Femra sot

Ne shoqerite e sotme perendimore, femra beqare eshte zot. Nena, nga ana tjeter, anashkalohet e perjashtohet nga jeta shoqerore. Te pakten keshtu mendon autorja e ketij shkrimi, sipas te ciles, ne krahasim me femren moderne, femra tradicionale (vajza kokulur e faqekuqe qe qendis pajen ne pritje qe t’i gjejne burre) eshte shume me dinjitoze dhe e respektuar.

nga Godsend

Duke sjelle neper duar nje reviste me ra ne sy nje artikull me titull: “Hello baby, goodbye friends”. Meqe kjo eshte nje reviste per femra dhe ne revista te tilla zakonisht gjen shpesh tituj te tille bucites dhe kureshtje-ndjelles, nuk u impresionova shume nga tema qe sugjeronte titulli, por nga mungesa e origjinalitetit te kesaj teme. Kam kohe qe e shoh nje artikull te tille, por ne forma te ndryshme, ne shume gazeta e revista dhe mesa duket autoret e tyre ose nuk e kane kuptuar ende qe kjo teme nuk perben me ndonje sensacion, ose vertet i shqeteson kjo dukuri.

Shkurtimisht dhe duke evituar menyren romantike, me nota komike, me te cilen pershkruhet kjo dukuri tashme reale ne shoqerite perendimore, behet fjale per izolimin dhe tehuajsimin shoqeror qe pesojne grate kur behen nena. Grate e sotme angleze, sidomos ato qe jane ne karriere, ankohen se shoqeria u kthen krahet kur ato behen me femije, sepse pushojne se qeni “interesante” per shoqerine, duke qene se bisedat dhe ankesat e tyre sillen vazhdimisht rreth femijeve dhe nuk e kane me “luksin” per te frekuentuar pub-et, qe ne kete shoqeri jane kthyer ne kult.

Ne nje shoqeri tradicionale si ajo shqiptare, nje gje e tille do te tingellonte shume jorealiste dhe e larget, sepse martesa eshte ende nje institucion i shenjte dhe femrat, heret a vone, pavaresisht nga mosha, shkojne drejt marteses krejt natyrshem, duke perbere keshtu nje shumice. Ajo pakice qe ka mbetur ende pa u martuar, nuk ndjehet jashte vendit, por pret e qete fatin e vet, derisa t’i bashkohet shumices, qe perben normen.

Perkundrazi, shoqeria angleze eshte monopol i beqareve. (Meqenese kjo lloj jete favorizohet dhe nxitet nga mediat dhe industrializimi, per faktin se beqari eshte konsumator me i madh se familja nukleare). Pervec kesaj, marredheniet fisnore dhe familjare jane zevendesuar me ato profesionale, duke bere qe grate te rrethohen kryesisht nga bashkemoshataret e tyre qe shijojne beqarine e zgjatur (per arsye te ndryshme), gje qe e shton edhe me teper vetmine dhe mungesen e mbeshtetjes kur ato behen nena.

Modernizimi i stilit te jeteses, produkt i drejtperdrejte i levizjes feministe, me ane te iluzionit te lirise dhe pavaresise qe i ka dhene femres, eshte kthyer kunder saj me nje kosto te pallogaritshme. Shoqeria moderne, ne te vertete eshte kthyer ne nje ambient armiqesor ndaj femres, e cila, per nga vete natyra e saj e brishte ndjehet e pambrojtur ne nje shoqeri meshkujsh, pavaresisht perpjekjeve te saj per te dale prej natyres se vet duke u sjelle si ata, duke iu bere rivale e tyre dhe duke e humbur ne kete menyre mbeshtetjen e tyre. Iluzioni i feminizmit po i shfaq pasojat e tij ne menyre indirekte ne formen e ketyre artikujve, si dhe ne shkrime te pafund se si te dukemi me te bukura e me te reja, raste te panumerta ku shefi pushon nga puna nje femer per shkakt te shtatzanise, si te bejme per vete nje mashkull, arsyet pse meshkujt tradhetojne, menyrat se si ta bejme ate te na propozoje, qe mua, ne vend te lirise dhe pavaresise, me krijojne idene e skllaverimit dhe mungeses se dinjitetit.

Kur po e diskutoja nje here kete me nje miken time, ajo me pyeti se cila do ishte alternativa sipas meje, nderkohe qe ne mendjen e saj si alternative e vetme vertitej figura e vajzes kokulur e faqekuqe qe qendis pajen ne pritje qe t’i gjejne burre. Te them te drejten, kjo nuk eshte alternativa ideale as per mua e as per shume prej nesh, por ne krahasim me femren moderne, femra tradicionale per mua eshte shume me dinjitoze dhe e respektuar. Sigurisht, duke mos mohuar faktin qe ne te dyja modelet ka ekstreme dhe perjashtime.

Ne vend qe te sforcohet duke u krahasuar me meshkujt, duke lene pas dore rolin dhe natyren e saj, femra ne radhe te pare duhet te respektoje veten, te kuptoje avantazhet dhe kufizimet e te qenit femer, sepse ne kete menyre, jo vetem qe do ta respektojne me shume, por do kuptoje se roli i saj eshte i pakrahasueshem dhe i pazevendesueshem, dmth unik.

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

66 Komente

 1. uhhh thotë:

  6 March 2008 @ 2:28 am

  E cilat jane “kufizimet e te qenit femer”?—-oh pika veteskllavrueseve! A thua respekti per femren vjen vetem nga mendja e syte e meshkujve!

 2. olsib thotë:

  6 March 2008 @ 3:42 am

  Mashkulli dhe femra kompletojne njeri-tjetrin. Rrjedhimisht duhet te kene karakteristika te ndryshme. Nqs dy pjeset e pazellit jane te njejta ato nuk mund te perputhen.

  Tani, me sa di une Zoti apo Nena Natyre i ka percaktuar secilit prej tyre nje rol te caktuar. Kur keto role nuk respektohen me, cifti coptohet dhe rrjedhimisht edhe familja dhe se fundi e gjithe shoqeria.

  E vertete! Femra duhet te marri ne dore mbi te gjitha “rolin dhe natyren e saj”. Po ashtu edhe mashkulli.

  Me modesti, mendoj se ky eshte me te vertete nje qendrim modern (aq sa edhe i vjeter). Jo aprori, por sepse “e provuar ne terren” ne keto dekadat e fundit, deshmi te shperfytyrimi te njeriut dhe te familjes.

  Natyrisht njeriu gabon per te nxjerre mesime. Eshte e cuditshme kjo tendence duke patur parasysh qe pothuajse te gjitha keto problematika te natyres tone jane shkruar rreth 5000 vjet me pare. Pra do mjaftonte t’i lexonim dhe te shikonim pertej simbolikes.

