Përfundimisht do të shiten për skrap dy nga nëndetëset shqiptare, deri dje dëshmi e pakundërshtueshme e një “beteje” në periudhën e Luftës së Ftohtë. Në vendimin e djeshëm të Këshillit të Ministrave thuhet saktësisht se nëndetësja 332 “Tufani” dhe ajo 334 “Vetëtima” të shiten, sipas legjislacionit në fuqi. Fillesat e këtij veprimi janë në vitin 1998 dhe vazhdojnë në vitin 2002 kur u miratua vendimi “Për një ndryshim në vendimin nr. 828, datë 30.12.1998, të Këshillit të Ministrave, për shitjen e mjeteve dhe teknikës luftarake të ushtrisë, të dala jashtë përdorimit në formën e skrapeve, ndryshuar me vendimin Nr. 444, datë 26.9.2002, të Këshillit të Ministrave”. Në zbatim të planeve të ristrukturimit të forcave detare dhe të reduktimit të numrit të anijeve të regjistruara, shumë nga anijet kanë dalë jashtë përdorimit luftarak.

Dy nga këto nëndetëse, me vendimin e sipërcituar të 8 viteve më parë, u vendos të shiten në formën e skrapit, por nuk u realizua. Nisur nga historiku i brigadës së nëndetëseve në Pashaliman të Vlorës dhe popullaritetit që ka fituar njëra prej këtyre nëndetëseve, që njihet si nëndetësja 105, u miratua atëherë vendimi për të ndryshuar destinacionin e tyre dhe kthimin e këtyre mjeteve në objekte muzeore. Këto nëndetëse, megjithëse kanë dalë jashtë përdorimit si mjete luftarake dhe kanë humbur cilësinë luftarake, kanë ruajtur vlera të mëdha historike, duke qenë simbol i Luftës së Ftohtë. Këto nëndetëse do t’i shtoheshin inventarit të Muzeut të Forcave Detare pranë Akademisë së Detarisë Vlorë. Ato do të qëndronin të ankoruara në gjirin e Vlorës, përballë hyrjes së Akademisë së Detarisë.

 

58 Komente

qiviru osht tu qit dhjam nga pleshti, e jo mo nga nendetset me profil boleshevik smiley

vetem se sna blen njeri , por dhe ne robt do ishte gati me na shit, kaq keq i ka punet per leke.

Pse nuk kthehen kto nendetese ne klube per nostalgjiket lab te vllaznimit ruso/stalinist-shqiptar

Prit kur te kerkoj me shit Sazanin ......

Nendetesja 105, kthehu ne baze! smiley

Bedrije, ti nuk je per t'u shitur! smiley

opo sna blen njeri se une skam noi gje kunder shitjes jo smiley

Edhe mund te te blejne si lond e pare per prodhimin e vajit nga dhjomi i balenave!   smiley

a te te hedhim njehere ne ankand? po bohem une organizatorja... cmimin fillestar vendose vete, qe te mos kemi kontradikta. Une du perqindje mbi shitjen smileysmiley

Me duket se ua ditke radhen tenderave! smiley Une vetem nje cope hekurishte dua si me poshte!

Ore kanibal, po nuk do ta bej bedrijen copa-copa e ta shes... shitet tutta d'un pezzo smiley

pastaj, ku te t'i gjej hekurishtet, mer lal, Bedrija osh e bute si pamuk, or taj... smiley

kur te kem per t'shit pjesen time te hekurudhes Fier -Vlore, po te bej nje ze... smiley

 

 

kur te kem per t'shit pjesen time te hekurudhes Fier -Vlore, po te bej nje ze.."

Ma prishe mendjen me kete copen e hekurushes! ok, po duroj une atehere deri sa te mbarosh me shitjen e bedrijes! smiley

hmm per ket muj, se ashtu i kam hallet do m'bojshin pune nja pesmieuro.

ca te jete mbi ket shume, bereqavers smiley

O Ruzhi, ti na nap une borxh 5000 euro, por ca do me lesh per kolateral?

n'vend mer

kolateral t'lej qelsin e kulles se barit.

dmth fjalkalimin e peshkut smiley

Me fal, kujtova se e kishe seriozisht.

