Kam degjuar te thuhet se njerezit,shpesh here nuk jane normal,se gjerat nuk rrjedhin normalisht,qe te ecesh keshtu apo te vishesh ashtu nuk eshte normale, ose eshte normale te veshesh fundin deri pak siper gjurit por jo me siper.Kam menduar shume se cfare duan te thone njereazit kur thone fjalen"normale"ne te gjitha trajtat e saj.

Shqiptaret ne menyre te vecante kane filluar ta perdorin shume kete term qe po duket se i lodh per ta kuptuar, dhe nuk e kuptojne dot pamvaresisht se e thone me dhjetra here ne dite.Shqiptaret ishin mesuar neper shkolla te forta qe te visheshin te gjiht njesoj te ecnin te gjithe njesoj,te hanin te gjithe njesoj,te kriheshin te gjith njesoj.Madje shqiptaret jane mesuar qe te gjitha keto veprime jo vetem ti benin te gjithe njesoj por edhe ti benin pak a shume ne te njeten kohe pasi kishin pothuajse te njetat orare pune.Nese jo te gjithe njeheresh i benin sipas turneve te punes.

Shqiptaret sot jane ne nje katrahure midis normales dhe jo normales dhe kjo sipas  cdo shqiptari dhe jo me sipas nje shqiptari qe tregonte qarte dhe ne menyre te pa diskutuar dhe te pa diskutueshme se cfare eshte normale dhe cfare jo.Si mund ta kuptojme normalen nga jo normalja cili e ka te verteten ne lidhje me kete Term dhe me ate cfare don te thote ky?!Une ndjehem jo kompetent per kete gje ,dhe as une nuk mund ta them se cfare eshte dhe cfare nuk eshte normale.

Por do doja te shprehja me ju mendimin tim per termin dhe jo cfare do te thote per njerezit rast pas rasti .Une mendoj se NORMALE ka nje lidhje te pa diskutueshme me normat e nje shoqerie te caktuar.Pra do te na ndihmonte shume te dinim me cfare normash jetojne shqiptaret sot,cilat jane normat te ilat nje shqiptare i ruan kur ecen kur vishet kur krihet kur han dhe kur komunikon.Mendoj se jemi ne nje medyshje te madhe ne lidhje me kete teme,sepse ne nuk kemi me nje standart te cilin eshte i yni dhe qe punojme per ta arritur ose punojme per ta ruajtur.Ne tani po shohim shume gjera te ndryshme ne vende te ndryshme te botes , dhe jemi shperndare ne mendime moderne qe jo patjeter jane edhe vlera njerezore.Ne duhet te krijojme nje standart me qellim qe ta arrijme.

M e ka bere shume pershtypje historia e nje cifti shqiptare  nje diskutim mes tyre se si duhej te vishej gruaja.Kishin tre vite martese bashke dhe gruaja akoma diskutonte me te shoqin se pse ai nuk e lejonte te vishej me nje kanatjere kur te gjitha grate dhe vajzat e lagjes visheshin ashtu.Burri nuk e kishte lejuar dhe vazhdonte te mos e lejonte perseri.Burre dhe grua te dy po diskutonin duke thene se eshte dhe nuk eshte normale veshja me kanatjere.Gruaja argumetonte mendimin e saj me shumicen e grave te veshura me kanatjere ndersa burri me pakicen qe nuk vishte kanatjere dhe sipas tij nuk kishin shume me shume vape se te tjerat qe i vishnin.

