TIRANË - Misteri i varrit masiv në periferi të Tiranës do të zbardhet nga një prokuror që ka lidhje me diktaturën komuniste. Hetimet po drejtohen nga prokurori Etien Kapo, nipi i ish-sekretarit të Komitetit Qendror të asaj kohe dhe anëtari i Byrosë Politike e deputet në Kuvendin Popullor.


Prokurori Kapo është i biri i Pëllumb Kapos, i cili deri në vitet '90-të ka qenë një nga drejtorët e Degës së Punëve të Brendshme. Por, paradoksi qëndron se gjyshi i tij bënte pjesë në nomenklaturën e lartë shtetërore të asaj kohe, ndërsa sot ai duhet të zbardh vrasjet e kryera nga ai regjimi ku edhe gjyshi i tij ishte një nga drejtuesit e atij shtetit.


Sipas burimeve, mësohet se Hysni Kapo i lindur në Tërbaç të Vlorës më 4 mars 1915, vdiq më 23 shtator 1979 në një klinikë në Parisit, ndërkohë mbante postin e Sekretarit të Komitetit Qendror të Partisë Popullore të Shqipërisë. Të pyetur për këtë fakt, zyrtarët e Prokurorisë së Përgjithshme, shprehen se ditën e zbulimit të eshtrave në afërsi të fshatit Qesarakë në rrëzë të malit Dajt, pranë seksionit të vrasjeve dhe krimit kundër personit në Prokurorinë e Tiranës, ka qenë i gatshëm prokuror Kapo, i cili automatikisht ngarkohet me hetimin e çështjes.


"Nuk mund ta paragjykojmë punën e prokurorit Etien Kapo për shkak të kaluarës së familjarëve të tij. Ai është korrekt në respektim të ligjit dhe punës dhe nuk mendojmë se është ndonjë shqetësim për ndonjë persona. Ai do të hetojë çështjen deri në fund për të parë se kush janë personat e ekzekutuar dhe identifikimin e tyre" - thanë zyrtarët e Prokurorisë së Përgjithshme, të cilët nuk deshën të identifikohen për shkaqe "morali" karshi kolegut të tyre.


Ndërkohë, dy ditët e fundit, prokurori i çështjes Kapo, ka zbarkuar në vendin e gjetjes së këtyre eshtrave bashkë me një grup oficerësh dhe ekspertësh të Mjekësisë Ligjore. Nga këqyrja e vendit mësohet se oficerët ndër të tjera kanë gjetur edhe një kafkë njeriu, e cila nuk përkon me asnjë nga eshtrat e gjetura që ndodhen pranë morgut të kryeqytetit. Kjo ka ngritur dyshime se në atë zonë ndodhen të varrosur edhe shumë persona të tjerë të ekzekutuar në kohën e regjimit komunist.


Sipas burimeve nga prokuroria, deri më tani janë gjetur dhe dërguar në morg 18 apo 19 skelete personash, që mendohen se janë të seksit femër. Vetëm pak ditë më parë ishte një qytetar që kërkonte prej kohësh eshtrat e babait të tij, që gjatë gërmimeve zbuloi eshtrat e këtyre personave që janë ekzekutuar gjatë viteve të regjimit.

****


Dje Prokuroria e Tiranës i ka kërkuar Mjekësise Ligjore fillimin e ekzaminimit të eshtrave të gjetura në malin e Dajtit. Pas plotësimit te formave te skeleteve, te cilet u zhvarrosen ne menyre jo profesionale do te kryhen edhe analizat e ADN-se per te bere identifikimin.

Muaj të tërë kërkimesh kanë përfunduar në gjetjen e një grope masive varrimi. Në 19 qese plasmasi gjendeshin copëza kockash që askush nuk di se kujt i përkasin. Megjithëse kërkimet kanë nisur falë rrëfimit të një prej anëtarëve të togës së pushkatimit gjatë regjimit komunist, sot askush nuk di të thotë me saktësisht se kush janë viktimat eshtrat e të cilëve janë gjendur tre ditë më parë.

Të gjitha viktimat janë ekzekutuar me plumb pas koke e më pas trupat janë futur në qese të zeza plasmasi.

Eshtrat janë gjetur në varr të shpërndarë në një sipërfaqe mbi 100 metra katrore. Mënyra e vendosjes së varreve vërteton në mënyrë hipotetike se, periudha e ekzekutimeve ka qenë e shtrirë në kohë, pasi nuk ka një varr të përbashkët, por varre të ndara me një apo dy skelete njerëzish, në afërsi prej katër apo pesë metra me njëri-tjetrin.

 

92 Komente

Une e shpjegoj shume thjesht kete vendim.

Ky vendim ka per baze konceptin e vjeter te UNITETIT.

Unitet ne vrasje, unitet edhe ne hetim.

Duke adoptuar titullin e 1 prej filmave te agjetit 007

"From Russia with love"

per ket rast do t'kishim....

"Nga Terbaci me Kerbac"

gjera elementare keto,

familja ngelet familje nga do te levize,

mjere te vraret thuaj.

vari lesht,

sikur nuk e dime ne se kush ka bere karriere ne gjygjsor e prokurori.

ne mos etieni do ishte ndonje i ngjashem.

pervec emrave, cdo na thote hetimi qe ne nuk e dinim ?

ishalla i gjejne se kush jane, dhe me ne fund do kene robt e shpise nje gur varri per shenje e per ti kujtu

Interesante ne kete rast do te jete reagimi i Sales. A do ta denoncoje kete gje apo jo? Une them se jo.

Mos keni merak se edhe gjykimin do tja beje Fehmi Avdiu (qe i denoi me varje para 90)

Prandaj eshte i demshem lustracioni, se do largonte nga hetimi dhe gjykimi i krimeve te komunizmit njerzit qe i kane bere keto krime ose qe kane lidhje me ta. Kush me mire se ai qe i ka duart me gjak e di se nga, ku dhe si ka dale ai gjak?

Prokurori Kapo është i biri i Pëllumb Kapos, i cili deri në vitet '90-të ka qenë një nga drejtorët e Degës së Punëve të Brendshme.

Pikerisht. Nuk ka si te kete anesi i biri per gjykimin e krimeve te se atit. Perkundrazi, ai ka djeni me shume per keto ceshtje, dhe sic ka thene zedhenesi i kryeprokurores me te bukur te Evropes:

ka qenë i gatshëm prokuror Kapo, i cili automatikisht ngarkohet me hetimin e çështjes.

Bingo!

Presidentin e kemi te bukur, i ndriti te gjitha punet dhe doli mjaft lart ne sondazhin e bukuroreve te botes, kryeprokuroren e kemi akoma me te bukur dhe do thyente cdo renditje prokuror-bukurie, keshtu qe dhe kjo ceshtje do zgjidhet si me bukur.

Nje aresye me shume perse ligji i dosjeve duhet aprovuar.

 

Kur ndodhi masakra e Recakut ne Kosove,autoritet serbe si gjithmon, nxituan te ''shfajsohen'' para botes. Nuk e ka bere policia jone, i ka vrare UCK thoshin. Do tua "provojme''.  Dhe keshtu, trupat e viktimave i enden neper morgjet e spitaleve te Beogradit.

Ismail Kadare,per kete rast ne nje gazete perendimore nder te tjera ka shkruar pak a shume keshtu:    ''Serbet sic duket nuk u kenaqen dhe nuk mjaftuan qe i vrane njehere, por duhej ti vrisnin edhe njehere tjeter,kesaj rradhe akoma me barbarisht,i coptuan trupat e tyre me bisturi,thika dhe gershere''.............. .

Keshtu pra, eshte e turpshme dhe pamoralshme qe viktimat e pafajshme te komunizmit dhe te ''kapove'' te tij  ti rivrasim barbarisht edhe nje here.

 

 

Xhibi, arsyetimi yt calon pak. Nuk e di se si mund te kerkosh qe nipi i Hysni Kapos te mos jete prokuror kur ai nuk ka kryer asnje krim vete personalisht. Zgjidhja ne nje shoqeri normale do ishte qe ky do te veteperjashtohej nga kjo ceshtje ose hierarkia e tij do te gjente nje menyre per t'ja kaluar ceshtjen dikujt tjeter.

Duke bere ligje sipas arsyetimit tend, me kushtetuten qe kemi sot antikushtetueshmeria e ligjit eshte automatike. Vetem ne sistemet totalitare komuniste ose naziste mund te behen ligje te tilla.

Ta thashe kete me lart se antikushtetueshmeria e ligjit te lustracionit eshte "ndertuar" ne nje fare menyre nga ana e atyre qe e propozuan. Le ta zeme psh se ligji do te merrej vetem me hapjen e dosjeve. Nuk do kishte asnje argument juridik per ta nxjerre ligjin antikushtetues.

Naim po kerkon arsye ne nje dere ku s'ka trokitur kurre.

Prokurori Kapo është i biri i Pëllumb Kapos, i cili deri në vitet '90-të ka qenë një nga drejtorët e Degës së Punëve të Brendshme.

