Kam ndjerë gjithnjë simpati për dobësinë njerëzore. Gjithmonë kam arritur të shkëpus njeriun nga veprimet që ai bën. Prandaj, i kam parë me vëmendje, kureshtje dhe simpati njerëzit që në opinionin e shoqërisë janë të margjinalizuar. Kam ndjekur fatet e pijanecëve, të narkomanëve, të femrave të shthurura me mjaft dashamirësi. Nuk jam pajtuar me stilin e jetesës së tyre, por ama, i kam pranuar edhe shoqe, shokë të tillë. Kam mundur në disa raste të përfitoj prej tyre. Kanë patur gjithnjë një vend tek unë.

 

Ama, janë dy lloj veprimesh, për të cilat nuk kam mundur kurrë të abstragoj njeriun nga veprimi. Këto janë: Krimi i vrasjes dhe homoseksualiteti. Është e pamundur për mua të shoh njeriun të shkëputur nga veprimi, përballë këtyre dy shfaqjeve të sëmura të natyrës njerëzore. Në rastin e parë, më trondit mizoria, në të dytin, më trondit shëmtia. Akoma, më interesante bëhet çështja, kur mendohet se homoseksualët janë vecanërisht të prirur drejt estetikës. Janë të shumta rastet, që e provojnë këtë. Shkrimtarët, muzikantët, piktorët, stilistët, etj. Në këtë komunitet, duket se ka një prirje të vecantë ndaj së bukurës. Gjithsesi, edhe këtu rrezikoj tezën se krijimtaria e një autori homoseksual, vuan në mënyrë të cuditshme nga manierizma të kota, dhe nuk ka atë instiktin primitv, tribal, ose të egër, që e bën një vepër të bukur, të papërsëritshme. Veprat e tyre i ndjej të paplota, sepse mungon në to ai antagonizëm i ëmbël që rrjedh nga vecanësitë që dallojnë mashkullin dhe femrën.

Megjithatë, edhe pse konkludoj këtë, unë vuaj nga dëshira për t’i parë njerëzit të shkëputur nga veprimet e tyre. Prandaj, nëse dashuria (ajo që ekziston ndërmjet një mashkulli dhe një femre) nuk e zgjidh këtë, mendoj se keqardhja e zgjidh. Le t’u japim një shans të gjithë njerëzve të jetojnë jetën e tyre, edhe pse nuk pajtohemi me zgjedhjet etyre.

Ne fund desha të shtoj: LAVDI ZOTIT PER MESHKUJT! (Në vecanti për njërin prej tyre...)

152 Komente

Edhe unë kam një simpati për ëmbëlsinë e frutave dhe gjithmonë kam arritur ta shkëpus formën dhe përmasat e frutave nga kënaqësia që ato më japin me polpën e tyre.

Ama, në dy lloj kombinimesh nuk kam mundur t' abstragoj përmasat nga dëshira.

Urrej frutat helmues dhe frutat e gjatë që janë të butë.

Në rastin e parë më trondit tmerri, në të dytin shëmtija... sado e bukur estetikisht që të jetë një banane e pjekur, më bën për të vjellë me butësinë e saj kur e fus më tepër se gjysmën në gojë...

Lavdi zotit, për njerëzit që dinë të lexojnë, ka njerëz që ju ofrojnë dhe material për të lexuar (Hec aty! e shkrujta dhe un nji gjo)

 

KUJDES TE DEHURIT

Rrugoret rumune  porsa kane vene ne ne pikat ku konsumohet shume alokol edhe nje tabele te re per qarkullimin rrugor. Kjo tabele ka dy qellime, thone ata, e para; te beje me turp te dehurit dhe te paralajmeroje shoferet.  

Hec aty! e shkrujta dhe un nji gjo

lol

Dhe Redi Shehu eci aty, gjithashtu:

Globalizmi ka sjellë një koncept krejtësisht  ndryshe mbi moralin. Max Weber thotë se ky sistem solli ndryshimin nga gjykimi mbi bazë morali në gjykimin mbi bazë shijeje. Pra, me pak fjalë një transformim total nga vlerësimi moral në vlerësim estetik, në preferencë personale duke dëmtuar bazat e shoqërisë dhe duke e kthyer vlerësimin e realitetit nga binarët moralë në shkapërderdhjen estetike që endet pa caqe dhe pa kufi, në personalizim të realitetit. Kjo makineri gjigante fotokopjimi shumëdimensionale punon me kapacitet të plotë me lëndë të parë të pashtershme duke uniformëzuar mendimin, shijet, përditshmërinë.

Shume mendime i ka kuturu dhe ca gjera i paraqet a priori shqipo-analitikisht, si p.sh. e trajton globalizimin si sistem, dhe te paramenduar, po ne frymen e ec aty-osjes te pakten ka ca material per te diskutuar ketu dicka me gjere, pertej komenteve thjesht pro dhe kunder fansave te bothes (meqe e qiten ne krye kete ese ketu) se keto dite shume era bothe mban PPU nga diskutimet Klodianeske. lol

Kjo intervista me Robert Wright "Globalizimi i moralit" ja vlen te lexohet goxha me shume se artiklli i Redit. E trajton ceshtjen jo vetem si apel ne teori dhe ne pergjithesi, po dhe praktikisht me sugjerime, si p.sh:

But with globalization, I think we're seeing the culmination of a historical process in which people over larger and larger distances are becoming involved in what is technically called a “nonzero-sum game”—that is to say, it can be either win-win or lose-lose.

[...]

There are challenges. I think that if economic globalization is going to work, and is going to be stable, we're going to need progress in a couple of dimensions. One is global governance. And if that succeeded, it would qualify as a type of phase change. But that won't be enough. There needs to be a parallel transformation of moral sensibility and it needs to be fast and dramatic. It's not going to happen tomorrow, but a decade is not long if you look back over the whole sweep of history.

Meqe ky shkrimi eshte kot po e perdor duke ju lut adiminave qe te me resetojne pak pw e perdoruesit "desaparacidos"

 

Kam ndjerë gjithnjë simpati për dobësinë njerëzore. – He?????? Ca do te thote “kam simpati per dobesine”?!Margjinalizuar ; abstragoj; manierizma, tribal, vecanesite, konkludoj,….- C’dreqin jane keto?Dy fjali qe kundershtojne njera tjetren akoma pa u lexuar: 1-      Nëse dashuria (ajo që ekziston ndërmjet një mashkulli dhe një femre) nuk e zgjidh këtë, mendoj se keqardhja e zgjidh. 2-      Le t’u japim një shans të gjithë njerëzve të jetojnë jetën e tyre, edhe pse nuk pajtohemi me zgjedhjet etyre.Dhe qershia mbi torte: Ne fund desha të shtoj: LAVDI ZOTIT PER MESHKUJT! (Në vecanti për njërin prej tyre...)Ca shakash pa kripe. Ku eshte debati? Ku jane mendimet? Dhe ku e ka koken e ku I ka kembet ky shkrim? (keto radhe te copetuara, me sakte).

Pavaresisht faktit se homoseksualiteti perfshin edhe seksin apo afeksionin seksual midis dy femrave, me duket se shkrimi merret vetem me perbuzjen ndaj gay-ve, ndersa lesbiket i anashkalon.  A thua ti kete shpetuar ky fakt?

Lirka,

Qenke goxha e vonuar nga trute por edhe une do te bej ca perpjekje qe, ne mos nga dashuria, te pakten nga keqardhja "do te te le nje shans te jetosh jeten tende."

_____________________

Nuk e kuptoj si ka mundur te depertoje ky tekst ketu. Per mua eshte nje turp.

 per te paren here ne jeten time peshkore bashkohem 1000% me hurbinekun smiley

smiley

Ca mendime mbi një debat publik

 

Mire mendimet...... , i morrem vesh. Po ''debati''.......  ''publik'' cili eshte?!

 

 

duhet hapur nje rubrike e re per kto lloj temash, por s'po ja gjej dot emrin si do quhet.. any ideas?

 Trash.

Te trashume, trasherim muhabeti e me radhe ...

trashje pa kufi smiley

smiley

fituese e cmimit nderkombtar faqja e vitit per 4 vjet rresht.

smiley

yeah

but now its dead isnt it ?

i zoti i serverit jetonte ne us edhe kishte nevoje per trashje, pastaj u kthye dhe vendosi se tirana i ofronte enough trashje per shijet e tija.

nuk eshte se ishte kush e di nanje gje speciale si faqe, por ishte nje kombinim gjerash qe e benin ndryshe. kishte nje filozofi ndryshe. nje metode laisez faire fjalori dhe administrimi dhe nje fight-club style forme rekrutimi siguronte se nqs do shkruaje k.....lleqe duhet te siguroheshe se kishin humor, ndryshe ta benin te qarte. gjithsej ne veprimtarine e saj disa-vjecare ka perjashtuar ne vija teknike vetem 1 antar, por ky ishte tip qe nuk pranonte te vriste veten. te gjitha kto siguronin se robt mateshin para se me u regjistruar, dhe nese regjistroheshin shume e kuptonin se kishin bere nje gabim, edhe kjo bente qe vetem nje dore shume e vogel antaresh postonin, te gjithe cuna edhe vajza inteligjent, ne nje menyre a tjeter.

i zoti faqes , jo i serverit, po nejse.

kur e njofta in person , sikur spo ju besoja syve,  e pritsha ndryshe nisur nga tpk-ja smiley

pa he, me thuaj si ishte takimi? haha

ka pas serverin e vete ai Ruzhdy, i ka pas dedikuar nje dhome kastile per ate pune. na kishte treguar fotot.

po i pate adrese emaili ma forward, ndryshe beji te fala prej trashjes i thuaj.

po jo or burre se nuk e kam pas trash aq shume muhabetin me te smiley

thjesht kam qellu me e taku, diku per pune.

that's all

roger that ruzhdy,

over smiley

thelbi i ksaj rubrike duhet te jete respekti per te drejten e individit te shkruaj percart.. akoma spo e gjej emrin..

 

capraz smiley

limited accountability e-diotism, aka "capraz".

i like. smiley

emri i pershtatshem per kete rubrike. ''Pirth se shfryesh'',  do thosha une.

Për Zotin, më vjen marre bile edhe të të uroj:

të lumtë bytha moj/more Lirka!

P.S: atë punën e bananes e ke krejt gabim.

smiley

Kurse une s'kam asnje simpati per budallallekun! Do ti qe me duket gati-gati si semundje?!

Pse e dramatizoni kaq shume? Ka krijuar nje artific logjik ( njeriu dhe cenet  e tij te tolerueshme) per te dale ne rrugicen qorre te homofobise per homoseksualet. Debati publik eshte i nekuptuar. i ka rene per shkurt edhe pse tash jemi ne mars.

Lirka, heres tjeter manifestet antihomoseksualizem shkruaji me gjate.

Debati publik eshte i nekuptuar. i ka rene per shkurt edhe pse tash jemi ne mars.

smiley

Po, po nqs do kishte qellim thjesht debatin, mund te bente ndonje pyetje, si p.sh., fakti qe tani me pak njerez shprehen kunder homoseksualeve publikisht tregon se poplli po ndergjegjesohet per te drejtat e bothelevruesve, apo se njerzit po behen me shume 'politikisht korrekt'?

Ose mund te vinte ne nje ane te drejtat njerzore te bothefansave per te qene e bere c'te duan, si njerez qe jane, dhe nga ana tjeter martesen si institucion deri tani me histori nder-kulturore dhe mijera vjecare si e tille vetem per burrin dhe gruan, dhe dilemen qe kane nje pjese e politikaneve (dhe jo vetem keta) te cilet jane pro ligjeve per bashkejetesen e bothedashesve dhe pro perfitimit nga ata te benefiteve te marteses (trashegimi, etj) po kunder ligjit per ta quajtur ate martese.

Ose argumentin biologjiko-religjioz (botha me ne fund arriti te bashkoje fene me teorine e Darvinit) qe bothizmi s'prodhon kalamoqer kshu qe s'eshte 'natyral' dhe s'ka te drejte te quhet martese.

Ose fundja thjesht ndonje gje berberuese per lezbiket, si me larte berbero-ilustruar, dhe ja, prap do kishte komente, dhe Peshku prap do e realizonte planin dhe per sot, po te pakten do i kishte dhene dicka per te diskutuar marserisht.

 

P.S. Juve te tjeret, duke filluar nga Hurbi, mos u beni kaq jo-tolerues ndaj atyre qe kane mendime jo-toleruese per bothedashesit. Se s'qendron kjo llogjike. Dmth njerzit kane te drejte ta perdorin bothen per ca te duan, po kjo peshkja p.sh. s'ka te drejte te perdore/shprehe opinionin e saj? lol

Tjeter gje qitja ne krye te faqes dhe nese e meritonte nje shkrim si ky apo jo. Ate e vendos xhaxhi Peshku.  smiley

 

P.P.S. Dhe boll bete sherr me nejri-tjetrin per tema bothesh, se late nam. smiley

Persiatja , qe te jemi te drejte, eshte tamam per PTF.Gjithe keto neologjizma qe ke sjelle per koordinatat e newqefit smiley

Detyra e kujteses-menjen n msim smiley Thuj po deshe se nuk po vritnin mendjen te gjithe: kush mund t jete ky/kjo? Zbulimi Brad eshte = 5*  smiley

Nga njera ane "luftojme" qe problemi mos te jete , TABU.

Nga ana tjeter duam qe te jete TABU.

Askush nuk ka te drejte te shprehe mendimin e tij. Pike peshku.

Ka dalje  nga tema: njeri kerkon qelsin smiley

Hapni syte e mos nxirrni fjale kot : quhet "Lirka" dhe jo "Lira". Nuk di pse djallin e keni rigjalleruar kete moden e "tufes se sardeleve". Jane nja 4-5 kryesardele qe s'di ç'shurup pijne. Nejse.

 Po he mer ti se po bejme shaka, po trashemi ne teme trashjeje smiley.  Thashe me lart se s'besoj qe te jete Lira.  Se po te donte Lira ta thote troc ate qe ka ne mendje pa u fsheh me pseudonime.  

Tashi, me qesh e me bo humor s'lejohet me a si?

Ama, janë dy lloj veprimesh, për të cilat nuk kam mundur kurrë të abstragoj njeriun nga veprimi. Këto janë: Krimi i vrasjes dhe homoseksualiteti. Është e pamundur për mua të shoh njeriun të shkëputur nga veprimi, përballë këtyre dy shfaqjeve të sëmura të natyrës njerëzore.

Kerkon debat publik dhe pastaj thua pa piken e pergjegjshmerise se homoseksualiteti eshte nje shfaqje e semure e natyres?!

Po kush je ti qe te vendosesh se cfare eshte e semure e cfare jo! Ti as nuk e ke idene se cfare eshte natyra!

Lere pastaj kur futesh ne temat e artit e flet per "art te plote"!

Ma vai a cagare, va!

Olsib, mos e prish temen smiley

Mea culpa! smiley

E mor Klod, ta dije qe do shkaktoje kaq debat publik nga Adriatiku ne L.A.

Shumë vonë e kemi kuptu bre burra, ai palaçua Selman Rruzhdija paska qënë nga Fieri dhe aty i paska shkru edhe vargjet "titanike".   Po çdreqin kishte qe vajti dhe u thoshte anglezve jo jam nga Iraku jo jam nga Irani.   Ja si na ikën truri i kombit ne të varfërve!

