Duke folur për këtë ditë, m’u kujtua një ngjarje e trishtuar, madje e dhëmbshme, të cilën e kisha harruar, siç mundohemi të harrojme një kujtim të pakëndshëm. 

 A do mollë ? - më thotë mes të tjerave.
Pashë me çudi sepse kishte muaj që nuk kishim parë e provuar fruta.
- Ti, a je familje dëshmori ? - më tha me ca sy që i shkëlqenin nga ironia.

Nuk dua te flas këtu për dëshmorët se ato nderohen në të gjithë botën, të çfarëdo organizate apo partie që të kenë qenë në të gjallë të tyre, por e padurueshme ka qenë maskarada që u bë në emër të tyre nga diktatura komuniste.

 

Duke folur për këtë ditë, m’u kujtua një ngjarje e trishtuar, madje e dhëmbshme, të cilën e kisha harruar, siç mundohemi të harrojme një kujtim të pakëndshëm.

Në zborrin tre mujor që e bëmë diku nga plazhi i Durrësit, u njoha e krijova miqësi me shumë vete. Mes tyre u njoha dhe me një djalë që kishte mbaruar ekonomikun, i cili pas zborrit fillojë punë në ndërmarjen e Fruta-perimeve. Do të ketë qenë viti 1985. Në të gjithë vendin kishte pllakosur një varfëri totale. Në dyqane nuk gjeje asgjë, përveç shitëseve që i bënin shoqëri gjatë tetë orëve dy-tre vazove me lule e katër-pesë kutijave me sardele.

Nga fillimi i majit të atij viti takohem rastësisht me këtë shokun e zborrit.
- A do mollë ? - më thotë mes të tjerave.
Pashë me çudi sepse kishte muaj që nuk kishim parë e provuar fruta.
- Ti, a je familje dëshmori ? - më tha me ca sy që i shkëlqenin nga ironia.
Edhe pse s'kishim folur asnjëherë për politike, (gjë që ishte krejt normale në atë kohë), ai, siç duket kishte arritur të kuptonte diçka nga heshtja ime.
- Sigurisht - ju përgjegja duke qeshur.
- Hajde me vllain tat, do të jap një letër, dhe me 4 maj do të shkosh në filan dyqan.
- Rri or ti, mos me ngatrro me kështu punësh.
- Do mollë, apo jo ?

Shkurt, mora letrën dhe me 4 maj shkova të mbaj rradhë në dyqanin që më kishte thënë. Isha shumë në siklet. Jo vetëm që ishte hera e parë që ndodhesha në një rreth që ishte i huaj për mua, por i rrethuar nga veteranët me kapele republike, përpiqesha të gjeja ndonjë përgjigje nëqoftëse dikush do të më pyeste se kë kisha dëshmor në familje. Për fat të mirë, asnjëri prej tyre nuk më pyeti.

Kur dola nga dyqani sikur u lehtësova pak, por nuk e kisha ditur se më e rënda do të kishte qenë dalja në rrugë me rrjetën e mbushur me mollë. Ajo rrjetë me mollë starking, tërhiqte vëmendjen e kalimtarëve sikur të mbaja në dorë një pjesë të parajsës apo… vetë “mollën e ndalueme”. Mallkova nënën që më kishte dhënë një rrjetë dhe jo një trastë prej bezeje.

Të gjithë i’a hidhnin sytë rrjetës me mollë, ndërsa unë nxitoja me kokën ulur. Më vinte zor të vrapoja. Vështrimet ishin aq të padurueshme, sa në ato çaste do të doja të zhdukesha fare nga faqja e dheut.

 

popullpartienver.jpg

 

Po i afrohesha shtëpisë. Kur kthehem tek Ministria e Arsimit, një grua shtatzanë, që po ecte në trotuarin tjetër, shkëputet dhe vjen drejt meje për të më pyetur se ku i kisha blerë mollët duke më kërkuar falje me një buzëqeshje të ëmbël e paqësore që vetëm gratë shtatzana mund t'a kenë. U preva fare. Çfarë mund t'i përgjigjesha ? Ç'kisha unë më tepër se ajo për të patur atë “fat” ? Më vinte turp duke mbajtur në dorë mollët e 5 majit. E di që i murmurita me gjysëm zëri : “Jo, jo, janë vetëm për familjet e dëshmorëve” - dhe u mbusha me djersë. Gjeta forca për të marrë dy kokrra dhe i'a dhashë. Ajo, me po atë buzëqeshje të ëmbël, fillojë të kundërshtojë. Ja lashë mollët në dorë dhe kalova me vrap rrugën e Durrësit për të hyrë në rrugicën time.

Ndjehesha i dërrmuar.

M'u kujtuan veteranët që dilnin nga dyqani me kokën lart dhe me ecje të ngadaltë, krenar për “fatin” e tyre. Që do t'i lanin e pastronin ato mollë për t'ja servirur me 5 maj Lenka Çukove e debilëve të tjerë që po trasheshin mes mizerjes së madhe. Sytë po më mbusheshin me lot.

Kur hyra në oborrin e shtëpisë sime më dhimbte krahërori.

“Ç'ke ti kështu ? - më pyetën nëna dhe motra e vogël.

Lashë rrjetën me mollë mbi tavolinë, dhe nuk nxorra asnjë fjalë. E kisha të pamundur që t'i shpjegoja të gjitha ato që kisha ndjerë e menduar përpara disa çasteve.

Më vonë u mundova që t'i shpjegoj diçka.

U pendova. Se për disa ditë rrjesht, ato mollë nuk i preku njeri.

(Nga Bllokshënimesh)

 

96 Komente

Teme te bukur paskeni zgjedh per 5 Majin. Po si s'keni turp qe keni vendosur kete teme per 5 Majin vetem perte hapur debat? Perse nuk vendosni nje teme ne respekt te te reneve, por e lidhni doemos me kohen e diktatures ne menyre qe te provokoni debate tek pjese te ndryshme te debatuesve? Turp te keni.

kisha une ca rreshta  ne draft ne nderim te 5 majit, por shoqja Laje- Alisa, e pa te udhes te mos i nxirrte...

Si nuk kan turp njeher qe kan vendosur kete teme idiote per 5 Majin? I bej thirrje moderatoreve te tjere ne kete blog te pakten ta denoncojne kete budallek.

Laje, shoqja Laje! Ckom qesh me ate tecmen e Lajes, se ma kujtove.

Lost, ne ate teme kisha pyetur nese ndonje politikan do i vizitonte sot( vizite peseminutshe si zakonisht, sa per te thene) varrezat e tyre katandisur si mos me keq, ashtu te zene sic jane, perkatesisht, me greven dhe me lodrat...

 

Autori paska qene i vetmi njeri i ndershem e i ndjeshem keshtu nga te gjith ata qe ishin ne rradhe? Ky autor kishte ndjeshmeri kurse ata pleqte me kapele republike ishin te gjith maskarenj e fodull sipas autorit. Ik or mos na hapni barkun, fshiheni kete teme idiote sa keni kohe.

"T", jane ngjyra reale dhe nuk eshte nevoja te protestosh 3 here me radhe. Shiko sa te urte rrine te burgosurit politike ku u cfaqin dokumentare me Hoxhen e ri dhe plak. Askush nuk ndihet.

Per shkrimin, ka ngjyra reale, plot dhimbje dhe na kujton paradoksin e shfrytezimit te familjeve te martireve per liri, te cilet mbase kishin humbur jeten me idealin e mireqenies dhe barazise. Ndersa Organizmi Propagando-Manipulator, pas 30 vjetesh kerkonte te dasonte (ndante) popullsine qe ishte nene uri dhe varferi totale.

Kokrra e molles eshte simbolike e nje lufte klase qe e shk.... dheu kete popull. E beri hipokrit, e mbajti nen injorance dhe te klasifikuar atje ku qendron sot.

 

jo mor jo se ska pas vetem molle dhe mish, kafe  5 maji, ka pas dhe lote nenash , ka pas nderim dhe respekt per te renet dhe per te gjallet qe luftuan per lirine e ketij vendi .

tema shume cinike dhe e rendomte per kete dite.

1.RRoftè 5 maji!! 2. Kèshtu ju pafsha gjithmon ju ashtu siç pashè sot tè parèt tuaj,tè pèrkulur pèrpara sakrificave tè heronjve tè popullit!!3. ka qenè dje ashtu siç èshtè edhe sot,presin vizita fmiljarèt e heronjve..si dje edhe sot me merakun se nuk dinè çfarè tu çojnè pèrpara..di gjè me sa janè mollèt???

autori ka te drejte.  jo vetem  mollet por edhe shume produkte te tjera jetike mungonin aso kohe.

por akullore kishim me bollek ama!!  smiley

Duke perdorur nje cliche te shkolles fillore do te thoja "I lumte dora autorit".

Jo vetem shkrimi qe me ngjall nje perjetim te asaj kohe por vetem fotografia me transmeton zbrazetiren morale, shpirterore dhe materiale te atyre viteve.

Eshte detyre e te gjithe atyre qe e kane perjetuar sodopak ate kohe te rrefejne absurditetin e atyre viteve.

