Arben Kallamata

 

Shqipja ka boll percaktues per te perforcuar mbiemrin trim. Trim i marre, trim i cartur, trim i krisur, trim i rralle, trim mbi trima, jane togfjalesh te rendomte. Megjithate, rrallehere e gjen fjalen "trim" te lidhur me mbiemra si i mencur, i zgjuar, i mprehte, i edukuar, me shkolle. Duket sikur ne mendesine e shqiptarit trimeria dhe mencuria jane te papajtueshme. Me te tilla mendime nisa te lexoj librin "Shqiptaro-Amerikanet e UCK-se - Kronike e Batalionit "Atlantiku" te Uk Lushit. Lushin e njihja pak - patem biseduar nja dy here ne telefon; kemi shkembyer disa emaile; si edhe i kisha lexuar do shkrime, gjithsesi duke krijuar pershtypjen e nje djali inteligjent, te shkolluar dhe me humor. Nderkohe, fakti qe ai i ishte bashkuar batalionit "Atlantiku" te shqiptaro-amerikaneve te UCK-se, tregonte se ishte edhe trim. Nisa ta lexoj kroniken e tij pikerisht me kureshtjen per te zbuluar se si do te perpuqeshin keto dy cilesi.

 

Nuk m'u deshen shume faqe lexim per t'i dhene pergjigje pyetjeve te mija. Qe ne pjesen e pare krijova mendimin se ky liber duhet te jete pjese e leximit te detyruar per nxenesit e shkollave tetevjecare dhe te mesme, kudo qe jepet mesim shqip. Kur mbarova se lexuari librin, ky mendim me ishte kthyer ne bindje. Libri i Uk Lushit flet per nje lloj te ri, modern, te trimit shqiptar - per njeriun e shkolluar, inteligjent, me se miri te edukuar, qe jeton ndoshta ne metropolin me te rendesishem te botes, qe flet dy-tre gjuhe pa veshtiresi dhe qe, ne castin e caktuar, me gjakftohtesi, me arsyetim krejtesisht te kthjellet, pa emocione boshe, arrin ne perfundimin se eshte koha te lere gjithcka pas, te sakrifikoje cdo gje dhe te rrembeje armet per te mbrojtur gjene me te shtrenjte, ate qe vetem ai mund ta mbroje.

 

Nje nga befasimet e para duke lexuar kete kronike te shkelqyer ngjarjesh perreth dhe ne brendesi te luftes per clirimin e Kosoves ne pranveren e vitit 1999 per mua ishte pohimi i Lushit se ai e sheh veten si pacifist. Duke e pare edhe vete veten si te tille (kundershtar i dhunes dhe luftes si mjet per arritjen e nje qellimi) isha dyfish kureshtar te mesoja se si do t'ia justifikonte vetes Lushi rrembimin e armeve dhe vajtjen ne lufte. Arsyetimi praktik dhe filozofik i tij eshte per t'u admiruar. Por jo thjesht arsyetimi. Edhe gjithe rrjedha e veprimeve te tij pergjate ngjarjeve te pershkruar ne liber behen deshmi te palekundshme te vertetesise, sinqeritetit dhe vlefshmerise se ketij arsyetimi. Merite e vecante e librit eshte se Lushi as sforcohet dhe as e merr mundimin te argumentoje ose t'i dale ne mbrojtje arsyetimit te tij. Perkundrazi, ne rrjedhen e kronikes se tij ai e shtjellon gjithcka natyrshem, ne menyre logjike dhe bindese.

 

Ditari te rremben qe ne kapitullin e pare me biseden telefonike nga Nju Jorku me familjen ne Prishtine, nje bisede me pyetje e pergjigje ne dukje nga me te rendomtat, por qe shprehin thelbin e nje drame te vertete emocionale dhe intelektuale. Uk Lushi i permbledh te gjitha pa stisje, aq sa te krijohet pershtypja se ai nuk eshte aspak i vetedijshem per forcen e thjeshtesise se tij. Mjaftojne dy fjale te thena nga motra ne telefon, mjafton nje heshtje dhe ngurrim, nje pauze apo nderrim bisede nga ana e nenes, qe t'i japin kronikes ngarkesen e duhur per te justifikuar plotesisht vendimin per t'iu bashkuar UCK-se.

 

Nderkohe, lexuesi nuk e ka te veshtire ta kuptoje se s'behet fjale per nje vendim emocional e te nxituar, por per perfundimin racional, ne te cilin arrin nje intelektual i logjikshem, madje edhe llogarites. Eshte njeriu qe ka perpara te vetmin shans per te ndihmuar atdheun; per t'i provuar vetes se kush eshte; per t'iu pergjigjur thirrjes per ndihme te motres dhe nevojes se pashprehur per mbeshtetje te prinderve te atij vete, si edhe prinderve, motrave e vellezerve te gjithe atyre qe ai i sheh si pjese te vetvetes, te gjithe shqiptareve. Eshte perfundimi i njeriut qe e ka kuptuar se po s'veproi ai, gjerat nuk kane per te ndodhur vete, nuk do te zgjidhen nga te tjeret. Eshte perfundimi i njeriut qe e ka kuptuar ne cdo qelize te tij se ky eshte shansi i vetem historik qe iu jepet shqiptareve per te realizuar endrren e tyre, dhe se humbja e ketij shansi do te perbente humbje jo vetem per atdheun sot, por per breza te tere paraardhese dhe pasardhese te shqiptareve.

