tito-josip-broz.jpg

 

Si sot 30 vjet më parë vdiq Josip Broz Tito, themeluesi i Jugosllavisë.

Sot Jugosllavia nuk ekziston më, por Tito vazhdon të jetojë në ndërgjegjen kolektive të ish-Jugosllavisë dhe trajtohet si një figurë kult. 

28 Komente

e treta e verteta:

Meqe ma paskan fshi postimin ja ta perseris edhe njehere:

Ne hale te gomares ju djegte shpirti!!!

Lajm per kryesore eshte ky? Nese po, ne hale edhe kush mendon keshtu!!

 

Pajtohem. Hale Titoja dhe hale gjithë ata që na kujtojnë këtë qen.

 Ate dite ishte ftohte dhe binte shi.

 Jo nuk me kujtohet dhe sme plas trapi.

Tito ne krahasim me udheheqesit e tjere te Jugosllavise ishte me i moderuar. Se pari ai u shkeput nga Stalini qekur ky i fundit ishte gjalle, mbajti relata me gjithe boten (edhe jo komuniste) shume me te mira se gjithe pjesa tjeter e Lindjes, si dhe futi ne ekonomi parime si ai i vete administrimit - ku nje pjese e fitimit ndahej me punonjesit -  dhe kjo i dha zhvillim Jugosllavise, dhe i krijoi nje fytyre tjeter nga lindoret e tjere ne arenen nderkombetare, kjo edhe sepse Jugosllavia e Titos i lejonte qytetaret e saj te liviznin lirshem. Ne politiken e brendshme, motoja e tij ishte 'Jugosllavi e forte, Serbi e dobet' dhe kjo jo sepse ishte gjysem Kroat e gjysem Slloven, po sepse kuptoi qe ndryshe nuk mbahej Jugosllavia e bashkuar duke qene se ishte shtet fare artificial. Keto jane vetem dy-tre nga arsyet qe ai kujtohet sot me nostalgji nga nje shtrese e popullates se ish-Jugosllavise. Nuk besoj se kjo simpati ndihet nga shqiptaret ne Kosove, se ai s'beri ndonje gje ndryshe nga te tjeret aty.

P.S. sot do t'a quanin pedofil se gruaja e tij e pare kur u martua me Titon ishte vetem 14 vjec ne mos gaboj. Jo per gje po ai u martua shume here, kush ja mban mend smiley

po sepse kuptoi qe ndryshe nuk mbahej Jugosllavia e bashkuar duke qene se ishte shtet fare artificial.

 

Kjo Jugosllavia e forte e Titos me gjithe bashkim-vllazerimin e tij (integrimi i sotcem pan europian mban ere goxha si bashkim vllazerimi i Titos), deshmoi qarte qe edhe ne mes sllavesh me dialekte te ndryshme e fe te ndryshme, cdo organizim politik i njerezeve jashte bazave etnike eshte i paracaktuar te falimentoje.

 Hm, sapo do thosha qe jam plotesisht dakord me ty, po do e modifikoj ne jam pothuajse plotesisht dakord...ka perjashtime, p.sh Zvicra is doing O.K. 

Pastaj mos n'a thuaj kshu gjerash ne qe jetojme ne Kanada, se boll i kishim dy referendume smiley, s'kemi nerva prape per tjeter se mezi po e merr veten Montreali...

Kjo ishte drejtuar gjithe multikulteve, euro-atlantiko integrueseve, kozmpoliteve e globalisteve qe perserisin marrezirat qe na thone plehrikanet tane ne cdo vis Shqiptar, qe Shqiptaret do bashkohen ne Bruksel.  E vetmja zgjidhje eshte bashkimi i gjithe Shqiptareve ne nje shtet natyral, perndryshe ballkani ka per te qene gjithmone fuci baruti. 

 

Zvicra por dhe Belgjika, Kristida.  Pooooooooooooor keto dy vende jane vend federale ku gjermanet, francezet e italianet kane goxha autonomi nga njeri tjetri.  Njesoj dhe me Francezet dhe Hollandezet e Wallonise dhe Flandersit ne Belgjike.

