Ngjarjet e Tropojës

haklaj2.JPG

Artan Hoxha
Gazeta Shqiptare
25/11/2007 - 12:09

Fatmir Haklaj, si shpëtoi në atentatin e Milotit

Emisioni “Xhungël” i News 24 solli dje në mbrëmje fakte dhe detaje që publikohen për herë të parë, të cilat hedhin sadopak dritë mbi “Dosjen Tropoja” dhe një prej protagonistëve të saj, familjen Haklaj. Vetëm kjo familje ka pësuar deri tani 14 të vrarë. Si nisi dhe pse ende nuk duket në horizont fundi i kësaj tragjedie, numri i viktimave të së cilës nuk dihet kur do të ndalojë? Cilat ishin shkaqet dhe shkaktarët? Pse u përfshinë në këtë tragjedi pesë vëllezërit Haklaj dhe shumë nga djemtë më të mirë të Tropojës? Pse sot pas dhjetë vitesh drejtësia dhe shteti shqiptar, qeveritë e majta apo të djathta, jo vetëm që nuk i kanë zbardhur ato që kanë ndodhur, por as e kanë marrë guximin të shfletojnë dosjet e përgjakura të kësaj fatkeqësie tragjike që ka mbajtur peng rrethin më të varfër të vendit? Kush fshihet pas atentateve të sofistikuara që do të konkuronin denjësisht dhe organizatat mafioze më prestigjioze të botës? Kush përfitoi prej përgjakjes së familjeve më të njohura të Tropojës dhe vazhdon ta shfrytëzojë këtë tragjedi për përfitime politike? Këto dhe shumë pyetje të tjera do të marrin një përgjigje nga “Xhungël”, që nuk synon të marrë tagrin e prokurorit apo gjykatësit, por nëpërmjet pamjeve, dëshmive dhe fakteve që paraqet do të kërkojë nga strukturat ligjzbatuese të përmbushin misionin e tyre, zbatimin e ligjit. Hetimin dhe dënimin e përgjegjësve të këtyre ngjarjeve tragjike. Jo vetëm për të qetësuar shpirtërat e të vdekurve, por për të parandaluar pasojat e këtij seriali të pafund krimesh në mënyrë që qindra të mbijetuar, fëmije dhe të afërm të viktimave të jetojnë të qetë të ardhmen e tyre.

Haklajt

Deri në fillimin e viteve ’90 familja Haklaj ishte një nga mijëra familjet e thjeshta të Tropojës. I pari i saj Isuf Groshi, ishte një nga personat e njohur dhe të respektuar në Malësinë e Gjakovës, aq sa dhe sot bëmat dhe shprehjet e tij vazhdojnë të kujtohen, për urtësinë dhe zgjuarsinë e tyre. I biri, Muharrem Haklaj do të kishte shtatë fëmijë, pesë djem dhe dy vajza. Pothuaj të gjithë fëmijët do të arsimoheshin në shkolla profesionale. Pak muaj pas ardhjes në pushtet të kualicionit të djathtë, në verën e vitit 1992, Hamdi Haklaj dhe i vëllai Halili do të arrestoheshin me akuzën e vrasjes me mjete të forta të një ekonomisti në Bajram Curri. Dy djemtë më të mëdhej të familjes do të qëndronin në burg për gjashtë muaj rresht. Do të liroheshin për mungesë provash, por pas këtij momenti besimi i tyre ndaj të sapoardhurve në pushtet ishte thyer.

Shkëlzeni

Ngjarja që do ti ekspozonte Haklajt dhe do të niste përballjen e tyre me policinë ishte ajo e 7 gushtit 1993. Vëllezërit Haklaj kishin shkuar për peligrinazh si shumë familje të Tropojës në vendin e shenjtë në malin e Shkëlzenit, i njohur ndryshe dhe si “varri i mirë”. Por për arsye ende të pasqaruara Shkëlqim Haklaj është konfliktuar me dy vëllezërit Besim e Guxim Demaj nga fshati Shipshan i Tropojës. Policia e ka rihapur dosjen pas afro 13 vjetësh dhe pretendon se në ndihmë të Shkëlqimit ka shkuar vëllai i tij i madh, Hamdiu. Në çastin kur konflikti i ka kaluar caqet, Hamdi Haklaj ka qëlluar me pistoletë në drejtim të dy vëllezërve Demaj të cilët kanë mbetur të vrarë. Pas rihapjes së hetimeve ekspertët mjeko-ligjorë kanë rizhvarrosur kufomat e viktimave për të siguruar prova të reja mbi autorësinë e krimit. Menjëherë pas ngjarjes policia shpalli në kërkim dy vëllezërit Haklaj. Qysh nga ajo kohë silueta e Hamdi Haklajt do të shihej shumë rrallë në Tropojë, madje edhe pas kthimit të tij në Shqipëri në janar të vitit 1998. Fatmir Haklaj edhe pse nuk kishte probleme me drejtësinë dhe nuk ishte person i shpallur në kërkim, u është bashkuar vëllezërve për ti ndihmuar të mos kapeshin nga policia.
Nga gushti i vitit 1993 deri në fundin e vitit 1996 policia e rrethit verior dhe forcat speciale organizuan disa aksione për ti arrestuar vëllezërit Haklaj, të cilët dyshoheshin se herë pas here ktheheshin nga jashtë vendit në banesën e tyre.

Aksioni

Aksioni më i madh i policisë së Tropojës dhe forcave speciale të ardhura nga Tirana është organizuar 5 tetor 1995. Kulla e Haklajve u rrethua nga qindra trupa të policisë që kishin marrë informacion në rrugë operative se dy vëllezërit e kërkuar Hamdi e Shkëlqim Haklaj ishin kthyer në banesë. Për të mbështetur këtë operacion janë angazhuar deri dhe helikopterë nga ajri, por vëllezërit Haklaj
nuk u kapën. Gjatë veprimeve të forcave të Rendit mbeti i vrarë një polic i komisariatit të Tropojës. Rrethanat e vrasjes së tij janë ende dhe sot të pazbuluara nga autoritetet shtetërore. Nuk dihet kush dhe si u qëllua polici që ndodhej në rrethim sëbashku me kolegët e tij. Pavarsisht faktit se kanë kaluar 14 vjet nga ngjarja e Shkëlzenit, Hamdi Haklaj nuk është gjykuar asnjëherë për të, pasi nuk ka patur prova të mjaftueshme për ta argumentuar fajësinë e tij.

Prita

Pas këtij operacioni të dështuar të policisë, Haklajt do të dilnin në skenë menjëherë pas trazirave të marsit 1997. I pari shfaqet emri u Fatmir Haklajt. Ai do të ishte protagonist në një përballje me mbështetësit e ish-presidentit Berisha. Haklaj kundërshton tu bashkohet vullnetarëve që po shkonin nga Tropoja në Tiranë për tiu bashkuar trupave të policisë për shuarjen e revoltave në jug të vendit. Ai nuk u mjaftua me kaq, por kundërshtoi dhe pengoi forcërisht oficerët e Gardës që kishin shkuar në Tropojë për të siguruar forca rezerviste. Për këtë akt ai do të vlerësohej nga mbështetësit e së majtës në Tropojë dhe do të vendosej kryetar i Komitetit të Shpëtimit Publik. Më 22 qershor 1997, Fatmir Haklaj i shpëton një prite të organizuar në afërsi të Milotit. Ai kishte udhëtuar sëbashku me djalin e xhaxhait, Sokol Haklaj, ndihmësgjyqtar në Skrapar dhe një mikun e tyre nga Tropoja, Agron Gjyriçi, për një rast urgjent në Tiranë. Gjatë kësaj prite mbeti i vrarë Sokol Haklaj dhe Ibrahim Rustemi, efektiv i forcave speciale. Rustemi për disa kohe kishte qëndruar pranë grupit të shoqërimit të deputetit demokrat Azem Hajdari. Ibrahim Rustemi kishte planifikuar të udhëtonte në drejtim të Tropojës gjatë po asaj nate, sëbashku me trupat e Gardës dhe forcat speciale. Misioni i tyre ishte të siguronin vizitën e ish-presidentit Berisha dhe mitingun elektoral që do të zhvillonte ai të nesërmen në Tropojë, ku do të shpallej dhe kandidatura e PD-së për deputet, Azem Hajdari. Rustemi lë njoftim në banesën e vet se nëse e kërkonin nga reparti, tu thoshin se ai ishte nisur përpara me Sokol e Fatmir Haklajn për shkak të një fatkeqësie që i kishte ndodhur. Fatmir Haklaj arriti të vriste një nga autorët e pritës në momentin që ai iu afrua autoveturës për tu dhënë goditjen e fundit viktimave. Fatmir Haklaj dyshon se pas kësaj prite fshihen persona të rëndësishëm. Disa ditë pas pritës Haklaj identifikon autorët e saj dhe lidhjet e tyre në Tiranë. Hakmarrja për këtë atentat është e pamëshirshme. Tre nga katër autorët e mbijetuar të atentatit të Milotit ekzekutohen njëri pas tjetrit në rrethana ende të pazbardhura. Familjeve të dy prej tyre u digjen kullat në fshatrat e Mirditës. Ndërsa i mbijetuari i fundit prej atentatorëve, një emër i njohur i botës së krimit në zonën e Mirditës, u ekzekutua gjatë një shkëmbimi zjarri me forcat speciale në vitin 1999 në Mamurras.

Konflikti

Kufomat e pritës së Milotit nuk ishin kthyer ende në Tropojë, kur zhvillohej mitingu elektoral në sheshin qëndror të Bajram Currit. Gjatë këtij mitingu ndodh një tjetër konflikt, këtë radhë është Shkëlqim Haklaj, i cili reagon ashpër në momentin që ishte duke folur ish-presidenti Berisha. Irritimit të Haklajt i është bashkuar dhe Feriz Kërnaja, i sapo dalë nga burgu. Kërnaja ishte bërë i njohur për shkak se kishte qëndruar për disa kohë në të njëjtin burg me kryetarin e Partisë Socialiste, Fatos Nano. Madje një foto e përbashkët e Kërnajës, Fatos Nanos dhe Nehat Kullës, një nga kapot e njohur në kryeqytet u botua në shtypin e kohës. Gjatë zgjedhjeve të 29 qershorit Haklajt mbështetën kandidatin e PS-së për Tropojën dhe dalën haptazi kundër kandidatit të PD-së Azem Hajdari. Vëllezërit Haklaj ndihmuan gjatë fushatës elektorale për referendumin dhe pretendentin për fronin mbretëror Leka Zogu gjatë një vizite të tij në rrethin e Tropojës. Kundërshtarët e monarkisë tentuan të pengonin vizitën e Zogut, por në krah të tij, përkrah shumë djemëve të Tropojës u rreshtuan dhe vëllezërit, Fatmir, Shkëlqim dhe Ylli Haklaj. Pas zgjedhjeve parlamentare Hajdari u shpall deputeti i ri i Tropojës, por situata ndryshoi në disfavor të së djathtës, për shkak se e majta fitoi zgjedhjet në gjithë vendin dhe Fatmir Haklaj me propozim të degës lokale e PS-së dhe me firmën e ish-ministrit të Rendit Neritan Ceka mori detyrën e shefit të komisariatit.

Protesta

Më 17 shtator 1997 deputeti demokrat Azem Hajdari u plagos në parlament nga deputeti socialist i rrethit të Hasit, Gafurr Mazrreku. Një ditë më pas, më 18 shtator 1997, dega lokale e PD-së në Bajram Curri organizoi një protestë për të denoncuar plagosjen e deputetit të Tropojës. Organizatorët e protestës paraqiten në polici dhe i kërkojnë leje shefit të komisariatit Fatmir Haklaj. Ai u jep leje për zhvillimin e mitingut por kërkon që të mbahet në kompleksin e lojërave me dorë në qëndër të qytetit. Mbështetësit e shumtë të PD-së fillimisht grumbullohen në kompleksin e lojërave me dorë. Por më pas protesta vazhdoi nëpër rrugët e qytetit. Fatmir Haklaj i njoftuar për rrjedhën që mori protesta vendos të përballet personalisht me drejtuesit e saj. Ai u del përballë protestuesve në shëtitoren e Bajram Currit. Haklaj debaton ashpër me disa nga organizatorët, madje qëllon me grusht njërin prej tyre. Nga ky moment protesta shpërndahet, por Fatmir Haklajt nuk do tia falnin kurrë atë që bëri. Ai do të qëndronte dhe për katër muaj të tjerë në detyrën e shefit të komisariatit. Gjatë kësaj kohe vendosi rregull dhe rend në Tropojë, diku me fjalë e diku me forcë. Bandat e grabitësve që kishin pushtuar rrugët dhe bënin kërdinë, preferonin më mirë të mos përballeshin me të, sepse më shumë se sa arrestimit dhe burgut, i druheshin ndëshkimit hakmarrës të tij. Nga një person në arrati për të ndihmuar vëllezërit që kërkoheshin nga policia, Fatmir Haklaj u kthye brenda disa muajsh në një sherif alla far ëest, që më tepër se zbatimin e ligjit të brishtë, parapëlqente ndëshkimin tradicional të malësisë ku ishte rritur. Për Pesë muaj me radhë në Tropojë, nuk ndodhi asnjë vrasje edhe pse ishte viti 1997 dhe armët ishin në duart e gjithkujt. Personat problematikë preferonin më mirë të largoheshin ose të rrinin urtë, sesa të përballeshin me dorën e hekurt të Fatmir Haklajt, që i veshur dhe me uniformën e shtetit ishte bërë njeriu më i pushtetshëm në veri të vendit.

“Dosja Tropoja”, dëshmitari kyç, 9 vjet jashtë vendit

Një polic i komisar iatit të Bajram Currit që i shpëtoi atentatit të 5 janarit 1998 ku mbetën të vrarë Shkëlqim Haklaj dhe Artur Demirit, është dëshmitari kyç që mund të zbardh si nisi tragjedia që përgjaku për vitet në vazhdim Tropojën. Avdi Buçpapa nuk është marrë kurrë në pyetje nga organet ligjzbatuese në lidhje me këtë ngjarje. Ai u largua menjëherë pas krimit nga Shqipëria për ti shpëtuar rrezikut serioz që i kanosej. Në pjesën e dytë të shkëputur nga emisioni i TV Neës “Xhungël”, jepet zanafilla e përgjakjes së Tropojës. Si nisi konflikti që shkaktoi mbi 150 të vrarë? Pse Fatmir Haklaj vendosi të hakmerrej ndaj autorëve të vrasjes së vëllait dhe kunatit? Por mënyra sesi shefi i komisariatit të Tropojës, Fatmir Haklaj zgjodhi për të vënë në vend drejtësinë sipas kokës së tij, shkaktoi një reaksion të madh, deri dhe nisjen e protestave nga opozita e djathtë në rrugët e kryeqytetit. I tërbuar nga vrasja e dy njerëzve të tij më të afërt, Fatmir Haklajt, i errësohet gjykimi. Ai nuk bën më selektim të viktimave të tij, duke qëlluar këdo që i dilte përpara, mjafton që të ishte i afërt me autorët e pritës së Qafë Luzhës apo i njohur i tyre. Për Haklajn nuk kishte shumë rëndësi fakti nëse viktimat e tij ishin imnplikuar apo jo në ngjarje. Mjaftonte vetëm lidhja dhe njohja e tyre me autorët e pritës së 5 janarit 1998. Më poshtë “GSH” vijon me fakte dhe dëshmi në lidhje me vrasjet e njëpasnjëshme të fillimjanarit ’98.

Prita
“Asaj që Fatmir Haklaj i trëmbej, ndodhi pikërisht në momentin kur ai mendonte se kishte vënë gjithçka në vijë. Tre ditë pas vitit të ri 1998, vëllai i tij Shkëlqimi u emërua polic në doganën e Qafë Prushit në rrethin e Hasit. Pasditen e 5 janarit, Shkëlqim Haklaj dhe kunati i Fatmirit, Artur Demiri ktheheshin nga Hasi me një fuoristradë Nissan Terrano ngjyrë blu. Sapo ata mbërritën në Qafën e Luzhës u qëlluan me breshëri armësh automatike. Autorët e pritës, përbënin një komando të paisur mirë më armë automatike dhe mitrolozë të rëndë. Të informuar për lëvizjen e Shkëlqim Haklajt, ata ishin pozicionuar në pritë duke mbajtur nën vëzhgim për orë të tëra rrugën që të ngjit nga fshati Pac drejt Qafë Luzhës. Zjarri i tyre gati rezultoi njëqind përqind i saktë sikur Shkëlqim Haklaj të mos u kishte mbijetuar breshërive të para dhe të shkëmbente zjarr me një pistoletë që kishte me vete, duke i dhënë kohë një personi të tretë që ndodhej në makinë të shpëtonte i gjallë. Avdi Buçpapa u largua drejt një pylli që të nxjerr në fshatin Vlad. I mbijetuar, pa asnjë gërvishtje nga prita, një polic i komisariatit të Bajram Currit, do të shpejtonte sa i hanin këmbët për të mbërritur i gjallë në fshatin më të afërt ku kërkoi ndihmë. Polici i tmerruar kërkoi të sajonin një vig për të transportuar të vdekurit drejt Tropojës. Trupat e dy të vdekurve u transportuan drejt morgut të qytetit me autobuzin e linjës Krumë-Bajram Curri, i vetmi mjet që kaloi pas atentatit në atë aks rrugor.

Dëshmitari
Fatmir Haklaj kur mësoi se viktimat e pritës ishin vëllai dhe kunati i tij, u betua se hakmarrja për vrasjen e tyre do të ishte e padëgjuar ndonjëherë. Ai kontaktoi po atë natë me dëshmitarin e vetëm të mbijetuar nga atentati dhe mësoi prej tij se kush kishte qenë pjesë e komandos që organizoi pritën. Ky dëshmitar okular, duke qenë banor i Tropojës identifikoi pjesën më të madhe të autorëve të pritës

Aishja:Shkëlqimi u godit nga afër, me një plumb në kokë

Shkëlqimi, pasi ishte qëlluar me 7 plumba në trup, kishtë marrë dhe një plumb tejshpues në kokë, i cili kishte kaluar nga njëra anë e ballit në anën tjetër. Pikërisht ky fakt e irritoi pamasë Fatmirin, aq sa ai humbi gjykimin dhe ndodhen ato që ndodhen”, tregon motra e madhe e Haklajve, Aishja për vrasjen e Shkëlqimit më 5 janar 1998. Aishe Basha, ish-drejtoreshë e shkollës së Bujanit, kujton ende trupin e të vëllait pas ngjarjes së Qafë Luzhës. Ajo rrëfen për “Gazetën Shqiptare”, si ndodhi ngjarja e 5 janarit 1998? Si shpëtoi polici Avdi Buçpapa, dëshmitari i vetëm okular i kësaj prite nga plumbat e vrasësve, dhe çfarë i tha ai Fatmir Haklajt pas ngjarjes?

Si ndodhi ngjarja e 5 janarit 1998 në Qafën e Luzhës?
Vëllai im Shkëlqimi sapo ishte emëruar polic në doganën e Qafë Prushit në Has. Pasditen e 5 janarit, rreth orës 16.20 ai po kthehej në shtëpi me një fuoristradë Nissan Terrano. Bashkë me të ishte dhe kunati i Fatmirit, Artur Demiri dhe polici i komisariatit të Tropojës, Avdi Buçpapa. Sapo makina i është afruar lapidarit në Qafë Luzhë është qëlluar pa paralajmërim me breshëri automatikësh dhe mitrolozësh. Autorët e pritës ishin të pozicionuar në një transhe mbi rrugë dhe kanë hapur zjarr nga një distancë shumë e afërt.

Çfarë ndodhi më pas?
Arturi mbeti i vdekur në vend. Ndërsa Shkëlqimi edhe pse kishte marrë shtatë plumba në trup, arriti të dilte nga makina dhe të hapte zjarr me një pistoletë që kishte me vete. Ky veprim i dha mundësi policit Avdi Buçpapa të përfitonte dhe të futej në pyll duke vrapuar drejt fshatit Vlad. Sipas dëshmisë së Avdiut, ai dëgjoi Shkëlqimin të shkëmbente fjalë me autorët e pritës. Avdiu kërkoi ndihmë në Vlad për të transportuar drejt Bajram Currit, trupat e Shkëlqimit dhe Arturit. Pistoleta e Shkëlqimit u gjet me dy fishekë në karikator, ndërsa 5 të tjerë ai i kishte qëlluar drejt autorëve të pritës. Kufomat e tyre i sollën në spitalin e Bajram Currit në mbrëmje me autobuzin e linjës Has-Tropojë.

A kontaktuat ju me të mbijetuarin e pritës dhe çfarë u tha si?
Me sa di unë, me Avdiun kontaktoi po atë mbrëmje, Fatmiri. Se çfarë i ka thënë për autorët, këto i ka marrë me vete Fatmiri. Por Avdiu duke qenë tropojan i ka identifikuar pjesën më të madhe të autorëve të pritës, pasi ata nuk kishin maska. Veprimi që e irritoi pamasë Fatmirin, ishte fakti që Shkëlqimi ishte qëlluar me një plumb tejshpues në kokë, nga njëra anë e ballit në anën tjetër, nga një distancë shumë e afërt. Autorët e kësaj ngjarje nuk janë zbuluar kurrë edhe pse ka një dëshmitar okular (Avdi Buçpapa) dhe ne si familje kemi dorëzuar në prokurori provat dhe dyshimet tona.

Hamdi Haklaj, i mbijetuari që u shpëtoi atentateve

Pas ngjarjeve tragjike në vitet 1998-2000, Hamdi Haklaj u etiketua nga media me nofkën “Padrino”. Kjo jo vetëm për shkak se ishte djali i madh i familjes, fakt ky që i jepte atributet e liderit mbi të tjerët, por sepse u shpëtoi të gjitha atentateve, duke përfshirë këtu deri dhe ato me mina të telekomanduara apo me snajperë në distancë. Hamdi Haklaj, më i madhi nga pesë djemtë e familjes Haklaj lindi në vitin 1950 në Kërnajë. Është baba i gjashtë fëmijëve, tre djem e tre vajza. Hamdiu kreu studimet e larta në fakultetin e Veterinarisë në Kamëz. Pas përfundimit të shkollës, ai u kthye në Tropojë dhe fillimisht punoi si veteriner. Më pas për më shumë se një dekadë Hamdiu ishte kryetari i kooperativës së Margegajt detyrë në të cilën qëndroi deri në vitin 1990. Ai sëbashku me të vëllain Shkëlqimin ishin ndër mbështetësit e parë të PD-së në Tropojë. Por besimi i tij ndaj të sapoardhurve në pushtet u thyhe në vitin 1992, kur sëbashku me të vëllain Halilin, qëndruan për 6 muaj në burg me akuzën e një vrasjeje me mjete të forta në Tropojë. Hamdiu u lirua nga burgu për mungesë provash duke rezultuar i pafajshëm për krimin e vrasjes. Për herë të fundit Hamdi Haklaj u pa të shëtiste lirisht në Tropojë në fillimgushtin e vitit 1993. Prej këtij momenti, Hamdiu qëndroi në ilegalitet, për më shumë se një dekadë e gjysëm duke u shfaqur shumë rrallë në vendlindjen e tij. Ai emigroi në Gjermani ku qëndroi për pesë vjetë me radhë, deri në 5 janarin e 1998, kur vëllai i tij Shkëlqimi u ekzekutua pas një prite në Qafën e Luzhës

Vrasja mister e shefit të logjistikës së UÇK-së

Një pritë e organizuar nga një grup personash të armatosur, I kushtoi jetën shefit të logjistikës së UÇK-së Ilir Konushevci dhe mjekut tropojan Hazir Mala. Ilir Konushevci, i njohur me pseudonimin “Mërgimi” ishte furnitori kryesor i guerrilasve në Kosovë. Konushevci ishte lidhja më e fortë e Haklajve për kalimin e arsenalit luftarak matanë kufirit. Vrasja e tij më 9 maj 1998, pranë fshatit të vogël Miliskajë, në aksin rrugor Qafë Mali-Bajram Curri ka mbetur ende një mister.

Prita
Mbrëmjen e 8 majit 1998 Ilir Konushevci, miku i tij, mjeku tropojan Hazir Mala dhe një pjestar i UÇK-së që shërbente si shofer, ishin nisur me një kamion me armë në drejtim të Bajram Currit. Për të shmangur ekspozimin dhe kontrollet e policisë ata janë nisur sapo ka rënë nata dhe zgjodhën rrugën e vështirë të Qafë Malit. Rreth orës 02.00 pas mesnate, kamioni ka ndeshur në një pengesë që u kishte bllokuar rrugën sapo kalon fshatin Miliskajë. Një grup personash të armatosur ka qëlluar drejt kamionit, nga një shkëmb i thepisur anës rrugës, duke plagosur shoferin e kamionit dhe kosovarin Ilir Konushevci. Si rezultat i zjarrit të hapur nga Konushevci është plagosur rëndë dhe më pas ka gjetur vdekjen një nga autorët e pritës, i cili më pas rezultoi se ishte ishte nga Tropoja. Shoferi i kamionit është tërhequr duke hapur zjarr në një pozicion më të sigurt dhe ka mundur ti mbijetojë pritës. Ndërsa mjeku 60-vjeçar Hazir Mala ka hedhur mbi shpinë Konushevcin e plagosur dhe është nisur drejt fshatit më të afërt për të kërkuar ndihmë. Mala ka ecur për më shumë se një orë me Konushevcin e plagosur mbi shpinë, deri sa ka ndeshur serish në autorët e pritës. Këtë radhë sulmi ndaj tyre ka qenë vdekjeprurës dhe trupat u janë bërë shoshë nga plumbat.

Ndëshkimi
Vrasësit janë munduar të fshehin gjurmët, duke i hedhur trupat e masakruar të dy dëshmorëve të UÇK-së poshtë një ure, dhe më pas i mbuluan me gurë. Fatmir Haklaj është njoftuar për vrasjen dhe ka shkuar në vendngjarje. Të vrarë ishin miku i familjes Ilir Konushevci, dhe mjeku Hazir Mala, babai i shoferit të tij, Arjan Mala. Kur merr vesh se në Bajram Curri po atë natë ka patur një tjetër të vrarë(Agim Demiri), atëherë Fatmir Haklaj bën lidhjen mes viktimës dhe pritës së Miliskajës. Përpjekjet e familjes së viktimës për të justifikuar vdekjen e të afërmit të saj qenë të kota. Për Fatmir Haklajn nuk kishte më dyshim se Demiri kishte qenë autor i pritës së Miliskajës, dhe për këtë shkak u hakmorr aty për aty, duke i vrarë dhe të vëllain, Bislim Demirin shofer taksie në qytetin e Bajram Currit. Vrasja e dy dëshmorëve të UÇK-së, Konushevcit dhe Malës, vazhdon të jetë ende e pazbuluar nga organet e drejtësisë. Kush ishte vënë në dijeni për lëvizjen e kamionit me armë drejt Tropojës atë natë? Kë kishte takuar “Mërgimi” në kryeqytet përpara se të nisej drejt Bajram Currit? Dyshimet ishin për një pritë të paguar nga shërbimi sërb UDB, ose nga vrasës të grupeve rivale që merreshin me trafikun e armëve drejt Kosovës?! Edhe pas 9 vitesh ngjarja e Miliskajës mbetet e mbuluar me mistër, ndërsa fotoja e Konushevcit u bashkua me fotot e të vrarëve në muret e kullës së Haklajve.

Takimi sekret i Feriz Kërnajës me Gjinushin

Në mesin e korrikut 1998, ndodh një tjetër ngjarje që i nxjerrë serish në skenë Haklajt. Policia e Gramshit arreston në një postbllok në hyrje të qytetit, Halil Haklajn dhe Isamedin Haxhinë. Në automjetin që ata udhëtonin u kap dhe një sasi armësh që sapo e kishin blerë për ta çuar në Kosovë. Ortakëria e tyre krijoi kuriozitet të madh, pasi Halil Haklaj ndodhej sëbashku me vëllain e Izet Haxhisë, truprojës së ish-presidentit Berisha. Në pamje të parë dukej e habitshme një kombinim Haklaj-Haxhia pasi ishin të qarta pozicionimet politike të tyre, pro dhe kundër Berishës. Por, Halil Haklaj kishte punuar për një kohë të gjatë me Ismet Haxhinë në minierën e Kamit dhe banesat e tyre në Kërnajë e Babinë nuk ndodheshin më larg se 30 minuta nga njëra-tjetra. Fatmir Haklaj u alarmua për arrestimin e të vëllait dhe kërkoi lirimin e tij nga gjykata. Dështimi për ta liruar dhe në Gjykatën e Apelit e acaroi sëtepërmi. Në këto kushte vendosi të reagojë duke demonstruar forcën. Haklaj kërcënoi të gjithë përfaqësuesit e lartë të administratës shtetërore në Tropojë, madje policia deklaroi se ai mori peng dhe të dërguarin e qeverisë në veri të vendit Taulant Dedja. Nëse nuk lirohej i vëllai nga burgu, ai do të ndërmerrte veprime më të ashpra.

Takimi
Si rezultat i kësaj situate të acaruar, në fundgushtin e vitit 1998 në Tropojë, të vetmit zyrtarë të lartë, ishin i plotëfuqishmi i qeverisë(që më tepër qëndronte si peng sesa si përfaqësues i qeverisë) dhe përfaqësuesi i OSBE-së për Bajram Currin, Billi Vogst(një ish-kolonel i forcave speciale britanike SAS). Për të negocuar me Haklajn autoritetet shtetërore shfrytëzuan një vizitë të një grupi deputetësh në Tropojë. Mesditën e 22 gushtit 1998 në Bajram Curri mbërritën Kryetari i Kuvendit Skënder Gjinushi, zv/kryeministri Kastriot Islami, Nënkryetari i Kuvendit Namik Dokle, kryetari i komisionit të jashtëm të Kuvendit, Sabri Godo, si dhe deputetët socialistë Ismail Togu e Bardhyl Agasi. Në orët e pasdites, përfaqësuesit më të lartë të shtetit, të cilëve u mungonte vetëm presidenti Meidani dhe Kryeministri Nano patën një takim në hotel-turizmin e qytetit me një përfaqësus të Fatmir Haklajt. Takimi u zhvillua në zyrën e OSBE-së, në katin e dytë të hotelit. Në të nuk ishte i pranishëm deputeti Godo, që preferoi të priste në hollin e hotelit.

Mesazhi
Fatmir Haklaj nuk pranoi të shkonte vet në takim pasi ndihej i fyer, jo vetëm se ia kishin arrestuar të vëllain që po u çonte armë ushtarëve të UÇK-së, por sepse nuk po e lironin nga burgu edhe pse kishte kaluar më shumë se një muaj. Ai dërgoi në takim Feriz Kërnajën, që kishte qëndruar për një kohë të gjatë në burg me liderin socialist Fatos Nano, i cili në atë kohë ishte në detyrën e kryeministrit të vendit. Kërnaja kishte vetëm 20 ditë që kishte marrë pafajësi nga Gjykata e Tropojës për vrasjen e Isuf Halucës në tragetin e linjës Fierzë-Koman në vitin 1993. Ferizi ua bëri të qartë mesazhin e Fatmir Haklajt përfaqësuesve të lartë të shtetit. Nëse Halil Haklaj nuk lirohej nga burgu, pasojat mund të ishin të mëdha. Se çfarë premtimi i bën përfaqësuesit e shtetit Kërnajës, kjo nuk është bërë publike, por është fakt se dy javë më pas, Halil Haklaj dhe Isamedin Haxhia u lanë të lirë me “ndërhyrje nga lart” pasi, kishin qëndruar për 50 ditë në burgun e Gramshit.