Ne fakt ky eshte nje diskutim  i zakonshem ne familjet shqiptare mes bashkeshorteve mes prinderve dhe femijeve,e gjithe kjo sepse normalja eshte e pa qarte per te gjithe ne.A eshte normalja absolute apo relative?! Une mendoj se ehste absolute me qe per mua ka te beje  ne nje menyre te padiskutueshme me  norma te caktuara.Fakti qe ne po vuajme kaq shume mes normales dhe jo normales eshte sepse shpesh ngaterrojme absoluten me relativen dhe kjo i ndan i ben njerezit konfuz dhe sipasoje te mos ndjehen rehat kur ecin kur vishen kur krihen dhe kur flasin.Mendoj se nje ndikim te madh ne kete katrahure mendimesh per normalen dhe jo normalen ka edhe mungesa e idealeve te cilat jane zhdukur nga mesi i shqiptareve.Ne i zhdukem idealet ndoshta duke i pare si pjese te komunizmit dhe e patem te veshtire ti ndanim ato si vlera qe do na mbanin akoma shqiptare .Cfare eshte normale per nje shqiptare qe nuk ka nje standart qe don ta arrije dhe nuk ka nje ideal qe don te imitoje.mungesa e standartit te caktuar dhe mungesa e nje ideali per tu ndjekur po shkakton sot probleme te medhaja dhe serioze ne familjet shqiptare.

UNE JU FTOJ TE DISKUTOJME PER KETE TEME TEK PESHKU .

Cfare eshte normale per nje Shqiptar/e?

40 Komente

Shume e mire pyetja eshte e vertete se kjo fjale po perdoret shume dhe mendoj se eshte fjala qe te le pa fjale,ne shume raste sa te nisesh te thuash nje gje ta pret tjetri kjo nuk eshte normale,ose kjo qe mendoj une eshte normale e keshtu me radhe normale jo normale gjithe kohen bravo per pyetjen.

ndoshta mund te thuash se kondita e njeriut, (dmth jo shoqeria shqiptare vetem), eshte nje tension midis normales e anormales.. ose nje tension midis te qenurit pjestar i nje komuniteti, e te qenurit individ. nuk ka shume te bej nese ky racion eshte 90/10, 50/50, apo 10/90. anormal me vete nuk krijon problem.. dmth, nqs dikush thot se x praktike nuk eshte normale, nuk eshte duke thene se eshte fakti se kjo praktike eshte anormale, qe e ben ate te padeshirueshme ose negative, por eshte dicka tjeter prej praktikes qe personi ne fjale ndoshta nuk mundet ta konceptoj, por ndien, se dicka nuk eshte ne regull me kete praktike.. dhe thjesht e shpreh kete kundershtim duke thene se nuk eshte normale, qe dmth se nuk eshte dicka te cilen shumica do te aprovonte. ne kete menyre, dikush mund te jete 90% anormal ne praktika e sjellje, por perseri te mbetet nomal, dhe anasjelltas. kur ne shqip dikush akuzon dike tjeter se 'nuk eshte normal'.. dmth te qenurit anormal, ne shumicen e rasteve, me cfare di une, behet fjale per nje gjykim negativ. kurse gjuha angleze, ose shoqeria anglo-amerikane, eshte me e vetedishme per kete dukurine e te qenurit normal/anormal, qe kam shpjeguar me siper, dhe eshte e vetedishme se normalja e anormalja si terma nuk mund te kene ngarkese normative definitive, por varet prej kontekstit. psh anglishtfolesit perdorin "weird", ne vend te anormales. por kjo fjale ehste ndoshta nje prej me nuancaleve te gjuhes. mbulon krejt gamen e gjykimeve, prej me negatives, ne me pozitiven. ne kontekstin e duhur weird eshte nje ofendim. ne nje tjeter eshte kompliment. por ne baze te saj eshte ky tensioni normal-anormal.

Shqiptaret kane norma dhe morale fallco te prapambetura. Normale per shqiptaret eshte injoranca dhe mediokriteti. Sa me injorant te jesh, aq me normal je.

NUK mendoj se eshte e vertete kjo qe ti thua , dhe s'besoj se po i pergjigjesh pyetjes mendoj se pyetja shtrohet per perkufizimin e termit NORMAL me shume se cfare eshte noramle rast pas rasti. M3 ta ka heq mundesine te pergjigjesh konkretisht per lista gjerash normale apo jo normale,po kerkon te shpjegohet termi.Mendoj keshtu ndoshta do na e shpjegoj M3 se cfare ka kerku. Me fal albano  mund ta kem une gabim.

 normalja eshte dekalogu, te tjerat pastaj jane veshje sipas stines.

