Moody's ul noten e National Bank of Greece, EFG Eurobank Ergasias, Alpha Bank, Piraeus Bank dhe Emporiki Bank of Greece.

Per me shume:

http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/banksandfinance/7541748/Moodys-downgrades-Greek-banks.html

http://www.ft.com/cms/s/0/90f6d58e-3cec-11df-bbcf-00144feabdc0.html

Do ishte e arsyeshme qe depozitat qe kalojne vleren e 700.000 ALL (me duket se kaq eshte niveli i depozitave te garantuara nga shteti shqiptar) te vendosen ne banka te tjera me gjendje financiare me te shendetshme.

90 Komente

Une i kom heqe me kohe plako. Lash vetem nji 5mije leksh, se po ta mbyllsha fare llogarine me takote me pagu njifare takse. 

Kam nje pyetje si njeri i painformuar qe jam mbi baking, finance etj:  Cfare ndodh me kredite e marra ne keto banka ne rast falimentimi te tyre? Give me a good news please. FLM

Asnjegje nuk ndodh. Borgjliu, pra ai qe ka marre kredi eshte i detyruar te respektoje kontraten e huase nje me nje dhe te derdhe kestet sipas grafikut te shlyerjes se huase. Nuk ti fale njeri borxhet, as te mos te shkoje nder mend.

Na jepni ndonje info te sigurt per kete. Vertet jane ne rrezik falimentimi, se na fiken deren, pastaj.

Ana,

Po t'i kesh vene re, aktualisht bankat greke ne Shqiperi po reklamojne jo aq shume produktet e depozitave, por kredite. Po kam bindjen e forte se asnje euro / lek kredi nuk jane duke dhene tani bankat greke. Kjo eshte nje taktike e njohur e bankiereve, promovo kredine ne menyre qe te rrisesh besimin e publikut ... dhe te terheqesh depozita.... te cilat perfundojne te gjitha ne Athine per te mbuluar gropen e buxhetit te qeverise rrumpalle te Greqise, te ciles asnjeri nuk ka besim t'i japi kredi.

Meqe Gjermanise i intereson zhvleresimi i euros, lajmi i keq per Greqine eshte qe Greqia do te iki per lesh deri ne fund kesaj here (Lavdi Zotit).

Flm, goldman.

Edhe nje pyetje tjeter kisha, ne mundesh, meqe bankat greke qenkan kaq te rrezikuara, po kompanite e tjera greke qe operojne ne shqiperi, mendon se jane ne rrezik falimentimi apo mungese likuiditetesh? pervec krizes qe kemi ne ketu, ndikon kriza greke drejtperdrejt mbi to? Pyes sepse dihet qe tek ne ka shume njerez qe punojne ne kompani te tilla.

Zor se mund te japesh nje pergjigje te plote per keto pyetje. Ne pergjithesi kompanite greke burimin e financimit kane bankat greke. Pra ato kompani qe jane te zhytura ne kredi tek bankat greke, por kane nevoje per likuiditete te tjera per te mbeshtetur investimet e tyre, apo qofte edhe per te mbuluar mungesa te perkohshme likuiditeti, ato kompani do kene veshtiresi serioze dhe nuk eshte cudi t'i vene kycin deres, nqs nuk gjejne ndonje banke tjeter qe t'i financoje.

Po ka dhe kompani te tjera greke, p.sh. AMC apo Vodafone, te cilat prodhojne para me shumice, ato jane me pak te rrezikuara, gjithsesi prape gjendja e tyre do te varet nga situata ne kompanite mema ne Athine.

Perfundimisht, me perjashtim te telekomeve, zor se mund te gjej ndonje lloj biznesi tjeter qe nuk eshte i rrezikuar nga bankat greke.

Shpresoj t'i kem dhene pergjigje pyetjeve te tua.

Te falenderoj serish. me ke dhene pergjigje, dhe shume qetesuese, madje. rrofsh. smiley

O Ana, better safe than sorry, tha i moçmi.

Mire e ke, drit, po sinqerisht jemi bere me hije, ruhu nga bankat, ruhu nga shteti, ruhu nga njerezit... mbetem duke u ruajtur nga te gjitha anet dhe qetesia na ka lene shendene. smiley

Nese ke te depozituar mbi 50 mije euro, eshte mire t'i terheqesh pjese - pjese, nderkohe hap llogari ne disa banka te tjera dhe i depoziton ato, por  kujdes shuma e depozites te mos kaloje mbi 30 mije euro ( ne nje banke).

 

Ps. Vetem 30 mije euro/pound/dollare jane te garantuar nga bankat ( ne rast falimentimi), pavaresisht shumes se depozituar.

:O

50 mije euro?!!!! Demeter, ty te lumte goja! po nejse....

 

Hë mi dhe ti... ç'bëri 50 dhe ç'bëri 45?

Fundja dhe 40 sikur të jenë, silli dhe mi jep mua... do t'i ruj si syt e ballit smiley

Kurse une mezi po pres te falimentoje nje banke greke qe kreditoret shqiptare trima te shkojne te bejne sallate ne sepate nja dy-tre agjente te Asfalias. Oh ç'do kerrnaqemi ! Apo s'kemi dhe me shume media sot, nuk do humbas asnje episod te "Luiza ne boten greke".

Po me 1milj. euroshin tend s'do kesh meshire fare?

Sa mire do qe! Thanks, ndoshta...

E cuditeshme qe paska Shqiptare qe kane depozituar leket ne bankat greke.

Tani njeriu per patriotizem ben gjithcka! Nje banke greke te shkaterrohet por se sa humbasim ne nuk ka problem! smiley

Kjo nuk eshte thjesht ceshtje patriotizmi. Do te ishte ceshtje e tille nqs do te kishim banka shqiptare por fatkeqsisht nuk kemi.

Bankat greke nuk e monopolizojne me sektorin bankar si ne fillim te viteve 2000 por shtrirja e tyre ne Shqiperi me duket me e larte se c'duhet te jete. Ajo ishte e larte para krizes greke dhe eshte shume e larte tani. Sa me e ulet te jete influenca e bankave greke tek ne aq me pak do te prekemi nga efektet e krizes greke.

