Ne traditen e tij, PPU edhe kete vit, ne 1 prill, pergatiti lajmin e tij genjeshter. Nese Barleti ka takuar katragjyshin e Vivaldit, ngelet akoma nje mister; se ku gjenden partiturat e plota dhe origjinale te operes "Skenderbeu" gjithashtu. Perse Vivaldi shkruajti nje opera per "Skenderbeun" ngelet terren spekullimesh, dhe po keshtu edhe mundesia qe arikivi i Vatikanit mund te ndihmoje ne dhenien fund te spekullimeve.

Shpresojme qe ata, te cilet pasi lexuan lajmin tone genjeshter "Skenderbeu dhe Vivaldi", nxituan te shikonin ekspoziten ne Muzeun Kombetar, ta kene marre me nje doze humori.

Po ju, a genjyet? Cila ishte genjeshtra me e genjeshtert qe degjuat?

17 Komente

Persa i perket genjeshtres dje e kam pasur dite pushimi.

Alisa e kishe shkruar aq keq sa s'merrej vesh per cfare behej fjale. Mua mu duk me shume sikur ishta zbuluar dicka ne arkivat e Vatikanit ne lidhje me Vivaldin dhe Barletin,  por s'merrej vesh se per cfare behej fjale

Po po tani qe me komentet tuaja e bete Skendebeun me Vivaldin shok te ngushte keshtu do thoni ju nuk merrej vesht per se behej fjale.

Keshtu eshte kur ja fut kot.

O Rrote une kam shkruajtur 6 rreshta tek tema ku 5  jane vetem me "s'merret vesh cfare eshte shkruar"  nje tjeter kam sqaruar se pjesa me e madhe e operes ka humbur dhe kjo duhet te jete shaka 1 prilli. Pa Ik njehere  futu atje dhe me thuaj ku ja kam fut kot.

Mire me mire dakort,e lexova,po ajo "O Rrote" pse.

tani qe po me pyet as une nuk e di pse. Sorry brother.

hehe! fantastike! 

Mua me dogji nje cik kur lexova "katragjyshin e Vivaldit", edhe thashe, s'po ndihem iher per iher, se kushedi ku fle lepuri. smiley

Dje kam ftuar miqtè e mi pèr pashkèt (pasquetta)...nè shtèpinè time ,ku ju thashè se do tè therr njè derr!!!...disa mè falenderuan shumè por kishin bèrè plane mè parè..disa tè tjerè me gjithè qejf...sot kam pèr tu thènè se nuk èshtè e vèrtet...hihihihihihihihihihi jam i keq!!!

 Une per vete e hongra! smiley

Thashe, hajt po msojme ndonje gje te re per Barletin, dhe per Shkodren e shek 15-te smiley

 

dikur kto quheshin "shaka kineze". Kjo ia mori edhe te famshmes "Liu ka musteqe" te estrades se Pekinit, e cila, per shkak te nje perkimi fatal te emrit Li, u adoptua edhe nga estrada e Tiranes.

 Po pra!

Humor i nalte!! smiley

 

 

Cila eshte genjeshtra ime?.... Prit te mendohme Ah po!!!!!!

Si strenip i Skenderbeut dhe i Vivaldid ju them se eshte e vertete jo vetem kaq por nje kushuri i nipit te vllajit te nuses te Skenderbeut eshte martuar me vellane e kushirit te  nipit te nuses se Vivaldit. smiley

Une vdes per genjeshtra!

Sa për kulturë të përgjithshme (për ata që nuk e dinë; Vivaldi ka shkruajtur vërtet një opera për Skënderbeun (libreti i Antonio Salvi-t). Googloni dhe do gjeni.

Gënjeshtra ime tek peshku... "Policia italiane ka arrestuar Lubonjën pasi kishte gjetur materiale kompromentente në makinën e tij" (por nuk e pati jetën e gjatë smiley )

E c'ta kishte?  smiley

Pastaj na turperove nja dy peshq qe e moren taze smiley

Pse s'thua ti se paska qënë më e besueshme "gënjeshtra" ime?

P.s: Si pat thonë njoni:"Mjaft që të flitet, diçka do ngelet"...pak rëndësi ka se për mirë apo për keq, emri i personazhit do fitonte popullaritet , po ktu as reklamë nuk dinë të bëjnë. S'ja kanë idenë se ç'është la pubblicita occulta e/o subliminale smiley

Une mavriu nuk rrejta po me rrejten dhe e hongra kallup. Me coi sms e dashtmja ku me thoshte "...sa bera testin, kam beb". Me iku zari i kokes smiley Po pastaj kom qesh se ma futi bukur smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).