Athinë, 1 Mars 2010 NOA – Emigrantët shqiptarë dhe të kombësive të tjera që jetojnë në Greqi dhe disa vende të tjera të Bashkimit Evropian, kanë vendosur t’i bashkohen nismës që sot më 1 Mars të mos shpenzojnë as edhe një euro për 24 orë me radhë, në kuadër të nismës së emigrantëve “24 orë pa ne”.

Mësohet se 1 Marsi do të zbatohet si dita e lëvizjes “24 orë pa ne” edhe në shtete të tjera evropiane si Itali, Francë, Spanjë, Gjermani dhe Belgjikë, shtete ku jetojnë dhe punojnë prej vitesh disa qindra mijë emigrantë shqiptarë mes miliona të huajve që kanë lënë vendet e tyre, kryesisht për shkaqe ekonomiko-sociale

 

“Nuk harxhojmë as edhe një euro të vetme për 24 orë rresht. Asnjë blerje më 1 Mars”. Është slogani i lëvizjes paqësore “24 orë pa ne”, që fton të gjithë emigrantët dhe refugjatët në Greqi që të shmangin çdo lloja transaksioni financiar në ditën ë parë të muajit të ri, si një shenjë proteste për mesazhet e ksenofobisë dhe racizmit ndaj emigrantëve që jetojnë dhe punojnë në Greqi.

Në një faqe të hapur posaçërisht në Facebook, ku gjenden gjashtë mijë anëtarë, shumë prej tyre shqiptarë, përmes internetit, thirrja është lëshuar që të zbatohet ditën e sotme më 1 mars për të lëshuar një mesazh edhe për autoritetet greke, shkruan e përditshmja “Ta Nea”.

 

“Bëhet fjalë për një lëvizje e cila pikënisjet i ka në vitin 2006 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kur mijëra vetë dolën nëpër rrugë, nxënësit e studentët nuk shkuan nëpër shkolla dhe universitete dhe punëtorët nëpër qendrat e tyre të punës. Kështu, SHBA u ftua të përjetojë qoftë dhe një ditë të vetme veten pa latino-amerikanët”, - thotë Ago i cituar nga “Ta Nea”, gazeta më e madhe në Greqi.

Por ndërkohë, mësohet se 1 Marsi do të zbatohet si dita e lëvizjes “24 orë pa ne” edhe në shtete të tjera evropiane si Itali, Francë, Spanjë, Gjermani dhe Belgjikë, shtete ku jetojnë dhe punojnë prej vitesh disa qindra mijë emigrantë shqiptarë mes miliona të huajve që kanë lënë vendet e tyre, kryesisht për shkaqe ekonomiko-sociale.

“Këtu në Greqi, ne nuk presim të ndodhë ajo që ndodhi në Amerikë dhe as vetë ne, nuk i ftojmë emigrantët që të bëjnë greva duke braktisur shkollat dhe punën”, - pohon Niko Ago. Këtë nuk e bëjmë sepse jemi të qartë se është një detgyrë e sindikatave që ta realizojnë, për më tepër, kush mund t’u thotë më pas emigrantëve se si mund ta rifitojnë ditën e humbur të punës”, - thotë Niko Ago.

Por ai shton se në bashkëpunim me sindikatat po punohet që të organizohet një nismë ndërevropiane për të drejtat e emigrantëve.

Kurse më tej, gazetari shqiptar në Greqi, krahason: “Qëllimi i lëvizjes është i qartë, të tregojë se çdo të bënin gjyshet, nëse gratë e shtëpive nuk do të kujdeseshin një ditë për to duke mos qëndruar në shtëpi. Ose çfarë do të bënte EVGA (kompani e njohur greke e produkteve dhe nënprodukteve të qumështit, shënim i NOA), nëse emigrantët nuk do të shkelnin në dyqane për të blerë produktet e tyre”.

127 Komente

Keto jan budalleqe, vari bidonat!

Keto jan budalleqe, vari bidonat! "

Bidonat varen lehte kur jane bosh! Kur jane plot eshte pak me veshtire! smiley

Para tre ditesh ishte ne BBC 1 ky program The Day the Immigrants Left dhe me pas nje diskutim rreth 1 ore ne BBC 2.

Shikoje tek BBC One iPlayer: http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b00...

po ja do blesh 2fish me 28 shkurt ose me 2 mars...

Emigrantet nese duan te protestojne s'kan pse shpikin dite te tjera u mjafton 1 Maji.

Hahahaha!

Barktharet betohen se nuk do te hane ne 1 Mars dhe me kete shpresojne te mundin ekonomine greke.

Une nuk jam ndonje fans i Greqise dhe mesazhet e mija flasin per kete,por nisma te tilla duken komplet qesharake.Me qesharake se bindja e emigrateve tane ne Itali se ata e mbajne Italine ne kembe me 20 mije bizneset e tyre.20 mije X 4 punetore qe mund te punesoje 1 biznes shqiptar=80 mije te punesuar ne 60 milione banore,peshe shume e madhe nuk ke c'i thua!!!Pa keta 80 mije Italia do te vdese!Po keshtu keta 6 mije shqiptaret do ti bejne "gjemen" ekonomise se Greqise ashtu sic i bene "gjemen" leckamanet meskikane, amerikaneve.

Po keshtu edhe me Greqine dhe emigrantet shqiptaro-greke te saj.Them shqiptaro-greke se keta jane kthyer me deshire ne greke dhe jo me dhune sic na thuhet.Sepse ne Greqi nuk jane vetem shqiptaret emigrante,por ka edhe pakiztaneze dhe filipineze dhe keta vazhdojne te mosgreqizohen.Pra justifikimi i emigranteve shqiptare se jane te detyruar te nderrojne emrat nuk qendron fare,por thjesht keta te fundit i nderrojne emrat dhe fene me lehtesine me te madhe,sic i nderruan edhe ne vitet 1800.

Jam shume dakort me kerkesat qe qeveria greke te jete me e ndjeshme ndaj problemeve te tyre dhe te shpejtoje burokracine.

Por kur barktharet kerkojne te drejta votimi apo  japin mend se si te zgjedhin liderat vendasit, atehere kjo eshte e tepert.Apo kur kerkojne xhami dhe ndalim te festimit te Krishtlindjeve!!!

Me e forta eshte se ju eshte mbushur mendja se mbajne ekonomite e vendeve ku jetojne.Nje fakt lexova para nja 8 vjetesh per Greqine,qe emigrantet(jo vetem shqiptaret po te tere) japin 1.5% te GDP.Pra 1.5% dhe 98.5% e japin greket.Me kaq mendoni se do ta bllokoni Greqine???

Hahahaha!

Barktharet...

Shume prekse menyra vellazerore me te cilen shqiptaret trajtojne gjakun e vet...

 

 

Solidarnoz ke fol si shkije ke fol... heres tjeter nuk ta falim smiley

Hahahaha!

Barktharet betohen se nuk do te hane ne 1 Mars dhe me kete shpresojne te mundin ekonomine greke.

 

Kur nuk duam veten tone eshte e kote te pretendojme te na doje bota.

 

Turp per ne!

Emigrantet e Greqise meritojn te gjith nga 1 medalje ari, se pari qe perballohen me kushte shume te keqija dhe diskriminim, por me e rendesishmja, qe kan mesu greqishten uje. 

Per Zotin e modh, kush meson greqishten mund te mesoje gjithcka tjeter ne jete.  

Greqishja eshte mesuar ne dem te shqipes.Shumica e femijeve te tyre nuk dine asnje llaf shqip dhe nuk kane as me te voglen ndjenje kombetare.Ata do te behen pasardhes te denje te Zerves apo Spiromilles.

Nese keto klasifikohen per medalje ari,ok atehere!

Barktharet... "

@Solidarnosc - kjo puna e gjuhes qe ju permendni eshte e njejte pak a shume per te gjithe femijet e emigranteve kudo qe jane dhe jo vetem ne Greqi!  Megjithate ky eshte problem tjeter!

Me respekt ajo fjala "Barktharet..." nuk me duket se del nga nje mendje e mencur! smiley

Shumica e emigranteve e kane lene vendin me pak, me shume pak ne xhep!  Une psh. kur e lashe vendin tim kam ikur vetem me nje pale jeans dhe nje t-shirt!  Problemi eshte c'fare ke arritur atje ku keni shkuar dhe jo se c'fare ke pasur kur jeni larguar! smiley

Kalofsh mire! smiley

Edhe une ashtu si ti e kam lene Shqiperine, dhe kam arritur shume ketu ne SHBA.Megjithate kudo ku shkoj u them qe jam shqiptar me kranari.Kjo nuk ndodh me ata te Greqise.Edhe kur vijne ne SHBA me lloto duan te hiqen si greke!I ke pare ca shqiptare-funderrina te Astorias?Ja ketu nuk ka shtypje fare, por ata vazhdojne te tyren,jemi greke thone...

Problemi me emigrantet e Greqise eshte se ata ME DESHIRE duan te behen greke,sic u bene TURQ  stergjyshet e tyre ne vitet 1800.Tamam funderrina!

Te kam then qe ke filipinezet apo pakistanezet dhe nuk po behen greke,nese kjo shtypje do te ishte kaq e madhe per emigrantet edhe ata do te ishin bere greke sot.Por jo kjo ndodh vetem ne shqiptaret...

Ne pek piken ja me ty 100%,

Shpiptaret nga familje te mira, shumica te persekutuar gjate diktarures, kane padyshim perparuar shume, me shume se te gjithe emigratent e kombesive te tjera do te thoja.

Une besoj qe kjo ka te beje me genet e mira, dhe rendesine qe i eshte dhene vazhdimisht edukimit.

Ironia eshte, se per shume arsye te ndryshme, ne nuk kemi mundur te transferojme kete sukses ne Shqiperi.  

Shumica sdo me ja dit fare.

 

Une nuk e shof kurre si konkurim midis shqipes dhe greqishtes.

Nqs se Shqiptaret e Greqise do kishin 1 zgjedhje tjeter nuk do te rrinin aty dy minuta. 

Puna e femijeve eshte nje perzierje e rrethanave, komplekseve, diskriminimi etj, por kryesisht nje zgjidhje personale e prinderve.

Cuni im per shembull nuk dinte anglisht deri kur shkoi ne kopesht, kurse 1 shoku im ktu afer i folte femijeve anglisht edhe ne shpi.

Tashi ne duhet te respektojme zgjedhjet personale, (shyqyr qe ja kemi arrit ksaj dite), edhe nqs do te thote qe disa femije shqiptare natyralizohen si Grek.

 

Eshte tjeter te mesosh shqip apo anglisht dhe tjeter te ndihesh krenar qe te jesh shqiptar.

Eliza Dushku,James Belushi,Regis Philbin,Kara Dioguardi apo te tjere nuk dine shqip,por nuk lene vend pa folur me krenari,per origjinen e tyre shqiptare.

Po keshtu kemi Ballanon apo Pirro Dhimen qe dine shume mire shqip,por bejne ceshte e mundur qe te sabotojne Shqiperine.

Femijet e emigranteve tane ne Greqi?Jam shume i sigurte qe nese behet nje sondazh do te dale qe shumica derrmuese e tyre skane asnje ndjenje kombetare per te mos thene qe e urrejne Shqiperine.Dhe kjo vjen nga prinderit e tyre funderrina,qe ja u injektojne kete gje.

Po te behet i njejti sondazh ne komunitetet e tjera shqiptare kjo shifer pra ajo e kranarise kombtare,eshte me e larte.

... edhe nqs do te thote qe disa femije shqiptare natyralizohen si Grek....

Le te natyralizohen gjithe diten,se kam problem fare,vetem te mos na vijne si Zerva dhe Spiromilla dhe te kerkojne te zene vendin e tyre.

