete rast, se si duket paske njohuri edhe ne metodat statistikore?!). Pse nuk mund ta mohojne? Sepse sipas Darwinisteve, kjo nuk eshte gje e mire, apo ne rastin me te bute, nuk eshte politikisht korrekte.

  Me fal…po isha une ai qe solli shembujt e bakterve ose te disa kafshve…duke kerkuar nje pergjigje prej jush…te cilen deri tani NUK e kam pare.
  NUK e ke pare? Po pse futesh ne debat grupo pa i lexuar komentet e mia? Ndoshta keshtu e ke me lehte! Nja 2-3 akuza per mua “jo-shkencor”, “qesharak”, “nuk ke argumente” dhe shpetove!!!Te kam sjellur jo nje por dy (2) pergjigje ne 2 komente te vecanta: tek http://www.peshkupauje.com/papa-benedikt-pranon-faktet-qe-mbeshtesin-evolucionin/2007/08/04/#comment-131978 kam shkruar: Per baketeret lexo http://www.harunyahya.com/articles/20questions05.php ne nentitullin 19 WHY IS IT THAT BACTERIAL RESISTANCE TO ANTIBIOTICS IS NOT AN EXAMPLE OF EVOLUTION?
  Kurse tek http://www.peshkupauje.com/papa-benedikt-pranon-faktet-qe-mbeshtesin-evolucionin/2007/08/04/#comment-132142 kam shkruar:
  mire, te kalojme tek mitet e gjora te Darwinizmit rreth baketerieve. Nje njeri apo nje qenie e caktuar mund te jete gjenetikisht me shume apo me pak rezistente ndaj antibiotikeve. Nje e.coli qe eshte me rezistente mbetet e.coli dhe kurre nuk eshte shnderruar dhe nuk shnderrohet ne nje organizem tjeter!
  Psh ke nje popullacioneve prej 100 baktereve, prej tyre vetem 3 u rezistojne antibiotikeve (sepse jane te krijuara ne ate strukture organike), keto 3 baktere pastaj shumohen dhe te gjitha bakteret ne ate popullacion trashegojne cilesine e rezistimit. Cka u be, a u shnderruan ne majmune, derra, njerez?! Jo , vetem trasheguan cilesite e paraardhesve te tyre.

  Me shprese qe t’i perdoresh syte e tu, edhe pse ato e tmerronin Darwinin!
  Admirimi

 143. System32dll thotë:

  8 August 2007 @ 6:26 pm

  Grupi kaq llafollogji sa ke bere ketu ti ta ha mendja te jesh zhvilluar deri ne kete shkalle vetem nga evolucioni? Ta ha mendja qe sarkazma,ironia dhe menefregizmi (gjoja) qe tregon ne te folur te kene ardhur si shkak i evolucionit? Po me the “po” atehere komplimente je nje majmun i vertete :)

 144. mali thotë:

  8 August 2007 @ 7:53 pm

  TR-AL thotë:

  8 Gusht 2007 @ 3:24 am

  Fakti qe perfaqesuesit e nje shkence te suksesshme, bazuar ne arritje te tanishme, mbeshtesin plotesisht kete teori, rrjedhimisht qe e bejne ate me te besueshme krahasuar me sugjerimet fetare.

  Nuk e di cilen quan ti shkence te suksesshme! “Roger Bacon” na thote se mesuesit e vet kane qene njerez fetare.

  http://www.muslimheritage.com/

 145. mali thotë:

  8 August 2007 @ 7:53 pm

  http://plato.stanford.edu/entries/roger-bacon/

 146. INA thotë:

  8 August 2007 @ 8:04 pm

  Shkencetaret i pergjigjen nje pyetjeje dhe nga ana tjeter hapin njeqind te tjera, Zoti nga ana tjeter, me duket se e ka bere Token “ferrin” e ndonje bote tjeter. Just saying.

 147. Grupi thotë:

  8 August 2007 @ 8:19 pm

  Grupi kaq llafollogji sa ke bere ketu ti ta ha mendja te jesh zhvilluar deri ne kete shkalle vetem nga evolucioni?

  —-

  Jo mo jo…me beri Plaku i Vitit te Ri mua…

  ——————–
  Ta ha mendja qe sarkazma,ironia dhe menefregizmi (gjoja) qe tregon ne te folur te kene ardhur si shkak i evolucionit? Po me the “po” atehere komplimente je nje majmun i vertete
  —–

  Majmun…e me bisht te gjate bile…

  ———————-

  e keni Manualin i cili ju jep shpjegime absolute per disa ceshtje fundamentale dhe ju te lire te eksperimentoni universin per te deshmuar saktesine e tij. Sa e shfrytezoni “ju” eshte ceshtja e juaj- duke mos harruar se per kete do te jepni pergjegjesi.

  ——

  LOL Pra Kurani eshte “manual” shkencor?? Manula qe thote se bota eshte e sheshte, shiu bie nga nje vrime ne qiell, djelli rrutullohet rreth tokes, dhe semundjet jane ndeshkimet e zotit ndaj te mekaturve??

  Nejse…njerzit me interesant perfundojne ne ferr…te pakten s’do merrzitem atje.

  —————————–

  Modifikimi i nje teorie qe ne baze eshte e gabuar nuk sjell asgje pos gabimit, sado te “sofistikuara” e shkencore qe te paraqiten metodat e hulumtimit te tij. Studimi shkencor i nje genjeshtre dhe pershtatja e saj ndaj rrethanave te reja nuk e bejne te vertete.

