Foto e ditës: Gaza City

gaza.jpg

Dy djelmosha palestinezë rrëzohen kur një predhë godet automjetin e kameramanit të Reutres Fadel Shana që po filmonte lëvizjen e tanqeve, Shana vdiq në shpërthimin. Një helikopter izraelit lëshoi dje katër predha mbi qytetin e Gazës.

Foto: MOHAMMED ABED/AFP

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

204 Komente

 1. toko thotë:

  18 April 2008 @ 3:52 am

  Keta dy femijet me ngjajne shume me keta ne kete foto

 2. ITS thotë:

  18 April 2008 @ 5:11 am

  Ore Blend,

  C’jane keto poste anti-semite qe na nxjerr ketu? Te pakten kur ve keto ver dhe shtepite e shkaterruara nga rraketat e bome vete pergjate gjithe qyteteve e fshatarave te Izraelit.

  Kjo puna e Palestine-Izraelit eshte pune m… nga cdo ane qe ta shikosh. Te dyja palet jane kriminiele…

 3. edrus thotë:

  18 April 2008 @ 5:21 am

  ITS, SHana ishte një gazetar i Router-sit që u vra nga granatat e hedhura nga helikopteri (Helikopteri nuk ishte Palestinez :P ).
  Përdorimi i dhunës është gjithmonë shprehje e dobësisë mendore… dhe nëse israelianët kanë 60 vjet që vazhdojnë ta konsiderojnë si të vetmen metodë për të arritur paqen… do të thotë që edhe ata nga ana mendore nuk është se janë më lart se palestinezët.

 4. Parrulla Armiqesore thotë:

  18 April 2008 @ 5:55 am

  C’jane keto poste anti-semite qe na nxjerr ketu?

  ore, po kaq keq jeni infektuar nga media sa dhe llogjika 101 nuk u punon. Te jesh kunder dhunes izraelite nuk eshte e nevojshme te fryhesh nga mendime anti-semite. Te nxjerresh ne pah vetem njeren ane nuk eshte anti-semitism. Its poor reporting. Megjitheate, Izraelin me prezent se ne ate foto nuk do e gjeje ne montazhet e qyteteve te rrenuarra.
  ITS, komenti yt eshte kaq tipik sa nuk eshte nevoja te me pergjigjesh fare se eshte teper e parashikueshme.

 5. ados thotë:

  18 April 2008 @ 6:13 am

  Sigurisht, qe eshte anti-simitizem…Si half jewish qe jam, protestoj fuqishem…Endrus,mos harro qe Hamas leshon cdo dite mbi 50 raketa mbi qytetet ne kufi…Isreali u ka dhene te drejten te krijojne shtetin e tyre palestinezve, por keta te fundit e kane”f***ed up, po i hajne koken njeri tjetrit me shume!!.. Sa per kameramanin, ishte faji i tij nese filmonte ashtu pa “cover up”…ne largesi 1km nje kameraman te duket si nje njeri qe hedh kundratank..!!

 6. INA thotë:

  18 April 2008 @ 6:36 am

  Sigurisht anti-semite eshte. Ku jane fotografite e shkaterrimeve qe behen ne Izrael? Ku jane fotot dhe lajmet per te vraret neper autobuza shkolla e dyqane?

  Izraeli u ka dale borxhit kaq here ndersa ata (palestinezet) dhe dhi e krimbur e bishtin perpjete. Pse c’duhet te bejne Izraelitet sipas jush, ta lene veten ne dore te palestinezeve?!?!?!

  Pjesa ime cifute po indinjohet.

 7. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 6:53 am

  Ados, sinqerisht e ke ti plako? Me gjithe respektin qe kam per kulturen cifute, por Izraelitet po sillen me palestinezet njesoj si jane sjelle Nazistet me Cifutet. I kane mbyllur arbitrarisht ne zona te rrethuara, izoluar me tela me gjemba dhe vetem krematoret mungojne. Eshte e tmerrshme qe nje popull qe e ka provuar padrejtesine vrastare ne kurriz te sillet po njesoj. Gjithe shpresat qe mund te kihen mbi humanitetin shuhen nga nje mungese e tille tolerance, aq me teper kur mungesa e tolerances ushtrohet nga nje popull qe e ka vuajtur ne kurriz. Izraeli duhet te beje kujdes se mos perfundoj si ai njeriu i demtuar psikologjiisht nga dhuna ne femijeri. Nuk ka te beje fare me antisemitizmin kjo. Izraeli eshte shtet, sic e meriton te jete, por kjo nuk duhet te justifikoje dhunen ushtarake. Sa per te drejten qe iu ka dhene Izraeli palestinezeve te krijojne shtet, pyetja eshte sa arbitrare jane kufijte e lejuar? Dhe ne qofte se keto jane arbitrare dhe ky arbitraritet vendoset me force ushtarake, a nuk eshte legjitim edhe reagimi i palestinezeve?

  Sigurisht qe nuk eshte antisemitizem. Nje kritike mbi politikat e dhunes ushtarake nga shteti i Izraelit nuk ka se si te jete antisemitizem, aq me teper qe shume cifute e bejne te njejten kritike, Tony Judd me vjen ne mendje. Nuk je antigrek pse nuk je dakord me politikat e Greqise. Nuk je antishqiptar pse nuk je dakord me politikanet shqiptar. Nuk je antikinez pse nuk je dakord me politikat e Pekinit. Ne qofte se konsiderohet antisemitizem kritika ndaj dhunes ushtarake, atehere kam frike se po flitet me nje gjuhe represive ndaj nje kritike te mirefillte. Por ne qofte se e konsideron antiamerikane te thuash se lufta ne Irak duhet te pushoje, atehere me mire te jesh antiamerikan. Ne qofte se e konsideron antishqiptare te thuash se serbet ne Kosove duhen respektuar si minoritet, atehere me mire te jesh antishqiptar. Dhe ne qofte se e konsideron antisemite te thuash se Izraeli nuk duhet t’i bej bisht bisedimeve dipllomatike dhe te perdori dhunen ushtarake, atehere me mire te jesh antisemit. Besoj se e kupton ndryshimin, apo jo?

 8. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 6:56 am

  Palestinezet dhi e krimbur? Po shyqyr qe kane rracen superiore cifute afer qe t’i civilizojne keta barbare palestinez.

 9. rual thotë:

  18 April 2008 @ 6:58 am

  Palestinezeve ua dhane mundesine qe ne 1948 te krijojne shtet te pavarur po nuk deshen, Kosova ka dashur po nuk mundi as edhe nje here ne historine e saj,po me shume me intereson te shoh edhe nje postim te vetem pozitiv tek peshku per Izraelin….

 10. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 7:01 am

  Pse nuk te duket pozitiv postimi im si pergjigje ndaj adosit, Rual?

 11. Parrulla Armiqesore thotë:

  18 April 2008 @ 7:05 am

  Koment pozitiv do ti… eshte nje shtet i bukur, me fusha e me male. Ua rekomandoj te gjitheve.

  he e permbushem kuoten tani?

 12. rual thotë:

  18 April 2008 @ 7:07 am

  Me postim nenkuptoj nje teme,ku te flitet pozitivisht per Izraelin,mgjs ke qendrim me pozitiv ti se palestinezet,Bravo

 13. rual thotë:

  18 April 2008 @ 7:10 am

  Po ka edhe uje pishem te nxjerre nga deti,vetem se me keputet c’do lidhje me vendet arabe nqs vizitoj Izraelin, sma japin qe sma japin nje vize nqs kam ate te izraelit ne pasaporte.

 14. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 7:17 am

  O Rual, nuk e kuptoj pse duhet te flitet pozitivisht, ja ashtu, kot, qe te mos flasim negativisht. Ne qofte se imazhi qe shfaq Berisha, bie fjala, eshte negativ, a mund te flitet pozitivisht? Ne qofte se imazhi do te ishte pozitiv, atehere nuk do na ndalonte asgje per te folur pozitivisht. Te flasesh pozitivisht, atehere kur eshte per te kritikuar eshte me negative se sa te flasesh negativisht atehere kur duhet. Apo je kundra kesaj?

  p.s. po Izraeli mendon se t’a jep vizen ne qofte se ke nje vize prej vendeve Arabe?

 15. rual thotë:

  18 April 2008 @ 7:27 am

  Te thashe te mos flasesh negativisht e ta kritikosh? JO

  Pozitivisht edhe mund te flitet ja keshtu kot se koti,(pse jo cdo gje eshte negative ne Izrael),ashtu si flitet kot ketu tek peshku per gjysmen e temave, apo kur del Berisha me corape te bardha e pantallona te shkurtra ne plazh :D

  Izraeli ta jep vizen, po te bllokon ne kufi :D

  hajt diten e mire se punohet tani.

 16. INA thotë:

  18 April 2008 @ 8:31 am

  LK, ai kategorikim qe une kam bere “dhi e krimbur” eshte ne aspektin financiar, mos i shtrembero fjalet si te kesh qejf ti.
  Hej DAF, do te doja te te merrja seriozisht, por….

 17. J. thotë:

  18 April 2008 @ 9:02 am

  E mbani mend nga “Kronike ne gur” pjesen ku protagonisti i vogel me shokun e vet Ilirin, kishin hipur maje catise dhe flisnin kundra?

 18. Prov thotë:

  18 April 2008 @ 10:50 am

  Sa nga ju qe jane ne USA ose diku ne boten Demokratike jane bere gati te shkruajne ne kete teme dhe ju ka shkuar ne mendje se kushedi ku mund tju regjistrohet IP.

  Thjesht nje teme per te menduar mbi lirine e fjales ne Perendim :)

 19. Blendi Salaj thotë:

  18 April 2008 @ 11:55 am

  Fotografi anti-semite, apo nxjerrja ketu ishte veprim anti-semit? Po te kisha nxjerre nje hamburger do isha anti-viç?!

  E solla kete fotografi ketu sepse perfaqson nje konflikt qe shtrihet ne dy shekuj, qe nuk gjen zgjidhje dhe qe prodhon pafund vdekje ndersa bota e tere ben sehir. E solla ketu qe te mund te kemi nje bisede te hapur, te shendoshe. Por e tille ajo mund te behet vetem ne rast se ju e artikuloni opinionin tuaj me argumenta - jo shabllone koti per “anti-semitizem”.

  Perpara se te vazhdojme, ndonjeri di te me thote me saktesi se cfare dmth: “semit”?
  Kush jane “semitët”?

 20. ITS thotë:

  18 April 2008 @ 12:25 pm

  “Po te kisha nxjerre nje hamburger do isha anti-viç?”

  A noton ne forme rrumbullake nje rosak me nje kembe?
  A kishte pinoku topa druri?

  /Hajt mo, se postimi im ishte sarkazem… desha te nxehja gjakrat
  //mission accomplished

 21. populli thotë:

  18 April 2008 @ 12:47 pm

  Edhe per pashket vrasin keta izraelitet.

 22. peshkaqeni thotë:

  18 April 2008 @ 12:51 pm

  Respekt, respekt dhe vetëm respekt për Izraelin!

  Një politikan perëndimor ka thënë:
  “Vetëm kur palestinezët të mësojnë të hipin në autobus njëri pas tjetrit dhe jo nga dy njëherësh do të mësohen të ndërtojnë shtetin e tyre”.

 23. ITS thotë:

  18 April 2008 @ 12:57 pm

  Peshkaqeno,

  Sipas asaj llogjike as ne shqiptaret nuk e meritojme shtetin, se ne hypim ne autobus nga 3 njeheresh…

 24. Populli thotë:

  18 April 2008 @ 1:15 pm

  Ne Maqedoni shqiptareve u ndalohet pse shoqerohen nga kater e pese.

 25. hajdarmozi thotë:

  18 April 2008 @ 1:36 pm

  Bravo Blendi.
  Poste te tilla te kete me shume, Per ata cerek izraelianet e fyer nga ky post besoj se nuk e kane kuptuar qellimin e fotos.
  Dhuna sjell viktima te pafajshme, dhe dhuna denohet ne te gjitha qarqet sidomos ato intelektuale sic eshte edhe ky blog.
  Po Woody Allen qe eshte me cifut se ados e ina me gjithe fisin e tyre pse i denon keto veprime te dhunshme me pasoja tragjike.
  nuk e di cili nga ju ka qene ne izrael po une kam qene ne 2005 pervec bukurive dhe kuriozitetit turistik kam ndjere edhe nje ndjenje te vazhduar terrori e survejimi. ishte e ndaluar tu beje foto e te tregoje me gisht ndertesa e objekte publike se direkt te rrethonin police civile etj etj. megjithate ata (cifutet dhe arabet) prape jetonin ne lagje te ndara po ngjitur me njera tjetren , kalonin ne rrugicat e njeri-tjetrit pershendeteshin me njeri tjetrin dhe kjo me cudiste akoma me shume.

 26. emigrant thotë:

  18 April 2008 @ 1:46 pm

  Blend, shume e omel pytja “kush jane semitet”.

  Keta jane nje grup popujsh ardhur nga Azia jugperendimore qe perfshijne hebrenjte, arabet, finikasit, akadianet - kjo sipas merriam webster.

  Peshkaqen, me vje inot qe nga nje pikpamje ke te drejte. Ajo puna e hypjes ne autobuz nuk osht fare pa gjo.

 27. beli thotë:

  18 April 2008 @ 2:01 pm

  shihni ket linkun
  http://www.youtube.com/watch?v=mOlzvhx9qOw&feature=related

 28. WASU thotë:

  18 April 2008 @ 2:03 pm

  Prov,

  Te jesh disi paranojak eshte normale per cdo njeri, po kjo jotja paska kaluar ne gjendje serioze. Ose ne rastin me te mire, eshte thjesht nje perpjekje per t’u dukur interesant/e.

  Nuk mund t’i japesh kurrsesi te drejte as nje pale, as tjetres, kur paaftesia (ne rastin me te mire) e drejtuesve te shteteve bie mbi kurrizet e popujve. Sjellja e fotografise besoj s’ka vend te quhet anti-semitizem apo cfaredolloj “anti”, eshte thjesht nje shembull teper i dhimbshem qe duhet te na hape syte.

 29. Roni thotë:

  18 April 2008 @ 2:20 pm

  Nice ka nje shprehje ku thote :
  Ata qe luftojne monstra duhet te kene kujdes mos kthehen ne monstra vete. Kur ti shikon humneren, dhe humnera te shikon ty.

 30. toko thotë:

  18 April 2008 @ 2:24 pm

  Blendi Une pajtohem me ty Vec faktit qe sic thone disa ketu duhet treguar dhe ana tjeter e medaljes. Pra duhet balance dhe per kete une solla nje link ketu
  Sa per vrasjen e gazetareve apo dhe te pafajshme me kujtohet ne 99 ne Kosove nje bombe amerikane e hedhur ne nje karvan Kosovaresh vrau shume Kosovare, nuk u ndje njeri u pranua se ishte gabim Piloti mori informacion se ishte karvan i ushtrise Serbe. Tani e njeta mendoj se eshte edhe ketu quhen “casualties of war”. Lufta eshte e keqe dhe ky konflik eshte shume i keq pajtohem me Blendin ketu. Por eshte nje konflikt qe nuk ka fajtore. Fajtoret gjenden ne te dy palet. Ne kete konflik kemi nje ndjeshje te ekstremeve fetare, dhe sic e dine te gjithe kur ndeshen buajt pasojat i kane milingonat.”casualties of war”

 31. Roni thotë:

  18 April 2008 @ 2:24 pm

  E tha Nicja!!!!
  Po kujt ja tha?????

 32. Genta thotë:

  18 April 2008 @ 2:26 pm

  Semite jane cifutet dhe arabet. Fjala antisemit perdoret kunder cifuteve ne pergjithesi.
  Me c’mbaj mend une nga gjimnazi kur kemi studiuar per islamin dhe judizmin…
  Thuhet qe Abrahamit apo Ibrahimit (keshtu e quajne arabet) iu dha toka si dhurate nga Zoti dhe qe ky do ia linte trashegim djalit te tij pas vdekjes. Deri ketu si cifutet dhe arabet jane dakort. Problemi lind me trashegimine e tokes. Abrahami kishte nje grua te pare, Sara, me te cilen nuk bente dot femije. Duke qene se ai donte te kishte femije dhe nuk bente dot me Saren, kishte lidhje dhe me nje grua tjeter (s’me kujtohet emri) me te cilin lindi nje djale me emrin Ismail. Me vone edhe Sara beri nje djale dhe u quajt Isak.
  Arabet thone qe jane pasardhesit e Ismailit dhe duhet te jene ata trashegimtaret e tokes sepse Ismaili ishte djali i madh i Abrahamit. Cifutet thone qe duhet te jene ata trashegimtaret e vertete pasi jane pasardhesit e Isak, qe eshte djali legjitim i Abrahamit.
  Sipas cifuteve Abrahami ia trashegon token Isakut. Ismaili debohet nga vendi. Ismaili e quan veten si trashegimtarin e vertete te tokes. Sipas arabeve dashnorja e Abrahamit eshte gruaja e vertete dhe legjitime e tij dhe Ismaili eshte djali legjitim dhe Ismaili nuk u debua pasi lindi Isaku.
  Dmth palestinet dhe izraelitet jane semite nga e njejta prejardhje dhe ndryshimi i vetem eshte libri i shenjte te cilit i besojne. Per te dy palet kryeqyteti eshte Jeruzalemi. Me duket se nuk ka per tu zgjidhur ndonjehere ky konflikt :(

 33. Blendi Salaj thotë:

  18 April 2008 @ 2:28 pm

  gruaja tjeter quhej Hagar… :)

 34. Genta thotë:

  18 April 2008 @ 2:35 pm

  Ndoshta :)
  S’me kujtohej fare, por e mbaj mend kete se na u desh shume per ta kuptuar (goxha e ngateruar) dhe kemi patur nje cifute ne klase (shuuuuuuume e zgjuar) qe e mbronte me fanatizem historine e cifuteve

 35. Blendi Salaj thotë:

  18 April 2008 @ 2:40 pm

  Flm per evidentimin e prejardhjes biblike-mitike te konfliktit. Them se nje pjese e problemit qendron pikerisht ketu, tek ndjenja se njerit popull apo tjetrit i perket Trashegimia e Zotit mbi token. Sepse kur njerezit kane ndjenja kaq te forta superioriteti mbi tjetrin padyshim qe u mjegullohet arsyeja.

  Semitet - sic na e sqaroi dhe emigranti ;) - jane shumica arabë, nje fraksion i vogel i semiteve jane hebrenjte - dhe sic e vure ne dukje vijne te gjithe nga i njejti fis, i Abrahamit. Ndryshimi i perceptuar midis Isakut dhe Ishmaeilt, dmth trashegimtarit dhe kopilit, eshte burim konflikti.

 36. Tironsi thotë:

  18 April 2008 @ 2:46 pm

  S’kish faj ne Abrahami i shkrete se Zoti i tha boje klyshin kur kishte shku 100 vjec. Ija ishte nja 90 atehere ene ky ja myti Hagares :D Pra Zoti e ka dasht ket pune ene ky muhabet kshu ka per te shku

 37. Permetari thotë:

  18 April 2008 @ 2:54 pm

  Asnje sulm i Izraelit nuk ka qene inicuar pa ndonje provokim nga ana e palestinezeve. Asnje! Mos harroni se cifutet nuk ndjekin ate parimin “me qellove nga njera faqe, te kthej tjetren” :-) Nuk i perkasin asaj turme. Palestinezet ca me keq - te qellojne vete te paret. Eshte sikur Blendi, (po e marr per shembull meqe e solli kete foton) t’i shkrepet t’ia fute me grusht Lennox Lewis-it. Dhe pastaj kur e shikon veten te nxire ne asfalt, fillon e bertet per “kriminelin” qe e masakroi. Palestinezet kane qejf te nisin “sherrin” te paret gjithmone dhe pastaj kur “hane dru” fillojne e bejne viktimen. E keqja eshte se Evropa me ne krye te majtet, kane qejf t’i hane keto brockulla te palestinezeve, jo sepse vertet mendojne se ata kane te drejte, por sepse duan qe ne emer te drejtesise te fshehin ndjenjat e tyre anti-semite e anti-amerikane bashke. Dhe kjo nuk kontribuon aspak ne zgjidhjen e problemit. Perkundrazi. Ka interesa, pikerisht nga ana e atyre qe mbrojne te pakten ne dukje palestinezet, qe ky konflikt te mos shuhet. Po te shohesh vendet arabe se sa rendesi i japin ne dukje ceshtjes se Palestines, por kur vjen puna per te ndihmuar me pak se 1 milion palestineze per te bere shtetin e tyre, lene cifutet t’u paguajne rrogat e administrates palestineze. Edhe konflikti midis Hamas-it dhe Fatah-ut e kishte bazen tek rrogat qe izraeli u mohoi atyre te Hamas-it. Te kuptohemi, jo se Izraeli eshte i mire per ata te Fatah-ut, por se Fatah-u pranon te njohe ekzistencen e shtetit te Izraelit, ndersa Hamasi jo. Palestinezeve u jane bere gjithmone oferta e leshime por ata asnjehere nuk i kane pranuar dhe gjithmone kane gjetur justifikime per te “permbysur tavolinen”. Izraeli u terhoq nga gjithe tokat e “pushtuara” pas ‘67 (e ve ne thojza per arsye se ato toka historikisht kane qene te cifuteve dhe palestinezet jane te ardhur aty) dhe kerkoi te mbyllte kufirin me palestinezet. Por palestinezet nuk pranuan. Pse? Per arsye te interesave qe luhen prapa skene dhe sepse s’jane te zote te bejne shtetin e tyre. Shume nga palestinezet gjejne ne Izrael mundesine per te bere ndonje para, OSE per t’u bere “deshmore” e te shkojne ne parajse me 12 virgjereshat. Eshte gjynah t’i “frysh” ketij zjarri vetem nga nje ane, sidomos me ate tezen bajate se palestinezet na qenkeshin viktima e cifutet xhelati. Mos harroni edhe ato theniet e “xhaxhit” per ceshtjen ne fjale, per ta plotesuar kuadrin.

 38. ThoughtPolice thotë:

  18 April 2008 @ 2:54 pm

  Nuk eshte antisemitizem te flasesh per dhunen qe ushtron Izraeli kunder palestinezeve. Aq me teper qe kjo foto pasqyron nje lajm te dites, dhe nuk ka pse kerkohet balancim me nje fotografi tjeter, ne favor te Izraelit. Sidoqofte, edhe po te tentohet nje balancim i tille, Izraeli del i humbur, me besoni?! Dhuna e Izraelit eshte ne disproporcion te madh me ate qe bejne palestinezet.

  Per dhunen e Izraelit dhe menyren se si sillet me palestinezet e kundershtojne edhe hebrenj, brenda ne Izrael apo jashte tij. Nuk duhet te ndrydhet mendimi i njerezve dhe shprehja e opinioneve, me akuza te tilla se je antisemit. E shumta keta (administratoret e peshkut) mund t’i akuzosh si majtiste anarkiste, tip ambientalistesh, qe sillen me ate shallin ne qafe dhe ruajne gjethet e pemeve, se po i pret ndermarrja e gjelbrimit per te liruar rrugen, se pastaj na demtohet ambienti.

 39. hajdarmozi thotë:

  18 April 2008 @ 2:55 pm

  @toko ana tjeter e medaljes eshte prape ne kete foto, vertet raketat e hamsit vrasin qorrazi popullsi te pafajshme po ato jane primitive dhe leshohen nga terrorista nders si e justifikon ti predhen nga helikopteri dhe vrasjen e gazetarit nga nje nga ushtrite me te sofistikuara ne bote, me nderlidhje e me informacion te hollesishem???

 40. Blendi Salaj thotë:

  18 April 2008 @ 3:05 pm

  “Asnje sulm i Izraelit nuk ka qene inicuar pa ndonje provokim nga ana e palestinezeve. Asnje!”

  -

  -Bullshit! Ose me keq, genjeshter. Me ben te qesh kur thua “ASNJE!” me te tille autoritet fantazist, sikur ke qene aty deshmitar omniprezent per 50 vjete dhe i di me siguri absolute…pfff

  JAMES MILLER - Kameraman Britanik u vra ne Gaza nga ushtaret izraeleite duke filmuar dokumetarin e tij te fundit (qe nuk e mbaroi dot) “DEATH IN GAZA” me 2 Maj 2003. Per mendimin tim eshte “MUST SEE”.

  Shikojeni kete dokumetar te plote. Kujdes, eshte shume grafik.

