Kërkesë publike për z. Dhori Kule, Rektor i Universitetit te Tiranes


Drejtuar         z. Dhori Kule, Rektor i Universitetit te Tiranes

Për dijeni        z. Omer Stringa, dekan i Fakultetit Ekonomik, UT

Objekti            Kërkesë Administrative

Unë e nënshkruara Denisa Shehaj, studente e vitit te katërt (IV) ne Fakultetin e Shkencave Sociale, dega Shkenca Politike, duke marr shkas nga konflikti qe pata me z. Petrit Dollani, gjate zhvillimit te provimit te lendes “Hartim dhe Manaxhim Projekti”, date 08.06.2008, kërkoj  nga institucioni qe ju përfaqësoni te merren masa administrative ndaj z. Dollani për shkak te ofendimit te rende te paprecedent qe iu be dinjitetit dhe personit tim.

Nen garancinë time personale dhe ligjore deklaroj sa me poshtë:

Gjate  zhvillimit te provimit ne fjale, z. Petrit Dollani mbikëqyrës i provimit (pedagog i Fakultetit Ekonomik, person i panjohur për mua dhe gjithë studentet e kursi te Shkencave Politike), ironizonte dhe ushtronte presion psikologjik ndaj studenteve duke u shprehur çdo 10 minuta se kishin mbetur dhe 10 minuta te tjera për te përfunduar provimin, ne një kohe qe titullari i lendes z. Hysen Çela kishte vene ne dispozicion te studenteve 90 minuta kohe për zhvillimin  e këtij provimi. Duke u ndjere nen trysni dhe presion kohore e psikologjik studentet vazhdimisht i kërkonin mbikëqyrësit Dollani t’i jepte fund gjithë kësaj “zbavitje” dhe përgjigja qe merrnim ishte një buzëqeshje ironike dhe tallëse. Rreth 20 minuta para përfundimit te orarit te paravendosur nga pedagogu i lendes, mbikëqyrësi Dollani, dha urdhër te dorëzoheshin tezat dhe fletoret e provimit, ne një kohe qe personi ne fjale nuk gëzonte cilësitë e nevojshme administrative  për te dhënë direktiva dhe ndryshuar rregullat e procedurës normale te zhvillimit te provimit. Këtij urdhri iu përgjigja duke i kujtuar z. Dollani qe nuk kishte autoritetin dhe cilësitë e duhura për te dhënë urdhra qe bien ndesh me ato te pedagogut te lendes, i vetmi autoritet qe kursi ynë njihte. Reagimi im, si duket nuk i shkoi përshtat, z. Dollani, i cili u afrua pranë meje duke bërtitur  me tone te larta dhe ne mënyre agresive e kërcënuese, se unë duhet t’i bindesha çdo urdhri qe ai do te jepte dhe se ne te Shkencave Sociale kishim nevoje për disiplinim. Reagimi i z. Dollani kaloi dhe caqet e histerisë duke mu afruar pranë fytyrës ne një largësi prej disa milimetrash duke kërcënuar e fyer ne mënyrë te papërmbajtur, për këtë arsye i kërkova te largohej urgjentisht, te mos me shfrynte ne fytyre dhe te ulte menjëherë zërin. Kjo e acaroi dhe me keq mbikëqyrësin Dollani, i cili duke vazhduar ulërimat me duar dhe me këmbë me merr fletoren nga tryeza dhe ma gris, duke vijuar tonet agresive dhe fyese. Në këtë moment studentet ndërpresin provimin dhe pedagogu i lendes afrohet duke e larguar mbikëqyrësin nga fytyra ime dhe duke i kërkuar llogari për këto veprime jo normale qe kryen ndaj studenteve. Me tej z. Dollani vazhdoi te me sulmonte me shprehje fyese duke iu referuar refuzimit tim për dorëzimin para kohe te fletores si “rrugaçëri e paturpësi”. I kërkova te ndërpriste menjëherë këtë skene dhe te prezantohej sepse do ta denoncoja ne organet përkatëse, e refuzoi prezantimin gjë  te cilën e beri vetëm pasi e qetësoi prof. Çela. Theksoj edhe një here qe sjellja e z. Dollani nuk kishte asnjë arsye dhe asnjë precedent qe te lidhej me mbarëvajtjen e orës se provimit, gjë te cilën e pranoi dhe vete me vone, pasi e kishte kaluar çekuilibrin emocional.

Sa me larte mund te vërtetohet me dëshminë e gjithë studenteve te pranishme ne këtë situate, nëse ju e vlerësoni te arsyeshme.

Bazuar ne ç’ka deklaroj me sipër, si dhe ne përputhje me Rregulloren e Fakultetit te Shkencave Sociale, me Kodin e Procedurave Administrative( neni 137) dhe me Kodin Penal te Republikës se Shqipërisë (neni 119), kërkoj reagimin tuaj si institucion ankimues brenda institucionit te Universitetit te Tiranes.

Duke vlerësuar qe sjellje dhe veprime te tilla nuk janë ne nder te institucionit te Universitetit te Tiranes dhe Fakultetit Ekonomik ju kërkoj te merrni masat e duhura administrative ndaj z. Petrit Dollani, ne te kundërt ju bej me dije qe do t’i drejtohem organeve përkatëse te drejtësisë.

Ju bej me dije se një kërkesë kolektive e studenteve te Shkencave Politike është depozituar pranë Dekanatit te Shkencave Sociale mbi sjelljen e patolerueshme te mbikëqyrësve  te provimit z. Petrit Dollani dhe z. Pleurat Rexhepi.

Ne besim te plote te reagimit tuaj mbetem ne pritje.

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

189 Komente

 1. elton thotë:

  11 June 2008 @ 8:43 am

  ne rast se eshte e vertete qfar thoni … domethene nuk e ekzagjeroni,ai e meriton njefar si mund tja them ndryshe denim

 2. Koth thotë:

  11 June 2008 @ 8:49 am

  Po mire , letren ja u ke bere ketyre edhe Rektorit edhe Dekanit para dy ditesh sot eshte 11 Qershor , a mundet me ma spjegu perse e ben publike kete leter apo dhe dhe ju te Mjaftit jeni me tezen :

  Me njef ti mu apo jo ? Une te bej namin !

 3. Moza thotë:

  11 June 2008 @ 8:50 am

  se ne te Shkencave Sociale kishim nevoje për disiplinim.

  Vallai qe keni marre i cike kot ju te shkencave sociale eshte e vertete :-) Nejse, se si eshte e verteta ne nuk e dime, me keto raste duhet bere kujdes.
  Gjithesesi, nqs eshte keshtu sic thote kjo goca, une e pershendes fort, dhe uroj te marri dhe hakun tone qe kemi duru lloj lloj profesoresh prepotente, maskarenj, qe jane tallur me breza te tere studentesh e qe mbase vazhdojne ta bejne kete.

 4. Tironsi thotë:

  11 June 2008 @ 8:52 am

  Pse nuk i zgjidh gjonat alla shqiptarce mi goce? Futi mi i hu :P :D

 5. Moza thotë:

  11 June 2008 @ 8:54 am

  Me shqiptarce se kaq nuk behet Tirons.
  Po e qit ne pazar muhabetin.
  Por prapeseprape, kshu e do shqiptari qe ti djege.
  Puna eshte se ka pas precedente te rrezikshem, kur fshihej tjeter dore nga mbrapa dhe vendoseshin studentet ne vijen e sulmit.

 6. Tironsi thotë:

  11 June 2008 @ 9:01 am

  E di Moze qe jane manipulu studentet. Pranej them me HU. As karrieren nuk ja demton, as namin nuk ia qit :P vec i zbut i cike kurrizin :D
  Boj shaka. Shume mire e ka bo kjo goca. Per punen e publikimit nuk di c’me thon. Mbase e ka bo publike se ka mendu qe do ia refuzonin kerkesen ata te Rektoratit. Se ka raste si ato qe thu ti o Moze po ka dhe raste kur ankohet studenti e as nuk ia fershellen njeri (fershellen apo vershellen o kjo?)

 7. Aiglon thotë:

  11 June 2008 @ 11:55 am

  SHume mire qe e ka bere publike. Nuk ka asgje te keqe, thjesht i del para perseritjeve te ngjarjeve te njejta duke frumezuar te tjere studente te bejne po njesoj ne raste te tilla.

 8. Ina thotë:

  11 June 2008 @ 1:04 pm

  As e ve ne dyshim qe eshte e vertete po fare fare duke pasur parasysh tipin e ketyre pedagoveve ne universitetet shqiptare qe nuk kane kuptuar asnjehre qe jane aty per te dhene ate qe ju takon ,per te qene sa me te shoqerueshem dhe jo per te bere presion……..e verteta e kesaj ka vetem nje emer: marrje masash per ate pedagog

 9. Denisa thotë:

  11 June 2008 @ 1:10 pm

  Koth,

  Letren po e bej publike, sepse fyerja qe me eshte bere ka qene ne publik(ne prani te gjithe studenteve te tjere), nisur nga kjo mendoj qe denoncimi duhet te jete publik.

  Pervec kesaj une besoj qe gjera te tilla duhet patjeter te marrin permasa publike dhe te krijohen precedent per raste te tjera, jam e sigurt qe ka me qindra student qe trajtohen ne menyre te patolerueshme, por i druhen asaj qe mund te ndodh me pas.

 10. Moza thotë:

  11 June 2008 @ 1:15 pm

  sepse fyerja qe me eshte bere ka qene ne publik

  Per at pune e ke gabim, te eshte bere ne mjedis akademik.
  Mund ta kishe var ke shkolla fleterrufene po te ishte per kete.
  Gjithesesi, edhe une hyj ke grupi i atyre qe te besojne.

 11. Koth thotë:

  11 June 2008 @ 1:16 pm

  Denisa, ( ke emer shume te dashur per mua ) :)

  Mund te kesh te drejte. Nuk te gjykoj fort, por per mua mund te ishte bere mbas voneses apo mosreagimit te atyre qe iu je drejtuar.

 12. Tironsi thotë:

  11 June 2008 @ 1:24 pm

  Denisa, ja ke lujt fene lal. Nje pedagog qe nuk ka aq njerzillek sa te shmangi konfliktet me studentet diten qe ata kane provim, nuk meriton shume temenara. Jo me ky qe sipas teje ju paska rene ne qafe pikerisht ne sallen e provimit.

 13. Moza thotë:

  11 June 2008 @ 1:28 pm

  Tirons,
  E thashe qe ne komentin e pare, qe keto pune duan i cike kujdes.
  Dhe kur behen publike mund te behen precedente te rrezikshem.
  Ti e di qe ne jemi majmune.
  Pervec kesaj mundesia per te sajuar konflikt ne unviersitetet tona eshte aq e madhe dhe aq e kollajshme sa se ke idene. Sepse te dy krahet e sistemit mesimdhenia dhe mesimnxenia calojne shume. Po shume shume.
  Shtoji kesaj dhe edukaten e munguar qe ka ne sjellje brezi i ri, dhe behet nje corbe qe po doli nga sahani shperthen dhe djeg shume.

 14. Denisa thotë:

  11 June 2008 @ 1:41 pm

  Po, dhe ajo do ishte nje menyre, qe ta ngjisja kerkesen neper shkolle, por gjithesesi studentet e shkolles e kane marr vesh, (nje pjese ishin te pranishem) te jeret me fjale. Ca kane thene “epo mire se nuk te rrahu”, te tjere “keshtu jane mesuar keta”, “ouuuuu dhe ti si bene” duke me lene nje shije te hidhur dorezimi, ne keto kushte mendova se kjo ishte nje forme e mire per te ndare mendim per cfare mund te bej me pas.

  Kjo eshte dhe nje forme presioni per t’i bere institucionet perkatese te reagojne sic parashikohet ne keto raste, sepse nese problemi lokalizohet nga shtepia ime ne Dekanat dhe ne Rektorat, besoj qe do harrohet dhe gjasat jane te mos behet asgje.

 15. Paulo thotë:

  11 June 2008 @ 1:42 pm

  Denisa, Po ku ju gjejne dhe ju te Mjaftit me ju ra ne qafe…….?!
  Sikur ta dinte ai Dollani proverbin popullor, “Mos e nguc (ngacmo) grethin me krande(shkarpe e vogel) se ke nguc te zezen tande”, nuk do te kishte ra ne qafe.
  Pastaj si te bihet ne qafe ty kaq simpatike qe je ?
  Pastaj nje pytje Denisa; A ta la ne dore, apo e mori me vete ate fletoren e grisme ky Dollani?!

 16. tea thotë:

  11 June 2008 @ 1:47 pm

  Miredita peshq, sapo e lexova artikullin e mesiperm dhe me lindi natyrshem reagimi. Duke qene se shumica nga ne (besoj) kane kaluar kohe neper auditore si studente, e kane shume mire parasysh ambientin e krijuar ne dite te zakonshme dhe ne dite provimesh. Por une dua te flas paksa nga nje kendveshtrim tjeter, meqenese jam pegagoge dhe kam kontakt te shpeshte me studentet,pra njoh shume mire psikologjine e tyre. Per rastin ne fjale kemi vetem nje akuze shume te ashper nga nje studente e cila ne pamje te pare duket se eshte shume e mire ne hartime. Nuk besoj kurrsesi ne skenat e pershkruara me siper, pasi eshte e pamundur te ndodhe dicka e tille ne ambientet e nje klase ku zhvillohet provim, ne prani te pedagogut te lendes (i cili ka nje pergjegjesi kryesore ne kete ngjarje) te mbikeqyresve te tjere dhe studenteve.
  Shpesh gjerat ekzagjerohen dhe marrin forma te tilla si ky rast me siper. Duhet pasur parasysh mire rregullorja e universitetit qe eshte e detyrueshme jo vetem per pedagoget por edhe per studentet ( masat disiplinore jane per te dy palet).
  Ka patur shume raste ku une kam qene e pranishme qe studentet (gjate ores se provimit) komunikojne me njerin tjetrin, perdorin celularet dhe forma nga me te cuditshmet per te kopjuar. Pasoja ne kete rast eshte shume e qarte, pas disa paralajmerimesh lihet fleta dhe salla. Rasti i pershkruar me siper eshte i njeanshem dhe jo i plote, jam e sigurt se pas verifikimeve te duhura gjerat do shkojne ne vend dhe do merren masa, por me duket cektesi mendimi nje publikim i tille kaq i fryre pa u konsumuar me pare me instancat perkatese.
  Sidoqofte Denisa, te uroj te vihet ne vend personaliteti yt nese ke sadopak te drejte, ndryshe duhet patur kurajoja civile per te kerkuar falje publike kundrejt pedagogut qe po perpiqesh t’i demtosh emrin dhe reputacionin.

 17. akvll-naja thotë:

  11 June 2008 @ 1:52 pm

  Epo nuk guxon robi t’ankohet në publik dhe me më shumë se dy fjali, dhe këto të mbahen në këmbë pa paterica, se do i kujtojnë Mjaftin. E çfarë pastaj se është “e Mjaftit”? Mjafti këtë ide promovon: ngrije zërin të të dëgjojnë. Ku qëndron e keqja? Denisës, i lumtë pushka, nëse çështja është e vërtetë. Le të bëhet shembull.

 18. Denisa thotë:

  11 June 2008 @ 2:00 pm

  Une nuk besoj qe nje njeri i kapur me kopje do guxonte ta ngrinte ceshtjen ne nivel institucional dhe publik, megjithate me lere te te them Tea, qe rasti i kopjeve nuk eshte rasti im.

  Per sqarim: sa per hartimet kam pasur gjithnje probleme, nuk vleresoshesh dhe aq mire, letra e mesiperme eshte hartuar ne prani te nje perfaqesuesi ligjor.

 19. ardi thotë:

  11 June 2008 @ 2:01 pm

  ME DUKET E PABESUESHME TE NDODH NJE GJE E TILLE LETRA ME DUKET SI NJE BOMB TYMESE .

 20. Denisa thotë:

  11 June 2008 @ 2:07 pm

  Paulo,
  ne shkolle nuk jam perfaqesuese e MJAFT-it, jam studentja Shehaj. Cfare bej une me kohen time te lire eshte tjeter gje, Ligji per Arsimin e Larte e lejon te merrshe ne forma organizimi civile, madje lejon dhe ato politike. Por te jesh ne MJAFT nuk eshte njelloj si te jesh ne ndonje forum partie, kjo e fundit shihet si privilegj, ndersa e para me shume te prish pune, me beso.
  Pastaj, kjo nuk eshte ceshtje e MJAFT-it eshte ceshtja ime personale kunder pedagogut te ekonomikut. Besoj qe jam e qarte ne kete pike.

 21. Moza thotë:

  11 June 2008 @ 2:08 pm

  Tea,
  Teorikisht ti ke te drejte.
  Nuk e kam pare me syte e mi rastin e Denises, por pape e besoj, me ndonje doze te vogel tolerance per ekzagjerim qe po ja fal.
  Une te siguroj qe eshte shtuar numri i pedagogeve shume, dhe nder to ka dhe kafshe, e them pa frike kafshe qe une besoj se e bejne nje gje te tille.
  Ta permenda me lart ceshtjen e edukates. Si studenti si profesori ne shume raste nuk jane shume larg njeri tjetrit ne edukate, formim, sjellje dhe korrektesi. Pra ambienti per incidente te tilla eshte shume i volitshem.
  Provokimi me i vogel mund te beje gjemen.
  Gjithesesi une dyshoj nese berja kaq publike eshte e drejte apo jo.
  Sic e tha Kothi, mbase duhej vepruar ne rast mosreagimi nga personat pergjegjes. Por kur del muhabeti ne pazar eshte pak e rende dhe mund te interpretohet sipas qejfit nga cilido.
  Mendo sikletin ne te cilin kjo vajze i ka futur personat te cileve ju eshte drejtuar, sepse jo vetem kane te bejne me nje problem brenda auditoreve te tyre qe ju duhet ta zgjidhin, por kane pas kurrizit dhe gjithe miletin qe i gjykon, se “e di si eshte muhabeti”. Kjo kompromenton objektivitetin.
  Dhe perseris, krijohet nje precedent i rrezikshem per shume te tjere me qellime te ndryshme nga ai i Denises, te cilet mund te perpiqen te heqin qafe pengesa duke nxitur provokime ne ambjentet shkollore.

 22. Denisa thotë:

  11 June 2008 @ 2:11 pm

  Se harrova, fletoren e grisur e mori pedagogu i lendes dhe me tha se do ta ngjiste e do ta korrigjonte. Nuk e di si do t’ia dal se ishte bere si puzzle.

 23. Koth thotë:

  11 June 2008 @ 2:18 pm

  Akell !
  atehere kjo kerkesa administrative duhet te fillonte keshtu :

  Drejtuar Popullit shqiptar

  Për dijeni Popullit vella grek

  Objekti Degjenerim ne advance i pedagugut tim !

  Qellimi : Shoqeria shqiptare emancipohet per te reaguar !

  Vendi i degjenerimit : Peshku pa uje , ku kam shoqnine

  Pjesmarrja : Do fshihet cdo postim qe nuk bie dakort

  P.S. Problemi i te berit publik do ishte akoma dhe me mire nese do kishim dhe ndonje emer te dyte apo te trete nga studentet qe kane qene prezente ne kete ngjarjen e pershkruar kaq bukur. Kam frike se mos nuk ka solidarizim nga vete ata, ndaj kerkohet ndihma e peshqve koheplot. :)

  Kupro vete ti : roman i bukur

 24. TI thotë:

  11 June 2008 @ 2:19 pm

  Me vjen mire qe me ne fund shkruan nje pedagog/e dhe jep këndvështrimin e saj per menyren sesi ajo e sheh marrëdhënien student-pedagog. Por qe ne fillim te paragrafit te pare e fillon me paragjykime per studenten ne fjale dhe qe ketu fillon problemi. Kam pershtypjen qe menyra sesi koncepton pedagogu ne fjale marrëdhënien student-pedagog eshte e autoritetit apsolut qe mund te bej gjithçka me studentin dhe eshte legjitime dhe e studentit qe duhet ti bindet edhe nese i shkelet dinjiteti tij, dhe qe ne çdo artikulim tjeter te tij qe kundershton kete autoritet e ka gabim ose ja fut kot. Pra pedagoge TEA, përpara se te flisni me paragjykime, sepse e di shume mire qe ju dhemb kur nje nga koleget tuaj denoncohet per dhune verbale, kthehuni njëherë nga vetja, “dhe ketu nuk e kam per ju personalisht”, dhe reflektoni, sepse ka ardhur nje moment qe studenti nuk duhet te shtypet me nga disa pedagog te papërgjegjshëm qe mendojnë se mund te bëjnë cfare te duan me studentin. Keto nuk jane gje tjeter vecse modele fashiste, ku te imponohet sjellja.

  Megjithate keni te drejt qe deri diku tergoheni skeptike per ngjarjen dhe mosbesuese sepse ndoshta niseni nga modele europiane te mësim-dhënies dhe keto gjera ju duken absurde, por ja qe realiteti nuk eshte me aq lule si e
  mendoni.