Shume nga ata qe po marrin pasaportat greke, po e lene ate vend te mallkuar.

Dhe per kete te jap rastin e 6 familjeve qe jane vendosur ketu afer ku jetoj dhe une.

Si fillim vine pak te kompleksuara, por pasi e marin veten e kuptojne se c'kane hequr ne ate  vend,

dhe nga experienca ime te siguroj se 90 % e shqiptareve te vertet do e leshojne greqine sapo te marrin pasaporten.

"Po te behet i njejti sondazh ne komunitetet e tjera shqiptare kjo shifer pra ajo e kranarise kombtare,eshte me e larte."

 

Nuk eshte degjuar ndonjehere te flasin kaq shume per "PROUD" kombet me te civilizuara te botes, si suedeze,norvegjeze,daneze apo zviceran..perkundrazi ata tallen me njerez te tille..

Po ti vesh re me kujdes... ata qe flasin per "PROUD" jane racat me inferiore..

mos shiko ne USA ku shumica e popullsise jane emigrante injorante.

mos shiko ne USA ku shumica e popullsise jane emigrante injorante

uau, dmth. po emigrove zotrote ketu ne USA je injorant(e)

"uau, dmth. po emigrove zotrote ketu ne USA je injorant(e)"

 

e kuptove gabim....

pjesa dermuese e popullsise amerikane (e perbere nga emigrante) jane me injorante se popullsite e zvicres,suedise danimarkes apo norvegjise...

percakto pak se ca n/kupton me injorance po nuk pertove.
"injorance"as strictly arsim formal apo naj gjo tjeter qe e kupton ti dhe vetem ti? Nqse e para, ku jane statistikat ku e mbeshtet?

Nqse e dyta, atehere nuk du me e dit.

 

flm paraprakisht!

 Levizje e cuditshme, dhe, per emigrantet shqiptare ne Greqi, e keq-llogaritur si kohe. Tani qe Greqia e ka ekonomine ne pikjate, emigrantet nuk ben sens te fillojne te tundin lundren! smiley

 

P.S.

Duke kqyr posterin, m'erdhi ne mend kjo pyetje:

A egziston edhe ne greqisht shprehja: Po na ikin emigrantet per shalesh? smiley

A e di ti kush eshte iniciator i kesaj te ashtequajture protest ne greqi!!!

Eshte peshku Neki Ago.

Emigrantet shqiptare ne Greqi duhet te bejne protesta per arsimimin e femijve te tyre ne gjuhen shqipe. Besoj kjo eshte me e rendesishme.

 Solidarnocs, per ty morem vesh te gjitha, perveç nese kishe ndonje gje per te thene per kushtet ne te cilat jetojne apo punojne emigrantet.

Barktharet...leckamanet meskikane

Apo vetem keto kishe? Me mire femijet te mos dine shqip sesa te mesojne keto fjale ne shqip.

Hahaha!

Nje tjeter pretekst per te mos mesuar shqipen!

E kam thene ne komentin tim se cfare mendoj per emigrantet,por sic duket nuk e ke lexuar fare.ja ku po ta citoj:

...Jam shume dakort me kerkesat qe qeveria greke te jete me e ndjeshme ndaj problemeve te tyre dhe te shpejtoje burokracine....

 Patjeter qe ne lumin e fjaleve qe ke shkruar mund dhe te shpetonte kjo fjali, po e lexova deshiren tende per ndjeshmeri te qeverise greke ndaj emigranteve nderkohe qe ti vete s'do t'ia dish per ta. Do kishte pasur dhe ndonje kuptim sikur te mos pasohej me POR. Sipas teje njerez qe jetojne ne Greqi prej 10 apo me keq prej  20 vjetesh s'duhet te jene te perfshire ne jeten politike? Pse?

Une per vete i kam ndihmuar emigratet e rinj dhe do ti ndohmoj sa kam mundesi,sepse edhe mua me ndihmuan ne fillimin tim.Ndoshta eshte shume e lehte te flasesh fjale te mira per emigratet qe te jesh brenda,por me thuaj cili shqetesim i imi,nuk qendron?

 

Sa per perfshirjen e emigranteve ne jeten politike.Pergjigja eshte:Thjesht sepse nuk jane greke,italiane apo vendas.Ashtu sikur pas 20 vjetesh keta emigrantet kineze qe kane ardhur neper qytetet tona,te na mbajne leksione se si zgjedhin dhe ke zgjedhim.Apo te na kerkojne te drejten e votes te zgjedhin anatare parlamenti apo kryetare bashkie.Kete nuk e pranoj,cdo vend ka te zotet e vet dhe ne Greqi apo itali zoter jane greket dhe italianet dhe ne Shqiperi jane shqiptaret dhe jo disa aziatike qe nuk dine te lidhin dy fjale.

Nese je shtetas po ke te drejte te zgjedhesh dhe te zgjidhesh dhe natyrisht dhe te perfshihesh ne jeten politike te nje vendi.Por qe te behesh shtetas duhet te mesosh gjuhen dhe historine e vendit qe jeton.Pastaj mund te fillosh te ndertosh trashegimine ne kete vend te ri.Keto jane rregullat me elementare te mirenjohjes dhe jo une vij ne vendin tend dhe ti duhet ti bindesh vullnetit tim!!!

Eshte e papranueshme per mendimin tim qe disa emigrante te ardhur per te mbushur barkun me anije ne 1991,te japin mend se cfare duhet te bejne italianet qe kane me mijera vjet atje.Kjo nuk eshte vetem per emigrantet shqiptare ,por me te gjithe ne pergjithesi.Ne Itali tani po ndalohet te festohen Krishtlindjet ne shkolla se u merzitkan femijet e emigranteve muslimane!!!A ka me skandal se kaq??

Per mendimin tim Franca po vepron shume mire ne kete drejtim.Me pelqen motoje e tyre:nese nuk te pelqen ky vend,je i lire te largohesh!

 

Ca kriteresh ka per tu bo shtetas ne USA/Kanada,edhe ca kriteresh ka per tu bo shtetas ne europe,ose me mire Itali/Geqi

Une di  qe ne USA/Kanada eshte me e thejshte me u be neshtetas

Ku e ke nigju qe ne itali po ndalohen me u festu krishtlindjet mer ti

Pordha modhe ju qe keni letra amerikone

Ka kritere te njohesh gjuhen,historine dhe ligjet e SHBA.Po keshtu te kesh paguar taksat ne rregull dhe te mos jesh futur ne burg(megjithese ne kete te fundit ata te thone qe nuk ndikon ne marrjen/mosmarrjen e shtetesise)

po vite qendrimi sa duhet te kesh?

5 vjet me statusin e banuesit te perhershem.

si ere 5 vjet merrni ju nenshtetesine

si  integroheni ju per 5 vjet??

gjuhen e meson,edhe historine  e meson sic e ke mesu ne shkolle,po per tu integru nuk integrohesh per 5 vjet,une them qe juve tja u bejne 10 vjet

po amerikonet qe kane me dhjetra vite aty ene shkon ti ene  per 5 vjet paske te drejta te barabarte me venaliun,sic kom nigju shume shqiptare aty ne amerike qe se dun obamen vetem per ngjyren e lekures

Pranej shisni pordhe ju kshu se per 5 vjet qendrim jeni bo nenshtetasit e venin me te fuqishem  ne bot ene me nenshtetesi amerikone ste ndalon  njeri

 Leji mo' ne ti!

Kto kane hall qe mos vije kalamoni i shqiptarit qe eshte bo grek, ka shku ne shkolle, eshte bo historian, pastaj ka ardhe ne Shqipni, dhe ka shkrujte nje liber kundra Camerise, qe pastaj te dali Greqia dhe ti thote Shqipnise, "nuk e thame ne, e thate juve vete"!!!!!!!

 Leji er njeri n'hall te vet keto!! 

Proceset jane te ndryshme per njerez me status te ndryshem.  Para se te kesh mundesine qe te aplikosh per nenshtetsi, duhet te kesh status legal te banuesit te perhershem; zgjatja e ketij procesi varet se si ti ke ardhur legalisht ne Amerike.  Ata me llotari e marrin statusin direkt, ata me azil politik ju duhet te pakten 4-5 vjet, qe  e ben kohezgjatjen e marrjes se nenshtetsise afro 9-10 vjete.

S'ka nevoje per integrim te tipit qe ti mendon ne Amerike.  Amerika eshte vend multirracor, multietnik, multikulturor dhe here here shume i ndare.  Ke lagje e pjese qytetesh ku jeton vetem nje grup i caktuar etnik ose rracor.

Nuk e di sa Shqiptare ka qe s'e duan Obamen vetem per ngjyren e lekures, por ta garantoj qe ka shume me shume Amerikane te bardhe vendalinj me qindra vjet qe jo vetem s'e duan Obamen, por do kishin deshire qe ta vrisnin ate.

po pra shkon ti ene per 5 vjet je njesoj si venelite qe kane qindra vjet

se shoku jot shkrunte kshu:

"Eshte e papranueshme per mendimin tim qe disa emigrante te ardhur per te mbushur barkun me anije ne 1991,te japin mend se cfare duhet te bejne italianet qe kane me mijera vjet atje.Kjo nuk eshte vetem per emigrantet shqiptare ,por me te gjithe ne pergjithesi. "

ene sa per dijeni emigrantet neper itali ose greqi kerkojne as me shume as me pak qe te respektohen ligjet e venin ene te mos ket discriminim

kurse ju ne amerike i keni te garantume kto te drejta.

edhe nji gjo kom njoft sa te dush kalamoj  emigrantesh ne USa qe kalamojte nuk i flasim shqip

 

Normal sepse Amerika s'eshte shtet etnik, por shtet qytetar.  Greqia, Italia, Franca, Gjermania jane shtete te proklamuara etnike.

shifja kushtetuten ketyne veneve qe permende

italia greqia ne leter i kane te gjitha te drejtat qe kerkojne emigrantet ,po  nuk  ju respektohen te gjitha te drejtat,edhe keto vende japin te drejten e qytetarise

une per vete do kisha qef te kisha emigru ne nje ven si amerika ku per 5 vjet te bejne  qytetar po si kom pas mundesite

po jo ti te na shesen men me te drejtat qe te jep veni mikprites,se ku eshte merita jote ketu ,merita eshte e gjitha e venin qe po te jep mundesine te jetosh ene te behesh qytetar i atij veni per nje periudhe te shkurter kohe me te drejta te barabarte me ate qe ka qindra vjet qe jeton aty

Une s'po te shesh mend per asgje.  Thjesht po te shpjegoj se si funksionojne gjerat ketu.  Amerika ka qene, eshte dhe do te mbetet vend emigrantesh dhe nuk eshte krijuar mbi baza etnike por mbi baza qytetare.  Amerikan s'te ben emri, perardhja, feja apo gjuha amtare.  Amerikan te ben fakti qe ti pranon te zbatosh kushtetuen dhe ligjet amerikane nje per nje, je taksapaguesh i rregullt dhe je i gatshem te sherbesh kete vend qofte ne ushtri apo qofte ne fushen civile kur te te kerkohet.

Kushtetuen dhe ligjet e atyre vendeve une s'i di me saktesi, por di qe koncepti i qytetarise ne ato vend eshte krejt ndryshe nga Amerika.  Di pershembull qe tani per tani ne Greqi qytetar mund te behesh vetem po verteton prejardhje greke (edhe pse shume shqiptare e fallcifikojne kete gje plus ketu hyn dhe ajo puna e vorio epirit), gje qe PASOKU po mundohet te ndrroj dhe gje qe qartet nacionaliste greke po e luftojne me mish e me shpirt.

