Protestat kundra paketës së shkurtimit të shpenzimeve që u aprovuan sot në parlamentin grek u shoqëruan nga dhunë dhe përplasje fizike mes protestuesve dhe trupave speciale të policisë greke. Paketa ekonomike e propozuar nga Kryeministri Papandreu parashikon ngritje të taksave dhe ulje të pagave të atyre që punojnë në sektorin publik, që janë rreth 1/4 e forcës së punës në Greqi.

135 Komente

Masat fiskale jane te hidhura dhe cdo shtet qe i aplikon ka pasur probleme me votuesit dhe shtresat e prekura me shume por jane te nevojshme ama per uljen e deficitit buxhetor dhe pakesimit e borxhit te jashtem. Shume njerez behen meskine dhe nuk e vrasin mendjen per fatet e kombit por thjesht per xhepin e tyre (ne kete rast buxhetoret apo pensionistet). Eshte e qarte qe greqia ka jetuar gjate pertej mundesive te veta dhe tani duhet te vetekorrigjohet. Ka edhe rastin qe te ristrukturoje modelin e saj ekonomik dhe te behet me prodhimtare apo konkurruese ne te ardhmen. Vendimtar do jete menyra se si qeveria greke e kalon indinjaten popullore dhe si e zbaton terapine ekonomike.

E drejte. Problemi i madh i Bashkimit Europian eshte qe greqia nuk eshte rasti i vetem i shfrenimit financiar. Ne kete gjendje jane Portugalia, Italia, Irlanda, Greqia dhe Spanja... (PIIGS). Kjo mund te kete nje efekt domino te frikshem.

 Greece should consider selling some of its islands as one option to reduce debt, two members of the German parliament in Chancellor Angela Merkel's centre-right coalition said. Reuters

Se ku lexova qe Greqia ka rreth 3000 ishuj nga te cilet te banuar vetem 85. Nuk do ishte keq qe disa nga ishujt ti shiste me ankand per te shlyer nje pjese te borxheve shteterore. Po ne te shkretet qe kemi vetem nje !  smiley

 

 Nuk do ishte keq qe disa nga ishujt ti shiste me ankand per te shlyer nje pjese te borxheve shteterore. Po ne te shkretet qe kemi vetem nje ! 

 

O BERBERI

NE NA DHMSET UJI I DETIT

E JO ME  SHIT ATE ISHULL

DO T'A VARNIM S BERISHEN

O Mati, ndersa une do te isha i gatshem tia dhuroja malokut kete ishull me kusht qe te largohej nga politika njehere e pergjithmone.

me sa lexova nga nje media elekronike greke me gjermanet po bisedonte per te shitur ishuj..

Hajt se shesin disa ishuj keta jorgot dhe e zgjidhin problemin,

ose tu nderpresin jorgove te vetshpallur te shqiperise pensionet dhe s'kan pse rrihen si lopet ne mes te pazarit.

O vlorjan,  jorgove te vetshpallur do ju ngrihet pensioni ne 450 euro per aresye qe te gjithe e dine fort  mire.  Rrahjet jane pjese e lojes. Duhet te bindet Evropa, se nuk mund te merren masa te tjera, ashtu sic  kerrkon ajo.   

Nuk besoj se Greqia ka per te shitur ndonje ishull, me duket qesharak ky sugjerim dhe shtetasit greke sdo ta lejonin aspak kete veprim. Eshte ne rrezik fati i euros si monedhe ne kete rast si dhe integriteti i EU me gjere si organizate. Besoj se shtetet me financa me te konsoliduara do tu vijne ne ndihme vendeve ne veshtiresi si dhe do te shohim menyra te reja operimi  ekonomik ne te ardhmen nga shume shtete evropiane. deficitet do mbesin jo me shume se 3% e totalit si dhe borxhi neto nuk do jete me shume se 70% e GDP. Italia gjendet po aq keq me nje borxh prej 104% te GDP, Anglia e Spanja diku aty afer.

Asnje cent per greqine tha ministri i financave te Gjermanise sot.

Ndersa ne jemi kursimtar, greket jane shpenzuesit me te mdhenj ne EU vazhdoj ai.

S'besoj se duhet te flasi burri i botes (evropit) me qart.

Qe te ndodhi ajo qe thua ti, duhet te centralizohet politika fiskale, qe do te thote humbje totale e sovranitetit te vendeve antare dhe pak a shume krijimi i nje Bashkimi Sovjetik te ri.  Une them qe ka gjasa qe Greqia te perzihet nga Eurozona ose te krijohet nje monedhe e re per keto pigs, ose edhe pse ca e pabesueshme, te prishet BE-ja totalisht.

Lere ca thone se se lene ata euron te zhvlersohet ndaj dollarit apo Greqine ne dore te FMN, do ishte dorezim i BE para FMN-se nese Greqia ky vend anetar i EU (zona me GDP me te larte ne bote me rreth 13.4 trilion $$ ne vit)nxirrej nga kriza nga nje institucion i huaj.

Ky eshte nje reagim i nje femije te perkedhelur qe eshte mesuar gjithmone te haje cokollata dhe mjalte dhe tani po i japin karamele.

Greket kane qene me te privilegjuarit ne Europe dhe ndihmat nga Europa dhe SHBA,fale Luftes se Ftohte,nuk kane pasur fund.

Por gjithashtu jane dhe kombi me mosmirenjohes ndaj kesaj ndihme,sepse gjithnje kane bere politike anti europiane dhe anti amerikane.

Tani keta femije te perkedhelur,qe marrin 14 rroga mujore ne vit dhe dalin ne pension 55 vjec,do tu duhet tju shkurtojne pak rrogen e 14-te dhe tu rritin moshen e pensionit nja 2-3 vjet dhe jo  sa c'eshte ne Gjermani dhe Amerike qe jane 65 dhe 67 vjec.

Natyrisht qe keta femije te llastuar dhe mosmirenjohes,do te ngrejne zenrin ne kupe te qiellit dhe do te bertasin apo godasin me shqelma,por po nuk ju dhane gje atehere kokeulur do ta pranojne edhe karamelen ne vend te cokollates.Ndoshta atehere do te behen me te edukuar dhe me mirenjohes!

 

"Greece and Germany will work together toward a further modernisation of Greece," she said.

Këta duhet ti kenë punët më keq se ne.

Dikush qe banon ne Greqi me tha qe protestuesit e KKE-se (komunistet greke) paskan sulmuar nje  nga kreret e sindikatave qe kishte shkuar te bente fjalim aq keq sa e paskan cuar ne spital kete sindikalistin.

Po eshte e vertet ajo qe thua, po do zoti jevgjit i vene flaken athines dhe megjithese jam tip qe si dua te keqen asnjeriu, per grekun bej perjashitm.

Me duket se rregulli i portokalles (na to maja) po realizohet fal zotin.

 

Cdo gje ben vaki. Shume arme te vjedhura nga depot shqiptare ne 97', (kallashe, etj), jane cuar dhe ne Greqi.   keshtu qe......... .

Belulo, ti besoj se i ke degjuar keto vargje,

Armet,

nese si keni,

i gjeni,

ja rrembeni, atij qeni.

se po u ndes gjaku i junanit, me ate ndarje klasore qe kane ata do ndodhi si ne 46-49.

 

Nje gje eshte e sigurte. Aftesia rinovimit te politikes dhe klasave drejtuese greke eshte e jashtzakonisht e forte.

Kryeministrat grek qe nga 1974

Konstantinos Karamanlis       24/07/1974 - 10/05/1980      New Democracy>>

Georgios Rallis                       10/05/1980 - 21/11/1981      New Democracy>>

Andreas Papandreou             21/11/1981 -  2/07/1989       PASOK>>

Tzannis Tzannetakis               2/071989 -  12/11/ 1989       New Democracy>>

Yiannis Grivas                        12 /11/1989 - 23/11/ 1989     None (senior judge)>>

Xenophon Zolotas                  23/11/1989 - 11/04/1990 None (former Governor of the Bank of Greece)>>

Konstantinos Mitsotakis        11/04/1990 - 1/10/1993          New Democracy>>

Andreas Papandreou             13/10/1993 - 22/01/1996        PASOK>>

Kostas Simitis                         22/01/1996 - 10/03/2004       PASOK>>

Kostas Karamanlis                 10/03/2004 - 6/10/2009          New Democracy>>

George Papandreou                6/10/2009                              PASOK

Une numerova vetem 3 Papandreou. Tani sa vellezer, familjar te tjere ministra apo zv-ministra me mbiemrin Papandreou e kane trasheguar pushtetin brez pas brezi kete s'e di.