 41. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 3:10 pm

  “Pse? Per arsye te interesave qe luhen prapa skene dhe sepse s’jane te zote te bejne shtetin e tyre.”

  Nje nga arsyet qe Spanja justifikoi shfarrosjen e Aztekeve eshte pikerisht kjo. Franca Algjerine, e njejta arsye. Amerika vazhdon te rrije ne Irak, e njejta arsye. Serbia kaq kohe me Kosoven, e njejta retorike. “Ata s’jane te zote te bejne shtetin e tyre”. Shyqyr pra qe qenkan keto rracat superiore si francezet, anglezet, arianet, cifutet dhe osmanet, se te ishte per te tjeret nuk do ishin te qyteteruar.

 42. toko thotë:

  18 April 2008 @ 3:14 pm

  Luli nje pyetje
  Perse ka ndryshim nga nje ane Algjerise, Irakut, Palestines, Kosoves dhe
  Frances, Anglise, Spanjes e Serbise?
  ( Me ndryshim kam parasysh ekonomik, politik dhe ushtarak)

 43. ThoughtPolice thotë:

  18 April 2008 @ 3:24 pm

  Palestinezet nuk jane te ardhur aty. Dikush e permendi me siper qe Abrahami apo Ibrahimi, si babai i profeteve qe kane ardhur pas tij, ka te beje si me arabet dhe hebrejte.
  Cifutet kane qene pakice ne Palestine dhe kane jetuar ne paqe, se bashku me besimtare te feve te tjera. Izraeli i ka marre me force shume toka qe ka tani dhe i ka debuar arabet. E dini se sa palestineze ndodhen ne vendet fqinje qe jane perzene nga tokat e tyre? Edhe plani per te lejuar formimin e shtetit palestinez, ne ato territore qe “kontrollohen” gjasme nga palestinezet, nuk eshte i sinqerte nga ana e Izraelit. Izraeli sistematikisht e provokon dhe saboton “procesin e paqes”, duke perdorur edhe sherbimet sekrete, ne menyre qe bisedimet e bla bla bla te tjera te zgjasin pafundesisht. Ka nga ata cifute ekstremist qe shprehen haptas, arabet te shkojne te jetojne ne Meke, nuk ka pse ju jepet asnje territor nga “Izraeli”.

 44. toko thotë:

  18 April 2008 @ 3:28 pm

  hajdarmozi thotë:
  18 Prill 2008 @ 2:55 pm
  @toko ana tjeter e medaljes eshte prape ne kete foto, vertet raketat e hamsit vrasin qorrazi popullsi te pafajshme po ato jane primitive dhe leshohen nga terrorista nders si e justifikon ti predhen nga helikopteri dhe vrasjen e gazetarit nga nje nga ushtrite me te sofistikuara ne bote, me nderlidhje e me informacion te hollesishem???
  —————-
  hajdarnmoz
  raketat primitive jane drejtuar ose pranohen qe jane drejtuar per te vrare te pafajshem. Nuk thone Hezbulla “Oh me falni e drejtova per ushtrine por me ra tek shkolla e femijeve”.Ata primitivet thone se “e kishim drejtuar tek shkolla e femijeve dhe Allahut ti faliemnderit qe ra ne klasen e femjeve 10 vjecare Se aty e kishim drjetuar”
  Ndersa keta te shkenceruarit thone “Ops na falni na u duk si makine teroriste, nuk deshim te vrisnim femije, ju kerkojme njdejse”, ne fakt afrojne dhe demshperblime ne para
  Tani une ketu shikoj ndryshimin Edhe sikur keta te dytet te genjejne ( per ti bere qefin Blendid, qe mendon se ato raketat ishin drejtuar me qellim tek ai fotoreporteri) prape une e shikoj te pakten per hir te atyre qe i ndjekin pas dhe i besojne genjeshtrat si te mirqena ( popullit turme) me te mire se ata qe thone te vriten femijet. Ky eshte ndryshimi
  Blendi sa per gazetaret ti e di mire besoj se sherbimi spiunazh i Izaraelit eshte aq i sofistikuar sa ate gazetarin mund ta kishte vrare nga nje “vdekje natyrale, pushim zemre” dhe nuk kishte nevoje te bente tere ate zhurme duke e vrare me bombe.
  E perseris Perse nuk thame te njeten gje kur u vrane Kosovaret tane nga bombat e amerikanve. Perse nuk thame se me qellim u hodh bomba ne amabazaden Kineze ne Beograd ku u vra nje i pafajshem? Perse ky qendrim i dyfishte? Nuk ju duket se eshte e njeta gje. Mbase ndikon tek disa ndjenja e kolegut te vrare. Vertet per te ardhur keq por nuk duhet qe keqardhja te na verboj syte e te vijme ne konkluzione te gabuara e pa llogjike

 45. Blendi Salaj thotë:

  18 April 2008 @ 3:32 pm

  toko vrasja e James Miller (me plumb) nga ushtaret izraelite eshte e filmuar ne dokumentar. Pjesa 8.
  Nderkohe, e verteta e vrasjes ne mes te dites se kameramanit te Reuters Fadel Shanes (23 vjecar) nga nje helikopter i ushtries izrealeite nuk eshte thashethem por lajm i faktuar qe ka bere tashme xhiron e botes.

  http://www.guardian.co.uk/media/2008/apr/16/pressandpublishing?gusrc=rss&feed=worldnews

  Do te te kerkoja si nder personal te mos perzije Kosoven ne kete teme.

 46. toko thotë:

  18 April 2008 @ 3:41 pm

  Kishte te drejte Enveri kur thoshte “Izraeli eshte qeni roje ne oborin e pasem te imperjalizmit amerikan” :)
  Digjoja para pak ditesh nje koment te nje libri te dikujt ( nuk me kujtohet emri) qe ka qene perfaqesus i SHBA ne lindjen e mesme per paqen mids Izraleit dhe palestinezeve. Kishte sherbyer si i tille qe nga koha e Reganit. Ai ( dhe mendoj me te drejte) problemin e shikonte tek forca e lobit cifut ne Amerike. Lobi cifut sipas tij ka kapur tere aspektet e jetes amerikane aq sa tani te flasesh kunder cifuteve ne amerike eshte njesoj si te flasesh kunder te zinjeve. Komentimi ishte i gjate dhe po perpiqem te gjej kete liber pasi duket shume interesant por sipas tij SHBA e humbi mundesine e vendosjes se paqes ne kohen e Bushit te pare. Ai beri pak ose aspak perkeje per kete paqe. U vazhdua kjo me Klinton dhe natyrisht i vuri vulen Bushi dyte. Sipas tij tani koha e rolit the SHBA per vendosjen e paqes ne lindjen e mesme ka mare fund. tani varet nga vete dy faktoret e ketij konflikti Izraeli e Palestina. Amerika nuk ka me influence per paqe. Ajo ka humbur besimin e dy paleve.
  Mirpo duhet pranuar se kjo eshte politka nderkombetare. ndersa Izraeli diti shume bukur te lobonte ne Amerike, Palestinezet nuk diten ta bejne kete.keshtu qe ata tani je te humburit.
  Eshte kjo e drejte ? JO natyrisht JO, por kush ka thene se ne bote ka drejtesi? Fiton me i zgjuari dhe me i forti.Fatkeqesisht por eshte relalitet e drejta eshte me me te fortin dhe me te zgjuarin.

 47. wakeupfromyourslumber thotë:

  18 April 2008 @ 3:47 pm

  pushton Izraeli pushton po me me lezet se Turku. Pushton nga media, neper mjet ideologjise, kapitalit, etj etj. “Cifutet” jane hegjemoni.

 48. wakeupfromyourslumber thotë:

  18 April 2008 @ 3:49 pm

  Did you know that by law the US guarantees israel’s oil supply - no matter what? http://www.wakeupfromyourslumber.com/node/4504

 49. bledi thotë:

  18 April 2008 @ 3:51 pm

  Femijet palestinez o do ti shikosh ne nje foto si viktima te konfliktit, ose po nuk jane te shtrire si keta do jene duke gjuajtur me gure e sulmuar izraelitet (dihet gjithnje femite vihen ne krye te demostimeve) ose duke shfryre gjithare fjale urrejtie.

  Edhe kur izraeli terhiqet e i le territoret, keta do ti shkojne pas ta sulmoje e ta ndjellin tu vi prape.

  Kur urrejtia mbillet ca do presesh, foto viktimash. Kur ne palestine femite do riten jo me ndienjen e urrejties sesi te behen martire e te sulmoje fqinjet izraelit, atehere do shpresojme se nuk do shikojme foto te tilla.

 50. toko thotë:

  18 April 2008 @ 3:56 pm

  Do te te kerkoja si nder personal te mos perzije Kosoven ne kete teme….
  ————–
  thjesht nje pyetje
  PERSE????? Qe kur Kosova qenka ndalur per tu permendur tek peshku?
  Une thjesht kerkova nje sqarim perse ka dy qendrime te ndryshme per ngjarje te njejta.
  Se une nuk vura ne dyshim qe ata gazetaret jane vrare me plumb apo rakete izraelite. Une vura ne dyshim teorite e kospiracionit te qellimit te kesaj vrasjeje qe vijne ketu si ato teorite konspirative se Sep 11 e beri amerika vete etj etj. Ku mbeshtet se nuk ishte nje gabim i paqellimshem? Perse nuk permenden se nga gabime te tilla jane vrare edhe Izraelite civile qe nuk kane pasur asnje lidhje me ngjarjet, bile edhe ushtare izraelite?
  Perse cdo gje do ta marim si te qellimshme kunder te ashtuquajtures “Liri te fjales” Mos harojme gazetaria eshte nje profesion i rezikshem sidomos ajo qe zbatohet ne vendet me konflikte Pra do te kete edhe viktima. Perse duhet menduar se cdo viktime eshte e qellishme. Nuk besoj se kjo i sherben gazetarise pasi eshte nje qendrim i njeashme. Nuk mer parasysh palen mbrojtese. Une nuk jam gazetar por pelqej gazetarine dhe informacion asnjanes, ate gazeteri qe me pikturon realitein dhe me le mua te nxjer konkluzione mbi kete realitet. nuk me pelqen gazetaria qe perpiqet e mendon per mua, ate gazetari qe perpiqet te me mesoj si te arij ne konkluzion, apo qe arin ne konkluzione nen emerin tim. Mendoj se per vete jam aq i afte.

 51. trimi thotë:

  18 April 2008 @ 3:59 pm

  Kisha shume kohe pa shkruar tek peshku, por nje teme te tille nuk i shpeton dot.
  Doja te thoja vetem dy fjale.
  Ne si shqiptare duhet te kemi me shume mirekputim per ceshtjen palestineze. mos harroni se nje pjese e popullit tone ka qene ne te njejten situate, ku cdo levizje per autonomi ose pavaresi quhej terrorizem dhe per nje gur te hedhur shkaterrohej nje shtepi.
  dhe fundi i tere kesaj historie dihet, edhe pse gati 100 vjet i shtypur, populli qe kerkon liri nuk humbet kurre. eshte vete populli izrealit qe na e ka dhene shembullin e davidit dhe goilas. per sa kohe izraeli nuk do ta kuptoje qe nje popull qe kerkon lirine nuk do pushoje se luftuari, do te kete fundin e golias.
  per ata qe bejne krahasime te tilla si hipja ne autobus nga dy e tre, do ti thoja te mos i bastardojne temat se bien shume poshte me te tilla gjera.
  dhe se fundi do ti beja thirrje gjithsecilit te viheshin pak ne pozitat e nje palestinezi qe jeton ne gaza: qe ne vogeli nuk te lejohet te dalesh nga nje siperfaqe prej pak km katrore; hyn ne nje dyqan dhe nuk ke cte blesh; kerkon pune dhe nuk ka; hap rrubinetin e ujit dhe ose nuk ka uje ose te del nje uje i paperdorshem; ke nje cope toke qe e punon per buken e gojes, dhe neser e gjen te zene nga nje koloni; don te marresh nje varke per te dale per peshk dhe ta shkaterrojne se mund te besh kontrabande; kerkon te shkosh tek vendet fqinje dhe nuk te lejojne; ke vellain qe ka ikur refugjat dhe nuk ta lejojne te kthehet; kerkon te sjellesh nje vajze te huaj qe mund ta kesh njohur diku dhe nuk te lejojne; dhe sa e sa te situata te tjera te tilla.
  Mos mu pergjigjni, thjesht vendosni veten pak ne kete situat dhe zbrasni trurin nga tere propaganda e shpifur e bere deri tani se gjaku izrealit eshte i shenjte dhe se nje popull arab i zhdukur nuk kushton asgje.
  Per ata qe me kujtojne esktremist, u them se pergjigja ime per situaten eshte shume e thjeshte: ekzistenca e dy shteteve te veretete dhe ceshtja u zgjidh. por per sa kohe populli palestinez nuk ka asgje per te humbur, ata do te kerkoje gjithcka. jepini dicka qe ta ndjejne se vertete kane cfare te humbasin (si psh nje shtet) dhe do ta shikoni se si do te sillen.
  Por ju lutemi, mos ofendoni lexuesit e ketij siti, duke thene se izrealitet e qyteteruar duan paqen, por jane barbaret paelstineze qe nuk pranojne.

 52. WASU thotë:

  18 April 2008 @ 4:00 pm

  toko, ceshtja e Kosoves eshte aq e vecante, sa jo vetem ne, po edhe gazetaret e politikanet e krruajten koken mire per te gjetur ndonje shembull per krahasim e s’ia dolen mbane.

  E njejta gje eshte edhe ceshtja izraelito-palestineze, keshtuqe nuk ka vend as per krahasim, as per perngjasim.

 53. bledi thotë:

  18 April 2008 @ 4:04 pm

  Keto foto ne pergjithesi jane foto propogande.

  Ca do presesh kur ne palestine i risin femijet qe te behen martire e luftojne izraelin?!

  A nuk i shohim ne mitingje e demostrime qe do ti risim keta femije te behen martire?!

  Ca kerkon pastaj simpati, kur vete ambienti aty i rit ata femije per keto gjera?!

 54. Blendi Salaj thotë:

  18 April 2008 @ 4:04 pm

  Qe kur Kosova qenka ndalur per tu permendur tek peshku?
  Une thjesht kerkova nje sqarim perse ka dy qendrime te ndryshme per ngjarje te njejta.
  —-

  Nuk eshte e ndaluar o toko jo. Sqarimi qe kerkon ti eshte ose “shejtan” ose “budalla”…Po meqe ti “nuk kupton” pse une te kerkoj te mos ta zvarrisesh Kosoven ne kete bisede, duket se nuk te ndihmoj dot, vazhdo kendo solo.

 55. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 4:04 pm

  O Toko, pse i ben gjerat lemsh o burre i dheut? E para, ka ndryshim sepse njera pale jane pushtues, pala tjeter jane te pushtuar. Sa per ate bombardimin e e kosovareve nga Amerikanet, je shume gabim kur thua qe eshte bere nje sy qorr dhe nuk na ka dhembur. Edhe zerat jane ngritur, aq sa me c’me kujtohet edhe u tha qe nuk e duam ndihmen e Amerikanit ne qofte se na vret, ku dhe dolen ca militante patriote te flakte qe shtuan c’jane keta anti patriote pseudoanaliste, amerikani po na ndihmon, ca te vrare nuk na bejne dem. Me kete palen e dyte, as qe nuk ia vlen te merresh, sepse jane tipa qe e njohin te keqen vetem kur iu vjen tek fyti. Po le mos i ngaterrojme ceshtjet. Deri ne momentin qe flet filmi qe solli Blendi, ka 2000 te vrare palestineze dhe 800 te vrare cifute. Ne dac konsideroheni Blendi Salaj vs Lennox Lewis, ku Salaj eshte ai qe gjun i pari, ne dac jo. With great power, thote me mend xhaja njeriut merimange, comes great responsibility. Pergjegjesia eshte ne krahun e Izraeliteve qe dita dites po e shfrytezojne me prishje shtepish dhe pastrime etinike. Tryezat e bisedimeve permbysen nga te dyja palet, por me shume, nga Izraelitet, per shkak te fuqise me te madhe qe i lejon te ofroje marreveshje qe ne kushte te barabarte do konsideroheshin qesharake.

 56. bledi thotë:

  18 April 2008 @ 4:11 pm

  Problemi eshte se Kosova zgjodhi tjeter rruge nga rruga qe zgjodhen arabet e palestines. Nuk ka krahasim po te kesh parasysh realitetet e historine komplet te ndryshme te dy konflikteve.

  Madie qene arabet ata qe refuzuan nje shtet te palestines qe ne 1947ten, se qellimi i tyre qe te zduknin izraelin. Qellimi i kosovareve nuk qe te zhduknin serbine si shtet nga harta, po vetem kosova te fitonte pavaresine.Palestinezet po te vepronin si kosovaret do ta kishin shtetit e tyre e paqe me izraelin, po ata zgjodhen ekstremin, pra zdukien e izraelit, e konflitin pa fund e urrejtien.

  Madie e lexova ne lajme pasi u shpall pavaresia e kosoves, qe udheheqesit e palestines thane ja ka nje shembull per te fituar nje shtet pa u bazuar vetem te terorizem e duke bashkepunuar me fuqite e medha.

 57. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 4:12 pm

  Izraelitet hyjne me tanke, kalamajte palestineze hyjne me gure. Para se te futesh tek martirizimi qe i behet kalamajve palestineze, shihe me kujdes, se pese gjashte vjet me te medhenj jane ushtaret Izraelite, dhe te jesh ushtar i Izraelit konsiderohet nder dhe detyre.

 58. Tironsi thotë:

  18 April 2008 @ 4:13 pm

  Toko, kam qene ne nje seminar ku nje profesor izraelit solli prova te pakundershtueshme te spastrimit etnik masiv qe ben izraeli ne palestine. Te dukej Serbi si zemermire. Dhe ajo kultura dhe qytetaria izraelite i ben akoma me pergjegjes cifutet per ate se c’po bejne aty. Megjithate ti e the mire, nuk ka rendesi kush ka te drejte. PO ketu s’po behet fjale per te mbajtur qendrim zyrtar se ne s’po ndajme tokat ne Lindjen e Mesme. Behet fjale per ta thene te verteten dhe e verteta ne thelb eshte qe nje popull pa shtet eshte i pushtuar nga nje shtet i fuqishem dhe i mireorganizuar qe nuk pyet as per te drejta te njeriut as per konventa nderkombetare kur keto mbrojne palen tjeter.

 59. Tironsi thotë:

  18 April 2008 @ 4:15 pm

  ajo kultura dhe qytetaria izraelite qe permend ti e ksiha fjalen

 60. bledi thotë:

  18 April 2008 @ 4:17 pm

  E pikerisht te kjo indokrinim e perdorie e femive per efekte propogande .

  Femijet ne palestine pergatiten e indokrinohen per keto skena per te bere efekte te media e botes.

  Pse te medhenjte nuk vene vete po vene femijet, kur babai i atij femije nuk i dhembset jeta e femise se tije, madie i fryre nga urejtia perdor femine, kjo eshte makabre.

  Te vjen keq per keta femije qe riten e indokrinohen per tu perdorur nga ekstermistet arab ne palestine si martire.

 61. anonim thotë:

  18 April 2008 @ 4:19 pm

  Nuk eshte e ndaluar o toko jo. Sqarimi qe kerkon ti eshte ose “shejtan” ose “budalla”…

  pse jo te dyja ?

 62. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 4:21 pm

  Sepse te medhenjte kane dale ne Gjermani per buken e gojes or ti mik, ate buke te gojes qe femijet e mbetur mbrapa vetem rrenojat e shtepive apo kryqn e kuq kane ku t’a hane. Sepse po te jesh palestinez ne moshe madhore dhe te flasesh per te drejta te palestinezeve, je TERRORIST. Te ben te dyshosh se kujt i perket propaganda.

 63. toko thotë:

  18 April 2008 @ 4:29 pm

  ….ose “shejtan” ose “budalla”…..
  —————–
  Shejtan do te thote “armik, tradhetar” qe shpie uje ne mullinirn e armikut.
  “Budalla” se nuk e kupton qe po ben tradheti, qe po shpie uje
  ne mullinirn e armikut.
  OK po perpiqem te zgjedh cilen nga keto :)
  ———–
  Luli te pushtuar dhe pushtues. Po te degjosh njeren pale thone se na kane pushtuar po te degjosh palen tjeter thone se eshte toka jone e lashte qe na e kane pushtuar. Kush eshte pushtues dhe kush eshte i pushtuar?
  Per te tjerat smund te flas pasi jam ndaluar :)
  Por do te them se bota ne skene ( jo prapaskene) ka gjetur formulen. ne rast se nuk bashkjetoni dot ndahuni dhe roni me vete. Nuk te mbron njeri se te kane pushtuar se eshte toka jote apo je pushtues dhe ke rembyer apo te kane dhene toka qe nuk te takojne. Ketyre fakteve nuk ju gjenden dot gjurmet dhe politika e sotme ka gjetur nje zgjidhje As qe meret fare me kete teme. Eshte gjetur termi te bashkjetosh ne harmoni. Ne se jo ndahuni
  Mbase ketu e ka dhe zanafillen deshira per te me vene epitet budalla apo shenjtan. Kujtohet se duke hapur tema te tilla do te vihet ne dyshim se kush eshte pushtues dhe kush eshte i pushtuar. Terma keto fare pa rendesine per ata qe marin vendime. Terma keto qe kane rendesi vetem per ata qe leshojne raketa nga murtajat e bera vete dhe plumba nga kallacet e vjeter kineze apo bomba nga helikopteret e tankset moderne. terma qe ngjallin konflikte si ky apo jusitfikojne dhunen dhe terorin. Terma qe i bejne besimtaret politikane te humbasin realitetin dhe te jetojne ne fantazine e stergjysheve te lashte, duke haruar politiken e sotme ku i forti ka te drejte, dhe duhet bashkuar me te fortin nese je i dobet e kerkon te fitosh.Izraeli eshte nje shembull i mire.
  Nejse po dal nga tema. Po me mbushet mendja qe jam mbase edhe Budalla edhe shejtan :lol:

 64. Nostalgji thotë:

  18 April 2008 @ 4:33 pm

  Ne kete rast faji i mbetet vetvetiu ati qe di dhe kupton dhe jo e kunderta. Kufijte e caktuar ne ‘48 per shtetin e Izraelit duhet te kthehen aty ku jane. Palestinezet duhet te kene shtetin e tyre dhe istitucionet e tyre. Ndihmat qe shtetet Europiane japin per shtetin e Palestines nuk duhet ti menaxhoje Izraeli, por ti lihen ti menaxhojne vete. Palestinezet kur te kene krijuar shtetin e tyre dhe te vazhdojne te bejne veprime terroriste kundra Izraelit atehere duhet te nderhyje ONU ne mbrojtje te shtetit te Izraelit dhe jo Izraeli vete, perndryshe jemi perseri nga e para.
  Mundesia e kthimit te territoreve te pushtuara palestinezeve duke bere te mundur dhe kthimin e refugjateve palestineze ne vendet fqinje, ndihma nderkombetare juridike dhe ekonomike shtetit te Palestines do te ndihmonte jo vetem paqen ne lindjen e mesme por zhdukjen sado pak te ketij pseudo konflikti fetar. Them pseudo konflikti sepse synimi i mirfillte nuk jane krygjzatat por, perfitimet gjeo- politiko-ekonomike.

 65. bledi thotë:

  18 April 2008 @ 4:37 pm

  Ku ta gjenim arabet ne palestine, ajo qe kerkonin te qe puna e mundesi te mbanin familien, do qe zgjidhur konflikti me kohe.

  Ore ata spo kerkojne pune e buken e gojes, ajo qe i shikojme te kerkojne eshte shkaterimi i izraelit, e indokrinojne femijet te behen martire, e i vene te dalin e godasin izraelitet se keshtu ben efekte ne media.

  Se arabet qe jetojne se Siri apo Jordani kane jete me te mire?

  Arabet qe jetojne brenda shtetit izraelit e qe nuk perzihen me terorizem po meren me pune jane ne regull, madie aktet e terorizmit nga arabet qe jetojne brenda shtetit te izraelit jane teper te pakta.

  Kuptohet vendi eshte mare peng nga ekstremistet e teroristet e nga vendet e huaja qe i perdorin, e ne kete mes shume arab palestineze jane kapur peng nga kjo situate.

 66. AlisaT thotë:

  18 April 2008 @ 4:38 pm

  Them pseudo konflikti sepse synimi i mirfillte nuk jane krygjzatat por, perfitimet gjeo- politiko-ekonomike.

  Uji!

