Fjalia me e perhapur ne lidhje me krizen greke ne shtyp: Greqia eshte ne krize per shkak te deficitit te larte buxhetor dhe i duhet te beje shkurtime te medha te shpenzimeve. Kaq? Vetem kaq? Po s'qenka aq keq ne dukje...

Ne dukje...keto dite po shoh qe CDS *Credit Default Swaps afat-shkurtra ose me sakte Mars 2010 jane 670 pike baze...ky eshte nje nivel i frikshem. Me nje fjale entitet huadhenese jane gati te paguajne 670 pike baze per te siguruar ne rast rreziku te mospagimit te bonove te thesarit te qeverise greke...ose shume afer nivelit kur ato nuk bejne asnje centezim fitim nga keto bono...sepse aq kushton polica e sigurimit....Shkurt muhabeti..kush do ti bleje bonot greke nqs nuk i blen Banka Qendrore Europiane ose ndonje proxy i BE, si EBRD, BEI etj..sepse investitoret private i konsiderojne ato super te rrezikshme. Mjafton te thuhet se 670 pike spread ishte spread-i per sigurimin pas falimentimit te Lehmanit vitin e kaluar per shume banka.

Pra nqs BE nuk nderhyn...sic ka thene...i bie qe ne Mars kur greket te kerkojne borxh dhe sidomos ne prill-maj kur maturohet 16 miliarde euro borxh, Greqia te shpalle DEFAULT ose te marre masa emergjente me pasoja te renda per bankat dhe depozitoret.

E ceshte me e keqja rreth 10 miliarde euro kane dezertuar bankat greke qe nga nentori i 2009 deri me sot...dhe kjo ikje e kapitalit vazhdon....dhe bankat greke te cilat kane vene per kolateral bonot e qeverise greke (qe smund ti shesin) per te marre hua nga Banka Qendrore Europiane do te duhet te kthejne huate....shuma e sakte 59 miliarde euro!

Eshte pra nje mundesi goxha e larte qe ndonje ose disa nga bankat e medha greke te falimentoje nqs nuk blihet nga ndonje gjigand europian. Per rrjedhoje kjo mund ti japi nje shock sistemit financiar ne Shqiperi....por edhe nje goditje indirekte nepermjet demit ndaj emigranteve tane ne Greqi qe kane depozita ne ato banka.

Dreq..qenka me e keqe sesa dukej...

46 Komente

Media ne pergjithsi duhet te paralajmeroje emigrantet per rezikun e mbajtjes se depozitave ne bankat greke. Ne menyre te argumentuar, ashtu si artikulli me siper.

A jep Raifasen apo ndonje banke tjeter siguri me te larte?

A eshte koha te biem kapitalet ne banka te tjera me te sigurta ne Atdhe? 

Nejse duhet gjetur metoda qe mos krijojne panik po dhe une mendoj qe Raiffeisen duhet te beje marketing qe te terheqi parate e emigranteve ne Shqiperi.

Ndoshta eshte koha qe te krijojne ndonje fond investimesh apo ku di une ...

Shqiptaret duhet sa me pare ti heqin paret nga bankat greke, se nese ndodh ndonje hata,

te parat qe do bllokohen me ligjin e luftes do jene paret e shqiptareve si pasuri te shtetasve armiq.

Mo kujtoni se bej shaka, ndaj dhe nje here,

sa me pare se ne fund te marsit do jet shume vone, hiqni parat nga bankat e Junanistanit!!!

Edhe siguracioni kunder 'defaults' (CDS) per bonot bullgare dhe serbe ka shku ne stratosfere duke qene se sektori bankar Grek zoteron 30% dhe 15% (respektivisht) te sektorit bankar te ketyre vendeve, dhe frika eshte se mos terheqin 'long' prej andej drejt Athines.

pyetje me vend,

megjithate veshtire se nuk do te nderhyje EU per te bere dicka. nderhyrje te tilla kane momentum keto kohe. Por duke patur parasysh ngathtesine e vendeve europiane per te marre vendime te tilla (aq me teper jo per vendin e tyre) ndihma mund te zvarritet dhe Greqia do te kete goxha humbje.