  —–

  Hehe. Baza e shkences zotni eshte zbulimi…Ne fatkeqsisht nuk jemi Hoxahllare e priftrinj qe ti dim te gjitha gjerat…

  ————————————-
  A je ti qe e mohon ekzistencen e Zotit? Pse semantika juaj tash perdor terma probabiliteti “mbase”? Edhe po te largoje mbase-ne kjo nuk do te ndryshonte asgje, sepse une nuk kam nevoje per vleresime nga pseudo-kriteret tuaja per t’u klasifikuar si i ditur.
  ——-

  Jo jo…mbase s’me ke kuptuar. Ne do vish ktu te flasesh per evolucionin…atehere do beje mire te kishe njohuri mbi biologjine…ndryshe mos merr mundimin.

  —————————————
  Darwinizmi i fut hundet ne teologji, sociologji e ekonomi, etj.

  —-

  “Darwinizmi”…s’i fut hundet asgjekundi. Ju ju djeg…e bertisni…

  —————————————

  A nuk je ti qe thua lista me emra nuk eshte me rendesi? Pra, c’ka tash rendesi qe nuk po guxokan ta mohojne 0.001%
  ——-

  Zotni…ti i solle listat e Mao Ce Dunit…jo une. Ti mi solle si vertetim qe “jo te gjithe shkencetaret pranojne evolucionin”…une te thash vetem qe mos merr mundimin.

  ————————————-

  NUK e ke pare? Po pse futesh ne debat grupo pa i lexuar komentet e mia?
  ——–

  Me iken mendja nganjehere…humbem ne shkrimet e tua!

  ————————————-

  Per baketeret lexo http://www.harunyahya.com/articles/20questions05.php ne nentitullin 19 WHY IS IT THAT BACTERIAL RESISTANCE TO ANTIBIOTICS IS NOT AN EXAMPLE OF EVOLUTION?
  ————

  AHHH! Me ne fund nje pergjigje konkrete nga nje fetar!!

  Shume bukur…dhe gjithashtu shume argetuese.

  Pra autori i ati libri thote se bakteret marrin rezistence kundra antiobitikve ne kto 2 menyra:

  1) The transfer of resistance genes already extant in bacteria.

  2) The building of resistance as a result of losing genetic data because of mutation.

  Shume bukur. Dhe cfar thone shkencetaret e tjere dhe evolucioni??? TE NJEJTEN GJE. :) Shume argument bindes apo jo…njera flet per seleksionin natyral…pra ata me te pershtatshem jetojne dhe shumfishohen…ndersa e dyta flet per mutacionet qe ndikojne favorizisht ne mbijetimin e nje organizmi (po sikur perpara na thate se mutacionet jane te keqia per qenjet??…tani na dolen te mira!)

  Vazhdojme…

  “The acquisition of antibiotic resistance in this manner… is not the kind that can serve as a prototype for the mutations needed to account for Evolution… The genetic changes that could illustrate the theory must not only add information to the bacterium’s genome, they must add new information to the biocosm. The horizontal transfer of genes only spreads around genes that are already in some species. 70
  So, we cannot talk of any evolution here, because no new genetic information is produced: genetic information that already exists is simply transferred between bacteria.
  The second type of immunity, which comes about as a result of mutation, is not an example of evolution either. Spetner writes:
  … [A] microorganism can sometimes acquire resistance to an antibiotic through a random substitution of a single nucleotide… ”

  Pra ky autori na thote se ky proces nuk krijon “informacion te ri”…pra nuk eshte “evolucion”…dhe nga ana tjerer thote qe krijoet nje mutacion kur ka nje zevendsim te rastesishem te nje nucletide.

  A s’eshte ky “informacion i ri”?? LOL :) Nuk ka bilogjist ne bote qe kur flet per evolucionin…flet per krijim te ndonje gjeje te re e te pa pare…mutacionet jane zevendisme te geneve qe ekzistojne…

  Vazhdojme….

  “But although the mutation they undergo in the process is beneficial to the microorganism in the presence of streptomycin, it cannot serve as a prototype for the kind of mutations needed by NDT [Neo-Darwinian Theory]. The type of mutation that grants resistance to streptomycin is manifest in the ribosome and degrades its molecular match with the antibiotic molecule.”

  Pra ky thotse se ky mutacion nuk eshte “evolim” sepse ndodh neribosomet…edhe?? Pikerisht atje duhet te ndodhi qe baikteri ti mbijetoj antibiotikut…Nuk e kuptoj argumentin e kote…

  Vazhdojme….

  “In his book Not by Chance, Spetner likens this situation to the disturbance of the key-lock relationship. Streptomycin, just like a key that perfectly fits in a lock, clutches on to the ribosome of a bacterium and inactivates it. Mutation, on the other hand, decomposes the ribosome, thus preventing streptomycin from holding on to the ribosome. Although this is interpreted as “bacteria developing immunity against streptomycin,” this is not a benefit for the bacteria but rather a loss for it. Spetner writes:
  This change in the surface of the microorganism’s ribosome prevents the streptomycin molecule from attaching and carrying out its antibiotic function. It turns out that this degradation is a loss of specificity and therefore a loss of information. The main point is that Evolution… cannot be achieved by mutations of this sort, no matter how many of them there are. Evolution cannot be built by accumulating mutations that only degrade specificity.”

  Pra ky thote se ky mutacion specifik (se ky autor me sa duket paska qef te flasi vetem per nje bakter…duke menduar se te gjithe jane nejlloj)…ka enen e mire qe e lejon bakterin ti mbijetoj antiobitikut…por ka edhe anen e keqe per bakterin. Dhe prandaj…evolucioni nuk mund te ndohdi ne kte menyre sepse ka dhe ane te keqia.

  Ok…prap nje argument pa kuptim.

  Vazhdojme…

  “Finally, there is no example of mutation that “develops the genetic information.” Evolutionists, who want to present antibiotic resistance as evidence for evolution, treat the issue in a very superficial way and are thus mistaken.”

