coldwar_240.jpg

Intervistë me ish-Shefin e Kundërzbulimit Sovjetik, Oleg Danilovich Kalugin dhe oficerin e CIA-s, Peter Earnest.

 

Peter Earnest: Officer madhor i Sherbimit Sekret Amerikan CIA, 25 vjet ne Operacionet Klandestine ne Lindjen e Mesme, Zedhenes i CIA-s. Dekoruar me Medaljen e Meritave te Shquara per sherbimin e tij ne CIA.

Oleg Danilovich Kalugin: Gjeneral Major i KGB, gjenerali me i ri ne historine e Sherbimit Sekret Sovjetik ne moshen 40 vjecare. Zevendes Shef dhe Shefi i Rezidences se KGB per Ameriken, Shef i Kunderzbulimit Sovjetik te KGB Dega K, Deputet i Parlamentit Rus “DUMA”.

 

Pyetje: Duke ju faleminderuar per pranimin e fteses per te ndare me publikun shqiptar disa ceshtje te periudhes se Luftes se Ftohte qe kane te bejne me Shqiperine une do te doja ta filloja kete interviste me pyetjen kush eshte Z. Peter Earnest dhe Gjenerali Oleg Kalugin

Pergjigjie: Une jam Peter Ernest dhe aktualisht jam Drejtori i pergjithshem i Muzeut te Spiunazhit, Muzeumi i vetem ne Bote i kesaj fushe i themeluar ne Uashington D.C. Perpara kesaj kohe une kam sherbyer per 35 vjet ne Sherbimin e Inteligjences Amerikane, CIA. Gjate kesaj periudhe 2/3 apo gati 25 vjet kam sherbyer ne Operacionet Klandestine. Operacionet Klandestine” eshte ajo pjese e CIA e cila organizon operacionet e fshehta, operacionet secrete si mbledhjen e informacioneve, perdorimin e influences apo edhe operacionet para ushtarake.

Ne te tilla operacione ashtu sic e dini edhe Ju, ne jemi te perfshire ne Afganistan por per keto operacione shpesh nuk dihen nga publiku. Une isha pra ne CIA per kete periudhe por mund te them qe kam bere edhe disa pune te tjera per CIA-n ne vitet e fundit ku kam drejtuar grupin e stafit tone qe merrej me Senatin Amerikan, kam punuar me Zyren e Inspektimit e cila eshte zyra e auditimit tone te brendshem dhe kur mbarova me kete pune isha Drejtori i Marrdhenieve me Shtypin, nje pune qe me jepte mundesine te merresha me gazetaret dhe autoret e ndryshem. Isha ne kete pozicion per tre Drejtore te CIA-s, Drejtorin Wosley, Drejtorin Webster i cili ka qene edhe Shefi i FBI si dhe Drejtorin Gates I cili per momentin punon si Sekretar I Mbrojtjes Amerikane.

 

Une jam Oleg Kalugin, ish oficer i KGB. Ju bashkangjita Sherbimit Sekret Rus ne 1952 dhe pas disa vitesh trajnimi ku u specializova ne gjuhet e huaja perfshire arabishten, anglishten dhe gjermanisht. Detyra ime e pare ishte ne Shtetet e Bashkuara, ku ne 1958 erdha ne Amerike nen petkun e nje studiuesi rus si student me nje burse Fullbright. Fillova studimet ne Universitetin e Kolumbias ne Shkollen e Gazetarise. Kjo periudhe ishte edhe fillimi i karrieres sime ne zbulim pasi rekrutova agjentin e pare ne Amerike nga rrethi i shkencetareve i cili u rekrutua nga ne 1959. Me vone vija ne Amerike me detyra te ndryshme, sigurisht nen fshehjen si Korespondent i Radio Moskes ne Kombet e Bashkuara dhe si Sekretar i Shtypit ne Ambasaden Sovjetike ne Uashington. Nen fshehjen e ketyre detyrave sherbeja si zevendes shefi i KGB dhe me vone Shef ne Detyre i KGB per Ameriken. Me vone ne 1970 i thira ne Moske per tu emeruar si Drejtor i Operacioneve te Kunderzbulimit, Drejtoria K, nje prej degeve me te rendesishme te KGB e cila ka si detyre penetrimit e te gjitha Sherbimeve Sekrete apo Institucioneve te Sigurise Kombetare ne Bote. Ne periudhen kur une e mbarova detyren time ne kete pozicion ne 1980 ne kishim mbi 500 burime informacioni brenda sherbimeve sekrete dhe kunderzbulimit ne te gjithe boten. Si pasoje e perplasjeve te mija me lidershipin e KGB mua me transferuan nga kunderzbulimi ne Sherbimin e Sigurimit te Brendshem ne vendlindjen time ne Leningrad ku dhe u emerova si numri 2 i KGB atje. Ne kete detyre kisha mbi 300 oficere nen varesine time, por ishte nje pune ku me duhet te zbuloja cdo aktivitet anti sovjetik, anti komunist apo njerez me ide subversive dhe kjo nuk ishte nje pune per te cilen une isha trajnuar. Ketu gradualisht fillova ta kuptoj qe KGB ishte nje mjet ne doren e partise komuniste dhe jo se nuk e dija kete gje por tani e pashe efektin e KGB ne jeten e shoqerise sovjetike. Per here te pare fillova te merrem me njerzit e mij me ruset, te cilet pashe se ishin te zhgenjyer dhe kishin humbur vrullin revolucionar. Kur Zoti Gorbacov mori pushtetin si Sekretar i Partise dhe ai ofroi nje program reformues une u bera nje mbeshtetes i zjarrte i tij por une besoj se ne fakt entuziazmi im shkoi mbi mundesite e tija pasi kur me pyeti se cfare mendoja une, ju pergjigja se ai duhej sa me pare te cmontonte KGB e cila ne fakt eshte institucioni qe ka pushtetin e vertete ne vend. Ky hap qe une bera me kushtoi karrieren time reputacionin gjithcka pasi Z.Gorbacov mi hoqi gradat, pensioni gati me futen ne burg per denoncimet e mia publike kunder KGB por per fat une u zgjodha Deputet i Parlamentit Sovjetik dhe fitova imunitet nga Prokuroria dhe qe nga ai moment u bera njeri publik, udhetova shume dhe mbeta ne syrin e medias. Kur Bashkimi Sovjetik shkoi ne kolaps dhe Rusia u be e pa varur une ju drejtova biznesit privat pasi ne ate kohe isha larguar ne KGB dhe pata nje bashkepunim me kompanine telefonike amerikane ATT dhe me detyren e zevendes presidentit te kompanise ruse erdha ne Amerike me nje kontrate 3 vjecare ku dhe per fat te keq mbeta ketu pasi ne ate kohe nje ish vartesi im Z.Putin u be Shefi i Sherbimeve Sekrete Ruse dhe ai me denoncoi si tradhetar ndersa une e quajta kriminel lufte per ato qe beri ne Ceceni dhe e kam thene publikisht qe ai do te perballej me Gjykaten Nderkombetare ashtu si Miloshevici i Jugosllavise per ato qe beri kunder kosovareve. Nga ajo kohe nuk pata mundesi tjeter por te kerkoj stehim politik ne Shtetet Bashkuara nje kerkese qe mu pranua dhe tashmejam pjestar i shoqerise amerikane. Aktualisht jap mesim per firma te cilat merren me ceshtjet e sigurise dhe inteligjences si dhe jam ne Bordin e Drejtoreve ku Peter eshte Kryetar.

 

Pyetje: Gjate periudhes se Luftes se Ftohte ne Shqiperi ne na thuhej se dy armiqte me te ashper te sistemit tone te menyrs sone te jetes ishte CIA dhe KGB. A mendoni Ju se te dyja keto Institucione me te vertete shqetesoheshin seriozisht per vende te vogla si Shqiperia te cilat nuk ishin te rendesishme ne skenen e gjeo-politikes boterore?