Per te qartesuar,

1) a garantohen depozitat ne Greqi dhe deri ne cfare mase?

2) nese garantohen, rrefugjatet shqiptare nuk i humbasin parate. Nese kane blere aksione greke, atehere veshtire e kane

3) pas krizes, jo vetem qe papunesia do jete problem, por do te kete edhe rritje taksash. nje pjese e rrefugjateve qe mezi u del, me mire te mendojne qe tani per tu kthyer

Nese shteti grek shikon nje dyndje per terheqje te depozitave do nxjerr ndonje ligj.mbasi emigrantet shqiptare zen nje vend te konsiderueshem me depozitat e tyre.Dhe zbrazja nga CASH e bankave do ket pasoja per Greqin.Po ashtu deget e tyre ne Shqiperi rrezikohen seriozishte.Think smart act fast smiley

that kind of thinking e con vendin ne krize dhe te pakten nje pjese e emigranteve i humbasin me siguri leket

veshtire se nuk do te nderhyje EU per te bere dicka. nderhyrje te tilla kane momentum keto kohe.

Problemi qe ka BE-u eshte se u bo dasem ne Maastricht po u ftun shum veta ene tashi sdihet kujt i njelet me pagu faturen. Nuk ka mekanizem BE-u per me nderhy ne nje krize te tille, se i bie pastaj qe borxhet e Greqise ti pagujn Gjermont. Pranej po i mshojn fort me 'plane shtrengimi rrypi' Greqise kur BE-ut i duhet nji mekanizem tip FMN-je qe nuk e ka.

As FMN-ja nuk nderhyn dot ne nje situate unioni monetar ku problemi o n'Greqi po banka qendrore n'Gjermoni.

Shqipnia e ha sa krahu ket here se prej Greqise i shtohet pamundesia per te marre borxh ne treg, dhe dita e defaultit te Shqiperise o afru nja 50% me afer. Si ka thon Xhaxhi "Merr borxh, mos e paguj"!smiley

Greqia eshte pak hapa larg gremines, dhe eshte duke shkuar me shpejtesi drejt saj. Paaftesia per te shlyer borxhin, dhe rrjedhimisht per te marre borxh te ri, ne nje vend ku ekonomia nuk eshte solide, do te sjelli me siguri kolaps financiar. Iluzioni i grekerve se, duke hyre ne EURO Gjermania do paguante faturat e tyre, po shkon drejt fundit.

Une si njeri qe marr vesh nga kjo fushe, me ngelet vetem te perseris ate qe me siper vlonjati e tha tamam: terhiqni parate nga bankat greke sa kohe qe nuk eshte vone, per dy muaj gjerat mund te perkeqesohen pertej imagjinates. Banka te sigurta ne Shqiperi ka (Raiffeisen, BKT, Intesa San Paolo). Nqs jeni ne Greqi, edhe aty keni dege te Intesa San Paolo (ish Banka Amerikane e Shqiperise - Dega Greqi) dhe per pak minuta parate i keni te transferuara ne Shqiperi.

Goldman, jam kurioz si ia del tu rekomandosh emigranteve tane ne Greqi sjelljen e pareve te tyre ne Shqiperi pasi bankat greke ketu duke falimentuar paraqesin rrezik sistemik per te gjithe bankat ne Shqiperi. Madje edhe gjendja e sistemit bankar ne Shqiperi nuk eshte aspak e lakmueshme.

Do t'ju rekomandoja emigranteve qe paret e tyre ti conin offshore ne Qipro tek filialet e bankave me te medha atje.

Gb, bankat ne Shqiperi mund te mos jene ne formen e tyre me te mire, po sot qe flas, thjesht mbi argumente ekonomike, une ndjehem me komod me nje banke shqiptare sesa greke.