Ruzhdije, mo mir leni per kolateral berberit...... kolesterolin smiley

ashtu ka grun e vet ai , ska nevoj per mue smiley

Ok, mire. Tani pak leklame smiley

Bedrija osht nji nga kryeveprat e momes vet. A e do goc te muhabetit, a e do goc per shoqni, a e do goc te gotes, a e do goc per shpi, te jep naihere vene me shkume, po aty osht bukuria e Bedries se ta shet shkumen per vene ene ty te shijo sa mo s'ka... E bukur si hone mjesi, trupin si sorkadhe, syte rrush i zi, lekuren si cipe vese te kullume, floket si pende korbi... shume e krahasojne me Pranveren e Boticelit, por ne versionin mediterraneo-albanez...

Atehere, kush ofron me teper?

Ah, harrova dicka fondamentale.... duart dhe zerin. Nuk gjej fjale t'i pershkruaj, ndaj po e qep me kaq, para se Bedrija te me zere me gure... smiley

 

smiley

qeke e mire per ta shit sapunin per djathe ti gruje.

nejse, mo, te gjithe kshu si ti menojne, pervec momes time smiley

Vene me shkume, ta dha kush ta dha smiley

ta dha tjeterkush, personi qe si rrine duret dhe bytha me i vend , qe nuk duron, dhe qe pastaj merr me qafe te pafajshmit ....smiley

Pupu c'paska qene kjo Bedrija dhe nuk e paskemi dit! smiley

giuro che ho detto la verita', solo la verita', nient'altro che la verita'! smiley

 Agjent, po c'agjent je ti mo, qe s'i paske ditur keto?! Pastaj ti, "Xhejms" shquhesh dhe per burre shijeholle e sqimatar, s'te falen keto cene... smiley

Nuk po e veme ne dyshim! Ne ankand gjithmone tregohet e verteta dhe vetem e verteta! smiley

Agjenti ka qene i zene me pune te tjera por do ti vije radha te bejme pak hetim mbi kete ceshtjen e Bedrijes se shpejti! smiley

nashti ky eshte cmimi per ta pasur pergjithmon apo vec one night stand smiley.Se me keto te dhena i bie te te ler cullak pa pare ne xhep po ta kesh 4ever smiley

@vlonjati75 - paske shume pretendime! Tani "take it or leave it" dhe na hap rrugen neve qe jemi ne radhe! smiley

All yours 007 passo e chiudo smiley Nga te dhenat qe me tha dikush Bedrija ka ngjashmeri me ata kamionet SKODAT shyta smiley
 

Se mos na harroni ne qe jemi ketej!  Na ruani nje cope hekurishte te ndryshkur nga ato nendeteset t'a kemi per kujtim! smiley

Po me hudh Saliun n'ankand a thu e ble njeri?

Kur keni ndermend ta shisni se me ka mbetur nje kafaz bosh? smiley

Ruzhdo smiley

shitje pjese-pjese apo i copet?! smiley

Hajt se greku do shesi ishujt, per te dhene pensionet e "grekeve" te shqiperise, jo ne vetem nendeteset e ndryshkuara po shesim.

Greqise po i sugjerohet shitja e akropolit dhe korfuzit. Moment i mire per blerje dhe shtrirje territori, po qeveria jone i ka investu leket ke sudja (aka rruga e kombit).

O Bedrije, se ti ishe n'parlament mrome. A bo me na sqaru kur t'kesh kohe - Si qe puna e atyne kartave t'identitetit qi tunshin mrome?

aaa me sira gjonat , ja ne fillim lexo kyt, pastaj...

Transkripti i plote i betimit te deputeteve te PS

 

Te dashur miq,

Dje deputetet e PS hyne ne parlament per te bere betimin. Pas ketij momenti historik qe shenoi fundin e nje epoke te stuhishme te parlamentarizmit shqiptar, kemi nderin t'ju japim transkriptin e plote te kesaj ngjarjeje te shenuar:

---------------------------fillon transkripti---------------------------------


Jozefina Topalli:

Seancen e deklaroj te hapun. Uluni nej!