 

E gjithe rrjedha e metejshme e ngjarjeve perben nje vazhdim logjik dhe te padiskutueshem te mberritjes ne kete perfundim. Me ta bindur veten se vendimi i tij eshte e vetmja rrugedalje, Uk Lushi (dhe me Uk Lushi nenkuptoj te gjithe brezin e luftetareve te UCK-se qe, si ai, lane rehatine dhe vetveten menjane per t'ia perkushtuar jeten clirimit te Kosoves) eshte me se i qarte dhe i palekundur ne ato qe ben. Ate nuk e lekundin politikat dhe prapaskenat e organizimit paraprak te batalionit ne New York. Si nje kronikan profesionist, fare i ftohte, ai e pershkruan me vertetesi dhe objektivitet gjithe situaten, pa u lekundur vete per asnje sekonde nga veprimi qe ka marre. Praktikisht, vendimi nuk ka te beje fare me ata qe i bien gjoksit me grusht dhe bertasin me ze te larte per patriotizem dhe heroizem por qe, kur iu vjen rasti te tregojne veten, i bejne bisht gjithckaje. Sado i madh numri i tyre, sado e hidhur braktisja qe ata i bejne ceshtjes ne caste te ndryshme (disa qysh ne fillim, ne New York, te tjere me vone, ne Durres, apo ne Burrel), ata s'kane pike ndikimi ne vendimin e Uk Lushit dhe mijera te tjereve qe jane te palekundur ne synimin e tyre.

 

Me nje modesti mahnitese, Lushi arrin te cpersonalizoje edhe nje zhaner aq intim e personal si ditari. Lexuesi e ndjen ne cdo rresht se autori i librit e sheh veten me teper si kronikan te paperfshire ne ngjarje, megjithese kronika eshte shkruar edhe ne intervalet e shkurtra midis luftimeve. Megjithate, Lushi shkon edhe nje hap me tej duke ftuar ne rreshtat e librit edhe ditarin e Florim Lajcit, nje djali te ri te lindur ne SHBA nga prinder shqiptare. Ditari i Florimit i jep nje perforcim perfundimtar kronikes se Uk Lushit dhe, ne nje fare menyre, sikur e kornizon portretizimin e luftetarit modern te UCK-se. Ai eshte nje element plotesues, perforcues dhe i futur me mjaft mencuri ne liber.

 

Vullnetaret e Atlantikut nuk lekunden as nga "cudite" qe ndodhin me fondet e mbledhura ne ndihme te UCK-se; as nga perversitetet e pjeses me idiote dhe te papergjegjshme te medias shqiptare; as nga gafat e politikaneve shqiptare ne te kater anet e spektrit dhe ne te dy anet e kufirit qe ndan kombin ne mes. Ata s'terhiqen as nga verberia dhe fodulleku i disa drejtuesve te vete UCK-se, e as kur policia ushtarake e ushtrise qe ata kane krijuar fillon t'i trajtoje si kriminele. Uk Lushi dhe bashkeluftetaret e tij tregojne ne kete rast jo vetem trimeri, durim dhe vendosmeri. Ata tregojne nje mencuri, gjakftohtesi dhe vetepermbajtje te rralle. Qellimi i tyre perfundimtar eshte shume me i larte, me i rendesishem se sa cic-micet dhe vogelsite e jetes se perditshme, me sublim se sa vete jeta dhe vdekja. Nga menyra se si i pershkruan kronika e Uk Lushit ngjarjet, te duket sikur keto jane veshtiresite e verteta. Me t'u gjendur ne front, aty perballe armikut, ne kushtet me te veshtira, ku ditet jane tmerresisht te nxehta dhe netet tmerresisht te ftohta, kur flihet (ose kalohet nata pa gjume) jashte dhe hahet keq, ku plumbat e snajpereve, bombat, e minat mund te ta marrin jeten (dhe madje arrijne te marrin jete) ne cdo sekonde, duket sikur gjithcka behet me e lehte. Kjo sepse vendimi i Lushit dhe bashkeluftetareve te tij nuk ka te beje aspak me jeten dhe me vdekjen, ai qendron mbi to.