Keni 364 dite ne vit per te share Enverin, o njerez pa gjak, nuk iu dalin ?

leruani, te pakten nje dite ne vit, atyre qe u flijuan, jo ne emer te ideologjise, po NE EMER TE ATDHEUT

I turpshem e cinik ky gjest i admineve

 ....na na, se more flak si kandili llampes me vajgur kur na iknin dritat smiley

hajt, mirdita i here...a jeni si jeni ku jeni....e ju boft mire atyre qe do hane smiley 

Flo, nuk ka lidhje ajo qe shkruajte me siper. Per te share Enverin nuk mjaftojne vite, jo dite. Ndersa ketu flitet qe Enveri me te tijte i manipulonte copat e injioranteve, familjare te martireve, e u ndante nga nje molle ose pako mishi me teper e kete nje here ne vit.

E ata primitive krenoheshin sepse quheshin te privilegjuar ne mes te skamjes. E kupton se cfare makabriteti apo nuk ke qejf ta kuptosh.

Nuk flitet per martire e respekt per ta por per shfrytezim te martirizimit. Dhe historia ose manipulimi vazhdon edhe sot por me i sofistikuar, se ja qe mendjet filluan te marrin proteina e rritet kualiteti.

 

Keiendi, kur ata  u grine nga plumbat, sigurisht qe nuk kishin si ta dinin se c'do behej me pas me kete feste, sa molle do merrnin familjet e tyre e si do manipulohej me kete fakt

Ata u vrane... dhe kaq, per nje qellim teper fisnik...  kini pak ndjeshmeri dhe le te mos abuzojme me kete, te pakten per nje dite ne vit  smiley

Ata luftuan kunder fashizmit, ashtu sic luftuan popujt e tjere te Europes ( apo mos do e mohoni edhe kete si vlere, shyqyr qe e njeh Europa, se te qe per ju... )

e shume prej atyre qe u vrane ishin njerez te thjeshte  qe nuk kishin fare lidhje e nuk e njihnin ideologjine...

Edhe nje here Flo. Edhe tim ate mund te ishte vrare sepse edhe ai ishte antifashist e sepse keshtu e kuptonte ai, jo une pjesmarrjen ne lufte. Por une nuk do te kisha asnje here te drejte morale te mirrja privilegje mollesh ose ushqimi nese tim ate mund te ishte i vrare. E para, sepse ai ishte idealist i barazise e dyta sepse ai nuk duronte dot shtypjen e nje pjese prej nje pjese tjeter. Te dyja idealizmat e Tij dolen bllof. Dhe kete e aplikuan shoket pjesemarres  te tij qe e hengren mollen ose plumbin me pas.

Tjetra, 5 maji ishte feste komuniste sepse ishte dita e vrasjes se Stafes, i cili ishte sekretari i Rinise Komuniste. Pra ishte feste simbolike komuniste, gje qe nuk ka te beje me heroizem patriotik ose ndjenja martirizimi. Pra eshte vrasja i nje komunisti liberal te tradhetuar prej shokeve te tij me te ngushte, per ti marre pushtetin ose hequr qafe per ceshtje xhelozie. Sot nuk i diskuton njeri me ne detaj, sepse le te kalojne ne heshtje ca gjera qe nuk na nderojne te tereve.

 

Ok  Keiendi, e kote te te pergjigjem.

 

 

Flm.

..E kemi patur dhe do ta kemi kurdohere pershtypjen se na mungon diçka.E pasi te kemi jetuar relativisht shume, nuk duhet t`ja  dedikojme as diteve e as viteve, por shpirtit tone te...pangopur.

Cili do te jete ndryshimi me ata qe i pergojojme? Qe ne, te pasmit, do te vemi te ngopur..! 

 Teme, prej intelektuali  e ketij emershuarit YD, jo shaka !

 

Vargje për 5 majin

Me 5 Maj>>>
>

28 000 deshmore mbajne rradhen ne dyqanin e fruta-perimeve>>> >

te blene molle te kuqe starkinge>>> >

                       per familjet e tyre>>

> >>
>

Mollet tona jane te gjelbra dhe me krimba>>>
>

 

>>Dhe patatet  jane te vogla e me balte>>

>>Si plumbat e varrosur qe kane vrare deshmoret>>

>>Qepet jane te serta>>> >

Mamaja ime fshin lotet me shpinen e dores>>

>>                      mbi tryezen e guzhines>>> >

tek i grin me nje thike te vogel.>>

> >>
>

Mamaja ime nuk blen dot molle>>

>>Ajo kurre s’ka luftuar, as ka per te luftuar>>

>>Ajo shkon ne pune, kthehet nga puna, lan, fshin, gatuan dhe                                                           s’ka kohe per budallalleqe>>

>>Pasi pushon pak , pi nje kafe, ngrihet>>

>>merr trasten qe ka thurur vete me grep>>

> > dhe niset te beje pazarin>>

> >

Te njejtat patate qepe lakra dhe karrota, nje pako gjalpi>>>
>

Dhe buken e perditeshme epna zot>>

> >>
>

Ajo s’blen dot molle>>>
>

Deshmoret e ruajne rradhen e tyre me rreptesi>>>
>

Margarita Tutulani ruan rradhen e grave>>>
>

Qemali me syzet e zeza mbi hunde>>>
>

Qemton kedo qe afrohet ne rradhen e burrave>>>
>

Dhe Vojo Kushi rri gati me bombe>>>>
>>

> >

Shtepia jone eshte paqesore>>>
>

Nuk vjen era barot as era molle te kuqe starkinge.>>>
>

Nga pjatat e shtruara vjen era e mire e taves me patate>>>
>

Dhe specave te ferguara>>>
>

E ne te gjithe ulemi rreh tavolines>>                        

          dhe hame>>

>>                  ne qetesi.>>

> >>
>

Mollet tona jane te gjelbra, te vogla>>>
>

Dhe me krimba.


PF

marrë nga PPU

 

p.s. ndjesë për faqosjen.

 smiley Faleminderit aklli qe e solle.

 poezi si e shkruar me zor...pfff..

 

ps: i kushtohej mamase apo ushqimit? se ne fund te fundit tave me patate me shije dhe ere te mire paske ngrene smiley

Ky artikull eshte interesant dhe sjell nje realitet te dhimbshem shqiptar, por nuk ishte ky artikulli qe duhej sjelle ne kete dite te shenuar. Ky eshte nje subversion qe i behet pjesemarresve te luftes ancl. ne vend te sillej nje kronike mbi statusin e ketyre veteraneve sot, nje kronike mbi gjendjen e lapidareve dhe qendrave te kujteses ne vendin tone, nje kronike mbi nje familje deshmori, mbi nje ngjarje te luftes, pse duhej detyrimisht te sillnit qe artikull qe indirekt mbjell urrejtje ndaj kesaj kategorie. kur hodhen pushken supeve ata te rinj, nuk i hodhen per enverin apo per te ngrene molle kur te tjeret s'do te kishin asgje per te ngrene, por i moren per Shqiperine e lire. ky artikull eshte nje perzgjedhje e papergjegjshme nga adminet.  

E ke gabim mendoj une per faktin se ky artikull dhe shume te tjere qe keto kohet e fundit mund te mos pelqehen nuk duhen sjelle. Jane pikerisht keto lloj artikujsh qe kane shtuar prezencen e shume njerezve qe s'dine dhe qe duke rene ne kontakt edhe me njerez si puna jote fillojne e ti shofin gjerat ndryshe. Ketyre s'u kishte vajtur kurre mendja qe ata deshmore qe vdiqen, duke qene shumica analfabet se popull i thjeshte hesapi, kur dolen as qe kishin degjuar ndonjehere per komunizem a per marks a engels dhe dolen thjesht te shtyre nga nje ndjenje naive patriotike, pa bere shume llogari. Keshtu qe duhen mbeshtetur mirembajtesit sepse me nje dore vendosin keto shkrime dhe me tjetren mbajne hunden (s'jane mostra ata qe te mos dine as edhe kaq) Punen e piset dikush duhet ta bej apo jo, dhe se ke idene sa shume jane identifikuar me kete rol, aq sa tani ngjajne vertet si te tille.

I dashur mik, nuk do i biem nga thana qe disa te arrijne te kuptojne, qe mes te tjerash, jane disa ceshtje qe jane te shenjta! Te tallesh me gjakun e atyre qe dhane jeten per clirimin e vendit, ky eshte nje turp i vertete e nuk ndodh ne asnje vend te botes! Edhe mbi varrezat e ushtareve gjermane, atje ne Normandi, kishte lule, se ne fund te fundit ishin viktima te nje ideologjie. Kurse ne, qe kemi gjithcka per tu mburrur me kete lufte, i perdhosim me historira idiote mollesh, e akoma me keq me buste deshmoresh e heronjsh qe shkaterrohen, te tjere qe perdhosen etj. Kete vetem njerez te ndyre jane ne gjendje ta bejne, njerez te pamoralshem. 

  Kur po lexoja kete une po mendoja qe gjyshi im ka qene vella deshmori, ka qene dhe vete partizan, po gjithashtu ishte me mbretin...teper antikomunist per te mare molle  apo trajtim te veçante si vella deshmori smiley. Keshtu kam me shume arsye te mendoj qe midis shume prej atyre deshmoreve ka njerez qe si gjyshi im luftonin per lirine, sepse e dinin çfare ishte, e dinin mire çfare donin.Me vjen keq sepse shume pak i mbijetuan luftes, dhe akoma me pak i mbijetuan komunizmit. Gjyshi im ne fund teper i lodhur per t'ju gezuar lirise, per ta jetuar ate , dhe une teper e vogel per te kuptuar fjalet e tij.

