Disa mormonë amerikanë shpjegojnë sesi e bëjnë pazarin në Tiranë. Mishin tek Conad, bananet ku të dalin, biskota Oreo tek City Park, fasule konservë tek QTU-ja, djath cheddar tek gjermani tek rruga e Durrësit e kështu me radhë. Shkrimi në anglisht është këtu

88 Komente

ushqimi ne shqiperi eshte me nam, dhe se kane pa as ne enderr ke foleja miut nga ku vijne.

isha ke kasapi, tirons i vjeter, me nji qitap nga kurani n'murt, bleva mish.

Ma ndau copa copa ke trungu i drunit qe ka aty smiley

Ke i cik tul ktu tha, a do me ta pre gati per nai byftek.

jo mer thash du mish per gjelle.

po cke eri zoje , ta gadis une per byftek, si dihet, te vjen nai njeri per darke ene e ka gati. Po deshe , ke ene kukurec te gatshem, i cike melci t'freksta. Se mishi qingiit maroi sot mi zonje, ishte qumesht i njome, e murn njerzia.

Boje i thashe, te lumshin durt.

E boni, e bona dhe une byftekun qe at nate pa prit me na ardhe njerezit smiley

Me i sallate jeshile, ca karrota t'freksta, me i cik majdanoz perciper, djathe delje konispoli ene birre Korca, mbremja kaloi shkeqier smiley

 

dhe mbas mbremjes, nje te lare dhe leshrat... (ky shumesi i leshit nuk blihet me flori smiley) ... lem o Zot te rronj! smiley

po krefja masanej, krefja (e leshrave ) allafronga smiley

ngavash mo..mire qe nuk po na thu si e mbyte qingjin me duart e tua - lol

ushqimi me nam i shqiperise...jo dhe aq mi nafije.

Normale Bedrije se t'mesohesh me t'miren eshte me e veshtire se t'mesohesh me t'keqen.

Kerkese:

ma dergon dot ne Privat (ose edhe ketu ne mejdan) vendndodhjen e kasapit ne fjale? Flm paraprakisht. smiley

patjeter mi , ne privat se nuk lejohet reklame ke ppu smileysmiley

por, besoj , se shumica e kasapeve brenda gjysmes se unazes se tiranes qe rrethon lagjet e vjetra te tirones jane te ketij lloji. Biles ky imi nuk eshte se e ka dhe aq te mire mishin (pervec qingjit qe e ka me nam smiley

Por e bukra ishte se ate dite, qelloi kasapi plak . Se zakonisht eshte i biri ( i cili te gjun kai cik smiley )  ose ose nipi, nja 14 vjec, qe flet tironsce te trashe dhe e perdor hanxharin me mire se Xbox-in smiley 

Ama te tre jane fotokopje e njoni tjetrit, nji surrat per be , nje ze smiley

Me shkiru me byftekun plaku me shkriu.

si munet me gjujt i kasap? imagjinoj, duke fergellu... mishshshshin tim me te mire... tgjgjgjiiththth... per ju zojushe... ushe... she...

musteqet gjith lyre pri qejfit. spic. syt me acide yndyrore te ngopura... glicerina tuj i rrjedh neper baRseta...

Sa larg i ke ra mor emo,si e nuk te gjun kasapi,sa hyn tjetra ne dyqon i thote kemi bole dashi te fresketa.

smiley

t'rafshin boled e dashit siper kokes ishalla

smiley

rrofsh,ishalla ka qene noj dash i vogel.

he, sikur ta dija smiley !