Pastaj nuk me duket se ato ofrojne te njejtin potencial zhvillimi per tregun bankar shqiptar sikurse bankat europiano-perendimore.

Ka banka Shqiptare ne RSH Naim, biles ka tre:

Banka Union

Banka Credins

Credit Bank of Albania

Mbase jane shqiptare por nuk jam i sigurte a jane ne te vertete banka.

Pyet dike nga keta qe jetojne atje per te qene i sigurte.

Une i kam bere tulla e llaç. Kam ble dhe nje rrip toke. Sa per Bankat, si ato te Grekut, Amerikanit, Europianit, Saliut dhe shokeve te tyre me marin te keqen. Une keshilloj qe edhe po i terhoqet nga ato Greke, ne kete moment vetem poshte dyshekut i keni te sigurta...

vetem po t'i kesh ar i ke te sigurta poshte dyshekut.

Finesterre ruhu kur ecen ne trotuar se mos te bie ndonje tulle nga pallatet...

???????????????

 Ore paraja ne ben te vdesim me te liq apo me te mire se sa diten qe lindem....?

Hmm pse qajme sapo lindim ne kuptimin biblik te fjales?

Me tej, qendrimi ndaj parase eshte i ndryshem dhe varet ne cfare grupi/klase shoqerore futeni! Volteri ka thene dicka te tille (nuk e mbaj mend fjale per fjale) "Ndryshe mendojne ata qe jetojne ne kasolle dhe ndryshe mendojne ata qe jetojne nder pallate" (dhe nuk ishte fjala per pallatet me parafabrikate ketu! smiley )

Te pasurit thone "Lack of money is the root of all evil"

Te varferit thone: "Money is the root of all evil"

se nuk kemi kokerr leku kur lindim, prandaj qajme.

 

Bukur! smiley

 kot o burre dhe ti me kto klasat / kastat / klasifikimet...shyqyr zotit ne amerike nuk ka budalliqe te tilla.

Ka noshka ka, edhe ketejza edhe andejza! Aty tek juve percaktohet pak a shume nga shkalla e edukimit dhe te ardhurat. Ketu tek ne (UK) trashegimia kulturore (background) ka shume rendesi plus edukimi dhe te ardhurat!

Jo me kot ka perpjekje te deshperuara per te ngjitur shkallet klasore te tipit "milionere me lista"! smiley

Kot sa perhapni kete fare frike - bankat greke private s'kane lidhje me qeverine greke, depositat nuk i vene 'asfalise' dhe nuk ka kuptim kjo. Ajo downgrade per bankat greke ishte dicka qe ndodh rendom ne boten e biznesit, dmth qe ato parashikohen te mos kene rritje fitimesh.

Nuk duhet perhapur panik, sepse po mori lumi bankat greke ne shqiperi, as nuk ka per te shpetuar as qeveria shqiptare e as bankat e tjera private. Kur i ben gropen komshiut, bie vete brenda - thote ai llafi i urte. Mos degjoni cakmaket e peshkut - lool..

E vetmja gje e arsyeshme te behet eshte qe gjendja ne llogari te jete nen limitin e asaj qe siguron banka qendrore (700,000 lek thote njeri, 30 mije euro tjetri...sa eshte me te vertete?)

Blerja e apartamenteve etj, nuk eshte nje investim i sigurte - po te jete se do kete krize sic e parashikojne keta, ruani leket se do behen apartamentet 2 lek pastaj smiley

tani 2,500,000 ALL (nga 700,000 deri ne fillim te 2009es) te reja noshke dhe nuk i siguron banka qendrore por Agjensia e Sigurimit te Depozitave.

 

thelbi i pyetjes eshte - sa i madh eshte fondi i ASD-se per te rimbursuar depozitoret e bankave te falimentuara. Kur u rrit limiti i depozitave me ~ 3.5 here, a u rrit fondi i ASD me 3.5 here? 

se muhabeti o bo shum patriotik..sikur do hane flamur te gjithe kto. Ashtu flamur kemi ngrene per 50 vjet...

sepse po mori lumi bankat greke ne shqiperi, as nuk ka per te shpetuar as qeveria shqiptare e as bankat e tjera private. Kur i ben gropen komshiut, bie vete brenda - thote ai llafi i urte. Mos degjoni cakmaket e peshkut - lool..

 

Bankat greke ne Shqiperi marrin aty rreth cerekun e tregut bankar. 

 ku e di ti sa % te tregut kane keto banka, e para. dhe e dyta, ti mendon qe paniku i perhapur nga falimentimi i 1/4 te bankave nuk do te ndikoje sistemin financiar ne shqiperi? Dmth, banka qendrore do kete fuqi te rimbursoje gjithe klientet e ketyre bankava deri ne 30,000 euro? Ti gjithashtu kujton se nqs perhapet panik mbi keto banka, te tjerat do shpetojne? Sidomos ato bankat shqiptare? ...

S'besoj qe e ke peshuar nga te gjitha anet, thjesht mendon qe po i jep nje "grusht perfundimtar" interesave greke ne shqiperi...edhe kur bankat greke duhen pare me nje fare falenderimi, perderisa kane qene ne mos te parat, nder te parat banka serioze ne shqiperi.

Nuk e di sa perqind ne terma financiare kane, por nga numri i bankave jane egzaktesisht 4 banka greke qe veprojne ne Shqiperi.

Sa per ato qe the me siper, nuk te kundershtoj.  Paniqet e falimentimit te nje banke, po nuk u mbikqyren ne menyren e duhur mund te cojne ne nje vershim mbi bankat e tjera nga depozitoret per nxjerrjen e depozitave te tyre qe con ne falimentimin e ketyre bankave.

Sa per bankat greke, pavaresisht se po ju ulet vleresimi apo Shqiptaret duhet ti bojkotojne keto banka teresisht, e ta levizin kapitalin e tyre diku tjeter.  Industria bankare eshte nje nga me fitimprureset ne bote, dhe bankat greke kane nxjerre fitime goxha te majme nga tregu Shqiptar ne te njejten kohe kur interesat tona kombetare jane ne kundershtim me ato te Greqise.

Kot sa perhapni kete fare frike - bankat greke private s'kane lidhje me qeverine greke,

Po pra pse hapni panik?