Ndue Kola:

Kush ma ka marr karriken mor ta marrsha?

Jozefina Topalli:

Zoti dëputet! Ju lutem qetsi ne salle! Do lujm himnin e flamurit. T'gjith n'kam!

Ndue Kola:

Une ne kembe jam.

Bashkim Fino:

As une s'kam karrike.

Jozefina Topalli:

Qetsi ju thash!

Gramoz Ruci:

Jemi gati te bojkotojme Parlamentin derisa te na kthehen karriket!

Grupi i PS
(ne kor):
Ktheni karriket! Hapni kutite! Ktheni karriket!

Marko Bello (solo):

Duam paret tona! Dua te shoh rrogen time!

Gramoz Ruci:

Pusho ti! Hesht more budalla!

Marko Bello

Une kam mendimin tim!

Jozefina Topalli:

Zotrinj deputete socialiste dhe ju te mendimit ndryshe!

Ju lutem respekt per simbolet kombtare. Sot, me kete rast te shnuem,
kam ftuar ne sallen e Kuvendit Orkestren e Radiotelevizionit Shqiptar,
e cila do te ekzekutoje himnin e flamurit. Per kete arsye, karriket e grupit
parlamentar socialist i ka perkohesisht ne dispozicion zoti Zhani Ciko.

Astrit Patozi:

Zonja Topalli! Ti leme formalitetet! Fillojme apelin!

Zhani Ciko:

Falemnderit zoti Patozi. Une gjithesesi po nxitoj se jam i ftuar te juria e "Gjeniut te Vogel"
Kete himnin e flamurit po e luajme nje here tjeter.

Spiro Ksera:

Ik o Zhani pa problem, se himnin e flamurit e kam sjelle une me CD.

Jozefina Topalli:

Hapet votimi per ekzekutimin e himnit te flamurit nepermjet sistemit audiofonik te salles!
Kush eshte pro? Kunder? Miratohet. Zoti Ksera filloni ekzekutimin. T'gjith n'kam!

(ne salle degjohen disa tinguj te panjohur, pastaj fillon peshtjellimi)

Gjok Jaku:

M'vraft zoti po qe ky himni i flamurit!! Po ky asht himni i Greqis!!!

Jozefina Topalli:

Zoti Ksera shukeni menjiher at'sen! Ke ngatrru pllaken mor zotni!

Rajmonda Bulku:

Po pse ta heqe, qenka muzike e bukur...gjysem klasike, gjysem buzuk.
Me kujton filmin "Une e dua Eren"

Gramoz Ruci:

Flutura ne kabinen time, po voten e do ti? Hapi pra kutite!

Grupi i PS
(ne kor):
Hapni kutite! Hapni kutite! Hapni kutite!

Marko Bello:

Duam paret tona! Duam paret tona!

Ilir Beqja:

Pusho more budalla!

Ben Blushi:

C'te prishi ty? Ai ka mendimin e tij!

Ilir Beqja:

Degjo ti Otello cifuti i Vlores, do ta mbyllesh gojen apo jo? Nese Bello ka mendimin e tij, le ta shprehe vete!

Fatos Nano
(nga llozha):
Ciao Bello !!

Ambasadori italian
(nga llozha perballe)
Ciao bellissimo!!!

Marko Bello:

Ciao belli!

Arenca Trashani:

Ore do ta mbyllni kete diskurs antikombetar apo jo?

Ambasadori italian:

Bella signorina che vien'dall'mare
Lasciati baciare, lasciati baciare!
Bella signorina che vuole l'integrazione
Che bell'passione, che bell'passione!

Majlinda Bregu:

Ore me mua e ka ky?

Sali Berisha:

Jo, e ka me ato tri gazetaret e bukra qe i ka perballe. Cfare linjash! Cfare finese!

Jozefina Topalli:

Zoti Kryeminister, ju terheq vemendjen. Zotrinj te nderuar, Zonja deputete,
zoterinj ambasadore dhe perfaqesues te trupit diplomatik.
Jemi mbledhur ketu per ceremonine e betimit te grupit parlamentar socialist.
Kjo ceremoni do te filloje tani...zoti Ruci, mos i hiqni karriken tineza zotit Malaj!
Zoti Topi, mos peshtyni ne toke! Zoti Doshi, mjaft u shkelet kembet gazetareve!
Zoti Brace, zoti Brace! Qetsi ne salle! Le te fillojme me betimin!

