Gazeta "Shekulli" e beri publike raportin e "Amnesty International", ku thuhej se çdo e treta grua në Shqipëri rrahet. Se rrihen gratë shqiptare nga shqiptarët dihet, por nuk mund të mendohej se çdo e treta posedon një trajtim të tillë barbar.


Ne kemi katedra të sociologjisë e të psikologjisë dhe në vend se të informohemi nga brenda për perversionet tona, na informojnë nga jashtë. Si duket katedrat tona kanë punë me teorinë dhe nuk janë në shërbim të shoqërisë, por të vetvetes. Ata lexojnë anketa të huaja, thua se nuk kanë shoqëri të veten!


Çdo e treta rrahet! Kjo domethënë se një e treta e familjeve shqiptare jetojnë në dëshpërim dhe në keqtrajtim permanent. Në një gjendje të jashtëzakonshme! Një e treta e familjeve shqiptare gjendet në një përleshje qytetare brenda mureve. Kjo ndikon keq edhe në edukatën e fëmijëve dhe nga kjo gjendje ata mësojnë se rrahja dhe nënshtrimi zgjedhin problemet! Kështu mendonte edhe diktatura!


Për sociologët dhe psikologët ka shumë punë. Ata mund të bëjnë anketa dhe të dalin me një numër gjithëpërfshirës duke zbardhur edhe karakteristikat tjera, që janë të rëndësishme, në mënyrë që shteti të nisë parandalimin dhe motivimin e grave për denoncimin e talebanëve shtëpiak.


Do të ishte me rëndësi të shihej niveli arsimor i rrahësve, profesioni i tyre, gjendja ekonomike dhe niveli arsimor i grave të rrahura. Me rëndësi është edhe të merret vesh çka deklarojnë gratë te mjeku: se janë rrëzuar shkalleve, se i kanë rënë derës me kokë, me faqe apo me ballë.


Nëse vërtet rrihet një e treta e popullsisë, atëherë gjendja është alarmante dhe shteti duhet të investojë në ndërtimin e shtëpive të grave. Me këtë numër të madh, nëse nuk reagon shteti, atëherë nuk kemi shtet, por një qeveri e administratë, që përpiqet të shtiret si shtet.


Në një anketë eventuale duhet gjithashtu pyetur edhe për gjësendet që përdorë rrahësi. Me çka shkakton ai dhimbje, me çka shkakton shenja trupore dhe si arrin te dominimi i synuar: sa për qind qëllohen me shkopinj dhe sa herë u shkaktojnë dhembje gjatë një seance nënshtrimi.


Sa nëna dhe motra shqiptare goditen nga shqiptarët me pëllëmbë dhe sa herë u shkaktojnë dhembje gjatë një sesioni përbuzjeje.


Sa për qind të nënave dhe vashave shqiptare goditen me grusht dhe ku goditen prej shqiptarëve: në hundë, në bark apo në nofulla. Sa dhëmbë thyhen, sa gjak derdhet dhe kush e fshinë gjakun, kush i mbledh dhëmbët.


Sa për qind rrihen me thupër, sa herë u bien dhe mesatarisht sa shenja i kanë nënat dhe vajzat shqiptare nga shqiptarët dhe sa zgjatë kjo seancë traumatizuese.
Sa për qind rrihen me rrip dhe sa herë fshikullohen mesatarisht gjatë një trajtimi. 
Sa për qind të nënave dhe bijave shqiptare goditen me shqelma, pse goditen dhe sa herë.


Sa për qind të nënave rrihen me pëllëmbë dhe sa herë u shkaktojnë dhembje. 
A u lejohet edhe shprehja e mllefit, ofshamës apo i rrahin duke u bërtitur: "Mos të dëgjohet zëri, se ta këpusë kokën si të pulës."


Sa për qind rrihen shumë. Sa për qind rrihen tepër. Sa për qind rrihen rëndë. Sa për qind rrihen për vdekje.


Kur t´i kemi këto detaje, atëherë mund t´i tregojmë vendit se sa njerëz mizogin (urrejtës të grave) ka kombi jonë krenar! Sa kriminel gjenden në shtëpi, e jo në burg!


Është me rëndësi të kuptohet edhe gjendja shpirtërore e rrahësit: shtypja e gjakut, pulsi dhe t´i analizohet gjaku dhe vërehet se cilat hormone ndikojnë në sjelljen e tij instiktive, si në kohën kur në një degë luhatej majmuni, e në tjetrën njeriu! Duhet të kuptohet edhe kjo: a tregon shenja kënaqësie gjatë rrahjes dhe si sillet pas shkatërrimit të dinjitetit të njeriut.


Kur të kihen krejt këto të dhëna mund të dilet para nxënësve dhe t´u mësohen atyre të drejtat e fëmijës dhe të drejtat e gruas. Nëse veprohet kështu, parandalohet dhuna qysh në shkollë dhe brenda njëzet viteve kemi një gjeneratë të edukuar dhe të ekuilibruar.


Nuk është e preferueshme t´i veshim rrobat e para 100 viteve, as nuk është e parapëlqyeshme në kohë e revolucionit digjital e shkencor të jetohet me mendësinë e kohë së para qindra viteve. Nuk është e mirë dhe humane të ndahet kombi në rrahës dhe të rrahur.


Ata që nuk ndryshojnë, do të kenë probleme, sepse sot jetojnë me idetë djeshme, të skaduara! Jeton i lumtur ai që jeton me kohën, jo kundër kohës! Me celular në xhep, të sillemi si kur tërhiqnim apo ngarkonim gomarin, është vërtetë interesante, tepër interesante për sociologjinë dhe patologjinë!


Me kompjuter në shtëpi, të sillemi si në kohën kur rrinim rreth oxhakut me një llambë gazi, është vërtetë interesante për sociologjinë, psikologjinë dhe për patologjinë.


Kush rrah? Ai që trishtohet nga liria dhe barazia e gruas. Ai që ka komplekse. Ai që si fëmijë ka parë rrahje në shtëpi.


Ai që është shumë pak burrë. Rrahja dhe nënshtrimi i shërben si erzac për ta plotësuar boshësinë e vet mashkullore. Ai ka frikë ta demonstrojë trimërinë e guximin jashtë, prandaj e praktikon atë në shtëpi. 
Meshkuj që rrahin duhen dërguar te psikologu dhe të tregojnë pse trishtohen nga barazia e njeriut me njeriun.


Nëse nuk u ndihmon ai, atëherë mund të ndihmojë psikiatri. Me rendësi të shërohen! Pse psikologu e psikiatri? Sepse gruaja shqiptare nuk është e përdalë, por e përdalë është fantazia dhe imagjinata e disa shqiptarëve mizogin. 
Për t´i kuptuar motivet e barbarizmit, anketa duhet bërë njëkohësisht në Tiranë, Prishtinë dhe Tetovë.


Të shihet sa ka ndikuar në shpirtin e shqiptarit hard-diktatura në Shqipëri. Si ka ndikuar pushtimi në psikikën e shqiptarit jashtë kufirit dhe pse disa shqiptarë kanë një mosbesim dhe urrejtje patologjike ndaj grave.


Kjo duhet të zbardhet nga katedrat tona, sepse e një e treta e grave, nënave dhe motrave tona rrihen! Sepse popujt që keqtrajtojnë dhe dominojnë të dobëtin, nuk mund të quhen as trima, as krenarë e as qytetarë të ndërgjegjshëm e as qytetar të civilizuar!

 

196 Komente

hajde perversitet publik, hajde. Tjeter çdo të dish per grate?

Sot me duket grate rrahin burrat dhe jo burrat grate smiley

Me siguri qe po flet per Ameriken. Atje grate (...)  te rrahmen e kane si gjimnastik ose per nxehje trupore. 

prisonbreak, kujdes fjalorin heren tjeter. Kur thashe qe eshte e kunderta e asaj qe shkruhet ne kete shkrim do te thote qe nuk jam plotesisht dakord me ato qe shkruan autori. Ne kemi lindur ne Shqiperi, jemi rritur ne Shqiperi dhe jemi edukuar me edukaten e prinderve tane, jo cdo gje eshte e zeze sic shkruhet ne artikull.

Para nja pak diteve permenda keqtrajtimin e femrave ne Shqiperi ne forme sistematike dhe u hodhen 2-3 gjela-eunuke, me gjithe fjalorin e tyre te pasur te trasheguar nga baballaret e tyre mustaqe-vyshkur, te kundershtonin kete fenomen.

Pr aq kohe sa mashkulli te jete mbartesi moral dhe financiar i femres do kete keqtrajtime te tilla. Femra shqiptare edukohet me nje pasivitet frikesues.

 Nje nder tre gra ne Shqiperi dhunohet?!! 

Jo vallahi, e pamundur. Kjo nuk qendron as ne qiell as ne toke. S'e di car eshte ky sondazh apo ku e kane bere, po nuk ka mundesi qe 1/3 grave shqiptare te dhunohen. A mund te sillet car thote taman sondazhi, se s'besoj te jete kshu si e paraqet ky artikulli. Ok qe Amnesty International gjithmone i fryen shifrat, po kjo eshte nje genjeshter e madhe. 

o hunter, edhe aq cudi mos te te duket. Qe nje ne tre gra dhunohen, nuk do te thote qe ne nese ne nje shtepi eshte burri me gruan dhe dy vajza,  njera prej tyre rrihet dhe dy te tjerat jo - Pra: ndonese mund te kete zona dhe familje ne te cilat nuk rrihet ndonje grua, ka te tjera zona ku te rrahesh gruan eshte e lejuar dhe e inkurajuar.

Natyrisht, me rrahje nuk duhet kuptuar vetem nxirja e syrit, thyerja ne mes, apo frakturimi.

 Po hajt njehere, se pjese e sondazhit jemi edhe ne, sa femra njeh ti qe dhunohen nga burrat? Se nga qindra qe njoh, une vetem nje po me vjen nder mend. Jo po shyqyr qe nuk tha qe 50% rrahen!

Perkundrazi per nga respekti mua ne disa raste me eshte dukur se shqiptari ka kultin e gruas. Dhe s'ka te beje kjo me faktin qe shoqeria shqiptare eshte e zhvilluar apo jo. Te njejten gje e kam vene re edhe ne zona qe nuk njihen si pararoje e modernizmit si Sicilia, Napoli ku gruaja eshte dicka e shenjte. 

E habitshme kjo aftesi per t'i mbyllur syte perpara gjerave. Eshte nje nga mekanizmat baze te mbarevajtjes qe ve ne funksion truri (ta themi), por kur kthehet ne zakon behet patologji.

Sondazhi e ka tamom, por ajo që nuk thotë është që, të gjitha të kthejn dorë.

I shprehje e urte popullore thote: gruja do rak dhe dajak po me kto Raklliqe qe ja ka fut Amensty me kto hiperBOLIzime, Akrin ne Thybe e dashkan ktasmiley

Ceshtja eshte se kjo dhune ndaj grave nuk ushtrohet vetem nga bashkeshortet, por dhe nga baballaret apo vellezerit qe ne emer te mbrojtjes se nje nderi  e morali kallp, i meshojne ne dru ca krijesave krejt te pambrojtura. dhe ne mos i rrahin, dhuna psikologjike eshte akoma dhe me e rende dhe ushtrohet ne menyre aq te hapur, saqe shume gra preferojne te ulin koken e te heshtin para se te hane drurin.

nje burre qe ngre dore mbi nje grua s'eshte vecse nje burracak, i paafte dhe i pazoti, nje deshtak, qe frustrimet e veta i shfryn o ke rakia o ke dajaku.

jo vetem frustrimet e veta.

Une them se pas cdo burri qe godet nje grua, fshihet deshira e pamposhtur per homoseksualizem.

PS: E kapa shprehjen e dites m duket  smiley

ca eshte ky histerizem qe tregon ky artikullshkrues kshtu?

po ik o vlla rritu se qenke shume naiv ne trajtimin e ceshtjeve. e kuptoj se subjekti eshte i ndjeshem, por nuk mund te festohet histeria ne kete menyre sic e ben ky artikull. kjo forme informimi e interpretimi histerik i te dhenave te mbledhura, eshte per mua nje patronizim shume i rende qi i behet lexuesit, e qe ofendon dinjitetin e qytetarit po aq sa ata qe dhunojne dinjitetin e gruas nepermjet forces.

"Rrahet"???

"nje e treta e popullise"? E ciles popullise?

Nje ne tre gra rrihet, dhe "Kjo domethënë se një e treta e familjeve shqiptare jetojnë në dëshpërim dhe në keqtrajtim permanent."???

qysh? ca jane kto konkluzione adoleshente pa shpjeguar tamam as perfundimet e kermimit te kryer? Ndoshta perfundimet e kerimit jane se 1/3 rrihen te pakten 1 here ne vit. Atehere kjo nuk dmth se 1/3 e familjeve "jetojne ne deshperim dhe ne keqtrajtim permanent".

ik o vlla meso te shkruash mos i patronizo robt me injorancen tende profesionale.

Ke te drejte twin: 1 here ne vit falet! Ynezone qelloi i nxehur ate dite dhe e shprazi mllefin duke me gedhelur me okllahine me te cilen shtroja petet per bakllavane e Vitit te ri.

Fakti qe me rrahu me okllahine e bakllavase rrefen edhe nje here qe faji ishte i imi dhe sidomos eshte prove e asaj qe ne hame bakllava per Vit te ri.

po ti Fin vertete e shkruajte kete me siper?

Po twin i dashur, qellon te te zhgenjej edhe une ndonjehere. Nje here ne vit falet, apo jo?!

futja me grusht.

 

s'e ke mbush ende vitin Fin.. ki kujdes smiley

edhe mund te mos e mbush twin, po ke do rrahesh pastaj?

epo ty po te haka vete kurrizi mi goce? Pastaj thoni, pse na rrahin burrat? shtt aty.

si unro! ja e qepa! smiley

Mos i be fare bakllava atij ne vitin e ri qe vjen dhe mos harro te fshehesh okllahine smiley

"Rrahet"??? - eeeee rrahet. nduket. shqitet. çaperlehet. shkulet. shqyhet. griset. thyhet. nxihet.