Une kam lindur ne Shqiperi dhe mesa mbaj mend une, te gjithe njerezit qe me kane rrethuar kane qene homofobike. Duke qene se 98% e popullit tone jane normale prisja ndonje reagim ndryshe ketu tek peshku, por shoh qe ose ju jeni me dyfytyra ose ndjeni keqardhje te madhe qe i perkrahni bytheperdredhurit ose i bie qe ne Shqiptaret pervec fatkeqesive qe na kane rene ne shekuj qenkemi edhe allasojce.

P.S. Mjaft mo me keto tema ku mbroni carjen e kanalizimeve te pusetave te ujerave te zeza se e keni dhjere fare kete faqe.

Po, ne fakt ti ke shume te drejte se ne "fatkeqesite qe na kane rene ne shekuj" na kane rene ngaqe kemi qene me te zgjuarit, me tolerantet, me normalet...

Ti zoteri, meqe qenke homofobik fol per veten tende. Statistikat pastaj behen ne fund. Habitem qe qenke larguar nga Lezha!

o reload a ishe ti qe po thoje se nuk je duke e paragjykuar kete klodin por ky duhet djegur, andej nga tema tjeter apo gabohem une?

Nje tjeter teme : Une jam e mire, tolerante, e dashur....POR

 Ah kjo fjala POR do ma haje shpirtin smiley

ky shkrimi duhet te sherbeje si mjet edukativ, bashke me komentet e metropolitanit dhe nje serie koqesh te tjere.

Po, ne fakt ti ke shume te drejte se ne "fatkeqesite qe na kane rene ne shekuj" na kane rene ngaqe kemi qene me te zgjuarit, me tolerantet, me normalet...

Fini, nuk te duket se e hape pak si shume kutin(e) e argumentit, dmth me postulate tip 'homofobizmi eshte tregues i perbashket i injorances dhe shkaqeve te tjera te tragjedive te kombit shqiptar'? smiley

Ne fakt, dhe ketu ne Amerike qendron ky paradoks, ose "paradoks" te themi, ku ne muhabete dhe prononcime publike shumica shprehen pro te drejtave te homove, po kur behen sondazhe (anonimisht) shumica jane kunder tyre, ne nje menyre ose nje tjeter, ne varesi se si formulohet pyetja, po gjithsesi eshte dukshem ndryshimi.

Pra ne pergjithesi, per shumicen/mesataren, kjo s'eshte qendrim (attitude) dhe dukuri as vetem shqiptare, as vetem e vendeve ne zhvillim, dhe njeheresh s'mund te presem qe shqipot, apo njerez te vendeve me histori e rrethana (zhvillimi, mentaliteti, etj) te ngjashme te reagojne njesoj me italianet apo amerikanet apo suedezet.

Per me teper sic thashe me lart, 'globalizimi i qendrimeve', i.e. te jemi te gjithe ne nje mendje, te jemi me moden, hip, me turmen e sardeleve, qe thote Hurbi me lart, packa se ne tjeter kontekst (p.sh. ne Amerike deri para disa viteve hebrenjte paragjykoheshin ne mase dhe hapur, po ashtu dhe katoliket, etj, kurse sot eshte ne mode te jesh pro-hebre), sidomos kur behet me tendenca imponuese dhe ofenduese (i.e. je i prapambetur/injorant po je kunder homove, je amoral/fallco po je pro ... njerez pa qendrime te prera s'lejohen rrezik, duhet te shrpehet populli sot i gjithi, pro ose kunder kutise se homove. Ja shiko, dhe Irisi qe dihet se eshte tolerante, eshte kunder "por" it lol) dhe mungesa e tolerances ndaj mendimit te tjetrit shkon kunder kesaj fryme moderuese dhe tolerance qe promovohet dhe prononcohet publikisht vitet e fundit pro 'te ndryshmeve', qofshin homo, etj.

Elementi 'ne privat' vs 'deklamacionet publike' eshte gjithashtu dicka qe debatohet dhe ketej, e jo me ne Shqiperi; shih diskutimet peshkiste mbi perpjekjet uidhersifikuese te qumeshtimit kinematografik. lol

 

Persiatja , qe te jemi te drejte, eshte tamam per PTF

Spiritus, ti me ca emer shkruan tek PTF (se s'me besohet qe vetem lexon e nuk shkruan lol) dhe pse s'e mban te njejte si ketu, apo shfaq tjeter persona aty? smiley

O Xhibi, edhe nje here se ndoshta keqkuptohem:

a) une ketu te Peshku shkruaj anonimisht, keshtu qe s'kam fare pse shtirem se s'kuptoj ç'perfitim mund te kem;

b) teme-hapsja dhe nja dy nderhyres te tema tjeter kane shkruar qe homoseksualet jane njerez te semure. Qe ketej rrjedh se duhen kuruar. Me çfare? Me ilaçe? 

Xhibi, mua me shtie friken nje qasje e tille, ndaj, me sa mundem, do ta kundershtoj.

p.s. edhe nazistet i shpinin ne furre homoseksualet. te tjere i mbyllnin ne çmendina.

Jo po prit nje sekonde, se xhibi po merret me teorira! Globale-lokale, moda, trendi...

Xhibi, nuk eshte ky problemi! Ti po flet per Ameriken. Jo per Shqiperine. Problemi i Shqiperise ka te bej me mendime si te ketij tipit qe ka shkruajtur me poshte. Arrin ta kuptosh ndryshimin?!

Nuk behet fjale per "e pranoj" apo "s'e pranoj", por per "jeton" apo "vdes".

Nuk behet fjale per globale-lokale, por per moderne-tribale...

That's the point!

Po une jam ai qe thashe se duhet djegur. Asaj vajzes me siper i them qe sjam nga Lezha megjithese me vjen keq qe ne boten virtuale po stigmatizohen ata qe sduhen. Gjithsesi realiteti per fat te mire eshte ndryshe. Ik kthehu njehere ne Shqiperi dhe do te thojne se denimi me djegie eshte pak per ate rrace te felliqur.Pedofilet dhe homot duhen zhdukur. Eshte ironike kur degjoj disa persona qe thojne se pedofilet jane ndryshe nga homot sepse meren me
minorene kurse homot e bejne me deshire. Dmth sipas atyre personave nese dikush e ben me nje femije te moshes 0 deri 17 vjec quhet pedofil ndersa nga mosha 18 e siper ai femije quhet mazhoren dhe kodoshit te tij fillojne i thuren lavde.

Homoseksualiteti eshte nje kondicion mjeksor, si i tille ka qene trajtuar deri vone dhe akoma vazhdon te shikohet keshtu deri edhe ne Pentagon. Nuk eshte dicka e modernitetit, ka qene qe nga kohet e lashta, pasi shfrenimi dhe veprimet e uleta te fantazive te semura kane qene ne cdo kohe, por kjo nuk eshte ngushellim. Ne pikepamje morale dhe medikale ky eshte nje veprim i rrezikshem dhe i keq. Shoqeria e qyteteruar i ka vene limite vetes per tu ruajtur nga keto gjera. Ne syte e mi nje homoseksual po konsumon nje devijim seksual si nje pedofil, nekrofil apo dicka tjeter te ketij lloji. Sigurisht qe une kam keqardhje per keta njerez po kurresesi nuk mund te pranoj agjenden e tyre. Nga viktima te dikurshme keta po kthehen ne xhelate; nuk guxon njeri te flase kunder homoseksualitetit pasi etiketohesh shume rende dhe me mundesi te medha qe edhe te persekutohesh. Ka nje progresim gradual te agjendes se tyre, tanime jo persa i perket strikt dhe thjesht homoseksualeve, qe te mos diskriminoheshin ne pune, shkolle etj., por edhe ne gjera te tjera, si psh. uljen e moshes se lejueshme per seks me femijet (homot i kane jashte mase qejf cunat e rinje, ose me mire te vegjel), shkaterrimin e institucionit te marteses dhe familjes etj. Nuk e pata ndermend te flisja gjate dhe seriozisht, por meqe ka disa dite qe po i mshohet shume kesaj teme, ateher bujrum te ja nxjerrim fundin.

 Veprat e tyre i ndjej të paplota...

- shkruan Lirka teksa tund koken ne ritmin e kengeve te Elton John, apo George Michael, apo Queen, etj. etj.

me fal shume ti mua, po perse duhet te kete instikt tribal nje portret i da vincit ??? zberthimin magjik qe i ka bere ai botes se femres ( ajo perndritja e syve njehere eshte e paarritshme), nuk ka piktor hetero qe ta arrije...

"Shkrimtarët, muzikantët, piktorët, stilistët, etj. Në këtë komunitet, duket se ka një prirje të vecantë ndaj së bukurës. Gjithsesi, edhe këtu rrezikoj tezën se krijimtaria e një autori homoseksual, vuan në mënyrë të cuditshme nga manierizma të kota, dhe nuk ka atë instiktin primitv, tribal, ose të egër, që e bën një vepër të bukur, të papërsëritshme. Veprat e tyre i ndjej të paplota, sepse mungon në to ai antagonizëm i ëmbël që rrjedh nga vecanësitë që dallojnë mashkullin dhe "

uh uh uh, pas muajsh e muajsh sistemi i resetimit te passwd funksionon prape....

Perseris pyetjen: Kush e ka lene kete shkrim te publikohet???

Edhe mua nuk me pelqejne Homoseksualet zonjush/zonja Lirka por kur jeton ne nje shoqeri ku sipas statistikave 10% e popullsise jane te tille dhe per me teper kur ke njofur persona me te tilla prirje seksuale te cilet jane me shume te besueshem se persona te tjere qe kane prirje "normale" atehere fillon e mendon qe ta paragjykosh nje person per prirjet seksuale (apo fene apo dicka tjeter) eshte paksa budallallek... dhe aspak e krahasueshme me te qenit kriminel sidomos kur flitet per krimin e vrasjes

 

bye bye

Ne tre-kater fjalite e para mu duk si Rumi, 'eja, kushdoqofsh ti'... Mendova se shkruesja do sfidonte racionalitetin e peshkut me miresine, por paska qene vetem justifikim per paragjykimin dhe mendjengushtesine qe e pasonte.

peshku ka merdhifur keto kohet e fundit

Gjithsesi, edhe këtu rrezikoj tezën se krijimtaria e një autori homoseksual, vuan në mënyrë të cuditshme nga manierizma të kota, dhe nuk ka atë instiktin primitv, tribal, ose të egër, që e bën një vepër të bukur, të papërsëritshme.

Nese kjo Lirka eshte me te vertete femer, atehere qe tani po e deklaroj, qe do te ma kishte qejfi qe ta ..........

Keto rrjeshtat e mesiperm me intrigojne paksa, me bejne te mendoj, qe seksin kjo cupke e beka te rrembyeshem, gati-gati si Jozi qe "te kap per zhelesh" dhe pastaj ....................sic thote Benigni tek Night on Earth: "ta ta tum...ta ta tum"

edhe mua ajo me beri pershtypje pedro  smiley

por nje pershtypje e nje lloji krejt tjeter nga pershtypja jote smiley

 

Njeriu mund te kete shume prirje: Njëri mund të ketë prirje te ndryshme seksuale, tjetri mund te kete prirje kleptomaniste, tjetri bestiofilike, tjetri pedofilike, nje tjetër homofobike, tjetri prirje muzikore, tjetri prirje letrare, tjetri prirje shtazarake sjelljeje, nje tjeter prirje nekrofilike, kurse nje tjeter prirje kriminale dhe keshtu me rradhe ne pafundësi.   Atëhere kjo gjë më duket krejtesisht anormale qe tu imponish te tjereve respekt per disa prirje qe e menderosin figurën e Njeriut.   Unë mendoj se Njeriu prefeksionohet në te gjitha fushat e ndjenjave dhe të intelektit dhe tolerimi i prirjeve qe shkojne ose vijne nga agimet e shoqerise njerzore tregon per nje dezintegrim te personaliteti të njeriut.    Ne se këto prirje kundër natyrës njerzore konsiderohen te lindura, atëhere pse nuk kurohen por përpiqen disa Kërma Njerzore që të zbulojnë a ka qënë homo Abrahami apo Keopsi etc.  Më falni që nuk përdora ndonë fjaë të ndyrë dmth kërkoj ndjesë që nuk shkrojta "NDRYSHE" (sa e dashuroj këtë fjalë bunker të të gjitha idiotësive njerzore)

LAVDI ZOTIT PER MESHKUJT! (Në vecanti për njërin prej tyre...)

nuk arrij ta kuptoj se si disa prej peshqve komentues ndjehen kaq te fyer... Pse? Cfare? Qysh? tek?! :-O

Te behet nje deklarate e tille, nje shpallje e hapur adhurimi ndaj sojit tuaj dhe ju te ndjeheni te fyer... ncuq, ncuq, ncuq ku paska konkluduar vetvleresimi i meshkujve, keshtu? Mos ndjeheni valle objekt deshire dhe nuk ju pelqen kjo gje? mos ndjeheni te shfrytezuar e te margjinalizuar ne thelbin tuaj artistiko-feminist? Mos qani, ju lutem, nuk do t'ju abandonojme ne vetmine tuaj, per t'u hedhur ne krahet e njera-tjetres! 

vetem nje gje kam inat une me kta homoseksualet. se nuk trajtohen ne menyre te barabarte me ne te tjeret. meshkujt hetero diskriminohen prej ligjit. psh ben krim nje homo, edhe cfare ben ligji, e fut ne burg bashke me 1000 persona te orientimit te tij seksual. Bonus per homon. por kjo nuk eshte e drejte. eshte sikurse te iki une te vras nanjerin edhe per denim te me trasnefrojne ne ishullin e amazonave per 5 vjet.

Ka mundesi qe ketej ka dale edhe ajo shprehja "burgu per burrat eshte" smiley

twintip,

ne kete pike, te dyja palet jane  per te qare hallin, se pas 5 vjetesh ne parajse perfundoni drejt e ne ferr, se dihet qe amazonat nuk i lene gjalle meshkujt... ndersa gayt pas daljes nga burgparajsa, perfundojne ne ferrliri... smiley

O Metropolitan, po si ka mundesi ta vesh kaq pak logjiken ne pune or mik?!

Te te marr pak seriozisht une ty?

Ti me flet per pedofili dhe harron (apo ben sikur? apo s'e di fare?) qe pedofilia s'eshte vetem nje burre qe kryen marredhenie seksuale me nje djale te vogel. Eshte edhe nje burre 50 vjecar qe shkon me nje vajze te mitur. Keshtu del qe bota ka shekuj qe eshte mbushur me pedofile se burrat ne moshe ka nje jete qe martohen (ose edhe thjesht kryejne marredhenie seksuale) me vajza nen 18 vjec (sidomos pa pelqimin e tyre)

Ti, bashke me ca homofobe si puna jote, problemin e keni tek marredheniet seksuale burre-burre, sepse grate qe shkojne me grate bejne sot e mot pjese ne fantazite erotike te burrave.

Po ta shohim pak me logjikisht kete pune, kuptojme se fobia juaj ka lidhje me neverine qe ju shkakton trupi dhe funksionet e tij jetesore qe jane: gjumi, ushqyerja, jashteqitja, seksi... Kjo fobi ndaj trupit ka nisur nga Mesjeta e ketej, natyrisht e nxitur edhe nga pasioni i feve qe bazohen pikerisht ne demonizimin e trupit dhe te kenaqesive te mishit.

Keshtu qe c'te te them or mik? Te te them qe te kuptoj? S'te them dot! Te te them qe me vjen keq per ty? S'te them dot! Me vjen keq per ata qe te rrethojne!

dmth homoseksualiteti eshte dukuri krejt fiziologjike?

dmth, sa me shume, aq me mire. fundja , homo eshte dhe moda?

dmth, le te kryqezojme Lirken?