Ec ma shpjego pak arsyen ketu o i gjithearsyeshmi une, qe pse pikerisht nga dhjetra prokurore duhet ta merrte pikerisht ky ceshtjen per krimet qe me gjasa perfshijne dhe te atin e tij,dhe pergjigjen e zedhenesave te prokurorise me "ishte i gatshem" si kriter per kete ceshtje.

Ne lufte per ceshtjen e Partise dhe krimeve te saj te jemi gati. Gjithmone gati!

U  kry bac dhe kjo pune, ne menyren me te arsyeshme.

M'fal qe I failed to see arsyen.

Degjo z. arsyehumbur,

Po te kishe dashur diktature, dhe vendime arbitrare mund te kishe ndenjur fare mire ne sistemin qe ishte para '90-es. Mqns deshe demokraci atehere qepe gojen dhe mos peshty me se ne kete sistem nuk perndiqet i nipi per ate qe ka bere gjyshi.

 

Sipas teje ai qe ka ka dhene denime me pushkatim apo varje para viteve 90 tani i takon te jete ne gjykaten e larte apo kushtetuese dhe te mbroje te drejtat e njeriut !!!!!!!!!!!!!!!!!

A nuk eshte cinike kjo ???????????????

 

Ai qe ka ka dhene denime me pushkatim apo varje para viteve 90 nuk i takon te jete ne gjykaten e larte apo kushtetuese. Por ceshtja eshte si ta ndalosh.

E para, pergjegjesia eshte individuale. Kjo ishte ideja e komentit tim te pare.

E dyta, hap dosjet sepse sot te gjithe po akuzojne njeri-tjetrin per krime dhe ironia e gjithe kesaj eshte se te gjithe deklarohen te pafajshem.

E treta, perzgjidh kandidaturat per keto poste mbi bazen e dosjeve te secilit. Terri i deritanishem informativ ka bere qe edhe kjo shumice te propozje kandidatura te lidhura me rregjimin komunist. Cfare ironie!

E katerta, duke i patur dosjet te hapura opinioni publik do perqendrohet rreth ketyre figurave problematike dhe s'do te ngelet i shushatur nga akuzat e te gjitheve kunder te gjitheve.

Si perfundim, kuadri i sotem juridik nuk te lejon te heqesh njerez nga puna thjesht se kane qene te lidhur me regjimin. Per kete duhet ndryshuar kushtetuta. Une them se ekzistojne mjete juridike per ta arritur kete qellim por kjo shumice (aq me pak socialistet) nuk ka vullnet te paster per ta bere.

Fatkeqesisht cinizmi eshte nje pjese (sado e vogel) e demokracise

Nqs se nipi i H.K vertet e meriton profesionalisht pozicionin qe ka dhe kjo ceshtje thjesht ju ngarkua atij   duke u bazuar ne proceduren normale te prokurorise atehere ai duhet te vazhdoje punen.

Ka ardhur koha pas 20 vjetesh qe ne shqiptaret te mesohemi me ligjin  dhe sesi punon demokracia  sado e papranueshme  ne aparence ajo duket ndonjehere

Pa dyshim qe ky duhet te vetperjashtohet.Por, padyshim qe edhe ata qe ia ngarkuan kete detyre ketij kane pergjegjesi,se paku morale. Eshte ceshtje delikate.

''Nipcja'' mund te jete prokuror i hatashem. Perdite ndodhin krime ne Tirane e Shqiperi ku ky mund te japi kontributin e tij.

 

percaktimeve "nje dajo me Ballin" dhe "nje xhaxha te arratisur", iu shtua dhe "nje gjysh anetar Byroje".

T'ma gzosh token, tha Tuc Maku. E ka qenis Avdulla efenija me doren e vet.

Vazhdojme me kengen "Feste ne Malesi" qe do pasohet nga "Selanik e tatepjete/ sic ka qen do te jete":

Na u mbush shtepia
plot miq edhe shoke,
sot ka feste malsia,
gezojne ata tok,

ja tata krenohet
po qesh lokja nane,
se mrika e kreu
shkollen ne tirane.

hidhni valle e knoni cika
agronome na u kthye mrika
e ka rritun o vete malsia,
gaz e jete i dha rinia o heeej.

Ka nje ndryshim ama, se "xhaxhai i arratisur" nuk torturoi, poshteroi, internoi, burgosi, denoi me vdekje apo pushkatoi njerez pa asnje arsye, apo nuk mori pjese ne shkaterrimin e nje kombi te tere si "gjyshi anetar i Byrose".

edhe?

Nuk sheh ndryshim?

pytja ishte c'pun/faj ka nipi?

Jo nipi s'ka faj, por sigurisht qe ka interes te madh ne kete mesele.  Nipi ka konflikt te forte interesi kur vjen puna tek hetimi i nje krimi ku gjyshi i tij mund te kete qene pjesmarres, jo vetem se eshte gjyshi i tij por dhe nga fakti qe mbiemri dhe si rrjedhoje reputacioni i tij njolloset neqoftese gjyshi i tij eshte i fajshem per kete krim (duke ditur si funksionon shoqeria dhe mentaliteti i saj).

Jo mer yahoo spo ta fajson njeri nipin.

Ne vec po themi mos hetoje nipi ca ka bo baba apo gjyshi.

E kupton ket llogjike besoj.

 

po keqkuptohem. diku duhet me nis. po e majte dike ne nje vend pune, nuk e mban dot me procione, gjyko ket e mos gjyko ate.

me falni se me duhet me dal.

do check sa t'kthehem.

N'fakt boni mire qe dilni n'shesh ju te maskumit, se keshtu se paku e dime se ku jemi. Cajme drrasa kot me ty lal m'duket.

"t'maskumit"? Ou? E per cin po u vikan kto maska, medemek mos t'na diktosh ti mer? Po cer te duket vetja ty mer trim? Apo si ai labi "diten qe ryri gjermeni, me makina te medha?"

E pra, nje prokuror qe nuk hetoka dot per arsye ideologjike (ne ket rast po thuhet qe perkatsia fisnore e shkakton ket qendrim, dhe un me ket nuk bi dakord se eshte avaz i nigjum shum ky, por ky esht tjeter muhabet) , nuk meriton te jet prokuror ne radhe te pare! Nji mekanik qe nuk shtrengo dot bullonat per arsye fizike (i jon kput gishtat psh) nuk meriton me nejt mekanik. Kaq lale. Te tjerat nuk pin uje. Dhe mos u merr me mu. mos caj as derrasa, as mrapanic, se as ta kerkoj njeri, e as per detyre s'e ke.

po e majte dike ne nje vend pune, nuk e mban dot me procione, gjyko ket e mos gjyko ate.

smiley

Me vjen gjynah tek te shoh qe i ben cirk llogjikes ne kete fare feje, dhe per cfare se?

Ky eshte parim elementar mer yahoo, edhe sikur te behej fjala per krime apo ceshtje ordinere. Nuk ben vaki ne bote (pervecse nen diktatura dhe rrumpallistane si tek ne) te hetoje ose gjykoje i biri krimet e te atit apo gjyshit, apo anasjelltas. Nje lidhje me dobet fare gjaku apo miqesie e skualifikon automatikisht nje hetues/gjyqtar nga ceshtja, edhe kur zbulohet kjo lidhje pasi ceshtja i eshte ngarkuar, e jo me si ne kete rast kur prokuroria ja ngarkon me djeni paraprake ceshtjen te birit dhe te nipit, sikur ky eshte i vemti prokuror aty.

E kupton ca thua? smiley Keto lloj pergjigje mund ti presim nga ndonje militant tjeter peshkist, jo nga ty.

nuk esht militantizem fare. E kuptoj mire se cfare po them. Po them: nqse dikush eshte ne nje vend pune, atehere eshte "entitled" te beje cdo gje qe i permban "job description". Perndryshe, nuk mund te kete goje askush te ankohet qe pse ne monizem aplikohej parimi i biografise - prandaj thashe "nje dajo me ballin" etj. Kshu xhib. Double standards always sucks!!! Merr vesh? Ose hiqe nga detyra, ose mos ngri asnje ceshtje te kesaj natyre per ate botin, me emer Kapo. Ato teorite e ndjeshmerise pastaj, jane llogje per gajde skoceze dhe orQester. Jane "as ta ben, as te leshon".

Emigrant, ja ta bejme te thjeshte fare:

Ta zeme gjyshi im, vret gjyshin tend (drejte per drejte, me urdher, si aksesor etj s'ka rendesi), dhe une vendosem si prokur qe do hetoje vrasjen e gjyshit tend.  Ti do ishe dakort me kete gje?

Jo, nuk do me pelqente.

Zevendeso veten tende me te afermit e viktimave te cileve ju gjeten eshtrat ne dajt apo edhe gjithe viktimat e komunizmit, dhe me zevendeso mua me E. Kapon dhe ja ku te del arsyeja  pse ai nuk duhet ta hetoje kete ceshjte. 

