Tom Doshi rreh gazetarin e BIRN, MJAFT!: Kjo është skandaloze

tom-doshi.jpgGazetari Likmeta, i cili punon për agjencinë e njohur rajonale, BIRN (Balkan Investigative Reporting Network), është rrahur brutalisht nga [Deputeti] Doshi në ambientet e barit të Hotel Sheraton, rreth orës 10:45, në prani të klientëve dhe stafit të hotelit. Dëshmitar dhe njëherësh shoqërues i deputetit Doshi ishte edhe deputeti i Partisë Socialiste, Arben Isaraj, i cili ndonëse nuk ka ushtruar dhunë direkte mbi gazetarin, është përfshirë në debatin paraprak me të, në krah të Doshit.

Lëvizja Mjaft! shpreh indinjatën e saj për dhunën e ushtruar 2 ditë më parë, në datë 10/03/2008 nga deputeti i Partisë Demokristiane, Tom Doshi mbi gazetarin Besar Likmeta.

Likmeta, i cili pësoi dëmtime në fytyrë nga dhuna e parlamentarit, ka shkruar në 20 shkurt të këtij viti mbi diplomat false të deputetëve shqiptarë, investigim që mund të gjendet i publikuar në (http://www.balkaninsight.com/en/main/investigations/8041/).

likmeta.jpgPasi kreu një investigim të pavarur mbi ngjarjen e rëndë, BIRN, i ka dërguar Kryeministrit Sali Berisha, përfaqësuesve të huaj në Shqipëri dhe organizatave që mbrojnë të drejtat e njeriut, një letër, ku i njofton mbi ngjarjen dhe kërkon ndërhyrje të menjëhershme të tij (varianti online në: http://www.birn.eu.com/en/1/20/8541/)

Duke kujtuar se ky nuk është precedenti i parë me karakter fizik i deputetit Doshi, Mjaft! i bën thirrje përfaqësuesve të medias, përfaqësive diplomatike dhe të gjithë aktorëve të shoqërisë civile që të reagojnë mbi këtë ngjarje tepër të rëndë.

Lëvizja Mjaft! po përgatit një protestë mbi veprimin e paturpshëm të deputetit, i cili nuk duhet t’ia hedhë pa u përgjigjur para institucioneve përkatëse mbi këtë akt qe fyen dinjitetin e cdo qytetari.

KUSH ESHTE TOM DOSHI?

Tom Doshi ka fituar zgjedhjet e përgjithshme te korrikut 2005 ne zonën 7 si përfaqësues i Partisë Socialiste. Ne shtator 2006 Doshi braktis grupin parlamentar socialist për t’iu bashkuar atij te Partisë Demokristiane. Sipas tij një nga arsyet kryesore që e ka shtyrë për marrjen e këtij vendimi ka qenë fakti se tradicionalisht bindjet e tij dhe ato familjare kanë qenë të djathta. Doshi është shprehur se arsyeja që e ka shtyrë për të kandiduar për PS në zgjedhjet parlamentare të 3 korrikut, ka qenë fakti se ka pasur një kërkesë shumë të fortë nga zona e tij elektorale e Velipojës, për të qenë ai deputeti që do të përfaqësonte në Kuvend interesat e kësaj zone. “Një kërkesë e tillë, fillimisht mu bë edhe nga disa drejtues lokalë të PD-së në Shkodër dhe në Velipojë. Por ishte vetë kryetari i PD-së, Berisha, ai që nuk pranoi të kandidoja për ngjyrat e PD-së. Në këtë kohe shpjegon Doshi erdhi oferta nga PS-ja, që unë të kandidoja për këtë forcë politike. “Më shumë sesa për PS-në, unë pranova të kandidoj si deputet për të përfaqësuar në Kuvend, interesat e zonës sime elektorale”, është shprehur Doshi për median megjithëse ne raportin UnëVotoj për monitorimin e parlamentit për periudhën janar korrik 2007, Doshi cilësohet si një nga 19 deputetet qe nuk kane marre pjese asnjëherë ne debatet parlamentare te zhvilluara gjate gjithë sesionit te katërt parlamentar. Po gjate këtij sesioni Tom Doshi rezulton një nga deputetet me numrin me te madh te mungesave ne seancat plenare. Ai ka qene i pranishëm ne me pak se gjysmën e ligjeve te miratuara ne Kuvendin e Shqipërisë.

Sipas deklarimit te pasurisë (për vitet 2003, 2004, 2005), publikuar ne raportin UnëVotoj, Tom Doshi është deputeti me i pasur i Kuvendit te Shqipërisë me një total pasurie prej 1.090.171.456 leke. Ndërkohë qe gjate periudhës 2006-2007 pasuria e tij është rritur me 87.021.651 leke, duke u renditur kështu deputeti i dyte ne ndryshimin me te madh te pasurisë.

Nuk është hera e pare qe Doshi përfshihet ne incidente te tilla. Jo me larg se shtatori i vitit te kaluar Doshi ka goditur, brenda ambienteve te Kuvendit te Shqipërisë (ekzaktësisht te kafja e Kuvendit) deputetin e PBDNJ-s Leonard Solis për shkaqe te paditura.

LEVIZJA MJAFT!

12 mars 2008

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

180 Komente

 1. Lefti thotë:

  12 March 2008 @ 7:42 pm

  C’fare jane keta idiota more !

  Na jane bere ca MANJATE andej nga Tirana, qe vetem rrugen nga Parlamenti tek Sheratoni njohin, dhe i duket vetja sikur ça jane, vetem se i kane xhepat me miliona $ te vjedhur lart e posht !

  Po keshtu eshte, kur nje parti e caktuar, zgjedh per kandidat per deputet nje njeri te tille, ordiner, dhe ketej pretendon se ka paraqitur ne 100 zonat e Shqiperise njerez me dinjitet dhe njerez tre zgjedhur !

  Ky Tom Doshi, mos eshte gje valle, ai qe fitoi ne Shkoder kunder te ndjerit Pjeter Arbnorit ne 2005, nen siglen e PS-se ?

  Njeri me dinjitet ka qene, duket …

 2. Lefti thotë:

  12 March 2008 @ 7:51 pm

  Një kërkesë e tillë, fillimisht mu bë edhe nga disa drejtues lokalë të PD-së në Shkodër dhe në Velipojë. Por ishte vetë kryetari i PD-së, Berisha, ai që nuk pranoi të kandidoja për ngjyrat e PD-së

  Atehere, s’paska qene ky qe ka kandiduar kunder Arbnorit, por gjithsesi paska qene i zgjedhuri i PS-se ne nje zone tjeter … Nga keto konstatime del se Berisha i beka perzgjedhjet per deputet me kujdes te madh dhe nuk qenka joshur as nga CV-ja dhe as me pak nga Milionat e Doshit, per t’a katapultuar kandidat per deputet; fajtkeqesisht, PS e drejtuar nga Nano ne 2005, e ka pranuar Doshin (kulmi, edhe pse ai s’ishte me PS !)

  Po mos te merrte siglen e PS-se Doshi, s’ma merr mendja se do ishte sot deputet, se njerezit ne shumicen e rasteve kur votojne shikojne siglen e Partise dhe votojne per njeriun e saj, se nuk i njohin detyrimisht kandidatet.

  Po pse te kete zgjedhur PS-ja si kandidat per deputet nen emrin dhe siglen e saj, nje njeri i cili siç pretendon s’ka qene kurre i majte ? Mos valle ka qene “joshja” e $ te ketij kandidati, i cili ne te vertete fitoi ?

  Besoj se te gjithe e kane nga nje pergjigje te vogel per kete pune.

 3. Rual thotë:

  12 March 2008 @ 7:52 pm

  100$ e ka pase blere voten ky ne zonen e Velipojes……

 4. Lefti thotë:

  12 March 2008 @ 7:56 pm

  kurse andej nga Peqini, vota shitet nje shishe birre : as 2 mije lek jo ! :)

 5. Lefti thotë:

  12 March 2008 @ 8:07 pm

  Ore, mire ky qe njihet tani si tip agresif, sepse s’ka nguruar te rrahe me grushta as deputete te tjere, si i gjori Solis, qe eshte “Rob Zoti”, por ajo qe s’kuptoj, eshte sesi ai tjetri, Isaraj, nuk paska nderhyre per t’i qetesuar, por paska bere edhe sherr xhanem me gazetarin …

  C’fare jane keta deputete rrugeçer more xhanem ?! Kushedi se ç’fare i duket vetja !

  Me kujtohet para 2 vjetesh, kur Parlamenti ishte perfshire ne sherre te kota nga Boriet dhe Daullet e Opozites, garda hynte ore e minute per te ruajtur situaten nga degjenerimet. Ne nje nga seancat e zjarrta, na del Andis Harasani, ngjitet lart tek gazetaret dhe ja “shkul” nga duart kameran njerit atje e fillon ta shtyje, ta shaje, t’a beje per nje lek : sikur te ishte Roje Disko, e jo deputet !!!

  E ç’fare “krimi” kishte bere kameramani ? Faji i tij, ishte sepse ishte kameraman i Gardes se Republikes, filmonte seancat per motive sigurie. E bukura ishte se midis tij, kishte dhe dhjetra gazetare e kameramane te tjere, te cilet filmonin po te njejten gje … Akuza : Po spiunon Opoziten ! Po te ishte ky qellimi i kameramanit, Garda “punesonte” me mire nje kameram televiziv, qe te filmonte ai tere diten Opoziten dhe keshtu s’vihej re gje fare …

  Nje here tjeter lexova ne nje artikull, se nje fotograf kishte arritur te merrte ne foto tek kullat Binjake, Nanon dhe Harasanin duke marre ashensorin … por fotografin e kishte “mberthyer” Harasani dhe e kishte “detyruar” t’i fshinte vete tere fotot qe kishte marre … e kuptoni vete sesi.

 6. Grupi thotë:

  12 March 2008 @ 8:20 pm

  Ah Lefti u skandalizove se qenka i PS-es ky…:)

  per diplloma fallco ka sa te duash ne te gjitha anet…ja nej shembull te bukur qe e gjeta restesisht kur po shikoja nje video humoristike ne youtube per deputetet Shqiptar:

  Ky eshte Idriz Xhomara…deputet i PD-es
  http://www.unevotoj.com/subindex.php?faqe=deputetet/cv&id=136

  Ne CV-en e tij thot se ka mbaruar “master, bachelor”…me sa duket masterin para bachelor…ne “Naugatuck College Connecticut, USA.”

  Nje vizite e vogel ne websitin e Naugatuck College…dhe mesohet se eshte nje Community College…qe jo vetem qe s’ofron diploma bachelor dhe master…po ofron vetem diplloma “associate”…2 vjecare ose 1 vjecare.

  Atehere…ku i ka gjetur diplomat Master dhe Bachelor ne Amerike ky person? Pse i ka vene ne CV? Kush i ka kontrolluar?

  Ku i bie Zona 19?

  Dikush te njoftoj zotin Likmeta edhe per kte person…

 7. Tironsi thotë:

  12 March 2008 @ 8:44 pm

  Lefto, po Ministri i Shendetesise??? Ndoke djali. Sesi e kapi veten, ene nga korespondence ne shkoder doli me Juridik ne Tiron.
  E forta fare te Opinioni i Fevzit per tragjedine e Farkes. Nardi i shkrete qe u hutua nga nje linje mendimi qe lidhte 3 ngjarje (deri 2 e ka kapacitetin) dhe fillon te thote “nigjo mu, leni kto, nigjo mu. Po nigjo mu tani se un kam maru per juridiksjon” :D Si duket jon mledh i dore e mire e ketyre te demokristiania

 8. klajdevour thotë:

  12 March 2008 @ 8:49 pm

  Leter e BIRN, derguar sot (12 mars 2008) Berishes:

  MJAFT! proteston neser (13 mars) para Kuvendit!

  Shkelqesia Juaj,

  BIRN (Balkan Investigative Reporting Network), një grup redaktorësh dhe ekspertësh të medias në nëntë shtete të Ballkanit dhe botuesja e “Balkan Insight” (www.balkaninsight.com) është shumë e shqetësur dhe e alarmuar në lidhje me dhunën e ushtruar ndaj gazetarit tonë shqiptar, Besar Likmeta.

  Likmeta u dhunua brutalisht nga deputeti Tom Doshi gjatë një interviste në Hotel Sheraton në Tiranë në mbrëmjen e 10 Marsit përballë një tjetër deputeti, Arben Isaraj, deputet i Partisë Socialiste.

  Gjatë punës kërkimore në lidhje me diplomat falco në Shqipëri, të botuar në 20 shkurt, (http:/www.balkaninsight.com/en/main/investigations/8041/) Balkan Insight dispononte dokumenta të cilat vertetonin se deputeti Tom Doshi posedonte një diplomë të Univeritetin të Tetovës pavarësisht faktit që ai nuk i kishte mbaruar studimet për drejtësi.

  Investigimi i “Balkan Insight” nuk e përmbante emrin e Z. Tom Doshi. Duke qënë se diploma e tij e Universitetit të tetovës u zhduk në mënyrëte mistershme nga CV-ja e tij në faqen e internetit të parlamentit shqiptar, Z. Limketa i kërkoi të intervistojë Z. Soshi në mënyrë që ky i fundit t’i jepte një shppjegim në lidhje me ketë fakt.

  Likmeta e telefonoi deputetin Tom Doshi të henën, 10 Mars rreth orës 9.30 dhe i shpjegoi atij se në informacionet që “Balkan Insight” mori nga Ministria e Arsimit ai rezulton se është diplomuar në Universitetin e Tetovës, dega Juridik. Universiteti e ka informuar Ministrinë shqiptare të Arsimit se diploma e Doshit është falco.

  Doshi ra dakort të takohej me gazetarin për të dhënë intervistën në Hotel Sheraton Tirana ku ai u paraqit i shoqëruar me Arben Isaraj.

  Gjatë intervistës Doshi kërkonte të dinte arsyen pse Likmeta donte ta mediatizonte këtë histori dhe mohoi faktin se kishte prezantuar dokumenta falco. Ai vazhdimisht i thoshte Likmetës se ishte shumë i guximshëm që bënte kërkime të tilla.

  Isaraj me tej e pyeti Likmetën nëse ky i fundit kishte jetuar ndonjëherë në ketë vend dhe se ai nuk e kishte idenë e realitetit shqiptar.

  “Më pas Doshi papritur filloi të më godasë me një dosje lekure të cilën ai e kishte me vete. Ai me theu syzet dhe më nxiu syrin, me pas u largua”, tha Likmeta.

  Në kohën kur gazetari u dhunua fizikisht në Hotel Sheraton, ndodheshin shumë dëshmitarë: dy të huaj të cilët ishin duke punuar me laptopa, deputeti Isaraj dhe banakieri. Asnjëri prej tyre nuk ofroi ndihmë.

  Pasi Likmeta u mundua të merrte menjëherë dëshmi nga dëhsmimtarët okularë, banakieri e urdhëroi atë të largohej ose për ndryshe do ta nxirrte jashtë me shkelma.

  BIRN shpreh shqetësimin e saj të thellë në lidhje me ketë rast dhune. Në ju dërkojmë të bëni gjthëcka që ua jejojnë kompetencat tuaja për të shqyrtuar ketë cështje dhe për të ndaluar incidente të tilla në të ardhmen. Është shumë e rëndësishme të theksojmë se gazatari i cili u keqtrajtua po i jepte munësi deputetit të tregonte anën e tij të historisë. Pononjësit e medias duhet të bëjnë punën e tyre në kushte të lira.

  Ju falenderojmë për vëmendjen tuaj.

 9. I Indinjuari thotë:

  12 March 2008 @ 8:49 pm

  Eshte turp. Nuk eshte dkandaloze, eshte diktature. Shpresoj vetem qe te japi dorehqjen apo ta perjashtojne nga partia nje ore e me pare. Ndryshe ti harrojne ato vota ps-ja e pdk-ja

 10. akvll-naja thotë:

  12 March 2008 @ 8:50 pm

  Personi në foto, është ai që u rrah, apo ai që rrahu?

 11. tropizma thotë:

  12 March 2008 @ 8:53 pm

  aklli po ti mendo moshen mesatare te gazetarve ;)

 12. Rual thotë:

  12 March 2008 @ 8:56 pm

  atij ne foto i thone .Bjeri bjeri se eshte frigacak :D

 13. Artian thotë:

  12 March 2008 @ 8:57 pm

  Tom Doshi ka talent per boksier,do te ishte me mire qe te zgjidhte ringun e boksit,por si duket fitimet jane me te majme kur je ne Politike.!Jeta behet me interesante duke kombinuar boksin(forcen e muskulit) me politiken(forcen e mendjes te cilen e paska me te dobet)..!!

 14. EH thotë:

  12 March 2008 @ 9:01 pm

  …Aklli, jo ky eshte nje kalimtar qe ndodhej ne vendin e krimit rastesisht… :D

 15. Tironsi thotë:

  12 March 2008 @ 9:15 pm

  O klajdo, pse nuk bo denoncim ky ene ta zej policia ket boksierin? Ata te hujt ka shume mundesi te dalin deshmitar.

 16. Dajoshi thotë:

  12 March 2008 @ 9:36 pm

  Nuk besoj ka nevoje per koment, mbetesh me goje hapur. Thugs si ky ka plot parlamenti. Gazetari te beje nje denoncim ne polici a prokurori dhe te kontaktoje deshmitaret qe te mos i ikin duarsh. Puna me e mire do ishte te kontaktonte sa me shume gazetare dhe gazeta per ta publikuar sa me gjere.
  @klajdevour. Shpresoj qe teksti drejtuar Berishes te mos identik si ky me lart. Ke plot gabime dhe i ulen vlerat.

 17. Tironsi thotë:

  12 March 2008 @ 9:44 pm

  I paskam lexu me bithe komentet une :D Ky s’paska dhon hala doreheqjen.

 18. klajdevour thotë:

  12 March 2008 @ 9:45 pm

  tirons, e ka bere denoncimin.

 19. Koth thotë:

  12 March 2008 @ 9:47 pm

  Ngjarja eshte e rende sa nuk thuhet .

  Nje habi kam une , perse letra nuk i eshte drejtuar zonje Jozefina Topalli , si kryetare e Parlamentit dhe a mundet dot te na tregoje faktsjellesi se si kane kuptuar qe ndryshimin e CV ne faqen e internetit te Parlamentit eshte bere nen ndikimin e Tomes ?

  Kjo jo per te kundershtuar faktin e rende qe ka ndodh por per te kuptuar me shume nga kulisat e deputeteve te qarkut te Shkodres qe jane bere modeli me i keq se si mund te perdoret gjithshka per para, pushtet deh hakmarrje personale.

 20. klajdevour thotë:

  12 March 2008 @ 9:47 pm

  dajosh, u perkthye shpejt, me siguri cdo tekst po ti hysh me lente ka gabime. Po ky eshte versioni shqip, versioni qe i ka shku sot Berishes eshte ne anglisht dhe e gjen ne faqen e BIRN

 21. klajdevour thotë:

  12 March 2008 @ 9:48 pm

  Te nderuar kolege,

  Levizja MJAFT! e mbeshtetur nga komuniteti i gazetareve dhe nga shoqeria civile, do te organizoje diten e neserme, e enjte, 13 mars 2008, nje proteste para Kuvendit te Shqiperise per te denocnuar dhunen qe deputeti Tom Doshi, me i pasuri i Kuvendit (sipas deklarimeve zyrtare), dhe nje nder me pasivet ne ligjvenie (sipas skuadres Une Votoj) ka ushtruar ndaj gazetarit Besar Likmeta i agjencise nderkombetare BIRN.

  Protesta do te zhvillohet ne oren 12.00 (mesdite) para selise se Kuvendit, ku zhvillohen seancat plenare.

  Ju rikujtojme se deputeti i PDK, i cili i ka marre votat permes PS, Tom Doshi ka rrahur brutalisht nje gazetar shqiptar, pasi ky i fundit po investigonte nese diploma e deputetit, e leshuar ne vitin 2005 nga Universiteti i Tetoves, eshte origjinale apo falco.

  Akti i turpshem ka ndodhur ne prani te disa deshmitareve ne barin e hotel Sheraton. Deputeti Doshi shoqerohej ne ate moment nga deputeti i Partise Socialiste Arben Isaraj. Ky i fundit jo vetem qe nuk ka nderhyre per te ndihmuar gazetarin, por ka marre pjese kunder tij ne debatin paraprak qe eshte zhvilluar para shfaqjes se dhunes, sipas deshmise se gazetarit Likmeta dhe deklarimeve zyrtare qe redaksia e BIRN ka bere sot, ne nje leter drejtuar kryeministrit Sali Berisha.

  Deputeti Doshi, eshte me i pasuri deputet i Kuvendit te Shqiperise, sipas deklarates per pasurine qe ai e ka bere zyrtarisht. Por kjo nuk mund t’i jape asnje te drejte qe te sillet barbarisht ndaj nje gazetari e te tentoje me pas te mbuloje ngjarjen, permes edhe kercenimeve ndaj zerit te lire te medias ne Shqiperi…

  Ndaj ju ftojme te jeni te pranishem ne kete proteste si perfaqesues me integritet te plote te medias, per te mbrojtur te drejtat e perbashketa dhe per ti thene MJAFT sjelljes se politikaneve, sjellje e ngjashme me ate te xhungles apo te ambienteve mafioze ku mbizoteron dhuna dhe kercenimi!