@Muzgsy:

Eshte nje dukuri fiziologjike dhe shoqerore, siç te gjitha ne jeten e njerezimit.

Ata qe behen homoseksuale per mode jane te rrjedhur nga trute, por bota eshte plot me budallenj fundja.

E kane kryqezuar njerin nja dy mije vjet me pare. Mjafton aq!

Shkrimi eshte ndertuar (qellimisht apo siperfaqsisht ? ) mbi nje argument  kontraversal (shkeputja e njeriut nga veprimet e tij ) dhe  ky fakt qe duhej te nxiste debatin, padrejtesisht  u kthye ne objekt batutash dhe humori te oreve te vona.Dikush e quajti nje turp kete shkrim, dikush lajthitje apo mungese logjike . Pavaresisht se autorja i ka rene shkurt dhe nxitimthi, me pak me shume zemergjeresi   mund te shikohet si  nje propozim  per gjetjen e nje kompromisi ndermjet etikes puritane tradicionale dhe te drejtave universale te modernitetit.

Eshte interesant se ky kompromis per pranimin e homoseksualeve vjen nga nje femer e cila, mesa duket, pertej dilemave etike  individuale, artikulon dhe nje shqetsim te gjinise qe perfaqson.Hipoteza : po sikur te gjithe meshkujt e planetit te rezultonin produkt i nje gabimi te Zotit apo Natyres (me prirje homosesksuale ) a nuk do te vihej ne pikepyetje arsyeja e egzistences se gjinise tjeter dhe vete fati i vazhdimesise se gjinise njerzore? Shqetesim me permasa planetare apo jo. smiley

Eshte  apokaliptike ta mendosh por fatmiresisht Zoti eshte meshireplote, Natyra eshte bujare dhe ankthi  i perftuar prej fantazise ja le vendin lumturise: LAVDI ZOTIT PER MESHKUJT (Ne vecanti per njerin prej tyre )

Kompromisi i propozuar eshte  keqardhja , meshira per qenie njerzore devijante, perverse apo sikurse thote autorja, te shemtuara.Kjo me duket nje zgjidhje e mire kompromisi perballe zgjidhjes  qe propozon pjesa me talebane dhe obskure e shoqerise: perjashtim, lincim, ne pamundesi te  "turres se druve"

Perderisa qendrimet perjashtuese dhe zgjidhjet talebane (Manifestimi ne Lezhe, pohimet e peshqve metropolitane ! si shprehje  mospranimi nga segmente te popullsise ) jane prezente, propozimi per te ndertuar nje ure meshire dhe keqardhjeje duhet pershendetur per zedhenesen e asaj pjese te popullsise qe homoseksualet i shikon si persona shoqerisht te rrezikshem (per moralin).

Argumenti i ndarjes se individit nga veprimet e tij kthehet ne argumet kontraversal. Artifici krijuar parakalon logjiken. Homoseksualet barazohen me kriminelet.Kriminelet  izolohen pikerisht sepse jane shoqerisht te rrezikshem  kurse gay margjinalizohen nga vete shoqeria/mentaliteti dhe sapo margjinalizohen,sipas autores, ata duhen bere objekt meshire. Dashuria/pranimi  deri tek ata nuk arrin.Atehere le te hapim nje shteg meshire dhe "le ti leme te jetojne jeten e tyre , edhe pse nuk pajtohemi me zgjedhjet e tyre"

Perfundimi eshte boxha i pelqyeshem por perse duhej gjithe kjo sakrifice kontraversale e cila ve ne dyshim edhe produket e artit te krijuar nga individe me prirje homoseksuale ??

 

Sot eshte dita e daljes jashte teme? smiley.

Dakort.  

spiritus, nga njera ane pershtypja e pare qe me la artikulli ishte e njejta me Irisin: "jam i/e ndjeshme, jam i/e mire, POR".   Sepse mua me duken me te ndershme pohimet haptaz homofobike, se sa stili i artikullit.  

Nga ana tjeter, karakterizimi qe i ka bere artit te personave me preference homoseksuale, eshte jo vetem pa asnje lloj baze empirike, por steriotipllek i tipit te emisioneve "Queer eye for a straight guy."

Per me teper, paralelizmi i kriminologjise dhe preferences seksuale flet vete.  

Tani, ti thua qe ceshtja ketu eshte relativisht me mire meshira se sa tura e druve.  Problemi im eshte se nuk besoj ne sinqeritetin e meshirllekut te autores/autorit, i cili eshte i kushtezuar nga margjinalizimi, e jo nga individi. 

Monda, me qe dolem nga tema, smiley

Jam dakort me shume cka ne ato qe thua (dhe qe i kam cekur ne komentin tim ) por ..POR - (i Irisit smiley une nuk besoj ne realitetet bardh a zi. Ka dhe zona gri. Dmth duhen admiruar ata qe thone hapur JO ( perseri Por jo nje JO qe nenkupton asgjesimin, lincimin ) dhe ata qe thone hapur PO. Sikurse duhet kuptuar pjesa e popullsise qe ka medyshjet dhe dielmat e saj, duke mbajtur njeren kembe ne tabute dhe tjetren me dyshim e hedh ne ne nje terren me te hapur.

Edhe kur kjo medyshje vjen si meshire, ka nje shprese per te shkuar ne stacionin ku duam te shkojme te gjithe: Te drejtat , jo meshira apo le te jete sa kohe eshte larg meje !

Xhevahir Spahiu?  Ne mos i bardhe te pakten gri?  smiley.

E kuptoj aspektin "pozitiv" qe do te vecosh ti.  Por e kam llafin qe pa identifikuar saktesisht se ku mbeshtetet qofte dhe "meshira" atehere nuk ka shprese per te shkuar ne stacionin ku duam.  

"Atehere le te hapim nje shteg meshire dhe "le ti leme te jetojne jeten e tyre , edhe pse nuk pajtohemi me zgjedhjet e tyre""

Mire o mire! Nje qe quhet Lirka "hap nje shteg meshire" per Platonin psh, ose per O. Wilde, per Foucault, per Leonardon... Medet! smiley

Le qe as per keta s'e hap shtegun e meshires Lirka! Ngaqe s'i duken shume burrerore!

Vetem per nje cast sikur ta lidhnim me diskutimin qe po zhvillohet ne dhomen tjeter. Mendoni sikur Lirka te ishte gazetare dhe t'i duhej te perfaqesonte edhe zerin e homoseksualeve! Me kete qasje nga meshira dhe jo e drejta, te gjithe homoseksualet do ndiheshin vecse te paperfaqesuar... Me gjithe deshiren e mire, kjo eshte sipermarrje shume e madhe per njerezit me formim te tille.

Mire o mire! Nje qe quhet Lirka "hap nje shteg meshire" per Platonin psh, ose per O. Wilde, per Foucault, per Leonardon... Medet!

Lirka dhe ata qe mendojne si Lirka ne radhe te pare duhen pare si njerez qe jetojne sot dhe  ne rruge, ne pune, ne komunitet apo edhe diku pertej kontakteve fizike, kane perballe Tjetrin Gay.

Ky eshte problemi Finisterre.

Ato inkursionet ne histori dhe arsyetimet  se "Xhokonda me duket e paplote ne feminilitetin e saj sepse nuk reflekton instiktin primitiv, tribal ..!!" jane cfaqja  kontraversale e mendimit te alarmuar kur tenton te hapet drejt nje realiteti te ri. Se paku une keshtu e shikoj.Prandaj e meriton nje bonus per kompromisin qe ben ne moralin e saj  si zedhenese e  mentalitetit  te nje pjese te konsiderueshme te popullsise .

 

 

Spiritus, qasja jote nga dashuria dhe jo nga arsyeja me pelqen si gjithmone smiley

Hem Hetero (sorry per shkurtimin) lakonizmi yt me vjen si nje thike me dy presa: njera pret prej arsyes kurse tjetra prej dashurise smiley

Ne fakt u futa ne ca arsyetime (rreth shkrimit ) jo vetem nga nje brejtje e ndergjegjes  per anashkalimin dhe humorizimin qe beme m,breme ne oret  e vona (kur arsyeja perton ) por edhe nga qe kete raportin Arsye-Dashuri ne historine e kultures them ta bej objekt te doktoratures smiley

Problemi pak a shume mund te shikohet keshtu: nena e rrethon me dashuri femiun edhe kur ai manifeston gabime apo defekte (te cilat arsyeja ja refuzon ).Ne nje plan me te gjere, Natyra apo Zoti,  kur vendosin te sjellin ne jete "femije  defektoze", verdiktin e tyre e justifikojne pikerisht ne emer te dashurise per krijesat duke i  bekuar  me te drejten per te jetuar. Nje qasje religjioze kjo per mua si agnostik, por tek e fundit morali dashurise duhet perqafuar, pavaresisht prej nga vjen, nga providenca hyjnore apo thjesht nga njeriu tokesor.

Nese arsyeja eshte me elitare, dashuria eshte me demokratike smiley

Ne driten e shkrimit te lirkes, shkurtimi Hetero ngjan sikur edhe une mundohem te fsheh homofobine time smiley

Jam dakort, tek e fundit a nuk i duam dhe pranojme edhe ne gabimet tona si femijen tone me te meta fizike/mendore? Vecse nuk me shpeton pa e vene re qe perseri ke aplikuar konceptet e shkencave politike per te dalluar arsyen nga dashuria, Kanti e Hegeli do inatoseshin smiley  jane dy kategori te vecanta e lum si ai qe di t'i perdore te dyja smiley

 

@Hetero: perseri ke aplikuar konceptet e shkencave politike per te dalluar arsyen nga dashuria, Kanti e Hegeli do inatoseshin smiley

 Kanti besoj do ishte mese  i kenaqur  sepse me    imperativin e tij kategorik do rezultonte si armiku  me i madhe per homoseksualet. Nqs nje gay do nisej nga parimi kantian: " vepro sikur maksima e veprimeve te tua te jete nje ligj universal"  keq do ta kishte punen.Kurse Hegeli me arsyetimin e tij : cdo gje e domosdoshme eshte e arsyeshme" do vihej ne siklet dhe gay do ta kishin hyjnine e tyre.

Do ndiheshin ne faj edhe qe kane varrosur shpirtin e njeriut   ne emer te dashurise per Arsyen, Logosin, Providencen hyjnore, Idene absolute, Ligjin Universal. Duke shpallur njeriun si qenie racionale kane lene pas dore njeriun shpirteror. I vetmi shpetim per njeriun  eshte Zoti por, edhe ky, sadizmin e tij e ka justifikuar me futjen e djallit ne ekuacionin e krijimit.

Pune e ngaterrume Hetero smiley

Arsyeja eshte Oksidentale, dashuria - Orientale

Po c'pate mo Stalker?! Sa e thjeshte dhe e merzitshme do ishte bota nese kjo qe thua ti do ishte e vertete smiley

E vertete eshte, e vertete, vetem se eshte ne italike smiley

Tashti se do ta kthej punen me t'qeshme se per t'qa sot e bana normen smiley :

Dua te jem e hapur dhe ta marr parasysh rastin kur Lirka pjek ne rruge nje gay. Cfare frike mund te kete? Se mos e perdhunoje? Mos i rremben kuleten? Burrin? Ku e ka hallin? Konkretisht! Ketu! Tani! smiley

Cudi te duket te kete frike mos i merr burrin moj?  Pastaj i bie te ndaje pedro-n lirka nga gruaja smiley

He he, do kete frike se i ngjit "semundjen".

Dua te jem e hapur dhe ta marr parasysh rastin kur Lirka pjek ne rruge nje gay. Cfare frike mund te kete? Se mos e perdhunoje? Mos i rremben kuleten? Burrin? Ku e ka hallin? Konkretisht! Ketu! Tani!

Fini, te kapem dhe une pak me ty*.

Shif shumicen e komenteve-sardele ketu, shif dhe komentet e Spiritus p.sh., po dhe ca te tjereve tek-tuk.

Ku ndryshojne?

Spiritus ne kete rast u perpoq ta ngreje nivelin e debatit, pra te beje nje debat, pertej ngadhnjimit mbi ekstremet.

Ti nga ana tjeter (*qe e ke fort mire kapacitetin, ndaj dhe une po kapem me ty ketu) i je qepur me cifte batutash e skenaresh Lirkes, Metropolit e kujtdo tjeter. Bjeri ti biem njeri-tjetrit me batuta, se kjo pastaj sherben per ushqim per sardelet e tjera qe do vijne me pas. lol

Lirka ne kete rast eshte nje njeri, ka te drejten e opinionit te vet. Po dhe opinioni i me ekstremeve qe thone ti vrasim e ti djegim, nuk eshte se Berisha do i degjoje keta dy-tre ketu tek Peshku dhe do qite ligje per vrasje te homove (Berisha perkundrazi po qit ligje homo-evropiane lol), ashtu sikurse s'kemi degjuar te vriten ne Shqiperi homot apo te jete kaq problem urrjetja e nxitur nga populli per krime e veprime vandale kunder tyre. Dhe ata tyryfyjte e Lezhes ne proteste me ca i pashe ne nje video online, ekstremin e kishin tek "te ike ne Itali aty ku u be homo".

Pra Metropolin etj ne kete rast mund ta lesh ne mendjen e vet, ose mjafton nje replike, nuk ka pse te kapesh nje apo disa ekstreme, ketu ose ne cdo debat, dhe ti qepesh nga mbrapa me postulate tip "oh zot, po si mundem une te te kuptoj ty, o ekstremist!" se jo per gje po kjo thjesht ul debatin.

Hajt kur ben/bejme gallate ok, po kur replikon seriozisht dhe kjo kshu e ndjekura me cifte e atyre qe kane opinione te ndryshme (sidomos ne emer te tolerances) ne vecanti kur kur keto opinione jane kaq ekstreme sa s'te lene hapesire debati, s'e kuptoj per ca vlen.

Miqesisht. smiley

 

Xhib, m´ke prek me kete koment.

Edhe mua me preke smiley ! Premtoj te permbahem dhe te tregohem me e hollesishme (kur eshte e mundur) ne komente.

finis

Berisha ...do qite ligje per vrasje te homove

Lirka ne kete rast eshte nje njeri

cila eshte folja ne rastin e pare, dhe Lirka ne rastin tjeter cfare do ishte smiley

Shqiptaret jane homofobe ashtu sic jane edhe raciste, me shume ne menyre siperfaqsore. Kur shikon reagime qesharake si keto te "intelektualeve lezhjane" ose nje reagim dicka me i artikuluar si ky i Lirkes kjo behet edhe me e qarte. Po te ishin vertete homofobe lezhjanet psh nuk protestonin kunder Klodit por kunder propozimit te kryeministrit per te lejuar martesat ne te njejten gjini. Mbase kryeministrin nuk e kane kuptuar c'do te thote me martesat ne gjini smiley

... kete raportin Arsye-Dashuri ne historine e kultures them ta bej objekt te doktoratures Tongue

Problemi pak a shume mund te shikohet keshtu: nena e rrethon me dashuri femiun edhe kur ai manifeston gabime apo defekte (te cilat arsyeja ja refuzon ).Ne nje plan me te gjere, Natyra apo Zoti,  kur vendosin te sjellin ne jete "femije  defektoze", verdiktin e tyre e justifikojne pikerisht ne emer te dashurise per krijesat duke i  bekuar  me te drejten per te jetuar. Nje qasje religjioze kjo per mua si agnostik, por tek e fundit morali dashurise duhet perqafuar, pavaresisht prej nga vjen, nga providenca hyjnore apo thjesht nga njeriu tokesor.

