Konstandin Koliqi, ish-shefi i Shërbimit Informativ për vijën bregdetare, tregon se si i ka ndjekur ngjarjet e marsit të vitit 1997. Ditari i pashkruar i njërit prej të "17-ëve" që do të ekzekutoheshin prej kryengritësve. Zjarri nga vila e Brokajve, thirrjet e Skënder Gjinushit, Neritan Cekës, Anastas Angjelit, Paskal Milos dhe Perikli Tetës për të manipuluar turmat kundër "malokut". Trimëria donkishoteske e Agim Shehut dhe e Arben Prrenjasit, që rrezikoi jetën e qindra policëve të paarmatosur. Emri i tij ka qenë i 17-i në listën e atyre, që do të ekzekutoheshin nga kryengritësit, por siç thotë edhe vetë, që të mbijetonte nga kataklizmoja e shkurt-marsit të vitit 97, do të mendonte Zoti dhe një oficer i policisë ushtarake, emrin e të cilit dëshiron ta mbajë anonim. Ai nuk ka mbajtur deri më sot ndonjë ditar, por tmerret që ka parë me sy i janë ngulur në kujtesë për gjithë jetën.

Quhet Konstandin Koliqi dhe ka shërbyer në detyrën e kreut të Shërbimit Informativ të Ushtrisë për Flotën Detare, që nga korriku i vitit 1993 e deri në 20 shtator të vitit 1997. I nxjerrë në lirim, deri më sot ai nuk është thirrur nga askush për të dëshmuar, megjithëse ka qenë dëshmitar okular i atyre ngjarjeve të tmerrshme.


"Italianët e pikasën kohë më parë se çfarë do të ndodhte", - fillon të tregojë Konstandini. Që më 15 janar 1997, zëvendës komandant i bazës detare të Brindizit bëhet nënkoloneli Baliçia, oficer i SISDE-s, Shërbimit Sekret Ushtarak Italian. Baza Detare italiane po merrte kështu masa për një dyndje të madhe të refugjatëve nga bregu i Vlorës. Shërbimi sekret italian po u paraprinte trazirave, që i parashikonte shpërthyese.

Gafat e njëpasnjëshme të PD-së

Më 4 shkurt, mbahet aktivi i PD-së në Vlorë. Tritan Shehu deklaron se "Gjallica falimentoi". Në bllokun e shefit të SHIU-ut ky deklarim quhet një gafë politike. "As një karrocier nuk mund ta bënte këtë gafë dhe jo më një kryetar partie. Me këtë deklaratë aludohej për një ngatërrim të panevojshëm të PD-së me firmat piramidale. "Për të më njoftoi shefi i seksionit të SHIK-ut në Vlorë. Ende nuk e kuptoj pse duhej ta deklaronte memeci këtë", - komenton Konstandini, koloneli i shërbimit sekret të Vlorës.
Po atë natë, Fitim Gërxhalliu, president i Gjallicës, thotë në televizion se nuk kishte falimentuar. Dy ditë më pas, Fitim Gërxhalliu deklaroi falimentin, në kushtet e gjysmë arrestit. Më 7 shkurt, fillojnë protestat e para. "Ato ishin të paorganizuara dhe nëpër mitingje dëgjoheshin vetëm thirrje sporadike", - kujton ai. Kërkesat ende ishin ekonomike, si parrulla "Duam paret tona". Përsëri gafë e madhe, por kësaj radhe, e policisë. Ajo ndërhyn kundër turmës, e cila nuk ishte armiqësore me të. Përballë komisariatit të policisë, digjen dy makina IFA të policisë. Më 8 shkurt, në mëngjes, pas sulmit të bërë në komisariat, zhduket pa gjurmë Sokol Mulosmani, shef i komisariatit të policisë. Në vend të tij, vijnë të komanduar nga Tirana, gjeneral Agim Shehu dhe Arben Prrenjasi, Drejtor i Përgjithshëm i policisë. Skafistët fillojnë të lëvizin.

Paralajmërim i pavlerë

Më 9 shkurt, duken politikanët e parë, por ata nuk priten ngrohtë në Vlorë. Skënder Gjinushi, Neritan Ceka, Paskal Milo, Anastas Angjeli takohen me protestuesit.
"Në mbrëmje më vjen informacioni se të nesërmen, do të bëhej një protestë e madhe. Në zyrë më mbërrijnë të dhëna se përveç atyre, që dilnin me dëshirë në protesta, kishte edhe nga ata që nxitnin të tjerët për të dalë", - kujton Konstandini. Në godinën e SHIK-ut vjen Xhahit Xhaferri, i dërguari i Qendrës. Ai u prit nga shefi i SHIK-ut të Vlorës, Shkëlqim Agolli, i cili ishte i emëruar në atë detyrë vetëm në 15 janar, pra dy javë më parë. Ai do të vritej më pas në Athinë (gjoja nga e shoqja). "Shkoj në komisariat rreth orës 3 e 30 minuta të mëngjesit të datës 10. Shikoj Agim Shehun të strukur në kolltukun e zyrës me jakën e ngritur dhe që po dridhej. Arben Prrenjasin e pashë tek ziente disa kokrra vezë, që po i hante me bukë. Dëgjoj Agim Shehun të thotë: "Sot është tmerr. Do të bëhet qameti. Kam prurë 750 forca policie, të gjithë të paarmatosur. Do t'i mësoj vlonjatët se ç'është ligji". Ndërkaq, i drejtohet Arbenit: "A janë në rregull valët e radios"? Ndërhyj dhe i them: "Ti s'paske rregulluar akoma valët e radios. Do të shpartallohesh. Lëre Vlorën të protestojë". Pas kësaj dal dhe shkoj në godinën e SHIK-ut. Xhahiti më thotë se do 'të mësonte vlonjatët se ç'ishte shteti ligjor." "Do t'i godas", - tha. "Ti nuk e paske emrin Xhahit, por Xhahil. Është Vlorë këtu. Nuk e di se ku do të të gjej në drekë", - i thashë dhe ika.

Shpartallimi i 750 policëve

Po gdhihej data 10 shkurt. "Dal të shikoj se çfarë po bëhej në qytet. Shkoj në rrugën në drejtim të Sheshit të Flamurit. Në të gjitha anët, madje edhe në akset e rrugëve lidhëse, shikoj grupe të ndryshme me nga 5-6 policë. Banorët, mblidhnin në heshtje gurë, pa bërë as zhurmën më të vogël. Armatosja me gurë dhe sende të tjera të forta zgjati për rreth 45 minuta. Shkoj në rrugën në drejtim të Kuz Babait. Shikoj të goditet grupi i parë i policëve me gurë. Në këtë çast unë isha tek xhamia. Kam qenë pikërisht mbi trotuar, në krahun tjetër të rrugës. Fillon një sulm si rrufe, i cili përhapet deri tek Kali i Trojës. Rrebeshi i goditjeve ishte i pandërprerë për rreth 7 minuta. Policia ishte e armatosur vetëm me shkopinj gome. Vërej policët e parë që gjakosen në kokë, në fytyrë, në trup. Po ai popull që i godiste, i merrte dhe u jepte ndihmën e parë. Pashë disa prej tyre të shoqëruar nga grupe banorësh që dërgoheshin dhe ndihmoheshin të laheshin në një çezmë aty afër. Shkoj pranë Kishës katolike. E njëjta pamje. Turma dukej se nuk ishte krejtësisht armike. Shikoj policët të shpërndahen. Atëherë vendos të shkoj në komisariat. Një grumbull i madh njerëzish qëndronte përballë komisariatit. Plagoset një fëmijë i vogël me gurë. Turma elektrizohet dhe hyn në komisariat. Thërrasin në emër Sokol Mulosmanin, sepse nuk e dinin që ai kishte ikur që para dy ditësh. Dëgjoj të thonë nga turma: "Godina është jona. Paskan ikur qenërit"!
Në darkë, afër xhamisë, marr vesh se ishte vrarë Artur Rustemi. Më vonë doli se "ai gjoja ishte vrarë në orën 8 të mëngjesit." Unë kam bindje të plotë se deri në orën 9 të mëngjesit nuk ishte vrarë asnjë njeri. Më pas, vrasjen e tij e përdorën si viktimë të protestave. (S'ka si të jetë ndryshe përderisa nuk e hetojnë vrasjen)".

Nuk kish më shtet

Në datën 10, kreu i zbulimit ushtarak të Vlorës kupton se nuk kishte më shtet. "Funksiononte vetëm SHIK-u",-vlerëson Konstandini. Të nesërmen ai kërkon të takohet me pushtetarët lokalë, por nuk gjen asnjeri. Në rrugë fillojnë të shfaqen njerëz me prirje kriminale. Në duar kishin armë Zastava, Tomson, çifte. Në mbrëmje, në Gjiun e Vogël të Radhimës, i cili ndodhet rrugës për në Pashaliman, skafistët sulen dhe rrëmbejnë 130 skafe të sekuestruara. Që atë natë fillon trafiku klandestin. Po në datën 11 vritet një polic, i cili u tha se u vra për hakmarrje dhe shfaqet njeriu i parë me maskë i ardhur nga Greqia. Ky ishte Zani Çaushi, i cili ishte i dënuar në Greqi me 101 vjet burg dhe ndodhej në burgun e sigurisë së lartë në Larisa. Atë e kishte sjellë në Vlorë Asfalia greke me detyra dhe EYP-i grek, Shërbimi Informativ grek. Njëri nga shokët e Zanit në burg, i cili shpëtoi nga i njëjti burg në vitin 1994, së bashku me 38 vetë të tjerë, i pyetur nga SHIK-u pohoi se Zani spiunonte shokët e tij në burg tek agjentët e Asfalisë. Zani nuk pranoi të arratisej atëherë së bashku me shqiptarët e tjerë. Arsyeja ishte e qartë, ai ishte i lidhur me agjentët grekë", - thotë Konstandini. Në datën 12, shfaqet maska e dytë. Ky ishte Albert Shyti, i ardhur po nga Greqia. Po në këtë datë dalin politikanët e parë. Në orën 8 të mëngjesit, Skënder Gjinushi del në Sheshin e Flamurit. Ai i drejtohet turmës: "Do të vazhdojmë protestat në bazë të një plani, i cili do të miratohet nga një komitet, që do të krijohet tani". Së bashku me të, në tribunë ishin edhe Neritan Ceka, Anastas Angjeli, Paskal Milo, Perikli Teta. Skënder Gjinushi hedh parrullën: "Do të rrëzojmë pushtetin e Berishës, se ai ju ka vjedhur paratë".
Dikush nga turma pyet: "O Neritan, po të të vëmë ty president, a na i jep paratë?" Neritani i përgjigjet, se ata kërkonin një zgjidhje politike. Atëherë i njëjti zë i përgjigjet: "Të q... n..., Neritan!" Skënder Gjinushi pas tij thotë: "Ne lebërit dhe vlonjatët davetet i fillojmë me këngë dhe i mbarojmë me këngë". Pas kësaj ai fillon të këndojë; "O djem rrëmbeni pushkët, ja vdekje, ja liri". Këtu, për herë të parë, Skënder Gjinushi i drejtohet turmës me shenjën e tre gishtave. Si në çdo miting, tifo bënin vetëm rreshtat e parë. Në rreshtat e parë vërej disa gra, që bënin disa shenja të turpshme me gisht. Gratë filluan të këndojnë një këngë: "Tritan, të keqen nëna, si e mbajte preshin brënda."
Gjinushi del në krye të turmës dhe së bashku me politikanët e tjerë shkojnë në drejtim të prefekturës. Ata thërrisnin: "Duam paret tona." Por pjesa dërrmuese e turmës vetëm sa i shoqëronte në heshtje. Dikush më njeh dhe më thotë: "Edhe SHIK-u ka filluar të protestojë?"
Më 13 shkurt fillon djegia e gomave dhe ngritja e barrikadave nëpër rrugë me makina të prishura dhe mjete të tjera. Qytetarët vlonjatë filluan të rralloheshin. Në datën 15 fillojnë letrat poshtë derës dhe vënia e gjobave ndaj familjeve vlonjate. Hidhet parrulla e parë: "Poshtë qeveria", "Të mbyllen dyqanet", "Vetëm furrat e bukës hapur". Filloi të ndihej një varfëri fizike në dollapet ushqimorë. Njerëzit filluan të thonin se "dyqanet i mbylli qeveria dhe maloku".
"Më vjen informacioni se u krijua Komiteti i Shpëtimit Publik. Përfaqësues të këtij Komiteti shkojnë në port dhe urdhërojnë të ndalohet ankorimi i anijeve. Qëllimi ishte që i tërë qyteti të kalonte në një grevë urie masive", - vlerëson ish-kreu i SHIU-t për Flotën. Në datën 17, atij i vjen informacion se në Jug është përhapur një hartë e Vorioepirit. "Një hartë e tillë më vjen nga vartësit e mi në dorë po atë ditë. Raportoj lart. Po në këtë datë hidhet ideja e rrëzimit të qeverisë", - vijon më tej ai rrëfimin e tij.

Manipulimi politik i opozitës

Kolonel Koliqi kujton se në datën 18, një grup studentësh nga Universiteti i Vlorës takon kryeparlamentarin, Pjetër Arbnorin. Data 19 studentët takohen me presidentin Berisha. Skafet në këtë datë ishin në kulmin e tyre, duke nxjerrë miliona. Në krye të komisariatit, nga turmat vihet një "shef" me mbiemrin "Kordha." Rreth orës 11 organizohet një miting tek Prefektura. Skënder Gjinushi i drejtohet ndër të tjera turmës: "Studentët kanë vajtur tek Arbnori, tek ai mefsha. Ata kanë shkuar tek maloku, por ne do ta rrëzojmë atë qoftë edhe me armë. Do ta marrim zvarrë." Në këtë çast nga turma del një djalë me maskë, i cili imiton Arbnorin: "Le ta bajnë vlonjatët Vlorë-Skelë e Skelë-Vlorë, se mirë u ban!" Aty dëgjohet edhe parrulla "Poshtë parlamenti"! Hartat e Vorioepirit të shpërndara nëpër qytet ndërkaq kishin irrituar popullin, megjithë pakënaqësinë e përgjithshme kundër shtetit për firmat piramidale. Njëri nga turma thërret: "Nuk jemi me grekët. Poshtë Shqipëria. Rroftë Italia. Vlora, qytet italian." Ky zë nuk përkrahet nga turma. Unë në këtë çast isha tek vendi, ku më parë kishte qenë përmendorja e Hysni Kapos. Çudia më e madhe ishte se këto fjalë u duartrokitën nga Gjinushi, Ceka dhe të tjerët në tribunë. Ndërkaq vendoset, që të hyhet në grevë urie. Hyjnë në sallë, ndërsa të tjerët shpërndahen. Pas kësaj unë shkoj në port. Më kishte ardhur informacion që Komiteti i Shpëtimit Publik ishte drejtuar për atje. Ata urdhërojnë të mbyllet porti. Ia bëj me shenjë oficerit të shërbimit, që ta mbyllë dhe ai zbaton atë, që unë i them me shenjë. Kthehem. Shikoj se në vendin ku ishin futur studentët në grevë kishin dalë 20 persona të armatosur. Në qytet shfaqen fytyra të reja. Ishin të veshur keq dhe të vrarë në fytyrë. Më vijnë të dhëna se shumica e tyre ishin nga fshati Lumë-Vlorë dhe nga fshatrat përreth, të gjithë të armatosur. Ata filluan të flinin nëpër bunkerë dhe shanin qeverinë dhe Berishën për gjendjen në të cilën ndodheshin. Nervat e tyre ishin të tendosura për shkak se ishin të pangrënë, kishin ftohtë dhe flinin jashtë. Drejtohem për në godinën e SHIK-ut. Ngjitur me të ndodhet vila e një politikani të njohur. Aty shoh tre motoskafë të bërë gati për gjendje pune. Në atë vilë po bëheshin mbledhjet e Shtabit të "Luftës." Plani i Zonës së Parë Operative përpilohet në datën 22. Ai përfshinte "çlirimin" e qyteteve Tepelenë-Gjirokastër-Vlorë-Përmet-Sarandë. Në atë vilë instalohet një radiotransmetuese e blerë me një vlerë prej 26 mijë dollarë. Njëri nga informatorët tanë më tregoi një fotokopje të faturës.
Data 22 shkurt. Në qytet ndihej që po fillonte uria, e cila kishte treguar shenjat e para që në datën 16 dhe 17. Lajmëroj Zhulalin për të hapur portin. Ai në fillim më thotë "po", pastaj nuk më del më në telefon. Deti ishte 9 ballë. Pavarësisht nga kjo, kapiteni italian i anijes në Brindizi më thotë në shqip se do të nisej. Nuk kalon shumë kohë dhe mua më vjen sinjali se trageti kthehet në Durrës.
Në orën 7 e 30, turma mblidhet përpara prefekturës, por nuk vjen në port. Trageti italian rrinte me motorë ndezur. Shkarkohen 14 trajlerë dhe 6 tragete të tillë.
Po në atë datë, Shefi i Shtabit të përgjithshëm, gjeneral Sheme Kosova, heq gatishmërinë e reparteve ushtarake në të gjithë vendin. Asnjë kapter nuk mund të vepronte kështu, e jo më një gjeneral. Të gjitha repartet ku ushtarakët ikën, digjen dhe vidhen. Në të tjerat, jo.

Kush e ngriti flamurin grek në Himarë?
Në datën 23 shkurt më vjen sinjali se në Himarë ishte ngritur flamuri grek. I hipi makinës dhe shkoj së bashku me shoferin tim atje. Rrugën e bëjmë për afro 2 orë e gjysmë. Mbërrij në Himarë rreth drekës. Në qendër shikoj një shtizë dhe në të të varur një flamur grek. Aty afër ishte një kafene, lokal i ndërtuar me llamarina. Hyj në të dhe pyes gruan që shërbente. E pyes; e paskeni zbukuruar Himarën?!" Gruaja më thotë: "Eh, na e kanë "zbukuruar ata atje! Të ishte për mua nuk e lija atje, jo". Ajo tregon me gisht në drejtim të një lokali poshtë pallateve. Ajo më pohon se flamurin e ngriti Leksi. Unë i them se nuk është e mundur, pasi ai është nga Vunoi. Gruaja e lokalit më thotë se "nuk merrej më vesh se çfarë ishim."
Futem në lokal dhe i them Aleksit se ç'donte ai flamur atje. "Ti je nga Vunoi dhe je shqiptar", - i them atij.

Sulmi vdekjeprurës ndaj godinës së SHIK-ut.

Data 24, nisem për në Fier, tek njerëzit e mi. Në janar më kishte vdekur nëna, dhe mendova që të dilja njëherë andej nga të afërmit e mi. I bie nga rruga e Nartës dhe po atë ditë kthehem në zyrë. Njëri nga "shokët" më sjell një vendim të Komitetit të Shpëtimit Publik me 111 emra. Të gjithë ata ishin të dënuar me vdekje. Në këtë listë dalloj emrin tim. Isha i 17-i. Data 25, në mëngjes. Më vjen informacion se do të goditej godina e SHIK-ut.

Data 26, bie një shi i tmerrshëm dhe bën një kohë shumë e keqe.
Siç duket, plani shtyhet për më pas. Data 27, në mbrëmje vjen gjeneral Bujar Rama. I paraqes situatën. I thashë që të largohemi, duke i treguar edhe dënimin me vdekje që na kishte ardhur tashmë në duar. Gjatë kësaj kohe, shoferi dhe shoqëruesi i Bujarit shkojnë tek të afërmit e tyre në Vlorë, por rrihen barbarisht nga banditët. Shpëtojnë në fije të perit, vetëm kur ndërhyn kunati vlonjat i shoferit të Ramës. Bujari nuk e merr parasysh mendimin tim për t'u larguar. Ai nuk merr asnjë vendim. Besnik Hidri, vartës i Bujarit, një nga oficerët më të shkëlqyer të SHIK-ut, organizon nxjerrjen e nënkryetarit të SHIK-ut nga zona e rrezikshme. Lajmëroj në telefon policinë që të marrë në mbrojtje nënkryetarin e SHIK-ut, por, nga ana tjetër, ne e kishim nxjerrë Ramën me kohë nga një drejtim tjetër nga Vlora. Nuk mund të kishim besim tek ajo polici që kishte zëvendësuar të parën.
Data 27 në darkë, më vjen informacion se tek vila afër SHIK-ut kishte ardhur një nga figurat kryesore të PS-së. Në datën 28 në mëngjes, "titullari" i PS-së largohet nga Vlora. Ora 1 pas mesnate. Data 28 shkurt. Besnik Hidri kthehet në zyrë dhe më thotë se e kishte përcjellë gjeneral Ramën. Data 28 shkurt, ora 18 e 30 minuta. Kisha rreth një gjysmë ore që qëndroja përballë universitetit, në krah të rrugës. Para hyrjes kryesore ndalojnë një makinë dhe një veturë me targa të Lushnjes. Nga vetura zbresin 4 vetë. Ata shkojnë drejt shkallëve të universitetit, atje ku ishte drita më e fortë. Fillojnë të improvizojnë një sherr, i cili zgjat për disa minuta. Nxirret një thikë dhe bëhet sikur goditet. Tjetri që u "sulmua" bie përtokë. Këta të tre i hipin veturës dhe të dyja makinat shkojnë në drejtim të SHIK-ut. Shikoj personin që "ra" përtokë, i cili fillon të ulërasë me sa ka në kokë: "Më vranë shikasit. Tek SHIK-u"- dhe sakaq ai çohet në këmbë dhe zhduket. Ngjitem në Kuz Baba. Lidhem me godinën brenda, ku kishim 16 vetë gjithsej. Përgjegjës turni ata kishin Lekë Qokun. I them: Lekë, turmat po vijnë drejt godinës, më shpjego se çfarë po bëjnë?" Leka më përgjigjet se ata po afronin një makinë vetëshkarkuese riportabël me karrocë të ngritur. Siç dukej, donin ta përdornin si mburojë nga frika e ndonjë goditjeje nga ana e SHIK-ut. Unë raportoj lart për gjendjen. Nga Leka më vjen informacioni se bëhej fjalë për rreth 80 vetë të armatosur me "Tomsonë", "Zastava", kallashnikovë, "çifte", dhe me granatahedhës. Hapet zjarr kundër godinës. Nga vila e Brokajve vjen zjarr thikë, ndërsa nga një shtëpi tjetër, nga ana tjetër e SHIK-ut, qëllohet gjithashtu me zjarr. "Shokët" vazhdojnë të qëllojnë vetëm në ajër. Nga turma është fakt se nuk u vra askush. Zjarri i turmës hapej që nga 20 metra larg. Pyes Lekën se çfarë shihte. Ai më përgjigjet: "Në dhomë shoh vetëm flakë dhe tym. Jashtë shikoj vetëm gra dhe fëmijë. Ata që qëllojnë janë fshehur pas grave dhe ne nuk mund t'i godasim dot. Shikojmë vetëm flakët e armëve të tyre." Marr në telefon "shokët" që ndodheshin tek Ujët e Ftohtë. Ata më raportojnë se nuk mund të vijnë në ndihmë, sepse gjithçka ishte llahtarë. Një qytet i tërë i armatosur.
Leka më thotë: "Kosta, jam plagosur!" Zëri i tij po vinte duke u shuar. Ai shton: "Këtu është tym e flakë. Shikoj vetëm dy trupa të shtrirë. Më ka hyrë një plumb në krahun e djathtë e më ka dalë matanë." Efektivi kishte edhe bomba dore, por asnjeri prej tyre nuk dinte t'i përdorte. Si organ informativ, ne asnjëherë nuk kemi patur detyrë për të përdorur armët, por vetëm për të dhënë informacion. Berisha na kishte urdhëruar, që ne të mos hapnim zjarr kundër turmës, por vetëm kundër eksponentëve. "Repartet duhet të ruhen pa vrarë njerëz", - kishte thënë ai.
Ora 12 e 15. SHIK-u goditet me granatahedhës. Gati tërë kati i dytë shembet. Në këtë çast ndërpritet komunikimi me telefon. Mbeten 6 të vrarë, ndërsa 10 të tjerët shqyejnë një nga dritaret e siguruara me hekura dhe dalin duke iu kacavirur kodrës. Atje u dalin disa nga banorët vlonjatë të cilët i strehojnë nëpër shtëpia. Evakuimi i tyre për në Tiranë, një e nga një, do të fillonte vetëm pas dhjetë ditësh.
Nuk kalojnë shumë minuta dhe më vjen një tjetër telefonatë nga jashtë, ku më njoftohej se Besnik Hidri ishte hedhur nga kati i dytë dhe ndodhej tek oborri i shkollës së marinës, e cila është ngjitur me ndërtesën e SHIK-ut. Në të vërtetë Besnikun e kishte hedhur atje presioni i goditjes nga granatahedhësi. Kolegu ynë e kishte gjetur të shtrirë në bar. Marr në telefon komandantin e marinës, një pusht djalë. Ai më përgjigjet se nuk mund ta ndihmonte se kishte hall se mos e vrisnin.
Kolegu im e merr në makinë për ta çuar atje ku i thashë unë, në spital, po rruga ishte plotësisht e bllokuar. Atëherë e urdhëroj ta dërgonte në Pashaliman, ku më pas do të çoja një infermiere. Pas ndërtesës së SHIK-ut u vjen radha depove dhe reparteve afër ndërtesës. Goditet komanda e marinës dhe shkolla e Marinës. Për 2 orë shkatërrohet gjithçka.
Ora 2 e mëngjesit. Rrethohem në Kuz Baba. Nuk sulmohem pasi ndërhyjnë disa oficerë vlonjatë. Numëroj 4 herë tentativë për sulm kundër zyrave që kishim në Kuz Baba. Më në fund, me një makinë të një oficeri vlonjat, largohem fshehurazi në drejtim të fabrikës se çimentos, në Pallatin e Sportit dhe mbërrij tek "Kulaçi". Sapo arrij atje më ndalon një grup i armatosur, rreth 20 veta gjithsej. Ata kishin ngritur një barrikadë në rrugë dhe kishin lënë vetëm një shteg të vogël për të kaluar. Një burrë me një hu të madh në dorë më urdhëron të zbres poshtë. Shikoj 4 trupa të shtrirë. Ishin të shokëve tanë. Një grua i binte njërës kufomë me sopatë, duke e copëtuar në copa të vogla. Një tjetër grua, shumë e shëmtuar në fytyrë ngjyente duart në trupin e Lekë Qokut. Ai po jepte shpirt. Gruaja, e shkurtër ngjyente duart në gjakun e Lekës dhe ia tregonte turmës duke u ngërdheshur me histerizëm. Gjaku i përlyente edhe krahët. Shtanga. Të pasnesërmen më vjen informacioni se ajo grua kishte qenë Luiza Hoxha, deputetja e sotme e Kuvendit shqiptar. Ai që kishte hurin më duket se më njeh dhe më thotë të largohem. "Ikni, frikacakë", - thotë ai. Hyj në Pashaliman. Shoh 14 oficerë dhe kapterë. Takoj oficerin që kishte sjellë aty Besnik Hidrin. Trupi i tij ishte buhavitur krejtësisht, ndërsa gjysmën e krahut dhe syrit të majtë e kishte krejtësisht të shpartalluar. E pyeta: "Besniku je?" Ai më përgjigjet vetëm me një lëvizje qerpikësh. U lutem oficerëve të nxjerrin anijet. Ata më përgjigjen: "Ik edhe ti që këtej, se po të gjetën këtu, do të na vrasin edhe ne." Lajmëroj për ardhjen e një helikopteri. Ai vjen në orën 4 e 15, por Besniku nuk gjen më shpëtim. Ai vdes gjatë rrugës.
Po në datën 1 mars. Sulmohet pika sinjalo-vrojtuese e Bazës Detare dhe Baza Rezervë e Flotës që shërbente për riparimin e nëndetëseve. Kapterit Fatmir Koka i mbarojnë të 4 karikatorët me fishekë, pasi kishte zbrapsur banditët për 40 orë rresht. Banditët e kapin rob dhe të gjallë i presin kokën dhe i qërrojnë sytë. Për ironi të fatit, do të ishin pikërisht këta politikanë, që më pas do t'i dërgonin jetimëve në shtëpi dekoratën e babait hero. Në tunelin e nëndetëseve 630 metra të gjatë, vidhet gjithçka, me një vlerë qindra milionë dollarë.

Kthimi në shtëpi, isha i vdekur

Pas pak minutash, shkoj për në Sarandë. Në hotelin e Piluriotit ndodhej Gramoz Ruçi me një tufë banditësh. Në zyrën e SHIK-ut mbërrij në orën 9.00. Takoj të parin Alfred Dulen. Marr në telefon Zhulalin dhe pas disa replikash të ashpra ai më thotë të nisem për në Tiranë. Mbërrij në Gjirokastër në orën 11:00. Lidhem me Sheme Kosovën. Rruga Gjirokastër-Tepelenë ishte e bllokuar dhe unë kërkoj të sjellin dy helikopterë. Të 22 vetët sa ishim, nisemi për në Tiranë. Në Ministri të Mbrojtjes paraqitem në orën 5 pasdite. Aty më del sekretari i ministrit, Robert Ligorama, i cili më thotë se "ministri nuk të pret ty". Pas kaq kohësh kthehem në shtëpi, ku më dinin të vdekur. Të nesërmen në datën 2, të gjithë kishin dhënë dorëheqjen, qeveria dhe Shemja. Për mua u mor vendim që 4 ditë të qëndroja në zyrë në gjendje arresti, madje dhanë urdhër të fillonte çështja penale. Prokurori i çështjes, në fund të hetimeve, më shpall të pafajshëm. Vazhdoj në detyrë, derisa në pushtet vjen si ministër i Mbrojtjes, Sabit Brokaj. Nuk mund të vazhdoja më tej. Lirohem në 20 shtator 1997, pasi kisha shërbyer në këtë detyrë që nga 20 korriku i vitit 1993".
 

EDSH

346 Komente

Quhet Konstandin Koliqi dhe ka shërbyer në detyrën e kreut të Shërbimit Informativ të Ushtrisë për Flotën Detare, që nga korriku i vitit 1993 e deri në 20 shtator të vitit 1997.

Informacion paksa i pasakte.

Sipas kujteses time, nga shkurti i 1993 deri me maj 1994, kohe kur une kam  sherbyer ne komanden e Distriktit Detar 3 te Vlores, kreu i Sherbimit Informativ ishte Ilirjan .......

Ky zoteria ndoshta ka ardhur me mbrapa, ky mua nuk me kujtohet fare, ose nuk ka patur te beje fare me Floten Detare.

E mer Pedro sa pasaktesi ka aty smiley

Informacioni Pedro eshte dhene nga vete autori i shkrimit.

Te kuptoj I Pakapshem, qe eshte i vete autorit. Une po e vras mendjen akoma dhe po i kujtoj te gjithe ata qe kane qene ne komanden e Bazes se Vlores ne kohen qe thashe mesiper, por ky nuk me bie fare nder mend.

Nga vila e Brokajve vjen zjarr thikë, ndërsa nga një shtëpi tjetër, nga ana tjetër e SHIK-ut, qëllohet gjithashtu me zjarr. "Shokët" vazhdojnë të qëllojnë vetëm në ajër. Nga turma është fakt se nuk u vra askush. Zjarri i turmës hapej që nga 20 metra larg. Pyes Lekën se çfarë shihte. Ai më përgjigjet: "Në dhomë shoh vetëm flakë dhe tym. Jashtë shikoj vetëm gra dhe fëmijë. Ata që qëllojnë janë fshehur pas grave dhe ne nuk mund t'i godasim dot. Shikojmë vetëm flakët e armëve të tyre." Marr në telefon "shokët" që ndodheshin tek Ujët e Ftohtë. Ata më raportojnë se nuk mund të vijnë në ndihmë, sepse gjithçka ishte llahtarë. Një qytet i tërë i armatosur.
 

Nuk kam deshire te debatoj mbi ate c'ka ndodh ne ate vit, dhe nuk dua te gjykoj askend por vetem per te informuar ata qe lexojne kete shkrim,  Arjan Tozaj, Artur Zotaj dhe Shkëlqim Bogdani jane tre protestues Vlonjate qe jane vrare ate nate nga ShIKAsit dhe nuk e kuptoj me c'te drejte ky idiot qe e ka bere kete shkrim i mohon keta  njerez. C'eshte me e keqja megjithese isha femije ne ate kohe njerin prej tyre e njihja personalisht dhe nuk ishte as skafist e as mafioz e as gje tjeter ishte thjesht nje qytetar qe u ngrit ne mes te nates dhe shkoi te mbronte studentet pas lajmeve qe u perhapen se po sulmoheshin nga SHIKu.

Ky eshte nje shkrim shume i vjeter, botuar ne 1999-2000 ne gazeten Bota Sot, ky tipi ka punuar ne SHIU, pra sherbimi informativ i ushtrise, dhe jo ne SHIK.

Nuk e di pse eshte prure ketu kaq vone, apo gje artikuj neper bllogje dhe bjere ketu.

Eshte bere peshku si thes pa gjalem per disa qe mund te bjene plera pafund.

Quhej Fatmir Tozaj, jo Arjan

Enj, keta qe thua ti qe qekan vrare, vetem protestonin apo benin sulm te armatosur ndaj godines se SHIKut?

ky koliqi duket shume fort qe po genjen ... keshtu qe te tjerat nuk kane rendesi.

Ore ti e ke idene se cfar flet apo jo? Ate nate kan qene me qindra ne mos me mijera vlonjat ne rruget e qytetit, nuk mund te genjehet ashtu ashiqare. Sulem te armatosur ndaj godines te SHIK-ut? Ky genjen kur thote qe ka pasur me dhjetra vete te armatosur me tomsona e cifte e zastava tek godina. Njerezit fillimisht kan shkuar por jan goditur nga brenda godines ku dhe kan gjetur vdekjen disa djem te rinj te parmatosur fare, sic thote me larte dhe ENJ. Pastaj sulmi eshte improvizuar me nje saurel. Nuk mund te them qe ska pas njerez te derguar enkas te sulmonin SHIK-un sepse nuk e di ate, por di qe ky zoteria genjen.

Ti thua qe njerzit thjesht shkuan te godina, e pastaj u qelluan nga SHIKu dhe pastaj kane sulmuar me Saurrel.  Pataj thua nuk mund te them qe s'ka pasur njerez te derguar enkas per te sulmuar shikun.  Pra a ishte spontan apo ishte i organizuar? Ky thot qe ishte i organizuar dhe ata qe sulmonin perdornin njerzit si mburoja.  Ti thua genjen ashiqare.  Tani ne kete besojme dhe per cfare arsye?

O i pakapshem, po ai bie vete me kembet e tija brenda se njeher thote ishin rreth 80 veta te armatosur (absolutisht e pavertete), thote skishte viktima (absolutisht e  pavertete) dhe pastaj thote qe ishte nje popull i gjith tek shiku me poshte. Ke te besosh zgjidhe vete, une te kam dhene vetem te verteten aty me siper.

Ai thot qe Leke Qoku i tha qe kishte 80 veta te armatosur ne mes te turmes, e jo se turma ishte e gjithe armatosur.

Nga tregimet e atyre qe kane qene aty, di qe njerzit jane afruar godines duke u mbrojtur nga plumbat prapa nje kamioni reportabel me kazan te ngritur...

Jashtë shikoj vetëm gra dhe fëmijë. Ata që qëllojnë janë fshehur pas grave dhe ne nuk mund t'i godasim dot. Shikojmë vetëm flakët e armëve të tyre."

 Kjo me kujton nje film mua smiley, po titullin s'ja mbaj mend.

Mad Max

Jo, eshte nje film qe gjuajne nga ambasada amerikane mbi turmen diku ne nje vend te lindjes .

 Skënder Gjinushi i drejtohet ndër të tjera turmës: "Studentët kanë vajtur tek Arbnori, tek ai mefsha. Ata kanë shkuar tek maloku, por ne do ta rrëzojmë atë qoftë edhe me armë.

 

Kete kerkon edhe sot S Gjinushi, por iku ajo kohe e atij rebelimi komunist.

Une nuk e di mire ... disa mund te kene pase edhe arme, por me te shumtet i sulmonin godinat me gure,. Besoj se ne fillim njerezit nuk jane nis me qellim per te vrare dike, por ndoshta agjentet e Shikut e kane pare veten ne rrezik dhe kane qelluar mbi turmen per tu mbrojtur, dhe pastaj njerezit jane armatosur dhe kane shtene mbi ta. Ky eshte versioni qe une di, ... mund ta kem gabim, dhe te mos keqkuptohemi nuk dua te gjykoj asnje, vetem deshiroj te them se kjo qe ben ky shkruesi eshte dicka shume e ulet, pasi se kam as dyshimin me te vogel qe ky njeri e di shume mire qe ka pas protestues te vrare ate nate, per me teper qe e gjithe Vlora ishte ne varrimin e tyre te nesermen.

Shkrimi i ketij nuk eshte se reklamohet te jete e verteta absolute, edhe pse une kam lexuar e degjuar deshmi te tjera qe jane te peraferta.  Ky eshte ditari i tij dhe pikeveshtrimi i tij.  Ti ke pikeveshtrimin dhe memorjet e tua.  Nje tjeter ka nje tjeter e keshtu me rradhe.

Jo mor jo, e ke gabim. Per ceshtjen per te cilen nderhyra une, nuk behet fjala per pikeveshtrim e as per memorje  zotria MASHTRON dhe MASHTRON mbi nje ceshtje qe asnje njeri me nje fije sado te holle karakteri e ndeshmerie nuk do te mashtronte kurre, kaq.

Mire pra, na bjer ndonje fakt qe ta provosh mashtrimin e tij.  Ai thot qe s'u vra njeri, ti thua u vrane tre veta.  Me siguri do kete ndonje shkrim me ndonje vend ku flitet per vrasjen e tre vetave.

Po ti qenke i cmendur mor ... dhe une qe kujtoja se po bashkebisedoj me njeri normal.

 

Qenkam une i cmendur? Pse keshtu?  Koliqi jep deshmi personale e thot dicka, ti thua ai genjen se une them keshtu e se kam qene atje etj etj.  Pse duhet ti besoj njerit apo tjetrit une? Te dyja deshmi personale jane, s'jane raporte zyrtare.  Po s'te besova ty, qekam i cmendur?  Me duket se i cmenduri ketu del ti e jo une.

 Ore i pakapshem, ai po ti thote me emra kush jane vrare. tani nga ato qe dime, merret vesh qe ne ate katrahure, mund ti kene vrare agjenturat, gjoja ne emer te shiu-t. Keta agjente, s'perjashtohet qe mund te kene qene edhe ne rradhen e shiu-t. That's not the point at all.  Nga keto situata vetem duhet mesuar.... Keta njerez nuk do te vriteshin ne emer te asfalise greke apo ku ta di une...

E mora vesh ate pra.  Personi ne ditar thote qe s'u vra njeri, kurse ky enj thote qe u vrane nga SHIKu ne demonstrate.  Tani pse une thjesht jam skeptik ne pergjithesi per ngjarjet, kjo nuk me ben mua te cmendur.

Po A.Tozaj eshte vrare atje.

Po ti qe kembengul kaq shume mos je gje vete autori?