 

Nje tjeter element teper i rendesishem i vendimit te mencur te Uk Lushit, eshte fakti qe ky vendim merret nga dashuria dhe jo nga urrejtja. Uk Lushi merr vendimin te luftoje per clirimin e atdheut te tij; te luftoje per te ardhmen e motres, prinderve, dhe bashkeqytetareve te tij. Ai nuk merr vendim te luftoje per te zhdukur serbet. Luftetari modern i UCK-se eshte nje qytetar krejtesisht perendimor, larg meskiniteteve dhe urrejtjeve boshe ballkanike. Ai lufton regjimin e Miloshevicit dhe te bandave te tij - te cilet, po, i urren dhe kerkon t'i shkaterroje. Por Lushi di te kujtoje me dashuri, madje edhe te merakoset per mesuesen e tij serbe te letersise, per profesorin fqinj serb dhe per gjithe te njohurit e miqte e tij tjere serbe. Fakti qe Uk Lushi si kronikan i batalionit amerikan te UCK-se dhe si luftetar i tij, jo vetem nuk harron, por edhe ben kujdes qe ta analizoje pozicionin e tij ne lidhje me dallimin midis regjimit pushtues dhe popullit te thjeshte e te pafajshem serb, midis krimineleve te organizuar, dhe viktimave te pafajshme eshte vertet per t'u admiruar. Kini parasysh, flitet per nje njeri qe ka flakur tej jeten e tij personale dhe po rrezikon gjithcka, nje njeri i cili fare lehte mund ta linte veten te perflakej nga urrejtja pa kufi. Ky veshtrim kaq i kthjellet i gjendjes, kjo pasterti logjike, te mbush me shprese.

 

Nderthurja e trimerise me mencurine kthehet ne domosdoshmeri vecanerisht me clirimin e Kosoves, ne ato dite aq delikate dhe te rendesishme per fatin e shqiptareve. Vullnetaret e "Atlantikut" dine te krijojne marredheniet e nevojshme jo vetem sepse njohin gjuhen, por edhe sepse njohin modelin e komunikimit me ushtaraket nderkombetare. Rezultat i kesaj jane dy fitore te vogla ne kohe paqe: "mini-clirimi" i hotelit kryesor te Prishtines e, me vone, nxjerrja ne shesh e te vertetes ne lidhje me fatin e tre vellezerve Bytyci.

 

Do te desha te shtoja edhe dy fjale per gjuhen e librit. Eshte e shkelqyer: nje shqipe e paster, me nje strukture gramatikore te perkryer; mjaft e kendshme dhe e pasur. Uk Lushi nuk e ka te veshtire te nderthure shqipen letrare me elemente te shqipes se folur ne Kosove, dhe e ben kete pa e renduar aspak lexuesin. Ne fund te fundit, ai ka shkruar nje liber per te gjithe shqiptaret. Nuk e teproj po te perseris mendimin se ky liber duhet te jete pjese e leximit te detyrueshem per nxenesit e shkollave shqipe

40 Komente

Nje tjeter element teper i rendesishem i vendimit te mencur te Uk Lushit, eshte fakti qe ky vendim merret nga dashuria dhe jo nga urrejtja. Uk Lushi merr vendimin te luftoje per clirimin e atdheut te tij; te luftoje per te ardhmen e motres, prinderve, dhe bashkeqytetareve te tij. Ai nuk merr vendim te luftoje per te zhdukur serbet. Luftetari modern i UCK-se eshte nje qytetar krejtesisht perendimor, larg meskiniteteve dhe urrejtjeve boshe ballkanike. Ai lufton regjimin e Miloshevicit dhe te bandave te tij - te cilet, po, i urren dhe kerkon t'i shkaterroje. Por Lushi di te kujtoje me dashuri, madje edhe te merakoset per mesuesen e tij serbe te letersise, per profesorin fqinj serb dhe per gjithe te njohurit e miqte e tij tjere serbe. Fakti qe Uk Lushi si kronikan i batalionit amerikan te UCK-se dhe si luftetar i tij, jo vetem nuk harron, por edhe ben kujdes qe ta analizoje pozicionin e tij ne lidhje me dallimin midis regjimit pushtues dhe popullit te thjeshte e te pafajshem serb, midis krimineleve te organizuar, dhe viktimave te pafajshme eshte vertet per t'u admiruar. Kini parasysh, flitet per nje njeri qe ka flakur tej jeten e tij personale dhe po rrezikon gjithcka, nje njeri i cili fare lehte mund ta linte veten te perflakej nga urrejtja pa kufi. Ky veshtrim kaq i kthjellet i gjendjes, kjo pasterti logjike, te mbush me shprese.

Toko,

Te shoh lart e poshte duke u grindur e ngrene me veten, e nuk arrij te kap ç'hall ke. Pse nuk i bie shkurt, e te na thuash si eshte puna ?

Se nuk e di por kam pershtypjen se ti mendon dhe flet si per pasneser. Qofsha i gabuar por keshtu te shoh : duke u verdallisur neper ca kanale ku vlon dhe ushton mendimi se ne, SHQIPTARET, e kerkojme te keqen me zor, dhe se ne e kemi fajin gjithandej, dhe se ne kruhemi me te gjithe, etj. etj.