  Protesta neser, 13 mars 2008, ora 12.00, para Kuvendit!

  LEVIZJA MJAFT!

 22. klajdevour thotë:

  12 March 2008 @ 10:09 pm

  koth, me pelqen komenti per punen e CV ne webin e Kuvendit….

  Flm per kthjelltesine :), sinqerisht.

 23. Tironsi thotë:

  12 March 2008 @ 10:13 pm

  Klajdo dhe nje sugjerim kom une. Me duket se Ligji per Zgjedhjet e percaton qe deputeti duhet te kete arsim te larte. Cojani faktet komisionit te mandateve se ata do jene te detyruar te bejne dicka tani qe u be gurguleja. Se i bie qe ky me keqbesim (e ka dit qe eshte pa shkolle te larte) te kete kandiduar dhe te kete marre mandatin ne kundershtim me ligjin.

 24. krasta krau thotë:

  12 March 2008 @ 10:45 pm

  Per te qene te qarte per kete histori, duhet te dini se: Diplomat false te pakten 13 personave publike ne Shqiperi jane zbuluar aty nga fund viti 2006, por askush nuk i ka bere publike ne TR (me vone arsyet)…
  Diplomat false perfshi edhe ate te Doshit, pasi u zbuluan u varrosen per arsye qe kuptohen aty nga mesi i 2006. Ato perbejne shkelje penale qe denohet te pakten me 6 muaj burg dhe qe do te thote fund mandatit te deputetit… Pikerisht kjo i ka djeg edhe Tomes dhe noj tjetri si ai… Dikur pasi ishin zbuluar nje dosje me keto diploma i shkoi Prokurorise se Pergjithshme (Sollaku ishte prokuror), por askush nuk u mor me kete pune as ketej pari.
  Nje pjese e mire e redaksive ne Tirane kane qene ne dijeni dhe kane pasur ne dore materialin, por asnje prej tyre nuk e publikoi (Turp per ta e per ne)… Keshtu qe une dhe koleget i jemi ne borxh Besarit (Te cilin nuk e njoh) dhe Flamurit, qe ia dolen te publikojne skandalin qe ne deri dje vetem e thoshim ne kafene… I kemi borxhe edhe grushtat…, ashtu sic ja kemi borxhe Tomes dhe shokeve te tij qe kane gjetur deri me tani menyrat per tu fshehur pas shoshes dhe mbajne kolltuqe te pamerituara…, duke pretenduar se perfaqesojne Shqiperine… Neser duhet me ua bere me dije ketyre personave se fakti qe kane marre vota ashtu si i kane marre, nuk u jep imunitet te shkelin me kembe lirite e shqiptareve. Neser duhet te behet e qarte se parlamenti shqiptare nuk ka nevoje per boksiere…

  Per here te pare marr pjese me deshire ne nje proteste per Lirine e Shtypit, duke shpresuar se ata qe deri tani kane bertitur per kete liri me rast e pa rast, do te jene neser aty…

 25. ados thotë:

  12 March 2008 @ 11:23 pm

  mbyllni ndonje ndeshje boksi per kete kafshe…Pagoni ndonje boksier kubanez( jane te lire ata) dhe te dali me ring me Tom Doshin…Equivalent i meshires..im going back to my beer better. lexoj te tilla dhe me hapet barku!!

 26. Babgjyshi thotë:

  12 March 2008 @ 11:26 pm

  Mbi te gjitha eshte ceshtje veterespekti, mendoj une. Eshte e pakonceptueshme te mos reagosh mbi nje makabritet te tille. Kjo nuk eshte me ceshtje e lirise se medias, por dileme mbi vete dinjitetin njerezor te njerezve qe jetojne ketu. Edhe une do jem atje neser, jo thjesht si koleg i te dhunuarit, te cilin edhe e njoh personalisht, por si qytetar i ketij vendi.
  Sa per redaksite… le te mos flasim gjate. Por neser vlen t’u japim nje sinjal gjithe Dosheve e boksiereve te tjere qe na perfaqesojne. Se ketyre gazetaret u ngjajne si table qitje, ndersa shqiptaret e thjeshte si bageti.
  Doshi eshte vetem nje shembull stereotipik i statures se ketyre qe i kemi e s’i kemi votuar. Ai duhet bere shembull, por mesimi shpresoj t’u vleje te gjitheve.

 27. klajdevour thotë:

  13 March 2008 @ 12:41 am

  Krasta, flm vella qe e do kaq paster punen tende!!!!!

 28. anonymus thotë:

  13 March 2008 @ 12:49 am

  Nje fjale per ju te Mjaftit.
  Mos e lini kete pune vetem me nje xhiro ne bulevard. Shkojini pas dhe mundohuni te dilni neper tv-ra! Mundohuni qe ta nxirrni dhe kete djalin ne TV. Nqs nuk eshte nga Shqiperia, mundohuni ti nxirrni nje foto, qe njerezia te mos kene nje ide, keshtu, abstrakte, por ta shikojne tjetrin dhe ta bejne lidhjen ne koke.
  Keta horra duhet te zhduken, jo nga politika, por nga rruget dhe lulishtet tona. Keta duhen cuar ne hapsane pa ceremoni fare.
  Te shikojme nqs ajo Prokurorja ka bole (so to speak) qe ti turret ketyre rrugaceve! Dro’ po, dro’ jo!

 29. Permetari thotë:

  13 March 2008 @ 12:50 am

  A e di njeri si i ka bere parate ky Toshi? Cfare biznesi eshte marre dhe ku? Apo e ka pasurine te trasheguar nga gruaja?

  Turp qe te tillet vazhdojne te kene mandat deputeti!

 30. Lefti thotë:

  13 March 2008 @ 12:58 am

  industria farmaceutike !!!!

 31. ados thotë:

  13 March 2008 @ 1:07 am

  lefti thote: industria farmaceutike, dmth e thene ne shqip:DROGE!!

 32. uhh thotë:

  13 March 2008 @ 2:06 am

  Di ndonje sa vota ne kuvend duhen per ta derguar ne gjyq kete felliqsire?
  Nese denohet, ky fytyre humb mandatin e deputetit. Mjaft duhet ti dergoje leter prokurorise qe kjo e fundit ti drejtohet parlamentit per leje per ta arrestuar.
  Governor Spitzer dha dorheqjen si governor per shkak te prostitucionit—imagjino sikur deputetet tane te ndjenin te njejtin presion nga publiku—uf uf uf!!!!!!!!!!!!!

 33. minatori thotë:

  13 March 2008 @ 3:53 am

  Kafshe. I paska bere edhe presion gazetarit “ku jeton ti qe mendon te me hetosh mu?” Fatkeqesisht, ky eshte normali, jo anomalia. I vetmi ndryshim eshte qe Doshi eshte aq gje e trashe sa rreh ne publik ndersa te tjeret e bejne me stil. C’te thuash me tej? I lumte Mjaft-it qe po proteston dhe te protestoje deri sa ta zhduke kete moster nga parlamenti. Jeta politike e ketij lloj njeriu duhet te marre fund.

 34. Rual thotë:

  13 March 2008 @ 7:49 am

  parate i ka bere me kontrabande nafte.

 35. t_red thotë:

  13 March 2008 @ 9:47 am

  Ok, Likmeta publikoi fakte qe sic thote Krasta, neper ambientet e medias qarkullojne, por nuk thuhen neper faqe gazetash apo ekrane televizive. Po jo vetem kaq.
  Deputet tane, pavaresisht nen siglen e ciles parti pertendojne se ulen ne parlament, jane thengjij te mbuluar qe shperthejne ne cdo moment qe iu largosh hirin mbulues.
  Diplomat falso jane peshe e rende; por me e rende akoma eshte nese atyre ju sfidohet edhe efektshmeria e diplomave gjoja te verteta.
  Eshte rasti i dyte brenda pak ditesh qe ndesh me reagime “te dhunshme” te deputeteve kur cenohen atje ku ata mbrohen me fanatizem; tek vertetesia e tyre akademike (po c’mund te flasesh per Doshin ketu ?!!!).
  Ne nje ambjent akoma me te “sofistikuar” se ky i Sheratonit, ne nje audience qe dhuna fizike as qe mund te pretendohej, nje tjeter deputet (ku e ku me i vertete se Doshi ne cdo kuptim), ishte shume afer pragut te kapercimit te dhunes verbale kur u ngacmua me pyetje te drejperdrejta mbi rolin e tij.
  Kapercimi i gjendjeve qe karakterizon keta njerez eshte i frikshem…dhe sigurisht asgjesues ne planin personal.
  Me vjen keq per Likmeten (megjithese pershkrimi i ngjarjes ne deklaraten e BIRN-it eshte paksa i ekzagjeruar); megjithate, efekti i dhunes se ushtruar eshte sigurisht vrases, pavaresisht mases ne te cilen eshte ushtruara vertet ajo.
  Ok, Mjaft-i, le te behet ky zoteria ko-DOSH kurbani numer dy i dhunimit publik, pas Mr. Luan Rames disa vjet me pare.

 36. askushi thotë:

  13 March 2008 @ 9:57 am

  Avash o djema se nuk i dini te gjitha ju…

  Tom Soshi, eshte nje djale i mire qe me forcat e veta dhe me pune te forte ka arritur aty ku eshte, pa u marre me pisdhiqe, si pjesa tjeter e politikaneve!

  Kush eshte nga velipoja, e di se asnjehere, per jete te jeteve ps nuk do te kishte fituar ne ate zone, po te mos ishte ai…, gjithsesi ju flisni edhe per gjera qe nuk njihni.

  Kush eshte ai gazetar qe ne vend qe te merret me informacion me rret me budalliqe? Mendoj se jo vetem ai, por nje pjese e madhe e pseudogazetareve shqiptare merotojne nje dajak te hajrit, pasi merren me budalliqe!

  Nes zoteria ehste pa shkolle, kujt i plasi? Kush e ka thene se duhet te jesh me universitit qe te zgjidhesh? Une mendoj se arsimi i sherben njeriut per kulture personale, e nuk mendoj se me apo pa diplome ai do te ishte nje njeri me i mire apo me i keq nga c’eshte sot.

  Per mendimin tim merrni flake shume shpejt dhe nuk mendoni me trurin tuaj!

 37. Koth thotë:

  13 March 2008 @ 10:09 am

  I pe Gazetat ti dhe edicionet e lajmeve qe nuk kane asnje fjale te vetme per kete pune?

  E kupton batakun mediatik qe serviret si percues i informacionit ? Shifi shifi nje here. Nuk eshte i frikshem Toma jo , se ai gjen shesh e ben pershesh.

  I frikshem eshte mungesa e solidaritetit profesional te mediatikeve. Dhe qe troc i thuhet ky vend nuk eshte i lire.

  Bile as Basha e Bolinos sikur nuk e kapi per faqe te pare kete rast ! ;)

 38. orangina thotë:

  13 March 2008 @ 10:19 am

  Jo vetem nuk e kapi, por u solidarizua ne “moskapje” me te gjithe prezentet dhe munguesit e tragjedive per te cilat zihen neper faqe te para per shfaqje, se per ndonje solidarizim konkret as qe behet fjale.

  Sapo ma ngecen ne dore revanshin per ndonje analize te felle fare mbi efektin “dhunim, dhunues, i dhunuar” kur mes tyre qendrojne ca fjale parazitare si “publik, percjelles dhe fjale e lire”. Mora ca keshilla shume dashamirese per t’u marre me permiresimin e perceptimeve te mia mbi Janullatosin, dhe te mos i bej apel kujteses per krahasime te tipit Luan Rama - Tom Doshi, e jo me te kapercej ne “kulturen deputative te te kerkuarit falje publike, reflektim po publik, hetime apo doreheqje per shkaqe te tilla”.

  Solidarizimi mediatik eshte per t’u pasur zili, po ta shohesh mire me lenten bolaniste apo cdo-iste. Marreveshje te heshtura fare qe as qe kane nevoje per telefonata mes redaksish apo per letra te hapura skenike. Jo jo. Doshi le te rrije aty ku eshte….

  Po MJAFT-it kush do t’ia publikoje protesten e sotme?!

 39. `tonitoni thotë:

  13 March 2008 @ 11:10 am

  jemi perseri te shokuar nga cfare po ndodh ne shqiperi.Vrasje ,rrahje ,grabitje ,droge protitucion,etj etj.Porr me nje ndryshim shume te madhse ne shumisen e rasteve te tjera jane autoret adoleshente e njerez “te pavlefshem”ndersa ne kete moment kemi te bejme me nje “personalitet”i ccili perfaqeson nje zone elektorale e nje parti te caktuar .Shume u shkruajt neper reagime se cfare duhet te beje gjykata dhe qeveria por ashtu si ju jame edhe une i bindur se do vazhdoje loja
  djykata & qeverria-E pe lepurin?
  DEbythteti-e pashe
  gjukata&qeverria-kishte bisht?
  Debythteti-e pe lepurin?
  gjukata&qeverria-epashe
  debythteti-kishte bisht?
  …….
  …….
  e keshtu do te vazhdoje kjo loje derisa te behet ndonje skandal tjeter e kjo te harrohet.
  Nuk behet stan me lepuj ,ashtu si nuk behet qeverri me plera

 40. topoxhixho thotë:

  13 March 2008 @ 11:10 am

  more askush, sa te dha toma te shkruash keto budalleqe. cfare ube me integritetin e njerezve, dinjitetin, dhe ca terma qe nuk po marr mundimin te ti them. Ja per cfare u duhet shkolla te zgjedhurve, te zgjedhin gjyqin meqe ai gazetari u merrka me budalleqe dhe jo vetgjyqesine se pale duan tua mesojne edhe fashatareve te heqin dore nga vetgjyqesia. Beni si thme une mos beni si bej une. u shofte rraca

 41. Erolina thotë:

  13 March 2008 @ 11:18 am

  Teme pa lidhje….me pjesen tjeter te kryesoreve mediatike ne vend!

 42. Liri thotë:

  13 March 2008 @ 2:31 pm

  Tom Doshi eshte pronari i profarmes ne Tirane. Sesi i ka bere leket nuk e di njeri, ashtu sic ndodh rendom me “te pasurit” ne Shqiperi. Sa per shkolle e per nivel intelektual qe duhet te kete nje perfaqesues i popullit, maksimumi ka pasion sportin e mundjes dhe e vetmja gje qe ka kerkuar ne tre vjet parlament eshte qe te rriten financimet per sportin e mundjes.
  Fakt eshte qe u bashkua me Nard Ndoken dhe insistuan qe Nardi te merrte MInsitrine e Shendetesise. Tani aktualisht, shumica e barnave qe furnizohen spitalet vijne nga firma ne pronesi te Tom Doshit.
  Me ardhjen e Nardit si Minister ndodhi ajo qe nuk kishte ndodhur ne 18 vjet “demokraci” ne Shqiperi. Spitalet mbeten dy jave pa kokerr ilaci, pasi NArdi kishte anulluar tenderat e vjetra dhe donte te lidhte tendera te reja me Tom Doshin. Problemet me ilacet vazhdojne te jene te renda ne spitale sepse kontratat e funizimit me Profarmen nuk zbatohen rregullisht. Ne cdo 4 kuti ilace, ne spital vjen 1.
  Per mendimin tim protesta duhen bere jo vetem per Tom Doshin por edhe per deputete si Dashnor Sulaj qe para disa diteve shante me fjale te ndryra ne stadium gjithe tifozerine e Elbasanit dhe me pas shkoi goditi njerin nga lojtaret e Elbasanit vetem se ky i fundit kishte shenuar gol ndaj Peqinit.
  Raste te tilla ka plot dhe nje opinion qytetar nuk duhet t’i toleroje me keto. Prandaj eshte mire qe keto raste te mblidhen nje me nje dhe te trasmetohen rregullisht nga mediat duke u perseritur perdite derisa keta njerez do jene perfaqesues te popullit.

 43. klajdevour thotë:

  13 March 2008 @ 2:46 pm

  MJAFT! proteston kundër dhunës së Tom Doshit ndaj një gazetari ndërsa në Kuvend deputetët kërcënojnë se do i “presin zverkun” njëri-tjetrit

  MJAFT! Topallit: Mos bëj reklamë për dhunën në shtëpitë tona, po merru me dhunën në “shtëpinë” tënde.

  Mustafa Nano, kolegëve që nuk ishin në protestë: rreziku i dhunës bie mbi të gjithë, qofshim të njohur apo jo

  Lëvizja Mjaft! dhe disa përfaqësues të medias protestuan sot para Kuvendit të Shqipërisë kundër dhunës që deputeti Tom Doshi ka ushtruar ndaj gazetarit Besar Likmeta, i agjencisë BIRN, pas një investigimi që ky i fundit kishte bërë në lidhje me diplomën e deputetit të PDK-së.

  “Brutaliteti i ushtruar këto ditë mbi gazetarin Besar Likmeta dëshmon se eksperiencat e dhunës që politika ushtron mbi median, nuk janë pjesë e historisë së para vitit 2000”, tha Ervin Qafmolla (MJAFT!), i cili në emër të kësaj lëvizje kërkoi nga Kuvendi jo vetëm që të dënojë këtë dhunë, por t’i heqë mandatin deputetit Doshi nëse vërtetohet se diploma e tij është fallco. “Tom Doshi nuk duhet të jetë më deputet i këtij vendi, vota e tij nuk mund të përfaqësojë më vullnetin e votuesve shqiptarë”, shtoi Qafmolla.

  Por ndërsa aktivistët e Lëvizjes MJAFT! protestonin jashtë Kuvendit kundër dhunës, deputetët brenda në sallë ku po zhvillohej një seance parlamentare po fyenin njëri-tjetrin me një fjalor rrugaccësh. “Ta pres zverkun, maskara”, po i thoshte në atë moment Sokol Olldashi, deputetit Erion Bracce.

  “Kryetarja e Kuvendit, në vend që të bëjë reklama për dhunën në shtëpitë tona, le të reagojë më mirë për dhunën në shtëpinë e vet”, tha përfaqësuesi i Lëvizjes MJAFT!.

  Analisti Mustafa Nano, i pranishëm në këtë protestë tha se i vinte keq që atje nuk ndodheshin më shumë kolegë të tij gazetarë, pasi rreziku i dhunës është i njëjtë për këdo, qoftë ky gazetar i njohur, qoftë i panjohur.

  Lëvizja Mjaft! shprehu edhe dje përmes një deklarate për shtyp indinjatën e saj për dhunën e ushtruar 2 ditë më parë, në datë 10/03/2008 nga deputeti i Partisë Demokristiane, Tom Doshi mbi gazetarin Besar Likmeta.

  Likmeta, i cili punon për agjencinë e njohur rajonale, BIRN (Balkan Investigative Reporting Netëork) u rrah brutalisht nga Doshi në ambientet e barit të Hotel Sheraton, rreth orës 10:45, në prani të klientëve dhe stafit të hotelit. Dëshmitar dhe njëherësh shoqërues i deputetit Doshi ishte edhe deputeti i Partisë Socialiste, Arben Isaraj, i cili ndonëse nuk ushtroi dhunë direkte mbi gazetarin u përfshi në debatin paraprak me të, në krah të Doshit.

  Likmeta, i cili pësoi dëmtime në fytyrë nga dhuna e parlamentarit, ka shkruar në 20 shkurt të këtij viti mbi diplomat false të deputetëve shqiptarë, investigim që mund të gjendet i publikuar në (http:// www.balkaninsight.com/en/main/investigations/8041/).

  Pasi kreu një investigim të pavarur mbi ngjarjen e rëndë, BIRN, i dërgoi dje Kryeministrit Sali Berisha, përfaqësuesve të huaj në Shqipëri dhe organizatave që mbrojnë të drejtat e njeriut, një letër, ku e njoftoi mbi ngjarjen dhe kërkoi ndërhyrje të menjëhershme të tij (varianti online në: http:// ëëë.birn.eu.com/en/1/20/8541/)

  Likmeta, ndërkohë, po e ndjek këtë çështje edhe në rrugë ligjore. Ai depozitoi sot një kallëzim penal ndaj deputetit Doshi.

  KUSH ESHTE TOM DOSHI?

  Tom Doshi ka fituar zgjedhjet e përgjithshme te korrikut 2005 ne zonën 7 si përfaqësues i Partisë Socialiste. Ne shtator 2006 Doshi braktis grupin parlamentar socialist për t’iu bashkuar atij te Partisë Demokristiane. Sipas tij një nga arsyet kryesore që e ka shtyrë për marrjen e këtij vendimi ka qenë fakti se tradicionalisht bindjet e tij dhe ato familjare kanë qenë të djathta. Doshi është shprehur se arsyeja që e ka shtyrë për të kandiduar për PS në zgjedhjet parlamentare të 3 korrikut, ka qenë fakti se ka pasur një kërkesë shumë të fortë nga zona e tij elektorale e Velipojës, për të qenë ai deputeti që do të përfaqësonte në Kuvend interesat e kësaj zone. “Një kërkesë e tillë, fillimisht mu bë edhe nga disa drejtues lokalë të PD-së në Shkodër dhe në Velipojë. Por ishte vetë kryetari i PD-së, Berisha, ai që nuk pranoi të kandidoja për ngjyrat e PD-së. Në këtë kohe shpjegon Doshi erdhi oferta nga PS-ja, që unë të kandidoja për këtë forcë politike. “Më shumë sesa për PS-në, unë pranova të kandidoj si deputet për të përfaqësuar në Kuvend, interesat e zonës sime elektorale”, është shprehur Doshi për median megjithëse ne raportin UnëVotoj për monitorimin e parlamentit për periudhën janar korrik 2007, Doshi cilësohet si një nga 19 deputetet qe nuk kane marre pjese asnjëherë ne debatet parlamentare te zhvilluara gjate gjithë sesionit te katërt parlamentar. Po gjate këtij sesioni Tom Doshi rezulton një nga deputetet me numrin me te madh te mungesave ne seancat plenare. Ai ka qene i pranishëm ne me pak se gjysmën e ligjeve te miratuara ne Kuvendin e Shqipërisë.

