Masa ligjore për ndalimin absolut të mbajtjes së mbulesës së plotë në Belgjikë ka marrë aprovimin e parë nga komisioni i punëve të brendshme të parlamentit belg. Dhe nëse kjo masë do të aprovohet në mënyrë përfundimtare nga parlamenti, atëherë Belgjika do të jetë vendi i parë evropian që do të ketë një normë që ndalon absolutisht mbulimin e plotë ose pjesën më të madhe të fytyrës në vendet publike.


Komisioni i punëve të brendshme e votoi propozimin në unanimitet. Megjithatë disa rezerva u shprehën nga të gjelbrit, të cilët janë skeptikë për garancitë juridike të një norme të tillë.  Kjo masë parashikon të bëjë ndryshime në kodin penal në mënyrë që të parashikohet një gjobë, ose shtatë ditë burg, për çdo qytetar i cili do të shfaqet në një hapësirë publike me fytyrë të mbuluar, plotësisht ose pjesërisht, që privon identifikimin. Dhe rrjedhimisht gratë myslimane nuk mund ta mbajnë mbulesën e tyre fetare duke ecur në rrugë, parqe, spitale, shkolla, mjetet e transportit publik dhe në të gjitha hapësirat e tjera publike. Ligji parashikon përjashtime vetëm për raste festash, siç janë edhe karnavalet, por që më parë duhet marrë autorizimi i komunës përkatëse. Projektligji pritet të votohet nga parlamenti belg më 22 prill. (Ballkan Web)

37 Komente

Bravo Belgjika!

Duhet edhe Amerika te marre shembull nga Franca dhe Belgjika,ne kete drejtim.

Normal ! Jena n'Europe, apo ku! Bravo Belgjika.

Ndonese jam kunder mbulimit te fytyres se femres pasi me duket nenshtrim dhe mungese e lirise personale dua ne te njejten kohe te mbroj zgjedhjen e lire te individt dhe ne kete kontekst  me duket se ky ligj shkon shume larg. E kuptoj qe nje fytyre e mbuluar komplet perben rrezik sigurie ne kuptimin teknik por ne te njejten kohe nuk me duket pavend nese nje femer mbulon pjeserisht koken me nje shami e cila le te dukshme fytyren sidomos ne parqe apo ambiente publike.

 -Ju jeni te fundit, te prapambetur ne kete drejtim, - i thashe nje belgu- ne kemi qysh pas luftes se 2B qe e kemi ndaluar me ligj ferexhene. 

- Joo , ne jemi te paret, e thote gazeta, - mu pergjigj ai, - ne EU jemi ne te paret. 

- Pse ne qe jemi gjeografikisht ne Europe, ç'a, apo s'quhemi ne. 

Po rri mer dreq mos e permend se po na zbojne edhe gjeografikisht tani... se mos u duket se na dhane ndonje gje qe nuk e meritojme, apo mos nuk i kemi plotesuar absolutisht te gjitha standartet dhe detyrat e shtepise per te qene gjeografikisht ne Europe.

Para, jo pas.  Eshte ndaluar me ligj qe ne 1925.

Ferexhete i ka ndaluar me dekret mbreti Zog (fatkeqesisht nuk di vitin e dekretit). Po ashtu ai ndaloi perdorimin e qylafit turk per burrat dhe nepermjet Bashkesise Islame urdheroi lutjen e muslimaneve ne kembe e jo ne gjunje.

Ka qene president kur i ka ndaluar.  Bashkesine Myslimane gjithashtu e shtyu te ndahej  nga kalifati qe ne 1923, dhe vuri nden kontroll shtetror gjithe institutet fetare.

Per mua, jo vetem Belgjika, po cdo shtet tjeter Europian, t'i vdese fare myslymanet qe nuk duan te integrohen ne stilin e jeteses perendimore.

Kush vjen ne Evrope, te beje 1000% per t'u integruar ne jeten europiane.

Nese vijne ne evrope per t'i shpetuar islamit kriminel, le te vijne te rrine si njerez. Per kafshe, le te shkojne te rrine te vellezerit e te njejtes fe.

o njerez, o te kepusin qafen!

Flet ashper ti zotrules. Edhe une dua qe te ardhurit te integrohen ne jetesen evropiane po imponuar menyren e tyre te jeteses qe e kane lene pas neper vendet lindore nga kane ardhur por ama me duket se ne kete rast po shkohet shume larg. Nje shami e hedhur lirshem rreth kokes ne park nuk perben ndonje gjeme te patolerueshme.