Hajdari u paralajmërua të mos shkonte në Tropojë

Përpara se të vritej më 12 shtator 1998, Azem Hajdari i shpëtoi një tjetër atentati të organizuar nga Haklajt më 4 qershor të po atij viti. Fatmir Haklaj dyshonte se Hajdari dhe njerëzit e tij ishin implikuar në vrasjen e vëllait dhe kunatit në Qafën e Luzhës. Paralajmërimet e bëra nga ish-ministri i Rendit Publik Perikli Teta dhe nga ish-shefi i SHIK-ut Fatos Klosi, nuk ia ndryshuan mëndjen Azem Hajdarit për të mos shkuar në vendlindjen e tij pavarsisht rrezikut që i kanosej. “Gazeta Shqiptare” boton sot të plotë vazhdimin e historisë tragjike të “Dosjes Tropoja”, të transmetuar në pjesën e dytë të emisionit investigativ “Xhungël” në NEËS 24. Si u grabitën 480 milionë lekë të vjetra nga Dega e Bankës së Kursimeve në Tropojë? Pse Fatmir Haklaj vendosi të qëllonte me top alpin banesën e personave të dyshuar se i kishin vrarë vëllain më 5 janar 1998? Si u katapultua 21 vjeçari Jaho Mulosmani në krye të policisë së Tropojës?

Banka
Pa u shuar ende jehona e 6 vrasjeve të njëpasnjëshme që ndodhën në ditët e para të janarit 1998, një tjetër ngjarje e tronditi Tropojën. Mesnatën e 12 janarit duke u zbardhur data 13 janar, një grup personash të armatosur arritën të merrnin peng drejtorin e Bankës së Kursimeve në Bajram Curri dhe dy policët e shërbimit të rojës, duke grabitur një shumë prej 480 milionë lekësh të vjetra. Paratë nuk kishin mbushur ende 24 orë nga momentin që u transportuan në Bajram Curri. Policia e Tropojës nuk arriti të bënte as reagimin më të vogël edhe pse grabitja ndodhi jo më larg se 200-300 metra në vijë ajrore nga godina e komisariatit. Fatmir Haklaj ishte larguar nga detyra e shefit të policisë së Tropojës vetëm 4 ditë më parë, dhe policia lokale ende nuk e kishte marrë veten nga ngjarjet e fundit. Grabitja e Degës së Bankës së Kursimeve në Bajram Curri u shoqërua me zhurmë të madhe nga media. Opozita në Tiranë reagoi dhe një herë tjetër duke akuzuar për këtë ngjarje të njëjtin grup personash, që sipas saj drejtohej nga Haklaj. Kjo ngjarje vazhdon të jetë ende e pazbardhur, edhe pse ka patur një proces gjyqësor, në të cilin u dënuan ata që duhet ta ruanin dhe jo ata që e grabitën.

Hakmarrja
Vrasja e Shkëlqim Haklajt ktheu pranë familjes pas shumë vitesh të gjithë djemtë e saj. Hamdi Haklaj u kthye nga Gjermania, ku kishte emigruar qysh pas ngjarjes në Malin e Shkëlzenit, ndërsa Halil Haklaj nga Belgjika. Fatmir Haklajn nuk e zinte vëndi pa u hakmarrë për vrasjen e të vëllait. Pa humbur kohë ai përzgjodhi personat ndaj të cilëve dyshonte se ishin implikuar në pritën e Qafë Luzhës. Për tiu afruar Haklaj e kishte shumë të vështirë, pasi ata qëndronin të bashkuar e mund të pësonte dhe vet dëme në njerëz. Në këto kushte, për të asgjesuar kundërshtarët dhe minimizuar në maksimum dëmet e veta, ai vendosi të ndërmerrte një aksion të padëgjuar deri në atë kohë. Sipas të dhënave të siguruara nga policia e Tropojës në kohën kur ajo drejtohej nga “Dëshmori i Atdheut” Kolonel Gani Malushi, Fatmir Haklaj në pamundësi për tiu afruar një baze ku ai mendonte se qëndronin të grumbulluar personat që morën pjesë në vrasjen e vëllait dhe kunatit, vendosi ti godasë ata me artileri. Ai përdori topa të lëvizshëm që transportoheshin lehtë, të tipit alpin. Banesa ku qëndronin kundërshtarët e tij u godit disa herë me predha topi, por për fat të mirë nuk pati viktima në njerëz. Sulmi rezultoi i pasuksesshëm, pasi qitësit nuk guxuan ti afroheshin shumë objektivit, për shkak se mund të goditeshin me breshëri mitrolozësh gjatë tërheqjes. Kjo ngjarje është e skeduar dhe ende e pa zbuluar në arshivën e policisë së Tropojës.

Mulosmani
Fakti që ishte person në kërkim për vrasjen e Shaqir Hoxhës nuk e shqetësonte shumë Fatmir Haklajn. Ai ishte i bindur se prokuroria e Mirditës, e ngarkuar për të hetuar këtë çështje, nuk do të guxonte ti hapte telashe. Ndërsa dëshmitarët okularë të ngjarjes, preferonin më mirë ta qepnin gojën, se të luanin me zjarrin që mund tu kushtonte jetën. Pavarsisht se Fatmir Haklaj mbetej njeriu më i fuqishëm në veri të vendit, ai kishte nevojë për njerëzit e tij në polici. Ai donte jo vetëm të ishte informuar për lëvizjet e shtetit, por kërkonte të kontrollonte dhe veprimet e policisë në territorin e tij. Me mbështetjen e padiskutueshme të Haklajt dhe të disa personave të rëndësishëm që përfaqësonin administratën shtetërore në Tropojë (mes tyre dhe i dërguari i qeverisë Taulant Dedja), 21-vjeçari Jaho Mulosmani u vendos në detyrën e shefit të rendit në komisariatin e Bajram Currit. Emërimi i tij bëri bujë, jo vetëm për moshën mjaft të re, por dhe për faktin se Jaho Mulosmani shumë shpejt u kthye në një personazh protagonist në atë që sot quhet “Dosja Tropoja”. Pavarsisht se nuk plotësonte asnjë kriter për të mbajtur një detyrë kaq të rëndësishme, për më tepër në prag të krizës së Kosovës, Jaho rridhte nga një familje shumë e njohur në Malësinë e Gjakovës. Mulosmanët kanë qenë vazhdimisht Bajraktarët e Krasniqes, bajrakut më të madh ndër katër bajraqet që përfshihen
në rrethin e Tropojës. Në kullën e gurtë të Mulosmanëve, u zhvillua konferenca e famshme e Bujanit nga data 31 dhjetor 1943 deri më 2 janar 1944. Mulosmanët kishin qenë flamurtarët e Krasniqes në çdo qëndresë të armatosur ndaj invazioneve turke apo sërbosllave në veri të vendit. Vetëm gjatë luftës së dytë botërore katër komandant batalionesh të forcave partizane ishin prej Mulosmanëve. Shefi i ri i policisë së rendit në Tropojë, Jaho Mulosmani mbante emrin e njërit prej tyre, Jaho Salih Mulosmanit, i vrarë në fundin e shkurtit 1944, gjatë një beteje me trupat naziste gjermane.

Paralajmërimi
Për të përkrahur dhe ndihmuar sadopak materialisht refugjatët e parë të ardhur nga Kosova, më 4 qershor 1998, drejt Tropojës u nis një grup deputetësh dhe përfaqësuesish të lartë të Partisë Demokratike. Mes tyre ishin dhe Azem Hajdari, Pjetër Arbnori dhe Jozefina Topalli. Përpara se grupi i deputetëve të PD-së të nisej drejt Tropojës, shefi i Shërbimit Informativ Kombëtar Fatos Klosi dhe ministri i brendshëm, i ndjeri Perikli Teta, do ta paralajmëëronin Azem Hajdarin, që ai të mos udhëtonte drejt vendlindjes së tij. Nëpërmjet informatorëve në terren, SHIK-u ishte informuar për rrezikun serioz që i kanosej deputetit demokrat Hajdari, nëse udhëtonte drejt Tropojës. Të njëjtin informacion kishte dhe Ministria e Brendëshme. Ish-ministri Teta e njoftoi Hajdarin se policia nuk kishte mundësi ti garantonte jetën nëse shkonte në Bajram Curri. Në këto kushte Teta i kërkoi Hajdarit që të mos e kryente një udhëtim të tillë. Por deputeti i PD-së, lideri i dhjetorit ’90, Azem Hajdari, e refuzoi në mënyrë kategorike paralajmërimin e ministrit të brendshëm, Teta. “Askush nuk mund të më ndalojë të shkojë në vendlindjen time”, ishte përgjigja e Hajdarit. Fatmir Haklaj kishte dyshime për implikimin e Hajdarit në dy ngjarje. E para ishte vrasja e djalit të xhaxhait, ndihmësgjyqtarit Sokol Haklaj, dhe ish-truprojës së Azemit, Ibrahim Rustemi në urën e Milotit. Ndërsa ngjarja e dytë ishte vrasja e të vëllait Shkëlqimit dhe kunatit, Artur Demiri në Qafën e Luzhës. Për këtë shkak Haklaj e kishte fiksuar në objektivin e tij deputetin e PD-së.

Atentati
Ajo që ishte paralajmëruar, në të vërtetë ndodhi në mbrëmjen e 4 qershorit. Pasi kishin kryer vizitat dhe takimet e rastit në qëndrat e strehimit të refugjatëve, deputetët e PD-së po shpërndaheshin në bazat ku do të kalonin natën në Bajram Curri. Përveç truprojave që i kishin shoqëruar deputetët e PD-së nga Tirana, për sigurinë e tyre duhej të kujdesej në mënyrë të veçantë dhe policia e rendit në Tropojë, shef i së cilës ishte Jaho Mulosmani. Ai e përmbushi detyrën në shoqërimin e Arbnorit dhe Topallit, por për Hajdarin nuk mori përsipër asgjë. Përkundrazi e la atë të ekspozuar ndaj çdo rreziku që mund ti kanosej. Në momentin që Azem Hajdari dhe shoqëruesit e tij, po shkonin në një banesë ku do të kalonin natën, u ndodhën nën breshëritë e armëve. Si rezultat i zjarrit të hapur nga disa persona, u godit fuoristrada ku udhëtonte deputeti Hajdari, por për fat të mirë ky i fundit shpëtoi pa dëmtime. I vetmi i plagosur nga ky incident ishte gazetari i Televizionit Shqiptar Bardhyl Pollo. Duke ndjerë rrezikun që i kanosej, Hajdari e kaloi natën në banesën e një mbështetësi të PD-së në Tropojë, që njëkohësisht kishte dhe lidhje farefisnie me Haklajt. Pikërisht me këtë fakt e justifikoi më pas Fatmir Haklaj, pamundësinë për të mësyrë në banesën ku u strehua Hajdari. Deputeti i PD-së i kishte mbijetuar pritës, por mesazhi për të ishte mjaft i qartë, sepse plumbat e kallashnikovëve kishin depërtuar brenda fuoristradës së tij. Menjëherë sapo u kthye në Tiranë Hajdari, akuzoi për autorësinë e kësaj ngjarje përfaqësuesit e shtetit në Tropojë dhe në veçanti vëllezërit Haklaj. Ministria e Brendëshme dhe SHIK-u deklaruan se e kishin njoftuar deputetin demokrat për atë që mund ti ndodhte, por ai s’ua kishte vënë veshin. Pavarsisht asaj që ndodhi dhe zhurmës së madhe të bërë në Tiranë, Fatmir Haklajt nuk i hyri gjemb në këmbë. Ai vazhdoi qetësisht aktivitetin e tij i sigurt se askush nuk do të guxonte ta drejtonte gishtin drejt tij.

Fatmiri: Azemin e vrava për të marrë hakun e vëllaitDeputeti demokrat Azem Hajdari ishte përplasur disa herë brenda harkut kohor të një viti me vëllezërit Haklaj. Përballja e parë kishte ndodhur qysh në momentin që ai ishte prezantuar si kandidat PD-së për deputet në Tropojë në qershor 1997-ës. Fatmir Haklaj e kishte futur Azemin në listën e personave të cilët dyshonte se qëndronin pas vrasësve të Qafë Luzhës. Deklarimet publike të Azem Hajdarit dhe disa fjalime të ashpra tij në parlament ku akuzonte direkt me emër Fatmir Haklajn, çuan në ngjarjen e 4 qershorit në Bajram Curri. I paralajmëruar dhe nga strukturat shtetërore për rrezikun që i kanosej nga Fatmir Haklaj, Azem Hajdari vendosi ti paraprijë të keqes. I bindur tashmë se Fatmir Haklaj ishte një kërcënim që nuk duhej nënvlerësuar, Hajdari preferoi të takonte plakun e Haklajve për të sqaruar pozicionin e tij.

Takimi
Paraditen e 2 shtatorit 1998, Muharrem Haklaj kishte ardhur në Tiranë për punët e veta. Azem Hajdari ndodhej në zyrë, kur u njoftua nga një bashkëpunëtor i tij, se Muharrem Haklajn e kishin parë pranë godinës së PD-së. Ai vendosi të shfrytëzonte këtë rast për ta takuar plakun e Haklajve. Një i njohur i Azemit, ish-shefi i SHIK-ut në Tropojë gjatë qeverisjes së PD-së, u dërgua prej tij për ta ftuar plakun e Haklajve ta takonte në godinën e Partisë Demokratike. Muharrem Haklaj nuk e refuzoi ftesën, përkundrazi u ngjit në zyrën e Azemit, në katin e dytë të godinës së PD-së. Takimi u zhvillua kokë për kokë pa prezencën e askujt tjetër. Por, ngjitja e plakut të Haklajve në zyrat e PD-së, nga ku djemtë e tij ishin akuzuar për shumë ngjarje të rënda krijoi padyshim një habi dhe kureshtje të madhe. Biseda mbeti e panjohur deri në vitin 2000, kur Muharrem Haklaj e bëri publike për median. Sipas plakut të Haklajve, Azemi e kishte sqaruar në lidhje me vrasjen e djalit, Shkëlqimit në Qafën e Luzhës. “Unë nuk kam gisht në vrasjen e djalit tënd. Ai është vrarë prej këtu”, i ka thënë deputeti Hajdari, Muharrem Haklajt. Në një intervistë të mëvonshme në media, Haklaj tha se, i kishte dhënë Azemit 10 ditë kohë për të biseduar me djemtë dhe më pas do ti kthente një përgjigje. Në të vërtetë 10 ditë pas këtij takimi, më 12 shtator, Fatmir Haklaj zbarkoi në Tiranë për ti kthyer përgjigje Azem Hajdarit.

Haklaj
Sipas hetimeve të kryera nga një grup special prokurorësh disa vite më pas, rezultoi se Haklaj kishte zbritur nga Tropoja duke zbardhur 11 shtatori, nëpërmjet aksit rrugor të Qafë Malit. Për tiu shmangur goditjes nga kundërshtarët ai preferonte të udhëtonte në orët e vona, i shoqëruar nga disa makina dhe një numër i madh personash të armatosur. Fakti që ishte person në kërkim nuk e kishte penguar që për udhëtimin e fundit të merrte me vete disa mjete dhe drejtues të komisariatit të Bajram Currit, duke filluar qysh nga shefi i rendit Jaho Mulosmani, shefi i qarkullimit Ismet Haxhia, disa efektivë të policisë dhe furgonin tip Iveko të grupeve të gatëshme. Para së të hynte në Tiranë, Fatmir Haklaj është ndalur në Nikël për të marrë në eskortën e vet dhe një tjetër personazh, Naim Çangun. Gjatë qëndrimit në kryeqytet, Haklaj u takua dhe me truprojën e ish-presidentit Berisha, Izet Haxhia. Nuk dihet çfarë ka biseduar, por sipas hetimit të prokurorisë, ai shfrytëzoi pikërisht këtë njohje për të nxjerrë nga godina e PD-së Azem Hajdarin.

Hajdari
Më 12 shtator, Azem Hajdari ndodhej në një takim të PD-së në qytetin e Fierit. Por atë e kërkuan me insistim në kryeqytet. Dëshmitarë okularë pohojnë se atë ditë Hajdari pati disa telefonata në celularin e tij me persona të rëndësishëm të opozitës, të cilët i kërkonin të kthehej me urgjencë në kryeqytet. Në mesditë, ai zhvilloi një takim në Lushnje dhe pas një ndalese në Shijak, mbrëmja e zuri në Tiranë. Fatmir Haklaj ka pritur mbrëmjen për tiu afruar pa probleme selisë së PD-së. Në vendimin përfundimtar të gjykatës për ngjarjen që njihet si “Vrasja e Shekullit”, thuhet se Haklaj kishte përgatitur një atentat me pjesmarrjen e shumë personave dhe një numri të madh mjetesh. Në të vërtetë Haklaj iu afrua godinës së PD-së vetëm me një autoveturë tip Benz Mercedes, me ngjyrë blu të errët dhe targa VL 06 76. Mjeti për tiu shmangur kontrolleve të befasishëm të policisë në kryeqytet mbante sipër një fenelinë identike me ato të mjeteve të Ministrisë së Brendëshme. Bashkë me Haklajn ndodheshin shefi i rendi i Tropojës Jaho Mulosmani dhe 29 vjeçari nga Nikla, Naim Çangu. Pavarsisht dëshmive të shumta apo deklarimeve të ndryshme askush tjetër nuk ka qenë me Haklajn në atë mbrëmje.

Atentati
Rreth orës 21.13 Azem Hajdari doli nga selia e PD-së krejt papritur dhe me një shqetësim që e shfaqte haptazi në fytyrë. Dy truprojat e tij, Zenel Neza dhe Besim Cera ishin të ulur në një lokal para godinës së PD-së dhe sapo e kanë parë të dalë i janë bashkuar nga pas pa e ditur se ku po shkonte. Në momentin që ai ka mbërritur aty ku sot ndodhet memoriali përkujtimor, ka shkëmbyer disa fjalë me Fatmir Haklajn, i cili si zakonisht ishte i veshur me uniformë kamoflazhi dhe në duar mbante një Kallashnikov. Përpara se të dëgjoheshin të shtënat e para mes Hajdarit dhe Haklajt ka patur një konfrontim fizik. Jaho Mulosmani është futur mes tyre, por ka qenë tepër vonë. Fatmir Haklaj tashmë e kishte marrë vendimin për të tërhequr këmbëzën e Kallashnikovit. Nga breshëria e Haklajt mbeti i vrarë Azem Hajdari dhe truproja i tij Besim Cera. Truproja tjetër, Zenel Neza, për fat të mirë vetëm u plagos. Në momentin që Haklaj hapi zjarr mbi Azemin, në rrezen e të shtënave të tij ishte dhe Naim Çangu. 29-vjeçari nga Nikla mbylli sytë vetëm pas disa orësh në urgjencën e Qëndrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë. Pas breshërisë së parë Haklaj nuk humbi kohë, por tërhoqi zvarrë deri në autoveturën e tij Naim Çangun dhe u largua me shpejtësi. Fillimisht Benz-i i tij u nis drejt bulevardit dhe më pas mori drejtimin e Rrugës së Dibrës.

Alibia
Një shi rrebesh që nisi menjëherëë pas ngjarjes i krijoi një tjetër avantazh Fatmir Haklajt, duke i dhënë mundësi të largohet qetësisht nga kryeqyteti. Në vendngjarje u gjet dhe një pistoletë me silenciator, e cila nuk kishte kryer qitje. Në vendimin përfundimtar të procesit “Hajdari” deklarohet se në vendngjarje ka patur qitje nga dy armë, një Kallashnikov, me të cilin ka qëlluar Fatmir Haklaj dhe një pistoletë e kalibrit 9 milimetërsh, tip Bereta,
me të cilën ka qëlluar Jaho Mulosmani. Haklaj, disa muaj pas ngjarjes, deklaroi se vetëm ai kishte qëlluar mbi Azemin. Askush tjetër nga njerëzit që ndodheshin me të nuk kishte hapur zjarr ndaj deputetit të PD-së. Ai tha se nuk kishte shkuar për ta vrarë Hajdarin, por donte të bisedonte me të për ti dëgjuar me veshët e tij fjalët që deputeti demokrat ia kishte dhënë plakut të Haklajve më 2 shtator. Por në momentin që Haklaj kishte parë
Azem Hajdarin të dilte me një pistoletë me silenciator në dorë, ndërroi mëndje dhe vendosi ta qëllonte. Ndërsa vrasjen e Naim Çangut, Haklaj e justifikoi me faktin se krutani i kishte dalë në rrezen e zjarrit. Madje ky fakt sipas Haklajt tregonte që ai dhe njerëzit e tij nuk ishin pozicionuar për ta vrarë Azem Hajdarin, vendim të cilin e kishin marrë aty për aty. Versioni përfundimtar i procesit “Hajdari” ishte i ndryshëm nga ai i Haklajt. Sipas gjykatës edhe Jaho Mulosmani ka qëlluar në drejtim të Azemit dhe truprojave të tij. Por, gjykata nuk sqaroi se e kujt ishte pistoleta me silenciator e gjetur në vendngjarje pas atentatit, duke mos provuar nëse ajo ishte e vrasësve apo e vet deputetit të PD-së, i cili e kishte nuhatur rrezikun që i kanosej.

Dëshmitarët
Procesi maratonë i çështjes Hajdari u mbyll pa deklarimet e tre dëshmitarëve shumë të rëndësishëm për zbardhjen e së vërtetës, kreut të Partisë Demokratike Sali Berisha, ish-truprojës së tij, Izet Haxhia dhe Jaho Mulosmanit. Rrjedha e procesit mund të kishte qenë krejt ndryshe nëse këta tre dëshmitarë do të rrëfeheshin para trupit gjykues. Në vendimin përfundimtar gjykata shpalli si motiv të vrasjes së deputetit Hajdari, hakmarrjen. Sipas saj, Haklaj e kishte vrarë Hajdarin pasi dyshonte se ai ishte implikuar në vrasjen e të vëllait më 5 janar 1998 në Qafën e Luzhës. Ky motiv vazhdon të mbetet i pandryshuar pavarsisht deklaratave të shumta të opozitës dhe liderit të saj Berisha, për një rigjykim të atentatit të 12 shtatorit, që tashmë ka hyrë në histori si “Vrasja e Shekullit”. Jaho Mulosmani u dënua me burgim të përjetshëm, ndërsa Izet Haxhia u dënua me 25 vjet burg në mungesë, si bashkëpunëtor në krim. I vetmi i ndëshkuar shumë më rëndë nga përgjegjësia e vërtetë që kishte në këtë ngjarje është Ismet Haxhia, fajësia e të cilit është vetëm fakti që shoqëroi nga Tropoja në Tiranë dhe pastaj gjatë kthimit, eskortën e Fatmir Haklajt.

Berisha
Pas ngjarjes Fatmir Haklaj dhe eskorta e tij e përbërë nga disa mjete të policisë nuk e kishte të vështirë të largohej drejt veriut pa i ndaluar asnjë postblloku në rrugën nacionale. Shefi i opozitës Sali Berisha doli në një konferencë shtypi vetëm pak minuta pas atentatit. Ai akuzoi për autorësinë e krimit struktura shtetërore të qeverisë Nano, dhe direkt me emër shefin e rendit të Tropojës Jaho Salihi. Nuk dihet se për çfarë arsye Berisha vendosi të etiketonte Jahon me mbiemrin Salihi dhe jo me mbiemrin e tij, Mulosmani. Berisha nuk e përmendi fare vrasësin e vërtetë, Fatmir Haklaj dhe nuk do ta bënte një gjë të tillë publikisht asnjëherë deri në momentin që ai u vra një vit më vonë. Pas deklaratës së Berishës, ish-ministri Teta i kërkoi shefit të krimeve në Tropojë, Kastriot Gjongecit që të verifikonte nëse Jaho Mulosmani ndodhej në banesën e tij në Bujan. Një furgon i grupit të gatshëm të policisë së Tropojës shkoi në banesën e Jahos për të kontaktuar me të disa orë pas atentatit. Drejt kullës së Mulosmanëve u nis polici Çel Pozllumi. Në vend të Jahos atij i doli përpara babai i tij, Sali Mulosmani që punonte si shofer në degën e SHIK-ut në Bajram Curri. Ai u tha Pozllumit se Jaho ndodhej në banesë i sëmurë dhe nuk mund të ngrihej nga shtrati, por të nesërmen ai do të ishte në komisariat. Këtë përgjigje Pozllumi ia raportoi shefit të krimeve Gjongecaj, ndërsa ky i fundit e përcolli te ministri Teta. Në orën 7.00 të mëngjesit të 13 shtatorit Jaho u paraqit në detyrë dhe nëpërmjet telefonit të zyrës së OSBE-së u lidh me ministrin Teta. Ndërsa Haklaj, pasi kishte kryer “Vrasjen e Shekullit” ishte kthyer në kullën e tij në Kërnajë, për të ndjekur nga ekrani i televizionit atë që ndodhi në orët në vazhdim.

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

163 Komente

 1. gene thotë:

  25 November 2007 @ 4:35 pm

  Ky eshte “normaliteti” me te cilin politikanet tane bejne “benchmarking”!

 2. bledi thotë:

  25 November 2007 @ 5:13 pm

  Te vjen keq ca u mboll ne Tropoje pas 90tes.
  Tham se i haruam gjakmariet, perplasiet politike mes personave, grupeve e fiseve, po ja nje pushtet i keq i sjell keto.
  Sic qe dhe ne artikull, shume nga keto fise e parardhes se tyre kane qene vullnetar per mbrojtien e vendit.

  Duhet thene nje zone e bukur, e njerezit me karakter te forte, qe po ti trajtosh si duhet i japin shume ketij vendi, gje qe mendoj se jo vetem nuk eshte bere, po gjithe energjite kane vajtur ne kah te kundert te iformaliteti e hasmerite e sherreve etj .

  Nje pushtet ordiner e ben ordiner gjithe vendin.
  Shpresojme ne te ardhem te kete nje pushtet sic e ka hijen pushteti e te jete inteligjent per te integruar njerezit e te shfrytesoj mundesite e anet e tyre me te mira per te miren e vendit.

 3. toko thotë:

  25 November 2007 @ 5:41 pm

  Nje tjeter tregues se si eshte ndertuar godina e politikes ne Shqiperi
  Tek bodrumet ne themel qendrojne tipa si haklaj &co dhe institucionet e jashteme si Billi Vogst & co. ( Keta te fundit me rolin e arbitrit midis klaneve si Haklaj & Co) Qe nga bodrumet ata japin urdhera ne katin e pare ku qendrojne politikanet tane. Te cilet jane te detyruar ti plotesojen keto urdhera jo vetem se banoret e bodrumeve u mbushin xhepat ( me roga te majme dhe bakshishe) por kundershtimi me i vogel ben qe tju hike koka banoreve te katit te pare.Keta te fundit pastaj ngjiten ne taracen ne katin e dyte dhe prej aty i drejtohen popullit shqiptar me sllogane e genjeshtra. Dhe ne theresim URAHHHHH sa here ato thone ndonje gomarlleg per luften kunder korupsioni apo ruajtjen e ambjentit
  Skam asnje dyshim per sa thuhet ketu jane te verteta me shume fakte te tjera te pa treguara

 4. lola thotë:

  25 November 2007 @ 6:08 pm

  Lexojeni se late nam me tre komente. Meriton pjesemarrje me te gjere te komentuesve. Eshte dosja me interesante qe ka pasur ne historine e saj prokuroria e gjyqesori shqiptar. E lexova me shume kureshtje pasi edhe e kam ndjekur dikur ecurine e hetimeve dhe gjykimit te saj. Mendoj se duhet te rihapet dosja, pasi edhe vete prokuroria eshte e ndergjegjshme se hetimi I bere eshte I cunguar per shkaqe qe dihen

 5. Dori thotë:

  25 November 2007 @ 6:12 pm

  Lola, ç’ta lexosh, e kanë treguar shumë herë këtë histori, është si një film hollivudian. Gangsterrët shqiptarë që vriten rrugëve dhe gangsterrucët që i mbrojnë në fuqi…

 6. toko thotë:

  25 November 2007 @ 6:24 pm

  O lola po kush ta hape ata qe jane vet te implikuar ne kete dosje? Valle ke kaq besim tek drejtesia shqiptare? E kupton se hapja E VERTETE e kesaj dosje nga ata qe jane sot ne pushtet apo opozite, do te thote te filloj nje 97 tjeter. Ata te bodrumit ( Haklajt e Caushet & Co dhe Bill Vogs & Co) nuk kane dhene nje urdher te tille, keshtu qe ska si hapen keto dosje.
  Po nuk u shemb godina e politkes shqiptare dhe te ndertohet nje godine re, ku ne themele te jene njerez qe vertet duan kombin dhe shqiperine,( tamam baballare te kombit) te cilet urdheri i pare qe do tu japin atyre qe jane ne katin e pare, te (cilat jane ndryshe nga keta qe jane sot ne politike, ) do te jete (e hiperbolizuar)
  a. Nje trekendesh tek sheshi skenderbe
  b. 5 skuadra pushkatimi tek stadiumi Komebtar ( nje cod cep dhe nje ne mes)
  c. Rihapjen me minimum shpenzimesh te burgut te Spacit e Bulqizes
  d. Te tere keto te funksionojne me kapacitet te plote per 4 vjet.
  e. Ndalim te cdo aktiviteti ne taracen e godines ( per 4 vjet s’ka asnje tribune dhe URAHH pa vlere)
  Dhe pas kater vjetesh urdheri nga bodrumet te jete te filloj demokratizmi i jetes ne vend per 4 vjet te tjera
  Vetem pas tetevjesh mund te thuhe se rihapja E VERTETE e ketyre dosjeve eshte e mundur.
  Dhe keto nuk mund te behen nga njerez qe jane te lidhur me Haklajt apo Caushet bile as nga ata qe rastesisht i kane mirmengjes apo mirmbrema Haklajve apo Causheve. Kjo behet nga njerez qe as qe ja kane idene se kush jane Haklajt e Caushet, por qe njohin vetem Shqiperine si nenen e tyre.

 7. lola thotë:

  25 November 2007 @ 6:44 pm

  Toko, kryeprokurori I saposhkarkuar eshte shprehur jo shume kohe me pare ne menyre indirekte se ishte pro rihapjes se kesaj dosje. Nese drejtesia shqiptare vijon tu hedhe hi dosjeve nga frika e nje rikthimi te 97-es, kjo eshte tjeter gje. Nga frika e kujt? E haklajve? Vetem plaku I haklajve ka mbetur dhe Hamdi Haklaj I cili ne mos haboj eshte ne Suedi. Po behen te gjitha perpjektet per ta ekstraduar, por nuk kane gje ne torbe akoma keta tanet, per shkak te politizimit te kesaj eshtjeje. Prokuroria po ben sikur po punon me ngjarjet e vjetra, e madje jo me larg se pak jave me pare, nje tjeter vrasje te vjeter prokuroria e Tropojes ia ka adresuar Hamdi Haklaj, duke marre mbi vete meritat e nje “pune te mire hetimore”.