A ka mundesi t'i biesh pak me shkurt, a eshte e vertete apo jo qe mendon keshtu ?

o hurbinek je shume irritues.. nuk e di nqs shpjegohem

????? smiley

Toko, mos u merzit se kalon. Thjesht me thuaj, nese deshiron, ku e ke hallin me keto nenvizimet e zeza. Te pyes sepse te shoh shpesh duke vajtuar te keqijat qe ne iu bejme te tjereve. Ka ndonje problem, mik ? Shprehu qarte, leri gjerat e terthorta.

Hurbinek,

Eshte viti i ri dhe nuk dua ta filloj me sherr e grindje 2010en

Me pyet ku e kam hallin. Asnje vella nuk kam asnje per be smiley Thjesht me pelqyen keto rrejshta dhe i nenvizova. Qe kur duhet te kesh nje hall qe te nenvizosh dicka kur lexon ??

Keshtu qe pyetja ime per ty do te jete Po ty pse te djeg?  Cfare halli ke?

Nuk te pelqyen ato qe kam nenvizuar? Se mua me pelqyen shume shume shume

Gezuar Vitin e Ri

Me pelqyen s'me pelqyen, tjeter hesap ky. Une po te pyes, leri nenvizimet dhe bjeri troç. Dhe nuk eshte se nderhyra thjesht nga ç'pashe ketu, por thashe, dhe po e perseris, se kam vene re qe gjithandej s'le rast pa ua rrasur shqiptareve per gomarlleqet qe bejne ne kurriz te tjereve. Edhe pyeta : pse nuk i bie troç, ku eshte halli ? Nxirri ketu ato hesapet qe ke per te qeruar, nje nga nje, tak e tak e tak. Dhe pastaj pret pergjigjet.

ps : romak, kur te te trokasin, dil e hape deren.

Qarte eshte shprehur ai po pune tjeter se ti nuk ke aftesine ta kuptosh. Shkrimi na sjell nje modul luftetari qe nxitet ne vepren e tij jo nga urrejtja primordiale e trasheguar neper shekuj per fqinjin e lig por thjesht nga deshira e dlire per ta pare popullin e vet te afte per te shijuar lirine dhe cdo te mire qe sjell ajo. Edhe toko kete mesazh ka nenvizuar si subjekt te shkrimit. Lexoje edhe njehere qe ta kuptosh.

Hurbinek

Gezuar Vitin e Ri vella dhe qetesohu Mos e fillo vitin me hamendje e qef ti thuash sherrit lepe.

 

 

Ju te çani tarravelen, seriozisht e kam. Po kush po grindet ore ? O mik, une po debatoj me dike. Dua qe ky dikushi te shprehet me qarte. Qe te kuptoj dhe une ku eshte problemi. E keshtu t'i them dhe une nja dy fjale. E ti me thua sherr. Jo po masaker. Lerini budalliqet. Vitin e Ri ta gezosh dhe madje shume, me shtepi e katandi. Kjo eshte tjeter pune. Desha te kuptoj pak me teper. Dhe po e sterperseris : kete kerkese qe po ta bej, e kam menduar prej kohesh sepse te kam lexuar shpesh dhe nuk e di pse, por sikur rri si ne gjemba. Clirohu, nxirre, thuaj ç'te mundon.

 

 

Pak me lart i jam pergjigjur kesaj pyejes tende

 

toko - 1 Jan 2010 - 7:07pm

 

Hurbinek,

Me pyet ku e kam hallin. Asnje vella nuk kam asnje per be Wink Thjesht me pelqyen keto rrejshta dhe i nenvizova. Qe kur duhet te kesh nje hall qe te nenvizosh dicka kur lexon ??

Ah, OK. Dhe nje kerkese tjeter, nese e mundur. A mund ta ftillosh qendrimin tend, pse te pelqyen keta rreshta ?

Dhe mos me thuaj se keto jane shijet e mia, se nuk jemi ne poezi ketu. Jane fjale qe peshojne. Prandaj nese i pelqen, ka nje arsye te forte. A mund ta ftillosh qendrimin tend ? Nese jo, e mora vesh.

Aha ketu e paske hallin

Lexo "romakun" ka thene tamam perse mua me pelqyen keto rrjeshta Po te shkruaja une do te shkruaja te njeten gje.

Tani une kam nje pyejte

Po ty si te duken keto rrjeshta? A te pelqejne?