Shume e bukur kjo. Eshte nje teme qe mund te diskutohet gjate. Beje objekt doktorature. Pse jo?! DO te isha i pari qe do ta lexoja me kenaqesi.

Une mendoj se Arsyeja dhe Dashuria jane dy ane te te njejtes medalje qe quhet "jete". Jeta (ne kuptimin njerezor te saj) nuk do te egzistonte nese njera apo tjetra do te mungonte.

Mendoj se aftesia qe njeriu duhet te tregoje pergjate jetes se tij eshte qe t'i kombinoj keto dy perberes ne sasine dhe ne kohen e duhur.

Lira, te ka dale emri ketu ty, kete shiko, lere greqishten. smiley

 

Une mendoj se Arsyeja dhe Dashuria jane dy ane te te njejtes medalje qe quhet "jete". Jeta (ne kuptimin njerezor te saj) nuk do te egzistonte nese njera apo tjetra do te mungonte.

Para arsyes e dashurise, duhet se pari te behet seks midis mashkullit e femres qe te filloje (e vazhdoje) jeta, apo jo? smiley

Pa kete veprim 'ordiner', 'kafsheror', 'primitiv', apo cado qe ta quajme ne krahasim me levrimin e arsyes dhe persiatjet mbi te dhe dashurine e nocine te tjera si keto, s'ka asgje ... s'ka as homo pa kete akt, s'ka as lezbike nga ato qe enderron leshpreresi i Peshkut. lol

Atehere kush qendron me lart, filozofia, dashuria, arsyeja, poezia, dija, te gjitha keto se bashku,  apo seksi heteroseksual?

P.S. Jo per ta kundershtuar ate qe the, se qendron me vete, po per ta zgjeruar, per efekt diskutimi. smiley

"E kuptova ku ma hudhshe llafin", do te thoshte nje mikesha ime. smiley

Une e kisha fjalen per Dashurine dhe Arsyen, ne pergjithesi, dhe mendova se e kishim ezauruar diskutimin per temen, gjithmone nese ka patur ndonje diskutim per te.

Atehere kush qendron me lart, filozofia, dashuria, arsyeja, poezia, dija, te gjitha keto se bashku,  apo seksi heteroseksual?

Pergjigja e shpejte qe do t'i jepja kesaj pyetje, do te ishte: Po, seksi heteroseksual qendron me lart, pasi garanton mbijetesen e species.

Por mqs. ne te dy e dime shume mire, se njeriu nuk eshte thjesht nje specie e botes se kafsheve por nje qenie shume me e komplikuar se kaq, une do te preferoja qe pergjigjen time (te menduar) ta shtroja ne formen e nje pyetje (ndoshta retorike):

A ka kuptim mbijetesa e races njerezore, pa filozofi, pa dashuri, pa arsye, pa poezi, pa dije?!

A ka kuptim mbijetesa e races njerezore, pa filozofi, pa dashuri, pa arsye, pa poezi, pa dije?!

Tani, kot per efekt diskutimi, se sic thashe ajo qe the ti qendron, por dhe meqe s'do flasem vetem per te njejten gje...

Ne fakt ka shume kuptim, packa se s'na vjen mire ne. Ja thuaj ti, ka kuptim qe kafshet e tjera kishin miliona vjet qe egzistonin para neve, qenieve superiore te arsyeshme dhe filozofiko-dashurore? smiley

Se kush ja jep kuptimin, kush vendos ka kuptim ose jo? Ose fundja pse duhet te kete patjeter kuptim e qellim, ndac ne pergjithesi ndac si e konceptojme ne kuptimin apo qellimin?

 

E per ti bere nje lidhje te dobet me temen ne fjale, pra seksi heteroseksual eshte 'mbreti i jetes, i botes' apo jo, persa pa te s'do kishte fare njerez?

Tani a na jep kjo gje, ky fakt, sadopak te drejte ne shumices hetero te paragjykojme pakicen homo, dhe p.sh. ti themi ok beni c'te doni po mos pretendoni te jeni njesoj ne cdo gje me ne (i.e. ta quani lidhjen tuaj martese) persa ne bartim jeten e juve jo?

Ti si thua? smiley

 Xhibi, po pse ore mbas pilafit me thua ti. Komplloti paska perfunduar. Mire bente Dulla qe i zbulonte kompllotet, para se te kryeshin. E shikon c'behet. Spirituska, me vrap te ve epitete. Pale Brad, i ka mbetur mendja te tojota. S'eshte ketu, se gati jam t'ja shes. Nga nje xhevahir na del perdit per toyoten.

nga nje brejtje e ndergjegjes ..

I nerum Spiritus e vecova vetem kete de mu kujtua dilema e Hashekut mbi ngrenien apo brerjen e ndergjegjes ku fiton ne argumente brerja smileyNuk perbejne ndonje problem mendimet tuaja midis tolerances ne bashkejetese dhe meshires . Te arsyeshme , te mjaftueshme per te zgjedhur .Po me shume me kenoqi nje pergjithsues serioz

po kur replikon seriozisht

Kryekaragjozi i PPU dashka edhe mendime e debate serioze . Kjo eshte te kesh dy b.... Njeren ta cash kur flet ky dhe tjetren ta ruash si vere qejfi smiley

Eshte problem shume shume kalimtar . Nje fenomen nga ata qe ne se do te vleresosh nje shoqeri te shperfytyruar , shikoje nga bytha . S'ka asnje lloj argumenti as artistik , as shkencor , as moral , as filososfik , as e as . Ka vetem nje argument MJEKSOR... Devijacione te hormoneve mashkullore ose keqformime .

Le te marrim qofte edhe dy emra qe jane prure si shembuj ,te se njejtes gjini asaj Muzikore sot per sot . Mender askush nuk do ta cante torovilen ne se Quins ose Elton nuk do te kishin ate ze fenomenal . Dhe zerin ua ka dhene natyra ashtu si dhe sumen . Por zerin ua ka dhene nga GOJA jo nga suma . Pra nuk i perfaqeson pederastia por zeri.

Pra nuk e lidh gje me shoqerine  . Nuk mund te barazohet as me vjedhjen as me kriminalitetin as me asnje ves tjeter SHOQEROR sepse nuk lind ne shoqeri . Eshte ves individual.

Teori ne ere mund te shtrosh sa te duash se mendimet jane te pandaluara .

Por e verta e te vertetave per kete sindrom mbetet se ne kohet e sotme duhet lene te kaloje ..ashtu sic edhe vjen tek keta fatkeqe . Mundesisht te KUROHET kur pasivet e pranojne . Aktivet ...jane problem qejfi .Shuhen ose behen perdhunues kur u refuzohet . Pra krahasohen me kriminelet si fenomene shoqerore .

po kur replikon seriozisht... smiley

Kush mori vesh cfare replikoi seriozish vrimeruajtesi i kutive smiley

Kam pershtypjen se kjo Lirka nuk ka njohur nga afer ndonje homoseksual qe eshte hapur i tille. Po te kishte njohur nje mik(eshe)/shok(shoqe)/farefis ndoshta do te kishte mendim tjeter. Ne fakt nga kjo vuajne shumica e anti-gay. I parafytyrojne ose si raste teorike qe s'kane te bejne me rrethin e njerezve qe kane afer, ose si djaj me brire - nje fare gaygoli. E kane veshtire t'i quajne thjesht njerez si te tjeret. Them kete se nje njeri kaq 'mendjehapur' sa c'do te tregohet Lirka ne paragrafin e pare do t'a kishte te pamundur te paragjykonte ne menyre kaq kategorike ne paragrafin tjeter.

Mua ajo 'Lavdi Zotit per meshkujt' me duket pak patetike, nje lloj pozicioni agresiv mbrojtes ndaj heteroseksualitetit te rrezikuar, a thua se paskan nevoje meshkujt hetero te sigurohen (me germa kapitale) se ja, keto jane grate qe duhen, te ndjeshme, te kuptueshme, edhe per njerez 'marxhinale' por ama, aty ku duhet te godasin.

Tani a na jep kjo gje, ky fakt, sadopak te drejte ne shumices hetero te paragjykojme pakicen homo, dhe p.sh. ti themi ok beni c'te doni po mos pretendoni te jeni njesoj ne cdo gje me ne (i.e. ta quani lidhjen tuaj martese) persa ne bartim jeten e juve jo?

Ti si thua? Smile

Per mua si Olsi, Martesa eshte lidhja e nje mashkulli dhe nje femre perpara Zotit (apo/dhe institucioneve perkatese shteterore) me qellim formimin e nje familjeje. Gjithcka tjeter nuk mund konsiderohet apo te quhet Martese.

Kjo ama nuk do te thote se lidhjet homoseksuale nuk duhet te legalizohen, pra te rregullohen me ligj. Nje shtet modern dhe laik duhet te tuteloje interesat e te gjithe qytetareve te tij, pa dallim race, ngjyre, perkatesie fetare apo orientimi seksual.

Kur dy njerez bashkejetojne, dinamikat qe i lidhin jane shume me te komplikuara se sa kur ata jane thjesht shoqe/shoke. Rrjedhimisht bashkejetesa e nje cifti homoseksual jo vetem qe nuk mund te injorohet nga shteti, por duhet absolutisht te rregullohet ligj.

Ka patur njerez (ne Itali pershembull) qe nuk jane lejuar te vizitonin ne spital partnerin e tyre, apo qe nuk kane mundur dot te merrnin pjese ne varrimin e personit me te dashur te jetes, apo qe jane gjendur papritur pa shtepi dhe pa te ardhura financiare... vetem e vetem sepse personi tjeter ishte i te njejtit seks me ta.

Ne nje vend civil, kjo nuk duhet te ndodh me!

Natyrisht qe persa i perket vendeve primitive si Shqiperia, rregullimi i bashkejeteses homoseksuale mund te duket i tepruar, por eshte megjithate i dobishem dhe i nevojshem perderisa ka njerez qe e kerkojne dhe e mbeshtesin.

___

Tani, xhibi, qe te rrime shtrembet e te flasim drejt. smiley

Problemi yt dhe i shume njerezve te tjere (pa konsiderur ketu njerezit me nje intelekt jo te zhvilluar, homoseksualet qe nuk pranojne vetveten, ata me plage te vjetra psikologjike apo fanatiket e homofobet e ndryshem) kur perqaseni me temen e homoseksualiteti eshte se ne konsiderimin qe i beni kesaj ceshtjeje jeni te turbulluar nga nje fantazem e frikshme, nje pikepyetje e madhe qe me pak fjale mund te formulohet ne: "Po ku do te perfundoj familja po vazhduam keshtu?!".

Kjo, nuk ju le qe ta gjykoni kete teme me gjakftohtesine, logjiken dhe respektin e duhur per egzistencen e tjetrit.

Une e di mire kete. Sepse edhe une e mendoja keshtu para shume kohesh.

Tani, per te gjithe ata qe mendojne se homoseksualiteti eshte nje rrezik ndaj familjes dhe ndaj mbijeteses se races njerezore, une ju them:

Po kerkoni ne vendin e gabuar!

Po! Familja tradicionale sot gjendet perballe nje krize te madhe. Por shkaku nuk duhet te kerkohet tek homoseksualet.

Shkaku i krizes se madhe te familjes gjendet egzaktesisht brenda saj:

- Tek ai djali dhe ajo vajza qe e konsiderojne martesen dhe jeten ne familje sikur te ishte nje park lojrash me qellim argetimi. (Po shkoni ne cirk dreqi e mori e kursejini vetes gjithe ate mundim fizik e ekonomik!!!)

- Tek ata njerez qe vene ne plan te pare karrieren dhe egot e tyre profesionale dhe gjejne vetem tek to te vetmet fusha ku mund te realizohen.

- Tek ato cifte qe ndahen se njeri do te fleje me dritaren gjysem hapur ndersa tjetri kerkon te fleje me dritaren hapur vetem nje cerek.

- tek femijet qe rriten nga Djalli i televizionit.

- tek nje tregeti cnjerezore qe i konsideron njerezit jo si qenie, por si "target".

- tek "Ti me merr frymen! Kam nevoje per ajer"

- tek konsiderimi i seksit si aktivitet per te kaluar kohen e lire

- tek kestet e larta te shtepive qe po behen gjithmone e me te paperballueshme per t'u paguar.

- tek cmimet e egzagjeruara te ushqimeve e rrobave per foshnja

- tek "Carpediem"...

E te tjera e te tjera si keto...

Te gjithe jemi te barabarte para Zotit dhe vetem Zoti mund te na gjykoje. Ne nuk kemi pse te futemi ne punet e tij e te (para)gjykojme te tjeret per menyren se si e jetojne jeten e tyre. Mos harro! Do te gjykohemi ashtu sic kemi gjykuar. Mos harro gjithashtu edhe: "Le te hedhi gurin i pari ai qe eshte pa mekate".

Natyrisht qe nqs. nje kriminel rrezikon apo demton pronen dhe jeten tone ne duhet ta denoncojme e te bejme gjithcka qe eshte e nevojshme per t'a ndjekur, gjykuar e izoluar, por sinqerisht nuk kemi pse te shpikim rreziqe e kriminele ne menyre artificiale. Kjo thjesht sa e radikalizon qendrimin e te dyja paleve dhe nuk zgjidh asnje problem pervecse e perkeqeson situaten.

Homoseksualiteti ka egzistuar, egziston e do te egzistoje.

Nje homoseksual lind apo behet i tille? Une kam mendimin tim persa i perket kesaj pyetjeje, por per aq kohe sa nje homoseksual e jeton mire orientimin e tij seksual une do te jetoj nen parimin "Jeto e ler te jetojne". Dhe me thene te drejten kur jam perballe nje djali apo nje vajze homoseksuale, gjeja e fundit qe me shkon ne mendje eshte pikerisht orientimi seksual i tij apo i saj.

Dreqi e mori, njeriu nuk eshte vetem penis e vagine. Ka nje univers te pafund brenda per t'u zbuluar. Mijra histori e eksperienca per t'u treguar. Halle e interesa te perbashketa.

Me kaq mendoj se kam ezauruar perfundimisht gjithcka kisha per te thene rreth kesaj teme dhe nuk kam ndermend me me lodh trurin me kete. smiley

Olsi, jam dakort me shume gjera qe thua ketu, kuptohet pervec kur pretendon ta dish se si mendoj une per cdo gje lidhur me kete teme diskutimi, dhe mesa duket meqe te duhet nje tabele per te qelluar, i ke mbledhur nje pjese komentuesish ketu bashke ne nje thes, e me nje replike vret disa peshq, si i thone asaj fjales se urte peshkpopullore. lol

Presupozimet dhe paragjykimet e opinioneve te te tjereve jo vetm qe s'e ngrejne nivelin e debatit, po sidomos (sic thashe diku me lart) ne tema si keto ku apelohet per tolerance, jane paradoks.

Une p.sh. cka thashe me lart e bera te qarte qe e thashe si teze per debat, jo si teze timen. Bile s'e shtrova fare as ne aspektin e zotit, po thjesht te biologjise, megjithese duhet pranuar qe ngritja e etikave dhe moraleve mbi baza biologjike/evolucionare eshte ceshtje qe hap mjaft debate, po debate interesante gjithsesi ... ky ishte dhe synimi im.

