1. Juve qe jeni ne memedhe ose qe ndiqni televizionet shqiptare rregullisht, mund te na thoni nese kishte ndonje program ose pjese humori qe ja vlente sivjet, qe ta kerkojme ne internet?
  2. Ne kohen e babaqemos, flinit gjate dites qe te shikonit programin e vitit te ri naten? :P Mungesen e kujt homoristi e ndieni me shume tani ne epoken e humorit te frutaperime-lli-se dhe farefikseve?

15 Komente

Ose mbase na dukeshin me te bukura programet e humorit atehere se s'kishim me ca ti krahasonim dhe laj-thaj ato kishim. Por ama tregues te  humorit s'ishin banaliteti i batutave dhe ngritja e zerit ne skene. Me kete them se eshte dakort dhe Tushja qe eshte bere viktime e humorit portokallist dhe e kooperativave internetiste. smiley Thuaj po deshe qe s'te ndikon ambienti. smiley

xhib, nuk ka tregues me te mire se humori per shendetin e nji shoqnie.

Sot me kismet nga darka do shof "Das Leben des Brian" te Monty Pythons (dhurate pri gjermanije) - kom goxha pritshmeri nga kjo.

ah, edhe dicka: ai humori qe permend ti atebote, filloi si gjithcka tjeter me shterru. Te doje me bo humor te zi ti prisnin... veshet. Kshu qe estrada e tiranes perfundoi me skeche pijetar-pijanecesh, ku aktoret lujshin veten ne fakt. Parodite u bene me kohe lengaraqe. Fieri dhe Shkodra mbeten bastionet e fundit, sidoqofte edhe atje rrëgjimi ishte i frikshem. Ka kohe qe humori perkohesisht duhet te kaloje ne gjendje dimerimi (hibernation), sepse ashtu duhet (nga acari i rrethines). Kjo ndodhi pikerisht me humorin shqiptar te para 91-shit.

Ndersa sot, nuk di c'te them fare, por ca skena portokallie qe kam pare, kane pas nje berthame interesante, vetem se sensi i mases prishej bajagi, decibelet ne kupe te qiellit sic thua, dhe nga publiku vete dukej se suportohej lloji kallp i humorit. Kjo e fundit eshte gjeja me trishtuese per mu - gjithnji si nji vezhgues rastesor dhe i larget.

http://www.youtube.com/watch?v=oB1U9cp6r...

Ps: Lenda e pare : PPU

dhe nje koment per respekt te pyetjes:

I gjithe humori tranzicional ka nje forme, nje shije, nje arome: Portokalli.

sado te shijshme te jene portokallet, vjen nje moment dhe ndjehesh i velur.Megjithate skenaristet dhe aktoret jane njefaresoj "heronj" qe arrijne per cdo jave te gatuajne ate c ka  jo gjithmone del humor galant.

Kur e krahasoj me ate kohen e qemotit, kur gjithcka kalonte ne site censoresh dhe realiteti nuk duhej nxirre, them se kemi patur pena te mprehta dhe humoriste te mire. Ne sofren e humorit te nates se nderrimit te viteve, mblidheshin trupat e estradave nga i gjithe vendi.Kishte larmi, ngjyra dhe profile.

Nashti ti Xhibi do thuash qe ajo kohe ishte e gjitha nje estrade e madhe dhe kudo qe te ngjyeje penen buronte humor. po kur mendon filtrat e partishmerise , autocensuren dhe kur kujton psh Pallatin 176, Shi ne plazh, Dy here mat, etj. s mebetet vrecse nje homazh per Tano Banushin, Zef Deden me shoke,parodistet e Vlores, estraden e Tiranes etj.

Kurse kjo kohe humorin e ka me tonelata.Por kta kingat e Portokallise zbatojne  (fatkeqsisht ) parimin  e mbeshtetjes ne forcat e veta (edhe vjedhin ka icik po hajt mo ) Eshte dhe ceshtje parash.

Jeta eshte arithmetike, XHibi smiley

http://www.youtube.com/watch?v=CVV3YQrqu7E

 

po kur mendon filtrat e partishmerise , autocensuren dhe kur kujton psh Pallatin 176, Shi ne plazh, Dy here mat, etj. s mebetet vrecse nje homazh per Tano Banushin, Zef Deden me shoke,parodistet e Vlores, estraden e Tiranes etj.

Plotesisht dakort. smiley

Une s'e kisha me ironi ate qe thashe qe e ndiej(me) mungesen e tyre dhe atij humori te asaj kohe, aspak.

Thjesht shtrova pyetjen se sa nga pelqesa jone mund te ishte per arsye se s'kishte gje tjeter per ta krahasuar (dhe sidomos ne ate zymtesi qe kishte jeta atehere ai humori ishte si melhem, sado i censuruar dhe i 'partishem') dhe sa per vlera te mirfillta arti dhe humori, gjithmone ne kuadrin e asaj censure, se s'mund ta krahasosh fije per fije artin nen diktature me ate te pas-diktatures.

Duke krahasuar kushtet e secilit sistem (me analize shumefaktoriale ku secili faktor merr peshen e vet, do thoshte Emo statistikisht smiley) them se humori ne ate kohe qendronte me lart se ky i epokes se frutave.