"nje e treta e popullise"? E ciles popullise? --- tones

Nje ne tre gra rrihet, dhe "Kjo domethënë se një e treta e familjeve shqiptare jetojnë në dëshpërim dhe në keqtrajtim permanent."??? ---- ne fakt, qe nje e treta e grave rrihet nuk do te thote se nje e treta e familjeve shqiptare jetojne ne deshperim permanent. se psh, burrat jane m rregull. pra krisma nuk ka patur.

qysh? ca jane kto konkluzione adoleshente pa shpjeguar tamam as perfundimet e kermimit te kryer? Ndoshta perfundimet e kerimit jane se 1/3 rrihen te pakten 1 here ne vit. Atehere kjo nuk dmth se 1/3 e familjeve "jetojne ne deshperim dhe ne keqtrajtim permanent". - Sigurisht.

ik o vlla meso te shkruash  -- kete po e marrim si shenje veteironie nga ana tende.

"ana tende"

.por une nuk i referohesha gabimeve gramatikore. pse ti i referoheshe gabimeve gramatikore te ketij siper, kur shkruajte "ik meso te shkruash"?

une jam i merzitur (annoyed), qe nje artikull si ky manipulon nje set te dhenash ne emnyre per te me bere te ndihem ne nje fare menyre. nuk kam nevoje te me thot dikush se te rrahesh femren eshte dicka barbare, eshte kriminale, eshte nje perversion.. une jam nje agjent qe kam nevoje per informacion te sakte, dhe diseminimin e tij e bej vete. dmth e gjej kete artikull shume te varfer ne informim, dhe shume intruziv ne ndergjegje. Per mua ky shkrim nuk e ngre veten mbi rankun e propagandes.

konkretisht, ku jane to te dhena qe solli ky? Ktu behen disa pohime shume serioze, dhe menyra se si behen pohime kaq serioze pa i mbeshtetur saktesisht e sistematikisht, per mua eshte absurde.

ku mund te shkoj ti gjej une kto ne menyre qe ti mar e ti studioj edhe ti interpretoj edhe te krijoj nje portret real e objektiv te dhunes ne Shqiperi? Qysh mundem une ta citoj kete shkrim edhe ta inkorporoj ne nje studim qe mund te jem duke kryer? Prej te gjitha ktyre te metash une ndihem i frustruar kur e lexoj.

Ka nje gje qe quhet Research Ethics. Dmth kur kerkon edhe shkruan dicka, ke nje fare pergjegjesise dhe respekti ndaj lexuesit. Kur kjo pergjegjesi e respekt mungon, dmth se mua me fyhet dinjiteti, dmth se une trajtohem ne menyre nemcmuese, dmth se jam duke u patronizuar, por mbi te gjitha, dmth se shkruesi NUK meriton respekt, dhe NUK meriton vemendje.

Twin, shiko se ta ka sjelle Jeruzalemi linkun me siper. I donatisur me ca resme qe t'hiken oreksi per bakllave per disa vjet.

Fin, futu tek adresa se e ke raportin edhe ne shqip. shihe dhe me thuaj se ku thot se 1/3 e grave rrihet.

Twin, pa shaka fare tani. Me gjithe respektin qe kam per ty, a mendon vertet se puna qenka tek numrat. Do ishe me i qete sikur te kishte shkruar 1/5, ose 1/10 ? Çfare ndryshon kjo ne fatin personal te gruas qe rrihet? 

vallahi Fin, me ke shokuar ktu. me ke hedhur nga litaret e ringut edhe po mbejne syt xixa.

dmth ti nuk sheh gje gabim kur dikush shkruan ne gazete se dhuna shtepiake ne shqiperi eshte ne rritje dhe manufakturon shifrat!!??

 

po ti Jerusalem.. se ti solle edhe linkun. E lexove vete artikullin? Te ra ne sy qe ne te nuk permendet fare se 1/3 e grave rrihen ne Shq.?

Open your eyes. Literally, too.

vallhi s'e di ca pres une prej teje nje here..

une s'e di ça pret n pergjithesi ti. se ty t ka ik edhe autobuzi funit fare. ti nuk shef pyllin se t pengojn druret. kapesh me shifren a thu se ka naj lloj rendsie nese esh 1/3 apo 1,5/7 , kapesh me tonin dhe shkrimin e naserit, a ça dreqin quhet ky siper, sikur jemi ne ore gjuhe-leximi, gjykon artikullin e naserit a thua ju hap barku njeriu per kete. mesa mund te dallosh, un per vete, por edhe finis apo ndonje tjeter, po merremi me temen, çeshtjen, problemin. po vari komentin, edhe une kam kohe. domosdo.

PS: edhe hapi syte, shkarko pdf-ne.

po normal se me shifren do kapem. fenomeni nuk mund te trajtohet ne vija absolute por ne vija relative. mos valle ka ndonje shtet ose shoqeri ne bote ku fenomeni i dhunes shtepiake eshte eliminuar ne menyre absolute? Jo, normal se jo. Mos valle pretendojme ta eliminojme ate ne vija absolute? Jo, normal se jo. Po atehere cfare kekrojme? cfare mundemi te kekrojme, tjeter vecse minimizimin e fenomenit, dmth reduktimin e tij relativ? Dhe per kete na duhet te trajtojme me seriozitetin e duhur shifrat. Fenomeni varet prej sasise. Fenomeni eshte shifra. Pylli jane druret. Une e bera te qarte se cfare problemi kam me kete shkrim, etiken e kerkimit qe nuk ekziston. Ti nuk ke pse e perkthen kete si mungese ndjeshmerie ndaj fenomenit te dhunes shtepiake, ashtu sic ben edhe Finisterre, sepse duke bere kete ke rene ne nje iracionalitet te verber e te ulet qe e sheh shpesh ne Shqiperi, duke i imponuar imazhit te tjetrit cilesi qe thjesht e bejne ate me te lehte per ty per ta identifikuar; por per mua nuk ben gje tjeter vecse bie ne nje iracionalitet patetik. Une refuzoj te trajtoj nje teme kur nisma e saj kryhet pa asnje fare etike e ne menyre disinformative, sepse e shoh te panevojshme kete gje, e shoh te anevojshme qe nje teme serioze te trajtohet pa asnje etike. I refuse to go along with that.

Ndjese per nderhyrjen por s'mu durua:

Une refuzoj te trajtoj nje teme kur nisma e saj kryhet pa asnje fare etike e ne menyre disinformative, sepse e shoh te panevojshme kete gje, e shoh te anevojshme qe nje teme serioze te trajtohet pa asnje etike. 

Shume mire, vazhdo matane, ka plot tema te tjera peshku.

thash refuzoj ta trajtoj seriozisht, kjo nuk dmth se nuk kam te drejten ta denoncoj si nje teme patronizuese, edhe disinformative. apo jo?

"seriozisht" s'kishte aty me lart.  Gjithesesi, serish them: denoncimi u be, ndergjegja e qete, mjaftohesh besoj.  Keshtu qe edhe nuk acarohesh kur ekziston edhe mendimi qe luhatja 1/4 apo 1/3 mund te mos kete rendesi per shkrues te tjere.    

konkretisht cfare eshte verejtja jote naj meje Monde, se nuk po te mar vesh!?

O Monda, Kjo qe po perpiqet te beje twintip me nje cektesi prekese, eshte ta hedhe fajin tek "shoket e drejtorise", jo me fal "tek shoket e administrates", jo me fal "tek shoket e nderrmarrjes" - Pra nuk eshte nje  ne tre, por eshte rreth nje ne tre

kjo behet qe ta zbuse e ta zbuse e ta zbuse e ta zbuse problemin, derisa te behet i gelltitshem, aka, jo shqetesues, aka i pranueshem pra i neglizhueshem.

I'm off.

perderisa e thua ti me siguri ashtu duhet te jete..

"Around one in three Albanian women are victims of domestic violence, however, many incidents remain unreported because of fear and prejudice."

Nga artikulli mesiper.

po kjo eshte nje hamenjde, nuk eshte shifer e bazuar gjekundi. ky raporti nuk e shpjegon se ku e bazon kete hamendesim, por te pakten thot "around".. kurse artikullshkruesi thot se "cdo e treta grua ne shq. rrihet", dmth e trajton kete shifer si statistike.

1 nder tre me duket pak, duke pare dhunen qe ushtrohet ne Shqiperi. Keta qe hidhen kundra grave me siper, me duket se nuk kane nena e motra, apo ndoshta jane abuzues vete e u shkon per shtati te thone qe nuk ka dhune...

Na duhet emigranti prap ketej, te na molloisi ca per anen statistikore te artikullit...

Emigranti eshte nje nga penat me te mira ketu.Per statistika eshte absolut,nuk ka nje te dyte ketu.Em. e do per muzik.e do per histori,e do per filozofi,e do per letersi,per agronomi po deshe dhe per mjeksi mund te japi pergjigje.Boll per perkufizimin kush quhen katundar dhe pse jan te tille, i ve pikat mbi I kesaj pjese te shoqerise nga ana filozofike.Prandaj lere emigrantin te shkruaj, se na kenaq.

Po pikerisht pra, ate po kerkoj dhe une qe te shkruaj e te na thote sa vlen studimi qe citohet ne artikull.   Sa te sakta jane te dhenat statistikore etj.

per cilat te dhena statistikore e ke fjalen konkretisht?

ajo "reth 1/3 e grave rrihet ne Shqiperi", eshte nje e dhene po aq e sake sa psh te them une "rreth 1/6 femra meksikane perdhunohen dhe 1/8 vriten ose zhduken". Shifra qe une sjell mund te mos prezantoj fare realitetin por kjo nuk ka rendesi, se ne Meksike vertete perdhunohen edhe vriten edhe zhduken shume femra te reja, kshtu qe s'ka rendesi nese shifra qe une sjell eshte e vertete.. sepse fenomeni eshte i vertete. Raporti nuk ka autoresi. Nuk thuhet se kush e ka shkruar, sa veta e kane shkruar, cfare metodike eshte ndjekur per te mbledhur te dhenat, dhe si jane mbledhur kto te dhena, sidomos duke patur parasysh se Amnesty International nuk kane zyra e personel ne Shqiperi.

Po pra, jam dakort me ty per kete gje.  Cka jipet ne artikull jane hamendesime te dala nga prapnica te bazuara mbi dijen qe fenomeni egziston.

Ka nje shprehje qe ti mund ta kesh degjuar, "Lies, damn lies, and statistics!" Shprehja eshte shume domethenese, ajo shpjegon se nese identifikon se cfare eshte me e demshmja per reprezantimimin objektiv te nje situate ose realiteti, dhe nese i ve keto ne nje spekter ose shkalle, duke filluar nga ajo qe eshte me pak e demshme, tek ajo qe eshte me e demshmja, atehere do te renditeshin ne kete menyre: "genjeshtra... genjeshtra te mallkuara... dhe statistika". Por shprehja nuk thot se statistikat jane me te demshmet, por sugjeron se statistikat kane cilesine esenciale (inherent quality), te manipulohen, e te behen me te demshme edhe se genjeshtrat e rende (te mallkuarave) dhe ne kete menyre statistikat duhen trajtuar me nje fare skepticizmi. Kete sugjeron shprehja, "perhere trajtoji statistikat me skepticizem". Tani, te thuash ate qe eshte, (in fairness to amnesty international), kta qe kane shkruar raportin nuk e japin kete 1/3 si nje statistike, thjesht duke i shtuar ate "around" te pakualifikuar. Ajo qe me ben pershtypje mua, eshte se ky artikullshkruesi, edhe kur behet e qarte se nje dicka NUK eshte nje statistike, ky e prezanton si te tille. Nuk e kuptoj se pse e ben ky kete. Eshte aq naiv, sa jo vetem qe nuk i trajton statistikat me skepticizem, por ben te paberen edhe i trajton jo-statistikat si statistika. Apo e ben me qellim? Nuk e di nese vete-manipulohet, apo kerkon te manipuloj.

Krijon senasacion si 99.9% e gazetareve shqiptare.  Imagjino c'do te ndodhte ne nje gjyq bie fjala me ate "around" perpara premises se 1/3.  Nje avokati i zoti do ta bente fertele ate qe thoshte dicka te tille.

Eh..si ka thon Ajrabi "Grun rrife edhe kur nuk e di pse. E di ajo" Per mua keto shifra tregojne se 1/3 e shoqerise te shqiperise mbetet orientale( pra e mendimit qe gruja nuk eshte nje tjeter vec nje voze me vese, qenie e ndyre qe meriton te ndeshkohet qofte vetem prej natyres te saj)

Une jom me Umberto Econ ne kete mes kur thote (permes personazhit William nga Baskerville):

nuk mund te besoj qe Zoti vendosi te sjelle ne kete bote nje krijese kaq poshter (femer dmth), pa i dhene te pakten disa virtyte.

Sociologet ne Shqiperi vertet paskan pune ne zbulimin dhe marketimin e ketyre virtyteve.

 

o qafir, e kuptoj un qe ti ke teorine tende te terheqjes se gjithesishme, por mundohu te mos i lidhesh te gjitha gjerat me orienalizmin. me aq sa ke mundesi kuptohet.

se ja psh shih ketu: http://www.religiondispatches.org/archiv...

po keta orientaliste, kta?

nuk mund te besoj qe Zoti vendosi te sjelle ne kete bote nje krijese kaq poshter (femer dmth), pa i dhene te pakten disa virtyte.

Më bëj një tjetër, i tha, se plasa nga mërzia. E dua të bukur, të mënçur, si unë me një laff. Mirë, ja ktheu bubëllima, por do të të kushtojë një krah dhe një këmbë. Hmmm, po për një brinjë më bën dot gjë, i thotë kllufi. Vazhdimin e dimë të gjithë smiley

Nuk po na del ndonje peshk i ndershem te na tregoje drejt kur, si dhe pse e ka rrahur gruan!

Une po pres ndonjerin te rrefehet!

Ju kaptintutkallet qe ju vjen çudi per 1/3 e grave te dhunuara, ta dini se ne France eshte 1/10.

