Ndonjë mendim për AVATAR-in e James Cameroon?

Pershtypjen time do ta shkruaj pak më vonë.

40 Komente

Mua s'më pëlqeu. Jo se vajta t'a shifja, po prapë s'më pëlqeu. 

Sa keq, se dukesh dhe cun inteligjent.

Don't bother!

Film per kalamoj!

Mu m'zu rrota bishtin dhe vajta e pashe! 3D ishte e lezetchme! PER PESE MINUTAT E PARA!!

Pastaj, vari leshte, qe t'u m'zone gjumi! Histori cope-cope, kuklla qe fluturojne, kalamojt u knaqen!

I want my money back!

1/3 at least! smiley  

 Shiko, nga ana teknike dhe kompiuterike ishte mrekulli. Une e pashe 3D per vete se me pelqejne kto gjojna. Nga ana e subjektit, ka te drejte Mrroklla. Nje "Pokahontas" ne future. Sidoqofte, po nuk pate ndonje gje me te rendesishme per te bere si takim me Obamen, apo marrje avdesi per xhuma, ja vlen ta shohesh se do jete pjese e historise se filmit. Per 3D flas.

 Sa per kuriozitet, filmi ka bere 1 bilion $ per tre jave dhe deri tani eshte filmi i katert ne liste per total fitimi. smiley

 bravooooo.....

rrofshhhhh....

Avatar, vazhdon mos me japi deshire ta shof, por per filmat e tjere...

I got me the hots for the alien chick!

Me thene te drejten mua filmi me pelqeu shume. Nga ana e CGI nuk ka asnje film tjeter si ky. Per mendimin tim Cameroon ia del mbane me AVATAR pasi ka krijuar nje planet tjeter me detaje te mrekullueshme. Dhe shikuesi e zbulon planetin bashke me heroin kryesor. Dhe Cameroon eshte treguar bujar, ka ruajtur krijesa dhe panorama mahnitese per t'i zbuluar pergjate gjithe filmit. Sigurisht, historia ka nuanca nga Pocahontas, por them se ne kete rast hiostoria eshte boll e mire sa t'i lejoje krijuesit e filmit te shpalosin fantazi te pashoqe. Eshte dhe edukativ, ambientalist, anti-imperialist si film po mbi te gjitha eshte nje arrati e plote nga e zakonshmja. A nuk duhet te jene filmat edhe te tille?

PS. Versionet DVD kane nisur te qarkullojne neper Tirane por me e mira eshte te shihet ne kinema.

 

E pe 3D apo nga kompjuteri sic rekomandon Tironsi? 

E pash ne kinema, 2d, I guess. ca 3d thu ti nga ajo me syze te kuqi-blui? E kam parasysh, do e kesh pa me ndonje I-max ti ku te duket sikur je brenda ne film. S'kemi akoma nje nga ato ne TR.

 Po pra gjoslluqe i-maxi kuq e blu. smiley Te dukej sikur ato "gjojnat" te fluturojshin mrapa veshit. Shume shume bukur. Dhe Avatari besoj aty e ka mbi 50% te suksesit.

E psahe ktee fmiiln ne 3D. Pvaaerhssit nga msingatee qe sumhe e smuhe  vete knae gjtuer ne te, ja veln te peedrment se thri-dija, e bshake me te virtualiteti, duket se do behen shume shpejt afrodiziaku me i fundme per zbavitjen kolektive apo individuale. 

Mos lini treadmill-ken te zere pluhur, tha. smiley

dvdrip for all...

Ky film eshte , mendoj une, paralajmeruesi i nje ere te re te kinematografise, jo aq per historine qe trajton, sesa per tekniken e mjeteve shprehes. Jemi ne fillimet e nje revolucioni, te ngjashem me ate te kalimit nga filmi pa ze ne ate me. Kjo teknike e re do u mundesoje regjisoreve çlirimin nga kamera dhe formulimin vizual te fantazive te tyre ne menyre fotorealiste. Une per vete, si i pasionuar pas virtualitetit, do deshiroja te kisha lindur nja 50 vjet me vone...

Duhet pare patjeter. Dhe patjeter ne 3D.