Ne Kanada sikur eshte me pak ne mos gabohem, pas 3 vjetesh rezidence, mund te fillosh aplikimin per qytetari, apo jo? Keshtu qe i bie proces me i shpejte se ne Amerike.

Nderkohe, marrja e qytetarise Kanadeze s'eshte edhe aq e lehte per vete faktin qe ka kritere sic eshte shkolla e larte.

por me thuaj cili shqetesim i imi,nuk qendron?

 

Solid,eshte tjeter ''shqetesimi'' e tjeter te shash e te fyesh keshtu ne pergjithesi emigrantet shqiptare ne greqi. Kane 20 vjet qe megjithese jetojne ne kushte te veshtira (shtypese ne te gjitha aspektet), mbajne nje pjese te mire Shqiperise me buke, o solid.

  •  Kur bejne ndonje kerkese normale e di si u thone greket,''u bete ju shqiptaret''. Dhe me pas shtojne ate ''moton'' qe te pelqen ty: ''nese nuk te pelqen ky vend,je i lire te largohesh''!
  • Une e kuptoj shqetesimin tend,por qe tu biesh ne qafe te gjithe emigranteve ne teresi nuk me duket e drejte.

Une nuk ju bie ne qafe gjithe emigranteve.Njoh ne Greqi qe jane krenare qe jane shqiptare dhe femijeve te tyre ju kane mesuar shqip.,por sa kam vene re keta jane pakica.Qosha i gabuar ne kete konstatim!

Thjesht kam share dhe fyer ata qe nuk kane krenari kombetare.Dhe ketu nuk kerkoj fare falje,sepse per mua kata njerez jane funderrina dhe nuk kane emer tjeter!Mund ti vesh ndonje emer tjeter Pirro Dhimes?Per mua eshte funderrine e shkuar funderrine,packa se ka miliona ne xhep.Edhe te tjeret qe ndjekin shembullin e tij jane funderrina!Greku mund te te ndaloje te flasesh shqipen dhe te ndihesh shqiptar jashte shtepise ,por jo brenda ne shtepine tende.Keta njerez qe nuk i ushqejne femijet e tyre me ndjenjen e krenarise kombetare per mua jane funderrina dhe nuk kane emer tjeter.

Dhe kam shume bezdi justifikimin e lidhjes se Shqiperise me lideret politike te momentit.Tjeter gje eshte Shqiperia tjeter jane Hoxha,Berisha apo Rama.Hoxha Berisha,Rama dhe ne te tjeret do te jetojme dhe do te vdesim,por Shqiperia do te vazhdoje te egzistoje!

Thjesht druaj se mos pas nja 5-6 vjeteve te na dalin Zervat dhe Spiromillat e rinj dhe me studimet e tyre te na nxjerrin me te rinj se serbet ne Ballkan apo te kerkojne hapur Voroi Epirin.Une e di qe kjo ceshtje eshte per te fshehur krimet e Camerise.Por greket pastaj te thone,nuk ja u beme ne,ja ky/kjo autorja e ketij studimi nga Shqiperia ka ardhur!

 

 

hallall daku, po te shkosh ne Iran dhe te festosh krishtlindjet smiley... so there you go Franca hallall!

Cdo levizje sensibiliteti ka vlere. Une e vleresoj. Ata jane si sklleverit ne Rome por nuk mund te bejne dot revolten e Spartakut

Greqia ka nje politike te vecante me shqiptaret. Ne gjithe boten ajo qe quhet me delikatese integrim, ne Greqi eshte asimilim i paster dhe deklarisht i hapur. Pra, kerkohet qe asimilimi i shqiptareve te jete shum i shpejte dhe me  mundesi nje brez. Rezultantja; perfitim popullsie, me te njejtat zakone e temperament, e cila eshte ne pozicione ekonomike skllaveruese dhe do te jete nen sherbim per mbi dhjete breza.

Me kete levizje qe nuk ka fare vlere ne dem ekonomik ata i thone Europes qe jo vetem shqiptaret i mbani te mbyllur por edhe perreth saj te skllaveruar.

 

Asimilimin  e Shqiptareve greket e kane zakon mijra vjecar, por jo vetem te personave por edhe pervetesimin e zakoneve, kultures, tradites, veshjeve, muzikes, kulteve fetare etj etj.

 

Duke ditur kete, une per vete kam besim te plote qe dhe Dropullitet qe thuhet te kene ardhur si argate tek bejleret Shqiptare, nuk jane vecse Shqiptare te asimiluar.

ketu po shkruhet per dicka tjeter. Ne rastin e dropulliteve dihet dhe ka burime te qarta historike qe ata u ftuan prej bejlereve te Gjirokastres per te punuar si bujq dhe ne periudhene ardhjes se tyre at perfituan mbi te drejtat e Perandorise Turke qe u jepte popullsive jo muslimane. Ata erdhen si fisni dhe qendruan ashtu ne fshatra te vecante.

Ndersa levizja e madhe prej afer 800 mije shqiptareve te cilet ishin shperndare, te pa mbrojtur, te pa fe( kryesisht ateo, pasi vinin prej periudhes se qelbur komuniste 45 vjet) mori formen e sklleverve ne epoke moderne, ku ne fillim punonin per tu ushqyer dhe veshur( njeri shkruan se ka shkuar vetem me nje b-xh dhe nje bluze). Ata qe ishin familiare perjetuan situacione te tipit "Skupa-1", "Skupa-2 dhe 3", et cilat kishin formen si ato te mbledhjes se ebrenjve ne 39-40.

Sot ata te zinj perdoren per presion ndaj politikave shqiptare te zhvillimit, si kondrapesha dhe "nizame" me pagese te ulet, te cilet edhe shpesh ndaj atdheut te tyre. Duke u "marre tashme peng femijet" me ane te asimilimit te gjuhes dhe mosvleresimit te tyre ne shkolla( nuk duhet harruar buja me nxenesit e dalluar shqiptare), ata rrisin nje brez femijesh emigrante te depersonalizuar, gje qe eshte nje problem shum i madh edhe per ata vete, te cilet i kane ne mes tyre, tanime perfundimisht.

 

Asimilimin  e Shqiptareve greket e kane zakon mijra vjecar, por jo vetem te personave por edhe pervetesimin e zakoneve, kultures, tradites, veshjeve, muzikes, kulteve fetare etj etj.

Jam dakord me cka thua me siper. Por  politiken e asimilimt,greket e bejne jo vetem me shqiptaret,por me te gjithe popujt qe kane jetuar e jetojne atje.( vllehet,bullgaret,turqit,ebrenjte).

Sot , te gjitha vendet e ballkanit kane zyrtarisht te pakten 2 minoritete me kombesi tjeter,pervec Greqise e cila ''cuditerisht'' nuk ka (njeh) minoritete ne territorin e saj. Dhe kjo kur te gjithe ballkanasit (inkluding) greket,kane jetuar qindra e qindra vite bashke duke qene pjese e 2 perandorive,ate ''bizantine'' e ate ''otomane''. Po e le menjane ate  me te hershme, ''romake''.

 

Bravo per iniciativen, pergezime Niko, e kushdo tjeter qe e ka organizuar e marre pjese.

Nisma mè duket disi e vèshtirè pèr tè patur efekt,pèr tè mos thènè e pamundur,ç'do njeri ka hallin e vet..jam dakort mjafton 1 maji i festuar si duhet pèr tè ngritur zèrin pèr tè drejtat....p.s.  Mè mirè barktharè...se sa trutharè!!

Koha ka treguar qe  inisiativat tip aksion lagjeje kane deshmuar qe ne fund bien ne vesh te shurdher, ndersa protestat me qellime specifike jane me efektive.

Urime per iniciativen. Protesta te heshtura si kjo i bejne nje reklame mjaft te mire luftes ndaj diskriminimit i cili mendoj se perben nje problem te madh per emigrantet ne vende me nje nivel te ulet kulturor, zhvillimi intelektual dhe aftesie per te integruar.

I bukur edhe posteri. Ata 3 njerezit e vegjel duket sikur po largohen te terrorizuar nga njeriu gjigand.

solidarnosc, te kam shkruar tek "Heqja e vizave, jo ne vere" .  

Sa per artikullin mendoj se ideja nuk eshte e keqe, por druaj se fytyra e politikanve greke, duhet te jete bere si fytyra e politikanve shqiptare, pra si sholl kepuce. 

O zotni fukaralliku eshte i keq,po te flasesh me  njerez fukarej do shofesh qe jane lodh me talljet qe i ben vendi i tyre/qeveria e tyre pa dallim te djathte ose te majte.pozicioni jot si emigrant ne amerike ndoshta te ben ti   gjykosh lehte emigrantet ne Greqi apo Itali

Saper rreziqet e Zerves apo teSpiromilove etjja ku ke qeverine e republikes se shqiperise qe i ka ne dore te gjitha mjetet per te parandalu kshu rreziqesh.Historikisht e heqja na ka ardhe nga udheheqesit/drejtuesit/qeveria dhe jo nga poplli apo emigrantet

shume pak emigrante kane shkuar ne greqi se u pelqen greqia si ven ,shume shume pak edhe kush ka pas mundesi ka ikur nga greqia me tju dhene mundesi

Kshu qe mos u tall me fukarejte me kto shprehjet barktharet etj

italia e italianeve, gjermania e gjermaneve, greqia e grekeve, amerika e amerikaneve

te gjitha keto shtete japin mundesine per ty bere nenshtetas edhe kane ligje per kete pune

I nderuar Dooks!

Sa per temen qe po diskutojme per emigrantet,nuk mund te te kthej pergjigje se me kane kufizuar numurin e komenteve me 10 ne dite.

Une e kam thene qe jam dakort me ate qe emigrantet duhet te protestojne per kushtet e jeteses apo burokracite e pafund qe ndeshin ne perendim,por per te drejta politike??Ah jo i nderuar ketu nuk me ke me vete.

Ti permend Ameriken,por harron se Amerika eshte vend emigrantesh dhe Greqia apo Italia jane shtete etnike.Sa per kohen e qendrimit qe te behesh qyetetar varet se si ke ardhur, ajo mund te shkoje nga 5 ne 15 vjet dhe behesh si vendalinjte shumica e te cileve, nuk kane me shume se 200 vjet ne SHBA.Pra koha e zgjatjes se marrjes se shtetesise me kohen e vendalinjve ne SHBA eshte goxha e gjate.Por edhe kjo kohe do te filloje te zmadhohet me rritjen e viteve te vendalinjve ne SHBA.

Se dyti ,si do te vinte ty nese keta kinezet qe kane ardhur tani,pas 10 vjeteve te na japin mend se ke do te zgjedhim?Une per vete  mendoj qe Franca eshte e francezeve,Greqia e grekeve,Italia e italianeve dhe Shqiperia e shqiptareve.Te tjeret jane mysafire dhe te te mbajne vendin e mysafirit.Kur te behen vendalinje,le te flasin si vendalinj dhe do te shohesh qe nuk do tu thote njeri perse flet.

Se treti,

Fjalet e mija te ashpera apo fyese kundrejt emigranteve qe nuk u mesojne femijeve ndjenjen e krenarise kombetare,u drejtohen te gjitheve jo vetem atyre ne Greqi.Por duke pare qe tema eshte per Greqine dhe duke ditur se emigratet shqiptare atje perdoren si mjet presioni kunder qeverise shqiptare,i jam drejtuar kesaj shtrese.Nese nje femije ne Kanada nuk flet shqip dhe nuk do tja dije per Shqiperine,kjo nuk na prish shume pune.Por nese nje femije emigranti ne Greqi,jo vetem qe nuk do tja dije per Shqiperine,por e urren ate kjo do te na kushtoje shume ne te ardhmen.

