Kur syte e nenes

Lotojne prej gezimit,

A'ngjajne me rrezet e diellit

E me ujin kristal te burimit?Eh, zemra e nenes,

Det,ngrohtesi!

Dhe rrezet e diellit,

E kane zili.Eh, nena,nena,

E shtrejnta,e mira,

Fjalet-mjalte,

Zemren-trendafila
 
 
 
                    

49 Komente

Gezuar festen te dashura nena

Eshte ky urimi i ngrohte qe me buron nga zemra.

 Eh, nena,nena,

E shtrejnta,e mira,

Buzet-mjalte,

Zemren-trendafila 

.............................

Buzet-mjalte te Nones!!!!!!

 c`osht kshu mer?

Lexoje me mire, apo nuk di te lexoshe shqip.

Një naivitet dhe çiltërsi pothuajse foshnjore në këtë tekst që gjithsesi të mallëngjen.

Urime gjithë nënave e grave shqiptare!

Duaje nenen, respekto gruan, kujdesu per me te dobtit.

ose sic thote ajo vjerrsha:

paqe, paqe ... paqe

paqe, paqe ... paqe

paqe! paqe! paqe!

paqe ne Irak!

Kujdesu per me te dobtit, ndihmo komunitetin dhe paguaj taksat

MCD smiley

s'ka qene keshtu parrulla, ka qene ndryshe:

"Te punojme per industrializimin e vendit, te respektojme te drejtat e gruas!"

Perkthyer nga Bibla:

"Sekreti i te mbjellës është c'fare lloj farë ju mbillni. Fara duhet të jetë me cilësi të mirë në mënyrë që të zërë rrënjë kur ajo bie në tokë. Ajo/ai do të korre c'fare ka mbjelle. Nëse ai mbjell erë, ai do të korre nje tufan. Nëse ai mbjell plehra, plehra do të korre. C'do gje shtohet sipas llojit te vet. Sic fara përmban të gjitha elementet thelbësore te riprodhimit, keshtu edhe idete duhet të përmbajnë të gjitha elementet thelbësore qe të ndikojnë në njerëz. Ju duhet te mbillni ide para se të kerkoni një shpërblim. Ju duhet të jepni perpara se ju kerkoni të merrni. Pra, kur ju mbillni dhe kur ju jepni, bëjeni atë lirisht pa u shternguar. ... Ju bëni pjesën tuaj dhe pasardhësit do të bëjnë pjesën e tyre."

 Mos harroni te perdorni kremin kundra diellit!

si te pergjigjet nena kur i lexon te tilla vargje me rime e ritem kaq te sofistikuar? (pa lere fjalorin, tipik poetik)

nuk kam naj gjo me poezine po kto urimet ne "dite festash" jane si me thone qe, cdo dite tjeter eshte ndryshe, se ndryshe nuk ka kuptim me e specifiku diten. Shkurt, jom kondra!

http://www.youtube.com/watch?v=c5NDEFkz9jc

Te gjithe qeshin dhe gezojne

Te gjithe lozin dhe lodrojne

Ndersa mua me perzene

Ik me thone se ti s'ke nene

 

Te gjithe qeshin dhe gezojne

Te gjithe lozin dhe lodrojne

Ndersa mua me perzene

Ik me thone se ti s'ke nene

 

Dua nenen dua nenen

Dua edhe une nje nene

Nenen time s'e mbaj mend

Nuk e di ku ka zene vend

 

Dua nenen dua nenen

Dua edhe une nje nene

Nenen time s'e mbaj mend

Nuk e di ku ka zene vend

 

Dhe pa duar o le te isha

Syte e bukur te mos i kisha

dhe pa kembe te kisha qene

Vec te kisha une nje nene

 

Dhe pa duar o le te isha

Syte e bukur te mos i kisha

dhe pa kembe te kisha qene

Vec te kisha une nje nene

 

Dua nenen dua nenen

Dua edhe une nje nene

Nenen time s'e mbaj mend

Nuk e di ku ka zene vend

 

Dua nenen dua nenen

Dua edhe une nje nene

Nenen time s'e mbaj mend

Nuk e di ku ka zene vend

 

Dhe tek varri kur ti shkoj

Nje tufe lule do t'i coj

Do ti them ngrihu moj nene

Me shiko se sa jam bere

 

Dhe tek varri kur ti shkoj

Nje tufe lule do t'i coj

Do ti them ngrihu moj nene

Me shiko se sa jam bere

 

Dua nenen dua nenen

Dua edhe une nje nene

Nenen time s'e mbaj mend

Nuk e di ku ka zene vend

 

