te shtunen del ne shitje iPad nga Apple - do blesh nje?

63 Komente

Jo! Deri ne nje second release kur te fiksohen problemet (bugs) qe cdo new hardware/software ka ne first release! smiley

haha, keep hatin' dog, it's all woof and no bite smiley Une s'kam ndonje problem me te, gjithashtu asnje nga ata qe njoh une. Ti kot sa germon si Tarja per qenin...lol ca lesh problem me WiFi, une po shifsha YouTube, Netflix..ca te dush ti ne kete pa ndonje problem. Prit te marr dhe MiFi se shpejti dhe i'm gonna be all set. Ja sa ti gjejme dhe ndonje free ssh client & rdesktop...

Ti kot sa germon si Tarja per qenin..."

Tani Tarja kot germoi por gjeti iPads "te ngordhur"! Shiko linkun me lart! smiley

 let mi si; nji tash ne arsenal kam ni msi wind (160g, 2G R, 1.6G atom) ku kam instalu w7, leopardin, dhe ubuntun ne paralel, qe pasi i konvertova ekranin ne tac skrin me kushtoi vetem 550 dollar total.

Ipad-i16Gsh bo $500...

is a zhok.

 une do iki te shtunen tek Apple store (ose Best Buy, si ta shof, kush ka me pak njerez brenda) dhe do loz nje cike me te...dhe mundet dhe ta blej. 

chene..ke degjuar per virtual machines, apo s'te ka ardh lajmi 10 vjecar akoma smiley

jo

 Une do blej, por vetem kur te fillojne me bo patallona qe te kene nje xhep te madh nga mrapa, ne vend te dy xhepave qe kemi tani! smiley

Ideja nuk eshte e imja, po nuk po e gjej ate karikaturen e dreqit t'a veja ketu! 

 smiley mrroklle, me ke dhi gazit. Trema dhe familjen qe po shifte film. Une them se do dalin ne mode ato kominoshet me xhep te madh ke barku per te fut iPadin.

 

 smiley

E kishte The New Yorker, si karikature kete! Po nuk po e gjej dot dreqin qe t'a vej ketu ke Peshki.

 

don't be hatin' smiley, in the world there's the haves and the have nots. LOL

I wasn't hating.  I was loving the picture smiley.

PS: I would never wanna be a first generation apple "have's" smiley

o pls, the thing is fantastic, but whatever...

 Glad you're happy with it.  Sinqerisht smiley

 i ka lene leket burri ne kazino smiley

Po dhe ti qenin gjete per burre? smiley

 Une po pyesja pse te blej kete ipad smiley

kisha ngel ne dere mi... mire si gjeta ene kte

 

hahahahaah smiley po edhe ti cilesoj pse o goc smiley

sa ka vajt kilja Iprasit

 bjeri qenit!

hej..po pse kaq anti teknologji ktu tek peshku mer...

iPad duket si shpirt, vertet 500 dollare eshte shume..po me gjithe ato funksione qe ka, vallai, po na prishet mendja. Une vete kam nja 1 vit qe shof per nje e-reader..po s'ma mbushin mendjen. deri me sot, ato me ekran te madh ishin nga 1000 dollare gje qe eshte komplet over-the-top

Une jam i knoq me dell xps 16 me i7 820. Ipad sesht per power users. Pa multitask pa kamera pa usb. Si ipod i madh. Vk meifjal

 po dhe ai laptopi jot eshte nje netbook i madh, vk dmth haha...ipad eshte dicka me vete, nuk eshte zevendesim per laptop. Masnej..po ti ce do laptop 16", eshte me shume si tabletop. Une vete kam nje laptop 13.3", desktop + 2 monitora te medhenj per punet e punes, dhe ket iPad-in e dua per te lexuar manualet/librat e mi jo ne tren, jo ne divan...laptopi/desktopi/netbook nuk jane optimal per lexim librash, per mendimin tim.