Arsyet:

Sistemi bankar shqiptar diku tek 60% te depozitave i ka kredi, sistemi grek e ka kaluar 100%

Qeveria kur do te marre borxh, dhe nuk e gjen neper tregje nderkombetare, do t'u drejtohet bankave vendase. Qeveria shqiptare ka borxh sa 60% e PBB te Shqiperise, qeveria greke sa 125% te PBB te Greqise. Dhe qeveria greke vazhdon te zhytet ne borxh me ritme te frikshme (deficiti buxhetor 13% nda 4% i joni). Pra qeveria shqiptare eshte ne nivele te pranueshme borxhi, dhe bankat tregtare shqiptare jane ne gjendje ta financojne kete borxh.

Dhe me e rendesishmja, politika monetare. Une kam shume rezerva per politiken monetare te Bankes se Shqiperise, por per nje gje le te jemi te qarte: nqs qeveria shqiptare ngel pa para (pra nuk merr dot borxh dhe nuk mbledh dot mjaftueshem taksa), BSH do presi para dhe do t'ia jape qeverise (termi me i sakte: do te merrte pjese direkt ne blerjen e borxhit publik duke injektuar likuiditet ne sistem) sic e ka bere jo pak here. Greqia nuk e ka te njejtin luks, ECB nuk jep para aq kollaj.

Bankat greke ne Shqiperi kane nje peshe te konsiderueshme te tregut, por kam bindjen se kane jo me shume se 10% te depozitave, qe nuk eshte ndonje qamet. Plus, me sa di une (duhen pare shifrat me te fundit), kane dhene me shume kredi sesa kane mbledhur depozita.

Dhe perfundimisht, une nuk rekomandova te gjitha bankat shqiptare, por vetem 3 prej tyre qe i vleresoj me te sigurta 

Patjeter, eshte nje vit me 'breke neper kom' per financat greke, dhe nese zgjedhja do ish mes Greqise dhe Shqiperise, patjeter Shqiperia jep me garanci si sistem, por ketu, per emigrante ne Greqi, behet fjale per depozita individuale ose biznese te vogla qe ne rastin me te mire diponojne disa dhjetra mije euro, duke pase edhe ndonji perjashtim me shifra me te larta.

Keshtu qe, nqs duhet patjeter te konservohen ne cash, pas alternatives Shiqperi, per ca kohe mund ti "depozitosh" edhe poshte dyshekut(ki parasysh, risku i sigurise), gjer ne nje moment te pershtatshem, por duke pare edhe presionin e inflacionit qe pritet te nxjerr koken si i terbuar, atehere investimi/transformi ne asete materiale me vlere(c'ka lypet konsulenca e nje profesionisti, si, qysh, nga,pse....)  eshte nje zgjedhje me e bereqetshme.

nga sa po degjojme nga artikuj te ndryshem, kriza ne Greqi eshte se qeveria nuk po shet dot borxhin.

cfare infromacioni ka per gjendjen e bankave greke???

kriza ne Greqi eshte se qeveria nuk po shet dot borxhin. cfare infromacioni ka per gjendjen e bankave greke???

Nuk eshte se nuk po e shet, po eshte probabiliteti i mosshitjes. Meqe behet fjale per 'insurance policies' (CDS) atehere flasim per probabilitete. Keshtu eshte kur del ne treg dhe merr borxh per te financuar deficitet. A te japin para apo jo varet nga sa mendohet te jete probabiliteti qe ti je ne gjendje ti kthesh ato para.

Levizja e fundit e deges te ekzekutivit te BE-ut, me inisjator Gjermanine, eshte ta 'shpetoje' Greqine nga tregui i probabilitetit (aka kreditit)

 Djema, m'duket se nuk e keni lexuar komentin tim te para ca diteve per çeshtjen e krizes greke. Aty une solla nje perkthim te gazetes prestigjoze Metro (www.metro.be) e cila kish marre burimin nga gazeta Time, e cila fliste per borxhin grek qe mund ta blenin dhe kinezet, pra banka qendrore kineze. Te pakten keshtu flitet. Ideja qe e amerikanve, nje agjensie financiare amerikane. 