 8. Qafir Arnaut thotë:

  25 November 2007 @ 6:45 pm

  Po nuk u shemb godina e politkes shqiptare dhe te ndertohet nje godine re, ku ne themele te jene njerez qe vertet duan kombin dhe shqiperine…

  Si propozon te behet kjo?

 9. toko thotë:

  25 November 2007 @ 6:56 pm

  Me zgjedhje te lira, me mirkuptimin te popullit duke i treguar kete te vertete dhe plan qe ne fillim dhe duke i premtuar mirqenie ekonomike. Putin e beri kete ne Rusi apo e kam gabim? Pavarsisht sa vota mund te vjedhe Berisha, Nano apo Rama, ata nuk mund ti vjedhin te 100% te votave, (sikur populli te votoj i teri per kete alternative, pasi te jete binsur nga ju te gjithe ketu tek peshku dhe jasht peshkut se kjo eshte e vetmja rruge). E vetmaj qe mungon eshte nje force e tille, nje grupim i tille. Rama e kishte kete mundesi por fatkeqesiht u ngaterua me llumin dhe batakun dhe u be si ai llum e batak. Por kam bindjen se te tjere si Rama nuk do te bejne te njetin gabim qe beri ai, po tju jepni ju mundesine
  Mos harojme se mbreti zog erdhi po keshtu ne fuqi dhe ne po kete menyre krijoj te parin shtet te vertete ne historine e shqiperise. Sikur te mos ishte lufta boterore ndryshe do e ishin gjerat. Po keshtu erdhi “xhaxhi” Enveri dhe ndertoj nje shtet te qendrushem per 50 vjet ( i dyti ne historine e shqiperise) Sikur sistemi komunist qe ia perkrahu te ishte nje sistem tjeter, sot ndryshe do te ishin gjerat.
  Duket shume e veshtire kjo rruge por une mendoj se eshte e mundur. Kerkon vetem vetem te cveshim militantizin politik dhe veshjen e militantizimt kombetar

 10. shefi kuadrit thotë:

  25 November 2007 @ 6:59 pm

  Mbremjen qe u vra azemi Salihu doli ne tv dhe tha qe Azemin e ka vrare Fatos Nana. Sales nuk i rruhej fort per azemin dhe kush e vrau ate, ai e perdori kete ngjarje vetem per te marre pushtet packa se grushti i shtetit 2 dite me vone i deshtoi. Duket nga faktet ketu se vete ai qe na ka zene deren e kryeministrise sot ka ndezur cdo fitil te mundshem percarjeje ne tropoje vetem me qellimin per te marre pushtetin dhe shume njerez kane vdekur nga tekat e tij. Phu fare e keqe. Si nuk ja hoqe nje plumb ketij ditziu o Fatmir para se te vdisje vete se ku ta vrau familjen tende jo Azemi i shkrete.

 11. gre_wireless thotë:

  25 November 2007 @ 7:03 pm

  shume pak informacion jepet per kete vrasjen e Qafe Luzhes, ku u vra Shkelqim Haklaj dhe Artur Demiri. A ishte per hakmarrjen e vitit 93 apo ishte ndonje pazar i prishur? Ca lidhje beri me Azemin Fatmir Haklaj??

  Gjithashtu dhe vrasja e “Mergimit” dhe doktorit nga Tropoja. Kush ishte ai qe vdiq ne prite nga atentatoret, me ke kishte lidhje, me ke shoqerohej??

 12. toko thotë:

  25 November 2007 @ 7:16 pm

  Shefo, Perse te mos dyshojme se vertet e ka vrare Nanua.? Mos harojme se dhe ata qe kishte me vete Fatmiri ishin nga ta qe kishn qene ne burg me Nanon, bile flitet edhe per nje fotografi te tyre.
  Probelemi shtorhet sic thote Gre_Wireless se cfare pazaresh ishin prishur, qe erdhi tek kjo vrasje. Kete Sala e di mire dhe nuk e tregon, se ato jane pazaret e tij.
  Sa per vrasjen e Sales vrasja e Azemit ishte hapi i pare drejt vrasjes se Sales, Grushit i shtetit ishte kunderpergjigja e krimineleve te Sales qe beri kriminelet e anes tjeter te terhiqen duke pare se vrasja e Sales do tju krijonte aq shume humbje sa nuk ja vlente rreziku. Dhe ate qe nuk dime ( vec nga si rrodhen ngjarjet me vone i marim me mend) eshte cfare pazari u be pas atij grusht shteti. Mbaase pazari qe te ndodhte ajo qe ndodhi. Sala ne pushtet, Nanua i terhequr, dhe zevendesimi i tij dhe mbi te tera marveshja se perplasja me arme nuk sjell asnje leverdi dhe prandaj mire do te jete qe pas kesaj tere problmet te zgjidhen sic thote Zogaj me ‘OPORTUNIZEM” ose me sakte me me jep te te jap.

 13. Koth thotë:

  25 November 2007 @ 7:20 pm

  shefi kuadrit !

  Jane dhjete dite nga biseda e Azemit me plakun e Haklajve dhe ne shkrim thuhet sakte deklarimine Azemit : Shkelqimin e kane vrare nga ketu.

  Eshte ne shkrim shume e sakte. Ky deklarim e coi Azemin drejt vdekjes se sigurte.

  TOKO,

  lexoje me vemendje shkrimin.

 14. Idris thotë:

  25 November 2007 @ 7:25 pm

  Godina e re eshte shume e thjeshte per tu ndertuar dhe nuk kerkon thirrje emocionale.
  A)-Shuarje e hakmarrjes se nje brezi kunder nje brezi.
  Te gjithe shqiptaret kane qe ne te bindur ,dhe sot megjithse te ndare,prap jane te bindur se RROLI i TYRE eshte HISTORIK ne NDERTIMIN e se ARDHMES.
  Ne themel te cdo vendimi qofte Mbreteror,qofte Diktatorial,qofte superdiktatorial e arrogant si i sotmi,Propoganda duhet te synoje te njohe sakrificat e popullit te atij brezi dhe te diferencoje ate qe me te vertete te shpie perpara;PUNEN
  Vendim:-Te gjithe politikanet qe mallkojne periudhen historike te nje brezi te shkuar PREJ sot ne rastin me te vogel-jo me pak se tre vjet burg dhe nje gjobe 3miljone lek (te reja).
  me kete rast i dashur QAFO bie nje nga shtyllat kryesore ku mbahet kjo GODINE.
  B)Ti hiqet e drejta prej 50 vjetesh cdo shkrimi ne media me miratim mbare popullor qe mundohet te rindeze “zjarr” midis shtresave e grupeve te popullsise me karakter ideologjik e fetar.
  Kjo per mua mund tu lihet vetem gazetave te profilizuara ne tema te tilla si zjarvenese si “55″ dhe TEMA.
  Ju duket cudi por te rrezosh nje shtylle te tille te fuqishme te turullosjes popullore eshte nje menyre per ta lene kete LLOJ GODINE me nje KEMBE.
  C)Te shtohet nje nen ne KUSHTETUTE per klasen POLITIKE qe ASPIRON te marre e mbaje PUSHTET :”detyrimi per te zgjidhur me afate KOHORE problemet me kyce “.Afatet me te mundshme te jene te qe nga :
  6 mujore-INTERPELANCE PARLAMENTAREme mocion mosbesimi per k/ministrin.Gjobe per mosrealizime k/ministrit 500 mije lek (te reja)
  1vjecare-Detyrim kushtetues per raportim te DETYRAVE me AFAT i shoqeruar me shkarkim pa JUSTIFIKIM te mosrealizuesit dhe gjobe prej 1miljon leke (te reja)
  2 vjecar -Ndryshim rrenjesor i kabinetit te ministrave duke i shoqeruar te gjithe kabinetin me gjobe 5 miljon leke (te vjetra)me afat shlyerje 6 muaj,ne rast mosshlyerje brenda afatit,denim jo me burgim deri 1 vit.
  Do shohesh i dashur QAFO se:
  TE kombinuara me KODIN ETIK te mbajtjes se pergjegjesise ndaj ankesave te shoqeruara me AFATE KOHORE per kthimin e pergjigjeve,nga te gjitha hallkat e admin.shteterore sipas pergjegjesive(patjeter me gjobat perkatese)
  Do shohesh mor Qafo qe dhe ti dhe une dhe S.Balla e ANAL-istet e tjere si FEVZIU me shoke nuk do flasen per “mellenja -zogj e korba”por do vajtojne ne germadhat e asaj godine se po VDESIN URIJE.
  Ne se ke fuqi me qe pyete dergoi keto tek MIXHA yne ose dhe sidomos tek ata qe po VIJNE,ose mendopjme se do vijne.
  Zenia vend me tema te tilla me Jaho e Haklaj,Hajdarer e ku di une nuk ka asnje fare vlere.Keto tema te tregojne FSHATIN qe s’do KALLAUZ.

 15. Naimi thotë:

  25 November 2007 @ 7:25 pm

  Histori tropojane dhe histori shqiptare ne te njejten kohe. Asnjeri nuk flet per marredheniet e Hamdi Haklajt dhe Sali Berishes para 1992. Aty fillon gjithçka. Pjese tjeter eshte nje perzierje e luftes per pushtet, per para, kontrabandes se armeve me Kosoven. Ekzekutoret tropojane te Azemit (dhe Sales?) kishin linjen e tyre te furnizimit me arme (FARK) ndersa ekzekutoret tropojane te Nanos mes shoke kishin linjen e tyre (Uçk).

 16. swed thotë:

  25 November 2007 @ 7:30 pm

  Lole, e ke te sakte, Hamdi Haklaj eshte ne Suedi, eshte arrestuar ne Göteborg per llogari te Interpol Tiranes por besoj qe nuk do ekstradohet, sepse drejtesia suedeze nuk eshte si drejtesia e Al-bananes (grabitur pa leje nga QA) qe te marri vendime per njerezit bazuar mbi artikuj gazetash, deklarime blitz te politikaneve, dhe thashethemnaja popullore. Cfare llogjike ka te ekstradosh dike, kur per te njejten ceshtje dihet publikisht qe nuk jane paraqitur per te deshmuar ne gjyq njerez qe bredhin me eskorta te gardes se republikes ne Shqiperi? Ka kuptim thua ti?

 17. toko thotë:

  25 November 2007 @ 7:31 pm

  Koth e lexova por mendoj se nuk ka asnje vlere nese Azemin e vrau Sala ( keta ketu) apo Nanua ( ata atje). Perderisa ata te dy ishin perfaqsues te politkes se saj kohe. Fakt eshte qe nuk dime pazaret qe jane prishur me kete vrasje. Deklarata e Azemit ( keta ketu) tregon se kishte nje prishje pazaresh. Edhe te ishte vetem larje gjaqesh, perse mbeti vetem me Azemin, kur tani dihet qe Sala ishte protagonisti i fatkeqesive te familjes Haklaj. Perse qeveria Nano nuk hapi dosjen e vertete? Pra gjerat jane shume me te thella mendoj se sa gjakmarje, inate personale. Nje gje di une psh qe pas 97 pati ca forca speciale te qeverise qe bene disa vrasje mister, ne disa qytete. Mos valle vrasja e Azemit ishte thjesht per te mos dale ky sekret. Keshtu peri Sala para 97 keshtu bene Socialistet ne fillim pas 97. Koth kushdo qe ta kete vrare Azemin, eshte fakt qe tere struktura politike sillet si nje strukture mafioze. Me vrasje te pabesa per pazare te prishura apo thyeje te beses.

 18. toko thotë:

  25 November 2007 @ 7:41 pm

  Idris,
  Une keto i mendoj pas katervejcarit te pare ( nese e ke pare komenti
  tim) Pastohen bodrumet njehere dhe pastaj fillon vendosja e pergjegjesive sic i keni thene ju. Me ato bodrume te mbushura me Haklaj e Caushe, nuk ben dot asnje veprim. Sepse sa here do te duash te nderosh qeveri me vote mosbesimi, fillojne “revolucionet popullore” te tipit 97 apo deputete te vrare sepse duan te votojne pro mosbesimit.

 19. Dajoshi thotë:

  25 November 2007 @ 7:44 pm

  Nuk e kam lexuar akoma shkrimin se eshte ca i gjate, do e lexoj me vone megjithese nuk besoj se ka shume gjera qe nuk i di. Jam me Naimin kur permend FARK dhe UCK, megjithese nuk besoj fare qe Nano ka patur dore tek vrasja e AH. Jam i bindur qe ne bazen e gjithe kesaj masakre qendron sali berisha, AH ishte vetem nje nga viktimat e tij direkt apo indirekt. Personalisht kam patur simpati per Haklajt dhe i kam pare si viktima, por me vjen keq per gjithe keta djem azgane qe iken ne moshe kaq te re. Mekat.

 20. lola thotë:

  25 November 2007 @ 7:45 pm

  Swed, jo vetem Hamdi Haklaj, por edhe shume te tjere nuk kane per tu ekstraduar, per sa kohe, fill pas arrestimit ne vendet respektive, Sala del me vrap duke bere propaganden e arrestimit te “superkrimineleve”.

 21. artan thotë:

  25 November 2007 @ 8:14 pm

  Pabesia dhe vellavrasja kane qene armet me te fuqishme qe serbet kane aplikuar tek shqiptaret,etja rivaliteti per pushtet te padiskutueshem, per te kontrolluar cdo gje,i kalon kufijte e arsyes dhe mirekuptimit per te jetuar ne normalitet,ne fund te fundit askush nuk ka dal i fituar,as edhe nje tropojan,por as edhe shqiptaret qe jane te tronditur nga keto ngjraje kriminale,si ne filmat me cowboy te

  Gary Cooper

  -it ne perendimin e larget, ne Amerike!

 22. Idris thotë:

  25 November 2007 @ 8:18 pm

  Toko!
  Te kam kuptuar drejt dhe me cilesi.
  Ajo qe desheroja te thoja eshte se gjithmone ne llageme do riten gjallesa qe nuk duan driten dhe nuk ka si te ndodhe ndryshe,
  Problemi qendron ne ate qe SA keto gjallesa (menyra te menduari e te vepruari) dhe si keto gjallesa te mos dominojne jeten e vendit.
  Ju mendoni me te zhdukur ndersa une mendoj qe eshte e pamundur ti zhdukesh.
  E vetmja menyre eshte ti besh te pademeshme dhe kur ngrene koke per te rrezikuar ti godasesh ashper ATA qe i ushqejne e nxisin.
  Sic duket peshkun e vizitokan edhe “prokurore “qe perpiqen te kapin nonje peshk per dije, prandaj mendoja qe me mire te merreshim me pyetjen rrjedhoje qe shtronte Qafo (jo pis arnauti :D :D):
  “Si propozon te behet kjo”?
  Ne kete lloj sistemi me sa kemi LEXUAR,PARE e JETUAR, VENDIMET EKZEKUTIVE qenkan pika me e ndjeshme qe prek interesat e Popullit.
  Shume rralle ne vendet pas-komuniste jam ndeshur me vendime qofte edhe ne leter qe GODASIN qe ne LINDJE administraten shteterore duke e shndruar ate ne nje organizem efektiv ne sherbim te POPULLIT.
  Prandaj dalin ne skene “trimosha “nga llagemet ashtu si nga llagemet e ekzekutivit dalin “trimosha”(tip Mixhe) qe godasin korrupsionin.
  NE te DYJA rastete daljes nga LLAGEMI si i “trimoshave” pa Pushtet ashtu edhe “trimoshave” me Pushtet, populli gjithmone do kete HUMBJE KOHE dhe PERPaRIMI.
  Tani Ju jeni ne gjendje me mire te me vleresoni perse kam dashur te merrem me temen USHQYSE te llagemit dhe jo me gjallesat e LLAGEMIT.jemi ne te njejten gjatesi vale por me terma te ndryshme perjashtuar asaj te
  “perjetshmes”qe dikush mendon se duke qene pak “antikomunist” mendimi shkon me perpara dhe del me i qarte.. :D :D

 23. krasta krau thotë:

  25 November 2007 @ 8:37 pm

  Hallall Tano (autori)… gjynaf qe eshte e copetuar keshtu, se do lexohej me me nge sikur te ishte nje e plote, me pjese te lidhura, dmth ne formen e nje rrefimi te gjate… E ke bo hak i kafe ne “xhungel” sidoqofte :D

  Ps: Une po pres i konference shtypi… Ose minimalisht i reagim nga nalt… E merr vesh vete ti… ani pse nuk e di nese e shef peshkun… thom qe ka me te ardh haberi…

  Koth shume e nderlikume eshte.. po shkrimi vertet qe sqaron shume gjera dhe duket qe ka saktesi…

 24. Koth thotë:

  25 November 2007 @ 9:00 pm

  Kraste,

  shkrimi me siper dhe ky i ketj linkut ketu duhet lexyuar ne nje :

  Fatos Klosi: Paralajmëruam vrasjen e Azemit

  Revista MAPO
  Shkruan : Lorenc Vangjeli

  Ne e paralajmëruam vrasjen e deputetit Hajdari. Grumbulluam të gjithë informacionin e mundshëm dhe madje e njoftuam dhe vetë Azemin, por ndodhi ajo që ndodhi”. Nëntë vjet mbas vrasjes së bujshme, ish-shefi i shërbimeve sekrete dëshmon për një nga misteret më të mëdha të tranzicionit, të cilësuar dhe si krimi i shekullit. Eshtë një histori që ngjan në mënyrë rënqethëse me romanin e Gabriel Garcia Markezit, “Kronikë e një vdekjeje të paralajmëruar”, por me një dramë shumë herë më të madhe. Fatos Klosi është njeriu i mistereve të mëdha, profesori i fizikës që u gjend në një vorbull të pazakontë ngjarjesh, pikërisht në atë sferë gjithmonë të errët të veprimtarisë së shtetit, në atë qendër misterioze prej të cilës pushteti ishte një derivat i menjëhershëm i informacionit.
  Sot, me pushtetit e fjalës dhe të vërtetave të tij, Klosi, ndonëse i tërhequr në punët e tij private, ushtron gjithashtu një trysni pushteti tepër të dukshme. Mbas portretit të tij të qetë, ajo çka kumton shkakton shumë trazim dhe është e mjaftë që të krijojë bindjen se të paktën historia e re e këtij vendi, shpesh e kalcifikuar dhe mitizuar, duhet të shkruhet ndryshe. “Që tre ditë përpara vrasjes kishim paralajmëruar edhe strukturat shtetërore, por dhe vetë deputetin Hajdari për atë që ndodhte. Matriali i klasifikuar nën siglën sekret, ruhet ende në arkivin e SHISH dhe atë të ministrisë së brendshme dhe përmend me emër dhe mbiemër vrasësit (të paktën ata që janë konsideruar si të tillë nga gjykata), mjetet që ata do të kishin në dispozicion, por dhe motivin e krimit. Eshtë një material prej gjashtë faqesh, i cili, ndonëse pa vlerën e provës, është përdorur dhe nga vetë gjykata.
  Por ky ishte vetëm fillimi, sepse shërbimi i fshehtë kishte mundur të siguronte informacione dramatike për atë që pritej të ndodhte me Azem Hajdarin që katër-pesë javë përpara 12 shtatorit 1998.
  “Ishte kohë e trishtuar, ne kishim të dhëna bindëse që në shtator 1998 do të ndodhnin trazira në Shqipëri duke filluar nga Shkodra dhe më pas, do të zbrisnin dhe në Tiranë. Në malin e Cukalit në Shkodër ndodhej një batalion i tërë i armatosur, deri në dy mijë vetë, që mund të rrëzonin rendin kushtetues. Vrasja e Hajdarit u dha të interesuarve një shans për të shmangur Shkodrën dhe për të nisur në Tiranë, atë që do të konsiderohej më pas, një grusht i vërtetë shteti”, thotë Klosi.
  Ish-shefi i shërbimeve sekrete nuk akuzon direkt, nuk ka dëshirë të përmendë emra konkretë, por ai kujton se në të paktën dy telefonata me marrës selinë e Partisë Demokratike, janë përdorur terma të tmerrshëm. “Në të parën është interceptuar Bujar Bukoshi, ish-kryeministër në mërgim i Kosovës, që afronte për të ndërhyrë me forcë në 14 shtator me deri 400-500 burra të armatosur dhe në të dytën, një shqiptar-amerikan, i cili i kërkonte me ngulm bashkëbiseduesit të tij të tërhiqej. “Askush nuk do të njohë pushtetin tuaj nesër. Tërhiquni! Mos bëni marrëzira!” Klosi thotë se nuk e di se cili ishte zëri misterioz që fliste një shqipe dialektale, por pohon se nga ana tjetër, në selinë e PD-së i ishin përgjigjur me bindje. “Shqiptaro-amerikani dallohej qartë që kishte pushtet mbi atë që po fliste dhe në fakt, ndodhi ashtu siç ai këshilloi”, thotë Klosi. Atëherë, rrjedha e rrëmbyeshme e ngjarjeve ishte e tillë që “detaje” të tilla të humbisnin në harresë dhe të kujtoheshin fare pak. Një hetim gjyqësor me disa raunde dhe me një “batalion” të akuzuarish, u zbeh me kalimin e kohës dhe siç ndodh rëndom në Shqipëri, u arkivua. Të vërteta të tilla, të mjaftueshme që të ndryshojnë historinë e vendit dhe ta shfaqin atë në një dritë krejt tjetër, e bëjnë dhe më të dukshme, errërsirën me të cilën politika shqiptare, kryekreje, ka hedhur edhe mbi të shkuarën tonë fare të afërt.
  Fatos Klosi është i qetë kur flet. Një kujtesë e pagabueshme e bën të citojë me një saktësi të çuditshme atë çfarë ka ndodhur gjatë pesë viteve të mandatit të tij të ndërprerë në krye të SHISH-it. Ai flet për marrëdhëniet shpesh të tendosura me tre kryeministrat socialistë, me ish-Presidentin Meidani, por dhe politikën në përgjithësi. E pranon se hija e SHISH, qoftë dhe nga trashëgimia e tij e vjetër dhe e re është e rëndë, por e konsideron institucionin si një peng të vazhdueshëm të politikës, sidomos të asaj pjese të politikës që ka pasur dhe ka gjithmonë diçka për të fshehur. “Eshtë shumë e vogël kjo botë, thotë ai dhe askënd nuk duhet ta gënjejë mendja se punët e errësirës mbeten pa u marrë vesh. Shpesh ato mund të jetë të fshehta në Shqipëri, por për partnerët ndërkombëtarë, është tepër i njohur sistemi i mëkateve që është ngritur në sistem në Shqipëri. Nga kushdo qoftë, i të majtëve dje apo të djathtëve sot. Të huajt i kanë skanuar të gjithë politikanët shqiptarë dhe ato të dhëna, të mbledhura nga shërbimet e tyre sekrete, janë në dispozicion dhe të kancelarive të tyre politike”, paralajmëron Klosi. Që beson ende fort se drejtësia, qoftë dhe e pjesshme, do të thotë fjalën e saj edhe në Shqipëri dhe për shqiptarë shumë të njohur. Në një intervistë dramatike për MAPO-n, Klosi dëshmon eskluzivisht të vërtetat e tij shpërthyese. Por i thotë qetësisht. Si një njeri tashmë i mësuar me të keqen, me të cilën ai pretendon se luftoi fort gjatë mandatit të tij të ndërprerë po nga politika. Në fund të bisedës në tryezë mbërrin dhe bashkëshortja e tij Dorina Klosi. Një grua elegante që në zgjedhjet e saj ka zgjedhur të bëjë jo vetëm gruan simpatike, por edhe luftëtaren agresive në krah të të shoqit. Edhe atëherë, kur pati kurajo të ndeshet drejtpërdrejt me kryeministrin Nano, në kulmin e pushtetit të tij dhe të fitonte deri dhe një betejë ligjore në gjykatë kur e larguan nga puna në administratë pikërisht sepse kishte pasur besim të thellë tek veprimet e drejta të të shoqit. Vetë Klosi flet pak, edhe pse e di mirë se sa më shumë të njohësh, aq më shumë hesht.

  Si ndodhi që ju morët drejtimin e SHISH?
  Eshtë një opinioni im, por jo vetëm imi dhe jo vetëm i përmendur në shqip, që politika ka rezerva të qarta ndaj SHISH dhe nuk është e interesuar për funksionimin normal të institucionit. Dhe këto rezerva i ka krijuar ajo pjesë e politikës vendimmarrëse që ka gjëra për të fshehur. Por në vitin 1997, ashtu si dhe sot, bëja pjesë në atë rradhë të gjatë shqiptarësh optimistë dhe idealistë që shpresonin të bënin diçka ndryshe. Kur ish-Presidenti Meidani, miku im i fakultetit të shkencave, firmosi dekretin me emrin tim, ish-kryeministri Fatos Nano më kërkoi vetëm një gjë: “Mundesh t´i ndryshosh SHIK-ut (siç quhej atëherë) atë nam të keq që ka trashëguar nga e shkuara dhe nga koha kur e drejtonte Gazidede? Nëse e bën një gjë të tillë, do të kemi të gjithë sukses”, më tha atëherë dhe unë besoj se ndryshimi i imazhit të institucionit ishte nga sinjalet e para që Shërbimi do të riformatohej ndryshe. Më pas, shërbesat që institucioni i ka bërë vendit, nuk do të nguroja t´i konsideroja të paçmueshme.

  Keni pasur mbështetje në atë punë nga politika zyrtare e kohës?
  Përgjithësisht kam pasur, por ka ndodhur dhe që të gjendesha, për kombinime fatkeqe rrethanash i vetëm përballë të gjithëve që i kam pasur të gjithë kundër. Janë disa momente gjatë të cilave kam qenë deri dhe përballë dy prej kryeministrave socialistë që drejtuan me rradhë vendin. Për të përmendur të parin Nanon që më kërkoi dorëheqjen mbas ngjarjeve të shtatorit 1998 dhe u armiqësua përfundimisht me mua kur tentoi të zgjidhej president në vendin e Meidanit në 2002. Pak kohë më parë, në maj të atij viti, në një interpelancë me kryeministrin Majko, kur ngjarjet rrodhën deri në një votim të fshehtë në Kuvend për fatin tim, munda të marr vota të majta dhe një paketë votash të tilla nga e djathta. Kjo gjë krijoi madje legjendën urbane që unë mund të kontrolloja një pjesë të votave të djathta. Dhe pikërisht këtë rezervuar votash, që në të vërtetë nuk e kisha, më kërkoi Nano t´ja vija në dispozicion në funksion të zgjedhjes së tij në krye të shtetit. Por çarja e madhe dhe e pariparueshme me të ndodhi kur Nano mendoi se unë qëndroja mbas një emisioni televiziv që kishte hedhur dyshime mbi atë vetë dhe bashkëshorten e tij. Edhe pse e kisha thënë zyrtarisht, edhe pse kështu u provua edhe më pas, që SHISH nuk dispononte asnjë dokument të këtij lloji, dëmi njerëzor dhe zyrtar ishte bërë. Po kështu me Majkon. Në fillim kishim marrëdhënie mjaft të mira dhe unë isha entuziast për bashkëpunimin me të, por në një moment të caktuar, u gjenda i akuzuar prej tij në një mënyrë të habitshme. Të gjithë kërkesat e mia për të bërë sqarimet e nevojshme u refuzuan dhe mbërritëm në pikën kur Majko kërkoi me insistim largimin tim nga detyra. Mandatin e tij të dytë si kryeministër, falë dhe kohës që kishte kaluar, por dhe perceptimit tjetër që ai pati për shërbimin, pata marrëdhënie shumë më të qeta. Kurse me Metën kam bashkëpunuar në mënyrë mjaft më të qëndrueshme.

  Shpesh është përmendur që shërbimi ka pasur një rol të veçantë edhe gjatë krizës së Kosovës? Cili është komenti juaj?
  Fatkeqësisht, filozofia bulevardeske, flet më shumë ai që nuk di asgjë, është tepër e dukshme në Shqipëri. Nuk dua të flas mbi këtë temë, por di të them me siguri dhe përgjegjësi të plotë se shërbimi ka kryer në mënyrën më të mirë të mundshme, në bashkëpunim me shërbimet partnere ato detyra që nuk shkelnin ligjin, por dhe që i viheshin në shërbim një çështjeje që ishte sa patriotike e parë nga këndvështrimi ngushtazi patriotik, po aq dhe detyruese në një vështrim shumë më global e gjeostrategjik. Ndërsa drejtimet e tjera të punës së SHISH, sidomos ato që kishin të bënin me luftën kundër terrorizmit, jam i bindur se sot dhe nesër, janë të afta të krijojnë krenari për shqiptarin e thjeshtë që paguan për këtë strukturë.

  Të kthehemi dhe njëherë në ngjarjet e shtatorit 1998, çfarë roli ka pasur SHISH në atë periudhë?
  Eshtë një nga periudhat më të komentuara, por dhe më të mistifikuara të veprimtarisë së shërbimit. Dua të them se në datën 8 shtator, (informacionet e para i kemi dhënë që katër pesë javë më parë) edhe zyrtarisht kemi paralajmëruar strukturat shtetërore dhe vetë deputetin e ndjerë Azem Hajdari për atë që pritej të ndodhte. Sinjalet e para i kishim marrë nga Tropoja. Për të qenë më të qartë duhet të rindërtohet dhe njëherë tabloja e asaj kohe. Në Tropojë kishte dy grupime, armiqësorë me njëri – tjetrin që me zhargonin e politikës mund të themi që ishin të majtë dhe të djathtë. Të parët e konsideronin Hajdarin si të përzierë në një vrasje të ndodhur në Tropojë dhe kishin vendosur të hakmerreshin. Fillimisht menduam se ishin vetëm fjalë dhe paralajmërime, por më pas gjërat nisën të bëhen shumë më serioze kur nisëm të marrim informacione se ata po organizoheshin në mënyrë konkrete. Po caktoheshin njerëz dhe po grumbulloheshin mjete. Nuk ishte e thjeshtë të mbërrihej deri në vrasjen e një deputeti nga më të njohurit e vendit si Azemi, ndaj për vrasësit e tij nuk ishte punë e lehtë. Atëherë ne u bëmë shumë më të vëmendshëm. Paralajmëruam strukturat shtetërore, por dhe vetë Azemin dhe e theksoj, këtë e kemi bërë që katër-pesë javë përpara se të ndodhte atentati. Më ka mbetur e ngulitur në mendje një intervistë e Azemit vetëm një javë përpara se të vritej kur për herë të parë SHISH falenderohej prej tij për punën serioze që po kryente. I mësuar me kërcënime të tilla Azemi, edhe pse i paralajmëruar prej nesh, nuk është se i dha shumë rëndësi kohët e para këtij kërcënimi, por ai nisi të shqetësohej seriozisht kur mësoi se dhe një pjesë e politikës mund të ishte e interesuar për vdekjen e tij.

  E cilës anë të politikës?
  Asaj të djathtë.
  Jeni i sigurtë?
  Krejt i sigurtë.