 67. populli thotë:

  18 April 2008 @ 4:40 pm

  Te kerkoshe se pse Izraelitet qelluan mbi Palestinezet apo Palestinezet mbi Izraelitet,te kerkosh se kushe eshte fajtori per prishjen e paqes ne lindjen e Mesme,kete vetem njerezit pa fe nuk e kuptojne.

  Eshte vendi ku perulet e gjithe bota.

  Prandaj dhe ajo lufte s’ka per te sjelle paqe ndonjehere per ato vende perethe.

 68. bledi thotë:

  18 April 2008 @ 4:45 pm

  Mos harxhoni kohe me konflikte qe skane per tu zgjidhur kurre e qe te dy palet nuk duan qe konflikti te zgjidhet.

  Arabet e palestines mund te benin shtet dhe ne 47 ten dhe ne 67ten ne kufi shume me te medhenj sec kerkohet sote, e shteti i izraelit qe i vogel, po ata zgjodhen si synim shkaterimin e izraelit ne vend te beries se shtetit te tyre.

  Kuptohet, izraeli fitoi luftrat e zgjeroi kufite.

  Harxhim kohe per ne si shqiptare, me problemet qe kemi, te meremi me kete konflikt qe vetem llafe e kohe do harxhosh e gje ske zgjidhur. Pra thjesht bien ne gracke vetem.

 69. Permetari thotë:

  18 April 2008 @ 4:52 pm

  -Bullshit! Ose me keq, genjeshter. Me ben te qesh kur thua “ASNJE!” me te tille autoritet fantazist, sikur ke qene aty deshmitar omniprezent per 50 vjete dhe i di me siguri absolute…pfff

  Blendi, e kisha fjalen per keto vitet e fundit jo per 50 vjetet e konfliktit. Megjithate, ti pse je kaq i sigurt qe ka qene ndryshe? Apo ngaqe ke qene deshmimtar prezent per keto 50 vjet? …pfff???

 70. Ll thotë:

  18 April 2008 @ 4:58 pm

  Permetar,

  Blendit i mjafton te faktoje NJE rast per te shembur ate qe thua ti, ndersa ty te duhet te faktosh TE GJITHA rastet. Eshte 99.99% e sigurte qe ka te drejte me shume se ty :)

 71. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 5:03 pm

  “Blendi, e kisha fjalen per keto vitet e fundit jo per 50 vjetet e konfliktit.”

  Dridhe Like dridhe, se te gjesh inicimin, apo fillin, pa filluar nga fillimi qe fillon tek ai 50 vjetshi vetem duke e dredhur e gjen.

 72. eT thotë:

  18 April 2008 @ 5:10 pm

  po ku ishe ti o Zot ?

 73. Nostalgji thotë:

  18 April 2008 @ 5:16 pm

  Populli shko futi i tas corbe si per mort t’keqen. Me keto idete sakate te konflikteve fetare vetem njerezit me nje pregatitje dhe status jetese te ulet mund te ushqehen, prandaj perdorimi i nje llogjike te mirfillte ne ilustrimin dhe analizimin e ketyre konflikteve do te sillte dhe nje pakesim te tyre.

 74. Eri thotë:

  18 April 2008 @ 5:26 pm

  Te them te drejten, besoj ne thenien e ish kryeministres izraelite Golda Meir kur thote: Paqe midis dy popujve tone do kete vetem atehere kur dashuria e Palestinezeve per femijet e tyre te jete me e madhe se sa urrejtja per ne. “[The Arabs] will stop fighting us when they love their children more than they hate [Jews].”
  Kjo faktikisht eshte zgjidhja e cdo konflikti. Urrejtja te verbon. Dhe le te behemi pak realist dreqi e morri, si individ i atij territori, une do te isha shume me i qete nen strukturen politike Israelite, se sa nen grupimet politike (ose me mire klanet) Palestineze.

  Sa per lobin cifut, nuk duhet pare nen kontekste negative. Si grupim, cifutet kane dhene kontribute te rendesishme ketu dhe si te tille, eshte vetem e drejte qe te kene kerkesat e tyre. As Palestinezet nuk i pengon njere te kene lobin e tyre. Eshte njesoj sikur Amerikanet me origjine Shqiptare ne fusha te rendesishme shoqerore/politike te ishin asnjeanes ne konfliktin midis Kosoves dhe Serbise. Pse? Kur pala tjeter te do te vdekur, ja vlen te mbash anen tende, apo jo.
  Merita gjithmone duhet vleresuar! Ka ardhur ndonjehere ndonje gje e mire nga inati? Izraeli eshte nje oaze e vogel ne mes te shkretetires, Palestinezet do te ishin nga popujt me te avancuar ne rajon (sic jane Izraelitet) po te kishin zgjedhur paqen dhe dialogun qe ne fillim.

 75. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 6:01 pm

  Degjo Eri nje histori, vjen bajlozi (tanku) dhe pasi te percan neper deftere lobingjesh ne pendekuq, bie llafi dhe pendebardhe, te thote: “Me keto klanet barbare qe keni ju, nuk ecet. Eshte me mire struktura jone politike. Ju beni mire te zgjidhni paqen dhe dialogun, nen strukturen time politike, se po te zgjidhesh te rebelohesh me gure, tank s’je ti, jam une”. Ti qe mendon se dicka t’a kane me hile, te kane percare, tani po te sundojne, thua jo. Atyre qe thone jo, ne defter jane shkruajne Ekstremist Terrorist, dhe keta detyrohen ikin nga vendi. Femijet qe mbeten pa prind, kane zemerim ndaj tankut se ky i ka perzene prinderit, e gjuajne me gure. Tanku shkruan ne deftere, “kjo eshte makabre, ata i ushqejne femijet me urrejtje”. Vijne ca te tjere qe shohin varferine, percarjen, fraksionet rrebele, dhe pa e ditur shkakun e gjithe kesaj, (tankun), shkruajne neper ca deftere te tjere se pendekuqet dhe pendebardhet jane me te vertete si kafshe, jane barbare, duhen shtruar nga qyteterimi, kultura superiore. (Mban mend si thoshin nazistet? Cifutet jane kafshe, hane femijet e tyre. Nuk ka shume ndryshim ne krahasim me i ushqejne femijet me urrejtje. Prindi qe ha femijen ushqen urrejtje sipas saturnaleve te grekerve te lashte). Femijet qe duna paqe, te luajne me topa dhe me kuklla, dine te verteten e tankut. Prindrit e tyre qe jane larguar, jane larguar nga e verteta e tankut. Defteret shkruajne te verteten e tankut. Besoj se eshte e qarte nga cila ane eshte e verteta, apo jo?

  Dhe me te vertete, po t’a shikosh me kujdes, ne gjithe qyteterimet, ne gjithe kulturat, qe nga Perset, Egjiptianet, Athinasit, Romaket, Arabet, Anglezet, Gjermanet, Cifutet, Amerikanet, e verteta e civilizimit eshte e verteta e tankut. Tanku eshte gjithmone me i civilizuar. Ata qe nuk kane tank, natyrisht qe jane barbare dhe duke ngrene femijet e tyre, i ushqejne ata me urrejtje.

  Terbohem ndonjehere nga naiviteti i Naimit. Ne gjithe ate pastorale, si nuk e tha nje llaf, as te mire, as te keq, per te verteten e tankut?

 76. buli3go thotë:

  18 April 2008 @ 6:08 pm

  Izraeli eshte sikurse ajo dhia e zeze ne kopene e madhe qe e udheheq nje coban arrogant qe deshiron t’i zapon gjitha kullosat e botes. Dhe mu kete dele te zeze cobani e stimulon me teper, e ledhaton, i jep nga taxhia me e mire, e nersyen ndaj deleve tjera …
  Ndersa sa i perket politikes se saj agresore ndaj palestinezeve te pafuqishem, mendoj se te bombarduarit per paqe (sic po pretendojne edhe disa ketu te peshku) eshte sikurse “fucking for virginity”

 77. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 6:14 pm

  A me beni nje nder? A e fusni ne shprehje te dites kete te buli3go: Te bombarduarit per paqe eshte sikurse “fucking for virginity”. Ju lutem.

 78. Nostalgji thotë:

  18 April 2008 @ 6:38 pm

  Po pse more Eri fajin e paskan nenat qe qajne femijet e vdekur ne kete katastrofe? Nuk ushqehen femijet me urrejtje nga priderit por, ato femije rriten mes dhunes se perditshme dhe ne adoleshence e shohin me te arsyeshme (jo te justifikueshme nga ana ime) vrasjen e izraeliteve qe i kane vrare familjaret, qe i kane marre gjithcka dhe femijrine, qe per faj te izraeliteve e kane pare nenen e tyre gjithmone me lot ne sy. Por eshte tmerr more njerez qe justifikoni dhunen ne cdo krah, te thuash qe mire jua bejne. Po pse more zoterinj femijet izraelite nuk rriten me te njejten urrejtje? Po pse nuk jane ato femije te dikurshem qe sot udheheqin shtetin e Izraelit qe si baballaret e tyre vazhdojne dhunen ndaj palestinezeve?

 79. Eri thotë:

  18 April 2008 @ 6:56 pm

  Lulian, edhe Anglezi me tanqe u mundua ta mbaj Indine, Rusi me tanqe u mundua te mbaj Afganistanin, Amerika me tanqe u mundua te mbaj Vietnamin dje dhe Irakun sot, edhe Serbia me tanqe deshte ta spastronte Kosoven nga Shqiptaret. Tanqet nuk funksjonojne gjithmone.
  Kur u krijua shteti Izraelit, u be pa tanqe. U be me arme te vjedhura nga Anglezet qe e lane pas Lindjen a Mesme. Mbasi ra perandoria Britanike, territoret e reja u lane pa drejtim te larte, Izraelitet thjesht deklaruan pavarsine e tyre si popull. Kjo nuk i pelqeu shteteve Arabe. Lufterat Arabo-Izraelite vine si rrjedhoje e mosnjohjes se shtetit Izraelit. Arabet kane te drejte te mos e njohin shtetin Izraelit (faktikisht eshte fakt i njohur qe ate duan shfarrosjen e Izraelit nga harta), por edhe Izraeli ka te drejte te mbrohet, se ne fund te fundit, nuk mund te zhduken ne dhe. Tanqet erdhen aty se Izraelit ju desh te mbrohej, jo sepse kishte qellim te krijonte urrejtje te kundershtari. (Kjo eshte nje strategji e pavlefshme kur je i rrethuar me armiq.) Ishin te zotet dhe u mbrojten nga sulmet Arabe. Nuk mund te shohin vetem fuqine Izraelite sot dhe ti kthejme Palestinezet ne viktima te padiskutueshem te terrorit Izraelit, sepse po te ishin te pambrojtur ne duar te Arabeve, Izraelitet do maskroheshin. Tanqet jane evolvim per te mbijetuar. Duhen pedorur me shume kujdes, por nqs tjetri vjen a te hedh ne ere ne shtepine tende, atehere duhet te reagosh. Keshtu krijohen cikle violence dhe konflikte politike ne bote. Te duhen nje lider gomar qe eshte gati te thote cdo gje qe te rrije ne pushtet, tre simpatizante qe e ndjekin nga mbrapa duke brohoritur dhe valvitur parulla dhe flamunj (qe duhen paguar natyrisht), dhe nje hero ektremist qe eshte gati te bej cdo gje ne emer te cdo ceshtjeje pa e llogjikuar aspak vete situaten (duke ja lene ne dore te menduarit liderit gomar), dhe pas vjen nje popull i tere qe vuan. Ku ke konflikt, i ke te katerta elementet e mesiperime. Ti thua tanqe, por 99% e Izrealiteve dhe Palestinezeve duan paqe.

 80. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 7:08 pm

  Edhe une e besoj qe populli do paqe. Prandaj edhe u ndeza ne fillim kur u hodhen akuza per antisemitizem, pasi nuk po flitet per popuj, por po flitet per politika shteterore.

  Ndersa sa per kete: “sepse po te ishin te pambrojtur ne duar te Arabeve, Izraelitet do maskroheshin” eshte miti me i shemtuar qe ka prodhuar ndonjehere propaganda gjeopolitike e Atlantikut te Veriut. Cifutet dhe Arabet jo vetem qe kane bashkejetuar ne paqe per mbi dymije vjet dhe nuk e kane masakruar njeri tjetrin, por edhe jane percare dhe shperndare dhe masakruar njesoj prej krishterimit. “I have become death” tha Oppenheimer, sa per fuqine e tankut, e para, dhe e dyta shikoji pak me me vemendje se kush jane agresoret ne luften shtate diteshe, anipse e di qe do thuash se mbrojtja me e mire eshte sulmi.

 81. Eri thotë:

  18 April 2008 @ 7:18 pm

  Nostalgji,

  Une nuk po (nuk mundem te) mbroj Izraelitet per vrasjen e Palestinezeve. Kush eshte ai qe mund te mbroj vrasjen arbitrare te dikujt tjeter? Por une e mbroj te drejten e Izraelit per ta mbrojtur veten. Fakt eshte qe liderat Palestineze kishin rast ti jepnin doren Izraeliteve, fakt eshte qe popujt Arab mund te ishin treguar me tolerant ndaj Izraeliteve, fakt eshte qe Izraelitet mund te ishin me te kujdesshem ne perdorimin e dhunes dhe ne krijimin e kolonive Izraelite ne toka tradicionalisht Palestineze, te dyja palet nuk i shfrytezuan rastet dhe mundesite, dhe cikli vazhdon, dhe te dy popujt vuajne. Vuajtjen Palestineze e shohim sot, por nqs Arabet do ti kishin fituar lufterat, cdo behej me Izraelitet sot? Nuk e di. Fotografia e mesiperme tregon vetem qe keshtu nuk vazhdohet dot me, vullneti per paqe duhet te vij nga te dyja palet.

 82. Eri thotë:

  18 April 2008 @ 7:33 pm

  Ate do them, si inteligjenca Amerikane ashtu edhe Mosad ishin te bindur ne sulmin qe do te vinte shume shpejt dhe Arabet kete nuk e mohojne. Nqs je shtet aq i vogel si Izraeli, nuk mund te jesh agresor. Ata ishin te bindur se do te shkaterroheshin nga te dyja anet. Fitore aq te bindshme nuk e prisnin fare.
  Per te dyten, une po flas per sot, te pambrojtur sot ata do te masakroheshin. Palestinezet kete e deklarojne ne cdo miting. E thashe qe te shpjegoja pse tanku detyrimisht duhet pare edhe si arme mbrojtjeje, jo vetem si arme e agresorit. Izraelit nuk i leverdis te jete agresiv.

 83. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 7:39 pm

  Ne qofte se tanku eshte mjet mbrojtes, atehere c’eshte guri? Mjet sulmues? Please Eri, te gjithe lufterat justifikohen me “duhet te mbrohemi”. Inteligjenca amerikane dhe Mosad qe ishin te bindur se Arabet do sulmonin ne 67en kur qe, mos jane te njejtet qe ishin te bindur se ne Irak kishte arme shkaterrimi ne mase?

 84. zotrules thotë:

  18 April 2008 @ 7:41 pm

  Noeut, ne moshen 500 vjec, i lindi Semi, Kami dhe Jafeti. Zan. 5:32. (torah 5:32)
  Nga ky Sem vijne si arabet edhe cifutet, madje edhe me thjeshte se aq, Nga Semi vjen Abrahami dhe nga Abrahami vijne edhe arabet edhe cifutet. Nuk ka asnje lloj dyshimi qe si cifutet edhe arabet jane semite; kusherinj te pare, vellezer.
  Diskriminimin e bejne te dy pastaj, si arabet me urrejtjen dhe xhelozine e tyre mijeravjecare kunder Izraelit, po ashtu edhe cifutet me percmimin qe u bejne arabeve.
  Implikimi eshte edhe fetar edhe historik. Megjithate, e drejta historike dhe fetare eshte padyshim ne anen e Izraelit.
  Por, te thuash qe Izraeli e tepron, po, e tepron ne shume raste, dhe te damkosesh keshtu si antisemit, eshte kulmi i idjotesise.
  Antisemite eshte gjithe bota pak a shume, plus qe nuk ka komb apo shtet qe te mos jete racist. Edhe semitet jane raciste nga ana e tyre, dhe per kete nuk ka dyshim.

  1: Izraeli eshte ne te drejten e vet legjitime, historike, morale dhe fetare qe te pastroje fare territorin e tij nga cdo lloj etnie tjeter.
  Kete ai nuk po e ben, dhe Blendi e ca te tjere ketu, vetem sa ja fusni kot fare, ndoshta sepse nuk e njihni mire demografine e zones. Shteti i Izraelit ka rreth 24% arabe, shtetas Izraelite dhe te perfaqesuar ne parlamentin e Izraelit si shtetas dinjitoze dhe aspak te dores se dyte apo te trete; me te drejte gjuhe, kulture, feje e tradite te sanksionuar me ligj.
  E megjithate, Gaza dhe brigjet, lindor dhe perendimor te Jordanit, jane territore qe i perkasin Izraelit, dhe ketu nuk duhet te kete as gek as mek, dhe jane territore te pushtuara nga Arabet, jo nga Izraelitet.
  Ngjashmeria o Blend, midis Kosoves dhe lindjes se mesme, nuk ka si paralel Palestinen arabe, por Izraelin.
  Njesoj si Serbia ka kolonizuar Kosoven, ashtu edhe arabet kane kolonizuar Izraelin. Ky eshte fakt qe shkon tutje ne histori qe ne kohen e kryqezatave deshtake te nje krishterimi te rreme.
  E kur themi per kolonizim te Kosoves, do te doja te mesoje ca me shume per Sanxhakun, Vranjen, Nishin, Tregun e Ri, Bjello Poljen, Podgoricen, Manastirin(m), Shkupin(m), Velesin(m) etj etj etj, ku ndoshta nuk ka me kembe shqiptari.
  Nuk eshte aspak e drejte te inkriminosh Izraelin ne kete ceshtje dhe te besh gafa te tilla duke paralelizuar Kosoven ne Palestinen apo shqiptaret me arabet e Palestines.
  Arabet me ligen e tyre kane nje territor qe shtrihet ne nje siperfaqe mbi 13,5 miljone km 2 me mbi 400 miljone arabe, nga te cilet mbi 350 miljone jetojne ne kete lidhje. Izraeli sot mezi ka 5.3miljon cifute, shume prej te cileve jane te ardhur.
  Te besh nje krahasim te tille vetem tregon injorance dhe shkeputje totale nga realiteti.
  Arabet jane te pangopur dhe xhelozia e tyre ka bere qe cifutet ende sot e kesaj dite te konsiderohen si te padenje per egzistence. Te tilla mallkime dhe qendrime i gjen edhe ne Kuran, e kete e dine mjaft mire edhe myslymanet e Shqiperise. Jo se te krishteret jane me te njerezishem, te jemi te sinqerte; thjesht, krishterimi eshte ca vite para islamizmit ne zhvillim; duke patur parasysh ketu nje fakt rrenqethes qe ndoshta asnjeri prej jush nuk e di; qe himnet mallkuese kunder Izraelit(qe kendoheshin ne kishe si rruzare) jane hequr nga liturgjia kishtare katolike me vendim te papes ne vitet `70!!!!
  Nga ana tjeter, Izraeli nuk la vit pa na care trapin me ato perkujtimoret e veta te Holokaustit te ciline kane patur te parashikuar fare mire nga Sofonia dhe profete te tjere ne menyren me te sakte te mundshme saqe mund te thuash pa frike se eshte shkruar pas Holokaustit. na cane trapin se nuk guxojme as te shprehim ndonje mendim apo keshille pa u konsideruar si antisemite apo raciste apo antiSioninste.
  Me mire mos u merrni me kete ceshtje se e drejta nga e gabuara ndahen nga nje vije fare e holle; dhe keni me shume shance te jeni te e gabuara, te pakten nga ca shoh ketu.

 85. edrus thotë:

  18 April 2008 @ 7:41 pm

  Ne qofte se tanku eshte mjet mbrojtes, atehere c’eshte guri? Mjet sulmues?

 86. lulian kodra thotë:

  18 April 2008 @ 7:47 pm

  Nga njera ane thua mbrojtja me e mire eshte sulmi, dhe se Izraelit jo vetem i intereson, por duhet te mbrohet, nga ana tjeter thua Izraelit nuk i intereson te jete agresiv. Pak me konsistent te lutem, se fiton reputacionin e Sales pastaj.

 87. Blendi Salaj thotë:

  18 April 2008 @ 8:00 pm

  zotrules, ato kemi thene dhe me lart, qe jane te dy popuj vellezer me prejardhje nga Abrahami. Por qe nga koha e Abrahamit, te Mojsiu te Davidi, Jezusi e deri tek ne kane kaluar mijra vjete dhe e dime sesi popujt shperngulen, levizin, lindin e shuhen gjate historise…Ky eshte nje konflikt modern, qe Shkrimet e shenjta i perdor sa per t’i dhene nje karakter te perendishem pretendimeve kryekeput materialiste.

  Mos mendo se nuk e njoh fajin e arabeve ne konflikt. Kane dhe ata mekatet e tyre ne kete mish-mash, dhe kane shume, por ketu nuk po tentojme te gjejme fajtorin.

  Shife pak kete:
  http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/History/history.html

 88. lori thotë:

  18 April 2008 @ 8:07 pm

  wow,jane shume nice komentet,’zenkat’ interesante dhe dije dhenese tek peshku.Kam pak kohe qe e kam zbulaur peshkun dhe me pelqen!!

 89. Male thotë:

  18 April 2008 @ 8:09 pm

  Kam pershtypjen se duhet te kete nje arsye me madhore, pervec mesimeve fetare, pse cifutet jane perbuzur e perzene kudo qe kane shkelur. Mesa shoh, edhe sot ekziston e njejta perbuzje (sidomos ne Amerike), packa se nen ze, sepse nuk guxon kush t’i shaje se ua tundin mu para surratit Holokaustin kujtdo qe guxon e shpreh pakenaqesi ndaj tyre.
  Dhe nuk ke si te ushqesh simpati per nje popull qe eshte aq arrogant sa ta konsideroje veten “popull i zgjedhur”, thua se popujt e tjere jane te kategorise se dyte a te trete. A ka racizem me te madh se ky?

 90. J. thotë:

  18 April 2008 @ 8:15 pm

  Si ideologjikisht i majte, tentoj te mbroj te drejtat e atyre qe vuajne me shume. Ne kete rast jane palestinezet.

  Nga ana tjeter, te mbrosh Izraelin, mund te thote thjesht t’i njohesh ekzistencen si shtet.
  Spektri i mosmarreveshjeve/urrejtjeve eshte aq i madh sa te pengon ne cdo gjykim te vendosesh si parim baze humanizmin.

  dy pyetje:
  Per ata qe “mbrojne” Izraelin: Deri ku e kane limitin aktet e Izraelit? Cfare nuk do i lejonit psh?

  per “palestinezet”:
  I shifni palestinezet vec si territor/kombesi/njesi apo i gjykoni si pjese e shteteve arabe?

 91. zotrules thotë:

  18 April 2008 @ 8:15 pm

  Puna eshte se kjo esht enje teme krejtesisht e panevojshme dhe jashte asaj qe besoj se eshte fusha qe peshkupauje duhet te mbuloje. Jo se i vendos une caqet e kufijte te peshkut, se une thjesht nje komentues i thjeshte dhe shpesh edhe i fshire jam.
  Thjesht me lind nje pyetje ne menyre krejt te natyrshme:
  Per cfare eshte botuar nje artikull i tille dhe cfare synohet te arrihet me te?
  Pergjigjet apo spekulimet kam dyshimin se dalin te frikshme.
  Informacioni i shendoshe Blendo, nuk do te te conte kurre ne gabimin e krahasimit te shqiptareve me arabet dhe as te gdhendje paralelet midis Kosoves dhe Palestines arabe, por te kundertes komplet.(Kosove-Izrael/Shqiptare-Izraelite)
  Plus, eshte normale qe nese publikon nje foto te tille, ne vezhguesit apo publiku, do te reagojme domosdoshmerisht, dhe nje nga keto reagime do te jete kureshtja te dime se kush eshte “krimineli” qe mban firmen e autorit. Do dalim ne gjykime, do denojme fajtorin etj etj etj. Mos prit nga ne qe te jemi dhe aq miope. Nje teme e hapur dhe e pakycur fton automatikisht reagimet dhe komentet.
  pra, cila ishte aresyeja?