  Sipas deklarimit te pasurisë (për vitet 2003, 2004, 2005), publikuar ne raportin UnëVotoj, Tom Doshi është deputeti me i pasur i Kuvendit te Shqipërisë me një total pasurie prej 1.090.171.456 leke. Ndërkohë qe gjate periudhës 2006-2007 pasuria e tij është rritur me 87.021.651 leke, duke u renditur kështu deputeti i dyte ne ndryshimin me te madh te pasurisë.

  Nuk është hera e pare qe Doshi përfshihet ne incidente te tilla. Jo me larg se shtatori i vitit te kaluar Doshi ka goditur, brenda ambienteve te Kuvendit te Shqipërisë (ekzaktësisht te kafja e Kuvendit) deputetin e PPDNJ-s Leonard Solis për shkaqe te paditura.

  Më poshtë po ju rinisim edhe njëherë letrën zyrtare që BIRN i ka nisur kryeministrit Berisha.

  LEVIZJA MJAFT!

  Shkelqesia Juaj,

  BIRN (Balkan Investigative Reporting Network), një grup redaktorësh dhe ekspertësh të medias në nëntë shtete të Ballkanit dhe botuesja e “Balkan Insight” (www.balkaninsight.com) është shumë e shqetësur dhe e alarmuar në lidhje me dhunën e ushtruar ndaj gazetarit tonë shqiptar, Besar Likmeta.

  Likmeta u dhunua brutalisht nga deputeti Tom Doshi gjatë një interviste në Hotel Sheraton në Tiranë në mbrëmjen e 10 Marsit përballë një tjetër deputeti, Arben Isaraj, i Partisë Socialiste.

  Gjatë punës kërkimore në lidhje me diplomat falco në Shqipëri, të botuar në 20 shkurt, (http:/www.balkaninsight.com/en/main/investigations/8041/) Balkan Insight dispononte dokumenta të cilat vertetonin se deputeti Tom Doshi posedonte një diplomë të Univeritetin të Tetovës pavarësisht faktit që ai nuk i kishte mbaruar studimet për drejtësi.

  Investigimi i “Balkan Insight” nuk e përmbante emrin e Z. Tom Doshi. Duke qënë se diploma e tij e Universitetit të Tetovës u zhduk në mënyrë te mistershme nga CV-ja e tij në faqen e internetit të parlamentit shqiptar, Z. Limketa i kërkoi të intervistojë Z. Doshi në mënyrë që ky i fundit t’i jepte një shpjegim në lidhje me ketë fakt.

  Likmeta e telefonoi deputetin Tom Doshi të henën, 10 Mars rreth orës 9.30 dhe i shpjegoi atij se Universiteti e ka informuar Ministrinë shqiptare të Arsimit se diploma e Doshit është fallco.

  Doshi ra dakort të takohej me gazetarin për të dhënë intervistën në Hotel Sheraton Tirana ku ai u paraqit i shoqëruar me Arben Isaraj.

  Gjatë intervistës Doshi kërkonte të dinte arsyen pse Likmeta donte ta mediatizonte këtë histori dhe mohoi faktin se kishte prezantuar dokumenta fallco. Ai vazhdimisht i thoshte Likmetës se ishte shumë i guximshëm që bënte kërkime të tilla.

  Isaraj me tej e pyeti Likmetën nëse ky i fundit kishte jetuar ndonjëherë në ketë vend dhe se a e kishte idenë e realitetit shqiptar.

  “Më pas Doshi papritur filloi të më godasë me një dosje lekure të cilën ai e kishte me vete. Ai me theu syzet dhe më nxiu syrin, me pas u largua”, tha Likmeta.

  Në kohën kur gazetari u dhunua fizikisht në Hotel Sheraton, ndodheshin shumë dëshmitarë: dy të huaj të cilët ishin duke punuar me laptopa, deputeti Isaraj dhe banakieri. Asnjëri prej tyre nuk ofroi ndihmë.

  Pasi Likmeta u mundua të merrte menjëherë dëshmi nga dëhsmimtarët okularë, banakieri e urdhëroi atë të largohej ose për ndryshe do ta nxirrte jashtë me shkelma.

  BIRN shpreh shqetësimin e saj të thellë në lidhje me ketë rast dhune. Në ju dërkojmë të bëni gjthëcka që ua jejojnë kompetencat tuaja për të shqyrtuar ketë cështje dhe për të ndaluar incidente të tilla në të ardhmen. Është shumë e rëndësishme të theksojmë se gazatari i cili u keqtrajtua po i jepte munësi deputetit të tregonte anën e tij të historisë. Pononjësit e medias duhet të bëjnë punën e tyre në kushte të lira.

  Ju falenderojmë për vëmendjen tuaj.

 44. Koth thotë:

  13 March 2008 @ 2:53 pm

  Liri,

  ja ketu gjeje arsyen perse psh Gazeta e Karlo Bolinos gjykon qe te kete editorial ndonje debat midis “analistas” per pun te Farkes dhe jo lirine e vrare dhe kompromisin e heshtur mediatik per nje ngjarje te kesaj natyre.

  Anila e Bashajve ka rastin e mire qe te nxjerre tani perseri ne plan te pare historine e berjes se parave ne keto punet e Profarmes. Le te pyese Bolinon se ja spjegon mire ai se si ndaloi publikimin e metejshem te aferes se privatizimit.

  Ndaj para se bejne promovimin e njeri tjetrit apo dhe ndonje gare se kush i formulon me mire fjalite hipokrite duhet :

  Anila le te shkruaje si u kercenua me eleminim fizik kandidati i mundshem fitues i Profarmes se Tomes.
  Muc Nano te shkruaje se cdo me thene te dhunosh publikisht nje njeri te medias ne emer te pushtetit.
  Ndersa Roland Qafoku le te shkruaje me 36 shkronja apo 100 arsyet qe perse Privatizimi i kryer nga miku i tij Meta ne vavor te Tomes se Forte eshte i tipit mafioz.

  Ndersa te tre se bashku le te thone qe e gjetem numrin e telefonit celular te Likmetes dhe te paktem i shprehem solidaritet.

  Une vazhdoj te them qe problemi nuk eshte Toma Socialisto-Demokristian, por ky sistem i kalbur qe i ka perfshire te gjithe dhe qe veprojne dhe ecin ne nje shtrat te percaktuar paraprakisht, te perpunuar shume dhe ne kohe.

 45. Erolina thotë:

  13 March 2008 @ 3:02 pm

  Fare nuk arrij ta kuptoj distancimin e medias ndaj vetes. Mbase kjo vjen ngaqe ngaterroj rolin e informimit me marrdheniet perverse media-politike.

 46. klajdevour thotë:

  13 March 2008 @ 3:16 pm

  PER SHPERNDARJE TE MENJERSHME

  Te nderuar kolege te medias. Bashkangjitur do te gjeni nje fotografi te gazetarit Besar Likmeta, redaktor i agjencise BIRN, ku duken qarte shenjat e dhunes qe ka ushtruar mbi te deputeti Tom Doshi.

  Levizja MJAFT! ju fton te bashkoheni me ne per te denuar kete akt te turpshem. Ju informojme se fotoja ne fjale, eshte tashme pjese e provave qe gazetari Likmeta ka paraqitur sot ne Prokurorine e Pergjithshme, ku ka bere nje kallezim penal ndaj deputetit Doshi.

  Levizja MJAFT! ka kontaktuar sot me perfaqesues te Trupit Diplomatik ne Shqiperi, per t’i informuar ata ne lidhje me kete skandal.

  Ne besojme se kjo beteje i takon gjithe shoqerise shqiptare, por me se pari perfaqesuesve te medias se lire…

  ZYRA E SHTYPIT E LEVIZJES MJAFT!

 47. Penar Musaraj thotë:

  13 March 2008 @ 4:01 pm

  Koth, s’para bie dakord me ty, por sot ke folur krejtesisht sakte! Hipokrizia eshte e madhe, sidomos po te shohesh cfare eshte botuar sot neper gazeta.

  “Ky nivel e ky mjedis antivlerash është një sfidë e madhe, krahas atyre politike e ekonomike, për ambiciet tona integruese”, shkruan sot tek Shqipi Mentor Kikia.

  “Nga mënyra si po “formatohet” shoqëria shqiptare, duket se ka probleme esenciale jo vetëm politike, ekonomike e sociale, por në mënyrë të vecantë me “mënyrësjelljen personale” dhe “qëndrimin social” të njerëzve të saj me veten dhe njëherësh edhe me shoqërinë. ” shkruan Gezim Tushi tek Shekulli.

  Asnjera gazete s’thote asnje llaf per grushtat e Tom Doshit.

 48. klajdevour thotë:

  13 March 2008 @ 4:09 pm

  Vetem kaq thote Kryeministri

  http://www.keshilliministrave.al/?fq=brenda&m=news&lid=7581

  Kryeministri ka mësuar me shqetësim lajmin e përdorimit të dhunës ndaj gazetarit Besar Likmeta nga deputeti Tom Doshi, në prani të deputetit Arben Isaraj.

  Duke dënuar këtë akt dhune dhe çdo akt tjetër ndaj gazetarëve, Kryeministri i kërkon autoriteteve përgjegjëse të ndërmarrin një hetim të thelluar dhe të plotë ndaj këtij akti të papranueshëm.

 49. Idris thotë:

  13 March 2008 @ 4:09 pm

  “Gazetare investigative” nga pervoja boterore jo vetem qe rrihen por edhe…..
  Patjeter qe duhet protestuar , por ai qe eshte i pesuari te mos beje karshillek ,per pasojat e zanatit te zgjedhur.
  “Une vazhdoj te them qe problemi nuk eshte Toma Socialisto-Demokristian, por ky sistem i kalbur qe i ka perfshire te gjithe dhe qe veprojne dhe ecin ne nje shtrat te percaktuar paraprakisht, te perpunuar shume dhe ne kohe.”
  C’te shtosh me per RASTIN ? Ai eshte i inkuadruar brenda kesaj TEZE me se REALE.

 50. Liri thotë:

  13 March 2008 @ 4:18 pm

  Si i behet te nxirret nje gazete e re, e pavarur, javore (e quajtur mbase edhe “Peshku pa uje”) ku te mund te thuhen shume te verteta pa pasur frike. Edhe sikur nje mije leke te jete, jam gati te abonohem.
  Per nje here ne jave dhe nje tirazh te vogel nuk besoj se do kishte kosto shume te medha….

 51. zotrules thotë:

  13 March 2008 @ 4:20 pm

  Le ta hedhe ne gjyq e le ta denoncoje ne polici. Kur nuk i punonin gishtat as per te mbledhur nje grusht per te mbrojtur koken e vet, le t’i drejtohet policise; problem i madh se eshte deputet…
  Megjithate, ne nuk e dime tamam si kane rrjedhur ngjarjet e pse ka “precipituar” situata, po dhe ndonje ngjarje per ta shtyre espreson deri ne fund nuk eshte. Edhe ju te tjeret ketu na beni sikur nuk keni pare ndonjehere zhvillime ne parlament. Aty shahen rrihen e peshtyhen perdite; per te mos permendur me ate qe beri hazgan Gafurri qe i dridhej dora si te ishte kirurg qe luante me skuadren e Peqinit ne teatrin e Operas e Baletit me filarmonine e shtetit… Keto ndodhin, prandaj kemi dhe polici.
  Mend per here tjeter thuaj, pak palester per 50 euris ne muaj nuk i beri dem njeriu… mendojme neve.

 52. ujku i zi thotë:

  13 March 2008 @ 4:51 pm

  E gjithe kjo histori eshte nje rast i paster, por dhe shume i shemtuar dhe banal, i kapjes se shtetit nga Mafia. Politika dhe Mafia pasi kane bashkepunuar me njeri tjetrin per te shitur dhe blere pasurite e shqiptareve, arrijne deri aty sa te shtremberojne cdo vullnet politik te zgjedhesve, krijojne grupe parlamentare fantazma, me qellimin e thjeshte per vazhduar zhvatjen qe i kane bere ketij populli. Kjo eshta diagnoza e gjithe kesaj historie; simbioza e krimit, me politiken, dhe me injorancen te ngritura ne piedestal. Keto jane gjera aq te thjeshta dhe idiote, qe nuk jane te denja per shqiptaret. Jo qe duhet ngritur zeri por duhet uleritur. Nje minister si Ndoka (xhenerik) i vendosur ne krye te sektorit me te rendesishem te sherbimit publik, Ministrise se Shendetesise, pikerisht nga Mafia (a.k.a. Doshi/Meta & Co). Arrogance dhe injorance te tille do ta kishte zili c’do diktature!

 53. krasta krau thotë:

  13 March 2008 @ 4:56 pm

  “Si i behet te nxirret nje gazete e re, e pavarur, javore (e quajtur mbase edhe “Peshku pa uje”) ku te mund te thuhen shume te verteta pa pasur frike. Edhe sikur nje mije leke te jete, jam gati te abonohem.” Ka 7 vjet qe sa here ulem ne kafe me shoke miq te njohur e te panjohur perseris kete fjali… Po he pra si i behet??? Une vete kam tre kater zgjedhje teorike, po nuk ecen…

 54. minatori thotë:

  13 March 2008 @ 4:59 pm

  por ai qe eshte i pesuari te mos beje karshillek ,per pasojat e zanatit te zgjedhur.

  Ca po thu o Idris?! Domethene, ai qe rrihet te mos beje ze se eshte pjese e zanatit? Kush e paska thene qe pjese e zanatit te gazetarit investigativ qenka e rrahura fizike? Mos ka dale ndonje rregull marksiste per kete, dhe s’e dikemi.

 55. Idris thotë:

  13 March 2008 @ 5:19 pm

  Ke sa te duash te vrare , qe mblidhen gazetaret e botes dhe bejne HOMAZHE ?????????????? si nga “pakujdesi”, si ne frontin e luftes ,si te “pazbuluar” akoma shkaqet!!!!!!!
  Zanati eshte shume i veshtire ne kete lloj dhe do BYTHE, nuk do qaramane qe te fashihen pas “kapter Ramiut” ose ne ndonje
  Gryke MINIERE ku futen minatoret. :( :( :(
  Ky eshte nje rregull anti-marksist se po te ishte marksist nuk kishe nevoje fare per TY,TOMIN , dhe gazetare te ketij lloi!!!! :) :) :)

 56. Altin Goxhaj thotë:

  13 March 2008 @ 5:21 pm

  Pavaresisht se solidarizohem 100% me gazetarin e dhunuar, kur vjen puna tek debati mjaftist per pasurine e Tom Doshit, jam i bindur se Tom Doshi eshte me i sinqerte me pasurine e tij sesa Rama, Veliaj, dhe ca sorosite te tjere ne Shqiperi. Nese Doshi ka bere pislleqe me tenderat keta te tjeret jane profesore ne manipulim tenderash dhe gjobash.
  Sa per diplomen e Doshit, ka vend per analogji me ca diploma te tjera “profesoresh” te OJFve.
  Menyra se si po perdoretnga MJAFT rasti i gazetarit mua me duket nje instrumentalizim i paster per qellime krejt t tjera nga te drejtat e lirise se shprehjes ne Shqiperi.
  Nese ka nje institucion qe e ka dhunuar me te dyja kembet lirine e shprehjes eshte Sorosi ne Shqiperi dhe une e kam provuar ne kurriz kete lloj censure.
  Menyra se si po e instrumentalizon MJAFT kete ngjarje te rende me shume po i ben dem gazetarit se sa po e mbeshtet ate.
  Kam pershtypjen se perdorimi i kesaj ngjarje eshte nje gjobe e re alla MJAFT. Me kujtohen disa gjoba te ngjashme si rasti kur MJAFT goditi Pellumb Xhufin (meqe nuk i perket profesoreve te shoqerise se hapur apo qytetareve te botes sepse eshte qytetar i vendit te vet, dhe krenar madje) duke shpifur per te ne nivel nderkombetar se paskesh qene deputet qe svika ne Parlament. U desh reagimi i menjehershem i Xhufit (e akuzoio publikisht MJAFT se po vinte gjoba politike) qe MJAFT te terhiqej me bisht ne shale duke u justifikuar se paskesh qene nje gabim shtypi (!!!).
  Po ashtu me kujtohet gjoba qe MJAFT i vuri Ben Blushit (meqe spranonte te behej vegel e Rames) duke e akuzuar si boksier parlamentar ne nje proteste qe MJAFT organizoi para parlamentit.
  Keshtu Mjaft ka histori pa fund dhe kam pershtypjen se kur e drejta (rasti i gazetarit te BIRN) keqperdoret ajo seshte me e drejte.

 57. Altin Goxhaj thotë:

  13 March 2008 @ 5:25 pm

  vazhdimi:
  pa fund dhe kam pershtypjen se kur e drejta (rasti i gazetarit te BIRN) keqperdoret ajo seshte me e drejte.

 58. lulian kodra thotë:

  13 March 2008 @ 5:29 pm

  “Fakt eshte qe u bashkua me Nard Ndoken dhe insistuan qe Nardi te merrte MInsitrine e Shendetesise. Tani aktualisht, shumica e barnave qe furnizohen spitalet vijne nga firma ne pronesi te Tom Doshit.”

  Po kjo qenka konflikt interesi ashiqare fare. Ky nuk duhet te jete ligjvenes.

  Sa per Peshkun Pa Uje, Botimi do kishte mbi te gjitha probleme financiare, (nuk me duket se Peanri, Llukani dhe Blendi kane pare). Investuesi ose do te fuste njeriun e vete ne politikat edituese, ose editoret sic jane, do te binin pre e presionit nga investuesi. Keshtu qe do te perfundonte nje gazete si gjithe te tjerat. Vetem ne kushtet qe eshte, eshte e lire per mendimin tim.

 59. Idris thotë:

  13 March 2008 @ 5:30 pm

  ” Ka 7 vjet qe sa here ulem ne kafe me shoke miq te njohur e te panjohur perseris kete fjali… Po he pra si i behet??? Une vete kam tre kater zgjedhje teorike, po nuk ecen…”
  A e ke me gjith mend kete?????
  PROVO nje nga ato sipas parimit NOTI MESOHET DUKE NOTUAR! :) :) :)
  Do habitesh sa notare do kesh pjesmarres ne kampionat :D :D :D
  Sa me shpejt! “DITORE” quaje si fillim! Eh sikur ta besh!Eh sikut te jesh Ti (i) e para sipas NICKUT! :) :) :)

 60. minatori thotë:

  13 March 2008 @ 5:34 pm

  Domethene llogjika jote eshte kjo:

  (A) Ne bote vriten shume gazetare investigative keshtu qe profesioni do bythe (ku me bythe nenkuptohet mundesia e te qenurit viktime e dhunes!)
  (B) Likmeta eshte gazetar investigativ

  Del qe (C) Likmeta mund te rrihet ose vritet pa qeder

  Rrofsh edhe per sqarimin se une, Tomi dhe gazetari do ishim te eliminueshem ne nje bote marksiste. Tani kthehu ne shekullin 21, te lutem.

 61. Koth thotë:

  13 March 2008 @ 5:45 pm

  O Altin,

  ja te te them nje kendveshtrim tjeter une ty me manipulimin e Mjaftit.

  Ti je me dije qe Tom Doshi ka qene personi i pare qe ka thene ne publik qe Kryetarja e Parlamentit Jozefina Topalli ka qene bashkepunetore e sigurimit dhe tha dhe emrin e koduar te saj e qe Kac Muftari ka nje e vit e ca qe e permend jave per jave duke supozuar dhe supozuar skemat orale te bera ne ate kohe.. Kete e ka bere ne nje televizion lokal andej nga Shkodra ne kohen kur desh plasi lufta midis kandidateve per Komunen e Bushatit ne zgjedhjet lokale . Mos me thuaj qe nuk e di qe dhe ne ate kohe PD zyrtare perkrahte kandidatin e Partise Demokrastiane ndersa Jozefina perkrahte ate te pavarur ( nen kryetar e PD Jozi )

  Mirepo puna vajti deri tek dyfeqet dhe vetem Zeri i Amerikes raportonte mundesine frikeshme te perleshjeve me arme se keto mediat e tjera nuk kishin by.the te zinin ne goje ne dac Tomen ne dac Jozefinen dhe per te zgjidh situaten kane shkuar trupa policore jo lokale por ato te perfaqsise se BE ne Tirane.

  Tani une po supozoj qe nje nga personat qe eshte me i interesuar per hakmarrje eshte Jozefina Topalli ( aty me siper eshte cilesuar qe eshte redaktu CV nga faqja web e Parlamentit ). Tani me ndrico ti mua si mund te jete forma e manipulimit te Mjaftit ne kete rast, ne kuadrin e skemave te vjetra Rama, Veliaj, Soros etj.

  Se ma do mendja qe nese nuk do fliste Mjaft-i ne kete as dhe ti qe je shpirt i lire nuk do flisje !

