Ky shkrim nga një autore hungareze me emrin Kinga Kali tregon historinë e një vajze shqiptare, e kthyer në virgjineshë sipas rregullave të Kanunit, dhe që largohet nga Bjeshkët e Namuna dhe Shqipëria e Enver Hoxhës me destinacion Tuzlën (në Bosnje), të vetmin qytet që njihte imagjinata e saj. Shkrimi është në anglisht, dhe është një përzierje letërsie me antropologjinë. 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).