Thjesht po te kujtoj se ata qe kane bere masakrat greke me te medha ndaj shqiptareve ,kane qene gjaku jone.Zerva,Spiromilla apo Zografi kane qene 100% puro shqiptare.Thjesht kam frike qe kjo vale e re emigracioni drejt Greqise,do te prodhoje shume te tille.

Po te kesh mundesi ngjite kete koment timin ,pasi nuk mund ta bej dot.

Te pershendes!

Ne Itali 7% e popullsise eshte e huaj e jep 10%te PIL.e nuk eshte pak.Nuk eshte e vertete se ka pas protesta per festimin e krishtelindjeve.Kane hequr nga disa shkolla kryqin nga muri .Duke qene shkolla shteterore nuk me duket e gabuar ndonese une personalisht  jam kunder.Tashti kur emigranti kalon disa vjet te mira ne cilindo vend,paguan taksat e kontribuon me punen e tij ne mbarevajtjen e atij vendi eshte sacrosanto qe te marre pjse ne zgjedhjen e atyre qe duan ta qeverisin.Demokracia eshte e drejta dhe detyra.E keto nuk lindin sepse ti ke mijera vjet e une kam dhjetera vjet.

O Solidarnost, thonë një fabul këtej me qengjin dhe ujkun. Kishte hip qengji majë një shkëmbi, e po e tallte ujkun. E ujku ia kthen: nuk je ti që më tall, po vëndi ku ndodhesh.

Nëse ty të mjafton kaq ok.

Megjithëse je i tëri tarallak... për një gjë ke të drejtë, greku ka forcë dhe asimilon mu në mes të Amerikës, për fat të keq.

 

 

Solidarnosc ka te drejte pavaresisht se nuk na pelqen. Une kam dajen ne NY dhe me tregonte per familje shqiptare qe vinin nga Greqia (per ne USA) dhe qe flisnin greqisht mes tyre (edhe pse personat ishin te lindur e rritur ne Shq), kendonin keng greke me shum pathos, benin gjithcka "greqsiht" nese mund te shkruaj keshtu. Keta jane me te vertete funderrima.

Po pse mer Kep i fut te gjithe njerezit ne nje thes ? Dmth, mqs ajo familje fliste greqisht e defrente greqisht ne maje te amerikes, keshtu jemi te gjithe? Po ti dil njehere neper Tirane dhe do degjosh kenge greke gjithanej.....tope tope o papagalos....vdesin tironcet per ket kong. Me shume muzike greke degjoj kur vij ne memedhe se sa ketu. Prandaj mos i msho shume mendimit.

Nuk e kuptoj kete manine tuaj, juve qe ju ka ra llotaria me ik nga syte kembet ne vende te tjera, per te na nencmuar ne, qindra mije shqiptareve qe jetojme ketu ne greqi. Kemi problem si popull, jemi rraciste te papermbajtur edhe brenda perbrenda nesh, qekur s'i dum "maloket" apo "katunaret" qe zgjedhin tiranen per te jetuar.

Ti solidarnosc, mire eshte te vish te qendrosh per pushime njehere ketu, nje muaj vetem, e pastaj me derdellit nga maja e thanes ku gjendesh tani. Caje gjoksin po deshe duke thene qe jam shqiptar/e, kjo eshte gje e mire, mund te veshesh edhe nje bluze me ngjyrat e flamurit tend dhe dil shetitje po te duash.....do te ta vleresojne, por ti "nuk je kurre i denje per te qene qytetar i evropes" per keta, per shume arsye. Ki kujdes ama, ka te ngjare qe bluzen do te ta grisin kur te jesh duke pire "frape".

T'ju vij rende qe na nencmoni kaq hidhur. Sepse eshte derdhur shume djerse ketu per te mbijetuar, e po vazhdon akoma.....nje lufte e heshtur qe nuk do te mbaroje asnjehere. Andrralle e madhe Greqia. Lufte me karadakun cdo dite.......

Kush tha qe femijet tane nuk dine shqip e nuk jane krenar qe jane shqiptare? Ka statistika per kete? Nuk dua te jape shembuj fare, se nuk po i rref asnjerit nga ju ketu, por kini parasysh dicka, qe krimi me i madh, po behet ne kurriz te femijeve tane(ne prinderve mos na futni ne kandar ). Ju shoke nuk mund ta imagjinoni terrorin psikologjik qe kalojne ata , femijet e "barkthareve"(e vellezerve tuaj me pak fjale) neper shkolla per shkak "te qenit shqiptar", qe do te thote te jesh nje femije i vetmuar ne mes te oborrit te shkolles. Te deshirosh te kesh nje shoqe por nuk ke kurajon per te kerkuar nje miqesi te tille sepse nuk pranon/gelltit dot refuzimin, percmimin. Te kalosh fundjaven perseri i/e vetmuar......si te kesh lindur e si te kesh ardhur ne moshe tejet te vogel, nuk ka ndryshim, mbetesh i huaj per keta. Greqishten mund ta dish uje, as kjo s'ka rendesi ketu. Une si prind e vuaj....me dhemb shpirti dhe e kam paguar me lote dhe vetem me lote . Pse? Sepse femija im eshte krenar qe eshte shqiptar.

Femijet jane te zgjuar, shpesh me shume se ne dhe shumica nuk e perballojne dot kete lloj diskriminimi torturues, ndaj dhe fshehin identitetin apo gjuhen e tyre. Ata qe deklarohen, me krenari te vertete, iu kushton kjo gje, por keto nuk i dini ju or shoke. S'keni si ta dini. Dhe te gjitha keto, pse je shqiptar. Me i nderuar je te jesh zezak sesa shqiptar, ketu, ne vendin ku lindi "demokracia". Jane trauma qe do pasojne nje jete ne brezin e dyte te emigranteve, ndaj mos na cani koken me ham ham-et tuaja. U bot ju !! 

 

p.s. urime levizjes per nismen.

 

Mel,

Shume gjera te renda lexova ketu me siper. Dhe t'i besoj te gjitha ç'ke thene. Por po e jap nje mendim keshtu "hardallçe" :

Eshte e pamundur te jetohet ne nje vend ne kushte te tilla siç jane pershkruar me lart. Per trurin tim te vockel, eshte jashte çdo lloj mendimi qe femijet e mi te jetojne ne nje shkretetire te tille ku nuk ke as shoke as miq. Per nje femije, kjo eshte nje plage e thelle qe do ta ndjeke nga pas tere jeten.

Me kujtohet nje grua nga Mitrovica, me te meta trupore (shtatshkurter) dhe qe kishte kryer arsimin e larte ne Beograd. Dhe tregonte qe per PESE vjet me radhe, ajo ka ndenjur qyqe vetem ne bankat e sallave te leksioneve. Pese vjet ! Asnje nuk i afrohesh, asnje per be. Kjo eshte diçka qe veshtire ta kape truri njerezor.

Une s'dua te bej llogarite e asnje familjeje, gjithsecili i di vete punet e veta, por sinqerisht, une do t'ia kisha mbathur nje ore e me pare nga nje vend i tille i felliqur. Me beso, megjithe mend qe vendi yne, Shqiperia, eshte nje vend absurditetesh, ku jeta eshte e veshtire, por kur vjen fundi i fundit, nuk kemi probleme te tilla qe ju shkaterrojne trurin. Do te kisha bere perpjekje qe ashtu siç kam ndryshuar njehere jete nga Shqiperia ne Greqi, te ikja dhe njehere, nga Greqia ne nje vend tjeter europian. Europa tjeter, ajo qe njoh une, France etj, nuk kane mendesine greke. Gjera te tilla siç thua ti me lart, jane katerciperisht te papranueshme per nje francez. E pamundur te hasesh ne nje braktisje te tille te femijeve ne kurtin e shkolles.

Me duket se ka ardhur koha te behet njefare bilanci i te mirave dhe te keqijave te mergimit. Dakort qe ketej fitohet buka me lehte, TV flasin gjera me te bukura, ka libra, biblioteka, e shkolla. Por nuk e di pse, nje mendje me thote se keto gjera mund te behen dhe ne Shqiperi. Mbase kerkoj teper, por keshtu kam deshire te besoj.

OK, te uroj shendet Mel, dhe te prifte e mbara ngado qe te jesh.

Rrenqethese!!!

Sinqerisht te keshilloj te fillosh te informohesh se si mund te sistemohesh ne Shqiperi, ne Tirane apo diku tjeter. Vend primitiv per vend primitiv hajde ne Shqiperi! C'te duhet ne Greqi?!

Sinqerisht une nje gje s'kuptoj nga emigrantet e Greqise. Mire para 20 vjetesh por tani cfare beni aty? Greqia eshte nje version lehtesisht me i zhvilluar se Shqiperia. Nje vend injorantesh e dementesh me keq se tek ne. Qytetet jane katastrofa urbanistike e arkitektonike. Cmimet jane te larta pa pike arsyeje! Punon si qen e paguhesh si qen. Paguan shifra astronomike per te marre lejet e qendrimit dhe pastaj duhet edhe te durosh pordhet e debileve.

Po lejini te shkojne te thyejne qafen idjotet! Hajde o goc/cun ne Shqiperi! Leri te hajne veten! Injorantet! Pasardhesit e Aristotelit te ketij te timit!

Sinqerisht une nje gje s'kuptoj nga emigrantet e Greqise. Mire para 20 vjetesh por tani cfare beni aty? Greqia eshte nje version lehtesisht me i zhvilluar se Shqiperia. Nje vend injorantesh e dementesh me keq se tek ne. Qytetet jane katastrofa urbanistike e arkitektonike. Cmimet jane te larta pa pike arsyeje! Punon si qen e paguhesh si qen. Paguan shifra astronomike per te marre lejet e qendrimit dhe pastaj duhet edhe te durosh pordhet e debileve.

ore Olsi seriozisht  e ke kur i thua keto? Po kaq kaqola dhe idjote kozmopolite i bete keta emigrantet e Greqise? medemek ata vazhdojne te rrijne atje, te punojne atje, te jetojne atje sepse nuk duan memedheun e tyre ? Se  e kane lekuren sholle dhe durojne diskriminimin? Se jane "funderrina" sic i cileson ndonje i fundosur  ketej rrotull ?

Nuk di, ndoshta disa nga keta  qe flasin me kaq zjarr  memedhetar nga maja e olimpit, nuk u ka djegur menderja ne perplasjet me jeten dhe mbase jane neper bote per ca adrenaline me shume.

Po krijoni nje biznes ketu ne Albanistan ku te sistemoni me pune ata 500-600 mije shqiptare dhe mbase vijne. Ose shpikni ndonje formule per ti ushqyer me ajer memedheu. Plus qe gjerat nuk jane kaq erret sa para 20 apo 15 vjetesh ne Greqi. Eksperienca te vecanta mund te jene te hidhura, diskriminimi gjallon gjithandej, si kudo ne bote, sepse emigranti sa do i integruar te jete, mbetet "i huaj" gjithsesi.

Me fal per tonin por mora shkas nga komenti juaj  pa nenkuptuar personalisht ty.

spiritus, une nuk bera asnjelloj cilesimi per emigrantet e Greqise. Ato i bere ti. Une thjesht shtrova nje pyetje qe te vjen natyrshem kur degjon histori te tilla. Sa per sqarim.

pyetja jote e ka nji pergjigje te thjeshte ols:
Greqia ishte dhe vazhdon te mbetet alternativa me e kapshme per shumicen e shqiptareve qe kerkojne nji jete me te mire. Sikur te ishte ne dore te shqipove, pervec naj P. Dhima ose M. Manjani, te gjithe do preferonin Gjermani, Angli ose Zvicer. Prandaj eshte e qarte dhe nuk ka nevoje me u perserit qe ne Greqi kan shku ata qe nuk kishin mundesi te tjera ose qe nuk mund te prisnin sa t'u krijoheshin kto mundesi. Kjo nuk dmth qe jane me pak shqiptare se ty ose mua. Plus, eshte fakt i pamohushem qe asimilimi ne Greqi ka uniforme zyrtare, qe nga mekanizmi i nderrimit te emrit, pagezimi e deri te dhuna e ushtrume (jo thjesht fizike sesa psikologjike).