 3. Peshku Fluturues thotë:

  6 March 2008 @ 4:17 am

  Teoria e “femres se lire” eshte shpikur dhe mbeshtetur nga meshkujt qe te kene sa me shume “femra te lira” ne qarkullim. Mesa duket grate e kuptuan tani kete. Por ne do te sajojme prape dicka tjeter…

 4. toko thotë:

  6 March 2008 @ 5:45 am

  Burrat nen hije lozin kuvendojne
  Pika qe sju bie se nga grate rojne

 5. linda thotë:

  6 March 2008 @ 6:09 am

  Me falni, cfare mashkull dhe cfare eshte femer? Meshkujt, qe te gjithe sa kam njohur une, pervec gejve, mendojne deep down se jane “superiore” ndaj femrave! Te vetem gje me shume qe kane ndaj femrave eshte masa muskuloze qe arrin te prodhoje trupi i tyre dhe testosteroni qe i ben agresive. Kjo mbase nuk eshte pergjigjia qe ju po prisnit, se mendonit te thoja se prisnit te permendja penisin. Vjen nje dite ne jeten e nje mashkulli qe zbulon se femrat kane klitoris, qe eshte ne vetvete penis. Nuk e mbaj mend se ne cilen faze te shtatzanise ai kthehet ne penis tek meshkujt dhe rri klitoris te femrat. Dhe ky klitoris ka te njjten sasi mbaresash nervore sa nje penis, por te femrat i vetmi funksion i tij eshte kenaqesia. Pra, bie miti se meshkujt jane me te afte dhe superiore nga ana per te shijuar seksin, sepse te gjithe e dine shume mire se ndryshe nga meshkujt, femrat nuk kane vetem nje “mjet” stimulimi seksual, por shume te tjere si stimulimet vaginale, labiale, gjoksi etj. Edi, “meshkujt”( ne kuptimin kromozom “xy” testosterone muskuj) jane ne vetmohim dhe nuk e pranojne dot kete gje.
  Tani, ka kaluar koha kur shoqerite tona ishin primitive dhe ligjin e bente forca fizike dhe agresiviteti kafsheror. Pikerisht ata qe e benin ligjin donin te shfrytezonin femrat duke e bere seksin “turp” ose qujatur nje femer te bukur “kurve” per t’ia ulur vleren. Tashme loja eshte e barabarte per te dyja sekset.
  Femrat e kane kuptuar shume mire qe nuk i hyp dot njeri ne qafe perderisa te kene fuqi mbi vetveten e tyre, se s’po kerkon njeri fuqi mbi meshkujt. Fuqia prehet te paraja ne ditet e sotme dhe 60-70% te te dipllomuarve universitare jane femra, te cilat ne vitet e fundit kane kaluar 50% ne fusha “mashkullore” si inxhinieria. Shifrat jane gjithnje ne rritje cuna, cdo vit. Per mua, tipa si “peshku fluturues” te mos humbin kohe me idera te kota si “Teoria e “femres se lire” eshte shpikur dhe mbeshtetur nga meshkujt qe te kene sa me shume “femra te lira” ne qarkullim. Mesa duket grate e kuptuan tani kete. Por ne do te sajojme prape dicka tjeter…”, pot te investoje te vetja e vete se ka shume “konkurrence”.
  Ne pergjithesi ky eshte nej zhvillim pozitiv sepse ne shekullin e fundit perendimi eshte rritur me shume nga hyrja e femres ne tregun e punes sesa nga avancimet teknollogjike.
  Personalisht, mendoj se gjithe keto probleme ne perendim vijne nga xhelozia e meshkujve ndaj femrave. Ky qendrim eshte teper dekonstruktiv. Une dhe shoqet e mia e kemi problme egon e djemve, prandaj kemi arritur ne nje konkluzion qe te mos dalim me me meshkuj qe kane me pak shkolle ose me pak rroge sesa ne. Nje femer nuk duhet te jete kurre nene Tereze dhe ti vije “gjynaf” per nje mashkull! S’duhen perfillur fare ata meshkuj qe kane punuar me pak se ne sepse ata do kene tendencen te na shfrytezojne ne cdo aspekt dhe nga inati dhe te na thyejne shpirterisht. Shembulli tipik Kevin Federline qe i ra qylit shume mire. Hic, mos t’ju vije gjynaf fare dhe ta dini se gjeja me e rendesishme eshte qe te respektoni veten piksepari. Kur nuk e mbroni dhe respektoni veten, cfare prisni nga te tjeret? Dhe pastaj cfare budalliku eshte ky qe ta lesh veten ne dore/besim te tjetrit?
  Mundeisht te jemi nga fusha te kunderta profesionale qe mos te hahemi me njeri tjetrin.
  Por, mos kini merak, nuk ngel laraske pa bisht, sic thote populli.
  Problemet shoqerore kalohen,perderisa nje femer respekton veten, por me te rendat jane synimet e karieres. Kur njeri nga partneret duhet te shperngulet ne nje qytet tjeter per pune se s’ben dhe tjetri nuk e le dot pune ketu, si ia behet?
  Problemi me i rende per mua eshte ai ekonomik. Kur je nje cift i ri dhe do te martohesh, nje dasem do kushtoje minimumi $20 000, pa llogaritur biletat e avionit te gjithe fisit nga Shqiperia. Sa jane cmimet e fustanit, kostumit, banquet hall, etj tani? Katastrofe. Ne 20 vitet e fundit inflacioni eshte cmendur. Po hajde u martuam, po pastaj shpia sa do kushtoje? Do futesh ne borxhe per te marre shpi dhe e fillon jeten me stres, do zihet cifti nga presioni i parave e mund te ndahen. Lere pastaj per te sjelle ne jete nje femi cfare kostosh qe ka. Vetem ato pampersat sa kuhstojne, po shkollat e mira ketu ne ameriken e veriut qe jane vetem me te bardhe sa bejne? Po babysiteri deri 12 vjec? etj etj. Pra, qajeni ate komunizmin, se nga ana sociale e mbeshteste familjen. Tani mund te kemi makina te mira, te vishemi mire dhe te mbajme veten, por jemi shume te frikesuar nga KOSTOT e nje familjeje.
  Disa nga librat e mij te perferuar mbi kete teme: Nice girls don’t get Rich
  Nice girls don’t get the corner office
  Thinking like a Man

  Libri im i preferuar tani vjen nga autori i Men come from Mars women from Venus, dhe quhet Mars and Venus Together Forever: Relationship Skills for Lasting Love nga John Gray. Fantastik, dhe ndihmon femrat dhe meshkujt si ta perballojne jeten moderne ku femrave u ka rene me shume peshe ne krahe : te jesh mama, te pjellesh dhe rrisesh femije, te pastrosh, gatuash, te mbahesh ne forme, te punosh etj ne te njejten kohe.

 6. tropizma thotë:

  6 March 2008 @ 6:27 am

  Linda pasi te lexova mu duk se kisha lexuar 5 vjet back issues nga Cosmopolitan. Nuk po them qe shkruan gabim, apo shkruan kryesisht gabim, po zgjidhjet e shpejta, trajtimi pike me pike dhe sidomos librat qe listoje ne fund i jepnin keto ngjyra.

  Une bojkotoj temat per gjinine te peshku sepse ndoten. Sidomos keto sensacionalistet.

 7. linda thotë:

  6 March 2008 @ 6:37 am

  cosmopolitan dhe une s’e lexoj me se eshte dobesuar shume. gjithashtu dhe ato librat mendoja se ishin vec tituj sencacionalizmi po kur i lexon kane shume gjera te drejta qe ne si femra i kemi perjetuar vitet e fundit.

  Megjithate Iliret ia trashegonin prnone dhe vajzave sikunder Grekeve dhe Romakeve keshtuqe pergjigjia vjen nga te paret prape te paret. Jo vetem femrat por askush nuk duhet ta lere veten te “varet” nga dikush tjeter.

 8. Vemendje thotë:

  6 March 2008 @ 6:41 am

  “…te jesh mama, te pjellesh dhe rrisesh femije, te pastrosh, gatuash, te mbahesh ne forme, te punosh etj ne te njejten kohe…”

  Mamaja lind dhe nuk “pjelle” o mama ne perspektive. Mundohu te jeshe e mire e vetes, po aq sa edhe e librit qe ke per zemer se pa peshkun fluturues s’ka bukuri tufa.

 9. linda thotë:

  6 March 2008 @ 6:43 am

  tropizma,
  dhe nje pike me shume qe doja te shtoja qe dhe cosmopolitan e ka kapur veten kohet e fundit sepse rradhen e kaluar ne te lexova dicka interesante. Me statistike nje studim tregonte se meshkujt me universitet jane dashnore me te mire sesa ata pa edukim, dmth nuk eshte se po i jep keshilla te gabuara gocave ketu si para 5 vjetesh qe flitej kryesisht “how to please a man”.