Pergjigjie Peter Earnest: Une mendoj, dhe kete mendim e kam bazuar ne ato qe kam degjuar pasi ne ate kohe nuk kam qene pjestar i operacioneve duke qene se isha shume i ri, se ne fillimet e Luftes se Ftohte dhe konkretisht ne fundin e viteve 40, Shqiperia erdhi ne vemendjen e Perendimit konkretisht te amerikaneve dhe britanikeve si nje vend i cili mund te shkeputej nga Blloku Lindor, nga vendet e Traktatit te Varshaves.Po keshtu mendoj se kishte interest per te mbledhur informacione mbi Shqiperine dhe sic mund ta dini edhe nga botimet disa njerez jane derguar ne Shqiperi ne menyre te fshehte me detyre mbledhjen e informacionit. Sipas asaj qe une di, ne mendojme se nje pjese e madhe e tyre u tradhetuan nga nje agjent i KGB brenda Sherbimit Sekrete Britanik, Kim Filbi, dhe ajo qe dime eshte se pjesa me e madhe e tyre u kapen u gjykuan apo u egzekutuan. Une nuk mendoj se ne kishim interes per te mbledhur informacione te metejshme mbi Shqiperine pasi per vite te tera per ne Shqiperia ishte nje ndjekes i vijes se ashper komuniste dhe nuk mendonim se luante ndonje rol te rendesishem ne Bllokun Sovjetik. Per kete arsye une mendoj se nuk pati me perpjekje per te mbledhur informacione apo per te rekrutuar njerez atje. Une e kuptoj perse brenda vendit dikush deshironte ta theksonte rolin e CIA-s ne kete ceshtje por ne eksperiencen time nuk kam pare ndonje perpjekje serioze nga ne per rekrutuar njerez brenda Shqiperise. Ne e kemi pare Shqiperine si vend besnik i Bllokut Lindor dhe nje target i cili nuk ishte i rendesishem per ne por edhe qe nuk paraqeste rrezik per Shtetet e Bashkuara.

 

Pyetje: Po nga KGB si eshte pare? A eshte pare Shqiperia si nje lojtar i rendesishem?

Pergjigjie Gjenerali Kalugin: Shqiperia shikohej nga ne si nje prej aleateve me besnike te Bashkimit Sovjetik dhe me Jugosllavine e cila tradhetoi stilin e komunizmit te Moskes si dhe me Polonine ne kaos dhe me vone me problemet ne Hungari, na la ne me jo shume aleate. Te mos harroj Bullgarine e cila ishte ne fakt nje aleat besnik i Bashkimit Sovjetik.

 

Pyetje: Konferenca e Jaltes ishte shume e rendesishme per kufijt e rinj te Europes. Nje vit pas Jaltes kur u vendosen influencat ne Europe Shqiperia u zgjodh nga sherbimet sekrete angleze te mbeshtetura nga ato amerikane si vendi ku do te fillonin operacionet sekrete kunder sistemit. A dini valle perse Shqiperia u zgjodh si vend kyc per keto Operacione?

Pergjigjie: Te them te verteten une nuk e di se perse e zgjodhen Shqiperine dhe cili ishte vendimi operacional por sic thashe edhe me perpara Shqiperia dukej si nje vend i cili mund te terhiqej lehtesisht nga influenca sovjetike dhe Traktati i Varshaves. Sinqerisht une nuk e di me saktesi arsyen por kjo qe thashe me lart ishte ideja qe kam krijuar gjate trajnimit tim.

 

Pyetje: Eshte interesant fakti se ne kete periudhe persona shume te rendesishem te CIA si Frank Wisner, James Jesus Angelton etj u angazhuan ne Operacionet Shqiptare. Per nje kohe te gjate ne Shqiperi njerzit qe jane marre me keto ceshtje kane qene te habitur qe keto personazhe ishin te perfshire ne Shqiperi. A mendoni Ju se KGB solli ne ndihme te Sherbimit Sekret Shqiptar oficere te rendesishem te nivelit te CIA-s pasi KGB ishte shume e sukseshme ne ndihmen qe i dha shqiptareve. 

Pergjigje: Kjo eshte e vertete, ne kohen e okupacionit sovjetik te Lindjes ne fillim ne disa prej vendeve mike ne arritem te instalonim disa njerez ne Qeverite te cilet kishin dale nga Lufta. Njerez qe ishin dalluar si anti fashiste apo patriote. Shqiperia ne ate kohe ishte e pavarur dhe autentike dhe qe kishte imazhin e saj dhe respektohej shume nga ne. Lideri i saj Enver Hoxha shikohej ne Bashkimin Sovjetik si nje prej njerzve me besnik ndaj nesh.

 

Pyetje: Ne njohurite tuaja a mendoni se nje prej arsyeve qe KGB dhe CIA u perplasen ne Shqiperi kishte te bente me ceshtjen Greke? A trajnonte KGB komuniste greke brenda Shqiperise dhe ndoshta kjo mund te ishte nje prej arsyeve te perplasjes se dy Sherbimeve?

Pergjigje Gjenerali Kalugin: Sovjetiket luajten nje rol te madh ne Luften Civile Greke dhe ne fakt ata shpresuan se Greqia do te hynte ne Bllokun Sovjetik dhe Greqia ishte ne shenjestren tone. Komunistet greke u trajnuan prej nesh u armatosen dhe bene nje pune te madhe megjithese ne fund humben.

 

Pyetje: Nga ato qe kemi lexuar nga botimet brenda dhe jashte Shqiperise personi qe ka tradhetuar Operacionet Sekrete te viteve 45 -55 ku komando u infiltruan Brenda Shqiperise ishte Kim Filbi. Ne mendimin Tuaj a ishte Filbi ai qe tradhetori keto Operacione?

Pergjigjie: Nga ajo qe une di mendoj se ai ishte nje prej personave kryesore qe tradhetuan interesat e Perendimit ne ate zone . Mos harojme se ai ishte pergjegjes kryesor per disa nga operacionet dhe ai i kalonte informacione sovjetikeve te cilet ishin ne dijeni te plote se cfare po ndodhte dhe ne kete sens ai luajti nje rol historik ne shume ngjarje ne Europe. Une kam qene pergjegjes per te ne vitet e fundit te jetes se tij kur ai jetonte ne Moske. U beme shume miq dhe ai me tregonte plot histori te jetes se kaluar mbi operacionet e drejtuara prej tij dhe ne fakt keto histori ai i ndante edhe me studentet e KGB. Perpara se te vdiste ai u be edhe profesor instruksioni ne Shkollen e Kunderzbulimit te KGB.

 

Pyetje: A i permende Filbi shpesh Operacionet ne Shqiperi?Pergjigjie Gjenerali Kalugin: Patjeter qe po dhe ne fakt ai ishte shume krenar per rolin e tij ne Operacionet shqiptare per te cilat ne ishim ne dijeni te plote.

Pyetje: Egziston nje mendim ne Shqiperi ne rradhet e oficereve te Sherbimit Inteligjent Shqiptar se ne fakt amerikanet fajesuan Filbin per gjithcka qe ndodhi me keto Operacione dhe si Ruset si shqiptaret ne heshtje e pranuan kete fakt me qellimqe te mos zbuloheshin burimet e tjera te informacionit qe ata kishin ne kampet e refugjateve politike ne Perendim nga ku perzgjidheshin njerzit qe dergoheshin me Mision ne Shqiperi. A mendoni se ky hipoteze eshte e mundur?

 

Pergjigjie Peter Ernest : Ne kete moment qe ne jetojme jemi gati gjysem shekulli nga ajo kohe apo jo, fundi i 40 fillimi i 50-s. Nga ajo qe une kujtoj mund te them se ne e konsideronim Filbin si personin kryesor te kesaj historie. Me lejo ta riformuloj mendimin tim nder gjerat qe Filbi beri ishte ajo qe ai i dha sovjetikeve dhe KGB informacion mbi planet amerikane dhe britanike ne Shqiperi. A kishte penetrime dhe burime te tjera informacioni une nuk e di. Deri me sot nuk kam pare asnje te re ne kete drejtim apo asnje emer te ri te dale nga Arkivat e KGB. Ndoshta Ju dini dicka me shume?

Gjenerali Kalugin. Filbi ishte njeriu kryesor I penetrimit Sovjetik ne ceshtjet e Europes lindore. Ai luajti nje rol te rendesishem historik ne kete ceshtj.e

 

Pyetje: Si ishte Filbi ne Moske? A ishte i mirepritur ai nga KGB Sovjetike? A ishte i lire te udhetonte?

