E vute re? Ca mendim keni?


Behet fjale per reagimin e Edi Rames per permbytjes ne veri.

Ne fakt ka shume gjera per te vene re ne ato pak minuta dalje per shtyp.

Faktin qe reagimi eshte 3 dite me pas, qe Rama s'ka begenisur te veje ne ato zona, sa per sy e faqe te pakten dhe per pseudosolidaritet. Ai pasi priti 3 dite me shpresen se do ndodhe ndonje, dhe mbasi terrorizoi popullin me mediat e tij per katastrofa apokaliptike dhe dallge balte qe do shkaterrojne gjithe zonen dhe qytetin e Shkodres do e zhduken nga faqja e dheut, e nxorri koken me ne fund.

Sot Rama doli dhe tha qe s'eshte koha te bejme politike po eshte koha te veprojme te gjithe se bashku dhe ti gjendemi njerzve ne rrezik dhe ne hall.

Kaq, ky ishte kontributi i Rames dhe opozites per njerzit e gjendur ne rrezik. Se jo per gjendje konkrete, po as ne konferencen per shty, as aty s'pati me gje tjeter per popullin ne hall. 95% tjeter e konferences ishte pikerisht berje politike me fatkeqsine, akuza dhe kerkime llogarish jo vetem qeverise, po dhe presidentit e kryeprokurise.

Pervec "duhet ti gjendemi njerzve" asgje tjeter, as edhe nje veprim te vetem apo thirrje per veprim konkret per te dale nga situata, qofte sa per sy e faqe.

Ah po, kane hapur dhe dy llogari bankare, a thua se situata emergjente eshte e natyres se tille qe mijera banore ndodhen para bankes dhe s'dine te hapen llogari bankare, a thua se kjo eshte ndihma emergjente per te cilen kane nevoje ata ne keto momente. Mjafton te dine qe Rama i ka hapur llogari dhe uji s'ja permbyt shtepine, e jo me ti rrezikoje jeten.Po elementi me domethenes dhe njeheresh tregues i ketij grotesku, ketij teatri te ndotur te korbave te fatkeqsive me kryekorbin Ramen ishin parullat ne sfond te Edi Rames teksa ai fliste per kete gjendje te jashtezakonshme permbytjesh: Hap kutite ose largohu.

O idiot, o maniak per pushtet, o kukuvajke tragjedish qe ferkon duart per vdekje dhe gjak te ri qe ta perdoresh per kauzen tende donkishoteske te kutive, po nderro te pakten sfrondin e konferences per shtyp o maskara. Mire i pafytyre, po dhe budalla?

Njerzit rrezikojne te humbin jeten, te mbyten, ti i thua atyre hap kutite ose largohu.

O Skizofren, eshte kohe permbytjesh, jo kohe kutish. Nderroje te pakten fasaden, qofte sa per nje dite, sa per ato 5 minuta fjalim, qe te duket sikur te behet vone.

139 Komente

Nga ana tjeter sic tha ky peshku tjeter, shpresojme qe kjo dalje te jete tregues qe rreziku me i madh ka kaluar.

Tani qe doli e foli Rama eshte e sigurte qe nuk ka problem. Sa nuk kishte folur, me thene te verteten. priste te ndodhte dicka.

 

 

Akeni pa nje t'g-jat me kuti mas krahi tu i xeh ne Dubai?Njai asht.....

Te erdhi direktiva? PPU po del jashte kontrollit.Dhe xhibi edhe njehere e vleresoi situaten...

Ehe,kam shkuar ne Amerike ta marr..

cili eshte qellimi i ksaj pyetje-teme?

Well, off the top of my head do thosha:

1) Relativizimi i situates, dhe reagimeve,

2) Xhibzimi i ceshtjes (tashme kemi kaluar nga xhibzimi i temave te vecanta tek xhibzimi i ceshtjeve).

Duke perfifrazuar PF-ne ne nje rast tjeter:

"The canon bam, Xhibi come" smiley

I dashur intelektual, legjendar dhe atdhedashur xhib!

Padyshim qe vjen nga fis i nderuar dhe me tradite intelektuale te mirefillte ndryshe nuk si shpjegohet IQ kaq e larte juaja.

Une jam 100% dakord me ty.

Me lejoj t'ju ve ne dijeni qe jane shpifje dhe trillime te rendomta telefonatat e Saliut dhe qeveritareve ndaj eksperteve te PS (disa bile edhe komunista nga ata me ekstremistet) per te kerkuar ndihme keto 3-4 dite.  Ka  edhe zera qe Saliu po lutej dhe qurravitej neper telefonata. Por, me beso se jane shpifje te rendomta dhe trillime.

Jane trillime akoma me te rendomta zerat se deputet e PS kane 3-4 dite qe flene ne Shkoder dhe akoma me keqe se disa eksperte te tyre jane prane digave.

Akoma me keqe, Dritan Prifti aleati legjendare i babait te kombit, skenderbeut te dyte , kryeministrit te pa pare Sali Berisha ben kot kur del ne televizor dhe kerkon te menjanoj veten nga tragjedia. Jane shpifje qe kryeministri e ka ditur skenarin e tragjedise qe me date 26 dhejtor!!!!

Si perfundim me lejo te lutem te shpreh edhe nje here mendimin tim. Kutit mos te hapen , Shkodra dhe gjithe Shqiperia te mbytet.

p.s. nese komenti eshte abuzues ju lutem te fshihet.

 

 

 

... telefonatat e Saliut dhe qeveritareve ndaj eksperteve te PS (disa bile edhe komunista nga ata me ekstremistet) per te kerkuar ndihme keto 3-4 dite.

 

nuk shoh ndonje gje t'keqe ketu. ka ca gjera qe e tejkalojne te menduarit bolitik.

CFARE FANTAZIE KE MO LIQENI

nuk me ka pelqy najher kjo perqasje primitive qe lexoj:
Qe kur ekspertet i takojne PS apo PD?

Nqse e ke fjalen per F. Hoxhen, nuk di te jete antar partie. Mund te kete qene komunist po kjo nuk e ben automatikisht antar te PS (meqe PS eshte e rinovume). Po edhe sikur me qene, nuk shof najgjo shqetsuese...nuk e di a e degjove/ lexove po tha qe, "nuk mbante mend prurje te tilla..."

 

ore xhibo,

po nuk ju duket perversitet qe ndersa duhet tju zeje halli per katastrofen juve ju ze halli i Rames.

Rama nuk eshte ne pushtet dhe nuk eshte ai dhe njerezit e tij, nga te cilet duhet te presim ne radhe te pare.  Apo a thu se qeveria e beri shkelqier detyren e saj, dhe ngeli mrapa opozita.  Rama nuk ka as komanden e diges, as manaxhimin e KESHIT , te burimeve hidrike, te ushtrise, policise , te shendetesise, te sherbimeve sociale, etj etj. Te gjitha keto i komandon kumandari jot ore cuno, prandaj atij kerkoi hesap. 

Lejeni qeverine te beje detyren nqs eshte e zonja dhe mos u merrni me palacalleqe tani se late kokrren e namit

 

po nuk ju duket perversitet qe ndersa duhet tju zeje halli per katastrofen juve ju ze halli i Rames.

Tushe, turpet dhe perversitetet i takojne atyre qe (1) e kane per detyre te bejne dicka, te cilet populli i ka votuar ta perfaqsojne, por fundja  dhe (2) atyre qe munden te bejne dicka dhe s'e bejne.

Une ne kete rast po ve ne dukje nje reagim te kryetarit te opozites, qe sipas meje eshte skandaloz per situaten. Jemi ne ne faqe virtuale, vetem shkrime behen ketu apo jo?

Ti tashi vjen me thua mua turp ti qe e ve ne dukje kete gje. Pa kuptim me duket kjo qe thua, si tendence per tu dukur me asnjanese dhe me katolike se papa. Zakonisht e qellon me keto, po kjo me duket beri rikoshete.

Megjithate, sa per efekt replike, une qe dje dhe sot kam bere disa komente sic eshte pjesa e atij komentit me lart ne lidhje me qendrimin e Peshkut, per apelim reagimesh etj po jane fshire pa lene gjurme, sic mund te fshihet dhe keto, pjeserisht ose plotesisht dhe neser te duket pa kuptim. Asgje per tu habitur. Jemi tek Peshku.

 

P.S. Emo, e mo tani mos na beni teatro, is it you, apo is it you I'm looking for, jo ibrish e tribrish e metaforepitete me stil peshku. lol

Ta thashe dhe nje here tek pyat e temes se Hurbit dhe s'te erdhi mire. Kur ke nje objeksion, reagim, indinjim apo cdo gje ndaj dicka qe shkruan nje njeri ketu, thuaje, tamam, sic e tha Tushja sipas mendimin te saj psh apo te tjeret.

Po keto loaded reactions ne forme retorike s'jane te denja, sado te quta te duken ne aparence. smiley

po po xhib

po ca lesh mer! ca te thush ty te kjo prurje! po e ke dhi totalmente mer xhib. dhe ti e di qe une nuk e rruj as per politike as per ram e as per sal. por kur e dhjet, e dhjet! sak!

ps. nqse paguhesh per kshui mysybetesh, xhib, me fal! kom respekt per paren une.

ca te thash me nolt, osht e nalume t'mi morresh per ters.

Ah po kjo qe ishte replike e denje Emo. Paguhem. Po e beni si ate skecin e portokallise ku zihen edi me salen per karrocen dhe mundohen te gjejne shprehje te larmishme per te ofenduar njeri-tjetrin. smiley

Po nga kush dhe per cfare paguhem Emo, per ti bere kritika peshqve, apo per te apeluar per mosberrje paniku dhe politike vdekjesh, dmth per tu treguar me pak makaber dhe me te njerezishem kur jetet e bashkeatdheatreve tane ndodhen ne rrezik?

Nga low ne lower my virtual friend  me kesi komentesh, me keqardhje e konstatoj kete.

Dhe keto 'une s'dua tja di per poltike po ti e ke 10 dhe permi se kshu them une pa argumenta dhe me metaforpitagora', jane vec te se njejtes kategori, per mendimin tim. Sic te  thashe dhe diku me pare, ose futu dhe repliko tamam ne teme, ose mos u cerek-fut duke hedhur akuza e epitete dhe duke thene une s'futem ne tema politike.  smiley

 

P.S. Peshku eshte bere nje ambient kaq acido-histerik saqe nese ferkon duart per gjak dhe ben rreprezalje paniku ne raste situatash emergjente quhesh sensibel dhe intelektual, njeheresh dhe progresiv. Nese ve ne dukje cmendurite dhe histerite, i bie qe ose do paguhesh ose do kesh ndonej axhende tjeter te fshehte, se s'ka kuptim qe vendi te jete ne permbytje dhe ti te vesh ne dukje absurditetet e histerite e reagimeve.

Njeheresh jam i bindur qe ne Afrike ne te bardheve na kane sic kemi ne jevgjit. Makes sense. lol

Domethon e more per ters!? OK.

vetem se nigjo xhib, pytja qe te bona qe a je me ter men ti xhibi, si dhe ajo qe te thash qe mos e ke pjese te job-it, part time a ku di une, ishin pikerisht per te mbajt brenda meje staturen tate, si nickname, gjithnji. xhib, un nuk merrem me politike. kur te vjen nga une nje verejtje, dije qe e ke paster fare. Mos m'u pergjigj. Nuk vlen. S'do merremi dot vesh, plus qe ne politik padiskutim qe je me i forte se une. Po ishalla them te mbetet dicka nga ky gerr verri im me vone, kur ta shofesh me qetesi ket pune.

Emo, une s'mbaj inate, aq me pak per replika kshu si tangente.

Tashi i bie qe te bejme sikur jemi komplet naive dhe femije dhe s'i kuptojme, not that one need to be too smart to understand these things. smiley

Ajo qe thashe ishte qe nuk eshte e denje (per mua te pakten) te cerek-replikosh me ofendime dhe epitetete, dhe pastaj ti fusesh ne fund nje mos ma vere re apo e kisha per te miren tende kur te thashe se mos paguhesh per keto qe thua anoimisht ne nje fare virtuale. smiley

Eshte e 10me se kur kritikoj Berishen apo sjell ndonje artikell per hetimet e Gerdecit etj akuzohem nga militantet e djathte me pothuajse te njejtat fjale. Kur vej ne dukje idiotizmat e Rames (dhe shpesh te peshqve, meqe shumica ketu jane ramista) gje e cila ndodh me shpesh kohet e fundit (kritika ndaj Rames sesa Berishes) for the obvious reasons, akuzohem njesoj nga te majtet.

Te vetmen gje qe s'e kisha degjuar deri tani nga asnjera pale eshte qe une paguhem per komentet e mia, dhe of all the people e degjova nga ty sot. smiley

Nuk ka shume rendesi, sinqerisht, aq me teper qe ne virtualistan jemi. Mua me shume me ben pershtypje si reagim, dmth jo ca the ti per mua, po ca arrin te thuash ti apo ndonje peshk tjeter per te cilet kam rrespekt, kur vjen puna per gjera te tilla. Dhe ndaj thashe me lart, me duket si stuhi histerish qe dashur padashur i permbledh te gjithe, ose hopefully jo te gjithe.

