Orët e tmerrit të Gërdecit

gerdec-albania.JPG

Silvana ka mbledhur dy kalamajtë në gji, të tre janë këmbëzbathur, ashtu siç kanë dalë nga shtëpia, e cila i është djegur nga shpërthimi i depove dje në orën 12:00 në Gërdec. Foshnjat qajnë, ndërsa gruaja rreth të 30-ve nuk di të thotë se si ka mundur të shpëtojë pa marrë plagë, ndërsa vraponte për t’u strehuar pas kodrave përballë vendit ku vazhdojnë të dalin flakët e një shpërthimi tragjik.silvana-gerdec-albania.JPGZyrtarët thonë se më shumë se 240 persona kanë mbetur të plagosur nga katastrofa në Gërdec, ku më shumë se 121 banorë të zonës punonin në çmontim predhash në firmën shqiptare “Albdel”, e cila thuhet se është përfaqësuese e kompanisë amerikane “Souther Ammunition”, që duhej të bënte çmontimin e predhave. Ndërsa flitet për 5 të vdekur (banorë të zonës) dhe një numër ende të pakonfirmuar të humburish. Në operacionin gjigant të shpëtimit janë evakuuar 4 mijë persona deri në mbrëmje, ndërsa vazhdonte evakuimi. Dyshohet se ka qenë një shkëndijë ajo që i ka vënë zjarrin barutit brenda fabrikës dhe më pas gjithë depos, e cila vazhdon të digjet edhe pas më shumë se 12 orësh dhe nuk mund të thuhet se kur do të shuhet. Megjithëse specialistët thonë se nuk është përjashtuar mundësia e një gabimi njerëzor, apo e një aksidenti tjetër.

gerdec.JPGAskush nuk di të flasë për arsyet e shpërthimit që ka shkatërruar thuajse gjithçka në rrethinat e tij deri në Vorë, por dyshohet se bëhet fjalë për një pakujdesi në depot ku ishte grumbulluar municioni, i cili duhej të shkatërrohej si pjesë e punës për shpërbërjen e municioneve të tepërta dhe të vjetra.

Silvana ka qenë në arë kur gjithçka ka filluar. Ajo fillimisht ka dëgjuar zhurmën dhe pastaj ka parë bashkëfshatarët që vraponin. Instinkti e ka çuar në shtëpi, ku ka rrëmbyer në krahë vajzën dhe djalin pak më të madh dhe ka vrapuar në të njëjtin drejtim me të tjerët. “Unë nuk di gjë ku është im shoq”, - thoshte ajo, ndërsa qëndronte e ulur në bordurat buzë autostradës Tiranë-Durrës.

Mijëra persona kanë mbetur të pastrehë dje nga katastrofa në depot e municioneve, ndërsa qindra të tjerë deri në orët e vona të mbrëmjes e kishin të pamundur të mësonin, ku i kishin të afërmit. Tile Aliu, 60 vjeç, ndodhet ashtu si shumë banorë të Gërdecit në rrugë të madhe. “Unë nuk e di ku e kam djalin, nusen… Kisha një fëmijë të vogël me vete ma morën nga duart, nuk e di ku e kanë çuar”, - thotë Aliu. Ajo tregon se në momentin e shpërthimit ka qenë fare pranë vendit të ngjarjes. “Shtëpia jonë është ngjitur me vendin ku vinin çdo natë 10 makina me predha. Çfarë të thotë nona. Na vranë oj none”, - thotë gruaja. Në krah të saj ndodhet Vathe Aliu. E moshuara tregon se një nga predhat apo copa të tyre kishin rënë në një lokal ku ishte duke u organizuar një dasmë. gerdec-digjet-albania.JPGAjo nuk di të thotë nëse ka pasur të vdekur. “Kemi parë njerëz të gjakosur, por nuk dimë gjë…”, - rrëfen gruaja, ndërsa përsërit: “Na vranë oj none… na i sollën armët te dera e shtëpisë dhe tani nuk kemi më asgjë… Politikanët e kanë fajin, qeveritarët të gjithë, këta na kanë vrarë”.

Prej urës në fshatin Gërdec, ku ka zbarkuar Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë dhe dhjetëra zyrtarë, pothuajse në çdo minutë të ditës niseshin ambulanca që përpiqen të çajnë deri në vendin ku ndodhen njerëz të izoluar nga shpërthimi. Helikopterët fluturuan thuajse gjatë gjithë ditës mbi fushën që ndan Tiranën me Durrësin, për të tërhequr nga vendstrehime në bunkerë a pyje ku ishin arratisur qindra banorë të zonës.

Mbi urën në fshatin Gërdec ndodhet Minja. Një e moshuar, 74-vjeçare që thotë se në nuk di ku i ka të afërmit. E ulur në cepin e rrugës, 74-vjeçarja tregon se ka djalin, nusen dhe nipin të cilët punonin në depo. “Kanë dy javë që punojnë në depo… Unë nuk kam asnjë njeri tani… Nuk di ku të shkoj…”, - thotë gruaja që tregon se ata paguheshin me nga 10 mijë lekë në ditë.

mediu-nishani.JPGDeri në orën 20:00 dhjetëra njerëz vazhdonin të transportoheshin nga zona e shpërthimit dhe e rrezikut drejt kryeqytetit apo Durrësit. Helikopterët vazhduan fluturimet deri sa ishte e pamundur të shihej nga lartësitë për shkak të errësirës. Burimet nga shtabi i emergjencës bënë të ditur se aty rreth orës 18:00 ishte kryer transportimi i personave, që për më shumë se 6 orë kishin ndenjur të strehuar në bunkerët në kodrat rreth depove. Ky ishte kontingjenti i fundit i viktimave të shpërthimit, pjesa më e madhe gra e fëmijë. Të sapozbritur nga helikopteri ata thanë për “standard” se në kodrat dhe bunkerë të tjerë të zonës ishin strehuar edhe dhjetëra banorë të tjerë, por asnjë prej tyre nuk mund të konfirmonte numrin e njerëzve që mbeteshin të strehuar në pyje.

Gjatë gjithë ditës në një qendër që ishte improvizuar si shtab i përgjithshëm, kanë qenë të pranishëm disa nga ministrat e qeverisë shqiptare. Ndërkohë qindra ushtarë përfshi, forcat speciale të RENEA-s dhe ato të ushtrisë apo doktorë e shoferë ambulancash, kanë vënë gjatë gjithë kohës në rrezik jetën për të shpëtuar banorët e zonës. Dhjetëra mjete ishin vënë në shërbim të aksionit të shpëtimit dhe kanë qenë pikërisht këta që janë futur në zonën ku vazhdonin të fluturonin herë pas here predha dhe kanë bërë të mundur evakuimin e 4 mijë personave të rrezikuar dhe transportimin edhe të rasteve të veçanta. Gra shtatzënë dhe të plagosur të mbetur në rrënoja të shtëpive të shkatërruara apo gjysmë të rrënuara, të cilët janë transportuar nga njerëzit e ushtrisë që herë pas herë organizonin ekspedita me blinda, për të nxjerrë prej aty të plagosur…

gerdec-ushtaret.JPGNe e lamë Gërdecin, ndërsa aty kishte rënë errësira, të ndjekur në mënyrë të vazhdueshme nga thirrjet në telefona që kërkonin njerëz të humbur dhe në mjaft raste linjat nuk kapeshin. Dhjetëra persona të sapozbritur nga helikopterët i dëgjoje tek flisnin duke përcjellë ankthin, frikën, tmerrin e kaluar. Pak minuta para se të niseshim prej vendit të tragjedisë, fiksuam fjalët e një vajze të vogël që thërriste në telefon: “Dajo hajde të na marrësh, jemi në mes të rrugës”. Vajza dhe një grup grash dhe fëmijësh të gjithë të zbathur i lamë të prisnin dajën, që ndodhej në kryeqytet, e që deri atëherë kishte jetuar me frikën se kishte humbur njerëzit më të dashur.

Municioni

Municioni që ndodhej në depon e çmontimit të municioneve luftarake në Gërdec të Vorës, ndodhej aty prej gati 40 vjetësh dhe përbëhej kryesisht nga municione artilerie, bënë të ditur specialistë që merret me çmontimin e tyre. Sipas tyre, fishekë nuk ka pasur dhe municioni i mbledhur aty vinte nga të gjitha depot e vendit. Lidhur me sasinë e municioneve që ndodheshin aty, burimet thanë se ai arrinte deri në 3 mijë ton predha të kalibrit 100-152 mm. Në këtë qendër punohej prej një viti dhe janë demontuar 6500 ton fishekë.

Vladimir Karaj
Gazeta Standard

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

262 Komente

 1. avocados thotë:

  16 March 2008 @ 1:28 am

  Po shoh ate foton e pare ketu dhe nuk kam asnje fjale, njera dore tek buza dhe tjetra mbeshtetur ne toke.
  ndihem e fyer deri ne thelb sepse mbetemi si gjithnje viktima te marrezise sone. jemi si nje familje qe babain e ka sarhosh e k*****, e nenen te shfytyruar nga mllefi e zemerata. qe kur kacafyten me njeri tjetrin, ne te vegjlit duhet te fshihemi poshte mindereve a bunkereve, (c’ndryshim ka), ndryshe mbetemi pa fryme…
  nje mengjes me siguri do dalim te lypim tek pallati i kultures.

 2. Perparim Hysi thotë:

  16 March 2008 @ 1:40 am

  E ku mund te gjesh fjale ngushellimi per kete tragjedi te madhe?!Zoti t’i shpetoje nga ndonje plasje tjeter dhe te kete sa me pak viktima!Mjere njerezit e shkrete!Fatkeqesi qe nuk ke se cfare emri t’i vesh?E sa para bejne,mandej,ato fjale per fajtoret!Dhente Zoti sa me pak viktima!

 3. traummädchen thotë:

  16 March 2008 @ 2:53 am

  http://youtube.com/watch?v=vsa_xWLOghg

 4. Ipari thotë:

  16 March 2008 @ 4:27 am

  Turp atyre qe kan perfituar nga kjo ngjarje shume e keqe per te vjedhur ne banaset ( shtepite ) e boshatisur. Meritojne te varen ne publik !

 5. edrus thotë:

  16 March 2008 @ 6:19 am

  Vladimir, faleminderit për këtë kontribut tëndin për të na informuar.

 6. francial thotë:

  16 March 2008 @ 7:12 am

  Ngushellime familjeve te te demtuarve se pari, dhe nje falenderim te gjithe atyre qe u solidarizuan e dhuruan gjak ne ndihme te te plagosurve. Desha te dij nese dikush ka me shume informacion mbi firmen qe kish ngritur kete fabrike shkaterrimi municionesh ne mes te pothuaj metropolit Tirane-Durres me c’kushte punonte, si mund te ndertohej ajo fabrike ne mes te nje zone te banuar dhe c’fare kushtesh sigurie kishte. Dikur kam pase bere qitje me ato predha dhe e di shume mire se c’fare do te thoshte “rregullore e sigurimit teknik”….. eshte me te vertete shume trishtuese.

 7. Ashley Dupre thotë:

  16 March 2008 @ 7:21 am

  Pamje qe te bejne mos te ndihesh mire. Shpresoj qe te kaloje kjo tragjedi.

 8. labi thotë:

  16 March 2008 @ 10:26 am

  Ipari thotë:
  Turp atyre qe kan perfituar nga kjo ngjarje shume e keqe per te vjedhur ne banaset ( shtepite ) e boshatisur. Meritojne te varen ne publik !

  Sikur nuk po lajmerohet asnje vjedhje ne banesat e braktisura….me duket preokupim i kote.

 9. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 10:31 am

  Nuk e kuptoj fare pse e keni vene kete foton e nje grua te moshuar ne gjendje depresioni? Nuk ka foto te tjera??
  Ne kohet moderne qe po jetojme cdo gje eshte imazh dhe marketing.
  Nuk ka foto me forcat e Renea-s qe po shpetojne te plagosurit ne mese te predhave? Nuk ka foto te mjekve dhe ambulancave qe po shpetojne jete njerzish?
  Foto te publikut qe po dhuron gjak? Foto ku te tregohet solidariteti i mbare popullit shqiptare?
  Ky lajm ka bere buje ne gjithe Evropen..Shqiptaret duhet te tregojne vlerate tyre ne rast fatkeqesie.. Mediat e huaja i kane syte nga Tirana.
  Pse duhet tu tregojme foto apo imazhe ku duket qarte primitivizmi shqiptare?
  Kaq te zellshem jemi ti nxjerrim bojes vetes?? ju lutem adminit ta heqe te pakten ate foton kryesore se eshte vertet deshperuse dhe stresuse…

 10. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 10:33 am

  Oret e tmerrit ??? Do te ishte me e drejte te thuhej : Jete tmerri kur jeton ne Shqiperi Ne tibet njerezit vazhdojne te dalin ne rruge, nuk pranojne kompromis dhe pse ka me dhjetera te vrare deri me tani. Shqiptar, cohu mos rri po duku !!! Duron erresiren, duron papunesine, duron korrupsionin, po durove te te vrasin dhe brenda ne familje haram te qofte Kanuni e nderi qe do te mbrosh per familjen tende. Po qe se nuk je i afte te mbrosh jeten e te afermeve te tu, aterehere ti, une, ne, te gjithe si shqiptare i meritojne keto shtetare kriminele, vrastare, te korruptuar e te papergjegjshem :

  Gërdeci, tregtia me jetët tona
  Shekulli,

  Politika shqiptare prej muajsh është kapluar nga ethet e NATO-manisë, duke kërkuar me ngulm një ftesë për anëtarësimin
  Nga Arben Rrozhani
  Die, 16 Mars 2008

  Politika shqiptare prej muajsh është kapluar nga ethet e NATO-manisë, duke kërkuar me ngulm një ftesë për anëtarësimin e vendit në Aleancë. Por ndërsa ftesa është bërë promotori i paqes politike dhe shpejtimit të kursit të reformave demokratike, vendi nuk është as një vend i sigurt në kufijtë minimalë. Masakra e djeshme në zemër të zonës më të banuar dhe më të industrializuar të vendit, segmentit Tiranë-Durrës tregoi se ky vend po ngrihet me mund dhe sakrifica mbi një tokë të minuar. Fshatit Gërdec, afër Vorës, do t’i duhet shumë kohë dhe mund për t’u ringritur, qindra të mbijetuarve do t’u duhet shumë kohë t’i rikthehen jetës normale dhe siguria në vend tani nuk mund të quhet se ekziston. Shqipëria është një tokë që mund të kthehet në një varr masiv, qoftë edhe nga një gabim i thjeshtë njerëzor apo teknik. Po shteti?
  Pak orë para se të ndodhte masakra e mesditës së 15 marsit, qeveria e Shqipërisë, nëpërmjet ministrit që ka në axhendë fushatën lobiste për anëtarësimin e vendit në NATO, deklaronte se vendi ka mbi 100 mijë tonë municione dhe eksplozivë që rrezikojnë jetën e shqiptarëve në mbarë territorin. Është kjo qeveri që ka detyrën dhe ekskluzivitetin, për të përdorur qindra-milionë dollarët e dhënë nga donatorët e huaj, për të çminuar këtë tokë të mbarsur me depo-bomba që mund të shpërthejnë nga çasti në çast. Është kjo qeveri, që ka në varësi edhe shoqërinë tregtare të armatimeve dhe municioneve që ka trashëguar vendi nga koha komuniste. Kjo ndërmarrje shtetërore (MEICO), është ajo që menaxhon dhjetëra-milionë dollarët e fituar nga tregtia me armët dhe municionet në vend.

  Baza e Gërdecit, ku ndodhi dje masakra, ishte njëra prej atyre dhjetërave ku kjo ndërmarrje shtetërore bën llogaritë e biznesit qindra-milionë dollarësh. E ndërtuar në zemër të një qendre të mbipopulluar, pranë qindra bizneseve që i japin fytyrën kapitalizmit shqiptar, shumë afër Aeroportit të vetëm Ndërkombëtar të vendit. Qeveria e Shqipërisë, Ministria e Mbrojtjes, dhe ata që punojnë për ta, dje, në vend të mesazheve ngushëlluese dhe solidarizuese, duhet të kishin dalë publikisht për të kërkuar falje për këtë masakër njerëzore dhe materiale, dhe pastaj të jepnin dorëheqje kolektive. Sepse, në mënyrë të qëllimshme, ashtu si në shumë aspekte të tjera të menaxhimit të vendit, ligjet dhe vendimet janë shkelur me të dyja këmbët, qëllimisht, duke kërcënuar rëndë sigurinë në vend.

  Baza e demilitarizimit në Gërdec, parë në aspektin ligjor dhe procedural, ka shkelur shumë prej pikave të Vendimit Nr.138, datë 14.03.2007, “Për Procedurën e Trajtimit të armëve, teknikës dhe pajisjeve të Forcave të Armatosura, të hequra nga armatimi dhe përdorimi”.

  Në pikën 3, të këtij vendimi, thuhet tekstualisht se: “Procedurat e shitjes së municionit për çmontim dhe çmilitarizim, kryhen nga ndërmarrja MEICO, në bazë të kontratave. Në lidhjen e kontratave me subjekte të ndryshme, të mbahen parasysh: përvoja e ofertuesit në fushën e armatim-municioneve, kapacitetet teknike, lloji i teknologjisë së përdorur në procesin e çmilitarizimit e çmontimit, afatet, ndikimi në mjedis, respektimi i masave të sigurisë gjatë procesit të çmilitarizimit e të çmontimit”. Dje, vetëm 6 orë pas tragjedisë, në ekranet televizivë, për të shfajësuar shkeljen e ligjeve, doli një biznesmen që para disa viteve ishte dënuar për evazion fiskal dhe që nuk dihet se si ka hyrë sërish në lojën e tregtisë ushtarake. Doli edhe një drejtor, që thoshte se firma e tij ishte themeluar vetëm një vit më parë. Pak pas masakrës dëshmuan edhe punëtorë që ishin të pa specializuar.

  Qeveria mund të vihet në bankën e të akuzuarve për mosveprim, sepse ka patur dijeni për

  masakrat që mund të ndodhin në dhjetëra Gërdecë të tjerë, aty ku armatimet janë mbi kokat e mijëra banorëve dhe ministria që ai drejton, nuk ka marrë mundimin t’i largojë.

  Avokatët cinikët të qeverisjes mund të fajësojnë sot, ata qindra shqiptarë që ndërtuan strehën e tyre pranë bazës së Gërdecit, duke fshehur qëllimisht krimin e bërjes së parave me jetët e njerëzve.

  Kjo qeveri, nëpërmjet dikastereve përkatëse, duhet të kishte vënë në rresht gjithë logjistikën ushtarake për t’i larguar këto bomba masakruese në uzinat që janë të specializuara për këtë mision, si në Mjekës, Poliçan apo në Gramsh. Por në mënyrë paradoksale, kriminale dhe të qëllimshme, fabrika e demontimit në Gërdec vijonte të punonte, duke u shndërruar në një bazë të mbledhjes së arsenalit të armatimit dhe municionit të trashëguar nga koha komuniste.

  Arsyeja? Të paktën njëra prej tyre (të tjera do ketë me siguri në ditët që vijnë) është shumë e thjeshtë. Municionet e riambalazhuara, të destinuara për t’u shitur për eksport, prej aty e kishin shumë të shkurtër rrugën për t’u imbarkuar në avionët që nisen nga aeroporti ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Porta ku bëhet tregtia me jetët e shqiptarëve…

 11. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 10:37 am

  labi,
  Nuk ka vjedh kush shtepi.. Eshte media idiote qe llap kot..
  E pa Sokol Balla me dylbi nga studia e TCH qe po vidheshin shtepite e rrafshuara ne toke nga predhat.. :( :(
  Aty 1000 polica ne Vore nuk pane hajdut i pa Koli…

 12. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 10:41 am

  Leon, te mbeshtes krejtesisht persa i perket kerkeses tende per fotot

 13. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 10:48 am

  Ky zv.kryeministri Oketa (komplet injorant) thote qe nuk ka aq shume viktima sa ishin parashikuar…
  Nderkohe jane konfirmuar 8 te vdekur dhe vazhdone numerimi…
  Nuk e di sa quan shume ky?????????????
  Kaq te papergjeshem fare,deri ne ekstrem… :( :(

 14. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 10:56 am

  Leon, akoma ti ? Nuk e ke kuptuar qe ne Shqiperi flitet per tragjedi kur kalon numrin 10 ? Nje here eshte nje skaf qe mbytet, njehere nje furgon me dasmore qe rrezohet ne humnere, nje tjeter here nje varke, por mund te jete dhe nje godine shkolle qe rikonstruktohet apo nje zjarr nga remonti i KESH-it … Vlera e nje jete njeriu ne Shqiperi, pfu, e c`eshte nje jete njeriu vecse mish e kocka per varrezat e Sharres ???

  Jetojme ne nje tragjedi permanente aq sa jemi bere te paprekshem nga dhimbja e vuajtjet kolektive, secili prej nesh nje eshte viktime ne nje menyre a tjetren, viktime e injorances a ketij shteti kriminel.

 15. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 10:59 am

  Lexoni kete shkrim pa emer te Gazetes Shqip se si po perpiqen te manipulojne opinionin.

  Me shumë gjasa një gabim njerëzor, shpjegon eksperti, i cili mund të vijë edhe si pasojë e një cigareje të vetme të ndezur. Një rrezik tjetër shumë i madh është edhe prania e rrjeteve elektrike në ambientet ku bëhet çmontimi i predhave dhe zbrazja nga baruti. Nga ana tjetër përjashton çdo mundësi që këto materiale të rrezikshme të jenë trajtuar nga duar jo eksperte, siç u raportua nga disa media, sipas të cilave në fabrikën e demontimit punonin gra e fëmijë. “Në të vërtetë, kompani të këtij lloji pjesën më të madhe të të punësuarve e kanë afruar nga radhët e ish- ushtarakëve, të gjithë specialistë të fushës së armatimit, madje disa syresh edhe me grada të larta, si kapitenë e majorë”.

  Ndersa deri tani jane tre gra te pranuara zyrtarisht te vdekura edhe nga versioni zyrtar. Bile dhe 19 vjecare.

  Nga shifra e priteshme ( 40 ) per te humburit apo te rrezikuarit qe mund te humbin jeten me shume se gjysma jane gra nga 19- 40 vjec. :(

  Shtypi shqiptar ose me mire nje pjese e tij eshte shtyp bastard.

  http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=38706

 16. Julius thotë:

  16 March 2008 @ 11:03 am

  Nese do protestoni keto dite (qe besoj se eshte gjeja me e natyrshme qe mund te behet), kam nje ide per tju thene: Nxirrini foto te medha qiviritaresh dhe peshtyjini masivisht te sheshi i Tiranes.

 17. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 11:05 am

  koth,
  Bastard ne ekstrem… Eksperti anonim jepka mende ne raste fatkeqesie kombetare… vetem ne Shqiperi ndodh kjo.. :(
  Shikoni kete videon.. aty qenka bere fushe cdo gje.. :( :(

  http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=17995

 18. akvll-naja thotë:

  16 March 2008 @ 11:07 am

  Gabim njerëzor? Po sigurisht që gabim njerëzor! Kapitenë dhe majorë, sytë që t’u pëllcasin! Fshatarë me mëditje ishin punësuar aty! Ky është krim i organizuar!

 19. kikthi thotë:

  16 March 2008 @ 11:09 am

  kjo histori ka shum koincidenca dhe to jete nje prove per shtypin shqiptar qe te zbuloj pislliqet e gatuara nga Sali Berisha e i biri

 20. Liri thotë:

  16 March 2008 @ 11:10 am

  Me interesantja eshte fotoja numer pese, ku fytyra mafiozesh shqiptare, shkaktaret e asaj qe ndodhi shohin nga larg cfare kane mbjelle me duart e tyre.

 21. Maloku thotë:

  16 March 2008 @ 11:13 am

  A eshte e vertete qe Ambasada amerikane ka pergenjeshtruar Kryeministrin shqiptar?A di njeri gje te sakte pse Berisha eshte fshehur pas “gaxhoit”?EuroNews edhe sot njofton qe punimet drejtoheshin nga nje firma amerikane.

 22. kikthi thotë:

  16 March 2008 @ 11:19 am

  Shekulli

  Vetë kryeministri shqiptar Sali Berisha konfirmoi dje se çmontimi i predhave të ushtrisë po bëhej nga një kompani amerikane. Madje ai pohoi edhe emrin e saj, “Southern Ammonition”. Por një kontroll i thjeshtë në faqen e internetit të kësaj kompanie tregon se ajo është e specializuar në çmontimin dhe prodhimin e fishekëve të pistoletave dhe pushkëve të ndryshme, por jo të predhave të kalibrit të madh të ushtrisë shqiptare. Më pas, ishte radha e Ambasadës Amerikane në Tiranë që të mohonte çdo lidhje të firmave të SHBA-së me këtë çështje. “Nuk ka asnjë firmë amerikane që po merret me çmontimin e predhave në Shqipëri. Ky nuk është një projekt i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe ne nuk kemi asnjë lidhje”,- pohuan burimet zyrtare të Ambasadës. Edhe vetë punonjësit që janë marrë me çmontimin e predhave, por edhe të afërmit e tyre në fshat, nuk kanë qenë të sigurt nëse bëhej fjalë për një firmë amerikane apo jo. Ata kanë shpjeguar se fillimisht aty janë paraqitur disa shtetas amerikanë, në rolin e ekspertëve. Por ata nuk kanë bërë trajnime për punëtorët. E vetmja gjë që kanë bërë ekspertët amerikanë, ka qenë të këshillojnë punëtorët që të mos pinin cigare pranë barutit.

 23. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 11:24 am

  Akell,

  nuk eshte vetem aq. Une personalisht kam frike dhe per dicka me shume.

  Hudhini nje sy Gazetes Sot se eshte me e drejperdrejte. Keni dhe nje Interviste tek Gazeta Shqiptare te Mihal Delijorgjit, presidenti i kompanise shqiptare te nen kontraktuar, ka qene ca kohe dhe President i Klubit Dinamo dhe i arrestuar nga drejtesia shqiptare per evazion fiskal, anatemuar nga Berish duarpastri si falange krimi ne duart e Nanos ( ky ne fakt e futi ne burg )

  Provoni te beni lidhjet nese e gjykoni se mund te kene lidhje.

  Dhe nese keni nerva kujtoni dhe nje term te perdorur ne fillim te mandatit te kesaj qeverie kur i kishin propozuar per te bere simbioze me krimin po ky nuk kish pranuar.

 24. Ardit Rada thotë:

  16 March 2008 @ 11:25 am

  sa fat muti ka ky berisha
  …ne muajin mars e ndjekin tragjedite gjithmone!kjo profeci e ka zanafillen qe ne 1997!

 25. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 11:29 am

  kikthi,

  per momentin nuk ka njoftim zyrtar te Ambasades per kete ceshtje.

  Deklaratė e Ambasadės sė Sh.B.A. (15 Mars 2008)

  Ambasada e Sh.B.A. ka vėrejtur e shokuar dhe e shqetėsuar raportimet pėr aksidentin tragjik nė depon ushtarake pranė Gėrdecit. Mendimet dhe zemrat e popullit amerikan janė me ushtarėt dhe tė tjerėt e prekur nė kėtė incident tė tmerrshėm. Stafi i ambasadės do tė jetė nė kontakt me zyrtarė tė qeverisė shqiptare pėr tė vendosur se ēfarė ndihme mund tė ofrojmė.

  Kaq eshte njoftimi per momentin.
  Duhet te presim veprimet e prokurorise. Te shpresojme qe disa nga personat pergjegjes te mos jene larguar ne drejtim te paditur.