  S’ka asnje bilogjist qe thote nje gje te tille. Mutacionet nuk krijojne “informacion te ri”…detyrimisht…ne shumicen e rasteve jane vete zevendsime te informacionit ekzistues…pra ajo qe shikon.

  “The same situation holds true for the immunity that insects develop to DDT and similar insecticides. In most of these instances, immunity genes that already exist are used.”

  Po…ato quhen mutacione. Ka njerez qe kan mutacione qe i lejon ti mbijetojne semundje qe te tjere nuk i mbijetojne dot. Zakonisht ata individ me ate mutacion…nuk do kishin asnje avantazh mbi ata qe s’kishin. Po me ardhjen e semundjes…ata me rezistence…mbijetojne…dhe grupi gjenetik zvogelohet dhe kufizohet ne ata qe mbijetojne.

  “The mutations needed for macroevolution have never been observed. No random mutations that could represent the mutations required by Neo-Darwinian Theory that have been examined on the molecular level have added any information. The question I address is: Are the mutations that have been observed the kind the theory needs for support? The answer turns out to be NO”

  Ata qe shkruajn kto budalleqe me vertet nuk kuptojne se c’thote as Darwini as evolucioni.

  Nje shembull shume i mire i fenomenit qe pershkruan ky autor…eshte semundja gje gjendet ne Afrikanet…sickle cell anemia…nje mutacion i qelizave te gjakut. Zakonisht nuk eshte avantazh…e kunderta. Por ne vende me malarje…ky mutacion te rrit shancet per jetese…dhe prandaj eshte perhapur me shume. Jeta gjen nje menyre per te mbijetuar…ne kte rast sickle cell anemia…megjithse mund te ket disa disadvantazhe te tjera…te jep jetgjatesi dhe nje AVANTAZH NE RIPRODHIM.

  Kjo eshte baza e evolucionit…dhe dallohet ne njerez shume kollaj.

  ——————————-

  mire, te kalojme tek mitet e gjora te Darwinizmit rreth baketerieve. Nje njeri apo nje qenie e caktuar mund te jete gjenetikisht me shume apo me pak rezistente ndaj antibiotikeve. Nje e.coli qe eshte me rezistente mbetet e.coli dhe kurre nuk eshte shnderruar dhe nuk shnderrohet ne nje organizem tjeter!
  ————

  Ajo gje qe ju fetartet nuk mund ta kuptoni dot…nuk mund ta gelltisni…eshte fakti se ndryshimet nga nje specie ne tjetren…jane faktikisht shume te vogla. Dhe kto ndryshime nodhin me kalimin e dhjetra e qindra miljon viteve…jo brenda nates. Njeri dhe gorrila kane gati 98.9% e struktures gjenetike…njelloj. Eshte vetem vendosja e nje pjese te vogel te struktures qe ndryshon…dhe krijon dy qenje te ndryshme.

  Po si ndodhin kto ndryshime?? Ndodhin pikerisht ne ate menyre qe nodh edhe ne baktere…nepermjet mutacioneve sado te vogla…po qe mund te japin nje avantazh ne RIPRODHIM

  ————————————-
  Psh ke nje popullacioneve prej 100 baktereve, prej tyre vetem 3 u rezistojne antibiotikeve (sepse jane te krijuara ne ate strukture organike), keto 3 baktere pastaj shumohen dhe te gjitha bakteret ne ate popullacion trashegojne cilesine e rezistimit. Cka u be, a u shnderruan ne majmune, derra, njerez?! Jo , vetem trasheguan cilesite e paraardhesve te tyre.

  ——

  LOL…injoranca e fese! Mire…por mbas 1 miljon gjeneratash?? Mbas 10 miljon? Mbas 1 miljard gjeneratash?? Mbas 10 miljard gjeneratash?? Neqoftese nje mutacion i vogel si ky ndodh…te themi…cdo 1 miljon gjenerata…cfar nodh mbas 100 miljard gjeneratash?? A e kupton dot feja kte koncept…apo feja kujton se nga nje bakter…ndodh nje mutacion qe e zhnderron brenda dites ne nje derrkuc per ta ber kurban??

  ——————————-

  Pra me sa shof une problemi nuk qendron se mungon evidenca…ose se mekanizmi eshte mister. Kuptohet dhe pranohet…problemi qendron vetem se feja dhe ata qe mundohen te mborjne fene…nuk kuptojne cthote evolucioni. Pra eshte injorance. Evolucioni nuk thote nodnjehere qe te gjitha mutacionet jane te benefitshme…nuk thot se ndryshimet sjellin informacione te reja ne gjenetiken e nje qenje…nuk thot se ndryshimet ndodhin brenda dites…perkundrazi…thot pikerisht ate qe shifet kudo.

  Microevolucioni ndodh CDO DITE…po c’ndodh mbas 100 miljon vitesh pastaj??

 148. Grupi thotë:

  8 August 2007 @ 8:32 pm

  Shkencetaret i pergjigjen nje pyetjeje dhe nga ana tjeter hapin njeqind te tjera, Zoti nga ana tjeter, me duket se e ka bere Token “ferrin” e ndonje bote tjeter. Just saying.

  ————

  Epo ashtu nuk mu pergjigj njeri pyetjes qe bera me kohe…PSE duhet ti falemi kti zoti…qe ka krijuar token dhe njeriun ne nje gjendje kaq te mjerrueshme?? S’ka ber nodnje pune te mire…Me mire te gjenim ndonje zot tjeter…qe te na jepte ndonje gje kur i faleshim…jo vetem pergjigjen “kur te vdesesh…do jesh mire!”… AHHHH!!