Kshu. smiley

oh do shut up you pointless titwank... car m... shkruan carcafe kur smundesh me iu pergjigj nje pyetje elementare ne lidhje me cfare je duke thene?

 te kritikosh salen i dashur xhib nuk do te thote se je me ramen...po ty te ka kap virusi doktorit...

gibberish. smiley

***** , nga 5 te mundshem per shkrimin.

xhib, is this you? really! I mean it.

thjesht po te pyesja per qellimin e ksaj teme.. nqs s'mundesh te pergjigjesh vari lesht thuaj me mire s'mundem te pergjigjem edhe ik futi nanje KFC edhe mbaroi filmi

E ca ke kundra KFC ti? smiley

kam pershtypjen se ky xhibi e ka pjese shue te rendesishme te dietes kete KFC-ne ndaj thash... se ja paska bllokuar kolesteroli venat e gjakut qe shkojne ne tru.. edhe po te vesh re shkruan sikur vuan prej deficence akute oksigjeni ne tru.. haha

Sic duket atje ne Britanine e Madhe qenkeni ca mbrapa, se ketu ka gati nje vit qe KFC ka nxjerre pule te pjekur, pa "kolesterol" qe thoni ju.

po emrin vazhdon ta kete Kentucky FRIED Chicken?

gojet e kqija e qujn Kentucky Fuckin' Chicken

Xhibo 5 * si i vemendshem per kapjen e detajeve te vogla por qe prishin pune. Po te isha une ne vend te Edi-t do te te merrja per keshilltar ne vend te atij Izraelitit qe thone se e largoj. Pra vendi eshte bosh dhe Edi -t njerez si ty i duhen.

Kom frike se mos do te te ofroj me shume leke Sali-u per te qendruar ketu tek PPU-ja dhe jom i sigurte qe nuk do ja prishes Sali-ut, pasi je i beses.

smiley

Xhibo, ndegjova deri ne fund konferencen per shtyp te Edi-t dhe mu duk jashtezakonisht e matur dhe aspak per tu hakmarur politikisht. Ti ke te drejte qe sfondi nuk ka ndryshuar, por burri vleresohet nga ato qe thote dhe jo nga ato qe vesh. Edhe ne te vleresojme ty (ska rendesi per mire apo per keq) per ato qe thua, pavaresisht se ti mund ti thuash keto duke qendruar lakuriq perpara pasqyres dhe i ben qejfin vehtes duke thene se i ke me te medha se te Edi-t. Per bolet e kisha fjalen.

Vetem panik, rreprezalje mendore dhe emocionale, skenare me perpikmeri teknike per katastrofa dallgesh uji e balte apokaliptike

Panikun e hapi Shefi yt mer daje: JEMI NE PRAG TE KATASTROFES!

po ti si po i sherben situates , duke i kenduar muzes tende te kutive apo duke bere thirrje per solidaritet.

Nuk eshte ora e luftes politike-thote kryetari opozites-por e solidaritetit. Lexoi mire e mos fol marrina. cfare don ti qe kreu opozites te shkoje dhe ti ferkoje shpatullat shefit tat ashtu sic beri per Gerdecin? Detyra e opozites kjo eshte, Te solidarizohet, te ndodhet prane njerzve, te ofroje mbeshtetje-dhe keto po behen. Por njekohesisht te monitoroje dhe qeverine o zotri sepse opozita ka fjalet, kurse qeveria ka freret. Apo po ju duket E.Rama si Zoti dhe i shfryni atij per situaten atmosferike?

 Xhibi, te lutem, tregoji opozites se cili eshte reagimi qe ti dhe sera jote presin nga ajo?

 

une pres qe si fillim ta tregoje me vepra qe ky tjetri eshte mo i hajrit. Psh, mos ta lej Tironen me u mbyt per i gjys ore shi masanej te ofroje alternativa menaxhimi per situata si kjo ktu qe, pale e kom gabim po nuk eshte gjys ore shi... 

 Po mire, keto dite qe shiu po bi m'tropoje, ndersa m'tirone s'po shof t'bije shi, ca i keshillon opozites te beje?


ta permbyt dhe tiranen ne shenje solidariteti me shkodren ja kete te bej

si te tingellon kjo ty robo?
"tani eshte koha per bashkim dhe jo per politike por kjo nuk eshte si pasoje e ngrohjes globale apo sepse zoti na ka marre inat por e keqmenaxhimit"

sikur nuk shkojne ne nji fjali kto te dyja. Ksaj i thon cheap rhetoric, tradite e politikes shqiptare ne pergjithsi. Pak si shpejt me dal ne konkluzione qe une i pres nga ndonje ekspert te pakten. Une mund t'i jap voten Rames sepse prisja me shume prej Berishes po refuzoj me ja dhon kur tallet me inteligjencen time.  

 

kerkesa ime per xhibin eshte qe te tregonte me pak durim se si do te duhet te reagonte opozita, keshtu qe merre si kerkese dhe per ty. E kuptoj qe s'te paska pelqyer, po me trego nje menyre qe do te te pelqente reagimi i opozites.

Se qe eshte pasoje e keqmenaxhimit kete po e thone te gjithe tashme. 

Une e vura re sfondin dhe ne fakt dukej jashte vendit ne kontekstin e situates se emergjences te cilen po kalojme ne veri te vendit.

Po aq jashte vendit me duket edhe kjo teme. Duke konsideruar te njejtin kontekst.

Edhe kete here me erdhi ne mendje shprehja e njohur: "Bej sic them une, por mos bej si bej une."

Kam vene re se kjo Shqiperia jone e vogel eshte si nje familje e madhe ku te gjithe kritikojme te gjithe, per gabimet qe bejme vete.

Po aq jashte vendit me duket edhe kjo teme. Duke konsideruar te njejtin kontekst.

Dmth une, nje komentues anonim i Peshkut me fuqi maksimale berjen e komenteve dhe hapjen e ndonje teme tek pyetjet po krahasohem me liderin e opozites, perfaqsuesin politik te gjysmes se shqiptareve?

Jeni qesharake pash zotin. smiley

 

Se pari nuk mund te thuash "sfondi ishte jashte vendit". Kjo eshte si te shkosh te hedhesh valle ne funeralin e ndonje kusheriri, dhe te tjeret te thone "ajo vallja mu duk pak si jashte vendit".

O  peshq, pa pike uji, njerzit rrezikojne mbytjen, ky i drejtohet atyre me nje sfond "hap kutite". Ta quash kete "jashte vendit" eshte si te thuash gjyshja eshte pakez e vdekur.

Oh, dhe spiriturs, berberus, etj, qe mundoheni te ndryshoni kroniken, lidhja per daljen per shtyp te Rames eshte sjelle me lart, eshte nga televizioni me Ramist qe egziston ne Shqiperi, top qeni. Une asaj i referohem. Juve keni enderruar ndonje kronike tjeter?

Me thuani (pervec vonesave disa ditore ne reagim, mosshkuarjes ne vendngjarje, dhe politizimit te 95% te kohes se konferences per shtyp) nje mase te vetme qe Rama tha qe do marre, nje gje te vetme qe ai tha se do beje qofte dhe nje socialist i vetem per te ndihmuar konretisht dhe aktualisht situaten emergjente te permbytjes, meqe sot jemi ne kete situate, dhe kerkohet dalja nga kjo situate.

Kane ardhur trupa nga Kosova, mbase dhe vendet fqinje. Kane vajtur aty ne vendngjarje soje e sorollope, pervec kutisteve qe bejne thirje per hapje kutish ne dite permbytjesh.

 

Dmth une, nje komentues anonim i Peshkut me fuqi maksimale berjen e komenteve dhe hapjen e ndonje teme tek pyetjet po krahasohem me liderin e opozites, perfaqsuesin politik te gjysmes se shqiptareve?

Xhibi, mos prit te behesh lider i opozites per te dhene kontributin tend apo qe me se paku te mos jesh kontraditor me ato qe kerkon nga te tjeret.

Mire qe doli Ky Rama ne konference, se keni cfare te komentoni o ju xhibrake. Sado qe e keni inat liderin e kundershtar politik, nuk eshte faji i tij per katastrofat e permbytjeve, apo keni dyshime per kete. Personalisht mendoj se njerzit i indinjon situata e keqmenaxhuar dhe hipokrizia ndaj katastrofes sesa nje lider opozite qe nuk thote asgje me shume nga cfare i takon. Sic thote shprehja e vjeter "inati ndaj botes, demi i kokes".

Puna eshte qe personalisht as s'me intereson fare fare te justifikoj cfare thote e cfare ben Edi Rama! Pyetja qe kam eshte "Çne kjo pyetje/teme?!!!"

Nje qytet i tere rrezikon realisht ose potencialisht permbytjen, qindra njerez kane humbur pasurine e jane detyruar te shperngulen, Shkodra na eshte bere si Venecia... , e ketu njeri analizon '97 e tjetri merret me mesazhet subliminale te konferences per shtyp te Edi Rames ...

Tashti mua nje dyshim me vjen spontanisht dhe turp te madh ndiej per kete: Ju, o jeni te verber fare, o jeni te paguar, ose te dyja bashke!

Qe te dyja Finistere. Keta jan fendurinat, bishti i kavallit te nje rrjeti te gjere propagandistik te Berishes, qe financohet direkt nga Beogradi. Ka edhe nga ata qe jan thjeshte idjote, syleshe te pandreqshem.

Ti ke shume te drejte mer Xhib po kujt ja thua! Prite kur te leshohet lukunia e Policise se Mendimit ketu ne PPU. Ke nga ata qe si mjet kane vetem fyerjet dhe flasin per komplote virtuale konspirative dhe nga ata qe perdorin edhe gersheret.

Nderkohe qe kemi qe nga fillimi i kesaj permbytjeje qe bejme pyetje dhe kerkojme pergjigje se nese sulmohet kjo qeveri, pse nuk jepen arsyet per kete. Cfare beri gabim qeveria dhe gjithe strukturat qe kane te bejne direkt me permbytjet? Ne vend qe te na jape dikush pergjigje na fshijne postimet, ka vetem propagande qe frymezohet nga opozita politike.

Reagimi i nje opozite te pergjegjshme duhet te ishte ndryshe, qofte edhe per kerkim-llogarine per qeverine por jo kjo propagande mee skenare imagjinare kataklizmash.

Kjo eshte fatkeqesi natyrore dhe ne tilla raste pushtet dhe opozite tregojne pergjegjesi para qytetareve dhe jo nuk politike korbash e sorrash.

Nderkohe qe kemi qe nga fillimi i kesaj permbytjeje qe bejme pyetje dhe kerkojme pergjigje se nese sulmohet kjo qeveri, pse nuk jepen arsyet per kete.

Ja cfare duhej te bente, kete qe bene ata qe ishin ne qeveri ne 2004-en.
Po ku t'i bente Berisha keto? Ai e ka mendjen te beje thashetheme se kush fjeti me kush, si ato plakat e liga.

 

http://www.mjedisisot.info/index.asp?idd...

 

Tri penda mbrojtese do te ndertohen ne fshatrat e komunes se Dajcit, te rrethit te Shkodres, per te mbrojtur tokat e ketij fshati te cilat gerryhen cdo dite nga ujerat e lumit Buna. Deputeti i zones, Valentin Palaj ka arritur te siguroje 6 milione leke nga ministria e Bujqesise. Palaj ka kerkuar monitorim te rrepte te punes per ndertimin e ketyre pritave. Jane 120 dynyme toke te cilat jane gerryer nga ujerat e lumit Buna ne fshatin Shirq te kesaj komune. Kjo dukuri, ka qene vazhdimisht problematike, aq me teper qe ne kete zone ndodhet edhe kisha e Shirqit e cila fale nje fondi 7,7 milione lekesh u arrit te shpetohet nga shembja perfundimtare

Xhib dyshoj qe ti ate sfondin jashte kontekstit e shfrytezove per ti kenduar muzes tende te kutive . Po per ke po i shkruan ketu kto carcafe akuzash e sharjesh alogjike? Me katunaret e Momlit po flet? Jo logjike qe s kane keto shfryrje por as bythe te rrine. Po si ore opozita s duhet te thote asnje fjale,asnjehere, duhet ti beje fresk qeveriut dhe te kyci gojen  se "shkelet kodi vdekjes" "prishet imazhi per heqejen e vizave" " situata eshte emergjente" se "prishet moti" neser avazi se po  " shfrytezohet thatsira" etj. etj.

Dil nga kutia e militantizmit dhe gjyko si njeri i lire.

Artikull tipik enverist. S'habitem me prej militanteve te Berishes.

Nami te behet, Berisha te rroje sa malet.

http://www.voanews.com/albanian/archive/...

 

Ky linku qe po postoj ka nje artikull te vitit 2004, kur ndodhi e njejta situate permbytjesh ne Shkoder, dhe KESH hapi portat e digave.

Jozefina e Berisha u versulen per te sulmuar qeverine, duke thene madje, me tone percarese te popullit, se qeveria e permbyti enkas shkodren sepse votuan per PD.

Llumi enverist vazhdon te notoje me Berishen edhe sot, me artikuj si ky ketu.
Si nuk doli nje berishian burre e te thote qe po, Berisha pati faj, sic do te kishte faj cdo qeveri qe do te kishte qene ne pushtet ne kete ngjarje.
Por si ta thone, s'e shqisin dot gjuhen nga bytha e Berishes. Hajt lepirje te mbare.

Sa vini e na e neverisni. As veten tuaj nuk doni.

 

Ti kush supozohesh te jesh, nderhyrja speciale e propogandes kutiste te Rames per faqen e Peshkut ne vecanti dhe internetin ne pergjithesi?