Well, eshte (edhe) ceshtje sentimenti dhe une ate e mirekuptoj. Jo per te la gojen!

Sentimenti ama nuk thote asgje se si do e beje punen ky prokurori. Nje shtet ligjor nuk e njeh ndjenjen as parandjenjen individuale dhe jo rralle shkon kunder tyre (shteti i mire eshte shteti i verber).  Neqoftese nuk ka klauzola te vecanta (Mrroklla solli qepare praktiken e chinese wall qe eshte ne vetehte nje "mur etik" dhe eshte dicka qe "kerkon" = requires nje veprim) ato duhen bere! Mbase sherben kjo ngjarje si pikenisje.

Di te them qe diku dhe dikur duhet te shpetojme nga mallkimi i biografive dhe cdokend ta vleresojme per ate qe eshte vete, jo gjyshi dhe babi. Nqse shoqnija jone eshte e papjekme per ket, nqse njeriu shqiptar eshte ende larg pikes ku lidhet familjare dhe lidhjet e punes/biznesit ndahen me thike, atehere ma falni gjithe ket "rambling". Pasoja kurbeti.

Ne c'po diskutojme, nje ze i brendshem me thote qe ky Kapo prokurori as qe do me dit per tjeter gje, perpos karrieres se vet. Kjo do ishte normalja te pakten.

Shiko nuk eshte vetem ceshtje ndjenje por ceshtje objektiviteti.  Edhe sikur ky person mos te kete patur asnje lloj mardhenie me gjyshin e tij, thjesht prej faktit qe mban mbiemrin e tij nuk mund te besohet 100% qe te jete objektiv ne kete hetim ne qofte se gjyshi i tij ka qene i lidhur me ate qe ka ndodhur.

 

Tani sa per paragrafin e dyte do te thoja qe s'jam dakort.  Shoqeria shqiptare ka si thelb te saj familjen (ate te gjeren) edhe pse komunzimi punoi rende drejt shkaterrimit te ketij institucioni.  A eshte kjo dicka e mire apo e keqe ne vetvete? Une them qe nuk ka nje percaktim 100% te qarte.  Eshte thjesht identiteti yne dhe mua ky aspekt i kultures shqiptare me pelqen.  Sigurisht kur bie fjale per nje krim te kryer nga familjari i dikujt, ai person s'ka se si te mbaj pergjigjesi ligjore ama duke ditur strukturen e familjes shqiptare dhe procesin si ajo funksionon, ky njeri duhet te ndjej nje sens pergjegjsie morale.  Kjo vlen sepse ne te njejtin rast neqoftse se familjari i ketij personi do kishte bere dicka te admirueshme, s'besoj se ky person do ndihej sado pak krenar per mbiemrin qe mbart dhe gjakun qe i rrjedh neper vena. 

Kjo s'eshte pergjigje serioze.  Koncepti i konfliktit te interesit ndiqet kudo e jo vetem ne sistemin e drejtesise.

Kerkoj ndjese se shkrova me ngut. Mendimin tim e thashe ne pergjigjen dhene xhibit.

kush tha qe ka faj. prokuror eshte, karriere ben.

Po ty nje klysh punist, sekretar partie i PPSH ka 20 vjet qe po te drejton vendin, dhe ju beheni merak se nje djale i ri, prokuror do te hetoje mbi nje var masiv te diktatures! E kuptoni se sa kot jeni?Une merrem me te gjallet, me ket kafshen qe e dogji dhe e poqi kete vend, dhe tani kerkon edhe ta shese dhe ju me te vdekurit. Ndryshim i madh ky qe edhe ata martire po te ishin gjalle do te habiteshin me ju. Turp te keni nese turpi akoma qendron me ju. 

Mere me bute e mos u nxeh shume se te ben keq per shendetin

Nuk ka asgje te keqe pse nipi i H.K, merret me hetimin e ngjarjes.

E para punes, nuk do bej hetim kush i vrau, kjo dihet, po do zbatoje ligjin.

Problemi qendron se do pranoje ky prokuror te hetoje e te jape konferenca shtypi?????

 

Po sala mos ka qene gje doktori i Hysni Kapos? Dhe ky Kapo mos ka qene gje shefi i sigurimit deri sa vdiq?

Tashti sido qe te jete s'ka kuptim qe ky prokuror te hetoj keto gjera sido ta perdredhesh llogjiken. Dhe meqe se fundmi po i thuren hymne llogjikes nga lloj lloj gomeresh, dua te them qe llogjika vertete eshte e pagabueshme por nuk mund ti rezistoj nje njeriu qe do te jetoj.

Qe Hysni Kapo ka qene nje nga njerzit me te afert te Diktatorit gjaksor, kete nuk e mohon njeri.

Qe Hysni Kapo ka qene nje nga urdheruesit direkt per pushkatime dhe gjenocid masiv qe ne kohen e luftes, kete nuk e diskuton askush!.

Qe Hysni Kapo te kete qene kryetari i komisionit te mbledhjes se pronave te luajteshme (monedha floriri dhe bizhu) te tregetareve dhe familjeve te pasura, kete nuk e konteston askush!.

Qe familja Kapo sot eshte nje nga familjet qe dominon asete te rendesishme te shtypit, tv, komplekse industriale dhe tregtare, si dhe ka rol te rendesishem ne politikat shtetrore, shum perflitet!!!.

Tani mendoni ju, qe nje nga ish-doktoret e H Kapos "te mos merret" me kete pune, ndersa prokuroria e shtetit eshte organ i cili ka drejtim vertikal, dhe "nuk ka te beje fare me humanizmin e as me historine"!

 

 Qe kane vene nipin e Hysni Kapos per kete pune eshte nje "crying shame", per opinionin tim! 

Ai po te jete cun me integritet, duhet me u largu me dinjitet nga kjo dosje. Nuk ka nevoje me "inkriminu" gjyshin, mjafton te thote "per gjera jashte kontrollit tim" dhe qe kane ndodhur perpara se te lindja une, dhe per arsye te natyres shume delikate te ceshtjes, une largohem nga ky hetim"

Une deri tani, vetem cunin e Mehmetit kam pare te dale hapur. Vetem respekt kam per kete burre! 

 

P.S.

Kryeprokurorja jone qenka me ter men shume e dobet.

Per takt, merr ZERO pike!! 

 

 

Sic e kon sqaru, ka qellu "me dezhurn" at dit kur dul llafi per varrin. I njeli m'dore ky rast, me c'duket dhe nga shefja e vet po thuhet qe ky i bo m'rregell detyrat e shpis. Por kjo esht nji rastesi e modhe fare, ama!

tani, mqse logjika formale ktu n'ket mexhlis e mur arratine, dhe mqse une kom besim te logjika jote, i pytje per ty vetem (ishalla s'po ngaterrohet kush ne mes; kom edhe te tjera pytje, por varet sa muhabet do me bo, si dhe a i pergjigjesh te pares):

a je dakord ti Mrrok, qe nipi i Hysni Kapos te jet prokuror sot?

 Patjeter! 

Si cdo rob tjeter. 

Bukur mire.

Cfare interesi konfliktohet konkretisht ne rastin qe po flasim?

 Asnje lloj interesi!

Nuk ka konflikt interesi, cfare konflikt interesi! Ai do investigoje origjinen e ketyre eshtrave, dhe identitetin e tyre. Nuk do investigoje nese keta u vrane apo jo ilegalisht, apo u varrosen ose jo ilegalisht. 

Megjithate...njerezit duhet te jene sensibel ndaj ndjeshmerive te lenduara te njerezve! Kjo eshte njerzillik elementar!

Ky djale eshte zgjidhja me e gabuar. Nqs "ishte dezhurn", kjo pune rregullohet pa problem. Ky nuk eshte hetim "emergjence", tip detektiv qe rastisi turni i trete, u be nje vrasje, ky duhet te shkonte, se prishej evidenca dhe vendi i krimit!

Nderroje prokurorin dhe mbaron muhabeti! Mos acaro robt! Kaq!  

Dakord, Mrrok. Me kaq e lejm.

Shume vrer te zi pat kjo teme. Hopefully, what brewed in here does not represent what goes on in the country itself. But still, just the hatred you feel around here, that tangible poison creepin' in of ppl hating e-o merely for what they think, it's very very sad. smiley

shit! literally.

E lejme!

Per vrerin nuk di gjo!

Shyqyrzotitozotimodh!

Une ne fakt, nuk kam i kam lexu komentet, ma nalt, dhe ma poshte! Kam fillu me implementu nje teknike te re qe kauri i ktuhit e quen "willful blindness"!

Po lexova shkarazi komentet e tuja me nolt, dhe vetem desha me t'bo me dije per dicka qe quhet "chinese wall" dhe qe praktikohet shume ne korporata ku "fiduciary duty" eshte paramount!

Finance, dhe Kanu' kryesisht! smiley

Kjo praktike, jo-fakultative, konsiston pikerisht ne  segregimin e nje te punesuari, nga nje ceshtje, ose nje tjeter.