Dua nenen dua nenen

Dua edhe une nje nene

Nenen time s'e mbaj mend

Nuk e di ku ka zene vend

si s'ke pertuar pash zotin! :O

Per 8 marsin e grave (s'eshte e thene te jete vetem nena, apo jo ?), une kam nje kenge shume te bukur qe me pelqen shume. Kendohet nga nje i fandaksur belg, ne frengjisht, désolé. Titullohet "Les Yeux de ma mère" (Syte e nenes sime). Kendon Arno, live, France 3 :

http://www.youtube.com/watch?v=2rrYrTQUlY0

____________________

Meqe s'e gjeta dot ate temen e Greqise, me borxhe e gjera, po e leshoj nje link ketu. Ndiqeni mire, eshte shpjeguar me fjale shume te thjeshta çfare ka ndodhur dhe çfare mund te ndodhe. E keni dhe me figure, dhe me ze.

http://www.lemonde.fr/economie/infographie/2010/03/03/du-deficit-au-defaut-de-paiement-comment-la-grece-peut-faire-sombrer-la-zone-euro_1313920_3234.html#ens_id=1268560

Eshte patetike kjo dita e 8 Marsit.Pastaj nuk eshte festa e nenave por ne pergjithesi e grave.Mua me duket si feste e ca te palumturave e qyqaresh qe te pakten nje dite ne vit kane vemendjen e ndokujt.Miq,duajjini grate perdite,jo vetem ne krevat...Nje sms i pafajshem,nje pusulle e shkruar me ngut dhe e lene ne tavoline per ti thene se e mendon ne çdo çast,nje surprize e kendshme(kujdes me keto se nuk i dihet se si del smiley  )

nje pusulle e shkruar me ngut dhe e lene ne tavoline per ti thene se e mendon ne çdo çast,

Po per vete kur i bie me mendue? Dhe ankohen grate pastaj per maskilizmin diskriminues.Pikerisht 8 Marsi per kete eshte: te mendoni pak me shume per veten. Neser tufa grash kinse te lumtura , duke mendu cdo cast per burrat, kane me festu vetem smiley

Ndihesh i lene pas dore ti? smiley

dhe natyrisht qe me kot do perseris qe 8 marsi nuk eshte festa e nenes, as festa e gruas. ne fakt nuk eshte feste. informohuni para se t'ia mbeshtillni me top, si ka lindur, si eshte zhvilluar, dhe c'do te thote...

pa ne doni te festoni, mund te festoni kur te doni e si te doni

8 Marsi, festime dhe aktivitete ne Tirane per diten e gruas TIRANE- Lule, dhurata dhe shume dashuri për të gjitha gratë dhe nënat në një ditë që është tërësisht e tyre. Në ditën Ndërkombëtare të gruas, 8 marsi Tirana do të ofrojë një sërë aktivitetesh. 

Ministria e punës, Cështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta në bashkëpunim edhe me delegacionin Europian në Tiranë dhe Ambasadën Spanjolle do të organizojnë një konferencë për rolin e gruas në shoqëri, dhe rritjen e rolit të vendimmarrjes.

Në konferencë do të referojnë ministri Ksera, ministrja Bregu, ambasadori spanjoll Manuel Montoboi, si dhe ambasadori i delegacionit te KE, Helmut Lohan.
Konferenca përfshin disa tema dhe aktivitete të vecante në kuadër të kësaj dite duke u ndalur në rolin e gruas në shoqëri, në rritjen e rolit të saj në vendimmarrje. Ndërkaq shoqata e grave do të organizojnë tubimin me teme: “Grate bejne histori cdo dite".
(s.g/BalkanWeb)

po mos na bej kaq te paditur! smiley

po s e kam me tyyyyy smiley

e kam me 82% qe s merr vesht dhe qe neser fillon e mallengjehet duke ngrene berxollen qe i ka gatuar mami

sipas syrit edhe mallengjimin, secilit berxollen e vet... e keshtu me radhe, tha...

kshu tha e? nuk tha "o ma t kom xhan" ?

t kom xham...! smiley

xhom aklli

xhom xajs smiley

Duaje gruan si shqiperia ameriken...

Duaje mamane si Skenderbeu kalane ...  [c] 2010 smiley

Gëzuar , përgjithmonë!