Emo, drreng drreng ne telefeon me te shtepise nje emigrant ketej nga Amerika, hajd i thote plaka se te kemi gjet nuse. S'vi dot, i thote cuni, se s'm'japin leje. Ne dac ec, ne dac jo, ne nusen e kena mor m'shpi. Cuni n'Amerike, nusja me te shpise, rregullonte, pastronte, bonte pazar. Ne pazar, ia kerkote kasapi. Gerr verr, gerr verr, jo m'a jep jo s'ta jap, me ne fund ia dha kasapit kjo. Kthehet cuni nga Amerika gjoja pare qe bo vendos t'a coj nusen qy me mjes tek doktori per te pa a ishte e nershme apo jo. Kjo e shkreta se ku gje i gjys ore, shko ke kasapi ene fillo tu i bertit e tu e sha me nam e me nishan. Mos u merzit, thote kasapi, ene nji t'i rras i thele mish ke veni, se asnji doktor s'ka per t'a morr vesh. E shef doktori te nesrmen, habitet, ec edhe iher neser mjes, i thote. Te nesermen prape, e shef, habitet, ec edhe iher neser mjes, i thote. Lene ate muhabet i thote ky cuni se nuk eshte noi shkence e modhe, o eshte e nershme, o s'eshte, me thuj. Ore qe eshte e nershme t'a garantoj me 100% i thote, doktori, po s'e mor vesh ca dreqin do vula e bashkise aty.

S'di ku e blejne ata te shtepise mishin. Mua me pelqen qingji, por mami im s'ia duron dot eren keshtu qe kur shkoj ma gatuajne rralle smiley . Nejse, se mami pastaj e lan kete me byreket dhe petaniket qe me shtron, keshtu qe s'kam goje te ankohem.

O Bedrije, majaft pash Zotin se me siguri qe po na perzien jarget pri Fronce m'Amerike (Cimo besoj se je dakort tina me ket qe po thomi)

Sidoqofte ma ke kenoq shpirtin me ket fjaline :

Me i sallate jeshile, ca karrota t'freksta, me i cik majdanoz perciper, djathe delje konispoli ene birre Korca, mbremja kaloi shkeqier Smile

Una e di qe ka shume vene si ky kasapi qe pershkrove ti, po nqs ke qene ke pazari i ri, do kesh qene ke dyqoni Cen Topit, rafmet paste. Po pate qene matone shkolles baletit, do kesh qene ke vllai vet Cimi.

haha - birra s'ka fare ne shqiperi njehere...birra Korca, me mire thuj sh||rra korca ahahaha

Kemi Birren Tirona qe ti mpin dhembet si anestezik...

Si birraxhi qe e mbaj veten mund te them qe birrat shqiptare jane me te mira se birrat e huaja qe shiten ne Shqiperi, megjithate varet, shije shije kjo dynja.

Ps. Birra Korca ishte birre e mire.

te pakten mora vesh ku ka cheddar (and how to stretch it).

Food prices have skyrocketed in the past few months--the ground beef is almost $2.00 more per kilo.

Kudo ka deflation, ne shqypni, inflation..

P.S. Si Mormon i kategorise te 3-te (dmth barely) qe jom kur lexoj Presidenti dhe "Motra" Neil me merr muti shalet nga te qeshurat.

si s din me honger kta njerez mer jahu... kta ushqimin sikur e kan taksirat per tu heq... allahu na rujt

po kte thashe ne une mer, po admini jone mormon ma mshiu, qe ja mshifte perenia mishin nga pjata para se ta zeje fill smiley

adminet tone jane mormone per vete, ku dine keto ca o mishi...

une sa here me jepet rasti i ther me duret e mia qingjat...

une kujtoja se komunistet hane femije jo qingja smiley !

po po

por kur jane fmi si puna e Solit&Co hane qingja smiley

smiley

Soli, qun i vogelith?! Tobestrafkullah !!!!  :O

po mi si klysh mocje.

as qimja ne faqe si ka dale akoma mire smiley

smiley

smiley T'mori e mira ty!

ta dish ti fin se c qime harliset ne faqen time te ngec ushqimi ne fyt te ngec smiley

po ruzhdija perpiqet te me beje PR te mire, se do qe te me gjeje nuse...

pa u qeth, ste gjej nuse smiley

hajt mireunigjofshim ne tema te tilla se une po caj ferren smiley

 

Si Marxi?! smiley

jo aq te gjate jo, por te harlisur, te dendur dhe te ashper. nejse sot do e rruj, se u mbush dy javeshi

tashi, here pas here therim edhe ndonje shqerke ose ndonje bejke (meqe hyme te fjalori bukolik i jugit)

e di ate barsaleten ti:

nje coban bleu nja 30 koke dhen tani ne kohe te demokracise, me kete idene qe te investonte dhe te behej i pasur kur ti shtonte. mirepo si coban i shkolluar ne amerike dhe i mormonizuar qe ishte, nuk kishte blere dash, se dashi nuk pjell dhe nuk jep qumesht.