Mbase dhe nuk eshte e vertete ajo qe shkruaj un. Nuk marr persiper ekskluzivitetin e vertetesise dhe as qe pretendoj te jem ndonjehere 100% i tille. Besoj se perkufizimin e termit normal mund ta gjeje ne fjalor. Nuk eshte nevoja ta kerkoje nga ne. Per sa i perket sjelljes normalitet i referohet mungeses se nje shmangieje domethenese nga mesatarja, ose mund te perkufizohet si konformimi ndaj nje sjellje predominante ne nje shoqeri. Por megjithse shpesh eshte e veshtire te percaktohet normalja, mendohet se eshte ajo cka shumica e percakton si mesatare.

albano jam dakord mund te jete pyetja edhe per rradhe gjerash normale dhe jo normale .Mendoj se eshte e veshtire te gjendet edhe ne fjalor ajo qe duan te  shprehin shqiptaret me fjalen NORMALE patjeter ka perkufizim termash  por kush e di nuk e ka gjetur smiley

mendoj qe per arsye kohe tema e diskutimit duhet te jete: C'fare eshte jonormale per nje shqiptar. Se per nje popull pa ideale, ne varesi te rethanave normalja s'ka fund. Po them nje anormalitet: te jesh i moralshem dhe t'a deklarosh kete

Nuk besoj se thelbi i pyetjes se trajtuar ketu eshte ekskluzivisht shqiptare. Normalen njeriu e cakton sipas familjes ku eshte rritur e rrethit shoqeror, te cilat jane ndryshe nga familja ne familje e nga rrethi ne rreth.

Shembulli i gruas qe do te dale me kanotiere nuk eshte per cdo burre e grua shqiptar.

Autori ketej thote qe dikur i kishim gjerat njesoj e kishim nje normale e shyqyr qe e hoqem, ketej kerkon te kete prape nje normale.
Per nje jo-shqiptar ne vendin e tij, ne perendim apo diku tjeter, normale mund te jete te vishet trashe, per nje tjeter te vishet ekstravagant, per nje tjeter te shkoje ne kishe, per nje tjeter te pije droge, per nje tjeter te ruaje virgjerine, per nje tjeter te beje filma porno... ehuuu, s'mbarojne tipat e shumellojshem, secili me nga nje normale te veten. Pse duhet te jene te gjithe njesoj, sipas nje normaleje?
 

Futja kot, domethene. Pyetje pa lidhje.

Jo vetem pa lidhje po ktheje si te dush vetem pyetje nuk eshte.

@M3: Shqiptaret ishin mesuar neper shkolla te forta qe te visheshin te gjiht njesoj te ecnin te gjithe njesoj,te hanin te gjithe njesoj,te kriheshin te gjith njesoj.

te qeshnin te gjithe njesoj

te qanin te gjithe njesoj

te teshtinin te gjithe njesoj

te flinin te gjithe njesoj

...e kupton ku te con gjykimi kategorik, rrafshues, kur gjithcka, edhe jeta individuale, dhe intimiteti shikohet i gllaberuar teresisht nga komunizmi. Me kete qasje per te kaluaren do vije nje dite kur do besohet se....shqiptaret jetonin ne peme. Greket te pakten aludonin per kete kur emigrantet u tregonin per paudhesite e komunizmit.

Madje shqiptaret jane mesuar qe te gjitha keto veprime jo vetem ti benin te gjithe njesoj por edhe ti benin pak a shume ne te njeten kohe pasi kishin pothuajse te njetat orare pune.Nese jo te gjithe njeheresh i benin sipas turneve te punes.

seksin po, e benin sipas turneve...

 

Te shikonin me cmire te gjithe njesoj,

Te propozonin te gjithe njesoj (ka mundesi nje minute)

Stilin e te berit seks te gjithe njesoj (ose ne krevat femra poshte e mashkulli siper, pa ledhatime e perkedhelje, por direkt e mrena, ose te dy ne kembe mbeshtetur pas murit te ndonje shkolle ne eresire)

Po ja le radhen te tjereve te shtojne te tjera.......