Jo per gje po e shikoj tek aktiviteti i profilit qe komentet e tua jane te rralla ketu ne kete faqe, dhe jane te se njejtes natyre.

Po gjithsesi, ti po replikon me veten me keto germime gjeologjike te viteve te meparshme ne shtyp, jo me mua, ose me sakte po lufton me argumentat e kashtes qe po i ngre. Une s'kam thene askund qe Berisha ka reaguar si duhet atehere apo tashi qe eshte ne pushtet, ne lidhje me permbytjet, apo se kush e ka apo s'e ka pergjegjsine. Te futen ne burg po deshet, ose te pushkatohen pergjegjesit, si te doni juve agjitpropi i Rames.

Po juve s'e keni fare hallin aty, juve e keni hallin tek revolucioni kutist, aq shume sa harruat te nderroni sfondin, ose e bete qellimisht per te tallur trapin me popullin, se mesa duket dhe liderat e tjere te opozites s'e ndajne kutine nga gjuha keto dite permbytjesh. Mbase eshte ndonje strategji e re politike per te cilen s'kemi degjuar.

Puna eshte se juve sapo te kaloje situata s'keni per tu kujtuar me per kete tragjedi, pervec ne dite mitingjesh dhe retorika politike. Juve ishin ata qe benit si cuna shpirtkeputur gjate tragjedise se Gerdecit dhe qe na hapet barkun duke mbushur faqet e internetit me poezi te stisura e fotomontazhe viktimash. Tani pas kaq vitesh, drejtesia e Gerdecit eshte akoma ne rrugen e qenefit, qe eshte dicka po aq skandaloze. A e ngrini me zerin juve? Normal jo, as juve as pozita. Njesoj akoma per '97, qe eshte ku e ku me tragjike. A e ngrini ndonjehere zerin juve militantet e ciles do parti per drejtesi dhe zbulim te se vertetes? Po liderat tuaj? Prandaj ishte aq me vend ajo referenca qe beri Hurbi, dhe ju dogji aq shume dhe e akuzuat per perpjekje per te sabotuar temat tuaja panikperhapese, pikerisht ngase i ve gjerat ne perspektive, dhe ne perspektive keto absurditetet tuaja te momentit duken akoma me shume per c'ka jane ne te vertete.

 

Por, dhe nese ishe duke krahasuar reagimet me "logjiken" tende militantiste qe nenkupton se dhe Rama eshte po aq moot sa Berisha ndaj reagimeve te tilla ndaj s'duhet te flasim ne, populli, dhe brenda llogjikes tende te kalbur duhet te kishe sjelle ndonje artikell ku ne dite permbytjesh Berisha ne opozite i drejtohej popullit ne konferenca shtypi me hapje kutish ose ndonje thirrje tjeter safi politike dhe njesoj absurde sa kjo e Rames.

Jo se kjo ka rendesi per temen, po sa per te vene ne dukje boshllekun e perpjekjev te tua medioarkeologjike.

 

Tek e fundit une ndihem i vleresuar nga aktivizimi i troll-eve speciale ne temat e mia, kshtu qe flm.

Reagim populli thote... Po ku ka popull qe kur i ndodh katastrofa shan opoziten qe kerkon gjetjen e fajtoreve?
Ndodh nje problem ne vend? Detyra e opozites eshte t'i kerkoje qeverise gjetjen e fajtoreve, te akuzoje qeverine nese ajo ka faj.
Ate bejne te gjitha opozitat e botes. Dhe populli cohet e shan opoziten sepse po qorton qeverine? Ku eshte pare kjo, pervecse ne komunizem?
Paradokse te tilla qe fatkeqesisht vene ne dukje shkallen e larte te injorances te popullit tim, nje pjese e te ciles e ka te pamundur te shkeputet nga te jetuarit nen diktature.
Lexoj klithje histerike si grate e keqija, si ky artikulli yt, dhe acarohem dhe vij e shkruaj ndonjehere ketu, kaq. Prandaj te duken te gjitha postimet e mia te ngjashme.

Dhe sa per kutite qe kerkon opozita te hapen, qe po i bejne legjende Berishianet si levizje kunder hyrjes ne BE te shqiperise nga opozita, dua t'u kujtoj te gjitheve se ne vitin 2004, Berisha me militantet e tij shkoi deri ne Bruksel e goditi me gure PS ne levizjen nano ik. Me pas plagosen edhe police duke sulmuar me dhune kryeministrine.

Se si te fuste ne Europe goditja e politikaneve shqiptare me gure ne mes te Brukselit e ne kryeministri, berisha e di. PS deri tani vetem mitingje paqesore ka bere, as qe krahasohet me PD-n ne opozite.

Hiqeni gjuhen nga bytha e berishes se po ju mban shume ere.

 

http://www.forumishqiptar.com/showthread...

nese te behet qejfi ty dhe te permiresohet gjendja shendetsore ja ne po themi: Berisha ka faj. Po, Po. Duhet varuar ne litar. Kete kerkoni te degjoni ju punistet? E themi ne. Problemi eshte se Berisha nuk kontrollon dot shirat dhe baticat e detit. Nese do t'i kontrollonte keto dakort jam qe Berisha eshte pergjegjes.

Po Ramen si arrini dhe e duroni te beje korbin ne fatkeqesi natyrore? Si nuk behet njehere politikan i pergjegjshem ky person? Opoziten pa plan dhe platforme do te vazhdoje ta mbaje ky person dhe te beje vetem opoziten e vakise?

Mos e ulni veten kaq poshte! Ju lutmi shume.

Po ku ka opozite ne bote qe nuk e kritikon qeverine per mos marrje masash kunder fatkeqesive natyrore?

O njerez, permenduni! Demokracia ka opozite qe qorton! Kush qorton Berishen, nuk eshte armik-punist-revizionist-bolshevik e ku di une sa terma te tjere ka shpikur Berisha ne vend qe te beje nje pune.

Iku koha e Enverit. Harrojeni. Eshte demokraci. Ka dy forca politike. Nese ju qan zemra per pak monizem, kerkojeni andej nga Irani, Kuba apo Koreja e Veriut.

Po dakort jam qe nese nuk kishte marre masa te kritikohej kjo qeveri, por deri ne kete moment masat e qeverise kane qene shume efikase. I gjithe shteti eshte ne kembe. Askush nuk ka verejtjen me te vogel per punen e strukturave te shtetit ne perballimin e kesaj situate. Shirat nuk i kontrollon shteti.

Ne demokraci ka edhe pergjegjshmeri, ligjore, politike dhe qytetare. Cfare opozite eshte ajo qe ben Rama qe duket si korb qe copton kufomat e vdekura. Pa plan politik per t'u perballur me qeverine kerkon te shfrytezoje fatkeqesi natyrore (fatmiresisht pa viktima njerezore) per politike. Behuni njehere qyetare me ndergjegje te plote. Perkrahni strukturat e shtetit, se shteti eshte i te gjitheve, mos perhapni panik me skenare kataklizmash dhe mos shpifni edhe per gjera qe nuk ju besojne edhe xhaxhallaret e PS.

Po ca korbi qe copeton kufoma? Po qorton qeverine qe nuk mori masa perpara se te ndodhte, pa prapa sigurisht qe jane per t'u levduar.

Po Berisha e ka bere me kuptimin e plote te fjales shfrytezimin e kufomave si korbi, jo ne menyre metaforike. Apo harrove qe ne 98-en hyri me kufomen e Azem Hajdarit ne kryeministri me plumba? Dhe pak kohe me pare s'i linte gje pa share Azem Hajdarit e Arben Imamit. Pastaj papritur qante per te me lot pikellimi... me fal, lot per te hyre ne kryeministri me plumba.

Aman, mos me beni te flas per Berishen, se jetoj ne Shqiperi dhe e shoh mire cfare behet. Na eshte bere si Enveri ne vaktit. Edi Rama mund te kete 100 mije gjera per t'u share, por vetem me Berishen nuk krahasohet. E di qe populli yne ka shume varferi e si pasoje ka shume injorance, ndaj adhurimet moniste jane te veshtira per t'u shmangur, por t'i lepihet bytha Berishes deri ne vetemohim? Prit kur te hyni me bomba pas brezit neper autobuzat e atyre qe shajne Berishen ndonje dite, keshtu si e keni nisur.

 Me flet dhe per percares te shtetit te te gjitheve. Ky shtet i te gjitheve te pushon nga puna po s'vajte ne miting, te pushon nga puna po pate pasur ndonje daje drejtues artistik ne shtepine e pionerit. Te quan komunist-punist a ku di une, vetem nese shprehesh kunder qeverise. Kjo qeveri po na percan veri-jug. E ka bere deri tani dhe po vazhdon ta beje.

Une thashe korba se mund te perdorja edhe hiena, pasi e tille ka qene gjithe opozita edviniste. Edhe aksidentet e njerezve i nxori vrasje qeveritare.
Une e kuptoj qe ju nuk duroni dot tjeter ne pushtet pervec Rames por ja qe kete Berishen ka votuar populli. Ejani ne mendje! Ne demokraci qeveris ai qe merr shumicen.

Berisha ka bere para dhe mbrapa. Ka bere aq sa ajo qeveria jote me andis harasanet nuk do t'i bente edhe 80 vjet sikur te qendronte ne pushtet. Investime ne argjinatura, hidrovoret ne pune etj. por sasia e reshjeve ka qene e madhe. E kuptoni? Mos te ju budallallepse Rama se eshte turp.

Popull i thua Ilir Metes ti me kater mandatet?

Po mo, Berisha e ka tejkaluar planin ne pesevjecarin e pare, me ne njeren dore kazmen, e ne tjetren pushken. Drite e beri Shqiperine.

Hajt jeto ca jave ketu e flasim. Hajt krahaso pak cmimet me c'kane qene e c'jane. Hajt shiko pak shkeljet e ligjit qe bejne kungujt qe ka vene Berisha ne pushtet, pastaj flasim.

Beji nje te mire vetes dhe hiqe gjuhen nga bytha e Berishes. E djathta ka plot njerez me tru ne koke, njerez qe Berisha i ka larguar, njerezit qe rrezuan diktaturen, njerez me pervoje politike... jo kasape grindavece e te dhunshem, qe dine te flasin vetem me horra e kriminele nga pas.

 

Dhe ne vend qe t'i besh bisht argumenteve te mia, duke kaluar ne thurje lavdesh per idhullin tend shpirteror, meso te debatosh si duhet. S'me ke thene asgje per sjelljen e Berishes ne opozite.
Megjithate, lepirje te mbare, vella. Te zente gjuha kallo.

 

Po, popull i them atyre njerezve qe votuan dhe i dhane 4 mandate Metes? Apo nuk jane popull ata? Keshtu eshte ne fakt, mentaliteti punist nuk i konsideron popull armiqte qe votojne kunder tyre. Popull jane vetem ata qe votojne Edvinin. Megjithese koalicioni i djathte dhe LSI shkojne ne 52-53% keta nuk jane popull. Popull jane vetem punistet.

Te shikosh Shqiperine me syzet e Edvinit te duket koha e xhaxhit te Edvinit lule. Megjithese ekonomia rritet, ndertohen rruge, hapen qendra tregtare cdo dite me qindra te punesuar, dyfishohen pensionet e rrogat, ty te ka mbetur ora ne kohen e xhaxhit dhe te harasaneve.

Argumente ti nuk jep, vetem ben pak propagande edviniste por duke qene se ke nivel te ulet edhe kete e ben duke caluar.

Sa per lepirje, bythe dhe te tjera ate e ka monopolin partia juaj. Nese do te perdorej nje emer tjeter per partine tuaj ajo do te ishte Partia e Bythes. Ju jeni turme e hipnotizuar pas atij qe ka zevendesuar E. Hoxhen. Ishte Nano atij i benit duane, eshte Edvini ketij i beni dua dhe meqe eshte qejfli bythe i bene sherbimet e nevojshme.

Nejse, mendje mendje kjo puna.

O rob zoti, ata votuan me moton "Te rrezojme Berishen."

Sa per lepirje bythe, krahaso pak votimet brenda nje partie te nje vendi demokratik, sa kandidate ka, dhe se sa kandidate pati Berisha kur u rizgjodh, pastaj flasim.

Berisha ka bere para dhe mbrapa. Ka bere aq sa ajo qeveria jote me andis harasanet nuk do t'i bente edhe 80 vjet sikur te qendronte ne pushtet. Investime ne argjinatura, hidrovoret ne pune etj

Ke harruar NATO, aplikimin dhe ...

Dhe ajo qe te tremb eshte papergjegjshmeria dhe lehtesia me te cilen politikanet marrin ne dore qeverisjen e ketij vendi te drobitur.Kur mendon fshesen qe u vihet specialisteve dhe teknicienteve qe njofin ycklat e qeverisjes, kur mendon mbushjen e administrates me militante, kur mendon se asnje se ka mendjen te modernizoje shtetin por si e si  te sofistikoje vjedhjen, thua shyqyr dhe kaq se Zoti mendoka per ne.Nje vend qe nuk di inventarin e njerzve, te pronave, te tokave, qe nuk ka memorie burokratike, kulture administrimi dhe menaxhimi, ku ligji eshte lodra prej lecke qe tremb vetem femijet, ku secili ben cfar ti doje kokra e qefit, mjafton te paguaj ose te bleje policin, taksidarin, gjyqtarin, eshte nje vend pa shtet ne kuptimin e mirefillte te fjales. Nese ka nje fare zhvillimi ky vend, ky eshte zhvillimi kuturu,spontan, pa programim, pa perkushtim, pa atdhedashuri sepse po te ishte vertet mirefilli nje zhvillim prej nje politike te pergjegjeshme dhe moderne, sot do ishim jo ne Europe por para Europes. Se nje byth vend jemi ta mare dreqi. 