Sa per bankat Greke: nqs kane investuar ne bono thesari te qeverise 'helenike' dhe ajo s'pagun atehere ne varesi te 'capital ratios' qe kane mund te kene probleme nqs dynden njerezia te terheqe parate. Por nuk me duket se do te jete problem. Ato shume mire mund te terheqin depozitat e Shqiptareve dhe Bullgareve te financojne qarkullimin ne Greqismiley

e cila kish marre burimin nga gazeta Time, e cila fliste per borxhin grek qe mund ta blenin dhe kinezet, pra banka qendrore kineze.

Jo banka qendrore e Kines, po investues private. Ky thashethem u pa me sy te keq pasi u duk sikur greqia po i bente bisht tregut e po kerkonte para privatisht

 Qafir, duke qene afer USA, mund ti hedhesh nje sy asaj gazete ose agjensise ne fjale. 

Po nderfus ketu nje artikull shume interesant nga Financial Times qe tregon sa afer falimentit jane bankat greke...

 

Banks shunned by international lenders

By David Oakley in London, Kerin Hope in Athens and Ralph Atkins in Frankfurt

Published: February 10 2010 20:16 | Last updated: February 10 2010 20:16

Greek banks have been virtually shut out of the international lending markets 

in the past fortnight as confidence in the country’s economy has collapsed.

In spite of a sharp rally in Greek stocks and bonds, amid hopes of a European rescue plan,

the squeeze on lending highlights the scale of the crisis over the country’s public 

finances.Some strategists point to the collapse of the Icelandic banks, which simply

 ran out of money shortly after the fall of Lehman Brothers in September 2008, as a warning

of what could happen to Greece.Gary Jenkins, head of fixed income research at Evolution,

said: “The absolute number one core lesson every economist and investor should learn is: 

cash is king. Without access to cash or liquidity, you are bust. Without European Union support, 

it is quite possible Greece, as well as its banks, will run out of money.”

Since the middle of January, lending to the country’s four leading banks, National Bank of Greece (NBG), EFG Eurobank, Alpha Bank and Piraeus Bank, in Europe’s interdealer markets, which sees a daily turnover of €330bn ($453bn, £290bn), has been cut to a trickle.

 

The banks can borrow only in the repurchase markets, which means that they must use government bonds as collateral to raise money. They have been completely frozen out of the unsecured markets.

That has forced the Greek institutions to raise money at punitive interest rates through private deals with international banks, say bankers. NBG, Greece’s largest bank, is suffering less than the three other lenders. NBG’s loan to deposit ratio is under 100 per cent – boosted by its fast-growing Turkish subsidiary Finansbank. The three other banks last year gradually cut their loan to deposit ratio to below 110 per cent.

Until about 10 days ago the liquidity squeeze had appeared manageable, a Greek banker said. But as markets ratcheted up pressure on the country’s bond market, problems mounted. Looking ahead it helps that the Greek banks have a smaller amount of wholesale maturities to cover this year, estimated at €4-5bn, he said.

 

However, there is also a danger that Greek government bonds might become ineligible for use as collateral for borrowing at the European Central Bank. This would close down another avenue for funding. Greek banks have borrowed more than others from the ECB – 8 per cent of their total assets. German banks, for example, have only borrowed 2.9 per cent of their assets.

 

Greece has seen its ratings reduced to triple B plus by Standard & Poor’s and Fitch, which takes them below the minimum credit requirement for collateral once the ECB tightens lending rules at the end of this year.

 

Prior to the global economic crisis, an A minus credit rating was the minimum requirement for collateral. The threshold was reduced to triple B minus after the collapse of Lehman Brothers in September 2008 paralysed markets but the ECB has said that the lower standard will only apply until the end of 2010.