Keshtu, prit e prit kaloi viti dhe asnje nga delet s polli. I shqetesuar shkon te veterineri dhe i tregon per ceshtjen. Veterineri e pyet a ka dash, ky i thote qe jo, veterineri i thote te bleje dash, se ndryshe nuk shumohen dhente. Ky i thote qe gjithe paret i kish shpenzuar per dekomunistizim, pardon, per te blere dhen, keshtu qe s kish me para per te blere dash. E po mire i thote veterineri, atehere do te duhet te konsiderosh nderzimin artificial, do i marresh dhente nje nga nje dhe do e menaxhosh vete barsjen e tyre me metoda jonatyrore... Po ore i thote ky, nderzim artificial do bej, se me kushton me pak, po si ta kuptoj nese dhente barsen? E kupton lehte i tha doktori, se delet jane budallaqe, po mbeten me barre rrine shtrire, s levizin me.

Shkon ne stan miku, i merr dhente, i fut ne kamion dhe fillon i nderzen vete, nga nje here seciles. Te nesermen del e i sheh a jane shtrire, por jo, delet kullosnin te qeta. I merr prape, i con ne kamion, i kap me radhe, kesaj radhe nga dy here se ciles, madje me dhune.

Te nesermen, del ne dritare, asnjera shtrire. I merr, i con ne kamion, i kap nga tre here secilen, me dhune, me llafe te pista, me stile te ndryshme, ndonje 69 e vogel, dhe lodhet sa keputet ne mes. Shkon ne shtepi, shtrihet e te nesermen nuk ngrihej dot nga mesi. I thote gruas, dil pak ne dritare te shohesh a jane shtrire ne bar delet. Gruaja i thote qe delet nuk jane shtrire, por kane hipur te gjitha ne kamion, madje njera prej tyre po i bie borise me padurim, duke pare oren...

 

kshu dhe puna e mormoneve....

"Madje njera prej tyre po i bie borise me padurim"

ijet po me dhembim nga e qeshura,e papame.

bo c'ma shpife me kete barcalete zoofilike ! Ma bere me kasten?! S'duhej ne fakt se une jam e bute fare dhe shume dashamire... Le pastaj qe mbreme e kalova darken tuj nigju komentet ne nje radio qe s'e degjonin n'Kombinat smiley

Thuaj paska qene fatmadh ky fshatari, qe ka ble dele, mendoje te kishte blere lope.

 

Pikes i ke ra, jon drunj fare per ushqim, vetem plehna te lira dun, sandwich 3 vakte. Pale t'shofesh "sallatat" apo supat!?!? Zorret m'fyt. Ushqimi osht vetem i gjo qe duhet qafe dhe qe 99% te kohes hahet para kompjuterit. Ne ketej hame per te jetuar, ju andej jetoni per te ngrene. Halle, halle kjo dynja.

Me verte vetem pislliqe dikan me honger kto mormonet. Te njetat plehra qe i kane lene 5000 km mbrapa vijne i kerkojne me qiri ne kater anet e Tiranes. Jo kanoce me kshu, jo qumesht pluher, jo kuti, jo kartona...

Mua me vijne ne enderr domatet e fresketa, djathi i bardhe, qershite fantastike rruges per elbason, mishi i vicit e i qingjit qe nuk kane te dyte, dhe peshku i fresket ne nje restorant buze detit...  Per mos permend buken sapo te dale nga furra, byreket, dhe qoftet ke tymi....