 25. tea thotë:

  11 June 2008 @ 2:31 pm

  Denisa, vleresohet besoj guximi per te ndare ndodhite e tua me te tjeret ne kete nivel, por ne opinionin tim doja vetem te evidentoja situata te ngjashme nga pervoja ne universitet.
  duke lexuar me siper cfare ke shkruar: ..eshte ceshtja ime personale kunder pedagogut te ekonomikut. Besoj qe jam e qarte ne kete pike.….mendoj qe nuk eshte etike dhe nuk eshte ky vendi i duhur per kete diskutim. Nuk eshte ky vendi per hakmarrje personale. Nese letra e mesiperme eshte e konsultuar nga nje perfaqesues ligjor (une nuk jam shume e lexuar me ligjet) atehere duhen marre parasysh edhe shpifjet, provokimet e te tjera si keto.

 26. Moza thotë:

  11 June 2008 @ 2:33 pm

  ops ops
  Petriti na qenka shkollu jashte hehehe dhe eshte dhe perkthyes i letersise polake dhe paska punu ke pezhoja.
  Ky qenka nga ato te Brain Gain :-) Shume interesante

  Petrit Dollani’s Education

  Szkola Glówna Handlowa w Warszawie

  1994 — 2000

  Petrit Dollani’s Experience
  Accounting and Finance Specialist
  Peugeot Poland
  March 2000 — August 2004

 27. Leon thotë:

  11 June 2008 @ 2:37 pm

  Une te siguroj qe eshte shtuar numri i pedagogeve shume, dhe nder to ka dhe kafshe, e them pa frike kafshe qe une besoj se e bejne nje gje te tille.

  shume e vertet… Edhe une e besoj!!!!

 28. Denisa thotë:

  11 June 2008 @ 2:39 pm

  Lista me emrat e studenteve qe jane prekur nga kjo ngjarje dhe nga sjellja e mbikeqyresve eshte depozituar ne Dekanat, por une nuk kam asnje te drejte, besoj, te publikoj edhe ate kekrkese(Ajo eshte nje tjeter kerekese e te gjithe studenteve me argumenta te tjera dhe ceshtja ime permendet vetem ne fund te saj si nje nga disa problemet e atij provimi, te gjitha te lidhura me sjelljen e mbikeqyresve, e theksoj), duke qene se ajo eshte kolektive dhe kerkohet aprovimi i te gjitheve. Me kerkesen time individuale(qe trajton vetem rastin tim specifik), besoj qe mund te bej c’te shoh te arsyeshme. Per sa i takon solidarizimit, ndoshta nuk e kam edhe aq te forte, ca i druhen faktit qe kjo ceshtje do reflektoj ne noten e provimit, te tjere flasin ne nje dimension tjeter, ate te “si ia bene ai nje femre ashtu” dhe jo nje studente/i, pra larg kontekstitk akademik.
  Megjithate kjo nuk me shqeteson.

 29. Leon thotë:

  11 June 2008 @ 2:41 pm

  Megjithate keni te drejt qe deri diku tergoheni skeptike per ngjarjen dhe mosbesuese sepse ndoshta niseni nga modele europiane te mësim-dhënies dhe keto gjera ju duken absurde, por ja qe realiteti nuk eshte me aq lule si e mendoni.

  Pushim pune ne vende te behet ketej nga anglia per nje rast te ngjashem… bile pa asnje lloj shpjegimi..As qe nuk mund te imagjinohet kjo gje ndryshe, pastaj teorite konspirative zgjidhen ne gjykate..
  Kujt ti intereson ta dije anyway..

 30. Denisa thotë:

  11 June 2008 @ 2:43 pm

  une mbaj pergjegjesine ligjore per cfare do kam thene me siper, sigurisht. Pastaj cfare eshte etike??? Eee Tea, t’i peshtysh nje studenti ne surrat nga ulerimat dhe t’i afrohesh ne fytyre me kercenim e me gjeste te pakontrolluara? Kjo eshte etike?

 31. Koth thotë:

  11 June 2008 @ 2:44 pm

  Ti je arrogante moj vajze !

  Megjithate kjo nuk me shqeteson.

  Po cer te shqeteson ty kur te mungon solidatiteti i atij mjedisi ku jeton e kur ai do te ishte dhe me objektivi per te gjykuar ?
  Si keshtu ?

 32. Moza thotë:

  11 June 2008 @ 2:46 pm

  Po mer Leon po,
  Po ta dish ti si po rritet ky brezi i ri, qe i hakerrehet mesusit qe ne klase te pare. Qe e shan mbare e prape qe ne klase te 5-te. Qe e godet mesusin kur eshte ne gjimnaz.
  Dhe prindi ne vend qe te shqetesohet shkon e kap per leckash mesusin qe pse mi ke bertit kalamanit tim. Ose thote pse nuk ja jep klasen dhe pse eshte analfabet se une po paguj leket ne shkolle private. Ja keto kalamaj avash avash po popullojne universitet tona.
  Dhe hajde bujrum fol ti me keta.
  Jepu ti mesim ketyre po te jesh i zoti.
  Hajde ruji ti keta kur japin provimin.
  Veru ti noten ketyre.

 33. Iris thotë:

  11 June 2008 @ 2:47 pm

  Jam kurioze te di nese pedagoget ankohen njesoj per studentet arrogante dhe te bezdisshem.

 34. Iris thotë:

  11 June 2008 @ 2:48 pm

  Moza paskemi qene ne nje mendje.

  p.s: Me vjen keq se kjo tema i hoqi vemendjen pellgut te Zhakut.

 35. Moza thotë:

  11 June 2008 @ 2:49 pm

  Pedagoget ne pergjithesi i bien shkurt :
  Marrin kai dore leke per cdo cope 5 qe vejne dhe i vejne kapak muhabetit !

 36. Denisa thotë:

  11 June 2008 @ 2:53 pm

  Jo mor koth nuk jam arrogante, jam thjeshte e bindur ta vazhdoj ceshtjen time deri ne fund. Ata student qe e mendojne si une mund te me bashkohen, por kuptoje mire, fyerjet i kam marr une, Denisa, te tjeret ishin prezent e pane, u skandalizuan por nuk do me ndjekin mua ne gjithe kete rruge qe asnje nuk e di sa do zgjas.

 37. Moza thotë:

  11 June 2008 @ 2:55 pm

  or nuk do me ndjekin mua ne gjithe kete rruge qe asnje nuk e di sa do zgjas.

  Qyqja, paske menje te keqe ti :-) Ke ndermend tja tjekesh edhe nai pedagogu tjeter kshu ? Do i marresh me rradhe ?

 38. anonim thotë:

  11 June 2008 @ 2:56 pm

  Denisa,

  pse e solle letren ke peshku?

  Une kam tendencen ta besoj historine tende. Por, nese ti e ke depozituar ankesen ne dekanat, perse nuk e vazhdove drejtesine atje? Do ta kuptoja qe te vije ketu, kur dekanati nuk do e konsideronte si histori, do mbyllte syte, dhe ti pasi ta kishe rikerkuar edhe njehere te drejten tende atje e te mos ishe degjuar, t’i ishe drejtuar rrugeve alternative.

  Po, duket se ti ke ardhur me vrap ketu. Dhe une kete, nuk e kuptoj, ose kam tendencen ta interpretoj si nje ekzagjerim. Ai beri nje gabim, ti revoltohesh: deri ketu nuk ka asgje. POr, nga ana tjeter, ju duket se e keni mbyllur historine: ai ne fund eshte qetesuar, dhe ta ka pranuar provimin. Une ketu, do kisha proceduar me trajtimin e tematikes se mbykeqyerjes, dhe do kisha dale jashte historise personale. Dhe, kete tematike, ju duhet ta kishin shtruar ne dekanat dhe te kishit arritur nje kompromis, apo nje zgjidhje per te ardhmen.

  Tani, perse e ke sjelle ketu? Me cfare mund te te ndihmojme? Se, ti ate qe do te te keshillonim e ke bere dhe ceshtja eshte duke ushqyrtuar.

  Ti po akuzon pedagogun per keqkomunikim, por mua me duket se edhe ti ben te njejten gje per sa kohe qe ti kete problem nuk arrin ta zgjidhesh ne rruge civile me personin ne fjale.

  Nga ana tjeter, une besoj, qe ne duhet te kemi ketu te dy anet e historise per te mundur te gjykojme. Cdo gje tjeter eshte berje tifozlliku per arsye dhe paragjykime qe jane ne kokat tona, por qe me realitetin nuk kane te bejne fare.

  Nese doni t’i ndryshoni gjerat per mire, filloni ju lutem te kerkoni rruge te tjera me efikase dhe me gjtiheperfshirese, qe te perfitojne edhe brezat qe vijne. Pa mbjellur konfrontimin.

 39. Koth thotë:

  11 June 2008 @ 2:59 pm

  Ti shkosh e ti lush fene, por jo vete e sjell shkrimin ketu dhe vete shkruan qe nuk me shqeteson reagimi i tyre.

  Po e ndjen qe ke te drejte mo i lin kusur. E gjitha qe rekomandova ( dhashe mendim dmth ) ishte qe sa kohe qe interesi publik ( vete e thua )nuk eshte ne nivelin e duhur mund te kish prit reagimin e institucioneve te cilave iu je drejtuar se keshtu do kuptonim ne eshte fenomen apo nje ndodhi e shkeputur .

 40. Ardit Rada thotë:

  11 June 2008 @ 3:06 pm

  kam mendimin se dhe profesori meriton te beje 1here ne vit shaka.
  tani problemi eshte ky: perse keta studente u futen ne nje provim dhe duruan trysnine dhe nuk u ngriten ta kapnin profesorin me shkelma zvarre e ta zhvishnin lakuriq ne mes te oborrit?

  kjo nuk ndodhi dhe nuk ka per te ndodhur sepse studentet nuk kane kohe per te vene dinjitetin ne vend.kush do e shohi kampionatin europian pastaj?

  PS; personalisht urrej keto zgjidhjet institucionale.Kule maksimumi qe mund te beje eshte ta heqe pedagogun dhe ai do filloje diku tjeter.
  gjyshja ime ndjese paste thoshte: “Druri ka dale nga xheneti! (parajsa)”

 41. Leon thotë:

  11 June 2008 @ 3:16 pm

  ahh moza,
  Ajo eshte njera ane e medaljes qe pershkruan… Ka edhe nje ane tjeter ku pedagogu dhe mesuesi repektohet, i besohet e ardhmja e femijve qe eshte gjeja me e cmuar dhe nuk ka cmim..
  Eshte pjese e punes te nje pedagogu qe te duroje dhe ti pergjigjet me gjakftohsi cdo lloj shtaze qe hyn ne universitet..Jemi per liberalizim univesiteti apo jo?? ;)
  nothing personal is just his job…
  Por mua me vjen keqe qe ketu komentet perqendrohen tek denisa dhe pse e ka bere kete leter publike dhe jo te fakti i pashembullt e mosbesues i grisjes se tezes dhe ofendimit te nje studenteje brenda nje univesiteti..
  Kjo eshte marrezi dhe duhet denuar… Mendoj se kjo studente duhet inkurajuar dhe pershendetur per iniciativen.. Fundja ky pseudo-pedagog kafshe prish imazhin edhe te atyre qe jane te ndershem dhe te afte ne punen e tyre..

 42. Denisa thotë:

  11 June 2008 @ 3:18 pm

  per anonim-in:

  Fyerjet dhe grisjet e fletores i beri mbikeqyresi i provimit(nuk e kisha pare kurr me pare), ndersa provimin tim e pranoi titullari i lendes (pra pedagogu ai qe jep leksione e seminiare), ai qe kishte vendosur dhe rregullat e provimit, rregulla qe u shkelen nga mbikeqyresi.

  Letren e kam nisur ne institucionet perkatese, fillimisht ne dekanatin tim diten e hene dhe me tej te marten ne institucionet e tjera. Pres pergjigje. Mbase keni te drejte qe u nxitova ne berjen publik(kaq publik dhe kaq shpejt publik) te shqetesimit tim, por keshtu e gjykova te arsyeshem.

 43. TONI thotë:

  11 June 2008 @ 3:25 pm

  Une jam nje nga studentet qe e Shkencave Sociale, “Dega Shkenca Politike”, qe isha prezent ate dite ne provimin e Manaximit. Gjate ketyre dy diteve e kam diskutuar me shume student e pedagog ceshtjen ne fjale e cila ishte me te vertet e turpshme ku pedagogu Dollani, qe vetem pedagog nuk mund ta quash, por po e bej per etik, u soll ne menyre jo profesionale dhe me nje munegese te theksuar etik, jo vetem me studenten denisa por me te gjithe studentete e pranishem. Gjate gjithe kohes se provimit pedagogu Dollani na ka vene ne nje presion te papare psikologjik duke e kthyer nje ore normale provimi ne nje makth. Nejse, nuk di cfare te them me shume, duhet te ishit aty prezent qe te shihnit shfaqen histerike te pedagogut Dollani.

 44. Koth thotë:

  11 June 2008 @ 3:33 pm

  Sa shpejt e more vesh mer TONI qe u botu ne peshk ?!

  Ja si mendon admini per kete rast kur ballafaqon IP-te ??

 45. Moza thotë:

  11 June 2008 @ 3:38 pm

  He pra he.
  Ne ty koth ste rrihet hic.
  Une e mendova por se thashe.
  Bile bile e ke gabim nuk duhet me thone :

  Sa shpejt e more vesh mer TONI qe u botu ne peshk ?!

  Por duhet me thane

  sa shpejt e more vesh qe ne peshk kerkuan ballafaqim dhe nje second opinion :-) nga dikush tjeter qe ka qene ne salle

 46. Rob-terneti thotë:

  11 June 2008 @ 3:38 pm

  Studentja ben shume mire qe mbron dinjitetin dhe te drejtat e veta. Por, ka shume rendesi dhe forma si e ben kete.

  Se pari, duke ja cuar ankesen rektorit dhe per dijeni dekanit, ka ofenduar rende kete te fundit. Organizimet shoqerore kane hierarki, dhe nuk e kane kot. Nje studentje mbase mund dhe t’i tolerohet nje mungese e tille kujdesi, kurse nje perfaqesuesi ligjor do t’i vinte shume ne dyshim aftesite.

  Se dyti, berja publike e ankeses pa marre pergjigje nga institucioni perkates, eshte prap e pavend. Nuk justifikon as deshira per tu dhene mesim te tjereve. Perkundrazi, mesimi me i mire do te ishte mbasi rasti te ishte mbyllur, te themi me gjithe denimin e fajtorit.

  Se treti, dhe me e rendesishmja, nuk besoj se kjo do te jete gjithe jeten studente. Shume shpejt do te kete nje jete profesionale diku ne nje organizim, prap njerezor. Ne kete rast, si mosrespektimi i hierarkise, ashtu dhe berja publike e ceshtjeve te brendeshme ne proces, do kete rast te shohi si trajtohen.

 47. trimi thotë:

  11 June 2008 @ 4:00 pm

  Denisa, rrofsh qe na kulturon me “bemat” e pedagogut. Me vjen keq qe te ka ndodhur kjo histori, po ne jete do te te bjere rasti te takosh shume njerez qe ta dhunojne personalitetin. Si edhe disa ketu qe te paragjykojne pse e bere publike, te drejten tende per te shprehur indinjaten per dike qe te ka fyer. Kundrejt te njejtes se drejte te barabarte qe kane te tjeret ne kete forum te shprehin mendimet e tyre. Prandaj mos ki dyshime nese je treguar e nxituar qe e bere publike.

  Nje pjese e mire qe dialogojne ketu kane qene studente te atij sistemi, dhe secili nga ne ka eksperienca si te hidhura dhe te mira ne raport me pedagoget. Po kete fakt e harrojne.

  Ky eshte rast shume i shemtuar, qe sic ta tregon dhe rob-terneti me lart, nese do ishte ky pedagog, edhe i shkolluar jashte vendit, ne nje sistem tjeter edukimi, te drejtat e tij te talljes me studentin, do ishin perkthyer me pezullim direkt nga puna. Dhe kur ti kerkoheshin referencat, me shprese qe te gjente pune ne nje universitet tjeter, kjo historia me ty, do e ndiqte pas si hije.

 48. Denisa thotë:

  11 June 2008 @ 4:01 pm

  Kjo eshte forma drejtuar rektorit, por eshte edhe nje forme tjeter drejtuar dekanit, ku rektori eshte per dijeni (ne fakt kam nisur tre letra, nje dekanit, nje rektorit, dhe nje drejtuesit te departamentit perkates te Ekonomikut)

  Per publikimin ndoshta jam nxituar, te pakten keshtu po thone dhe peshq te tjere, por mua mu duk me vend ta ndaja, megjithate tani u be, ja ku jemi duke folur per kete cshtje

 49. kalimtar thotë:

  11 June 2008 @ 4:06 pm

  nuk eshte vendi per hakmarrje personale.

  Kerkesat vendosen nga institucioni akademik dhe zbatohen nga stafi akademik e studentet. Nuk e besoj Denisa se nje studenti i bihet ne qafe kot. Perderisa eshte caktuar dikush mbikeqyres ne nje provim kjo nuk eshte bere kot, por behet per te mbajtur rregull. Nese ti i ke shkelur ato, ke marre denim. Nese denimi paska qene i padrejte shqyrtoje me qetesi. Po pedagogu i lendes paska qene prezent e s’paska bere asgje. Po ti atij duhet t’i ktehesh e t’i kerkosh llogari se pari.
  Me vjen keq qe i thuhet “kafshe” nje pedagogu qe paska mbaruar jashte e “shtaze’ nje studenteje provokuese qe pretendon te jete pjese e Mjaftit me sa kuptova. Nejse, po i jepet rendesi me shume se c’duhet me c’po shoh.

 50. lumidrin thotë:

  11 June 2008 @ 4:07 pm

  KJO ESHTE DEMOKRACI.
  Nuk ka te “dobet” e te “forte”.
  Te gjithe jane te barabarte.

 51. ardi thotë:

  11 June 2008 @ 4:09 pm

  Studentet duhet te braktisin kafenet dhe te studjojn sepse po varrosin te ardhmen e tyre . Plus duhet qe me fakte te denoncojn korrupsionin jo te behen pjese e tij . Nuk shikojn pak moshataret Evropjan qe studjojn nga mengjesi deri ne dark por kane shume pretendime sic e kane nisur kane per te perfunduar daulle fatkeqesiht per vete ata sepse kapitalizmi po nuk je i zoti te flak .

 52. me thotë:

  11 June 2008 @ 4:15 pm

  Po lexoja komentet mbi kete ceshtje dhe shija qe me lane pjesa me e madhe e tyre eshte jo e mire. Eshte shume e cuditshme dhe per te ardhur keq ne te njejten kohe, por ajo qe ndodh eshte se gjithmone kemi deshiren te kapemi pas atij qe ngre nje problem dhe jo pas problemit ne vetvete. Mua personalisht nuk me intereson fare se perse kjo vajza, Denisa, e ka postuar shqetesimin e saj tek PeshkuPaUje apo nese eshte pjese e Levizjes MJAFT!, etj.. E cfare rendesia kane keto ne fund te fundit? Ajo qe me shqeteson, dhe madje shume, eshte se si mundet qe neper auditoret tona ka profesor te tille, qe e kane kaq te pamundur te kontrollojne emocionet apo histerizmat e tyre, qe ju duhet shume pak per te harrua se jane njerez se pari e pastaj profesore? Shume e cuditshme se sa shpejt harrohen ca gjera, se nuk besoj se ky profesori per te cilin flitet me lart nuk ka qene edhe vete student?!
  Une nuk jam me studente, kam nje vit qe jam diplomuar tashme, por do doja ta kisha patur edhe une guximin a Denises per te ngritur zerin ndaj gjerave te tilla te shemtuara gjate kohes kur kam qene studente. Uroj vetem qe kjo ceshtje te zgjidhet drejt!

 53. Zana thotë:

  11 June 2008 @ 4:17 pm

  Denise!Sa nuk eshte ftohur puna fillo e merr deklarata studenteve qe ishin te pranishem duke vene ne dukje ne veçanesi fyerjet e Prof-it.Gjej nje avokat e sqaro te drejtat e detyrimet e Dollanit ne ate seance.Suksese!Do te beja siç tha Tironco…Ka me shume efikasitet e ne me pak kohe…Po vendçe ama:……… :)

 54. Studenti Shqiptar thotë:

  11 June 2008 @ 5:56 pm

  Shume mire ka bere kjo goca. Ja ka lujt fene. Biles ishalla o zot i japin te drejte dhe e qerrojne ate prof. qe te behet mesim. Ne Shqiperi nuk e rru njeri per “rregullat e lojes”, qofte “loja” ne mjediset e universitetit, qofte ne Parlament, qofte mes banoreve te shkalles se nje pallati. Po na asfiksojne komplet me ket sistem alla anarki kostitucionale ku secili bo si i do b@tha.