Pra tradita, ku nje person, i cili normalisht, do merrej me dicka, po nuk merret per nje arsye apo tjeter (jo nevojshmerisht, per arsye te konfliktit te interesit) egziston!

Me mire qe nuk di gjo; per vrerin e ktushem them. Eshte absurd. Hipokrit. Dhe i poshter nga ana njerzore. S'po zgjatem. Mbase folim najher in person. smiley

Sa per fiduciary duty/ chinese wall, ne sikur thame qe nuk kishte konflikt interesash. Te kujtohet psh burgu i Marta Stjuart-it? Insider tippees? E c'ka te perbashket ktu? Absolutisht asgje.

Une nuk kam nenshkru asnjehere kontrate te atille me punesuesin (s'ma kane kerkuar), por per fushen time njihet praktika qe te ndalon te punesohesh te konkurrenti per nje periudhe rreth 2 vjecare ne rast largimi nga job-i aktual. Bcse of insider info.

Por te tjera meselera ato Mrrok.

 

Meqe admin e quajne te pavlere mendimin zinxhir por u pelqen te jene ne Moden Kitch te prekjes se gjendrave te loteve , ku zakonisht nuk merr pjese ai organ qe quhet TRU ...... 

do desheroja dicka brenda mundesive te nxjerrin nga arkiva nje foto ku duket nje fytyre shume shume e ngazellyer e shtrenguar fort e fort , gati per tu shkrire e futur ne gji ....me Hysni Kapon .

Ai sot eshte K/Minister !

Dhe i nipi .....

Je larg Mroklle . Me fal po je shume larg . Je pjese e lotit smiley

Leri fotografite o Idris,se fotgrafi ka me diktatorin edhe M SHEHU.K HAZBIU,B BALLUKU etj.etj.

Cfar do t'i sugjeroje ti nipit te H Kapos n.q.se gjate hetimit qe do te beje per keto eshtra del i implikuar edhe H Kapo?

Cfar do t'i sugjeroje ti nipit te H Kapos n.q.se gjate hetimit qe do te beje per keto eshtra del i implikuar edhe H Kapo?

Drejt Mati !

Ne dac me dite me sinqeritet mendimin tim ashtu sic e cmoj edhe une nderhyrjen tuaj te LLOGJIKESHME , them se nuk i duhet futur kessaj pune ne asnje menyre me asnje lloj argumenti .Ca me teper me injoranca te mbartura nga mentalitetet e nje kohe qe lam pas.

Ai , z. Etien pra ,duhet te vazhdoje DETYREN  me shume pergjegjesi . Ne se vihet re ndonje shmangje e qellimte apo del konkluzion jashte te gjithe EKSPERTIZAVE ai duhet te NDESHKOHET.

Kaq eshte muhabeti . 

Me thjeshte ! Ate qe H.K i beri te veteve si pasunare. Vetem nga fisi i afert i tij ka 9 te denuar perfshire dhe ata politike ! 

Ama Saliun e ka dashur fort  . Prandaj te gjitha referencat qe duken ne siperfaqe te vy (dhj) era jane plehra qe manipulohen ne qendrat e riciklimit!

Ai , z. Etien pra ,duhet te vazhdoje DETYREN  me shume pergjegjesi . Ne se vihet re ndonje shmangje e qellimte apo del konkluzion jashte te gjithe EKSPERTIZAVE ai duhet te NDESHKOHET.

 

Jo ai nuk duhej te caktohej si prokuror i kesaje ceshtje,sepse bie ne konflikt te drejte interesi.N.q.se ky eshte prokuror i zoti dhe i njeh mire ligjet dhe te drejteat qe i takojne,duhet te jape doreheqjen nga kjo ceshtje, t'mos beje gabimin qe bene antaret e GJ.K. qe nuk dhane doreheqjen per ligjin e hapjes se dosjeve te ish sigurmsave.

Tani po te pyes prap o Idris, a mund te kerkoje drejtesi te F Abdiu familja e H Neles,kur ky njeri ka hedh firmen per varjen e poetit H Lela?

Mati !

Ja me pelqen disa nderhyrje te ketij niveli dhe i shikoj si te vetmet koncepte qe ndoshta mund te debatohen sipas pikpamjeve te ndryshme.

Me respekt po te kujtoj se jemi ne vitin 2010 , vit qe them se me te perafert ka kete menyre vleresimi e shtjellimi te situatave te tilla te ngjashme !

Konflikt interesi ka edhe familja e Neles sepse eshte e prekur nga ndeshkimi .

Kjo eshte Logjika qe shndron konceptin nga te kapshem konkret ne ate qe eshte karakteristike e pergjitheshme per nje shoqeri te emancipuar.

Prandaj mendimi im per te gjitha rastet e per te gjitha ndodhite ESHTE

- Te mos cfrytezohen per te mbjelle urrejtje e hakmarrje masive apo dhe ndaj njerezve te vecante , sic i lexon edhe ketu.

- Rasti Nelaj duhet te trajtohet me qytetari . Familja apo kushdo qe e ndien te arsyeshme se ka prova :

Ti drejtohet gjyqit ne te gjitha shkallet e tij per te kerkuar NDESHKIMIN e z.Avdiu ne se del fajtor , dhe jo te merret me artikuj gazetash e parathenie librash . As me etiken qe zgjodhi z. Etien apo Avdiun ne ate post .

 

Aq me teper te gjeje ne keto raste , nje sebep per te klasifikuar ne turme jo nje pjese por pjesen me te Madhe te popullsuise si Kriminele .

Dhe aq me keq kur keto ndodhi sherbejne per te klasifikuar NIPRIT e MBESAT si pergjegjes per keto ngjarje.

Ndoshta per kete u vu ne pergjim dhe u perndoq deri ne denimin ekstrem z. NELAJ . Si i biri e Nipi i ...

Ashtu po kekrohet edhe sot per z.Etien nga arsyetime mediokre qe kane mesuar ndonje percaktim aty ketu ( konflikt interesi smiley ) dhe e perdorin sikur te jete celsi i shpetimit KOMBETAR te DREJTESISE po ruajtesi Fanatik i MORALIT te Drejtesise .

Drejtesi do te thote zbatimi korrekt i LIGJIT ! 

pergjigjen me t'mire ne ket rast mund ta japi vete ky prokurori. Ne te mire te ceshtjes dhe ne respekt te moralit, mund te jape doreheqjen dhe te leje dike tjeter qe nuk ka konflikt interesi te hetoje. Zyrtarisht, nuk besoj se mund t'i kerkohet largimi nga hetimi i ceshtjes, prandaj i ngelet atij ne dore te vendose

E drejta ka pak fjale,                                                                                    s'ka pse nipi te vuaje mekatet e gjyshit, por,por...eshte nje zgjedhje moralisht jo e gjetur, profesionalisht(emotivisht) ne konflikt interesi, c'ka ve potencialisht drejtsine ne pozicion te pabesueshem.

Burra! Lejni kto muhabete leprash, se duket qarte se shashka e numerimit te popullsise dhe varret masive te hetuara nga niper gjysherish po behen per te hequr vemendjen nga kriza e ekonomise dhe buxhetit shteteror.

Nji fakt: Birishi insiston qe per 2010 ritmi i rritjes te ekonomise te Shqiperise do jet 9%.

Tjeter fakt: EUR:ALL do marre rrokopujen nqs emetohet eurobondi, dhe do ngelen ata qe kane marre borxh ne EUR me presh ne dore.

Xhib, ju varrin masiv po e beni ketu te Peshku. Keni mbledh popullin dhe shtini sipas asaj logjikes idiote se, edhe po zuri ndonje te pafajshem s'ka gje, se edhe ky ndonje faj do ta kete patur medoemos. Tani une s'e di me cfare te drejte e derdhni gjithe kete mllef, po paqesisht do t'ju keshilloja te mos na fyeni.

 Tashti po te jap edhe une nje pergjigje keshtu ne pergjithesi, se besoj qe pasi na qullet, ka dy dite, me gelbaza nga kjo foltorja e Peshkut, besoj edhe ndonje reagim e prisni. I referohet ketij paragrafit ketu:

"Ajo qe po themi eshte pikerisht kjo, qe mos kini frike juve kokrat e komunistave se nuk po kerkon njeri hakmarrje, as e ka kerkuar dhe as e kerkon njeri ndonjehere."

Per vete s'jam as bije e as mbese blloku, por po te isha ne vend te tyre s'do te me bente syri terr nga deklarata si kjo ketu siper. Se jane plot njezet vjet histori post-diktature qe e vertetojne me fakte sesi edhe ata qe u nisen me pushke per t'u hakmarre e ulen qyten menjehere sapo u premtuan ndonje vend ne administrate a ndonje pashaporte per te dale jashte.

Do nje shembull konkret ti? Shko te ish-blloku qe te shohesh me syte e tu sesi e mbesa e E. Hoxhes eshte bere komshije pallati me nipin e x te perndjekuri politik apo edhe deputetin e PD-se. Jam pak kureshtare te di ne fakt a pershendeten miqesisht kur ndeshen shkalleve apo thjesht injorohen me miresjellje, se per pushke aha! keto i kane braktise kur kapercyn perroin e Palpoçit.