E ca ti shtosh mor berber ti je bo per tu qare me llahinga.

Keto gjona pra jane normale per nje shqipetar. Ndersa per anormale ke Sali Ram Berishen ngado qe ta kapesh, e nga te gjitha gjonat qe ai thote. Ai eshte anormal i gjithi!     smiley

Edhe ju te dy mo, jeni bo si Tomi me Xherrin... edhe ziheni, edhe s'rrini dot pa njoni-tjetrin... shembulli i fjales "opozitare, por vellezer"...  smiley

 

Nuk e mora vesht Sali Berisha chyn ketu,mos e kishe per Edvinim mo berber se ai hyn tek anormalet,i thote cunit te vet vella apo jo.

Stilin e te berit seks te gjithe njesoj (ose ne krevat femra poshte e mashkulli siper, pa ledhatime e perkedhelje, por direkt e mrena, ose te dy ne kembe mbeshtetur pas murit te ndonje shkolle ne eresire)

vezhgim i mprehte. me tone te gjalla. "seminal" (dmth qe lind idera, meditime dhe shtigje te reja). godet ne nje pike te dobet tonen qe pak ose aspak eshte trajtuar sic e meriton. nje shuplake e rende per ne si komb. si mund te kerkohet demokraci, kur as...  po kshu eshte kur ne vend te kama sutra lexonim manifeste. por nuk u shejt edhe jo shqyptaria. me mire vone se kurre. nje komb, shume qendrime. shpresa humb e fundit. dhembjen do dim ta kthejm ne force. mehr licht, mehr licht... embetha...!

emigrant, mos u bej abuziv me argumentin. ka njerez qe lexojne dhe manifesto dhe kamasutra...

ajo puna e seksit me kujton nje deputet te pd-se qe ka qene ne parlament nga 2001 deri ne 2009 i cili bente seks me gruan vetem ne nje pozicion dhe gruaja ankohej se po te nderronte pozicion ky e rrifte se i thoshte ku msove ti mi curve.

Korigjo kohen.91-95 mbase, po tani qe ka hyre digjitalbi ne shpie ...

Ne mendjen e shumices se shqiptareve normaliteti konsiderohet anormalitet dhe anormaliteti, normalitet. Shkurt hesapi eshte hapesira ku gjen viktima mode me thase.

Nigjo Mp3 -sho . Kam i menje .

Ajo qe ke degjuar ti ka te beje me Dasein - in , te qenit me mend , te gjykuarit e nje gjeje .. .

Ndersa ajo qe te ka munue jue per me bamun pejeteje  ty ka te beje me Sein -in  ...

me te Qenit , ekzistencen . Aty   ku futet veshja , larja e duarve , dhembeve dhe me patjeter fshirja e bythes .

Kjo e fundit , (s'dime mire ) te themi ne se ka perparime nga lenia ne tharje, ne fshirje me gisht e gjethe bimesh ,deri tek dylufimin modern ,Larje me uje apo fshirje me letra Higjenike. Nuk eshte jashte teme . E them per puritanet e fsheses , sidomos keqmirkuptuesit e ketyre krahasimeve kunder rrymes Xhibiste smiley

 Besoj nga keto vese me shume se shekullore duhet te jesh impresionuar per te gjetur cfare eshte nje shqiptar /e .

 As'i gjo me shume se sa nje qenie e perboteshme qe ecen me kohen .Quhet NJERI

Sa per qoke ne muhabet , njeriu akoma ka te njejten strukture fizike. Sy , vesh , duar ,kembe , sume , vegla etj etj...... por edhe te njejten mase te TRURIT.

Keshtu qe mund te dalesh me nje pejetje me reale si psh

Cfare e godet ne TRU shqiptarin , makari edhe Emigrant - et smiley per me mrite ne konkluzione qe gjonat paskan nryshue , sidomos ne drejtim te birave e pozicioneve te qejfit ...qe paskan qene nji lloj ne Diktature smiley

Kam i pergjigje po mo ma merr per keq... Keto ndryshime i shohin vetem trushpelaret ....