Mirepo, me ç'kam pare une, burrat franceze jane 4 (kater) here me te urte dhe me te paqte se burrat shqiptare. Pra une mendoj se 1/3 eshte ende pak, se ne fakt duhet te ishte 1/2.5

Ah, keni nje rrethane lehtesuese : burrat franceze jane 1.8 here me homoseksuale se Shqiptaret, nga ku vjen dhe paqesia e tyre.

Rrugedalja : Shqiptare, ne mos mundshi te urtesoheni vete, me ndonje çaj indian, atehere futjani nje udhetim ne boten e Homos. Dhe pastaj alternativa do te jete : ose homo ose grusht turinjve gruas. Jam i sigurte se do te zgjidhni grushtin, you're so strong. Tani, ç'eshte e verteta, do keni ca peripecira nga ca demonstrata kunder jush, por fundja do dilni ne TV, Ambi Sadori do te flase per ju, dhe si perfundim do merrni transferim per ne ndonje rreth me mendjehapur.

Ktu eshte nje set te dhenash e rferencash te ndryshme te cila me eshte dashur ti perdor para ca kohesh. Pasi kerkova, munda te pedor me pak se cerekun e referencave edhe te dhenave ne kete dokument, sepse pjesa derrmuese nuk mund te perdoreshin, ishin te pa-konfirmueshme dhe te pa-konformueshme me etiken e kerkimit.

http://www.childrensembassy.org.mk/WBSto...

Qe eshte rrit nr i grave qe rrifen, kjo eshte e dukshme ne drite te diellit. Jo me kot kane dale ne mode syzet e diellit me skelet te trashe, per te mbulu te nxirat e syve.

Prisja ndonje shperthim feminizmi ketu, po mesa duket qeka rregjur lekura

 

Ka pas qene nje skec qe e ka shkruar Pellumb Kulla. Ne te, karrocieri Xhezo, shkonte te ankohej per drejtorin i cili ishte arrogant, dhe per kete kishte vendosur t'i niste nje leter Komitetit Qendror. Rruges takon brigadierin dhe nendrejtorin, te cileve ua tregon ankesat. Keta te alarmuar, i thone per ta zbutur qe ne leter te shkruaje qe "jo drejtori, por tek shoket e drejtorise, shihen shenja arrogance - meqe drejtori ishte ne krye te shokeve te drejtorise, pra, vetekuptohej qe letra ishte per te". Madje, madje, i thote brigadieri, per me mire karrocieri duhet te shkruaje qe "ne shoket e administrates verehen shenja arrogance - pasi administrata e ka nje titullar, e per kete, kur ankohesh per administraten, faji bie mbi titullarin. Vijon nendrejtori :O Xhezo, me mire fare fare, thuaj qe ne ndermarrjen tone, vihen re shenja arrogance. Me kete menyre, e mberthen fare drejtorin.

Ate kohe, Xhezua, i fryre nga temthat e merr letren dhe e gris. C'bere, e pyesin keta.

A thame qe ne nderrmarjen tone ka shenja arrogance? - thote Xhezua. E pra! Une i kam ato shenja!!!!

----

Skec i shkelqyer. Me kete rast, une mendoj qe nuk eshte 1 ne 3, pasi mua vete, nuk me ka qelluar ne lagjen time te kem ndonje grua qe rrihet. Banoj ne pallat me dopio mure, dhe me thene te drejten, edhe nese ka nuk i degjoj dot ulerimat. Por edhe ne ka gra qe rrihen, duhet te jene diku neper qytet. Ose ose, neper fshatra. Ose ne zonat e thella malore.

Keshtu qe, derisa nuk eshte 1 ne 3, derisa nuk ndodh perdite, etj etj - hajt te merremi me gabimet e shkrimit te ketij Aliut.

Çfare duhet te ndodhe qe njerezit te flasin per rrahjet ne shtepi?

 

Shume besim tek keta artikullshkruesit nuk kam, dhe as tek hartuesit e nje raporti te tille. Gazetaret e Shekullit mundet qe termin "violence" ta kene perkthyer "rrahje", kur dihet qe ketu hyn edhe cfare ne fjalorin e levizjes feministe, por edhe ne legjislacion tani njihet si "psychological violence".

Shifra 1/3 eshte teper e ekzagjeruar ne vleresimin tim modest. Po kam bindjen se opinioni im ka per te ngelur modest, per sa kohe qe ekziston nje interes i fuqishem politik qe shifra te tilla te fryhen, me qellim denigrimin e meshkujve dhe avancimin e nje prirje qe sot quhet "inxhinieri sociale". Nqs ju ngushellon fakti, denigrimi sistematik i meshkujve nuk eshte nje fenomen vetem shqiptar, per me teper lexoni ketu.

Per ta permbledhur, sigurisht raporte te tilla do dalin dhe do shtohen ne te ardhmen, me qellimin qe edhe ne vendin tone "te prapambetur" te instalohet nje sistem i tille ligjor, madje edhe social, ku fjala e nje femre do te mjaftonte qe nje mashkulli t'i nxihet jeta... ne menyre te pariparueshme.

Nuk ve ne dyshim qe ka meshkuj qe ne menyre te padenje ushtrojne dhune te panevojshme ndaj seksit tjeter, por ne nje mase shume me te vogel se c'pretendohet nga artikullshkruesit dhe ata qe hartojne keto raporte qesharake.

Jam kurioz te di nese ka ne Shqiperi qendra rehabilitimi per femrat e dhunuara fizikisht dhe psiqikisht, a ka hotline-s, grupe mbeshtetese etj, se megjitse ma ha mendja qe ligjet jane per bukuri, keto te fundit nuk duket se kane ndryshuar gje te madhe ne permiresimin e statusit te gruas.

Ka qendra, dhe hotlines ne Tirane, por edhe ne qytete te tjera.  

Falemnderit, Monda.

Uroj qe vertet te kene njefare ndikimi.

Nuk i di statistikat tani, por Spanja ka pasur shifrat me te larta ne BE persa i perket dhunes domestike.  Dhe pak a shume e njejte: rreth 30% e femrave. 

Pa iu referuar artikullit, kam pasur parasysh edhe nje emision para ca kohesh te TCH per 8 Marsin, ku u debatua, fatkeqesisht jo dhe aq thelbesisht se s'te linte M. Kryemadhi (te me shaje nenen mua ajo ...) ceshtja e dhunes.  

Pati debat edhe aty per punen e shifrave.  Te gjitha debatueset ishin femra.  Qe nga ekstremi, M. Kryemadhi, ku ne nje fare pike aludon qe femra e meriton, edhe nje debatuese tjeter, s'mbaj mend emrin nuk ishte e bindur per kete shifer.  

Personalisht ceshtja a eshte 1/3 apo 1/4 me duket humbje kohe e madhe, dhe bile (megjithese pa dashje) menjanim fatkeq i thelbit.  Sipas njeres nga debatueset qe punonte me qendra strehimi, eshte rritur numri i femrave qe perdorin "hot-lines" per te raportuar dhunen.  Nuk do te thote domosdoshmerisht qe eshte rritur dhuna, por mund te shihet si aspekt "pozitiv" pra qe eshte ulur frika per te raportuar.  Apo qe te pakten keto femra po kerkojne mbeshtjetje.  Por kemi te bejme me Tiranen, me metropol.  Per zonat rurale apo qytete te tjera te vogla eshte veshtire te aludosh per shifra.

Nje shoqeri qe vjen nga mendesia e "fishekut ne paje", me kushte te varferise, mos-shkollimit dhe mos-emancipimit, rritje e perdorimit te alkoolit e rrethana te tjera, nuk eshte cudi te krijoje "stuhine perfekte" te ketij fenomeni mjeran.  Edhe shume femra qe marrin guximin te largohen, te shkojne ne qendra strehimi, pas ca kohesh, ne pamundesi punesimi, kushte jetese apo asistence, kthehen serish ne shtepite nen te njejta kushte.     

Te dhemb: nje nene, nje moter, nje femer e nxire syresh e shkaperdyer kockash!  Te qenit statistikisht korrekt s'me dhemb!

O Monda, po ndonjë plan apo ide se si mund të zgjidhet ky problem, a ke dëgjuar të ketë? Jo vetëm në Shqipëri them por edhe në botë. Se unë kam dëgjuar konstatime që kur mbaj mënd, por nuk kam hasur ndonjë mesazh konkret akoma.

Monda, per ty si eshte me mire, qe te rrihen 1/4 e femrave, apo 1/3?

Monde, me demek me benchmark-un qenkena ne rregull? Nji per nji me zonen?

Qafo, mos e banalizo te lutem.  E solla si shembull qe shifrat e larta s'jane cudira.

@ twin, pergjigjen time e ke tek fjalia e fundit.   

po me thuaj a eshte me mire per ty nese rrihen 1/4 apo 1/3?

Me fal pak por nuk kam sesi ta shpjegoj une nqs ti ben kete pyetje dhe e ke teper seriozisht.   

po me thuaj a eshte me mire per ty nese rrihen 1/4 apo 1/3?

Te miren ketu une nuk e konceptoj dot.  Kupton ti?  Mbase e kam fajin une qe nuk e konceptoj e as pertyp dot.  S'po them qe e ke fajin ti.  Por qe nuk avitemi gjakundi me kete.  

me mire, ne kuptimin "me e deshirueshme". cila do te ishte me e deshirueshme per ty, te rriheshin 1/3 apo 1/4 e femrave? pyetja eshte retorike sigurisht, por pergjigja sherben per te vene ne dukje kete mundimin tend absurd per te pohuar se nuk ka rendesi nese rrihen 1/3 apo 1/4.

 Dakord, ashtu e leme smiley.

fakti qe diskutohet sot per ket eshte shume me tregues sesa cdo numer i fabrikum ose jo. Diskutohet sepse ekziston si fenomen dhe per mu kjo mjafton...shko ne youtube dhe kerko video (nuk kam akses ne youtube prek ktu ku jam), ku shef dike (ne Shqiperi) qe rref gruan ne mes te rruges dhe njerez qe e shofin. Ne fund pastaj, ajo e shkreta, e irritume del nga makina dhe iken ne kembe (ky duket se eshte burri i vet).

ka ekzistuar, ekzisto e do ekzistoj si fenomen, ne Shqiperi, ballkan, evrope, edhe ne gjithe boten. por jane shifrat ato qe e sjellin nje teme ne tryezen e diskutimit ne shkallen shoqerore.. le te mos behemi idealist me zorr, zhdukja e fenomenit ne menyre absolute nuk eshte e realizueshme e nuk mund te pretendohet, me teper se c'mund te pretendohet zhdukja e korrupsionit ne menyre absolute.

ti po thua qe fenomeni nuk eshte me shqetsues ne Shqiperi sesa aty ku jeton ti? per mu pastaj, dhunimi i individit (aq me teper femer) eshte shenje primitivizmi qe nis me dhunen pa shkak te policit ndaj nji kundravajtsi (po jo gjithmone) dhe perfundon me ate te deputeteve ne parlament. Qofsha i gabum po te ne ky fenomen nuk krijon naj shqetsim mbareshoqror...pse? sepse jena msu dhe nuk na bo mo pershtypje. Per mu kjo eshte shqetsuese, fakti qe jena msu me ket dukuri

nuk e kuptoj pyetjen Bredharak. Cdmth shqetsues? shqetesimi eshte konstrukt shoqeror, ai mund te varet prej frekuences qe ndodh dukuria, dhe prej rendesise qe i jep nje shoqeri ktij fenomeni. ne angli mund te ndodh ne 5% te rasteve por mund te jete me shqetsuese se ne shqiperi ku ndodh ne 15% ose cfaredo.

per mua dhunimi ne familje eshte nje fenomen kompleks e merr forma te ndryshme. shkaqet jane te panumerta, dhe kta te fundit funksionojne ne izolim ose ne kombinim.

flas ne aspektin njerezor, dmth dhuna eshte nje fenomen njerezor, jo ne kuptimin humanist, por ne kuptimin se eshte pjese e natyres se species, eshte tjeter ceshtje se cfare vlere negative pastaj i ve nje fare shoqerie ose kulture ktij fenomeni. kurse ne shqiperi, une kam pershtypjen se dhuna eshte me e thksuar, dhe eshte nje simptome e psikes dominuese se asaj shoqerie, psike e cila eshte kultivuar pergjate gati 5 shekujsh pushtim otoman, me pas u rikonfirmua ne epoken moderne nen regjimin autoritar te enver hoxhes, dhe sot vazhdon te konfirmohet ne epoken post-moderne nen regjimin autoritar te sali berishes.

e kam thene edhe me pare se shoqeria shqiptare eshte PIMP-uar per shekujsh edhe vazhdon te PIMP-ohet. Pimpimi ehste pikerisht kjo, nje reate dominuese dhe shfrytezuese. Eshte kurioze psh kur sheh se ne pergjithesi prostitucioni ne evropen perendimore kryhet prej atyre shoqerive te lindjes, dmth post-komuniste. ndoshta nuk ka korelacione midis tyre, por ku i dihet.

n'fakt ke te drejte se edhe mu m'duket pak rremuje ajo qe kam shkrujt tani qe po e lexoj:

kur them se eshte me shqetsues te ne, e kam fjalen qe, dhuna ndaj femres si fenomen te ne ka marre permasa te tjera qe nuk i has aty ku jeton ti dhe kjo mund ta kete bazen te ajo qe thua ti, te shoqeria tipike shqiptare, mentaliteti i dhunes dhe i te fortit packa dhuna ndaj femres tregon dobsi.

Kur them qe nuk perben shqetsim per ne, e kam fjalen se mgjse. frekuenca qe shef ne gazeta e lajmeve ku femra dhunohet (sepse eshte me e dobet), eshte e madhe, nuk shof naj levizje qytetare te organizume (proteste a ku di un) qe ta denoncoje ket. Ne krahun tjeter, robt dalin me shume qejf ne organizime te tilla kur nanji shpall se eshte homo. Nuk eshte arsye per mu se dhunimi i ka rrenjet te kushtet ekonomike etj...kjo vetem e perligj si fenomen.