Sa per solidarnost, m'duket se eshte pak ne kundershtim me veten: knej i quan te shit e aspak patriote ata qe jetojne ne Greqi, anej i perbuz kto nismat qe kane subjet proteste me idene se "Greqia e grekeve e Shqiperia e shqiptareve". Qofsha i gabum po sikur US te mos ishte ajo qe eshte, ti ose une nuk kishim me u sjell ndryshe...dmth, ti nuk erdhe ne US sepse deshe te ndjeheshe me shume patriot sesa po t'kishe zgjedh Greqine po thjesht se aty t'u hap parashuta. 
Puna e asimilimit (femijet qe nuk dine shqip ose prinder qe u flasin ne greqisht) eshte diskutu po mu m'vjen keq se te njejtin fenomen kam vene re edhe knej. Me shume sesa asimilimi i orientum, kjo varet nga prirja dhe deshira jone si komb kam pershtypjen me "u integru" sa me shpejt, packa se humbim edhe identitetin (personal bashke me ate kombtar). Plus, dreqi ta mori, jena kai cik bythlepimsa kur kena te bojm me jo-shqiptar dhe cdo gjo te huaj ne pergjithsi...iher e i koh vdisnim me degju i cik muzike sllave e taljone, jena te vetmit qe i njofim artistet, komentatoret dhe "velinat" italjone me mire se taljont vet. Shembuj si kto ka plot per fat t'keq.

Qytetet jane katastrofa urbanistike e arkitektonike. Cmimet jane te larta pa pike arsyeje!

Ngjan sikur po pershkruan Shqiperine e sotme smiley

Koincidence, lexova qe kerkohet teksti i "To'pe  to'pe o papagalos". (pa patur gje me ate qe e kerkon, mos o zot)

Ju lumte...kjo eshte kenga me e bukur qe egziston. Propozoj qe te hyj ne kenget e shekullit!

Hurbi, duhen vene gjerat ne kandar. Une i kam vene. Tani per tani, anon ka gerqia, sinqerisht e thene kjo. Tre-kater vitet e fundit, gjerat po ndryshojne, disi. Une shpresoj qe do ndryshojne akoma dhe me shume, ne favorin tone, te emigranteve te cdo lloj kombesie. 5-6 miq greker qe kam, ma bejne kete vend me te bukur. Nuk pretendoj qe te ndihem zot i kesaj toke, jo, por pretendoj qe femijet e mij, nje dite te ndihen zot te vetes. Qytetare te botes.

Nuk mund ta mendoj te pregatis valixhet pas 20 vjetesh, me femije te lindur e te rritur ketu, e te marr udhet e mergimit perseri. Eshte fatale s'i veprim, por jo s'e nuk me ka shkuar neper mend kush e di sa here. Kete le ta bejne femijet e mij, ata do zgjedhin udhen e tyre, ku eshte me mire per ta, o ne maje te thanes, o ne maje te fikut.

Je ne kontradite me ato qe ke thene me larte te postimi tjeter, se atje ishe i vetmuar e ketu me posht na dole me 5-6 miq, po nejse.

Te rrish gezuar, se jeni mesuar tu u ul e tu u perkul ju e s'ju ben me det.

Inferioriteti eshte i vetmi vyrtyt qe u ka mbetur ne qenien tuaj .

Une kom qene  ne Athine nja 2 here  maj men autobuzat me policet ul m'byth ne trotuar per te kap ato qe ishin pa letra gjona qe as ne itali si shifje ,po pra shqiptaret e greqise jane shqiptaret me krenare qe kam pare

Kollaj nga Londra apo  amerika duke lujt patriotin  se aty ste ngacmon njeri ,po ju qe ju djeg kaq shum per shqiptaret ne greqi pse se luni bythen per shqiptare ne shqiperi te pakten ,ja ku e ke bollanon ja ku e ke qeverine qe fal copa detesh etj

Bucet tirona me kenget greke dhe turke,plot me banka greke e ke greket bejne si bosa ne shqiperi

nqs njeri duhet ti drejtohet dikujt ti drejtohet qeverise,a e ke pa ambasaden shqiptare ne greqi???

Ku e shef kontradikten ktu mor shok? Me gjete ne gabim? Lexo mire e pastaj fol kodra mbas bregut. Mire je atje ne Ingliterre ti? Hajt pra qofsh shendosh dhe leri akadeizmat .  

 

"Te rrish gezuar, se jeni mesuar tu u ul e tu u perkul ju e s'ju ben me det.

Inferioriteti eshte i vetmi vyrtyt qe u ka mbetur ne qenien tuaj ."

 

Na rrofsh per vere.... ke dit me fol ktu.

Te rrish gezuar, se jeni mesuar tu u ul e tu u perkul ju e s'ju ben me det.

Inferioriteti eshte i vetmi vyrtyt qe u ka mbetur ne qenien tuaj .

 Nuk ka njerez inferiore, po ka njerez si puna jote dhe solidarnocs (shumica e grekeve, italianeve, shqiptareve) qe s'jetojne rehat po s'u ndjene superior per diçka.

Te nderuar diskutante!

E shikoj qe jeni skandalizuar nga deklaratat e mija.Nuk kam pasur mundesi tju pergjigjem se adminat kane nja 1 vit qe me kane kufizuar numurin e komenteve ne 10 ne dite.Ju keshilloj qe te mos merreni me ndonje fjale te ashper qe kam thene por me thelbin dhe shqetesimet qe ngre.

Iris!

Mund te thuash cfare te duash por nuk po me thua se cili nga shqetesimet e mija nuk qendrojne?Apo se i cilesova ata qe nuk kane krenari kombetare si funderrina?Jo e nderuar ata per mua jane funderrina e shkuar funderrinave.Jane thjesht nje version me me pak pare ne xhep, se Pirro Dhima apo Mirela Manjani.Cdo komb do ti quante funderrina kata lloj njerezish dhe shqiptaret nuk duhet te bejne perjashtim.

Melrad!

Na dhe nje tabllo migjeniane te jetes tuaj ne Greqi.Sa kam degjuar ka edhe te verteta ne ato qe thua.Por nuk me thua,nese racizmi qenka kaq i keq ne Greqi,si ka mundesi qe pakistanezet apo filipinezet nuk jane bere greke apo nuk kane nderruar emer dhe fe?Nuk me duket se greket e kane vetem ne shqiptaret kete punen e asimilimit.E kane me te gjithe.Por ja qe shqiptaret nderrojne fe dhe emer si pa gje te keq dhe pastaj ankohen perse nuk na vleresojne greket.Po si do te vleseroje greku(apo kushdo qofte ne vend te tij) kur ti shet pa gje te keq dy gjera te shenjta?Indentitetin dhe fene?Nuk po them se greket jane burra te mire,se ata morracake jene ne syte e mij,por me duket thjesht nje justifikim keto aresyet qe nxjerr ti,ose me sakt te hiperbilizuara.Kujto qe te njejten gje shqiptaret e bene ne vitet 1800...

Zana!

Vertet ju eshte mbushur mendja qe po mbani Italine?Hajde perralla hajde.Vazhdoni genjeni veten.Po ja nese ke te drejte ke prodhoni 10% te GDP,po sa harxhoni?Jam i sigurte qe me shume se 10%.sa shoh emigrantet vetem ne vitet e para jane fitimprures oper nje shtet,pastaj behen barre.Kjo sepse ju vjen mami dhe babi qe kerkojne asistence dhe kujdes shendetsor falas.Keshtu thone dhe leckamanet e Meksikes ketu.Po mbajme ne Ameriken!!!hajde pike e zeze hajde!Vazhdoni genjeni veten se jeni shtylla e vendeve ku jetoni.Futini dhe nje hashash se ju ben mire te fantazoni me teper te kerkoni te drejta politike se do tju a japin.

Bredharak!

Nuk jam fare ne kontradite me ato qe shkruaj.Tjeter jane te drejtat politike tjeter jane ato humane dhe ekonomike.Ndonese nuk jam dakort qe kinezet qe kane ardhur ne Shqiperi te na japin mend  se ke te zgjedhim per Kryatar bashkie,jam dakort qe ata te mos diskriminohen.Pra te trajtohen si mysafire.Por nuk jam dakort te marrin vendin e te zotit te shtepise.Kjo vlen per te gjithe.

...ti nuk erdhe ne US sepse deshe te ndjeheshe me shume patriot sesa po t'kishe zgjedh Greqine po thjesht se aty t'u hap parashuta....
 

Per kete ke te drejte,por edhe po te isha ne Greqi se paku ne shtepi do te flisja shqip dhe jo greqisht sic flasin shume funderrina.Ke pare qe kur keta funderrina vijne ne SHBA dhe fillojne dhe ankohen se ne Greqi ja paskan kaluar mire?Tani nuk di ke te besoj pershkimet migjeniane te Melrad apo nostalgjine e ketyre funderrinave qe vijne ne SHBA.

Personalisht besoj se ne Greqi ka nje fare presioni te vazhdueshem per asimilim,por duke pare qe viktima te ketij presioni jane vetem shqiptaret,atehere mendoj se ne kete mase shqiptaresh ka shume funderrina qe nuk e kane per gje tu thone femijeve qe Skenderbeu eshte grek,apo qe iliret jane greke apo qe camet e meritonin cfare moren,vetem e vetem qe te ndihen mire ne darke.

Zgjidhjet e mira ngadonjehere kerkojne durim,kembengulje dhe kohe, gje qe kjo mase funderrinash nuk e ka.

Kete 10% te PIL, qe te thoja me siper nuk e kam nxjerre une ,por e thone specialistet.Plus me kete disastro demografike qe ka Italia (vendi me jetesem mesatare me te larte ne Evrope e me mesataren e moshes gjithashtu me te lart)emigracioni eshte me se i domosdoshem.E kete gjithashtu nuk e them une por specilistet.Tashti mu nuk me eshte mbushur mendja aspak se po mbajme gjalle Italine.Ne ne M'bajtshim familjet tona e perdite me e permiresu nivelin kena ba boll.Italia eshte vendi ne Evropen e zhvilluar me pak social se te gjithe te tjeret.Eshte shume iveshtire ne kete pike veshtrim.Une nuk di te flas per te tjeret po per aq sa njoh shqiptaret jane nder me te integruarit e persembari .Ne nje mase te madhe sidoms te ardhurit ne 1991,kane shtepiat e tyre.

Tashti une kam nje vajze 14 vjeçe.Shkon ne vitin e pare lice'.Flet shqip keq,kupton shume mire.Te them te drejten nuk me eshte dukur aspak se ky fakt eshte domethenes e ka te beje me ndjenjat kombetare te miat e te sime bije.Femijet kane lindur ketej,kane jeten e tyre,eksperiencat shoqerore ,shkollore,kujtimet te gjitha ketej.Ime bije ka shkuar gjithsej 7 ose 8 here ne Shqiperi.Per te eshte vendlindja e prinderve dhe origjina e saj kaq.Si mund ti imponoj me shume?Pse?Shqiperia per te eshte kaq,dua apo s'dua une.

tashti te themi te drejten qe me acaron fakti qe shuuuuuuuuuume shqiptar flasin me femijet edhe ne shtepi italisht,kete se kuptoj fare-fare,disa justifikohen duke thene qe femija e tyre ka lindur ne itali,dhe per rrjedhoj jane italian,pa çka se mbiemri eshte shqiptar!!!

mendoj se ketu qendron inferioriteti individual,mbasi ne itali asnje s'na ka detyruar te nderrojme emrat,apo te pagezohen prinderit bashke me femijet e tyre.

mendoj se aftesia per t'u integruar,varet jo vetem nga individi por nga shteti qe ti kezgjedhur(nqs per zgjedhje behet fjale),nje shtet civil,i afte te permbushi kerkesat e qytetareve te tij dhe te krijoj ligje te favorshme emigracioni,krijon edhe nje emigrant te integruar.

e çuditshme,shkon labi n'angli dhe shan shqiptarin n'greqi??!!

e pastaj shajme greket!!!!!