Ashper? Nuk eshte ashpersi, megjithate, butesi dhe permbajtje, tregohet me njerez te nje formimi qe i permban keto lloj konceptesh. Jo te vije nje halabak morracak shkretetire, te pjelle si derri nga 6-7 apo 12 kalamaj ne mes te Evropes, te jetoje me asistence sociale gjithe jeten, te mos kerkoje asnje lloj shkollimi per veten, po te mbeten njesoj si ne momentin qe shkelin ne Evrope, dhe te dalin edhe rrugeve, pas 1, 2, 5, 10, 20, apo 40 vjeteve me batanije surratit, te kene dhe pretendime per te drejtat e tyre, te drejta per te cilat jo vetem s'kishin degjuar, po as enderruar ne halete nga vijne, ky eshte thjesht abuzim! Ne fund te fundit, nje familje myslymane, qe fjala bie, vjen nga Afganistani dhe qe vazhdon te varroset per se gjalli me batanije dhe benevreke ne zemer te Evropes; nuk ka asnje lloj aresye pse te jete keshtu; nuk ka asnje lloj aresye pse kjo familje duhet te vije deri ne Evrope. ja ku e kane Arabine Saudite, dy hapa me tutje kane dhe Egjiptin, Libine, Tunizine dhe nje pellg te tere me 1 miljarde myslymane (pervec Afganistanit), pse dreqin te vijne ne Evrope? Ca duan ketu, pervecse t'i bien qylit, te jetojne xhabe fare, te rruajne ca te rruajne se qarr e kane....?

Leqe jane te gjithe injorante te pashoq njehere, leqe jane te pashkolle, (se ska gje kjo) po injorante duan te mbeten, ne shkolle nuk duan te vene, pune dhe zbatim ligjesh nuk duan, por, poooooooor, TE DREJTAT e tyre na i kerkojne! Per mua jane plehra. Nuk jam as i ashper, as agresiv. nje Europian i krishtere, ne vendet e tyre, nuk do gdhinte te nesermen, e jo me te shkonte te kerkonte azil, te perfitonte asistence sociale, te kerkonte te drejta fetare, mosdiskriminim fetar, social, kulturor, etj...

Bring back dhe guillotine.

absolutisht dakort !

Nje femer me shami rreth kokes ku te duket  fytyra ...qe eshte dhe per tu dukur, terheq shume.Se dhe kjo menyra perendimore e  paraqitjes se femres e ka barazuar me te burrave, deri ne nje shkrirje te perbashket.Avash nje çike o zotrules se me kete llafin tend..."Evropi dhe Belgjikia...t`i vdesi fare  myslymanet.. qe nuk duan te integrohen" ne menyren perendimore te shfaqjes ... duke dale edhe lakuriq fare....nuk duket se thua ndonje gje me  ndryshe prej fondamentalisteve te hershem ne peremndim dhe te rinjve ne lindje... 

Une nuk jam per daljen lakuriq. Dhe qe te te kursej nje pyetje, jam kunder "moralit" europiano-perendimor(qe nuk egziston), por, fundi i fundit, jane ne vend te tyrin dhe nuk shkojne t'i behen barre ndokujt tjetri dhe t'u imponojne stil jetese, fjalavjen, te veje nje familje angleze ne Dubai apo Emirate dhe te kerkoje te drejta te barabarta per te krishteret ashtu sic jane per mazllemet. Nje cift anglez ne Dubai, meqe ra fjala, eshte ende ne gjyq dhe po pret, (me shume gjasa) nje ndeshkim te paqme, - nja 6 muaj minimumi, sepse DIKUSH, SUPOZOHET se i ka pare duke cikur buzet ne hotelin ku po rrinin. Apo apo, mos harro ate tjetren, kur u be Formula 1, qe nuk na u lejua shampanja (kot me kot, po eshte tradita ashtu)po na duhej te shkundej me uje mineral leshi.

Absolutisht, toleranca duhet te jete zero. Cfare te mbjellin duhet dhe te korrin. Jo te mbjellin mazllemet terror, gjak dhe masakra e konflikte ne gjithe boten dhe te vijne evropit apo amerikut dhe te gjejne parajsen dhe te gjitha te drejtat absolutisht te garantuara me fanatizmin me te madh te mundshem.

ju think ebaut it. aj mej bi ontu samthing hier.

anjehere nuk shkohet larg per te luftuar fanatizmin islamik.

Pyet njehere ate muslimanet ne Europa apo Amerike.Sa e duan vendin prites?A e quajne veten angleze,franceze amerikane apo muslimane?Do te habitesh nga pergjigjet qe do te marresh.95% e tyre e urrejne vendin prites dhe as qe u behet vone nese punet shkojne keq.Ne 5% tjeter futen shqiptaret dhe boshnjaket qe nuk jane bukeshkale dhe dine te thone faleminderit.