Qenka kthyer nè gallatè pèrmbytja?? po mirè bèni....se edhe ata qè ndoqa sot nè top chanel e klan spetakèl e gallatè bènin....

sa fola me nje timin qe ka vajt ne shqiperi per vizite; ne tirane. e pyta ho mer, ca bohet? me tha po kush e rru ktu per gjo mer? pa ardh uji te k**t e kalit, as do me dit njeri ne tiron per ket muhabet...

dhe s'kom pse mos t'i besoj.

Vetèm njè info nuk po gjej unè...çfarè fatkeqèsie natyrore ka ndodhur nè shqipèri?? ka rènè shi e ka patur shkrirje bore....goxha info...se sa prurje ka patur qè tè krahasohen ? ...nuk di gjè njeri..ishalla me kaq...pa le ti vij pèr tè bèrè gallatè kujt ti dojè!!!

Ne i besojme qeverise sepse ajo ka gjith informacionin. qeveria thote situata eshte nen kontroll.Dhe ne ket deshirojme. Me tej secili ne pun t vet.Natyrisht shqetsimi eshte i brendshem sepse s ka njeri qe mos ti dhimbsen ata njerez me shpi e katandi te permbytur. Por ishalla me kaq.

Amin!

Nuk thote njeri qe e ka fajin Rama per permbytjet , nuk ka njeri dyshime per kete . Por ama nuk mund ti besh iso atij dhe te tjereve si ai qe dhe per gjera qe s'eshte fare faji i Berishes mundohen ta perdorin per kredo politike . Ne fillim pse s'i hapi portat , pastaj pse i hapi portat . Pse ma ngrohe gomare , pse ma ftohe gomare ........

O Gimo e di ti se ca ka thone Sali-u dhe Xhozi ne parlament ne 2004, kur qeveria socialiste hapi portat per te shkarkuar ujin e tepert? Megjithese permbytjet ishin 10 here me te vogla se keto te sotmet, te dy ulurisnin ne sallen e parlamentit se PS dhe Fatos Nano donin te permbysnin shkodren demokratike, se kishin inat popullin shkodran. A ke ndegjuar fjale te tilla ti keto dite nga goja e socilaisteve dhe e Edi Rames? E pra keto jane fakte kokeforta dhe te regjistruara.

Xhibo xhan! E paske lli fare plako. E qite koken mo ne fund mer dreq. Vdiske per Sulen mo  smiley   

Te hapen portat! Te myllen kutite!

Shqiperia po ndryshon!!!

 

Une e lexova fjalimin ketu.  Nuk e kam pare videon (me gjithe sfondin e famshem.)  Sfondi dhe kutite menjane, tjeter pershtypje me beri fjalimi.  Sidomos kjo:

Është ora që ta ndërtojmë një lëvizje kombëtare solidariteti, me çdo gjë sado të vogël që mundemi.

Por ne kundershtim me thirrjen per solidaritet kombetar, pjesa tjeter ishte e stilit: kryebashkiaket, krykomunaret e PS, "kontot" bankare te PS, simpatizantet e PS, deget e PS brenda dhe jashte vendit etj.  Dmth nje segregim politik dhe praktik edhe ne kete kohe qe duhet te jete solidariteti.

Ate keshilltarin amerikano-cifut qe e pushoi nga puna, mire beri qe e pushoi, sepse nuk i mesoi ca gjera elementare sa per sy e faqe qe bejne liderit e opozites ne raste te tilla. 

Ncuq. Fajin per budalliqet, ne baze te ekzistencializmit te Sartrit, apo jo, Spiritus ? e ka vete personi. Tani nuk do i hidhemi ne qafe amerikanit djallezor qe nuk na e ka mesuar mire Edin tone engjellor.

Shkurt, edhe kur flet mire, edhe kur flet keq, Edi flet vete. Veç ne mos qofte i papergjegjshem penalisht, por me sa di une, nuk jemi ne nje rast te tille.

Me shkurt fare : te ardhmen e afert, une e shoh me nje levizje terroriste ne Shqiperi. Terrorizem "high class". Qe eleminon vetem koka politikanesh. Psh, ngaqe atij derr populli i ka vajtur thika ne palce, parashikoj ca niper Vasil Laçesh, apo Avni Rustemesh. Ti "Edvin pashe Toptani", me ben numra mua ? OK, na merre nje karamele te nxehte. Ti "Gramoz bej Agallari" me ben numra mua ? (are you talking to me ? are you talking to me ? - kujto Robert de Niro) OK, na merre dhe ti nje karamele te shkrire. Na dhe ti tjetri, na dhe ti atje mos te ngelet merak, e keshtu puna.

Hurbinek, po me uren c pate? Apo deshe me gjujt Monden me spond ?

Nga keto komentet e tua me PINOCHET  dhe terrorizem ose naten e thikave te gjata ose naten e kristalte, egzistencializmi s me thote gje. Me shume me thot frojdizmi. Ose ajo endra e atij personazhit te Kadarese per terror masiv antikomunist nuk me duket fare e stisur.

E kam mesuar nga Ahmet Zogu kete menyren e "terrorizmit". Ai ka qene i vetmi njeri qe kishte nje ide moderne per shtetin. E di çka dashur te beje njehere ?

Ka pase nje shok ky, Sejfi Vllamasi, nje permetar shume atdhetar, njeri i urte dhe i mençur. Edhe Ahmeti e therret nje dite dhe i thote : Degjo Sejfi, ketu te çajne trapin, ne Shqiperi, s'te lene rehat te qeverisesh. Kam nje menyre qe t'i jap fund kesaj gjendje. Do organizoj nje tubim, tip mbledhje, me keta kreret e medhenj, dhe aty do i rras minat vendit, dhe nja dhjete minuta perpara, do dal jashte. Edhe do i fus zjarrin fitilit, dhe baj-baj pastaj, atehere bejme diçka me Shqiperine. Ky Sejfiu ka qene vertet demokrat, dhe naiv disi, dhe i thote : jo, jo, nuk ben. E nejse, Zogu heq dore.

Mirepo me vone, Sejfiu tregon se Zogu kishte pasur te drejte dhe ai ishte gabuar. E kam fjalen ti Spiritus : qe Zogu ishte njeçike jo-demokrat, por ama pragmatik, e kishte idene e shtetit me mire se keta te sotmit. Kurse Selfiu ishte vertet demokrat, burre i mire fort, por njeçike leshko ne punet e shtetit.

Ku desha te dal ? Ketu : qe vallahi nganjehere, nuk e di sesi, por... e di vete ti.

Po ta jap ketu pergjigjen miku jem, se aty siper m'u duk kishe perseritur c'kishe thene dje dhe s'dua te perseris cfare jam pergjigjur dje...

Une mbaj jet' e mot anen e ketij Sejfiut i dashur Hurbi, ketij "leshkos ne punet e shtetit", por kam frike se ti po perkundke endrra Zogu "njecike jo-demokrat, por ama pragmatik".

Keshtu si e ke vertitur punen ti, mua nje pyetje me mbetet: Ku eshte ndryshimi mes ketij Zogut mesiper dhe Enver Hoxhes? Pse qenka me e mire "dora e hekurt" e regjimit te Zogut nga "dora e hekurt" e Merhumit? Pse dhuna e shtetit te Sali Berishes eshte "e urueshme" (ma fal neologjizmen!), kurse ajo e Enver Hoxhes eshte "kriminale"?

po ja o Fini ta them une ku qendron ndryshimi, Zogu eshte our son of bitch nenkupton hurbi me hurbilleqet e veta. Ndersa Enveri is their son of bitch.

Kupto ti nashina?

 

Pergjigjen duhet ta kerkoni tek shtabi i pergjithshem ne Galigat, sepse atje e keni. Une shkruaj e ata fsheh, mundim e keni deri tek stanet e Shpatit, dhe atje do gjeni dhe plot letra te tjera qe ju kam derguar. Hajt me nje Shqiperi te lire.

O Hubirnek,
je komplet rob i mbaruar, qe ti bie ne thela muhabetit! dhe vetes ti kursej teorirat bindese me argumentat e pafundme  qe me furnizon tipi tend virtual per kete epitet. po te marr ty se me ca shoh je i vetmi nga sera tende qe s'vuan nga intelekti, ke tjeter arsye. po te marr ty se je aq i vogel, aq vocerrak sa dhe nje xhuxh do te vinte anash dhe keshtu s'dal dhe dot bllof per permasat e tua si rob.

nashi, do te vije cik inat po.. dhe ajo ka nje zgjidhje:
naa, Hubri hajde! na, hajde, Hurbi, Hurbi, urt Hubri! urt...urt thashe! 
Good boy!

[.....]
Xhib, fute nje per kete shokun tend ketu nga ata kokeverdhet e tu, nga qe ke qejf, me hapje goje si piston qe i perdor nga hera. he gjigand! smiley

E adhuroj humorin tend. Falemnderit, mik, eshte diçka e rralle ne keto ane, njerezise i ka ikur fare humori. Me kot kerkoj andej-kendej, me traste ne shpine, dike qe te dije te beje humor, me kot. Por gati ne te humbur te shpresave, ja tek paraqitet Ziguri, dhe shpeton nderin e vendit. Kam pershtypjen se do te abonohem ne postimet e tua. Humori i holle duhet nderuar.

Je bo i bezdishem si miza e kalit. Nuk guxon PPU-ja me u qelb pak, dhe ti menjehere afrohesh dhe me ate zhurmen tende te peshtire e ben dhe me te bezdiseshme situaten. Hej ky nuk eshte humor, por siklet i modh qe shkaktohet nga nje mize si puna jote. Beju me mire grenxe, se ajo kur nxehet te ngul nje thumb por pastaj ngordh. Me mire nje thumb e te na zhdukesh se sa te ndegjojme mzmzmzmzmzmzmzmzmzmz tend te perhershem. Si nuk po te gju ndonje femer prej verteti dhe te shpetojme edhe ne. Se qe te gjush ti as ja thu fare.    smiley

Ncuq. Shok te kam por humorit te Zigurit s'ia kalon, mos te te vije keq. Shiko Berber, mendoj se humori eshte nje veti e lindur, o e kemi o s'e kemi. Natyrisht, ne mund te mballosim ndonje gje lart e poshte, por perseri, po s'e pati ate natyrshmerine, nuk ben.

Une kam postuar plot letra ketu, me adrese te sakte dhe emer marresi, por postieret i fshehin. Prandaj thashe qe te interesuarit duhet te paraqiten lart, tek kasollja e Galigatit, e aty mund t'i gjejne. Nuk kam ç'bej, nuk ruaj kopje.

Te gjuash apo te te gjuajne, kjo eshte çeshtja, thoshte nje shoku im nga Puka, Hamlet L.

Shendet berber, prape jemi shoke, besoj, apo jo ? Tani do dal te rreshqas me slita, ka bore te bardhe plot, çuditerisht. Fundjave te mbare gjithe Shqiptareve, kudo qe te ndodhen. I love you all.

asgje, mik. edhe ti toni je
ke potencial or mik, e kjo pune s'do dylbi. bile ta vleresoj (s'ta ha dot hakun dhe te dua). vetem ndrroi drejtimin ti shohesh hajrin.

 

berber, je figure! po ca e kishe ate dje s'ta mora vesh? apo nerva vari lesht

pashe videon. s'mu duk asgjo e jashtezakonshme. opozite mo. s'duhet prit qe ed rama te mos e "terheqi krraben nga vetja". Tha tani te shpetojme jetet/pasurin e robve, me vone pergjegjsite. Nqse ka thon gjo jashte videos nuk e di. Qe i drejtohet "te veteve" s'kuptoj ca ka gabim. Nuk ka opozite ne dynja qe nuk artikulohet a priori kunder pjeses ne pushtet. Tani kto reagimet dhe hudhjet perpjete te pales tjeter une mund ti justifikoj vetem ne kontekst gjonash te tjera qe s'i di mire. Po ai fjalim mu duk normal fare. pranej mora edhe at spunton atje lart. gabim bona ne fakt. politik paj zotin, sado te lahet, ma er.

Kokrra e dembelit smiley.  E kam vene linkun me lart.  Po ta beje copy-paste do e lexosh? smiley

Mendje mendje kjo dynja emo, agree to disagree.  Mua ate pershtypje me la fjalimi. 

shum dhe kaq, o monde. ta shenoj ne kalendar si emrin e zapates, me 7 janar kom komentu per politike. ashtu prishet dhe syni.

nganjeher se si lexon ti Monde smiley

E kam lexuar keq spiritus? 

Nuk di c'te them.  Ate shije me la.  Por ta kam fjalen qe per PR (sy e faqe lol) jane keq keta tanet, as te huajt s'po u bejne derman.

po ca lesh PiAri mi monde,.

target grupi eshte mileti fukara e veshderr shqiptar. Sipas kokes festen dhe kjo pune.

Une e lexova fjalimin ketu.  Nuk e kam pare videon (me gjithe sfondin e famshem.)  Sfondi dhe kutite menjane, tjeter pershtypje me beri fjalimi. 