Pergjigjie Gjenerali Kalugin:  Ai ishte i mirepritur ne Moske pasi ai realisht kontribuoi shume ne sigurine dhe inteligjencen sovjetike.Por megjithate kishte dicka qe e beri jeten e tij paska te veshtire megjithese KGB i dha atij te gjithe konfortin e mundshem, pension bile i dhane edhe dy vajza te reja dhe ceshte e verteta me njeren prej tyre ai u martua. Por kjo ishte e gjitha nderkohe qe mendja e tij kerkonte qe te gjithe eksperiencen e jetes ta jepte diku, nuk donte te largohej nga kjo jete pa e ndare kete experience te tij. Ketu ndoshta ishte roli im per te cilin jam krenar kur une i ofrova atij te jepte leksione oficereve te rinj te KGB.Po keshtu e ftova qe te jepte nje leksion ne Qendren e KGB perpara 800 oficereve. Mesazhi i tij ishte se e gjithe energjia duhej te drejtohej ndaj burimeve njerzore ku edhe ne se do te deshtonin 100 here ndoshta heren e 101 do te kishin sukses dhe koha nuk ishte nje kohe e humbur dhe ky mesazh u pranua me kenaqesi ne Qendren tone te Inteligjences. Ne kete kendveshtrim ne e lejuam ate qe te udhetonte dhe sigurisht qe ofruam cdo asistence per te per te udhetuar ne vendet Lindore ku ne fakt shkoi edhe ne Mongoli por jo ne Kine. Keshtu qe duke udhetuar duke dhene leksione dhe duke na konsultuar i ne pasi ne kete kohe ne kishim disa agjente ne Sherbimet Perendimore psh po permend nje fakt qe tashme dihet. Ne Australi ne kishim nje burim tonin i cili ishte anetar i Sherbimit Sekret Australian i cili kishte ardhur vullnetarisht tek ne i cili na jepte informacion jo per Australianet por per Sherbimet Britanike dhe Amerikane te cilet sigurisht qe shkembenin informata midis tyre. Ne kishim dyshime mbi te pasi kualiteti i informacioni ishte kaq i mire sa qe dyshonim ne se ishte i vertete. Une i dhashe dokumentacionin Filbit duke hequr sigurisht detaje se nga vinte ky informacion dhe Filbi pasi e pa me tha: une mendoj se eshte informacion i vertete dhe mendoj se duhet te vije nga Australia. Ishte me te vertet e mahnitshme. Ai thjesht duke lexuar tekstin duke mos ditur asnje detaj se vinte nga Australia e gjeti menjehere. Keshtu ai na ndihmonte dhe sidomos me dokumentat e falcifikuara. KGB shpesh shperndante dokumente te falcifikuara te cilat dukeshin sigur ishin bere nga CIA apo FBI dhe Kim Filbi ishte autori i tyre. Ai i pregatiste ne i jepnin nje draft dhe ai perfundonte ato per ne te cilat pastaj i shperndanim ne te gjithe boten. Ai ishte shume i kenaqur me kete pune. Kur nderroi jete une sigurisht i shkova ne ceremoni ku dhe bera fjalimin e rastit pasi isha edhe personi kryesor ne mbikqyrjen e jetes se tij. Ai ishte i mirepritur nga dhe ne vitet e fundit te jetes dhe ishte plot energji. Une e pelqeja shume Filbin. Ishte nje person i madh.

 

Pyetje: Kur Shqiperia doli nga Traktati i Varshaves a filluat ta veshtronit Shqiperine perseri? A kishte interest Shqiperia per Ju ne kete periudhe?

Pergjigjie Peter Earnest: shikoni jane dy gjera ne kete ceshtje, duhet ta kinin parasysh se CIA eshte nje Agjensi Inteligjence dhe kur ju thoni se ajo mund te shikonte drejt Shqiperise ky eshte nje vendim qe i perket vendime politike qe mund te vine nga Shtepia e Bardhe apo nga Agjensia KOmbetare e Sigurise apo Departamenti i Shtetit. CIA sigurisht ka fjalen e vet ne kete rast dhe analistet e saj japin mendimet e tyre por sigurisht qe ky vendim nuk vjen nga CIA. CIA nuk mund te thote hajde shkojme te bejme dicka ne Shqiperi. Ky vendim i perket Lidershipit te vendit dhe sigurisht qe mund te jete nje vendim i klasifikuar apo sekret dhe CIA drejtohet per te bere kete gje apo dicka tjeter. Deri me tani nuk jam ne dijeni te nje vendimi te tille mbi Shqiperine.

 

Pyetje: Mbreme une e degjova biseden tuaj mbi Kuben me shume interes. Ishte mjaft impresionuese te degjoja nga Ju mbi rrezikun e madh mbi nje lufte Nukleare midis dy fuqive. Me te vertete bota ishte shume prane pragut te nje Lufte Nukleare? 

Pergjigje Peter Earnest. Pa diskutim ne se i shikoni dokumentat e atyre qe ishin te perfshire ne kete histori dhe shume afer Presidentit Kenedi apo Sekretarit te Shtetit do te lexoni se disa prej tyre kane shkruar se ata nuk besonin se do ta shikonin agimin ne diten qe do vinte. Do te ishim shume afer nje perballje nukleare. Mund te them qe eshte edhe nje liber shume interesant  i sapo dale mbi kete ceshtje.

 

Pyetje? Ju e shikonit Kuben ne ate kohe 

Peter Earnest: Sigurisht, por duhet te kini parasysh qe CIA ashtu edhe KGB eshte nje Institucion global i cili shikon kudo. Agjensi te tjera shikojne vendet afer tyre, psh shume agjensi ne Lindjen e Mesve shikojne njera tjetren apo Izraelin, ndersa CIA ka mandat global dhe sigurisht qe ne shikonim Kuben, shikonin Bashkimin Sovjetik, shikonin Kinen, shikonim vende te tjera, por shqetesimi qe kishim ne ishte se Bashkimi Sovjetik po nderrmerte nje veprim shume te rendesishem kur po vendoste Raketa ne Kube te cilat ishin te afta per te goditur Shtetet e Bashkuara dhe kjo e ndryshonte balancen e fuqive sic e dime ne.

 

Pyetje: Nje kuriozitet historic me shume se nje pyetje. Ne ate kohe Shqiperine e vizitoi Che Guevara. A e veshtronit Guevaren ne ate kohe?

Pergjigjie Peter Earnest: Sigurisht qe nuk ishte ne fokusin tone kjo levizje.

Gjenerali Kalugin: Ndoshta kerkonte strehim politik? Per ne fokusi ishte Fidel Kastro, ishte lideri, personi qe merrte vendimet dhe sigurisht qe konsultohej me keshilltaret e tij por une nuk e kujtoj ne se ishim te fokusuar tek Che Guevara.

 

Pyetje: Mbas largimit nga Traktati i Varshaves, Shqiperia u afrua shume me Kinen. Mos valle ne ate periudhe Ju filluat ta veshtronit perseri Shqiperine? Duke veshtruar Shqiperine mos ndoshta Ju donit te kuptonit se cfare ndodhte ne Kine?

Pergjigjie  Peter Earnest: Eshte nje pyetje shume interesante dhe ndershmerisht nuk e di pergjigjien. Menyra se si ju e bête pyetjen, “ndoshta” mund ta vezhgonit Kinen nepermjet Shqiperise? Kina eshte nje vend gjigant dhe i dominuar nga lidershipi i tij dhe sigurisht qe ishte nje ceshtje interesante qe Shqiperia ishte aleate e Republikes Popullore te Kines, por megjithate nuk mund te thuash se nuk kishte interes. Megjithate nje nga burimet tona me te mira ne Traktatin e Varshaves dhe politikat e ketyre vendeve ishte nje oficer i quajtur Rishard Kuklenski i cili ishte ne Shtabin e Pergjithshem Polak dhe ishte i perfshire ne ceshtjet e Traktatit te Varshaves dhe syri yne me i vlefshem ne kete aleance ishte nje oficer polak. Prandaj nuk mund te thuash qe nje vend aleat i nje vendi te madh si Kina nuk mund te te ndihmoje ty ne se ti e vezhgon ate.

Gjeneral Kalugin: Jo jo nuk e kemi vezhguar Shqiperine ne ate kohe. Per KGB, Kina ishte nje dhimbje koke dhe nuk benim dot gje, nuk rekrutonim dot njerez atje pasi Sherbimi Sekret Kinez ishte shume i afte dhe njerzit ne pergjithesi ishin besnike te regjimit dhe kishin frike te komunikonin me te huajt dhe dukej qe ishte nje system i stilit sovjetik. Ne kete kendveshtrim edhe Shqiperia ruajti te njejtin sistem sipas asaj qe di une dhe sigurisht Kina ishte nje aleat natyral qe jepte jo vetem ndihme teknike por edhe ideologjike dhe kjo ne nje fare menyre e beri Shqiperine te pavarur pasi Kina ishte ne kurrizin tone.

 

Pyetje: Gjate periudhes komuniste shqiperia ka pasur kontakte me shume grupime ne Lindjen e Mesme dhe ka mbeshtetur keto grupime per nje periudhe te gjate kohe. Ne dijenine Tuaj e dini te kete pasur kontakte midis Sherbimit Sekrete Amerikan dhe atij Rus me Sherbimet Sekrete Shqiptare me interes te dy anshem mbi keto grupime?