 

Ross Perot's 'giant sucking sound' do jete 'longu' nga shqipnia e bullgariasmiley

Nuk bo dot gjo BE për Greqinë, se po boni për ta duhet t'boj t'njëjtën gjo për t'gjith derrat (PIGS - Portugali, Itali, Greqi, Spanjë&nbspsmiley dhe kta t'funit jon milet i modh. BE-ja ka për saju nenji nga ato rrugzgjidhjet e veta që t'lejn me goj hap, po që nuk zgjidhin gjo. Me sa kam lexu un, rrugzgjidhja e vetme osht krijimi i "super-euros" që do përdoret nga euroverioret dhe kjo e tanishmja ti lihet klub-med-it, me mundsi inflacioni, se thell thell, ky osht problemi i derrave; që nuk po fryhen dot. Ja ka haberin nenji se si ndiko inflacioni i euros në borxhin e Albove?

Zhvlerson euron kundrejt lekut.  Ul borxhin.

Ekzpozeja me e shkelqyer qe kam pare deri tani. BE-u e ka mren me Republiken Helenike. U duhet vertet ta nxjerrin gomarin grek nga balta, se nuk ja lene dot kalimtareve te rastit (megjithese kalimtari JP Morgan paska qef me nxjerr magjarin Shqiperi nga balta..dmth ka ende vullnet me marr persiper rriskun e te mbyturit qe mund te te mbyse. E hongri dhe Obami)

highlight nga yahoo coverage:

"..."It's a crisis caused by the capitalist system," said Sissy Vovou, a 60-year-old pensioner. "Those who should pay are the capitalists, not the working classes."

nuk gjenin dot nji rob me emer tjeter...Petro a Stefan?!

 

 

"..."It's a crisis caused by the capitalist system," said Sissy Vovou, a 60-year-old pensioner. "Those who should pay are the capitalists, not the working classes."

 Attention has turned to Article 122 of the EU treaty which lets the EU help a member state threatened by "exceptional circumstances beyond its control". Greece's poor fiscal record makes it difficult to argue this case, but blaming international speculators could provide cover for such a move.

Duket sikur Sissy qeka i mir-informum.

Va-va-va-va...(ballit me dore)...VUVUVUVU!smiley

The Greek Prime Minister, George Papandreou, when talking to his domestic audience, said that his country had become "a laboratory animal between Europe and the markets".

Conspiracy and the euro smiley

Germany has rejected the allegations, describing them as "not helpful".

O none ça po bohet smiley

Qafo di gje ti se sa perqind e buxhetit te arvanitosllavovllahopondeve shkon drejt forave ushtarake?  Sec kam nje ndjenje qe kjo gje po i nxjerr deficit arvanitosllavovllahopondet...

Greece directs approximately 4.3% of its GDP to military expenditures, the 2nd highest percentage in Europe. In absolute numbers the Greek military budget ranked 28th in the world in 2005. By the same measure, Greek military budget ranked 6th in the Mediterranean basin (behind France, Italy, Turkey, Israel and Spain) and 2nd (behind Turkey) in its immediate vicinity, the Balkans. It must be noted that Greek arms purchasing is among the highest in the world: Greece ranked 3rd in the world in 2004.
 

http://www.bbc.co.uk/blogs/thereporters/gavinhewitt/2010/02/the_euro_weakens.html Komenti 4

kto gjermont paskan pas menie t'keqe mer jahu.
1 pytje injoranti kom un:

nqse vendosin greket me shit naj ishull, a vazhdon me u qujt pjese territoriale greke ai ishull?
(jo se e shof si te mundshme dmth...)

 

 

ne mendje me vjen shitja e Alaskes nga ruset...

s'di a ka raste te jera me sefte.