Netbook me procesor i7 ke pa noiher ti? smiley Dell xps osht workstation kurse me ipad luajn kalamojt smiley

hej..sa kile osht ky "laptopi" lol - 3 kile thote delli...te keqen xhaxhi, do te te dali gunge smiley, nderkohe...qe s'eshte dhe aq shume mobil se do rrish lidh me prizen. iPad kishte 12 ore bateri duke pare video (sipas raporteve ne WSJ dhe NYT)

p.s. ke pa iPod me A4 chip? smiley

Noshke jam super i knoq me procesor i7 820qm. Ne render videoje esht 40% me i shpejt se dual core qe kom pas. Ipadi brezi pare per mu esht deshtim sic ka qene edhe iphone ne fillim vk. Ky shperqendrimi i apple me ipad sme pelqe sepse po pres iphone 4g dhe shpresoj qe a4 chip plus nje update ne 4.0 te software te jene tek iphone ri. E ritheksoj qe per mu ipad eshte nje ipod i madh e per popullin e thjeshte do shitet shum kurse per power users lesh smiley Po te jet puna per ipad me mire mar nje hp slate. Hidhi i sy se mos nderro menje smileyhttp://www.gottabemobile.com/2010/04/01/...

se une i kam postimet me limit...dora e ngrohte e peshkut!!

degjo, une e kam ndjekur kete punen e tabletave per nje kohe te gjate, dhe kam perdorur Tablet PC nga Motion Computing, Lenovo x Series tablet..po eshte thjesht nje PC, i rende, me touch screen 'sluggish', me bateri leshi, etj etj. Kshu tablet PC 9" me windows 7 ka nxjerre Archos ka ca kohe me duket...

 Kshu dhe kjo HP Slate, qe jo vetem s'ka per te dal dhe per nja 6 muaj minimumi, por dhe eshte windows...pervec iPhone OS ne iPad, i vetmi OS i pershtatshem per nje tablet eshte Android. Kur te dale nje android..atehere ok, do e hedh nje sy. Po nje HP Slate, me windows 7..eshte maskarallek, lol...ca, do vesh dhe antivirus aty tashti smiley Sigurisht qe mund te instalosh ndonje ubuntu apo fedora aty, po prape humbet ate integrimin funksional te iPad apo te nje purpose built Android tablet.

Tashti, cdo njeri e peshon vete ca i duhet e ca jo, po ti nqs shikon per nje device te vetme te beje gjithcka, mbase ai i ashtuquajturi smiley laptop qe ke eshte zgjidhja me e mire per ty...

Mua psh. me duhet nje e-reader. Laptopi dhe desktopi s'ma permbushin ate funksion. Sidomos ky laptopi Dell Latitude Exxxx qe eshte shume kot (seriozisht), nje Lenovo do ishte me mire.

Sidoqofte, nuk eshte nje shpenzim i vogel e duhet menduar mire. Une do e mendoj mire te Shtunen..dhe do sjell pershtypjet, ne mos nje foto te iPad-it, dora vete smiley

Noshke po te jete puna per e-reader sigurisht qe me i miri eshte ipad. Apple e vlersoj vetem per i gjo. Touch screen me prekje natyrale qe ka iphone dhe ipad nuk ka asnji pajisje tjeter ne bot qe ta kete (per momentin).Ja ku e ke nje testim (video) te ekranit iphone krahasu me te tjeret

http://www.electronista.com/articles/10/...

Android e kam ndjek me entuzjazem po tani per tani jane skandal krahasu me os te apple.

PS. Dellit tim i rrufsh sqetllat smiley se osht laptopi me i shpejte qe kam perdor deri tani http://www.bloggersbase.com/computers/de... pervec alienware qe eshte me i7 920qm extreme 1000 dollare me shtrenjte ben vetem procesori smiley po skam takate ta blej per momentin

po ne qe kena ngel pa  lek  si me ja bo

Po pse i beni kaq reklame ketij ipadit. Teknologjia kshu e ka, pas nje viti del nje pad tjeter.

Kush eshte ky padi, mer vlla?  

Ana - Padi eshte nje irlandez (irish man) qe do te pije gines (guiness) me shumice per festen e Good Friday neser! smiley

Irlandez i cuditshem! :O

Si pika birre vetem per dite t'premte ky?! smiley

Padi nuk e ka problem fare oren dhe diten e javes! Pin gines ne vend te kafes! smiley

mbase duhej vene qe ne fillim: http://www.apple.com/ipad/ dhe http://www.apple.com/ipad/specs/

iPad eshte nje "tablet computer" po qe nuk ka windows si sistem operativ dhe nuk ka nevoje per mi (mouse) apo tastjere fizike sepse cdo gje behet me ane te prekjes me gisht ne ekranin e tij. Eshte 1.3cm i holle, rreth 10inch diagonal, ka gjithe funksionet multimedia, internet, etj etj. 