Xheni!

Inferioriteti individual ne gjuhen popullore perkthehet ne funderrine.Ja ket po thosha qe ne fillim dhe mu hodhen ne gryke.

Nuk pres qe shqiptaret ne Greqi te bejne ligjin,por te paskten tu thone femijeve qe disa nga mesimet qe marrin ne shkolle kur flitet per Shqiperine,jane genjeshtra me bisht.Dhe tja u thone kete ne shqip.Kaq kerkohet jo me shume.Dhe nuk me duket se po ju kerkojme gjera te paarritshme.

Ne mbeshtetje te kesaj mua me acaron fakti qe flasin rrugve te Tiranes me femijet e tyre italisht. Ne vere degjon rendom vetem italisht. Per cfare dreqin i sjellin femijet e tyre ne shqiperi ne fund te fundit, per turizem. Kaq te ujeshem jemi ne shqipteret sa marrim gjithnje  formen e enes ku hidhemi...

Qeveria ka pergjegjesine e saj dhe nuk mund ta justifikojme,por ketu kryesorja eshte pergjegjesia individuale.

Edhe greket kane pasur qeveri goxha te keqija ku bene te emigrojne me shume se gjysma e kombit te tyre,por ata e ruajnten gjuhen dhe fene,pavaresisht se kush qeveriste ne Greqi.

Veshjani qeverise aktuale apo te meparshme sa te doni fajin,por nese duhet te justifikoni keta funderrina,kjo nuk eshte e mjaftueshme.

Ti veshja sa te duash njerezve ne kete rast, por nje qeveri qe lejon shkaterrimin e nje shkolle shqipe gati 100 vjecare, mu ne goje te grekut, funderrine e ka pak si epitet!

Ah, dhe nje gje: as une e as ti, jemi askushi qe tu imponojme te tjereve se si te rrisin femijet e tyre. Aq me teper pas gjithe ketyre traumave qe shoqeria jone ka kaluar e po kalon.

 

solidarnosh,jam dakort ne shume pika me ju,vetem ate" barkthare" mu duk e tepruar,per me teper qe nuk eshte turp te jesh i tille,duke menduar edhe qe ju keni te njejten origjine.

te them te drejten ndjeva dhimbje per ç'ka shkruante Melard,mu kujtuan vitet e para ne mergim,djali i vetmuar nga disa individ injorant sepse per mua populli(jo qeveria)eshte fantastik,na kane pritur ne shtepite e tyre...s'ia harroj kurre!

menndoj se jemi te nevojshem,jo te domosdoshem ne itali,por,ka shume axienda ne veri me % te madhe emigrantesh .

 

xheni, femrat mire i presin dhe ne greqi, me krah hapur domethene.

lol

Nje gje me ben pershtypje ne diskutimet me siper: dhenia mend prinderve se si duhet te edukojne femijet e tyre. Kam mendimin se kalohet caku. Aq me teper kur ata qe japin mend e keshilla nuk kane femije per vete. Por edhe sikur te kishin, nuk e di se ku e gjen te drejten njeri apo tjetri te gjykoje se cfare duhet apo cfare nuk duhet t'i mesoj une femijes tim, ne emer te nje patriotizmi kallp. 

Sa per muhabetin ne fjale duhet kuptuar dicka: ne qofte se shkon ne nje vend te huaj si emigrant dhe mendon te ndertosh jeten per vete e familjen tende aty, atehere integrimi eshte i domosdoshem. Dhe nje integrim i vazhdueshem, na pelqen apo jo ne, permban nje mase asimilimi brenda tij. Une jam shume dakord me ato qe thote melard-i. Me vjen keq kur shoh disa qe mendojne se kane te drejte te gjykojne veprimet e tij si prind. Kudo qe te shkosh emigrant ne bote, jo vetem ne Greqi, do te perballohesh me dilemen: ose te integrohesh, ose do te ngelesh ne nivelet e uleta te shoqerise. Per disa eshte madje vetem nje mundesi: e dyta. Thjesht nuk kane mundesine, e ndonjehere as aftesine, te integrohen. Per mua, integrimi se pari eshte shkollimi/edukimi ne institucionet e vendit prites. Jo vetem per femijet, por edhe per prinderit. Ne se femijet (sidomos ata qe nuk jane lindur ne Shqiperi) mesojne me mire gjuhen e vendit prites nga shqipja, kjo nuk do te thote aspak se prinderit jane me pak "patriote" se ato te tjeret. Ngandonjehere, mund te jete krejt e kunderta. Duke qene nder studentet me te mire te shkolles, e duke mos patur asnje lloj kompleksi ndaj femijeve te tjere, ata jane me te prirur se te tjeret te ndihen e shprehin krenarine e tyre per vendin e origjines.

Para se të tregohen njollat e të tjerëve, mirë është të fshish gishtin tënd. Protesta e mësipërme është paqësore, shërben për ndërgjegjësimin e publikut, dhe të paktën kështu nga larg, duket tepër interesante. Diskutimet e tjera që u ngjallën janë jashtë teme.

A ka ndonjë të dhënë për rezultatet që pati?

Sot Italia kaloi perseri ne recesion te thelle!

Halet nuk u lane,bebet nuk kishin babysitter,Mc donnald pati probleme dhe pleherat nuk u mblodhen.

Po pati edhe disa vecori te tjera pozitive.Asistencat sociale nuk u terhoqen dhe ne klinikat mjekesore emigrantet kerkonin te paguanin per sherbimin.

Ndersa FIAT,Parmalat dhe te tjerat vazhduan si me pare.

Ke femije ti? Shpresoj jo smiley

Nuk e kemi me mallkim femije!

Ok kam famije dhe te dy me flasin shqip.

 Ku e pe mallkimin ti? Une shpresoj qe disa individe te mos kene femije pa u bere njerez. Kete "njerez" secili e mendon ne menyren e vete. Por eshte çudi qe po te te quajne ty negativ s'te pelqen smiley. A nuk je ti qe s'pret vetem fjale te mira?

ahahahaha smiley sa naiv mer zot!!! anadhim loje! Nuk e kemi me të shame fëmijësh, mgjse unë që thu ti Iris, mund të shaj gjithë emigrantët në Greqi, duke u thënë barkthatë. Po ama me të shame fëmijësh nuk e kemi!

O sa i pagdhendur je o njeri! O sa kërcu je, o zot!

të tillë llamarinë si ty, rrallë besoj se do më kenë zënë sytë, në mos fare.

Solidaro, hajt t'i kesh me jetë e të të rrojnë. Uroj t'i kesh të dy çuna, se kaq i trashë sa je ti, se imagjinoj dot të jesh babai i një goce. Unë i kam respekt baballarët që kanë çupa. Janë më të kuptueshëm. Bijat dinë të zbusin zemrat më të egra.

***

Iris, du kalama... smiley.

do e bëjmë një bashkë?

 

"Iris!

Mund te thuash cfare te duash por nuk po me thua se cili nga shqetesimet e mija nuk qendrojne?Apo se i cilesova ata qe nuk kane krenari kombetare si funderrina?Jo e nderuar ata per mua jane funderrina e shkuar funderrinave.Jane thjesht nje version me me pak pare ne xhep, se Pirro Dhima apo Mirela Manjani.Cdo komb do ti quante funderrina kata lloj njerezish dhe shqiptaret nuk duhet te bejne perjashtim"

 Mos u lodh te me sqarosh me, se kur s'kane mjaftuar gjithe ato qe te kane thene me siper , veshtire se te bind nje fjali e imja (meqe me shume s'kam ndermend te shkruaj). Kjo eshte teme per problemet e emigranteve, tema e krenarise kombetare eshte tjeterkund ( ose hape, diskutoje etj etj)

p.s: Mua nuk me skandalizon aspak fjalori yt.  smiley Sidoqofte eshte kurioz fakti qe njeh dhe pakistaneze ne Greqi .

Permetar!

Fjala jote ne vesh te perendise,por me sa shih faktet ne terren flasin ndryshe.

Qofsha i gabuar, por do te  prodhojme shume me pak Aristidh Kola dhe shume me shume Spiromilla,Zerva apo Zografe me keta funderrinat qe vegjetojne ne Greqi.

Thjesht se te behesh Arishtidh Kola duhet te kesh kurajo dhe guxim,ndersa te behesh si Spiromilla,Zerva apo Zografi thjesht bindju urdherave te Athines zyrtare dhe e merr shperblimin menjehere.

Rruga qe te con tek Arishtidh Kola eshte e rrezikshme, ndersa ajo qe te con tek Spiromilla eshte e lehte.

Duke pare qe ne Greqi ka shkuar llumi,mundesia qe te kemi Spiromilla,Zerva apo Zografe moderne eshte shume me e madhe.

 

 Solidarnosc, po ku je mo, pse s'me ktheve pergjigje per temen e vizave jo ne vere. Kliko tek shtypi dhe e gjen. 

Meqe ra fjala per emigrantet shqiptare ne Greqi po them nja dy gjera se kam qene shpesh atje. Gjerat kane ndryshuar keto vitet e fudnit per me mire, emigrantet kane filluar te integrohen ne greqi jo nepermjet aspekteve siperafaqesore si emri apo pagezimi, por me substancialisht nepermjet statusit ekonomik e shoqeror. Shume familje shqiptare kane blere shtepi, kane depozita bankare solide si dhe studjojne ne universitete. Asimilimi i shqiptareve ne greqi eshte me i kollajte se bie fjala pakistanezeve apo filipinasve pasi ne me greket duam apo sduam ndajme te njejtat tipare antropologjike si psh temperamenti, muzika, ushqimet, historia, etnografia, gjuha, mentaliteti etj etj. Mendoj se problemi me i madh per shqiptaret e greqise  sot eshte jo me diskriminimi rracor por tabloja e hidhur ekonomike qe ka pllakosur greqine, e cila duam apo sduam ne eshte sot po aq e shqiptareve sa ceshte e grekeve. Ndaj edhe keto thirrjet femijnore per tu rikthyer ne shqiperi nuk e marrin parasysh kete metamorfoze qe ka ndodhur atje me emigrantin shqiptar, por as faktin qe ne krahasim me greqine shqiperia mbetet akoma dekada larg.

Edhe mos degjoni tipa si soli se kot nuk kane filluar te thone ne shqiperi keto vitet e fundit qe refugjatet e amerikes jane me te lodh se ata te greqise (te me falin ata te greqise)

vlonjat,anglishten s'kam dyshim qe e ke mesuar mire(ndoshta) sa per te tjerat.....yhyyyyyyyyyyyyyy  paske harruar dhe shqipen,se s'ke kuptuar asgje nga ç'kam thene une,ate "llogjiken" tende s'e kuptoj ne asnje gjuhe,pra mos e merr mundimin te ma shpjegosh.by-by

 Lejini mer njerezit rehat!!

Lejini mer te kendojne si kane qejf, te kercejne si kane qejf, ti flasin femijeve per cfare kane qejf, dhe ti quajne si kane qejf vete.

