Administrata amerikane thotë se të gjithë personat që do të udhëtojnë me avion për në Shtetet e Bashkuara, do të përballen me masa më të rrepta sigurie.

Ky njoftim bëhet dhjetë ditë pas një tentative të një shtetasi nigerian për të hedhur në erë një avion amerikan.

Sipas rregullave të reja, personeli i sigurisë do të bëjë kontroll të plotë trupor të udhëtarëve nga një listë vendesh që konsiderohen me rrezikshmëri në fushën e sigurisisë, si Irani, Jemeni, Nigeria dhe Pakistani.

Edhe pasagjerët nga vendet e tjera do të kontrollohen në mënyrë të rastësishme.

Këto masa janë kritikuar nga grupet që mbrojnë të drejtat e njeriut.

Drejtori i organizatës 'Privacy International', Simon Daves, i tha BBC-së se nuk kishte ndonjë garanci se këto masa do të jepnin rezultat.

"Këto pajisje (që do të vendosen në aeroporte) nuk mund të tregojnë se çfarë objekti fshihet nën rroba apo midis rrobave. Ato vetem mund të zbulojnë se diçka nuk shkon. Këto aparatura kanë një vlerë jashtëzakonisht të kufizuar", tha zoti Davies.

Të dielën fluturimet në aeroportin Newark u vonuan për disa orë kur një pasagjer nuk kaloi përmes pajisjes së kontrollit, duke shkaktuar një alarm për personelin e sigurisë.

9 Komente

 Gjendja neper disa aeroporte eshte vertet e ndere, biles mund te thuash se shum pasagjerve ju ka ardhur ne maj te hundes. Kontrrollet tani (ose me sakte qysh para disa muajsh) nuk behen vetem balleperballe, tek trupi e çantat e dores, shpines, por dhe tek bagazhet, valixhet e medhaja qe shkojne ne avion nepermjet personelit te aeroportit. Dy here qe udhetova ne 2009 ne Shqiperi, (mars-prill e korrik-gusht) , kur u ktheva per Belgjik, valixhen time te mbyllur me çeles te vogel, e gjeta te shqyer, sendet te kontrrolluara por shyqyr s'kishin vjedhur gje. S'kish bere vaki me pare. Si duket urdheri i qeverise me ne krye te nderumin kafshen tone Buall Mavria, kish bere punen e vet. Mirpo une njihem si njeri paqesor, mbrojtes i te drejtave te puntorve, mbrojtes i natyres, mbrojtes i mirqenies se njerzeve, keshtu qe ai qe kontrrollon njerzit e ndershem, i bie te jete e kunderta e ketyre cilesive, pra i bie te jete harbut, jo paqesor, terrorist, maskara. 

Nje dite nje njeri po ecte ne Tirane dhe shkeli nje banane dhe u rrezua.Me pas filloi te shaje qeverine demokratike qe kishte lejuar bananet.

e ngjashme eshte edhe me ty.Per cdo gje e ka fajin Berisha.Mund edhe qe ate valixhe ta kene kontrolluar belget dhe te ta kene shqyer ata,por perseri fajesohet Berisha per cdo gje.Nuk eshte cudi qe edhe kur nuk te ndizet makina atje ku je te fajesosh qeverine shqiptare.

Nje pyetje:A je i sigurte qe valixhja te eshte care ne Shqiperi?A je i sigurte qe nuk ta kane bere belget se valixhja ka kaluar te pakten ne 2 aeroporte.Ke fakte apo ja fut ashtu kot sic e ke zakon.

...Mirpo une njihem si njeri paqesor, mbrojtes i te drejtave te puntorve, mbrojtes i natyres, mbrojtes i mirqenies se njerzeve, keshtu qe ai qe kontrrollon njerzit e ndershem, i bie te jete e kunderta e ketyre cilesive, pra i bie te jete harbut, jo paqesor, terrorist, maskara....

Cfare fjali idiote!

I bie qe ata qe kontrollojne te hedhin fall se kush eshte i ndershem dhe kush jo dhe te kontrollojne vetem te pandershmit.

Ore kam degjuar qe njerezit kur shkojne ne France ,behen allasoj por ja kete po e shoh tek ky Pjer Thomas.Nese ne Greqi te bejne qe ta nderrosh emrin me zorr,ketu ne France nderrohet me qef dhe, sic e kane zakon francezet edhe klonimet e tyre ish shqiptare atje ,per cdo gje fajesojne qeverine.Mire thuhet faji eshte jetim dhe asnjeri nuk merr persiper pergjegjesine personale, sidomos femijet e perkedhelur te Europes, francezet dhe gjermanet!Dhe natyrisht klonimet e tyre ish shqiptare!