  Ata Hindut e kan ne terezi…vdesin…kthehen prap…vdesin…kthehen prap…ashtu po!! Po ky zoti jone del pak si me deficit para atyre te tjerve…Hindut bejne kamasutra kur te duan…Aferdita te jepte virgjeresha kur te doje…po ky zoti jone?? KUR TE VDESESH…NE PARAJSE!! Atehere do jem 90 vjec (ishallah)…s’do me hyn ne pune virgjereshat e Allahut.

  Nuk ju duken aspak qesharake…dhe komplet te nje epoke tjeter…kto premtime dhe shpjegime te fese?? Nuk ju duken si shpjegime te njerzve 3000 vjet perpara…qe s’mernin vesh fare nga bota perreth?? Nuk mendoni se njeriu eshte rritur pak sot…dhe s’duhet besuar me ne Babo Natale dhe ne Gogol??

  Dhe pyetja tjeter…PSE…e krijoj universin zoti?? PSE e krijon njeriun dhe token?? U merzit nje dite dhe s’kishte cte bente?? Ishte ne zyre si mua dhe s’kishte me cte merreshe…dhe vajti tek Peshku?? PSE…morri mundimin te bej nje gje kaq te komplikuar…dhe pa asnje kuptim…ne nje qoshe te kote te galaksise…vetem qe te na vriste te gjithe pastaj??

  Atehre ne do jemi ndonje qelize e ndonje bakteri ne ndonje laburator ku po provojne antibiotike…

  Ne i falemi zotit…dhe ai…HIC. Atehere pse i faleni?? Faluni Plakut te Vitit te Ri…ai te pakten ju sjell dhurata…

  Per mua…e gjeta…do behem Hindu se ata e kan ne terezi…

 149. edrus thotë:

  8 August 2007 @ 8:38 pm

  Amerikan, kisha vendosur që të mos shkruaja më, por më pëlqejnë komentet e tua (përveç gabimeve që bën në ndërtimin e fjalive.. p.sh:”eshte ende me biberon akoma”… ende dhe akoma ?!!)

  Amerikan, fakti që s’je i regjistruar dhe ne marrim mundimin për tu përgjigjur, do të thotë se ta bëjmë respektin si një të madhi, si një person që përderisa je ulur përballë një kompiuteri, je më i evoluar (më fal për termin) se shumë bashkëmoshatarë të tu, në mos në Shqipëri në pjesë të tjera të botës, ku ndoshta jetojnë me ‘tmerrin’ e një eklipsi të thjeshtë (sepse ndokush mund ti ketë thënë se eshtë një ‘SHENJË’ ogurzezë :P ).

  këmbëngul dhe të përsëris: Askush s’po të akuzon se përse beson dhe për respekt të besimit që ke jo vetëm ti, por dhe gjithë të tjerët, s’të kam thënë asgjëkundi që zoti s’egziston.
  E kapa me ty sepse këmbëngul që shkenca ja fut kot pa fenë (?!!) ose që je i bindur që shkenca dhe materializmi s’mund t’ju japë përgjigje ‘PSE’-ve të mija…. dhe nëse më duhet të gjej një shkak se përse u shkaktua një tsunam, jam shumë herë më i prirë që ti besoj asaj rrahjes së flatrave të fluturës në anën tjetër të botës, si shkak edhe pse me probabilitet aq të vogël që të jetë ai shkaku, se sa ti besoj ‘zemërimit’ të një fuqie madhore.
  Po zgjatem kot më duket……. po të shkruaj më gjatë tek blogu im.
  Salam dhe gjithë të mirat.

 150. mali thotë:

  8 August 2007 @ 11:19 pm

  Perqasja ne pranimin e egzistences se Zotit nepermjet “Intelligent Design” i ngjan shume pranimit te egzistimit te “Vrimave te Zeza” ne baze te te dhenave te terthorta.

  Vetem fakti qe prej nje vrime te zeze nuk ka emetim te asnje lloji, deri edhe “kuantet e drites” terhiqen prej saj, beri shkencetaret te dalin ne perfundim se ketu kemi te bejme nje “vrime te zeze” (per kete edhe quhet “black hole”, nuk ka info. prej saj), pra pranuan se egziston dic qe ndikon ne kete fenomen.

  I ngjashem eshte edhe zbulimi i Plutonit, ne baze te kalkulimit te orbites se planetit te tij me te afert, i cili kishte nje shmangje si pasoje e planetit te tij komshi. Mjaftoi informacion i terthorte qe te dilej ne perfundime te verteta.

  Pranimi i egzistences se Zotit, nepermjet “Intelligent Design”, funksionon ne te njejten menyre. Sipas kesaj teorie “universi eshte shume kompleks per te qene gjeneruar, pastaj evoluar, me vone per tu “ZGJERUAR” pa patur pas vetes shkaqe inteligjente, apo te kuptimta.” Kjo i beri shkencetaret, edhe pse jo te gjithe, te fillojne dhe konsiderojne egzistencen e Zotit, edhe njerezit e thjeshte gjithashtu.

  Ajo cfare duhet shtuar eshte se, gati te gjitha zbulimet qe u bene, “Sistemi Heliocentrik, Forca terheqese e Tokes, Rrumbullakesia e saj,” apo te tjera te ngjashme, ishin fryt i njerezve fetare. Copernicus, Bruno, Newton ishin te gjithe prifterinj apo murgj, gjithesesi njerez fetar. Ajo cfare i skomunikoi (i c’kisheroi) keta ishte thjeshte deshtimi i Krishterimit ne te paturit e nje sistemi te sakte hierarkik apo padituria e popullit te thjeshte ne ate kohe, teresisht karakteristike e botes se krishtere. Keto te verteta nuk vene aspak ne diskutim realitetet fetare.