Hahahahahaha...autorit&co nuk kanè gjè me dèshmorèt..por me copat e injorantve qè vdiqen ne lufte dhe me injorantet e tjere familjar tè tyre..paska ndryshuar diçka..ne pritje te sulmit te pergjithshem kunder injorantve qe nuk dinin qe gjermani e italiani ishin kalimtar, pershendes veprimin: nuk ka me bukur kur sheh berishen e topallin te perkulen perpara vepres se Kristaq Rames e deshmorve "injorant"!!!

E keputen jeten ne mes ne moshen me te bukur te tyre.Dhane ate qe njerezve u jepet vec njehere.JETEN Per kete gjithmone do te respektohen nga te gjithe ata, qe mbartin mbi vete qytetari.(per pjesen tjeter dhe deshmoret s'duhet te kene merak)

  Pjesa tjeter,ajo e shfrytzimit te vdekjes se tyre per favore nga pasardhsit e tyre,eshte vertete e neveritshme.Me ka qellu ne nje emision mengjesi me telefonata nje i moshuar, qe doli duke trufullu se i kshin hequr shperblimin per te atin qe kishte qene deshmore. Teksa fliste me behej, se po me peshtyne TVne dhe gjith mellefi i tij ishte thjesht dhe vetem per 1000 lekshin qe ia kishin hequr. Po e imagjinoja duke lepire kockat e te jatit. E neveritshme.Shto pastaj ato qe, kur fitoj Pd ne 92 i hoqen pllakat perkujtimore si familje deshmori dhe kur erdhi Ps i vune prap.Turp e faqja e zeze

Duhet te nisesh nga nje urretje patologjike, per t'u verbuar deri aty sa te mos shohesh qe ne kete shkrim flitet per MOLLET e 5 majit, dhe jo per Deshmoret.

Mollet e 5 majit ishin nje shpikje e enveristeve. Dhe eshte pikerisht kjo qe i terbon disa. Sepse sipas tyre Enveri dhe Deshmoret jane një. 

Me nje gjykim te tille prej enveristesh ata rivrasin edhe njehere Deshmoret. Sepse shumica e tyre nuk dhane jeten per ate mjerim e frike qe krijoi Enveri.

Mollet e 5 majit ishin nje shpikje e enveristeve. Dhe eshte pikerisht kjo qe i terbon disa. Sepse sipas tyre Enveri dhe Deshmoret jane një.

Mollet e 5 majit deshmojne te pakten per dy fenomene:

1) varferine e madhe. 

2) respektimin e luftes, qofte edhe per hipokrizi; por tek e fundit lufta dhe deshmoret ishin nder konstruktet me te cilat Hoxha ndertoi dhe mbajti pushtetin e tij. 

Mollet e portokallet nuk do ishin shpikur nese nuk do ishte varferia e madhe, pra me shume se nje shpikje enveriste, ishte nje zgjidhje teknike me te cilen kapercenin piken 1) per te plotesuar piken 2). 

 

Selfmaderadio shkruan:  "...respektimin e luftes, qofte edhe per hipokrizi; por tek e fundit lufta dhe deshmoret ishin nder konstruktet me te cilat Hoxha ndertoi dhe mbajti pushtetin e tij. "

Ndan po te njejtin mendim me mua, por me fjale te tjera. Fjalën Shpikje e zevendeson me zgjidhje teknike. Pse jo? 

Pra, mollet e 5 majit dhe Deshmoret nuk jane e njejta gje. 

 Pra, mollet e 5 majit dhe Deshmoret nuk jane e njejta gje. 

Jo, sepse mollet jane molle dhe deshmoret jane njerez. Po, humorin menjane: mollet ishin pjese e nje tradicioni: mikut i jepen molle dhe portokalle, kafe dhe raki apo sajdisje te tjera kur vjen per vizite. Tradite shqiptare qe, automatikisht u shtri edhe ne ritualin e 5 majit. Si te thuash, ishte pasoje, jo shkak. Shkaku ishte 5 maji dhe rituali i vizitave te pushtetit, por edhe miqve e te afermeve, pra vizitave nderuese per te renet. 

Ta delegosh biseden e nje sistemi tek mollet eshte ta dordolecosh ate, pra, sistemin: nje thes me molle qe i biem te gjithe me shkop. Por, mbase jam gabim. 

Me shume se sa mollet, mua me intereson se cdo bejme me gjithe keta mijera njerez qe vdiqen ne emer te lirise (komuniste apo jo); cdo bejme me te gjtihe keta njerez qe i vrame gjate gjysem shekulli komunizem ne emer te lirise: Do i nderojme apo do i perdorim eshtrat e tyre per lufte shpatash? Avash avash ketyre eshtrave po u shtohen edhe eshtrat e mijera njerezve qe keta te vdekur lane prapa e qe do vdesin te lenduar e pa paqe, ca sepse nuk kane varre per te afermit, e ca sepse te afermit duan t'ua nxjerrin nga varret.

Kemi nevoje te gjejme paqen tone shpirterore, qe te veme paqen tek te vdekurit. 

 

 

Iris, kur te lexova ty, m'u kujtua im gjysh nga nena. Ai nuk ka qene komunist, madje ishte kulak, i deklasuar, vetem se si kulak qe ishte kishte "nje njolle" ne biografi, te vellane ia kishin internuar ne Mathauzen, pra ai ishte deshmor. Vetem per kete fakt, tim gjyshi i moren te gjitha pasurite qe kish, nuk i dhane as triskat e frontit, por te pakten, nuk e burgosen. Ka dhe absurditete te tilla.

une s'kam asgje me shkrimin

shkrimin ty thjesht ta kane perdorur adminet , ne nje dite krejt  te papershtatshme

kohet e fundit peshku me ngjan si ato emisionet e Fevziut, ku nuk ka rendesi cfar mesazhi transmetohet, ka rendesi nese njerezit shahen dhe krijojne audience

 Ne shtepine time eshte festuar per vit 5 maji; mua me dergonin shpesh te merrja mollet dhe portokallet. Vinin per vizite shume njerez. Si femije e ndjeja qe fakti qe keta njerez vinin dhe na vizitonin me bente te ndryshem, te vecante nga femije te tjere. Kur bleja mollet, kur kthehesha me rrjeten plot, koken e mbaja lart, me nje lloj arrogance femije/teenageri.

Deshmor eshte gjyshi im, babai i mamase, njeri te cilin ajo nuk e njeh sepse ishte vetem 1 vjec kur e varen italianet. Por, ne jeten e sime meje nuk ka dite me te rendesishme se 5 maji, sepse kjo eshte dita ku ajo vendos nje lloj kontakti "real" me te atin gati virtual, ku ajo qan dhe krenohet per babain qe nuk e ka njohur, por qe e ka enderruar aq shume ta kete.

Ky gjysh, mua si femije, dhe sidomos si teenager, me ngrinte nervat, sepse ishte tabuja qe nuk mund ta prekja. Kur mamaja thoshte e nxehur dhe e dorezuar: per koke te babait, dicka brenda meje me thoshte se ketu duhet te hiqja dore nga sherri e te dorezohesha edhe une. Sot me vjen keq per te kur e kujtoj. 

5 maji eshte per mua dite tabu: mund te harroj te gjitha ditelindjet, bile edhe vitin e ri bashke me to, por jo 5 majin. Si cdo vit edhe sot do marr ne telefon e do them: eshte 5 maji sot, te mora per 5 majin. Perndryshe e di, se harresa eshte nje vdekje e vogel ... per mamane

Me dhimbset mamaja. Dikur ne 5 maj, deshmoret i nderonin; edhe babain e saj. Sot ajo lufton qe varri i tij te mos degradohet e qe emri mbi varr te jete akoma i lexueshem per ata vizitore te rralle qe shkojne ne varreza, mbase edhe per te nderuar. Molle dhe portokalle ka plot dyqani sot. 

flm self, kisha nevoje te lexoja nje koment te tille

Me mori malli per ate artikullin e Titos..

Edhe nje here, ne hale!