Biles dhe mastrubimin nje lloj e benin. I detyronte diktatura. Ja lexo Muc Nanon te bindesh (Hinterlandi i kuq ) Doli dhe ke Zona  e Lire dhe e konfirmoi ket. Madje pohoi se ca vese te komunizmit nuk po na i heq as demokracia smiley

hahaha ! smiley

I nerum Spiritus .

Une u munova me fole me gjuhen e popllit , që po sheh veten pak me habie qe kur ka dale emigrant smiley .

Muçi i Nanos , eshte per te tjera gjëra i lexueshem , per keto ko..elleqe , nigjohet  më me qejf A.Llakaj .

Vetëm se tek Deja -VUJA smiley e Muçit , duhet me u fut i gjo e tille me Muçin si rasti kampionatit te pordhëve .

Kampion botror i mastrubimit me metoda DIKTATURE = Muç Nano!

Kokër gruri është - thonë Devollijtë për mëndjen . Ruaje se ta ha edhe pula .

coitus interruptus up in corovod,

we were just the martyrs of the gray skylarks

in our hands we grasped that everlasting rod

in Osum spilled proteins, full of hopes and sparks

they were sadly last precious drops and moans

of monist masturbation madly on the go

we didn't dream topmodels, nor them western loans

we dreamt of hottest sex in Politbureau.

Apo c  ka pas ca sexy politbiroja. Ajo qe luante me tenis, mo Idriz si quhej smiley

po kshu eshte kur ne vend te kama sutra lexonim manifeste. por nuk u shejt edhe jo shqyptaria. me mire vone se kurre. nje komb, shume qendrime. shpresa humb e fundit. dhembjen do dim ta kthejm ne force.

Kjo, po sidomos keto vargjet

of monist masturbation madly on the go
we dreamt of hottest sex in Politbureau.

ne fakt meritojne nje teme me vete. smiley

Skenare seksuale me femrat e Bllokut tek podiumet ku mbante fjalim e Hoxha dhe byroistet ... Emo thote se keto enderronte Muci kur masturbonte nen thundren e eger komuniste. smiley

Kom pas i dashnore ..bojalleshe (Kanadeze) platinum blonde hair, 6 ft tall. I thashe i dite 'hajde se do shkojm per darke te ca miq te mi'. Mire tha..prit sa te vishem. Une prita..kur e shoh del nga banja me nje kanatjere qe i shkonte deri te gjunjet. "Shkojme" -tha.. "Po t'i s'je nderruar akoma' - thashe. Ajo qeshi..sdegjoi me u ndrru..e mu m'dul emri si 'pimp'-i mo i ndyt i lagjes (Se e mora vete..skisha cer ti bojsha).

 E qave kete Qafir. Te kishte qene ndonje shqiptare do ta detyroje te vishej ndryshe.

Keto te huajat edhe kur jane white trash ja u mbledhin juve. Bravo shqiptaret.....

Kush qeka kjo 'shqiptare' qe te ben kaq temena sa te i 'nenshtrohet' detyrimit? Te pakten kto laraskat qe vine knej, majn mo t'kqijat e shqypinis, e morin mo t'kqijat e ktyre bibave knej.. kshu qy rasti yt hipotetik nuk qinro. Une s'merrem me shqyptare fare...madje ene femrat i kom lon(kshu n'pergjithsi)

 Jo, jo e kisha fjalen kur shkon andej nga Skrapari...ben ligjin. Po ketu me keto white trash rri si pule. Kaq!

Skom qen najher n'Skrapar..ene FYI nuk merren seriozisht ato femra te cilave u duhet ti thuash si te vishen. Do thush ti "cer bojshe me at bojalleshen"? Si thu ti? Cer bojsha?smiley

Qeke qejfli Qafo!

Kadale kadale po i nxjerr gjonat e qejfit ne mexhlis . Mos te nigjoje ndonje i normave te reja te njeriut te ri kapitalist se o keq puna .