 92. Hajdarmozi thotë:

  18 April 2008 @ 8:30 pm

  hajdarnmoz
  Toko thote
  raketat primitive jane drejtuar ose pranohen qe jane drejtuar per te vrare te pafajshem. Nuk thone Hezbulla “Oh me falni e drejtova per ushtrine por me ra tek shkolla e femijeve”.Ata primitivet thone se “e kishim drejtuar tek shkolla e femijeve dhe Allahut ti faliemnderit qe ra ne klasen e femjeve 10 vjecare Se aty e kishim drjetuar”

  Po ata jane terrorista asnje dhe asgje si justifikon dot ata, ndersa ushtrine qe vret civile te pafajshem dhe gazetare ne krye te detyres…

  pastaj ne ketu nuk po analizojme asgje, thjesht ngreme opininonet tona prandaj dhe paralelet qe hiqen me Kosoven nuk jane me vend.
  Historine e luftes ne Kosove e dime te gjithe ndersa historine e konfliktit ne israelo palestinez nuk e dime fare ose e dime jashtezakonisht pak, se aty kane ndodhur dhe ndodhin aq shume gjera sa duhet nje institut i posacem te merret me ate pune.
  tema ishte e thejshte: Impakti emocional dhe shokues qe sjell foto lajmi.
  lajme qe shokojne edhe per faktin qe solli luliani

  With great power comes great responsibility

  Se cifuteve si popull dhe izraelit si shtet, besoj une, nuk i mungojne as mjetet as kapacitetet intelektuale ta zgjidhe ate konflikt ne menyren me paqesore te mundshme.
  Po sic duket perderisa te kete nafte ne lindjen e mesme do ket edhe konflikt, eshte ceshtje fizike mekanike duhet nje presion i vazhdueshem qe nafta te rrjedhe lirshem.

 93. toko thotë:

  18 April 2008 @ 8:44 pm

  lori e hongre dhe ti si ne. Zbulove peshkun dhe ke per te ngel tek peshku nate e dite. Une mallkoj ( me humor) diten qe zbulova peshkun. :)
  Mali
  NUk eshte problemi se cifutet urehen se e mbajne veten si “popull i zgjedhur”, kush po pyet per kete. mendoj se problemi i tyre eshte qe ata kudo qe kane shkuar nuk jane shkrire me popullsise, kane mbetur te jashtem, Ata krijone rreth vetes se tyre ate rrethin Cifut, dhe eshte shume veshitre tu hysh ne ate rreth apo ti nxjeresh nga ai rreth. Si te tille ata jane pare gjithmon si te huaj. Kjo ka pasur nje te mire per ta se ata nuk u zhduken, rruajten zakonet dhe kulturen e tyre, kjo gjithashtu i forcoj ata, ndersa nga an tjeter krijoj pershtypje te keqe ose indiferentizem tek vendasit kudo qe ndodheshin U konsideruan gjithmon si te jashtem. Heshtja e shume vendeve ndaj Holokaustet qe ndodhtepara syve te tyre e tregon kete.
  Por gjithashtu ata duke mbijetuar diten edhe si te perfitojne nga ambjenti perreth. Instikti i mbijeteses ju mesoj se duhet pasur mire me te fortin, me ate qe kishin ne dore egzistencen e tyre ( Komshiu, K/bashkise, Prefekti, Policin, shefin e policise, ministrin kryeministrin, mbretin apo presidentin. Keshtu ata munden ne amerike te kapin kycet e fuqise. Sot ke te drejte askush nuk thote dot nje fjale kunder tyre E kam thene me pare me duket sikur po shan te zinjte. Por si ariten ata kete? Pa portesta, pa dhune, pa demostrime. Ata perdoren fuqine e parase dhe instiktin e mbijeteses. Kjo eshte per tu admiruar. Ndersa ketu ne amerike flitet per shamite e kokes se femrave askush nuk thote dot per kapelkat e vogla te cifuteve ( si quhen???) Bile kam qene neper bankete apo me trejnime pune ku atyre ju gatuhej ushqim i vecante ( Kosh…., sme kujtohet) Perse ky differencim? Sepse ata dine te luajne, dhe per kete bravo ju qofte eshte per tu patur ziline. ne fund te fundit sejcili perpiqet per veten e tij. le ta bejne kete palestinezet. Por ata zgjodhen rrugen e dhunes ( dhe kjo jo tani por qe ne fillimet e e tyre)

 94. Eri thotë:

  18 April 2008 @ 8:53 pm

  1. Guri nuk eshte arme sulmi e mirfillte, por nje njeri qe hidhet ne ere ne mes te nje kafeneje te mbushur me femije, cifte, familjare, une e konsideroje akt agresor. Pastaj, edhe gurin po e hodhe, hidhe, por mos u anko nqs tanku ta kthen me predha.

  2. Po, te njejtet agjenci ishin. I vetmi ndryshim eshte qe ne Irak nuk gjeten asgje, ndersa ne gadishullin e Sinait Izraeli gjeti mbi 1000 tanqe, 100,000 trupa, dhe 300 avione Egjiptian (pa folur per trupat Jordaneze). Po benin banjo dielli te gjithe.

  3. Marrja e iniciatives nuk eshte = sulm agresor. Izraelit nuk i intereson te jete agresiv, po, por nqs i imponohet lufte, atehere duhet te luftoj. Lufta ka edhe sulm edhe mbrojtje bashke. Po te liheshin Izraelitet te jetonin te qete ne ate cope toke te shkrete, sot Lindja e mesme do te ishte me e qete. Nuk do te ishte djepi i perplasjes se civilizimeve.
  Eshte sikur te niste Greqia trupa per te marre jugun tone, ne ti sulmonim te paret edhe tu merrnim atyre Camerine (Izraeli morri Gazen, Banken Perendimore dhe kontrollin e tere Jeruzalemit, si dhe gad. e Sinait, qe e ktheu prape). Politika e mbrojtjes nuk behet mbi baza argumentative. Pse, po te ishin kapur ata qe sulmuan kullat ne aeroport, Amerika nuk do kishte te drejte ti shkonte mbrapa shpellaxhinjve.

  4. Ku ta gjeja, do me benit kryeminister.

 95. toko thotë:

  18 April 2008 @ 8:55 pm

  Nuk e di perse po i bini Blendit per punen e Kosoves. Me duket se po i bini kot. Fjalen Kosove e solla une. E perseris vetem fjale dhe azgje nuk thashe per te krahasuar luften e Kosoves me ate te palestinezeve etj etj. Ajo qe thashe une ishte se desha te justifikoj se vrasja e femijeve te pafajshem mund te mos ishte e qellimshme, MUND te ishte aksident dhe per kete mora shembull vrasjen qe bene amerikanet ne Kosove apo ne ambasaden Kineze ne Beograd. Pra le te mos i ngaterojme gjerat se jemi bere me “hije” me keq se struci qe fut koken ne rere dhe nuk do te shikoj apo degjoj azgje. Sa permendet Palestina duhet te mos permendesh se Kosoves qofte edhe si emer, dhe sa here permendet Kosova mos permendesh Palestinezet as si fjale. Se obobo po permende keto dy fjale ne te njejtin koment je shejtan ose budalla me brire. Pale pastaj po i permende ne te njeten fjali. te pret interennimi :)

 96. Male thotë:

  18 April 2008 @ 9:05 pm

  toko,
  jam dakord me ty kur thua se jane per t’u admiruar per forcen e mbijeteses, si dhe organizimin e jashtezakonshem qe kane. Por po te lexosh pak histori se si ishte gjendja e tyre ne Gjermani para se te fillonte diskriminimi i tyre, behet fare e qarte pse urrehen e perbuzen. Cifutet ne shume vende ku kane shkuar kane arritur te zene pikat kyce te administrates (shembull i qarte, USA sot), dhe tregtise, por kjo kryesisht per karakterin e tyre te pameshirshem dhe shfrytezues qe kane. Nga kjo karakteristike e tyre vjen edhe termi pezhorativ: cifut, kur pershkruhet nje njeri qe nuk e nderron sapunin per djathe, si dhe njeri i mefshet dhe i pabese. Ne Gjermanine e para Holokaustit, cifutet ishin kthyer ne uzurpatore te pameshirshem te ekonomise dhe vendeve ne administrate dhe keto poste i mbanin me karakteristikat e mesiperme, duke fituar edhe urrejtjen e popullsise, qe do ishte naive te quhej thjesht xhelozi. Cdo gje qe duan e arrijne me te gjitha menyrat e mundshme, te moralshme e te pamoralshme. Fakt eshte qe sot bejne ligjin kudo qe jane, por eshte fakt edhe se kane arritur aty ku jane me menyra qe nuk jane per t’u krenuar. Te dhena per kete ka sa te duash, mjafton te lodhesh te gjesh literature qe ka arritur t’i shpetoje censures se tyre. Gjithsesi mbetet fakti qe kudo qe shkojne arrijne te fitojne antipatine e te gjitheve. Qellimi jo gjithmone justifikon mjetin.

 97. Blendi Salaj thotë:

  18 April 2008 @ 9:17 pm

  “Ajo qe thashe une ishte se desha te justifikoj se vrasja e femijeve te pafajshem mund te mos ishte e qellimshme, MUND te ishte aksident dhe per kete mora shembull vrasjen qe bene amerikanet ne Kosove apo ne ambasaden Kineze ne Beograd…”

  Po, ti e permende Kosoven toko, dhe ia mbyte kot. Vrasja e femijeve eshte aksidentale NJE here, apo DY. Vrasja sistematike e femijeve NUK mund te jete aksidentale. Prandaj nuk shoh c’te shtyn te besh paralele te shtrembeta…get it? … qe paralelet nuk mund te jene te shtrembeta se pastaj priten e nuk jane me paralele…

  zotrules: “Per cfare eshte botuar nje artikull i tille dhe cfare synohet te arrihet me te? Pergjigjet apo spekulimet kam dyshimin se dalin te frikshme.”

  zotrules, arsyeja e temes eshte qe te hapi debate, komente dhe reagime. Faqja ka qellim info-debatin pa axhende te percaktuar. Eshte pikerisht mospatja e nje axhende qe shpesh ben te ndizen tema “krejtesisht te panevojshme”, sic e perkufizon. E une nuk jam dakord se ne keto debate me shume se nje here kam ndryshuar kendveshtrim mbi ceshtje te ndryshme, dhe nga bashkekomentuesit e peshkut kam mesuar shume gjera qe nuk i dija.

  Tani nese ty te duket se kam une ndonje qellim te frikshem qe hap keto tema, une kur te te takoj do provoj te merrem vesh me çoka, e ne mos, do i them tyt vellai te te rrahe se une s’te rrah dot sa duhet… :lol:

 98. edrus thotë:

  18 April 2008 @ 9:26 pm

  Në të gjithë filmat me temë nga Bibla e vetmja gjë që më ka ngelur në mënd është që: Ata (dmth ebrenjtë) gjithmonë ja “fusnin” vëllait ose udhëheqësit të tyre…. deri tek rasti i fundit me vrasjen e kryeministrit I.Rabin.

 99. lori thotë:

  18 April 2008 @ 9:32 pm

  a thua Toko…
  fakti qe po shkruaj per here te dyte brenda nje intervali kohe te shkurter eshte nje prove!Jete te gjate dipendences time ndaj peshkut:)

 100. Nostalgji thotë:

  18 April 2008 @ 9:34 pm

  Une do te deshiroja t’me sqaronin dicka ata qe mbrojne tezen e te drejtes se mbrojtjes te Izraelit:
  Zoterinj ekzistojne valle organizma internacional te krijuara per mbrojtjen e integriteteve territoriale dhe uljen e konflikteve mes shteteve?
  Perse Izraeli ben vetgjygjsi ne kete rast dhe kush ja ka dhene te drejten ligjore e morale per te tilla veprime dhe ne baze te cilave konventa?
  Perse shtetet europiane e USA ne kete rast tregohen te njeanshem?
  Lufta zoteri nuk behet vetem e besoj. Dhe qe palestinezet me aktet e vazhdueshme terroriste nuk kane zgjdhur asgje ne vite dhe po te vazhdojne keshtu as do ta zgjidhin edhe me kete jam plotesisht dakort.
  POr te jeni te sigurte qe eshte mosvullneti per te arritur paqen qe vazhdohet lufta dhe konflikti, sepse nje gjendje e tille sjell me shume perfitime ne xhepat e ……..

 101. lori thotë:

  18 April 2008 @ 9:37 pm

  edrus
  e di qe jam e re dhe ndoshta sme lejohet,por ne shqip shkruhet Hebrenj nese sgaboj.Mos i lejo zanoret italiane te te bejne corap neuronet!

 102. zotrules thotë:

  18 April 2008 @ 9:44 pm

  Po nuk e kam me ty, o mavri. Eshte pergjithesuese. Ty thjesht te permenda emrin, gjullurdite i bejne keta te tjeret me shume.
  Po te jemi te sinqerte, lexoji pakez komentet e tua me siper, por jo nga kendveshtrimi yt, lexoji si nje i trete qe nuk e njeh Blendin(e ben dot?) dhe me thuaj c’pershtypje te le.
  Nga ana humaniste, asnjeri nuk duhet te vdese Blendo, dhe cdo vdekje eshte humbje tragjike. Jeta e njeriut eshte kapitali me i shtrenjte, thoshte Gjenerali.
  Puna eshte se ceshtja e izraelit nuk mund te shihet me aq imtesi, do syze te trasha qe shohin vetem me dy ngjyra. Kjo dhe per shkak se nuk gjej as aresyen me te vogel, me te thjeshten, qe edhe duke e shpifur nga vetvetja pasi te jem bere byth me raki, qe arabet te jene aty dhe te jene edhe pjese e konfliktit.
  Ta theksojme dhe njehere ketu, qe kjo nuk justifikon vrasjen e asnjerit. Por po i hipe ketij treni, dy-tre metra do t’i besh me te se z’ben dhe kjo eshte e pashmangshme.
  Une kam pare ne Hard Talk ketu te bibisija, ku kane qene te ftuar dhe politikane Izraelite. Nuk kam fjale te shpreh arrogancen qe kam vene re; duke filluar nga Peresi, nje qelbesire i lindur dhe i dekoruar me Nobel. Po ku te gjenim ne shqiptaret ndonje kalakurve te tille qe te punonte per Shqiperine si punojne ata per Izraelin? Po kjo e gjitha, duke harruar se cfare urdheri kane nga JHWH-ja cifutet, qe te zhdukin nga faqja e dheut cdo burre, grua, femije, pleq dhe bageti e kafshe nga toka e tyre qe nuk eshte cifut apo prone cifute. Mund te themi qe Izraeli eshte tejet tolerant dhe i pabindur ndaj Zotit te vet.
  Para nja 4 vjeteve, me nje shok iranian; hapin atlasin ata per te pare ku ishte Shqiperia… Shoh Izraelin, e leshte, nuk ishte gjekundi, as emer as vije as “I”. Per Iranin -thane ata- Izraeli nuk egziston! Po ashtu per shume qeveri islamike. Ca te tjera e kane mesuar me leksione force, eshte deshur ta hanin nja 2 -3 here drurin ne forme mesimi qe te vinin mend.
  Mbeshtes plotesisht mendimin tim qe kam dhene ne komentet me siper.
  Sa per ty Toko, per internimin tend po punohet ende, akoma nuk kemi arritur ne nje perfundim te qene. Ti mos u shqeteso nderkohe se puna eshte marre seriozisht. ;)

 103. toko thotë:

  18 April 2008 @ 9:46 pm

  …Po, ti e permende Kosoven toko, dhe ia mbyte kot. Vrasja e femijeve eshte aksidentale NJE here, apo DY. Vrasja sistematike e femijeve NUK mund te jete aksidentale. Prandaj nuk shoh c’te shtyn te besh paralele te shtrembeta…get it? … qe paralelet nuk mund te jene te shtrembeta se pastaj priten e nuk jane me paralele…
  ———————–
  Vrasje sistematike. Kete nuk e di. Di qe ne kete konflikt ku kundershtari perdor femijet, apo fshihet ndermjet tyre do te kete edhe femije te vrare qofshin keta si kamikaze apo si gabim.
  Kurse te thuash vrasje sistematike do te thote qe sistematikisht, ne menyre sistematike, me nje rregull sistematik cdo femije qe kalon ne rruget e Gazes qellohet me plumb, bombe apo rakete nga trupat Izraelite edhe atje ku nuk ka fare trupa te Hamas apo qitesa te tyre. Pak e eger me duket kjo SISTEMATIKE sepse me kujtove Nazistet dhe holokaustin ku cifutet viriteshin SISTEMATIKISHT. Do te thoja sepse me kujtove Kosoven ku shqiptaret vriteshin sistematikisht nga serbet, atje ku nuk kishte fare qitesa apo forca te UCK.
  Ndersa paralelizmi eshte nje gje subjetive ate qe une e shikoj paralele ju e shikoni jo paralele. Ketu nuk kam faj une E perseris paralelizmi tim ishte qe ne lufte ka dhe “casualties of war” si ne ate te Kosoves dhe ne kete te Palestines. Kudo ku ka lufte ka “casualties of war” aq me shume ne luftera te tilla. Dhe arsyeja qe ka “casualties of war” eshte se po nuk vrave do te te vrasim. Dhe me mire te vrases edhe nje te pafajshem se sa te lesh nje kundershtar te te vrase sepse akoma ske vendosur nese ai eshte i fajshem apo i pafajshem. Eshte lufte me tere te keqiat e saj

 104. Blendi Salaj thotë:

  18 April 2008 @ 9:56 pm

  toko, me duket se ben gjoja sikur lexon por ti je TANK vellacko, ti je i blinduar karshi bashkebiseduesit…beje zemren gur e shiko nja dy minutat film se me fjale nuk ta dal dot:
  http://www.youtube.com/watch?v=RO4WUe4wsqs

 105. ados thotë:

  18 April 2008 @ 9:59 pm

  Blendi Salaj thote: Nderkohe, e verteta e vrasjes ne mes te dites se kameramanit te Reuters Fadel Shanes (23 vjecar) nga nje helikopter i ushtries izrealeite ….
  ———————————————————————-
  Dude, gazetari u qellua nga nje tank, jo nga helikopteri( check your infos. better)…edhe nje here te them, kur nuk kane “cover up”, dhe dalin si laraskat ne nje zone lufte, kameramanet duke filmuar duken njelloj si ata qe leshojne kundratank..!!

 106. zotrules thotë:

  18 April 2008 @ 10:04 pm

  Po mire, ju ketu e dini apo nuk e dini qe ideologjia e ushtrise Izraelite eshte qe ne asnje menyre, ne asnje rast nuk duhet rezikuar jeta e civileve, edhe kur jeta e ushtarit eshte ne rrezik?
  Ushtari duhet te pranoje te vdese vete para se te vrase civile.
  Cila ushtri ne bote ka parime te tilla?
  Mund te me thoni nje ketu?

 107. ados thotë:

  18 April 2008 @ 10:13 pm

  Zotrule, nuk eshte lufte ne front.. Eshte lufte “banditesh”… Kriminele te Hamasit, qe leshojne cdo dite 30-50 “made home rockets” apo snajper qe qellojne drejt kufirit( 4 dite me pare 3 ushtare u vrane ne kete menyre , megjithese ishte ceasfire) nga zona te banuara…. detyrimisht do kete edhe humbje nga rradhet civileve..Por ajo qe me shqeteson me shume, eshte fakti,se sillen raste vetem nga njera ane.. Nuk lexova diku per gazetarin e BBC qe u mbajt 4 muaj, nga Hamas apo per ushtarin israelti te kapur po nga Hamas, dhe nuk dihet se cbehet ect ect…

 108. Eri thotë:

  18 April 2008 @ 10:16 pm

  Perse Izraeli ben vetgjygjsi ne kete rast dhe kush ja ka dhene te drejten ligjore e morale per te tilla veprime dhe ne baze te cilave konventa?

  Nostalgji,

  Atehere duhet bere pyetja, kush ja jep te drejten Palestinezeve te godasin me predha tokat Izraelite?
  Izraelitet kane jetuar ne ato toka po aq gjate sa Palestinezet.
  Ekstremistet e marrin ne dore vete.

 109. J. thotë:

  18 April 2008 @ 10:40 pm

  booh smu pergjigj njeri me larte…

  dy pyetje:
  Per ata qe “mbrojne” Izraelin: Deri ku e kane limitin aktet e Izraelit? Cfare nuk do i lejonit psh?

  per “palestinezet”:
  I shifni palestinezet vec si territor/kombesi/njesi apo i gjykoni si pjese e shteteve arabe?

  Kush e zgjidh enigmen?

 110. ados thotë:

  18 April 2008 @ 10:46 pm

  Une po te pergjigjem per te dyten , keshut qe mund te kessh edhe nje pergjigje per pyetjen e pare..
  Per derisa kohe, palestinezet nuk heqin dore nga terrorizmi ndaj Israelit dhe te pranojne realitetin, ashtu do ngelen neper rruge,pa fat..dhe pa ndihme nga sshumica e vendeve arabe..Sigurisht qe jane arabe si kombesi dhe sunite

 111. Besnik thotë:

  18 April 2008 @ 10:46 pm

  Drejtesi = PAQE !

  Sa mos te ket DREJTESI, “izraeli” kurr nuk do ta shijoj PAQËN !

  Kjo eshte teoria e natyres njerzore. S’ka te bej me fe, me tradit apo diq tjeter. Thjesht, vetëm me DREJTESI !!!

  Popull Palestinez, jemi me Ju !

 112. stela bejleri thotë:

  18 April 2008 @ 10:51 pm

  pershendetje te gjitheve! pamja e asaj fotografie eshte rrenqethese,vetem duke e pare. nuk do te doja te isha presente ne nje situate te tille. mohammed abed, fotografi,ose ka patur nje gjakeftohtesi te admirueshme ose e vetmja gje qe di te bej eshte te shkerepi aparatin.

 113. lopata thotë:

  18 April 2008 @ 11:03 pm

  Mbaj mend qe perpara luftes ne Lebanon, jo me larg se dy vjet perpara, Chomsky nxorri nje artikull. Ne artikullin ai kritikonte politiken e medias se hauj qe justifikon aksionet Izraelite nga nje ane, dhe nga ana tjeter nderton imazhin e Palestinezit si njeriu i c’mendur nga urrejta. Pra, Izraeli kishte te drejte te sulmonte Gazen dhe Lebanon nga qe dy ushtare u rrembyen, pos as dhe nje media nuk shkruajti qe dy ushtaret u rrembyen ne pergjigje te nje aksioni Izraelite ku zyrtare te Hamas-it u rrembyen. Reth konfliktit per nje mirekuptim me te mire, duhet te harrojme ta interpretojme ne menyre fetare.
  C’fare shkruan bibla dhe kurani nuk ka rendesi, jane gjera dytesore, qe u krijuan pasi fillojti konflikti ne menyren qe secila pale te kete legitimacy. Ky eshte mbi te gjitha nje konflikt modern, se idete ku nje shtet urren tjetrin per qindra vjet, jane thjeshte pralla. Sonte themi qe na pelqen Italia, por ne rast se neser kemi luft me Italine, do mendojme se Italia mashtruese ka qene armiku nga koha e Romakut tek koha e Duces. Shkenca si historia dhe arkeologjia (Izraeli harxhon me shume ne arkelogji nga c’do vend ne bote, pse?) gjithashtu sherbejne interesa, por c’fare tregojne quhet objektive kur me te vertet eshte arbitrary.
  Ne kete krijim perrallash duhet te futen dhe refugjatet Palestinez, se nuk ka mundesi qe te jesh refugjate 50 vjecare Palestinez i lindur ne Jordani. Ky problem i refugjateve shtyhet po nga Izraeli, dhe me shume nga vendet rreth e rotull qe nuk duan nje integrim Palestinez.
  Rreth tensionit dhe Hamas it besoj se sa ka lufte, Izraeli fiton. Lufta vete eshte e paguar nga Amerika, dhe per sa kohe ka terrorizem, fiton Izraeli se pse tensioni mban status-quo. Hiqe tensionin dhe cohe diskutimin ne Hage! Do gjeshe qe Izraeli eshte gabim ne c’do gje (Ligji nderkombetar qe nuk mund te fitosh territory me lufte, lighi nderkombetar qe nuk mund te levizh popullsine tende (settlements) ne territore te fituar me lufte).
  Se fundmi, ne rast e pastron situaten nga c’do lloje sensacionalizmi, pra ne rast se i heqe perrallat e fese dhe te mendjes te turbulluar, nuk do gjeshe nje levizje per dy shtete. Perkundrazi do gjeshe nje popull te burgosur, qe trajtohet me keq nga c’trajtohen ata qe vuanin me Leper ne mesjete. Shteti palestinez sipas Izraelit do jete nje shtet pa foreign policy, ku policia Izraelite mund te ece ne korridore te percaktuara ne vendet fqinje, settlements, dhe kuptohet burimet natyrore. Murre dhe tulla do ndajne zonat dhe justifikimi do jete qe truri i semure palestinez eshte nje tru i rrezikshem dhe terrorist.
  Por ama historia historia e botes perendimore ka treguar se menyra se si e kontrollon tjetrin eshte duke e quajtur abnormal, te cmendu ose pa civilizim; pra eshte sikur te kapesh policin duke bere gabim, dhe ai te te thote mos je gje i dehur. E njejta gje dhe ne kete situate, polici mund te beje c’fare te doje, por prezantimi eshte por nuk jane ata terroriste? Jashte llogjikes dhe te cmendur.

