NASA-Tërmeti me magnitudë 8.8 i shkallës Rihter që goditi Kilin gjatë fundjavës duke vrarë qindra persona dhe duke lënë qindra e mijëra të pastrehë mund të keni shkurtuar gjatësinë e çdo dite në Tokë, shprehet shkencëtar i kërkimeve në NASA, Richard Gross. Shkencetari pohon se më shumë mbresëlënës është fakti se tërmeti ka zhvendosur aksin e Tokës.

Shkencëtari Richard Gross pas një hulumtimi që bëri pas tërmetit të 27 Shkurtit në Kili, nisi llogaritjen si në rrotullimin e Tokës për të parë sesi ka ndryshuar si rezultat i tërmetit. Duke përdorur një model të ndërlikuar, ai dhe partnerët e tij shkencëtarët dolën me një llogaritje paraprake që lëkundjet e tërmetit kanë shkurtuar gjatësinë e një ditë të Tokës me rreth 1,26 mikrosekonda (ku një mikrosekondë është një e millionta e sekondës).

Por, më shumë mbresëlënës është fakti se tërmeti ka zhvendosur aksin e Tokës. Nga llogaritë pas tërmetit, shkencëtarët dyshojnë se duhet të ketë lëvizur aksin e Tokës, boshtin sic njihet ndryshe ku mbështet masa e Tokës. Zhvendosja thuhet se është nga 2,7 milliarsecond (rreth 8 centimetra, apo 3 inç). Boshti i Tokës nuk është njëjtë si në veri e jug të planetit, ata kanë një diferencë nga rreth 10 metra (rreth 33 këmbë).

Për krahasim, Gross tha se tërmeti me magnitudë 9.1 në Sumatra duhet të ketë shkurtuar gjatësinë e ditës me nga 6,8 mikroseconda si dhe ka zhvendosur aksin e Tokës deri në 2,32 milliarsekonda ( dmth rreth 7 centimetra, ose 2,76 inç).

Gros u shpreh gjithashtu se edhe pse tërmet kilian është shumë më e vogël se tërmeti i Sumatras, dyshohet se ka lëvizur boshtin e Tokës pak më shumë. “Së pari, ndryshe nga tërmeti i vitit 2004 i Sumatras, që ishte vendosur pranë ekuatorit, tërmeti i vitit 2010 në Kili ishte vendosur në mes të Tokës, në brendësi, gjë që e bën atë më efektiv në Tokë dhe si pasojë në bosht.
Kjo bëri që tërmeti i Kilit të ishte me efektiv në Planet në lëvizjen vertikale të Planetit dhe më pas në zhvendosjen e bushtit.
Gross theksoin se tërmeti i Kilit dëshmoi se tërmetet nënTokë po përparojnë dukshëm.
 

18 Komente

pupu c'jane keto gjema qe na sjell mor mat ? apo i lave duart me politiken, i je perveshur shkences "nashi"

Pse politika nuk esht termet,

A nuk thone politikanet te dalim ne shesh,

A jane politikanet qe thone,

Edhe me dhune qeverine t'a rrezojme,

Edhe termeti kete ben,

Shemb cdo gje qe perpara gjen.

s'ka munci, s'ka lind akoma ai termet qe te shkurtoje diten pa vendim gjykate smileysmiley

rrof swed se me mblodhe zemren smiley

 

 hahahhaahahah

te forte jane kta shkenctaret vallahi.. thon nje here "mundet te kete shkurtuar diten".. edhe "duhet te kete levizur token".. pastaj thon "e ka shkurtuar me 2.365 te qindat e sekondit.." dhe, "e ka levizur boshtin 6.8231 cm ne polin e veriut e 4.727 ne te jugut." eshte sikur te vij nanje reporter prej afrikes edhe te thote "lufta e fundit civile duhet te kete shkaktuar shume vdekje.. 178.452 veta jane vrare".

Po u shkurtu dita ne nje hemifere, zgjatet ne tjetren.

-"Hajde 2.365 te qintat e sekondit me shpejt, sepse bie nata, dhe nuk te dalloj dot."

Bo bo cna gjeti.. "hata e madhe" ..na u "shkurtua jeta".

A ka lidhje zhvendosja e aksit te tokes me aksin e trurit te njeriut dhe nqtse po a do kete influenca te Tirane?

Ka shkurtuar leshte! C'ja fusin kot! Hajde shkencetare plehra hajde...

PS: qysh mbeshtetet masa e tokes ne bosht?

As për ta përkthyer siç duhet nuk dinë smiley

Diferenca ndërmjet tërmetit në Sumatra dhe të këtij në Kili, megjithse tërmeti i Sumatrës ishte më i fortë, qëndron në atë që masa e dheut që afroi më pranë boshtit të Tokës ndihet më shumë nga tërmeti i Kilit, sepse Sumatra ndodhet pothuajse në Ekuator, ku diametri i Tokës është maksimali(pra ka distancën më të madhe nga boshti i rrotullimit të Tokës).

