Me gjithe opoziten ndaj votes nga Administrata e Obames, paneli i Kongresit Amerikan (Komisioni i Ceshtjeve Nderkombetare) votoi 23-22 per rezoluten jo-detyruese (non binding) sipas se ciles vrasja e armeneve nga forcat turke ne Luften e Pare Boterore konsiderohet genocid.

 

Si rrjedhoje, Turqia, aleate kyce e SHBA-s, terhoqi per konsultim ambasadorin ne Washington.  Gjithashtu, rezoluta eshte kundershtuar ashper nga qeveria turke.  

Shtepia e Bardhe paralajmeroi se rezoluta do demtonte bisedimet turke-armene per pajtim.  Por Obama gjate fushates elektorale premtoi t'i quante krimet masive "genocid."

Nderkohe, qeveria armene e mirepriti voten duke e quajtur "nje hap te rendesishem ne parandalimin e krimeve kunder humanitetit."

Nje rezolute e ngjashme u aprovua nga komisioni Ceshtjeve Nderkombetare ne 2007, por nuk u hodh per vote ne Kongres pas presionit nga administrata e Bushit.

Per me shume kliko: BBC News 

33 Komente

Per mendimin tim genocidi duhet te quhet me emrin qe ka :GENOCID!!!

Nuk ka fare perse te kete frike Turqia per kete se nuk e ka bere kjo republike kete por ato te meparshmet.

Por lind pyetja a ishte e mencur qe SHBA te miratoje nje rezolute te tille?A eshte ne interesin e SHBA kjo gje?

Mendoj qe deri ne ardhjen e Edgoranit, SHBA dhe Turqia kane pasur nje aleance te pathyeshme.

Me ardhjen e Edgoranit dhe islamizmit ne Turqi, filluan te cenohen ne rradhe te pare laiciteti i shtetit dhe te acarohen marredheniet me Israelin aleatin kryesor te SHBA.Po keshtu,Turqia nuk e lejoi SHBA te perdorte territorrin e saj per ne luften ne Irak dhe ferkime te tjera.Gjithashtu Edgorani po lufton kasten e ushtarakeve,qe eshte e vetjma garantuese e laicitetit te shtetit.

Prandaj duhet pritur nje reagim i tilla nga SHBA.A ka qene levizja e kalkuluar?Bushi i kerkoi Kongresit Amerikan ta shtyje miratimin e kesja rezolute ne kalendrat greke.

Koha do ta tregoje,por miratimi i kesaj rezolute tregon forcimin e lobit greko-armen.Kjo do te thote qe  do te dobesohet perkrahja e SHBA per vendet si Shqiperia dhe Kosova.Qofsha i gabuar por per ceshtjen kombetare shqiptare po fryjne errera te ftohta.

E ca lidhje ka kjo gje me shqiperine vetem ti e di! Per mua Edgorani, miku i malokut apo partner biznesi me te (nuk e di) pati paturpesine me te madhe te vinte ne shqiperi dhe te merte pjese ne inagurimin e nje vepre e cila nuk kishte perfunduar dhe nuk ka perfunduar akoma. Fakti qe ky kryeminister mbase nuk e ka mire me SHBA-ne, dhe nga ana tjeter eshte mik i ngushte i malokut, nuk do te thote qe SHBA do te dobesoje perkrahjen per shqiptaret. Maloket dhe Egdoranet vijne dhe ikin, jane thjesht kalimtar.

pune cifutesh smiley

Cfaj kane cifutet ketu?

Apo se kane perkrahur Kosoven dhe Shqiperine sa here qe ju kemi kerkuar?

Thjesht kjo tregon forcimin e lobit armeno-grek dhe qe nuk eshte ne te mire te ceshtjes kombetare shqiptare,pasi ata jane anti-shqiptaret me te terbuar.

Mos u beni me keq se injorantet arabe qe per cdo gje fajesojne cifutet.Ne jemi me te zgjuar se ata dhe duhet te gjykojme me mire.

Ndersa une po pres pak ate te "pakapshmin" sepse e shoh kohet e fundit lart e poshte me nje teori te çuditshme mbi keto pune, dhe s'kam gjetur kohe te bisedoj pak me te.

Sa per Ruzhdijen, epo duhet rrasur nje "spec ne qull" se helbete, s'shtyhet dita.