  Në çfarë mënyre paralajmëruat strukturat që ju thoni?
  Ka një material të klasifikuar e përfundimtar që ndodhet ende në arkivat e SHISH e ministrisë së brendshme, por jo vetëm aty, që përshkruan me emër të pjesën më të madhe të autorëve të atentatit, planifikimin e lëvizjeve të tyre në drejtim të Tiranës dhe lëvizjet e tyre nëpër Tiranë, pikat e kontaktit e kështu me rradhë. Eshtë një material tepër i rezervuar që u vu dhe në dispozicion të prokurorisë kur hetoi vrasjen. Fatkeqësisht ndodhi ashtu siç e kishim paralajmëruar. Ne dinim që më parë se në shtator po përgatitej të bëheshin trazira në Shqipëri duke filluar nga Shkodra e për të përfunduar në Tiranë. Vrasja e Azemit e përshpejtoi këtë skenar.

  Çfarë pritej të ndodhte në Shkodër?
  Në rrethana të tjera dhe për motive të tjera do të kishte një si kon të për përmbysur si në ngjarjet e ´97, që nisën nga Vlora dhe përfunduan në Tiranë. Ishte planifikuar të sulmohej dhe të merrej përsëri, për të tretën herë komisariati i policisë së Shkodrës, të merrej Shkodra dhe më pas, ajo lëvizje të merrte edhe Tiranën.

  Sa e mundur do të ishte një gjë e tillë?
  Në malin e Cukalit në afërsi të Shkodrës kishim indentifikuar deri në dy mijë vetë të armatosur që do të bënin bërthamën e kësaj lëvizjeje. Atje bënin edhe stërvitje. Po tregoj një detaj, tek ata mbërritëm duke u nisur nga furrat e bukës ku furnizoheshin. Konsumonin shumë. Vrasja e Azemit e ndryshoi dhe e përshpejtoi këtë skenar. Një pjesë e tyre mbërritën në Tiranë që të nesërmen e atentatit tragjik.

  Mendoni se ditën e funeralit u konsumuan elementët e një grushti shteti në vend?
  Kjo është një temë tepër e gjerë dhe shumë e komentuar. Unë i kam bërë komentet e mia prej kohësh. Dua të nënvizoj diçka krejt tjetër. Në atë kohë janë interceptuar një numër telefonatash me pritës të thirrjes seli e Partisë Demokratike. Në të parën është interceptuar Bujar Bukoshi, ish-kryeministër në mërgim i Kosovës, që afronte “për situatën” e 14 shtatorit deri në 400-500 burra të armatosur dhe në të dytën, një shqiptaro-amerikan, i cili i kërkonte me ngulm bashkëbiseduesit të tij të tërhiqej. “Askush nuk do të njohë pushtetin tuaj nesër. Tërhiquni! Mos bëni marrëzira!” Klosi thotë se nuk e di se cili ishte zëri i shqiptaro – amerikanit. Unë besoj fort se ai ishte një nga arsyet e forta që ndalën precipitimin në skaje shumë më tragjike të historisë. Mund të kishte pasur edhe zhvillime krejt të pamendueshme. Ajo që na bënte atëherë shumë përshtypje ishte se folësi nga PD-ja tregohej shumë i bindur ndaj këshillave të bashkëbiseduesit. Fatmirësisht ashtu dhe ndodhi.

  Mendoni se është zbardhur e vërteta e plotë e atyre ngjarjeve?
  Vetëm pjesërisht.

  Megjithëse ju pohoni se keni paralajmëruar ngjarjet, sërish institucioni juaj është vënë nën akuzë po për këto ngjarje. Pse ka ndodhur kështu?
  Sepse mënyra më e mirë për të mbrojtur mëkatet, është të gjesh gjetkë mëkatarët. Ky parim u tentua të vihej në lëvizje atëherë.

  Për të ndryshuar temë, nuk ju duket se një parim i tillë vihet në funksionim edhe në luftën e shpallur nga të gjitha qevëerisjet në vend kundër korrupsionit?
  Kështu ka ndodhur me të majtët, kështu po ndodh dhe me të djathtët. Nuk po them ato të dhëna që për shkak të detyrës mblidhte shërbimi, por dua të nënvizoj diçka krejt tjetër. Politikanët aktivë në Shqipëri janë improvizuar në harkun e pak ditëve në dimrin e vitit ´90. Me pak përjashtime janë po ata individë që u përmendën për herë të parë në atë kohë. Të jemi konkretë. Partnerët ndërkombëtarë ishin shumë të interesuar të dinin se cilët ishin këta njerëz, nga vinin dhe ku shkonin. Dhe për të bërë një gjë të tillë, hynin në lojë shërbimet e tyre inteligjente. Të jeni i bindur, se kjo është një botë shumë e vogël dhe është praktikisht e pamundur që të fshihen “kundravajtje” si ato që kanë të bëjnë me korrupsionin, transfertat e parave të pista në banka të huaja, të lidhjeve të krimit me politikën apo dhe depërtimin e parave të pista në politikë. Shërbimet e huaja kanë një skaner të përkryer për cilindo aktor të rëndësishëm të politikës së vendit. Edhe sot, brenda ditës ata dinë se çfarë ndodh në një mbledhje qeverie. Madje dinë dhe se në funksion të kujt grupimi shkon ky apo ai vendim i këshillit të ministrave. Zakonisht janë ato vendime që merren në minutën e fundit të mbledhjeve të tilla.

  Dhe pse mendoni se nuk ka një reagim publik nëpërmjet kanaleve të tjera të këtyre të vërtetave prej disponuesve të tyre?
  Nuk më takon mua të përgjigjem. Ndoshta gati-gati u leverdis një gjë e tillë.

  http://revistamapo.com/index.php?faqe=detail&kat=Ekskluzive&id=847&PHPSESSID=3e2d39c04e767995ed98d85f63119c75

 25. Ujku i zi thotë:

  25 November 2007 @ 9:11 pm

  Perse nuk kap njeri ketu thelbin dhe momentin nga ku ka filluar krimi qe eshte vendosja ne pozicione shteterore e njerezve te inkriminuar. Ti jepje nje njeriu si Fatmir Haklajt, person ne kerkim, pozicionin e komisariatit te policise eshte sic e thote shprehja ‘ti varesh ujkut melcite ne qafe’. Rezultati dihet. Sikur mos t’i ishte dhene pushtet Haklajve gjerat do ishin ndryshe. Nga ky moment duhet te filloj hetimi dhe pergjegjesia politike.

 26. Naimi thotë:

  25 November 2007 @ 9:18 pm

  Te mos i jepje postin e shefit te komisariatit Fatmir Haklajt do te thoshte te pengoje konkurrencen ne aktivitetin e shitjes se armeve dhe mos te lejoje pasurimin e shpejte te konsorciumit Nano, Gjinushi, Abdiu e te tjere.

 27. LlTako thotë:

  25 November 2007 @ 9:44 pm

  ….Politikanët aktivë në Shqipëri janë improvizuar në harkun e pak ditëve në dimrin e vitit ´90. Me pak përjashtime janë po ata individë që u përmendën për herë të parë në atë kohë. Të jemi konkretë. Partnerët ndërkombëtarë ishin shumë të interesuar të dinin se cilët ishin këta njerëz, nga vinin dhe ku shkonin. Dhe për të bërë një gjë të tillë, hynin në lojë shërbimet e tyre inteligjente. Të jeni i bindur, se kjo është një botë shumë e vogël dhe është praktikisht e pamundur që të fshihen “kundravajtje” si ato që kanë të bëjnë me korrupsionin, transfertat e parave të pista në banka të huaja, të lidhjeve të krimit me politikën apo dhe depërtimin e parave të pista në politikë. Shërbimet e huaja kanë një skaner të përkryer për cilindo aktor të rëndësishëm të politikës së vendit. Edhe sot, brenda ditës ata dinë se çfarë ndodh në një mbledhje qeverie. Madje dinë dhe se në funksion të kujt grupimi shkon ky apo ai vendim i këshillit të ministrave. Zakonisht janë ato vendime që merren në minutën e fundit të mbledhjeve të tilla….

  Shume interesante pergjigja e pyetjes se parafundit tek intervista e Klosit. Vecanerisht behet e ketille kur shikon qe eshte e palidhur me pyetjen qe shtrohet. Duket sikur Klosi ka dashur te nxjerre dicka ne treg pavarsisht se cfare po e pyeste gazetari.

 28. lola thotë:

  25 November 2007 @ 10:04 pm

  Llukan, ndaj te njejtin mendim. Shume interesante pergjigja e Klosit per pyetjen ne fjale.

 29. swed thotë:

  25 November 2007 @ 10:14 pm

  ore Llukan, ku eshte ajo tema e koheve te fundit per dy vendimet e keshillit te ministrave per energjine se nuk po e gjej dot? :)

 30. shefi kuadrit thotë:

  25 November 2007 @ 10:58 pm

  Ore le te mos i bejme gjerat me te ngaterruara sec jane. Nuk besoj se ke pasur as pazare politke te fshehta e as kulisa te denja per libra spiunazhi, ka pasur vetem qejfmbetje ordinere alla shqiptare qe neve kemi qejf ti veshim misteret e ‘pazareve politike’ si dhe kemi nje etje djallezore, te pabese dhe kriminele te S.Berishes per pushtet qe ka qene motorri qe ka vene ne levizje tere kete kasaphane. Azemi e ka ngrene kot besoj, dhe kur i ka thene F.Haklajt se Shkelqimi eshte vrare qe ketu atehere ka lene te kuptoje vete direktiven e S.Berishes per te eleminuar kedo qe i rezistonte etjes se vet shtazarake per pushtet. F.Haklaj besoj se e ka vrare Azemin ne gjaknxehtesi e siper.

 31. Dajoshi thotë:

  25 November 2007 @ 11:42 pm

  Intervista e Klosit eshte dramatike. Kane qene dite te zeza, por fatkeqesisht dhe tragjikisht strumbullari i gjithe kesaj kasaphane eshte mbret i plotfuqishem sot. Makbethi nxiti vrasjen e shekullit dhe nje dite me vone beri grusht shteti duke e braktisur xhenazene e te vrarit ne mes te bulevardit. Ne ate kohe flitej qe ishin rreth 2000 te armatosur te FARK ne Labinot nen urdhrat e Bukoshit dhe qe me vone nuk hodhen as edhe nje krisme ne luften ne Kosove. E habitshme dhe pertej cdo llogjike si ai qe Klosi qartas nenkupton ishte i interesuar per vrasjen e shekullit, sot eshte aty ku eshte. Vetem nje gje nuk kuptoj, nese agjenturat e huaja i kane gjithe keto informacione si per majtas dhe djathtas, si ka mundesi qe nuk kane bere asgje ??? Mos jemi te destinuar te trajtohemi si kavje ku eksperimentohen format e ndryshme te mafies??? Po ashtu nuk kuptoj as tjetren, admirimin dhe pergjerimin e kosovareve ndaj te plotfuqishmit ne Shqiperi sot, ne nje kohe kur boterisht ky u pozicinua ne krah te FARK dhe kunder UCK dhe gjithashtu furnizoi me nafte makinen vrasese te Milloshit???!!! Ne nje komb te tille te dalldisur, Pirati behet pape.

 32. Naimi thotë:

  25 November 2007 @ 11:56 pm

  Diçka per Klosin, Fatos Klosin. A nuk ishte ai qe ne nje rast, pas vrasjes se Azem Hajdarit, u kujdes personalisht qe Fatmir Haklaj te dilte shendoshe e mire nga spitali i nje rrethi verior ku kishte shkuar per tu kuruar mbas plageve te marra nga nje nga atentatet e shumta qe iu bene derisa e vrane? Zoteria ne fjale tha se ata nuk kishin asnje lloj prove qe Fatmir Haklaj ishte i perfshire ne vrasjen e Azemit. Ju rikujtoj se PD me ane te Berishes, qysh ne prononcimin e pare per shtyp, dha emrat e personave te perfshire ne vrasje. Per muaj te tere vrasesit e Azemit brodhen te lire derisa u ekzekutuan me mina telekomanduese, te cilat sipas eksperteve nuk mund te ndodheshin ne duart e njerezve dosido, ose u arratisen jashte shtetit.

  Hem, kjo pune bie ere shume e keqe, si thoni?

 33. krasta krau thotë:

  26 November 2007 @ 12:10 am

  Vetem nje gje nuk kuptoj, nese agjenturat e huaja i kane gjithe keto informacione si per majtas dhe djathtas, si ka mundesi qe nuk kane bere asgje ?

  Lexo ne fund te intervistes dajosh… si thote Klosi gati-gati u intereson kjo gje…

  Nejse Koth rrofsh per sugjerimin… cudi qe se kisha lexu… Sidoqofte u bera kurioz per dicka… FARK me ckuptoj forcat e armatosura te Bukoshit… ku dreqin vepruan dhe me cfare jane marre… sepse nuk kisha degju per to me pare… ku perfunduan pas 98… ku shkoi ajo ushtria 2 mijeshe… dhe ca dreqin donte bukoshi me bere lufte ne Tirane, kur Kosova po digjej… Hajde merri vesh keta njerez qe kane marre ne qafe shqiperi.. turp e faqe e zeze….

  Koth po me ty… ore cne qe flet Klosi tani… pse pikerisht tani… zgjedhjet jane larg… Mos ngaqe Berisha mori prokurorine dhe kalaja e fundit e papushtume mbetet shik… ????

 34. adriatik thotë:

  26 November 2007 @ 12:29 am

  Më bëhet qejfi që në të ardhmen do ketë edhe njerëz të tjerë që mendojnë realisht për periudhën 18 vjeçare. Më vjen mirë që një ditë të gjithë do ta kuptojnë se si u vra Demokracia në Shqipëri, Fëmija më e bukur që kishte lindur ndonjë herë një popull i shumëvuajtur.

 35. ados thotë:

  26 November 2007 @ 12:43 am

  Si vazhdon seriali metej per Fatmir Haklaj and bro ???..Meqe jetoj jashte dhe hera e pare lexoj per keto lloj gjerash me duket interesante.Tamam si skenari i nje filmi mafioz….guns,blood,politics,inteligente services,putas ..ect ect.. cool

 36. lumidrin thotë:

  26 November 2007 @ 12:47 am

  Vetem emrat e viktimave jane te besueshme te tjerat jane methe te thashe.
  Meqense eshte methe e te thashe, po e them edhe une nje te tille.
  Kur Azem Hajdari pasi ishte plagosur u paraqit ne parlament dhe mbajti ate fjalim aq te perfolur,nje punonjes prane parlamentit “ujk i vjeter” i thote.”Mos ore Azem,mundesh t’ia kishe thene kujdo ato fjale pa frike se te hakmerren, por kryekriminelit jo,se i thojne bejme baba qe te ngjaj.”

 37. krasta krau thotë:

  26 November 2007 @ 1:19 am

  Lumidrin kujt kryekrimineli… keto me lart me cfare pashe jane me date ore dhe deshmitare… normalisht mungojne ca deshmi qe do ta benin te plote paraqitjen, por jane deshmite e atyre qe kerkojne te reformojne drejtesine dhe nuk dejojne te shkelin ne dyert e gjykatave…

 38. lumidrin thotë:

  26 November 2007 @ 1:35 am

  A kam shprehur mire,neqofte se bazohemi fakteve,vetem emrat e viktimave jane te pamohushme,kuptohemi edhe ora e data kur ka ndodhur vrasja,ndersa persa i perket atyre “pazasheve” ” e thirri e ju shpreh” “i tha e me tha” jane fjale pa baze reale, ato mund te ndryshohen sa here qe te jete e nevojshme,e aq sa ndryshohen aq edhe mund te merren te besueshme apo te pabesueshme.

 39. toko thotë:

  26 November 2007 @ 1:58 am

  Kishim fakte per kete, kishim fakte per ate. Dinim kete, dinim ate. Po cfare bete qe ti parandalonit keto dhe ato? Ishit ne pushtet, kishit ne dore nje organ shume delikat dhe me rendesi. Pse duhej vec lajmeruar Azemi dhe jo mbrojtur ai?
  E vrane te djathtet. Nuk me cudit , si nuk do te me cudiste vrasja nga te majtet. Por perse e vrane?. Te rimernin pushtet me kryengritje? Sikur kjo vrasja e pershpejtoj kryengritjne, mos valle vrasja nuk ishte e paramenduarne ne ato momente. E keshtu filohet e hyhet ne hollesira pa vlere mendoj une. E vetmja vlere eshte kurioziteti. Sikur nje film me mafioze dhe je kurioz si do te mbaroj.
  Fakt real eshte qe ata politikane qe bene keto krime mostruoze, mafioze jane sot akoma ne fuqi sepse klanet qe i mbeshtin jane akoma ne pushtet. Mendoj se per mua kjo eshte ideja e tere kesaj ngjarje
  ———-
  ….Të jeni i bindur, se kjo është një botë shumë e vogël dhe është praktikisht e pamundur që të fshihen “kundravajtje” si ato që kanë të bëjnë me korrupsionin, transfertat e parave të pista në banka të huaja, të lidhjeve të krimit me politikën apo dhe depërtimin e parave të pista në politikë. Shërbimet e huaja kanë një skaner të përkryer për cilindo aktor të rëndësishëm të politikës së vendit. Edhe sot, brenda ditës ata dinë se çfarë ndodh në një mbledhje qeverie. Madje dinë dhe se në funksion të kujt grupimi shkon ky apo ai vendim i këshillit të ministrave. Zakonisht janë ato vendime që merren në minutën e fundit të mbledhjeve të tilla.

  Dhe pse mendoni se nuk ka një reagim publik nëpërmjet kanaleve të tjera të këtyre të vërtetave prej disponuesve të tyre?
  Nuk më takon mua të përgjigjem. Ndoshta gati-gati u leverdis një gjë e tillë…..
  ——
  Bodrumi i godines politike tek ne. Grupimet ku shkojne ofertat ekonomike dhe agjenturat e huaja. Fundi eshte me i bukur
  —–Ndoshta gati-gati u leverdis një gjë e tillë….. (ketyre te bodrumit. TOKO)
  Poi zhvishen petet lakrorit. Frika eshte cdo te behe kur te shikojme gjellen e lakrorit. Kam frike nga ky fund.

 40. Cheney thotë:

  26 November 2007 @ 2:11 am

  Keto pune sjane mbyl akoma.

 41. Joni thotë:

  26 November 2007 @ 6:00 am

  ados Fatmir Haklajn e vrane kur iku per ti uruar ditelindjen Jaho Salihit. :D Vellai tjeter eshte jashte shtetit. Muharremi eshte akoma gjalle. Per femrat e familjes nuk ka informacion. Kulla e Haklajve eshte djegur.
  http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=16550

  Shume interesant ishte ky postimi. Eshte e tmerrshme per mua se si eshte shume me e thjeshte te lexosh per historine e shqiperise komuniste se sa per historine e shqiperise post 90′ mbi te cilen nuk ka praktikisht asnje informacion dhe cuditem se si nuk ulet nje person te shkruaje nje liber per kete teme. E imagjinoj gia filmin - mundesisht hollywoodian me shume shperthime dhe zhurme!

 42. Koth thotë:

  26 November 2007 @ 11:44 am

  Naim,

  lexoji te dy shkrimet dhe nxirr konkluzionet e tua.
  Idea eshte te diskutojme cfare thone te dy shkrimet sepse nuk behet fjale per llafe por per prova.

  Cdo gje e shkruajtur aty eshte prove nese do te duhet te perdoret nga nje gjykate.

  Duket Klosi thote qe ” jam i gatshem te ve ne dispozicion te drejtesise te vertetat qe une di ”

  Le te mbahemi ketu.

  Fakti qe sjell ti, e pasuron interesin tone qe perse kaq shume i rendesishem ky njeri qe t`i beheshin atentate me mina te telekomanduara .

 43. SERI thotë:

  26 November 2007 @ 12:43 pm

  Te nderuar ” peshq” indjek cdo dite temat dhe komentet tuaja sepse eshte faqja me e mire qe trajton tema te ndryshme te shoqerise shqiptare pavarsishte reagimeve te ndryshme te “viktimave “qe jane ne krahet e politikes.Kjo teme tregon me se miri themelet e nje shteti te inkriminuar totalisht qe edhe optimisti me i madhe zore se munde te shofi ndojn drite ne fundin e tynelit.Une nuk deshiroj te komentoj si e teke e kush eshte e kushe nuk eshte fajtore ne kete mizerabel qe eshte futur vendi ime i dashur. Le te marrim disa shembuj rreth historise se si eshte drejtuar vendi yne ;me perjashtim qysh nga koha e Skenderbeut e deri te plaku i Vlores ,qe sbesoj qe te kete ndokush kundershtime ,pjesa tjeter na tregon se duke filluar qe nga Zogut e deri ne ditet e sotme SHtetin tone e drejtojn kachak e maskarej qe mbjellin vetem vrasje e krime.Por une dua te “harroj “se chfare ka ndodhure deri ne vitet 90. Si ka mundesi qe shoqeria jone intelektuale pranon te qendroj e aneksuar nga keto maskarej qe shkaterrojne vendin prej 17 vitesh enuk merr asnje pergjegjesin qe ti thot ndal kesaj katrahure te tmerrshme e te marre fatin e vendit ne dore.

 44. gene thotë:

  26 November 2007 @ 1:04 pm

  Njerez qe i thone jetes “ik pirdhu” ka ne te gjithe boten e do kete gjithmone.
  Problemi eshte qe energjite e tyre ne kete “vizion” te kanalizohen nga shoqeria aty ku hyjne ne pune dhe jo te livadhisin te lire si zhurmues social.
  Rendom, keta perdoren nga persona me pushtet e sadopak mend ne koke dhe pastaj, kur dalin jashte kontrollit, eliminohen. Nuk ka asgje per t’u habitur. Keto ndodhnin qe perpara se njerezimi te shpikte rroten.

  Ata qe nuk e dinin (po besoj se jane pak) se ne c’ambient eshte rritur (fizikisht ne fillim e politikisht pastaj) komandanti yne legjendar, ja ku kane mundesine te zgjerojne horizontin. Te tjeret le ta perdorin kete informacion per te bere nje projeksion te veprimeve te ardhshme te disa politikaneve tane.

 45. gene thotë:

  26 November 2007 @ 1:09 pm

  kane dale plot o seri

  Problemi eshte qe rruget jane dy: ose integrohen ne strukturat egzistuese te pushtetit (integrim e di ti se c’do te thote) ose i bien murit me koke. Se, ne fund te fundit, publiku perpara kesaj skene eshte ulur e ndjek spektaklin qe i ofrohet.

 46. SERI thotë:

  26 November 2007 @ 1:34 pm

  Gene isha i bindur qe ti do me prgjigjeshe, se kame shume respekt per mendimet qe jep ne kete faqe.Ekuptoj ate qe vuane edhe ti po deri kur do ta vuajm kete?se nga ana personalee kemi te zgjidhur kete prblem .Por jemi te bindur qe edhe ne kemi pergjesit qe na takojn ,ka ardh koha te hedhim nje hape sado i vogel qofte.Respeke Gene

 47. Godsmack thotë:

  26 November 2007 @ 2:14 pm

  Eshte e pamundur te lexosh te gjithe artikullin.
  Po me aq sa lexova.te duket sikur je ne vitin 1444 dhe mungon vetem Skenderbeu nga gjithe keto ngjarje.
  Ne duart e kujt kemi rene?

 48. Rawel thotë:

  26 November 2007 @ 7:28 pm

  Nuk eshte shume ceshtja nese e urdheroi apo vrau apo shiti ai apo ky. Behet fjale qe del haptazi ajo qe dime shume mire : qe kemi te bejme me dy klane kriminelash te cilet ne vend qe te vrasin neper rruge, godasin nga TVSH-ja e nga parlamenti. Ky eshte problemi.

 49. artan thotë:

  26 November 2007 @ 7:57 pm

  Cheney thotë:
  26 Nëntor 2007 @ 2:11 am
  Keto pune sjane mbyl akoma.

  Me mire kete ngjarje e dine vete tropojanet,ata edine se kush eshte vertet shkaku dhe pasoja e ketyre ngjarjeve,aty nuk luhet ceshtja ,politike apo e lufte klasash,sepse baza e tyre eshte njesoj dhe e njohur,aty eshte ceshtje”kurthesh dhe pabesirash”qe lidhen me njerzit me pushtet aksidentalisht,dhe papushtet ordiner,por qe perdornin politiken si mjet per te arritur qellimet e tyre rivale.
  Askush prej tyre nuk kane bere as dhe nje grim ndihme per qytetaret e thjeshte dhe popullin e Tropojes,per te zgjidhur hallet dhe problemet e jetes normale,C`fare ndryshimesh jane bere ne Tropoje?Si ka ndimuar shteti atje?Nuk di apo nuk kam ndonje informim se c`fare ndodh ne tropoje,vetem histori me “kobure”dihet dhe dicka per Fierzen.As n je invesitm besoj nuk ka ne Tropoje.Nuk mbaje mend qe zoti Berisha te kete shkuar ne Tropoje,prej shume kohesh,pse ?

 50. rinev bever thotë:

  26 November 2007 @ 9:23 pm

  Te flasesh per keto ngjarje nuk eshte e lehte.Une do desha qe pjesmarsve ne bisede ti kujtoja dicka qe ka lidhje me detutetin e vrare.Nuk e di se sa ne korent jeni dhe sa informacion keni dhe kjo varet edhe nga mosha qe kane disa anetare te peshkut.Te gjithe e njihni gazeten Albania e cila qe ne themelim e deri ne fund te 97 ka qene nje gazete qe per opinionin ndryshe quhej si zedhensja e Presidences dhe per kryeredaktor kishte SHIK un .Ne muajin dhjetor date 26 ,1997 ka botuar nje artikull redaktoril e cila i ka bere nje “radioskopi” jetes se A.Hajdarit i cili fillonte me rinin etij si bashkepuntor i sigurimit , me aludimin si agjent i nje shebimi te huaj, vazhdonte me fakte si kontrabandist (birra kronnenburg) trafikant armesh, imoral etj. Tek paragrafi i fundit i Klosit flitet per improvizimin e politikaneve ne 90. Si ka mundesi qe nje student i vitit te 3 qe vinte nga nje qytet pa shume tradite i cili kishte mbaruar nje shkolle komunale dhe kishte punuar ne nje galanteri ku pergatiste rripa mesi dhe rripa per ore ne nje dite te bukur del ne nje tubim studentash dhe jep leksione per pluripartizmin

 51. rinev bever thotë:

  26 November 2007 @ 9:38 pm

  dhe jam shume i bindur qe 90% i shqipetarve kane pasur pak ose aspak kulture politike, sepse cdo ngjarje duhet te analizohet me mendesin e kohes . Me ndihmen e peshkut do te desha qe te zgjuaja pak edhe dike qe sot ndodhet ne emigracion per te folur me me saktesi per pseudonimin dhe si dhe pse e ndihmoi deputetin te vinte ne universitet. Per vrasjet e Tropojes keto nuk jane pjese e politikes , por politika nderhyn per perfitime , me vjen shume keq per ata djem sepse te ty palet kane qene trima por kanuni ne njeren ane dhe paraja ne krahun tjeter bene qe te bien ne zi 130 familje

 52. Pjer Thomas thotë:

  26 November 2007 @ 10:14 pm

  Artikullin e lexova dje , ndersa komentet sot (tani). M’duket se disa pjese te artikullit te gjate i kemi lexuar dhe ketu me perpara. Kjo kronollogji e tropojaneve ketu, tregon dobesine e shtetit apo politikes me qarte, mungesen e ligjit dhe hecjen ne krime mbi bazen e dyshimeve, pakenaqesive personale dhe perceptimeve te shtremberuara te realitetit.
  Intervista e Klosit ishte interesante dhe m’duket se verteton ate qe kam thene me kohe se ; sherbimet e huaja apo qeverite e huaja nuk jane te interesuara te shohin politikane te rinj , te paskeduar, perkundrazi ata duan garden e vjeter , pikerisht se keta jane skeduar dhe u dihen pikat e dobta dhe mekatet e tyre.

 53. Naimi thotë:

  26 November 2007 @ 10:21 pm

  Koth,

  I jap te njejten rendesi Klosit dhe Berishes dmth besueshmeri zero ne ate qe thone. Mundohem te shikoj rrjedhjen e ngjarjeve dhe perfshirjen e autoreve dhe me del (ky eshte mendimi im) se Berisha nuk qendron prapa vrasjes se Azemit. Ai ose me mire masha e tij ka mundesi te qendroj prapa minave te telekomanduara.

  Kjo nuk te pengon te me japesh argumentet e tu per te kunderten. Te siguroj se do te jesh me bindes nder peshkatare ne keto berishofobie.

 54. Naimi thotë:

  26 November 2007 @ 10:22 pm

  Ne keto kohe berishofobie desha me thane.

 55. adriatik thotë:

  26 November 2007 @ 11:30 pm

  Si ore te ma keni bere kete gje kaq te keqe duke me hequr gjithe ate derr postimi qe kisha bere?

 56. bledi thotë:

  26 November 2007 @ 11:46 pm

  ”kohe berishofobie”

  O i ka dhene ky popull shanc Berishes, o si ka dhene asnje politikani tjeter qe eshte sot ne shqiperi, po dhe ne gjithe historine.

  Keshtu ska vend per te bere te persekutuarin, e aq me teper per nje qe eshte ne krye te piramides,e ka pergjegjesi te pamat ne keto 17 vjet, e kritika eshte gje normale per te ne kete, e kerkese e demokracise.

  Se Berisha ka qene nje zgenjim ky seshte faji i njerezve.

  17 vjet akoma ku ishim te fillimi, po tani pa drita e pa uje, pa ca demokracie do flashesh, per ate qe doli per demokraci,e vodhi zgjedhje, beri kult individi, e drejton si enver hoxha, pra hipokrit.
  …………………………………………………………………………

  Per ceshtjen e vrasies se Azemit, problemi te ne eshte se asnje pale nuk do te zbardhet mire ceshtia, se te gjithe kane dhene pak kontribut ne vrasien e tije.
  E gjerat duhen pare ne kompleks, pse vajtem ne ne kete gjendie, ku gjithe keta njerez ne kushte te tjera do ishin qytetar normal te ketij vendi, hariten u bene mostra te hanin koken e njeri tjetrit, e te vraret tregojne vete ne Tropoje.

  Do thuash keto nuk kane te bejne fare se djali i tropojes, Sali Berisha mori postin, po kjo pak besohet.

  Atehere ne PD gjithe aksioni mbulohej nga Azemi, e te gjithe rinin ne skuta, dhe kur u tha se ai mund te vritej, prap e perdoren deri diten e fundit, e kuptohet Berisha me shoke venin nje para, shpetonin koken e tyre, e po vrane Azemin do ta kishin si karte politike sic e perdoren.
  Harojme qe Nano ra e nje muaj me vone dha doreheqien, e Berisha ne nje fare menyre shpetoi nga shfryrja e dufit te majte pasi e hengri Azemi.

  E verteta te ne fshihet nga te dyja palet.
  Edhe po te dilte e verteta, qe nje pale ka lidhje direkt, prap dhe pala tjete nuk do shfajesohej se ka peshen e saj, e kjo ka sjell ne nje sistem te mbyllur, ku drejtesia bllokohet nga dy drejtimet, e NE VEND TE KEMI NJE VENDIM E SQARIM INSTITUCIONAL dalim e gjykojme te gjithe, bejme punen e gjykates, duke analizuar gjerat qe ndodhen.

  Pergjegjese eshte ajo politika e rruges, e turmave e bandave e ekseseve, e cila qe pas 90tes ju imponua vendit, e solli ato pasoja dhe ne Tropoje. Banalizimi ordiner i Demokracise dhe nje atentat ndaj saj.