Nejse, keta kane ardhur te iluminojme mendjet shqiptare, po paskan nevoje per leksione gastronomie....

po ti mer..ne permafrost jeton qe s'ke buke te fresket, qofte ke "zgara" e rruges, peshk???, etj etj.

sidoqofte, dhe ne shqiperi keto gjona kan hup...fshatari ke cepi rruges shet molle nga maqedonia, bajame / gjona te thata nga turqetia..peshku vjen nga koshi..vici ka honger gjilpone me antibiotik te skadum

car thu mer..te ha dreqi ne shqiperi ahahahha

Per te gjetur i gjen, po asgje ketu nuk ka shijen e ushqimit ne shqiperi... te duket sikur ha bar. Frutat nga Kili, Agrumet nga Florida, domatet nga meksika... Buka e vetme e perafert me buken shqiptare eshte 5 dollare, dhe nuk eshte poshte pallatit, por 25 min drive...

Nejse.. ti gezoju Walmartit dhe futi nje supersize me qe qenke integruar mire..

Penar, si i behet mos t'i shajme  miqte se s'na lejohet me kanun?

"To cook a big meal thote" qenka hall i madh ne Shqiperi.  Thuj "a big american meal" pastaj shkoqitu.  Iceberg lettuce?  S'paska ndigju nahija poligamiste se east/west coast i perdor iceberg lettuce per te ushqyer bagetine se per gje tjeter s'futen ne goje.  Pjese e "my culture shock" kur erdha per here te pare ne US ishte "iceberg lettuce" qe eshte si me ngrene karton, dhe qe s'e prisnin me thike por shkallmonin me duar dhe e hidhnin ne pjate.  

Kushdo tjeter mund te flas per ceshtje gatimi/ushqimi, pervec se amerikanet.  Jane mesuar me helmet e supermarketeve, supersized, superhormonizuar, superngjyrosur si puna e mishit, superkanace, dhe s'dine cfare eshte nje gje e fresket "even if you hit them in the head with it."   

e me easy ti..ik ere tek whole foods ene ha 'all organic'

noshke, nuk e di ku jeton ti, por kam jetuar ne jug e nje cik ne mes te US, dhe keto nahije s'njohin gje tjeter vec Walmart dhe Sam's Club me bo pazar.

Une ne Walmart nuk shkel kembe, e kam bojkotu me kohe e me vite.  Mundohem te blej "organic" po ku ke garanci a jane organic apo jo? smiley.

Nejse noshke, di te thom, qe vetem soji i ketyre te mos ndihet. 

 Monda, whoole foods ka lindur ne texas, dhe ka shperndarje kudo. shikoje mos ke ndonje afer. mishi eshte i hapur dhe e blen me paund, sa te duash. ka organic dhe jo organik po pa hormone dhe pa antibiotik. Cmimet jane te ndryshme po edhe te perballueshme. Edhe peshku eshte wilde ose jo. Ke qumesht, veze dhe te tjera organike qe jane pak me te lira se seksioni i organikeve ne nje supermarket tjeter.

ka dhe zarzavate dhe fruta organike dhe shume gjera te tjera. Cdo jave ka sale dhe une mundohem te perfitoj nga kjo. Nje dyqan tjeter me organike eshte dhe trader joes, po mua me pelqen me shume i pari. jane dyqane te certifikuara organike.

ede nje gje. kafen e pjekin atje, kokerr dhe e blen te sapo pjekur organike ose jo. e bluan ne dyqan. eshte shume e mire.

 S'e kam aq afer Lira.  Supermarketet i kane nje cik te shtrenjta keto organiket ($5 nje pound domatesh) po c'ti besh?  S'hahet sallata ndryshe. 