Pse mer sqifteret e Nacionallizmes, kur shkoni neper klube e bare ne vendet ku rroni, cfare kerceni juve ? 

Se nuk shkoni te gjithe ke Debal Gardens, me degju Shkurte Fejzen, qe ju hongert lopa e Isa Boletinit ment qe me kini, ju hongert!!

Mo rob intolerante me njeriun e vet se ne shqipot, nuk kam pa!!

P.S.

Me kete kengen pershendes gjithe tradhtaret, si ata te kombit shqiptar, dhe ata te kombit grek. Pershendes gjithashtu edhe te gjithe robt qe kane kuriozitet per fqinjin! smiley

4 U; Jorgo Dalara featuring Valbona Mema:

http://www.youtube.com/watch?v=wxrTNNfsCZs

 

Fatkeqesisht ose fatmiresisht thellesimi globalizmit sot do te vazhdoje te zbehe me shume kufijte ekonomike, sheterore, kombetare! Kjo do te rrite akoma me tej ndervarjen reciproke midis kombeve/shteteve! Nacionalizmi do te ndihet i vetmuar! Do te behet me veshtire se kurre te jetosh i vetmuar sipas parimit "bar hame dhe ...."!: Kete nuk e kam zbuluar une por bota ne kete drejtim po shkon smiley

Mos i trashni muhabetet shumë... se nuk ka faj njeri që u hap kjo temë mori këtë drejtim, përveç atij rrëmbythjes Saliderrnoçkë.

  Edhe mos na i "qani hallet", se është patetike dhe e neveritshme. Unë për vete nuk kam ndonjë hall për të qa në lidhje me grekët. Si çdo komb kanë të mirat dhe të këqijat e tyre. Në marrëdhënie humane, apo personale me ta, nëse je njeri përsëmbari, mund të hysh shumë lehtë. Unë si tip, nuk ka shumë njerëz që mund t'i quaj shokë, si të isha në Shqipëri, si në Greqi. Këta shokë grekë që kam këtu, janë të gjithë rob zoti. Hyj e dal me ta. U jap e më japin çelësat e shtëpisë, pa teklif fare e pa paragjykuar hiç!

Statusi i emigrantit në çdo vend është përfundimisht ndryshe nga i vendësit. Vendësi ka lidhjet e veta shumë më të forta se një emigrant që vjen diku e qëndron fill i vetëm. Këtu këta kanë të afërmit, kanë shoqërinë që prej fillores kanë lidhje shoqërore prej prindërve të tyre etj. Kështu ndodh në çdo vend. Është normale të ndihet dikush më i veçuar, kur është emigrant.

Po për të tjerat, as ka faj fare greku i thjeshtë, që shikon punën edhe hallet e veta.

Normalisht si e tha Përmetari (nga të pakta herë që bi dakort me t&eumlsmiley, kur je diku e qëndron kohë, DETYRIMISHT asimilohesh. Po të marrim vetëm një fakt të thjeshtë; e zëmë se dikush është në shkollë si unë, përgatitjen e ka nga profesorë grekë e normalisht që punën më pas do e kryejë, siç e kryen një student grek që ka marrë edukim të njëjtë. Ja vetëm kaq është asimilim. Për të tjerat pastaj, duhet të integrohesh se nuk alienohesh dot prej shoqërisë. Ka që e përqafojnë këtë mentalitet të nisur nga dëshira naive, ka që e bëjnë me vullnetin e tyre, ka që ia imponojnë vetes, etj etj. Po përgjithësisht, nuk di ku mund ta gjejë mythën dikush e t'i paragjykojë.

 

nga të pakta herë që bi dakort me të

Me pelqen qe e vure ne dukje smiley Mos harro te shtosh edhe "megjithese jemi nga nje qytet..."

Ne kete mes nuk hyn fare nacionalizmi. Emigrantet nuk respektojne vetveten, dhe nuk duhet te presin te respektohen nga te tjeret.

Ty te del kryeministri e flet ne gjuhe  te huaj pa qen nevoja

Me kujtohet nje thenie e kryeministrit gjate nje konference per gjuhen shqipe a dicka e tille; " ne cdo ambient duhet te prevaloje shqipja".

E gjetet justifikimin.

Ca justifikimi gjetem me, justifikim po gjen ti.Te gjithe  e kena pa kryeministrin ty fol gjuhe te huaj pa qen nevoja

po tamom te prevaloje, dmth te zjeje te valoje si i bi

 

ke te drejte se po zien e po avullon fare... Te keshilloj mos ta shohesh shume kryeministrin dhe as mos ta marresh si shembull... Vari qillot... si i thone.. 

Per J!

Ok vazhdoni dhe bejuni pasardhesit e Pirro Dhimes se mesa shoh qenkeni vene ne rradhe kush e kush tja marre stafeten.

Pashe dhe videot e Vlonjatit dhe te them te drejten ndjej pikellim per juve ndryshe nga fillimet e komenteve kur perdorja fjalet e ashpra.

Fajin nuk ja i kane greket por juve vete,qe doni te beheni me greke se greket.

Lenini i porositi ruset para se te vdiste:Ruhuni nga joruset qe bejne me shume per Rusine se ruset vete"

Por ruset nuk e degjuan dhe gjeorgjani Stalin erdhi dhe ja u beri nenat per nja 30 vjet.

Puna eshte se ti se bashku me disa kokrra te tjere nuk shhini ose nuk doni te shihni shqetsimin tim.Une nuk jam i alarmuar se perse emigrantet dhe femijet e tyre flasin greqisht ne publik.Nuk e kam fare ketu.Alarmin e dhashe per emigrantet dhe femijet qe FLASIN GREQISHT NE SHTEPI,kur dihet se greqishten e kane gjuhe te dyte.

Une nuk them qe shqiptaret te mos intgrohen dhe e di qe ky integrim eshte ne kurriz te asimilimit.Jo jam i ndergjegjshem qe ai do te ndodhe.Por tjeter eshte te ndodhe natyralisht dhe tjeter te stilumohet nga njerezit-funderrina.

Shikoni kete funderrinen ketu Arjan Korkaj:

http://www.youtube.com/watch?v=Lo_PmSyGhpc&feature=related

Cfare e quani kete intergrim,asimilim apo asimilim me qef?

Une e quaj asimilim me qef dhe per kete e quaj funderrine kete dhe te tjere si ky.Tani kush futet ne kete kallep per mua eshte funderrine.ndoshta e ke mizen nen kesule por per kete nuk te kam faj une...

Nuk e kam fare frike integrimin dhe asimilimin,por kjo duhet bere ne nje periudhe kohe te caktuar dhe jo i stimuluar nga njerez funderrina.Kemi shembuj qe njerez te integruar komplet ne SHBA se puna e Eliza Dushkut,James Belushi,Regis Philbin,Kara Dioguardi,Anthoni Athanas dhe qindra te tjere,qe nuk lene vend pa permendur me krenari qe jane ne origjine shqiptare.

Ja kaq po kerkoj dhe besoj se nuk eshte shume!

 

Kot me t'pyt: A ke kalamaj ti?

Mba radhen smiley , se i ka dhe komentet me numer ai.

Po ju pergjigja dhe me siper.Kam dy dhe qe te dy flasin shqip shume mire.

Jiu nqs doni me nxjer nje shembull mos na nxirr Eliza Dushkun apo James belushin etj

po ja ku ke arbereshet ne Itali,qe sot e ksaj dite flasin shqip

te njejten race ne greqi akoma flasin shqip,ponga poresioni grek po e humbin

Italia si ka bo presion fare kshu qe e kane ruajtur gjuhen

plot ke shqiptare ne greqi  qe flasin shqipen ne shpi ne rrug apo ne shkoll pa prob fare edhe jane krenar qe jane shqiptar(duke qene ne nje ven si greqia)

masanej Belushi e Dushku nuk flasin shqip mer zotni tek tuk dine naji fllaf

ti shifi cifutet qe edhe mas mijra vjetesh flasin yidish pa problem.Krahasojeni vetem  me poplin hebre ju shqiptaret e amerikes,se amerika jua ka kriju mundesine

Ne greqi mesa kan nigju kane hap edhe shkolla shqipe,po ju ne amerik ku jeni

Ju doni mish per top,per paragjykimet qe keni ose pergjithesimet qe ben ose epitetet qe perdor

eshte si me thone ja kto pabuksit e amerikes kane mor dokumenta amerikone ene hapen bythesh

Paskam postuar në të njëjtën kohë me Irisin smiley

Solidarnosc, kur jeton në një vënd ku 50% të kohës e kalon me të huajt dhe të duhet të komunikosh me fëmijët (që më shumë se ne, përveç kohës që kalojnë me të huajt edhe edukohen në shkolla si ata, pra ju duhet gjuha e vëndit)... kur duhet t'ju thuash diçka që DUHET ta marrin vesh menjëherë (përveç shpullës surratit, që nuk i humbet vlera asnjëher&eumlsmiley, je i detyruar t'ja thuash në gjuhën që të merr vesh më mirë... provo e thuaju kalamajve të tu n'shqip: M'sill shapkat dhe ma merr telefonin n'xhep t'majt t'xhupit para se t'm'bojsh kafen... dhe thuaju n'gjuhën e vëndit dhe shif se me ç'efiçencë do të të përgjigjen në të dyja rastet smiley

M'sill shapkat dhe ma merr telefonin n'xhep t'majt t'xhupit para se t'm'bojsh kafen..

Rrofsh Rudete...çfare shfrytezimi : M'sill shapkat ! smiley

Melard ke te drejt per ato qe thua.Vllain tim e futen 24 ore ne polici se doli me fanel te kombetares ne Athine.Kam jetuar dhe vet ne Greqi dhe i di ca behet.Eshte me e leht te jesh zezak se sa shqiptare ne greqi.Me ate sy na kan pare gjithmone dhe me ate sy kan per te na pare sa te jete jeta.Greku nuk ndryshon kurr dhe kjo eshte reciproke se nuk mund te lejosh dike te te ule ne cdo cast dhe ti thuash faleminderit.Persa i perket atyre qe jetojne ne Itali apo vende te tjera mundesit per te treguar identitetin tend jan me te medha,tjeter pune se nuk duan vet se paragjykojne veten e tyre para se ti paragjykojne vendasit.Shqiptaret qe kan ikur nga Greqia ne Amerike e bejn ate qe ka then dikush me lart qe "shkrihen" komplet nga muzika e muhabeti ne greqishte(kam ca njerze te afert dhe e di).

I kom pa kalamajte me prinder ne amerike,sdine me fol shqip

Mos i paragjyko te lutem.  Keta prinder me kalamajt te tille i kam pare dhe une.  Arsyeja qe japin keta prinder per femijte e tyre qe s'flasin shqip eshte se nuk i flasin femijes ne Shqip se mos ngaterron gjuhet dhe nuk meson Anglishten mire.  Me pak fjale jane ne djeni qe aftesite mendore te femijeve te tyre jane te kufizuara...

Tè jesh shqiptar èshtè mè shumè njè mallkim se sa krenari...mè thoni njè shqiptar qè qoftè edhe njèher tè vetme nuk e ka mallkuar vendin e tij,dhe nuk mallkohet guri apo druri,mali apo deti por shteti ose bashkèsia e njerzve qè e krijon atè...unè jam larguar duke e mallkuar atè vend qè mè detyroi tè lija shtèpinè e njerzit e mi,jo pèr fajin apo dèshirèn time...sot èshtè ndryshe? hajde e flisni me ata qè akoma nuk janè bèrè grek,italian apo amerikan dhe qè janè detyruar apo do tè detyrohen tè kthehen nè atè vend  tè presin me ditè e javè pèr tè bèrè njè pashaportè(biometrike),falè njè vendimi absurd tè "shtetit" tè tyre qè nuk arin dot as tu krijoj atyre minimalen,mundèsinè pèr ti bèrè kèto gjèra nè ambasadat shqiptare... dhe pèrveç mundimit e shpenzimeve,rezikun e humbjes sè punès etj etj do tu duhet tè durojnè edhe trutharèt qè ju japin leksione patriotizmi!! njerzit do flasin italisht greqisht anglisht e çdo gjè tjetèr vetèm qè tè mos kenè mè punè me atè vend..e jo sepse èshtè vendim i tyre...por èshtè vendim i shtetit tè tyre...ai i ka braktisur ata pèr 20 vjet!!