Papandreou aktual do te rregulloje qe demet qe farefisi i tij ka bere nder vite :-D :-D Jevgj hesapi

>>

Drejtori i kompanise me te madhe  greke tha me shaka "ne nuk pranuam monarkine se pushtetin e kishte nje njeri, pastaj ja kalonte te birit e ky te birit. Me mire republike ... pastaj patem karamanlisin e pare, karamanlisin e dyte, papandreun 1 papandreun 2 papandreun...."

Hehe rradhen e ka Micotaqi 2 tani, Dora.

Si e degjeneroni temen, jevg njeri..u djegte tjetri..neve qenkemi me te bardhet edhe me te kulluarit e botes. Pfft..hidhini nje sy shqiperise qe eshte me keq se Uganda edhe pastaj flisni. A ka mundesi qe tema te mbese brenda diskutimit per parametrat ekonomike?

Bobo.Do te vijne greket refugjate ne Shqiperi tani.

Pavaresisht se e deshiroj qe BE ta nxjere nga eurozona Greqine nuk mendoj se gjerat do te arrijne deri aty. Dhe kjo jo per syte e bukur te Greqise. Edhe pse ne publik politikanet gjermane shprehen te vendosur ne qendrimin e tyre, ata qe vendosin vertete per kete jane Industrialistet, Bankieret, Konstruktoret (makinash, avionesh, trenash etj) etj  etj qe kane interesa qe euro te mos fundoset. Ata jane jo vetem me te fuqishmit ne Gjermani por edhe ne Europe. Fatekqesisht (personalisht do te deshiroja te ishte e vertet) ky "sherr" Greqise dhe Gjermmanise eshte thjesht nje show.

 

Ne fakt eshte e kunderta, te gjithe keta kane vite qe i luten BCEse ta ule vleren e euros se keshtu i shesin produktet e tyre me kollaj. Tani ne kete moment duhet te jene duke ferkuar duart dhe duke u lut qe mos ta ndihmojne Grekun. Eh, ekonomia eshte shkenca me se prapthi qe ekziston . 

Teorikisht ke te drejte. Problemi qendron se deri ku eshte i leverdisshem zhvleresimi i euros. Sic po shkojne gjerat, gjasat jane qe eurozona te kaloje ne panik. Jo me larg se nje muaj me pare kur plasi sheshit ceshtja greke, vetem nga bankat greke fluturuan ne drejtim te parajsave fiskale rreth 10 mld euro. Investitoret qe kane sot aksione apo kapitale ne euro ao do ti rezistojne dot tundimit kur te shohin qe vlerat e tyre po bien 20 apo 30%  kur dihet qe Usa apo Kanadaja po tregojne shenja ngritje dhe kushte favorizuese per investitoret. Nejse te shohim cfare do te ndodhe.

 Perveç batutave te deputeteve gjerman per shitjen e Korfuzit, grekeve i paska ngelur hatri edhe nga kjo kopertina e Focus dhe nga artikulli perbrenda me tone paksa "raciste" smiley

Nr. 8 vom 22. Februar 2010

P.S. romak, po pse duhet te ofendohet ndokush ta therrasesh me emrin e vet. Po ashtu jane, ore. Jevgj. Psh. po qe se ti merr pare borxh, ja plas aheng per nje jave rresht edhe pastaj ne fund perfundon duke lypur leke te dera e xhamise, atehere cfare i thua vetes? Jevg!

Te ajo tema tjeter "Nga dalin Eurot per pensionet qe Greqia paguan ne Shqiperi? pata lene nje koment:

hahaha. Keto jane taman jevgj. Shpenzimet per kurimin e majasellit te homogjeneve shqiptar kane perfunduar ne forme borxhi ne duart e Goldman Sachs. Mire se greket njihen per mashtruesa, po keto tipat jane profesorat e mashtrimit. S'di pse me vjen nder mend "Tregtari i Venedikut".

Po pati durimin, ta perktheje kush kete.

Wall St. Helped to Mask Debt Fueling Europe's Crisis

Hidhi nje sy atij link e shih cfare mashtrimesh "legale" kane perdorur per tu futur ne EU.

Ue Ue Ue c'vete...

Sec ishte nje koment nga nje grua plake greke, qe kapitalistet e kane fajin prandaj ata duhet te paguajne...Kapitalistet gjejne shesh e bejne pershesh moj dhimitrulla...Qeveria juaj jevgjite per te plotesuar kerkesat tuaja prej pashallaresh brekegrisur po shet dhe vete Greqine qe ju te rrini buzuqeve 7 dite ne jave...

Zigeunerin in der Euro-Familie smiley

 po vere pra nga jutubi ndonje aheng zigeunerin.  

hunter ke te drejte!!  Kane mashtruar met vetdije sistematikisht BE me te dhenat e tyre ekonomike qe te futeshin ne eurozone.Nuk ishte nevoja te futeshin ne eurozone aq shpejt,nuk ishin (jane) gati.Te prisnin dhe ca,sic po bejne vende te tjera.

Kane shperdoruar,   (vjedhur,jane hazdisur neper buzuqe,kane bere shpenzime maramendese joproporcionale ne ushtri etj etj etj),   miliarda e miliarda leke qe kane mare nga europa hera heres,qe te ngrinin ekonomine e vendit te tyre ne njefare niveli te kenaqshem europian. Kujtoj ketu te famshmet ''paqetat De Loor'',fundi i viteve 80 dhe ''paqetat Pineiro'',mesi i viteve 90.

Me kujtohet njehere aty diku nga fundi i viteve 90 minstri i jashtem i asaj kohe i Greqise, Pangalos kthehet Brukseli ku nder te tjera Greqia ishte kritikuar ashper per shperdorimin qe u bente fondeve europiane. Kur gazetaret greke e pyeten per kritikat, Pangalos tha: ata (europianet veriore) na kane ''inat'' se ne dime te defrejme e te kenaqemi. Ata jane te ''ftohte'',dine vetem punojne dhe dalin nga shtepia  te shtunen ose te djelen. Duan qe ne, te behemi si ata. Ata kane ''komplekse''.

Jane evgjit e kaluar evgjitit, or tunc...,

po mbi te gjitha jane,te pacipe,e mosmirenjohes.

Me duket se ketu ja ke fut pak vetes, smiley se Pangallo eshte Arvanitas, biles edhe e ka thene me krenari publikisht: jam Aravanitas dhe te gjithe e dine se Arvanitasit jane Shqiptare.  ( dhe meqe ra fjala bravo i qofte, respekt) )

 Eh, c'te futur? Ai arvanitas eshte dhe bore i bardhe se ashtu jane arvanitasit. Po ato qe tha perfaqesojne menyren e jeteses se popullit grek. Ai s'foli per origjina aty po tha c'bejne greket. 

Arvanitas eshte Pangallosi nga origjina,

por sa per djeni ka qene kundershtuesi me i flaket ne greqi i pavarsise se Kosoves.

 o vlonjat, po c'do bej. Ai eshte ne politike, dhe do jete ne rezonance me politiken e shtetit te tij. duhet ti kuptojme situatat. Nuk munden te ngrene zerin ndryshe. Pastaj, mos harro se jane me shekuj ne greqi...

ok,  te pakten qenka permiresuar qe prej 99s se keto fjalet e tjera i ka thene para pak vjetesh, tek prezantimi i nje libri per arvanitasit.

Ore une e di mire qe Pangalo eshte arvanit. Edhe qe e ka pranuar publikusht qe eshte krenar per kete, ashtu si dikur gjyshi i tij,gjenerali i famshem Theodor Pangalos,i cili enderronte nje shtet te perbashket Greko-Shqiptar.

Por kjo eshte origjina e Pangalos.  Pangalo foli si minister i jashtem i Greqise jo i Arvanitise.