 55. Katia thotë:

  11 June 2008 @ 5:58 pm

  Pershendetje te gjithe sa vazhdoni te jeni disi te perfshire ne kete ceshtje. ne radhe te pare po me bejne me teper se c’duhet pershtypje qendrimet qe nxisin vertet apati nder rradhet e studenteve, nderkohe qe cdo ambient, staf dhe rregull akademik eshte ne dhe per sherbim te CDO studenti i cili eshte pjese e ketij ambjenti. Sa per arrogancen, denimet e te thashe e me the, brockulla te ketij lloji, i dashur kalimtar i rastit, duhet te dish qe ka nje tufe me te drejta dhe detyrime qe studentet nqs nuk i plotesojne ndeshkohen shume me teper se cdo pedagog i rradhes. , Problemi ne kete nivel diskutimi mbetet ne mosndergjegjesimin e vete studenteve per te gjitha te drejtat dhe sigurisht edhe detyrimet qe kane ne ate ambjent akademik, te cilin e kane zgjedhur vete. E kur flas per te drejtat sigurisht nuk e kam fjalen vetem per nje reagim emocional (rastin e Denises nuk e perfundoj vetem si te tille) te tipit hatermbetes per fjalorin ofendues qe mund te perdoret nga te dyja palet, por te drejten per te marre nje studim te pakten normal, te drejten per te patur nje biblioteke modeste (e frikshme qe ne ambjente e fakultetit ne fjale, ka nje ambjent 2 metra me 2 ku mund t’i jepen studenteve hapesira per te shfletuar literatura shtese, nderkohe qe ne biblioteken kombetare ka gjithmone mungesa oksigjeni per t’i fluturuar librat nga kati perdhes ne ate te dyte) te drejten per te patur nje pale leksione permbledhese ne SHQIP, prej pedagogeve tane te shkelqyer poliglote:; te drejten per te mos u ndier te ofenduar prej cdo fjalie permbledhese te krye kokave qe kane vednosur per te marre nje rroge me tepr e per te pasuruar CV-ne e tyre me perrala akademike. Une kam perfunduar tashme studimet ne te njeten dege ku flet edhe Denisa, kam patur rastin te ndihem tejet e vleresuar prej klasave te mbajtura nga pedagoge vertet te zote si A.Fuga, A.Bumci, N.Feka, S.Danaj etj (i permenda per nostalgji ) sikurse kam patur edhe rastin te rishoh te njejtat skena te ndyra dhe qesharake vecanerisht prej pedagogeve te sapo diplomuar ose masterizuar. Ju lutem nuk kam asgje kunder kesaj kategorie asistent pedagogesh, mos me keqkuptoni, ndoshta eshte thjesht kincidence me rastin ne fjale nje ndodhi e tille, por me vjen verte shume keq qe ende pedagoget shqipatre vazhdojne t’i trajtojne studentet e tyre (te cilet pas nja 2 vitesh mund te behen sh mire edhe koleget e tyre) si nxenes e jo si qytetare tashme te ndergjegjshem per zgjedhjet e tyre, e Denisa nuk me duket kategoria e studentit prepotent, pa edukate dhe pa kulture akademike, brenda caeve qe ja lejon edhe mosha e saj e re. Sa per llumin e studenteve qe pranohen neper universitete, ata fatkeqesisht jane miq te disa prej vete pedagogeve mundesisht te brendshem te vete Universiteteve, e perseri me vjen keq edhe qe shume prej pedagogeve te zote qe sigurisht ka plote te tille neepr shkollat shqiptare, do t’ju duhet te flasin para nje auditori te tille. E nejse ky eshte nje tjer problem, por Denises i uroj ta zgjidhe sa me shpejt kete problem, me kete rast t’i kurseje kohe edhe studenteve te tjere te cilet ne kete fund viti duhet te jene shume te zene per te lexuar, suxese!!!

 56. Iris thotë:

  11 June 2008 @ 6:34 pm

  A mund te sqaroni pak çfare quhet dhune psikologjike??
  Se mbase keta studentet stresohen edhe nese s’u lene celularet ne klase psh.

 57. Denisa thotë:

  11 June 2008 @ 7:00 pm

  Iris, nuk eshte folur per dhune psikologjike9c’ka dmth presion i vazhduar), por per presion psikologjik gjate nje orari te kufizuar, qe me sa kam studjuar une fillon qe nga terheqja e vemendjes me perplasjen e e kembeve e deri te perdorimi i metodave verbale per te shkaktuar nje cekuliber perqendrimi apo nervor te nje individi a grup individesh.

  Ne kontekstin e situates me lere te te tregoj rastet konkrete: cdo 10 minuta te te provokojne duke thene se kane mbetur dhe 10 min te tjera, ne kerkesen tjeter qe eshte bere(kerkesa e nje grupi studentesh)tregohet se si mbikeqyresi u drejtohej studenteve gjate provimit(koha e te cilit ishte e limituar dhe perqendrimi presupozohet te jete maksimal) me shprehje te tipit “ju jeni politikanet e ardhshem, hajdutet dhe shpifesit e ardhshem”, apo kur e pyeten per te sqaruar nje pyetje te provimit u tha “frymezohuni duke pare tavanin” pra gjera te kesaj natyre, une dhe studentet e tjere i kemi klasifikuar si presion psikologjik. Per ta konkluduar cdo forme verbale apo me gjeste qe terheq vemendjen dhe shqeteson ne mneyre sistematike gjate nje harku kohor te percaktuar konsiderohet presion psikologjik.
  Ndersa per sa i perket mbajtjes se celulareve, rregulli eshte qe te fiken, ky eshte rregull i pergjithshem me te cilin cdo student njihet qe ne vitin e pare(te kujtoj qe une jam ne te fundit), kjo dmth qe edhe nese ti nuk kopjon por thjeshte te bie zilja a gjera te tilla, gjate provimit, normalisht konsioderohet shkelje e rregullave te provimit dhe penalizohet me terheqje vemendje apo ndonje shenje ne teze. Nuk them qe studentet nuk i perdorin cel per te kopjuar por qe e dine se cfare penalizimi ka kjo nese te shohin dhe pastaj te mbetet ty te zgjedhesh nese do e marresh riskun persiper apo jo.

 58. Tironsi thotë:

  11 June 2008 @ 7:02 pm

  Iriso, me te thon pedagogu cdo 10 minutat qe dhe 10 minuta te kane ngelur klasifikohet si dhune psikologjike simas teje? Me te thon ore e sekond gjate provimit qe mbani mend do ju ngel te gjitheve klasifikohet? Po me te thon ore e cast cohu se i bohet fiksim se ke leter poshte bythes quhet?
  Ore njerez diten qe studentet kane provim, ne cdo vend normal te botes pedagoget i presin me buzeqeshje, u japin kurajo e jane ekstra te miresjellshem. Vetem te ne vijne sikur me qene prokuror qe do marrin ne pyetje te pandehur. Dhe sado te kete folur keq kjo GOCA nuk besoj se e ka meritu ate sjellje nga pedagogu.
  Sa per ju qe dyshoni, nuk besoj se ka arsye per te mos e besuar gocen e huj sepse
  1. Nuk para ndodh qe te ankohet studenti per pedagogun gjate sezonit se dihet se cdo heqi nga koleget e tij
  2. S’mund te shpiki gjera aq kollaj se ka qene ne mes te auditorit
  3. Ky mbikqyresi nuk paska qene ai i fakultetit keshtu qe bie mundesia qe kjo ta kete bere kete pune per te nxjerr inate personale

 59. bardh thotë:

  11 June 2008 @ 7:17 pm

  Iris me duket e permend me lart autorja se çfare ka ndodhur ne rastin konkret…

  Nga sa kam pare te komentet jane 2 arsye qe nuk bien dakort me Denisen, 1- mund te jete genjeshter ose ekzagjerim dhe 2- pse e beri publike.

  Personalisht nuk e gjej dot kush eshte e verteta, ama nga sa kam pare s’do me dukej fare çudi te kete ndodhur fiks siç e tregon Denisa .

  Sa per arsyen pse e beri publike, pse mos e shtrojme pyetjen “pse te mos e bente publike”? Nuk me duket fare anormale qe te behet kerkese publike krahas letres private. Dikush siper tha qe sjellja e pedagogut nuk ishte ne ambjent publik. Por me duket se shkolla eshte ambjent publik, dhe — per te mos kaluar ne debat kot per kuptimin e fjales publik — kryesorja eshte qe ç’ndodh ne sallat e universiteteve ne Shqiperi eshte nje çeshtje me shume interes publik, prandaj s’ka asnje arsye qe te kjo pune te zgjidhet fshehurazi.

  Nje arsye qe qendron ca me shume per mosberjen e çeshtjes publike eshte qe kjo mundet te jete shpifje dhe pedagogu te mos kete faj, sepse ndoshta nuk ka bere gje, ndoshta eshte provokuar, ndoshta studentja ekzagjeron, etj. Ama kjo nuk eshte arsye qe te ndalohet berja publike a priori. Akuza nuk u be ne menyre anonime, por Denisa e ka firmosur me emrin e saj. Per pasoje, emri i vihet ne loje sa ndihmes-pedagogut aq dhe vajzes. Kur kjo e merr persiper rrezikun daljes ne shesh qe mund mos kete thene te verteten, atehere s’ka pse t’i vihet faj per berjen publike. Pas akuzes vjen ballafaqimi, jo direkt fajesimi.

  Nuk eshte e thene qe ndihmes-pedagogu te kete me shume per te humbur nga berja publike e letres. Dhe po te jete, kjo nuk me duket arsye e mjaftueshme per tu druajtur kur publikon akuzen, sidomos ku ka korrupsion dhe mbleseri. Do doja ta kisha gabim kete te fundit, po fatkeqsisht s’ma ha mendja…

 60. denisa thotë:

  11 June 2008 @ 7:24 pm

  Te lutem Bardh, nuk dua te ngaterrojme gjerat, nuk kam asnje pretendim per mbleseri dhe korrupsion, vetem per fyerje publike dhe shkelje te cilesive administrative. Vetem kaq.

 61. INA thotë:

  11 June 2008 @ 7:43 pm

  Dy mendime:

  1) Pedagog i peshtire. N.q.se ai cdo 10 minuta u zinte ne goje kohen, sigurisht qe eshte presion. Asnjere pedagoget e mi ngeleshin duke na kujtuar sesa kohe kish kaluar. 30 minutat e fundit na kujtonin, dhe ate duke e shkruar ne derrase, jo duke bertit. N.q.se provimi ka qene 90 minuta (gje krejtesisht e mundshme) dhe ai nuk i ka lene te shfrytezonin te gjithe kohen qe kishin ne dispozicion, mire ia ke bere Denisa, bravo qe ngrite zerin.
  Nga ana tjeter;
  2) Shume nga ju hedhin dyshime mbi ngjarjen, ashtu eshte; “Innocent until proven guilty”. Mund te kete arsye se pse kjo vajze ka bere dicka te tille, ndoshta nuk ishte pergatitur per provimin dhe kjo ishte nje menyre per t’i “shpetuar” ngeljes e ndaj u krijua ajo situate qe u krijua. Ne nuk e dime, ndaj dhe marrim ne konsiderate te dyja mundesite.

  Sa per studentet qe ia sjellin ne maje te hundes pedagogeve e mesuesve, ka kater arsye; prinderit, drejtori-adminstrata, papergatitja e plote e mesuesve dhe pedagogeve (njerez te tille e bejne mesimin te merzitshem) dhe shoqeria.

 62. bardh thotë:

  11 June 2008 @ 7:47 pm

  Denisa nuk e kisha fjalen aty. Jo se ti e the apo nenkuptove ate gje por ne pergjithesi kudo, por sidomos ne Shqiperi, berja publike luan nje rol te madh ne zgjidhjen e problemeve. Nje nga arsyet pse me duket qe pyetja “pse e bere publike” nuk ka vend (per sa i perket vleres qe ka berja publike).

  ndoshta ti mund te mos e kesh çuar fare ndermend kete gje dhe kjo eshte puna jote, por me duket disi naiv sugjerimi qe thjesht te kontaktosh organet perkatese dhe te presesh sa te pushoje shiu, prandaj e permenda si pergjigje.

 63. Denisa thotë:

  11 June 2008 @ 7:53 pm

  Me kete logjik eca dhe une per ta bere publike paraleleisht me deponimin institucional, por ndoshta do ishte me mire te kisha pritur reagimin/mosreagimin e organeve dhe pastaj te veproja me publikimin, sepse keshtu ne nje fare menyre i kam paragjykuar institucionet perkatese. Por nga ana tjeter, nisuar nga tradita, besoj qe lenia e ceshtjes ne hije do ta zbehte ate.

 64. bardh thotë:

  11 June 2008 @ 8:02 pm

  eh, sidoqofte mendoj qe kjo dhe te tjera si kjo jane çeshtje qe publiku duhet ta dije. eshte normale qe qofte rrobt te jene ne dijeni te çfare ndodh ne universitetet ku çojne femijet ose ku me te rinjte vendosin te studjojne.

  megjithese besoj te gjithe i dijne, ama duke u perqendruar shume vemendja publike, qofte studentet qofte nxenesit mund te ndihen ca me shume nen vezhgim, dhe per pasoje do sillen ca me me kujdes. te pakten keq nuk besoj t’i beje publikimi sistemit arsimor.

 65. Vemendje thotë:

  11 June 2008 @ 8:13 pm

  Nuk ka teme me te mire se kjo qe ilustron ujrat e peshkut, por eshte gje tjeter se Denisa nuk mjaftohet me te drejten qe e fitoj nga frika e petagogeve, ajo do qe ajo frike ti harxhohet edhe atyre qe si ka ardhur radha. Denisa fiton brenda llojit te saj.

 66. Iris thotë:

  11 June 2008 @ 9:17 pm

  Ore njerez diten qe studentet kane provim, ne cdo vend normal te botes pedagoget i presin me buzeqeshje, u japin kurajo e jane ekstra te miresjellshem. Vetem te ne vijne sikur me qene prokuror qe do marrin ne pyetje te pandehur. Dhe sado te kete folur keq kjo GOCA nuk besoj se e ka meritu ate sjellje nga pedagogu

  Ketu ku jam une s’te buzeqeshin dhe te flasin dhe si te duan se jane ZOT ne ore te mesimit.S’kam pare ndonje njeri deri tani te beje peticion kunder profesoreve vetem prej kesaj.
  Provimet jane me goje, prandaj siç e shikon ka shume mundesi qe dhe nje shprehje fytyre te profesorit une ta interpretoj si presion psikologjik.
  Po te fillojme keshtu s’mbarojme me na mbysin kritikat per ke te mundemi.Universiteti s’eshte qe te te rrahin shpatullat, buzeqeshin dhe inkurajojne kot se koti. S’eshte fillore, dhe as gjimnaz. Eshte vend te ulesh e te mesosh, dhe te pergatitesh qe te durosh shume presione nga keto qe i quani psikologjike.

  Une jam dakort me ata qe thone qe duhet degjuar dhe pala tjeter. Nuk mendoj qe Denisa ka pasur hak ti flitet ne ate menyre çfaredo qe te kete bere, por s’e quaj presion psikologjik ate me siper. Me vjen keq!

 67. Zjermi thotë:

  11 June 2008 @ 9:24 pm

  na mallengjeve ti iris. aty ku je ti eshte si eshte por hajde njehere ketej nga shteteroret ne shqiperi dhe shikoje vet. jam vet studente dhe me ka qellu jo nga pedagogët por pedagoget(femra qe jane akoma me shtriga) qe te thojne: e di si eshte puna , ne si departament kemi vendos qe gjysmat te ngelin, kshuqe le ta haje kush ta haje… zysha nuk ka ardh as 2-3 here ne leksion…. si i thua kesaj? leje provimet qe bejne teza skandaloze nuk di c te te them ca formulimi.. ja pra, welcome in albania.
  p.s nuk te vjen plasja qe te privatet dalin thjesht qarte bukur gjitha 10????????????????????????????????????????????????????

 68. wilma thotë:

  11 June 2008 @ 9:33 pm

  pershendetje te gjitheve, une kam kohe qe ndjek peshkun…por deri me sot nuk kisha shkruar asnjehere, rasti i Denises me prek direkt, per shume arsye, mbi te gjitha sepse jam vete pedagoge.
  rasti qe po diskutohet ketu, une neser do te interesohem personalisht kur te shkoj ne departament, sigurisht per te kuptuar me shume, edhe por paraprakisht dua ta pergezoj Denisen per iniciativen e saj… jam shume dakord

 69. wilma thotë:

  11 June 2008 @ 9:39 pm

  qe problemet te diskutohen, ajo e ka gjetur veten ketu midis miqsh, dhe eshte mese normale ta sjelle ketu shqetesimin e saj. e vleresoj edhe per menyren se si ajo i pergjigjet te gjitha komenteve, dhe eshte befasues niveli i saj, sepse per te qene te sinqerte, niveli i studenteve tane, calon se tepermi, sidomos tek shkencat sociale, dhe aq me shume tek dega e shkencave politike, ku jo me larg se javen e kaluar asistova dhe une tek nje provim i studenteve te vitit te fundit, dhe ku ne morine e vajzave qe ishin paraqitur ne provim, e gjeje njeren me te preokupuar se tjetren per veshjen (zhveshjen) dhe aspak per provimin, ethet e te cilit as nuk i shihje tek ndonje, por pa lene menjane djemte, qe nuk dinin as te shkruanin emrin e autorit, nga literatura e te cilit kishin pasur per te lexuar. megjithate, me vjen mire qe eshte Denisa njera nga ato qe nuk i perket kesaj tabloje studentesh te cilet i pashe une.

 70. Iris thotë:

  11 June 2008 @ 9:43 pm

  Patjeter qe u mallengjeve se prekeni shume shpejt, s’keni faj :) Pse beni si te persekutuar njehere?? Une kam pare sa mesojne dhe sa pretendojne studentet ne universitetet private dhe publike ne Shqiperi.
  Kur zysha nuk te vjen ne leksion shko ankohu ti qe do mesim, apo dhe ju leverdis dhe s’ju pelqen perfundimi pastaj.
  Nuk mund ti prezantohesh nje pedagogu ne provim dhe ti thuash: Meqe ti s’me vjen ne mesim, me vi mua 10 dhe jemi baraz. (apo qofte edhe 5).
  Nejse se ju aty i dini gjithnje te gjitha.Dhe s’kam as si t’ju ve faj. Ja ishallah po ju shkon mire te krijoni precedent dhe ti keni pedagoget ne dore.Ath po qe do jeni: Lem o Zot te rroj!

 71. INA thotë:

  11 June 2008 @ 9:48 pm

  Iris, presione psikologjik per secilin eshte i ndryshem; nje situate e tille per ty mund te mos jete presion, por ja qe per ata studente ka qene.
  Ne shkrim thuhet:

  Duke u ndjere nen trysni dhe presion kohore e psikologjik studentet vazhdimisht i kërkonin mbikëqyrësit Dollani t’i jepte fund gjithë kësaj “zbavitje” dhe përgjigja qe merrnim ishte një buzëqeshje ironike dhe tallëse.

  Tironsi thote:

  ne cdo vend normal te botes

  Me sa duket ti Iris nuk je ne nje vend normal. ;)

 72. Iris thotë:

  11 June 2008 @ 9:51 pm

  Ne fakt INA s’e vura ne dyshim qe per persona te ndryshem eshte i ndryshem, ishte thjesht ideja qe te mos abuzohej ne perdorimin e termit. Se kur e thua duket sikur obobo gogoli!

 73. bardh thotë:

  11 June 2008 @ 10:00 pm

  Iris, qe te luaje si macja me miun mbikqyresi nuk eshte normale. Dhe nqs pershkrimi i mespierm eshte i vertete, tamam ate ka bere. Besoj ne provim perfundimtar testohesh per njohurin e lendes, jo sa je gati te durosh talljet. Pastaj bertitja ne fytyre qe thote me siper Denisa eshte reagim normal per shkolle ushtrie, jo fakultet shkencash politike.

 74. INA thotë:

  11 June 2008 @ 10:03 pm

  Edhe ne universitetin qe isha une, kishte pedagoge qe qeshnin, kishte qe s’qeshnin, varej nga tipi. Kishte qe ishin arrogante, po me merite ama; kishe qejf t’i degjoje kur flisnin, kishte dhe modeste sepse e dinin nivelin e tyre dhe s’kishin akoma tenure :).
  Vec kane nje ndryshim me ket tipin e historise, jo vetem te jepnin te gjithe kohen qe kishe ne dispozicion, por edhe extra n.q.se kishe nevoje (kuptohet 20 minuta e shumta), tjetra nuk buzeqeshnin me fodullek te tipit “te kam ne dore” apo “ketu urdheroj une”. Une e di kush eshte ne pozicionin autoritar, s’eshte nevoja te ma kujtosh sa here te jepet rasti se dalim te ajo qe ka thene T-red pastaj; “E di ti kush jam une?”.