 Ai nuk merr vendim te luftoje per te zhdukur serbet. Luftetari modern i UCK-se eshte nje qytetar krejtesisht perendimor, larg meskiniteteve dhe urrejtjeve boshe ballkanike.

autori e ka gabim, ngaqe nuk e ka kuptuar Uken qe them patjeter ngaqe ka qene vete luftetar, edhe pse mund te mos ta shprehe drejt, ka nje kuptim me te drejte e te thelle per kete nofken :  "luftetari modern".

marr pjese tek ky diskutim, se dje pikerisht, prej okazionit te nates se vitit te ri, diskutova me njerin deri ne agim (mesdite) per gjera te ndryshme e nder te tjera shume probleme tonat (kryesisht ndryshimet ne mentalitet midis nesh dhe perendimit, ose si me thene "qytetarit modern&quotsmiley. permendem dhe rastin e luftetarit dhe pikerisht ketyre me te fundit, te luftes se Kosoves. ngaqe dhe shembujt i kemi te jetuar vete e te pa shtremberuar prej historianeve ose largesise ne kohe.

perfundimi ishte qe ne fakt, luftetari modern (nuk e di se çfare autori nenkupton me kete fjale, megjithese nga shprehja duket se e ka per ushtaret perendimore te sotem e kryesisht ata amerikane) ka DEGJENERUAR ne kohe, duke filluar qe nga shpikja e pushkes, ose armeve moderne te zhdukjes ne mase me qitje te larget (topat, raketat, avionet, tanket, etj)

pra "ushtari modern" eshte bere me BARBAR sesa ai i dikurshem qe ishte shume me BURRE dhe TRIM. sepse ushtari modern ka frike nga vdekja po aq shume sa civilet, qe e kane frike luften e nuk duan te jene ushtare.

ushtrite moderne te gadasin nga larg, te prishin urat, centralet elektrike, ato te ujit te pishjem, qendrat e banimit, etj, duke mos u lene mundesi per HEROIZEM vendasve, pra te sulmuarve.

ne qoftese ju kujtohet amerikanet sulmuan urat, centralet elektrike, etj, per t'i detyruar serbet te dorezohen. gje qe nuk vonoi.

ndersa ushtaret kosovare asnjehere civilet serbe (beogradin kosovaret e kane me afer se palestinezet tel avivin, dhe asnjehere nuk vune mina per te kryer atentate ndaj civileve serbe, megjithese prej serbeve u masakruan ne mase. krejt ndryshe me slilin e te luftuarit te arabeve palestineze. bile ky ishte FAKTORI VENDIMTAR ne ndihmen njezeri prej opinionit boteror ndaj luftes se TYRE TE DREJTE).

pra treguan shume me shume CIVILIZIM sesa "aleatet" e tyre ne po te njejten lufte.

shqiptari eshte zemergjere, edhe ne lufte. prej natyres se tij te lashte dhe ngaqe eshte trim e nuk i dhimbset jeta. smiley

ps: çuditerisht, shpikja e pushkes na e prishi karakterin vetem ne luften ndaj njeri-tjetrit, qe filluam ta vrasim ne prita mbas ferres. por sapo bejme luftera me te huajt, tregojme nje trimeri, e per me teper, organizim te papare, gjera qe kemi te pamundura t'i bejme ne kohe paqeje dhe qe jane faktoret kryesore qe na kane lene mbrapa botes, ne zhvillim e qyteterim.

 

"ushtrite moderne te gadasin nga larg, te prishin urat, centralet elektrike, ato te ujit te pishjem, qendrat e banimit, etj, duke mos u lene mundesi per HEROIZEM vendasve, pra te sulmuarve.

ne qoftese ju kujtohet amerikanet sulmuan urat, centralet elektrike, etj, per t'i detyruar serbet te dorezohen. gje qe nuk vonoi."

Ore bukurosh po flet percart apo po flet si francez ?

Amerikanet ne sulmin e tyre u munduan te shkaktonin sa me pak viktima ne ushtine serbe dhe aq me pak ne popullsine civile .

Po te te kujtohet serbet ruanin nje nga urat kryesore qe lidhte Beogradin dite e nate me gra dhe pleq se e dinin se amerikanet nuk mund ta qellonin per sa kohe civilet qendronin mbi ure . Nje nate zuri nje shi i madh  populli u largua dhe ata e shkateruan . Qellimi i tyre qe serbet te gjunjezoheshin dhe te dorezoheshin , te largoheshin nga kosova .

Nuk e kuptoj ku e pe BARBARITETIN ti ????

Shnet dhe Gezuar 2010 !

 nuk ka fjale barbaritet ne shqip, (megjithese kjo nuk na pengon qe te krejme nje te re, heeee)  por BARBARIZEM ! (siç psh tjeter eshte komunitet dhe tjeter llafi komunizem) lol 

hajt gezuar e per shume vjet smiley

ps: ne ti e gjykon luften/rat e amerikaneve ideollogjikisht. duke tu duk si lufte e drejte, nuk i sheh barbarizmat. (permbi te mires dhe te keqes, eshte pozicioni nga kam vendosur ta shikoj une)

si dhe une barbarizmin amerikan e kam vene ve, qe kur shifsha filmat me indiane dhe kaubojsa. historikisht eshte fakt qe amerikanet (ose me drejt anglo-saksonet) i shfarosen indianet vendas (duke lene ca sa per muzeum) prej tokes se tyre.

kete nuk e bene pershembull kolonizatoret spanjolle, te cilet megjithese i luftuan njesoj, nuk i zhduken krejt (ngaqe nuk jane popull barbar, kane me ndjenje, nder e burreri), por u shkartisen me ta, duke formuar ameriko-latinet nje popull/race te re.