Pastaj,nje fjale e urte nga anet tona thote: ''Evgjit te ben tabiati, jo surrati''.smiley

Ketu e kishim muhabetin te ''tabiati'' i keq i grekeve. jo se ne fund do dalim dhe raciste.

perkundrazi. pangalos ka deklaruar para shum vjetesh:

 

"jam me origjine arvanitase dhe te jesh me origjine arvanitase eshte te jesh grek"

 

per me teper, theodhor pangalos, sot zv kryeminister i greiqse dhe ish minister i jashtem, eshte sternipi i trete i ish gjeneralit pangalos qe ishte ne krye te perpjekjeve per debimin e cameve

 

Po me kto pensionet qe pagujn keta ne Shqiperi ca do bohet? (edhe ne Bullgari pagushin).

 

E kam thene dhe ne nje teme tjeter qe greket nga marrezia e megaloidese kane arritur deri aty sa jo vetem ne Shqiperi, Bullgari dhe Maqedoni japin pensione, por kan arritur deri ne Rumani dhe Gjeorgji te gjejne me dhjetra mijra pseudogreke dhe u japin pensione, me shprese se do vij nje dite qe do riperterijne Bizantin e vjeter.

S'kane faj greket. Pavarsine nga turqit ja u dhuroi Europa dhe arvanitasit qe u capaluan ne lufte. Komunistet i vrane mbas luftes se dyte, me ndihmen e perendimit.

I futen edhe ne BU, pa i plotesuar kushtet. Dhe , tani hedhin vickla. C'te beje Europa, i ka ngele dopio 6 ne dore. Me gjithe keto mundesira qe kane patur s'jane bere njerez.

 Ju ka mbetur mendja: te jugu i Shqiperise, ti kthejne shqiptaret ne grek, te mohojne ceshtjen came, te maqedonia, te ruset dhe serbet. Keta jane Greket, fqinjet tane te dashur. Te pa korrigjueshem...

Lira kur i kane futur greket ne BU moj qe nuk e ditkam une? Jo mi goc ne BU vetem gjashte vende jane pranuar i shtati do kohe qe te futet.

Pensionet do te vazhdojne te jepen.

Te pakten deri tani nuk ka ndonje lajm qe do te ulen apo do te nderpriten.

Por me vjen mire,qe te pakten ketyre vorioepirioteve-funderrina do tju bien pendet,se deri dje kujtonin se ishin te zgjedhurit e zotit.Fundja le te vijne ne Shqiperi dhe te mesojne shqip se e kane harruar fare!

 

S'paske info,

ata qe marrin pensione jetojne ne shqiperi dhe te vrasin per grekun.

Gjysma e hallit nese jetonin ne greqi, se s'di kishim si ferra neper kembe.

Te pakten do tju bien pendet,se deri dje ta canin veshet.

Po ti ore koqe nuk jeton ne shqiperi. Cne te canin veshet ata? 

 Ua, do na hiqni te drejten tani, per te mos folur per greket. Edhe ketej nga jemi na i cajne veshet. Ne kishat e tyre vetem per shqiperine diskutohet. Dine me shume per te se sa di une.

Pastaj te erdhi keq ty? Ti sikur na can veshet kur nje e dy thua malok.....mos je ndonje grek i fshehur zotrote? kisha dyshime po sa po i vertetove.

Éshte gjysem grek ai Lira, ndaj mo ja ve re.

eshte gjarper, grek thuaj. Po me vjen keq per ca shqiptare qe i shkojne nga pas nga budallalliku, jo se jane te liq. 

Kush te meson te flasesh me kete gjuhe moj gje e lire...apo te ka marre me vete dhe ty lumi ndergjegjes.

 

kam pare me syte e mij cecene ( me plot kuptimin e fjales, me mjekra deri te gjuri  qe kishin zbritur ne jug per te mbrojtur nderin e Baces).

Ky eshte komenti yt, qe ke bere diku.Motoja jote eshte ''genje, genje qe te shkatrrosh'' Ku i ke pare me mjekra deri ne gju, mund te na i thuash? Mashtrues. Po kjo ''me plot kuptimin e fjales" c'eshte...nje budallallik me brire..je dhe i trashe, s'di as te genjesh tamam.

Ja, ti dhe ai miku yt, qe i del ne krahe, me kane bere te flase keshtu. Jeni futur ketu si skutha

 

 

Pa e zgjatur shume, e ripohojoj ate qe kam shkruar. Skena qe kam dashur te pershkruaj ka ndodhur ne qytetin tim te lindjes, dhe mu duk me vend ta permendja si nje element domethenes. Disa te tjere e permenden shkarazi ne ate teme rekrutimin e atyre njerzve. Un me nje krahasim banal i kam pershkruar ata mercenare qe nuk kane pas fare te bejne me uniformen ushtarake. Megjithate pak rendesi ka tashme.

Un ketu nuk kam asnje mik. Eshte nje forum ku secili jep mendimin e tij te lire dhe me duket pak e absurde qe kete te drejte te na e privosh ti qe bilbilos nga vendi i lirise.

 zoti Albano, keto krahasimet e tua banale,  ketu  te ky vend i lirise qe jetoj une, quhen: deshmi te rreme dhe denohen, me heqje lirie. Kjo eshte liria zoteri, te thuash te verteten. Je i lire sigurisht, te genjesh me banalitete, por per kete pergjigjesh para ligjit.

Kush je ti qe ke marre persiper ekskluzivitetin e te vertetes. Mjaft me kaq se nuk po kuptohemi me duket.

me fal por cfare je duke folur?

cfare funderrinash e ke fjalen?

Keshtu eshte kur shpenzon pa hesap per pensione politiko-hegjemoniste, per aparatin e fryre te buxhetorve, etj.  

me ngjan se dhe puna e berberit mori fund...

Ore ju jeni bere budallenj. Nga qe rini gjithe diten tek PPU-ja, aty ku jetoni as qe e merni mundimin per tu integruar dhe "po ju cakan veshet" shqipetaret "grekofone" qe na jetokan ne shqiperi. Ore a jeni ne terezi apo keni merdhif krejt?     smiley

mo u merzit; sa ka frymen, ka dhe shpresen njeriu...

Nga ana tjeter ama kjo krize buxhetoro-ekonomike e Greqise mund te detyroje shume emigrante Shqiptare te kthehen mbrapsht ne Shqiperi, gje qe do ta destabilizonte ekonomine bananorepulbikse te Shqiperise.

Epo shqetosohen  per fatet e vendit,cte bejne

 Une po pres kur te filloje kriza ne Itali, qe ta nxjerrin koken edhe gjarperinjt e tjere gjysem italiane, qe bubrrojne ketu te Peshku!!! smiley

 

naltmadhnise i kullon zemra gjak, kur detyrohet te jape denime t'rrepta. po nuk mund te leshoje pe, kur... (blank here, i dorzohet pruresit me te pare).

ps vec  Merhametes nuk iu gjet dermoni.

Bonaksham efendi smiley

Ua, po ne ne krize jemi mo Odradek ka nje vit e gjysem tashme!

 C'a do me thone "Odradek" ? smiley

 

 

Nje personazh surreal kafkian ... Quhet Odradek dhe na e pershkruajne si nje mrrokell te cuditshme misterioze smiley

 "Mrroklla" eshte send, nuk eshte frymor! 

Odradek tingelloka si marke fshese me korent!! smiley

Mrroklla e aprovon shakane!! Me caveatin e ma siperm! smiley

edhe odradeku eshte send, por eshte edhe frymor. eshte nje qenie shume interesante, keshtu qe referimi ishte dashamires, besome!

smiley

Prishur mos qofte! 

Nga kjo krize do ti kapi zija bukes Jorgot dhe do na shtrine doren si ne 30-en

e tha pra cekja i beratit tek videoja qe hodha me lart.

KOSTA-n do ta bojme KASEM  smiley

Po ti moj ca ben zgjuar akoma,ik flij se pastaj vjen ankohesh se mezi ngrihesh ne mengjes smiley Leri greket se e kan ne rregull ata smiley

New York Times: Germany Makes No Financial Pledge to Greece

While the Greek government is struggling to convince markets to help it bridge its financing gap, there is plenty at stake for Germany as well. With $43.6 billion in loans, German banks have the third-highest exposure to Greece.

[...]