E lexova kete tregim dhe mendoj se cdo njeri qe ka lindur para 90s  ka nje cope te jetes se vet pertej kesaj kohe.   10 deri 15 vjetet e fundit duke filluar nga viti 73 e sidomos pas vitit 78 kane qene vite te deshtimit total te marrdhenieve socialiste ne prodhim. Ne kohen e sotme hedh syte dhe mendoj, analizoj, krahesoj kur kam kohe.  Deshmoret e atdheut, kam bindjen se nuk duhen politizuar por ne kohen e sotme kur politizohen edhe te pegerat e mizave te murit eshte e veshtire te sjellesh nje shkrim apo nje artikull kur te kete vetem respekt dhe nderim per ata njerez qe dhane jeten per mbrojtjen dhe clirimin e atdheut nga te gjithe ata qe kerkuan te sillen si padrone te fateve te shqiptareve (nazifashiste dhe kuislinge). Ne se do flisja per kujtime, kurdohere do te me fanepset perpara nje dashnore kolektive e ushtareve te Yzberishit.  Ne grumbujt e ushtareve qe percillte gjeti njerin nga qyteti yne qe ta merrte per burre.  E pruri i biri i botes dhe pa mbushur disa muaj arriti te behej komuniste dhe per pak muaj te tjere te behej sekretare e byrose se partise te nje ndermarrje te rendesishme.  Sa here do te nderroheshin drejtoret dhe pergjegjesit aq here do te nderronte dhe dashnoret e saj kjo injorante qe nuk dinte vec te te cante koken me ca parrulla te sterpeseritura per dashurine per partine dhe xhaxhin Enver. Le ti bente edhe keto, por ishte e tmerrshme kur te fuste thiken prapa kraheve njerzve dhe familjeve qe si donte (pa dallim i presekutuar ose i pa presekutuar mjaftonte qe te thoshe nje mendim ndryshe ose nje kritike. Qendrimin ne postin e Sekretares ishte i siguruar vetem nga huri qe e mbante perpjete dhe parrullat idiote marksiste leniniste. 

Me thane te drejten krahas ketyre sekretareve superputana dhe ca sekretareve kurvare qe nuk kishin tjeter ideal vec seksin dhe ngrenien e pulave te koperativave si ballistet ne kohe te luftes, me kujtohen edhe pjese shume shume te bukura te jetes ne pune, ne kenge, ne shoqeeri, ne shetitje ne plazhe dhe sidomos ne zbore. (Ne zboret i kishim kthyer ne dite pushimesh me barcaleta, s'them per zboret e te tjereve).   Ne prisnim me padurim kur vinin ditet e zborit sepse krahes Vetelidhjeve Topografike dhe instrumentave etj, qe i kishm pervetesuar ne perfeksionim, kishim nje kohe me se te mjaftueshme per te treguar barcaleta nga me te bukurat dhe me argetueset. Me thene te drejten askujt nga ne nuk i shkonte ne mendje qe te merrej me politiken e madhe, jo se kuptonim gje por sepse besonim qe Sekretaret e pjerdhur te partise ishin figurat qe u duhej prere koka si Luigjit te Frances sepse vertet Mbreter te felliqur ishin, benin shiun dhe djellin. Ndofta nga ajo kohe nuk me eshte hequr urrejtja per injorance dhe ligesine e sekretareve prej muti te PPSh.

Ndofta nga ajo kohe nuk me eshte hequr urrejtja per injorance dhe ligesine e sekretareve prej muti te PPSh

smiley

Ndoshta ke ndonje informacion per shndrimin e tyre ne keto kohe  per ata qe u shndruan nga sekretare prej muti te ppsh ne kryetare degesh , seksionesh e partish demokratikas prej floriri .

Edhe une jam dakort me shumicen e komentuesve.

Pse duhet shkruar se si jetonim , e kur me 5 Maj.

Po te shkruajm se jetonim mire, nje dite eshte kjo, vetem per 5 Maj , pranohet.

Edhe ne pyetshin deshmoret, " po si jetonit nen qeverin qe jua sollem ne?", -po ti themi - shume mire, ishim te lumtur, ishim te gezuar,ishim  te lire, me mire nuk ka.

Çfare na kushton te themi keshtu?- Edhe atyre u behet qejfi, edhe ne veten po mashtrojme, jo se po shkojme larg.

Rendesi ka respekti per te vdekurin, ndersa per te gjallin, vari torben, kush i tha te jetoje.

Patriota, kot per muhabet, cili nga ju, njeh ndonje emer deshmori qe eshte vrare duke luftuar kunder turkut , 1890, 1895, 1900, 1905,kunder  Serbomalazezit1911,1913,1918,1920 kunder Grekut1913,1915,1918?

Edhe keto besoj se quhen deshmore.

 

Patriota, kot per muhabet, cili nga ju, njeh ndonje emer deshmori qe eshte vrare duke luftuar kunder turkut , 1890, 1895, 1900, 1905,kunder  Serbomalazezit1911,1913,1918,1920 kunder Grekut1913,1915,1918?

Pikerisht! Po ata qe u vrane nga Partizanet gjate Luftes Civile si quhen, e ne c'dite perkujtohen?

lufte civile??? midis kujt dhe kujt o gjemb???

LNC-se dhe Ballit.

Ore lumidrin, po pse injorancen tende do mbartim ne? shko hap librat e historise e do gjesh emra sa te duash qe nga heronjte e lidhjes se prizrenit, atyre te luftes se grudes, tuzit, plaves, gucise (meqe do emra besoj se duhet ta kesh degjuar emrin e Mic Sokolit, Haxhi Zekes, Sulejman Vokshi  nder shume e shume te tjere), e me pas, pas pavaresise ke luftetaret e cetes se Cerciz Topullit, qe luftoi kunder osmaneve, e qe u vra me pas pikerisht nga malazezet teksa mbronte trojet shqiptare nga copetimi, ke ne luften e Vlores Adem Gjinishin (i ati i Mustafa Gjinishit), Selam Musane, Rrapo celen etj.  Nuk do te bej tani leksion ketu, por para se te besh nje pyetje, informohu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Te kerkoj te falur as, se mendova me pare, se te takonte te mbash injorancen tende + timen , me pese emra lexuar ne te famshmen histori , vaj medet kultures sone.

lumidrin, shume miqesisht, nuk mesohet historia me sasi emrash. se e  bere si puna atij qe i tha librashitesit "me bej 100 mije leke libra". sa emra do ti qe te quhet historia e ezauruar per ty? se te jap me qindra emra po deshe, madje te bej edhe guiden tek muzeut kombetar dhe te gjithe muzeumet e tjere ne Shqiperi. Kur ti s'njeh deshmoret dhe heronjte e vendit tend, nderkohe qe mundesite per ti njohur ekzistojne, kush ta ka fajin sipas teje? 

Harrova te thosha, qe nga viti 90 mori karten e te presekutuarit.

Absolutisht duhet bere bilanci i L2B-se, vendit te saj mes shume luftrave te shqiptareve per liri (e mendoj si Lumidrin), perdorimit te deshmoreve nga pushteti enverist (e mendoj si Selfmaderadio), dhe perdorimit te te reneve gjate diktatures nga pushteti sot.

Do te doja shume te degjoja nje deklarate te ekuilibruar nga Edi Rama dhe nga Bamir Topi (nuk e pres) dhe do te doja shume te mos degjoja asgje nga Berisha.

Do te doja te mos ishte Ramiz Alia sot tek Shekulli. Do te doja qe Blendi Fevziu te kishte sot nje emision te rangut te larte (nuk e pres).

Besoj se ky tregim i sinqerte flet bukur alegorikisht per ate qe ishin deshmoret ne kohen e diktatures- heronj te zmadhuar ne retorike jashte proporcioneve te tyre historike, por te mjere ne simbolistike dhe te mjere ne perjetimin e pasinqerte te popullit.

Per familjet e deshmoreve dhe veteranet e luftes situata eshte ndryshe, dhe kete aspekt personal e njerezor e pershkruan mire Selfmaderadio, por te mos harrojme se edhe ata ishin pjese e mjerimit qe justifikon kaq shume fantazma, fluturime, dekorata, protesta, vota, apo histerizem patriotik. Dhe ky eshte problemi sot: as veteranet dhe as ne nuk e kemi pare akoma ne sy, publikisht, te verteten e gjithe deshmoreve.

 

 5 maji eshte banalizuar shume keto 20 vjetet e fundit duke u associuar kryesisht me molle e dardha. Cuditerisht, dhe mbase edhe ironikisht, promotoret e kesaj pune jane kryesisht "te djathtet"! smiley

Them keshtu, sepse, ne fakt duhet te ishin keta te fundit qe vazhdimisht duhet t'i kujtonin popullit qe 5 Maji ishte dita kryesore kur fitimtaret i rikujtonin te mundurve arsyen pse ata ishin ne grope te mutit.

Procesioni publik i 5 majit neper mehallat e Tiranes kishte si kulm jo kilet e molleve por Mercedezin e parkuar ne krye te rrugices dhe anetarin e KQ qe bente vizite tek shtepia e deshmorit, duke i kujtuar gjithe lagjes (per vitin ne vazhdim) qe aksh familje ishte me nishan, dhe te tjerat pa nishan! 

Mollet haheshin privatisht, por Mercedezi i Shane Korbecit ne krye te rrugices hahej (me sy) shume publikisht!

Atehere molle s'kishte eshte e vertete se ai sistem ashtu e katandisi vendin qe edhe molle skishte asgje prej gjeje.... POR tani Salushi e ka katandisur vendin me keq se atehere, molle mund te kete por ska njeri me se ti bleje pervec Lulezimit me Shkelzenin.....

Tema duhet te ishte per deshmoret jo per diktaturen o tru shpelaret e demokracise..... Ata qe u vrane pavaresisht bindjeve politike nuk e jetuan diktaturen dhe po te ishin gjalle mund te ishin ata te paret qe do ishin kunder.

Ata e bene punen e tyre, luftuan me armikun (fashizmin) dhe u vrane per nje qellim te madh.... kjo eshte dite perkujtimore ne nderim te vepres se tyre sublime jo per mongesen e molleve te loqes Shenka dhe shokut Kali....

