Fytyren tende mbaj ne duar
dhe qaj….
Nuk ka me kenge.
Dy zogj te bardhe denesin ne pragun e kishes.
Te pikelluar,
Dy zogj te vegjel…
 
Mila shpirt,
mos me braktis!
Nuk mundet dashurite te ikin keshtu
Si enderr.
Qenka plumb i helmet vdekja
Qe thelle e ma thelle i hyn shpirtit
Beteje qenka, e pashprese
e nuk njeh lutje….
 
Si me theve keshtu Mila…?
 
Lamtumire!
Te humba perjetesisht.
Varka jote, u nis
E une pas teje notoj brigjeve te humbjes
te te arrij ,
po per ku Mila, per ku?
Mos o zot,
Se kishe kohe per te njohur parajsen,
Kishe kohe….
 
Mikja ime,vdiq .
Kujtim i saj do te mbetet.
Kembanat bien dhe prishet foleja e dallendyshes.
Prangosme o Jete!
Futme ne burgun me te erret,
Per te mos pare e ndjere, shijen tende te hidherimit.
 
Mikja ime vdiq.
Debore ne shpirtin tim.
Po me thinjenflokët.
Do te ikin ditet dhe netet do te rizgjohen.
E une, ketu…….
duke mbajtur zemren me dore nga dhimbja.
 
Si me theve keshtu Mila..?

11 Komente

Po une Mila jam kocke e forte, do ta haj hekurin me dhembe. Ti do te shikosh se shepejti do gjej nje tjeter Mila, dhe kenga jone do te vershoje mbi gjoksin tim te shpuar nga thika yte. Oh, Mila, kete prangosje nuk e doja kete cast qe kudo po buthon kriza. Mes krizes dhe  pa Milen, qenka ferr. Debora qe ka ardhe do te ike perseri, por ti nuk do te jesh qe sebashku te gezojme pranveren... 

le ta vazhdoje ndonje tjeter se u lodha 

@novruz, i ke rene terthorazi poezise. Poezia ben fjale ( me sa kuptohet) per humbjen e nje njeriu shume te afert te autores.

Fytyren tende mbaj ne duar
dhe qaj….
Nuk ka me kenge.
Dy zogj te bardhe denesin ne pragun e kishes.
Te pikelluar,

Dy zogj te vegjel…

... te cilet ndoshta mund te jene edhe femijet e se ndjeres, prandaj do ishte me mire mendoj qe ta kishe kursyer gjithe ate lodhje.

Kush eshte autorja,  Izabela? mos jeni ju?  mos eshte nene A.R.F.A.N.com? se une nuk shikoj autoresi,  vetem pseutonimin e dergueses. 

 

Novruz,

Nuk jam une autorja, por kjo nuk ndryshon asgje nga cfare kam thene me siper. Nuk eshte e domosdoshme emri i autores per te kuptuar qe ka shume dhimbje ne ate poezi. Pastaj edhe ti me pseudonim po komenton.

Vous êtes priés d'apporter des améliorations possibles, s'il en est besoin. Merci

________

Dans mes mains je tiens ton visage>>

et je pleure...>>

Il n’y plus de chanson.>>

Deux oiseaux blancs sanglotent sur le seuil de l’église.>>

Tout désolés,>>

Deux petits oiseaux…>>

> >>>

Mila, mon cœur,>>

ne me fuis pas !>>

Les amours ne peuvent pas partir ainsi>>

tels un rêve.>>

Lourd de plomb et amer que c’est la mort>>

Qui pénètre toujours plus dans l’âme>>

Le combat que c’est sans espoir>>

et qu’il ne connaît pas de suppliques…>>

> >>>

Comment as-tu pu me briser ainsi, Mila ?...>>

> >>>

Adieu !>>

Je t’ai perdue pour toujours.>>

Ta barque est partie>>

Et moi je sillonne les berges de la perte>>

pour te rejoindre,>>

mais vers où aller, Mila, vers où ?>>

Mais bon Dieu,>>

Tu avais le temps pour connaître le paradis>>

Tu avais le temps…>>

> >>>

Mon amie est morte.>>

Ton souvenir restera.>>

Les cloches résonnent et>>

le nid de l’hirondelle se renverse.>>

Attache-moi, ô ma Vie !>>

Emprisonne-moi dans la cellule la plus sombre,>>

Pour ne plus jamais voir et sentir la détresse de ton départ.>>

> >>>

Mon amie est morte.>>

De la neige sur mon âme.>>

Mes cheveux grisonnent.>>

Les jours vont partir et les nuits vont renaitre.>>

Et moi, là…>>

Ma main sur mon cœur languissant de douleur.>>

> >>>

Comment as-tu pu faire cela, Mila ?...    >>

 

Qenkemi te gjithe te lodhur

Lodhemi pa thene asgje

me goje te kopsitur.

me mire e vdekur.

hici te lodh

hici te mbyt

po i ve drynin shpirtit

po i mbyll veshet mos me degju me

e syte po ia nxjerr vetes per mos me pa

nje ngjyre ka kuptim

ajo e bardha

e shkumta, qe e ndjen te shkrihet trupit

e nuk eshte' nevoja me u lodh

as me e pa

as me e degju.

parajsa shijohet

nuk e pa askush deri me sot

Si t'ja bejme lodhjes kur akoma jemi te ngjizur ne miter?

 

Hurbi, te falenderoj dhe ty per lodhjen tende, qe hic hic, i jep kuptim ne gjuhe tjeter poezise.

Po une Mila jam kocke e forte, do ta haj hekurin me dhembe. Ti do te shikosh se shepejti do gjej nje tjeter Mila, dhe kenga jone do te vershoje mbi gjoksin tim te shpuar nga thika yte. Oh, Mila, kete prangosje nuk e doja kete cast qe kudo po buthon kriza. Mes krizes dhe  pa Milen, qenka ferr. Debora qe ka ardhe do te ike perseri, por ti nuk do te jesh qe sebashku te gezojme pranveren... 

                       Ceshtje ekonomie smiley

Milat e tua mbi plaget e gjurmeve te mija

do vershojne

Ndersa une, Magdalene e heshtur

do thur endrra ne altarin tend te deshtuar

 

Me premton qe çelik i ke dhembet, ti

Promete i brengosur, do me harrosh

Por ne heshtjen e neteve plot vetmi

Magdalenes te ikur

Vazhdon t'i thuresh endrra ne altarin e deshperimit

 

Dhe ti Maria ,

Hipotekon kambiale  iluzionesh

ne bursen e lumturise,

ndersa botes i hapen plage te reja

ne vorbullen e krizes se deshperimit?

 

Hahahahaha, super!

O Spiritus, preka ne maskilizem une? Oh, c'kam qeshur. smiley

Jo per naigjo, por po vjen 8 Marsi dhe tradicionalisht kjo feste konvertohet ne revansh feminist .E une desha me e frenu pak ket hakmarrje nje ditore smiley

Mire bere qe frenove pak feminizmin se ne femrat s'mbahemi fare gjate diteve te zakoneshme, pale gjate festave te shenuara. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).