An interview with Mr. Papandreou published Friday in the German daily the Frankfurter Allgemeine Zeitung ahead of his visit, aimed to calm public sentiment in Germany.

“We have not asked the German taxpayers to rescue us, to pay for our retirements and vacations,” Mr. Papandreou said. “We are not asking for money. What we need is the support of the E.U. and our European partners so that we can receive credit from the market at better terms.”
 

Program kursimesh dhe probleme strukturore - Kriza e Greqisë tregon edhe mangësitë e BE-së

Greqia kërkon mbështetje gjermane, për të vënë në jetë programin e saj të kursimeve. Me masa drastike kursimi qeveria greke synon të pengojë falimentimin e vendit.

Para 150 vjetësh greqishtja e vjetër konsiderohej mondane në sallonet e Berlinit. Këto kohë kanë kaluar përfundimisht. Kur kryeministri grek do të takohet të premten në darkë në zyrën e kancelarisë me Angela Merkelin, ai do të ndodhet në një ambjent, i cili nuk karakterizohet nga ndonjë dashuri e veçantë për botën greke. Megjithatë ai mund të shpresojë të marrë mbështetje politike në Zyrën e Kancelarisë në Berlin. Gjermania, si partneri më i fortë i Greqisë, me siguri do t'ia japë Greqisë këtë mbështetje.

Greqia e rraskapitur ka nevojë të domosdoshme, që Gjermania t'i shprehë asaj besimin, në mënyrë që të marrë me lehtë kredi, sepse donatorët në tregjet ndërkombëtare të kapitalit janë bërë skeptikë. Berlini ka vendosur kushte për mbështetjen politike. Qeveria e re greke duhet të bëjë të qartë se është me të vërtetë e vendosur që t'i pakësojë deficitet e mëdha dhe që t'i konsolidojë financat shtetërore. Por pas perdeve po punohet për plane konkrete ndihme, për rastin e emergjencës.

Programi rigoroz i kursimit, të cilin e vendosi këtë javë qeveria Papandreu, tregon se Athina këtë herë e bëri një detyrë të parë shtëpie. Fakti që BE dhe veçanërisht Republika Federale e qortuan me javë të tëra Greqinë mund ta ketë shkundur këtë vend. Por ky mund të jetë edhe një shans për një të ardhme më të mirë. BE nuk mund të duronte më që çdo qeveri greke të hidhte vështrimin me indiferentizëm përtej gjithë problemeve fiskale. Kjo e rrezikoi stabilitetin e Eurozonës.

Por nëse BE përqëndrohet tani vetëm në mëkatet greke, ajo nuk i zgjidh problemet strukturore të Eurozonës. I gjithë krahu jugor i hapësirës së Euros, pra Portugalia, Spanja dhe Italia ka një produktivität relativisht të ulët dhe nuk është në gjendje të japë mbështetje të përhershme për një Euro të fortë. Por Eurozona nuk është në gjendje të funksionojë si duhet pa një bashkim përkatës politik dhe një politikë të përbashkët financiare. Dhe në fund të fundit, shembulli frikësues i Greqisë tregoi se Eurozona nuk ka mekanizma për të penguar difekte të mëdha apo të vogla.

Edhe Irlanda u konfrontua me vështirësi të mëdha financiare. Por rasti irlandez nuk shkaktoi valë të mëdha indinjate në publikun gjerman. Pacienti grek trajtohet më me ashpërsi. Një pjesë e shtypit gjerman e paraqiti Greqinë si vend, ku jetohet për shtatë palë qejfe, pa punuar dhe pasqyroi me imtësi dekadencën e kombit grek. Disa politikanë gjermanë madje i këshilluan grekët që t'i shesin ishujt e pabanuar dhe që ta japin me qira Parthenonin, tempullin e Akropolit, për të siguruar para. Nga Athina erdhi menjëherë xhevapi. Gazetat bulevardeske vënë në dyshim që gjermanët e sotëm, vetëm sepse kanë lindur më vonë, nuk duhet të mbajnë përgjegjësi për krimet e nacionalsocializmit. Pati madje edhe politikanë të qeverisë greke, që kujtuan se gjermanët nuk ua kanë kthyer kurrë huanë e detyrueshme, të cilën e kërkuan si fuqi pushtuese naziste nga Greqia në kohën e Luftës së Dytë Botërore.

A po vjen tani ora e nxitësve të konflikteve? Sjellja me finesë shihet rrallë si pjesë e virtuteve gjermane, disiplina dhe morali i pagesës nuk shihen asnjëherë si virtut i grekëve. Sikur të dyja palët të ushtroheshin pak në këta elementë? Kjo nuk do t'i bënte keq çështjes së përbashkët evropiane.

Autor: Spiros Moskovou

Redaktoi: Angjelina Verbica

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,532...

"Pacienti grek trajtohet më me ashpërsi"

Nuk mendoj se mund te vendosim Greqine dhe Irlanden ne te njejtin nivel, ato jane ne pozita te ndryshme dhe rrejedhimisht do trajtohen ndryshe. Fillimisht Greqia ka vite qe i paraqet te dhena ekonomike falco Bashkimit Europian dhe se dyti Irlanda sapo u shfaqen shenjat e para te krizes preu drastikisht shpenzimet, pa patur nevojen qe t'ja kerkonte Gjermania apo Franca nje gje te tille. Irlanda po del nga kriza me forcat e veta, edhe kete Greqia duhet ta marri si shembull.

Greqia kurre nuk duhet te ishte pranuar as ne NATO, as ne Unionin Monetar Europian, e as ne BE..tani le te merren me pasojat.

 shyqyr qe jane te ulta standardet se ne as kishim per tju afruar evropit naiher, lol

Qafiro - nuk e ka fajin fare Greqia per krizen! Dhe nuk dua te mbroj Greqine ketu!

Disa thone Greqia mori shume kredi, ca thone greket mashtruan me numrin e dhive dhe te derrave e ku ta di une! The gjtha keto jane pallavra me brire ne syte miope te shqiptareve. S'kane faj aq i njohin marketet financiare!

Mendojeni ate ne kete menyre: Ju keni 100 mije leke dhe doni t'i investoni. Tani ju kerkoni nje njeri qe ka nevoje per leke, tja jepni atij me shpresen se do te merrni parate tuaja plus interesin mbrapsht psh 5 %. Ju takoni nje lypsar qe thote mi jep mua 100 mije leke sepse une ti kthej me perqindje. Tani ju e dini qe ky lypsar ka pak mundesi qe ti ktheje ato leke. Por ju e mbyllni nje sy dhe thoni se kohet do te ndryshojne deri atehere dhe si do te kete me shume mundesi ti ktheje leket pas 5 vjetesh! Pas 5 vjetesh lypsari i ka prishur leket per alkool dhe droge dhe perseri eshte pa pune dhe nuk ka mundesi ti ktheje leket. Pra ju rrezikoni te humbisni investimin tend.

Tani kush e ka fajin? Lypsari qe i mori leket kur iu ofruan fare lehte apo ju qe nuk u menduat thelle se sa mundesi ka lypsari tju ktheje juve borxhin?  Dhe tani filloni e qani fajin ma ka lypsari se i prishi leket per pije dhe droge!

Thjesht ne themel te krizes eshte dhenia e kredive masive ne menyre te papergjegjshme nga bankat europiane te cilat me vone filluan te perdorin te gjitha marifetet kush e kush te dali me pare nga llumi i shkaktuar ne Greqi dhe tja lere dopjo gjashten ne dore tjetres, kjo shkaktoi nje reaksion zinxhir qe e coi Greqine atje ku eshte sot!

A e kuptoni lojen? Keto lloj lojerash jane bere nga bankat per 200 vjet, behen sot dhe do te vazhdojne te behen sa te ekzistojne markete financiare!

Hapni syte! Keto lloj lojerash behen edhe ne Shqiperi!

Naten e mire!

