66 Komente

 Tek ky reality virtual do fusja:

Brad

 

Nuk me shkoi menja qe per nje mikrovale do hapje nje teme kaq te modhe.

 hahahaha. tema o hap ka nja 3 dite por admini i ka dhene lejen sot me siguri.

Po ja po te fusim edhe Enin brenda se ajo gatuante mire.

Ruzhdijen smiley

nje big brother brenda big brother-it thua ti

peshku eshte "xha" nje big brother

Enin qe gatuan

Ana H qe reciton

Hurbin qe kundershton

Emigrantin qe kendon

Veten time qe i shaj te gjithe!

 

Jo, jo, nuk pranoj! Nuk futem ne kuti konservash une, te ishte dimer hajde de, por tani... as qe behet fjale! Vuaj nga klaustrofobia! Jo per gje, por kur s'te jep te drejten Xhibiii-kutijaaa, te hapesh kutite, preferoj te mos rrezikoj!  smiley

Ana H, ti ngaterron gjerat. E gjitha politika feministe keta ka arritur ne kokat femerore, te ngaterroje gjerat! Duke i thene njera tjetres qe jeni te rendesishme, se di, ju eshte mbushur mendja vertet se jeni te rendesishme. Ne vend te falenderoni akoma qe keni marre te drejten e votimit doni edhe gjera te tjera pale!

Nuk kishte ndonje pjese te komenti im ne te cilin une thoja " Ana  H, do pranosh ti?" Prit ta ri-lexoj, jo, me duket se s'kishte, ta lexoj prape, jo s'ka, prit edhe i here, jo, s'e gjej, ndoshta ne Shqiperi ti shikon koment tjeter.

Pra, nje gje eshte pyetja ( Do vish ti? ) tjeter gje eshte komunikimi ( Ti do vish! ) 

P.S

Sidoqofte, seriozisht tani edhe jo kunder teje ANA H - duhet me e specifiku mire se ku e di une, - , snobimi kunder B.B eshte nje tjeter limit i shume njerezve sipas meje.

I zhdukur,

Ne nuk mendojme qe jemi te rendesishme, ne thjesht jemi te rendesishme. Dhe, i dashur, si goc oficeri qe jam, zakonisht urdherat i jap vete, ne mos qofshin fjalet magjike qe te me bejne te te jap iluzionin e bindjes.

Sa per BB, nuk jam aspak kunder, me pelqen se eshte nje eksperiment me kavie njerezore,  ku ti dhe une qe jemi sehirxhinj  shohim dhe studiojme si si komportohen kaviet nen efektin e iluzionit te fames, si si shnderrohet kavia dita-dites pa e kuptuar se c'pasoje ka gjithe kjo ne psiqiken e vet.

Sa per nje dore muhabet por edhe per te kuptu se si perthyhet ne psiqiken tone si sehirxhinj eksperimenti dhe metamorfoza e kavieve ne BB3.

Cfare ke vene re nga shikimi dhe studimi "kavieve"? Si te duken keto afeksionet apo sythat e dashurickave  te celura aty? Thjesht nje menyre te sjelluri, ashtu sic  ndodh rendom ne realitet apo komportim /strategji nen efektin e kamerave per te terhequr vemendjene audiences?

psh dy "dashurite" (njera flake kashte dhe tjetra djegie thelle )  qe perjetoi per dy jave ajo goca kosovare , si e shpjegon?

@spiritus - ketu ne Britani thone keshtu "Big Brother is for small and numb minds!" smiley

Shikuesit kryesore jane:

- ushtria e single-mums qe nuk kane punuar kurre ne jeten e tyre te cilave shteti u jep shtepine dhe i mban me buke.

- njerezit qe jetojne me ndihma nga shteti dhe rrine gjithe diten ne shtepi

- femijet ne qofte se lejohen nga familjet (kjo eshte nje NO NO per femijet e middle class dhe upper class)

Ato "kavie" jane thjesht nje vegel ne dore te televizionit per te bere ca para dhe me vone i hedh ne rruge si "limon i shtrydhur". Kjo eshte loja!

Une personalisht nuk harxhoj nje sekonde te vetme per keto lloj programesh dhe po cuditem edhe me veten tani qe po komentoj per BB!

007 , nuk po diskutojme se cilat kategori te popullates e ndjekin non stop BB , per te bere me tej deduksione te tipit  "keto formate jane ushqim/silazh i mire per mendjet e vogla, dembele apo deficiente". Sepse nuk kemi asnje siguri qe pjesa e popullsise qe i abandonon keto formate, ka treguesit me te larte te inteligjences dhe shpirt te hapur vetem per pasione te medha.