Mua s'me pelqejne fare keta lloj filmash, apo tip matrix, si sajesa pa kuptim, me duken, te realizuara te gjitha ne kompjuter, a thua se njeriu vertet mund te jete i mbinatyrshem. Me pelqejne gjera me te prekshme, me njerezore.

po ti shif i her imax o motra ene pastaj fol smiley

apo ke pa  ene ste ka pelqy ? smiley

c'eshte imaxi motre, s'e kam idene hic! po pati kshu teknoligjina te ngatrrume e sigurt qe s'me pelqe... smiley

e ngatrrume eshte per ate qe e bon mi motra, jo per ate qe e shef smiley

shif shif i here, po te ra rasti (perjashta shtetit kuptohet) se nuk bohet qameti.

duhet me i provu robi te gjitha smiley

nuk m'ngjit, bedrije, nuk me ngjit... dhe mu po s'me ngjiti me te paren, zor se ngjit mo...  humje kohe, thu ti? edhe e bejme, po duhet nje arsye teper e forte me m'cu ne kinema me pa keta lloj filmash, aq me teper perjashta shtetit... jooo, pune qe s'bohet! smiley ( muhabet tjeter me shku n'teater kukllash a n'cirk smiley 

U nisem ta shihnim me ca miq ne 1 janar, por perfunduam duke pare "Sherlock Holmes".

Camerun-i do te mbetet ne kujtesen time per Titanikun ("Una cagata pazzesca", do te thoshte ragionier Fantozzi smiley ).

Tashti pyetja eshte kjo: mua me pelqejne regjizore si Truffaut, Bergman, Sokurov... A mund te me pelqeje nje qe i ve personazhet te hapin krahet ne bashin e nje anijeje me ne sfond muziken e Céline Dion?

P.s: Filma si "Matrix" me pelqejne per idene qe kane pas, e jo per efektet speciale...

 

Poshte James Cameroon qe ben filma 1 miliard dollaresh dhe rrofshin filmat lulekuqet mbi mur, te cilet vertete nuk kane efekte speciale por ama kane drame brenda smiley

une e pashe ne 3 D dhe ne vietnam, ndoshta prandaj me pelqeu shume. Ishte interesante te shihje sesi reagonin vietnamezet ndaj filmave hollivudiane smiley.

Skenari eshte si kombinim i filmave Street Fighter (vetem une e kam permendur deri tani kete) dhe Pocahontas, qe te gjithe e gjejne te ngjashem. Por mua me pelqeu sepse ka dhe si pune te drejtash njeriu ne te dhe ka dhe nje koncept antropologjik. Dmth eshte perfaqesuesja e antropologjise qe studion grupet dhe popullsite indogjene dhe qe mundohet ti bindi te lene fshatin, plus qe une po bej nje si pune te tille ne vietnam dhe mosquito net dhe shtepia ku flenin ato mu duk shume e ngjashme.

pastaj fillimi eshte shume i bukur dhe premtues, ndoshta nga fundit prishet icik po nejse, ky eshte formati i hollivudit. Por ne pergjithesi njerezit e lene kinemane te mahnitur dhe mendoj qe ka nje lloj efekti te mire per te drejtat e grupeve indogjene sot ne bote...

Ke te drejte! Sa para ka kushtuar filmi i Cameron-it: ky po qe duhet te jete preokupimi im kryesor si spektator!

une mendoj, qe jane para te shkuara per mire ne kete rast, perderisa kritikohet ushtria dhe biznesi dhe lidhja e tyre e ngushte

Ishte film fantastik. Me pelqeu shume dhe mezi pres ta shoh perseri. Dhe do ta shoh jo vetem per efektet, ngjyrat, teknologjine, imagjinaten...por per karakteret dhe per mesazhet qe percillen, sepse keto jane pjesa me e bukur dhe me e rendesishme e tij.

Une filmin nuk e kam pare akoma, por nuk e kam te veshtire te shikoj ambjentalizmin mbas cdo propagande masive ne keto kohe, e kohe te tjera qe do te vijne. Ambjentalizmi eshte sistemi i ri, kete here global, eshte feja e re dhe morali i ri. Kapitalizmi mori fund, po mbahet ne kembe vetem me paterica te perkohshme. Rend i ri po vjen.