Pergjigje Peter Earnest: Une mendoj se eshte nje aluzion shume interesant por une nuk di gje mbi keto kontakte por mosdija ime nuk do te thote se mund te mos kete pasur kontakte midis dy Sherbimeve.

Pergjigje Gjenerali Kalugin. Ne kemi pasur marrdhenie shume te ngushta me Sherbimin Sekret shqiptar deri ne 1956, kohe kur Krushovi denoncoi Stalinin. Kjo u pa nga Shqiperia dhe bota komuniste si largimim nga qellimi i komunizmit dhe Shqiperia i mbeti besnike doktrines Staliniste ashtu si edhe Kina. Prej ketij momenti te gjitha operacionet e Inteligjences Sovjetike ishin drejtuar ne pergjithesi ne rrezimin e regjimeve pro kineze pasi ne nuk mund te benim asgje ne Kine. Pas rrezimit te komunizmit interesimi yne ndaj europes lindore u zbeh shume me perjashtimte Polonise qe eshte edhe armiku kryesor. Mos harroni qe festat tona kombetare sot jane te lidhura me fitoren e Rusise ndaj Polakeve ne 1612 festime qe kane zevendesuar festat e Tetorit te Kuq apo fitoret e tjera Bolshevike.

 

Pyetje: KGB Sovjetike duhet te kete pasur rrjetin e saj ne Shqiperi. Pas largimit te sovjetikeve nga Shqiperia cfare u be me keta njerez? A kishit me lidhje me ta?

Pergjigje Gjenerali Kalugin: Po sigurisht qe ne kemi pasur njerzit tane ne Shqiperi por se cfare u be me ta ndershmerisht nuk e di. Ne momentin qe sovjetiket u larguan nga Lindja ne kishim nje numer burimesh informacioni ne Poloni, Cekosllovaki, Rumani, Bullgari dhe sigurisht qe kishim edhe ne Shqiperi. Por largimi yne nuk ndryshoi besnikerine e ketyre njerzve ndaj nesh. Ngjarjet ne Bashkimin Sovjetik u trajtua si nje tradheti ndaj idealeve dhe nga ajo qe di Shqipetaret jane njerez konservatore ne pergjithesi ashtu si edhe lidershipi i saj.

 

Pyetje: Do te doja t’Ju pyesja per nje ngjarje qe vazhdon te jete e rrethuar me mister mbi nje person shume te famshem ne Shqiperi. Eshte fjala per Kryeministrin me jete gjate Mehmet Shehu per te cilin historia zyrtare thote se vrau veten. Pasi vdiq, Mehmet Shehu i akuzua nga Lidershipi komunist dhe Enver Hoxha si nje agjent i CIA dhe i KGB sovjetike. A e keni degjuar emrin e tij gjate drejtimit te Kunderzbulimit Sovjetik. A eshte permenduar valle qe nje njeri i ketij niveli bashkepunonte me Ju apo ishte miqesor me Sherbimet?

Pergjigje Gjenerali Kalugin: Jo, jo, nuk e kam degjuar asnjehere. Ashtu si ka ndodhur ne Bashkimin Sovjetik kur vdiq Stalini, lufta midis Berias dhe Malenkovi apo Krushovit dhe Berias i cili ishte nje njeri ambicioz por e pushkatuan ne fund si tradhetar dhe e fajesuan per gjithcka si agjent anglez por ai nuk ishte gje tjeter vecse nje rival politik. Ka shume mundesi qe te jete e njejta situate ne Shqiperi.

 

Pyetje: Deshiroja t’Ju beja nje pyetje edhe mbi Gorbacovin. Ju e keni njohur ate dhe keni punuar me te. Ne Shqiperi ka interest te dime dicka me shume mbi Gorbacovin. Si ishte ai ne veshtrimin Tuaj.

Pergjigjie Gjeneral Kalugin: Gorbacovi ka nje reputacion kompleks ne syte e ruseve. Gjysma e popullsise beson se ai eshte nje tradhetar i idealeve ndersa pjesa tjeter, ne minorance, beson se ishte nje reformator i cili nuk pati mundesi dhe ishte shume i dobet per te arritur ate qe kerkonte te bente por ne pergjithesi shumica e rusve kane nje opinion negativ per te. Une personalisht e kam pare si nje personazh interesant. Gorbacovi flet rralle ne televizione private por reagimi i njerezve eshte gjithmone „kush eshte ky qe flet? Eshte ai qe tradhetoi vendin e tij?“ Mua me vjen keq per te pasi e njihja nga afer, megjithese kam pasur edhe perplasje me te. Ai me hoqi gradat por perseri kishte kurajon qe te mi jepte perseri ato si dhe ta korigjonte gabimin qe beri, si dhe te me kerkonte falje publike. Eshte nje figure kontradiktore por mos harrojme ndermorri nje reforme e cila tashme ka hyre ne histori. Megjithate nuk arriti ate qe donte pasi nuk dinte si ta bente. Ai e dinte se ne nuk mund te jetonim me keshtu, por nuk dinte se deri ku dhe sa larg duhej te shkonim.

 

Pyetje: Ne Librin Tuaj, te cilin une e kam lexuar, ju pershkruani momentin me zhgenjimin ndaj sistemit sovjetik kur ju u transferuar nga Kunderzbulimi Sovjetik ne Sherbimin Sekret te Brendeshem. Per ne qe kemi jetuar gjate komunizmit, zhgenjimi me ate sistem ka ardhur ne forma te ndryshme. Po per Ju si erdhi zhgenjmi ndaj atij sistemi?

Pergjigjie Gjenerali Kalugin: Kjo eshte egzaktesisht ajo qe me beri mua te ndryshoj mendimet e mia per vendi tim dhe per sistemin politik. Perpara transferimit tim ne Sherbimin Sekret te Brendshem, une isha ne Sherbimin e inteligjences dhe objektivi im ishte qe te mblidhja sa me shume informacion mbi vendet e huaja. Une isha i fokusuar ne penetrimin e Shteteve te Bashkuara, vendet europiane apo vende te tjera. Po ruset? Une nuk isha perfshire kurre ne Sherbimin e Brendshem dhe ne momentin qe u transferova ne kete Sherbim per here te pare u perballa me realitetin e jetes se ruseve. Aty pashe qe njerzit per te cilet une punoja jashte ishin njerez jo te lumtur dhe kerkonin ndryshim por kishin frike te ngrinin zerin dhe desidente qe ishin nje grupim i vogel u bene heroj kombetare. Ne kete kohe ata dergoheshin ne spitale psiqiatrike apo ne burg. Por ne pergjithesi ruset kishin frike, e cila eshte ne karakterin rus pasi kane jetuar gjithmone nen diktatura te policive secrete te careve. Keshtu qe Gorbacovi per ta ishte nje dicka e re, nje person qe kishte kurajon te thoshte te verteten por qe dobesia e tij ishte qe nuk dinte cfare te bente pasi e kishte thene te verteten.

 

Pyetje: Kur ju ishit ne drejtimin e KGB ne Leningrad, nje prej vartesve tuaj ishte edhe Putin. Si ishte Putini ate kohe? A mund te na tregoni dicka me shume per te?

Pergjigje Gjenerali Kalugin: Putini ishte nje oficer i thjeshte, ne mos gaboj ishte kapiten, nje prej 3000 mije oficereve te terrenit ne Leningrad sigurisht perfshire edhe oficeret e kufirit. Ai ishte askushi, ne fakt. Askush nuk mendonte se nje dite ai do te behej nje figure kryesore e Sherbimeve Sekrete. Sigurisht qe ishte e pa imagjinueshme qe ai do te behej nje dite te bukur President i nje vendi te madh. Gjerat ndryshuan dhe Putini mundi qe te manaxhoje mjaft mire marrdheniet e tija me Jelcinin, kur Jelcini u be president i Rusise dhe kishte probleme me familjen e tij. Vajzat dhe dhendri i tij jane akuzuar nga media ruse si te korruptuar dhe Jelcini ishte shume i acaruar per keto akuza. Ai i tha Kryeprokurorit te Pergjithshem qe „perse i lejoni keto akuza ne media?“ Kryeprokurori i tha qe „ne nuk e ndalojme dot median pasi ajo eshte tashme e lire“.