Ne poziten e personave me "small minds" mund te vihet cdokush, ja perfytyroje, mbremje,  shtrire ne minder, gelltit kokoshka (si i thone amerikonce..ah popcorn ) dhe gelltit skena hollivudiane ku i miri triumfon mbi te keqin, ku policise i vriten 10 agjente por ama ne fund keqberesi perfundon ne pranga etj. etj.

Pra nganjehere i largohemi diskutimit te disa gjerave me friken se po krijojme nje imazh te gabuar: ja shiko, sa mire e ka shtruar pyetjen Mrroklla andej nga tema e Lubonjes : a keni te njohur/koleg/mik ndonje gay ? dhe askush nuk deklarohet sepse te gjithe kemi fobine se mos te tjeret na marrin per "ashtu" 

Ose nuk diskutojme per rritje cmimesh dhe varferimin  sepse ne te gjithe jemi milionere, a me kupton dhe ku p...dhim ne se u rriten cmimet. Ose nuk diskutojme per BB sepse mund te krijojme pershtypjen e "small minde"  ose te shtepiakeve te deshperuara.

E kam fort te qarte se BB ne thelb eshte nje biznes fitimprures me  kohen e zbrazur/jofitimprurese  te njeriut. Targeti mund te jemi te gjithe.

Pertej ketyre,besoj se na intereson eksperimenti qe thekson Ana sepse ne jeta reale, ne nje kendveshtrim,  a nuk eshte nje show gjigand, me agjentet e vet manipulatore: paraja, pushteti , femra (s gjeta dicka tjeter qe fillon me p per kete trinitet tokesor smiley

Dakort Agjent?

pak a shume nje mendje! Kuptohet cdo lloj programi televiziv ka audiencen e vet! Ne anen tjeter ne te gjithe shikojme nje doze te vogel budallalleqesh ne televizion psh une kam nje komshi 50 vjecar qe zgjohet heret ne mengjez te dieleave te shikoje filma vizatimore! smiley

Une desha te them qe programe si BB jane pergjithesisht per shtesen qe permenda me lart! Kjo nuk eshte e prere me thike! Padyshim ka edhe njerez nga klasat e tjera qe mund te shikojne BB ose disa vetem i hedhin nje sy duke ngrene kokoshka ne nje lazy day por pa ndonje interes te thelle ne te!

Me kupton besoj! ; )

Ne anen tjeter ne te gjithe shikojme nje doze te vogel budallalleqesh ne televizion psh une kam nje komshi 50 vjecar qe zgjohet heret ne mengjez te dieleave te shikoje filma vizatimore!

smiley

Edhe une te shtunave kam orarin e Tomit me Xherrin... smiley  dhe e di qe kam per t'i pare edhe kur te shkoj 100. ( ose aty afer, xhanem! smiley C'jane keto paragjykime per ne qe shohim filma vizatimore?! :o

smiley

Ana - Po le te shikoje cfare te doje ai komshiu im me kusht qe te mos me nxjerri gjumin mua deri ne oren 11 te mengjezit te djelen! smiley  Ai ja ngren zerin nga ora 9 se thote qe lejohet me ligj pas ores 9, ec e fli po deshe! smiley

oh, poverino! smiley

po c'ben ne gjume deri ne 11 ti mo?! :O  vallaj, une ne ditet me gjumashe te miat, ne 9 e cerek, 9 e gjys e kam syrin filxhan, le te kem flejt ne 5 te mengjesit, me teper s'flej dot per qamet. smiley

Nga ora 3-4 ne mengjez deri 11 gjume! Njeriu ka nevoje per 7-8 ore gjume ne 24 ore! Une jam i kenaqur me 2/3 e jetes i zgjuar pjesen tjeter ne gjume! smiley

Ti Ana me dukesh tamaqare do te jetosh me shume se 2/3 e jetes! smiley

Kush tha qe une s'fle 7-8 ore gjume?! Po une fle qe me pulat, prandaj zgjohem heret... smiley

ika tani... te bej nani. smiley

:-H  ose bye bye

 ej po te ppu ca kategorie njerzish futen? 

muhahahahhaaha

ushqimi esh me i rendesishmi kshu qe besoj se une do rrija deri ne fund te serise dhe do fitojasmiley

nje arsye me teper per te mos hyre une ne BBP! Ti Enka me shtyn ne ngasje me pjatat e tua dhe une tundimit te ushqimit mezi i bej balle. smiley

ke te drejte motra,

kur e fitoi çetsori nga dukati me nji tenxhere makarona e me dy grushta karkaleca , ti do kishe fitu pa piken e diskutimit smiley

 