Afriimi i masës së tokës më pranë boshtit të rrotullimit, gjë që ndodh me ndërthurjen e pllakave të tokës për shkak të këtyre tërmeteve të fuqishëm (apo ndoshta është e kundërta, ndërthurja e pllakave që shkakton këtoi tërmete), bën që momentet e inercisë rrotulluese të rriten (si në rasitn kur patinatorja që mbledh krahët sa më afër trupit për të rritur shpejtësinë e rrotullimit).
Duke u rritur shpejtësia e rrotullimit, atëhere Tokës i duhen më pak se 24orë për të kryer një rrotullim të plotë rreth vehtes (dhe nuk shkurtohet vetëm dita dhe ju zgjatet nata smiley )

Si e afron termeti masen e dheut prane boshtit te tokes, dhe "zakonisht", cfare ka afer boshtit te tokes kur nuk ka "dhe" qe te afrohet nga termetet?

Amon mer se sido qe ta perktheni ky vetem lajm nuk eshte, eshte pacavure fare!

Besoj se e di që kontinentet janë vazhdimisht në lëvizje (nuk jam në gjëndje të të them tani se me ç'shpejtësi dhe se sa centimetra në vit) dhe lëvizja e këtyre pllakave tettoniche (a si dreqin quhen), sjell "ndrydhjen e tokës në zonën e "përplasjes", gjë që sjell një akumulim energjie (që çlirohet herë pas here në formë tërmeti) si dhe, në rastin kur pllaka që është futur poshtë nuk mund të ngrejë masën e pllakës që ka përsipër, atëhere do shkojë e t'i afrohet qëndrës së tokës (apo jo?).

Pikërisht, afrimi i këtyre masave më pranë aksit të rrotullimit, sjell përshpejtimin e trupit rrotulues... që gjithsesi, në rastin në fjalë është i papërfillshëm (pothuajse qindra herë më i vogël se vlerat që merren në konsideratë seriozisht )

Nuk ka ndrydhje te tokes ashtu sic thua ti. Jane gjepura. Qe pllakat te levizin, ne mes te oqeanit, (me zakonisht, por edhe ne siperfaqe te tokes kjo) ka disa struktura qe ne anglisht quhen "ridges", ose mund t'i quajme vargmale ne shqip. Aty prodhohet korja e tokes, e cila duke u prodhuar shtyn pllakat kundrejt njera tjetres. Efekti eshte qe o njera, o tjetra pllake, ne piketakim, do rreshqase poshte tjetres. Ne shume pika takimi te pllakave eshte e identifikuar qarte fare se cila pllake futet poshte tjetres. gjithsesi kjo nuk ka fare rendesi. Cfare ka rendesi, eshte se nese njera rreshqet poshte tjetres, atehere detyrimisht tjetra do te rreshqase siper kesaj qe i rreshqet nga poshte. pra, ndryshimi eshte jashtezakonisht i vogel. PO, eshte ndryshim kolosal per nje qe e ka shtepine aty ose ne afersi te saj, por jo per planetin. Dhe nese kjo do te kishte rendesi per planetin, nuk do te kishim zgjatje kaq dramatike te dites, e cila eshte disa ore me e gjate (nje rrotullim i tokes rreth vetes) sesa ka qene, psh, ne kohen e dinosaurve. (supozohet qe dite/nata atehere te kete qene 21-22 ore) Dhe kjo vazhdon te ndryshoje me te njejtin ritem.

Po te kishte kaq shume efekt, atehere ne "ridges" ku prodhohet korja e tokes, do te kishim vetem efekt ngadalesues, dhe sa here qe ja kercet ndonje vullkan, do te kishim ngadalesime "dramatike" te rrotullimit te tokes.

Pra, keto lajme e dashur, jane gjepura... duke mos injoruar te miljonten e sekondes, qe thote ai karabushi qe e quan veten shkencetar...

Ndikim thelbesor ne gjatesine e dite/nates se tokes ka vetem hena dhe dielli, ne raste te vecanta, edhe ndonje kataklizme e tipit perplasje asteroid-toke, komete-toke.

Cfare perkthimi smiley

NASA scientist says Chile earthquake shifted earth’s axis, shortening our days

A NASA scientist has claimed the huge power of the Chile earthquake may have shifted the earth’s axis, causing our days to be shorter.
 
The U.S. space agency's Richard Gross used a complex mathematical model to simulate the earthquake's effect. He found the Earth's axis has moved by around 3 inches during the 8.8 magnitude quake, shortening the length of the day by 1.26 microseconds.
 