Nuk e di c'te them. Nuk eshte puna vetem per dhunen ndaj femres, po ajo shoqeri nuk proteston e nuk mobilizohet per asnje gje. Konkretisht ti grup, se e di edhe se cfare idesh ke.. por edhe ti psh qe nuk ke asnje interes me Sali Berishen.. edhe ti nuk e kupton, ose nuk pranon ta kuptosh, se demokracia, ne thelb, eshte nje set regullash restriktiv. Kufizues. Kjo e ndan demokracine nga autoritarizmi edhe monarkia. Demokracia i vendos qeverise regulla kufizues. Kte ke te drejte ta besh, kete nuk ke te drejte ta besh. Kur regullat shkelen, atehere behet fjale per nje forme qeverisjeje autoritare, ku regullat jane arbitrare. Dhe kshtu, ne shohim se nje qeveri, ose nje individ me mire, i lejon vetes te vjedh voten e elektoratit, dhe te vendos veten ne krye te pushtetit. Pra regullat NUK funksionojne. Ato nuk kane me efektin restriktiv e kuizues. Nje individ ben, troc muhabeti, cfare ti doj rrocka. Dhe ne, vijme ktu dhe habitemi si vogelushe, se perse eshte dhuna kaq e theksuar ne Shqiperi? Dhe une pyes, e pse te mos jete dhuna kaq e theksuar ne Shqiperi? Kur qe ne krye te asaj shoqerie, ne majen e piramides se hierarkise se shtetit, ne gjejme se individi i aktualizuar eshte thjesht ai qe ben si ti doj rrocka? A nuk do te ishte, ne fakt, shume e cuditshme, sikur dhuna te mos ishte regulli i dites ne ate vend?

Dhuna ne ate vend eshte e promotuar dhe e kultivuar ne te gjitha shtresat e shoqerise. Imagjino kur del kryeministri edhe i thot kryetarit te opozites se do t'i shkul dhembet edhe dhemballet. A nuk eshte kjo dhune verbale? Ose kujtohu se si shahen nga nena e nga motra, edhe se si kapen me grushta antaret e parlamentit ne ate vend, dhe me thuaj, a nuk do ishte e cuditshme sikur dhuna te mos ishte regulli i dites edhe ne familje?

dhuna ne shoqeri nuk eshte rrjedhoje e shenjave te totalitarizmit qe shpreh Berisha. E kunderta eshte e vertete, qe Berisha eshte thjesht pasqyre e karakterit te dhunshem te shoqerise. Une nuk pres qe shoqeria te mobilizohet per te dale ne protesta civile nga politika (qofte Berisha ose tjeter). Perkundrazi, per mu, shoqeria e emancipume nuk ndikohet nga thirrjet e politikes per me protestu. Po e beri ket tregon qe eshte thjesht vegel qorre qe perdoret nga politika, sic vazhdon ta tregoje eshe sot. I vetmi rast qe do bente perjashtim per mu do ish kur politika te shoqeronte levizjen civile po jo ta drejtonte.

Nuk them se dhuna ne shoqerine tone eshte rrjedhoje e autoriarianizmit berishian, por ky autorianizem e konfirmon, e afirmon, dhe e perforcon dhunen.

Kjo qe thua, qe demek Berisha eshte thjesht pasqyre e karakterit te dhunshem te shoqerise, eshte per mua nje logjike me te cilen asnje here nuk kam qene dakord. Eshte kjo ideja se cdo popull e meriton qeverine e vete, (ne djalle vaft ai qe e shpiku). Duke lene menjane idene se ndoshta ka nje element te vertete ne kete aksiome, nuk duhet mohuar se ka nje doze shume te rende cinizmi ne te, nje fare cinizmi fatalist, qe demek, "rri mos u lodh kot, se nese ke kete qeveri vari lesht, eshte sepse je nje popull vari lesht" dhe kjo ne fakt eshte kthyer ne realitet. Realiteti yne i hidhur eshte se kjo logjike i aplikohet ksaj shoqerie nga te huajt. Psh thon, "numerimi i votave ishte shume keq ne 1/3 e rasteve, por hej, kjo eshte mire me standartet e albanezeve ee.. gezuar..".. (buono per gli albanesi), dmth ca ke qe ankohesh o popull vari leshin, ti kaq meriton. Por fakti se ankohet, dmth se kerkon me teper, e nese kerkon me teper atehere meriton me teper, apo jo? dhe ktu eshte momenti kur kjo shprehje e humb elementin e vete shpjegues dhe kthehet ne nje reth vicioz e menyre mendimi qe legjitimon e autorizon keq-qeverisjen. Kshtu qe per mendimin tim, mendoje nje here kete punen e ksaj shprehjes, cfare funksioni dhe efekti ka?

P.s. protestat jane nje forme politike aktivizimi, mobilizimi a angazhimi.. nuk jam i sigurt, por nuk shoh se si protestat te kene karakter tjeter vecse politik. Biles edhe cdo forme tjeter aktivizimi, grupe presioni edhe levizjesh shoqerore, si edhe media, nuk shoh se si te mos kene aspiratat e veta te cilat jane politike. Cdo vendim ose objektive qe arrihet, ose synohet te arrihet per nje grup ose kolektiv, eshte nje vendim ose objektive politike. Sdq levizjet e shoqerise civile duhet te mos kontrollohen prej qeverise ose partive politike, duhet te jene te pavarura ne te gjitha menyrat prej qeverive dhe partive poltike. Por kjo nuk dmth se interesat e tyre do te jene perhere ne mos-perputhje, dhe nuk mund te thuash se nese interesat e nje levizje ose forme aksioni shoqeror, perputhen me ato te nje partie ose te qeverise, atehere kjo forme aksioni kontrollohet prej qeverise ose partise politike. Kjo ne efekt do te perjashtonte si ilegjitime c'do instance proteste kundra qeverise ose njeres parti, duke qene se automatikisht kjo gje do te koincidonte me interesat e partive te tjera.

Nuk dua ti imponohem njeriu.. nese dikush ka nje kendveshtrim tjeter do doja shume ta lexoja.

Dhe mua e vajti mendja tek kjo, po ma paske marre.

"Ik se ta dhashe me kete..." aj aj aj aj aj

Fakti kuptimplote qe vetem 1/3 e grave rrihen, tregon me se miri dhe shkallen edukuese dhe kulturore qe ne po vazhdojme te ngjitim me sukses. Mos shko me larg por vetem duke bere nje aritmetike te thjeshte del se 2/3 e grave nuk rrihen me, bile kjo mund te shkoje dhe me lart ne rast se studiojme aresyet e rrahjes te asaj 1/3 dhe pasi te heqim nga kjo 1/3 afersisht gjysmen domethene 1/6 del se ne duhet te shqetesohemi vetem per 1/6 tjeter, e cila s'mund te jete kurre e barabarte me 1/6 e pare per vete faktin se ne kete rrahja duhet te kete ndodhur me deshiren e te dy paleve (pales rrahese dhe pales se rrahur). Keshtu ngelet vetem 1/6 e dyte per te cilen mund te themi me bindje se eshte rrahur.

Dhuna ne familje eshte e padurueshme dhe e palejueshme. Nuk ka rendesi kush rrihet : gruaja, vajza, nena, gjyshja, femija, apo mbesa qe e mbajne ne shtepi per te mos vajtur ne konvikt. Thjesht pamja e nje dhune ne familje eshte traumatizuese. Madje dhe thjesht ta degjosh me veshe.

Nga mund te jene burimet ? Sepse fundja keto duhen hallakatur pak, per te gjetur dhe menyrat e sherimit. Nja ca pika po i rreshtoj une, kush di t'i thelloje apo shtoje, le ta beje :

- Nje mendesi e forces, ne nje shoqeri goxha te çoroditur. Ne shoqeri te tilla, fjala baze eshte : dua diçka dhe e dua tani. Ne fillim provohet hilja, dredhia, dhe ne rast se kjo nuk jep gje, mendimi i pare qe vjen ne kokat e anetareve te kesaj shoqerie eshte : do ta marr me zor. Atehere fillojne rrahjet, kercenimet, dinamitet, atentatet, etj. E kam fjalen qe dhuna ndaj grave duhet pare dhe ne prizmin e dhunes ne shoqeri. Siç e dini dhe ju, shoqeria jone eshte goxha e kriminalizuar. Korrupsioni kap nivele te çmendura, shtirja, hipokrizia, vesi kane marre te drejten e qytetarise qe prej shume kohesh. E tere kjo krijon nje atmosfere te dhunshme ku pastaj, kuptohet kjo, haraçet i paguan shtresa me e dobet : grate dhe femijet.

- Nje mendesi e trasheguar nga kodet e vjetra te sjelljes ne shoqeri : Bibla, Kurani, Kanuni. Ende sot ke pasues dhe mbeshtetes te zjarrte te parimeve te Bibles per moslejim te priftereshes, te Kuranit per deshmine e gruas qe vlen sa gjysma e asaj te burrit, dhe te Kanunit ku gruaja nuk kishte pjese ne trashegimine e familjes.

- Nje nivel i ulet i procesit mesimor : nje pjese e mesuesve dorezohen perballe paragjykimeve duke i perjetesuar ato ne vazhdimesi.

- Nje kapitullim i shoqerise civile : nuk sheh pothuaj asnje shoqate te beje vizita dhe programe hapjeje sysh neper qytete dhe fshatra. Ne sa shkolla kane vajtur grate e dhunuara t'iu flasin te rinjve per pervojat e tyre te dhimbshme ? 

- Nje kapitullim i plote i organeve shteterore : denime te buta ndaj abuzuesve, deri ne mosmarrjen e padise per rrahje me shkasin se çoçn ke bere ti shoqe qe te kane rrahur.

- Nje terheqje perverse per filozofe mizogjine tip Niçe apo tjeter, thjesht per t'i dhene vetes legjitimitet : meqe e ka thene Niçja, atehere kush jemi ne ta kundershtojme. Dhe keshtu biseda kalon me nje hahaha e hihihi ne dasmen e Selines qe pas dy javeve del jashte me sy te nxire.

- Nje vleresim nga ana e shoqerise ndaj krimineleve, prokseneteve qe kane bere para te madhe ne perendim me shitje femrash, dhe qe kthehen fitimtare ne atdhe duke u hequr si shembulli i biznesmenit. 

- Nje shpartallim i plote i medias shqiptare, me lojera debile si Big Brother qe jane thjesht per te nxjerre syte ne vend te venies se vetullave.

____________

Shkurt, nje ide qe mund te me vije ketu shpejt e shpejt eshte kjo : ju gra, kushdo qe jeni, kapeni veten ne dore dhe beni diçka sepse siç e shihni shoqeria s'ben asgje per ju. Mblidhuni diku dhe ngrijeni zerin tuaj, pa pritur qe ndonje burre te vije t'ju ndihmoje. Filloni dhe nga femijet tuaj, edukojini qe te vegjel per rreziqet e ketyre ideve te qelbura qe perjetesohen nga brezi ne brez.

Beni protesta ne parlament (nese ka gra atje). Dilni ne rruge per forcimin e ligjeve. Ndermerrni fushata te mirefillta neper shkolla e kopshte. Nese brezi yne iku si iku, te pakten keta qe vijne me pas te jene njerez te tjere.

E keshtu me radhe.  

Nuk jam i sigurt per shifrat e dhunes sipas studimit, por ajo( dhuna fizike/verbale) eshte prezente ne familjen e sotme shqiptare. Ne artikull permendet vetem violenca ndaj femres, por po aq shqetesuese eshte sot edhe dhuna ndaj meshkujve. Dhe per kete kategori s'besoj se egziston ndonje trajtim i vecante ne Shqiperi.

 

 le te mos behemi idealist me zorr, zhdukja e fenomenit ne menyre absolute nuk eshte e realizueshme e nuk mund te pretendohet

Jo por te pakten duhet te ekzistoje nje infrastrukture. Psh ketu ne Kanada, mos pac fatin e keq, se edhe pa bo gjo mjafton te marre gruja ne tel policine dhe ti e ha n'burg, do detyrohesh te moresh n'tel shokun me t'qit nga biruca, e t'o hap dosja si n'kohen e Xhaxhit, e jo pune qe s'puth mo, po as kredi rrezik nuk te japin me.  Ketyre u them masa parandaluese une!

Keto qe thua ti vetem masa nuk mund te quhen ,pasi shume mire gruaja mund te genjeje qe keqtrajtohet dhe ti si burre ha burgun kot.

Pastaj clidhje ka keqtrajtimi qe i behet gruas,me aftesine tende per te shlyer kredine,apo me aftesite tende profesionale ne pune?Nuk quhen keto shkelje te te drejtave themelore te njeriut?

Nuk te duket qe kan shkuar shume parg me keto"masa parandaluese" duke bere qe njerezit te futen kot ne burg ,vetem se gruas i teket te telefonoje policine?

Do te ishte me mire qe kete shkrim ta kishte qendis nje grua dhe jo nje burre! Nejse rahja e gruas si shpreheje e dhunes ndaj sexisit me te dobet eshte nje problem i pergjithshem boteror dhe jo vetem shqiptar, shifra me duket pak e pabesueshme.,dhe kontradiktore me levizjen"Shqiperia po ndryshon" i bie qe ndryshimi te jete i madh per keq.

Kjo shifer eshte skandaloze.

Ndersa jepen statistika per keqtrajtimin e grave, dhe mbahen me parat e taksapaguesve organizata feministe,nuk ju ben pershtypje se nuk jepen statistika per fenomenin e kundert:Ate te keqtrajtimit te burrave nga grate.Keqtrajtimi nuk eshte vetem fizik(pra nuk besoj te kete shume burra qe rrihen nga grate) por me teper shpirteror apo psikologjik.

Nuk eshte se ky fenomen nuk egziston,ai egsiston edhe ne atdheun e shqipave qe njihet per nje dominance mashkullore,por une mendoj qe asnjeri nuk eshte i interesuar ta investigoje si fenomen sepse e quajne jo normal apo me keq genjejne duke thene qe nuk egziston.

Nese flasim per barazi gjinore,duhet qe dhe rrahja e problemeve qe kane te dyja gjinite te jete e ekuilibruar.Ne kete rast pra per keqtrajtimin e njerez gjini nga tjetra,nuk ka fare ekuiliber.