 26. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 11:31 am

  Jo vetem qe S.B. genjeu pa piken e turpit per firmen amerikane qe gjoja po bente c’minimin,por nga kryeministria dolen deklarata per marinsa amerikane te vdekur ne shperthim…
  As nuk e kane idene fare se c’ndodh edhe as qe nuk duan ta dine…
  Keta e kane mendjen per vjedhe paret e kontrates dhe tenderave..Ne mire kryeminister TRAP por edhe president si buf i fjetur…. :( :(

 27. akvll-naja thotë:

  16 March 2008 @ 11:36 am

  Koth,
  rrofsh për informacionin, së pari. Së dyti, kur them që njerëzor, mendoj që jo qiellor, pra është përgjegjësi njerëzish dhe s’duhet parë si Cunam. Nejse, unë po rrah ujë në havan…

 28. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 11:41 am

  Faleminderit Koth qe na drejtove drejt Gazetes Sot. Eshte llahtari kur lexon artikuj te tille :

  Berisha vegël e mafies greke të municioneve dhe “11 shtatori” shqiptar
  Saturday, 15 March 2008
  Nga Kastriot Myftaraj - Tragjedia e Gerdecit është skandali i mafies të municioneve, që vepron prej vitesh në Shqipëri, duke siguruar fitime të mëdha, nga shitja e metaleve që dalin nga gëzhojat e predhave të artilerisë, që çmontohen në projektet e asgjësimit të stoqeve të municioneve, që zbatohen në Shqipëri me financimin e ndërkombëtarëve. Kjo mafie ka arritur të përdorë për interesat e saj dhe projektet dhe financimet e NATO, për asgjësimin e stoqeve të municioneve në Shqipëri.Kur Berisha erdhi në pushtet në 2005, ai e gjeti këtë mafie të krijuar pas vitit 1997, nga qeverisja e së majtës, dhe u përshtat shumë mirë me të, duke marrë pjesën e tij të fitimeve. Në faqen on-line të kryeministrisë jepet ky njoftim për ngjarjen: “Zyra e Shtypit e Kryeministrit njofton se nga dëshmitarë, të cilët kanë qenë në vendngjarje duke punuar, njoftohemi se numri i punonjësve në fabrikë sot ka qenë rreth 110 punëtorë. Sikundër po këta dëshmitarë pohojnë se midis shpërthimit të parë dhe shpërthimit të dytë ka pasur një distancë kohore prej 10 minutash, të cilën shumë prej punëtorëve e kanë shfrytëzuar për t’u larguar nga vendi i ngjarjes. Po bëhen përpjekje për t’u identifikuar një nga një të gjithë punëtorët, por situata është e vështirë dhe vazhdojnë shpërthimet”. Ky njoftim tregon papërgjegjshmërinë kriminale të qeverisë. Vetëm një qeveri absolutisht e papërgjegjshme dhe kriminale mund të lejojë që 12 kilometra larg kryeqytetit, pak larg superstradës kryesore të vendit, të ngrihet një “fabrikë” e vdekjes për asgjësimin e stoqeve të municioneve. Vetëm qeveritarë të korruptuar që marrin pjesën e tyre nga të ardhurat e kësaj afere të pistë, mund të tolerojnë që firma që ka fituar të drejtën për të bërë asgjësimin e municioneve, për të rritur fitimet e saj, të punësojë njerëz joprofesionistë, deri adoleshentë, për t’ u marrë me këtë veprimtari mjaft të rrezikshme. “Fabrika” për të cilën flet kryeministri është fabrika e mafies së municioneve. Në Shqipëri kjo është mafie greke. Administratori i firmës që ka fabrikën e vdekjes të Gerdecit është minoritari grek Mihal Delijorgji, i cili është përgjegjës për gjithë joprofesionalizmin me të cilin është punuar atje, për të siguruar fitime më të larta, nga të cilat sigurisht që kanë marrë pjesën e tyre edhe qeveritarët, që kanë mbyllur njërin sy. Mihal Delijorgji mund t’ i bënte i qetë këto gjëra, se Ministri i Punës, që duhet ta kontrollonte fabrikën e vdekjes është greku Kosta Barka, dhe shefi i Inspektoratit të Punës është po greku Thoma Miço. Kryeministri Berisha, Presidenti Topi, i gjithë shteti, shikojnë se si grekët në kamuflazhin e projektit të NATO, kishin ngritur fabrikën e vdekjes në Gerdec, pranë Tiranës, dhe ku punohej në kundërshtim me të gjitha rregullat teknike. Praktikisht ajo që ndodhi në Gerdec është atentat terrorist grek kundër Shqipërisë. Ngjarja e Gerdecit mund të përsëritet me depozitat greke të naftës në Portin e Durrësit, me përmasa katastrofike, si ato të Hiroshimës, ku mund të vdesin 200 mijë njerëz. Tunelet e Gerdecit janë një aspekt i të këqijave që bëjnë grekët në tunelet e Shqipërisë. Kryepeshkopi grek i Kishës Ortodokse në letë Autoqefale të Shqipërisë, greku Janullatos mori nga Edi Rama të drejtën të ndërtojë katedralen në lulishten mes selisë së Ministrisë së Mbrojtjes dhe selisë së PS, ku ka marrë nën kontroll nyjen kryesore të tuneleve nëntokësore të ndërtuara në Tiranë në kohën e komunizmit, që kalon pikërisht atje. Sot në tunelet në themelet e katedrales punojnë vetëm punëtorë grekë dhe nuk lejohet asnjë shqiptar. Atje përgatitën të këqija më të mëdha se ajo e Gerdecit për Shqipërinë. 15 marsi 2008 është “11 shtatori 2001” shqiptar, i bërë nga grekët me kolaboracionizmin kriminal të qeveritarëve shqiptarë. As në ditët e marsit të vitit 1997, kur shteti u shemb krejtësisht, nuk ndodhi në Tiranë një gjë e tillë. Shpërthimi i Gerdecit tregoi se shteti shqiptar është një fiksion, madje edhe më keq një fiksion që megjithatë funksionon mirë si një mekanizëm korrupsioni. Në faqen on-line të Këshillit të Ministrave, në orën 20 të datës 15 mars, lajmi i parë ishte: “Zyra e Shtypit e Kryeministrit njofton se Kryeministri Berisha ka pasur një bisedë telefonike me Kryeministrin e Greqisë Kostas Karamanlis dhe me Kryeministrin e Maqedonisë Nikola Gruevski”. Pra, lajmi i parë nuk është ngjarja që ndodhi, por telefonatat e kryeministrit Berisha! Kjo është provë shtesë e papërgjegjshmërisë qeveritare. Tragjedia kthehet në tragjikomedi kur tragjedinë e bëri mafia greke e municioneve. Vetëm pas njoftimit për telefonatën me kryeministrin grek, në faqen on-line të kryeministrit Berisha njoftohet më në fund diçka për atë që ka ndodhur në Gredec: “Forcat e Ndërhyrjes së Shpeshtë dhe të Mbrojtjes Civile nxorën nga një tunel në afërsi të vendngjarjes 25 banorë të zonës, ndër të cilët ndonjë edhe me plagosje të lehta. Transporti i tyre u krye me helikopter. Ndërkohë që repartet e Xhenios dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë kanë gjetur në vendin e ngjarjes edhe një tjetër të plagosur në gjendje të rëndë. Ka ende pjesë të territorit të pakontrolluar, për shkak të shpërthimeve që vazhdojnë. Puna po vazhdon intensivisht. 4 të vdekurit kanë qenë punëtorë të fabrikës”. Është ironi tragjike që kryeministri njofton se ka ende pjesë të territorit të pakontrolluar, por nuk sqaron nëse Gerdeci ishte nën kontrollin e shtetit para se të ndodhte tragjedia. Pra, a e dinte qeveria atë që bëhej në “fabrikën” e atjeshme? Nëse po atëherë sigurisht që qeveritarët merrnin pjesën e tyre të fitimit, nëse jo ata duhet të japin urgjentisht dorëheqjen për paaftësi totale. Si për një tjetër ironi tragjike, ditën e katastrofës në Tiranë mbahej një takim për projektin SEEDIRET (Bashkëpunimi i Europës Juglindore në fushën e Industrisë, Kërkimit dhe Teknologjisë së Mbrojtjes), ku Shqipëria ka rradhën e kryesimit. Kështu Shqipëria demonstroi “industrinë e saj ushtarake” me mafien e municioneve. Ministri i Mbrojtjes është treguar krejt i papërgjegjshëm se edhe në orën 20 të mbrëmjes në faqen on-line të Ministrisë së Mbrojtjes nuk kishte asnjë njoftim për ngjarjen. Njoftimi i parë ishte: “Takimi i 6-të i Grupit të Punës për Projektin SEEDIRET”. Në këtë njoftim thuhet: “Sot paradite, në një nga mjediset e hotel ”Tirana International”, në kuadrin e kryesimit nga vendi ynë të projektit SEEDIRET (Bashkëpunimi i Europës Juglindore në fushën e Industrisë, Kërkimit dhe Teknologjisë së Mbrojtjes), u zhvillua Konferenca Rajonale dhe Takimi i 6-të i Grupit të Punës për Bashkëpunimin e Evropës Juglindore në fushën e industrisë, kërkimit dhe teknologjisë së mbrojtjes”. Këtu papërgjegjshëmria shkon deri në humor të zi! Kësaj i thonë: S’ kam turp, s’ ke ç’ më bën! Tragjedia e Gerdecit është një provë e faktit se shteti shqiptar është i kapur nga mafia e të gjitha llojeve. Tashmë Berisha dhe Topi janë në situatën kur ose duhet ta ndëshkojnë këtë mafie, ose të largohen, në rast se nuk duan të ndeshen me të, dhe nuk janë të implikuar me të, gjë që nuk duket e besueshme.

 29. kikthi thotë:

  16 March 2008 @ 11:41 am

  Koth
  e di qe njoftim zyrtar tip deklarate nuk ka
  por shekulli thot qe burime brenda ambasades e konfirmojne

  me sa kuptoj une delijorgji merte predhat bosh si skrap nderkoh qe qeveria merte barutin e tritolin. skan lidhje amerikanet ne kete biznes

  nderkoh qe flitet se ne kete ceshtje fshihen trafiqe te rendesishme armesh

 30. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 11:42 am

  Firma me me e Delijorgjit aktivitet kryesor ka pasur : Prodhim gozhde dhe tel gabian. Nuk eshte shaka.

  Ja kush eshte firma qe bente demontimin e ketyre predhave :
  REPUBLIKA E SHQIPERISE

  Ministria e Rendit Publik
  Njoftim për shtyp
  Tiranë, 29 / 04 / 2004

  DURRES
  Me date 28.04.2004, u ekzekutua Vendimi i Prokurorise Rrethit, per sekuestrimin e 3.582.180 kg. hekur, te firmes “Perparimi S.A.”, me president Mihal Delijorgji.

  Akell,
  te kuptova fare mire qe ne postimin e pare. Mos na vin ne prove inteligjencen qe ne mengjes. ;)

 31. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 11:50 am

  Te gjithe artikujt, bloget etj flasin per nje “krim shteteror”. Ndonje qe e njeh ligjin me mire se une mund te na shpjegoje se si ne te drejten penale shqiptare dikush mund te denohet per “vrasje pa paramendim”.

 32. ados thotë:

  16 March 2008 @ 11:54 am

  Shikon ate fotografine e asaj nene e ulur buze rruges, dhe te thahet.. zemra. Sa akoma do vuaj ai popull

 33. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 11:55 am

  LIGJ
  Nr.7895, datë 27.1.1995,
  KODI PENAL I REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË

  SEKSIONI II
  KRIME KUNDËR JETËS SHKAKTUAR ME PAKUJDESI
  Neni 85
  Vrasja nga pakujdesia
  Vrasja e kryer nga pakujdesia dënohet me gjobë ose me burgim gjer në
  pesë vjet. 30
  SEKSIONI II
  KRIME KUNDËR JETËS SHKAKTUAR ME PAKUJDESI
  Neni 85
  Vrasja nga pakujdesia
  Vrasja e kryer nga pakujdesia dënohet me gjobë ose me burgim gjer në
  pesë vjet.

  SEKSIONI IV
  VEPRA PENALE KUNDËR SHËNDETIT TË KRYERA
  NGA PAKUJDESIA
  Neni 91
  Plagosja e rëndë nga pakujdesia
  Plagosja e rëndë e kryer nga pakujdesia përbën kundërvajtje penale dhe
  dënohet me gjobë ose me burgim gjer në një vit.
  Neni 92
  Plagosja e lehtë nga pakujdesia
  Plagosja e lehtë e kryer nga pakujdesia përbën kundërvajtje penale dhe
  dënohet me gjobë.

 34. Altin Goxhaj thotë:

  16 March 2008 @ 11:56 am

  Personalisht mendoj se numri i viktimave eshte shume i vogel sepse i ka shpetuar Zoti. Nese shperthimi i madh do te kishte ndodhur menjehere dhe jo pas 15 minutash, do te kishim pare tragjedine me te madhe te degjuar ndonjehere ne Shqiperi: te pakten (te pakten) 500 te vdekur (qe sdo tu gjendej asnje gjurme se do te ishin vaporizuar krejtesisht) dhe mijera te plagosur. NJerezit i ka shpetuar ngadalsia e procesit zinxhir te shperthimit qe i ka dhene mundesi te gjithe atyre qe kane qene prane qe te largohen. Numri i te vdekurve eshte shume i vogel ne raport me cmund te kishte ndodhur! Na ka shpetuar Zoti!

 35. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 11:57 am

  Besoj qe rasti i sotem mund te futet padyshimin me te vogel ne kategorine e pare. A nuk eshte pakujdesi nga ana “shtetit” shqiptar, (Ministrit te mbrojtjes) te kete lejuar ndertimin e nje “fabrike” te tille ne nje zone kaq te populluar ?

  Shtoji kesaj dhe :

  Vendimit Nr.138, datë 14.03.2007, “Për Procedurën e Trajtimit të armëve, teknikës dhe pajisjeve të Forcave të Armatosura, të hequra nga armatimi dhe përdorimi”.

  Në pikën 3, të këtij vendimi, thuhet tekstualisht se: “Procedurat e shitjes së municionit për çmontim dhe çmilitarizim, kryhen nga ndërmarrja MEICO, në bazë të kontratave. Në lidhjen e kontratave me subjekte të ndryshme, të mbahen parasysh: përvoja e ofertuesit në fushën e armatim-municioneve, kapacitetet teknike, lloji i teknologjisë së përdorur në procesin e çmilitarizimit e çmontimit, afatet, ndikimi në mjedis, respektimi i masave të sigurisë gjatë procesit të çmilitarizimit e të çmontimit”.

 36. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 11:57 am

  kikthi,

  nuk e ve ne dyshim argumentin tend lidhur me amabsaden, perkundrazi.
  Vetem se mendoj qe eshte shume heret per prononcim perfundimtar.

  Ajo fabrike atje ishte e nje firme nen kontraktore shqiptare eshte thene deri tani.

 37. akvll-naja thotë:

  16 March 2008 @ 11:59 am

  C’mëngjes mo Kothe, erdhi dreka! :) Di njeri vënd tjetër veç vitrinave (që s’funksion) ku mund të shihet tv?

 38. Maloku thotë:

  16 March 2008 @ 12:00 pm

  A ka dijeni ndonjeri se ç’po ben “Silvia Konti” e Saliut?
  Mos eshte pare tek ndonje parukeri?

 39. ados thotë:

  16 March 2008 @ 12:03 pm

  Ice-naja: Euronews jep cdo 30 min lajme..Ka rreth 2-4 min per ngjarjen ne fjale… Gjithashtu perpara lajmeve jep nje blic qe quhet :NO comment …jepte filmime nga ngjarja..Une ketu bazohem , pasi nuk kam satelit dhe vitrinat nuk hapet…si per cudi!!

 40. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 12:06 pm

  I drejtohem Mjaftit : doni ti beni nje nderi ketij vendi ? Hyni ne kontakt me ndonje familje ne te cilen ka humbur jete nje pjestari i tyre ashtu sic bete me familjen e minatoreve te Bulqize. Jepini ndihme ligjore per te hedhur nje gjyq ministrine e mbrojtjes per neglizhence dhe vrasje nga pakujdesia. Ky djall qe ka 17 vjet qe luan me jetet e shqiptareve, Sali Berisha, nuk mund te dale i duarlare nga kjo tragjedi… nje grua shtatezene u gjet e vdekur sot ne dreke…mjere ne…. :-(

 41. ardi thotë:

  16 March 2008 @ 12:11 pm

  Shperthimi i dyte eshte ai qe shfaqet ne media si ‘bombe atonike’ i cili ka ndodhur 10-15 minuta mbas te parit , pra punonjesit ishin larguar nga vendi sepse prej atij shpethimi nuk shpetonte asnje.

 42. akvll-naja thotë:

  16 March 2008 @ 12:12 pm

  Ados, rrofsh. E pashë Euronews që me mëngjes, po përsërit gjithë kohën të njëjtën gjë. Dhe pamjet e tmerrit i kam parë. Desha të di çfarë shohin prindërit e mi në TV. Kaq. Dhe në ç’fazë është gënjeshtra dhe deri ku ka mbërritur apatia.

 43. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 12:13 pm

  Firma amerikane thote qe kontarten e ka perfunduar me dhjetor 2007.
  Eshte bere dhe ceromonia e lamtumires e cila eshte dhene nga shtypi shqiptare.
  Pyetja lind kush dhe pse per 3 muaj dhjetor-mars eshte bere c’minim???
  Firma thote te verteten e di ministria e mbrotjes….

 44. traummädchen thotë:

  16 March 2008 @ 12:13 pm

  http://youtube.com/watch?v=-L05bTJJcVQ

  http://www.youtube.com/watch?v=6WkWa0vlb0s&NR=1

 45. akvll-naja thotë:

  16 March 2008 @ 12:14 pm

  Ore, një kureshtje pa lidhje: ka filluar të ritransmetohet gjë Oktapodi në mëmëdhe?

 46. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 12:14 pm

  Malok ( ce ke kete nick heu bree )

  Ja pergjigjia ne advance e Silvanes :

  Prokuroria po ben hetime per ngjarjen dhe kur te kemi rezultatin e hetimit do ja u bejme te ditur. Faleminderit.

  P.S Dje raportohen mbi 5 vjedhje makinash ne Tirane , policia ka harru qe hajdutet do ta shfrytezonin kete punen e terheqjes se vemendjes nga Tirana ne Vore. Kjo nuk eshte shenje e mire, ndaj vemendja duhet te jete maksimale tani me shume se kurre.

 47. ema thotë:

  16 March 2008 @ 12:16 pm

  kane rinisur shperthimet ne Gerdec minuta me pare

 48. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 12:17 pm

  Po Akell,

  e jep TV Koha. Ka mbi 1 muaj e gjysem.

 49. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 12:19 pm

  Ema,

  jane shperthime qe i provokojne xhenjeret e ushtrise sepse vetem keshtu mund te asgjesohen ato qe jane te shperndara andej kendej. ( dmth njera nga menyret )

 50. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 12:19 pm

  TCH ne sondazhin on-line pyet kush e ka fajin Qeveria apo firma amerikane???
  Cila Firme amerikane ?????????????????????????????????? :( :(

 51. akvll-naja thotë:

  16 March 2008 @ 12:19 pm

  O Koth, o gazeta ime mbi Shqipërinë! Rrofsh!:)

 52. akvll-naja thotë:

  16 March 2008 @ 12:23 pm

  Po se me sondazh vendoset kush e ka fajin… A iu mbylltë e mëndjes TCH!…

 53. ema thotë:

  16 March 2008 @ 12:25 pm

  babai im thote qe ne depon tjeter te perfolur (qe mund te shperthente) jane grumbulluar predhat dhe rraketat e nendeteseve tona, dhe rraketa toke-toke.
  ai ka qene shef nderlidhje ne marine
  por kjo depo eshte e izoluar nga tuneli ku ka ndodhur shperthimi

 54. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 12:25 pm

  Leon,

  nuk jane mediat Kombetare ato qe po thone te verteten. Bubro andej kendej neper mediat e vogla nese ke mundesi se thone detaje .

  O Kraste !

  Kur ta lexosh kete thirrje qe po te bej tregoju peshqve dhe lexuesve te gazetes tende ca pamje te asaj pjeses se rruges nja 150 - 200 m ne hyrje te spitalit ushtarak dhe qe mund te kalohet vetem me diagac, tanks , autoblinde se me mjete te tjera normale nuk mund te kalohet. :(

 55. Beni thotë:

  16 March 2008 @ 12:27 pm

  KRIM SHTETEROR!
  Ky eshte as me pak dhe as me shume por nje KRIM MAKABER SHTETEROR!
  Qeveria jo vetem qe duhet te jape urgjentisht doreheqen por duhet te marre pergjegjesite dhe gjukata Europiane per krime kunder njerezimit duhet te marre si te pandehur Kryeministrin,Ministrin e Mbrojtjes,Ministrin e Rendit dhe ministrin e Punes si shkaktare te kesaj ngjarje makaber.Nese heshtet ne Shqiperi per te sherbimit qe politika i ben kesaj mafie nuk duhet te heshtet ne Europe.Shqiptaret e Europes duhet te bashkohen ne proteste perballe Parlamentit Europian, gjykates nderkombetare te krimeve kunder njerezimit,per hapjen sa me shpejte te dosjes kunder krimineleve te qeverise shqiptare

 56. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 12:34 pm

  Administratori i firmes amerikane SAIC, hedh poshte deklaratat e kryeministrit se eshte kjo firme qe vazhdon punen ne Gerdec. Ne nje interviste per NEWS24, McFadden deklaron se kontrata ka perfunduar qe ne dhjetor te vitit 2007….
  koth,
  Media te jete edhe kineze nuk me intereson fare… Une anglisht di dhe ky amerikani anglisht foli dhe tha me 7 dhjetor kemi mbaru pune ne…
  Tani pse TCH me kryeministrin duan te fusin ne kete mesele kete firmen amerikane do shume pak tru ta kuptosh.. ;)

 57. Ll thotë:

  16 March 2008 @ 12:35 pm

  Katastrofa e Gërdecit, 3000 ton barut hedhin ne ere fshatin; Orët e tmerrit në flakë

  Vladimir Karaj
  Gazeta Standard
  16/03/2008

  Silvana ka mbledhur dy kalamajtë në gji, të tre janë këmbëzbathur, ashtu siç kanë dalë nga shtëpia, e cila i është djegur nga shpërthimi i depove dje në orën 12:00 në Gërdec. Foshnjat qajnë, ndërsa gruaja rreth të 30-ve nuk di të thotë se si ka mundur të shpëtojë pa marrë plagë, ndërsa vraponte për t’u strehuar pas kodrave përballë vendit ku vazhdojnë të dalin flakët e një shpërthimi tragjik.

  Zyrtarët thonë se më shumë se 240 persona kanë mbetur të plagosur nga katastrofa në Gërdec, ku më shumë se 121 banorë të zonës punonin në çmontim predhash në firmën shqiptare “Albdel”, e cila thuhet se është përfaqësuese e kompanisë amerikane “South Ammunition”, që duhej të bënte çmontimin e predhave. Ndërsa flitet për 5 të vdekur (banorë të zonës) dhe një numër ende të pakonfirmuar të humburish. Në operacionin gjigant të shpëtimit janë evakuuar 4 mijë persona deri në mbrëmje, ndërsa vazhdonte evakuimi. Dyshohet se ka qenë një shkëndijë ajo që i ka vënë zjarrin barutit brenda fabrikës dhe më pas gjithë depos, e cila vazhdon të digjet edhe pas më shumë se 12 orësh dhe nuk mund të thuhet se kur do të shuhet. Megjithëse specialistët thonë se nuk është përjashtuar mundësia e një gabimi njerëzor, apo e një aksidenti tjetër.

  Askush nuk di të flasë për arsyet e shpërthimit që ka shkatërruar thuajse gjithçka në rrethinat e tij deri në Vorë, por dyshohet se bëhet fjalë për një pakujdesi në depot ku ishte grumbulluar municioni, i cili duhej të shkatërrohej si pjesë e punës për shpërbërjen e municioneve të tepërta dhe të vjetra.

  Silvana ka qenë në arë kur gjithçka ka filluar. Ajo fillimisht ka dëgjuar zhurmën dhe pastaj ka parë bashkëfshatarët që vraponin. Instinkti e ka çuar në shtëpi, ku ka rrëmbyer në krahë vajzën dhe djalin pak më të madh dhe ka vrapuar në të njëjtin drejtim me të tjerët. “Unë nuk di gjë ku është im shoq”, - thoshte ajo, ndërsa qëndronte e ulur në bordurat buzë autostradës Tiranë-Durrës.

  Mijëra persona kanë mbetur të pastrehë dje nga katastrofa në depot e municioneve, ndërsa qindra të tjerë deri në orët e vona të mbrëmjes e kishin të pamundur të mësonin, ku i kishin të afërmit. Tile Aliu, 60 vjeç, ndodhet ashtu si shumë banorë të Gërdecit në rrugë të madhe. “Unë nuk e di ku e kam djalin, nusen… Kisha një fëmijë të vogël me vete ma morën nga duart, nuk e di ku e kanë çuar”, - thotë Aliu. Ajo tregon se në momentin e shpërthimit ka qenë fare pranë vendit të ngjarjes. “Shtëpia jonë është ngjitur me vendin ku vinin çdo natë 10 makina me predha. Çfarë të thotë nona. Na vranë oj none”, - thotë gruaja. Në krah të saj ndodhet Vathe Aliu. grua.jpgE moshuara tregon se një nga predhat apo copa të tyre kishin rënë në një lokal ku ishte duke u organizuar një dasmë. Ajo nuk di të thotë nëse ka pasur të vdekur. “Kemi parë njerëz të gjakosur, por nuk dimë gjë…”, - rrëfen gruaja, ndërsa përsërit: “Na vranë oj none… na i sollën armët te dera e shtëpisë dhe tani nuk kemi më asgjë… Politikanët e kanë fajin, qeveritarët të gjithë, këta na kanë vrarë”.

  Prej urës në fshatin Gërdec, ku ka zbarkuar Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë dhe dhjetëra zyrtarë, pothuajse në çdo minutë të ditës niseshin ambulanca që përpiqen të çajnë deri në vendin ku ndodhen njerëz të izoluar nga shpërthimi. Helikopterët fluturuan thuajse gjatë gjithë ditës mbi fushën që ndan Tiranën me Durrësin, për të tërhequr nga vendstrehime në bunkerë a pyje ku ishin arratisur qindra banorë të zonës.ushtaret.jpg

  Mbi urën në fshatin Gërdec ndodhet Minja. Një e moshuar, 74-vjeçare që thotë se në nuk di ku i ka të afërmit. E ulur në cepin e rrugës, 74-vjeçarja tregon se ka djalin, nusen dhe nipin të cilët punonin në depo. “Kanë dy javë që punojnë në depo… Unë nuk kam asnjë njeri tani… Nuk di ku të shkoj…”, - thotë gruaja që tregon se ata paguheshin me nga 10 mijë lekë në ditë.

  Deri në orën 20:00 dhjetëra njerëz vazhdonin të transportoheshin nga zona e shpërthimit dhe e rrezikut drejt kryeqytetit apo Durrësit. Helikopterët vazhduan fluturimet deri sa ishte e pamundur të shihej nga lartësitë për shkak të errësirës. Burimet nga shtabi i emergjencës bënë të ditur se aty rreth orës 18:00 ishte kryer transportimi i personave, që për më shumë se 6 orë kishin ndenjur të strehuar në bunkerët në kodrat rreth depove. Ky ishte kontingjenti i fundit i viktimave të shpërthimit, pjesa më e madhe gra e fëmijë. Të sapozbritur nga helikopteri ata thanë për “standard” se në kodrat dhe bunkerë të tjerë të zonës ishin strehuar edhe dhjetëra banorë të tjerë, por asnjë prej tyre nuk mund të konfirmonte numrin e njerëzve që mbeteshin të strehuar në pyje.

  Gjatë gjithë ditës në një qendër që ishte improvizuar si shtab i përgjithshëm, kanë qenë të pranishëm disa nga ministrat e qeverisë shqiptare. Ndërkohë qindra ushtarë përfshi, forcat speciale të RENEA-s dhe ato të ushtrisë apo doktorë e shoferë ambulancash, kanë vënë gjatë gjithë kohës në rrezik jetën për të shpëtuar banorët e zonës. Dhjetëra mjete ishin vënë në shërbim të aksionit të shpëtimit dhe kanë qenë pikërisht këta që janë futur në zonën ku vazhdonin të fluturonin herë pas here predha dhe kanë bërë të mundur evakuimin e 4 mijë personave të rrezikuar dhe transportimin edhe të rasteve të veçanta. Gra shtatzënë dhe të plagosur të mbetur në rrënoja të shtëpive të shkatërruara apo gjysmë të rrënuara, të cilët janë transportuar nga njerëzit e ushtrisë që herë pas herë organizonin ekspedita me blinda, për të nxjerrë prej aty të plagosur…

  Ne e lamë Gërdecin, ndërsa aty kishte rënë errësira, të ndjekur në mënyrë të vazhdueshme nga thirrjet në telefona që kërkonin njerëz të humbur dhe në mjaft raste linjat nuk kapeshin. Dhjetëra persona të sapozbritur nga helikopterët i dëgjoje tek flinin duke përcjellë ankthin, frikën, tmerrin e kaluar. Pak minuta para se të niseshim prej vendit të tragjedisë, fiksuam fjalët e një vajze të vogël që thërriste në telefon: “Dajo hajde të na marrësh, jemi në mes të rrugës”. Vajza dhe një grup grash dhe fëmijësh të gjithë të zbathur i lamë të prisnin dajën, që ndodhej në kryeqytet, e që deri atëherë kishte jetuar me frikën se kishte humbur njerëzit më të dashur.

 58. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 12:40 pm

  Koth, mendon vertete qe Gazeta Shqip e Topi nuk po japin informacione te pavaruara ???

 59. Krasta Krau thotë:

  16 March 2008 @ 12:42 pm

  Koth dhe te tjeret.. Ka informacione per nje skandal super te madh me armet ne Shqiperi… kjo merrej me mend, por po ju bej me dije qe eshte Ny Times dhe nje media shqiptare qe kane hetuar per 10 muaj me rradhe skandalin.. Ka detaje rreqethese qe do tregojne edhe pse Delijorgji, ishte i vetmi nenkontraktor shqiptare qe merrej nga firmat amerikane dhe pse punesohej pikerisht ai qofte per te paketuar arme qe dergoheshin jashte qofte per te cmontuar… etj etj

  Nejse detaj jashte asaj qe dihet deri tani nje specialist ne fushe me konfirmoi se ne 6 muaj firma pergjegjese ka bere 18 milion euro me rreth 6 mije ton skrap (Plumb, bronx, hekur)… te cilat dilnin nga shqiperia permes maqedonise… Do ta konfirmoj shifren dhe do tju them… se sa eshte e vertete prej saj.. Po kam frike se eshte e gjitha e sakte…

  Koth… cfare te thote vellai rruga per ne spitalin ushtarak nuk eshte rruge… Eshte e mbushme me buldozere dhe gropa…Se ka nja tre muaj qe eshte ne punim e siper… PO katastrofa eshte me tutje katastrofa eshte ne tentativen per ta fsheh te verteten… Atje ka pas adoleshente ne pune, ka njerez qe e deshmojne kete… ka pasur gra fshatare qe kane qene shumice dhe burra qe paguheshin per pese pare spec…
  Dhe askush nuk kontrollonte si punohej….Ka deshmi njerezish qe thone se merreshin direkt nga rruga dhe viheshin te punonin dhe keshilla e vetme ishte te mos ndiznin cigare…
  Hapni syte, duan tja hedhin pa lagur si ne 97 dhe si ne gjithe rastet e tjera kur e mbulun kete vend me gjak…

  Peshku te hape peticion me kerkese dorehqje per kryeministrin dhe ministrin e mbrojtjes… Hapeni dhe nenshkruajeni…. Nuk duhet me i lene te bejne si te duan me ne…

 60. Krasta Krau thotë:

  16 March 2008 @ 12:45 pm

  Llukan po ben perseritje… :)
  Hudhni Delijorgjin ketu… Koth ti e kishe gjet… hidhe ta lexoje njerezia…

 61. Ll thotë:

  16 March 2008 @ 12:47 pm

  Flet pronari i firmes shqiptare te nenkontraktuar nga amerikanet

  Balkanweb
  16/03/2008

  Presidenti i firmës Përparimi sh.a. Mihal Delijorgji, e kontraktuar nga firma amerikane SAIC, jep disa të dhëna sesi punohej në firmë dhe çfarë dinte ai për ngjarjen e ndodhur ditën e djeshme. EKSKLUZIVE NEWS24 Version multimedial i ketij lajmi

  Alba-Deniel, është firma shqiptare e kontraktuar nga firma amerikane që kishte marrë përsipër procesin e deminimit. Minimalisht, në firmë, gjatë ditës së djeshme, punonin të paktën 80 punëtorë. Sipas informacioneve të mbledhura, 5 prej tyre, deri në orën 22.00 nuk kanë dhënë asnjë konfirmim dhe nuk përgjigjen, mes të cilëve, edhe një cift burrë e grua. Ndërkaq, punëtorët, sipas burimeve, punësoheshin me 10 mijë lekë të vjetra ditën. Pasi kryenin një kurs trainimi, këta të fundit, fillonin menjëherë punën në repartet përkatëse.