Po me thuaj ti tani : c'donte Shik-u ne Vlore kur atje s'kishte mbetur as qeveri , as ushtri , as polici; ja kishin mbathur qe te gjithe ,do mbanin Vloren pese veta? po popullin pse e provokonin,pse perhapnin lajme te rreme? di gje ti ..qe po te keputet shpirti per kete skuth

Ky qe shkruan ,dmth mashtron pa pike turpi,ky trim pas beteje eshte me keq se G.Zilja se ai te pakten del hapur kurse ky na hiqet i pavarur.

mjaft me me kto pacavure

Kush i perhapte lajmet e rreme? Je 100% qe ishte SHIKu se une kam digjuar tjeter gje?

Pra ti thua meqe qe institucionet e shtetit u braktisen nga pjesa me e madhe e punonjesve te tyre, duhesh te braktiseshin dhe nga keta?  Po ajo detyra e sherbimit te ka rene ndonjehere ne mend ty?  E kam thene me poshte kete, por ta riperserit dhe ty ketu ama, qe dy shikasit qe u vrane me 28 shkurt jane dekoruar me medaljen e arte te Shqiponjes nga Moisiou ne 2004 per dhenien e jetes ne krye te detyres.

Se Moisiu eshte trap prandaj :--se kur shpallte heronj ata te Shikut duhej te nxirrte jashte ligjit gjithe vlonjatet; nqs keta te vraret jane heronj, ata te tjeret jane kriminele dhe ai si president duhej t'i gjente , t'i kapte e t'i denonte sipas ligjit; te pakte te inicionte kerkimin, hetimin.Prandaj eshte trap qe ja fut edhe Zilja,keshilltari i tij..E kupton cfare alienesh qeverisin Shqiperine apo je edhe ti nga soji Moisiut?

E di c'ke ti? Shko futi nje gjum se ke nje jave qe je ngujuar ketu ne PF si Oso Kuka. Mos harro te besh shurren, derman...

Gjumit dhe shurres futja vet e mos u bej merak per mua.  Te nxirrte jashte ligjit gjithe Vlonjatet? C'jane keto budalleqe? Sigurisht qe nuk ishin gjithe Vlonjatet qe sulmuan godinen e SHIKut, por vetem persona te caktuar.  Pa harruar se dekorimet u ben ne kohen kur qeverisnin socialistet dhe Moisiu kishte konsesus dhe nga socialistet per zgjedhjen si president.

Faqja me e turpshme ne historine e Shqiperise. Per mua, ka per te mbetur nje njolle e pashpjegueshme e çmendurise se nje palo populli dhe e ca palo plakave dhe e ca palo grave dhe e ca palo burrave dhe e shume e shume palaçove te tjere.

Ne mos atdhe, shtet e qeveri e popull e dreq e te bir, te pakten te kishin pasur dinjitet, kaq do te kisha dashur.

Po t'i kisha pare duke ecur kembadoraz, nuk do te me kishte ardhur me shume çudi sesa ne ate çmenduri kolektive. Nje turp qe do t'i ndjeke nga pas, sa te jene gjalle. Kushdo qe ka marre pjese ne ato turma te atyre diteve, e qe ka bere sehir pa e ngritur nje ze arsyeje, do ta mbaje mbi vete kete njolle.

Me vjen ndot. As nuk lexoj me shkrime te asaj kohe. Thjesht sepse me duket sikur sjellin zera nga xhunglat e Afrikes dhe jo nga asfaltet e ndonje qyteti.

mua me vjen keq qe ata gure qe kam hedhur nuk i cane koken ndonjerit nga ata studentet e sales qe kur ne benim greve ne universitet, vajten dhe veshen uniformat e mercenareve dhe vajten ne vlore...po hajt, se i gjeti ashtu sic duhej ti gjente. Nuk i pame me ne universitet smiley

Hurbo, ti e hongr vetem nje here 97-ten dhe tani ja ke hudh bythes. Po me duket se ne ketu do ta hajme per here te dyte se populli po ai eshte, ato palo plaka e gra po ato jane, ene cosht edhe me kryesorja maloku po ai osht.

Faqja me e turpshme ne historine e Shqiperise. Per mua, ka per te mbetur nje njolle e pashpjegueshme e çmendurise se nje palo populli dhe e ca palo plakave dhe e ca palo grave dhe e ca palo burrave dhe e shume e shume palaçove te tjere.

Eshte nje nga faqet me te ndritura, kur nje popull i varfer ne ekstrem, i dhunuar e i vjedhur materialisht e demokratikisht (vota e vjedhur e 96-s) u ngrit per dinjitet kombetar. Por ti je nje kafshe, qe nuk ben gje tejter vecse tregon budallekun tend me ato qe shkruan. Ato plaka burra e gra kan par e kan heq shume ne kete jete, dhe ta kesh nga mua, populli nuk eshte kurre gabim.

Ne mos atdhe, shtet e qeveri e popull e dreq e te bir, te pakten te kishin pasur dinjitet, kaq do te kisha dashur.

Ti je nje injorant, ose do te thosha debil me plot kuptimin e fjales.

Po t'i kisha pare duke ecur kembadoraz, nuk do te me kishte ardhur me shume çudi sesa ne ate çmenduri kolektive. Nje turp qe do t'i ndjeke nga pas, sa te jene gjalle.

Nje krenari thuaj, qe i tha gjith botes qe shqipetaret dine te ngrihen per dinjitetin e tyre. Po nga ta kuptosh ti nje gje te tille, ske as nivel intelektual as civil.

Kushdo qe ka marre pjese ne ato turma te atyre diteve, e qe ka bere sehir pa e ngritur nje ze arsyeje, do ta mbaje mbi vete kete njolle.

Cilen njolle mor debil??

Me vjen ndot. As nuk lexoj me shkrime te asaj kohe. Thjesht sepse me duket sikur sjellin zera nga xhunglat e Afrikes dhe jo nga asfaltet e ndonje qyteti.

A nuk e ke kuptuar qe i vetmi ketu per te ardhur ndot je ti vete?

Interesant ky kendveshtrimi yt. Dmth peu importe se cfare ben pushteti me ty, populli duhet baisser les culotes dhe te thote faleminderit. Por ata per ate dinjitet (djersen e tyre te vjedhur) dolen dhe protestuan nje muaj rrjesht ne menyre paqesore pa asnje incident dhe qeveria jo vetem qe s'e rruajti per popullin e saj por dhe bente sarkazem ne televizor ne mos dezinformim apo denigrim (shih lajmet e TVSH-se se asaj kohe).

C`na kujton 97` ky mut agjenti! Qelbesirat e PD  me te konvertuarit aveturiere nga komuniste ne demokrate cuan vendin ne kaos!

As dua ti hedh syte ketij shkrimi! di vetem kaq qe 1997 vrau 3000 vete, shkatroi te gjithe vendin dhe terrorizoi nje popull te  tere. Nje autor ka 1997 Sali Ram Berisha! Rrofte dhe sa me shpejt te na lere mbrapa!

Sikur t'a dija qe kjo teme do kishte shume interes...problemi qe shoh vazhdimisht me tema te tilla (po ashtu edhe me gjithe temat politike ne pergjithesi) eshte se pavaresisht nga c'fare informacioni jepet ne to, asnje nga lexuesit nuk eshte se e sheh kete informacion me synimin te qartesoje apo pse jo edhe ndryshoje mendimin se si dhe pse ndodhi, lere pastaj te arrihet deri aty sa publiku te kerkoje llogari. Gjysma thote faji i PD, gjysma tjeter faji i PS. Per sa kohe qe vazhdohet keshtu, kot qe flitet, se vetem acarohen nervat. Nuk ka kaluar dhe aq kohe, Shumica e kemi jetuar vete '97. Ka dokumente, emra, deklarata, deshmitare, boll me llafe boshe. Ose te behet ekspozimi sistematik i situates me qellimin qe te merren masa/nxirren mesime ose per mua ka vetem nje pyetje mbas leximit te artikullit...

So what?

 Vallaj une nga gjithe keto faqe ditari mesova qe nje oficer i Shikut/Shiut paska qene prezent, kur ajo ka pi gjakun e atij oficerit te Shikut, dhe e ka shkrujt ne gazete.

Pra i dul emri edhe burimit te kesaj legjende, per te cilen deri tani nuk eshte penalizu njeri.

Mesova edhe qe komandanti i Marines ishte "nje djale pusht" si edhe qe Gjinushi dhe Brokaj thonin "maloku", "maloku", nderkohe qe Neritan Ceka rrinte pa fol dhe vetem duatrokiti kur nje rob nga turma therriti: Poshte Shqiperia, Rrofte Italia, Vlora Qytet Italian!!

Arben Imam Asfaline sikur nuk ma zune syte, as mu, as Koliqit. smiley

Po ashtu edhe Sabri Godo, eshte MIA! 

Bravo Koliq!!

Une per vete t'i besoj te gjitha 100%!

Ty, dhe gazetes Bota Sot! 

T'fala Skenderit!

mroklle, nuk e di sa i informum je per ket fakt po un kam pa video amatore qe tregon ket shtazen L. Hoxha. Ka qene ne '98, nji te njoftmit tim i kish rene kjo video ne dore dhe ma tregoi. Une nuk e besoja se mund te kish ndodh me verte po di qe m'iku uria per nja 2 dite

Pse nuk e publikon diku ne net kete videon ky i njohuri jot?

plako, ai merr vesh nga videot online sa c'marr une vesh nga astrofizika.
Sic te thashe, ka qene ne diku nga '98, une isha ne shtepine e tij ku ishin mbledh ca shoke te tij per me pa videon qe e kish njoni prej tyre.

 p.s. harrova me thon qe ai Zhulali ka pas te drejte kur tha qe "kjo ka me ngel e pazbulume sepse te dyja palet kane interes te mos zbulohen".

Mas kaq kohesh, mu m'intrigon fakti se sa te perfshime kane qene greket ose te tjere ne ket histori. Ata qe shifnin lajmet asokohe ne TV greke thone qe ishte per t'u cudit se si lajmet qe jepeshin ne TV u paraprinin ngjarjeve qe vijonin ne diten tjeter a thu se ishin jo lajme po instruksione me vepru.

 Une nuk e besoja se mund te kish ndodh me verte po di qe m'iku uria per nja 2 dite

 

So, ti e kupton skepticizmin tem!

Asigjo personale, nuk po them qe ti rren, por une pa e pa vete, nuk e besoj!! 

Nuk e besoj sepse kjo femer eshte e lire sot e kesaj dite. Ata te Cerrikut jane arrestu, po ashtu ata te Qafe Gjashtes. Kjo boni burg per pulla poste! 

P.S.

Pak rendesi ka filmimi. Ky ketu, me emer dhe mbiemer thote qe e ka pa me syte e vet kete gru. Fillim i mire, mendoj per penalizmin e saj. Nqs eshte e vertete. Po m'doket se kete as keta te vetet nuk e besojne. 

Mrroklle s'besoj se ka qene vetem ky prezent kur Luiza Hoxha beri ate qe beri.  Ka dhe filmime thone te atyre ngjarjeve qe nuk jane publikuar.

Me sa mbaj mend une Arben Imami ne ate kohe ishte ne Sarande e jo ne Vlore.  Dikush tjeter ketu mund te na thote me shume po di.

Sabri Godo gjendej ne Vlore gjithashtu? Mund te na thuash dicka per kete mrroklle?

p.s.

Burimi i shkrimit s'eshte Bota Sot, por edsh.org, plus me siper kam dhene dhe nje link kur eshte ribotuar tek Shekulli ne 2007.

Dava pleherash, qe historite qe i kemi pare me syte tane na i sjellin ne formatin tipik te nje plehere rekrut-budalla te Saliut. Saliut dhe ca krimbave te PD-se qe moretn armet dhe shkuan ne jug t'i rroje Fatos Nano qe i mbajti gjalle.

Le te na flase zoteria apo shoket e tij per rrembimet dhe rrafjet qe u beheshin studenteve nga bandat e Gazidedes ne mes te nates ne Qytetin Studenti. Te pakten kete e kam jetuar vete dhe nuk me intereson historia e treguar nga askush.

Konstandin Koliqi, pikesepari te na tregoje kombesine????!!!!!

Besoj si Koliq, duhet te jete katolik nga Shkodra. Nuk e di por me pelqeu shkrimi i tij. Ndoshta, di me shume por nuk mund ti thote. Nuk i ve faj.

Po na nuk na deshi kot Papa mor i nerum.

Ne per keta mbiemra luftuem . Me i ba oficera e te kategorise A , jo si turma tjeter e oficereve . Na per kete dite i dejshem smiley

Konstandin Koliqi, pikesepari te na tregoje kombesine....

Asht shkodran prej Puket !

Ky eshte artikull shume i mire qe ndoshta ka ndonje pasaktesi, po  qe na meson shume gjera kryesore.

E para: agjenturat e huaja jane ulur kembekryq ne Shqiperi, kurse shteti shqiptar ha bar.

E dyta: Agjenturat e huaja e dinin se c'do ndodhte dhe bene sehir ( nuk i dhane informacion shtetit tone), as qe i fajesoj per kete gje. Kur s'je i zoti te drejtosh shtepine tende s'ta ka fajin askush, pervec kokes tende.

E treta: Nuk jam dakort me epitetet afrikane qe i mvishen popullit shqiptar. Kjo po, mund te perdoret per qeverine e paafte dhe skizofrene qe drejtonte dhe drejton sot. Ne c'do vend te botes, ku qeveria vjen me vota te vjedhura dhe nuk di te drejtoje dhe organizoje, gjera te tilla ndodhin.

E katerta: agjentet shqiptare te asfalise greke dhe te tjerave i kryen me se mire detyrat e tyre te pasuar nga histeria e ca njerezve qe mund ti gjesh ne c'do komb te botes.

E pesta: shteti dhe SHIU shqiptar nje zerro me xhufke.

Besoj se populli i Vlores e ka bere mesim kete ngjarje qe na vjen si shuplake ne fytyre, sa here qe permendet. Por fatkeqesisht, jam e bindur se qeveria dhe ai qe e drejtojn, nuk kane mesuar asgje, nga gjithe keto tragjedi. Agjentuarat e huaja,  luajne valle, te pa shqetesuara dhe ne liri te plote. Shteti nuk funksionon.

Lira,

Po flas me ty sepse nuk dua t'ua shoh bojen nja dy-tre krimineleve qe jane futur ketu dhe llomotisin ende. Shiko si eshte puna, e dashur :

Une s'jam ndonje madhor qe te marr vesh nga agjenturat apo tjeter. Ka pasur, ska pasur, shpresoj qe te kete organe qe merren me kete pune. Nje mendje me thote se po, por s'kam fuqi te merrem me kete.

Une e kam me teper me nje kulture te qelbur popullore, madje kur them afrikane, me duket sikur po iu bie ne qafe afrikaneve. Si ka mundesi qe te kete protesta plakash per parate e felliqura te nipave skafiste ? Keto palo plaka, a nuk mund te pyesnin njehere ne shtepi : more po nga djallin vijne gjithe keto leke ne shtepi ? Cfare dreq kulture kane keto plaka e keta baballare e keto motra e keta vellezer qe u leshuan si bisha neper rruge ?

Po mire, hiqi te gjithe te tjerat, zere se s'kemi as shtet as dreq as te bir. Hiç, asgje. Po dinjitet njeriu, keshtu tek pulle, a kemi ? A kemi ndonje gje per ku te lidhemi ? Se qete kane briret per t'i lidhur, por ne, ç'djallin kemi, nga mund te lidhemi ne ? A nuk eshte dinjiteti njerezor ajo qe duhet ta ruajme me çmos ?

Kam lexuar para nja dy vjetesh me duket, qe nje dy-tre plaka flisnin ne nje gazete per niperit e tyre gjysma te vrare e gjysme te burgosur ne Itali per shitjen e femrave shqiptare, per droge, per trafik njerezish, e gjithçka. Dhe i lexoja keto dy-tre plaka qe i kerkonin llogari shtetit per t'ju liruar djemte sepse, sipas tyre, "ata jane njerezit me te mire ne bote" ?

Pyetja ime eshte kjo : a kane turp keto plaka me tetedhjete vjet ne mendere ?

Nuk di ç'te them. Ca gjera vertet qe me bejne qark te shkurter, s'arrij t'i kuptoj.

Kalofsh bukur.

H.

 Eh, mor hurbinek. Keshtu mendoj edhe une por ja qe nuk funksionon ne kete menyre. Sa here mendoj qe nqse do beja gabime, prindrit e mi do me kishin gjykuar shume ashper. Ashtu jane ata. Te te them dicka qe rralle e them vetem me miq te ngushte. Sa me kane habitur dhe zhgenjyer shqiptaret e mi, s'me ka habitur askush prej kombeve te tjere qe njoh. Po le te shpresojme qe do ndryshojme per te mire...

C'te them tjeter, eshte e dhimbeshme...

Une e kam me teper me nje kulture te qelbur popullore, madje kur them afrikane, me duket sikur po iu bie ne qafe afrikaneve. Si ka mundesi qe te kete protesta plakash per parate e felliqura te nipave skafiste ?

Cilet nipa skafiste thua more injorant, pyet te gjith vlonjatet te te thone kush jan e kush ishin atehere skafistet? Pothuajse te gjith me PD-ne, dhe njerezit me te urryer ne Vlore.

Keto palo plaka, a nuk mund te pyesnin njehere ne shtepi : more po nga djallin vijne gjithe keto leke ne shtepi ? Cfare dreq kulture kane keto plaka e keta baballare e keto motra e keta vellezer qe u leshuan si bisha neper rruge ?

Kan nje kulture te atille qe sera jote s'ka per ta pasur kurren e kurres. Kan respekt per veten, gje qe ty te mungon, dhe nuk me ben habi. Ju tha kryeministri qe parate e shqipetareve jan me te pastrat ne bote, ai kryeminister qe dilte per te fituar votat me Gerxhallinj e Alimucer perkrahu. Ja ashtu. Dhe i pyesnin femijet vlonjatet se ashtu si gjith shqipetaret i kishin emigrante ne Greqi Itali e gjetke, dhe nuk dolen ne protesta ata qe humben nje shtrese dhjami, por ata qe humben buken e gojes more driteshkurter.

 

Turp te kesh, palaco.

por s'kam fuqi te merrem me kete.....thote Huribineku qe ato plakat e Vlores i thirrin Huribina smiley

Po kujt i rruhet ne se ta thote mendja ty apo se ke kohe apo nuk ke kohe ti smiley .Po cfare je ti njehere qe ke kohe apo s;ke kohe ? Po ja dhe pate e pastaj ? Pullaz pulash !

Surratpalar , u bere dhe ti pabuks ne shekuj ,te mbash neper gojen tende te qelbur plakat e Vlores!.Po s'ke faj ti sepse akoma nuk e kuptoj ci ka zene me nje te celkuilibruar psiqik qe fryhet sa here e ferkojne si puna jote .

dhe i kthejne pergjigje sikur nxjarr ...lere se cfare nxjerr nga goja !

Edhe provokator nuk mund te te qush as nxites ne vllavrasje as ,sepse jane  cilesime  per veprimtari te ndergjegjeshme po ti je Hu dhe HU do mbetesh ne cdo germe.

Ca gjera vertet qe me bejne qark te shkurter, s'arrij t'i kuptoj.

Po c'pune ke ti me qarqet kur ty s'te vjen korent fare dhe mbi te gjitha cfare do ti me fenomene njerezore qe ti kuptosh. Boll i ke meditimet sqapore dhijore nga te Qerretit . As sqap karaburuni s'te thirr dot se pamjen e ke te tille por vetem muuuuuuuallit per cdo gje e ne cdo kohe me te njejten melodi . Model tipik i skarcitetit .

Ca gjera vertet qe me bejne qark te shkurter, s'arrij t'i kuptoj.

Lira, te vleresoj per komentin, por dua te te them se mua, per vete faktit qe kam qene student ne ate periudhe, gjithashtu kam patur dhe nje shok student ne Vlore, i cili ma ka shpjeguar ngjarjen. Prandaj me acarojne shkrime te ketij lloji. Shokun tim tek korpusi i kane krisur kafken nga rrafjet shoket e ketij Koliqit(Serbo-Malazez) per faktin e vetem se mbeshteste greven e studenteve te Politeknikut qe kerkonin takim me Presidentin e atehershem(Sali Berisha) se ku kishin shkuar paret e familjeve te tyre.

Ruzhdije, hajde pajtoi se po zihen prap keta.

Nqs s'degjojne me fjale te mira, hidhja bomben tende.

ne keto tema une hesht per vete.

edhe une kam nigju live historite nga nje nga shikasit e shpetuar gjalle (po jo i pasakatuar) nga ajo histori. Por them ta mbaj per vete smiley

Zoti na rujte te gjitheve nga gjema te tilla !

Por them ta mbaj per vete Smile

Ec moj hapja kutine peshkut ketu. Se dro e lexoj dhe artikllin me ate rast, se po pertoj ngaqe qenka i gjate. smiley

Bedrije ndaje ne peshk kete historine se pastaj mund ti veme perbri ato qe na thua ti me ato qe na thote ky Koliqi e mund te shohim nqftse perputhen apo jo.

JO FLM !

Ka boll teoriciene dhe deshmitare te betuar peshku.

Ne keto tema vallai nuk me behet me komentu.

cheers !

Moj po le te kete c'te doje peshku, ti dike deshmine e dikujt tjeter qe ishte pjese e ngjarjeve te athershme dhe kjo na intereson.

Ti shume mire mund te leshe jashte emrin e personit qe te ka treguar plus edhe personave te tjere qe mendon duhen lene jashte.

Bert, duhet te kuptojme qe agjenturat e huaja nuk jane deri te Zani, po  kane arritur deri tek instancat me te larta...

E keqja eshte se te tille njerez, akoma drejtojne ne instanca te ndryshme, dhe askush nuk u gjykua...

Lira, te pershendes, ti fusin pra ne burg gjithe pleherat qe gatuan 97-en. Eshte "Çeshtje transparence", shkurt hesapi muhabet Ruzhdije.

"Si ka mundesi qe te kete protesta plakash per parate e felliqura te nipave skafiste ?"
?????????????????????????????????????????????????????????????????????
Ty er mik te kthefte pergjigje perendia...........

 Po mire thote ore Bert. Ku eshte morali, miresia, ndjenja njerezore, drejtesia? Me thuaj ku?

... po pse, te gjithe vlonjatet skafista jan?!! Po ato qe dolen ne greva ne tirane, lushnje (atje ku kryetari i PD hengri nje presh...), fier, etj etj...skafista ishin te gjithe? Mire thote Berti..ta kthefte pergjigjen perendia.

Nderkohi, beji njeri nje dosje shpejt e shpejt te pakapshmit!!! turd....

Ore cfare problemi ke mua ti njehere?  Ta permenda emrin une ty?  Mbaje gojen se nuk me njeh.

"Po mire thote ore Bert. Ku eshte morali, miresia, ndjenja njerezore, drejtesia? Me thuaj ku?"
Tek kutia e ZEZE qe e mban Hurbi, bashke me Saliun poshte krevatit....................(ti japim pak humor se "plasi kallashi&quotsmiley.

He, he shume i paanshem dhe objektiv ky SHIU-si i cpolitizum ne kohe te !erishes. Nejse, pavaresisht se c'thone tani, rendesi ka qe e kane kuptuar mesimin, gje qe duket qarte nga shkuma qe leshojne nga goja ketu, kur flitet per ato ngjarje. Krenar qe e kam jetuar ate periudhen kur populli ne me pak se 10 vjet i dha nje mesim te dyte politikaneve lapangjose te atij vendi fukara,dhe uroj qe nje situate e tille te mos perseritet kurre me nga politikane te pafytyre ne pushtet.

PF, po te njejtet politikane lapanjose jane sot e kesaj dite aktore kryesore te politikes.  Asnje nga ata qe e degjeneruan situaten deri ne ate fare pike apo qe perfituan nga ajo situate, u denua ose u detyrua te largohej nga politika.  Cfare ndodhi ishte shkaterrimit i shtetit, shkaterrimit i vendit, vrasja e mijra njerzeve, rrenimi i ekonomise, sundimi me dore te lire i krimineleve dhe bandave per nje kohe te gjate, nje tjeter emigrim masiv i popullates e plot gjema te tjera.

Ti ndihesh krenar per kete?

Anarkia nxjerr perberjen e vertete te individit ne siperfaqe. Saliu me shoke le ta konsiderojne si nje periudhe reflektimi dhe vete-njohjet te thelle. Uroj vetem qe reflektimi t'ju kete zgjatur pak me teper sesa aksi kohor i bemave te tyre te lavdishme.

Nuk e di se ku mund te quhet se vlonjatet  ishin inteligjente ne 1997!

Pasi i hyne qytetit te tyre duke vrare dhe grabitur,pranuan te udhehiqeshin nga dy agjente te Asfalias Zan Caushi dhe Albert Shyti(njeri me 8 vjecare dhe i denuar me burgim te perjetshem ne Greqi dhe tjetri sigurims),pine gjakun e nje te riu qe ishte duke dhene shpirt,Hapen edhe ndarjen krahinore dhe u perdoren nga opozita e atehershme per te hipur ne pushtet.

Nuk eshte per tu lavderuar edhe reagimi i qeverise se atehershme,por te pakten ka qene shume here me civil se ai i turmes se kuqe.

Sot ne 2010 nuk di qe te jene shperndare paret e firmave piramidale.Bravo Vlora!

"plaku" im mori 2% te shumes totale para ca javesh.miljona!!

si fillim kte shkrimin as denjoj ta lexoj, jo per faktin se cilin krah mbeshtet, thjesht titulli ma veshtiros.

cka dua te analizoj ( llaf i madh ky! ), eshte arsyeja e prurjes se nje shkrimi te tille, ( per me teper kur dhe vete pruresi pranon qe eshte i 2007), sot. nga njera ane me vjen keq, sepse shoh nje perpjekje per te bere analogji me kontekstin e sotem politik e social.ky shkrim kujton nje precedent jo te denje per "kolltuket" sot, dhe ne te njejten kohe i ritherret pales se rrezuar komuniste,etjen per gjak e anarki.

por nga ana tjeter me vjen dhe mire, gati per te qeshur, sepse shoh qe ne kte kohe qe eshte sot dhe ne kte kontekst aktual, korbat komuniste nuk arrijne te gjejne mjet tjeter per te rizgjuar xhelatet e tyre, sesa kto perpjekje patetike qe i thurin lavde te kaluares.

por kujdes se propaganda "nostalgjike" do tju ktheje padashje tek koha e xhaxhit !

Per mendimin tim, pak u dogj e pak u shkaterrua ne ate periudhe, duke menduar se sa kursime u humben ne firmat piramidale.

Ishin kursimet e mbledhura nen udhehqjen e lavdishme te partis e enverit.

Me nje fjale ishin kursime heroike.

Sa u dogj, sa u shkaterrua, kur njerzit humben kursimet e tyre ne bonot Argjentinase, ne trufen e madhe te Parmalat, nuk mbeti institucion ne kembe, gjithandej shkaterrime, djeg'je, vrasje, protesta, me keq se koha e Neronit.

Po ne Shqiptaret, jemi popull i urte, i qete, pranojme humjen, pranojme gabimet, pranojme se faji nuk ishte i politikaneve, po i yni, qe besuam Gjallicen , Xhaferin, Popullin, se do na i katerfishojne leket.

Ai qe thote se u shkaterrua Shqiperia ne '97 eshte antiShqiptar, antipatriot.

Lavdi popullit trim e paqesor Shqiptar.

Noshka, ty te takon sot te thuash  tre here" hurra, hurra, hurra", se je hero.

Sa u dogj, sa u shkaterrua, kur njerzit humben kursimet e tyre ne bonot Argjentinase, ne trufen e madhe te Parmalat, nuk mbeti institucion ne kembe, gjithandej shkaterrime, djeg'je, vrasje, protesta, me keq se koha e Neronit.

C'fare krahason ti mor injorant, keni ndonje fije llogjike juve apo jo? Po turp keni apo nuk keni? Ne Argjentine e Itali nuk kishe nje shtet qe u dilte njerezve garant per bonot e per parmalatet sic doli garant presidenti i Shqiperise asokohe qe kerkonte te qendronte ne pushtet me ane te firmave piramidale. As nuk kishe atje qeveri ilegjitime te ardhura ne pushtet me vjedhje skandaloze te votave. Dhe me te gjitha keto protestat e shqipetarve ishin krejtesisht civile, biles shembullore duke marr parasysh rrethanat katastrofale ne te cilen ndodheshin ata njerez dhe e ardhmja e tyre. Edhe vete ish xhelati i Berishes me siper po ta thote qe protestat ishin paqesore dhe demokratike, por njerezit u perballen me nje mentalitet shtazarak te nje shteti qe nuke  dinte c'ishte demokracia e njihte vetem gjyhen e dhunes, sic e kishte demostruar here pas here. Vetem kur u mbush kupa plot jan kthyer njerezit kunder policise dhe shtetit. Po ata njerez qe kur e mundnin policine i ushqenin e i veshmbathnin policet e shkrete e ju paguanin biletat per ne shtepite e tyre ne qytetet e fshatrat perkatese.

Por ju jeni bere ketu nje tuf injorantesh qe flisni per gjera qe skeni hic informacion.


"Italianët e pikasën kohë më parë se çfarë do të ndodhte", - fillon të tregojë Konstandini. Që më 15 janar 1997, zëvendës komandant i bazës detare të Brindizit bëhet nënkoloneli Baliçia, oficer i SISDE-s, Shërbimit Sekret Ushtarak Italian. Baza Detare italiane po merrte kështu masa për një dyndje të madhe të refugjatëve nga bregu i Vlorës. Shërbimi sekret italian po u paraprinte trazirave, që i parashikonte shpërthyese.

 

Ja ku po them qe s'kishte shanc qe italianet te pikasnin c'far do te ndodhte ne Shqiperi. Jo vetem sepse eksodi i zuri ne befasi, por pike se pari sepse situata nuk do te percipitonte ne ate menyre po te mos ishte per kokfortesine e Berishes, biles llogjika thoshte qe situata nuk do te degjeneronte ne ate grade kur e gjith bota, edhe SHBA-te, BE-ja, Italia e Greqia i kerkonin presidentit zgjidhje te krizes te pakten me zgjedhje te parakoheshme.

Më 7 shkurt, fillojnë protestat e para. "Ato ishin të paorganizuara dhe nëpër mitingje dëgjoheshin vetëm thirrje sporadike", - kujton ai. Kërkesat ende ishin ekonomike, si parrulla "Duam paret tona".

 

Protestat e para kan filluar qe ne janar kur nuk jan dhene parate tek sportelet e gjallices. Njerezit qe u grumbulluan per te terhequr para bene nje turme qe ju drejtua bashkise.

 

Përsëri gafë e madhe, por kësaj radhe, e policisë. Ajo ndërhyn kundër turmës, e cila nuk ishte armiqësore me të. Përballë komisariatit të policisë, digjen dy makina IFA të policisë. Më 8 shkurt, në mëngjes, pas sulmit të bërë në komisariat, zhduket pa gjurmë Sokol Mulosmani, shef i komisariatit të policisë. Në vend të tij, vijnë të komanduar nga Tirana, gjeneral Agim Shehu dhe Arben Prrenjasi, Drejtor i Përgjithshëm i policisë. Skafistët fillojnë të lëvizin.
 

 

Ky duket shume konfuz ne ato qe thote, s'kam kohe e as nge te sqaroj por vetem po them qe po e ben lemsh kronologjine e ngjarjeve.

 

Do të bëhet qameti. Kam prurë 750 forca policie, të gjithë të paarmatosur. Do t'i mësoj vlonjatët se ç'është ligji".

 

 

Ne rradhe te pare numri 750 me duket i zvogeluar goxha, por sjellja injorante e shefave te tyre jo. Besoj se ishin ata qe i mesuan policet te shanin njerezit me liber shtepie, bash ashtu sic shan kryeministri ne parlament, e qellonin grate e plakat qe kishin dale per pazarin e mengjesit me shkopinj gome.
 

 

Në darkë, afër xhamisë, marr vesh se ishte vrarë Artur Rustemi. Më vonë doli se "ai gjoja ishte vrarë në orën 8 të mëngjesit." Unë kam bindje të plotë se deri në orën 9 të mëngjesit nuk ishte vrarë asnjë njeri. Më pas, vrasjen e tij e përdorën si viktimë të protestave. (S'ka si të jetë ndryshe përderisa nuk e hetojnë vrasjen)".

 

 

Qe ketu merret vesh sa genjen ky, sepse eshte e garantuar qe Artur Rustemi eshte vrare ne mengjes, dhe ky qe ishte ne dijeni te gjithckaje e paska marr vesh vrasjen vetem ne darke???????? Kur e gjith Vlora kishte gjith diten qe fliste mbi kete vrasje? Dhe c'ndryshim paska ora 8 nga ora 9 ketu? Acarimet midis protestuesve dhe policeve ka filluar qe heret ne mengjes dhe mund te kete mbaruar rreth ores 10-11.


 
Që atë natë fillon trafiku klandestin.

 

Kjo eshte nje genjeshter me brire, trafiku klandestin nuk ka rreshtur kurre ne Vlore, megjith masat e marra nga Mulosmani skafet gjithmone kan nisur njerez dhe mall drejte Italise.

 

Po në datën 11 vritet një polic, i cili u tha se u vra për hakmarrje dhe shfaqet njeriu i parë me maskë i ardhur nga Greqia. Ky ishte Zani Çaushi, i cili ishte i dënuar në Greqi me 101 vjet burg dhe ndodhej në burgun e sigurisë së lartë në Larisa.

 

Perseri informacion i pasakte. Zani eshte pare publikisht ne Vlore diten qe ka ardhur Romano Prodi.

 

Në datën 12, shfaqet maska e dytë. Ky ishte Albert Shyti, i ardhur po nga Greqia.

 

 

Albert Shyti nuk ka dal me maska, por ka dal publikisht tek nje televizion lokal ku ishte i ftuar, dhe u be fytyre e njohur ne protesta vetem mbas asaj dalje publike ne televizor.

 

 

Hartat e Vorioepirit të shpërndara nëpër qytet ndërkaq kishin irrituar popullin, megjithë pakënaqësinë e përgjithshme kundër shtetit për firmat piramidale. Njëri nga turma thërret: "Nuk jemi me grekët. Poshtë Shqipëria. Rroftë Italia. Vlora, qytet italian." Ky zë nuk përkrahet nga turma.

 

Ne qytet s'ka patur fare harta te vorio-epirit, ne fakt po te sygjeroje nje gje te tille ne Vlore te merrnin per te cmendur. Por eshte e vertete qe ate dite aty ku thote ky ka pasur njerez qe flisnin ne nje menyre te tille, por qe turma as nuk jua vuri shume veshin, ne fakt vlonjatet kendonin kenge patriotike gjith diten dhe hidhnin parrulla si nga jugu ne veri gjith shqiperia eshte nji.

 

  Në qytet shfaqen fytyra të reja. Ishin të veshur keq dhe të vrarë në fytyrë. Më vijnë të dhëna se shumica e tyre ishin nga fshati Lumë-Vlorë dhe nga fshatrat përreth, të gjithë të armatosur. Ata filluan të flinin nëpër bunkerë dhe shanin qeverinë dhe Berishën për gjendjen në të cilën ndodheshin. Nervat e tyre ishin të tendosura për shkak se ishin të pangrënë, kishin ftohtë dhe flinin jashtë.

 

Eshte e vertete qe ata qe ishin te armatosur ishin fshataret me cifte qe kishin ardhur sepse ne Vlore ishte hapur lajmi qe ushtria do te sulmoje qytetin ushtarakisht.

 

Po në atë datë, Shefi i Shtabit të përgjithshëm, gjeneral Sheme Kosova, heq gatishmërinë e reparteve ushtarake në të gjithë vendin. Asnjë kapter nuk mund të vepronte kështu, e jo më një gjeneral. Të gjitha repartet ku ushtarakët ikën, digjen dhe vidhen. Në të tjerat, jo.

 

Mendimi im personal eshte qe hapja e depove ishte edhe nje vendim i urte dhe ne ato kushte garancia e vetme per te ruajtur sovranitetin e Shqiperise. Per te mos folur per ndihmen qe ju dha Kosoves me vone.

 Kisha rreth një gjysmë ore që qëndroja përballë universitetit, në krah të rrugës. Para hyrjes kryesore ndalojnë një makinë dhe një veturë me targa të Lushnjes. Nga vetura zbresin 4 vetë. Ata shkojnë drejt shkallëve të universitetit, atje ku ishte drita më e fortë. Fillojnë të improvizojnë një sherr, i cili zgjat për disa minuta. Nxirret një thikë dhe bëhet sikur goditet. Tjetri që u "sulmua" bie përtokë. Këta të tre i hipin veturës dhe të dyja makinat shkojnë në drejtim të SHIK-ut. Shikoj personin që "ra" përtokë, i cili fillon të ulërasë me sa ka në kokë: "Më vranë shikasit. Tek SHIK-u"- dhe sakaq ai çohet në këmbë dhe zhduket.

 

 

Ky eshte skenar si ne peralla. E verteta eshte qe u godit nje nga rojet me thike, dhe u interpretua si nje intimidim qe i behej c'dokujt qe mbeshteste greven e  studenteve, dhe studentet duke u ndjere te pambrojtur te dilnin nga greva. Fakti qe makina u ndoq dhe iku ne drejtim te SHIK-ut beri turmen qe ta besonte kete skenar si me te ngjashmin.

 

Ngjitem në Kuz Baba.

 

Po edhe gjat kohes qe ngjitesh ky ne kuzbaba, njerezit qe ishin rreth universitetit shkuan ne cdo lagje te vlores per te zgjuar njerezit nga gjumi duke ju thene te dilnin ne shesh. Plasen boriet e makinave dhe ulurimat ne te gjitha anet.

 

Nga Leka më vjen informacioni se bëhej fjalë për rreth 80 vetë të armatosur me "Tomsonë", "Zastava", kallashnikovë, "çifte", dhe me granatahedhës. Hapet zjarr kundër godinës. Nga vila e Brokajve vjen zjarr thikë, ndërsa nga një shtëpi tjetër, nga ana tjetër e SHIK-ut, qëllohet gjithashtu me zjarr. "Shokët" vazhdojnë të qëllojnë vetëm në ajër. Nga turma është fakt se nuk u vra askush.

 

Kjo nuk eshte e vertete, drejt godines nuk kan shkuar 80 veta te armatosur por nje turme e madhe njerezish, protestuesish, shumica kuptohet te paarmatosur, por te revoltuar, dhe jan vrare rreth tre veta nga turma kjo vertetohet edhe nga filmimet tek spitali i vlores ne ate kohe, por edhe nga e gjith turma e njerezve. Sipas deshmitareve okulare saureli ka qene nje improvizim i nje ish-ushtaraku per te goditur godinen e SHIK-ut nga vinte zjarri drejte turmes.

 

 

 Një qytet i tërë i armatosur.

 

Bullshit, leqe sikur me lart na tha vetem rreth 80 vete te armatosur, oopssss!

 

 

Po në datën 11 vritet një polic, i cili u tha se u vra për hakmarrje dhe shfaqet njeriu i parë me maskë i ardhur nga Greqia. Ky ishte Zani Çaushi, i cili ishte i dënuar në Greqi me 101 vjet burg dhe ndodhej në burgun e sigurisë së lartë në Larisa.