 

Jelcini ishte shume i pakenaqur nga Kryeprokurori dhe gjeti nje menyre qe ta hiqte nga detyra por kete nuk e bente dot vete pasi me Kushtetute vetem Parlamenti Rus mund ta largonte Kryeprokurorin. Megjithate ai gjeti nje menyre per ta hequr nga detyra. Kryeprokurori tjeter nuk ishte me i mire dhe Jelcinit i duhej ti kerkonte Parlamentit perseri qe ta largonte ate, gje qe nuk e bente dot. Per kete arsye ai i kerkoi FSB (pasardheses se KGB) ku Putini ishte Kryetar, ne se mund te bente dicka. Putini Ju pergjigj qe sigurisht mundej, pa asnje problem. Kryeprokurori u ftua ne nje apartament te marre me qira nga FSB, ku u filmua me dy vajza te zhveshura. Ky filmim u dha ne Televizionin Rus dhe pas nje jave Parlamenti Rus kerkoi urgjent shkarkimin e Kryeprokurorin. Keshtu qe Jelcini tha „ky eshte personi qe me duhet“. Ketu ishte fillimi i karrieres se Putin. Megjithate ai beri kariere edhe me heret, kur punonte ne Shen Petersburg si asisten i Kryetarit te Bashkise Sopcak, nje nga demokratet liberale me te rendesishem dhe nje reformator i njohur. Ai u be zevendesi i Sopcakut ne Leningrad, ku ishte zevendes per Marrdheniet ekonomike. Ai ishte shume i sukseshem ne nje marreveshje te quajtur Programi “nafte ne shkembim te ushqimit”, ku shume ruse te uritur merrnin ushqim nga jashte nepermjet Finlandes, dhe gazi dhe nafta ruse u eksportua me nje cmim shume te lire. Ky program e beri ate qe te dukej ne syte e rusve si nje person me karakter, i shkathet. dhe kjo ishte ajo qe e coi ate ne krye. Karriera e Putinit filloi ne shkembimet ekonomike ne Programin „Ushqim per Nafte”. Inisiativa e tij ra ne sy ne Moske ne Administraten e Kremlinit. Ai u ftua per te sherbyer ne Administrate si zevendes shef per pronat ruse jashte vendit, ku ai perseri u dallua per nje sukses te menjehershem dhe ketu Jelcini e ftoi ate qe te behej Shefi i Sherbimeve Sekrete Ruse. Putini ishte ne fakt nje person besnik, i cili e mbrojti Jelcinin nga shume probleme deri ne fundin e jetes se tij. Po perpara vdekjes, Jelcini beri nje interviste ne median ruse, kjo interviste eshte publike megjithese nuk i eshte bere jehona e duhur. Kur Jelcini u pyet „ne se shikoni mbrapa ne Pesidencen tuaj, a mund qe ti vini gishtin gabimeve me te medha qe keni bere“? Jelcini tha, „po mundem“ dhe permendi dy. E para, Lufta e Cecenise dhe e dyta, perzgjedhja e pasardhesit tim. Kjo ishte deklarata e Jelcinit dy muaj para se te vdiste.

 

32 Komente

Nuk arrita ta ndjek te gjithen, intervisten, por m'u duk interesante,

faleminderit qe e sollet ketu,

do e lexoj me nge smiley

Si e shikonte CIA dhe KGB Shqiperine gjate luftes se ftohte?

Amerikani: Me thene te drejten s'kemi pasur ndonjehere interes.

Rusi: Deri ne 1956 sikur na interesonte pak pastaj s'kishim kohe te merreshim me Shqiperine kishim probleme te tjera

Mire mqs qenka keshtu na flisni per krizen berthamore dhe Putinin. Mos u mundoni shume se e gjejme vete lidhjen me Shqiperine.

Asnjifargjoje e re nga intervista.

Ne fakt u dike qe nga fillimi, se nqs pytet 1 ish-kryetar i 1 filon ish-sherbimi per operacionet ne Shqiperi, ai padyshim do te filloje te flasi per gjithcka tjeter, pervec atyne operacioneve.

E ndoqa emisioni dhe e lexova perseri shkrimin e sjelle ketu.

Se pari duhet pergezuar z.Tare i cili, mesa duket, ne  mozikun e interesave te tij intelektuale ka perfshire dhe  studimin e historise dhe rolit te sherbimeve sekrete gjate LNCL dhe Luftes se Ftohte .

Tani cfare me ben mua pershtypje ne kete interviste :

Amerikani (shume simpatik-nje 007 nga pamja) teper i rezervuar dhe shumica e pergjigjeve te tij eshte shprehja: nuk kam dijeni. Pothuaj asnje informacion i ri perpos atyre fakteve qe dihen. Nje kasaforte e vertete amerikani. Ndoshta ky eshte kodi i pashkruar i njerzve te sherbimeve sekrete: te fshehtat (pervec atyre qe jane te dokumentuara ne arkiva) keta i marrin me vete ne boten tjeter.

Gjenerali rus-me transparent, me nje gjykim me personal per kohen, ngjarjet, personazhet. Historia e karieres se tij teper interesante. E vecanta ne gjithe rrefimin e tij eshte vleresimi  per rolin e Gorbacovit, Jelsinit dhe ish oficerit te KGB-Putin ,ish vartesit te tij qe njohu ate ngjitje spektakolare duke u bere njeshi Rusise.Shume domethenes sherbimi i tij ndaj Jelsinit dhe shperblimi i marre prej tij. Prapa karierave te shkelqyera nganjehere qendrojne pune te pista dhe jete njerzish te shkelur me te dy kembet.

Nga deshmite e te dy personazheve u rikonfirmua njezeri roli i te famshmit Kim Flibt ne perplasjen e dy sherbimeve sekrete: CIA-KGB gjate Luftes se Ftohte.

Duke ndjekur me vemendje pyetjet e formuluar nga z.Tare, me beri pershtypje mungesa e referencave , fakteve, deshmive te cilat ndoshta do ti nxisnin te dy personazhet ta hapnin gojen pak me shume.Nqs Shqiperia ka qene me larg interesave te CIA dhe KGB , kjo s`mund te thuhet per sherbimet sekrete italiane, greke dhe ato jugosllave. Do te ishte me interes pyetja per bashkepunimin ndermjet ketyre sherbimeve. Shkalla e infiltrimit te ketyre sherbimeve sekrete , bashkepunetoret e rekrutuar, ndikimi i tyre ne rrjedhen e ngjarjeve (psh ngjarjet e 90, hapja e ambasadave, levizja e Dhjetorit ) ndoshta asnjehere s do te merren vesh.

 

 Te historia e karrieres se rusit, me pelqeu shume:

"pasi Z.Gorbacov mi hoqi gradat, pensioni gati me futen ne burg per denoncimet e mia publike kunder KGB por per fat une u zgjodha Deputet i Parlamentit Sovjetik dhe fitova imunitet nga Prokuroria dhe qe nga ai moment u bera njeri publik, udhetova shume dhe mbeta ne syrin e medias."

 

Shume te forte keta "gjeneralet". Kush e di sa dollar do jene paguar nga Top channel vetem per tu pergjigj se s'dime gje!

Shqiperia nuk ka egzistuar ne axhenden e CIA's ose te KGB-se nuk e kuptoni qe ne e mbajtem veten te izoluar duke share te tjeret..... ne ishim dhe jemi si ai cerri i vogel i grupit qe llapatit shume kur ka te medhenjte afer....

Roli i Shqiperise ne luften e ftohte ka qene ZERO.... cfare jane keto pyetje qe ju behen atyre qe te shkrijne gazit..... Sa te interesuar ishit ju per Shqiperine?! Ata jua thane qe ne fillim hic, zero, nul, asgje.....

Shqiperia per te huajt ka qene dhe mbetet vend hibrid me njerez primitive qe kerkojne medoemos vemendjen e te medhenjve pa asnje merite.....

Fshini qurret me nje lecke te qelbur dhe e keni shume......

e lexova ket intervisten para 2 ditesh m'duket. Isha kurioz me dit se ca kishin me thene kta te dy po kur e lexova m'u kriju nji pershtypje e hidhet qe kish te bente me faktin se ngjante sikur te dyve i kerkohej me ngulm me pohu qe "Shqiperia ka qene ne vemendjen tone" kur qe n'fillim te dy pohun te kunderten...
Nuk du te them qe nuk ishte interesante; te pakten dikush mori mundimin me sqaru disa te ashtuqujtme 'mistere' si ai qe kish te bente me M. Shehun, ate "poliagjentin"...