 62. minatori thotë:

  13 March 2008 @ 5:50 pm

  Nuk e marr vesh se pse eshte trashur ky muhabet mor vlla. Rrihet nje gazetar dhe ketu dalin thone jo po Doshi i ka leket e pastra (?!), jo po gazetari e ka profesion te rrihet, jo po fajin e ka Mjaft-i. Une nuk jam gazetar, po gje me te rende se rrahja e nje gazetari nuk ka. Vetem ne autokraci rrihen gazetaret. Asnje cope medie ne Shqiperi nuk lajmeron kete ngjarje te rende; ne ketu diskutojme nje gje qe nuk duhet diskutuar, vetem denuar dhe pike.

 63. Idris thotë:

  13 March 2008 @ 5:50 pm

  Ne shek e 21 nuk ka nevoje per kaq “tjerrje”.
  Eshte me e thjeshte sepse kushdo zgjedh profesionin qe i duket me i afte dhe per kete merr ose pranon cmimin.
  Kthehu tek shek 19 dhe 20 qe pergatiti kete teori per te kuptuar se ne c’shekull jeton.Lexo ndonje gje! Nuk lindi BNOTA sot! As dija!
  Nuk ka me qehallare qe ti mbroje BEU!
  Pavaresisht se mendimi mbetet prapa , gje qe Ju e perfaqesoni shume mire ne kete rast,mendoj se protesta ka te beje me cfaqje te atij mendimi primitiv te huazuar nga shek 19-20 e me pas ;ne shoqerite e emancipuara mbi mardheniet midis njerezve dhe nuk ka te beje me personalitetin e GAZETARIT.
  Sot nje POLIC denohet per dhunen e ushtruaR NDAJ NJE KRIMINELI GJATE arrestit!!!!!!!!!!
  E megjithate ke raste ,si ne rastin e te ndieres shqiptare, qe e vrane ne MES TE SHTETIT ME DEMOKRATIK TE BOTES ,pa investiguar asgje e pa rrezikuar fare ne kete fushe te mencurise gazetareske minatoriane.
  NDERSA NE ATE KOHE TE PRITEJ KOKA NE MENYRE PUBLIKE.
  Kaq besoj e ke lexuar neper libra! :( :( :(

 64. Penar Musaraj thotë:

  13 March 2008 @ 5:58 pm

  Nese ka nje institucion qe e ka dhunuar me te dyja kembet lirine e shprehjes eshte Sorosi ne Shqiperi dhe une e kam provuar ne kurriz kete lloj censure.

  O Altin, a ta ka rras George Sorosi m’grusht ty? Jo. Atehere mos na jep mend kot per lirine e fjales se s’ka pike lidhje.

 65. klajdevour thotë:

  13 March 2008 @ 6:03 pm

  PER SHPERNDARJE TE MENJEHERSHME

  Lëvizja MJAFT! njoftoi sot përmes një komunikimi zyrtar të gjitha përfaqësitë diplomatike në Shqipëri, se gazetari Besar Likmeta i agjencisë ndërkombëtare BIRN është rrahur brutalisht nga deputi i PDK-së Tom Doshi.

  Me anën e një letre të dërguar sot në adresë të të gjithë Trupit Diplomatik të akredituar në Tiranë, MJAFT! informon se deputeti Doshi ka qënë i shoqëruar nga deputeti i Partisë Socialiste Arben Isaraj, në momentin kur ka dhunuar gazetarin Likmeta. Isaraj, njofton MJAFT! Trupin Diplomatik, jo vetëm që nuk ka ndërhyrë, por ka marrë pjesë paraprakisht në debatin mes Doshit dhe Likmetës.

  “Liria e shprehjes është një ndër të drejtat themelore të njeriut. Ne kërkojmë që të mbështesni këtë të drejtë duke shprehur shqetësimin Tuaj, pranë autoriteteve shtetërore”, thuhet në letrën zyrtare që MJAFT! i dërgoi sot (e enjte, 13 mars) Trupit Diplomatik të akredituar në Shqipëri.

  (VIJON)

 66. lule thotë:

  13 March 2008 @ 6:04 pm

  Po keto gjera do kete kur nuk i plas askujt qe eshte me shkolle apo jo ky Doshi. Mor zoteri, po te ishte vetem biznesmen ky robi vertet nuk do te na behej vone, po ky eshte nje ligjvenes qe ajo diploma as nuk do te diskutohej qe do ishte por edhe ca kritere te tjera qe mund ta lejonin per tu zgjedur ne kete pozicion.
  Eshte bere profesioni i deputetit si me qene biznesh misrash.
  Po kujt i plasi qe nuk do kishte fituar PS po mos te ishte ky injoranti???

 67. Liri thotë:

  13 March 2008 @ 6:32 pm

  Ore Altin, para se te flasesh per te tjeret, mundohu nje here te japesh llogari per ato qe ke bere ti me Keshillin Rinor, sepse njerezit te njohin shume mire se kush je.

 68. Studenti Shqiptar thotë:

  13 March 2008 @ 6:43 pm

  Kot per kuriozitet shkova i hodha nje sy kodit penal.

  Sikur Tome Doshi te ishte nje qytetar pa privilegje parlamentare, kete here do te kishte ngrene te pakten disa muaj burg.

  Kjo sepse dhuna qe ai ka ushtruar ndaj gazetarit eshte nje veper penale (rrahje) qe denohet nga neni 90 i kodit penal te R.Sh. dhe rasti ne fjale shoqerohet nga rrethana renduese te parashikuara ne nenin 50, pikat a) (motivet e dobeta) dhe h) (kryerja e vepres penale me shume se njehere - ky ka rrahur edhe Solisin ne Parlament).

  Te shikojme tani se cfare do ndodhi… .

 69. ujku i zi thotë:

  13 March 2008 @ 7:05 pm

  Ore jene ne vete disa ketu1? C’pasuri e sinqerte thoni? I sinqert qe po vjedh? Apo i sinqert qe po rreh gazetar? E kupton njeri ketu qe keto njerez jo vetem jane bossat e “Shendetit Publik” ne Shqiperi, por jane edhe llumi i shoqerise ne te gjitha aspektetet dhe qe po na marrin frymen. Mos u merrni me sorra e me laraska!

 70. lule thotë:

  13 March 2008 @ 7:07 pm

  Po imuniteti hiqet ne keshtu rastesh???

 71. klajdevour thotë:

  13 March 2008 @ 7:20 pm

  ambasadori amerikan sapo I ka quajtur burracake te dy deputetet Doshi por dhe Isarajn. Eshte shprehur I tronditur qe nje dhune e tille vjen nga dy deputete. Pershendet deklaraten e Berishes, pret te shikoje sa me shpejt rezultatet e hetimit, fton shoqerine civile dhe median qe te denoncojne pa patur frike raste te tilla dhe I kerkon politikes qe ta denoje kete akt.

 72. bacterius thotë:

  13 March 2008 @ 7:23 pm

  RRahje brutale? vetem njerin sy i paska nxire…..

 73. klajdevour thotë:

  13 March 2008 @ 7:23 pm

  Lule,

  Rregullorja e Kuvendit te Shqipërisë është një akt ligjor qe nuk ka fuqi juridike ne rastin e Doshit, sepse ajo parashikon masat disiplinore për veprime te dhunshme brenda sallës se Kuvendit ose komisionit, pra brenda ambienteve parlamentare. Megjithatë Kushtetuta parashikon diçka për ngjarje te tilla:
  Kushtetuta e Republikës se Shqipërisë:
  Neni 21
  Jeta e personit mbrohet me ligj.

  Neni 22
  1. Liria e shprehjes është e garantuar.

  2. Liria e shtypit, e radios dhe e televizionit është e garantuar.

  3. Censura paraprake e mjeteve të komunikimit ndalohet, etj

  Neni 73

  1. Deputeti nuk mban përgjegjësi për mendimet e shprehura në Kuvend dhe për votat e dhëna prej tij. Kjo dispozitë nuk zbatohet në rastin e shpifjes.

  2. Deputeti nuk mund të ndiqet penalisht pa autorizimin e Kuvendit. Autorizimi kërkohet edhe në rastin kur ai do të arrestohet.

  3. Deputeti mund të ndalohet ose të arrestohet pa autorizim kur kapet në kryerje e sipër ose menjëherë pas kryerjes së një krimi të rëndë. Në këto raste, Prokurori i Përgjithshëm njofton menjëherë Kuvendin, i cili, kur konstaton se nuk ka vend për procedim, vendos për heqjen e masës.

  4. Për rastet e parashikuara në paragrafët 2 dhe 3 të këtij neni, Kuvendi vendos me votim të fshehtë.

 74. krasta krau thotë:

  13 March 2008 @ 7:23 pm

  Student doli Amerikoni ne konference… Vetvetiu u gezova… Kur them amerikoni them ambasadori amerikon… Pas tre rrjeshtave te kryeministrit, qe nuk denjoi te bertiste per lirine e medies sic duhej, ky robi e pa qe nuk do behej gje dhe duke qene se eshte i vetmi ze i pavarur ne kete vend, dmth i pavarur nga paraja shqiptare, ai denoi aktin dhe kerkoi te merreshin masa… Pra ka i fare shprese…
  Sa per denimin harroje, se nuk e denojne… sidoqofte… :Dhuna per shkak te detyres dhe kercenimi verbal po per shkak te detyres jane nen tjeter dhe denohen me shume… Dy falsifikimi denohet gjithashtu… doshi duhet ti hiqet mandadi ne menyre urgjente dhe te arrestohet, sepse krimi eshte ne flagrance, po kush ta beje kete pune se???

 75. ujku i zi thotë:

  13 March 2008 @ 7:26 pm

  po kush ta beje kete pune se

  Ta beje “Mjafti” dhe gjithe shoqatat e gazetareve, ashtu sic e keni nisur ta coni deri ne fund.

 76. Permetari thotë:

  13 March 2008 @ 7:31 pm

  Arben Isaraj nuk mbetet mbrapa ne kete histori. Plus qe ka patur precedente. Vellai i tij eshte nje thug, dhe ky nuk ndryshon shume prej tij. Burracake e tille (nga cilado ane qofshin) duhet te nxirren me shkelma nga parlamenti. Nuk mjafton qe abuzojne financiarisht me ate popull por me bejne edhe arrogantin!

 77. krasta krau thotë:

  13 March 2008 @ 7:50 pm

  Reagim Topalli

  E papranueshme çdo formë dhune, në mënyrë të veçantë ndaj gazetarit.
  Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli deklaron se është i papranueshëm çdo akt dhune, kudo dhe kurdo, aq më tepër akti i dhunës ndaj gazetarit.
  Po aq e dënueshme dhe e papranueshme sa goditja ndaj gazetarit është edhe soditja në këtë akt të shëmtuar.
  Kryetarja e Kuvendit, në varësi të konkluzioneve të zbardhjes së ngjarjes do të veprojë konform ligjit dhe Rregullores.

  O koth te paska degju me duket ;)

 78. klajdevour thotë:

  13 March 2008 @ 7:50 pm

  Protestë ndaj dhunës së deputetit mbi gazetarin Likmeta

  Tiranë më 13/03/2008

  Unioni i Gazetarëve reagon ashpër ndaj aktit të dhunës së ushtruar nga deputeti i Parlamentit shqiptar Tom Doshi ndaj kolegut tonë të Agjensisë BIRN, Besar Likmeta. Dhuna e parlamentarit e ushtruar mbi gazetarin Likmeta, lidhet vetem me detyrën që tentonte në rrugë normale, të kryente kolegu.

  Unioni i Gazetarëve duke qenë pjesëtar i protestës së organizuar nga organizata MJAFT, shpreh shqetësimin e vet ndaj këtij rasti të paprecedent, ndërkohë që apelon për një reagim të menjëhershëm të institucioneve që garantojnë ligjin, të drejtën e shprehjes dhe të informimit në vend. Ky akt dhune dëshmon edhe një herë të vërtetat e konstatuara dhe të denoncuara kohë pas kohe prej Unionit të Gazetarëve për mungesën e lirisë së rregullit dhe të barazisë para ligjit, të qytetarëve të thjeshtë, të profesionistëve dhe të përfaqësuesve me imunitet. Ky rast inkurajon “njerëzit e fortë” dhe të kamurit të ndihen më të sigurtë para gazetarëve dhe misionit të tyre, për mosdenoncim të të vërtetave.

  Deklarimet e Unionit të Gazetarëve për rritjen e censurës jo politike në mediat tona, rikonfirmohen edhe prej raportit të fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit, ku theksohet se censura jo politike dhe autocensura në mediat e vendit, janë prezent dhe se ndërsa shtypi është i lirë dhe i pakufizuar, ka patur probleme serioze me përdorimin e shtypit për qëllime politike dhe gazetarët vetëcensurohen.

  Unioni i Gazetarëve merr shkas që reagimi i komunitetit ndaj rastit në fjalë dhe ndaj apeleve për lehtësim të rrethanave dhe të kushteve të punës për gazetarët shqiptarë të rritet dhe të shumëfishojë solidaritetin. Eshtë koha për goditje të informalitetit në media dhe sidomos në marrëdhëniet e punës së këtij tregu mediatik. Kjo të nderuar kolegë është sot jetike. Reagimi ynë komunitar duhet të mos mbetet vetëm fjalë, por hap dhe veprim konkret për ndryshim të gjendjes që na dallon nga gjithë gazetarët e Europës.

  Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë

  Tiranë

 79. ujku i zi thotë:

  13 March 2008 @ 8:12 pm

  Ore, unioni te kerkoj qe ky njeri te lere mandatin e deputetit. Jo po apele, jo po derci, jo po verci. Liria e fjales eshte e mbrojtur me kushtetute dhe eshte e paimagjinueshme qe nje ligjvenes te kryej nje akt te till. Nuk me pelqejne fare keto tekstet e qeruara nga thelbi i ceshtjes.

 80. krasta krau thotë:

  13 March 2008 @ 8:37 pm

  Kam bindjen e plote se ky reagim eshte me urdher… shyqyr qe doli ambasadori se asnje nuk do kishte dale… Pu sa keq eshte puna… Duhet luftuar kete here… se po humbem ne kete betej (flas gazetaret dhe shoqeria civile) e kemi humb edhe krejt luften…
  Ky rast nuk ka asnje ngjashmeri me ate te Luan Rames, qe pervec se ishte minister, nuk kishte as takatin as paret e Doshit… plus kesaj ne rastin e Rames kishte edhe nje lume interesash te tjera… Sidoqofte une isha ne ate proteste dhe fitorja ishte e rendesishme…
  Per ndryshe nga ai rast… ky i fundit eshte jo vetem me i rende, por edhe rasti i paster ku gazetari goditet ne menyre te qarte per motive te punes. Dhe perndryshe nga ai rast, ku reagimi mediatik ka qene i bujshem, (A se rama nuk paguante dhe as shtronte dreka, b) se rama kishte mbaru vertete shkollen e larte dhe nuk kercenonte kaq hapur), kete here heshtja mediatike ka qene e rende… Vetem dy te perditshme dhe nje televizion kane pasur lajmin edhe pse nuk i kane dhene vendin e duhur…

 81. ujku i zi thotë:

  13 March 2008 @ 9:12 pm

  O Kraste, me ashtu deklaratash gjysmake si ajo e Unionit te Gazetareve, sikur ta kishte bere Unioni i Kepucareve, nuk me duket ndonje situate shpresedhenese. Mos i mbani syte nga ambasadori Amerikan. kjo eshte lufte e vertet, nuk eshte shaka. Ndryshe, na thoni kur te vijme andej: “Welcome to the Kingdom of Thugs!”

 82. minatori thotë:

  13 March 2008 @ 9:18 pm

  Ah o Idris, e mora vesh qe qenka e kote. Shendet Marksit.

 83. Etrusk thotë:

  13 March 2008 @ 10:15 pm

  Veprimi duhet denuar dhe maksimalisht biles.
  Depkucet e vegjel qe nuk dine te shkruajne fare dhe e vetmja gje qe kane jane leket e tenderave te vjedhura dhe kontrabande se naftes a ku di une, duhet te perzihen nga Parlamenti.
  Mendoj se Parlamenti do te mbetej bosh, pra ke te zgjedhim ne mroe vellezer?
  Baca ka rene ne ujdi me Pallen,cfare nuk besohej po ndodhi, Iliri ka frike se po mos te fitoje zgjedhjet do ja zbulojne trafikun e kokaines me KS, tjetri ka problem Ilaqet dhe naften, nje tjeter kujtohet ti sherbeje cigareve dhe armeve. Te gjithe bashke popullit greke! Krimi ne drite te diellit, gjykata ferkon duart ne raste bumi mediatik se i shkojne fonde per ulje denimi apo heqje fare fare.
  Zoteria qe udheheq vendin thote se: “Shqiperia eshte vend i vogel, mos merrni lek nga krimi o parti, se ju dallon populli!”.
  Hajde vend i pjerdhur sa me ska, jo tranzicion anarki e plote, vetem se akoma skemi kap kallashet ne njeri tjetrin.
  Une per vete do behem emigrant i perjetshem me sa duket, po ika . . .

 84. Artian thotë:

  13 March 2008 @ 10:17 pm

  Cila ishte arsyeja, qe ka goditur Tomi- Jerry-n,gazetarin?….edhe goditja duket si nje gervishje macesh..
  Problemi perqendrohet vetem tek goditja me “puter” nga ana e Tomit,por nuk thuhet gje per Jerry-in dhe subjektin e sherrit..nuk diskutohet qe Tomi eshte fajtor.. ky gazetari me ngjan me Meron nuk i ka lene gje ..

 85. dolphin thotë:

  13 March 2008 @ 10:54 pm

  Per mendimin tim ceshtja duhet pare me me kujdes.
  Nuk e njoh Toman, por mendoj qe gazetaret tane nuk jane me pak te infektuar se politikanet, ndonjehere ata kane me shume pushtet dhe mund ta shperdorojne me lehte.

 86. krasta krau thotë:

  13 March 2008 @ 11:10 pm

  Ujk ta them te dal borxhit: “Welcome to the Kingdom of Thugs!”….

  Isha me nje Peshk sot dhe folem gjate per kete pune… jemi te pushtum vlla… nuk ka shume shpresa… prandaj po i meshoj kesaj une… Po si thu ti a ja dalim dot nese asnje nga mediat nuk shkruan, nese asnje gazetare nuk del ne shesh… (Une arrita 10 minuta me vonese ne nje proteste qe kishte mbaruar atehere kur arrita une, dmth nuk zgjati as 10 minuta edhe per shkak te shiut ndoshta), por si mendon ti se mund tja dalim kur zerat jane te lidhur per gryke.. Kur ka njerez si Altini me lart, qe e gjejne fajtorin te protestuesit… A ka shpresa kur megafonet e lirise se medias deri dje, heshtin ne menyre domethenese, sikur vetem ata te ishin perfaqesues te lirise se medias dhe vetem kur u kercet noj gjobe mbi shpine atyre duhen mbush gazetat…
  Ka miq te mi qe ta shpjegojne mire si funksionon verdalle, ku nuk per lajmin e djeshem nuk gjendej vend ne gazeta qe i mbushin faqet me idiotesi… E ke degju ujk kryeministrin kur thote te kapur: Ja ku ta thote vllai ne jemi te kapur… Te kap nga bishti, nga koka dhe ku e di une se ku… Dhe kjo jo per faj te kapesve se sot me eshte mbush mendja per kete, por per nje pjese te mire te fajit tone… Se po te duam lirohemi nga kapjet, vec se na duhet te heqim dore nga ca rroga te majme, por ja qe nuk hiqkemi dore Ujko… Kshu eshte mire, jeton njeriu edhe ne putren e ariut, sa kohe ky e mban me mjalte (cfare rendesie ka si merret mjalti nga bletet dhe a prishet kosherja), deri sa ti vije momnti qe putra ta shtype ate qe ka mbajt, pastaj mund te hidhena perpjete por ka me qene vone… Nejse une ketu mund te bej ponc pilatin, “se i kam la duart”, edhe pse nuk me lene ca kunja me veten (hesap tjetyer ky)… Lexoni neser gazetat se ka fol Toma dora vete, po pak a shume fabula eshte kjo e vjetra fare (se di a e kishte la fonteni) Fajin e ka gazetari (imagjino i beri shantazh Tomes ky, pasi e kishte botuar dhe skish as me car t’i bente shantazh)…
  Fabula: U mblodhen kafshet me gjet pse ishte merzit njeriu… dhe vendosen qe fajine kishte gomari qe kishte ngrene ferrat… Kshu ka me shku edhe ky muhabet… Tungi

 87. krasta krau thotë:

  13 March 2008 @ 11:14 pm

  Ore ju qe merreni me gazetarin duke besu qe e keni nje diplome ne xhep, une spara marr persiper te bej avokatin, po lexoni lajmet e shkruajtura i keni si link ne shkrim dhe mos u nisni nga paragjykime.. Raportet jane nder me korrektet qe kam lexu ndonjehere dhe jane krejt te sakte…. ai njeri ka kontaktuar edhe tomen qe ti jepte vendin e duhur ne raportim sic jane rregullat, raportet jane shkrujt me manual ne dore dhe eshte turp qe te akuzohet gazetari per jo profesionalizem…

 88. Cheney thotë:

  13 March 2008 @ 11:37 pm

  Nuk eshte gervishur fare siperfaqja me duket mua..