Jo, i kalon pales qe e blen.

ky i Alaskes m'kish dal nga mendja po ligji nderkombtar ma do mendja mu eshte update qy n'ate kohe. Kom parasysh kto ishujt qe blejn kto robt qe kan pare t'modhe, jo nji shtet tjeter... dmth, nuk di qe ishulli t'i kaloje shtetit nga eshte ky robi...

Ah, per ate s'di c'te them. 

Një rrugzgjidhje mund të jetë që ky robi t'mori nënshtëtsinë Greke, psh.

The Greek Consumers' Federation has called on shoppers to boycott German goods.

smiley

keta dhe makinat i mbajne rrangalla, se kane frike mos ua vjedhin, per cfare t'i dush? apo do bojkotojne discount-et gjermane ne kete kohe krize? verrry smart!

po dhe gjermanet nga ana tjeter (poplli qe udheton me sh ne bote ky), i fusin nje bojkot gerqise, e te shohim kush del me hupje.

falimentoi mercedesi, bmw dhe audi tani

eksportet gjermane ne greqi zene 0.8% te volumit te pergjithshem te eksporteve gjermane, kshuqe mire do ja bejne t'ja marrin shpirtin ekonomise gjermane me bojkotin qe po organizojne smiley

Do katandisen Greket si puna jone, te eksportojne femra neper europe. Kone per ti bo konkurence ketyne tonave, por mjere ato po rane ne duart e menaxhereve shqipetar te mishit te bardhe.

ky lajmi tregon fytyren e vertete te Europes. Flet qarte sesa larg qendrojne ne pozicione interesash krejt te kunderta mgjse jane shume te interesum per te "miren e perbashket". M'vjen ne mend ajo shprehja "te kete perfunduar keshtu dhe Shabani yne"? (e kom llafin per Salen qe bleu ato helikopteret mas takimit me Sarkozy). Plus, kom nji bindje qe nqse Gerrqia do detyrohet me ble kshu gjonash, ka me u mundu me shit ato mbeturinat e veta dhe se pse e shof Shqiprine si nji nga vendet e para ne liste si bleres.

 

Broke? Buy a few warships, France tells GreecePaul Taylor and Renee Maltezou - AnalysisPARIS/ATHENSTue Mar 23, 2010 8:43am EDT

addImpression("10036173_Related News");addImpression("10036174_Related News (Auto)");

 

 Stocks   Thales S.A.TCFP.PA€29.43-0.12-0.42%9:31am EDT European Aeronautic Defence and Space Company EADS N.V.EAD.PA€14.75-0.25-1.67%9:32am EDT Dassault Aviation S.A.AVMD.PA€565.01-4.99-0.88%6:15am EDT
var sTicker = 'TCFP.PA,EAD.PA,AVMD.PA,TKAG.DE';
//var sTicker = 'TCFP.PA,EAD.PA,AVMD.PA';
var baseChartUrl = 'http://proxycache.reuters.com/wsod/enhancements/chartapi/chart_api.asp?';
var baseChartFormatting = '&width=300&height=162&headerType=none&display=mountain&theme=blue&preset=stockQuote';
var stockSectionUrl = '/finance/stocks/overview?symbol=';
  

 

 

 

PARIS/ATHENS (Reuters) - In a bizarre twist to the Greek debt crisis, France and Germany are pressing Greece to buy their gunboats and warplanes, even as they urge it to cut public spending and curb its deficit.

 

 removeImpression();

 

World  |  France  |  Germany

Indeed, some Greek officials privately say Paris and Berlin are using the crisis as leverage to advance arms contracts or settle payment disputes, just when the Greeks are trying to reduce defense spending.

"No one is saying 'Buy our warships or we won't bail you out', but the clear implication is that they will be more supportive if we do what they want on the armaments front," said an adviser to Prime Minister George Papandreou, speaking on condition of anonymity because of the diplomatic sensitivity.

Greece spends more of its gross domestic product on the military than any other European Union country, largely due to long-standing tension with its neighbor, historic rival and NATO ally, Turkey.

"The Germans and the French have them over a barrel now," said Nick Witney, a former head of the European Defense Agency.

