Në vend që të kuptonte realitetin, Evropa ushqeu iluzionet e saj, duke kontribuar, kështu, vetë në krizën greke, - shkruan Oliver Jens Schmitt, në NZZ (gjermanisht). Evropa preferoi të shihte tek Greqia djepin e kulturës evropiane dhe harroi të shihte e të pranonte se për nga struktura dhe problemet nga të cilat ajo është e kapur, Greqia është një vend ballkanik, shkruan historiani zviceran. 

2 Komente

Perse tani e morret vesh qe keni ndihmuar nje shtet dhe njerez mosmirenjohes?Shume vone,megjithate me mire vone se kurre...

Evropa preferoi të shihte tek Greqia djepin e kulturës evropiane

 

Eh keta evropianet e shkrete, qe shekujt 18-19 kane menduar se kane te bejne me Aristoteler, Periklij, Arkimeder e Sofoklij kur atje ne Junanistan kishin nje mori Shqiposh, vllehrish, sllavesh e anadollakesh te shume sojeve qe te perbashket kishin vetem ortodoksine.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).