 89. Artion Lame thotë:

  13 March 2008 @ 11:41 pm

  Te dashur MJAFT-iste qe lexoni kete Forum,

  Se pari ju lavderoj per diskreditimin qe i beni rastit te gangsterit TOM DOSHI. Por mendoj qe ne kete rast duhet denoncuar edhe gangsteri i PS_se Arben Isaraji i cili ka kercenuar tamam si ne kohen e Nanos, gazetarin Likmetaj.

  Ju sugjeroj qe ju, dhe gazetaret e BIRN-it qe mund te lexojne kete forum te denoncojne edhe deputete dhe te forte te tjere te shoqerise sone. Nje shembull qe une ju jap ketu, eshte te investigoni sesi disa kandidate te PD-se dhe fisi i tyre ne kombinat kane marre diplloma fallco ne Kamez dhe sot drejtojne institucione shteterore ne Shqiperi, si zyra kualidimi etj.

  Ju sugjeroj ketu qe te investigoni edhe rastet e marrjes se rryshfeteve nga Edi Rama, miku i tij Koco Kokedhima etj. Per Kokedhimen nese doni te ndihme ju sugjeroj qe te konsultoni akuzat publik qe Fatos Lubonja i ka bere atij per rryshfetin qe ai perdori per te blere frigoriferin e Tiranes.

  Ndersa sa per Edi Ramen ju sugjeroj qe te interesoheni sesi ndodhi puna qe Edi Rama i dha leje Janullatosit te ndertoje Katedralen Ortodokse ne Tirane, ndersa Komunitetit Musliman i ka denuar lejen per kete ndertim? Qe te ju ndihmoj ketu, ju sugjeroj qe te pyesni Ramen sesa para i dha Laura dhe Marjami, 2 gazetare izraelito - amerikane Rames, te cilat u derguan ne Tirane nga Nikolla Gejxhi, kur Rama dha leje per ndertimin e Katedrales Ortodokse.

  Ne kete rast ju pra duhet te pyesni si deshmimtar: 1. Peshkopin Janullatos, 2. Nikolla Gage-in, 3. 2 gazetaret amerikane te cilat vizituan Ramen ne kohen kur ky i dha lejen Kishes Ortodokse per ndertim.

  Shpresoj qe kesaj radhe do vazhdoni te tregoheni te guximshem, ashtu si edhe me rastin e Tom Doshit.

  Urime

 90. Lefti thotë:

  14 March 2008 @ 12:13 am

  Me vjen mire qe Znj. Topalli reagoje kunder dhunes ndaj gazetarit dhe sidomos, kunder “soditjes” qe beri deputeti tjeter Arben Isaraj, i cili jo vetem qe nuk nderhyri per t’i ndare, por mund te konsiderohet si iniciues i sherrit, perderisa paska pasur debat veral perpara ngjarjes me gazetarin.

  Shpresoj se pas Padise te kryer nga Gazetari, Prokuroria te veproi dhe t’i hiqet imuniteti deputetit Doshi sa me pare ! Mos harroni se ç’fare ndodhi ne 2003 me Ilir Babaramon, kur atehere ishte Ministri i Brendshem qe e goditi me grushta - pas kesaj, dhe pas protestes se gazetareve, ministri Luan Rama u detyrua te jepte doreheqjen.

 91. Lefti thotë:

  14 March 2008 @ 12:46 am

  Ja nje version i ngjarjeve prane Hotel Sheraton : (interesant eshte roli i ‘”te fortit” qe luan Arben Isaraj !)

  Prokuroria nis hetimet ndaj deputetit Doshi për ushtrim dhune në prani të deputetit Isaraj

  Kryeministri dënon dhunën ndaj gazetarit Likmeta

  Kryeministri Sali Berisha ka reaguar ashpër për dhunën e përdorur ndaj gazetarit të agjencisë ndërkombëtare Balkan Investigative Reporting Network, (BIRN), Besar Likmeta. Kryeministri ka kërkuar që të merren të gjitha masat për të ndëshkuar këtë akt të dhunshëm. “Kryeministri ka mësuar me shqetësim lajmin e përdorimit të dhunës ndaj gazetarit Besar Likmeta nga deputeti Tom Doshi, në prani të deputetit Arben Isaraj. Duke dënuar këtë akt dhune dhe çdo akt tjetër ndaj gazetarëve, Kryeministri i kërkon autoriteteve përgjegjëse të ndërmarrin një hetim të thelluar dhe të plotë ndaj këtij akti të papranueshëm” bëri të ditur zyra e shtypit të Kryeministrisë.

  Ndërkohë, Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për dhunën e ushtruar ndaj gazetarit të agjencisë ndërkombëtare BIRN, Besar Likmeta, nga deputeti i PDK, Tom Doshi. Prokuroria e Tiranës bëri të ditur dje, se ka nisur hetimet dhe do t’i shkojë deri në fund kësaj çështje. Gazetari Besar Likmeta, u dhunua brutalisht nga deputeti Tom Doshi mbrëmjen e 10 Marsit gjatë intervistës në Hotel “Sheraton” në Tiranë, në prani edhe të deputetit të Partisë Socialiste, Arben Isaraj. Agjencia BIRN kishte botuar para disa ditësh një lajm për deputetin Doshi ku citohej se ai ishte pajisur me një diplomë falso të Universitetit të Tetovës. Sipas lajmit të publikuar në BIRN, pas këtij botimi, diploma e Universitetit të Tetovës e deputetit Tom Doshi, u zhduk në mënyrë të mistershme nga CV-ja e tij në faqen e internetit të Parlamentit shqiptar. Për këtë qëllim gazetari Likmeta i kërkoi atij një intervistë, për të marrë një shpjegim në lidhje me këtë fakt.

  Gazetari dhe deputeti Doshi kishin lënë takim në Hotel “Sheraton”, por në vend të intervistës, Doshi ushtron dhunë ndaj gazetarit. Dhunë është ushtruar edhe në prani të deputetit të PS, Arben Isaraj, i cili kishte shoqëruar Doshin në Hotel “Sheraton” ku gazetari i BIRN po priste të merrte në intervistë Doshin. Deputeti Doshi i ka kërkuar gazetarit që të mos merret me këtë çështje. Të njëjtën gjë ka bërë edhe deputeti Isaraj, duke i thënë se, “t’i nuk e di se me kë ke të bësh”. Në këtë moment, deputeti Doshi e qëllon gazetarin në fytyrë, duke i shkaktuar edhe një plagë. Deputeti socialist jo vetëm që nuk ka ndërhyrë për të mos lejuar dhunën ndaj gazetarit, por është bërë nxitës.

  Dhuna ndaj gazetarit Likmeta është dënuar nga kryeministri Berisha, kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ambasadori i SHBA në Tiranë dhe nga autoritetet në vend. Ndërkohë, Prokuroria ka nisur menjëherë hetimet ndaj këtij skandali.

 92. Peshku thotë:

  14 March 2008 @ 1:37 am

  Deputeti goditi gazetarin, Berisha e Topalli kërkojnë zbardhjen e ngjarjes, Doshi: Më kërkoi para

  Nga Armand Maho
  Gazeta Tema
  13.03.2008

  Krerët më të lartë të shtetit dhe përfaqësuesi amerikan në Tiranë reguan dje, duke dënuar dhunën e deputetit Tom Doshi ndaj gazetarit Besar Likmeta. Sipas hetimeve të para dhe dëshmive të marra nga gazetari i dhunuar, ngjarja ka si zanafillë një raport të botuar nga një grup redaktorësh dhe ekspertësh të medias në nëntë shtete të Ballkanit dhe botuesja e “Balkan Insight”, më 20 shkurt 2008, ku janë përshkruar rezultatet e punës kërkimore në lidhje me diplomat false në Shqipëri. Duke qenë se pas këtij botimi, diploma e Universitetit të Tetovës e Tom Doshit u zhduk në mënyrë të mistershme nga CV e tij në faqen e internetit të parlamentit shqiptar, gazetari Likmeta mësohet se i ka kërkuar atij një intervistë, për të marrë një shpjegim në lidhje me këtë fakt. Por ai është dhunuar nga deputeti Doshi gjatë intervistës në hotel “Sheraton”, në Tiranë, në mbrëmjen e 10 marsit, në prani edhe të deputetit të Partisë Socialiste, Arben Isaraj. Kryeministri Berisha, duke dënuar këtë akt dhune dhe çdo akt tjetër ndaj gazetarëve, i kërkoi autoriteteve përgjegjëse të ndërmarrin një hetim të thelluar dhe të plotë ndaj këtij akti të papranueshëm. Edhe kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, deklaroi dje se është i papranueshëm çdo akt dhune, kudo dhe kurdo, aq më tepër akti i dhunës ndaj gazetarit. “Po aq e dënueshme dhe e papranueshme sa goditja ndaj gazetarit, është edhe soditja në këtë akt të shëmtuar”, - tha Topalli, duke theksuar se në varësi të konkluzioneve të zbardhjes së ngjarjes, ajo do të veprojë konform ligjit dhe rregullores.

  Ndërkaq, ambasadori i SHBA në Shqipëri, John L. Withers II, e vlerësoi “burracak” veprimin e Doshit, ndërkohë që i bëri thirrje faktorëve të shoqërisë civile që të denoncojnë rastet e dhunës kundër shtypit. “Kam ndjekur nga afër raportimet rreth sulmit burracak kundër gazetarit Besar Likmeta nga Tom Doshi, në praninë e Arben Isarajit. Këto raportime bëhen akoma dhe më tronditëse për faktin që ata janë të dy anëtarë të parlamentit”, - deklaroi gjatë një konference për shtyp ambasadori Withers. Duke përshëndetur deklaratën e kryeministrit Berisha, i cili bëri thirrje për një hetim të plotë të akuzave, ambasadori u shpreh se “pret të shohë shpejt rezultatet e këtij hetimi”.

  “Personi që mu prezantua si gazetar më kërkoi 1 mijë euro”

  Nëpërmjet medias u njoha me disa deklarime në lidhje me një incident të ndodhur midis meje dhe një personi që mu prezantua si redaktor i një faqeje interneti, emri i së cilës nuk më kujtohet për momentin. Nga tërësia e deklarimeve vërej me shqetësim se në mënyrë të pakuptimtë dhe të qëllimshme dikush apo disa shtrembërojnë të vërtetën. Ndaj ndiej për detyrimin të sqaroj në radhë të parë si qytetar dhe pastaj si deputet si më poshtë:

  Ditën e hënë më 10 mars, rreth orës 20.30 kur mbas seancës parlamentare po darkoja me deputetët Nard Ndoka, Jak Ndoka, Pashk Ujka, Ymer Tola dhe Paulin Sterkaj, mora një telefonatë ku mu kërkua takim në lidhje me me një pretendim të këtij personi për problemin e një diplome. E njoftova se isha i zënë për momentin dhe e lamë të flasim një ditë tjetër. Çuditërisht pas diçka më shumë se një orë, rreth orës 22.00 marr në celular një sms (të cilën e disponoj) ku përsëri mu kërkua i njëjti takim me ngulm nga po ky person. E telefonova i çuditur, e pyeta se pse duhej të takoheshim kaq vonë, kur jo më pak se një orë e gjysëm më parë kishim vendosur të takoheshim ditë tjetër. Gjithsesi duke parë këmbënguljen e zotërisë vendosëm të takoheshim në hotel “Sheraton” rreth orës 22.30. Vendin e takimit në “Sheraton” e sugjerova unë pasi kisha lënë një takim me deputetin Arben Isaraj, po në këtë orë. Ishim ulur së bashku me z. Isaraj në barin e hotel “Sheraton” kur një person, i cili ishte duke pirë konjak në banakun e lokalit erdhi në tavolinën tonë pas rreth 15 minutash. Në fakt na bëri përshtypje sepse po pinte i vetëm në banak. U prezantua dhe e ftuam të ulet në tavolinën tonë. Që në momentin që u ul, fjalia e parë që tha është: Unë jam ai që e kam nxjerrë në internet me emër. Pyetja që i drejtova i çuditur ishte: Çfarë kërkoni nga unë pasi tashmë lajmi është bërë publik dhe nuk kam ndonjë koment mbi të. Mu përgjigj se do të vazhdoj ta botoj përsëri, por mund të gjejmë dhe mënyrën se si të mos botohet. Vazhdoi duke thënë se dhe ai donte të jetonte më mirë dhe të bënte karrierë. E pyes se çfarë kuptonte me mënyra të tjera dhe mu përgjigj se kërkonte nga unë 1 mijë euro dhe premtoi se me t’ia paguar këtë shumë nuk do të merrej më me këtë problem. Në këto momente i habitur kërkova një dokument identifikimi. Mu përgjigj se nuk punonte për ndonjë organ mediash vizive a të shkruar në Shqipëri, por ishte redaktor i një faqeje informative në internet me qendër në Bosnjë a në Beograd, nuk më kujtohet mirë. Në atë moment i revoltuar dhe i irrituar jashtë mase i them se mua nuk më ka ndodhur kurrë të më vendosë njeri gjobë. Personi i prezantuar si redaktor me një qetësi të habitshme më thotë: Ti je nga deputetët më të pasur, i ke arritur çke dashur në jetë dhe unë kam pikësynimet e mia ashtu si ti. I nervozuar, ngrihem nga tavolina për t’u larguar, ndërkohë ky person duke nënqeshur më thotë: Atëherë do të vazhdoni të lexoni shkrimet e mia pa emër për ty. Në atë moment i ngritur siç isha, nuk munda të kontrolloj veten nga pafytyrësia dhe provokimi e këtij personi dhe në gjaknxehtësi e sipër e godas me çantën e dokumentave dhe celularit që mbaj me vete. Në lidhje me të gjithë të vërtetën që deklarova më lart, jo vetëm sqaroj opinionin publik, por dua të kërkoj dhe ndjesë për reagimin tim të nxituar dhe momental.

  Tom Doshi

 93. Artion Lame thotë:

  14 March 2008 @ 2:23 am

  Per Leftin me larte qe permendi rastin e Luan Rames dhe Ilir Babaramos, duhet ti kujtoj se ne shume raste ne Shqiperi gazetaret jane personat qe dalin me te pafaj.
  nje rast i ketille eshte rasti i Ilir Babaramos i cili edhe pse shtypi dhe vrau nje plak perpara Vizion , politika e Nanos e nxorri te pafaj.

  Mendoj qe nuk duhet te denohen vetem politikanet, por shpesh edhe gazetaret kriminele.

 94. Idris thotë:

  14 March 2008 @ 3:02 am

  Jane ca detaje teknike brenda te cileve fshihet djalli.
  A ka mundesi qe Toma te mos e kete celularin me regjistrus?
  A ka mundesi qe ky gazetar qe do te beje rrolin e investigusit te mos kete mbajtur regjistrues?
  Le te zbardhin te dy palet bisedat.
  Sa per ate ambasadorin amerikan them se jo vetem eshte i nxituar por aspak diplomatik.Eshte nje nderhyrje e paster POLITIKE.
  Minimalisht kultura fillestare e atij personaliteti diplomatik duhej bazuar ne thenien e lashte ROMAKE:
  “C’do ngjarje ka dy pale.Digjoni dhe palen tjeter”
  Ai (ambasadori) nuk eshte K/tar Kuvendi as K/minister.Ne se une do te kisha fuqi ekzekutive ,kete ambasador minimalisht do ta kisha ndeshkuar me vrejtje te rende per kompromentim te politikes zyrtare te shtetit AMERIKAN,si nje sinjal per ti nderprere rrugen diplomatike…
  Shume here me me kulture e me dinjitoz qendrimi i BERISHES!
  Sa per palen e “Minatoreve dhe Lefkofeve” dihet mire se c’ zurnaje i bien.
  Gjithsesi gjest i denueshem, jo vetem nga pozicioni qytetar.

 95. adriatik thotë:

  14 March 2008 @ 3:58 am

  Po cna paska bere keshtu ky doshi, po ky na paska dhjerifikuar demokracine more, na ka turperuar gjithe ate parllament, turp te kete, tom doshi me gjith gazetarin qe sishte i zoti te mbronte vehten por e la fytyren tja kopaniste nje palo derr injorant.

 96. Cheney thotë:

  14 March 2008 @ 4:22 am

  I bini ne qafe Doshit kot ju..

 97. minatori thotë:

  14 March 2008 @ 6:37 am

  Idriso, te rashe ne qafe kot. E ktheve flamurin edhe ti. Fillove me “i ka zanati keto” dhe mbarove me “gjest i denueshem.”

 98. Rual thotë:

  14 March 2008 @ 8:25 am

  Paska fole edhe Tom Doshi.Mire do ishte qe te publikohek edhe versioni i tij mbi ngjarjen.

 99. Artian thotë:

  14 March 2008 @ 8:26 am

  Tom dhe Jerry,
  Akti i pare-pjesa e gervishjes,
  Akti i dyte,big problem-zbulohet icbergu i konflikteve .
  Akti i trete-probleme me shtypin.
  Akti i kater-gallate ne pallatin e drejtesise!

 100. Koth thotë:

  14 March 2008 @ 10:13 am

  Mand,

  lajmi duhej ne faqe te pare. Kaq di te them une per shkrimin tend. Mire apo keq nuk eshte faji i gazetarit qe Toma eshte trap dhe ben incident me nje gazetar ne balle te vendit.

  Shikoje kete foton ketu : http://www.spectrumpictures.com/data/images/15192_t_baze_tir01.jpg

  Incidenti ndodhi ne nje fshat te humbu andej nga zona ku garonte per deputet nje nga hajdudet me te medhenj te qeverise, por kjo foto e ke parasysh ti mire eshte bere ke dera stipalit ku gazetaret prisnin me ore te tera te vinte Mero me qafore.

  E hengri atehere ai qe i solli Meros, dmth shkoi ne burg, bile u dorezu vete. Shkurt e hengri atehere kur nuk e priste, per nje grusht qe Mero nuk e mbajti dot.

  Edhe kjo puna e Tomes po keshtu eshte. E ha kur nuk e pandeh. Nuk ja ka fajin Tomes gazetari, ja ka tjeter kush qe eshte duke i rrenuar ngadale ngadale.

  Rivaliteti i ashper per dominimin demokristian.

  Shif se eshte i qyt ai Ambasadori qe thote pershendes Kryeministrin etj etj etj.

  Ndersa ti e thua Berisha dhe Topalli , se merrni efektin njelloj dhe ti e kupton mire se ku e kam llafen , se jane te zena vendet nuk ka vend per dy. ;)

 101. ados thotë:

  14 March 2008 @ 10:46 am

  IDRIS Trimi thote:
  Ai (ambasadori) nuk eshte K/tar Kuvendi as K/minister.Ne se une do te kisha fuqi ekzekutive ,kete ambasador minimalisht do ta kisha ndeshkuar me vrejtje te rende per kompromentim te politikes zyrtare te shtetit AMERIKAN,si nje sinjal per ti nderprere rrugen diplomatike
  ——————————————————-
  Organizata e panvarur e gazetareve ,ku ben pjese edhe gazetari ne fjale u dergoj ambasadave te akredituara , nje note proteste ne fjale ne lidhje me incidentin. Keshtu qe amb. amerikan shleu detyrimin tij ne kete rast dhe shume mire beri.. Hidhi mire nje sy fytyres se gazetarit, duket qarte se eshte dhunuar. Dhe nuk i lejohet nje parlamentari te vej dore mbi dike saqo te drejte mund te kete!! TOM Doshi duhet te behet “kurban”, dhe te vlej si mesim per kodoshat e tjere!!

 102. Cheney thotë:

  14 March 2008 @ 11:04 am

  ”TOM Doshi duhet te behet “kurban”, dhe te vlej si mesim per kodoshat e tjere!!”

  Se ben dot qingji ujkun kurban!! Edhe ujqit e tjere po i vine anash e anash..

 103. Leon thotë:

  14 March 2008 @ 11:10 am

  ados,
  Ambasadori amerikan nuk ka pune fare te nderhyj ne kete ceshtje..
  Nuk ndodh kjo gje ne asnje vende te evropes. Eshte e turpsheme per nje shtet kjo gje.
  Kjo nuk do te thote qe une nuk pajtohem me te. Ai ka shume te drejte dhe deputeti jep shpjegime banale per incidentin.
  Por eshte qesharake qe organizatat e gazetareve dergojne deklarata ne ambasada, para se ti dergojne ne ministrit perkatase.Eshte gjithashtu qesharake qe media,qeveria,paralamenti dhe politika pret konferencen e shtypit te nje ambasadorit amerikan te reagojne..
  Shtet bananesh??? Me keqe ka vajt seriozisht. Nuk eshte me as per te qeshur me keta.

 104. Ergoni thotë:

  14 March 2008 @ 11:58 am

  Ore cuna e cupa, e ka njeri ndonje kopje te “Rreziku anglo-amerikan per Shqiperine” - na sillni ndonje pasazh ketu, se si duket kjo puna e rrahjes se Likmetes nga (Ko)Doshi u be ceshtje nderkombetare. E shifni si imperializmi dinak amerikan shfrytezon rastin? Alamet diskutimesh, e rrafi, se rrafi. I gjithe parlamenti po rraf gjithe shqiptaret ne menyra aspak te rrafinuara, dhe askush nuk po reagon, dhe per nje te gervishtur te Likmetes u be nami. Mua me cuditi fakti qe Ben Isaraj ndenjti urte, ai eshte me garip si rregull, edhe stilin e ka me kodosh se Doshi.