(Lexon tekstin)

"Une si deputet i Kuvendit te Shqiperise betohem solemnisht
se do ti sherbej atdheut, republikes dhe kushtetutes. Betohem!"

Astrit Patozi:

He pra Jozi, veri te betohen tani!

Jozefina Topalli:

Qetesi ne salle! Fillojme apelin!

(ne qetesine e plote te salles degjohen gergerrimat e stomakut te Namik Dokles)

Jozefina Topalli:

Salmonela Rexhep Felaj!

Ermonela Felaj:

Ketu!

Jozefina Topalli:

Mos thuaj 'ketu', o semundje ngjitese, thuaj 'betohem'!

Ermonela Felaj:

Betohem!

Jozefina Topalli:

Ulu nej. Taulant Mexhid Balla!

Taulant Balla:

Betohem!

Jozefina Topalli:

Ta gjeti motren Aida Shtino?
Ulu nej! Olta Kristaq Xhacka!

Olta Xhacka:

Betohem!

Jozefina Topalli:

S'te degjova! Ngrije zonin!

Olta Xhacka
(20 decibel me lart)
Betohem!

Jozefina Topalli:

Mir fort! Tom Gjon Doshi!

Tom 'Jones' Doshi:

A do te ma ndish zonin edhe mue?
(kendon)

It's not unusual to be loved by anyone
It's not unusual to have fun with anyone
but when I see you hanging about with anyone
It's not unusual to see me cry, oh
I wanna die..

Jozefina Topalli:

Tom!

Tom Doshi:
(vazhdon i pashqetesuar)
It's not unusual to go out at any time
but when I see you out and about it's such a crime!
whoa-oh-oh-oh-oh-oh-oh-oh-oh!

Jozefina Topalli:

Tom mbylle gryken dhe thuj 'betohem'!
S'kemi kohe per viu-viu ketu! Oj, ky!

Tom Doshi:

I swear!

Jozefina Topalli:

Kuku non ci bona vedit kur e cova n'kurs t'anglishtes kte njeri!
Thuj 'betohem' bre, "BETOHEM"!

Tom 'Jones' Doshi:

(kendon prape)

Spy on me baby use satellite
Infrared to see me move through the night
Aim gonna fire shoot me right
I'm gonna like the way you fight

Jozefina Topalli: (e nderpret para se te filloje refrenin)
Mjaft! Boll! Turp! Turp e faqe e zeze! Jasht prej ktij parlamenti! Jasht!
Nxirreni jasht prej zhelesh!

Tom 'Jones' Doshi:
(ndersa e nxjerrin jashte)
My my my Delilah
Why why why Delilah
I could see, that girl was no good for me
But I was lost like a slave that no man could free!

Jozefina Topalli:

30 minuta pushim! Kuku non sa rehat ishim pa kta!

---------------------------perfundon transkripti---------------------------------

All this chitter-chatter, chitter-chatter, chitter-chatter 'bout
Shmatta, shmatta, shmatta -- I can't give it away on 7th Avenue
This town's been wearing tatters (shattered, shattered)
Work and work for love and sex
Ain't you hungry for success, success, success, success
Does it matter? (Shattered) Does it matter?
I'm shattered.
Shattered

smiley

dmth deri m'ferragosto kur t'avulloje mileti kshu paska per t'shku?!

 

Sa e dhimbshme eshte per ate popull,  kur satira me realen dallohen me veshtirsi.

Jozi thote "nan" e jo "non".

Ruzhdije, nuk e di a e njeh kunaten e Jozit, nqs po, eshte prap me e bukur se Jozi?

jo flm, nuk e njof,

e nuk du ta njof

e nuk me interesojne lidhjet familjare te kryekuckes smiley

smiley

 e di qe thote nan dhe jo non, por autori me sa duket bon dhe kabime njerzore smiley

 

Pse me kaq zjarr, nje pyetje te bera.