 

interesa direkte ne nji vend si yni mund te kene pas vec sllavet ose greket, nji pale e ndikume prej faktorit kosovar dhe tjetra prej minoritetit...dulla i mbushi mendjen robve se bunkerat na siguronin nga amerikont e ruset.

ah mendje, mendje...

Duhet kuptuar nje gje  

Nuk eshte se CIA dhe KGB s'kane vepruar ne Shqiperi dhe s'kane pas kontakte, perkundrazi, por as amerikani e as rusi nuk kane se si te jene te mireinformuar mbi Shqiperine pasi nuk kane punuar mbi kete sektor.

 Ne sherbimet sekrete punonjsit e nje zyre as e kane idene se c'behet ne zyren perballe, dhe po ta lexoni fillimin e intervistes, njeri nga keta te dy eshte marre me  lindjen  e mesme dhe tjetri me Ameriken. Pra eshte e kote qe te pyeten njerez te tille mbi psh M. Shehun pasi nqs me te ka pas kontakte  nga CIA, per keto kontakte mund te kene pas dijeni maksimumi 3 -4 vete, shefi i CIA, pergjegjesi per Europen juglindore ndoshta dhe agjenti qe e ka kontaktuar. Dhe eshte normale se s'mund te kete dijeni cdo oficer apo cdo pastrues e kuzhinjer qe punon atje jo vetem per te tilla lidhje , por edhe per cdo lidhje tjeter

Ata te dy jane ne rregull, per ato qe kane pas dijeni kane fol, dmth per Rusine Putinin Gorbacovin, per Shqiperine duhen pyet njerez te tjere.

Ne momentin qe sovjetiket u larguan nga Lindja ne kishim nje numer burimesh informacioni ne Poloni, Cekosllovaki, Rumani, Bullgari dhe sigurisht qe kishim edhe ne Shqiperi. Por largimi yne nuk ndryshoi besnikerine e ketyre njerzve ndaj nesh.

 Fakti i urrejtjes qe 50% e rusve kishin ndaj Gorbaçovit (gje qe e kam vene re dhe ketu tek emigracioni rus), tregon se sa te skllaveruar jane nga mendja shumica e rusve . Eh, te mjeret. 

Detyrat per Shqiperine, Cia dhe Kgb ja ngarkoi UDB dhe Asfalise si besniker te USA dhe BRSS.    Ka qene e pamundur qe Shqiperia te kete qene jashte fokusit te sherbimeve sekrete boterore.   Pak pyetje:  1) Pse Ramiz Alia u zhduk 24 ore nga shoqeruesit kur shkoi per vizite ne OkB?  2)  Ku shkuan 400 milione dollare te Shqiperise per te cilat u dha pergjigja idiote se humben ne kambizem????

3) Pse u krijuan parti opozitare me  komunistet me te pjerdhur qe ka pare historia si Sali Berisha dhe  Fatos Nano?  dhe pyetja e fundit  4) A eshte rregjimi 20 vjecar Demokraci apo Anarkizem dhe kujt i ka sherbyer ky rregjim????

nqse i pergjigjet njeri pytjeve 1-4, a bo me shtu edhe 5 prej meje:
5) pse m'vjen me qesh kur lexoj pytjet e tikut?

pergjigje Br3dharakut. Nuk i plas daullja ndonje njeriu sepse ty nuk te vjen per te qeshur. Per te qeshur nuk te vjen sepse je nje papsukal.

Flm Auron.

Sidoqofte, te pakten me sa thone keta, duket qarte qe su o rrujt kurre per ne, ashtu si o normale qe te jete.

Se nga ka dale ky zeri qe doktor Guevara paska ardh ne Shqiperi se di. Ka ndonje prove per kete?

Si autori i intervistes do te doja te thoja se nje interviste nuk mund te zbardhe cdo gje te nje 50 vjecari te kaluar prandaj do te doja nje mirekuptim nga komentuesit.

 

Pyetjet e intervistes ( nuk e di ne se e pate ne TV)  ishin ndertuar per te kuptuar ne se Miti i ngritur gjate komuniszmit per rrezikun e CIA dhe KGB ishte i vertete apo jo.

 

besoj se nga funksionaret e larte te institucioneve respektive del qarte se ky rrezik ka ka qene nje Mit i ngritur nga pushteti komunist  per te mbajtur popullsine shqiptare  nen efektin psikologjik te luftes.

 

desararacidos

 

po eshte e vertete qe Guevara ka qene ne shqiperi ne kete periudhe. ka foto dhe dokumentacion te plote per kete vizite

M'dita Auron.

Ti i ke pare personalisht keto foto, dokumenta? Se me sa kam kerkuar une ky eshte thjesht nje llaf internet hedhur kot, pa prova!

Flm.

desparacidos

Nuk eshte llaf kot, sepse per viziten e Guevares ne Shqiperi jan shprehur tashme edhe agjentet shqiptare qe e kan percjelle, dhe ambasadori shqiptar i atehershem ne Kube, dhe vizita dihet me detaje dhe eshte e dokumentuar. Che Guevara ka takuar Mehmet Shehun kurse me  Enverin  nuk eshte realizuar nje takim, arsyet perse nuk dihen. Por dihet qe kjo vizite e Che Guevares ne Shqiperi ka qene sekret deri para 10 vitesh a dicka e tille. Edhe ne librat qe kam shfletuar mbi jetene  Che Guevares ku flitet me detaje per gjith jeten e tij dhe udhetimet e tij, nuk permendet gjekundi udhetimi i Ches ne Shqiperi apo afrimiteti i tij qofte me Shqiperine apo edhe me ambasaden shqiptare ne Kube qe dihet se ka pasur marredhenie te shkelqyera. Ky eshte nje tjeter aspekt qe nuk i ben bindese deklaratat se Shqiperia nuk ka pasur interesine  agjenturave te huaja, pasi dihet qe CIA dhe te gjitha agjenturat boterore e pergjonin CheGuevaren kemba kembes, dhe nje udhetim i tille ne Shqiperi nuk kishte si te zhvillohej kaq lehte. Te thuash sot qe nuk ka pasur atehere interes te agjenturave per Shqiperine eshte poaq qesharake sa te thuash mbas 20 vjeteve qe nuk ka pasur interes te agjenturave per Korene e Veriut.

Po tani Ttmsoia, me sa kam kerkuar une, prova e vetma jane llafet e ketij diplomatit shqiptar, zoti Agolli. Jo se dua te ve ne dyshim fjalet e tij, por siç thua edhe ti, nuk ka asnje kontakt midis Guevares edhe Shqiperise, asgje te dokumentuar nga ana e tij te pakten. Pastaj edhe kjo interviste e Qafzezit, por edhe ky thote thjesht " Ka shenja që këtu në Shqipëri ka ardhur dhe Ernest Che Guevara. Dhe kjo ka ndodhur në mars të vitit 1960. Ka ardhur dhe ka qëndruar 48 orë në një vilë në plazhin e Durrësit. Ka bërë një takim sekret me Mehmet Shehun, dhe ky i fundit nuk i dha “dritën jeshile” për të takuar Enver Hoxhën. Kjo sepse konceptin e Che Guvearës Hoxha nuk e pranonte, eksportuesin e revolucionit."

Ca jane shenjat?

_________________________

Kjo, te pakten per vitin 60, kur Guevara ka qene nder figurat kryesore te shtabit kuban eshte shume e çuditshme, ndaj them.

Pastaj sa per hamendje bejme gjithe diten, por prova...

po po i kampare fotot e Che Guevares me diplomatet shqiptare ne tirane.  ai ka takuar Mehmet Shehun sipas nje dokumenti ne arkivin shqiptar.

 

mos harojmeGUevara ne 60 nuk kishte famen dhe emrin qe ka sot, jo se nuk njihej por nukishte ai qe njohim ne

 

a

Po, natyrisht Auron, s'ishte marke po aq e famshme sa Coca-Cola a sa Pepsi si eshte sot, megjithate ishte personi me ne ze ne Kube, bashke me Fidel, Raul e Cienfuegus. Ndaj edhe nje vizite ne vendet komuniste s'mund te kalonte keshtu pa u vene re fare. Por historia i ka keto kapriçe!

Ti i ke keto fotot? Mund te shikohen ne ndonje fare menyre? Nese eshte e mundur te lutem po te le mailin tim qe eshte darienlevani@gmail.com

Flm e darke te mbare!

 

Pyetjet e intervistes ( nuk e di ne se e pate ne TV)  ishin ndertuar per te kuptuar ne se Miti i ngritur gjate komunizmit per rrezikun e CIA dhe KGB ishte i vertete apo jo.

 besoj se nga funksionaret e larte te institucioneve respektive del qarte se ky rrezik ka ka qene nje Mit i ngritur nga pushteti komunist  per te mbajtur popullsine shqiptare  nen efektin psikologjik te luftes.