Pak a shume kjo qe thua ti ka ndodhur Agjent.Para disa muajsh ndoqa nje emision mbi krizen,dhe pesha binte te perdorimi pa kriter i kartave te kreditit.Doje lek per pushime naaaa doje lek per makine te mire naaaa doje lek per shtepi pushimi naaaaa.Sa arriti aty ky arriti dhe akoma nuk dihet si do shkoj.Plus qe greket kan qen me shume abuzive me fondet si shtet dhe ndodhen ne renie te lire.Po si hapi parashuten Gjermania do bej nje perplasje te me pasoja te renda qe mund dhe te bjer ne koma smiley

Mbase e ke pare! Ishte nje single mum qe nuk kishte punuar kurre ne jeten e vet dhe kishte marre 5000 pound kredi per te bere operacion/drejtuar hunden dhe boobs job qe te behet me attractive ne market!!! smiley  Ata te bankes qeshin, si ka mundesi qe i eshte dhene asaj kredi me sigurine zero per kthim te kredise!

Hehe ca krahasimesh ben ky agjenti.  Ja une agjent i njoh marketet financiare, se per finance jam diplomuar.  Ajo qe thua ti vlen disi, ama krahasimi eshte disi banal. S'ke si te krahasosh Greqine me nje lypsar. Lypsari s'ka asnje shanc te te paguaj leket ty.  Greqia mund te krahasohet me nje qefli te papergjegjshem qe ka mundesi pagimi, ama eshte teper i rrezikshem se i bene leket rrush e kumbulla. Bankat ate pune kane, te nxjerrin perqindjen e fitimit me te larte nga huamarresit me te pakujdesshem, se ata huamarres qe jane te kujdesshem nuk marrin borxhe si Greqia duke vene si collateral aeroportet dhe autostradat e vendit.  Pra mund ti vesh faj Bankave, ama s'eshte se Bankat e detyruan me zor Greqine te merrte parate e tyre borxh per te mbuluar shpenzimet jashte kontrollit te nje sistemi te falimentuar.  Ishte Greqia qe shkoi te bankat, ne vend qe ti kishte bere keto shkurtimet ne shpenzime me kohe e me vaft.  Bankat jane si uqrit qe presin ndonje qingj rrugac te pakujdeshem qe i largohet kopese se mendon se eshte me trim.

I pakapshmo - vetem ju me kuptoni mua! smiley

Ajo qe thua ti vlen disi, ama krahasimi eshte disi banal. S'ke si te krahasosh Greqine me nje lypsar. Lypsari s'ka asnje shanc te te paguaj leket ty."

E bera krahasim banal qellimisht qe ta kuptoje populli! smiley Sepse jane disa komente qe thone krizen e shkaktuan cobanet e Greqise neper male sepse genjyen per numrin e dhive dhe te derrave smiley Nuk perdora asnje term financiar po e vure re! Tani ju thoni vlen disi! Ju e dini qe ky eshte shkaku ne themel por ka plot te tjera me the e te thashe por shumica e ketyre qe ne shohim sot jane pasoja dhe jo shkaku i krizes! Edhe ai "qefliu i papergjegjeshem" gjetje e bukur eshte.

Ishte Greqia qe shkoi te bankat, ne vend qe ti kishte bere keto shkurtimet ne shpenzime me kohe e me vaft.  Bankat jane si uqrit qe presin ndonje qingj rrugac te pakujdeshem qe i largohet kopese se mendon se eshte me trim. "

Po pra lypsari/qefliu gjithmone kerkon, kerkon dhe kerkon! E ka zanat! Si  thone fjales "Jevgjiti kur gjeti kos leu dhe by....". Puna eshte kush ishte ai budalla qe i dha kosin jevgjitit! smiley Nuk di lypsari/qefliu pune shpenzimesh, i ka rene ne dore sot i ben rrush e kumbulla sot!

Dhe loja e bankave vazhdon e vazhdon!!!! Problemi eshte kush do te jete viktima e radhes pas Greqise!!!!

Une nuk vura re njeri te thote qe shkaku eshte ca cobenje greke qe genjyen per numrin e dhive e te derrave.  Ama greket kane genjyer vazhdimisht per perqindjen e deficitit te buxhetit, duke marre borxhe e duke i mbajtur jashte librave per te genjyer BE-ne.  Lexoje ate artikullin qe ka prure hunter per me shume.  Per mua shkaku kryesor eshte sistemi buxhetor i papermbajtshem i Greqise, me nje popullsi qe vazhdon te vjetersohet e te dali ne pension shume shpejt qe keshtu nuk eshte e afte te derdhi mjaftueshem taksa per te mbajtur gjalle sherbimet sociale luksoze qe ofron shteti grek, evazionin fiskal, ekonomine qe mbeshtetet rendshem ne turizem dhe transport industri keto qe jane shume te ndjeshme ndaj krizave ekonomike.  Sigurisht qe bankat mbartin goxha faj ketu, duke aftesuar kete sjellje te papergjeshme te shtetit Grek, ama sic te thashe huadhenesit ne pergjithesi keta lloj tipash huamarresish ndjekin, sidomos kur kemi te bejme me traktaktiva biznesi te bera jashte kufijve te shtetit meme te huadhenesit qe i mundeson edhe thyerjen e ligjeve.  Mos harro qe bankat prej ketyre huave tani kane ne dore te ardhurat e aeroporteve dhe autostradave greke per kush e di sa vite.

Une nuk vura re njeri te thote qe shkaku eshte ca cobenje greke qe genjyen per numrin e dhive e te derrave. "

E pashe ne komentet e nje artikulli tjeter dhe iu referova me shume per shaka! smiley

Ama greket kane genjyer vazhdimisht per perqindjen e deficitit te buxhetit, duke marre borxhe e duke i mbajtur jashte librave per te genjyer BE-ne.  Lexoje ate artikullin qe ka prure hunter per me shume.  Per mua shkaku kryesor eshte sistemi buxhetor i papermbajtshem i Greqise "

Po pra ketu kemi te bejme me dy mashtruese ne kuptimn e plote te fjales! Nje mashtrues profesionist (greket) qe di si tja marri parate nje te pasuri (bankat europiane) qe eshte i babezitur per pak fitim duke dhene kredi me interes te larte! Dhe "what seems to be too good to be true, it probably is! smiley) Pastaj lypsari/qefliu i papergjegjshem por edhe qefliu i pergjejgshem jan leshuan me top si Sudja me parate e piramidava! Deri kur bankat e kuptuan leshuan alarmin keshtu filloi spiralja ....

Mos harro qe bankat prej ketyre huave tani kane ne dore te ardhurat e aeroporteve dhe autostradave greke per kush e di sa vite. "

Ujku i vjeter (bankat eruropiane) eshte mashtrues me i rafinuar ka me shume eksperience dhe me xhepa me te thelle! T'a merr kalane nga brenda, t'a merr dhe shtepine fare pa iu nxire faqja! smiley

PS: I pakapshmo - a kap ndonje gje ti nga keto marketet per vete? smiley

Jo une s'kam kapital te mjaftueshem te investojne ne tregun financiar, por dhe po te kisha do isha teper teper i kujdesshem, e do preferoja te investoja me mire ne pasuri te patundshme se sa ne tregjet financiare.

 Po te me kishe pyetur do te ta sqaroja punen e derrave dhe te dhive, dhe s'do kishe harxhuar kohe me te pakapshmin per kete ceshtje. 

Ai ishte thjesht nje shembull se c'u be me fondet e BE, se si subvencionet u shperdoruan ne rastin me te mire, ne rastin me te keq u vodhen.  Pavaresisht faktoreve nderkombetare (te permendur po ne ate post) nuk mohohen faktoret e brendshem te krizes.  

Jashte teme kjo.Monde,kam lexuar me shume kenaqesi komentin tend per ngjarjet e 1997-es.Me ka pelqyer shume.Ketu shkruajme me dhjetera komente ,por qellon qe nganjehere komentet na paraqesin vertet ashtu siç jemi ,ne me te miren tone.Ai koment ishte i ndjere ,inteligjent,i ekuilibruar .Pergezime.

 Flm smiley.

@Monda - une nuk e mbaj mend ku e lexova kete punen e mashtrimit nga greket per numrin e gjese se gjalle, por iu referova per humor sepse nuk jane ata shkaku i krizes! Ata jane mashtruesit e fundit per "peanuts" ne zinxhirin e mashtruesve "perbindesha" fillo nga bankat amerikane dhe europiane, pastaj tek qeveria greke e me radhe!

Greqia, ne rastin konkret, eshte viktime e tregut dhe idealizmit europian qe quhet ndryshe Traktati i Maastricht-it.