08/03/2010 08:31:00 Iliriana SulkuqiFont size: Decrease font Enlarge fontimage Iliriana SulkuqiPër Festën tonë të përbashkët (8 Marsin) Mike, të pranishmet e përhershme te vetja ime;Miq, ju që dini t'i kuptoni dhe të respektoni Femrën (nga nëna që ju lindi, deri te motra, vajza, mikja , bashkëshortja juaj) :Ju ftoj pranë gotës sime të mbushur plot e përplot me urime për Ditën - Simbol, 8 Marsin!Dita, që nga viti në vit është bërë Fjala e shpirtit femëror.Dita, që nga dita në ditë është bërë klithmë për t'u dëgjuar zëri fëmëror.Dita, që nga ora në orë bëhet prania e gjithkujt.Tashmë , 8 Marsi, nuk është vetëm Dita sublime e një demostrate. Tashmë , 8 Marsi është kthyer në një festë sa femërore, aq edhe familiare e shoqërore.Tashmë, nuk mblidhemi të ngremë barrikada, por bashkohemi, ngado ku jemi , të kujtojmë dhe të urojmë. Mblidhemi dhe ngrihemi sëbashku mbi dhimbjet, mbi sakrificat, mbi lodhjen që na rëndon mbi brinjë e në shpirt; mbi brengat, mallet, lotët, "turravrapet" e përditshme për t'i shërbyer familjes dhe shoqërisë. Mblidhemi të harrojmë pak çaste "detyrat" dhe detyrimet, për të festuar "pa pranga", simbolikisht festën e njerëzve të shtrenjtë me emra të shenjtëruar që fillon nga Nëna, vajza, motra, mikja, gruaja... , personazhe që i japin frymë dhe vazhdimësi njerëzimit; personazhe që të lehtësojnë çdo lloj brenge, qoftë, edhe sikur njera prej tyre, të të ndodhet pranë shpirtërisht...E pra, me "gotën time" , mund ta trokasin të gjithë ato që bëhen njësh më frymën e njerës apo më shumë personazheve të lartpërmendura;Me gotën time, mund ta trokasin të gjithë ato që përpiqen, sadopak, të jenë mirëkuptimi i tyre në të gjitha dhimbjet, që jeta i sjell shpesh, më shumë mbi shpinën dhe në shpirtin e Femrës...-Gëzuar!!!

Kjo me kujton klasen e katert.

Deri atehere sa te mesoj femra qe te gjith ata qe jan kafshe nga natyra qe s'dine c'eshte femra duhet patjeter te vdesin pa pare femer me sy, ne kete gjendje do vazhdoj te jete ne Shqiperi. GEZUAR te pakten festen shqiptares.

E vertet ajo qe thua Ttmsoia.

Gezuar dhe nje pershendetje si nga anet tona puro shqip smileywww.youtube.com/watch

Ta duam nenen posi, se na do ne menyre te pakushtezuar...edhe kur  s'bejme gje qe te mos jetoje ne hije gjithe vitin.

Kjo vjersha eshte si per fest abetare

Kjo vjersha eshte si per fest abetare ..."

Bir_Selman_Nenes (ke te qaj me pare) - thjesht eshte bukur!

Kush eshte bukur? Nick-u? Apo vjersha?

Vjersha eshte e thjeshte dhe e bukur! smiley

Po Nick-u kush eshte?

Niku me Niku, Nickname, preudonimi smiley

Vjersha me e thjeshte s'behet me, ke te drejte...Po te bukuria vallaj dyshoj...Tipike vjersh nxenesi fillore: nene-lot-diell-zemer-ngrohtesi. S'ka asgje te re, mua me duket e zbrazet.

Ahh te dyja jane te bukura atehere - por e mira s'ka fund! smiley

Une Selman jam i shkreti, ti ke licence per te vrare 007....Po e lej, vjersha kryeveper, filozofi me vete

Prandaj permenda me lart ... por e mira s'ka fund! smiley

Po e quajme vetem "vjershe ne progres" tani per tani sepse po ta quajme "filozofi me vete" hajde dhe mbaje matin e ri atehere smiley

Po e quajme vetem "vjershe ne progres" tani per tani sepse po ta quajme "filozofi me vete" hajde dhe mbaje matin e ri atehere

Mati i ri nuk filozofon,

shkruan ate qe mendon,

Endroja t'behesha poet,

kjo ender u vra qe ne djep.

 

Duaje mamane,si Skenderbeu kalane........

 

Keshtu e do ti nenen tende?

Kalaja eshte e ndertuar me gure e me dhe,

Nena eshte njeri,

        qe te ka sjelle ne jete,

                    qe te ka rritur me veshtiresi,

                               qe te ka dhuruar vetem ngrohtesi,

nuk po te shkruaj me gjate,

                              mr 007.

pse mati e paska shkruar kete smiley

pasi i "rryri" me themeli politikes,

e pastaj shkences me termetet

vazhdoi me letersine

Hello mati i ri! Tani me qe e hengre grepin tim po te sqaroj!

Perrsa i perket asaj "vjershes ne progres" une po te mbroja ty si patriot nga Londra dhe ti ma fute nje shpulle si shperblim! smiley

Me tej ajo "te mos e quajme filozofi me vete se kush e mban matin e ri" ishte grepi qe peshku mati i ri mendoi qe ishte byrek dhe e hengri! smiley

 

Duaje mamane,si Skenderbeu kalane........         Keshtu e do ti nenen tende? Kalaja eshte e ndertuar me gure e me dhe

Ohh mati i ri nuk e prisja kete nga ju si kritik poezish! Poeti shprehet ne menyre metaforike (nuk thuhen gjerat ashtu shqeto fare)  dhe lexuesi lexon si te thuah midis rreshtave te poezise te kuptoje idene (read between lines mister!).

Duaje mamane si Skenderbeu kalane - do te thote mos e braktis mamane tende sido qe te vije sitiuata! - Do you agree? smiley

tmerrr smiley

( dhe e vendosin ne krye pa le)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).