C'lidhje ka shteti me Shqiperine?

Nese mallkonim Enver Hoxhen atehere nuk do te thote se mallkojme Shqiperine?Dhe ata qe duan verin nuk eshte se duan Shqiperine por duan pushtetin qe kishin ne kohen e Verit!

C'jane keto budallalleqe me ankesa dokumentash?Po kur ta marresh dokumentin dhe te hiqen vizat do ta duash me shume Shqiperine?

Shqiperia eshte me shume se Enveri,Saliu,E=Rama,Viza apo pasaporta biometrike.

Por nese e ke kaq te ngushte konceptin e Shqiperise nuk te kane faj te tjeter.Kaq horizont ke!

èshtè mè shumè shqipèria???ai vend èshtè mallkim pèr çdo njeri qè ka lindur aty...ai vend i ngjan njè nène tè keqe, e cila i nxorri rrugève bijèt e saj, se nuk kish mè bukè pèr tu dhènè, po prapè shqiptarèt ishin gati ti thyenin turinjtè çdo kush qè ju shante nènèn...pèrsèri dèrgojnè lek pèr ta mbajtur gjallè..dhe pèrsèri kthehen ta shohin herè pas here...por trutharèt prandaj janè trutharè...se flasin kot ose nuk e kanè idenè se pèr çfarè flasin...koncepti im pèr shqiptarèt e shqipèrinè èshtè realist..SHQIPTARèT nuk i kanè kèrkuan kurrè asgjè atij vendi,as bukè e ujè,punè apo para..por i kanè gjetur vetè rrugève tè botès...rrugève tè botès janè vrarè me plumb,therur me thika,kanè ngrirè nè male e janè mbytur nè det,janè rrahur e torturuar si kafshè,janè sharrè e poshtèruar nè tè gjitha mènyrat...deri sot nè kèto ditè kur i thuhet edhe se nuk janè gjè tjetèr veçse bij vèllezèr e bashkshort kurvash...dhe unè nuk pretendoj qè kjo nènè tè bèrtas e ulèras e tè çirret apo vritet siç bènè çdo nènè pèr bijtè e saj,por tè paktèn tè thotè njèher njè fjalè...njè fjalè tè vetme pèr ta..ti ndihmoj njè herè tè vetme,qoftè edhe vetèm me njè fjalè tè mirè,dhe ti mè tregon çèshtje dokumentash??...fakti qè njè prind i ka bèrè kokèn,nuk i jep atij tè drejtèn tè pèrdhunoj çdo ditè fèmijèn e vet...kèto fjalè nuk i shkruaj sepse e urrej atè vend ...siç do çdo njeri nènèn e vet,sa do e keqe ajo, ashtu èshtè edhe sjellja ime me atè vend!!vazhdo ti tani fol pèr malet e kodrat e shqipèrisè...

po mir psh ja ta morim edhe kete shembullin

shumica emigranteve ne greqi  kane pasaporta shqiptare se greku mezi i jep

kurse kto ne amerike shumica kane pasaporta amerikone se amerikoni i jep

tashi me rregull treshi,kush eshte m krenar per venin e vet ai qe ka pasaporte te huaj apo ai qe ka shqiptare

i bje me thone ja ky pabuksi ka mor direkte nenshtetesi amerikone se sdonte me qen vetem shqiptar

kshu pra eshte kjo llogjika e juaj

Per J,iris dhe Rudeta!

Se pari nuk kam quajtur funderrina femijet,sepse femijet bejne cfare ju meson prindi.Femijet nuk kane faj kur prinderit jane funderrina dhe nuk kane merite kur jane patriote.Prandaj thashe ti leme femijet menjane.Kam quajtur funderrina te gjithe ata shqiptare qe flasin gjuhe te huaja ne shtepi pa qene nevoja dhe qe nuk kane kranari kombetare.Kaq sa per sqarim.

Sa per punen e shqipes qe ti Rudeta e ke te veshtire ta flasesh ne shtepi.Mund edhe ta kuptoj sepse ne me RAI-n jemi rritur dhe ndoshta ndonje fjale italisht edhe mund te na shpetoje pa dashje.Po ata te Greqise???ne Shqiperi kane ditur greqisht vetem minoritaret dhe greqishtja nuk me duket ndonje gjuhe qe ke qef ta flasesh,sic mund te flasesh italishten.

Por perseri ky eshte nje justifikim.Nuk e di se sa qesharak dukesh para femijes kur ti i flet italisht me aksent?

Personalisht punoj 50% te dites me amerikane dhe flas anglisht gjithe diten,bile dhe drejtoj 2-3 mbledhje ne muaj ne anglisht(vetem kur shkruaj tek PPU e ndryshoj lol) dhe kur shkoj ne shtepi si une apo bashkeshortja flasim shqip dhe me femijet(qe jane nje vajze dhe nje djale).Natyrisht qe me kalimin e kohes kemi futur fjale angleze ne fjalorin tone dhe me kalimin e kohes anglishtja do te marre rol me te madh.Per kete jam i vetedijshem dhe kjo eshte e pashmangshme.Por kjo do te arrije ne kohen e vet dhe jo me stimulime si te ketij tipit Arjan Korka.100% lushnjar dhe kendon greqisht dhe hiqet si grek.A ka me ku te mbaje kjo?

Jam i sigurte qe po ti pyesesh femijet e mij do te thone qe jane shqiptaro-amerikane dhe te te thone qe Kosova apo Cameria jane shqiptare apo te te tregojne ndodhi nga historia e qytetit tim te lindjes apo nga Skenderbeu.

Kaq kam kerkuar edhe une nga emigrantet e Greqise.Qe ti mesojne femijet qe Skenderbeu eshte shqiptar dhe jo grek,qe Cameria dhe Kosova jane shqiptare dhe qe qenia shqiptar eshte nje krenari.Dhe te flasin me pak midis tyre ate gjuhen skandaloze greke se nuk i ben as me sexy as me te zgjuar ne syte e shqiptareve.

Nuk me duke se eshte e veshtire kaq sa kam kerkuar.

Prandaj them qe ata qe nuk i kane bere keto jane llum dhe funderrina dhe nuk meritojne as respekt as te drejta.

Sa per pune e emigranteve e kam thene mendimin tim.Qeverite duhet te jene me te ndjeshme ndaj problemeve te tyre,por edhe emigrantet te mos bejne vendaliun.Kaq!

Slidarnoc. Pavaresisht se disa u preken nga gjuha jote, ato qe ke thene ne pergjithesi qendrojne, dhe nuk e luan topi. Nga ata gati nje milion shqipetar ne greqi, jan a s'jane 50-60 mije qe mbeten shqipetar, e qe u kan fol femijve shqip. Pjesen tjeter ta harrojme, sepse nuk eshte me pjese e kombit tone, nuk jan me te afermit tane fatkeqesisht. Do te vazhdojne te jene nje popull pa dinjitet ne greqi qe mohon veten derisa sa mbas shume brezave do te perfundojne si arvanitet, dhe nuk eshte cudi te kthehen ne me anti-shqipetaret nder greket si kusht pranimi ne bashkesine e tyre te re. Une i kam veshtruar me kujdes shume emigrante te ardhur nga greqia ketu ne Britani dhe mund te them qe jan ne nje gjendje te mjerueshme identitare e kulturore. Kam veshtruar gjithashtu shume shqipetar qe jetojne per kohe te gjate ne greqi te cilet kur kthehen ne Shqiperi ndihen si te trullosur, shume konfuz kur flasin, dhe ndonjehere harrojne qe ne Shqiperi nuk ka perse te ndihen inferior qe jan shqipetar. Gjeja me e dhimbshme qe kam konstatuar eshte se pikerisht emigrantet e greqise kan filluar te krijojne percmim per Shqiperine.

 

ps. megjithese numri me i madh i meigrantev eshqipetar eshte ne greqi, ne kete blog kemi nje numer shume te vogel perdoruesish nga greqia.

Ca ja fut pordhes kot ti mer ato amerikanet me origjine shqiptare qe ke permendur ti kane nje dy apo tre gjenerata ne amerike, normal qe do sillen ashtu, mos i krahaso me shqiptaret qe sapo kane vajtur ne greqi dhe kane 100 halle mbi supe. Eshte kollaj me dhene mend nga amerika pasi ne amerike te tere emigrante jane dhe nuk ka diskriminim, ndryshe nga greqia. Mjaft ere i dhate mend njerezve si me u sjellur e ca me kenduar se i kam pare edhe juve refugjatve te amerikes qe sapo mesoni 3 fjale anglisht vdisni icik me fol sidomos ne sy te njeri tjetrit kur mblidheni bashke. Majmune.

Inisiativa me idiote qe kam pare .

1-ato euro qe nuk i harxhojne sot , do i harxhojne neser po ne greqi .

2-ne keto momente krize te thelle ekonomike do ishte me mire te "fshiheshin diku ne ndonje qoshe sesa te dilnin ne krye te turmes"

Sa ashper qe reagoni ca nga ju. smiley Nqs s'keni qene ndonjehere ne Greqi s'mund te mendoni automatikisht qe emigrantet aty jane si ne Amerike apo ne Kanada, ne shume aspekte.

Puna eshte qe shqipot aty s'jane te organizuar dhe ne nje mendje, se te ishin sot do kishin ku e ku me shume te drejta, pasi perbejne nje perqindje te konsiderueshme te ekonomise dhe konsumatorit ne Greqi.

But then again, what's new do thuash. Ne kemi vuajtur nder shekuj ngaqe s'kemi qene te organizuar dhe ne nje mendje. smiley

Ky eshte nje aspekt tjeter shume i rendesishem dhe per kete arsye sic e the dhe vete do vuajme gjithmone , nuk e di nese ka lidhje midis kesaj dhe shqiponjes me dy koka ne flamur , qe duken sikur e terheqin trupin ne drejtime te kunderta , me rezultante zero smiley

"funderrina" tingellon rende. megjithate s'arrij te them se solidarnosc e ka gabim. dhe nuk eshte kaq e pamundur te jesh shqiptar krenar ne greqi.

une kam jetuar atje, dhe asnje grek s'e kam lejuar te kete iluzione superioriteti. jam dakord qe femijet, dhe prinderit, duhet te integrohen, me gjuhen sidomos, por historine tone s'duhet ta degjojme nga altoparlantet grekomegalidea. me thoshte nje mesues grek, ishte i bindur, qe shqiptaret jane race artificiale e krijuar nga nje perzierje ballkanike sllavesh turqish e rumunesh. kurse ju greket i theuja une, jeni te tille legena, se jeni gjysem shqiptare e gjysem turq, e do ngeleni gjithmone gjysma.

Me vjen shume keq qe i ofendoni me qindra shqiptare me epitete te tilla , duhet te merni parasysh se lufta per mbijetese i ka detyruar te arine deri ne keto rethana , une jam e sigurt se ata e vuajne jashtezakonisht shume kete situate te cilen ia ka imponuar raca me e poshter e planetit .

Rastet e vecanta nuk duhet te pergjithesohen .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).