 105. pipo thotë:

  14 March 2008 @ 12:21 pm

  Mor po si i behet te merret pak pjese ne keto grushta ja per tu shpire ca se u vyshkem duke lexuar per rrahje me parlamentaret…
  Propozoj qe kush doje te vishemi me hije gazetaresh te ngacmojme do parlamentare si ky…..e pastaj kur te nzehen shume,shume e te tentojne qe te na ven duart ne trup ti japim nje te rrahur te mire e te gezojme ca, pastaj te deklarojme se u vet mbrojtem se ishin ato te paret qe preken, do ishte fantastike….he si thoni???? ha ha ha

 106. ujku i zi thotë:

  14 March 2008 @ 3:34 pm

  Para se te ankoheni per ambasadorin amerikan, gjykoni nje here se ne c’gjendje eshte demokracia, rendi dhe ligji ne Shqiperi, pastaj jepni leksione per pavaresi. Ambasadori u eshte pergjigjur kerkeses se organizatave civile te pavarura, dhe jo pushtetit, prandaj lerini nocionin e shtetit te pavarur dhe shihni shtetin pa breke qe kemi. S’behet shtet me deputet me tetevjecare qe kane vjelur milionat duke vjedhur popullin.

 107. Dajoshi thotë:

  14 March 2008 @ 4:09 pm

  Po jap dhe une 2 lekshin tim per ket katrahure. Po sikur ato qe thote Doshi te jene te verteta??? Ka bere vaki edhe me pare qe gazetare i kane bere presion biznesmeneve per para. Nuk them qe duhet besuar Doshi 100% (sa per dijeni nuk e shof dot me sy), por duhetn degjuar 2 palet. Megjithate dhuna nuk justifikohet. Doshi nese eshte i zgjuar duhet te kishte vajtur me deshmitare dhe nese e ka bere (Isaraj thuhet ishte prezent) atehere kjo pune eshte kollaj. Isaraj mund ti vertetoje te gjitha, kurse gazetari fare mire mund te kishte nje rekorder me vete per te vertetuar ato qe thote ai.
  Shteti nuk behet as me deputete me 8 vjecare, as me gazetare qe duan te bejne si te forte (ne mos ky, ka patur te tjere).

 108. klajdevour thotë:

  14 March 2008 @ 4:14 pm

  Po dje, ne kete ore, po diksutonim ketu, ne kete faqe se sa e kompromentuar ishte situata, ne rradhet e medias. Dikush po pyeste: po protesten e mjaftit kush do ta mbuloje tani????

  Ambasadori amerikan, sa per dijeni, ka reaguar ne oren 18.15, fiks 3 ore pasi Kryeministri kishte reaguar permes nje njoftimi zyrtar ne webin e vet. Reagimi i ambasadorit amerikan, erdhi jo vetem pas reagimit te kryeministrit (pra sigurisht jane respektuar gjithe ato kodet e protokollit), por erdhi mbi te gjitha ne nje situate te cuditshme censurimi qe media po i bente jo Levizjes MJAFT! po vetes se vet…

  U desh ky reagim qe faqet e para te gazetave te hapeshin sot me kete lajm dhe qe komuniteti i gazetareve te kuptonte se ishte sjelle ne menyren me te kompromentuar dhe sic e tha dhe ai amerikani per deputetet, burracake.

  Po! per mua, burracak, fillimisht, u tregua komuniteti i medias, pervec kryeredaktorit te nje tv te njohur, dy zevendeskryeredaktoreve te dy te perditshmeve qe nje dite me pare guxuan te shkruanin ca rreshta, nje analisti, nje gazetari shqiptar te nje agjencie lajmesh, nje zvkryeredaktori reviste dhe nje ish gazetari… Kaq.

 109. krasta krau thotë:

  14 March 2008 @ 4:33 pm

  Versioni tjeter… Fjala e pacesuruar e Tom Doshit…

  jam tom doshi, kjo eshte deklarata ne lidhje me incidentin. te lutem a mund tia japesh medias
  nepemjet medias u njoha me disa deklarime ne lidhje me nje incident te ndodhur midis meje dhe nje pesoni qe mu prezantua si redaktor i nje faqeje interneti
  emri i se ciles nuk me kujtohet per momentin. nga teresia e deklarimeve ve re me shqetesim se ne menyre te pakuptimte dhe te qellmshme dikush apo disa shtemberojne te vertetetn, ndaj ndiej detyrimin te sqaroj ne radhe te pare si qytetar dhe pastaj si deputet si me poshte:
  diten ehene me date 10 mars rreth ores 20;30 kur mbas seances parlamentare po darkoja me deputetet nard ndoka, jak ndoka, pashke ujka, ymer tola dhe paulin sterkaj mora nje telefonate ku mu kerkua nje takim ne lidhje me nje pretendim te ketij personi per problemin e nje diplome. e njoftova se isha i zene per momentin dhe e lame te flasim
  nje dite tjeter. cuditerisht mbas dicka me shume se nje ore, rreth ores 22;00 marr ne cel nje sms (te cilin e disponoj) ku perseri mu kerkua takim me ngulm nga ky person. E telefonova i cuditur se pse duhej te takoheshim kaq vone, kur jo me pak se nje ore e gjysem perpara kishim vednosur te takoheshim diten tjeter. Gjithsesi duke pare kembenguljen e zoterise vendosem te takoheshim ne sheraton rreth ores 22.30 e sygjerova une vendtakimin ne sheraton pasi kisha lene nje takim me deputetin isaraj ne kete ore. Ishim ulur se bashku me z.isaraj ne kafen e hotel sheraton kur nje person i cili ishte duke pire konjak ne banakun e lokalit erdhi ne tavolinen tone pas rreth 15 minutash. Ne fakt na beri pershtypje sepse po pinte i vetem ne banak. U prezantua dhe e ftuam te ulet ne tavolinen tone. Qe ne momentin epare qe u ul, fjalia e pare qe tha ishte: une jam ai qe te e kam nxjerre ne internet me emer. Pyetja qe i drejtova i cuditur ishte :
  cfare kerkoni nga une pasi tashme lajmi eshte publik dhe nuk kam ndonje koment mbi te. Mu pergjigj se do ta vazhdoj ta botoj perseri por mund te gjejme edhe menyren se si te mos botohet. Vazhdoi duke thene se dhe ai donte te jetonte me mire dhe te bente kariere. E pyes se cfare kuptonte me menyra te tjera dhe mu pergjigj se kerkonte nga une 10000 (dhjete) euro dhe premtoi se me tia paguar kete shume nuk do te merrej me me kete problem. Ne keto momente i habitur i kerkova nje dokument identifikimi mu pergjigj se nuk punonte per ndonje organ mediash vizive a te shkruar ne shqiperi por ishte redactor i nje faqeje informative ne Internet me qender ne bosnje a ne beograd nuk me kujtohet mire.ne moment i revotuar dhe i irrituar jashte mase i them se mua nuk me ka ndodhur kurre qe te me vendose njeri gjobe. Presoni i prezantuar si redactor me nje qetesi te habitshme me thote qe ti je nga deputetet me te pasar, i ke arritur c’ke dashur ne jete dhe une kam pikesynimet e mia ne jete. I nervozuar ngrihem nga tavolina per tu largura dhe nderkohe ky person duke nenqeshur me thote atehere do vazhdoni te lexoni shkrimet e mia pa emer per ty. Ne moment i ngritur sic isha, nuk munda te kontrolloj veten nga pafytyresia dhe provokimi i ketij personi dhe ne gjaknxehtesi e siper e godas me canten e dokumenteve qe mbaj me vete. Ne lidhje me te gjithe te verteten qe deklarova me lart jo vetwm sqaroj opinionin publik por do te kerkoj dhe ndjese per reagimin tim te nxituar ne moment. Tom doshi

 110. Dajoshi thotë:

  14 March 2008 @ 4:37 pm

  “Ne fakt na beri pershtypje sepse po pinte i vetem ne banak.” - ky osht kyci. Doshi e kap leprin me qerre. Ktij horrit i boka pershtypje kur dikush pika vetem ne lokal. Hajde xhordull hajde.

 111. Koth thotë:

  14 March 2008 @ 4:52 pm

  Dajosh,

  Medias i rrafen nje gazetar dhe kolegjialisht ata nuk reaguan. Kjo eshte pjesa e rende e problemit. Me rende se ishte Toma apo jo. Shume rende.

  Mbasi u be zhurma Tomen e keshilluan te kerkonte falje publike dhe ne fakt e beri, por mbas druse . Demokristiania zedhenese tha edhe me shume qe ky ishte qytetar dhe jo gazetar. ( Shiko cer llogjike )

  Mjaft-i foli dhe beri shume mire. Nuk eshte pale per te vendos drejtesi por per ta bere publike. E beri. Ja dhe kjo kaq eshte.

  Variantin e Tom-es e tha Altini Rrushkoja ne avance sepse keta or ti mik nje mendje kane. Qe Mjafti a ku di une cer. Ai Rrushkoja e lidhi dhe me Sorosin.

  Ne pese vjet Mjaft kjo eshte nje ngjarje/proteste qe Mjaft do noten 10. Sepse ishin te vetem kunder te gjitheve paparjashtim, Majtas, Djathtas, Kristiane Demo, Kristiane Live, Ambientalisteve, Republikaneve etj etj etj.

  Tani flet drejtesia nuk flet me Mjaf. Tani e ka rradhen Jozefina, Ina, Bamiri, Kreshniku, Alibeu-pashai etj etj etj.

  Dajosh,

  shiko sa e rende eshte kjo. Partia Socialiste, parti opozitare qe duhet te bente namin , po kur te them namin tha sot, e fundit fare nje fjali te vetme 5 dite mbas ngjarjes, kur brenda ngjarjes pretendohet se ishte dhe nje deputet i saj.

  Ajo cupa demokristiane qe ben zedhenesen dhe qe ka mesuar te flase edhe shqip duhet te kuptoje qe kur rendit faktet dhe thote qe Tomes po i vene gjobe duhet te kuptoje qe nr i telefonit te salles operative eshte falas.

  Edhe nje here, tanime ky nuk eshte me problem i Mjaftit, por i Medias, Drejtesise, Politikes.
  Topi eshte ne fushen e hipokriteve qe sapo cilesova me siper qe jane duke u monitoruar se cer halesh jane.

 112. palaco-njeri thotë:

  14 March 2008 @ 6:22 pm

  Amerika eshte gardiani i demokracise ne Shqiperi,dhe mbeshtetesi me i rendesishem drejt reformave.
  Ambasadori Amerikan ne Shqiperi ka cdo lloj te drejte te dale dhe te shprehet mbi kete ceshtje,sepse ne fund te fundit eshte nje ceshtje per tu shprehur.

  Skandaloze qe media ne shqiperi nuk u ndie mbi kete problem,ne Shqiperi nuk egsiston media e lire.

  Kurse ky Tom Doshi eshte nje person nga me banalet qe marrin fryme ne ate dhe,njerez qe jane fatekeqesia e atij populli,te gjitha te keqijat i meshiron ky tip.

  Injorancen,Arrogancen,parate e pista,implikim ne politike,dhe mbi te gjitha banalitetin dhe mungesene theksuar te kultures.
  Ka shume tipa keshtu ne Shqiperi,nje tjeter eshte Ylli Pango apo Edi Paloka,njerez pa inteligjence,pa kulture dhe mbi te gjitha njerez qe hiqen si (ka derra*)
  Tup i zotit ne dore te kujt ka rene ai popull.

 113. armandd thotë:

  14 March 2008 @ 6:27 pm

  Dhunimi i gazetarit Likmeta eshte nje shuplake per te gjithe ne Shqiptare qe jemi diplomuar ne Universitete te huaja dhe mendojme qe nje dite do te kthehemi ne Atdhe.
  Nqs beni kerkim ne google per Zt. Likmeta. do te gjeni shume artikuj te tij te botuar ne revista prestigjoze ne Bote si Businessweek, Florida Times Union etj…. Shqiperise i duhen njerez te tille dhe jo lepura qe shkruajne cfare ti thone deputetet tone gangsterra.

  Nqs Zt. Doshi do te kishte fakte, ai duhet te kishte raportuar gazetarin ne prokurori. po ne te vertet ai priti per tu raportuar.

  Do te jete vertet turp nqs drejtesia nuk denon deputetin Doshi dhe ky vendim do te bej mijera studente shqiptare te mendohen mire nqs duhen te kthehen ne Atdhe apo jo…

  Gjithe te mirat

 114. minatori thotë:

  14 March 2008 @ 7:14 pm

  Sic thote Koth, turpi me i madh ne gjithe kete histori eshte fakti qe tani dihet qe nese nje gazetar dhunohet barbarisht, media mund te heshte e te beje sikur nuk ka ndodhur asgje. Fakti qe kjo pike nuk po merret parasysh se sa e rendesishme eshte, te ben te kuptosh se c’nivel eshte demokracia, etika, dhe pergjegjesia shoqerore jo vetem atje ne Tirane por edhe nder nesh, jashte.

  Rrugaceria ka zaptuar arenen politike dhe ketu ne mundohemi te gjejme cfare arsyesh e shtyne nje deputet te rrahe nje gazetar! Kjo eshte e papranueshme. Edhe sikur ky gazetar te kete kerkuar gjobe (te cilen duhet ta investigoje gjykata tashme) kjo nuk e ben te pranueshem gjestin e ketij deputeti.

  Nuk ka “ta shofim nga te dyja anet” se rrahja nuk eshte “ane.” Eshte primitivizem. Nese vazhdojme me llogjiken ‘e rrahu sepse e meritonte,’ i kemi hak tribalet qe na drejtojne dhe cdo ndryshim shoqeror/politik eshte jo vetem i veshtire, por i pamundur.

  Mjaft-i kete here ka bere gjene e duhur, dhe e ka bere shkelqyeshem. Jane pikerisht keto raste ku Mjaft tregon vlerat e veta, jo rastet e tjera kur e kam kritikuar. Kete here meritojne levdata.

 115. Altin Goxhaj thotë:

  14 March 2008 @ 8:18 pm

  Per Liri
  Jam shume kurioz ta di cpaskam bere. Po pres prej teje te marr vesh ndonje gje.

 116. Altin Goxhaj thotë:

  14 March 2008 @ 8:19 pm

  Per Koth
  do te pergjgigjesha po ti smeriton pergjigje sepse vazhdon te jesh pa kapele

 117. Altin Goxhaj thotë:

  14 March 2008 @ 8:27 pm

  Per Pjeter Musaraj
  Grushtet e turpshme te Doshit (akt shume i shemtuar qe me ben te solidarizohem 100% me gazetarin sic e kam thene edhe me siper) jane po aq te turpshme sa edhe Grushtet Virtuale Mediatike te Sorosianeve te Tiranes kunder te gjithe atyre qe jane kunder tyre. Eshte vetem ceshtje forme. Ata bllokojne me para, presione, korruptime, shantazhe kedo qe guxon te thote verteta kunder tyre. Parate e tyre te pafundme nuk ndryshojne shume nga parate e Doshit.
  Sa per mua, do kesh rast te lexosh se ku dhe si kane perdorur grushtet e tyre virtuale shume me te shemntuara mbase se ato te Tom Doshit. Jane e njejta race.

 118. Altin Goxhaj thotë:

  14 March 2008 @ 8:31 pm

  Per KrastaKrau
  Une nuk e largova fajin nga Doshi dhe e cova tek protestuesit por verejta se ka ngjashmeri midis grushtave te Doshit me ato te sorosianeve te Tiranes. Solidarizimin me gazetarin e shpreha qe ne fillim.

 119. klajdevour thotë:

  14 March 2008 @ 8:37 pm

  Jo vetem qe nuk eshte fare e ndershme te komentosh keshtu Altin, por nuk te sjell asgje. Sepse njerezit nuk jane budallenj…

 120. Altin Goxhaj thotë:

  14 March 2008 @ 8:41 pm

  Cfare eshte e ndershme? Qe ti vesh gjoba te pastra dhe te drejtperdrejta deputeteve kunder Rames si Blushi dhe Xhufi? etj etj

 121. Vemendje thotë:

  14 March 2008 @ 8:44 pm

  Ndryshimi i grushtit ne fjale me ate te Altin Goxhaj eshte se ky i Doshit ishte ai i pes gishtave te mbledhur rrethe shputes se dores dhe rrezuar ne fytyren e gazetarit, kurse ne rastin e A.G. rrugacerim verbal, qe s’i dime te gjitha se deri ku e kane shtrire hapin. Altin, ke zgjedhur te beshe jete mes gjakrave te fjales dhe deshires per fjale, me teper se fjales me deshire, me fjale.

 122. palaco-njeri thotë:

  14 March 2008 @ 9:58 pm

  Biles ky Tomka jam i sigurt qe kur ka qelluar edhe ka sharre nga robt e shpis,dhe i ka thene qe ja q. robt nqs ai gazetari e hap llafin qe ky e ka qelluar,kurse ai tjetri do i kete mbajt iso duke i thene ktij gazetarit mos te merret me k..derra si puna e tyre.
  Kjo pra eshte shtazeria qe karakterizon njerezit qe udheheqin shqiperine,njerez pa pik kulture,njerez si Tomi ,qe sdine te lidhin dy fjale,rrugacer me plote kuptimin e fjales.
  Shume banal ,ne ekstremitet.
  Biles ky Tomi mjafton vetem ta shohesh se c’fytyre ka.

 123. Rob-terneti thotë:

  14 March 2008 @ 10:11 pm

  Kjo ngjarje, pavaresisht hollesive, eshte tipike e gjendjes se Shqiperise se sotme.

  Nje batak i tille moral, jo vetem i VIP-e, me nder me thene, por edhe shume me gjere, eshte handikapi i vertete qe e con ate vend ne kontinentin tjeter jugor dhe i erreson cdo shans zhvillimi te vertete.

 124. abrakadabra thotë:

  14 March 2008 @ 10:18 pm

  Cfare skandali…….!!!Nuk mendoja se ne Shqiperi ka kaq naivitet, ku denohet robi pa e ditur se pse e goditi.Te isha ne vendin e Doshit do ia kisha zhgul veshet, staku palcen kurrizore, cjerr syti ketij kodoshit oportunist Likmeta. Mire se deputeti duhet te vet permbahet, jam dakord, po prej mishi e gjaku eshte dhe ai, cdo gje e ka nje limit.Sa per mungesat ne seanca plenare…mmm dyshoj per informocionin qe keni sjelle. Sa per pasurine, eh c`te keqe ka te jesh nje nder te paktet, per mos me thene i vetmi qe i ka bere publike sipas ligjit, jo si shumica e atyre qe marrin pjese aktivisht ne Kuvend per te mbrojtur te fshehtat e tyre…Pastaj, e ka goditur “brutalisht”?! ju sugjeroj ta vereni me kujdes foton e ketij gazetarit, se cfare shprehje ka ne fytyre dhe jo syrin e zi.

 125. Vemendje thotë:

  14 March 2008 @ 10:33 pm

  “Cfare skandali…….!!!Nuk mendoja se ne Shqiperi ka kaq naivitet, ku denohet robi pa e ditur se pse e goditi.Te isha ne vendin e Doshit do ia kisha zhgul veshet, staku palcen kurrizore, cjerr syti ketij kodoshit oportunist Likmeta”
  @abrakadabra
  Duket te jesh prej mishi, po aq mish sa edhe Doshi, kur edhe Doshi s’te kenaq me kafsherin e sjelljes se tij, mendo se c’mund te hyj ne pune mendimi i gazetarit apo te tjereve qe duhet te shprehemi te lire, por me fjale. Fjala qe thua ti eshte makabre, ja kalone copes se mishit me dy sy te Doshit. Ti je cope mishi pa sy.

 126. Altin Goxhaj thotë:

  14 March 2008 @ 10:40 pm

  Per abrakadabra
  Smund te mendoja se te peshku mund te hyjne njerez me nje fjalor vulgu tipik te fortesh sikur po masakrojne ndonjerin. Po me kujton feminine time tek Ali Demi! Jo mer vlla, ke ngaterro faqen on line. Shko me mire tek www.tefortetelagjes.com

 127. palaco-njeri thotë:

  14 March 2008 @ 10:43 pm

  abrakadabra.Ato qe thua do kishe bere ti po te ishe ne vend te Doshit tregojne se ti je nje njeri pa vlere,te ulesh veten ne ate pike sa te tregohesh njeri me me pak vlere nga Doshi,atehre patjeter e meriton.

  Cfaredo sjellje qe mund te tregoj nje njeri,le te tregohet oportunist,le te tregohet hipokrit,bastard deri ne kulem,ne momentin qe ti perdor dhunen fizike hyne ne primitivizem,ne shtazeri.
  Dhe Doshi nuk eshte as me shume as me pak se nje shtaze.
  Shpresoj shume shpejt te perballet me ligjin.

  Edhe njeher ne momentin qe njeriu perdor dhunen fizike ai thyen ligjin,(lere me qe tregon se c’shtaze eshte vete dhe nga c’shtaze ambjenti e ka prejardhjen),nuk mund ti falet nje ligjevenesi te thyej ligjin,eshte thjesht e bukur e pafalshme.

 128. ujku i iz thotë:

  14 March 2008 @ 10:46 pm

  Nuk mendoja se ne Shqiperi ka kaq naivitet, ku denohet robi pa e ditur se pse e goditi.