 

E po ashtu, sa per efekt debati, megjithese kjo s'ka lidhje me shume gjera qe thua me lart (te cilat qendrojne pavaresisht kesaj), kur thua:

Nje homoseksual lind apo behet i tille? Une kam mendimin tim persa i perket kesaj pyetjeje

Cili eshte mendimi yt, dhe ku bazohet? smiley

Xhibilush, ti vete linde heteroseksual (nese je ashtu) apo nje dite te bukur u zgjove ne mengjes dhe the: e vendosa! do jem hetero!

????

 

Tani ti u ofendova nga pyetja qe shtroi Olsi, te cilen e citova une, nese homot linden apo behen te tille?

Kjo eshte pyetje qe behet gjithandej, s'ishte ai i pari qe e shtroiai , as une i pari qe e citova.

Mgjths une po perpiqem te diskutoj ketu me njerezit qe diskutojne, as nuk jam nga ata qe po thone se homot duhen trajtuar si kriminele e duhen vrare.

Nejse, ti ke arsyet e tua mbase, po nqs do ishte pune vl dhe etiketimesh, i bije qe dhe une te te thoja pse ti je flamurtari i pare i homove tek Peshku apo pse homot ofendohen gjithmone kur behet fjale per studime qe reken te percaktojne ndonje vecanti te tyre biologjike apo neurologjike, po kjo nuk eshte se e ngre gje debatin, ashtu si mua s'me intereson nese ti je hetero, homo, apo dicka midis, si puna e kesaj pule-gjelit.

Kshu qe pikpyetjet futi aty ku di vete dhe kapjen beje me ndonje tjeter. lol

P.S. Nqs do e kishe shtruar ceshtjen per debat, seksi vs gjinia (sex vs gender) do kishe marre replike tjeter kuptohet, dhe kjo eshte gjithashtu teme qe studiohet e diskutohet kudo.

Po ata qe jetuan si hetero nje pjese te mire te jetes, ja po themi deri ne 30 apo 40 vjec dhe pastaj u bene homo, kane lindur te tille?? Po ai homo qe biologjikisht nuk ndryshon shume nga une qe jam hetero, ka lindur i tille? Po cmund te thuhet per te bijte e krimineleve nese trashegimia biologjike po percaktoka veprimet e njerezve?

Ne kete kontekst eshte dhe nje debat interesant rreth homove dhe rolit te tyre ne televizion te chiambretti night.

Ne shumicen e tyre gay-te shfrytezohen nga televizioni dhe anasjellas per te dhene dozen e nevojshme te transgresionit.

Si perfundim shyqyr qe egzistojne gay-t pasi lirojne nje pjese te madhe te grave duke bere te lumtur nje pjese te madhe burrave hetero.

To! smiley Po e shoh edhe une ne kete çast! Nje sy nga Chiambretti, nje nga Peshku....

Pa u marre vesh se cfare eshte homoseksualizmi nuk kemi gje ne vije. Nese biem dakort qe ky eshte vetem nje devijim nga natyraliteti, ashtu sic eshte ne te vertete dhe qe personi behet i tille duke pasur rol percaktues ne kete vete vullneti i tij/saj, atehere mund te flasim se si mund te merret shoqeria me kete. Ose themi qe homoseksualiteti eshte dicka normale, e bukur, involvon dhe pasionin dhe dashurine e keshtu me rradhe, atehere kemi debat tjeter. Une do propozoj, pas kesaj, qe te hiqet dore nga diskriminimi ligjor dhe nga shoqeria i te gjithe atyre qe per nje arsye apo tjeter kane "preferenca seksuale" jo "konvencionale". Pedofilet (e ulim me ligj moshen e lejuar per marredhenie seksuale, se tek e fundit, ligji nuk eshte asgje me shume se kontrate e shoqerise ne nje kohe te caktuar), nekrofilet, zoofilet (ketyre te ju njohim te drejten e lidhjes dhe celebrimit martesor me kafshet shtepiake, mund te kete debate per kafshet e egra), incestoret etj. etj. etj. te zhvillojne lirshem deshirat dhe talentet e tyre. E ardhme e bukur parashikohet nese shoqeria pranon qe jashteqitjet e saj te diktojne agjenden e kesaj shoqerie. Gjithmone ne kete kuader, duhet te filloje nje rishikim dhe ndryshim i veprave klasike me permasa boterore, si psh. Romeo dhe Zhuljeta e Shekspirit, ku gjithmone duke marre si te mireqene pranimin e Shekspirit po te kishte qene gjalle, kete veper do ta bejme Romeo dhe Romeo, Zhuljeta do zhduket nga fotografia fare. Keshtu bejme dhe me Helenen e Trojes, ku nuk do te jete me bukurija e saj strumbullarja e luftes qe beri namin, por mund te jete Hektori i Trojes apo ndonje mashkull tjeter etj. He ju paca sa malet. Ja vlen qe per ca jashteqitje te shoqerise, njerez me fantazi te semure dhe te shfrenuar, me probleme ne femijerine e tyre etj. te sakrifikoje ne teresi e gjithe shoqeria.

LIRKA ku eshte xhanem?

 

Lidhur me komentin tim per homoseksualitetin

> >

Fillimisht, do të doja të thoja se mendimet e mia për homoseksualitetin janë thjesht një koment personal dhe asgjë më shumë. Nuk marr përsipër nëpërmjet këtij opinioni të ndryshoj aspak qëndrimin tuaj lidhur me këtë cështje. Gjithashtu, jam KUNDER cdo lloj persekutimi që i behet komunitetit të homoseksualëve kudo në botë.

Po ashtu, do të doja të replikoja me kundërshtarin më të zellshëm të këtij komenti (njëfarë Hurbinek), sipas të cilit të shprehesh në këtë mënyrë përbën një turp, (për kë??, për mua??). Për zotin “Hurbinek” dëshiroj vetëm të them, se sjellja jote superiore ndaj cdo prononcimi, është për mua ose shprehje e një mendjemadhësie të pashoqe, ose shprehje e një gjenie të madhe, që kërkon t’u imponohet të tjerëve. Por, fakti që mundohesh të kapitalizosh mbi përcmimin dhe sharjet për të theksuar profilin tënd të paemër të një blogu mediokër, më bën të dyshoj per aftësinë tënde për të bërë një shkëputje cilësore nga ‘artizan i mirë i fjalës” drejt artistit të mirëfilltë.

Lidhur me temën e homoseksualitetit, gjithë qëndrimi im, mbështetet mbi dy hipoteza, që duke qenë të tilla, mund të lëkunden, ose të rrëzohen. Dhe të sfidoj ty mbi të tjerët, t’i lëkundësh, ose t’i rrëzosh, nëse e ke gjeninë e mjaftueshme. Sa i përket vrasjes, vetëm Dostojevski ka mundur ta bëjë rehabilitimin e një vrasësi, (rehabilitimin në ndërgjegjen time të paktën), kështu që nëse gjenia jote matet me atë të Dostojevskit, dhe arrin të bëjë rehabilitimin e homoseksualitetit (pra, as apologjinë e as dënimin, por rehabilitimin), atëherë do të të dëgjoj me vëmendjen më të madhe dhe madje do të kërkoj publikisht falje, nëse kam gabuar në gjykimin tim.

Pra, hipotezat, për të cilat fola, janë: (1) homoseksualiteti është dicka thellësisht dhe pakorrigjueshmërisht e gabuar; (2) homoseksualiteti është i fituar dhe jo i lindur.

Pavarësisht, se cilat janë dinamikat e mendjes njerëzore, që e bëjnë një burrë, ose një grua, të gjejë të bukurën tek gjinia përkatëse, (sepse seksualitetin unë e kuptoj si shtysë për të shijuar të bukurën) në gjykimin tim final, ai është pjellë e një vizioni të sëmurë për të bukurën, e rrjedhimisht seksin. Në vijim të këtyre dy hipotezave, që janë kaq kategorike, prapëseprapë, dëshira ime, është të bëj rehabilitimin e këtyre personave në ndërgjegjen time.  E jo të fshihem pas gishtit, si shumë të tjerë këtu dhe të mbroj tezën e të drejtave të tyre, në mënyrën më mekanike të mundshme. E theksoj, dhe e përtheksoj , që rehabilitimin e tyre nuk e kërkoj as në planin shoqëror, as në planin familjar, as në atë fetar, apo juridk, (se fundja nuk më intereson edhe aq kjo gj&eumlsmiley, por vetëm në ndërgjegjen time.  Këtu, edhe pse e pajisur me një shqisë të theksuar për të hyrë në intimitet me persona të cdo lloj kategorie, apo race (për atë që me intimitet kupton vetëm atë fizik, si p.sh. “pedro”, pretendoj intimitetin shpirtëror), jam krejtësisht e paaftë. Pra, që në momentin që unë kuptoj se kam të bëj me një person homoseksual, humbas aftësinë të jem e afërt, ose “intime” me të. Medet, gjithsekush ka limitet e veta.

Gjithashtu, do të doja të sqaroja më mirë qëndrimin tim për artin, meqenëse e ceka në komentin e mëparshëm. Letërsia, kinematografia, piktura etj, me motive homoerotike, vetëm sa më shton trazimin shpirtëror dhe përcudnon bukurinë që unë dua të shoh gjithnjë e në cdo rast tek dashuria. Kam parasysh, që para disa vjetësh, kam parë filmin “June”, që trajton një lidhje “dashurie” ndërmjet shkrimtares Anais Nin dhe gruas së shkrimtarit Henry Miller, (filmi e merr titullin nga emri i kësaj të fundit), që ka qenë një nga momentet më të zymta të përjetimeve të mia estetike. Ekzaltimi i këtyre dy grave nga njëra-tjetra është kaq i zymtë, kaq i ulët, kaq i shfrenuar, saqë mua më lë pa fjalë. Aq më tepër, kur e shoh të shfaqur, “më saktë, të simuluar” në ekran.

Prandaj, jam e mendimit se homoseksualiteti i manifestuar (më quani po deshët puritane), është i gabuar, sepse nuk e cliron imagjinatën, por përkundrazi e ndrydh dhe e manipulon në kurthin e tmerrshëm dhe gati fatalist të së shëmtuarës. Imagjinata ngec nga prozaizmi i pashembullt i kësaj zgjedhjeje. Gjithsesi, duke e mbyllur këtu, desha të shtoj se kjo temë nuk më bën të ndjehem “e thirrur në kauzë”, prandaj pavarësisht komenteve, nuk kam ndërmend të zgjatem më.  Thjesht, mora shkas nga një debat, i zhvilluar kohët e fundit edhe në ambjentin ku punoj dhe mendova, ta thoja edhe unë opinionin tim. Vetëm kaq!

Me këtë koment tregon që gëzon aftësinë e të kuptuarit dhe të shkruarit të diçkaje kuptimplotë.

Ajo që më habit dhe që më bën kurioz ta di: Ç'dreq gjëje kishe pirë kur dërgove atë shkrim që kishe dërguar si opinion? Fare mirë mund të kishe dërguar pjesë të këtij komenti (dhe do i kurseje peshqve shumë komente smiley )

Pikerisht kjo eshte : shkruaj keshtu nga mendjemadhesia e pashoqe, zbavitem tmerresisht me kete, aq me teper kur jam perballe mendjevegjelish. Ketu jam i papermbajtshem. Te me ndjesh por e kam parim pune.

_______

A ia vlen te diskutoj gjera "seksuale" me ty ? Jo, jo, nuk besoj. Thjesht vazhdoj te besoj ne idene time te ngulitur qe per hir te njerezise qe me karakterizon, do te ta le dhe ty nje cope diell mbi toke.

Te puth me dashamiresi.

H.

ere te ka faj Lirka? kjo te c'armatos me miresjellje.

Hurbinek ik fshiu plako se te sfidoi Lirka ti hash fjalet ose ti mbeshtesesh edhe nuk bere asnjeren.

Flm Lirka (kushdo qofsh, nje vizitore e rralle e ppu apo frekuentuese e rregullt me nick tjeter) per pergjigjen ndaj fteses per tu prononcuar rreth ketij shkrimi qe terhoqi vemendjen dhe turbulloi ndergjegjet. Personalisht parapelqej kendshikimet kontraversale sesa renditje opinionesh mbi te verteta te gjithpranuara.E verteta del prej debatit.

Nga shkrimi dhe ajo c ka pohon ne koment, e rendesishme eshte qasja humane ndaj homoseksualizmit. Jeto vete dhe leri te tjeret te jetojne sipas orientimit te tyre seksual.Pertej debatit apo humorit per nje te ri qe u kthye ne nje "hero" te diteve tona (dhe komenteve tona) secili skanon vetedijen e tij dhe reflekton sipas menyres se vet.

Pjese e ketij reflektimi vetijak mbeten edhe mendimet tuaja per homoseksualitetin e manifestuar ne art.Mund te jete produkt i nje mendje me te sofistikuar   (shijet nuk diskutohen) Imagjinata ime nuk shkon pertej kenaqsise qe me jep degjimi i kengeve te Elton John dhe as pertej kenaqsise qe me japin vargjet e O.Wilde.Nje kengetare si Madona mund te kete maniera te cuditshme seksuale, por kjo s`me influencon asapak te vleresoj/ndijoj si shprehje e nje harmonie te plote, kenget e saj me te arrira.

Je e mirepritur me shkrime te tjera, pa qene domosdoshmerisht pjese e kauzave virtuale.

Lirka, ja dicka edhe prej meje rreth temes. une jam shume i kujdesshem ndaj temave me homoseksualitet qysh prej nje ndodhie te vogel ne pune ketu ne US. Si jo pak shqiptar, une kam neveri per homot meshkuj, ndersa lesbizmi, nuk di pse, s'me duket dhe aq ububu. Arsyet per ket mund te jene te shumta, por nji nder to, qe shpjegn fobine ndaj pedeve meshkuj eshte edhe se si jemi rrit, ne folkun tim urban ka pas kenge si "mu te 15 katshi, tore, thimi, baci - andrea", etj etj. E mire; ne punen e pare ketu, ishte njeri, cun i ri, alamet njeriu, drejtor tjetri, burr i paraqitshem, la edhe mjeker ca kohe, asgje s'te bonte me mendu dicka allosoj. Une nuk dija gjo, po ky ishte "ashtu". Kam von re qe nuk i kuptoj kur jane "ashtu", me kan thone sa e sa here, "po nuk e pe?". Nejse, ky tipi bashkejetonte me nji tjeter burre ne nje apartament. E ndihmoja une ket sa here me gjona statistike, pune pune, shkoja te zyra vet, ulur prane e prane perballe te njejtit kompiuter, zgjidhnim ekuacione e gjona, normalisht mo, pune hesapi. Nje dite nigjoj une qe "kshu kshu". Se ishte "common knowledge", po une si rishtar s'dija gjo. Nuk e besova, thashe ca s'thon mileti. Shkojme per dreke nje dite me bossin tim te asaj kohe dhe nje tjeter shok, edhe u them e dini ca kam nigju per X? Cfare, thone ata. I them si duke qesh, thane qe eshte gay. Po eshte, me thane ata. Ai bashkejeton me partnerin e vet ka kohe. Whaaaat? syte gerdoq mu. (Ky ishte momenti qe une duhet te isha permajt, mos t'i shprehsha menimet e mrenshme, por zog i ri, nuk dijsha sa ishte ora, kur thone). Ata kopilat e kapen momentin, edhe me dhan i leksion mu. I them une, po une kam nejt sa here vetem ne zyre me te - shpejtova me sqaru qe dera ka qen hap, sic eshte zakoni ne fakt ne korporate (open doors policy). Me thote shefi mu, po ca te shtyn ty te besosh qe X do kishte naj gjo nermen me ty? Kjo me goditi befas fare. Ishte e papritme, sepse do s'do vihesh ne pozite mooti, medemek s'me pelqeka X-i mu? Ho te kam rixha, se vihesh ne cep te ringut. Medemek ndihesh edhe si i pavlersum, qe s'bo... s'bo, por per cfare smiley Se kur s'ta var nji femer, OK, fillo mekanzmi mbrojtes dhelpna dhe rrushi, un si ajo s'i shof me sy, mu m'lusin, etj etj... por "knej nga nahija tjeter", eshte domen allosoj. E mire, vazhdun lojen kta (i kam shoke per se mbari te dy), po e lane ket tipin edhe u hudhen tek nje shok i ngushte, amerikon, me te cilin dihej qe shkonim shume dhe qe e kam edhe sot e ksaj dite nji nder shoket me te ngushte ketu. Me thane kshu medemek tip meqe ra fjala, qe edhe ai eshte gay. Aty u bona fare. I them po ai eshte i martum edhe ka nji djale, mer. Me thane qe ben jete dyfishe, ka nje partner, edhe gruja e di, kane ren dakord me ate menyre jetese. Tani un me ket shokun patem kalu ore te tera neper pune, restorante, all that stuff, dhe brenda nje sekonde te gjitha u rishikun ne menyre te rrufeshme, dhe po merrshin nji kuptim tjeter. E pane kto qe u zverdha une, edhe paten "meshire" me thane po benim shaka per ket te dytin, por nja 5-10 minuta une zyba e "hongra si zonjat" dhe gjithe at masdite qesh si i sekelldis vetem nga ideja.