P.s. Me kaq merr fund pjesemarrja ime ketu dhe temat e tjera lidhur me kete. S'kam ndermend te pergjigjem, keshtu qe mos u lodhni te beni pyetje.

Fini, une s'mbaj mend te kemi replikuar ne per kete ceshtje dje e sot bashke, nderkohe qe ti vjen tani dhe je kaq shume e revoltuar nga komenetet e mia ku flitet per krimet e komunizmit dhe komunistat e Peshkut etj.

Mund te me thuash pse, si lidhet revolta jote ndaj komenteve te mia me ty personalisht? smiley

Kurse shembulli me mbesen e Enverit (sikur ta marr te mireqene qe eshte bere shoqe e ngushte me ndonje te perndjekur) s'e kuptoj ca lidhje ka me kete muhabet apo me ndonje muhabet tjeter ne lidhje me kete teme.

Une, po dhe te tjere me ca kam lexuar ketu, s'kemi thene qe duam lufte klasash, armiqesi me pasardhesit e krimineleve, hakmarrje etj. Ca pret ti qe te perndjekurit te bejne ndaj femijeve dhe nipave te atyre qe i kane duart e lyera me gjakun e tyre ate qe keto monstra bene me ta, denimin per biografi? Normal jo. Ndaj shembulli jot eshte pa lidhje.

Sa per ate qe valla qenkan nisur nje turme te perndjekurish per tu hakmarre me pushke ne dore po kane bere paqe se i kane ofruar xhelatet e tyre  nje pasaporte dhe nje gurabie, s'e di, mbase, s'kam degjuar, po mbase ka ndodhur. Personalisht sic thashe nuk e di si do reagoja po te isha ne rolin e atyre vktimave dhe te hasja ndonje xhelat para, me gjasa sic thashe do ja kisha marre shpirtin ose se paku do i fusja nje dru te mire qe ta mbante mend gjithe jeten dhe te nderronte rrugen sa here ti kujtohesha.

Po kjo prap eshte kot sa per replike me ca thua se s'ka lidhje me temen qe kemi diskutuar. Sic thashe diku une s'kam degjuar ne media qe ndonje te jete hakmarre ndaj xhelateve te dikurshem, pavaresisht gjithe ato krime qe ata kane bere dhe tortura qe kane shkaktuar.

Dmth prap ngado qe e kthej, s'e kuptoj dufi jot me ca dhe si lidhej ne kete mesele. smiley

Ujku, ujku....nderkohe qe cakalli bente kerdine, do thush ti...por sidoqofte ngelet nji problem shume akut.

Sa per borxhet qe po u vihet shipove m'shpine, normale,  a do bohemi si vendet e zhvillume, kujt po rr... per brezat qe vijne, dhe ndryshe 'big boys' s'te komandojne dot. 

Kam nje pyetje.

Si u morr vesh qe ky varr masiv ( disa vetash, ku me pare na eshte thene qe i hidhnin ne grope gelqeresh te shperbeheshin kockat komplet) eshte i kohes te komunizmit? Dhe a u identifikuan kufomat, dhe a u identifikua aryeja e pushkatimit? Sepse dihet qe ai shtet ka pasur denimin me vdekje per disa vepra, ashtu si cdo shtet ne ate kohe.

Dhe si perfundim, c'lidhje ka nipi i Hysni Kapos me kete muhabet?

 Caktimi i nipit te Hysni Kapos si prokuror i ceshtjes eshte absolutisht mungese delikatese, sensibiliteti.

Roli i tij apo i kujtdo tjeter ne vend te tij do te jete vetem administrativ. Te hapin nje dosje ne menyre qe te procedohet me analizat gjygjesore. Kaq, nuk mund te kete kontribut tjeter. Nuk mund te pritet nga prokuroria te çoje ne gjykim nje ceshtje te 30-50 viteve me pare. 

C'ka me çon ne nje opsion tjeter. Dmth qe zgjedhja e nipit te Hysni Kapos si prokuror i ceshtjes te jete e qellimshme per ta djegur si figure apo per te ndezur nje debat publik (sic po ndodh ne fakt) rreth prezences ne poste kyce te pasardhesve te xhelateve komunist apo kandidate per prezence ne poste kyce (lexo Ilir Xhelil Gjoni, Ilir Hamit Beqja, Ditmir Sulejman Bushati. Te jete valle Ina Rama kaq diabolike?

Mbase, po keto skenare prap calojne shume brenda llogjikes qe parashtroni.

P.sh. ky Etieni kaq budalla ishte sa tha ok do marr une dosjen e krimeve te gjyshit ne menyre qe te digjem si karte?

Tjetra, Ina Rama qe kur dhe pse dashka te shkaktoje zhurme rreth faktit qe ne prokuri e gjetke ne pushtet ka shume bij fajtoresh komuniste, dhe si kjo zhurme (qe deri tani behet vetem nga Berisha & co sa here i duhet atij) do ti rrezikoje ketyre punen (se nuk eshte se vertet dikush do thote hajt ti heqim nga puna se e kishin babain kriminel apo komunist)?

Pra i bie qe Ina Rama do i coka uje mullirit te Berishes kot, duke i shkaktuar deme vetes.

 

Per mua gjeja me e dyshimte (ne lidhje me keto skenare qe thua ti) eshte qe artikulli i pare dhe i vetem deri tani qe e vuri ne dukje kete, qe nipi i H Kapos ishte prokurori i varrit masiv, eshte gazeta Shekulli. smiley Dmth qe gazeta qe eshte sot efektivisht me shume ne rolin e gazetes zedhenese te Edi Rames sesa Zeri i Popullit ti frynte kesaj meseleje, per mua ketu ka nje fare dyshimi per kshu teorish si thua ti.

Pra (thjesht hiptoza pa baza) nese do kishte nje plan per te djegur kete prokurorin makes sense qe Shekulli pasi e mori vesh qe ky ishte caktuar i fryu zjarrit (sikur Kokedhima te kete ndonje gje kunder ketij apo interes qe ky te digjet, s'e di ca dosje ka marre dhe pritet te marre ky, dhe nese ndonje nga ato ka te beje me Kokedhimen dhe bizneset e tij).

Ina Rama nga ana tjeter nuk e di ka apo s'ka te beje me dosjen (s'e di si eshte procedura e percaktimit te prokuroreve per ceshtje te caktuara, po padyshim nuk eshte 'si dezhurn' qe thote Emo me lart qe ky qelloi ne turn dhe ketij i ra ceshtja, ne vazhdimesi te akrobacise se llogjikes qe te mos e pranoje ate qe eshte obvious, kontradiksionin e nipit qe heton krimet e gjyshit lol) nese dikush e di mund te na thote si caktohen keto.

Po nese Ina 'sa kam vetllen e mir' Rama ka pasur te beje, apo qofte djeni, per kete fiasko, padyshim qe eshte dicka shume negative per te, pavaresisht nese mediat e tjera e paraqesin apo jo kete mesele.

Per mua gjeja me e dyshimte (ne lidhje me keto skenare qe thua ti) eshte qe artikulli i pare dhe i vetem deri tani qe e vuri ne dukje kete, qe nipi i H Kapos ishte prokurori i varrit masiv, eshte gazeta ShekulliBig Grin

Paske ardh me tablo sinoptike tani si Kaci i Miftarajve .Do e kesh xhaje e  te ka nip smileyTongue 

O Xhib! Ti po merrke kum ke bovat mer daj. Bo ca pushime. Nuk o rekomandim i keq ai i Bedrijes Big Grin

Une per vete bashkohem me mrrokllen, kur thote qe eshte gabim etik (e cilesoj etik) vendosja e ketij prokurori. Nese prokuroria merr masa qe me taktin e duhur ta zhvendose vemendjen e publikut nga H. Kapo tek ceshtjet e tjera atehere kjo evitohet dhe ceshtja merr udhe.

Per tjetren, nese kjo varreze (ca kuptimi ka varr masiv??) eshte e dokumentuar dhe evidentuar ne arkivat e MB athere per mendimin tim nuk ka pune fare prokuroria pasi nuk ka veper penale. nese ka denoncim nga te afermit e ketyre te ndjereve, le te hyje ne loje prokuroria. Si gjithmone lemsh punet ne Arnautistan... jo se nuk dine, por se duan dhe i interesojne qe njerezit te derdhin jarge e gelabze kunder njeri-tjetrit me cilesime komuniste, borgjeze e kapitaliste (shif vetem se cfare behet ketu..).

Nje pyetje: Si ka mundesi qe kur ka "hot issues" ne Shqiperi del gjithmone ligji i dosjeve te komunizmit, ceshtja Ismail Kadare, e nje ser historish e lagu-s'e lagu qe edhe 100 vjec po te rrojme nuk do kemi shanse t'ia shikojme fundin.