 75. Tironsi thotë:

  11 June 2008 @ 10:22 pm

  Iriso, ti ke shume te drejte ne ato qe thua, po puna eshte qe s’kane lidhje pergatitja e studenteve me ceshtjen per te cilen po flasim ketu. Meson s’meson studenti ajo duket ne provim. Ka ardh pa mesu ngele, kepute fare. Po jo ai eshte akoma duke dhene provimin edhe ti i rri si xhahil e kenaqesh duke i acaruar. Kjo jo qe s’eshte profesionale dhe etike, po eshte ligesi e paster

 76. shqipo thotë:

  11 June 2008 @ 10:38 pm

  sa here qe eshte ndonje dite e ngarkuar, duhet te vij ktu te peshku per gallata. eshte me verte argetuese! :)
  S’po i hedh edhe me shume benzine zjarrit me “kush e ka fajin” por nga c’lexova nja dy here, Denisa pranoi qe ndoshta duhet te priste per t’a bo publike. Atehere, pse nuk fshihet fare kjo tema?

 77. da-vinci thotë:

  11 June 2008 @ 11:36 pm

  Njera qe ben ketu si petagoge, ose nuk ka qene kurre studente, ose ka qene nje studente qe u ka puthur bythen dhe u eshte nenshtruar gjithe petagogeve, se nuk ka si shpjegohet ndryshe reagimi , opinjoni i saj. Te kujton sekretaret e para te partise ne rreth…. Te paragjykosh nje studente meqe qenke petagoge e te marresh ne mbrojtje nje palaco si ky i ngjarjes. Te shpifet edhe vete pedagogjija si shkence e si profesion.
  Denisa , ke bere shume mire qe ke reaguar. Dhe pse nuk u dashka te reagojme publikisht? eprori (ne kete rast mbikqyresi-petagog) eshte i fundit qe duhet ta fyej , neperkembe , talle, besdise vartesin(studentin) e tij.
  As gruas ne krevat nuk mund t’i hidhesh e t’i bertasesh -duke e peshtyre, te humbasesh kontrollin , etj etj , jo me nje studenteje, aq me teper ne ambjentet e punes (univeritet).Cfaredo te kete bere Denisa, petagogu ka faj.
  Publike?
  Mua me vjen keq qe nuk eshte edhe kaq publike botimi ne peshku pa uje. Sa me publike te jete e mundur. Sepse ankesa qe ke bere ne instancat perkatese , petagogu gjen mikun-mi qe e zhduk-bren letren -ankesen tende. Dhe sapo te harrohet fillon hakmarrja.
  … askush nuk i pergjigjet pyetjes ; Pse te mos behej publike , prej denises , shqetesimi i saj????

 78. artian thotë:

  11 June 2008 @ 11:59 pm

  Studenta ka te drejte,ne nje sistem arsimi te dobet dhe ta pabesueshem qe ka Shqiperia mund te ndodhi gjithecka!
  Testet,provimet jane faza me e rendesishme e studentit,me stresante!
  Por kjo nuk vlersohet keshtu nga petagoget ose mbikqyrsit,te cilet edhe perfitojne nga nje butesi ose mungese masash administrative pergjeqese per mbarvajtje te provimeve! Me demek ti fluturoje vendi i punes!
  Dhe mos te beje si Garip, me nxensin ose me studentin pa te drejte!
  Por ja qe ka edhe “hunde lesh” qe spjerdh per garipllikun e Dollanit,(keshtu jane krijuar edhe mardheniet ne arsim,–tipi i “kusha jom une e kush je ti” dhe jo logji ose rregullorja e caktuar)

 79. gre_wireless thotë:

  12 June 2008 @ 12:30 am

  Denisa,
  nuk duhet te ndihesh keq qe e bere publike. Shume mire bere, perse te mos ta dine te gjithe cfare ndodhi ne sallat e Universitetit? Perse duhet ta kene probleme disa njerez nese merret vesh ajo qe kane bere? Gjithashtu, edhe dekani/rektori/shkolla reflektojne dhe mundohen t’i minimizojne kafsherira te tilla ne te ardhmen per te mos prishur imazhin.

  Per sjelljen e profesorit, eshte per te ardhur keq. Personalisht mundohem t’ju them studenteve qe te jene sa me te qete gjate provimit. Koha shkruhet ne derrase dhe nese afer fundit te provimit asnje nuk ka dale nga klasa, nuk eshte problem te japesh pak kohe extra. Dikush me lart me flamur amerikan tha qe si pedagoge kishte preokupim kopjimit dhe mund te reagonte keq. Mos i besoni, ia ka fut kot…

 80. njera thotë:

  12 June 2008 @ 12:52 am

  Kam lexuar cdo koment me vemendje dhe me sa kuptoj studentet nuk qenkan te kenaqur me sjelljen e pedegogeve(te disave te pakten). Une nuk e di si eshte jeta ne universitetet shqiptare,por cka po lexoj ketu me le pa fjale. Nuk arrij ta konceptoj se si nje profesor, nje njeri qe supozohet te jete aq i kulturuar sa te kulturoje te tjeret, te sillet ne nje menyre te tille si personi ne fjale.
  Une jam ne Itali.Ne provimet me shkrim, ora e perfundimit shkruhet ne tabele ne menyre te dallueshme deri tek rreshti i fundit i aules(qe ze deri ne 80 vete) dhe nuk zihet me ne goje;asistentet dhe profesori vezhgojne me kujdes(pa renduar tek studentete) dhe jane gjithmone te gatshem te japin sqarim per cdo paqartesi qe mund te kete studenti lidhur me pyetjet e provimit.Pervec ketyre,profesoret na drejtohen ne studenteve me “ju”; na flasin “ju dhe koleget tuaj” ne vend te ” ju dhe shoket tuaj”. Pra,studentet nuk trajtohen si adoleshentet ne gjimnaz ku raporti mesues-nxenes eshte,deri diku, raport autoritet-bindje, por trajtohen si persona te rritur e te pjekur dhe raporti pedagog-student konceptohet si ekspert/konsultues-fillestar.
  Pedagoget,ketu,kane sjellje te denje per persona te kulturuar e intelektuale dhe jane kaq rigoroze ne kete miresjellje formale sa qe ne nuk arrijme te bejme dot ndryshe vecse t’i drejtohemi me po te njejten miresjellje dhe formalitet.
  Shpresoj qe gjerat te ndryshojne ne Shqiperi!

 81. Blendi Salaj thotë:

  12 June 2008 @ 6:52 am

  Denisa mire bere qe e bere publike letren, s’ke asnje arsye per te heshtur.

  Reagime prej legenash te vertete disa prej jush. T’ju vije turp, sikur ju ka pjelle ndonje kuceder, jo nje grua. Une e kuptoj se te besh skeptikun eshte mode tani, (demode me teper po hec…) vetem se te mos solidarizosh me studentet, apo me kete leter te shkruar kaq kthjellet - ka dicka qe s’shkon me ju, ose ne zemer, ose ne tru - dmth keq ngado qe ta kapesh.

  Shpresoj Universiteti te marre masat ndaj ketij “agresivit” - nga mbyten idiotet.

 82. Vision thotë:

  12 June 2008 @ 6:59 am

  E dashur Denise,

  Kjo historia “Mesuesit nuk bejne” eshte nje histori qe nga klasa e pare e gjer ne universitet. Po rruges kam vene re se jane me shume nxenes qe nuk bejne sesa mesues e pedagoge.
  Pastaj kjo historia e lendeve te jashtme sic jane lendet e Ekonomikut tek ju e ato te Juridikut tek Ekonomiku jane pare gjithmone si gje e tepert nen gjykimin “une kam bere Abetaren pse duhet te bej edhe Gjuhe Shqipe”
  Se treti, nuk kuptoj synimin tend ose objektivin qe do te arrish. Shoh qe per problemin tend ke zgjedhur rrugen tip “Big brother” per te patur sukses si “Nocja”
  Se katerti “nese je nxituar” ketu tek peshku nga ta di une qe nuk je nxituar edhe me reagimin tend ne sallen e provimit. Pastaj ajo ana Etike sikur ishte e drejte Ekskluzive e Prokuroreve apo jeni nga i njejti fakultet

 83. ardi thotë:

  12 June 2008 @ 9:24 am

  KEMI TE BEJME VETEM ME NJE RAST PRA NDOSHTA ESHTE RAST I IZOLUAR . KAM SHOKE QE JANE PEDAGOG NE VLORE DHE GJERAT NGA VITI NE VITE PO PERMIRESOHEN CILESIA PO RRITET POR DO KOHE QE TE ARRIHEN STANDARDE NDERKOMBETARE SEPSE KA NDODHUR MASIVIZIMI I SISTEMIT UNIVERSITAR.

 84. Paulo thotë:

  12 June 2008 @ 9:45 am

  Blendi,
  I kishe mungur ketij debati! Erdhe me legen ne goje, dhe mire bere se nuk te imagjnoj dot ndryshe ne debate qe zhvillohen ne kete forum. Tashme Ju keni krijuar profilin Tuaj.
  Ketu po rrahet mendimi nese sjellja e ketij pedagogu, ka qene apo jo etike, apo nese reagimi i Denises eshte apo nuk eshte e drejte te behet publik.
  Nuk po e gjykon askush Denisen qe kerkon te drejten e saj ne menyre zyrtare. Nese rektorati nuk do te kishte reaguar athere, do ti jepja te drejte Denises te reagonte publikisht.

  Ne flasim ketu per thyerje te Etikes, nderkohe qe ti thyen cdo etike, ben moralistin dhe fyen opinionshkruesit e tjere.

  A te duket normale sjellja Juaj i nderuar Blendi?!!!

  Ps Denisa, mire ke bere qe per kerkesen administrative, je keshilluar me perfaqesuesin ligjor, por po bjen ne budallek qe po replikon me cdonjerin ketu pa argumente.

 85. Studenti Shqiptar thotë:

  12 June 2008 @ 11:47 am

  Studentet Shqiptare mund te mesojne dicka nga historia e ‘68-es Italjane, Franceze, Amerikane.

  Ne ate kohe studentet mendonin se ishin ata, dhe jo “baronet” e katedrave te zotet e vertete dhe legjitime te Universiteteve. Kjo bindje coi ne protestat masive qe sollen ndryshime rrenjesore jo vetem ne boten universitare, por ne shoqerine perendimore ne pergjithesi.

  Kurse tek ne (sic deshmon edhe ky diskutim) tendenca eshte ajo e justifikimit te sistemit. Dhe po deshem, edhe diskutimi shterpe, frikacak dhe legen i shumekujt ketu eshte deshmi e zeze e ketij fakti.

 86. ardi thotë:

  12 June 2008 @ 1:37 pm

  Studenti Shqiptar :
  Studentet Shqiptare mund te mesojne dicka nga historia e ‘68-es Italjane, Franceze, Amerikane.
  …………………………….

  Shume njerez ne Evrope deri edhe presidenti Sarkozi 68-en e konsiderojn si shkaterrim te vlerave shoqerore . 68-ta zhduku disiplinen ne shkolla e shnderroj sistemin arsimor ne nje vend argetimi dhe jo dijesh . Para sesa te shkruani rreth fenomeneve te tilla ju lutem lexoni me shume intelektual,filozof etj opinionet e tyre.

 87. deni thotë:

  12 June 2008 @ 1:46 pm

  Pervec faktit qe nje bashkeopinioniste ketu me pseudoemrin “Moza” se pse dreqin te jep pershtypjen se i di te gjitha (edhe ato qe nuk i di) dhe neve te tjereve s’na ngelet tjeter c’te shkruajme, une prape se prape do doja te shprehja ngazellimin tim modest personal qe me nxitet perbrenda nga kjo ngjarje. Studentet por edhe nxenesit qe “godasin mesuesin ne gjimnaz” qe une nuk di se kujt mund ti referohesh, duhet gjithmone ne cdo rast te kerkojne te drejtat e tyre kudo dhe me te gjitha menyrat ne dispozicion. Duke jetuar vete ne kete mjedisin shqiptar ketu, ku ne cdo cep te administrates akademike e shteterore te pret nje tip ujku apo ulkonje dinake e sprovuar me mashtrime e pa edukate, ku fryma e pergjithshme e drejtimit eshte coriento-ngaterro-mosbojasgjo-vidhnaigjo-bejsikurpuno etj etj, eshte e veshtire te vesh ne kandar fatin tend me venien e drejtesise. Por une i jap mbeshtetjen time te plote studenteve te tilla si Denisa qe reagojne ne rruge te tilla qytetare sepse te gjithe e dime qe dicka vihet ne kandar, nje note, nje mesatare, nje diplome apo dicka tjeter, pra informalitet i pashmangshem, te gjithe e dime kete, prandaj shumicen e rasteve te vogla e parendesi ne mbyllim gojen para pedagogut apo mesuesit - sepse “te ka ne dore”. Beshtyj gjithe ata pedagoge qe bejne presion te tillle dhe bashke me ta gjithe pseudo-akademiket shoviniste e narciziste qe per mua nuk kane lidhje fare me arsimin, dhe perkrah veprimin e studentes duke uruar ti shkoje deri ne fund.

 88. Moza thotë:

  12 June 2008 @ 2:01 pm

  Pervec faktit qe nje bashkeopinioniste ketu me pseudoemrin “Moza” se pse dreqin te jep pershtypjen se i di te gjitha (edhe ato qe nuk i di)

  E une e shkreta, edhe i here qi shkruj me edukate e seriozisht ma marrin per ters. Jo mer jo, e kam da menjen, do shkruj vetem gjona me TM :-) M’rruj kete, t’rruj ate etj etj

 89. Anabel thotë:

  12 June 2008 @ 2:12 pm

  Uaaaa si guxon mi Denisa te besh padi publike ti per pedagogun ?!!!
  Per bariun e tufes qe ka marre kot (ref studentet e shkencave sociale), se qe keni marre kot e thote dhe Moza.
  Po si me goce nuk ja plase te qares ne mes te klases e ti thoje:- Me fal pedagog, me fal o Hermes i disiplines dhe dijes- ta kishe ule koken njesh me token dhe te ikje me shprese se do t’i thyej zemra prej butesise femerore. Se po ta kishe bere ketu ne peshk do te kishin filluar- Ua e shkreta, si ja ka bo ai kafsha ashtu. Pse nuk e denoncon, pse nuk i ben namin. ……Ketu ne Allemanje njehere nje student…Ketu ne US and A, pedagoget i puthin studentet para e gjate provimit, ne Australi………..
  Po tani e ke tepruar, si guxon ti e ben vete padine, me nje perfaqesues ligjor per ne teper. Ku di ti mi nga keto gjera. Gjykimin e jep opinioni ne akuarim a ne rruge a ne auditorium, shumica gjykon dhe gjykon drejt.
  Jo vajze e mbare gabim ke bere. JO vetem te kishe ul koken, po te kishe bere si qindra studente te tjera qe edhe kur pedagogu ju fut duart nen vete, e hajne poshterimin me buke dhe e kalojne poshte me lengun e diplomes.
  Sepse ti je studente Denisa, ju studentet nuk keni solidaritet fare shiko pedagoget, faaap tea, mbron llojin e vet pa e dit fare se ketu nuk ka nje te mesme te arte ne pedagogji. C’te arte as te bronzte nuk gjen.
  Ti mire bere qe e dergove letren, po ketu te peshku aaaaa jo te lutem kane gjera me interesante per te lexuar disa parashkrues, e megjithate shkruajten edhe ketu, paradokset nuk kane te sosur.
  A te te gjykoj nje cike, po mi goce une te besoj, te besoj qe c’ke me te. As mendoj se je nxituar, as mendoj se “Ky brezi i sotshem” eshte arrogant, sepse besimin ma jep guximi yt per ta bere publike identitetin tend dhe te ” Ass- pedagogut” dhe jo per ta shitur kafeneve si shume te tjere kete fakt skandaloz.

  Sa paskam shkru, e dyta here qe shkruaj ne peshk, per dy arsye krejt te kunderta- nje ke tema e brezit 90- e papare ajo teme nostalgji ne cdo rresht dhe shume ndjesi pozitive; dhe sot ke kjo ngjarja e shemtut me reagime edhe me te shemtuta se vete fakti.

  Keshut moj Denis. Ta kishe duruar, t’ja dije edhe per nder qe cdo 10 minuta te jepte edhe 10 te tjera. Se atehere do t’u vinte gjynaf te gjithve dhe do kishin fluturu nga ane e anes per t’ja ndreq samarin atij ass- pedagogu- roje.
  Po ti ja bere vetes te ligen, se ti ke tregu kurajo, personalitet, respekt per veten dhe keto jane veti civile (qytetare e kam fjalen) qe ketu brenda kufijve te akuariumit nuk pijne uje. Perulja e dashur, perulja pi vere edhe pse te cilesise se fundit.

  Mos eshte rastesi qe peshqit duan uje ;)

 90. Koth thotë:

  12 June 2008 @ 2:12 pm

  Den !

  Pse ke sha Mamozen ti ?
  Diku ke shkruar per peshkataret qe :

  jane ata qe e mbajne gjalle faqen dhe persa i perket komenteve, ato pikerisht per kete jane vene, qe te diskutohet, te dyshohet, te shpifet pak, te argumentohet tema me mire, te sqarohet me mire apo ku di une.

  Nese do besoj qe ti shkruan pa ndonje mllef atehere do mendoj qe ti do jesh ndonje nga ato qe shkruan me 30 nicname. ( Rastin me te keq nuk po e them se nuk du te devijotet tema )

  Tani vjen admini dhe i qun peshqit legena, vjen ti dhe merresh me nji peshk qe eshte shume simpatike dhe e pranuar nga shumica ketu a do me thush si tja veme emrin kesaj ?

 91. Attorney thotë:

  12 June 2008 @ 2:33 pm

  Eshte e papranuseshme menyra si po e trajtoni kete ceshtje. Sa cinik duhet te jesh qe ta nihilosh deri ne kete mase nje studente qe po lufton e vetme sistemin. Sistem qe deri tani e ka mbytur dhe e ka neperkembur dinjitetin e studentit si merite e vecante e pedagogeve.Sa pak respekt duhet te kesh per veten(n.q.s. je student) qe te mos e supportosh kete studente e cila po kerkon te krijoje nje standart te ri per menyren si duhet ti trajtojne pedagoget studentet e tyre. Pa dashur ta ve ne dyshim faktin qe jeni open minded dhe te mire informuar per raportin qe gezojne profesoret dhe studentetet ne universitetet normale perendimore me lejoni tu sjell ne kujtese nje profesor qe sillet ne ate forme me nje student te gjithe koleget e studenteve si minumum do ishin solidarizuar moralisht me te. Ajo qe nje student duhet te pranoje eshte se pertej diplomes, pertej notes , egziston ajo qe quhet dinjitet njerzor, te cilin smund ta lesh peng te notes, diplomes, apo profesorit. E dashur jepi kurajo vetes dhe coje deri ne fund kete ceshtje. E drejta flet per ty , ligji flet per ty. Earn it.

 92. censura thotë:

  12 June 2008 @ 2:36 pm

  Sa cinik duhet te jesh qe ta nihilosh deri ne kete mase nje studente qe po lufton e vetme sistemin.

  Sistemin? Nga pershkrimi duket se eshte ankuar per nje pedagog.Kjo quhet lufte me sistemin?

 93. Syribukur thotë:

  12 June 2008 @ 2:52 pm

  Pse e keni kap me Moxhin (qe eshte si shpirt) xhanem?! :(

  Po Moxhi eshte “qershia mbi torte” me komentet e saj.

  Une vete s’para i kam qejf “gjyqet publike”.

  Nese duhet te denoncohet sistemi, e te “luftohet” per t’a ndryshuar, dakord. Por duke ruajtur anonimatin e njerezve te perfshire e qe s’mund te paraqesin versioni e tyre te fakteve ketu.

  Une e cmoj kurajon qytetare te te rinjve per te denoncuar fenomene te tilla, por “e drejta” mbetet e tille deri ne castin qe nuk prek “te drejten” e tjetrit.

  S’doja te nderhyja ne kete diskutim, por “po me preket Moxhin, atehere une te godas! :) )

 94. Angie Babe thotë:

  12 June 2008 @ 3:42 pm

  Kjo qenka nje tjeter histori me dixhituren: “It can happen only in Albania…” Jo vetem historia ne sallen e provimit, nese eshte e vertete, por dhe menyra se si studentet “luftojne per te drejtat e tyre”.

  Pa u zgjatur shume, kisha vetem nje pyetje per Denisen. Ne fund te letres permend dhe nje emer tjeter pa dhene detaje te ankeses ndaj tij. Ky “perfaqesuesi i ligjit” qe ke punesuar i lika gjerat pergjysem, nuk qenka shume i afte. Po te duash mund te me lesh adresen tende dhe te ndihmoj une ta ndjekesh kete ceshtje dhe te kesh kompensime nga shteti per demtime afatgjata psikologjike.
  Tani te flasim seriozisht. Nese vertet kerkon ti japesh drejtesi kesaj ceshtje, vazhdo deri ne fund, por mos i bej gjerat me inat, nerva dhe duke perdorur rruge te padrejta se ndryshe nuk ka per te te besuar njeri… dhe sikur te ishe ne nje vend tjeter te botes jane dy personat qe ke permendur ne leter qe mund te te hedhin ne gjyq…

 95. bardh thotë:

  12 June 2008 @ 3:47 pm

  KEMI TE BEJME VETEM ME NJE RAST PRA NDOSHTA ESHTE RAST I IZOLUAR . KAM SHOKE QE JANE PEDAGOG NE VLORE DHE GJERAT NGA VITI NE VITE PO PERMIRESOHEN CILESIA PO RRITET POR DO KOHE QE TE ARRIHEN STANDARDE NDERKOMBETARE SEPSE KA NDODHUR MASIVIZIMI I SISTEMIT UNIVERSITAR.

