Shkrepëtimat ndriçojnë qiellin e natës ndërsa llava rrjedh nga vullkani Eyjafjallajokul në Islandë. (17 Prill 2010)

Foto: REUTERS/Lucas Jackson

20 Komente

Shume pamje e bukur,ah sikur te kishim dhe nje vullkan si ky.

ah sikur ta kisha nje vullkan si ky te baçja ime

Tu thafte goja Brado, se une prej atij kadosh vullkani ngela pa shku m'Tirone. Po me ikin pushimet ne ... pune!

Po mire mor burre as me Salen nuk bohesh qe e boni Bruksel-Tirone per 16 ore me makine,kurse Merkeli e boni Tyrol-Berlin me autobuz.

Merr nje makine me qera dhe shko ne Atdhe,atje shit makinen denoncoji sikur ta kane vjedhur,merr siguracionin dhe ja ku bone dhe nje dore pare.

Po per cdo gje une do ju mesoj?

pu ca emri... Eyjafjallajokul - se si me tingellon...

Po me duket se 2012 po afrohet me hapa gjigande, natyra po cmendet, qeverite po ashtu... Me zjarrin, ujin dhe qeverine... pisk e kemi punen!

Po e ke mire me Qeverine nuk ka ca te bo as zjarri as uji.

pu ca emri... Eyjafjallajokul - se si me tingellon..."

Ana - permende me respekt Eyjafjallajoku-in sepse mund te shkaktoje shume deme ne qofte se inatoset si me poshte! smiley

Ky vullkani Eyjafjallajoku eshte nje vullkan i vogel me pak mundesi per dem (po ta quajme dem te vogel cfare ka mdodhur deri tani me linjat ajrore dhe bizneset!). Me e keqja eshte se prane ketij vullkani eshte nje vullkan qe quhet Katla me fuqi 2-3 fish me te madhe ne krahasim me Eyjafjallajokul -in! Thuhet qe Eyjafjallajokul ka mundesi te shkaktoje nje reaksion zinxhir qe mund te zgjoje edhe vullkanet e tjere fqinje ku Katla eshte nga me te medhenjte dhe me te rrezikshmit! smiley

Heren e fundit Katla ka shperthyer ne 1918. Shkencetaret thone qe Katla shperthen rregullisht perafersisht cdo 100 vjet! Me duket se po vjen! #-o

PS. Me qe jemi tek emrat e cuditshem!

Nje qytet ne Wells quhet: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch - do te thote "The church of St. Mary in the hollow of white hazel trees near the rapid whirlpool by St. Tysilio's of the red cave".
 
Po ashtu nje stacion treni ne Wells quhet: Gorsafawddachaidraigodanheddogleddollonpenrhynareurdraethceredigion

Eyjafjallajok - Tobestrafkullah!

Po shkurt si iu therrasin ketyre qyteteve? LLano dhe Gorsa?! Apo zgjedhin nje germe po, nje germe jo? smiley

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch e therrasin Llanfair

Nuk e di si e therrasin ate stacionin e trenit! - ndoshta Gorsa!  :o

llafi ne ket rast me duket se eshte

suphanallah !

te ma korrigjojne po e pata kabim smiley

gabim teknik!

"The last time it erupted, in December 1821, it continued puffing out ash for about about a year, on and off. So, if the pattern is repeated, ash clouds can be expected to waft across Europe every time there is a sustained north or west wind."

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/8632583...

 Jo Ruzhdije! "El Subhann Allah !"=  Fuqia e All-Llahut.

Neise e leme, por nje gje  au ka ra sysh ? Tere ajo Akademi e Shkencave, tere  ai fakultet i Shkencave, jo pake  departamente te tyret dhe e lane punen ta  bente "te holle", trajtonte Blendi.... dereziu .....!!!!Simore nuk thone nje llaf te vetem tere keta shkencembedhenj ! Ç`fare?- do thote ndonjeni

Po ja, bie llafi, si eshte puna, historia e  vullkaneve , atyre afer e atyre, qe nuk qenkan dhe shume larg.Po ku i shkreti hi si e ka punen? Sa lart ngrihet e gjer kur vazhdon te ngrihet.Kur  bie poshte dhe ta zeme, se tek neve , si vendi i veçante i planetit, mund te na kudulise gje apo hiç fare.Ose ta thone xhanem qe mos e çani ...se .More te thoshin makari si ahere qe  thane nja dy akademike  se ..."nga permbytja e Shkodres Digat e Enverit nuk e rrujne fare..!

Ore te pakten te dalin nje mbremje dhe te thone:"Per Sheshin  mos u boni marak se shesh e kishim e gjene shesh do ta kete emrin...." dhe binim rahat fare.Po  arkitektet e Departamentit te Arkitektures, te gjithe te zene me projekte neper firma  dhe rakitektin e Sheshit  bonjn çunaket e beles Ramleshi ."oponencen" e sheshit e bon Sandri i Klanit, Çuni i Todit dhe leshgjati i ATSH- Dhe si thone pa! Ne sheshin ...e te semes  kam pa qe  njona ane ishte kenej e tjatra  permatane...Me dreke more me dreke per Akademine tone

Sot plasi nje shi si ne tropik( me te thene e kam, s'kam qene ndonjehere smiley). Nje grua po i thoshte nje tjetre : E ka fajin ai vullkani qe na u prish koha sot!

 -Me te verte ?- ia ktheu ajo qe ishte perbri.

- Po mooooooj!- ju pergjigj e para.- Po thuaj ishallah s'na vjen reja poshte se na mori lumi!

Po ta shikoni me kujdes foton duket fytyra e Krishtit duke ngrene buke te thekur. Keshtu qe Ana H-kutistja ka te drejte qe alarmohet.

Dmth duhen ca bejte me fjalet "kijamet", "peshk", "internet", etj, dhe padyshim fjalen "kuti" si e gjithe-bejte-gjendur.

 And then Zeus emerged and took away flight

Vullkan me te qelbur nuk me kane zene syte ndonje here!

 Brad; "...Po mire mor burre as me Salen nuk bohesh qe e boni Bruksel-Tirone per 16 ore me makine,kurse Merkeli e boni Tyrol-Berlin me autobuz.." 

 

Kush e boni, Sala apo shoferi i tij. Se ne mos gaboj, ai s'di me i dhone biçikletes, jo me makines. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).