  Te besh Saliun pergjegjes, dikush tha eshte me e pranushme se kohe Berishofobie.
  Po i ve Saliut ndonje pergjegjesi mbi shpine ?! Jo . U dogj gjithe vendi, ai qe president, e ai doli pa pike pergjegjesie?! Ca do ti kerkosh atij njeriu pergjegjesi. Pegjegjesia eshte e huaj per karakterin e tij.

 57. dean thotë:

  27 November 2007 @ 6:08 am

  Nje pushke e territ krisi,
  Bjeshke e male i tronditi,
  kur motra bertiti,
  perse bre vellazer po vriti,
  nene atdheun po helmoni,
  armikun poo foreconi!

 58. Koth thotë:

  27 November 2007 @ 11:31 am

  Naim,

  televizioni qe eshte duke i transmetu keto fakte eshte duke e vazhduar kronologjine ngjarjeve dhe dje ( pjesa e trete ) dalin te tjera fakte.

  Psh, Haklaj ka carmatos nje trupe te FARK-ut te hynte ne Kosove nga Tropoja, rreth 250 persona.

  Bukoshi akuzoi qeverine e Tiranes qe nuk e lejoi .

  Ndersa Klosi sjell ne vemendje nje telefonate te Bukoshit te bere ne seline e PD-se , ku i vinte ne dispozicion asaj ( PD-se ) 400-500 forca per te permbys qeverine e Tiranes. ( tek shkrimi i revistes MAPO )

  Une jam i prirur t`i besoj keto fakte.

  Gjithsesi secili ka kendveshtrimin e vet.

  Emisioni vazhdon…

 59. edrus thotë:

  27 November 2007 @ 11:52 am

  Koth, si e ka pas titullin ky emisioni??
  “kundërrevolucioni në revolucin”???
  xie xie :)

 60. Koth thotë:

  27 November 2007 @ 11:55 am

  Njia Tunxe !

  emisioni quhet “Xhungel” . Me pelqe fort. E ka qa ai cuni !

 61. Cheney thotë:

  27 November 2007 @ 12:05 pm

  Asgje qe s’eshte thene e rithene gjer tani.. Nga ana tjeter Shqiptari ka nje kujtese calamene dhe ka nevoje per ndihme te vazhdueshme per te hec perpara pa humb fokusin mbrapa..

 62. edrus thotë:

  27 November 2007 @ 12:11 pm

  E kisha më tepër për të kujtuar “veprën” :) .
  Do të ketë qënë ‘82-shi kur kam kaluar 10 ditë të mrekullueshme në Kërrnajë.
  Fund tetori, gështenjat arrat dhe mollët në degë… gjithë ditën duke luajtur lëndinave pas ketrave, dhe në darkë duke luajtur kapuçë e duke ngrënë pogaçe.
  Me Shaqir Hoxhën kam kaluar 4 vjet konviktor dhe nuk mund ta konceptoj se ç’marrëzi mund ta shtyjë dorën e njeriut që të qëllojë mbi një djalë si Ai.

 63. Koth thotë:

  27 November 2007 @ 12:22 pm

  Chene,

  ka pamje filmike nga disa nga keto momente tragjike. Psh. shikon kur i mbyllin arkivolin nipit te Fatmirit, nje kerthi djale. 19-20 vjec besoj.

  Shikon sesi shperndahen ne mort cigaret dhe kupton se cdo me thane zjarr mer qe do ndizet.

  Ka pamje plot me shume domethenie. Versioni print duket SI i cunguar.

  Emisioni eshte nga me te bukurit qe kam pare deri me sot ne TV Shqiptare. Bravo atij djalit qe e ka realizuar. Dhe te mendosh qe nuk eshte kaq e thjeshte te flasesh per kete teme.

 64. Cheney thotë:

  27 November 2007 @ 12:54 pm

  Kothe,

  Do doja ta shikoja ne te vertete..

  Sa per ate qe tregon aty siper, une mendoj se zjarri s’eshte fikur akoma..

 65. Aiglon thotë:

  27 November 2007 @ 1:43 pm

  Koth,

  Si i behet per ta pare ne you tube kete dokumentarin atehere. Te besoj kur thua se eshte dicka per tu pare.

 66. dean thotë:

  27 November 2007 @ 1:53 pm

  Qdo mendime me intriga,le bishte mbrapa,
  zelija eshte shtofe primitive.
  sinqeriteti dretsija eshte dashuri drite dhe paqe!
  ku kerset krisma boome-boome,
  nuke njehe babe ase nene.
  aty behet korupcion!

 67. ilirfort thotë:

  27 November 2007 @ 2:09 pm

  Keta zoterinjte(Haklajt) edhe vete e pranojne se kane kryer te paret vrasjet.Ne Shqiperi ne ate kohe mungonta rendi,keshtuqe vrasjet vazhduan.Pastaj edhe Nanosi,Doklevici,e kompani i shtynin te masakronin njerez te pafajshem.Mire do ishte te kapeshin te gjalle te nxireshin para drejtesise.Keshtu do zbuloheshin lidhjet e Nanosit me to.Por ky i zhduku vete nje nga nje.Fatkeqesi qe shqiptaret te vriten njeri me tjetrin e greko-serbet ferkojne duart.

 68. TROPOJA thotë:

  27 November 2007 @ 10:46 pm

  Ne trazirat e 97-es forcat politike atehere ne opozite shfrytezuan disa rrethana pakenaqesie nga ana e HAKLAJVE kundrejt pozites te asaj kohe (qeverise Berisha) ,qe Tropoja e di shume mire çfare iu ndodhi ne atyre ne 93-shin dhe qe ishin te pa fajshem sepse autori per te cilen akuzoheshin Ata u arrestua nje jave para se ti lironin HAMDIUN dhe rahmet paste HALILIN. Shfrytezuan trimerine e HAKLAJVE, sigurisht ,ne kembim te posteve qe ata mbajten per gjate dy vitesh ne Tropoje, dhe shtyne ata ne vellavrasje per ata qe do te qeverisnin deri ne vitin 2005. HAMDIU luften e pare e ka fitua ne SUEDI kunder qeverise tone per mos ekstradimin e Tij ne SHQIPERI ,uroj dhe sigurisht qe fiton azilin politik atje, sepse familja e tije u shua vetem e vetem per arsye politike dhe te shtyre nga politika e turpshme e vendit tone qe kur arriti ne kolltukun e qeverise i hoqi qafe nji nga nji sepse nuk i duheshin me.Me qakun dhe jeten e tyre dhe te shume djemeve shqiptar qeverite si thuhet ketu ….”hanno fatto i cazzi loro”.

 69. donitadini thotë:

  28 November 2007 @ 3:17 am

  Lexova artikullin pastaj edhe komentet ,dhe jo per tu habitur si gjithemon me shqipetaret te njeanshme ,dua te vazhdoj me artikullin ti bej ca pytje atij qe ka marr per siper ket emision xhungel. Perse e bejne kaq te politizuar apo te njeanshem per publikun ,e gjithe tropoja i din ngjarjet si kane shkuar qe nga 90 deri sot per sa i perket ketyre ngjarjeve.Pa perjashtim idesh politike apo fetare,eshte vend i vogel me njerz te medhenj. 1 pse Feriz Kerrnaja (shoku i Haklaje) vrau Isuf Halucin 92-93 (shok dhe i aferm i Azem Hajdari ku prishen mardheniet midis 2 familjeve haklaj dhe hajdari)? Tropojanet e din PSE. 2 pse nuk thuhet emri i atij qe Fatmir Haklaj qelloj me shpulla (Haki Hoxhen) 97? Ku me vone Plaku i haklajve Muharremi shkon ne luzhe tek babai i Haki Hoxhes per ti kerkuar te falur per c kishte bere Fatmiri ,ku plaku i Hoxhaje i thot Muharremit ,”mblidhi aq njerez sa ka pas ne shesh kur Fatmiri qelloi me shpull Hakine dhe Hakia ti qelloj Fatmirit prapsht dhe ta kam falur.” Fatmiri e dinte se si lahej shpulla ne tropoj.Me pelumb.ku me vone hakiu i vret vellane Fatmirit ne qafe te luzhes pa i lene asnje dyshim per Azemin qe te kishte gisht ne ate pune. 3 pse s permendet vrasja qe Fatmiri ekzukutoj ne zyren e tij si kryetar komisarjati, ku vrau nenpunsin e tij vellane e Haki Hoxhes pak dit pasi Fatmirit i kishin vrare vellane . 4 pse s thuhet saksisht kush dhe sa here u moren me thune leket e popullit te tropojes dhe perse akumoloheshin 500 milion deri ne 1 miliard leke te vjetra ,kur tropoja eshte nje vend i vogel me administrat te vogel ,sepse rrogat,asistencat dhe pencionet nuk paguheshin per muaj te tere dhe vishin si peshqesh nga qeveria e asaj kohe te gjitha sebashku.Tropoja e din PSE. e shume e shume pytje te tjera te tjera qe do te doja te u a drejtoja ketij emisioni qe ndoshta do gjej kohe te lire noj her tjeter dhe u a drejtoj. u bej thirrje te gjithe lexusve te mos bazohen aspak ne artikullin e mesiperm sepse eshte 99 % i politizuar ndersa ju TROPOJANET e dini vet s kam cu them.

 70. Idris thotë:

  28 November 2007 @ 5:35 am

  doni mos ta dini..
  Shihi djemt ne fotografi.
  GJAK i PASTER SHQIPTAR i FISEM ,BURREROR. Ne BETEJA do tu shtinte drithmen cdo ARMIKU .Sikoju ndricimin e SYVE
  ..I llavin armiqt duke i pare nde sit …
  Sa gjak i tille eshte derdhur nga doktrat e intrigat e injorances KANUNORE!!!
  Akoma desheron te derdhet?
  Shko shqiptar i mire shko.
  Shko pastrohu se kjo menyre te menduari te shpie ne qorrsokak.

 71. Dajoshi thotë:

  28 November 2007 @ 6:55 am

  @donitadini. Ti duket je vendali dhe ato qe thua une i kam degjuar qysh vite te shkuara, por vetem se ke marre anen e gabuar dhe nuk i thua gjerat sic jane. Pse nuk e thua se perse Fatmiri qelloi me shpulle Haxhine dhe kur e beri??!!! E BERI KUR HAXHIA ME HORDHITE BERISHIANE PO I VERSULESHIN KOMISARIATIT TE TROPOJES DHE FATMIRI NE VEND TA VRISTE VETEM E QELLOI ME SHPULLE. NE KEMBIM I SHPULLUARI I VRET VELLANE. Kjo shpulle filloi gjakderdhjen e dhimbshme. Kafsheria e ushqyer nga injoranca dhe e fryre edhe nga politika coi ne dhjetra vrasje pa kuptim, per hir te nje shpulle dhe te pasioneve shtazarake PD kunder atyre qe nuk ishin me PD. Kerkesa e plakut te Haxhiajve ndaj plakut te Haklajve eshte pertej barbares, por supozoj te tilla jane ligjet e xhungles. Pas plakut te Haklajve ishte vete Fatmiri (pas atentatit te pare ndaj tij ku mbeti i plagosur rende) qe doli ne shtyp dhe tha qe i dhemb trupi nga plaget dhe zemra nga dhimbja per gjithe keto vrasje pa kuptim te cilat po perdoreshin nga politika, por ishte teper vone, no way out. Sidoqofte Fatmir Haklaj ka hequr qafe shume kriminele ordinere dhe vrases me pagese. Vetem njeri mbeti, ai qe kurre nuk ja mbajti ta zere emrin e Haklajt me goje sakohe ai ishte gjalle. Si perfundim e gjitha kjo eshte teper tragjike per Haklajt qe u lane dhe jane lene ne meshire te ligjeve te xhungles nga pushteti. Imagjinoni, ne shekullin 21 qellohet akoma me top mbi nje shtepi shqiptare dhe akoma nuk dihet kush e beri. Nderkohe Haxhiajt jane pjese e forcave te rendit dhe nuk pjerdh njeri ti marre e ti pyese per shfarosjen e nje fisi te tere.

  idris, jam me ty. Edhe mua me dhemb shpirti sa here e shoh ate foto, mekat i madh.

 72. Dori thotë:

  28 November 2007 @ 7:21 am

  Disa teori të tjera.

 73. Don thotë:

  28 November 2007 @ 9:08 am

  Dori,
  Perpara se te lexosh gjithe materialin,shih njehere burimin e tij(kush e ka shkruar)dhe kupto eshte i politizuar apo jo si material.Thote gazeta 55 aty

 74. anonymus thotë:

  28 November 2007 @ 5:24 pm

  Per i’ shpulle paska filluar gjithe kasaphana!!!
  E TMERRSHME!

 75. donitadini thotë:

  29 November 2007 @ 1:25 am

  IDRIS E DJALOSH secili nga ne i kemi idet e tona,por duhet te rrime shtrembet e te flasim drej. @IDRISI Fotografine e kam pare dhe i kam pare edhe per se gjalli i njof familjarisht e personalisht ,prandaj s me ben shume pershtypje fotoja pastaj ne fotografi del bukur edhe kurva, s eshte e thene . Per Fatmirin kam pas respekt se s ka qene i ligsht por veprimet e shemuj e keqij nuk jane per tu pelqyer nga askush pa perjashtim ,por thuaj ti injoranca te con ne keto gjera ,sidomos kur behesh vegel e dikujt tjeter,si ne ket rast. 2 njerz fajsoj per per vllavrasjen e tropojes FATOS NANON DHE MAN MULOSMANIN (gjyshin e jahos) .Man Sali Molasmani bajraktari i krahsniqes i takonte te prezantonte drejtesi barazi dhe vllazerim midis fiseve te malesis se gjakoves.E jo sic beri ai qe ndezi fitilin e sherrit ne malsine e gjakoves dhe e felliqi kullen e Mic Sokolit e shuajti shpine e Grosh Isufit (gjyshit Fatmirit) Burre i urte trim e i mencur. Une vete besoj se tragjedia me e madhe fisit haklaj u ndodhi kur Man Sahlihi si baraktar i asaj kohe e zgjodhi Fatmirin si kryetar i komitetit te shpetimit ,Komiteti shpetimit ide keto te Fatos Nanos me cerdhen e krimit te organizuar qe kishte ne mbare vendin,le te mos harrojm parullen serbe qe u be e modes ne ate kohe dhe reklamohej nga liderit e se majtes me n krye Fatos Nano PARULLA ME TRE GISHTA LART. FISI I MOLUSMANEVE ishte nje fis i madh dhe u be me emer te madh per arsye te bemave te medha qe lane Mic Sokoli me mashkuj te tjere qe rane deshemore per atedhe nga ky fis emri u pasua i paster deri tek gjyshi i JAHO MOLUSMANIT (MAN SALIH MOLUSMANI) Ai e felliqi EMRIN E FISIT dhe pjella e tij . NESEDONITADI populli i TROPOJES e din shume mire se si moren emer MOLUSMANAJT. thuhet se njehere e nje kohe ne fshatin Bujan ndodhej fisi i sot te quajturve MOLUSMANVE, karshi me ta ishte fshati i MARKAJVE ku ndodhej fisi i HAMAGJOKEVE .Fisi i HAMAGJOKEVE i kishte sunduar fisin e MOLUSMANVE per dekata me radhe ne ate kohe .HAMAGJOKET u merrnin prodhimin ,u shfrytezonin tokat u merrnin bagetite dhe po te kundershtonte ndonje i MOLUSMANAJVE do te vritej ,ky porshterim vazhdoj me dekata, gjer kur nje prej mashkujve te MOLUSMANAJVE ze nje nuse (me zakonet e asaj kohe SHKUESI) ne nje fshat te quajtur RRogam i Shales ku shtrihet si pozicion gjeografik ne skajin me verior te shqiperis ngjitur me fshatin THETH te Malesise te Madhe Shkoder e fshatit te Tropojes te quajtur VALBONE.E gjithe po pullesia e ketij fshati (RROGA I SHALES) edhe sot e kesaj dite ruan e zbaton zakonet e vjetra te kanunit te dukagjinit per arsye te pozicionit gjeografik shume te thelle dhe ekonomisht shume te varfer.MOLUSMANET e moren nusen dhe kjo nuse lindi djale ,por gjate rritjes se djalit TE NUSES akoma sundoheshin nga fisi i HAMAGJOKEVE. Kur nje dite djali tani ishte 14 -15 vjec i shef ca burra ne oborrin e shtepise duke ja marre babait te tij bagetine me forc.Djali i therret nenes (NUSES NGA RROGAMI I SHALES) .
  (DJALI) nan ,nan cka jan kta burra ka bajn n oborr t shpis ,Pse po na i marrin gjan?
  (NENA)biri nans kta jan HAMAGJOKAJT ket pun bajn cdo vit ,ska kush ca me u than.
  (DJALI)nan ku asht pushka ?!
  Nena e djat e mbush pushken me fishek e ja jep djalit te vet ,Djali merr pushken e del ne oborr te shtepis e i vret te gjithe mashkuj e fisit te HAMAGJOKAJVE qe i kishn ardhur tek shtepia .Pra djali i nuses nga RROGAMI I SHALES ishte mashkulli i pare qe i vuri pushken e i vrau fisin e HAMAGJOKAJVE te cilet i kishin vrare plackitur e poshteruar me dekata te tera fisin e MOLUSMANVE.Ate dite e prapa ata jetuan te lire e te qete dhe djali i nuses nga RROGAMI I SHALE ushtua me djem te tjere te cilet u bene burra e burra te fort e me emer e qe me ate dit e deri ne kohet e sotshme tek Man Salih Molusmani me pjellen e tij digjeneruse per nje fis qytet apo komb,FISI I MOLUSMANVE nxorri burra trima e te mencur si MIC SOKOLI ,BINAK ALIA etj…. ME sa duket fisi i MOLUSMANVE eshte bere per te marre edhe nje nuse ne RROGAM TE SHALES. (kot nuk eshte ajo shprehja).

  Ne fotografi me siper po ashtu shofim Arjan Mala shok i ngushte i Fatmirit ku pare se te behej i fort me emrin e Fatmirit ushtronte profesionin e hajdutit ne qytet.Djali i doktor Hazir Malaj po ashtu i vrare per pazare te pista tani ka edhe lapidar deshmori .Haziri ka qene gjithemon nje matrapaz e hajdut ,i gjithe qyteti e din se si Haziri vodhi farmacine e kolegut te tij ,se si vidhte ndihmat qe vinin ne qytet per kosovaret ne spitalin e BCurrit ,nuk gjeje nje serum ne ate kohe ne spital sepse magazina e spitalit ishte privatizuar nga Haziri ,gjitha llojet e ilaceve serumave apo gjilperave shiteshin nga haziri ne menyre private ,te cilat vinin si ndihma humanitare falas per arsye te luftes ne kosove.Haziri vritet ne priten qe i kishte krijuar shokut te tij Komandantit te UCK qe tani e ka krah ne lapidar. Ka te dhena se gjate rruges nga tiranna ne Bcurri nga ana e qafes se malit ku Haziri po udhetonte ne Komandantin e UCK dhe mbanin me vete reth 1 milion marka qe do i binte ateher sa 1 milion dollar sot ,pergadit planin per te ekzekutuar shokun e tij dhe ti merrnin parat dhe para UCK te dukej nje grabitje e rendomte .Haziri e pergatit ket puc me Beslim Demirin dhe vellane e tij Agim Demiri qe vellezerit Demiraj te benin priten e te ekzekutonin Komandantin e UCKse .Haziri e takon Beslimin po ate nate ne Fushe arres PUKE ku Haziri e Komandanti i UCK kishin Ndaluar per pushim ne nje restorant .Beslimi me te vellane lene restorantin para tyre per te zene prite ne miliska ku ne perleshje Komandanti i vret vellane beslimin dhe ngelet i verare edhe per vete .Beslimi menjehere merr vellane me shprese se do shpetonte dhe vjen ne Bcurri ,ku gjate rruges vellai i Beslimit vdes nga plaget e medha qe kishte marre.Menjehere Beslimi pasi le vellane ne shtepi kthehet mbrapsht dhe ekzekuton deshmitarin dhe bashke autorin e kesaj ngjarje Hazirin.Beslimi nuk e dinte se Haziri i kishte vene edhe Haklajt ne dieni per kete plan, nga qe Haziri kishte lidhje shume te ngushta me Haklajt ku edhe djali i tij Arjani ishte vrare per lidhjet qe kishte me Haklajt. Haklajt e ekzekutojn menjehere shokun e tyre Beslim Demiri per ti vene kapak ngjarjes se pa bese dhe per tu hakmarrur per mikun e tyre Hazir Malaj.

  Kush ishin vellezerit Demiri .Ata ishin vellezerit e GJYGJETARES TE RRETHIT TE TROPOJES SHEFKIE DEMIRI .SHEFKIE DEMIRI per arsye te postit te larte qe mbante ne ate kohe shfrytezohej nga Haklaj per mbylljen e dosjeve per vrasjet qe krynin Haklajt apo shoket e tyre (i nxirrte te pafajshem) dhe perkrahja e Haklaje e bente ate me te fuqishme se sa kopetencat shteterore,ku e quante veten LADY DIANA.

  JAHO HALIH MOLUSMANI nipi i MAN SALIH MOLUSMANIT gjakpiresit te Tropojes. Jaho behet i fort per hire te Haklajve per arsye te lidhjeve familjare e shoqerore qe kishte me ta.Jaho nje rrugac i rendomte ku grabiste dhe perdhunonte gjimnazistet e tropojs.Me furgon te policise i grabiste vajzat me te bukra te gjimnazit apo noj femer tjeter cila ti pelqente.Per ket fakt une vete personalisht e shume qytetare te tjere te Tropojes jemi detyruar qe te ja u nderpresim shkollen vajzave tona. Maj men qe ne qytetin e Tropojes mund te ishin vetem 10-15 vajza ne te gjithe gjimnazin e qytetit ku perfshinte 600 deri 700 nxenes po te frekuejntohej nga te gjithe,edhe keto 10-15 vajza qe shkonin, shkonin te shoqerura me te afermit e tyre e ktheheshin te shoqerura ne shtepi.

  Ja pra idris kush eshte ne Foton tende te dashur e nostalgjike NESEDONTADISH.

 76. TROPOJA thotë:

  29 November 2007 @ 2:28 am

  donitadini. hallall ta baft zoti se asht e vertet per te gjitha ato si the siper. Une kam 12 vjet qe jam largu nga TROPOJA per arsye emigrimi.Historin e HAKLAJVE e di shum mire deri ne 96-ten ,persa i perket ktyne “garipave” Jaha e kompani s’jan kan kurrkushi ne B.CURR e TROPOJE . Mani (gjyshi i Jahos) asht kan nji hafije i deges kurse Salihi(baba i Jahos) nji shofer ne parkun e mallrave dhe nji servil drejtori, nuk e di ka dolli i forte ky SHKULAN(JAHO).nuk me kujtohet cila gazet e mori njiher ne interviste ne burg dhe tha “une i kushtoj gati 500.000 leke te vjetera ne muaj familjes per jeten qe bej ne burg).Sipas tije nje vit burg familjes se tije i kushton 6.000.000 leke te vjetra ku gopin e s’ames i moren gjith ato leke apo ishte shjperblimi qe i dhane per premjen ne bese te FATMIRIT qe e vrane ate nate qe Jaho e ftoi se i kishte lindur vajze. si ka mundesi qe vetem Jaho ka mbetur i gjalle dhe po ben nje jete pashau ne burg?mos valle ka luajtur me dy topa?

 77. toko thotë:

  29 November 2007 @ 4:51 am

  Dajosh Donandin, Idriz dhe Tropojan. Nuk e di perse kam pershytpjen se se sejcili prej jush po tregon te verteten por vec nje ane te saj. E verteta ashtu si dhe madalja ka dy ane. Nuk quhet genjeshter te tregosh vetem nje ane te medaljes, por quhet e vertete jo e plote. Dhe duke qene nje e vertee jo e plote arihet edhe ne konkluzione jo te plota si ato qe Nano apo Berisha jane spiune te Serbise, ne rastin konkret.
  Une nuk jam nga Tropoja bile as nga Veriu. Por kam nje mik te ngushte nga ato vise. Bile shume i “Zoti” ky miku im. Ka ngrene buke ne disa qeveri te kunderta. Edhe sot jeton jo keq. Kur ndodhen keto ngjarje mbaj mend e kam pyetur, se cfare behet. Si idealist qe isha ne ato kohe e kisha hallin tek UCK dhe Kosova. Me pergjigjet “Bandat jane to honger kryet mes vedis” E pyes mirepo ketu ngaterohet edhe UCK ( e kisha fjalen per ate komandantin) “Bandat kane paret e UCK dhe FARK, per ato pare hikin kryt ktu”
  E pra kam ruajter kete opinion dhe duke degjuar ju sot e perforcoj edhe me shume. Lufte bandash dhe klanes per pasuri. Prandaj nuk me vjen me keq as per ata qe jane ne fotografi e as per ata qe nuk jane ne ate fotografi por qe ndonjeri kundershtar i atyre qe shikojme ketu ua mban fotografite ne gji. Mos haroni si me thote “S” miku im” “Bandat jane to honger kryet mes vedis” “Bandat kane paret e UCK dhe FARK, per ato pare hikin kryt ktu”

 78. FK thotë:

  29 November 2007 @ 5:58 am

  Emisioni behet me financim te Skender Gjinushit dhe Fatos Klosit per ti shpetuar te vetetes shume me te hidhur se nga ajo cfare reklamon gazetari artan hoxho, shkrimeve gazetareske dhe dekumentareve mashtrus ju ka ikur koha, prandaj largimi i sollakut ishte me vend , fotos klosit e ka ditur qe do vritej nje deputet dhe nuk e ka parandaluar krimin,,ky eshte kulmi,atehere ketu ka tri rruge ose berisha te shkoje ne burg, ose nano e burg ose klosi i cili tallet me nanon dhe berishen dhe thote qe e dija qe do ta vrisnin deputetin por nuk doja ti ndaloja , sic thote klosi i bije qe klosi me partine qe krijoi donte ti bente puc shteti nanos, perse nuk permendet ilir meta kure deklaronte apo perse llap vetem gazetari , dhe nuk interviston njerezit qe ndodhen te demtuar nga te gjitha krahet fisnore ???????

 79. Dajoshi thotë:

  29 November 2007 @ 6:58 am

  @donitadini. Fakte te forta na dhe o tropojan, nuk gjykoj dot sa te verteta jane, vetem s’na dhe asnje fakt per armiqte e Haklajve qe shuajten nje fis te tere. Nuk ma hedh dot poshte faktin qe vrasjet zinxhir a paten zanafillen tek nje shuplake ne mes te qytetit, nuk ma hedh dot poshte faktin qe Haklaj nuk e leshoi posten e policise dhe nuk u tut nga te marret e Berishes si edhe qe hoqi qafe shume vrases ordinere. Kjo histori nuk eshte kaq e thjeshte. Megjithate ti je vendali dhe nuk pretendoj te di me shume nga ti, por do doja te degjoja me shume dhe me sa me teper asnjanesi. Dreqi ta haje, Haklaj na del kriminel, Salihi perdhunues, Mala hajdut, Hajdari hajdut pulash, Berisha skizofren dhe satrap……….asnje burre i mire nuk del nga ato ane???? Pak e veshtire per tu besuar. Tung.

 80. donitadini thotë:

  29 November 2007 @ 7:22 am

  Djalosh dua te replikoj pak me ty sepse i ke keqkuptuar gjerat dhe po i keqinterpeton gjerat.
  1 Separi Haklajt ishin ne hasmeri me Hoxhajt e luzhes e jo Haxhiajt e babines te cilet ishin vegel e rrogetar te Haklajve .Haxhiajt e prene ne bese Azem Hajdarin.
  2 Fatmiri nuk e qelloi Haki Hoxhen me shpulle ne dere te komisarjatit por ne mes te qytetit .
  3 Djalosh nuk ishin Hoxhajt qe sulmuan me top shtepin e Haklajve por ishin Haklajt qe sulmuan me top shtepin e Hoxhajve ne fshatin Luzhe .

  Per sa i perket komentit tend nuk ta ve re sepse sic e the edhe vet i ke DEGJUAR kurse une i kam perjetuar e pare nga afer.

 81. FK thotë:

  29 November 2007 @ 8:34 am

  Sic po shifet Fatos Klosi paska pergatitur pucin ndaj nanos dhe berishes,me ndihme te serbeve

 82. Etrusk thotë:

  29 November 2007 @ 4:36 pm

  Vrasjet politike jane kancer per shoqerine ne kete rast per gjithe Bajram Currin e Shqiperine.
  E keqja me e madhe e gjithe kesaj eshte qe Tropojes i iken gjithe ato djem te ri edhe mori namin me te keq si qyteti i gjakut.
  Politika e flliqur e agjenturave te huaja eshte munduar te fusi vrasjet poliitke edhe ne qytete te tjera te veriut por nuk ja ka dale dot. Sic duket tropojanet nuk ishin aq shume te bashkuar rreth vetes per ti bere balle ksaj te keqe te madhe e te pameshirshme.

 83. Dajoshi thotë:

  29 November 2007 @ 5:57 pm

  @donitadini. C’pate qe e degjenerove gjuhen o tropojan!!!!! Nuk besoj se postova ndonje fyerje ndaj teje, nese sigurisht nuk ke marre per fyerje qe shava Berishen. A mos ishte ky shkaku!!!??? Pa ju pergjigjur fyerjes me fyerje per te mos prishur temen, dua te te bej nje pyetje: “A eshte normale qe te vrasesh dike vetem se i vellai i tij te ofendoi ne mes te qytetit!!!????”
  Ja kalofsh mire.

  P.S. Dhe perpiqu te lexosh ca me mire, nicku im nuk eshte ai qe i referohesh ti.

 84. Kuqo thotë:

  29 November 2007 @ 6:24 pm

  Une jam perpjekur ti lexoj shumicen e shkrimeve per keto ngjarjet ne Tropoje. Puna eshte qe tani jane bere kaq shume emra te vraresh saqe kur mbaron artikullin duhet ti kthehesh edhe njehere nga fillimi.

  me sa e kuptoj une donitadini ketu nuk kishte nje konflikt mes 2 familjesh, por disa konflikte mandje edhe brenda te njejtit grup.

  pse ka mbijetuar Jaho? kam lexuar nje liber ku autori tregon se fati luajti nje rol te madh ne revolucionin industrial ne Europe, gje e cila e lejoi Europen qe te kthehej ne zonen me te zhvilluar ekonomike dhe politike. ndoshta eshte fati ai qe ka lejuar Jaho Salihin te mbijetoje.

  Konflikti me Hoxhajt filloi per ate shpullen ne mes te qytetit? Nuk kishte ndonje mosmarreveshje me pare? Po nga Hoxhajt ka te vrare?

  Kam pyetur por asnje nuk me ka shpjeguar? pse u futen ne fillim ne burg 2 Haklajt? thuhet se vrane nje ekonomist? eshte e vertete? por ky ekonomisti nga na doli?