 10. linda thotë:

  6 March 2008 @ 6:47 am

  vemendje,
  ja mos mundo t’ia ulesh vleren nje femre se nuk funksionon me mua. Ate perspektiven time e kam shume te qarte, s’ka ne voje te me keshillosh ti si mashkull dhe te me vesh rregullat dhe ligjet e shoqerise.
  “Mamaja lind dhe nuk “pjelle” o mama ne perspektive.”
  “o mama ne perspektive”. sa gabim, kujton se ke akoma aoturitet ti besh moral femrave? Ty do te divorcoja dhe kalamanin tend ta plasja dhe te shihnim te martonte ndonej femer tjeter me kalama ne shpi apo jo?

 11. Vemendje thotë:

  6 March 2008 @ 7:19 am

  Linda;
  me fal. Mendoj se je me fat qe s’ke fatin e keq te ndash ndonji burre, per vet faktin e thjeshte se s’ke.
  Mos bej sikur ke gelltitur gjithe burrerrine e denueshme dhe vjell gruan e shemtuar.

 12. Laura thotë:

  6 March 2008 @ 8:17 am

  “Modernizimi i stilit te jeteses, produkt i drejtperdrejte i levizjes feministe, me ane te iluzionit te lirise dhe pavaresise qe i ka dhene femres, eshte kthyer kunder saj me nje kosto te pallogaritshme. Shoqeria moderne, ne te vertete eshte kthyer ne nje ambient armiqesor ndaj femres, e cila, per nga vete natyra e saj e brishte ndjehet e pambrojtur ne nje shoqeri meshkujsh, pavaresisht perpjekjeve te saj per te dale prej natyres se vet duke u sjelle si ata, duke iu bere rivale e tyre dhe duke e humbur ne kete menyre mbeshtetjen e tyre.”

  “per nga vete natyra e saj e brishte ndjehet e pambrojtur ne nje shoqeri meshkujsh”

  Per bese, na mbyti injoranca. PUPUPU!!!

  Isha ftuar para nje jave te shtepia e Herber Blau (duhet ta njihni per nje nga librat e tij shume te njohur “The impossible Theater” dhe gruaja e tij, Kathy, ka shkruar me dhjetera libra, mbase mund te etiketohen “feministe”, dhe ne diskutim e siper, nje studente egjyptiane qe sapo ka ardhur e qe nuk i ka perveshur akoma krahet … i thote te zonjes se shpise:

  ” O zot sa i urrej feministet, sepse mua me pelqejne vethet e medhenj, edhe “male attention”. HESHTJE!!!

  Kathy, me buzeqeshje, e drejtoi vajzen ne fjale nga njeri krah i murit, qe ngrihej deri ne tavan, me libra per temen ne fjale… Shoqja ne fjale i rrudhosi ak buzet, e pastaj kur me afrohet deklaron me ngerdheshje si e inatosur:

  ” Aman, dhe keta amerikanet, c’u duket vetja! Sa kane lexuar! Sa kane shkruar! ”

  Sepse “femra eshte e brishte”
  Po ku e ka brishtesine femra? qe ta rekim aty te pakten, ne plagen e deshiruar e ta gezojme si nje placke te cmuar “varesie”….

 13. Parrulla Armiqesore thotë:

  6 March 2008 @ 8:29 am

  Ty do te divorcoja dhe kalamanin tend ta plasja dhe te shihnim te martonte ndonej femer tjeter me kalama ne shpi apo jo?

  Me vjen keq, sinqerisht, kur shoh qe feminizmi te zhvishet nga humanizmi … o motra ci ke keto fjale ” kalamanin tend ta plasja”? Ku ta perplasje? Per hir te delirit feminist? Apo nga inati me burrin? Ne cilen faqe te revistes lexove qe te jesh femer e emancipuar apo feministe (quaje veten si te duash) ke te drejte te trajtosh te tjeret (nje femi) si te ishte kukull e blere? Ku te quhet ty emancipimi nese flet per nje qenie ne kete menyre? Its a paradox but Cosmo doesn’t deal in that currency. Ne c’faqe te Cosmopolitanit te keshillohet te jesh harbute me nje femi dhe me haramin qe te ra per burre?

  Ne rrugen per tu bere “femer” mos harro te mbetesh njeri!

 14. Laura thotë:

  6 March 2008 @ 8:40 am

  Kam vene re te peshku,
  se shume komentues e perdorin fjalen “feministe” apo “teori feministe” si klishe, si nje fjale qe mbart ne vetvete “the pure truth”
  qofsha gabim, por kam bindjen qe shumica ketu as kane lexuar debatin kritik feminist. (Me duken komente te tipit te bareve, ku meshkujt e palexuar (faaaaaare) deklaroje: “Oh qenke e huaj, me pelqejne femrat e verteta dhe jo keto tonat qe car s’u duket vetja “!

  Cfare kane kritiket feministe (si femra dhe meshkuj) te perbashket dhe cfare i dallon?

  Shpresoj te keni blere te pakten nje liber permbledhes te “Critical Theory” , s’po pretendojme te lexoni gjithe librat, po ABC-ne te pakten. Per ndryshe , beni gafa si ajo shoqja me lart. (feministet nuk jane kunder femijeve!!! as qe do behen burra!!!)

  Nje nga prof. e mi Prof. D’Almeida, sapo mbaroi librin, pasi ka bere tere ate pune kembemgulese, ne disa kultura afrikane ku akoma vajzave te reja deri ne 10 vjec u pritet klitorisi, me gershere te ndryshkura, dhe iu hidhet ne lume….

  :(

  ika tani, se jam e zene…
  por per bese, si s’e kuptuan njeerzit, qe kur nuk di , me mire mbylle te shkreten!

 15. Qafir Arnaut thotë:

  6 March 2008 @ 8:43 am

  Kjo qe thua ti o Linda ka te bejme me shume budallallikun se sa feminizmin. Kur te lexova ty mu kujtua nje shprehje e vjeter e shkretetires: ‘Gruan rrihe edhe kur nuk e di pse. E di vete ajo.’

  P.S. ke pyetur gje veten pse matriarkati nuk zgjati?

  Une dhe shoqet e mia e kemi problme egon e djemve, prandaj kemi arritur ne nje konkluzion qe te mos dalim me me meshkuj qe kane me pak shkolle ose me pak rroge sesa ne. Nje femer nuk duhet te jete kurre nene Tereze dhe ti vije “gjynaf” per nje mashkull! S’duhen perfillur fare ata meshkuj qe kane punuar me pak se ne sepse ata do kene tendencen te na shfrytezojne ne cdo aspekt dhe nga inati dhe te na thyejne shpirterisht.

 16. Qafir Arnaut thotë:

  6 March 2008 @ 8:46 am

  Linda;
  me fal. Mendoj se je me fat qe s’ke fatin e keq te ndash ndonji burre, per vet faktin e thjeshte se s’ke.

  Vemendje, mos kij galje! Qe sot e tutje do me kete mua per burre:)

 17. Parrulla Armiqesore thotë:

  6 March 2008 @ 8:53 am

  O laura, ja qe rastis qe jam “well versed” in critical readers e dhe kur e permend lart e poshte “feminizmin” e bej ne pergjigje te tipave si ajo me siper qe ma meson nga Cosmo. Dhe as nuk bie ne gracka paragjykyese (sthem dot te njejten gje per ty) qe feministet jane kundra femijeve po komenti i asaj shoqes me lart frymezuar nga ajo qe une do ta quaja “feminism for dummies” eshte nje njolle e zeze….. dhe pres ta degjoj nga meshkujt ate “kur nuk di, me mire mbylle te shkreten!”

  Prap me le ne deshperim per perpjekjet e femrave.