 

Perseri informacion i pasakte. Zani eshte pare publikisht ne Vlore diten qe ka ardhur Romano Prodi.

m'fal po ktu ja ke fut pordhes. N'Tirane e kishin degju Zanin si emer dhe bemat e tij ne Vlore para se ta shikonin robt ne TV kur erdhi Prodi

Tamom pordh me rigon. Zani i kishte dal emri me kohe ne Tirane. Me ket koment ai tipi (tmsoti si e ka) e tregon qarte qe mashtron, kshuqe besueshmeria i shko ne xero.

Plako mua sme intereson fare besueshmeria jote, sepse une di te verteten, dhe te gjitha ato qe kam thene une me lart jane fakt, qe provohen nga mijera njerez qe i kan pare dhe jetuar, pa ju hequr asnje presje.

Pordhes me duket po ja fut ti, sipas zakonit. Perse nxitoni qe te komentoni kur nuk jeni as ne brendesi te debatit?  Zani normal qe njihej para se te vinte Prodi se ishte eksponent i njohur i krimit, por gjate rremujerave te 97-s per here te pare publikisht Zani ka dale ne Vlore diten qe ka ardhur Prodi, dhe mendohet qe te kete dal nga burgu vetem disa dite me pare.

Po në datën 1 mars. Sulmohet pika sinjalo-vrojtuese e Bazës Detare dhe Baza Rezervë e Flotës që shërbente për riparimin e nëndetëseve. Kapterit Fatmir Koka i mbarojnë të 4 karikatorët me fishekë, pasi kishte zbrapsur banditët për 40 orë rresht. Banditët e kapin rob dhe të gjallë i presin kokën dhe i qërrojnë sytë. Për ironi të fatit, do të ishin pikërisht këta politikanë, që më pas do t'i dërgonin jetimëve në shtëpi dekoratën e babait hero. Në tunelin e nëndetëseve 630 metra të gjatë, vidhet gjithçka, me një vlerë qindra milionë dollarë.

Ka dicka ne kete mes qe nuk shkon. Ky zoteria, sa vjen e po ma mbush mendjen, qe nuk ka patur te beje fare me Sherbimin Informativ te Marines dhe jo me te kete qene kryetari i saj. Kryetari i ShIU-t te bazes detare te Vlores ka qene gjithmone oficer marine, me uniforme marine, dhe qe e njihte terminologjine dhe emertimet e marines. Ai nuk thote pika sinjalo-vrojtuese e Bazes Detare, sepse Distrikti Detar ka patur shume pika sinjalizuese-vrojtuese (PSV) dhe nje oficer marine ne Vlore nuk e len fjaline pergjys, por te thote cila PSV ishte, PSV-ja 16, apo PSV-ja 14 ne LLogara apo 23 ne Bristan. Baza e Pashalimanit nuk ka nje pike te tille. Gjithashtu edhe Baza Rezerve e Flotes qe sherbente per riparimin e nendetesve nuk ekziston ne vokabularin e oficereve te marines te Vlores. Te gjithe te flasin per Uzinen e Nendetesve. Gjithashtu edhe ky tuneli i nendetesve nuk eshte fare ne Pashaliman, por diku tjeter shume larg prej Pashalimanit.

Mua me duket si nje tregim i stisur, ka shume kontradikta, ka nje kalim nonsens nga veta e pare ne veten e trete dhe pastaj perseri ne te paren, nuk merret dot vesh kush eshte autori i atyre rrjeshtave. Pastaj ne titull na shitet si ditari i plote i agjentit te SHIU-t, kurse dy rrjeshta meposhte thuhet qe ky nuk paska mbajtur kurre ditar.

E gjera te tjera, qe te bejne te besosh, qe cfare shkruhet me lart, jane llogje kafenesh, pa piken e besueshmerise.

...ça tè komentosh kètu... demek u çmend vlora nè 97? pyesni njèher veten para se tè komentoni 97, hajde se u çmend vlora dhe vlonjatèt dhe rèmbyhen armèt...po tirana,shkodra,lezha,korça,gjirokastra,fieri,lushnja etj etj ç'patèn nè 97???..ka haruar njè gjè tè vogèl fare ky tipi qè paska mbajtur ditar nè 97'..po tè vogèl fare ama...ka harruar sulmin e pèrgjithshèm tè ushtrisè shqiptare..me tankse e avion...kundèr popullit tè tij..di gjè ky tipi kush e nisi ushtrinè? si mendoni??

Ushtria u shperbe pothuajse totalisht qe ne fillim te Marsit.  Pati shume pak reparte ku ushtaraket ndejten dhe i mbrojten nga vjedhja dhe shkaterrimi.  Pra si mund te kishte sulm ushtrie kur ushtria u shperbe?

ehhhhhhhh...po u bètè mè keq se tek "lulkuqet mbi mure"(ja pra..krisma nuk ka patur)...po çfarè shkruan o njeri??ça tè komentosh kètu..

He ore cfare shkruaj?  Ky eshte fakt qe ushtria u shperbe per pune ditesh.  Nga 5 Marsi Sheme Kosova, shefi i shtabit te pergjithshem e kishte braktisur detyren e tij komplet.

 Ky shkrim qarkullon qe prej 2000 neper forumet shqiptare.Nuk qarteson as gje esenciale per shkaqet e verteta qe cuan ne anarkine e papare ndonjehere ne historine shqiptare.(ne anarki dhe kaos gjen lloje lloje tipash te cmendur nga halli, apo nga qefi i te qenurit ne pushtet)

Ky shkrim vetem sa acaron nervat e peshqeve pikerisht se per 13 vjet nuk ka nje analize te pergjithshme profesionale ne organet e pavarura gjyqsore, te gjasme, Shtetit Shqiptar.

Autoret dhe aktoret e 97 kane vazhduar dhe vazhdojne akoma te jene autore dhe aktore te politikes se sotme shqiptare.

Per gallate nuk eshte keq te komentoje kush do sipas qefit dhe oreksit.Me qense lexova ca komente po vazhdoj per gallate.

Nje pyetje kisha;

Pse i gjithe ShIK-u ne Vlore ishte i gjithi nga veriu, mos ndoshta nga principi themelor i Qnerdes ne Tirane, se Jugu ishte Komunist dhe Veriu Demokrat?

Ti shtypim "qenat komunist te jugit" me zjarr dhe hekur, ja kjo ishte diviza e Tiranes se Qazim Mulletjes!

E cpifme kjo tema!

Artan, jo vetem shefat e shik-ut, shiu-t  por dhe te shir-it ne jug kane qene nga veriu.

Dhe per kete po te jap nje shembull se u arrit deri aty sa shefi i shik-ut per Saranden u propozua Abdi Baletes, por ky ngaqe premtonte per me shume e refuzoji.

 

Ky shkrim vetem sa acaron nervat e peshqeve pikerisht se per 13 vjet nuk ka nje analize te pergjithshme profesionale ne organet e pavarura gjyqsore, te gjasme, Shtetit Shqiptar.

Parlamenti Shqiptar i dale mbas zgjedhjeve te korrikut ne 1997 krijoi nje komision hetimor per ngjarjen e fund shkurtit dhe Marsit.  Nuk e di nqftse jane publikuar perfundimet e ketij komisioni.  Gjithesesi edhe perfundimet e ketij komisioni nuk mund te cilesohen te pavarura.

Gezim Zilja, qe ka qene kryetar i bashkise ne Vlore, ka shkruar dy libra mbi ngjarjet.

...tirana,shkodra,lezha,korça,gjirokastra,fieri,lushnja etj etj ç'patèn nè 97???..

Keto qytete demonstruan per paret e humbura dhe nuk pati ndonje pirje gjaku si neper fiset e Afrikes apo prerje gjymtyresh me sopata.Pati demonstrata qe ishin te aresyeshme.

Vlonjatet ndryshe nga keta u bene velgat e Asfalias dhe Milloshevicit.Tre gishtat ishin nje shenje qe protesta dirigjohej nga Athina dhe Beogradi.Per te mos thene per te tjerat...

 

Vampirja Luiza Hoxha

Deputete e PS 1997-2001

 

Vlonjatet e 1997-es jane nje turp per Shqiperine.Dhe te mendosh se ne kete qytet veproi Ismail Qemali, dhe familjet nacionaliste me emer Sharra apo Kokoshi.

Jo keta nuk mund ta bejne nje gje te tille.Ate qe e bene pasradhesit e krimineleve te 1944 qe para 60 vjetesh pushkatuan familjet Qemali,Sharra apo Kokosh,i dhe tani pushkatuan cdo njeri qe ishte me nje parti qe kishte 6 vjet qe ishte formuar dhe qe solli demokracine ne Shqiperi.

Inteligjence e vlonjateve???

Mua me duket injorance.

Gjinushi,Ceka,Berisha,Nano,Ruci,Imami apo te tjere protagoniste te 1997,jane si mos me mire ne vilat e tyre dhe shkojne ne Vlore me pushime...

Urime Vlora per "zgjuarsine"!

Protestat ne Beograd.

3 gishtat si ne Vlore

Te na rrosh o patriot i Shqiperise, ti je nje bir i denje i saj dhe simboli i urtesise dhe mencurise. E ke prishe pak qe i ke kthyer krahet Memedheut dhe ke ikur larg por gjithesesi me keto komente qe ben e ke lare veten. E kam vene re qe je shume i ndjeshem si person. Emigrantet ne Greqi te neveriten, vlonjatet nuk i honeps dot. S'ke faj, te paret jane plehra te shitura, te dytet i zgjidhin punet me plumb. Por shyqyr qe na tregon ti rrugen e duhur dhe si duhet te sillet nje popull sepse kisha fillur ta humbja besimin.

 

E ke gabim.

Kam shume vlonjate miq.Vleresoj familjet nacionaliste te Vlores si Kokoshi apo Sharra.Vleresoj shume dhe ju heq kapelen vlonjateve nacionlaliste.

Por ne keto foto nuk ka asnje prej tyre.

Fatkeqesisht ato famolje dhe te tjera me emer ne Vlore,u shkaterruan nga "vlonjatet" e ardhur nga fshaterat e thella qe shkaterruan jo vetem Vloren por edhe Tiranen ne 1944 dhe 1997.

Kjo eshte e verteta.

"....Berisha na kishte urdhëruar, që ne të mos hapnim zjarr kundër turmës, por vetëm kundër eksponentëve. .."  

Pikerisht ate qe thosh dhe E.Hoxha, te mos prekej populli por vetem eksponentet.

pershkrimi i ngjarjeve kish interpretim vetem nga nje kendveshtrim, kenveshtrimi i nje vegle qorre te nje pushteti gjoja demokratik, por qe e futi popullin ne vella-vrasje.  

a ka mundesi ta perjashtoj dikush kete te pakapshmin se me kto tema pa pike imagjinate e me qellime obskurante edhe sidomos me his "simple-minded rationalism" po e ben kete vend shume te neveritshem edhe shume permisive per mbeturina evolucioni me emra patetike prej foshnjakesh holokausti e revolucionesh te vijne e tu prishin diten edhe humorin te tjereve duke projektuar jashqitjet e tyre dogmatike ne kete blog.

Ke ndonje gje per te thene per temen ti? Nqftse jo lere te pakapshmin rehat, se kur me sulmon mua personalisht vetem tregon dobisene e argumentave te tu, qe e ke zbuluar shpesh ne shume tema.

o plako mos sill argumenta kaq te forte si ky mesiper se s'i mban dot serveri

edhe po te nxjerresh koken nga aty ku e ke futur do e shohesh se ca problemi kam me kto temat.. a thith a s'thith ti? me ty personale skam gje mos fol kot, por kur sjell tema qe .... shih me siper

Kur kerkon qe une te perjashtohem se sjell nje teme qe ty s'te pelqen, do te thote qe ke dicka personale me mua.  Une koken se kam futur me asnje vend, dhe ti cfare do problemi qe ke me temen argumentoje duke mos me sulmuar mua personalisht se vetem vazhdon te dobesosh besueshmerine tende. Merr mesim nga pedro apo dhe ttmsoia qe i kane marre nje nga nje citimet e atij qe e ka shkruar dhe i kane kundershtuar.  Qellimi i temes ishte te ngjallte debat, meqe jemi fiks 13 mbas ngjarjeve te tmerrshme qe ndodhen athere.  Ditari i ketij personi une s'po ta jap si te verteten absolute as si ndonje qendrim, thjesht e lexova dhe mu duk interesant e prandaj e prura. (Mos harro qe vendimin final per publikimin e temes e marrin adminet e jo une, e po te ishte aq e papelqyeshme per ta kjo teme s'do ta kishin publikuar fare).  Eshte thjesht ditari i dikujt qe ka qene pjese e ngjarjeve.  Ke dicka kunder, bujrum shkruaje se nuk te pengon njeri por mua mos mu drejto personalisht.

kur them nxirre koken nga andej ku e ke futur, eshte ne kuptimin figurativ. dmth hapi syte edhe shihi efektet e prurjes se temes tende. e shpjegova se tema te tilla jane faktor permisiv per antare qe kane "smth to prove", ndaj nje qyteti ose pale tjeter edhe nuk i tundohen dot rastit ta bejne kete. vije re se si shkruan mbeturina evolucionare me emrin hurbinek dhe menyren pompoze se si i lejon vetes te kaloj gjykim negativ moral e etik mbi kulturen e nje populli.. zgjuarsia dhe mencuria kolektive e te ciles kerkon dhe meriton respekt sikur vetem per nga sasia tradita e pervoja e saj, por vetem mbeturina evolucioni si hurbineku e solidarnoci nuk e kuptojne kete. nuk te shqetsojne ty kto? ose vije re se cfare sjell ky dogmashtypesi me emrin solidarnoc. edhe me thuaj pastaj nqs ne baze te ktyre projektimesh psiko-jashtiqse tema jote eshte nje teme pozitive. ca debati do te hapesh ti konkretisht? qysh hapet debati se ti sja ke idene nje here, cilat jane argumentet qe mbrohen? cilat jane palet, cila ehste pala qe i mbron, cila eshte pala kundershtyese? cfare argumenti konkretrisht shtrohet prej ksaj teme? cfare argumenti shtron edhe mbron ti, edhe si e ke shtruar kete argument, meqe po me thoje se une nuk sjell argumente edhe dobesi argumentesh neper tema te tjera. edhe QYSH mbahet nje debat kur qe ne fillim ti thua se eshte vecse nje pikeveshtrim dhe nuk duhet ta trajtojme me pretendime korrektesie historike, aq me teper kur subjekti ne fjale eshte shume kontroversial.

 

ka qene mire ky peshkupauje por eshte dhier shume kohet e fundit, sidmos prej temash si kto, edhe ne kete kontekst them se dikush ta perjashtoj kete te pakapshmin, jo se kam nanje gje me ty por sepse te shoh si kontribues ne kete histeri dogmatike, percarese e urryese me karakter politik. dhe kur shoh se tipa te tille guxojne te marin persiper trajtimin e episodeve te ndjeshme si ajo e 97, edhe kerkojne te "hapin debat" me argumente te vakta si "eshte thjesht nje pikeveshtrim.. le te hapim debat mbi te", pa e ditur as vete se cfare debati po hapin, ose se cfare argumentesh po shtrojne ose mbrojne.. atehere kuptoj se ky vend eshte dhier vertete. kshtu qe ik me mire o i pakapshem andej nga forumishqiptar a nga ke qene se s'i hyjne kujt me intgritet ne pune kto temat e tua..

kur them nxirre koken nga andej ku e ke futur, eshte ne kuptimin figurativ. dmth hapi syte edhe shihi efektet e prurjes se temes tende. e shpjegova se tema te tilla jane faktor permisiv per antare qe kane "smth to prove", ndaj nje qyteti ose pale tjeter edhe nuk i tundohen dot rastit ta bejne kete. vije re se si shkruan mbeturina evolucionare me emrin hurbinek dhe menyren pompoze se si i lejon vetes te kaloj gjykim negativ moral e etik mbi kulturen e nje populli.. zgjuarsia dhe mencuria kolektive e te ciles kerkon dhe meriton respekt sikur vetem per nga sasia tradita e pervoja e saj, por vetem mbeturina evolucioni si hurbineku e solidarnoci nuk e kuptojne kete. nuk te shqetsojne ty kto? ose vije re se cfare sjell ky dogmashtypesi me emrin solidarnoc. edhe me thuaj pastaj nqs ne baze te ktyre projektimesh psiko-jashtiqse tema jote eshte nje teme pozitive.

 

Keto s'jane problemi im.  Une s'mund te kontrolloj cfare thone njerzit.  Drejtohu atyre po ke problem me ato cfare thone ata.

ca debati do te hapesh ti konkretisht? qysh hapet debati se ti sja ke idene nje here, cilat jane argumentet qe mbrohen? cilat jane palet, cila ehste pala qe i mbron, cila eshte pala kundershtyese? cfare argumenti konkretrisht shtrohet prej ksaj teme? cfare argumenti shtron edhe mbron ti, edhe si e ke shtruar kete argument, meqe po me thoje se une nuk sjell argumente edhe dobesi argumentesh neper tema te tjera. edhe QYSH mbahet nje debat kur qe ne fillim ti thua se eshte vecse nje pikeveshtrim dhe nuk duhet ta trajtojme me pretendime korrektesie historike, aq me teper kur subjekti ne fjale eshte shume kontroversial.

Je teper i lodhur me keto qe thua, dhe kete kam filluar ta ve re shpesh.  Debati qe dua te hap une konkretish eshte mbi zbardhjen e te vertetes te ngjarjeve qe kane ndodhur ne 1997-ten.  Sic e sheh nga komentete e shumta, argumentat jane te shumta dhe qendrimet jane te shumta e ato jane mjaft te ekstreme si nga njera ane e nga ana tjeter.  Une deri tani s'ka mbajtur ndonje pozicion.  Tema eshte ditari personal i dikujt qe ka qene deshmimtar dhe ne nje fare menyre protagonist ne ato ngjarje.  Shkrimi sigurisht qe nuk pretendon te jete dokument historik i asnjeanshem, sic nuk mund te jene dokumente historike te asnjeanshme postimet e shume antareve ketu qe jane eksperienca personale si ditari i ketij personi.  Ti ke ndonje eksperience personale nga ajo kohe per te na thene?  Nqftse jo, ke ndonje dokument, ndonje deshmi?

kshtu qe ik me mire o i pakapshem andej nga forumishqiptar a nga ke qene se s'i hyjne ne pune kto temat e tua.

Hera e fundit qe replikoj me ty sepse je teper teper teper i dobet si nje pjese goxha e mire e postuesve ketu.  Gjithmone me shashka tymuese e me retorike boshe.  Se ku une marr pjese si antar, jo ty po asnje njeriut para nje ekrani kompjuteri si puna jote , nuk i marr leje e as kam per ti marr leje.  Mos ti hynin njeriut ne pune keto temat, nuk do kishin nga 100 postime.

o i pakapshem, e kupton se cfare dmth DEBAT? mundesh ta konceptosh ne mendjen tende se cdmth debat, apo eshte shume per ty?

sepse debati dmth te shtrosh nje pozicion ne formen e nje argumenti logjikor.. jo futja kot sill nje artikull edhe "shohim se si do veje".

hap fjalorin, kerko per hyrjen "debat", sepse nuk ja ke idene ta thash edhe mesiper.

Shih ktu i pakapshem..

DEBATE:

1. To consider something; deliberate. 2. To engage in argument by discussing opposing points. 3. To engage in a formal discussion or argument. See Synonyms at discuss4. Obsolete To fight or quarrel. 

 

v.tr.

 

1. To deliberate on; consider. 2. To dispute or argue about. 3. To discuss or argue (a question, for example) formally. 4. Obsolete To fight or argue for or over.  

n.

 

1. A discussion involving opposing points; an argument. 2. Deliberation; consideration: passed the motion with little debate. 3. A formal contest of argumentation in which two opposing teams defend and attack a given proposition. 4. Obsolete Conflict; strife.

 

http://www.thefreedictionary.com/debate

Po he mo mavri? Ca po bejne njerzit ketu? A nuk po argumentojne pika te kunderta? Te thashe, je teper i lodhur...e nga c'shkruan dukesh qe mund te jesh diku tek 20-21...Rritu dhe ca...

ore rrote kari.. robt nuk jane duke argumentuar por po zihen.. o koqe. se nuk eshte argumentim ky qe po behet. rrote trapi derdimen.

edhe po pate mundesi te na shpjegosh arsyetimin mbrapa prurjes se ksaj teme.. mundsisht ne terma jo-abstrake etj.. eshte shume te kerkoj kaq?

Dikush krahasoi protestat e 1997 me ato studentore ne 1990.

Por le tje leme ndergjegjes popullore te veproje.

Deri tani per 1990 protagoniste apo jo ne pozite apo opozite, thone me krenari :"isha edhe une atje" ftohen ne tv,japin intervista dhe 8 Dhjetori eshte feste kombetare.

Por cpo ndodh me protestat e 1997?

Protagonistet fshihen,Zan Caushi ne burg,ne tv nuk ftohet njeri ti "bjere gjoksit" qe organizoi 1997 dhe pozita dhe opozita nuk e permendin fare a thua se i fshihen as qe mendohet qe te behet feste kombetare kjo dite...

Nuk e shikoni qe ka dicka qe nuk shkon kur krahasohet 1997 me 1990???Dmth qe 1990 ishte dicka madheshtore dhe historike dhe 1997 nje turp antishqiptar?

Mik,

Problemi ngelet i njejte, gjithmone e papushim : njerezit shqiptare kane probleme me trute dhe ndergjegjen e tyre. Kjo po kthehet ne nje semundje. Dhe qe nuk jemi te perjashtuar nga nje brofje e papritur e saj.

Problemi eshte i njejti me ate qe doli ne nje teme tjeter ne lidhje me kujtesen : shqiptaret jane te paafte te kene nje qendrim INDIVIDUAL kundrejt ndergjegjes se tyre. Ata kane mesuar ne persosmeri artin e BISHTNIMIT : gjithçka qe na vret ndergjegjen, duhet t'i ikim. Kjo eshte parulla jone.

Ashtu siç shume prej nesh nuk duan te degjojne per krimet e bera ne emer te arbitraritetit komunist, po ashtu shume prej protagonisteve nuk ndihen mbi ngjarjet e 97-es sepse e dine dhe ata vete qe jane te mjere dhe te pafalshem.

Ka nje perqindje te gjore prej funderrinash qe ndihen krenare per ate katastrofe. Por jam i sigurte se keta jane me kokrra. E pergjithshmja eshte se shqiptaret, thelle ne vetvete, e dine fort mire se ajo katastrofe ishte nje çmenduri kolektive e pashoqe dhe se aty jemi shfaqur ne ditet me te poshtra te qenies njerezore.

Por po aq sa e ndjejne kete pergjegjesi, po aq te papergjegjshem jane per te mos e pohuar hapur, denjesisht, per ta ndare njehere e mire mendjen nga keto praktika.

Vjet, nga fundi i vitit, me ra te degjoja Eduart Shalsin dhe Spartak Ngjelen dhe ate kryemaskarain tjeter, Skender Gjinushi (o Zot ! te kem baba kete tip, o e vras me doren time, o vras veten), qe benin gjithfare thirrjesh qe te fusnin te rreqethurat. Te njejtat skenare si para 12-13 vjetesh. E pabesueshme.

Ketyre plehrave, as mendja mos t'iu shkoje tek 1990 e studenteve. Nejse, nje pyetje per meditim : sa shoqata per zbardhjen e vrasjeve te 97-es jane krijuar ne Shqiperi ?

Prandaj them qe jeni injorant qe ne rradhe te pare nuk keni as njohurine me te vogel mbi ngjarjet per te cilat mendoni se keni kellqe te krijoni opinion. Nje pyetje kam per ju.

A mund te ma shpjegoni c'lidhje ka Zani me protestat????????

C'lidhje ka o injorant Zani me protestat????????

Do te ma shpjegosh kete?

Ja ku e ke zanin, qe thot qe une po ndihmoj gjithe popullin e Vlores, Vorio Epirit dhe Shqiperise.  Berisha thot eshte denuar me vdekje.  Thote ai ka vrare vellezerit tane, ka vrare e ka masakruar shume femije, jo vetem tani por edhe 2-3 vjet perpara. Pastaj thot qe keta qe kane bere keto krime jane Sokol Mulosmani, Sokol Bizhga, Agim Shehu.  Berisha thot ka bere shume ne Vlore dhe ne Shqiperi.  Ne do te luftojme thote, deri sa te vdesim te gjithe te medhenj e te vegjel ketu ne Vlore dhe ne Shqiperi. (Ketu besoj se mund te themi qarte qe ai po merr persiper gjithe popullin).  Por une thote kam shume njerez te armatosur dhe kur te behen zgjedhjet, nqftse Berisha do bej prap lojra ne do te shkojme ne Tirane. ( Berisha sic e dime s'beri lojra, biles as nuk shkeli per fushate matane Lushnjes ne zjedhjet e korrikut ne 1997, e sigurisht humbi thellesisht.)

http://www.youtube.com/watch?v=VBs1qZWF5Qk&feature=related

Akoma me interesant ama, eshte qe Dashamir Tahiri, antar i grupit te Zanit qe e denoi Saliun me vdekje, tani eshte deputet i PDI-se ne paralment dhe aleat i Berishes.

http://www.youtube.com/watch?v=4NuXoTuUgDQ

O i pakapshem, po ta drejtoj pyetjen edhe nje here, sepse e shoh qe as nuk e ke idene e rrjedhjes te ngjarjeve, menjfjale je krejtesisht injorant mbi ngjarjet ne Vlore, krejtesisht, dhe cuditerisht krijon opinione, biles kerkon edhe te me shesesh mend me youtube mua. Hajde baba te te tregoj arat i thone kesaj.

C'lidhje ka pas Zani apo cfaredolloj emri tjeter i pervecem me protestat popullore ne Vlore??? E vetmja lidhje eshte qe Zani eshte nga Vlora,por qe as ka qene ne Vlore gjate kohes te protestave, biles protestat kan nisur spontane tek sportelet e Gjallices dhe nuk kanpasur as drejtues as grup drejtues, por kan qene popullore, u be avaz te dilnin njerezit cdo mengjes ne protesta, dhe nuk ka pasur parulla politike ne protesta, as pro-ps as anti-pd, por fillimisht vetem nje parulle, duam parate tona, dhe me vone largimine  qeverise.KAQ. Eksponentet e krimit skan marre fare pjese ne protesta, biles pothuajse te gjith eksponentet e krimit ne Vlore asokohe ishin te lidhur me pd-n ose ishin spiune te policise dhe shik-ut. Kete e dine te gjith.  C'lidhje ka Zani me protestat apo kushdo emer tjeter i pervecem?

 

Ore ti je serioz apo ca? Kujt i thua injorant i ore debil?! Eshte e sata here qe me ve lloj lloj epitetesh. Boll ore se le kokrren e namit.  Sikur vetem ti paske qene ne Vlore dhe ti paske monpolin mbi te verteten.  Prit o ore truthare, se dhe une kam nje cerek te familjes ne Vlore edhe plot krushqi, e ka plot Vlonjate te tjere qe kane qene prezent ne ato ngjarje.

Nuk po te thote njeri qe protestat ne fillim ishin te lidhura me Zanin e kriminelet e tjere, por kur protestat kaluan nga duam parate tona ne poshte qeveria, athere Zanrat me shoke u vune ne krye te tyre ndac te doje ti apo ndac jo.

Shihe videon dhe njehere, se Zani me gjithe plehren tjeter Shytin po intervistohen nga televizioni grek si perfaqesues te protestuesve antiqeveritare e po mos te ishin te tille nuk do i merrte njeri ne interviste dhe Zani merr persiper te flase ne emer te gjithe popullit te Vlore dhe Vorio Epirit sipas tij.  Biles Zanu vete aq larg edhe te parashikoj se cfare do ndodhe me zgjedhjet e ardhshme e cfare do bente po Berisha te luante lojra sic thote ai vete, se kishte njerez te armatosur.  Kur u arrestua Zani? Nga marsi i 1999-es.  Pra e kishte bere detyren sic thote ketu, te 'ruajtjes" te zgjedhjeve.

O mik i dashur, edhe nje here kuptoje, te lutem perpiqu te kutosh cfar te them une. Zani etj kan dale ne skene kur nuk kishte me protesta ne Vlore. Pra mbas nates te shikut ne Vlore efektivisht nuk kishte me asnje instance operacionale te shtetit. Zero. Protestat detyrimisht mbaruan. Deri ne ate pike protestat ishin popullore, pa drejtues dhe me karakter kombetar dhe demokratik. Kerkohesh vetem shpjegim per parate e humbura dhe me vone zgjedhje te parakoheshme. Kaq kerkonte populli. (pavaresisht perleshjeve te iniciuara nga dhuna e policeve primitiv te nje shteti primitiv sic ishte Shqiperia atehere). Ne momentin qe shteti ne Vlore pushoi se egzistuari dhe u hapen depote armeve, duhet patjeter  te bejme dallimin e kesaj faze te re me fazene  protestave. Ne kete faze te re nuk ishte me populli protagonist, por sherbime skerete, parti politike e grupime te vecanta. Zani ishte nje eksponent i krimit nga te paktet ne Vlore qe nuk ishte bere me PD-n dhe nuk kishte thashetheme te ishte spiun i SHIK-ut, prandaj ndoshta edhe u shfrytezua nga opozita. Nuk besoj te kete qene agjent i Greqise per shume arsye, por edhe nuk mund te ve doren ne zjarr. Megjithate nga aktiviteti i tij ne Vlore nuk ka asnje shenje qe te me bej te dyshoj se mund te kete qene agjent i Greqise.

Ore te mora vesh se si ishin protestat para nates se sulmit te Shikut.  Te tilla kishte kudo ne Shqiperi por nuk vajti te vriste njeri oficere te shtetit apo te sulmonte godina shtetrore. Problemi eshte qe ata qe sulmuan godinen e shikut me arme zjarri dhe vrane dy oficere te shtetit, ish soji i Zanit dhe ishin te lidhur me PS-ne e kjo vertetohet nga fakti se fituan poste mbasi erdhi PS ne pushtet.

Tani me thuaj mua, pse u shperthyen depot e armeve?  Pse pikerisht kjo ndodhi ne fillim vetem ne Vlore? Kush e beri kete dhe per ca arsye?

Zani s'ka qene agjent i Greqise? Hmm, ama a eshte koincidence qe ai u "arratis" nga nje burg i sigurise te larte bashke me Shytin pikerisht ne keto kohe?

Dallimi sigurisht qe duhet bere midis fazes se re dhe protestave, ama do ti apo sdo ti faza e re ishte vazhdim defacto i protestave edhe pse mos te ishte mbeshtetur nga masat e gjera.  Kjo tregohet nga fakti qe keto Komitetet e Shpetimit Publik e Zanrat me shoke silleshin si perfaques zyrtare te zonave ku shteti ishte inegzistent dhe kerkonin doreheqjen e Berishes. (Ne video Zani thot qe Berisha eshte denuar me vdekje).  Problemi eshte sa te krijohet anarkia, pastaj dihet qe plehrat marrin fuqine mbasi ajo krijohet, por ama s'duhet te arrihet ne ate pike asnjehere. Pra me thuaj mua, kush kishte interes qe te krijohej anarki totale dhe mos te egzistonte shteti fare e Zanrat me shoke te benin ligjin?  Kush kishte interes qe keta Zanrat me shoke ta piqnin ne hell Vloren, duke vrare, perdhunuar, vene gjoba e marre peng qe keta pastaj te vinin si shpetimtare e te vinin rend? 

Ore te mora vesh se si ishin protestat para nates se sulmit te Shikut.  Te tilla kishte kudo ne Shqiperi por nuk vajti te vriste njeri oficere te shtetit apo te sulmonte godina shtetrore. 

E ke idene e nivelit te protestave ne Vlore ti apo jo? Cilen godine shteterore sulmuan protestuesit? Ata protestuan paqesisht po te them edhe nje here derisa u dhunuan nga policia dhe me vone nga SHIK-u i Berishovicit qe te nxirrnin nga greva studentet. Pra turma vazhdimisht provokohej.

Problemi eshte qe ata qe sulmuan godinen e shikut me arme zjarri dhe vrane dy oficere te shtetit, ish soji i Zanit dhe ishin te lidhur me PS-ne e kjo vertetohet nga fakti se fituan poste mbasi erdhi PS ne pushtet.

Ku e di ti kush ishin ata qe sulmuan me arme SHIK-un?? Po te them edhe nje here qe ne protesta dhe ne turmen e protestuesve ska pas kurre eksponente te njohur kriminal ne Vlore. Ti qe e ditke kush ishin na e thuaj edhe neve ta marrim vesh. Koliqi me siper e pohon qe Vlora ate dite ishte plot me fshatare te armatosur, por pastaj kur turma shkoi tek shiku u zhduken fshataret por ishin nja 80 veta kriminele qe qelluan ne drejtim te SHIK-ut eh? Nuk e di sa te interesone  verteta ty mor xhan joo!

Tani me thuaj mua, pse u shperthyen depot e armeve?  Pse pikerisht kjo ndodhi ne fillim vetem ne Vlore? Kush e beri kete dhe per ca arsye?

Shperthyen ne Vlore sepse ne Vlore s'kishte me shtet, pra kushdo mund te vazhdonte i lire aktivitetin e tij ne Vlore.

Zani s'ka qene agjent i Greqise? Hmm, ama a eshte koincidence qe ai u "arratis" nga nje burg i sigurise te larte bashke me Shytin pikerisht ne keto kohe?

Nuk u arratis vetem Zani por edhe te tjere, disa nga te cilet qe kam pas edhe rastin ti njoh kan qene simpatizant te PD-se.

Dallimi sigurisht qe duhet bere midis fazes se re dhe protestave, ama do ti apo sdo ti faza e re ishte vazhdim defacto i protestave edhe pse mos te ishte mbeshtetur nga masat e gjera. 

Jo domosdoshmerisht, sepse kishte nje zgjidhje shume te lehte situata qe te mos percipitonte, nje pranim te fajit nga shteti dhe shpalljen e zgjedhjeve te parakoheshme. APO JO??

Kjo tregohet nga fakti qe keto Komitetet e Shpetimit Publik e Zanrat me shoke silleshin si perfaques zyrtare te zonave ku shteti ishte inegzistent dhe kerkonin doreheqjen e Berishes. (Ne video Zani thot qe Berisha eshte denuar me vdekje).  Problemi eshte sa te krijohet anarkia, pastaj dihet qe plehrat marrin fuqine mbasi ajo krijohet, por ama s'duhet te arrihet ne ate pike asnjehere. Pra me thuaj mua, kush kishte interes qe te krijohej anarki totale dhe mos te egzistonte shteti fare e Zanrat me shoke te benin ligjin?  Kush kishte interes qe keta Zanrat me shoke ta piqnin ne hell Vloren, duke vrare, perdhunuar, vene gjoba e marre peng qe keta pastaj te vinin si shpetimtare e te vinin rend?

Nuk e di kush kishte interes, por di qe Berishovici ishte fajtori kryesor, dhe ndoshta i interesuar te shkaterronte Shqiperine me urdher te Beogradit asokohe, perderisa e kishte zgjidhjen shume te lehte dhe nuk e beri, megjith insistimin e te gjith miqve nderkombetare te Shqiperise.

Megjithate nuk e kuptoj se per cfare akuzohet populli ne kete mes, qe po e perseris u ngrit per dinjitet dhe demokraci. Duhet patjeter te distancosh veten tende nga hurbineket solidarncet etj qe jan shprehur ne ate menyre kunder popullit. Ndryshe te te vij turp edhe ty.

Ore edhe njehere pati protesta kudo, e biles ne Lushnje u bene te dhunshme para se te beheshin ne Vlore te tilla.  Si cilen godine shtetrore?! Godine e SHIKut pra!  E pastaj u bastisen e u vodhen depot dhe bazat ushtarake. Ta zeme se keto dhunimet e policise (edhe pse ata policat qe u cuan me shkopa gome, e dime qe u shpartalluan nga turma e kete se mohon as ti) dhe te SHIKut jane te verteta.  Me thuaj ti mua, a ligjerojn keto sulmin e armatosur ndaj institucioneve te shtetit? A ligjerojne keto vrasjen e punonjesve te shtetit?

Po he meqe une s'e dikam se kush jane ta qe sulmuan godinen e SHIKut me arme, hajde na thuaj ti kush ishin? Si thua? Ore se ishin fshatare apo qyetetare ata qe sulmuan godinen e SHIKut, kjo ka zero rendesi.  Kur ti sulmon nje godine shtetrore me arme zjarri te renda e vrete punonjes shteti ti je automatikisht kriminel.  Koliqi nuk thot qe ishin vetem 80 vete qe i sulmonin, por thote qe keta ishin fshehur mbas civileve (perfshi ketu gra e femije) te tjere te paarmatosur e ketu numrin e pergjithshem nuk e percakton.  Gjithesesi keto jane informacionet qe Koliqi pretendon ti jene thene nga Leke Qoku ne radio.

Po he pra mo! Aty me dil! Pse nuk kishte me shtet? C'ndodhi me komandantet madhore te depove dhe reparteve ushtarake?  I braktisen postet e tyre apo u "binden" ti braktisshin?  Pse nuk bene detyren e tyre per te mbrojtur repartet dhe depot nga plackitesit?

Mo po s'ka rendesi se kush tjeter u arratis, ka rendesi qe Zani e Albert Shyti u bene figura kryesore te revoltes se armatosur.  Albert Shyti ishte kryetar i komitetit Shpetim.  Zani dilte e thonte qe me vjen gjithe Vlora mbas vetes.  Dilte ne Intervista me televizione e me the te thashe, shoqeronte Prodin e ku di une.  E ky ishte njeriu qe mbillte terror mbi popullin vlonjat me shume, me vrasje, perdhunime, pengmarrje, gjobevenje etj.

Sigurisht qe ajo eshte zgjidhje, ama ti po thua kur qeveria nuk jep doreheqjen e kerkuar nga protestuesit protestuesit duhet te rrembejne armet e ta detyrojne qeverine te japi doreheje me dhune, e ne kete proces te shkaterrojne shtetin, vendin, ekonomine e te bejne krime te papara?

Pra ti thua qe Berisha me urdher nga Beogradi ishte i interesuar te krijonte rrenim ekonomik te vendit te tij, armatosjen gjeri ne dhembte te kundershtareve te tij, shkaterrimin e shtetit ne nje pjese te madhe te vendit dhe detyrimisht rrezimin e qeverise se tij me dhune?  Pra Berisha me vetedije po rrezonte veten e vet duke armatosur kundershtaret?

Ore as une as shkrimi me siper s'po akuzon popullin en masse e as vlonjatet dhe Vloren en masse.  Biles po ta lexosh shkrimin, aty thuhet nga ky Koliqi qe shikasit qe i shpetuan sulmit te godines gjalle, u strehuan, ushqyen e nisen per ne Tirane nga Vlonjate rreth e rrotull.  Nje gje duhet te kuptuar ama, se turmat (pra protestuesit) kane mentalitet turme dhe ato manipulohen goxha nga njerez te afte e ne zjarrin e momentin kane per borxh te bejne gjithcka qe manipuluesi ju thote.  Pra kush akuzohet ketu jane ata manipuluesit, ata kriminelet, politikanet, agjitatoret qe i thoshnin njerzve te rrembejne armet, qe maloku po con maloket e tij te pushtoj Vloren etj etj.  U sqaruam tani kush akuzohet?

 

Po mire qe i bie theniet e Zanit .