Lerini ato ironite e diktatures se jane bere bajate keni 20 vjet qe jeni ne "Demokraci"

O mrroklle,

E kam thene edhe e them qe perpara se dikush te flase perhistorine duhet qe minimalisht te njohi me emer stergjysherit. Paramecet qe shkruajne rendomte ne keto tema nuk e kane kete aftesi. Te vine e te kujtojne lufterat kunder turkut, dhe kerkojne njehsim heronjsh (me te cilet nuk kane as me te voglen lidhje) , duke harruar se ne shumice, nese dine dicka per ato luftera eata heronj, eshte si rrjedhoje e glorifikimit e trumpetimit qe ai sistem i beri aftesise se popullit tone per te kerkuar liri e drejtesi nder shekuj (psete i dime te gjithe, dhe ska pse diskutohet sot).

Tropizma,

Cer eshte kjo?

"Besoj se ky tregim i sinqerte flet bukur alegorikisht per ate qe ishin deshmoret ne kohen e diktatures- heronj te zmadhuar ne retorike jashte proporcioneve te tyre historike, por te mjere ne simbolistike dhe te mjere ne perjetimin e pasinqerte te popullit."

Si mund te kerkosh rivlersim dhe te thuash qe ishin heronj te zmadhuar? kush do ta bej ket vlersim? Ti? Kush je ti? Apo ai i llumi i drinit me siper?

Ajo qe kane bere ata njerez nuk mund te interpretohet dhe as te rivlersohet. Eshte ajo qe eshte dhe eshte e shkruar me gjak!

 

 Mund t'a kem gabim, por me c'me kujtohet mua "the cut off date" per t'u konsideru deshmor -i perkujtushem me 5 Maj, ka qene 7 Prill i 39-tes! 

Deshmoret e meparshem nuk ishin te te njejtes kategori, dhe nuk me duket se perkujtoheshin me 5 Maj. 

Gjithsesi, une bej cude qe shumica e njerezve (te padeshmore) e associojne 5 Majin me mollet, dhe jo me ate qe thashe me lart! 

 

Po pra, ky shkrim nderton mbi ate te sjelle para disa kohesh "a duhet reflektuar intelektualisht e shkuara?" Gjaku i 28 mije deshmoreve (fiks 28 mije?) u perdor instrumentalisht per te ndertuar sistemin komunist mbi ndjenja patriotike. Nese i qendrojme ketij argumenti e shkuara komuniste nuk mund te 'flitet' dhe 'diskutohet' as nga Rama, as nga Fevziu por nga studiues pa qellime propagandistiko-politike. Flm alisat.

P.S. Trop, nuk po i besoj syve me shekullin, Ramiz Alia thote 'si u njoha me Enverin? Propaganda vazhdon, ndersa 5maji shnderrohet nga dita e kujtimit te deshmoreve ne diten e nostalgjise kolektive per sistemin komunist...

Nqs po n'a vjen keq qe flitet per molle ne 5 Maj (dakord) atehere le te flasim per faktin qe ne 5 Maj flitej vetem per deshmoret e luftes civile - me falni te Luftes Nacional Clirimtare - pa permendur pothuajse fare gjithe deshmoret e luftrave te tjera shqiptare dhe pa permendur fare, fare deshmoret me origjine nga Kosova, me perjashtim te Isa Boletinit. Te gjithe ata qe po indinjohen nga puna e molleve, me sillni secili nga pese emra deshmoresh - jo te viteve '42-'44 - qe ju beheshin vizita neper shtepi dhe trajtoheshin me respekt te vecante. Ose edhe nga ata qe u vrane gjate ketyre viteve duke i rezistuar pushtimit, po jo nen flamurin komunist. Le te flasim pak edhe per ta, se jane po aq per t'u nderuar.

U prehshin ne paqe te gjithe ata qe u vrane duke luftuar per kombin!

me kush jam une e kush je ti nuk zgjidhet gje chene.

patjeter qe duhet rivleresuar dhe rikontekstualizuar pesha historike e partizaneve te rene deshmore. mund ta nisim nga ajo pjese qe jane ekzekutuar nga shoket e tyre, nga historite e pashkruara qe dine/dinin gjysherit tane partizane. mund ta vazhdojme me te renet gjate diktatures. dhe ta mbarojme me shprehjen e nevojes qe 5 maji te mos jete me sinonim me partizanet, por me gjithe deshmoret e kombit.

ose mund te fryjme gjoksin dhe te veme kurora me lule.

Hera e pare qe degjoj per Molle te 5 Majit.

Sidoqe te kete qene apo eshte ne kete moment, sot eshte Dita e Deshmoreve dhe jo e molleve te 5 majit. Nderim dhe respekt! Ne mos per gje tjeter, por vetem per faktin se cdo komb ka nevoje per martire dhe kujtimin e tyre.

 

Ja disa pjese nga libri "Refleksione" te E.Rames ku flet per L2B: 

“Duhet pranuar më në fund, hapur, që lufta kundër okupatorit degjeneroi në një luftë të përgjakshme civile….. Prandaj nuk sjell ndonjë fryt të madh pajtimi midis Partisë Demokratike me atë Socialiste ose Ekologjike, por në radhë të parë pajtimi midis ish-palëve pjesëmarrëse në Luftën Civile (dhe trashëgimive të tyre), shkaktare e së cilës ishte Partia Komuniste Shqiptare e drejtuar nga emisarët jugosllavë. Historia e luftës për pushtet që kishte projektuar gjenerali Enver Hoxha dhe marrja e pushtetit me dhunë që ka qenë thelbi politik i çdo lëvizje komuniste, është shkaku i vetëm që ajo luftë e nisur kundër okupatorit, degjeneroi në lufte civile… Prandaj nuk kanë asnjë kuptim thirrjet për harresë dhe për mbyllje dosjesh, kur nuk janë zgjidhur probleme kardinale si Lufta Civile…..” (E.Rama, fq. 180).
 

Ja dhe nje pjese tjeter: "Denoncimi pa kompromis i veprimtarisë kriminale të PPSH-së deri në nxjerrjen e saj jashtë ligjit është i vetmi shteg nga duhet të kalojë PSSH-ja për të fituar të drejtën e qytetarisë në shoqërinë e ardhshme shqiptare … Për sa kohë PS-ja nuk ka bërë denoncimin e plotë të origjinës dhe historisë së saj, ajo s’mund të ketë të drejtën për të qenë një parti e ligjshme" (fq. 182)

Me kujtohet E. Rama ne fillim te viteve '90, me kujtohen ato konferencat qe mbante ne Institutin e Arteve me studente, ku i ftuar nderi ishte Kasem Trebeshina. Me kujtohet se sa me ironi shprehej ai per LNCL dhe sakrificen e partizaneve gjate L2B. Nga fillimi i '91, ne nje miting qe do te mbante PD-ja tek sheshi para stadiumit "Qemal Stafa" E. Rama dhe Kasemi dolen prej nje nga keto takimet dhe erdhen ne miting. I kerkuan Berishes te merrnin fjalen ne miting, por ai nuk i lejoi. U tha qe nuk mundej ngaqe lista e atyre qe do flisnin i ishte dhene paraprakisht policise - per cdo devijim nga ajo liste pergjegjesia do te ishte e Berishes.  Pas turfullimit te Edit qe s'e morra vesh c'tha neper dhembe, pasoi ajo thenia "e famshme" e Kasemit: "foshnja ka vdekur qysh ne djep". E bukura e ketyre kujtimeve eshte se Berisha e mbante largi Ramen ngaqe e shihte si shume ekstrem, well..., ekstrem te djathte. Can you believe it? Ne fakt mua me duket se E. Rama bente me shume sens atehere se sa tani. Se per pak harrova: Te hapen kutite!

Gryka e Mezhgoranit, fjalen e kishim tek vleresimi objektiv i LNCL dhe kontributit te paleve pjesmarrese ne te dhe, pjeset qe une citova jane relevante. Lidhjen me aktualen pastaj, eshte nje porosi qe na e kane lene ato sekretaret e partise mo - s'ma ha mendja te jesh kunder, jo? 

Dhembeli, sic duket paske qene i mbrendshem ne parti, pak a shume si baca.... nejse. VK.

Ore se vertet tani, sikur po e teproni ca. Nuk e keni vene re qe nje nder problemet e njeriut shqiptar eshte MUNGESA E SENSIT TE MASES ?

Psh, ja ne nje teme tjeter, nje gazete ishte mbyllur. Edhe pyesim pse. Po ja, sepse gazetaria shqiptare mund te jete nje nder ato gjerat qe marshojne fatalisht drejt varrit te vet. Shpjegim :

Duke shkruar tere diten e dites budalliqe, shpifje, mashtrime, kercenime, ultimatume, duke humbur çdo kufi mes te vertetes dhe te rremes, mes te mires dhe te keqes, publiku shqiptar humbet çdo lloj nuhatje dhe nuk eshte i zoti te besoje me ne asgje. Dhe perfundimi : asnje gazete e shitur.