 85. donitadini thotë:

  29 November 2007 @ 10:12 pm

  Kuqo konflikti eshte e vertet qe nuk ishte midis 2 familjesh por ishte midis nje bande shume te sofistikuar me rrenje ne te gjitha deget e qeveris se asaj kohe deri ne presidenc. Pa dyshim qe banda pati perplasje me banda te tjera per arsye rivaliteti apo fitimi,brenda vetvetes ,dhe qe e kaloj te gjithe kufinjet kur mori persiper te sundonte te gjithe malesine e gjakoves dhe pati perplasje me shume fise te ndryshme te tropojes ku preku interesat e gjitha fiseve ne ate vend ,sepse jemi vend i vogel dhe eshte e pamundur qe te mos kemi njofje fisnore apo krusherore me njeri tjetrin.Ka ngelur kjo midis dy fiseve sepse Hoxhajt dulen hapurazi ne skene ,por haklajt jane sulmur nga te gjithe mos nje menyre apo tjeter (kishte familje te prekura nga ata qe nuk ishin te zotet tu kethenin pushken sepse s kishin mashkuj por kishin para) dhe qe i shkaterroj perfundimisht ishte vete qeveria mafjoze e asaj kohe per aresye te frikes nga uforia e madhe qe mori ajo bande dhe dinin shume, pastaj detyren e kryen Haklajt (Vrane Azem Hajdarin) ,Fatos Nanos nuk i duhej me banda ne Tropoj.

  Konflikti me Hoxhajt ka zansfillen qe ne filimet e demokracise kur ne tropoj Shef Komisriati ishte Haki Hoxha (i qeluari me shpelak nga Fatmiri), dhe Haklajt dulen ne ndjeke penale per vrasjen e nje ekonomisti ,ku e gjithe qyteti i tropojes e din qe e ka kryer Hamdi e Halil Haklaj ,keta te dy u arrestuan dhe u lane te lire per arsye provash dhe deshmitarsh ,sepse kryrja e krimit ishte bere shume me maturi.Por nuk ka prova qe te jene keqtrajtuar apo ofenduar per aq sa ishin te arrestuar .Me sa duket Fatmiri e ka marr shume privatisht arrestimin e vellezerve dhe shfrytezon rastin ku godet Hakine pothuajse 5 vjete me vone .
  Nga fisi Hoxhajve ka shume te verar ,Haki Hoxhes i vritet vellai,kushoriri,4 shoket e tij sapo ktheheshin nga shtepia e hakise ku kishin shkuar per ta ngushelluar hakin per vella sic e do zakoni,i vritet dhenderi ,i plagoset vellai ne nje atentat ku ishte edhe vete hakia ,vellaj edhe sot eshte i paralizuar,e shuem atentate pa zezultat edhe noj vrasje qe s me kujtohet per momentin.
  VRASJA E EKONOMISTIT. Hamdi Haklaj ishte kryetar koperative para demokracise dhe e gjithe mosmarreveshja ka lind per ca qingja ,ku ekonomisti ka refuzuar te hedhe firme te pa ligjeshme dhe si pasoj vdes.Vrasja eshte bere me shume maturi sa qe drejtesia e lodhur e asaj kohe e pati te pa mundur te mblidhte prova materiare.
  O Kuqo vellai Tropoja i din te gjitha por qeverit dhe drejtesia nuk u ka interesu ta zbardhin te verteten ,dhe e verteta nuk do te zbardhet gjer sa te ekzistojn dhe te jene ne fuqi KRYE MAFJOZAT POLETIKAN SHQIPETAR.

 86. Kuqo thotë:

  29 November 2007 @ 10:33 pm

  Faleminderit per shpjegimet!

  Pse thua qe vrasja eshte bere me shume maturi? ne qofte se e di i gjithe qyteti atehere aty vetem maturi nuk ka.

  Per vrasjet e Hoxhajve nuk kisha degjuar. Ne gazeta flitet vetem per Haklajt. shkruhet nganjehere edhe per ate qe u vra brenda ne shkallat e policise.

 87. Dajoshi thotë:

  30 November 2007 @ 12:50 am

  @donitadini. Nuk ju pergjigje pyetjes time, megjithate e nenkuptoj pergjigjen. Nese eshte ajo qe mendoj eshte vertet tragjike….. Nga gjithe historia qe na tregove doli qe Haklajt (qe koincidence ose jo ishin ne anen e Nanos) ishin kriminele te lindur. Nga ana tjeter cdokush tjeter qe hodhi pushke mbi ta e bene vetem per tu mbrojtur ose marre hak per vrasjet e Haklajve. Nga historia del qe Haklajt kane qene fis me tradita, nga c’na tregon ti del qe i paska urryer krejt Tropoja sepse paskan qene fare e keqe. Por te supozojme qe cdo gje qe thua eshte 100% e vertete. A ke ndonje shpjegim se perse Sali Berisha qe ka marre neper goje gjithe grate e politikaneve dhe deputetet i kane bere te gjithe krimininele dhe te korruptuar kurse per fisin Haklaj qe normalisht (nga ato qe tregon ti) e paskan hak nuk ka nxjerre nje fjale nga goja? Nuk te duket e cuditshme?

 88. Koth thotë:

  30 November 2007 @ 1:03 pm

  Doni ta dini !

  Une psh dua te di ! Perse u demtuan varrezat e Haklajve vitin qe shkoi ?

  Pse shteti nuk na tha ndonje gje per kete pune sepse si shume e rende eshte kjo ne fakt !

  Sepse shume bashkepunues u tregua me mediat dhe opinionin kur na tregoi qe : ne nje tynel afer shpise se Haklajve u gjenden arme te sofistikuara, apo dhe kur u arrestua Hamdiu ne Suedi shpejt na solli edhe ca foto qe tregonin Hamdiun “e SURVEJUAR” , jo te arrestuar etj etj.

  Mirepo mbas kesaj kulla e Haklajve u qellua me top dhe qiviria as per rastin e varreve as per rastin e kulles se rrafshur nuk na tha gje.

  Tani une kam nje pyetje per ty nese e ke mundesine per t`u pergjigj :

  A eshte vertete kjo shprehje ne gojen e Berishes : Une dua ate ( Fatmirin ) te gjalle apo te vdekur !

  Nese eshte e vertete nuk du konteksin ku eshte bere deklarata. Me mjafton nje PO, ose nese eshte pavertete me mjafton nje JO.

  Megjithate emisioni vazhdon dhe une do e ndjek deri ne fund. Nuk du te nxjerr konkluzion para kohe.

 89. ados thotë:

  30 November 2007 @ 1:15 pm

  Megjithate emisioni vazhdon dhe une do e ndjek deri ne fund. Nuk du te nxjerr konkluzion para kohe.
  —————————-
  shume gjera ke thene, akoma do me te shuash. Sa per konkluzionet i ti nxjerr si gjithmone me poll pot :P

 90. TROPOJA thotë:

  30 November 2007 @ 4:12 pm

  O Dajoshi. Nuk eshte e vertete qe fisi i HAKLAJVE ka qene i urryer apo fare e keqe siç thua Ti. Vellezrit HAKLAJ deri ne vitin 97 pamvarsisht nga dy ngjarjet qe akuzoheshin ne te paren HAMDIU dhe HALILI per vrasjen e ekonomistit qe nga ana e hetuesise nuk u provuar kurre me gjithe turturat qe iu jane bere gjate gjashte muajve hetuesie,doja ti thoja DONITADINI qe edhe shpatullen ia kan prere HALILIT gjate hetuesise dhe i kan futur kripe, dhe HAMDIUN e mbanin te lidhur gati 5-6 ore gjate nates ne uje akull te ftohte , dhe jo qe ti thua qe “Por nuk ka prova qe te jene keqtrajtuar apo ofenduar per aq sa ishin te arrestuar “. Ndersa per te dyten HAMDIU dhe YLLI ne majen e SHKELZENIT qe di gjith TROPOJA dhe e kan pranuar dhe ATA vet perjashto keto dy raste kan qene familje e rrespektume qe shikonin hallet e tyre. me vje keq qe nuk vazhdoj dot tani se do iki ne pune dhe jam vone.pershendetje

 91. Dajoshi thotë:

  30 November 2007 @ 4:39 pm

  Tropoja, faleminderit per postimin. Fakte te aferta kam degjuar nga tropojane te tjere. Jam i bindur qe sa me shume vendalinj te postojne ketu, aq me afer do i shkojme te vertetes. Po ashtu jam i bindur qe ato qe thua ti jane shume me afer realitetit se ato qe thone te infektuarit politikisht me dogmen “ai qe nuk eshte me ty, eshte hasmi yt”. Pershendetje.

  Kothere. Shyqyr qe u duke prape daje. E nise temen me qejf te madh dhe pastaj ja vare. Nga emisioni qe ti po ndjek, a ka intervista dhe fakte me njerez te thjeshte nga Tropoja dhe cfare thone ata ne lidhje me protagonistet???!!! Piqmi ma vone. :)

 92. Koth thotë:

  30 November 2007 @ 4:47 pm

  Dajoshi ,

  lexo sot ke Panorama, perseri Fatos Klosi.

  Rikonfirmin detajesh per ca pse dhe theksimi qe persona brenda PD ishin te interesum per vrasjen e Hajdarit.

  E vlen them me u lexu.

 93. Peshku thotë:

  30 November 2007 @ 4:55 pm

  Klosi: FARK në rrëmujat e 14 shtatorit

  Fatos Mahmutaj
  Gazeta Panorama
  30/11/2007

  Fatos Klosi, ish-kryespiuni shqiptar në vitet 1997-2002, pohon se i ka përpara sysh ngjarjet e 14 shtatorit 1998, kur shteti i brishtë shqiptar i asaj kohe, u shemb i gjithi brenda dy orësh nga turma që përcillte në varreza trupin e pajetë të deputetit demokrat Azem Hajdari, të ekzekutuar dy ditë më parë. Në një intervistë për “Panorama”, Klosi pohon se rrëmujat e shtatorit 1998 ishin përgatitur që në pranverë të atij viti dhe, madje ishin rekrutuar kosovarë të FARK, të cilët qëndronin në Shkodër në pritje të urdhrit për veprim, por vrasja e Hajdarit i zhvendosi rrëmujat në Tiranë. Klosi sqaron përplasjen dhe ndalimin e marshit të ushtrisë së FARK nga Fatmir Haklaj dhe pse këta nuk hynë në Kosovë as nga Kukësi, ku i kishin rrugët e lira. “Përgjimi i telefonave të PD-së nga SHISH ishte minimalja që mund të bënte shteti në kohën kur po përmbysej gjithçka”, pohon Klosi i pyetur për përgjimin në selinë blu, i cili ishte kryer në momentet kur militantët që përcillnin në banesën e fundit Hajdarin, kishin pushtuar thuajse të gjitha institucionet qendrore të shtetit. Roli i kosovarëve të FARK në rrëmuja, ndalimi i dy prej tyre dhe pse u tërhoqën pas thirrjes së Xhavit Halitit. Klosi thotë se këta jo vetëm që nuk kishin lidhje me luftën në Kosovë, por ishin ish-efektivë të ushtrisë Jugosllave dhe pjesa më e madhe prej tyre kishin gra serbe…

  Kur dhe pse u përgjuan telefonatat në PD?
  Telefonat në PD janë përgjuar ditën e varrimit të Azem Hajdarit. Pra, ditën e 14 shtatorit 1998. Përgjimet ishte më e pakta, gjë që mund të behej nga shteti në ato momente që po përmbysej gjithçka. U përgjua telefoni i sekretares së kreut të PD-së. Kjo për faktin se për të ishte marrë leje. Dihej që Berisha nuk përdorte celular atëherë, ndërsa telefonin e zyrës nuk e ngrinte asnjëherë vetë, por vetëm sekretarja.

  Sa telefonata kishte?
  Kishte shumë telefonata, por ato që na interesuan neve ishin vetëm dy, ato për të cilat është folur.

  Sa kanë vazhduar përgjimet?
  Aq sa duhej.

  Që do të thotë…?
  Aq sa duhej.

  Ju keni lajmëruar deputetin Hajdari se mund të vritej, nga i kishit siguruar këto informacione?
  Informacionet i kishim siguruar nga punonjësit tanë në Bajram Curri. Në atë qytet flitej se Azem Hajdari do vritej. Kështu që ne e lajmëruam atë. Ai tha se kishte edhe vetë dijeni për këtë dhe, madje tha se kishte marrë masat.

  Si e lajmëruat Hajdarin?
  Unë sapo mora informacionin ia thashë Perikli Tetës që të lajmëronte Azemin, duke pasur parasysh një miqësi të tyre dhe për faktin se ai kishte detyrë ta mbronte Hajdarin. Nuk e di se si, ku dhe në ç’mënyrë ia tha Teta atij, por pak ditë më vonë më tha se kishte përcjellë porosinë time. “Azemi u informua”, - më tha. U mjaftova me kaq.

  Ju thoni që njerëz nga e djathta ishin të interesuar për vdekjen e Azem Hajdarit. Pse e thua këtë?
  Është e vërtetë që atëherë në PD ka pasur përplasje të ashpra politike midis drejtuesve të lartë.

  A ishte SHISH në dijeni për lëvizjen e ekzekutorëve nga Tropoja për në Tiranë?
  Jo, absolutisht. Nëse do kishim dijeni do ndërhynim duke lajmëruar Ministrinë e Brendshme.

  Vrasja e Hajdarit u shoqërua me një grusht shteti…
  Rrëmujat ishin përgatitur që në pranverë të 1998-ës, kur ishin grumbulluar njerëz të armatosur në Shkodër. Mes tyre edhe qindra kosovarë. Që andej pritej të niste rrëmuja, por vrasja e Hajdarit bëri që të zhvendosej fillesa e saj. Kështu që rrëmuja nisi në Tiranë.

  Folët për kosovarë, cili është roli i tyre në këto rrëmuja?
  Ishin rreth 300-400 kosovarë që morën pjesë në rrëmujat e 14 shtatorit 1998. Madje, dy prej tyre u arrestuan nga policia brenda në ndërtesën e Televizionit Shqiptar. Pas kësaj në televizion mes të tjerëve bëri një thirrje edhe Xhavit Haliti, një personazh i njohur i politikës kosovare, i cili u bëri thirrje publike të gjithë kosovarëve të distancoheshin nga ajo ç’po ndodhte në Tiranë dhe Shqipëri. Ai tha se këto përfshirje në rrëmuja të armatosura të kosovarëve në Shqipëri, nuk i nderonte aspak kosovarët. Pas kësaj ata u tërhoqën.

  Cili është roli i SHISH-it në këto rrëmuja?
  Nuk kishim informacion për vrasjen e Hajdarit mbrëmjen e 12 shtatorit. Madje, unë isha në Ohër, jam takuar me tim bir që vinte me shokët për një ekskursion nga shkolla në Bullgaria. Për këtë jam akuzuar se kam braktisur detyrën dhe se SHISH është ngatërruar në krim. Po them që nuk kishim asnjë dijeni për lëvizjen e vrasësve. Politikanët e djathtë gjatë kësaj kohe kanë folur se SHISH përgatiti vrasjen dhe unë u fsheha në Himarë. Kjo është gënjeshtër. Le të verifikohet informacioni në doganën e Qafë-Thanës.

  Pse nuk i keni thënë atëherë këto informacione publikisht?
  Atëherë nuk flisnim se nuk na lejohej, pasi çdo veprim e kryente Prokuroria. Po organet kompetente janë informuar për të gjitha dhe më pas çdo gjë është thënë publikisht disa herë.

  Kosova është drejt finalizimit të statusit. Ju në intervistë theksoni se kanë qenë rreth 400 kosovarë të armatosur gati të bënin grusht shteti. Ju keni folur shumë kohë lidhur me vrasjen e deputetit Hajdari dhe trazirat e mëvonshme. A nuk ju duket si pak i përshtatshëm momenti për të bërë publike një gjë të tillë? Dhe pse nuk keni folur më parë?
  Dihet se atëherë në Kosovë kanë vepruar dy forca të armatosura, FARK dhe UÇK. UÇK-ja njihet mirë dhe nuk është nevoja të zgjatem. Ndërsa këta persona i përkisnin FARK. Ishin disa qindra njerëz të armatosur që pretendonin se nuk mund të përballeshin me ushtrinë shtetërore serbe dhe prisnin rastin e volitshëm për të hyrë në Kosovë. Ky rast nuk u erdhi asnjëherë. Këta nuk kanë aspak lidhje me luftën çlirimtare të Kosovës dhe për ta mund të flas në çdo moment. Ishin shumë oficerë dhe pak ushtarë që paguheshin mirë. Vinin nga radhët e ish-ushtrisë jugosllave. Pjesa më e madhe prej tyre ishin martuar me gra serbe.

  Haklajt bllokuan në Tropojë armatën e FARK? Si shpjegohet kjo?
  Haklajt kishin pushtet në Bajram Curri, por nuk mund të arrinin kurrë që të ndalonin marshimin e një ushtrie. Në fakt, kjo ushtri nuk kishte vullnet për të hyrë në Kosovë. Ata gjetën tamam pretekst për të mos hyrë në luftë në Kosovë, pasi rrugën nga Kukësi nuk ua bllokoi askush. Ata shkuan deri në Kukës nga kjo rrugë dhe u kthyen vetë.

  A ka pasur SHISH informacion për vjedhjen dy herë të bankës së Tropojës?
  Jo, asnjëherë. E kemi marrë vesh kur bëri denoncimin në polici drejtori i bankës.

  A ka pasur informacione SHISH për vrasjet e anëtarëve të familjes Haklaj?
  Po, kemi pasur informacione si për çdo vrasje tjetër në Tropojë. Këto ishin probleme të tropojanëve me njëri-tjetrin dhe diheshin nga të gjithë.

  Njoftimi i Hajdarit
  Fatos Klosi pohon se ka lajmëruar për rrezikun e jetës deputetin demokrat Azem Hajdari, i cili nga ana e vet i kishte pohuar se kishte edhe vetë dijeni dhe i kishte marrë masat. Sipas Klosit, informacioni ishte siguruar nga Bajram Curri, ku flitej hapur për hakmarrjen ndaj deputetit demokrat. Sipas ish-kreut të Shërbimit Inteligjent Shqiptar, njoftimin e Hajdarit e kishte bërë ish-ministri i Brendshëm, Perikli Teta, i cili përveçse e kishte për detyrë një gjë të tillë, kishte shfrytëzuar edhe një miqësi të hershme midis tyre. Por edhe pas kësaj, Hajdari nuk arriti t’iu shpëtonte plumbave të
  atentatorëve, të cilët, sipas drejtësisë janë Haklajt.

 94. Idris thotë:

  30 November 2007 @ 5:14 pm

  Ishte njeri qe e dinte “thelle” historine e dy fiseve ,Hoxhaj e Mulosmani.
  Bile permendete edhe emra Sugjestionues si MIC SOKOLI e etj.
  Nji pyetje te vogel o i “thelle”.
  Dy nga shtyllat e patriotizmit shekullor ne MALESINE e GJAKOVES sic e pranoni dhe JU kane qene FISET
  MULOSMANI
  HOXHA…………………PYETJA eshte……..
  Si eshte e mundur qe ne SHEKUJ,perfshi edhe LUFTEN NACL,perfshi edhe kohen e DIKTATURES,keto fise nuk paten KURRE hasmeri me njera tjetren?
  Per te patur hasmeri e gjakderdhje midis ketyre Fiseve; SERBI ka perdorur majat e intriges dhe ka derdhur FLORI dhe nuk ja ka harritur dot.
  ATEHERE?
  Perse ne kohen e largpamesit dhe udheheqsit te cqyer DEMOKRATIK,alias Sali Berisha,”gjaku vajti ne gju” midis tyre?
  Ne se vendos te pergjigjesh ti edhe ndonje tjeter “i thelle” kini parasysh se Mixhen asnjehere nuk e vleresoj si AGJENT te SERBEVE,nje nga teorite
  e hedhjes se gurit per te bere RRATHE.
  Mixha per mua eshte i mbrapshte dhe intrigant, hipokrit,ngatrestar dhe
  me e pakta e tij eshte :-DRITSHKURTER.
  Person qe ka filluar te mendoje e te flase pas moshes 14 vjec.

 95. Dajoshi thotë:

  30 November 2007 @ 5:16 pm

  Kothere, e lexova, shume interesante dhe tingellon e vertete. Del qarte qe FARK ishte thjesht prapavija e Berishes dhe nuk kishte as lidhje as “by.the” te luftonte ne Kosove. Berisha del perseri si nje kriminel qe organizon grushte shteti me ndihmen e te huajve. Ne fakt me kujtohet kur ndodhi demonstrata para ambasades amerikane, isha edhe une aty dhe nje moment u ekspozova para policeve me skafandra dhe me shkopinj druri. Ishin te gjate mbi normalen, fytyrat me nje lloj qetesie te frikshme dhe nuk flisnin asnje fjale por vetem vervitnin shkopinj ku te mundnin si robote. Me kan bere shume pershtypje jo vetem mua. Nuk do cuditesha sikur ata te ishin “ushtare” te fark te veshur per emergjence.

 96. Dajoshi thotë:

  30 November 2007 @ 5:22 pm

  “Mixha per mua eshte i mbrapshte dhe intrigant, hipokrit,ngatrestar dhe
  me e pakta e tij eshte :-DRITSHKURTER.” = Hallall Idris.
  Sec me kujtove nje personazh filmi nga David Koperfild. Jago!!!?!

 97. Koth thotë:

  30 November 2007 @ 5:29 pm

  Marrje !

  Uriah Heep is a fictional character created by Charles Dickens in his novel David Copperfield.

  The character is notable for his cloying humility, obsequiousness, and general insincerity.

 98. anonymus thotë:

  30 November 2007 @ 5:30 pm

  Uriah Hip!

 99. bledi thotë:

  30 November 2007 @ 5:30 pm

  Mbaj mend qe ne fillim te 90tes, kur PDja nisi te bente mitingje ne rrethe, e ne shume nga ato i beheshin kundramitingje.
  Ne shume rethe ato u bene kundramitingje me zhurma ca here dhe zenie, po ne Tropoje qe pika me e larte, kur kerciti pushka ne antimiting, pra ne mitingun e pare te PDse.
  Pas nje viti kur PDja u fuqizua ju be e njejta gje, ne mitingun e PSse.

  Siduket qe ketu filluan perplasiet e politika bashke.

 100. Idris thotë:

  30 November 2007 @ 5:40 pm

  Dajosh! Nuk e kam hartim.Them se e kam nga te paktat shprehje me thellesi te shpirtit qe nuk me ka genjyer KURRE.
  Sa di kjo koka jone (e Peshqeve…) ne lindje e vijimesi per njoni tjetrin sikur ti vazhdojme ne keto kende qe ngjallin urrejtje masive e ndarje grupesh,fisesh,krahinash me metoden e MOSPELQIMIT,Shqiperia do te ishte akoma si ne kohen e DURHAMIT,klanore dhe e copezuar midis fiseve.
  Dhe ndyresia e me te medhave ndyresi mendore eshte se hedh poshte pikerisht THEMBREN e AKILIT per ekzistencen e SHQIPERISE,ate SHKRIRJE e UNIFIKIM te SHQIPETAREVE ne kohen e DIKTATURES,(qe rrafshoi qe nga themelet Bajraqet e INJORANCES, MIZERJES e PRAPAMBETJES SHEKULLORE), duke u perpjekur te na riktheje ne mentalitetin e PERCARJES me pasoje VLLAVRASJEN.
  Mallkuar qofshin keto perpjekje te mbartura dhe sot per sot dominuse ne skenen INTELIGJENCES Shqiptare,te nje inteligjence fantaste te ngaterruar ne lloj teori qofte edhe nga ZULULANDET,per tekenaqur EGON instiktin themelor te te qenit BARBAR me TRU, pa ditur asgje mbi kete POPULL e kete vend qe RASTESIA e lindjes njerezore i dha emrin SHQIPERI dhe te DREJTEN te kete FATIN e tij ne te QENIT UNIK.Fund.

 101. bledi thotë:

  30 November 2007 @ 5:48 pm

  Edhe Zogu kur nisi te bej shtet, eleminoi nje patriot te madh si Bariam Curi, se Baba donte te rinte me gjithe trimat e tij te armatosur, e nuk pranonte imponimin e autoritetit te shtetit.

 102. ardi thotë:

  30 November 2007 @ 6:16 pm

  …ka mundesi te na sqaroi no njoni cfare ka qene FARK?
  ..ju rrit nera

 103. Dajoshi thotë:

  30 November 2007 @ 6:25 pm

  U bona lomsh, Jago vjen nga Shekspiri, Uriah Hipi eshte i Dikensit. berisha i mbulon te dy personazhet dhe ca me shume.
  Idris, te kuptoj.

 104. Dajoshi thotë:

  30 November 2007 @ 7:45 pm

  ardi, me ner qofsh e t’prifte e mara. :) Me aq sa di une, FARK ishin trupat kosovare per clirimin e Kosoves nen hyqmin e Bujar Bukoshit, atehere kryeminister i Kosoves ne mergim. FARK kishte disa baza ne Shqiperi ku me e madhja ishte ne Labinot-Fushe, Elbasan ku dhe stervitej per luften. Nuk hodhen asnje pushke ne luften e Kosoves dhe ishin ne konflikt me UCK. Gjithe kohen e kane kaluar ne territorin shqiptar. FARK ishte ne mbeshtetjen te berishes dhe ndoshta edhe nen urdhrat e tij (dreqi e di ku mund te jene perdorur). Pas luftes nuk di cu be me ta. Te me korrigjojne ata qe dine me shume.

  Askund nuk kam pare nje pergjigje ndaj pyetjes ” Pse kosovaret shohin berishen si hero dhe e priten si hero kur vizitoi kosoven ne nje kohe qe ky ka qene haptas i pozicionuar kunder UCK dhe pro FARK!!!!!?????

 105. Koth thotë:

  30 November 2007 @ 8:05 pm

  Dajoshi,

  sikur ka fitu Thaçi tani ne Kosove e qe do te thote se kuotat ne burse kan rane dhe kan rane pertoke fare. :)

 106. ardi thotë:

  30 November 2007 @ 8:52 pm

  thanks dajosh,
  …e mbaj mend qe kam degjuarper kete….po un e dija se quhej FART”.. :) :)
  po sala ka thene ndonje fjale per kete ceshtje se asnje nga ju spo e permend…po tosi?…

 107. Koth thotë:

  30 November 2007 @ 8:55 pm

  ardi

  Tosi ka humb si sepata pa bisht.
  Sala thote qe do ngre central berthamor.

 108. Dajoshi thotë:

  30 November 2007 @ 8:56 pm

  ardo, se fark se fart, isoj osht. Sala s’ka thon gjo se se ka pyt njeri, plus ka qen i zone me korrupsionin. :)

 109. ardi thotë:

  30 November 2007 @ 10:51 pm

  kothe, une e disha qe ishe ne tirone ti, se dajoshi e di qe ska cbo….
  ….a do i dali ndonje hundlesh sales, se vet ska per te lene shqiprine rehat ai pa e djeg mire…..

 110. bledi thotë:

  30 November 2007 @ 11:05 pm

  Ju pershendes me nje film, xhiruar ne zonat e veriut, nje kamer e bukur e pamiet jane te bukura, qe te kujtojne ato zonat malore ne zvicer.

  http://video.google.ca/videoplay?docid=9083861855475759891

 111. genti4 thotë:

  1 December 2007 @ 6:00 am

  konjekturat e ish sigurimit nuk vlejne, pssh duhet te perhjigjet per vrasjen e deputetit , mediat e krimit te organizuar duan te humbin gjurmet nga e verteta ,fatos klosi po lef ne prag te arrestimit te tij

 112. Don thotë:

  4 December 2007 @ 12:31 am

  ardi,
  ki durim se sdo ta kete shume te gjate ai.

  genti4,
  po sikur ti ka vene vete sala ne goje fjalet mor burr i dheut.