  Në dhjetor të vitit të kaluar, në baret dhe restorantet e zonës përreth uzinës, e cila është në pronësi të Ministrisë së Mbrojtjes, ishte vendosur një shpallje ku kërkoheshin punëtorë që do të paguheshin me 2500 lekë ditën. Pra, nuk ka qenë staf i specializuar për çminimin.

  Por presidenti i firmës Përparimi sh.a. Mihal Delijorgji, për Gazetën Shqiptare jep disa të dhëna të tjera sesi punohej në firmë dhe çfarë dinte ai për ngjarjen e ndodhur ditën e djeshme.

  Z.Delijorgji, firma juaj ishte ajo që ishte duke bërë ç’aktivizimin e predhave apo jo?
  Po, ishte firma amerikane në bashkëpunim me firmën time. Ishin duke kryer ç’aktivizimin.

  Nga sa keni folur ju me njerëzit tuaj, çfarë ka ndodhur që ka nisur shpërthimi?
  Unë fola me inxhinierin teknik të firmës dhe ai më konfirmoi se shpërthimi i predhave ka nisur në momentin që punëtorët kanë qenë duke ngrënë bukë. Aty ka plasur një zjarr dhe nga zjarri ka nisur shpërthimi. Më pas ju e dini, predhat shpërthejnë të gjitha, marrin të gjitha një nga një.

  Nga sa jeni në dijeni, nga çfarë është shkaktuar ky zjarr? Ndonjë cigare apo çfarë?
  Këtë nuk mund ta them me siguri. Ndoshta cigare e ndezur, ndoshta diçka tjetër.

  Sa punëtorë të firmës suaj ishin gjithsej brenda ndërtesës?
  Ishin rreth 70-80 punëtorë të firmës sime.

  Çfarë municioni ka qenë brenda në fabrikë?
  Ka qenë municion artilerie, vetëm i tillë. Kanë qenë rreth 3 mijë ton municion. Kanë qenë predha nga 100-152 milimetra.

  Prej sa kohësh punohej në këtë fabrikë?
  Ka nja një vit që punohet, është demontuar nja 6500 ton fishekë dhe nuk ka pasur asnjë problem. I vetmi problem që mund të ketë ndodhur është që është një municion shumë i vjetër dhe ajo ka një veti që edhe baruti edhe djegoret që nga koha mund të kenë humbur rezistencën. Edhe mund të ketë ndodhur vetvetiu zjarri në momentin që është hapur një arkë.

  Mendoni se ka pasur viktima?
  Deri në momentin që pas zjarrit e deri tek shpërthimi, ka pasur një 10 minutësh kohë dhe njerëzit mund të jenë larguar. Edhe aty pranë është një ndërtesë e vjetër që mund të kenë vajtur për t’u ruajtur.

  Kjo ndërtesë besoni se nuk është shembur nga shpërthimi?
  Jo, jo. Në fakt, predhat aq sa janë të gjitha mund të hedhin në erë edhe Tiranën e jo më Gërdecin, por nuk janë të montuara djegoret që të kenë kontakt me tritolin.

 62. Krasta Krau thotë:

  16 March 2008 @ 12:48 pm

  Prokuroria e Përgjithësheme ka ngritur grup hetimor që nga dita e djeshme ,15 Mars 2008 rreth ngjarjes më të fundit në fshatin Gërdec të Vores.Në perberje të grupit hetimor janë disa prokurorë ,oficerë policie dhe eksperte.Gjate ditës së djeshme janë marrë disa deklarime të personve që kanë qënë pjesë e kësaj ngjarje dhe që janë ndodhur pranë saj,persona të cilët ishin në gjëndje për të folur dhe mund të pyeteshin në spitale.Te dhënat e para janë mbledhur nga dëshmitarët e gjendur në spitalet e Tiranës dhe Durrësit.Eshtë mbledhur një pjesë e dokumentacionit,dhe pritet që të merren të tjera të dhëna që janë me interes për hetimin e kësaj cështje.Ajo që pritet është që grupi i ekspertëve ti afrohet vend ngjarjes ,pasi deri ditën e djeshme (e shtune )ka qëne e veshtire depertimi apo dhe shkuarja në vend ngjarje.Pritet që dita e sotme të jetë më aktive ,për te mbledhur më shume detaje rreth ngjarjes .Në keto kushte janë duke u ndërmarrë veprime për të hetuar cdo pikë të mundshme që i sherben hetimit të ngjarjes. Grupi hetimor drejtohet nga Prokurori i Tiranes Genti Xholi dhe zevendësi i tij ,bashkë me prokurorinë e Tiranës është duke punuar edhe Prokuroria e Durrësit .Mbledhjen e të gjitha veprimeve atje është duke e kryer Prokurori i Durrësit Arjan Ndoi. Cdo veprim po kryhet në bashkëpunim me policinë e shtetit.

  Holta Zhiti
  Zëdhënëse e shtypit

 63. Krasta Krau thotë:

  16 March 2008 @ 12:49 pm

  Njoftim per shtyp

  Policia e Shtetit siguron qytetaret se nuk ka me shperthime masive ne Gerdec

  Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit siguron qytetarët në Vorë dhe banorët e zonave rreth saj se nuk ka më rrezik për shpërdhime masive.

  Policia e Shtetit njofton se shpërdhimet në këtë zonë do të jenë vetëm sporadike dhe të nxitura nga ekspertët e xhenios.

  Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit përgënjeshtron të gjitha informacionet e dhëna për shpërthime masive në këtë zonë dhe fton median të mos japi informacione të pakonfirmuara, duke krijuar kështu panik te banorët rreth kësaj zone.

  Në këtë zonë aktualisht ndodhen drejtues të lartë të qeverisë shqiptare, si dhe rreth 1000 punonjës të tjerë që punojnë për cmontimin e predhave.

  Policia e Shtetit në këtë rast fatkëqesie kërkon mirkuptimin e qytetarëve dhe mediave që të mos nxitohen në informacionet që japin.

  Gjithashtu policia i fton të gjithë qytetarët se në dispozicion të tyre nga Policia e Shtetit janë vënë dy numra telefoni pa pagesë 126 dhe 129.

  Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit

 64. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 12:50 pm

  Krasta Krau, nuk i heq nje presje fjales tende. Ketu fshihet nje e vertete qe e tmerron klanin e berishes. Po, Peshku ka mundesi te behet katalizator per te akuzuar keta kriminele. Peticionet nuk jane te mjaftueshme ama. Duhet menduar dicka. Mjafti ka shume ne dore nese kane “kellqe” per t`ju futur kesaj valleje…

 65. Krasta Krau thotë:

  16 March 2008 @ 12:51 pm

  Per informacion nuk ka pasur vjedhje ne zone…. Asnje vjedhje… Eshte lajm i rreme… Ka njerez qe jane te interesuar te terheqin vemendjen… Mos u besoni ketyre gjerave… Neve do te na shpetoje dora keto dite dhe do nxjerrim edhe traplliqe… i neglizhoni… Kryesore eshte qe te dalin pergjegjesit e kesaj tragjedie dhe te vihen para pergjegjesise… Te kembengulim ketu

 66. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 1:08 pm

  O te dhjef,sha surratin moj Holta Miss Prokuroria !

  Po si moj shtame na sjell kete idiotlluk ketu ?!
  Grupi hetimor drejtohet nga Prokurori i Tiranes Genti Xholi dhe zevendësi i tij ,bashkë me prokurorinë e Tiranës është duke punuar edhe Prokuroria e Durrësit .

  Nderpirtini te gjitha hetimet e tjera dhe coni atje Prokurorine e Krimeve te Renda dhe prokuroret me te mire qe ka Shqiperia, se me Rende se kaq nuk ka .

  Uffff, Uffff !

  Moj Ina, moj shtame balte !

 67. bledi thotë:

  16 March 2008 @ 1:09 pm

  Tani Berisha me shoket ti keputin vendit Bomben Berthamore se gje tjeter nuk i ka ngelur pa bere ketij vendi.

  Papergjegjshmeri totale, tragjeti e katastrofa.

 68. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 1:19 pm

  Kraste ,

  kape kete nga faqja e internetit te Ministrise se Mbrojtjes se mund ta heqin se shpejt .

  …Në këtë ceremoni foli edhe ambasadori i SHBA-së në Tiranë, John Withers II.

  Projekti i Asgjesimit të Armëve të Rënda është zbatuar në bazë të “Marrëveshjes Teknike” midis Ministrisë së Mbrojtjes të Shqipërisë dhe Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili i detajuar në programin e përbashkët me kompaninë kontraktore SAIC filloi zbatimin në maj 2007 dhe përfundoi në dhjetor 2007.

  Në përfundim të këtij projekti u asgjesuan 2772 ton municione detare dhe të aviacionit, 5781 mina detare dhe bomba aviacioni, 307 silura, 39785 djegore dhe detonatorë, gjithësej mbi 46 mijë artikuj. Nga asgjesimi i municioneve u dogjën 701 ton eksploziv TNT, duke bërë të mundur të përfitohen 1875 tonë skrap për shitje dhe të reduktohen 11 grupdepo municionesh që nga Gjadri, Porto Romano, Kuçova, Pashalimani, Sazani dhe deri në Sarandë, disa prej të cilave ishin pranë qendrave të banuara dhe përbënin një rrezik eminent për banorët e tyre…

  http://www.mod.gov.al/index.php?crd=0,0,0,0,0,1,Lng1

 69. GentaB thotë:

  16 March 2008 @ 1:22 pm

  “Na vranë oj none… na i sollën armët te dera e shtëpisë dhe tani nuk kemi më asgjë… Politikanët e kanë fajin, qeveritarët të gjithë, këta na kanë vrarë”.

  E TMERRSHME, me duket ende e pabesueshme, si bomba e Hiroshimes. Jam shume e tronditur nga kjo ngjarje. Ngushellimet e mia per familjaret qe kane humbur njerezit e afert ne kete tragjedi. Shpresojme mos te kete me shume viktima. Fotot qe keni vene jane vertete shume te dhimbshme, flasin me shume se fjalet.

  Une nuk e kuptoj si mund te heqe pergjegjesine nga vetja qeveria ne ate menyre? Ky ishte shperthimi i dyte i madh. C’eshte kjo tallje??? Po c’do me thene kjo qe Ministria e Mbrojtjes u morr me transportimin e tyre dhe pastaj ia la nje kompanie private??? Ku ia la kesaj kompanise??? Ne Hene??? Ca i la kesaj kompanise??? Thase me patate???
  Me tmerroi ajo pergjigje e pyetjes se fundit qe dha ai fare Delijorgji:
  “Në fakt, predhat aq sa janë të gjitha mund të hedhin në erë edhe Tiranën e jo më Gërdecin…”

  Pergjegjesit duhet te vihen para pergjegjesise.
  Plotesisht dakort me te gjitha shkrimet e Aiglon. Mjaft-i duhet te beje dicka per kete tragjedi. Ju lutem dilni ne rruge dhe percillni tere irritmin tone.

  Shume faleminderit Koth, Krasta Krau dhe Ll per informacionet. Peshku eshte e vetmja faqe shqiptare ku mund te marrim informacione cdo minute.

 70. Maloku thotë:

  16 March 2008 @ 1:33 pm

  Njoftim i “Saliut dhe Mediut”
  Kemi degjuar se ju peshqit doni te na dergoni para drejtesise gjasme per pasivitet e ku ta dijme ne;se ne kemi bashkepunim me mafien e armeve dhe kemi vene pasuri te papare me gjakun e bashkekombesve.
  Natyrisht ne i pergenjeshtrojme tere ulurimat e peshqeve pa uje dhe te atyre te ujrave te embla e te krypura.Faji eshte i duhanit dhe tangerllekut qe kane shqiptaret per te pire duhan vend e pa vend.Shteti ka nxjerre edhe ligjin antiduhan e ka botuar ne gazeten zyrtare dhe “me rrove te rrova brisku i berberit.”Ju doni qe te kthehet e kaluara kur per tu futur ne depot ushtarake duhet te dorezoje mjetet ndezese dhe cigaret.Jo ne tashme jemi nje vend demokratik,kemi hapur vende pune mu tek dera e shtepise me 1000 leke ne dite…
  Dhe tani besoj se do ta lini duhanin.Ne per te miren tuaj e kemi.
  P.S. Duke u nisur nga pervojat e fundit qeveria do te krijoje edhe Ministrine e Ngushellimeve.Eshte prioritet i qeverise sone,prioritet…..qe do te na shpjere me shpejt drejte vendeve Euro A….

 71. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 1:34 pm

  Mjafti te mos perzihet me kete histori.

  Ajo qe mund ti rekomandoj atyre cunave dhe gocave eshte :

  te marrin kontakt me shoqaten e ish ushtarakeve dhe t`ju kerkojne qe keta te fundit te ngrene nje ekip ndihme xhenjere per t`ju ardhur ne ndihme forcave te ushtrise qe po krehin zonen.

  Sa kohe qe qeveria nuk e ka kurajon t`ja u beje kete thirrje se nuk ka lene gje pa thene kunder tyre , atehere le te negocioje Mjafti.

  Te mos u shkojne si Mjaft , por ne emer te dhimbjes se kesaj tragjedie te papare.

 72. Julius thotë:

  16 March 2008 @ 1:43 pm

  Koth si nuk te shpeton gje o burre!
  Po nga Ina se kuptoj ca lesh mund te prese njeri…
  Ajo u vu aty per te bere kukullen (apo kukudhen??).

 73. anna thotë:

  16 March 2008 @ 1:44 pm

  a di ndonjeri nese eshte hapur ndonje llogari bankare per te mbledhur ndihma per te demtuarit? nese po, ju lutem na e beni te ditur. ka shume shqipetare e danez kendej, qe jane gati te ndihmojne, por nuk dine se si.
  zoti i ruajt shqipetaret kudo qe jane.

 74. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 1:51 pm

  TV Klan dhe TCH censurojne konferencen per shtyp te Kryeministrit per situaten me te fundit nga tragjedia dhe ku njoftohen viktimat e reja.

  TV Klan po jep film ndersa TCH Formula Uno !

 75. edrus thotë:

  16 March 2008 @ 1:51 pm

  Kothere, kësaj here më ke pëlqyer më shumë se kurrë!
  Djemtë dhe vajzat e mjaftit, t’ju bëjnë thirrje gjithkujt që ka kaluar shërbimin ushtarak në xhenio…. ose në POLIÇAN, ku me të vërtetë mund të gjejnë njerëz 100 herë më specialista se specialistët amerikanë për përdorimin e armëve dhe municioneve.

 76. Blendi Salaj thotë:

  16 March 2008 @ 1:55 pm

  he pra ate po shifja dhe une iqfudh formula dhe i film gjerman. Hallall, thash po e lan gjoben T-C. Travesti!

 77. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 2:00 pm

  TV Klan dhe TCH censurojne konferencen

  Duke pare se sa keq doli mbreme ne konference ai me siguri do te kete kerkuar qe te mos transmetohet direkt. Kjo duhej te ishte nje dite zie. Topi e Klani po e kalojne sikur asgje nuk ka ndodhur, sikur jeta rifilloj normalisht, me filma e gara formula UNO. Urdheri u dha : nderroni faqe … censure politike per mendimin tim. Ajo gjoba disa milioneshe, sa shpejt qe e harruam qellimin e saj real :-(

 78. Ll thotë:

  16 March 2008 @ 2:07 pm

  Kryeministri ne konference shtypi:

  Mbi ceshtjen e punetoreve te paregjistruar: Po, mund te kete pasur pasi sic e dini ky eshte nje problem shume i madh ne Shqiperi. (Kjo pergjigje e le hapur ndaj akuzes se firma s’eshte kontrolluar sic duhet, dhe si mund te lihet e pakontrolluar nje firme qe merret me nje ceshtje kaq te rendesishme????????)

  Mbi ceshtjen e kontrates se firmes: Sipas te dhenave qe kam une nga Ministria e Mbrojtjes, Kompania ka bere kerkese per shtyrjen e afatit te kontrates, biles nje perfaqsues i kompanise do te vinte nga vendi i tij per kete ceshtje. (Kjo bie ne kundershtim me ate qe thuhet ne faqen e Ministrise se Mbrojtjes se “Projekti në fjalë, i nisur në maj të këtij viti dhe i finalizuar në dhjetor 2007, është detajuar në programin dypalësh me kompaninë kontraktore amerikane SAIC.

  Konferenca e plote do te hidhet ne faqe sa me shpejt.

 79. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 2:12 pm

  Llukan,
  e lexove ate rekomandimin me siper ?

 80. Ll thotë:

  16 March 2008 @ 2:13 pm

  Kryeministri thote qe kontrata ka qene me Southern Ammunition —- pra jo me SAIC e cituar ne informacionet ne Ministrine e Mbrojtjes. Mbase mendon qe SAIC eshte “Southern Ammunition” :(

 81. tan thotë:

  16 March 2008 @ 2:16 pm

  100 mije ton eksploziv, vetem 2 muaj shperthime te perdtishme duan, andej nga veriu me shume propabilitet, dhe ja ku u shpetume, na ngelen vetem fishekzjarret e vitit te ri.

 82. aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 2:17 pm

  Dikush ti ruaj keto dokumente se mos ndodh si me kalimashin qe kontrat ne internet u zhduken…

 83. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 2:21 pm

  o Llukan po hiqe ate foton kryesore te asaj gruas se moshuar ne distres… Mos u beni dhe ju fare tani… e kam permendur dhe me larte..
  Ti vije turpe edhe atij qe e ke bere kete foto…
  Ajo grua plake eshte e shokuar ka nevoje per nje shishe uje dhe mbeshtetje jo ti besh foto….
  Lihet nje grua plake ne mes te autostrades ashtu… :( :(

 84. Ll thotë:

  16 March 2008 @ 2:23 pm

  Eshte nisur…

 85. Ll thotë:

  16 March 2008 @ 2:27 pm

  O Leon,

  Nuk mund te shprehet tragjedia e kesaj dite pa fotografi te atilla!!!!!!!!!!

 86. ados thotë:

  16 March 2008 @ 2:29 pm

  ate thashe edhe une me siper.. Shikon ate nene ne buze te rruges dhe te thahet zemra…Ajo e din se cpo heq..Ah mjerim, mjerim

 87. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 2:32 pm

  Lere foton rehat se eshte super, Leon !

  Kete foto duhet ta shikoje me vemendje dhe Aklli dhe te me pyese nje here tjeter pse e theksova kete pikerisht tani . Bile do i rekomandoja ta pikturonte ne proze . Sepse jam i sigurte qe do prodhonte nje perle !

 88. buli3go thotë:

  16 March 2008 @ 2:33 pm

  Detonimet e fuqishme jane degjuar edhe ne Shkup. Shqiptaret e Maqedonise ndajne dhimbjen me viktimat e kesaj tragjedie kombetare

 89. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 2:34 pm

  C’fare fotosh llukan si lihet nje grua plake ne mes te autostrades dhe robte qe i ben foto???
  Ajo mbase nuk di ku ndodhet ka humb njerezit e shtepise…
  Vendos foto te njerezve qe dhurojne gjak.. Mjekve qe shpetojne jete njrezish…renea qe eshte fut ne mes te plumbave per te shpetuar njerezit..
  Po rri tani se nuk eshte justifikim ky… do te vesh vetullat dhe nxjerre syte…
  Ti tregojme botes sa kafshe robe dhe primitiv jemi…
  Nejse, se kupton se c’domethene ajo foto per ne qe e shohim me syrin e jashtem, nuk te keshilloj dot..

 90. anna thotë:

  16 March 2008 @ 2:37 pm

  a di ndonjeri nese eshte hapur ndonje llogari bankare per te mbledhur ndihma per te demtuarit? nese po, ju lutem na e beni te ditur. ka shume shqipetare e danez kendej, qe jane gati te ndihmojne, por nuk dine se si.

 91. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 2:41 pm

  anna,

  ja do interesohem une, por sot eshte e Djele dhe nuk di nese do jete e mundur. Sa te me bjere ne dore nje e dhene mos ki merak se do ta bej menjehere publike ketu ne peshk.

  Ju lumte juve per solidaritetin !

 92. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 2:44 pm

  Po shihja videon e vendit te shperthimit ne Balkanweb dhe nuk u cudita aspak kur ne mes te germadhave dallohen 2 bunkere pothuajse te paprekur. E pabesueshme, cmenduria shqiptare dje dhe sot…

 93. GentaB thotë:

  16 March 2008 @ 2:46 pm

  Ajo nene me dhimbset shume :( Keto foto e shprehin shume qarte tragjedine dhe permasat e saj. Kur i shoh keto foto ndjej dhimbje, pikellim, shqetesim, frike, zemerim, irritim, pesimizem…

 94. tan thotë:

  16 March 2008 @ 2:49 pm

  fotoja e gruas plake ne rruge mund te jete kudo, aktualisht, duke njohur muret anesore te autostrades do thoja qe eshte nje aksident rrugor dhe jo me shume, gjithmone ne rast se do identifikohej “nje problem” ne foto, sepse me shume plaka duket sikur po pret furgonin, gje qe ndodh rendom ne shqiperi.

 95. Sa thotë:

  16 March 2008 @ 3:00 pm

  Sot doli e lajmi i fillimit te projektit te centralit atomik.

  Moment i papare.

  Lejini ne dore Berishes ndonje gje me te madhe per te shperthyer :)

 96. Pjer Thomas thotë:

  16 March 2008 @ 3:01 pm

  Llukan, pse ma hoqet komentin? Ku qendronte e keqja.

 97. Altin Goxhaj thotë:

  16 March 2008 @ 3:11 pm

  ZMK HEDH NE GJYQ SHTETIN SHQIPTAR PER TE DEMSHPERBLYER TE DEMTUARIT E GERDECIT

  ZMK konstaton me dhimbje ngjarjen tragjike të Gërdecit dhe solidarizohet me familjet e të vrarëve duke i shprehur atyre ngushëllimet më të sinqerta. Gjithashtu familjeve të të plagosurve i uron një shërim sa më të shpejtë ndërsa familjeve të dëmtuara materialisht i shpreh dëshirën e sinqertë për rehabilitim sa më të shpejtë keonomik.

  Gjithashtu ZMK shpreh solidartietin me të gjithë punonjësit dhe specialistët që nën kushtet e një rreziku permanent po përballen me vështirësi të jashtëzakonshme për ti ardhur në ndihmë të gjithë banorëve të zonës.

  Një përshëndetje të vecantë ZMK e shpreh për gazetaret femra të medias shqiptare që janë përballur me një sfidë të paparë profesionale duke krijuar një precedent të ri mediatik, ku janë femrat ato që kanë bërë gazetaren e luftës (sepse sipas të gjitha standarteve, raportimi në terren ka pasur parametrat e raportimit në luftë)!

  ZMK tërheq vëmendjen se sipas normave juridike aktuale, dëmi i shkaktuar, pavarësisht cdo lloj rezultati hetimor, është përgjegjësi e drejtpërdrejtë e shtetit shqiptar i cili ka lejuar kryerjen e veprimeve të demontimit dhe shkatërrimit të lëndëve plasëse dhe municioneve në kushtet e rrezikimit të jetës së qytetarëve të vet. Për këtë arsye, ZMK konstaton se dëmi material dhe fizik është shkaktuar nga kryerja e veprimeve dhe mosveprimeve nga ana e shtetit shqiptar. Pavarësisht se dëmi është shkaktuar në mungesë të plotë të veprimit të qëllimishëm, dëmi është real, konkret dhe jashtëzakonisht i madh. Ai ka ndodhur dhe përgjegjës është vetë shteti shqiptar, sepse edhe vetë shërbimi i ofruar nga biznese private është i kontraktuar nga shteti për qëllimet e vetë shtetit.

  Për këtë arsye ZMK i kërkon institucioneve qeveritare të shprehin publikisht marrjen e përgjegjësis së plotë për zhdëmtimin e viktimave si për rastet e vdekjeve, plagosjeve dhe vetë shkatërrimin e pronës.

  Çdo punonjës apo familje të të dëmtuari në këtë rast duhet të dëmshpërblehet nga shteti apo kompanitë private përgjegjëse për shpërthimet të kontraktuara nga shteti (se kush mban barrën e dëmshpërblimit, kjo është një çështje që duhet të zgjidhet midis shtetit dhe kompanive private).

  Trajtimi rehabilitues psikosocial është një detyrim urgjent i shtetit shqiptar prandaj ai duhet të sigurojë subjekte të specializuara në ofrimin e këtij shërbimi, në mënyrë të veçantë për personat e traumatizuar dhe sidomos për fëmijët që janë përbalur drejtpërdrejt me shpërthimet, panikun dhe çorientimet e mundshme gjatë kohës së kaosit.

  Cdo banor i dëmtuar fizikisht apo psikologjikisht duhet të dëmshpërblehet nga shteti si përgjegjës i drejtpërdrejtë i dëmit të ndodhur.

  Në vlerësimin e dëmit duhet të merren në konsideratë dëmi material që i është bërë objekteve private (banesave dhe lokaleve të biznesit) duke ofruar dëmshpërblimin apo rehabilitimin e drejtpërdrejtë (forma e dëmshpërblimit duhet të përcaktohet në marëveshje individuale apo kolektive me pronarët e objekteve përkatëse).

  Një element shumë i rëndësishëm që duhet marrë në konsideratë në mënyrë shumë të qartë, është se pretendimi se “godinat janë të paligjshme dhe s’mund të dëmshpërblehet shkatërrimi apo dëmtimi i tyre” nuk funksionon në këtë rast.

  Godinat edhe nëse janë të paligjshme, për shkatërrimin e tyre nuk shtë zbatuar proçedura ligjore e paralajmërimit të pronarëve të tyre për shkatërrim sipas afatit ligjor të përcaktuar çka e bën edhe dëmtimin apo shkatërrimin e tyre të paligjshëm. Gjithashtu, të gjitha godinat e konsideruara pa leje, janë në proçes legalizimi duke i konsideruar ato subjekte të një procedure njohjeje faktike.

  Në vlerësimin e dëmit që i është shkaktuar pajisjeve dhe sendeve të tjera shtëpiake apo të pajisjeve dhe sendeve të tjera në objektet që funksiojnë për qëllime të tjera (biznese private) duhet të bëhet vlerësimi i drejtpërdrejtë i dëmit financiar dhe kompensimi duhet bërë në formë financiare.

  Në vlerësimin e dëmit që I është shkaktuar automjeteve (të cilat kanë qenë në zonë të parkuara apo në ecje) shteti duhet që në marëveshje me kompanitë përkatëse të sigurimit të ofrojë zgjidhjen më optimale.

  Në vlerësimin e dëmit që i është shkaktuar kafshëve shtëpiake, dëmi duhet të llogaritetet me çmimin e tregut të gjësë së gjallë (përcaktimi i çmimit është në kompetencë të Ministrisë së Bujqësisë, Ushqimit, dhe Mbrojtjes së Konsumatorëve).

  Gjithashtu pjesë e dëmit duhet të konsiderohen edhe veprimtari të ndërprera me pasojë dëm material si pasojë e ngjarjes së ndodhur (psh kryerja e pagesave të pakthyeme për veprimtari të planifikuara në atë zone sic mund të ketë qenë edhe ceremonia e një martese).

  Një element shumë i rëndësishëm që është në fokusin aktual të punës së Ministrisë së Mbrojtjes përfshin edhe bonifikimin dhe pastrimin e zonës nga të gjithë mbetjet e rrezikshme për të garantuar një jetesë dhe veprimtari normale në këtë zonë.

  Në mënyrë të qartë dhe krejtësisht të njohur sipas ligjeve shqiptare (në mënyrë të veçantë sipas Kodit Civil) dhe të drejtës ndërkombëtare, duhet pohuar qartë nga vetë Shteti Shqiptar se ai është përgjegjës për shkaktimin e dëmit ndaj qytetarëve të tij dhe po ashtu është i detyruar të ofrojnë dëmshpërblimin e plotë material.

  Për këtë arsye, Zyra për Mbrojtjen e Konsumatorëve, në kuadër të Ligjit aktual për Mbrojtjen e Konsumatorëve (Nr.9135, datë 11.9.2003) si dhe duke iu referuar apriori edhe Draft Ligjit të ri për Mbrojtjen e Konsumatorëve (I sapo miratuar nga Këshillimi i Ministrave), do të nisë në marëveshje me të dëmtuarit procedurat e përfaqësimit gjyqësor për të garantuar përfitimin e dëmshpërblimit në të gjitha format dhe përmasat e tij për të gjithë banorët e dëmtuar.
  Për këtë arsye, ditën e Hënë, dt. 17 Mars 2008, ZMK do të paraqitet pranë Avokatit të Popullit për të marrë mbështetjen e nevojshme institucionale konform Ligjit për Mbrojtjen e Konsumatorëve dhe Ligjit për Avokatin e Popullit (Nr.8454, datë 4.2.1999, plotësuar me ligjin nr.8600 datë 10.04.2000, ndryshuar me ligjin nr.9398, datë 12.05.2005) .

  Duke shpresuar se Shteti Shqiptar do të bëjë të panevojshëm një zgjidhje gjyqësore në favor të një zgjidhje jogjyqësore për të dëmshpërblyer plotësisht të gjithë të dëmtuarit nga kjo fatkeqësi, ZMK do të angazhojë paraprakisht të gjitha burimet e saj për të garantuar një zgjidhje gjyqësore sa më të sigurtë dhe të pëlqyeshme për palën e dëmtuar.

  Me respekt

  Altin Goxhaj

  Drejtor i ZMKsë

  P.S. ZMK për arsye të kësaj ngjarje fatkeqe, anulloi gjatë ditës së Shtunë 3 aktivitetet e parashikuara në Tiranë dhe Durrës me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Konsumatorëve që këtë vit i kushtohej ushqimit të papërshtatshëm për fëmijët. Një ndër aktivitetet e anulluara ishte edhe kinoforumi “Super Size Me” që do të shfaqet në javët në vazhdim.