Nderkohe 30% e borxhit qe duhet te paguje Republika Helenike eshte ne duart e bankave private greke. Prandaj i zbriti 'i rryp' Moody's bankat greke, por kjo s'do te thote qe do falimentojne. Greqia kete vit nuk ben default i her..that's for sure.

 

po kot ngelet duke u sjelle si tifoza..'futja qenit', bankat greke nuk eshte se kane me shume shanc falimentimi se reiffeisen, bankat shqiptare, apo ato italiane ne shqiperi...

nderkohe, kur vjen puna tek shifrat, cfare ekspozimi ka secila nga keto banka ndaj borxhit te qeverise greke? Sa eshte kjo 30% ne euro, kur maturohen, kur duhen 'book' ato humbjet etj etj.

Prap se prap, une mendoj qe nuk duhet sjelle si tifoz, sepse nje falimentim i ketyre bankave na con ne lesh dhe neve.

une mendoj qe nuk duhet sjelle si tifoz, sepse nje falimentim i ketyre bankave na con ne lesh dhe neve.

Pikerisht.

Edhe mua nuk me besohet qe shqiptaret i mbajne akoma parate (kursimet) e tyre ne bankat greke,ne Shqiperi apo Greqi qofshin keto.

S'ka te beje fare me nacionalizem,apo shovinizem me duket mua. Ka te beje me besueshmerine apo garancine qe ofrojne keto banka ne kete moment te veshtire financiar qe po kalon Greqia.

Para nje muaji gazetat greke shkruanin: ''greket nuk kane me besim te bankat'', ''greket terheqin masivisht parate nga bankat'', etj .  Nga te dhenat e tyre,(para1 muaji), dlite se  ne kohe fare te shkurter, rreth 10 miliard euro,ishin terhequr nga bankat dhe kishin dale jashte nga greqia , ishin cuar kryesiht ne Qipro e gjetke ne europe.

Perfundimi: kur greket vete nuk kane besim te bankat e tyre, atehere c'presin shqiptaret?!

Vetem 30 mije euro/pound/dollare jane te garantuar nga bankat

Jo nga bankat..nga shteti. Tani pyte i cik shtetin sa e ka at fondin per kesi rastesh?

Tani pyte i cik shtetin sa e ka at fondin per kesi rastesh?

Qafir, i merr borxh me jurobond, mos ki merak.

ca eurobond mer, nga ato 400 milione euro borxh, 200 milion ikin per te ri-kredituar rrugen e kombit, nja 20 milion pa frik per ato bankat qe po pergatisin euro-bondin...e pjesa tjeter do veje per te mbushur vrimat ekzistuese te qeverise...dmth do hyjme ne borxh per te lare borxhe ekzistuese.

financimi i rekuperimit te depozitave te klienteve te bankave te falimentuara ka aq shans te behet me jurobond sa c'ka berisha te jape doreheqje LOL 

sa eshte fondi i shtetit / bankes qendrore (cilido institut qe eshte i pergjegjshem per sigurimin e depozitave) ne krahasim me balancen e depozitave ne keto banka?

dmth, pa bere keto llogari, po ja fut kot ti dhe shoket e tu...ju ka ngref per t'ja fut grekut dhe yxhymmm..po mund dhe t'ja fusni njeri-tjetrit pa dashje (nqs nuk e keni sport familjar already haha)

prandaj them qe ky muhabet po shko kot me kot dhe nuk kemi pare ndonje analize interesante deri ne kete moment.

Te paska shku gjithe ky koment kot se ishte ironike ajo qe kisha thene me lart.

sa eshte fondi i shtetit / bankes qendrore (cilido institut qe eshte i pergjegjshem per sigurimin e depozitave) ne krahasim me balancen e depozitave ne keto banka?

Bukur bukur. Kalo i here nga kjo faqja http://www.dia.org.al/default.shtml

 

Nese une marr borxh me norma tregu dhe pastaj e rifinancoj me nji borxh me norme interesi me te ulet nuk eshte isoj si me i mor borxh Lenes per tja dhone Prenes, se Lena e Prena nuk japin leke me fajde qe te llogarisin dhe normen e interesit.

 po prit o Barono se po i ben hesapet para kohe. Ku e di ti me ca interesi do shiten kto bonot? Me ca interesi ishte ajo kredija tjeter. Sa eshte paguar ne interes deri tashti tek kredija e vjeter, sa do paguhet ne tarifa per bonot, dhe sa do paguhet si interes ne bonot. Dmth, se kto llogari i ben dhe cironka knej nga neve kur vjen puna tek rifinancimet, cili eshte kufiri i interesit ku kjo eurobono ja vlen?

Sa per ate agjenci, di ti sa eshte fondi total per rimbursim? I mbulon ai demet nga falimentimi i disa bankave njeheresh? Ktu ne Amreek, fondi i FDIC ka vajt gati ne zero duke shpetuar nja 5 - 600 banka te vockla, qe perbejne mbase 2-3% te sistemit bankar (kush ka shifra me te sakta, bujrum).

Dmth, mos e ha sorren per pule o lum miku, ktu e kam llafin.

E bukra eshte se e di sa eshte interesi dhe sasia e kredise sindakale, dhe di qe kto ne eurobono pritet ta kene me te ulet.

Linkun ta solla per te tregu se injoranca nuk eshte argument, mos u nis me supozime, se perfundojme ne teori konspiracioni! Sa eshte fondi nuk e di, por di qe u ngrit niveli i sigurimit te depozitave, duke shtu dhe fondin e ASD.

A do sjellesh ndonje shifer ti apo te ka mbarsur berisha me argumenta patriotike? Ato % psh ose na thuaj me sa e me ca u rrit fondi i ASD...me frymen e shenjte?

Nuk e kuptoj c'lidhje ka berisha! Sipas teorive konspirative u rrit me eurobondin/paret nga bankat greke/masonet/egjiptianet e lashte! Je i lumtur tashti qe u vertetu teoria e konspiracionit? Shifrat nuk te duhen, ke kriju argumente te kristalte pa pas as edhe nji informacion. Nuk do te desha ta ndryshojshe teorine tate te ndertume aq bukur!