Me nje llaf hanxhari kokes si ne kohet e lashta qenka trimeri , kurse plumbi i pushkes qenka barbari? Hmm...ok.

megjithese rreshti tend aproksimatif, nuk meriton pergjigje, une po e bej nje te tille per auditorin (pra jo drejtperdrejt per ty).

pushka te vret nga larg. me pushke te vret edhe nje frikacak sepse duke qene larg ai ka shance te mos demtohet nga kunderpergjigjia jote, plus ka avantazh fshehtesine dhe befasine. 

ndersa hanxhari eshte arme "e shkurter", duhet t'i afrohesh tjetrit, pra te rrezikosh dhe ti jeten prej kunderpergjigjes se tij, ose hanxharit te tij.

ndersa barbaria eshte, kur pavaresisht nga arma qe perdor, ti sulmon civilin, pra ate qe nuk ka hanxhar ne dore. 

kur i prish tjetrit centralin elekrik ose i bombardon qytetin (qe nuk bohen me hanxhar edhe te dush), ti sulmon civilet e pambrojtur e te pa stervitur. demet qe shkakton jane te pallogaritshme (plus qe nje rakete te shperfytyron trupin shume me shume se nje hanxhar, tjetrit as kockat nuk i gjenden per ta varrosur).

serbet ishin  barbare pikerisht ngaqe nuk kishin si qellim te likuidonin vetem UÇK, pra kosovaret e armatosur, por duke perfituar nga rasti deshen ti marrin mbare e te bejne spastrim etnik. pra t'i detyrojne shqiptaret prej frikes ose vdekjes ta braktisin vendin e tyre.

por po aq barbare sillen dhe aleatet me serbet, ngaqe duke i kercenuar civileve jeten prej sulmesh nga distanca (kryen bombardime ne Beograd qe ishte shume larg prej lutfes se Kosoves). bile duke paraqitur ne TV, ne darke, preçizionin e sulmeve prej kamerave te vendosura neper raketat e tyre, per ti treguar tjetrit qe nuk ka asnje shans mbrojtjeje. dmth neqoftese ti e vazhdon rezistencen une te shfarros komplet me rrenje e me dege.

me shume nuk po vazhdoj se e di qe nuk ke per te kuptuar dot. 

 

po normal se ska per ta kuptuar se muhabeti ishte per luftetaret e UCK-se kurse ti dole bere nje xhiro neper bote... ike edhe mbrapa ne kohe na solle historine e evolucionit e historse se luftes e instrumentetet e saja.. bere sikur propozove nje tablo e nje spektrum per te matur dy vlera qe nuk i perkufizove.. (barbarine e fisnikerine) nepermjet te cilave duhet te kuptojme nje vlere tjeter qe nuk e perkufizove e shpjegiove (degjenerimin), edhe pastaj u ktheve prape duke thene se serbet ishin barbare kurse shqiptaret jo.... ironia e gjithe ksaj eshte se i fillon shkrimet me "autori e ka gabim". 

me shkurt: kto qe shkruan nuk kane sens as racionalisht.. as humor.. as referenca te jashtme... dmth si bejne apel asnjeresprej ktyre... pyes veten, kujt i bejne apel? pervecse recpetoreve te dhimbjes se kokes.

ne qoftese ju kujtohet amerikanet sulmuan urat, centralet elektrike, etj, per t'i detyruar serbet te dorezohen. gje qe nuk vonoi.

 

Punojne me mend perendimoret o Hurb nuk sulmojne kot te dal ku te dale. Keto sulmet ketu behen per te perhapur  pakenaqesi ne popull, per te sjelle pershtjellim  dhe per t'ia heq pushtetit mbeshtetjen e njerezve te thjeshte. Kam lexuar njehere per nje sulm qe pergatitej nga ushtria Franceze mbi nje shtet Afrikan. Objektivat e para qe thoni ju nuk ishin gje tjeter vec depozitat e ujit. Kush e mban mend 97en kur sulmoheshin naten postat dhe centralet elektrike ?? Ata qe e benin se vinin kot koken ne rrezik ne mes te nates, po kishin arsye te forta prapa . 