PS: Per kafe, jam viktime e Dunkin & Donuts.  Ate perdor ne shtepi.  Ene zakon, s'e ndryshoj dot tani lol.

 edhe une s'blej domate atje se jane shume te shtrenjta. po mishi dhe keto qe kane hormone se te shkaterrojne fare. nga ato duhet patur me shume kujdes. se dhe ne shqiperi domatet s'jane organike, s'behet qameti po shiko hormonet dhe antibiotiket qe ka mishi.

ne jo vetem qe i kemi t freskta ushqimet por ene shitsja del garant. Ne ket minimarketin ku bej pazar shpesh, kur e pyes per kto ushqimet delikate kjo pergjigjet: eshte shum i mire. e provova dhe vete. Nje dit e pyes per djathin dhe me kthen pergjigjen standart. Nderkohe kisha kap nje sallator dhe po e shifja me dyshim: pa merak, tha, eshte i fresket, mbreme e provova smiley

Nuk e pyete: Pikerisht kete? smiley

Jo, Iris, i rash nga kina smiley

iceberg lettuce per te ushqyer bagetine se per gje tjeter s'futen ne goje.

 

Po keta bageti jane, se si te tille ushqehen.  E kane hallin vetem te sasia.  T'iu vesh ndonje nga qeset qe ju vinin kuajve me tagji e t'iu hedhesh hamburgerat me gjithe fries aty qe ta kene me te lehte.

Per zotin qe ti biem troc muhabetit ushqimin shqiptar per mendimin tim nuk e gjen kurrkund,me thoni ju mu ku gjen nje vend jashte shtetit qe ka lokal me kotec pulash qe i thu pronarit te lokalit "kape ate pulen,jo ate mer kackavall po ate tjetren dhe ma bo me pilaf". Ketu ku jam une jo njehere kushedi ka po une deri tani nuk kam pare.

smiley

mua ne fakt ma kane fut i here ke Natyra Qete me ket stilin : ma kap ket pulen smiley

Pulen e boni sikur e kapi ai kackavalli, por ne kusi hudhi pule frigoriferi smiley

duhet me gjet nai lokal qe e shef me syte e tu gjithe procesin, nga kapja pules, ke rrjepja e gjer ke pjekja smiley

Ta solli pulen perpara? Dhe ti i thoje ma sill pak koken e pules te lutem.

eh e shef ti, sme shkoi menja.

rrezik koka e pules ka perfundu ke chicken nuggets ke Mac-u i kinezit , ku kushedi hane dhe mormonet smiley

"ke Mac-u i kinezit" Haaaaaaaa.Haaaaaaaaaaaaaaaaa.

e mer

http://www.randomfunnypicture.com/pictures/632chickenhead%20foundinwingbox.jpg

Now, if only someone started selling fresh corn tortillas!

 

Mos, po pse ku i duket vetja ketyre debileve ne ndonje lagje Meksikane?

 

 Shko mso me bo petlla a kulece a fli me mire.  

Aventure me gjet tortilla ne Shqiperi thote.  Epo pike e zeze. 

Daje, pare te kesh ketu, se vec none e babe nuk gjen mo. Sa per tjerat cere te dush. @rovo njehere mish bizoni, masanejta flasim. 2dhe pesh te fresket, vertet s'ka koce e barbun po nji salmon te pjek siper cedar wood ne BBQ dhe birre ale prodhim vendi 12 perqind alkol e ta shofesh kur te rreshqasesh si canoe!

patjete qe gjen dhe  shume here me mire se ne shqiperi.

por kjo se ben shqiperine problematike ne lidhje me ushqimin, ashtu sic nuk eshte nai gjo e adhurueshme kanocja dhe ushqimi i paketum neper supermarketet e ameriqise apo kanadase smiley

 

C'problematike thua ti aman? Une kur erdha vitin e kaluar per here te pare ne Shqiperi mbas nje kohe te gjate rizbulova se ca dmth te hash me vertet.  Kjo ka te bej dhe me faktin qe njerzit me te cilet ndejta ishin shume shume te kujdesshem se ku e blenin ushqimin.  Ne keto supermarketet qe permendin keta gogolat nuk i pashe as edhe nje here te blenin gje.

ke bias toronto-je, PF. se andej nga "main street, usa" s'ka mish bizoni. pula te fergume, me 2 kile miell dhe 1 liter vaj, po. smiley 