Parashikimet jane qe gazetat shqiptare do te shpartallohen nje nga nje, me radhe. Do te vije nje dite, dhe jo larg, ku lexuesi shqiptar do t'i ngrihen zorret perpjete kur te degjoje fjalen "gazete".

______

E njejta gje me "deshmor". Duke e ndyre kete fjale me lloj-lloj kuptimesh, nenkuptimesh, pa kurrfare mase, vjen nje çast dhe njerezit shperthejne : na çate menderen me keta deshmoret.

______

E njejta gje do te ndodhe dhe me fjalen "demokraci", "student", "8 dhjetor", etj. Te gjitha keto fjale do ta humbasin tere domethenien e tyre dhe nuk do te nenkuptojne me asgje. Do t'i thuash tjetrit se une isha ate nate me 8 dhjetor dhe tjetri do te te peshtyje tere neveri. Do t'i thuash se kam bere burg 17 vjet, dhe ka per te te rrasur ndonje shuplake.

Te gjitha keto ndodhin ne nje shoqeri te TEPRIMIT, te HAPRIMIT, te LLOMOTITJES mbi gjithçka. Ne nje shoqeri ku FJALA s'do te kete me asnje vlere, atehere shendet e te mira, jemi ne nivelin e shtazeve.

“Duhet pranuar më në fund, hapur, që lufta kundër okupatorit degjeneroi në një luftë të përgjakshme civile….. Prandaj nuk sjell ndonjë fryt të madh pajtimi midis Partisë Demokratike me atë Socialiste ose Ekologjike, por në radhë të parë pajtimi midis ish-palëve pjesëmarrëse në Luftën Civile (dhe trashëgimive të tyre), shkaktare e së cilës ishte Partia Komuniste Shqiptare e drejtuar nga emisarët jugosllavë. Historia e luftës për pushtet që kishte projektuar gjenerali Enver Hoxha dhe marrja e pushtetit me dhunë që ka qenë thelbi politik i çdo lëvizje komuniste, është shkaku i vetëm që ajo luftë e nisur kundër okupatorit, degjeneroi në lufte civile… Prandaj nuk kanë asnjë kuptim thirrjet për harresë dhe për mbyllje dosjesh, kur nuk janë zgjidhur probleme kardinale si Lufta Civile…..” (E.Rama, fq. 180).
 

Ja dhe nje pjese tjeter: "Denoncimi pa kompromis i veprimtarisë kriminale të PPSH-së deri në nxjerrjen e saj jashtë ligjit është i vetmi shteg nga duhet të kalojë PSSH-ja për të fituar të drejtën e qytetarisë në shoqërinë e ardhshme shqiptare … Për sa kohë PS-ja nuk ka bërë denoncimin e plotë të origjinës dhe historisë së saj, ajo s’mund të ketë të drejtën për të qenë një parti e ligjshme" (fq. 182)

 

Rama?! :|

A eshte akoma ne qarkullim ky libri?!  Ca dreqin ndodhi me kete njeri?!

 

 

Tjetra, 5 maji ishte feste komuniste sepse ishte dita e vrasjes se Stafes, i cili ishte sekretari i Rinise Komuniste. Pra ishte feste simbolike komuniste, gje qe nuk ka te beje me heroizem patriotik ose ndjenja martirizimi. Pra eshte vrasja i nje komunisti liberal te tradhetuar prej shokeve te tij me te ngushte, per ti marre pushtetin ose hequr qafe per ceshtje xhelozie.

 

Sakte.  Interesant fakti qe 5 maji perkon dhe me ditelindjen e Marksit.

 

Sa per shkrimin do thoja, qe eshte goxha i qelluar, prekes dhe real.  Tregon ndyresirellekun dhe hipokrizine e atij sistemi kanceroz, qe u ndertua dhe vazhdoje te jetonte mbi gjak te pafajshem shqiptari.

 Tamam, shkrimi eshte real dhe mua nuk duket se perdhos kujtimin e deshmoreve. Gjithsesi do kisha dashur nje shkrim tjeter per te kujtuar 5 Majin.

"Rama?! 

A eshte akoma ne qarkullim ky libri?!  Ca dreqin ndodhi me kete njeri?"

Pushteti ndodhi.

Pushteti korrupton, po deri ne kete fare pike?!  Duket gati gati e pabesueshme qe njeriu qe ka shkruar ato rrjeshta, te jete ne krye te partise e cila ai thot duhe te deklarohet e jashtligjshme...S'di c'te them vallai...Gjera te tilla te lene me goje hapur...

Nuk ka pse te habitesh. Hitleri ne fillimet e tij ishte pjesemarres ne grupet komuniste. Origjina e tij eshte prej famileve cifute te Austrise Lindore. Pra nuk eshte nevoja me permend sa antikomunist e anticifut qe ai.

Kontroversibiliteti ne karakter eshte pasoje e deficensave seksuale ose te personalitetit ne adoleshence.

Lexoje edhe nje here me kujdes ate shkrimin qe ka pas bere per masturbimin adoleshentesk dhe do te sqarohesh qarte fare.

 

Mos ia fut kot. Te lutem.

Hitleri nuk ka qene asnjehere komunist, dhe aq me pak çifut. Hitleri ka qene thjesht nje nacionalist i terbuar.

Ndersa per "çifuterine" e tij te pretenduar, ajo eshte keshtu : ekziston nje mundesi qe gjyshja e vet te kete qene dashnorja e nje çifuti dhe MBASE ! ka bere nje femije te paligjshem, e keshtu te kete dale dhe Hitleri. Pra eshte nje e dhene krejt e pasigurt, dhe pa kurrfare fakti te vendosur.

Mos hapni kesi fjalesh se eshte turp. I ngjajne atyre fjaleve jo ahmedinexhadi eshte babai i ketij apo atij. Budalliqe.

Pushteti patjeter dhe fatkeqesisht. Shumekush do e mbaje mend fjalimin e famshem te zotni Rames tek ILA, mes tjerash kur tha qe (perifrazoj) "ne nuk duam te hedhim balte mbi figuren e E.H.se por duam te heqim balten qe ai na ka hedhur siper kaq vite me radhe!" Shume prej te rinjve te atehershem paten shpresa se idealizmi dhe vrulli I zotni Rames vertet do misheroheshin ne dicka te njemendte. Njoh idealiste te tjere si ai, te cilet nje dite vertet do perfundojne me frere pushteti ne dore, e mund te them qe ne mos idealizmi, te pakten ndershmeria u eshte vene ne prove sapo kane provuar ndonje thele pushteti diku dikur. Idealiste jemi te gjithe, por na duhen njerez te medhenj...

Shume teme interesante kjo losttext.  Dikush duhet te hartoje nepermjet nje shkrimi, seri shkrimesh a libri rrugen e ketij njeriu nga keto fjalimet e shkrimet aq te qelluara te tija e deri tek majat qe ka arritur sot...

 

 

Tre saktesime:

5 Maji 1942- dita e e vrasjes se Qemal Stafes, Sekretari i Rinise komuniste

5 Maji 1945 - Ngritja e flamurit mbi Raishtag prej Ushtrise se Kuqe te Stalinit (Dita e mbarimit zyrtar ose nenshkrimit te dorezimit te ushtrive naziste ne Europe eshte ne 8 maj, te dorezimit te perandorise japoneze ne 11 Shtator)

Kush ma sakteson diten e martirizimit mua qe e quaj Komunizmin rus, jugosllav e ate shqiptar si Flame dhe Fatkeqesi e Ndarje kombetare?

Perse nuk mund te vendoset Dita e Martirit ajo edhe per patriotet e tjere per Liri ne historine e lufterave per Atdhe, Clirim e Bashkim Kombetar dhe Rezistence Demokratike?

Prandaj 5 maji eshte dita e molleve dhe e dhuratave te Lenka Cukos dhe jo e Martirit. Saliu le "te falet" e "te perkulet"sepse ka patur teseren por une nuk i afrohem asaj zone, sepse ne mes tyre ka edhe krime. Por per respekt ja qer hesht sot por nuk mund ta vlersoj.

E njejta gje me 29 nentorin.

Ti preferon qe Shqiperia te mos kete dite clirimi? Sa per 5 Majin, atehere u vra Qemal Stafa, qe u kthye ne simbol te luftes te rinise shqiptare per pavaresine e Shqiperise. (po te shohesh shumica e atyre qe dolen ne lufte ishin ne moshe shume te re, ashtu si edhe vete Qemal Stafa). Askush nuk doli ne lufte me idene qe ne te ardhmen te sakatonte me mijera shqiptar ne shqiperin e lire e mijra familje te nderuara shqiptare. Ata dolen e u vrane per clirimine  Shqiperise, dhe per kete meritojne respekt, dhe kan respektin e atyre qe duhet ta kene, sepse sinqerisht edhe une po te isha ne vend te tyre nuk do ta deshiroja kurre respektin e disa gjakprishurve e shtazeve qe mban ky vend, prandaj tema te tilla te pakten ne diten kushtuar sakrifices te tyre duheshine vituar.

Nuk eshte hapur nje teme mbi 5 majin sot, por nje teme mbi 5 Majin ne kohene  diktatures. Turp per ate qe e ka hapur kete teme kete dite, dhe turp edhe per moderatoret e tjere te ketij blogu. Nqs kan nje fije cipe ne faqe le te dalin e  te flasin, mos ti fshihen temes si langoj.