 98. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 3:12 pm

  Nje nuse e re e vdekur 25 vjec , shtatzene e vdekur, e deklaruar si punonjese e Fabrikes.

  Sipas llogjikes se qeverise kjo mund te kete qene specialiste e trajnuar per demontimin e armatimit te rende qe kishte sjelle qeveria komuniste dhe qe ky proces do nahapte rruget per antarsim ne NATO.

  Nuk di si do e kete perjetuar kete fakt Kryetarja e Parlamentit qe i do kaq shume grate dhe perpiqet aq shume per emancipimin e tyre si dhe per integrimin e tyre ne shoqerine shqiptare.

 99. VLORA PERLE! thotë:

  16 March 2008 @ 3:29 pm

  Ore njerez, eshte shume e thjeshte:
  Bajram Kanani,nje ish ushtarak (i reformes se Berishes) i specializuar ne kete fushe deklaron: “Shpërthimi ndodhi, sepse punohej si në kovaçhanë e jo si në bazë ushtarake”

 100. Vlore1920 thotë:

  16 March 2008 @ 3:29 pm

  krim krim nuk kuptoj ca te keqe kemi bere qe te meritojme kete fat. na thoni nese ka ndonje llogari ku mund te ndihmoje familjet ne nevoje.

 101. Kikthi thotë:

  16 March 2008 @ 3:32 pm

  Kryeredaktori i TCH Sali Berisha paska ber lajme shum te mira sot

 102. Kikthi thotë:

  16 March 2008 @ 3:38 pm

  po ju pse ju vjen cudi qe mediat censurohen
  kur bie fjala me sha pronaret e medias jeni te paret
  kur i vihet gjoba tch apo i priten dritat a1 te fundit
  e pra kto jane mediat qe meritoni

 103. Kikthi thotë:

  16 March 2008 @ 3:41 pm

  Berisha po fillon tja fus gradualisht Mediut
  Po shkelzenit si do ti bej dalje nga kjo ceshtje??

 104. Godsmack thotë:

  16 March 2008 @ 3:52 pm

  Pas gjithe ketyre tragjedive qe po ndodhin ne Shqiperi keto vitet e fundit ndodhet lufta e eger per para e MAFIES POLITIKE se TIRANES.
  Natyrisht,Ne shqiptaret e thjeshte nuk dime gje se cfare behet me pasurine qe u krijua gjate 50 vjeteve dhe si shfrytezohet ajo.
  Ushtria ka rene ne doren e blegtoreve dhe shteti ne doren e bujqerve.
  Mbaj mend ne 1994-1995,thuajse cdo dite vinte nje avion i madh ne Kucove dhe largohej prape.Thoshnin se merte arme qe vinin edhe nga uzina e Policanit.Ku shkonin keto arme???
  Shume gjera kane ndodhur qe ne nuk i dime dhe s’kemi per ti mesuar kurre.
  Ata te ndyret-berisha,nano,topi,meksi,angjeli dhe shume te tjere duhet ta pesojne nje dite.Shpresoj ajo dite te jete sa me afer,per te miren e te gjitheve ne.

  ZOTI U DHENTE FUQI ATYRE QE PO KALOJNE KETO CASTE TE VESHTIRA!

 105. GentaB thotë:

  16 March 2008 @ 3:52 pm

  Kane shkuar tani te vendi…kjo fabrike paska 6 muaj qe eshte ndertuar.
  Kane gjetur dhe 4 kufoma te tjera deri tani. “Kam pare njerez te ndare ne dysh” thote njeri. Dolen banore te fshatit dhe thane qe aty punonin edhe femije nga 14-15 vjec e gra, njerez te pakualifikuar fare per ate pune.
  Kane qene ne te zeze te punesuar nga fabrika thote Berisha. Fajin e ka privati gjithmone, se Ministria e Mbrojtjes u morr vetem me TRANSPORTIMIN, se c’behet pastaj eshte pune e privatit.

 106. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 4:06 pm

  TV Klan asnje deshmi nga banoret.
  Ky TV eshte krejtesisht i manipuluar.
  Linja e ashper manipulimi !
  Skalionet OJF prane qeverise qe duan te monitorojne ne emer te viktimave problemet qe linden nga kjo menxyre.

  Akoma asnje deklarim per masat qe ka marre prokuroria per hetimin e ngjarjes, vec faktit qe na solli ajo Miss Prokuroria qe hetimet i kane fillu njekohesisht dy prokurorite Tr dhe Dr.

  Kraste,

  se mos harrosh !
  Mihal Delijorgji, ky presidenti i demontimeve eshte qytetar nderi i Gjirokastres.

  Popull !
  Ju kujtohet i here kur desh ra ai helikopteri i Xhoit te Nanos ne Gjirokaster, afer stadiumit ?? Ky Delijorgji ishte brenda dhe shpetoi !

 107. Blendi Salaj thotë:

  16 March 2008 @ 4:12 pm

  C’fare fotosh llukan si lihet nje grua plake ne mes te autostrades dhe robte qe i ben foto??? Ajo mbase nuk di ku ndodhet ka humb njerezit e shtepise…

  ———————

  Leon, nuk kemi vene plaken tek peshku, eshte vetem fotografia e saj.

  Ajo plaka i ka humbur robt e shpise. Sic me tha Ladi, quhet Mine, eshte 74 vjec dhe nuk di ku ka djalin, nusen dhe nipin. Mezi degjon (ndoshta nga shperthimi?). Ajo foto nuk perfundoi ne krye rastesisht, u mor nje vendim, atij do i qendrohet. Qellimi i artikullit, dhe per shoqerim dhe i Peshkut te eshte te percjelli ate qe ndodhi, me gjithe peshen e saj morale. Dhe per aq sa imazhet jane ne gjendje ta bejne nje gje te tille, fotografia e plakes eshte siperore sepse flet me mire nga cdo komentator e qe perdoret, nuk eshte shenje pandjeshmerie por solidariteti. Nese t’i vrete syte, shkelqyeshem, duhet te t’i vrase.
  \

  Edhe pergjigja qytetare nuk do lihet jashte vemendjes.

 108. ema thotë:

  16 March 2008 @ 4:18 pm

  epo kothere si thuhet:
  mortja nuk i ha bijte e vet!

 109. jorg thotë:

  16 March 2008 @ 4:23 pm

  Një letër për Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s
  Përse duhet të bëhemi sa më shpejt anëtarë të NATO-s?
  Mero Baze
  I nderuar zoti Jaap de Hoop Scheffer, Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s,
  Në kilometrin e fundit të rrugës për në NATO, ushtria shqiptare u gjend dje para një tragjedie të pashembullt në historinë e vendit tonë. Disa mijëra tonë nga njëqind mijë tonë municione të vjetëra kineze, ruse e jugosllave që flenë në depot e stërmbushura të ish-ushtrisë staliniste të këtij vendi, bënë dje kërdinë vetëm 20 km larg qendrës së Tiranës. Tragjedi të tilla janë të papërsëritshme dhe imazhi që ato prodhojnë për vendin tonë dhe ushtrinë tonë nuk është imazhi real i asaj çfarë përfaqëson sot ushtria shqiptare. Ne realisht kemi sot një ushtri profesioniste që është shkëputur nga e kaluara, një ushtri të reformuar dhe të përmirësuar dukshëm. Por bashkë me të kemi një potencial të rrezikshëm të mbetjeve ushtarake të së shkuarës, të cilën nuk mund ta reformojmë me të njëjtën shpejtësi siç ndryshojmë strukturat e ushtrisë. Për këtë arsye, prej saj mund të na shpëtojë vetëm një politikë vizionare për ushtrinë, të cilën nuk kemi ku ta gjejmë mes nesh. Mes nesh ka ose ish-ushtarakë të kohës së komunizmit që ëndërrojnë për Traktatin e Varshavës, ose ministra fluturakë si Fatmir Mediu që këto lloj tragjedish i shpjegon si filma me luftë.
  Politika shqiptare sot është tërësisht e pajtuar dhe më e bashkuar se kurrë, me idenë që ne të marrim një ftesë në Samitin e Bukureshtit për në NATO. Edhe dje, lideri i shumicës në pushtet dhe lideri i opozitës ishin krah njëri-tjetrit në këtë tragjedi. Kjo do të thotë, se askush nuk do ta përdorë politikisht këtë fatkeqësi kombëtare për kredo politike. Por ky solidaritet nuk na shpëton nga e keqja. Na shpëton vetëm nga thellimi i imazhit të keq në botë. Ajo për të cilën ne kemi nevojë urgjente, është që të kemi siguri se nesër nuk do të ndodhin tragjedi të tilla. Ta them hapur, unë nuk kam asnjë pikë besimi te ministri im, Fatmir Mediu, dhe vizioni i tij për ushtrinë shqiptare, se tragjedi të tilla nuk do të përsëriten. Zoti Mediu ka prokuruar direkt një kompani amerikane një vit më parë për demontimin mekanik të këtyre municioneve, me arsyetimin se ajo ka një teknologji të lartë dhe profesionalizëm të rrallë. Në fakt, ajo që ndodhi në sytë tanë dëshmonte se kemi të bëjmë me një papërgjegjësi të plotë nga kompania e nënkontraktuar deri në punësim njerëzish të paditur për këtë çështje. Nëse një prokurim është bërë për shkak të aftësive të veçanta të një kompanie, ne nuk mund të dorëzojmë fatin e familjeve tona dhe të jetës sonë në duar fshatarësh thuajse të papërgjegjshëm për atë rrezik që prodhojnë. Ishte e dhimbshme të shikoje se gratë kishin marrë me vete në punë fëmijët dhe se i tregonin shkaqet e tragjedisë. Skena të tilla barbare dëshmojnë se ne kemi një papërgjegjësi administrative të pashembullt për të parandaluar rreziqet dhe për të prodhuar një shoqëri të sigurt nga rreziqet e mbetura prej ushtrisë staliniste.
  Për gjithë këto arsye, zoti Sekretar i Përgjithshëm, ne duhet doemos jo vetëm të marrim ftesën në Samitin e Bukureshtit, por jashtë procedure, po ka mundësi, të na shpejtohet dhe anëtarësimi në NATO. Në këtë gjendje që është ky vend i bunkerizuar nga ushtria e kohës së komunizmit, ne nuk kemi asnjë shans të jetojmë të qetë, nëse sigurinë tonë nuk e merrni në dorë ju. Ne nuk mund të jemi më qytetarë të qetë dhe të parrezikuar, nëse NATO nuk na fut qoftë dhe dhunshëm nën ombrellën e mbrojtjes së saj. Ne jemi një vend i dënuar të vuajmë nga marrëzia e kohës së komunizmit dhe, ta themi hapur, nuk kemi asnjë shans të prodhojmë një mekanizëm të ri që ta demilitarizojë gjithë potencialin e asaj ushtrie. Është e vërtetë se ne kemi një qeveri demokratike dhe një shoqëri demokratike, është e vërtetë se jemi një vend i orientuar thellësisht drejt Perëndimit, por nuk kemi kapacitete që ta menaxhojmë fatin që na ka lënë në derë të shtëpisë historia. Vendi ynë është seriozisht i rrezikuar nga papërgjegjshmëri të tilla dhe NATO është i vetmi shpëtim që na bën të ndjehemi të qetë në shtëpitë tona.
  Që nga dje, unë nuk mund të fle më i qetë në shtëpinë time dhe jo vetëm te shtëpia që kam në Tiranë. Dhe, nëse rikthehem në vendlindje, në Jug, sërish kam përballë shtëpive dhjetëra depo municioni që mund të shpërthejnë, nëse barinjtë e zonës i vënë zjarrin pyllit në verë për të djegur kullotat. Depot e armëve të dëmtimit në masë janë shpërndarë si tumor vdekjeprurës në trupin e Shqipërisë dhe ne nuk ia dalim dot kësaj beteje. Edhe pse nuk jemi një shtet batakçi, jemi aq të pazotë, sa shkaktojmë të njëjtin dëm.
  Unë nuk ndjehem i lehtësuar nga betimi i kryeministrit, se do të hetojë ngjarjen e Gërdecit. Nuk ka nevojë ta hetojë fare, se e di mirë çfarë ka ndodhur. Ministri i tij ka lejuar që demontimi i municioneve të bëhet thuajse në zonën më të populluar të Shqipërisë që lidh dy qytetet më të mëdha të vendit nga njerëz krejt profanë për ato punë. Shpjegimi i dëshmitarëve se baruti mund të jetë ndezur nga xhirimi i gomave të makinës është dhe më makabër. Unë nuk pres që ministri ynë, Fatmir Mediu, të japë dorëheqje nga ky post, edhe pse meriton të shkojë në qeli. Unë nuk pres që qeveria të reflektojë dhe të prodhojë siguri të reja pas kësaj për gjithë qytetarët shqiptarë. Jo se nuk do, por nuk mundet. Politikisht, ajo është peng i ministrave të tillë si zoti Mediu, të cilët nuk mendojnë, as kur flasin, as kur firmosin dhe as kur ngrenë dorën. Ata mendojnë vetëm si të jenë në qeveri, me çdo çmim për vendin e tyre.
  Për këtë arsye, zoti Sekretar i Përgjithshëm, ju duhet t’i bëni një shërbim të madh popullit tonë, një shërbim që i jep siguri një shoqërie që është ndoshta shoqëria më properëndimore në rajon. Na fusni në NATO, sa më shpejt dhe me sa më pak mëdyshje. Mos u trondisni nga ajo që patë dje në ekrane. Gjëma më të mëdha mund të ndodhin, nëse na lini jashtë për këtë shkak. Na dërgoni ftesën për në NATO dhe na bëni sa më shpejt anëtarë. Mos na pyesni për fatin e Fatmit Mediut dhe kolegëve të tij në qeveri, se nuk e kemi lidhur fatin me ta. Sikundër e patë dje, është shumë vështirë të ndjehesh i qetë nën drejtimin e tij në këtë vend. NATO është një zgjidhje e madhe për ne, një zgjidhje që na qetëson të gjithëve dhe na jep dorë të lirë pastaj të merremi me ministrat tanë, që për pak po na e shisnin sapunin për djathtë, duke na mbush mendjen se kemi tejkaluar çdo standard të ushtrive të NATO-s. Ju lutem, mos na lini në dorë të këtyre!

 110. jorg thotë:

  16 March 2008 @ 4:25 pm

  Fatmir Mediu ka lobuar për
  kompaninë që shkaktoi tragjedinë

  Në fillim të vitit të kaluar, i ka kërkuar qeverisë shqiptare të miratojë një VKM që “Southern Ammunition Company” të ishte fituesja pa tender e këtij projekti

  Nga Enton Palushi
  Kryeredaktor i gazetës “TemA”

  Ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, ka lobuar gjatë vitit të kaluar që kompania amerikane “Southern Ammunition Company” të fitojë me prokurim të drejtpërdrejtë të drejtën për të asgjësuar municione në vendin tonë përmes metodës së çmontimit mekanik dhe jo me djegie, siç bëhej më parë.
  Ministri, Fatmir Mediu, ka paraqitur në fillim të vitit të shkuar një relacion në Këshillin e Ministrave për të mbështetur miratimin e një V.K.M. për t’i dhënë të drejtën kësaj kompanie me firmë të kryeministrit të fitonte pa tender këtë projekt. Kompania, e cila tashmë është përgjegjëse për tragjedinë në Gërdec, ishte e vetmja, sipas relacionit të Mediut, që plotësonte kushtet teknike për të realizuar një gjë të tillë.
  Por, këtij propozimi i ka rezistuar kryeministri, Sali Berisha dhe V.K.M. nuk është miratuar në mbledhjen e qeverisë. Kryeministri Berisha ka kërkuar prej tij që të sjellë një tjetër arsyetim për këtë qëndrim. Vetëm pak kohë më vonë, Mediu paraqet një tjetër relacion parimor, duke shmangur emrin e firmës dhe duke përdorur argumente ligjore që qeveria të autorizonte Ministrinë e Mbrojtjes, pra zotin Mediu, të caktonte një kontraktor për këtë çështje. Pas këtij akti, qeveria miraton vendimin, më datë 14.3.2007. Vendimi mban numrin 3887.

  Relacioni i parë

  Dokumenti i parë i paraqitur nga Mediu përmban vetëm vlerësimet për kompaninë SAC. “Kohët e fundit, “Southern Ammunition Company” ka paraqitur në Ministrinë e Mbrojtjes një ofertë, e cila konsiston në demontimin, demilitarizimin e municioneve të kalibrit të vogël me anë të metodave të ndarjes mekanike, pa impakt në mjedis, duke instaluar makinat e pajisjeve të saj dhe për këtë procedurë të ketë edhe përfitimin e saj nga produktet e rezultuara nga demontimi. Gjithashtu, kjo kompani, për shkak të këtij procesi, do të bëjë edhe derdhjen e një vlere të caktuar në favor të buxhetit të shtetit.
  Kjo kompani është subjekt i së drejtës amerikane, e regjistruar në Loris, South Carolina dhe e licencuar nga Departamenti i Shtetit dhe Departamenti i Mbrojtjes në fushën e eksport-importit të armëve të zjarrit dhe të aktiviteteve ndërmjetësuese.
  Siç theksuam më përpara, deri tani ne aplikojmë asgjësim të municioneve të kalibrave të vegjël me djegie nga agjencia “NAMSA”, si rezultat i së cilës nuk përfitohet ndonjë nënprodukt që të krijojë vlerë për buxhetin e shtetit. Në rastin e ofertës, kjo mundësi ekziston për shkak të ndryshimit të metodës së përdorur për demontim.
  Oferta e bërë nga “Southern Ammunition Company” për kryerjen e demontimit, demilitarizimit parashikon përdorimin e një metode mekanike e të makinerive të posaçme e për rrjedhojë, përfitimin e nënprodukteve nga ky demontim si gëzhojat, plumbat, barutet etj., që mund të kenë një vlerë tjetër përdorimi. Investimi në pajisje e makineri do të jetë i kësaj kompanie”, - thuhet tekstualisht në relacion.

  Relacioni i dytë

  Në dokumentin e dytë, pasi iu kërkua që të bëjë ndryshime nga ana e kryeministrit, Mediu argumenton se vendimi për prokurim të drejtpërdrejtë duhet të merret, për shkak se një gjë e tillë është kompetencë e Këshillit të Ministrave.
  “Mallrat e mësipërm, kur nuk kanë vlerë përdorimi, apo tregtimi, do t’i nënshtrohen procedurës së asgjësimit, sipas rregullave të përcaktuara në ligjin nr. 6942, datë 25.10.1984, “Për administrimin, ruajtjen, dokumentimin dhe qarkullimin e vlerave materiale dhe monetare”, i ndryshuar dhe akteve të tij nënligjore.
  Ligji 8671, datë 26.10.2000, në nenin 14, pika 7, përcakton se: Këshilli i Ministrave përcakton afatet e shërbimit dhe të përdorimit të armëve të teknikës dhe të pajisjeve të Forcave të Armatosura, rregullat për trajtimin e tyre pas heqjes nga armatimi dhe përdorimi. Procedurat dhe përgjegjësitë përcaktohen me vendim të Këshillit të Ministrave.
  Bazuar në këtë nen, është kompetencë e Këshillit të Ministrave përcaktimi i procedurave dhe përgjegjësive për trajtimin e municioneve të armatimeve pas heqjes nga përdorimi.
  Në projekt është parashikuar derdhja e të ardhurave nga ky proces, tërësisht në buxhetin e shtetit”, - thuhet në relacionin e Mediut.

  Skandalet
  Por, firma e vlerësuar nga Mediu me superlativa ka ngritur bazën në një nga zonat më të populluara në Tiranë, duke punësuar në të njerëz të pakualifikuar, nga fshatrat përreth, në kushte totale të mungesës së sigurisë.
  Por, të tjera skandale shoqërojnë vendimin e qeverisë, të nxitur nga Mediu. Nënkontraktor i firmës amerikane është një kompani shqiptare, “Albakër”, e Mihal Delijorgjit, e përzgjedhur duke shmangur të gjitha kriteret ligjore. Për shkak të rrezikshmërisë së lartë të punës së saj, edhe kompania nënkontraktore duhej të ishte seleksionuar në procedurë tenderi. Gazeta gjithashtu disponon fakte të pakontestueshme se, në fund të vitit të kaluar, këto dy kompani kanë bërë shitje nën dorë të produkteve të plumbit me një çmim të lirë, çka të lë të kuptosh se ato kanë fitime të padeklaruara nga biznesi i tyre që tashmë rezultoi vdekjeprurës.

  Siguria, banorët i kishin shkruar disa herë Ministrisë së Mbrojtjes

  Kushtet e sigurisë, në vendin ku bëhej demontimi i predhave në Gërdec, nuk respektoheshin. Një prej të dëmtuarve, punonjës në uzinën e demontimit në Gërdec tha dje, se zjarri ka ardhur pikërisht si pasojë e mosrespektimit të kushteve teknike në këtë fabrikë. Sipas tij, shkaktare kanë qenë disa arka baruti të marra nga armët e lëna në oborrin e fabrikës. “Me aq sa pashë, zjarri fillimisht u shkaktua nga makina, e cila po ngarkohej në oborrin e fabrikës. Makina ka xhiruar gomat dhe, me sa duket, poshtë gomave do ketë pasur barut, më pas kam parë vetëm që arkat kanë marrë zjarr. Këtu u shkaktua dhe shpërthimi i parë. Zjarri përpiu depot kryesore të armatimit dhe më pas ndodhi ajo që ndodhi”, - shprehet i dëmtuari.
  Në fakt, banorët e kësaj zone kishin kohë që i trembeshin shpërthimeve që vinin nga depot e demontimit të armëve. Ankesat, sipas banorëve, ia kanë drejtuar herëpashere pushtetit lokal dhe ky më pas ia ka dërguar Ministrisë së Mbrojtjes, por asnjëherë s’janë marrë masat për këtë problem. Gjithsesi, shumë gjëra në këtë çështje vazhdojnë të mbeten mister. Kush e autorizoi demontimin e armëve në një qendër të banuar, as 20 km larg kryeqytetit, kur për një proces të tillë mund të përdoreshin shumë vende të tjera, pa shkaktuar tragjedi të tilla? Nga ana tjetër, kush ishte ngarkuar të mbikëqyrte sigurinë e një procesi të tillë kaq delikat?

 111. Dajoshi thotë:

  16 March 2008 @ 4:26 pm

  Kothere, ne mos ky Delijorgj , nje tjeter do ishte gjalle sot. Nuk kane faj Delijorgjet, fajin e ka “i biri i murtajes” qe pjell Delijorgjet.
  TCH eshte katandisur vertet keq. Cfare transformimi!!
  Rrofsh per informacionet.

 112. Ilir thotë:

  16 March 2008 @ 4:32 pm

  Djemtë dhe vajzat e mjaftit, t’ju bëjnë thirrje gjithkujt që ka kaluar shërbimin ushtarak në xhenio…. ose në POLIÇAN, ku me të vërtetë mund të gjejnë njerëz 100 herë më specialista se specialistët amerikanë për përdorimin e armëve dhe municioneve.

  A je i sigurt Edrus qe jane 100 here me teper specialista? Keshtu thoshte dhe Enveri qe demokracia jone (shqiptare) eshte 100 vjet me perpara se ajo amerikane!!! E keni shnderruar peshkun ne salle gjyqi si ato te Aranitit dhe Mjaftin si Debatiku i dikurshem. Hilarious. Merrni lajmet ashtu sic jane, boll me spekulime te tipit me duket se NY times po hetonte per firmen e Delijorgjit (jam i sigurt qe asnje gazetar i NYT nuk e ka idene se kush eshte Delijorgji) por ajo historia me kurva e guvernatorit e ka penguar te dale artikulli!! Apo ca militante te tjere te PS-se na dalin si gazetare e thjesht sa perhapin thashethemet ne klubin e tyre si lajme, se gjasme ishin atje ne vend edhe kur kane qene duke pire kafen.
  Patetike

 113. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 4:38 pm

  Plasi qerelesi !

  Berisha thote ne konference shtypi qe Kompania Amerikane ka kerkuar te zgjase kontraten dhe pritej qe presidenti i saj te vinte te firmoste keto dy tre dite, Mediu sapo deklaroi per News 24 qe nuk eshte ajo kompania e pare qe ka mbaru kontraten ( qe deri dje nuk e kish mbaru sipas tyre ) por eshte nje kompani tjeter qe ka ardh ne Janar.

  Prokuroria duhet te sekuestroje cdo deklarim ne media ( kasetat ) qe bejne keta .

  Dajosh !

  eshte emer shume interesant ky Delijorgji po ta ndjekesh me shume kujdes. Te kujtohen ato tanket e reja ( te paperdor asnjehere ) qe keta/ata i shisnin per skrape ? Po ky eshte dhe parate jepeshin e merreshin andej nga Qipro Greke.
  Po ajo vrasja e atij grosistit te hekurit afer autostrades te kujtohet ?

  Po te shkosh mbrapsh nga dje shkon tek shume persona qe i shofin cdo dite edhe si politike e re edhe si politike e vjeter. ;)

 114. edrus thotë:

  16 March 2008 @ 4:39 pm

  Ilir, kush është më specialist se ATA (dmth Poliçansit)
  që i kanë prodhuar??? Ata që e dinë se ç’kujdes bëhet kur prodhohet e dinë se sa kujdes duhet treguar edhe për tu çarmatosur gjithë ajo sasi armatimi.

  PSE NUK SHFRYTËZUAN PËR ÇARMATIMIN UZINËN E POLIÇANIT????

 115. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 4:41 pm

  Blendi Salaj thotë:
  16 Mars 2008 @ 4:12 pm

  Leon, nuk kemi vene plaken tek peshku, eshte vetem fotografia e saj.
  ————————————————-
  Nuk do hyj nje debat me ty dhe me asnje tjeter. Nuk besoj se sarkazma ne kete rast ndihmon per me teper.. After all in america never been good at it…
  N.q.s. eshte e vertet ajo qe shkruan fotografit ti vije 2 here turp per foton.. shpresoj qe here tjeter te jete me i kujdesshem dhe me pak dhembshuri mbi te gjitha… Tirana nuk eshte Palestine!!!
  Fotoja nuk me vrau aspak syte, se nje foto me nje femij 2-3 vjec mbuluar me gjak fytyres tregoi cdo gje te dhimbshme.
  Me teper me deshperoi fakti qe asnje njeri nuk i gjendet prane asaj gruas se moshuar por si per rastesi u gjetka nje fotograf shqiptare
  Nuk mund ta shpjegoj me mire se kaq mendimin tim. Problemi juaj n.q..s nuk benin dallimin e duhur midis vuajtjes dhe poshterimit.

 116. edrus thotë:

  16 March 2008 @ 4:42 pm

  Sipas teje Ilir, duhet ta kthejmë dhimbjen në forcë dhe të paguajmë sa bishti kokën një shoqëri tjetër (natyrisht, amerikane të specializuar) për bonifikimin e asaj zone???
  Sigurisht që kështu do të ishin dakort edhe qeveritarët tanë… kur bëhet fjalë për kontrata shumëmilionshe, të gjithë janë të lumtur atje.

 117. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 4:44 pm

  anne !

  Llogaria bankare per ata qe duan te ndihmojne fianciarisht :

  Raiffeisen Bank numri i Llogarisë Bankare “Ndihma për të prekurit nga ngjarja në Gerdec

  ALL 8003890900 EUR 8000890900 GBP 8002890900 USD 8001890900

 118. AAWO thotë:

  16 March 2008 @ 4:49 pm

  AAWO PRESS RELEASE

  Saturday, March 15, 2008
  Sudden explosions at an army base in Central Albania have caused at least 4 dead and 200 injured thus far. The number of victims is expected to rise.
  The government of Albania is working hard to control the situation and assist the victims and the evacuated people. Meanwhile, discussions to organize help efforts from the Diaspora community are already underway.

  The Albanian-American Women Organization Motrat Qiriazi will make available a bank account for all those who want to offer monetary help. Our organization has experience with emergency assistance of this kind.
  In coordination with the Albanian authorities in Tirana and with the Consul General of Albania in New York, Mr. Albert Jerazi, we intend all aid to go to the people of the COMMUNE OF GËRDEC, mostly hit by this terrible accident.

  Please make your tax-deductible checks to AAWO – Memo: Tragedy Fund, and mail to this address:
  AAWO – Tragedy Fund
  676A Ninth Ave, Suite 425
  New York, NY 10036

  For those who would like to make direct bank contributions, we will make our bank account available on Monday.

  With best regards,
  Dr. Anna Kohen
  President of the Board - AAWO
  676A 9th Ave, Suite 425
  New York, NY 10036
  Contact@aawomq.org
  AAWO – Motrat Qiriazi
  676A Ninth Avenue | Suite 425| New York, NY 10036
  T. 212.328.2415 | F. 212.751.7782 | E. president@aawomq.org | www.aawomq.org

  AAWO is a non-for-profit organization, which works to lift the spirit, status and voice of Albanian women and girls so they can fully participate in all
  aspects of life; by becoming stronger and more resilient, in overcoming the years of war, government oppression and tradition that have pushed them
  down to the margins of society. AAWO hopes to strengthen the bonds between Albanian-American women & their sisters all over the world.

 119. Ilir thotë:

  16 March 2008 @ 4:53 pm

  Edrus e di ti se aksidente (mbase jo kaq te medha sa ky i tanishmi per arsye fati) kane ndodhur perpara ketij? E di se sa viktima ka patur? Dhe ne ato raste ka qene thjesht problem transporti. Eshte hera e pare qe c’montohen municione shume te vjetra, dhe une nuk e di qe ata te policanit te kene patura eksperience ne kete pune.
  Askush pastaj s’po kerkon te mbyllen syte ndaj atyre qe kane pergjegjesi. Po kam frike se kjo puna e gjetjes se pergjegjesi u kthye ne gjueti shtrigash qe ne momentin e pare qe u morr vesh lajmi.

 120. Blendi Salaj thotë:

  16 March 2008 @ 4:53 pm

  Nuk eshte sarkazem Leon. Eshte koncept kritik i fotografise qe te behet dallimi midis personit dhe imazhit fotografik te personit.
  Ti me duket se konsumohesh teper nga komplekse te imazhit. Sikur paska vertete kaq rendesi “si dukemi”, ne jemi keta qe jemi. Nuk shoh nevojen per te trukuar imazhin ne mes te katastrofes.