 

Ti po don me i xane karriken k/tares .

Ulu ne ven, nej! Shko ka Lidhja e Gazetareve se eshte mbush plot me gazetaruce . Atje banju leksione se si bahet nji reportazh !

Nji nga mrekullite e gjith lajmeve- reportazh  qe kom lexu keto katerdhet vjet smiley ose thes me koka dhe mbajtje barku e shtrengim nofullash smiley

Po kot s' te majne myll ne kuti ty , se po te ta hapin vrimen as Topi s'peshtyn mo fara luledielli .

Po me hudh Saliun n'ankand a thu e ble njeri?

Po mre e bleejne dhe me cmim te majme . Ka ca kalamoj qe bojne naze kur u vjen ora me honger buke .

Qitu para Salen dhe thuju

Do hani buke apo tu çoj tek ky xhaxhi smiley

thojshin qe ishin te klonume

dikush paska pas perdor 2-3 ose edhe 4 KI per me votu

ket e mor vesh une, por ajo qi s'po i jop kom osht se pse ktona qi i kan perdor i paskan leshu hazat me i ra m'dor Gramoz Rucit?! smiley

E pune e madhe te besh dy tre karta.  Shkon Ruci paguan ca veta, qe shkojne ne gjendje civile e thone me ka humbur karta e ata i bejne tjeter. smiley

po he mer dhe ju, se noshta ja kerku NATO ti shesi vjetersinat e noshta dhe breket smiley

http://www.xenini.com/Sali-Berisha-NATO.jpg

Qenka dhe me tre gishta si shkjau...

Sale o Sale mos ki frik se i ke breket me llastikkkkkkkk.

 Në vendimin e djeshëm të Këshillit të Ministrave thuhet saktësisht se nëndetësja 332 “Tufani” dhe ajo 334 “Vetëtima” .... smiley

 

Hihihi!

Une kam pas kujtu qe keto emrat jane t'sajume!!! 

Numrat cift qekan me fenomene sinoptike!

Po numrat tek, me ca emrash kane qene, di njeri ?

 

Mos, ato fare anijesh si po i shesin mer. Po ato cajshin detet, vetem se te nezmen e kishin me te shtyme hihihihihi

Sa per djeni nendetse te ketij klasi kane dale jashte perdorimit ne te gjitha vendet qe kishin te tilla qe ne fillim te viteve 90-te.

Dy nga këto nëndetëse, me vendimin e sipërcituar të 8 viteve më parë, u vendos të shiten në formën e skrapit, por nuk u realizua.

Pse nxitojne ti shesin per skrap? Une them te provojne nje here ti shesin ne akandin e  e-Bay. Ndofta mund te perfitonin me shume leke keshtu. Ka plot miliardere ne bote qe do ta blinin nje nendetese,thjesht per snobizem. Imagjino cfare pershtypje ben te te ftuarit,kur organizon nje party ne vilen tende,dhe prane pishines eshte nje nendetese e vertete nga ku d.j luan muzike dhe vajza te bukura ekzotike pergatisin koktejle te ndryshme.  Apo skane dhe ate tubin e hekurit, (qe perdorej nga marinaret per te reshkitur nga nje kat ne katin tjeter), ideal per striptiz smiley.  Lere lere cdo te vente.

 

PO dihet ai muhabet mer shok, po jane keta idrisnat ketu qe e shesin si tragjedi. Ca hekura te ndryshkur qe si hynin as dreqit ne pune. Keta te peshkut se mos bejne ndonje  lidhje me nai gazete tjeter vec Shqiptares, Shekullit dhe Shqipit. Ju me mire lidhuni direkt me linkun e ps. www.ps.al e ka

Polic , do i lesh keto informacione debilesh per klase nendetesesh apo si .

Provoje njehere te futesh klasen politike ne to dhe ti zhysesh per nje udhetim turistik nen uje me k/ taren Xhozef - fajn e Skanderbegun e pas 90 ne krye.

Po qe se i nxjerr ne siperfaqe nuk kane dale nga "klasa" , po qe se mbeten brenda ke te ndrejte.