P.S: Eshte dicka qe quhet "fondi i kontigjences".

 or taj - mos me pyet mua pse i dua shifrat, po ndertoje ate argumentin tat me ca shifra po te them. Une po e tregoj qe nuk i kam te sakta - po ta them hapur - po ti thua qe i di te gjitha, por nuk na thua asnje gje. Dmth, argumenti yt deri tashti eshte qe - me besoni mua se i di une te gjitha....se ti i di emrin "fondi i kontigjences" -- uu ca emri seksi, vet e keni shpik? 

Dmth, ti di % e kredise qe mori qeveria po nuk na e thua. Ti e di se sa interes dhe sa principal eshte paguar, po nuk na e thua. Ti e di sa eshte tarifa e DB dhe JPMC po nuk na e thua. Ti mendon se e di sa do jete % e eurobonove, po nuk na e thua. Ti e di sa eshte fondi i ASD-se, po nuk na e thua nqs u rrit me 3.5 here nqs siguron 3.5 here me shume depozita.

Dmth, ti di nje m00t te madh me sa shikoj une sepse nuk po na tregon gje. Tashti, ty te duket vetja si ndonje 'insider' po ne ju shikojme me sy shume skeptik sepse s'ka asnje pike transparence dhe kemi nje mosbesim gjigand ndaj bibave ne shqiperi - dmth mendojme qe vetem kaushat kan ngel ne shqiperi. 

or taj - mos me pyet mua pse i dua shifrat, po ndertoje ate argumentin tat me ca shifra po te them. Une po e tregoj qe nuk i kam te sakta - po ta them hapur - po ti thua qe i di te gjitha, por nuk na thua asnje gje.

Nuk po te pyssha a te duhen shifrat. Thjesht bera nji pohim, sipas mendimit tim, argumentin e ke te ndertuar dhe nuk ke nevoje per shifra se mendjen tende e ke te mbushur.

Dmth, argumenti yt deri tashti eshte qe - me besoni mua se i di une te gjitha....se ti i di emrin "fondi i kontigjences" -- uu ca emri seksi, vet e keni shpik?

Absolutisht nuk eshte argumenti im. Thjesht po perpiqem te te vertetoj qe pa ditur asgje, sado qe ta sterhollosh mendimin, te asgjeja do perfundosh. Nuk po te kerkoj te me besosh, por po te them qe pa patur informacione, mos u shpreh me siguri te plote. (Te kujton gje Glenn Beck?) Ket fjaline e fundit s'ta mora vesh. Me fal, po kush jemi ne? Nese per ne ke ndermend FMN-ne athere po vete e kemi shpik, dhe me behet qejfi qe te pelqen si emer (ndoshta nuk me behet aq shume, duke te pare shijet e cuditshme seksuale).

Dmth, ti di % e kredise qe mori qeveria po nuk na e thua. Ti e di se sa interes dhe sa principal eshte paguar, po nuk na e thua. Ti e di sa eshte tarifa e DB dhe JPMC po nuk na e thua. Ti mendon se e di sa do jete % e eurobonove, po nuk na e thua. Ti e di sa eshte fondi i ASD-se, po nuk na e thua nqs u rrit me 3.5 here nqs siguron 3.5 here me shume depozita.

Perqindjen e kredise qe mori qeveria e di dhe nuk e them. Di edhe sa ka mbetur per t'u paguar po nuk e them. Sa eshte tarifa e DB dhe JPMC nuk e di dhe nuk e them. Di sa eshte parashikimi per % e eurobonove por nuk jua them. Sa eshte fondi i ASD-se (me behet qefi qe i mesove emrin, se deri para ca oresh as nuk e njihje si institucion) nuk e di, por di te them qe u rrit kufiri i depozitave te siguruara rreth 3.5 here dhe di qe u rrith fondi, por nuk e di sa here eshte rritur fondi dhe nuk e them.

Dmth, ti di nje m00t te madh me sa shikoj une sepse nuk po na tregon gje. Tashti, ty te duket vetja si ndonje 'insider' po ne ju shikojme me sy shume skeptik sepse s'ka asnje pike transparence dhe kemi nje mosbesim gjigand ndaj bibave ne shqiperi - dmth mendojme qe vetem kaushat kan ngel ne shqiperi.

Me sa shikon ti nuk e di sa di une, por ka mundesi te jesh edhe ti i papajisur me shqisen e shikimit. Nuk me duket vetja si ndonje "insider" dhe nuk besoj qe je ti personi i duhur qe mund te jape gjykime te sakta mbi mendimet e mia mbi mua. A mund te me thuash kush jeni ju, dhe cili je ti qe i lejon vetes te flasesh ne emer tuaj?

Edhe nje gje te vogel: Nuk besoj se je hetues ose prokuror me nje mandat te vlefshem, qe me detyron t'i pergjigjem pyetjeve te tua. Ajo qe DI eshte qe nuk do te merrem me me edukimin e disa personave qe ndonese mund te jetojne ne US of A, kane mendjengushtesine e banoreve te fshatit Symizë ( me gjithe respektin per fshatin ne fjale).

Kalofsh mire, nga nje prej bibave dhe kaushave qe eshte KTHYER ne Shqiperi pas disa eksperiencave jashte shtetit.

Tarabosh, nga kriza financiare e 2008-tes e deri tani kane falimentuar aty tek 200 e kusur banka, e jo 500-600  sic thua ti.  Fondi i FDIC eshte aty tek 33 miliarde dollare, me mundesine per te marre hua 500 miliarde dollare nga thesari i qeverise amerikane plus dhe kerkesa per pagime shtese ose para kohe qe mund t'iu kerkoj bankave antare.  Pa harruar dhe kete "FDIC deposit insurance is backed by the full faith and credit of the United States government".

 FDIC u dha si shembull. Ke te drejte qe nuk eshte 5-600 banka. Por ama ne Tetor te 2009 fondi i FDIC u boshatis - humbjet jane rreth 100 miliarde dollare ne depozita. Kuptohet qe nuk eshte se FDIC do i mbarojne leket (psh. tashti ka detyruar bankat te parapaguajne siguracionet qe do paguanin deri ne fund te 2012).