Monda, tashi kjo une e lexova ketu apo aty me duket si gjueti editoriale, se njeriu e lexon dhe degjon edhe ketu edhe aty po te doje. lol Dhe sidomos ne krahasim me nje video fjalimi nga njera ane, dhe shkrim per fjalimin nga ana tjeter, s'ka si te marrim shkrimin si me korrekt sesa videoja ku ti i degjon fjalet direkt. Aq me teper qe Shekulli njihet per "editorime krijuese" te fjalimeve te Rames. S'do jete cudi po te vazhdojne ta "editorojne" ate shkrimin akoma ne ditet ne vazhdim, sic ka ndodhur disa here qe i kam hasur une te pakten.

Nejse, qe ta sqaroj prap meqe hapa temen, se shikoj shume tendenca te tilla per ta qitur nga konteksti (jo nga ty, po nga te tjere), une nuk eshte se po prisja me lupe ne dore reagimin e Rames. E pati sjelle diku tek tema tjeter ne krye te faqes Bedrija kete linkun me reagimin e Rames, (ky koment behet fjale) dhe e klikova dhe e pashe.

Ja ku e ke dhe fjale per fjale ca ka thene Rama ne kete video (mund ta verifikosh, sic e bera une tani), nga e cila video ishte dhe reagimi im per kete shkrim, po normal ndikuar dhe nga reagimet e deritanishme te braceve dhe opozitarave te tjere per kete tragjedi, para se te fliste Rama vete, se dihet qe ata s'flasin me koken e tyre, ashtu si berishistet s'flasin pa u konsultuar dhe marre aprovimin e Berishes.

Është ora e marrjes së përgjegjësisë qytetare dhe patriotike, nga çdo parti, nga çdo përfaqësues i popullit, në nivelin vendor apo qendror.

Partia Socialiste ka hapur në mesditë dy konto bankare, në dy banka të ndryshme, për të mbledhur ndihma financiare për familjet e përmbytura.

Është ora që ta ndërtojmë një lëvizje kombëtare solidariteti, me çdo gjë sado të vogël që mundemi. Të tregojmë se dimë të bëjmë për njëri-tjetrin kur ditët e këqija vijnë për këdoqoftë ndër ne.

Nuk është ora e luftës politike për nxjerrjen e përgjegjsive për këtë dramë të jashtëzakonshme, e cila s'ka të bëjë as me ngrohjen globale, as me zemërimin e Zotit, po fatkeqsisht thjesht dhe drejtpërdrejtë me keqqeverisje.

Por është ora kur politika duhet vijojë  në rendin e ditës ndihmën për njerzit që janë ende në rrezik. Është ora që qeveria t'i lerë justifikimet e kota përpara realitetit sa të dhimbshëm aq edhe të qartë të asaj që po ndodh dhe të garantojë transparencë të plotë. Se ne nuk do t'i ndahemi qeverisë deri kur, për secilën prej familjeve, një për një, dëmi të jetë kompensuar deri në qindarkën e fundit.

Është ora për të mos ndenjur në mes të rrezikut nga frika e moskompensimit, po për të dalë nga zona e rrezikut, sepse humbja e jetës është e vetmja humbje e pariparueshme.

Është ora që qeveria të lëvizë konkretisht me kalkulimin e dëmeve, përcaktimin e kritereve të kompensimit financiar të çdo dëmi, bërjen transparente të tyre një orë e më parë dhe madje vendimmarrjen për lëvrimin e shumave të para në mënyrë që të inkurajohen për t'u larguar nga zona e rrezikut të gjithë ata që i friken, me të drejtën e Zotit, gënjeshtrës së radhës së këtij kryeministri.

Është ora që Presidenti i Republikës të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Kjo katastrofë nuk është për shkak të zemërimit të natyrës, po për shkak të keqqeverisjes.

Është ora që Prokurorja e Përgjithshme të mos lejojë humbjen apo tjetërsimin e asnjë prove për përgjegjësinë e pashmangshme të kujtdoqoftë. Hetimet duhet te fillojne urgjentisht, ndërkohë që politika duhet të mos ngatërrojë radhën e punëve. Në fillim jetët e njerëzve. Pastaj përgjegjësitë e pushtetarëve. Një për një. Deri në fund.

Sic thashe ne fillim, eshte absurde te mendojme qe Top Channel, televizioni me pro-Rame ne Shqiperi do i kishte bere ndonje editim Rame-dashakeq fjalimit te tij. Ndaj s'e pashe me te arsyeshme te gjuaja internetin per versione te tjera te shkruara apo edituara te fjalimit te tij, se nuk eshte se ishte video e Klanit apo TVSH-se.

Tashi po ti futesh analizes fjali per fjali te ketij shkrimit eshte vertet skandal ky palo-prononcim, ku dhe 'thirrja per evakuim' (tashi pas pilafit, dite te tera me pas) behet e tille qe me shume inkurajon njerzit direkt te mos ikin, duke i thene qe juve keni te drejte nese s'duani te ikni se keni frike se mos qeveria s'do tju kompensoje hubmjet materiale.

Ca eshte kjo? A mund te llogariten humbjet materiale (edhe sikur te mos i kompensoje qeveria, sic pretendon Rama, qe normal s'do ndodhe se qeveria do mundohet te mbuloje pergjegjsite me kompensimet per demet, sic beri ne Gerdec) me jetet e njerzve qe rrezikohen te humben nese s'evakuohen zonat e permbytura?

Pa permendur ketu ku thote njeheresh nuk eshte ora te gjejme sot fajtoret po te shpetojme njerzit nga rreziku per jeten, dhe menjehere harxhon trecerekun e kohes duke bere akuza dhe duke e politizuar komplet tragjedine nga presidenti tek kryeprokuroria, njeheresh qe sic thashe nuk u prononcua per as edhe nje mase te vetme qe kjo opozite ka marre per te ndihmuar njerzit te shpetojne koken, as sa per sy e faqe te pakten, ose thjesht per solidarizim te kishte shkuar atje, etj, po i ben gjoja thirje per evakuim me dy kuptime perballe parrullave "hape kutine" nga selia e partise.

 

Dhe gjithashtu, per gjithe spirutoso-berberitosat e Peshkut qe vdesin te qisin temen nga konteksti dhe te merren me mua, sikur une jam Berisha apo Rama apo kam gje ne dore te shmang tragjedite, une s'morra persiper te bej rezymene e politikes shqiptare me kete shkrim apo te gjej fajtoret. Pashe kete videon, direkt u skandalizova se pari nga parrullat "hape kutine" prapa Rames ne kete prononcim, e pastaj ca me shume nga fjalet e tij, dhe shkrova dicka. Kaq.

Pergjegjsia njerezore apo qeveritare per mirembajtjen e digave, portave, e cado tjeter, apo reagimin ndaj krizes, eshte teper e rendesishme, po sic thashe (1) tashi s'eshte koha per kete kur akoma ka njerez qe u rrezikohet jeta, aq me pak koha per panik dhe rreprezalje psikologjike me skenare kataklizmash si keto te shtypit e Peshkut, dhe (2) juve sapo te kaloje kjo ngjarje do ta harroni kete mesele sic keni harruar pergjegjsite dhe nxjerrjen e te drejtes se Gerdecit, '97-tes,  qindra te mbyturve ne det, e cdo tragjedie tjeter qe ka ndodhur gjate ketyre 20 viteve, apo dhe me pare.

Kjo, per ne si popull ne pergjithesi, jo vec per peshqit, eshte vertet tragjike, se deshmon qe ketij populli cdo gje mund ti ndodhe, apo ti besh, dhe ata harrojne shpejt, mjafton qe te mos zihen Nano me Meten, apo mos perlyhet Rama me Berishen. Nje popull apo nje njeri pa memorje eshte si ashkel druri, e hedh e pret, e djeg po te duash, e ben c'te te doje qefi.

 

 tashi ky muhabeti i edi rames qe ka qene ne dubai, kush e nxorri? se jo per gje po ja kan fut trapit kot fare. si lindin keto legjendat urbane ne peshk mer jahu, legjend akuariumi.

Rama ka qene ne france

Tashi keto historite e 'imoralitetit' te Rames per kapardisje ne sauna dhe hotele te shtrenjta ne Dubai jane shashka Berishiste. C'rendesi ka ku ka qene dhe sa para ishte hoteli, a thua se eshte e ndaluar apo e padrejte qe te beje tjetri pushime jashte, thjesht meqe Berisha s'e praktikon shume kete gje.

Por nga ana tjeter, kjo ardhja nje jave me vonese eshte dicka qe ka vend per te kritikuar, sidomos duke pare reagimin e Rames se gjoja ju dogj barku, dhe njeheresh me thirrje vete-sabotuese per evakuim. Nese ju be von per tragjedine, dhe ne fund te botes te ishte vjen per 10 ore, s'duhet nje jave, dhe ne kete kontekst ky korigjimi jot se ishte ne France e jo ne Dubai me duket njesoj i pavlere si keto shashkat berishiste per avujt dhe terapite lluksoze te Rames, a thua se po te ishte hoteli me i lire do ishte ok dhe s'do ta permendnin keta.

Ti ke ADD me duket.  Lexoje mer gjithe postin tim, se une s'i kam rene aq gjate sa i ke rene ti.  Ndaj qe ta marresh aq jashte kontekstit shenja ej-di-di-je me duken mua smiley.

xhibo, mos me kaq yrysh xhan, deja-vu ala shqiptarce jane keto.  Edhe Berisha ne 2004 (rrofsh qe na e kujtuat se une s'e mbaja mend) ma zi se Rama paska bere. 

Te stabilizohet gjendja, pastaj i futemi prape me themeli ketyre puneve, se s'kemi c'bejme tjeter.  Sos na gjeti Penari ndonje liber me sherr per klubin e peshkut dhe i beme naften politikes smiley.

Edhe Berisha ne 2004 (rrofsh qe na e kujtuat se une s'e mbaja mend) ma zi se Rama paska bere.

Po ca llogjike eshte kjo e dashur (me keq se ai agjitpropi i Rames qe erdhi direkt me keto links si ka reaguar Berisha qemoti lol), sikur une morra persiper te mbroj Berishen apo te krahasoj se kush ka reaguar me keq ne kohe krizash gjate ketyre 20 viteve.

Berisha per ate pune ka qene nismetari i shume gomarlleqeve ne politiken shqiptare, qe nga bojkoti i parlamentit etj. Po ne ketu s'po bejme rezymene e politikes nder dekada, e aq me pak te marrin ne mbrotje njerin perkunder tjetrit, apo akoma me keq te justifikojme gomarlleqet e njerit me idiotlleqet e tjetrit duke thene dhe ai ka bere keshtu dikur.

Sinqerisht s'e kuptoj pse disa peshq u alarmuan dhe 'skandalizuan' nga shkrimi, a thua se isha une qe shkova ja vura parullat "hap kutite" Rames prapa kurrizit ne kete prononcim per tragjedine, apo i thashe une hajde nje jave me vonese dhe thuaj budallalleqe kur te dalesh per shtyp.

Nderkohe terrorizimi masiv i njerzve nga media, po dhe Peshku/peshqit sa te munden, eshte plotesisht i pranueshem, dhe mesa duket norma e reagimit ne keto raste. Tashi qe hapa disa faqe mediash per updates, eshte skandal, kronika terrori psikologjik dhe shume pak ose aspak informacion per njerzit per cka po ndodh realisht, e sidomos ca te bejne, ku te gjejne info e ndihme, etj. Njesoj mungesa e informacionit dhe tek mediat Berishiste, me perjashtim te furceve roze te situates.

 

Te stabilizohet gjendja, pastaj i futemi prape me themeli ketyre puneve

Amin! Po kam frike se do harrohen shpejt, sic jane harruar ngjarjet e tjera, sic ne fakt u vjen per mbare si Rames dhe Berishes, dhe gjithe kokave te tjera. Sa here jam munduar te nxis ndonje hapje 'dosjesh' per tragjedite e shkuara e kam pare qe ka rene ne audience te shurrdher ne Peshk ky muhabet. Me kujtohet Edrusi peshk-ndjese paste smiley kur hasa diku ca info per '97 ne nje  ese qe kishte bere nje student shqiptar si projekt shkolle, dhe tha hap nje teme me vete per kete me keto info. Eh... Mbase s'eshte shume 'seksi' kjo gje per ne. lol

Ajo shprehja 'we shall never forget' mesa duket s'aplikohet tek ne si popull, e kemi anapulla.

So, kur te stabilizohet gjendja, I will hold you accountable per kete futjen me themeli, dhe e ke detyre te hapesh ti nje teme atehere per kete. smiley

Po ca llogjike eshte kjo e dashur (me keq se ai agjitpropi i Rames qe erdhi direkt me keto links si ka reaguar Berisha qemoti lol), sikur une morra persiper te mbroj Berishen apo te krahasoj se kush ka reaguar me keq ne kohe krizash gjate ketyre 20 viteve.

Berisha per ate pune ka qene nismetari i shume gomarlleqeve ne politiken shqiptare, qe nga bojkoti i parlamentit etj. Po ne ketu s'po bejme rezymene e politikes nder dekada, e aq me pak te marrin ne mbrotje njerin perkunder tjetrit, apo akoma me keq te justifikojme gomarlleqet e njerit me idiotlleqet e tjetrit duke thene dhe ai ka bere keshtu dikur.