Kurse per ate copen e mishit me dy sy me lart, Berberin : debil, nuk e shihni se u bete gazi i botes me keto fjale mjeranesh : "maloku keshtu e maloket ashtu" ? Nuk ke pune tjeter ti hajvan, po nuk kap nje cope liber te lexosh ? Llumi i nje vendi ketu dallohet : maloku ma vodhi topin, maloku me shau nga nena, maloku me grisi grykesen e zeze. C'njerez kot paskeni qene.

Hurbo, malok nuk osht e shame, eshte thjesht nje emertim per njerez te caktuar ne kushte te caktuara psikologjike dhe kulturore.

 :-D 

Dakord me ty. Ka plot maloke edhe ne jug... 

kush foli për faj ktu mre po qëtsohu i herë.

Të gjithë me kobure në brrez janë, si amerikani(megjith cifutin mrena), si cifuti më vete, si turku  smiley  kshu që sjam tuj i qajt hallin asnjonit smiley

Pastaj unë kam menimin tim, ti tund kaptinen tate smiley

ok ??

 

 

Ishte "genocid"  i tille mbetet edhe pas 90 viteve.

Edhe pse kalojne vite, krimet nuk zbehen, mbesin krime.

shkruani cfarë të doni por kur flisni për cifutët kujdes.

Po të mos ishin cifutët na kishin hedhur në det të gjithëve që nga 1920 e deri më sot. Ok. Kush komandon amerikën komandon botën. 

mos harroni se ju shqiptarët (së bashu me mua) harroni shumë shpejt të kaluarën.

Apo se kane perkrahur Kosoven dhe Shqiperine sa here qe ju kemi kerkuar?

 

Thua? Hmmm....

Izraeli e mbështet Serbinë

Presidenti serb, Boris Tadic, e ka falënderuar Izraelin për përkrahjen që i ka dhënë Serbisë në procesin e integrimit europian dhe si dhe për përkrahjen parimore “për ruajtjen e integritetit territorial dhe sovranitetit serb”.

“E çmoj shumë faktin që Izraeli përkrah integritetin territorial dhe sovranitetin e Serbisë dhe që nuk e njeh pavarësinë e njëanshme dhe të paligjshme të Kosovës”, ka thënë Tadic, pas takimit me ministrin e Jashtëm izraelit, Avigdor Lieberman, i cili të mërkurën ka qëndruar për një vizitë zyrtare në Beograd.

Lieberman është takuar edhe me shefin e diplomacisë serbe, Vuk Jeremic. Duke folur rreth Kosovës, dy ministrat kanë vlerësuar se vetëm një proces i ri negociator mes Beogradit dhe Prishtinës mund të sjellë te zgjidhja stabile dhe afatgjatë për statusin e Kosovës, kanë shkruar mediat serbe.

“Izraeli nuk e njeh shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Kosovës dhe ne këtë e çmojmë shumë, duke marrë parasysh presionet që ka Izraeli për ta bërë këtë”, ka thënë Jeremic, në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij izraelit.

I pyetur se a po ushtrohet presion mbi Izraelin që ta njohë Kosovën, Lieberman ka thënë se vendi i tij “prej vitit 1948 është nën presion prandaj është mësuar me këtë”.

Gjatë vizitës së djeshme në kryeqytetin serb, Lieberman dhe Jeremic kanë nënshkruar një marrëveshje për heqje të vizave mes dy vendeve.

Shefi i diplomacisë izraelite të martën ka qëndruar edhe në Zagreb, ndërkaq të enjten do të vizitojë Podgoricën, në kuadër të një turi ballkanik.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../15379/C4/C13/

 

 

Nuk e di po Madeleine Allbright eshte cufute.Gjithashtu Liberman ka qene nje nga mbeshtetesit me te medhenj te UCK.Israeli ishte gati ta njihte Kosoven te pavarur qe te nespermen por palestinezet kercenuan qe nese Israeli njeh Kosoven edhe ata do te shpallin pavaresine.

Pra kete dhurate (ate mosnjohjen e pavaresise se Kosoves nga ana e Israelit) e kemi nga paleztinezet.