Mbase ne qe kemi ikur ka vite kemi me shume nostalgji se s'jemi mesuar me kete humorin e frutave. Mbase dhe ne po te ishim aty do ishim mesuar te hanim portokalle po aq shume sa juve andej. smiley

xhib, vallai te kishte vjedh protokalli batutat e tua per kutite, do kisha qesh me shume. 

Ndoshta s'jam mire nga humori i kutive, por shume bajat m'u duk. 

Humori ne ate kohe ka qene aq i keq sa ka qene vete edhe ai sistem. Socrealizmi percudnoi cdo gje. Por duke thene kete nuk mohoj talentin e aktoreve dhe disa copa artistike qe ishin me te vertete te mira dhe qe jo vetem u pelqyen nga publiku atehere, por edhe sot. Psh. Pallati 176, Shi ne plazh etj. u pelqyen pikerisht pasi paksa si tinezisht thyen skemat e socrealizmit ku ishte nje i mire, nje i keq dhe nje qe mund te rregullohej. Personazhet tek Pallati 176 dhe Shi ne Plazh etj. kishin me shume kolorit. Nuk kishte vetem te keqinje qe duheshin ndeshkuar dhe qe ne fund ju tregohej vendi, por karaktere njerezore, me te metat dhe te mirat e tyre. Publiku sikur pa veten aty ne njekohe qe rregjimi i shikonte gjerat vetem bardh e zi.

Ne programet festive te ketij viti qe dhane tv-te, me aq sa pashe nga disa prej tyre nuk eshte se me mbeti dicka ne mendje. Megjithate e rendesishme eshte qe ka varietet, ka mundesi zgjedhjeje, e sic eshte ai parimi marksist, ndryshimet sasiore cojne ne ndryshime cilesore...hahahahaha

po portokalli eshte bere '2 fjale' tani? ktu ishte nje skec i forte.. ai me ata 2 vellezrit korcar. sidomos ai qe i bintekitares... kishte nje te qeshur egzemplare.. hahaha... na shkatruat fareeeeee...

image

 

Due bugie non fanno una verità, ma due palle fanno uno scroto

Da sempre l'uomo si interroga sull'ubicazione delle palle; ancora oggi non si è giunti a una risposta definitiva

Che differenza c'è fra palle e coglioni? Palle sono quelle che si raccontano, coglioni sono quelli che ci credono!

Se fossimo soli nell'universo, non sarebbe uno spreco di spazio... sarebbe una rottura di palle! ...

le palle sono oggetti di forma rotondeggiante, generalmente in numero di due, contenute in un elegante sacchetto in cuoio foderato di pelliccia

Le palle si rompono con estrema facilità, benché la soglia di rottura sia variabile da soggetto a soggetto

Rompere (o anche spaccare, stritolare, frantumare, smerigliare, trifolare e scartavetrare) le palle è in effetti una nota disciplina olimpica che annovera diversi campioni

Le palle sono un possedimento ambìto, riservato a pochi. Intere categorie di persone sono senza palle fin dalla nascita, ad esempio i leghisti

Rarissime sono le cosiddette palle quadrate, che denotano un'estremo ardimento del loro possessore

Le palle posseggono un'intrinseca capacità di roteare a velocità che spaziano dai 5 ai 50.000.000 rad/secondo

La rotazione è in effetti una manifestazione più lieve delle cause che portano alla rottura: se la forza ammorbante è sufficiente a vincere la resistenza materiale delle palle, si ha uno spaccamento - altrimenti si ha soltanto moto rotatorio
Con frequenza variabile si verifica nell'uomo una forte esigenza di svuotare le palle. Di solito quest'urgenza può essere temporaneamente arginata grazie al lavoro manuale; tuttavia il bisogno di svuotare le palle è legato alla mancanza di un oggetto indispensabile allo scopo, noto come donna: solo l'utilizzo, magari reiterato, di tale strumento può portare a uno svuotamento duraturo (benché non eterno, per fortuna - o purtroppo?...).

la Grattata di palle esiste da quando esiste l'uomo (o meglio le palle nel senso di coglioni). Resta da vedere se è nato prima il coglione oppure prima l'uomo

Nel caso di donne, ci si gratta con scarsi benefici la patata oppure con più efficacia si grattano le palle del primo coglione che si incontra

nga mot gëzuar të dashur miq

A proposito, Thot-i fliste shqip. Si Peshku.

Gjithe te mirat, zotni ET-ja. Great to have you back! Shifna prap.

Hugoi ka thene se "...shakate dhe humoret ...jane pararendese te revolucioneve"!
Nepermjet kesa gjinie njerezit shprehin momente te perjetimeve ndjesore nga jeta e perditeshme.Jane reagim ndaj realiteteve qe shoqeria perjeton.
Ne sistemin e kaluar fazat zhvillimore jane parasegjithash te percaktushme prej dinamikes se humoreve...Nuk eshte hic e veshtire te ndahen po ne tri faza zhvillimore, sipas stadeve te ecjes se ekonomise dhe kultures.
Mund te pohoj me plot gojen dhe ta argumentoj se ahere kishte me shume humor fin, pasi ahere ajo jete qe behej, behej qyteteve.
Sot, qytetet.......... i kemi fshatarizuar!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).