Ligji per mosmbulimin e kokes duhet te aprovohet edhe ne SHBA.Nuk duhet qe flamurin per kete ta marre Franca apo Belgjika.Atyre ju lumte,por SHBA duhet te veproje shpejt sa ka kohe.

Muslimanet e LM jane si mish i huaj ne shoqerite tona,jo vetem nga veshja por edhe nga mentaliteti apo agresiviteti qe shfqain kundrejt perendimit.Pretekstet qe nxjerrin per mospelqimin e Perendimit jane qesharake,ne SHBA ankohen per Israelin,ne France dhe Belgjike qe nuk e kane kete shkak ankohen per normat e shoqerise,ne Danimarike qe eshte vend akoma me social ankohen per karikaturat e keshtu me rradhe.

Ndoshta ka ardhur koha qe Perendimi te mos degjoje mjaulliat e tyre,por tja u beje te qarte :nese nuk e do kete vend, kthehu ne vendin e origjines!Ose bidnju vullnetit te shumices!Ne nuk kemi ndermend te ndryshojme,se keni qef juve!

Beje hesap,ne Itali kane kerkuar te mos festohen Krishtlindjet ne shkolla!!!Italia eshte shtet laik dhe kete e dime te gjithe,por ajo ka edhe nje tradite qe eshte e lidhur me fene se ka Vatikanin brenda.

Eshte njesoj sikur pas 10 vjetesh refugjatet turq apo pakistaneze qe do te vijne ne Shqiperi,te kerkojne te mos kemi portretin e Skenderbeut ,se ata ofendohen!!!Apo te mos vendosim Fan Nolin dhe Gjergj Fishten se kane qene prifterinj te krishtere!!Te mos festohen karnavalet ne Korce dhe dita e veres se jane festa te te pabeseve!!!Kjo po i kerkohet Italise sot:te mos respektoje traditen e saj se i ofendokerkan femijet muslimane!!!

Kjo duhet te jete politika e Perendimit :Mos leshoni pe asnjehere ndaj morracakeve te LM se do te pendoheni me vone.Te jete e prere!

Une jetoj ne itali edhe kete punen e krishtlindjeve nga ty po  e nigjoj

ne itali u diskutu shum per kryqin neper shkolla edhe kerkesen  e beri nje nordike me pas italione

 TI O VLLA OSE JE OSE BON SE VALLAI TE HABIT ME KTE LLOGJIKEN TATE,JO VETEM PER KETE TEME PO EDHE PER TEMA TE TJERA

Desha me te put po te beje lufta amerika me shqiperine ti ca ane do mbashh????????????????????????

A ka njeri te ma shkoqise fet e fet se pse qe nderkohe vihet theksi tek liria e individit, tek "bashkimi ne diversitet" etj. etj. dhe ne kete kontekst na terheqin veshin ne qe nuk pelqejme homoseksualet se nuk po sillemi mire, se pse ju ndalohet grave dhe vajzave muslimane qe ne te drejten e tyre te mbulojne apo jo fytyren? Kujt i pengon qe nje grua apo vajze deshiron qe pervec kokes te mbuloje edhe fytyren? Pse ju kufizohen te drejtat te cilat supozohet qe nje shtet demokratik dhe liberal duhet te ju siguroje qytetareve te tij?

Ketu ne Shqiperi kane filluar te shfaqen "gogolet" e pare te mbuluar krejtesisht me perce e me veshjen e tyre arabe. Rreziku taliban po shfaqet edhe te ne. Ky ligj duhet propozuar edhe ne Shqiperi, dhe ndoshta edhe nje ligj qe te ndaloje katunaret te shfaqin sjelljet e tyre te neveritshme ne publik.

Shume mire ja u ka bere Belgjika. Sipas vendit, behet kuvendi. Ata s'marrin vesh qe kane ardhur te shtepia e tjetrit dhe duhet te respektojne ligjet. Mbuluar deri ne fyt, keto. Te ndershmet e medhaja. Shenjtalliqet i dine per bukuri.

jo vetem kaq por duhet qe te vendoset edhe nje nen tjeter qe kur te shkojne ne plazh te veshin rroba banje jo te hidhen ne det me gjithe rroba se ta shpifin .

ky po qe mund te jete ligj,une do shtoja atyre deri ne moshen 40 vjec se me te vjetra nuk shifen me, le te mulohen po te jene me shum se 40

 eh bote jallane, tha. nderkohe qe bythq**lliku mbeshtetet fuqishem nga presidente, ambasadore e dreqi e i biri, mbulimi i fytyres e duhanpirja ne ambjente publike ndalohen me ligj smiley

Kot sa per muhabet:E imagjinoni nje femer muslimane nga LM duke degjuar Just dance te Lady Gaga apo ndonje kenge te kengetareve perendimore?Apo te shkojne ne ndonje restorant klasi?