Shiko ndryshimin e qendrimit te Israelit ne keto vite:

We haven't decided when we're going to decide, and instead will monitor events and consider the issue," an Israeli Foreign Ministry official[who?] said in February 2008. Israel will not recognise Kosovo's independence at this time, in part because of the possibility of Palestinians using recognition of Kosovo to justify their own unilateral declaration of independence.[259] According to The Jewish Chronicle, Foreign Ministry officials and politicians[who?] are privately voicing a general sympathy towards the Kosovar cause, however Israel still won't recognise Kosovo.[260]

 

Shiko dhe reagimin e "vellezerve" palestineze te Enverit:

Shortly after the declaration, two senior Palestinian officials representing the Mahmoud Abbas West Bank-controlling government, who also are part of the team negotiating with Israel, disagreed on what the Kosovo events implied for Palestine. Yasser Abed Rabbo said, "If things are not going in the direction of continuous and serious negotiations, then we should take the step and announce our independence unilaterally. Kosovo is not better than us. We deserve independence even before Kosovo, and we ask for the backing of the United States and the European Union for our independence". Saeb Erekat responded that the Palestine Liberation Organization had already declared independence in 1988. "Now we need real independence, not a declaration," said Erekat, "We need real independence by ending the occupation. We are not Kosovo. We are under Israeli occupation and for independence we need to acquire independence".[396]

...BELGRADE: Serbia praised visiting Palestinian president Mahmud Abbas on
Wednesday for what it said was his backing in its diplomatic fight for Kosovo
even as Jordan recognised the breakaway region's independence.

Prime Minister Mirko Cvetkovic "thanked president Abbas for the support he
extends Serbia in preserving its territorial integrity and sovereignty," his
office said in a statement after the two leaders met in Belgrade.

The statement said there were similarities between the Serbian and
Palestinians' "stances and diplomatic activities based on respecting UN
Security Council resolutions and international law."

For his part, Abbas acknowledged Serbia's position in its legal battle against
Kosovo's independence before the world court.

The Kosovo issue "is before the International Court (of Justice) and I believe
that that is the right way to resolve every problem. That's our stance," Abbas
was quoted as saying in an interview with Beta news agency.

Kosovo unilaterally declared independence in February 2008 after Serbia's ally
Russia threatened to veto proposed changes to a UN resolution describing the
territory as a UN-administered province of the former Yugoslav republic.

The Arab world frequently calls on Israel to abide by Security Council
resolutions regarding territories populated by Palestinians.

Abbas arrived in Belgrade on Tuesday as part of Serbia's efforts to bolster
support from the Arab world against Kosovo's statehood.
 

Nuk na intereson se ca mootin bejne semitet me njeri tjetrin.  Izraili nuk e njeh Kosoven te pavarur. Izraili mbas SHBA-se, si importuesin numer 2 per arme ka Serbine.  Mardheniet diplomatike midis Izrailit dhe Serbise jane te shkelqyeshme. Gjate luftes ne Kosove, Sharon e konsideronte kryengritjen e UCK-se si terrorizem Islamik. Jeremic shkon ne Izrail e thot Kosova eshte Jeruzalemi jone.  S'ka dashuri me popujve vlla, ka vetem politike.  Ceshtja eshte ca mund te besh ti per mua, se une ty ti shpetova nja 2000 cifute gjate luftes se dyte botrore? Merr e jep eshte kjo pune.

Per mendimin tim shume mire ka bere Kongresi amerikan. Do te ishte akoma me mire sikur nje rezolute tjeter per genocidin grek kunder cameve te miratohej. Te shpresojme. Ne lidhje me popullin "vella" turk sic e imagjinojne shume shqiptare, me mire ti rrime larg e te mos harrojme se ne gjithe perandorine otomane, shqiptaret ishin ate qe vuajten me shume, qe ju mohuan te drejtat arsimore dhe kulturore me shume se fqinjeve tane. Edhe pavaresine u desh nderhyrja austro-hungareze paralelisht me patriotet shqiptar qe luftonin ne te gjitha trojet qe u terhoq "Baba" (sic  e quante nje personazh ngaterrestar shqiptar)

Tyci !

Sa per kulture nje informacion qe te na i xeberthesh pak ashume ne kuadrin e analizave te Politikes se Larte qe ben me vlere per Ballkanin , Rajonin e me Gjere .

Ne Maj te 90 pas deshtimit te Konferences Ballkanike , ish Ministri i Jashtem Jugosllav i tha atij tonit ( lazrit qe na perfaqesonte ) se

Rruga e e shqiprise per ne Be kalon nepermjet  Beogradit . Ndersa rruga e Albanikoit per Be kalon neper Athine .

Telavivi nuk u permend smiley Ke nonje mejtim te mendjes !

Ishin adashat e serbeve ateher ne pushtet.