  Te jesh deri diku skeptik a ka ndodhur vertet rasti konkret edhe mund te shkoje, po ta quash rast te izoluar eshte t’ja fusesh kot. Nuk e di ku japin mesim shoket e tu ne Vlore po ne universitetet e Tiranes presioni dhe tallja per disa petagoge eshte norma (jo te gjithe por nje pjese). Pastaj, perderisa paske vetem kendveshtrimin e petagogeve, ca si teper supozime po beke Ardi.

  Bravo i qofte qe reagon dikush ndaj ketyre idioteve, por eshte per te ardhur keq qe shumica ul koken dhe pjesa tjeter merren me llogje. Aty eshte per te vene kamera ne çdo salle mesimi. Eshte shume e forte si nuk i pergjigjet njeri pyetjes qe tha dhe da-vinci: Pse te mos behej publike , prej denises , shqetesimi i saj???

  e shtroni pyetjen se prapthi, duke e marre te mireqene te drejten per fshehjen e nje akti qe ne fakt duhet t’a dije gjithe publiku. nuk fiton njeri veç te akuzuarit besoj nga e fshehura, ça dreq arsye keni qe nuk doni te merrni vesh ç’ndodhi? si qenka kunder etikes publikimi? imorale eshte te mundohesh te fshehesh nje te vertete qe i intereson te gjitheve.

 96. globalist thotë:

  12 June 2008 @ 3:52 pm

  Une nuk e kuptoj pse disa i kundervihen kesaj vajzes qe se njoh fare. Nqs ato qe shkruan ne letra jane te verteta nuk shoh arsye pse ajo mos ta kerkoje te drejten e vet. Por duhet degjuar dhe pala tjeter.

 97. gene thotë:

  12 June 2008 @ 3:54 pm

  Denisa thotë:
  11 Qershor 2008 @ 4:01 pm

  Per publikimin ndoshta jam nxituar

  Hic fare nuk je nxituar, shume mire e ke bere.

  Pjesa ku nje i punesuar i universitetit te ofendon eshte mese e mjaftueshme per kerkesen tende.

  Tani nje sqarim te vogel meqenese na tregove gjithe historine.
  Pasi prof. i lendes te tha se do e ngjise fletoren e grisur, ti panove apo jo qe te vleresoheshe per aq sa kishe shkruar edhe pse nuk kishe perdorur gjithe kohen? Pse pranove nderkohe qe nuk kishe pranuar me ate tjetrin?! Pse e mbron profesorin e lendes nderkohe qe edhe ai eshte fajtor?!

 98. Syribukur thotë:

  12 June 2008 @ 3:58 pm

  Me fal Anabel, s’e kisha “kapur” qe e kishe per mua pyetjen.

  Me duket paksa e tepert pyetja jote, per vete faktin se e ka pergjigjen ne komentin tim: “Une vete s’para i kam qejf “gjyqet publike”".

  Pastaj, s’me pelqen as te komentoj ka te drejte apo s’ka te drejte, X-i apo Y-i. Secili vepron sipas mendjes se vet. S’do te thote qe te jemi te gjithe ne nje mendje. O Zot shyqyr qe s’mendojme te gjithe njesoj!

  Denisa besoj e ka pjekurine dhe zgjuarsine e nevojeshme te percaktoje nese eshte nxituar, apo jo. Nja dy reagime te saj tregojne dicka. por kjo eshte ceshtje qe i perket vetem asaj.

 99. Studenti Shqiptar thotë:

  12 June 2008 @ 4:01 pm

  Ardi, ‘68 ishte padyshim fenomen kompleks dhe nuk me duket ti kem bere ndonje analize te thelle ne sens pozitivist e aq me pak ndonje apologji qe te justifikoje pergjigjjen tende.

  Gjithesesi.

  Komenti im eshte ne kontekstin e asaj qe po diskutohet ne kete teme.

  Nga ky kendveshtrim, ndonese ngjarjet e asaj periudhe mbeten te interpretueshme ne menyra te ndryshme, nje fakt qendron i palekundur:

  roli qendror dhe protagonizmi i padiskutueshem i rinise universitare ne zhvillimet shoqerore te epokes per te cilen flitet.

  Ne komentin tim te meparshem evokoja pikerisht kete fakt.

  respekte

 100. Tironsi thotë:

  12 June 2008 @ 4:09 pm

  o gene mos i hyr kaq thelle o burre se pastaj i bie te investigosh dhe mbi notat qe ka marre studenti ne cdo provim. Pergjegjsia eshte individuale. Nuk ka command responsibility neper shkolla qe te jete fajtor dhe pedagogu i lendes

 101. Ec mo!! thotë:

  12 June 2008 @ 4:11 pm

  Mire ja ke bere maskarait, mezi po e pres se si do te zgjidhet kjo ceshtje. Kesaj rradhe do jete profesori qe do te jape leke me duket. :).

  Ore po Tonin e keni pa gjo???

  TONI thotë:
  11 Qershor 2008 @ 3:25 pm
  Une jam nje nga studentet qe e Shkencave Sociale, “Dega Shkenca Politike”, qe isha prezent ate dite ne provimin e Manaximit.

 102. anna thotë:

  12 June 2008 @ 4:18 pm

  denise. te uroj qe kjo ceshtja te zgjidhet sa me shpejt, ne favorin tend. e them kete sepse kam provuar te jem deshmitare e presionit psikologik te ushtruar nga profesore ne tr. une nuk e pata kurajon te nisja nje ankese me keto permasa, e si une edhe shume te tjere dhe ja rrezultatet. plehrat vazhdojne te japin “mesim”. me vjen keq per mungesen e pjeseshme te mbeshtetjes nga lexuesit e peshkut. te lumte per kurajon. nuk ke bere aspak keq per publikimin, pekundrazi. be cool anna

 103. Denisa thotë:

  12 June 2008 @ 4:22 pm

  Po, fletorja ime, qe konsiderohet dhe dokument i Fakultetit tim, eshte marr per korrigjim nga pedagogu i lendes ashtu e grisur sic ishte. E lejova te me merrnin fletoren sepse e pash te udhes te vleresohesha per sa kisha bere, mbi 95% te provimit, megjithese duhet pritur rezultati. Nese nuk do e lejoja te merrnin fletoren dmth qe do figuroja e papranishme ne ate provim per te cilin kisha kohe qe lexoja. Pastaj pedagogu e mori fletoren nga duart e mbikeqyresit, kur perpiqej ta qetesonte.

  Ndersa vete mbikeqyresit nuk eshte se nuk ia dhashe fletoren apo po ia fshihja, thjeshte po i perpiqesha t’i sqaroja gjithe ca mendoja per rolin e tij dhe shkeljen qe po bente, sipas meje.

  Dua te sqaroj dhe nje gje tjeter, mua personalisht nuk me prishte shume pune koha, sic e thashe kisha ezauruar pothuajse te gjitha pyetjet dhe deri sa te vinte radha te une, me nje mbledhja te rregullt, (une isha ne krahun e kundert me vendndodhjen e mbikeqyresit ne ato caste) ndoshta do e kisha perfundar dhe ate te fundit (me te cilen po merresha), mua me shqetesoi fakti qe kjo kerkese per mbylljen e provimit po behej para kohes se percaktuar dhe nga nje njeri qe nuk e ka autoritetin e duhur per ta kerkuar (duke rene ndesh me ate c’ka pedagogu kishte thene). Si e ngeshme me kohen ngrita zerin me shume se te tjeret, qe u mbeten dy a tre pyetje pa bere. Dhe si rezultat mu gris fletorja dhe u desh te duroja te gjitha te tjerat per ca minuta.

 104. gene thotë:

  12 June 2008 @ 4:43 pm

  Tironso, ketu jane shume ceshjte per tu trajtuar dhe le ti trajtojme meqenese per kete kete pune jemi ketu

  1- ofendimi qe i eshte bere denises

  Per kete besoj se nuk ka njeri ketu te mos jete dakort te thote se eshte padrejtesi (krim dhe jo thjesht mungese etike). Denisa ketu duhet te kete te gjithe mbeshtetjen qe i duhet per te vazhduar kerkesen e llogarise.

  2- presioni psikologjik ndaj studenteve ne provim

  Ky mund te justifikohet nga profesori si pjese e procesit te vleresimit (edhe mund te pertypet kjo)

  3- fakti qe provimi u mbyll perpara kohes se parashikuar (premtuar, ligjeruar)

  Ky eshte nje faj i vezhguesit por kryesisht i profesorit te lendes qe e pranoi ne menyre pasive (eshte ai pergjegjes i asaj katedre). Meqenese Denisa e konsideroi padrejtesi edhe kete (dhe pikerisht ne kete moment e per kete arsye eshte keqtrajtuar) PSE NUK KONSIDERON FAJTOR EDHE PROFESORIN E LENDES NE KERKESEN NDAJ DEKANIT?????!!!!!!!!Jo per gje po denisa thote qe “…mua personalisht nuk me prishte shume pune…” dhe une e perkthej si … (si e perkthen ti?)

 105. INA thotë:

  12 June 2008 @ 4:52 pm

  Pedagogu i lendes eshte fajtor n.q.se nuk ia ka bere te ditur rregullat pedagogut zevendesues. Dhe une bej pyetjen; “Ku dreqin ishte pedagogu i lendes qe nuk ishte ne provim?”

  Per kuriozitet:
  Ua japin si mundesi studenteve mosvajtjen ne provimin e fundit n.q.se jane te kenaqur me noten qe kane?! Apo s’bejne teste gjate semestrit, i bejne vetem ne fund?!

 106. gene thotë:

  12 June 2008 @ 5:03 pm

  Mund ti kene ndare ne dy klasa per provimin INA ose mund te kete bere disa kurse bashke qe te mos detyrohet te bente dy tekste pyetjesh.

  Po kjo nuk ka asnje rendesi.

  I kish dhene apo jo udhezimet prefesori nuk ka asnje rendesi perderisa ai do te korigjoje ato provime qe u mbodhen perpara kohe (perfshi ate te denises) dhe nuk mund te jene te vleresueshme (cdo student ka organizuar kohen e pergjigjeve sipas midese se vet brenda orarit te perligjur)

  PSE DENISA NUK E KONSIDERON ATE FAJTOR?!
  PSE UNE KAM PERSHTYPJEN SE ESHTE PERDORUR NJE FURCE E MADHE?!

 107. Denisa thotë:

  12 June 2008 @ 5:05 pm

  Pedagogu i lendes po sqaronte studentet qe e zhvilluan provimin ne nje auditor tjeter(sepse na ndajne ne dy a me shume klasa qe te mos kete mundesi te larte komunikimi), te cilet ishin nxjerre tashme nga provimi prej mbikeqyresit tjeter. Me ca me thane me pas, sepse nderkohe une po flisja me mbikeqyresin e auditorit tim me te cilin pata dhe konfliktin, profesori u kishte thene te prisnin sa te mbaronin te gjithe dhe do e rishikonim kete punen e mbarimit te provimit para kohe.
  Per pyetjen e dyte:
  Pedagoget e rinje, qe jane arsimuar kryesisht jashte, bejne provime mes semestrale, qe perbejne nje perqindje te caktuar te notes finale, pastaj ne fund behet provimi per perqindjen e mbetur te notes(sigurisht perqindje ne vleresim kane dhe detyrat, esse, ose projekte sipas rastit). Pedagoget me te moshuar dhe per rrjedhoje te arsimuar ne vend bejne nje provim final por mund te kerkojne dhe ndonje ese.

 108. denisa thotë:

  12 June 2008 @ 5:10 pm

  Pedagogut te lendes i kam thene qe ate dite qe ishte ai pergjegjes per mbikeqyresit qe kishte sjell, te cilet po silleshin ne ate forme fare te papranueshme dhe me tha qe mbante pergjegjesi. Megjithate une pedagogun e lendes e vleresoj per gjtihe c’ka ka dhene per ne gjate semestrit si nje nga pedagoget me te sjellshem dhe me korrekt per sa i perkete mesimdhenies. Per ate qe ndodhi gjate provimit pedagogu i lendes eshte pergjegjes por jo fajtor, te pakten keshtu e mendoj une.

 109. gene thotë:

  12 June 2008 @ 5:16 pm

  pergjegjes por jo fajtor

  Ai eshte pergjegjes dhe fajtor thjesht e vetem per faktin qe pranon te vleresoje ato provime (me fajtor akoma nese ben ndonje integrim te notes aforfe)

  Nese ti kishe ndermend te vije drejtesine ne vend (besoj se per kete arsye e ke sjelle edhe ketu ankesen-dhe ke bere shume mire) PSE E LE PERGJYSEM?!

 110. NAZIRA thotë:

  12 June 2008 @ 5:18 pm

  Pergezime Denises per publikimin e kesaj qeshtjeje,sepse mospublikimi do te kishte shtyre drejtuesit e universitetit apo dekanatit ne mbylljen e kesaj qeshtjejes mjete te tjera sic jane mesuar te bejne ne shumicen e rasteve.
  Une jam studente e USH-se ne fakuiltetin e shkencave sociale dega “PSIKOLOGJI” ne fakultetin tone shpesh ndollin raste te tilla te ngjashme me rastin e Denises ku pedogoget sillen ne menyre kafsherore (theksoj qe kjo sjellje verehet me teper tek pedagoget e jashtem dhe pergjithesisht ata te cilet jane te ri ne profesion)
  NJE FENOMEN I TILLE NDOLL NE PROVIMIN E SKRIMIT AKADEMIK-ku pedagogu i lendes pergjate gjithe semstrit te 2 te ketij viti shkollor kishte zhvilluar vetem tre ore seminare dhe per provim kishte dhene mesimin e gjithe librit,(kjo mund edhe te pranohet) pas kesaj diten e provimit zhvilloj provimin vetem 45 min nderkohe qe rregullorja eshte 90 min (kjo sipas rregullores te fakultetit te shkencave te edukimit) ,dhe shprehet te gjithe ata qe duan nota kaluese te shruajne notat ne tezat e provimt dhe te largohen.Shumica shkruan notat dhe iken,
  Ne salla mbeten vetem 15 studente te cilet ishin pretendues te notave te mira.Pas 5 ditesh u publikuan notat ne facen e tij te inernetit dhe cka ishte me e quditshme ishte fakti se te gjitha ata studente vipa si (ish deputet i ps ,gruaja e nje personi publik ne qytetin e Shkodres (nuk po jap emer per arsye etike) me pak fjale persona publik, dhe biznesmene te njohur (grate ose femijet e tyre) kishin marre te gjithe “10″ nderkohe qe keta individe ne nuk i shohim asnjehere ne bankat e auditoreve dhe studentet e mire me nje mesatare mbi 8.5 ishin vleresuar me nota nga 5-7 ku kjo e fundit ishte nota “me e mire”.
  Nxenesit e revoltuar i kerkojne llogari pedagogut te lendes dhe ai refuzon te jape nje pergjigje, kur merr vesht qe ne kishim drejtuar nje shkrese per zyrat perkatese vendosi te flase per qeshtjen duke u shprehur “notat qe ju keni pare kam qene i shternguar ti ve (fjala ishte per 10 e pamerituara) ndersa notat e tjera qe kam vene 5-7 ishin te pabazuar ne punen qe kishte bere secili student ne teste dhe per kete vendosi te rikorigjonte testet por pa rikorigjuar ato te vipave ………….
  TANI UN KAM NJE PYETJE PER KOTH ME SHOK (me fal Koth qe permenda emrin tend por per momentin nuk me vinte ndermend njeri tjeter) NORMALE ESHTE KJO?????????????
  A DUHET AKOMA TE LEJOHEN TE JAPIN MESIM “PEDAGOGE” TE TILLE???????????

 111. denisa thotë:

  12 June 2008 @ 5:24 pm

  Nuk besoj qe e kam lene pergjysem ceshtjen, une e kam ngritur kete kauze(personale) per fyerje dhe kalim te cilesive administrative, nderkohe sic e kam thene dhe ne kerkese, te hene, pra nje dite pas provimit, studentet kane bere nje tjeter kerkese(aty nuk kane firmosuar te gjithe sepse nje pjese jetojne ne qytete te tjera dhe per sezon largohen ne shtepi) ku nder te tjera flasin dhe per parregullsine e administrimit te kohes gjate provimit.
  Ne ceshtjen time individuale koha nuk perbente problemin, por shkakun e tij, ndoshta nuk jam e qarte, ose ndoshta nuk e kuptoj ne c’sens ma thua kete qe e kam lene pergjysem.

 112. anna thotë:

  12 June 2008 @ 5:26 pm

  gene, jam dakort me ty qe pedagogu i lendes ka pergjegjesi, por te lutem lexo cfare denisa shkruan: ai pranon pergjegjesine per mbikqyresin qe kish sjellur. pervec kesaj zgjedh te marri ne dorezim fletoren e d. denises bravo i qofte qe nis e ankohet, edhe pse per te, mbledhja e fletoreve para kohe nuk do kishte efekt ne noten e saj. pra ajo ankesa e saj eshte per nder te parimeve te saj dhe te kursisteve te tjere, qe me siguri kane perfituar nga sherri, per te vazhduar te shkruajne, shresoj qe t’a mbeshtesin D, se per shoke te tille, te gjithe kemi nevoje.

 113. gene thotë:

  12 June 2008 @ 5:33 pm

  Nuk po te kuptoj denisa.

  Meqenese ti e ngrite zerin PER TE TJERET (sic thua vete), pse tani terhiqesh ne pozicionin SEJCILI PER VETE?!

  Mendon se “nuk kam c’ti bej gomarit …”?!

  Pse e ngre zerin me nje “te jashtem” dhe nuk e hap gojen fare me nje “te pushtetshem” (se i tille eshte profesori ne rastin tend).

 114. Denisa thotë:

  12 June 2008 @ 5:47 pm

  Jo, prap nuk paskam qene e qarte, nuk e ngrita zerin per te tjeret, por per ate qe mua me dukej parimisht e gabuar, padrejtesi. Nuk jam as per sejcili per vete, por po perpiqesha te thosha qe jane bere dhe ankesa/kerkesa ku pedagogu i lendes (edhe ky i jashtem eshte, i fakultetit ekonomik) vihet para pergjegjesise per zgjedhjen e mbikeqyresve, aty kam vene dhe une emrin. Nga ana tjeter une nuk i trembem fare notes apo pushtetit qe ai mund te kete, sic thua dhe ti, sepse e di sa dhe cfare kam bere ne aq kohe sa pata, per rrjedhoje e di pak a shume rezultatin qe do te kem nga korrigjimi, por edhe sikur te penalizohem pse fola, prape nuk shqetesohem, nuk reflekton ndonje ndryshim te madhe kjo ne rezultatin tim 4 vjecar, thjeshte do humbisja dhe respektin qe kam per pedagogun titullar(respekt qe e kam krijuar per punen e tij gjate gjithe semstrit). Nuk e di nese me kupton ku e kam fjalen

 115. gene thotë:

  12 June 2008 @ 5:57 pm

  respektin ti duhet ta kesh humbur edhe per faktin qe ai pranon te vleresoje ato provime.

  O beni ma ke shtu nje dite jete.

 116. gene thotë:

  12 June 2008 @ 5:58 pm

  Lene Ina se e d.iva fare po nuk mu duru

 117. denisa thotë:

  12 June 2008 @ 6:16 pm

  Respekti humbet po aq gradualisht sa fitohet, besoj une te pakten. Megjithate prape une mendoj se ai nuk ka faj ne menyre te drejte per drejte per ceshtjen, por vetem per perzgjedhjen e gabuar. Nga ana tjeter une akoma nuk e di se cdo behet pas ankeses, asaj kolektive, ku pedagogu i lendes shfaqet si pergjegjesi kryesor per gjithe c’ka ndodhi. Kjo do varet nga vullneti i studenteve, i te gjithe neve, per t’i shkaur deri ne fund (une per pjesen time, ate te fyerjes, e gjithe te tjerave, jam e bindur ne cfare do bej)

 118. NAZIRA thotë:

  12 June 2008 @ 7:35 pm

  Gene per dijenine tende une nuk isha dakort me noten e dhene per se dyti nga ky x-pedagog dhe e perserita provin me per se dyti me ze.Sepse i pari qe ne kishim zhvilluar ishte test(me shkrim), ok dhe nota qe mora pas ketij provimi ishte ajo qe une doja.ok?
  “”"”Nuk ka rendesi i dashur Gene se cila eshte nota qe merr nje student sepse ne jete cdo njeri ka ambiciet e veta, por kur behet fjale per prapaskena te tilla apo per mosrrespektim nga ana e pedagogeve, apo nga ana e studenteve pozicioni i gjithsecilit duhet te ruhet.Desha te theksoj se cenim i te drejtes se idividit eshte edhe kur nuk i jepet haku atij qe punon, dhe kur rrefuzohet ne dhenmien e shpjegimeve mbi ate qe e ka detyrim te na shpjegoje.”"”"”"”"”