Me mire shif nje nga ato videot tek ato websitet aty dhe shikoje vete nese eshte dicka qe mund te te pelqeje.

nderkohe, presim ato "tabletat" android..kur do dalin e sa do kushtojne.

Une do pres per gjeneraten tjeter, qe te rregullojne ndonje problem te vogel nga ata qe ka gjithmone kur del produkt i ri, dhe kur cmimi te bjere pak. Do varet se sa user friendly do jete per te download libra se per ate me terheq, do shkoj te Apple store kete fundjave te loz pak pastaj te shohim. Ne fakt preferoj librat prej letre, po zene shume vend...

gjenerata tjeter del ne vitin tjeter, me sa duket kshu e ka Apple-i ciklin...une per vete s'duroj dot me pa nje e-reader..ne mos iPad..do ja fus me Kindle DX ($489) apo ka dal nje ne Best Buy, iRex Digital Reader ($399)

Do e mendoja ca me shume kete punen e e-readers.  Kindle is not bad, por librat i blen vetem nga amazon.  Ndersa me e-reader te tjere ke me shume opsione.

Per iPad, no way, no how, first generation apple stuff.    

Une ka kohe qe po mendoj per nje e-reader thjesht per faktin qe nuk ka shume funksione dhe kesisoj me pak shperqendrim. Deri tani on top of the list eshte QUE nga Plastic Logic po eshte sh i shtrenjte, mbas ketij vjen iRex qe edhe ky eshte zakonisht i shtrenjte por po e gjete me $399 eshte goxha lire. 

 

iPad me duket i teprum

 deri me sot te gjithe keto e-reader me ekran te madh kane qene shume te shtrenjte, qe nga iliad dr800/1000 etj etj. kto te plastic logic akoma s'e kane nxjerr ne treg produktin dhe e kane ku e ku me te shtrenjte se sa apple.. ai irex qe te thashe, ja ku eshte http://www.bestbuy.com/site/IREX+-+Digital+Reader/9556278.p?id=1218124206221&skuId=9556278 

a me kupto, me 499 qe merr ipad (16gb), merr nje e-reader ekzemplar, por dhe shume shume gjera te tjera te cilesise shume te larte. me ca kam pare neper video reviews, eshte me ter mend nje pajisje fantastike...

tashti, jane premtuar shume pajisje (tablet) te tjera, jo notion-ink, jo kompani koreane, jo archos jo te tjera, po asnjera nuk ka nje produkt ne prodhim apo nje cmim te mire. eshte si puna e iphone...ka 3 vjet qe ka dale, dhe me se fundi kete vit kane dale ca telefona qe jane kompetitiv me te. hp slate mbase mund te jete dicka interesante, po s'ka dale akoma dhe eshte komplet idiotike qe te kesh nje pajisje te tille qe perdor windows 7....si do shtypesh ctrl-alt-del smiley hahaha

Deri ne nje second release

Une do pres per gjeneraten tjeter

Une vetem do pres smiley

screw apple !!

ha ha mania e iPod/iPhone smiley po shifni se keni shume gjera me te mira se keto. Une kam pas nje iPhone 3G dhe nuk me pelqeu fare ...sa per iPod shume me mire ndonje sony ose sansa

Per mua te gjithe produktet super te shrenjta dhe jo me superior te apple jane per ca rrota pordhacer qe kane para te teperta per te shpenzuar.

http://www.youtube.com/watch?v=Luj263H_56A

po ca ta blesh mo.. sdi ca te bej robi me kta... nxjerrin nje produkt me shume te meta, edhe c'do 3 muaj e ri-nxjerrin me nga nje te mete me pak. psh sic tha edhe njeri aty me siper, kjo s'ka as USB drive... shih film thot.. po qysh do e hedh filmin ne te kur ska usb connection? une dua ta blej por s'di kur ta blej. s'ka gje me shkkk se kur blen nje produkt edhe javes tjeter e nxjerrin me te mire.