Ndoshta ne vitin 2200.Hiqini keta plehera nga Europa dhe Amerika sa nuk eshte vone!

 Une po  imagjinoj ty  duke degjuar dhe kercyer Just dance te Lady Gaga nderkohe qe shkruan te Peshku  LMFAO

Hiqini keta plehera nga Europa dhe Amerika sa nuk eshte vone!"

Kuptohet kjo shprehje eshte me shume nje shprehje emocionale ose thjesht deshire e juaja por me siguri e dini qe kjo nuk do te arrihet kurre ne realitet/praktike. Edhe sikur te behet ligj do te jete shume e veshtire per te zbatuar ligjin me grate qe dalin ne rruge me ferexhe. Hall i madh per policine - imagjino! Kuptohet qe do te jete me lehte per institucionet shteterore ose private qe mund tu thone grave me kete veshje nuk pranoheni ne pune ose neper zyra, shkolla etj! Psh a do te ndalohen te futen edhe ne supermarket grate me ferexhe?

Edhe une personalisht jam kunder mbulimit te plote te fytyres me ferexhe ose edhe kur shikoj neper rruge nje polic me uniforme polici por ne vend te kapeles me callme! smiley

Dikur eshte bere nje studim per kete pune ne UK dhe jane shikuar keto mundesi:

1 - This House would take off the veil
2 - This House would ban the Hijab
3 - This House would ban Muslim dress in schools
4 - This House would ban the Hijab at work
5 - This House believes in secular education

Ketu me shume: (Pros & cons) - http://www.idebate.org/debatabase/topic_...

Brekegrisurit brekegrisur ngelen edhe pse kane shkuar ne Amerike. Eshte mentaliteti i brekgrisurit qe pasi u be mbret vrau pronarin e tij. Edhe keta refugjate te lodhur tani diskriminojne refugjatet e tjere. Lloj i ketyre felliqesirave kane bere mire qe kane ikur nga Shqiperia. Kjo lloj histerie shkakton probleme ne Shqiperi ku komunitet fetare jane vendalinje dhe s'ka te ardhur. E pastaj flasin dhe per Zogun!! Po Zogu nje autoritarist ka qene dhe te gjitha ato qe beri ishin nje kopjim i asaj qe beri Ataturku.

Shiko cfare thua ti: "Hiqini keta plehera nga Europa dhe Amerika sa nuk eshte vone". Ne kete rast une dyshoj qe ti je shqiptar pasi po ben thirrje direkt per spastrimin etnik te shqiptareve muslimane nga Shqiperia, Kosova dhe Maqedonia pasi keto territore gjeografikisht jane ne Evrope. Ti nuk po ben as me pak dhe as me shume se ate qe bene greket me camet.

P.S. per sa i perket fese, mos u merakos kot se Zogut dhe Ataturkut bashke ja u kaloi Enver Hoxha. Ja kur te vije ndonje komunist dhe te thote qe burre dhe politikan me te zot se Enver Hoxha nuk ka.

Mos i ngaterro gjerat kot more metro se shqiptaret nuk sillen njesoj si keta te lindjes kur vjen puna per fene ndaj mos hiq kot paralele inekzistente.

Ka nje keqkuptim ne kete artikull, cilat shami do lejohen? Jam dakord qe ato percet qe te mbulojne krejt fytyren nuk kane vend ne boten e civilizuar, por keto shamite e lirshme nuk kane pse te jene problematike per hir te respektimit te se drejtes.

Ju shkruani

Mos i ngaterro gjerat kot more metro se shqiptaret nuk sillen njesoj si keta te lindjes kur vjen puna per fene ndaj mos hiq kot paralele inekzistente.

Une pyes,po pse duhet te veje puna te feja??

Shume e drejte

Ka nje keqkuptim ne kete artikull, cilat shami do lejohen? Jam dakord qe ato percet qe te mbulojne krejt fytyren nuk kane vend ne boten e civilizuar, por keto shamite e lirshme nuk kane pse te jene problematike per hir te respektimit te se drejtes.

Ka 8 fotografi me poshte. Hidhni nje sy - cilat te lejohen dhe cilat te ndalohen sipas mendimit tuaj?