Kur s'ke eksperiment dhe s'te jep njeri leje ti perdoresh mos u nxito per konkluzione se na tyrperon .

Ndro nik dhe mos merr perforcime smiley

I yti per jete Idris!

O Idris mavria, me ca do i nxjerresh ne siperfaqe me gaz nga zgavra e poshtme e trupit?  Nuk prodhon me njeri pjese kembimi per te tilla nendetse.  Jane prodhim i viteve 50-te.  Apo le se harrova une, te kemi ty tornitor qe te prodhosh pjeset e kembimit...

Kot keshtu sa per kulture me e dash me dijte . Nendetset jane te programit PILOT.

Ato parashikoheshin te futeshin ne Traktatine Varshaves rreth viteve 80 - 90 si klase i LARTE .

Me thene te ndrejten askush nuk e kishte parashikuar se do vinte Kom. i Pergj. kumanar Saliu strateg Largapames dhe mbi te gjitha tekniciene te gjithanshem e te PAKAPSHEM qe i njohin keto probleme ne TheLLesI e GjAneSi smiley

Nashti U te propozova per Udhetim Turistik jo Luftarak .

Sic e lexove Skenderbeun TEND e kisha si kapiten nendetsje bashke me Xhozef - fajnin. Po meten brena , TOPI gati i ka "Pishtaret "  smiley

E c'humben na ? Vetem ca pishtare ! Ehu sa cope pishe e pishtare jane djege ne ksollat e kullat tona me shekuj .

Uahahahaha parashikoheshin te futeshin ne Traktatin e Varshaves thote ne vitet 80-90.  aaaaaahahahahahah  Po si do futeshin ne traktatin e Varshaves kur vete Polonia i nxorri jashte perdorimit ne fillim te viteve 80-te?  Pak a shume ne te njejten kohe i nxorri jashte perdorimi dhe Bashkimi Sovjetik.

Te thashe te tema tjeter, e dukesh ashiqare dhe ketu:  sektretar partie i ndonje ferme ne myzeqe. smiley

Dhe te vjen keq kur te them qe ''''' "ua ka thane baba Jue " .

Si zakonisht ua ke marre doren ndodhive te Ballkanit , Rajonit  e me Gjere. Ndoshta nuk eshte mire te te kualifikosh ty se cfare do me thene "program pilot" se e di pergjigjen . Ke marre mesime nga Solidarnosti qe ka qene k/ar i Gdanskut dhe e di se Polonia mer vendime me vete jashte Traktatit te Varshaves. Aferim te qofte mor beu yne . Po qenke ... e te tjera e te tjera .

Pilot = drejtues avioni . Ohu ke pare e ke ngrene smiley

Te pakten e hoqe mendimin per sigurims smiley

Edhe per sekretar nuk mbrita dot sepse me propozuan per perjashtim nga Partia Permetari me Eunukun , me shenimet qe kishte mbajtur Kostandini me Elmazin  smiley

Mbase ta hoqa dhe kete merak .Kam dhe ca  meraqe  une por avash avash .

Si fillim kur ke filluar te mendosh ? Pastaj te tjerat smiley si pseudonimin e me radhe ...

O merhum i varfer, s'ka rendesi c'bente Polonia jashte a brenda traktatit.  Rendesi ka qe kur mberriten te 80-tat keto nendetse ishin teresisht te amortizuara e nuk vlenin as sa pesha e tyre ne hekur e celik, e per kete kishin dale jashte perdorimit pothuajse kudo qe i kishin eksportuar muzhiket.

Pergjigjen per pune e sigurimsit ta dhashe te tema tjeter.

ej, sinqerisht plako, me kto shkrimet qe e nisin diskutimin nga poli i jugut, i bijn nja 3-4 here ekuatorit perqark dhe perfundojne ne polin e veriut e tregon veten me shume budall sesa mund te jesh.

Qe ato paskan sherbyer si muzeum, une tani po e ndigjoj. A nuk ka mundesi qe te njoftohen shkollat per kete fakt, sepse une kam pershtypje qe duke qene muze, nga ato do fitohet me shume.  

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).