 151. Grupi thotë:

  9 August 2007 @ 12:03 am

  “universi eshte shume kompleks per te qene gjeneruar, pastaj evoluar, me vone per tu “ZGJERUAR” pa patur pas vetes shkaqe inteligjente, apo te kuptimta.”
  —————————

  PSE?? Se thua ti…ok. Argument shume bindes.

  —————————–

  Kjo i beri shkencetaret, edhe pse jo te gjithe, te fillojne dhe konsiderojne egzistencen e Zotit, edhe njerezit e thjeshte gjithashtu.

  —–

  LOL Shume bukur…tani ID na doli teori shkencore…Eshte shkencore vetem per “shekncetaret” e Alabames…

  ———————-
  Ajo cfare duhet shtuar eshte se, gati te gjitha zbulimet qe u bene, “Sistemi Heliocentrik, Forca terheqese e Tokes, Rrumbullakesia e saj,” apo te tjera te ngjashme, ishin fryt i njerezve fetare. Copernicus, Bruno, Newton ishin te gjithe prifterinj apo murgj, gjithesesi njerez fetar.

  ——–

  S’tha njeri qe te gjithe njerzit fetar jane budallenj…

  ———————————
  Keto te verteta nuk vene aspak ne diskutim realitetet fetare.
  ———

  Ashtu eh?? Pse ai Kurani jot cfar te thote?? Qe bota eshte nje cope pluhuri ne bishtin e nje galaksie ne mes te 1 miljon galaxive…dhe Allahu e krijoj boten per 4.5 miljard vjet??? Ashtu te thote Kurani ty…meqe injoranca fetare qenka vetem karakteristike e krishtere???

  —————————

  Prap nuk merrni mundimin as te mendoni…neqfote se ka nje zot…nje krijues…qe na krijoj ne…PSE e beri kete, dhe PSE na vendosi ktu ku jemi??? Une po te isha Zot…do ta kisha krijuar boten ashtu sic thot ne bibel dhe ne kuran…pra…perfekte…ne mes te gjithckaje. C’kuptim ka qe te jemi fundi i bishtit i nje galaksie?? Dhe me tej…PSE e kerijoj universi??? S’kishte c’bente ky Zot??

  Njeriu me kot mundohet te gjej nje “aresye” per ekzistencen e tij…S’ka aresye…s’ka pse te ket.

 152. mali thotë:

  9 August 2007 @ 12:26 am

  Jo kjo nuk eshte fjala ime por e Chomsky-it.

  O Grup, me zure mat a derebardhe. Di gje per “Mesjeten e Erret”. Hajde xhan se desh te mora seriozisht.

 153. INA thotë:

  9 August 2007 @ 2:39 am

  Chomsky?
  Bo-booo, tani me zuri koka!

 154. Arbeni thotë:

  9 August 2007 @ 3:13 am

  Ka shqiptare qe sa behen amerikane ju duket vehtja me te squt se papa.
  Sa fillojne disa si puna e ‘malit’ te studiojne kurhanin,mendja fillon tu lahet dhe ju behet shesh fare.Ec dhe diskuto me keta shkencetare.
  Nje pyetje kam per ju ‘mali’ pse shkenca islamike i ben synet njerezit,jo vetem nga organi gjenital por dhe nga radakja.

 155. emigrant thotë:

  9 August 2007 @ 3:45 am

  @die hard supporters of creationism:
  Shikoni, te kjo teme nuk gjen zbatim shprehja “Mos u beni me katolike se papa”, por me teper ajo tjetra: “I zoti e jep, tellalli s’e shet”.

 156. Admirim thotë:

  9 August 2007 @ 4:28 am


  Manula qe thote se bota eshte e sheshte, shiu bie nga nje vrime ne qiell, djelli rrutullohet rreth tokes, dhe semundjet jane ndeshkimet e zotit ndaj te mekaturve??
  Pse genjen, pse shpif? CITO NESE MENDON SE KA GJERA TE TILLA NE KUR’AN.

  Hehe. Baza e shkences zotni eshte zbulimi…Ne fatkeqsisht nuk jemi Hoxahllare e priftrinj qe ti dim te gjitha gjerat…
  Po, baza eshte zbulimi. Dhe zbulimet vertetojne se teoria e Darwinit eshte e gabuar. Vetem Zoti eshte i Gjithedijshem.

  “Darwinizmi”…s’i fut hundet asgjekundi. Ju ju djeg…e bertisni…
  Darwinizmin ateistet tentojne ta perdorin si nje “teori te cdo gjeje”, si nje teori qe shpjegon antagonizmin ne sociologji, qe perdoret per te mohuar ekzistencen e Zotit dhe per te justifikuar evitimin e solidaritetit, per te promovuar sistemin e kapitalizmit te eger?!

  Dhe cfar thone shkencetaret e tjere dhe evolucioni??? TE NJEJTEN GJE. :) Shume argument bindes apo jo…njera flet per seleksionin natyral…pra ata me te pershtatshem jetojne dhe shumfishohen…ndersa e dyta flet per mutacionet qe ndikojne favorizisht ne mbijetimin e nje organizmi (po sikur perpara na thate se mutacionet jane te keqia per qenjet??…tani na dolen te mira!)
  Jo zoteri je plotesisht gabim. Sipas Darwinisteve seleksionimi natyror dhe mutacionet krijojne jeten dhe speciet e reja!