Car sherri kom bo me nje ish-in tem per 5 majin una. Jo per gjo po kisha more vesh qe stergjyshit te saj (ne fillim te "demokracise&quotsmiley i çojshin molle per 5 maj se kishte pas Dullen, dylber, ene ja thashe. Ma mure per ters vallahi! Ene kujt mu qe me 5 maj kom pas ditelindjen e momes teme, rafmet paste!

O Qemal ore Qemal
Dulla, Nexhin nuk ta fal!

Problemi qendron se cfare nenkupton me "Shqiperia" ti e cfare nenkuptoj une...Mbasi te saktesojme kete athere mund te flasim per dite clirimi...

Simbolika e "molleve te ndalume"  vertet eshte e gjetur bukur dhe ja ka rrit qellimit  per dordolecezimin e simbolikes qe mbart 5 Maji-dita e respektit per te renet/deshmoret.Nuk ka si te ndodhi ndryshe kur prej njezet vjetesh ne kemi deshmuar  se sa te paafte jemi te ndertojme nje CIVILIZIM qe ka KUJTESE ,qe kultivon disa  VLERA perbashkuese dhe respekton veten.E kuptoj sensibilitetin  e autorit dhe te gjithe atyre qe ne 5 maj ju kujtohej ndarja ne triumfatore dhe te mundur.Por fatkeqsisht logjika e triumfalizmit vazhdon te funksionoje si teknologji e ushtrimit te pushtetit edhe sot.Nqs "deshmoret" "gjaku i te reneve" u perdoren/instrumentalizuan  nga diktatura  per te rithemeluar ne cdo 5 maj legjitimitetin e humbur , ky nuk eshte faji deshmoreve. Prandaj sjelljen e ketij shkrimi e shikoj ne vazheden e tollovise tash e njezet vjet, ku gjithcka eshte bere lemsh, duke hedhur ne ere cdo reference, duke vene ne dyshim cdo vlere pikerisht ne emer te dekomunistizimit.Nuk po merret vesh kush jane heronjte, kush jan e tradhetaret, a kishte pushtues apo ishin kalimtare kur publicilesha si A.Lame pa pike logjike pyesin: po mire, sikur te fitonte luften krahu tjeter, a do quheshin heronj keta qe nderohen sot te tille?? Barbarine komuniste dhe butaforine e regjimit me 1  apo  5 majin ta denoncojme por jo me kete qasje ku mollet bashkohen me portokallet.

Ja sapo pashe kronikat ne TV: kreu i qeverise dhe kreu i opozites bene ritualin e pervitshem te vendosjes se kurorave me lule ne varrezat e deshmoreve.pffff. Po c`vlere ka kjo kur shkojne aty ne panteonin e te reneve (a eshte i plote ky panteon?) vec e vec dhe, per me teper, kur hipokrizia e nderimit te te reneve eshte vetem nje gjest simbolik ne nje ore , i ekslipsuar  nga  sherrnaja permanente per vleresimin e LANCL? Sa para ben kjo simbolike per vleresimin e te reneve kur parreshtur artikulohet mesazhi se 29 Nentori 44 shenoi pushtimin e ri te Shqiperise nga komunistet, dhe tinezisht percillet ideja e venies ne dyshim te vlerave te kesaj lufte?

Ne kontekstin e kesaj fryme te debilizimit te njeriut shqiptar e shikoj edhe kete shkrim te sjelle sot, pikerisht SOT!Jo se ka te paverteta kur thuhet se manipulimi me te renet nga regjimi komunist kishte marre permasa butaforike. Regjimi komunist perdori edhe Skenderbeun, edhe Rilindasit , edhe Deshmoret. Tani duhet ti perqeshim, harrojme, perbaltim, asgjesojme te gjithe ne emer te dekomunistizimit dhe ndarjes me diktaturen?

 

amon, bon sikur e rregullun ate kordonin te kurora?
N'fakt, une nuk i heq asnji pike a presje ksaj qe ke thene. Vej re se ne kena ngel spektatore te atij teatri qe u lujt per 50 vjet cdo 5 maj. E them ket se kur shof ktu kanadezet qe 'zbukurojne' palltot ose pardesyte me ate lulekuqen cdo vit per me nderu veteranet e kam te veshtire me i kuptu...me duket sikur tallen me mu qe bej cudi kur i shof.

Ironia ktu eshte se demagogjia te ne ishte aq e forte ne krahasim me pjesen tjeter te botes dhe si perfundim deshtoi me kry misionin e vet sepse respekti per deshmoret tani ngaterrohet me regjimin.

Bravo spiritus. 5*

Nje histori reale: Nga fundi i '44 dhe fillimi i '45 (saktesisht nuk me kujtohet tani, por mund tua verifikoj) Shefqet Peci dhe partizanet e tij hyjne ne krahinat e Kukesit dhe ne krahinen e Lumes pushkaton 21 shqiptare vendas, per arsyen se kishin strehuar per disa dite nacionalistet. Shfajsimet se ne jemi fshatare e s'dime gje, se kur miku te troket ne dere edhe sikur hasmi te jete duhet mirepritur nuk pine uje. I bene pershesh ne mes te fshatiti. Me pas po keto partizane opingaxhij shkuan ne Kosove ku u bashkuan me partizanet serbe (jugosllave) per te shtypur levizjet anti-serbe te shqiptareve te Kosoves. Imagjinoni pak partizanet jugore te Shqiperise luftonin perkrah serbeve ndaj shqiptareve te Kosoves. Nuk perjashtohet mundesia qe ndonje nga keta partizane qe vrane 21 fshatare te Lumes (e sa mund te kene vrare perpara...) e qe luftoi me arme ndaj shqiptareve te Kosoves te kene rene ne luftime...e me pas trupi i tyre te jete varrosuar ne te ashtequajtur "varreza e deshmoreve partizaneve te Atdheut" e sot ne duhet t'u cojme lule ke varri atyre haleve ne shenje rrespekti qe "pasken dhene jeten per Atdheun". Po mbi varret e atyre te pafajshmeve qe u vrane ne luften civile nga komunistet a duhet te cojme lule? Po mbi varret e atyre 5000 shqiptareve qe u dorezuan si peshq te serbet nga partizanet e Hoxhes e qe u bene fertele ne Tivar a duhet te veme ndonje lule ne shenje perkujtimi?

Lavdi deshmoreve te Atdheut! 

po mer po, po kur e thu ti duket pak si 'tari vrapin'...sikur po lexoj ZP ose jam tu degju Fons Gurashin (rafmet paste). Ktu e kisha une, marrje!

 ti merr e jep sa te duash se une ate do them cdo vit smiley

Artikulli eshte shume origjinal, jo vetem  per vertetsin , gje qe nuk mund ta mohoj asnje, por tregon absurditetin e rregjimit te atehershem.

Jeta e dhene per liri, drejtesi e mirqenie, ka vlere sa dy kila molla, e nje vizite kortezie tek te afermit.

Varet tek kendveshtrimi i secilit, por ajo jete u dha per te mbajtur ne pushtet nje pusht, nje frikacak, nje idiot internacionalist, dhe langojt  e tij.

Keto familje kishin force te kerkonin tek udheheqja e atehershme te drejta, te kritikonin apo te shfaqnin haptazi mendimin e tyre per jeten, shoqerin, politiken.??????????

Para se te hidheni ne sulm kunder nje shkrimi te tille, reflektoni se kush u tall me gjakun e tyre, kush perfitoi pa kufi nga jeta e dhene e tyre, kush mbolli vdekje tek bashkatdhetaret e ketyre deshmoreve, kush vrau me shume se keto deshmore te L2B.

Mos te harrojme se perveç respektit qe meritojne deshmoret qe japin jeten per atdhe, ato u vrane ne kohe  lufte, po ato qe u vrane ne kohe paqe, pse nuk kane te drejte te kene varreza, si nderohen keto, duke i harruar se dikur jetonin.

Ky shkrim ka vetem nje qellim, ti thotë  Shqiptarit se te respektosh deshmorin do thote te respektosh popullin tend, te respektosh vendin tend, te respektosh punen e ndershme, te punosh per te rritur mirqenien , vetem keshtu ke respektuar idealet e tyre.

Dikur vetem disa merrnin molle per 5 maj.

Sot marrin te gjithe, pavaresisht se shume syresh e kane emrin ne liste ne dyqan.

 

Sa para ben kjo simbolike per vleresimin e te reneve kur parreshtur artikulohet mesazhi se 29 Nentori 44 shenoi pushtimin e ri te Shqiperise nga komunistet

 

Sipas teje cfare ndodhi ne 29 nentor edhe me vone ne "Shqiperi"?  Cila Shqiperi u clirua nga LANC-i, i propaganduar nga komunistet si merite vetem e tyre, dhe nga kush?

 Bukur, e/i sinqerte. 

Ej, po ben pak pushim a derezi se u lodhe nga tema ne teme. Miqesore kjo.