 113. Dajoshi thotë:

  4 December 2007 @ 4:45 pm

  Fuoristrada e policisë çoi në Tropojë minat për Haklajn

  04/12/2007 - 08:48
  • Artan Hoxha

  Në mesin e qershorit 1999, konflikti i armatosur në Kosovë përfundoi me largimin e ushtrisë pushtuese sërbe. Në situatën e re të krijuar, veriu i vendit e humbi rëndësinë që pati në dy vitet e fundit, kur u kthye në trampolinën kryesore për luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Trupat e UÇK-së merrnin furnizime në armatime, mjete logjistike dhe hynin direkt në frontin e luftës, nëpërmjet korridoreve të hapura në kufirin verior të Shqipërisë. Fundi i luftës së Kosovës bëri që autoritetet shtetërore të ndryshonin qëndrim ndaj situatës në Tropojë. Tashmë askujt në Tiranë nuk i interesonte të kishte në veri të vendit një zonë të tërë krejtësisht jashtë kontrollit. E ca më tepër, të kishte nëpër këmbë një grup personash të armatosur, të aftë të shkaktonin trazira me pasoja për rendin dhe sigurinë publike. Ujërat e turbulluara nga lufta e Kosovës, nisën të kthjellohen, por Fatmir Haklaj ende nuk e kishte kuptuar se misioni i tij kishte mbaruar dhe se ai nuk i duhej më askujt. Nëpërmjet tij dhe njerëzve të armatosur që komandonte, Shërbimi Informativ dhe qeveria shqiptare kishin furnizuar ilegalisht me armë, logjistikë e gjithçka tjetër, UÇK-në. Po nëpërmjet tij ishte penguar fuqizimi dhe më pas hyrja e trupave të FARK-ut në Kosovën e çliruar duke favorizuar haptazi UÇK-në. Aleancat këtej e matanë kufirit tashmë ishin të qarta, qeveria socialiste mbështeste UÇK-në, ndërsa opozita e djathtë përkrahte trupat e FARK-ut të financuara nga qeveria Bukoshi. Në rrethanat e reja të krijuara, strukturat e rendit dhe sigurisë donin të shpëtonin nga Fatmir Haklaj e njerëzit e tij një orë e më parë.
  Paralajmërimi
  Më 23 korrik 1999, Fatmir Haklaj njoftohet nga disa miq të tij në Tiranë, se drejt Tropojës po udhëtonte një fuoristradë e policisë që dyshohej se transportonte disa mina me sistem komandimi në distancë. Informatorët i bënë me dije Haklajt, se me këtë mjet udhëtonin një drejtor policie, dy efektivë të forcave speciale të Ministrisë së Brendëshme dhe një person i katërt, personazh i njohur në kryeqytet, që kishte shërbyer për disa kohë dhe si shoqërues i shefit të opozitës, Berisha. Ngarkesa e tyre dyshohej se ishte identike me minat e shpërthyera në atentatet e 6 majit dhe 5 korrikut 1999. Organet hetimore janë njoftuar për emrat e personave nga familjarë të Haklajt dhe SHIK-u. Mesditën e të shtunës së 31 korrikut 1999, efektivat e policisë së Tropojës që ishin të paisur me radio, dëgjuan një bisedë të ashpër mes shefit të tyre Fatmir Haklaj dhe një personazhi të njohur, i afërm i drejtorit Hyka. Ky i fundit ishte futur në valët e policisë së Tropojës dhe e kërcënoi haptazi Haklajn, duke i thënë se do ta vrisnin shumë shpejt. Pavarsisht kërcënimeve që po i bëheshin ditën për diell, Haklaj nuk e vuri ujin në zjarr po vazhdoi të qarkullonte lirisht nëpër Tropojë.
  Atentati
  Mëngjesin e të mërkurrës së 4 gushtit 1999, Fatmir Haklaj u nis nga kulla e tij në Kërnajë, drejt komisariatit të Bajram Currit, i shoqëruar nga një grup personash. Ata udhëtonin në dy mjete. Përpara qëndronte fuoristrada, tip “Land Rover”, me ngjyrë të bardhë që drejtohej nga Sejdi Dema, pronar i mjetit. Bashkë me Demën në “Land Rover” udhëtonin dy vëllezërit Haklaj, komandanti i grupeve të gatëshme të policisë së Tropojës, major Fatmir Haklaj, dhe vëllai më i madh i familjes, Hamdi Haklaj. Pas tyre vinte autoambulanca e spitalit të Bajram Currit, e drejtuar nga Ndue Gjeloshi. Në ambulancë ishin Halil Haklaj dhe Feriz Kërnaja. Me ta udhëtonte rastësisht dhe gruaja e Ibër Nokshiqit bashkë me djalin, nusen e djalit, si dhe tre fëmijët e tyre. Rreth orës 8.40 minuta të mëngjesit, dy mjetet që zbrisnin nga Kërnaja, kaluan fshatin Cërnicë dhe morën bregun e Valbonës për të hyrë në Urën e Kojit. Pa kaluar dy minuta u dëgjua një shpërthim i fuqishëm që vinte nga vendi i quajtur Brinja e Cërnicës. Mina ishte vendosur në shpatin shkëmbor të rrugës dhe shpërthimi ishte horizontal. Objektivi ishte “Land Roveri” ku udhëtonin Sejdi Dema, dhe vëllezërit Fatmir e Hamdi Haklaj. Për fat të mirë fuoristrada ishte e blinduar dhe i rezistoi shpërthimit. Dy vëllezërit Haklaj dhe drejtuesi i mjetit nuk pësuan dëme.
  Mina e dytë
  Të tronditur nga ajo që panë, vëllezërit Haklaj dhe Feriz Kërnaja zbritën nga makinat dhe me armë në dorë po kontrollonin sipër dhe poshtë rrugës, për të zbuluar pozicionin nga u komanduan minat. Por këtë radhë, ata nuk e dinin se autorët ishin përgatitur që Fatmir Haklaj të mos u shpëtonte i gjallë, pavarsisht nga numri i madh i viktimave që mund të shkaktonin. Duke kujtuar se ishte vetëm një vatër eksplozivi, eskorta e Haklajt u shpërnda para dhe pas vendit të shpërthimit. Në të vërtetë autorët kishin punuar si xhenierë profesionistë, duke minuar të paktën pesë vatra shpërthimi me 10 mina të vendosura 2 nga 2, që kapnin një rreze veprimi prej më shumë se 800 metrash rrugë. Ata nuk shpërthyen minën e parë të vendosur në shpatin e shkëmbit, por e lanë eskortën e Haklajt të hynte brenda grackës. Shpërthimi i parë u realizua te mina e tretë. Pas shpërthimit Fatmir Haklaj, Halil Haklaj dhe Feriz Kërnaja po kontrollonin me armë në dorë nga pas mjeteve për të gjetur autorët. Pak çaste më vonë u dëgjua një shpërthim i dytë që vinte nga një vatër eksplozivi disa metra larg shpërthimit të parë. Fuqia e madhe e minave flaku tej rrugës, Halil Haklajn dhe Feriz Kërnajën, që gati u coptuan nga shpërthimi. Goditja e dytë e plagosi keq në kokë dhe Fatmir Haklajn, që nuk e mori vesh se në çfarë prite kishte rënë dhe nga komandoheshin minat.
  Mina e tretë
  Hamdi Haklaj ka hapur zjarr me breshëri Kallashnikovi, fillimisht në ajër dhe më pas drejt një kodre përballë vendit të pritës ku dyshonte se ishin pozicionuar autorët. Jehona e shpërthimeve të fuqishme dhe bataret e armëve u dëgjuan deri në Bajram Curri. Me të dëgjuar shpërthimin e parë, në drejtim të pritës u nis një fuoristradë e policisë së Tropojës. Në të udhëtonin dy efektivë të policisë, njëri prej tyre ishte Fatmir Daka. Sapo fuoristrada e tyre kaloi urën e Kojit dhe u ngjit brinjës së Cërnicës u dëgjua një shpërthim i tretë, i njëjtë për nga fuqia me dy të parët. Fuoristrada u përmbys nga forca e
  madhe e minës, ndërsa dy policët që ndodheshin në të, mbetën të plagosur. Njërin prej policëve të plagosur, e nisën me urgjencë drejt spitalit, kolegët e tij që erdhën në ndihmë të viktimave. Polici tjetër, Fatmir Daka, pavarsisht plagëve që kishte marrë vazhdoi më këmbë edhe për 400-500 metra drejt vendit ku ndodheshin të shtrirë vëllezërit Haklaj.
  Mina e katërt
  Kur Daka u afrua 50 metra nga vendi i shpërthimit të parë, Hamdi Haklaj e thirri të merrte “Land Rover-in” e blinduar të Sejdi Demës dhe të transportonte drejt spitalit të Bajram Currit, Halilin, i cili ishte ende i gjallë. Fatmir Daka e lëvizi “Land Rover-in” e blinduar vetëm 4-5 metra, për shkak se autorët e pritës aktivizuan minën e katërt. Fuqia e madhe e shpërthimit e tronditi dhe njëherë Land Roverin e blinduar, por serish nuk arriti ta nxirrte atë jashtë rruge. Daka u plagos serish, këtë radhë më rëndë se në minën e tretë, duke marrë plagë në kokë. Ai u dëmtua nga mina për shkak se po i jepte Land Roverit mbrapsht me derën e makinës hapur. Gjithsesi ai mbeti gjallë vetëm për faktin që mjeti ishte i blinduar dhe i rezistoi shpërthimit. Të mbetur pa makina, Hamdi Haklaj, Sejdi Dema dhe disa banorë të fshatit që erdhën në ndihmë, u detyruan ta transportonin me batanije Halil Haklajn deri në Cërnicë, ku ai vdiq. Trupi i coptuar i Feriz Kërnajës që gjeti vdekjen në vend dhe Fatmir Haklaj i plagosur rëndë, u transportuan me ambulancë drejt spitalit të Bajram Currit nga Ndue Gjeloshi.
  Autorët
  Për nga mënyra e realizimit, eksplozivi i përdorur, përfshirja nën rrezen e minave të gati një kilometër rruge dhe sigurinë që treguan gjatë komandimit të disa shpërthimeve në distancë të ndryshme kohore, edhe mafiozët që ekzekutuan gjyqtarin e famshëm italian Xhovani Falkone, duken si amatorë përpara autorëve të këtij atentati të sofistikuar. Ky lloj atentati, me një organizim perfekt dhe fuqi shpërthimi kaq të madhe, nuk ishte parë ndonjëherë në Shqipëri. Autorët kishin përgatitur gjithçka qysh më parë, duke minuar dhjetë vatra eksplozivi në shpatin e shkëmbor të rrugës. Nga dhjetë vatra, ata aktivizuan vetëm 4, për shkak se nuk patën nevojë për 6 minat e tjera. Masivet shkëmbore të shkëputura nga shpërthimi i fuqishëm i 4 gushtit, janë ende dhe pas 8 vitesh të palëvizur në shtratin e lumit Valbonë. Për ta dalluar nga larg vendodhjen e saktë të minave, autorët kishin vendosur thasë të bardhë para tyre ose orientoheshin nëpërmjet gurëve kilometrikë. Mekanizmi që aktivizoi minat ishte pothuajse i panjohur dhe shpërthimi i tyre komandohej nga një distancë e madhe.
  Dëshmitarët
  Hamdi Haklaj, djali i madh i familjes që mbijetoi pa marrë asnjë dëmtim, në deklarimet që ia ka vënë në dispozicion prokurorisë thotë se kishte arritur të shikonte me dylbi, por dhe me sy të lirë pozicionin ku ishin vendosur atentatorët. Ata ishin të vendosur në majën e fortifikuar me bunkerë, të kodrës përballë brinjës së Cernicës, e quajtur Koki. Pas minave autorët janë parë të lëvizin në drejtim të fshatit Koçanaj. Në pozicionin nga komandonin minat, Hamdiu ka parë një komando të përbërë 9 persona, të gjithë të veshur me uniforma ushtarake kamoflazhi dhe të armatosur. Ai ka arritur ti njohë gati të gjithë, pasi rezultojnë të jenë nga Tropoja, me përjashtim të një personi me trup të gjatë që më pas rezultoi se ishte Anton Gjergji, efektiv i forcave speciale në momentin e atentatit dhe ish-truprojë i kryeministrit Nano. Në grup bënte pjesë dhe një efektiv tjetër i forcave speciale, si dhe ish-ushtarakë apo oficerë policie. Në mbështetje të tyre ishin dhe disa të afërm të familjeve me të cilët Haklaj ishte futur në gjakmarrje. Atentati ka ndodhur në mëngjes dhe gjatë tërheqjes, autorët janë parë dhe nga persona të tjerë duke përfshirë disa fshatarë të Koçanajt. Minat rezultojnë se kanë ardhur nga Mali i Zi dhe janë blerë në Shkodër me një vlerë prej 6500 marka secila. Vlera monetare e konsiderueshme e arsenalit luftarak të përdorur, është një tjetër fakt që dëshmon se autorët kanë qenë mjaft të organizuar dhe të sigurtë në veprimet që kryen.
  (vijon në numrin e ardhshëm)

 114. Dajoshi thotë:

  4 December 2007 @ 4:46 pm

  Kothere, s’u duke mo ktu. Ka nej t’re nga News24??!!!

 115. Koth thotë:

  4 December 2007 @ 4:52 pm

  Dajoshi,

  dje 45 minuta te shkelqyera te News 24. Sinqerisht.
  Bravo atij djalit.

  U thane edhe ato batutat qe Berisha ka thene ne Mitingun e Qershorit 1997 lidhur me nje nga Haklajt dhe qe ishte i pari nga ata qe u vra.

  Psh : I drejtohej dikujt : Nuk iki nga ketu pa ate me vete …

  Me ze dhe ky material ka vajtur ne duart e Muharremit nga burime nga Presidenca .

 116. Ll thotë:

  5 December 2007 @ 7:23 pm

  Zbardhet biseda e Berishës për Shkëlqim Haklajn

  Gazeta Shqiptare
  05/12/2007

  Kaseta e inçizuar me fjalën që presidenti Berisha mbajti në Bajram Curri më 22 qershor 1997, ra në duart e Fatmir Haklajt në rrethana ende të pasqaruara. Në kasetë dëgjohet disa që presidenti u jep urdhër shoqëruesve të tij të arrestojnë patjetër një person që nuk përcaktohet me emër. Por të gjithë pjesëmarrësit në këtë miting e mbajnë mend shumë mirë se gjatë fjalës së Berishës, Shkëlqim Haklaj i është kundërpërgjigjur duke e sharë dhe fyer personalisht. Trupat e Gardës nuk mundën ta arrestonin Haklajn atë ditë, por ai u vra gjashtë muaj më vonë në një pritë të organizuar në Qafën e Luzhës, duke u kthyer në zanafilla e tragjedisë që përgjaku Tropojën. Më poshtë po botojmë të plotë transkiptimin e fjalimit të Berishës.
  “Ju falenderoj dhe ju jap fjalën se më datën 29(qershor 1997) e mbrapa, bandat dhe banditët, kriminelët dhe fundrrinat do të marrin vendin që u përket. Ju jap fjalën se ju do të gëzoni rendin, do të gëzoni qetësinë, do të gëzoni dinjitetin që meritoni. S’do të mund tju nëpërkëmb kurrë kush, ju malësorëve trima. Do të shfarosim komunizmin, do të çrrenjosim komunizmin, farën e serbit, farën e përçarjes, farën e ndasive kombëtare. Do t’i them dy fjalë atij deputetit socialist. Në qoftë se mendon se do të marrë vota me kriminelë, jap fjalën para jush, se s’do ta gëzojë asnjë ditë, asnjë ditë, asnjë ditë! Ta dijë mirë fjalën time, unë mbaj mirë fjalën. Atyre, atyre që ju vranë juve nën breshëri, që ju vranë fëmijët tuaj nën breshëri me porosi të serbit dhe të Fatos Nanos, do tua tregojmë atë që meritojnë. Ju të jeni të sigurtë se ne do fitojmë, se ne do rivendosim Shqipërinë atje ku është. Le të qëllojnë sot, edhe tetë ditë kanë afat, edhe tetë ditë. Pas tetë ditësh kanë fundin e turpit, fundin e historisë, fundrrina siç janë…. “Merrni masa për atë që u thashë. E dua me vete atë unë, e dua me vete atë unë. Ai do vijë direkt me ne …”(Urdhëron Berisha truprojat dhe oficerët e Gardës për Shkëlqim Haklajn, që nuk ndalon së fyeri presidentin) Vëllezër e motra… “Merr Saliun, me të gjithë tani. Unë e dua, e dua të gjallë atë unë.”(Urdhëron serish Berisha truprojat dhe oficerët e Gardës). Vëllezër dhe motra, 29 qershori do të ndajë Shqipërinë nga rrebelimi, do të ndajë Shqipërinë nga e shkuara, do të rivendosë demokracinë, do të vendos dinjitetin, do të vendosë integritetin, do të vendosë unitetin kombëtar.
  Tropojas, tropojas, Fatos Nano dhe Din Selimi ju vinë juve me horra, por ne do tju tregojmë vendin të gjithëve. Ju jap fjalën e nderit, do marrin vendin që meritojnë. Ata që mendojnë të marrin vota me serbin, do marrin atë që u ka dhënë gjithmonë Tropoja. Ata që duan të marrin vota me serbin, do ta paguajnë shumë shtrenjtë votën e serbit. Ju bëj thirrje vëllazërore socialistëve të Tropojës, të ndahen, të largohen nga bandat e serbit në tropojë. Të largohen prej tyre, të bashkohemi bashkë për demokracine, për dinjitetin, për Shqipërinë. Rroftë populli i Tropojës, rroftë Shqipëria! Vëllezer, une kam ardhur sot te ju, të paraqes kandidat për deputet, njërin nga bijtë më të shquar të Malësisë së Gjakovës, tribunin e lëvizjes studentore për liri, zotin Azem Hajdari. Vëllezër, unë kam besim të madh te ju, asnjë votë serbit, asnje votë serbit, votat demokracisë, votat Shqipërisë. “Nisi njerëzit ë. Nisi njerëzit që tani, se ajo është kategorike. Nuk dal nga Tropoja pa e marrë me vete atë unë”(Urdhëron serish eskortën e tij Berisha. Gjatë kësaj kohe Shkëlqim Haklajt i janë bashkuar dhe 4-5 persona të tjerë që shajnë presidentin). Vëllezër dhe motra, unë kam ardh sot te ju për të paraqit Xhevdet Mehmetin, një nga demokratët e parë të Partisë Demokratike në Tropojë. Une jap fjalën se, unë jap fjalën se të dy deputetët tuaj do të punojnë pa u lodhur për të realizue të gjithë projektet që u ndërprenë nga rrebelimi në Tropojë. Para sëgjithash për të zhdukur bandat e ndyra, hajdutë e banditë, terroristë të shitur te sërbi. Dhe pastaj do të sjellim te ju energjinë elektrike, shkollat dhe të gjitha. Rendin e çfarë ju nevojitet ju. Edhe njëherë, edhe njëherë ju falenderoj nga zemra për këtë pritje madhështore. Ju siguroj se jam krenuar krenarë çdo herë me ju, se keni qenë dhe mbeteni krenaria ime. Dhe se përveç detyrimit ndaj jush nuk ndjej asgjë tjetër. Ju falenderoj për pritjen. Rroftë Tropoja! Rroftë Shqipëria! Rroftë uniteti kombëtar! Rroftë demokracia! Pas këtij mitingu ish-presidenti Berisha, tani kryeministër i Shqipërisë, nuk ka shkuar më në Tropojë.

 117. genti4 thotë:

  6 December 2007 @ 4:33 am

  akoma me genjeshtrat e FATOS KLOSIT , ku eshte biseda ta degjojme pse genjehet me biseda te tilla fallco , nxirreni biseden ta degjojme e gjithe ,nxirrene he biseden e Ismet haxhise me FTOS KLOSIN qe i kerkon koken e berishes, cfare oferte i beri fatos klosi ismet haxhise ne kembim te atentati ndaj presidentit ,perse fatos klosi i futi ne kurth vllezerit haxhia, kush i vrau 170 djem te tropojes dhe perse , shikoni gazeten zeri i popullit se cshkruante ne cdo vrasje ne tropoj , shikoni gazeten shqipetare , dhe gazetarin e mafies artan hoxha se si i komentonte ngjarjet ne kohen qe behej krimi, perse doli artan hoxha tani me kete emision kush ia kerkoi kush e ka paguar qe te shtremberoje te verteten, apo mendon se ka rendesi te madhe ekstradimi i nje krimineli , tropoja i njef kriminelet e 170 djemeve te saje,

 118. Don thotë:

  6 December 2007 @ 5:03 pm

  genti4,
  Se jeto ne amerike ti daje s’ta ka fajin njeri.Shume paster dhe shume bukur e dha biseden e Sales me gardistet, emisioni

 119. genti4 thotë:

  7 December 2007 @ 3:50 am

  Don..

  cfare dha emisioni komentet e ish/shikasve te fatos klosit me hamendesi ,,

  ku jeton ti jasht amerike ????

 120. Don thotë:

  7 December 2007 @ 4:51 pm

  Jo genti,une jetoj ne shqiperi po se di pse ngaterrohet ip.Liji komentet ti,une them dha biseden e Sales.

 121. fili thotë:

  21 December 2007 @ 1:26 pm

  pershendetje!a mund te me ndihmoje dikush per historine e dhene te emisioni xhungel.nese eshte e mundur te me jepet nga fillimi deri ne fund.ju faleminderit kush ma ben kete nder.

 122. Cajupi_junior thotë:

  21 December 2007 @ 1:36 pm

  Un kam pare shum pak nga keto filmime kronika , mbi historine e Fa.Hakajve, megjithate nuk ja kam idene fare e sjam munduar te thellohem ,te hetoj rrjedhen e ngjarjes dhe “Filozofine e zhdukjes se kesaj Fa. malsore ” qe eshte kaq e dhimbeshme ,nuk e di pse kam thjesht nje fare ndjenje simpatie per Hakajt, kam pershtypjen se hakajve i eshte bere padrejtesi !

 123. Artian thotë:

  21 December 2007 @ 1:38 pm

  Interesante ky shkrim ,Ll ?

  Gazeta Shqiptare
  05/12/2007

  ………………………………………………………………………………….

  Atyre, atyre që ju vranë juve nën breshëri, që ju vranë fëmijët tuaj nën breshëri me porosi të serbit dhe të Fatos Nanos, do tua tregojmë atë që meritojnë.

  Nuk e di , e mbajti fjalen Berisha ?
  Nanon aty e ka , t`ja zbuloje edhe porosite e Serbit me kete rast !

  Po c`te besh,kujt ti besosh .. ?

 124. gent_tr thotë:

  22 December 2007 @ 6:01 am

  une se kam pare kete dokumentare per haklajt vec sa kam lexuar neper gazeten shqiptare,dhe per aq sa kam lexuar ne kete gazete shume gjera me duken te pa verteta dhe te nji anshe,sepse nji televizion qe ndiqet nuk duhet ti kushtoje shume rendesi ketyre personave qe shkaktuan mbi 200 te vdekur ne tropoje,por me mire tju kushtoje nji dokumentare atyre personave qe humben jeten nga dora e ketyre kriminelave qe nuk kursyan edhe ata qe skishin asnji lidhje me ngjarjet,dhe ne kete emision nuk flitet as per ato familje qe u deturuan qe ta largoheshin nga tropoja per shkak te haklajve,kurse tani po mundohem edhe une te shpjegoj pak a shume se si kan rrjedhur ngjarjet ne tropoje sepse edhe pse fal zotit nuk jam prekur nga keto ngjarje edhe pse kam qene prezent ne dy rastet e para te fillimit te konfliktit…me daten 23 qeshure kur pritej te behej mitingu per prezantimin e dy deputeteve te tropojes,sali berisha eshte deturuar te qendroje mbi tre ore brenda ne tragetin e linjes fierz-koman sepse persona te armatosur kishin bllokuar te gjithe qytetin e bajram-currit dhe silleshin ne mes te turmes duke qelluar me arme gjate gjithe kohes,dhe ne nji fugon volkswagen te kuq kan qene shkelqimi,feriz kerrnaje dhe te tjere qe kan qelluar edhe tribunen ku do mbahej mitingu pa menduar qe mund te vritej edhe ndonji person nga plumat qorr,kurse hyrja e sali berishes ne qytet per te mbajtur mitingun eshte bere e mundur vetem ne ate moment qe jan larguar nga te gjithe nga qyteti,sepse moren lajmin qe ate nate ishte bere atentat fatmirit dhe sokol haklaj ku ky i fundit gjeti edhe vdekjen….
  kurse per sa i perket datet 18 shtator ne mitingun qe behej me rastin e plagosjes se deputetit azem hajdari,ate dite po behej nji miting i qete sepse asnji nuk guzonte te bente rremuja sepse asnji njeri nuk kishte nevoje te hynte ne konflikt me haklaj per nji miting,por cobanet qe kishim mledhur haklajt neper fshatra sulmuan turmen me kallashnikov dhe mitroloz dore per ti shperndare por pa qelluar ne turme,dhe ne ato momente fatmiri hyn ne konflikt me haki hoxhen dhe guxim biberin.dhe fatmiri qellon haki hoxhe dhe e shan guxim biberin,dhe pas sa muajsh vritet shkelqimi me kunatin e fatmirit dhe mrapa vazhdon vargu i vrasjeve nji me faj e 20 pa asnji faj deri sa u shfarosen edhe vet…..
  kurse per sa i perket kundershtarve te haklajve te vetmin gjynah qe kan bere ka qen vrasja e mesusit cen haklaj sepse ka qene i vetmi njeri qe nuk ka qene asnji here perzi me punet e tyre edhe ka qene nji njeri shume i rrespektushem,kurse per muarrem haklen mos i besoni ketij gazetari se te gjitha rrena i ka muarremi nuk ka qene ne gjende me te pyet si je e le ma me dhane ndonjihere intervise…

  TUNG E PERSHENDETJE TE GJITHVE

 125. tropoja. thotë:

  22 December 2007 @ 7:38 pm

  Fatmiri ishte nje djal trim dhe qe gjithe krahina e gjakoves e kishte per nder te kishte nje djale te tille sepse ishte nga te vetmit qe nuk iu nenshtrua berishers dhe kete e pagoi me jete ai edhe familja e tij, gjithashtu ka dhene edhe ndimen e tij ne clirimin e kosoves.Kurse per hoxhajt qe ishin te pafuqishem te merreshin me haklajt u bashkun me ekzekutoret e tyre. Me gjithe tropojanet qe kam folur per kete emision te gjithe e cilsojn Fatmir Haklaj si njeri trim dhe te drejt.

 126. gent_tr thotë:

  22 December 2007 @ 10:03 pm

  O TROPOJA:keto qe thua ti per fatmirin jan fjale jasht realitetit,sepse nuk eshte trimeri te vrasesh njerez te pa fajshem per tju bere qevin shume poitikanve sepse shume politikan ate deshironin qe te futshin tropojen ne vllavrasje,sepse po te ishte fatmiri aq i drejte dhe trim do te luftonte qe ta mbante tropojen te bashkuar dhe larg politikanve qe deshironin ate vllavrasje qe ndodhi.dhe tjetra nuk eshte trimeri qe te grabitesh vajza te reja ne mes te gjimnazit dhe tja dergonin man mulosmanit,plakut 70 vjec sa here te deshironin,prandaj mos u merr me kete emision sepse cfare ka ndodhur dhe kush kan qene shkaktaret e tragjedive ne tropoje te pakten neeve i dime dhe duhet ti tregojme ashtu sic kan qene,sepse haklajt bejne pjese ne historine me te erret dhe me te turpshem qe mund te kete ndodhur ne tropoje…..
  kurse per sa i perket ndimes qe ka dhene per clirimin e kosove dihet se vec interesin e vet ka pare,sepse fatmiri apo ushtaret e fatmirit nuk kan shkrepur ndonji plumb per kosoven vec kan perfituar lek nga trafiku i armeve qe kan bere,dhe meqe je edhe nga tropoja shume mire mund ta dish se sa here i kan bllokuar kamionan ne sopot te tropojes deri sa kan paguar leket per ti derguar armet ne kosov,prandaj duhet te jemi ne tropojanet qe duhet ti tregojme keto ngjarje te dhimshme ashtu sic jane e jo si ky gazetari artan hoxha qe ju jep kaq hapesire neper gazeta kesaj familje duke i nxjerre neper gazeta sikur te ishin deshmore te kombit e jo shkaktaret kryesor te asaj qe ndodhi ne tropoje……

  TUNG

 127. tropoja thotë:

  22 December 2007 @ 10:19 pm

  genti_tr, e lexova komentin tend dhe besoj qe shume gjera jane te pazbardhura, pse u kthyen haklajt nga themelues te pd ne tropoj ne kundershtaret me te medhenj dikush i ka prer ne bese dhe kjo eshte nje gje qe nuk tolerohet kollaj ne tropoj, gjithsesi qe Fatmiri ka qene nje djale trim dhe nje njeri i rritur me tradita tropojani nuk mund ta pertypte kollaj ate qe po bente berisha me tropjen dhe vendosi te rreagonte. DHE nje familjejej qe i jane vrare 14 antare mund te jete njeri i keq por jo te gjithe.

 128. artian thotë:

  22 December 2007 @ 10:30 pm

  Kam njohur nga Tropoja ,dhe me jane dukur shume shqiptar,por ne keto 17 vjet shume ngjarje te hidhura kane ndodhur ,dhe me then te drejten Tropoja per mua ,ose disa te tjere eshte nje enigem ,si dikur Kosova ne kohen e diktatures,u deshen demonstrat dhe ngjarjet e mevonsheme te njihnin vertet se c`fare behej atje me te shkretet shqiptare ,Nje dite shume gjarje do te zbardhen,me mire se Tropojanet qe jetojne atje nuk e di njeri te verteten !!
  Por ne dime nje fakt,qe Berisha ka shume vite pa shkuar ne vendin e lindjes .

 129. gent_tr thotë:

  23 December 2007 @ 2:37 am

  TROPOJA:sali berisha me te vertete ska bere gje per tropojen,por mos harro se deri ne 97 ka pas probleme ekonomike dhe jo kriminale.kurse mbas 97 ky trimi me tradita tropojane qe vendosi te reagonte kunder sales per hir te atyre qe ja donin te miren tropojes e beri tropojen nga nji qytet bujar dhe mik dashes ne nji kasaphane,a nuk ishin keta trima me tradita tropojane qe thua ti qe i grabiten te gjitha organizatat e huja qe kishin ardhur ne tropoje,per te ndimuar kosovaret dhe tropojanet duke ndertuar shkollat dhe spitalet,por keta dashamiret e medhej te tropojes me tradita tropojane i grabiten te gjitha makinat me force ne mes te qytetit deri sa i deturuan te largohen nga tropoja drejt kuksit,keta ishin qe i lan popullin e tropojes pa leket e rrogave dhe te asistencave per sa muaj me rradhe sepse nuk mundeshin ta pertypnin ate qe beri sala dhe vendosen te reagonin duke vrare e grabitur dhe perdhunuar ne mes te qytetit,,,ne tropoje cdo gje mund ta falin por jo diskriminimin e motres dhe te gruas ne mes te qytetit…
  prandaj o patriot para se te shkruajme duhet ne ndalemi dhe te mendojme sikur na kan ndodhur edhe neve ato qe kan bere kelyshet qe i shkonin mbrapa fatmirit neper shume familje tropojane dhe mrapa te shprehemi se kush ka qene fatmir haklaj

 130. gent_tr thotë:

  23 December 2007 @ 2:56 am

  Artian:Ajo qe ndodhi ne tropoje nuk eshte nji enigme qe nuk dihet,por eshte nji hakmarrje e paste politike e socialisteve kunder tropojes,sepse tropoja eshte nji qytet i vogel me 30 mije banore dhe e kishte shume te lehte ta merrte situaten nen kontroll, sa bukur arriti qeveria e sales ti kapte edhe hajdutat e thjeshte neper malet e thella te lekbibajve per pak muaj,por ajo qe ndodhi ne tropoje ishte e studiuar shume mire sepse 20 rrugace smund ta mbajne nji qytet me vite te tera nen terror,por te shpresojme qe sala te hapin sa me shpejt dosjen e tropojes dhe ti shofim mbrapa hekurave jo vetem ata qe vrane e perdhunuan por edhe ata qe e shkruajten kete skenar te erret per tropojen

 131. tropoja thotë:

  23 December 2007 @ 8:39 pm

  o genti_tr, duket qe ti po permend se ca ke lexuar siper neper komente dhe spo thua asnje gje te re ne lidhje me kete dosje, konkluzionet qe nxjerr ti duke lexuar komentet nuk mund ti thuash per te verteta. Po pate ndonje fakt qe nuk e dime na e thuaj dhe pastaj arrijme ne nje konkluzion. Po ta them edhe nje here cuna si Fatmir Haklaj duhet te kishte me shume, dhe persa i perket fjalimit te berishes ne tropoj aq mire ka bere ai Shkelqimi qe ja nderprente sa edhe njerezit qe ishin aty nuk e kishin lene ta arrestonin. GJithsesi lexoje edhe njehere me vemendje dosjen tropoja dhe merre vesh kush eshte sali berisha.

 132. gent_tr thotë:

  24 December 2007 @ 1:14 am

  TROPOJA:shoku une po flas cfare kam pare e cfare di sepse i kom njofur dhe kam pare se cfare kan bere,dhe lexoj se cfare kam shkruajtur dhe ne asnji vend nuk ka shkruajtur sipas komenteve qe kan shkruajtur te tjeret sepse nuk kam nevoje se shume nga ngjarjet i di une edhe ti shume mire,prandaj edhe une edhe ti skemi pse te ecim nga ky artikull qe nuk ka asgje te vertet pervec datave te ngjarjeve,te pakten ne dy mitingjet qe jane bere dhe qe kan qene fillimi i konflikteve kam qene edhe vet prezent,dhe asgje te vertet nuk ka ne kete artikull.kurse shkelqimi ka qelluar tribunen para se te hynte sala ne qytet sepse kur ha hyre sala ne qytet nuk jan pare asnji ne qytet dhe asnjeri nuk ja ka nderpre fjalen sales,gjat fjalimit te saliberishes eshte degjuar vec nje breshere automatiku nga lagja partizani,dhe sala mbas bresherise ka thene qelloni se edhe 10 dite kohe keni sepse ishin zgjedhjet mbas 10 ditesh,,
  prandaj ne qoftese nuk din se cfare ka ndodhur me te vertet ose pyet ndonji qe ka qene prezent,ose merru me shkrimet e ketyre gazetarve per te mesuar se cfare te ka ndodhur me te vertet ne shtepine tende,,,
  kurse per sa i perket asaj qe thua ti qe cuna si haklajt duhet te kishte ma shume,po pate mundesi na trego ndonji gje pozitive te tyre qe kan bere per tropojen,edhe pse jam shume i sigurte qe nuk mundesh ta gjesh…

 133. tropoja thotë:

  24 December 2007 @ 4:04 pm

  o genti_tr leje fare lale se ti sja paske idene sec behet, atyre cunave qe kane vdekur bashke me Fatmirin dhe vellezerve te Fatmirit ju coj une nga ana ime nje tufe te madhe me lule.DHE duke bere nje premtim qe kulla do rindertohet shume shpejt dhe te gjithe ata qe kane gisht ne ekzekutimin e tyre shume shpejt do gjejne ate qe meritojn.