  Njeri dhe gorrila kane gati 98.9% e struktures gjenetike…njelloj.
  Lexo ketu rreth propagandes se 99% dhe analogjise se devijuar:
  http://admirim2.blogspot.com/2007/07/fakti-se-qeniet-e-gjalla-kan-ngjashmri.html

  Neqoftese nje mutacion i vogel si ky ndodh
  Ku e pe ti mutacionin? Tash me e mire po e kuptoj se pse syte e kane tmerruar Darwinin. Sepse perderisa per ata qe jane pa paragjykime jane dritare per tek e verteta, per ata qe merren me stereotipizime jane simbol i verberise intelektuale. Ke quan ti ketu mutacion: “Psh ke nje popullacioneve prej 100 baktereve, prej tyre vetem 3 u rezistojne antibiotikeve (sepse jane te krijuara ne ate strukture organike), keto 3 baktere pastaj shumohen dhe te gjitha bakteret ne ate popullacion trashegojne cilesine e rezistimit. Cka u be, a u shnderruan ne majmune, derra, njerez?! Jo , vetem trasheguan cilesite e paraardhesve te tyre.” Ketu NUK NDRYSHOI MATERIALI GJENETIK, vetem u trasheguan cilesite e paraardhesve.

  po c’ndodh mbas 100 miljon vitesh pastaj??
  Per te dhene pak ide se c’mund te ndodhe, le t’i hedhim nje veshtrim atyre qe kane ndodhur para 100 milion vitesh e me shume: http://www.living-fossils.com/

 157. Ardit thotë:

  9 August 2007 @ 8:39 am

  Grupit

  Nuk e di nese i kam kapur te gjitha pergjigjet tuaja por megjithate vetem keto dallova si me te dalluarat.

  Ti thua :”Nuk mendon me zemer zotni…mendon me tru”. Mos i merr fjalet ne menyre literale, nuk ma do mendja se je ne ate nivel. Okej mbaji truret me te hapur apo nuk shkon keshtu, nejse s’jam mesuar ta shpreh ne kete menyre. Krijo hapesira freskuese brenda truve ne menyre qe sa here qe ben vape te jene si air conditioners dhe te mos ngecin si disa makina te vjetra.

  Ti thua: “Edhe une te solla shembullin…qe shkencetaret kan krijuar nga nje mase inorganike…pra nga nje grup molekulash…nje strukture si DNA-ja…e cila RIPRODHOHET. DNA-ja eshte baza me themelore e jetes…para se te ekzistonin batreret dhe viruset dhe jeta me primitive…ekzistonte DNA-ja. Ajo ishte qe filloj jeten…nga hici. Dhe cfar mund te konsiderohet si “e gjalle”?? Ajo qe RIPRODHOHET vet. A e ben nje gje te tille kjo DNA-ja artificiale? A u krijua nga nje mase inorganike…pra “hici”?? A kishte nderhyrje te Zotit ne kte mes??”

  Ti ende nuk e ke te qarte se c’ka eshte hici. nje mase inorganike nuk eshte hic sepse masa inorganike kane qene edhe ato masa qe hodhen ne jete boten tone. per nje mase inorganike duhet shume energji per ta krijuar edhe nese eshte pa jete. Merr hekurin per shembull, hekuri ka nje mase e cila kerkon nje energji kater here me te madhe sesa ajo e te gjithe sistemit tone diellore. Perseri eshte mase jo organike, me kupton. Vazhdon te jesh me mua apo je duke luajtur game kompjuterash. Sa per nje informacion te thjeshte ne ne ajet kur’anore thuhet “ne e sollem hekurin”, kuptohet qe herkuri mund te kete ardhur ne forme meteoritesh ose Nje Zot e di por e rendeishme eshte se ka qene nje shkak qe i ka shtyre dhe i ka krijuar. Eshte interesante sesi ka mundesi qe nje Profet analfabet, pra s’ka ditur kendim dhe shkrim te kete ditur kete fakt qe sapo eshte arritur nga shkenca moderne. Dhe ky eshte nje evidence, te lutem dhe mos me thuaj se nuk eshte evidence sepse do mendoj se po luan me lojra fjalesh. Ky ishte nje shembull krejtesisht i vogel. Ne kujtojme qe meqe shkenca ka arritur shume ne kohet e fundit dhe do t’i jap pyetje te gjitha ceshtjeve. Jo e keni gabim ju ateistet dhe ata fetaret, sepse ateistet kerkojne argumente per te justifikuar argumentet e tyre se nuk ka Zot ndersa fetaret kerkojne argumente per te justifikuar argumentet fetare, une per vete nuk kam nevoje te jem ne asnjeren prej ketyre paleve. Une jam qe shkenca duhet te ndahet prej fese ne kete aspekt derisa shkenca te quhet shkence ekzakte dhe jo vetem njohuri te cilat ndryshojne me kalimin e kohes, si disa teori te lendes se fizikes. Po ashtu te argumenteve feare, ne duhet te jemi 100% te sigurt qe informacioni qe kemi te jete 100% autentik dhe 100% autetik ne interpretimin e tij. Derisa te arrihet kjo une theme qe edhe feja edhe shkenca duhet te jene te ndara qe keshtu te mos i hyjne njera tjetres ne hak. Ky eshte mendimi im, Grupi.

  :)…zjarret fillojne edhe vet…

  Ti ende nuk e ke te qarte hicin, asgje qe ne perfytyrojme nuk eshte hic more zotni, a ha shqip ti apo jo. Mos pyet mesues me tre klase shkolle te lufit te pukes por pyet koka te medhaja ne kete fushe, madje edhe ateist qofshin. Hici nuk eshte madje as zero, sepse zeroja eshte nje mase llogaritese por hici eshte hic, nuk e di sesi ta fus ne koke kete por deri atehere po pres….

  Persa i perket zjarrit tani, ka dy mundesi ose dikush pra nje njeri ka hedhur nje shkrepse dikund ose dielli ka reflektuar ne ndonje xham dhe keshtu ka krijuar nje shkendije zjarri mund te kete edhe ndonje menyre tjeter qe mund te mos me kujtohet. Por te gjitha te cojne se dikush eshte shkaku, ose njeriu ose xhami ose dielli etj…Behu me racional nese ke deshire te tregosh se me te vertete kerkon evidencen. Mos u bej si National Georgrafic te cilet kerkojne vetem “fakte” qe mbeshtesin “faktet” e tyre.:)

  Mua s’me interesojne argumentet e besimit…me intereson EVIDENCA. Shkenca sjell evidence…feja sjell agje.

