Ca filma te tjere

 

Der Baader Meinhof Komplex, nga Uli Edel

Hunger, nga Steve McQueen

The Wind That Shakes The Barley, nga Ken Loach

RocknRolla, nga Guy Ritchie

The Hurt Locker, nga Kathryn Bigelow

Die Welle, nga Denis Gansel

13 Komente

qe te mos harroj, Children of Men nga Alfonso Cuaron

The Wind That Shakes The Barley, nga Ken Loach

Heren e pare kur e kam pare me pelqeu. Film emocional. Ngriti nje re pluhuri kontroverse te madhe, sidomos ne favor te publicitetit te Loach. Sidoqofte me vone, pare ne nje retrospektive me logjike, kisha dy kritika kryesore:

  • Filmi eshte reprezantuar teper bardh-e-zi. Sidomos gjate ores te pare m'u duk sikur po shihja naziste dhe jo personazhe mishi dhe kockash.
  • Dhe kritika e dyte-ajo me e renda- eshte narracioni i dobet. Personazhet nuk i prezantohen fare publikut. E keshtu si shikues perplasesh nga nje skene ne tjetren, zhytesh ne nje peisazh magjepes irlandez dhe ndjen empati per ca skena prekese: nje mama qe s'gjen vend ku te fleje dhe zgjedh koliben e pulave, momentet kur anglezet iu shkulin thonjte te burgosurve irlandeze, Damien qe viziton nje djale te keq-ushqyer,... por per tjeter, s'ka nje linje kryesore ne narracionin e personazheve.

Die Welle, nga Denis Gansel

Bah, libri mbi te cilin eshte bazuar(The Wave) eshte shume me mire.

 

Hidhi nje sy dhe Bloody Sunday te Paul Greengrass se ne te njejten fryme revolucionare me ca filma te siper-permendur hyn. smiley

nese adminet e dine si behet, kjo teme mund ti ngjitet ndonje teme tjeter filmash, sepse pashe qe ishte hapur nje e re.

thx

 Mos u fshih mbas mases.

mire pra, hajde bejme muhabet para mases.

Nese ti konsideron veten si partner te denje muhabeti...pse jo?! Ama s'do doja te humbje fytyren...perhere para mases.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).