Ja e paske dhe mendimin ndryshe per situaten ,

Bashkoi dhe me mendimet e Saliut si deshmitar kryesor i Kohes dhe e sqarove problemin. Perse e ke kap me tmsoien ? Ke edhe raportet e dy "Spartakeve" dhe ja ku dole te 97 .

C'ne melazem te lexojme Kostandinin e vogelith qe ti jo vetem qe nuk e njeh fare por edhe gabohesh ne vleresimet e DITARIT qe ai s'ka mbajtur kurre . Dhe e verte eshte se ato jane copra raportesh te perziera me kodoshllek me mendime personale pas kuvendit . Vete shkurtesa e mendimeve te jep te drejten te mendosh se ai shkruan me pika pika ......

Me kaq ke rrugen me te thjeshte te thuash "po do lexon po do nuk lexon"

Po ti s'po kupton qe ne "loje" eshte futur psikologjia e te marreve me Hurin ne krye ? Apo ke deshire te besh dikur je i paanshem dhe do mendime te kunderta ?

Per te perjshtuar ndoshta eshte mendim i nxituar por qe ke marre nje mision Xhibist dhe ke kohe qe i fryn nje zjarri per konflikt , kjo ben  MUUUU...T.

Nje gje tregon kjo e vertete . Ose je bleres i Blogut ( bashkeaksioner ) dhe ne kete rast te dhjefhim mu ne Blog ose ti je ndonje qe dikush ka konflikte interesi me ty qe llomotitt kaq serbes...... ne te miren tone zotnie smiley

Se perse te duhet 97 ty , nje dreq e merr vesh .

Po qe per gogla dushku , Huribinara e Solidare  me shoke,  le te vijne se ata te bejne dhe per te qeshur .Nuk rrojme dot pa ta . Por po qe per mend ...them se dicka fsheh dhe ne kete rast hapua Kutine anetareve Partise se Blogut!

 Protestat e 1997 nuk kishin kerkesa politike.Thelbi i protestave ishte korrupsioni masiv ne sitemin bankar financiar qe precipitoi ne vjedhjen masive te popullit.Shteti u mori parate popullit nepermjet mashtrimit.Shteti kishte ngritur piramidat.Protestat degjeneruan ne kaos sepse shteti ishte naiv dhe nuk i kishte parashikuar politikat e tija ne lidhjet me financat.

C`beri politka e degjeneruar e 1997? Filloi te luante karten e politikes gjasme kunder komunizmit, per te larguar keshtu nga vetja fajin dhe paaftesine e drejtimit te shtetit me kompetence.

Shtetit ju erren syte."Sherri" ishte (sic eshte) mburoja me e mire per te mbuluar horrlliqet. Dihet qe nje kriminel pasi kryen nje krim fillon dhe djeg objektin e krimit.Dihet qe kete beri dhe shteti yne ne 1997 beri sherrin dhe i vuri zjarrin te gjithe vendit!

Pra artian, komisariatet, bashkite, bibliotekat, postat, hotelet, karburantet etj etj i dogjen punonjes te shtetit ne ate kohe?

Kur nje shtet nuk eshte i ndershem me popullin te gjitha institucionet shkatrohen,pra edhe komisariatet, ehde bashkite ,edhe hotelet.Kur shteti nuk siguron parate e qytetareve te vete, i vjedh ato, populli nuk ka besim tek ky shtet, dhe shteti nuk e ben dot ligjin pastaj! 

Ok, po mire keto para qe i vodhi shteti ku shkuan egzaktesisht?

 Parate  e shqiptareve ,deklaroi miku, jane te pastra! Ai duhet ti dije me mire ku i coi!  Po ti kerkon kembet e gjarperit? 

o i pakapshem boll bere te ritardumin se nuk je as funny

Nese socialistet me ne krye Nanon do te benin detyren e tyre per ta cuar perpara drejtesise, edhe sot e kesaj dite maloku do te ishte ne biruce duke vuajtur denimin me burgim te perjetshem.

Pyetje me vend, por duhet t'ia besh atyre qe drejtonin shtetin ne ate kohe

Une po kerkoj pikeveshtrimin tend, qe ne vija te trasha eshte pak a shume qe shteti s'ishte i ndershem me popullin dhe i vodhi parate, e populli ju mbush kupa e beri mire qe dogji e shkaterroi gjithe institucionet e shtetit.  Une e di ca deklaroi ai, ama nuk e ndihmon kauzen tende kur ti nuk mund te shtjellohesh me teper se kaq e thua pyet ate parate ku i coi, po une di vetem se i vodhi ai.

Ky artikulli me siper me kujton ate artikullin e ca diteve me pare te Reshat Kripes per krimet e komunizmit. Vetem tregohet dhe asgje sndodh.

Ashtu si krimet e komunizmit ngelen jetime, po ashtu edhe shume krime te '97 vazhdojne te mbeten jetime. Nuk u denuan (bile as politikisht jo) as pergjegjesit e '97'es, as ata qe vrane, as ata qe shtyne per te vrare e as ata qe premtuan qe do rikthenin parate 100%. Kujtoj ketu qe Tosi u rizgjodh edhe legjislaturen e dyte mgjs i vodhi paret sheshit.

Populli vazhdon e tehiqet nga hunda dhe nuk po meson qe nuk po meson qe te ushtroj sic duhet vullnetin me ane te votes. Megjithese edhe kur e ushtron kjo i vidhet.....

Dhe cndodh me tej?

Dalin pastaj lloj lloj imbecilesh qe justifikojne qeverine dhe fshihen pas termave proceduriale dhe historia fillon e perseritet deri ne gjemen e radhes. 

 Hurbinek. Se e kam pare qe sa here hapet tema e 97 fillon e shkumezon gjoja duke denuar kriminelet e kuq qe vrane ate shikas bashkefshatar tendin, dhe pastaj e mbyll komentin me thirrma qe ah te kisha te vrisja kete dhe t'ia merrja shpirtin ketij tjetrit me duart e mia me keq sec ia bene atij te SHIKut. 

Funderrinat ishit ju qe zbritet nga shpellat dhe malet dhe per 300 dollare ne muaj qe iu premtoi bajraktari juaj, nen flamurin e mercenarizmit qe e keni tradite nga anet tuaja, shkuat te vrisnit vellezerit tuaj ne Vlore e ne jug. Nuk erdhi Vlora tek ju, por shkuat ju tek Vlora. Dhe late leshte.

Tani te te tregoj edhe perse jam krenar per 97-ten. Lufta ndahet ne tre pjese. Kauza, beteja, dhe paslufta. Neser ne librat e historise do te shkruhet. 

Ne 1997, qytetaret shqiptare humben 2.2 miliarde USD  ne skemen piramidale te Ponzit, me te madhe ne histori. Qytetaret te revoltuar kerkuan qe qeveria te mbante pergjegjesine e saj per keto veprime dhe kerkuan doreheqjen e kryeministrit Meksi. Qeveria me ne krye presidentin Berisha, nuk i perfillen madje iu kundervune ketyre kerkesa gje qe i shtyu qytetaret qe nga protesta paqesore, te sulmonin depot e armeve per t'iu kundervene qeverise, gje qe per pak e shpuri vendin ne lufte civile. Shteti u be inekzistent gjate kesaj periudhe dhe u desh nderhyrja e trupave paqesore te NATO-s te zbarkonin ne vend per te mbajtur rregullin. Pas krijimit te nje qeverie te Perkoheshme Koalicioni, pas zgjedhjeve te parakoheshme me 1997 Partia Demokratike u detyrua ta leshonte pushtetin.

Ja per kete jam krenar une. Dhe jo per ato historirat prekese me Hurbineke dhe Shikas te vrare. Kur mbaron beteja, te gjitha palet qajne te vraret, dhe  urojne qe gjera te tilla te mos ndodhin kurre, por ne ndodhshin njerezit per hir te atyre te vrareve do ngrihen perseri e do te kapin armet. 

Sa per ato perrallat me agjente dhe agjentura qe i nxirrte ai Gazi i Deges i juaj ne parlament, mund ti hane ca vica si ti, Lira e Solidari, por jo njerez qe e kane kaluar fazen e Homo Erectus. Jo per gje, po per nja 50 vjet Enveri na u perpoq te na mbushte mendjen se imperializmi amerikan dhe Europa plake e mbeshtetur nga revizionistet qe e kishin hale ne sy Shqiperine, dergonin ketu agjente qe te rrezonin pushtetin popullor komunist. Tani 15 vjet pasi kishte vdekur Enveri, na doli Saliu qe perpiqej te na mbushte mendjen qe Imperialistet amerikane te kethyer ne komuniste, bashke me Evropen plake te kthyer ne revizioniste, ishin bashkuar qe te rrezonin pushtetin liberal-demokrat ne Shqiperi, i cili drejtohej nga ish komunisti Sali.

Ndaj ca te seres tende bejne mire ta shohin edhe pyllin pas pemeve, se pastaj do ngeleni gjithe jeten duke qare deshmoret e betejave te humbura. Dhe shko bej shurren tashti se s'kam me nge te merrem me ty.

Sali Berishes ka per t'i dale shpirti duke pellitur, nga 3 000 jetet qe vajten per gjynahet e tij. Dhe i vetmi gjynah qe ka bere ai, eshte ky :

QE NUK TE KA SHKUAR NE PLUMB TY DHE SHUME PLEHRA TE TJERE.

Qelbanik.

 Ti qenke vertet nje cecen iluminist. smiley

Me vjen keq Pf qe hiqesh edhe vezhgues ose symprehte  i shkalles larte.

Te pakten une nuk kisha si ta kundershtoja se ma dha ne "lule te ballit " vendi ku vritet Luani smiley Edhe ty te gjujti me plum po vendi sikur s'ka logjike .

 Mendoj se te pret shume pune ne etimiologjine e kesaj fjale ...plehra.

Ku ta kete mesur Huri kete . Ne bjeshke sikur vetem kakerdhi dhish ka qe plehrojne arat . Plehrat nuk njihen .

Pastaj dalin edhe pyetje teknike :

C'forme kane plehtrat , te c'madhesie jane , ku duhet mbajte shenja qe ta asgjesosh me nje te gjujtme e me dhjetra te tilla qe nuk duhet ti kishe kaluar kaq thjeshte .

Aq me teper qe vijne nga nje dijetar mendjefyell si Huri i kudogjendshem per muuuuuallisje .

Me respekt dhe me i padurushem  ne pergjigjen tuaj  .

hahahahaha sa shume e dashke malokun mer Hurb. Po ai a te do ty kaq shume?

Kjo shakaja qe rrezuam rregjimin Berishian me kujton nje perralle kineze, "gruaja e tregtarit  te vojit me gruan e tregtarit te kalendareve".

Te vjen keq per ato familje qe humben kursimet e e shtepiat, faji i tyre ishte vetem qe nuk kishin lexuar Pinokun.

Egazaktesisht kur i vune keto 2.2 miliard $?

Se mesa di une deri para 5 vjetesh pra ne 1992,ishin pa breke ne bythe.

PF, po te pergjigjem meqenese me fute ne vathen e vicave. Qe do ti ngaterrosh gjerat e ti besh lemsh, kjo dihet. S'eshte hera e pare qe e ben. Je bere maestro i fabrikimit. Asnjehere nuk kam menduar dhe shprehur qe qeveria-mavria e asaj kohe ishte e pafajsheme. Se pari ishte faji i saj i madh. Pastaj futen edhe agjenturat e shteteve fqinje me Zani dhe te tjere qe as une e as ti nuk i dime emrat. Se prandaj quhen agjentura sekrete dhe jo publike. Se ne ate katrahure kane pjesen e vet te fajit edhe elemente pa rrenje dhe dege, dhe pa vlera njerezore dhe familjare, dhe kjo eshte e vertete.

Sa per djeni kjo teoria e homo erectus nuk eshte e vertetuar. Prandaj po kerkon ndonje kthine ku te futesh, me kenaqesi do te ofroj nje kthine ne livadhin e vicave.

Te kam vene re qe me komentet e tua perhap vetem urrejtje jug-veri. Duke poshteruar malsoret fisnike shqiptare dhe duke i futur ne nje thes te gjithe. Nuk di nga te buron kjo urrejtje. Une s'jam nga veriu, dhe nuk e bej kete e nisur nga ndonje arsye personale. Po keto qe shkruan ti me bejne te skuqem deri te veshet. 

 

Mos t'ja fusim kot tani! Kishte faj qeveria per piramidat? POOOOO. Beri mire opozita qe mendoi te instrumentalizonte situaten ne favor te saj? POOOOO cdo opozite ne cdo vend te botes do t'a bente nje gje te tille. Tani, si e beri opozita kete instrumentalizim? A zgjodhi rrugen qe duhet? Po te jesh i cmendur thua prape POOOOOO, se thirrjet per terheqje zvarre, hapjet e depove te armeve, thirrja per gjak, anarkia, (kam qene vete per hall ne ditet me te poshtra ne Tepelene e Permet ne ato kohe dhe nuk do t'a harroj gjithe jeten eksperiencen e atjeshme) nuk u fillua nga qeveria per faktin e thjeshte se nuk ka qeveri ne bote qe i ve flaken vendit kur eshte duke qeverisur vete.

Tani, a ishim (dhe akoma me e rendesishme a jemi) popull qe manipulohet kollaj nga cilido qe fut fitila politike dhe percan duke gjetur idiotesira te tipit 'ne nga jugu ju nga veriu'? POOOOO. A ka te beje kjo me papjekurine, indoktrinimin dhe injorancen e popullit te thjeshte shqiptar ne pergjithesi? Them prape se po, pasi kush pati mend ne koke, simpatizante te majte dhe te djathte qofshin, qe humben neper firmat piramidale, nuk dolen me arme dhe bidon me vajguri dhe pishtar ne dore. Te mos futemi te ideja idiote qe paret i mori qeveria. Per ata qe akoma kane keto idera foshnjore ne koke, nje studim i Ponzi scheme i njohur prej shume kohesh gjetke, do t'i ndriconte pak trurin. Keto skema fundosen nga vetvetja kur vjen nje 'critical mass' dhe ata qe hyjne nuk paguajne dot interesat e atyre qe jane me lart. Nqs njerezit e thjeshte ishin injorante per kete, liderat ne te dy krahet kishin gjithe informacionin e mundur.

Cmenduria kolektive e '97 ka qene nje nga motivet e forta per t'u larguar nga Shqiperia per shume njerez. Frika se mund te perseritet, per gjithe ata qe e jetuan, eshte akoma diku ne nje rreze te trurit pasi lojtaret jane po ata dhe e provuan qe nqs ju intereson, shkrumb e bejne dhe gjemb nuk ju hyn ne kembe.

Dhe sa per kuriozitet, ka qene nje teze se 'firmat piramidale nuk jane si gjetke, se keto tonat merren me lloj - lloj trafiqesh dhe aktivitetesh te tjera keshtu qe nuk kolapsin se kane pare'. Kur ja kam shpjeguar kete teze dikujt, me tha 'oh dmth ju kujtonit se ishit kriminelet dhe jo viktimat'... 

Cmenduria kolektive e '97 ka qene nje nga motivet e forta per t'u larguar nga Shqiperia per shume njerez. Frika se mund te perseritet, per gjithe ata qe e jetuan, eshte akoma diku ne nje rreze te trurit pasi lojtaret jane po ata dhe e provuan qe nqs ju intereson, shkrumb e bejne dhe gjemb nuk ju hyn ne kembe.

 

 Kristida, rrofsh se doja ta thoja dhe me doli nga mendja. Kjo ishte katastrofa me e madhe ne plan afatgjate qe iu be Shqiperise. Ne 1990 nga Shqiperia u larguan pjesa me e madhe e te rinjve te Tiranes e qytetve te medha te Shqiperise se Mesme. Pikerisht ajo pjese qe ishte nje nga potencialet me te medha per zhvillimin dhe ecjen perpara te Shqiperise. Pjesa qe kishte mbetur, dhe qe kishin duruar me shpresen se "dite me te mira pasketaj vijne" iken ne 1997, pjesa me e madhe duke mallkuar se nuk doni t'ia shihnin me bojen ketij vendi. Tani deri sa te qytetarizohen bathoristet e rinj, prit te presim...

P.S. Presin ato qe kane mbetur ne Shqiperi xhanem, se une per vete hyj tek ai grupi i mesiperm. 

 Une personalisht nuk ika se humben paret ne piramida, se isha e sapodiplomuar dhe 'jeten e kisha perpara' bile jam munduar me sa kisha mundesi t'ju shpjegoj atyre qe me degjonin (pak te tille ne fakt, bile edhe prinderit e mi si me dyshim) se there is no such thing as a free lunch dhe se keto firmat do groposeshin nje dite. Mirepo ja qe per shumicen, ishte me e bindshme Sudja me normat e interesit stratosferike. Une nuk kam ikur nga kjo. Une kam ikur kur shikoja se si njerezit e shnderruar ne turme nuk lane gur mbi gur, nuk lane asgje pa djegur e shkretuar, kur kanosnin armet dhe premtonin se do 'marshonin ne Tirane' dhe kur ju zinin prita autobuzeve interurbane per t'ju vjedhur pasagjereve ato dy cika leke qe i kishin per hall...dhe kuptova se fara e keqe jo vetem qe nuk ishte shrrenjosur ne 90' po ishte akoma kaq e mireinstaluar ne mendjet e njerezve sa flaken i vene po qe se jua kerkon kryetari, edhe po u dogjen vete brenda, s'ka gje. E pra keta njerez jane akoma aty. Ja shiko kush therret per dhune edhe sot. 

tashme kjo eshte nje teme historike qe nuk duhet te tratjohet me nota histerike...Deshmite qe mund te sjelle secili nga ne mund te sherbejne per te plotesuar mozaikun 97.

kam pare me syte e mij cecene ( me plot kuptimin e fjales, me mjekra deri te gjuri  qe kishin zbritur ne jug per te mbrojtur nderin e Baces).

Ai ishte nje shtet Cecenesh dhe kryengritja popullore e kthyer ne marrezi qe haraci qe u pagua fatkeqsisht.

Ja ky maskarai tjeter, qe e nxjerr koken si gjarper. Ja kesi funderrinash jane gati t'ia vene flaken perseri.

Ceçenet ? Ti je nje burracak i poshter qe as per armik s'ia vlen.

Vill Hurbinek vill se pastrohesh...

Pervec ketyre qe jane thene, qe '97 u dirigjua nga greket, mendoj dhe ne subkoshince te ngjarjes, te akumuluar prej dekash qendron "armiqsia" e heshtur veri jugu. Jugu u mesua keq duke qendruar 50 vite ne krye te Shqiperise me komunistet, duke dhunuar e vrare ne veri (gjate '45, psh rasti i Kelmendit me Mehmet Shehun, pushkatimet e Shefqet Pecit, vrasjet e kosovareve nacionalist qe domosdo ishte te lidhur me veriun etj, shfarosja e klerit katolik dhe e gegerishtes, diskriminimi i kosovareve etj...)....ne subkoshience eshte ndjere shume kjo gje. Tani vijme pas viteve '90, kur rrezohen komunistet dhe ne pushtet hyp PD-ja qe shumicen e figurave kryesore si dhe e elektoratit e kishte nga Veriu (sic eshte edhe sot ne fakt, PD-veri, PS (ish PPSH)-jug). Ne '97 ndihej nje "urrejtje" (ne thonjeza) per verioret, hypen ne pushtet maloket, posht maloket etj etj. Shqiperia rastesisht ka shpetu ne '97pa u nda, sepse ky ka qene edhe qellimi final i '97, fitili i te ciles u pergatit shume kohe me pare me firmat piramidale. Ata qe e orkestruan '97 (greket mendoj) shfrytzuan ne max. "armiqsine" e heshtur Veri-Jug.

Clidhje kishte veri jug aty mor plak, njerezit u ngriten per parat e vjedhura, se nuk ju hap shume barku per budalleqe te tilla. E gjith tema thjeshtezohet ne nje pyetje te vetme. A ka te drejte nje popull te demostroje ne menyre paqesore demokratike apo jo??

Sipas mentalitetit shtazarak Berishist, JO.

o llosh njerzit u ngriten ne protesta edhe ne Durres, Tirane e Shkoder po nuk i pin njeri gjakun ne shesh. Ato hartat e vorio epirit per ca i kishin shpernda ne jug? Ato flamujt grek qe u ngriten ne himare e gryken e tepelenes per ca u ngriten?

Kepi

Nuk e ve fare ne diskutim qe ka pasur elemente te agjenturave te huaja gjat asaj periudhe. Por populli i Vlores beri protesta dinjitoze, demokratike dhe civile deri ne momentin qe policia ushtroi dhune mbi popullin. Pastaj populli rrahu policet dhe me vone i kuroi, i veshmbathi dhe i nisi neper shtepiat e tyre.

Mos ngaterro tani protestat popullore ne Vlore qe ishin karakter kombetar ne thelb, me axhenden e agjenturave te huaja apo grupimeve te vecanta qe shfrytezuan protestat popullore per te arritur objektivat e tyre. Per kete nuk mund te fajesohet populli, dhe kjo nuk i ul vlerat aspak gjestit fisnik te popullit qe u ngrit per dinjitet dhe per demokraci.

Solidaro,

shume, po shume shume dobet. Shoh se se ke gjet akoma Homedepon me te afert. Shko ketu www.homedepot.com,  bli nje litar per vete e me ket rast dergoji edhe nje me poste rrubit. Per peme te shikoni te dy rrugeve.

Ps: ket rradh ska nevoje per mesazhe ne privat.

O PF a ishte Zani Caushi, Albert Shyti etj. perfaqesues te qytetareve qe kishin humbur 2.2 miliarde dollare?

I pakapshem. Une kisha shpresen se nuk do ishe kaq injorant sa hurbineku etj, por me vjen keq te konstatoj qe qenke pjese e te nejtes shpurre.

Clidhje kishte Zani, Alberti etj me protestat a mund te ma thuash?

Lexo me siper, dhe per here te fundit po them mbaje gojen se e ka kaluar disa here cakun me mua.

 

Po keto si shpegohen o ti PF qelbesire e Asfalias?

Si e shpegon qe e vute kete vampire ne parlament?

Si e shpegon qe Zan Caushi i denuar me burg te perjetshem ne Greqi,papritmas vjen ne Vlore?Nuk duhet te vuante denimin ai ne Greqi?Po Albert Shyti dhe monstrat e tjera si erdhen papritur nga Greqia?Po Stavri Marko gazetari i BBc per Vloren ne ato kohe,si eshte sot nje nga veprimtaret me te mendenj te lobit grek ne Australi?Rastesira jane keto ore kameraman i Zan Caushit?

Si del me krenari dhe ke fytyre ti o morracak se per pak e ndate Shqiperine me ate qe bete?Ndoshta ke bere detyrat qe ta caktoi Asfalia dhe tani po jeton me pensionin qe te jep ajo ne Kanada,se ne Shqiperi sta mban te shkosh se kushedi c'ke bere ne Vlore.

te ishte per juve o morracake dhe ndyresira Shqiperia do te ishte ndare por ti themi faleminderit Turqise,Italise,Austrise dhe Amerikes qe nderhyne ne kohen e duhur.

 

 

 Si i shpegon keto foto o ndyresire?

 

Vampirja Luiza Hoxha

Ne foton e pare, po te shikohet me vemendje, duket qe pellemba e dores se djathte e personit me kapele te kuqe eshte e montuar. Pra nuk eshte dora e tij, dhe sigurisht as ato 3 gishtat. Megjithate, ai kelysh kurve qe e ka bere montazhin ka qene profesionist. Shpresoj te mos jesh ti solosis lol 

Per sa kohe qe Shqiperia, te kete mbeturina haleje, si puna e atij PF me siper, i cili ndjehet krenar per ate qe ndodhi ne 97-ten, ky vend ska per tu bo ndonjehere. Ka shku llumi ne Kanada dhe po na tregon krenarine. Qepe mor bushter gojen.

PF eshte person i njohur ne Shqiperi ne rrethe gazetaresh por jo vetem si nje rekrut i Sherbimit sekret grek, prandaj mos u habisni per ato qe thote. Pyeteni pak se si shkonte me kameran e tij te filmonte thyerjen e reparteve ushtarake apo objekteve te tjera para rebeleve. Si ka mundesi qe e dinte oren dhe vendin para atyre qe do te sulmonin? Rekrutimi i tij nuk eshte i rastesishem, interesohuni pak per origjinen e tij dhe lidhjet qe ka me Greqine familja e tij dhe qartesohen gjerat.

 Jo mer lol. Une punoja per Daj Samin dhe greket i bleja sa here te doja. Nganjehere kur isha keq per leke, beja edhe poliagjentin, po zakonisht e beja per Inglizin. Se ai pagunte tamam.

Sa per ato pyetjet qe shtron me poshte, thjesht desha te te them qe ne gazetari kjo quhet "Good job!" Ne dac ta dish une e kam filluar karrieren time si gazetar ne luften e Bosnjes ne 1992, pastaj ne Kroaci, 1997 ne Shqiperi, pastaj kam mbuluar Kosoven dhe se fundi luften ne Maqedoni ndaj dhe kisha pak pervoje me keto punet e luftrave. Pa permend ketu ndonje gje te vogel ku shkoja per pak dite. Kjo eshte ajo qe i mungon sot gazetarise shqptare qe nga gazetari terreni, eshte kthyer ne gazetari tavolinash, me ca perjashtime shume te vogla gazetaresh te pavarur. Ndaj dhe ca si puna jote habiten!!!

Sa per familjen pastaj, si tha Qazim Mulleti! "Paske pa tina, e s'paskem pa una!" 

Me keto perralla genje ndonje tjeter ketu por jo mua. Ti nje cope kameraman ke qene zyrtarisht, por jo zyrtarisht ti ke qene nje rekrut i sherbimit sekret grek. Ti edhe sikur te jesh parashikues i te ardhmes dhe me aq perpikmeri aktivitetet e rebeleve nuk do te mund ti gjeje. Para zjarreveneseve ne cdo repart apo diku tjeter ishe ti. Sic e thashe rekrutimi nuk erdhi ashtu kot, me llotari, se me qene vijne e me rekrutojne edhe mua, por ti je i lidhur koke e kembe me Greqine, pune origjine e familje. Ne fakt ti sherbim te madh per Greqine qe mbeshteste dhe te majten ne ate kohe, ke luajtur qe ne 96, kur shpifje per dhune e cdo gje tjeter. Nuk u largove kot nga Shqiperia ti dhe ike ne Kanada. Ishte koha kur ti ishe "dekonspiruar" dhe e majta po dorezonte pushtetin.

Me keto perralla genje ndonje tjeter ketu por jo mua.

 smiley  Me qe me njifke kaq mire, a mund te me thuash edhe se kush je zotrote! Se mbase kur te me thuash emrin mbase do te detyrohem ta mbyll gojen. Apo nuk do te dekonspirohesh.

Ti nje cope kameraman ke qene zyrtarisht, por jo zyrtarisht ti ke qene nje rekrut i sherbimit sekret grek. 

He, he. Edhe kaq cope e vogel kameramani nuk kam qene, deri sa edhe vete Berishes nuk ia mbante bytha te me kafshonte, pasi e provoi nja dy here. Kurse per ca cerra te vegjel si puna jote qe rrinit ne sherbim 24 oresh me Mercedesa jeshile poshte shtepise sime dhe me shoqeronit nga mbrapa kudo qe shkoja (ne qytet se ne zonat e luftes sua mbante bitha) isha elefant fare!

Oh, cfare gjuhe, mjere gazetaria, PF!

 Oh Pardon frengjishten Metrometer. He do ma thuash emrin?

P.S Edhe mos me thuj qe e morra vesh nga Asfalia qe je i njejti! 

Sa keq, te kane mashtruar kete radhe!

Or ti elefant virtual, qe ste paska kafshu dot Sala se te mbroshin greket, shko kthehu njehere ne Shqiperi te shohesh sa te vlen lekura. Skuth Kanadaje te doli boja ketu zvarranik.

 Relodo. Kur te jesh rilodu tamam, qe te fillosh te mushesh, do merrem edhe me ty mbase. Per momentin naten e mire kontrazbulusve vigjilente. smiley

 Oh se harrova. Ne Shqiperi kthehm nje vit po nje vit jo. Do kthehem edhe kete vit per pushime. Po te doje nonjoni t'ia paguj pushimet dhe te bejme muhabete agjenturash ne Jal, eshte i mirepritur.

kjo teme duhet fshire komplet, edhe te krijohet ndonje mekanizem filtrues qe nuk lejon te ritardum te hapin tema.

 Tema po nuk pati interes, nuk ka komente. Fakti qe ben kaq 'nxehte' ketu do te thote qe paska nevoje per te. 

Mendoj se 1997 ne mos njolle me siguri nuk eshte vit i lavdishem e qe na ben nder.Ka te tjere vite Vlora me te cilet krenohemi.Me Ismail Qemale,luigj Gurakuqe e Mic Sokola.Eshte vit i ndritur qe na e "mbyll" gojen te gjitheve ,nga te gjitha anet e Shqiperise.Mendoj se eshte ende heret nga sa shoh per te gjykuar vertet se ç'qe ...Roli i komunisteve ,gjinusheve ,asfalias,sisdes .....Pastaj ,ketu eshte blog ,thjesht blog....PF,pershembull mund te jete ai qe thoni ju,po une e njoh per poezite e tij,hurbi eshte i nxehte por i jashtezakonshem ne koherencen ,logjiken,magjine e frazes.Pastaj ka si gjithmone sigurimsa qe mbeten te tille edhe ne blogje...shpesh enderrojne te lidhin ndokend ne shina,shpesh kercenojne.Po hajt ma ,ça kena me ba....Veç njajo ju ka mbete me ba....ne anonimatin e tyre te mjere ,ne identitetet e tyre te rreme.Nje tas pshesh po hane ma...

Zana

Vetem nje pyetje kam per ty, mu pergjigj me sinqeritet. A ka te drejte nje popull te protestoje ne menyre paqesore dhe demokratike (sidomos ne ato rrethana ekstreme?) ? A ka mundesi ti pergjigjesh kesaj? Aq beri populli ne 97-n, dhe vetem aq, biles ne nje menyre shume civile qe eshte per tu krenuar, me kenge e me valle, megjith situatene  veshtire qe po kalonin.

 

Ps. Sa per ate ndarjen veri-jug jua ka fut ne koke PD-ja se nuk egziston ne Vlore, dhe ska egzistuar kurre. Ne universitetin e Vlores ka pas edhe studente shkodrane per respekt te te cileve ka bertitur nje turme mijra vetesh shkodra shkodra.

Per fat te keq me sa duket ke pare film tjeter ttmssoia.Populli nuk protestoi ne menyre paqesoree demokratike.Nuk kishte kenge e valle,nuk kishte...Po vras mendjen ç'film ke qene duke pare ,ne cilin kanal?  smiley

Posi moj Zana, sepse ato qe nuk i ke qejf i harron kollaj prandaj, kurse une jam rob me memorie, s'behem peshk i askujt. Dhuna ne protesta ka filluar nje muaj mbasi protestohej dhe qeveria se vinte ujin ne zjarr, biles thoshin u ben mire nje xhiro vlore-skele vlonjateve, apo i harrove? Pastaj sic edhe thote ky Koliqi me lart ishin kokshtremberit e atij shteti primitiv shtazarak qe filluan dhune kunder protestuesve sepse nuk e kishin konceptin e lirise, demokracise e qytetarise. Dhe po protestat kan qene me kenge e me valle, me beso, si askund tjeter, as ne metropolet e europes nuk kam pare protesta me civile. Asnje godine e vetme nuk eshte goditur qofte me nje gur te vetem ne gjith rrugen vlore skele gjata tyre muajve protesta, biles edhe kur nuk kishte polici. Tjeter pune a e beson ti apo jo, pyetja ime eshte a ka te drejte nje popull te protestoje ne menyre demokratike apo jo??? A pretendonim te ishim nje demokraci?

Zana mos e vre fare mendjen per filma .Ke filmimet e 98 kur bertet Saliu ne menyre demokratike nga ballkoni PD - se" Ne sulm burra. Fatos Nanja ka gjak per te lare " smiley ..... dhe ? ......Dhe kshtu mo ......

Dhe e sulmoi me mjete demokratike sepse edhe protestat keshtu i ka ai smileyPor kur ikin turmat , harrojne ca qirij ose "Pishtare Demokratike " qe nje dreq e merr vesh se si shkaktojne zjarre ne Institucione smiley

o Zane, e mban mend kur te arestoi policia 3 brenda 1 muaji sepse lepije xhamat e dyqaneve te akulloreve te qytetit ku jetoje.. edhe pastaj doli shefi i policise me nje ide gjeniale edhe u tha dyqaneve te akulloreve ti bejne xhamat me refleksion pasqyre edhe ti sveje me atje sepse friksoheshe nga ajo qe shihje tek xhami.. that was so funny.. jam i sigurte se s'e ke haruar sepse e ke kujtesen e mire smiley

Pa pa pa,sa shpejt u identifikove.Tamam prej sigurimsi te vertete,gjithmone gati reflekset.Po shiko,je shume me natyral e i vertete kur kercenon e endrron te torturosh dynjane.Ke me sukses.Shiko sa patetik ,i pavertete,stpid kur gjasme ben shaka....Humor ben ndokush tjeter .Juve ju ka dal zani veç per tortura.Me mbaruan komentet per sot.

une spo beja shaka mi Zana une po te kujtoja nje histori qe te ka ndodh ty.. a s'e mban mend a? nuk e mban mend kur veje edhe lepije xhamin e dyqanit te akulloreve edhe trembeshin klientet edhe pastaj erdhi policia edhe te mori per dore te dha nje akullore edhe te coji ne rajon edhe pastaj te dhan nje tjeter akullore edhe te than te mos e besh me pastaj pas nje jave ti vajte prape edhe pas nje jave prape edhe lepije xhamin e dyqanit sepse te dukej sikur po lepije akullore.. haha ke qene shume cute ne fakt.. smiley

keto jane nje nga format e torturave qe perdorje ne qelite tuaja.Te eshte bere peshku vend esorcismi  i tmerrit qe ke ne shpirt.Tasht une e kuptoj qe qe kur ngele vetem e te i ku edhe gruaja enderron te torturosh te gjitha grate  e botes.E gjithmone e me teper makthet e sidomos ne kete ore te mundojne shpirtin.As qetesuesat nuk te bejne me dobi.Vetem,i kerkuar gjithandej,i shtrenguar ne anonimat e mizerje,identiet te rreme.E te kujtohejt ajo kohe ,sa hyje te dera e Deges e kercelleje dhembet dridheshin edhe muret.Do te thush nga e di kjo zote gjithe keto?I ke te shkruara ne çfaredo lloj gjeje qe shkruan ,ne çfaredo qe prek.Sapo ndez kompjuterin tastet ulerijne vrases ......

une e henra gruan Zane, nuk me iku por e hengra. edhe ca me te thene me.. biles ki kujdes o Zane se ka rezik te ha edhe ty nga kompjuteri.. fike kur te flesh.. biles hiqe fare prej prize se kam mesuar te bej infiltrime edhe te hap komjuterin edhe te ha pastaj edhe kur te zgjohesh ke per te gjetur vetem veshin ne jastek..

Oooooo,bravo,ja keshtu te njoh une ty,kjo eshte gjuha jote.....Kshtu je i vertete.

po po.. une ka bere ca tentativa te dal prej karakterit por s'mkan lene shoket.. biles mkan kerkuar per nja ca projekte andej nga korea e veriut.. kan probleme disidence andej edhe s'po dijne si te kontrollojne njerezine.. kemi degjuar per ty e metodat e tua me than.. por se di.. them se ndoshta duhet te leviz te bej nanje gje tjeter me kane dal prej qejfi torturat.. nuk me sjellin me sadisfaksion, si puna e kenges.. biles edhe kur e ha pasi ta kem torturuar robin nuk me jep me sadisfaksionin qe me jepte dikur.. them te leviz te bej nanje gje tjeter.. kam menduar te formoj koleksionin tim te fluturave. po ti si ke qene.. mkan thene se ke filluar pune si pastruese xhamash.. si shkon puna mire? smiley

E ftoj PF te shkoje jo larg nga Vlora por deri ne Skele dhe "ti bjere gjoksit "se cfare beri ne 1997.

Ju siguroj se do tja bejne kurrizin me te bute se barku.

@ Lira,

Ti je nga Jugu e une jam nga jo-Jugu. Di te them kete : qe nuk mjaftojne pese funderrina per te me bere te harroj tere ato koka te mençura qe ka nxjerre Jugu. Duke ia nisur nga te gjithe ata qe u munduan per rilindjen e gjuhes shqipe e duke perfunduar deri dhe tek vete prifti Papa Kristo Negovani. Dhe jam krenar per te gjithe ata. Ashtu siç jam krenar per malesoret trima qe i permende ti, e qe nuk ia kane leshuar asnje pellembe toke Serbise, edhe kur kemi qene vetem, edhe dy cope katunde jane ngritur e kane ruajtur nderin e tyre.

Duhet ta duash token tende, se vjen si vjen puna, tek toka jote do te perplasesh, dy grushta dhé veç ne toke tende i ke pa i dhene llogari askujt. Jam rritur me historite e nje trimi malesor qe e ka pase trupin shoshe me plumba Serbie, dhe qe u deshen dhe plumbat e kuq me e shtri pertoke e me ia humb dhe shenjen, as varr as dreq. E po keshtu i kam mesuar permendsh vjershat e atdhetareve te Jugut, dhe jam mesuar me qene krenar qe kane folur te njejten gjuhe me mua. Ne s'kemi tjeter lidhje me u mbajte bashke : na lidh gjuha qe s'e flet kush ne bote perveç nesh. E kush ka dhene jeten per kete gjuhe e per ate vend, jam krenar per te, ngado te jete, edhe prej fundit te Shqiperise.

Kjo eshte krenaria qe ndjej une si "çeçen" qe jam per keta plehrat e vendit. __________

Sepse Solidarnosc e tha diku nje nate : Shqiperia nuk eshte Berisha, as Nano, as dreqi i mallkum. Eshte nje fjale qe ka vetine te na pershpejtoje gjakun. Aty e kemi gjete, e aty do ta leme. Berisha me Nano e me Rame do te shkojne ne halen e tyre, e Shqiperia do te jete aty. Por kete e kane harruar keta funderrinat qe iu dukem çeçen, dhe mire bejne qe e harrojne : se perveç gjuhes shqipe qe e kane mesuar nga zori keta plehra, asgje shqip s'e kane ne trup te vet. Por hajt, po themi se pesimi behet mesim. Ata qe deshen me e nxjerre surratin e vet si mbeturina, e nxoren. Tani te na hiqen kembesh e prapa diellit shkofshin.

O Hurbo, po ta shikosh duke ta përdhunuar kush, nuk do më nënën, e jo më Shqipërinë.

Oh dhe sa per djeni ata "maloket" e "cecenet" shikas qe u vrane me 28 shkurt, u dekoruan me 25 shkurt 2004 nga Presidenti i asokohshem Alfred Moisiu me Medaljen e Arte te Shqiponjes, me motivacionin :

"Në shenjë nderimi dhe vlerësimi të lartë për veprimtarinë dhe kontributin e vyer, në shërbim të shtetit, deri në aktin sublim të dhënies së jetës në krye të detyrës."

 

Si perfundim une nenshkruaj komentin e Kristides.Me duket me afer se vertetes e i ekuilibruar.Naten e mire per sonte.

