DUAJE NENEN

 
Kur syte e nenes

Lotojne prej gezimit,

A'ngjajne me rrezet e diellit

E me ujin kristal te burimit?Eh, zemra e nenes,

Det,ngrohtesi!

Dhe rrezet e diellit,

E kane zili.Eh, nena,nena,

E shtrejnta,e mira,

Buzet-mjalte,

Zemren-trendafila
 

5 Komente

Ingliz,

Edhe pse nuk di frengjisht, do te te le ketu nje kenge per nenen, kenduar nga nje kengetar i fandaksur belg, ARNO.

E ke dhe ne live, perpiqu ta gjesh perkthimin gjekundi.

http://www.youtube.com/watch?v=2rrYrTQUlY0

Titullohet : SYTE E NENES SIME

Posi jo, me pelqejne poezite per nenen. Sidomos ato pe pseudo-çuni t'mire qe do me i tregu botes sa e do nenen(e si pasoje sa çun i mire qe eshte) me ca patetizma te papara.

Nenes dashuria i tregohet duke i ndenjur prane fizikisht e emocionalisht, duke u kujdesur per nevojat e saje materiale dhe imateriale, duke i krijuar nje ambient te ngrohte familjar dhe duke i dhene respekt te pakondicionuar. Nenen me pallavra e dum t'gjithe.

Kur po shkruaja keto vargje per ty,moj nene,

Me thote nje shok qe kisha prane;

Kjo poezi do te jete pa vlere

Poezi per nenen

Kane shkruar plot te tjere.

 

Sikur poete

Te ishin te gjithe njerzit

Ne kete planet,

Poezia per ju nenat

Kurre fund s'do te kete.

Po me pelqejne shume, sidomos kur i detikohen nenes Parti.    smiley

Mire e ke ti o pionier i Enverit,po e ke pas nanen komuniste kerko emrin e babes.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).