Në Finlandë, policia njofton se ka gjetur një trup, që besohet të jetë i personit të armatosur që vrau sot 5 vetë në një qendër tregtare në qytetin finlandez Espoo.

Policia e identifikoi personin që kreu sulmin me armë, si 43 vjeçari Ibrahim Shkupolli, shqiptar nga Kosova.

Trupi i tij u gjet në një apartament të Espos. Dëshmitarët okularë thanë se kishin parë një burrë të veshur me të zeza, tek qëllonte në mëngjes në drejtim të turmës, duke shkaktuar panik, ndërsa njerëzit vraponin për t'u shpëtuar plumbave.

Media finlandeze njoftoi gjithashtu se në një apartament tjetër është gjetur trupi i një vajze, që mendohet të jetë e dashura e Shkupollit.

Në Finlandë ka patur incidente të ngjashme me armë zjarri edhe në vitet 2008 dhe 2007.

11 Komente

Nga sa lexova ishte tip i njohur policise per stalking......Belxhi...shpresoj te mos kriminalizohet komunitetei prej ketij psikopati

Ja se cfare thote nje Grek ne nje forum Serb ne gjuhen angleze:

"Those killings in Finland involving Ambanian immigrants
underlies the problems facing countries crazy enough to accept them and allowing them to settle.

By the time those countries realised the primitiveness and ruthless mentality of the Albanian menfolk they wee inudated with huge numbers to the point there was little or nothing they could do.

There isn't a day passed in my native Greece without a criminal incident involving Albanian citizens.Only two days ago the Greek ministry of interir announced that Albania is the major source of all drugs coming into the country.It suffices to say that Greek prisons are bursting with Albanian inmates.

The solution to this problem must be a European one.All those criminals should be repatriated to Albania and kosovo to do their sentences".
(Leonidas, 2 January 2010 13:00)

te cmendur dhe psikopat ka ne te gjithe boten

prandaj mos e merrni shume tragjike kete pune

me tragjike jane cmendurite e perditshme qe ndodhin ne shqiperi qe te iken truri i vogel dhe i madh bashke.....

 Lajmi u dha nga ter mediat perendimore, duke e permendur dhe origjinen; albanez van/von Kosovo. 

Village bey, virtualistani ka xhevahire e xhevahire.  Jo me serb e greke qe mezi presin, dmth rrofte sebepi.  Mua s'me habit kjo.

Por ca komente te taneve te habisin ca si teper.  "Mbroi nderin" thone.  "U prehte ne paqe."  Personi ne fjale ishte i martuar e me femije, dhe mbrojti nderin duke vrare te dashurin (ndoshta) shoke, shoqe te ish se dashures.  

Komplet dakort.

Po te pergjigjem me te njejtin koment qe i dhashe atij Spartanit.

Me fal po nuk kam nerva ta perkthej ne shqip.

It is always very satisfying to notice how you lovely people rose above the usual trash posted here today.
In fact, a proper debate should have been in the lines of what Biljana kindly pointed out, namely different ways of dealing with mentally ill patients.
Our Spartan friend had other ideas.
Indian Nobel price winner and philosopher and economist Amartya Sen explains brilliantly similar attempts to narrow or limit the ways, in which human beings relate to each other. The book Identity and Violence is a must read for everyone, especially for the most bigoted.
My last quote for today
“Central to leading a human life are the responsibilities of choice and reasoning. In contrast violence is promoted by the cultivation of a sense of inevitability about some alleged unique, often-belligerent identity that we are supposed to have, and which apparently makes extensive demands on us, sometimes of the most disagreeable kind.
The imposition of an allegedly unique identity is often a crucial component of the martial art of fermenting sectarian confrontation.
Unfortunately many well-intentioned attempts to stop such violence are also handicapped by the perceived absence of choice about our identities, and this can seriously damage our ability to defeat violence.
When the prospects of good relations among human beings are seen, as they increasingly are, primarily in terms of amity among civilisations or dialog between religious groups or friendly relations between different communities, ignoring the great many different ways, which people relate to each other, a series miniaturisation of human beings precedes the devised programme for peace”.
 

 e keqja e lajmit eshte se ben te besohet qe ky shqiptari eshte serial killer ose i çmendur qe ka dale ne rruge per te bere panik duke vrare te pafajshem. gjera qe kane ndodhur me pare me duket ne finlande.

sikur ky te kete vrare TE NJOHUR te gruas apo te fejuares se tij, ketu ndryshon kryekeput puna. sepse ai nuk ka vrare PA MOTIV. 

ky lajm pra meriton te sqarohet sidomos prej atyre qe e kane sjelle tek kjo faqe, sepse ben qe njerezit te krijojne pershtypje te rreme sikur kemi te bejme me nje katil qe persekuton njerez, per aresye te erreta (psh vrasja i jep kenaqesi te veçante), pa lidhje te drejtperdrejta me te.

 

 Ai ishte nje psikopat pik,

 na fal robo, se se dija qe je ti ai qe i vendos pikat mbi I-te. me besimin e verber qe i ben gjerave qe thua, shpresoj qe te mos kesh zhgenjime ne dashuri, se ke per te vra me keq, nga ai fatkeqi. 

ironikja eshte se ata qe kerkojne te theksojne faktin se ky ishte shqiptar, dhe kerkojne te nxjerrin nanje fare korrelacioni midis etnitetit te tij edhe akteve te tij... kta lloj njerezish jane me afer psikopatise se ktij personi se ata qe ja kontribuojne aktet elementit individual

 

e vute re se autoritetet kishin gjetur nje foto te tij me flamurin shqiptar edhe ja kishin dhene medias? ky psh them une eshte racizem implicit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).