"Më 4 shkurt, mbahet aktivi i PD-së në Vlorë. Tritan Shehu deklaron se "Gjallica falimentoi". Në bllokun e shefit të SHIU-ut ky deklarim quhet një gafë politike. "As një karrocier nuk mund ta bënte këtë gafë dhe jo më një kryetar partie. Me këtë deklaratë aludohej për një ngatërrim të panevojshëm të PD-së me firmat piramidale. "Për të më njoftoi shefi i seksionit të SHIK-ut në Vlorë. Ende nuk e kuptoj pse duhej ta deklaronte memeci këtë", - komenton Konstandini, koloneli i shërbimit sekret të Vlorës.
Po atë natë, Fitim Gërxhalliu, president i Gjallicës, thotë në televizion se nuk kishte falimentuar. Dy ditë më pas, Fitim Gërxhalliu deklaroi falimentin, në kushtet e gjysmë arrestit. Më 7 shkurt, fillojnë protestat e para. "Ato ishin të paorganizuara dhe nëpër mitingje dëgjoheshin vetëm thirrje sporadike", - kujton ai. Kërkesat ende ishin ekonomike, si parrulla "Duam paret tona". Përsëri gafë e madhe, por kësaj radhe, e policisë. Ajo ndërhyn kundër turmës, e cila nuk ishte armiqësore me të."

PO kjo si shpjegohet???ka pas lidhje PD mw firmat piramidale???????

 E c'rendesi ka ne jemi nga Jugu apo nga Veriu? Prape me keto? Jemi nje pellembe vend me dy cope njerez (po t'a krahasosh me vende dhe kombe te tjera) dhe nuk ka asnje arsye te ofendohet njeri apo tjetri. Me ben cudi fakti qe shume ketu jetojne tani diku tjeter dhe nuk kane mesuar asgje nga vendi ku jane. Une jetoj p.sh ne nje vend ku hyjne 250000 emigrante nga te kater qoshet e botes dhe nuk i ofendon njeri keshtu, ne ne shtepine tone dhe c'fare nuk n'a nxe goja. Ja une jam nga Jugu megjithese lindur e rritur ne Tirane. Komshia ime eshte nga Tropoja. Edhe pastaj? Ne te kaluaren, gjithe brezat kane ditur te shikojne c'i bashkon jo c'i ndan. Ky brezi jone 'i shkolluar' dhe 'i dale' e trajton kombin si ndeshje futbolli.

Ata qe etiketojne njeren ane apo tjetren me epitete fyese shihen qarte se jane antishqiptare ne palce, e si te tille e shumta qe mund te quhen eshte shqipfoles.  Shihen qarte se jane pasardhesit e denje te Popovicit, Mugoshes, Stojinicit, Vukamnovicit, Zllaticit, Jovanovicit etj.

E c'rendesi ka ne jemi nga Jugu apo nga Veriu?

Po pra, kjo ka rendesi, por bashke me kete ka rendesi qe

Te mesojme ti ndajme njerezit ;

ne te ndersherm , dhe jo te ndershem

ne kriminele dhe jokriminele

ne punedhenes dhe punemarres

ne vizionare dhe pa vizion

ne luftarake dhe ne mbrojtes

ne aktive dhe pasive

et etj.

Dhe per kete na duhet qeveriu -i drejte , e i ditur qe ti beje keto pune vete- duke e marre persiper rriskun, dhe jo paditurine mbi vehte.

po une ca thashe qi me pasket fshi ???

smiley

ja shendet o admin smiley

Ruzhdije, vete e ke fajin qe s'je krenare per ngjarjet e 97tes.

Ec tani dhe na trego ate historine qe dije per ato ngjarje. Fundja ne s'ta mban kutia futu me emer tjeter dhe na i trego. smiley

P.S. O  djem rrembeni Ruzhdijen ja vdekje ja kuti!

Tashi mbyllini keto perralla me gogola dhe pas njefare kohe kthehuni prape per te bere reload-in

obobo sa rende qe jeni smiley

po ngelet tuj u shajt mer.

une per vete do isha shume interesume per ca shifra te ftohta per te kjartesu situaten si psh :

Sa veta u vrane gjithsej, nga ishin keta qe u vrane, sa ishin ne sherbim te shtetit, sa u vrane aksidentalisht, sa u vrane per tu grabitur,  e sa ne lufte bandash apo larje hesapesh dhe sa i ka vra qeveria me doren e vet.

Sa leke humben robt afersisht per cdo qytet ????  (Farudin Arapi i zi duhet ti kete kto stattistika normalishtt por hajt ma smileysmiley )

Sa protesues kishte per cdo qytet.

Sa veta i moren leket rrumbullak ashtu sic i futen dhe nga ishin keto njerez, dhe ku gjenden sot dhe ca bejne keto njerez.

Kush dhe nga ishin robt qe benin rolin e sekserit per  te mbledh leket, dhe nga ishin keto rob, sa leke terhoqen keta rob ditet e fundit te piramidave.

Sa % e njerezve ne shkalle vendi me uniforme te dhene nga shteti ishin ne '97 me origjine nga veriu e sa nga jugu ( jemi qe jemi , sa per kuriozitet , interesante do ishte me dit ne shkalle vendi perseri se nga ishin ata me uniforme dhe kobure ne kohe te Enver Hoxhes)

Sa njerez qytetare nga vlora njihni qe flasin per ato kohe me siguri te madhe dhe me gisht drejtuar nga fajtoret

Sa njerez nga fieri, ushnja, fshatrat perqark, apo nga vende te tjera pervec vlores, njihni qe flasin per ato kohe me siguri te madhe dhe me gisht drejtuar nga fajtoret.

smiley

ajt naten e mire, dhe merreni qete o rob perendie smiley

 

 

 

Kjo po qe eshte hapje kutie, o Ruzhdije. smiley

Shto ketu dhe

si ka mundesi qe ka heshtje nga te gjithe faktoret kombetare dhe nderkombetare akoma dhe sot per cka ndodhi atehere,

ku jane sot ata ushtaraket qe dhane urdhera te braktisen depot,

ca informacion kane shkembyer agjenturat dhe diplomacite e huaja me qeverine atehere,

opozita per sa njerez ishte bere gati te beheshin kurban qe ata te vinin ne pushtet (4, 5 mije, 10 mije?),

se pozita mesa duket aty tek 3 mija e kishte ndare syrin, sa u bene afro 3 e la pushtetin,

dhe si ka mundesi qe gjithe ata njerez qe ato dite vrisnin e prisnin me sopata ne dore per para te humbura (shume para, po prap para) dhe kerkonin te drejten e tyre, sot nuk degjohet asnje njeri qe te protestoje per heshtjen totale, mungesen e hetimit dhe te investigimeve, heshtjen nga te dy forcat aktuale politike per mijera jete njerzish te humbura gjate atyre diteve dhe dhjetra mijera te sakatuar dhe plagosur?

P.S. Ruzhdija rocks smiley

ca mje qep si muti mas kpuces ti  mer dushkar

hik m'len rehat...

eh, s'kam me respekt per ne me te medhenjt

qemoti na leshoshit vendin nautobuz tpakten lol

Kshu per shifra dhe per mendje te ftohte e pa hormone e pa emocione nuk na ke ne Ruzhdie. Ne dime me mallku, per ate te thajme piten, keqbereseve te vertete me gjithe mallkimet, me nder teje teje historikisht iu hame mootin, dhe kshu qe kakofonine e kena bo sport kombetar.

gjum tomel ti i her, pa sa per kshu, ne kur emocionohna dhe per ata fiset albanezoide komshi me pashtunat, per 97-ten edhe mbas 127 vjetesh po i marifet do jet.

 Emo

 

“You say it is the good cause that hallows even war? I tell you: it is the good war that hallows every cause.”

 

ka thone i madhi Nice. Eh adrenalina...

Mbreme pashe filmin "The hurt locker". Nese nuk e ke pare, mos e humb. Film i mrekullueshem

 

Jo nuk e kam pa. Do e kerkoj.

Po gdhihej data 10 shkurt. "Dal të shikoj se çfarë po bëhej në qytet. Shkoj në rrugën në drejtim të Sheshit të Flamurit. Në të gjitha anët, madje edhe në akset e rrugëve lidhëse, shikoj grupe të ndryshme me nga 5-6 policë. Banorët, mblidhnin në heshtje gurë, pa bërë as zhurmën më të vogël.

nje gje nuk kuptova une: keta vlonjatet e kane gje si hobi te dalin ne pike te mengjesit dhe te mbledhin gure, keshtu per qejf smiley Monda, Vlonjati, etj... me ndihmoni, kur ishte hera e fundit qe dolet qe me nate dhe mblodhet gure si vashat neper lendina smiley

lidhja e fakteve ne ditarin e mesiperm me beri te mendoja nje histori pak a shume ne keto linja:

Ne stepat e Amerikes Latine pashe nje kalores qe po kaleronte drejt muzgut te zbehte. Nuk arrita t'ia shikoja fytyren ne erresiren e nates, por ishte Sali Berisha sepse e permendi kalin edhe ne parlament. smiley

i kapshem, (tani kerkoja vetes pse-ne e mungeses se "pa"-se)

megjithse e kam idene se per ca mund te sherbeje dhe ku ehste qellimi i ketij internet junk-u (qe mund te jete cfaredo vetem per te denuar fajtorin dhe pergjegjesit e 97-s nuk ehste, e ne kete menyre e ben cdo argumentim kunder tij s'ja-vlen-bara-qirares, po skgj) qe ke prure ketu, po ka mundesi t'i pergjigjesh pyetjes:

cfare ke pare ti tek kjo "deshmia-ditar" e ketij personi me te kaluar te dyshimte, qe pervec te tjerash ka qene pale ne ate konflikt, t'i beje ata/ne qe e kane jetuar dhe e dine tashme te vertetn e 97-s, te mendojne per te kunderten e PSE-se dhe KUSH-it te fajtorit dhe pergjegjesit kryesor per 97-n? per nje gje qe jo vetem dihet boterisht, por vete harku kohor e ben te pamundur dhe te duash, shtremberimin e historise se 97-s.

kur vete kjo deshmi nuk eshte nje raport zyrtar (se s'ka shanc te qarkulloje material zyrtar nga arkivat e SHIU-t se i hidhen celsat ne pus ketij figures pastaj), por gjoja nje ditar i nje personi qe sic thote vete, s'ka mbajtur kurre ditar, por qe duket me shume si nje justifikim i tij per deshtimin e shtetit qe ai vete perfaqesonte, e pse jo nje justifikim para opinionit dhe ligjit, nje trillim, per shmangie pergjegjesie ne te ardhmen.

prandaj, kjo, ato qe u pane me sy ne zgjedhjet e 96-s, te piramidat, te Sali Berisha, 97-a, te ato rrahjet dhe jetet e humbura dhe deshmia e gjalle e atyre qe e kane jetuar ate kohe dhe pare me syte e degjuar me veshet e tyre e bejne kete ditarin-pas-te-vjelave te ketij kostes te pavlefshem, bllof.

pra, meqenese prurja eshte e tille qe s'ja vlen te merresh fare, KUSH eshte qellimi i kesaj prurje?

Hera e fundit qe mblodhem gure ishte 97. Nqs do te jete nevoja do te dalim prape, pavaresisht sec mendojne atdhetaret Soli, Hub, I pacikshmi etj etj.  Edhe mos te hapin barkun me keto llogje " ne e duam vloren por jane disa kokrra qe e prishin imazhin", nuk ka nevoje fare te justifikoheni. Lereni Vloren dhe vlonjatet se i kane dale zot vetes dhe Shqiperise sa here eshte dashur. S'ka ngele Vlora dhe vlonjatet te gjykohen nga ca bythpambuke.

 

Ja nje tjeter qe flet per te gjithe Vloren e Vlonjatet.  Po ju jeni te papare mo burr i dheut.  Le njehere qe une s'gjykova gje gjithe Vloren e Vlonjatet, por une jam 25% vlonjat per vete e kam lidhje goxha te medha me Vloren e nuk mundesh ti apo ndonje tjeter te flasi ne emrin tim apo ndonje Vlonjati tjeter pa dashur ai person qe te jete kshu.  Lereni more keto budalleqe patronizimi e ndasie krahinore se nuk ju kane hije.  Thua se vlonjatet jane prona e njerit apo tjetrit, e se jane te ndare komplet nga e gjithe Shqiperia, se nuk bejne krushqi me krahina te tjera te Shqiperise etj etj.

97en nuk e beri as Saliu as Gjinushi e as SHIKU e as Zani. E beri populli , se ky popull jemi Ja shikoni debatet ketu tek peshku. Te lind pershtypja se Luza Hoxha e Zani jane ketu tek peshku dhe kerkojne e pine gjak

Po pse o popull katunar peshkatar nuk e kuptoni se cdo sharje ofendim ndaj njerit apo tjetrit eshte sharje e ofendim ndaj vetes tende. Pse se kuptni se pas 97 ishin po ai popull qe vuajti me sketer e me tmer sa ska ku te vej me tej. Disa u vrane nga armet qe vete vodhen , disa i zuri brenda tyneli qe vete shakteruan, disa u tortuaruan e egzekuatun nga ata qe vete i zgjodhen ne krye te anarkise kriminale te 97, disa u mbyten ne Adriatikun vareze.

Ndersa disa vijne ketu dhe tregojne akoma me krenari duart me gjakun e popullit dhe bashkeqytareve te tyre

Populit gjakatar gjakpires peshkatar...... Me vjen ndot kur ju lexoj

Nuk jam aq delirant une o Guri qe te mendoj se mund te ndryshoj mendjet e njerezve, e kjo vertetohet nga pergjigjet ketu te shume veteve.  Ajo qe ky shkrim mendoja une te sherbente, ishte nje debat konstruktiv midis njerzve ketu mbi ngjarjet specifike te shkurt-marsit ne Vlore qe ky Koliqi pershkruan, dhe mundesisht per ngjarjet ne pergjithesi te 1997-tes.  Pra, sa te verteta ka ne rrefimin e tij, sa jane genjeshtra, sa jane gjysem genjeshtra, sa gjera kane ngelur te pathena etj.  Kjo shpresoja te ndodhte edhe me prurje personale te njerzve, por dhe me shkrime nga shtypi, dokumenta etj etj.  Sic shihet, kjo s'ndodhi se njerzit shperthyen ne reagime emocionale e prepotente te tipit une di te verteten absolute per njeren arsye ose tjetren.  Dhe ky eshte problem teper serioz, qe te prek dhe ty e kete e shpreh me gjera te tipit, gjera qe dihen boterisht, njerzit i dine te gjithe keto, i kane jetuar te gjitha etj etj.  Kush te jep ty apo cdo njeriu tjeter ketu te flasi ne emer te te "gjitheve"? Te Vlonjateve? Te Shqiptareve? Te Verioreve? Te Jugoreve? etj etj.  Kur vjen puna tek ngjarje te tilla specifike, bejeni te qarte o te uruar se cdo person ka menyren e vete se si e eksperiencon, se si e fikson ne mendje, se si e ripertyp e me vone se si e ritregon kete, e paperjashtim kjo menyre eshte subjektive ne menyren e vete e per arsyet e veta. Ketu s'po flitet per formen e tokes apo orbiten e saj rreth djellit qe sigurisht jane gjera te pakontestueshme.  Pra ajo qe them une eshte sic thua ti, ttmsoia, vlonjati, artiani etj etj qe une kam qene vete atje e une e kam pare vete kete e ate e une  e di si ndodhi kjo e ajo e  une e di kush e ka fajin, edhe ky person (nqftse kjo prurje eshte autentike) ka te drejte te thote historine sipas tij me te gjithe bagazhin e tij si agjent i SHIUt, me te kaluar te dyshimte , antar i PD-se e me the te thashe duke riperseritur per te 100-here qe nuk e kam sjelle kete deshmi si te verteten absolute.  Debati midis kendveshtrimeve te ndryshme, te njeres pale, te tjetres, te asnjeanesve etj etj. pastaj mundet te nxjerri versionin qe eshte me objektiv. Kaq.

p.s.  Nqftse prurja per ty nuk ja vlen te merresh vare, athere pse po merresh me te?

Ah dhe dicka tjeter prap (se di e sata here eshte kjo), shkrimi para se te vihet ketu kontrollohet nga adminet, dhe nqftse do ishte kaq i keq, kaq i pavflefshem apo thjesht nuk do t'iu pelqente atyre, athere ata nuk do ta lejonin qe te publikohej e thjesht do ta fshinin sic kane bere me shume shkrime te mija apo te njerezve te tjere.

 I pakapshem, me vjen mire qe po thua qe e hodhe per diskutim. Pak a shume ajo qe do te shkruhet ne librat e historise eshte ajo qe thashe une me siper. Dhjete rrjeshta qe tregojne si filloi, c'ndodhi dhe si mbaroi. Pastaj djalli fshihet tek detajet, ku secila pale kerkon te drejten ne gjak dhe jo ne aresye. Une mendoj se ceshtja eshte e thjeshte.

Ka dy pale ne kete konflikt: Nje popull qe revoltohet nga firasja e parave dhe i kerkon llogari shtetit (se kujt tjeter t'ia kerkoje xhanem) dhe nje shtet qe thote c'me can koken, nuk ti vodha une leket e tua. Po mire mo xhan. Ja dhe hajduti mbase nuk je, por te takon ta gjesh kush eshte. Se pastaj i bie njesoj sikur polici te te thote "Nuk ta vodha une makinen, ndaj mos me caj koken"

Tani, shteti i thote popullit budallai ishe vete, nderkohe qe Berisha jo me shume se tre muaj me pare kishte thene ne TV shteteror qe "parate e shqiptareve jane parate me te pastra ne bote" Te them te drejten , kjo pune me vjen pak ere mua, dhe me sa duket keshtu u erdhi edhe shume te tjereve, ndaj njerezit kerkuan me te drejte doreheqjen e qeverise. Tani, kur nje president qe e sheh qe shteti eshte ne prag te kolapsit dhe nuk pranon te jape doreheqjen, qofte edhe per te qetesuar gjakrat, cfare eshte sipas nje gjykimi te ftohte dhe diplomatik?! Dhe kur edhe nje cope polici e kupton qe e drejta nuk eshte me nga e drejta e shtetit qe ai mbron dhe terhiqet nga beteja, ndersa ti therret mercenare per te shtypur protestat dhe mobilizon ushtrine, kush ta ka fajin atehere? "Agjentet e huaj" qe ta keshilluan, apo ti qe i degjove?!!! 

Dhe kur shteti rrenohet si kala rere brenda 24 oresh, populli mbetet ne meshire te fatit dhe kallashit prapa deres, trupat e huaja nderhyjne ushtarakisht per te mbajtur rregullin, a nuk eshte prape qeveria fajtore qe nuk e mati mire hapin, po e coi vendin ne katastrofe? Dhe kush e mban mend bresherine e armeve ne forme pershendetje qe vazhdoi per ore te tera ne qiellin e Tiranes pasi u morr vesh qe Berisha ishte shporrur nga pushteti edhe me ane te votes, them se e ka kuptuar se sa i madh ka qen numuri i "komunisteve" dhe "agjenteve te huaj" qe gelonin asokohe ne vend, te maskuar me emra shqiptare dhe qe jetonin ne adresa shqiptare prej dhjetra vitesh.

Nejse. Ketu problemi nuk eshte se ca njerez nuk kuptojne, por se nuk u pelqen te kuptojne. Aq me keq per ta!

Po ti PF, kaq gjakftohte veshtroje "me profesionalizem" ne syrin e kameras atdheun tend teksa po digjej... bile edhe pikasje para kohe vendet te cilat shpresoje dhe luteshe qe ia ke qëlluar se do te digjeshin???

 Nietzche. Ky diskutimi nese gazetari apo TV shkon ne vendngjarje per te shpetuar te tjeret, apo per te treguar c'ndodh eshte nje diskutim i gjate profesional. Kurse pastaj diskutimi yt nese eshte kameramani fajtor per luftrat, te vdekurit nga permbytja apo nga termeti qe ai pasqyron ne TV, e sjell diskutimin ne nje nivel krejt tjeter. Sic e thashe edhe ne nje koment tjeter, une kam filmuar per WTN dhe AP nga 1991 deri 2002 ne  luftrat ne Bosnje, Kroaci Kosove Maqedoni dhe Shqiperi. Te me akuzosh mua si shkaktar per te pese keto luftra, eshte pak me shume se sa edhe endrra ime me e cmendur per lavdi, te mund ta pranoje. Sidoqofte, faleminderit per perpjekjen.

Qarte sa i perket raportit ne mes profesionalizmit dhe ngjarjeve. Komplimente edhe per sa i perket profesionalizmit dhe gjakftohtesise edhe kur behej fjale se ndodheshe ne rrethanat kur po fundosej atdheu yt.

Ajo qe çudit ketu eshte fakti se ti PF nuk e ruan te njejtin profesionalizem dhe gjakftohtesi edhe kur komenton per ato kohe. Me intereson nga ti, a punoje ne ato kohe duke diferencuar cecenet dhe maloket, apo kete e ben vetem tash kur komenton?

 Nice, me sa duket je ndonje cun/goc e vogel, qe nuk di ta ndash punen dhe profesionalizmin, nga muhabeti i sportit ne tavoline. Gjeja e pare qe meson ne zanatin tone, eshte qe nese behesh pale me dike, karriera jote po i afrohet fundit, po ashtu edhe gjendja psikologjike. Sikur une te qaja per secilin nga te vdekurit qe kam pare me syte e mi, tani do isha ne gjendje fizike te lengshme. Kurse keto dackat qe u jap here pas here ca tipave ketu, jane te natyres sportive dhe per te mbajtur lart gjendjen fizike. 

Tani pa me fol pak ti per vehten tende...se mbase behemi miq. C'pune ben, c'gabime ke bere ne jete, dhe cfare mendon te besh me mire ne te ardhmen?

C'gazetar zeza je ti ore. Ti je turpi i gazetarise. Je nje mendje mykur, tere paragjykime. Ne qoftese gazetaret do ishin si ty , bota do te ishte nje vrime e zeze. Po fatmirsisht, jane aq mendjehapur sa ju ndricojne mendjen edhe te tjereve. 

C'pune ben ti Lira? 

 C'LIDHJE KA KJO PYETJE, KETU? Nuk mendon edhe ti qe nje gazetar nuk duhet te shkruaj ato qe shkruan PF, per verioret. Eshte jo vetem e turpeshme por edhe e rrezikeshme kur vjen nga nje gazetar. S'ka rendesi eshte gazete apo blog. Shiko, c'mendje te mykur dhe te mbrapshte qe ka. 

Une kam respekt per gazetaret, dhe me te madh akoma, per ata qe punojne ne terren. Mund te te iki koka, vetem per te thene te verteten. Po ky PF, pa u menduar thelle, shkruan ato te zeza ketu. Me habit...

Mua me cudit ti, qe merr persiper te gjykosh profesionin e dikujt tjeter, duke mbajtur veten tende krejtesisht ne hije. A thua se ti je fryma e shenjte e objektivitetit.

S'me intereson fare se c'pune ben ti. Thjesht desha qe te te thoja, me spond, se eshte kollaj te gjykohet puna (dhe mendja) e tjetrit.

 Po te pergjigjem ty ore Penar(t), qe vetem artesi s'kam pare tek ty. Me ndalove komentet dje. Kush je ti qe na hap nje blog, dhe na vendos kush te kete akses pa fund e kush mos kete? Te pelqen fryma e hakmarrjes jug-veri, se sic ve re ju jep akses pa fund ketyre njerezve. Te kesh mend ti, ashtu si ta kane vene emrin ju dergon nje mesazh privat njerezve qe ju fryjne ketyre ererave. Po sic duket keshtu te pelqen....

p.s. po te heq kuriozitetin. une punoj ne bio tech. ja pra qe s'jam gazetare e deklaruar ne kete blog...

Miq? S'do te thoja... Te pakten njeri nga ne eshte aq egoist sa denjon te talle b*then me epitete nencmuese ndaj popullit te tij sa per te mbajtur lart gjendjen e vet fizike. Dhe, per te qene ironia edhe me e madhe, keto dackat tua te natyres sportive te rreshtojne pikerisht ne anen e zani caushit dhe te skender gjinushit.

mgjtht leb wohl

 Nice, ku ishte populli ketu, se nuk e morra vesh? 

Cfare te ben kaq te sigurte qe ajo qe do shkruhet ne libra historie eshte ajo qe thua ti?  Nuk fshihet djalli tek detajet jo.  Tek detajet fshihet e verteta.  Ata qe s'duan ti zbardhin detajet nje per nje s'duan te zbardhin te verteten.

Ketu mos e merr me vrull, se edhe pse vone ca masa filluan te merreshin.  Meksi dha urdher per ngrijen e parave te disa fondacioneve huamarrese. Ne fund Janar u kalua ligj i vecante per mbylljen e aktivitetit te firmave piramidale dhe arrestohen qindra persona qe ishin bashkepuntore te ketyre firmave.  Tani populli sigurisht ka te drejte te protestoje, ka te drejte te revoltohet, ka te drejte te kerkojne doreheqjen e qeverise ama a ka te drejte ky "populli" te sulmoje institucionet e shtetit, te sulmoje punonjesit e shtetit,  te djegi godina shtetrore e private, te armatoset ne depot e armatimit qe cuditerisht u braktisen me nje lehtesi te madhe?  Ke pare ti me ndonje vend tjeter te botes te sulmohen e te bastitesin baza ushtarake nga civile me asnje lloj pengese ne menyre te sukseshme?  Kush valli i hapi keto depo? Kush vall i la te pambrojtura? Kujt i interesonte qe populli te pershkallezonte zemerine e tij e te armatosej me arme zjarri?

Sigurisht qe shteti ka faj kur strukturat e tija te sigurise bien ne pjese te medha te vendit, por a ka faj shteti kur ne krye te ketij popullit dhe ne kontroll te shume pjeseve te vendit vihen Komitetet e Shpetimit te perbere shpesh here nga bandite e kriminele e per cudi te mbeshtetura nga opozita?

Shiko zgjedhjet e 1997-tes sigurisht nuk mund te konsiderohen zgjedhje te lira e demokratike.  Nuk ka asnje shans te kete zgjedhje normale kur ke qindra mijra arme zjarri qe qarkullojne ne vend.

  Kush valli i hapi keto depo? Kush vall i la te pambrojtura? Kujt i interesonte qe populli te pershkallezonte zemerine e tij e te armatosej me arme zjarri?

 

Hem, kjo eshte nje pyetje qe me ka munduar edhe mua prej kohesh. Ja te te them nje episod. Shkuam te filmonim kur u hap ajo depoja me periferi te Tiranes, ku me vone vajten trupat greke per t'u stacionuar gjate qendrimit te tyre ne Shqiperi. Per dreq nuk po me vjen ne mend emri. Nejse.

Kur arritem atje njerezit akoma vazhdonin te zbraznin depot e armatimeve. Katunare te zones qe u vinin grave mbi koke arkat me fisheke kurse per vete ngarkonin ne kurriz kallashet dhe mitrolozet, "te forte me xhaketa lekure te zeza qe ngarkonin municion me makina, kalamaj qe luanin me kundragaz dhe kerkonin per canta shpine...

Tek karakolli i ushtarit prane deres ishte ulur nje oficer qe qante ne heshtje, dhe lotet i kullonin mbi pluhur. Fjalet e tij  i mbaj mend nje per nje.

"Na lajmeruan 24 ore perpara qe banoret e zones po pregatiteshin te sulmonin repartin tone. Lajmi na erdhi nga operativi i SHIU-t qe kishim ne repart. Kerkova qe ate dite qe te lidhesha me Zhulalin, por me thane qe ishte i zene. Ate nate nuk ika ne shtepi dhe mbajta edhe dy oficere besnike pas vetes. Te nesermen ne mengjes te gjithe oficeret u ulem ne zyren e shtabit dhe perforcuam rojet. Ushtaret i lame te iknim pervec disave qe thane vete se donin te qendronin. I vura te gjithe ne pozicione luftimi. Mora perseri ne telefon dhe me thane qe ministri ishte perseri i zene, dhe nuk kishte kohe te me fliste. Nderkohe po afronte mesdita. Pashe civile te grupuar qe filluan t'u afrohen telave rrethues dhe u dhashe udher ushtareve te qellonin ne ajer. Nderkohe vazhdoje te kerkoja te flisja me ministrine ne telefon, qe te merrja udhezime se si te veproja. Pashe nga dritarja grupet e njerzve qe po afroheshin. Disa filluan te qellonin me arme ne drejtim te komandes dhe nje plumb goditi dritaren dhe u ngul ne mur. Nderkohe pa insistimit tim, me ne fund arrita te flisja me nje oficer te Shtabit ne ministri. I shpjegova situaten ne te cilen gjendeshim. C'te bej i thashe? Nuk di c'te te them, me tha. Beni si ta shikoni te aresyeshme. Vetem mos rrezikoni jete njerezish. I thashe se une jam ushtarak dhe reparti im eshte ndertuar ne nje pozite strategjike qe mund te mbrohet per ore te tera nga sulmi i nje divizioni kembesoresh, dhe kemi artileri qe nuk lejon te afrohen as tanket. Ndaj te me jepte urdher nese duhet te rezistoja apo jo. Une jam ushtarak dhe ai ishte eprori. Nuk e di me tha perseri. Mos rrezikoni jete njerezish. Ika, se me kerkon ministri, dhe ma mbylli... Oficeret u demoralizuan... I lashe te iknin... Mbeta vetem une dhe nje kapterr. ...Vandalet thyen dyert, po shkaterrojne municionin.... Une kam 5 milion fisheke ne depo pa llogaritur armet dhe municionin e artilerise... Kujt i sherben kjo?... Une jam ushtarak... Tek ky repart kam filluar karrieren qe 21 vjec. Njoh c'do pellembe te zones. Pse nuk me lane ta mbroja... Une jam ushtarak... Po te ishte se duhet ta dorezoja repartin, le ta dorezoja ushtarakisht. Le te vinte komandanti i kryengritesvee dhe une do t'ia dorezoja celsat e repartit ushtarakisht dhe me iventar dhe pastaj do te cvishja rroben... Po keshtu... Te ta vjedhin repartin bashibozuket e fshatit dhe mos guxosh t'ia besh njehere bam...Kujt i intereson kjo?.. Kujt?..."

Dhe lotet i kullonin ne mjeker.

 Reparti i Vaqarrit, se tani me erdhi ne mendje.

Histori interesante kjo, por kur u hapen depot ne Tirane i dihej se si do mbaronte ajo pune.  Mua me shume do me interesonte historia e hapjeve te para te depove ne Vlore, qe per koincidence ka shkollen e oficereve, ate te marines, ate aviacionit dhe disa baza ushtarake e qe nxirrte numrin me te madhe te efektivave ushtarake ne kohen e komunizmit.

Gjithesesi kjo historia qe me tregon ti me ve ne pah ca gjera.  1.  Eshte frikacaklleku dhe pavendosmeria e eprorit te tij. 2.  Nuk ma ha mendja se duhet urdher nga eprori ne ate lloj gjendje per te mbrojtur bazen ushtarake.  Kjo duhet te jete vetekuptueshme per oficerin madhor te repartit. 3.  Kjo ushtria jone e krijuar nga sypetritar komuniste qe mbahej si nga me te fortat e ballkanit, u cfry per pune oresh ndaj popullates civile te paarmatosur.

Ah po, interesant eshte fakti qe ushtaraket qe nuk i braktisen ose nuk i dorezuan repartet  e tyre (te pakte keta), u pushuan nga puna direkt mbasi PS erdhi ne fuqi.

 

 OK. Une nuk nxorra ndonje konkluzion apo moral tek kjo histori, por pershkrova fjale per fjale ate qe ka ndodhur. Tani ne baze te konkluzioneve qe nxjerr ti, e marr vesh se cfare do ti vertetosh vetes. S'ka problem, cdo njeri ka te drejten te perqafoje kauzen qe i pelqen.

Naten e mire.

S'ka te bej me kauze kjo, por kjo ka te  bej me realitetin.  Sic e di zotrote, ketej nga Amerika veriore edhe sikur te hysh pa leje ne zona te ndaluara ushtarake e mos ti pergjigjesh thierrjeve per largimi nje a dy here, ha plumbin pa hezitim.  Ne Shqiperi nga ana tjeter vidhen e bastisen depot e repartet nga civile sikur po vjedh ndonje corner store me ndonje shites thatuc indian. Vend cudirash ne...

Gazetaret ne kete periudhe kane bere nje pune te paqme.

Kush u mundua qe Shqiperia te mos kaloi ne shkaterrim ishin gazetaret.

Me qindra e mijera artikuj mbi kompanit piramidale, ku i luteshin popullit qe te mos jepnin leket, me qindra artikuj te lajmit te sakte, me fakte, pamje filmike, tensione te zbutura, kete e kan bere vetem gazetaret.

Ku po me kujtohet nje gazetar i BBC, me emer AZ, hyri ne lokal me nje qaflesh, epo menduam ne kete kohe te pasigurt ka marre kete qafleshin per te qene i mbrojtur.

Pasi moren diçka per te pire, dolen jashte para lokalit, dhe qafleshi leshoi nje bresheri kalashnikovi. Ato qe e njihnin gazetarin e BBC e pyeten " o A , çfare ishte kjo?". Pritni se do e merrni vesht me vone- i thote AZ. Ne lajmet e ore 19 me duket, degjuam korrispodentin e Shkodres, " situata keqsohet perdite, te shtenat nuk pushojne, edhe ne kete moment qe jam i lidhur me ju degjohen te shtena", dhe degjohej "kenga" me kallash e qafleshit. Po pse mor A, ky eshte lajm?

Prit prit sa de degjojme per Vloren, se edhe ai keshtu e ben si une.

Ne fakt edhe korrespodenti i Vlores te njejtat fjale.

Merite e ketyre gazetareve ishte se mbanin mire ne mend fjalet e shefit, nuk harronin asnje shprehje.

Kohe fantastike per te degjeneruarit.

Per te vazhduar me gjate.

Lexo çfare thote gazetari internacional.

Presidenti thote se parat e Shqiptareve  jane te pastra !!!!!!!!!!

Siaps logjikes se ketij gazetari, populli fuste leket ne piramida ( edhe pse nuk eshte e vertet, sepse piramidat kishin vite qe benin kete pune, e jo ne fund te viti 96,) sepse besonte tek presidenti.

Po nuk ishte ky president qe kishte vjedhur votat, nuk ishte ky president qe kishte futur ne burg kryetarin? Si eshte e mundur qe ti besohen kursimet nje hajduti votash, nje qe mbante pushtetin me force.Kush e beson kete logjike gazetareske manipuluese? Vetem ato qe pelqejne ta besojne.

po Sali Berisha ka thene ne lidhje me firmat piramidale, se "parate e shqiptareve jane me te pastrat ne bote"?

Po e kemi fajin ne mer lal, që i besuam. Atë po thotë ky.

Ka një kod kur flet Saliu, vetëm të tijtë e kuptojnë. Është metaforik.

 

po pra, sali berisha ska pas pune fare me firmat ai thjesht i garantonte popullit se te fusje leket nepe firma ishte investim i mire.. ca faji ka sali berisha se populli ishte rr... trapi edhe besonte, thjesht meqe sali berisha ishte president i republikes??

Pergatitja ime intelektuale mbetet tek dallimi i dites me naten, nuk mund te shkoje me larg.

Per kete arsye pyes intelektualet e vertet, si eshte e mundur qe pasi kam marre pjese ne meting me parulle ne dore " Berisha ik se je hajdut votash", la parullen ne shtepi dhe me vrap tek fondacioni Populli jap gjitha leket qe kam, sepse kam degjuar Berishen qe thote "Paret e shqiptareve jane te pastra".

Me mire do ishte ne fakt, te hedhsha parullen e te mbaja leket, une hodha leket e mbajta parullen.

Po Shqiperia çfare faji pat, qe une mendova ne kete menyre????????????

 

e di se cfare dmth "agenda-setting"? dmth kur vendos se cilat jane temat te clat do te diskutohen. ne kete menyre, ti duke bere kete pyetjen me siper imponon temat diskutuese. Dmth nuk ka konsensus ne pyetjet qe do te diskutohen, por arbitrarizim. Dhe kjo eshte e papranueshme. Nqs do te ngresh pyetje, atehere duhet te ngresh pyetje relevante.

PSE SALI BERISHA, jo vetem i lejoi skemat piramidale, por I GARANTOI POPULLIT ME GOJEN E VETE SE HEDHJA E PARASE NE SKEMAT PIRAMIDALE ISHTE NJE INVESTIM I MIRE???

kjo eshte pyetja e pare. me pas mund te kontemplojme mbi arsyet se pse ky popull e besoi. Por me pare te pyesim se pse qeveria i lejoi kto piramida, dhe me pas aktivisht e inkurajoi popullin te derdh parane tek to?

Berisha ka fajet e veta, e jo vetem ai po edhe qeveria gazetat, politkanet e populli.

Berisha nuk ka thene kurre investoni ne firmat.

Berisha eshte pyetur per firmat, dhe ka thene paret jane te pastra.

Gjallica, Vefa kishin vite qe punonin me fajde.

Ta shikosh me syrin e nje eskimezi , Berishes po i pergatitej me keto firma , e verteta eskimeze.

Aludimi, se populli fuste kursimet tek Populli, sepse besonte tek Berisha, eshte enverizem.

thjesht se presidenti i republikes te thot "futi leket tek firmat se te garantoj une qe eshte investim i zgjuar", nuk dmth se ti do shkosh ti fusesh vertete se kjo tregin qe je popull rrote trapi. biles perkundrazi, kjo desmon se presidenti i republikes eshte duke te thene "hej o popull mos u merni me firmat sepse ka dicka qe nuk shkon ktu.. matematika nuk funksionon"... por hajde shpjegoja kete gje ktij populli maskara e idiot qe e ka mendjen vetem per revolucione komunizmash.

 Ti po po ti, i ve vulen te terave. I thua ca, po ate qe do te mbrosh djallezisht nuk i permend. Ma ve edhe fjalen agjenture ne thonjeza. pse? ke frike mos te zemerohen greket? si e ke hallin? pa me thuaj si dolen Zani & Co nga burgjet greke. Keto nuk i di ti! shkruan ketu, aq sa duhet te shkruash. turp per ty, PF qe mohon te pamohushmen...

Lira

Po shof qe po behesh aktive pa dite gje ...

Edhe Blerimi i Partise e tha ne parlament "E dime kush na e organizoi po nuk na e mba bytha ta themi ...Eka germen e pare me A ...smiley

Po qe per hapjen e depove qe e keni merak shkoni ne arkiva se e kenite dokumentuar URDHERIn....

S'ka nevoje per hamendesi e aludime ose edhe tregime !

Ndersa persa i perket Grekerve ne kufij dhe bandave te tyre qe kane hyre per te pergatitur terenin per sulm ......

po ta them qe teorikisht e praktikisht e di dhe Kosta Koliqi .

Kur nis reparte per LUFTE Kumandari Sali i pais me HARTA e me URDHERA .

Harta tregon vijen e mbritur te armikut smiley dhe urdheri tregon sulmet fitimtare te ushtrise se Gaziut per ti dhene dermen armikut.

Kishte dhe nje udhezim qe me perpara te merrej JUGU nga krahet me mercenare 50 000 mije lek dita qe kur vajten ne Permet qelloni kunder grekerve smiley

Kur erdhen na rrefenin se

Na tradhtokin gjeneralet bre .