  Ti thua “Tirana nuk eshte Palestine!!!” por vete kjo qe thua flet se kur ke pare lajmet ne tv te eshte dukur si Palestina. Eshte thjesht perceptimi yt, se Tirana keshtu eshte si ne foto, veri cfare emri te duash. Mua nuk me kishte shkuar mendja. Une them se ajo qe ka rendesi eshte e verteta, dhe e verteta ka qelluar te jete kokeforte nga natyra.

 121. Idris thotë:

  16 March 2008 @ 4:55 pm

  Duhet me c’do kusht te merren te dhena te panderprera ,te fresketa,te pamanipuluara,”se ujqit” qeveritare me vone do bejne kerdine dhe do ta katandisin gjithe procesin me
  “denimin e ndonje fatkeqi qe hiodhi cigaren padashje tek baruti , ose ndonje me mungese edukate qe nuk pi duhan ne vende te caktuara”
  Ja c’me thote nje shok ushtarak ketu:
  -Duhet me cdo kusht te jepet e regjistrohet distanca e shtrirjes se gjatasise se vales goditese (sipas nje te thene SHKUP MAQEDONI).
  -Duhet me cdo kusht te regjistrohen demet e shkaktuara nga “vala e ngjeshjes”(goditja n/toksore)mbi objekte me koeficient te ndryshem fortesie(material-ndertimi).
  -Keta dy elemente japin te dhenen me te perafert per sasine e shperthimit qe rezulton (sipas ketij mikut) te mos jete me e vogel se sa 10 kton,pra nje shperthim atomik i kalibrit te vogel ,pa efektet anesore.
  1kton=1000 ton.
  Ne baze te ketyre te dhenave dalin treguse qe shfaqin te plote sasine e municioneve te cmontuara.
  Vazhdon….

 122. anna thotë:

  16 March 2008 @ 4:55 pm

  te faleminderit Koth. le te bejme te gjithe ate c’ka mundemi per ti lehtesur sadopak tragjedine qe i ka rene bashkekombesave tane. mos te harrojme se fatkeqesisht, ne Shqiperine e sotme asnje nuk eshte imun dhe i sigurt.

 123. akvll-naja thotë:

  16 March 2008 @ 4:59 pm

  Drejtori i fabrikës: Punonjësit qenë të vetëdijshëm për rreziqet

  “Nuk mund ta dimë numrin e saktë të viktimave”

  Ndoshta një prej dëshmive më rrëqethëse të tragjedisë së djeshme të shpërthimit në fshatin Gërdec vjen nga fjalët e Dritan Minxollit, drejtorit të kompanisë, që kryente demontimin e materialeve ushtarake. I tronditur nga të vrarët, të plagosurit e të humburit, nga seria e pafundme e shpërthimeve të njëpasnjëshme, të cilat i përjetoi nga shumë afër - dhe sidomos për shkak të një fluturimi prej shtatë-tetë metrash prej valës goditëse të më të madhit prej tyre - qe ndër të paktët që ofroi një kuadër disi të plotë të tragjedisë. Në një intervistë të dhënë për gazetarin Blendi Fevziu, tregoi hapa pas hapi gjithë zhvillimin, që nga çasti i eksplozionit të parë.

  Sipas Minxollit, gjithçka filloi në harkun kohor prej orës 12:00-12:30 të drekës, orë në të cilën punonjësit marrin pushimin e drekës. Fillimisht u dëgjua se brenda në fabrikë kishte shpërthyer një zjarr. Pak kohë pas kësaj u dëgjuan disa shpërthime jo shumë të zhurmshme, të cilat pas 12-13 minutash u shoqëruan nga shpërthime relativisht të forta. Rreth 15 minuta më vonë u dëgjua edhe shpërthimi që tronditi gjithë Tiranën. Pyetjes se sa njerëz gjendeshin në ato çaste brenda ambienteve të fabrikës nuk mundi t‘i japë përgjigje me saktësi për momentin, por vërejti se gjasat qenë që numri të ishte i konsiderueshëm.

  Minxolli vazhdon rrëfimin, duke treguar se me të dëgjuar shpërthimet e para të lehta kishte kthyer makinën për të hyrë përsëri në fabrikë, nga e cila po dilte. Në atë çast ndodhi edhe shpërthimi i parë i madh, i cili në momentin kur ai u mundua të fliste me disa nga punëtorët që gjendeshin aty pranë u shoqërua nga i dyti edhe më i fortë, që e hodhi rreth shtatë-tetë metra tej. Bashkë me disa punëtorë të tjerë u munduan të strehoheshin nën një urë aty pranë. Shumë i tronditur vazhdoi rrëfimin, duke nënvizuar se në atë orë, falë orarit të pushimit, ishin të shumtë ata njerëz që gjendeshin jashtë ambienteve të fabrikës.

  Nuk diti t‘i jepte asnjë përgjigje pyetjes se cili mund të kishte qenë shkaku i shpërthimit, pasi nuk qe në gjendje të hynte më pas në fabrikë e të kontaktonte ndonjë prej të punësuarve që gjendej brenda saj. Shpjegoi se bashkë me disa punëtorë të tjerë kishin mbetur të shokuar për njëfarë kohe shumë pranë shpërthimeve, deri në çastin kur dikush i kishte marrë për t‘u dhënë ndihmën e parë.

  Vetëm më pas kishte arritur të kontaktonte me disa punonjës të fabrikës. Ai sqaroi se ishte përpjekur të kontaktonte përmes telefonit me sa më shumë njerëz të ishte e mundur, gjë që i dha mundësinë të mësonte se një pjesë e të punësuarve gjendeshin në spital me plagë të lehta, ndërkohë që me disa të tjerë nuk arriti të lidhej.

  Në pjesën tjetër të intervistës sqaroi se kompania trajtonte predha të prodhimit kinez dhe rus të viteve 1960-1965.

  Vazhdoi duke shpjeguar se në zyrën brenda në fabrikë (ku edhe banon) kishte edhe listën e plotë të personelit që gjendej brenda në çastin e shpërthimit dhe se ai së bashku me punonjësit qenë të ndërgjegjësuar për rrezikun që përmbanin municionet ushtarake që trajtonin: “Që të gjithë punonjësit ishin të paralajmëruar dhe të vetëdijshëm se materialet që përpunonin mund të shpërthenin, duke u rrezikuar jetën”.

  Sqaroi më tej se brenda në fabrikë ekzistonin vende ku njerëzit mund të strehoheshin për t‘u ruajtur nga shpërthimet, duke nënvizuar se bëhej fjalë për ndërtesa dhe jo për tunele të nëndheshme. Por, sipas tij, rreziku kryesor për punonjësit ka qenë konfuzioni i shkaktuar gjatë përpjekjeve për t‘u shpëtuar eksplozioneve.

  www.gazeta-shqip.com

 124. Idris thotë:

  16 March 2008 @ 5:01 pm

  Ja disa specifikime te tjera,nga miku ish ushtarak…..
  Procesi i ndarjes se trupit te predhes si metal me barutin (mbushjet e barutit) eshte shume i thjeshte dhe pothuajse i parrezikshem e i pervetsushem shume lehte nga cdo kategori moshe.
  Kjo shpjegon me se miri kerkesen per punsim ne “fabriken e vdekjes” te cdo kategorie moshe , pasi nuk ka nevoje per ndonje kualifikim cilesor.
  Ketu eshte celesi per te kuptuar se si shkeljet me “pasoja vdekje” e katastrofen e shkaktuar jane nxitur nga pune marresit
  “per te ritur fitimet ne nje kohe rekord ” duke pranuar ne hyrje te objekteve ndoshta edhe 10 e 12 vjecare e mos te themi edhe mosha me te vogla.
  Vazhdon……

 125. akvll-naja thotë:

  16 March 2008 @ 5:04 pm

  Biznes-fabrika e vdekjes

  Hetimet për shpërthimet. Pistat dhe trafiku i dyshuar i fishekëve

  Prokuroria shqiptare ka premtuar fillimin e hetimeve intensive për ngjarjen tragjike të shënuar dje, në një fshat vetëm 12 kilometra larg Tiranës. Burime konfidenciale të saj bënë të ditur se do të merren dëshmitë e të plagosurve, punëtorë në fabrikën që merrej me demontimin e municioneve luftarake në fshatin Gërdec. Veç kësaj, pritet sekuestrimi i listave të punonjësve në depon ushtarake që shpërtheu, pasi dyshohet se në kundërshtim me ligjet shqiptare, ishin të punësuar edhe fëmijë, pa mbushur moshën e caktuar.

  Në disa nga dëshmitë e të plagosurve të djeshëm, dhënë gjerësisht nga televizionet shqiptare dhe ato të huaja, kuptohej se brenda mjediseve të depos ushtarake kishte edhe djem e vajza punëtorë 13-vjeçarë. Por jo vetëm kaq. Burime të ndryshme hetimore dhe policore thonë se do të hetojnë edhe për masat e sigurisë që nuk ka zbatuar firma e kontraktuar nga autoritetet shqiptare. “Nga dëshmitë e të lënduarve, por dhe nga të dhënat jopërfundimtare të numrit të të plagosurve, mësuam se mes tyre ka edhe shumë fëmijë. Disa prej tyre janë plagosur, pasi në momentin e shpërthimit ndodheshin në afërsi të depos ushtarake. Kjo është një shkelje e rëndë ë masave të sigurisë. Kompania duhet të kishte respektuar rigorozisht perimetrin e sigurisë për raste të tilla, pasi fabrika e çmontimit të materialeve ushtarake, konsiderohet e rrezikshme”, shtuan të njëjtat burime.

  Sipas tyre, në ditët e ardhshme do të vlerësohet përgjegjësia e kësaj tragjedie, gjatë së cilës, deri në orët e vona të ditës së djeshme shënonte 7 të vdekur, më shumë se 200 të plagosur dhe të zhdukur. Nuk përjashtohet as mundësia e arrestimeve për personat përgjegjës. Gjatë një interviste, dje një nga drejtuesit e fabrikës pranoi se “njerëzit kanë qenë të paralajmëruar në detaje për rrezikun që mbart përpunimi i këtij lloj municioni ushtarak dhe ishim të vetëdijshëm se çdo material që mund të shpërthente mund të na rrezikonte jetën”. Nga ana tjetër, banorët e fshatit Gërdec kanë treguar se oficerë të ushtrisë shqiptare, “në mënyrë shoqërore” u kërkonin shpesh që të mos hynin në tunelet me municione ushtarake të prodhimit kinez dhe rus të viteve ‘60- ‘65 dhe as të punonin atje, sepse “ishte shumë e rrezikshme”.

  Banorët kanë treguar gjithashtu se thuajse çdo natë në këtë zonë kishte shpërthime të vogla, më së shumti fishekësh. Edhe pse ishin ankuar shpesh tek autoritetet lokale, nuk ishte marrë asnjë masë. Puna vijonte normalisht, madje duke rekrutuar edhe fëmijë. Teksa kanë konfirmuar fillimin e hetimeve për shpërthimet e fuqishme dje në Bërdec të Vorës, burimet hetimore nuk përjashtuan edhe pista të tjera, si ajo e trafikut të municioneve, kryesisht fishekëve drejt vendeve fqinj etj.

  www.gazeta-shqip.com

 126. Idris thotë:

  16 March 2008 @ 5:08 pm

  Duhet me c’do kusht te ballafaqohen me rregullat e ndertimit dhe hyrje daljet e ketyre OBJEKTEVE,si dhe n/rregullat e brendeshme te punes e pushimit,sepse po u la ne dore te LEGALIZUESVE te te PALIGJSHMEVE”
  gjithshka do humbase ne deklaratat Mixhiste si per firmat Piramidale,qe “s’mund ti ndalonim zotri se nuk kishim LIGJ” si per referendumin e Vlores qe aktivizohen spiunet serbe “se nuk e parashikon Ligji nje Referendum te tille” si per delklarimin e miratimit te centraleve atomike qe “ne e kemi strategji kombetare energjine zotni”etj…
  Evidentimi i ketyre fakteve gjoja te vogla ne dukje nuk te lejon te shmangesh pergjegjesine e te sshtysh hetimet e vemendjen PUBLIKE ne dokrat e lagu se lagu..qe po perfaqesohet e po ngulet avash avash ne dominone “Firma amerikane apo firma Delijorgji”
  Kujdes nga ky kend pamje qe eshte pamje e yshtyr nga marifetcinjte.
  Vazhdon……

 127. sara thotë:

  16 March 2008 @ 5:08 pm

  ngushellime te gjitheve te prekur nga kjo tragjedi……..marsi qenka muaje i zi x ne shqipetaret …mallikemet e kujt po heqim…..o Zot na ndihmo …edhe ne jemi nje popull qe duam vetem te jetojme…dhe rrezikojme jeten ne cdo moment per te fituar buken e gojes…………

 128. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 5:09 pm

  Idriz,

  ndihet “era e spanjolleve” te para tek drejtuesit e firmes. ( nese jane akoma ne Shqiperi )

  Ne oren 19 do dale Miss Prokuroria te beje konference shtypi.

 129. jeta thotë:

  16 March 2008 @ 5:12 pm

  o vellezer ajo qe kuptoj une eshte se ne vendin tone shqiptaret i kane trajtuar tamam si mish per top. Ti leme menjane sese te thjeshta jane proceset e sa te parrezikshme. Neper bote ulerasin me te madhe nqs ne nje dyqan nuk ke revizionuar bolmbulen e kunder zjarrit. eshte e tmerrshme indonjohem e do doja te vija nje depo e te fusja aty kryeministrin e presidentin edhe gjithe opoziten qe s’ndiehen po ju duket heroike qe po japin gjak. Gjakun e kujt pyes une? sot nuk degjova qe ndonje nga ministrat a kryeministrat dhane doreheqjen degjova vetem se ka burre e grua qe punojne ne ate ferr. Zot ruaj e jepu mend shqipetareve

 130. sara thotë:

  16 March 2008 @ 5:14 pm

  c do te thuash qe ndihet era e spnjolleve?????????? te lutem te me pergjigjesh??????????

 131. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 5:19 pm

  Sara !

  Spanjolle jane prangat.

 132. Zana thotë:

  16 March 2008 @ 5:20 pm

  Te keqiat e Shqiperise i kane rrenjet e thella e te vjetra.I kane ne te qenet nje vend me nje zhvillim te botes se katert.Ne çdo aspekt niveli eshte katastrofik.Nuk mund te beje perjashtim niveli me te cilin duhej te behej ç’armatimi o shkaterrimi i ketyre depove.Anuk vdesin perdite neper spitale njerez qe kurohen me uje kur kane infarkt,aksidente neper rruge te llahtarshme,aksidente me tritol duke zene peshk.Jam dakort q duhet te dale pergjegjesia direkte ne kete rast.E pastaj…..çfare u ndryshua??Admiroj edhe nje here te gjithe njerezit qe kur eshte puna te tregojne ndihme e solidaritet jane te mrekullueshem.

 133. akvll-naja thotë:

  16 March 2008 @ 5:22 pm

  …dhe lajmi i rëndësisë së njejtë, të paktën për nga nr i fjalëve: protagonistët e Big Brother evakuohen . Nuk iu tregohet asgjë mbi ngjarjen se kjo është një nga rregullat e lojës. Po përtoj ta ngjis lajmin. Nqs keni mide për humor të zi, e gjeni te www.gazeta-shqip.com

 134. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 5:25 pm

  Akell,

  tani tu mbush mendja top se pse ne qe jetojme ketej jemi shume te eger ? Sepse kemi kesisoj te perditeshme dhe qe na e bejne koken daulle me kesisoj informacioni, keto palo mediash. :(

 135. Idris thotë:

  16 March 2008 @ 5:29 pm

  Koth! i nerum!
  Po e perseris qe qenke me tere mend nje person i afte per te te ndenjur prane sidomos ne caste rreziku.Qenke i qarte!!! Falem !
  Ndikoni tek Krasta e te tjere si njerez teper te afte , e te pa politizuar te grumbullojne fakte sa me te vogla ne dukje dhe le ta lene MAKRO vezhgimin ne doren e sharlataneve fevzij e te tjere.
  Le ti lene permbajtjen e vendimeve e te Lidhjes e Perfaqsimit sipas “kontratave” se nga ato s’ka polic gjyqsor nga me te paaftet ti shpetojne ballafaqimit.
  Ka te dhena te forta ne popullsine e goditur. Ka te dhena te pakundershtueshme nga njerez qe kane pesuar dem materiale . Ka te dhena te konsiderueshme ne “zhurmat “e rregjistruara qe tregojne se ka pasur edhe FISHEKE jo vetem predha , gje qe digjohet mjaft qarte.
  Nxitni qeveritaret te shmanget PLOTESISHT k/shakaxhiu nga qenia ne krye te “emergjences” (qe e quan a i rafte pika shqipes!),denoncojeni kete fakt si sinjal MANIPULIMI, dhe kerkoni me kembengulje te merrni pjese ne grupe te rregjistrimit te fakteve e te dhenave sebashku me muskujfortit e Rambot qe nuk i zene plumbat ???
  Kerkoni me cdo kusht te dale ne shtyp GRUPI me EMRAT perkates qe do perbejne grupin e HETIMIT dhe mos nguroni te germoni per lidhjet me te vogla te GRRUPEVE te INTERESAVE….etj etj
  Me te vertete ky rast mund te sherbeje si
  FINALE per KATARSIS.NUK duhet neglizhuar sepse MIXHIZMI ka prapavijat e tij shume here me te forta se sa c’mund te mendojme ne ne menyre IDEALISTE e LIGJORE.
  Detyrojeni vajzen bukuroshe ne krye te PROKURORISE te nderprese LUKUN ditor per kete RAST dhe te jete ne KRYE te GRUPIT te HETIMIT.NE mos :-PERSE DHE KUR DUHET TJETER?

 136. akvll-naja thotë:

  16 March 2008 @ 5:30 pm

  Kothe, se ti je i ndriçuar, Minxolli ishte drejtori dhe Delijorgji ishte pronari?…
  Dhe unë besoj se ngaqë jemi të egër kemi kësilloj të përditshmesh. Unë i lexova në kërkim të ndonjë informacioni mbi të vdekurit, por vetëm llafe, imzot, llafe…

 137. Idris thotë:

  16 March 2008 @ 5:34 pm

  Le te mblidhet QEVERIA dhe te FORMULOJE nje VENDIM per te ndaluar :
  “KATEGORIKISHT DOREHEQJEN deri ne nje moment te caktuar te hetimeve.NJE rast te DOREHEQJES ta shpalle si DEZERTIM , per situata te renda qe kalon VENDI”
  Ky vendim nuk mund te ndaloje LIGJERISHT te bejne kete veprim ,port ne sy te POPULLIT del e QARTE se c’fare jane dezertoret dhe nga ana tjeter i hiqet mundesia kujtedo te beje “koke turku” doreheqsin ”’?
  Nxitini keto i nerum KOTH dhe KRASTE sepse ngul kembe qe jane fillesa e KTHESES drejt nje perfytyrimi te ri te marrjes dhe mbajtjes se
  PERGJEGJESIVE nga EKIPET POLITIKE qe synojne PUSHTETIN!

 138. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 5:42 pm

  Akell,

  I pari ishte drejtor i dyti pronar. Pjesa interesante ne gjithe kete pune eshte se i gjithe dokumentacioni i firmes ka qene ne objektin e shperthimit. Ajo qe mund te kete qene jashte e kupton vete qe do deklarohet qe ka qene ne objekt.

  Prandaj Prokuroria duhet te kishte nderhyre qe dje qe mos kishte asnje lloj mundesie per manipulim. Po Ina as qe ja ka idene punes qe ka dhe grupin hetimor e ngriti dje.

  Une ulerita ketu dje qe duhet te kishte fillu qe dje ky proces.

  Idris,

  une flas VETEM ke peshku, por mos u merakos sepse ka shume gazetare dhe redaktore gazetash qe e ndjekin peshkun mire fare , ndaj ca keni per te thene thuaje jo me spont por drejpersedrejti ketu.

 139. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 5:43 pm

  Po Ina as qe ja ka idene punes qe ka dhe grupin hetimor e ngriti sot.***

  Me falni !

 140. akvll-naja thotë:

  16 March 2008 @ 5:49 pm

  Jam kurioze të shoh si do e hedhin lumin pa lagur ministri dhe shokët e tij që merreshin vetëm me TRANSPORTIN… hahaha… të vjen të shkulësh flokët nga marrëzia…

 141. ardi thotë:

  16 March 2008 @ 5:51 pm

  Firma e huaj vepron sipas vendit ne Shqiperi ligji nuk zbatohet prandaj edhe firma Amerikane ka qene shume neglizhuese. Ne Polican ku c’montimin e municioneve e ben ushtria Shqiptare s’ka ndodhur asnje aksident sepse zbatohet gjithe rregullorja. Te huajt kane ardhur per fitime ,kapitalizmi pikon gjak nje shprehje e vjeter.

 142. ema thotë:

  16 March 2008 @ 5:53 pm

  miredita Penar
  kam nje lajm qe kerkon nje konfimim
  ne shperthimin ne fshatin Gerdec media ka pasqyruar vetem valen e shperthimeve qe perfshiu fushe-Voren dhe rrethinat, perfshi ketu dhe autostraden.
  sipas disa burimeve te tjera, ne kahun e kundert me fushe voren, shperthimi ka rrafshuar 3 fshatra te ngritura ne 15 vjetet e fundit. flitet te pakten per 1500 banore, te cilet ka mundesi shume te kene vdekur, sepse vala e shperthimit qe u shtri ne fushe, ne anen e autostrades, ne drejtimin e ketyre fshatrave eshte perplsur me malin perballe dhe rrafshimi ka qene i plote.
  te lutem nese mundesh me thuaj ndonje gje me shume per kete

 143. Roni thotë:

  16 March 2008 @ 5:53 pm

  Kjo vjen era nevojtore!!!!!!
  Me duket si cudi qe tani ne prag te antaresimit ne NATO te ndodhte kjo!!
  Nderkohe qe ne 97 kur kushtet ishin me te favorshme per nje ngjarje te tille, nuk ndodhi.
  Pastaj sikur cdogje eshte bere me paramendim, 2 explosione 15 min larg njeri tjeterit. Po si ka mundesi qe predhat mos te plasin kur ndodhi explosioni i pare por mbas 15 min??
  Mos valle kane dashur ti japin mundesine puntoreve qe te dalin dhe keshtu te minimizohej munri i viktimave. Gjithashtu dhe ngjarja ka ndodhur te shtunen kur numri i puntoreve ishte me i paket.
  Kjo me kujton ate historine e bariut qe bertiste ujku ujku pastaj kur erdhi ujku asnji sja vinte veshin.
  keshtu edhe puna jone, 50 vjet Enver Hoxha armiku armiku, tashti qe me duket armiku po ben gjemen, se beson njeri.

 144. ardi thotë:

  16 March 2008 @ 5:57 pm

  Shqiperia ka me qindra ekspert inxhinjer ushtarak qe i njohin me dhembe e dhemball te gjitha ato armatime,depo,tunele etj por Loby i NATOS ishte i interesuar qe armatimet Shqiptare te shkaterroheshin sa me shpejt dhe bejn outsoursing si jepen burgjet firmave private ne USA per ti administruar ashtu dhe c’armatimin do te behet prej miqve private Amerikan.

 145. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 6:10 pm

  Mos humbisni Zerin e Amerikes ne Shqip !

  Mediu dhe pyetje me shume spec nga gazetarja .

  Mos e humbisni se eshte shume e rendesishme !

 146. toko thotë:

  16 March 2008 @ 6:14 pm

  Une do ti shtoja hamendjeve te Roni nje fakt tjeter. Kam njohur dikur nje inxhinjer qe ka punuar ne projektimin e tyneleve te armatimeve. Nuk e di nese ka punuar ne keto tynele apo jo Por mbaj mend shume mire qe me eshte thene se ne projekt dhe zbatimi ka qene i tille qe ne rast te nje shperthimi ne nje depo, depot e tjera prane tyre jane te siguruara. Fuqia dhe menyra e ndertimit te ketyre depove ishte llogaritur qe ti rrezistonete shperthimeve ne depot e aferta apo shperthimeve nga jashte. Di qe celiku i ketyre depove dhe bunkerevene kete rast ishte i exportuar nga Suedi dhe ishte me perberje dhe trashesi tu rezistonte shperthimve berthamore. Si ka mundesi qe depo e pare u hodh ne ere dhe e dyta apo te tjerat shperthye me pas?
  Personalisht dyshoj ne dy versione
  1. Veprim antikombetar i forcave qe nuk duan te hyme ne NATO
  ose
  2. Korupsioni qe perpiqet te mbuloj gjurmet pas faktit qe nje gazete ne NY ka 6 muaj qe meret me korupsionin ne kete fushe ( shih temen “Po tani???”
  Cilado qofte arsyeja qeveria duhet te jape doreheqjen menjehere pas kesaj ngjarje. Ska asnje pike dyshimi qe ajo eshte fajtore me me te pakten akuze “pakujdesi”. Mirpo kush ta kerkoj kete doreheqaje ata qe u bene balte duke kerkuar doreheqje me shak e pa shak? Tani cdo kerkese e tyre do te duket thjesht politike dhe aspak reale dhe e besueshme. Mjere ai popull thuaj

 147. Pjer Thomas thotë:

  16 March 2008 @ 6:19 pm

  ema ; -…miredita Penar
  …sipas disa burimeve te tjera, ne kahun e kundert me fushe voren, shperthimi ka rrafshuar 3 fshatra te ngritura ne 15 vjetet e fundit. flitet te pakten per 1500 banore, te cilet ka mundesi shume te kene vdekur….
  …te lutem nese mundesh me thuaj ndonje gje me shume per kete…

  E ç’mund te te thote Penari, qe banon ne krahun tjeter te planetit :-) Pyet Llukanin te pakten , qe banon aty ne Shqiperi. Kaq shume je tronditur moj Ema.

 148. Vlore1920 thotë:

  16 March 2008 @ 6:22 pm

  Do hetuar se nuk eshte aq i ceket problemi. Jam dakort me Ronin kur mendon qe duhet te supozohet dhe nje atentat. Nga kush nuk e di po mund te jete shume e mundur

 149. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 6:27 pm

  Toko,

  tani te mos e dhje.sim fare kete pune. Ate shkrimin kemi nja 7 muaj qe e degjojme neper kafene bile e degjuam edhe te premte tek emisioni i Arjan Canit nga lideri i G99. Bente pyetje si me lezet Cani dhe ai lideri i ri levizte nga lezeti ne karrige.

  Tani hamendje mund te behen shume , por e mira qe ne kete rast eshte te flitet me ndonje fakt konkret.

  E gjitha fillon dhe mbaron tek : Perse nje ish baze ushtarake BOSH, shume afer zonave te banuara, u shnderuar me lejen e autoriteteve te shnderohej ne fabrike private per manipulimin e lendeve luftarake dhe kjo vetem 6-7 muaj perpara?

  Kjo eshte maja e hetimit. Te tjerat te cojne ku te duash , sepse nese kjo ( fabrika ) do ishte ne maje te malit pa njerez afer , do bertisnim per kontrabanden por nuk do kishte kesisoj llaftari te pakten edhe sikur ta kishte bere malin fushe sikunder e beri !

 150. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 6:28 pm

  * u lejua

 151. TR-AL thotë:

  16 March 2008 @ 6:36 pm

  Kryeminister qe te ben te vjellesh .. nuk ka b.o.l.e te pranoje fajin dhe del ne konference me cfare i “kane thene” ….

  Ndjej vrer sepse qofte ai qofte ministri i mbrojtjes nuk do kete guxim & moral te marre persiper pergjegjesine dhe minimalisht te japin doreheqjen .. por ashtu si zvarranike do i “shpejtojne” kolltuqet mes fjalesh boshe dhe lote krokodilesh …

  p.s. nje falenderim nga zemra vellezeve kosovar per sensibilizimin e tyre ….

 152. Ll thotë:

  16 March 2008 @ 6:40 pm

  Konferenca per shtypin e paradisaoreve ne Kryeministri:

  Konferencë për shtyp e Kryeministrit

  Km.gov.al
  16/03/2008

  Jam para jush për t’ju informuar mbi situatën e ditës sotme.

  Në spitale ndodhen 57 të sëmurë. Në tërësi të shtruarit në spital nuk janë në rrezik për jetën, por 8 prej tyre janë në gjendje më të rëndë dhe presin të nisen për kurim në Itali. Për shkak të një defekti në avion u shty nisja e tyre dhe pritet që të nisen. 5 të sëmurë janë nisur për në Greqi dhe 4 të tjerë janë nisur mbrëmë për në Itali. Në spitale nuk mungon asgjë për mjekimin e tyre. Unë vizitova të sëmurët në spitalin Ushtarak dhe në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” dhe gjeta tek mjekët një gatishmëri të plotë dhe të gjithë mjetet e duhura për trajtimin e të sëmurëve.

  Së dyti, thellohet bilanci i viktimave. Sot, gjatë operacionit të kërkim shpëtimit në vendin ku ka qenë fabrika janë gjetur trupat e tre punonjësve të tjerë. Në rrënojat e shtëpisë, e cila ka qenë më afër me të, është gjetur edhe trupi i një gruaje të vdekur.

  Njësitë e ushtrisë dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë RENEA ndodhen tani në zonën e kraterit, ku ka ndodhur shpëtimi dhe po kërkojnë për viktima të tjera. Nga apeli i bërë, bazuar në listën që përgjegjësi i turnit të fabrikës ka dorëzuar pranë Shtabit të Emergjencës, mungojnë 9 persona. Nuk është e qartë nëse 6 trupat e paidentifikuar janë apo jo të këtyre personave. Unë takova 4 familjarë, të cilët kërkonin njerëzit e tyre, dy prej të cilëve ishin në listën e të humburve, ndërsa dy të tjerë nuk ndodheshin në listën e të humburve. Po bëhen verifikimet e mëtejshme.

  Zëvendëskryeministri Oketa, i cili kryeson Komisionin Ndërministror të Emergjencës, është instaluar në Vorë dhe së bashku me autoritetet vendore po ndjekin të gjitha operacionet që zhvillohen në zonën e fatkeqësisë. Përveç qindra forcave të angazhuara në operacionin e shpëtim shpëtimit, janë edhe 500 forca të tjera të specializuara, të cilat po merren me pastrimin e zonës nga predhat e pashpërthyera që janë shpërndarë në zonën e fatkeqësisë.