Nejse, jargavitje te mbare te gjitheve ata qe i kane qejf keto koqet e ullirit qe iu servis jeta e larmishme politike arnautistane! Ne fund te fundit asnje nga ne te "huajt" nuk ka kredi per te lare e pune per te humbur ne Shqiperi. Te gjithe flasim si e jema e Zeqos ne maje te thanes...

Jo 'etik', por 'etiketik'smiley

kur thote qe eshte gabim etik (e cilesoj etik)

 QA e ka termin me te sakte, mendoj une. 

Dhe aq me keq kur keto ndodhi sherbejne per te klasifikuar NIPRIT e MBESAT si pergjegjes per keto ngjarje.

 

NIPERIT DHE MBESAT NUK JANE PERGJEGJES PER KETO NGJARJE,

POR AS NUK MUND TI GJYKOJNE KETO NGJARJE O IDRIS.

Tashti dy here me pyte dhe me thene te drejten mu duken shume pyetje te arsyeshme . Po ne aq here  neper te shkruarave te tjera e ke marre pergjigjen ashtu sic e mendoj edhe sikur mos te te kete pelqyer .

Te pergezoj qe kesaj radhe nuk je ingranuar me etiketime "komuniste ,kriminele " etj mbllacitje muallisesish ripertypes .

Ne une e kom nje pytje per Ju pa qene nevoja te pergjigjeni ne se jeni prekur drejtepersedrejti me kete ceshtje :

Si mendoni Ju .....duhet trajtuar ceshtja NELAJ ...

ndaj trupit gjykues ne teresi qe dha vendimin "Me Varje"  dhe ne menyre te vecante ndaj z. Avdiu si kryetar dhe firmator i ketij vendimi ?

Dhe ne se eshte bere dhe nuk ka rezultat ,  ku ka ngelur dhe perse ?

e para, kjo qasja qe merr ti si me qene mesues qe u ve nota robve per postet ktu mu m'ben me vjell, sinqerisht. Qe ta besh ket ti nuk duhet te jesh ky qe je njehere dmth. nuk mund te shkruash kodra pas bregut dhe pastaj te marresh rolin e mesuesit.

e dyta, ti nuk po thua ndonje gje te re me ket pyetjen foshanjarake qe ben. E kane bere dhe te tjere para teje ne forme publike madje, ne tv e gazeta. Pyetja e tipik retorik (por qe nuk eshte aspak retorike) behej:

- mos valle e kish gjithe fajin dulla per krimet qe u bene?
(pergjigjia e n/kuptuar prej atij qe bente pyetjen ishte:
sigurisht qe jo, faj kane pasur te tjeret po ashtu ishte dhe sistemi...

kjo llogjike eshte bullshit ti mik sepse me ket llogjike nuk denohet asnji kriminel qe krimin e ngre ne nivelin e shtetit; sepse me ket llogjike nuk denohej asnji nazist per krime ndaj njerezimit meqe i tille paska qene sistemi.

Konkretisht, prokurore cnjerezore si Aranit Cela & co dhe ekzekutore si ky Fehmi Abdiu me shoke jane fajtore sepse pretencat apo denimet e dhena kane qene ne mase te ngritura mbi fallcitete dhe te pabazuara. Ka qene detyre e tyre te nxirrnin ne drite te verteten po ne fakt keta sorollop robsh pa kurrfare dinjiteti bene te kunderten, thjesh per satisfaksionin e diktatorit.

Mendoj se nuk duhet te kthehemi ne veprime hakmarese, poetit te nderuar Nela nuk mund t'ja ktheje askush jeten,ndersa z AVDIU dhe te tjreve qe kane hedh firmat per keto denime makabre duhet te largohen nga detyra te tilla ku militojne akoma.Z Nelaj ti jepet vendi qe i takon,d.m.th. dekorime pas vdekjes,ti botohen librat ne se ka dorshkrime,dhe te afermit e tij(familja) te morin shperblimet qe u takojne sipas ligjit.

Idris une jam presekutuar vete personalisht.Me ra ne dore rastesisht letra e nje komshiu,qe ishte lindur e rritur me mua,gjate kohes se sistemit,premtonte se do t'me pune sonte,se e di qe ti luftohesh padrejtesisht,etj etj pallavra te kohes,kishte poste te rendesishme per kohen.Ne leter shkruante 99 te zezat per mua dhe familjen time,dhe urdheronte qe ky person eshte i rrezikshem,letra kishte emrin dhe firmen e tij.Une ja lexova letren ne sy,ai ngeli i shtangur.Rri i qete i thashe une nuk do te hakmerrem ndaj teje, se kam burreri dhe jo pabesi si puna jote.

Kam botuar nje liber me poezi, dhe nje liber ja dhurova ish sekretarit te partise qe mi pat gris ne moshen e rinise duke me thene qe s'kemi nevoje per poezite e nje klyshi kulaku.

Shqiperine do ta coje perpara vetem rinia,qe po studion sot neper universitete,dhe po mer kulture demokratike te kohes.

Rinia nuk duhet ta ktheje koken prapa se nuk shikon ma perpara.

Se mè preke...im atè kishte marrè premtimin nè atè kohè(sistemi i kaluar) se nga pallati qè kish ndèrtuar ndèrmarrja njè hyrje i takonte atij pasi kishte 4 fèmij e banonte nè 1 dhomè e kuzhinè,por mè vonè u mor vesh se dikush kishte dèrguar njè letèr ku thoshte se personi qè kishte bèrè lutjen kishte njè xhaxha nè burg etj etj..dhe premtimi ngeli premtim..megjithèse nèna ime komuniste  dhe im atè familje dèshmori..kur ndryshoi sistemi,im atè u ngrit kundèr njè greve tè pakuptimtè qè deshi tè bènte ky miku i letrès dhe qè praktikisht shkatèronte furrat e ndèrmarjes..ky tipi ju vèrsul me fjalèt se ju komunistèt na keni marrè shpirtin pèr 50-vjet...kèshtu èshtè edhe kjo puna e kètyre qè janè nè pushtet e qè bèrtasin sot se komunistèt i kanè vrarè e prerè pèr 50 vjet..po janè qelbèsira o mati...janè kèrma..po kush i ka ndaluar pèr 20 vjet rresht tè hapin dosjet? mè thuaj kush?po nuk kanè pèr ta bèrè kurrè...se do ju dalin letrat e dikurshme..se janè qelbèsira o MATI!!!

...po kush i ka ndaluar pèr 20 vjet rresht tè hapin dosjet? mè thuaj kush?...

Gjykata Kushtetuese!

Jo njehere por 2 here.Ne 1997 kur shfuqizoi ligjin per genocidin dhe pastertine e figurave dhe tani  ne 2010,kur beri te njejten gje.

Thua se ta bene me hile per punen e pallatit dhe ndoshta ta kane bere,nuk e diskutoj.Por nuk thua qe a ishte njerezore te jetonte 1 familje me 4 femije ne ato kushte?Mesa shoh ke qef te denosh ate spiunin(dhe ke te drejte) dhe i mbyll syte para mizerjes qe ke jetuar.Nuk thua nje fjale"mallkuar qofte ai sistem qe na la te jetonim ashtu si kafshe".Jo nuk e thua se ti ke qef te identifikohesh me klasen qe sundoi per 50 vjet,me ndihmen e atij spiunit qe e kthen pllaken sa here qe i teket.

Ti ben namin qe nje spiun apo delenxhi, te ka bere nje padrejtesi dhe nuk e ve ne dyshim qe ke te drejte.

Por duhet tju japesh doren dhe tu heqesh kapelen ish te perndjekurve qe jo vetem qe nuk vrane asnje ish-komunist apo ish-hetues por me kranari thane qe NE I FALIM ATA.

Fatkeqesisht nga shtresa e atyre qe justifikon ti, nuk doli njeri (pervec djalit te Mahmet Shehut dhe Bedri Spahiut) qe te thoshte NA FALNI SE GABUAM!!!

Por ka edhe me ata qe bene namin ,mburren ose ne rastin me te mire thone me cinizem"ashtu ishte sistemi".

Jo po...komisioni i venecias dhe BE nuk i la...po pèrgjigje èshtè kjo? ti e ke hallin te gjykata kushtetuese apo tek njerzit qè kanè vuajtur burgjeve?mè thuaj njè pèrpjekje serioze tè dikujt pèr kètè punè? p.sh.. betejèn pèr heqjen e prokurorit tè pèrgjithshèm me ligj apo pa ligj do apo nuk do gjykata kushtetuese...pastaj ku e pe ti tek unè mbrojten e atij sistemi politik e ekonomik?pèrse kèrkon ti ngatèrosh gjèrat...shumica e njerzve me tè cilèt kam jetuar nè atè kohè ishin nè tè njèjtat kushte si unè,tè gjithè me furnellè vajguri nè banjè gatuanin...kjo nuk ka tè krahasuar me atè qè hoqèn njè pjesè e shoqèrisè...njè pjesè e shoqèrisè qè nè tè shumtèn e rasteve e hèngrèn kot burgun pikèrisht pèr faj tè kètyre QELBèSIRAVE qè dilnin tè fituar nè atè kohè dhe qè dolèn tè fituar edhe tani...se ajo fabrika ku punonte im atè,sot duhet arkeolog ta gjesh...se ai tipi i letrès..fitoi nè fund..se ai tipi i letrès sot kèrkon qè unè ti kèrkoj tè falur atyre qè u tretèn burgjeve...unè nuk kuptoj si njerzit qè kanè vuajtur dhe ata qè i thonè vetes tè djathtè mundet akoma ti besojnè kèsaj race tè shpifur???