 119. Koth thotë:

  12 June 2008 @ 7:42 pm

  nuk eshte femer.

  Nazire !
  Koth-i i ka xhan njerzit e ditur, po ti sikur thoje pedagoget e jashtem, numri shumes, apo ngatarohesh me ato qe poston me nick tjeter dhe me thu qe eshte femer.

  P.S. Ky provimi ishte i fundit apo ke dhe ndonje tjeter per te dhene? Edhe duket mesu ka i cike se Koth-i e ka ne terezi , e ka marr me kohe e me vakt provimin e fundit te tij ne jete. :P

 120. Syribukur thotë:

  12 June 2008 @ 8:44 pm

  Nazire,

  nje keshille nga dikush qe te do te miren:

  Bej si bej edhe hyr ne ndonje kurs privat te mesosh drejtshkrimin gjuhes shqipe. Jo per gje, por do te te duhet ne Profesionin e nderuar te Psikologes.

 121. INA thotë:

  12 June 2008 @ 8:48 pm

  Pse me nje B.A behesh psikologe atje?!
  Nazire, mire te thote t’u befsha; nuk e kemi problem dialektin, po shtremberimin tej mase po.

 122. deni thotë:

  12 June 2008 @ 10:39 pm

  Koth,
  nuk kam ndonje gje me Mozen, asnje mllef apo gje dhe nuk jam nga ata qe shkruajne me shume emra. Kam thene qe temen mund ta trajtosh si te duash, e vertete, per kete jemi ketu (nice research). Problemi qe me ngacmoi nisur nga shkrimet qe tingellojne familjare te Mozes (e cila eshte interesante dhe objektive ne shumicen e rasteve), por fenomeni qe ajo padashje reflekton. Shprehur thjesht dhe pa komplikime anesore, do thoja qe nuk me pelqen kur anetaret e nje forumi psh apo komentatoret e nje blogu familjarizohen aq shume sa bejne komente sikur te tere i njohin apo te tere kane deshire te lexojne ne zhargon antipatik qe po kthehet ne art (po i fus kai cinare dahon per qejfllik mgjths bo dom, po lale mos u boj marak). Te gjithe dime si kane perfundojne ose me sakte Degraduar forume te tera apo dhe emisione radiofonike nga ky fenomen. Postime te tipit “x-i ka ble makine t’re sot njerez!!!” edhe nja 50 urime nga mbrapa, ose ne radio fillojne pershendetjet kilometrike qe nuk i interesojne njeriu, e gjera si keto. Eshte pak edhe filozofike, se tendenca eshte per tu familjarizuar e afruar (stereotipizuar virtualisht njeri-tjetrin eshte fjala), por sa me shume afrohemi ne e behemi te kuptueshem per njeri-tjetrin, aq me shume i largojme te tjeret. Peshku eshte shume larg ketij fenomeni por nuk kuptoj se pse disa e terheqin ate litar. Pa keqkuptime, shpresoj te kem shprehur qarte idene.

 123. akvll-naja thotë:

  12 June 2008 @ 11:54 pm

  Me leje, ta fus dhe unë hundën time me majë dhe me kurriz në këtë mes?
  Për çështje fenomeni dua të flas dhe unë. Kam vënë re se kur vijnë të rinj në diskutime, kanë tendencën të ndjehen të agresuar nga lirshmëria me të cilën me shumë normalitet mund të shkruajnë disa më të moçëm. Mbase mund t’i keni sytë plot me nofkën e njërit apo tjetrit, por mund të sillni dhe ju nofkat tuaja gazmore më shpesh dhe të flisni për temat, pa folur për diskutantët. Se ky është një problem tjetër më duket mua: kapja pas llafeve të njërit dhe tjetrit, që tregon më shumë dëshirë të mçeftë për t’u integruar në muhabet sesa për t’i dhënë vërtetë ndonjë shtytje përpara temës.

 124. Idris thotë:

  13 June 2008 @ 2:11 am

  Si gjithnje ne shenje AKULL ! :) :) :)
  Apo si sherbejne dhe “fshesaxhijte” ketij diskuri… :D :D :D
  Kane hall se u prishet morali te rijve te PESHKU.. :P :P :P

 125. comoir thotë:

  13 June 2008 @ 4:21 am

  Denisa, te pergezoj, se padashur ke hapur nje bisede shume interesante me kete padine tende publike. Sistemi ligjor ne Shqiperi rralle eshte perdorur per te rivendosur te drejtat e neperkembura te individit, ne fakt ne sistemin civil post-komunist tonin kjo tradite nuk ekziston fare. Rezistenca e ketyre ‘cinikeve’ gjate diskutimint e reflekton kete fakt.

  Ndoshta nuk eshte mire qe Shqiperia te perfundoje si Amerika (ku per te parandaluar padite edhe kartonat e ricikluara te kafese kane pese paralajmerime) por edhe keshtu sic eshte situata aty nuk mund te vazhdohet. Te gjithe ankohen per korrupsionin dhe per faktin qe ne Shqiperi, nese do te mbarosh dicka, duhet ta paguash filanin qe te denjoje te te hedhi syte, kur nderkohe e ka per detyre te te beje filan sherbim. Epo njerezit nuk marrin pergjegjesi dhe nuk japin absolutisht llogari nese nuk i detyron dhuna e ligjit. Mgjse disave kjo i duket ti risi, diku duhet filluar. Dhe meqe dhuna e ligjit aty nuk eshte aq e rrenjosur sa ne vendet e tjera, ti u ndjeve e detyruar ta sillje kete padi edhe ne gjyqin publik. Kush mund te te veje faj? Vertete s’i kuptoj keta te tjeret.

 126. NAZIRA thotë:

  13 June 2008 @ 9:41 am

  Kaq keq ka shku puna sa me shi edhe komentet a???????????
  gjithsesi Koth ta kshilloj ta lexosh edhe nje here shkrimin tem sepse un kam theme fjalen “pedagogu” e jo pedagogia e persa i perket pedagogeve te jashtem kjo qe un shkruva nuk asht hera e par qe ndollin fenomene te ketij tipi (dhe e theksoj ne pergjithsi ndollin nga pedagoget e jashtem,por ja nga te gjith)
  syribukur per hatrin tand du me shkru ne djalek,jam shkodrane e jam krenare per qytetin tem

 127. NAZIRA thotë:

  13 June 2008 @ 9:46 am

  Ina ca ke dasht me than me B.A se stmora vesht

 128. Tironsi thotë:

  13 June 2008 @ 9:52 am

  Bachelor of Arts Nazire.

 129. Anabel thotë:

  13 June 2008 @ 10:23 am

  M-gjes peshq, m-gjes admin i temes!
  Po mire mo c’thashe une qe i keni fshi komentet e mia?
  Apo nuk ka vend per mendimin ndryshe?
  Dhe une qe sot qe ne mengjes debatova me mamen time duke i kujtu se ka nderu sistemi e gjithkush ka te drejte te thote te veten. Hajde mendje hajde.
  A ka nen 55 peshku?

  Syri flm per pergjigjen, ashtu mendoj the une shyqyr qe nuk mendojme te gjithe njesoj.
  Vetem dje ndodhi qe e degjova ate c’ka thote Denisa nga studente te tjere qe ndodhehin ne salle. E dini c’tha - “C’ju desh asaj te perzihej me pedagogun, ai na ka ne dore. Ai si i cmendur bertiti po studentet kane duru edhe me keq”
  Epo kjo i vuri vulen asaj qe mendoj- po evitoj termin “gjykoj”- Denisa ka bere shume mire. S’eshte perfekte kerkesa, o Zot na ruaj po te ishte.

  Respect

 130. trimi thotë:

  13 June 2008 @ 11:52 pm

  AlisesT i mbaroi java, se ishte SI SHPIRT… edhe mu kan nja dy dite qe mi fshijne komentet. Neni 55 po ma ndeshkoj Im me duket.

  Po po bej pak durim dhe te te tregohem i miresjellshem.

 131. gene thotë:

  15 June 2008 @ 2:00 am

  amon o nazire TE LUTEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

  jo ndoLL o nazire se me ndjell te …

  ndoDH

  ose noDH po deshe

  TE LUTEM nazire!

  Beje per mua

  Nuk besoja se do kisha ndonje fajale bezdi me teper se “Hreferenca” e gazetes shekulli

 132. alb thotë:

  18 June 2008 @ 1:29 pm

  Shqiperia eshte bere si kënetë ku të gjithë janë ndytur e i bertasin njëritjetrit “ti mor pisllëk”.

 133. Moza thotë:

  23 June 2008 @ 9:07 am

  Shif shif Denisa, gjasme tha se menova mire qe e bera publike, por tashti na e paska qit m’gazete

  http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=38845

 134. sotiropulos thotë:

  23 June 2008 @ 9:26 am

  Edhe vete kam patur raste te provoj sjelljen arrogante te pedagogeve por rasti konkret eshte komplet i sajuar. E them kete pasi e njoh personalisht pedagog Petritin dhe eshte njeri shum i sjellshem, i sinqerte dhe shum i gjindshem per te ndihmuar. Njeri me integritet personal. Nuk mund te them te njejten gje per (mos) taksapaguesit e mjaftit qe bredhin neper tirane me gomer e me cadra dhe shqyen neper parti me alkol e cfardolloj gjerash te tjera.

 135. Tironsi thotë:

  23 June 2008 @ 10:15 am

  Moze, mbase ka refuzu me vepru Dhori me shoke e kane dasht me e myll muhabetin pa marre asnje mase

 136. denisa thotë:

  23 June 2008 @ 12:49 pm

  Moza, nuk e kam nxjerr une letren ne gazete, une jam akoma duke pritur pergjigjen zyrtare nga rektorati dhe dekanati i ekonomkut. Ka kaluar rreth 2 jave, nderkohe qe afati zyrtar per te kthyer pergjigje eshte 30 dite. Te sigurj qe para ketij afati nuk do beja asgje, megjithate eshte vertete per tu cuditur, ndoshta gazetaret e balkanweb jane shkrues ne peshk ose lexues te pakten, se nuk ka si te shpjegohet ndryshe

 137. denisa thotë:

  23 June 2008 @ 12:55 pm

  Stiropulos, une nuk e kam vene ne dyshim sinqeritetin, integritetin dhe gjindshmerine e z. Dollani, nuk e njoh fare personalisht per ta gjykuar ne kuadrin personal. Shqetesimi qe kam ngritur lidhet vetem me sjelljen e tij ne oren e provimit, ku nuk kerkohej as te ishte i sinqerte e as te ndihmonte njeri, vetem te ruante studentet mos kopjonin e te respektonte orarin e caktuar.

 138. sotiropulos thotë:

  23 June 2008 @ 1:36 pm

  Dikur shkonin nxensit ke “drejtori” tani shkojne mesuesit. Duhet te kuptoni Denisa qe marrdhenia e shkolles dhe mesimdhenies eshte hierarkike nuk eshte marrdhenie civile e dy subjekteve kontraktore. Nxenesi si rregull i bindet mesuesit brenda kufijve te rregullave shoqerore. Ajo qe me shqeteson eshte menyra se si ti e paraqet ceshtjen sikur po kaloje rruges dhe papritmas ky Petriti tu qep ty dhe po te ngacmonte duke kufizuar te drejtat e tua. E vetmja arsye e histerise tende ka qene se ti nuk kishe arritur te zhvilloje provimin per arsye subjektive dhe duke pare qe pedagogu nuk ishte nga ata te vjetreit qe te thyejn koken “ngrite zerin”, shkarkove stresin, kjo mund te ndodh. E papranueshme eshte qe me vone me gjakftohtesi ke hartuar ate ankesen e paraqitur aty lart. nje pacavure. Arsyeja qe pedagogu te paska acaruar eshte se kerciste kembet dmth ecte, cfar duhet te bente te rrinte ulur, te mos levizte, te dilte nga salla qe te mos te te acaronte ty, apo duhej te kishte pamjen e Brad Pit.

 139. densia thotë:

  23 June 2008 @ 4:45 pm

  Une nuk e kisha realizuar provimin??? Cfare do te thote kjo? Une nuk kisha lexuar? Kete do te thuash, e pra me vjen keq te te kundershtoj e te te them qe me gjithe hakmarrjet infantile te Dollanerve nuk munden dot te ma ulin noten nen 7. Sigurishte ky nuk eshte vleresimi qe meriton provimi im, ky do te jete dhe subjekti i kerkeses time te radhes. E dyta cilat jane keto arsye subjektive i/e nderuar te cilat ti i njihke kaq mire? Hajde sillemi si te rriitur e mos paragjykojme njeri tjetrin, ti nuk me njeh, nuk e di c’nivel e c’arsye kam une dhe e fundit te lutem mos fol me kaq bindje per nje gje qe nuk e ke pare me syte e tu. Marredhenia qe ti ke me Dollanin nuk tregon asgje, secili shfaqet i ndryshem me njerez dhe ne situata te ndryshme, me mua u shfaq ne kete forme dhe per mua i tille eshte, njeri qe nuk kontrrollon dot emocianet e qe me sjelljen e tij me ka fyer.

 140. sotiropulos thotë:

  23 June 2008 @ 5:46 pm

  po si te sillemi si te ritur kur njeri prej nesh nuk eshte i ritur. Une jam ne mosh me te madhe se ty dhe me duket vetja sikur nuk di asgje kurse ti flet sikur i di te gjitha. Petriti esht njeri me familje me femij, ti i keput nje leter edhe shkon ke mami duke qar “une e dija provimin por Xhaxhi pedagogu ishte i keq”.
  Ska asnje lidhje llogjike qe dikush ta dij tezen te zhvilloj qoft edhe 95% te provimit dhe pastaj te jete gjith nerva se qeshte me ironi pedagogu apo ku ta dij une. Ti duhej te ishe e rehatuar qe rane pyetje te cilave dite te pergjigjeshe. Je kaq e zonja meru me ata qe thyejn ligjin e marrin rryshfete mos u mer me Petritin se ai ja ben vendin vetes me pune dhe jo si ai GURU i shoqates tuaj - na la pa gjum gjith naten me disko-parti ne Dhermi.

 141. Gerti thotë:

  24 June 2008 @ 9:33 am

  Me vej keq qe gjerat fryhen dhe pa ndonje arsye…por eshte per te ardhur keq qe edhe pse kam nje respekt te vecante per te gjithe Mjaftistat…pasi pjese me te madhe i njoh personlaisht…ankesa ne fjale eshte teper e skajshme dhe aspak realiste..pasi kam qene vete prezent ne salle…
  1. Me sa mbaj mend une Denisa ti e fyeve vete profesorin e para…”Une nuk te njof ty si pedagog”, “Kush je ti?”.. etj……Pastaj prof, insistoj qe ta mari fletoren dhe ti NUK E DOREZOJE VETE…
  2. Do me behej qefi sikur te pyesje , Erionin, Albin, Arjolen se si zhvilohen provimet ne France, Amerike, Angli…Megjithate, jam i bindur se nje vajze e zgjuar si ti do bej masterin diku JASHTE ne nje vend Anglo-Sakson (jo italian sepse edhe atje kopjohet) DHE PASTAJ DO ME KUJTOSH SE si Zhvillohet PROVIMET….
  3. Per sa i perket dhunes psikologjike, une do te thoja me plote goje se i dashuri jot ishte ai qe ushtroi dhune psikologjike…po normale edhe une te njejten gje do te beja po te kisha te dashuren ne krah…normale do beja rolin e Machos…

  Me vjen keq qe meresh me njerez qe duan te zhvillojne provimet si modele perendimore por sic duhet Kopjet, celularet, kufjet,,,shpirti i kundershtimit,…jane identifikimi i njrezve ULET..

  Perse nuk denoncon ne Publik profesoret qe marin Rryshfete…por meresh me njerez qe duan rregulla perendimore ne provime.????

 142. Tironsi thotë:

  24 June 2008 @ 9:51 am

  Denisa, po ta them dhe nje here “ja ke lujt fene”
  Coje deri ne fund se po jep efekt me sa shoh une.
  Po behen lidhje mes party-t ne Dhermi dhe fletores tende te provimit te grisur nga pedagogu 8-0
  Edhe pak do degjosh ‘gjynah se ka femije per te rritur’, ‘nje gabim beri i shkreti’,'njerezit po vrasin e s’po u thuhet gje’. Me fjale te tjera po merret vesh se paske pas te drejte :) Kjo mbase te qeteson e do ishte e mjaftueshme, po te lutem mos e ler kete pune pergjysme. Kerko masa kunder pedagogut

 143. Denisa thotë:

  24 June 2008 @ 9:55 am

  Hi, Gerti, ndoshta jemi ne te njejten klase megjithese nuk di te kete njeri me kete emer ne kursin tone, pak rendesi ka. Ishe prezent ne salle dhe tu duk menyra e zhvillimit te provimit perendimore? Me vjen keq per konceptet e tua, i dashur, por ky mbetet problemi yt. T’i kthehemi thelbit:une e fyeva thua ti, sepse i thashe nuk te njoh si pedagog, po eshte e vertete e kam thene dhe nuk e kuptoj ku qendron fyerja ketu. Ti, meqe jemi ne nje klase, e kishe pare ndonjehere ate person?

  Ti nuk u shqetesove aspak qe po te mbyllej provimi pa mbaruar koha? Po qe po te perserisnin sistematikisht ke dhe kaq kohe, ke dhe aq, fare nuk te beri pershtypje? Per sa i perket kopjeve dhe celulareve, besoj qe jemi te gjithe dakord qe nuk ka lidhje fare me rastin tim, ndersa rastet e korrupsionit qe permend ti une nuk i kam vuajtur ndonjehere, nese do me ndodhte sigurisht qe do i denoncoja. Mos ndoshta ti di ndonje te tille, une do te bashkohesha me kenaqesi ne nje nisem te kesaj natyre.

 144. Koth thotë:

  24 June 2008 @ 10:00 am

  T’i kthehemi thelbit:une e fyeva thua ti, sepse i thashe nuk te njoh si pedagog, po eshte e vertete e kam thene dhe nuk e kuptoj ku qendron fyerja ketu.

  Na paske gjenjyer deri tani Denisa ?

  Gerti !

  nuk shahet gjeli ne sy te pules ! :P

 145. Denisa thotë:

  24 June 2008 @ 10:16 am

  Sotiropulos, une jam e lumtur qe Petriti, sic e therret ti, ka familje dhe uroj qe femijeve te tij mos tu bjer kurre rasti te gjenden ne situaten qe u gjenda une ate dite perballe Dollanit, qe bertiste per te te tmerruar.

  Sa per provimin, une nuk kisha pse te kenaqesha qe me rane x apo y pyetje, kisha lexuar dhe dija tu pergjigjesha te gjithave, nuk eshte ceshtje fati kjo, eshte ceshtje impenjimi dhe vleresimi, besoje une, duhet te jete ne proporcion me impenjimin. Por impenjimin tim nuk e vleresuan sic duhet. Kjo eshte per te ardhur keq, por pak rendesi ka per mua.

  Po me habit kjo lidhje qe bene mes meje dhe festave ne Dhermi, nese do ishe vertete aq i rriutur, e per rrjedhim i matur sa thua, nuk do beje komente te tilla, eshte turp dhe nuk te nderon aspak.

 146. sotiropulos thotë:

  24 June 2008 @ 10:16 am

  PO tiransi ka edhe njerez qe mbajne femij me buke dhe nuk shqetesohen vetem se me cfare te blejn drinkun e rradhes. Lidhjen me politiken e bej une se Petriti fatkeqesisht nuk esht marre ndonjehert me politik, pasi shumicen e kohes e ka kaluar neper biblioteka.
  Kujdes Gerti qendro anonim se me keta spiunat ku i dihet, e kan bere denoncimin menyre jetese.
  “Out of order ? Who the hell
  you think you’re talkin’ to ?

  I’ve been around,
  you know ?

  There was a time
  I could see.

  And I have seen.

  Boys like these,
  younger than these,

  their arms torn out,
  their legs ripped off.

  But there is nothin’
  like the sight…

  of an amputated spirit.

  There is
  no prosthetic for that.

  You think you’re merely sendin’
  this splendid foot soldier…

  back home to Oregon with
  his tail between his legs,

  but I say you are…

  executin’ his soul !

  And why ?

  Because he’s not
  a Baird man.

  Baird men.
  You hurt this boy,

  you’re gonna be Baird bums,
  the lot of you.

  And, Harry, Jimmy,

  Trent, wherever
  you are out there,

  fuck you too !

  Stand down, Mr. Slade !

  I’m not finished.

  As I came in here,
  I heard those words:

  “cradle of leadership.”