Mire, ti dhe Kryemadhi e keni problem paresor kete.  

Ne kete rast pra per keqtrajtimin e njerez gjini nga tjetra,nuk ka fare ekuiliber.

I freaking wonder why?!!!

Sepse njerzit mendojne qe vetem grate keqtrajtohen pasi i shohin me sy te nxira.

Njerezit pasi shohin qe burrat nuk kane ndonje shenje apo sy te nxire,nuk e vrasin mendojen te pyesin nese vuan shpirterisht apo psikologjikisht.Une mendoj se vuajtja psikologjike apo shpirterore eshte shume me e keqe se nje sy e nxire apo nje e rrahur.

Por njerezit shikojne pamjen e jashtme dhe duket sikur vetem grate vuajne nga burrat dhe jo e kunderta.

Eshte njesoj si puna e ligjit te perdhunimit ne SHBA qe zbatohet sipas qefit:Nese nje mashkull ben seks konsesual me nje femer nen 18 vjec denohet 8 vjet ne burg dhe ne mos me shume.Behet nami ne media dhe burri quhet pedofil dhe rri gjithe njeten me chip ne kembe.

Nese nje femer e rritur ben te njejten gje me nje mashkull te mitur jo vetem qe nuk denohet aq por ka raste qe te behet edhe top modele si apo mesuesja ne Florida.Gruaja jo vetem qe nuk quhet pedofile por gjenden dhe "shkaqet qe e cuan te beje kete gje" duke fajesuar familjen e saj apo ndonje ngjarje nga e kaluara e saj.

Pra shkurt burri nuk justifikohet, ndersa gruaja justifikohen ne maksimum.

Nuk po flasim per kete pune edhe mos i bej strumbullar gjerat, jo me US, e me top-modele etj. 

Po flasim per Shqiperine.  Dhe po, vuajtjet psikologjike dhe shpirterore lene plage teper te thella.  

Ka pasur raste te raportuara ne media te dhunes ndaj meshkujve.  Ka pasur meshkuj qe kane marre ne telefon hotlines ne Tirane.  

Tani, a ka mundesi te me thuash cili fenomen ka permasa me te medha?  Keshtu qe s'kerkoj ndjese fare nqs jam nje cik "gender biased". 

"Pseudo-argumentat e tjera" jane tjerrje muhabeti wool in three.  Por gjithesesi, s'ju ndalon njeri te hapni nje teme a te shkruani dicka mbi keto ceshtje.  Ketu po flitet per tjeter gje. 

...Tani, a ka mundesi te me thuash cili fenomen ka permasa me te medha? ...

E nderuar Monda!

U pergjigja besoj.Ne dukje duket sikur grate vuajne me shume,por jam i bindur qe nese behet ndonje studim me ststistika mund te dale qe te dyja gjinite vuajne njelloj.Prandaj them qe duhet edhe nje studim per fenomenin e kundert ate te poshterimit te mashkullit nga grate.Por meqe meshkujt duken pa sy te nxire,atehere nuk e merr mundimin njeri pasi dhe nuk perben lajm.

 

"a ka mundesi te me thuash cili fenomen ka permasa me te medha?"

ouuu??? dolem tek permasat Monde? Kaq shpejt mi? smiley

Twintip, ne te dy u lame dakord me lart.  Mundesisht, po s'kishe gje tjeter pervec 1/4 apo 1/3, te lutem mos m'u drejto me ne kete teme.  Nuk i kam qejf ger-ver-et.  Bujrum ne tema te tjera, sic e di vete, me shume deshire smiley.   

Ika Monde ika, se filloi edhe arsenali.

gjithsesi, ti quaje ger-verr po te duash .. por mua me duket pak si hipokrizi qe te deklarosh se "Te qenit statistikisht korrekt s'me dhemb!"

pastaj disa rreshta me poshte te shkruash "a ka mundesi te me thuash cili fenomen ka permasa me te medha?"

i called you on it.. deny it if you must smiley

 

 

Ne Shqiptareve, ne tre menyra komunikimi qe ka njerzimi, na mungon nje, kemi vetem dy menyra, te bertiturin e dhunen.

Shqiptaret nuk din te flasin me ze te ulet ( normal),kur eshte per te biseduar normal  ne bertasim, kur eshte per te bertitur, perdorim dhunen.

Kur te fillojme te perdorim edhe menyren njerzore te komunikimit , ate qe te flasim me ze te ulet, patjeter do jemi shume me  pak te dhunshem.

Shume Dakort,mbi femren nuk vihet dore,por asaj shprehjes popullore "Druni ka dale nga xheneti" si tja bejme kush ka qene ai qe e ka thene kete shprehje.Rrofsh Qafo.

Xheneti (parajsa) jo xhehnemi (ferri)

Druni ka dale nga xhenemi"

Shkrim idjot. gazetar gagac.

gjithsesi, 1/3 rrihet? une them qe qe te gjitha duhen rrahur e duhen bere peshk ne dru. grate e meritojne drurin bile dhe druri ka dale nga xhenneti.

Zoto,jashte teme,ka mundesi te me thuash vetem nje emer gazetari qe ty te pelqen,vetem kot me e dite.

Me pelqejne ata gazetare qe dine te shkruajne shqip. Jo gazetaruce injorante dhe shtazarake qe nuk dine te shkruajne gjuhen e tyre, apo me sakte, te nenave te tyre. Nuk me pelqejne gazetarucet qe nje here shkruajne "rrahen" e vazhdojne me po "rrahen" dhe pastaj ja kepusin "rrihen"... gagaci nuk behet spiker televizioni, dhe gagaci i te shkruarit, injoranti, nuk ka si te behet gazetar. Vetem ne Shqiperi ndodhin keto gjera.

Ka dale nga xheneti i burrave

Xheneti eshte Xhenet,nuk ka as burra as gra,finimini.

Ashtu thua ti, por mos harro qe dogmat ka me shume se 2 mije vjet qe jane prone e burrave. Eshte gruaja ajo qe "ha gjithmone mollen e mekatit", fajtorja apriori.

po shihja nje emision mbi hedhjet ne gjyq qe i ben individi shtetit, edhe menyren se si procesohen kompensimet etj. e nejse, ishte plas nje plak i gjore ne nje trotuar, sepse qe ngritur pllak 2.5 cm siper, edhe ishte penguar kishte thyer doren, kishte nxire dy sute edhe kishte nxjer shpatullen. se si i kishte manaxhuar te gjitha kto njeherci nje zot e di, por pleq hesapi kush e di si bien. e nejse, pas 1 vit e ca procesesh, doli se plakut i duhej evidence te thoshte se pllaka e ngritur kishte ashtu me teper se 3 muaj, sepse bashkia i kontrollonte c'do 3 muaj a dicka e tille gjithe trotuaret. edhe nuk kishte deshmitare te tjere te deshmonin se pllaka kishte ashtu per me teper se 3 muaj, edhe e humbi gjyqin plaku i shkrete. he, i thot ky gazetari, si ndihesh? bashkia thot plaku, kane shpetuar me vrasje. po kshtu eshte ligji, i tot gazetari. in that case, thot plaku, the law is an ass.

Ate qe e ke, e ke, prandaj mbaje smiley se ishte Eva qe i besoi gjarprit/djallit edhe i dha te hante Adamit te shkrete mollen e mekatit, si pasoje e te cilit njeriu u detyrua te braktiste parajsen e Edenit per nje jete plot vuajtje dhe mundim.

6xXoyo3t8309M:http://trickyrelativity.files.wordpress...." id="ipfP6xXoyo3t8309M:" width="105" height="137" style="border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-color: initial; vertical-align: bottom; " alt="" /> 

 

Fini, si e ke hallin me xhan? A kerkuat barazine e sekseve? A kerkuat emancipim? A jeni barabar me burrat? Apo doni te jeni barabar me burrat dhe te behet vetem si thoni ju? Ja, nese ky sondazhi eshte i vertete, burrat shqiptare, paq fare, pa hile hic, e rrahin 1/3 e grave. Per cfare te vjen keq ty ketu? Apo i kane rrahur me hile? Apo kane perdorur goditje te palejueshme? Ky pra eshte barazimi i sekseve. Rrihesh, rrihesh ne shesh te burrave... tani ky sheshi quhet sheshi uniseks. Keshtu i thone, me cohen nervat mua, ferrtap ja plas: "hec fini, une e ti, tani, aty perjashta"!!! Ben vaki qe dhe gruaja ta rrahe burrin, dhe ja befte zoti hallall.

smiley

 Zotrules, do te tregoj nje histori prej verteti. Ketej nga Amerika, na ishte nje shqiptar qe fliste keshtu si ty. Ai jo vetem qe fliste si ty po edhe e qellonte gruan. Nje here, dy here....shume here. Dhe e di c'beri kjo shqiptarja. Telefonoi policine. E mori polici kete trimin shqiptar, e plasen ne biruce ca dite, dhe i thane gruas na thuaj kur do te ta sjellim ne shtepi. Nje dite, ajo vendosi ta sillte perseri ne shtepi , vogelushin trim. Erdhi idjoti si pule e lagur. Dhe qe atehere, thone qe eshte bere njeri. Sillet mire me gruan dhe femijet.

Tani, po do qe te ndihmohesh edhe ti, te lutem na dergo adresen. Se nje telefon, policise angleze dhe je i shpetuar. Shkurt dhe sakte i thone kesaj pune. S'ka nevoje te vrasim mendjen me teorira feministe dhe xhehneme...

Si thua?

 

Erdhi idjoti si pule e lagur. Dhe qe atehere, thone qe eshte bere njeri.

Më knoqe smiley

ja edhe nje rast me pak fatlum:

nje 16 vjecare shqiptare bie ne dashuri me nje djale (28), edhe ky shqiptar, dhe o e marr o ska. Dhe prinderit, qe e kishin vajzen e vetme e te rritur me perkedhelira, e thyen zemren e tyre per te mos thyer te sajen dhe e lane te martohej. Ai, pas 3 muajve te mjaltit, filloi ta rrihte e ta shqepte ne dru per gjene me te vogel, e izoloi ne shtepi, e kycte, nuk e linte te dilte as ne dritare dhe ballkon kur ai shkonte ne pune, dhe kur i linte shenja ne trup nuk e linte qe te takonte prinderit. E kote te shtoj qe ja kishte hequr edhe telefonin.

Duruan e duruan prinderit, e kur babai nuk guxoi te dilte ne mbrojte te bijes (se e kercenonte dhendri), e ema mori nje revole me plot karikatorin dhe ja shkrehu dhendrit deri ne fishekun e fundit, ne mes te Bazelit!

Ketu pastaj filloi nje tragjedi tjeter, por eshte per nje teme tjeter.

 

Qe thua ti o Lire, une ta jap adresen kur te duash. Por qe te genjesh veten ti, se do rruje sume policia angleze per thashethemet e tua, kjo eshte nje thagme me vete; dhe e dyta, qe te kujtosh ti se me shtire friken, per mua je duke folur me veten ose me alteregon tende, - 2 kjo, dhe tre, ti moj goce, flet pa qeder, se nuk kupton se nganjehere, kur nuk e njeh tjetrin, ke 99% mundesi te jesh duke ja futur kot. Dhe qe te kujtosh ti, se do me shpetosh mua, kjo per mua thjesht tregon se sa ore ne dite kalon ti para pasqyres. Po nejse, edhe kjo qe the ti, ishte nje argument me teper qe druri ka dale nga xhenneti.

PS: duhet t'i kesh floket shume te gjata zotrote.

Avash, o zotrules avash. Si e more kaq seriozisht. shaka bera duke u mbeshtetur tek ato qe shkruajte. historia me shqiptarin, eshte e vertete.

Desha vetem te tregoja qe ndonjehere duhen masa ekstreme te ndalohet dhuna. Se, kush do, te tel. policine? Askush! Pastaj, keto masa s'jane per te tere. Se une do preferoja te ndahesha se sa te koloja neper keto tmerret.

uaaa Lira te tilla raste jane mese normale ketu ne amerike smiley, edhe une njof shume si puna e ketij rasti, por dua te them nje shprehje qe e perdorin shpesh shqiptaret smiley Amerika eshte vendi ideal per gruan edhe per qenin smiley

I dashur Zotrules, qekur njeri prej te fejuarve te mi me mbushi krahet me hematoma (per fajim tim natyrisht), ia hyra nje kursi vetembrojtjeje dhe frekuentova per nje kohe relativisht te gjate nje poligon qitjeje. Keshtu qe ke te drejte: ben vaki qe edhe gruaja ta rrahe burrin. smiley

Edhe ku ja pe te keqen kursit ti? Sa te rrish e te harxhosh kohe me shtiza e me grepa kot me kot, pse te mos merresh me nje gje qe te pelqen megjithmend, apo qe te nevojitet sipas rrethanave.

Dhe qe ben vaki ta rrahe gruaja burrin, ben. E sheh si i rri buRi si pule Lires?

ha, ha, ha, e pse mendon ti se une e harxhoj kohen me shtiza e me grepa?

po po flas ne pergjithesi moj zevzeke se na plaset!

edhe une! :U (e kam nxjerre gjuhen thua?!)

Sa te rrish e te harxhosh kohe me shtiza e me grepa kot me kot, pse te mos merresh me nje gje qe te pelqen megjithmend, apo qe te nevojitet sipas rrethanave.

Ti ke marre apriori si te vertete se te merresh me shtiza eshte dicka qe nuk mund te te pelqeje megjithemend dhe as te nevojitet e, prandaj, konkludon se te merresh me shtiza e grepa eshte harxhim kohe. 

Mua me pelqejne shtizat megjithemend, shallat/trikot qe i bej vete me hyjne ne pune mua dhe pjesetareve te familjes gjithe dimrin dhe nuk me duket fare humbje kohe, sepse jo vetem jane utilitare por edhe nje menyre per te gjetur pak paqe. (me ndihmojne edhe te mbrohem prej kritikave te Solit per konsumizmin ... neo-liberal.)

edhe mua me pelqejne punedoret, mami im sa here ka kohe dhe nerva qendis gjera sh te bukura, ose thur me shtiza. Me loves that art

 smiley 

"Around one in three Albanian women are victims of domestic violence, however, many incidents remain unreported because of fear and prejudice." (marre nga komenti i Finit me siper)

Pse 'domestic violence' interpretohet si 'rrahje', ajo perfshin dhe komponente te tjere; emocional, manipulimin psikologjik, nenvleresimin si person te gruas ne sy te te tjereve (qofshin keta dhe familjare), moslenia e gruas neper veprimtari sociale... Keto nuk jane fenomene te izoluara vetem ne shoqerine shqiptare, por atje ka mungesa te theksuara te ligjeve ne lidhje me keto probleme.