 134. gent_tr thotë:

  24 December 2007 @ 5:10 pm

  TROPOJA:ESHTE E DREJTA JOTA TE COJSH NJI TUF LULE TEK VARRI I TYRE.EDHE UNE VETE JU UROJ QE KULLA E TYRE TE NDERTOHET SA ME SHPEJT,DHE FEMIJET E TYRE TE RRITEN TE QETE DHE MOS TE PAGUAJN PER GABIMET E TYRE.POR ASNJIHER SJU UROJ QE TE VAZHDOJNE RRUGEN QE MOREN PRINDERIT E TYRE DHE MOS TE KENE FATIN E TYRE…
  KURSE PER EKZEKUTIMIN E TYRE SHUMICA E TURE VEC KAN VENE NDERIN E TYRE NE VED QE JAU PERDHOSEN FATMIRI ME SHOKE PER SHUME VITE,ESHTE E PA FALSHME EKZEKUTIMI QE JU BE CEN HAKLES DHE BABAIT TE TIJ SEPSE AI ISHTE ME TE VERTET NJE NJERI I RRESPEKTUAR NE QYTET DHE NUK E MERITONTE ATE FUND,PO ASHTU NUK TOLEROHET EDHE PERDHUNIMI I VARREVE TE TYRE QE JU BE SEPSE TE SHKATERROSH NJI VARR PAVARSISHT SE I KUJT ESHTE NUK ESHTE AS TRIMERI DHE AS HAKMARRJE,KURSE PER ATA QE EKZEKUTUAN FATMIRIN E TE TJERET JU UROJ JET TE GJATE NE QOFTESE KAN QELLUAR PER GJAK APO PER NDERIN E FAMILJES,SEPSE TE PERDHOSET NDERI I FAMILJES DHE GJAKU I FAMILJES NUK ESHTE E LEHTE NGA ANET TONA,,,,,,
  PRANDAJ O PATRIOT MUNDOHU TE FOLESH DREJT SEPSE UNE I NJOF SHUME MIRE JO VETEM FATMIRIN POR EDHE LEGENAT QE KA PASUR NGA MBRAPA….

 135. artian thotë:

  24 December 2007 @ 5:21 pm

  A ka ndonje te fituar ne kete mes ? Vetem komshinjte ,pertej kufirit .

 136. tropoja thotë:

  24 December 2007 @ 11:09 pm

  o genti_tr, komentet qe po bejme me duken interesante por kemi disa gjera qe jemi ne kundershtim, mund te me thuash si reagonini njerzit ne tropoj kur Fatmiri ishte shef komisarjati, nuk eshte fakt qe gjate kohes qe ai drejtonte nuk u be asnje vrasje dhe asnje vjedhje ordinere. E di qe shume veta kane bere krime ne emer te tij dhe me vjen keq per familjet e tyre por asnjehere Fatmiri nuk ka urdheruar vrasjen e njerzve te pafajshem. PSE kur dilte Fatmiri ne Tropoj te gjithe hajdutet dhe vrasit iknin me vrap, dhe njerzit qe rrinin me Fatmirin aq shume e respektonin ate sa disa prej tyre kane vdekur me Fatmirin
  apo me vellezrit e tij. GJithsesi po pate ndonje fakt qe nuk e dime nga jeta e Fatmirit na e thuaj se do ishim mjaft kurioz.

 137. gent_tr thotë:

  25 December 2007 @ 2:23 am

  TROPOJA:NE KUNDERSHTIM JEMI PER TE VETMEN GJE SEPSE TI PO ME FLET PER NJI NJERI DHE UNE PO TE FLAS PER TE GJITHE ATA QE RRETHONIN FATMIRIN,SEPSE EDHE UNE PO TA VLERSOJ FATMIRIN TE VETEM NUK MUND TI THEM TE GJITHA KETO.SEPSE FATMIRI OSE VELLEZRIT E TIJ AS NUK KA GRABIT KEND APO PERDHUNU KEND NE QYTET TE TROPOJES,GJITHMONE PER AQ SA DI UNE PO FLAS,EDHE PER NJI PJES TE VRASJEVE QE KA BERE VET MUND TE JUSTIFIKOHET SEPSE KUR TE VRASIN VELLANE CDO NJERI REAGON NE NJI MENYARE APO TJETREN.POR FATMIRIT NUK I FALEN ATO QE I LEJOJ ZAGARET QE KISHTE NGA MBRAPA DHE AI ASNJIHERE NUK REAGOJ EDHE PSE I KISHTE TE GJITHA MUNDESITE SEPSE AI I KISHTE CDO GJE NEN KONTROLL…

 138. donitadini thotë:

  26 December 2007 @ 7:51 pm

  GENT_TR lexova disa nga shkrimet e tua dhe replikat e tropojanit ,por pashe se po harxhoje kohe kot me i shpjegue apo me i mush menjen patriotit ton qe njef vetem nje trim ne te gjithe tropoje .kam pas bere edhe une ca shkrime me lart ashtu sic po shktuan edhe ti ,gjera qe i kam pare duke qenen prezent ne tropoj deri ne 2005 ,jo thash e theme gazetarsh .Per sa i perket patriotit ton TROPOJA mos ja ve re se e ka lene tropojen qe 12 vjet e nuk a kan aty me pa kush jane trimat e kush jane mijt ,prandaj leje te lexojne gazetat e artan hoxhes ,se artan hoxhes ju preke dashi ne hell sa here vinte ne tropoje me nehat kullen e kompani e din TANI!!! sepse ka marre pjese ne te gjitha ngjarjet e tropojes, ka ardh sa here qe eshte rrembye banka sebashku i bie vetem per ngjarjet e bankave te kete marre leket e 200 pencionistave,llogariti(200 pencionista nga 50 mije lek te vjetra ne muaj i bie 200×50= 10 milion leke te vjetra ) pa perfshire ketu tjera shperblime qe i shkonin ne tirane ne zarfa te pa mbyllur . Ku ishte TANI deri tani qe nuk i beri keto shkrime ,por e gjithe kjo behet per mos eksdradimin e HAMDI HAKLES , E paguan mire AJSHEJA (motra e Hamdiut) Artan Hoxhen TANIN. me dasht tani i tregon filmimet e takimeve e bisedave te fshehta te grupit me politikanet e medhenj qe vinin ne ate kohe ne tropoje ose filmimet e kamjonave uck qe the ti te cilet u rreshtonin me dhjetra e s kalonin dot pa paguar taksen. E tjera e tjera gjera qe i di ti shume mire e egjithe tropoja . Desha me i than atij TROPOJA se ne tropoj nuk ka pas noj her as nuk ka trim , aty jan tan trima ,kush cohet karakac ja heqin flamen.

 139. tropoja thotë:

  26 December 2007 @ 9:20 pm

  o patriot “donitadini” duket qe edhe ti do te hysh ne koment dhe gjithashtu paske dhe shume informacion per ngjarjet ne vendlindjen tone. te them te drejten do kisha deshire te degjoja dicka me teper nga ty rreth ketyre fakteve se duket qe dike me shume se artan hoxha. Persa i perket familjes haklaj te gjithe mind te thone ate qe mendojne , por per mendimin tim me aq sa kam lexuar dhe degjuar nga tropojan te tjere mund te thush me plot gojen se eshte bere nje masaker ndaj nje fisi te tere, dhe gjithe keto ndodhen mbas vrasjes se Fatmirit, ku ishin keto trima kur Fatmiri dilte ne mes te tropojes pse duhej te thirrej nje ushtri e tere per vrasjen e nje njeriu, sepse ai i shkeli ne kallo njeriut me te fuqishem ne ate kohe ne vend por qe fatkeqsisht eshte edhe sot. DHE ti donitadini qe po na tregon trimrin, duket qe edhe ti paske jetuar ne tropoj ne keto ngjarje, pse nuk u ngrit njeri ne dy vjet kur drejtonte fatmiri, apo e vrane me intriga dhe plumb pas shpine e shkuan i perdhosen varrin.GJithsesi pres te lexoj nje koment tjeter ngaty.

 140. AR thotë:

  29 December 2007 @ 5:31 pm

  Kjo eshte nje tragjedi ku politika e poshter e Sali Berishes dhe e Fatosit kan lujtur nje rrol te madh. Normal qe ata nuk kan marrur pjese direkt ne gjithe kete tragjedi, por kan dirigjuar shume gjera ketu. Gjithe ky njeri te vritet, eshte tragjedi. Nga familja e Haklajve u vrane 14 persona, por u vrane edhe shume tjere nga familje te tjera. Eshte shume keq qe nuk pati kush ti ndale keto hasmeri. Edhe une di shume per kete ngjarje , por nuk dua te flas.
  Eshte gjynah qe ka ndodhe kjo tragjedi. Ketu nuk eshte fjala se kush eshte trim ose jo, ketu eshte fjala per nje tragjedi me pasoja qe nuk ju dihet fundi.
  Hamdi Haklajn nuk kan per ta EKSTARDUAR kurr ne Shqiperi. Kaq ka besim drejtesia Suedeze te Sala.Ministri i drejtesise ka nenshtruar nje vendim te tille. Ky do te gjykohet ne Suedi me ligjet e Suedise.

 141. Cajupi_junior thotë:

  29 December 2007 @ 5:45 pm

  Tragjedia e gjithe Historise Shqiptareve pra Shqiperise qendron pikerisht ne / ate/ qe asnjehere nuk eshte folur hapur mbi te Verteten !
  Pikerishte kjo mendoj un personalisht ,(natyrisht) eshte nje nga dobesite me te medha te ketij kombi, i cili nuk ben te shkeputet asnjehere nga kjo tragjedi e cila ka shkaterruar e vazhdon te shkaterroje familje te tera Shqiptare duke lene “Shpresen- Jeten ” jetim !

 142. hermes thotë:

  29 December 2007 @ 6:10 pm

  doni ta dini,
  ti mburresh me faktin qe ke qene ne tropoje,dhe ben sikur di shume e ne fakt s’di asgje.hamdiu e ka te siguruar mosekstradimin por po te them se 99 % do te fitoje edhe gjyqin per pafajsine ne suedi.se ti besoj duke jetuar atje di shume mire qe hamdiu ka vrare nje ekonomist.por ja po ta them une ketu qe edhe pse per kete ngjarje ben sikur e di gjithe tropoja nuk ka qene hamdiu ai qe e ka vrare ate.se ti ishte nga ata qe sa degjoje nje krisme nga kernaja futeshe poshte divanit dhe dilje diten tjeter dhe degjoje cfare thoshte mileti

 143. tropoja thotë:

  30 December 2007 @ 9:35 pm

  o hermes ketyre ju eshte hapur goja tani qe nuk ka me njeri nga haklajt, se kur ishte fatmiri gjalle keto si puna ketyre gjysem ore larg rrinin, une vete personalisht se kam njoftur po ca me kane thene tropojan te tjere ka qene nje njeri trim dhe i drejte. GJithsesi cuna si fatmiri i ka zili gjithe krahina e gjakoves, dhe zor se del nje tjter si ai. Edhe keto dite qe pashe salen duke lexuar dosjen tropoja ne nje gazete, akoma duke u pertypur rrinte nga frika megjithse i vrau te gjithe djemt me intriga dhe plum pas shpine.

 144. hermes thotë:

  31 December 2007 @ 11:10 am

  tropoja,prit se edhe sala nuk do ta kete shume te gjat.tani perfiton se ka imunitet por…mos harro se zylifija eshte ende e lire dhe se aishja ka hapesire te plote veprimi.prit se koha do te tregoje cfare do ndodhe kur te dali sala ne pension

 145. gashi igurit thotë:

  16 April 2008 @ 8:34 pm

  Edhe te flasesh kaq gjat per kriminela te till esht humbje kohe ..

  Tju mjaftoj te dini qe Haklajt pra 93 nuk dilnin naten nga stani se kishin frik .
  dhe se vrsjet e kryera nga ata jan akt dhune e ber ne mas, mbi te pambrojtur te kapur njeri pas tjetrit naten dhe kur goditen diten goditen si ushtri .
  te thuash se Fatmiri esht trim esht budalleku me i madh qe mund te thuhet ..
  trima jan ata qe i dolen kunder edhe pse ishin vetem …
  Ae dini sa vajza kan perdhunuar nga jugu ne veri e sa kan grabitur .

  Dy vllezerit e vrar ne shkelzen ishin te pa armatosur sic e don dhe zakoni per ata qe shkojn te Vorri i mir , ndersa ata ishin te armatosur .

  Vrasja e par e ber nga Haklajt esht ekonomisti i minieres se Tropojes se vjeter i cili punonte me te shoqen e Hamdi Hakles dhe e kan vrar per dy lek ose dy milion lek dhe kur e vran ata kishin dhen besen se per tre dit nuk do e preknin , por si te pa bes qe ishin nuk e mbajten por e vran dhe e hodhen ne lum per te mos i gjetur as trupin …

  Lexova me siper njerin qe thoshte se Haklajt do vrasin perseri se i kan grat kurva te forta .

  Haklajt kan kapituluar , tashme ka per te ndodhur vetem nje gje qe njeri pas tjetrit do i vrasin dhe ta pak meshkuj qe jan gjall akoma

 146. pranvera thotë:

  18 April 2008 @ 4:30 am

  Tropoja nuk e di nese i ke patur gje apo e ke ndonje mize pas veshi per vete dhe te djeg por nje gje po ta them se kam qen vet present ne 98 e me vone vetem nje pytje desha te beja kush e vrau isuf halucin dhe pse u vra?
  fatmiri ai trimi jot eshte gjet ka e mjel ose “shtrydh” lopen e vjedhur ne kosove pse burre eshte ai qe mjel lopet sipas teje edhe te vjedhura dhe ferizi shoqeruesi i tij e ka marre kusherirene vet per grua apo fatmiri qe mori te fejuaren e tjetrit sikur i humbi fara e femres ne tropoje
  apo hamdia qe ka kopilin me nrikullen ose te bijen e kumbares kjo eshte trimeria dhe zgjuarsia jote ne gjykim vetem kto gjera shiko asgje me shume te tregon vet se kush jane.

 147. pranvera thotë:

  18 April 2008 @ 4:40 am

  pse nuke vrau Hakine kur e qelloi dhe ja ka bere te ditur ate dite e tregojne njerzit me thenjen dua ta di ti qe me re je i dehur a esull? pse u vrane afarisirtet me te medhenj te tropojes kucana apo milushi qe u ka dhene njerzve dhe miell dhe ushqime me list? kur ja vrane vellezrit fatmiri ne pushtet ishte ku e pati trimerine apo qello si bishe kush ti dali para. vertet hoxhajve ju vrane ca njerez po dhe ata u vrane duke e bere nasgje fatmirin jo per gje tjeter
  kur u gjujte shtepine trimeri ishte me gra dhe femije po Zoti me i madh dhe drejtesia e tyre dhe i nxori ne drite

 148. pranvera thotë:

  18 April 2008 @ 5:17 am

  donitadini dhe genti ju falenderoj per ndihmen dhe sqarimin rreth ksaj tragjedie por nje gje e kam te qarte besoj se dhe ju te njetin mendim do keni kto gjera jane qe nga 90ta kur isufi e futi fatsin ne tunel diku 90-91 aty tosi u betua per hakmarrje dhe u vra isufi nag cobani i dhive ku e di krejt tropoja dhe me vone dolen cuba te tjere dhe harruen se tropoja ka nje mentalitet qe jo perkollaj e haron te keqen.dhe nje tjeter Rasimit behet fjale qe me pare i kane ofrue “shoten” per grua kur ishte biznesi mire me vjedhjet dhe trafikun e armve, nje gje me shume doctori qe u vra ne qafe te malit harruan se i vodhi gjerat qe i vinin spitalit te b. currit si laberatore apo ilace dhe e hapi kliniken e vet private ne shtepi po e vjedhura te ngelet ne fyt dhe vajti si qeni ne rrush jo vetem vet po dhe i biri dheasnje plumb nuk e shkrepen deri me sot per ta. shota kishte te drejte te vriste rasimin duke e pare veten se ishte nje vajzer e mire dhe e ndershme po ngeli beqare. keshtu qe artan hoxha rren sa mundet se fatmiri nuk i ka rene hakis 5 vjet para ngjaje po ne shtator dicka para a pas mitingut qe eshte zhvillue ne 97 poai si duket eshte jo gazetare po rrobot. dhe nje gje mos e haroni se fatmiri me shoke kane bere kaseta sexi thuhet dhe njerzit jane duke ipare dosjet e tyre pavarsisht se cdo gje eshte politike dhe politikanet hedhin gurin e fshehin doren si sala me tosin e shoke te tjere nuk e di nese e keni pare nje ineterviste te bbc para nje jave apo dicka kur e pyten nese sala ka marre pjese ne operacionin e zemres te enveri dhe ai u pergjigj jo
  kur e pyten ke qen ne stafin e doctorve tha po kur njerzit thone se sala ka qajte si femije te kembet e tij kur ka vdeke enveri dhe thone se ramizi nuk deshi te leshonte shqiprine ne kaos me rromuja dhe vrasje ose lufte civile po je se sala beri ndonje bame te madhe per demokracine
  mos harrojme kur sala i rahi te burgosurit qe u ngriten ne greve dhe ju dha ca letra me bire sic jane qujtur qe asnjeriut nuki hyne ne pune. une tropjane jam sot le te beje cte doje per tropojen se atje po thuj se vetem malet kane ngele dhe nje popullsi sh e vogel po enveri e beri gjirokastren lule e shtroi ne kalldrem ane-mbane dhe te bijte e tij po jetojne si krajla pse? sala del si balsosh ketu e atje ska ca ti thote popullit te shkrete te tropojes qe dhane gjithe ate gjak per demokraci dhe sot skane buke te vene ne sofer disa prej tyre
  ne 2008 ka shtru ca rruge ne qytet ska nje pike turisitke apo nje gje te vecante me te gjithe ate bukuri qe ka ajo krahine.

 149. AR31 thotë:

  23 April 2008 @ 2:37 am

  pa dyshiiiiiim

 150. Artian thotë:

  23 April 2008 @ 7:47 am

  Disa nga Tropoja,vertet jane si Sali Berisha ..te deshtuar mburavec…Portokallia po ben busines me budallaliqet e Berishes,idiot… te gjithe e njohin kush eshte Salia..s`ka nevoj per kallauze..

 151. dardan thotë:

  2 May 2008 @ 5:27 pm

  e gjith ajo masaker qe u be ishte per interesa politike qe i interesonini fatos nanos dhe bashkpuntorve te tij per te percar TROPOJANET dhe vrar AZEM HAJDARIN

 152. AFRIM thotë:

  4 May 2008 @ 5:49 pm

  e paskeni nez keq bre patriot.
  Desha me theksu pak gjana se nuk po me duken te rregullta pamvarsisht se pak a shum disa jane te verteta.
  Gashi i gurit. Nuk kuptoj arsyen e shprehjes tende me kaq urrejtje ndaj Haklajve, m.gj.th eshte e drejta jote.Kur thua qe”mjfton te dini qe Haklajt para 93 nuk dilnin naten nga stani se kishin frik”. ke ndoj argument se mua nuk me rezulton ? Don apo nuk don ti Fatmiri trim ka qene sa te dush.
  Pranvera.
  Mos i ngaterro gjanat, se ne vrasjen e Isuf Halucit nuk ka gisht ngjarja e futjes ne tunel e Fatos Nanos se ate ngjarje e di shum mire se kam qene i pranishem. Ka qene nje tjeter histori ( n.q.s te kujtohet shpia e pritjes kur e zune dy grupet) aty filloj sherri. Dihej qe PD-ja do fitonte, dhe Isufi ishte krahu i djathte i Azemit dhe tha se…kur te marrim pushtetin i rregulloj un gjith gangsterrat e B.Currit, gje qe nuk i pelqeu kundershtareve te tij dhe shfrytezuan fshataresine e Ferizit qe ta vriste.Pastaj njohja e Ferizit me Tosin ne burg sollen si pasoje rrjedhore ngjarjet pas 97-tes ne Tropoje.

 153. magnum-45 fier thotë:

  9 May 2008 @ 4:30 pm

  kan qen cuna te pa pare.do i respektoj deri ne perjetesi.kam dash shum me e vizitu 1 her kullen e tyre.nuk i bon mo nona cuna si fatmiri.me gjith shpirt

 154. Krasniqja thotë:

  18 June 2008 @ 8:47 pm

  Me vjen shume keq te degjoj te flitet per fatkeqesite qe i kane ndodhur popullit tim shqiptar ne pergjithesi dhe patrioteve te mi tropojane ne vecanti. Me rethqethet trupi sa here degjoj keq per Tropojen time. Uroj qe ajo cfare ka ndodhur ne Shqiperi pas 1997 TE MOS PERSERITET. Shume nga komentet me pelqyen, por kishte edhe nga ato qe jo vetem me duken te pabazuara ne argumente por edhe qe percillnin nje mesazh teper negativ. Gashi i Gurit te kete nder qe mban te tille emer, por te kete turp per te tilla komente, kaq negative te cilat i japin ultesi dhe ligeshti karakterit te Gashjanit, Tropojanit, Shqiptarit. Mos u trego lope or gashi i gurit se duke bere nje gje te tille po i con kijet vetit. Tropoja nuk eshte ashtu si mendon ti, se as Haklajt as Hoxhajt, as Halucet apo fise te tjera te Tropojes nuk kane qene te ligj, po perkundrasi nder fiset e dalluara te Tropojes per mencuri, trimeri dhe bujari. Si Tropojan qe jam i njoh shume mire jo vetem historine e ketyre fiseve por edhe personazhet qe ju po merrni neper goje. Tropojanet kane lidhje gjaku me njeri tjetrin dhe une po habitem si m’i nxjerr Haklajt frikacake, se qenkan ngujuar pas 1993. Vetem kete fakt nuk ta fal dot. Sikur te ishin ngujuar apo ruajtur nuk do te ishin vrare po do te kishin ngordhe. Halil Haklaj ka dale gjithmone per fushe, po ashtu vellezerit e tij, jo vetem neper Malesi por edhe ne Tirane, Kosove dhe Evrope. Ne vend qe te ulesh koken dhe te mbash zi per fatkeqsite e njerezeve tane Tropojane ti po kendon nje kenge qe jo vetem se di por qe as nuk ta qet zani.

 155. GASHI GURIT thotë:

  29 June 2008 @ 4:56 pm

  ju prsh ju te gjithve qe po sbardhni ngjarjet e TROPOJES; ka ik koha e negociatave. sa (NANAT e BABAT) ka mbet pa djal e sa (FEMIA)ngelen jetima nga kjo konori °hAKLAJSH°dhe hyni pune trimerishe ketu dhe une po te kap nje pushke dhe te dal ne qytet dhe te vras 20 persona me quani trim?Jo gabim.e bejne te liget kto gjera. se I vrane te gjith njerzit qe i mbrojten kta te dashurt haklaj qe ne fund jau kthyn pushken te gjithve per arsye qe si din njeri vetem ata persona qe kan dieni me ta dhe do qeveritar qe jetojne akoma si mbreter po kjo sdo mbaroje me kaq cdo njeri qe ka vra e ka mizet pas veshi dhe cdo njeri qe ka fole gabimisht dhe ka shti llafe te kota dhe ay sdo te shpetoje lehte se nje fjale nje njeri apo shum pas ti kan vdek ja dhe haklajt e TROPOJES heroike dolen nga srofulla dhe hapen syte dhe o burra te vrasim se ne jem ketu ka dhe te tjere se te shposhterosh vajzat e grate per para babes dhe nanes e gruan para burrit ste harro njeri ket ky eshte kulmi i njerzimit qe egziston por nje dite do te sbardhen te gjitha kto ngjarje deri kur te shduken edhe hujte e gardherive te tyre e shoket e tyre qe kan mbajte pas vetes !Ju te nderuar zbardhni ngjarjet se vetem pushka i sbardh as i gjo tjeter nuk mundet te veproje ne ket mes ju deshiroj qe mos te tharbni trurin kot me kto gjera se ju flisni lehte se skeni te vrare nga kta trima qe quhen arena haklajsh !!!

 156. tropojane1 thotë:

  9 July 2008 @ 10:30 pm

  pershendetje te gjitheve

 157. tironsi. thotë:

  16 July 2008 @ 11:54 am

  per ate gashin e kam. me shum rrespekt po te them qe ti o je nji nga ata persona qe sja ke haberin fare se kush jan haklajt ose je nji nga ata pleqt e enver hoxhes qe nuk njifnin trimeri por thjesht njifnin frik nga shiku i enverit dhe kaq. si mund te thuash per FATMIR HAKLAJN ose JAHO SALI MULOSMANIN qe nuk jan trima mer njeri? kur ata te dy dilnin ne TROPOJ dridheshin nga femija 2 vjec deri tek plaku 90 vjec nga hija e tyre… por mos harro ti or trim (gashi) qe ai FATMIR HAKLAJ ta mbajti zap TROPOJEN per 5 muaj me rradh dhe nuk guxoj askush te bente qoft dhe nje vrasje. KJO tregon qe ka qen frikacak por njerzit i trembeshin forces se shtetit ne 97….? gjithsesi lexo historin shif faktet e pra fol. dhe per sa i perket vrasjes se te ndjerit AZEM HAJDARI. jam i bindur qe azemi esht viktim e pafajshme dhe ska pas lidhje direkte me vrasjen e vllait te fatmirit. ndersa jaho salihi esht i pafajshem dhe vrasja per mendimin tim ka ndodhur ne gjak nxetsi e siper. sepse njifet temperamenti i ktyre djemve. por ama dua te shtoj qe azemi esht viktim e te tjerve dhe jo vetem e dores se FATMIR HAKLAJT. duhet kerkuar mendja e vrasjes dhe rrjedhja e ngjarjeve jo thjesht GISHTI QE SHKREPI ARMEN…

 158. tironsi. thotë:

  16 July 2008 @ 12:02 pm

  Pervec ngushellimit qe i jap familjeve te te ndjerve dua te shpre dhe dicka tjeter. me vjen vertet keq qe trima te till si DESHMORI I DEMOKRACIS i djeri Z. HAJDARI trima si FATMIR HAKLAJ trim si JAHO SALI MULOSMANI. e shum djem te tjer te TROPOJES te jen sot nen dhe dhe ne burgje.. me vjen shum shum keq qe njerzit i shofin gjerat sic i shef SALI BERISHA nderkohe qe njerzit duhet ti shofin gjerat ne tersin e tyra dhe jo ti karaktrizojn me nje epitet (kriminel) esht kollaj ti quash te till ata djem TROPOJE pa marr parasysh faktin se kush i coi deri ne ate pik.

 159. gjenerali thotë:

  16 July 2008 @ 12:27 pm

  rrespekte trimave te TROPOJES dhe ndershkim gjith kriminelave te pafytyr dhe mizerabel te SALI BERISHES qe futen intrigen dhe tradhtin mes atyre trimave… ndershkim kriminelave!!!

 160. artian thotë:

  16 July 2008 @ 1:23 pm

  Problemet e vella vrasjes,kur shqiptari vret shqiptarin,nuk jane vetem ne Tropoje,por kudo ne shqiperi, vetegjyqsia eshte fenomen kur shteti perfaqsohet nga gangestere!
  Tropoja ka qene nje vend i sigurte i qete dhe mikeprites,me nje natyre shume te bukur, e te shendetshme.
  Lumi i Valbones dhe alpet jane gjera me te bukura qe i ka fal zoti Tropojes.
  Trimeria nuk diskutohet,flet historia vet!
  Por keto ngjarjet e vellavrasjes,nuk i bejne mire si Tropojes ashtu edhe shqiperise!

 161. TROPOJA thotë:

  5 August 2008 @ 2:27 pm

  o Gashi i Gurit.
  Po bahet gati 1 vit qe komentojm “dosjen Tropoja”, gjithashtu ka gati 1 vit qe vetem pallavra je ka nxjerr prej goje.
  Kerrnajen, na e thrrasim edhe Gashi i Gurit, d.m.th je prej asaj toke ku kan le vllaznit Haklaj. Prandaj me gjith ket urrejtje qe flet ti per Haklajt, me fut te mendoj se, kush e di sa hunin e ki hanger prej tyne,po prap, duhet te jesh i lumtur qe ta kan lan mundesin qe te komentosh tash te peshku pa uje.

 162. TROPOJANJA thotë:

  24 August 2008 @ 2:07 pm

  EH , TROPOJA ESHTE VENDI ME I MIRE NE SHQIPERI ,ESHTE VENDI I BURRERISE , VENDI I TRIMERISE , DHE VENDI I BUKURISE,TROPOJE UNE JAM SHUUUUUUUUME KRENARE PER TY,
  VERIU ESHTE DHE DO MBETET VEND I PASUR , JO SI JUGSAT E QELBUR………………………………..

 163. ERMALI thotë:

  3 September 2008 @ 12:07 am

  me gjithe respektin per te gjithe ata qe kane komentuar…une jam nga jugu!i lexova dhe jam informuar me sa kam mundur per ngjarjet qe kane ndodhur ne lidhje me Familjen e Haklajve dhe pasojat…shume histori e cuditshme dhe e trishtueshme per numrin e te vdekurve qe kane pasuar!!!me gjithe respektin qe kam per tropojen dhe gjithe shqiperine do doja ti thoja “TROPOJANJA” ne lidhje me ate shprehjen e fundit:”JO SI JUGSAT E QELBUR……………………………” qe te mos e tepronte me keto ofendime te tepruara per gjysem Shqiperie!!!turp te te vije…kam shoqeri si nga jugu dhe nga veriu dhe me vjen mire qe merrem vesh me ta!!!madje eshte nje shoqeri e paster e sinqerte dhe shume korrekte!!!do te me vinte keq qe te te ofendoja “TROPOJANJA” …nqs shkruan perseri do te te lutesha te kerkoje falje per ate qe the (dhe pse tashme e ke leshuar gurin nga dora…). Sa per trima ka ngado ne shqiperi!!!qofte veri apo jug!!!secili ne menyren e vet!eshte derdhur shume gjak dhe te ne…per fat te keq!!!
  Fatmir Haklaj (kryesisht ai nga Haklajt) ka qene djale trim me aq sa mund te di une por fakti qe eshte marre me pune te mbrapshta nuk do te thote qe ka qene njeri i mire!!!kane bere ca kane dashur ne Tropoje…gjithsesi ju Tropojane duhet ti dini me mire nga te gjithe…dhe mendoj se shume gjera nga ato qe keni thene mund te jene te verteta!!!per ne qe e lexojme si “histori” eshte nje ngjarje qe terheq shume vemendje dhe personalisht e kam ndjekur qe kur kam qene ne shqiperi dhe e bleja gazeten “korrieri” ne fillimet e 2000 dite per dite!!!gjithsesi pas vdekjes se Fatmir Haklajt u fillua te zbardhej dicka neper media dhe shtyp!!!Shqiperia duhet ti sheroje keto plage sa me shpejt per te ardhmen duke marre shembull nga e kaluara!

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com