Eshte e qarte qe ne disa fusha si ne fushen e shkences (elitat) nuk duan te perballen aspak me konkurrencen nderkombetare. Vazhdon te mbisundoje sistemi "me mire te jem mbret ne fshatin tim, se sa nje partner me vlere te barabarte ne rang nderkombetar". 

Oliver Jens Schmitt

3 Komente

 Simitis gabohet, se nuk mund te jesh partener me vlere te barabarte pa pasur te pakten vlera shkencore (meqe flitet per shkencen) te barabarta.  

kjo i shtyn keto elitat ne fjale te mbrohen duke u mbyllur. 

aq me teper qe keto elitat nuk ruhen prej homologeve te tyre nderkombetare por prej shqiptareve te aresimuar jashte, e qe kthehen apo qe llogarisin te kthehen e punojne ne atdhe. pra e gjitha ndodh ne rrafsh kombetar, e behet thjesht me rujt karrigen.

tjeter fatkeqesi tona eshte qe per momentin asnje personalitet shqiptar jashte kesaj elites se vendit (dmth dikush ne arenen nderkombetare), nuk eshte spikatur deri me sot. keshtuqe zgjedhja mbetet gjithmone ajo ( e keqja) e vendit.

si dreqin perzgjidhen keto theniet e momentit mer aman, se na e hoqen patllaken keta adminet tane...

o admine efendinj, po nuk late budallallek pa na nxjerre si "thenie te dites"... dhe jo per gje, po ka ca nga keto "theniet e dites" qe mbeten edhe per mbi dy jave mu ne mes te faqes se pare te peshkut!

do pyetemi ndonjehere ne cironkat per keto gjera? si psh, hap nje tip sondazhi per te zgjedhur thenien e dites, apo thenien e javes, apo thenien e muajit, dhe le ta votojme. per te qene sa me realiste, dituria e masave tejkalon cdo lloj diturie, edhe te akademive.

Elitat po i merr lumi ne te perpjete, se per poshte i merr te gjithe.. Te vetmet elita qe kane ngele ketu jane forcat elite Komando te ushtrise. Elitat prosperojne kur kemi baze te shendoshe se dalin nga masat, e ne mesataren e masave e kemi ne renie te lire..

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).