Sa per shprehje te llojit "Druri ka dale nga Xheneti", vetem meshkuj te dobet e permendin dhe e vene ne zbatim, ata te cileve u mungon respekti per vehten.

Me thene te drejten kjo shprehja mu kujtua kot,se une grate i kam xhan dhe i "rrah"me perkedheli do-rina.

Ashtu po... smiley

 "Druri ka dale nga Xheneti", vetem meshkuj te dobet e permendin

Po na dilni me laps ne dore duke bere marginal analysis per te drejtat pllenuese (nga ku del kush qeka i forte) e masanej kerkoni 'equal pay for equal pants'. Hiqe lapsin nga dora, e per nje fjale qe e hedh provo konsekuencat e mashkullit (dmth naj hunde e thyer) dhe pastaj fol i forte apo i dobet.

Nejse une e kom gjet stilin me arrit barazine mashkull femer. Jom bo femer vet! e ju them shemrave "im more of a bitch than you'll ever be, and more of a man than you'll ever get"...po synin s'ta nxij.

E ke gabim, s'po bej marginal analysis per te drejtat pllenuese ene nuk jam nga ato me laps ne dore, seriozisht. Une thjesht dua te them qe nje mashkull i vertete eshte ai qe e ben nje femer te lumtur; pa ushtruar asnje lloj dhune mbi te, sepse atehere kalojme ne nenshtrim. Per mua respekti duhet te jete reciprok: Une nuk i kam qejf femrat qe bejne 'gjithe dengla' dhe shprehen se ia kane bere burrit tete me dy - supozohet qe ai eshte bashkeshorti dhe po ulen ate kane ul dhe veten. Dhe nuk me mbushet mendja qe druri ka dale nga xheneti, xheneti supozohet te jete vend i mire.

Une jam femer, jo uber-feministe, jam e mendimit qe jepi gjithsecilit/gjithseciles ate qe i takon, vleresoje sipas asaj qe ben, jo sepse eshte femer apo minority duhet t'i besh lehtesi ne emer te diversitetit.

 

 Qafiro, se dija une qe edhe ti qeke i rrezikshem. Ben mire te dergosh adresen, edhe ti.

Tani, une nuk jam per barazine midis burrit dhe gruas, si e shohin ca feministe. Natyra apo zoti na kane bere te ndryshem dhe kjo duhet respektuar. Une i besoj natyres dhe shkoj pas saj. 

Po ama, dhunes ne familje duhet thene NDAL. Jo vetem per femrat, po per femijet qe jane aq te pafajshem dhe s'ka te drejte askush ti helmoje dhe lere me pasoja tere jeten. Kjo eshte rruge e gjate, per Shqiperine. Pasi faktori ekonomik, luan rol te madh. Be ligje sa te duash, po nuk u permirsua ana ekonomike, s'ka qabe qe gjerat do te ndryshojne.

eh, grate qajne edhe kur shofin filma.

Por problemi eshte kur gruaja shpif apo ankohet per ndonje gje koti,sepse mendon se ligji eshte me te.

Di nje rast ketu ne Amerike, qe burri me gruan po ziheshin keq por jo me te qelluar.Burri po i bertiste dhe gruaja po ashtu.Gruaja merr tel dhe lajmeron policine,me demek se gjoja burri e qelloi.Komshinjte amerikane, kishin degjuar gjurulldine,por skishin pare gje,mbajten anen e gruas.

Burri u fut ne biruce,dhe pasi doli u largua nga familja.Tani nuk e di nese jane ndare zyrarisht apo jo,por di qe gruaja dhe femijet jane vete dhe burri ne nje qytet tjeter.

Tani me thoni kush kishte te drejte apo gabim.Une po te isha ne vend te burrit,pra te akuzohesha kot do te kisha bere te njetin veprim:kurre nuk do te kisha mbajtur per grua nje te tille.Thuhet se per hir te femijeve ai duhet te kishte bere pajtimin,por une mendoj se ai ka bere gjene me te mire qe eshte larguar dhe nuk ka qene "idiot apo pule e lagur".Tek e fundit e verteta do te dale dhe femijet do ta shohin kush ka pasur te drejte.

Mire,Slidarnos, mire. Kesaj i thone kodra mbas bregut. Ore, dhunimi i grave ne shqiperi dhe ne bote eshta AKSIOME. Dhe sic do aksiome, s'ka nevoje per vertetim ose kundra vertetimet e tua. Por, c'do rregull ka perjashtimet e veta. Dhe keto perjashtime, na thua ti ketu. Asgje tjeter. Po nuk mund te krahasosh , dy gjera te pakrahasueshme. Dhunimin e grave nga burrat dhe e kunderta. Eshte njesoj si te vesh shenjen e barazise midis 70%=1 ose 2%.

Ne po diskutojme  dendurine e fenomenit, ti na flet per raste sporadike...

Nese dhunimi i grave nga burrat eshte aksiome dhe e kunderta pra dhunimi i burrave nga grate eshte aksiome.

Nese jemi te ndershem dhe te balancuar duhen trajtuar te dyja anet e problemit jo vetem njera.

Une mendoj se thjesht duke trahtuar vetem nje ane te problemit,pra ate te dukshmen(rrahjen dhe shenjat e gruas), ne e bejme problemin me te veshtire per tu zgjidhur.

Sa te rrish e te harxhosh kohe me shtiza e me grepa kot me kot, pse te mos merresh me nje gje qe te pelqen megjithmend, apo qe te nevojitet sipas rrethanave.

Mua me pelqejne shtizat dhe grepat!

Kjo dhuna ne familje eshte nje plage e rende per shoqerin, jo vetem ne Shqiperi.

Do kisha deshire te dija, si sillen nenat kur i biri rrah gruan e vet, e kur vajza e saj rrahet nga burri?

Duke pare se 1/3 e grave rrahet ne Shqiperi, domosdo qe do kete nje dhunues e nje e dhunuar ne familje.

 

Nena ime nuk ka djale, por une e di qe n.q.se burri im (qe eshte me i miri ne bote) do te vinte dore mbi mua, ime me nuk do t'ia falte.

E megjithate, kam hasur (degjuar kur kam qene e vogel dhe te them te drejten i mora frike burrat & co., pastaj u bera 20 vjec  smiley ...), ne biseda te llojit; 'burri ka te drejte te te rrahe, kunatat, vjehrra, vjehrri edhe te rreh, nusja duhet te ule koken e te mos flase', dhe 'burri e rrihte cupen ne syrin tim dhe une s'i thashe gje' - te thena nga nena shqiptare.

Po mashkulli i biri te emes eshte, o Lumdrin. Ate forme interagimi ja kane modeluar prinderit qe ne djep.

Po shihja tere kenaqesi nje te aferm timin dites tjeter. Djali i tije 4 vjeçar ishte grindur me nje shoqe kopeshti dhe e kishte shtyre. Ky i afermi ishte shqetesuar per kete veprim te djalit dhe e shoh qe e kishte marre menjane dhe po i thoshte qe kur vajzat ta merzisin ose nevrikosin, s'duhet te reagoje fizikisht por te largohet se jane me te brishta e nuk preken. Nese si pelqen shoqeria me nje vajze te caktuar, te mos rrije me te. Mendon qe ketyre tipave ju ka thene njeri fjale te tilla? Ju ka mesuar e ema respekt per femra?

Me sa duket po kalojmë nga lufta e klasave në luftën e sekseve. Ne kena 150.000 vjet që jena kshu, ene kemi mbijetu, luftën e kena bo fisi jon kundër fisit tjetër, jo ne me ju, si kto 100 vjet e funit. Do na fikni derën, do na zhdukni rracën.

Masanej, ju i dini ato gjonat që nuk i durojm dot, aq janë ato, nja dy tre. Po na re aty, na hik truni. Osht si me ju thon ju; bo sa t'jan rrit bythët, t'osht rrudh surrati, var gjoksi e kshu gjonash. Kur ju vejn ju 220v, ju qani, ne gjujm.

Megjithatë momente paqe ka akoma, dhe kjo është shënjë e mirë smiley

Ajo qe mua me habit eshte se si te njejtit meshkuj jane ne lidhje paqesore me te huajat, pra elementi frike, kurse kur importojne nusen nga Shqiperia kalojne ne lidhje fizikisht dhe psikologjikisht te dhunshme. Kjo me ben te mendoj qe shume individe jane me afer kafsheve se kurre; frika nga te huajat kundrejt presionit social dhe pambrojtjes te femrave shqiptare.

Kam vertete admirim per ato femra qe gjejne kurajon te mos demtojne fizikisht, ne çdo forme te mundeshme, agresorin e tyre(ne formen e bashkeshortit apo kushdo qofte).

Burri qe te rreh,te rreh si te huaja si shqiptare.Thjesht te huajat nuk i kane thene fjalet qe i kane thene shqiptaret.Ose ja kane thene dhe ky nuk i ka kuptuar si duhet,ose nuk ja kane thene me nuancat qe ija thone shqiptaret.Eshte thjesht ceshtje kominikimi dhe jo frike nga ligji!Se nese nje grua i thote burrit "ike ore i paafte apo impotent" te siguroj se burri nuk do te mendohet nese gruaja eshte shqiptare apo e huaj.Ketu duhet pare ajo "qasja paqesore" e meshkujve ndaj te huajave dhe jo tek ligji.

Ngadonjehere moskuptimi dhe mosfolja ne nje gjuhe,eshte i dobishem!

Kurse une e shoh ndryshe: te huajat i denoncojne pa asnje hezitim, gje qe shqiptaret nuk e bejne nga presioni social qe perjetojne per te bere te sukseseshme ate martese. Shoqeri ujqerish ku me i forti shtyp dhe dominon me te dobetit; aty ku s'ka llogjike do dominoje dhuna.

...Kurse une e shoh ndryshe: te huajat i denoncojne pa asnje hezitim...

E ke shume gabim.Jane shqiptaret ato qe sa jane larguar nga Shqiperia ,kujtojne se kane ligjin me vete dhe bejne denoncime vend e pa vend.

Te huajat e kane kete ligj per nje kohe me te gjate dhe i dine te "mirat dhe "te metat" e denoncimit vend e pa vend dhe denoncoje vetem atehere kur e dine qe do te dalin "fituese".Nuk jane budallaqe keto qe te lene leket ne avokate dhe te bredhin policive nese nuk kane 1000% te drejte...

Sa per ate pershtypjen qe me the me siper eshte thjesht ceshtje komunikimesh.Shqiptarja i di nuancat e gjuhes dhe kur je me te huajat komunikon me gjuhe formale me pak nuanca.

Vallaj mo Solidarnosc, njoh ca nuse te importuara kendej qe s'dine as deren e supermarketit, pale te dine procedurat ligjore. Imagjino se ne c'grade jane te varura nga burri qe u be 30-35 vjeç duke kullotur gjitha livadhet margjinale te botes e qe pastaj shkoi ne Shqiperi dhe "bleu" ne pazar nje qenie riprodhuese.

Gjithmone ne shekuj e ne çdo vend te botes nepermjet dhunes "popujt"qe keqtrajtojne kane dominuar te dobetin.Aq me teper ne nje shoqeri si ajo shqiptare.                                                                                                                  Po leni menjane psikiatrin e psikologun se shqiptarit ne njerin vesh i hyn e ne tjetrin i del. E vetmja rruge eshte drejtesia ,burgu,vetem atehere e kupton ate qe kry.                                                                                                           

Do na fikni derën, do na zhdukni rracën

Yip...classical economics..equal pay for equal pants..kjo eshte konsekuenca

Sipas shprehjes " kush te rre te do" 2/3 e shqiptareve nuk i duan grate e tyre.

 

Ligji, polici, burgu, drejtesia. Po joo. Eshte ceshtje kulture, kultura e dhunes, e neshtrimit te femres,ceshtje  e statusit te saj ne familje, kultura e dominimit mashkullor, kultura e Kanunit "gruas jepi te haje dhe drurin mos ja ndaj" kultura e konceptimit te nderit dhe dinjitetit, kultura e komunikimit , kultura e roleve gjinore. Eshte ceshtje e modeleve te sjelljes qe merren ne femijeri ne familje dhe riprodhohen me pas . Pra dhuna kunder femrave vertet eshte nje fenomen qe haset ne te gjitha kulturat por ne boten shqiptare ashpersia dhe intesiteti i cfaqjes se saj buron edhe prej  modelimit psikokulturor te shqiptarit .

Shkaqet kulturore,tradicionale mpleksen me faktoret kontekstuale (sociale, ekonomike, psikologjike ) dhe prej ketej shumohen keto monstruozitete.

Pra duhet edukim , rimodelim i raporteve meshkuj -femra, kulture komunikimi dhe suport permes ligjit, policit, ndeshkimit. Edhe ligji edukon permes frikes dhe ndeshkimit por ama ne nje terren kur funksionojne edhe faktoret e tjere sociale, kulturore .

Ca thu ti mer sapllak? Ca kulture nenshtrimi po thua mer se late nam! Ja more ku jemi ne kete vit te Zotit, qe kemi barazi seksesh. Cfare po thua ti qe paska kulture nenshtrimi? Po le te ngrihen more grate e te nenshtrojne burrat, le ta bejne, kush i ndalon?

Aman mer se late nam duke u perpelitur kot me kot duke u munduar te dale kush me psikolog se psikopati... (apo e anasjellta?!?)

Po pse or dallkauk, luani qe nenshtron luaneshen, a ka kulture nenshtrimi? 99% e kafsheve, paskan kulture nenshtrimi qe te nenshtrojne femrat?

Po late nam ore, na shpifet cdo muhabet!