  Po deshe mund te te presantoj dhe me profesoren time qe se fundi ka shkruar librin ” Kur ra Lluma n’petlla”

 18. AlisaT thotë:

  6 March 2008 @ 9:10 am

  Parrulle dhe Laura,

  ju lutem, ne se doni te kapeni per leshrash apo per librash, per shprehje popullore apo filozofesh, bejeni diku tjeter. Ne se doni te tregoni se sa te lecitura jeni, bejeni perpara profesoreve tuaj, ketyre qe po na refreroni apo te tjereve.

  mgthse, … tani qe po e mendoj, kjo sjellja juaj i pershtatet jo keq temes. Na ngelet vetem te datojme etapen e feminizmit qe po aplikoni.

 19. Anonim thotë:

  6 March 2008 @ 9:22 am

  Ne shoqerite e sotme perendimore, femra beqare eshte zot. Nena, nga ana tjeter, anashkalohet e perjashtohet nga jeta shoqerore.

  Hic fare e vertete. T’gjitha beqaret vdesin per nje burre e per nje femije. Vetem se, ngelen beqare sepse kane frike te marrin pergjegjesira; sepse kane frike qe nuk do jene me ne bursen e punes apo burrave po aq te vlefshme sa me pare, se kane frike nuk do shkojne me ne disko, kane frike se femijet do ju bejne ato qe keto vete jua kane bere nenave te tyre. KAne rene ne qarkun qe e kane ngritur vete: sepse kane hymnizuar bukurine, elegancen, rrobat e bukura, aventurat e jetes, shetitjet neper planet dhe i shtyjne vendimet e rendesishme per me vone: dhe atehere eshte vone. Sepse nga njehere kur ben gjate nej jete te tille harron shijen e asaj jetes tjeter te vertete, jetes qe riprodhon jeten.

  PO ne shqiperi ama, eshte komplet tematike tjeter. Mendo, me shume se 50% e femrave (nena apo jo) i zhdepin akoma ne dru.

 20. Julius thotë:

  6 March 2008 @ 2:51 pm

  Gerge Carlin mbi femrat:
  http://www.youtube.com/watch?v=XD5L2CxRMG4

 21. EH thotë:

  6 March 2008 @ 2:57 pm

  kemi arritur ne nje konkluzion qe te mos dalim me me meshkuj qe kane me pak shkolle ose me pak rroge sesa ne.

  Po si ja beni? E pyesni si fillim per kategorine socio-profesjonale, pastaj per rrogen….dhe ne fund per emrin?

  Po sikur meshkujt tju kategorizonin ju siç ju beni me ta?

 22. aaa thotë:

  6 March 2008 @ 6:53 pm

  Me e forta eshte qe shpesh jane femrat qe kane me shume komplekse e pakenaqesira qe valevisin gjithe force flamurin e “feminizmit”…per te ardhur keq vertet.
  Disa pyetje kam une: Po kur jane meshkujt ata qe kane humbur sensin e te krijuarit nje familje? Si i behet? Mos ndoshta nje pjese e mire e femrave jane te “detyruara” te ngelen beqare (pa dashur te bejne nje zgjedhje tjeter te shtyra thjesht nga fakti i te mos mbeturit te tilla…do ishte shume e trishte) pikerisht sepse rraca mashkullore ka tendencen gjithmone e ne rritje te jepet pas raportesh siperfaqesore duke ruajtur keshtu “lirine” e shumedeshiruar?

 23. Vapa e Gushtit thotë:

  6 March 2008 @ 8:29 pm

  Femra, pse lodheni duke shkruar artikuj e libra mbi kete teme? Me mire jepni ndihmesen ne fushen e shkences ne keto pikat e meposhtme dhe balancohet vete peshorja:

  1 - mbartja e embrionit edhe nga babai
  2 - mbartja dhe zhvillimi i embrionit ne mitra artificiale
  3-prodhimi artificial i “lendes se pare” te pllenimit

  mos-barazite e tjera i ka sheshuar dhe po i sheshon leku. Punet e shtepise t’i bejne sherbetoret (meshkuj ose femra, pasi kam pare nga te dy llojet), gatimin po ashtu; te bukur (nese eshte dhe kjo ne listen tuaj) te ben prape leku etj etj. Megjithese kjo puna e bukurise me ben per te qeshur ndonjehere; ne momentin qe femrat fituan ca liri e barazi, vihet re nje ngritje e theksuar e interesit mashkullor per t’u bere i bukur: manikyre e pedikyre per meshkuj, tanga per meshkuj, spa per meshkuj, veshjet metroseksuale, lyerja e flokeve nga meshkujt etj etj. Kjo mbeshtet me teper tezen se leku te jep barazine dhe pabarazine. Kur femra fiton te drejten e zgjedhjes se partnerit (te cilen historikisht e ka pasur mashkulli), fillon konkurenca mashkullore, dhe detyrimisht edhe rezistenca e lufta kunder ndryshimit. Shikoni Qafirin per shembull, dhe shprehjen e perkthyer po aq cungueshem sa dhe vete kuptimi i shprehjes. Femren duhet ta rrahesh thote shprehja e Qafirit, se ndryshe ta mori pushtetin! E po shpresoj te jesh ndonje barkderr e bythegjere o Qafir, se po ishe ndonje kerthi, me gjithe kete force monetare e fizike qe po fitojne femrat perendimore sot, vetem ne Shqiperi ke ndonje shanc per te gjetur ndonje nga ato qe e kane ende qejf “samaron”.

  nejse, keto temat jane bere vertet te bezdisshme e pa “bereqet”. e mira do ishte qe keto debate te beheshin vetem nga nje kend objektiv, e jo nga premisat e njohjeve personale midis anetareve.

 24. Pjer Thomas thotë:

  6 March 2008 @ 8:53 pm

  Artikulli ishte qendisur :-) bukur nga nje dore gruaje, por komentet e femrave qe humbasin busullen apo kane krize identiteti, ngaqe kane komplekse, sikur ma prishen pak qejfin. Seç sheh nje nervozizem sot nga femrat, nje humbje ekuilibri shpirteror, dhe se kuptoj se pse e kane kete xhelozi keshtu. Sa me shume liri ne u japim aq me shume e humbin busullen ato :-) M’duket se u duhet tu kujtojme gjyshet tona, qe ishin 100% tradicionale dhe te lumtura :-)

 25. WASU thotë:

  6 March 2008 @ 9:03 pm

  Pjer,

  Ja dhe kete s’e dinim, qe lirite na i jepni “ju”. Po meqe tani e dime, We bow to thee, our Master!!

  Preshi duhet te deklarohet si mjeti ajror superior i momentit, sidomos me trafikun ajror preshor kaq te dendur sot.

 26. Avokati i djallit thotë:

  6 March 2008 @ 9:06 pm

  Pjer,

  shume bukur e ke kap: shife. Jo vetem aq, por sec kane nje ligesi qe i shnderron ne kalashnikov, duan vetem te vrasin ate qe ju qendron perpara. Perdorin nje gjuhe qe ta shpif, e te shajne nga nena per nje llaf goje. Me kujtojne ca burra (nga keta kemi edhe ne akuarium) qe i dine te gjitha e te bien me grushta llafesh per te te treguar qe ti rri sus aty se nuk i ke bere akoma ditet. Mungese vetepermbajtje, leshim pa fre e gjuhes, mungese ndjeshmerie per njeriun qe ju qendron perballe, arrogance injorantesh, por edhe kur dine nuk ua blen dijen se te kane ardhur zorret tek goja. Por, a behet bota pa ndjeshmerine per tjetrin? E ketu, tek ndjeshmeria per tjetrin, tek te kuptuarit te tjetrit (ashtu sic kupton gjithe kohes e dashuron gjithe kohes hijen tende) eshte edhe thelbi i maredhenieve midis meshkujve dhe femrave.

 27. olsib thotë:

  6 March 2008 @ 9:13 pm

  WASU thotë:
  6 Mars 2008 @ 9:03 pm
  Pjer,

  Ja dhe kete s’e dinim, qe lirite na i jepni “ju”. Po meqe tani e dime, We bow to thee, our Master!!