Do ta riperseris se mos ka hupur me siper aesyetimi per prurje te tilla .

Ky i pakapshmi rreth te cilit vertiten edhe caze Hunj pa peshe ka kohe qe ben rrolin e provokatorit intelektual mer Jahu .Misoni i tij eshte i paqarte akoma . Prokuror nuk i thua dot , zyrtar i sotem mundet por.....

nje LOLO pa piken e Logjikes e  marifetci i shkalle se larte PO . Ka raste qe e heq levozhgen po ketu eshte veshtire te mbetesh Lolo per mbretrit mor aman sidomos per nje kohe te gjate vec ne nderrofte Nikun palefikun smiley

Dhe ti sikur e ule pak ke supi cepin e mantelit ne kete prurje ...si shume "afinitet " te panevojshem  me PF dhe vazhdim ferkimi per ate qe fryhet ...Hurin pra !

Idris, me je bere si E. Hoxha. Thone, qe ai bente permbledhje ne fund. Lavderonte disa dhe kritikonte  elementin antiparti. Tani meqe mua me ke lene ne fund te gjykimit tend, jam ne ankth si do me veje halli: pushkatim, burg, internim apo....

Me ngaterron me ndonje tjeter, se une s'permenda as depo & as banda me grek...

Nje gje duhet te dish ore mik, se edhe Hoxha, aq i zi qe ishte s'besoj qe bente pergjithesime krahinore. Ishte i kujdesshem. Leri plehrat, dhe kakerdhite se s'te kane hije.

Shyqyr qe burri im s'di shqip, se do me kishe futur ne bela. Duhet te te them qe une si shikoj keta peshqit si meshkuj apo femra, i shikoj vetem si mendje. Psh, ti per mua, nuk je nje burre, por thjesht nje mendje. Qarte Idris!

sidoqoft, mens sana in corpore sano.

idrisi i bi me qen schwarzenegger smiley

ps meqe eshte ne mode latinishtja, jo per gjo.

Nje gje ke bere mire qe nuk ke zgjedhur nikun Dudi . Sec ka ca vargje per te ... smiley

 

Ne vitin 97 u be nje nga kryengritjet me te fuqishme te popullit shqiptar kunder rregjimit monarkofashist te serbogrekeve ne Shqiperi. Urrejtja popullore kunder zagareve dhe kelysheve te fqinjve shoviniste tmerroi shtetin prej bashibozukesh dhe beri qe administrata aq trime ne rrahjen e pleqve dhe te femijeve mori arratine ne menyren me te turpshme te mundshme  ne rruget qe te conin ne Beograd, Athine dhe Rome.  Vetem Sali zagari e zbatoi urdhrin e Beogradit per te ndenjur ne vend per te mos u deskredituar qellimet e tyre ndaj kombit shqiptar.  Ne ate kohe nuk kishte asnje udheheqes qe te mund ta bashkonte kryengritjen popullore dhe as nje politikan demokrat qe te artikulonte kerkesat e kryengritjes per te vendosur Demokracine e vertete ne Shqiperi.

Si rezultat i qendrimit ksenobythlepires te eksponenteve pesiste dhe nga frika e Sali Berishes qe po forcohej nepermjet diplomacise serbe qe lobonte kudo ne Evrope dhe USA, kjo kryengritje nga me madheshtoret per nga forca dhe gjeresia ne te gjithe historine mijvjecare te shqiptareve degjeneroi ne veprime banditeske dhe dhe rrugace te atij kontigjenti njerzish qe u mbrojten, u paisen me pashaporta diplomatike dhe me vone u shperblyen ne menyre shume bujare nga ana e ustait te tyre tirani me mizor dhe i felliqur qe i ka sherbyer ndonjehere te huajve, Sali Rame Berisha.  Te gjithe kujtojne shperthimin e hatashem te armeve per te treguar gezimin e rrezimit te Berishes si uzurpator i popullit si the po te njejtn shperthim te hatashem te armeve qe pershendesnin ardhjen e presidentit Mejdani.   Ngjarje te tilla kane ndodhur shpesh here ne Evropen e Demokracis. Pikerishte keto ngjarje kane bere qe klasa politike evropiane te mos sillet ne ate menyre satrapike si sillen politikanet shqiptare, por ti degjoje me vemenndjeen me te madhe zerat dhe protestat e popullit.

(Ky palacua i beogradit thote se protestat jane gjeja me e fundit ne bote qe me bejne pershtypje)

Ndjese per nderhyrjen por, kam frike se ky popull do vazhdoje edhe gjate kohe te vuaje e te perpiqet, per faktin qe me '97 nuk shkoi deri ne fund drejtesia. Pas atyre revoltave, me '97, president i Shqiperise do te duhej te zgjidhej zani caushi, kryeminister albert shyti. Shqiptaret kete, te pakten, e meritonin ne ate kohe... (duket se) e meritojne edhe sot.

Per kete popull, demokracia si sistem, është mundim i madh, eshte mekat i madh...

Padrejtesi e madhe historike ndaj kombit tone ishte momenti qe Zoti vendosi te na vendose ne Evrope.

Dhashte Zoti e ne nje mengjes te bukur kur te hapim syte, ne shqiptaret te shohim veten ne mes te afrikes e te kenaqemi me vetveten duke patur te drejte (me ne fund) qe te jemi vetvetja, pa na gjykuar si te padenje per evropin.

"Në krye të komisariatit, nga turmat vihet një "shef" me mbiemrin "Kordha."

Ky "Shef nga turma " ka qene shef konisariati qe prej vitit 1990 - 1992 dhe quhet Milto Kordha. Nje oficer policie me eksperience shumevjecare dhe qe respektohej nga te gjithe qytetaret e Vlore. Ne ate kohe, beri me shume nga c'mund te bente cdokush tjeter per te zbutur gjakrat dhe sheshuar mllefet.

Krejt ndryshe nga Sokol Mulosmani qe u be njeriu me i urryer ne qytet... 

Ky zotnia e pretendon te kete qene Shef i ShIU-t nuk e njifte Milton Kordhen, ndarkaq na njifka Leksin ne Himare qe eshte nga Vunoi ???

 

KETO NGJARJE KANE SHUME ELEMENTE QE JANE AFER REALITETIT. MIRPO KY ZOTNIA NA MERR ROLIN E PROTAGONISTIT DHE NA I TREGON SIKUR KA QENE VETE PREZENT. JANE DISA PREJ TYRE QE KANE NDODHUR NE TE NJEJTEN KOHE DHE NE VENDE TE NDRYSHME. ZOTNIA PASKA QENE NJEKOHESISHT NE KETO VENDE...

o figure, keto pordhet ne debat me mua ben mire ti lesh menjane

te shpjegova me lart pse s'ja vlen te merresh me artikullin dhe pse nuk mund te sjelle asgje. po ti ose i sheh e s'ke ca te thuash, ose nuk i sheh se te rreh cekani ne vend tjeter.

vertete s'je delirant, po je nje skuth qe s'e thote hapur ate qe ka ne mendje po perpiqesh me shtateqind sponde te shprehesh veten. pune per ty kjo po per mua humbet pike tek bashkebiseduesi.

ca debati kerkon te hapesh ti me keto plehera, qe une te jap argumenta pse nuk i besohet ketij personi kurse ti me thua eshte autentik dhe me kerkon konstruktivitet debati? ca konstruktivitteti kerkon ti!! qe ky i artikull i ben vlonjatet gjakepiresa dhe leberit kriminele te serbit? dhe fajin per 97-n e kishte PS-ja? je koke e kembe ne drejtim te gabuar dhe ben mire t'a hapesh pak horizontin e te dalesh nga paragjykimet e trasheguara te kohes he figure, se meqe rra fjala, e deshmove bukur largpamesine dhe dimensionet e mendjes te tema e rruzhdijes.

sidoqofte, tjeter muhabet dhe pune per ty ajo. ketu ku jemi, nqs s'e mendon tamam efektin qe sjell nje artikull i tille dhe e ben nga padituria ose padjallezia, te falet. nqs do te krijosh nje imazh te caktuar per nje group njerezish e tu hedhesh faje siper, gabohesh rrende dhe qe nga ky moment debati dhe etika e tij ndryshojne rrjedhe..

mos me trego mua "pyet adminet" per vlefshmerine e artikullit, o figure se del bllof e tregon ca brumi ke, e na ben te behemi pishmen per kete qe shkruajme.

O figure, mua mu drejto tamam e para punes se as te njoh as me njeh.  Mua nuk me perkufizon dot edhe pse mesa duket je i mesuar ti perkufizosh kundershtaret e tu ne nje fare forme qe e ke te qarte edhe i urren, sepse e ke te lehte pastaj ti shash apo ti etiketosh.  Ky eshte ves i njerzeve trupeshqer qe hallakaten kur dikush ju del nga korniza e asaj qe kane ne mendje si kundershtar.

 

Une e pashe shpjegimin tend, dhe po te them qe ai eshte opinioni jot, por s'do te thote qe eshte opinioni i te tjereve.  Gjithashtu pyetja ime tjeter akoma qendron, se nqftse se eshte i pavlefshem athere pse je akoma duke komentuar ketu?

Edhe njehere po them, leri epitet e me adreso tamam se nuk me njeh e ke luksin e interntit ti leshosh keto skuthrat e pordhrat se ne realitet do ishte tjeter muhabet. Une ate qe kam ne mendje e shpreh qarte, por deri tani thjesht kam munduar te ndjek debatin e te shoh ca thone njerzit.  Meqe i erdhi muhabeti ama, do te them sa me shqeto per ty qe te jesh i qarte.

Edhe njehere, nqftse ti mendon qe sjellja eshte plehre, athere kjo eshte e drejta jote.  Ke argumenta ta shprovosh apo kundershtosh, bujrum be dhe ti si ttmsoia.  Sa per autenticitetin une te thashe, qe nuk jam i sigurte qe eshte e jo qe jam i sigurte.

Artikulli nuk ben vlonjatet e leberit pa perjashtim kriminele e gjakpiresa te serbit, por ben ata qe realisht ishin.  Zanrat, Albert Shytrat, Luiza Hoxhrat, Niko Veizrat, Neki Dredhat e Nedin Xhelilrat me shoke nuk perfaqesojne gjithe vlonjtate e lebrit e as ty besoj, e as mua se lab jam dhe vete.  Faj per 1997-ten PS-ja ka me ton, e sigurisht jo te gjithin.  PS-ja ishte ajo qe perfitoi me shume nga 1997-ta, e as Berisha e PD-ja, e as populli i cili humbi parate.

E kam thene me siper kete e po e perseris prap, qe nuk mund te merrni persiper grupe te tera njerzish pse mund jeni pjese e atij grupi, e as mund te paragjykoni grupe te tera njerzish pse njerez te caktuar nga ai grup kane bere dicka te keqe.

Une ta thashe heren e para pse e kam prure artikullin edhe ta shpjegova me siper ata pune e te hedhurit faje siper.  Po s'je i qarte lexoje prap paragrafin e peste te ketij shkrimi.

O figure une s'te them te besh asgje, une te tregoj se si funksionon blogu nqftse nuk ishe i qarte mbi kete gje.  Fjalen e fundit se ca artikulli publikohet ne blog, se kam as une as ti por admini qe i shikon.  Sic thashe me siper une kam dashur te sjelle artikuj te tjere qe do ndillnin pergjigje akoma dhe me te forta se ky, por adminet qe i kane pare s'i kane aprovuar.

 

 

 

 

O figure, po me ngaterron rrende po te them, dhe be kujdes me tonin, se je ti ai qe perfiton po te them
e mos me trego luksin ti mua or legen, se heq dore nga ky lux, ne cfaredolloj momenti qe ti kesh qejf qe te me njohesh e te mi thuash perballe ne sy e te shohim kush eshte kush, dhe perendia te jesh. te ta shikoja njehere ate trashjen e zerit qe po ben aty, po te them dhe nje here qe gabehesh rrende se bota eshte e vogel
 

Kujdes ti me tonin se une normalisht po te flisja, e ti vajte fillove te me thoje jo leji pordhet e jo je skuth.

Une ta tregoj luksin, sepse eshte internet dhe trim mbrapa tastieres behet cdo kush me fyerje e epitete.  Po ke qejf te debatosh tamam bujrum, po do te fyesh e te vesh epitete mos kujto se je i vetmi qe mund te bej kete.  Trashje zeri e toni ishte ti i pari qe bere, e mos kujto se te tjeret do te rrine sus.

Ore qe je surrogato e cilesise se pare nuk ka asnje dyshim per ty i pakapshem te pakten si PPU-ist qe fshihesh nen kete Nik . Se cfare perfaqeson ne te vertete , eshte tjeter gje . Si te gjithe .

Per cfare e ke prure kete Ditar e per cfare po e perdor ?????????

Mos ju ka vene gje Sala te beni klasifikime neper Blogje per qendrimet ndaj 97 ? 

 Ju lumte admin. qe nuk gjejne rast pafshire per mendime qe vene ne loje injorancen , HIPOKRIZINE dhe marifetin xhibist te pruresve ashtu si "RASTESISHT " normal mer Jahu , per te pare mendimin kunder  smiley

Perse nuk bie ndonje Ditar te tedeskinit " A e tradhetoi me te vertete Hamzai komandantin Skenderbe " ?

Mendimi te nxitet  nga shpirti GELASE !

 

Idriz te ngjalla vemendjen me ne fund?

Falemnderit per te gjitha komplimentet, por fatkeqesisht nuk mundet te behemi spiuna e sigurimsa te gjithe si ty. 

Ajo qe perfaqesojne une o Idriz eshte tmerr qe te zgjon ty naten nga gjumi.  Une perfaqesoj nacionalizmin me te paster Shqiptar, qe ti e ke, e ke pasur e do vazhdosh ta kesh hale ne sy.

Po pergjigjem jo me ndonje deshire te madhe sepse ne lidhje me temen ka pak rendesi .

Per kete rast ka rendesi perse zgjedh keto tema ? Cfare fshihet prapa personit tend pervecse nje ringjallje HAKMARRJEJE e sic thote populli " peshtytje ne gjelle" ?

Nuk shpeton dot ne tema te tjera pervecse ne keto qe u shkove topin per shalesh duke i nevrikosur dhe te harruan . Biles harruan dhe te pyesin "Perse duhet bere muti Mullar nga byth-goja jote "

Ajo qe eshte me e rendesishmja se pse ti terheq vemendjen eshte nje perzgjedhje e PRRURJEVE nga emra te kompromentuar me kohen e Partise se Punes dhe me te Perkedhelur e Propogandiste te flakte te saj qe ne kohen e tyre u kane q....nenen shokeve duke i raportuar deri ne ndeshkime.

Ja kjo te ben pershtypje ne te pakten dy prej tyre , dokren e profken Elmaz Guraleci ( tm e Lumasiut) me buzeqeshje te stampuar ne fytyren Hipokrite pa shije dhe Kostandinin e Vogelith ( po e kursej se ka qene edhe sportist ) qe ti edhe sikur te kesh qene oficer nuk i njeh fare .

Pra Ju kushton vemendje ne percartjet e kurverite e Kohes me te drejten e postuesit automatik -as smiley per gjera bajate qe kane zene e flejne dhe jane arshivuar si  ngjarje Historike , njesoj sic zgjoi topet e kalit te Skenderbeut Shm....ti .

Ato pasionet qe perdor per te mbuluar gjurmet me "sigurimsin" tim , ti e di dhe vete qe jane si ai qe mundohet te laje mutin me shurre .

Kot sa per te teheq ate korracene Mashtruesit qe sheh anash si A.Baleta kur thu nonje llaf te tille , regjistroje dhe maje men pergjithmone dhe thuaju dhe shpurdhisteve te tjere :

Do kisha krenari te kisha lidhje me Sigurimin sikur ta dija qe do vinin keto dite , ashtu sic nuk kisha deshire qe te isha pjese e asaj strukture ne ate kohe qe rekrutonte TY dhe Shoket e TU qe bie tema te nxehta "per te dhene mendimin mer Jahu "

Une deri sa ti te shpallesh si aksioner me te drejta te barabarta ne BLOG ketu do jem dhe do te kushtoj vemendje . Ketu me ke smiley

Ndersa me nacionalizmin tend druaj se ti je pjestar i atij frupi qe vinte nga kurbeti dhe gjeti ate gjene ne pyll.....

Ai i mjeri ti more mavri... Sinqerisht kur shoh keto llomotitjet e tua me vjen keq per ty, se te ka pushuar se punuari truri qe kur ra statuja e merhumit ne Tirane mesa duket...

Ate be me kushto vemendje, merr dhe ca klasa Informatike qe te me besh spiunazh elektronik e te me dekonspirosh se kush jam me vertete.  Une ty me sa duket me dije timen te kam pordhur aq masivisht saqe as moshen time s'percakton dot...Leje leje se me kohe kam kuptuar te gajasem me brrockullitjet e tua...

Mos i lexo te terat ti . Ka edhe plot qe mbase s'di ti lexosh . Nga padija zoti Hetues ---tha .

Pse te lodhesh syte dhe mendjen ti . Boll perdor doren per te ferkuar smiley .Se mos e keqmirkuptosh per Hurin . Jo xhan jo . Mjekren nga sikleti smiley

Nua ketu me ke ore . Nuk iki kollaj .smiley

O Idris mavria, e di dicka...Une dhe keta te tjeret bejme gabim qe te them sigurims ty.  E di pse?  Nuk ke kellqe ti te jesh sigurims.  Sigurimsat jane te mprehte e te shkathet.  Dukesh nga fjalori dhe niveli qe tregon ketu, qe e shumta e shumta mund te kesh qene ndonje sekretar partie i ndonje organizate baze ne ndonje ferme a ndonje kooperative qe i lexonte ZP-ne katundareve analfabet.  Pra ke qene ndonje komunist i nivelit te mesem ne mos te them i nivelit te ulet fare.  Ne fakt kjo shpjegon dhe obsesionin tend me Saliun, se edhe ai i njejtit kallep si ti eshte.

ore skuth, s'kam ardhur dhe s'pretendoj te ve asnjerin sus ketu se s'e bej dot dhe te dua,... po qe nga momenti qe t'i perpiqesh te me prekesh ne kallo, me keto pislleqet e tua, (qe e kupton mire se c'te solli dhe ca nxit kjo teme dashakeqe qe s'mban uje gjekundi) dhe i ben ca morra te flasin si duan ketu, do te jap haken me ca kam mundesi..se ke qellime jo te drejta, te pista. 

dhe nje gje tjeter, me ca shkruan e ca shoh, vijme nga soje te ndryshem un e ti,  i peshoj mire ato qe them qofte edhe ketu, o figure.

Ore e kontrollon dot veten ti apo jo?!  Me thua mua kujdes me tonin e vazhdon te me thuash skuth, e pastaj pretendon respekt nga tjetri.  Fol me respekt qe te te pergjigjem me respekt.  Po do te vazhdosh me ofendime, nuk je i vetmi qe mund ta besh kete.  Sic te thashe, lluksi i internetit.

Une u perpoqa te prek ty ne kallo?! hehe, qeke shume i cuditshem ti.  Une bie ditarin e dikujt qe flet per ca ngjarje te caktuara, e te prekekam ty personalisht ne kallo?!  Qekur keshtu o figure?! Mos e sheh gje emrin tend aty siper ne artikull qe u preke ne kallo?! C'pune kam une ore te te prek ty ne kallo, kur as te njoh e as dua te njoh.  O njeri, eshte nje shkrim ne nje blog publik ku te gjithe mund te diskutojne e te flasin.  Tani pse s'te pelqeka ty ca shkruhet aty ti dashke te ofendoke njerzit larte e poshte, e t'iu tregosh se ca te thone e ca artikuj te bien?!  Rri ore rehat mos supozo kote se s'di asgje per mua e jo me per qellimet e mia.  E vetmja menyre qe ti duhej te ndiheshe i ofenduar nga ky artikull ishte po te ishte permendur emri per te keq aty.  Rri ore mos merr persiper cdo njeri e cdo ndodhi, vetem pse vjen nga Vlora e ndodhi ne Vlore.  Ta shpjegova me siper kete punen e identifikimit.

O ta kesh te sigurte qe une e ti vime nga soje te ndryshem, se edhe une kam pare ca shkruan e ta kesh dyfish te sigurte qe edhe une i peshoj mire ato qe them, si ketu e si kudo.

o trim, e di qe ketu do fitosh ti,

po hape ate privatin se kjo u be midis nesh tani dhe mund te jemi shume afer njeri tjetrit fizikisht e te sqarohemi

Hapur eshte privati.

hapur he?! mire mire 

Juve te dy s'njiheni, po do leni takim privatisht qe te takoheni ne realitet dhe te ziheni me grushta per debatet qe bete ketu tek Peshku ne lidhje me ngjarjet e '97? :O

Apo kishte dicka tjeter qe s'e kuptova? :think:

ti or morr, o i mbaruar, ik kap nanje tjeter

Po me urren c'pate black stone?

Mire s'po ju nderhyj me, po ju le te qete, vazhdoni punet tuaja me uncatchable.

 

P.S. Ku jane bejtexhinjte kur nevojiten?! Keni ca kohe qe s'plotesoni normen juve me duket. Hera e fundit qe keni kontribuar ka qene 22 dhjetor. smiley

 

 

ok, xhibo my bad, no more ura
po si i tha ai, mos e kruaj me miellin e gjermenit.
 

Se po me harxhon kot komentet, se mi ka bere Penari me racion ngaqe kemi mosperputhje bindjesh politike me qeverine e Peshkut smiley

Ajo qe thashe me lart, pasi lexova keto komentet tuaja, ishte per tju thene (juve te dyve ne kete rast) ja vlen te nxehesh aq shume ne diskutime ne internet sa te zihesh ne realitet me nje njeri qe as e njeh as te njeh per keto diskutime?

Dmth ishte nje perpjekje per tju hedh nje kove uje te ftohte virtuale ne koke juve te dyve, nuk ishte per tu kruajtur virtualo-peshkerisht me mjellin e gjermenit (me perjashtim po te jete fjala per gjermenin e fundit qe iku nga Shqiperia ne 28.5 nentor 1944, se ai maskara e ka fajin qe zihen partite sot akoma per daten e clirimit) as me buken e partizenit apo ballistit.

Kapish balck stone? smiley

Mgjths now that I think about it, peshku me miell gatuhej shpesh qemoti tek ne lol

 

ok, xhibo
po humori tend kur e perdor si duhet zbut dhe bishen..,
kapish

A doje te coje mesazh privat? Hapur eshte mesazhi privat per te gjithe.

per fat te keq, '97 ka me ngel subjekt interpretimesh te kunderta sepse nuk j'u be dhe as ka per t'ju bere nji hetim i imtesishem dhe i paanshem. Ajo qe mu m'vjen keq me pa eshte qe '97 vazhdon me u shfrytzu si motiv urrejtje dhe perbuzje. Ato referimet krahinore "cecen" ose "grek" jane pasoja me e rond per mu qe nuk kan me na u nda per nji kohe te gjate. Ironikisht, m'ka ron rasti me fol me katnare Korce ose Pogradeci, Skrapari ose Prrenjsi (me origjine poshte Shkumbinit dmth) qe u drejtoheshin veriorve me fjalen "cecen". Kto vete ishin rob qe kishin leviz n'Tirane mas '90 po e qunin veten "puro tiranas" (theksi te a-ja e dyte). Une ket mund ta pres prej ktyne palo robsh me 2 klase shkolle po m'vje keq me e lexu ktu prej atyne qe kane me shume se 2 klas. Vecse injorance nuk e ke t'veshtire me gjet kudo n'Shqipni, qofte veri ose qofte jug. Pa llogarit ktu faktin qe termin "cecen" vete e ka perhap naj dangalle qe ka degju per cecenet rastsisht kur ka ndrru kanalet n'TV. Sepse, cecenet nuk di une t'ken bo naj gjo per t'u tregu me gisht. Une desha me kthy nja 2-3 vetve ktu pergjigje po kuptoj qe jane fjale qe i merr era. Shkurt cuna e goca, kot lodheni se nuk keni me qit gjo n'drite e me j'u mbush mendjen atyne qe e kane te mbushme. Per mu, braktiseni temen n'shenje proteste.

Peace out!

Sa te jete maloku akoma ne politike dhe per sa kohe serbet nuk do te duan stabilitet ne Ballkan, prape kemi per te pas 97-te.

"Mua nuk me perkufizon dot edhe pse mesa duket je i mesuar ti perkufizosh kundershtaret e tu ne nje fare forme qe e ke te qarte edhe i urren, sepse e ke te lehte pastaj ti shash apo ti etiketosh"

 

o i pakapshem se te pyeta edhe ne privat por s'mu pergjigje.. e ke problem ta sjell ktu ate diskutimin e replikat e mesazheve private qe fillove te me nisje dje mbrema ku me flisje per trimerira etj? sepse bie ne kundershti edhe me kete qe po thua mesiper, ku thua se ty nuk te perkufizojne dot, kurse mua ke filluar te me besh edhe profilin psikologjik ne privat.

Po kete e kemi pare? Ai 1 deputet i aleances se Sali Berishes qe beri diferencen ne keto zgjedhje,  dmth pa kete nuk kishte pushtetin Saliu tani:

 

www.youtube.com/watch

 

E njihni? Eshte Dashamir Tahiri, qe ben zedhenesin e Zanit.

Mandati i ketij, mban edhe Saliun ne pushtet tani, bashke me Meten.

O Xhiboooooooooooooo, amon hap nai teme per kutite plako se kone me na bo nai 97 m'peshk ne kta! Te pakten te zihen per copa letre se o gjynof me u zi tu more neper goje te vdekmit.

PF leni budallalliqet ene sill urgjentisht nai perle tjeter nga Mit'hati qe te kenoqet tu qesh dynjoja!

Lira gjej rastin te te laj borxhin e te te jap po te njejten keshille qe me dhe para ca ditesh!

Monda ta qaj hallin se je tu flejte me siklet prej ondrrave me gogole qe po shef masi ke lexu ket teme.

Ene rrofte Bedrija! se keshtu me pelqen!

Liaznder, miku im virtual, PF po thoka budallalliqe? Menoje ene i her, kshu sa per hatrin tim. Pa paragjykime, hormone - se sa per komplekse e di qe s'ke. Kur dicka vje nga ty dhe un qelloj qe e shof, s'un e lej me kalu filtrin.

Ca bohet tjeter?

PS Sherbimi postar i privatizum trego qe edhe ai funksJonoka smiley

Cheers!

Te pakten te zihen per copa letre se o gjynof me u zi tu more neper goje te vdekmit.

Believe it or not, dje kur po lexoja ca komente ketu, solla kastile ca artikuj, jo per kuti lol por te ndryshem, dhe nja dy nderkombetare, thashe mbase kapen andej dhe i lene keto komente, se po me vinte ligsht. Nuk u botuan ato, mbase s'ka qene ndonje admin verdalle ose mbase e lane kastile qe te vlonin komentet ketu. lol

Por po me vinte ligsht pikerisht per ca vrere qe derdhen kaq bujshem ketu (zakonisht jane te njejtet 'suspects' qe e cojne punen tek ver-jug me apo pa lidhje). Nga ana tjeter mbase eshte me mire te qisin c'kane brenda. Por, dhe kur pata hapur nje teme malok, pikerisht per ti thene mundesi ketyre tipave dhe te tjereve qe te racionalizojne paragjykimet, s'e bejne, i druhen racionalizimit si djalli temjanit, kuptohet ngaqe paragjykimi ne mase s'ka racionalizim, s'ka formule qe tregon se gjysma e shqiptareve (apo kujtdo populli tjeter) eshte me i mire apo me i keq se gjysma tjeter thjesht per arsye gjeografike.

Sic thote Hurbi shume mire me poshte, kjo eshte kryesisht pune injorance dhe fodulleku, qe dhe fodulleku sic thote ai eshte nje shrehje injorance, se sa me pak te dish/njohesh aq me shume kujton se je njeriu me i zgjuar/trim/i papare qe egziston.

Ne kete aspekt ato qe jane familje te perziera, si puna e Mondes, jane blessed, se jane te imunizuara (hopefully, Monda can correct me smiley) nga keto vrere.

 

Kurse ato budallalleqet qe thua se permenden ketu ne lidhje me '97, edhe nga njerez si PF (dhe s'e vecoj ketu PF per kunj, aspak, ashtu sic s'e kam vecuar Emo'n tek tema e komunizmit per kunj, po se habitem kur dhe tipa si keta qe i kam vleresuar per inteligjencen dhe kulturen e shprehur ketu ne tema te ndryshme, shprehen ne kete menyre per njolla kaq te zeza te shoqerise tone ... si mund te jesh krenar per '97 qofte si deshmimtar, qe medemek populli i tregoi vendin Berishes etj, kur Berishes s'ju prek asnje file floku, nderkohe qe ishte populli ai qe vuajti, qe pati rreth 3 mije viktima ne disa dite, pothuajse gjysmen e te egzekutuarve nga regjimi me i eger komunist per 45 vjet?!)

Nqs komunizmi dhe krimet e tij ngelen padyshim njolla te erreta per popullin tone (Hurbi ne nje koment tjeter e shpreh mjaft mire 'frymen e pergjithshme' te popullit, pra popull = njerez, jo ajer, eter) ato te pakten kishin nje kontekst pothuajse aq te erret tek vendet e tjera.

Por '97 ishte e paprecedente. Ne vigjilje te shek 21 ne nje vend 'evropian' vriten njeri me tjetrin mijera shqiptare per inat te Sudes, malokeve, Berishes, etj.

Nqs ne s'biem dot dakort as ne parim qe keto jane njolla te zeza, kot qe habitemi pse askush nuk eshte i interesuar qe te zbardhen te vertetat e ketyre ngjarjeve/periudhave.

 Mbase ju ka bere mire kjo terapi grupi..

 Nje gje eshte e qarte, se urretja e disa jugoreve per Veriun egziston. E shoh dhe e degjoj  sa here qe shkoj ne Shqiperi. Ajo del menjehere. Mjafton nje gote raki. (Mos me thoni te kunderten se i kam ne fare e ne fis). Kam degjuar ish ushtarake e spiune te Enver Hoxhes qe te thone, madje me mburrje, se gjate luftes se Kosoves kane qene pro Milloshevicin. (!!!) I kam degjuar te thone se vetem aksi Athine-Beograd e Moske do te shpetoi boten.

Leber puro. 100 karat.

Nuk dua te jem i njeanshem se vete jam gjy-gjys, por nje urretje te tille kam degjuar vetem nga goja e disa jugoreve, dhe asnjehere nga verioret. Do te ishte gabim qe te pergjithesoja, por dhe vetem kjo "disa" me vret tmerresisht.

 Nje gje eshte e qarte, se urretja e disa jugoreve per Veriun egziston. E shoh dhe e degjoj  sa here qe shkoj ne Shqiperi. Ajo del menjehere.

konstatoj te njejten gje. ne perceptimin tim, disa jane shume. kjo me duket shume shqetesuese.

"Nje gje eshte e qarte, se urretja e disa jugoreve per Veriun egziston."

pjeserisht ky pohim eshte i drejte, pjeserisht nuk eshte. ajo qe dua te them eshte se ky konstatim nderton nje pamje te fokusuar, dmth gjysmake, pra nuk sherben te informoj e te jap nje pikture gjithperfshirese te situates por vetem nje perspektive te saj.

e para e punes, nuk e di nese mund te quhet urrejtje. ndoshta ehste nje ndjenje superioriteti imagjinar i cili me vete ndoshta buron prej nje ndjenje inferioriteti dhe perceptimit te nje kercenimi racial dhe falik.. ndoshta. Pra problemi ehste ontologjik. Cfare ehste esenca e asaj qe shohim? urrejtje? percmim? delir superioriteti, apo inferioritet i maskuar? mundemi vetem te supozojme deri kur kerkime te mirefillta meren persiper prej kerkuesish objektiv.

e dyta, cdmth jugore? nese marrim shkumbinin si vijen ndarese te jugut edhe veriut, atehere leme jashte tiranen, dursin, krujen, qytete prej te cileve kam njohur UNE disa qe flasin per dhe i shohin me percmim verioret.

e treta. nuk eshte me i vertete pohimi se disa jugore shohin me percmim verioret se sa eshte pohimi se disa veriore shohin me percmim jugoret.

po ashtu, kam njohur UNE disa veriore qe.. per nje arsye a tjeter, dmth ndoshta e besonin ate qe thoshin, ndoshta nuk e besonin por e benin per solidaritet demek, shpreheshin me percmim ndaj tiranasve.

E njejta gje ndodh edhe me vlonjatet per fieraket. e njejta edhe me fieraket per ballshiotet.

kshtu qe cfare jemi duke thene? cfare po kerkojme te themi?

Nje gje eshte e qarte, se urretja e disa jugoreve per Veriun egziston. E shoh dhe e degjoj  sa here qe shkoj ne Shqiperi.

cba te falenderoj per sinqeritetin e treguar. smiley

Vetem nje korrigjim e shoh te nevojshme te bej, nuk jane disa jugore qe e urrejne verioret, jane aq shume sa ty nuk ta pret mendje. Jane ata qe u thone verioreve cecen e malok, jane te njejtet qe urrejne kosovaret (verior edhe keta) e qe u thone nuk jeni shqiptar po kosovare apo serb, jane te njejten qe ngriten per here te pare 3 gishtat serb ne '97, jane ata qe antikosovarizmin e tyre mundohen ta paraqesim si antikosovarizem te pergjithshem te Shqiperise, jane ata qe kane qene gjithmon kundra bashkimit kombetar etj... po ashtu janë këta (sigurimsa e ndyrësira) që benin tifozllik për Millosheviçin, ata që i pasi i rrihnin kafshërisht kosovarët e arratisur për në "atdheun Mëmë" i kthenin me brinje te thyera e me pranga te UDB-ja, ata që vranë e masakruar gjithë elitën e Veriut (katolike), ata që pushkatuan të gjithë nacionalistët...ata që në 29 nëntor 1944 hidhnin valle duke kënduar: "tunde goce këmbënë / ia q**** gegës mëmënë" (një nga dëshmitarët e kesaj kenge ka qene axha i babit tim, e kam te vertetuar prej tij, si dhe prej shume burimeve te tjera).

Kepi, nuk mund te them se shumica jane te tille. Nje deklarate e tille do te ishte shume e demshme. Sepse eshte e mbeshtetur ne te degjuara. Por mund te them me bindje se ato "disa" jane pikerisht ata qe formoje ideologjia hoxhiste. E thene ndryshe ; Njeriu i ri. Mostra e rritur pergjate 45 vjeteve, qe u kthye ne perbindesh sapo humbi pushtetin politik. Sic ju pergjigja dhe dikujt tjeter, kjo urretje eshte ideologjike dhe e lidhur me te kaluaren e ketyre individeve, nuk eshte as fetare, madje, as krahinore. Psh, nje urretje e tille nuk ka egzistuar ne kohen e Zogut (personalisht nuk kam ndonje simpati per mbretin).

Ndarja nuk eshte aq gjeografike sot saqe ka qene ne te kaluaren. Mendoj se diferencat sa vijne e po shuhen dhe paragjykimet bazohen ne perceptime iracionale dhe klasore.

 

nuk jam fare dakort cba!!!

nje gje eshte antipatia, dhe nje gje krejt tjeter ( makabre) eshte te thuash qe jam por milloshevicit... nuk besoj se ka shqiptar qe e thote kete!!!!

Flo, nuk mund te jap me teper detaje, por ama, me vjen keq qe dyshon ne sinqeritetin tim. 

Ato qe shkruajta jane vetem nje pjese. Kjo urretje eshte ideologjike. E lidhur me te kaluaren e komunizmit enverist. Nuk eshte fetare. 

 

 

ok ndjese

Po te flitet e shkruhet per 20 vjet per "kriminelet e jugut", "komunistet  e jugut", "xhelatet e jugut" dhe komunizmin dhe barbarite e tij ti shikosh vetem si ekskuluzivitet te "frymes se atyre viseve" sigurisht qe do te kultivohet urrejtja reciproke.

Ja lexojeni ca komente me lart  sesi me ane arsyetimesh arrihet ne perfundimin per "shpirtin shtazarak" te shoqerise vlonjate!! Qellimisht ngaterrohet nje popull (jo vetem ai i Vlores ) qe protestoi ne emer te nje te drejte, me horrat (ordinere dhe te politikes), vagabondet,kriminelet qe gjenden ne cdo cep te Shqiperise dhe ne ate situate te turbullt gjeten terren per te zbrazur instiktet e tyre. Por jo, psikoanlisti yne nuk ka pune me keto monstra qe gjenden kudo.Shqetsimi i tij eshte si te zbuloje se populli Vlores eshte pa kulture  dhe rezulton me "shpirt shtazarak"

Medet!!

 Po tashi, mundoju ta kuptosh edhe ti kete pike.

Lista e Ministrave te Brendshem nga 1944 - 1991 

 

 • Haxhi Lleshi 1944 - 1946

 • Koçi Xoxe 1946 - 1948

 • Nesti Kerenxhi 1948

 • Mehmet Shehu 1948 - 1954

 • Kadri Hazbiu 1954 - 1980

 • Feçorr Shehu 1980 - 1982

 • Hekuran Isai 1982 - 1989

 • Simon Stefani 1989 - 1990

 • Hekuran Isai 1990 - 1991

 • Gramoz Ruçi 1991

Hiq Haxhi Lleshin, qe me duket ishte dibran, konkluzionet nxirri vete...

Jo se do te thote ndonje gje te madhe kjo pune. Kush eshte kriminel, mbetet kriminel ngado qe te vijne. 

 

P.S. Ndaj me ty shqetesimin per pergjithesimin. Kush shan vlonjatet, eshte i shame. 

 

Nuk do cuditesha qe ti zotri neser, ne nje situate te volitshme, te merrje kallashin dhe te shtrije pertoke kedo , pa dallim, nga Shkumbini e poshte!

PS:Kjo teme e ka kete te mire: eshte nje seance psikoanalize ku personazhet veterrefehen.

 ?????

je ne vete ti apo jo?! car po thua?

une biles po te jepja edhe te drejte, kurse ti me thua kallashi e leshi. hajde mendje, hajde.

nejse s'ke faj ti, kam faj une.

edhe keto "seance psikoanalize" thuaje ndonje tjetri me te sofistikuar.

Po mire ca duhet me menu psh  kur shef qe te gjithe verioret kane dal eme  toka ne tiron??

duhet  me pergjithesu verioret me grabitesit ???????????

 seriozisht, ka rene ndonje epidemi "budallalleku" apo si?

une po them pikerisht qe pergjithesimet jane te gabuar.