Ceshtja e satusit te femres ne familje? More derdimen, po shaje shqiptarin nga baba ti dhe shaje nga nena, dhe shihe pak se per cilin ta dedikon koqen e plumbit.

psikokultorleshi, kontestualeshi, montruozileshi, rimodeleshi, raportleshi, edukleshi, modeleshi, statusleshi, konceptleshi,  = fenomenleshi!

Po fol shqip te pakten, apo nuk te kaperdihet budallalleku kur te marrin vesh te gjithe?

Zoto , flm qe me lexon me vemendje dhe reagon me kaq dashuri. Ceshtje psikanalize kjo, e di vet ti.

Po tani une mbase dukem i ashper, edhe pse nuk jam ne te vertete, po dije qe jane disa komente dhe disa menyra te shkruari dhe te shprehuri qe jane me te vertete acaruese, dhe jam i bindur se duhet te jesh dakord me mua. Nese nuk me kupton dot, do te te mjaftonte t'i ktheheshe komentit tend me verejtjet pa takt te miat ,dhe do e shohesh qe do me japesh te drejte.

Mjaftohem me efektin. I besoj psikanalizes. naten e mire. paqe dhe qetsi mbi shpirtrat e shkumezuar.

"More derdimen, po shaje shqiptarin nga baba ti dhe shaje nga nena, dhe shihe pak se per cilin ta dedikon koqen e plumbit."

Pse sipas teje? Veç mos bjer vete me kembet e tua brenda, e? smiley  

 

Ta ka dhene pergjigjen poshte ai tifozi(albano) i sapllakut: "Nqs nje femij ka pare si model nenen e tij te nenshtruar fizikisht dhe psikologjikisht, ka shume gjasa qe ai kur te rritet te imitoje baben e vet."

Pikerisht aty ku e ke fjalen ti... apo jo? smiley

ose ec me keta "psikologet" ose ec me ate qe te ka mesuar natyra, dhe do e shohesh hajrin se kush e ka te sakte.

 

Jo i dashur, e kam fjalen tek e shara. Te kujtohet çfare thote e shara? Vetem mos e perserit me ze te larte smiley, me nje llaf s'ka nevoje te na e shkruash. Kujtoje me vete.  

Nuk te duhet riedukim se seksperimenti nuk ka marre ende verdiktin, sic ta shpjegon Maureen Dowd i New York Times.

 

Jam dakort me spiritusin. Dhuna ne familje me specifikat dhe  intensitetin shqiptar gjen shkaqe tek modelet  fanatike kullturore te trasheguara ne shoqerine tone.

Nqs nje femij ka pare si model nenen e tij te nenshtruar fizikisht dhe psikologjikisht, ka shume gjasa qe ai kur te rritet te imitoje baben e vet.

gjithmone ku ka dhune faji eshte i dy anshem.

eshte si ajo shprehja....Femra eshte aq e zgjuar se di ta fusi mashkullin ne rrjet, por me pas ajo behet skllavja e tij....

 

patjeter, femijet e meritojne te rrihen, te ngrene nervat, apo jo?

finimini,te rrihen kalamojt?nuk e ke seriozisht eee?

fini ....nuk e di pse mbrohesh pa e kuptuar shprehjen????

ne flasim per dhunen mes njerezve te "ndergjegjshem" e qe marrin vendime sipas vullnetit te tyre...jo per femijet....

pyetjet qe shtrohen jane shume...1-sa eshte  femra e ndergjegjeshme ne zgjedhjen qe ben ?????? 2- me c`kritere e zgjedh mashkullin???? 3- sa aftesi ka femra per te psikologjisur njeriun e dhunshem?????4-sa aftesi mendore ka femra per te mos e cuar situaten ne dhune????5- c`fare ben femra kur i ushtrohet dhune psikologjike???? 6-a e kupton veten femra kur ajo ushtron dhune psikologjike????? 7- c`fare ben femra kur ha dru????

e shume e shume pyetje te tjera qe cdo femer duhet tja beje vetes...dhe kur ti kete gjetur pergjigjet atehere mund te flitet per pergjegjesite....

une per vete jam kundra dhunes...dhe nuk e perdore asnjehere forcen fizike per te zgjidhur problemet...por kjo gje nuk do te thote asgje....pavaresisht se nuk perdore dhune, nese nuk me pelqen sjellja e nje femre e le ne mes te kater rrugeve dhe nuk ma ndjen fare....

Shiko se une shprehjen e mora vesh.

S'e di ne te kujtohet ai skeçi i fshatarit, te cilit i vodhen lopen e vetme, dhe i shkojne fshataret e tjere ne shtepi per ta ngushelluar, e fol, e pyet, jo po a e kishe lidhur mire, jo po a e le vetem, jo po si e ke mesuar lopen, jo po vete e ke fajin... Gjersa me ne fund, fshatari i shkrete u lodh dhe tha: Po mire ore shokeni, po hajduti qe me vodhi lopen, hajduti, s'kishte faj?

Ja keshtu. Hajt naten tani!

kjo qe thua fini nuk ka sens....eshte llogjika e te papergjegjeshmit...

perderisa do kete varferi ne bote do kete edhe hajdute......e po pati hajdute do kete edhe lope te vjedhura....mjer atij qe i bie risku....

1-edhe mua mund te ma vjedhin lopen...por vetem 1 here...nese une nuk marre masa atehere jam totalisht i papergjegjshem....

2-une dhe shume te tjere mund ta denojme me fjale dhunen qe i ushtrohet grave, por kjo gje nuk i shpeton grate nga dhuna ...1- sepse vete grate duhet te ndergjegjesohen duke reaguar ndaj dhunes 2-sepse edukimi i shoqerise do disa breza qe te behet...sa me shume te reagojne femrat aq me shpejt do zhduket dhuna....

Eri, grate u be vite qe jane ndergjegjesuar kunder dhunes. Edhe e drejta e votes, e divorcit, e abortit, e punes... te gjitha saje ndergjegjesimit te saj jane fituar. Po s'duhet te ndergjegjesohet vetem viktima, duhet te ndergjegjesohen edhe ligjevenesit dhe ekzekutuesit, qe ne me te shumten e rasteve jane burra. Maskilizmi i shoqerise shqiptare eshte i frikshem. Edhe ato femrat qe shef ti lart e poshte e qe s'kane lene cep te trupit t'ua zbuloje imagjinata, edhe ato pasoja te maskilizmit jane.

145 komente? :O

Jam i sigurt qe shumica do jene gerci-verci me njeri-qetrin dhe pa buke. Po deshe paragjyko stereotipet pastaj.

Pertoj ti lexoj se jeni shume, po nqs ka humor mbase i veconi vete, apo ndonje teknike rrahje interesante? :think:

Gjithashtu jam i sigurt qe keto fenomene zakonisht hasen ne Kosove dhe zonat malore, jo ato fushore. Kshu pata degjuar ketu tek peshku.

P.S. T'fala Sandrit dhe Irenes.

P.P.S. Ku bejtet me teme grua-rrahjen?

 

145 thua ti,po 124 qe kane rene pre e operacionit fshesa?

Po nenshtrimi gruas fillon qekur prindi i thot vajzes qe shihet ne hu"Aman mos na e bej kete se na turperove,do na i bej me gishte dynjaja,ja e bija e filanit e la burri"Ne shume raste kjo ndodh nga pamundesit e fillimit te nje jete te re mbasi ndahesh nga burri.Varesia financiare dhe mos mbeshtetja nga sistemi social qe egziston ne Shqiperi.E besoj ate shifer qe eshte dhen nga sondazhi se kam pare e di plot raste,jo vetem raste te nivelit te ulet arsimor por plot raste dhe te nivelit te lart.Dhe jashte duken thua ti zotrinje xhentelmen te vertet.Kete e tregon shume mire dhe kronikat e shumta te lajmeve me masakrime qe shohem perdite.Kur ka nje shifer te till vrasjesh dhe dhune qe eshte ne ekstrem imagjino ca ndodhe poshte siperfaqes.

Slavoj Žižek ne nje interviste televizive i pyetur per ndryshimin midis europes dhe ballkanit, ai tha:

ne europe femrat han dru, por nuk i pelqen...

ne ballkan femrat han dru dhe i pelqen....

Ky Zizeku ja paska futur kot me kot... Ma neversin teper keto pergjithesimet mbare gjeografike, si kur ballkani te ishte mbushur me njerez te te njejtit gjak, te te njejtes kulture, te te njejtit temperament...

Nuk ia ka futur kot zizeku, po eshte eri qe e keqlexon dhe e keqciton duke e nxjerre nga konteksti mesazhin e zizekut.

Pastaj, zizeku eshte komunist, s'e kuptoj se cdo eri83 qe merret me zizekun? le te na citoje c'thote fukuyama, zacharia ose friedman per dhunen.

Sigurisht, vetem nje komunist mund te bente pergjithesime te tilla mbare proletare...

Sigurisht, vetem nje komunist mund te bente pergjithesime te tilla mbare proletare...

dhe nje i pakapshem, madje i pakapshmi i ben pergjithesimet univeraliste fare...

rendesi ka qe komunistet dhe cifutet jane burimi i te keqes, achtung baby

Po komunistet vallai i pame c'na menderosen...

Perkundrazi une s'kam tendenca universaliste hic fare.  Une jam ithtar i ndryshimeve natyrale rracore e etnike...

Fanatiket ideologjike eshte e drejte te pergjithesohen se ate pikesynim kane per veten e tyre, njejesim i mases nepermjet nje ideologjie...

Perkundrazi une s'kam tendenca universaliste hic fare.  Une jam ithtar i ndryshimeve natyrale rracore e etnike...

mos harro te shtosh qe je dhe tejet i mprehte

Fanatiket ideologjike eshte e drejte te pergjithesohen se ate pikesynim kane per veten e tyre, njejesim i mases nepermjet nje ideologjie...

kjo me le te kuptoj se ti je ndryshe, je i vecante, je nje surprize e vertete...

Sol djali, sarkazma mund te perdoret per zbavitje por jo per te hedhur poshte nje argument...

gjithmone ku ka dhune faji eshte i dy anshem.

Perla nxjerrin keto diskutimet smiley

iris....duhet te kuptosh qe ai qe dhunon eshte  i keq..kurse ai qe dhunohet dhe nuk reagon eshte akoma me i keq.....

liria dhe te drejtat nuk dhurohen por fitohen......te pakten keshtu ka ndodhur ne 3000 vjet civilizim te races njerezore....

 

Kjo eshte botuar dje tek "Shekulli":

TIRANË- Shtohet numri i denoncimeve të bëra për dhunën në familje, në vendin tonë. Ndërkohë që numri i viktimave, shkaktuar si pasojë e dhunës në familje vetëm për vitin e shkuar ka qenë 16 vetë. Shifrat janë dhënë sot nga ministri i Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, gjatë prezantimit të një raporti për monitorimin e barazisë gjinore. "Në vitin 2009 janë bërë 395 denoncime më shumë se vitin e kaluar, ndërkohë që ka pasur 16 denoncime për dhunë në familje me pasojë vdekjen"- tha Ksera.
Sipas tij, vitin që shkoi janë numëruar 1217 raste të denoncimit të dhunës në familje. "Kjo më tepër se shtimi i rasteve të dhunës ka të bëjë me rritjen e ndërgjegjësimit të popullsisë për denoncimin e dhunës"- ka thënë Ksera.

 

 

http://www.shekulli.com.al/2010/04/06/dhuna-ne-familje-ksera-vjet-16-viktima.html

Per gruan Shqiptare!

 

 

 

 

 

 

 

 

Per te painformuarit dhe per ndonje kokegdhe qe si model mashkullor  ka Xha Sulon e “Kapedanit”,  me poshte po percjell  disa gjetje te studimeve (te pjeseshme ) per dhunen ne familje dhe posacerisht dhunen ndaj grave:>>

> >·        Dhuna në familje edhe pse nje fenomen i perhapur gjeresisht, per nje kohe te gjate ka qene tabu . Në periudhën e komunizmit problemet e dhunës askush nuk guxonte t’i bënte ato publike. Ato konsideroheshin si jo egzistente, ose në rastin më të mirë problemi trajtohej nga organizata e Partisë. >>

·        Mungon kultura e denoncimit, njohja e permasave te fenomenit veshtiresohet  nga “kultura e heshtjes” Për arësye të ndryshme,siç mund të jenë mungesa e besimit tek autoritetet, turpi dhe frika e hakmarrjes nga abuzuesi, gratë viktima të dhunës nuk e raportojnë atë në polici.>>

·        Ndodh brenda mureve te shtepise, larg syrit te opinionit, perceptohet dhe trajtohet si nje ceshtje e brendshme , private e familjes.>>

·        Mbështet dhe ushqehet  nga faktore tradicionale (qendrimet patriarkale dhe tradicionale që burojnë nga Kanuni , ) kultura e raporteve gjinore ( maskilizmi, seksizmi) faktore sociale (varferia , papunesia, emigracioni, situatat e tensionuara  konfliktuale) dhe profili individual i dhunuesve (statusi social, shendetsor, arsimor )>>

·        Dhuna ndaj grave shqiptare është përkeqësuar edhe nga prevalenca e lartë e trafikimit dhe prostitucionit në vend dhe në vendet e Ballkanit.>>

Mbështetur në studime të ndryshme, shkaqet e dhunës mund t’i ndajmë në dy>>

kategori kryesore : >>

Së pari, shkaqe që janë të lidhura me karakterisitika individuale të>>

personit që e ushtron dhunën apo që e përjeton atë. >>

Së dyti, shkaqe që janë të lidhura me atmosferën e përgjithëshme në shoqëri, siç janë sjelljet dhe mentalitetet e përpunuara nga shoqëria. Për kategorinë e parë të shkaqeve, sipas S.Mirisë në studimin e saj “Dhuna kundër gruas dhe tabutë psikosociale që e favorizojnë atë”, rezultatet e pyetësorit janë si më poshtë :>>

Alkolizmi në 80% të rasteve,>>

Xhelozia në 76% të rasteve,>>

Papunësia në 52% të rasteve,>>

Varfëria në 50% të rasteve,>>

Stresi në 43% të rasteve,>>

Impotenca seksuale në 22% të rasteve,>>

Komplekse të ndryshme inferioriteti brënda ciftit>>

16% të rasteve,>>

Konkurenca intelektuale, profesionale dhe arsimore>>

çiftit në 19%,>>

Paftësia profesionale në 9% të rasteve,>>

Shtatëzania e padëshiruar në 10% të rasteve >>

Avokatet e Minnesotës për të Drejtat e Njeriut, në studimin e tyre (1996) mbi dhunën në familje në Shqipëri, nënvizojnë se “shumica e grave janë tëmendimit se mentaliteti i burrave për gratë si pasuri e tyre është burimi i dhunës”.>>

Raporti spjegon se dhuna fizike dhe psikologjike ndaj grave dhe shpeshherë edhe ndaj fëmijve buron nga “dëshira e burrave për të kontrolluar me çdo kusht jetën e anëtarëve të tjerë të familjes".>>

Studjues të tjerë i kanë shtuar karakteristika të tjera kësaj liste.:>>

  • probleme te shendeti mendor>>
  • mungesa e komunikimit te pershtatshem ne cift>>
  • stresi -përfshirja e burrave në lojrat e fatit si rezultat i papunësisë, mungesës së shanseve të tjera, vakumit në jetën e tyre sociale dhe shpirtërore, në fund të fundit çon në rritjen e tensionit në familje dhe shkakton dhunë. >>

Megjithatë, të gjithë janë dakord se në Shqipëri ekziston një mentalitet mbizotërues se burrat kanë të drejtë të kontrollojnë me çdo mjet sjelljet e grave.>>

> >

 

S'e kuptoj se si mund te pranohet si perceptim, qofte dhe me te qeshur, komunikimi i dhunshem. Jemi njerez, dreqi e mori! Po kushtrimi i te pareve eshte me i forte, s'ke c'i ben!