Po ideja nuk eshte per te share FDIC, po per te ilustruar idene se kur i mbaruan fondet FDIC..atehere po fondet e ASD, nuk mund te mbarojne? Apo ASD eshte e mbeshtetur nga "the full faith and credit of the Albanian government"? smiley

Teorite e konspiracionit te stilit te Glenn Beck (meqe ka dhe shkrues nga US) jane gjithmone te mirepritme te PPU. Eshte shume argetuse te ndertojsh rreshta e paragrafe me argumente te ndertume nga supozime apo nga thashetheme.

Bankat greke ne Shqiperi praktikisht kane dhene shume me teper kredi se sa stoku i depozitave qe kane. Ne fun te vitit bankat meme i kane mundesuar nji linje krediti qe i ndihmon te majne raportin depozita/kredi ne kufijte e percaktum. Pranej ta harroni qe depozitat tona (ne mase gati te paperfillshme) ne bankat greke te mund te ndihmojne ne bilancin e bankave meme ne menyre te konsiderushme.

Dikush permendi qe Greqia nuk ben default se kemi marre ne kredi bankave greke (jo shtetit grek, dy gjona komplet te ndryshme). Se pari kredia sindakale e marre nga qeveria eshte negociu nga nji banke greke Alpha, por nuk eshte disbursu nga banka greke. Se dyti, kredine nuk e kemi mor as te Yakuza as te Corleonet, qe mund te na e kerkojne kur te dun. Sic kane te gjithe kredimarresit neper banka grafik per pagesen, ashtu ka edhe qeveria keste te parapercaktuara ne marreveshjen per kredine sindakale qe ka marre.

 

Bankat greke ne Shqiperi praktikisht kane dhene shume me teper kredi se sa stoku i depozitave qe kane.

 

Nga e di kete?

Statistika. Eshte nji fenomen i diskutum gjate neper qarqet ekonomike.

Kjo eshte shume e lezetshme. Kur politikeberesit me te rendesishem boterore shqetesohen per krizen greke vetem ne duhet ta fusim koken si struci ne rere qe mos ta shikojme. Se helbete c'lidhje kemi ne me Greqine, Greqia vend perendimor (idiotesia me e madhe dhe ngaterrimi me qesharak qe bejne ekonomistet dhe amatoret e gjeopolitikes sot) dhe ne vend ballkano-perendimor. Kjo idiotesi ne perdorimin e termave con deri aty saqe njerezit cuditen kur marrin vesh se GR dhe AL jane vende fqinje dhe cuditen akoma me shume kur marrin vesh se AL eshte ne veri-perendim te GR. Me e forta eshte se edhe ne habitemi ndonjehere kur e marrim vesh, pasi na del dehja nga birra kuptohet.

Personalisht besoj (ose te pakten shpresoj) qe asnje banke greke nuk do te falimentoje por ne kemi interes ta ulim influencen e tyre ne AL sepse ato nuk ofrojne asnje potencial zhvillimi. Sa me shume ta ulim influencen e tyre aq me pak jemi peng i tyre ne luften per mbijetese.

Personalisht besoj (ose te pakten shpresoj) qe asnje banke greke nuk do te falimentoje por ne kemi interes ta ulim influencen e tyre ne AL sepse ato nuk ofrojne asnje potencial zhvillimi. Sa me shume ta ulim influencen e tyre aq me pak jemi peng i tyre ne luften per mbijetese.

Mundesisht t'i bejme qe te largohen komplet nga Shqiperia.

Ne ka shkence me te qelbur, kjo eshte : shkenca ekonomike. Le qe kush tha se eshte shkence njehere. Eshte me teper falli qe e hudhim tek cepi i pallatit.

E para e punes, gjuha e vet nuk merret vesh fare. Kane ca fjale keta ekonomistet, as vete Andon Zako Cajupi s'do t'iu binte ne te. Dhe kam vene re se njerezit kane per borxh t'i fusin hundet dhe tek tunelet e Zvicres per te pare foto me lule, dhe jo tek keto llafet e ekonomise. Ne ka ndonje popullsi te rrezikuar ne rast termeti boteror, keta jane : ekonomistet. Se kur te fillojne keta te flasin me disbursime dhe kredi sindakale, nderkohe qe kokesapllaket po vdesin per buke, vallahi zor se do te kaloje kjo.

E dyta, pata bere une dikur, para Clirimit me duket, ca mesime ne ekonomi. Asokohe ishte kollaj : PMP, para-mall-para. Pastaj doli PNP dhe NPN, por kjo ishte ne fizike. Ishte dhe NPV, po tjater pune. Nejse. E kisha fjalen se gjerat ishin shume me te lehta. Qyshkur u futem ne kapitalizem, na hengri gogoli : dolen lloj-lloj xhufkash, turlilloj fjalesh sa tani, kur kam perpara ndonje ekonomist, bie menjehere ne gjunje dhe lus Xhizuin te me shpetoje jeten nga Ufoja perballe.

Une di nje menyre qe t'i menjanoni keta mashtruesit dhe shitesit e llafeve te bukura : mos kini para fare. Hiç. Hani vetem buke, domate, qepe, te bera ne bahçe. Kur te doni ndonje TV me ngjyra, ngarkoni nje gomar me kastravece dhe nderrojeni tek dyqani me nje tv. Kur te doni te shkoni ne plazh, gjuajini vete karkalecet e detit, etj. Me nje fjale, jetoni thjeshte. Si thote nje fjala e urte nigeriane : no kredi, no kerdi.

Dhe e fundit, poshte bankat. Nje fjale e urte tjeter senegaleze thote : bankat jane tipat me te ndyre qe te propozojne nje çader kur ka diell, dhe ta marrin menjehere sapo te pikoje shiu.

Ca flet o njeri?

Shkence eshte, e biles shkence sociale.  Shkence qe studion sjelljen njerezore si marredhenie midis qellimeve dhe mjeteve te rralla qe kane perdorime te ndryshme.  Shkence qe ka aplikime kudo ne shoqeri: tregti, qeveri, krim, lufte, edukim, politike, shendetsi biles edhe ne letersine tende te dashur.  Fakti qe ti vendos te lexosh ta zeme Fishten mbi Kadarene, eshte vendim ekonomik.  Po po mos u cudit, vedim ekonomik eshte.