 

Kanadaja eshte tjeter kafshe kur thone ketej nga Ameriqia.  Eshte njelloj si Ameriqia ne nje fare menyre.  Garanton me kushteture te drejta civile goxha te forta dhe ka stabilitet politik e ekonomik te konsiderueshem, plus ne nje fare mase i asimilon etnite e rracat ne nje turli te vetme.  Por, prap ke nje vecim goxha te theksuar ne shume vende.  Te plasin probleme ekonomike dhe ketej, e ke per te pare si do behen katerqind copash dhe keto vende.

 Enveri, sikur gjysmen e menve te Titos te kishte, do ta kish bere Shqiperine dhe shoqerine shqiptare dy here me mire, dhe do ish me i nderuar sot. Tito dinte te luante bukur me dy porta (me te dyja kampet), ndersa mavria jone s'dinte te lozte as dhe me nje porte. 

Pjeter me bere te nderhyj sepse ke fole per "inerci" ( besoj e di qe s'ka faj çuni qe nuk e  di Ligjin e Inercise , nga fshati i thone ndryshe - i tha karrocieri mesueses).

Vetem se keshtu seriozisht desha te te kujtoj se Jugosllavin e Titos e qelluan me bomba , Shqiperine e pas Enverit JO.

Tani na i thuaj edhe njehere krahasimin smiley.

Me mire ishte te mos ishe ndjere ne keto tip lulashkash te njohura per esnafer qe njohin Flamandren , Ujguristanin, dine kalendarin e Majas dhe i kane si tespije kulturat e bashkejeteses smiley

interesante

Popshi kitu, drugu titu

Hajde teme/lajm hajdeeee. <sarkazem> S'kam asnje dyshim qe edhe forumet serbo-kroate nxjerrin lajme te tilla cdo 11 Prill per vdekjen e Enver Hoxhes.

Pres me padurim nje lajm te tille dhe ne pervjetorin e vrasjes se Causheskut.</sarkazem>

Jepini Titos ate qe eshte e Titos. Besoj ka pas vecanti qe e dallonin nga te tjeret.

Po tamam. Pse Sllovenia, Kroacia, Bosnja, Servia, Maqedhonia ishin republika nen ombrellen e federates, kurse Kosova ishte "krahine autonome"?

Ka qene i mire per servet. Per shqiptaret beji m... atje ku i mbin bari!

Tito ka qene figure shume interesante nga ana historike. Vertet qe mbase perkujtimi i 30 vjetorit te vdekjes se tij eshte i pakuptimte, por edhe nje pjese e historise se Shqiperise eshte e pakuptimte nese heqim qe aty influencen e Titos. 

Nuk arrij t'i kuptoj prurje të tilla... Putain...

Ka qene nje dobic qe nuk merriton te kujtohet nga ne Shqiptaret, por shume nga te vetet. Nje palaco cirku qe rregulloi kroatet, disiplinoi dhe vuri n´inkubator serbet,dhe lindi nje embrion bastard qe ben zhurme dhe shet mend me Aleksandrrin e madh sot(maqedonine). Por qe mbajti me rrena Shqiptaret. Dikush nga titistet e devotshem , ndoshta mund te mbaj leksione si komunist i rregjur, per te mirat e shokut tito. TRoc asgje nuk beri per Shqiptaret, pervec se i ndau ne vilajete, nga ku sllavet ta kishin me te lehte sundimin ndaj tyre. PLus qe KETU NE TIRONE gjeti gomar bastarde me te cilet bente orgji. SHQIPERI ETNIKE NGA NISHI NE PREVEZE

E kujt i Plasi ne Shqiperi sa e sa vjet ka Tito qe ka vdekur. Do te thote dikush, sepse ka qene i lidhur me historine e Shqiperise.