 Solidarnosc; "....Nje dite nje njeri po ecte ne Tirane dhe shkeli nje banane dhe u rrezua.Me pas filloi te shaje qeverine demokratike qe kishte lejuar bananet..."  

 

ç'lidhje ka ajo qe te ndodh vete me ate qe peson nga te tjere. M'duket se militantizmi, te ka erresuar syte e mendjes. 

Pse nuk eshte hapur valixhja kur shkoja keq me belqit dhe europianet, por u hap tani qe shkoj jo keq. Dhe pse u hap tani, 2009. 

 

 

".....Ke fakte apo ja fut ashtu kot sic e ke zakon...." 

   Heren e dyte te udhetimit ne 2009 (korrik-gusht), kur po kthehesha per Belgjik, para se te zbrisja ne Bruksel, me lajmeruan ne avion me mikrofon se duhej te merrja njeren nga bagazhet/valixhet tek personeli i avionit. Pyes ato stuaderskat se pse, ç'ne, dhe ato me thone se s'dine gje. Shoh qe çelsi ishte shqyer e zhdukur. Te thuash qe dogana  austriake ta kish hapur, veshtire te besohet, se valixhet ishin kontrrolluar nje here, ne Tirane.

Une nuk e perjashtoj edhe mundesine e kontrrollit nga doganat e çmendura europiane, por duke pare e bere lidhjen dhe me gjurmimin, survejimin, pengimin nga segmentet e qeverise shqiptare, ndaj meje (edhe shum shqiptarve te tjere qe kane ankesa te tilla), i bie qe beniamini jot Berisha, nuk eshte pa gje ketu. Dhe ketu une nuk flas per kontrrollin e ndershem, survejimin, gjurmimin e sakte qe mund te bejne personat e ministrise se brendeshme (siç e kane dhe per detyre) , por per segmente te fshehta, te lidhura me persona e qarqe politike, te pakontrrolluara nga asnje organ shteteror apo organizate jo qeveritare, siç dhe dihet tashme se ekzistojne ne Shqiperi prej vitesh, segmente e politikane qe nuk eshte çudi te jene te lidhur dhe me qarqe te huaja, qe i perdorin keta per interesat e tyre, ne dem te se drejtes se individit e shqiptarve ne pergjithesi.

Mua me vjen keq Solidarnosc, per miopine tate, por kjo nuk eshte faji jot, se ti mund te kesh qene dhe te jesh nje i perkedhelur i sistemit apo qeverise, dhe per te till njerez une kam urimin; te dhjedhsha qeverine dhe kryetarin e saj, qe nuk eshte burre. Mos e harro kete, ai (beniamini jot, Buall Mavria) nuk eshte burre. Nje njeri qe nuk te del ball per balle, por perdor ter meskinitetet prapa kraheve, hiqi vizen, ai nuk eshte burre. Une ç'kam pasur me te e me çeshtjen e ekonomise shqiptare, ia kam thene ball per balle, pra me leter (ne pamundesi per ta takuar, se ate mut eshte e veshtire ta takosh). Dhe ti po e takove i thuaj, se Pjero te ka dhjere. 

Simon Davies i "Privacy International" ka kundershtuar istalimin e perhershem te aparateve skanuese te instaluara javen e shkuarn ne aeroportin e Manchesterit, jo kontrollet e shtuara se fundi ne aeroporte.

Njerezit me te drejte jane shqetesuar nga kjo mase e re sigurie. Aparatura e re, jo vetem tregon ne menyre te detajuar konturet e trupit, por edhe imtesisht organet gjetinale te njerezve.

 

Jo vetem ajo organizate, village-bey, por shum organizata ne Europe e kane kundershtuar kontrollin e shtuar neper aeroporte. Po hajde mbushi mendjen Solidarnoscit, qe pro kontrrollit te imtesishem.  

Kur te bjere ndonje avion ne Kulla Eifel,nje tjeter ne parlamentin francez,nje tjeter ne ndertesen e presidentit Sarkozy, dhe i fundit ne qendren tregetare ne paris, te vriten 3000 franceze brenda 20min, dhe me pas te shohesh muslimanet e Parisit te hedhin valle,jam i sigurte qe jo vetem ato kontrolle do ti pranosh por do te beni namin perse qeveria nuk ju ka kontrolluar me pare.Pastaj te shihim se cdo te thote ky Simon Daviesi.Por une nuk ju uroj kete, se kete e hoqi Amerika dhe po e heq cdo dite.