  Well, when
  the bough breaks,

  the cradle will fall,
  and it has fallen here.

  It has fallen.

  Makers of men,
  creators of leaders.

  Be careful what kind of leaders
  you’re producin’ here.

  I don’t know if Charlie’s
  silence here today…

  is right or wrong;
  I’m not a judge or jury.

  But I can tell you this:

  he won’t sell
  anybody out…

  to buy his future !

  And that, my friends,
  is called integrity.

 147. Denisa thotë:

  24 June 2008 @ 10:19 am

  Per cfare kisha genjyer?

 148. Tironsi thotë:

  24 June 2008 @ 10:24 am

  Ca ben kshu o sotiro? C’i ke keto analogjira mo aman?!?!?

 149. anonim thotë:

  24 June 2008 @ 10:26 am

  Denisa dy gjera:

  qe ai pedagogu qe ti akuzon nuk ishte i joti nuk ka ndonje rendesi dhe nuk eshte problem: une jap mesim ne universitet perendimor dhe kur organizojme provimet ftojme te jashtem, doktorande, asistente per te ndjekur provimin ne salle. Kjo eshte praktike e gjtihanshme.

  Qe ai pedagogu ju ka vene ne presion psikologjik gjate provimit: ketu qendron problemi qe ti duhet t’i biesh nga pas. Sepse, nje gje e tille nuk duhet te ndodhe nga asnje perofesor, as nga ai i lendes dhe as nga ai iftuari.

  Me duket shume e cuditshme qe profesori i lendes qe paskerka qene i pranishem nuk paska reaguar kur i jashtmi ju ka ushtruar presion. Nuk e kuptoj, me duket jashtellogjike, se si nje i jashtem behet me i rendesishem se titullari.

 150. Koth thotë:

  24 June 2008 @ 10:41 am

  Denisa !

  Une jam i qarte per vete qe diten e pare se cer ka bere vaki dhe se kush eshte mendimi qe keni krijuar per te zgjidh apo imponuar zgjidhje apo nevoja.

  Une vete nuk do guxoja kurre ti thoja nje pedagogu qe nuk ka ardh per qejf ne ate auditor : une nuk te njof ty , apo kush je ti.

  Ai Gerti aty me siper sikur te kundershton shume dhe ti me thua qe thelbi eshte tjeter kund.

  Kjo inisiativa jote per ti shkuar deri ne fund me duket si ajo e atij gazetarit qe rrafi Tom Doshi.

  Ti beson se nje investim qe ben shoqeria per krijimin e nje pedagogu do behet nul vetem se ti kerkon anarshi ne provim dhe i dashuri jot ben si gjel para pule ? Po jo moj goc !

  Si gabim me duket mu, por meqe ke dhe mbeshtetjen e pedagogeve qe japin mesim ne nje universitet perendimor shkoi deri ne fund. ;)

  Organizohuni dhe ne ndonje proteste apo greve urie.

 151. denisa thotë:

  24 June 2008 @ 11:39 am

  Anonim, eshte e vertete qe titullari i lendes merr asistentet ose pedagog te tjere per te mbikqyrur provinim(dublant), ndodh edhe te ne kjo praktike, mirepo ligji per arsimin e larte e specifikon qe asnje njeri nuk mund te hy ne provim pervec pegagogut te lendes dhe asistentit/es se tij/saj. Per persona te tjere kerkohet miratim nga dekanati i fakultetit perkates. Provimi u zhvillua dite te diel, ne fakultet nuk kishte njerez fare nga stafi i depratamentit tim, qe ne fakt duhet patjeter te jene ne shkolle diten e provimit. Une kam ndjesine qe problemit po i behet bisht sepse ka pasur parregullsi procedurale dhe nga fakulteti yne.

  Kur i jam referuar mbikeqyresit me shprhejen”nuk ke autoritetin e duhur” pikerishte kete qe me thua kisha parasysh, pra, qe ai po shkonte ndesh me direktivat e titullarit. Pastaj vete titullari, nuk e di nese e kam sqaruar, ne momentin e incidentit ishte duke ngushelluar studentet e auditorit tjeter qe sapo i kishin nxjerr nga provimi 30 min para, kur e pa skenen nga jashte erdhi dhe po e mbante mbikeqyresin degjova qe i thoshte ‘ore ca bene, ku kujton se je”.
  Une po perpiqem ta coj deri ne fund, sot fola me Rektorin dhe me tha qe po pret te degjoj versionin tjeter(ate te mbikqyresit). Kane kaluar 2 jave dhe akoma nuk eshte bere gje nga ana e Fakultetit Ekonomik, edhe fakulteti im asgje nuk po bene, me perfundimin e afatit ligjor (30 dite) une do procedoj ne gjykate, se nuk ka rruge tjeter, te pakten une nuk shoh menyre tjeter

 152. denisa thotë:

  24 June 2008 @ 11:45 am

  Koth, une e di qe ai nuk kishte ardhur per qef, por edhe ne nuk kishte pse te na fuste ne hall, apo jo? Une nuk e di c’thote Gerti, por di qe te tille ka plot, sepse kenaqen me ate qe u jepet dhe nuk kane pretendime fare, sigurisht ku nuk ka investim (ne sensin e impenjimit) nuk ka pretendim.
  Se mos harroj, krahasimet nuk e rrisin aspak nvelin e diskutimit tend

 153. Tironsi thotë:

  24 June 2008 @ 11:58 am

  Koth, ti mendon se ngjarja ka rrjedh ndryshe dmth Denisa ka provokuar, dhe dro ke te drejte. Po grisjen e fletores si e justifikon?

 154. Koth thotë:

  24 June 2008 @ 12:01 pm

  Denis,

  ma shume respekt per ba-ne ! ;)
  Deri sot te kemi degju ty, sot ka ardh nje postues qe thote qe ti genjen dhe rendot disa fakte qe ti i pohove qe jane te verteta.

  Edhe Kule duket mendon qe duhet degjuar edhe pedagogu ( vete e thua )

  Si shoqja e Kristit qe je edhe une besoj se ti genjen. Hiqni dore nga denigrimi i robve. Po i jepni te drejte vetem njeri tjetrit dhe kjo nuk ju ben mire. Nejse zgjedhja jote !

  P.S. Shif se ajo gjeli para pules eshte histori me vete mos me bej ta them ketu se lodhem ! Po me nje fjale mund te thuhet qe trim me budalla se sa ben kur gjeli eshte para pules nuk ka, sikurse pule me budallaqe se ajo qe mbron gjelin e vet para gjelave te tjere nuk ka.

 155. Moza thotë:

  24 June 2008 @ 12:07 pm

  E pra Denisa,
  Ma respekt per ba-ne.
  Se ku i dihet, kaq i prape sa cduket ky Kothi kushedi c’prapesira ka bere ketu e njezet vjet te shkuara :-)

 156. denisa thotë:

  24 June 2008 @ 12:10 pm

  Me shume respekt per ke?

 157. Moza thotë:

  24 June 2008 @ 12:12 pm

  per ba-ne moj.
  Ej, zot, nuk merresh dot vesh me ket brezin e ri :P

 158. Adam thotë:

  24 June 2008 @ 12:14 pm

  Vezhguesi ka ushtruar persion psikollogjik,pra shprehja eshte presion
  psikollogjik.Ju duhet ta sqaroni ne detaje kete sepse eshte e pa qarte.
  Une jame prind edhe kame djalin ne nje universitet ketu ne Londer.Nqs
  kunder djalit tim do te kryhej ndonje veprim anti ligjor do te kryeja padi
  ,veprimet jo anti ligjor jane lojna fjalesh dhe nuk ja vlen te diskutohen.

 159. denisa thotë:

  24 June 2008 @ 12:16 pm

  Nuk e kuptoj fare kontekstin, me vjen keq, ma sqaroni (njeri nga ju te dy) se nuk po marr vesh cfare eshte ba-ne! Ndjese :)

 160. anna thotë:

  24 June 2008 @ 12:27 pm

  eshte nje shprehje nga “pallati …”, me Elsen moj, vajzen e perikliut, qe do te fejohet me djalin e shokut jovan.
  nejse Denise, beje lekuren e trashe, e mos u lendo nga mungesa e mbeshtetjes se disave. te uroj gjithe te mirat, anna

 161. Denisa thotë:

  24 June 2008 @ 12:31 pm

  Adam, e kam thene dhe me larte, megjithate ajo qe ka ndodhur eshte pak a shume kjo: gjate ores se provimit mbikeqyresi cdo 10 min perseriste keni dhe 10 min (sapo kishte filluar provimi ai na u drejtua duke thene qe kishin mbetur dhe 35 min), duke te shperqendruar totasisht nga puna, nderkohe qe secili student kishte shpenzuar kohe per pergatitjen per ate provim. Kerkoi mbledhjen e tezave 20 min para ne auditorin ku isha une dhe 30 min para ne auditorin tjeter (sepse mbikeqyresit ndrroheshin nga njeri auditor ne tjetrin), kur refuzova urdherin e tij duke i thene qe s’kishte autoritet ta kerkonte mbylljen e provimit para kohe mu afrua ne fytyre disa cm larg duke me uleritur se ai jep urdhera dhe une duhet t’i bindesha , se kishim nevoje per disipline dhe fjale te tjera qe nuk me kujtohen. Kur i kerkova te largohej se po me peshtynte dhe te ulte zerin mu afrua dhe me teper me ulrima te tmerrshme, me merr fletoren dhe e gris duke vazhduar ulerimat. Pasi e qetesoi pedagogu i lendes, mbikeqyresi me tha qe i vinte keq per skenen por une kisha kryer rrugaceri. Ne baze te gjithe kesaj situate une mendoj qe ai me ka fyer dhe ka shkelur procedurat e provimit.

 162. denisa thotë:

  24 June 2008 @ 12:36 pm

  Aaa, me shume respekt per babain, ok!

 163. Tringa thotë:

  24 June 2008 @ 12:40 pm

  alla Mjaft version….Mos me prek me dore se te sjelle G99

 164. denisa thotë:

  24 June 2008 @ 12:41 pm

  Per Adam: ka shkelur dhe rregullat e etikes se profesionit

 165. Gerti thotë:

  25 June 2008 @ 1:22 am

  E dashur Denisa,
  1. Ti ke te drejte, por me sinqeritetin tim me te madh dua te shpreh mirnjohjen per aftesite e tua…fakti qe more note te mire ne krahasim me te tjeret e demostron kete fakt…
  Por nga ana tjeter do ishte mire te mos nxitesh nga i dashuri jot qe te ka fryre deri ne maje…te gjthe e dime qe ishte pikerisht i dashuri jot ai qe i dha benzine…..dhe ai qe e inicio…..

  2. Nuk e kuptoj se me cfare te drejte akoma vazhdon dhe thua UNE KAM TE DREJTE 100%…Nuk ka person perfekt…une TE PASHE ME SYTE E MI se si u PERGJIGJE.,,,PO TE KISHTE Pare Erioni, Albi, Arjola…etj Do tiu vinte keq se si nje studente e Mjaftit fyen rende Asistenin e Titullarit.. “NUK TE NJOH TY SI PEDAGOG, KUSH JE TI.., Pastaj mund ta maresh dhe te dashurin tend si Kercenues dhe ti besh presion profesorit …”Ma jep emrin, e di ti kush jam une, une do te bej namin ne Misistri, ti nuk e di se me ke ke te besh pune..ME jep emrin shpejet???? Tani ne ne salle ishim e mori dreqi pranoje..qe me shume bere ti presion se ai ty…..

  3. Me fal por ketu nuk je fare realiste..Ti mund te maresh dhe te dashurin dhe ta takosh Dhorin,,,,edhe Salen po thelle ne ndergjegjien tende ti duhet ta pranosh se ishte ti e PARA
  QE FYEVE PROFESORIN>>>Dhe te pakten pranoje …se nuk u be nami..

  4. Aryset tende se jopo me rregulla ai duhet te jete asistenti …ik pyet dhe do kuptosh qe ai eshte asistent i prof. Hysenit…po ti do te bindesh veten tende….nese…Ben mire ti shkosh por te pakten mos na bej budallenj ne te salles…

  5. Edhe mos haro faktin se ne ketu ne fakultet vete e kemi pare se na kane supervizuar dhe asistene jo te lendes tone…mos EKZAGJEROOOOOO

  6. Pastaj pranoje e mori dreqin se FLETORJA TU KORIGJUA

  7. Pranoje faktin qe i DASHURI Jot i beri presion profesorit

  8. PRANOJE faktin qe ti nuk po ja dorezoje FLETOREN vete ati dhe PO E MBAJE ME FORCE FLETOREN, ne te gjithe e pame qe i the tekstualisht :” Nuk ta jap fletoren =, kush je ti?

  9. Po e mori dreqi po ata te salles tjeter i bie qe te ken bere qef mqs ishin 2 asisten dhe i bie qe ata nuk i njifnin ata si pedagoge dhe mund te benin cfare te donin…..Me kete logike hecen ti?????

  10. Pergjigju me Pika sic ti faktova…..pls

  By the way…ate te dashurin e ke cik gjak nxehte ….po cik si shume :))) te puth fort ylli bukur se na kenaqe………..me behet qefi qe i mbron te drejtat po dhe prano pak faj se nuk u be qametiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 166. Denisa thotë:

  25 June 2008 @ 11:31 am

  Pershendetje “Gerti”, po te pergjigjem sipas standartit qe kerkon:

  1. Nota qe kam marr une nuk eshte aspak e mire, te pakten nuk reflekton as pergatitjen dhe as puen qe kisha bere ne fletore. Aftesite e mia sigurisht nuk vihen ne dyshim nga ky provim, besoj jemi te dy dakord qe kete lende e kemi bere te pakten dhe dy here te tjera(me prof. Blerten, nuk e di nese ti e ke zgjdhur ate modul), per me teper une kam dhe disa vite eksperience pune ne projekte. Une nuk u nxita nga askush, ti e pranon qe Dollani ironizonte me kohen gjate provimit, e pranon qe sapo kishte filluar provimi ai tha keni dhe 35 min. Pikerishte ketu “i dashuri im” dhe “shoku yt” i tha te mos bente lojra te tilla. Dollani qeshi me ironi.
  2.Nuk jam perfekte, nuk jam as ne kerkim te perfeksionizmit, e kam thene dhe ne leter qe i kam thene “nuk e vendos ti kohen e mbarimit, s’ke autoritet ta besh”, sepse nese e mban mend prof. Hyseni sapo na kishte thene qe kishim dhe rreth 30min, nga te cilat 10 kaluan deri sa erdhi mbikeqyresi, pra mbeteshin dhe 20. Une nuk kam kerkuar ndihme nga asnje per t’i bere kujt presion, nuk e kam zakon, i kam thene “te dashurit tim” meqe ai e kishte dorezuar fketoren, thirr prof. Blendin (shefin e departamentit), sepse une nuk mund ta besoja qe me kishin grisin fletoren dhe isha duke folur me prof. Hysenin, i cili shprehimisht me tha:nuk eshte normale po s’kemi ca bejme tani, u be. Emrin mbikeqyresit ia kam kerkuar une sepse eshte normale qe kur te beja kerkesen te dija kush ishte personi qe me grisi fletoren. Ne ate kohe erdhi dhe i dashuri im, meqe pjesa tjeter e audiitorit gjeti shesh per kopje(disa prej tyre te pakte), por mos harro qe aty u grumbulluan dhe shume te tjere, pothuajse gjithe grupi qe kishte dal para kohe dhe i kerkoni shpjegim per kete sjellje. Pra nuk isha vetem une dhe “shoku yt i klases” apo “i dashuri im” sic do e quaje ti. Nje pyetje kam une per ty ne kete pike, ty nuk te beri fare pershtypje menyra se si mbikeqyresi mu afrua, me ulerinte ne fytyre, me quante rrugace etj ?Fare, fare? Apo kjo te duket normal, e kane ne job description fyerjen keta? Pastaj ca presioni i bera, qe i thashe nuk ka shkuar ora, qe nuk te takon ty te vendosesh kohen, prezantohu se nuk e di kush je? Ky eshte presioni qe kam bere? Nese ky quhet presion, po e paskam bere.
  3. Une nuk kam nevoje te marr njerez qe nuk jane perfshire ne konflikt per te takuar prof. Dhorin, une i kam derguar kerkesen, kete qe sheh dhe ti, e cila mban vetem emrin tim, pra pergjegjesite i mbaj vetem une.
  4. Po, pyeta por me thane qe vete prof. Hyseni ehste i jashtem ne ekonomik, megjithate kete une nuk e kam perdorur si arsye ne ankese, kete e them te shpjeguar pse vete fakulteti yne nuk po reagon dhe do ta mbylli kete muhabet, pavaresishte se kane kerkuar qe te rivleresohet etika e mbikeqyresit(te paktn keshtu me kane thene).
  5.Po eshte shume e vertete, por ata qe na kane mbikeqyrur jane staf i brendshem i fakultetit dhe sigurisht nuk e kane te veshtire te marrin miratimin e dekanit per te mbikeqyrur provimin e nje lende tjeter. Ndersa mbikeqyresirt e atij provimi kane ardhur pa miratim, me beso, ma kane thene ne dekanatin tone, madje me thane edhe qe kane qene te acaruar sepse u ishte prishur dita e pushimit.
  6. Pse ca prisje ti qe te me perjashtonin pse u perpoqa ti tregoja rolin e tij nje mbikeqyresi qe nuk ia kishte idene. Fletorja u korigjua, e kam thene dhe e kam shkruar, por une bera nje gabim, do ishte mire te kerkoja korigjim ne moment, sepse une nuk e di nese ka humbur ndonje flete, apo vertete vleresimi ishte hakmarres, se nuk shpjegohet ndryshe nota qe mora. Ballafaqimi mu mohua nga prof Hyseni.
  7. Pasi mu gris fletorja u ngrita une ne kembe dhe shume student te tjere, nese e mban mend. Ore, njeriu reagon dhe si automat(si ke qene ne Biologji?) kur i ushtrohet presion, force, kercenim dhe faktor te tjere te jashtem apo dhe te brendshem reagon automatikisht per “vetmbrojtje”. Sigurisht bertita, i kerkova llogari per ca beri, i kerkova emrin, i thashe qe kjo nuk mbaronte me kaq, por do e coja deri ne ministri e gjykate po te qe nevoja. Po patjeter qe ia thashe. Ti si do reagoje, nese te ulerasin dhe te grsin fletoren pa asnje precedent. Ma thuaj ku qendron c’njerezoria ketu?
  8.Ma kerkoi fletoren, i thashe qe nuk ka mbaruar koha, me tha e di une, i thashe qe nuk ka autoritetin e duhur, ula koken po shkruaja, mu afrua me ulerima, ngrita koken i thashe te largohej dhe te ulte zerin. Kjo eshte skena. Dhe nese e sheh fletoren time ka nje vize te stilolasit qe tregon se me eshte terhequr ne shkrim e siper, e merr dhe e gris. Pastaj ashtu si u be fletorja nuk mund te thuash qe u gris ngaqe une e mbaja e ai e terhiqte, ajo eshte e shqyer. Ore edhe keshtu po te kishte ndodhur qe ai e terheq e une e mbaj, prape une do isha ankuar, se nuk ehste menyre kjo per te marr fletoren, sa here te ka mbetur teza ne dore ty se pedagogu thote po largohem, e mbane mend rastin e shoqes tone te klases qe mbeti ne provim se pedagogu doli nga klasa dhe nuk pranonte fletore me vone. Por thjesht mori 4, nuk i grisi njeri tezen apo e fyeu.
  9.Klasa tjeter ka patur verejtjet e veta dhe i ka shprehur ne nje kekese drejtuar dekanatit tone, ata kane qene edhe me ne presion se ne, ai tjetri u thoshte “ju jeni politikanet e ardhshem, hajdutet e ardheshem”, gjate provimit kjo. Po ky eshte tjeter problem qe u zgjidh ne forme tjeter, te gjitheve atyre titullari i lendes u ngriti 1 deri ne 2 nota nga vleresimi fillestar dhe ata sigurisht nuk u ndjene me. Edhe ky fakt eshte skandaloz eshte po cfare mund te bej une?!
  10.Me pika tu pergjigja sic mi kerkove.
  By the way…te dashurin tim e ke shok klase, por nuk e njihke fare. Te drejtat mbrohen kur t’i cenojne, besoj jemi ne nje mendje

 167. Gerti thotë:

  25 June 2008 @ 3:18 pm

  By the way…REZULTATI I NDESHJES:::vetem qe te sqaroj….