  Shtabi i Emergjencës ka bërë një bilanc paraprak të dëmit material, i cili është shumë i madh. Janë 318 shtëpi të rrënuara tërësisht. Unë vizitova disa prej tyre në fshatin më të goditur. 188 të tjera janë me dëmtime të rënda, mbi 200 me dëmtime të mesme dhe 1600 me dëmtime të lehta. Objektet janë shtëpi banimi, biznese dhe fabrika. Shkatërrimet kanë qenë shumë të mëdha në fshatin Gërdec dhe në fshatrat përreth.

  Autoritetet vendore, kryetari dhe Këshilli Bashkiak i Vorës, kryetari i Qarkut dhe prefekti janë të gjithë të instaluar në Shtabin e Vorës dhe po ndjekin situatën.

  Në të gjithë këtë përpjekje, problem të veçantë përbëjnë ata që nuk kanë strehë. Unë vizitova banorët e vendosur në dy konvalishencat, në Durrës. Ata kishin aty një kujdes të plotë njerëzor, mjekësor dhe të gjithanshëm. Unë ftoj të gjithë banorët e atyre zonave, të cilët mund të jenë të vendosur tek familjarë e të afërm të tyre, të paraqiten më mirë në ambientet e strehimit Durrës, sepse aty u garantohen të gjitha llojet e shërbimit që ata kanë nevojë, për të kapërcyer këtë traumë të madhe që kanë përjetuar.

  Gjithashtu ka një solidaritet të madh qytetar. Janë të shumtë qytetarët dhe bizneset që duan të kontribuojnë me të gjitha mënyrat për të ndihmuar zonën e fatkeqësisë. Ne u jemi shumë mirënjohës. Shtabi i Emergjencës do të publikojë një numër llogarie, ku kushdo mund të japë kontributin e tij.

  Në zonën e rrezikut, krahas njësive tona dhe bashkë me ta punojnë për çminimin njësi amerikane dhe së shpejti do të bashkohen me ta edhe njësi daneze dhe norvegjeze, të cilave u shpreh falënderimet. Sërish solidaritet dhe ndihmë kanë ofruar qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e cila pret nga Shtabi i Emergjencës kërkesat, nga Franca që ka përgatitur dy avionë për t’i nisur, Gjermania, Italia, e cila ka marrë dhe po transporton një pjesë të të sëmurëve rëndë, si edhe në ndihma mjekësore, po kështu nga Greqia që ka tërhequr për kurim 5 të sëmurë, Turqia, Danimarka, Norvegjia, Spanja, Zvicra, Kroacia, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe shumë vende të tjera, organizata ndërkombëtare e biznese të mëdha, të cilëve ne u jemi shumë mirënjohës.

  Pyetja: Zoti Kryeministër, si është situata për sa i përket rezervave të gjakut në spitale?

  Kryeministri: Dje, me qindra e qindra qytetarë në Shqipëri, por edhe në Kosovë, kanë dhuruar gjak për të ndihmuar të plagosurit. Gjithashtu qeveria greke ka ofruar 180 mijë njësi gjaku. Nuk ka asnjë mungesë në asnjë lloj medikamenti.

  Pyetje: Cila është përgjegjësia e Ministrisë së Mbrojtjes, duke pasur parasysh se kjo përgjegjësi është e përcaktuar në vendimin nr. 135, datë 14 mars 2007?

  Kryeministri: Unë e theksova edhe dje, se një hetim i plotë i kësaj katastrofe ka nisur tashmë nga prokuroria e vendit. Çdo dokument që i nevojitet asaj për të nxjerrë të gjitha përgjegjësitë, do t’i bëhet disponibël, sapo ajo t’i kërkojë. Mendoj se u takon autoriteteve përkatëse të hetojnë dhe të bëjnë publike hetimin e tyre. Theksoj edhe njëherë se veprimtaria ka qenë tërësisht private. Ministria e Mbrojtjes ka pasur vetëm një detyrë: transportin e materialit tek fabrika. Për çdo problem tjetër, do të jetë institucioni i akuzës që do të nxjerrë të gjitha përgjigjet.

  Pyetje: Zoti Kryeministër, i kujt ka qenë vendimi për të ngritur një fabrikë çmontimi në një zonë të banuar, shumë afër aeroportit, shumë pranë autostradës dhe shumë pranë kryeqytetit? A keni pasur ju sinjale apo informacione nga ministri i Mbrojtjes apo banorë të zonës, të cilët sot janë shprehur se e kanë informuar herë pas here Ministrinë e Mbrojtjes për atë që ndodh aty? Ka pasur të punësuar fëmijë, gra që punonin në të zezë në këtë fabrikë?

  Kryeministri: Informacioni që unë kam është se vendndodhja ka qenë repart ushtarak. Përzgjedhja dhe përcaktimi është bërë nga kompania, së bashku me autoritetet respektive shqiptare. Nuk kam asnjë të dhënë se ka pasur fëmijë të punësuar, nga lista zyrtare që disponojmë. Për sa i përket asaj ju që thoni, në ka punëtorë që punojnë në të zezë, këtë gjë unë nuk e përjashtoj absolutisht. Madje siç e dini, punëtorët që punojnë në të zezë në Shqipëri i gjen rëndom, me gjithë përpjekjet e jashtëzakonshme tonat për ta luftuar informalitetit. Ne kemi marrë një seri masash për të luftuar informalitetin.

  Pyetje: Drejtues të firmës amerikane janë shprehur se kontrata e tyre ka përfunduar në 7 dhjetor 2007. Cila ka qenë firma shqiptare nën kontraktuese dhe pas përfundimit të misionit amerikan, a ka pasur kontrolle nga Inspektorati i Punës për punëtorët, apo kontrolle të tjera të domosdoshme?

  Kryeministri: Për sa i përket problemit të kontratës, pasi e dëgjova këtë gjë dhe pas verifikimit më raportohet nga ministria se kjo është absolutisht e pa vërtetë, sepse pronari i fabrikës ka bërë kërkesë zyrtare për zgjatjen e kontratës dhe ka ardhur direkt nga vendi i tij për të firmosur kontratën e shtyrjes. Pra, sipas autoriteteve zyrtare të Ministrisë së Mbrojtjes, kjo është absolutisht e pavërtetë. Ka qenë një kontratë e rregullt me kompaninë amerikane.

  Lidhur me firmën shqiptare nën kontraktuese, do të hetohet. Por a është firmë nën kontraktuese, apo janë punëtorë, të cilët i ka trajnuar kompania e huaj, kjo do të sqarohet. Në çdo rast, qoftë kontraktorë, qoftë të punësuar, trajnimi i tyre ka qenë një detyrim i kompanisë së profilizuar në çmontimin e armatimeve. Sipas deklarimeve, trajnimi i punëtorëve është bërë, por, nëse është bëri trajnimi i të gjithë punëtorëve, kjo mbetet çështje hetimi dhe do të hetohet.

  Pyetje: Ju paraqitët një bilanc të dëmeve, por a ka një plan veprimi për t’i riparuar ato sa më parë, duke pasur parasysh që të pastrehët janë të shumë. A përbën rrezik kjo zonë?

  Kryeministri: Po shkojnë paralelisht dy operacione, ai i shpëtim – kërkimit dhe operacioni i çminimit apo i pastrimit të zonës. Të dy operacionet janë shumë të rëndësishëm. Është rikthyer energjia në Marikaj, po rikthehet energjia në Marqinet, nuk rikthehet dot në fshatin e fatkeqësisë, sepse postblloku nuk lejon, për shkak të rrezikut që ka zona, që punonjësit e KESH-it të punojnë në atë zonë. Sapo të pastrohet zona, qeveria do të marrë të gjitha vendimet ligjore për zonën e fatkeqësisë, që do të thotë që shteti do të marrë përsipër të gjithë kapërcimin e pasojave të saj.

  Pyetje: Ngjarja që ndodhi dje, a është një arsye që Shqipëria të mos e marrë ftesën për anëtarësim në NATO?

  Kryeministri: Unë nuk mendoj se një aksident, i cili, për fat të keq, ka ndodhur dhe në vende të zhvilluara, të pengojë ftesën për anëtarësim. Aleanca e Atlantikut të Veriut e di se Shqipëria ka një problem shumë serioz me municionin kolosal dhe të vjetruar që disponon dhe është duke na ndihmuar aktivisht.

  Vetëm gjatë pranverës dhe verës që kaloi ne kemi shkatërruar me mijëra e mijëra ton silurë, mina detare e armatime të tjera, me të cilat bregu shqiptar ishte pothuajse i minuar me to. I kemi shkatërruar ato në Karaburun, megjithëse banorët nuk ishin fare të kënaqur me këtë gjë, por ne nuk kishim alternative tjetër. Ne jemi në një proces shkatërrimi sa më të shpejtë të mbi 100 mijë ton eksploziv. Ato që shkatërruam ishin eksplozivë detare, tmerrësisht të rrezikshëm. Ndërkohë po bëjmë në mënyrë të pandërprerë çmontim në Poliçan. Qeveria amerikane akordoi për çmontim 42 milionë dollarë dhe 4 milionë të tjera i dha për çmontimin dhe shkatërrimin e municioneve të minave detare. Me gjithë këto që janë shkatërruar, janë mbi 100 mijë ton municione të tjera të vjetra, ruse, kineze, që duhet të shkatërrohen.

  Një nga rrugët kryesore të shkatërrimit të municioneve është çmontimi i tyre. Ne kemi pasur dy aksidente në këtë drejtim. Unë mendoj se ne nuk duhet të merremi më me çmontimin e këtij materiali, ka mënyra të tjera, njëra prej të cilave është djegia e hapur, tjetra është eksplodimi. Por edhe këto rrugë kanë rreziqe, sepse kërkojnë transport. Nuk mund t’i eksplodosh dot këto materiale, as t’i djegësh aty ku janë, por duhet të përzgjidhen gropa të thella dhe sa më larg zonave të banuara. Kështu që, ne do të studiojmë, me ekspertë të huaj, këto mundësi. Ne kemi edhe ndihmën e vendeve mike, ndihmën e NATO-s. Me projektet e NATO-s ndërkohë vazhdon çmontimi në Gramsh. Janë disa projekte çmontimi që zhvillohen në Shqipëri.

  Për aksidentin e ndodhur, hetimi do të tregojë se cili ishte shkaku i thellë. Por një shkak që mund të lidhet me veteksplodimin për shkak të vjetërsisë së materialit, përbën të domosdoshme largimin e tyre. Askush nuk mund ta dijë se cila prej tyre do të veteksplodojë. Duhet të drejtohemi tek mënyra të tjera të shkatërrimit sa më të shpejtë të këtij materiali, që është një material jashtë përdorimit, nuk është pjesë e municioneve dhe armatimit që i duhet ushtrisë shqiptare. Por likuidimi i tij është një problem jashtëzakonisht madhor.

  Pyetje: Kush po e mbikëqyr procesin e sigurimit të çmilitarizimit. Ju thatë se Ministra e Mbrojtjes ka për detyrë vetëm transportin, ndërkohë që municionet janë në varësi të saj. Pse zoti Mediu nuk del përballë medieve të shpjegojë këto akuza që janë hedhur për këtë çështje?

  Kryeministri: Në Gërdec, çmontimin e bënte kompania private “Southern Ammunition Company” dhe të gjithë ju mund të shihni kontratën. Në Poliçan, çmontimin e bën Ministria e Mbrojtjes. Por si çmontimi që bëhet në Poliçan, edhe çmontimi që bëhej nga kjo firmë, me këto ritme do të duheshin 10 vjet që të përfundonte. Mendoj se ju, publiku, ka pasur nevojë për një transparencë të plotë dypalëshe dhe kjo transparencë është bërë. Nëse ju doni të bëhen publike kontratat, ato do të bëhen, sepse nuk ka asnjë lloj sekreti në to. Unë do t’i kërkoj Ministrisë së Mbrojtjes t’ua dorëzojë medieve sa më shpejt.

  Pyetje: A është e vërtetë ajo që shkruhet në shtypin e ditës se fillimisht ju nuk keni pranuar si qeveri kontraktimin e kompanisë në fjalë dhe është dashur një tjetër formulim për këtë kontratë, për të marrë më pas miratimin e Këshillit të Ministrave?

  Kryeministri: Në procesin e çmontimit ka dy rrugë. Një nga rrugët është të paguash paratë dhe të çmontosh, paratë tona dhe të vendeve mike, ku mund të jenë paguar për çmontim rreth 60 milionë dollarë apo më shumë, por mbetjet e çmontimit mbeten të vendit. Një rrugë tjetër është me outsource, domethënë t’ia shesësh të gjithë materialin, me kusht çmontimin, kompanive të profilizuara, që nuk janë të pakta dhe këto kompani japin një shumë të caktuar për gjithë materialin që ato marrin. Në këtë rast, është ndjekur rruga e dytë. Nuk ka pasur asnjë problem parimor për këtë, mund të ketë pasur ndonjë çështje teknike, të cilën nuk e mbaj mend, por e theksoj s’ka pasur asnjë problem parimor. Rruga e dytë, për ne që i kemi fondet e limituara, do të ishte më e përshtatshme, nëse municioni nuk do ishte ky që është. Edhe në rastin e fatkeqësisë në Dhëmblan, nuk ishte duke punuar një kompani private, por ishin punonjës të Ministrisë së Mbrojtjes. Kjo është një praktikë ndërkombëtare shumë e njohur.

  Pyetje: Zoti Kryeministër, sipas kësaj rruge të zgjedhur, materialet për çmontim ia keni kaluar kompanisë në fjalë dhe sa ka përfituar shteti shqiptar?

  Kryeministri: Nëse çmontimin e bën vet, si në rastin e Poliçanit, materialin e përfitojmë ne dhe e shesim me ankand. Në këtë proces, shpenzimet, nëse marrim parasysh donacionet dhe paratë e buxhetit tonë, janë mbi 60 milionë dollarë. Ky është një proces i gjatë që vazhdon. Ndërsa në rastin e dhënies së tyre kompanive private, këto të fundit paguajnë diçka për materialin, por nuk të japin asgjë, e marrin vet materialin. E vërteta është që ligji i parë dhe më kryesor është të çlirohemi sa më parë nga ky material. Ky është imperativi ynë më kryesor. Ne kemi kërkuar edhe kompani të tjera për çmontim, nëse ato vinin me këtë mënyrë kontraktimi, sepse ne nuk kemi një buxhet kaq të madh për të çmontuar vetë.

 153. TR-AL thotë:

  16 March 2008 @ 6:43 pm

  Atentat !!! Ore, po edhe sikur te jete i tille puna eshte qe po e nxorre gruan pa breke ne rruge ndonje i “paudhe” do te ta ….

  Shtepite jane 15 metra larg .. punonjesit jane fshtare te zones …. te shtunen femije shkollash shkojne per te ndihmuar te afermit te tejkalojne normen …… !!!!!!!!!!!

  Kjo qeveri e ka nxjerre ate vend pa breke !!!!! Nese ndokush beri atentat (c’ka une se besoj) nuk kane ata faj por ndyresirat qe i kane nxjerre shqiptaret ne ankand per cmimin e nje kafshe …

 154. Maloku thotë:

  16 March 2008 @ 6:53 pm

  Une mendoj qe “Peshku pa uje” i cili tani eshte opozita dhe masmedja shqiptare sepse te tjeret jane blere,friksuar apo terrorizuar te hap nje rubrike ku qytetaret te denoncojne te gjitha “veprat” e tjera te Berishes qe jane te rrezikshme per komunitetin,qe mund te shkaktojne tragjedi,mbytje ,djegie, vrasje etj.Kapitalizmi informal alla Berishe eshte nje mine per te ardhmen e Shqiperise.Ne pame se si u sheshuan ndertimet pa leje qe ishin krenaria e Saliut si piramidat e 97-es.Por edhe sa “vepra”te tjera jane kurthe vdekje prurese per qytetaret te cilet nga mjerimi qe u ka krijuar klasa politike shqiptare jane te detyruar te kthehen ne skllever te klaneve Bee&Mee&…….Qeveria as qe ka ndermend te luaj nga “istikami” i hajduterise,OJQ jane bashkepunetore dhe asnjera gjer me sot nuk po denoncon se si shfrytezohen minorenet, grate dhe pjesa me e varfer e popullit.Edhe ne te forumeve vetem sa shfryjme inatin se asnje s’na e var,por sido qofte nje rubrike si psh:
  “Denoncojme informalitetin e veprave te rrezikshme te qeverise” do te na lehtesonte moralisht.

 155. anonim thotë:

  16 March 2008 @ 6:57 pm

  sabotim ?!!!
  http://www.corriere.it/esteri/08_marzo_16/albania_bunker_pericolosi_e5c37156-f32b-11dc-a3d7-0003ba99c667.shtml

 156. Qafir Arnaut thotë:

  16 March 2008 @ 7:05 pm

  Ne qofte sabotazh atehere perfitojne ata qe jane kunder antaresimit te Shqiperise ne NATO dhe kunder mafies politike te Tiranes. Nqs se ne permjet ketij sabotazhi arrijne te shporren atehere hallall ja bofte zoti atij qe e sabotoi (edhe ne punofte per Greqine/Serbine)

 157. Ilir thotë:

  16 March 2008 @ 7:05 pm

  media ka pasqyruar vetem valen e shperthimeve qe perfshiu fushe-Voren dhe rrethinat, perfshi ketu dhe autostraden.
  sipas disa burimeve te tjera, ne kahun e kundert me fushe voren, shperthimi ka rrafshuar 3 fshatra te ngritura ne 15 vjetet e fundit. flitet te pakten per 1500 banore, te cilet ka mundesi shume te kene vdekur

  Plasi conspiracy theory. Ku i gjeni keto teori xhanem, e keto njerez qe s’pushojne se theni budallalliqe? Nuk ia vlen te merresh…

 158. Qafir Arnaut thotë:

  16 March 2008 @ 7:07 pm

  E forta eshte se Gjen. Kudusi Lame, keshilltari strategjik i FBKSh (front i CIA-s me sakte) e ka shtepine aty pari

 159. edrus thotë:

  16 March 2008 @ 7:07 pm

  Por një shkak që mund të lidhet me veteksplodimin për shkak të vjetërsisë së materialit,

  Or njerëz, akoma sot, pas 60 vjetësh që ka mbaruar Lufta e dytë botërore gjënden bomba dhe mina të asaj periudhe…. pas 60 vjetësh!!!
  Që përveç rritjes së presionit të brëndëshëm të shkaktuar nga përplasja (e kam fjalën për bombat 120-150 kg të hedhura nga avionët), ato kanë qënë dhe nën efektin korrozivë që elementët atmosferikë kanë vepruar në këto vite.
  Sipër tyre është punuar, ndërtuar, dhe shpeshherë dalin në dritë sepse ruspa e eskavatorit të “komunales” ngelet në to padashur… natyrisht që përbëjnë një rrezik, por edhe që të vijnë dhe të justifikohen me vjetërsinë e materialit të magazinuar në kushte ideale, kjo është për të tallin menderçen tani.

 160. arnisa thotë:

  16 March 2008 @ 7:20 pm

  Subj: To President Topi - Re: Munitions Explosion - URGENT!
  Date: 3/15/2008 4:06:57 P.M. Eastern Daylight Time
  From: GQKokalari
  To: chief_cabinet@, security_adviser@, legal_adviser@
  CC: Cristin@state, hil@state, Ries@state, acstirana@, irama@, thsollaku@, jsteinbaum@
  BCC: @lautenberg.senate.gov, andrew@house.gov, @ic.fbi.gov, @usdoj.gov, @dodig.mil, @ec.europa.eu, @usdoj.gov,@ucia.gov, @house.gov,

  March 15, 2008

  H.E. Bamir Topi
  Republic of Albania
  Tirana, Albania

  Your Excellency:

  As reported today by Reuters, the massive explosion at the munitions warehouse in Albania is a great tragedy as I understand that many innocent people were severely injured and a number were killed. My prayers go out to their families, and the Albanian and American governments should do everything possible to help the victims and their families at this time of emergency.

  Your office must also act to immediately determine the cause of the explosion. Was this just a horrible accident? Could it have been avoided?

  It is my understanding that some of those implicated in the illegal munitions deal that I wrote you about on March 12 are in some way affiliated with the warehouse that was the scene of today’s explosion, and the munitions that caused the explosion were in the process of either being modified and/or repackaged. Furthermore, there are persistent rumors that senior government officials, including the Prime Minister and one of his relatives, are in some way implicated in this business. Several of these individuals have been previously implicated in the recorded telephone conversation between the President of an American company (that was procuring ammunition from the Albanian government as part of a $300 million contract of behalf of the U.S. Government) and a local Albanian contractor that was providing services to the American company. As I informed both Ina Rama and you, I have a copy of this recording in my possession.

  On October 9, I wrote to Ina Rama about what I believe was an illegal munitions deal involving the American contractor, Albania’s Ministry of Defense and a Cyprus-based company. I also wrote to your office on March 12 to request that you pressure Ms. Rama to take action. In my correspondence I informed both Ms. Rama and you that I have extensive information on this matter including the recorded conversation; however, as of this date I have not received a response from either Ms. Rama or you.

  In light of today’s tragedy, I am asking you again: when will this matter be investigated so that any and all of those who may have been engaged in illegal activity may be brought to justice? Also, did this illegal activity in any way, directly or indirectly, impact today’s explosion that resulted in death and injury?

  Your immediate response is requested.

  Respectfully,

  Gary Q. Kokalari

 161. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 7:26 pm

  Eshte botuar Arnisa kjo !

  Nje e perditeshme e ka shqiperuar dhe kete pune Geri duhet ta kishte bera te pakten deri pardje,dmth qe t`ja kish dhene medias qe te behej publike

  Tani Geri le te fshije bit.hen me kete leter.

 162. B….LI thotë:

  16 March 2008 @ 7:26 pm

  Ngushellime familjeve te te demtuarve ne tragjedine e Gërdecit.

 163. az thotë:

  16 March 2008 @ 7:54 pm

  Sapo mbaroi konfernca per shtyp e kryeprokurores Ina Rama.
  Nuk e kuptova buzeqeshjen here pas here ne fytyren e kesaj femre gjate pergjigjese se pyetjeve te gazetareve!!! Kaq e pandjeshme te jete valle?!

 164. Permetari thotë:

  16 March 2008 @ 8:27 pm

  Your immediate response is requested.

  Yes, sir!

 165. FM thotë:

  16 March 2008 @ 8:32 pm

  email i gerit shume i rende… Kjo komprementon gjithe shtetin shqiptare nga S.B. e deri tek sistemi drejtsor.
  Shume detaje do te dalin gjate javes. Nje gje eshte e sigurte Kryeministri shqiptare genjen.
  Genjeu qe dje ne mengjes ku deklaroi eshte nje firme amerikane qe ben punimet.
  Genjeu qe jane vetem persona te kualifikuar qe punojne aty.
  Genjeu dhe vazhdon te genjeje qe ministria e mbrotjes nuk ka pergjegjsi.

 166. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 8:47 pm

  Degjoni cer legeni e keni/kemi Ministrin e Luftes !

  http://voanews.com/albanian/2008-03-16-voa4.cfm

  Mos e humbisni !

 167. Blendi Salaj thotë:

  16 March 2008 @ 8:50 pm

  Video: Mediu ne VOA - Si ndergjegje fajtore me tingellon mua. E tradheton konfideca kur mbrohet ashtu kot.
  http://www.voanews.com/albanian/figleaf/wmafilegenerate.cfm?filepath=http://www.voanews.com/mediaassets/albanian/2008_03/Video/wmv/Interviste_Mediu_03162008-vb[1].wmv

 168. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 8:59 pm

  Shif se ka nje pyetje aty :

  Pra ju beni me faj firmen amerikane ?

  Dhe legeni nuk mund te ishte vecse legen.

 169. aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 9:03 pm

  Bravo gazetarja, kembengulje e drejte ne pyetjet e saja. Ndersa Mediu, pff, mjere ne ne dore te kujt jemi …

 170. kolektiviza thotë:

  16 March 2008 @ 9:08 pm

  hidheni pak ne youtube ate videon e mediu se spo e hpim dot ne te macut.

 171. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 9:10 pm

  kolektiviza,

  e ke . Klik ketu

  http://www.youtube.com/zeriamerikes

 172. Ilir thotë:

  16 March 2008 @ 9:13 pm

  Sipas teje koth, qe ti te ishe i kenaqur duhet qe Mediu te thoshte se faji eshte i kompanise amerikane? - Do te ishte papergjegjesi nga ana e tij te thoshte kush eshte fajtori kur ende nuk kane mbaruar hetimet. Ti koth, mbase di gjera qe ministri nuk i di, megjithate as ti as ndonje gazetar apo perfaqesues i medias nuk ka raportuar per ndonje rrezik te mundshem qe mund te vinin nga zbatimi i ketyre projekteve. Cudi tani qe ndodh kjo ngjarje beni si te nderkryer…Ulerisni e bertisni sikur dini gjithcka dhe kerkoni vetem fajtorin. Lereni prokurorine te beje punen e saj, pavaresisht nga emocionet e tuaj dhe deshira e flakte per te nxjerre fajtorin/et.

 173. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 9:19 pm

  Une kam thene qe Ministri eshte legen . Kete e kam thene sot, mbasi degjova kete intervisten. Dhe e them prap , legen dhe legen i madh.

  Ndersa dje kam thene qe Mediut i duhet pergju telefoni pa lejen e prokurorise. Do zoti e kane bere.

  Kaq kam thene une.

  Se cer thote Mediu dhe ti gjithashtu as me rru.het fare !

 174. shqipo thotë:

  16 March 2008 @ 9:20 pm

  Po ta mendosh gjere e gjate duket shume i thelle ky muhabet .
  Une nuk mund ta ve gishtin tek askush , por nuk me besohet se erjon brace qe i vuri bomben makines se tij per shembull , te jete bere vertet kaq i bute me qeverine .
  Ka me se 1 muaj qe bracet e gjinushet , jane zbutur cuditerisht . Peshkatare , keto jane vetem supozime timet pre budallai .

 175. kolektiviza thotë:

  16 March 2008 @ 9:22 pm

  rrofsh kothere.

  tipike “ju jeni larg per te marr opinone dhe te nxirrni perfundime e te beni investigime prej nga jeni …” thua se pyetje dhe dyshime nuk mund te ket c’do kush me dy pare mend e qe i di mire pislleqet dhe duart e pista te qeverise.

 176. Koth thotë:

  16 March 2008 @ 9:28 pm

  kolektiviza,

  eeeee, po duhet pare i gjithe ditari se para tij ( Mediut ) raportonte Armand Mero. I kujdesshem ne raportim Mero, nderkaq qe iu pervesh kjo e redaksise.

  Hera e pare qe e shikoj ate gazetar ti mbahet goja, duke menduar qe eshte nje nga raportuesit me profesioniste ne Shqiperi dhe jashtezakonisht korekt ne dhenien e informacionit.

 177. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 9:42 pm

  Ilir,
  Kush e ka per detyre te raportoje per keto fabrikat dhe rrezikshmerine e tyre? Ministria e mbrotjes apo media?? Apo kotherja??
  Po ci ke keto budalleqe o burre??
  Po c’te bejme ta leme Mediun me S.B rehat dhe varua robve qe kane vdekur??
  Ky ministri i mbrotjes shqiptare eshte rrugac… Nuk di te ktheje pergjigje mesa pashe. Nuk i pelqeu pyetja per kompanine amerikane sepse e di shume mire si ky, edhe palcua qe genjeu para disa oresh, qe kjo kompani amerikane nuk ka asnje lloj pergjegjsie..
  Kjo eshte njesoj si 97 ne vlore.. Ku S.B. dilte dhe mashtronte popullin me gjithe ministrat e tij. Atehere si per inerci te fatit ja kishte fajin CIA, sot ja ka kompania amerikane.

 178. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 9:55 pm

  Po flisja me tim ate ne telefon sot. Ai ka qene me graden Kolonel gjate regjimit, specialist ne industrine ushtarake, tani eshte ne pension. Sali Berisha ne 92 e nxori ne asistence ne kuadrin e reformes se “madhe” kundra regjimit te vjeter. Qe atehere nuk ka punuar me ne ushtri. Si specialist, po me tregonte mbi ne uzinen e Mjekes, Elbasan, aty ku prodhoheshin pjesa me e madhe e tritolit, barutit dhe dinamitit shqiptar. Me tha qe dhe pse te izoluar, ushtria shqiptare kishte perdorur nje teknologji suedeze per sigurimin e ambjenteve. Pervec specializimit te vertete te punonjesve, sigurise ne hyrje, izolimit nga zonat e banura, ai me me permendi nje karakteristike shume interesante. Me tha qe “fabrika” ishte e ndare ne dhoma dhoma, me mure beton arme te gjera e tejet larta vertikale dhe me cati shume te hodhe me produkte speciale qe ne rast aksidenti, forca e shperthimit te ngjitej lart, ne formen e nje korridori ajror. Keshtu, dhomat e tjera do te rrinin te paprekura. Tani, nuk rri dot pa e pyetur veten pse nuk perdoren kete baze keto halet e Sales e Mediut, ose me mire kete teknologji suedeze qe ne e paskeshim njohur me pare. Dhe se dyti, nuk mund te rri pa ja bere nenen Doktorit qe shkaterroi te gjithe strukturen shteterore qe me 1992, solli maloket nga ana e anes, dogji shqiperine me 1997 dhe sot, perseri do dale duar lare sikur asgje te mos kete ndodhur. Koken te morr horr e plehre.

 179. krasta krau thotë:

  16 March 2008 @ 9:57 pm

  Ktheni tv te Ora, Fred Peza dhe djemte aty po bejne namin.. Pamje te dy diteve me pare si ishin magazinuar predhat eshte nje katastrofe nje turp.. te hedhura kapice… Ai shperthimi i madh nuk ka qene shperthim deposh, por i nje kapice predhash te hedh shkel e shko, nje kodre te filmuar dy dite me pare, kur kishte pas nje tjeter incident ne zone… shiheni dhe qani per shqiperine..
  Peza po ben thirrje direkte per deshmi ne tv…

  Eshte skandaloze… te ngjethet mishi nga kafsheria….

