Problemi kryesor: infrastruktura

“Seriozisht, problemi me i madh qe ka Shqiperia eshte infrastruktura e dobet kombetare e telekomunikacionit. Dhe kete se rregullon dot as Cisco, as Microsoft. Dhe pa ate infrastrukture gjithe investimet qe realisht behen, kthejne shume me pak vlere se sa duhet.”

M O Z A

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

19 Komente

 1. emigrant thotë:

  24 January 2008 @ 1:41 pm

  Du me thon edhe vete naj gjo te rendesishme si ktu, por s’munem; osht me te dhonme… Sintez’ e gjalle je! :)

 2. ados thotë:

  24 January 2008 @ 1:54 pm

  or tej mik, aj t’kujtohet kur skena pas internet ..dhe kena tuj shkrujt femnave letra dashnie…ne letra bakalli. me karbon..te due , ste due..!!

 3. tropizma thotë:

  24 January 2008 @ 4:28 pm

  Ne fakt tani qe u privatizua telekomi nuk i kerkojme dot shume qivirise te ndertoje infrastrukture telekomunikacioni - shume shume po i deshi qejfi te beje ndonje bashkepunim telekom-isp-shtet per ndonje rrjet interneti wireless me qe shteti ka shtylla shume. Besoj se turqit, me shprese se do te skadojne kontratat e tmerrshme te lidhura nga ish-shtetaret me telefonine celulare dhe operatoret rurale dhe se do te ndalohen vjedhjet e tjera, do ta permiresojne infrastrukturen. Se s’dua te jem negativiste :)

  Se harrova - e ke theksuar rendesine e infrastruktures njashtu si kryeministri :D

 4. M O Z A thotë:

  24 January 2008 @ 4:37 pm

  Njashtu njashtu,
  Po qivirria duhet ta vezhgoje turkun qe do te beje palle ariu, te shtoje nje cike nr e abonenteve edhe ti japi duret kompanise, ta shese tjeterkund pa ju dridh qerpiku.
  Po keshtu nuk duhet ta leje te talle tr.pin me shqiptaret me tarifat dhe papergjegjshmerine per cilesine e sherbimit, dhe te nderhyje per garantimin e nje niveli te duhur te sigurise qe do te mbroje te dhenat e ketij mileti qe do kalojne nepermjet fijeve te telit te Albtelekom.
  Shteti ka ne dore ligjet, ka nje Ent rregullator qe vendos standarte te detyrueshme kombetare, ka nje autoritet konkurence etj etj.
  Shteti duhet te beje kujdes e te kete nje strategji zhvillimi, ti kablloje keto qytetet tona te vogla fort,se rruget ngelen duke u hapur per cdo vit, here KESH, here ujsjellsi, here bashkia.
  Aq here sa jane hapur ishte kabllu cep e me cep Tirana edhe me gjere.
  Se rregullat e lojes i ben shteti. Lojen le ta luje pastaj turku e kushdo tjeter

 5. M O Z A thotë:

  24 January 2008 @ 4:41 pm

  Po xhanem une bej derr derr kot.
  Shteti jone si detyron dot firmat me be trotuare dhe hyrje pallatesh me facilitete per handikapatet e une them ti detyrojne te kabllojne rruge e ndertesa.
  Apo me teper te rregulloje mire frekuencat e transmetimeve, apo me teper te shofi ca abuzimesh bejne monopolistet e sherbimit celular, apo derr derr e terr terr

 6. tropizma thotë:

  24 January 2008 @ 4:44 pm

  hahahahahhahaha je e madhe

 7. Artian thotë:

  24 January 2008 @ 4:46 pm

  Infrastruktura e dobet e tele-komunikacionit,por jo vetem kjo kane mbetur deshire e madhe. kur ne fakt mungojne shume aksesore te tjere,nje nga kryesoret ,energjia.Deshirat dhe idete jane te medha,por po nuk vlersove e plotesove deshirat e vogla,nuk i realizon dote deshirat e medha.

  Ja nje deshire e njisojshme me kete Infrastrukturen..

  “Ah,te kisha pak qumesht,do te kisha bere nje pershesh,po nje pershesh te mire,qe te ngopesha i gjithi, por ce do qe nuk kam as edhe buke

 8. M O Z A thotë:

  24 January 2008 @ 4:47 pm

  Ca qesh mi ca qesh,
  Kjo eshte per te qare :-)

 9. M O Z A thotë:

  24 January 2008 @ 4:51 pm

  Artian,
  Une kur thashe dikur qe ne kerkojme djathe kur skemi buke, me moren perpara peshkataret. Sidomos ai Swedi :-) Kshu qe se them me :-)

 10. olsib thotë:

  24 January 2008 @ 5:06 pm

  Do te shtoja gjithashtu edhe:

  - Infrastukura e dobet rrugore dhe hekurudhore
  - Mosplotesimi i nevojave per energji elektrike
  - Cilesia e ndertimit te veprave dhe mirembajtja
  - Problemet ne zbatimin e ligjit dhe korrupsioni
  - Mungesa e strategjive dhe kontrollit
  - Mungesa e nje klase drejtuese te mirefillte