 114. ados thotë:

  18 April 2008 @ 11:20 pm

  Lopate, 3 marreveshje paqeje jane nenshkruar ….Israeli u ka dhene te gjitha te drejtat te krijojne shtetin e tyre.. Akoma mund te jepen tek arabet edhe ato territore qe u moren ne lufetn e 67′..Gaza ishte fillimi, ju dorezua palesstinezeve i plote., 4 spitale,15 shkolla, qendra furnizimi ..ect.. i moren dhe i shkaterruan vete duke i ngrene koken njerin tjetrit… Shiko gjendjen ne West Bank, dhe prosperiteti ku kane vajtur si pasoje e bashkepunimit midis Fatah dhe Israelit..
  ju lutem , mjaft me anti-semitizem….Nuk jeni ne Iran apo ne ndonje xhami..

 115. finish thotë:

  18 April 2008 @ 11:25 pm

  Politika e mbrojtjes nuk behet mbi baza argumentative. Pse, po te ishin kapur ata qe sulmuan kullat ne aeroport, Amerika nuk do kishte te drejte ti shkonte mbrapa shpellaxhinjve.

  Eri pjesa jote izraelite nuk duhet te verboj gjykimin e drejte.POLITIKA E MBROJTES nuk behet mbi baza argumentative….???? JO po behet pa argumenta nen impulse IRRACIONALE sic e ben israeli apo USA ndojher.Terrorizmi asht arma e te dobtit ky esht definicioni politik-soc. i tij. Terrorist nuk esht i gjith populli i Palestines.esht forme “e vetmbrojtjes” dhe e REFUZIMIT te pushtimit te huaj nga nje segment i caktuar edhe ai esht iracional ne nje mase ne kete rast.ca e shtyn nje te ri apo nje NENE SHTATZENE te hidhet ne ere???Pa arsye??? Dhe ju lutem mos e ngatrroni ceshtjen shqiptare si mase krahasuse pasi sjeni koherent ne asnje pike.Kesaj i thon bjeri i FORTI TE DOBTIT dhe kaq.

 116. zotrules thotë:

  18 April 2008 @ 11:27 pm

  Ados, si gjysem cifut qe je, me mire mos u perzie fare se i vjen ere muhabetit. Ajo gjysma cifute jotja duhet te mbaje ca pergjegjesi para kombit shqiptar njehere, asaj gjysmes tjeter tendes per furnizimin me arme e municione te Serbise gjate holokaustit antishqiptar qe u pergatit ne Kosove gjate 97-99.
  Ajo gjysma jote cifute qe zyrtarisht ende nuk po njeh gjysmen tjeter dhe te drejten e saj per vetvendosje e per liri, - Kosoven.
  Prandaj, me mire qepe fare.
  J. mos ia fut kot tani.
  ta them une i pari ketu qe jam 100% shqiptar; 50% Lab me 300 1/2 opinge dhe 50% malok me 7 pllom musteqe; Izraeli ka cdo te drejte, te beje cfare te doje; ne besimin tim, le ta pastroje fare territorin e tij nga cdo jocifut qe nuk do te jetoje ne paqe me Izraelin, duke filluar nga mushkonjat e duke mbaruar tek arabet.
  Besnik; ti je me popullin palestinez, jo ne.
  Lopate, mos shiko kodra mbas bregut kot, se nuk ka.
  Ajo e drejta fetare ka lindur para konfliktit. Kurani i mallkon cifutet qe ne momentin kur cifutet nuk pranojne perrallat e Muhamedit.
  Ate qe ne sot e quajme fe cifute, ne fakt per Izraelin duhej te ishte kushtetute dhe ligj kanunor.
  Po ta marresh nga e drejta nderkombetare, gjithe harta e Evropit duhet te ndryshoje, gjithe harta e botes. Sidomos ajo e Ballkanit. Greqia duhet t’i jape Shqiperise Selanikun, Pindin Epirin e Jugut, Morene, Thesaline. Maqedonia duhet te zhduket e t’i jape Shqiperise mbi 60% te territorit dhe ata sllave qe jetojne aty te shkojne ne te s’emes e te kepusin qafen. Serbia duhet te zhduket fare nga Ballkani i jugut e te behet kamp me 6 miljone ne Jug te Beogradit. Sanxhaku dhe Bosnja t’i bashkohen Shqiperise po pa popullsi sllave. Etj etj etj etj… Leri dallaveret tani se nuk kemi kohe per to.
  Pika e muhabetit ketu eshte qe arabet nuk kane asnje pune ne Izrael, e kjo eshte e drejte nderkombetare. E pushtuan ate toke, e kolonizuan e tani duhet te kepusin qafen. E merr vesh te drejten nderkombetare?

 117. ados thotë:

  18 April 2008 @ 11:36 pm

  Bjeri maces me luge Zotrule…ku i gjen ato info per armet, nje njeri e di…apo edhe duke na bere pergjegjes pse Israeli nuk po njeh Kosoven. Do ta njohi ne ate rruge eshte, dhe shume shpejt te them.. Mos harro se Israeli liroj sistemin e vizave per Shqiptaret…I pari nga vendet e Shenghenit…Me me fakte fol, brockulla diku tjeret ..

 118. zotrules thotë:

  18 April 2008 @ 11:47 pm

  Ados thote: Mos harro se Israeli liroj sistemin e vizave per Shqiptaret…I pari nga vendet e Shenghenit…

  Po mos pi raki mer dreq se te bo dom.
  Kush eshte ne Schengen ketu, Shqiperia apo Izraeli? Apo mos doje te thoje, “I pari vend i Shengjinit”.
  Mos e ksihe fjalen per kampjonatin e futbollit ore…
  Se vetem ne hartat te Uefes mund ta gjesh Izraelin ne Evrope.

 119. J. thotë:

  18 April 2008 @ 11:50 pm

  ca e shtyn nje te ri apo nje NENE SHTATZENE te hidhet ne ere???Pa arsye???

  Ky nuk eshte aspak argument gjithsesi. Ka njerez qe kane vdek per hic mosgje.
  Nga lashtesia vjen nje histori interesante (ndoshta mit) me kelte dhe druide. Te dytet u mbushen mendjen te pareve qe te vdisnin e te luftonin te keqen ne boten e pertejme. E keshtu keltet tarallake, vdisnin me koken lart. Me deshire, vete.
  Gjithashtu, te mbeshtetesh Palestinen, eshte tjeter gje. Por brenda kesaj mbeshtetje nuk duhet permbledhur dhe mbeshtetja per aktet terroriste.
  Shume vende arabe kete bejne. I perdorin palestinezet si alibi te shtypjes se Izraelit. Nuk harrojne te stimulojne aktet terroriste te perfshire ne nje propagande antisemite.

  Kesaj i thon bjeri i FORTI TE DOBTIT dhe kaq.

  Po cili eshte i forti dhe cili i dobeti?
  Izraeli ndodhet perballe detit arab dhe jo pellgut palestinez.

  Ajo qe me ben te lekundur perpara ceshtjes palestineze mua, eshte shfrytezimi dhe perdorimi i tyre prej propagandave fetare fanatike.
  Po te shikosh, mbeshtetesit e palestines, jane “besnike” besimtare te botes islamike.
  Normalisht Izraeli ka frike ndaj ketyre te gjitheve, prandaj vepron….gabim.

 120. Male thotë:

  18 April 2008 @ 11:50 pm

  Ados,
  nuk nevojitet te jesh ne Iran apo ne ndonje xhami qe te shash hebrenjte. I shan pjesa me e madhe e botes. Prandaj injorancen tende prej gjysmagjeli mbaje per vete se cifutet plasen te duken si populli me i zgjuar ne bote dhe nuk do donin t’i turperonte nje i paditur si ti.

 121. Peshku Fluturues thotë:

  19 April 2008 @ 12:09 am

  Per luften mes Izraelit dhe Palestines jane shkruar miliona libra e jo faqe. Askush nuk pret te ndryshoje mendje e te behet udheheqes nga debatet e Peshkut, besoj per drejtesine e padrejtesine e kesaj lufte. Ketu thjesht pozicionohesh ne llogore nga njera ane apo tjetra, pas njerezve me shume me teper kontribut, fame e fuqi. Une jam nga ana e Izraelit se ketu mendoj se eshte pozicioni im.
  Desha vetem te bej nje pyetje jashte luftes.
  Kush jane tre njerezit me te shquar palestineze?
  Arafati…Arafati…Arafati… s’me kujtohet tjeter. Per mua eshte krijuesi i terrorizmit modern vetevrases, ironikisht qe ka marre edhe cmimin Nobel per Paqen.
  Kush jane tre hebrenjte me te shquar.
  Ajnshtajni, Marksi, Frojdi, ……………… e nja tre mije te tjere.
  Krahasoni kontributet e te dyja paleve ne te miren e njerezimit dhe zgjidhni cilet do te donit ti kishit fqinje pas oborrit tuaj

 122. Asterion thotë:

  19 April 2008 @ 12:11 am

  Propozoj që termi anti-semitizëm të futet në listën e fjalëve të ndaluara në këtë forum, në shenjë nderimi për viktimat e anti-semitizmit të vërtetë: atij nazist gjatë Luftës II Botërore. Këta që e përdorin tani për të etiketuar dhe frikësuar kundërshtarët, janë klounë të dalë boje (ose makijazhi).

 123. INA thotë:

  19 April 2008 @ 12:33 am

  PF,
  Thank You man!

  Se po te vinte nga une, permendja e atyre emrave do dukej e njeanshme.

  hardarmozi thote:”Po Woody Allen qe eshte me cifut se ados e ina me gjithe fisin e tyre pse i denon keto veprime te dhunshme me pasoja tragjike.”

  Personalisht nuk mund te justifikoj asnje vrasje, por mos prit i nderuar qe une veproj njesoj si Woody sepse qenkerka me cifut se une dhe gjithe fisi im. Ja qe s’kam mendjen e Woody-it apo te Chomsky-it (te cilin e kundershtoj dhe ne teorite e tij psiko-linguistike) me shoke.

  Shumica e komenteve ketu kane ndjenja negativizmi kundrejt cifuteve dhe nuk me vjen aspak cudi.

 124. zotrules thotë:

  19 April 2008 @ 12:51 am

  Ina, edhe ti cifute? Apo e thoni sa per CH4?
  Mos thuaj kot qe shumica e komenteve ketu jane me ndjenja anticifute. Muhabet po behet. Cifutet si i shpetuam ne L2B ashtu jemi te gatshem ta bejme perseri, pavaresisht se ca ben Izraeli andej e ca thuhet ketu.
  Puna eshte qe cifutet jane popull i paintegrueshem, pervec aspektit ekonomik qe shperndahen si grami ne grure.
  Duhet te jeni te ndergjegjshem qe gjate L2B psh, cifutet nuk moren pjese fare ne lufte. Ne asnjerin prej shteteve qe u pushtuan nga gjermeni; aresyeja per kete ishte: nuk eshte lufta jone! Edhe pse mund te kishin 1000 vjet qe jetonin ne kombin e pushtuar. Cifuti mund te jetoje 1000 vjet ne Shqiperi dhe Shqiperine nuk e ka asgje. Ky eshte instinkt zvarraniku e nuk ka kurfare burrerie sipas kanunit te Zotit dhe kanunit Shqiptar. E megjithate, jo te gjithe jemi kunder Izraelit sic mund te mendosh ti. Po dhe te themi qe jemi gjysmagjela sic ben ti me ca te tjere per qellime traste, nuk e bejme.

 125. J. thotë:

  19 April 2008 @ 12:59 am

  Cifuti mund te jetoje 1000 vjet ne Shqiperi dhe Shqiperine nuk e ka asgje.

  Une i admiroj per kete. Per te vetmen arsye se them: Ah te ishim dhe ne shqiptaret keshtu!!
  Kjo nuk do te thote ama se justifikoj cdo gje qe ben nje izraelit. (nuk me pelqen termi cifut)

 126. zotrules thotë:

  19 April 2008 @ 1:23 am

  J, njeriu ka dhe shtylle kurrizore, dhe gjaku nuk behet uje aq shpejt. Amoralitetin dhe pabesine nuk ia kam zili asnjerit, ma’na le te haje gjithe jeten.

 127. finish thotë:

  19 April 2008 @ 1:27 am

  Po te shikosh, mbeshtetesit e palestines, jane “besnike” besimtare te botes islamike…..

  O J Po pertoj te shkruj mbi MITIN qe me the e boten e pertejme pasi po e trajton popullin e Palestines si nje sekt e deshiren e tij per te rujt territor e vetmbrojt nga invazioni dicka te nxitur nga mite te VDEKJES.E shpjegova cfar asht terrorizmi,jo se jam dakort por ai vjen nga frystrim dhe ne ket rast a i bashkangjitun lufts per liri e jo per me hedh njerz ne ere kot si BEN LADEN normal qe ka instrumentalizim pasi ka injorance dhe PAMBROJTJE(si puna e femijes-bombe) po kjo sdo me than te mohosh luften per liri e njohje te shtetit te palestins. EDHE un e mbeshtes palestinen si besniku e shumica e popullats ne EU,po SI shqiptare per mu FETE jan njilloj. E mbeshtes se mbeshtes LIRINE si “MIT I JETES” per PALESTINEN…

 128. INA thotë:

  19 April 2008 @ 1:35 am

  Zotrules, deri me sot nuk kam bere gje per qellime traste, s’po them qe s’me pelqen trasta, pse akuzon?!!

  Sic e them me krenari qe jam Shqiptare ashtu nuk e mohoj dhe pjesen time prej hebreu-ate pak qe kam, pse te duket e pamundur??!! (e paske bere tastieren corbe)

  Une e kam thene dhe me perpara, kur me pyesin e “E kuja je ti a te keqen”, kam shume shpjegime per te dhene, emigrant e mban mend?

 129. finish thotë:

  19 April 2008 @ 1:36 am

  Po cili eshte i forti dhe cili i dobeti?
  Izraeli ndodhet perballe detit arab dhe jo pellgut palestinez….

  Ketu e ke dhen vet pergjigjen:Bjeri i FORTI TE DOBTIT;s’kam ca i bej GOMARIT i bie SAMARIT…

 130. zotrules thotë:

  19 April 2008 @ 1:37 am

  Lufte per liri duke vrare veten? kjo eshte lufte per vdekje, jo per liri. Nese e duan vdekjen aq shume, me mire t’i vrase nje ushtar i huaj sesa te bejne vetevrasje e te shkojne ne ferr ne menyren me te neveritshme.
  Ti dhe ca te tjere e ngaterroni lirine me vdekjen; dhe kjo ka ndikim te pamohueshem fetar, e sigurisht, katerciperisht te gabuar.

 131. emigrant thotë:

  19 April 2008 @ 1:42 am

  Une nuk kom marr vesh nje gje ne kete histori: se cilin pelqen apo simpatizon, kjo eshte ceshtje e zorreve te tua. Ke simpati per gjermon, spanjoll, venezuelas… nuk vihet hic ne pyetje ajo. Psh, kush e ka pa filmin “The gods must be crazy”. Aty mundet me te lind simpatia per ate fisin Lumumba. Muhabet i qerum. Dashnite s’diskutohen. I tjeter do bushment, mer jahu… hallall ja boft Zoti ate dashni! Ama, te thush qe bushmenet jon me te zhvillum, i kon dhon botes me shume se te themi, portugezet apo sllovaket… jo vallahi, aty nuk osht mo pune zorresh e zemre! Ato jane fakte.

  Kiji inotin, jepi hakun, i thone ketij muhabeti.

  Tashti ju lutem shume, mos krahasoni izraelitet me palestinezet! Ju lutem! Une s’kom qen atje, por me c’kam pa ne TV, me c’lexoj (autore izraelite te shkencave qe aman aman - s’po themi treshen e PF, ok?, kshu profesioniste te zakonshem them).

  UNE JU HEQ KAPELEN izraeliteve! Per ato qe kon arrit. S’fol per politike e fe e drejtesi, se nuk i kom ato kellqe. Me ate pune te merret Kisingeri. E kon bo shkretetiren kopesht me lule! (Jo si ne qe Zoti na e jep kopesht me lule dhe e bojm shkretetire!) Cer ka ktu me u mrryl. C’te somes kerkon feja, politika e ku di une ne ket fakt te thjeshte. Cer duhet “jo perkrahja e USA, jo xhandar i USA per lindjen e mesme” (se kshu i thojshim ne gjate komunizmit)… Or keto jon fakte! Ta bojshim ne Shqiperine si Izraeli, masanej i hyshim debateve, e drejta, e shtremta, kush gjujti i pari, dhe kush i dyti…. Ne fakt, sa eshte gjend e drejta tash 2000 vjet, po aq do gjinet edhe ne 2000 vjetet e ardhshme.

 132. zotrules thotë:

  19 April 2008 @ 1:52 am

  Ine, e di ti ca eshte cifuti?(nuk e them kurre me konotacion te keq)
  Cdo njeri qe i beson Zotit te Abrahamit, qe respekton 10cen dhe sidomos ligjin e te Shtunes dhe qe eshte rrethprere ne diten e 8-te(por edhe me vone, nuk ka shume rendesi dita), eshte bir i Abrahamit.
  Lexo Toren dhe e kupton si Jakobi(Izraeli) donte te bente cifute nje mbreteri te tere Filistine.
  Prandaj, identiteti eshte pak me i turbullt sesa kujton ti. Eshte me shume mi baza fetare(beselidhjeje, ne fakt) sesa baza gjaku; madje, bazat e gjakut nuk kane fare rendesi, sepse nje cifut qe nuk i bindet Ligjit denohet me vdekje; me gure, djegje, etj, sipas shkeljes(qe te zhduket nga mesi i Izraelit; Torah, -Zan, Dal, Lev, Num, LiP; gjithandej).
  Prandaj, kur te me nxjerresh flamurin e perqindjeve etnike, duhet te mos i harrosh keto gjera.
  He te keqen, shqiptare mund te jemi po nuk kemi lindur dje.

 133. Peshku Fluturuese thotë:

  19 April 2008 @ 1:56 am

  Male, Male… Qetesohu, kjo nuk eshte Lufta Finale…

 134. finish thotë:

  19 April 2008 @ 2:16 am

  Lufte per liri duke vrare veten? kjo eshte lufte per vdekje, jo per liri. Nese e duan vdekjen aq shume, me mire t’i vrase nje ushtar i huaj sesa te bejne vetevrasje e te shkojne ne ferr ne menyren me te neveritshme.
  Ti dhe ca te tjere e ngaterroni lirine me vdekjen; dhe kjo ka ndikim te pamohueshem fetar, e sigurisht, katerciperisht te gabuar.

  Zotrules un e shpjegova me par se sjam dakort me ket form lufte dhe un nuk ngatrroj as nji gja (e di parullen LIRI-VDEKJE?)un po e shpjegoj dhe duhet kuptuar si po e thu vet se “KA NDIKIM FETAR” po nuk asht se bahet per arsye fetare puro lexo pak ma mir komentin e pare se ca thash e mos me trego mua se si esht ma mire…

 135. INA thotë:

  19 April 2008 @ 2:32 am

  Sigurisht qe gjaku ka rendesi zotrules, ka shume hebrej qe nuk e ushtrojne fare fene e tyre dhe perseri quhen hebrej (jew). Une ndodh qe te kem nje damar dhe ti pret qe une te mos e paraqes si fakt sepse ti e di me mire se une se kush eshte cifut e kush jo dhe sipas teje une nuk jam?!

  Naten e Mire i nderuar se po te ze gjumi me duket!

 136. zotrules thotë:

  19 April 2008 @ 3:37 am

  Gjaku ka rendesi peras kohe qe Ligji respektohet, per ndryshe; sic e ka thene fariseu me i famshem i botes, denimin i pari e merr cifuti, pastaj jocifuti, poashtu sic merr shperblimin; por me kusht qe te ndjeke Beselidhjen.
  Pra, cifuti o eshte cifut, o nuk eshte fare; nuk ka perqindje aty.
  Duhet ta dish qe nje ligj mund te kete vend per interpretim, por Ligji Cifut ne kete pike eshte mese i qarte dhe nuk le vend per medyshje.
  Ndersa cifuti me i famshem i botes tha: Nuk e dini qe Zoti mund te beje bij te Abrahamit nga keta gure?
  nuk dua qe t’i hyjme ketij debati, se kam frike se u iken trashegimia per shalesh disave, e ca te tjereve gjysma apo cereku i trashegimise.
  Puna qendron tjeterkund; tek boria qe i bini ju pa pushim, me ankesat dhe qyrravitjet e pafundme, sikur te mos ishte Izraeli vertete popull i zgjedhur per te bekuar boten, por per t’i care veshet.
  Nuk me zuri gjumi e dashur, por po shikoja nje film qe nuk kerkonte perfshirjen time.

 137. Besnik thotë:

  19 April 2008 @ 6:38 am

  … qfar nuk duhet per te par sot…

  Biri i çifitut vendos ta kolonizon shtetin Palestinez sepse ne bibel thuhet qe ketu ka pasur “çifut” me heret ?… a eshte kjo diq normale ? Përmendimin tim JO !

  Mendoj qe izraeli perderisa do te egzistoje kjo bot, ata kurr s’do te jen ne qetesi. Ju ka ra rasti te rrini pakes me cionista ? E dini qfar ju thon per sigurim ? As gjumin ne rehati se bejn sepse nje fjal e urt shum mir thot : “Tesha e huaj, e jotja, NUK BËHET” !

  Cionisteve nuk ju mjafton vetem kjo tok e kolonizuar, sipas atyre toka izraelite arrin deri diku mes Irakut, dhe ka fundi i Egjiptit.

  Kurse fajtoret numer 1, jan shtetet arabe qe lejojn nje shtet si nazizraeli te vendoset aty ! Duhen te gjith te bashkohen per nje synim te vetëm ! Ti rifitojn tokat e tyre ! Tokat e vllezërve PALESTINEZ !

  Mjaftë më,.. s’durohën ! Le t’kerset edhe bomba atomike nese nevojitët !

 138. rual thotë:

  19 April 2008 @ 7:07 am

  sa i kam qejf keto me sa i kam qejf keto leshataket mjekerror,sidomos kur mbeshtesin ”Vellezerit palestineze” dhe jo ”miqte nga Kosova”
  Pranej s’bohet Shqipnia!…,
  lexo peshkun.