  Preshi duhet te deklarohet si mjeti ajror superior i momentit, sidomos me trafikun ajror preshor kaq te dendur sot.

  “Lajmerojme te gjithe pasagjeret meshkuj te ketij aeroporti se preshi numer TF6969 per ne Bordellon me te afert sapo ka nisur boarding ne gatin S13… Do te donim gjithashtu t’ju kujtonim se… maskilizmi nuk eshte nje “izem” me i mire se feminizmi”

 28. edrus thotë:

  6 March 2008 @ 9:13 pm

  E rëndësishme është që femrat të kujtojnë se ndihen të lira!
  Femra sot është e zonja ti bëjë vetë që të gjitha.

 29. vajkal thotë:

  6 March 2008 @ 9:29 pm

  Ne 1912 greva me e madhe e punetoreve ne historine amerikane kishte ne krye ca nga femrat me mbreselenese dhe me rebele te perpjekjes per te drejta te barabarte ne vendin e punes. Keto femra si Elizabeth Flynn, “The rebel girl” mbanin ne dore postera ku shkruhej : “Give us Bread- and give us Roses”. Edhe sot beteja per barazi dhe dinjitet e femres mbetet e njejte. Respekt!

  Bread and Roses

  As we come marching, marching in the beauty of the day,
  A million darkened kitchens, a thousand mill lofts gray,
  Are touched with all the radiance that a sudden sun discloses,
  For the people hear us singing: “Bread and roses! Bread and roses!”

  As we come marching, marching, we battle too for men,
  For they are women’s children, and we mother them again.
  Our lives shall not be sweated from birth until life closes;
  Hearts starve as well as bodies; give us bread, but give us roses!

  As we come marching, marching, unnumbered women dead
  Go crying through our singing their ancient cry for bread.
  Small art and love and beauty their drudging spirits knew.
  Yes, it is bread we fight for — but we fight for roses, too!

  As we come marching, marching, we bring the greater days.
  The rising of the women means the rising of the race.
  No more the drudge and idler — ten that toil where one reposes,
  But a sharing of life’s glories: Bread and roses! Bread and roses!

 30. Qafir Arnaut thotë:

  6 March 2008 @ 9:51 pm

  q’ashtu, q’ashtu plako!

  Shikoni Qafirin per shembull, dhe shprehjen e perkthyer po aq cungueshem sa dhe vete kuptimi i shprehjes. Femren duhet ta rrahesh thote shprehja e Qafirit, se ndryshe ta mori pushtetin! E po shpresoj te jesh ndonje barkderr e bythegjere o Qafir, se po ishe ndonje kerthi, me gjithe kete force monetare e fizike qe po fitojne femrat perendimore sot, vetem ne Shqiperi ke ndonje shanc per te gjetur ndonje nga ato qe e kane ende qejf “samaron”.

 31. Peshku Fluturues thotë:

  6 March 2008 @ 11:34 pm

  Them se ka nje ngaterrese keto. Meshkujt pergjithesisht kur bisedojne per marredheniet femer mashkull i referohen pergjithesisht sex & love, kurse femrat fusin shume me teper probleme. Ja linda qe lexon shume libra e fillon qe me metrin per te matur klitorisin dhe penisin, e vazhdon me rrogat, pastaj me shoqerimin me personat me lart se ajo ne hierarkine shoqerore, pastaj me kalamaqerit e keshtu me tutje duke e kopsitur te gjithe rrethin e jetes bashkeshortore.
  Ne pergjithesi burrat jane me te thjeshte. Merr Bill Klintonin psh. President i USA burri i botes. Thua ti e pyeti Moniken se sa e kishte rrogen? Mbase. Por pastaj nuk e la as te hapte gojen.

 32. Altin Goxhaj thotë:

  6 March 2008 @ 11:45 pm

  Ky debati me siper bashke me shkrimin tregon se feministet androgjene qe kane monopolizuar ne menyre te paautorizuar debatin mbi te drejtat e grave ne emer te te gjithe grave, tashme ndodhen ne krize jo para meshkujve por para vete femrave ne Shqiperi! Ne sot ka ndonje femer qe pretendon se nje femer diskrimoniohet sot ne Europe sepse shte femer ky eshte budallalleku me i madh i mundshem sepse ka me shume meshkuj qe diskrimoniohen per hir te shume rregullave te reja te lojes qe ndonjehere avantazhon ne menyre jo korrekte femrat. Gjithashtu levizjet gay, si aleate shume te ngushta te levizjeve feministe nxjerrin lloj lloj teorish shantazhiste ne favor te teorive androgjenike feministe qe ta veshin dhe burrin me tanga qe tia shalojne te dy palet! Jam plotesisht dakort me shkrimin e rubrikes dhe uroj qe autori te jete autore dmth femer ne menyre qe vete femrat te kerkojne diversifikimin e qendrimeve ndaj barazise gjinore qe te mos keqperdoret per qellime deformimi te virilitetit social mashkullor por per raport te ekuilibruar qe ne fund te fundit te sjelle lumturi dhe harmoni per te dy palet. Nje femer qe ben mashkullin dhe nje mashkull qe ben femren ne nje cift (me perjashtim te rasteve te perversitetit) perfundon gjithmone me neveritjen e femres nga ky mashkull dhe natyrisht qe do te kerkoje te tjere apo do te ndahet per te gjetur ndonje zocke apo te perfundoje si qyqe e vetme!

 33. palaco-njeri thotë:

  7 March 2008 @ 12:04 am

  Jam plotesisht dakort me LINDA.
  Cfare ka ne shkrimin e Lindes qe nuk perpuqet me realitetin nuk e kuptoj.

  Biles edhe fraza qe ajo ka vendosur te zgjedh per te dale, nje djal me rroge me te larte dhe ne te njejtin nivel intelektual eshte shume e drejte sidomos persa i perket gjendjes te mjerueshme qe ndodhet mashkulli shqipetar nga mentaliteti.
  A e keni idene se gjysma ose me shume e meshkujve Shqipetare jane kafshe.(dhe kjo ne qytet he?)

  Cfar prisni ju qe nje vajze inteligjente ta forcoje opinioni qe te behet nje grua tradicionale (e lumtur dhe grua e mire) per nje njeri qe mezi kualifikohet per ne kategorine e qenieve njerezore?

  Bashkebisedimi dhe vemendja jane dy pikat kryesore qe kerkon Gruaja ne te drejten e saj per Respekt (ajo nuk do kokeqypa qe mburren se bejne tre here ne nate,e ketej nga ana tjeter i kane dhembet te verdhe dhe veshet me dyll)

  Une ne familjen time i respektoj shume bukur traditat (dhe Gruaja ime gjithashtu) sic jane ,mikpritja etj duke mos pasur ndonje ndjenje superioriteti ndaj tim shoqe.

  E keqja me e madhe,per te cilet driteshkurtra qe ka shkruajtur kete artikull dhe te paditurit qe i vine avazit eshte se ata nuk konceptojne dhe nuk respektojne ndjenjen me njerezore,me fisnike dhe me te rendesishme qe zoti i ka fal njeriut.

  Dashurine midis mashkullit dhe femres,
  Pa pasur DASURI DE MIREKUPTIM,nuk mund te kete Grua te mire,sepse nuk egsiston koncepti i mirefillte i bashkeshortes,qe eshte nje prej dy te dashuruarve qe lidhin BESE ta kalojne jeten se bashku,ne mbeshetje te njeri-tjetrit.

 34. Cheney thotë:

  7 March 2008 @ 12:06 am

  Fatkeqsisht, muhabeti u transferua nga(ne fakt se kam te qarte se nga) por tek ajo qe duket dhoma e pritjes se nje gjenekologu.