 

DHUNA  ndaj femijeve
Sipas nje studimi te UNICEF, (Tamo & Karaj -2006) një në dy fëmijë shqiptarë pranon se është dhunuar në familje. Një në tre nxënës pranon se është dhunuar në shkollë. Vënia në përdorim e shpullave, çokut, grushtit, shqelmit apo edhe sendeve për të ndëshkuar fëmijën është një tregues i karakterit të dhunës fizike në shtëpi dhe i ashpërsisë me të cilën ajo vazhdon të shfaqet edhe në ditët tona. Sipas përpiluesve të raportit, ky studim është një përpjekje për të dhënë një tablo të detajuar të natyrës, shtrirjes dhe shkaqeve të dhunës në tre fusha kryesore: në familje, shkolla dhe institucionet shtetërore të përkujdesit.

Nëna ushtron dhunë më shpesh se babai si fizikisht dhe psikologjikisht
Babai ushtron dhunë më rrallë, por më ashpër

1 në 2 fëmijë në familje dhe 1 në 3 fëmijë në shkollë goditen me shpulla në kokë
1 në 3 fëmijë shahet në shtëpi dhe 1 në 4 në shkollë
1 në 4 fëmijë goditen me shkelm në shtëpi dhe 1 në 3 fëmijë në shkollë
1 në 4 fëmijë në shkollë i vihet notë negative si ndëshkim për sjellje të keqe
1 në 6 fëmijë kërcënohet të goditet me objekte në shtëpi dhe 1 në 10 në shkollë
1 në 6 fëmijë mbyllet në banjë në shtëpi
1 në 5 fëmijë nxirret nga mësimi
1 në 7 fëmijë kërcënohet se do të nxirret jashtë shtëpisë
1 në 15 fëmijë kërcënohet se do të braktiset nga prindërit

Në rast të ushtrimit të dhunës fizike në shtëpi

27 % e fëmijëve tregojnë se kanë patur vurrata në trup
24.5 % fëmijëve tregojnë se iu ka dalë gjak nga të goditurat
21.9 % e fëmijëve tregojnë për marramendje pas goditjeve
7.85 % e fëmijëve tregojnë se kanë humbur ndjenjat
13.4 % e fëmijëve kanë menduar për vetëvrasje

Në raste e ushtrimit të dhunës fizike në shkolle:

23.3 % e fëmijëve tregojnë se kanë patur vurrata në trup,
16.5 % fëmijëve tregojnë se u ka dalë gjak nga të goditurat
15.8 % e fëmijëve tregojnë për marramendje pas goditjeve
4.8 % e fëmijëve tregojnë se kanë humbur ndjenjat
10 % tregojnë se ndihen të pasigurt në shkollat e tyre

Në institucionet e përkujdesit

44.5 % e fëmijëve tregojnë se u ka dalë gjak nga të goditurat
42.2 % e fëmijëve tregojnë për marrmendje pas goditjeve
16.6 % e fëmijëve tregojnë se kanë humbur ndjenjat pas goditjeve

 

Te gjitha shifrat skandal por kjo e "institucioneve te (pa)kujdesit" qenka famoze 42.2% me marrje mendesh (pra me demtime nervore - krim):

"Në institucionet e përkujdesit
44.5 % e fëmijëve tregojnë se u ka dalë gjak nga të goditurat
42.2 % e fëmijëve tregojnë për marrmendje pas goditjeve
16.6 % e fëmijëve tregojnë se kanë humbur ndjenjat pas goditjeve
"

...Vënia në përdorim e shpullave...

Ore se po na hiqeni si shenjtore juve.

Une e pranoj qe e kam ngrene nje dacke here pas here si nga nena si nga babai.Juve tani po na beni shenjtorin?

Ikni ore hipokrite dhe mbulojuni me ato psikologet se vetem ate dere dini juve!Mesojeni femijen qe te shkoje tek psikologu per cdo gje sic bejne keta idiotet ketu dhe pastaj ankohen se perse femija pi ilace qetsuese apo perse ka kete ritem te larte vetvrasjesh ne vendet e tyre.

Qe jeni majmuna e pashe tek tema per homot por qe te arrini deri tek femijet tuaj,nuk ma merrte mendja.Ikni mbushuni juve me ato recetat e juaja vetvrasese dhe droguese.Ne kemi 3000 vjet qe rritim femije dhe nuk do ta dilni juve morracake te na mesoni se si rriten dhe edukohen!Plera!

Duken edhe rezultatet e edukimit tuaj tremijevjeçar (kaq gjate rroni xhanem!?) ne fakt!

O Solidar, se ti i mbron shqiptaret edhe kur s'ka burre nene t'i mbroje, kam nje pyetje: Cfare ben andej larg?

2 gjona kan fillu me m'bo pershtypje te ty Solidarnosc:
1 - qe ke tendence me e mbyll diskutimin me zjarr pa kursy ofendime dhe,

2 - qe je kaq krenar per cdo tradite qe vec civilizim nuk shpreh. Fakti qe ti ose une kena honger dru kur kena qene femije, mund te jete nji argument mo shume se perse ne si shoqeri e kena te veshtire sot me u nda nga dhuna verbale dhe fizike. Fakti qe sot na ofendon ekzistenca e homove sepse kshu na ka msu baba ose gjyshi, nuk eshte argument se kshu jemi origjinale ashtu sic nuk eshte argument se nqse mendojme ndryshe po imitojme te huajt.

Une ofendoj majmunet,dmth njerezit qe behen me perendimore se perendimoret,pra snobet qe mesa shoh ne PPU ka me shumice.Thjesht me duhet fallco qe shumica e njerezve qe jane rritur me kanunin e Lekes apo te Enverit te bejne me pro gay se gayt vete.Me duket hipokrizi kaq!

Egzistenca e homove nuk ofendon njeri,por te drejtat e tyre speciale me ofendojne dmth nese rrihet nje djale qe nuk eshte homo agresori denohet 1 vit burg ,nese rrihet nje homo 3 vjet e keshtu me rradhe.Nese jemi te barabarte edhe denimet duhet te jene te barabarta.

Po keshtu e kam denuar me zjarr rrahjen dhe keqtrajtimin e grave dhe te femijeve.Thjesht kam shkruar qe te trajtohet dhe problemi tjeter,ajo e keqtrajtimit te burrave.Te behen studime dhe te nxirren statistikat,pasi edhe ky problem egziston.Por kur shoh qe dhe nje dacke klasofikohet si keqtrajtim atehere ka dicka qe nuk shkon.Nje dacke eshte keqtrajtim ndersa nje hapje apo ilac nuk eshte i tille por rekomandohet si i nevojshem.Te thuash problemet e tua tek familja dhe miqte konsiderohet anormale,por ti thuash nje njeriu te panjohur,te te rregjistrohen ne leter dhe te paguash per kete,kjo quhet normale...

Se dyti,nese une jam kranar per origjinen dhe ti jo,atehere nuk eshte problemi im eshte problemi yt.Ti vazhdo te na propogandosh te drejtat e gayve ndersa une them qe te fokusohemi tek ceshtje te tjera shume me te rendesishme si ceshtja kombetare dhe te tjera.

 

ta zejm se ke te drejte...se ndryshimin e kerkojme vetem ne qe jena jashte (qe nuk eshte fare e vertete nqse lexon se te njejtin qendrim tendin mund ta kete nji tjeter qe eshte jashte ashtu si qendrim te kundert mund ta kete nji qe jeton ne Shqiperi).

Nqse nisesh prej kesaj. ti i ve kryqin direkt cdo perpjekje per ndryshim qe njeriu ben kur bie n'kontakt me nji kulture tjeter kshu? po pse nuk thu ti...ne duhet te jetonim me kandil dhe te visheshim me brekushe edhe sot...ca t'keqe ka? kshu kan jetu dhe te paret tane. Ti personalisht, ke msu naj gjo qekur ke shku ne amerike apo i ke msu amerikonve?

Natyrisht qe kam mesuar nga Amerika dhe i jam mirenjohes per cdo gje.Por kam mesuar dhe jo imituar...Jane dy gjera te ndryshme qe per ty dhe snobet e PPU jane te njejta.

pytje:

a i lan najher brekushet ose xhamadanin?

Perse ndihemi keq kur shikojme nje film me subjekt dhune, kur lexojme nje histori per dhunimin e te pafajshmeve, kur ballafaqohemi me statistika per dhunimin e femijeve ? Dicka tubullohet ne vetedijen tone, kujtime te hidhura gjallerohen, vetvetja shikohet ne pasqyre dhe i vjen turp...

Dhuna verbale paraprin dhunen fizike.

Solidar, a disiplinohet femija me ndonje dacke tek tuk eshte tjeter gje nga goditja ne koke, gjak apo humbje ndjenjash.  Keshtu qe mos merr yrrysh burr i dheut, se nuk te erdhi njeri ne shtepi e te te tregoje si rritet femija.  S'e marr vesh kete gjuhe.

Pastaj c'ngaterron te thashe edhe njehere me sistemin ne US?  Ketu po rrisin nje brez allasoj, me ndihmen shume te mire te farmaceutikeve.  Femija jote ka ADD te thone, i duhet te marre ilace ndryshe s'pranohet ne shkolle.  Qante nje shoqja ime me koker te lotit, se s'donte qe t'i jepte ilacet femijes, por ndryshe s'e pranonte psikologia e shkolles.  Femija ka ADD ... po s'pati s'eshte femije, por eshte robot me pultin e "xbox" ne dore. 

Monda, kjo ketu eshte nje nga videot me te preferuara te mia (you will see why) - eshte nje talk of Sir Ken Robinson in TED. Une te keshilloj ta shohesh te tere - eshte nje cike e gjate - por ia vlen. Ne se nuk ke kohe fillo nga minuta e 15-te. Ka dicka qe eshte relevante me kete qe ke shkruajtur me siper. Enjoy!

DHUNA-A ka te dhena te besueshme?

Dhuna kunder femrave eshte nje fenomen i gjithpranuar por dimensionet e verteta te ketij fenomeni mbeten ende te pandricuara.

Te dhenat ne qarkullim bazohen ne disa studime/ vezhgime/ raportime  te organizatave joqeveritare.Disa te dhena ne bazohen ne raportimet e rasteve te dhunes se denoncuar ne organet e policise, gjykata, streheza, linja telefonike por ne Shqiperi ende nuk funksionon (angazhim i marre se fundi ne Strategjine e Barazise gjinore ...) nje sistem i koordinuar per regjistrimin dhe raportimin e rasteve te dhunes nga  policia, sherbimet shendetsore, gjykatat, sherbimet sociale.

Studimi i pare i cili eshte perdorur si reference per rreth dhjete vjet eshte realizuar në vitin 1996 nga Shoqata e Grave “Refleksione”,  financuar nga Programi PHARE Democracy. Në këtë studim  jepen  të dhënat e para që tregojnë se 64 % (nga 849 gra) e grave të intervistuara pranojnë të kanë përjetuar dhunë fizike, emocionale dhe seksuale.
64% e grave të intervistuara pranojnë se ato janë ndjerë të dhunuara fizikisht apo shpirtërisht nga partneri i tyre ose nga anëtarë të tjerë të familjes… 35 % e të intervistuarve kanë qënë dëshmitare të dhunës serioze fizike e psikologjike në familjen e tyre të origjinës.

_______________
Permasat e këtij problemi mund të kuptohen duke marë në konsideratë të dhëna të tjera nga Linja e Këshillimit për Gra dhe Vajza. Në më pak se 5 vjet të ekzistencës së saj,Linja ka marrë më shumë se 5000 telefonata. Në periudhën 1996-2000, më shumë se 400 gra janë këshilluar ballëpërballë. Klientet kanë qënë nga të gjitha rrethet e vendit.

___________________

Sipas nje survey te zhvilluar se fundmi nga INSTAT rezulton :

abuzim emocional 50.6 %

abuzim psikologjik 39,1%

dhune fizike        31.2%

dhune seksuale  12.7%

 

 

 

 

 

 

Te gjitheve ne qe komentojme e rikomentojme me kaq patos, per te misheruar publicistin e merituar, na shpeton nje gje fare e vockel, nje porverb turk qe duhej ta dinin te gjithe, qe thote:  

"Rrihe gruan edhe kur nuk e  di shkakun, sepse ajo gjithmone e fsheh nje shkak, qe ta meritoje dajakun!"

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).