The earthquake measured 8.8 on the richter scale, the seventh highest ever recorded, and has clamied the lives of almost 800 people so far. 
 
Not since the the mighty Sumatra earthquake of December 2004 has an eathquake caused such a jolt in the earth axis.

The 2004 quake in Asia caused the Earth to move by around seven centimeters and chopped an estimated 6.8 microseconds off the length of a day, NASA said.

 

Chilean earthquake may have shortened earth day by microsecond: NASA

Read more: http://www.nydailynews.com/news/world/2010/03/02/2010-03-02_chilean_earthquake_may_have_shortened_earth_day_by_microsecond_nasa.html#ixzz0hAY2cT6F
 

The quake that rocked the South American nation may have also knocked the Earth off its axis.

The 8.8-magnitude earthquake near Chile may have also made our planet's days shorter, according to NASA scientist Richard Gross.

A minor change in the Earth’s axis isn't expected to alter much in terms of weather. The planet's tilt influences the seasons, allowing for winter, spring, summer and fall, and it would take a far greater change in the Earth's axis to affect them.

The Chile quake may have moved the Earth’s axis by about 3 inches, Gross said.

The quake also shortened the day by 1.26 microseconds, the scientist determined, using a complex model he and others developed.

The Earth's rotation was likely affected by the shift in the planet's mass, which could cause it to spin faster.

Scientists believe other quakes, such as the 2004 9.1-magnitude earthquake in Sumatra, have also decreased the Earth's day. That quake is believed to have shortened it by 6.8 microseconds, and altered the axis by nearly 7 inches.

 

Chilean Earthquake May Have Changed Length of a Day

The massive 8.8 earthquake that hit Chile on in the wee hours of Saturday night didn’t just destroy buildings and wipe away seaside towns.  It quite probably changed the rotation of the Earth itself and shortened the length of days on our planet.

The quake was the seventh strongest earthquake in recorded history. According to NASA it should have shortened the length of a day by 1.26 milliseconds.  ”Perhaps more impressive is how much the quake shifted Earth’s axis,” NASA officials said in a Monday update.  The computer model NASA used to determine the effects of the earthquake on the planet also found that it should have moved Earth’s figure axis by about 3 inches.  Earth’s figure axis is the axis around which the Earth’s mass is balanced – the Earth rests at a 33 degree tilt from its north-south axis.

This isn’t the first time massive earthquakes have changed the way the Earth rotates on its axis.  The 9.1 earthquake in Sumatra in 2004 that set off that year’s record breaking, deadly tsunami, should have shortened Earth’s days by 6.8 microseconds and shifted its axis by about 2.76 inches.  The smaller Chilean earthquake caused a bigger shift because of its location – its epicenter was in Earth’s mid-latitudes, unlike the Sumatran event which was near the equator.  The fault that caused the Chile quake also cuts through the Earth at a steeper angle than the Sumatran fault, “This makes the Chile fault more effective in moving Earth’s mass vertically and hence more effective in shifting Earth’s figure axis,” NASA officials said.

 

 

 

How Chile's quake could have shortened a day

 

Nasa scientists believe Chile's devastating earthquake may have speeded up the Earth's rotation and shortened the length of a day.

Researcher Richard Gross and his colleagues at Nasa's Jet Propulsion Laboratory in California calculated that Saturday's 8.8-magnitude quake could have cut 1.26 microseconds off the length of a day.

Not that anyone would notice however - as that's one-millionth of a second.

But why does movement in the Earth's crust give the planet an apparent turbo boost?

 

Brian Baptie, of the British Geological Survey, explains how the Earth's lack of rigidity is what allows changes to the planet's rotation - and the length of a day.

"The earth is not rigid and movements of its constituent parts, including the atmosphere and oceans, occur. These effects introduce a wobble - a movement of the Earth's axis - which is small but detectable," he says.

"A small wobble can be caused as a result of great earthquakes like the recent event in Chile and Indonesia on 26 December 2004, due to the movement of mass close to the earth's surface, but it will only be marginally detectable by the most sensitive instruments and is not a cause for concern."

Using the same mathematical model as it used for Chile, the Nasa team had estimated the 9.1 Sumatran earthquake in 2004 would have shortened a day by 6.8 microseconds

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...aksin e Tokës, boshtin sic njihet ndryshe ku mbështet masa e Tokës...

Wow, dmth toka "mbeshtetet" tek aksi he? smiley

Car thoni me? Pse me rrotullohet Toka?!!!! Cyre s'bo vaki vallahi!

Une nuk shof asnje gje te çuditshme ne ket mes po tani pertoj me dhone shpjegime "teknike". Siç nuk shof as nai lajm qe t'ja vleje me u debatu.

sa mire.qenka shkurtuar edhe dita e punes.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).