Te jesh PhD nuk do te thote te merresh me shkence. Michael J. Fox i jepet titulli honorary PhD ne Konsullaten Suedeze ne New York. Fondacioni M.J.Fox qe nga 2000 ka dhuruar me shume se 175 milione dollare per kerkime shkencore me semundjen e Parkinsonit (nga e cila vuan Fox). Po pse i jepet? Me ca motivacioni? (Perkthye nga faqja e Karolinska Institue, Stokolm) Ne gjithe historine e tij, fondacionit M.J.Fox ka arritur te ndertoje nje reputacion te madh ne boten akadamike, gjithekund. Ka treguar ne 10 vitet e fundit standarte kerkimore shkencore rigoroze dhe ka treguar nje perkushtim te larte per te financuar ne menyre masive dhe agresive, kerkime shkencore terapeutike me qualitet shume te larte. Politika e fondacionit ka qene e ndikuar nga vete filozofia e jetes se M.J.Fox e karakterizuar nga nje dinamizem i pashoq, perkushtim te larte dhe nje perqendrim konstant per te perhapur terapite kuruese novatore per te gjithe 5 milion patiented e Parkinsonit. M.J.Fox lindi na Kanada ne 1961. Eshte nje aktor i korezuar me shume tituj per aktrim dhe i njohur gjithashtu si shkrimtar. U diagnostikua me Parkinson ne 1998. Ne 2000 krijoi MJFF (fondacioni per kerkime shkencore terapeutike per pacientet e semure me Parkinson). MJFF sot eshte instituti i pare privat me me shume sponzorizime per semundjen e Parkinsonint (michaeljfox.org). Honorary PhD ne Karolinska Institute (nje nga institutet e kerkimit shkencor me te njohura ne gjithe boten) i jepen akademikeve me kontribute te medha shkencore. I jepet gjithashtu jo-academikeve qe nuk kane PhD duke arritur PUBLIKIME por qe kane kontribuar ne kerkimet dhe zhvillimet shkencore ne rruge te tjera. http://www.huffingtonpost.com/2010/03/05/michael-j-fox-becomes-an-_n_487...

3 Komente

vlersim i rendesishem! Shpresoj qe kerkimet shkencore te ndihmohen edhe nga njerez qe nuk vuajne kaq shume qe nje dite te mund ti parandalojme kete semundje dhe jo ti kurojme.

Yup, ajo skea R^R me M.J.Fox eshte absolute.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).