Shih me e forta ti dredharako, kur te thone psh : per çfare ke studiuar ti moj çupe ? Dhe ajo : Une ? Per shkenca politike kam studiuar, xhaxhi.

He he ! ia ben xhaxhi, shkenca politike, mos more. Te kishte qene politika shkence, do ia kishim marre ate formulen suedezeve e do ta kishim bere boten lule. Nejse, ne vend te formules, iu kemi marre shkrepset. Ka shume stabilimente druri atje.

Tani, pa me thuaj xhaxhit, ce te dogji ty xhan kjo puna e ekonomisteve ? A te ta them une me shkoqur : ekonomisti eshte zanati i vetem ne bote qe eshte shpikur per nje qellim pervers : kur te jesh duke vdekur dhe te ka mbetur vetem 15 minuta jete, vjen ekonomisti dhe te thote tek veshi : ju jeni duke vdekur, dhe nuk keni me teper se 14 minuta jete. Dhe nese ju vdisni pas minutes se 15-te, ekonomisti iu thote njerezve te shtepise : kisha gabuar me 1 minute, kjo do te thote se ka gjithmone nje shprese.

Me nje fjale, pese me hiç puna e tyre. Lere pastaj bankieret, apapapa. Keta jane te mire vetem po te martohesh me çupen e tyre te vetme, perndryshe s'vyejne gje. Ki eshte dhe mendimi im kokulur.

O xhaxhi, me dogji percartja jote se te dija me mendjehapur, por me keto qe thua po me dalin gabim ato hamendesimet.

Ekonomia dhe ekonomistet ti xhaxhi, jane te vjeter po aq sa civilizimi.  Sa do thuash ti? Sa ketu e 8000-10000 vjet perpara me ata Sumeret e tokes pjellore te lindjes te mesme qe shpiken dhe sistemin e pare te te shkruarit.  Po kane qellime perverse ekonomistet, athere gjithe nocioni i civilizimit njerezor eshte pervers.  O burra te kthehemi ne kohen e gjuetareve dhe mbledheseve te manaferrave dhe frutave te egra.

Lexoje edhe njehere ate shembullim qe te dhash, se mbase coku kap ndonje gje.

I pakapshem, qe shkenca e ekonomise, ekonomistet, e analistet e ekonomise (ekonometristet)  deshtuan totalisht ne parashikimin e krizes ekonomike ne US, kjo as qe vihet ne dyshim. Madje ca me keq: me sylesherine e tyre, me fodullekun dhe besimin ne teorite e tyre "shkencore" ata ishin faktore qe pershpejtuan gjenerimin e krizes. Eshte gabim qe ato ende publikisht nuk kane kerkuar te falur per vuajtjet ekonomike qe u kane shkaktuar njerezve kudo ne bote. 

Ke degjuar per Nassim Nicholas Taleb-in ? Nga te vetmit qe u ka rene kembanave per krizen, nga te vetmit qe ka paralajmeruar qe modelet "shkencore" qe ekonometristet e staticienet i paraqisnin si te pagabueshem ishin ne fakt asgje me shume se "crap". Google emrin e tij ose shih kete videon per fillim.

Permetar, teper e thelle kjo puna e krizes.  Do male me libra per t'u shpjeguar.  Prandaj nuk po i hyj asaj pune se debat teper i gjate, e duhet dikush qe ka nje themel baze te makroekonomise si shkence per te debatuar.

Si intelektual qe je po them vecse, ekonomia si cdo shkence sociale tjeter qe eshte nuk reklamon te jete perfekte, sepse vete sjellja njerezore nuk eshte perfekte dhe goxha e rende te parashikosh me saktesi matematikore kete sjellje.  Kete qe ta them une, ta thot cdo profersor ekonomie ne fillim te klases.

Nuk me ktheve pergjigje per Taleb-in. Ai ka shkruar disa libra ekonomie ("Black Swan" eshte me famozi). Meqe dukesh si afer profesionit te ekonomistit, do te doja te dija se c'mendon per te. Ai ka deshmuar edhe ne kongresin amerikan per kete punen e bankave. Nje nga deklaratat qe me beri pershtypje te madhe ishte kjo: "Gjithe parane qe bankat bejne vjen nje kohe qe e humbasin -- te gjitha!" Ja ku e ke ate videon ku Taleb flet ne kongresin amerikan.

Nuk e njoh dhe videon s'e kam pare.  Kur ta shoh, mund te them dicka.

Per punen e bankave, une po them vecse qe jam nje nga kundershtaret me te medhenj te kapitalizmit financiar dhe mendoj qe duhet duhet kontrolluar ne menyre shume te rrepte.

 

p.s. Sa per djeni per profesion kam ate te llogaritarit.   Pra ne nje far menyre jam i fushes qe mund te konsiderohet si pjese "e gjuhes me te cilen flet ekonomia" edhe pse si fushe anon me shume nga matematika se sa nga ekonomia. smiley

Taleb-i per ke punon, ndjek tregjet financiare duhet te jete i shpise, por edhe ai apo cdokush tjeter, nuk kane absoluten e parashikimit te ekonomise, pikerisht sepse ne fund output-i eshte nje rezultante i shume forcave reale, politike, psikologjike, spekulative, dinamike cka shpesh trasformohet ne nji loje(nobeli John Nash me 'Teorine e lojrave'). E shume ekonomiste jane aktore te mirefillte ne skene me bo lojen(rolin) qe i kane dhene(i big boys). 

Problemi me keto fjalet eshte se jon shpik neper vene te tjera dhe kjo "shkence" ktu ke ne nuk ka pas shume perhapje (pak a shume si te gjithe shkencat e tjera dmth).

Zgjidhja qe ke propozu eshte si e dr Adhamudhit, po te dhimbti nje dore, hiqe se ke tjetren. smiley Problemi per mu qendron se kur njerez si une qe kane vetem nji rroge, bohen per te ble shtepi, makine, e gjona te tjera kur te bohen nga 50 vjec. Ktu fillun ato manipulimet dhe komplikimet e fjaleve qe shumica e njerezve i ka bezdi. Problemi me bankieret dhe cadrat qendron dhe se njerzit e kerkojne cadren kur ka diell, dhe kane premtu qe do ta kthejne ate kur te filloje shiu. Nqs tregohemi icik mo te kujdesshem, eshte situate teresisht e menjanueshme.