Pranej menoj qe shprehja menimeve ne ket fushe, por edhe me n'pergjithsi, duhet me qen me e perkore, mrena ca limitesh, live and let live, pa i hy kujt ne hak, por edhe pa i hy vetes ne hak. Nji shemull i fundit. Un nuk i duroj dot mehallet e perzime ketu ne USA, dmth mehallet (neighborhood) shumeracore dhe me perzierje niveli te ardhurash. Nuk do lejoja njeri t'ma vinte ne diskutim ket parapelqim timin, te m'cenonte ket te drejte (se ku du me jetu), ama edhe njeri nuk do gergas qe te mendoje si une, secili me te veten.

Pershendetje Lirka,

Admiroj menyren se si e drejtove temen ne nje rrjedhe serioze, fale pergjigjes tende profesionale.

Pa u ndalur, per mungese kohe, nje per nje ne cfare ke thene ti ne komentin e mesiperm dua te te kundershtoj ne dy pika:

Ti thua:

              Pavarësisht, se cilat janë dinamikat e mendjes njerëzore, që e bëjnë një burrë, ose një grua, të gjejë të bukurën tek gjinia përkatëse, (sepse seksualitetin unë e kuptoj si shtysë për të shijuar të bukurën) në gjykimin tim final, ai është pjellë e një vizioni të sëmurë për të bukurën, e rrjedhimisht seksin.

Po mendoj per nje moment qe kjo qe thua ti me siper eshte e vertete dhe sic e shtjellon edhe me poshte ti e sheh homoseksualizmin si dicka te shemtuar 1)vizualisht dhe 2)shpirterisht. Por une mendoj se i gjithe ky peshtjellim nuk vjen nga koncepti yt personal mbi te bukuren dhe te shemtuaren, por eshte pasoje e kushtezimeve shoqerore ne ndergjegjen tende ( meqe ti vete e ke permendur termin ndergjegje). Perse qenka e bukur kur nje femer i afrohet dhe psh perkedhel lekuren e fytyres se nje mashkulli ( qe nuk mund te jete kurre me e bukur se e nje femre, vizualisht) dhe qenka e shemtuar nese zgjat doren dhe perkedhel lekuren e lemuar te nje femre? Ky eshte nje shembull i thjeshte, i cili mund te elaborohet pa fund. Pra une vizualisht nisur nga llogjika e ftohte, nuk mund te jete e/i shemtuar.

Shpirterisht, perseri, nese therresim llogjiken e ftohte ne ndihme, e zhveshur nga seksi, i cili eshte produkt hormonal pra kryesisht fizik, nuk mund ta quaj te shemtuar afrine e shpirtrave te sekseve te njejta, te cilet duke jetuar nen te njejtin kafaz ( trup) kane mundesine e njohjes dhe kuptimit me te thelle te njeri tjetrit.

Nuk di se sa bindese do te duken argumentat e mija por nga cfare lexova ne komentin tend, ti e ke te edukuar apo te veteedukuar percmimin ndaj homoseksualizmit.

Nese homoseksualizmi eshte i lindur apo i krijuar, ekziston nje debat i madh  shkencor dhe nuk ka deri me tani asgje konkluzion perfundimtar.

Por nese eshte i natyrshem, ata qe e kane nuk mund te bejne asgje kunder tij, per sa kohe qe nuk mund te shprishin dhe rikrijojne genet e tyre. Nese eshte i krijuar, atehere faji bie totalisht mbi shoqerine, e cila eshte bere shkak per ndryshime totale ne ato njerez.

Personalisht, edhe une e quaj te gabuar homoseksualizmin,( edhe pse nuk i gjykoj kurre) por nisur nga nje llogjike krejt tjeter. Une e quaj te gabuar, per shkak se eshte i panatyrshem dhe me pasoje zhdukjen e rraces njerezore.

Lirka.....JE THJESHT VIKTIME E MORALIT TRADICIONAL..

 Pavarësisht, se cilat janë dinamikat e mendjes njerëzore, që e bëjnë një burrë, ose një grua, të gjejë të bukurën tek gjinia përkatëse, (sepse seksualitetin unë e kuptoj si shtysë për të shijuar të bukurën) në gjykimin tim final, ai është pjellë e një vizioni të sëmurë për të bukurën, e rrjedhimisht seksin.

seksualiteti lidhet (sepse ka origjinen) vetem me lindjen e femijeve, ekzistencen e llojit (ekziston dhe tek kafshet pa llogjike). ndersa dashuria me gjetjen e te bukures. 

ose si me thene me shkoqur, dashuria kur u be fenomen masiv degjeneroi ne seks. pasi njeriu i thjeshte nuk ka nevoje per te bukuren, ai eshte me shume praktik e duke qene i tille, e thjeshtoi tere kete proçesus intelektual qe e quajme dashuri (e qe nuk e gjejme tek kafshet) ne vetem seks. 

jo me kot Wilde ka thene : qe vetem te pasurit mund te dashurojne. 

tjeter, rritja e homoseksualitet ka te beje me rritjen e emancipimit tek femrat. dmth sa me shume qe femra nepermjet veprimtarise se saj, i afrohet burrit (por pa qene kurre e tille, shko e shif futboll femrash ta kuptosh se ça du me t'thon) aq me shume burri largohet prej saj dhe fillon te pelqeje burrat e tjere. 

se burre per burre, me mire nje burre prej verteti apo jo ?

keshtu fëmra po te mos i doni homot, hiqni dore nga imitimi burrave tek jeta qe beni. sidomos ajo profesionale. kthejuni guzhines dhe qendisjes dmth puneve te shtepise e gjithçka rregullohet.

sepse ti sherbesh nje mashkulli eshte me mire se sa te besh seks me te. n'est ce pas ?

sepse ti sherbesh nje mashkulli eshte me mire se sa te besh seks me te. n'est ce pas ?

smiley Po ti sherbesh nje femre si eshte? 

Lirka meqe ke shpjeguar veten mjaft mire, me nje sinqeritet te admirueshem.

 Këtu, edhe pse e pajisur me një shqisë të theksuar për të hyrë në intimitet me persona të cdo lloj kategorie, apo race (për atë që me intimitet kupton vetëm atë fizik, si p.sh. “pedro”, pretendoj intimitetin shpirtëror), jam krejtësisht e paaftë. Pra, që në momentin që unë kuptoj se kam të bëj me një person homoseksual, humbas aftësinë të jem e afërt, ose “intime” me të. Medet, gjithsekush ka limitet e veta.

doja vetem te te pyes: Per sa prej njerezve me te cilet ke intimitet di detajet e jetes seksuale? Me sa njerez krijon intimitet vetem pasi njeh keto detaje dhe ne njefare menyre i "aprovon"? Patjeter qe s'ka nevoje te me thuash mua numrin , ishte vetem per te kuptuar nese te shkon neper mend kur takon njerezit qe keta bejne edhe seks, apo s'te intereson.

O Lirka komenti jot eshte shume personal dhe aspak sfidues per nga permbajtja e argumentave, pavarsisht pasurise shprehimore. Nder te tjera mban dhe era inkoherence. Ti ne thelb te atyre thua thjesht: mua ma shpifin gayt. Tezat nuk mund te mbeshteten mbi pershtypje dhe reagim emocional personal. Gjykimi jot eshte i errresuar. Shkruaj me mire ndonje shkrim letrar sesa komente gjys analiza bajate.

 albano ashtu mendoj dhe une. komenti i saj ka veç forme dhe jo fond. 

bile dhe komenti jot me duket kot dhe bosh. prit te ta thelloj pak perfundimin e tij :

lires ja shpifin pedet (ketu truni jot u stopu dhe nuk shkoi dot me larg) sepse ajo do vetem ata meshkujt qe i pallojne femrat. pra e sheh mashkullin vetem si objekt seksual. po ashtu si dhe pedet i shohin meshkujt e tjere.

kjo pra e shpjegon dhe konfliktin midis tyre i cili sipas materializmit dialektik (filozofise marksiste dmth) quhet konflikt antagonist (lol).

Iris (femra me e zgjuar e ketij blogut) 

patjeter qe edhe per mashkullin eshte njesoj. e gjitha varet nga ça kupton ti (ose ne) prej fjales sherbese. tek ajo tema e puthjeve publike kete edhe theksova. meshkujt e ceket ne intelekt, u sherbejne femrave te tyre (dmth mundohen ti kenaqin ato) vetem seksualisht, se gje tjeter me te fisme e kane te veshtire te bejne.

ndersa meshkujt e zgjuar u ofrojne femrave te tyre sherbime te lloji tjeter, ngaqe seksulaisht e kuptojne qe nje femer nuk nginjet kurre. ose krejt e kunderta qe edhe femra tek seksi perfundon kur nuk ka me shpresa te tjera me te fisme nga jeta qe ben.

psh une mendoj se ti me shume do te kishe qejf te te perkushtoja nje roman (ose ndonje beteje kundra armikut gjakatar) me te cilin te fitoja nobelin, sesa nje q.... te mundimshme disa minutshe. apo jo ?  

Ose jam e zgjuar, ose jam e parashikueshme...te dyja s'mund te qendrojne ne te njejtin postim (dhe as ne te njejten mendje)  smiley

p.s: tema s'ka lidhje me kete gjithsesi .

te cilesova te zgjuar se tek posti i lirkes kape gjera esenciale, nderkohe qe disa te tjereve ju duk si post i arrire. por edhe se tek pergjigjet e tua dalloj thjeshtesi e sinqeritet. nuk perpiqesh te luash rol siç mund te bejne disa te tjera ose te tjere. 

gjithashtu nuk kuptoj sepse te jesh i parashikueshem (dmth te sillesh ashtu si te tjeter e presin prej teje) nuk je i zgjuar.

E shkaterron argumentin fare.

desha te shtoj edhe une dicka me teper ne lidhje me kto qe ka shkruar Lirka, por ky fragmenti me frenon "..prandaj pavarësisht komenteve, nuk kam ndërmend të zgjatem më."

c'rendesi ka te shkruajm me?

Lirka, se pari te pergezoj per sinqeritetin dhe pavaresine e mendimit, dmth qe dukesh se nuk shtyhesh shume nga 'moda' e mentaliteteve, si shumica e njerzve apo peshqve qe te gjuajten me gure deri tani, kshu a priori, meqe Uidhersi, Top Channel me BigBytha etj po promovojne tolerancen ndaj bythefansave ne menyre demonstrative me filma e shfaqje publike, dmth duke ja perplasur popullit surratit, dhe nqs ata reagojne i bie te jene shpellare, idiote, te prapambetur, etj.

Dmth njerzit duhet me patjeter ti ndryshojne mentalitetet me te njejtin rritem qe televizionet tona e bene nuditetin dhe banalitetin elemente thelbesore te artit, kultures, perparimit, evropianizimit, etj.

Hurbi nga ana tjeter (nqs s'e ke ndjekur rregullisht blogun, mgjths duhet ta kesh ndjekur persa e quan medioker, dmth ke krijuar nje opinion lol) ka mjaft aftesi argumentuese dhe eshte burre i mencur dhe kenduar, po ka huqe dhe ai si cdo njeri, ok mbase dhe me shume se mesatarja e peshqve lol. P.sh. ne fillim te beri qepaze per opinionin tend per homoseksualizmin tani thote s'ben debat me ty per gjera seksuale. Po nuk mendoj se e beri nga mungesa e argumentave; Hurbi s'para i trembet argumentave.

Tani tek mendimi yt (keshtu po pranoj si me takt sfiden qe i bere Hurbit, mgjths sfida nuk me duket aq e sinqerte persa opinioni yt me duket me shume i bazuar mbi emocione se arsye, ose me mire 'arsye emocionale' dhe pra ka pak ose aspak shanse te ndryshoje ... lexo me poshte), se pari, pse ti kerkon te rehabilitosh homoseksualet ne opinionin tend? smiley

Pra ti dukesh se je mjaft e bindur qe--dhe keto jane sipas teje hipotezat mbi ku bazohesh ti per homot:  "(1) homoseksualiteti është dicka thellësisht dhe pakorrigjueshmërisht e gabuar; (2) homoseksualiteti është i fituar dhe jo i lindur."

Pra persa eshte dicka e pandryshueshme, e gabuar, dhe dicka qe njerzit e bejne me deshiren e tyre (kete gje te gabuar, shpifur etj, sipas teje) pse ndien ti nevojen ti rehabilitosh ne ndergjegjien tende keta njerez, persa dhe mesa dukesh nuk ndikohesh shume nga opinioni i te tjereve (qe ne fakt shumica jane kunder tyre, pavaresisht peshk-turme komenteve sipas modes)?

Nese deri ketu je treguar teresisht e sinqerte per cka ke shkruar, beja vetes kete pyetje dhe na thuaj dicka mbi kete nevoje.

Shkurtimisht per tezat e tua me siper. Nga te gjitha fushat e dijes (filozofia, arti, etj) mendoj eshte shkenca dhe persiatja/metoda shkencore te ciles i japim me shume objektivitet.

Hipoteza 2 e jotja (homoseksualizmi eshte i fituar, me deshire, s'ka asgje te lindur) nuk di te jete afirmuar nga shkenca. Persa kjo, ku e bazon ti kete teori? Nderkohe vi re qe pasionantet nga te dy anet i meshojne tezave (lindur vs fituar ne jete/stil jete), ndonjehere dhe duke cituar ndonje studim apo shkencetar me agjende te caktuar, po shkenca ne pergjithesi s'di ti kete dhene drejtim kesaj, mbase e penguar (per studime) dhe nga pro-gayizmi qe ka perfshire boten perendimore dhe ngaqe homot ofendohen dhe protestojne sa here behen studime per ta (paradoksi i "civilizimit" njerezor te epokave tona 'politikisht korrekte').