1-  http://www.flickr.com/photos/27087959@N00/927842351
2 - http://www.flickr.com/photos/25495886@N02/2406077876
3 - http://www.flickr.com/photos/35645958@N08/3457493410
4 - http://www.flickr.com/photos/41741239@N00/3470247473
5 - http://www.flickr.com/photos/14209672@N08/3562362627
6 - http://www.flickr.com/photos/22795912@N00/2909438204
7 -  http://www.flickr.com/photos/37950442@N02/4122707041
8 - http://www.flickr.com/photos/7705359@N05/3269046931

 

4 dhe 7 duhet te zbulohen se sbon,se kishin syt shum te bukursmiley

hehe - dhe une ate mendova prandaj i zgjodha ato 2 foto! Gjynaf te mbulohen aq shume! smiley

Fotja nr2 duket se eshte teper normale.

Ok, ja te bejme kinse specialistin e kritikes:

Nga sa lexuam ne shkrim, nuk po merret vesh cfare eshte kjo ne te verete, a eshte ligj, a eshte propozim, a eshte nje mase, apo nje projektligj, apo nje norme?

Titulli thote u miratua ligji pastaj pak me poshte kjo: "Projektligji pritet të votohet nga parlamenti belg më 22 prill" 

 

C'ka thote ligji belg per femrat te cilat bartin syze te zeza e glomaze,e qe zakonisht mbulojne gjysmen e f'tyres?Apo per sheshiret e medhejne  te kombinuar me rrjeta te zeza mendafshi ?

Natyrisht se jam kunder burkave,po qe veshjet kulturore/fetare te sanksionohen me ligj ,thjeshte eshte nje shovenizem ne veper.

A nuk jane shtetet perendimore ato qe predikojne demokracine dhe  parimet e multikultures?

Sa here i jane dhene leksione Kosoves per nje shoqeri multikulturore?A duhet kosovaret te saksionojne me ligj veshjen e prifterinjeve serb,qe zakonisht kane pamjen e shpellareve dhe kundermimin e shtazeve?

Belgjike,te dua sa Kosoven.Por kesaj radhe ulu ne vend!Njish.

 

te me degjosh mua, Kosova duhet te heqe qafe te gjithe serbet qe nuk duan te miren e Kosoves dhe shqiptareve, dhe jo vetem serbet, po gjithshka tjeter qe punon apo mendon kunder se mires se pergjithshme te atij 95% shqiptar autokton.

Por, puna eshte se po flasim per popullsine dhe veshjen e saj, jo kleriket. Nuk po thote njeri qe t'u rruajme mjekrat hoxhallareve apo t'u heqim callmat hoxhallareve dhe dervisheve. Grate mos dalin te veshura si vdekje, kaq. Dhe po flasim per ata qe vijne nga larg, jo per vendalinjte. Ata qe vijne nga larg, qe sjellin me vete gjithe pislleqet e botes se tyre dhe edhe pretendojne per ligje qe t'i mbrojne dhe garantojne keto qelbesirrlleqe. Keta lloj njerezish na e shpifin. Kurse, kur vjen fjala te vendalinjte; psh, shqiptaret qe vishen me batanije si vdekje, - kjo na e shpif edhe me keq. Nje shqiptar qe nuk jeton dot si njeri ne vend te vet, qe nuk jeton dot si shqiptar ne Shqiperi(apo Kosove), te kepuse qafen nje ore e me pare dhe te shkoje te zhduket andej nga shkretetira. Keta na e shpifin edhe shume me shume se te huajt.

Toleranca nuk eshte zero, po duhet te jete diku afer zeros. Se ai shqiptar qe nuk toleron dot veshjen normale shqiptare, po duhet te vishet si vdekje, te thyeje qafen, te mos na e shpife shqiperine apo qofte edhe nje rruge te saj.

Jo per gje, po jane pikerisht keta njerez qe dhjesin imazhin e gjithe vendit, dhe kemi filluar te mos guxojme t'i themi gjerat si i mendojme drejt, sepse mos na ofendohen keto lloj plehrash, dhe keto lloj plehrash, na e konsiderojne veten edhe si perfaqesues te komunitetit myslyman te shqiperise - qe nuk jane aspak, - dhe duhet te ruhemi kur flasim se mos duke synuar nje grusht plehrash, na e  merr per keq gjithe myslymanizmi shqiptar; qe eshte shumica derrmuese e popullit tone, dhe qe si i tille ka shumicen e vlerave, tolerances, dukut, brumit dhe pergjegjesise per mbijetesen e kombit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).