Shqiperine do ta coje perpara vetem rinia,qe po studion sot neper universitete,dhe po mer kulture demokratike te kohes.

Shkulni mer floket, e jo te mbani shpresat tek Amudsenjoldi(TM Mrroklla).  Zaten prej ketij kallepi dalin Envera!

Shqiperine do ta coje perpara vetem rinia,qe po studion sot neper universitete,dhe po mer kulture demokratike te kohes.

 

e ketij mendimi jam edhe une,ne te gjithe e shofim se sa larg mentalitetit tone jane femijet tane,femijet shpesh here nuk i ngjajne prinderve,por kohes,mjedisit historik ku rriten e studjojne.ata jane teper te lire dhe te xhveshur nga komplekset tona te se kaluares.

kjo demokraci aq e kulluar qe ne kerkojme,eshte rruge e gjate dhe e mundimshme,as qe behet fjale ne shqiperine e sotme,20vjet jane shume per nje individ,por,per historine e nje populli teper pak.

 

...po kush i ka ndaluar pèr 20 vjet rresht tè hapin dosjet? mè thuaj kush?...

Gjykata Kushtetuese!

 

 

Dosjet nqs do ti hape qeveria i merr te gjitha dhe i skanon ne kompjuter e pas kompjuterit i nxjerr ne internet sic kane bere edhe shtetet e tjere lindore

S'ka nevoj fare te pyetet as Gjykata kushtetuese e askush tjeter.

 

Prandaj Boll me MASHTRIME IDIOTE dhe me lojra e hapi se hapi o shoke dhe shoqe  ishkomuniste  dhe ishsigurimsa te ketij timit.

 

 

mos u bej smartass me zor! Dosjet nuk publikohen dot te gjitha ne internet se jane dokumente shteterore, kerkojne ligj per t'i skanuar dhe per t'i lene te hapura per te gjithe. DUHET LIGJ.

Keto kane edhe implikime pasi nese dosjet publikohen te paprekura, ashtu sic jane, jo me iniciale ose emra te fshire, nje i denuar merr vesh se kush ka qene spiuni dhe ndoshta i kercen mendja dhe shkon ja peshtyn surratin atij personi. Megjithese kjo ne rastin e Shqiperise nuk besoj se perben problem. Per nderin e tyre dhe te te gjithe shoqerise ish-te persekutuarit nuk kane qene hakmarres. Ja kane lene ne dore shoqerise te beje jo hakmarrjen, por drejtesine.

Drejtesi dhe nderim per At Zef Pllumin, Hafiz Ali Korcen, Havzi Nelen, Pjeter Arbnorin, Musine Kokalarin, Prek Calin, intelektualet e Harry Fultzit e mijera te tjere qe me ndergjegje te plote kundershtuan publikisht apo fshehtas sistemin komunist ne Shqiperi.

Gjykata Kushtetuese eshte ajo qe eshte. Por e keqja me e madhe mendoj une eshte se njeri krah politik, PS-ja nuk ka vullnetin per te hapur dosjet, per te larguar nga institucionet njerez te implikuar etj.

Ka nje sperdredhje te saj ne kete argument dhe jo pa shkak.

Ti mor inteligjenti lart e di ti si i kane hap dosjet Ceket dhe Sllovaket ??

Ik futja nje googlimi te shpejte ta mesosh. Une mund te te them ( pervec keshilles te leximit edhe njehere te asaj c'ka  kam shkruar me lart ) se:

 

1)  PER TE HAP DOSJET DUHET VETEM VULLNET , te tjerat jane dytesore, dhe s'kane rendesi. Kaq

2) Te perndjekurit i njohin shume mire kush kane qene xhelatet e tyre, dhe s'kane nevoje t'ua mesosh as ti e as une.

me ligj i kane hapur apo me mire me ligj e kane rregulluar aksesin e publikut ne keto dosje, jo me urdher te peshkut.

Je ne metro ti?

Per ate vullnetin po flas edhe une po ka ta gjejme se!

Po ti mor qenke ekzemplar fare, ti je jo vetem i paditur po qenke edhe i paafte te besh nje kerkim ne Google.

Po provoje njehere kete "lista Wildstein" per Polonine se mire per Cekine dhe Sllovakine qe i dikte shume mire .

I kane nxjerre ne internet dosjet ne fillim te pakten Cekia Sllovakia dhe Polonia pa ligj e pa asgje tjeter ha Shqip apo jo. Pavaresisht se mund te jete bere ligj me vone pasi te gjitha kishin dale. 

Per ata qe kuptojne Frengjisht:

http://www.presseurop.eu/fr/content/arti...

nuk e di se c'ka bere ai gazetari polak por Cekia publikimin e dosjeve e ka bere mbi baze te ligjit te saj te arkivave, qe ju lejon publikut aksesin ne keto dosje, megjithese ka debat se a duhet per te gjitha dosjet e StB-se (policise sekrete te Cekosllavakise) apo jo dhe te dhenat per persekutoret nuk jepen. Kete e ka paraprire lustracioni. Nje pjese nga nje shkrim qe flet per kete ceshtje: "Under the law on archives, all StB documents must be accessible to the public, however, the ministry says that the law does not apply to StB personnel documents as they are not archive material, the paper adds. The paper also states that though the public can learn everything about the StB victims, including very personal information, the data on their persecutors are still classified. Some historians and researchers point out that the ministry clerks interpret the law expediently. The deputy head of the Interior Ministry section for archives and files, Pavel Brunnhofer, said that the personnel files are not archive documents since they were not registered as such! Who could be behind such a trick if not the StB agents, trying to hide their past? Only under public pressure did the Ministry agree to open certain files."

 

Po mire  te pakten e mesove per Polonine se listat u hodhen ne internet para se te dilte ligji. 

Tani meso edhe per Cekine:

 

Kerko pak ne google "lista Petr Cibulka"

 

 

hahahaha, mire, mire, keshtu eshte si thua ti.

ja edhe pak info (per te interesuarit):

"In April 1996, Parliament approved a law that allows any Czech citizen to obtain his or her file created by the communist-era secret police (StB).(11) In March 2002, President Havel signed legislation expanding access to the files.(12) Any Czech citizen over 18 years old can access nearly any file. The Interior Ministry's Office for the Documentation and Investigation of the Crimes of Communism (UDV) is in charge of the files.(13) The Interior Ministry was estimated to hold 60,000 records but it is believed that many more were destroyed in 1989. Another 70 meters of files about former dissidents and diplomats were discovered in its archives in 2005. The government published a list of 75,000 StB collaborators in 2003 on the Ministry's website.(14)"

http://en.wikipedia.org/wiki/Petr_Cibulka

Cibulka lists

In early 1990s he published a list of agents and collaborators of the Czechoslovak secret police StB, since then known as "Cibulka lists" ("Cibulkovy seznamy&quotsmiley.

 

Po shyqyr qe e kuptove pas 4 mesazheve qe eshte keshtu si them une se listat me emrat e kolaboratoreve kane dale para se te beheshin ligjet.

Listat kane dale qe prej 1990 ne Ceki dhe ligji qe ke sjelle lart i cili vlen vetem per te pare dosjen personale eshte ne 1996, ndersa ligji per ti hap te gjitha dosjet ka dale pas 2000ishit ( ne 2002 me duket) kur te gjitha dosjet kollaboratoret spiunet etj i kishe ne internet.

Hajt naten e mire

mos me humb kohen more njeri i mire. Ti nuk po kupton dicka te thjeshte dhe ta kisha ditur se eshte keshtu puna nuk isha marre fare me ty. Privatisht lista mund te publikohen sa te duan, por institucionet e shtetit lista dhe dosje mund te publikojne vetem me ligj, sic ka ndodhur ne rastin e Cekise.

Edhe ti po pate ndonje liste publikoje, por ceshtja eshte te publikohen nga institucionet, te gjitha dhe ne menyre te sakte dhe keto veprojne me ligj.