Keshtu i vika qe i paskemi mylle kot ato qe bonin kanotjere . Ene Emigrantit i ka ardhe keq , po he per he po i kno vetem atij me Sume ...Osumit smiley

A eshte normalja absolute apo relative?! Une mendoj se ehste absolute me qe per mua ka te beje  ne nje menyre te padiskutueshme me  norma te caktuara.

Perkundrazi, normalja eshte shume relative. Varet nga periudha historike, nga kultura, zakonet, pushtetet, dominimet, etj...

Te vetmit elemente absolute mendoj se jane disa norma baze qe kane te bejne me respektin ndaj te tjereve, jetes, prones se te tjereve si edhe norma te tjera baze qe ne pergjithesi garantojne mbijetesen e individit, komunitetit apo pushtetit.

Une mendoj se ajo qe ti konsideron si vuajtje midis normales dhe jo-normales sot ne Shqiperi nuk ka te beje shume me kete se sa me faktin qe per arsye te ndryshme ne vendin tone nuk eshte krijuar ende sistemi "i normaliteteve". Ose me sakte ky sistem eshte ne formim e siper, natyrisht me kosto te caktuara individuale apo komunitare.

Pse nuk esht krijuar ende ky sistem le te themi vlerash?

Une mendoj se arsyet kane rrenje te thella dhe mendoj se kane te bejne fillimisht me pozicionin tone gjeografik midis kulturave e pushteteve te lindjes dhe te perendimit, pa harruar ketu mbivendosjen otomane qe personalisht e konsideroj si nje "layer" te trete qe i shtohet problematikes se krijuar nga i pari.

Por ndoshta problemi kryesor nuk ka te beje aq me mbivendosjen e ketyre 3 kulturave se sa me mosdominimin total te njeres apo tjetres.

Per t'ju rikthyer koheve bashkohore, ketij mish-mashi fillestar i shtohet periudha e regjimit te Zogut qe gjithashtu nuk vendosi rrenje mjaftueshem per te krijuar nje sistem vlerash. E ndoshta pushteti i Zogut as e kishte per vete te qarte sistemin e vlerave qe duhet te aplikonte.

E kunderta mund te thuhet per regjimin komunist ku jo vetem ne dukje, por edhe ne thelb gjerat ishin mjaft te qarta. Per fat te keq ky regjim beri edhe demin me te madh sipas meje pasi perzjeu fatalisht vlerat pozitive dhe negative.

Aq e vertete eshte kjo saqe ne momentin qe ky regjim ra, se bashku me te rane edhe shume vlera e norma qe fundja nuk kishin te benin eksluzivisht me te, por me mbarvajtjen e jeteses se individit dhe te komunitetit. Mjafton te mendosh ketu qe shume karakteristika qe ende sot ne i identifikojme me ate regjim ka gjasa t'i gjejme me teper ne Ameriken kapitaliste se sa ne Shqiperine tone post-komuniste. Pergjegjshmeria e komunitetit per vetveten dhe per te perbashketen pershembull eshte nje nga keto karakteristika qe sot duket se jane zhdukur ne Shqiperi, por qe mund te gjenden rendom ne lagjet dhe qytezat amerikane. Te pakten nga ato qe me kane treguar. Mora Ameriken si shembull ekstrem, por mund te marrim si shembull edhe Europen.

Ne keto 20 vjet ne jemi ne nje tip mish-mashi "normalitetesh" e sisteme vlerash ku te gjitha influencat e lindjes dhe te perendimit jane rikthyer serish qe te perballen ne Shqiperi. Jemi duke kerkuar qe te kuptojme cfare ishte normale e cfare jo, ne regjimin e kaluar e ne historine e larget. 

Nderkohe, te paafte per te interpretuar kulturat e huaja kemi marre disa modele te gatshme ashtu sic vinin apo vijne nga televizioni dhe i kemi aplikuar ne te perditshmen tone, me pasoja nga groteske deri tek tragjike.

Gjithashtu nuk duhet harruar qe vete perendimi ku ne aspirojme te shkojme eshte per vete ne nje krize vlerash... e keshtu me radhe...