Nuk ka mbetur asnje akt dhe veprimtari njerzore qe te mos quhet e moralshme vetem e vetem qe te nxjerre para.  Iki rruges dhe them me vehte: Oj tëmën e sëmës kur nuk u bëra në jetë një kurvar i vërtetë profesionist por ngela veç një amator me raste te rralla, ku edhe në ato raste paguaj para dhe nuk fitoj dot asnje cent për be.  Lum profesionitët dhe  profesionistet se na i ropën xhepat ne amatorëve. (vazhdon)

 

Ok spiritus, >>

se pari duhet te them qe nuk i ndjek se jam e zene, por kur me ka rastis te jem ne shtepi te shtunave ne darke, i kam pare. Por 3-4 vite me pare, kam pas ndjek Grande Fratellon ke canale 5. >>

Stresi dhe sprova e pare qe kalon njeriu aty eshte qendrimi 24 ore ne 24 me njerez qe nuk i hahet muhabeti dhe nese ne nje situate lirie, pa qene i survejuar, ne varesi te karakterit, mund t'i kishte keputur nje te share, mund te hiqej indiferent, etj. etj. tani, ne kushtet e survejimit te kamerave, do te rreket te gjeje me intuite se cilen prej reagimeve do te preferonte publiku dmth, eshte nje sellje sipas rrethanave. Kjo jo se nuk ndodh ne jeten reale, psh. edhe zyren time, ku jemi 10-12 vete, te detyruar te rrime perdite 8 ore ne dite, do ta konsideroja nje lloj "little brother", ku mund te grindesh kollaj dhe per "hape dritaren, mbylle dritaren"! lace wsmileyt="on">Polace> ama, ne fund te dites, une dal e pij nje kafe me ata qe m'i do zemra dhe kthehem ne ekuilibrin tim. Atje, eshte nje presion dhe tension i vazhdueshem i lojes ( ose luftes te themi me sakte) kush eshte me i miri, kush eshte me i verteti... dhe do s'do, ne perpjekje per te qene me i miri, ne perpjekje per te mbajtur nje qendrim  qe do t'i vinte per shtat shoqerise, perfundon duke u tjetersuar. >>

Harrohet qe shoqeria eshte e shtresezuar ne botekuptimin intelektual, material dhe shpirteror, kesisoj secili prej tyre duke u munduar t'i pelqeje nje shtrese ( te asaj qe ai mendon se perfaqeson), mendon se do t'i pelqeje gjithe publikut.  >>

Tashi per cupken kosovare, per mua e me aq sa e kam pare une, afeksioni me ate tipin e pare,  s'ishte asgje, as flake kashte, ishte thjesht nje menyre per te gjetur nje perkrahje miqesore, si e re qe ishte ne shtepi, sjellje qe tjetri e keqkuptoi krejtesisht dhe si burre me namuz e sederli qe ishte nuk mund t'ia "falte". Me kete tjetrin, vallahi... zjarr e flake pashe ket te shtune... smiley >>

majaft Mono,  se u lodha imè. smiley>>

fut ke te dush; mjafton te futesh idrisin mren dhe dalin te gjithe qe diten e pare

O Enka, une do kisha votu qe te te qitshin se ke i vit qe m'rre per i omelsine!

O Nohije, une them te fusim Chimenti-n, qe i rafshin floket per ate gol qe hongri dje.

Liz duket qe ke i vit qe s`ke hy ke yummania se kam vu ca omelsina smiley

PO ju te futur jeni ku do futeni me "smiley
 smiley 

O Enka, jom myslimon i nershem una, i bojkotoj produktet daneze! hahahahahaha

Masnej, me gjithe keto flamura dhe "shoqni" vikinge qe ke ti, ka ta di une se nuk na shpik nai omelsine me mish derri qe s'ka carlsberg qe ta shpela! hahahahahaha

lolsmiley

s`ke faj Liz.ke guzhina  e ktyne mund te gjesh allasoj gjonashsmiley

un s`para e kam qef.

po vdes per cik djathe te bardhe shqiptarsmiley((

Ene una me zorr po pres te shkoj se me osht maru (normal po bohen 3 muj pa shku). Tani kena perfundu te ai djathi i bardhe  ne prag te falimentimit, po mos i thuj njeriu se me felliqe!

smiley

edhe une ngushellohem naihere me nje djath arabsmiley

Trop, edhe pse e kisha lexuar, still me beri te qesh. smiley

Kjo tumanredja kush eshte by the way, apo tek barsaleta duhet te lexoja gje midis rreshtave packa se s'ka lidhje me kohepatizmin?

lene tumanreden ti po enka ka firu dhe liz-i smiley s'na ka thene a eshte ngop me djathe te bardhe smiley

Futni ke te doni , amanet MATIN smiley

Por çmimin jepjani nje FEMRE te pakten virtualisht se ne Realitet sja japin kurre !

une propozoj me fut adminlleshen qe te rime rehat nja 3 muaj.