  Dikush ka thene: Mashkulli lejoji krijimin dhe shumimin e femres moderne sepse keshtu i interesonte.

  tani, ju lutem, me pozitive te dyja palet, duhet te bashkjetojme :D

 35. Cheney thotë:

  7 March 2008 @ 12:07 am

  mos mu hidhni ne fyt per lapsusin m’kay?

 36. Chenney thotë:

  7 March 2008 @ 12:10 am

  ”A e keni idene se gjysma ose me shume e meshkujve Shqipetare jane kafshe” Kjo i ve kapak gjonave..
  Ne fjalet e karakterit epik te Akllit:” Ja pse s’bohet Shqipnia!!”

 37. palaco-njeri thotë:

  7 March 2008 @ 12:16 am

  7 Mars 2008 @ 12:10 am
  ”A e keni idene se gjysma ose me shume e meshkujve Shqipetare jane kafshe” Kjo i ve kapak gjonave..
  Ne fjalet e karakterit epik te Akllit:” Ja pse s’bohet Shqipnia!!”

  Besoj se e ke kuptuar se eshte deri diku ne menyre figurative,por nqs mendon se s’eshte e vertete jam i gatshem te te mbush mendjen.

  Nqs me citove dhe pergjigja jote nuk ishte ironike atehere sorry dude.

 38. Cheney thotë:

  7 March 2008 @ 12:29 am

  palaco-njeri,
  1) ‘dude’ dmth qime mendereje elefanti, plss mos i bi mo njeriu ne qafe..

  2) Pak rendesi ka se sa eshte perqindja e kafsheve mes meshkujve Shqiptare.. E rendesishme eshte qe ka njerez qe besojne se kjo perqindje egziston dhe lulezon; maj rraden o burr i dheut se mbase kthjellohesh e sja fut si kahu peles..

 39. palaco-njeri thotë:

  7 March 2008 @ 12:39 am

  Altin Goxhaj.
  Ore ti zoteri,me termend mendon zotrote se femra tradicionale ka qene e lumtur dhe ne harmoni bashkeshortore me bashkeshortin e saj (nenat dhe gjyshet e shqipetareve te lumtura?)

  Kini me shume kujdes kur flisni ju lutem,sepse vetem meshkuj te deshtuar ne jete,duan qe te Femra te jete e lumtur ne te qenit nje televizor,qe e ndez dhe e fik me pult kur te duan ata.Dhe c’eshte me e forta ju kerkoni prej tyre edhe te jene te lumtura me shtypjen e tyre.
  Kjo eshte njesoj si ta rrahesh dike ,e mos ta lesh te qaj.

  Nqs nuk e di ti, ta them une,qe nenat dhe gjyshet e Shipove kane qene te shtypura dhe jo te lumtura.
  Dhe nje shoqeri qe nuk respekton elementin me kryesor qe eshte nena,nuk ka cte jete tjeter vecse nje shoqeri e deshtuar.

  Askush nuk ka perse te kete frike nga sinqeriteti i Femres,dhe liria e Femres sjell lirine eshoqerise,rrjedhimist nje shoqeri pa strese qe kane te bejne me ceshtje nderi,nje shoqeri te lire ku individed kane te drejte ti bejne vete zgjedhjet e tyre.
  Une do te sygjeroja qe ti zoteri,nqs je i afte gjej ne femer qe ka te nejten mendje me ty dhe veri kapak kesaj pune,te uroj fat.

  Por c’pune ka shoqeria te imponoje ligje mbi LINDEN fjala vjen,qe e ndaloj ete zgjede njeriun qe do vete,apo te ndaje njeriun qe e keqtrajton?
  Keto me shhpjego ti mua.

 40. TranquilityBay thotë:

  7 March 2008 @ 12:44 am

  Nga femra fillon njerzimi edhe fillon rraca humane !

 41. Idris thotë:

  7 March 2008 @ 12:55 am

  Ja me se fundi dhe nje dogme FONDAMENTALE e FESE ________RA!.
  Femra kjo krijese e dale nga brinja e zotit,per qejf te mashkullit,por edhe si per ta kujtuar si nje dhimbje e perjetshme per te!!!!!!!
  Duam prifteresha dhe Hoxhesha!!!!!!!!!!!!

 42. palaco-njeri thotë:

  7 March 2008 @ 1:01 am

  Vetem nje keshille do te kisha per vajza inteligjente si LINDA,mos i shiko djmete vetem nga rroga,por nga niveli intelektual,nqs jane ne te njejtin nivel me ty,atehere ja vlene barra qerane.

 43. Idris thotë:

  7 March 2008 @ 1:02 am

  Palaco!
  C’do te thoje qe femra te ishte nje pjese e shoqerise se sotme?
  C’do te thuash si do te jete shoqerisht ne te ardhmen pervec fjales LIRI qe s’thote asgje per nje shoqeri qe rron mbi baze Ligjesh e Normash ,por ……….eshte gjithshka per nje INDIVID.
  Cdo te thuash per nje ndarje a pabarazi qe ka krijuar NATYRA midis dy sekseve mbi te vetmen kusht te RIPRODHIMIT ,pra mbijeteses se qenies me emrin NJERI ????????
  C’forma shoqerore parashikon Ti PALACO ,ne se njeriu NATYROR do te zevendesohet me ate ARTIFICIAL,me ose pa gop?

 44. palaco-njeri thotë:

  7 March 2008 @ 1:19 am

  Idris,je shume gabim,ne fakt njeriu po shkon drejt Lirise,drejt Natyres te tij,pa kushte,drejt ndjenjave te sinqerta.

  Shoqeria ka ligjet e Shtetit,qe vihen ne levizje kur cenohet liria e nje individi,apo interesi i nje grupi te caktuar te mbrojtur me ligj.

  Liria e individidid mund te ndodhe vetem ne Demokraci.

  Natyra i ka fal njeriut ndjenjat dhe deshireen per te qene i LIRE,
  cdo lloj fenomeni qe lufton per shtypjen e ndjenjave te sinqerta natyrore te njeriut,dhe lirine e individid,here a vone e pret deshtimi.

  Koncepti yt mbi cka eshte Natyrore shte i gabuar.Mos gabo natyroren me tradicionalen,sepse jane dy koncepte te ndryshme.Te qenit I LIRE,dhe te pasurit te drejten per te shprehur ndenjat hapur pa paragjykime,nuk eshte njeriu artificial,por njeriu ne formen e plote natyrore qe e ka fal perendia.
  Artificiale ( jane ligjet me synim shtypjen dhe represionin,te vendosura nga dora e njeriut mbi shoqerine,nepermjet formave te ndryshme,si diktatura,apo sisteme fetare),kurse natyrore eshte vetem clirimi prej ketyre ligjeve artificiale,shpresoj qe pjekuria e races tone ta arrije sa me shpejt kete gol te patjetersueshem te njerezimit.

 45. Julius thotë:

  7 March 2008 @ 1:32 am

  Nje studim i koheve te fundit thote se meshkujt po kthehen ne femra…
  Ka te beje me produktet kimike dhe plastike qe perdorim.
  Kur te vije ajo dite (50 vjet thone studiuesit), atehere do i kuptojme me mire femrat.