 

P.S. di gje njeri ku mund ta blej librin e z. Uk Lushi ??

 e para nuk ke cituar gje hurbin po mua.

ndersa e dyta, nuk kane shume rendesi ato detajet qe thua. barbaria eshte thjesht mungesa e etikes ne lufte. nuk ishte barbar aleksandri i madh, as skenderbeu, as napoleoni e bile as çezari i romes, ngaqe nuk kishin qellim te vrisnin civile duke spastruar territore. 

luftonin vetem kunder ushtrive te armatosura. kjo gje nuk mund te thuhet per hitlerin e te tjere si ai (atila, xhixhin kan, etj) ngaqe rrafshuan qytete te tere.

vetem nje portik i kane lene pa rrezuar, varshaves, gjermanet. e rrafshuan qytetin krejt. bile kadare ne librat e fundit kete mundohet te veje ne dukje, qe ne fakt ne jemi me te qyteteruar ne SHPIRT sesa soit disant europianet, sidomos anglo-saksonet qe jane po aq barbare ne shpirt, edhe sot, sa ne kohe te romes.

 

 

 

OK qenkam ngaterruar vertet, tani e pashe. Bonne annee meilleur veux.

 

Një klasifikim i rëndësishëm qe mungon këtu është një klasifikim diferencues ndërmjet luftërave konvencionale dhe “luftës totale” qe u zhvillua ne Kosove.Mbase duket si e tepërt për disa qe te behet ky dallim, por për mendimin tim pa atë nuk mund të kuptohet plotësisht roli i UCK-së.Ne luftën totale objekti kryesor nuk bëhen ushtaret, luftëtaret, tanket apo bateritë kundërajrore, por kryesisht popullsia civile. I njëjti skenar ndodhi p.sh ne Bosnje apo Ruanda.Ne këtë kontest Roli i UCK-së është konsideruar nga akademike te shquar si “xhep civilizimi”ku vlerat themelore njerëzore u munduan te ruheshin.Luftëtaret e ardhur nga perëndimi si Vëllezërit Bytyci apo Ushtar Kavaja janë përfaqësues më ideal të këtij klasifikimi.

Ukin e kemi peshkatar, dhe bankier par excellence. Ne ka nderthurje te naciolazmit dhe kapitalizmit vetem te ky exemplar i rralle mund te konstatohet. The book is a must read.

ca je t'u thane more? UCK-ja ishte e limituar ne kapacitetet per te zhvilluar "lufte totale" edhe sikur te donte. Por sigurisht qe UCK ka vepruar ne perputhje me Konventen e Gjeneves dhe nuk ka bere asnjehere target civilet. Nuk e kuptoj as tendencen e disave qe duke potencuar kete qasjen e Uk Lushit sikur vene ne dyshim qasjen tone kolektive perkundrejt armikut.

Shqiptaret asnjehere nuk kane bere genocid, krime apo spastrime etnike kunder popujve qe mund te kemi qene ne lufte me to.

Ndersa nderhyrja e Natos kunder Jugosllavise se mbetur (Serbi dhe Mal i Zi) ne vitin '99, megjithe vleresimin per te gjunjezuar Serbine pa shkaktuar shume viktima, ishte me kosto te medha jetesh njerezore per shqiptaret e Kosoves. Nderkohe qe Serbia rezistonte ndaj sulmeve ajrore te Natos, pasi ishin mbi caqe te percaktuara jo shume demtuese ne terma afatshkruter, forcat paramilitare dhe militare serbe vrisnin shqiptare dhe i debonin ata nga shtepite e tyre.

Per te kemi parasysh "goditje te rende" duhet te shikojme se cfare bene aleatet mbi Dresden ne WW2. E bene rrafsh me toke.

per dreq harrova o Bej!

Respekt dhe nderim per te gjithe ata qe luftuan dhe dhane jeten ne Kosove por vecanerisht per ate qe ke permendur ti, Ushtar Kavajen.

I dashur Speaker

Nqs mesazhi jot me drejtohej mua,, me lejo te bej nje sqarim. Lufte totale eshte nje term i nxjerre nga nje akademike angleze M. Kaldor, pasi ajo ka shqyrtuar nga afer luften ne Bosnje.

Nuk behet fjale per lufte totale ne kuptimin zakonte te fjales por vecanerisht per nivelin e perfshirjen se popullsise civile ne kete lufte, (kryesisht si tabele shenimi). Dmth luftohet kunder popullsise civile ne menyre te plote.

(Ne rastin tone vete shifrat biblike te te perzeneve, p.sh gati ne nje milion,  tregojne haptazi shkallen e perfshirjes se popullsise ne lufte.)

PS. Une kam nejt vete me Ushtar Kavajen ne Londer.

Lufte Totale eshte perdorur shume para se ta perdorte kjo akademikja angleze, vecanerisht gjate Luftes se Ftohte perdorej shume kjo "lufte totale" qe mund te ndermerrnin kunder njera tjetres dy superfuqite.

Ne Bosnje dhe Kosove nuk ka pasur lufte totale ne kete kuptim, por spastrim etnik dhe genocid.