Auron, per te shmangur cdo keqkuptim, me duhet te them se kerkimet e tua (ne vazhden besoj te kerkimeve qe keni bere per spiunazhin gjate  periudhes se  LNCL ) jane  nje pune shume e dobishme qe duhet inkurajuar.

 

Pa dashur te kapem pas fjaleve, me ben pershtypje perfundimi kaq i shpejte dhe kategorik se ky rrezik (pra nga CIA dhe KGB ) rezulton nje Mit i krijuar nga propaganda komuniste.Per te mbritur ne kete perfundim do te duhej nje investigim i plote i arkivave te dy agjensive  te spiunazhit, i Ministrive te Jashtme respektive dhe burimeve te tjera. Intervista e dy zotrinjve eshte nje deshmi por jo vete prova mbi inegzistencen e punes se sherbimeve te fshehta me target regjimin komunist shqiptar.

Propaganda e regjimit komunist e bazuar ne sloganet per  ""rrethimin imperialisto- revizionit"  , "Shqiperine-fener ndricues ne bote"  "armiqte  na kane ne gryke te pushkes por ne i kemi ne gryke te topit" etj. reflektonte nje realitet-Luften e Ftohte dhe njekohesisht paranoja manipulonte kete realitet duke e ngritur ne nje Mit mobilizues per ushqimin e nacional-komunizmit. Por do te ishte mungese objektiviteti shkencor reduktimi i  gjithe ketij  realiteti kompleks thjesht  ne paranoje dhe manipulim.Lufta e Ftohte nuk eshte nje Mit.E kuptoj pikesynimin tend per destrukturimin  e miteve te krijuar nga regjimi komunist per CIA-n dhe KGB-ne por edhe sikur te rezultoje se keto dy agjensi nuk kane patur interes te posacem per Shiperine, Lufta e Ftohte funksiononte ne te gjitha dimensionet e saj dhe keto dy agjensi ishin  pjese e ketij realiteti ballafaques.

Gjithsesi intervista eshte shume interesante dhe me informacion te dobishem.

Ti Auron vjen ne nje konkluzion te tille duke pare pergjigjet e dy ish-agjenteve qe nuk e kan pase mbulim e Shqiperise pjese te detyres dhe qe pergjigjet e vetme te tyre jan qe nuk dime gje? Me nuk dime gje nuk mund te vish ne konkluzione Auron, as duke pyetur njerezit e gabuar per ceshtjen e Shqiperise. Per kete pune duhen pyetur ish- drejtore te posacem per rajonin tone ose drejtore te pergjithshem te sherbimeve sekrete. Biles edhe nqs ata japi nje pergjigje apo nje opinion, perseri kjo nuk ka se si te merret si e verteta. Nuk e kuptoj perse ti Auron dhe shume te tjere jeni te predispozuar per te marre si te vertete gjithcka mund te thote nje i huaj, biles nje ish-kundershtar por jo ate qe thone shqiptaret vete. Perse nuk shkon te intervistosh agjentet shqiptare te ish-zbulimit, pastaj ata te huajt, pastaj te hapesh dokumentacionet ose ngjarjet e kohes e te analizosh se nga peshon e verteta?  Psh para disa vitesh ne Britani Toni Bler ka thene qe do te shkojme ne lufte ne Irak sepse nuk mund te humbasim me Sadamin ashtu sic humbem me Enverin. Ne mos gaboj edhe ka shtuar qe me Enverin sherbimet perendimore njohin te vetmen humbje historike.

Keta e shikojne veten si heronj te medhenj te vendeve te tyre, edhe ndoshta jan, por edhe po te dine dicka besoj se nuk u vjen mire te parnojne qe nje vend i vogel diku jua ka vendosur kufirin tek thana ketyre trimave , heronjve te BRSS dhe USA. Te mendosh se ka ne bote nje territor te parendesishem per zbulimet sekrete eshte qesharake, sidomos nje territor ne Europe esidomos Shqiperia me ate pozite gjeostrategjike e ne ate rajon aq te trazuar politikisht, dhe aq vendimtar per luften e  ftohte. Keto jan pergjigje per budallenj Auron, me vjen keq ta them.

I dashur Ttmsoia

Askush nuk ka ne dore te verteten absolute.une bera nje interviste per te mesuar dicka me shume nga njerez qe kane pasur peshe ne sherbime.  pozicioni i tyre i larte ju ka dhene mundesi te dine shume gjera qe nje pergjegjez i thjeshte zyre ( nuk ka pasur as te tille per shqiperine)  nuk i di.

ne se Drejtori i Kunderzbulimit Sovjetik per 10 vjet deklaron se nga periudha qe ai ka punuar ne role drejtuese nuk ka pasur interest per shqiperine mendoj se kjo duhet marre ne konsiderate.

 

eshte e gjithe e verteta? une nuk e di por te pakten une bera dicka per te sjelle disa te verteta me shume.  Perse Ju nuk beni ato qe sygjeroni ne pergjigjien tuaj? a mund ti intervistoni keta njerez qe thoni dhe te na sillnin mendimin e tyre per ta gjykuar?

nuk gjykohet historia duke ndenjur ne shtepi dhe duke komentuar per cdo gje. ne se do te reja mund te levizesh dhe te shkosh ti kapesh njerzit qe mendoj se kane dicka interesante per te thene

Auron

Une nuk gjykova punen tende, qe e respektoj pa diskutim, por opinionin tend. Nqs do pastaj te mos komentojme fare sepse nuk te pelqejne mendimet e ndonjerit tjeter pune pastaj. Une nuk jam i afte te bej ato qe ke bere ti, dhe ke merite te padiskutueshme per ato qe ben, por si pjese publikut kur me paraqitet dicka, une krijoj nje opinion timin si shqiptar ne lidhje me kete ceshtje, me jepet mundesia ta komentoj ne publik dhe e bej nje gje te tille. Nuk pretendoj ndonje gje tjeter.

te kerkoj te falur ne se u keqkuptuam mbi pergjigjien time.  e kisha me shume ne ate qe shpesh kritikojme pa pasur faktet ne dore gjithsesi e terheq komentin

 

auroni

Mendoj pothuajse njesoj si Ttmsoja ne vleresimin e punes suaj i nerum Auron.

Te arrish ne nivele te tilla intervistimi mendoj se eshte jo vetem nje cilesi por edhe nje "pamundesi" per shume te tjere .Te terheq vemendjen edhe boshti i intervistes me objektiv te percaktuar .Pune e vyer .

Kam mendimin se deshmia e tyre PERSONALE pa fakte dhe dokumente ndricon nje aspekt te rendesishem te fokusit te ketyre zbulimeve ne drejtim te Shqiperise gjate nje periudhe kohore Historike mbareboterore ku askush prej kombeve nuk ka qene i perjashtuar pavaresisht madhesise se tij . Aq me teper Shqiperia e pas viteve te Denoncimit te TrVarsh.

Duke kerkuar ndoshta Ju do te hasni te dhena qe QARTESOJNE realisht rrolin e Kilbit . Ka nje deshmi po aq te qarte qe vendimi per "mospermbysjen " e pushtetit me dhune eshte marveshje e dy k/zbulimeve pra Ruse dhe Amerikane .

Brenda se ciles perfshihet edhe dergimi ne "furren e asgjesimit" i mbeturinave te se keqes ose diversanteve , respektivisht ne vendet e Lindjes . Dhe keto ne TERESI dhe jo vetem per Shqiperine . Dhe dergimi i tyre per tu ELEMINUAR jo per Rezultat .

Pushimi i ketyre perpjekjeve ne te njejten KOHE e ne ne te gjithe keto vende si me urdhrin e "shkopit magjik" duhet te te jape me shume nxitje  per tu thelluar ne keto te dhena pa rene ne perfundime shume shume shume shume larg nga niveli i Juaj , i cili cmohet cilesor te pakten ne prurjet tek PPU.

Pra perfundime te tilla jane perfundime tip..... pasi te qetsohesh vurja emrin vet.

 besoj se nga funksionaret e larte te institucioneve respektive del qarte  ? se ky rrezik ka ka qene nje Mit i ngritur nga pushteti komunist  per te mbajtur popullsine shqiptare  nen efektin psikologjik te luftes .

Ke akoma njerez gjalle ne Shqiperi qe mund te te deshmojne rezultatet praktike te takimit me Chene  nje prej se cilave "pergatitja e kontigjenteve Revolucionare " etj etj .