 139. Nostalgji thotë:

  19 April 2008 @ 8:05 am

  Ore po ne nuk jena nga Momli qe nuk dime te kemi nje mendim te panshem ne lidhje me kete konflikt. Ti thuash jo ketij konflikti pa fund nuk do te thote domosdo te jesh kundra Izraelit apo Palestines. Ne rradhe te pare ne duhet te jemi prane njerezve qe vriten, plagosen apo terrorizohen nga te dyja palet. Shteti Palestinez duhet te ekzistoje dhe te ndihmohet nga ONU deri ne arritjen e nje stabiliteti politiko-ekonomik te pranushem. Le te monitorohen keto arritje nga Izraeli dhe te kerkoje pranine e trupave ONU deri sa te ndjehet i sigurte. POr ne kete rast vullneti i mire mungon dhe fakt eshte qe mungon nga te dyja palet.
  Per mendimin tim ka nje inkongruence nga ana e komentuesve, sepse ne flasim per ebrenjte ne pergjithsi por, ne kete rast nuk po flitet per ebrenjte po flitet per Izraelin dhe izraelitet, flitet per bashkejetesen, ndertimin dhe zhvillimn e dy shteteve fqinje. Ebrenjte si perkrahes se nje feje/ideje/utopije/ideali (thirreni si te doni), nuk duhet ta individualizojne veten ne kete rast. INA dhe ADOS qe jane ebrenj nuk jane qytetare izraelite. Po te vazhdojme me kete ide edhe popujt nomad (gabelte) duhet te kene shtetin e tyre si e drejte e pamohueshme sepse pasardhes se GABELIT TE PARE (pa lidhje me temen kjo) dhe ti vendosin atje ku sipas mitologjise se tyre e kane prejardhjen dhe duke patur mbeshtetje te fillojne e te shtojne territoret sepse njehere e dikur nji familje gabelsh gjate udhetimit per ne token e premtuar kaloi naten e ngrejti cadren.
  Ne sot me vetedije dhe evolvim perdorim racionalitetin ne interpretimin e ceshtjeve dhe kjo na ka cuar te krijojme istitucione dhe ligje nacionale e internacionale per zgjidhjen e marrveshjeve mes njerezve dhe shteteve, sepse ndryshe do te ishim duke nderruar akoma nje thes kripe me nje thes miell. Le te leme pra keto organizma dhe keto ligje te veprojne, qe kjo ceshtje te zgjidhet sa me mire dhe sa me shpejt qe numri i te vuajturve te ulet ne maksimum.
  Po, ebrenjte i kane dhene shume perparimit dhe dijes ne mbare boten por meqe po flasim per te tilla vlersime te popujve i bie qe ne shqiptaret nuk duhet te flasim sepse edhe ato emra te medhenj qe kemi nxjerre i dime e njohim vetem ne ose qarqet e vogla ku keto figura kane vepruar. Prandaj une do te thoja pak me shume respekt per njerzit ne pergjithsi dhe pak me pak tek racat.

 140. populli thotë:

  19 April 2008 @ 8:14 am

  Nostalgji; Une nuk analizoje nivelin tende.
  C;do gje eshte deshire ne jete.
  Corben dhe fasulen me haviari te ma zevendesojne une nuk i largoje dote,jane ushqimi im tradicionale.
  Ti aty ku je do jeshe e re,s’te kane zene kembet akoma balte,prandaj dhe kur shkruan rreshti pare i dyte hajde,tek i treti ngaterohesh i katerti s’te duket fare.
  Thashe dicka me teper per te ndihmuar peshqit komentues ku duhet perqndruar vemendja me shume,te huajt kur te lexojne ne ate nivele duan qe te komentoshe.
  Nuk eshte konflikt fetare lufta qe bene Palestina ndaje Izraelit,e drejta dihet qe eshte me Palestinezet,u jane mare teritore nga Izraelitet.
  Ne qofte se neser Palestina fiton ato zona Izraeli s’do ta lejoj te humbas historine.
  Nje ngjashmeri te tille pak a shume donin ta ngateronin Serbet ceshtjen e Kosoves ku e quanin vazhdimishte,se Kosova per ne eshte “Jerusalimi Ballkanit”pasi per ta Kosova eshte djepi i historise.
  Qe te mos te zgjatem se nuk kame kohe te sqaroj ty,po e perserise edhe nje here;

  Eshte vendi ku e puthin miliona njerez ne vite nga e gjithe bota…….

  Kur ecen shiko me teper larte te pakten te drejtoshe kembet.

 141. buda thotë:

  19 April 2008 @ 8:58 am

  nqs nuk doni te kuptoni me thelle konfliktin ne palestine e shume me teper, serialet e dokumentareve “God’s Warriors” nga Christiane Amanpour jane nje ‘must see’, sidomos serite per jewish dhe muslims…seria e pare:
  http://www.youtube.com/watch?v=2bY1WrwZIAA&feature=related

 142. buda thotë:

  19 April 2008 @ 8:59 am

  e kisha “nqs doni”, “nuk” nuk e di nga doli

 143. Nostalgji thotë:

  19 April 2008 @ 9:15 am

  Populli ne qoftese je ofenduar nga shprehja ime (shko futi i tas corbe si per mort) te kerkoj ndjese, ishte nje menyre per te thene “cfare po thua”.
  Pas asaj shprehje kam vene pike dmth, qe duhet bere nje ndalese dhe filluar fjalia tjeter qe nuk te drejtohej ty por, faktit qe shprehjet e luftes fetare hidhen si ushqim per popull dhe interesa personale apo shoqerore te personave/shoqerive qe i perdorin, sepse asnje lufte deri me sot nuk eshte bere ne emer te fese, madje as krygjezatat por, thjesht per arsye gjeo-politiko-ekonomike qe po ta thjeshtojme akoma del thjesht per arsye ekonomike.

 144. admiri thotë:

  19 April 2008 @ 9:43 am

  ajo eshte nje fotografi, qe tregon vetem nje moment, ky konflikt zgjat mese 30 vjet, i fryre nga USA, franca, rusia etj, etj.
  po sikur te kishte nje fotografi tjeter, ku nje palestinez shperthehet ne autobuzin e linjes plot me nena e femije cifute?
  s’duhen paragjykuar as cifutet as palestinezet,
  aq me teper qe tani po gjejne nje gjuhe te perbashket,
  aq me teper qe persekutoret e pare te palestinezeve jane “vellezerit” e tyre arab, qe i lejne te vdesin per buke.

 145. admiri thotë:

  19 April 2008 @ 9:51 am

  kur anglezet donin te ndertonin kanalin e suezit ne fillim te shek 19
  nje Shqiptar, Mehmet Ali Pashai (mbreti i egjiptit), nuk pranoi:
  ky kanal do sjelli vetem luftera-tha
  ai vdiq, kanali u ndertua, dhe ja ku jemi.

  s’eshte per tu cuditur qe ato qe jane vatrat me te nxehta sot (ballkani dhe lindja e mesme) ishin vende te qeta kur administroheshin nga Shqiptaret.

 146. Male thotë:

  19 April 2008 @ 9:57 am

  Preshi Fluturues,
  jo, nuk shqetesohem sepse Lufta Finale e dime si do perfundoje.

 147. hajdarmozi thotë:

  19 April 2008 @ 10:32 am

  Blendo tema degjeneroi tamam ne menyre alla shqiptarce!!!
  keshtu qe plako mos u shqeteso me te ngresh tema me thelb humanist ose intelektual se ta lidhin shqiptaret me romake e skenderbe sa nuk ka burre nene te ja gjeje anen muhabetit.
  Vihet re nje perpjekje primitive instrumentalizimi pa baze i cdo gjeje vetem qe arsyetimi i tyre “te triumfoje” mbi te tjeret, demek tipa interesant.

  Po eshte edhe nje gje qe me ben pershtypje: Interesi i madh per llogje koti. Si ka mundesi qe nuk tregohet ky interes per tema me afer ekzistences tone shqiptareske aka shqiperise (si thone ruset: kemisha jote me ngjitur me trupin).

  Per mendimin tim te ne shqiptaret ka ndodhur nje mutacion gjenetik ne ndonje gen qe pergjigjet per arsyetimin se ne ne cdo arsyetim, qe nuk shkon per shtat me mendimin tone, shikojme nje perpjekje per instrumenatlizim, nje armik klasash, nje mashtrim a ku di une dhe direkt vihemi ne llogore e fillojme luften.
  Nuk jemi te ftohte ne arsyetim.

 148. Male thotë:

  19 April 2008 @ 11:13 am

  Hehe, Hajdarmoz, ke shume te drejte ne lidhje me “mutacionin”. Eshte pasoje e 50 vjet shtypje te lirise se fjales dhe duam ta hiperkompensojme. Eshte gjithashtu e vertete qe kedo qe ka mendim ndryshe e shohim si armik. Do na duhen edhe 50 vjet te tjera per te ndryshuar, besoj. Nderkohe le te shfryjme frustrimin te njeri tjetri. :))
  Por nuk jam dakord qe tema si kjo nuk kane te bejne me ne, sepse njerezit jane njelloj ne te gjithe boten, prandaj nga cilido popull apo situate mund te nxjerrim mesim per veten dhe per vendin tone. Eshte edhe ceshtje parimesh, debat mes atyre qe mendojne se eshte ok te ecesh perpara duke shkelur mbi kufoma dhe atyre qe nuk e tolerojne padrejtesine ne asnje lloj forme.

 149. Peshku Fluturues thotë:

  19 April 2008 @ 1:05 pm

  Male
  Ti nga njera ane dhe Preshi fluturues qe po te afrohet nga ana tjeter. Si e mendon ti qe do te jete fundi i Luftes Finale?!

 150. Male thotë:

  19 April 2008 @ 1:08 pm

  Nuk besoj se ke deshire te dish mendimin tim.

 151. ThoughtPolice thotë:

  19 April 2008 @ 3:36 pm

  Per ta bere me interesant dhe pak me provokativ debatin, po e trajtoj edhe nga aspekti teologjik, gje e cila ka ndikim dhe luan rol ne sentimentet e njerezve qe i perkasin njeres fe ndaj tjetres, pare me shume kjo, ne aspektin e perkrahjes dhe aleancave qe kane te dy palet ne konflikt.
  Te krishteret (pa u marre me disa grupe evangjelistesh ne Amerike), jane me afer me muslimanet se sa hebrejte, gjithmone duke shikuar raportin qe kane keto dy fe (Islami dhe Judaizmi) me Jezusin. Cifutet nuk e pranojne Jezusin as si Profet dhe aq me pak me status divin/hyjnor (Zot apo Bir i Zotit), apo si Messiah. Ne te kundert, sipas disa cifuteve qe i referohen Talmudit, nena e Jezusit ka ngelur shtatzene me Jezusin nga lidhje jashtemartesore, dhe Yeshua (Jezusi) ka qene nje heretik qe eshte marre me magji etj. Edhe mesimet e krishtera thone qe romaket e kryqezuan Jezusin te nxitur edhe nga rabinet hebrej. Nderkohe, Islami gjithashtu kundershton fuqishem trinitetin apo hyjnizimin e Jezusit (Zot apo bir i Zotit) nga te krishteret, por e pranon dhe respekton si profet, bile nga me te rendesishmit. Nena e Jezusit nderohet ne Islam si besimtare e devotshme dhe e ndershme.

  Duke e pare nga ky kendveshtrim por jo vetem, me theks te vecante pas luftes se dyte boterore, vendet perendimore qe jane te dominuara nga feja e krishtere, ne sensin e perberjes se popullsise, ka perkrahur shume me teper cifutet. Si mendoni, pse ka ndodhur kjo, per shkaqe religjioze, politike, gjeopolitike, strategjike, ndikimi qe kane cifutet ne shume prej ketyre vendeve etj., apo eshte nje perzierje e te gjithe ketyre dhe te tjere elementeve?
  Po idene e Bismarkut per ti derguar hebrejte ne Madagaskar, ku mund te kishin ate qe kerkojne ne Palestine?

 152. odi thotë:

  19 April 2008 @ 3:43 pm

  per Buli3go : Ne kohen kur NATO filloi bombardimet per PAQE ne Kosove, Serbet thonin te njejten gje qe ti e thu sot, Bombing for peace is like fucking for virginity! Me cudit fakti qe eshte edhe ne faqen e pare te Peshkut!!!!!!!!!!!!!

 153. buli3go thotë:

  19 April 2008 @ 4:08 pm

  ketu prape dikush po i ngaterron faktet…. NATO sulmonte caqet ushtarake serbe, e jo sikurse Israeli qe ne emer te paqes vret femije. kliko ketu per nje imazh te tille. Me sa di une, asnje femije serb nuk kam pare ne gjendje te tille

 154. zotrules thotë:

  19 April 2008 @ 4:11 pm

  Populli, ketu qendron gabimi;
  Serbet e mbeshtesin Jeruzalemin e tyre me mite dhe legjenda e nuk kane lidhje fare me historine. Mite aq te trasha sa dhe vete ata nuk i besojne dot.
  Kurse Izraeli ne Jeruzalem ka nje prani te pashkeputur 4000 vjecare, qe ne kohen e Abrahamit. Nuk eshte njesoj, nuk eshte fare fare njesoj. Po esht enjesoj si Izraeli dhe Shqiptaret; kjo po, pavaresisht se per ne Jeruzalemi eshte Tomorri dhe Dodona.
  Dhe perkatesisht dyndjet sllave ne Ballkan jane gati simultane me dyndjet arabe ne Izrael. Arabet shtrihen nga Maroku deri ne iran; shifrat t’i kam permendur me siper. Izraeli nje pellembe toke ka, dhe eshte me i vogel edhe se Shqiperia jone e shkalafitur e shqyer dhe e copetuar.
  Besnik; te pshurrca trurin ty… Do bombe atomike? Ka Izraeli sa te duash; 268 ia di gjithe bota, boll sa per te shkrumbuar cdo qytet arab perfshire oazet. Mos e kruaj kot. Ai myslymanizmi juaj ju ka bere ultranacionaliste arabe moj qyqe… zor se jeni me shqiptare ju.
  Nostalgji;
  OKBja ka cuar trupa ne Liban qe ne vitin 78. Cfare rezultati? Hezbollah akoma vepron nga Libani.
  Jeruzalemi, dhe pikerisht Tempulli Cifut ka qene historikisht vendi me i shenjte per islamin; dhe meqe Muhameti u refuzua si mashtrues nga Cifutet, vendi me i shenjte u be Meka. me refuzimin e Muhamedit si mashtrues nga Cifutet, gjithe historia u zhvendos ne Meke, duke filluar qe nga flijimi i birit te Abrahamit, cili bir shkoi drejt altarit(Jo Isaku po Ismaeli) dhe e gjithe historia e premtimeve dhe ligjeve; por edhe Cifutet filluan e u mallkuan ne Kuran. Megjithate, perseri Jeruzalemi eshte vendi i trete pas Mekes dhe Medines ne Islamin e sotem.
  Por Jeruzalemi eshte vendi me i shenjte per Hebraizmin dhe per Krishterimin, e jo i dyti apo i treti. Xhamia Al Aksa, nga ana tjeter eshte ndertuar mbi muret e tempullit te vetem hebre.
  Nuk mund te thuash qe feja nuk ka shume rendesi tani. Duhet t’i marresh parasysh keto gjera se nuk del gjekundi pastaj.
  Al Aksa duhet shqepur pertoke dhe te filloje rindertimi i tempullit Hebre. Kjo eshte nje e drejte natyrore, ligjore, historike, morale e popullit Cifut. Do te lejonin arabet nje gje te tille? As neper endrra. Do te lejonin arabet t’u merrej Meka dhe Al harami te kthehej ne tempull Cifut, ose kishe, ose tempull hindu? Larg qofte, do te thoshin, te gjithe myslymanet do ishin te gatshem te shkaktonin apokalips ose te vrisnin vetet.
  Keshtuqe, nuk qenka dhe aq e veshtire te kuptosh ku qendron problemi; grykesia dhe xhelozia arabe.
  E megjithate ne Torah(taurat) Zoti(Elohiim, JHWH) thote qe “Ismaeli(arabet) eshte nje gomar i eger qe endet ne shkretetire, do te jete kunder gjithe botes dhe gjithe bota do te jete kunder tij”
  Me vjen keq, po zgjidhja eshte vetem nje;
  Arabet-palestinezet, nese duan te jetojne aty ku jane, ta flene mendjen dhe te jetojne ne paqe me Izraelin, te heqin dore nga bota arabe qe po i perdor thjesht si cizme per te shkelur mbi Izrael, dhe qe e kane treguar historikisht qe nuk u rruhet fare per Palestinezet; duke filluar nga Arafati terroristi Nobelist qe kishte mbi 4 miljarde dollare pasuri personale dhe palestinezet vdisnin nga uria apo per nje aspirine te qelbur. Qe i paguante 10 miljone dollare rroge avokatit personal ne Paris, qe ate kurven e vet me nje femije e kishte(akoma aty eshte) rehatuar ne nje suite mbreterore ne Paris me 17 dhoma dhe me karta krediti me limit brezin e asteroideve; dhe palestinezet vdesin akoma nga uria.
  Paqja me Izraelin vetem te mira do u sillte palestinezeve. Shkollim modern, zhvillim ekonomik modern, perendimor, sherbim shendetsor ndoshta me te mirin ne bote; - alla-Izrael mo; me nje fjale, vetem begati qe t’i kishte zili e te plaste nga marazi gjithe bota rreckamane arabe. Dhe kjo eshte zgjidhja me e mire edhe per Izraelin. Po te pakten palestinezet, me shtet apo pa shtet, duhet ta kuptojne qe partner kryesor dhe ndoshta te vetem do te kene gjithmone Izraelin.

 155. finish thotë:

  19 April 2008 @ 6:44 pm

  Besnik; jeni bere ultranacionaliste arabe moj qyqe… zor se jeni me shqiptare ju….

  Nuk po gjykojm mbi ARAFAT apo figura te caktuara po per fatin e nje populli pa shtet i reprezantuar ne fraksione dhe per nje tjeter me shtet qe si DEMOKRATIK kshu thote e mbeshtet politiken e shtetit te tij. Dikush tha me lart se me legjislacion ISRAELI e ndalon me gjujt mbi civile…si kerkush tjeter.OK po u harruan deshmite (nese ju ka rasti te shihni) e ushtareve israelite qe jo se ishin jotrima po se kan refuzu te qellojn mbi civil kane perfunduar ne burg.

  Po nese do mbeshtesja popullin e palestines(mysliman) sic e mbeshtet (para disa koheve ne sondazhe populli i ITALISE )dhe do denoja arabet qe terrorizojn dhe i shtyjne afrikanet e krishtere per tu marre tokat si do me percaktohej feja??

 156. zotrules thotë:

  19 April 2008 @ 7:14 pm

  Pash zotin Finisho, ca je tuj thon!
  Ca fjale qe perdor i ke shqip, po komenti nuk ka asnje fare kuptimi.
  Te te mesoj ca gjera elementare.
  Hamasi nuk eshte ushtri, por grup paraushtarak. Si te tille dhe ata jane civile. Ushtria organizohet dhe dislokohet ne garnizone dhe baza ushtarake. Ushtari i rregullt, ai qe eshte ushtar, nuk banon pallateve apo me gra shtatzena dhe femije rreth e rrotull. Ka uniforme, perfaqeson nje force te organizuar dhe te njohur publikisht, e nuk ka nevoje kurre te dale me maska gjirizeve duke treguar trimerite me pengje te pambrojtur dhe qe s’kane lidhje as me ceshtjen e tij as me ate te kundershtarit.
  Izraelitet nuk dalin si hiena, cakenj e zagare rrugeve me kallashe dhe bazuka ne duar duke shtene ne ajer e duke u fshehur pas femijeve dhe grave. Kete e bejne arabet tuaj trima dhe syshqiponja. Langaraqet e shekullit 21.
  Nuk u mesohet femijeve cifute te kendojne qe ne cerdhe te kendojne kenge mallkimi, por arabeve tuaj qe u rritet njerzilleku ne raport te drejte me kalimin e kohes.
  Pash nerin, ky osht muhabet i gjate dhe te themi te drejten, te pakte jane ata shqiptare myslymane qe dine ta hedhin vallen deri ne fund pa nxjerre ne shesh “pashaportat” islamike.
  te mos e permendim fare Izraelin per nje moment…
  Cfare bejne palestinezet thyen cdo moral dhe rregull burrnie. Shumica e gjerave, qe nga fshehja pas fustaneve te grave, femijet qe i nxjerrin ne balle te protestave ku cakenjte e zagaret dalin te armatosur, te predhat dhe bombardimet qe u bejne zonave te banuara me civile, te sulmet vetevrasese,(etj etj etj etj, se neveria e veprimeve te tyre nuk duket te kete mbarim) jane gjerat me te turpshme te njerezimit, pa asnje lloj burrnie, te neveritshme fare qe te bejne per te vjelle.
  me nje kundershtar te tille cdo lloj aksioni eshte mese i pranueshem. Sa me shume i permend aq me shume mne vjen per te vjelle!

 157. palaco-njeri thotë:

  19 April 2008 @ 7:25 pm

  Cfar duhet te bej izraeli me keta more vlla,keq ti vrase e keq mos ti vrase.Hamas-i nuk kenaqet me shtetin palestinez,as me Jeruzalemin.Hamasi thote qe Israeli nuk duhet te egzistoje,pra ne politiken e Hamasit shteti Izrael nuk egziston dhe nuk ka per te egzistuar kurre.Ky eshte problemi,cfar duhet te beje Izraeli?Te vrase veten dhe gjithe qytetaret e vete,qe te kenaqe keta shpellare idiote qe veshin femijet me rrypa kamikazesh?

  Dhe madia sa per dijeni eshte kryekeput Anti-Izraelite, nuk kam pare kurre asnje media qe flet mbi tmerrin eperjetuar nga Izraelitet,por gjithmone flitet per vuajtjet e palestinezeve.Eshjte e vertete qe Palestineset po vuajne ,por po vuajne me teper nga politikanet e tyre ,dhe nga Arabia Saudite dhe Jordania se sa Izraeli.

  Pothuajse te gjthe punetoret qe ngrejne banesat e reja Izraelite ne territorin e pushtuar palestinez jane Punetore Palestineze vete dhe jo Cifute.Palestinezet shkojne punojne ne Izrael dhe paguhen mire.Kurse kur shkojne te punojne ne Arabine Saudite apo Jordani trajtohen si plehra.
  Arabet ne Izrael kane te drejtat e tyre te mbrojtura me ligj,si cdo qytetar tjeter,qofte cifut apo jo.Kurse nje cifut ne vendet Arabe nuk do te merte fryme as dy sekonda.

 158. admiri thotë:

  19 April 2008 @ 7:35 pm

  palestinezet, qe kam njohur une, mburreshin se kishin pasaporte izraliane, dhe faktikisht benin c’te donin dhe si thoshte gje njeri.

  ketu te persekutuarit jemi ne,
  Free Albania - F#cking Viza

 159. palaco-njeri thotë:

  19 April 2008 @ 7:44 pm

  Hamasi eshte levizje politike qe ka edhe krahun e saj Ushtarak,nuk eshte grup paraushtarak.
  Hamasi eshte krijuar fillimisht si org Terroriste nga vete sherbimet sekrete Izraelite qe te krijonin percarje mes Palestinezeve dhe te dobesonin figuren e Arafatit dhe PLO (Palestinian Libaration Org)
  me kalimin e kohes Hamasi u shnderrua ne nje force te vertete ne rajon dhe doli jashte kontrollit te Mosad-it,duke kaluar ne duart e Palestinezeve qe ndodhen ne Jordani,Arabi e Siri.
  Edhe sot e kesaj dite Hamas vazhdon te mbetet nje Organisate qe udhehiqet njehere nga nje krah e nje here nga nje tjeter.Qellimi mbetet i njejte,qe ne Palestine te kete lufte konstante,dhe te mos arrihet paqja.
  Pse do thoni ju?
  Sepse duke mos u arritur paqja ne Palestine rritet influenca e Arabise Saudite,dhe fuqia qe ushtron mbi popujt e lindjes te mesme fondamentalizmi Islamik.

  Te vetmit qe jane te interesuar qe ai rajon te kete paqe jane Amerikanet dhe Britaniket,nje pjese e Izraeliteve,dhe populli Palestinez,megjithese keta te fundit nuk kane asgje ne dore.

  Ata qe nuk u intereson paqja jane Arabia Saudite,Jordania,Fondamentalistet Ortodokse Cifut,dhe Islamo-Fashistet.

 160. finish thotë:

  19 April 2008 @ 7:46 pm

  Kurse ti flet me nje niagar fjalesh… dhe kaq po sdo me than se ke te drejt apo se e flet SHQIPEN MA MIR SE une…dhe kto gjana elementare qi po dashke me mi mesue esht pershkrimi yt mbi Hamasin e esht i vertet PO hamasi nuk asht palestina esht segment pasi NUK KA AS SHTET Hamasi apo shtet Palestinez. Ti po don me me fy mue ne baze te dialektit po mos ma mso mue POLITIKEN ELEMENTARE se njat kam thye kryet me e msue ne universitetin e GJENEVS TASH SA VITE e jo prej info antiçifute ETJ

  Kur thu “Sa me shume i permend aq me shume mne vjen per te vjelle!” shifet racizmi yt “alla hamasian” i ndikum prej kontakteve dhe imazhit “neutral”qe kane ata ne vendin ku jeton….

 161. palaco-njeri thotë:

  19 April 2008 @ 7:53 pm

  Admiri ,shume e vertete ajo,edhe une kam njohur Palestinese qe me thoshin se jane nga Izraeli,dhe duke u futur me thelle ne muhabet me treguan qe jane Palestineze.Rasti i fundit ku shume te rinj Izraelite u vrane nga nje Kamikaz qe ishte ne fakt nje Palestinez-Izraelit,qe jetonte ne Izrael.