 

Kot lodhesh me justifikime "S'po mbroja Berishen, s'po krahasoja njeri, jam i paanshem, sulmoj te padrejtin." Stil i vjeter ky, por s'pi me uje.
Palo shkrimi qe ke bere flet vete, njesoj si ta kete shkruar Jozefina. Qe tek titulli percares, turp kush ta lexoje.
Logjika e krahasimit te 5 viteve me pare (jo 20 vjet si do te te pelqente ty te ishte) eshte mese normale, perderisa ke dy forca politike e duhet t'i vesh ne kandar per te zgjedhur me te miren. Krahasimi vendos per voten. Por ti s'e kupton dot krahasimin, sepse ti je i tipit "o gjithe jeten kete o te vrava" si ato maloket qe has ne Tirane, qe u kane nxjerre namin e keq malesoreve te nderuar.
 

Kur ishte PS-ja ne pushtet, votuesit e PS-s dhe robt normale, edhe ai Top-Channeli pro PS qe thua ti, e kishin gjithe vemendjen te perqendruar tek pozita. E shanin Nanon per gabimet qe bente e s'i linin gje pa thene. Pozita i ka te gjitha mjetet ne dore per te bere mire e per te bere keq, dhe normalisht te mirat e te keqijat nga ajo na vijne. Nje njeri normal dhe vertet i paanshem, sic perpiqesh te hiqesh ti, kete ben... te pakten ne nje shoqeri te qyteteruar...
 

Ndersa me PD-n ne pushtet, papritur gjithe vemendja u kthye tek Edi Rama, a thua se ai e drejton Shqiperine. Gjithe qortimet i adresohen atij nga ju "te paanshmit e drejte." Tek Berisha s'ju ben dora te thoni gje. Vemendja drejt Berishes ishte vetem me artikuj qe te kujtonin kohen e Enverit. Ne vend te ndjekin njerezit punen e qeverise, te mirat e te keqijat qe bejne, duke injoruar militantet e opozites qe normalisht do te cirren kunder pozites, ju cirreni 1000 here me keq se ata. Shfryni me tone histerike si kalamanlleqet qe ke shkruar ti ketu. Si ekstremistet fetare kur u shajne prijesin shpirteror... dmth, ata qe jetojne ne nje shoqeri teokratike, te paqyteteruar e te prapambetur nga mentaliteti...

Keshtu qe ketu mund t'i genjesh disa, por te pakten mos genje veten, se te integrohet hipokrizia dhe ne jeten e perditshme pastaj, pa ketu ne internet, varja.

Sa per mua, ato epitetet "agjitoprop apo punist" a ku di une c'ju ka mesuar saliu juve, jane kot. Une jam i qarte ne idete e mia. Tani mbeshtes pa kete hipokrizine tende "te paanshme" kedo qe eshte kunder Berishes, pasi Berisha me ben dem, dhe ky njeri tani eshte Rama. S'them dot qe jam i paanshem per momentin. Mbaj nje ane, anen e asaj qe me duket me e mire per mua dhe nuk pellas me hipokrizi si i paanshem. Do te doja te ishte dikush tjeter me i mire se Rama... sigurisht. S'ka... ok, te kenaqem me kete qe kam.

Ama, nese Rama nuk do te me pelqeje ne te ardhmen, do te mbeshtes po njesoj kedo qe do te dale kunder Rames. Nuk do te vazhdoj te shaj pa pushim ata qe sulmojne Ramen. Jo, sepse e di qe ata ate pune kane. Do te shoh Ramen si do te punoje, dhe do ta vleresoj vete, per mire apo per keq. S'do te kem pune me opoziten qe thjesht ben detyren duke i dale kunder qeverise duke u cjerre... per ate paguhet. Kot s'e ka emrin opozite. Por ti kete s'e ben dot. Je i indoktrinuar komplet, si ata popujt nen thundren teokratike.

XHIBI smileyhe gjithashtu, per gjithe spirutoso-berberitosat e Peshkut qe vdesin te qisin temen nga konteksti dhe te merren me mua, sikur une jam Berisha apo Rama apo kam gje ne dore te shmang tragjedite, une s'morra persiper te bej rezymene e politikes shqiptare me kete shkrim apo te gjej fajtoret. Pashe kete videon, direkt u skandalizova se pari nga parrullat "hape kutine" prapa Rames ne kete prononcim, e pastaj ca me shume nga fjalet e tij, dhe shkrova  dicka. Kaq.

Xhibi, dy fjale seriozisht po ti them dhe s kam me u marre me me ty dhe ndonje  monster   tjeter  qe qarkullon  ketu ne ppu. Fjalet e mija jane  jashte natyres time sepse shikoj qe ne 100 komente ku nuk mungonjne goditjet me kopace, fyerjet ndaj teje, sulmet dhe ofezat personale ndaj teje, ti ke zgjedhur si reference vetem spiritusin. OK, une shenjtor nuk jam dhe as ne pamundesi per te dhene pergjigje me te njejten monedhe.

Reagimi im XHibi erdhi per faktin se ti qe andej nga ndonje qoshe e USA  ku je, shtremberon ne menyre monstruoze realitetin qe une e kam perpara syve cdo dite, qe  e jetoj, qe me gervish dhe lendon. Ti ne ate pyetjen-teme jo vetem qe shpike nje pseudoproblem, por perdore nje gjuhe te llumshme  dhe plot urrejtje patollogjike ndaj E.Rames.Une  s kam ndonje interes personal me ER. ti mbase ke ndonje llogari personale po c kusur kemi ne te tjeret te lexojme keto proklamatat e tua jashte realitetit dhe pa sens fare.DHe me kryesorja une si frekuentues i ppu nuk mund te bej indiferentin perpara dhunes dhe imponimit qe ti perpiqesh te injektosh me ate kinse barazdistancen tende ndaj B-R. Ti nuk je i paanshem. TI JE TEPER TENDECIOZ  dhe i NJEANSHEM. Ky ka qene thelbi reagimit tim ne tre-kater komente ne kete teme. Ku jam marre me ty mor zotri dhe ku ta qita temen jashte kontekstit. Ne po diskutonim per permbytjen dhe ti dole ke muza jote per kutite. Dhe nga nderhyrjja ime dhe e shume te tjereve more mesazhin qe po i ngaterron qellimisht gjerat, se je tendencioz dhe deformues i realitetit te gjerave.

Mund te vazhdosh te shkruash  carcafe te te tere, te brockullitesh  si ta doje kokra e qefit sepse liri hesapi eshte, mund te xhirosh  rreth vetes me iluzionin qe po na xhiron edhe ne te tjereve me ate kinse pafajesine tende peshkore, me ate masken tende gjoja pertej Rames dhe Berishes, me gjoja ate tronditjen tende para "thirrjeve prej kukuvajke dhe etjes per gjak te E.Rames" aq me ben.

Aq me ben per dy arsye: Nuk kam luksin te rri gjithe diten ne internet

dhe me e rendesishmja, nuk kam aftesi dhe deshire te korigjoj fiksimet e njerzve. 

Pune te mbare ne misionin tend.

Berisha 2004:

"Po hapin portat per te mbytur popullin e Shkodres"

Kesaj i them opozite une jo asaj te Rames qe i ben thirrje njerezve te largohen e hap llogari bankare per te goditurit

Vertet qe reagim i opozites eshte mese normal, madje shume me normal se PD-ja kur ishte ne opozite, por ketij tipit qe ka shkruar artikullin nuk i eshte dukur "asgje e jashtezakonshme."

Ka dale duke pellitur si shtepiaket histerike te dikurshme neper rrugica, kur grindeshin me fqinjat, se shtepiaket e sotme jane te moderuara, te pakten.

Njesoj si Berisha qe grindet neper gjykata me plaka si mamaja e Edi Rames, se me ke i ka fjetur burri.

Hajt me. Gabim bej dhe une qe shkruaj duke ditur qe ka rob te tille sa te duash.

Shkruajtesit te artikullit shpresoj vertet t'i kene dhene ndonje lek ata te PD-s, se nuk shpjegohet ndryshe histeria...

normale ose anormale, kjo varet nga kendveshtrimi, se c'konsideron ti normale kur i referohesh politikes shqiptare. Eshte scary abnormal krahasuar me histori deputetesh te armatos ne parlament ose te shame me rob shpie...

Une nuk kapem me oportunizmin e opozites, ket e kuptoj - une thjesht refuzoj me besu se Rama ka dhon prova qe do menaxhonte ket situate me mire dhe qe kto deklaratat nuk jane thjesht show i radhes...

Rama s'ka dhene asnje prove, se s'ka qene ndonjehere ne pushtet.
Te jesh i sigurt qe e njejta situate permbytjeje do te kishte ndodhur po te ishte Rama ne pushtet, sepse administrata e tij shteterore do te bente palle po kaq sa kjo administrate shteterore. Por te jesh i sigurt ama qe Berisha do ta shfrytezonte situaten edhe me keq se Rama, sepse eshte me i shkare ne te folur, perderisa i fut muhabetet deri ne krevatin familjar te kundershtarit politik.

Une s'e kam aty.

E kam tek keta komunistat blu, tek menyra e neveritshme e te propaganduarit. Lexoje pak shkrimin. Eshte histerik.

Rama nuk ka qene ne pushtet? Po ku jeton ti mer aktivist per situatat delikate?

Rama i ka dhene provat kur permbyti Tiranen, me doren e nje njeriu qe hapi porten e Liqenit.

Rama i ka dhene provat qe Tirana permbytet edhe kur bie nje shi i imet, sepse eshte kujdesur shume per Tiranen.

Rama i ka dhene provat ne shnderrimin e Tiranes ne bunker-fjetore te madhe.

Do me shume?

Provat e Rames i kane dhene tiranasit qe kane votuar pa LSI si paterice.
 

Pushtet i them qeverise une, o rob zoti. Thuaj te drejten, sa vjec je? 19 apo 91?

 

Eshte rasti me i mire te krahasohet permbytja e 2004 me kete te sotmen.

Ne 2004 portat jane hapur me "task force", pas dy diteve me shi, ku niveli i ujit ne liqenet e hidrocentrleve ka qene i ulet.Dhe Shkodra kishte vetem dy ore drita, kur u hapen portat iken krejtsisht dritat, as edhe dy ore.

Ne kohen kue eshte permbytur Shkodra asnje politikan i djathte nuk ka akuzuar qeverin " po mbytni Shkodren pse ka votuar Pd, akuza ka qene se po derdhni ujin per te blere energji jashte, kjo u vertetua pas pak javesh, kur Nano i tha Harasanit " un jam hajdut, po ti qenke grabites me dhune".

Per kete çeshtje Harasani eshte nen hetim, por eshte heret te marrim vesht se çfare ka ndodhur.

Permbytjet e diteve te sotme ka qene te pashmangshme, per arsye se ka rreth kater muaj qe bie shi, edhe sikur te ishin hapur portat qe ne Nentor apo mesin e Dhjetorit do kishim pasur permbytje qe do kishin vazhduar deri me sot.

Nga drejtesia ne presim ate qe gjeti Harasani me shoke te gjej edhe Priftin me shoke, por me nje kusht lehtesimi per Priftin, qyteti ka pas edhe ka drita per 24 ore, e jo dy ore si ne kohe te Nanos e Harasaneve.

 

Mos genje kaq hapur, se s'ka lezet. Jozefina e Berisha bene namin ne 2004-en. Bene detyren, fundja. Ik se e ke internetin plot artikuj.

Teme me alogjike dhe pa kuptim nuk behet me. Merren me intonacionet e fjalimit te Rames, me sfondin pas shpatullave sikur te ishte piktura e Xhokondes se da Vincit. Late nam ore late nam. Nje gje me ben pershtypje, keta flamur shumengjyrshit jane me mendje mbyllur se ne flamur kuqezinj, kur duhet te ishte e kunderta.

Nje gje me ben pershtypje, keta flamur shumengjyrshit jane me mendje mbyllur se ne flamur kuqezinj, kur duhet te ishte e kunderta.

 

Po sepse jane shkeputur nga Shqiperia. As e kane haberin se c'ndodh ketu.
Plus qe disa prej tyre kane ikur si turme ne 90-en, kane jetuar si turme ne vendet ku kane shkuar, pa u shkeputur nga njeri-tjetri, pa ndryshuar mentalitetin e shqiptareve te viteve 90. Keta jane ata qe edhe sot ne SHBA bejne dasma me nusen qe nuseron ne kembe e nuk ulet, qe s'i lejojne kalamajte te martohen me "jo-shqiptare" dhe qe i rrahin po bene seks paramartesor. Si puna e sicilianeve dikur. Pse, kot na ka dale nami i keq neper bote neve?

Keta i thone faleminderit Berishes qe jane ne nje vend me flamuj shumengjyresh dhe kaq mjafton per ata.
Ketu me gjithe robt qe flet, ka lezet. Shajne berishen per ate qe eshte per t'u share, e levdojne per ate qe eshte per t'u levduar. Shajne Ramen per ate qe eshte per t'u share, e levdojne per ate qe eshte per t'u levduar... sigurisht, pervec atyre qe kane perfitime te drejtperdrejta monetare, por ata te pakten i kuptoj. Por idealizma alla-enveriste si keta shumengjyreshit, rralle gjen neper qytetet e Shqiperise, vallaj. Vetem ne majat e maleve.

ok sorry emo, se tani my account is on, dhe po e fus postimin ktu se u bona lomsh smiley

e kshu

Me perjashtim te nai macoku qe dihet qe eshte tralala, gallate dhe tallje trapi me temen po beni ju me flamure te perjashtem, xhibi i pari fare, dhe kompania nga mbrapa me gjemba, mistreca, rubineta e ku di une se ca. Po e lej solidarin dhe spikerin se jane perjashtime me vule e me firme e sja vlen me i permend.