  Ke te drejte abrakadabra! Shumica ketu kane zgjedhur te bejne naivin ne vend qe te bejne injorantin. Ne fakt mund te na e thuash ti se c’fare arsyesh te forta mund te kete nje deputet qe te godasi nje gazetar, dhe te mos denohet?
  Dhe sa per ato pasurite e “ndershme”, nuk jane gje tjeter por pasuria e perbashket e njerzve si une e si ti qe i ka privatizuar Doshi e gjithe Co-doshat e tjere per nje cope buke.

 129. Vemendje thotë:

  14 March 2008 @ 10:59 pm

  “gjithe Co-doshat e tjere per nje cope buke.”
  @ujku i zi
  Co-doshat, Co-doshat, Co-doshat…perdorin forcen si Doshi. Mbeshtetesit e tij edhe pse s’i din faktet e gazetarit, do benin me shume, shume me shume, per te justifikuar titullin e ri te fituar nga ujku i zi “Co -doshat”

 130. lulian kodra thotë:

  14 March 2008 @ 11:09 pm

  Blushi i ve gjobe Rames (politike) Mjafti i ve gjobe Blushit (politike) Altin Goxhaj i ve gjobe Mjaftit (politike). Qe ku u zgjidh edhe ky muhabet.

 131. lulian kodra thotë:

  14 March 2008 @ 11:13 pm

  Ah, jo, me fal, Sorrosianet jane te barabarte me Tom Doshin se nuk kane te njejtat bindje politike me Altin Goxhajn dhe rrjedhimisht nuk i lejojne platformen apo parate e tyre, Altin Goxhaj eshte i vetmi partizan i fjales se lire qe ne kater muhabete, pese here shan Mjaftin.

 132. maverick thotë:

  14 March 2008 @ 11:16 pm

  ne shqiperi ta keput llafin tjetri sikur ja ke per borxh.

  Une jam kunder dhunes, por shqiptaret duhet te mesojne si te sillen e si te flasin.

  Kur kam qene atje, nuk e di si e kam mbajtur veten ne nja dy raste pa qelluar nje dy shk…..a

  Fakti qe je gazetar nuk i jep te drejten askujt te sillet si idiot.

  Sa per ata qe i kane inat ata qe kane ecur perpara ne jete, me vjen keq…

  Nqs i ka bere parate me pislliqe, le te merret me te policia.

 133. askushi thotë:

  14 March 2008 @ 11:55 pm

  qenki te gjithe nje grup ju…

  mos harroni se ne shqiperi, mediat jane me kriminale sesa politika ne cdo aspekt, pastaj vjen mjafti=mafia hajdute e pseudointelektuale e me pas, jane politikanet…
  ;)
  respektoni mendimet e te tjereve, edhe se jane ndryshe nga tuat. Mendoj se duhet te skandalizoni per gjera me te rendeishme sesa nje nxenje rruge mes dy pesonave.

 134. abrakadabra thotë:

  15 March 2008 @ 12:13 am

  Nese u shpreha ashtu, me ate fjalor qe ne rradhe te pare jane fjale qe mund te gjenden ne cdo fjalor, thjesht mu dhimbs me shume ky Tom Doshi, se media e masakroi qyqarin, pa degju versionin e tij. Thjesht u vendos direkt ne gijotin! Pastaj ketu flitet per grusht,pese gishta te mbledhura bashke etj, sipas deklarates se Doshit ai e ka gjuajtur me cante e jo me grusht. Ndersa per Berishen e Topalli, kur kane ndermend t`i hapin dosjet e diktatures ??se me duket i doli nga mendja kjo pune, apo po merren me revizionimin e faqeve?Ndersa per Mjaftin, kush i financon keto meqe nuk i financoka Sorosi?Sa per kuriozitet
  p.s. per Altin Gaxhaj me vjen keq qe te trondita me fjalorin, jam shume dakord me komentet e tua mbi ngjarjen

 135. Altin Goxhaj thotë:

  15 March 2008 @ 12:25 am

  Per abrakadabra
  Te gjitheve na iken truri ndonjehere dhe mund te bejme cudira qe as do ti mendonim me mendje te ftohte. Por nuk i lejohet nje deputeti te humbase kontrollin sepse qe kur vjen ne Parlament nuk perfaqeson me thjesht veten por te gjithe popullin. Ai ka ca detyrime qytetare qe nuk i lejohet te humbase kontrollin edhe sikur te jete e vertete ti kene vene gjobe. Deshmitarin e kishte, ta denonconte. Nuk preket gazetari cfaredo qe te beje sepse ka imunitet me te forte se ai i deputetit: ka imunitetin nderkombetar. Kur preket nje gazetar eshte prek gjithe shoqeria.
  Sa per lekete e Doshit jam shume i bindur megjithese skam prova, qe ka shume deputete dhe politikane shume me te pasur se sa Doshi qe bejne cudira me leket e taksapaguesve dhe kane ngritur pasuri qe askush ne bote nuk eshte ne gjendje ti ngreje kur merret me politike. Por ai grusht hap kutine e Pandores dhe behet i mundshem cdo pretendim i pathene deri ne ate moment.
  Doshi ia beri vete vetes.

 136. ujku i zi thotë:

  15 March 2008 @ 12:43 am

  sipas deklarates se Doshit ai e ka gjuajtur me cante e jo me grusht.

  Cfare ndryshimi ka gjuajtja me cante, hekur, tulle, derrase, pistolete, pushke nga gjuajtja thjeshte me grusht? Vetem kur gjuhet me grusht quhet dhune, kurse gjuajtja me cante e ben Doshin intelektual. Mos na habisni me keto budallalleqe!

 137. minatori thotë:

  15 March 2008 @ 12:50 am

  Ujko, mire Co-Doshet (TM-oje kete) qe i dime qe i kemi dhe tek e fundit edhe i durojme (duke i injoruar), po kete mentalitetin kaq te forte relativizues te dhunes qe po shohim ketu; ketij si i behet?

  Eshte logjika “pse merreni me Doshin” kur te tjeret jane me te keqinj (Majft-i, Jozefina, Rama, etj. etj). Duke qene se e keqja eshte me e gjere, e keqja relative e Doshit behet e pranueshme. Ky mentalitet eshte thelbi i degradimit etik dhe nje fare e keqe totalitare, mbrujtje e diktatures qe nuk do e leshoje kollaj mendjen shqiptare. Jane shprishur aq shume sistemet referenciale dhe raportet e vlerave, sa tani na takon te qajme hallet e thugs-ave dhe te “mirekuptojme” grushtat dhe milionat e injoranteve si “ecje perpara ne jete.” E vetmja ecje perpara ne jete e Co-Doshave eshte ecja nga injoranca pabukse tek injoranca agresive, dhe ketu s’ka asgje per te lavderuar, i dashur maverick.

 138. krasta krau thotë:

  15 March 2008 @ 12:53 am

  A.G….Te perpiqesh te terheqesh vemendjen nga nje ngjarje e rende drejt vetes, eshte problemi i pare i madh qe ke… Zoteri, sic e shef ketu te peshku, ta krijojne mundesine te shash mjaftin (me te cilin nuk kam asnje lidhje) madje po te kesh argumenta behemi te dy bashke dhe e shaj, por gjej nje teme tjeter zoteri… Ketu po flasim per dhunen ndaj nje gazetari… Po te besoja se je i sinqerte dhe se e paske denuar dhunen, do duhej te mos nxefesha, kur shkruan keto qe shkruan tani “Humbje kontrolli” thua zoterote… Kur eshte dhune e paster… Tmerr… Niçe thote qe si fjalet e teperta edhe heshtja e tepert jane krime… Po ti hysh thelle fakti qe tenton te terheqesh vemendjen diku tjeter me fjale te teperta, per mua eshte njesoj “krimi”… Tani sic te thashe ruaje mllefin per Mjaftin (ose inatin per konkurrentin), qendise ne nje artikull dhe hudhe ke peshku se ta botojne dhe e shajme aty edhe Sorrosin po te duash… Por jo ketu… Ketu po flasim per lirine e shtypit… Ty meqe te vriste syte se mjafti e beri protesten… Kishe bere nje tjeter me vete (se e ke nje organizate me duket) dhe skishe pse merreshe fare me mjaftin…

 139. maverick thotë:

  15 March 2008 @ 12:55 am

  142 komente (shto kete te timin 143) pse nje ‘gazetaruc’ u godit me cante.

  ne shqiperi njerezit vriten si pulat dhe per nje fjale goje… dhe askush se ngre zerin.

  pse nuk ngrihet BOLL-i te protestoje per ato…

 140. abrakadabra thotë:

  15 March 2008 @ 12:55 am

  Nuk jam pro dhunes,pavamvaresisht nga motivet qe mund te ket pas.Por dhe kur del ambasadori amerikan dhe flet kundra dhunes kur ne vendin e tij akoma ekziston karrikja elektrike, me duket shume fallsitet e oportunizem. Nuk e di mbase me duket me e sinqert goditja e Doshi nga deklaratat e njepasnjeshme te kokave ne vend… Nejse eshte skup i momentit ky, ku mbase do kene me avantazhe nga te gjithe gazetari e doshi bashke, me gjithe kete publicitet qe iu be eheheheh. Sa per Soros, per njeri te ndershem s`ka si ai shiko: http://www.larouchepub.com/pr/2003/031028soros_money.html

 141. Altin Goxhaj thotë:

  15 March 2008 @ 1:06 am

  Per Abrakadabra
  Ambasadori amerikan ka shume te drejte qe apelon sepse nje nga standartet e njohura nderkombetarisht per te percaktuar demokracine ne nje vend eshte presioni ndaj medias ku dhuna ndaj gazetareve eshte e patolerueshme. Ambasadori po kujdeset pikerisht per keto standarte sepse motivi behet dytesor perballe aktit te goditjes. Ky eshte nje ambasador nder me te miret qe ka pasur ndonjehere Shqiperia dhe po sillet si nje mik, si nje perfaqesues i shtetit qe po ben rolin e babait per nje vend qe gjithe jetes ka vuajtur nga mungesa e nje vendi te madh qe kujdeset per te. Nderhyrja e ambasadorit eshte nje kujdesje qe kemi nevoje.
  Sa per larouchepub te garantoj qe eshte vec nje grimce perballe informacioneve te tjera shume here me te renda qe botojne autoritete shume me serioze. Larouch ka shume pak informacion mbi ate plehre sepse nuk paraqet fakte por vetem konstatime.

 142. ujku i zi thotë:

  15 March 2008 @ 1:11 am

  po kete mentalitetin kaq te forte relativizues te dhunes qe po shohim ketu; ketij si i behet?

  Minator, e ke thene shume mire; mentalitet relativizues i dhunes. Por edhe i se keqes. Kam pershtypjen se vjen nga fakti qe ne ende nuk dime t’i veme te keqes vetem nje emer ashtu sic e ka “e keqe”. Kur e ben tjetri eshte e gabim, kur e bej une (i imi) eshte relative ose si me intereson mua. Na eshte kthyer sistemi i vlerave dhe integriteti kokeposht. Nderkohe vetem nder shqiptar degjon qe pushteti (politika) te jete me pak e korruptuar se shtypi!!! Por kush mund ta korruptoje shtypin vec se politika? Po te ishte se ky gazetari na i berkerkesh presion (vene gjobe?) nje deputeti, a nuk ka ligje per kete - denoncim ne polici. Do beja te njejten pyetje qe ben dikush me lart (akrakadabra); ka budallenj qe ta hane kete? Une e interpretoj edhe keshtu; “Ai thjesht ka dashur t’i mbylle gojen me dhune se nuk e conte dot ne prokurori, sepse do kishte te tjera probleme.
  Por kjo sigurisht qe nuk eshte menyra e arsyetimit. Llogjika e thjeshte te thote qe: ky deputet (ligjvenes) ka goditur nje gazetar (ne detyre), dhe ka shkelur ligjin. Kjo nuk zhbehet nga asnje argument “relativist”, “kunder-sorist”, “kunder-mjaftist”, apo lloj lloj tymnajash.

 143. krasta krau thotë:

  15 March 2008 @ 1:13 am

  Per abrakadabra/ maverick/ askushi dhe shqonine e tyre te gjere e te gjate…

  Hapni syte: Ne deklraten e Tom Doshit pranohet se materiali eshte i botuar… a mund te behet shantazh me nje material te Botuar…?

  Ne deklraten e Tom Doshit thuhet se ka qelluar me çante… A mund te qellohet saktesisht me çante ne sy dhe te krijohet e njejta forme qe krijon grushti

  Ne deklraten e Tom Doshit thuhet se gazetari eshte ule ne tavoli, ku ndodhej dhe nje i trete dhe i ka kerkuar para… (shifrat variojne nga 1 mije euro ne deklaraten e pare qe ka publiku tema, ne 10 mije ne te tjerat te publikuara ne disa media)… Mendoni se dikush qe ben shantazh e ben kete ne mes te sheshit… madje paraqitet edhe me surrat… A nuk e bente dot shantazhin me telefon, pa rriskuar fare…

  A ka mundesi te me thoni ku e keni marre informacionin se Doshin e kane cesuruar… Ai ne menyre te pamerituar ka pasur vend ne te gjithe shtypin?

  Rrahja e nje gazetari nuk perben rendesi se eshte rrahur nje person, perben rendesi se eshte dhunuar kryerja e nje detyre te shenjte per demokracine dhe funksionimin e nje shteti…

  Perpiquni te lexoni pese rrjeshta ose raportimet e ketij personit para se ta quani gazetaruc… Mllefin e mbledh kunder gazetareve gjeni noj vend tjeter per ta hudh dhe jo ketu, ku flitet per nje njeri qe ka raportuar me profesionalizem, duke i dhene Tomes edhe hapesiren qe i takonte ne shkrime dhe madje duke kembengul ti jepte edhe mundesi prononcimi e te bente punen sic duhej…

  Kjo qe beni ju eshte vazhdimi i turpit te gazetave qe nuk e publikuan rastin… eshte vazhda e justifikimit te dhunes qe vret njerezit si mizat duke lene te na drejtojne keta qe na drejtojne…
  Kjo dhe justifikikimi i dhunes dhe krahasimet absurde (me karrigen elektrike) deri ne palaçollik e bejne edhe me te turpshme situaten…

 144. Altin Goxhaj thotë:

  15 March 2008 @ 1:20 am

  Per Krasta Krau
  Ceshtja qe une ngrita skishte lidhje me mua por me sinqeritetin e Mjaft kur mbron lirine e shtypit. Kam pershtypjne se nje ceshtje e drejte (si kjo e dhunes ndaj gazetarit perkates) kur keqperdoret kthehet ne ane te kundert dhe ky eshte nje rast tipik. Cdo lloj ceshtje e drejte mund te kthehet ne nje ceshtje te padrejte kur keqperdoret. Une pashe ne kete ceshtje nje keqperdorje tipike alla rama e alla soros per te godit kundershtaret e vet politik dhe jo per te mbrojt lirine e shtypit. Kjo keqperdorje nuk e mbron lirine e shtypit perkundrazi.
  Ceshtja u kthye ne lidhje me mua jo nga une por nga te tjere.
  Une smund te bej proteste me zyren e konsumatoreve per kete ceshtje se nuk ka asnje lloj sensi (eshte jashte profilit dhe statusit).
  Perifrazimi yt “dalje jashte kontrollit” eshte jashte kontekstit, plotesisht! Une e quaj dhune! Perifrazimi i referohet ne pergjithesi ceshtjes se humbjes se kontrollit si shkak shqiptar i ushtrimit te dhunes (mijera te vrare per 18 vjet)!
  Une Mjaft nuk e kam konkurent sepse nuk mund te konkuroj nje miliarder dhe per mua (mbase jo per ty) mjaft eshte zyre lokale korporate me funksione x apo y, por mbetet thjesht filial. Ne vend te fjales konkurent mund te thuash me plot gojen “nje copez target” lokal i vemendjes sime! Nese ti sbie dakort sot mbase neser mund te biesh kur te kesh rast te dish me shume. Por fakti qe une kam qartesine e duhur sdo te thote qe te hesht! Seshte dhe ska qene ne natyren time. Mos heshtja eshte arsyeja pse une jam angazhuar ne kete sektor. Per gazetarin nuk heshta por smund te behem pale me keqperdorimin sorosian te se keqes.

 145. krasta krau thotë:

  15 March 2008 @ 1:20 am

  Ujk… e lexove pergjigjen qe te lash dje… Ketu dhuna (kjo eshte me e mira) krimi eshte pranu si i mirefillte… Njerezit rrahin gjoksin me te fortet…. ne jemi pre e ketij makabriteti… pre e mos denimit te krimit… Se fundit fare pa ju fut deri ketu muhabetit, Toma duhej te kishte shku ne burg per falsifikim dokumentash, lere pjesen tjeter… Po ketu hipokrizia eshte aq e madhe se hiqen sikur nuk e dine edhe kryeministri edhe kr e parlamentin edhe ps edhe treshi me lesh, se te gjithe e dinin kete fakt: Falsifikimi i diplomes i provuar nga Ministria e Arsimit ne nje kontroll rutine dhe askush nuk kerkoi hetime, askush nuk denoncoi… Merre vesh tani sa te lumtur jetojme ne ne shqiperi…

 146. ujku i zi thotë:

  15 March 2008 @ 1:24 am

  Ore keta qe urrejne shtypin kaq shume dhe u paska ngelur peng qe ambasadori amerikan paska terhequr vemendjen; Lxoni mire shtypin dhe mesoni si funksionon demokracia amerikane. Guvernatori i nje prej shteteve me te fuqishme, New York-ut, sapo ka dhene doreheqjen sepse shkoi me nje prostitute. (sic)
  Dhe karrigen elektrike amerika e ka per kriminelet, dhe do jete aty deri sa ta perkrahin qytetaret dhe ligjevensit si metode, se demokraci sidoqofte. Ambasadorit amerikan i eshte kerkuar te prononcohet nga organizata te pavarura - ju pelqen apo nuk ju pelqen juve - se po te ishte per co-doshet nuk do hapnin goje sikur te ishin rrahur te gjithe gazetaret qe ka ai vend, ashtu sikurse dhe nuk e hapen gojen.

 147. Abrakadabra thotë:

  15 March 2008 @ 1:25 am

  Per Altin Goxhaj
  Per standarte te njohura nderkombetarisht nuk mund te flas por per vendin qe perfaqeson Withers ka ca standarte demokracie qe po te sjell nje shembull tipik http://www.youtube.com/watch?v=c3LyA7Gx0U0, ky djaloshi ben nje pyetje dhe jo me nje deshmitar prezent… Flasim per SHBA. Po kjo nuk mund te personifikoje ambasadorin amerikan, ja nje shembull per ate cka thene ai per Bechtel:Withers: “Bechtel” Respekton Strikt Ligjet Amerikane. Mbase mund te kete qene dhe nje pohim i pafajshem… Nuk e di

 148. ujku i zi thotë:

  15 March 2008 @ 1:29 am

  Kraste, nuk kam marre gje? Ose mos kam fshi ndonje e-mail pa dashje!!

 149. krasta krau thotë:

  15 March 2008 @ 1:30 am

  “Per gazetarin nuk heshta por smund te behem pale me keqperdorimin sorosian te se keqes.”… Ku e pe ti keqperdorimin…???? Si u keqperdor…???????? Kur askush nuk kishte goje te fliste dhe keta te mjaftit folen… Ky ishte keqperdorim…????? Car duhej te benin keta qe te mos quhej keqperdorim prej teje… Te heshtnin… Dakord heshti mjafti nuk e quajme fare protesten e fshime me gome… Pe zoterote noj tjeter qe te bente punen e mjaftit… Ti si qytetare, meqe ojq-ja jote paspa profil tjeter, pse nuk mblodhe nje grup shokesh ose ke te doje ti, dhe pa i vene hic emer organizate te kishe dale ne proteste…????

  “Perifrazimi i referohet ne pergjithesi ceshtjes se humbjes se kontrollit si shkak shqiptar i ushtrimit te dhunes (mijera te vrare per 18 vjet)!”
  Ky eshte pergjithesim Altin… Pergjithesimet jane te gabume… Ja te thom une pse… Guvernatori i NY qe dha doreheqjen para ca kohesh pse nuk vajti ti binte me grusht gazetarit te NY qe publikoi lajmin se shkonte me prostituta (ky se ka shkel ligjin thjeshte ka shperdoru besimin me sa di une)… Sepse ne llogjiken tende, duke qene se SHBA, ka nje numer vrasjesh, per fryme banore me te madh se Shqiperia, ky duhet ta kishte ngordh ate gazetarin ne dru…

  Edhe keshille prej meje… Mos lexo vetem K. Myftarajn o burre… se le name me Sorrosin dhe Komplotin e madh…

 150. toko thotë:

  15 March 2008 @ 1:32 am

  Nga e tera kjo nje gje nuk kuptoj une
  C’pune kane perfaqesite e hujaj me kete ngjarje
  ….Pasi kreu një investigim të pavarur mbi ngjarjen e rëndë, BIRN, i ka dërguar Kryeministrit Sali Berisha, përfaqësuesve të huaj në Shqipëri dhe organizatave që mbrojnë të drejtat e njeriut, një letër, ku i njofton mbi ngjarjen dhe kërkon ndërhyrje të menjëhershme të tij …..
  ————
  Sa per ngjarjen nuk me vjen cudi. Dhe nuk e kuptoj perse tere keto debate
  Haruam cndodhi ne parlament me I Meten e shoket e tij trima te lagjes LSI. Nga gangsteret e parlamentit cdo gje mund te presesh.
  Po se mos vetem nga ata. Nejse
  Perseri nuk e kuptoj kete punen e perfaqesuesve te huaj ne shqiperi?