  Leon te me falesh vllain nese e kam shkrep aparatin mbi ate Plaken… po ti nuk ishe atje vlla… Ka nje humnere te madhe ne menyren si i pame ne gjerat… Ti as ishe atje e as fole me kete gruan, as nuk e di se kush i lajmeroi ushtaret ta merrnin… se po te ishe ne ate kaos duhej ta kuptoje se nuk ka foto te bukura… Ka njerez qe vuajne dhe vdesin Leon, njerez qe vuajne dhe vdesin dhe keta jane te gjithe njelloj… Ka ore te tera, qe askush nuk di ku eshte askush… Ne si njerez, koleget e mi… kemi bere aq sa mundemi… Ju e shihni gjakun ne tv, ne e shohim aty…(po kete kemi zgjedh spo qahemi, mos na shani as mos na ngaterroni me pronare medias e tutje tehu se sjemi ata). Ka gazetare qe kane bashkuar familje dje… ka gazetare (jam i nderuar qe i njoh) qe kane shpetuar dhjetra jete dje dhe kane shkrep edhe foto te “pista” e kane marre pamje te ndryra… po ishim ne mes te pisllikut vlla, ishim deri ne gryke… dhe nuk shihnim gje tjeter…
  Kjo plaka eshte trasportuar, por duhet ta dish qe autostrada ishte vend per dislokim nuk kishte makina… dhe duke qene se nuk ishte e plagosur, kjo u mbajt aty pasi refuzonte te largohej… dhe se nuk kishin ku e conin.. Ty te duket si pune tornoje, paso nga nje dore ne tjetren, por pjesa me e madhe nuk dinin ku kishin koken ne rremuje, nuk kishte asnje kamp per refugjatet e masakres dhe askush nuk dinte ku ti conte, prandaj mbeten aty….

  Sidoqofte te kerkoj ndjese nese te revolton fotoja… edhe mua me ka revoltuar ndoshta ne nje mase me te madhe… Gjithe te mirat

 180. toni thotë:

  16 March 2008 @ 10:04 pm

  baza ushtareke ishte ndertuar ne menyr strategjike nga regjimi komnist per mborjte ne nje zon te pabanuar por fare pran qytetit. mbas 90s filluan ndertimet vend e pa vend, dhe nje dit papritur kjo baz carmatimi ishte ne mes te zones se banuar. nuk ka nje shkaktar per kete tragjedi por shum shkaqe dhe vendime te gabuara te bera koh pas kohe nga te gjitha palet

 181. Leon thotë:

  16 March 2008 @ 10:05 pm

  krasta krau,
  Ishte kritike miqesore… Nuk te urrej aspak… nuk dua aspak te bej debat mbi kete gje. Dhashe nje mendim dhe nuk e coj me tutje.
  Duke te uruar pune te mbare ty dhe kolegve te tu, uroj qe te beni sa me mire punen tuaj te veshtire.
  Me respekt

 182. Aiglon thotë:

  16 March 2008 @ 10:15 pm

  Krast_krau , respekte per mendimet e tua. Shpresoj te mos jesh i vetem ne ato cka mendon. Kam vetem nje kerkese : aman me thuaj te lutem qe nuk do e lini te dale i pafajshem si ne 1997-en ! Atehere TV Koha u dogj, dje top Channel u gjobit “ne teori”. Sot kohet kane ndryshur, keni gjithe popullin nga pas. Aman bejani gjyqin ketyre plehrave. Sic e thua vete, nuk mund te kete motivim me te madh per te bere kete gjyq :

  Ju e shihni gjakun ne tv, ne e shohim aty…(po kete kemi zgjedh spo qahemi, mos na shani as mos na ngaterroni me pronare medias e tutje tehu se sjemi ata). Ka gazetare qe kane bashkuar familje dje… ka gazetare (jam i nderuar qe i njoh) qe kane shpetuar dhjetra jete dje dhe kane shkrep edhe foto te “pista” e kane marre pamje te ndryra… po ishim ne mes te pisllikut vlla, ishim deri ne gryke… dhe nuk shihnim gje tjeter

 183. minatori thotë:

  17 March 2008 @ 12:52 am

  Ne qofte se do vazhdojme te evidentojme “shume shkaqe” dhe ne njejten kohe te ulim presionin per pergjegjesine e autoriteteve qe na drejtojne, dyfishojme tragjedine e ketyre fatkeqeve.

  Shikoni mire listat e te plagosurve dhe vini re mbiemrat nga e njejta familje. Shikoni “sweatshopin” shqiptar te barutit dhe i gjeni aty te gjitha: varferine e skajshme, aferat e thugsave, papergjegjshmerine ministrore te nje ministri qe gati i bertet gazetares se VOA-it. Te thuash qe pergjegjesite fillojne me militarizimin e viteve 1970, nuk do te thote te mos u kerkosh llogari deri me nje ketyre qe na drejtojne sot. Boll me relativizim te se keqes. Boll me “mirekuptim” te gafave dhe te dhunes. Te vetmit qe duhen mirekuptuar jane ata 250 emra.

 184. lulian kodra thotë:

  17 March 2008 @ 1:58 am

  Kryeministri: “Në Gërdec, çmontimin e bënte kompania private “Southern Ammunition Company” dhe të gjithë ju mund të shihni kontratën. Në Poliçan, çmontimin e bën Ministria e Mbrojtjes. Por si çmontimi që bëhet në Poliçan, edhe çmontimi që bëhej nga kjo firmë, me këto ritme do të duheshin 10 vjet që të përfundonte. Mendoj se ju, publiku, ka pasur nevojë për një transparencë të plotë dypalëshe dhe kjo transparencë është bërë. Nëse ju doni të bëhen publike kontratat, ato do të bëhen, sepse nuk ka asnjë lloj sekreti në to. Unë do t’i kërkoj Ministrisë së Mbrojtjes t’ua dorëzojë medieve sa më shpejt.”

  Ore, keta e kane shitur sigurine per shpejtesi verpimi dhe ky t’a thote vete, troc fare. Edhe ne ndertim, nje pallat, kush do qe t’a marri kontraten, kedo qe te nenkontraktoje me pas, dhe nenkontraktuesi te nenkontraktoje te tjere, Departamenti i Shtetit (nuk e di se kush e ben ne Shqiperi) kontrollon sigurine e objektit gjate gjithe kohes. Ketu behet fjale per lende plasese, dhe keta thone qe detyra e ministrise se mbrojtjes paska qene transporti, dhe jo te kontrolloje sigurine e punes se atyre qe ka kontraktuar? Po pse s’thone me mire qe kompani qe shesin arme, po perdorin ministrine e mbrojtjes si mushke?

 185. Qafir Arnaut thotë:

  17 March 2008 @ 2:28 am

  O Lulian, mos u perpiq te gjesh llogjiken e ketyre. Tim ate po thoshte qe nen kohen ‘jo-moderne’ te Xhaxhit kurre nuk do te transportohej me teper municion se sa mund te asgjesohej brenda dites. Kjo do te thote qe Ministria e Mbrojtjes dhe Transportit( meqe keshtu e quan Mediu) ka transportuar me shume municion se sa mund te asgjesohej nga punonjesit. Nqs s’eshte pergjegjese per trainimin e punonjesve eshte pergjgjese per kete transport.

 186. toko thotë:

  17 March 2008 @ 2:31 am

  E bukur prej idioti ishte pergjigja perse punishtja ishte ndertuar ne zonen e banuar. Ka regulla ka porcedura blah blah blah por jo pergjigje te pyejtse
  PERSE MOR ZOTRI U VURE DINAMITIN SHTEPIVE TE FSHATIT ?
  PEEERSEEEE!!!!!?
  Une e kam njohur kur pshurte i pire tek kjoskat e lulishtes rinia Ishte nenkrietar atehere por sic duket kriatarlleku dhe tani ministrialleku e ka bo debil fare.

 187. agroni thotë:

  17 March 2008 @ 4:59 am

  Po nuk vajti Gerdeci aty te kryeministri e ne ministri e gjithe ato furiqet ku fshihen shushunjat e ketij kombi, Gerdece keni mbi kuriz gjithe jeten.

  Vetem shqiptar e popull po vritet keto 17, po emingron e peson, nuk pame nje politikan te paguaj ?!

  Kujtoj ne vendet perendimore ua kane cuar Gerdecin te dera politikaneve, e sa e mire qe ajo pune , e aq me risk per personin,qe i mblidhte mendien.

  Problemi, eshte se procesi komedian i hyries ne europe, ka prishur ate konkurence e rrjedhe ne baze te realitet,qe do vinte gjerat te vendi, e politikanet nuk do ricikloheshin dote kaq lehte, e biznesi i politikes do qe sic ka qene ne vendet e tjera qe mund te iki dhe koka nga pergjegjesia qe mbarte.
  Ne nga nje ane me njerez barbar e grykes primitiv qe te kujtojne kohen prehistorike te hordhive ne krye te shtetit, nga ane tjeter populli jone duhet te sillet me bute me ata, se demokraci,europe, e me bute se populli francez apo etj .

  Gerdeci prap shpertheu ne popull, po prape populli do ta haj, kur Gerdeci te shperthej ne mes te mijeve grykes te politikes atehere do ndryshohen gjerat.

 188. bledi thotë:

  17 March 2008 @ 5:14 am

  97 pse ndodhi?! Te njejtat foto qene. Ndodhi nga papergjegjshmeria e grykesia e niveli ku ra shteti e qytetaret e pesuan.

  Tani prap na ndodh nje tjeter?

 189. Ftjkt thotë:

  17 March 2008 @ 9:54 am

  Se pari shpreh solidarizimin tim me ata viktima te pafajshem qe nxirrnin buken e tyre ne mes te vdekjes. Kjo eshte e patolerueshme per cdo standart e per cdo komb qe ka aq qytetari ne vena sa ta quaj veten “i qyeteruar”.
  -
  E them kete spese, nuk mund te tolerohet nje minister sharlatan qe i flet me prepotence nje gazetareje te huaj qe po e pyet ne shqip per ato qe ai vete duhet t’i kishte deklaruar qe minutat e para te shperthimit, e per me keq duhet t’i kishte parandaluar per te ndodhur…
  -
  Nuk mund te tolerohet nje kryeminister qe ne vend qe te flase per pergjegjesi e per te denuar, jep emisionin e lajmeve duke dale cdo gjysem ore per te dhene te vdekurit e gjetur dhe duke pershkruar se si jane gjetur…
  Valle ke po mbulon ky kryeminister (qe nuk di me se ke perfaqson)? A thua te kete dale me shpate per te mbuluar te zezat e vartesit te tij? Ma do mendja qe jo, se megjithese mund te duket irracional, nuk eshte i marre… Atehere, po mbulon vetem veten e tij dhe aferat qe po luhen me jetet dhe durimin e shqiptareve, afera qe ja kane zene fytin dhe nuk po e lene te zhvillohet kete popull tejet te drobitur…
  -
  Nuk mund te tolerohet nje media qe e provoi diten me diell qe ishte me e kapur se edhe vete pushteti. Qe jep pamje spektakolare te shperthimit, por nuk jep ate shperthim edhe me te madh qe kishte cdonjeri prej atyre njerezve qe prisnin mbrapa dyerve te reanimacionit… shperthim qe do flakte tej gjithe kete sistem te kalbur e te korruptuar nese do te kanalizohej ne drejtimin e duhur
  -
  Nuk mund te tolerohet opozita e cila ne tre dite nuk tha nje gjysem fjale, nderkohe qe duhet te kishte uleritur per kete padrejtesi qe i behet ketyre njerezve tek dera e shtepise se tyre… “Mire te tjeret, por edhe keta!?” Valle nga te jene kapur keta? Valle cfare arsye paskan per te mos reaguar? …
  -
  Ndjej se te gjithe keta iu detyrohen shume atyre njerezve te mjere qe u copetuan nga predhat e baroti. Dhe per me teper edhe ne te tjeret iu detyrohemi ketyre njerezve, pikerisht per mos-reagimin tone, dhe per heshtjen ndaj te gjitha ketyre…
  -
  Zoti e ndihmofte Shqiperine!

 190. berti thotë:

  17 March 2008 @ 11:30 am

  Rrofsh o Sali-Medi. Ju o mjeshtra, se sa te keni per popull kete turme merhumesh jepini edhe nxirjani ujin e zi. Te forte jane ata njerez qe kane humbur te afermit e tyre ne kete tragjedi. Shkova dhashe gjak, per ata njerez qe mes lotesh kerkonin te dinin se ku ndodhej nena, motra, vellai, vajza, djali babai i tyre edhe pse ishin kthyer ne gjysme-kufoma. Rente mbi keta plehera mallkimi i gjithe kombit shqiptar.

 191. albi thotë:

  17 March 2008 @ 11:34 am

  ngushllime per te gjith ju familjar te vikitmave qe ran ne gerderc te tiranes

 192. albi thotë:

  17 March 2008 @ 11:37 am

  por fai qendron krejt te unstutcionet e shqipris sepse nuk vendosen ato munucione ku banojn njerez kjo gjarje eshte tragjike per krejt popullin shqiptar po ashtu kemi thimbje dhe ne ne tetov per motrat dhe vllezrit e shqipris gushllime per te gjith e dajm dhimbjen me ju bashk

 193. DonMediu thotë:

  17 March 2008 @ 11:55 am

  Don Mediu thote: “A s’me cani koken, mua mu prishen bizneset, ju beni llapa llap”

 194. berti thotë:

  17 March 2008 @ 11:56 am

  O Albi nuk ka vend te sillemi bute me keta njerez te pandergjegjshem. Vendi i tyre duhet te jete burgu. Nga Mediu-Saliu-Delijorgji deri te ushtaraku i fundit ne Ministrine e Mbrojtjes qe kane lejuar te ndodhe kjo tragjedi. Eshte e lehte te flasesh nga pamje te para ne internet apo televizion. Nuk ja uroj askujt te perjetoje ate situate tmerri dhe ankthi qe kemi perjetuar.

 195. Lexuesi thotë:

  17 March 2008 @ 12:32 pm

  Lexoni tek “gazeta SOT” dhe “gazeta Panorama” se cfare thone specialistet lidhur me konbtraktimet dhe masat e sigurise dhe do ta keni te qarte se kush eshte pergjegjes dhe cila eshte shkalla e sigurise.
  “Jemi vendi me i sigurte ne bote!!!!!”, do thoshte, per ironi te fatit, pak kohe me pare dikush.

 196. Christian thotë:

  17 March 2008 @ 12:35 pm

  Edhe nje here ngushellime per viktimat. nuk kam fjale per te pershkruar dhimbjen.

  Une jam student ne gjermani dhe po lexoj tek FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung) qe Kryeministri berisha fajeson Ameriken per shperthimin kur ne te njejten kohe ne mitrovicen veriore serbet sulmojne forcat e Unmikut. Une nuk di se cte them, por nqs acarohet gjendja ne Mitrovice, Kosoven nga Serbet dhe Shqiperine nga Greqia mund ti ndihmoje vetem U.S.A:

  Dhe kryeministri vetem qe te mbuloje vjedhjet dhe korrupsionin e tij nuk pranon fajin dhe jep doreheqjen por akuzon si gjithnje te tjeret, dhe akoma me keq Ameriken i vetmi shtet qe e ka ndihmuar shqiperine (interesat e Amerikanit nuk me interesojne), ne dite vendimtare per kombin shqiptar.

  Une vij nga familje e persekutuar dhe gjithnje kam menduar qe tradhetaret dhe kriminelat me te medhenje te shqiperise kane qene komunistat.
  Ne pushtet erdhen me ndihmen e serbeve dhe te ruseve (se pa ndihmen e tyre Enveri me Mehmetin nuk do kishin qene kurre ne gjendje te mposhtin te ashtuquajturat bandat e reaskionit te miredites).
  PPSh ne 90 u nda ne dy Parti PS dhe PD dhe agjentet serbe vazhdojne ta drejtojne shqiperine 70 vjet pasi funden hunden ne Tirane duke filluar qe me Zogun e Pare.

  Une do thoja qe kjo eshte pike eshte shume delikate keto dite. Asnje faj nuk i perket amerikaneve vetem kryeministrit te korruptuar (shokut te Fatosit dhe te Edit) dhe veglave qe ka perreth. Ne kete pike i perket shoqerise ti kundershtoje.

  Ju Uroj gjithe te mirat te gjitheve.

 197. olsib thotë:

  17 March 2008 @ 12:41 pm

  Me se fundi vjen nje Christian ne forum, dhe thote gjera me vend!

  ;-)

 198. bledi thotë:

  17 March 2008 @ 12:46 pm

  Po ky Delijorgji, u mbushen gazetat nja 3 a 4 vite me pare qe u kap me evazion te madh fiskal, e qe per ne burg. Madie beri buje, se shteti nuk kishte cti mirte tregetarit me te madh te hekurit, se nuk kishte asnje para te depozituar ne shqiperi.
  Une thashe se do qe ne burg o mbyllur biznesin po ky na eshte ne pune akoma.
  Shkruan gazetat per nje kohe te gjate para disa vitesh per kete.

 199. bledi thotë:

  17 March 2008 @ 12:51 pm

  berti thotë:
  17 Mars 2008 @ 11:56 am
  O Albi nuk ka vend te sillemi bute me keta njerez te pandergjegjshem. Vendi i tyre duhet te jete burgu.
  …………………………………………………………………………

  E dine keta njerez ca pergjegjesie eshte te kesh ne dore shtetin.

  Te kesh ne dore drejtimin e ushtrise.

  Te kesh ne dore fatet e njerezve te tille.

  A e dine.

  Jo papergjegjshmeri totale.

  Foli nje kryeministri qe postin e ka bere ego personale, si ai femija qe do nje loder, e pa pyetur ca fature ka per popullin, qe nga reformat e 90tes, te 97ta e te kjo bomba e Gerdecit….kane llogjike rrjedhje gjerash.

  Foli Top Modelit Mehdiu, qe na dilte ne TV-ra si model me teper sesa si politikan me pergjegjesi e me mandat nga populli.

  Pushteti ne shqiperi nuk eshte pergjegjesi, eshte vetem ego njerezish qe skane pike pergjegjesie.

  Po ja pushtetit ka belara te medhaja, pervec egos se postit.

  Po deri me sote 97 dhe Gradeci ka vrare vetem popull, e jo politikan.

  Kur keta politikanet e thencin tane, ta provojne dhe keta Gradecin te vetia e tyre, pastaj do kesh pergjegjesi.

 200. berti thotë:

  17 March 2008 @ 1:12 pm

  Na ngelet te presim se cili do te jete shperthimi i radhes.

 201. Koth thotë:

  17 March 2008 @ 1:14 pm

  Dikush do e quante humor i zi por jam i detyruar ta evidentoj :

  Ne nje Tv ( jo nga ata Kombetaret me licence ) ka nje emision Zemer te Hapur dhe marrin ne tel familjaret dhe kerkojne te afermit qe rezultjne te humbur.

  Tjeter :

  Kryetari i Emergjences Shaban Memia ne Vore thote qe do punojme me orar te zgjatur. Falenderon qeverine qe i ka qendruar prane banoreve.
  Po ben thirrje qe dhimbjen ta kthejme ne force. E ka fjalen dhe per ju dhe jo vetem per mu qe jam ketu ne memedhe !

  Raportimi eshte para Presidentit te Republikes.

 202. Tironsi thotë:

  17 March 2008 @ 1:18 pm

  Pse bledo, i njejti Delijogj eshte?!?!?!

 203. Koth thotë:

  17 March 2008 @ 1:23 pm

  Kryetari i Politikes se Re i ka kerkuar Kryetarit te Politikes se Re apo te Vjeter sipas nevojes qe te jape doreheqjen .

  Sipas tij Kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes, a thu qe kur jep Kryeministri doreheqjen Ministri i mbojtjes nuk leviz.

  Nuk duhet te japin doreheqje sepse do nise plackitja e shtetit dhe do te futet vendi ne anarki. Nese Rama nuk e kupton kete duhet te kete njeres te tjere qe t`ja bejne te ditur se mund te ndodhe.

  Ky rast nuk ka nevoje per protagonizem . Le te bejne pergjegjes ke te duan por jo thirrje per doreheqje.
  Shqiperia ka burra me te mencur se Rama dhe nuk duhet te lejojne te tilla deklarata. Nxjerrjen e pergjegjesive duhet ta beje kjo qeveri , dhe keto institucione qe jane.

  Presidenti i Shqiperise nuk duhet te bjere ne kete gracke , ndryshe ai eshte pjese e kesaj loje te ndryre. ****

  *** Sapo hodhi i cik si me lezet ne Vore tani , qe ne Krye te puneve eshte Zoti Oketa.

  Keta njerez jane te papergjegjshem.

 204. bledi thotë:

  17 March 2008 @ 1:27 pm

  Atdheu eshte dhimbje

  Atdheu s’eshte sa sedilja e makines tende,
  sa karrigia e zyres,
  sa dhoma komode

  A me degjon,
  ti qe me flamur te ri u gdhive ne mengjes,
  per ta ndryshuar, ndoshta, prape ne mbremje?

  Atdheu s’eshte loje kalamajsh.
  Atedheu eshte dhimbje.
  O Zot,
  Dhembje!

  bardhyl londo

 205. Tironsi thotë:

  17 March 2008 @ 1:30 pm

  Te iki mer Koth. Le te jete kryeminister Oketa. Le te vazhdoje te qeverisi PD po jo ky idiot. C’te keqe ka?

 206. bledi thotë:

  17 March 2008 @ 1:31 pm

  Shume ketu jane te rinje, e nuk e dine qe ne fillimet e 90tes, nje mori matrapazesh, te favorizuar e nxitur nga politika, moren gjithe paisiet industriale, torno e makineri me precizion te larte etj etj, dhe i shiten per skrap per metalin ne vendet fqine.

  Gerdeci nuk qe rastesi, e Gerdeca te tjere jane aty gati.

 207. olsib thotë:

  17 March 2008 @ 1:34 pm

  Atdheu eshte…

  Pune!

  Eshte shtepia jone e perbashket dhe secili duhet te jape kontributin e vet per ta permiresuar!

  Natyrisht duhet edhe shume durim, pasi per te shkaterruar (sice edhe e pame nga tragjedia e fundit), duhet vetem nje cast.

  Ndersa per te ndertuar… nganjehere nuk eshte e mjaftueshme edhe nje jete e tere!

  Mjaft me pesimizem! Duhet optimizem, njerez!

  Optimizem i pergjegjshem, dhe pune!

 208. Koth thotë:

  17 March 2008 @ 1:35 pm

  Tironsi,
  kam frike mer daj , kam frike per plackitje se ketu nuk ka qeveris PD po nje grup hajnash qe ne ikje e siper mund te djegin shtetin PERSERI.

  Duhet me pas shume kujdes .

  Edhe LSI po kerkon doreheqjen e Berishes. Tani .( Meta ne Konference shtypi )

  Eshte e domosdoshme. thote. Hmmm

 209. Leon thotë:

  17 March 2008 @ 1:39 pm

  Nje kryeminister qe nuk garanton dot sigurine kombetare nuk duhet te jete me. Ky eshte krim qe ka ndodhur dhe jane direkt pergjegjes si S.B. dhe F.M.
  Ky krim ka ndodhur se aty po vidhej ne mes te dites.
  Kjo qeveri dhe ky kryeminister nuk mund te nxjerrin pergjegjsi se jane komplet te pa afte.
  Doreheqja eshte me minimalia… Pas kesaj duhet urgjent tu hiqet imuniteti dhe kallezim penal..Kush ka firmosur per ngritjen e fabrikes ne kundershtim me ligjin? Pse S.B. genjeu dhe genjen per firmen amerikane?
  Ky kryeminister ka qene ne dijeni nga amerikanet gjate vizites se Bushit qe ai municion perben rrezik. Perse eshte hequr dhe rivendosur perseri pas vizites municioni aty?
  Kryeministri eshte shume i implikuar te marre keto pergjegjsi mbi veten.
  Lereni Ramen rehat se celsat e kashtes ka ne dore…
  Kjo gje nuk duhet kthyer kurresesi ne nje ngjarje te zakondshme politike…Sherr me grushta dhe mundje ne parlament dhe me vone heshtje..
  Presidenti mos te rri si matuf, po te vendose gjendjen e jashtezakondshme ne Vore dhe te kerkoje urgjent takim me forcat politike te vendit.

 210. berti thotë:

  17 March 2008 @ 1:42 pm

  Olsib thote:

  “Mjaft me pesimizem! Duhet optimizem, njerez!”

  Olsib nuk po ta kap dot fillin e muhabetit.

 211. bledialb thotë:

  17 March 2008 @ 1:43 pm

  olsib…njerezit punojne, po ca faj kane qe shperthimi u perlan investimin e punen.

  Durim nuk ka me ne shqiperi per ca gjera, ka ardhur koha qe populli te fshij ca njerez qe i kane sjelle atij sa tragjedira ne keto 17 vjet, se pastaj do vemi nga 97 te Gerdeci, pra nga tragjedia ne tragjedi, e asnje sdo mbaj pergjegjesi.

  17 vjet nuk jane pak.

  Te rish tani do te thote te aprovosh papergjegjesine e shkaterimin.

 212. Tironsi thotë:

  17 March 2008 @ 1:49 pm

  Po mer Koth nuk ke faj. Po keta nuk jane nga ata te pergjegjshmit qe e lejne plackitjen per kur te ikin. Keta te bejen gjemen tu qene ne pushtet.

 213. Dajoshi thotë:

  17 March 2008 @ 1:51 pm

  Tani sapo lexova ne balkanweb fjalen e Rames. Si gjithmone shume oratorik dhe gjithashtu e gjej te sakte. Mund te debatohet gjithe diten nese eshte momenti i duhur per kerkese doreheqje apo jo, por momenti i duhur kurre nuk gjendet. Nese nuk duhet ti kerkohet Berishes largimi per hir te frikes se anarkise atehere jemi te mbaruar dhe te tille do jemi per shekujt qe vijne. Fara e keqe do te ikte nje dite dhe kjo dite duhet te jete tamam pas kesaj tragjedie. Nuk mund te behen me leshime sepse kesaj kafsherie sa me shume t’ja zgjasesh jeten, aq me shume te kafshon dhe helmon. Nuk po kerkon njeri largim me dhune, thjesht doreheqje. Askush nuk ka deshire ti rikthehet dhunes, sot jane kohe te tjera. Te shohim zhvillimet.

 214. gene thotë:

  17 March 2008 @ 1:52 pm

  Ilir thotë:
  16 Mars 2008 @ 9:13 pm
  … Lereni prokurorine te beje punen e saj, pavaresisht nga emocionet e tuaj dhe deshira e flakte per te nxjerre fajtorin/et.

  nderkohe Berisha thote:

  “…Asgjë më të rëndësishme se pastrimi i zonës…
  Duhet që të bëhet evadimi sa më i shpejtë i rrënojave. Të përcaktohet zona e grumbullimit të tyre që sot dhe pas çminimit të fillojë me shpejtësi të madhe tërheqja e tyre… ( si pastrohet vendi i ngjarjes)

  Ministria e Transporteve dhe institutet e saj do të përcaktojnë se cilat banesa duhet të rindërtohen, cilat do të ndërtohen nga e para që të procedojmë me shpejtësi për hapjen e shesheve të ndërtimit…

  Le të punojmë paralelisht me zhdëmimet. Ne do të zhdëmtojmë dëmin e krijuar. Me ndërhyrjen tonë ne do bëjmë zhdëmtimin e plotë. Nuk mund të ketë asnjë lloj hezitimi që ne zonën t`a rindërtojmë tërësisht më mirë se ç`ka qenë në kuptimin e ndërtimeve. Në kuptimin tjetër zona është e dramatizuar sepse ka pësuar një shok psikologjik dhe të gjithanshëm”, u shpreh Kryeministri Berisha duke nënvizuar se shpejtësia është kushti i kushteve për të mbyllurr sa më shpejt këtë fatkeqësi.
  “Të gjitha dëmet e vlerësuara në një shifër të përafërt ne do t`i kemi nesër për të kërkuar ndihma sepse ndihma janë ofruar nga vendet mike nga institucione ndërkombëtare, sikurse janë hapur numrat e llogarive”, vijoi më tej Kryeministri Berisha ”
  (si mbahen deshmitaret nen presion)

 215. Julius thotë:

  17 March 2008 @ 1:53 pm

  Jepe mer mt doreheqjen e ler nje tjeter ne kemben tende!!!
  Le te jete Oketa, Argita, Demi, Dashi, Olldashi cdo lloj kafshe, vetem ky te dale nga qarkullimi!! Nuk shitet me as per skrap.

 216. ec mo!!! thotë:

  17 March 2008 @ 1:54 pm

  Po nuk i zgjoi njerezit dhe kjo gjeme, atehere mori fund cdo gje.

 217. gene thotë:

  17 March 2008 @ 1:55 pm

  “…shpejtësia është kushti i kushteve për të mbyllurr…”

 218. bledialb thotë:

  17 March 2008 @ 1:57 pm

  Ore Berisha kur ka ardhur ne pushtet ska pyetur per anarkine a ca i behej vendit, e ka bere marveshje dhe me djallin te vinte a rinte ne pushtet.

  Kemi qe nga 90ta me te, kur i holli benzine zjarrit, e vendi vajti drejt shkaterimit qe vetem ky te vinte ne pushtet.

  Mos prisni nga Berisha gje te mire, apo ta hiqni me doreza te bardha, nuk eshte ai lloj ai.

  Nuk ka thene populli jone kote nje fjale ca do derri.

 219. olsib thotë:

  17 March 2008 @ 2:02 pm

  berti “filli i muhabetit” eshte ky:

  Ktu tek peshku ashtu si ne nje laborator simulimi, duken hapurasi disa tendenca qe ne si shqiptare dhe mesdhetare gjithashtu, kemi.

  Kur vjen ndonje lajm te mire do tali me perpikmeri “nursezi” qe do nxjerri ndonje klecke qe atij nuk i pelqen.

  Kur vijne lajme te keqija tendenca eshte qe ja shtrojme “poezise”, retorikes, patetizmit…

  Problemi eshte se gjendja ne cilen ne ndodhemi nuk na lejon me qe te harrxhojme kohen me emocione.

  Ketu duhet pune, ne kuptimin e mirefillte te fjales. Pune intelektuale dhe fizike.