 162. J. thotë:

  19 April 2008 @ 8:05 pm

  Kush e ka pare “Paradise now”?

  Ana tjeter e medaljes.
  http://www.youtube.com/watch?v=lqySeSDlbBc

 163. Koth thotë:

  19 April 2008 @ 8:19 pm

  E mer mire mo u zini ne prag te ditlindjes se Muhametit !
  Possible date of birth, April 20: Mecca

 164. zotrules thotë:

  19 April 2008 @ 11:38 pm

  Finish,
  Nuk eshte Izraeli ne pozita me te mira se arabet, dhe as arabet nuk jane ne “disproporcion”.
  1: - qe te mos e harroj ketu; arab=kombesi dhe pike; kete nuk e vendos ti pavaresisht cfare gjuhe ke deshire te flasesh.
  Ka qene dikur Izraeli nja dy here ne “disproporcion” jahstezakonisht te madh kundrejt arabeve, dhe te dyja heret ua ka skuq hancen, heren e fundit me duket se nuk iu deshen as 8 dite te rrifte me shpulla Egjiptin dhe Sirine e t’u shkulte dhembe e dhemballe saqe te mos e hapin me gojen. Nderkohe qe ne 48 u kish rraf e i kish bo llom per nje vit rresht, kesaj here i rrahu dhe pa municione e pa asnje lloj ndihme fare nga jashte.
  Keshtuqe, bejne apo s’bejne ushtri arabet, Izraeli ka per t’i shkalafit gjithmone.
  Po ju e harroni historine me qellim dhe detyrimisht anoni ne mjeranen ceshtje palestineze.

 165. finish thotë:

  20 April 2008 @ 3:18 pm

  Ma trego te lutem ku mund te “mirinformohem” qe ARAB=KOMBESI apo se e thu ti si ZOT-RULES-diktator qe i veke piken gjanava…
  Kot te flas me ty pasi ti po flet per “çeshtjen ARABO-ISRAELITE” dhe shihet kujt i mban anen ne baze te fese,
  dhe jo per ate ISRAELITO-PALESTINEZE qe a ma specifike dhe mbi t’cilen ne po diskutojm.

 166. finish thotë:

  20 April 2008 @ 3:22 pm

  edhe dicka mundet qe arabet edhe te ishin “nacion” sipas nje perkufizimi njedimensional ne kohen e MUHAMETIT po sot sjane kshu qe vlla AKTUALIZOJU pak…

 167. zotrules thotë:

  20 April 2008 @ 3:48 pm

  Ore Finish, dje ke zbritur ne toke, apo ke qene ne koma qe kur ke lindur? Mund te informohesh ne internet, ose duke filluar shkollen nga klasa e pare. Aty e ndez trurin nga fillorja.
  per konfliktin ne fjale, Izraeli gjendet ne mes. Palen kundershtare te perfshire ne te, quaje si te duash, ne dac arabe, islamike, palestineze, nomade, berbere, zgjebarake, leckamane, rrjepacake, injorante… si te te doje qejfi, nuk me intereson fare.
  Interesante eshte qe ata vete e quajne veten arabe te Palestines dhe nuk pyesin fare se cfare thua ti e ca te mesojne ne Gjeneve.

 168. finish thotë:

  20 April 2008 @ 7:07 pm

  Po o vlla ata e qujn vedin arab se jane pjese e civilizimit arab…qe a dicka shum ma e gjan se kombi dhe ne bote ka 7-8 civilizacione a e kuptove tash…

 169. finish thotë:

  20 April 2008 @ 7:19 pm

  po se besoj se do kuptosh se sdon me kuptu masi preferon te mendohesh si te me fyesh ase te fysh bashkbisedusin sesa te pranosh se e ke gabim prandej per mu a mbyll diskutimi

 170. Male thotë:

  20 April 2008 @ 10:02 pm

  Zotrules,
  arroganca me te cilen flet te ben qe as te mos marresh mundimin te lexosh cfare shkruan. Modestia eshte ne perpjestim te drejte me dijen.

 171. palaco-njeri thotë:

  20 April 2008 @ 10:04 pm

  Arabet nuk jane as komb e as civilizim,por jane Grup-popuj sic jane fjala vjen Saksonet apo Sllavet.
  Civilizimi i sotem tek Arabet eshte civilizimi Islamik,psh,Pakistanezet jane Islamik dhe jane pjese e nje civilizimi me Arabet,por nuk jane kursesi Arab,jane Pakistanes,Afganistanezet gjithashtu.
  Ne anen tjeter Irakienet apo Sirianet dhe Palestinezet jane popuj Arab por nuk jane kurrsesi te kombesise Arabe,kombesi Arabe nuk ka,ata jane Irakiene me kombesi,apo Siriane dhe Palestinez perkatesisht.

 172. Male thotë:

  20 April 2008 @ 10:21 pm

  Banoret e Afganistanit quhet afgane.

 173. zotrules thotë:

  20 April 2008 @ 11:19 pm

  Finish, me fal nese ndihesh i fyer nga une. Te thashe me siper dhe ta them perseri, nuk kam qellim te te ofendoj. perseri, me fal.
  Male, jemi te te njejtit mendim; megjithate, mosleximi i mendimit te nje bashkebiseduesi te eleminon nga dialogu. E drejta eshte e drejte pavaresisht nga niveli i modestise.
  palaco, kombesia dhe nenshtetesia jane dy gjera te ndryshme, pavaresisht se shpesh here bien pre e nje ngaterrimi, por kjo per shkak te mosaktivizimit se lendes gri.
  Ne Shqiperi, ka nenshtetesi shqiptare, me kombesi, shqiptare, greke, serbe, bullgare, rumune, etj.
  Themi kombesi greke, sepse egziston nje entitet grek ne bote qe mund t equhet kombi grek, qe cuditerisht ndodh edhe te shoqerohet me territor. Poashtu edhe serbe, bullgare etj. Nderkohe, kemi dhe grupe te tjera qe perbejne popullsine e Shqiperise, si magjypet, evgjitet, romat, vlleherit, etj. Keta nuk quhen kombesi, sepse nuk kane nje territor te percaktuar qarte me nje komb te njejte qe te banoje aty.
  Evgjitet besohet te kene prejardhje egjiptiane, rezultat i importit te sistemit otoman qe lejonte skllaverine; ca te tjere mendojne se kane prejardhje nga India. Romat kane te njejten gjendje(situate) ngado ne bote, dhe nuk ka asnje territor sot ne bote qe te mund te quhet atdhe i Romeve.
  Prandaj keto nuk perimetrohen si kombesi, por si etni, grupe etno-kulturore. Ne disa vende kane ruajtur dhe gjuhen.
  Po ashtu dhe arabet. Pushtuan gati te gjithe Mesdheun.
  Jane kombesi me vete, sepse kane nje vend, nje atdhe te percaktuar qarte, pavaresisht se influenca(ndikimi) e tyre nder shekuj pushtimesh, ushtarake dhe kulturore, ka arabizuar me plot kuptimin e fjales kombe te tere, madje deri ne kromozomin Y te meshkujve.
  Mund te analizosh psh, Egjiptin. Edhe pse thuhet qe 90 e ca % jane egjiptiane, te gjithe e dine se nuk jane; sepse jane kombi i pare i arabizuar; pra, me nje fjale, asimiluar; kulture-tradite-gjuhe.
  Pra, asimiluar komplet.
  Ka nje ndryshim me berberet, kabilet etj, (Algjeri, Marok), keta te fundit jane asimiluar ne menyre gati te plote, por kane arritur te ruajne identitetin e tyre si grup etnik me vete, dhe ne shume raste kane ruajtur edhe gjuhen e traditat. E megjithate ne mes te tyre jetojne sot e kesaj dite nje perqindje e mire arabesh, qe ne shume raste perbejne edhe shumicen derrmuese te nje shteti te dhene, psh, Egjipti, ku koptet, pra egjiptianet (origjinale, vendas) jane nje perqindje e vogel e popullsise totale prej 80 e ca miljoneshe.
  Fundja “kombesi” ne bote sot perceptohet nga lema latine “nacio” ose “natio” qe dmth “te lindesh”///-pjese e nje grupi, ne gji te ketij grupi njerezish qe bashkohen nga nje gjuhe, tradite, kulture ose interes. Ndersa ne Shqiperi ka lidhje edhe me gjakun.
  Shkoni tek: CIA World factbook dhe shikoni vete nen cdo shtet, perberjen e popullsise se tyre.
  Dikush permendi Irakun, psh…
  Sipas atij pohimi duhet te pranosh qe Irakenet jane babilonasit e lashte, asiret, kaldenjte, e nje mori kombesh qe sot jane krejtesisht te zhdukur e mund te gjenden vetem nga ndonje inxhinjer gjenetik ne ndonje mbeturine kodi adn-je.
  Po flasim per popullsi qe jane ndersyer dhe pllenuar me njera tjetren gjate nje kohe mijeravjecare, e qe sot eshte si te hedhesh nje luge me kripe ne liqen e te pretendosh ta nxjerresh prape. Irakenet e sotem ndahen ne disa etni te ndryshme, por me teper ne dy grupime te medha, indoperse(iranianet dhe kurdet) dhe arabe(irakenet e tjere); duke perjashtuar ndonje armen apo ndonje komunitet te izoluar(ndoshta krejt e pamundur te egzistoje; - … kishat asire?; nuk e di).
  Pakistanit nuk po i hyj, sepse nuk eshte fare me lidhje dhe eshte terkuze e mishmash shume i madh. Por, megjithate, edhe aty ka arabe, kuptohet, te emigruar jane, gjate shekujve.
  Te injorosh egzostencen e kombesise arabe dmth te jesh hipermetrop me syze dielli miopi. Nejse, gabime te tilla mund te bejne te gjithe.
  E kjo eshte perqasje moderne e realitetit; po te mendosh si ca te tjere, (greket psh), te tromaks numri i arabeve ne bote.

 174. J. thotë:

  21 April 2008 @ 1:45 am

  Ore finish, edhe ju besimtaret, ua them une si eshte puna;
  Palestinezet bota e gjere nuk i mbeshtet, sepse ka dyshime se ata qe perkrahin palestinen sot, nuk duan paqe po duan thjesht nderrim rolesh.

  Duan qe palestinezi i sotem te jete izraeliti edhe izraeliti palestinez.

 175. Qafir Arnaut thotë:

  21 April 2008 @ 2:33 am

  Palestineze? A nuk kane nja 3000 vjet qe jane zhdukur keta?

 176. zotrules thotë:

  21 April 2008 @ 12:21 pm

  Finish, me fal nese ndihesh i fyer nga une. Te thashe me siper dhe ta them perseri, nuk kam qellim te te ofendoj. perseri, me fal.
  Male, jemi te te njejtit mendim; megjithate, mosleximi i mendimit te nje bashkebiseduesi te eleminon nga dialogu. E drejta eshte e drejte pavaresisht nga niveli i modestise.
  palaco, kombesia dhe nenshtetesia jane dy gjera te ndryshme, pavaresisht se shpesh here bien pre e nje ngaterrimi, por kjo per shkak te mosaktivizimit se lendes gri.
  Ne Shqiperi, ka nenshtetesi shqiptare, me kombesi, shqiptare, greke, serbe, bullgare, rumune, etj.
  Themi kombesi greke, sepse egziston nje entitet grek ne bote qe mund t equhet kombi grek, qe cuditerisht ndodh edhe te shoqerohet me territor. Poashtu edhe serbe, bullgare etj. Nderkohe, kemi dhe grupe te tjera qe perbejne popullsine e Shqiperise, si magjypet, evgjitet, romat, vlleherit, etj. Keta nuk quhen kombesi, sepse nuk kane nje territor te percaktuar qarte me nje komb te njejte qe te banoje aty.
  Evgjitet besohet te kene prejardhje egjiptiane, rezultat i importit te sistemit otoman qe lejonte skllaverine; ca te tjere mendojne se kane prejardhje nga India. Romat kane te njejten gjendje(situate) ngado ne bote, dhe nuk ka asnje territor sot ne bote qe te mund te quhet atdhe i Romeve.
  Prandaj keto nuk perimetrohen si kombesi, por si etni, grupe etno-kulturore. Ne disa vende kane ruajtur dhe gjuhen.
  Po ashtu dhe arabet. Pushtuan gati te gjithe Mesdheun.
  Jane kombesi me vete, sepse kane nje vend, nje atdhe te percaktuar qarte, pavaresisht se influenca(ndikimi) e tyre nder shekuj pushtimesh, ushtarake dhe kulturore, ka arabizuar me plot kuptimin e fjales kombe te tere, madje deri ne kromozomin Y te meshkujve.
  Mund te analizosh psh, Egjiptin. Edhe pse thuhet qe 90 e ca % jane egjiptiane, te gjithe e dine se nuk jane; sepse jane kombi i pare i arabizuar; pra, me nje fjale, asimiluar; kulture-tradite-gjuhe.
  Pra, asimiluar komplet.
  Ka nje ndryshim me berberet, kabilet etj, (Algjeri, Marok), keta te fundit jane asimiluar ne menyre gati te plote, por kane arritur te ruajne identitetin e tyre si grup etnik me vete, dhe ne shume raste kane ruajtur edhe gjuhen e traditat. E megjithate ne mes te tyre jetojne sot e kesaj dite nje perqindje e mire arabesh, qe ne shume raste perbejne edhe shumicen derrmuese te nje shteti te dhene, psh, Egjipti, ku koptet, pra egjiptianet (origjinale, vendas) jane nje perqindje e vogel e popullsise totale prej 80 e ca miljoneshe.
  Fundja “kombesi” ne bote sot perceptohet nga lema latine “nacio” ose “natio” qe dmth “te lindesh”///-pjese e nje grupi, ne gji te ketij grupi njerezish qe bashkohen nga nje gjuhe, tradite, kulture ose interes. Ndersa ne Shqiperi ka lidhje edhe me gjakun.
  Shkoni tek: CIA World factbook dhe shikoni vete nen cdo shtet, perberjen e popullsise se tyre.
  Dikush permendi Irakun, psh…
  Sipas atij pohimi duhet te pranosh qe Irakenet jane babilonasit e lashte, asiret, kaldenjte, e nje mori kombesh qe sot jane krejtesisht te zhdukur e mund te gjenden vetem nga ndonje inxhinjer gjenetik ne ndonje mbeturine kodi adn-je.
  Po flasim per popullsi qe jane ndersyer dhe pllenuar me njera tjetren gjate nje kohe mijeravjecare, e qe sot eshte si te hedhesh nje luge me kripe ne liqen e te pretendosh ta nxjerresh prape. Irakenet e sotem ndahen ne disa etni te ndryshme, por me teper ne dy grupime te medha, indoperse(iranianet dhe kurdet) dhe arabe(irakenet e tjere); duke perjashtuar ndonje armen apo ndonje komunitet te izoluar(ndoshta krejt e pamundur te egzistoje; - … kishat asire?; nuk e di).
  Pakistanit nuk po i hyj, sepse nuk eshte fare me lidhje dhe eshte terkuze e mishmash shume i madh. Por, megjithate, edhe aty ka arabe, kuptohet, te emigruar jane, gjate shekujve.
  Te injorosh egzistencen e kombesise arabe dmth te jesh hipermetrop me syze dielli miopi. Nejse, gabime te tilla mund te bejne te gjithe.
  E kjo eshte perqasje moderne e realitetit; po te mendosh si ca te tjere, (greket psh), te tromaks numri i arabeve ne bote.

 177. toko thotë:

  21 April 2008 @ 12:57 pm

  Blendi Salaj thotë:
  18 Prill 2008 @ 9:56 pm
  toko, me duket se ben gjoja sikur lexon por ti je TANK vellacko, ti je i blinduar karshi bashkebiseduesit…beje zemren gur e shiko nja dy minutat film se me fjale nuk ta dal

  hajdarmozi thotë:
  19 Prill 2008 @ 10:32 am
  Blendo tema degjeneroi tamam ne menyre alla shqiptarce!!!
  keshtu qe plako mos u shqeteso me te ngresh tema me thelb humanist ose intelektual se ta lidhin shqiptaret me romake e skenderbe sa nuk ka burre nene te ja gjeje anen muhabetit…
  ——————————-
  Tema do te ishte me e mire te trajtonte viziten e Ish Presidentin Karter ne Palestine edhe takimet me Hamas. Apo faktin se ndersa 2 kandidatet e tjere per president ne SHBA e kane denuar kete vizite vetem Obama nuk e ka denuar. ( Ju kujtohet prifti i Obames qe bente fajtor Amerikanet per ngjarjet e 11 Shatorit?) Dhe keshtu tema nuk do te degjeneronte.
  Mirpo keshtu “bjeri derickes te degjoj dera” ajo pa tjeter do te degjeneroj.
  Blendo une me gjithe se shume i ngarkuar kete fund jave mora mundimin dhe e pashe videon. Nuk kishte ndonje gje per tu cuditur Disa femije qe shtien me gure nje buldozer dhe ca krisma Nuk pashe
  “VRASJE SISTEMATIKE TE FEMIJEVE”
  Bile nuk pashe as femije te vrare. Po te ishin vrasje sistematike femijet ne fushe te hapur do te ishin te tere te vrare. ;)
  Blendo ta kam thene dhe ta them
  KUR ATA ( Hamas) PERDORIN FEMIJET SI KAMIKAZE PATJETER QE DO TE KETE EDHE FEMIJE TE VRARE.
  Dhe e perseris mire do te jete qe tema te ishte drejt ne thela
  “Cfare mendoni per viziten e Karter ne Palesitne” Ose “si mendoni per politiken e Obames ne lindjen e mesme”.
  Keqardhjet VETEM per femije apo fotoreportere te vrare ne palestine, kur ka edhe femije shqiptare qe vriten nga qeveria, kur ka femije irakjane afgane, tanzanian me duket nje perzgjedhje jo e drejte.
  Ose le te hapim nje teme per tere femijet e vrare ne bote nga ushtria
  Pse vetem palestineze.
  Mbase se ka VRASJE SISTEMATIKE :)
  Edhe ti byrazer buldozer je nuk luan qe nuk luan nga tendja :)

 178. toko thotë:

  21 April 2008 @ 1:09 pm

  Ah po se harova
  Mbase ka kaluar shume kohe nga sjellja ime ne kete teme ose mbase edhe ti si une nuk lexon por ben sikur lexon :) te keshilloj ta shikosh kete. tregon per

  VRASJET SISTEMATIKE TE FEMIJEVE PELESTINEZE NGA USHTRIA IZRAELITE

 179. toko thotë:

  21 April 2008 @ 2:10 pm

  Carter Says Hamas May Accept Right of Israel to Exist (Update1)

  By Alisa Odenheimer

  April 21 (Bloomberg) — Former U.S. President Jimmy Carter, who helped broker peace between Egypt and Israel in 1978, said that Israel’s enemy Hamas may accept, under certain circumstances, the Jewish state’s right to exist.

  Hamas leaders told Carter that the group would accept a peace agreement negotiated by the leader of the rival Fatah group, Palestinian Authority President Mahmoud Abbas, on condition that the agreement is submitted to the Palestinian people for approval, the former president said in a speech in Jerusalem.

  “Hamas leaders said they would accept a Palestinian state on the 1967 border and the right of Israel to live as a neighbor, provided the agreement was submitted to the Palestinian people for overall approval,” Carter said.

  Hamas later said it wouldn’t necessarily accept the results of a peace referendum, the Associated Press reported.

  Hamas, an Islamic group which seized control of the Gaza Strip in June, is sworn to Israel’s destruction, and launches regular rocket attacks against Israeli towns, killing and maiming citizens. Abbas, who is in control of the West Bank, is in negotiations with Israel about a framework peace agreement that President George W. Bush wants by the end of the year.

  Syrian Position

  Syria believes that nearly all its differences with Israel have been resolved and that talks “just need to be reconvened,” Carter said in Jerusalem after meeting with Syrian officials in Damascus. Syria is eager that the U.S. play a “strong role” in talks with Israel, while in the meantime, the U.S. is opposing talks, Carter said.

  Syrian President Bashar al-Assad confirmed his country exchanged messages with Israel via third parties about the possibility of resuming peace talks, Syria’s state-run SANA news service reported today. Israeli Prime Minister Ehud Olmert told the daily Yediot Ahronot last week that the two countries, which failed to sign a peace accord after the Six-Day war in 1967, clarified what they expect from a potential peace accord. Each side now understands what the other wants, Olmert said.

  Carter said that, while he is glad that Bush is committed to reaching a peace agreement between Israel and the Palestinians, there is a general feeling that no progress is being made of any significance in the talks.

  Israel and the U.S. strategy of excluding Syria and Hamas from peace negotiations “just isn’t working,” and they would have to be involved in order to make progress, Carter said.

  Prisoner Exchange

  Hamas leaders said that they are making progress in Egyptian-mediated talks about a prisoner exchange that would include Israeli soldier Gilad Shalit, who was captured by Palestinian gunmen in June 2006. Hamas has agreed to allow Shalit to send a letter to his parents, Carter said.

  Carter’s speech came after meeting with exiled Hamas leader Khalid Mashaal in Damascus and other Hamas officials in Cairo over the past week.

  By meeting with Hamas officials, Carter went against the policy of the Bush administration, which says Hamas must be sidelined until it recognizes Israel and ends violence, and ignored Israeli objections. The U.S. considers the group a terrorist organization.

  Hamas won 2006 Palestinian parliamentary elections and ousted forces loyal to President Mahmoud Abbas from the Gaza Strip in June last year. Abbas heads the Fatah faction of the Palestine Liberation Organization and controls the West Bank.

  During a visit to Israel on April 11, U.S. Secretary of StateCondoleezza Rice told reporters that she found it “hard to understand what is to be gained by having discussions with Hamas when Hamas is, in fact, an obstacle to peace.”

  Congressional Appeal

  Fifty members of the U.S. Congress, both Democrats and Republicans, wrote an appeal to Carter on April 14 not to meet with Hamas.

  In Carter’s visit to Israel, President Shimon Peres told him it was a “mistake” to meet with Hamas. Prime Minister Ehud Olmert declined to receive the former U.S. leader. Israel barred Carter from crossing into the Gaza Strip.

  Since his 1977-1981 presidency, Carter has occasionally embarked on private diplomacy. In 1994, he visited Pyongyang and persuaded North Korea to freeze its nuclear program. The agreement collapsed when the CIA discovered, in 2002, that North Korea ran a covert uranium-enrichment program. Carter also visited U.S. adversaries Iraq, when it was ruled by Saddam Hussein, and Cuba.

  Egypt navigates a delicate path with Hamas: It has called for Israel to lift a trade and travel blockade of the Gaza Strip, while declining to open its own border to Gazans, which has been breeched in the past. Instead, Egypt has tried to mediate in the Abbas-Hamas dispute.

  Carter won the 2002 Nobel Peace Prize for promoting peaceful solutions to conflicts and social and economic justice.
  To contact the reporters on this story: Alisa Odenheimer in Jerusalem at aodenheimer@bloomberg.net.

 180. palaco-njeri thotë:

  21 April 2008 @ 3:53 pm

  Zotrules,sice shpjegova edhe me lart,Arabet jane grup-popuj,sic jane Sllavet dhe Saksonet.Mos e ngaterro me Shqipetaret dhe Greket sepse Kombesia jone eshte tjeter gje.Kombi Arab nuk egziston,Komb eshte nje percaktim ne baze te gjuhes kultures,traditave te nje bashkesie ne nje territor te caktuar.A mund te thuash se egziston edhe Kombi Sllav? Apo Kombi Sakson?Jo, vetem se Ruset dhe Polaket,apo Polaket dhe Ceket jane Sllave,dhe jane me te njejten fe,nuk do te thote qe jane i njejti komb.E njejta gje vlen edhe per Gjermanine me Angline.

  Psh une nuk e perjashtoj deri ne nje pike ate qe thua ti,dhe te jap nje shembull,Iraku sot eshte nje Shtet Arab ( ka kombin e vet,dhe Irakienet kane ndjenjat e tyre kombetare,qe jane Irakiene),por ne Irak ka dhe Kurde dhe popullsi te ndryshme nga Arabet,po kjo nuk do te thote qe ata nuk jane Irakiene apo jo?