  1. Ti ke ngelur me po ato mendime dhe vazdhon ta kesh gabim….keshtu qe edhe sikur punim shkencor te botohet ti prap do te inistosh….Ti e KE FYER e PARA dhe PRANOJE…SE NUK U BE NAMIIII..pastaj ishte pune tjeter qe degjeneroi biseda…..KAPU ME THELBIN JO SUPRINAT…..
  2. Nuk fitove asnje gje nga e gjith situata e krijuar….Ai do te vazhdoje te jete pedagog….emri jot u identifikua mire tek Ekonomiku……ke krijuar nje grup armik….packa se do te duket ndryshe….Mps haro ketu vdiqen 30 veta ne Gerdec dhe nuk e cauuuu njeri koken..jo me per nje fletore…
  3. Icik veshtire te besh master tek ekonomiku …
  4. Shqiptaret kane shpirt armiqesor………
  5. Ke HUMBUR AQ SHUME KOHE SA NUK E KE IDENE duke na kthyer PERGJIGJIE…..sikur te KISHE APLIKUAR NDONJE PROJEKT me shume leke tek MJAFTI do ta fitoje dhe do BEJE PUSHIMET E VERES REHAT….
  6. Edhe PERSE NUK E PRANON QE I DASHURI JOT beri Presion…
  7. Think Pozitiv edhe harxho kohe per ndonje gje te hajrit…..jam dakort qe e bere kerkesen, me pelqen qe e mbron mire te drejtat personale…por………………..ke krijuar nje KOSTO ….Mos harooooooo…

  Beji te dashurit te fale se e ke shume cun king :)))

 168. Denisa thotë:

  25 June 2008 @ 4:02 pm

  Gabim, rezultati eshte nje tjeter, mbikeqyresi Dollani, sot, e mori persiper pergjegjesine dhe tha qe i vinte keq per gjithe situaten, kerkoi ndejse per agresivitetin, fyerjet dhe gjithe te tjerat. Ky per mua eshte nje gjest qytetarie dhe pavaresisht te tjerave e vleresoj. Per mua rendesi ka vetem nje gje, raste te tilla mos te perseriten me, ose te pakten te krijohet fryma e reagimit ndaj fyerjeve edhe nese keto te fundit ndodhin. Une nuk besoj qe te Ekonomiku dhe te ne, te pakten, do kete me raste te tilla, per vete bujen qe mori ky rast per te cilin po flasim.
  Perderisa dhe vete mbikeqyresi e pranoi, kam pershtypje se ka dicka qe nuk shkon te rrefimi yt, i dashur, ose te pakten te interpretimi qe i ke bere situates. Shihemi te mbremja e diplomimit :)

 169. sotiropulos thotë:

  25 June 2008 @ 5:26 pm

  me siguri sa mori vesh organizaten vendosi te bej gjestin e qytetarise, jeni bere si “sigurimsat” si macja e zeze, kur i dilni njeriut perpara marin vrapin te lemerisur - pse nuk mbani ndonje nga ato putrat ne vend te dukshem?… po ti i kerkove falje?

 170. Tironsi thotë:

  25 June 2008 @ 6:07 pm

  2. Nuk fitove asnje gje nga e gjith situata e krijuar….Ai do te vazhdoje te jete pedagog….emri jot u identifikua mire tek Ekonomiku……ke krijuar nje grup armik….packa se do te duket ndryshe….Mps haro ketu vdiqen 30 veta ne Gerdec dhe nuk e cauuuu njeri koken..jo me per nje fletore…
  3. I cik veshtire te besh master tek ekonomiku …
  4. Shqiptaret kane shpirt armiqesor………

  :( :( :( :( :(

  O Zot jepi kurajo ketij mileti

 171. Toni_1977 thotë:

  26 June 2008 @ 11:44 am

  Po te analizosh letren e Denises, del shume qarte faji saj.
  E zeme se profesori ne fjale mund te jete shprehur 100 here gjate provimit se “dhe 10 min kohe keni”. Ky nuk eshte aspak presion. Deinsa mund te perqendrohej vetem te provimi dhe mos te hynte ne replika me profesorin, per aq kohe sa ai nuk te ka kerkuar te dorezosh fleten. Sepse vete Denia thot qe profesori nuk i ka kerkuar te dorezoje fleten ne fillim, por i ka thene klases se vec 10 min kohe keni.

  Mbase Denisa eshte vajze e re dhe qe ka dhene pak provime (helbete fakultet i shkencave politike). Mund te kem dhene trefishin e provimeve te Denises ne Tirane dhe jashte shtetit dhe nuk me ka bere pershtypje se cfare thoshte profesori gjate provimit. Une thjesht shikoja tezen.

  Menyra pastaj e berjes publike te ketij incidenti eshte nje banalitet i rendomte shqiptar, pavaresisht se vjen nga nje studente e fakultetit te shkencave politike. Frustracioni qe mund te kete nje student i shkencave politike per deshtimin e pesuar ne fitimin e te drejtes se studimit ne fakultetin juridik permes arrogances, konfliktualitetit do te shfaqet. Por ne fund te fundit kurre nuk do te jete nje jurist… (statusi aq shume i deshiruar prej tyre)

 172. Denisa thotë:

  26 June 2008 @ 1:18 pm

  Stiropulos, une ne asnje moment nuk e kam permendur organizaten ku jam aktiviste, per me teper reagimi i tij ka ardhur pas takimit qe ai ka patur me Rektorin, sic tha dhe vete. Prandaj une besoj qe ka reaguar sepse e ka gjykuar vete si sjellje te papershtateshme, jo prej “lemerise”, sic mendon ti. Ne te kundert reagimi i tij nuk do reflektonte qytetari, por mungese integriteti, c’ka ti vete ke thene se nuk i mungon. Une nuk i kerkova ndjese dhe as nuk e falenderova, por do i dergoj nje leter departamentit te tij ku do sqaroj se ceshtja mes meje dhe mbikeqyresit u zgjidh, ne formen me civile te mundeshme. Kaq besoj mjafton.

 173. Denisa thotë:

  26 June 2008 @ 1:34 pm

  Toni, nuk po e shpjegoi me situaten sepse e kam thene kaq e kaq here sa do bezdisja dhe shkruesit e tjere. Megjithate po te sqaroj per ca gjera qe me duket nuk i ditke mire.
  Numri total i provimeve finale qe jepen ne degen time eshte 50 (shtoj kesaj shifre numrin e provimeve mes-semestrale dhe permiresimet qe mund te bej studenti). Duke qene ne prag diplomimi une i kam dhene te gjitha keto provime.
  Per cudine tende, ndoshta, po te them qe te drejten e studimit per Drejtesi e kam fituar (para 4 vjetesh atehere kur fitova dhe degen qe jam) dhe kam hequr dore. Konkurova dhe ne nje dege tjeter te cilen gjithashtu e fitova, me shtesa ne fakt :).
  Nese ke pyetje te tjera me thuaj

 174. sotiropulos thotë:

  26 June 2008 @ 2:10 pm

  Te lumte Denisa ja corre masken Petritit. Une dhe shume ish studente deri te djelen kur pashe lajmin ke TV A1 dhe lexuam ndonje gazete e konsideronim Petritin si shembull qe duhet ndjekur dhe shpesh vrisnim mendjen pse nuk jemi aq te sjellshem, aq pozitiv dhe aq me vullnet per te studiuar sa ai, pse nuk arrijme ti shmangemi thashethemeve sic ben ai (?) E konsideronim mini –ambasada e shqiperise ne poloni qe ka ndihmuar studentet shqiptare atje me shum se vete ambasada pa asnje interes kurse ne te tjeret iu shmangeshim studentve te rinj kur deshen te na kontaktonin se na dukeshin nje pain in the as. Une besoj se njeriu I mire ne thelb nuk mund te shtiret si I keq ndersa njeriu I keq shtiret ne de gjitha format e mundshme – ky rast vertetoi se Petriti eshte njeri I shtirur dhe I keq. Faleminderit Denisa qe na hape syte.
  Nuk e di a e ke parasysh ate kafshen me dy kembe dhe me krahe qe ka dhe sqep, me duket se e quajne harabel a dallandyshe, ka nje koke te vogel dhe dikush mund te mendoje sa krijese injorante duhet te jete kjo dallandyshja. Mirpo sado qe eshte injorante dallandyshja ka nje rregull – glasen nuk e ben ke foleja e vet. Ndersa ti ke bere nje glase te madhe ke foleja jote prej kater vjetesh.
  Me bej nje nder me thuaj kur e keni lene ate partin e dhermiut per kete vit se mos bej une ndonje xing e me shkon wikendi per lesh. Po patet nevoj per ndonje lek per te ndihmuar pensjonistet, minatoret a aksidentuar apo viktimat e gerdecit ku ti dergoj leket? ke kjo llogaria qe keni shpallur ne faqen tuaj?
  “Dhurioni duke pagurar per Fondacionin Mjaft, Rruga e Elbasanit, Nr. 77, Tirane , Shqiperi.
  Transferte parash ne llogarine tone bankare:
  Credins Bank,
  Swift Code: CDISALTR
  Per perfituesin - Mjaft Foundation - Numri i Llogarise: 10198-01 Adresa: Rr. Ismail Qemali, Nr 21, Tirane, Shqiperi”

 175. Denisa thotë:

  26 June 2008 @ 3:12 pm

  Per pyetjet qe bene mbi MJAFT! nuk po te jap pergjigje, jo ne kete teme te pakten, ngri nje tjeter po pate interes. Sa per Dollanin, ose me ke keqkuptuar, ose po flet kot. Une nuk kam thene qe eshte ne thelb i keq dhe u desha une qe ta nxjerr te verteten ne drite, jo, thashe qe besoj qe ka kerkuar ndjese sepse ka reflektuar dhe e ka menduar te logjikshem kete reagim, pas gjithe cfare ndodhi. Dhe kete une e vleresova si gjest qytetarie, sepse cdo njeri mund t’i kuptoj problemet e veta, por duhet kurajo civile t’i pranosh me ze te larte, te pakten une keshtu mendoj. Nuk e di nese jam shprehur me qarte tani.

 176. Denisa thotë:

  26 June 2008 @ 3:26 pm

  Se ka ndihmuar x apo y ne Poloni, une nuk kam nga ta di dhe ne fund te fundit nuk me hyne ne pune fare. Une di aq sa me tregoi, pra e njoh per ato 65 minuta provim dhe per ato minutat e tjera te debatit. Une as e kam paragjykuar, as e ka share vetem kam tereguar se c’ndodhi ate dite ne salle, kaq. Tani, pas kaq ditesh dhe duke pare sjelljen e ragimin e tij une them qe me vjen mire qe pervec asaj qe pash ate dite ne salle ky njeri paska dhe vlera (sepse une nuk e kam njohur me pare, e vleresoj vetem ne baze te asaj c’ka ai ka treguar gjate gjithe kesaj kohe). Ti qe e njeh, shume mire bene qe i nxjerr ne pah dhe vlerat e tjera te Petritit, une s’kam asgje per te shtuar a per te hequr. Keq kur thash me ka cenuar, keq kur them e vleresoj per cfare beri, pike e zeze, gjerat nuk jane te prera me thike, o mik o armik. Sa per ato analogjirat, te lutem mos i perdor me se u bere realisht i bezdisur, per mua te pakten.

 177. sotiropulos thotë:

  26 June 2008 @ 3:57 pm

  po me terheq venmendjen mua per anallogjira te bezdisura- shiko cfare epitetesh i kane vene pedagogut aty lart “kafsh ndyresire, i peshtire -maskara gangster” pse nuk ju terhoqe vemendjen se forumi po degjeneronte apo te erdhi mire nga ato epitete. une me kaq po e mbyll shkruaj cfar te duash shpresoj qe aksidentalisht mos me dalesh ndonjehere perpara dhe mos besh ndonjeher per mua ofendime publike se ska gjykate qe te shpeton pa u pergjigjur materialisht me prona te luajtshme e te paluajtshme ne baze te nenit 625 te K. Civil per demin jomaterial qe i shkakton tjetrit.

 178. Denisa thotë:

  27 June 2008 @ 1:52 pm

  “mos me dalesh ndonjehere perpara” Po me kercenon, vallaj?! Ka nje problem, ne fakt, nuk jemi ne pozita te barabarta ne kete loje, une nuk e di kush je ti qe “mos te te dal perpara”, ndersa ti e di kush jam une (me emer e mbiemer te pakten) keshtu qe mund te me dalesh ti para dhe te pretendosh se isha une. Megjithate, kercenimet pas nje nickname-i jane fare te pandershme.

 179. eizo thotë:

  3 July 2008 @ 1:47 pm

  tea cfare eshte ky profesion i ri ????
  meqenese jam pegagoge

  pavarsisht se jam nje person shume kritik i mjafiti dhe atyre qe jane mbrapa mjaftit kete e dine te gjithe qe qw shkruajne ne kete forum
  e konsideroj shkrimin e denises si shume realist.

  e para
  sic thote dhe tea ( vete pedagoge ….!!!! ) ka rregulla ne universitete qe profesoret duhet tu permabahen dhe jo te tregojne perparesine e tyre mbijetore ( forcen ) kundrejt studentve ( rinise ) qe ne kete situate sic thote dhe denisa kane nje stres shume te madh provimi nota kalova ngela. konflikte te tilla ka dhe ne universitetet perendimore ( kam qene vete prezent ne nje rast te tille ) por profesori reagoi ne menyre te shkelqyer sa u habita pa mase.

  duket qarte se trupi mesimdhenes ne shqiperi nuk zgjidhet fare nga kritere sociale por nga interesa vetjake dhe personale.
  si rrjeshim dhe niveli i mesimit eshte nen zero dhe kuadrot qe dalin jane nen vivel te tmerrshem qytetar.

  eshte e kote ta zgjas shkrimin raste te tilla ka aq shume sa eshte e kote te flasesh jam me se i bindur qe universiteti shqiptar eshte nje nga hallkat me asociale te sistemit shvillues dhe integrues shqiptar.
  ne vend qe te dalin diplomante me ndjeja patriotike dhe deshire per deokraci e zhvillim dalin njerez me ndergjegje cope cope te kalbur me nje diplome qe nuk i hyn ne pune as qenit me nje fjale copy-paste specialista
  qe pastja zene zyrat e administratave shqiptare dhe mbysin jovetem veten e tyre por te gjithe shoqerine .

  ne evrope atje ku ka zhvillim ka dhe nje universitet model ky eshte fakt dhe nuk shpejgohet ndryshe

 180. tea thotë:

  4 July 2008 @ 1:36 pm

  E kam lexuar kete teme me interes dhe kuriozitet me shpresen se do sqaroheshin gjerat deri ne fund dhe mesa duket jane sqaruar e te dy palet kane pranuar pergjegjesite perkatese.
  Eizo, kam pershtypjen se shkrimi yt duhet te ishte vendosur nga fillimi i temes kur ende ishin faktet mjegull ne kete rast konkret. Nuk dal ne mbrojtje te asnjeres pale ne aspekt kaq te pergjithshem, persa i perket nivelit arsimor, edukates familjare te studenteve e pedagogeve etj. Secili pergjigjet per vete dhe ky rast qe ne te gjithe kemi lexuar e tregon me se miri kete.
  Une jam nje nga ato qe kane mbaruar shkollen jashte e jam kthyer per te dhene kontributin tim. Punoj ne administrate dhe paralelisht pedagoge. Perpiqem te krijoj opinionin tim por qe ne fillim mendoj se e kam thene:
  Denisa duhet t’i kerkoje falje publike Pedagogut.

 181. Angie Babe thotë:

  6 July 2008 @ 9:28 pm

  Po komentin tim pas atij te Denises data 28 qershor pse e paska hequr Peshku pa uje??? Apo eshte “zhdukur gabimisht”.
  Ja po e shkruaj dhe njehere aq sa mbaj mend. (ne pergjigje te Denises qe i thote Sotiropulos se po e kercenon e bla bla bla )
  Denisa, mos i interpreto gjerat sic te vjen per mbare! kur sotiropulos te thote “shpresoj qe aksidentalisht mos me dalesh ndonjehere perpara” nuk eshte kercenim por thjesht urim qe nje tip si ti mos dale ne rruge. Sic eshte dhe lutja “O Zot na ruaj nga i ligu…” E kush e mban mend pjesen tjeter qe kisha shkruar. Po ngulmoj ne kete koment sepse morali i gjithe kesaj historie eshte: “mos te dalte i ligu perpara ne jete”, ose “hapi rrugen te ligut”

 182. Angie Babe thotë:

  6 July 2008 @ 9:31 pm

  Pse “Peshku” po i fshin komentet e mia?

 183. xhibi thotë:

  6 July 2008 @ 9:49 pm

  Angie, ma thuaj per ca behet fjale ketu se pertoj ta lexoj, qe te te mos te fshihen komentet. :P

 184. Adam thotë:

  6 July 2008 @ 10:10 pm

  Denisa,na perkthe te lutem nga arabishtja fjalen -vallaj.

 185. eizo thotë:

  7 July 2008 @ 1:11 pm

  tea,

  fakt eshte qe institucioni shkollor shqiptar eshte ne nje gjendje mizarabel.
  kam qene vete student ne shqiperi ( nuk e mbarova se hika jashteshtetit ) por di te them se ketu ne austri gjate gjithe jetes sime shkollore dhe studentore nuk kam pare nje profesor qe ti merreshin kembet nga e pira ose te thote “se merr provim pa pare tavanin e shtepise sime”

  profesoret nuk jane per te krijuar ose “ushqyer” incidente gjate provimeve duke krijuar keshtu streß suplementar.

  nje pedagogeje nuk i falen gabimet drejtshkrimore kete ma kane thene ktu ne austri jo nje por disa pedagoge ;-)

 186. tea thotë:

  7 July 2008 @ 1:26 pm

  eizo, jam dakort me ty per nivelin e pergjithshem, por kudo eshte e ndeshkueshme shpifja. Une jam perqendruar te ky fakt ne kete teme. Nuk kemi

 187. tea thotë:

  7 July 2008 @ 1:29 pm

  nuk kemi prononcim te pales tjeter dhe me rrjedhen e ngjarjes gjykoj se eshte shpifur per pedagogun. Dhe kjo eshte e pafalshme.
  Nje brez i ri qe merret me te tilla gjera eshte i afte te beje cfaredo, pervecse te coje kete vend perpara.

 188. eizo thotë:

  7 July 2008 @ 1:52 pm

  e para sic po e shohim prononcimin e pales tjeter nuk do ta kemi kurre dhe tjetra une jap vetem mendimet e mia.
  nuk e diskutoj qe ti si pedagoge dhe te tjere ketu qe jane akoma studenta ne tirane ose kane qene i dine klishete shume me mire se une kete nuk e vej ne dyshim por nga ana tjeter nuk duhet te harrojme se do te jene ata studenta qe sot studjojne ne unviersitetet shqiptare qe neser do marrin vendime te ndryshme.

 189. denisa thotë:

  11 July 2008 @ 4:39 pm

  Me vjen keq qe nuk kam mundur tu pergjigjem pyetjeve ne kohe, por kam qene e zene me diplomimin. Megjithate, per “vallaj” e kam perdorur ne kuadrin e habise qe me shkaktuan fjalet e sotiropulos-it, perkthimin ekzakt nuk e di, me vjen keq:). Sa per sqarimin e angie babe, me duket me shume ky yt interpretim sipas qefit, sepse si do qe ta quash, kercenim ose urim, te dyja me drejtoheshin mua, pra ose kercenimi me drejtohej mua, ose urimi ishte per mua, qe te mos i dilja ne rruge, pra urohej per mua. Megjithate komenti im ishte me teper me shaka, prandaj i kam dhene dhe sensin e nje loje(ti me njeh, une s’te njoh). Sa per ligesine e njerit apo tjetrit kjo mbetet e pavleresueshme ne momentin qe te mungojne burimet per ta mbeshtetur kete(evidencat), per me teper gjykimi i vlerave eshte ceshtje perceptimin individual, e pa mateshme ne menyre te qarte dhe objektive.
  Per tea-n, me duket se nuk e ke kuptuar, te gjithen, ose ndoshta nuk do ta kuptosh. Me thuaj dicka, kush do ti kerkonte falje nje njeriu, kur ky i fundit ka shpifur per te parin. Asnje njeri, sepse nuk eshte fare normale, qe te ndodh. Une nuk kam shpifur dhe nuk me vret ndergjegja per asgje. Ti ke mendimin tend, shume te gabuar sipas meje, sepse logjika eshte gabim qe ne gjeneze.
  Eizo, eshte shume e vertete qe ne Shqiperi ka nje tufe me probleme ne sistemin arsimor, qe nga ai me i ulet e deri te arsimi universitar, megjithate rasti im nuk ka lidhje fare as me mungesen e pergatitjes se pedagogut, as me probleme alkolizmi etj, ky eshte nje problem qartesisht etik dhe profesional, jane shkelur te gjitha rregullat etike, por rendesi ka qe u zgjidh dhe une uroj te sherbej si nje model per format e reagimit te studenteve, disa i kam pare qe tani dhe per kete me vjen mire. Une e kuptoj qe kjo menyre reagimi disave mund tu duket e ekzagjeruar, si cdo gje e re, por me besoni qe dy jane menyrat qe funksionojne ne Shqiperi, tre madje, ose kerceno pedagogun me jete, duke i sjell garipa, ose futi mik qe te ndryshoj mendim/note etj, ose kjo qe zgjodha une(qe eshte nje forme qe nuk eshte zbatuar shume, por mendoj me civilja).

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com