Nigeriani hyri nga Hollanda per ne Detroid dhe do te kishte hedhur edhe nje avion tjeter ne ere nese Zoti te mos kishte nderhyre.Them Zoti se te ishte per qeverite dhe policite europiane dhe amerikane ai do ta kishte bere gjemen.Tani si do te vinte ty, nese do te ishe ne ate avion?Mos me thuaj se do te ishe i qete se vetem budallenjte nuk kane frike ne keto raste.Jam i sigurte qe do ti perkrahje keto masa me 100%.

Pra duhet ose te ndalohen keta njerez qe te mos hyjne ne avion,ose te kontrollohen imtesisht gjithe njerezit qe hyjne ne avion.Por per te qene me i sigurte duhen bere te dyja.Atehere ky nigeriani do te mbetej ne toke dhe te tjeret qe kane pasaporta perendimore dhe duan te bejne Jihadin,do ta kene me veshtire te futin dinamitin ne breke.

Amerika e ka zgjedhur rrugen e saj.E mire apo e keqe per kete vendosin amerikanet.

Eshte detyra juaj te zgjidhni rrugen tuaj.Beni si te doni juve.Por te pakten te mos na lejoni te hyjne ne avion terroriste.

 I ndigjove lajmet sot Solidarnosc, se çfar tha Obama. Ter verejtjet dhe ter zemerimin e zbrasi mbi sherbimet e fshehta dhe punonjesit e aeroporteve, sepse ai nigeriani,  zotrote, i kish kaluar ter kontrollet, dhe vetem nje shanc/fat e beri ate te zbulohet. Sherbimet e fshehta e kishin skeduar ate si te dyshimte ne lidhje me terroristet, sipas Obames, dhe kish nje mosinformim apo nje mosshkembim te dhenash, midis vet sherbimeve te fshehta dhe me aeroportin/tet, po sipas Obames. E natyrisht qe keshtu do ndodhi, persa kohe sherbimet e fshehta ne perendim jane bere me keq se sigurimet lindore dikur qe merreshin me kundershtaret ideor, politik te regjimit, e po keshtu jane katandisur dhe sherbimet e fshehta perendimore, mirren me njerzit qe mendojne ndryshe dhe jo me terroristet. Po keshtu dhe  segmente te caktuara shteterore te lidhur me politikane te ndryshem te korruptuar,  nuk veprojne sipas ligjit, por jashte ligjit, biles duke abuzuar me ligjin, dhe e keqja eshte se s'ka kush ti kontrrolloje, se ata gjoja jane shtylla e shtetit, kur ne te vertete jane kalbesirat e shoqerise.

Solidarnosc, nese ke kohe shih tani ora 20,15 Canvas, dokumentarin e gazetarit amerikan More  "Kapitalizmi vdiq" .  

Ke more.Michael Moore?Po ai eshte komuniste more.Me mire te lexoj Marksin se te degjoj genjeshtrat e Michael Moore.

...I ndigjove lajmet sot Solidarnosc, se çfar tha Obama. Ter verejtjet dhe ter zemerimin e zbrasi mbi sherbimet e fshehta dhe punonjesit e aeroporteve...

Prandaj jam per kontrollin e imtesishem,se te pres nga burokracia te me zgjidhe problemin ata 300 pasagjere sot do te ishin ne boten tjeter.

...Solidarnosc, nese ke kohe shih tani ora 20,15 Canvas, dokumentarin e gazetarit amerikan More  "Kapitalizmi vdiq" ...

Juve ne France jetoni me enderren e Komunes se Parisit dhe te Che Guevares more te mjere.Ju kane bere nje lavazh truri atje me keq se Enver Hoxha neve ketu.Per juve cdo gje te keqe e sjell Anglia dhe SHBA ashtu sic na thoshte edhe Enver Hoxha neve.

Kapitalizmi vdiq thote ai skizofreni.Po nuk ishte kapitalizmi ai qe zhvilloi kete shoqeri qe 200 vjet me pare nuk kishte sapun te laheshe dhe drite te ndricoheshe?Si mund te vdese nje rend qe ka cuar shoqerine njerezore kaq para ne nje kohe kaq te shkurter 200 vjecare ku njeriu po shkon ne Hene,turist ne hapsire dhe po pergatitet te shkoje ne Mars.Po te mos ishte kapitalizmi sot me qiri do te ndricoheshim akoma thuaj ati skizofrenit Michael Moore.Pastajkapitalizmi gjate ketyre 200 vjeteve ka ditur te reformohet dhe do te reformohet akoma,jo si ata socialistet e tu qe vetem fjalen reformin nuk e kishin fare ne fjalor.

Solidarnosc; .... jo si ata socialistet e tu qe ..."  

 

Kush tha qe jan te mite, une jam neutral, i gjykoj te dy palet njesoj, pavarsisht se dikur isha armik i socializmit. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).