 Ka admino ka, bison burgers.  Bile te importuara nga kamioni juj.  Po s'i hane amrikonet, s'ka shume yndyre thone smiley

Keta mormonet me duken te cuditshem. Me duket sikur s'para mundohen shume te perhapin fene e tyre se e kuptojne qe mund te vije nje moment dhe do vriten me njeri-tjetrin: nuk do kete gra mjaftueshem per te gjithe smiley

Bedrijes jo vetem i paskan hequr fjaline e pare te komentit po ja paskan nderruar emrin nga Ruzhdije ne O Admin o rroc hahaha

Prsh Lume

Ne s'ankohemi ketej, me thene t'drejten, fare-fare smiley ! Buka eshte shume e mire: si ta dush, me t'gjitha drithrat, ose me ullinj, me fara luledielli... Kafen shkon e merr te sapobluar, vera po e mire fare... Frutat dhe perimet i blen te biologjiku po deshe... edhe peshku eshte shume i mire (une e bej n'furre ne varak)...

Tirana pastaj ka te keqen e ujit. Na ndihmoni ne kete drejtim se mua mender jush! me cfilit diarreja (me falni 1000 here!) sa here vij ne Tirane! :O Mo e blej ne supermarket, e ngrij te ngrica e frigoriferit, hiç ! smiley

te kan hup antitrupat shqiptar ahahaha

kshu i gjen te gjithe ata qe kthehen ne atdhe (jo vetem shqiptaret, po te gjithe sa njofim) per periudha te shkurtra.

A thua? smiley Une kujtoja se e kishte fajin uji!

E ke fajin ti.  Mua s'me gjeti asgje kur u ktheva.

Besoje ose jo, po ky quhet shock kulturor, dhe shpesh here eshte thjesht psikologjik. Provoje ta sjellesh ujin nga Italia heren tjeter dhe do me japesh te drejte

Ka gjera dhe ketej plot (pa kanoce dhe te pa paketuara). Une shkoj ne pazarin lokal dhe te gjitha jane te fresketa, bamje, patellxhane, mish, dhe majdanozi ka arome ndryshe, per keto gjera nuk vihet ne supermarket, se atje duhet te "jesh me fat" qe t'i gjesh "fresh" fare. Mbeshtes noshken (baj mavria, s'ka bere vaki here tjeter), Whole Foods ka gjera te mira, mua me pelqejne me teper prodhimet e detit atje se jane vertet te fresketa (te pakten atje ku shkoj une-mbase ngaqe ka trafik shume) dhe buka eshte shume e mire atje, ♥ it!

Ai/ajo qe kerkon, gjen! - tha...

se i kemi postimet me kufi...po variacion ushqimi ne shqiperi s'ka fare fare fare. Dmth, sic jemi mesuar ne kendej qe hame ushqime te lloj lloj kuzhinash..ne shqiperi nuk gjen kurre..dhe sa here qe vim ne shqiperi..na thartohet stomaku. O qingj ne zgare, o peshk ne zgare, o nai gjo e gjalle tjeter ne zgare..o e skuqme me pilaf / patate, hic mer burr...nordh robi per variacion. Masnej..ato restorantet me pula te skuqme/pjekme ne shqiperi ishin tumllas gjithmon..kush shkon atje, te jashtmit ee? Po tek Kollonat...shkonin te pasurit ahahaha

f.u very much i thone ksaj

nderkohe, une nuk e di ku jetojne shumica e ktyne ne amerike/kanada, po ato qe jetojne ne qendra metropolitane s'duhet ta kene problem fare per te blere ushqime te fresketa/bio etj etj...

anyway, si rregull, per te ngrene gjera te fresketa/bio...ha gjera sezonale, te rritura ne fermat rreth e rrotull - ktu ne NYC ka plot markata "fshataresh" por dhe mund te behesh antar i ndonje food co-op dhe te vine ushqimet nga fermat verdalle. Nderkohe, dhe pulat/gjelat i blen organik se ka plot ferma qe i bejne keshtu.