Vari teneqen lale. Nqs te behet qefi e pranoj une qe e kam gabim.

E kam degjuar nga nje profesor historie i Kosoves ne mos gaboj, nje episod nga jeta e Azem Galices. Kur po kalonte me kale ne afersi te nje vendbanimi me serbe, femijet serbe qe po luanin aty sa e pane filluan te iknin, ndersa Azem Galica i arrin keta femije zbret nga kali ju jep edhe ca embelsira dhe ju thote qe nuk kane pse frikesohen nga ai. "Me te vertete" ju thote, "une luftoj me serbet por me xhandare dhe ushtare dhe jo femije apo njerez te thjeshte."

Ne shqiptaret jemi rob Zoti mer daje. Megjithese kemi qene te rrethuar nga egersira kemi mbetur njerez.

Uh,m'rafte pika mu qe luftetari modern i UçK na qenka nje modern ,i edukuar e shkolluar ,me dy tri gjuhe(shqip e serbisht po qe rreth 35-e i di me siguri)!!!!Luftetari i UçK,me ça kam pa e kam informacion eshte sidomos nje qe nuk ka patur gje tjeter me te mire te beje.....gjys depres ,i frustruar.....

"me ça kam pa e kam informacion"

ku e degjove kete?

Zana,

Jo te gjithe jane njesoj. Une kam njohur disa ndryshe nga ata qe keni njohur ju. Ne nje grupim aq te madh njerezish nuk mund te gjesh dy njesoj ca mund te ishin depres a ca te furstruar por ama ca ishin dhe moderne dhe me shume gjuhe te huaj. Ndryshimi eshte se keta modernet

 nuk e lekundin politikat dhe prapaskenat e organizimit paraprak te batalionit ne New York.

qe nuk lekunden as nga "cudite" qe ndodhin me fondet e mbledhura ne ndihme te UCK-se; as nga perversitetet e pjeses me idiote dhe te papergjegjshme te medias shqiptare; as nga gafat e politikaneve shqiptare ne te kater anet e spektrit dhe ne te dy anet e kufirit qe ndan kombin ne mes. Ata s'terhiqen as nga verberia dhe fodulleku i disa drejtuesve te vete UCK-se, e as kur policia ushtarake e ushtrise qe ata kane krijuar fillon t'i trajtoje si kriminele. Uk Lushi dhe bashkeluftetaret e tij tregojne ne kete rast jo vetem trimeri, durim dhe vendosmeri. Ata tregojne nje mencuri, gjakftohtesi dhe vetepermbajtje te rralle

qe, ne castin e caktuar, me gjakftohtesi, me arsyetim krejtesisht te kthjellet, pa emocione boshe, arrin ne perfundimin se eshte koha te lere gjithcka pas, te sakrifikoje cdo gje dhe te rrembeje armet per te mbrojtur gjene me te shtrenjte, ate qe vetem ai mund ta mbroje.

Luftetari i UçK,me ça kam pa e kam informacion eshte sidomos nje qe nuk ka patur gje tjeter me te mire te beje.....gjys depres ,i frustruar.....

Ti goc ke i zakon shume te keq..insiston t'ia fusesh si kau peles! Per rastin ne fjale po flasim per Ivy league grad, qe ka ne dore te inxhinieroje produkte super-te-sofistikuara financiare qe Taljont nuk i shofin as ne onderr e as ne zhgjonderr! kshu qy...PRAJ! para me te medhenjve.

O Hajdar..se e ke edhe kete emrin ca gazmor, qe ta mesosh njehere  e mire, nuk ka lufte fisnike apo luftetare fisnike, ka vetem qenie njerezore qe do luftojne njeri tjetrin per mbijetese dhe ne emer te kesaj mbijetese do te shkaktojne cdo lloj krimi e monstruoziteti per te qene te gjalle. Cdo gje tjeter e tipit 'lufte burrerore me hanxhar nga afer' etj etj eshte vetem brockull qe ngazellon shpirtin e perdelluar per romantike absurde.

 Sindromi i Bagdadit, eshte e çuditeshme,  se vihet re shume tek shqiptaret. Te zihesh, te grindesh, per te njejtin mendim e qellim, kjo ndodh me shumice tek bagdadasit dhe shqiptaret. 

Di gjo njeri sa kushton libri, se per fat te keq te ter librat shqiptare, tani kushkojne njesoj si ne perendim. 

 Toko, ate e lexova, por une nuk kam blere asnjehere ndonje produkt , nepermjet internetit. Ajo gje eshte per moshat e reja. 

20 euro libri !!! . Le te ngrohet ne librari dhe internet, se me kete çmim te kripur nuk kam ndermen ta blej. 

Pjer une e kam blere. Eshte pak me telashe per moshat tona ( regjistrohu, credit card etj etj) por une them se ja vlen ta lexosh Dhe $20 mbase pak i shtrenjte por ja vlen ta lexosh ( menidmi im)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).