Po hajde te kujtojme edhe daten e vetevrasjes se Hitlerit, varjen per kembesh ne ure te Musolinit, vdekjen e Stalinit dhe qarjen tek kembet te Berias e ne shesh te Hoxhes, daten e shperndarjes se hirit te trupit te djegur te Cu En Lait ne Janxe, etj. etj. se te gjithe kane patur lidhje me historine tone. C`idiotesi gazetareske!

E dhjeu Peshku kesaj radhe.

 

Themeluesi i Jugosllavis -eshte fraze e gabuar, Jugosllavia ishte e themeluar .

Tito hangert mut aty ku eshte se fale tij, ka ndejte ne pushtet dylberi i ti, diktatori yne.

Ne '68 ne nje vizite ne Presheve, Tito i ben therrje diktatorit tone qe ta liroje pak popullin, se po vuan shume, nuk eshte e drejte te mbahet mbyllur i rrethuar ne tela me gjemba. E ne fakt filloi te ndryshoje nje çikez politika, ne kete periudhe kapen duke kaluar kufirin shume Shqiptare dhe nuk u denuan, kjo zgjati dy tre vjet deri tek plenumi i festivalit, pastaj edhe nje here dajak, vrasje , internime, gjygje politike me soj e sorollop. Ekipi i volejbollit ne '70 shkon ne Kosove per te zhvilluar ndeshje miqsore, kthehen nga Kosova te mbushur me mall, tv, kepuce, rroba te ndryshme, krejt normal.

Çfare ndodhe me pasfestivalin, i therrasin ne hetusi, dhe i akuzojne per veprime armiqsore, sepse duke sjelle rroba nga Kosova kane treguar se ne jemi te varfer, dikush beri autokritik, dikush perfundoi ne burg, per çfare?- per nje tv e dy pale breke.

Jete more, jete kemi bere dikur, jo si sot.

Stadiumi i Beogradit oshetinte si nje gjemim nga nje thirrje e vetme pas golit te Kushtes .

EHO, EHO ,EHO....

Kujtohu Lumasi , kujtohu .

Legjenda thote se Tito ishte nje spiun rus qe i vodhi identitetin nje kroati.

 Idris i dashur, qelluan Jugosllavine e Millosheviçit, jo te Titos. Kur ta kuptosh se sa i madh dhe finok ishte ai, une do te kem dale ne pension. Natyrisht qe nje keshilltar i mençur per te, ishte dhe Kardeli, i cili bente politikat ekonomike. 

Mire Pjer mire se nuk dua te bej polemike me Ju , per shume arsye por mbi te gjitha qetesine te shprehur ne VETBESIm per dallimet e popujve nen regjimet e njishit smiley

Jugosllavia ka qene PERANDORI dhe ne nje cast u ndesh me Perandorine me te madhe Sllave RUSINE (BS) . Kryeqytet ka Qytetin e Zotit per sllavet smileyHistorikisht te dy Luftrat e koheve moderne e kane pas zanafillen nga ish JUGOSLLAVIA  

Trojet Shqiptare  thone se maximumin historik e kane kur e pushtoi nga Durresi deri ne Krrabe CESARI , kur hyri Turku me jeniçere etj etj .

Si Shqiperi njihet pas 1912 dhe si shtet sovran , me te drejten e VENDIMIT njihet pas 44.

Keto besoj i dinin USA e NATO smiley

Keto i bime dhe ne te dy . Respekte !

Unë për vete kam njohur Jovankën. Po ju e keni njohur ?! haahahaahahah

Pjer Thomas

Ke të drejtë kur thua që politikat ekonomike i bënte Kardeli (slloven), por politikat ekonomike pa politikat politike nuk mund të shkojnë vetëm. Pra vulën e vinte Titua (kroat). Dikush tha se ai mavria jonë (i imi nuk ishte) nuk bëri sa bëri Titua për Jugosllavinë. Ai mavria ishte një ushtar i zgjebosur i Titos dhe asgjë më shumë

Na plasi trapi per titon. A u ftohshi ne bythe o purthake... gjetet tema ju. kishit dhe diten e deshmoreve dje e nuk e luajtet sumen asnjeri. faqja e zeze! kujtoni titon... faqja e zeze.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).