 181. zotrules thotë:

  21 April 2008 @ 4:51 pm

  palaco-njeri thotë:”Komb eshte nje percaktim ne baze te gjuhes kultures,traditave te nje bashkesie ne nje territor te caktuar

  Pikerisht, egziston Arabia Saudite. Te gjithe mund ta pranojme pa frike se gabohemi, qe arabet jane popull autokton i gadishullit arabik.
  Nuk thuhet per Rusine ose Polonine (qe duhet ta sqaroj se nuk kane te njejten fe; jo se ka rendesi, thjeshte per korrigjim te asaj qe the) qe ne perberje te popullsise kane kaq apo aq perqind sllave!
  Prejardhja mund te jete sllave, por tashme jane te distancuar qarte etnologjikisht, pavaresisht nga ngjashmerite linguistike.
  E kam fjalen per perberjen etnike qe sot percakton kombesine, nese nje komb i tille ka egsistuar dhe vazhdon te egzistoje.
  Shume kombe asimilohen, dhe jane asimiluar historikisht; por, persa i perket pellgut gjenetik, duhen te pakten 11-13 breza perzierje te pellgut gjenetik qe nje komb i vecante(filan komb, pash) te humbase karakteristikat e tij dalluese.
  nese shikon boten arabe ne perberje te popullsise te thuhet kaq apo aq perqind jane arabe; kjo nuk ndodh per asnje shtet tjeter ne nivelin qe pretendon ti; si “sllave”, psh.
  Sa per Irakun, ku ke shtuar ne fund, mendoj se je ne rruge te drejte. Ate gje po them dhe une.
  kombesi dhe shtetesi, jane gjera te ndryshme; dy grafike te ndryshem qe takohen ne shumicen e shembujve; prandaj edhe ngaterrohen.
  Kur flasim per komb amerikan, imagjinoje se ku arrin puna pastaj.
  ;) ;) ;)

 182. palaco-njeri thotë:

  21 April 2008 @ 5:22 pm

  Jo une besoj dhe historia dhe realiteti aktual eshte qe Arabet mbeten Grup-Popuj ashtu sic jane Sllavet dhe Saksonet.Polonia ka te njejten fe me Cekine thash jo me Rusine (megjithese edhe me Rusine jane pjese e Kristianismit).

  Nuk shoh ndonje ndryshim te madh midis Kroacise dhe Serbise dhe Kuvajtit dhe Irakut,Apo Libanit dhe Palestines dhe Rusise dhe Polonise.
  Pra jane Grup-popuj midis te cileve jane krijuar Kombesi te ndryshme.Nuk mund te quash te njetin komb Marokun dhe Irakun meqenese perberja e tyre gjenetike ka perqindje te madhe Arabe.Biles nuk mund te quash as Sirine dhe Jordanine,jane dy shtete krejt te ndryshem ku egziston ndjenja kombetare perkatese,Siriane dhe Jordanese.Biles edhe brenda vete Gadishullit Arabik,nuk mund te konsiderosh si nje komb Arabine Saudite me Jemenin apo edhe me Emiratet e Bashkuara Arabe.

  Me duket se ke nje perceptim te gabuar ketu dhe mos u perpiq qe ta mbrosh kot,sepse ne fund te fundit nuk te bien vlerat eshte nje diskutim i kote,jam i bindur qe edhe ti do kishe arritur ne kete konkluzion po ta kishe verejtur me me kujdes.

  Vetem se egsiston Gadishulli apo nje shtet qe ka fjalen Arab brenda nuk do te thote gje,ke edhe shtete si Sllovakia apo Sllovenia,a[po dikur Jugosllavia qe kishin Elementin Sllav edhe si identifikim Shteteror,por kjo nuk do te thote qe Sllavet jane i njejti komb.Pra sic ta thashe Sllavet,Saksonet dhe Arabet jane Grup-popuj.Shqipetaret mund te quheshin Grup-popuj nqs do te kishte shtet qe fliste pak a shume shqip,apo popullsi me preardhje shqipetare diku tjeter ne Europe apo Azi qe kishte krijuar nje shtet sovran,por kjo nuk do te thot qe ata te ishin domosdo te te njejtes kombesi me Shqipetaret e Shqiperise.Eshte ndryshe me Kosoven,sepse Kosova eshte pjese perberese e nje Kombi te vetem i percaktuar brenda nje territori ku historikisht perben nje mazhorance gjuha ,kultura,traditat dhe identiteti Shqipetar,pra vetem nje pjese e ketij identiteti,sic mund te jete Laberia nen Pushtimin Italian psh.

  Besoj te jemi kuptuar sadopak.

  Shendet.

 183. luani thotë:

  21 April 2008 @ 5:31 pm

  Vertete per mua eshte veshtire me komentu kete pamje, sa qe edhe ta ngasesh bicikleten nuk je i lire…

 184. palaco-njeri thotë:

  21 April 2008 @ 5:50 pm

  Po cfar ka per te komentuar se marr vesh,eshte nje imazh i zgjedhur nga media,thjesht tregon nje episod nga nje zone nen tension,ku ka shpesh sulme sporadike terroriste dhe sulme hakmarrese te ushtrise.

  Edhe c’hyne ketu liria per te ngare bicikleten?kush paska ndaluar kend te ngase bicikleten?

  Hajde gjykim hajde!!!!!!!!!!!!!pfffffffffffffff

 185. zotrules thotë:

  21 April 2008 @ 6:10 pm

  Palaco… une nuk do te mundohem te ndryshoj botekuptimin tend dhe emertimet qe u ve ti ngjyrave.
  Shko ketu(ose merr nje enciklopedi vete) dhe me nxirr elementet perberese te nje shteti sllav cfaredo, te zgjedhjes tende, dhe te nje shteti arab, po te zgjedhjes tende. Pastaj ec e m’i shpjego pak, pse ne asnje vend te botes nuk do me nxjerresh etni sllave, por te percaktuar qarte, dhe pse egziston etnia arabe si element i vecante. Pastaj me te njejtin shkop, me godit edhe ndonje shtet, po te zgjedhjes tende, me perbereje etnike saksone(sic do me nxjerresh me pare shtet me etni sllave!)
  te lutem tani, une nuk po e bej per te marre nota ketu, por ti nuk mund te eleminosh nje realitet te tere vetem sepse i ke keqkuptuar gjerat qe ne koncept.
  Nuk po them qe jane krejt ndryshe nga sllavet; megjithate, nuk ke si te injorosh nje saudit(psh) kur thote qe jam arab, dhe nje Egjiptian, apo algjerian, apo jemenit kur deklaron se eshte po arab. E nese ti do me gjesh nje individ te vetem, nga Rusia apo nga te duash ti qe thote se eshte sllav, atehere jemi dakord.
  Mos te behemi dhe ne si greket e ta ndajme boten ne shqiptare dhe joshqiptare; se fundja edhe kjo eshte e vertete.

 186. palaco-njeri thotë:

  21 April 2008 @ 6:18 pm

  Po si s’paska Rus qe thone se jane Sllav? Ne cdo shtet Sllav egziston identiteti Sllav.Eshte nje identitet racor,(kujt grup-popuj i perket?)
  Serbia cirret lart e poshte per Vellezerit Sllave Rus.
  Pansllavizmi eshte nje fenomen qe deri para 30 viteve ishte faktor i gjalle i politikave boterore,juve dhe mua gjate kohes te diktatures na mesonin qe gjith popujt e lindjes,perfshi eshe Hungarine jane popuj Sllave,sepse ashtu ishin udhezimet nga Rusise.Perse pikerisht u zgjodh Emri Jugosllavi?Qe do te thote pikerisht Sllavet e Jugut?Me duket se po e nenvlereson identitein Sllav.
  Por kjo nuk do te thote aspak se te gjithe keta popuj Sllave jane nje komb i vetem.Jo.

  Ashtu edhe me Arabet,eshte nje nocion racor,jo kombetar.

 187. zotrules thotë:

  21 April 2008 @ 6:40 pm

  Te dhashe nje detyre siper, kur ta mbarosh do biem dakord.
  PS: hungarezet kurre nuk na eshte thene te jene sllave. Te pakten ne Shqiperine qe kam jetuar une.
  Ky “muhabet” doli krejtesisht jashte uturaku.

 188. palaco-njeri thotë:

  21 April 2008 @ 6:51 pm

  ti nuk dashke te mesosh me duket mua.
  E kupton qe po flet brockulla?
  Me sfidove te gjeja nje njeri te vetem qe e quan veten sllav,ore zoteri e kupton qe jane me qindra miliona njerez qe identifikohen si sllave apo nuk e kupton,ku rron ti mor vlla????????

  Cfar jane sipas teje Ruset?Polaket?Ceket,Ukrainasit,Serbet,Kroatet,Sllovenet,sllovaket,bjelloruset etj,nuk jane Sllave?
  Cfare perberje paska Rusia?????? Perberja e Rusise eshte aq Sllave sa eshte perberja e Irakut Arabe,ne mos me shume,Perberja e Polonise eshte po aq Sllave sa eshte perberja e Arabise saudite Arabe.

  Mos ja fut kot tani,une te kam dhene fakte te pakundershtueshme ,je ti ai qe nuk deshiron te kuptosh,ose e ke kuptuar tashme ,por vazhdon per hir te dellit inacor.Hajt shendet.

 189. palaco-njeri thotë:

  21 April 2008 @ 6:56 pm

  Edhe sot ne amerike klasa me e larte e shoqerise amerikane mbetet Shoqeria e Amerikaneve te bardhe me preardhje Anglo-Saksone.Me thuaj nje president te vetem qe nuk i perket kesaj kategorie?Kjo kategori eshte nje fenomen i njohur ne Amerike ,biles ka edhe inicialet te cilat nuk me vijne ndermend tani.Anglosaksonet jane popujt qe flasin gjuhen e rrjedhur nga gjermanishtja.

 190. palaco-njeri thotë:

  21 April 2008 @ 7:01 pm

  Qe mos te dalim nga uturaku,sot Carter ka deklaruar se HAMAS-i i ka shprehur privatisht atij se mund ta njohe te drejten e Izraelit per te egzistuar,gje qe nuk e pranon per arsye te bazuara ne fondametalizem Islamik,athere nqs do ta pranoje,a do te thote kjo qe Allahu nderroi mendje?Apo do te thote qe ata jane hipokrite qe e perdorin fene per te hedhur hi syve popujvve injorante ne lindjen e mesme?

  Te gjith ata qe jane kunder Izraelit per arsye fetare jane thjeshte llumi i inteligjences boterore( ata qe notojne ne skajet ku bashkohet idiotesia me inteligjencen)

 191. Artian thotë:

  21 April 2008 @ 7:04 pm

  Lufta ne Izrale-Palestine,dhe luftrat e tjera ne Irak Afganistan,po tregojne ne te vertet shkakun pse Dollari Amerikan ka rene kaq shume,dhe pse se shpejti do te fryjne ererat e nje krize te madhe ekonomike qe do te perfshije te gjithe boten,ndoshta e papare ….lufta per paqe ka deshtuar,demokracia gjithashtu,bota eshte ndoshta ne zhgenjimin me te madh moral,ne Lindjen e mesme dhe te larget derdh gjak kot…varferia nuk eshte nje krijese e zotit por e vet njeriut tashme,te demoralizuar.
  Qeveria e sotme Ameriane ndoshta eshte me fajtorja ose me fatkeqja per njerezimin e sotem ….pasi njerezimi nuk po njeh shprese te vertete per jeten por vetem fjale boshe,dhe gjak njerzish te pafajeshem..!

 192. krye-fare thotë:

  21 April 2008 @ 7:18 pm

  cfare do ti te beje Amerika?askush nuk ofron alternative me te mire ,te gjith jane te paret te akuzojne.Cfar alternative paska?Udhezimet jan te qarta,respekto te drejtat e njeriut,hap ekonomine e tregut,pluralizem dhe liri te fjales dhe individidid dhe je drejt suksesit,kushdo qofsh,askush nuk ta pret dot rrugen,me trego nje demokraci te vetme ne bote qe eshte angazhuar ne lufte me nje demokraci tjeter?Me trego nje demokraci qe nuk eshte nje tregim i suksesshem?

  Per gjakun e derdhur e kane fajin Diktatoret si Sadami,dhe shpellaret e Al-Qaedes dhe jo Amerika,nqs ne Irak gjerrat do te kishin shkuar ashtu sic i do Amerika atehre Iraku sot do te ishte shembull ne lindjen e mesme.
  Por lufta kunder shpellareve qe nuk duan jeten eshte e veshtire.Megjithate jam i sigurte se Demokracia,lirite e individid,dhe clirimi nga censurat dhe moralet jane nje gol i pridestinuar i njerezimit,eshte nje rruge e pakthyeshme,sado qe ndokush te perpiqet te vendos shkopinj nen rrota.Ata qe e kane kuptuar sot jane tregim suksesi,vende si Shqiperia e kane kuptuar tashme dhe po shkojne drejte asaj rruge (pavaresisht se ne kemi ne krye mediokritetin, llumin e shoqerise tani per tani,dhe shkaterrimi njehere i vendit para suksesit eshte i pashmangshem) ne te ardhmen,dhe sa me shpejt aq me mire,nuk ka asgje per te humbur,edhe ata qe sot luftojne kete gol te pridestinuar,jane te pridestinuar te humbasin ne perpjekjet e tyre te kota.

 193. krye-fare thotë:

  21 April 2008 @ 7:22 pm

  Meqe ra fjala,une jam anetari Palaco-njeri,ketej e tutje do te njihem si Krye-fare.More vesh ti ZTRULUES ???????? :- )

 194. Artian thotë:

  21 April 2008 @ 7:49 pm

  Demokracia,lirite e individid,dhe clirimi nga censurat dhe moralet jane nje gol i pridestinuar i njerezimit,eshte nje rruge e pakthyeshme,sado qe ndokush te perpiqet te vendos shkopinj nen rrota

  A nuk eshte ky edhe nje moral me shume, si edhe te tjeret,qe njesoj si nje peshtym qe e hedh vet per pjete dhe nuk kupton se ku bie, duke menduar e ke larguar nga vetja dhe ja ke hedhur te tjereve…gjoja per moral,?…..kush beson sot tek demokracia dhe lirite e individit eshte tutkun.Cdo gje qe eshte ne leter nuk do te thote te jete ekzakt ne realitet.Sepse as gje tjeter nuk eshte permbi “Parane”…cdo gje tjeter ka deshtuar.. prandaj sot bota eshte e ndyre..

 195. krye-fare thotë:

  21 April 2008 @ 7:58 pm

  E si keshtu asgje nuk na qenka permbi parane?ne vende kleptokratike po,por jo ne demokraci,a mund te me thuash i dashur,nqs ke mundesi ta blesh pushtetin ne nje vend demokratik.

  Demokracia dhe lirite e individid jane realitet i prekshem per miliona njerez qe kane jetuar ne perbuzje,ne vuajteje nen thunder dhe sot jane qytetare me te drejta te plota te nje shoqerie demokratike.
  Kurre ne historine e njerezimit njerezit nuk kane jetuar me te lumtur dhe me te lire se sa jetojne ne shoqerite demokratike sot,ky eshte nje fakt.
  Demokracia i jep gjithkujt te drejten ta jetoje jeten e vete ashtu sic ja do enda,e jo si Diktaturat apo republikat fetare te cilat mbajne nje shoqeri te gjithe ne thundren e frikes.

 196. zotrules thotë:

  21 April 2008 @ 8:32 pm

  Po mire e kishe palaco bre… u mundove dhe aq shume ta vertetoje…
  Te dhashe nje detyre, dhe akoma nuk e bere.
  Te dhashe nje link, ndiqe dhe studjoji pak popullsite e shteteve, zgjidh e merr vete; ose merr nje site qe te do palla vete, dhe me sill informacionin ketu.
  Pra, shko te psh, Rusia, dhe me thuaj cfare te thote sajti yt per perberjen e popullsise. Merr Polonine, apo cdo lloj vendi qe te duash ti, dhe me thuaj se per cilin prej tyre thuhet qe ka kaq perqind sllave. Pastaj ma gjej dhe per ndonje vend arab.
  Zgjidh e merr vete, sajtet zgjidhi vete, shtetet zgjidhi vete, mua me sill detyren te bere. Do te te ve dhe noten pastaj. Ndryshe, do e nderrosh emrin ashtu sic e kishe.
  E degjova dhe ate qe kish thon hamosi…
  Nuk e marr fare nga feja, por zgjidhja mund te vinte nga te dyja rruget, edhe fetare edhe diplomatike. Fundja, po te perdorej feja kunder, nuk do fitonte kerrkush nga palet e perfshira, sepse ne te vertete udheheqesit fetare(ata me influence) te te dyja grupeve, as afer me ate rajon nuk jane.
  Puna eshte se palestinezet duhet te kuptojne se po perdoren si rrecke nga bota arabe dhe qe askush prej atyre shteteve qe po manipulojne me palestinezet nuk kane treguar kurre ndonje interes as ekonomik e as strategjik, pervecse inatin qe kane me Izraelin, e ky i fundit eshte me zanafille fetare. Pra, asnjeri prej tyre nuk ka per t’i dale zot Palestines, e as per te dhene ndonje kontribut per te qene, sic nuk e kemi pare faktikisht deri tani.
  E kam fjalen, ja u be Palestina e pavarur; cili prej vendeve arabe do e rruaje per ta? Asnjeri. Te jemi realiste. Vetem Izraeli eshte partner real i Palestines. Nese Hamosi nuk do me e kuptu, osh gamor. E deri sa ta marrin vesh, do u mbaroje dhe municioni more.
  Imagjinoje, edhe domatja qe behet ne Palestine nuk arrin dot gjalle ne Egjipt… Ca mund te bejne tjeter? U duhet Izraeli se pa te nuk mbijetojne dot. Gamoret e Hamasit nuk e morin vesh ket.
  Puna eshte se per Palestinen kane udhehequr njerez qe nuk kane patur asnje lloj interesi qe konflikti te zgjidhet, duke filluar nga Arafat terroristi multimiljarder. Nga ana tjeter, Izraeli per kete konflikt te ndezur merr cdo vit nga ameriqia mbi 5 miljard dallora ameriqene, plus armatime dhe teknologji; plus e mban te lidhur nepermjet lobit qifut. Keshtu qe mendoj se interesat qe mbajne konfliktin ndezur jane te ca njerezve me te fuqishem(influence dhe interesa) se publiku direkt i interesuar.

 197. krye-fare thotë:

  21 April 2008 @ 8:46 pm

  Komplet dakort,te njeten gje kam shpjeguar ne nje nga postimet me lart.

  Por lajmi i fundit sapo e lexova tek bbc,ai pesepellembe mjekra i Hamosit kish dale e kishte thene qe Hamosi nuk ka per ta njohur kurre te drejten e Izraelit te egzistoje,duke hedhur poshte nje pike shprese qe dha deklarata e Carter-it.Vin ne te njejten dite kur po flitej se Izraeli ishte gati te njihte shtetin Palestinez me kryeqytet gjysmen e Jeruzalemit.
  Duket hapur qe Hamasit dhe kushdo qe ndodhet mbas Hamasit nuk i intereson Paqja,dhe ne kete aspekt habitem perse ka njerez qe akoma vazhdojne te Akuzojne Izraelin,cfare duhet te bje Izraeli mor vlla se une nuk arrij ta kuptoj,tani une budalla sjom,Hamasi thote Izraeli nuk ka te drejte te egzistoje,cfare duhet te beje ai shtet?eshte ne nje gjendje te imponuar lufte mor vlla,nuk e kuptojne robt kaq???????

 198. krye-fare thotë:

  21 April 2008 @ 8:50 pm

  Na mor Zotrulues se me plase,na linkun e WIKIT,

  http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Slavic_countries

  i quan slavic nations,qe do te thote kombe sllave,menjfjale shume kombe te ndryshme me popullsi sllave.
  hajt naten

 199. krye-fare thotë:

  21 April 2008 @ 8:53 pm

  biles na edhe kete qe ta shikosh se Sllavet kane identitet racor po aq te forte sa dhe Arabet,por ama ne kombe te ndryshme,sic te thashe.

  http://www.panslavia.com/radical/index.html

  u binde apo do me?

 200. krye-fare thotë:

  21 April 2008 @ 8:56 pm

  sa per Anglosaksonet vetem kerko WASP,(White anglo-saxon protestants) qe jane grup me identitet te forte dhe grupi me i fuqishem ne Amerike,nga kane dale te gjith presidentet amerikane.

 201. zotrules thotë:

  21 April 2008 @ 9:38 pm

  bej detirat te thomi ose nderro llagap!
  http://en.wikipedia.org/wiki/Russia#Demographics
  Ma shiko pak perberjen e popullsise.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Russia#Language
  ma shiko pak cfare gjuhesh fliten. (sa perqind flasin gjuhen sllave?) hi hi hi
  Rusishtja eshte gjuhe sllave, por sllavishtja nuk egziston, dhe aq me pak te jete gjuhe ruse.
  po te mos ishte per Ali pashen, do te ksiha permendur perseri Egjiptin, por kete do ta zgjidhesh vete me ndonje egjiptian qe do takosh ne kasaba ku banon.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Egypt#Identity
  “…. the Albanian Muhammad Ali (Kavalali Mehmed Ali Pasha) taking control of Egypt. He was appointed as the Ottoman viceroy in 1805. He led a modernization campaign of public works, including irrigation projects, agricultural reforms and increased industrialization, which were then taken up and further expanded by his grandson and successor Isma’il Pasha…..”
  Algjeria
  Libia
  Sauditja
  jemen
  Etj, etj etj etj etj etj
  0 me bisht do te te jap per detyren, edhe per arsyen se ke kopjuar dhe ke kopjuar gabim.
  Tani nderroje emrin shpejt…
  Qe sllavet jane te lidhur me njeri tjetrin, kete nuk e ve ne dyshim, te pakten ne ndjenja.
  ;) ;) ;)

 202. krye-fare thotë:

  22 April 2008 @ 5:45 pm

  Mor zotni,qeke i fiksuar ti?

  Argumenti im eshte qe Slavet jane po aq komb-shtet sa jane shtetet arabe.Dhe fjala Sllav eshte Ekuivalent i Fjales Arab.

  Ne shtetet Sllave dominon Gjuha dhe identiteti Sllav,ne Popujt Arab dominon Gjuha dhe identiteti Arab.

  Ka shtete Arabe te ndryshme qe kane Kombesine e tyre perkatese,ashtu sic ka edhe shtete Sllave te ndryshme qe kane kombesine e tyre perkatese.

  Une te dhash shembuj,ashtu sic nuk mund te quash Polonine dhe Rusine i njejti komb vetem se jane shumica Sllav ,ashtu nuk mund te quash Irakun dhe Marokun te njejtin Komb vetem per faktin se jane shumica Arab.

  Tani ma trego te lutem ku pikerisht qendron kundershtimi yt ketU?

  Ti po me thua qe Arabet jane komb,Une po te them nuk jane komb,Jane grup-popuj,njesoj si Sllavet apo Anglosaksonet.

  Keto jane argumentat,Bota Arabe ka shume Kombe brenda,ashtu si dhe bota Sllave,apo Bota anglo-saksone.

  Te njeten gje provojne edhe linket qe ke sjell vete ketu.

  Nqs vazhdon me idene se Arabet jane Komb atehere do te me duhet te pyes per moshen o Zotni ,se me duket po bej polemika me ndonje adoleshent ketu.

  PS.ke degjuar ndonjehere ndonje pytje -Nacionaliteti?Pergjigje-Arab (jo vetem nqs personi ne fjale eshte nga Arabia saudite)

 203. krye-fare thotë:

  22 April 2008 @ 5:49 pm

  edhe per dijenine tende egziston nje ORGANIZATE QE QUHET OKB (organizata e KOMBEVE te bashkuara)

  Dhe nuk egziston ndonje Komb Arab ne OKB,por shume kombe te ndryshme Arabe,si Iraku,Kuvajti,Siria,Algjeria,Jordania etj me dhjetra.
  Ti akoma vazhdo te kembengulesh qe Arabet jane Komb?
  Qenke femij mor burr pfffffffffffffffffffffff

 204. zotrules thotë:

  22 April 2008 @ 6:20 pm

  ke degjuar ndonjehere ndonje pytje -Nacionaliteti?Pergjigje-Arab

  Kam degjuar pyetjen: Nacionaliteti? -Pergjigje: sllav. (jo vetem nese personi ne fjale eshte nga Sllavia.)

  Dhe nuk egziston ndonje Komb Arab ne OKB,por shume kombe te ndryshme Arabe,si Iraku,Kuvajti,Siria,Algjeria,Jordania etj me dhjetra.

  Pikerisht ketu kam pare dhe shtetet sllave qe njesoj si arabet, i drejtohen konferences ne gjuhen e njohur sllave.

  Qenke femij mor burr pfffffffffffffffffffffff

  Ik bej detyrat te thashe, ose nderro emrin.

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com