Miqte e mi, ve re se miqesia eshte bere gje e rralle, shoqeria nuk di ç'te them. Cfare eshte miku per ju, çfare duhet te beje dikush per te te qene mik, çfare duhet te bej une per te qene mike, kush eshte shoku, cilat jane diferencat midis shokut e mikut?

37 Komente

Miqte e mi, ve re se miqesia eshte bere gje e rralle

Per nje "m" qe ti s'e ve, fjala "mik" behet me dy germa.

Mos mer burr se me shkatarrove tu qesh. 

smiley

Mirjam, tashti si eshte puna mos do te na thuash se efekti ansore i librit eshte mbarsja dhe se vajzat ne moshe optimale duhet te perdorin mbrojtje kur lexojne kete liber?? 

smiley

Se pari mendoj te arrijme te bejme dallimin mes konceptit mik dhe konceptit shok.Di njeri ta skjaroje ?Pas kesaj do ta kemi me telehte, them une.

Mik eshte njeri qe te tregon se mund edhe mos ta paguash energjine elektrike. Shok eshte ai qe ta meson edhe ty se si mos ta paguash energjine elektrike. 

Dmth shok është ai që të shtrin kabllin?

ai qe te meson qysh ta shtrish a derbardh... Nese ta shtrine pastaj, e ke shok shoqate...

Bama, tung!Une them se mik eshte ai qe don e te ndihmon pa ja kerkuar ndihmen.Shok eshte ai qe te do e te ndihmon, ....sa here qe ja kerkon ndihmen.
Shoke kemi shume.Miq shume -shume pake!

rrofsh motra

non dico che dividerei una montagna
ma andrei a piedi certamente a bologna
per un amico in piu'
per un amico in piu'
perche' mi sento molto ricco e
molto meno infelice
e vedo anche quando c'e' poca luce
con un amico in piu'
con il mio amico in piu'
non farci caso tutto passa hanno
tradito anche me
almeno adesso tu sai bene chi e'
piccolo grande aiuto
discreto amico muto
il lavoro cosa vuoi che sia mai
un giorno bene un giorno male lo sai
da retta un poco a me
giochiamo a briscola
non posso certo diventare imbroglione
ma passerei qualche notte in prigione
per un amico in piu'
per un amico in piu'
perche' mi tiene ancor piu'caldo
di un pullover di lana
a volte e' meglio di una bella sottana
un caro amico in piu'
un caro amico in piu'
e se ti sei innamorato di lei
io rinuncio anche subito sai
forse guadagno qualcosa di piu'
un nuovo amico tu
perche un amico se lo svegli di notte
e' capitato gia
esce in pigiama e prende anche le botte
e poi te le rida'
ah na na na na na
ah na na na na na na
(instrumental)
per un amico in piu'
per un amico in piu'
per un amico in piu'
per un amico in piu'
capelli grigi si qualcuno ne hai
e' meglio avremo un po' piu'tempo
vedrai
divertendoci come non mai
ancora insieme noi
non dico che divederei una montagna
per un amico in piu'
ma andrei a piedi certamente a bologna
per un amico in piu'
ah na na na na na
ah na na na na na na
forse guadagno qualche cosa di piu'
un vero amico

kshu nga jeta e perditshme miku respektohet e nderohet me shume sikur ka me shume dashamiresi tek nje mik, ndersa shok ka shume dhe eshte ca grade me poshte se miku....

 

Shume sakte Illyricum!

ueeee, ''Quark''.  sa me pelqente  ky emision..smiley   ka qene  cdo te merkur, pas ores 11, mos gaboj..  emri prezantuesit te emisionit, nuk me kujtohet.. por mbaj mend qe kishte nje ze te vecante..

ndonjeher , kur rastis te shoh  ndonje dokumentar nga Discovery channel,  me kujtohet Quark...smiley

faleminderit!   

ne mos gaboj,  çalonte gje ky Pjero, apo e ngateroj me ndonje tjeter..  nejse, menyra si tregonte, ishte   interesante.. te bente per vete..  ne fakt   emisioni ishte shume interesant... ky ishte tamam: njeriu i duhur per emisionin e duhur!

 

S'di a calonte, por ja nje imitim qe i ben te birit (alberto angela) Neri Marcore': Angela i riu ka trasheguar emisionin e babait smiley.

Kjo eshte sigla me hipnotizuese qe ka qene ndonjehere ne historine e emisioneve. Sa e degjon insitiktivisht, ze nje vend ne divan, rehatosh , ve duarte tek faqet dhe pa e kuptuar je duke pare Quark.

well, megjithese se kuptoj cfare bejne keto pyetje tek peshku, meqe i kam ca gjona te fresketa po i pergjigjem sipas menyres time.