Tema qe ti ke hapur, eshte aq komplekse saqe vecse nje liber mund te analizonte qofte edhe pjeserisht ate.

 

Hej Olsib jam dakord me ty.

Dua te sqaroj nje gje, edhe une kur kam thene se mendoj se eshte norma absolute kam thene per keto norma baze mbi te cilat mund te levizesh dhe te krijosh rregulla sjellje te ndryshme sipas kohes sipa vendit sipas dominimeve e ketyre qe thua ti.Mendoj me te mirat zakonisht vijne nga norma qe jane absolute te cilat nuk nevoje ti prezantosh cdo dite te re si norma te reja.Mendoj se mund te kete rregulla sjellje te ndryshme edhe nje here po e them por jo norma, te cilat nese ndryshojne kaq shpesh dhe ne kaq shume lokalitete te ngushta do ishte nje problem i madh shoqerore pasi sapo te dalesh nje ore larg vendit tend ti do jeshe jo normal,mendoj se ne p.sh, mund te kemi norma njerezore si gjithe te tjeret si Amerika  me qe ti ke marre kete, por pa tjeter mund te keshe rregullat e ndryshme te sjelljes dhe do te duhet ti pershtatesh me vendin ku je .

Gjiithsesi pa dashur ti futemi nje pune shume te madhe pasi eshte e vertete  ajo qe thua ti se nje liber do ishte pak per ta ezauruar krejt temen te them faleminderit per mendimin qe ndan, seioz dhe i menduar si pak te tjere ketu, me koke dhe i shprehur me goje, dhe jo me pjesen ''poshte brezit''.

Ti vete nuk e di cfare kerkon: perkufizimin e normes apo normales, sepse ne shqip te pakten kane goxha ndryshim.

Shoqeria eshte e ndertuar ne baze vlerash..Sa me afer ketyre vlerave te jete ecuria e nje personi aq me "normal"konsiderohet....Te ishe komunist ishte vlere...ndaj aspironin te gjithe skraparlinjte te ishin(dhe ia dolen)Sot te ishe komunist eshte antivlere (absolute)e prandaj dalin e thone qe qendra e antikomunizmit ishte gjimnazi i çorovodes,qe havel studimet e mesme i beri aty....edhe Kundera me duket se sikur mori ca leksione atyre skerkave kur shkruante "l'insostenibile"..More edhe Papa vete ai i shkuari qante me lot per ato kohera...Ishte normale te mbaje radhen e ushqimeve.....Partia te ishet....ishte normale qe Gaz-i i deges neper nate i afrohej shtepiave me signorile e ç'pronesonte e degdiste te zotet....ishte normale te vriteshin djem te rinj neper tela me gjemba...normale ish.....Njerezimi i detyrohet shume "anormaleve"ata qe mendonin ndryshe...I gjithe bota e njohur e atehereshme mendonin se Toka eshte qendra e gjithesise,veetm Koperniku mendoi se ishte dielli...Nuk ish normal ky....Njerez ,vihuni ne diskutim.....Mbani fe',famije e atdhe...kusuri eshte relativ....

Ne Shqiperi eshte normale cdod gje qe te jep te mira pa punuar, qe te jep tangerllig te jashtem pa themel, cdo gje qe te ben te dukesh ne sy te te tjereve jo ashtu sic je.

Jane keto arsye  qe shoqeria shqiptare e quan normale vjedhjen dhe krimin, qe kopjon nga bota e civilizuar vetem gjerat qe ne ate bote nuk quhen normale, dhe qe sillemi keshtu apo ashtu per tu dukur ne syte e tjereve.

Jane keto arsyet qe nuk quhet normale te jetosh me djersen e ballit, te ndikosh ne shoqeri per mire, te veprosh kunder shoqerise se korupuar shqiptare. Per shqiptaret qe mendojne ndyrshe ( shumica) kane maret rruget e kurbetit ndersa ata qe mbeten ( shumica ) jane aty qe te perbejne shoqerine shqiptare ne gjithe normalet dhe jo normalet e saj

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).