Pra them se perfundime te tilla si me i sipermi duke qe ne se jane rezultati perfundimtar i analizes se intervistes quhen jo vetem te shpejtuara e te pakujdeseshme por edhe te tilla qe te fusin ne empirizem e qorrsokake .

Me shume respekt per punen tuaj.

Duke falenderuar komentuesit te cilet po e mbajne nivelin e bisedes  ne nivel cilesor do te doja te shtoja se une personalisht nuk kam arritur ne nje konkluzion te sakte pasi per nje periudhe kaq te gjate duhet nje ekip studiuesish. Personalisht duke qene se gjithmone kam qene i intriguar nga ideja e rrezikut te jashtem dhe fakteve reale qe ky rrezik hengri shume koke ne shqiperi e kam pyetur veten shpesh se si valle njeriu numer 2 i shqiperise te kishte qene agjent per kaq shume vite? po te tjeret?

 

Une deri me tani nga ato qe kam studiuar mendoj se deri ne 1960 shqiperia ka qene nje vend eksperimental ku sherbimet u perplasen.NUk flas per jugosllavet apo greket.

me vone mendoj se interesimi ra pasi ekuilibrat ishin vendosur dhe shqiperia nuk luante asnje rol ne renien apo jo te komunizmit.dikush permendi Korene e Veriut duke bere paralele me shqiperine. sigurisht paralelel e gabuar pasi Koreja ka arme berthamore.

ka shume pikepyetje nuk e mohoj por ka edhe shume Mitologji e cila duam apo jo ka formuar psikologjine tone. Nuk them se une e kam sakte dhe te tjeret jane gabim.une po mundohem te vendos nje gur ne murin e madh te historise sone. ne se arrij ta vendos do jem i kenaqur.mevjen shume keq qe me keto ceshtje nuk merren institucionet qe paguhen nga shteti per kete pune.deri me tani kam harxhuar kohe dhe te ardhura nga xhepi dhe nuk shikoj asnje perpjekje nga institucionet zyrtare. me tremb fakti qe asnje historian nuk po flet per ciklin e shkrimeve qe une kam tek gazeta shqiptare mbi rolin e britanikeve  gjate luftes duke i kritikuar edhe ne se nuk jane korrekte.

 

kjo heshtje me shqeteson jo debate qe mund te bejme sebashku mbi kete apo ate pike

 

auron

 

 Keto qe tregon dhe boton ti Auron, i kane ditur njerezit me pare. Asgje nuk eshte e re. Prandaj nuk te pergjigjen historianet ty per ato botimet te gazeta shqiptareqe qe i nxjerr nga arkivat angleze. Dhe per ca dokumente qe i boton, ben gabim te madh, se nuk eshte koha tani per to. Po ti e di vete se je i zgjuar.

Dhe here tjeter ben mire te intervistosh njerez qe kane punuar direkt me ceshtjen shqiptare. Jo kuturu, hajd se gjeta dy figura te cia-s dhe te bej pak buje...

Lira, keto gjera ne tani po i mesojme. Nese me njerzit kupton vetvehten ose ndonje qe e njeh, mund t'ia rekomandosh Auronit apo historianeve per ta intervistuar. Nese e ke inatin me "dy figurat kuturu" siç shprehesh ne rreshtin e fundit, kjo s'eshte faji i Auronit. Nese dhe per dy fuqite e medhaja te planetit, Shqiperia nuk ka qene dhe aq shume ne qender te vemendjes, kjo s'eshte per tu merzitur siç merzitesh zotrote, sepse shife dhe sot, se me ke e kane vemendjen dhe shkembimin e vellimit te mallrave dy fuqite, ku i kane interesat e tyre. Eshte faktori ekonomik ai qe zhvendos dhe vemendjen e strukturave te tjera shteterore e qeveritare.

Edhe ne hedhjen e diversanteve nga vitet 50-65, (gje qe ndikoi ne krijimin e nje psikoze sikur fuqite e kishin me Shqiperine), nuk ishte asgje me shume se testimi i gjendjes, dhe testimi i agjendeve te ndryshem, atyre te zyrave. Pra mendoj se jane bere eksperimente, me programe te ndryshme, dhe se ata diversante nuk ishin gje tjeter veçse mish per top, kavie per programet e tyre te spiunazhit.

Auron, tani/sot e pashe qe e kishe futur ti kete artikull, duke lexuar komentet vura re qe ti ishte nismetari a autori a intervistuesi. Me ndodh shpesh qe nuk e shoh se kush e ka sjelle artikullin a temen dhe zhytem ne te. Per Che Guevaren, do te thoja se nuk ka rendesi ka qene ne Shqiperi apo jo, se vetem ne shqiptaret i japim rendesi ka qene X person apo jo ne Shqiperi, nderkoh qe figurat politike, revolucionare, t'biznesit, shkojne ne shum vende. Ajo qe duhet theksuar per Che Guevaren, eshte se ruset me gjith respektin per te, u treguan te rezervuar dhe e percollen ne çekosllovaki, ku ai ndejti shum me gjate se çdo vend lindor, dhe nga ku morri shum udhezime dhe mesime. Eshte bere nje program per te, qysh kur ish i ri e deri sa u vdiq, program qe e kane dhene BBC, CANVAS, etjera tv.  Ndoshta ruset, nuk kane dashur te kompromentohen, ose kane bere ndonje loje per kundraspiunazhin e tyre apo te çekeve.   

 Ore Pjer, te gjitha i dinte shteti shqiptar dhe historianet.  Kim Fillbi i jepte informacione ruseve dhe ata ne. Agjent ka patur dhe shumica nuk jane denuar kot. Gabim ishte qe u denuan shumeeeee rende deri me vdekje dhe burgime te stergjatura. Ti si dije dhe eshte shume mire qe si dije. Shume gjera nuk jane per popullin. Duhet te kaloje shume kohe qe te botohen gjerat. Anglezeve s'ju hyn gjemb ne kembe po ne shqiperi s'mund te botosh pothuajse cdo muaj qe shume figura kane qene agjent. Nuk eshte momenti i duhur per hir te interesave te vendit dhe depresionit qe po kalon shqiperia.

Dhe Pjer s'kam asnje inat por me duhet ti them ca gjera. S'ka njeri ky zoteri ti thote ''mjaft'' se e teprove. Historianet heshtin, c'te bejne tjeter? 

O shqiptare negativiste, po pse more i jeni veshur ketij Auronit sikur te kete bere faj? Pse more me pushke te mbushur ndaj tij sikur u ka lenduar?

As e njoh as as me njeh Auroni, mgjs nqs nuk gabohem ka pas lujt basketboll dikur....

Por ama, duhet te dini se Peter Earnest dhe Oleg Danilovich Kalugin nuk jane njerez dosido. Ata jane bere nder ish spiunet me te famshem ne vendet e tyre pas pensionit. Vertet jane celebrities.

Nqs do te venit ne Washington, nje nder vendet me interesante te vizitosh eshte Spy Museum si dhe nje tour ne zyrat e FBI.

Nqs do te lexosh literature per luften e ftohte, libri i Kaluginit eshte nder me te lexuarit dhe referuarit (shikojinine amazon). U habita qe Tare kishte marre akses ne keta persona. Kalugini eshte ne pothuajse i intervistuar ne cdo dokumentar per KGB-ne ne mediat perendimore.

Dinin apo nuk dinin gjera per Shqiperine...... puna e tyre. Keto gjera nuk thuhen kollaj. Por ama kini parasysh, po ti njihni ata, do te kuptonit se kane thene mjaft gjera per kombet e tyre qe pak vete do te guxonin ti thonin! Pra nuk shoh ndonje aresye te madhe mos te tregonin nqs vertet dinin.

Nderkohe, kishte apo nuk kishte interes per Albanine gjate asaj kohe.... te gjithe ti nxjerrin vete konluzionet. Peshk i vogel ishim.... dhe nqs kishte ndonje aktivitet, nuk ishte aq sa na trumbetohej ne neper gazeta apo neper zbore...... psh: socialimperialistet sovjetike NE BASHKEPUNIM me imperialistet amerikane kane zbarkuar ne gjirin e Lezhes, dhe ne na ka gjetur tamam kjo kohe ne Mamurras (shenim: te thena te verteta gjate alarmeve qe na benin ne ora 2 te nates me drita fikur, ku ne na vinte per te qeshur dhe per te qare njekohesisht)!?!?!?!?

E rendesishme eshte qe duhet te kuptojme realisht veten dhe pozicionin tone ne rajon si dhe me tej.


Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).