Emo, se di mer plak kush qenkan keta qe se rrukan ne tirane. Po dhe plaka ime ka nje jave qe ka vene kujen. Dhe tek gjithe njerezit me te cilet une takoj shqetesimi eshte konstant. Dhe eshte i ligjshem. Dhe eshte tema numer 1 e tavolinave. Ja vetem sonte nje mikut tim i kishin ngelur ne mes te rruges mjetet e transportit teksa ktheheshin nga dogana malazeze me mallra, nje tjeter kish bere aksident, ca te tjere kishin anullu udhetimet e punes per shkoder, bizneset ne shkoder e lezhe jane ne alarm dhe po marrin masa sigurie per ti bere prite se keqes. Cer do boje mileti shkrete, skane me marre kazmen dhe nga i thes me rere e me shku ne Lezhe ore njerez.

Une per vete u trishtova kur nigjova farudin hoxhen te fillonte intervisten me fjalet : Kjo eshte intervista me e veshtire e jetes time !

Ma tutje mu bo koka miza miza............

dhe vjen ketu lexon per breket e rames, per budallalleqet e berishes para 100 vjeteve e lloj lloj cmendurish te tjera. Mua sme duket aq e  pakuptueshme situata per ti futur muhabetit mish dhije brenda kot me kot.

 

 

Uee qekan çmen njerzit. Qeka bo problem si ka fol rama. Po ai qe mire e bukur koha, as shi e as ftohte permbyti ça gjeti s'ka faj hiç? Se vallaj keto 10-20 ditet e fundit kane qene mese normale. Ca dite te ftohta dhe pastaj ca te ngrohta. Ca dite me shi dhe pastaj ca dite me diell. Si eshte dimri ne shqiperi me i llaf. Dhe nje dite te bukur gjen se fierza ka 10 dite qe ka kalu piken kritike e duhet me u shkarku. Hej zot. Kaq katnare sa jane ka rrezik te ken mendu qe s'na leverdis me shit energji tashti se eshte çmimi i ulet. Presim dhe e shesim me tutje kur te rritet dhe ca. Plebejt ne pushtet te bejne gjemen.

Opozita kritikohet nga mazhoranca për opozitë të butë
TIRANË - Kryetarja e Kuvendit, znj. Jozefina Topalli, ka lëshuar dje akuza të rënda ndaj Opozitës Socialiste, duke e quajtur atë të impotente përderisa nuk arrin të bëjë detyrën e saj si Opozitë në raste sikundër është gjendja në prag të katastrofës në kaskadat e hidorecentraleve të vendit. "Shkodra rrezikon tw mbulohet me baltë dhe Edvin Rama rrin e bën sehir kur detyra e tij si kryeopozitar është të akuzojë qeverinë si të paaftë." - deklaroi për mediat kryetarja Topalli. "Eeeeee... Kryetari Rama nuk mun me bae Opozitttt, jo s'nuk!!! ... jua them uneee juve. Ai ka frik' zotërinj. Politikisht duhet t'i kishte qit namine e zi kësaj pune se për pak përmbytet gjysa Shqipnis praj cunamit të Fierzës. Por asht e kapun opozita zotërinj, asht punisto mafioze. Nuk e ndal dot korrupsionin shtetnor opozita që lejoi të ndodhte Gërdeci zotrinj." - përfundoi Znj. Topalli.

Pyetje: Hap kutite ose permbytu

Sot Rama doli dhe tha qe s'eshte koha te bejme politike po eshte koha te veprojme te gjithe se bashku dhe ti gjendemi njerzve ne rrezik dhe ne hall.

Kaq, ky ishte kontributi i Rames dhe opozites per njerzit e gjendur ne rrezik.

 tashi ky muhabeti i edi rames qe ka qene ne dubai, kush e nxorri? se jo per gje po ja kan fut trapit kot fare. si lindin keto legjendat urbane ne peshk mer jahu, legjend akuariumi.

Rama ka qene ne france

po kush e tha thote ky?

Po keta mo qe i kane vene gjoksin Fierzes e spo e lene qe uji i derdhur tu shkoje njerezve neper shtepia .Keta qe shkulin leshte e kokes e po ndertojne argjinaturat e Bunes me to.

Xhib !

Po me ardhka keq . Me te vertete shume keq. Nuk mendoja kurre qe te bije ne nivelin e Huribinase sado shaka kam bere per konkurencen tende si  "xhupkuq" kunder Tellallit . Te gjesh argumente tek prurjet e Hurit do te thote te mos jesh ne nivel qytetari , por fshatari te pagdhendur . Katunar!

Je fare i pakuptueshem ne esence te kritkikes . Vetem tifozllek pavaresisht atributeve qe i vesh vetes si i "pertej se majtes dhe se djathtes" . Nuk te kisha pare ndonjehere kaq nervioz pervec rasteve kur me ve mua perfund smiley .

Megjithse si tip je nga ata qe e shkreh qe ne sup , them se me kalimin e kohes do rregullohet edhe kjo pune . Vetem mjekres se qoses nuk i behet hall smiley

Shkeputu shpejt nga shpura se nuk je i atij niveli. Ose vuru plotesisht ne sherbim dmth "lufto me leverdi " nen hyqmin e Berishes. Nuk eshte turp as jodobiprurese. Eshte nje nga forcat kryesore te Politikes ne Shqiperi dhe pavaresisht se ka dale nga mitra e pergjakur ( ujrat e qelbura ) te PPSH gradualisht me personalitete si ty mund te beje perpara ne te mire te Shqiperise. Ta uroj kete gje.

Per Temen !

Ti s'je as Qeveria as Rama . Dil nga kutia ku ke rene.

Ka plot argumente per te vertetuar se Rama po tregohet me se i urte, me se luajal , me se i dobishem si OPOZITE. Dhe kryesorja e kryesores eshte se nuk po e shfrytezon PERMBYTJEN per te shtyre SALIUN njehere e pergjithmone ne honet e basenat e ujembledhesave . Vetem kaq Politikisht duhet te te ndergjegjesoje qe te mos kerkosh qiqra ne hell.

Prandaj beje si i biri i se emes se Zeqos  qiqrat ti hash vete dhe hellin jepja Spikerit .

Je komplet out...por ruju Hurit se do te mbaje leksione per te na vertetuar se ne shqip out i thone kur del topi dhe jo lojtari . Keshtu u debatua ne france 2 gjate nje emisioni mb SHKARJET E LEDHIT ne Canak - Kala.

xhibo, hallall ta bofte zoti. I bone lomsh nji tufe me burra e gra te respektume, i bone carap me ket temen "e lagu s'e lagu bishtin skilja". Dreqi vete paske qene, te gjithe te moren seriozisht. Bravo, vertet. smiley

 xhibi e kap punen ceket. 

ai na thote se rama priste te ndodhte gjema per te marre pushtetin. kur kete te gjithe e dine.

neser kur rama te jete ne pushtet, xhibi do na flase per ate qe do jete ne opozite sesi do te ndjelle, edhe keq, nga ana e tij vetem me shprese te marre pushtetin ose te dobesoje kundershtarin politik.

por edhe kete e dine te gjithe.

fatkeqesia e xhibit dhe shqiptareve eshte qe thone e diskutojne per gjera qe i dine te gjithe. 

xhibi do thellohej sikur te na thoshte, pse Rama nuk e rruan fare sumen, te beje qofte gjasme sikur eshte solidar (siç bejne politikanet e mbare botes). pra ku e gjen ai kete siguri e force, qe te mos beje gjasme ?

ne enveri, zoti vet mbi toke, zbriste me raste e fliste gju me gju me popullin. "jeni ju, pa jemi ne", i thosh popullit here pas here ai. rama (ose berisha apo dikush tjeter hee) as kaq nuk e ndjen te nevojshme te beje.

nga vjen kjo. 

Katastrofa 1 ------- GERDEC
Katastrofa 2 ------- Zgjedhjet 2009
Katastrofa 3 ------- 300 mln Euro te vjedhura ne Durres-Kukes, TYNELI I SHEMBUR, riparimi i te cilit mund te shkoje diku te 400 mln Euro
Katastrofa 4 ------- Permbytjet ne Shkoder, Lezhe, Kurbin.

Nuk ka rekord qe mund t'a vere ne dyshim Sali KATASTROFEN.

Pyetje: CILA DO TE JETE KATASTROFA E RADHES? (Zot i madh larg b.thes time)

 Xhib mos fol gibberish. Me sa di une kemi kryeminister Sali Berishen e PD, president Bamir Topin e PD, Kryeprokurore Ina Ramen e PD, Kryetar te KLSH kemi Robert Cekun e PD, Kryetare te Gjykates se Larte kemi Shpresa Becajn e PD, kryeparlamentare kemi Jozefina Topallin e PD ..e keshtu me radhe pa fund...te ka ikur truri qe kerkon pergjegjesi tek opozita? 

Une kam pune me shoferin Birisha, ai ti japi dum kesaj pune, dhe kur nuk di te ngase makinen me mire te ndaloje dhe ta zvendesoje shoferi tjeter dhe jo tu bertase pasagjereve qe ankohen. Kurse ti mos bej si cerri qe mban shoferi ne krah per biletat duke u bertitur pasagjereve qe ankohen se fajin e kane ata.

Me vjen keq per ty cerro po shofer Birisha s'ka dit ndonjehere ti jape makines se ka hipur i vogel ne gomar dhe ka probleme me marshet. 

 

 

Xhib, 

vallaj te dune shume! Nuk mund te shpjegohet ndryshe mbajtja e isos te sa e sa robve me me shume se nga nje here ne kete "teme". Kjo per ta.

Per ty. duke perdor xhibet si etallon, ky xhibizem merito 5 xhibe.

 

 

Menyra se si ka reaguar opozita qysh prej fillimit te permbytjeve e deri tani eshte e turpshme! E bukura eshte se keto tipat e celulave qe vdesin te mblidhen e kendojne me ze te ulet,"E. Hoxha o tungjatjeta", apo "Ne ato maja rripa-rripa", akuzojne Xhibin se pse shqetesohet per reagimin e Rames dhe opozites, por jo per c'ka po ndodh!! Qysh diten e pare doli ai xhuxhi-per-faqe-te-zeze i PS-se, Erion Bracja, dhe tha: "E ka fajin qeveria per permbytjen!" Po mor, po - Berisha mori ne telefon ate lart dhe i tha shkundi breket aty rrotull Shkodres!!

Seriozisht tani, cili eshte faji i administrates ne kete mes? Dhe cfare do te kishte bere ndryshe ne lidhje me HC-et nje administrate socialiste? Behuni per nje sekonde objektive. Permbytje te tilla, madje shume me te medha, kane ndodhur kudo ne bote, por eshte, mendoj, i rralle fare menyra se si reagon opozita ne Shqiperi - eshte ekzemplare! Bile, duke pare se c'budallalliqe thone e c'argumenta idiote japin, jam i bindur qe per cdo gje mund t'u rruhet, vec per fatin e atyre qe jane zhvendosur nga shtepite jo! Hipokrizia eshte natyra e dyte e gjithe majtisteve, por keta radikalet e e ketushem kane veshtiresi ta fshehin. Eshte tipike e te majteve ekstreme te bejne sikur u hapet barku per te pambrojturin, e te pafatin, por ne fakt vec rrisin numrin e tyre kur vijne ne pushtet. Kjo eshte e vetmja gje e sigurt qe dine ta bejne mire.

Xhib, rrofsh per prurjen.

Bravo-5

Ka shpenzu shume shiku i Gaziut me gjet e shpërnda në cdo ven e skaj të Botës ata që lujnë lojna   smiley

Dhe kët radhë s'met pa e zbulue , Partia me anëtarësinë e saj vigjilente. Dhe c'do radhë s'kanë ku te shkojni. Ata na kanë në grykën e pushkës , ne i kemi ne grykën e topeve . PD do t'ju shkulë dhëmbë e dhemballë kujtëdo që luan me ....

ngrohjen globale dhe per me teper , qe nuk vlereson te dhenat e agjentures sone per fenomenin Blue te Mootit ( ne vesh te shpures ,e kam për na hani moon) smiley

Vijne posi bletë i bekoftë perendia ....knote nji poet nga Frashëri Përmetit për bagëtinë .

 E mer Sol vllai a  kupto gjo për ftesën që bëje

Kjo puna e parullave Hap kutite gjate daljes ne shtyp per permbytjet, perfundimisht s'qenka as aksident as pakujdesi, se dhe sot qe ka vajtur ne Shkoder Rama ka marre me vete parullat e kutive ne prononcimin per shtyp.

Kjo pra ne vetvete, per te gjithe juve pseudo-te-skandalizuarit qe u irrituat pse une e vura ne dukje kete gje, kjo pra eshte skandaloze. Tjeter gje te ishte pakujdesi, tjeter gje qe qenka e qellimte.

Nderkohe qe vendi eshte i permbytur dhe njerzve akoma u rrezikohet jeta, kryetari i opozites pervec panikut qe perhap dhe sabotimit qe mundohet ti beje situates me lloj-lloj menyrash, tall trapin me popullin me parulla kutish. Tamam hap kutite ose permbytu. Ose me sakte, ishalla permbyti qe te hapim ndonje kuti se ndryshe s'po na ecen me kauzen tone.

xhibo te paskan fut te shtabi emergjences e po punoke me orar te zgjatur sot... 