 11. Artian thotë:

  24 January 2008 @ 5:08 pm

  Moza,
  Mos u merzit se djath, qumesh, njesoj eshte, hyjne ne familjen e bylmetit. megjithse po s`pate qumesht nuk behet djathi.. edhe nje tjeter per infrastrukturen e dobet,dhe deshiren e saj

  Ai qe ka dhembe,nuk ka buke te haj, dhe ai qe ka buke,i mungojne dhembet,-keshtu po sqene te dyja nuk mund te kete infrastrukture tele -komunikimi,jo me larg po dje ne Zivicer Berisha leshoi nje deklarate tjeter qe:
  “qeveria ime po ben perpjekje te medha qe cdo qytetar i sheqiperise te kete nga nje komputer ne shtepi “- ide e mire apo jo. po e kemi dhemb ne ta bluajme kete qe thote ky mavria ??

 12. M O Z A thotë:

  24 January 2008 @ 5:11 pm

  Berishes i duhet lidh goja me nastro mor vella.
  Ose ti fusesh nai shuk me nai gja qe tja mbyllesh :-)

 13. WASU thotë:

  24 January 2008 @ 5:17 pm

  Artian ,harrove theksin ke “qeveria IME:) ! Po tha gje ai mavria se nga do i pjelle keta kompjuterat apo si shen meria dhe ky, me frymen e shenjte? Thua ku eshte qumeshti, pa leji dhembet se ato ca i kemi,ca i veme proteza, po s’patem as njeren as tjetren e bejme qumeshtin pshesh e s’na duhen dhembet hic!

 14. Rob-terneti thotë:

  24 January 2008 @ 5:20 pm

  Puna eshte se kush hyp ne fik atje, e ka menjen vetem ta mjele stazerisht lopen. Larg qofte, t’i jape nei dor bar.

  Edhe kjo zhurma per IT e kohen e ternetit behet vetem sa per reklame.

  Albtelekomi mund te kishte krijuar nje pjese te mire te infrastruktures per Internetin. Fitimet mullar i ka pa. Si rrjedhoje, jo vetem do te kishim nje backbone te hajrit, por dhe vete kompansise do t’i rritej shume vlera e biznesi ne kete pozicion.

  Por, kjo mesele, nga nje ane do te thoshte, larg qofte, te mos milej Albtelekomi; se dyti, po te rritej vlera e Albtelekomit, si do ta merrte turku per i cope buke, e t’i dilte te kenaqte edhe Nanon edhe Berishen; dhe e treta si do t’i binin me top mjeshtrat e ternetin ne atdhe.

 15. Idris thotë:

  24 January 2008 @ 5:31 pm

  Pse mi ! Kaq qore paske qene ?Ti s’je anku nga syte as nga mendja… as nga pjeset e qejfit … :D :D :D….vetem…. se mos te rref burri.
  Si me se ke kuptu MIXHEN qe do me t’rras pc ne dore qe t’ja varesh burrit fare ..dhe te mos kesh kohe as t’ja japesh…nje pershenetje kur vje nga puna :( :) :( :)
  Tani po ka vlere krahasimi i Radiove me vaj-guri ne cdo fshat,televizoret bardh e zi me kompjuterat qe do mbledhi Mixha ne cdo qoshe te EUROPES si te dalura nga PERDORIMI. Pse te duket cudi ty ?
  Kur e kishin pyt jasht ne pushim
  :”Sa “pentium” do ti kini?… Mixha si hazer xhevap qe eshte kishte fillu:
  “Se “pemet ” zotri ne vendin tone kane nje histori te lashte. Kumblla TROPOJANE ka ca bllokaden qe ne kohe te Diktatures….

 16. Artian thotë:

  24 January 2008 @ 5:59 pm

  Wasu,
  Jame shume keq me theksin,ke te drejte,por Berisha nuk eshte nga Elbasani, i nderum, te ngateronte..ndajfoljen “ime”= tani, me peremrin pronor,Qeveria ime,por edi qe,fjalia shkon shume me “ime-n”-elbasance ..”Qeveria ime(tani)……” :) me nje fjale,shume shpejt…do ti siguroje cdo shtepie nje computer,kuptohet zgjedhjet erdhen dhe fushaten Berisha e ka filluar qe nga Zvicra!

 17. WASU thotë:

  24 January 2008 @ 6:18 pm

  jo mo jo, se dhe une per peremrin pronor e kisha (se s’ia them shume elbasances as une me thene te drejten), po ta kisha llafin qe eshte me rendesi te theksohet, se mos mendon ndonjeri se qeveria i perket ndokujt tjeter, dmth. tani te flejme rehat se Berisha i paska tapite e qivirrise m’xhep :) !!

 18. Artian thotë:

  24 January 2008 @ 10:05 pm

  Idriz,
  pentium 4 ,po e po..
  http://youtube.com/results?replace_query=berisha pentium

 19. M O Z A thotë:

  25 January 2008 @ 12:38 am

  Ou, edhe ketu e pasken fshi.
  Ptu jazek.
  Car thashe me car thashe ???????

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com