Une do fusja kete 'douche'=in ketu

 

djema,  djema.smiley   se mos me harroni Pjer Thomasin-in.  specialisti i pijeve mikse, por sidomos i vererave te vjetra.smiley   ka per te qene jo vetem barman-i,  por edhe lezeti i BB se PPU.smiley

 

Atehere me shumice votash futen si fillim Tushja dhe Pjeri?

 

Tushja: Uf ca jete monotone, me shume faqe interneti po pa pike intimiteti. Dua te shesh identitetin dhe shpirtin, gjithshka... nuk ja vlen me!

Pjeri: Te jane mjegulluar perspektivat prandaj mendon keshtu. Dmth s'e paske lexuar akoma librin "Vizione te qarta".

he re tlumte goja te bojme nai lek ishalla

ty

Zane,ke "ty",je ti, jam une jemi te gjithe ne. smiley E ka marifet te vetin ky kte.smiley

ah gjeloz, gjeloz.. smiley 

Jo mo,po maj men ketlinen me duket,i pat fut i t'shame, se kujtote se po e ngacmonte edepsezi. smiley

smiley Qiqer e paske trurin, sa shume mban mend! smiley

 smiley dhe mu m'pat hyp gjaku n'koke ne fillim - po ky idjot c'pune ka me mu - thashe, - po shume shpejt e kapa se ishte marifet. smiley

Une e kapa me vonese, por u zhgenjeva nje cike pasi e kapa me thene te drejten..smiley

thashe hajt ...kushedi ..si thote Ruzhdija po bajme ndij diìore lek smiley

me nje kusht ,po te jesh edhe ti ,se ndryshe me ke do bej muhabet une smiley

natyrisht

O Mirjam katili!! smiley

Mesoi Userave bazat mer...

Erdhi ky ,me niqe t'renda....

Shyqyr thuaj Zane qe i ka niqet ashtu dhe jo topat..smiley

O niqet o topat...nuk shkojne dakort keto te dyja smiley

cfare eshte kjo?

Metamorfoze Gjergj Fishta

Mrekullisht aktuale

Ju rrugaça sallahana

vagabonda ,shakllabana

rriçna t'ndyet mikrobe t'kqi

qe te mjeres moj shqipni

Kthjellte hi ikeni n'mushkni

pa dhimbe gjakun tu ja pi.

po der kur bre batakçi

bre coftina,kalbe mbi dhe

deri kur ju,te tall n'per ne.tu na qelb fis e atdhe?

Ah!Bre ju...nuk di shka ju kjofte,

se tash ma jem tu ju  njofte,

se kush jini e kah vini

e sa pare ju ban gjaku:

Se per ju po duhet laku

per me ju vjerr o kund m'do i shpat

.................................vazhdon

Deri dje ,pa kmishe mbi shtat,

me i gjys setre pa astar

lshueme krahaaeve kalavar

me i komçe t'njitme nen gryke

pantallonat me gjyslyke

kto dhe t'lidhun me nje spage

shtati rreshke e ba sarage

t'tane gordec e berbalec

pa ndoj msim a ndi dijenji fillore e ni iptadije

erz e shpirt qitun nen themen

turq e sllave  e grek per zemer

vazhdon ........

turq e sllave  e grek per zemer

Sa mire e ka thon!

Po italianet pse ka harrru me i permen?!! smiley

se ata ishim ne...Ishte koha kur Shqiperia ishte regione d'italia....smileyeh ç'kohna thuj...te kish vazhdu edhe ca....po te shohesh qe ateher i kish percaktu sakte Ati i madh se ça ishin Gur kusarasit...Nuk i kisha dhene shume peshe ketij poemthi...po sot vertet e gjeta kaq te sakte,me nje vertetesi sikur te jetoje sot...

Ska dyshim per Fishten, si poet i dit`shem!  eshte Njesh! 

se ata ishim ne.

Po ne skemi qene kurgja, per ate pune Shqiperia ka qene regione te te gjitheve, jo vetem d`italia-s, fakti qe per nje perudhe te gjate, nuk kemi ngrite vete, kisha dhe xhami, dhe nuk kemi pat Pastoret tane si Fishta ne shekuj tregon at, qe fati i te qenurit midis, nuk na ka lene te jemi vetvetja si komb! smiley 

Prifte katolike kishte mjaftueshem deri ne 67....

para se me perzgjedh kandidatet duhet skjaru mire e mire sistemi i votimit. p.sh po te votosha Zanen nuk do doja qe vota t'i shkonte Gjergjit smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).