Eshte viktime e tregut per aq kohe sa i treg manipulohet nga Government Sachs

Eshte viktime e idealizmit per aq kohe sa BE-u udhehiqet nga Gjermanet. Nqs kerkohej bashkim shtetesh nuk behet vetem duke bashkuar bankat qendrore ne Berlin. Duheshin bashkuar edhe ministrite e financave..por askush nuk ishte gati te dorezonte ate lloj sovraniteti. Historia eshte e ngjashme me ate te 13 kolonive te para amerikane pas Revolucionit. Disa koloni e kishin paguar borxhin e luftes, disa nuk e kishin paguar dhe krijimi i Departamentit te Thesarit do te thoshte qe ato koloni qe kishin paguar do paguanin edhe per ato koloni qe nuk ishin kujtuar per pagese. Sidoqofte, ajo pune u kry...dhe ky ishte gjenialiteti amerikan. Ndersa ne Evrope nuk shohim ndonje gjenialitet te peraftert, vetem idealizem shterpe.  

Eshte viktime e tregut per aq kohe sa i treg manipulohet nga Government Sachs "

Vertet permbledhje e bukur Qafiro! Kjo ishte ideja e komenteve te mia me lart por ne menyre pak banale/vulgare per ta bere te kuptueshme! smiley

Bukur. 

Vetem do shtoja qe ky Idealizmi shterpe eshte nje enderr e bazuar ne krijimin e nje U.S.S.R-je te re.  Per kete arsye kur vjen te fjala e fundit une jam kunder hyrjes se Shqiperise ne BE, por kjo eshte teme tjeter...

vallai, 6.73% (euro) interes ne bondet e greqise..sikur te blinim dot ca, se nuk e le evropi te iki per lesh greqine!!

eh, perleshjet e minatoreve shqiptare nuk quhen!

Qafo thotë:

Greqia kurre nuk duhet te ishte pranuar as ne NATO, as ne Unionin Monetar Europian, e as ne BE..tani le te merren me pasojat.

Varet se si e shikon. A mund të quhet kjo pasojë më e madhe se flirti ekstra-konzhugal me Rusin, psh. mos njohja e Kosovës. Sa më shumë kalon koha aq më pak financiar duket skeçi.

"ekstra-konzhugal" mund te shkruhet edhe jasht-martesor, nqs nuk keni kundershtim... 

 Sjellja me finesë shihet rrallë si pjesë e virtuteve gjermane, disiplina dhe morali i pagesës nuk shihen asnjëherë si virtut i grekëve. Sikur të dyja palët të ushtroheshin pak në këta elementë? Kjo nuk do t'i bënte keq çështjes së përbashkët evropiane.

smileysmiley

po mirè..kot pèr kuriozitet personal,kjo evropa qè sot ankohet se greqia i ka mashtruar..tani u kujtua?..disi vèshtirè tè besohet qè nuk dinèn gjè dhe shumè ofenduese deklarat ku ju kèrkohet tè shesin ishujt..po sikur grekèt tè kujtohen e ti thonè kèsaj evrope perèndimore dhe SHBA-sè qè ata shkuan deri nè luftè civile pèr tu reshtuar nè anèn e tyre gjatè luftès sè ftohtè..apo tè shkuara tè haruara??do tè ishte fatkeqèsi pèr gjithè evropèn dhe veçanèrisht pèr shqipèrinè nèse greqia do tè fundosej...

Mos u cuditni ...shume shpejt kjo situate do te perseritet ne Shqiperi.

E di si eshte puna Arb.  Greqia s'mashtron dot Europen por ka mashtruar veten. Ka gati 200 vjet qe Europa e mban Greqine ne kurriz, si te perkedhelur dhe kjo Greqia, fqinja jone e dashur nuk ka mesuar, mesimin e historise. Kerkon te beje politika te medha, se coc i duket vetja. Puthet me Serbet, filtron me ruset, do ti nguli Shqiperise thiken mbrapa shpine, injoron realitetin qe quhet Kosove dhe plot te tjera.... Sic duket, shkon pas thenjes: '' luksi i alternativave ne politiken e jashtme", dhe ja rezultati....

Ka ardhur koha ti jepet nje mesim i mire, ta dije kjo Greqia ku e ka vendin. E shikon si tallet Europa duke i kerkuar te shesi tokat e saja. Si pa mend qe jane, kane dale nga buzuqet, ne rruge, dhe demonstrojne. Le te djegin dhe te shkatrrojne se pas saj vjen mesimi....

 

Lira..unè nuk di tè flas pèr politikat ekonomike,nuk di tè them me saktèsi dhe mendoj se faji kryesor èshtè i greqisè,pasi çdo vend e vendos vetè nè fund tè fundit fatin e vet..por as nuk di ku dhe pse evropa e paska mbajtur greqinè nè kurriz,dhe nuk di pse greqia qenka e pèrkèdhelur nè mènyrè tè veçantè nga evropa..si shqiptar "i mirè" edhe unè nuk kam ndonjè simpati pèr greqinè, por ato politika qè pèrmend ti, i bèjnè grekèt pèr greqinè,dhe nuk mund ti kèrkoj kush llogari pèrse ata vepronè sipas interesave tè tyre..kèto  janè politika qè evropa i ka mbèshtetur historikisht jo pèr "simpati" ndaj tyre mendoj,por sepse ata(grekèt) kanè dhènè diçka nè kèmbim..nè fakt edhe mua mè habisin disi kèto protestat ..greqinè e sotme do ta krahasoja me ITALINè e viteve 70',ndarje tè tilla ekstreme politike vetèm nè italinè e viteve 70' e nè greqinè e sotme e shoh..por nuk mund ti urosh tè keqen tjetrit,se bie vetè brenda..dhe sidomos kur e ke aq afèr!

 Arb, nuk me ke kuptuar. Sic e thashe me poshte: prisja nje Greqi mendjehapur, me mentalitet perendimor, pa komplekse. Doja nje fqinje te mire. Eshte si puna e nje shoku ose shoqeje , qe ti ja ke pa te keq dhe pret te njejten. Po kur e shikon, qe me gjithe mundesite qe i jane dhene ketij personi per tu bere nje njeri i mire, jo vetem qe nuk eshte bere po dhe ta ka me hile, si do ndihesh?

Edhe nje here per mbajtjen ne kurriz: Pavarsine ndaj turqeve e fituan vetem me ndihmen e Europes dhe luftetareve arvanitas, pas luftes se dyte i shpetuan komunizmit vetem me ndihmen e perendimit(krahaso shqiperine), u ndihmuan ekonomikisht dhe ushtarakisht nga perendimi: c'do me?

Nuk ka dale kot shprehja" Greqia, gruaja e lindjes, e dashura e perendimit"

dakort..dakort..kam patur pèrplasje me grekè edhe kètu nè itali,qè edhe pse nuk kam qenè kurrè nè greqi e di shumè mirè me kè kam tè bèj,por nuk mund ti detyrosh njerzit tè tè duan...pastaj ne jemi tè detyruar tè bashkèjetojmè me ta..ashtu si edhe ata me ne,nuk zgjodhèm asnjeri nga ne tè bèhemi shok..dhe kètu jam dakort me ty..unè nuk jam dakort tè thuhet qè greqia qenka e pèrkèdhelur nga evropa,pse èshtè e pèrkèdhelur?grekèt e fituan pavarsinè me luftè,dhe kanè patur autonomi edhe gjatè pushtimit turk, ne shqiptarve na vjen mirè tè pèrmendim arvanitasit,por nuk na vjen mirè tè pyesim veten,se pse nuk luftuan pèr shqipèrinè kèta?fuqitè e mèdha i mbèshtetèn,por jo vetèm ata,tè gjitha vendet e ballkanit me ndihmèn e fuqive tè mèdha e fituan pavarsinè..kurse pas luftès sè dytè botrore,grekèt luftuan edhe pèr kètè,luftuan kundèr fashizmit por luftuan edhe mes njèri-tjetrit,ashtu si tè djathtèt u ndihmuan nga SHBA edhe e majta u ndihmua nga rusia....thjesht fitoi kampi kapitalist..dhe kjo nuk èshtè pak...mendo vetèm pèr njè çast,sikur greqia ti pèrkiste kampit sovjetik?nuk tè fal askush asgjè èshtè mendimi im..dhe greqinè nuk e kanè mbajtur me hatèr,por vetèm se ajo historikisht ka ditur ta shfrytèzoj shumè mirè pozicionin e saj gjeografik,gjè qè ka pèr tè bèrè edhe kèsaj radhe,jam i sigurtè pèr kètè!