 

Po ki mo Lulezim Basha nga eshte mo? Se keshtu nga surati si gjirokastrit duket, a thua te jete ilegal i diktatorit?

kurse un kam njof ca jugore qe vdisnin per verioret. ca meshkuj jugore qe thoshin qe s'ka si tropojanet (femra, e-ja pa kacurrel), i donin pa taka se ia u merrshin ne gjatesi, iu pelqenin shum lekuren e bardhe si cipe vese, mollzat qe iu skuqshin prej nji lloj turpi guximtar etj etj... pa kalu ne hollsina; po c'me thon per dibranet (ca dibrane, jo t'gjitha, t'kuptohena...) per mos me fol per lacianet qe ia u boft Zoti hallall. Masanej ishin ca jugore (femna, e-ja pa kacurrel) si dhe ca tironse qytetare te lagjes 8, femna gjithashtu, qe vdisnin per veriore meshkuj, njoni nga tropoja,  nji tjeter nga kukesi... histori pa fund konviktesh ku hormoni i pazbulum i dashnise i conte ose ne pol te veriut, ku gjithcka eshte jug, ose ne pol te jugut, ku gjithcka eshte veri...

amon mer se na cuditet! me kto leb pro millosh e pro lesh e ku di se c'tjeter.

ps. Dashnija eshte mes nesh, duhet me qen qorr me dashje mos me e pa. Mu me knoqin n'vecanti martesat skrapar - kruje!

s'te kihet ty po s'dhe shembuj me femra smiley

emo, mire e ke ti, se ekstremet terhiqen prej njoni-tjetrit, prandaj nuk puqet dot Peqini me Elbasanin. smiley

Kjo ndodh dhe sot e kesaj dite. Nje vend i vogel jemi sa nje nahije e supershteteve dhe jemi kaq shume te lidhur jugore e veriore ne miqesira, te perziere ne krushqi, te njohur si kolege pune sa qe eshte absurditet te ndertosh realitete ne emer te paragjykimeve dhe steriotipeve.

Te vjen keq kur harrohet se ne periudha destabiliteti dhe anarkie llumi del ne siperfaqe dhe ben ligjin kurse ai, populli shkrete, paguan harxhet. Keto situata manipulimi te vetedijes kolektive, te shtenies ne pune dhe yshtjes se paragjykimeve & dasive krahinore, politika makiaveliste i ka perdorur here hapur dhe here terthorazi .E keqja eshte se keto steriotipe per nje pjese injorante dhe  te ideologjizuar skajshem, kthehen ne te vetmet syze per te pare realitetin. Por me e keqja eshte kur ketyre  steriotipeve u fryjne te kulturuarit dhe, akoma me keq, kur kalojne ne pergjithsime grupore, krahinore per te shpjeguar ngjarje dhe veprime te individeve te vecante, qe faktikisht jane te denueshme, qofte dhe si mentalitet.

Eshte me shume se sa vajtuese perpjekja per te shpjeguar ngjarje te komplikuara dhe aspak te lavdishme te historise tone me "frymen ekskluzive" te x krahine. Eshte vertet lemeri kjo.!

Por me e keqja eshte kur ketyre  steriotipeve u fryjne te kulturuarit

E kane zgjedhe i nerumi Spiritus e kane zgjedhe nje prej lloit 'te kulturuar" nji  me  nikun me te kapme  , qe debaton gja shtruar per te kunderten mer jahu smiley . Qe kur ka ardhe vetem qelb injorance shtrydh dhe me naivitet ( a thua ???? ) thote

se pruna une une mer jahu ,vetem e zgjodha . Kush ka fakte ti hudhi ....

Me kot harxhohesh i nerumi Spiritus , ketyre ua ka thane baba or tij  edhe per kalendarin Maja edhe per tsunamin pas termetit ne Kili .

A e lexove njonin prej tyre

Jane shkaqe te thella ore . Mi ka thane baba mue Jane shkaqe ideoLLogjike -thote

dhe me naivitet idiotologjik pyet pastaj

Dyshon ke sinqeriteti im ? smileysmiley

Sikur sinqeriteti i tij te jete celesi i shpetimit te kesaj skote nga marrezite qe u mba truri i Hunjezuar.

Une ua kam thene prej kohesh me kete lloj surrogatoje qe vjen here pas here e vetmja rruge eshte TALLJA.

Jane tanet dhe nuk i perjashton dot nga emertimi shqiptare , por per te gjith rastet DUHET KUPTUAR SE prandaj njerzit jetonin .

NEPER KULLA DHE NEPER QYTETE .

Neper Kulla ndricohen me "pishtare" ne qytete ka elektrifikim !

Flo, me keqardhje ta them se ka qenie* ne Shqiperi qe e thone. Biles ti ke pas edhe ish drejtorin e ATSH-se, Frrok Cupin qe deklarohej kunder bombardimeve te NATO-s ne Kosove. Sot e ke akoma kryeredaktor paçavurje.

Sa per ata jugore (pak apo shume qofshin) qe shajne verioret, ata jane vetem viktima te dy faktorve sociale. Nje e para,  propaganda post-komuniste qe duke mos pas asgje per t'i ofru njerzve ne vitet 90, tundte gogolin "na myten maloket". Dhe e dyta çmenduria klanore e njerzve qe mban afer Berisha, e cila beri qe institicionet te mbushen me injorante. Fakti qe keta injorante nuk kishin me theksin e jugut po ate te veriut beri qe budallenjte te mendojne se fajin e ka prejardhja veriore e tyre. Po ne fakt fajin e ka vetem lenkaçukoizmi, qe ka qene, eshte dhe ishallah s'do jete me  per shuem kohe, mode neper institucione.

Si shembull mbeshtetes te kesaj qe po them, do merrja qytetet kryesore te Veriut, si Shkodra apo Prishtina, ku ka pas njesoj dyndje injorantesh ne pushtet, dhe ku i urrejne po njesoj si ne Jug. E vetmja diference eshte se atje diferencimi behet ne baze te asaj qe thone dhe jo se si e thone (dmth jo prej theksit verior). Ne Jug, pjesa injorante e shtyre edhe nga plehrat qe qellimisht i fryjne urrejtjes midis shqiptarve, i bine shkurt dhe i fusin te gjithe verioret ne nje thes.

Po te eleminojme, keto dy fenomene, do evitojme edhe keto lloj paragjykimesh e racizmash idiote.

*Kur te kete ec mjaftueshem shkenca do e morim vesh se çar lloji qeniesh jane.

Pèr tè gjithè ata qè nuk e kanè jetuar 97,apo bèjnè sikur nuk e kanè jetuar...pèr tè gjithè ata qè kanè ndonjè dyshim,i ftoj tè shkojnè e tè shohin se si po sillet i njèjti njeri qè ishte mbret nè atè kohè dhe qè èshtè mbret edhe sot nè shqipèri...me MINATORèT qè po protestojnè pèr bukèn e gojès(minatorè qè e sollèn nè pushtet kètè kafsh&egravesmiley,dhe qè SALI BERISHA jo vetèm qè nuk ju zgjidh hallet apo tè bèj sikur..por nuk pranon as tè flas me ta,e dèrgon policinè tè merret me ta..dhe pastaj pyesni njèher veten pèrse MINATORèT "komunist" protestojnè??dhe pastaj pyesni pèrse ndodhi 97???

CBA dhe SELFMADERADIO :

Falemnderit per shqetesimin tuaj. Po e zgjas pak idene qe solla nje postim me lart. Po hidhem tek PADITURIA DHE FODULLEKU i nje pjese te mire te bashkatdhetareve tane.

Bota ka kaluar neper gjithfare furtunash, pervojat e saj nuk kane te sosur. Dhe keto pervoja, te pakten ne shtresat e qyteteruara, jane te njohura gjeresisht. Dhe kur njerezit marrin fjalen diku, ata iu referohen qofte haptas e qofte ne heshtje ketyre pervojave. Kjo do te thote se keto pervoja bejne pjese tashme ne ndertimin e qenies se tyre te brendshme.

Mirepo ne rastin e bashkatdhetareve tane, kemi te bejme me dy pengesa madhore : Paditurine dhe fodullekun.

Padituria eshte kur tjetri mbyll syte ndaj dijes, rri ne guacken e vet, nuk degjon dhe nuk sheh perreth, nuk deshiron te dije asgje tjeter perveç kolibes se vet.

Fodulleku eshte tjeter gje : eshte kjo padituri e veshur me petka vezulluese, me xhixha te jashtme, thjesht per te dhene nje imazh. Nese germojme pak, biem ne bosh. Eshte njelloj me nje statuje te lemuar allçiu te bardhe, qe eshte bosh nga brenda. Te verbon syte, por eshte bosh.

Po qe se keta bashkatdhetare do te shikonin pervojat e te tjereve, ata do te shihnin se te gjitha "gurgulete" e medha nisen nga gjera krejt pa rendesi, cikerrima qe te vjen habi kur i permend.

Nje rast konkret : ne vitin 1995, 8 000 boshnjake u ekzekutuan sistematikisht nga serbet. Nje anetar i Kryqit te Kuq nderkombetar pyeti njerin prej ekzekutuesve : Si ndodhi qe ti vete vrave fqinjin tend, ç'te shtyu, ç'mendove ne ate çast ?

Dhe qitesi serb u pergjigj : "Te them te drejten, ai boshnjaku ka pasur ca karrema shume te mire peshkimi, dhe une vdes per te peshkuar, e keshtu kam menduar se mund t'ia merrja karremat. Pastaj dhe me vinte inat : pse ai me ato karrema dhe jo une. E keshtu, e vrava, dhe sot dal e gjuaj rehat."

Nga kjo del se tragjedite e medha kane ne shtrese te fundit gjera krejt te rendomta. Qitesi serb nuk beri tjeter veçse shkoi ne origjine : ne shtazeri. Ngjashmerite jane te tmerrshme : jane vrare njerez ato dite ne Jug, thjesht ngaqe shqiptonin fjale me nje theks te çuditshem. Nje zanore hundore dhe tjetrit i ka fluturuar koka. Por edhe kriminelet dhe vrasesit kerkojne dhe duan qetesimin e ndergjegjes se tyre, duan nje justifikim, dhe ky ishte : po ja, sesi fliste ai, nuk ishte shqiptar, ishte serb apo malazez. 

Dhe me kete, nje udhe e dy pune : edhe qeron "keqberesin" e zanores hundore, edhe del patriot sepse ke qeruar nje armik te poshter serb. Ne fakt, vrasesi lavderohej mes shokesh : kishte vrare nje armik te betuar te popullit shqiptar, popull i cili e gjen thelbin e vet ne Laberine tone trime. Dhe shoket perreth miratonin : shume mire ia ke bere, as mos çaj koke. Do t'i shporrim ata shpellake, serbe te felliqur.

E gjithe mesele ka zanafille keto gjera te vogla qe permendni ju : keto urrejtjet meskine dhe shpirtngushta te gjithsecilit prej nesh qe ia behin sapo te mos e kemi mendjen.

Ja shiko zonjushen FLO : pretendon se eshte antipati, dhe jo urrejtje. Por cili eshte objekti i antipatise ? Antipatia nuk eshte nje ndjenje e tymte qe i adresohet ajrit, por ka nje objekt. Nese une kam antipati per zonjushen FLO, atehere une i ve emer kesaj antipatie, une nuk pelqej pikerisht zonjushen ne fjale, dhe nuk kam pune me origjinen apo kushtin e saj. Porse kur kemi te bejme me nje antipati te papercaktuar, ketu nuk jemi tjeter vetem nje hap larg katastrofes. Sepse kjo antipati ndaj nje objekti te levizshem (qe mund te jem une, por mbase dhe im ate, por mbase dhe nje katundar i imi, mjafton qe te identifikohemi me nje zanore hundore) mund te permbyset shume shpejt ne urrejtje, madje ajo eshte e tille, porse urrejtja ka perparesine qe tashme i eshte dhene rasti.

E kam fjalen qe gjerat nuk lindin keshtu papritur, si me magji, por mbruhen mire e mire neper nete e nete te tera shtepiash te ngrohta, leshohet helmi me nje shaka ne dukje gazmore, dhe pak nga pak helmi perhapet, dhe ja ku e ke nje zone te tere te infektuar, e nganjehere nje popull te tere (kujtoni hutute e Ruandes si u "helmuan" me urrejtjen kunder "tutsive". 800 000 njerez te bere sallate - me hanxhare - per nja dy jave).

Shendet. 

replike: vojguri m'Rrashbull

Ore ai eshte pus i thelle per nje personazh te tipit Donkishotit te kohes me emer te modernizuar  , ti po e ekthen prapa ne kohe smiley

Per ngjarjet qe zhvillohen ne Razhbull nuk heq kondra .Sec ka nje intonacion terheqes Razh - me Hu .

Qartesisht dallohet nje fare lokalizmi e krahinizmi i semure, tipik per shoqeri te prapambetura tribale. Semundje e ngjashme me racizmin, e jo me kot shpeshhere blihen e lexohen me interes libra profane mbi pellazgjishten si mema e cdo gjuhe, apo mbi racen e paster e superiore te shqiptareve qe paskerka punuar per te tjeret por jo per vete... nejse.

lokalizmi, qe eshte nje nenlloj i racizmit (natyrizmit), gjen shprehje dhe tek teorite e studimeve kulturore, apo antropologjise kulturoro-sociale mainstream qe ofrohet e importuar nga kathedrat e huaja qe perpiqen te na imponojne "tolerancen" (nje vlere qe ne qartesisht, as e kemi, as na duhet per sa kohe qe s'kemi konflikte). por as ky (importimi nga jashte) nuk eshte rasti jone.

rasti jone eshte injoranca e skajshme, e paramenduar politikisht.

nje person qe ca dite me pare u soll keti si kinse anti-semit, ndersa kritikon antisemitet ne veprat e tij thote se shpeshhere ata (antisemitet) vijne e te pyesin "a nuk ishin hebrenjte njerezit me te pasur te europes, a nuk zoteronin ata 80% te industrise e te medias etj etj., a nuk ishin ata shfrytezuesit me te medhenj te punetoreve?". Zizek ne kete moment thote qe eshte e domosdoshme per nje antiracist qe te refuzoje te pergjigjet, madje te refuzoje ta degjoje nje pyetje te tille. Ne momentin qe ekzistenca e racave (ne kuptimin e ndryshimit qenesor) refuzohet, atehere duhet refuzuar diskutimi mbi to. Sepse po, vazhdon Zizek, e vertete eshte qe hebrenjte ishin te pranishem shume shpesh ne qarqet qeverisese te ekonomise e politikes, por nga ketu nuk ka asnje menyre logjike per te nxjerre pergjithesimin klasor te hebrenjve si kaste shtypese. Sepse hebrenjte pasuroheshin e shfrytezonin jo ne kualitetin e tyre etnik, por ne ate funksional te kapitalistit, politikanit etj.

E njejta gje ketu, qe sapo flitet qe jugu urrekerka veriun (dhe sillen shembuj), apo qe sapo thuhet se veriu (urren jugun) dhe sillen shembuj, debati duhet refuzuar si alogjik, si tendencioz, si budallallepses, dhe si racist!

Po keshtu duhet refuzuar te diskutohet mbi faktin qe gjate enverizmit na paskan qeverisur tosket, e gjate demokratures qeveriskerkan geget. E po keshtu duhen shmangur pohime te tjera qe burojne prej legjendave urbane qe nuk jane kurre larg prej agendave politike.

debati duhet refuzuar si alogjik, si tendencioz, si budallallepses, dhe si racist!

<3

 Uroj qe ne ate regjistrimin e popullsises te vene edhe nje pyetje. Nga e ke memen dhe nga e ke taten. Nga e ke nandajen, nga e ke babgjyshin. 

Qe ta marrin vesh nje here e mire robt qe ne kena 100 vjet qe po perzihemi e po bohemi SHQIPTARE!

 

P.S.

Kjo mund te behet edhe nga ndonje enxhiote e Tirones, qe nuk jane shume te zene me pune, duke shpetu rriqebullat dhe gallofet e pyjeve tane. 

Sot paske veshe kostumin Armani ?

Epo çfare ti besh AK, se ja tregoja une ketyre berishisteve.

Sol, sa i bie gjate e gjate, jo Zizek, jo Demek, me shembuj, hebrejt, qe nuk qendron, sepse po flitet per lokalizma e jo racizem, te merresh me problemin qe qendron.

Shprehjet e Gjinushit, Zabitit, kunder "malokeve" e " cecenve verior"  krijonin ilaritet ne metinpjesmarresit.

Thirrjet hesterike " se ne ( edhe pse nuk thuhet kuptohet se eshte fjala " ne jugoret&quotsmiley nuk do lejojme qe te komandohemi nga maloket".

Keto jane te degjuara  e sterdegjuara, po nuk kane pasur asnje efekt ne palen e ofenduar, sepse kuptohej gjithçka vinte per te marre pushtetin.

Qe keto komente antikrahina behen te rrezikshme , aspak e vertet, perkundrazi ndikojne ne ( tek disa, jo te gjithe) reflektimin e ngjarjeve me nje sy me objektiv, me realist.

Eshte larg mendsh, qe mund te ofendohet nje qytet, apo krahin, e para duke qene te gjithe Shqiptare, e dyta, lidhjet familjare, shoqerore, ekonomike, politike, te cilat jane mardheniet kryesore te nje shoqerie civile, e kunderta eshte nje autoofendim.

Politika lot me keto lojra nuk ka dyshim, e keqja eshte se vazhdojne ti besojne nje marrezie te tille , edhe sot, pas 90 viteve kur eshte shfaqur per here te pare.

Po shprehjet ,tja bejme nonen vlores apo  tja tregojme qefin vlonjateve ,nga mercenaret qe nga veriu kishin zbritur ne tirane edhe aty rekrutoheshin

cne mercenaret qe shkuan ne vlore ishin nga veriu????? pse???C'ishte kjo urrejtje per vloren duhe rrahur pleq edhe femije????

e DREJTE. Duhen refuzuar, duhen bojkotuar keto lloj diskutimesh. Po ku te le ngasja kur yshtesit e ketyre tezave shkruajne carcafe arsyetimesh per te "provuar" fatkeqsite kombetare me "origjine krahinore" !!

Po ku te le ngasja kur yshtesit e ketyre tezave...

Imadhi Dritero me burim nga populli i te gjitha aneve me kulture fshatareske ne se do shkruante ketu kam mendimin se krahasimin do ta bente midis Qeve ( ose makari buajve ) dhe njerezve

Kur s'te le ngasja , duhet perdorur "( sigurese) hosteni ose ai me ate nikun ( sepse mungon ketu smiley ) per ti Yshtur .

 Logjika ne  argumente mendoj se perdoret per qenie qe kane mend mbi gryke .

 272 komente!!

Gjynof! 

Cami i Zanit deputet aleat i PD-se?

Jes ser!! 

Cohu ti qe desh ke lene leshte ne Kuzbaba dhe te kane shpetuar katundaret e fshatit Martolloz-Lab, qe te kaluan ne fshatin per karshi; Martolloz-Tosk.

Cohu, ik beji roje ketij.

Edhe zbute pak surratin e mrrollshem kur t'i flasesh ketij se i thote Arben Asfalise ky, qe te heq fare nga puna or qyq!  

 

 

Jo vetem aleat i PD, po ky zedhenesi i Zanit i bie e ka sjell e e mban ne pushtet Saliun.

Po te mos kishte qene mandati i tij, do kishin dale ndryshe llogarite.

E ngaterron pak tani kete skemen e nderhyrjeve te sherbimeve te huaja se kush i solli e ke po mbeshtetin, apo jo, se e leshime bajagi shume po i ben Berisha ktyre fqinjve te jugut.

 E ngaterron pak tani kete skemen e nderhyrjeve te sherbimeve te huaja

He se jane mesuar keta shakllabanet qe lexonin Mero Bazen turma turma neper sheshe. Nje here del agjent Azem Hajdari, pastaj Arben Imami, pastaj Genc Pollo, pastaj anullohet loja, fillon nga fillimi!!

Nuk konfuzohen keta. E kane Yllin Polar qe tregon perhere Veriun! smiley Ngaterroje skemen si t'duash!! 

P.S.

Ylli Polar eshte Salia, se mos kujto njeri qe eshte Ylli tjeter. Ai tjetri nuk tregon Veriun, tregon verren!!

Semper Vulva! smiley

Be hesap qe shefi i ketij aleatit te Saliut e kishte denuar me vdekje Saliun, e thoshte qe do vemi ta marrim zvarre nga Tirana e do ta biem ne Vlore.

Eh, c'vete thuaj...

Vetem injorantet mund te bejne krahesime veri i Shqiperise dhe Jugu i Shqiperise, jo keta jane te mire , jo keta jane tradhetare. Gjyshja ime thoshte: Nuk mund ta shaje hunda buzen.

NJeriez te mire dhe te ligj ka kudo.   Une doja vec qe te diskutohej gjere e gjate se ceshte e Majta dhe ceshte e Djathta  (ne te gjitha aspektet e saj) si dhe a quhet pushtimi i turkut mbi Shqiperine pushtim 500 vjecar.  (Nje historian ne top channel tha se vetem 50 vjetet e para quhen pushtim pastaj koha tjeter quhet bashkejetese).   Sinqerisht qe do te me pelqente shume te diskutoheshin tema te tilla.

shume prej shkruesve ne kete teme kane treguar dyshim ndaj synimit te prurjes se temes, dhe kondra-argumenti i sjell ka qene ose ne formen e limonates se hulluar "per te hapur debat" (a ka valle ndonje teme ne bote qe te mos bjer brenda ksaj kategorie? Jo nuk ka, atehere ky nuk eshte shpjegim, sepse po te ishte arsyetim legjitim do te justifikonte c'do lloj idiotesie mbi planet te hidhej ktu), ose ne formen tjeter se "administratret e faqes e lejuan (kshtu qe mos me pyet mua)". Dhe lind pyetja: a i detyrohet administratori qe e lejoi kete shkrim, atyre qe vune ne pyetje moralin e prurjes se ktij shkrimi ne blog?

Kam vene re, disa here antare te ktij blogu kane hapur pyetje ne lidhje me identitetin e ktij blogu, ne lidhje me qellimet e ktij blogu dhe ne lidhje me menyren se si ky blog funksionon. Para disa muajsh dikush hapi nje teme ku pyeste raportin e prurjeve te shkrimeve me karakter politk me ato me karakter ndryshe, psh letrar. Nuk e di nqs gabohem, por nuk mbaj mend kjo teme te kete mar pergjigjen dhe vmendjen qe meritonte prej personelit administrues. Me pare dikush pyeste se "c'eshte peshku?", prape, administratoret nuk qene te disponueshem per nje pergjigje. Para disa kohesh dikush tjeter pyeti se "pse e harxon ai/ajo kohen ne kete blog" (edhe ne bloge te tjera shkruante, por per ceshtjen ne fjale na intereson vetem ky blog). Kt jane te gjitha pyetje qe antare te ktij blogu kane ngritur ne lidhje me identitetin e ksaj faqeje, ne lidhje me qellimet e saja, me menyren se si organizohet e administrohet, dhe jam i mendimit se jane pyetje legjitime dhe meritojne te adresohen ne menyre serioze, nqs do te na kekrohet ta marim kete vend seriozisht.

Para disa ditesh Kajsiu ngrinte problemin (the 1 million dollar question) e mos-pergjegjesise se klases politike shqiptare, dhe interesante ishte se kerkonte ta nxirrte shpjegimin prej vijave te genit tone kulturor, dhe e shtronte ate ne strukturen demografike te vendit dhe relacionin e individit me shtetin. Interesante shume kjo, por si shpjegohet qe ne kete blog, kur hapet nje teme e tille e cila jo vetem qe nuk e ben te qarte synimin e saj, por perkundrazi ben mu se ka nje axhende urryese dhe ka nje mesazh te pafolur qe i fluturon persiper. Si mundet administratori ta lejoj kete shkrim, dhe si mundet te jete aq i papergjegjshem sa te mos shpjegoj te pakten arsyetimin e vete ne lejimin e ksaj teme, atehere kur shume veta e vene ate ne pyetje? a nuk mund te interpretohet kjo si nje papergjegjesi nga ana e personave administrues? a i detyrohen kta persona pergjigje antareve te ktij blogu?

Kush jane regullat e ktij blogu? A mund t'i trajtojme ato pika tek linku "mbi peshkun" si nje fare kushtetute te peshkut? Konkretisht, si e kuptojne "mendimin kritik" administratoret e ktij blogu, dhe ku, ne cilen pjese te ketij shkrimt te prure ktu qendron mendimi kritik?

 

flm.

@ Sol-nocturnus,

Zoteri,

Ti nuk e ke vertet idene per çfare flet. Nje nder arsyet kryesore te shpartallimit te ideve te medha KOMUNISTE (qe nga Karl Marksi e deri tek Sllavoj Zhizheku yt i famshem, duke kaluar nga Hysni Milloshi i disa prej pjesemarresve ne kete debat) eshte kjo :

SHKEPUTJA TOTALE NGA REALITETI.

Nje komunist, kur ndermerr te te çaje kaptinen me budalliqet e tij, te thote paraprakisht se ne fund te kesaj qe do te them une, ne do te shkojme ne parajse. Dhe pastaj fillon e te thote udhen nga do t'i biem. Dhe gjate gjithe kesaj udhe, e veçanta e kesaj meseleje eshte se nuk takon kurrkund njerez. Sheh vetem ngrehina, institucione, parulla, citate, tabela, fotografi, por askund njerez.

Njeriu, zoteri i dashtun, nuk ben pjese fare ne meraqet e ideologeve te stermedhenj te idelogjive te stermedha. Ai eshte thjesht nje LENDE, nje sasi, nje lloj brumi qe duart e udheheqesit mund t'ia japin formen si te duan.

Pse i them keto ? Sepse shoh perdite e me shume nje shkeputje tenden nga realiteti, permes lloj-lloj sofizmave dhe apologjirave, deri dhe ne kete teme. Duke me cituar Sllavojin qe thote se nuk duhet te merresh me antisemitin, por pa na thene se çfare duhet te bejme me kete antisemit, ti, dhe bashke me ty, vete Sllavoji, kapitulloni dhe ngrini duart perpjete.

Ja tek jam perballe nje fashisti qe me trajton mua si çeçen. Cfare duhet te bej une ? T'i them qe s'ia vlen te flas me ty ? Keshtu ? Por ti zoteri e di fort mire se aty ku ska fjale, ka pushke :

Fjalet pushojne, pushka ka krise. - thote kenga.

Diçka duhet bere. Ose une, ti, ai tjetri atje, duhet ta kapim per zhelesh kete antisemit apo antiçeçen apo antiverior apo antilesh, dhe t'i themi se jo zoteri, ketu nuk kalon (kujto parullen e famshme te 36-es NO PASARAN) ose perndryshe ti me le te vetem mua qe t'ia hedh trute ne ere qelbanikut ne fjale. Nuk ka rruge tjeter.

Keshtu qe keto parullat alla-pacifiste (dhe qekur keshtu pacifist ?!) te mos-ndotjes ne kesi debatesh te pista per mendimin tone te perdellyer, keto nuk bejne dy leke.

Kur nje fashist vjen dhe flet ketu diçka, eshte normale dhe madje detyrim per te gjithe njerezit e shendoshe, qe t'i dalin perpara e t'i thone stop. Mirepo ketu verehen lloj-lloj qendrimesh pritese dhe oportuniste, te tipit tend dhe te shume tipeve te tjera, qe nen masken e nje higjiene te paqortueshme mendore, e fshijne tere kete problem me nje te levizur te dores :

Yhyyyyyyy s'ia vlen.

Ia vlen dhe madje fort. Sepse, te thashe me lart, behet fjale per njerez, per jete njerezore. Dhe nuk po flasim per rrathet e Saturnit dhe as per galaktikat e portokallinjta.

Keshtu pra, perndryshe do te te mbaj per nje demagog pa kurrfare boshti, siç shume e shume te tjere, qe nuk sjellin asgje te mire perveç shtimit te kakofonise.

Qofsh me shendet.

H.

Mire pra, o kampion i krahinizmit, vazhdo te na parakalosh gjithe arsenalin e perlave te tua. Vazhdo biseden tende me fashistet, se me aftesine intelektuale qe ke, jam gati i sigurt ne parashikimin e rezultatit te kesaj bisede...

Dhe mos me ver etiketa pacifisto-militariste mua, ne s'do te te ngjis dhe une ty mbrpash ndonje, o zog i logjikes se kulluar.

Ne rast se nje popull i shendetshem do e refuzonte diskutimin krahinist, njerez si ty s'do kishin me me cka te hargaliseshin... s'je shume larg antisemiteve ne vitet 30.

Produkt tipik serie, si nuk me habite nje here...

E ke shume gabim. Dhe me vjen keq. Shumica dermuese e shkruesve ne kete blog, nuk dine te lexojne. Mbledhin shkronja, por s'dine te lexojne.

Sol-nocturnus,

Une nuk jam kampion i asgjeje, aq me pak i krahinizmit. Ne te gjithe jeten time, nuk e kam ditur ç'krahine i perkas. As nuk me ka interesuar ndonjehere ta di. Mund te jem fare mire nga Vunoi apo Konispoli, dhe kjo s'me shkakton asnje problem. Sepse nuk e kam ndertuar jeten time mbi bishta te tille qe shumekush ketu i terheq nga prapa : tironc, denbabaden, çerpiq, bregdetar, etj etj. Keto jane jashte gjeometrise sime.

Ajo qe desha te them eshte kjo : nje aktivist i majte eshte thelbesisht nje AKTIVIST. Ai sheh dhe vezhgon shoqerine dhe nderhyn ne gjithçka qe e nxeh. Diskutimi i majte eshte antiracist, keshtu e do normalja. Dhe sa here qe te majtet shohin nje nderhyrje raciste, ata nderhyjne. Nuk ta permenda me kot "No Pasaran".

Problemi yt i mesiperm eshte nje martese e panatyrshme mes perpjekjeve filozofike dhe plogeshtise fizike. Nese arrijme qe te mbajme diskutime te larta shume dhe te mos zbatojme asgje nga ç'themi, atehere perfundojme kryekeput ne klerik.

Nga diskutimet e ketushme, une prisja nje nderhyrje te forte te shume e shume e shume veteve per t'i thene stop diskutimeve te qelbura te disave mbi çeçenet dhe maloket. Por nuk ndodhi. Pati, por pak. Kjo me la pak te ftohte. Ne fakt prisja tjeter reagim nga ty si aktivist i majte, qe perqafon kauzat e drejta.

Por edhe une pastaj, nuk eshte se u habita shume. Sepse nuk eshte e lehte te jesh nje i majte "i paperkulshem". Oportunizmi ngadhnjen gjithandej. Kam pare dhe ne France majtiste qe lene shume per te deshiruar.

Megjithate, i nderuar sol-nocturnus, ajo qe Sllavoji harron ta thote, eshte kjo : ti mund te mos merresh me antisemitin, por jo me antisemitizmin. Sepse, nese antisemiti eshte nje i verber ndaj arsyes, kjo nuk te ndalon qe ti te flasesh dhe te shpjegosh nga vjen ky qendrim, ku i ka rrenjet, etj. Dhe Sllavoji nuk e thote kete. Ashtu si dhe ti. Ti mendon se une merrem me nje apo dy vete ketu qe jane te pandreqshem. Jo, merrem me teper me helmin e shperndare, dhe kete do ta them perhere. E ne kete lufte te ftova dhe ty. Qe te thuash se ka ca te drejta universale, ne çdo kohe e ne çdo vend, ne Vlore dhe ne Tropoje, e njejta.

Kurse ti preferon te ulesh krahet me nje perbuzje te llojit borgjezo-majtist : pffffff do merrem une me çfare bejne te pagdhendurit. Nuk mendoj se ky eshte qendrimi i duhur. Megjithate, ti e di vete.

__________ 

Postimet e mia jane te gjitha aty. Spiritus ka bere shume aluzione ndaj meje, duke me ngjitur lloj-lloj mendimesh. Kam menduar te mos i pergjigjem sepse fjalet e mia jane aty dhe mund t'i lexoje gjithkush. Dhe kam besuar madje se ai do t'i rilexoje dhe do te korigjoje veten duke thene hapur : OK, me fal, e kam kuptuar gabim.

E tere ideja ime e frymes se nje populli eshte ketu : nje shoqeri e shendoshe, çfaredo qofte ajo, tropojane apo shkodrane apo korçare apo vlonjate, ne çastin kur ajo fillon te leshoje pe, kur fillon te hutohet dhe te mos rrije syçelet per te kapur çdo lloj shtermangie te rrezikshme, atehere jemi ne gjasa te mira se do te perfundojme ne mur.

Nje fryme popullore eshte nje fermentim i gjate, dhe pasoje dekadash, shekujsh. Kjo fryme nuk eshte fataliste. Mund te ndryshohet. Por kjo do perpjekje, nuk behet vetvetiu. Vetvetiu zhvillohen vetem tumoret, kanceret, shkojne duke zene vend pak nga pak. Edukimi i frymes behet gjithandej : mbi te gjitha, ne familje. TV, shtyp, kudo ku ka me shume se dy-tre vete.

Me ndodh nganjehere ketu ne France te jem mes miqsh, 30-40 vete. Dhe nese sigurohemi se mes nesh nuk ka asnje çifut, atehere fillojne te pervidhen ca fjale antisemite, ja keshtu, te thena mes shokesh, mes nje gote vere. I verej me radhe, pa folur. Ua shikoj fytyrat. Nje mjerim, nje buzeqeshje e mjere. Ata nuk e kane idene e figures qe paraqesin. Dhe atehere shoh se plot e plot te tjere, ndersa njeri flet, tundin koken, disa rrotullojne syte dmth oh çfare çeshtje e merzitshme, me mire te flasim per "avatar". E une marr fjalen. Dhe pergjigja qe me vjen, eshte : "mos je gje çifut ?"

Pyetja eshte goxha me interes : do te thote se vetem po te jesh çifut mund te mbrosh çifutet, perndryshe, po perse nderhyn ti dhe na prish atmosferen e mbremjes ? Ne ishim mire mes diskutimesh mbi çifutet e piste dhe shushunja.

Kjo eshte ajo çka quhet shoqeria kapitullon, heq dore. Dhe ketu futen horrat, terreni eshte i tyri. Dhe pastaj perfundojme ne çmendurira. Siç nuk jam fare i bindur se nuk do te kete te tjera. Dhe ketu s'kam asnje iluzion, vete heshtja jote dhe e shume te tjereve me perforcon ketu.

Kalofshi mire, me jete te gjate sidomos, qe te shohim mire çfare po pergatisim.

Hurbinek,qendrova larg ketij sherrit (jo debatit konstruktiv sepse kjo eshte si te kerkosh qiqra ne hell) per 97. Per te mos u bere pjese e baltosjes reciproke por edhe per arsye te tjera.

Nderhyra pasi kishte kaluar cunami sharjeve dhe personalizimeve bajate te komenteve. Nderhyra sot pas nje komenetit tend ku te keqen, pra ate c ka ndodhi ne 97,  e lokalizoje ne Vlore dhe e shpjegoje  ekzaktesisht me   "frymen  e atyre viseve" .

Reagova duke nenvizuar se duhet hequr dore nga steriotipet dhe paragjykimet, se nuk duhet demonizuar nje popull/krahine duke e barazuar me monstra, kriminele, vjedhes dhe vrases ordinere dhe jo ordinere , se revolta vertet pati nje vater te nxehte ne Vlore por nuk mund te shpjegohet duke e lokalizuar vetem aty, duke lene menjane qeverisjen, politiken, dinamiken e triumfalizmit antikomunist ,zgjedhjet e vjedhura te 96, piramidat mashtruese, dhunimin politik dhe ekonomik te qindra mijra njerezve neper gjithe Shqiperine, manipulimin e turmave te deshperuara, kulistat dhe infiltrimet e faktoreve te jashtem etj. etj.

Pohova se ndarjet dhe urrjetjet krahinore nuk duhen nxitur dhe kjo mund te kete nje shpjegim  kur vjen prej injoranteve dhe te verberve, por eshte e pafalshme kur behet argument nga njerez te arsimuar e me kulture. Te gjitha keto pa te permend me emer, duke lene te nekuptohej se QELLIMI IM NUK ISHTE HURBINEKU, por fryma e akuzave te ndersjellta krahinore , mendimet qe i hedhim si pa te keq, mbase ne momente emocionale, duke demonizuar/kriminalizuar  grupe dhe  krahina te vecanta.

Ne komentet me pas, i nderuar Hurbinek e deri tek ky ku po replikoj, shikoj se i je larguar shpjegimit me "frymen lokale" dhe arsyeton nevojen e nje shoqeri te shendoshe , e afte qe te reagoje me qytetari dhe te mos kapitulloje perpara horrave/maskarenjve,  kudo qe te cfaqen ata, ne Vlore, ne Tropoje, ne Gramsh, Leskovik apo Kala te Dodes. Kjo eshte qasja  qe e pershendet , e lexoj me vemendje dhe nuk i heq asnje presje.

Kshu pra, nuk gjen ne asnje koment , asnje fjale nga une te tipit "maloket" , "cecenet" verioret, jugoret , etj. Nuk e nisa une  dhe as  e mbeshteta  tezen e akuzave/urrejtjeve krahinore. Personazhet qejfllinj te argumentave me karakter krahinor i ke ketu rrotull.Nuk bej aluzione une pa baza. Kurse aluzionet e tua  ti i shkruan shqeto dhe kur merr reagime, modifikon qendrimin.

Reflektimi eshte gje e mire por druaj se STERIOTIPET JANE ME TE QENDRUESHME.

shendet.

Nuk do ta zgjas me, nuk ka asnje kuptim. Te gjitha postimet e mia jane aty, e zeze mbi te bardhe. Po te bej me dije se kam thene keshtu :

__________

"Dhe eshte kjo fryme e atyre viseve qe rezultoi te jete nje fryme tejet e qelbur. A mos jam duke perjashtuar se viset e tjera jane te kursyera nga kjo fryme ? Aspak, por ama ende s'iu ka ardhur radha. Atebote, radhen e pati "fryma e atyre viseve", qe duam apo s'duam ne, do apo s'do ti dhe une bashke, na doli nje fryme qe duhet te na vije turp te dyve."

__________

Qofsh mire, dua te besoj se do te me lexosh me mire ne te ardhmen.

se ne fakt ajo qe i nisi robt prej Tropoje me kallasha ne krahe qe fryma e shenjte.. duhet ta emerojme kryqezata e pare.. kur fryma e "atyre viseve" fryu ne drejtim te Jugut.. dhe me kryqin (kallashin) ne dore qe i udheheqte kaloresit e "atyre viseve".. dhe me barren fisnike per te civilizuar te paudhet. d

dhe te paudhet u civilizuan. dhe te gjithe kendonin:

hallelujah.. hellelujah.... hallelujah

se revolta vertet pati nje vater te nxehte ne Vlore por nuk mund te shpjegohet duke e lokalizuar vetem aty, duke lene menjane qeverisjen, politiken, dinamiken e triumfalizmit antikomunist ,zgjedhjet e vjedhura te 96, piramidat mashtruese, dhunimin politik dhe ekonomik te qindra mijra njerezve neper gjithe Shqiperine, manipulimin e turmave te deshperuara, kulistat dhe infiltrimet e faktoreve te jashtem etj. etj.

nuk duhet harruar edhe;  tradhetia qe ju be shpreses se gjithe Shqiptareve se pas fundit te sistemit komunist, nuk do te kishte me  despotizem,  dhune te policise dhe sherbimit te fshehte mbi qytetaret, percarje, ndarje te Shqiptareve ne klasa bashke me lufte klasash etj etj. Njerezit shpresuan dhe votuan per demokracine dhe si perfundim fituan vec nje ish komunist qe sillej si Satrap dhe shume nensatrape te tjere te vegjel, te cilet dinin vec te vidhnin,  rrihnin e te mashtronin  biles direkt e nga televizioni kombetar.

Per ata qe fajsojne popullin, une nuk e di c'fare mund te prisnin tjeter nga nje popull qe pas 50 vjet vuajtje, i riperseritej i njejti skenar i vjedhjes rrahjeve e mashtrimeve

Nese s'je kampion i asgjeje, se paku mos shkruaj gjate, se asgjene shumezoje me c'te duash, prodhimi dihet.