  Shiko ka plot gjera qe shkenca nuk mund t’i vertetoje dhe as nuk ka per t’i vertetuar dot sepse jane metafizike. Pse sot po vendoset nje perkufizim i ri ne shkence. Pse sot thuhet shkenca e pastert dhe jo vetem shkences sepse ka dicka qe nuk shkon me datat (informacionin qe del nga shkenca), sidomos per shkencat shoqerore. Ti thua se evolucioni eshte evidence dhe me sjell gjitha ato kafka te sajuara te cilat jane hedhur poshte dekade pas dekade dhe methua se keto jane evidence. Jo e ke gabim. Ti po kerkon vetem evidence per te mbeshtetur evidencen e ke patur me perpara.

  Nuk dua te te bind ty se a ka Zot apo jo, ne thjeshte po shkembejme menyra dialoguese, ose po bej nje sqarim ne lidhje me disa gabime qe shikoj tek ty, ndersa per t udhezuar, kjo nuk eshte ne aftesite e mia, sepse udhezimi vjen nga Zoti, edhe sikur te te shfaqet Zoti tani ti perseri do te thuash se kjo ishte ndonje magji sepse do te vazhdoje te besoje ne besimet tuaja te parakonceptuara. Po e them kete sepse shume here njerezve i jane tregur mrekulli reale por gjithmone kane patur kete efekt me ata nuk kane qene jobesimtare kokeforte. Ta kam thene une, dhe para meje tere filozofet e lashtesise dhe disa shkencetare te sotem gjeje shkakun.

  Edrus!

  Edrus te kerkoj hallall.

 158. mali thotë:

  9 August 2007 @ 11:42 am

  @ Arben, une nuk petendoj asgje nga cfare ti me ke etiketuar. Thjesht po servir nje menyre te kuptimit. Kaq.

  Une gjej veshtiresi t’ju argumentoj qe, ne mesdite dielli ka lindur. (dhe nuk jemi ne pol)

  O njerez, tekstet fetare nuk jane tekste shkencore, por permbajne fakte shkencore per qellimin e argumentimit ne nivel arsyeje/mendjeje. Ne nje periudhe historike te njohur per nivelin shkencor dhe intelektual, ne shohim te shfaqen teori shume te guximshme. Po marrim vetem ate te “Zgjerimit te Universit.” Disa e pranojne prej teksteve fetare, disa duan t’ua thote Hopkins. A ndryshoi gje prej realitetit? A e kisha une gabim qe e besoja dhe pranoja, per arsye besimi, “Zgjerimin e Universit”?

  @ Nje pyetje kam per ju ‘mali’ pse shkenca islamike i ben synet njerezit,jo vetem nga organi gjenital por dhe nga radakja.

  Arsyeja eshte sepse ne dallim nga koncepti teologjik i pranuar gjithandej, i cili merr persiper vetem nivelin shpirteror, Islami sfidon dhe rivendikon te gjitha nivelet.

  Ketu subjekti nuk eshte Islami por “Intelligent Design” si teori. Nuk kane c’bejne myslimanet qe Papa u con ujin ne mullirin e tyre.

  Do mundohem mos te marr me pjese, sepse e ndjej veten pergjegjes per fjalorin e disave.

 159. edrus thotë:

  9 August 2007 @ 12:40 pm

  Ashtu si e vërteta është relative dhe shikohet o pranohet si e tillë nga shumë persona por për të njëjtat arësye mund të hidhet poshtë nga shumë të tjerë (sepse varet gjithmonë nga sistemi i referimit), po ashtu edhe arsyeja dhe besimi nuk mund të gjykohen në bazë eksperimentesh.

  Kjo varet dhe nga ‘burimet’ prej të cilave vijnë dhe zhvillohen ato: Besimi është më tepër ndjenjë… vjen nga zemra, o e ke o s’e ke ç’do tentativë nga të tjerët për ta denigruar ose ndryshuar është e pafuqishme (provoni ti thoni ndonjë të dashuruari , sidomos pasi e dashura i ka lënë takim për herë të parë, që ajo ndjenjë që ai provon është ëndërr ose pa baza shkencore :) Po ashtu edhe arsyeja, që ‘vjen’ nga truri… bën të sajën eksperiencën dhe përvojën e njerëzimit, arritjet e shkencës dhe teknikës, eksperiencën e çarlatanëve që paraqiteshin si magjistarë dhe të demaskuar për truket e tyre, dhe si përfundim gjithçka që ka të bëjë me fenë ose me misterin, është diçka që ‘pret’ që të spiegohet… është thjesht çështje kohe për ti dhënë një përgjigje shkencërisht.