Per te shku nji postim me siper. Po te shofesh vendet qe jan shqetesu per krizen greke ose se kon te njejten monedhe dhe mbajne pergjegjesi, ose kon investu ne bono greke dhe humbin pare nga nji falimentim i shtetit grek. Car eshte thene deri tani eshte qe BANKAT greke ne Shqiperi nuk preken aq shume sa doni me besu.

Ndersa si ekonomi na prek ndjeshem. Pervec dergesave nga emigrantet (remitancave) dhe investimeve te huaja direkte nga kompanite greke ne Shqiperi do te pakesoheshin. Do te shtoheshin importet masi kriza atje do sillte renie te cmimeve. Me vone kjo do sillte dobesimin e lekut karshi euros. S'po zgjatem mo te cikli i biznesit.

Desha edhe te them se nuk punoj me asnji banke greke, dhe as kom kursime aty. Nuk me pelqejne bankat greke me politikat e veta ekspansioniste. (Thashethemet neper rruge jan se kur nuk arrin te pagush kredine dhe te marrin shpine, ajo i shitet ndonje qytetari grek qe te rriten pronat greke ktu. Po prap, thashetheme ngelen!). Vetem se me vje keq kur shof qe njerez te pakualifikum japin menime si specialiste, pak a shume sic bon Lubonja i gjitheditur ne sociologji, politike, gjeopolitike, ekonomi, energji berthamore, peshkim, qendisje me grepa, e sa te tjera.

 

Beerbaron, po c'shtim mavria te importeve na thua aman? Po si me krize si pa krize Shqiperia deficit tregtar te madh ka se ne te vertete nuk prodhon ndonje gje qe ka vlere te madhe.

Nuk menon qe nji renje e cmimeve ne greqi do te shtonte importet nga Greqia?

Pse jo nga Italia, se te njejten monedhe perdorin?  Pastaj cfare prodhon Greqia qe mund te importojme ne?

Krize ne Greqi-->Renie e kerkeses se brendshme ne Greqi -->Renie çmimesh ne Greqi --> Rritje e kerkeses nga Shqiperia (dhe vendet e tjera). Zhvleresimi po ndodh ne normen EUR/USD ndersa EUR/LEK ka luhatje shume te vogla qe do te thote qe ka nji tregues qe ndikon ne mbicmimin e EURos ne vend (Renia e Remitancave?).

Neve nga greqia importojme shume ushqime duke fillu nga portokallet deri te uji zagori e importe te tjera te firmes elka (qe e cau televizorin me reklama).

Krize nuk do te thote gjithmone renie cmimesh.  Mund te kemi dhe nje dukuri te quajtur stagflation, me rritje cmimesh e rritje papunesie e ulje prodhimi bruto.

 

Cudi qe jemi rrenuar aq shume sa te importojme ushqime nga nje cop vend me gur, qe si industri kryesore ka transportin detar dhe turizmin.

Nuk mendoj qe ne Greqi piqen kushtet per te patur stagflation, dhe besoj qe skenari me i mundshem eshte ai qe kam pershkuar pak me larte. Sdq koha do ta provoje.

Fatkeqsisht aq shume jemi rrenuar. Dhe per me teper bujqit tone vazhdojne te mos prodhojne dhe tokat vazhdojne te lihen djerre. Edhe qeveria nuk eshte se ka zbatuar ndonje politike stimuluese per prodhimin vendas (te pakten ate bujqesor).

Nuk duhen terheq paret nga asnje banke as greke as cere te doni ju. Paret ne banka.

Jane disa mijra shqiptare qe kryejne transaksione me bankat shqiptare me kapital grek ketej dhe matane kufirit. Mos u hallakti pa pike kuptimi. Nuk fiton asnje nga kjo histori vecse humbasim ne.

Po e para si fillim duhet te keni pare, e dyta edhe nese keni duhet ti kini ne forme kursimesh te depozituara ne banka, dhe treta pastaj per ti terhequr.

E keni bere peshkun cmendine.

Eshte ne interesin tone qe mos kete krize te thelle ne Gerqi, por nuk varet nga ne.

Tani mos mu beni te gjithe burrelsa dhe rreshensa  qe digjni flamurin grek edhe kur nuk ka shkak fare.

:-?

:-<

S'bohet llaf me majt pare te bankat e ktyne horrave, un jo e jo, i maj me i bank tjeter, po edhe shum rob qe njof i kan heq me kohe leket nga bankat greke (4-5 vjet me pare). S'duhet pas besim me as i rast te kto vemjet.

Une mendoj se shqiptaret duhet t'i terheqin te gjitha parate nga bankat greke jo ne Shqiperi po ne Greqi kryesisht, e t'i investojne ato ne Shqiperi.

Po kjo nuk ka lidhje me krizen e shtetit grek, qe une nuk e di se sa do influencoje ne ecurine e bankave greke. Falimentimi i shtetit, nuk do te thote falimentim i bankave. Gjithçka varet nga ekspozimi i tyre ne bonde greke. Une nuk kam informacion per kete, po nuk do me çudiste fakti qe bankat greke te kene perfituar nga nje "délit d'initié" (kshu i thote frongu kur ti ke informacion para tregut dhe perfiton nga kjo) dhe t'i kene shitur nje pjese te mire te bondeve greke qe mund te kene pasur. Gje qe nuk kane mundur ta bejne kompanine jo-greke. Kompania ku punoj une, vetem ne degen e saj ne Paris, ka nje ekspozim prej 1,4 miliarde ne bonde greke. Kurse ekspozimi global i kompanive franceze dhe gjermane, vlersohet te 80-90 miliarde. Prandaj, falimentimi i Greqise mund te kete efekte negative te shume kompani e banka dhe jo vetem te ato greke. Pastaj gjithçka varet nga varet ekspozimi dhe fuqia e secilit. "Ne", AXA apo banka si BNP apo SG, nuk besoj se falimentojme prej Greqise, po grupe me te vogla, mund te rrezikohen. Pastaj nuk duhet harruar as efekti zinxhir dhe "shafqja" e papritur e nje korrelacioni midis produktesh qe ne aparence jane komplet te pakoreluara.