Dmth, ti thua qe nuk ishte e pashmangshme situata?
Aman, vetem Berisha te mos behet me faj, apo jo?
Po te ishin mirembajtur digat, s'do te kishte shkuar permbytja ne kete pike.
Flije mendjen komuniste, s'ka opozite ne bote qe te mos sulmoje qeverine.
Duhet te kesh mangesi te madhe ne logjike qe ta mendosh kete.
Beji nje nder vetes e lexo si veprojne qeverite e opozitat neper bote, qe te kuptosh se c'do te thote qeveri demokratike me pozite e opozite. Mjaft bere copy-paste fjalimet e Berishes neper RD e t'i kombinosh neper internet. Perpiqu nje here te vetme te nxjerresh dicka nga mendja jote, jo nga mendja e sales. Duhet te kesh me shume se kaq.

Ca jane keto shkrime kaq te dobeta qe lejohen ketu? Pervecse rendojne serverin nuk te ngjallin as grishjen me te vogel intelektuale per tju pergjigjur. Shkrimet me mllef e sharje nuk duhen lejuar ne blogje.

o romak askush nuk eshte dakord se shkrimet me mllef e me sharje nuk duhej lejuar ne blog.. as ata qe e menaxhojne.. problemi eshte se nuk ka guidelines.. mungon kodi qe do te kualifikonte shkrimet.. mendoj une.

i, e dashur ... rama deri dje ka qene jashte vendit. esht fjalimi i pare ne nje vit ku ska permend kutite, goxha perparim apo jo? smiley

 

plehra jane te gjith. ky bashk me blendi gonxhen permbytem gjysmen e tiranes para shtate vjetesh. po tani?

 Nuk ka njeri normal ne Shqiperi qe te ulet dhe te meret vesh me Berishen,e ti thote qe ti je fajtor,je strumbullari i te gjithave,i demokracise(shkerdhatokracise),i remujave,i fatkeqsive,i fukarallikut,mashtrimit,vjedhjes,krimit,pasigurise etj etj ,prandaj duhet te ikesh!Nuk e kuptoni kete? Edi eshte me i pershtatshem,pak durim!!Berisha eshte "Diavolo"!

deja-xhiba-vu?

qe tju kujtohet se ky shurraku ket metode ka pat gjithnje. Njerez pa pike vlere.

Bartja e atyre parrullave per "hapje kutishe" edhe ne Shkoder, prapa kraheve te Rames ku jepte konference eshte skandal me vete.

Cfare eshte ky njeri? A ka pergjegjesi dhe moral apo e kote te pyesim se gjate gjithe jetes se tij nuk i ka pasur kurre.

Mesazhi qe del nga keto parrulla kutishe qe udhetojne edhe ne zonen e permbytjeve eshte i qarte, "Permbytjet ne Funksion te Hapjes se Kutive".

Na ndihmo o Zot!

Po te mos hapen kutite do te thote qe ky pushtues duhet te qeverise akoma, pra do te kemi katastrofa te tjera. Se cilat mund te jene te tjerat mbas kesaj ka shume per ti numuruar, pasi ky eshte komplet i papergjegjshem. Pandaj hapja e tyre sa me pare do te beje parandalimin ne kohe te katraureve te tjera qe nuk jane te natyres, por nga dora e ketij njeriu shpirt zi, qe ne gjuhen e femijve quhet Kuceder. 

pse eshte skandal?

po ta shohesh nga pikepamja se thirja per hapje te kutive te votimit, nuk eshte as me pak e as me shume se legjitimeti i pushtetit i vene ne pyetje. Pra thirja per hapje te kutive te votimit ngre pyetjen "nga i vjen legjitimiteti ksaj qeverie?".. dhe e vetmja menyre qe pyetja mund te adresohet.. eshte duke u hapur kutite.. per aq kohe sa kutite e votimit NUK HAPEN.. legjitimiteti i qeverise mbetet ne pyetje. 

Ne kete pikepamje, pse duhet qe nje qeveri, legjitimiteti i se ciles eshte ne pyetje prej opozites.. pse duhet legjitimiteti i ksaj qeverie, pikerisht ne nje rast katastrofie potenciale te shkaktuar nga pa-aftesia ne rastin me te mire, e tahmaja ne ate me negativ.. te pushoj papritur te jete ne pyetje.. kur llogjikisht , dhe parimisht, kjo katastrofe potenciale duhet te bej pikerisht te kunderten.. te theksoj pyetjen e legjitimitetit te ksaj qeverie nepermjet nje thirje jo-konfidence.

 

p.s. pse kam pershtypjen se do e lexosh edhe s'do i pergjigjesh pyetjes i nderuari Speaker? S mund te interpretohet kjo tendenca juaj i nderuari Speaker.. qe ke qejf te flasesh por te mos pyetesh se pse ato qe thua kane sens?

Jo speaker po ti qenke papagall fare. Ruani ambientin nga sharlatan te tille.

Nuk e kuptoj Speaker.. cilat prej ktyre qe ke shkruar me poshte duhen trajtuar seriozisht?

"Nuk e dija qe cmenduria e Rames mund te shkonte deri ketu."

Ku eshte arsyetimi edhe argumenti ktu? cfare duhet te diskutohet prej ksaj fjalie? Duhet te diskutohet ndonje gje apo e the kshtu kot per retorike.

"Sic duket nderrimi i keshilltarit cifuto-amerikan me keshilltarin tepelenas Ymer Baze po jep shenjat e para."

ku eshte arsyetimi e argumenti ne kete fjali?

"Kaq i ka plasur cipa ketij njeriu sa edhe ne fatkeqesi natyrore merr parrullat e kutive me vete?"

Ku eshte arsyetimi edhe argumenti ne kete fjali?

"A kishte shkuar aty te interesohej per permbytjet dhe njerezit e prekur apo per te bere propagande per nje kauze te vdekur politike sic jane kutite?"

Kush e vendosi se thirja per hapjen e kutive te votimit eshte propagande? Kush e vendosi se thirja per hapjen e kutive eshte nje kauze e vdekur? Dhe, cfare eshte prej thirjes se hapjes se kutive, qe e ben te pamundur ate te behet njekohesisht me interesimin per permbtjen dhe humbjet e njerzve? Kush e vendosi se kto nuk mund te behe te dyja bashke, por mund te besh o njeren, o tjetren. E kupton se ti kerkon ta kufizosh dialogun duke imponuar dikotomi qe nuk qendrojne? duke thene se mund te jete ose A, ose B. Dhe nuk jep shpjegim se PSE, eshte ose A, ose B.

"Ne kete situate i gjithe perqendrimi duhet te jete per perballimin e permbytjeve me sa me pak deme, ndihmen qe mund te jepet, edhe kerkim-llogarine per qeverine por kutite nuk hyjne fare ketu."

Ne cfare menyre, konkretisht.. sfondi ku behet thirja per hapjen e kutive.. ndalon.. konkretisht, perballimin e permbytjeve? Jam dakord.. nqs psh Opozita kerkonte te organizonte nje miting kundra qeverise nderkaq qe shtepite e njerzve vazhdojne te jene nen uje, atehere kjo do te ishte e tepert. Por nuk e kuptoj se si sfondi mbrapa ku simbolikisht, kujtohet se legjitimiteti vazhdon te jete ne pyetje.. nuk e kuptoj se si kjo.. per ty perben nje skandal.. nje cmenduri.. nje paturpesi.

Dhe pse nuk hyjne kutite ketu? A nuk jane thirja per hapjen e kutive legjitimiteti i qeverise i vene ne pyetje? E shkruajta edhe me siper. Pse nuk hyjne kutite ketu? Pse NUK hyn venia ne pyetje e legjitimiteti te qeverise, kur qeveria deshton te parandaloj, ose shkaktoj, nje katastrofe potenciale? Ku eshte arsyetimi i ktij pohimit tend?

"Me ceshtjen e vdekur te kutive (Gjykatat shqiptare dhe institucionet nderkombetare bashke me vezhguesit e tyre kane folur dhe kane certifikuar zgjedhjet si te ndershme dhe te lira, prandaj eshte e vdekur si kauze) Rama mund te merret pas kesaj situate"

Sic thash.. kush e vendosi se kauza e thirjes per hapjen e kutive te votimit.. per ri-numerimin e votimeve ne ato zona te caktuara.. ashtu sic e dikton edhe vete ligji elektoral.. kush e vendosi se kjo eshe nje kauze e vdekur? Kush e vrau nqs vdiq?

Gjykatat shqiptare? Mendon vertete se ka nje njeri qe beson ne pavaresine e cilitdo prej pushteteve ne ate vend, qofte ekzekutivi, legjislativi gjykata apo media?

Institucionet nderkombetare? Konkretisht cilat institucione? Kur thua institucione cfare kupton? Sepse institucionet jane entitete abstrakte. Ndoshta kur thua institucione, e ke fjalen me ata perfaqesues te institucioneve ne shqiperi.. te cilet nuk jane institucione, por perfaqesues.. jane persona.. jane individe.. dhe individet kane cmim.

Dhe dicka.. si munden zgjedhjet te cilesohen te ndershme kur vete raporti i OSBE-se shkruan se numerimi i votave ne 1/3 e zonave (22/66), u krye "keq.. ose shume keq".

Haroji Speaker.. haroji te gjitha justifikimet e pretekstet. Vendimi i Gjykates.. verdikti i disa palo-individesh te huaj.. argumenti se ri-numerimi eshte anti-kushtetues.. etj etj.. jane te gjitha PRETEKSTE.. dhe ti e di shume mire kete, ashtu sic e dine te gjithe.. i gjithe vendi e di se ato kuti nuk hapen sepse aty jane bere manipulime fale te cilave Qeveria Sali Berisha eshte sot ne pushtet.

Thirja per hapje te kutive eshte nje shprese per demokracine ne ate vend, i cili per 19 vjet ka pare manipulime. Hapja e kutive do krijoj nje precedent ku manipulimet do te denohen dhe nuk do te abuzohet vullneti i popullit.

Demokracia NUK FUNKSIONON pa transparence. Eshte DETYRA e opozites te kerkoj hapjen dhe rinumerimin e votave ne ato zona te caktuara. Thirja per hapjen e kutive dhe ri-numerimi i votave ne ato zona te caktuara sic e mbeshtet edhe ligji.. nuk eshte turp.. nuk eshte as skandal.. as cmenduri, sic pretendon ti se eshte.

Votimet jane praktika dhe regulli kryesor i demokracise. Pa respektim dhe nderim te votes se lire, nuk ka demokraci. MOS-hapja e kutive.. mungesa e transparences ne numerimin e votave, nuk eshte VETEM absurde.. por eshte nje kriminale. ESHTE FASHIZEM. Dhe meqe TE GJITHE E DIME se kutite nuk hapen sepse aty jane bere manipulime te renda.. atehere ky eshte nje FASHIZEM I HAPUR.

http://www.youtube.com/watch?v=lINnhN74YAA

 

xhib' ta kishte vjedh ket' titullin Minxhozi tek emisioni i Xhunges te henen

Fiks fare apo e kishte modifikuar ndopak? smiley

S'e kam haberin me thene te drejten kush eshte Xhunga, as Minxhozi. Gje tjeter kishin vjedh nga tema ose Peshku ne pergjithesi? Tushja thote qe i vjedh portokallia batutat, po rralle shoh ndonje klip te tyre ne internet dhe s'e verifikoj dot. Burime bene te ditur qe nje emision qe quhet Stupcat ne Kosove gjate muajit Dhjetor, jo vetem qe s'i kishte marre batuta Portokallise po i kishte dhene, duke shlyer borxhin, cka shpjegon dhe korrupsionin e Tushes, se dmth portokallia ne Dhjetor s'ka pasur nevoje per batuta dhe s'ja ka vjedhur.

Gjithsesi zgjidhja eshte qe Peshku te kete emisionin e vet televiziv ne Top Channel qe mos i vjedhin materialet. P.sh. emisioni mund te quhet Top Peshku, ose Peshku Channel, ose Permbytje e thate, ose Pa hala, ose Krapi, etj.

Nga ana tjeter me vjen mire qe Ana H ka treguar shenja permiresimi nga SK (Sindromi Kutillekut) se qe pas vitit te ri s'e ka permendur me. Do kete perdorur pilulat kunder SK qe MSHMSH (Ministria e Shendetsise dhe Mireqenies Shqiptare) tha se do lincensohen ne mars per perdorim te pergjithshem.

Xhib, oops, I did it again! Sorry qe zhgenjeva pritshmerite e tua! smiley

fiks  si titulli e tha,

dhe po  tushja ka te drejte

mbaj mend kur diskutonim epr ate budallin ne lezhe qe do hiqte monumentin e skenderbeut, kishin bere nje pjese me te gjitha batutat qe ksihim thene ne

ehh xhib kohera te veshtira shume

flo flm shume per pershendetjen smiley

Ana, shpresoj qe relapse i kutillekut te mos zgjase shume. rrezistoi tundimit. lol

Të kanë bërë kutitë si ata manjakët e lojës "ta lashe" .

Çlirohu e dreq e vrej nga Buna sa pa  të të përmbytë . Se masnej do të duhet të mësosh edhe not delfinësh për të majtë kutitë myllur nën ujë .

 

Qe te harrohen kutite u permbyt Shkodra,akoma me kutite merren keta.Sa budallenj.

Shyqyr qe nuk ka permbytje ne Tirane se do te akuzonin Berishen se e ka bere qellimisht me lag kutite.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).