"If you are trying to repair Greek public finances, it's a ludicrous way to go about things."

France is pushing to sell six frigates, 15 helicopters and up to 40 top-of-the-range Rafale fighter aircraft.

Greek and French officials said President Nicolas Sarkozy was personally involved and had broached the matter when Papandreou visited France last month to seek support in the financial crisis.

FRIGATE PURCHASE

The Greeks were so sensitive to Sarkozy's concerns that they announced on the day Papandreou went to Paris that they would go ahead with buying six Fremm frigates worth 2.5 billion euros ($3.38 billion), despite their budget woes.

The ships are made by the state-controlled shipyard DCNS, which is a quarter owned by defense electronics group Thales (TCFP.PA) and may have to lay workers off in the downturn.

Greece is also in talks buy 15 French Super Puma search-and-rescue helicopters made by aerospace giant EADS (EAD.PA) for an estimated 400 million euros.

The Rafale, made by Dassault Aviation (AVMD.PA), is a more distant and vastly dearer prospect. There is no published price, but each costs over $100 million, plus weapons.

Germany is meanwhile pressing Athens to pay for a diesel-electric submarine from ThyssenKrupp (TKAG.DE), of which it refused to take delivery in 2006 because the craft listed during sea trials following a disputed refurbishment in Kiel.

Payment would clear the way for ThyssenKrupp to sell its loss-making Greek unit Hellenic Shipyards (HSY), the biggest shipbuilder in the eastern Mediterranean, to Abu Dhabi MAR (ADM), industry sources said.

ThyssenKrupp Marine Systems last year canceled a Greek order for four other submarines over the dispute, in which it said Athens' arrears exceeded 520 million euros.

Witney, now at the European Council on Foreign Relations, said German officials were embittered by Greek behavior in the long-running dispute, as well as previous payment problems over the purchase of German Leopard II tanks.

Greek Deputy Defense Minister Panos Beglitis told Reuters the dispute was on the brink of settlement but denied the timing had anything to do with Athens' bid to clinch German backing this week for a financial safety net for Greek debt.

"(The submarine) Papanicolis has been carefully inspected by German and Greek experts. It has been greatly improved and declared seaworthy. We will take it, sell it and make a profit," he said in an interview.

"We are paying 300 million (euros) and we will sell it for 350 million," Beglitis said. Witney questioned Greece's chances of turning a profit on a second-hand submarine.

NO LINKAGE?

Asked whether big European suppliers were using the crisis to press arms sales on Athens, he said: "This has always been the case with these countries. It is not because of the crisis, there is no link."

Beglitis said this year's defense budget was set at 2.8 percent of GDP, down from 3.1 percent in 2009. Non-government sources say the real level of military spending may be higher.

"Our strategy is continuously and steadily to reduce spending. This is also in line with the Greek stability and growth program," Beglitis said. The program, submitted to the EU, pledges to reduce the budget deficit from 12.9 percent last year to below 3 percent by the end of 2012.

Western officials and economists have advocated a radical reduction of the armed forces as a long-term way of reducing structural spending, but Greek officials say that would require a real improvement in relations with Turkey.

Despite warmer ties, the two countries remain in dispute over Cyprus and maritime boundaries and have sporadic aerial incidents over the Aegean Sea.

French economist Jacques Delpla said Greece could reap big savings if it moved jointly with Turkey and Cyprus to settle disputes in the Aegean and Eastern Mediterranean and engaged in mutual disarmament.

"Unlike Portugal or Ireland, Greece could benefit from significant peace dividends to reduce its titanic fiscal deficits," he said.

Beglitis said Turkish Prime Minister Tayyip Erdogan had mooted the idea of mutual defense spending cuts in public but not followed it up.

"There was some rhetoric from Mr Erdogan on this but there are no negotiations at the moment," he said.

 

 removeImpression();

Ky artikulli im paska qene me teper se profetik smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).