Lexoje ne kontekst , mos veco fraza per te hapur debate te tjera. Ne komentin tim  nenvizova: Ne si popull nuk do te arrijme te kemi nje DITE NDERIMI dhe KUJTESE  ku te perulemi me respekt te gjithe, pa dallim flamuresh partiake,nese nuk kemi nje qasje konsesuale ndaj LANCL (te rishkruar pa politizime ) ndaj Diktatures dhe ceshtjeve te tjera qe jane shkak per ndarje e percarje. E kupton besoj por referoju edhe komenteve te Self dhe Tropizmes.

Pikerisht se jane keto pyetje (qe ti ben) neper kembe  e neper mendjet e njerzve, pikerisht se historia vazhdon te manipulohet ne sherbim te politikes se dites, pikerisht per keto arsye  nuk ka paqe per te vdekurit dhe as per te gjallet.Shikoi varrezat e deshmoreve te ketij vendi si jane katandisur.Turp! Nderkohe,  kombet qe kane kujtese dhe civilizim,  kane ngritur varreza shembullore per ushtaret e tyre qe mbeten ne kete toke qe nuk ishte e tyrja.

 

Deri nga vitet 90' (kur plasi bumi i bananeve smiley ), poplli trim, puntor e liridashës shqiptar, thoshte për diçka të pamundur për kohën: "Dashke dardha në shëndre, zotrote!"

Po boll mer e bëtë legjendë punën e mollëve, se në vitet '80 me "recetë" i ka pas edhe bota frutat jashtë sezonit.

Ti nga nje ane thua qe duhet qasje konsensuale per LANCL, por nga ana tjeter nenkupton qe qasja konsensuale duhet te jete qe te gjithe te pranojne qe LANCi ishte LANC nga fundi deri ne fillim, e qe LANCi u be vetem nga ata njerez qe jane ne ato varreza deshmoresh qe ti permend dhe ata veterane partizane qe dolen prej te ashtequajtures LANC.

Sic i thashe me siper dhe Ttmsoia, duhet caktuar njehere ca dmth "Shqiperi" per ne, pastaj mund te flasim per LNC-e...

Dite nderimi e kujtese duhet te kete per te gjithe te renet ne DOBI TE GJITHE KOMBIT Shqiptar, ne cdo lufte te tij, qe mund te nderohet e perkujtohet nga CDO SHQIPTAR kudo qe ai/ajo gjendet ne bote.

amani mer kur do ja qisni fundin ktij muhabeti ??

brrrrrrrrrrrrrrrrr grrrrrrrrrrrrrrrrrrr

per kto si selfi qe e pasken pas bezdi te madhe dhe mizen nen kesule, ju sugjeroj qe te gezohen per faktin qe kane pas nji gjysh deshmor. Se dhe molle kane ngrene, mos duket pak kjo. Por dhe nje cope shkolle kur e kane meritu, ja kane dhene.  Po dhe ca telashe me pak kane pasur fale gjyshit, rahmet paste.

E mos behet merak, se nuk u bo qederi madh, se hengri selfi e s'hengrem ne. fundja ska qene faji i saj pse hengri, apo imi pse nuk hengra.

une them qe kur familja e ka mire me pushtetin  apo si te thuash, eshte e favorizuar per kohen kur jeton, me mbeshtetje, mundesi per te bere pasuri, me nje status social te mire, femija ska keq. Keshtu qe me mire te jete mirenjohes qe qelloi ne dere te tille, se fare mire mund te kish qelluar ne tjeter dere e do kish ngrene dynjane.

kta sikur pasken dash me zor  me qene te persekutum mer yahoo. po po qejfi modh me qene ashtu.

ne per vete e kishim nji daje xhambaz si i thonin, qe punonte ne ndermarrjet ushqimore, e na shijonte vallai kur na gjente nai pako kafe me teper a ndonje kile djathe. si pune matrapazlleku ishte dhe ajo pune, se skishim bere ndonje gje per te merituar ndonje pako gjalpe me shume se komshiu, por ja qe bereqavers. ore po kemi qene kalamaj per tu rritur, dhe per tu ushqyer.

une se asocioj me mollet 5 majin, por gjithesesi ka qene kthyer ne feste qesharake. une kam qene kalama dhe ne vec talleshim, dmth propaganda kish qene e gabuar. me fol te drejten, ne qeshnim dhe ngacmonin varret gjate ceremonise ku na conin me detyrim. por ishte qejf i madh se linim mesimim ama. nuk besoj se nderimi i deshmoreve lidhet apo duhet te lidhet me nje date kot me kot, se ashtu ja desh trapi E.H. prandaj them qe boll e grricet ket muhabet se u bo terkuze.

Ruzhdije, qe ta marresh vesh, une nuk kam ngrene asnje molle ate dite se nuk kam qene familje deshmori...

 

ne per vete e kishim nji daje xhambaz si i thonin 

 

Xhambazi, origijnalisht ka qene tregtar kuajsh Ruzhdie! smiley

Sa interesant qe vetem ky lloj tregtari mori nje reputacion te keq (emertimi i tij, me i' llaf)! smiley

 

Me lejo te te heq merakun Ruzhdije edhe per mollet .

Boji llogarite dhe do te dale qe nuk ka ngrene vetem Selfi ....biles molle ka ngrene dhe Eva e Adamit .

Vetem ne pemtoren e molleve ne Dvoran u arrit te merreshin zyrtarisht 42 mije kv molle dhe me shifra pak te zbutura plus rreth 30 mije kv te tjera te "kalbura" e te perfunduara ne trape per ushqim Lopesh .

Ne nje brigade ku kam punuar une , ne njeren prej parcelave rendimenti i nje PEME ne nje varietete afishohej 25 kg per rrenje . Vetem nga ajo peme ne kemi vjelur 15 kv !!!!!!!!!! Drugo mesele smiley

Shiko dua te shtoj edhe ca per keta qe nuk kane ngrene molle . Qe te mos ngacmoj fshesaxhiun vigjilent po zgjedh nje fjalor qe megjithse nuk e cilesoj nenkupto jane po keta budallej me shumice tek PPU  qe emrin Molle e kane mesuar PAS 44.

 Ja pra, njerez qe nuk e kane njohur Historikisht ne krahine fjalen MOLLE mendojne se duhet te hanin molle ?? smiley . Eshte e vertete qe u kufizua molla e EKSPORTIT ( 25 l kg ) per diten e deshmoreve si simbolike ( ajo molle qe sot e blejne minimalja me 2500 leke kilen&nbspsmiley por per mollen "popull" ka qene pa kufizim dhe me 6 leke kg. Te pakten ne vendin e origjines ne Korce.

Di vetem qe ne Elbasan u thonin "mollçinka " emer i mbetur pasi nje i emigruar kishte ardhur pas shume viteve dhe i kishin servirur MOLLE prej mollagjeshi smiley Sot lere se cfare mollesh hane jo vetem bathoristet por e gjithe Tirana . Kashte e pisllek . 

Kam dhe nje histori te bukur me brigadierin po nuk eshte vendi .

Lavdi deshmoreve te rene qe kane per simbolike diten 5 Maj dhe ku ne tryeza perfaqesoheshin simbolikisht me nje nga frutat me te kenaqeshme ne te gjithe BOTEN ...... MOLLA .

Cudi. As une nuk e mbaj mend kete punen e mollave. Ka mundesi qe kjo te jete nje dukuri qytetare se ne ne katund nuk kishim kesi gjerash. Molla ne hanim tere kohes, na beheshin ne bahçe. Madje hanim dhe molla uji, dardha uji, jane shume te mira dhe lengu i tyre eshte derman per ca semundje qe ua kam harruar emrin.

Shto ketu qe ne katundin tim ska pasur as shume deshmore. Me duket kane qene nja dy a tre, por edhe ata kishin vdekur nga tifoja e morrit dhe jo me plumb ne balle, siç e donte zakoni. Asnjeri prej tyre nuk kishte thene para vdekjes : Te rroje partia ! por thjesht : a ç'ma more shpirtin bre morri i m... Me nje fjale, ne kemi pasur heronj te heshtur. As lapidar, as gje.

Dje m'u fshi ketu nje mesazh nga nje administrator qe eshte bere vertet si ky morri qe permenda me siper. ne gjuhen e xhejms bondit, iu thoshin "qimka", ose "tartabiqe". Sapo Hurbineku poston diçka, "tartabiqja" leshon nje sinjal nga poshte tavolines dhe pastaj vjen administratori barkmadh si roja e burgut te Zorros, dhe fshin me klik, klik, klik.

Paradoksi ketu eshte ndjenja e forte e keqardhjes qe ndjen autori, sikur ky te kishte jetuar ne nje ambient me te gjith te mirat dhe pastaj i humbi, ose e ka shkruar ne kohet e sotme dhe e krahason me te kaluaren.

E lexova deri tek

Do të ketë qenë viti 1985. Në të gjithë vendin kishte pllakosur një varfëri totale. Në dyqane nuk gjeje asgjë, përveç shitëseve që i bënin shoqëri gjatë tetë orëve dy-tre vazove me lule e katër-pesë kutijave me sardele.

Dhe ndalova se lexuari Kjo tregon sa e njohin historine keta germushet e rinj. Me 85 kriza sapo kishte filluar.Molle kishte sa te deshe ne treg, Ne 88-89 atehere mund te them se tregimi mbase ka kuptim.

Te them autori genjen me qellim nuk e them dot por qe eshte komplet injorant kete e them pa frike

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).