  Ashtu si ndjenjat dhe arsyeja i kanë drejtuar njerëzit në jetën e tyre, po ashtu edhe besimi dhe arsyeja duhet të bashkjetojnë dhe të japin kontributin e tyre në rritjen e nivelit material dhe shpirtëror të jetës së njerëzve, ku shkenca dhe feja në pikat e përbashkëta ,ndihma e shpejtë në mjeksi p.sh, por edhe në shumë fusha të tjera ku arsyeja dhe feja kanë të njëjtin qëllim: Paqja, lumturia, harmonia, sepse për shumë prej nesh, me zemër dhe me tru jemi për realizimin e këtyre koncepteve

 160. Arbeni thotë:

  9 August 2007 @ 2:33 pm

  Mali me vjen keq per moskuptimin dhe per reflektimin tuj.
  Duhet te vazhdojme diskutimet,per arsye te kuptojme e mesojme me shume nga ne shqiptaret qe te punojme e kontributojme me shume per te miren e Atdheut tone.
  Ju lutem me qene se jemi ne ket teme,me jepni nje pergjigje per perqindjen e feve ne Shqiperi,qe po spekullohet aq shume dhe nuk behet asgja per te dale ne shesh e verteta mbi indentitetin e vertete.
  A nuk eshte turp qe popullsia shqiptare te pritet si me thiken e pizzas ne 3 ‘feta’ fetare 70-20-10 % muslimane,ortodokse dhe katolike.
  A nuk eshte absurd injorimi i ‘pjeses’ me te madhe asaj jofetare,qe ne Shqiperi eshte e konsidrushme mbi 70% e popullsise.
  Jam i bindur se do jepni nji pergjigje mjaft te sakte.
  Me respekt Arben A.

 161. mali thotë:

  9 August 2007 @ 4:34 pm

  @ A nuk eshte absurd injorimi i ‘pjeses’ me te madhe asaj jofetare,qe ne Shqiperi eshte e konsidrushme mbi 70% e popullsise.

  Identiteti i Shqipetareve eshte ceshtje tjeter nga tema. Mund ta gedhime nje nate dimri nese do! Ketu ceshtja eshte e “Kuptimit pas Krijimit”, kuptimit pas kesaj egzistence.

  Ndonje ie rreth “hicit”?
  Mendoni, egziston si ide/koncept gjithesesi mbetet i pa-pershkrueshem/perceptueshem.

  @ emigrant thotë:

  9 Gusht 2007 @ 3:45 am

  @die hard supporters of creationism:
  Shikoni, te kjo teme nuk gjen zbatim shprehja “Mos u beni me katolike se papa”, por me teper ajo tjetra: “I zoti e jep, tellalli s’e shet”.

  Nuk e di per ty, po per mua zemra eshte e “verber”.
  Gjithesei une nuk them “E vështirë për t`u kuptuar! E detyrueshme për t’u pranuar!” sepse cfare kuptimi do te kishte atehere. Gjerat qe jane te detyrueshme per tu kuptuar duhet te jene detyrimisht te lehta per tu kuptuar prej cdo niveli. Thellesine e kuptimit secili e shton apo pakeson vet.

  PS. Une ketu marr pjese pa ndonje pretendim.

  Me respekt gjithashtu.

 162. alb thotë:

  12 August 2007 @ 12:09 am

  Shkenca “ushqehet” prej krijimit (disa e njohin me natyra)… pa te shkenca nuk eshte fare.

 163. emigrant thotë:

  20 August 2007 @ 1:31 pm

  Nje artikull interesant:
  http://news.yahoo.com/s/ap/20070820/ap_on_sc/artificial_life

 164. qendrim thotë:

  14 September 2007 @ 5:16 pm

  nuk do te thot qe feja dhe shkenca jan kunder njera tjetres se paku jo ne islam. qe nga koha mesjetare e edhe me heret kisha ne qdo menyr eshte munduar ta hedh posht mendimin shkencor e qe eshte edhe arsyeja kryesore e lindjes se ides shum te manget te evolucionit . faktet qe tregoin per nje krijim intelegjent jan kudo por evolucionistet e mbrojn evolucionin me qdo kusht edhe pse te dhenat arkeologjike e edhe shkencore te anatomis dhe gjenetikes e hedhin posht evolucionin ata prapseprap e mbrojn ate kjo do te thot qe ajo nuk ka te bej me me shkencen por me nje ideologji materialiste e cila don ti arsyetoi sjelljet me te ulta te njeriut siq jan luftrat etj.arsytimi i gjakderdhjeve te shumta eshte vetem ne evolucion ku thuhet se ato sjellje i kemi te trasheguara nga kafshet.kjo eshte padrejtsia me e madhe qe i behet njeriut.por pasi papa i cili eshte teper i humbur ne gjrea te kesaj jete dhe ne luksin e papatit ajo eshte qeshtje tjeter besimtarve katolik sju mbetet gje tjeter veqse ta abstenojn papen dhe te kthehen kah e verteta e ajo eshe islami paqedashes .

 165. arianiti thotë:

  2 October 2007 @ 2:53 am

  sa i perket fese dhe shkences ato jan te perbashketa se feja eshte pasqyra e nje populli. ALLAHU atij qofshim fal ka then.: JU VEQOVA PREJ KRIJESAVE TJERA:. Dhe ashtu eshte sa i perket reoris se evolucionit eshte nje teori pa piken e bazes, shtohet pytja ne qoftse ne e kemi prejardhjen prej majmuni atehere pse ne nuk transformohem ne diqka tjetr po mbesim njeri dhe pa dyshim do te mbetemi si qenie njerzore se ALLAHU na ka vequ prej krijesave tjera. Dua tju tregoj diqka lidhje me teorine evolucionit. P.sh. nje njeri e merr nje majmun e ushtron e meson bile bile ia meson edhe tabelen e shumzimit por pa dyshim i merr kohe shume, diku rreth 3 ose 4 vjet, po lind pyetja a mundet ai majmuni qe e ka mesu tabelen e shumzimit me iau mesu majmunave tjer jo pasha nje ALLAH i vyn me miliona vjet. Nuk jam i dishem qe po i them keto fjal po kam logjike dhe mendje te shendosh edhe mendoj thelle…

 166. Albana thotë:

  30 November 2007 @ 9:13 pm

  Epo une mendoj sepse veza ka ekzistuar me perpara pules sepse pulasmundej me u kriju keshtu trrak ,por veza ka ekzistuar me perpara.

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com