Iku ajo kohe, nuk kthehet me, mos enderro !

Genocid per genocid, edhe ajo kunder çameve eshte genocid.

Degjo grekin, se si e komenton kete lajm.

E di mor Lumasi ose them se e di smiley

Po kisha pyet te Pakapshmin meqe i njeh me rrenje e dege , ne thellesi e gjeresi , Problemet e Per - per - jashteme te Athines , Beogradit dhe Telavivit nepermjet gazetave .

Ne ate kohe verte ishin adashet , po sot jane vllezrit e Fazllicit smiley .

Se harrova, sa nga keto vendet arabo-myslymane (duke qene se Shqiperia eshte antare e lidhjes islamike, dhurate nga vizionari yne kombetar) e kane njohur Kosoven? Jo per ndonje gje por derguam dhe dizenjatoren tone ne nje turne ne vendet e gjirit per lobing.

9 vende.

Perfshire Shqiperine si antare?

Jo, thjesht vend arabo-myslimane.

Qe ishte gencid ishte dhe shpresoj qe edhe kongresi ta aprovoje kete rezolute. Me cudit Obama dhe ajo langaraqja Pelosi ne kete rast. E di qe ineresat meskine triumfojne mbi moralin dhe etiken por ne te njejten kohe nje demokraci vihet gjithmone ne kandar ne momente delikate dhe ky eshte nje nga ato. Obama shprehet si kampion i arsyes dhe i doktrines se te drejtes por ne kete rast po me zhgenjen keq. Ka mundesine qe te tregoje se USA sakrifikon edhe interesat per hir te se drejtes por nuk po e ben pavaresisht se nuk i kushton shume (nje baze ne Incirlik). Kjo zhubravitja tjeter Pelosi qe eshte zgjedhur na CA me premtime te bollshme ndaj komunitetit te gjere armen si do kete surrat ti dale perballe ketyre njerezve? Me gjere, Kondi Rice tha 3 vjet me pare se USA ka ndryshuar kurs, nuk do perkrahe me diktatore apo ceshtje amorale (fliste per Lindjen e Mesme) per hire te statukuose dhe interesave meskine, dhe ky ishte nje deklarim me peshe, por habitem qe spo ndiqet me ky kurs nga Obama qe retoriken e ka po te atille por veprimet shume zhgenjyese.

Titullin ja ka vënë ndonjë redaktor i ndonjë gazete shqiptare apo është ideja e artikullshkrueses?

Paneli i Kongresit Amerikan akuzon Turqinë për "Genocidin" Armen

Njohja që i bëri Amerika atij fakti si gjenocid nuk do të thotë automatikisht se po akuzon Turqinë (e sotme) si fajtore...

Po te klikoje te linku per BBC News do e shihje qe eshte perkthim "verbatim" i titullit. 

smiley.

Pse ne thonjeza atehere? se te thuash eshte genocid eshte nje gje, po te thuash  eshte 'genocid' eshte komplet tjeter....

nuk e kuptoj perse reagon turqia me kaq force, ne mbrojtje te perandorise otomane 90 vjet me pare.....

 Me sa di une genocidi ka ndodhur mbas perandorise otomane, nen drejtimin e Ataturkut.. (not sure though)

O Gaz,

A e shef o vlla se çar gazete ke shku me pa? Po mos u çudit ene nqs per genocidin ne Kosove, shkojne e morin foto nga masakrat e kmerve te kuq.

Nuk mund te them se kam informacion te paanshem per kete çeshtje (Franca e ka votuar prej kohesh nje rezolute me te forte se kjo per kete çeshtje dhe ketu lobi armen eshte shume i fuqishem), por mendoj se Turqia duhet te beje nje mea culpa per kete dhe te mos mjaftohet me pretendimin se sheh nga e ardhmja dhe se nuk mund te mbaje pergjegjesi per ç'ka ndodh para 90 vjetesh.

Une nuk e di se sa gjeopolitike eshte kjo levizje dhe se sa <domethenese eshte per çeshtjen kombetare shqiptare. Konkluzionet e tua Solid me duken pak te nxituara (sa per info Amerika e perdori territorin dhe "ajrin" e Turqise per sulmin ne Irak, po jo zyrtarisht). Por sigurisht qe po te mos duan te jene plotesisht hipokrite, kjo i hap rrugen njohjes se genocidit serb ne Bosnje dhe Kosove. Pse jo edhe te atij grek ndaj Cameve.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).