 46. Peshku Fluturues thotë:

  7 March 2008 @ 1:44 am

  O Cheno, ai dikush qe tha ashtu jam une, se desha te kap pak anen qesharake te kesaj teme qe eshte sterrahur ne mijera vjecare qe nga Kleopatra ne lashtesi e deri tek Sanija apo Hillary e dites se sotme. (Perfitoj nga rasti: Vote for Hillary!)
  Dhe pavaresisht nga shume librat feministe te tipit “Think like a Man” (what’s wrong with thinking like a Woman!!!?) mendoj se marredheniet midis ciftit jane 90% te ngritura mbi karakterin peronal te secilit partner dhe 10% mbi ato social. Perjashto mbase shoqeri si Afganistani ku perqindja e dyte eshte me e larte.
  Ku ka shprehje me te medhe se ajo e Mbretereshes se Anglise qe tha:
  ” Kush jane ato qe duan te na barazojne me burrat? Ne gjithmone kemi qene siper tyre.” Kjo eshte fjale mbretereshe.
  A keni pare ndonjehere familje gay, ku pavaresisht se jane i njejti sex (not that is anything wrong with that) dallohet qe ne sekonden e pare struktura hierarkike e familjes konvencionale mashkull femer.
  Po tek “Everybody loves Raymond” qe mua me duket se eshte familja tipike mesdhetare, kush mund te thote qe Maria eshte personi me i shtypur e i persekutuar ne familje. E te them te drejten ajo me kujton kaq shume mamane time e cila megjithese nuk lexonte Cosmopolitan, nuk ja perdridhte dot njeri bishtin. Megjithese rrogen e kishte me te vogel se te babait. :)

 47. Cheney thotë:

  7 March 2008 @ 2:42 am

  pytje?

  Sa nga ju debatuesit jane te martuar?

 48. Cheney thotë:

  7 March 2008 @ 2:48 am

  Peshk,

  kam nja 2 dite qe i lexoj per qef ato rubrikat atje, jo rubriken vete por pergjigjet e njerzve..

  Druvare te te gjith llojeve te pemve, bashkohuni!!

 49. Idris thotë:

  7 March 2008 @ 3:47 am

  Palaco!
  Te shprehurit se “ti je gabim e une mire” besoj jane PREVALENCA :( :( :( k/ministrore. :D :D :D Pavaresisht se je shprehur ndryshe keshtu mendoni dhe JU besoj.
  Fale gjendjes konkrete as njeri prej nesh nuk eshte k/minister.
  Une kam bere pyetje dhe ne se merr mundimin te me pergjigjesh do ta dija per falemnderit…..Ne mos po vazhdo lexo vjersha me LIRI ose vargje EPIKE
  me Gra qe behen “Burnesha ” ose se funmi vargje e pralla GISH-iane me e Burra qe u bien….. “r” e behen “Grunesha”…
  Gjithsesi jam i kenaqur per edhe aq sa me ke vleresuar!!!!!!!!

 50. Perparim Hysi thotë:

  7 March 2008 @ 4:16 am

  A doni nje keshille prej plaku:burri nuk ben dot pa gruan,kurse gruaja pa burrin po.Vlerat e gruas(flas per njerez me moral te shendoshe!) jane bere proverbiale:-Mos me lere pa plake ne pleqeri!Gruaja eshete si puna e burimit:atij ia dime kimetin kur thahet.E tille eshte dhe mungesa e gruas.Gjithmone flas per familje me konstrukt te shendoshe.Nuk jam me ato femra qe thone:-te kete rroge te madhe;se ndodh qe ka rroge te madhe,po ka moral te krimbur dhe sillet si satrap mbi te shoqen.Ne fund te fundit,martesa eshte llotari dhe”numrat e rastit jane edhe me te zgjedhurit”.Ne eshte se femren e shikojme si “robinje” apo “skllave” atehere,sado qe nuk eshte per te qeshur(ndoshta per te qare me shume)po im ate-ndjese paste!- thoshte shpesh me humor:”Gruan edhe ta”vrasesh”,edhe ta ngjallesh,se aq sa na dhimbset,aq edhe na lipset.”

 51. Idris thotë:

  7 March 2008 @ 4:50 am

  Hudhu knej ka Femra cheney!
  Mos me gjuj me hobe muve.. :) :) :) se s’me kane rene …”r”.akoma.

 52. Cheney thotë:

  7 March 2008 @ 8:24 am

  Kaloi ajo dita shkurtit kur gjuhet me hobe Idris :) Po shof qe te ka marr malli per ate dipllomaxhien.. :)
  Se nga me fluturo nga emri ne emer, se mar vesh me..

 53. Anonim thotë:

  7 March 2008 @ 9:55 am

  Ja se si e shohin burrat kete ceshtjen e burrave dhe grave. Grupi gjerman Die ärzte pozicionohet qe ne titullin e kenges: Männer sind schweine (burrat jane derra)

  … dhe e kane mendjen vetem ne nje gje …

  Men are pigs

  Hello, my treasure, I love you, you are the only one for me
  The others, I find all stupid, for that reason I make you the court
  You are so different, completely special, that i could immediately see
  So just undress and lay down, because I am so much in love with you

  it is soon becoming dark, soon the night will come -
  so, here a warning word comes:

  Men are pigs, do not trust them my child
  They want all the One, because that’s how men are ..

  ’cause a man feels like a man, only then when he pleases you
  He lies, so much he can, untill he lays you down in bad
  And then, the next morning, he does not know what’s your name
  Thoughtlessly and selfulfiled, feelings are not known to him

  The love is for him equal to samenlost
  So, please, girl do not forget this

  The man is a pig, don’t ask for the sun
  acceptions, no! there are no,
  in every man rules a pig

  The man is a pig, don’t believe a word they say
  they promise you the eternal love, and the next day they run away.

  Yeah Yeah Yeaaah

  ………

  Männer sind Schweine

  Hallo , mein Schatz , ich liebe dich , du bist die Einzige für mich
  Die andern find ich alle doof , deswegen mach ich dir den Hof -
  Du bist so anders , ganz speziell , ich merke sowas immer schnell ,
  Jetzt zieh dich aus und leg dich hin , weil ich so verliebt in dich
  bin…

  Gleich wird es dunkel , bald ist es Nacht -
  Da ist ein Wort der Warnung angebracht :

  Männer sind Schweine , traue ihnen nicht , mein Kind
  Sie wollen alle das Eine , weil Männer nunmal so sind

  Ein Mann fühlt sich erst dann als Mann , wenn er es dir besorgen kann
  Er lügt , daß sich die Balken biegen , nur um dich ins Bett zu kriegen
  Und dann , am nächsten Morgen , weiß er nicht einmal mehr , wie du
  heißt
  Rücksichtslos und Ungehemmt , Gefühle sind ihm völlig fremd

  Für ihn ist Liebe gleich Samenverlust
  Mädchen , sei dir dessen stets bewußt :

  Männer sind Schweine , frage nicht nach Sonnenschein
  Ausnahmen gibts leider keine , in jedem Mann steckt auch immer ein
  Schwein
  Männer sind Säue , glaube ihnen nicht ein Wort ,
  Sie schwörn dir ewige treue , und dann am nächsten Morgen sind sie
  fort -
  Yeah Yeah Yeaaah

  Und falls du doch den Fehler machst und dir nen Ehemann anlachst
  Dann wird dein Rosenkavalier kurz nach der Hochzeit auch zum Tier
  Da zeigt er dann sein wahres Ich , ganz unrasiert und widerlich
  Trinkt Bier , sieht Fern und wird schnell Fett , und rülpst und furzt
  im Ehebett

  Dann hast du King Kong zum Ehemann
  Drum sag ich dir , denk bitte stets daran :

  Männer sind Schweine , traue ihnen nicht , mein Kind
  Sie wollen alle nur das Eine , für wahre Liebe sind sie blind

 54. palaco-njeri thotë:

  7 March 2008 @ 9:12 pm

  Idriz.
  Me vjen keq qe e ke marr per ters ate qe kam thene.
  Ti me drejtove disa pyetje dhe un tu pergjigja.
  Ajo qe kam thene se JE SHUME GABIM i perket pyetjes qe me drejtove per njerezit artificial ,ku une tu pergjigja te mos ngaterrosh Natyroren me Tradicionalen.Ishte thjesht nje shprehje ne menyre shoqerore.
  Megjithate ti ke opinionin tend dhe une e respektoj.
  Nuk mendoj se ja vlen te bejme replika te kota.
  Pyetjet qe drejtove dhe pergjigjja ime ishin me teper Filozofike,prandaj edhe mua me behet qejfi qe debatojme dhe qe me vlereson:-)
  Shendet.