Eshte e vertete qe Greqia ne momente te caktuara historike ka bere zgjidhjet e duhura. Por po kaq e vertete eshte qe Greqia eshte ndihmuar historikisht nga perendimi.(europa,sh.b.a).

Shkeputja nga perandoria osmane dhe krijimi i shtetit Grek pervec luftes se vet popullit grek, i dedikohet ne nje mase te madhe ''europianeve romantik'',kryesisht gjermane,franceze,angleze etj,te cilet natyrisht ishin te mrekulluar nga ''greket dhe  greqia antike''. Po te kerkosh ne arkiva dhe te lexosh gazetat e kohes,do te shohesh perpjekjet dhe rolin vendimtar qe kane bere keto vende per krijimin e greqise moderne.

Luften civile qe u be menjehere pas luftes se dyte boterore,te djathtet nuk kishin per ta fituar kurre pa ndihmen bujare e te gjithanshme te Sh.B.A dhe Anglise. E them kete se te majtet ishin dhe jane shumice ne Greqi. Pastaj Greqia ne ate kohe rrethohej nga 1 vend armik Turqia,dhe 3 vende komuniste (te majta) Shqiperia,Bullgaria,Jugosllavia. Nuk mund ta linin amerikanet vendin ku lindi demokracia, (greqia antike) ne duart e komunisteve.

Gjermanet,Francezet etj nxituan dhe e futen Greqine, (qe nuk i plotesonte kushtet), ne gjirin e europes (BE) ne vitet 80. Dhe kete e bene .........per respekt te ''grekeve te lashte,antike''.

Perandori i famshem i Romes Jul Qesari admironte kulturen helene. Bile ai ishte edukuar nga profesore greke. Mirepo greket e bezdisnin vazhdimisht duke i kerkuar ''favore'' per provincen e tyre.Ai disa here ja u kishte plotesuar deshirat grekeve, por  duke vene veten dhe autoritetin e tij ne pozite te veshtire.  Por njehere ai nuk duroi me dhe tha: ''keta greket jane te cuditshem. te kerkojne tu besh ndere e favore,vetem e vetem sepse gjysherit e tyre kane qene te famshem''.

Fjale profetike keto te Jul Qesarit.  Keshtu e kane kaluar jeten greket,duke perfituar nga  ster ster ster ster...............  gjyshrit e tyre te lashte,antike

 

Qe as kane qene gjysher per pjesen derrmuse te popullsine e sotcme greke qe eshte pak a shume e perbere nga shqiptare, vlleher, sllave e anadollake pondi ortodokse te asimiluar.

"flirton"

Greqia, fqinja jone e dashur nuk ka mesuar, mesimin e historise. Kerkon te beje politika te medha, se coc i duket vetja. Puthet me Serbet, filtron me ruset, do ti nguli Shqiperise thiken mbrapa shpine, injoron realitetin qe quhet Kosove dhe plot te tjera....

Kam qene ne Boston para 10 vjetesh kur kryeministri i sotem i Greqise, athere min i jashtem, beri deklarimin zulmemadh se rruga e Ballkanit per ne Europe kalon nga Greqia. U ngrita dhe e pyeta per Chamet, tha "eshte ceshtje e mbyllur". Me kete mentalitet 'rruga' e Greqise nuk eshte per ne Bruksel po per ne Stamboll.

Sidoqofte duhen lavderuar Greket qe kane marre rruget e dalin per ne protesta.

 Jo ne Stamboll, se Stambolli eshte lule, me tutje akoma. S'merret vesh ku. 

Une jam habitur kur kam vajtur ne Greqi, per here te pare. Mendoja se do gjeja nje shoqeri te civilizuar ashtu sic duhet ta kishin pas gjithe atyre viteve lirie perendimore. Po c'gjeta: mu duk vetja sikur isha ne middle east: te gjithe me mustaqe( kjo s'do te thote kushedi se c'fare) po dhe mendje mbyllur. po kur pyesnin: nga je?, pse nuk do te jetosh ketu? dhe me ca sy idjotesh...si ne arabin saudite. U ndjeva keq, dhe mendova: keq do e kemi punen me keta fqinje. Kur s'kane ndryshuar ne kete liri, s'kane per te ndryshuar kurre....

Pse c'prisje zotrote? Nuk e dije qe gjysma e grekeve jane me origjine nga Azia e Vogel (pas shkembimit te popullates qe beri me Turqine ne fillim te shekullit qe shkoi?)

Une jam habitur kur kam vajtur ne Greqi, per here te pare. Mendoja se do gjeja nje shoqeri te civilizuar ashtu sic duhet ta kishin pas gjithe atyre viteve lirie perendimore. Po c'gjeta: mu duk vetja sikur isha ne middle east

Greqia do bënte mirë të zhdukej si shtet. Këta plehra që sot vetëquhen "grekë", po që deri dje i thonin vetes romë, do i thernin shqiptarët si qengjat po tu jepej mundësia, siç bën në Çamëri.

i nderuar zzzz te njejtat thon dhe greket per shqiptaret, sic thone dhe serbet etj etj.. Po ti kupton se e gjithe kjo ideologji dhe politik e "kombeve" dhe "shteteve" ndihmon gje kundi?

2 sy ke ti, dy duar, si kan te gjithe njerzit kudo qe te jen lindur..nuk besoj se ti ke dicka me shume se te tjeret, me qe u linde ne shqiperi

Dhe per cfar do qe te jet ber ne te kaluaren fajin e kan interesat ekonomiko-politike..

Dhe une jam dakort te zhduken te gjitha shtetet dhe te jemi thjesht njerez, me beso se nuk do ket me luft do ket vetem sex, ashash dhe muzike..

ekonomistet greke qysh para 13 vjetesh e dinin mire se do vinte kjo dite..qe kur filluan investimet e medha publike,si metro,aeroporte,autostrada gjigante,stadiume etj.etj. vepra te tilla qe shtetet e tjera europiane i jane dashur shume vite per ti bere..investime keto qe e kalonin tejmase buxhetin vjetor te shtetit grek...ndoshta shpresonin ne solidaritetin europian, dhe te gjermanise ne vecanti.

Tani grekeve nuk i ngelet gje tjeter vecse ta shtrengojne shume rripin.

megjithate reagimi i gjermanise eshte shume i cuditeshem dhe per tu shqetesuar seriozisht...pas luftes se dyte boterore asnje shtet fitues nuk i mori ndonje cope toke shtetit gjerman per te lare demet..perkundrazi i dhane shuma te medha qe te rimekembej ekonomikisht (pervec parave dhe demeve materiale dhe ne njerez qe pesuan kombet e tjera nga gjermanet). 

Sa per korrektese historike, Gjermanise ne 1945, i moren Silezine, Pomeranine, Prusine Lindore dhe nje pjese te Brandenburgut, duke perzene 16 milione banore gjermane civile nga shtepite e tyre, si dhe duke lene rreth 500,000 te vdisnin urie (apo nga semundje, abuzime, etj.). Gjithashtu, mbi 80% e industrise (fabrika e uzina) u c'montuan dhe iu dhane Aleateve si pjese e demshperblimit te luftes. Rreth 4  milione rober lufte gjermane u vune te punojne si skllever ne vendet aleate ne vitet 1945-55 dhe rreth 1 milione prej tyre vdiqen neper kampet e Bashkimit Sovietik. Ne fund fare, vlera monetare e ketyre kontributeve vleresohet ne shifrat 20-30 miliarde USD (me vleren e viteve 40-50). Natyrisht Gjemania u detyrua ti paguaj para disa shteteve, individeve, dhe organizatave, per deme specifike, (p.sh. Izraelit). Sa per koment, te gjitha keto qe permenda me siper Gjermania i kishte hak, per barbarizmat e 6 viteve lufte, keshtu qe mire ju be...!

