po kërkoj dëshpërimisht një variant të "luleborës" të paarranxhuar. di ndonjëri ku dhe si?

ju falemnderit paraprakisht.

4 Komente

        Lule borë.

 

 

Tue kerkue n'arë dhe në kodër

tue prekë lulet t'gjithë me dorë

veç n'një kopsht të vogël n'Shkoder

Ty të gjeta lule borë

.

       Je e vogël, por je plot

      ty t'kerkoj unë tash sa mot

      Tash sa mot unë ty t'kerkoj

     N'gzim me ty jeten ta shkoj.

      Eja ,eja lule borë

     unë me ty do t'thur kunorë.

.

Pash ma t'buk'ren stinë t'prandveres

Pash mbretneshen drandofill

Mos t'ia falesh kujt ti eren

se për mua vetem ke çilë.

 

 

 

          Maraku qe kam per ty.  

 Kur kalon rruges me naze

si lule zambak

Ndalu pak e hidhma syrin se kam xanë merak.

Kur kalon ti rrugës time dhe me buzeqesh.

Nuk e di se fjala m'lidhet

zemra m'çohet peshe.

 

            Ky merak, merak i shkrete

            Nuk ma len zemren e qetë

           dashurin që kam per ty

           nuk e nderroj pë këto dy sy.

Unë e di ç'ka ke ne zemer

ma thonë ato dy sy

lule je, lule e ke emnin

lumi unë për ty

Kur kalon ti rruges sime e me pershendet

mi fal jetes plot gezime

je dashnija vete.

 

Pjeter Gaci . ja ka kushtuar Violes.

          

rrofsh

_

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).