 55. dea thotë:

  7 March 2008 @ 10:06 pm

  Thjesht egzistenca e femres dhe mashkullit eshte nje nder krijimet me te cuditshme te nenen natyre
  ….Gruaja eshte komplizierte Denker, meshkujt s’jane.Ndyshimet nuk numerohen. Vetem dashuria per femren i zhduk problemet dhe mosmarveshjet….gjithcka tjeter eshte dytesore.

 56. emigrant thotë:

  7 March 2008 @ 10:11 pm

  Wie geht’s in Oesterreich? Schon lange nicht mehr gesehen/gelesen… :)
  Alles gute!…. und
  Servus!!!

 57. Idris thotë:

  8 March 2008 @ 4:14 am

  Ku o festa Grus dhe Msusit ere!
  Gzum presorve botaniste,gzum ne grave qe me shumice jane mesuse!

 58. vlonjati thotë:

  8 March 2008 @ 2:45 pm

  Pse fjala WOMAN ose WOMEN ka ne qender fjalen MAN-MEN?Kete nuk kaptoj une haha.gjithsesi ta gezojne festen se dhe ne pa to s’do ishim.Gezuar moj gra.

 59. Saimiri thotë:

  8 March 2008 @ 3:08 pm

  Sa shume komente beni. lexoni kete e mos bezani me

  Gli uomini non cambiano

  Sono stata anch’io bambina
  Di mio padre innamorata
  Per lui sbaglio sempre e sono
  La sua figlia sgangherata
  Ho provato a conquistarlo
  E non ci sono mai riuscita
  E lottato per cambiarlo
  Ci vorrebbe un’altra vita.
  La pazienza delle donne incomincia a quell’età
  Quando nascono in famiglia quelle mezze ostilità
  E ti perdi dentro a un cinema
  A sognare di andar via
  Con il primo che ti capita e ti dice una bugia.
  Gli uomini non cambiano
  Prima parlano d’amore e poi ti lasciano da sola
  Gli uomini ti cambiano
  E tu piangi mille notti di perché
  Invece, gli uomini ti uccidono
  E con gli amici vanno a ridere di te.
  Piansi anch’io la prima volta
  Stretta a un angolo e sconfitta
  Lui faceva e non capiva
  Perché stavo ferma e zitta
  Ma ho scoperto con il tempo
  E diventando un po’ più dura
  Che se l’uomo in gruppo è più cattivo
  Quando è solo ha più paura.
  Gli uomini non cambiano
  Fanno i soldi per comprarti
  E poi ti vendono
  La notte, gli uomini non tornano
  E ti danno tutto quello che non vuoi
  Ma perché gli uomini che nascono
  Sono figli delle donne
  Ma non sono come noi
  Amore gli uomini che cambiano
  Sono quasi un ideale che non c’è
  Sono quelli innamorati come te

 60. Altin Goxhaj thotë:

  9 March 2008 @ 1:13 am

  Per Palaco
  Mos u bej palaco me teori si ajo qe zgjidh llojin e femres qe mendon si une se skam ndermend te martohem me veten:-)

 61. Idris thotë:

  9 March 2008 @ 4:41 pm

  A thua se lindi sot dhe tek peshku ky mendim , per barazine e burrit me gruan?
  Keqkuptimi i shpjegimeve lind me KUPTIMIN ne SHQIP te FJALES BURRE-GRUA,pra si nje mardhenie Bashkjetese ,si Martese.
  Ne fakt eshte bashkejetese por SHOQERORE, kuptimin me te sakte ne Shqip mund ta jape fjala barazia midis Femres -Mashkullit.
  Ja tek dalim tek problemi!
  Femer-Mashkull ,koncept natyror,produkt natyror,krejtesisht i ndryshem per rrolin dhe misionin,Konstruktet fisike dhe fisiologjike e nje varg vecorish te papajtueshme. Kurre i Njenjejshem ose i BARABARTE.
  Por “ngatresa” fillon …….”tek brumi i krijimit qe e kane te njejte”….. e qe te shtyn tek pika e dyte e problemit:
  Burre-grua , historikisht i ndryshushem,qe nga periudha e Matriarkatit e deri sot tek Bashkejetesa ne shoqeri , pra krijimi i familjes ,produkti e zhvillimi isaj mbi BAZEN e PRONES PRIVATE,eshte vene re se shoqeria mund ta modifikoje per ta prure ne parametra te pranueshem shoqeror me emrus te perbashket BARAZINE, me nje kusht fare te vogel…………
  te ndryshoje permbajtjen e trashegimine e pronesise :) :) :)
  Kur dashuron ,c’ndjen me thane
  Femer epsh,femer ndjenje,femer njeri ?
  I pyeta “me c’kuptim e kane” ?
  S’mu pergjigjen ?!?! Thash:-DASHURI
  Dhe me keto vargje te prura qe diskutonim dikur me nje nga miqt e mi me te mire gjenim pergjigje te pashpjegueshme per ti rrokur e bashkangjitur
  te gjitha raporte qe krijohen midis
  Burrit e Gruas,Shoqes dhe Shokut,Zonjes dhe Zotrise,Nenes dhe Babes,
  Motres dhe Vllait,Eprorit me vartsenen :D :D dhe mbi te gjitha
  Ne dyraportshin THEMELOR :______FEMER—MASHKULL_____Ky raport eshte plotesisht i pafutshem ne te njejtat kallepe……
  Besoj i jam afruar edhe shpjegimit “Filososfik” te natyres me tradicionalen :) :) :)

 62. edrus thotë:

  9 March 2008 @ 5:03 pm

  Ndryshimet janë dhe do të jenë gjithë jetën.
  Kjo dhe për faktin se burrat, në të mirë ose në të keq, janë si çelësi i dritave:
  on/off, ndezur/fikur, punon/s’punon…pa patur një gjëndje të ndërmjetme ose mesatare.
  ndërsa femrat janë si rubineti: të mbyllura komplet o të hapura deri në fund, dhe në këto dy ekstreme ka një pafundësi situatash që ato i administrojnë sipas asaj që kujtojnë se kanë arritur lirinë e tyre.

 63. Peshku Fluturues thotë:

  10 March 2008 @ 3:30 am

  Hahahaha
  Edrus
  Po flet si elektricist apo si hidraulik? :)

 64. edrus thotë:

  10 March 2008 @ 3:49 am

  Peshku F, flas si kamionist :P .

 65. Aura thotë:

  11 March 2008 @ 1:14 pm

  Burre,,,grua,,,,
  eshte kaq kot te debatosh per kete teme kur dihet se cdo njeri shqiptar _burre a grua _ eshte nje univers me vete dhe ka koke te shkrete dhe i pelqen vetem mendimi i vet.
  Ne shkrimet e mesiperme shoh nje lloj tendence per te marzhinalizuar trajtimin e ketij debati ne kufijte e Shqiperise. Lind keshtu nje nocion i ri: Shqiptarizmi _ ne ditet e sotme nuk duhet te shihet me si nje levizje patriotike por si nje menyre social-kulturore qe karakterizon sjelljen e shqiptareve ne ditet e sotme. Burra dhe gra shqiptare te vene ne kerkim te identitetit te tyre te sfumuar ne trajtat e globalizimit.
  le te presim te korrat, se ta mbjellat jane bere me kohe ne mendjet tona transregresive.

 66. Idris thotë:

  11 March 2008 @ 3:11 pm

  Duke pare nga Hena edhe frymezohesh edhe kalon nje vrap per nga Dielli ,keshtu qe i bie qe yjt e “marzhinalizuar” te ngerthehen ne trajta shqiptarizmi per te prure me pran levizjet kaotike te integruara ne sfumimet transgresive,qe pamjet e prura nga Edrus te riciklohen ne marshe e freksione….
  Care po thua o A….?????? :( :( :(

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com