 151. abrakadabra thotë:

  15 March 2008 @ 1:36 am

  per Ujkun
  Meqe thu “Po te ishte se ky gazetari na i berkerkesh presion (vene gjobe?) nje deputeti, a nuk ka ligje per kete - denoncim ne polici.” Me pelqen pyetja, me te vertete, atehere c`kerkonte gazetari te deputeti, a nuk duhet mbase t`i drejtohej nje institucioni per t`a denocuar?!
  p.s. po ju te peshkut kur fleni, se eshte ora 1 e gjysem…?

 152. krasta krau thotë:

  15 March 2008 @ 1:36 am

  Jo Ujk e ke koment ketu me siper… “Welcome to the Kingdom of Thugs!”… PO vari hejbet atij muhabeti… Kena pune tashi.. Na ka angazhu A.G… me zgjidh misteret e Sorosit.. Do e zbardhim ketu sonte te verteten…

  Do ju lutesha Admineve ti kalojne te gjitha komentet mbi sorros dhe mjaft ne nje teme tjeter… me tit Shani sorrosin dhe mjaft… ku te shfryje Altini and Compani dhe ne te merremi rehat me ate qe na shqeteson neve…

 153. Altin Goxhaj thotë:

  15 March 2008 @ 1:48 am

  Per Abrakadabra
  Nuk mendoj se kemi luksin te gjykojme demokracine ne Amerike. Une per vete kete histori e njoh shume mire sepse e ka dhene RAI dhe ka te beje me pretendimet mbi shoqerite masone por me thene te drejten pervec kersherise dhe kuriozitetit nuk me orienton drejt ndonje qendrimi ndaj demokracise ne Amerike.

 154. abrakadabra thotë:

  15 March 2008 @ 1:58 am

  Pse te duket luks perderisa skenaret e ndryshme (me c`shoh i njeh shume mire), i kane arkitektuar keto demokracite e medha ne Shqiperi..duke filluar qe nga rrezimi i komunizmit tek firmat piramidale,e deri tek reformat e ndryshme si dhe ajo zgjedhore konkretisht, tek soros e shoke per koke te mbledhur bashke. Sidoqofte shpresoj te jesh gazetar!

 155. Altin Goxhaj thotë:

  15 March 2008 @ 2:03 am

  Nuk e kemi luksin sepse demokracia amerikane pavaresisht ndonje zone qe ne mund te na duket e erret ka me qindra mekanizma te tjere rregullatore qe garantojne funksionimin e demokracise edhe ne ato zona qe ne mund te na duken te erreta.
  Sa per rolin e SHBA ne Shqiperi nuk di se ku do te kishim perfunduar po te mos kishim pasur perkujdesjen e amerikaneve! Do kishim shku per l.e.sh
  Une nuk jam gazetar, jam ca me shume: studiues i shkencave politike:-)

 156. Vemendje thotë:

  15 March 2008 @ 2:15 am

  “Moderimi eshte ceshtje kendveshtrimi dhe eshte koncept relativ. Ne kendveshtrimin tim qendrimi im eshte i moderuar.”
  @altin goxhaj
  Pyet Co-doshet, ata thone te njejten gje, i vetmi ndryshim mes jush eshte se njeri, ai qe ka topin gjuan penalltin, ose gjuan grushtin.

 157. Abrakadabra thotë:

  15 March 2008 @ 2:23 am

  Nuk e mendojme njesoj mbi demokracine amerikane, mgjth e respektoj mendimin tend. Meqe ke kersheri e kuriozitet, te rrofshin e qofshin sa me shume, se ka akoma me shume nga ato tek Rai ;-) Naten e Mire

 158. besi thotë:

  15 March 2008 @ 3:10 am

  ja cka thene ky deputeti sot per gazeten Shqip”Në fakt na bëri përshtypje, sepse
  po pinte i vetëm në banak. U prezantua dhe
  e ftuam të ulet në tavolinën tonë. Që në
  momentin që u ul, fjalia e parë që tha ishte:
  Unë jam ai që e kam nxjerrë në internet me
  emër. Pyetja që i drejtova i çuditur ishte:
  Çfarë kërkoni nga unë, pasi tashmë lajmi
  është publik dhe nuk kam ndonjë koment mbi të. M’u përgjigj se do të vazhdoj ta botoj
  përsëri, por mund të gjejmë edhe mënyrën
  se si të mos botohet. Vazhdoi duke thënë se
  edhe ai donte të jetonte më mirë dhe të
  bënte karrierë. E pyes se çfarë kuptonte me
  mënyra të tjera dhe m’u përgjigj se kërkonte
  nga unë 10.000 euro dhe premtoi se me
  t’ia paguar këtë shumë, nuk do merrej më
  me këtë problem. Në këto momente, i habitur,
  i kërkova një dokument identifikimi.
  M’u përgjigj se nuk punonte për ndonjë organ
  mediash vizive a të shkruar në Shqipëri,
  por ishte redaktor i një faqeje informative
  në internet, me qendër a në Bosnjë a në
  Beograd, nuk më kujtohet mirë. Në moment
  i revoltuar dhe irrituar jashtë mase, i them
  se mua nuk m’ka ndodh kurrë të më vendos
  njeri gjobë. Personi i prezantuar si redaktor
  me një qetësi të habitshme më thotë
  që ti je nga deputetët më të pasur, i ke arritur
  ç’ke dashur në jetë dhe unë kam
  pikësynimet e mia në jetë. I nervozuar ngrihem
  nga tavolina për t’u larguar dhe
  ndërkohë ky person, duke nënqeshur më
  thotë atëherë do vazhdoni të lexoni shkrimet
  e mia pa emër për ty. Në moment, i ngritur
  siç isha, nuk munda të kontrolloj veten nga
  pafytyrësia dhe provokimi i këtij personi dhe
  në gjaknxehtësi e sipër e godas me çantën e
  dokumenteve dhe celularin që mbaj me
  vete.”

  Leqe kjo duket si ato historite e sajuara te shqiptareve qe kerkojne azil gjetke,por a nuk eshte ky deputet qe voton per ligjet qe kur te kerrcenon dikush merr policine ne telefon e hidhe ne gjyq.te thoje cte doje ky e ka godit ate gazetarin pa e kerrcenuar ai fizikisht.Ky llufi mer njerez ka bere emer me dipllome fallco.cpo ndodh mer !

 159. zotrules thotë:

  15 March 2008 @ 3:31 am

  Te ma kish bo mua gazetari keshtu, do ja kisha thyer turinjte vete, e do e dorezoja edhe ne polici qe t’ja thyenin ato pak kocka qe mund t’i kishin shpetuar pa ia thyer une…
  @ besi
  Ky me fallco (nuk ia dime ne, po hajt…), po ata pa fallco?
  Apo atyre ua pame hajrin…

 160. armandd thotë:

  15 March 2008 @ 3:53 am

  Zotrules…

  Lexo artikullin e Zt Likmeta… Artikullli shpjegon mjaft mire nje problem serioz ne shoqerine shqiptare.
  http://www.balkaninsight.com/en/main/investigations/8041/

  Nqs Shqiperia drejtohet nga njerez ti nivelit te ulet si Doshi (ose ti Zotrules) qe i zgjidhni problemet me grushta, do te humbasi komplet trurin intelektual qe i ka ngelur.

 161. dikushi thotë:

  15 March 2008 @ 7:34 am

  Ky eshte nje shenbull i gjalle se cfare vandalesh gjenden sot ne te ashtuquajturin tempull i demokracise. Dhe te tille ka jo pak.
  Drejtesia duhet te beje detyren e vet; para ligjit te gjithe jane te barabarte.
  Duhet t’u tregohet vendi ketyre plehrave te veshur koke e kembe me para te qelbura, se vetem te pastra nuk mund te jene.
  Prandaj dhe sistemi proporcional eshte me se i domosdoshem sot per sot, pasi do krijoje mundesine per te pastruar ambjentin e ndotur.

 162. dikushi thotë:

  15 March 2008 @ 7:42 am

  Justifikim prej naivi ky i Tom Doshit. Nje gazetar i venkerka gjobe nje te forti te krimbur ne pare. Qesharake. Shiko portretet e te dyve dhe cdo gje eshte e shkruar ne balle.

 163. Ardi thotë:

  15 March 2008 @ 7:57 am

  Ndoshta qendron ajo qe thote “Mjaft” dhe “BIRN” ndoshta edhe nuk qendron. “Mjaft”,”BIRN” etj,etj kane dale nga nje shoqeri korruptive dhe kete nuk mund ta mohoj njeri, pra nga i njejti bark korruptiv. Shoqeria, ambjenti ku jetohet apo punohet te infektojne dhe sikur te jesh me imunizim maksimal.Ne Shqiperi kushdo shfrytezon postin nga rojtari e deres deri tek kryeministri pse jo dhe “Mjaft” apo “BIRN” edhe ata njerez jane te dale nga ajo shoqeri.Me kete nuk dua te akuzoj as “Mjaft” as gazetarin por cdo gje ben vaki atje.

 164. luli i vocerr thotë:

  15 March 2008 @ 7:57 pm

  I lumte mjaftit qe ka sinjalizu ambasadat dhe i ka dale ne krah dhune se ushtruar ndoj gazetarit. Ai Toma thote se i ka ba presion gazetari me i lyp pare dhe per kete thote se ka deshmitare nje deputet socialist. Ishalla del e drejta ne kete rast dhe e plasin edhe ne burg at gazetarin.

 165. lulian kodra thotë:

  15 March 2008 @ 8:06 pm

  USAID ose me sakte konglomerati kanceroz korporate qeveri ne “mbrojtje” te konsumatoreve (apo te korporates prodhuese?) tha:

  “Nuk e kemi luksin sepse demokracia amerikane pavaresisht ndonje zone qe ne mund te na duket e erret ka me qindra mekanizma te tjere rregullatore qe garantojne funksionimin e demokracise edhe ne ato zona qe ne mund te na duken te erreta.”

 166. Altin Goxhaj thotë:

  15 March 2008 @ 10:54 pm

  Lulian po ia fut kodra pas bregut dhe duket se kaq kupto ti. ngushellime per nivelin tend te inteligjences

 167. loer kume thotë:

  16 March 2008 @ 12:04 am

  ore, sa te kemi minister shendetsie nardin e ndokes ne, nga asgje absurde, nga asnje situate kafkiane s’keni pse habiteni…. shqiperia o miq… cudite s’kane te mbaruar… piter pan do ndihej ne shtepi te vet, ne neverland…

 168. loer kume thotë:

  16 March 2008 @ 12:05 am

  shendetesie me falni…

 169. Shqiptar thotë:

  16 March 2008 @ 12:14 am

  Nuk mendoj se ja ka bere keq sepse duket ne pamje te pare se eshte skuth qe vetem druri ja ul koken. Gazetaruci duhet te kuptoje qe nuk eshte Polic dhe qe duhet te mbaje distancen qe i takon. Kush eshte ai gazetar qe me vjen ne tavoline dhe kerkon degjenerimin tim? Asnje sepse sdo i pelqente grushti i thate!

 170. Shqiptar thotë:

  16 March 2008 @ 12:22 am

  Tani sapo pashe se per ke punon! Krimi apo korrupsioni duhet luftuar, por keto lloj problemesh duhet te qendrojne brenda Shqiperise dhe jo te nderkombetarizohen.
  TE LUMTE GRUSHTI TOM DOSHI

  Sinqerisht,
  une

 171. lulian kodra thotë:

  16 March 2008 @ 12:46 am

  Po si mor student i shkencave politike po ia fus kodra mbas bregut une, kur ti thua se edhe kur ka zona te erreta ne demokracine amerikane, ato ne fakt jane zona qe jane drite e gjalle, por jemi ne qe jemi te verber. O Altin, qe je cun i zgjut, duket. Por shtriji kembet sa ke jorganin, e mos e trego zgjuarsine duke hedhur hi syve tjetrit, aq me teper kur nuk eshte me sekret kooperimi bythe e brek i Sorrosit me mbrojtjen e konsumatorve, apo edhe me mothership-in e zyres tende, USAID-it.

 172. lulian kodra thotë:

  16 March 2008 @ 12:53 am

  Perndryshe Altino, me gjithe kete fodullek qe ke, qorri je ti.

 173. klajdevour thotë:

  16 March 2008 @ 1:54 am

  lulian, mos u shqeteso. E dine te gjithe kush eshte…. Po tragjikomedia eshte se ai vete nuk e di…

  Sa turp, cfare tmerri! Si mundet? Si mundet qe keta njerez, pasi u eshte mohuar krejtesisht legjitimiteti te gjejne hapesira “alternative” per te treguar se jane gjalle, e nuk kane vdekur akoma….

  Keto pislleqe ne formen e njerezve, veprimeve e mosveprimeve, altingoxhaj-ve, etj, etj, jane e keqja me e madhe ne kete vend, me e keqe se kushdo politikan qe ne fund te fundit e ka mashtuar kete popull permes ca plerave gjasme “mediatike” (qe vetem nga komunikimi s’dine gje)…. Sepse jane, qofte ne “shoqerine civile”, qofte ne “politike”, qofte kudo, qofte, sa keq, o zot…. dhe te peshku….

  Po ik mo ditezi, lexo, mendo, kthjellohu e nese mendon per veten permbahu. Cfare tmerri!!!! Ndonje do me kujtoje me cinizmin e zakonshem: “Po ti, pse ul “nivelin”…”…. Po se nuk me plas fare, se s’kam bere ndonje kompromis, si ca rob llum qe edhe pse e kane bere publikisht, kane guximin “t’ua fusin” te tjereve ketu, te peshku… (ca fatkeqesie…)

 174. Altin Goxhaj thotë:

  16 March 2008 @ 12:42 pm

  fshije edhe nje here o editor sorosian
  Per lulianin e kodres:
  ZMK ka aq lidhje me USAID sa cka me GTZ, BE, CI, etj. etj.
  ZMK paraqet projekte, po u pelqyen mbeshteten, nese jo, nuk mbeshteten. Skam asnje klan, asnje lidhje, pervec lidhjeve zyrtare sic duhet me pas. Cdo sukses apo deshtim eshte pergjegjesi e organizates sone apo e fatit!
  Sa per Soros-in, ti genjen veten tende se mbroka konsumatoret. Mund te me japesh ndonje informacion per kete se cka bere Soros 17 vjet ne Shqiperi per mbrojtjen e konsumatoreve (pervec pengesave mediatike ndaj ZMKse)?

  Sa per demokracine amerikane ti duhet te kuptosh dicka: eshte nje nga demokracite me perfekte ne bote! Por problemi eshte se vete demokracia ne globalizem eshte vete difektoze si koncept, dhe si praktike! Eshte nje rreth vicioz qe te con gjithmone ne te kunderten e vet (sepse konsiderohet nga shume filozof politik si SHOQERI E KONTROLLIT). Difektet amerikane jane difekte te demokracise dhe jo thjesht te Amerikes. Por gjithsesi, demokracia vete prodhon mundesi per vetrregulim! Dhe Amerika ka nje pafunesi mekanizmash korigjues dhe rregullus qe reduktojne difektet e vete demokracise. Une sjam qorr por nuk perqendrohem ne qender vetem ne konstatimin e difekteve por hedh shikimin edhe anash, aty ku ekzistojne mekanizmat rregullator! Te te jap nje shembull sa per te acaruar pak Klajdin: Ne 2004 Soros sabotoi zgjedhjet ne SHBA duke u futur ne te carat demokratike te financimit te partive politike duke hedhur dhjetra miliona dollare financime (ligji demokratik nuk i lejonte por Soros ne menyre te erret gjeti te cara dhe arriti ti hedhe). Ne 2007, Kongresi Amerikan miratoi nje ligj qe e reduktoi ndjeshem mundesine Soros per te hedhur miliona! Keto jane mekanizmat rregullator qe korigjojne difektet e demokracise! Atehere me thuaj kush eshte qorri ketu?

 175. arnisa thotë:

  16 March 2008 @ 7:26 pm

  Subj: To President Topi - Re: Munitions Explosion - URGENT!
  Date: 3/15/2008 4:06:57 P.M. Eastern Daylight Time
  From: GQKokalari
  To: chief_cabinet@, security_adviser@, legal_adviser@
  CC: Cristin@state, hil@state, Ries@state, acstirana@, irama@, thsollaku@, jsteinbaum@
  BCC: @lautenberg.senate.gov, andrew@house.gov, @ic.fbi.gov, @usdoj.gov, @dodig.mil, @ec.europa.eu, @usdoj.gov,@ucia.gov, @house.gov,

  March 15, 2008

  H.E. Bamir Topi
  Republic of Albania
  Tirana, Albania

  Your Excellency:

  As reported today by Reuters, the massive explosion at the munitions warehouse in Albania is a great tragedy as I understand that many innocent people were severely injured and a number were killed. My prayers go out to their families, and the Albanian and American governments should do everything possible to help the victims and their families at this time of emergency.

  Your office must also act to immediately determine the cause of the explosion. Was this just a horrible accident? Could it have been avoided?

  It is my understanding that some of those implicated in the illegal munitions deal that I wrote you about on March 12 are in some way affiliated with the warehouse that was the scene of today’s explosion, and the munitions that caused the explosion were in the process of either being modified and/or repackaged. Furthermore, there are persistent rumors that senior government officials, including the Prime Minister and one of his relatives, are in some way implicated in this business. Several of these individuals have been previously implicated in the recorded telephone conversation between the President of an American company (that was procuring ammunition from the Albanian government as part of a $300 million contract of behalf of the U.S. Government) and a local Albanian contractor that was providing services to the American company. As I informed both Ina Rama and you, I have a copy of this recording in my possession.

  On October 9, I wrote to Ina Rama about what I believe was an illegal munitions deal involving the American contractor, Albania’s Ministry of Defense and a Cyprus-based company. I also wrote to your office on March 12 to request that you pressure Ms. Rama to take action. In my correspondence I informed both Ms. Rama and you that I have extensive information on this matter including the recorded conversation; however, as of this date I have not received a response from either Ms. Rama or you.

  In light of today’s tragedy, I am asking you again: when will this matter be investigated so that any and all of those who may have been engaged in illegal activity may be brought to justice? Also, did this illegal activity in any way, directly or indirectly, impact today’s explosion that resulted in death and injury?

  Your immediate response is requested.

  Respectfully,

  Gary Q. Kokalari

 176. Dyli qe nuk genjen thotë:

  17 March 2008 @ 8:45 am

  Me duket shume banale kjo histori per t’u bere kaq e madhe. Nje pjese e madhe e deputeve qe kemi ne parlament jane pa shkolle, por me diploma fallso. Une njoh njerin prej tyre qe tani nuk eshte me deputet, por perfaqesues diplomatik i Shqiperise ne nje vend te huaj. Ne CV e tij ai shkruan se ka mbaruar universitet ne Amerike (nuk e permend emrin e universitetit) dhe se aktualisht po ben edhe master on line, po ne Amerike. Jam i sigurte se nuk ka paraqitur ndonje deshmi per kete se ne rrugen e Kavajes apo qofte edhe ne Kruje nuk i gjen te fallsifikuara diplomat e universiteteve amerikane, por garantoj per nje gje: ai nuk di asnje fjale anglisht e ne Amerike nuk ka akoma asnje universitet ku leksionet te mund te ndiqen ne gjuhen shqipe, si ne Universitetin e Tetoves.

 177. hunter thotë:

  17 March 2008 @ 10:46 pm

  Nje gje po ju them, Topalli e ne pergjithesi PD i Shkodres nuk e shohin me sy Tom Doshin e Nard Ndoken ne pergjithesi. Nqs i paraqitet rasti per eliminuar Tom Doshin nuk do te humbasin asnje rast. J. Topalli e urren Tom Doshin dhe qellimisht, mgjs. PD qendrore kishte marreveshje me PDK, ne nivel lokal PD e Shkodres nuk ka munguar ti dale kunder Tom Doshit.

 178. loer kume thotë:

  17 March 2008 @ 11:01 pm

  ai djali more trima, eshte nje person i rritur dhe instruktuar jashte, dhe i kulturuar jashte. eshte dhe i bere njeri jashte neverlandit shqipetar, dhe eshte nje djale vertet i urte. njeri shume i mire. e njoh personalisht, dhe mund te jete nga ata persona te paket qe nuk meritojne te provojne shijen e grushtit ne egzistencen e vet.
  mos flisni me b… para se te dini vertet dicka.
  ai njeri po bente nje pune. po bente punen e vet. dhe puna e tij ishte te nxirrte ne shesh te palarat, te keqen. dhe pati aq burreri, sa nuk shpifi lart e poshte neper gazeta, po shkoi e pyeti tomen drejtperdrejt. dhe ca mori? grushtaaaa, grushta me peshen e pushtetiiiittttt… grushta te legjitimizuar nga vula e kuvendit tone legjitim, sepse ate meritojme, sepse ata jemi….

 179. tironci safi thotë:

  11 June 2008 @ 9:01 pm

  TURP !

 180. shkodrani thotë:

  6 July 2008 @ 6:10 pm

  pershendetje te gjitheve.
  lexova me pare te gjitha mendimet tuaja dhe po ju drejtohem te gjitheve
  nuk jam aspakt dakort me mendimet tuaja,sepse asnjeri nga ju nuk eshte i sinqerte. me vjen mua nje ladruc e te me kerkoj para jo vetem grushta por ko ja kisha thyer koken toma ka gabuar qe i ka ra kaq pak.

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com