  Per mendimin tim ngjarje si kjo s’kane pse bihen ne kurthin e retorikes. Doni qe te bejme dicka konstruktive? Le te shtrojme pyetje e t’ju japim pergjigje!

  Pyetja eshte: Cilat ishin shkaqet qe cuan ne kete tragjedi?

  Dhe fillojme dhe i rradhisim:

  1. Zonimi
  2. Mos respektimi i zonimit
  3. Mos respektimi i kishteve te punes
  4. Puna ne te zeze e te pakualifikuarve
  5. “Trashgimia” e nje arsenali gjigand nga e shkuara komuniste.

  et, etj, etj

  Si mund te evitohej? Cila eshte zgjidhja? Kush e ka fajin? Cfare mesimesh nxjerrim per te nesermen?

  A ka faj egzekutivi?

  Po?!

  Ok!

  Cfare alternativash kemi per zgjedhjet e ardhshme!

  E keshtu me rradhe…

  Kjo mund te ndodhi ketu ne forum.

  Por secili prej nesh ne grup dhe individualisht duhet qe te zhvilloj me teper anen racionale. Dhe te punojme te gjithe qe te behemi me te zote, ne ato pune qe bejme perdite dhe ne punet e tjera “me te medha”

  Nuk dua te dukem arrogant! Eshte thjesht ajo cfare une vej re!

 220. olsib thotë:

  17 March 2008 @ 2:05 pm

  bledialb thotë:
  17 Mars 2008 @ 1:43 pm
  olsib…njerezit punojne, po ca faj kane qe shperthimi u perlan investimin e punen.

  Pikerisht! Cfare alternativash kemi per te evituar ne te ardhmen nje shperdorim te tille te mundit!

 221. bledialb thotë:

  17 March 2008 @ 2:20 pm

  olsib thotë:
  Pikerisht! Cfare alternativash kemi per te evituar ne te ardhmen nje shperdorim te tille te mundit!
  ……………………………………………………….
  Cdo gje ndodhi nga papergjegjshmeria, e nga ajo qe kush pyet per kete popull.

  Qe te mos kete me ne te ardhmen, ajo fillon te - populli te peshoj ne kete vend, e politikanet te kene frik nga reagimi i tije.

  Se deri tani kush pyet, e asnje pergjegjesi nuk ka nga pushteti.

  Po te llogaritej dhe populli, nuk do behej depua mes fshatit, e veprohej keshtu me eksplozivin.

  Po ndenjen si dele.

  Gerdeca te tjere kane mbi shpine.

  Ne vendet e tjera japin doreheqie e menjehere reagohet , se eshte frika e reagimit te njerezve.

 222. olsib thotë:

  17 March 2008 @ 2:33 pm

  bledialb, shume e drejte!

  Uroj qe te interesuarit, jo nen flamurin e ndonje partie, te dalin para “kompetenteve” dhe “te nxjerrin” dhembet!

  Cilat jane shkaqet qe ata nuk dalin?

  Mosorganizimi?! Mos futja ne kanale te racionalitit te emocionit qe rrjedh nga nje katastrofe e tille?! Kur them racionalitet e kam fjalen per kete:

  C’ishte kjo gjeme qe ndodhi?

  Kush e ka fajin?

  Sa veta te kane vdekur ty! Sa milion leke humbe?

  Cfare mund te bjeme tani per ta kanalizuar revolten tone?

  Duke e kthyer ne nje revolte!

  Si?

  Organizohuni burrat e fshatit. Marrim nje kamion apo 10 apo 100, i hypim siper dhe ne ora 10.00 protestojme para ministrise se mbrojtjes dhe me pas “bejme nje xhiro” edhe nga kryeminstria!

  Dhe mqs. kemi dhe fatin qe banojme ketu afer autostrades, mbasdite ne ora 17 dalim ne mes te rruges dhe bllokojme autostraden, derisa te na japin nje pergjigje te sakte per pyetjen tone:

  Pse na bombarduat?!

 223. bledialb thotë:

  17 March 2008 @ 2:44 pm

  Reagimi eshte reagim e gjithnje e per cdo raste ka forma te ndryshme.

  Ajo qe eshte me e KEQIA, ESHTE MOS-REAGIMI….PRA APROVIMI.

  Kuptohet politika ne shqiperi ka manipuluar turmat, PDja e Berisha ne 90ten, qe per te mare poste i hodhen benzine zjarrit e vetem te mernin ata pushtetitn pa varia se ku vente vendi.
  Po te njejten gje beri dhe PSja ne 97ten.

  Problemi eshte se DUHET REAGUAR…..qytetaret duhet te reagojne….te tregojne se jane dhe ata ne ate vend.

  Plus Berisha i ka mbushur ditet,e eshte strumbullari i gjithe periudhes 17 vjecare, e duhet te iki nje dite me pare nga pushteti, e ikja e tije do jete lirim per vendin, jo se do behet mbrekulli, e ata qe do vine do jene engjej, po te shtyhen proceset para, e sidihet neser te jete nje shanc a nje mundesi per nje qeverisie me te mire.

 224. ftjkt thotë:

  17 March 2008 @ 2:47 pm

  Lexova tek TCH se banoret e Vores kane bllokuar autostraden dhe kerkojne qe qeveria te mbaje pergjegjesi. TCH e thoshte me shume “delikatese” se kane kerkuar dhe doreheqjen e S.B.
  -
  Te pakten njerezve po iu vijne mendte dhe po reagojne, kjo eshte nje shenje e mire…

 225. bledialb thotë:

  17 March 2008 @ 2:49 pm

  Tironsi thotë:
  17 Mars 2008 @ 1:18 pm
  Pse bledo, i njejti Delijogj eshte?!?!?!

  ……………………………………….

  I njejti duhet te jete, se ky mbiemer eshte nga dropulli e vec atij ska tregetar tjeter me kete emer.

  Sipas nje cuni ne nje forum tjeter, ka bere nje vit burg per evazion fiskal, e pasi shteti tregetarit me te madh te hekurit, si gjeti nje para ne bankat e shqiperise ti mirte borxhin qe i kishte shtetit.

  E tani na del prap ne krye ?!

 226. akvll-naja thotë:

  17 March 2008 @ 2:50 pm

  O ua lumsha! Më në fund!…

 227. NYC_GUY thotë:

  17 March 2008 @ 3:20 pm

  Ndodh nje shperthim kaq i madh sa tundet Tirana dhe Durrsi , shkaterrohen makina dhe autobuza ne autostrade , thyhen xhamat e aeroportit , shkaterrohet nje fshat dhe pergjegjsia qenka private ???
  Ketu ka disa fakte qe nuk mund te anashkalohen apo ta lene pergjegjsine private .
  Kryesorja , ky ka qen repart tankesh ne kohen e monizmit dhe me pas eshte abandonuar . Armet qe c’montoheshin ketu , transportoheshin nga depo te tjera . Pra kryesorja , vendi qe eshte zgjedhur per kete pune , disa km larg aeroportit te vetem ne vend , shume afer autostrades dhe ne nje zone te populluar ka qene plotesisht i gabuar. Per te mos hyre ne kushtet e repartit , dhomat qe duhet te ishin te izoluara , kualifikimi i punetoreve , nxjerra ne lirim e specialisteve shqiptare etj etj .
  Nuk mund te hipotezoj per pune kontratash , fitimesh , tenderash qe tani jane bere pjese e normales ne Shqiperi po ne nje tragjedi te kesaj shkalle sigurisht qe pergjegjsia bie mbi qeverine dhe kreret e saj . Nje qeveri qe nuk mund te garantoje as gjerat minimale per njerezit e vet , eshte e paafte dhe duhet t e largohet.

 228. Vapa e Gushtit thotë:

  17 March 2008 @ 3:28 pm

  Nuk e di nese eshte postuar ne ndonje vend tjeter kjo sot, pasi jane disa tema aktive per te njejten ngjarje dhe s’na le pergjegjesia e punes t’i lexojme te gjitha. Nje leter nga Gary Q. Kokalari marre nga art-cafe:

  March 15, 2008

  H.E. Bamir Topi
  Republic of Albania
  Tirana, Albania

  Your Excellency:

  As reported today by Reuters, the massive explosion at the munitions warehouse in Albania is a great tragedy as I understand that many innocent people were severely injured and a number were killed. My prayers go out to their families, and the Albanian and American governments should do everything possible to help the victims and their families at this time of emergency.

  Your office must also act to immediately determine the cause of the explosion. Was this just a horrible accident? Could it have been avoided?

  It is my understanding that some of those implicated in the illegal munitions deal that I wrote you about on March 12 are in some way affiliated with the warehouse that was the scene of today’s explosion, and the munitions that caused the explosion were in the process of either being modified and/or repackaged. Furthermore, there are persistent rumors that senior government officials, including the Prime Minister and one of his relatives, are in some way implicated in this business. Several of these individuals have been previously implicated in the recorded telephone conversation between the President of an American company (that was procuring ammunition from the Albanian government as part of a $300 million contract of behalf of the U.S. Government) and a local Albanian contractor that was providing services to the American company. As I informed both Ina Rama and you, I have a copy of this recording in my possession.

  On October 9, I wrote to Ina Rama about what I believe was an illegal munitions deal involving the American contractor, Albania’s Ministry of Defense and a Cyprus-based company. I also wrote to your office on March 12 to request that you pressure Ms. Rama to take action. In my correspondence I informed both Ms. Rama and you that I have extensive information on this matter including the recorded conversation; however, as of this date I have not received a response from either Ms. Rama or you.

  In light of today’s tragedy, I am asking you again: when will this matter be investigated so that any and all of those who may have been engaged in illegal activity may be brought to justice? Also, did this illegal activity in any way, directly or indirectly, impact today’s explosion that resulted in death and injury?

  Your immediate response is requested.

  Respectfully,

  Gary Q. Kokalari

 229. Blina thotë:

  17 March 2008 @ 3:29 pm

  Mediu dha doreheqjen, me ne fund

 230. Vapa e Gushtit thotë:

  17 March 2008 @ 3:32 pm

  Zyrtare kjo me lart Blina? Konfirmimi nga ju te tjeret?

 231. GentaB thotë:

  17 March 2008 @ 3:38 pm

  Po eshte zyrtare, sapo dha doreheqjen.

 232. reader thotë:

  17 March 2008 @ 3:41 pm

  Lajmi gjendet edhe te faqja e top-channel me njefare texti qe eshte thene me kete rast

 233. ARDIANI thotë:

  17 March 2008 @ 3:41 pm

  DO TE DOJA QE KY SHPERTHIM QE NDODHI NE GERDEC TE NDODHTE MBI QEVERITARET DHE POLITIKANET TANE

 234. GentaB thotë:

  17 March 2008 @ 3:42 pm

  Epo… gjene e lige s’e gjen gje thote populli Ardian…

 235. hunter thotë:

  17 March 2008 @ 3:44 pm

  nje minister mbrojtje per hir te detyres dhe respekt te mazhorances duhet sakrifikohet e te japi doreheqje.

  Sa per te tjerat vej re me keqardhje se vlojne ne gjakun e disa personeva te njejta ndjenja hakmarrese, vrastare e mbi te gjitha vetevrasese si ato te ‘97

 236. Idris thotë:

  17 March 2008 @ 3:47 pm

  ‘Nuk mund te hipotezoj per pune kontratash , fitimesh , tenderash qe tani jane bere pjese e normales ne Shqiperi………”
  I nderuar NYC -eshte kjo dhe vetem kjo arsyeja..ASNJE MOTIV tjeter vetem e shkallezuar sipas madhesise se xhepit qe nga kreu i qeverise qe xhepin e ka sa per nje hambar,ministrat qe e kane sa magazina dhe me pas te gjith kategorite e hajduteve qe rendin si cakej te hane c’mbetet nga sofra.
  Nuk ka asnje lloj skrupulli me ne ate vend….Ka vetem nje moral te piste ku per fat te keq hoqi nga fjalori shqipes fjalet ..pergjegjesi e ndershmeri
  duke i zvendesuar me shprehjen e vjeter
  “Mend me jep sa te lidh oshkuret……”
  Digjoje intervisten e Ministrit te Municioneve Luftarake ….argumenton se “repartet jane shndruar ne qendra banimi”… keta jo vetem qe nuk e njohin Shqiperine por ata dine se gjithshka permblidhet vetem me TIRANE
  Ata jane jasht cdo perfytyrimi per shtetin qe moren me iventar deri tek pemet te ndara me peme :-Dru frutore ,peme dekorative ,shkurre e deri me kullota ne buze te kanaleve.
  Ata se kane per gje te djegin e hedhin ne ere edhe shtepi e vrasin njerez,se kane per gje te ulerijne :
  “se kanuni zoteri…”pra nenkupton ktjhhimin ne qindra vjet prapa,ata se kane per gje te thone ….eeeee se eeeee. histori alternative …eeeeee..
  ata se kane per gje te botojne harta me kufij grek “pa dashje” brenda Memedhembjes,ata se kane per gje te nxjerrin lloj lloj teoricienesh nga hangaret e kuajve e bajgat teorike te varrosura qe ne kohe te Pordhes duke lartesuar Kuislinge e vrases te atashuar ne bashkepunim me fashizmin,ata se kane per gje ta bejne Shqiperine shtet me siperfaqe 2 here sa Rusia per te argumentuar KAMPET e PERQENDRIMIT,ata se kane per gje te vrasin me qindra mijra njerez ne burgje e kampe internimi,si te perndjekur POLITIKE sikur Shqipria te kishte popullsine e Kines dhe ja tanite vijme tek MORALI i tyre:
  KUR erdhi puna per te PAGUAR PARA shifrat te dhenat e propoganda po gjejne shtrat per ta katandisur kokoshin nje thele.Ata mund te thone gjithshka por kur vjhen puna tek parate ata nxjerrin fytyren e vertete.
  ATA jane SHARLATANE te paafte per gjithshka ;ata dine vetem per te kapur PUSHTET me ane te te cilit RRJEPIN e MASAKROJNE popullin dhe e vjedhin ate nga ora ne ore .
  ESHTE nje drame dhe do te vazhdoje per derisa ky popull ka mbetur pa moral,qe dominohet nga teoriciene dallkauke e propogandiste GEBELSIANE
  qe ja kalojne dhe ALI KOMIKUT,Ky popull udhehiqet nga sharlatane qe emrus te perbashket kane vetem
  ____________FITIMIN me cdo KUSHT__________edhe me jete njerzish !

 237. traummädchen thotë:

  17 March 2008 @ 4:19 pm

  Normal qe ka ndjenja hakmarrese.Kerkohen karriget qe nuk i posedojne me qe prej 2 vjetesh… Jane me shume se 200 e ca mesazhe dhe si nuk pyeti njeri xhanem ku e kaluan naten banoret e Gerdecit ? Cu be me viktimat e Gerdecit?Ju gjeten kockat te gjitheve? Kane per te ngrenen te mbijetuarit? E rendesishme eshte hakmarrja,te behen zgjedhje te parakohshme , te fitoje partia e zemres … Eshte kthyer Shqiperia ne ndeshje futbolli…
  Turp Mehdiut & co qe lejoi nje kaos te tille dhe akoma me turp atyre qe perfitojne nga situata te tilla … Sjan gje tjeter vecse nje tufe te papergjegjshmish (te majte e te djathte).
  Mjere ata qe iken dhe ky popull qe spo gjen rehat ……………

 238. hunter thotë:

  17 March 2008 @ 4:25 pm

  ja dhe mediu dha doreheqjen…..
  brenda 5 min. jam i sigurt se ilir meta do te kerkoj doreheqjen e kryeministrit, zgjedhje te parakohshme dhe ne nje moment emocional per hir te kombit dhe situates se rende do te shpalli kandidaturen e tij si kryeminister.
  ah harrova, fundi i deklarates per shtyp do te ndiqet nga duartrokitjet e anetareve te LSI…

 239. traummädchen thotë:

  17 March 2008 @ 4:35 pm

  …dhe me lotet ne sy e per nder te viktimave do propozoj qe qendra e Tiranes te quhet “Vora e re”…

  lol eshte per te qeshur e per te qare…

 240. hunter thotë:

  17 March 2008 @ 4:45 pm

  …ej, po harrove fotografine e nje Ilir Mete te mallengjyer prane shtratit te nje te plagosuri.

 241. bledialb thotë:

  17 March 2008 @ 4:51 pm

  Saliu eshte pergjegjesi kryesor per shkaterimin e shtetit qe pas 90tes, e kete papergjegjshmeri totale qe ka futur ne shqiperi.

  Koha qe jo te iki,se ka kohe qe i ka kaluar, po te shporet.

 242. hunter thotë:

  17 March 2008 @ 5:08 pm

  vdekje armikut te betuar te popullit shqiptar SALI RAM BERISHA…..
  O burra te shperthejme ndonje depo armesh e ti vejme flaken ndonje bashkie apo biblioteke, se perndryshe nuk ka lezet.
  Eh, si thua ti bledialb?
  Apo me mire, sa per te ndezur situaten, ti si ekspert, si thua te fillojme te perhapim fjalen se forcat speciale po perdhunojne grate e pastaj te therim ndonje polic te SHESHI? :-)

 243. Koth thotë:

  17 March 2008 @ 5:11 pm

  hunter,

  nuk do merzitesh po te te rekomandoj te lexosh kete link.
  http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=18033

 244. traummädchen thotë:

  17 March 2008 @ 5:11 pm

  @hunter :)))

  @bledialb : per shkaterrimin e diktatures mbas 90tes e ke fjalen ??? S ´ishte ai pergjegjesi kryesor (per mua)

 245. traummädchen thotë:

  17 March 2008 @ 5:22 pm

  …tani qe po mendohem as nuk ishte fare pergjegjes…

 246. hunter thotë:

  17 March 2008 @ 5:22 pm

  koth, pse ve ne dyshim qe nuk merzitem po te lexoj ate linkun?
  Cfare lidhje ka mes dhimbjes njerezore te te gjitheve me spekullimet te pastra politike?

 247. bledialb thotë:

  17 March 2008 @ 5:29 pm

  hunter thotë:
  17 Mars 2008 @ 5:08 pm
  vdekje armikut te betuar te popullit shqiptar SALI RAM BERISHA…..
  O burra te shperthejme ndonje depo armesh e ti vejme flaken ndonje bashkie apo biblioteke, se perndryshe nuk ka lezet.
  Eh, si thua ti bledialb?
  Apo me mire, sa per te ndezur situaten, ti si ekspert, si thua te fillojme te perhapim fjalen se forcat speciale po perdhunojne grate e pastaj te therim ndonje polic te SHESHI?

  …………………………………….

  Haron..apo nuk mban mend…ose nuk e di.

  Berisha ka qene komunist, e ka stil komunist, e ka ne gjat cdo gje komuniste

  Berisha ka perjashtuar pa fund ”armiq te popullit” nga PDja, Qeveria grupi paralamentar, me stilin komunist qe ti permend.

  Berisha kur u vra nje demokrat, Azemi, me arkivolin e tije, theu deren e kryeministire dogji ate e institucionet qeveritare, e leshoi gjithe turmat ne tirane te gjithnine e vidhnin.

  Sa bashki, biblioteka, intitucione jane djegur nga turmat qe ka leshuar Sala nga 90ta e ketej?!

  Haron…Saliu…Yllin tend kur qe ne opozite si ULERISTE….TRITOLIN DO TU VEME…TRITOLIN

  E di mo hunter , shqetesohesh nga gjuha ime, kur ke degjuar e miratuar gjuhen ekstreme te Berishes.

  Su ben ju gje pershtypie…..se po tu bente…nuk do ndodhnin keto.

  E doni kapelen sipas kokes.

 248. Koth thotë:

  17 March 2008 @ 5:30 pm

  hunter,

  nese ti qun spekullim te pastra politike ndonje postim ketu, them qe e ke gabim. Une te rekomandoj te lexosh deklaraten e Mediut dhe do gjesh aty qe ai falenderon opoziten per mbeshtetjen qe i dhane atij personalisht, ushtrise dhe mirkupton deklarimet politike.

  te gjithen lexoje ketu :

  http://www.mod.gov.al/index.php?crd=0,0,0,0,0,1,Lng1

  Ai Meta qe ti e paske aq zet or burre , vajti dhe takoi ne vendngjarje atje ke krateri kur koleget e vet jane zhduk si hihena dhe kan frike se mos i shofin bashke, jo me kamera mbrapa per show.

  Gjithsesi ate qe te thashe me siper lexoje me syte e tu dhe po te them qe mos spekullo ti me gjera qe deri tani nuk kane egzistu fare , fare fare.

  E kam fjalen per te zotin e punes une, se keshtu kobure te prishura ka gjithandej e ti i dashur mos u fut me zor tek ky grup.

 249. bledialb thotë:

  17 March 2008 @ 5:33 pm

  Koth thotë:
  17 Mars 2008 @ 5:11 pm
  hunter,

  nuk do merzitesh po te te rekomandoj te lexosh kete link.
  http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=18033

  ………………………………………………………….

  Do te prekesh Berishen e mbeshtetesit e tije, me nje ndienj humane, kur shikon nje femi 3 vjec te vdekur ne renoja nga tragjedia?

  Te kishin ata, keto ndienja, qe ti do te kapesh, do qene prekur ne kulm, nga ato qe ndodhen ne 97ten, edhi sikur Saliu tia marin te mireqene gjithe justifikimet, vetem ajo qe ISHTE KRYETAR I SHTETIT kur ndodhi gjithe ajo TRAGJEDI…po te qe me ndienja humane, as do dilte prap ne politike, e do qe i prekur per ter jeten.

  Po Sala ben gjema, e ne e leme, e pastaj themi pse behen gjema prape?

  Vete e kemi miratuar.

 250. gene thotë:

  17 March 2008 @ 5:34 pm

  lere o bledi hunterin rehat se ne rastin me te mire eshte nje nga ata me te cilet berisha fshin b… sa here qe e dhjet punen e ne rastin me te keq eshte nga ata qe perfitojne nga anonimiteti per ti hedhur benxine zjarrit kunder berishes. Ne te dyja rastet, ketu eshte ne pellg te huaj.

 251. hunter thotë:

  17 March 2008 @ 6:06 pm

  Nuk ve ne dyshim sinqeritetin e dhimbjes se opozites dhe i vleresoj qendrimin e E. Rames. Dicka ka ndryshuar ne fjalorin politik shqiptar.
  E ve ne shume dyshim deklaratat e Metes e Rames kur flasin per politike duke tradhetuar nje etje per pushtet.
  Sa per djegien e kryministrise, gje qe nuk e justifikoj absolutisht, por do te doja te shikoja si do te sillej nje tjeter parti se ciles i vrasin nje lider mes kryeqytetit.

 252. hunter thotë:

  17 March 2008 @ 6:19 pm

  Gene, shume qarte….

 253. gene thotë:

  17 March 2008 @ 6:38 pm

  Qarte nje m.t te madh or ti!

  cfare qarte leshi thu ti mer?!

  Ketu dita dites forcohet bindja se shteti im qe vepron NE EMRIN TIM i ka vene dinamitin nje fshati (dhe nje zot e di sa te tjereve qe nuk paten kete “fat”).
  Kete masaker e kemi bere ne.
  Ketu te gjithe ne duhet te ulemi ne gjunje e ti puthim kembet e ti kerkojme falje atyre qe po vuajne pa guxuar as te bendojme te bejme batuta ironike me qellime politike te dhjera.
  Ketu eshte minimumi i minimumit detyrimi yne qe, te pakten, te heqim armet nga duart e atyre te cmendurve te cileve ua kemi dhene (se jane armet tona e pergjegjesia jone) e kjo ngjarje te mos perseritet diku tjeter.

  PO MER PO, DUHET ta kerkoje meta e cdo parlamentar tjeter doreheqjen e ketyre te paafteve qe na drejtojne dhe ne fakt eshte shume vone. Nuk thashe MUND por DUHET se per kete pune i paguajne e u kemi dhene privilegjet parlamentare.

  Une cuditem se si askush ketu nuk ndjehet pergjegjes per ate qe ndodhi.

 254. gene thotë:

  17 March 2008 @ 6:44 pm

  Kjo qe ndodhi nuk ishte tragjedi por MASAKER

  Vertet qe plasja ndodhi me 15 mars por fitili ishte ndezur nen syte tane shume kohe me pare dhe eshte faji yne (faji im) qe nuk e pame apo qe nuk e fikem.

  Kjo masaker eshte vetem era e keqe e nje shteti te krimbur.

  Eshte pergjegjesia jone.

 255. leti thotë:

  17 March 2008 @ 7:06 pm

  vertet nuk kam fajal ta pershkruaj ket qe ka ndodh ….. ngushllime te gjith ve motra e vllezer shqiptar ,vertet me dhem zemra kur ju sho keshtu ,kj nagjraj ma kujton luften ne kosov.deri sa po shikoja tv un kam qjtur kur i shihja ato pamje aq taragjike .vertet me vjen shum keq ……..

 256. peshkarexhe thotë:

  17 March 2008 @ 7:44 pm

  HEY o peshkatare me sa kam pare, lexuar edhe degjuar qe te gjithe kane shprehur solidaritet shqiperia ,kosova maqedonia italia te gjithe shoqatat politike edhe jo politike qofshin por me ben pershtypje qetesia e JANULLATOS kok gozhda

 257. gene thotë:

  17 March 2008 @ 7:55 pm

  lere janullatosin se nuk i ngrofet askuj uji per te sot

  hap syte e shih kush i vuri bombat e beri ate masaker e kerko pergjegjesit qe neser te mos ndodhe perseri.

  te gjithe ne kemi pergjegjesine te kerkojme fajtoret qe bene kete NE EMRIN TONE.

 258. GentaB thotë:

  17 March 2008 @ 8:14 pm

  “Pronari i firmes shqiptare te hekurit “Alba Denin” (Mihal Delijorgi) se bashku me tre punonjes te ndermarrjes se eksport-importit te prodhimeve ushtarake “Mejko” jane shoqeruar ne drejtorine e policise se Tiranes per tragjedine e Gerdecit.
  Delijorgi, nuk i ka per here te pare prangat. Pak kohe me pare ai u arrestua gjate kohes qe ishte President i sport-klub Dinamos me urdher te prokurorise se Durresit per shmangie te detyrimeve ligjore, evazion fiskal dhe falsifikim dokumentash, duke i shkaktuar nje dem shtetit prej 1.2 milione dollaresh.” - Marre nga Top-i

  Sa genjeshtra nga dje ne sot…

 259. NYC_GUY thotë:

  17 March 2008 @ 8:23 pm

  Tek shekulli.com.al keni nje artikull shume interesant . Gjate vizites se Bushit ne shqiperi , helikopteret me reze infra-red kane zbuluar ekspolozivin dhe kane paralajmeruar per rrezikun e tij kaq afer aeroportit , autostrades dhe zonave te banimit . Qeveria ka perdorur ushtaret per te larguar predhat per nje periudhe disa ditore dhe i ka kthyer perseri pas largimit te presidentit Bush . Do benit mire ta sillnit ke peshku ate artikull .

 260. gene thotë:

  18 March 2008 @ 12:52 am

  Premtimi i berishes

  “Jam perpara jush per te komunikuar se pranova doreheqjen dhe do te jem serisht para judh kur te propozoj kandidaturen qe do ti ofroj presidentit Bamir Topi.”

 261. don shehu thotë:

  20 March 2008 @ 2:23 am

  E di se ke me kujtojne keto diskutime si pune atyre mitigjeve qe u bene ne 97 per parate.Ata q’i humben asnje nuk doli ne demostrate ,ata qe s’humbem asnje leke therrisnin duam parate tona !Parate ton ajane te pastra e te tjera slogane qe u serviren socialistet e komunistet (kjo vlen per zonenen e fierit).E tani ata qe humben e u shkaterruan jane te zene me hallin qe i ka gjete ,ne merremi me lojera fjalesh se fajin e ka ky apo ai.Jo pse s’i tha gazetares pergjigjen Mediu thote Koth apo ai q’e i kane hequr babane nga puna shkone e me tej duke shfryre me ate kulturen e rrugeve(po mos t’ja kishin hequr mbase do fliste ndryshe).Lerini rehat qeverine qe te beje punen se si ministri e kryeministri derguan te gjitha forcat per te ndihmuar e n.q.se e keni hallin gjetke se na paskeni qene me mire me komunistet ne krye.Reparti ishte atje dhe shtepite ndertoheshin radhe e radhe pa u trembur syri per rrezikun,tani qe ndodhi na e ka fajin qeveria(Me vjene shume keq per ata fatkeq) apo Ministri.
  Turp te na vije qe merremi me llafe e lozim me fatkeqesine e te tjereve.
  Pse qeveria u tha qe merrrini dhe kalamaqet atje me kuch e me mach ,jo u tha paraja qe merrnin.Ne asnje vend te botes siguria nuk eshte siguruar po su zbatua,nga vete njerezit qe punojne:ruhu te te ruajne thote populli yne.Po ta hiqnin repartin qe aty do thoshin :na i hoqen ja u derguan atyre te tjereve ,kushedi se kush ka paguar ,e na i lane kalmaqte pa buke ne.etj….Ajo qe me ra ne sy eshte qe aktivizimi i qeverise ishte ne maximum e u ndihmuan njrezit deri ne piken e fundit,ja kete e ka ne dore qeveria dhe e beri.Mos harrojme Katrinen ketu ne USA kritikohen edhe sot.U dogj fabrika e sheqerit e mori zjarr ,u dogjen te gjalle punetoret por nuk perdore fatkeqesia ne ate menyre sich e perdorim ne.Pra le te japim ndihme ejo me llafe ta denojme kete e ate se ne vetem llafe do pushkatuar thote njeri ,po kuje o trim pse nuk shkon te pushkatosh ata te regjimi komunist qe te kane pergatitur me keto metoda shkaterruese e duke mbjelle shkaterrim.E tani kur ne duhet te futemi ne Nato duhet te tregojme kulture e jo te behemi preh e ketyre metodave revanshiste ,lerini mllefet e merzite ,lerini ata te shkrete ne hallin qe i ka gjete.

 262. kodra lisi thotë:

  26 June 2008 @ 3:06 pm

  o fatmir mediju nuk je fajtor por gjurmo kerko fajtorin se shum afer eke respekt per ti fatmir rasti gerdec nuk esht dora e juaj por dora sllave duhet sa ma shpejt ta boni puplike

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com