Une e pashe ne 3d.

Efektet jane marramendese.

Gjeja me e bukur jane Navi's, duken te gjalle (desh rashe ne dashuri me Neytirin :X ).

Tani me mbetet ta shoh ne Imax.

 

S'ka gje tjeter vec efekteve, ngjarja dhe dialogu jane te dobet.Megjithate ua rekomandoj ta shikoni.

 

 

 

 

Efektet jane spektakolare, eshte filmi me i arritur per efektet speciale.

Historia s'me terhoqi, dhe me beri pershtypje nje artikull i nje kritiku britaniak (nga the Guardian, me duket), qe thoshte se filmi ishte anti-lufte, ambientalist, me shembuj kolonizimi (Pandora mendohet si indianet e Amerikes) dhe theksonte se filmi ishte dhe pak racist: Ne nje oaz parajse dhe harmonie sic ishte planeti, pushtohet...dhe perhere shkon nje i bardhe qe t'i shpetoje dhe t'u riktheje jeten e lumtur...

dhe perhere shkon nje i bardhe qe t'i shpetoje dhe t'u riktheje jeten e lumtur...

Pse po ti shpetonte dhe tu kthente lumturine nje i zi nuk do ishte film racist?

Bashkohem me mendimin qè èshtè shkruar edhe mè sipèr: njè "pokahontas" moderne...mund tè kishin bèrè diçka mè origjinale,efektet speciale...tè lezetshme,por nuk mè habiti asgjè edhe aty...ku e ku me "luftèn e yjeve"!! film zbavitès...por nuk justifikon gjithè atè reklamè qè i kanè bèrè...e kanè marrè sysh!!

Zakonisht ata qe nuk pelqejne filmat sci-fi, nuk i kuptojne, ose kane aftesi te kufizuar per te kuptuar disa gjera. A thua se fiksion ne nje roman psh, ku ngjarjet zhvillohen sot apo ne te shkuaren kane ndonje te vecante nga fiksioni ku ngjarjet zhvillohen ne nje te ardhme. Avatar ishte fantastik nga cdo krah ta kapesh.

Merre cik me qete nqs smerr % nga shitjet e biletave.

endrrat pa kuptim qe shof une ndonjehere jane ku e ku me t'mira se avatar

 Sa e ke bileten lol?

3D ia vlente. Historia s'ishte gje, por ato referncat per Bushin etj ishin te lezetcme... pre-emtive action, etc smiley

loved it ....the technology and the imagination altogether. lovely.

Ne 3D me ka lene pa fryme, kisha 4 vjet qe e prisja dhe nuk jam ngopur akoma, patjeter sa te bij vala e pare ne Itali do te rikthehem ta shoh, ishin rreth 400 vete ne salle dhe nuk degjohej absolutisht asnje zhurme, 2 ore e 40 min me jane dukur 2 min e 40 sec. Gjerat e shemtuara dhe te detyrueshme i kemi prezente kudo ne jeten e perditshme, ndersa ato 2 ore e 40 min ishin te nje bukurie marramendese.

Ps. Nje xhaje prane meje sahere qe qellonin ose binin gure spostohej.

 

Kompania Hustler ka vendosur te beje versionin pornografik te Avatar, me titull This Ain't Avatar XXX

Shpresojm te jete 3D smiley

Qielli kishte kohe qe ishte dorezuar ndaj sulmit te reve te medha gri dhe tashme i duhej te duronte kapriçot e rrufeve dhe te bubullimave qe mesa dukej nuk frikesoheshin nga asgje. 642-591 Shi nuk binte, por nje ere e ftohte qe te ngjallte mornica deri thelle ne shpirt,polycom certification  po hidhte nje valle te çmendur mbi qytet me kalimtaret e paket,642-145  duke u perplasur here me njerin e here me tjetrin. Me pak fjale ishte nje nga ato pasdite ne te cilat kontrata e heshtur e njerezve per te mos dale jashte shtepise nga njera ane, dhe natyres per te shfryre dufin e saj mbi toke nga ana tjeter, oracle 11i  ishte ne fuqi.


Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).