cdo iPod/iPhone dhe tashti iPad, vijne me nje porte specifike te Apple qe lidhet me porten usb te kompjuterit. filmin e hedh ne te me ane te programit falas iTunes...plus qe ka dhe WiFi dhe Bluetooth

po ik me mire shife ne dyqanin Apple se ti shpjegojne ata te gjitha

e kisha fjalen qe ta lidhesh ipadin direkt me external drive se aty mund ti kesh filmat. kshtu qe te duhet pc te besh ndermjetesimin midis hdd edhe ipad. its just a bit poop without a usb drive.

que bueno.....
Superb, kaq di te them une

 d.m.th e paske ble  Tongue

jo, vetem sa vajta e ledhatova smiley

Me leje,i pyetje kisha une ,ky Padi e ka funksionine laptopit dmth futesh ne google apo ne peshk me kete?Dmth a e pranon internetin?

Me duket se versioni me i lire si cmim s'ka wi-fi.  Ne US (nuk e di per andej) paguan (te pakten me kontraten time) $30 per unlimited data.  E njejta gje me iPad.    

 patjeter qe e ka internetin, mail, photo, video, trajtim teksti, pikturim, lexim librash (qellimi principal) etj.

ka funksione bazike, dmth vetem ato qe duhen per shumicen midis nesh. eshte elegant dhe i lehte ne perdorim. nje buton vetem ku shtypet dhe pastaj perdor gishtin. 

eshte nje iPhone me madhesi A4 (formati i nje letre zyre). disa modele kane dhe koneksion 3G, dmth e ke internetin dhe kur nuk ke rrjet WiFi. njesoj pra si me telephonin celular.

per me shume shih videot e faqes se tij zyrtare :

www.apple.com/

shif psh nje program per te bere grafika qe me Word te duhet kurs (dhe s'eshte e sigurte qe arrin) per ti mesu si bohen :

www.omnigroup.com/products/omnigraffle-ipad/videos/

 ps: te gjithe modelet e kane WiFi, 3G nuk kane vetem dy modelet me te lira.bile keto modelet me 3G nuk jane akoma disponibel, ne fund te muajit vetem dalin.

ps: te gjithe modelet e kane WiFi, 3G nuk kane vetem dy modelet me te lira.bile keto modelet me 3G nuk jane akoma disponibel, ne fund te muajit vetem dalin.

Aha, thnx per infon.  

 

Jane 3 modele: 16, 32, 64 GB me wifi dhe ne fundprill dalin 3 modele si keto por me wifi+3G...

Une vura dhe lidhjen me larte www.apple.com/ipad dhe do kete kushedi sa video ne YouTube tashti

ka dhe plot aplikacione pervec gjerave standarde si safari browser, program email, funksionet e nje ipod, VPN smiley Mua me pelqen programi netflix psh, po ka plot te tjera falas dhe te paguara. Biles dhe librat kindle duken me mire se ne kindle smiley

varja mo, nuk eshte se do zgjidhe hallet e botes smiley po eshte nje pajisje e lezetshme dhe eshte goxha funksionale. Mgjth, te duhet nje kompjuter primar, ne pergjithesi.

 adobe ka qit nje program fantastik falas per te vizatuar. veç lavderime kishte prej perdoruesve, dmth atyre qe e blene dje iPadin.itunes.apple.com/us/app/adobe-ideas-1-0-for-ipad/id364617858

une po pres sa te dale ne france dhe do ta blej direkt (plus qe jam mac addict). po s'me hyri ne pune po ja çoj plakut se do dhe ai te perdori internet (po zor se e mson nje kompjuter). si duket do me pa porno gratis i shkreti. lol

 

e pashe ate adobe ideas po une s'kam interes per te. adobe te na beje nje lexues/menaxhues te PDF library po deshi. ishalla po dalin dhe me shume programe...falas ose te lira smiley, deri tashti kam harxhu vetem 99cent lool

dje po shifsha jo italian, gjerman, anglez qe rrinin ne rradhe me ble kete. njeri nga gjermania kishte ardh apostafat (megjithse lufthansa i ka lir gjermani/new york)

ca me bo, ca blejn canta / kepuce me kshu cmimesh smiley

 publicitet iPad i bo vetm njoni:

Sali Berisha

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).