Hipoteza jote e pare, qe thua homoseksualizmi eshte i pakorrigjueshem, bie ndesh me hiotezen tende te dyte, se gjerat e fituara ne jete (pa baze/shkaqe  genetike e biologjike) jane pergjitesisht te korigjueshme, ndryshueshme. S'me kujtohet ndonje shembull qe s'eshte i lindur po eshte i pakorigjueshem, gjera stil jete flas, jo semundje biologjike qe shkaterrojne organe etj.

Pjesa tjeter e hipotezes, qe homoseksualizmi eshte dicka e gabuar, eshte teresisht emocionale dhe paragjykuese, eshte thjesht epitet. Ose ka nevoje ta elaborosh me shume pse mendon ti se eshte i gabuar, p.sh. kujt/cka i ben keq (homot s'quhet se ata e pranojne dhe aplikojne), etj.

Persa asaj qe thua "seksualitetin unë e kuptoj si shtysë për të shijuar të bukurën" e cila lidhet me hipotezen tende te dyte (homo behesh gjate jetes) dhe kjo eshte teresisht, pa ekuivocitet, e kundershtuar nga shkenca, bile e kunderta mbeshtetet nga ajo, nga te gjitha teorite shkencore mbi seksin, sic dhe manifestohet ne natyre, qe seksi eshte instinkt ne gjithe gjallesat, dhe te qenit instinkt ja heq kete qe thua, anen estetike njerezore, bile seksi s'ka asgje njerezore (si seks, jo dashuria) eshte teresisht kafsheror.

Kshu Lirka.

Ndac nese je e re ndac nese po futesh me emer tjeter, sic tha Spirituozi, s'ka rendesi, flasim per argumentat, jo per ty.

Opinioni nuk se duhet patjeter justifikuar me argumenta apo mbeshtjeje shkencore, po thjesht meqe ti e paraqite si te tille, si dicka te bazuar mbi argumenta dhe sfidove po ne kete fushe.

Presim pergjigjet e tua, po dhe te Hurbit si replike ndaj teje, se nuk eshte e ndershme ta gjuash me gure tjetren kur eshte e modes, dhe kur te kthehet per replike i thua une s'replikoj me ty per gjera qe sapo te gjuajta me gure. smiley

 E shoh qe nje dashuri e re po lulezon ketu tek Peshku. Thuaj si te duash po ai Klodi na shkundi nga ca paragjykime! smiley

Thuaj si te duash po ai Klodi na shkundi nga ca paragjykime!

You must be kidding, right? lol

Ne qe jemi ne perendim nuk se tani po perballemi ne fenomenin 'bythedashes' kshu ne publik me show dhe axhenda ne tv mer PF, po ne fakt as ata qe jane ne Shqiperi; bythizmi ka egzistuar nder shekuj dhe nuk se shqipot kane ndermarre ndonjehere fushata homo-vrasjesh, si shume syresh ne keto vendet perendimore ku homo-fansizmi eshte bere ne mode.

Tjeter gje ca komentojme ketu here pas here; shume here komentet i kemi si reagime ndaj komenteve, ndonjehere me seriozitet kur na teket dhe kur komentet qe replikojme jane serioze ose te sinqerta, e shume here duke bere  humor e gallate, se sipas vendit dhe kuvendi.

P.S. Klodi nga ana tjeter them se eshte bere pishman per deklaraten ne top qen se kur te mbaroje shfaqja prap do perballet me njerzit ne terren jo me peshqit homo-te-civilizuar. Ose mbase dhe jo. Fundja puna e tij, vete e beri veten partizan te homo-axhendes televizive dhe dhe reagimet ishin te pritshme. Ai dro e shikon veten si Harvey Qumeshti i Shqiperise. lol

Top Qeni nga ana tjeter 'big success', pervec pronokalleve tani ka dhe BigBytha me TM...turmat duan shkaqe qe te shikojne dhe aksidentet e skandalet i terqein.

Peshku gjithashtu s'doli keq se pati gjithe keto tema dhe komente.

Keshtu qe ngado qe ta kthesh, bythe-prononcimi i Klodit ndihmoi disa sfera mediatike. Shoqata e homove ne Shqiperi nga ana tjeter ku eshte, pse s'ben ndonje antiproteste a gje. Mbase vijne na thone perfaqsuesit e tyre ne Peshk. lol

 Jo Xhibo, jo tjeter ven e kisha llafin. Plase duke i ngrejt topin atij Hurbinekut per ta zhyt, po e shof qe nuk po ta var dhe sepse mu dhimbse!

Me  nje llaf paske qene duke vazhduar gjuetine hurbinekse. lol

Une s'kam ndonje miqesi a gje me Hurbin mer yahoo, vec shkembej komente ketu si me te tjeret. Ashtu si dikur e kritikoja kur i qepesh Emos neper tema letersie per ger-verje, tani e vleresoj kohet e fundit se ka bere komente serioze.

Kaq.

Nuk e kam zakon ti gjemoj te tjeret nga pas neper Peshk a gjetke virtualisht thjesht per qellime qe ti sulmoj apo 'diskreditoj', as ti permiresoj rezymete virtuale apo bej lajka. smiley

 Nuk ka pse justifikohesh mor Xhib. Une nuk te kritikova. Vazhdo muhabetin. Kjo s'kishte ndonje lidhje me mikun tone te perbashket, po thjesht me centrimet e tua. Une sidoqofte e kisha nje bindje qe me veten tende ishe ne rregull, dhe ja ku ma vertetove. smiley

 

@ Emo, spiritus, rudeta: ore vertete ju gjetet argumente ne komentin i Lirkes se s'po marr vesh? Me c'kuptoj une Lirka shkurtimisht thote: i pranoj homoseksualet se njerez jane edhe pse jeta e tyre seksuale nuk me duket normale dhe deshire per t'i kuptuar nuk kam, po cfare me shqeteson vertete eshte efekti qe kane ne art dhe letersi..."

Letërsia, kinematografia, piktura etj, me motive homoerotike, vetëm sa më shton trazimin shpirtëror dhe përcudnon bukurinë që unë dua të shoh gjithnjë e në cdo rast tek dashuria

 

 problemi eshte qe nuk eshte e thene (me ligj) qe pedet bejne art homo-erotik siç na thote zonjusha. psh ne shqiperi kemi pas nje koreagraf te njohur Panajot Kanaçin qe ishte pede. nuk mu duk se beri gje art homo-erotik me ansamblin e kengeve dhe valleve. 

po ashtu ne bote zanati ku ka me shume pede eshte, moda. nuk besoj mos ti ket qejf kjo lirka, rrobat ose te tjerat e prodhuara nga keta pedet. 

gjithashtu pikaso dhe piktore te tjere pa qene pede hiç kane bere vepra erotike qe cilesohen sot si kryevepra te botes se artit.

e qer e qer.

ps: megjithese duhet shtuar se pedet ne fakt merren me art te vogel. shpesh ata ose komuniteti i tyre jane munduar te ngulitin me gozhde ne mur teorine e cila thote se te besh art te madh duhet me patjeter te jesh pede (ose te kesh shije femerore) 

qe thoni ju e pyeten njehere Pikason e madh mbi kete pike, dmth se a ishte dhe ai mashkull me shije femerore. pergjigjet ky, PO ! une jam mashkull me natyre femre por qe dua femrat. ndersa pedet jane meshkuj me natyre femrash por qe duan meshkujt. 

prandaj dhe pedet nuk mund te bejne art te madh ose te jene gjeni.

 

Hetero, komenti im ishte vetem dhe thjesht falenderues  meqe i bera nje ftese (publike) te shprehej.Une bashkohem me qendrimin e saj te cituar nga ty, me perjashtim te arsyetimit mbi efektin e te qenurit gay ne krijimtarine artistike. Kaq. Jeto dhe leri te tjeret (me orientim te ndryshem seksual ) te jetojne si tu a doje kokrra e qejfit. ( Ne situata konkrete besoj do kisha po ato dilema dhe pengesa te pershkruara nga Emigrant )

Lidhur me (pseudo)argumentat, zonja sfiden e ka me Hurbin  dhe shikoj se komentin e ka sofistikuar disi  , ka sjelle refernca dhe ka hedhur dorashken por nuk kuptoj c lidhje kane keto me fjalezen "turp"

Megjithate, mesa po shof, Xhibi ka marre persiper rolin e armembajtesit smiley dmth te argument mbajtesit . Pra Lirka ka shtruar tezat, Xhibi ka formuluar antitezat dhe mbetet te behet sinteza. Nuk dime se si dhe kur do te zhvillohet dueli. Me pelqen kjo perballje kalorsiake.

Pyetja bazike eshte: Po Lirka a do te vije ?smiley

Frika se ajo  mund te mos vije ne duel endet si korb i zi ne mendjen e shume peshqve.

Sidoqofte, lusim Zotin ti japi fuqi Lirkes.

 

Si shpjegohet qe kodosheria na 'prevalon' me shume ne komente e muhabete sesa serioziteti? smiley

Gjithashtu kam vene re qe ti Spiritan coku i druhesh cuarjesh ne fund te arsyetimeve shpeshhere. It's not always fun when you play it safe, thjesht duke rremuar druret ne vatren e zjarrit. lol

P.S. PF, kot ti tani. Une ne fakt ate e kritikova ne ate koment me siper, duke i thene qe s'mund ta besh tjetren qepaze ne turme e siper e pastaj kur te kthehet per replike ti thuash une s'merrem me ty. Vleresimi ishte per ti thene Lirkes qe dhe karshilleku i saj nuk se i ngrinte argumentin, binte ne  nje fushe ku ajo u gjuajt me gure peshkpaujsa.

Kurse komenti jot, ndaj dhe s'e kuptova ne fillim, qenkesh me shume gjueti ne forme humori dhe ta kam thene qe kjo s'te nderon, po nejse, ti e di. smiley

P.P.S. Poshte censura e Peshkut, hapni kutite e komenteve, te shpartallojme Ruzhdien pa uje, revolucion kunder imperialistave peshkiste, etj. smiley Ku jane komunistat e Peshkut kur ka nevoje per revolucion? lol

Xhib, asgje nuk coj deri ne fund kur shikoj se nuk ja vlen.Sidomos nuk kam oreks per karagjozllek.Kupton?Ti mik do vetem estrade. Ti qe ne cdo koment te komenteve per komentuesit e komenteve (pse e nderlikon kaq shume jeten mer xhibist ) ben thirrje per seriozitet, kurse vete ....

PS: nickun  shkruaje korrekt, he xhirxhile.

S'ta kisha me te keq mer yahoo, dhe nick ishte si tip komplimenti (ne mendien time anyhow ... Spiritus + Spartan = Spiritan).

Une them se kam bere mjaft komente serioze kur kam hasur te tilla, po dhe humor, se pa humor jeta s'shtyhet.

Nejse, s'e kuptoj pse te ngeli qefi (mbase nga verejtja qe thase se ndonjehere s'i con arsyetimet ne fund? kjo ishte gjithsesi vleresim, se nje njeriu qe s'kam interes ti degjoj arsyetimin s'do ja thoja), po me te mira gjithsesi. smiley

Mir, xhib, e kuptoj qe ben dhe komente serioze. Une te keshilloj ti hedhesh nje sy blogut PTF .Aty kam vene re keto kohet  e fundit nje komentus me nickun tend (rastesi kjo sigurisht)Me duket serioz, komenton shkrimin, madje 2xh i drejtohet perhere me "juve"  "sikurse thoni juve,"  pra gjithe miresjellje edhe pse duket pak i kontraktum, se helbete atje eshte mjedis i zymte, akademike atje mo, te gjithe  dhe ca kenaqsi ndjen te jesh atje mes kutive te mendjes.

Goxha blog ai atje dhe duhet me e marr pak shembull edhe ket komentuesin , adashin tat.

Marrje Dushku smiley

Miremengjes! Meqe kete te hene nuk na e dhane pushim edhe une po e filloj me peshkun smiley

Ceshtja nuk qendron tek hipotezat qe Lirka i shprehu si te tilla, ne shkrimin dhe komentin e Lirkes une has plot menyra problematike te menduarit.... Ja psh:

1. Lirka fton Hurbin ne sfide per te hedhur poshte hipotezat e saj, duke iu referuar 'gjenise' sic e quan ajo. Tani me thuaj ti mua, pse duhet te jesh gjeni per te rrezuar hipoteza apo ofruar argumente?

2. Sic kuptohet nga shembulli i Dostojevskit, Lirka argumentin nuk e kerkon te natyres shkencore, por e do nga bota e letersise. Pra lirka nuk kerkon argument, por fiction alla 'dorian grey'. Per me teper 'rehabilitimi i homoseksualitetit' eshte nje term qe nuk ekziston, te pakten nuk ekziston nje pranueshmeri e gjere publike per kete nocion. Por Lirka nuk e sheh as te nevojshme te shtjelloje konceptetet e vetasmiley Per me teper cfare do te thote "rehabilitim i ketyre personave ne ndergjegjen time"? Vete fjalia ashiqare tregon se nuk jane 'keta persona' qe kane nje problem por ngacmimi qe shkaktojne ne ndergjegjen e nje tjetri.

3. Se nuk dua te zgjatem pa fund, nese autorja dhe te gjithe te tjeret te interesuar per te kuptuar vertete homoseksualitetin kane energji per debat dhe deshire per te mesuar, nuk eshte absolutisht e veshtire, mund te futen ne google dhe te shohin pikepamjet e psikologeve mbi 'cfare eshte, kur lind, kur dhe si shfaqet,  etj, etj.'

smiley Sigurisht qe te gjithe jemi perballuar disi me eksperienca si ajo e emigrantit, por kjo vinte nga mosnjohja dhe mos-ekspozimi ndaj fenomenit, ceshtje kohe dhe vendi. Sot kushtet kane ndryshuar, mungesa e informacionit dhe diskriminimi i tjetrit nuk tolerohen... Njerezit nuk e kane me luksin e te qenurit diskriminues thjeshte nga fakti qe jane injorante!

smiley

po shihja nje emision para ca ditesh mbi gjeniun si nje lloj specieje, dhe ishte njeri, u thoshte robve me jep nje numer me 6 shifra. psh 742.145. dhe ky per 30 sekonda e katrorizonte ne mendjen e tij edhe te jepte rezultatin. kurse kto me 3 ose 4 shifra, ky i bente katror para se kta te tjeret ti benin me makine llogaritse. u jepte robve nga nje makine llogaritse edhe u thoshte "me thuaj nje numer me 3 shifra", kta i thoshin numrin edhe ku u thoshte "shumezoje me veten edhe sigurohu se te del kaq". dmth shume i cmendur miku. por kur e pyet ky nese eshte gjeni, ky i thot "jo nuk jam gjeni, dhe nuk e them prej modestise, por gjeniu eshte dicka tjeter.." pastaj ne emision ky prezantuesi thot se gjeniu eshte dicka qe del 1 ose 2 here ne shekull, 3 po qem me fat.

imagjinoje, qe te kthehemi tek argumenti i Lirkes, se sa pune do t'kishin kta gjenite po te ishin te vetmit qe mund te hidhnin poshte hipoteza. mgjth, kjo qe ben Lirka duhet vleresuar prej menyres se si ajo e formalizon argumentin e saj dhe e mbeshtet ne forme hipotezash. pra ofron nje etikete debati, dicka qe diskutimi e debati ne kete blog nuk e njeh, dhe kryesisht sepse antaret e tij i druhen formalizimit.

Heteroglossia1 - 14 Mar 2010 - 9:50pm

@ Emo, spiritus, rudeta: ore vertete ju gjetet argumente ne komentin i Lirkes se s'po marr vesh?