Gjermania Perendimore u rimekemb pjeserisht me ndihmen financiare te Planit Marshall, por efektin kryesor e pati integrimi i saj ne strukturat e Nato's (mungesa e shpenzimeve ushtarake), si dhe paktet ekonomike me Francen, Beneluksin dhe Angline. Reformat qe u bene ne vitet 47-49 stabilizuan monedhen dhe kodin logjor duke i dhene mundesi Gjermanise qe te terhiqte sasira shume te medha investimesh te jashtme ne formen e kapitali privat. Parate e fundit te demshperblimeve, Gjermania i perfundoi se paguari diku nga vitet 70 (73?)

Kot sa per koment e gallate smiley

Nevrua

ato qe ti permende nuk ishin pasojat qe i erdhen gjermanise nga bota e civilizuar.....

 

thelbi i shqetesimit qe une shtrova, ishte menyra se si duhet te reagojne shtetet e civilizuara ne raste krizash...(por ti me pergjigjesh me bashkimin sovjetik )

Shumica e demeve i vajten Aleateve Perndimore kurse humbjet territoriale eshte e vertete, qe u kryen ne Lindje. Nejse, me shume i meshova idese se Gjermania u rimekemb, me ndihmen e refomave serioze qe u kryen menjehere pasluftes, si dhe me sakrificen e popullit qe punonte me paga minimale dhe paguajti taksat me disipline te larte. Natyrisht kete process, populli grek nuk ka deshire ta provoje mbi veten e vet, sepse kane nje gjenerate te tere (qe nga 1981), te mesuar me ndihmat masive te EU (Gjermanise) si dhe kultura e pergjithshme kafexhie e ballkanasve.

Papandreu u perpoq ti meshonte pikes se kjo eshte si situate lufte, keshtu qe edhe sakrifica duhet justifikuar ne kete kendveshtrim, por eshte e veshtire ti mbushesh mendjen popullit, kur nuk ke plumba qe kercasin permbi koke e muzhike ruse qe levizin me tanke neper qytet.

Nejse, fakti qe disa deputete (ose qeveritare) idiote gjermane, thone ca budallalleqe neper gazeta, per shitje ishujsh etj, nuk do te thote se kjo eshte politike zyrtare gjermane. Me shume eshte nje reagim i castit ndaj nje shteti si Greqia, qe vetem pune i ka hapur EU's e nuk ka dhene asnje kontribut konkret per rreth 30 vjet anetaresim.

Nevrua.

deklaratat e 2 deputeteve gjermane per shitjen e ishujve

(duke theksuar korfuzin) kishte ndoshta edhe ironi brenda..

per vete faktin se ne korfuz turizmin e shfrytezojne britaniket si dhe 15% e popullsise jane rezidente britanike ...

dmth mesazhi ishte i qarte, parate i kerkon nga gjermanet dhe te tjere kane akses ne pasurite greke...

 

Nuk eshte hall i madh se Greqia na paska ca plage te renda, me teper eshte frkes se mos na prishet Bashkimi evropian dhe politikanet tane elitkare na mbeten me hallate te cfryra ne dore dhe me lugen bosh.  Mos e dhente Imam Hyseni dhe Abas Aliu!

leje, po kan vene dhe 1 ministre ekonomie, nje fare ish pedagoge pa tru (po me stil ama, duhet pranu) alla majlinda ....

 

dhe sa per info

nuk esht vetem ceshtja e borxhit. hidhini 1 sy sistemit grek te taksave. greqia mund t jete vendi i vetem ne bote ku ka me teper evazion fiskal se shqiperia. doni me? premtimi madhor ipapandreut (i vetmi i realizuar) ka qen qe greqia me ne fund ta merrte vesh sa vete mbante me rroge. pra ta merrte vesh sa nepunes kishte. deri ne dhjetor 2009, shteti grek nuk dinte sa rroga jepte: imagjino te dinte tatimet. shikoni vetdeklarimet e atyre me profesion te lir (avokate, mjek, perkthyer): nuk deklarojn as gjysmen e pageses, dhe jetojn ne shpi me 600m2.

 

dhe e fundit

kur nisen trazirat ne greqi, un kam qen e para qe jam gezu per vete mllefin qe kemi mes nesh. po kini parasysh se kriza ne greqi esht krize e shqiperis. me 700 000 emigrante qe mbajne cerekun e shqiperis me leke ...

ndoshta i vetmi efekt pozitiv per shqiperine esht ulja e besimit te bankat greke si alpha nbg etj

problemi i greqis eshte se ne sektorin publik ka roga te medha, nuk te pushojn as nje her nga puna cfardo qe te kesh ber.etj etj. +

 

televizioni shteteror grek ka 5100 punonjes ndersa BBC ka vetem 880

 

me sa duket qe rogat nuk do ulen vetem ne sektorin publik por dhe te ai privati prandaj qe thuni ju behen dhe protestat.

 

Me se Fundi Po falimenton dhe kapitalizmi

Me se Fundi Po falimenton dhe kapitalizmi

Nuk e dija qe sherbimet publike te fryra artificialisht (sic e the vete) qenkan shenje e falimentimit te kapitalizmit. Mos ndoshta eshte e kunderta?

Fundin e Greqise une me modesti e pata parashikuar para 2 muajsh ne PPU, po asnjeri nuk e mori seriozisht. Fundin e kesaj historie une e parashikoj qe jevgjit do shkojne te bejne ate pune qe me mire dine te bejne, d.m.th. te rremojne koshat. Dhe sigurisht, mos te kene fytyre t'u bejne karshillek njerezve per se mbari.

Kjo shitja e ishujve nuk me duket gje e keqe. Tek e fundit, jevgu s'e ka problem t'ia coje gruan ne krevat tjetrit per nje gote uzo me shume.

Morali i historise se jevgjve (aka grekerve) qe mund te na vleje dhe neve: Banka gjithmone fiton, prandaj mos e tepro me borxhin.

Goldman po ti je bjond? Po me jevgjit ckeni njehere a nuk jane njerez edhe ata? Ca rracistesh te qelbur mban ky blog..turp.

 Tani ne 11pm. te Charlie Rose ...eshte i ftuar Papandreou. Pas Pelosit.

Gjysem amerikan Jeffrey...

dhe cerek cifut.... 

Behuni gati se ne vere do te filloje emigracioni grek ne Shqiperi.

Qeveria te marre masa e ti vendose viza qe te bejme edhe ne ndonje euro se mjaft moren ata,ose le te dalin nga malet.

hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 kjo me duket se eshte tema e fundit per greqine...

Eurogrupi i ka huazuar 30 miliard Euro (gjysma brenda ketij viti) me interes 5%, ndersa FMN do ti japi 12-15 miliard Euro. Deri tani Greqia, kete vit, ka emetuar 5-7 miliard Euro. Puna eshte se brenda viti shteti grek duhet te shlyeje 54 miliard Euro. Shume thojne qe borxhet Europe/FMN zgjidhin problemin e likuiditetit (afatshkurter), por jo ate te shlyerjes (afatgjate). Nderkohe zerat thojne se qe nga dhjetori i 2009 deri, nga bankat greke jane terhequr 4,5% e depozitave. 

Greqia, patjeter duhet te kete pergatitur per cdo emergjence planin B (falimentimin dhe rikthimin e dhrahmise), por nese vendos ta perdori duhet ta beje brenda 24 oresh perndryshe ai 4,5% shnderrohet ne 100%. 

s' e besoj. greqia eshte si macja

 U dhje kapitalizmi i greqise, i i talise, i serbise, te shohim kapitalizmin e shqiperise tani, deri tani edhe ki i ini, me borxhe p[o e shtyn, ec e ec dhe futi nga nje premtim popullit, premtimi i radhes ishte ai i zgjedhjeve me internet, me elektronik ani se korrenti vjen sipas kohes dro bie shi dro jo, analfabetizmi po ecen me shpejt se rruga e kombit, njesoj si errozioni i tokes, ne cdo dy tre muaj, kemi nga nje sherr per peshqesh, se fundmi per ate sheshin.

Sheri tjeter do te jete ai i rrogave, arka e shtetit eshte me nje vrim te madhe sa ashtu si hyjne parate ashtu dalin, ti gezojme kesaj veri se dimri qe vjen nuk i dihet cfare behet.!! Kur po falimenton greqia vaj medet Shqiperia! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).