Sa per acarim nervash, para ca ditesh po lexoja nje artikull mbi spekullimin e bankes postale greke (banke e kontrolluar nga shteti), e cila kish blere 950 milione euro CDS (credit default swap) mbi bondet greke, ne gusht 2009 pak para krizes, kur spread ishte 135 bp, dhe i kish shitur ne dhjetor kur spread ishte 235 (sot eshte rreth 300). Per mua ky eshte nje rast flagrant spekullimi abuziv, dhe kjo te ben ta kapesh me shpulla kryeministrin grek qe del e thote se kriza greke u shkaktua nga fondet qe spekulluan me CDS.

Sot kishte nje artikull qe fliste mbi falimentimin e Bankave Greke dhe qe keto te fundit kerkonin nderhyrjen e Qeverise per te shmangur katastrofen.

Keshu qe kush ka ti terheqe sa me pare,se perndryshe u kthye prape ne xhins.

Kriza, bankat greke drejt falimentimit   ATHINE -Katër bankat më të mëdha të Greqisë kërkuan dje ndihmën e qeverisë, duke shkaktuar frikë mes investitorëve dhe duke e zhytur vendin më thellë në krizë. Ministri grek i Financave, Jorgo Papakonstantinu konfirmoi dje se, bankat kishin kërkuar fonde emergjence prej miliarda dollarësh thjesht si një masë parandaluese. Bankat njoftuan se kishin humbur një numër të madh klientësh në dy muajt e fundit. Megjithatë, kërkesa e tyre për ndihmë i shqetësoi investitorët, të cilët shitën aksione të këtyre bankave dhe kjo shkaktoi rritjen e kostos së huasë për këtë vend të përfshirë nga problemet financiare.

Greqia po zbaton një plan shkurtimesh për të ulur deficitin buxhetor dhe po përpiqet të gjejë fonde për të paguar këstet e kredive që kapin 70 miliardë dollarë. Ekspertë të Fondit Monetar Ndërkombëtar ndodhen në Greqi, ku po këshillojnë zyrtarët e financave se si të vënë në zbatim disa nga reformat e vështira.

Ndërsa vendi po kalon një moment tepër të vështirë, kriza ka ndikuar edhe në renditjen e bankave greke në tregjet financiare. Sipas Agjencisë Financiare "Moody's", motivimi i uljes në klasifikim ka të bëjë me dobësimin e perspektivës makroekonomike të Greqisë dhe me pasojat që do të ketë ky zhvillim në sistemin bankar grek.
Agjencia vlerëson gjithashtu se performanca e ulët e kredive, që filloi në vitin 2008, do të vazhdojë edhe gjatë këtij viti, e ndoshta edhe për 2011-ën. Ndërkaq, presidenti i bankës Qendrore Europiane, Zhan Klod Trishe, tha dje se ai pret që besimi i tregjeve ndaj Greqisë do të rritet. "Kredibiliteti i masave të qeverisë greke do të njihet progresivisht dhe në mënyrë graduale nga të gjitha tregjet", - tha Trishe.
Qeveria greke shpreson në një performancë më të shpejtë të masave shtesë që miratoi muajin e kaluar dhe uljen e interesave për huamarrjet e veta. Ministri i Financave ka pranuar se Greqia ende po merr kredi me interesa më të larta nga ato që dëshironte, por shprehu besimin se interesat do të ulen javë pas jave, si rezultat i masave dhe i zbatimit të planit të stabilitetit ekonomik. 

(d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

U mor vesh a ka kellqe qiviriu me garantu deposita ne Arrnautiston apo jo? Sa o ai fondi 'i fuqishem'? Mo e roncishmja: i ka thon njeri popllit qe depozitat nuk i garanton banka qe i ka ato depozita po Qeveriu?

Nuk besoj se je hetues ose prokuror me nje mandat te vlefshem, qe me detyron t'i pergjigjem pyetjeve te tua.

sic te thashe, s'na ke thene asnje gje interesante deri tashti. Ne fakt "you can claim the 5th" dhe te shpetosh veten nga cdo lloj debati.....

ca nigjova un, edhe bullgaret paskan rrejt me buxhetin e?
Mire qe nuk jena ballkanas se kto paskan qene gjithe rrenacake

Kjo Moody's eshte e njejta kompani e cila i vleresonte me AAA CDO-te e manipuluara te Chase, Lehman, JP Morgan, Morgan Stanley e Goldman Sachs e Bearn Stearns. Ne ato CDO kishte 1 mortgage te besueshem (te marre nga persona me te ardhura te besueshme) dhe 99 te pabesueshme (te marra nga persona me te ardhura minimale pra me shance te larta per 'default') por megjithate syleshet e Moody-t i vleresonin keto blloqe kredish me AAA dhe me ate rast moren ne qafe tere ekonomine amerikane dhe nja 2 trilion $$ me vone keta horra dhe mashtrues ordinere vijne e japin mend ne Evrope. MOOdy bashke me SP jane nga shkataret kryesore te krizes amerikane dhe nuk kane goje te flasin se e kane provuar veten inkompetente apo akoma me keq te korruptuar nga interesat e bankave me te medha qe i diktojne vete se cfare vleresimi ti bejne bondeve te tyre.

Sipas te dhenave te Bankes Qendrore greke, ne janar te ketij viti kane dale nga Greqia reth 10 miliarde € (4.5% te depozitave), atehere kur ishte 'peshku' goxhà i qete, tani mendohet te kene dale reth 50 miliarde drejt Qipros, Svicres, parajsa fiskale, por problemi akoma nuk ka zgjidhje vetem me trasferimin sa edhe mbajtjen e fuqise blerese, dmth duke blere e deversifikuar ne asete reale atje ku perfundojne. Jane dhelpra te vjetra...

Kahu eshte drejt perkeqsimin te gjendjes, duke pare termometrin, dmth ritjen e spread-it mes bondeve qeveritare greke me bundin gjerman apo t-note amerikane, ne afatshkurter e afatgjate. Kur greket qe njohin vetveten shume me mire po ikin me vrap, per ne duhet te jete 'detyrim' logjik mos me ekspozuar drejt ketij risku.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).