Se dyti, edhe postimin tim aty e ke, me hapur se aq nuk te dal dot kunder krahinizmit dhe kunder racizmit. Zizeku eshte shprehimisht antiracist, po ti as qe e ke lexuar, dhe as qe ke ndermend ta lexosh.

Problemi me krahinizmin eshte pikerisht diskutimi, aty lind krahinizmi. Jo o daj, une s'pranoj te diskutoj mbi terma raciale, mbi terma biologjike apo kulturore te trasheguar. Po ashtu s pranoj te flas mbi terma fetare etj etj. Asnje nga keto nuk me sjell kategori te se vertetes. Ky eshte maksimumi i aktivizmit te majte, tia mohosh racizmit dhe krahinizmit te drejten qe te linde, te drejten qe te diskutohet. Ne momentin e pare qe mua do te me duhet te bind ty qe vlonjatet nuk jane aspak shqiptare me te keqinj se te tjeret, apo qe dibranet nuk jane aspak shqiptare me te mire se te tjeret, atehere sapo fitoi krahinizmi jot.

Boll me keto taktikat prej Edi Rame, hajde flasim per krize aty ku s'ka krize.

Krahinizmat ne mes te shqiptareve ekzistojne vetem ne mendje njerezish te semure, dhe ata qe sjellin problemin e krahinizmave ne diskutim, duhen trajtuar si te tille, si te semure.

Se treti, natyrisht, krijimi i partikulariteteve, celebrimi i te qenit gjithnje e me pak, gjithnje e me ndryshe nga te tjeret (ketu lind racizmi, krahinizmi, islamizmi, westernizmi, rrotkarizmi), i sherben atij qe do te te qeverise nepermjet pushtetit ekonomik. Jane "izma" te tjere ato qe sjellin bashke popujt, e jane keto "izmat" tuaj qe po perpiqen te ndertojne dasi artificiale.

Se katerti, sa kohe qe ju deshtoni se prodhuari krize reale prej protofashistesh, atehere dhe reagimi antifashist nuk ka per te ardhur. Kur te krijoni nje levizje fashiste te vertete, antifashistet nuk do te kete nevoje qe t'i nxjerr une ne kunderpergjigje, se nuk i marrin leje njeriu.

Do thuash ti pse them une fashist? Po sepse nuk e ke vetem ti lejen per te etiketuar, dhe fundi i fundit, komentet e tua aty siper jane te gjitha, ulu e rilexoji nje here!

M'pelqeu pika e katert dhe ne pergjithesi m'pelqejne komentet e tua pas njefare ore. Je i sigurt qe je gjithmone po i njejti?

jam i njejti, dhe konsistent madje, ja shih komentet e mia, aty siper i ke smiley

(mos ndryshon ti gjate nates moj, se nata eshte e hasmit thone)

 Tongue

(mundet, vetem se une jam dite e nate per falje gjaku)

p.s. Hm, mos e teptova gje?!

jo, se edhe une per falje gjaku jam, tuentifor seven smiley

sidomos per konflikte pa kuptim, si puna e ketyre qe na servirin keta ideolloget e demokracise qe jane te afte te operojne me etiketa se fundmi

smiley Hajt gjumin e embel, megjitheqe lumi fle hasmi s'fle e me radhe...

sognidoro carissimissima

Desha tju pyes , a jeni  gjithashtu  edhe per paqen ne bote????

doemos!!!!

E qarte, zoteri. Aq me teper qe edhe Finisterre mendon se kemi te bejme me "ca protofashiste qe s'dine as te krijojne nje krize reale per te pare vrullin e antifashisteve". Ben dis donc !

______

Per ta mbyllur, ka dhe diçka qe duhet ditur : zonja dhe zoterinj, me eshte mbushur mendja se analfabetizmi eshte shume me i shtrire nga ç'e kujtoja. Une mendoja se ai shtrihej vetem ne zona te thella malore ku njerezit gjysmebisha gjysmenjerez mbyllen neper kulla dhe ne fakt po me del se ata jane dhe ne mes bulevardeve tona llamburitese.

_______

Para se te vetepushkatohem, po bej thirrjen e rastit :

Rrofte shkolla e lire shqiptare !

_______

Biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...............p.

biiir nona bir, deri ku paska harrit alafabetizmi

dikush te flijoj veten dhe ti bej nje disourse analysis ktij hurbinekut.. ndoshta prej ksaj ai arrin te kuptoj sikur 5% te delirit dhe mjerimit intelektual qe e katakterizon.

Ka nje qe e ferkon edhe ai prandaj fryhet smiley

Nuk thote kot populli jone heroik ,  trim , liridashes dhe Largpames :

Sorre pa bisht nuk ka .

Ama dhe ti o z.Twintip , do ti japesh vkere nje gjeje pa vlere

dikush te flijoj veten dhe ti bej nje disourse analysis ktij hurbinekut... e ke me gjithmend kete ? Tojbestakfurllah !

Lere ore te vije se mezi e kemi . Me ke do englemdisemi ne ? C'ti besh edhe spiritus nganjehere qe e merr seriozisht dhe i kthen pergjigje sikur ka ndonje rendesi se cfare thote nje HU ! 

Edhe vete Huri e di qe njerzit ndahen ne budallej dhe normale dhe prap s'del dot nga rroli i sherrbudallait smiley .

Lereni ore se eshte flori e shkuar floririt .

amon ere Xake, si mund 't'englemdisesh' ti kur nuk arrin me kuptu as cerekun e atyne qe shkrun Hurbi? paj zotin xake, ma provo qe e ke kuptu se ca ka dash me thon twintip me "disourse analysis" pa perserit prape fjalite qe ti shkru me cdo post dhe qe t'kan bo t'famshem deri n'Sudan, tip:

m'ka thon baba mue, mixha, eunuk, Hu...

(jo per gjo po ke fjalor te zgjerum, je burim per albanologet)

Hurin mund ta kuptojne vetem eunuket ....

Une si do zot perendia eshe sikur te dua te te ferkoj , sic e ferkon ti Hurin e di qe nuk funksionon , sepse ti nuk fryhesh smiley

Eunuket ne fakt i njoh dhe i kuptoj mire , sidomos ata ne shpirt e ne mendim !Nje nga karakteristikat qe kane ndoshta nga me kryesoret merren e mburren me Hurin e tjetrit  smiley

O xake, pastroju pak se je bo pis. Mos ferkon gjo me fecke (goje) ti?

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

analize postit tat Xake se harrova:

(i)  Hurin mund ta kuptojne vetem eunuket ...

ktu flet pervoja!

(ii) Une si do zot perendia edhe sikur te dua te te ferkoj ...

deshira t'fshehta...e dija qe ishe homo.

(iii) Eunuket ne fakt i njoh dhe i kuptoj mire , sidomos ata ne shpirt e ne mendim...

shif pergjigjen per (i )

pafsh endrra me eunuk Xake!

Me thene te drejten une nuk kerkova te te njihja portretin. Ta kishe kursyer fotografine se edhe pa te njihesh .
Te gjith derrat nje turi kane  - thone per Eunuket ( ose te Brtredhurit ) smiley .

 

Gasper Traboini "Der Spigel" 2001

Revista me e madhe Gjermane "Der Spig4el" boton te plote deshmine e nje prej protagomnisteve te vitt 1997. Mendoj se ka interes

 

Sipas origjinalit

Nuk jam gazetar të rëndis bukur fjalët, megjithatë po ju drejtohem me lutjet për ta bërë publike shqetësimin tim që më gërryen përbrënda prej kaq kohësh .
Jam një pjesmarrës në demonstratat e para të shkurtit të viti 1997. Atëherë edhe unë si shumë të tjerë bërtisnin nëpër rrugët e Vlorës Duam paratë tona, Poshtë qeveria, Poshtë Berisha. Kam qënë në protesta dhe me 26 janar të vitit të kaluar. Sot ndjehem tepër i fyer nga ato që bëra ato ditë. Tani do të shprehem si për të lehtësuar shpirtin tim.

Me datën 25 Janar 1997, në mesditë, më ka kapur Robert Brokaj në Skelë duke më thënë që: Nesër do të bëhet e madhe në Sheshin e Flamurit . Në Lushnje dje i kanë djegur të tëra. Sot ka plasur Berati dhe Fieri. Nesër do ta shohin këlyshët e Saliut se çdo të bëjmë... Do t'u... nënën në vërë të tërëve. Hajdutët e ***** që na vodhën paratë...Pak a shumë edhe unë ashtu shava atë ditë me Bertin, e shumë ditë më pas deri sa kaluam edhe zgjedhjet. Berti më tha ato ditë që udhëheqja të ka caktuar ty përgjegjës për lagjen Partizani. Sot do të merresh me organizimin që nesër të dalim sa më shumë në Sheshin e Flamurit. Jevgjitët do të na bëjnë shumë punë, ka thënë Edi, po t'u premtohen paratë. Paratë do t'i jap unë t'ua shpërndash atyre që janë më kapot dhe ata do të ndihmojnë për nxjerrjen e njerëzve në shesh.

Po sikur të më kapë policia e Beratit, si do t'ia bëj i them ?
Mos e çaj kokën fare për policinë më tha se i kemi marrë masat.
Mulosmani për dy ditë do të hiqet nga Vlora. E ka marrë këtë punë në dorë Edi me ca te PDsë që janë tanët.
Hik tani më tha se s'duhet ti dish të tëra. Shko tani, paratë do t'i jap në orën 4 tek kinemaja.
Pasi u ndamë shkova në lagje dhe fola me shokët e mi për detyrën që kisha marrë, dhe se për këtë do të na shpërblente Berti. Para një viti ai më pati bërë një nder me dy veta që i nisa për në ltali dhe s'më mori para. Në fakt edhe unë e kam ndihmuar disa herë me njerëzit deri sa i ndodhi ajo fatkeqësia në det me djalin e Fatmir Hanxharës në skaf.

Filluam menjëherë duke u ndarë në drejtime të ndryshme. në orën 4.00 Berti më solli 2 milion lekë. I thashë që janë pak o Berti.
E, e, e se jevgjitët gënjehen edhe me një shishe vaj... Shiko këtu më thotë, gjeni disa djem që të futen në Bashki.Duhet ta djegim se, përndryshe nuk kemi gjë për vijë. Mos kini frikë se jemi bërë gati shumë djem që ti vëmë zjarrin bashkë me Gëzim qenin.
Mos çani ****ë më tha se kemi edhe armë me vete.
Të nesërmen, ne filluam që në orën 9. 30 në Sheshin e Flamurit . Erdhi më vonë edhe Eduard Alushi me Arben Malajn dhe Medin Xhelilin. Ishin me ta, edhe Platon Arapi, Niko Veizi, Liza Hoxha, e Theodhori Shija. Ne bërtisnim së bashku një grup djemsh: Eja mblidhuni këtu, këtu dhe Duam paratë tona . Përballë meje ishte Liza Hoxha, dhe sa filloi të thërriste Qeveri hajdute dhe Poshtë qeveria ne e shoqëruam të gjithë me një. Edi me një artopolant në dorë po shante qeverinë Meksi dhe Berishën, që i vodhën paratë e popullit. Paratë u'a vodhi Gëzim Zilja tha Edi prandaj të gjithë të protestojmë para Bashkisë. Ata na vodhën votat, ata na vodhën edhe paratë, prandaj siç jemi t'i shporrim që andej hajdutët. Vlora është e jona...

Arben Malaj fliste me një celular, dhe ne na jepte siguri kjo duke menduar se, nuk ishte pa përkrahje.
Me thirrjen: Vlora është e jona, Poshtë qeveria, Duam paratë tona, shkuam tek sheshi para Bashkisë. Para ndërtesës ishin rreshtuar policë dhe Reparti i Ndërhyrjes së Shpejtë të Vlorës. Kur pamë se me policët ishte oficeri Hasan Hasani më zuri frika. Kur ai ishte shef rendi më pati futur një herë në birucë dhe ta mbaja mend. Ai nuk të falte për ligjin. Krenar Cekerri më pati thënë një herë në dhjetor (l996) që e ka marrë përsipër Qerim Vrioni për ta hequr nga Vlora Hasanin dhe Mulosmanin. Qerimi ishte shef i zjarrfikseve në komisariat, po i shkonte fjala shumë si i persekutuar në Partinë e Ballit.

Ai nisej nga pozita që kishte si i persekutuar Qerimi, dhe nga miqësitë që ai mund të kishte me deputetë të PDse. Megithatë unë kisha frikë. Thonë se Mulosmani nxirrte njerëz që filmonin. Thuhej që njerëzit më të besuar të tij i caktonte me kamera.
E ku ta shkoja unë po të më kapnin kamerat?
E haja burgun dhe s'kishte njeri që të më nxirrte që andej. Mulosmani kishte arrestuar të kunatin e tij e ku pyeste ai për njeri tjetër...
Rreth gjysëm ore kemi bërtitur para Bashkisë me thirrjet që kishim ardhur nga Sheshi i Flamurit . Disa nga djemtë tanë i çuam të marrim gurë në parkimin aty pranë dhe filluam të qëllonim policinë me gurë. Pashë në krye të njerëzve nga ana e pallatit Eduard Alushin që e ngritën në supe një grup djemsh. Ai fliste me një autoparlant, por unë nuk dëgjoja se çfarë thoshte nga thirrjet e shumta të njerëzve. Dikush pak më tutje thërriste: E dëgjuat, futuni në Bashki më pas pati shumë që thërrisnin: futuni, futuni. Ata ishin afër Edit dhe unë u binda që Berti për ata që më kishte thënë kishte mbështetjen e Edit. Filluam të shtyjmë njerëzit që kishim përpara për të çarë rreshtin e policëve që ishin me skafandra dhe shkopinj gome. Jepnin me kolpo duke bërtitur ooopooop, dhe në një moment i çamë dhe i futëm brenda. Me zor shpërthyem portën e hyrjes që e kishte mbyllur dikush, dhe kishte vënë prapa shumë tavolina.

Kur hymë në koridor u ndodha afër një djali nga Kota, që e quajnë Halim Hoxha.
E njoh se kemi patur disa llogari për hashashin.
Çfarë të bëjmë i them Halimit.
Çfarë të mendosh, ma ktheu si me të bërtitura dhe me vrap ai u ngjit shkallëve në katin e dytë.
Se çfarë bëmë më pas më vjen turp nga vetvetja sot. Thyenim karrige, tavolina, dikush hidhte kolltuqe dhe letra nga dritarja. Ishim aq shumë brënda sa nuk lëviznim dot nga njeritjetri. Të tërë bënim si të babzitur.
Dikush më ra nga mbrapa me një shkop dhe më ndau frymën.
Kur shikoj ishte një polic i kriminales që godiste pa pushim mbarë ç'gjente përpara.
Më tutje shikoj Sokol Bizhgën, që goditi me grusht një djalë të lagjes tonë, që e quajnë Emiliano.
Kishte dhe policë të tjerë që goditnin me shkop si në derra, po s'i kam fiksuar dot me emra. U shmanga si munda pa marrë goditje tjetër dhe zbrita në shkallë. Nga një zyrë dilte shumë tym. Me sa duket i kishin vënë zjarrin, mendova të kthehem edhe një herë tjetër, por pata frikë se njerëzit përplaseshin me njëritjetrin, duke ikur nga shkopinjt e policisë. Një djalë ishte gjakosur në fytyrë dhe po e, zbrisnin nga shkallët dy veta. Një natë më parë atij i kisha dhënë 10 mijë lek, kur më tha se do të më shohësh nesër se kush jam unë ...

Më erdhi keq për të por edhe më hyri inati dhe u ktheva për ta ndihmuar ata që po ndesheshin me policët në korridorin e katit të dytë të bashkisë. Sa ngjita disa shkallë pashë Ilir Kuçin, që i kish te marrë përpara disa djem. I godiste sa me shqelma, sa edhe me një këmbë karrigeje që kishte në dorë.
Kur pashë llirin vendosa të dal jashtë. Ai ishte shefi i Inspektorëve të kriminales. E pata provuar në kurriz se ç'qe ai, kur ishte komandant i fordit kur më kapën në Ujin e Ftohtë me dhjetë bidona me benzol. Benzolin ma patën sekuestruar dhe mua më patën futur 12 orë në birucat e policisë.
Duke zbritur shkallëve me turmën e njerëzve, dikush më qëlloi me shqelm nga prapa. Pa kthyer kokën mirë më ra me grush në nofull.

Ishte një oficer që e quanin Gjergji. Për të thuhej se ishte nga Tepelena dhe e kishte marrë që andej Mulosmani si të besuar. Dikush thoshte se Mulosmani, e kishte marrë nga Tepelena, se e kishte njeriun e tij, ndërsa të tjerët thoshin se e ka marrë për oficer të zotin e të pakompromentueshëm. Unë di që ne në Vlorë kemi patur frikë prej tij. Skafistët e dinë mirë se sa benzol kanë humbur e sa njerëz janë kapur prej tij dhe policëve të furgonit.
Një herë në mesnatë thonë se ka kapur pilotin dhe shoqëruesin e skafit të Rahim Micit. Masi u kishte marrë radion kishte komunikuar me rojet e skafit në det e se kapi dot.

Skafin e kishte bllokuar në pikën e policisë në Radhimë.
Kur kam marrë vesh që këtë oficer e kishin djegur në Sarandë pata folur keq për të, ndërsa sot ndjej pendesën...
Në një rast tjetër thonë se Tozo i pati premtuar 15 milion, që të bashkëpunonin me skafin e tij dhe për këtë shkak thonë, se i pati dhënë Tozos një mësim të mirë me shkop gome në Skelë.
Si munda dola përjashta përmes njerëzve që shtypnin kush e kush të dalë më parë, e tu shpëtonte shkopinjëve të policisë. Në oborr një polic me zorrën e zjarrfikëses po shuante një zjarr që ishte ndezur në shesh.
U largova që aty dhe ndenja afër ish hetuesinë. Krenar Cakërri me një grup djemsh pak më tutje filluan të thërrisnin Drejt Komisariatit, drejt Komisariatit .
Shumë shpejt u mblodhën dhe të tjerë dhe filluam të lëvizim drejt Kapeles dhe dolëm në rrugën e re. Gjatë rrugës me ne u bashkuan shumë të tjerë që po iknin po për në shtëpi. Në kor bërtitnin Eja mblidhuni këtu, këtu , Duam paratë tona , Poshtë qeveria , Qeveri hajdute .

Kur dolëm në rrugën e gjyqit të vjetër e shkuam para Komisariatit gjetëm policë me skafandra e shkopinj gome, që kishin bllokuar rrugët ndërmjet pallateve që të çonin në Komisariat. Prapa murit rrethues të Komisariatit, afër zyrës së patentave dukeshin disa policë që mbanin helmeta në kokë. Mbi taracën e burgut nga dy roje që bënin shërbim zakonisht ishin 6 policë me armë e helmeta që kishin zënë pozicione në distancë nga njeritjetri. Oficerët që kishin bllokuar rrugën me policë, dëgjonin radiot e dorës dhe u flisnin diçka policëve. Një grup pak më tutje vendit ku isha unë filloi të bërtiste: Lironi të burgosurit, lironi të burgosurit , Do të nxjerrim të burgosurit . Me këto thirrje u bashkuan pjesa më e madhe e njerëzve që ishin aty. Mund të ishin 23 mijë veta në rrugë, nga lokali i Kamberit deri tek Ura. Pjesa më aktive ishin para lokalit të Shezos. Nga kurioziteti se ç'farë thuhej në radio ju afrova një oficeri të kufirit, emrin e të cilit s'dua ta them meqë e kemi në radhë miqësie.
Çfarë thuhet i thashë, dhe i zgjata dorën për t'i marrë radion.

Largohu që këtu se do të hash ndonjë **** plumbi më tha ma vuri në vesh radion pa e lëshuar nga dora e tij. Dikush po fliste me zë të lartë dhe munda të kap këto shprehje: ...ua bëni të qartë njerëzve që Komisariati mbrohet me armë. Vlonjatët e dinë mirë se këtu ruhen kriminelë të rrezikshëm, që kanë bërë vrasje dhe grabitje. Kush të guxojë të futet në komisariat do të qëllohet me armë...
Ky që fliste mësova që ishte Mulosmani, kur tha që jam 04 dhe urdhëroi 40tën, që të dilte dhe të instruktonte rojet për përdorimin e armëve të zjarrit për mbrojtjen e burgut e të komisariatit...

Kaq munda të dëgjoj, se ma hoqi radion miku im. E more vesh tani. Në atë kohë turma filloi të bërtiste poshtë Mulosmani, poshtë Mulosmani ; Të burgosurit janë me ne , Policia është me ne Lëviza që aty për të qënë pak më larg, filluan të largohen njerëzit. Kish shumë që iknin, shanin e bërtisnin hikni se do të na vrasë ai maloku i qenit . Për ndonjë çerek ore aty sikur nuk kishte patur njeri. Mbetën vetëm policët dhe oficerët me radio që i mbanin në vesh.
Dikush prej tyre ndonjë herë fliste. Më shpesh fliste Sokol Bizhga që ishte i krimëve, dhe një oficer që e quanin Kristaq, një jevg i shkurtër që kish detyrën e shefit të policisë. Atë ditë në darkë më vjen miku im, që kisha oficer me kufirin dhe më thotë i shqetësuar, që të largohesha nga Vlora, se do të më arrestonte policia. Atë pasdite Mulosmani paska mbledhur oficerët e krimëve dhe disa të plotfuqishëm në laboratorin e kriminalistikës, dhe kanë parë dy kaseta të filmuara tek Sheshi i Flamurit, para Bashkisë dhe para komisariatit.

Aty ishin përgatitur listat me emrat që do të arrestoheshin. Më pas Mulosmani, kish thirrur në zyrën e tij Sokol Bizhgen, shefin e policisë Limoz Fallani, Ilir Nuren, Oficerin e Fordit që e quanin Gjergji, një oficer që quhet Enver dhe një tjetër që ishte marrë me objektet me emrin Andrea. Se ç'planë ishin bërë në zyrë ky nuk i dinte por tha që Ai është egërsuar fare nga djegia e Bashkisë dhe ka lëshuar urdhër për forcimin e rojeve në të gjitha institucionet dhe mbrojtjen e tyre me zjarr .

Ruani kokat, të keqen nëna, se ai ndoshta është çmendur i thotë mamaja.
Çdo tê bëjmë. E ku pyet njeri ai. Mbrëmë i shkuan në zyrë të gjithë deputetët e PDs. Oficeri i rojës, kish dëgjuar në oborr, kur ky kish ngritur zërin: Unë jam shef komisariati dhe përgjigjen për luftën kundër krimit dhe sigurimin e objekteve. Ju punoni me njerëz që të zbatojnë rregullat e demostratës dhe të mos sulmojnë institucionet. Unë s'jam vlonjat, por institucionet e Vlorës do t'i mbroj qoftë dhe me armë... . Aty është debatuar shumë dhe vonë kanë ikur deputetët me prefektin e disa të tjerë. Atë natë shkova dhe i strehova në shtëpinë e tezes, ku ndenja disa ditë. U tmerrova. Përditë dëgjoja për arrestime. U arrestuan dhe Eduart Alushi e Medin Xhelili. Pas 45 orësh djali i tezes më thotë se është bërë keq fare... . Thuhej që atë ditë e kish nxjerrë nga zyra Adhurimin, kur ky i kish kërkuar lirimin e një djali të lagjes tonë që quhet Edison.

Më pas ngjarjet e rrokullisën përmbarë siç e mendoja atëherë, ndërsa tani më vjen turp nga vetja. Më vjen turp që jam vlonjat për të gjítha ato që ndodhën në Vlorë.
Unë kam qënë shumë aktiv jo vetëm vitin e kaluar, por që në pranverën e vitit 1996, që PS të vinte né pushtet. Unë kisha fituar shumë, kish fituar edhe Myzaferi nga ne që na linte të lirë (Myzafer Zaloshnja, shef policie i komisariatit në vitet 19941995). Po ato para që bëra nuk më hynin në sy kur më thonin se po të fitojë PS, mua do të më çonin në doganë. Tani unë jam rrugëve si mos më keq. Dy kushërinj m'u vranë në fund të muajit mars. Ato ditë në Vlorë thuhej se po vrasin bandat e Saliut. Unë e dija se kush ishin vrasësit. Ata ishin kapot që rrinin me Eqerem Osmanin, si mbrojtës të qytetit. Njëri prej tyre, sot është në polici dhe për këtë shkak, pa kaluar shumë kohë do të shlyej detyrimet që ka për atë që ka bërë.

Më vjen turp që jam vlonjat, se shkatërruam gjithçka për të çuar në parlament qorrin me syze të lagjes tonë, vjedhësin e veprave të kulturës së vjetër Vladimir Fejzon, revizorin e firmës Cenaj, ku humba 80 mijë dollarë, lajkatarin e Llakatundit Arben Malajn, Liza Hoxhën mashtruesen, që miliona lekë ju ka marrë njerëzve në Vlorë, gjoja për tregëti, dhe nuk jua ktheu prej disa vitesh. Ne shkatërruam jetën tonë, për mandatin e Skënder Gjinushit, që vinte në Çole dhe hanin e pinin me Zanin e Arben Latifin, tërë natën. Për turpin tim, unë ato ditë bëja roje në Çole. Roje të Zanit kanë qënë dhe burra më të mirë se unë, që sot i kemi në krye të shtetit. Me ne ishte atëherë Vladimir Fejzo, deputeti i ynë i nderuar .

Ladit besoj se kujtonte një çast kur ne ishim me Zanin e Arbenin në Skelë afër Bolonjës, dhe një grup gazetarësh italian donin të filmonin njerëzit e Zanit me kallash në dorë. Arbeni nuk pranoi të filmohej, ndërsa Ladi Fejzo, qe i pari i gatshëm për t'u filmuar. Pas tij u afruan dhe të tjerë nga ata që ishin me ne. Ladi në atë kohë ishte një ushtar i mirë i Zanit, ndërsa sot i ka ardhur radha të bëjë ligje në parlament.

Më mirë të isha unë sot në parlament se të paktën ndjej pendesën, për ato që kemi bërë, ndërsa këto shëmtira që janë sot, atëherë na rrinin si pula, kur ne nuk i kishim punët në rregull me Gaxhain. Po të mos ishim ne nuk do të kishte Vlora sot, këta deputetë e ndoshta do t'u kishte ardhur disa të tjerëve për të vjedhur Vlorën, por këtyre jo, këto ditë unë sillem rrugëve dhe mallkoj veten time, që u shërbeva si i verbër këtyre që sot janë të pangopur me mbushjen e xhepave të tyre.
Doganën e ka bllokuar Liza Hoxha, Arben Malaj e Eduart Alushi me njerëzit e tyre.

Sabit Brokaj ka privatizuar policinë. Ai solli Gjon Abazin, jo për të vendosur rendin por për të siguruar mallrat kontrabandë, që vijnë me anije si dhe transportimin e hashashit nga lumi i Vlorës në bregdet dhe hedhjen me motoskaf në Itali. Këta janë morrat e Vlorës, që po e shtupin Vlorën me një varfëri ekstreme, për mbushjen e valixheve të tyre me para të pista. Vlora sot është katrahurë. Policia as që ndjehet fare. Ata që janë tani në polici, e kanë mendjen të vjedhin për vete. Po në vitin 1996 u mbush Vlora me pashaporta me çmime zyrtare. Atëherë thuhej që zyra e pashaportave kontrollohej me kamera nga Mulosmani. Pati bërë bujë, atëherë kur nga kamera Mulosmani pati zbuluar mbesën e Elham Sharrës, që merrte para mbi çmimin e shtetit dhe për këtë e pati pushuar nga puna. Këto histori tani në Vlorë kujtojnë si një ëndërr e largët, dhe pak shpresa kemi, që ndonjë herë të rikthehet ai rregull që kishim. Tani Gjon Abazi, ka çuar çmimin e një pashaporte nga 15 mijë në 800 mijë! Gjithë kjo para e madhe kalohet në tre duar.

Gjoni me pashaportat ka vënë polic Lamçen që e ka nga fshati(Tërbaçi) dhe Asqeri Alijan, mikun e tij nga Bolena. Para një viti këta nuk ndjeheshin të gjallë, ndërsa sot të shtypin me këmbë! Po nuk tunde 800 mijë, nuk e merr dot pashaportën. Kjo ndodh edhe kur e takon vetë drejtor Gjonin.

Gjoni vuri para të madhe, këto muaj në Vlorë. Thonë që pati humbur 25 milion në firmën Gjallica. Tani ato i ka harruar sepse shumë herë ka marrë me një dorë shumë më tepër se kjo vlerë nga transportimi e cigareve kontrabandë. Ky qe shkaku që ai rrahu me grushta nën/drejrorin Mejtim Meçe, shefin e kuadrit Vladimir Zanaj dhe shefin e inspektoriatit rrugor. Kur ata i hynë në pjesë, ky nuk j'ua kurseu dhe pas i nxorri në lirim. Në fakt nuk i liroi Gjoni. Por Ministri i Mbrojtjes Sabit Brokaj, me të cilin i ndajnë paratë. Sabiti nuk e solli drejtor policie në Vlorë Gjonin, vetëm pse është miku i Hysni Kapos. Ai e solli sipas garancisë që i dha Lili (Ilirjan Brokaj) se me Gjonin do të dilnin mirë. Lili, Pëllumbi, Berti dhe Aljosha, që shanin e mallkonin Mulosmanin, që u kishte sekuestruar 20 skafe e gomone, tani hanë e pijnë në lokale të shtrejta me Gjonin.

Nuk jam i sigurtë nëse i japin gjë Gjonit, dhe fitimet e skafëve apo majmen me shpërblimin e mbajtjës në atë detyrë. Në Vlorë të gjithë e dinë që kjo është koha e tyre, jo thjesht për t'u pasuruar, se ata të pasur u bënë me vitet që shkuan, por për të siguruar me para edhe ata që s'kanë lindur akoma. Kur sjell ndërmend situatën e një viti më parë, sot duhet t'i luteshim zotit, që të na rrojë PSja, antarë i së cilës kam qenë, dhe veçanarisht Frrok Çupi, Skënder Gjinushi, Neritan Ceka, Vlajdimir Fejzo, Bashkim Fino, soj e sorollopi i tyre që ishin me ne gjashtë muaj të tërë, me thirrjet kundër Berishës. Sot të gjithë këta dhe Fatos Nano, që na mashtroi se do të na jepnin paratë e firmave, kanë harruar ato, që i thanë popullit të Vlorës në Sheshin e Flamurit:

Tani ne shajmë Berishën, ndërsa ata po mbushin valixhet! Njëherë kur më kishin futur në dhomat izolimit të policisë kisha dëgjuar në korridor një oficer me mustaqe, që u thoshte shokëve të tij: Ju vlonjatët gjithmonë keni nxjerrë ushtarë të mirë, ndërsa ne tepelenasit oficerë të mirë.
Kjo shprehje e atij oficeri, më ka mbetur në mendje. E kam kujtuar me qindra e mijëra herë, kur bëja shërbim në Çole, për të ruajtur Zanin e ata që sot i kemi dëputet e ministra. E kam kujtuar me dhjetra herë kur këta shijonin trupin e vajzave, që i sillnin forcërisht aty. E kujtoj dhe sot kur sillem rrugëve, ndërsa këta janë bërë të mëdhenj e lëvizin me makina luksoze, e ruhen me roje. Vlora sot zjen. Përplasen varfëria e jonë me luksin e pasurinë e këtyre motërq... (shkurtim i redaksis&eumlsmiley.

Këta qenër nuk goxojnë të vijnë me ne në Vlorë, po edhe ne duam dru që i besuam. Para një viti kërciste peshku e karkaleci në të gjitha lokalet e Vlorës deri në Llogara. Askush nuk llogariste shpenzimin, ndërsa sot djathin e blejmë me gram! Para dy ditësh pritëm që të vinte për të festuar, Presidenti e qeveria. Unë nuk dola për festë se tani nuk kam me se të ushqehem në shtëpi po si kureshtar. Mungonin gjeneralët tani! Ata që folën nuk kursyen furçat për popullin e Vlorës që bënë histori. Ne vërtetë bëmë histori: U ngritëm si lugetër dhe bëmë katrahure gjithçka që të hupnin në poste morrat e Vlorës
 

Nardi.

Me vjen keq qe te ketij tregim treguesit i paska shkuar "per lesh" gjithe kjo trimeri dhe devocion.

Une jam vlonjat , sic pretendon te jete dhe ai.

Kush mund te me thote vetem nje person te lidhur me Edi Alushin (vlla, moter, nip mbese, farefis) qe ka punuar ndonjehere ne dogane, une do ti dergoj nje arke me birra MOLSON, si ajo qe i dergoi Kryeministri i Kanadase , Harper, Obames pre lojrat Olimpike dimerore...

 

 A mund te na e japesh linkun. Kerkova te Spiegeli po sgjeta gje - as me autor e as me "schlueswoerter" e as me "zeitroum"

 Solidarnosc; "....Egazaktesisht kur i vune keto 2.2 miliard $?

Se mesa di une deri para 5 vjetesh pra ne 1992,ishin pa breke ne bythe..." 

 

Une psh, Solidarnosco, gjate dy vjeteve qendrimi ne Gjermani me familjen time, vura/kurseva rreth 27 mij marka, kuptohet e mirrja socialin dhe me raste her pas here punonim ne baumshule, kopshtari, pastrim dyqani. Po keshtu punonin me qindra emigrante shqiptare, dhe 90-95% e tyre fitonin e kursenin ne menyre te ndershme me pune krahu, keshtu si puna ime. Disa fitonin e kursenin me pak e disa me shume , sipas shancit te punes. Tani keta shqiptare pa breke siç thua, mos duhet ti akuzosh per kriminalitet dhe korrupsion. Kriminalitetin dhe korrupsionin i ke tek PD, PS e politikane te tjere te partive te tjera, qe jane bere milionere dhe kane firma tashme. Me keta mirru po te jesh i zoti, jo me parate e kreditorve te firmave "piramidale" . 

 

Ah se harrova, e lexove more pergjigjen time tek tema e vizave jo ne vere. Kliko tek Shtypi dhe del ajo teme.  

 I forte paska qene ai bir kurve qe i ka perkthyer keto fjali nga shqipja ne gjermanisht dhe pastaj nga gjermnishtja ne shqip per ti lexuar dhe neve ketu te ppu smiley

Nesër do ta shohin këlyshët e Saliut se çdo të bëjmë... Do t'u... nënën në vërë të tërëve. Hajdutët e ***** që na vodhën paratë...

RFGJ:

 Morgen wird die Hunde sehen und was zu tun ... Saliut Will be ... Mutter zu setzen tërëve. Die Diebe stahlen Geld ***** uns ...

SHQ:

Nesër do të shohin qentë dhe çfarë të bëjë ... Saliut do të jetë ... Nënë Share tërëve. ***** Vjedhur paratë na ...

Thus, shprahu zotni Gasper Traboini prej Shkodret! Apo prej Vlone?  smiley

 

O Mrroklle, me thuj nje qime nga ato qe thuhen aty qe nuk eshte e vertete!

Mos nuk jane te verteta historite e Brokajve? Apo drekat e darkat e deputetve e ministrave te permendur, me Zanin e te fortet e tjere ne Vlore.

Ne vitin 2001, duke shku per ne Dhermi, goca e nje deputeti te majte, me tregote gjithe krenari nje lokal lluksoz buze detit ku i ati shkonte perhere  se ishte i nje mikut te tij. Lokali ishte i nje prej kapove te Vlores qe doli ne skene ne 97-n dhe qe tashme e kane vra.

Ti ke nje stil shume te ndyre (kete po ta them miqesisht) per tu mundu me hedh dyshime, dhe balte mbi gjithçka e gjithekend qe denoncon plehrat qe e shkaterruan ate vend! Nuk çuditem qe refuzon te thuash se kush je, se edhe mua ne vendit tat do me vite TURP, qe "neser" te mund te me "lidhnin" me keto lloj pozicionimesh.

\ Pse mer t'u bofsha m'flet kaq ronde? 

C'a kar "stili te ndyre" po thu mer xhaxh? 

Qe baba,po ta vej ma poshte, cfare del nga guglli kur kerkon per kete zotnine qe shkrun tek Der Spiegeli:

Sa per ate qe une refuzoj te them kush jam, c'o ky muhabet me ty mer cun? 

Une ne fakt, do ta kisha thone kush jam, po nuk ta kam thone per dy arsye.

1. Nuk besoj se me mban mend, se ke qene i vogel kur t'kam njoft, dhe...

2. Nga komentet ketu, e kam pa qe e ke llapen e gjate. I turresh robve si gore, pastaj kur t'pervishet nanjoni ose nanjona, e mbyll squpin. 

T'paste baba, mos na prish gjakun here tjeter, vrej turrju ndonje tjetri, dhe mu mos mu drejto here tjeter direkt. U njoftem i' cike si shume bashke, tha. 

 Advanced SearchWeb Show options...

 Results 1 - 1 of 1 for der spiegel gasper traboini. (0.26 seconds) 

Search Results

 1. Vetvrasja E Nje Kombi - Forumi Shqiptar - [ Translate this page ]8 posts - 5 authors - Last post: May 3, 2004Revista Gjermane "Der Spiegel" ne numrin 12 te saj te vitit 1997 shkruan nje artikull te ....Per "ZiL" Gasper Traboini Sipas origjinalit ...
  www.forumishqiptar.com › ... › Historia shqiptare - Cached - Similar

In order to show you the most relevant results, we have omitted some entries very similar to the 1 already displayed.
If you like, you can repeat the search with the omitted results included.

   

mosni mer smiley

dy rob qe un i kom per zemer. s'ka mo keq. plus qe per t'xhumo.

e kom thon n'tjeter ven: runiu sahatit' lik dhe sherrit mynafik.

Thone qe nga karagjozlleqet qe vijne ne forme " Tragjedish "duhet ndare me humor , qe i portretizon personazhet me paanesi .

Dhe me që në këtë rast  më të  "ofenuarat " mbeten plakat Vlonjate them ti marrim nje rrefenjë njërës prej tyre , ç'e gjeti me ta.

-Mua korbë ! Ç'më ka gjetur moj c'më ka gjetur . Jesha tek një shoqe dhe i gjëj brënda nja tre djem azganë , të bukur i do a , te fortë i do a . të respektuar i do a , dhe me ato pak llafe që këmbyem të mënçur i do a . Si drita ishin njeri me i mire se tjetri. I kish bërë allahu me dorë të vet .E mu prezantuan kur me dhane doren

Huribina .Shkurt me thirrin HU .

I Pakapshem .Shkurt nuk më thirrin .

Brtr . Shkurt më thirrin Eunuk.

E q' thua zotrote më këtë kohë e zonja e shtëpisë vinte nga  kuzhina me tabakanë e qirasisë . Sa ryn brëna në dhomë i shpëton një e uruar që më bë me turp. Po e zonja eshtëpisë mirë që e lëshoi por pas saj i foli sikur të ish njeri ."

 - Po po ata janë " 

Ndau qirasitë , erdhi u ul pranë meje  dhe......e ç'më tha motroooo

Mo u çudit motro . Më pyeti bytha . Dhëndurët e tu janë këta ? Dhe ju pergjigja PO , PO

smiley

smiley

smiley

 

xake, t'ngeli hatri motre?!

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).