Mik per mua eshte kryesisht ai qe si ngel hatri, qe nuk te paragjykon ty dhe veprimet e tua. Mik eshte ai qe e beson ndershmerine e rrefimit tend, dhe qe ta thote mendimin e vet troc por duke u kujdesur qe mos te te lendoje. Mik eshte ai e merr parasysh gjendjen tende, perfitimet dhe humbjet e tua, kur niseni per te bere dicka se bashku. Mik eshte ai qe te kerkon mendim sinqerisht dhe e merr ne konsiderate ate mendim. Mik eshte ai qe te jep mbeshtjejte te pakursyer sipas mundesive te veta, dhe brenda limiteve te veta. Mik eshte ai te cilit i intereson seriozisht se cfare deshiron ti per veten tende. Mik eshte ai njeri me te cilin ndihesh ne paqe kur rrini se bashku, dhe pse ndoshta nuk po flisni shume. Mik eshte ai qe i behet qejfi kur ti ecen perpara dhe ste ka zili. Mik eshte ai qe nuk flet kurre keq per ty me te tjeret dhe po ta meritosh. Mik eshte ai qe nuk i lejon te tjeret te flasin keq per ty ne prezence te tij. Mik eshte ai qe te jep kurajo dhe frymezim dhe qe nuk te godet kurre ne piken e dobet edhe pse ti di te gjitha pikat e dobeta. Miku eshte nje njeri qe te ka pare dhe e ke pare lakuriq (ne kuptimin figurativ) dhe me te cilin ke ndare turpin dhe gezimin.

Mik eshte ai qe te ben te ndihesh se nuk je vetem, dhe e ke nje dere ku te trokasesh, sido te jete puna. Ne mos te ndihmohte, ti e di qe sdo te te lere jashte dhe hallin do ta qaje bashke me ty.

Shoke mandej, jane plot njerez me te cilet ti ndan aspekte periferike te jetes tende. Njerez me te cilet te ecen muhabeti, ndan ca vlera te perbashketa,ben ndonje aktivitet, ndoshta mund te jene me te mire se miqte e tu, por qe sjane njerez me te cilet ti ke lidhje te zemres.

Bedrana pse duhet ta shohesh dhe te te shikoje nje mik lakuriq ?

se njerezit qe kane miq, jane njerez qe jane hapur dhe e pranojne te shifen ne pasqyre dhe te shifen tek tjetri. Kjo e ben qenien njerezore me te bute, tolerante, dhe pranuese. Te dalesh lakuriq para mikut do te thote te kaperdish gjithe krenarite e kota, komplekset, dhe friken. Mund te dalesh me vullnet, por ne shumicen e rasteve te nxjerr jeta te palare para dikujt. Aty pastaj vendos nese ta perballosh drejt apo jo. Ai qe e perballon drejt fiton mikun. Miku te do dhe te pranon. Keto dy gjera te ndihmojne te jetosh, te kesh besim, te jesh me i mencur, me i matur, me i dashur dhe me bujar. Dashuria dhe ngrohtesia midis njerezve prodhojne vec gjera te mira.

Njerezit qe mbyllen me veten e tyre, ose i besojne vetem familjes se tyre e cila sidoqofte eshte nje ambient i ngushte dhe plot konflikte interesi, jane njerez zakonisht te veshtire, qe vuajne perbrenda dhe shperthjne ne menyra te gabuara ndonjehere.

Kuptoj smiley

+11 

Me mire nje mik sesa nje ciflik ka thone populli. A eshte akoma e vlefshme?

une them qe po.

patjeter qe po

Nje shtese per ruzhin,mik eshTe edhe ai me te cilin mund te mos kesh lidhje per vite per arsye te ndryshme subjektive,por ne momentin qe gjendeni lidhja eshte si me pare.koha ne mes nuk ka ndryshuar asgje.si dhe ai me te cilin fjala eshte thjesht detaj,nuk vendos marredhenie.

Mik eshte ai qe ti kthe paret borxhe

edhe qe te jep para borxh, kur ke nevoje, gjithashtu..smiley

mik eshte ai qe t'perqafon fort ose t'puth kur ti i jep doren dhe i thu qe je me grip

Dy shkodran, miq te vjeter takohen nje dite ne Piace: 

Cfare piqet me shpejt- pyeti miku shokun,

.................

Por ndahen pa pergjigje, secili ne pune te vet, shokun e marrin ushtar, ndersa miku ne burg. Pas 90-tes takohen perseri tek Piaca.

Shoku ne vend te pershendetjes tha:

Ne gjalp! Mire eshte te jete e rrahur...

smileysmiley Shume e theeeellle!smiley

smiley

 

smiley

Mik eshte ai qe ta shtrin doren ngadale ngadale nga Perqafe ne Pervrime , nga pellembe gjithhapsireshpatullore e thjeshton ne gisht Xhibist ne vrimengushtusemullaqore .Kur eshte ne kohen e duhur meson si ti zesh MIQTE smiley

Po na e myllme njehere ckafja asht Miku para do vjetesh moj shtojzovalle smiley

Armiku te vret ndersa miku te hap varrinsmiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).