Po kush e pe se kisha gjetur argumenta? Fundja, kushdo ka "bindjet e veta" dha as nuk do e TM për "argumentet" e Lirkës.

Mua, komenti i Lirkës, m'u duk shumë më i lexueshëm se "opinioni" që kishte dërguar... dmth, tek komenti nuk mu duk aq e dehur smiley

Lirka e Hurb, do na therrisni ne dasem?

Furbi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

smiley

 Letërsia, kinematografia, piktura etj, me motive homoerotike, vetëm sa më shton trazimin shpirtëror dhe përcudnon bukurinë që unë dua të shoh gjithnjë e në cdo rast tek dashuria

Lirka, nje pyetje: Si e lexon F.G. Lorkan?  Duke lene menjane motivin (homo-hetero), kur lexon nje poezi, me specifikisht poezi dashurie/erotike te Lorkes, cili eshte reagimi yt i pare? 

unë vuaj nga dëshira për t’i parë njerëzit të shkëputur nga veprimet e tyre.

Nese Lirka 'shkeput' kaq shume pa integruar besoj se do shohe vetem copeza fenomenesh

cdmth TM?

O xhib mos u bej i bezdisshem me keto nderhyrjet e tua gjoja qe i japin drejtim debatit. Ke gjithe keto kohe qe sillesh ne kete teme dhe une nuk arrij te kuptoj mendimin tend. Ju pergjigjesh te tjereve duke ju bere pyetje dhe nuk thua asnje mendim tendin, aq me keq kur pasi i ofendon homot duke i quajtur ashtu me bythe ne cdo fjali, pastaj merr qendrime te moderuara e pranuese ndaj tyre. Xhib, sqarohu me veten dhe pastaj hajde ne shesh te burrave.

Debati eshte serioz. Shume serioz. Shoqeria shqiptare eshte nen agresion, nga te kater anet. Nje palaco televizion kerkon te beje ate qe ne perendim jane dashur dekada dhe perpjekje ne terren shoqeruar kjo me proseperitetin ekonomik, jashte ekranit vulgar te ketij televizioni per ta bere. Dy palaco ambasadore ofendojne te gjithe shqiptaret duke dashur te na imponojne dicka qe edhe ne vendet e tyre ka boll organizata dhe njerez qe e kundershtojne (bile edhe institucione si Pentagoni). Palaco ambasadori i Hollandes me siguri qe pas pak kohe do te dale te mbroje edhe ndonje parti shqiptare qe kopjon programin e kesaj partise ne Hollande http://en.wikipedia.org/wiki/Party_for_N... Dy partite kryesore te cilat duhet te na mbrojne interesat tona nuk flasin, bile jane ne gare se kush eshte me pro gay. Berisha do te miratoje ligjin edhe per martesen dhe provokoi nje debat te qellimshem me kete propozim, Rama pervecse noton ne keto ujra si politike ka edhe dyshime per biseksualitetin e tij. Komunitetet fetare kane kycur gojen. E ashtuquajtura shoqeri civile financohet nga keto ambasada dhe nuk e cel gojen. Edhe te majtet qe propagandojne totalitarizmin (ne internet se ne realitet jane inekzistent), ne kete pike kane rene ne pozita liberale, gje qe nuk me duket fort ne terezi. Nje liberal ne Amerike mund te konsiderohet i majte, por nje liberal ne Evrope eshte fiks i djathte. Nejse, ti jepi se edhe ty te kemi mangut.

ti paske qene me paranojaku mo bur(r) kerko ndihme ne psikolog te lutem se po te lekundet gjithe botkuptimi, kerko ndihme te shpetosh!!!!

 

Hurbinek - 9 Mar 2010 - 11:23pm 

Lirka,

Qenke goxha e vonuar nga trute por edhe une do te bej ca perpjekje qe, ne mos nga dashuria, te pakten nga keqardhja "do te te le nje shans te jetosh jeten tende."

_____________________

Nuk e kuptoj si ka mundur te depertoje ky tekst ketu. Per mua eshte nje turp.

_____________________________________

@ Heteroglossia & Xhibi,

Ky eshte komenti im i vetem qe kam bere mbi kete "problemin" e Lirkes. Nja dy-tre komente te tjera kane qene me Monden per "sardelet e peshkut", dhe me Hajdarin qe donte te dinte ca gjera "speciale" mbi anatomine time. Dhe asnje fjale tjeter mbi Lirken.

Se nga e nxori Lirka qe une isha kundershtari me i eger i saj, qe e kisha kundershtuar me aq force dhe zell, kete vetem truri i Lirkes e di. Ketu kane shkruar me dhjetera pseudonime, me nga 15 here secili, dhe prape syri i Lirkes ka mbetur tek postimi im.

Perveç nje dashurie te fshehte te Lirkes kundrejt meje, une nuk shoh shpjegim tjeter. Prandaj dhe i kam derguar nje "puthje dashamirese", thjesht per t'i thene se e mora mesazhin tend.

Lirka, ne mund te jemi te dashur shume te mire, por jo shoke. Meqe nje marredhenie e tille nuk besoj se te intereson, e as mua jo me sa duket, ahera une e kepus shkurt argumentimin, dhe i them Lirkes qe s'kam asnje deshire te flas me ty per gjera "seksuale". Debati kerkon nje minimum baze te perbashket, nje pikenisje qe e pranojne te dy, psh te dy duhet te pranojme se Dielli e ngroh Token dhe jo e anasjellta.

Salut.

Une mendoj se Lirka duhet djegur ne litar ose duhet pushkatuar e gjalle.

P.S. Te perbrendshmet t'i behen kukurec.

 si tha berluskoni : se per piçkat e mira te shqiperise, italia edhe pse ne krize do e beje gjithmone nje byth vend. 

po ashtu dhe ne (ketu po marr guximin e po flas ne emer te komunitetit peshkues) per lirken. mjafton te kete gjoks te beshem, bythka me maje dhe ndonje nishan tek gusha ose ndonje delfin tek kerthiza, per t'ja falur t'gjitha mekatet. bile mund ta marrim ne partizone. 

se po t'jet e shemtut ne djall vafte. lol

Jam homoseksual - Fatos Lubonja #fullpost{display:none;}

Është e dyta herë që se në qytetin e Lezhës një grup jo i vogël personash, kryesisht të rinj, por jo vetëm, - sipas disa mediave deri në 400 vetë, -demostrojnë kundër një personi të vetëm, Klodit, i cili në emisionin Big Brodher të Top Channel paska guxuar të deklarojë se është homoseksual. 
"Klodi ka njollosur qytetarinë lezhjane dhe kombin shqiptar", "Lezha nuk e meriton njollën e homoseksualitetit", "Klodi nuk është lezhjan", " Klodi nuk duhet të shkelë më në Lezhë dhe as në Shqipëri, por andej nga e ka marrë këtë eksperiencë, në Itali, sepse nuk duam që ky fenomen të ndikojë tek fëmijët tanë. " - janë disa nga deklaratat që lëshojnë, si pa të keq, nëpër media. (Shekulli 12 mars 2010)

Kërkojnë, pra, që Klodi të zhduket jo vetëm nga skena e televizionit, por edhe nga qyteti i Lezhës dhe Shqipëria dhe s'do të rreshtin së protestuari derisa ta arrrijnë këtë.

Duken të sigurt, pa pikën e dyshimit se mund të jenë duke bërë ndonjë punë të keqe. Pamjet dhe fotot e tyre të kujtojnë ngazëllimin e fanatikëve në Mesjetë që galdonin duke parë të digjeshin në turrën e druve heretikët. Mund t'i përfytyrosh me lehtësi se do të shkonin me krenari të shtonin ndonjë dorë lëndë që flaka të bëhej edhe më tmerronjëse nën këmbët e një hmoseksuali të djegur nën turrën e druve.

Në vështrimin e parë mund të të kapë inati dhe ndjenja e përçmimit ndaj tyre, duke parë se me çfarë paturpësie, arrogance dhe lehtësie nxitojnë t'ia bëjnë ferrr jetën një njeriu që s'u ka bërë asgjë përveçse ka guxuar të deklarojë prirjen e tij seksuale. Por problemi nuk janë ata. Problemi është se këtyre të rinjve dhe jo vetëm as nuk u shkon ndërmend se janë pamja e mjerimit të shoqërisë shqiptare të shekullit XXI. Problemi i vërtetë është bash ky mjerim dhe pavetëdija për të. Ata njerëz, me ragimin e tyre, tregojnë se sa e izoluar nga bota e qytetëruar ka mbetur Shqipëria, se çfarë niveli edukimi kanë të rinjtë tanë, e jo vetëm, por edhe se çfarë pune është bërë nga të rriturit, për të futur në këtë shoqërinë tonë kulturën e respektimit të të drejtave të njeriut njëzet vjet pas daljes nga regjimi i dhunimit "par exellence" të këtyre të drejtave. Nuk e di nëse i ka instrumentalizuar kush këta protestues – jam i sigurt që dikush qëndron prapa tyre – por, ashtu siç e ka provuar tashmë historia e çdo diskriminimi, sjellja e tyre e dhunshme është gjithashtu shenjë se këta njerëz jetojnë në një shoqëri me frustracione të thella. Zgjedhja e një viktime për ta dhunuar kësisoj është shenjë e dhunës, brutalitetit dhe injorancës që ushtrohet mbi ta. Dikush ka ngritur me të drejtë pyetjen: pse këta bandillë nuk protestojnë për varfërinë që po i mbyt, pse nuk protestojnë për shkatërrimin ekologjik që po i bëhet rrethit të tyre e me rradhë. Po pikërisht pse nuk protestojnë dot për këto, ngase nuk dinë dhe nuk mundin, protestojnë kundër homoseksualit Klodi.

Shkaqet e kësaj homofobia janë deri diku të kuptueshme po të kemi parasysh se vijmë nga një regjim totalitar që i mbajti shqiptarët për gjysëm shekulli të izoluar nga çdo gjë që ishte e ndryshme nga modelet që predikonte ideologjia nacional - komuniste e Enver Hoxhës, madje që erdhi duke u barbarizuar nga dekada në dekadë. Të gjithë e kujtojmë se si na është kallur në ndërgjegje homofobia në atë kohë edhe nëpërmjet kulturës e vetë gjuhës edhe nëpërmjet faktit se dënohej me burgim të rëndë. Dihet po ashtu se homofobia ka rrënjë edhe më të thella sesa komunizmi Por jam i bindur se edhe para diktaturës edhe në kohën e diktaturës shqiptarët do të tregoheshin shumë më të kujdesshëm në manifestimin e ndjenjave të tilla kaq linçuese ndaj një homoseksuali. Kjo që pamë në Lezhë është diçka që flet për një barbarizim dhe analfabetizim dramatik të shoqërisë. Të duket sikur në Lexhë të mos ketë më shkolla e mësues, as shoqëri civile as kisha e xhamia e priftërinj e hoxhallarë dhe as politikanë. Ose që këta janë në një nivel të mjeruar. Prandaj gjykoj se edhe nëse është e kuptueshme kjo sjellje, kur ke parasysh të kaluarën, ajo është skandaloze po të kesh parasysh se tash njëzet vjet aspirojmë të bëhemi pjesë e një bote ku sjellje të tilla ndaj një individi homoseksual as nuk imagjinohet se mund të kryhen edhe nga grupet më fashistoide.

Gjykoj se sjellja e këtyre të rinjve dhe parrullat e tyre publike ndaj Klodit dhe familjes së tij janë akte linçimi ndaj të cilit duhet të reagojë jo vetëm moralisht shoqëria, por edhe ligjërisht shteti i së drejtës. Ato janë shkelje e parimeve bazë kushtetues, të të drejtave të njeriut.

Personalisht nuk kam ndonjë ndjeshmëri ndaj atij që quhet "imazh" apo "përmirësim i imazhit të Shqipërisë" pasi jam kundër kulturës së aparencës që është aq e përhapur në shoqërinë tonë, ku njerëzit ndryshe shfaqen me të huajt e ndryshe me njëri tjetrin, por në këtë rast është mirë që elita shqiptare, ajo politike kryesisht, që flet aq shumë për hyrjen në Evropë, për rezultatet që ka arritur në procesin e integrimit, të reagojë ndaj demostrimesh të tilla që e dëmtojnë imazhin e Shqipërinë ndoshta edhe më shumë se sa dhuna e konflktaliteti politik apo mungesa e drejtësisë. Ajo që po ndodh në Lezhë tregon se nuk mjafton të bësh një ligj për heqjen e dënimit të hmoseksualitetit apo që lejon martesat e homoseksualëve për t'u bërë pjesë e familjes evropiane të shekullit XXI. Për këtë duhet investim në shkollim e edukim, për t'i nxjerrë njerëzit nga injoranca dhe mjerimi shpirtëror dhe kulturor ku janë zhytur. Në këtë kontekst organizatorët e protestave në Lezhë, që kujtojnë se po mbrojnë nderin e qytetit e të Shqipërisë, duhet të ndërgjegjësohen se i kanë dhënë qytetit të tyre imazhin e një qyteti barbarësh e injorantësh ku nesër e mbrapa do t'i zërë frika të shkelin edhe shqiptarët e qytetëruar e jo më evropianët. "Lezhë , I will never visit again! 
A German tourist in Albania from Munich. Shame on you" (Lexhë nuk do të të vizitoj kurrë më. Një turis gjerman në Shqipëri. Turp të keni!) Ky ishte një nga shënimet që gjeta në internet si koment të lajmit mbi protestat në Lezhë.

Prandaj gjykoj se gjithkujt që kërkon të mbrojë ato vlera të cilat na u dhunuan aq egërsisht në diktuaturë, siç janë liria për të qenë vetja jonë, për të shprehur mendimin ndryshe, duhet t'i dalë në mbrojtje Klodit. Gjithkush duhet të thotë me zë të lartë "jam homoseksual" për t'i bërë ballë kësaj vale barbare sa nuk është vonë. Dhe, kush mendon se kjo barabari kërcënon vetëm homoseksualët, me të cilët ai s'ka të bëjë, gabohet shumë. Ajo është një kërcënim për lirinë e kujtdo. (Korrieri, 15 mars 2010)

 

 

Nuk thoni shyqyr qe po shtohen keta homoseksualet,sa me shume homo aq me shume femra neper kembe per ne te tjeret.

 homot po shtohen ngaqe nuk po ka me femra neper kembe, mik. 

i kane rrit pretendimet femrat sot. e duan burrin jo vtem me mercedez e shtepi katerkatçe por edhe t'ju beje guzhinen, punet e shtepise, rrise kalamanin dhe ta ket me te madhe se te rroko zifredit ate mrokllen.

lloton ke me shans ta kapesh dmth se sa t'gjesh burre te tille.

 

 

Gjithsesi, edhe këtu rrezikoj tezën se krijimtaria e një autori homoseksual, vuan në mënyrë të cuditshme nga manierizma të kota, dhe nuk ka atë instiktin primitv, tribal, ose të egër, që e bën një vepër të bukur, të papërsëritshme. Veprat e tyre i ndjej të paplota, sepse mungon në to ai antagonizëm i ëmbël që rrjedh nga vecanësitë që dallojnë mashkullin dhe femrën.

Po ne rastet kur nuk keni dijeni mbi pref. seksuale te nje autori, si ia beni per ta gjykuar? Kjo qe keni shkruar nuk pi uje; eshte thjesht paragjykim (ose menyra se si ju kane mesuar te mendoni).

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).