Te duash ananas apo domate te fresketa ne pike te dimrit, atje ku ka 2m bore perjashta, na fal..po dashke qofte ke daja

 S'ka variacion ushqimi ne Shqiperi? :o

po ca variacioni ka - pa na thuj i cik ti

 Kinezeri, meksikaneri, italira, mesdhetarira, dhe memedhera smiley.

Pak te duken per nje vend te vogel?

Gruja teme ka shume qejf sallatorin ose trangullin (kastravec i thone disa te tjere), eshte i fresket dhe mjaft i shijshem. Ndersa une ha shume sallate jeshile me qepe te njoma. Thonje qe andej nga amerika zarzavatet si trangulli, qepa, patllixhani jane te medhoja dhe te bukura por jane pa shije si vete njerzit atje.

Nashi m'duhet me vu nerin e ktyne Mormonave n'ven. Kto daje kan 150 vjet qe s'e praktikojne mo poligamine. Ato qe shef tina n'TV konsiderohen heretike pre Sal Lake City-t.

Menimi im: kto kan pas hall me hik prej Amerike ne shek e 19-te se i desh i hongren me gjithe lecka protestantet e tjere. Shkun Utah..dhe u bo ajo qe tha Malcom X " we did not land in America. America landed on us". Kshu qy u detyrun me u bo amerikon te mire (sot FBI-ne e ke plot me quna faqekuq mormona), e braktis poligamine si praktike. Teorikisht nuk duhet ta kishin braktis perderisa u nisen me kriju i komb te ri nga e para..po i edhi Uncle Sam-i dhe u dha ultimatum

Keta mormonet me duken te cuditshem. Me duket sikur s'para mundohen shume te perhapin fene e tyre se e kuptojne qe mund te vije nje moment dhe do vriten me njeri-tjetrin: nuk do kete gra mjaftueshem per te gjithe

o qafir, ktheju mer daj bektashizmit, cyre do ke mormonet tina?

cyre hajri ka pa dynjoja prej ikti mileti qy e ka pat xhenetin em dore ene osh merzit. burrat e botes merrshin ka 7 gra, sic e ka bo kysmet i modhi, ne tani mezi majn ka nji, ene ate e qujn "moter".

nigjo mu, se ne bektashijt jemi din i rahatshem, din sevdallijsh, kina hap ene nja dy teqena anej ka amerika, ndiq tarikatin e haxhi bektashit, se dranofil e bylbyl te bahet jeta.

Tirana ka guzhine te larmishme, perzierje jug veri, shqiperi e mesme, nga anet tona, kur shtrohet tavolina ndryshojne vetem fetyrat, pjatat mbeten njesoj.

Peshk , sallat, hallv.

Mish, sallat, seltiaç.

Kordha, ushqim per mormonet, mundesisht te palara.

Problemi ketu eshte se gjithe gjithe banoret e Tokes se premtuar kur vizitojne ketej pari helmoen qe ne dreken e pare...Quhet semundja e Udhetarit.

 

o qafir, ktheju mer daj bektashizmit

Jom tyj e kqyr at perspektivesmiley Ho per ho mbetem qifutsmiley

Ho per ho mbetem qifutsmiley

Ose si thojna ne qunat e Shemit nga amerika "I got 613 problems, but a bitch aint one"

qifut? mos mer daj, ke zgjedh fene me te parehatshme... ata qifutet te gjithe u bone kamunista se s'e majshin dot ate far dini. leni mer keto kaurrnira , nji din ka dinjoja

Me u qajt ne keta pipi kalce lungat per humbje kohe... kta qy nshumice duhet me hec gjyjs ore nder bajga per ti hip trakut, per te udhetu m'rruge zhavorri gjer te xhadja modhe per te taku postierin?

Gjithsesi ka ca gjona me vlere edhe ketej mes ferravet te oksidentit nga po rri do koh..

catfish noodling osht "sporti" i t'perdormit te krahut si grep per te kap monstra te tille:

Ta kan mshtill. O komplet e kundertasmiley

ata qifutet te gjithe u bone kamunista se s'e majshin dot ate far dini

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).