Aha privatisht  institutionalisht ahhhahhha, ... e ke dhi

Sidoqofte meqe po flasim per hapje dosjesh besoj se jemi dakort qe me pak fare vullnet dosjet hapen, sic jane hap ne vendet e tjera

Naten,  gjume te embel

 

qenke rast i pashprese, nuk kuptoke lehte. Ta shpjegova se si kane levizuar institucionet ne kete drejtim ne Ceki e kudo, vetem pas ligjeve. nejse, dakort jam, vullneti duhet. Ky vullnet deri tani i mungon Partise tende te dashur, PS-se. Hapja e dosjeve pa lustracion eshte zero me bisht. Eshte tallje me viktimat dhe me njerezit ne pergjithesi. Perfytyro pak qe te publikohen emrat e spiuneve dhe keta spiune te vazhdojne te jene ne poste. A ben kjo? Sec kam nje parandjenje qe do thuash se ben.

 besoj se jemi dakort qe:

DOSJET HAPEN BRENDA NATES NQS DO BERISHA 1

dhe 2) Te gjithe Spiunat jane te interesuar qe te mos hapen dosjet. Po ashtu edhe te gjithe sahanelepiresit e spiuneve.

 

 

Keto kane edhe implikime pasi nese dosjet publikohen te paprekura, ashtu sic jane, jo me iniciale ose emra te fshire, nje i denuar merr vesh se kush ka qene spiuni dhe ndoshta i kercen mendja dhe shkon ja peshtyn surratin atij personi

 

 

Kjo gje u be plotesisht me dosjet e Stazit.  Njerezve ju treguan me emer e mbiemer kush i spiunonte.

nuk jam kunder jo. Po them vetem qe duhet bere me ligj, qe i sherben denimit te merituar te sistemit komunist ne teresi.

Eshtrat që qajnë» Vendosur: 11/02/2010 - 08:54    • Elsa Ballauri 

Nuk është aspak e papritur ngjarja e zbulimit të eshtrave të personave të vrarë gjatë periudhës së dikaturës komuniste shqiptare të viteve 1945-1991. Shumë e kishin dëgjuar këtë, shumë prej nesh e pëshpërisnin në vitet ’80. Më vonë, pas ’90-tës, thashethemet u shfaqën e u rishfaqën, u shndërruan në dëshmi, në zëra, në deklarata, në shkrime gazete…por askush s’e vuri ujin në zjarr: dihet që një ngjarje, sado tronditëse e ka jëtëgjatësinë të shkurtër.
E kaluara e errët dhe e pazbuluar kurrë, na qëndron e varur në qafë dhe nëse nuk kemi mësuar akoma se s’i hidhen hapat drejt së ardhmes, është edhe për këtë shkak.
Lustracioni i mbetur në ajër është shndërruar në figurën e xhelatit, ose të viktimës. Nga njëra anë e akuzojnë se ishte antikushtetues dhe si i tillë do të çorodiste sistemin tonë “perfekt” të drejtësisë, nga ana tjetër, ishte një ligj perfekt që do ta “pastronte” menjëherë shoqërinë dhe do ta shpëtonte vendin nga mëkati.
Në të dyja rastet, ka shumë për të analizuar. Personalisht, kam qenë dhe jam gjithmonë me idenë e lustracionit. Vetëm duke e kryer atë, ne do të fillojmë të lëvizim bazamentin e mykur të pseudoideologjisë sonë të re demokratike. Ky lloj bazamenti e fsheh më së miri ndryshkun e pandryshuar të psikologjisë sonë totalitare, e cila vazhdon të mbetet tepër e fortë, fshihet si një zvarranik i zgjuar dhe jeton në sajë të indiferentizmit tonë, padijes tonë, budallallëkut tonë, dinakërisë sonë, prepotencës sonë, si edhe në sajë të nevojës të vazhdueshme që kemi për të qënë sa më të liq dhe mosmirënjohës me njëri-tjetrin. Lustracioni nuk është se do të na ndryshojë si me magji dhe befas ne do të bëhemi shëmbulli i drejtësisë e përparimit. Por ai do të jetë një mjet efikas që nëse do të funksionojë mire, të paktën pas një ose dy gjeneratash do të arrihet normaliteti politik e social.
E kam gjetur me pak vështirësi e me shumë dhimbje përgjigjen e pyetjes, se pse në shqiptarët nuk duam ta kryejmë këtë proces. Megjithse e kam thënë edhe herë tjetër, përsëri dua ta thëm prapë se në 2004, kur organizuam për herë të parë një konferencë mbi këtë temë, askush nuk u tregua i gatshëm të marrë pjesë, as ata që quheshin intelektualë të lirë, as deputetët, as politikanë të tjerë. Edhe njëherë tjetër, shoqatat e ish të përndjekurve e ndjenë veten të vetmuar, ndonëse përpjekja jonë ishte në rang rajonal. Peter Weiss, jurist i njohur amerikan i të drejtave të njeriut, më tha: “You, Albanians, have to lustrate the Lustration “ (Ju shqiptarët duhet të pastroni Lustacionin (Pastrimin)…
Përgjigja e pyetjes është e gjatë, ka disa arsye për të.
Së pari se shumë njerëz që janë angazhuar në politikën e sotme, kanë një të kaluar jo të pastër në lidhje me angazhimin e dikurshëm që kanë pasur me pushtetin e vjetër dhe këta e kanë të paimagjinueshme të ndahen nga e tashmja e mrekullueshme që kanë gllabëruar.
Së dyti, ekziston ende e fortë tek shpiptarët ndjenja e tarafit, bashkëpunimi dhe mbështetja intensive e grupeve të njerëzve që njohin njëri tjetrin dhe pamundësia për të dalë jashtë këtij grupi. Brënda tarafit gjithkush mundohej të përfitonte nga tjetri, ndërsa koncepti i klanit e ka gërshetuar keq këtë psikologji me ndjesinë e moralit: morali i mikut, etj.
Së treti, shqiptarët nuk patën kohë të përgatiten për ndryshimin sepse ka munguar disidenca e organizuar. Ata që i kishin shpëtuar disi ideologjisë komuniste, ishin njerëz që e kishin pësuar gjatë, që në fillimet e pasluftës dhe megjithë përpjekjet përshtatëse për të mbijetuar, nuk e besuan asnjëherë përrallën e komunizmit. Por këta njerëz ishin gjithmonë e më të pakët në numur, gjithmonë e më të lodhur, e kundër tyre, sistemi komunist veproi me perfeksionin e atij nazist.
Kam folur edhe më parë për mungesën e klasave shqoqërore- një nga fatkeqësitë më të mëdha të shqiptarëve, e cila nuk do të riparohet për një kohë shumë të gjatë.      
Por ajo që është e rëndësishme të rithuhet, është vesi i harrimit. Shqiptarët harrojnë, karakteristikë primitive kjo që na përplas gjithmonë pas fytyre historinë. Ne na kthehet e kaluara duke na goditur e vrarë. Harrimi dhe indiferenca i kanë shkaktuar kaq e kaq dhimbje të afërmve të të zhdukurve, aq sa ata detyrohen të hapin tokën e dyshuar me duart e tyre e të kërkojnë nën të historinë e humbur të familjeve.
Ka shumë pak burra e gra që janë tërhequr në punën e tyre sepse moralisht nuk ndjehen të denjë për shkak të së kaluarës së tyre për të qënë në krye të shumë punëve. Por, për fat të keq ka shumë më tepër burra e gra që nuk kanë parë dot brënda vetes së tyre e as nuk duan t’ja dinë se duhet krijuar një tjetër model nga ai i pari për ta merituar punën e pushtetit dhe të përgjegjësisë. Shqipëria është në dorën e palës së dytë dhe mbahet peng. Ajo që vazhdon të jetë absurde, është pozicioni i pjesës së ashtuquajtur të lirë: intelektualët. Për çudi, të gjithë janë të frikësuar nga hapja e dosjeve, pothuajse të gjithë e quajnë një veprim të nxituar, ose të vonët, ose të panevojshëm.
Duke u rikthyer në përcaktimin e ligjit të Lustracionit si viktimë, mund të them se edhe kjo është e padrejtë. Nëse kryhet lustracioni, ai duhet t’i përfshijë të gjitha kategoritë e njerëzve që bëjnë politikat dhe perspektivat e vendit. Prandaj ligji ishte i pamjaftueshëm, i pabesueshëm dhe rrjedhimisht i dështuar.
Hapja e dosjeve është një nga gjërat që i ka shqetësuar fillimisht të gjitha vendet e ish lindjes, por ama, që i ka qetësuar më vonë. Mënyra se si do të trajtohen individët është shumë e rëndësishme në këtë process, por me një vullnet të mire dhe me profesionalizëm, kjo është e realizueshme.
Ne duhet të mos harrojmë se asnjëhere nuk është vonë: Kete vit do te hapet në Gjermani Muzeu i Nazizmit, pra pas 20 vjetësh, dhe kjo nuk ështe vonë për gjermanët,  çdo vit degjojmë për ngjarje të rëndesishme se si ende ndiqen persekutorët e Luftës së Dytë dhe për këtë nuk është vonë, dhe të gjithë e kemi kuptuar se e gjithë bota demokratike është shumë e ndjeshme ndaj të kaluarës e ndërkohë shqiptarët janë vonë në këtë proces. Le të jemi edhe ne  më të sinqertë me veten tonë. Të mos i lemë të patharë lotët e shumë bijve që kërkojnë eshtrat e prindërve ndërsa shteti i bën sehir e të gjithë të tjerët qeshin.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).